Об утверждении Правил идентификации сельскохозяйственных животных
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 7-1/68. Зарегистрирован Министерством юстиции Республики Казахстан 22 мая 2015 года № 11127.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 2
В соответствии с подпунктом 38) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О ветеринарии" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула- в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 02.02.2023 № 48 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила идентификации сельскохозяйственных животных.
2. Департаменту ветеринарной и пищевой безопасности Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания и в информационно-правовую систему "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Мамытбеков
"СОГЛАСОВАН"
Министр по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
_________________ А. Исекешев
15 апреля 2015 год
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
___________________ Е. Досаев
22 апреля 2015 год
Утверждены
приказом Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 30 января 2015 года № 7-1/68
Правила
идентификации сельскохозяйственных животных Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 24.01.2019 № 26 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила идентификации сельскохозяйственных животных (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 38) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О ветеринарии" (далее – Закон), подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее – Закон о государственных услугах) и определяют порядок идентификации сельскохозяйственных животных, а также порядок оказания государственной услуги "Выдача ветеринарного паспорта" (далее – государственная услуга).

Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 7-1/68 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 22 мамырда № 11127 тіркелді.
РҚАО-ның ескертпесі!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз
"Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабы 38) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 02.02.2023 № 48 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Ветеринария және тамақ қауіпсіздігі департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі А.Мамытбеков
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
______________Ә. Исекешев
2015 жылғы 15 сәуір
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
________________Е. Досаев
2015 жылғы 22 сәуір
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрінің
2015 жылғы 30 қаңтардағы
№ 7-1/68 бұйрығымен
бекітілген
Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 24.01.2019 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 8-бабы 38) тармақшасына, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заң) 10-бабы 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру тәртібін, сондай-ақ "Ветеринариялық паспорт беру" мемлекеттік қызметін (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) көрсету тәртібін айқындайды.

Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 02.02.2023 № 48 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1-1. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) база данных по идентификации сельскохозяйственных животных (далее – база данных) – часть ветеринарного учета, предусматривающая единую, многоуровневую систему регистрации данных об индивидуальном номере животного, о его ветеринарных обработках, включая результаты диагностических исследований, а также данных о владельце животного, осуществляемая государственными ветеринарными организациями, созданными местными исполнительными органами, и используемая уполномоченным органом в области ветеринарии;
2) идентификация сельскохозяйственных животных – процедура учета животных, включающая присвоение индивидуального номера животным путем использования изделий (средств) для проведения идентификации, таврения с включением сведений о сельскохозяйственном животном в базу данных и выдачей ветеринарного паспорта;
3) эмиссия индивидуальных номеров сельскохозяйственных животных (далее – эмиссия индивидуальных номеров) – совокупность мероприятий по определению последовательной нумерации индивидуальных номеров сельскохозяйственных животных и распределение их по административно-территориальным единицам республики;
4) изделия (средства) для проведения идентификации сельскохозяйственных животных – бирки (навесные, с радиочастотной меткой), болюсы, чипы и другие изделия (средства), используемые для проведения идентификации сельскохозяйственных животных;
5) атрибуты для проведения идентификации сельскохозяйственных животных – инструменты и приборы, используемые для проведения идентификации сельскохозяйственных животных;
6) процессинговый центр – структурное подразделение государственной ветеринарной организации, созданной Правительством Республики Казахстан, осуществляющее функции в соответствии с Законом;
7) веб-портал "электронного правительства" (далее – портал) – информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственным услугам, услугам по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услугам субъектов квазигосударственного сектора, оказываемым в электронной форме;
8) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 02.02.2023 № 48 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-1. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқор (бұдан әрі – дерекқор) – диагностикалық зерттеулер нәтижелерін қоса алғанда, жануардың жеке нөмірі туралы, оны ветеринариялық дауалау туралы деректерді, сондай-ақ жануардың иесі туралы деректерді тіркеудің бірыңғай, көп деңгейлі жүйесін көздейтін, жергілікті атқарушы органдары құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдар жүзеге асыратын және ветеринария саласындағы уәкілетті орган пайдаланатын ветеринариялық есепке алудың бөлігі;
2) ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру – дерекқорға ауыл шаруашылығы жануары туралы мәліметтерді енгізе отырып және ветеринариялық паспорт бере отырып, бірдейлендіруді жүргізуге арналған бұйымдарды (құралдарды) пайдалану, таңбалау арқылы жануарларға жеке нөмір беруді қамтитын жануарларды есепке алу рәсімі;
3) ауыл шаруашылығы жануарларының жеке нөмірлерінің эмиссиясы (бұдан әрі – жеке нөмірлер эмиссиясы) – ауыл шаруашылығы жануарларының жеке нөмірлерінің дәйекті нөмірленуін айқындау жөніндегі іс-шаралар жиынтығы және оларды республиканың әкімшілік-аумақтық бірліктері бойынша бөлу;
4) ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізуге арналған бұйымдар (құралдар) – ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізу үшін пайдаланылатын сырғалар (аспалы, радиожиілік таңбасы бар), болюстер, чиптер және басқа да бұйымдар (құралдар);
5) ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізуге арналған атрибуттар – ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізу үшін пайдаланылатын құрал-саймандар мен аспаптар;
6) процессингтік орталық – функцияларын Заңға сәйкес жүзеге асыратын, Қазақстан Республикасының Үкіметі құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымның құрылымдық бөлімшесі;
7) "электрондық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, бүкіл шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызметтерге, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға техникалық шарттар беру жөніндегі қызметтерге және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтеріне қол жеткізудің бірыңғай терезесі болып табылатын ақпараттық жүйе;
8) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық символдар жиынтығы.

Сноска. Правила дополнены пунктом 1-1 в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства РК от 30.12.2020 № 412 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Идентификации способом, указанным в пункте 9 настоящих Правил, подлежат сельскохозяйственные животные, находящиеся на территории Республики Казахстан.
Молодняк сельскохозяйственных животных идентифицируется не позднее четырнадцати рабочих дней со дня достижения следующего возраста:
телят, ягнят, козлят, верблюжат – по истечении семи дней со дня рождения;
жеребят – с четырехмесячного возраста (при таврении), по истечении семи дней со дня рождения (при чипировании);
молодняк однокопытных животных (ослы, мулы, пони, зебра, кулан и другие животные) – с четырехмесячного возраста (при таврении), по истечении семи дней со дня рождения (при чипировании);
племенных поросят, поросят, предназначенных для дальнейшего разведения и воспроизводства, и поросят, которые содержатся в хозяйствах населения – по истечении семи дней со дня рождения;
поросят, содержащихся в сельскохозяйственных предприятиях, крестьянских и фермерских хозяйствах, и предназначенных для промышленного выращивания, откорма с последующим убоем до достижения девятимесячного возраста – по истечении семи дней со дня рождения;
поросят, не забитых до девятимесячного возраста, содержащихся в сельскохозяйственных предприятиях, крестьянских и фермерских хозяйствах, и предназначенных для промышленного выращивания и откорма – по истечении семи дней со дня наступления девятимесячного возраста.
Сноска. Пункт 2 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 24.01.2019 № 26 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Индивидуальный номер сельскохозяйственных животных, за исключением лошадей, однокопытных животных и поросят до девятимесячного возраста, содержащихся в сельскохозяйственных предприятиях, крестьянских и фермерских хозяйствах и предназначенных для промышленного выращивания, откорма с последующим убоем, состоит из двенадцати символов, которые имеют следующее обозначения:
первые два символа - литерный код Республики Казахстан согласно коду ISO - Международной организации по стандартизации (две заглавные латинские буквы);
третий символ - литерный код области, городов республиканского значения, столицы (заглавная латинская буква);
четвертый символ - цифровой код вида сельскохозяйственного животного;
с пятого по двенадцатый символы – порядковый номер сельскохозяйственного животного.

Ескерту. Қағидалар 1-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.12.2020 № 412 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидалардың 9-тармағында көрсетілген тәсілмен бірдейлендіруге Қазақстан Республикасының аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарлары жатады.
Ауыл шаруашылығы жануарларының төлі мынадай жасқа жеткен күнінен бастап он төрт жұмыс күнінен кешіктірілмей бірдейлендіріледі:
бұзаулар, қозылар, лақтар, боталар – туған күнінен бастап жеті күн өткеннен кейін;
құлындар – төрт айлық жасынан бастап (таңбалау кезінде), туған күнінен бастап жеті күн өткеннен кейін (чиптеу кезінде);
тақ тұяқты жануарлардың төлі (есектер, қашырлар, пони, зебра, құлан және басқа жануарлар) – төрт айлық жасынан бастап (таңбалау кезінде), туған күнінен бастап жеті күн өткеннен кейін (чиптеу кезінде);
асыл тұқымды торайлар, әрі қарай өсіруге және өсімін молайтуға арналған торайлар және халықтың шаруашылықтарында күтіп-бағылатын торайлар – туған күнінен бастап жеті күн өткеннен кейін;
ауыл шаруашылығы кәсіпорындарында, шаруа және фермерлік қожалықтарда күтіп-бағылатын және өнеркәсіптік өсіруге, кейіннен сою үшін тоғыз айлық жасқа жеткенге дейін бордақылауға арналған торайлар – туған күнінен бастап жеті күн өткеннен кейін;
тоғыз айлық жасқа дейін сойылмаған, ауыл шаруашылығы кәсіпорындарында, шаруа және фермерлік қожалықтарда күтіп-бағылатын және өнеркәсіптік өсіруге және бордақылауға арналған торайлар – тоғыз айлық жасқа толған күнінен бастап жеті күн өткеннен кейін.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 24.01.2019 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Тоғыз айлық жасқа дейінгі жылқылар, тақ тұяқты жануарлар мен торайларды қоспағанда, ауыл шаруашылығы кәсіпорындарында, шаруа және фермерлік қожалықтарда күтіп-бағылатын және өнеркәсіптік өсіруге, кейіннен сою үшін бордақылауға арналған ауыл шаруашылығы жануарларының жеке нөмірі он екі символдан тұрады, олардың мынадай белгілері бар:
бірінші екі символ – ІSO – Стандарттау жөніндегі халықаралық ұйымның кодына сәйкес Қазақстан Республикасының литерлік коды (екі латын бас әрпі);
үшінші символ – облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың литерлік коды (латын бас әрпі);
төртінші символ – ауыл шаруашылығы жануары түрінің сандық коды;
бесінші мен он екінші аралығындағы символдар – ауыл шаруашылығы жануарының реттік нөмірі.

Сноска. Пункт 3 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 24.01.2019 № 26 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Индивидуальный номер лошади и однокопытных животных состоит из десяти символов, которые имеют следующее обозначения:
первые два символа - литерный код Республики Казахстан согласно коду ISO - Международной организации по стандартизации (две заглавные латинские буквы);
третий символ - литерный код области, городов республиканского значения, столицы (заглавная латинская буква);
четвертый символ - цифровой код лошади (4), однокопытных животных (6);
с пятого по десятый символы – порядковый номер лошади, однокопытных животных.
Жеребятам и молодняку однокопытных животных в случае последующей идентификации по достижению четырехмесячного возраста способом таврения, по истечении семи дней со дня рождения в базе данных идентификации сельскохозяйственных животных указывается временный индивидуальный номер, состоящий из индивидуального номера лошади и однокопытных животных (родителя с материнской стороны) и порядкового номера жеребят и молодняка однокопытных животных в выжеребке лошади и однокопытных животных (родителя с материнской стороны). В базе данных идентификации сельскохозяйственных животных временный индивидуальный номер жеребят и молодняка однокопытных животных указывается через слеш (KZF4000155/1) с выдачей владельцам животных выписки из базы данных по идентификации сельскохозяйственных животных.
Сноска. Пункт 4 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 24.01.2019 № 26 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Индивидуальный номер поросят до девятимесячного возраста, содержащихся в сельскохозяйственных предприятиях, крестьянских и фермерских хозяйствах и предназначенных для промышленного выращивания, откорма с последующим убоем, состоит из индивидуального номера свиньи (родителя с материнской стороны) в соответствии с пунктом 3 настоящих Правил и порядкового номера поросенка в опоросе свиньи (родителя с материнской стороны), согласно внутрихозяйственного учета поголовья в сельскохозяйственных предприятиях, крестьянских и фермерских хозяйствах.
5-1. В случаях, когда количество поголовья сельскохозяйственных животных, подлежащих идентификации, превышает количество символов индивидуального номера сельскохозяйственных животных, указанных в пунктах 3 и 4 настоящих Правил, допускается увеличение количества символов индивидуального номера сельскохозяйственных животных, указанных в пунктах 3 и 4 настоящих Правил, путем увеличения на один символ порядкового номера сельскохозяйственного животного.

Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 24.01.2019 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Жылқының және тақ тұяқты жануарлардың жеке нөмірі он символдан тұрады, олардың мынадай белгілері бар:
бірінші екі символ – ІSO–Стандарттау жөніндегі халықаралық ұйымның кодына сәйкес Қазақстан Республикасының литерлік коды (екі латын бас әрпі);
үшінші символ – облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың литерлік коды (латын бас әрпі);
төртінші символ – жылқының сандық коды (4), тақ тұяқты жануарлардың сандық коды (6);
бесінші мен оныншы аралығындағы символдар – жылқының, тақ тұяқты жануарлардың реттік нөмірі.
Құлындарға және тақ тұяқты жануарлар төлдеріне төрт айлық жасына жетуі бойынша таңбалау әдісімен кейіннен бірдейлендіру жүргізілген жағдайында туған күнінен бастап жеті күн өткеннен кейін ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендірудің деректер базасында жылқылар мен тақ тұяқты жануарлардың (енесі жағынан ата-енесінің) жеке нөмірінен және жылқылардың және тақ тұяқты жануарлардың (енесі жағынан ата-енесінің) құлындаған құлындардың және тақ тұяқты жануарлар төлдерінің реттік нөмірінен тұратын уақытша бірдейлендіру нөмірі беріледі. Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендірудің деректер базасында құлындардың және тақ тұяқты жануарлар төлдерінің уақытша жеке нөмірі жануарлар иелеріне ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендірудің деректер базасынан үзінді-көшірме бере отырып слеш (KZF4000155/1) арқылы көрсетіледі.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 24.01.2019 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Ауыл шаруашылығы кәсіпорындарында, шаруа және фермерлік қожалықтарда күтіліп-бағылатын және өнеркәсіптік өсіруге, кейіннен сою үшін бордақылауға арналған тоғыз айлық жасқа дейінгі торайлардың жеке нөмірі осы Қағидалардың 3-тармағына сәйкес шошқаның (енесі жағынан ата-енесінің) жеке нөмірінен және ауыл шаруашылығы кәсіпорындарындағы, шаруа және фермерлік қожалықтардағы мал бастарының ішкі шаруашылық есебіне сәйкес шошқалардың (енесі жағынан ата-енесінің) торайлауында торайдың реттік нөмірінен тұрады.
5-1. Бірдейлендіруге жататын ауыл шаруашылығы жануарлар басының саны осы Қағидалардың 3 және 4-тармақтарында көрсетілген ауыл шаруашылығы жануарларының жеке нөмірі символдарының санынан асқан жағдайда, осы Қағидалардың 3 және 4-тармақтарында көрсетілген ауыл шаруашылығы жануарларының жеке нөмірі символдарының санын ауыл шаруашылығы жануарының реттік нөмірін бір символға ұлғайту жолымен ұлғайтуға жол беріледі.

Сноска. Правила дополнены пунктом 5-1 в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства РК от 30.12.2020 № 412 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Присвоение индивидуальных номеров сельскохозяйственным животным осуществляется последовательно согласно эмиссии индивидуальных номеров, проводимой процессинговым центром отдельно для каждой области, городов республиканского значения, столицы. Эмиссия индивидуальных номеров не проводится для поросят до девятимесячного возраста, содержащихся в сельскохозяйственных предприятиях, крестьянских и фермерских хозяйствах и предназначенных для промышленного выращивания, откорма с последующим убоем, жеребятам и молодняку однокопытных животных в случае последующей идентификации по достижению четырехмесячного возраста способом таврения.
Литерные и цифровые коды Республики Казахстан, областей, городов республиканского значения, столицы, закрепленные для проведения идентификации сельскохозяйственных животных, а также цифровые коды для сельскохозяйственных животных присваиваются согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 6 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 24.01.2019 № 26 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Процедура идентификации сельскохозяйственных животных включает:
1) присвоение индивидуального номера сельскохозяйственным животным одним из способов, указанных в пункте 8 настоящих Правил;
2) включение сведений в базу данных согласно Правилам формирования и ведения базы данных по идентификации сельскохозяйственных животных и выдачи выписки из нее, утвержденным приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 2 июня 2010 года № 367 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6321);
3) выдачу ветеринарного паспорта по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 30.12.2020 № 412 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Присвоение индивидуального номера проводится в зависимости от вида сельскохозяйственного животного, одним из следующих способов:
1) биркование (для крупного рогатого скота, мелкого рогатого скота, верблюдов, маралов, свиней и поросят, не забитых до девятимесячного возраста содержащихся в сельскохозяйственных предприятиях, крестьянских и фермерских хозяйствах, предназначенных для промышленного выращивания и откорма);

Ескерту. Қағидалар 5-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.12.2020 № 412 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Ауыл шаруашылығы жануарларына жеке нөмірлерді беру әр облыс, республикалық маңызы бар қалалар, астана үшін процессингтік орталық жеке өткізетін жеке нөмірлердің эмиссиясына сәйкес кезектілікпен жүзеге асырылады. Жеке нөмірлердің эмиссиясы тоғыз айлық жасқа дейін ауыл шаруашылығы кәсіпорындарында, шаруа және фермерлік қожалықтарда күтіп-бағылатын және өнеркәсіптік өсіруге, кейіннен сою үшін бордақылауға арналған торайларға, төрт айлық жасқа жеткенде таңбалау әдісімен кейіннен бірдейлендіру жағдайында құлындар және тақ тұяқты жануарлардың төлдері үшін жүргізілмейді.
Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізу үшін бекітіліп берілген Қазақстан Республикасының, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың литерлік және сандық кодтары, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларына арналған сандық кодтар осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес беріледі.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 24.01.2019 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру рәсіміне мыналар кіреді:
1) осы Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген тәсілдердің бірімен ауыл шаруашылығы жануарларына жеке нөмір беру;
2) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2010 жылғы 2 маусымдағы № 367 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6321 болып тіркелген) Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі деректер базасын қалыптастыру және жүргізу және одан үзінді көшірмелер беру қағидаларына сәйкес мәліметтерді дерекқорға енгізу;
3) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ветеринариялық паспорт беру.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.12.2020 № 412 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Жеке нөмірді беру ауыл шаруашылығы жануарларының түріне қарай келесі тәсілдердің бірімен жүргізіледі:
1) сырғалау (ірі қара мал, ұсақ мал, түйелер, маралдар, шошқалар және тоғыз айлық жасқа дейін сойылмаған, ауыл шаруашылығы кәсіпорындарында, шаруа және фермерлік қожалықтарда күтіп-бағылатын, өнеркәсіптік өсіруге және бордақылауға арналған торайлар үшін);

2) таврение (с четырехмесячного возраста) или чипирование (по истечении семи дней со дня рождения) (для лошадей и однокопытных животных);
3) татуировка (для поросят, содержащихся в сельскохозяйственных предприятиях, крестьянских и фермерских хозяйствах, и предназначенных для промышленного выращивания, откорма с последующим убоем до достижения девятимесячного возраста);
4) электронный способ идентификации (маралы и бизоны, имеющие непосредственное отношение к сельскохозяйственному производству).
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 02.02.2023 № 48 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 24.12.2024 № 412 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 9 предусматривается в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 25.09.2025 № 330 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Дополнительно для всех видов сельскохозяйственных животных допускается присвоение индивидуального номера следующими способами:
электронный способ идентификации (бирки с радиочастотной меткой, болюсы, чипы, другие изделия (средства), используемые для проведения идентификации сельскохозяйственных животных);
татуировка;
таврение.
При этом, в сельскохозяйственных предприятиях, крестьянских и фермерских хозяйствах, присвоение индивидуального номера сельскохозяйственным животным допускается способами, указанными в настоящем пункте для:
проведения внутрихозяйственного учета поголовья животных;
временного присвоения индивидуального номера животному до его проведения способами, указанными в пункте 8 настоящих Правил.
Временное присвоение индивидуального номера сельскохозяйственным животным осуществляется последовательно, согласно эмиссии индивидуальных номеров, проведенной в соответствии с пунктом 6 настоящих Правил.
Присвоение индивидуального номера сельскохозяйственным животным способами указанными в настоящем пункте осуществляется владельцами животных.
Сноска. Пункт 9 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 29.07.2016 № 344 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
10. Биркование осуществляется путем прикрепления навесной бирки по центру уха сельскохозяйственного животного, не задев при этом вены.
Лицевая часть навесной бирки прикрепляется с внутренней стороны уха сельскохозяйственного животного.
Крупному и мелкому рогатому скоту, верблюдам и свиньям прикрепляется одна навесная бирка на правое ухо. Для идентификации крупного и мелкого рогатого скота, верблюдов и свиней в соответствии с пунктом 9 настоящих Правил допускается использование бирки с радиочастотной меткой путем их прикрепления на левое ухо сельскохозяйственного животного.
Бирки не снимаются в течение всей жизни сельскохозяйственного животного.

2) таңба басу (төрт айлық жасқа толғаннан бастап) немесе чип салу (туғаннан бастап жеті күн өткеннен кейін) (жылқылар және тақ тұяқты жануарлар үшін);
3) татуировка (ауыл шаруашылығы кәсіпорындарында, шаруа және фермерлік қожалықтарда күтіп-бағылатын және өнеркәсіптік өсіруге, тоғыз айлық жасқа жеткенге дейін кейіннен сою үшін бордақылауға арналған торайлар үшін);
4) электрондық бірдейлендіру тәсілі (маралдар және ауыл шаруашылығы өндiрiсiне тiкелей қатысы бар бизондар).
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 02.02.2023 № 48 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 24.12.2024 № 412 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
9-тармақ жаңа редакцияда көзделген – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 25.09.2025 № 330 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Ауыл шаруашылығы жануарларының барлық түріне қосымша келесі тәсілдермен жеке нөмір беруге жол беріледі:
электрондық бірдейлендіру тәсілі (ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізу үшін пайдаланылатын радиожиілікті белгісі бар сырғалар, болюстер, чиптер және басқа бұйымдар (құралдар);
татуировка;
таңба басу.
Бұл ретте, ауыл шаруашылығы кәсіпорындарында, шаруа және фермерлік қожалықтарда ауыл шаруашылығы жануарларына осы тармақта көрсетілген тәсілдермен жеке нөмір беру:
мал бастарын ішкі шаруашылық есепке алуды жүргізу үшін;
осы Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген тәсілдермен жеке нөмір берілгенге дейін, ауыл шаруашылығы жануарларына уақытша жеке нөмір беру үшін жүргізіледі.
Ауыл шаршылығы жануарларына уақытша жеке нөмір беру осы Қағидалардың 6-тармағына сәйкес жүргізілген жеке нөмірлердің эмиссиясына сәйкес кезектілікпен жүзеге асырылады.
Ауыл шаруашылығы жануарларына осы тармақта көрсетілген тәсілдермен жеке нөмір беруді жануарлардың иесі жүзеге асырады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 29.07.2016 № 344 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Сырғалау ауыл шаруашылығы жануарының құлағының ортасына аспалы сырғалықты көктамырларға тигізбей бекіту жолымен жүзеге асырылады.
Аспалы сырғаның алдыңғы бөлігі ауыл шаруашылығы жануарының құлағының ішкі жағына бекітіледі.
Ірі қара және ұсақ мал, түйелер мен шошқалардың оң құлақтарына бір аспалы сырғадан бекітіледі. Осы Қағидалардың 9-тармағына сәйкес ірі қара және ұсақ малды, түйелерді және шошқаларды бірдейлендіру үшін радиожиілік белгісі бар сырғаны пайдалануға жол беріледі, ол ауыл шаруашылығы жануарының сол құлағына бекітіледі.
Сырғалар ауыл шаруашылығы жануарынан өмір бойы алынбайды.

Сноска. Пункт 10 – в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 02.02.2023 № 48 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Таврение осуществляется холодным или горячим способами. Тавро сельскохозяйственным животным, за исключением лошадей и однокопытных животных, наносится на левую сторону туловища только в области бедра.
Тавро лошадям и однокопытным животным наносят на левую сторону туловища в области лопатки (клеймо) и бедра (порядковый номер), или только в области бедра (клеймо и порядковый номер), согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Тавро состоит максимум из шести символов:
первый и второй символы (необязательно), клеймо владельца сельскохозяйственного животного. Клеймо представляет собой одну или две заглавные латинские или арабские букву(ы) и/или цифру(ы), геометрических(ой) фигур(ы). В случае если клеймо состоит из одной буквы или цифры, или фигуры, то тавро состоит из четырех символов. Клеймо наносится по желанию владельца сельскохозяйственного животного;
третий и четвертый символы (обязательно), итог первых цифр (за исключением последних двух цифр) порядкового номера сельскохозяйственного животного, присвоенного согласно пунктам 3, 4 и 5 настоящих Правил. Для лошади и однокопытных животных это итог цифр с первой по четвертую порядкового номера, для других видов сельскохозяйственных животных итог цифр с первой по шестую порядкового номера. Если в этой сумме первых цифр порядкового номера животного сумма составляет один символ, то на тавро наносится один символ. Если символ будет содержать ноль, то он не наносится на тавро;
пятый и шестой символы (обязательно), последние две цифры порядкового номера животного, присвоенного согласно пунктам 3, 4 и 5 настоящих Правил. Для лошадей и однокопытных животных это пятая и шестая цифры порядкового номера, для других видов сельскохозяйственных животных седьмая и восьмая цифры порядкового номера.
Сноска. Пункт 11 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 29.07.2016 № 26 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
12. Электронный способ идентификации (бирки с радиочастотной меткой, болюсы, чипы другие изделия (средства) сельскохозяйственных животных осуществляется согласно соответствующей инструкции по использованию (применению) изделий (средств) для проведения идентификации сельскохозяйственных животных. Номер изделия (средства) для проведения идентификации сельскохозяйственных животных электронного способа идентификации сельскохозяйственных животных не обязательно совпадает с индивидуальным номером животного, но должен дополнительно указан в ветеринарном паспорте и внесен в базу данных.

Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 02.02.2023 № 48 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Таңба басу ыстық немесе суық тәсілдермен жүзеге асырылады. Жылқыны және тақ тұяқты жануарларды қоспағанда, ауыл шаруашылығы жануарларына таңба дененің сол жағына жамбас аумағына салынады.
Жылқыларға және тақ тұяқты жануарларға таңба денесінің сол жағына жауырын (клеймо) және жамбас аумағына (реттік нөмір) немесе тек жамбас аумағына (клеймо және реттік нөмір) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес салынады.
Таңба ең көбі алты символдан тұрады:
бірінші және екінші символдар (міндетті емес), ауыл шаруашылығы жануары иесінің клеймосы. Клеймо бір немесе екі латын немесе араб бас әрпі (тері) және/немесе сан(дар), геометриялық фигура(лар) болып табылады. Клеймо бір әріп немесе сан немесе фигурадан құралған жағдайда, таңба төрт символдан құралады. Клеймо ауыл шаруашылығы жануары иесінің қалауы бойынша салынады;
үшінші және төртінші символдар (міндетті) осы Қағидалардың 3, 4 және 5-тармақтарына сәйкес ауыл шаруашылығы жануарының реттік нөмірінің алғашқы сандарының (соңғы екі санды қоспағанда) жиыны. Жылқыда және тақ тұяқты жануарларда бұл біріншіден төртіншіге дейінгі реттік нөмір сандарының жиыны, ауыл шаруашылығы жануарларының басқа түрлерінде біріншіден алтыншыға дейінгі реттік нөмір сандарының жиыны. Егер жануардың реттік нөмірінің алғашқы сандарының жиынтығында жиынтық бір символды құраса, онда таңбаға бір символ салынады. Егер символда нөл бар болса, онда ол таңбаға салынбайды;
бесінші және алтыншы символдар (міндетті), осы Қағидалардың 3, 4 және 5-тармақтарына сәйкес берілген жануардың реттік нөмірінің соңғы екі саны. Жылқыларда және тақ тұяқты жануарларда бұл реттік нөмірдің бесінші және алтыншы сандары, ауыл шаруашылығы жануарларының басқа түрлерінде реттік нөмірдің жетінші және сегізінші сандары.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 24.01.2019 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендірудің электрондық тәсілі (радио жиілікті белгісі бар сырғалар, болюстер, чиптер және бұйымдар (құралдар) ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізуге арналған бұйымдарды (құралдарды) пайдалану (қолдану) жөніндегі тиісті ңұсқаулыққа сәйкес жүзеге асырылады. Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендірудің электрондық тәсілін жүргізуге арналған бұйымның (құралдың) нөмірі ауыл шаруашылығы жануарларының жеке нөмірімен сәйкес келуі міндетті емес, бірақ қосымша ветеринариялық паспортта көрсетіліп, дерек қорға енгізілуі керек.

13. Татуировку животным, за исключением случаев, указанных в пункте 14 настоящих Правил, делают произвольным набором символов на ушных раковинах согласно пункту 3 настоящих Правил. Татуировку наносят на наружной стороне в нижнем крае уха.
14. Татуировка для поросят, содержащихся в сельскохозяйственных предприятиях, крестьянских и фермерских хозяйствах, и предназначенных для промышленного выращивания, откорма с последующим убоем до достижения девятимесячного возраста, состоит из порядкового номера в опоросе свиньи (родителя с материнской стороны), согласно внутрихозяйственного учета поголовья в сельскохозяйственных предприятиях, крестьянских и фермерских хозяйствах.
15. Изделия (средства) для проведения идентификации сельскохозяйственных животных, соответствуют форме, размерам и характеристикам, указанным в приложении 4 к настоящим Правилам.
16. При перемещении идентифицированных сельскохозяйственных животных с территории одной административно-территориальной единицы на территорию другой административно-территориальной единицы, ранее присвоенные индивидуальные номера сохраняются с внесением сведений о перемещении сельскохозяйственных животных в ветеринарный паспорт и в базу данных по идентификации сельскохозяйственных животных.
17. Импортированным сельскохозяйственным животным, идентифицированным в стране-происхождения, сохраняют ранее присвоенные индивидуальные номера. Данные об импортированных животных после карантинирования заносятся в базу данных с выдачей ветеринарного паспорта в порядке, установленном настоящими Правилами.
18. Исключен приказом Министра сельского хозяйства РК от 02.02.2023 № 48 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок проведения идентификации сельскохозяйственных животных
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 24.01.2019 № 26 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Государственные ветеринарные организации, созданные местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы (далее – ветеринарная организация) определяет потребность в изделиях (средствах) и атрибутах для проведения идентификации сельскохозяйственных животных и передает информацию в местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы (далее – местный исполнительный орган):
1) до 1 февраля текущего года – по потребности в изделиях (средствах) и атрибутах для проведения идентификации сельскохозяйственных животных на текущий год;

13. Осы Қағиданың 15-тармағында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, жануарларға татуировканы осы Қағиданың 3-тармағына сәйкес құлақ қалқанында еркін символдар жинағымен жасайды. Татуировканы құлақтың сыртының төменгі жағына салады.
14. Ауыл шаруашылығы кәсіпорындарында, шаруа және фермерлік қожалықтарда күтіліп-бағылатын және өнеркәсіптік өсіруге, кейіннен сою үшін бордақылауға арналған тоғыз айлық жасқа дейінгі торайларға арналған татуировка ауыл шаруашылығы кәсіпорындарындағы, фермерлік және шаруа қожалықтарындағы мал басын ішкі шаруашылық тіркеуге сәйкес шошқаның (енесі жағынан ата-енесі) торайлануындағы реттік нөмірден тұрады.
15. Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізуге арналған бұйымдар (құралдар) осы Қағидаға 4-қосымшада көрсетілген нысанға, мөлшерге, сипаттамаларға сәйкес келеді.
16. Бірдейлендірілген ауыл шаруашылығы жануарларының бір әкімшілік-аумақтық бірлік аумағынан басқа әкімшілік-аумақтық бірлік аумағына орнын ауыстырған кезде, ветеринариялық паспортқа және ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру туралы дерек қорға ауыл шаруашылығы жануарларының орнын ауыстыру туралы мәліметтірді енгізе отырып берілген жеке нөмірлері сақталады.
17. Шыққан елінде бірдейлендірілген импортталған ауыл шаруашылығы жануарлары бұрын берілген жеке нөмірін сақтап қалады. Карантиндеуден кейін импортталған жануарлар туралы деректер осы Қағидамен бекітілген тәртіппен ветеринариялық паспортты бере отырып, дерек қорға енгізіледі.
18. Алып тасталды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 02.02.2023 № 48 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізу тәртібі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 24.01.2019 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары құрған ветеринариялық ұйым (бұдан әрі – ветеринариялық ұйым) ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізуге арналған бұйымдарға (құралдарға) және атрибуттарға қажеттілікті айқындайды және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органына (бұдан әрі – жергілікті атқарушы орган):
1) ағымдағы жылғы 1 ақпанға дейін – ағымдағы жылға ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізуге арналған бұйымдарға (құралдарға) және атрибуттарға қажеттілік бойынша;

2) до 1 марта текущего года – по потребности в изделиях (средствах) и атрибутах для проведения идентификации сельскохозяйственных животных на следующий год;
3) по мере возникновения потребности в изделиях (средствах) и атрибутах для проведения идентификации сельскохозяйственных животных по мере возникновения случаев, указанных в пункте 29 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 19 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 30.12.2020 № 412 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Местный исполнительный орган на основании информации, полученной согласно пункту 19 настоящих Правил, определяет и передает в процессинговый центр информацию о потребности в изделиях (средствах) и атрибутах для проведения идентификации сельскохозяйственных животных по области, городу республиканского значения, столицы:
1) до 15 февраля текущего года – по потребности в изделиях (средствах) и атрибутах для проведения идентификации сельскохозяйственных животных на текущий год;
2) до 15 марта текущего года – по потребности в изделиях (средствах) и атрибутах для проведения идентификации сельскохозяйственных животных на следующий год;
3) по мере возникновения потребности в изделиях (средствах) и атрибутах для проведения идентификации сельскохозяйственных животных по мере возникновения случаев, указанных в пункте 29 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 20 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 30.12.2020 № 412 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Процессинговый центр проводит эмиссию индивидуальных номеров на основе информации, полученной в соответствии с пунктом 20 настоящих Правил, и доводит ее результаты до сведения местных исполнительных органов.
Сноска. Пункт 21 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 24.12.2024 № 412 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. Местный исполнительный орган области:
1) по мере приобретения изделий (средств) и атрибутов для проведения идентификации сельскохозяйственных животных и получения от процессингового центра результатов проведенной эмиссии индивидуальных номеров, распределяет ветеринарным организациям, изделия (средства) и атрибуты для проведения идентификации сельскохозяйственных животных, индивидуальные номера лошадей и однокопытных животных согласно их потребности в эмиссии индивидуальных номеров;

2) ағымдағы жылғы 1 наурызға дейін – келесі жылға ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізуге арналған бұйымдарға (құралдарға) және атрибуттарға қажеттілік бойынша;
3) осы Қағидалардың 29-тармағында көрсетілген жағдайлардың туындауына қарай ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізуге арналған бұйымдарға (құралдарға) және атрибуттарға қажеттіліктің туындауына қарай ақпарат береді.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.12.2020 № 412 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Жергілікті атқарушы орган осы Қағидалардың 19-тармағына сәйкес алынған ақпарат негізінде облыс, республикалық маңызы бар қала, астана бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізуге арналған бұйымдарға (құралдарға) және атрибуттарға қажеттілік туралы ақпаратты айқындайды және процессингтік орталыққа:
1) ағымдағы жылғы 15 ақпанға дейін – ағымдағы жылға ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізуге арналған бұйымдарға (құралдарға) және атрибуттарға қажеттілік бойынша;
2) ағымдағы жылғы 15 наурызға дейін – келесі жылға ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізуге арналған бұйымдарға (құралдарға) және атрибуттарға қажеттілік бойынша;
3) осы Қағидалардың 29-тармағында көрсетілген жағдайлардың туындауына қарай ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізуге арналған бұйымдарға (құралдарға) және атрибуттарға қажеттіліктің туындауына қарай ақпарат береді.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.12.2020 № 412 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Процессингтік орталық осы Қағидалардың 20-тармағына сәйкес алынған ақпарат негізінде жеке нөмірлердің эмиссиясын жүргізеді және оның нәтижелерін жергілікті атқарушы органдардың назарына жеткізеді.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 24.12.2024 № 412 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Облыстың жергілікті атқарушы органы:
1) ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізуге арналған бұйымдар (құралдар) мен атрибуттардың сатып алынуына және процессингтік орталықтан жүргізілген жеке нөмірлердің эмиссиясы нәтижелерінің алынуына қарай ветеринариялық ұйымдарға ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізуге арналған бұйымдарды (құралдарды) және атрибуттарды, жылқылар мен тақ тұяқты жануарлардың жеке нөмірлер эмиссиясының қажеттілігіне сәйкес олардың жеке нөмірлерін бөледі;

2) организует проведение идентификации сельскохозяйственных животных на соответствующей административно-территориальной единице с определением сроков ее проведения;
3) на постоянной основе организует ведение базы данных.
Сноска. Пункт 22 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 30.12.2020 № 412 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 24.12.2024 № 412 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. Местный исполнительный орган города республиканского значения, столицы:
1) по мере приобретения изделий (средств) и атрибутов для проведения идентификации сельскохозяйственных животных и получения от процессингового центра результатов проведенной эмиссии индивидуальных номеров, передает ветеринарной организации изделия (средства) и атрибуты для проведения идентификации сельскохозяйственных животных, индивидуальные номера лошадей и однокопытных животных согласно их потребности в эмиссии индивидуальных номеров;
2) организует проведение идентификации сельскохозяйственных животных на соответствующей административно-территориальной единице с определением сроков ее проведения;
3) на постоянной основе организует ведение базы данных.
Сноска. Пункт 23 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 30.12.2020 № 412 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 24.12.2024 № 412 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. Исключен приказом Министра сельского хозяйства РК от 30.12.2020 № 412 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. Ветеринарная организация:
1) определяет время и место проведения идентификации сельскохозяйственных животных;
2) проводит идентификацию сельскохозяйственных животных;
3) присваивает животному индивидуальный номер способами идентификации, указанными в пункте 8 настоящих Правил;
4) осуществляет ведение базы данных (ввод данных в базу данных);
5) выдает владельцу животного ветеринарный паспорт в соответствии с главой 3 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 25 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 30.12.2020 № 412 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2) жүргізу мерзімін анықтай отырып, тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізуді ұйымдастырады;
3) тұрақты негізде дерекқорды жүргізуді ұйымдастырады.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.12.2020 № 412 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 24.12.2024 № 412 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23. Республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы:
1) ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізуге арналған бұйымдар (құралдар) мен атрибуттардың сатып алынуына және процессингтік орталықтан жүргізілген жеке нөмірлердің эмиссиясы нәтижелерінің алынуына қарай ветеринариялық ұйымға ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізуге арналған бұйымдарды (құралдарды) және атрибуттарды, жылқылар мен тақ тұяқты жануарлардың жеке нөмірлер эмиссиясының қажеттілігіне сәйкес олардың жеке нөмірлерін береді;
2) жүргізу мерзімін анықтай отырып, тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізуді ұйымдастырады;
3) тұрақты негізде дерекқорды жүргізуді ұйымдастырады.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.12.2020 № 412 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 24.12.2024 № 412 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24. Алып тасталды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.12.2020 № 412 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Ветеринариялық ұйым:
1) ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізу уақыты мен орнын айқындайды;
2) ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізеді;
3) жануарға осы Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген сәйкестендіру тәсілдерімен жеке нөмір береді;
4) дерекқорды жүргізуді жүзеге асырады (дерекқорға деректерді енгізу);
5) жануар иесіне осы Қағидалардың 3-тарауына сәйкес ветеринариялық паспорт береді.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.12.2020 № 412 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

26. Ветеринарная организация при проведении идентификации способами, указанными в пункте 8 настоящих Правил, оформляет ведомость о проведении идентификации сельскохозяйственных животных (далее - ведомость) по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
27. Ветеринарной организации допускается присваивать сельскохозяйственным животным сельскохозяйственных предприятий, крестьянских, фермерских хозяйств индивидуальный номер:
с последующей передачей навесных бирок (для крупных и мелких животных с нанесенными индивидуальными номерами в соответствии с приложением 4 настоящих Правил) с оформлением акта-приема передачи в произвольной форме для проведения ветеринарными врачами сельскохозяйственных предприятий, крестьянских, фермерских хозяйств процедуры биркования;
с передачей индивидуального номера для проведения ветеринарными врачами сельскохозяйственных предприятий, крестьянских, фермерских хозяйств процедуры чипирования и таврения.
По итогам проведения ветеринарными врачами сельскохозяйственных формирований, крестьянских, фермерских хозяйств, процедуры идентификации в течении десяти календарных дней оформляется ведомость и передается в ветеринарную организацию.
28. Исключен приказом Министра сельского хозяйства РК от 30.12.2020 № 412 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
29. При повреждении или утере изделий (средств) для проведения идентификации сельскохозяйственных животных (в случае невозможности определения индивидуального номера сельскохозяйственного животного), животное изолируется владельцем до проведения сверки индивидуальных номеров других сельскохозяйственных животных с ветеринарными паспортами и базой данных.
В случае, если изделия (средства) для проведения идентификации сельскохозяйственных животных были утеряны у нескольких сельскохозяйственных животных, установление индивидуальных номеров сельскохозяйственных животных производится по дополнительным данным, указываемым в ветеринарном паспорте (пол, масть сельскохозяйственного животного, дополнительные признаки).
В указанных случаях владелец сельскохозяйственных животных обращается в ветеринарную организацию соответствующей административно-территориальной единицы. Установление индивидуальных номеров сельскохозяйственных животных осуществляется в срок не более пяти календарных дней со дня обращения владельца сельскохозяйственных животных.
Повторная идентификация сельскохозяйственных животных по причинам, указанным в настоящем пункте, проводится в порядке, установленном настоящими Правилами, с присвоением сельскохозяйственному животному нового индивидуального номера в срок не более пятнадцати календарных дней со дня обращения владельцем.
При присвоении сельскохозяйственному животному нового индивидуального номера в базе данных и ветеринарном паспорте отражается соответствующая информация (идентифицировано повторно) с привязкой к предыдущему индивидуальному номеру сельскохозяйственного животного, с указанием причин повторной идентификации сельскохозяйственного животного и принятием мер, предусмотренных в пункте 38 настоящих Правил.

26. Ветеринариялық мекеме осы Қағидалардың 9-тармағында көрсетілген тәсілдермен бірдейлендіру жүргізу барысында осы Қағидалардың 5-қосымшасына сәйкес нысан бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жургізу туралы ведомость (бұдан әрі – ведомость) ресімдейді.
27. Ветеринариялық ұйымға ауыл шаруашылығы кәсіпорындарының, шаруа және фермерлік қожалықтардың ауыл шаруашылығы жануарларына жеке нөмір беруге жол беріледі:
ауыл шаруашылығы кәсіпорындарының, фермерлік, шаруа қожалықтарының ветеринариялық дәрігерлерінің сырғалау рәсімін жүргізу үшін еркін нысанда қабылдау-беру актісін ресімдей отырып кейіннен аспалы сырғаларды (осы Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес ірі және ұсақ жануарларға жеке нөмір салынған) беру арқылы;
ауыл шаруашылығы кәсіпорындарының, шаруа, фермерлік қожалықтардың ветеринариялық дәрігерлерінің чип салу және таңба басу ресімдерін жүргізуі үшін жеке нөмірді беру арқылы.
Ауыл шаруашылығы кәсіпорындарының, фермерлік, шаруа қожалықтарының ветеринариялық дәрігерлерінің бірдейлендіру рәсімдерін жүргізу қорытындысы бойынша күнтізбелік он күн ішінде ведомость ресімделеді және ветеринариялық ұйымға беріледі.
28. Алып тасталды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.12.2020 № 412 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
29. Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізуге арналған бұйымдар (құралдар) бүлінген немесе жоғалған кезде (ауыл шаруашылығы жануарының жеке нөмірін айқындау мүмкін болмаған жағдайда) жануар иесі басқа ауыл шаруашылығы жануарларының жеке нөмірлерін ветеринариялық паспорттармен және дерекқормен салыстырып тексергенге дейін жануарды оқшаулайды.
Егер ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізуге арналған бұйымдар (құралдар) бірнеше ауыл шаруашылығы жануарларынан жоғалған жағдайда, ауыл шаруашылығы жануарларының жеке нөмірлерін анықтау ветеринариялық паспортта (ауыл шаруашылығы жануарының жынысы, түсі, қосымша белгілері) көрсетілетін қосымша деректер бойынша жүргізіледі.
Көрсетілген жағдайларда ауыл шаруашылығы жануарларының иесі тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің ветеринариялық ұйымына жүгінеді. Ауыл шаруашылығы жануарларының жеке нөмірлерін белгілеу ауыл шаруашылығы жануарларының иесі өтініш берген күннен бастап күнтізбелік бес күннен аспайтын мерзімде жүзеге асырылады.
Осы тармақта көрсетілген себептер бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын қайта бірдейлендіру жануар иесі өтініш берген күннен бастап күнтізбелік он бес күннен аспайтын мерзімде ауыл шаруашылығы жануарына жаңа жеке нөмір бере отырып, осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен жүргізіледі.
Ауыл шаруашылығы жануарына жаңа жеке нөмір беру кезінде дерекқорда және ветеринариялық паспортта ауыл шаруашылығы жануарын қайта бірдейлендіру себептерін көрсете отырып және осы Қағидалардың 38-тармағында көзделген шараларды қабылдай отырып, ауыл шаруашылығы жануарының алдыңғы жеке нөміріне байланыстыра отырып, тиісті ақпарат (қайта бірдейлендірілді) көрсетіледі.

Сноска. Пункт 29 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 02.02.2023 № 48 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
30. Идентификация молодняка сельскохозяйственных животных, принадлежащего физическим лицам, осуществляется не менее чем за три рабочих дня до достижения возраста сельскохозяйственного животного, указанного в пункте 2 настоящих Правил.
Идентификация молодняка сельскохозяйственных животных, принадлежащего сельскохозяйственным предприятиям, крестьянским и фермерским хозяйствам, осуществляется в соответствии с графиком предстоящего отела (окота, опороса), представленным руководителем в соответствующее подразделение местного исполнительного органа, осуществляющее деятельность в области ветеринарии (далее – подразделение МИО), и в ветеринарную организацию.
При идентификации молодняка сельскохозяйственного животного сведения о нем вносятся в базу данных и ветеринарный паспорт с указанием индивидуального номера матери, указанного в ведомости о проведении идентификации сельскохозяйственных животных по форме, установленной в приложении 5 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 30 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 05.05.2025 № 146 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
30-1. Исключен приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 05.05.2025 № 146 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Порядок оказания государственной услуги
Сноска. Заголовок главы 3 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 30.12.2020 № 412 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31. Государственная услуга оказывается ветеринарными организациями.
Для получения государственной услуги физическое или юридическое лицо (далее – услугополучатель) предоставляет в ветеринарную организацию, либо посредством портала, заявление по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача ветеринарного паспорта" изложен в приложении 6-1 к настоящим Правилам (далее – Перечень).
Сведения о документе, удостоверяющем личность физического лица, о регистрации (перерегистрации) юридического лица, о регистрации индивидуального предпринимателя, либо о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя, ветеринарная организация получает из соответствующих государственных систем через шлюз "электронного правительства".
При подаче заявления посредством портала, услугополучатель заполняет на портале электронную форму заявления. Сведения об индивидуальном номере, поле, масти, кличке сельскохозяйственного животного, о способе идентификации, услугополучатель получает из базы данных путем направления запроса в базу данных. После поступления запроса, база данных автоматически обрабатывает и формирует список сельскохозяйственных животных, зарегистрированных в базе данных за услугополучателем. Услугополучатель из сформированного списка сельскохозяйственных животных выбирает сельскохозяйственное(ые) животное(ые) для получения ветеринарного паспорта. После заполнения электронной формы заявления, услугополучатель подписывает заявление посредством ЭЦП и направляет через портал в ветеринарную организацию для получения ветеринарного паспорта.
Информационное взаимодействие портала и информационных систем осуществляется согласно статье 43 Закона Республики Казахстан "Об информатизации".
В случаях представления услугополучателем неполного пакета документов, предусмотренных Перечнем, и (или) документов с истекшим сроком действия ветеринарная организация отказывает в приеме заявления.

Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 02.02.2023 № 48 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
30. Жеке тұлғаларға тиесілі ауыл шаруашылығы жануарларының төлдерін бірдейлендіру осы Қағидалардың 2-тармағында көрсетілген ауыл шаруашылығы жануарының жасына жеткенге дейін кемінде үш жұмыс күні бұрын жүзеге асырылады.
Ауыл шаруашылығы кәсіпорындарына, шаруа және фермер шаруашылықтарына тиесілі ауыл шаруашылығы жануарларының төлдерін бірдейлендіру облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын тиісті бөлімшесіне (бұдан әрі – ЖАО бөлімшесі) және ветеринариялық ұйымға басшы ұсынған алдағы бұзаулау (төлдеу, торайлау) графигіне сәйкес жүзеге асырылады.
Ауыл шаруашылығы жануарының төлін бірдейлендіру кезінде ол туралы мәліметтер осы Қағидаларға 5-қосымшада белгіленген нысан бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізу туралы ведомосте көрсетілген енесінің жеке нөмірі көрсетіле отырып, дерекқорға және ветеринариялық паспортқа енгізіледі.
Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 05.05.2025 № 146 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
30-1. Алып тасталды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 05.05.2025 № 146 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3 тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.12.2020 № 412 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
31. Мемлекеттік қызметті ветеринариялық ұйымдар көрсетеді.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін жеке немесе заңды тұлға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) ветеринариялық ұйымға не портал арқылы осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінім ұсынады.
"Ветеринариялық паспорт беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) осы Қағидаларға 6-1-қосымшада жазылған.
Жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжат туралы, заңды тұлғаны тіркеу (қайта тіркеу) туралы, дара кәсіпкерді тіркеу туралы не дара кәсіпкер ретінде қызметін бастау туралы мәліметтерді ветеринариялық ұйым "электрондық үкіметтің" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік жүйелерден алады.
Портал арқылы өтініш берген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы порталда өтініштің электрондық нысанын толтырады. Көрсетілетін қызметті алушы дерекқорға сұрау салу арқылы ауыл шаруашылығы жануарының жеке нөмірі, жынысы, түсі, аты, бірдейлендіру тәсілі туралы мәліметтерді дерекқордан алады. Сұрау келіп түскеннен кейін дерекқор көрсетілетін қызметті алушының дерекқорында тіркелген ауыл шаруашылығы жануарларының тізімін автоматты түрде өңдейді және қалыптастырады. Көрсетілетін қызметті алушы ауыл шаруашылығы жануарларының қалыптастырылған тізімінен ветеринариялық паспорт алу үшін ауыл шаруашылығы жануар(лар)ын таңдайды. Көрсетілетін қызметті алушы өтініштің электрондық нысанын толтырғаннан кейін өтінішке ЭЦҚ арқылы қол қояды және ветеринариялық паспортты алу үшін портал арқылы ветеринариялық ұйымға жібереді.
Портал мен ақпараттық жүйелердің ақпараттық өзара іс-қимылы "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 43-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
Көрсетілетін қызметті алушы Тізбеде көзделген құжаттар топтамасын толық ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынған жағдайларда, ветеринариялық ұйым өтінішті қабылдаудан бас тартады.

Сноска. Пункт 31 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 02.02.2023 № 48 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31-1. Работник ветеринарной организации в день поступления осуществляет регистрацию заявления и направляет его руководителю ветеринарной организации, которым назначается ответственный сотрудник ветеринарной организации.
При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются в ближайший следующий за ним рабочий день.
Подтверждением принятия заявления на бумажном носителе в ветеринарной организации является отметка на его копии о регистрации с указанием даты и времени.
В случае обращения услугополучателя через портал, в "личном кабинете" услугополучателя отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги, а также уведомление с указанием даты и времени получения результата государственной услуги.
Сноска. Правила дополнены пунктом 31-1 в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства РК от 30.12.2020 № 412 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 02.02.2023 № 48 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31-2. Ответственный сотрудник ветеринарной организации в течение 1 (одного) рабочего дня с момента регистрации заявления проверяет его на предмет полноты и соответствия требованиям настоящих Правил, а также проверяет индивидуальный номер сельскохозяйственного животного в базе данных.
В случае предоставления услугополучателем заявления с указанием неполных сведений, либо по основаниям, указанным в пункте 9 Перечня, ответственный сотрудник ветеринарной организации оформляет мотивированный отказ в оказании государственной услуги по форме согласно приложению 6-2 к настоящим Правилам и направляет услугополучателю.
Сноска. Правила дополнены пунктом 31-2 в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства РК от 30.12.2020 № 412 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 02.02.2023 № 48 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 02.02.2023 № 48 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
31-1. Ветеринариялық ұйымның жұмыскері келіп түскен күні өтінішті тіркеуді жүзеге асырады және оны ветеринариялық ұйымның жауапты қызметкерін тағайындайтын ветеринариялық ұйымның басшысына жібереді.
Көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген жағдайда, өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру одан кейінгі жақын жұмыс күні жүзеге асырылады.
Ветеринариялық ұйымда қағаз жеткізгіштегі өтініштің көшірмесіндегі күні мен уақыты көрсетілген тіркеу туралы белгі оның қабылданғанын растау болып табылады.
Көрсетілетін қызметті алушы портал арқылы жүгінген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұранымның қабылданғаны туралы мәртебе, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу күні мен уақыты көрсетілген хабарлама көрсетіледі.
Ескерту. Қағидалар 31-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.12.2020 № 412 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 02.02.2023 № 48 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
31-2. Ветеринариялық ұйымның жауапты қызметкері өтінішті тіркеген сәттен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде оның толықтығын және осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігін тексереді, сондай-ақ дерекқордағы ауыл шаруашылығы жануарының жеке нөмірін тексереді.
Көрсетілетін қызметті алушы толық емес мәліметтерді көрсете отырып не Тізбенің 9-тармағында көрсетілген негіздер бойынша өтініш ұсынған жағдайда, ветеринариялық ұйымның жауапты қызметкері осы Қағидаларға 6-2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден уәжді бас тартуды рәсімдейді және көрсетілетін қызметті алушыға жібереді.
Ескерту. Қағидалар 31-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.12.2020 № 412 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 02.02.2023 № 48 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

31-3. В случае предоставления услугополучателем заявления с указанием полных сведений, а также при отсутствии оснований для отказа в оказании государственной услуги, ответственный сотрудник ветеринарной организации оформляет ветеринарный паспорт по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Ветеринарный паспорт и сведения в нем формируются ответственным сотрудником ветеринарной организации в базе данных в электронном виде и удостоверяются ЭЦП уполномоченного лица ветеринарной организации.
При обращении услугополучателя в ветеринарную организацию, ветеринарный паспорт распечатывается из базы данных, и выдается услугополучателю.
При обращении услугополучателя через портал, в "личный кабинет" услугополучателя направляется ветеринарный паспорт, либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги, в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП уполномоченного лица ветеринарной организации.
Сноска. Правила дополнены пунктом 31-3 в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства РК от 30.12.2020 № 412 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 02.02.2023 № 48 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
32. Ветеринарный паспорт на сельскохозяйственных животных выдается индивидуально. По выбору услугополучателя допускается выдача ветеринарного паспорта на группу (отару) мелкого рогатого скота и свиней.
Номер ветеринарного паспорта соответствует индивидуальному номеру сельскохозяйственных животных, указанному в пунктах 3, 4, 5 и 5-1 настоящих Правил.
При выдаче ветеринарного паспорта на группу (отару) мелкого рогатого скота, свиней в номере ветеринарного паспорта указываются первые четыре символа индивидуального номера соответствующего вида сельскохозяйственных животных, указанных в пунктах 3 и 5 настоящих Правил, и количество сельскохозяйственных животных в группе (отаре). В ветеринарный паспорт заносятся индивидуальные номера каждого сельскохозяйственного животного группы (отары).
Сноска. Пункт 32 – в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 02.02.2023 № 48 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33. Исключен приказом Министра сельского хозяйства РК от 02.02.2023 № 48 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34. Сведения о проведенных ветеринарных обработках и диагностических исследованиях сельскохозяйственного животного и другие сведения о сельскохозяйственном животном (пол, масть, возраст сельскохозяйственного животного, дополнительные признаки) заносятся в базу данных.

31-3. Көрсетілетін қызметті алушы толық мәліметтерді көрсете отырып өтініш берген жағдайда, сондай-ақ мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартуға негіздер болмаған кезде ветеринариялық ұйымның жауапты қызметкері осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ветеринариялық паспортты ресімдейді.
Ветеринариялық паспортты және ондағы мәліметтерді ветеринариялық ұйымның жауапты қызметкері дерекқорда электрондық түрде қалыптастырады және ветеринариялық ұйымның уәкілетті адамының ЭЦҚ-мен куәландырылады.
Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті беруші арқылы жүгінген жағдайда, ветеринариялық паспорт дерекқордан басып шығарылады және көрсетілетін қызметті алушыға беріледі.
Көрсетілетін қызметті алушы портал арқылы жүгінген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" ветеринариялық паспорт немесе ветеринариялық ұйымның уәкілетті адамының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанында мемлекеттік қызметті көрсетуден уәжді бас тарту жіберіледі.
Ескерту. Қағидалар 31-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.12.2020 № 412 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 02.02.2023 № 48 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
32. Ауыл шаруашылығы жануарларына ветеринариялық паспорт жеке беріледі. Көрсетілетін қызметті алушының таңдауы бойынша ветеринариялық паспортты ұсақ мал мен шошқалар тобына (отарына) беруге жол беріледі.
Ветеринариялық паспорттың нөмірі осы Қағидалардың 3, 4, 5 және 5-1-тармақтарында көрсетілген ауыл шаруашылығы жануарларының жеке нөміріне сәйкес келеді.
Ұсақ мал мен шошқалар тобына (отарына) ветеринариялық паспорт беру кезінде ветеринариялық паспорттың нөмірінде осы Қағидалардың 3 және 5-тармақтарында көрсетілген ауыл шаруашылығы жануарларының тиісті түрінің жеке нөмірінің алғашқы төрт символы және топтағы (отардағы) ауыл шаруашылығы жануарларының саны көрсетіледі. Ветеринариялық паспортқа әрбір ауыл шаруашылығы жануарлары тобының (отарының) жеке нөмірлері енгізіледі.
Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 02.02.2023 № 48 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
33. Алып тасталды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 02.02.2023 № 48 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
34. Ауыл шаруашылығы жануарына жүргізілген ветеринариялық дауалау және диагностикалық зерттеулер туралы мәліметтер және ауыл шаруашылығы жануары туралы басқа да мәліметтер (ауыл шаруашылығы жануарының жынысы, түсі, жасы, қосымша белгілері) дерекқорға енгізіледі.

Сноска. Пункт 34 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 30.12.2020 № 412 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
35. Последующее обновление данных ветеринарного паспорта осуществляется в процессе проведения ветеринарных мероприятий, смены владельца, при перемещении сельскохозяйственных животных с территории одной административно-территориальной единицы на территорию другой административно-территориальной единицы и в других случаях.
36. При выбытии сельскохозяйственных животных ветеринарный паспорт передается новому владельцу сельскохозяйственного животного. По прибытию сельскохозяйственного животного в пункт назначения оформляется ветеринарный паспорт без изменения имеющегося индивидуального номера сельскохозяйственного животного.
При выбытии части группы (отары) мелкого рогатого скота, свиней при наличии ветеринарного паспорта, оформленного на группу (отару) мелкого рогатого скота, свиней, новому владельцу выдается выписка из ветеринарного паспорта. По прибытию мелкого рогатого скота, свиней в пункт назначения, оформляется ветеринарный паспорт без изменения имеющегося индивидуального номера сельскохозяйственного животного.
Соответствующие сведения вносятся в базу данных.
Сноска. Пункт 36 – в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 02.02.2023 № 48 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
37. После убоя сельскохозяйственных животных на убойных площадках (площадках по убою), убойных пунктах и мясоперерабатывающих предприятиях ветеринарные паспорта и изделия (средства) для проведения идентификации сельскохозяйственных животных передаются по описи ветеринарной организации соответствующей административно-территориальной единицы ветеринарными врачами убойных площадок (площадок по убою), убойных пунктов и мясоперерабатывающих предприятий, а при убое сельскохозяйственных животных для личного потребления - владельцами.
Сноска. Пункт 37 – в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 02.02.2023 № 48 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
38. При гибели животного, а также возникновении случаев, предусмотренных в пункте 29 настоящих Правил, ветеринарные паспорта и изделия (средства) для проведения идентификации сельскохозяйственных животных уничтожаются ветеринарными организациями с направлением соответствующей информации в подразделения местных исполнительных органов.

Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.12.2020 № 412 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
35. Ветеринариялық паспорт деректерін кейіннен жаңарту ветеринариялық іс-шараларды жүргізу, иесін ауыстыру, ауыл шаруашылығы жануарын бір әкімшілік-аумақтық бірліктен екінші әкімшілік-аумақтық бірлік аумағына орнын ауыстырған және басқа жағдайларда жүзеге асырылады.
36. Ауыл шаруашылығы жануарлары шығарылған кезде ветеринариялық паспорт ауыл шаруашылығы жануарының жаңа иесіне беріледі. Ауыл шаруашылығы жануары межелі пунктке келгеннен кейін ауыл шаруашылығы жануарының бар жеке нөмірі өзгертілмей, ветеринариялық паспорт ресімделеді.
Ұсақ мал мен шошқа тобының (отарының) бір бөлігі шығарылған кезде ұсақ мал мен шошқа тобына (отарына) қағаз нысанда ресімделген ветеринариялық паспорт болған жағдайда, жаңа иесіне ветеринариялық паспорттан үзінді-көшірме беріледі. Ұсақ мал мен шошқа межелі пунктке келгеннен кейін ауыл шаруашылығы жануарының бар жеке нөмірі өзгертілмей, ветеринариялық паспорт ресімделеді.
Тиісті мәліметтер дерекқорға енгізіледі.
Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 02.02.2023 № 48 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
37. Ауыл шаруашылығы жануарларын сою алаңында (сою бойынша алаң), сою пунктінде және етті қайта өндіру кәсіпорнында сойғаннан кейін сою алаңының (сою бойынша алаң), сою пунктері мен етті өңдеу кәсіпорындарының ветеринариялық дәрігерлері, ветеринариялық паспорттар мен ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізуге арналған бұйымдарды (құралдарды) тиісті әкімшілік-аумақтың бірліктің жергілікті атқарушы органдары құрған ветеринариялық ұйымдарға тізімдеме бойынша береді, ал жеке тұтынуға арналған ауыл шаруашылығы жануарларын сойған кезде – иелері тапсырады.
Ескерту. 37-тармаққа орыс тілінде өзгеріс енгізілді, мемлекеттік тілдегі мәтін өзгермейді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 02.02.2023 № 48 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
38. Жануар өлген жағдайда, сондай-ақ осы Қағидалардың 29-тармағында көзделген жағдайлар туындаған кезде ветеринариялық паспорттарды және ауыл шаруашылығы жануарын бірдейлендіруге арналған бұйымдарды (құралдарды) жергілікті атқарушы органдардың бөлімшелеріне тиісті ақпаратты жолдай отырып, ветеринариялық ұйымдар жояды.

Сноска. Пункт 38 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 30.12.2020 № 412 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
39. При утере или порче ветеринарного паспорта, оформленного в бумажной форме, выдается ветеринарный паспорт в порядке, установленном настоящими Правилами. Утерянные, испорченные ветеринарные паспорта, оформленные в бумажной форме, считаются недействительными со дня подачи владельцами сельскохозяйственных животных заявления по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 39 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 02.02.2023 № 48 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
39-1. При изменений данных (сведений), указанных в выданном ветеринарном паспорте, на основании заявления услугополучателя по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам выдается новый ветеринарный паспорт в порядке, установленном настоящими Правилами.
Сноска. Глава 3 дополнена пунктом 39-1 в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства РК от 02.02.2023 № 48 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
40. При необходимости для получения выписки из ветеринарного паспорта, оформленного на группу (отару) мелкого рогатого скота, свиней, услугополучатель предоставляет в ветеринарную организацию, либо посредством портала, заявление по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
Ответственный сотрудник ветеринарной организации в течение тридцати минут рассматривает заявление и выдает выписку из ветеринарного паспорта по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам, либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги по форме согласно приложению 6-2 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 40 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 24.05.2023 № 197 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
40-1. Отказ в оказании государственной услуги осуществляется по основаниям, указанным в пункте 9 Перечня.
Сноска. Правила дополнены пунктом 40-1 в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства РК от 30.12.2020 № 412 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 02.02.2023 № 48 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 38-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.12.2020 № 412 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
39. Қағаз нысанда ресімделген ветеринариялық паспорт жоғалған немесе бүлінген кезде осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен ветеринариялық паспорт беріледі. Қағаз нысанда ресімделген жоғалған, бүлінген ветеринариялық паспорттар ауыл шаруашылығы жануарларының иелері осы Қағидалар 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш берген күннен бастап жарамсыз деп есептеледі.
Ескерту. 39-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 02.02.2023 № 48 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
39-1. Берілген ветеринариялық паспортта көрсетілген деректер (мәліметтер) өзгерген кезде көрсетілетін қызметті алушының өтініші негізінде осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен жаңа ветеринариялық паспорт беріледі.
Ескерту. 3-тарау 39-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 02.02.2023 № 48 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
40. Ұсақ мал (отарына), шошқа тобына ресімделген ветеринариялық паспорттан үзінді-көшірме алу қажет болған жағдайда көрсетілетін қызметті алушы ветеринариялық ұйымға не портал арқылы осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш ұсынады.
Ветеринариялық ұйымның жауапты қызметкері отыз минут ішінде өтінішті қарайды және осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ветеринариялық паспорттан үзінді-көшірмені не осы Қағидаларға 6-2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден уәжді бас тартуды береді.
Ескерту. 40-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 24.05.2023 № 197 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
40-1. Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту Тізбенің 9-тармағында көрсетілген негіздер бойынша жүзеге асырылады.
Ескерту. Қағидалар 40-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.12.2020 № 412 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 02.02.2023 № 48 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

40-2. Ветеринарная организация обеспечивает внесение данных о стадии оказания государственной услуги в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг согласно подпункту 11) пункта 2 статьи 5 Закона о государственных услугах.
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – Министерство) предоставляет информацию о порядке оказания государственной услуги в Единый контакт-центр.
Министерство в течение трех рабочих дней с даты утверждения нормативного правового акта о внесении изменений и (или) дополнений в настоящие Правила направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях в настоящие Правила услугодателю, оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" и в Единый контакт-центр.
Сноска. Правила дополнены пунктом 40-2 в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства РК от 30.12.2020 № 412 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 02.02.2023 № 48 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) ветеринарных организаций и (или) их должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг
Сноска. Правила дополнены главой 4 в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства РК от 30.12.2020 № 412 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
41. Жалоба на решение, действие (бездействие) ветеринарной организации подается на имя руководителя ветеринарной организации, местного исполнительного органа, в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
В случае поступления жалобы в соответствии с пунктом 4 статьи 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК РК) ветеринарная организация направляет ее в орган, рассматривающий жалобу, не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления. Жалоба ветеринарной организацией не направляется в орган, рассматривающий жалобу, в случае принятия благоприятного акта, совершения административного действия, полностью удовлетворяющие требования, указанные в жалобе.
Сноска. Пункт 41 – в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 02.02.2023 № 48 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
42. Жалоба услугополучателя в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона о государственных услугах подлежит рассмотрению:
ветеринарной организацией, местным исполнительным органом – в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации;
уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг – в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.

40-2. Ветеринариялық ұйым Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заңның 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы ақпаратты Бірыңғай байланыс орталығына жібереді.
Министрлік осы Қағидаға өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы нормативтік құқықтық акті бекітілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде енгізілген өзгерістер мен толықтырулар туралы ақпаратты "электрондық үкіметтің" көрсетілетін қызмет берушіге, ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымның операторына және Бірыңғай байланыс орталығына жібереді.
Ескерту. Қағидалар 40-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.12.2020 № 412 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 02.02.2023 № 48 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-тарау. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша ветеринариялық ұйымдардың және (немесе) олардың лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
Ескерту. Қағидалар 4-тараумен толықтырылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.12.2020 № 412 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
41. Ветеринариялық ұйымның мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым ветеринариялық ұйымның, жергілікті атқарушы орган басшысының атына, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға беріледі.
Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ҚР ӘРПК) 91-бабы 4-тармағына сәйкес шағым келіп түскен жағдайда, ветеринариялық ұйым оны келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымды қарайтын органға жібереді. Ветеринариялық ұйым шағымды қарайтын органға шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын қолайлы акт қабылданған, әкімшілік іс-әрекет жасалған жағдайда шағымды жібермейді.
Ескерту. 41-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 02.02.2023 № 48 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
42. Көрсетілетін қызметті алушының шағымы Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес:
ветеринариялық ұйым, жергілікті атқарушы орган – оны тіркеген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде;
мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган – ол тіркелген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қарауға жатады.

43. Срок рассмотрения жалобы ветеринарной организацией, местным исполнительным органом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 4 статьи 25 Закона о государственных услугах продлевается не более чем на 10 (десять) рабочих дней в случаях необходимости:
1) проведения дополнительного изучения или проверки по жалобе либо проверки с выездом на место;
2) получения дополнительной информации.
В случае продления срока рассмотрения жалобы должностное лицо, наделенное полномочиями по рассмотрению жалоб, в течение 3 (трех) рабочих дней с момента продления срока рассмотрения жалобы сообщает в письменной форме (при подаче жалобы на бумажном носителе) или электронной форме (при подаче жалобы в электронном виде) услугополучателю, подавшему жалобу, о продлении срока рассмотрения жалобы с указанием причин продления.

43. Ветеринариялық ұйымның, жергілікті атқарушы органның, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның шағымды қарау мерзімі Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заңның 25-бабының 4-тармағына сәйкес:
1) шағым бойынша қосымша зерделеу немесе тексеру не жергілікті жерге барып тексеру жүргізу;
2) қосымша ақпарат алу қажет болған жағдайларда 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылады.
Шағымды қарау мерзімі ұзартылған жағдайда шағымдарды қарау бойынша өкілеттіктер берілген лауазымды адам шағымды қарау мерзімі ұзартылған кезден бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағым берген көрсетілетін қызметті алушыға ұзарту себептерін көрсете отырып, шағымды қарау мерзімінің ұзартылғаны туралы жазбаша нысанда (шағым қағаз жеткізгіште берілген кезде) немесе электрондық нысанда (шағым электрондық түрде берілген кезде) хабарлайды.

44. Если иное не предусмотрено законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке в соответствии с пунктом 5 статьи 91 АППК РК.
Сноска. Пункт 44 – в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 02.02.2023 № 48 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам идентификации
сельскохозяйственных животных
Сноска. Приложение 1 – в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 24.12.2024 № 412 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Литерные и цифровые коды Республики Казахстан, областей, городов республиканского значения, столицы, закрепленные для проведения идентификации сельскохозяйственных животных, а также цифровые коды для сельскохозяйственных животных
№ п/п
Литерный код
Цифровой код для штрих-кода
Наименование
1.
KZ

44. Егер заңда өзгеше көзделмесе, ҚР ӘРПК-нің 91-бабы 5-тармағына сәйкес сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін сотқа жүгінуге жол беріледі.
Ескерту. 44-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 02.02.2023 № 48 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ауыл шаруашылығы
жануарларын бірдейлендіру
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізуге арналған Қазақстан Республикасының, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың литерлік және сандық кодтары, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларына арналған сандық кодтар
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 24.12.2024 № 412 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Р/с №
Литерлік код
Штрих-кодқа арналған сандық код
Атауы
1.
KZ

411
Следующие примеры:
Индивидуальный номер животного
- первый и второй символы (необязательно) – клеймо владельца животного
9999=36 – сумма первых цифр (за исключением последних двух цифр) порядкового номера животного
10 – последние две цифры порядкового номера животного
Тавро:
3610
Индивидуальный номер животного
Тавро:
10
Индивидуальный номер животного
Тавро:
100
Индивидуальный номер животного
Тавро:
100
Индивидуальный номер животного
Тавро:
101
Индивидуальный номер животного
Тавро:
100
Индивидуальный номер животного
Тавро:
200
Индивидуальный номер животного
Тавро:
200
Индивидуальный номер животного
Тавро:
300
Индивидуальный номер животного
Тавро:
3699
Приложение 3-1
к Правилам идентификации
сельскохозяйственных животных
Сноска. Правила дополнены приложением 3-1 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 24.01.2019 № 26 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Индивидуальный номер поросят до девятимесячного возраста, содержащихся в сельскохозяйственных предприятиях, крестьянских и фермерских хозяйствах и предназначенных для промышленного выращивания, откорма с последующим убоем:
Следующие примеры:
Индивидуальный номер животного
где:
KZC3000000012 - индивидуальный номер матери поросенка;
17 – последние две цифры года рождения поросенка;
12 – порядковый номер поросенка, согласно внутрихозяйственного учета поголовья в сельскохозяйственных предприятиях, крестьянских и фермерских хозяйствах.
Татуировка поросят до девятимесячного возраста, содержащихся в сельскохозяйственных предприятиях, крестьянских и фермерских хозяйствах и предназначенных для промышленного выращивания, откорма с последующим убоем:
17/12
где 17 – последние две цифры года рождения поросенка;
12 – порядковый номер поросенка, согласно внутрихозяйственного учета поголовья в сельскохозяйственных предприятиях, крестьянских и фермерских хозяйствах.
Приложение 4
к Правилам идентификации
сельскохозяйственных животных
Сноска. Приложение 4 в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 22.04.2016 № 184 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Формы, размеры и характеристика изделий (средств) для проведения идентификации сельскохозяйственных животных

4 11
в–бірінші және екінші символдар (міндітті емес) – жануар иесінің
клеймосы;
1111 = 4 – жануардың реттік нөмірінің алғашқы сандары сомасы (соңғы
екі санды қоспанда);
11 – жануардың реттік санының соңғы екі саны.
Таңба: в 411
Келесі мысалдар:
Жануардың жеке нөмірі
KZC4999910
36 10
в - бірінші және екінші символдар (міндетті емес), ауыл шаруашылығы
жануары иесінің таңбасы;
9999 = 36 – жануардың реттік нөмірінің алғашқы сандары сомасы (соңғы екі санды қоспанда);
10 – жануардың реттік санының соңғы екі саны.
Таңба: в 3610
Жануардың жеке нөмірі
KZC4000010
0 10
Таңба: в 10
Жануардың жеке нөмірі
KZC4100000
1 00
Таңба: в 100
Жануардың жеке нөмірі
KZC4000100
1 00
Таңба: в 100
Жануардың жеке нөмірі
KZC4000101
1 01
Таңба: в 101
Жануардың жеке нөмірі
KZC4000100
1 00
Таңба: в 100
Жануардың жеке нөмірі
KZC4100100
2 00
Таңба: в 200
Жануардың жеке нөмірі
KZC4000200
2 00
Таңба: в 200
Жануардың жеке нөмірі
KZC4100200
3 00
Таңба: в 300
Жануардың жеке нөмірі
KZC4999999
36 99
Таңба: в 3699
Ауыл шаруашылығы
жануарларын бірдейлендіру
қағидаларына 3-1-қосымша
Ескерту. Қағида 3-1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 24.01.2019 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ауыл шаруашылығы кәсіпорындарында, шаруа және фермерлік қожалықтарда күтіп-бағылатын және өнеркәсіптік өсіруге, кейіннен сою үшін бордақылауға арналған тоғыз айлық жасқа дейінгі торайлардың бірдейлендіру нөмірі:
Мысалы:
Жануардың жеке нөмірі:
мұнда:
KZC3000000012 – торайдың енесінің бірдейлендіру нөмірі;
17 – торайдың туған жылының соңғы екі саны;
12 – ауыл шаруашылығы кәсіпорындарындағы, шаруа және фермерлік қожалықтардағы мал бастарын шаруашылық ішіндегі есепке алуға сәйкес торайдың реттік нөмірі.
Ауыл шаруашылығы кәсіпорындарында, шаруа және фермерлік қожалықтарда күтіп-бағылатын және өнеркәсіптік өсіруге, кейіннен сою үшін бордақылауға арналған тоғыз айлық жасқа дейінгі торайлардың татуировкасы:
17/12
мұнда:
17 – торайдың туған жылының соңғы екі саны;
12 – ауыл шаруашылығы кәсіпорындарындағы, шаруа және фермерлік қожалықтардағы мал бастарын шаруашылық ішіндегі есепке алуға сәйкес торайдың реттік нөмірі.
Ауыл шаруашылығы жануарларын
бірдейлендіру қағидаларына
4-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізуге арналған бұйымдардың (құралдардың) нысандары, мөлшерлері және сипаттамасы
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 22.04.2016 № 184 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

1. Формы и размеры бирок для проведения идентификации
сельскохозяйственных животных
Лицевая часть, внешняя сторона
Тыльная часть, внешняя сторона
Лицевая часть, внешняя сторона
Тыльная часть, внешняя сторона
Рисунок 1. Навесная бирка на ухо для крупных животных (крупный рогатый скот, верблюды)
Рисунок 2. Навесная бирка на ухо для мелких животных (мелкий рогатый скот, свиньи)
2. Характеристика изделий (средств) для проведения
идентификации сельскохозяйственных животных
Изделия (средства) для проведения идентификации сельскохозяйственных животных изготавливаются производителями, чья сертифицированная продукция представлена на интернет-ресурсе Международного комитета по ведению записей о животных (ICAR):
1) образцы закупаемых изделий (средств) для проведения идентификации сельскохозяйственных животных - навесных бирок для крупных животных (крупного рогатого скота, верблюдов) и для мелких животных (мелкого рогатого скота, свиней) опубликовываются на сайте www.icar.org в таблице машиночитаемых навесных бирок сертифицированных ICAR для соответствующих видов животных;
2) образцы изделий (средств) для проведения идентификации сельскохозяйственных животных - бирки с радиочастотной меткой, чипы и болюсы опубликовываются на сайте www.icar.org в таблице RFID устройств сертифицированных ICAR на соответствие стандартам ISO 11784 и ISO 11785.
Навесные бирки на ухо для крупных и мелких сельскохозяйственных животных имеют следующие характеристики:
конструкция навесных бирок после крепления на ухо животного не причиняет ему вреда;
исключается их повторное использование;
имеют твердый кольцеобразный наконечник шипа па внутренней стороне тыльной части бирки и уплотнительное кольцо па внутренней стороне лицевой части бирки, обеспечивающее разрушение ушной бирки при ее расстегивании;
изготовлены из полимерного материала и устойчивы к внешним воздействиям;
имеют нестираемые надписи и легко считываются в течение всего жизненного срока животного;
желтого цвета.
На навесные бирки на ухо для крупных и мелких сельскохозяйственных животных наносятся:
индивидуальный номер сельскохозяйственного животного в соответствии с пунктами 3, 4 Правил идентификации сельскохозяйственных животных (далее - Правила) на внешней стороне лицевой части навесной бирки, порядковый номер сельскохозяйственного животного - на внешней стороне тыльной части;
штрих-код на внешней стороне лицевой части навесной бирки. В штрих-коде закодирован четырнадцатью символами* индивидуальный номер сельскохозяйственного животного с использованием цифровых кодов согласно приложению 1 к Правилам. Расположение индивидуального и порядкового номеров, штрих-кода указано на рисунках 1 и 2 настоящего приложения:
торговая марка (торговый знак) производителя и дата производства (месяц, год) на каждой части бирки.
Примечание: * четырнадцать символов индивидуального номера сельскохозяйственного животного представляют собой:
первые три символа - цифровой код Республики Казахстан (398 - код Республики Казахстан согласно ISO - Международной организации по стандартизации);
четвертый и пятый символы - цифровой код области, города республиканского значения, столицы;
шестой символ - цифровой код вида сельскохозяйственного животного;
с седьмого по четырнадцатый символы - порядковый номер сельскохозяйственного животного.

1. Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізуге арналған сырғалардың нысандары мен мөлшері
Беткі бөлігі Артқы бөлігі
Сыртқы жағы Сыртқы жағы
Беткі бөлігі Артқы бөлігі Сыртқы жағы Сыртқы жағы
1-сурет. Ірі жануарларға (ірі қара мал, түйе) арналған құлаққа ілетін аспалы сырға
2-сурет. Ұсақ жануарларға (ұсақ мал, шошқа) арналған құлаққа ілетін аспалы сырға
2. Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізуге арналған бұйымдардың (құралдардың) сипаттамасы
Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізуге арналған бұйымдарды (құралдарды) сертификатталған өнімі Жануарлар туралы жазбалар жүргізу жөніндегі халықаралық комитеттің (ICAR) интернет ресурсында көрсетілген өндірушілер дайындайды:
1) ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізуге арналған сатып алынатын бұйымдар (құралдар) үлгілері – ірі жануарларға (ірі қара мал, түйелер) және ұсақ жануарларға (ұсақ қара мал, шошқалар) арналған аспалы сырғалар www.icar.org сайтында жануарлардың тиісті түрлері үшін ICAR сертификатталған машина оқитын аспалы сырғалардың кестесінде жарияланады;
2) ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендірді жүргізуге арналған бұйымдар (құралдар) үлгілері – радио жиілікті белгісі бар сырғалар, чиптер, болюстар www.icar.org сайтында ISO 11784 және ISO 11785 стандарттарына сәйкестігіне сертификатталған ICAR құрылғыларының RFID кестесінде жарияланады.
Ірі және ұсақ ауыл шаруашылығы жануарларының құлағына ілінетін аспалы сырғалар мына сипаттамаларға ие:
аспалы сырғаның конструкциясы жануарлардың құлағына бекіткеннен кейін, оған зиян келтірмейді;
оларды қайта қолдануға болмайды;
сырғаның артқы бөлігінің ішкі жағында қатты сақина тәріздес кертіктің ұшы және сырғаның беткі бөлігінің ішкі жағында құлақ сырғасын шешкен кезде оның бұзылуын қамтамасыз ететін тығыздағыш сақина болады;
полимерлі материалдан жасалған және сыртқы әсерлерге төзімді;
өшпейтін жазулары бар және жануардың бүкіл өмірі бойы оқылады;
сары түсті.
Ірі және ұсақ ауыл шаруашылығы жануарларының құлағына ілінетін аспалы сырғаларға мыналар жазылады:
Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру қағидаларының (бұдан әрі – Қағида) 3, 4-тармақтарына сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларының жеке нөмірі аспалы сырғаның беткі бөлігінің сыртқы жағында, ауыл шаруашылығы жануарларының реттік нөмірі артқы бөліктің ішкі жағында;
штрих-код аспалы сырғаның беткі бөлігінің сыртқы жағында. Штрих-кодта осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес сандық кодты пайдалана отырып, ауыл шаруашылығы жануарларының жеке нөмірі он төрт символмен* кодталған. Жеке және реттік нөмірдің, штрих-кодтың орналасуы осы қосымшаның 1 және 2-суретерде көрсетілген;
сырғаның әрбір бөлігінде өндірушінің сауда маркасы (сауда белгісі) және өндірілген күні (айы, жылы).
Ескертпе: * ауыл шаруашылығы жануарларының жеке нөмірінің он төрт символы мыналардан тұрады:
алғашқы үш символ – Қазақстан Республикасының сандық коды (ISO – Стандарттау жөніндегі халықаралық ұйымға сәйкес Қазақстан Республикасының коды - 398);
төртінші және бесінші символдар – облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың сандық коды;
алтыншы символ – ауыл шаруашылығы жануары түрінің сандық коды;
жетіден он төртіншіге дейінгі символдар – ауыл шаруашылығы жануарының реттік нөмірі.

Радиочастотные метки в бирках, чипы и болюсы соответствуют международным стандартам ISO 11784 и ISO 11785.
Размер тавр: для взрослых сельскохозяйственных животных высота не более 8 сантиметров, ширина не более 5 сантиметров: для молодняка высота не более 5 сантиметров, ширина не более 3 сантиметров. Тавро для горячего таврения изготавливают из полосового железа с гладкой поверхностью шириной 18-30 миллиметров, толщиной 3 миллиметров. При таврении холодом используют стандартный размер цифр.
Приложение 5
к Правилам идентификации
сельскохозяйственных животных
Форма
Ведомость о проведении идентификации сельскохозяйственных животных
Сноска. Приложение 5 – в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 05.05.2025 № 146 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица или наименование юридического лица, которому принадлежат сельскохозяйственные животные
Адрес владельца
Учетный номер объекта производства, осуществляющего выращивание животных
Данные о сельскохозяйственных животных
Дата проведения идентификации
Индивидуальный номер
Индивидуальный номер матери
Метод идентификации
Вид
Пол
Порода
Масть
Кличка
Возраст (дата рождения)
Продолжение таблицы
Повторная идентификация
Примечание
Предыдущий идентификационный номер
Причина повторной идентификации
Дата составления ведомости ___ _______ 20__ года
Ветеринарный врач ______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись)
Место печати
Приложение 5-1
к Правилам идентификации
сельскохозяйственных животных
Сноска. Приложение 5-1 исключено приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 05.05.2025 № 146 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 6
Правилам идентификации
сельскохозяйственных животных
Сноска. Приложение 6 – в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 02.02.2023 № 48 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
В __________________________
(наименование ветеринарной
организации, созданной местным
исполнительным органом области,
города республиканского
значения, столицы)
от___________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
физического лица, индивидуальный
идентификационный номер/
наименование юридического лица,
бизнес-идентификационный номер)
Адрес _________________________
Заявление
Прошу выдать ветеринарный паспорт __________________________________
___________________________________________________________________
(указать по результатам проведения идентификации сельскохозяйственных
животных или утери ветеринарного паспорта или изменении данных (сведений),
указанных в выданном ветеринарном паспорте)
Вид сельскохозяйственного животного _________________________________
Индивидуальный(ые) номер(а) сельскохозяйственного(ых) животного(ых):
___________________________________________________________________
Способ выдачи ветеринарного паспорта_________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(для мелких животных – указать индивидуально на животное или на
группу (отару) животных)
Контактные телефоны ______________________________________________
Электронный адрес (при его наличии)_________________________________
Подтверждаю достоверность предоставленной информации, осведомлен об
ответственности за предоставление недостоверных сведений в соответствии с
законодательством Республики Казахстан и даю согласие на использование сведений,
составляющих охраняемую законом тайну, а также на сбор, обработку персональных данных.
Подпись/Электронная цифровая подпись услугополучателя или его представителя
___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Дата___________________

Сырғалардағы радиожиіліктің белгілері, чиптер мен болюстер ISO 11784 және ISO 11785 халықаралық стандтарттарына сәйкес келеді.
Таңбалардың мөлшері: ересек ауыл шаруашылығы жануары үшін – биіктігі 8 см-ден, ені 5 см-ден; жас төлдер үшін биіктігі - 5 см-ден, ені 3 см-ден аспайды. Ыстық таңбалауға арналған таңбаны ені 18-30 мм, қалыңдығы 3 мм беті тегіс жалпақ темірден дайындайды. Суықпен таңбалау кезінде сандардың стандартты мөлшері пайдаланылады.
Ауыл шаруашылығы
жануарларын бірдейлендіру
қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізу туралы ведомость
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 05.05.2025 № 146 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Р/с
Ауыл шаруашылығы жануары тиесілі жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі немесе заңды тұлғаның атауы
Иесінің мекен-жайы
Жануарлар өсіруді жүзеге асыратын өндіріс объектісінің есептік нөмірі
Ауыл шаруашылығы жануарлары туралы деректер
Қайталап бірдейлендіру
Ескертпе
Бірдейлендіру жүргізілген күн
Жеке нөмірі
Енесінің жеке нөмірі
Бірдейлендіру әдісі
Түрі
Жынысы
Тұқымы
Түсі
Аты
Жасы
(туған күні)
Алдыңғы бірдейлендіру нөмірі
Қайталап бірдейлендіру себебі
Ведомость жасалған күн 20__ жылғы____ ___________
Ветеринариялық дәрігер ____________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, қолы)
Мөрдің орны
Ауыл шаруашылығы жануарларын
бірдейлендіру қағидаларына
5-1-қосымша
Нысан
Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендірудің жүргізілмеу себептерін белгілеу туралы акт
Ескерту. 5-1-қосымша алып тасталды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 05.05.2025 № 146 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ауыл шаруашылығы жануарларын
бірдейлендіру қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Кімге _____________________________
(облыстың, республикалық маңызы
бар қаланың, астананың жергілікті
атқарушы органы құрған
ветеринариялық ұйымның атауы)
Кімнен ______________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты
( бар болса), тегі, жеке сәйкестендіру
нөмірі/заңды тұлғаның атауы,
бизнес- сәйкестендіру нөмірі)
Мекенжайы ______________________
Өтініш
Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 02.02.2023 № 48 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
___________________________________________________________________________
_________________ байланысты ветеринариялық паспорт беруіңізді сұраймын. (ауыл шаруашылығы
жануарларын бірдейлендіруді жүргізу нәтижелері немесе ветеринариялық паспорттың жоғалғаны
немесе бүлінгені немесе берілген ветеринариялық паспортта көрсетілген деректердің (мәліметтердің)
өзгергені бойынша көрсету)
Ауыл шаруашылығы жануарының түрі _______________________________________________
Ауыл шаруашылығы жануар(лар)ының жеке нөмір(лер)і ________________________________
___________________________________________________________________________
Ветеринариялық паспортты беру тәсілі _______________________________________________
___________________________________________________________________________
(ұсақ жануарлар үшін – жануарға жеке немесе жануарлар тобына (отарына) жеке көрсету)
Байланыс телефондары ________________ Электрондық мекенжайы (болған жағдайда)
___________________________________________________________________________
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын және дұрыс емес мәліметтер ұсынғаным үшін
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік туралы хабардармын, заңмен
қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ дербес деректерді жинауға,
өңдеуге келісім беремін.
Көрсетілетін қызметті алушының немесе оның өкілінің қолы/электрондық цифрлық қолтаңбасы
___________________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Күні___________________
Ауыл шаруашылығы
жануарларын бірдейлендіру
қағидаларына

Приложение 6-1
к Правилам идентификации
сельскохозяйственных животных
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача ветеринарного паспорта"
Сноска. Правила дополнены приложением 6-1 в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства РК от 30.12.2020 № 412 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 24.05.2023 № 197 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1
Наименование услугодателя
Государственные ветеринарные организации, созданные местными исполнительными органами областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента (далее – услугодатель).
2
Способы предоставления государственной услуги
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются через:
1) услугодателя;
2) веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал).
3
Срок оказания государственной услуги
1) при выдаче ветеринарного паспорта – в течение 2 (двух) рабочих дней;
2) при выдаче выписки из ветеринарного паспорта – в течение 30 (тридцати) минут.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная)/бумажная.
5
Результат оказания государственной услуги
Выдача ветеринарного паспорта, выписки из ветеринарного паспорта, либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно.
7
График работы услугодателя и объектов информации
1) услугодателя – с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
Прием документов и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются с 9.00 до 17.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
Прием документов и выдача результата оказания государственной услуги за пределами установленной продолжительности рабочего времени устанавливаются услугодателем согласно графику рабочего времени;
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются следующим рабочим днем). Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы: www.gov.kz.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
При обращении услугополучателя к услугодателю:

6-1-қосымша
"Ветеринариялық паспорт беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
Ескерту. Қағидалар 6-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.12.2020 № 412 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 24.05.2023 № 197 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының жергілікті атқарушы органдары құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдар (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші).
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті беру тәсілдері
Өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру:
1) көрсетілетін қызметті беруші;
2) "электрондық үкіметтің" www.​egov.​kz веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
1) ветеринариялық паспорт бергенде – 2 (екі) жұмыс күні ішінде;
2) ветеринариялық паспорттан үзінді-көшірме бергенде – 30 (отыз) минут ішінде.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған)/ қағаз түрінде.
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Ветеринариялық паспорт, ветеринариялық паспорттан үзінді-көшірме не мемлекеттік қызмет көрсетуден уәжді бас тарту беру.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі
1) көрсетілетін қызметті берушінің – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
Құжаттарды қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 17.30-ға дейін жүзеге асырылады.
Көрсетілетін қызметті беруші жұмыс уақытының белгіленген ұзақтығынан тыс құжаттарды қабылдауды және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беруді жұмыс уақытының графигіне сәйкес белгілейді;
2) порталда – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының www.​gov.​kz интернет-ресурсында орналастырылған.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтер тізбесі
Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге жүгінген кезде:

1) заявление по форме;
2) документ, удостоверяющий личность, и (или) документ, подтверждающий полномочия представителя услугополучателя (требуется для идентификации личности), либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации).
Услугодатели получают цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.
на портал:
1) заявление в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью услугополучателя.
Сведения о документе, удостоверяющем личность физического лица, о регистрации (перерегистрации) юридического лица, о регистрации индивидуального предпринимателя, либо о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя, услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Не допускается истребование от услугополучателей документов, которые могут быть получены из информационных систем.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения ветеринарного паспорта и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным Правилами идентификации сельскохозяйственных животных, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 7-1/68 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11127);
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, связанного с получением ветеринарного паспорта;
4) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Сервис цифровых документов доступен для пользователей, авторизованных в мобильном приложении.
Для использования цифрового документа необходимо пройти авторизацию в мобильном приложении с использованием электронно-цифровой подписи или одноразового пароля, далее перейти в раздел "Цифровые документы" и выбрать необходимый документ.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.

1) нысан бойынша өтініш;
2) жеке басын куәландыратын құжат және (немесе) көрсетілетін қызметті алушы өкілінің өкілеттіктерін растайтын құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін талап етіледі) не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
Көрсетілетін қызметті берушілер порталда тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы бір реттік құпиясөзді беру жолымен немесе портал хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу жолымен ұсынылған құжат иесінің келісімі болған жағдайда, цифрлық құжаттарды іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттар сервисінен алады.
порталға:
1) көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтініш.
Жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжат туралы, заңды тұлғаны тіркеу (қайта тіркеу), дара кәсіпкерді тіркеу туралы не дара кәсіпкер ретінде қызметті бастау туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкіметтің" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
Көрсетілетін қызметті алушылардан ақпараттық жүйелерден алынуы мүмкін құжаттарды талап етуге жол берілмейді.
9
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушы ветеринариялық паспорт алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігінің анықталуы;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған деректер мен мәліметтердің Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 7-1/68 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11127 болып тіркелген) бекітілген Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру қағидаларында белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты ветеринариялық паспорт алуды талап ететін қызметке немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімінің (үкімінің) болуы;
4) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімінің болмауы.
10
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электрондық нысан арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, қойылатын өзге де талаптар
Цифрлық құжаттар сервисі мобильді қосымшада авторландырылған пайдаланушылар үшін қолжетімді.
Цифрлық құжатты пайдалану үшін электрондық цифрлық қолтаңбаны немесе бір реттік құпиясөзді пайдалана отырып, мобильді қосымшада авторландырудан өту, одан әрі "цифрлық құжаттар" бөліміне өтіп, қажетті құжатты таңдау қажет.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алу мүмкіндігі бар.

Контактные телефоны справочной службы по вопросам оказания государственной услуги: 8 (7172) 701 998, единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 6-2
к Правилам идентификации
сельскохозяйственных животных
Форма
Мотивированный отказ в оказании государственной услуги
Сноска. Правила дополнены приложением 6-2 в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства РК от 30.12.2020 № 412 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
_________________________________________________________________________
(наименование ветеринарной организации, созданной местным исполнительным
органом области, города республиканского значения, столицы)
рассмотрев Ваше заявление от________ 20 ___ года № __________, сообщает
следующее.
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________.
(обоснование отказа)
_________________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии) подписывающего,
подпись/электронная цифровая подпись)
Приложение 7
к Правилам идентификации
сельскохозяйственных животных
Сноска. Приложение 7 исключено приказом Министра сельского хозяйства РК от 02.02.2023 № 48 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 8
к Правилам идентификации
сельскохозяйственных животных
Сноска. Приложение 8 – в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 02.02.2023 № 48 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
В ________________________
(наименование ветеринарной
организации, созданной местным
исполнительным органом области,
города республиканского
значения, столицы)
от _____________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии) физического
лица, индивидуальный
идентификационный
номер/ наименование
юридического лица, бизнес-
идентификационный номер)
Адрес __________________
Заявление
Прошу выдать выписку из ветеринарного паспорта №____ от ___________20____ года.
Индивидуальный номер сельскохозяйственного животного
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
Контактные телефоны ____________________ Электронный адрес (при его наличии)
_______________________________________________________________________________
Подтверждаю достоверность представленной информации, осведомлен об ответственности
за представление недостоверных сведений в соответствии с законодательством Республики
Казахстан и даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
а также на сбор, обработку персональных данных.
Подпись/Электронная цифровая подпись услугополучателя или его представителя
______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Дата___________________
Приложение 9
к Правилам идентификации
сельскохозяйственных животных

Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметінің байланыс телефондары: 8 (7172) 701 998, мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8 800 080 7777.
Ауыл шаруашылығы
жануарларын бірдейлендіру
қағидаларына
6-2-қосымша
Нысан
Мемлекеттік қызмет көрсетуден уәжді бас тарту
Ескерту. Қағидалар 6-2-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.12.2020 № 412 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
________________________________________________________________________ (облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы құрған ветеринариялық ұйымның атауы)
Сіздің 20 ___ жылғы ________ № __________ өтінішіңізді қарап, келесіні хабарлайды.
__________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________.
(бас тартуға негіздеме)
__________________________________________________________________________
(қол қоюшының лауазымы, аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, қолы / электрондық цифрлық қолтаңба)
Ауыл шаруашылығы
жануарларын бірдейлендіру
қағидаларына
7-қосымша
Нысан
____________________________
(облыстың, республикалық
маңызы бар қаланың, астананың
жергілікті атқарушы органы
құрған ветеринариялық
ұйымның атауы)
кімнен ______________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің
аты( бар болса), тегі, жеке
сәйкестендіру нөмірі/заңды
тұлғаның атауы, бизнес-
сәйкестендіру нөмірі)
Мекенжайы _________________
Өтініш
Ескерту. 7-қосымша алып тасталды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 02.02.2023 № 48 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ауыл шаруашылығы жануарларын
бірдейлендіру қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Кімге___________________________
(облыстың, республикалық маңызы
бар қаланың, астананың жергілікті
атқарушы органы құрған
ветеринариялық ұйымның атауы)
кімнен__________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты( бар болса),
тегі, жеке сәйкестендіру нөмірі/
заңды тұлғаның атауы, бизнес-
сәйкестендіру нөмірі)
Мекенжайы_____________________
Өтініш
Ескерту. 8-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 02.02.2023 № 48 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20 __ жылғы "____" _______ № _____ ветеринариялық паспорттан үзінді-көшірме беруіңізді сұраймын.
Ауыл шаруашылығы жануарының жеке нөмірі ___________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Байланыс телефондары ______________ Электрондық мекенжайы (бар болса)
___________________________________________________________________________
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын және дұрыс емес мәліметтер ұсынғаным үшін
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік туралы хабардармын, заңмен
қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ дербес деректерді жинауға,
өңдеуге келісім беремін.
Көрсетілетін қызметті алушының немесе оның өкілінің қолы/электрондық цифрлық қолтаңбасы
__________________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Күні___________________
Ауыл шаруашылығы жануарларын
бірдейлендіру қағидаларына
9-қосымша
Нысан
Берді/Выдан _________________________
(облыстың, республикалық маңызы
бар қаланың, астананың жергілікті
атқарушы органы құрған
ветеринариялық ұйымның атауы /
наименование ветеринарной
организации, созданной местным
исполнительным органом области,
города республиканского
значения, столицы)
Ветеринариялық паспорттан үзінді-көшірме Выписка из ветеринарного паспорта