Об утверждении Правил государственной регистрации (перерегистрации) подвижного состава и его залога, а также исключения из Государственного реестра подвижного состава
Приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 333. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 мая 2015 года № 11119.
Сноска. Заголовок приказа в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 05.08.2019 № 616 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 9 Закона Республики Казахстан "О железнодорожном транспорте" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 30.05.2024 № 199 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила государственной регистрации (перерегистрации) подвижного состава и его залога, а также исключения из Государственного реестра подвижного состава.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 05.08.2019 № 616 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету транспорта Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Асавбаев А.А.) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
Ж. Касымбек
"СОГЛАСОВАНО"
Министр национальной
экономики Республики Казахстан
_________________ Е. Досаев
"___" __________ 2015 года
Утверждены
приказом исполняющий
обязанности
Министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 26 марта 2015 года № 333
Правила государственной регистрации (перерегистрации) подвижного состава и его залога, а также исключения из Государственного реестра подвижного состава

Жылжымалы құрамды және оның кепілін мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу), сондай-ақ Мемлекеттік жылжымалы құрам тізілімінен алып тастау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 26 наурыздағы № 333 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 22 мамырда № 11119 тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 05.08.2019 № 616 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Темір жол көлігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 30.05.2024 № 199 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Жылжымалы құрамды және оның кепілін мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу), сондай-ақ Мемлекеттік жылжымалы құрам тізілімінен алып тастау қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 05.08.2019 № 616 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Көлік комитеті (Ә.А. Асавбаев):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушы
Ж. Қасымбек
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
_______________ Е. Досаев
2015 жылғы "___" ________
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық
даму министрінің міндетін
тқарушының
2015 жылғы 26 наурыздағы
№ 333 бұйрығымен
бекітілген
Жылжымалы құрамды және оның кепілін мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу), сондай-ақ Мемлекеттік жылжымалы құрам тізілімінен алып тастау қағидалары

Сноска. Правила - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 10.04.2020 № 194 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Правила государственной регистрации (перерегистрации) подвижного состава и его залога, а также исключения из Государственного реестра подвижного состава и оказания государственной услуги "Государственная регистрация (перерегистрация) подвижного состава и его залога, а также исключения из Государственного реестра подвижного состава" (далее - Правила) разработаны в соответствии со статьей 9 Закона Республики Казахстан "О железнодорожном транспорте" (далее - Закон) и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" и определяют порядок государственной регистрации, перерегистрации подвижного состава и его залога, а также исключения из Государственного реестра подвижного состава и оказания государственной услуги государственной регистрации, перерегистрации подвижного состава и его залога, а также исключения из Государственного реестра подвижного состава.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 30.05.2024 № 199 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Государственная регистрация (перерегистрация) подвижного состава и его залога, а также исключение из Государственного реестра подвижного состава предназначенного для перевозок пассажиров, багажа, грузов, грузобагажа и почтовых отправлений железнодорожным транспортом в Республике Казахстан, осуществляется территориальными органами Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан (далее – регистрирующий орган) в целях формирования единого государственного банка данных и соблюдение требований действующего законодательства Республики Казахстан в сфере железнодорожного транспорта.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 15.08.2025 № 269 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Государственной регистрации, перерегистрации вне зависимости от формы собственности, сферы и места применения, подлежат единицы подвижного состава.
4. Прошедший государственную регистрацию либо перерегистрацию подвижной состав подлежит внесению в Государственный реестр подвижного состава (далее – реестр) регистрирующим органом, по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.

Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 10.04.2020 № 194 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Жылжымалы құрамды және оның кепілін мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу), сондай-ақ Мемлекеттік жылжымалы құрам тізілімінен алып тастау және "Жылжымалы құрамды және оның кепілін мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу), сондай-ақ Мемлекеттік жылжымалы құрам тізілімінен алып тастау" мемлекеттік қызмет көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Темір жол көлігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 9-бабына, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленген және Жылжымалы құрамды және оның кепілін мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеу, сондай-ақ Мемлекеттік жылжымалы құрам тізілімінен алып тастау тәртібін және жылжымалы құрамды және оның кепілін мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеу, сондай-ақ Мемлекеттік жылжымалы құрам тізілімінен алып тастау мемлекеттік қызмет көрсетуді айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 30.05.2024 № 199 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Жылжымалы құрамды және оның кепілін мемлекеттік тіркеуді (қайта тіркеуді), сондай-ақ Қазақстан Республикасында теміржол көлігімен жолаушыларды, багажды, жүктерді, жүк-багажды және почта жөнелтілімдерін тасымалдауға арналған жылжымалы құрамның мемлекеттік тізілімінен шығаруды Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитетінің (бұдан әрі – тіркеуші орган) бірыңғай мемлекеттік деректер банкін қалыптастыру мақсатында және Қазақстан Республикасының теміржол көлігі саласындағы қолданыстағы заңнамасының талаптарын сақтау.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 15.08.2025 № 269 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Меншік нысанына, қолданылу саласы мен орнына қарамастан мемлекеттік тіркеуге, қайта тіркеуге жылжымалы құрам бірліктері жатады.
4. Мемлекеттік тіркеуден немесе қайта тіркеуден өткен жылжымалы құрамды тіркеуші орган осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жылжымалы құрамның мемлекеттік тізіліміне (бұдан әрі-тізілім) енгізуге тиіс.

Глава 2. Порядок государственной регистрации (перерегистрации) подвижного состава
5. Государственная регистрация и перерегистрация подвижного состава осуществляется на равных основаниях и условиях для всех владельцев подвижного состава.
6. Подвижной состав подлежит государственной регистрации в течение тридцати рабочих дней с момента приобретения права собственности, либо возникновения обстоятельств, влекущих его регистрацию, перерегистрацию.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 07.10.2022 № 560 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Государственная регистрация, перерегистрация подвижного состава осуществляется:
1) по месту регистрации юридического лица в случае, если заявителем является юридическое лицо;
2) по месту регистрации в качестве налогоплательщика в случае, если заявителем являются физическое лицо, в том числе индивидуальный предприниматель.
8. Физическим и юридическим лицам (далее – услугополучатель) допускается подавать заявление на государственную регистрацию, перерегистрацию нескольких типов подвижного состава.
9. Услугополучатель, зарегистрировавшее подвижной состав, использует его со дня государственной регистрации, перерегистрации.
10. Государственная регистрация (перерегистрация) подвижного состава является государственной услугой (далее – государственная услуга) для получения которой услугополучатель подает через веб-портал "электронного правительства" (далее – портал) регистрирующему органу заявление по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее – заявление) и заполняет перечень парка подвижного состава, подлежащего государственной регистрации, перерегистрации, по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги изложены в перечне основных требований к оказанию государственной услуги по форме согласном приложению 4 к настоящим Правилам.
На портале в "личном кабинете" услугополучателя отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги с указанием даты получения результата государственной услуги.
При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
Общий срок рассмотрения документов и выдача результата оказания государственной услуги 2 (два) рабочих дня.
Регистрирующий орган в течение 2 (двух) рабочих дней с момента получения документов проверяет полноту представленных документов.
Сведения документов, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, о государственной регистрации (перерегистрации) подвижного состава, подтверждения оплаты бюджет лицензионного сбора в случае оплаты через платежный шлюз "электронного правительства" услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".

2-тарау. Жылжымалы құрамды мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) тәртібі
5. Жылжымалы құрамды мемлекеттік тіркеу және қайта тіркеу жылжымалы құрамның барлық иелері үшін тең негіздерде және шарттарда жүзеге асырылады.
6. Жылжымалы құрам меншік құқығын алған сәттен бастап, немесе оларды тіркеуге, қайта тіркеуге әкелетін жағдайлар туындаған сәттен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде мемлекеттік тіркелуге жатады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 07.10.2022 № 560 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Жылжымалы құрамды мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеу:
1) егер өтініш беруші заңды тұлға болып табылған жағдайда, заңды тұлғаның тіркелген жері бойынша;
2) егер өтініш беруші жеке тұлға, оның ішінде дара кәсіпкер болып табылған жағдайда, салық төлеуші ретінде тіркелген жері бойынша жүргізіледі.
8. Жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) жылжымалы құрамның бірнеше түрін мемлекеттік тіркеуге, қайта тіркеуге өтініш беруге жол беріледі.
9. Жылжымалы құрамды тіркеген көрсетілетін қызметті алушы оны мемлекеттік тіркелген, қайта тіркелген күннен бастап пайдаланады.
10. Жылжымалы құрамды мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) мемлекеттік көрсетілетін қызмет (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) болып табылады, оны алу үшін көрсетілетін қызметті алушы "электрондық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы береді тіркеуші органға осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш (бұдан әрі – өтініш) және осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік тіркеуге, қайта тіркеуге жататын жылжымалы құрам паркінің тізбесін толтырады.
Мемлекеттік қызметті көрсету ерекшеліктер ескеріле отырып, қызмет көрсету процесінің сипаттамаларын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ, өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінде жазылған.
Порталда көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу күнін көрсете отырып, мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе көрсетіледі.
Көрсетілетін қызметті алушы еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Тіркеуші орган құжаттарды алған сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Жеке басты куәландыратын құжаттар, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, жеке кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы, жылжымалы құрамды мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтерді, "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы төленген жағдайда лицензиялық алымның бюджетке төленгені туралы растауды көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкіметтің" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпарат жүйелерінен алады.

Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 07.10.2022 № 560 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. При установлении факта неполноты представленных документов и (или) документов с истекшим сроком действия регистрирующий орган в течение 2 (двух) рабочих дней с момента регистрации документов отказывает в дальнейшем рассмотрении заявления и направляет уведомление в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя.
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 07.10.2022 № 560 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. При представлении услугополучателем полного пакета документов, регистрирующим органом в течение 2 (двух) рабочих дней с момента регистрации документов проверяется достоверность представленных документов и соответствие услугополучателя и (или) представленных документов и сведений требованиям, установленными настоящими Правилами, и оформляется свидетельство о государственной регистрации (перерегистрации) подвижного состава по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам (далее – свидетельство) либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги который направляется в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица регистрирующего органа.
Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 07.10.2022 № 560 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Свидетельство выдается на каждую регистрируемую единицу подвижного состава.
14. Подвижной состав не подлежит государственной регистрации, перерегистрации в случаях:
1) временного ввоза на территорию Республики Казахстан нерезидентами Республики Казахстан для ремонта;
2) следования транзитом по территории Республики Казахстан;
3) временного ввоза на территорию Республики Казахстан, а также вывоза с территории Республики Казахстан нерезидентами Республики Казахстан для выгрузки и погрузки грузов.
Пункт 15 предусматривается в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 04.05.2026 № 106 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 07.10.2022 № 560 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Ұсынылған құжаттардың және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттардың толық болмау фактісі анықталған кезде тіркеуші орган құжаттарды тіркеген сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде өтінішті одан әрі қараудан бас тартады және көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) қол қойылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" хабарлама жібереді.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 07.10.2022 № 560 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық топтамасын ұсынған кезде тіркеуші орган құжаттарды тіркеген сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың анықтығын және көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) ұсынылған құжаттар мен мәліметтердің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкестігін тексереді және осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жылжымалы құрамды мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік (бұдан әрі – куәлік) не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап ресімделеді, ол тіркеу органының уәкілетті адамының ЭЦҚ-сымен қол қойылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жіберіледі.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 07.10.2022 № 560 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Куәлік жылжымалы құрамның әрбір тіркелетін бірлігіне беріледі.
14. Жылжымалы құрам:
1) Қазақстан Республикасының резидент еместері жөндеу үшін Қазақстан Республикасының аумағына уақытша әкелген;
2) Қазақстан Республикасының аумағы бойынша транзитпен өткен;
3) Қазақстан Республикасының резидент еместері жүктерді түсіру және тиеу үшін Қазақстан Республикасының аумағына уақытша әкелгенде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағынан әкеткен жағдайларда мемлекеттік тіркеуге, қайта тіркеуге жатпайды.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
15-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Көлік министрінің м.а. 04.05.2026 № 106 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

15. Не допускается регистрация подвижного состава, впервые регистрируемого на территории Республики Казахстан, если остаточный срок службы составляет менее 60 % от назначенного срока службы с даты его постройки, за исключением подвижного состава, имеющего ограниченную номенклатуру перевозимых грузов, сезонность и узкое целевое назначение.
Для целей настоящего пункта под подвижным составом имеющий ограниченную номенклатуру перевозимых грузов, сезонность и узкое целевое назначение понимается подвижной состав:
вагон-хоппер: дозатор для горячих окатышей, для перевозки агломирата, зерновоз, цементовоз;
вагон-транспортер;
вагон-платформа: универсальная со съемным оборудованием;
вагон-цистерны для перевозки: кислот, фосфора, расплавленной серы; вагон думпкар;
вагон рефрежиратор;
ледник;
термос.
16. Основания для перерегистрации подвижного состава являются:
1) смена места регистрации физического (в том числе индивидуального предпринимателя) и юридического лица с одного города в другой город по территории Республики Казахстан;
2) переименование юридического лица;
3) в случаях изменения сведений подвижного состава ранее внесенным в реестр (конструктивных элементов, технических характеристик, идентификационных данных, место приписки), осуществляется государственная перерегистрация подвижного состава с подтверждающими документами.
Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 15.08.2025 № 269 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Государственная перерегистрация подвижного состава не производится в случаях передачи:
1) в доверительное управление либо имущественный наем иностранному лицу для дальнейшего использования за пределами Республики Казахстан;
2) в доверительное управление либо имущественный наем (аренду) на срок не более девяносто календарных дней.
18. При оказании государственной услуги посредством государственной информационной системы разрешений и уведомлений, данные о стадии ее оказания поступают в автоматическом режиме в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг.
Уполномоченный орган в области транспорта в течение трех рабочих дней после государственной регистрации подзаконного нормативного правового акта, направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях в настоящие Правила, определяющие порядок оказания государственной услуги, услугодателю, оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" и в Единый контакт-центр.

15. Тасымалданатын жүктердің шектеулі номенклатурасы бар маусымдылығы және шектеулі нысаналы мақсатқа арналған жылжымалы құрамды қоспағанда, қалған қызмет ету мерзімі жасалған күннен бастап белгіленген қызмет ету мерзімінен 60%-дан кем құрайтын болса, Қазақстан Республикасының аумағында алғашқы тіркелетін жылжымалы құрамды тіркеуге рұқсат етілмейді.
Осы тармақтың мақсаттары үшін тасымалданатын жүктердің шектеулі номенклатурасы, маусымдық және тар нысаналы мақсаты бар жылжымалы құрам деп жылжымалы құрам түсініледі:
вагон-хоппер: ыстық шекемтастарға арналған мөлшерлегіш, агломератты тасымалдауға арналған, астық тасушы, цемент тасушы;
вагон-транспортер;
вагон-платформа: алмалы-салмалы жабдығы бар әмбебап;
тасымалдауға арналған вагон-цистерналар: қышқылдар, фосфор, балқытылған күкірт; думпкар вагоны;
вагон рефрежиратор;
мұздақ;
термос.
16. Жылжымалы құрамды қайта тіркеу үшін негіздер:
1) Қазақстан Республикасының аумағы бойынша жеке (оның ішінде жеке кәсіпкер) және заңды тұлғаның тіркелген орнын бір қаладан басқа қалаға ауыстыру;
2) заңды тұлғаны қайта атау;
3) тізілімге бұрын енгізілген жылжымалы құрамның мәліметтері өзгерген жағдайда (конструкциялық элементтер, техникалық сипаттамалар, идентификациялық деректер, тіркелген орны), растайтын құжаттары бар жылжымалы құрамды мемлекеттік қайта тіркеу жүзеге асырылады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 15.08.2025 № 269 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Жылжымалы құрамды мемлекеттік қайта тіркеу:
1) Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде одан әрі пайдалану үшін шетелдік тұлғаға сенімгерлік басқаруға не мүліктік жалдауға;
2) күнтізбелік тоқсан күннен аспайтын мерзімге сенімгерлік басқаруға не мүліктік жалдауға (жалға алуға) берген кезде жүргізілмейді.
18. Рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік ақпараттық жүйесі арқылы мемлекеттік қызмет көрсету кезінде оны көрсету сатысы туралы деректер автоматты режимде мемлекеттік қызметтерді көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне түседі.
Көлік саласындағы уәкiлеттi орган мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актіні мемлекеттік тіркегеннен кейін үш жұмыс күн ішінде осы Қағидаларға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты көрсетілетін қызметті берушіге, "электрондық үкiметтiң" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторына және Бірыңғай байланыс-орталығына жібереді.

Сноска. Пункт 18 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 30.05.2024 № 199 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Порядок государственной регистрации залога подвижного состава
19. Государственная регистрация залога подвижного состава осуществляется на равных основаниях и условиях для всех владельцев подвижного состава.
20. Регистрирующий орган для государственной регистрации залога подвижного состава ведет Государственный реестр залога движимого имущества согласно приложению 6 к настоящим Правилам, и принимает меры по защите интересов залогодержателей, не допускает отчуждение заложенного подвижного состава без согласия залогодержателя.
21. Государственная регистрация залога подвижного состава является государственной услугой (далее – государственная услуга залога) для получения которой услугополучатель подает регистрирующему органу заявление через портал по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги залога, включающий результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги залога изложены в перечне основных требований к оказанию государственной услуги залога по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
При подаче услугополучателем всех необходимых документов через портал в "личном кабинете" услугополучателя отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги залога с указанием даты получения результата государственной услуги залога.
Сведения о документе, удостоверяющего личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации индивидуального предпринимателя, содержащиеся в государственных информационных системах, работник регистрирующего органа получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги залога осуществляется следующим рабочим днем.
При поступлении заявления после 16.00 часов кроме выходных (суббота и воскресенье) и праздничных дней, государственная услуга "Государственная регистрация (перерегистрация) подвижного состава" оказывается следующим рабочим днем.
Ответственное структурное подразделение регистрирующего органа в течение 1 (одного) рабочего дня с момента получения документов проверяет полноту представленных документов.

Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің м.а. 30.05.2024 № 199 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Жылжымалы құрам кепілін мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) тәртібі
19. Жылжымалы құрамның кепілін тіркеу жылжымалы құрамның барлық иелері үшін тең негіздерде және шарттарда жүзеге асырылады.
20. Тіркеуші орган жылжымалы құрам кепілін мемлекеттік тіркеу үшін осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес жылжымалы мүлік кепілінің мемлекеттік тізілімін жүргізеді және кепіл ұстаушылардың мүдделерін қорғау жөнінде шаралар қабылдайды, кепілге салынған жылжымалы құрамды кепіл ұстаушының келісімінсіз иеліктен шығаруға жол бермейді.
21. Жылжымалы құрам кепілін мемлекеттік тіркеу мемлекеттік көрсетілетін қызмет (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кепілі) болып табылады, оны алу үшін көрсетілетін қызметті алушы тіркеуші органға осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша портал арқылы өтініш береді.
Кепілдің мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, қызмет көрсету процесінің нәтижесін, сондай-ақ кепілдің өзге де мәліметтерді қамтитын кепілдің мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кепілдің мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде жазылған.
Көрсетілетін қызметті алушы барлық қажетті құжаттарды портал арқылы берген кезде көрсетілетін қызмет алушының "жеке кабинетінде" мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу күнін көрсете отырып, кепілдің мемлекеттік қызметін көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе көрсетіледі.
Мемлекеттік ақпараттық жүйелерде қамтылған, жеке басын растайтын құжат туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, дара кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы мәліметті тіркеу органының қызметкері "электрондық үкіметтің" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
Көрсетілетін қызметті алушы ұсынылған құжаттардың дұрыстығы және (немесе) растығы үшін жауапты болады.
Көрсетілетін қызметті алушы еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және кепілдің мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Өтініш демалыс (сенбі және жексенбі) және мереке күндерінен басқа сағат 16:00-ден кейін келіп түскен жағдайда "Жылжымалы құрамды мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу)" мемлекеттік көрсетілетін қызмет келесі жұмыс күнінде көрсетіледі.
Тіркеуші органның жауапты құрылымдық бөлімшесі құжаттарды алған сәттен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.

Сноска. Пункт 21 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 15.08.2025 № 269 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. В случае установления факта неполноты представленных документов и (или) документов с истекшим сроком действия ответственное структурное подразделение регистрирующего органа в указанные сроки отказывает в дальнейшем рассмотрении заявления и направляет уведомление в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью ЭЦП уполномоченного лица регистрирующего органа.
23. В случае представления услугополучателем полного пакета документов, регистрирующий орган в установленные сроки, предусмотренные пунктом 3 приложения 8 к настоящим Правилам, проверяет достоверность представленных документов, а также соответствие услугополучателя и (или) представленных документов и сведений требованиям, установленным пунктом 8 приложения 8 к настоящим Правилам. По результатам проверки оформляется свидетельство о государственной регистрации залога подвижного состава по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам (далее – свидетельство) либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги залога, либо дубликат свидетельства о государственной регистрации залога подвижного состава в соответствии с приложением 10-1 к настоящим Правилам.
Результат оказания государственной услуги направляется в "личный кабинет" пользователя в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП уполномоченного лица регистрирующего органа.
Сноска. Пункт 23 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 15.08.2025 № 269 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23-1. Услугополучатель для выдачи дубликата свидетельства о государственной регистрации залога подвижного состава направляет заявления через портал согласно приложению 10-1 к настоящим Правилам.
Сноска. Правила дополнены пунктом 23-1 в соответствии с приказом Министра транспорта РК от 15.08.2025 № 269 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. Решение о государственной регистрации залога, изменений, дополнений, прекращения и выдачи дубликата свидетельства о государственной регистрации залога подвижного состава зарегистрированного залога либо отказ регистрирующим органом принимается в соответствии со статьями 10, 11, 13, 16, 17 и 19 Закона Республики Казахстан "О регистрации залога движимого имущества".

Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 15.08.2025 № 269 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Ұсынылған құжаттардың және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттардың толық болмау фактісі анықталған жағдайда тіркеуші органның жауапты құрылымдық бөлімшесі көрсетілген мерзімде өтінішті одан әрі қараудан бас тартады және тіркеуші органның уәкілетті адамының ЭЦҚ-сымен қол қойылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" хабарлама жібереді.
23. Көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық топтамасын ұсынған жағдайда, тіркеуші орган осы Қағидалардың 8-қосымшасының 3-тармағынада көрсетілген мерзімде ұсынылған құжаттардың анықтығын және көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) ұсынылған құжаттар мен мәліметтердің осы Қағидалардың 8-қосымшасының 8-тармағында белгіленген талаптарға сәйкестігін тексереді және осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Жылжымалы құрам кепілін мемлекеттік тіркеу туралы куәлік (бұдан әрі – куәлік) не кепілдің мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап не осы Қағидаларға 10-1-қосымшаға сәйкес жылжымалы құрам кепілін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің телнұсқасы ресімделеді.
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі тіркеуші органның уәкілетті адамының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжат нысанында пайдаланушының "жеке кабинетіне" жіберіледі.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 15.08.2025 № 269 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23-1. Көрсетілетін қызметті алушы тіркелген кепілдің мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің телнұсқасын алу үшін қозғалмалы мүліктің кепілін беру жөнінде өтініштерді осы Қағидаларға 10-1-қосымшаға сәйкес портал арқылы жібереді.
Ескерту. Қағидалар 23-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Көлік министрінің 15.08.2025 № 269 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24. Кепілді мемлекеттік тіркеу, тіркелген кепілге өзгерістер, толықтырулар, тоқтату және жылжымалы құрам кепілін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің телнұсқасын беру туралы шешімді не бас тартуды тіркеуші орган "Жылжымалы мүлік кепілін тіркеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10, 11, 13, 16, 17 және 19-баптарына сәйкес қабылданады.

Сноска. Пункт 24 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 15.08.2025 № 269 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. Услугополучатель для регистрации изменений, дополнений и прекращения зарегистрированного залога направляет заявления через портал согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 25 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 26.01.2021 № 29 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
26. При оказании государственной услуги посредством государственной информационной системы разрешений и уведомлений, данные о стадии ее оказания поступают в автоматическом режиме в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг.
Уполномоченный орган в области транспорта в течение трех рабочих дней после государственной регистрации подзаконного нормативного правового акта, направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях в настоящие Правила, определяющие порядок оказания государственной услуги, услугодателю, оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" и в Единый контакт-центр.
Сноска. Пункт 26 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 30.05.2024 № 199 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Порядок исключения из Государственного реестра подвижного состава
27. Подвижной состав исключается из реестра в случаях:
1) списания подвижного состава, его повреждения без восстановления;
2) ликвидации либо прекращения деятельности юридического лица либо индивидуального предпринимателя, зарегистрировавших подвижной состав;
3) прекращения действия документа, подтверждающего право собственности, либо договора имущественного найма (аренды), лизинга либо доверительного управления имуществом;
4) дублирования подвижного состава, зарегистрированного за одним физическим либо юридическим лицом в нескольких регистрирующих органах.
5) в случае установления недостоверности и (или) недействительности представленных документов после оказания государственной услуги, оказанная государственная услуга аннулируется услогодателем на основании подтверждающих документов.
Сноска. Пункт 27 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 15.08.2025 № 269 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 15.08.2025 № 269 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. "Көрсетілетін қызметті алушы тіркелген кепілге өзгерістерді, толықтыруларды тіркеу және оны тоқтату үшін осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес өтінішті портал арқылы жібереді.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 26.01.2021 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. Рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік ақпараттық жүйесі арқылы мемлекеттік қызмет көрсету кезінде оны көрсету сатысы туралы деректер автоматты режимде мемлекеттік қызметтерді көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне түседі.
Көлік саласындағы уәкiлеттi орган мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актіні мемлекеттік тіркегеннен кейін үш жұмыс күн ішінде осы Қағидаларға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты көрсетілетін қызметті берушіге, "электрондық үкiметтiң" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторына және Бірыңғай байланыс-орталығына жібереді.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 30.05.2024 № 199 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-тарау. Жылжымалы құрамды Мемлекеттік тізілімнен шығару тәртібі
27. Жылжымалы құрам мынадай жағдайларда тізілімнен шығарылады:
1) жылжымалы құрамды есептен шығару, оның қалпына келтірусіз зақымдануы;
2) жылжымалы құрамды тіркеген заңды тұлғаның не дара кәсіпкердің қызметі таратылған не тоқтатылған;
3) меншік құқығын растайтын құжаттың не мүліктік жалдау (жалға алу), лизинг не мүлікті сенімгерлікпен басқару шартының қолданылуы тоқтатылған жағдайларда жүзеге асырылады;
4) бір жеке не заңды тұлғада бірнеше тіркеуші органдарда тіркелген жылжымалы құрамның қайталануы;
5) мемлекеттік қызмет көрсетілгеннен кейін ұсынылған құжаттардың дәйексіздігі және (немесе) жарамсыздығы анықталған жағдайда, көрсетілген мемлекеттік қызметті растайтын құжаттардың негізінде көрсетілетін қызметті беруші жояды.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 15.08.2025 № 269 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

28. Исключение из Государственного реестра подвижного состава осуществляется по месту государственной регистрации, перерегистрации подвижного состава.
При исключении подвижного состава из реестра собственник и/или владелец, подают регистрирующему органу через портал заявление, акт о списании в произвольной форме подвижного состава, либо документ о повреждении и/или пропаже подвижного состава, либо договор имущественного найма (аренды), лизинга, либо документ, подтверждающий прекращение права собственности (договор купли-продажи, дарения, наследования).
Сноска. Пункт 28 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 07.10.2022 № 560 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29. Регистрирующий орган вносит в реестр сведения об исключении подвижного состава и направляет соответствующее уведомление заявителю.
Глава 5. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателей и (или) по вопросам оказания государственных услуг
30. Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу).
Жалоба подается услугодателю и (или) должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее трех рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом услугодатель, должностное лицо, решение, действие (бездействие) обжалуются, вправе не направлять жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение трех рабочих дней примет решение либо иное административное действие, полностью удовлетворяющие требованиям, указанным в жалобе.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя непосредственно оказывающего государственную услугу, в соответствии с пунктом 2) статьи 25 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.

28. Жылжымалы құрамды тізілімнен шығару жылжымалы құрамның мемлекеттік тіркелген, қайта тіркеу орны бойынша жүзеге асырылады.
Жылжымалы құрамды тізілімнен шығарған кезде меншік иесі және/немесе иеленуші мемлекеттік корпорация, портал арқылы тіркеуші органға өтінішті, жылжымалы құрамды еркін нысанда есептен шығару туралы актіні не жылжымалы құрамның зақымданғаны және/немесе жоғалғаны туралы құжатты не мүліктік жалдау (жалға алу), лизинг шартын, немесе меншік құқығының тоқтатылғанын растайтын құжатты (сатып-алу, сыйға тарту, мұрагерлік шартын) ұсынады.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 07.10.2022 № 560 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
29. Тіркеуші орган жылжымалы құрамды шығару туралы мәліметтерді Тізілімге енгізеді және өтініш берушіге тиісті хабарлама жібереді.
5-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушілердің шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
30. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шағымды қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды адам, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) жүргізеді.
Шағым көрсетілетін қызметті берушіге және (немесе) шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды адамға беріледі.
Көрсетілетін қызметті беруші, шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды адам шағым келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам, шешімге, әрекетке (әрекетсіздікке) шағым жасайды, егер ол үш жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім не өзге де әкімшілік әрекет қабылдаса, шағымды қарайтын органға шағым жібермеуге құқылы.
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 25-бабының 2) тармағына сәйкес мемлекеттік қызметті тікелей көрсететін көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.

(КР-1) - капитальный ремонт в объеме 1
(КР-2) - капитальный ремонт в объеме 2
(КРПС) - капитальный ремонт с продлением срока службы
(КВР) - капитальный восстановительный ремонт
Приложение 2
к Правилам государственной
регистрации (перерегистрации)
подвижного состава и его
залога, а также исключения
из Государственного реестра
подвижного состава
по (городу) _______________________________________________ области
________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) (сведения об услугополучателе
автоматически подтягиваются через государственную базу данных
"Физические лица" или государственную базу данных "Юридические лица")
Форма
Заявление
Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 30.05.2024 № 199 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Прошу зарегистрировать (перерегистрировать), исключить из Государственного
реестра (ненужное зачеркнуть) подвижной состав, принадлежащий на праве
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________,
(собственности, имущественного найма, аренды или лизинга) срок договора
___________________________________________________________________
(по истечению срока договора подвижной состав исключается из реестра)
в количестве ___ единиц.
Адрес:
город ____________________________, улица ___________________________
индивидуальный идентификационный номер,
бизнес идентификационный номер: ____________________________________
контактные телефоны (факс), _________________________________________.
Перечень прилагается на ___ листах.
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую Законом тайну,
содержащихся в информационных системах.
Заявитель ______________________/___________________________________
(подпись руководителя) (фамилия, имя, отчество (при наличии)
Приложение 3
к Правилам государственной
регистрации (перерегистрации)
подвижного состава и его
залога, а также исключения из
Государственного реестра
подвижного состава
Форма 1
Перечень тягового и мотор-вагонного подвижного состава, принадлежащего ____________________________________
(полное наименование владельца)
№ п/п
Серия
Категория
Арендатор
Срок аренды
Регион курсирования
Заводской номер
Инвентарный номер
Дата постройки
1
2
3
4
5
6
7
8
9
продолжение таблицы
Фактический срок службы
Дата последнего ремонта
Дата следующего ремонта
Техническое состояние
Годен до
Депо приписки
Общая мощность транспортного средства, в киловатт
(КР-1)
(КР-2)
годен
списан
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Руководитель ___________________/__________________________/
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при наличии)
Примечание:
(КР-1) - капитальный ремонт в объеме 1
(КР-2) - капитальный ремонт в объеме 2
Форма 2
Перечень грузового подвижного состава, принадлежащего ______________________________________
(полное наименование владельца)
№ п/п
Род вагона
Категория
Арендатор
Срок аренды
Регион курсирования
Заводской номер
Инвентарный номер
Дата постройки
1
2
3
4
5
6
7
8
9
продолжение таблицы
Нормативный срок службы
Фактический срок службы
Дата последнего ремонта (ДР)*
Дата последнего ремонта
Дата следующего ремонта
Техническое состояние
Годен до
Станция приписки****
(КР)**
(КРП)***
годен
списан
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Руководитель ___________________/________________________________/
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при наличии)
Примечание:
*(ДР) - деповской ремонт
**(КР) - капитальный ремонт
*** (КРП) - капитальный ремонт с продлением срока службы
**** для собственников грузовых вагонов
Форма 3
Перечень пассажирского подвижного состава и приравниваемый к нему почтовый, почтово-багажный и багажный подвижной состав, принадлежащего ______________________________________
(полное наименование владельца)
№ п/п
Род вагона
Категория
Арендатор
Срок аренды
Регион курсирования
Заводской номер
Инвентарный номер вагона
Дата постройки
1
2
3
4
5
6
7
8
9
продолжение таблицы
Нормативный срок
Фактический срок
Дата последнего ремонта (ДР)*
Дата последнего ремонта
Дата следующего ремонта
Техническое состояние
Годен до
Депо приписки
(КР1)**
(КР2)***
(КРПС) ****
(КВР) *****
годен
списан
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Руководитель ___________________/_________________________________/
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при наличии)
Примечание:
*(ДР) - деповской ремонт
**(КР-1) - капитальный ремонт в объеме 1
***(КР-2) - капитальный ремонт в объеме 2
**** (КРПС) - капитальный ремонт с продлением срока службы
***** (КВР) - капитальный восстановительный ремонт
Форма 4
Перечень специального подвижного состава, принадлежащего _____________________________________________
(полное наименование владельца)
№ п/п
Серия
Категория
Арендатор
Срок аренды
Регион курсирования
Заводской номер
Инвентарный номер
Дата постройки
1
2
3
4
5
6
7
8
9
продолжение таблицы
Нормативный срок службы
Фактический срок
Дата последнего ремонта
Дата следующего ремонта
Техническое состояние
Годен до
Депо приписки
(КР-1) *
(КР-2) **
годен
списан
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Руководитель ___________________/______________________________/
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при наличии)
Примечание:
*(КР-1) - капитальный ремонт в объеме 1
**(КР-2) - капитальный ремонт в объеме 2
Приложение 4 к Правилам
государственной регистрации
(перерегистрации) подвижного
состава и его залога,
а также исключения
из Государственного реестра
подвижного состава
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Государственная регистрация (перерегистрация) подвижного состава"

(КЖ-1) - 1 көлемдегі күрделі жөндеу
(КЖ-2) - 2 көлемдегі күрделі жөндеу
(ҚМҰКЖ) - қызмет мерзімін ұзарта отырып күрделі жөндеу
(КҚКЖ) - күрделі қалпына келтіретін жөндеу
Жылжымалы құрамды және
оның кепілін мемлекеттік тіркеу
(қайта тіркеу), сондай-ақ
Мемлекеттік жылжымалы құрам
тізілімінен алып тастау
қағидаларына
2-қосымша
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 30.05.2024 № 199 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
____________________________________________
облысы (қаласы) бойынша
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (көрсетілетін қызметті алушы туралы
мәліметтер автоматты түрде "Жеке тұлғалар" мемлекеттік дерек қоры немесе
"Заңды тұлғалар" мемлекеттік дерек қоры арқылы автоматты түрде көрсетіледі)
Нысан
Өтініш
Тіркеуді (қайта тіркеуді), Мемлекеттік тізілімнен құқыққа тиесілі жылжымалы
құрамды алып тастауды (керек емесін сызып тастауды) сұраймын
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
________ (меншік, мүліктік жалға беру, жалға алу немесе лизинг)
шарттың мерзімі __________ (шарт мерзімі өткеннен кейін жылжымалы құрам
тізілімнен шығарылады)
Бірлік ___ санында
Мекенжайы:
______________ қаласы, ____________________ көшесі, жеке сәйкестендіру
нөмірі, бизнес сәйкестендіру нөмірі: _________________________
Байланыс телефондары (факс), _______________
Тізбе _____ парақта қоса беріледі.
Ақпараттық жүйелерде қамтылатын Заңмен қорғалатын құпияны құрайтын
мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Өтініш беруші ______________________/_____________________
(басшының қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Жылжымалы құрамды және
оның кепілін мемлекеттік тіркеу
(қайта тіркеу), сондай-ақ
Мемлекеттік жылжымалы құрам
тізілімінен алып тастау
қағидаларына
3-қосымша
Нысан 1
____________________________________________________________________
(иесінің толық атауы) тиесілі тартқыш және мотор-вагонды жылжымалы құрамның тізбесі
Р/с №
Сериясы
Санаты
Жалға алушы
Жалға алу мерзімі
Қатынау өңірі
Зауыт нөмірі
Түгендеу нөмірі
Жасалған күн
1
2
3
4
5
6
7
8
9
кестенің жалғасы
Нормативтік қызмет ету мерзімі
Соңғы жөндеу күні
Келесі жөндеу күні
Техникалық жай-күйі
Дейін жарамды
Тіркелген депосы
Көлік құрамының жалпы қуаты, киловатт
(КЖ-1)*
(КЖ-2)**
жарамды
есептен шығарылған
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Басшы ______________________/_________________________________/
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде)
Ескертпе:
*(КЖ-1) – 1-көлемдегі күрделі жөндеу
**(КЖ-2) – 2-көлемдегі күрделі жөндеу
Нысан 2
_________________________________________________________________
(иесінің толық атауы) тиесілі жүк жылжымалы құрамының тізбесі
Р/с №
Вагон түрі
Санаты
Жалға алушы
Жалға алу мерзімі
Қатынау өңірі
Зауыт нөмірі
Түгендеу нөмірі
Жасалған күні
1
2
3
4
5
6
7
8
9
кестенің жалғасы
Нормативтік қызмет ету мерзімі
Нақты қызмет ету мерзімі
Соңғы жөндеу күні (ДЖ)*
Соңғы жөндеу күні (КЖ)**
Келесі жөндеу күні
Техникалық жай-күйі
Дейін жарамды
Тіркелген станциясы
(КЖ) ***
(ҰҚЖ)***
жарамды
есептен шығарылған
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Басшы ______________________/_________________________________/
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты) (бар болған кезде)
Ескертпе:
*(ДЖ) – деполық жөндеу
**(КЖ) – күрделі жөндеу
***(ҰКЖ) – қызмет мерзімін ұзарта отырып күрделі жөндеу
**** жүк вагондарының меншік иелері үшін
Нысан 3
__________________________________________________________________
(иесінің толық атауы) тиесілі жолаушы жылжымалы құрамының және оған
теңестірілген почта, почта-багаж және багаж жылжымалы құрамының тізбесі
Р/с №
Вагон түрі
Санаты
Жалға алушы
Жалға алу мерзімі
Қатынау өңірі
Зауыт нөмірі
Түгендеу нөмірі
Жасалған күні
1
2
3
4
5
6
7
8
9
кестенің жалғасы
Нормативтік қызмет ету мерзімі
Нақты қызмет ету мерзімі
Соңғы жөндеу күні (ДЖ) *
Соңғы жөндеу күні (КЖ)
(КЖ-1)***
(КЖ-2)***
(ҚМҰКЖ)
(ҚККЖ) *****
10
11
12
13
14
15
16
Келесі жөндеу күні
Техникалық жай-күйі
Дейін жарамды
Тіркелген депосы
жарамды
есептен шығарылған
17
18
19
20
21
Басшы ______________________/_________________________________/
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты) (бар болған кезде)
Ескертпе:
*(ДЖ) – деполық жөндеу
**(КЖ-1) – күрделі жөндеу көлемінде 1
*** (КЖ-2) – күрделі жөндеу көлемінде 2
****(ҚМҰКЖ) – қызмет мерзімін ұзарта отырып күрделі жөндеу
*****(ҚМҰКЖ – күрделі алпына келтіретін жөндеу
Нысан 4
______________________________________________________________
(иесінің толық атауы) тиесілі арнайы жылжымалы құрамының тізбесі
Р/с №
Сериясы
Санаты
Жалға алушы
Жалға алу мерзімі
Қатынау өңірі
Зауыт нөмірі
Түгендеу нөмірі
Жасалған күні
1
2
3
4
5
6
7
8
9
кестенің жалғасы
Нормативтік қызмет ету мерзімі
Нақты қызмет ету мерзімі
Соңғы жөндеу күні
Келесі жөндеу күні
Техникалық жай-күйі
Дейін жарамды
Тіркелген орыны
(КЖ-1)**
(КЖ-2)***
жарамды
есептен шығарылған
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Басшы ______________________/_________________________________/
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты) (бар болған кезде)
Ескертпе:
*(КЖ-1) – 1-көлемдегі жөндеу
**(КЖ-2) – 2-күрделі жөндеу
Жылжымалы құрамды және
оның кепілін мемлекеттік тіркеу
(қайта тіркеу), сондай-ақ
Мемлекеттік жылжымалы құрам
тізілімінен алып тастау
қағидаларына
4-қосымша
"Жылжымалы құрамды мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу)" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі

Сноска. Приложение 4 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 15.08.2025 № 269 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1
Наименование государственной услуги
Государственная регистрация (перерегистрация) подвижного состава
2
Наименование подвида государственной услуги
1) Государственная регистрация подвижного состава;
2) Государственная перерегистрация подвижного состава;
3) Исключение подвижного состава из Государственного реестра.
3
Наименование услугодателя
Территориальные органы Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан
4
Способы предоставления государственной услуги
Веб-портал "электронного правительства"
5
Срок оказания государственной услуги
2 (два) рабочих дня
6
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная)
7
Результат оказания государственной услуги
При государственной регистрации и перерегистрации подвижного состава выдается свидетельство о государственной регистрации (перерегистрации) подвижного состава; При исключении подвижного состава из Государственного реестра выдается уведомление об исключении из Государственного реестра подвижного состава; либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги. Форма предоставления результата оказания государственной услуги - электронная.
8
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается на платной и бесплатной основе физическим и юридическим лицам. Государственная регистрация грузового, пассажирского, специального подвижного состава осуществляется на бесплатной основе, за исключением государственной регистрации тягового, а также моторвагонного подвижного состава, оказываемой на платной основе. Регистрационный сбор оплачивается в местный бюджет по ставкам и в порядке, установленных Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)" и составляет:
1) за регистрацию – 0,25 месячного расчетного показателя (далее – МРП), действующего на дату оплаты сбора;
2) за перерегистрацию – 0,25 МРП действующего на дату оплаты сбора. Оплата суммы сбора осуществляется в наличной и безналичной форме через банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций или через платежный шлюз электронного правительства. Адрес оказания государственной услуги размещен на интернет-ресурсе услугодателя - www.gov.kz, в подразделе "Государственные услуги" раздел Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта. Исключение подвижного состава из Государственного реестра осуществляется на бесплатной основе.
9
График работы услугодателя и объектов информации

Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 15.08.2025 № 269 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет атауы
Жылжымалы құрамды мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу)
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атаулары
1) Жылжымалы құрамды мемлекеттік тіркеу;
2) Жылжымалы құрамды мемлекеттік қайта тіркеу;
3) Жылжымалы құрамды Мемлекеттік тізілімнен шығару.
3
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитетінің аумақтық органдары
4
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері (қол жеткізу арналары)
"Электрондық үкіметтің" веб-порталы
5
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
2 (екі) жұмыс күні
6
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған)
7
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Жылжымалы құрамды мемлекеттік тіркеу және қайта тіркеу кезінде жылжымалы құрамды мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік беріледі; жылжымалы құрамды Мемлекеттік тізілімнен шығару кезінде жылжымалы құрамды Мемлекеттік тізілімнен шығару туралы хабарлама беріледі; не мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап беріледі. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсету нәтижесінің нысаны - электрондық.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет жеке және заңды тұлғаларға ақылы және тегін негізде көрсетіледі. Жүк, жолаушылар, арнайы жылжымалы құрамды мемлекеттік тіркеу ақылы негізде көрсетілетін тартқыш, сондай-ақ моторвагонды жылжымалы құрамды мемлекеттік тіркеуді қоспағанда, тегін негізде жүзеге асырылады. Тіркеу алымы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) белгіленген мөлшерлемелер бойынша және тәртіппен жергілікті бюджетке төленеді:
1) тіркеу үшін – алым төленетін күні қолданыстағы 0,25 айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі – АЕК);
2) қайта тіркеу үшін – алымды төлеу күні қолданыста болған 0,25 АЕК.
Алым сомасын төлеу қолма-қол және қолма-қол емес нысанда екінші деңгейдегі банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы немесе "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызмет көрсетудің мекенжайы көрсетілетін қызметті берушінің - www. gov. kz интернет-ресурсында Көлік министрлігі
Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитетінің бөлімінің "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлігінде орналастырылған.
Жылжымалы құрамды Мемлекеттік тізілімнен шығару тегін негізде жүзеге асырылады.
9
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі

1) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем);
2) услугодателя – с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 9:00 до 18:30 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан с перерывом на обед с 13:00 часов до 14:30 часов.
При поступлении заявления после 16:00 часов, кроме выходных (суббота и воскресенье) и праздничных дней, государственная услуга "Государственная регистрация (перерегистрация) подвижного состава" оказывается следующим рабочим днем.
10
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Для государственной регистрации подвижного состава:
1) заявление в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя;
2) перечень парка подвижного состава, подлежащего государственной регистрации, заполняемый в электронной форме на портале и удостоверенного ЭЦП;
3) электронная копия документа, подтверждающий право собственности (в том числе наличие уведомления об исключении из Государственного реестра подвижного состава, если он был ранее зарегистрирован в органах государственной регистрации);
4) электронная копия технического паспорта (формуляра) завода-изготовителя на каждую единицу подвижного состава.
Для государственной перерегистрации подвижного состава:
1) заявление в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя;
2) перечень парка подвижного состава, подлежащего государственной перерегистрации, заполняемый в электронной форме на портале и удостоверенного ЭЦП;
3) электронная копия документа, подтверждающий основания для перерегистрации подвижного состава.
Для исключения подвижного состава из Государственного реестра:
1) заявление в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя;
2) акт о списании произвольной форме подвижного состава, либо документ о повреждении и/или пропаже подвижного состава, либо договор имущественного найма (аренды), лизинга, либо документ, подтверждающий прекращение права собственности (договор купли-продажи, дарения, наследования).
11
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;

1) порталда – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады);
2) көрсетілетін қызметті берушіде – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес сағат 13:00-ден 14:30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9:00-ден 18:30-ға дейін.
Өтініш демалыс (сенбі және жексенбі) және мереке күндерінен басқа сағат 16:00-ден кейін келіп түскен жағдайда "Жылжымалы құрамды мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу)" мемлекеттік көрсетілетін қызмет келесі жұмыс күнінде көрсетіледі.
10
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Жылжымалы құрамды мемлекеттік тіркеу үшін:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтініш;
2) порталда электрондық толтырылып және ЭЦҚ-мен куәландырылған мемлекеттік тіркеуге жататын жылжымалы құрам паркінің тізбесі;
3) меншік құқығын растайтын құжаттың электрондық көшірмесі (оның ішінде егер ол бұрын мемлекеттік тіркеу органдарында тіркелген болса, жылжымалы құрамның мемлекеттік тізілімінен шығару туралы хабарламаның болуы);
4) жылжымалы құрамның әрбір бірлігіне дайындаушы зауыттың техникалық паспортының (формулярының) электрондық көшірмесі.
Жылжымалы құрамды мемлекеттік қайта тіркеу үшін:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтініш;
2) порталда электрондық толтырылып және ЭЦҚ-мен куәландырылған мемлекеттік тіркеуге жататын жылжымалы құрам паркінің тізбесі;
3) жылжымалы құрамды қайта тіркеу үшін негіздемені растайтын құжаттың электрондық көшірмесі.
Жылжымалы құрамды Мемлекеттік тізілімнен шығару үшін:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтініш;
2) еркін нысандағы жылжымалы құрамды есептен шығару туралы акт не жылжымалы құрамның зақымданғаны және/немесе жоғалғаны туралы құжат не мүліктік жалдау (жалға алу), лизинг шарты не меншік құқығының тоқтатылғанын растайтын құжат (сатып алу-сату, сыйға тарту, мұрагерлік шарты).
11
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;

2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги;
5) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
12
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия электронной цифровой подписи. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг. Информацию о порядке оказания государственной услуги услугополучатель имеет возможность получить в справочной службе Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414.
Приложение 5 к Правилам
государственной регистрации
(перерегистрации) подвижного
состава и его залога,
а также исключения
из Государственного реестра
подвижного состава
СВИДЕТЕЛЬСТВО
о государственной регистрации (перерегистрации) подвижного состава № _____
Сноска. Приложение 5 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 07.10.2022 № 560 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Настоящее свидетельство выдано в соответствии с Законом Республики Казахстан
"О железнодорожном транспорте"
_______________________________________________________________________,
(полное наименование владельца, фамилия, имя, отчество (при наличии),
индивидуальный идентификационный номер или бизнес-идентификационный номер
(ИИН/БИН) находящегося на праве
_________________________________________________________________________
(указать права на подвижной состав) и подтверждает государственную регистрацию
подвижного состава
_____________________________________________________________________ типа
Категории ________________________________________________________________
___________________________________________________________________ серия,
род вагона ________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
заводской номер ___________________________________________________________
инвентарный номер ________________________________________________________
секция _______________________________ год постройки _______________________
Настоящее свидетельство применяется во всех предусмотренных законодательством
Республики Казахстан случаях и предъявляется вместе с документом,
удостоверяющим владельца подвижного состава, подлежит замене в случае
изменения приведенных в нем сведений.
__________________________________________________________________________
Дата выдачи "__" _________ 20 __ год.
Должностное лицо уполномоченного органа
__________________________________________________________________________
подпись, фамилия, имя, отчество (при наличии)
Приложение 6
к Правилам государственной
регистрации (перерегистрации)
подвижного состава и его
залога, а также исключения из
Государственного реестра
подвижного состава
Государственный реестр залога движимого имущества
№ записи
№ реестра
Предмет залога
Залогодержатель
Залогодатель
Фамилия, имя, отчество (при наличии), местожительство, дата рождения физ. лица; местонахождение наименование, регистрация № юридического лица
Фамилия, имя, отчество (при наличии), местожительство, дата рождения физического лица; местонахождение, наименования регистрации № юридического лица
1
2
3
4
5
продолжение таблицы
Сумма залога
Действие договора
Возникновение обременения
Прекращение обременения
Особые отметки регистратора
тенге
доллар
Наименование и № документа, дата и место заключения
Дата и время (час и минута) регистрации. №; фамилия, имя, отчество (при наличии) и подпись регистратора
Наименование и № документа, дата и место заключения.
Дата и время (час и минута) регистрации. №; фамилия, имя, отчество (при наличии) и подпись регистратора
6
7
8
9
10
11
12
13
Приложение 7
к Правилам государственной
регистрации (перерегистрации)
подвижного состава и его
залога, а также исключения из
Государственного реестра
подвижного состава
_______________________________________________________________
наименование регистрирующего органа
Заявление № ____
Залогодатель
(фамилия, имя, отчество (при наличии), место – жительство;
место – нахождение, наименование:
____________________________________________________________________
Залогодержатель
(фамилия, имя, отчество (при наличии), место жительство, место – нахождение, наименование:
___________________________________________________________________
Прошу зарегистрировать договор залога движимого имущества:____________
____________________________________________________________________
Дата заключения договора_____________________________________________
Место заключения договора____________________________________________
Сведения о предмете залога (описание движимого имущества)____________
____________________________________________________________________
Стоимость заложенного имущества _____________________________________
Денежный эквивалент обязательства, обеспеченного залогом _______________
Срок действия договора ______________________________________________
Заложенное имущество остается во владении и пользовании: залогодателя
_______________________ залогодержателя ______________________________
Допустимость его использования: да, нет
Сведения о перезалоге: да, нет (ненужное зачеркнуть)
К заявлению прилагаю: (наименование документа, серия, номер, когда и кем
выдан) ______________________________________________________________
____________________________________________________________________
Подпись заявителя или его представителя
(при ее наличии): ____________________________
Адрес электронной почты заявителя (при наличии): _______________________
Перечень и описание грузового и пассажирского подвижного состава, являющегося предметом залога
№ п/п
Категория вагона
Заводской номер вагона
Инвентарный номер вагона парка вагонов для грузового и пассажирского подвижного состава
Дата постройки
Сведения о регистрации подвижного состава
Вид права обладания
Номер свидетельства
Дата регистрации
1
2
3
4
5
6
7
8
Перечень и описание тягово - моторовагонного и специального подвижного состава, являющегося предметом залога
№ п/п
Серия тягово – моторвагонного и специального подвижного состава
Заводской номер тягово – моторвагонного и специального подвижного состава
Дата постройки
Сведения о регистрации подвижного состава
Вид права обладания
Номер свидетельства
Дата регистрации
1
2
3
4
5
6
7
Приложение 8
к Правилам государственной
регистрации (перерегистрации)
подвижного состава и его
залога, а также исключения
из Государственного реестра
подвижного состава
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Государственная регистрация залога подвижного состава"

2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген үкімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнаулы құқығынан айырылуы бойынша;
5) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетуден бас тартады.
12
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электрондық нысанда және қойылатын өзге де талаптар
Мемлекеттік қызмет көрсетілетін қызметті алушыда электрондық цифрлық қолтаңбасы болған жағдайда портал арқылы көрсетіледі. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдың "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы ақпаратты мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығының 1414 телефоны арқылы да алуға болады.
Жылжымалы құрамды және
оның кепілін мемлекеттік тіркеу
(қайта тіркеу), сондай-ақ
Мемлекеттік жылжымалы құрам
тізілімінен алып тастау
Қағидаларына
5-қосымша
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 07.10.2022 № 560 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жылжымалы құрамды мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы КУӘЛІК № ________ Осы куәлік "Теміржол көлігі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ______________________________________________________________________ _______________________________________________________________________ құқығындағы (жылжымалы құрамына құқығы көрсетілсін)
__________________________________________________________________
берілді
(иесінің толық атауы, тегі, аты, әкесінің аты) (бар болған кезде) және
жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес сәйкестендіру нөмірі (ЖСН / БСН)
__________________________________________________________________________
үлгісіндегі санаты _________________________________________________________
сериясы, вагон түрі _________________________________________________________
зауыт нөмірі _______________________________________________________________
түгендеу нөмірі ____________________________________________________________
секциясы__________________________________________________________________
жасалған жылы ___________________________________________________________
20__ жылғы "__" ________ бастап жылжымалы құрамның мемлекеттік
тіркелгенін растайды.
Осы куәлік Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген барлық жағдайларда қолданылады және жылжымалы құрамның иесін куәландыратын құжатпен бірге көрсетіледі, ондағы келтірілген мәліметтер өзгерген жағдайда ауыстыруға жатады.
__________________________________________________________________________
Берілген күні 20__ жылғы "___" ________________
Уәкілетті органның лауазымды адамы _________________________________
қолы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде)
Жылжымалы құрамды және
оның кепілін мемлекеттік тіркеу
(қайта тіркеу), сондай-ақ
Мемлекеттік жылжымалы құрам
тізілімінен алып тастау
қағидаларына
6-қосымша
Жылжымалы мүлік кепілінің мемлекеттік тізілімі
Жазбаның №
Тізілімнің №
Кепілдің мәні
Кепіл ұстаушы
Кепіл беруші
Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде) тұрғылықты жері, туылған күні; заңды тұлғаның орналасқан орны, атауы, тіркеу №
Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде) тұрғылықты жері, туылған күні; заңды тұлғаның орналасқан орны, атауы, тіркеу №
1
2
3
4
5
кестенің жалғасы
Кепілдің сомасы
Шарттың қолданысы
Ауыртпалықтың туындауы
Ауыртпалықтың жойылуы
Тіркеушінің ерекше белгілері
теңге
доллар
Құжаттың атауы және №, жасалған күні мен орны
Күні және уақыты (сағат және минут), тіркеу №, тіркеушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде) және қолы
Құжаттың атауы және №, жасалған күні мен орны
Күні және уақыты (сағат және минут), тіркеу №, тіркеушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде) және қолы
6
7
8
9
10
11
12
13
Жылжымалы құрамды және
оның кепілін мемлекеттік тіркеу
(қайта тіркеу), сондай-ақ
Мемлекеттік жылжымалы құрам
тізілімінен алып тастау
қағидаларына
7-қосымша
_______________________________________________________________
тіркеуші органның атауы
№ ____ өтініш
Кепіл беруші
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), тұрғылықты орны;
орналасқан жері, атауы:
_______________________________________________________________
Кепіл ұстаушы
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), тұрғылықты орны, орналасқан жері:
_____________________________________________________________
Жылжымалы мүліктің кепіл шартын тіркеуді сұраймын:___________
____________________________________________________________________
Шарт жасалған күн _____________________________________________
Шартты жасасу орны ____________________________________________
Кепіл заты туралы мәліметтер (жылжымалы мүліктің сипаттамасы)________
____________________________________________________________________
Кепілге салынған мүліктің құны _____________________________________
Кепілмен қамтамасыз етілген міндеттеменің ақшалай баламасы ____________
Шарттың қолданылу мерзімі __________________________________________
Кепілге салынған мүлік: кепіл берушінің _______________________ кепіл
ұстаушының ________________иелігінде және пайдалануында қалады
Оны пайдалану мүмкіндігі: иә, жоқ
Қайта кепілге қою туралы мәлімет: иә жоқ (керек емесін сызыңыз)
Өтінішке қоса беремін: (құжаттың атауы, сериясы, нөмірі, қашан және кім берді)
___________________________________________________________
____________________________________________________________________
Өтініш берушінің немесе оның өкілінің қолы: ____________________________
Өтініш берушінің электрондық поштасының мекенжайы (бар болса): ________________
Кепіл болып табылатын жүк және жолаушы жылжымалы құрамның сипаттамасы және тізбесі
Р/с №
Санаты
Зауыт нөмiрi
Түгендеу нөмiрi
Жасалған күн
Жылжымалы құрамдардың тіркеу туралы мәлімет состава
Иелену құқығының түрі
Куәліктің нөмері
Куәліктің күні
1
2
3
4
5
6
7
8
Кепіл болып табылатын тартымды-моторвагонды және арнайы жылжымалы құрамның сипаттамасы және тізбесі
Р/с №
Санаты
Зауыт нөмiрi
Түгендеу нөмiрi
Жылжымалы құрамдардың тіркеу туралы мәлімет состава
Иелену құқығының түрі
Куәліктің нөмері
Куәліктің күні
1
2
3
4
5
6
7
Жылжымалы құрамды және
оның кепілін мемлекеттік тіркеу
(қайта тіркеу), сондай-ақ
Мемлекеттік жылжымалы құрам
тізілімінен алып тастау
қағидаларына
8-қосымша
"Жылжымалы құрам кепілін мемлекеттік тіркеу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі

Сноска. Приложение 8 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 15.08.2025 № 269 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1
Наименование государственной услуги
Государственная регистрация залога подвижного состава
2
Наименование подвида государственной услуги
1) Государственная регистрация залога подвижного состава;
2) Государственная регистрация изменений, дополнений зарегистрированного залога;
3) Прекращение зарегистрированного залога;
4) Выдача дубликата свидетельства о государственной регистрации залога подвижного состава.
3
Наименование услугодателя
Территориальные органы Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан
4
Способы предоставления государственной услуги
Веб-портал "электронного правительства"
5
Срок оказания государственной услуги
1 (один) рабочий день.
6
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная).
7
Результат оказания государственной услуги
При государственной регистрации, изменений, дополнений - Свидетельство о государственной регистрации залога подвижного состава или мотивированный отказ; При прекращении зарегистрированного залога - уведомление о снятии с регистрации залога или мотивированный отказ;
При выдаче дубликата о государственной регистрации залога подвижного состава - дубликат свидетельства о государственной регистрации залога подвижного состава или мотивированный отказ.
8
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается на платной основе физическим и юридическим лицам. Сбор за государственную регистрацию залога подвижного состава, изменения, дополнения, выдача дубликата свидетельства о государственной регистрации залога подвижного состава и прекращение зарегистрированного залога подвижного состава оплачивается в местный бюджет по месту осуществления регистрации по ставкам сбора установленным Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)" и составляют: для физических лиц 1 (один) месячный расчетный показатель (далее – МРП); для юридических лиц – 5 (пять) МРП,
за выдачу дубликата свидетельства о государственной регистрации залога подвижного состава – 0,5 МРП, на день оплаты сбора.
Оплата суммы сбора осуществляется в безналичной форме через платежный шлюз электронного правительства. Адрес оказания государственной услуги размещен на интернет-ресурсе услугодателя - www.gov.kz, в подразделе "Государственные услуги" раздел Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта.
9
График работы услугодателя и объектов информации

Ескерту. 8-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 15.08.2025 № 269 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет атауы
Жылжымалы құрам кепілін мемлекеттік тіркеу
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атаулары
1) Жылжымалы құрам кепілін мемлекеттік тіркеу;
2) Жылжымалы құрам кепілін өзгерту, толықтыруды мемлекеттік тіркеу;
3) Жылжымалы құрамның тіркелген кепілін тоқтату;
4) Жылжымалы құрам кепілін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің телнұсқасын беру.
3
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитетінің аумақтық органдары
4
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
"Электрондық үкіметтің" веб-порталы.
5
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
1 (бір) жұмыс күні.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған).
7
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Мемлекеттік тіркеу, өзгерістер, толықтырулар кезінде-жылжымалы құрам кепілін мемлекеттік тіркеу туралы куәлік немесе дәлелді бас тарту;
тіркелген кепіл тоқтатылған кезде - кепілді тіркеуден шығару туралы хабарлама немесе дәлелді бас тарту;
жылжымалы құрам кепілін мемлекеттік тіркеу туралы телнұсқа беру кезінде-жылжымалы құрам кепілін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің телнұсқасы немесе дәлелді бас тарту.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет жеке және заңды тұлғаларға ақылы негізде көрсетіледі. Жылжымалы құрам кепілін мемлекеттік тіркеу, жылжымалы құрамның тіркелген кепілін өзгерту, толықтыру, жылжымалы құрам кепілін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің телнұсқасын беру және тоқтату үшін алым "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық Кодексі)" Қазақстан Республикасының Кодексінде белгіленген алым мөлшерлемесі бойынша тіркеуді жүзеге асыру орны бойынша жергілікті бюджетке төленеді және:жеке тұлғалар үшін 1 (бір) айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі – АЕК); заңды тұлғалар үшін – 5 (бес) АЕК; жылжымалы құрам кепілін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің телнұсқасын бергені үшін – алым төленген күнге 0,5 АЕК.
Алым сомасын төлеу "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы қолмақол емес нысанда жүзеге асырылады. Мемлекеттік қызмет көрсетудің мекенжайы көрсетілетін қызметті берушінің - www. gov. kz интернет-ресурсында Көлік министрлігі Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитетінің бөлімінің "Мемлекеттік органның қызметтері" бөлігінде орналастырылған.
9
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі

1) портала – прием документов осуществляется круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем);
2) услугодателя – с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 9:00 до 18:30 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан с перерывом на обед с 13:00 часов до 14:30 часов.
При поступлении заявления после 16:00 часов кроме выходных (суббота и воскресенье) и праздничных дней, государственная услуга "Государственная регистрация залога подвижного состава" оказывается следующим рабочим днем.
10
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1. Для государственной регистрации залога подвижного состава:
- заявление о регистрации залога согласно приложению 7 к настоящим Правилам, удостоверенного ЭЦП;
2. Для государственной регистрации изменений, дополнений и прекращения зарегистрированного залога:
- заявление о внесении, изменений и дополнений по форме, согласно приложению 11 к настоящим Правилам, удостоверенного ЭЦП;
3. Для выдачи дубликата свидетельства о государственной регистрации залога подвижного состава:
- заявление о выдаче дубликата согласно приложению 10-1 к настоящим Правилам, удостоверенного ЭЦП.
При направлении заявления посредством портала оплата в бюджет сбора за государственную регистрацию залога подвижного состава, изменения, дополнения, выдача дубликата свидетельства о государственной регистрации залога подвижного состава и прекращение движимого имущества осуществляется через платежный шлюз "электронного правительства".
Сведения о документе, удостоверяющего личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации индивидуального предпринимателя, содержащиеся в государственных информационных системах, работник регистрирующего органа получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
11
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;

1) порталда – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, құжаттарды қабылдау тәулік бойы жүзеге асырылады (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады);
2) көрсетілетін қызметті берушіде – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес сағат 13:00-ден 14:30-ға дейінгі түскі үзіліс пен сағат 9:00-ден 18:30-ға дейін.
Өтініш демалыс (сенбі және жексенбі) және мереке күндерінен басқа сағат 16:00-ден кейін келіп түскен жағдайда "Жылжымалы құрамды мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу)" мемлекеттік көрсетілетін қызмет келесі жұмыс күнінде көрсетіледі.
10
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1. Жылжымалы құрам кепілін мемлекеттік тіркеу үшін:
- осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес ЭЦҚ-мен куәландырылған кепілді тіркеу туралы өтініш;
2. Өзгерістерді, толықтыруларды мемлекеттік тіркеу және тіркелген кепілдің тоқтатылуы үшін:
- осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес ЭЦҚ-мен куәландырылған нысан бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы өтініш;
3. Жылжымалы құрам кепілін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің телнұсқасын алу үшін:
- осы Қағидаларға 10-1-қосымшаға сәйкес ЭЦҚ-мен куәландырылған телнұсқасын беру туралы өтініш.
Өтінішті портал арқылы жіберген кезде жылжымалы мүлік кепілін мемлекеттік тіркеу, жылжымалы құрамның тіркелген кепілін өзгерту, толықтыру, жылжымалы құрам кепілін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің телнұсқасын беру және тоқтату үшін бюджетке алым төлеу "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы жүзеге асырылады.
Мемлекеттік ақпараттық жүйелерде қамтылған, жеке басын растайтын құжат туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, дара кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы мәліметті тіркеу органының қызметкері "электрондық үкіметтің" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
11
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;

3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги;
5) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
12
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Государственная услуга оказывается через портал при условии наличия у услугополучателя электронной цифровой подписи. Услугополучатель имеет возможность получения информации о статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг. Информацию о порядке оказания государственной услуги также можно получить по телефону единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414.
Приложение 9
к Правилам государственной регистрации
(перерегистрации) подвижного состава и
его залога, а также исключения из
Государственного реестра
подвижного состава
Расписка об отказе в приеме документов
Сноска. Приложение 9 исключено приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 26.01.2021 № 29 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Приложение 10
к Правилам государственной регистрации
(перерегистрации) подвижного состава и
его залога, а также исключения из
Государственного реестра
подвижного состава
Форма
_____________________________________________________
(наименование услугодателя)
Свидетельство о государственной регистрации залога подвижного состава
№ __ от "__" _________ 20 __ год.
Выдано
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
(реквизиты залогодержателя или уполномоченного представителя залогодержателя)
Подтверждение того, что в отношении движимого имущества:
Вид имущества
Реестровый номер
Описание предмета залога
Количество подвижного состава
Стоимость
Примечание
зарегистрирован залог, право залогодержателя:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), место – жительство, дата и год
рождения)
___________________________________________________________________
(физические лица, место – нахождение, наименование и регистр. номер
юридического лица) на предмет залога
___________________________________________________________________
(описание предмета залога) возникло на основании договора о залоге
_______________________________________ (дата заключения договора)
зарегистрированного ________________ и включающего следующие основные
(дата и номер регистрации) условия:
_____________________________________________________________________
(размер, срок исполнения основного обязательства и другие условия залога)
Право _____________ залогодателя ________________________________
(вид права)
(фамилия имя отчество (при наличии), место – жительство, дата и год рождения)
___________________________________________________________________
(физические лица, место – нахождение, наименование и регистрационный
номер юридического лица) подтверждено
__________________________________________________________________
(наименование, дата принятия, дата и № регистрации
___________________________________________________________________
правоустанавливающего документа на предмет залога)
Руководитель
__________________________________ _________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), (подпись)
___________________________________________________________________
Примечание: 1.
При утрате (повреждении) свидетельства правообладатель подает заявление
в регистрационный орган с указанием причины утраты (повреждения) свидетельства.

3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген үкімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнаулы құқығынан айырылуы бойынша;
5) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетуден бас тартады.
12
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электрондық нысанда және қойылатын өзге де талаптар
Мемлекеттік қызмет көрсетілетін қызметті алушыда электрондық цифрлық қолтаңбасы болған жағдайда портал арқылы көрсетіледі. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдың "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алу мүмкіндігі бар. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы ақпаратты мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығының 1414 телефоны арқылы да алуға болады.
Жылжымалы құрамды және
оның кепілін мемлекеттік тіркеу
(қайта тіркеу), сондай-ақ
Мемлекеттік жылжымалы құрам
тізілімінен алып тастау
қағидаларына
9-қосымша
Ескерту. 9-қосымша алып тасталды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 26.01.2021 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жылжымалы құрамды және
оның кепілін мемлекеттік тіркеу
(қайта тіркеу), сондай-ақ
Мемлекеттік жылжымалы құрам
тізілімінен алып тастау
қағидаларына
10-қосымша
Нысан
___________________________________________________________________
(тіркеуші органның атауы)
Жылжымалы құрамның кепілін мемлекеттік тіркеу туралы куәлік
20__ жылғы "___" ___________ № _____
____________________________________________________________________
кепіл ұстаушының немесе кепіл ұстаушының уәкілетті
____________________________________________________________________
өкілінің деректемелері) ____________________________________________________ берілді.
Жылжымалы мүлікке қатысты кепіл тіркелгенін растау:
Мүлік түрі
Тізілім нөмірі
Кепіл затының сипаттамасы
Жылжымалы құрам саны
Құны
Ескертпе
Кепіл ұстаушының құқықтары: ________________________________________
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде) тұрғылықты жері, туылған күні мен жылы)
Мекенжайы: ____________________________________________________________________
(жеке тұлғаның, заңды тұлғаның орналасқан жері, атауы және заңды
____________________________________________________________________
тұлғаның тіркеу нөмірі)
____________________________________________________________________
Кепіл заты _________________________________________________________
(кепіл затының сипаттамасы) _____________________________________ кепіл
туралы шарттың негізінде (шартты жасасу күні) пайда
болды _____________________________________ тіркелген және мынадай негізгі
(тіркелу күні мен нөмірі) шарттарды
қамтиды _____________________________________________________________
(негізгі міндеттеменің орындалу мөлшері, мерзімі және кепілдің өзге
____________________________________________________________________
де шарттары)
Кепіл берушінің құқықтары __________________________________________
(құқық түрі)
____________________________________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде) тұрғылықты орны,
туылған күні және жылы;
____________________________________________________________________
заңды тұлғаның атауы, орналасқан жері және тіркеу нөмірі)
____________________________________________________________________
(кепіл затына құқық белгілеуші құжаттың атауы,
____________________________________________________________________
қабылдау күні, тіркеу күні мен №)
___________________________________________________________ расталды
Басшы _____________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде) (қолы)
___________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Ескерту:
1. Куәлік себептерін көрсете отырып, тіркеу органына өтініш береді жоғалған
(бүлінген) кезде құқық иеленуші куәліктің жоғалу (бүліну).
Жылжымалы құрамды және
оның кепілін мемлекеттік тіркеу
(қайта тіркеу), сондай-ақ
Мемлекеттік жылжымалы құрам
тізілімінен алып тастау
қағидаларына

Приложение 10-1
к Правилам государственной
регистрации (перерегистрации)
подвижного состава и его
залога, а также исключения
из Государственного реестра
подвижного состава
Форма
Фамилия имя отчество
____________________________
(при его наличии)
(далее – Ф.И.О.)
либо наименование
организации услугополучателя
____________________________
(адрес услугополучателя)
Заявление о выдаче дубликата свидетельства о государственной регистрации залога подвижного состава
Сноска. Правила дополнены приложением 10-1 в соответствии с приказом Министра транспорта РК от 15.08.2025 № 269 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Я, _______________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии)
_________________________________________________________________
(паспортные данные (данные удостоверения личности)
и место жительства физического лица) проживающий (ая) по адресу
_________________________________________________________________
(наименование и реквизиты юридического лица)
Действующий от имени
_________________________________________________________________
(заполняется уполномоченным представителем)
Прошу выдать дубликат свидетельства о государственной регистрации залога
подвижного состава.
№ __________ свидетельства от "__" _____ 20__года.
Причина выдачи дубликата:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
К заявлению прилагаю:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Согласен на использования сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах.
"____" _____________ 20___года _____ (ЭЦП)
Приложение 11
к Правилам государственной регистрации
(перерегистрации) подвижного состава и
его залога, а также исключения из
Государственного реестра
подвижного состава
Форма
_______________________________________________________________________________
(наименование регистрирующего органа)
Заявление № ______
Залогодатель_________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), индивидуальный идентификационный
номер физического лица; наименование, бизнес идентификационный номер
юридического лица) __________________________________________________
Документ, удостоверяющий личность: вид _________ серия ________№
выдан _____________________________________дата выдачи
__________________________
(наименование органа, выдавшего документ)
Почтовый адрес, телефон ______________________________________________
Банковские реквизиты залогодателя
____________________________________________________________________
От имени которого действует __________________________________________
(реквизиты уполномоченного представителя)
На основании _______________________________________________________
(реквизиты документа, удостоверяющего полномочия)
Залогодержатель______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), индивидуальный идентификационный
номер физического лица или наименование и бизнес идентификационный
номер юридического лица)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Документ, удостоверяющий личность: вид _______ серия _________№ ________
выдан __________________________________ дата выдачи__________________
(наименование органа, выдавшего документ)
Почтовый адрес, телефон
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Банковские реквизиты залогодержателя
____________________________________________________________________
От имени которого действует __________________________________________
(реквизиты уполномоченного представителя)
На основании _______________________________________________________
(реквизиты документа, удостоверяющего полномочия)
Прошу зарегистрировать изменение и/или дополнение или прекращение
залога:______________________________________________________________
(ненужное зачеркнуть)
Регистрационный номер залога движимого имущества, присвоенный
регистрирующим органом (за исключением случаев регистрации изменений и
дополнений на основании договора об одновременной передаче активов и
обязательств) ________________________________________________________
________________________
описание вносимых изменений и дополнений или основания прекращения залога
____________________________________________________________________
___________________________________________________________________
В случае внесения изменений и/или дополнений в договор залога:
Дата заключения договора _____________________________________________
Сведения о предмете залога (описание движимого имущества)
___________________________________________________________________
Денежный эквивалент обязательства, обеспеченного залогом _____________
Срок действия договора _____________________________________________
Заложенное имущество остается во владении и пользовании:
залогодателя __________________ залогодержателя __________________
Допустимость его использования: Да / Нет (ненужное зачеркнуть) Сведения о
перезалоге: Да/Нет (ненужное зачеркнуть)
Необходимо ли свидетельство о государственной регистрации: Да/Нет
(ненужное зачеркнуть)
Подпись залогодателя или его представителя
__________________________________________________________________
Подпись залогодержателя (представителя):
_____________________________________________
Дата подачи заявления: ______________ 20 __ года

10-1-қосымша
Нысан
Тегі аты әкесінің аты
______________________________
(бар болса) (бұдан әрі – Т. А. Ә.)
немесе көрсетілетін қызметті
алушының ұйымның атауы
____________________________
(көрсетілетін қызметті алушының мекенжайы)
Жылжымалы мүлік кепілін тіркеу туралы куәліктің телнұсқасын алу туралы өтініш
Ескерту. Қағидалар 10-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Көлік министрінің 15.08.2025 № 269 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мен,________________________________________________________________
(Т.А.Ә. (ол болған кезде)
____________________________________________________________________
(жеке тұлғаның паспорт деректері (жеке куәлігінің деректері) және тұратын
жері)______________________________________ тұратын мекенжайы бойынша
____________________________________________________________ негізінде
(өкілеттіктерді куәландыратын құжаттың деректемелері)
__________________________________________________ атынан әрекет ететін
(заңды тұлғаның атауы мен деректемелері)
____________________________________________________________________
(уәкілетті өкіл толтырады)
____________________________________________________________________
Жылжымалы мүлік кепілін тіркеу туралы куәліктің телнұсқасын беруді сұраймын.
№ ____________куәлік, "___" ___________ 20___жыл.
Телнұсқаның берілу себебі:
________________________________________________________________
_______________________________________________________________
Өтінішке қоса беремін:
_________________________________________________________
__________________________________________________________
__________________________________________________________
Ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім беремін.
20____жылғы "___" ___________ _______ (ЭЦҚ)
Жылжымалы құрамды және
оның кепілін мемлекеттік тіркеу
(қайта тіркеу), сондай-ақ
Мемлекеттік жылжымалы құрам
тізілімінен алып тастау
қағидаларына
11-қосымша
_________________________________________________
(тіркеуші органның атауы)
№ _____ Өтініш
Кепіл беруші______________________________________________
жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде), жеке сәйкестендіру
нөмірі; атауы, заңды тұлғаның бизнес сәйкестендіру нөмірі
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Жеке басын куәландыратын құжат: түрі ________ сериясы _________
№___________________
___________________________ берілді, берілген күні
__________________________________
(құжатты берген органның атауы)
Почталық мекенжайы, телефон
_____________________________________________________
Кепіл ұстаушының банктік реквизиттері
_______________________________________________ атынан әрекет етеді
(уәкілетті өкілдің деректемелері)
____________________________________________________________________
________________________________________________________________________
Негізінде
(өкілеттігін куәландыратын құжаттың деректемелері)
Кепіл ұстаушы_____________________________________________________
жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде), жеке сәйкестендіру
нөмірі немесе атауы немесе заңды тұлғаның бизнес сәйкестендіру нөмірі
_________________________________________________________________________
Жеке басын куәландыратын құжат: түрі ________ сериясы _________
№___________________
___________________________ берілді, берілген күні
__________________________________
(құжатты берген органның атауы)
Пошталық мекенжайы, телефон
_____________________________________________________
Кепіл ұстаушының банктік реквизиттері
_____________________________________________
______________________________________________________________
атынан әрекет етеді (уәкілетті өкілдің деректемелері)
____________________________________________________________________
_____________
___________________________________________________________________
негізінде (өкілеттігін куәландыратын құжаттың деректемелері) сызып тастау)
Тіркеуші орган берген жылжымалы мүлік кепілінің тіркеу нөмірі (активтер мен
міндеттемелерді бір уақытта беру туралы шарт негізінде өзгерістер мен толықтыруларды
тіркеу жағдайларын қоспағанда)
____________________________________________________ енгізілетін
өзгерістер мен толықтырулардың сипаттамасы немесе кепілді тоқтату негізі
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Кепіл шартына өзгерістер және/немесе толықтырулар енгізілген жағдайда:
Шарттың жасалған күні_____________________________________________
Кепілдің мәні туралы мәліметтер (жылжымалы мүліктің сипаттамасы)
____________________________________________________________________
Кепілмен қамтамасыз етілген міндеттеменің ақшалай баламасы____________________
Шарттың қолданылу мерзімі _________________________________________
Кепілге салынған мүлік______________________________________________
кепіл берушінің _______________________________________________кепіл
ұстаушының иелігінде және пайдалануында қалады
Оны пайдалануға болатыны: Иә/Жоқ (керек емесін сызып тастау)
Қайталама кепiл туралы мәлiметтер: Иә/Жоқ (керек емесін сызып тастау)
Мемлекеттік тіркеу туралы куәлік қажет пе:Иә/Жоқ (керек емесін сызып тастау керек)
Кепіл берушінің немесе оның өкілінің қолы
____________________________________________________________________
Кепіл ұстаушының (өкілінің) қолы:____________________________________
Өтініш берілген күн: 20__ жылғы _______________