Об утверждении правил оказания услуг связи
Приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 171. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 мая 2015 года № 10999.
В соответствии с подпунктом 19-14) пункта 1 статьи 8 Закона Республики Казахстан "О связи" и подпунктом 108) пункта 15 Положения о Министерстве цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 июля 2019 года № 501, ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.09.2025 № 477/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила оказания услуг связи.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 31.03.2023 № 123/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету связи, информатизации и информации Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Сарсенов С.С.) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему "Әділет" республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан Жумагалиева А.К.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
Ж. Касымбек
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной
экономики Республики Казахстан
___________ Е. Досаев
06 апреля 2015 г.
Приложение 1
приказу исполняющего
обязанности Министра по
инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 24 февраля 2015 года № 171
Правила оказания услуг связи
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 31.03.2023 № 123/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Байланыс қызметтерін көрсету қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 24 ақпандағы № 171 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 8 мамырда № 10999 тіркелді.
"Байланыс туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 1-тармағының 19-14) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 12 шілдедегі № 501 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 108) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.09.2025 № 477/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Байланыс қызметтерін көрсету қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 31.03.2023 № 123/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Инвестиялар және даму министрлігінің Байланыс, ақпараттандыру және ақпарат комитеті (С.С. Сарсенов):
1) осы бұйрықты заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он күнтүзбелік күн ішінде көшірмесін мерзімді баспа басылымдарында және "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығында республикалық мемлекеттік кәсіпорынның "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға жолдауды;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күн ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министрі А.Қ. Жұмағалиевке жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушы
Ж. Қасымбек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
___________ Е. Досаев
2015 ж. 6 сәуір
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және
даму министінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 24 ақпандағы
№ 171 бұйрығына
қосымша
Байланыс қызметтерін көрсету қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания услуг связи (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 19-14) пункта 1 статьи 8 Закона Республики Казахстан "О связи" (далее – Закон), подпунктом 108) пункта 15 Положения о Министерстве цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 июля 2019 года № 501 и определяют порядок оказания услуг связи.
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.09.2025 № 477/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Действие настоящих Правил распространяется на всех операторов связи, которые в соответствии с действующим законодательством оказывают услуги фиксированной телефонной, сотовой связи, доступа к Интернету посредством фиксированной или подвижной связи и технологически связанных с ними услуг, а также на абонентов и (или) пользователей данными услугами.
3. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) абонент – физическое или юридическое лицо, с которым заключен договор на оказание услуг связи;
2) служебная информация об абонентах и (или) пользователях услуг связи – сведения об абонентах и (или) пользователях услуг связи, предназначенные исключительно для целей проведения контрразведывательной деятельности и оперативно-розыскных мероприятий на сетях связи и включающие в себя:
информацию об абонентских и (или) пользовательских номерах, включая сведения об индивидуальных идентификационных номерах (для физических лиц) или бизнес-идентификационных номерах (для юридических лиц) владельцев абонентских и (или) пользовательских номеров;
информацию об идентификационных кодах абонентских устройств сотовой связи, включая сведения об индивидуальных идентификационных номерах (для физических лиц) или бизнес-идентификационных номерах (для юридических лиц) владельцев абонентских устройств сотовой связи;
биллинговые сведения (сведения о полученных абонентом и (или) пользователем услугах);
местоположение абонентского устройства в сети в соответствии с требованиями технического регламента;
адреса в сети передачи данных;
адреса обращения к интернет-ресурсам в сети передачи данных;
идентификаторы интернет-ресурса;
протоколы сети передачи данных;

1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 31.03.2023 № 123/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Байланыс қызметтерін көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Байланыс туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 8-бабының 1-тармағының 19-14) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 12 шілдедегі № 501 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 108) тармақшасына сәйкес әзірленді және байланыс қызметтерін көрсету тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.09.2025 № 477/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидалардың күші қолданыстағы заңнамаға сәйкес тіркелген телефон, ұялы байланыс, тіркелген немесе жылжымалы байланыс және технологиялық байланысты қызметтер арқылы Интернетке қол жеткізу қызметтерін көрсететін барлық байланыс операторларына, сондай-ақ осы қызметтердің абоненттеріне және (немесе) пайдаланушыларына қолданылады.
3. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) абонент – байланыс қызметтерін көрсетуге шарт жасасқан жеке немесе заңды тұлға;
2) абоненттер және (немесе) байланыс қызметтерін пайдаланушылар туралы қызметтік ақпарат (бұдан әрі – қызметтік ақпарат) – байланыс желілерінде қарсы барлау қызметі мен жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізу мақсаттарына ғана арналған және мыналарды:
абоненттік нөмірлер және (немесе) пайдаланушылар нөмірлері иеленушілерінің жеке сәйкестендіру нөмірлері (жеке тұлғалар үшін) немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірлері (заңды тұлғалар үшін) туралы мәліметтерді қоса алғанда, абоненттік нөмірлер туралы ақпаратты;
ұялы байланыстың абоненттік құрылғылары иеленушілерінің жеке сәйкестендіру нөмірлері (жеке тұлғалар үшін) немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірлері (заңды тұлғалар үшін) туралы мәліметтерді қоса алғанда, ұялы байланыстың абоненттік құрылғыларының сәйкестендіру кодтары туралы ақпаратты;
биллингтік мәліметтерді (абонент және (немесе) пайдаланушы алған қызметтер туралы мәліметтерді);
техникалық регламент талаптарына сәйкес желідегі абоненттік құрылғының орналасқан жерін;
деректер беру желісіндегі мекенжайды;
деректер беру желісіндегі интернет-ресурстарға өтініш жасау мекенжайын;
интернет-ресурстың сәйкестендіргіштерін;
деректер беру желісінің хаттамаларын қамтитын абоненттер және (немесе) байланыс қызметтерін пайдаланушылар туралы мәліметтер;

3) карта идентификации абонента – идентификационный микропроцессорный модуль (съемный или встроенный) индивидуального доступа, являющийся частью абонентского устройства, который идентифицирует абонента и обеспечивает доступ абонента к услугам оператора сотовой связи (SIM/R-UIM-, USIM-, eSim- карты);
4) абонентская линия – абонентская линия - линия связи, являющаяся частью местной сети телекоммуникаций и соединяющая абонентское устройство со средствами телекоммуникаций этой сети;
5) абонентское устройство – средство связи индивидуального использования, формирующее сигналы электрической связи для передачи или приема заданной абонентом информации и подключаемое к сети оператора связи;
6) абонентский номер – номер, выделяемый в пользование абоненту при заключении договора об оказании услуг связи, по которому идентифицируется абонентское устройство с помощью которого устанавливается соединение с другим абонентским оборудованием и позволяющий идентифицировать абонента в сети;
7) перенос абонентского номера – услуга по сохранению и использованию абонентского номера в сетях сотовой связи, предоставляемая абоненту при заключении им нового договора об оказании услуг сотовой связи с другим оператором сотовой связи;
8) лицевой счет абонента (далее – лицевой счет) – регистр аналитического учета в биллинговой системе оператора связи, предназначенный для учета объема оказанных услуг, поступления и расходования денег, внесенных согласно заключенного договора с абонентом в счет оплаты услуг;
9) заявление абонента – обращение абонента к оператору в письменной форме, а также через автоматическую систему обслуживания или в справочно-информационную службу оператора, в том числе с использованием многофакторной аутентификации;
10) автоматическая система обслуживания – комплексная система обслуживания, предоставляющая абоненту возможность подключения или отключения услуг связи и технологически связанных с ними услуг, тарифного плана через личный кабинет (путем отправки SMS-, MMS- или USSD-запроса), либо путем использования технических возможностей, предоставляемых оператором;
11) авторизация – процесс анализа на сервере оператора связи введенных абонентом и (или) пользователем аутентификационных данных, по результатам которого определяется наличие у абонента и (или) пользователя прав на получение услуги доступа к Интернету;
12) зоновая телефонная связь – телефонное соединение между пользовательским (оконечным) оборудованием, подключенным к местной сети телекоммуникаций и размещенным в пределах одной зоны нумерации;

3) абонентті сәйкестендіру картасы – абонентті сәйкестендіретін және абоненттің ұялы байланыс операторының қызметтеріне (SIM/R-UIM-, USIM-, eSim- карталар және басқалар) қол жеткізуін қамтамасыз ететін, абоненттік құрылғының бір бөлігі болып табылатын жеке қол жеткізудің сәйкестендіру микропроцессорлық модулі (алмалы-салмалы немесе кіріктірілген);
4) абоненттік жол – жергілікті телекоммуникация желісінің бір бөлігі болып табылатын және абоненттік құрылғыны осы желінің телекоммуникация құралдарымен жалғайтын байланыс жолы;
5) абоненттік құрылғы – абоненттің көздеген ақпаратын беру немесе қабылдау үшін электр байланысы сигналдарын қалыптастыратын және байланыс операторының желісіне қосылатын, жеке пайдаланылатын байланыс құралы;
6) абоненттік нөмір – байланыс қызметтерін көрсету туралы шарт жасасу кезінде абонентке пайдалануға бөлінетін нөмір, ол бойынша абоненттік құрылғы сәйкестендіріледі, оның көмегімен басқа абоненттік жабдықпен байланыс орнатылады және абонентті желіде сәйкестендіруге мүмкіндік береді;
7) абоненттік нөмірді көшіру – абоненттің басқа ұялы байланыс операторымен ұялы байланыс қызметтерін көрсету туралы жаңа шарт жасасу кезінде оған ұсынылатын, ұялы байланыс желілерінде абоненттік нөмірді сақтап қалу және пайдалану бойынша көрсетілетін қызмет;
8) абоненттің жеке шоты (бұдан әрі – жеке шот) – көрсетілетін қызметтердің көлемін, абонентпен жасалған шартқа сәйкес көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу шотына енгізілген ақшаның түсуі мен жұмсалуын есепке алуға арналған байланыс операторының биллинг жүйесіндегі талдамалық есепке алу тіркелімі;
9) абоненттің өтініші – абоненттің операторға жазбаша нысанда, сондай-ақ автоматты қызмет көрсету жүйесі арқылы немесе оператордың анықтамалық-ақпараттық қызметіне, оның ішінде көпфакторлы аутентификацияны пайдалана отырып жүгінуі;
10) автоматты қызмет көрсету жүйесі – абонентке байланыс қызметтерін және олармен технологиялық байланысты қызметтерді, тарифтік жоспарды жеке кабинет арқылы (SMS -, MMS-немесе USSD-сұрау жіберу арқылы) немесе оператор ұсынатын техникалық мүмкіндіктерді пайдалану арқылы қосу немесе ажырату мүмкіндігін беретін кешенді қызмет көрсету жүйесі;
11) авторизация – нәтижесінде абонентте және (немесе) пайдаланушыда Интернетке қолжетімділік қызметтерін алуға құқықтың болуы белгіленетін, абонент және (немесе) пайдаланушы енгізген аутентификациялық деректерді байланыс операторының серверінде талдау процесі;
12) аймақтық телефон байланысы – жергілікті телекоммуникация желісіне қосылған және бір нөмірлеу аймағы шегінде орналасқан пайдаланушы (түпкілікті) жабдығы арасындағы телефон қосылысы;

13) предоплаченный пакет – абонентский номер, с первоначальным балансом, запрограммированный на определенный тарифный план;
14) аутентификационные данные – уникальный логин (login) и пароль (password) абонента и (или) пользователя, используемые для подтверждения права на получение услуги доступа к Интернету или и (или) технологически связанных с ними услуг, в качестве аутентификационных данных может также использоваться абонентский номер;
15) базовый тарифный план – тарифный план с авансовым порядком расчета без абонентской платы и содержащий основные услуги сотовой связи;
16) канал связи – комплекс средств телекоммуникаций и среды распространения, обеспечивающий передачу сигнала между средствами телекоммуникаций в полосе частот или со скоростью передачи, характерной для данного канала связи. В зависимости от вида связи каналы подразделяются на телефонные, телеграфные, передачи данных, а по территориальному признаку – на международные, междугородные, зоновые и местные;
17) линии связи – линии передачи (кабельные, радиорелейные, спутниковые и другие), физические цепи и линейно-кабельные сооружения связи, в том числе магистральные (международные и междугородные);
18) услуги связи – деятельность по приему, обработке, хранению, передаче, перевозке, доставке почтовых и специальных отправлений, почтовых переводов денег или сообщений телекоммуникаций;
19) оказание услуг связи – деятельность операторов связи, заключающаяся в предоставлении пользователям услуг связи, приведенных в общем классификаторе продукции видов экономической деятельности;
20) пользователь услугами связи – физическое или юридическое лицо, получающее услуги связи.
21) оператор связи – физическое или юридическое лицо, зарегистрированное на территории Республики Казахстан, оказывающее услуги связи и (или) эксплуатирующее сети связи;
22) зона действия оператора связи – территория, на которой оператор связи гарантирует оказание услуг телефонной связи в соответствии с возможностями своей сети телекоммуникаций;
23) биллинг – аппаратно- программный комплекс, предназначенный для автоматического выполнения операций учета услуг, предоставляемых абонентам, а также их тарификации и выставления счетов для оплаты;
24) оператор-донор (далее – донор) – оператор сотовой связи, из сети связи которого осуществляется перенос абонентского номера;
25) учетный период – календарный месяц, в течение которого оказывались и учитывались услуги связи и иные услуги в зависимости от тарифного плана;

13) алдын ала төленген топтама – белгілі бір тарифтік жоспарға бағдарланған бастапқы теңгерімімен абоненттік нөмір;
14) аутентификациялық деректер – Интернетке қол жеткізу қызметтерін және/немесе олармен технологиялық жағынан байланысты қызметтерді алу құқықтарын растау үшін пайдаланатын абоненттің бірегей логині (login) және паролі (password), аутентификациялық деректер ретінде абоненттік нөмір де пайдаланылуы мүмкін;
15) базалық тарифтік жоспар – абоненттік төлемсіз аванстық есеп айырысу тәртібі бар және ұялы байланыстың негізгі қызметтерін қамтитын тарифтік жоспар;
16) байланыс арнасы – жиіліктер белдеуінде немесе осы байланыс арнасына тән беру жылдамдығымен телекоммуникация құралдары арасында сигнал беруді қамтамасыз ететін телекоммуникация құралдары мен тарату ортасының кешені. Байланыс түріне қарай арналар - телефон, телеграф, деректер беру арналары, ал аумақтық белгілері бойынша — халықаралық, қалааралық, аймақтық және жергілікті арналар болып бөлінеді;
17) байланыс жолдары – тарату жолдары (кәбілдік, радиорелелік, спутниктік және басқалары), байланыстың физикалық тізбектері және жол-кәбілдік, оның ішінде магистральдық (халықаралық және қалааралық) құрылғылары;
18) байланыс қызметтері – пошта және арнаулы жөнелтілімдерді, пошталық ақша аударымдарын немесе телекоммуникация хабарламаларын қабылдау, өңдеу, сақтау, беру, тасымалдау, жеткізу жөніндегі қызмет;
19) байланыс қызметтерін көрсету – байланыс операторларының пайдаланушыларға экономикалық қызмет түрлерінің жалпы өнім жіктеуішінде келтірілген байланыс қызметтерін көрсету болып табылатын қызметі;
20) байланыс қызметтерін пайдаланушы – байланыс қызметтері көрсетілетін жеке немесе заңды тұлға;
21) байланыс операторы – байланыс қызметтерін көрсететін және (немесе) байланыс желілерін пайдаланатын, Қазақстан Республикасының аумағында тіркелген жеке немесе заңды тұлға;
22) байланыс операторының әрекет ету аймағы – байланыс операторы өзінің телекоммуникация желісінің мүмкіндіктеріне сәйкес телефон байланысы қызметтерін көрсетуге кепілдік беретін аумақ;
23) биллинг – абоненттерге көрсетілетін қызметтерді есепке алу операцияларын автоматты түрде орындауға, сондай-ақ оларды тарифтеуге және ақы төлеу үшін шоттар беруге арналған аппараттық-бағдарламалық кешен;
24) донор-оператор (бұдан әрі – донор) – байланыс желісінен абоненттік нөмірді көшіруді жүзеге асыратын ұялы байланыс операторы;
25) есепке алу кезеңі – күнтізбелік ай, осы кезең ішінде тарифтік жоспарға сәйкес көрсетілген және есептелген байланыс қызметтері және өзге қызметтер;

26) соединительная линия - комплекс технических средств, включающих в себя линию связи и части станционного оборудования, обеспечивающий взаимодействие между присоединяющей и присоединяемой сетями телекоммуникаций;
27) присоединение к публичному договору – способ заключения договора между оператором связи и абонентом при котором присоединяющийся абонент принимает условия предложенного публичного договора путем подписания формуляра или иным способом подтверждения посредством использования автоматической системы обслуживания по установленной оператором форме, в котором оговорено данное присоединение;
28) личный кабинет – персональный раздел абонента на интернет ресурсе оператора или в мобильном приложении на абонентском устройстве, который имеет автоматический интерфейс самообслуживания, контроля и управления услугами, а также совершения юридически значимых действий, доступ к которой осуществляется абонентом и (или) пользователем посредством ввода данных (абонентский номер, пароль, кодовое слово и (или) иные данные, включая многофакторную аутентификацию);
29) местная сеть телекоммуникаций – сеть и средства телекоммуникаций, предназначенные для осуществления электрической связи на территории населенного пункта. Местные сети телекоммуникаций подразделяются на городские и сельские в зависимости от статуса населенного пункта;
30) местная телефонная связь – телефонное соединение между абонентами, пользователями, находящимися в пределах одной местной сети телекоммуникаций;
31) услуги доступа к Интернету посредством подвижных сетей связи – возможность работы в сети Интернет абонентского устройства, перемещаясь из одной зоны действия одной базовой станции в другую без разрыва связи при скорости перемещения до 150 км/час;
32) пункт общественного доступа к Интернету – место оказания пользователям возмездных или безвозмездных услуг доступа к Интернету;
33) владелец пункта общественного доступа к Интернету (далее – владелец) – физическое или юридическое лицо, которому принадлежит пункт общественного доступа к Интернету на правах собственности или иных законных основаниях;
34) услуга доступа к Интернету – услуга по приему и передаче данных с использованием сети Интернет;
35) оператор услуг доступа к Интернету – физическое или юридическое лицо, зарегистрированное на территории Республики Казахстан, оказывающее услуги связи и (или) эксплуатирующее сети связи;
36) доступ к Интернету посредством фиксированных сетей связи – возможность работы в Интернет абонентского устройства в радиусе действия определенной базовой станции, при перемещении из одной зоны в другую связь разрывается и устанавливается заново;

26) жалғау жолы – телекоммуникациялардың жалғайтын және жалғанатын желілері арасындағы әрекеттестікті қамтамасыз ететін, байланыс жолы мен станциялық жабдықтың бөліктерін қамтитын техникалық құралдар кешені;
27) жария шартқа қосылу – байланыс операторы мен абонент арасында шарт жасасу тәсілі, бұл ретте қосылатын абонент ұсынылған жария шарттың талаптарын формулярға қол қою арқылы немесе оператор белгілеген нысан бойынша осы қосылу туралы айтылған автоматты қызмет көрсету жүйесін пайдалану арқылы растаудың өзге тәсілімен қабылдайды;
28) жеке кабинет – абоненттің оператордың интернет-ресурсындағы немесе абоненттік құрылғыдағы мобильді қосымшадағы өзіне-өзі қызмет көрсетудің, қызметтерді бақылау мен басқарудың, сондай-ақ абонент және (немесе) пайдаланушы деректерді енгізу арқылы (абоненттік нөмір, пароль, код сөзі және (немесе) кіруі жүзеге асырылатын заңды маңызы бар әрекеттерді жасаудың Автоматты интерфейсі бар дербес бөлімі) көп факторлы аутентификацияны қоса алғанда, өзге де деректер);
29) жергілікті телекоммуникация желісі – елді мекеннің аумағында электр байланысын жүзеге асыруға арналған телекоммуникация желісі мен құралдары. Жергілікті телекоммуникация желілері елді мекеннің мәртебесіне қарай қалалық және ауылдық болып бөлінеді;
30) жергілікті телефон байланысы – телекоммуникацияның бір жергілікті желісі шеңберіндегі абоненттер, пайдаланушылар арасындағы телефон қосылуы;
31) Интернетке жылжымалы байланыс желілері қол жеткізу қызметтері – сағатына 150 км дейінгі ауысу жылдамдығымен байланысты үзусіз бір базалық станцияның бір қолданыс аймағынан басқа аймаққа ауыса отырып, абоненттік құрылғының Интернет желісінде жұмыс істеу мүмкіндігі;
32) Интернетке қоғамдық қол жеткізу пункті – пайдаланушыларға ақылы немесе ақысыз Интернетке қол жеткізу қызметтерін көрсету орны;
33) Интернетке қоғамдық қол жеткізу пунктінің иесі (бұдан әрі – иесі) – Интернетке қоғамдық қол жеткізу пункті меншікті құқықтарда немесе өзге заңды негіздерде тиесілі жеке немесе заңды тұлға;
34) Интернетке қол жеткізу қызметі – интернет желісін пайдалана отырып, деректерді қабылдау және беру бойынша қызмет;
35) Интернетке қол жеткізу қызметтерінің операторы – байланыс қызметтерін көрсететін және (немесе) байланыс желілерін пайдаланатын, Қазақстан Республикасының аумағында тіркелген жеке немесе заңды тұлға;
36) Интернетке тіркелген байланыс желілері арқылы қол жеткізу – белгілі базалық станцияның қолданыс радиусында абоненттік құрылғының Интернетте жұмыс істеу мүмкіндігі, бір аймақтан басқа аймаққа ауысу кезінде байланыс үзіледі және қайта қалпына келеді;

37) контент – содержательная часть услуги провайдера (содержимым могут быть определены различные данные/информация: текстовые/видео/аудио файлы, графические изображения, фотографии, научные данные и другое);
38) комбинированная система оплаты услуг – система оплаты, при которой сумма платежей пользователя связи за определенный период времени состоит из:
постоянной составляющей – платы за предоставление абонентской линии независимо от ее типа в постоянное пользование абоненту и определенное количество единиц тарификации местных соединений;
повременной составляющей – платы за предоставление телефонного соединения в зависимости от его фактической продолжительности в единицах тарификации;
39) повременная система оплаты услуг – система оплаты услуг, при которой сумма платежей пользователя связи за определенный период времени включает плату за предоставление телефонного соединения в зависимости от его фактической продолжительности в единицах тарификации;
40) короткое текстовое и мультимедийное сообщение – услуга, оказываемая оператором сотовой связи, по приему и передаче информации посредством сети сотовой связи;
41) представитель (агент, дилер, дистрибьютор, а также их субагенты и представители) оператора – юридическое или физическое лицо, уполномоченное на основании доверенности либо соответствующего договора с оператором на:
осуществление распространения абонентских номеров и карт идентификации абонента;
заключение от имени оператора договоров на оказание услуг сотовой связи;
предоставление услуг абонентам операторов (прием платежей, замена SIM/R-UIM-карт);
42) сеть телекоммуникаций общего пользования – сеть телекоммуникаций, доступная для пользования физическим и юридическим лицам;
43) оператор-реципиент (далее – реципиент) – оператор сотовой связи, в сеть связи которого осуществляется перенос абонентского номера;
44) роуминг – предоставление услуг сотовой связи абоненту оператора сотовой связи в сети оператора сотовой связи в другой стране, на основании роумингового соглашения между операторами сотовой связи. Для реализации роуминга необходима техническая совместимость абонентского устройства (сотового телефона абонента) и сети оператора связи в другой стране;
45) роуминг партнер – оператор сотовой связи другой страны, на основании договора предоставляющий услуги роуминга за пределами Республики Казахстан;
46) идентификационный код – код абонентского устройства или абонентской станции, присваиваемый заводом-изготовителем, который передается в сеть оператора связи при подключении к ней этого устройства;

37) контент – провайдер қызметінің мазмұнды бөлігі (мазмұнмен түрлі деректер/ақпарат анықталуы мүмкін: мәтіндік/бейне/аудио файлдары, графикалық кескіндер, фотосуреттер, ғылыми деректер және тағы басқалары);
38) қызметтерге ақы төлеудің аралас жүйесі – белгілі бір уақыт кезеңі үшін байланысты пайдаланушының төлемдер сомасы:
тұрақты құрамдас бөліктен – абоненттік жолдың түріне қарамастан, оның абонентке тұрақты пайдалануға берілгені және жергілікті жалғанымдардың тарифтеу бірліктерінің белгілі бір көлемі үшін төлемақыдан;
уақытына қарай құрамдас бөліктен – тарифтеу бірлігімен алғандағы нақты ұзақтығына қарай телефон жалғанымы берілгені үшін төлемақыдан тұратын ақы төлеу жүйесі;
39) қызметтерге уақытына қарай ақы төлеу жүйесі - байланысты пайдаланушының белгілі бір уақыт кезеңі үшін төлем сомасы тарифтеу бірлігімен алғандағы нақты ұзақтығына қарай телефон жалғанымының берілгені үшін төлемақыны қамтитын қызметтерге ақы төлеу жүйесі;
40) қысқа мәтінді және мультимедиалық хабарлама – ұялы байланыс операторының ұялы байланыс желісі арқылы ақпаратты қабылдау және беру бойынша көрсететін қызметі;
41) оператордың өкілі (агент, делдал, дистрибьютор, сондай-ақ олардың қосалқы агенттері мен өкілдері) – сенімхаттың не:
абоненттің абоненттік нөмірлерін және сәйкестендіру карталарын таратуды жүзеге асыруға;
абоненттік нөмірлерді және абонентті сәйкестендіру карталарын таратуды жүзеге асыруға;
операторлардың абоненттеріне қызметтер ұсынуға (төлемдер қабылдау, SIM/R-UIM – карталарды ауыстыру) жасалған тиісті шарттың негізінде уәкілетті заңды немесе жеке тұлға;
42) ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желісі – жеке және заңды тұлғалардың пайдалануы үшін қолжетімді телекоммуникация желісі;
43) реципиент-оператор (бұдан әрі – реципиент) – байланыс желісіне абоненттік нөмірді көшіруді жүзеге асыратын ұялы байланыс операторы;
44) роуминг – ұялы байланыс операторларының арасындағы роумингтік келісім негізінде ұялы байланыс операторының абонентіне басқа елдің ұялы байланыс операторының желісінде ұялы байланыс қызметтерін көрсету. Роумингті іске асыру үшін абоненттік құрылғысының (абоненттің ұялы телефонының) және басқа шетелдік оператор желісінің техникалық үйлесімділігі қажет;
45) роуминг әріптес – Қазақстан Республикасынан тыс жерде роуминг қызметтерін шарттың негізінде ұсынатын шетелдік ұялы байланыс операторы;
46) сәйкестендіру коды – дайындаушы зауыт беретін абоненттік құрылғының немесе абоненттік стансаның коды және ол оған осы құрылғыны қосу кезінде байланыс операторының желісіне беріледі;

47) тариф – денежное выражение стоимости размера единицы тарификации услуг связи установленная оператором связи плата за оказание услуг связи;
48) единица тарификации – единица измерения времени, количества или объема информации, за которые взимается плата для соответствующего вида услуги связи, являющаяся обязательной для операторов связи и владельцев сетей всех категорий, входящих в единую сеть телекоммуникаций Республики Казахстан;
49) тарифный план – система тарифных предложений, определяющих перечень и стоимость услуг связи, особенности их предоставления и тарификации, устанавливаемый оператором связи абонентам, или определенной группе абонентов, или на определенной ограниченной территории;
50) сеть телекоммуникаций – совокупность средств телекоммуникаций и линий связи, обеспечивающих передачу сообщений телекоммуникаций, состоящая из коммутационного оборудования (станций, подстанций, концентраторов), линейно-кабельных сооружений (абонентских линий, соединительных линий и каналов связи), систем передачи и абонентских устройств;
51) средства телекоммуникаций (средства связи) – технические устройства, оборудование, системы и программные средства, позволяющие формировать, передавать, принимать, хранить, обрабатывать, коммутировать электромагнитные или оптические сигналы или управлять ими;
52) расчетный период телефонной связи и доступа к Интернету – период после окончания учетного периода, установленный оператором связи в течение которого абонент оплачивает оказанные услуги фиксированной телефонной связи и доступа к Интернету;
53) абонентская фиксированная система оплаты услуг телефонных соединений (далее – абонентская система оплаты услуг) – система оплаты услуг, при которой сумма платежей пользователя связи за определенный период времени включает плату за предоставление абонентской линии независимо от ее типа в постоянное пользование абоненту и плату за предоставление местного телефонного соединения в зависимости от его средней продолжительности в расчете на одного абонента;
54) терминал – оконечное оборудование, подключаемое к абонентской линии, формирующее сигнал электрической связи для передачи и(или) приема заданной абонентом и (или) пользователем информации по каналам связи;
55) спаренная схема включения терминалов – способ включения двух терминалов в единую абонентскую линию, при котором невозможно одновременно соединение для этих двух терминалов;
56) техническая возможность – наличие функционирующих технических средств и сооружений связи в зоне действия сетей оператора связи необходимых для оказания абоненту услуг связи, а также наличие свободных ресурсов (ресурс нумерации и (или) абонентских и (или) пользовательских линий связи);

47) тариф – байланыс қызметтерін тарифтеу бірлігі мөлшерінің құнының ақшалай көрінісі байланыс операторы белгілеген байланыс қызметтерін көрсеткені үшін төлем;
48) тарифтеу бірлігі – Қазақстан Республикасы телекоммуникациясының бірыңғай желісіне кіретін байланыс операторлары мен барлық санаттағы желі иелері үшін міндетті болып табылатын, байланыс қызметтерінің тиісті түрі үшін төлемақы алынатын уақытты, ақпарат санын немесе көлемін өлшеу бірлігі;
49) тарифтік жоспар – байланыс операторы абоненттерге немесе абоненттердің белгілі бір тобына немесе белгілі бір шектеулі аумақта белгілейтін байланыс қызметтерінің тізбесі мен құнын, оларды ұсыну және тарифтеу ерекшеліктерін айқындайтын тарифтік ұсыныстар жүйесі;
50) телекоммуникация желісі – коммутациялық жабдықтан (станциялардан, кіші станциялардан, концентраторлардан), жол-кабельдік құрылыстардан (абоненттік жолдардан, жалғау жолдары мен байланыс арналарынан), беру жүйелері мен абоненттік құрылғылардан тұратын, телекоммуникация хабарларының берілуін қамтамасыз ететін телекоммуникация құралдары мен байланыс жолдарының жиынтығы;
51) телекоммуникация құралдары (байланыс құралдары) – электрмагниттік немесе оптикалық сигналдарды қалыптастыруға, таратуға, қабылдауға, сақтауға, өңдеуге, коммутациялауға немесе оларды басқаруға мүмкіндік беретін техникалық құрылғылар, жабдық, жүйелер және бағдарламалық құралдар;
52) телефон байланысының және Интернетке қол жеткізудің есептік кезеңі – байланыс операторы белгілеген есептік кезең аяқталғаннан кейінгі кезең, оның барысында абонент көрсетілген тіркелген телефон байланысы және Интернетке қол жеткізу қызметтеріне ақы төлейді;
53) телефон қосылыстары қызметіне ақы төлеудің абоненттік тіркелген жүйесі (бұдан әрі – қызметке ақы төлеудің абоненттік жүйесі) – байланысты пайдаланушының белгілі бір уақыт кезеңіндегі төлемдер сомасы абоненттік желіжолды оның түріне қарамастан, абонентке тұрақты пайдалануға беру төлемақысын және жергілікті телефон қосылысының бір абонентке шаққандағы орташа ұзақтығына қарай төлемақыны қамтитын, қызметке ақы төлеу жүйесі;
54) терминал – абоненттік желіге қосылатын, байланыс арналары арқылы абонент және (немесе) пайдаланушы берген ақпаратты беру және (немесе) қабылдау үшін электр байланысының сигналын қалыптастыратын терминалдық жабдық;
55) терминалдарды қосудың қосарланған схемасы – екі терминалды бір абоненттік желіге қосу тәсілі, бұл кезде осы екі терминал үшін оларды бір уақытта байланыстыру мүмкін емес;
56) техникалық мүмкіндік – абонентке байланыс қызметтерін көрсету үшін қажетті байланыс операторы желілерінің қолданылу аймағында жұмыс істейтін техникалық байланыс құралдары мен құрылыстарының болуы, сондай-ақ бос ресурстардың (нөмірлеу ресурсы және (немесе) абоненттік және (немесе) пайдаланушылық байланыс желілерінің) болуы;

57) техническое решение – комплекс программно-технических средств, разрабатываемых и поддерживающихся оператором, организационно-технические мероприятия в сети оператора, обеспечивающих доступ абонентов (пользователей) к услугам, посредством сети оператора;
58) трафик – потоки вызовов, сообщений и сигналов, создающих нагрузку на средства связи;
59) сотовая связь – вид электрической связи, использующей деление обслуживаемой территории на ряд ячеек, обеспечивающий возможность непрерывности связи при перемещении абонента из ячейки в ячейку и предназначенной для двустороннего (многостороннего) обмена информацией, передаваемой посредством радиоволн;
60) расчетный период сотовой связи – тридцать календарных дней после окончания учетного периода, в течение которого абонент оплачивает оказанные ему услуги оператора сотовой связи по кредитному порядку расчетов;
61) сеть сотовой связи – категория единой сети телекоммуникаций Республики Казахстан, состоящая из комплекса технических сооружений и оборудования, способствующая установлению соединения абонентских устройств с помощью средств коммутации и оборудования приема-передачи радиосигналов;
62) оператор сотовой связи – оператор связи, предоставляющий услуги сотовой связи в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
63) пользователь услугами сотовой связи – физическое лицо, получающее услуги сотовой связи и (или) технологически связанные с ними услуги, которому абонент передал во временное пользование карту идентификации абонента. При этом все права и обязанности по договору об оказании услуг сотовой связи сохраняются за абонентом в полном объеме;
64) зона обслуживания оператора сотовой связи – территория, на которой оператор сотовой связи оказывает услуги сотовой связи в соответствии с лицензией и техническими возможностями своей сети;
65) уведомление оператора сотовой связи – письменное, голосовое или текстовое (с использованием средств оператора связи и (или) средств массовой информации) сообщение оператора связи, направляемое абоненту по поводу оказания услуг сотовой связи;
66) правительственная связь – специальная защищенная связь для нужд государственного управления;
67) пороговая сумма – сумма, необходимая для подключения услуги роуминга, зачисляющаяся на лицевой счет абонента и в последующем предназначенная для оплаты абонентом услуг сотовой связи, в том числе и в роуминге;
68) детализация счета – информация обо всех полученных абонентом услугах сотовой связи в сети своего оператора и сетях других операторов, с указанием абонентских номеров, даты и времени состоявшихся соединений, виды оказанных услуг сотовой связи с указанием объема услуг по каждому виду и суммы, предъявляемой к оплате;

57) техникалық шешім – оператор әзірлейтін және қолдайтын бағдарламалы-техникалық құралдардың кешені, қызметтерге абоненттердің (пайдаланушылардың), оның ішінде оператордың желісі арқылы провайдердің қатынауын қамтамасыз ететін оператордың желісінде ұйымдастыру-техникалық іс-шаралар;
58) трафик – байланыс құралдарына жүктеме жасайтын шақырулар, хабарламалар мен дабылдар легі;
59) ұялы байланыс – қызмет көрсетілетін аумақты бірқатар ұяшықтарға бөлуді пайдаланатын, абонент ұяшықтан ұяшыққа өткен кезде байланыстың үзіліссіз болу мүмкіндігін қамтамасыз ететін және радиотолқындар арқылы берілетін екіжақты (көпжақты) ақпарат алмасуға арналған электр байланысының түрі;
60) ұялы байланыстың есептік кезеңі – кредиттік есеп айырысу тәртібі бойынша ұялы байланыс операторымен абонентке көрсетілген ұялы байланыс қызметтеріне ақы төлейтін есептік кезең аяқталғаннан кейінгі күнтізбелік отыз күн;
61) ұялы байланыс желісі – коммутация құралдарының және радиосигналдарды қабылдау-тарату жабдықтарының көмегімен абоненттік құрылғылардың қосылысын орнатуға мүмкіндік беретін техникалық құрылғылар мен жабдықтар кешенінен тұратын Қазақстан Республикасының бірыңғай телекоммуникация желісінің санаты;
62) ұялы байланыс операторы – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ұялы байланыс қызметтерін көрсететін байланыс операторы;
63) ұялы байланыс қызметтерін пайдаланушы – ұялы байланыс қызметтерін және (немесе) олармен технологиялық жағынан байланысты қызметтерді алатын, оған абонент уақытша пайдалануына абоненттің сәйкестендіру картасын берген жеке тұлға. Бұл ретте ұялы байланыс қызметтерін көрсету туралы шарт бойынша барлық құқықтар мен міндеттер абоненттің атында толық көлемде сақталады;
64) ұялы байланыс операторының қызмет көрсету аймағы – ұялы байланыс операторының лицензияға және өз желісінің техникалық мүмкіндіктеріне сәйкес ұялы байланыс қызметтерін көрсететін аумағы;
65) ұялы байланыс операторының хабардар етуі – абонентке ұялы байланыс қызметтерін көрсету бойынша жолданатын байланыс операторының жазбаша, дыбыстық немесе мәтіндік (байланыс операторы құралдарын және (немесе) бұқаралық ақпарат құралдарын пайдалана отырып) хабарламасы;
66) үкіметтік байланыс – мемлекетті басқару қажеттілігі үшін арнайы қорғалған байланыс;
67) шекті сома – роуминг қызметтерін қосуға қажетті, абоненттің жеке шотына есептелетін және одан әрі абоненттің ұялы байланыс қызметтеріне, оның ішінде роумингте ұялы байланыс қызметтеріне ақы төлеуге арналған сома;
68) шоттың нақтылануы – абоненттік нөмірлерді, жасалған қосылыстардың күні мен уақытын, көрсетілген ұялы байланыс қызметтерінің түрлерін көрсете отырып, абоненттің өз операторының желісінде және басқа операторлардың желілерінде алған барлық ұялы байланыс қызметтері туралы ақпарат;

69) крупная авария – повреждение линии связи или коммутационного оборудования емкостью 100 и более абонентских линий.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.09.2025 № 477/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Услуги телефонной и сотовой связи, услуги доступа к Интернету оказываются на основании договора или публичного договора об оказании услуг связи (далее – Договор), заключаемым между оператором связи и абонентом согласно статьи 152 Гражданского кодекса Республики Казахстан и настоящим Правилам. Условия договора не должны противоречить нормам настоящих Правил.
Глава 2. Порядок оказания услуг связи
5. К услугам связи относятся следующие услуги:
1) телефонная связь;
2) сотовая связь;
3) доступа к Интернету.
6. Взаимоотношения оператора связи с абонентами, возникающие при оказании услуг телефонной, сотовой связи и доступа к Интернету, осуществляются на казахском и русском языках в соответствии с Законом Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан".
Параграф 2.1 Услуги телефонной связи
7. Услугами телефонной связи являются:
1) услуги местной телефонной связи;
2) услуги зоновой и междугородной телефонной связи;
3) услуги международной телефонной связи.
Услуги телефонной связи обеспечивают предоставление возможности осуществления местных, зоновых, междугородных и международных телефонных соединений с абонентского устройства или с таксофона, а также соединений с сетями телекоммуникаций других операторов связи.
8. Услуги телефонной связи оказываются на равных условиях всем категориям абонентов и пользователей.
9. Не допускается навязывание оператором связи абоненту иных платных услуг при оказании ему услуг телефонной связи.
10. Абонент:
1) если он является физическим лицом, выбирает абонентскую, повременную или комбинированную систему оплаты услуг в тех городах, где внедрены такие системы оплаты услуг, при наличии технической возможности в соответствии со статьей 36 Закона;
2) пользуется согласно поданного заявления услугами телефонной связи в необходимом ему объеме в пределах допустимых телефонных нагрузок, определяемых Правилами присоединения и взаимодействия сетей телекоммуникаций, включая пропуск трафика и порядок взаиморасчетов, утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан (далее – Правила присоединения и взаимодействия сетей телекоммуникаций, включая пропуск трафика и порядок взаиморасчетов) от 28 января 2016 года № 119 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13340);

69) ірі апат – сыйымдылығы 100 және одан да көп абоненттік желіжолдардан тұратын байланыс желілерінің немесе коммутациялық жабдықтардың зақымдануы.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.09.2025 № 477/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Телефон және ұялы байланыс қызметтері, Интернетке қол жеткізу қызметтері Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 152-бабына және осы Қағидаларға сәйкес байланыс операторы мен абонент арасында жасалатын байланыс қызметтерін көрсету туралы шарт немесе жария шарт (бұдан әрі-Шарт) негізінде көрсетіледі. Шарттың талаптары осы Қағидалардың нормаларына қайшы келмеуге тиіс.
2-тарау. Байланыс қызметтерін көрсету қағидалары
5. Байланыс қызметтеріне мынадай қызметтер жатады:
1) телефон байланысы;
2) ұялы байланыс;
3) Интернетке қол жеткізу.
6. Телефон, ұялы байланыс және интернетке қол жеткізу қызметтерін көрсету кезінде туындайтын байланыс операторының абоненттермен өзара қарым-қатынасы Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы тілдер туралы" Заңына сәйкес қазақ және орыс тілдерінде жүзеге асырылады.
2.1-параграф. Телефон байланысы қызметтері
7. Мыналар:
1) жергілікті телефон байланысы қызметтері;
2) аймақтық және қалааралық телефон байланысы қызметтері;
3) халықаралық телефон байланысы қызметтері телефон байланысы қызметтері болып табылады.
Телефон байланысы қызметтері абоненттік құрылғылардан немесе таксофоннан жергілікті, аймақтық, қалааралық және халықаралық телефон қосылуларын, сондай-ақ басқа да байланыс операторларының телекоммуникация желілерімен қосылуларын жүзеге асыру мүмкіндігінің ұсынылуын қамтамасыз етеді.
8. Телефон байланысы қызметтері барлық санаттағы абоненттерге және пайдаланушыларға тең жағдайда көрсетіледі.
9. Байланыс операторының абонентке телефон байланысы қызметін көрсеткенде оған өзге ақылы қызметтерін күштеп жүктеуге жол берілмейді.
10. Абонент:
1) егер ол жеке тұлға болып табылса, Заңның 36-бабына сәйкес техникалық мүмкіндік болған жағдайда, осындай қызметтерді төлеу жүйелері енгізілген қалаларда абоненттік, уақытша немесе аралас қызметтерді төлеу жүйесін таңдайды;
2) берілген өтінішке сәйкес Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 119 бұйрығымен бекітілген Трафикті өткізуді және өзара есеп айырысу тәртібін қоса алғанда (бұдан әрі – Трафикті өткізуді қоса алғанда, телекоммуникация желілерінің қосылу және өзара іс-қимыл жасау қағидалары және өзара есеп айырысу тәртіб), телекоммуникация желілерін қосу және өзара іс-қимыл жасау қағидаларында айқындалатын рұқсат етілген телефон жүктемелері шегінде өзіне қажетті көлемде телефон байланысы қызметтерін пайдаланады (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13340 болып тіркелген);

3) по заявлению может устанавливать лимит на междугородные, международные телефонные соединения или соединения на сети операторов сотовой связи при наличии у оператора связи технической возможности;
4) требует письменно перерасчета платы за услуги телефонной связи, уплаченной в период отсутствия связи не по вине абонента, при авариях на телефонных сетях, за оказание без согласия абонента дополнительных платных услуг путем подачи письменного заявления или посредством интерактивного обращения;
5) пользуется бесплатно телефонной связью для вызовов экстренных оперативных служб согласно Перечня экстренной медицинской, правоохранительной, пожарной, аварийной и других служб, соединение с которыми для пользователей услугами связи является бесплатным, утвержденном постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 сентября 2004 года № 929;
6) расторгает Договор в одностороннем порядке известив об этом оператора связи письменно и оплатив ему фактически понесенные расходы в соответствии со статьей 404 Гражданского кодекса Республики Казахстан;
7) отказывается письменно от внесения его номера в списки абонентов справочно-информационной службы;
8) своевременно и в полном объеме производит оплату оказанных ему услуг телефонной связи;
9) сообщает оператору связи в месячный срок, о прекращении права собственности или временного владения и пользования телефонизированным помещением, об изменении фамилии, имени, отчества, об изменении адреса;
10) содержит абонентскую линию и терминал в своем помещении в исправном состоянии.
11. Оператор связи:
1) производит перерасчет стоимости услуг телефонной связи абонента при наличии или утраты льгот по оплате услуг телефонной связи;
2) начинает оказывать услуги телефонной связи в течении 3 (трех) рабочих дней после оплаты абонентом стоимости подключения к телефонной сети с присвоением номера абонентского терминала либо по договоренности с абонентом после заключения Договора, с включением стоимости подключения к телефонной сети в общий счет за оказанные услуги;
3) ведет учет количества и качества оказываемых услуг телефонной связи, проводит плановые профилактические работы и принимает меры по устранению нарушений на сетях связи;
4) проводит техническое обслуживание и проверку приборов учета;
5) принимает в течение 2 (двух) календарных дней со дня подачи абонентом заявления об ухудшении качества услуг телефонной связи необходимые меры по восстановлению качества и производит перерасчет абонентской платы;

3) өтініш бойынша байланыс операторында техникалық мүмкіндік болған кезде қалааралық, халықаралық телефон қосылыстарына немесе ұялы байланыс операторларының желілеріне қосылуларға лимит белгілей алады;
4) абоненттің кінәсінен емес байланыстың болмаған кезеңінде, телефон желілеріндегі авариялар кезінде төленген телефон байланысы қызметтері үшін, абоненттің келісімінсіз өзге қосымша қызметтерді көрсеткені үшін төлемдерді қайта есептеуді жазбаша талап етеді;
5) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 3 қыркүйектегі № 929 қаулысымен бекітілген Байланыс қызметтерін пайдаланушылар үшін қосылуы тегін болып табылатын шұғыл медициналық, құқық қорғау, өрт, авариялық және басқа да қызметтердің тізбесіне сәйкес шұғыл жедел қызметтерді шақыру үшін телефон байланысын тегін пайдаланады;
6) бұл туралы байланыс операторына жазбаша хабарлап оған Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 404-бабына сәйкес нақты жұмсалған шығыстарды төлеп Шартты біржақты тәртіппен бұзады;
7) оның нөмірін анықтамалық-ақпараттық қызметтерінің абоненттер тізіміне енгізуден жазбаша бас тартады;
8) оған көрсетілген телефон байланысы қызметтері үшін уақтылы және толық көлемде төлем жасайды;
9) байланыс операторына бір ай мерзімде телефондандырылған үй-жайға меншік құқығының немесе уақытша иелік ету мен пайдалану құқығының тоқтатылғаны туралы, тегінің, атының, әкесінің атының өзгергені туралы, мекенжайының өзгергені туралы хабарлайды;
10) өзінің орынжайында абоненттік желіжолды және терминалды жарамды жай-күйде күтіп ұстайды.
11. Байланыс операторы:
1) телефон байланысы қызметтеріне ақы төлеу кезінде жеңілдіктер болған немесе жоғалған кезде абоненттің телефон байланысы қызметтерінің құнын қайта есептеуді жүргізеді;
2) абонент абоненттік терминал нөмірін бере отырып, телефон желісіне қосылу құнын төлегеннен кейін немесе шарт жасасқаннан кейін абонентпен уағдаластық бойынша көрсетілген қызметтер үшін жалпы шотқа телефон желісіне қосылу құнын қоса отырып, 3 (үш) жұмыс күні ішінде телефон байланысы қызметтерін көрсете бастайды;
3) көрсетілетін телефон байланысы қызметтерінің саны мен сапасын есепке алуды жүргізеді, жоспарлы профилактикалық жұмыстарды жүргізеді және байланыс желілерінде бұзушылықтарды жою бойынша шаралар қабылдайды;
4) есеп құралдарына техникалық күтім жасау және тексеру жүргізеді;
5) абонент телефон байланысы қызметтері сапасының нашарлауы туралы өтініш берген күннен бастап 2 (екі) күнтізбелік күн ішінде сапаны қалпына келтіру бойынша қажетті шаралар қабылдайды және абоненттік төлемді қайта есептеуді жүргізеді;

6) устраняет по заявлению абонента станционные и линейные повреждения;
7) предъявляет счета за оказанные услуги телефонной связи один раз в месяц;
8) при приостановлении оказания услуг связи не по вине абонента, абонентская плата не взимается пропорционально периоду приостановления оказания услуг.
При приостановлении оказания услуг связи, вызванного несвоевременной оплатой абонентом абонентской платы, оператор связи производит перерасчет абонентской платы, взимая не более тридцати процентов размера абонентской платы за период приостановления.
9) информирует абонента об авариях на телефонных сетях и о предполагаемых сроках устранения этих аварий;
10) доступным способом извещает абонента, чем за тридцать календарных дней о замене абонентского номера и (или) об отключении терминала с указанием причин;
11) изменяет условия тарифного плана на услуги телефонной связи, уведомив абонента об этом посредством телефонного звонка или короткого текстового сообщения и при необходимости письменно не позднее, чем за тридцать календарных дней до введения их в действие.
При этом повышение тарифа на услугу телефонной связи в связи с изменением объема включенных в тарифный план услуг, производится с согласия (заявления) абонента полученного посредством телефонного звонка, а также через автоматическую систему обслуживания;
12) возобновляет бесплатно доступ к услугам телефонной связи, отключенным за несвоевременную оплату, не позднее 3-х (трех) часов с момента поступления полной суммы задолженности на лицевой счет абонента. Срок продлевается до двадцати четырех часов при сбоях системы, рассинхронизации систем и неуспешной активации, произошедших не по вине оператора связи;
13) представляет по требованию абонента информацию, связанную с оказанием ему услуг телефонной связи;
14) направляет абоненту письменный ответ на письменное обращение не позднее пятнадцати рабочих дней с момента его получения;
12. Не допускается ограничение оператором связи прав абонента/пользователя при оказании ему услуг телефонной связи при неисполнения им условий получения иной услуги.
13. Отсутствие технической возможности для заключения Договора с физическим или юридическим лицом не является препятствием для заключения Договора с другими физическими или юридическими лицами, подавшими заявление позднее и проживающими в других домах и подъездах, где имеется техническая возможность, если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан.

6) абоненттің өтініші бойынша стансалық және желіжолдық зақымдануды жояды;
7) көрсетілген телефон байланысы қызметтері үшін айына бір рет шот ұсынады;
8) абоненттің кінәсінен емес байланыс қызметтерін көрсету тоқтатқан кезде, қызмет көсрету тоқтатыла тұрған кезеңіне барабар абоненттік төлем алынбайды.
Абоненттің абоненттік төлемді уақтылы төлемегеннен туындаған байланыс қызметтерінің көрсетілуі тоқтатыла тұрған жағдайда байланыс операторы тоқтатыла тұрған кезеңге абоненттік төлемнің отыз пайызынан артық емес соманы ала отырып, абоненттік төлемнің қайта есебін жүргізеді.
9) абонентке телефон желілеріндегі авариялар туралы және осы аварияларды жоюдың болжамды мерзімі туралы хабарлайды;
10) абонентті күнтізбелік отыз күн бұрын абоненттік нөмірдің ауыстырылғаны және (немесе) терминалдың өшірілгені туралы себептерін көрсете отырып, қолжетімді тәсілмен хабардар етеді;
11) абонентті бұл туралы телефон қоңырауы немесе қысқа мәтіндік хабарлама арқылы хабардар ете отырып және қажет болған жағдайда олар қолданысқа енгізілгенге дейін күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей жазбаша түрде телефон байланысы қызметтеріне арналған тарифтік жоспардың шарттарын өзгертеді.
Бұл ретте тарифтік жоспарға енгізілген қызметтер көлемінің өзгеруіне байланысты телефон байланысы қызметіне тарифті арттыру телефон қоңырауы арқылы, сондай-ақ автоматты қызмет көрсету жүйесі арқылы алынған абоненттің келісімімен (өтінішімен) жүргізіледі;
12) уақтылы төлемегені үшін ажыратылған телефон байланысы қызметтеріне қолжетімділікті берешектің толық сомасы Абоненттің дербес шотына келіп түскен сәттен бастап 3 (үш) сағаттан кешіктірмей тегін жаңартады. Жүйе істен шыққан, жүйелер синхрондалған және байланыс операторының кінәсінен болмаған сәтсіз іске қосылған кезде мерзім жиырма төрт сағатқа дейін ұзартылуы мүмкін;
13) абоненттің талабы бойынша оған телефон байланысы қызметтерін көрсетумен байланысты ақпаратты ұсынады;
14) абонентке жазбаша өтінішке оны алған сәттен бастап он бес жұмыс күнінен кешіктірмей жазбаша жауап жібереді;
12. Байланыс операторымен телефонды байланыс қызметтерін көрсеткен кезде, өзге де қызметтерді алу шарттарын орындамаған жағдайда, абоненттің/пайдаланушылардың құқықтарын шектеуге жол берілмейді.
13. Жеке немесе заңды тұлғалармен Шартқа отыруға техникалық мүмкіндіктің болмауы, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында басқалай көзделмесе, өтінішті кешірек берген және техникалық мүмкіндігі бар басқа үйлер мен кіреберістерде (подъезд) тұратын, жеке немесе заңды тұлғалармен Шарт жасасуға кедергі етпейді.

14. При смене адреса абонента в зоне действия оператора связи (в пределах этой же местной сети телекоммуникаций), по его заявлению и при наличии технической возможности Договор переоформляется с использованием ранее выделенного абонентского номера (номеров) или предоставляется новый номер (номера). При отсутствии технической возможности для исполнения указанного Договора по новому адресу абонент ставится на очередь по установке телефона.
15. Оператор связи доводит до сведения пользователя информацию о своем наименовании, месте нахождения, режиме работы, необходимые для пользователя в целях получения услуг телефонной связи.
16. Учет продолжительности состоявшихся местных, междугородных и международных телефонных соединений ведется в соответствии с единицей тарификации.
17. При междугородном или международном телефонном соединении с услугой "вызов определенного абонентского номера" или "персональное соединение" отсчет продолжительности телефонного соединения определяется с момента ответа любого лица с вызываемого абонентского устройства абонента, либо с момента включения сигнала и/или аудиозаписи с абонентского устройства.
18. Продолжительность услуги "конференц-связь" отсчитывается после соединения всех вызываемых лиц с вызывающим лицом, а заканчивается с момента сигнала отбоя вызывающего лица.
19. При оказании местных (после ввода системы повременного учета продолжительности местных соединений), автоматических междугородных и международных телефонных соединений время, подлежащее оплате, определяется с момента ответа любого лица с вызываемого абонентского устройства абонента до момента отбоя с вызывающего или вызываемого абонентского устройства абонента.
20. Плата за телефонное соединение определяется исходя из фактической продолжительности телефонного соединения по числу полных единиц тарификации, умноженных на тариф.
21. Если при оказании услуг телефонной связи выясняется, что линия вызываемого лица подключена к оборудованию по предоставлению интеллектуальных услуг (лотерея, голосование, телевикторина, викторина, справочно-информационные службы, службы знакомств), до начала тарифицируемого соединения оператор связи уведомляет абонента о стоимости данного соединения с предоставлением информации согласно статьи 25 Закона Республики Казахстан "О защите прав потребителей".
При условии согласия абонента на телефонное соединение (то есть когда абонент не прерывает такое соединение), плата за данное соединение определяется исходя из продолжительности телефонного соединения по числу полных единиц тарификации, умноженных на тариф.
Если абонент не согласен на такое соединение (то есть после получения соответствующего уведомления прервал такое соединение), то оплата за организацию установления соединения не взимается.
Если оператор не прерывает такое соединение, то абонент может не оплачивать начисленную задолженность за оказанные услуги телефонной связи, при этом оператор списывает сумму задолженности.
Если оператор связи не уведомил абонента до начала тарифицируемого соединения о стоимости данного соединения, то оплата за предоставление доступа к интеллектуальным услугам (лотерея, голосование, телевикторина, викторина, справочно-информационные службы, службы знакомств) не взимается.

14. Байланыс операторының әрекет ету аймағында (осы жергілікті телекоммуникация желісінің шеңберінде) абоненттің мекенжайы өзгерген жағдайда, оның өтініші бойынша және техникалық мүмкіндік болғанда Шарт бұрын бөлінген абоненттік нөмірді (нөмірлерді) пайдаланумен қайта рәсімделеді немесе жаңа нөмір (нөмірлер) беріледі. Жаңа мекенжай бойынша көрсетілген Шарт орындау үшін техникалық мүмкіндік болмаған жағдайда, абонент телефон орнату кезегіне қойылады.
15. Байланыс операторы телефон байланысы қызметтерін алу мақсатында пайдаланушыға қажетті өзінің атауы, орналасқан жері, жұмыс режимі туралы ақпаратты пайдаланушының назарына жеткізеді.
16. Жергілікті, қалааралық және халықаралық телефон қосылуларының болған ұзақтығын есептеу тарифтеу бірлігіне сәйкес жүргізіледі.
17. "Белгілі бір абоненттік нөмірді шақыру" немесе "дербес қосылыс" қызметімен қалааралық немесе халықаралық телефон қосылысы кезінде телефон қосылыстары ұзақтығының есебі абоненттік құрылғының шақырылып отырған кез-келген тұлғаның жауап беру сәтінен, не болмаса абоненттік құрылғының белгілі және/немесе дыбыстаспаны қосу сәтінен бастап анықталады.
18. "Конференц-байланыс" қызметінің ұзақтығы шақырушы тұлғамен барлық шақырылушы тұлғаларды қосқаннан кейін есепке алынып, шақырушы тұлғаның тоқтату сигналын беру сәтінде аяқталады.
19. Жергілікті (жергілікті қосылулар ұзақтығын уақыт бойынша қарай есепке алу жүйесі енгізілгеннен кейін), автоматты қалааралық немесе халықаралық телефон қосылуларын көрсету кезінде ақысы төленуге жататын уақыт шақырылушы абоненттің кез-келген тұлғаның жауап беруі сәтінен бастап абоненттік құрылғысының байланысын үзу сәтіне дейін анықталады.
20. Телефон қосылуы үшін төлем тарифтеудің толық бірліктерінің саны бойынша тарифке көбейтілген телефон қосылыстарының нақты ұзақтығымен анықталады.
21. Егер телефон байланысы қызметтерін көрсету кезінде шақырылатын тұлғаның желісі зияткерлік қызметтерді (лотерея, дауыс беру, телевикторина, викторина, анықтамалық-ақпараттық қызметтер, танысу қызметтері) ұсыну бойынша жабдыққа қосылғаны айқындалса, тарифтелетін қосылыс басталғанға дейін байланыс операторы абонентке осы қосылыстың құны туралы және Қазақстан Республикасының "Тұтынушылардың құқықтарын қорғау туралы" Заңының 25 бабына сәйкес ақпаратты ұсына отырып хабарлайды.
Абонент телефон қосылысына келіскен кезде (яғни абонент мұндай қосылысты үзбеген жағдайда), осы қосылыс үшін төлем тарифтеудің толық бірліктерінің саны бойынша тарифке көбейтілген телефон қосылыстарының ұзақтығымен анықталады.
Егер абонент мұндай қосылысқа келіспесе (яғни тиісті хабарламаны алған соң, осы қосылысты үзген жағдайда), онда қосылысты орнатуды ұйымдастыруға төлемақы алынбайды.
Егер оператор мұндай қосылуды үзбесе, онда абонент көрсетілген телефон байланысы қызметтері үшін есептелген берешекті төлемеуі мүмкін, бұл ретте оператор берешек сомасын есептен шығарады.
Егер байланыс операторы осы қосылыстың құны туралы тарифтелетін қосылым басталғанға дейін абонентті хабардар етпесе, онда зияткерлік қызметтерге (лотерея, дауыс беру, телевикторина, викторина, анықтамалық-ақпараттық қызметтер, танысу қызметтері) қол жеткізуді ұсынғаны үшін ақы алынбайды.

22. Основанием для формирования счета абоненту биллинговой системой за предоставленные услуги фиксированной телефонной связи являются данные системы измерения длительности соединений и система измерения передачи данных, которые должны быть внесены в реестр государственной системы обеспечения единства измерений и иметь действующий сертификат поверки.
23. Международные телефонные соединения, исходящие с территории Республики Казахстан, оплачиваются в Республике Казахстан, кроме услуг международной телефонной связи с оплатой за счет вызываемого лица.
24. Для заключения, изменения и (или) расторжения Договора оператору подается заявление абонента.
25. Информация, предоставляемая оператором связи абоненту и (или) пользователю при заключении договора, включает:
1) наименование (фирменное наименование), перечень филиалов, местонахождение и режим работы;
2) реквизиты расчетного счета;
3) реквизиты выданной лицензии;
4) перечень услуг телефонной связи, условия и порядок их оказания:
типы предоставляемых услуг и их детальное описание с указанием платных и бесплатных услуг;
порядок и условия оказания услуг;
крайний срок, в который проводится первоначальное подключение;
условия, при которых прекращается предоставление услуг;
5) информация об услугах технического обслуживания, связанных с предметом договора:
условия, при которых проводится техническое обслуживание;
абонентские номера справочно-информационных служб и служб ремонта;
6) информация о тарифах на услуги телефонной связи:
тарифы и стоимость каждой услуги в отдельности;
условия применения;
порядок получения актуальной информации об условиях, применяемых тарифах и ценах при предоставлении услуг;
порядок, формы и способы платы за предоставленные услуги;
7) перечень кодов выбора оператора междугородной и международной телефонной связи;
8) порядок и сроки рассмотрения заявления о заключении договора;
9) порядок рассмотрения претензий абонента и (или) пользователя, процедуры разрешения конфликтных ситуаций;
10) номера телефонов информационно-справочных служб и бюро ремонта;
11) указание мест, где абонент и (или) пользователь может в полном объеме ознакомиться с настоящими Правилами.
Договор расторгается в одностороннем порядке абонентом путем подачи оператору заявления о расторжении договора и оплатив ему фактически понесенные расходы. Фактическое прекращение оказания услуг телефонной связи производиться оператором с даты, указанной в заявлении абонента, но не ранее даты и времени подачи заявления.
26. Заявление абонента принимается и регистрируется оператором связи при наличии следующих документов:

22. Абонентке көрсетілген тіркелген телефон байланысы қызметтері үшін биллинг жүйесінің шот қалыптастыруына негіз өлшем біртұтастығын қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесі тізіліміне енгізілуі тиіс және қолданыстағы тексерім сертификатына ие қосылыстардың ұзақтығын өлшеу жүйесінің деректері және деректер беруді өлшеу жүйесі болып табылады.
23. Қазақстан Республикасының аумағынан шығатын халықаралық телефон қосылулары, шақырылатын адамның есебінен төленетін халықаралық телефон байланысы қызметтерінен басқа, Қазақстан Республикасында төленеді.
24. Шартты жасасу, өзгерту және (немесе) бұзу үшін операторға абоненттің өтініші беріледі.
25. Байланыс операторының шарт жасау барысында абонентке және (немесе) пайдаланушыға ұсынатын ақпараты мыналарды қамтиды:
1) атауы (фирмалық атауы), филиалдар тізбесі, орналасқан жері және жұмыс тәртібі;
2) есеп айырысу шотының деректемелері;
3) берілген лицензияның деректемелері;
4) телефон байланысы қызметтерінің тізбесі, оларды көрсету шарттары мен тәртібі:
көрсетілетін қызметтердің типтері мен ақылы және тегін қызметтерді көрсете отырып, олардың егжей-тегжейлі сипаттамасы;
қызметтер көрсету тәртібі мен талаптары;
бастапқы қосылу жүзеге асырылатын ақырғы мерзім;
қызметтерді көрсету тоқтатылатын талаптар;
5) шарт мәнімен байланысты техникалық күтім жасау қызметтері туралы ақпарат:
техникалық күтім жасау жүргізілетін талаптар;
анықтама-ақпараттық қызметтер мен жөндеу қызметтерінің абоненттік нөмірлері;
6) телефон байланысы қызметтеріне арналған тарифтер туралы ақпарат:
әрбір қызметті жеке алғандағы тарифтері мен құны;
қолдану талаптары;
қызметтер көрсету барысындағы талаптар, қолданылатын тарифтер мен баға туралы өзекті ақпаратты алу тәртібі;
көрсетілген қызметтерге ақы төлеу тәртібі, нысандары мен тәсілдері;
7) қалааралық және халықаралық телефон байланысы операторын таңдау кодтарының тізбесі;
8) шарт жасау туралы өтінішті қарау тәртібі мен мерзімдері;
9) абоненттің және (немесе) пайдаланушының шағымдарын қарау тәртібі, дау жағдайларды шешу рәсімдері;
10) ақпараттық-анықтамалық қызметтер мен жөндеу бюросының телефон нөмірлері;
11) абонент және (немесе) пайдаланушы осы Қағидалармен толық көлемде таныса алатын орындарды көрсету.
Шартты абонент операторға шартты бұзу туралы өтініш беру және оған нақты жұмсалған шығындарды төлеу арқылы біржақты тәртіппен бұзады. Телефон байланысы қызметтерін көрсетуді нақты тоқтатуды оператор абоненттің өтінішінде көрсетілген күннен бастап, бірақ өтініш берілген күннен және уақыттан ерте емес жүргізеді.
26. Байланыс операторы абоненттің өтінішін мынадай құжаттар болған кезде қабылдайды және тіркейді:

1) для физических лиц – документа, удостоверяющего личность заявителя;
2) для юридических лиц – документа, подтверждающего его регистрацию по указанному адресу или документа о приобретении помещения в собственность, найме, (аренде), субаренде, поднайме. Документ, подтверждающий его регистрацию по указанному адресу или документ о приобретении помещения в собственность, найм, (аренду), субаренду, поднаем не предоставляться при наличии возможности у оператора связи получения с веб-портала "электронного правительства" информации о регистрации и правах на недвижимое имущество, по согласованию с заявителем.
27. Лица, зарегистрированные по новому адресу на момент подачи заявления или имеющие право собственности на данное жилое помещение, наряду с прежним заявителем могут переоформить заявление о заключении Договора по новому адресу или на новое лицо по прежнему адресу.
Лица, зарегистрированные на жилой площади или ставшие ее собственниками позднее срока подачи заявления о заключении Договора, могут переоформить заявление на себя со дня регистрации по данному адресу.
Переоформление заявления о заключении указанного Договора на новое лицо осуществляется с согласия прежнего заявителя, кроме подтвержденных документально случаев, связанных с его выбытием или смертью.
Услуги телефонной связи оказываются на основании договора и (или) публичного договора об оказании услуг связи заключаемым между оператором связи и абонентом согласно статьи 397 Гражданского кодекса Республики Казахстан и настоящим Правилам.
28. Члены семьи заявителя, которые на момент подачи заявления о заключении Договора были несовершеннолетними, при выбытия или смерти заявителя могут переоформить это заявление на себя с момента наступления полной дееспособности в соответствии в соответствии со статьей 17 Гражданского кодекса Республики Казахстан.
До достижения совершеннолетия переоформить заявление от их имени могут родители, а также опекуны или усыновители, назначенные в соответствии со статьей 125 Кодекса Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье".
29. При переезде заявителя в пределах зоны действия одной и той же местной сети телекоммуникаций того же оператора связи очередность по его новому адресу учитывается по дате регистрации оператором связи первичного заявления о заключении Договора, если по прежнему адресу оно не было удовлетворено.
30. Договор заключается в порядке очередности подачи заявлений на оказание услуг телефонной связи, при наличии технической возможности.
31. Оператор связи заключает Договор с подавшим заявление физическим или юридическим лицом, кроме тех случаев, когда техническая возможность для оказания заявителю услуг телефонной связи отсутствует.

1) жеке тұлғалар үшін – өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжат;
2) заңды тұлғалар үшін – оның көрсетілген мекенжай бойынша тіркелгенін растайтын құжат немесе үй-жайды меншікке сатып алу, жалдау (жалға алу), қосалқы жалдау, қосымша жалдау туралы құжат. Көрсетілген мекенжай бойынша оның тіркелгенін растайтын құжат немесе үй-жайды меншікке сатып алу, жалдау, (жалға алу), қосалқы жалдау, қосымша жалдау туралы құжат байланыс операторында "электрондық үкімет" веб-порталынан жылжымайтын мүлікті тіркеу және оған құқықтар туралы ақпаратты алу мүмкіндігі болған кезде өтініш берушінің келісімі бойынша берілмеуі мүмкін.
27. Өтініш беру кезінде жаңа мекенжай бойынша белгіленген тәртіппен тіркелген немесе бұрынғы өтініш берушімен қатар осы тұрғын үйге меншік құқығы бар тұлғалар Шарт жасасу туралы өтінішті жаңа мекенжай бойынша немесе жаңа тұлғаға бұрынғы мекенжай бойынша қайта ресімдей алады.
Шарт жасасу туралы өтінішті беру мерзімінен кеш тұрғын жайға тіркелген тұлғалар немесе оның меншік иесі болған тұлғалар осы мекенжай бойынша тіркеу күнімен өтінішті өзіне қайта рәсімдей алады.
Телефон байланысы қызметтері Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 397-бабына және осы Қағидаларға сәйкес байланыс операторы мен абонент арасында жасалатын байланыс қызметтерін көрсету туралы Шарттың және (немесе) жария шарттың негізінде көрсетіледі.
28. Шарт жасасу туралы өтініш берген сәтте кәмелетке толмаған өтініш берушінің отбасы мүшелері өтініш беруші кеткен немесе қайтыс болған кезде Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 17-бабына сәйкес толық әрекет қабілеттілігі басталған сәттен бастап өзіне осы өтінішті қайта ресімдей алады.
Кәмелетке толғанға дейін олардың атынан Қазақстан Республикасы "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Кодексінің 125-бабына сәйкес тағайындалған ата-аналар, сондай-ақ қамқоршылар немесе асырап алушылар өтінішті қайта ресімдей алады.
29. Өтініш берушінің сол байланыс операторының жергілікті телекоммуникация желісінің әрекет аймағы шегінде қоныс аударуы кезінде оның жаңа мекенжайы бойынша кезегі, егер бұрынғы мекенжайы бойынша сұрауы қанағаттандырылмаса, Шарт жасасу туралы алғашқы өтінішін байланыс операторы тіркеген күні бойынша есептеледі.
30. Шарт техникалық мүмкіндік болған жағдайда телефон байланысы қызметтерін көрсетуге өтініш беру кезегі тәртібінде жасалады.
31. Байланыс операторы өтініш берушіге телефон байланысы қызметтерін көрсетуге техникалық мүмкіндік болмаған жағдайлардан басқа жағдайда, өтініш берген жеке немесе заңды тұлғалармен Шарт жасасады.

32. Оператор связи отказывает заявителю в заключение Договора в следующих случаях:
1) при предоставлении заявителем неполного пакета документов согласно пункта 26 Правил или не внесения депозита (предоплаты);
2) при указании заявителем не достоверной информации;
3) если район заявителя не телефонизирован, то есть отсутствует сеть оператора связи;
4) при отсутствии номерной емкости на автоматической телефонной станций (далее – АТС);
5) при отсутствии магистральной и распределительной емкости.
33. Телефонные аппараты, работающие по спаренной схеме, устанавливаются в пределах допустимой протяженности воздушной абонентской линии.
34. Заявителю, являющимся жильцом квартиры, в которой проживает несколько семей, устанавливается терминал индивидуального пользования при условии заключения между заявителем и оператором связи отдельного Договора.
35. Замена абонентских номеров по инициативе оператора связи в связи с вводом в эксплуатацию новых автоматических телефонных станций и реконструкцией местных телефонных сетей производится бесплатно с предварительным уведомлением пользователей.
При многочисленных изменениях абонентских номеров оператор связи за 30 (тридцати) календарных дней уведомляет абонентов.
При замене абонентского номера, при наличии технической возможности, оператор связи оставляет ранее оказываемые дополнительные услуги телефонной связи (ограничение исходящей связи, будильник, переадресация, автоответчик и другие дополнительные услуги) за новым абонентским номером.
36. Заключение договора на подключение мини АТС по абонентским линиям с числом абонентов, имеющих право выхода на сеть телекоммуникаций общего пользования, более 128 номеров регулируется Правилами присоединения и взаимодействия сетей телекоммуникаций, включая пропуск трафика и порядок взаиморасчетов.
37. Формы и порядок оплаты за услуги телефонной связи указываются в Договоре. Расчеты производятся в единицах тарификации.
Расчеты с абонентом за услуги телефонной связи ведет предоставивший их оператор связи или лицо, уполномоченное им на основании Договора.
38. Платежи за услуги телефонной связи осуществляются наличным и безналичным способами в соответствии со статей 127 Гражданского кодекса Республики Казахстан.
39. Для оплаты оказанных услуг телефонной связи предъявляется счет, который является расчетным документом, отражающим денежные обязательства абонента, предъявляется информация о задолженности за оказанные услуги связи.

32. Байланыс операторы өтініш берушімен Шарт жасасудан мынадай жағдайларда бас тартады:
1) Қағидалардың 38-тармағына сәйкес өтініш беруші құжаттар топтамасын толық ұсынбаса немесе депозит (алдын ала төлем) енгізбесе;
2) өтініш беруші нақтыланбаған ақпарат көрсеткен жағдайда;
3) егер өтініш берушінің ауданы телефондандырылмаған, яғни байланыс операторының желісі болмаған жағдайда;
4) автоматты телефон станцияларында (бұдан әрі – АТС) нөмір сыйымдылығы болмаған кезде;
5) магистральдық және тарату сыйымдылығы болмағанда.
33. Қосарлы сұлба бойынша жұмыс істейтін телефон аппараттары әуе абоненттік желіжолының мүмкін ұзақтығы шегінде орнатылады.
34. Бірнеше отбасы тұратын пәтердің тұрғыны болып табылатын өтініш берушіге, байланыс операторы мен өтініш беруші арасында жеке Шарт жасасқан жағдайда ғана дербес пайдаланылатын терминал орнатылуы мүмкін.
35. Жаңа автоматты телефон стансаларын пайдалануға енгізу және жергілікті телефон желілерін қайта құруға байланысты абоненттік нөмірлерді байланыс операторының өз бастамасымен ауыстыру пайдаланушыларды күні бұрын ескерте отырып, тегін жасалады.
Абоненттік нөмірлер жаппай өзгерген кезде, байланыс операторы бұл туралы пайдаланушыларға 30 (отыз) күнтізбелік күн бұрын хабардар етеді.
Абоненттік нөмірді ауыстырған кезде, техникалық мүмкіндік болған жағдайда, байланыс операторы жаңа абоненттік нөмірдің артында бұрын көрсетілетін телефон байланысының қосымша қызметтерін (Шығыс байланысын шектеу, дабыл, қайта бағыттау, автожауап беруші және басқа да қосымша қызметтер) қалдырады.
36. Жалпыға ортақ пайдаланылатын телекоммуникациялар желісіне шығуға құқығы бар абоненттер саны бар абоненттік желілер бойынша шағын АТС қосуға шарт жасасу 128-ден астам нөмір Трафикті өткізіп жіберуді және өзара есеп айырысу тәртібін қоса алғанда, телекоммуникациялар желілерін қосу және өзара іс-қимыл жасау Қағидаларымен реттеледі.
37. Телефон байланысы қызметтері үшін төлеу нысаны мен тәртібі Шартта көрсетіледі. Есеп айырысу тарифтеу бірліктерінде жүргізіледі.
Телефон байланысы қызметтері үшін абонентпен есеп айырысуды оларды ұсынған байланыс операторы немесе Шарт негізінде оған уәкілетті тұлға жүргізеді.
38. Телефон байланысы қызметтері үшін төлемдер Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 127-бабына сәйкес қолма-қол және қолма-қол емес тәсілдермен жүзеге асырылады.
39. Көрсетілген телефон байланысы қызметтерін төлеу үшін абоненттің ақшалай міндеттемелерін көрсететін, есеп айырысу құжаты болып табылатын шот ұсынылады, не болмаса, көрсетілген байланыс қызметтері үшін берешек туралы ақпарат беріледі.

40. Доставка счета осуществляется абоненту раз в тридцать календарных дней в соответствии с выбранным способом: через личный кабинет, мобильное приложение, короткого текстового сообщения, на электронный адрес, а также при необходимости на бумажном носителе по требованию абонента.
41. При кредитном способе оплаты услуг телефонной связи сумма к оплате за услуги определяется с учетом стоимости оказанных услуг, иных начислений, а также платежей учетного периода и долга предыдущих учетных периодов.
Абонент может заранее оплатить услуги оператора связи. Сумма авансового платежа учитывается оператором связи при выставлении счета в соответствующем учетном периоде.
42. При авансовом способе оплаты услуг телефонной связи сумма к оплате в счете за услуги определяется исходя из сложившегося остатка на начало учетного периода и платежей учетного периода. Платежи учетного периода осуществляются в размере не менее стоимости услуг, оказанных абоненту в прошлом учетном периоде. Если услуги оказываются абоненту впервые, размер аванса за первый учетный период определяется исходя из размера предполагаемой потребности абонента в услугах. Если сумма аванса превышает стоимость оказанных услуг, оператор связи зачисляет образовавшуюся разницу в счет оплаты услуг в следующем учетном периоде.
43. Тарифы (тарифные планы) на услуги телефонной связи могут быть установлены отдельно для юридических лиц, граждан, использующих услуги телефонной связи для личных, семейных и домашних нужд, а также граждан, использующих услуги телефонной связи для иных нужд.
Тарифным планом могут устанавливаться дифференцированные тарифы по времени суток, дням недели, выходным и нерабочим праздничным дням, а также по набору и объему оказываемых услуг телефонной связи.
Тарифы на услуги междугородной и международной телефонной связи могут дифференцироваться в зависимости от выбора абонентом способа осуществления доступа к этим услугам.
44. Плата за оказанные услуги связи вносится в расчетном периоде согласно предъявленному счету, если иное не предусмотрено Договором.
45. Расчеты за услуги телефонной связи, оказанные с использованием таксофонов, осуществляются с помощью приобретаемых у операторов связи пластиковых карт.
46. При простоях связи произошедших по вине оператора связи, перерасчет абонентской платы производится с момента фактического простоя связи до момента полного восстановления работы терминала.
Параграф 2.2. Услуги сотовой связи

40. Шот жеткізу абонентке айына бір рет таңдалған әдіске сәйкес: жеке кабинет, мобильді қосымша, қысқа мәтіндік хабарлама арқылы, электрондық мекенжайға, сондай-ақ қажет болған жағдайда абоненттің талабы бойынша қағаз тасығышта жүзеге асырылады.
41. Телефондық байланыс қызметтеріне кредиттік төлем жасау тәсілі барысында қызмет үшін төлем сомасы көрсетілген қызметтер құнын, өзге есептеулерді, сондай-ақ есепке алу кезеңі төлемдері мен алдыңғы есепке алу кезеңдері қарыздарын есепке ала отырып, анықталады.
Абонент байланыс операторы қызметінің құнын алдын ала төлей алады. Аванс төлемінің сомасын байланыс операторы тиісті есепке алу кезеңінде шот ұсынғанда есепке алады.
42. Телефонды байланыс қызметтеріне аванстық тәсілмен төлем жасалғанда қызметке шоттағы төлемге сома есепке алу кезеңі басына қалыптасқан қалдық және есепке алу кезең төлемдері негізінде анықталады. Есепке алу кезеңі төлемдері абонентке өткен есепке алу кезеңінде көрсетілген қызметтер құнынан кем емес көлемде жүзеге асырылады. Егер қызметтер абонентке алғаш рет көрсетіліп отырса, бастапқы есепке алу кезеңі үшін аванс көлемі абоненттің қызметтерге деген болжамды қажеттілігі көлемі негізінде анықталады. Егер аванс сомасы көрсетілген қызметтер құнынан артып кетсе, байланыс операторы пайда болған айырмашылықты келесі есепке алу кезеңіндегі қызметтер төлемі шотына аударады.
43. Телефон байланысы қызметтеріне тарифтер (тарифтік жоспарлар) телефон байланысы қызметтерін жеке, отбасы және үй қажеттіліктері үшін пайдаланатын заңды тұлғалар үшін бөлек, сондай-ақ телефон байланысы қызметтерін өзге қажеттіліктер үшін пайдаланатын азаматтар үшін бөлек белгіленуі мүмкін.
Тарифтік жоспармен тәулік уақыты, апта күндері, демалыс және жұмыс істемейтін мереке күндері, сондай-ақ көрсетілетін телефон байланысы қызметтері терімі және көлемі бойынша сараланған тарифтер белгіленуі мүмкін.
Қалааралық және халықаралық телефон байланысы қызметтеріне тарифтер абонент осы қызметтерге қол жеткізуді жүзеге асыру тәсіліне байланысты саралануы мүмкін.
44. Көрсетілген телефон байланысы қызметтері үшін төлем, егер Шартқа көзделмесе, берілген шотқа сәйкес есептік кезеңде енгізіледі.
45. Таксофондарды пайдалана отырып көрсетілген телефон байланысы қызметтері үшін есеп айырысулар байланыс операторларынан сатып алынатын пластикалық карталар көмегімен жүзеге асырылады.
46. Байланыс оператордың кінәсінен орын алған байланыстың тұрып қалуы кезінде абоненттік төлемді қайта есептесу байланыстың нақты тұрып қалу сәтінен бастап терминал жұмысын толық қалпына келтірген сәтіне дейін жүргізіледі.
2.2-параграф. Ұялы байланыс қызметтері

47. Абонент для пользования услугами сотовой связи и (или) услугами технологически связанными с ними использует абонентские устройства, отвечающие требованиям технической совместимости с оборудованием абонентского доступа оператора сотовой связи.
В качестве абонентских устройств могут использоваться сотовые телефоны, смартфоны, планшеты и ноутбуки со встроенными модемами, а также USB-модемы, мобильные Wi-Fi роутеры и другие средства связи.
48. Услуги сотовой связи делятся на:
1) основные услуги сотовой связи, которые оказываются всем абонентам;
2) дополнительные услуги сотовой связи, которые предоставляются по заявлению абонента.
49. К основным услугам сотовой связи относятся:
1) услуги голосовой связи, включая экстренные вызовы;
2) передачи коротких текстовых сообщений.
50. Перечень дополнительных услуг определяется оператором сотовой связи, в зависимости от технической возможности сети сотовой связи.
51. В целях предоставления абонентам информации, связанной с оказанием услуг сотовой связи, оператор сотовой связи создает систему информационно-справочного обслуживания с единым номером дозвона у всех операторов – 116. По усмотрению оператора сотовой связи могут использоваться и другие дополнительные номера.
Система информационно-справочного обслуживания функционирует как в режиме автоматической обработки запросов (путем отправки коротких текстовых сообщений или USSD-запроса или через личный кабинет, либо путем других технических возможностей, предоставляемых оператором), так и в режиме общения с сотрудником информационно-справочной службы оператора сотовой связи.
Посредством личного кабинета подключать и отключать услуги связи, производить оплату за оказанные услуги связи, совершать иные действия, предусмотренные функциональными возможностями личного кабинета по абонентскому номеру или группе номеров.
В целях контроля качества оказываемых услуг оператор сотовой связи осуществляет запись входящих вызовов, поступающих в информационно-справочную службу оператора сотовой связи.
52. В системе информационно-справочного обслуживания оператора сотовой связи в круглосуточном режиме оказываются следующие бесплатные информационно-справочные услуги:
1) выдача информации о тарифах на услуги, о зоне обслуживания сети сотовой связи;
2) выдача информации абоненту о состоянии его лицевого счета и о задолженности по оплате услуг сотовой связи;

47. Абонент ұялы байланыс қызметтерін және (немесе) технологиялық тұрғыда олармен байланысты қызметтерді пайдалану үшін ұялы байланыс операторының абоненттік қолжетімділік жабдығымен техникалық үйлесім талаптарына сай келетін абоненттік құрылғыларды пайдаланады.
Абоненттік құрылғылар ретінде кіріктірме модемдері бар ұялы телефондар, смартфондар, планшеттер және ноутбуктер, сондай-ақ USB-модемдер, ұтқыр Wi-Fi роутерлер және басқа да байланыс құралдары пайдаланылуы мүмкін.
Абоненттік құрылғылар ретінде кіріктірме модемдері бар ұялы телефондар, смартфондар, планшеттер және ноутбуктер, сондай-ақ USB-модемдер, ұтқыр Wi-Fi роутерлер пайдаланылуы мүмкін.
48. Ұялы байланыс қызметтері мынадай болып бөлінеді:
1) барлық абоненттерге көрсетілетін негізгі ұялы байланыс қызметтері;
2) абоненттің өтініші бойынша ұсынылатын қосымша ұялы байланыс қызметтері.
49. Негізгі ұялы байланыс қызметтеріне мыналар жатады:
1) шұғыл шақыруларды қоса алғанда, дауыстық байланыс қызметтері;
2) қысқа мәтіндік хабарламаларды тарату.
50. Ұялы байланыс операторы қосымша қызметтердің тізбесін ұялы байланыс желісінің техникалық мүмкіндігіне қарай анықтайды.
51. Абоненттің ұялы байланыс қызметтерін көрсетуге байланысты ақпаратты ұсынуы мақсатында ұялы байланыс операторы барлық оператор үшін 116 бірыңғай тегін қоңырау шалу нөмірімен ақпараттық-анықтамалық қызмет көрсету жүйесін жасайды. Ұялы байланыс операторының қалауы бойынша басқа қосымша нөмірлер қолданылуы мүмкін.
Ақпараттық-анықтамалық қызмет көрсету жүйесі сұраныстарды автоматты өңдеу режимінде де (қысқа мәтіндік хабарламалар немесе USSD-сұрау жіберу арқылы немесе жеке кабинет арқылы не оператор ұсынатын басқа да техникалық мүмкіндіктер арқылы), сондай-ақ ұялы байланыс операторының ақпараттық-анықтамалық қызметінің қызметкерімен байланыс режимінде жұмыс істейді.
Жеке кабинет арқылы байланыс қызметін қосуға және ажыратуға, байланыстың көрсетілген қызметіне төлемді жүргізуге, абоненттік нөмірі немесе нөмірлер тобы бойынша жеке кабинеттің функционалдық мүмкіндіктерімен көзделген өзге де іс-қимылдарды жасауға болады.
Көрсетілетін қызметтердің сапасын бақылау мақсатында ұялы байланыс операторы ұялы байланыс операторының ақпараттық-анықтамалық қызметіне келіп түсетін кіріс қоңырауларды жазуды жүзеге асырады.
52. Ұялы байланыс операторының ақпараттық-анықтамалық жүйесінде тәулік бойы мынадай ақпараттық-анықтамалық қызметтер тегін ұсынылады:
1) қызметтерге арналған тарифтер туралы, ұялы байланыс желісінің қызмет көрсету аймағы туралы ақпарат беру;
2) абонентке оның жеке шотының жай-күйі және ұялы байланыс қызметтеріне ақы төлеу бойынша берешегі туралы ақпарат беру;

3) осуществление приема информации от абонента о технических неисправностях, препятствующих пользованию услугами сотовой связи;
4) предоставление других информационно-справочных услуг связанных с оказанием услуг сотовой связи (прием жалоб на качество оказываемых услуг сотовой связи, прием предложений по улучшению услуг сотовой связи, информации об услугах связи в роуминге).
При необходимости оператор сотовой связи дополняет перечень бесплатных информационно-справочных услуг по своему усмотрению.
53. Перечень платных информационно-справочных услуг оператор определяет самостоятельно.
До начала предоставления платных информационно-справочных услуг Оператор уведомляет абонента об их стоимости.
54. Оператор сотовой связи осуществляет посредством биллинговой системы автоматический учет информации о полученных абонентом услугах: времени, длительности соединений, длительности сеанса передачи данных и (или) объема (количества) информации, номеров телефонов вызываемых абонентов в сети оператора сотовой связи и абонентов сети телекоммуникации общего пользования.
Учет объемов и определение стоимости оказанных услуг сотовой связи и технологически связанных с ними услуг ведется в соответствии с установленными в Договоре единицами тарификации.
Основанием для формирования счета абоненту биллинговой системой за услуги сотовой связи и технологически связанных с ними услуги являются данные системы измерения длительности соединений и системы измерения передачи данных оператора сотовой связи.
55. Услуги сотовой связи оказываются на основании договора об оказании услуг сотовой связи (далее – договор), заключаемого между оператором и абонентом, согласно статьи 397 Гражданского кодекса Республики Казахстан. При этом допускается заключение договора с использованием электронно-цифровой подписи в соответствии со статьей 10 Закона Республики Казахстан "Об электронном документе и электронной цифровой подписи".
56. Договор прекращает свое действие при:
1) одностороннего отказа абонента от договора. Абонент направляет оператору заявление о расторжении договора. Фактическое прекращение оказания услуг сотовой связи в этом случае должно производиться оператором с даты, указанной в заявлении абонента, но не ранее даты и времени подачи заявления;
2) подачи абонентом заявления на перенос абонентского номера.
Заявление на перенос абонентского номера предоставляется абонентом оператору-реципиенту согласно Правил переноса абонентского номера в сетях сотовой связи и даты введения услуги переноса абонентского номера в сетях сотовой связи, утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 ноября 2015 года № 1105 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12464). Фактическое прекращение оказания услуг сотовой связи в этом случае производится оператором-донором с даты начала оказания услуг сотовой связи оператором-реципиентом.
Когда по договору на оказание услуг сотовой связи, заключенному с оператором-донором, выделено несколько абонентских номеров, такой договор прекращает свое действие только в отношении перенесенного абонентского номера;

3) абоненттен ұялы байланыс қызметтерін пайдалануға кедергі келтіретін техникалық бұзылымдар туралы ақпаратты қабылдауды жүзеге асыру;
4) байланыс қызметтерін көрсетумен байланысты басқа да ақпараттық-анықтамалық қызметтерді ұсыну (көрсетілетін ұялы байланыс қызметтерінің сапасына түскен шағымдарды қабылдау, ұялы байланыс қызметтерін жақсарту бойынша ұсыныстар қабылдау, роумингтегі байланыс қызметтері туралы ақпарат).
Қажет болған жағдайда ұялы байланыс операторы тегін ақпараттық-анықтамалық қызметтер тізбесін өз қалауы бойынша толықтыра алады.
53. Оператор ақылы ақпараттық-анықтамалық қызметтердің тізбесін өз бетінше айқындайды.
Ақылы ақпараттық-анықтамалық қызметтерді ұсыну басталар алдында Оператор абонентке олардың құны туралы хабарлайды.
54. Ұялы байланыс операторы биллинг жүйесі арқылы абонент алған қызметтер туралы ақпаратты автоматты есептеуді жүзеге асырады: қосылыс уақыты, ұзақтығы, деректер беру сеансының ұзақтығы және (немесе) ақпараттың көлемі (саны), ұялы байланыс операторының желісінде шақырылатын абоненттердің және отрақ пайдаланатын телекоммуникация желісі.
абоненттерінің телефон нөмірлері.
Көрсетілген ұялы байланыс қызметтерінің және олармен технологиялық жағынан байланысты қызметтердің көлемдерін есепке алу және құнын анықтау шартта белгіленген тарифтеу бірліктеріне сәйкес жүргізіледі.
Ұялы байланыс операторының қосылыстардың ұзақтығын өлшеу жүйесінің және деректер беруді өлшеу жүйесінің деректері ұялы байланыс қызметтері және олармен технологиялық жағынан байланысты қызметтер үшін абонентке биллинг жүйесімен шотты құруға негіздеме болып табылады.
55. Ұялы байланыс қызметтері Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 397-бабына сәйкес оператор мен абонент арасында жасалатын ұялы байланыс қызметтерін көрсету туралы шарт (бұдан әрі – шарт) негізінде көрсетіледі. Бұл ретте Қазақстан Республикасы "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" Заңының 10-бабына сәйкес электрондық-цифрлық қолтаңбаны пайдалана отырып шарт жасасуға жол беріледі.
56. Шарт өз қолданысын мынадай жағдайларда тоқтатады:
1) абоненттің шарттан біржақты бас тартуы. Абонент операторға шартты бұзу туралы өтініш жібереді. Ұялы байланыс қызметін көрсетуді нақты тоқтату, осы жағдайда оператор абоненттің өтінішінде көрсетілген күннен бастап, бірақ өтініш берілген күнінен және уақытынан бұрын жасалмауы тиіс;
2) абоненттің абоненттік нөмірді көшіру туралы өтініш беруі.
Абонент абоненттік нөмірді көшіруге өтінішті реципиент-операторға Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушысының 2015 жылғы 26 қарашадағы № 1105 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12464 болып тіркелген) бекітілген Ұялы байланыс желілерінде абоненттік нөмірді көшіру қағидаларын және ұялы байланыс желілерінде абоненттік нөмірді көшіру қызметтерін енгізу күнін бекіту туралы қағидаларына сәйкес ұсынады. Ұялы байланыс қызметтерін ұсынуды нақты тоқтату осы жағдайда донор оператор реципиент-оператордың ұялы байланыс қызметтерін ұсыну басталған күннен бастап жүргізеді.
Егер донор-оператормен жасалған ұялы байланыс қызметтерін көрсету шарты бойынша бірнеше абоненттік нөмір бөлінсе, мұндай шарт өз қолданысын көшірілген абоненттік нөмірге қатысты ғана тоқтатылады;

3) приостановления оказания услуг сотовой связи абоненту по кредитному порядку расчетов более двух календарных месяцев в связи с неисполнением им своих обязательств по оплате оказанных услуг сотовой связи;
4) не использования абонентом услуг сотовой связи (входящая и исходящая связь, отправка/получение коротких текстовых сообщений, передача данных прием/передача) в течении 12 (двенадцати) месяцев;
5) наступления иных оснований прекращения договора, установленных статьей 401 Гражданского кодекса Республики Казахстан.
Расторжение договора, а также прекращение предоставления услуг сотовой связи абоненту не отменяют его обязанности по оплате имеющихся задолженностей.
Расторжение договора влечет за собой отказ в обслуживании и изъятие абонентского номера, предоставленного абоненту при заключении договора. При расторжении договора в связи с переносом абонентского номера в сеть другого оператора изъятие абонентского номера не производиться.
57. При оказании услуг сотовой связи оператор сотовой связи:
1) заключает с абонентами договора об оказании услуг сотовой связи;
2) при заключении договора с представителем, представитель предоставляет информацию о реализованных абонентских номерах;
3) ведет реестр идентификационных кодов абонентских устройств, работающих в их сети;
4) операторы сотовой связи обязаны приостанавливать либо возобновлять по идентификационному коду работу абонентского устройства сотовой связи в своей сети по заявлению владельца в соответствии с правилами регистрации абонентских устройств сотовой связи;
5) предоставляет абонентам подробную информацию об оказываемых услугах связи;
6) осуществляет автоматический учет информации о полученных абонентом услугах сотовой связи в сети оператора сотовой связи, времени пользования ими, соединениях с номерами телефонов абонентов других сетей аналогичного стандарта.
Также подлежат фиксированию соединения абонента с абонентскими устройствами фиксированной сети телекоммуникаций общего пользования, включая услуги междугородной и международной телефонной связи, международный роуминг, а также не тарифицируемые соединения абонента.
Подключение к роумингу осуществляется оператором сотовой связи по заявлению абонента.
Оператор сотовой связи уведомляет своего абонента при его въезде в страну роуминг-партнера о том, что у него может образоваться задолженность в связи с отсутствием системы, позволяющей отслеживать продолжительность соединений в режиме реального времени;
Уведомления об условиях роуминг-партнера направляются абоненту после соответствующего подтверждения абонентом въезда в другую страну путем отправки коротких текстовых сообщений или USSD-запроса.

3) абоненттің көрсетілген ұялы байланыс қызметтерін төлеу бойынша өз міндеттемелерін орындамағанына байланысты күнтізбелік екі айдан астам уақыт ішінде кредиттік есеп айырысу тәртібі бойынша оған ұялы байланыс қызметін ұсынуды тоқтата тұру;
4) абонеттің егер де шартта өзгеше белгіленбесе, ұялы байланыс (кіріс және шығыс байланыс, қысқа мәтіндік хабарламаларды жіберу/алу, деректерді беруді қабылдау/беру) қызметтерін 12 айдың ішінде пайдаланбауы;
5) Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 401-бабында белгіленген шартты тоқтатудың өзге де негіздерінің басталуы.
Шартты бұзу, сондай-ақ абонентке ұялы байланыс қызметтерін беруді тоқтату оның өтелмеген берешектерді төлеу бойынша міндеттемелерін жоймайды.
Шарттың бұзылуы абонентке шарт жасасу кезінде берілген абоненттік нөмірге қызмет көрсетуде және алуда бас тартуға әкеп соғады. Абоненттік нөмірдің өзге байланыс операторына өтуіне байланысты шарт бұзылған кезде, абоненттік нөмірді алып тастау жүргізілмейді.
57. Ұялы байланыс қызметтерін көрсету кезінде ұялы байланыс операторы:
1) абоненттермен ұялы байланыс қызметтерін көрсету туралы шарттарды жасасады;
2) өкілмен шарт жасасу кезінде өкіл өткізілген абоненттік нөмірлер туралы ақпарат береді;
3) олардың желісінде жұмыс істейтін абоненттік құрылғылардың сәйкестендіру кодтарының тізілімін жүргізеді;
4) ұялы байланыс операторлары ұялы байланыстың абоненттік құрылғыларын тіркеу қағидаларына сәйкес иесінің өтініші бойынша өз желісіндегі ұялы байланыстың абоненттік құрылғысының жұмысын сәйкестендіру коды бойынша тоқтата тұруға не жалғастыруға міндетті;
5) абоненттерге көрсетілетін байланыс қызметтері туралы егжей-тегжейлі ақпаратты ұсынады;
6) ұялы байланыс операторының желісінде абонент алған ұялы байланыс қызметтері, оларды пайдалану уақыты, ұқсас стандарттағы басқа желілер абоненттерінің телефон нөмірлерімен қосылыстары туралы ақпаратты автоматты түрде есепке алуды жүзеге асырады.
Сонымен қатар, қалааралық және халықаралық телефон байланысының қызметтерін, халықаралық роумингті қоса алғанда, абоненттің ортақ пайдаланылатын тіркелген телекоммуникация желісінің абоненттік құрылғыларымен қосылыстары, сондай-ақ абоненттің тарифтелмейтін қосылыстары тіркеледі.
Роумингке қосылуды ұялы байланыс операторы абоненттің өтініші бойынша жүзеге асырады.
Ұялы байланыс операторы өз абонентінің осындай роуминг-серіктестің еліне бару кезінде нақты уақыт режимінде қосылулар ұзақтығын қадағалауға мүмкіндік беретін жүйенің болмауына байланысты берешектің пайда болу мүмкіндігі туралы хабарлайды;
Роуминг-серіктестің шарттары туралы кез келген хабарлама қысқа мәтіндік хабарламалар немесе USSD-сұрау жіберу арқылы абонент басқа елге кіргенін тиісті растағаннан кейін абонентке жіберіледі.

7) операторами сотовой связи приостановление сетей сотовой связи осуществляется согласно статьи 41-1 Закона;
8) обеспечивает работу своей сети в соответствии с лицензией и техническими нормативами;
9) обеспечивает техническую возможность переноса абонентского номера;
10) оказывает услуги сотовой связи в соответствии с условиями договора об оказании услуг сотовой связи, и выбранного абонентом тарифного плана, доводит до абонентов необходимую информацию, оказываемых услугах, проведении акций, путем массовых рассылок коротких текстовых сообщений, без взимания за это платы с абонентов;
11) изменяет тариф путем массовых рассылок коротких текстовых сообщений не позднее, чем за тридцать календарных дней до введения их в действие;
12) временно приостанавливает оказание услуги сотовой связи при поступлении заявления абонента или устного обращения (с последующим предоставлением заявления абонента не позднее 12 часов с момента устного обращения) о повреждении (уничтожении) либо утрате (хищении) его абонентского устройства и (или) карты идентификации абонента;
13) по заявлению абонента производит перерасчет абонентской платы при аварии на сетях связи и при отсутствии связи по вине оператора сотовой связи;
14) устраняет недостатки в оказании услуг сотовой связи, обнаруженные в ходе оказания этой услуги, в соответствии с нормативно-техническими документами по эксплуатации сети оператора сотовой связи;
15) информирует абонентов о профилактическом обслуживании оборудования связи, связанном с его частичным или полным отключением, и о сроках проведения таких работ не менее чем за три календарных дня до начала данных работ;
16) направляет абоненту соответствующий ответ (письменной и/или электронной форме) на заявление абонента в зависимости от формы обращения (письменной и/или электронной форме) не позднее пятнадцати рабочих дней с момента его получения;
17) на бесплатной основе ежемесячно доставляет (начиная со следующего расчетного периода) абоненту информацию о полученных абонентом услугах сотовой связи в соответствии с выбранным способом через личный кабинет, мобильное приложение, на электронный адрес, а также при необходимости на бумажном носителе по требованию абонента, если услуга доставки счета за услуги связи предусмотрена выбранным абонентом порядком расчета;
18) возвращает абоненту излишне уплаченные деньги за оказанные услуги сотовой связи или засчитывает их при согласии абонента в качестве авансирования услуг сотовой связи, также неизрасходованные деньги на лицевом счете абонента при расторжении договора возвращаются в наличной и безналичной форме (на банковский лицевой счет или банковскую карту абонента) в течение тридцати календарных дней со дня регистрации заявления абонента о возврате;

7) ұялы байланыс операторларымен ұялы байланыс желілерінің жұмысын тоқтату Заңның 41-1-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
8) лицензияға және техникалық нормативтерге сәйкес өз желісінің жұмысын қамтамасыз етеді;
9) абоненттік нөмірді көшірудің техникалық мүмкіндігін қамтамасыз етеді;
10) ұялы байланыс қызметтерін көрсету туралы шарттың талаптарына және абонент таңдаған тарифтік жоспарға сәйкес, ұялы байланыс қызметтерін көрсетеді, абоненттердің назарына қажетті ақпаратты, оның ішінде қысқа мәтіндік хабарламаларды жаппай тарату арқылы, бұған абоненттерден төлем алмай, көрсетілетін қызметтер, акциялар өткізу туралы ақпаратты жеткізеді;
11) қысқа мәтіндік хабарламаларды қолданысқа енгізілгенге дейін күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей жаппай тарату жолымен тарифті өзгертеді;
12) абоненттің абоненттік құрылғысының және (немесе) абоненттің сәйкестендіру картасының бүлінгені (жойылғаны) не жоғалғаны (ұрланғаны) туралы өтініші келіп түскен немесе ауызша (кейіннен абоненттің өтініші ауызша жүгінген кезден бастап 12 сағаттан кешіктірілмей ұсыныла отырып) ұялы байланыс қызметін көрсетуді уақытша тоқтата тұрады;
13) абоненттің өтініші бойынша байланыс желілеріндегі авария кезінде және ұялы байланыс операторының кінәсінен байланыс болмаған кезде абоненттік төлемді қайта есептейді;
14) ұялы байланыс операторының желісін пайдалану жөніндегі нормативтік-техникалық құжаттарға сәйкес осы қызметті көрсету барысында анықталған ұялы байланыс қызметтерін көрсетудегі кемшіліктерді жояды;
15) абоненттерді байланыс жабдықтарының ішінара немесе толық ажыратылуына байланысты профилактикалық қызмет көрсету туралы және мұндай жұмыстарды жүргізу мерзімдері туралы осы жұмыстар басталғанға дейін кемінде күнтізбелік үш күн бұрын хабардар етеді;
16) абонентке өтініш нысанына (жазбаша және/немесе электрондық нысанда) байланысты оны алған сәттен бастап он бес жұмыс күнінен кешіктірмей абоненттің өтінішіне тиісті жауапты (жазбаша және/немесе электрондық нысанда) жібереді;
17) тегін негізде ай сайын (келесі есеп айырысу кезеңінен бастап) абонентке таңдалған тәсілге сәйкес ұялы байланыс қызметтері туралы ақпаратты жеке кабинет, мобильді қосымша арқылы, электрондық мекенжайға, сондай-ақ қажет болған жағдайда абоненттің талабы бойынша қағаз тасығышта, егер байланыс қызметтері үшін шотты жеткізу қызметі абоненттің таңдаған есептеу тәртібімен көзделсе, жеткізіп отырады (келесі есеп айырысу кезеңінен бастап);
18) абонентке көрсетілген ұялы байланыс қызметтері үшін артық төленген ақшаны қайтарады немесе оларды абонент келіскен кезде ұялы байланыс қызметтерін аванстау ретінде есептейді, сондай-ақ абоненттің дербес шотындағы жұмсалмаған ақша шартты бұзған кезде қолма-қол және қолма-қол ақшасыз нысанда (абоненттің банктік дербес шотына немесе банк картасына) абоненттің ұялы байланыс қызметтері туралы өтініші тіркелген күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде қайтарылуы мүмкін;

19) по обращению абонентов вносит изменения в текст Договора без взимания дополнительной оплаты в связи с:
изменением фамилии, имени, отчества, места жительства – для физического лица;
изменением наименования организации, реквизитов справки либо свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации), места нахождения и почтового адреса – для юридического лица;
20) ведет учет заключенных договоров об оказании услуг сотовой связи;
21) в круглосуточном режиме обеспечивает возможность проверки баланса денег на текущем счете;
22) возобновляет оказание услуг сотовой связи абоненту после получения оплаты в течение 3 (трех) часов;
23) обеспечивает в своей сети передачу между абонентами информационных, коротких текстовых сообщений на государственном и русском языках;
24) при наличии государственно-социального заказа, а также в целях оказания содействия правоохранительным органам, обеспечивает массовую рассылку абонентам информационных сообщений юридических лиц, в том числе государственных органов, при необходимости с резервированием за ними коротких номеров;
25) при предоставлении доступа к интеллектуальным услугам (лотерея, голосование, телевикторина, викторина, справочно-информационные службы, службы знакомств) посредством телефонного звонка или отправки короткого текстового и (или) мультимедийного сообщения до начала предоставления платной интеллектуальной услуги оператор связи уведомляет абонента о стоимости данной услуги, с предоставлением информации согласно статье 25 Закона Республики Казахстан "О защите прав потребителей".
Если оператор связи не уведомил абонента до начала предоставления платной интеллектуальной услуги, то оплата за предоставление доступа к интеллектуальным услугам (лотерея, голосование, телевикторина, викторина, справочно-информационные службы, службы знакомств) не взимается;
26) упраздняет тарифный план, при его не востребованности, то есть отсутствия абонентов на данном тарифном плане;
27) устанавливает лимит по пересылке абонентам в ночное время (с 22:00 часов до 06:00) информации (рассылок рекламного характера) посредством коротких текстовых сообщений и (или) мультимедийных сообщений, не запрошенной ранее абонентом, кроме рассылки информации от экстренной медицинской, правоохранительной, пожарной и аварийной служб;

19) қосымша төлем алмай, абоненттердің өтініші бойынша шарттың мәтініне өзгерістер енгізеді:
тегін, атын, әкесінің атын, тұрғылықты орнын өзгертуге байланысты – жеке тұлға үшін;
ұйымның атауы, мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманың не куәліктің деректемелері, орналасқан орны мен пошталық мекенжайының өзгеруіне байланысты – заңды тұлға үшін;
Қазақстан Республикасы заңнамасында көзделген өзге жағдайларда;
20) ұялы байланыс қызметтерін көрсету туралы жасасқан шарттардың есебін жүргізеді;
21) тәулік бойы режимінде ағымдағы есеп шотындағы ақшаның балансын тексеруді қамтамасыз етеді;
22) абонентке ұялы байланыс қызметтерін көрсетуді төлемді алғаннан кейін 3 (үш) сағат ішінде жаңартады;
23) өз желісінде абоненттер арасында мемлекеттік және орыс тілдеріндегі ақпараттық, қысқа мәтіндік хабарламалармен алмасуды қамтамасыз етеді;
24) әлеуметтік-мемлекеттік тапсырыс болған жағдайда, сондай-ақ құқық қорғау органдарына жәрдем көрсету мақсатында, абоненттерге заңды тұлғалардың, оның ішінде мемлекеттік органдардың оларға қажетті жағдайларда қысқа нөмірлерді резервтеумен, ақпараттық хабарламаларын жаппай таратуды қамтамасыз етеді;
25) зияткерлік қызметтер көрсетуге (лотерея, дауыс беру, телевикторина, викторина, анықтамалық-ақпараттық қызметтер, танысу қызметтері) қол жеткізу ұсынылған кезде ұялы байланыс операторы тарифтелетін жалғаным басталғанға дейін "Тұтынушылардың құқықтарын қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 25-бабына сәйкес ақпарат ұсына отырып, осы жалғанымның құны туралы абонентті хабардар етеді;
Абонент телефон қосылысына келіскен жағдайда (яғни, абонент бұндай қосылуды үзбеген жағдайда) осы қосылуға төлем тарифке көбейтілген толық тарифтеу бірліктерінің саны бойынша телефон қосылысының ұзақтығына қарай анықталады.
Егер абонент мұндай қосылысқа келіспесе (яғни, тиісті хабарлауды алған соң осы қосылуды үзген жағдайда), онда қосылысты орнатуды ұйымдастыруға төлем алынбайды.
Егер байланыс операторы тарифтелетін қосылудың басталуына дейін абонентке осындай қосылыстың құны туралы хабарламаған жағдайда, онда зияткерлік қызметтерге (лотерея, дауыс беру, телевикторина, викторина, анықтамалық-ақпараттық қызметтер, танысу қызметтері) қол жеткізуді ұсынғаны үшін төлем алынбайды;
26) талап етілмеген, яғни осы тарифтік жоспарда абоненттер болмаған кезде тарифтік жоспарды жояды;
27) шұғыл медициналық, құқық қорғау, өрт, апат қызметтерден келетін ақпараттарды таратуды қоспағанда, абоненттерге түнгі уақытта (сағат 22:00-ден 06:00-ге дейін) бұрын абонент сұратпаған, қысқа мәтіндік хабарламаларды және/немесе мультимедиялық хабарламалар арқылы ақпараттарды (жарнамалық сипаттағы таратуларды) жіберу бойынша лимит белгілейді;

28) предоставляет по выбору абонента, при наличии, карту идентификации абонента с функцией поддержки электронной цифровой подписи (для SIM карты);
29) предоставляет абоненту возможность получения карты идентификации абонента путем выдачи, доставки или загрузки QR кода (eSim) на абонентское устройство сотовой связи удаленно исходя из технической возможности оператора сотовой связи и абонентского устройства.
58. Информация для абонентов об операторе сотовой связи и об услугах сотовой связи, предоставляемых оператором сотовой связи, содержит:
1) наименование оператора сотовой связи, его почтовый адрес, наименование его структурных подразделений, взаимодействующих с пользователями услуг связи и абонентами, место их нахождения, режим работы и телефоны для связи;
2) номер и срок действия лицензии, выданной оператору сотовой связи уполномоченным органом;
3) условия и порядок оказания услуг сотовой связи;
4) ограничения при оказании услуг сотовой связи;
5) тарифные планы на услуги сотовой связи и льготы при предоставлении услуг сотовой связи в рамках определенного тарифного плана;
6) перечень бесплатных услуг сотовой связи;
7) сроки и формы оплаты услуг сотовой связи;
8) порядок рассмотрения заявлений абонентов;
9) порядок рассмотрения претензий абонента;
10) телефонные номера справочной и ремонтной служб (при наличии таковых);
11) Указанная информация в наглядной и доступной форме на государственном и русском языках доводится оператором связи до сведения абонентов доступными способами, включая размещение информации на сайте оператора сотовой связи, в пунктах обслуживания абонентов, и/или через систему информационно-справочного обслуживания.
59. Оператор сотовой связи не обусловливает оказание одних услуг обязательным оказанием иных услуг, кроме услуг, по предоплаченным пакетам.
60. Услуги сотовой связи предоставляются абоненту оператором сотовой связи с момента заключения с ним договора в соответствии с настоящими Правилами. Оказание услуг сотовой связи по тарифным планам, предусматривающим авансовый порядок расчетов, осуществляется только после совершения платежа, в порядке и на условиях, которые установлены договором об оказании услуг сотовой связи, а также согласно условиям соответствующих тарифных планов.
61. Оператор сотовой связи формирует тарифные планы, которые предлагаются абонентам. Перечень тарифных планов, включенные в них основные и дополнительные услуги сотовой связи и тарифы на них, условия их использования, срок действия, периодичность взимания абонентской платы, объем включенных услуг определяются оператором самостоятельно и доводятся до сведения абонентов доступными оператору способами.
Внесение изменений в указанные условия подключенных тарифных планов не допускается, за исключением изменения тарифов на основе обоснованных затрат.
При этом оператор сотовой связи формирует один из тарифных планов, предусматривающий авансовый порядок расчета и абонентскую плату со сроком оказания услуг, равный одному календарному месяцу.
В данном случае срок оказания услуг истекает в соответствующее число последнего месяца срока.
При окончания предусмотренного тарифным планом объема одной услуги, оператор сотовой связи не ограничивает абонента в получении других услуг, предусмотренных этим же тарифным планом. Также при окончании объема услуг, предусмотренных тарифным планом, оператор сотовой связи уведомляет об этом абонента и взимает плату за дополнительный объем услуг только с его согласия.

28) электрондық цифрлық қолтаңбаны (SIM-карта үшін) қолдау функциясымен абоненттің сәйкестендіру картасы бар болған кезде, абонентті таңдау бойынша ұсынады;
29) абонентке ұялы байланыс операторының және абоненттік құрылғының техникалық мүмкіндігіне сүйене отырып, қашықтан ұялы байланыстың абоненттік құрылғысына QR кодын (eSim) беру, жеткізу немесе жүктеу жолымен абонентті сәйкестендіру картасын алу мүмкіндігін береді.
58. Абоненттер үшін ұялы байланыс операторлары туралы және ұялы байланыс операторлары көрсеткен ұялы байланыс қызметтері туралы ақпарат мыналардан тұрады:
1) ұялы байланыс операторының атауы, оның пошталық мекенжайы, байланыс қызметтерін пайдаланушылар мен абоненттермен өзара әрекет ететін оның құрылымдық бөлімшелерінің атауы, олардың орналасқан орны, жұмыс тәртібі және байланыс телефондары;
2) уәкілетті органның ұялы байланыс операторына берген лицензиясының нөмірі және қолданылу мерзімі;
3) ұялы байланыс қызметтерін көрсету шарттары және тәртібі;
4) ұялы байланыс қызметтерін көрсетудегі шектеулер;
5) белгілі бір тарифтік жоспар шеңберінде ұялы байланыс қызметтерін ұсыну кезіндегі жеңілдіктер және ұялы байланыс қызметтеріне тарифтік жоспарлар;
6) тегін ұялы байланыс қызметтерінің тізбесі;
7) ұялы байланыс қызметтерін төлеу мерзімдері және нысандары;
8) абоненттердің өтініштерін қарау тәртібі;
9) абоненттің шағымдарын қарау тәртібі;
10) анықтамалық және жөндеу қызметтерінің (мұндай қызметтер болған жағдайда) телефон нөмірлері;
11) Көрсетілген ақпаратты мемлекеттік және орыс тілдерінде көрнекі және қолжетімді нысанда байланыс операторы ақпаратты ұялы байланыс операторының сайтында, абоненттерге қызмет көрсету пункттерінде және/немесе ақпараттық-анықтамалық қызмет көрсету жүйесі арқылы орналастыруды қоса алғанда, қолжетімді тәсілдермен абоненттердің назарына жеткізеді.
59. Ұялы байланыс операторы бір қызметті көрсету үшін алдын ала төленген топтама бойынша қызметтерден басқа, өзге де қызметті міндетті түрде көрсету шарт деп есептемейді.
60. Ұялы байланыс қызметтерін абонентке ұялы байланыс операторы осы Қағидаларға сәйкес онымен шарт жасасқан сәттен бастап ұсынады. Есеп айырысудың аванстық тәртібін көздейтін тарифтік жоспарлар бойынша ұялы байланыс қызметтерін көрсету ұялы байланыс қызметтерін көрсету туралы шартта белгіленген тәртіппен және шарттарда, сондай-ақ тиісті тарифтік жоспарлардың талаптарына сәйкес төлем жасалғаннан кейін ғана жүзеге асырылады.
61. Ұялы байланыс операторы абоненттерге ұсынылатын тарифтік жоспарларды қалыптастырады. Оларға енгізілген тарифтік жоспарлардың тізбесін, ұялы байланыстың негізгі және қосымша қызметтерін және оларға тарифтерді, оларды пайдалану шарттарын, қолданылу мерзімін, абоненттік төлемақы алу кезеңділігін, енгізілген қызметтер көлемін оператор дербес айқындайды және операторға қолжетімді тәсілдермен абоненттердің назарына жеткізіледі.
Тарифтердің негізделген шығындар негізінде өзгеруін қоспағанда, қосылған тарифтік жоспарлардың көрсетілген шарттарына өзгерістер енгізуге жол берілмейді.
Бұл ретте ұялы байланыс операторы бір күнтізбелік айға тең қызмет көрсету мерзімімен есептеудің аванстық тәртібін және абоненттік төлемді көздейтін тарифтік жоспарлардың бірін қалыптастырады.
Бұл жағдайда қызмет көрсету мерзімі мерзімнің соңғы айының тиісті күнінде аяқталады.
Тарифтік жоспарда көзделген бір қызмет көлемі аяқталған кезде ұялы байланыс операторы абонентті осы тарифтік жоспарда көзделген басқа да қызметтерді алуға шектемейді. Сондай-ақ, тарифтік жоспарда көзделген қызметтер көлемі аяқталған кезде ұялы байланыс операторы бұл туралы абонентті хабардар етеді және қызметтердің қосымша көлемі үшін оның келісімімен ғана ақы алады.

62. Подключение к базовому тарифному плану осуществляется оператором сотовой связи:
1) для абонента, самостоятельно выбравшего данный тарифный план;
2) для абонента воспользовавшегося услугой переноса номера из сети другого оператора сотовой связи, когда абонент самостоятельно не выбрал другой тарифный план.
63. Замена абонентских номеров в связи с изменением плана нумерации сетей связи производится оператором сотовой связи без взимания дополнительной платы с предварительным уведомлением абонентов о причине такой замены. При массовых изменениях ресурса нумерации сетей связи оператор сотовой связи за тридцать дней оповещает абонентов через средства массовой информации.
64. Абонент:
1) получает от оператора сотовой связи информацию о:
содержании и особенностях оказания услуг сотовой связи;
порядке заключения договора об оказании услуг сотовой связи;
порядке оплаты заказываемых и полученных услуг сотовой связи, особенностях расчетов за оказанные услуги сотовой связи;
порядке подачи заявлений, претензий и их рассмотрения, о режимах работы служб оператора сотовой связи;
2) бесплатно осуществляет замену одного тарифного плана на другой, если замена тарифного плана не связана с заменой абонентского номера, выделенного оператором сотовой связи, путем подачи заявления абонента.
3) за дополнительную плату осуществляет (если это предусмотрено договором об оказании услуг сотовой связи) замену одного тарифного плана на другой, если замена тарифного плана связана с заменой абонентского номера, подав оператору сотовой связи соответствующее письменное заявление. Услуги сотовой связи по тарифному плану, заказанному абонентом вместо действующего, оказываются на следующий день после подачи соответствующего заявления;
4) формирует один из тарифных планов, предусматривающий авансовый порядок расчета и абонентскую плату со сроком оказания услуг, равный тридцати календарному дню в зависимости от технической возможности оператора сотовой связи;
5) осуществляет замену абонентского номера в сети оператора сотовой связи в соответствии с условиями, предусмотренными договором об оказании услуг сотовой связи;
6) требует перерасчета платы за пользование услугами сотовой связи или возврата сумм, уплаченных за пользование этими услугами при счетной ошибке, оказания платных услуг сотовой связи без заявления абонента, а также при изменения тарифного плана до истечения срока действующего тарифного плана;

62. Базалық тарифтік жоспарға қосылуды ұялы байланыс операторы жүзеге асырады:
1) осы тарифтік жоспарды өз бетінше таңдаған абонент үшін;
2) абонент басқа тарифтік жоспарды өз бетінше таңдамаған кезде нөмірді басқа ұялы байланыс операторының желісінен көшіру қызметін пайдаланған абонент үшін.
63. Абоненттік нөмірлерді байланыс желілері нөмірлемесі жоспарының өзгеруіне байланысты ауыстыру абоненттерді осындай ауыстыру себебі туралы абоненттерге алдын-ала хабарлаумен, ұялы байланыс операторымен қосымша төлемді алмай жүргізіледі. Байланыс желілерінің нөмірлеме ресурсының жаппай өзгеруі кезінде ұялы байланыс операторы отыз күн бұрын абоненттерге бұқаралық ақпарат құралдары арқылы хабарлайды.
64. Абонент:
1) ұялы байланыс операторынан:
ұялы байланыс қызметтерінің мазмұны және оларды көрсету ерекшеліктері:
ұялы байланыс қызметтерін көрсету туралы шарт жасасу тәртібі;
тапсырыс берілген және алынған ұялы байланыс қызметтеріне төлем тәртібі, көрсетілген ұялы байланыс қызметтеріне есеп айырысу ерекшеліктері;
өтініштер, шағымдар беру және оларды қарау тәртібі, ұялы байланыс операторы қызметтерінің жұмысы режимдері туралы ақпаратты алады;
2) Егер тарифтік жоспарды ауыстыру абоненттің өтінішін беру арқылы ұялы байланыс операторы бөлген абоненттік нөмірді ауыстырумен байланысты болмаса, бір тарифтік жоспарды басқасына ауыстыруды тегін жүзеге асырады;
3) қосымша төлемге, егер тарифтік жоспарды ауыстыру абоненттік нөмірді ауыстыруға байланысты болса, ұялы байланыс операторына тиісті өтінішті бере отырып, бір тарифтік жоспардан келесі жоспарға ауыстыруды (егер бұл ұялы байланыс қызметтерін көрсету туралы шартпен көзделсе) жүзеге асырады. Абонент қолданыстағының орнына тапсырыс берген тарифтік жоспар бойынша ұялы байланыс қызметтері тиісті өтініш бергеннен кейін келесі күні көрсетіледі;
4) ұялы байланыс операторының техникалық мүмкіндігіне байланысты күнтізбелік отыз күнге тең қызмет көрсету мерзімімен аванстық есеп айырысу тәртібін және абоненттік төлемді көздейтін тарифтік жоспарлардың бірін қалыптастырады;
5) ұялы қызметтер көрсету туралы шартпен көзделген талаптарға сәйкес, ұялы байланыс операторының желісінде абоненттік нөмірді ауыстыруды жүзеге асырады;
6) есептеуде қателік болған, абоненттің өтінішінсіз ақылы ұялы байланыс қызметтерін көрсеткен жағдайда, ұялы байланыс қызметтерін пайдаланғанына төлемді қайта есептеуді немесе бұл қызметтерді пайдаланғанына төленген соманы қайтаруды талап етеді, сондай-ақ қолданыстағы тарифтік жоспардың мерзімі аяқталғанға дейін тарифтік жоспар өзгерген жағдайда;

7) подает претензию на качество оказанных услуг сотовой связи, недостатки в работе служб и персонала оператора сотовой связи, на ошибки при расчетах;
8) подает письменное заявление либо путем отправки короткого сообщения и другими способами, включая автоматическую систему обслуживания об оказании дополнительных услуг сотовой связи;
9) соблюдает требования, действующие на определенной территории (аэропорт, самолет и так далее), а также ограничения при возможном возникновении помех или опасной ситуации (медицинские учреждения, территории хранения и перегрузки топлива, автомобилях, места проведения взрывных работ и другие);
10) по заявлению или устно (с последующим предоставлением заявления не позднее 12 (двенадцати) часов с момента устного обращения), сообщает оператору сотовой связи о повреждении (уничтожении), об утрате (краже) абонентского устройства или карты идентификации абонента в целях блокировки ее использования. При необходимости оператор сотовой связи запрашивает дополнительные сведения, подтверждающие права абонента на данную карту идентификации абонента. До момента блокировки оператором сотовой связи утраченной карты идентификации абонента, абонент оплачивает оказанные ему услуги сотовой связи;
11) получает по собственному выбору от оператора сотовой связи при наличии, карту идентификации абонента с функцией поддержки электронной цифровой подписи (для SIM карты).
65. Рассылка информационных сообщений рекламного характера на сетях сотовой связи допускается только при наличии согласия абонента.
66. Не допускается ограничение оператором сотовой связи прав абонента/пользователя при оказании ему услуг сотовой связи при неисполнении им условий получения иной услуги.
67. Тарифы на услуги, оказываемые по определенному тарифному плану, применяются одинаково для всех абонентов, обслуживающихся по данному тарифному плану, и устанавливаются в национальной валюте Республики Казахстан.
68. Оператор указывает в тарифных планах:
1) перечень оказываемых услуг сотовой связи и их стоимость;
2) порядок списания с лицевого счета денег по данному тарифному плану;
3) иные условия предоставления услуг сотовой связи по соответствующему тарифному плану.
69. При оказании услуг сотовой связи в технологических процессах передачи или приема сообщений и информации операторами связи независимо от места их расположения на территории Республики Казахстан применяется единое учетно-отчетное время, устанавливаемое по времени города Астана.

7) көрсетілген ұялы байланыс қызметтерінің сапасына, ұялы байланыс операторы қызметі мен персоналы жұмысындағы кемшіліктерге, есеп айырысу кезіндегі қателіктерге шағым түсіреді;
8) жазбаша өтінішті не қысқа хабарлама жіберу жолымен және басқа да тәсілдермен, соның ішінде қызмет көрсету туралы автоматты қызмет көрсету жүйесімен береді қосымша ұялы байланыс қызметтері;
9) белгілі бір аумақта (әуежай, ұшақ және тағы басқалары) қолданылатын талаптарды, сондай-ақ, мүмкін болатын кедергілер немесе қауіпті жағдаяттар (медициналық мекемелер, отынды сақтау және тиеу аумағы, автомобильдерде, жарылыс жұмыстарын жүргізу орындарында және т.б.) туындағанда шектеулерді сақтауы;
10) өтініш бойынша немесе ауызша (кейіннен өтінішті ауызша жүгінген сәттен бастап 12 сағаттан кешіктірмей бере отырып) ұялы байланыс операторына абоненттік құрылғының бүлінгені (жойылғаны), оны пайдалануды бұғаттау мақсатында абоненттің сәйкестендіру картасының жоғалғаны (ұрланғаны) туралы хабарлайды. Қажет болған жағдайда байланыс операторы абоненттің осы сәйкестендіру картасын абоненттің құқықтарын растайтын қосымша мәліметтерді сұратады. Ұялы байланыс операторы абоненттің жоғалған сәйкестендіру картасын бұғаттағанға дейін абонент өзіне көрсетілген ұялы байланыс қызметтеріне ақы төлейді;
11) электрондық цифрлық қолтаңбаны (SIM-карта үшін) қолдау функциясымен абоненттің сәйкестендіру картасы бар болған кезде, өз таңдауы бойынша ұялы байланыс операторынан алады.
65. Ұялы байланыс желілерінде жарнамалық сипаттағы ақпараттық хабарламаларды тарату абоненттің келісімі болған жағдайда ғана рұқсат етіледі.
66. Ұялы байланыс операторымен басқа да қызмет алу шарттарын орындамаған жағдайда абоненттерге/пайдаланушыларға ұялы байланыс қызметтерін көрсету кезінде құқықтарын шектеуге жол берілмейді
67. Белгілі тарифтік жоспар бойынша көрсетілетін қызметке тарифтер аталған тарифтік жоспар бойынша қызмет көрсетілетін барлық абоненттерге бірдей қолданылады және Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында белгіленеді.
68. Оператор тарифтік жоспарларда:
1) ұялы байланыстың көрсетілетін қызметтерінің тізбесін және олардың құнын;
2) осы тарифтік жоспар бойынша жеке шоттан ақшаны есептен шығару тәртібін;
3) тиісті тарифтік жоспар бойынша ұялы байланыс қызметтерін ұсынудың басқа шарттарын көрсетеді.
69. Қазақстан Республикасының аумағында орналасуына қарамастан, байланыс операторларының хабарламалары мен ақпараттарын беру немесе алу үшін технологиялық процестерде ұялы байланыс қызметтерін ұсынғаны кезінде Астана қаласының уақыты бойынша белгіленетін бірыңғай есеп және есептік уақыт белгіленеді.

70. Основанием для формирования счета на оплату за оказанные услуги абоненту биллинговой системой за предоставленные услуги сотовой связи являются данные системы измерения длительности соединений и системы измерения передачи данных, которые вносятся в реестр государственной системы обеспечения единства измерений и иметь действующий сертификат поверки.
71. Информация об использованных абонентом услугах сотовой связи, времени пользования ими, продолжительности и стоимости их, обо всех входящих и исходящих соединениях с абонентскими номерами других абонентов в текущем учетном периоде предоставляется безвозмездно.
72. После набора номера оператор сотовой связи незамедлительно осуществляет вызов абонента. Для уведомления абонента об осуществлении успешного вызова используется акустический сигнал с частотой 425 Гц в виде повторяющихся гудков продолжительностью 1 секунда, продолжительность паузы между гудками - 4 секунды. Установление оператором сотовой связи акустических сигналов перед или вместо данного сигнала осуществляется по заявлению абонента.
При этом уровень громкости акустического сигнала учитывается комфортность и соответствие уровню громкости голосового соединения.
73. При пользовании услугами сотовой связи продолжительность соединения отсчитывается оператором сотовой связи с момента ответа любого лица с абонентского устройства, по вызываемому абонентскому номеру, до момента отбоя (нажатие на клавиатуре абонентского устройства клавиши окончания разговора или иного способа, предусмотренного средством связи), кроме автоответчиков коммутатора сети оператора сотовой связи. Ответ коммутатора (или соединение с коммутатором) оператора не приравнивается к ответу вызываемого абонента и не является началом тарификации соответствующего соединения.
К абонентским устройствам, сигнал ответа которых приравнивается к ответу вызываемого абонента и служит началом тарификации соответствующего соединения, относятся:
абонентское устройство, оборудованное автоответчиком;
факсимильный аппарат.
74. Если соединение не состоялось, либо абонент одной из Сторон получает один из перечисленных, ниже сигналов, другая Сторона не учитывает его как успешное соединение:
1) нет ответа на сигнал "контроль посылки вызова";
2) сигнал "занято";
3) сигнал "номер недоступен";
4) голосовое сообщение о недоступности номера.
75. Исчисление продолжительности соединений заканчивается после получения сигнала "отбой" от любого из двух терминалов абонентов. Расчеты общей суммы соединений основываются на сумме продолжительности каждого соединения в установленных законодательством размерах единиц тарификации соединений.

70. Абонентке көрсетілген қызметтер үшін төлем шотын биллингтік жүйемен ұялы байланыс қызметтері үшін қалыптастыру үшін қосылыстардың ұзақтығын өлшеу жүйесінің және өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесінің тізіліміне енгізілетін және қолданыстағы тексеру сертификаты бар деректерді беруді өлшеу жүйесінің деректері негіз болып табылады.
71. Ағымдағы есептік кезеңде абонент пайдаланған ұялы байланыс қызметтері, олардың пайдалану уақыты, ұзақтығы мен құны, басқа абоненттердің абоненттік нөмірлерімен барлық кіріс және шығыс қосылыстары туралы ақпарат өтеусіз ұсынылады.
72. Ұялы байланыс операторы нөмірді тергеннен кейін абонеттерді шақыруды міндетті түрде жүзеге асырады. Абонентті табысты шақырылу қолданылғаны туралы хабардар ету үшін ұзындығы секундына 1 қайталанбалы гудогі түрінде 425 Гц жиілікте акустикалық сигнал қолданылады, гудоктар арасында үзіліс ұзындығы 4 секунд. Ұялы байланыс операторымен осы сигналдың орнына немесе алдына басқа акустикалық сигналдарды орнату абонеттің өтініші бойынша іске асырылады.
Бұл ретте акустикалық сигналдың дыбыс деңгейі жайлылық пен дауыстық қосылыстың дыбыс деңгейіне сәйкестігін ескереді.
73. Ұялы байланыс қызметтерін пайдалану кезінде қосылу ұзақтығын ұялы байланыс операторы кез келген адам абоненттік құрылғыдан жауап берген сәттен бастап шақырылатын абоненттік нөмір бойынша үзіліс сәтіне дейін (абоненттік құрылғының пернетақтасында сөйлесудің аяқталу пернесін немесе байланыс құралында көзделген өзге де әдісті басу), ұялы байланыс операторының желі коммутаторының автожауап берушілерінен басқа есептейді. Оператордың коммутаторының (немесе коммутаторға қосылымының) жауабы шақырылатын абоненттің жауабына теңестірілмейді және тиісті қосылымды тарифтеудің басталуы болып табылмайды.
Абоненттік құрылғыға шақырылатын абонент жауабына теңестірілетін жауап белгісі тиісті қосылу тарификациясының бастамасы болып табылады, оларға мыналар жатады:
автожауап берушімен жабдықталған абоненттік құрылғы;
факсимильді аппарат.
74. Егер байланыс болмаса немесе Тараптардың бірінің абоненті төменде көрсетілген сигналдардың бірін алса, екінші Тарап оны сәтті байланыс ретінде есепке алмайды:
1) "шақыруды жолдауды бақылау" сигналына жауап болмаса;
2) "бос емес" сигналы;
3) "нөмір қолжетімді емес" сигналы;
4) нөмірдің қолжетімсіздігі туралы дауыстық хабарлама.
75. Желіаралық қосылыстардың ұзақтығын есептеу абоненттердің кез келген екі терминалынан "тоқтату" деген дабыл алғаннан кейін аяқталады. Қосылыстардың жалпы сомасының есеп айырысулары заңнамада белгіленген қосылыстар тарифтеуінің бірліктері көлемінде әрбір қосылыс ұзақтығының сомасына негізделеді.

76. Оплата абонентом услуг сотовой связи производится по условиям соответствующего тарифного плана и договора, при этом по выбору абонента применяется наличная и (или) безналичная форма расчетов.
77. В соответствии с выбранным абонентом тарифным планом оператор сотовой связи осуществляет следующий порядок расчетов:
1) кредитный порядок расчетов;
2) авансовый порядок расчетов.
78. При кредитном порядке расчетов поступление на счет оператора сотовой связи денег, достаточных для оплаты услуг сотовой связи, не требуется. Абонент пользуется услугами связи без предварительной оплаты денежных средств и оплачивает их в течение расчетного периода. Оператор сотовой связи ежемесячно выставляет абоненту счет на оплату за оказанные услуги в соответствии с действующими тарифами оператора сотовой связи. Стоимость всех полученных абонентом услуг сотовой связи и иных услуг суммируется за учетный период.
При кредитном порядке расчетов абонент при потребности устанавливает лимит на услуги сотовой связи. При этом верхний порог лимита устанавливается оператором связи.
При завершении установленного лимита оказание услуг сотовой связи приостанавливается, кроме входящих звонков.
79. При авансовом порядке расчетов абонент пользуется услугами сотовой связи после поступления на лицевой счет денег, достаточных для оплаты услуг сотовой связи.
При отсутствии на лицевом счете абонента денег, достаточных для оплаты услуг сотовой связи, оператор прекращает оказание исходящих соединений, кроме соединений с номерами, указанными в Перечне и информационно-справочной системой обслуживания оператора.
При попытке совершить голосовой вызов абонент получает голосовое уведомление от оператора об отсутствии денег на лицевом счете.
80. Абонент освобождается от уплаты абонентской платы и других ежемесячных платежей во всех случаях за период времени, но не более одного месяца, если временное отключение абонентского устройства и (или) карты идентификации абонента от сети оператора сотовой связи произведено по обстоятельствам, не связанным с нарушением абонентом настоящих Правил.
81. Рассылка коротких текстовых и (или) мультимедийных сообщений рекламного и развлекательного характера на сетях сотовой связи осуществляется при наличии заявления абонента, кроме рассылки сообщений от служб, указанных в Перечне экстренной медицинской, правоохранительной, пожарной, аварийной и других служб, соединение с которыми для пользователей услугами связи является бесплатным, утвержденном постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 сентября 2004 года № 929, а также сообщений, отправленных в рамках государственно-социального заказа.
При отсутствии заявления абонента на получение платных сообщений рекламного и развлекательного характера оплата за подключение к данной услуге, а также за получение таких сообщений не взимается.
Параграф 2.3 Услуги доступа к Интернету

76. Абоненттің ұялы байланыс қызметтеріне төлем жасауы тиісті тарифтік жоспар мен шарттың талаптары бойынша жүргізіледі, сонымен қатар, абоненттің таңдауы бойынша қолма-қол және (немесе) қолма-қол ақшасыз есеп айырысу нысаны қолданылады.
77. Абонент таңдап алған тарифтік жоспарға сәйкес, ұялы байланыс операторы мынадай есеп айырысу тәртібін жүзеге асырады:
1) кредиттік есеп айырысу тәртібі;
2) аванстық есеп айырысу тәртібі.
78. Кредиттік есеп айырысу кезінде ұялы байланыс операторының шотына ұялы байланыс қызметтерін төлеу үшін жеткілікті ақша түсуі қажет етілмейді. Абонент байланыс қызметтерін ақшалай қаражатты алдын ала төлемей пайдаланады және оларды есептік кезең ішінде төлейді. Ұялы байланыс операторы абонентке ұялы байланыс операторының қолданыстағы тарифтеріне сәйкес ай сайын шотты ұсынады. Абонент алған ұялы байланыс қызметтерінің және өзге де қызметтердің құны есептік кезеңде қосылады.
Кредиттік есеп айырысуда абонент ұялы байланыс қызметтеріне лимит белгілеуіне болады. Бұл ретте лимиттің жоғарғы шегін байланыс операторы белгілейді.
Белгіленген лимит аяқталған кезде ұялы байланыс қызметін көрсету кіріс қоңырауларды санамағанда уақытша тоқтатылады.
79. Аванстық есеп айырысуда абонент ұялы байланыс қызметтерін төлеу үшін жеткілікті ақша дербес шотқа түскеннен кейін ұялы байланыс қызметтерін пайдаланады.
Абоненттің дербес шотында ұялы байланыс қызметтерін төлеуге ақша жоқ болған жағдайда, оператор Тізбеде көрсетілген нөмірлермен және операторға қызмет көрсетудің ақпараттық-анықтамалық жүйесімен қосылыстарды қоспағанда, шығыс қосылыстарды көрсетуді тоқтатады.
Дауыстық қоңырау соғуды жасау сәті кезінде абонент оператордан дербес шотта ақша жоқтығы жөнінде дауыстық хабарлама алады.
80. Абонент, ұялы байланыс операторы желісінен абоненттік құрылғыны және (немесе) сәйкестендіру картасын уақытша ажырату абоненттің осы Қағидаларды бұзуымен байланысты емес жағдайларда жүргізілген болса, барлық жағдайларда уақыт кезеңіне, бірақ бір айдан аспайтын мерзімге, абоненттік төлемақыны және өзге де ай сайынғы төлемдерді төлеуден босатылады.
81. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 3 қыркүйектегі № 929 қаулысымен бекітілген Байланыс қызметтерін пайдаланушылар үшін қосылу тегін болып табылатын шұғыл медициналық, құқық қорғау, өрт, авариялық және басқа да қызметтердің тізбесінде көрсетілген қызметтерден хабарларды, сондай-ақ мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс шеңберінде жолданған хабарларды таратуларды қоспағанда, ұялы байланыс желілерінде жарнама және ойын сипатындағы ақылы қысқаша мәтіндік және/немесе мультимедиялық хабарларды таратуға абоненттің өтініші болған кезде ғана жол беріледі.
Жарнама және ойын сипатындағы ақылы хабарларды алуға абоненттің өтініші болмаған жағдайда, осы қызметке қосылғаны, сондай-ақ осындай хабарларды алғаны үшін төлем алынбайды.
2.3-параграф. Интернетке қол жеткізу қызметтері

82. Услуги доступа к Интернету, предусмотренные тем или иным тарифным планом, оказываются на равных условиях всем категориям пользователей.
83. Абонент предоставляет абонентское устройство, надлежащему подключению к абонентской линии, если иное не установлено договором об оказании услуг доступа к Интернету.
84. Перечень услуг доступа к Интернету посредством сетей фиксированной, подвижной связи (за исключением услуг сотовой связи) и технологически связанных с ними услуг, оказываемых оператором связи абонентам и (или) пользователям, определяется им с учетом технических возможностей используемого сегмента сети Интернет.
85. Оператор доступа к Интернету создает систему информационно-справочного обслуживания в целях предоставления абонентам информации, связанной с оказанием услуг доступа к Интернету и технологически связанными с ними информационными и телекоммуникационными услугами.
86. В системе информационно-справочного обслуживания оказываются платные и бесплатные информационно-справочные услуги.
Перечень и условия предоставления платных информационно-справочных услуг определяются Договором об оказании услуг доступа к Интернету.
87. Оператор услуг доступа к Интернету в круглосуточном режиме оказывает бесплатно следующие информационно-справочные услуги:
1) выдает информацию о тарифах на услуги доступа к Интернету, о территории оказания услуг доступа к Интернету;
2) выдает информацию абоненту о состоянии его лицевого счета и о задолженности по оплате услуг доступа к Интернету, включая информацию о полученных абонентом и (или) пользователем услугах: времени, скорости пропуска передачи данных, объема полученной и (или) переданной информации;
3) осуществляет прием информации от абонента о технических неисправностях, препятствующих пользованию услугами доступа к Интернету;
4) выдает информацию об оказываемых услугах доступа к Интернету.
Сноска. Пункт 87 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 29.02.2024 № 107/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
88. Оператор услуг доступа к Интернету осуществляет посредством биллинга автоматический учет информации о полученных абонентом и (или) пользователем услугах: времени, скорости пропуска доступа к Интернету, объема полученной и (или) переданной информации.
Сноска. Пункт 88 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 29.02.2024 № 107/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

82. Қандай да бір тарифтік жоспарда көзделген Интернетке қол жеткізу қызметтері барлық санаттағы пайдаланушыларға тең жағдайда көрсетіледі.
83. Абонент Интернетке қол жеткізу қызметтерін көрсету туралы шартта өзгеше белгіленбесе, абоненттік желіге қосуға жататын абоненттік құрылғыны ұсынады.
84. Байланыс операторы абоненттерге және (немесе) пайдаланушыларға көрсететін тіркелген, жылжымалы байланыс желілері (ұялы байланыс қызметтерін қоспағанда) және технологиялық байланысты Қызметтер арқылы Интернетке қол жеткізу қызметтерінің тізбесін ол Интернет желісінің пайдаланылатын сегментінің техникалық мүмкіндіктерін ескере отырып айқындайды.
85. Интернетке қол жеткізу операторы абоненттерге Интернетке қол жеткізу қызметтерін көрсетуге және олармен технологиялық жағынан байланысты ақпараттық және телекоммуникациялық қызметтерге қатысты ақпаратты ұсыну мақсатында ақпараттық-анықтамалық қызмет көрсету жүйесін құрады.
86. Ақпараттық-анықтамалық қызмет көрсету жүйесінде ақылы және тегін ақпараттық-анықтамалық қызметтер көрсетіледі.
Ақылы ақпараттық-анықтамалық қызметтерді көрсету тізбесі және шарттары Интернетке қол жеткізу қызметі туралы Шартпен анықталады.
87. Интернетке қол жеткізу қызметтерінің операторы тәулік бойы мынадай ақпараттық-анықтамалық қызметтерді тегін көрсетеді:
1) Интернетке қол жеткізу қызметтеріне арналған тарифтер туралы, Интернетке қол жеткізу қызметтерін көрсету аумағы туралы ақпарат беру;
2) абонентке оның дербес шотының жай-күйі туралы және абонент және (немесе) пайдаланушы алған қызметтер туралы ақпаратты қоса алғанда, интернетке қол жеткізу қызметтеріне ақы төлеу жөніндегі берешегі туралы: деректерді беруді өткізу уақыты, жылдамдығы, алынған және (немесе) берілген ақпарат көлемі туралы ақпаратты береді;
3) абоненттен интернетке қол жеткізу қызметтерін пайдалануға кедергі келтіретін техникалық ақаулар туралы ақпаратты қабылдау;
4) көрсетілетін интернетке қол жеткізу қызметтері туралы ақпарат беру.
Ескерту. 87-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 29.02.2024 № 107/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
88. Интернетке қол жеткізу қызметтерінің операторы биллинг арқылы абонент және (немесе) пайдаланушы алған қызметтер туралы ақпаратты: интернетке қол жеткізуді өткізу уақытын, жылдамдығын, алынған және (немесе) берілген ақпарат көлемін автоматты түрде есепке алуды жүзеге асырады.
Ескерту. 88-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 29.02.2024 № 107/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

89. Для заключения, изменения и (или) расторжения Договора оператору подается заявление абонента, форма которого устанавливается оператором связи.
Отказ оператора услуг доступа к Интернету от заключения договора об оказании услуг доступа к Интернету при наличии технической возможности предоставления абоненту услуг доступа к Интернету не допускается.
90. Заявление абонента принимается и регистрируется оператором связи при наличии следующих документов:
1) для физических лиц – документа, удостоверяющего личность заявителя;
2) для юридических лиц - документа, подтверждающего его регистрацию по указанному адресу или документа о приобретении помещения в собственность, найме, (аренде), или поднаем (субаренду), справку или свидетельство о государственной регистрации или перерегистрации юридического лица или (справку об учетной регистрации филиала или представительства). Документ, подтверждающий его регистрацию по адресу предоставления услуг доступа к Интернету, или приобретение помещения в собственность, найм (аренду) поднайм (субаренду) не предоставляются при: доступе к Интернету посредством сетей сотовой связи; при наличия возможности у оператора связи получения с веб-портала "электронного правительства" информации о регистрации и правах на недвижимое имущество, по согласованию с абонентом.
91. Договор расторгается в одностороннем порядке абонентом путем подачи оператору заявления о расторжении договора и оплатив ему фактически понесенные расходы. Фактическое прекращение оказания услуг доступа к Интернету производиться оператором с даты, указанной в заявлении абонента, но не ранее даты и времени подачи заявления согласно статьи 401 Гражданского Кодекса Республики Казахстан.
92. Оператор при оказании услуги доступа к сети Интернет предоставляет исключительно услуги доступа к сети Интернет без предоставления других платных услуг.
93. При оказании услуг доступа к Интернету оператор услуг доступа к Интернет:
1) предоставляет абонентам подробную информацию об оказываемых услугах связи;
2) оказывает услуги доступа к Интернету в соответствии с условиями договора, и доводит до абонентов необходимую информацию, в том числе о введении новых тарифных планов, путем средств массовой информации и в местах работы с абонентами;
3) производит перерасчет абонентской платы при отсутствии доступа к сети телекоммуникаций по вине оператора связи;
4) обеспечивает абоненту возможность пользования услугами доступа к Интернету 24 (двадцать четыре) часа в сутки;

89. Шартты жасасу, өзгерту және/немесе бұзу үшін операторға нысанын байланыс операторы белгілейтін абоненттің өтініші беріледі.
Абонентке Интернетке қол жеткізу қызметтерін ұсынудың техникалық мүмкіндігі бола тұра, Интернетке қол жеткізу қызметтерін көрсету шартын жасаудан бас тартуға байланыс операторына жол берілмейді.
90. Байланыс операторы абоненттің өтінішін мынадай құжаттар болған кезде белгіленген тәртіппен қабылдайды және тіркейді:
1) жеке тұлғалар үшін – өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжат;
2) заңды тұлғалар үшін – оның көрсетілген мекенжай бойынша тіркелгенін растайтын құжат немесе үй-жайды меншікке сатып алу, жалдау, (жалға алу) немесе қосымша жалдау (қосалқы жалға алу) туралы құжат, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу немесе қайта тіркеу туралы анықтама немесе куәлік немесе (филиалды немесе өкілдікті есептік тіркеу туралы анықтама) қоса беріледі. Интернетке қол жеткізу қызметтерін көрсету мекенжайы бойынша оның тіркелгенін немесе үй-жайды меншікке сатып алғанын, қосымша жалдау (қосалқы жалдауды) кезінде: ұялы байланыс желілері арқылы Интернетке қол жеткізгенде; байланыс операторында абоненттің келісімі бойынша "электрондық үкіметтің" веб-порталынан жылжымайтын мүлікті тіркеу және оған құқықтар туралы ақпарат алу мүмкіндігі болған кезде берілмеуі мүмкін.
91. Шартты абонент операторға шартты бұзу туралы өтініш беру және оған нақты жұмсалған шығындарды төлеу арқылы біржақты тәртіппен бұзады. оператор Интернетке қол жеткізу қызметтерін көрсетуді іс жүзінде тоқтатуды абоненттің өтінішінде көрсетілген күннен бастап, бірақ Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 401-бабына сәйкес өтініш берілген күннен және уақыттан ерте емес жүргізеді.
92. Оператор Интернет желісіне қол жеткізу қызметін көрсету кезінде басқа ақылы қызметтерді ұсынусыз тек Интернет желісіне қол жеткізу қызметтерін ғана ұсынады.
93. Интернетке қол жеткізу қызметтерінің операторы Интернетке қол жеткізу қызметтерін көрсету кезінде:
1) абоненттерге көрсетілетін байланыс қызметтері туралы егжей-тегжейлі ақпаратты ұсынады;
2) Интернетке қол жеткізу қызметтерін шарттың талаптарына сәйкес көрсетеді және абоненттердің назарына қажетті ақпаратты, оның ішінде жаңа тарифтік жоспарлардың енгізілгені туралы бұқаралық ақпарат құралдары арқылы және абоненттермен жұмыс жүргізу орындарында жеткізеді;
3) байланыс операторының кінәсінен телекоммуникация желісіне қолжетімділік болмаған кезде абоненттік төлемді қайта есептейді;
4) абонентке Интернетке қол жеткізу қызметтерін тәулігіне 24 (жиырма төрт) сағат пайдалану мүмкіндігін қамтамасыз етеді;

5) устраняет недостатки в оказании услуг доступа к Интернету, обнаруженные в ходе оказания этой услуги;
6) доступным способом (средства массовой информации, сайты, личный кабинет, SMS-сообщения, телефонный обзвон) информирует абонентов об авариях на сети оператора связи, приведших к приостановке работы сети, и о предполагаемых сроках устранения аварий;
7) направляет абоненту письменный ответ на письменное обращение не позднее пятнадцати рабочих дней с момента его получения;
8) возвращает абоненту излишне уплаченные денежные средства за оказанные услуги доступа к Интернету либо засчитывает их в качестве авансирования услуг доступа к Интернету при согласии абонента;
9) по обращению абонентов осуществляет перерегистрацию абонента без взимания дополнительной оплаты в связи с:
изменением фамилии, имени, отчества, места жительства – для физического лица;
изменением наименования организации, реквизитов справки либо свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации), места нахождения и почтового адреса – для юридического лица;
изменением тарифного плана;
10) ведет учет заключенных договоров об оказании услуг доступа к Интернету;
11) возобновляет оказание услуг доступа к Интернету абоненту в течение 24 (двадцати четырех) часов с момента получения оператором доступа к Интернету подтверждения оплаты от абонента или представления абонентом документов, подтверждающих ликвидацию задолженности по оплате услуг доступа к Интернету (при приостановлении оказания услуг доступа к Интернету);
12) предоставляет возможность посредством интернет-ресурса осуществлять замену абонентам тарифного плана;
13) изменяет условия тарифного плана и/или упраздняет тарифный план на услуги доступа к Интернету уведомив абонента об этом посредством телефонного звонка или короткого текстового сообщения и при необходимости письменно не позднее, чем за тридцать календарных дней до введения их в действие.
При этом повышение тарифа на услугу доступа к сети Интернет в связи с изменением объема включенных в тарифный план услуг, производится с согласия (заявления) абонента полученного посредством телефонного звонка, а также через автоматическую систему обслуживания.
14) принимает в течение семи календарных дней со дня подачи абонентом заявления об ухудшении качества услуг передачи данных необходимые меры по восстановлению качества и производит перерасчет за оказанные услуги.
94. Информация для абонентов об операторе доступа к Интернету и об услугах доступа к Интернет, предоставляемых оператором доступа к Интернету, содержит:

5) Интернетке қол жеткізу қызметтерін көрсету барысында айқындалған осы қызметті көрсетудегі кемшіліктерді жояды;
6) абоненттерге желі жұмысын тоқтатуға әкеп соққан байланыс операторының желісіндегі авариялар туралы және аварияларды жоюдың болжанған мерзімдері туралы қолжетімді тәсілмен (бұқаралық ақпарат құралдары, сайттар, жеке кабинет, SMS-хабарламалар, телефон шалу) хабарлайды;
7) абоненттің жазбаша өтінішіне оны алған сәттен бастап он бес жұмыс күнінен кешіктірмей жазбаша жауап жібереді;
8) абонентке оның келісімі бойынша көрсетілген Интернетке қол жеткізу қызметтеріне артық төленген ақшалай қаражатты қайтарады не оларды Интернетке қол жеткізу қызметтеріне аванс ретінде есептейді;
9) абоненттердің өтініші бойынша қосымша төлем алмай,мыналарға байланысты абонентті қайта тіркеуді жүргізеді:
тегі, аты, әкесінің аты, тұрғылықты орнының өзгеруіне байланысты - жеке тұлға үшін;
ұйым атауының, мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманың немесе куәлік деректемелерінің, орналасқан жері және пошталық мекенжайының өзгеруіне байланысты – заңды тұлға үшін;
тарифтік жоспардың өзгеруіне байланысты;
10) Интернетке қол жеткізу қызметтерін көрсету туралы жасасқан шарттардың есебін жүргізеді;
11) Интернетке қол жеткізу операторы абоненттен төлемді растауды алған немесе абонент интернетке қол жеткізу қызметтеріне ақы төлеу бойынша берешекті жойғандығын растайтын (интернетке қол жеткізу қызметтерін көрсетуді тоқтатқан кезде) құжаттарды ұсынған сәтінен бастап 24 (жиырма төрт) сағаттың ішінде абонентке интернетке қол жеткізу қызметтерін көрсетуді қалпына келтіреді;
12) интернет-ресурс арқылы абоненттерге тарифтік жоспарды ауыстыруды іске асыруға мүмкіндік береді;
13) абонентті бұл туралы телефон қоңырауы немесе қысқа мәтіндік хабарлама арқылы хабардар ете отырып және қажет болған жағдайда оларды қолданысқа енгізгенге дейін күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей тарифтік жоспардың шарттарын өзгертеді және/немесе Интернетке қол жеткізу қызметтерінің тарифтік жоспарын жояды.
Бұл ретте тарифтік жоспарға енгізілген қызметтер көлемінің өзгеруіне байланысты Интернет желісіне қол жеткізу қызметіне тарифті арттыру телефон қоңырауы арқылы, сондай-ақ автоматты қызмет көрсету жүйесі арқылы алынған абоненттің келісімімен (өтінішімен) жүргізіледі.
14) абонент деректерді беру қызметінің сапасы нашарлағаны туралы өтінішті берген күнінен бастап күнтізбелік жеті күн ішінде сапасын қалпына келтіру бойынша қажетті шараларды қабылдайды және абоненттік төлемнің қайта есебін жүргізеді.
94. Интернетке қол жеткізу операторы туралы және Интернетке қол жеткізу операторы ұсынатын Интернетке қол жеткізу қызметтері туралы абоненттерге арналған ақпарат мыналарды қамтиды:

1) наименование оператора доступа к Интернету и (или), его почтовый адрес, наименование его структурных подразделений, взаимодействующих с пользователями услуг доступа к Интернету и абонентами, место их нахождения, режим работы и телефоны для связи;
2) условия и порядок оказания услуг доступа к Интернету;
3) используемые абонентские интерфейсы и протоколы передачи данных;
4) ограничения при оказании услуг доступа к Интернету;
5) тарифные планы на услуги доступа к Интернету и льготы при предоставлении услуг доступа к Интернету в рамках определенного тарифного плана;
6) перечень бесплатных услуг доступа к Интернету;
7) сроки и формы оплаты услуг доступа к Интернету;
8) порядок рассмотрения заявлений абонентов;
9) порядок рассмотрения претензий абонента;
10) телефонные номера справочной и ремонтной служб (при наличии таковых).
Указанная информация в наглядной и доступной форме на государственном и русском языках доводится до сведения абонентов через службы оператора доступа к Интернету.
95. Не допускается ограничение оператором услуг доступа к Интернету прав абонента/пользователя при оказании ему услуг доступа к Интернету при неисполнении им условий получения иной услуги.
96. Услуги доступа к Интернету предоставляются абоненту оператором услуг доступа к Интернету не позднее двадцати четырех часов с момента заключения с ним договора в соответствии с настоящими Правилами. Оказание услуг доступа к Интернету по тарифным планам, предусматривающим их предварительную оплату, осуществляется после совершения платежа, в порядке и на условиях, которые установлены договором об оказании услуг доступа к Интернету.
97. При необходимости абонент:
1) получает от оператора услуг доступа к Интернету информацию о:
содержании и особенностях оказания услуг доступа к Интернету;
порядке заключения договора об оказании услуг доступа к Интернету;
порядке оплаты заказываемых и полученных услуг доступа к Интернету, особенностях расчетов за оказанные услуги доступа к Интернету;
порядке подачи заявлений, претензий и их рассмотрения, о режимах работы служб оператора услуг доступа к Интернету;
2) требует перерасчета платы за пользование услугами доступа к Интернету или возврата сумм, уплаченных за пользование этими услугами при счетной ошибке, оказания платных услуг доступа к Интернету без заявления абонента;

1) Интернетке қол жеткізу операторының атауы және (немесе) оның пошталық мекенжайы, интернетке қол жеткізу қызметтерін пайдаланушылармен және абоненттермен өзара әрекет ететін оның құрылымдық бөлімшелерінің атауы, олардың орналасқан жері, жұмыс тәртібі және байланыс телефондары;
2) Интернетке қол жеткізу қызметтерін көрсету шарттары мен тәртібі;
3) пайдаланылатын абоненттік интерфейстер және деректер беру хаттамалары;
4) Интернетке қол жеткізу қызметтерін көрсету кезіндегі шектеулер;
5) белгілі бір тарифтік жоспар шеңберінде Интернетке қол жеткізу қызметтеріне тарифтік жоспарлар және Интернетке қол жеткізу қызметтерін ұсыну кезіндегі жеңілдіктер;
6) тегін Интернетке қол жеткізу қызметтерінің тізбесі;
7) Интернетке қол жеткізу қызметтеріне ақы төлеу мерзімдері және нысандары;
8) абоненттердің өтініштерін қарау тәртібі;
9) абоненттің талап-арыздарын қарау тәртібі;
10) анықтамалық және жөндеу қызметтерінің (мұндай қызметтер болған жағдайда) телефон нөмірлері.
Көрсетілген ақпарат абоненттердің назарына көрнекі және қолжетімді нысанда мемлекеттік және орыс тілдерінде интернетке қатынау операторының қызметтері арқылы жеткізіледі.
95. Абонент/пайдаланушы өзге қызметті алу шарттарын орындамаған жағдайда интернетке қол жеткізу операторының абонентке/пайдаланушыға интернетке қол жеткізу қызметтерін көрсету кезінде оның құқықтарын шектеуге жол берілмейді.
96. Интернетке қол жеткізу қызметтерінің операторы абонентке интернетке қол жеткізу қызметтерін осы Қағидаларға сәйкес онымен шарт жасасқан сәттен бастап жиырма төрт сағаттан кешіктірмей ұсынады. Тарифтік жоспар бойынша алдын ала ақы төлеуді көздейтін интернетке қол жеткізу қызметтерін көрсету интернетке қол жеткізу қызметтерін көрсету туралы шартта белгіленген тәртіппен және шарттармен төлемді жасағаннан кейін жүзеге асырылады.
97. Қажеттілігіне қарай абонент:
1) Интернетке қол жеткізу қызметтері операторынан:
Интернетке қол жеткізу қызметтерін көрсету мазмұны мен ерекшеліктері;
Интернетке қол жеткізу қызметтерін көрсету туралы шарт жасасу тәртібі;
тапсырыс берілетін және алынған интернетке қол жеткізу қызметтеріне ақы төлеу тәртібі, көрсетілген интернетке қол жеткізу қызметтері үшін есеп айырысу ерекшеліктері;
өтініштер, талап-арыздар және оларды қарау тәртібі, интернетке қол жеткізу қызметі операторы қызметтерінің жұмыс тәртіптері туралы ақпаратты алады;
2) Интернетке қол жеткізу қызметтерін пайдаланғаны үшін төлемді қайта есептеуді немесе есептік қате кезінде осы қызметтерді пайдаланғаны үшін төленген соманы қайтаруды, абоненттің өтінішінсіз интернетке қол жеткізудің ақылы қызметтерін көрсетуді талап етеді;

3) подает претензию на качество оказанных услуг доступа к Интернету, недостатки в работе служб и персонала оператора услуг доступа к Интернету, на ошибки при расчетах;
4) подает заявление об оказании дополнительных услуг доступа к Интернету;
5) выбирает абонентскую или повременную оплату услуг доступа к Интернет либо осуществляет оплату услуг доступа к Интернету по объему принимаемой и (или) передаваемой информации в системе;
6) пользуется услугами доступа к Интернету в объеме установленным тарифным планом;
7) своевременно и в сроки, установленные договором об оказании услуг доступа к Интернету, вносит плату за услуги доступа к Интернету;
8) при устном обращении абонент сообщает оператору доступа к Интернету свои реквизиты договора;
9) для получения услуг доступа к Интернет использует абонентские устройства, сертифицированные на соответствие требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан в области технического регулирования.
98. Тарифы на оказываемые услуги доступа к Интернету устанавливаются в национальной валюте Республики Казахстан.
99. Основанием для оплаты абонентом услуг доступа к Интернету является счет, сформированный биллинговой системой на основании данных об оказанных услугах, которые поступают от системы измерения передачи данных, входящей в состав коммутационного оборудования сети телекоммуникаций.
Система измерения передачи данных оператора связи вносится в реестр государственной системы обеспечения единства измерений и иметь действующий сертификат поверки.
100. Информация об использованных абонентом услугах доступа к Интернету, времени пользования ими, продолжительности и стоимости их, обо всей принятой и переданной информации в текущем учетном периоде предоставляется в электронном виде данному абоненту один раз в месяц безвозмездно.
101. Стоимость всех полученных абонентом услуг доступа к Интернету и иных услуг суммируется за учетный период.
102. Оплата абонентом услуг доступа к Интернету производится по условиям Договора на оказание услуг доступа к Интернету.
103. Оператор услуг доступа к Интернету осуществляют следующий порядок расчетов:
1) кредитный порядок расчетов;
2) авансовый порядок расчетов.
104. При кредитном порядке расчетов абонент имеет возможность пользоваться услугами доступа к Интернету в кредит и оплачивает по истечении расчетного периода. Оператор услуг доступа к Интернету ежемесячно выставляет абоненту счет на оплату за оказанные услуги в соответствии с тарифами, предусмотренными Договором на оказание услуг доступа к Интернету.

3) көрсетілген интернетке қол жеткізу қызметтерінің сапасына, Интернетке қол жеткізу қызметтері операторының қызметтері мен персоналы жұмысындағы кемшіліктерге, есеп айырысу кезіндегі қателіктерге талап-арыз береді;
4) қосымша интернетке қатынау қызметтерін көрсету туралы өтініш береді;
5) Интернетке қол жеткізу қызметтеріне абоненттік немесе уақытына қарай есептелетін төлемді таңдайды немесе жүйеде қабылданатын және (немесе) жіберілетін ақпараттың көлемі бойынша интернетке қол жеткізу қызметтеріне ақы төлеуді жүзеге асырады;
6) Интернетке қол жеткізу қызметтерін тарифтік жоспармен белгіленген көлемде пайдаланады;
7) уақытында және интернетке қол жеткізу қызметтерін көрсету туралы шартпен белгіленген мерзімде интернетке қол жеткізу қызметтері үшін төлем енгізеді;
8) абонент интернетке қол жеткізу операторына ауызша өтініш білдірген жағдайда, шарттағы өзінің деректемелерін хабарлайды;
9) Интернетке қол жеткізу қызметтерін алу үшін техникалық реттеу саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасымен белгіленген талаптарға сәйкестікке сертификатталған абоненттік құрылғыларды пайдаланады.
98. Көрсетілетін интернетке қол жеткізу қызметтерінің тарифтері Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында белгіленеді.
99. Телекоммуникация желісінің коммутациялық жабдығының құрамына кіретін деректер беруді өлшеу жүйесінен түсетін көрсетілген қызметтер туралы деректердің негізінде биилинг жүйесімен құрылған шот интернетке қатынау қызметтері абонентінің төлем жасауына негіздеме болып табылады.
Байланыс операторының деректерді беруді өлшеу жүйесі өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесінің тізіліміне енгізіледі және қолданыстағы тексеру сертификаты болады.
100. Абоненттің пайдаланған интернетке қол жеткізу қызметтері туралы, оларды пайдалану уақыты, ұзақтығы мен құны туралы ақпарат, ағымдағы есепті кезеңде барлық алынған және берілген ақпарат аталған абонентке айына бір рет тегін электронды түрде ұсынылады.
101. Абоненттің барлық алған интернетке қол жеткізу қызметтерінің және басқа қызметтердің құны есептік кезең үшін жинақталады.
102. Абонент интернетке қол жеткізу қызметтеріне ақы төлеуді интернетке қол жеткізу қызметтері шартының талаптары бойынша жүргізеді.
103. Интернетке қол жеткізу қызметі операторы есеп айырысудың мынадай тәртібін жүзеге асырады:
1) кредиттік есеп айырысу тәртібі;
2) аванстық есеп айырысу тәртібі.
104. Кредиттік есеп айырысу тәртібі кезінде абоненттің интернетке қол жеткізу қызметтерін кредитке пайдалану мүмкіндігі бар және оны есептік кезең өткен соң төлейді. Интернетке қол жеткізу қызметі операторы ай сайын абонентке интернетке қол жеткізу қызметтерін көрсетуге арналған Шартта көзделген тарифтерге сәйкес шотты ұсынады.

105. При авансовом порядке расчетов абонент имеет возможность пользоваться услугами доступа к Интернету после внесения на свой лицевой счет денег, достаточных для оплаты услуг доступа к Интернету.
При расторжении договора на услуги доступа к Интернету оператор услуг доступа к Интернету производит возврат абоненту остатка денег с его лицевого счета. Возврат причитающихся абоненту денег производится в течение тридцати календарных дней со дня регистрации заявления абонента о возврате.
106. Абонент освобождается от уплаты абонентской платы во всех случаях, если временное отключение абонентского устройства от сети оператора доступа к Интернету произведено по обстоятельствам, не связанным с нарушением абонентом настоящих Правил и Договора на оказание услуг доступа к Интернету.
107. При образовании задолженности оператора доступа к Интернету перед абонентом, оператор доступа к Интернету на основании письменного заявления абонента, либо возвращает ему деньги с применением наличной или безналичной формы расчетов, либо засчитывает в качестве авансирования оплаты услуг связи при согласии абонента.
108. Доступ к Интернету в пунктах общественного доступа к Интернету предоставляется их владельцами или оператором связи, оказывающим услугу связи пункту общественного доступа к Интернету, после проведения авторизации пользователей.
109. Авторизация пользователя осуществляется на интернет-ресурсе оператора связи либо владельца, содержащем поле "Логин", "Пароль" и активный элемент "Получить пароль" по абонентскому номеру, принадлежащему пользователю.
110. Для получения доступа к Интернету в пункте общественного доступа к Интернету пользователь авторизуется путем ввода абонентского номера в поле "Логин" специальной формы и запрашивает одноразовый персональный идентификатор (пароль) путем использования активного элемента формы "Получить пароль", либо пользователю для получения доступа к сети Интернет, необходимо авторизоваться на веб-портале "электронного правительства" посредством использования электронной цифровой подписи.
Сноска. Пункт 110 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.09.2025 № 477/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
111. Владелец или оператор связи, оказывающий услуги общественного доступа к сети Интернет подключает пользователя к сети Интернет одним из следующих способов:
после направления пользователю одноразового персонального идентификатора (пароль) в виде SMS-сообщения на абонентский номер, указанный пользователем в поле "Логин";
после авторизации пользователя на веб-портале "электронного правительства" посредством использования электронной цифровой подписи.

105. Аванстық есеп айырысу тәртібі кезінде абоненттің өзінің жеке шотына интернетке қол жеткізу қызметтеріне ақы төлеу үшін жеткілікті ақшаны енгізгеннен кейін Интернетке қол жеткізу қызметтерін пайдалану мүмкіндігі бар.
Интернетке қол жеткізу қызметтеріне арналған шарт бұзылған кезде байланыс операторы абонентке өзінің жеке шотынан ақша қалдығын қайтарады. Абонентке тиесілі ақшаны қайтару абоненттің қайтару туралы өтініші тіркелген күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде жүргізіледі.
106. Интернетке қол жеткізу операторының желісінен абоненттік құрылғыны уақытша ажырату абоненттің осы Қағидаларды және интернетке қол жеткізу қызметтеріне арналған Шартты бұзуымен байланысты емес мән-жайлармен жүргізілетін барлық жағдайларда абонент абоненттік төлемді төлеуден босатылады.
107. Абонент алдында интернетке қол жеткізу операторының берешегі қалыптасқан кезде абоненттің жазбаша өтініші негізінде интернетке қол жеткізу операторы не оған қолма-қол немесе қолма-қол ақшасыз есеп айырысу нысанын қолдана отырып ақшаны қайтарады не абонент келіскен кезде байланыс қызметтеріне ақы төлеуді аванстау ретінде есептейді.
108. Интернетке қоғамдық қол жеткізу пункттерінде интернетке қол жеткізу пайдаланушыларды авторизацияландырудан кейін интернетке қоғамдық қол жеткізу пунктіне байланыс қызметін көрсететін иеленушілеріне немесе байланыс операторларына беріледі.
109. Пайдаланушыны авторизацияландыру "Логин", "Пароль" жолы және "Парольды алу" белсенді элементі бар байланыс операторының немесе иесінің интернет-ресурсында пайдаланушыға тиесілі абоненттік нөмір бойынша жүзеге асырылады.
110. Интернетке қоғамдық қол жеткізу пунктінде Интернетке қол жеткізуге рұқсат алу үшін пайдаланушы арнайы нысандағы "Логин" жолына абоненттік нөмірін енгізу арқылы авторизацияланады және "Парольды алу" нысанының белсенді элементін пайдалану жолымен бір реттік дербес сәйкестендіргішке (парольге) сұрау салады немесе пайдаланушы Интернет желісіне қол жеткізу үшін электрондық цифрлық қолтаңбаны пайдалану арқылы "электрондық үкімет" веб-порталында авторизациялануы қажет.
Ескерту. 110-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.09.2025 № 477/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
111. Интернет желісіне қоғамдық қол жеткізу қызметтерін көрсететін байланыс иесі немесе операторы пайдаланушыны мынадай тәсілдердің бірімен:
"Логин" жолында пайдаланушы көрсеткен абоненттік нөмірге
SMS-хабарлама түрінде бір реттік дербес сәйкестендіргіш (пароль) жіберілгеннен кейін;
пайдаланушы электрондық цифрлық қолтаңбаны пайдалану арқылы "электрондық үкімет" веб-порталында авторизацияланғаннан кейін Интернет желісіне қосады.

Сноска. Пункт 111 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.09.2025 № 477/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
112. Авторизация пользователя завершается после ввода одноразового персонального идентификатора (пароля), полученного в SMS-сообщении, либо путем авторизации на веб-портале "электронного правительства" с использованием электронной цифровой подписи.
Сноска. Пункт 112 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.09.2025 № 477/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
113. Срок одноразового персонального идентификатора (пароля) полученного пользователем действует до момента отключения абонентского устройства пользователя от Интернета в пункте общественного доступа к Интернету.
Сноска. В пункт 113 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.09.2025 № 477/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
114. Повторное предоставление пользователю доступа к Интернету в пункте общественного доступа к Интернету производится в соответствии с пунктами 110, 111 и 112 настоящих Правил.
115. При отсутствии в населенных пунктах сотовой связи, владелец осуществляет доступ к Интернету пользователя по документу, удостоверяющему личность.
Владелец ведет электронный журнал учета пользователей в предусмотренных частью первой настоящего пункта. Электронный журнал содержит фамилию, имя и отчество (при наличии) пользователя, время начала и окончания работы в Интернете, номер компьютера владельца на котором работал пользователь.

Ескерту. 111-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.09.2025 № 477/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
112. Пайдаланушының авторизациясы SMS-хабарламада алынған бір реттік дербес сәйкестендіргішті (парольді) енгізгеннен кейін не электрондық цифрлық қолтаңбаны пайдалана отырып, "электрондық үкімет" веб-порталында авторизация жолымен аяқталады.
Ескерту. 112-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.09.2025 № 477/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
113. Пайдаланушы алған бір реттік дербес сәйкестендіргіштің (парольдің) жарамдылық мерзімі Интернетке қоғамдық қол жеткізу пунктінде пайдаланушының абоненттік құрылғысын Интернеттен ажыратқан сәтке дейін қолданылады.
Ескерту. 113-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.09.2025 № 477/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
114. Интернетке қоғамдық қол жеткізу пунктінде пайдаланушыға қайталап интернетке қол жеткізу қызметін көрсету осы Қағидалардың 110, 111 және 112-тармақтарына сәйкес жүзеге асырылады.
115. Елді мекендерде ұялы байланыс болмаған жағдайда, иесі жеке басын куәландыратын құжат бойынша пайдаланушының интернетіне кіруді жүзеге асырады.
Иесі осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген пайдаланушыларды есепке алудың электрондық журналын жүргізеді. Электрондық журналда пайдаланушының тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), интернеттегі жұмыстың басталу және аяқталу уақыты, пайдаланушы жұмыс істеген иесінің компьютер нөмірі болады.