Об утверждении Правил организации деятельности специальных приемников органов внутренних дел
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 23 мая 2011 года № 232. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 июня 2011 года № 7030.
Сноска. В заголовок вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется, в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 25.09.2025 № 712 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 9-1 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1999 года "О порядке и условиях содержания лиц в специальных учреждениях, специальных помещениях, обеспечивающих временную изоляцию от общества", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 25.09.2025 № 712 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила организации деятельности специальных приемников органов внутренних дел.
Сноска. В пункт 1 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется, в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 25.09.2025 № 712 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившим силу приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 23 июля 2002 года № 499 "Об утверждении Положения о специальных приемниках органов внутренних дел для содержания лиц, подвергнутых административному аресту" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативно-правовых актов под № 1963).
3. Комитету административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Тыныбеков К.С.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан генерал-майора полиции Кулинича А.В. и Комитет административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Тыныбеков К.С.).
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
генерал-майор милиции К. Касымов
Утверждены
приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 23 мая 2011 года № 232
Правила
организации деятельности специальных приемников
органов внутренних дел
Сноска. В заголовок вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется, в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 25.09.2025 № 712 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ішкі істер органдары арнаулы қабылдау орындарының қызметін ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2011 жылғы 23 мамырдағы № 232 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2011 жылы 22 маусымда № 7030 тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.09.2025 № 712 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 22 маусымдағы № 607 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 322) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.09.2025 № 712 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Ішкі істер органдары арнаулы қабылдау орындарының қызметін ұйымдастыру қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.09.2025 № 712 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. "Әкімшілік жолмен қамауға алынған адамдарды ұстайтын ішкі істер органдарының арнайы қабылдау орындары туралы ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2002 жылғы 23 шілдедегі № 499 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1963 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Әкімшілік полиция комитеті (Қ.С. Тыныбеков) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде тіркеуді және оны ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары полиция генерал-майоры А.В. Кулиничке және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Әкімшілік полиция комитетіне (Қ.С. Тыныбеков) жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
милиция генерал-майоры
Қ. Қасымов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2011 жылғы 23 мамырдағы
№ 232 бұйрығымен
бекітілген
Ішкі істер органдары арнаулы қабылдау орындарының қызметін ұйымдастыру қағидалары
Ескерту. Қағидалардың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.09.2025 № 712 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 05.05.2020 № 374 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила организации деятельности специальных приемников органов внутренних дел (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 322) пункта 15 Положения о Министерстве внутренних дел Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 июня 2005 года № 607, и определяют порядок организации деятельности специальных приемников органов внутренних дел (далее – специальный приемник), в целях обеспечения режима содержания.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 25.09.2025 № 712 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Специальный приемник – специальное учреждение органов внутренних дел, предназначенное для приема и содержания лиц, подвергнутых административному аресту и осужденных к аресту, иностранцев и лиц без гражданства, подлежащих выдворению в принудительном порядке.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 25.09.2025 № 712 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Помещение в специальные приемники лиц, подвергнутых административному аресту или осужденных к аресту осуществляется на основании судебного акта.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 25.09.2025 № 712 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3-1. Помещение в специальный приемник иностранцев и лиц без гражданства, подлежащих выдворению в принудительном порядке на основании вступившего в законную силу приговора, решения, постановления суда, а равно не покинувших территорию Республики Казахстан в срок, указанный в судебном акте о выдворении, осуществляется на основании постановления органов внутренних дел о превентивном ограничении свободы передвижения, санкционированного судом. Превентивное ограничение свободы передвижения таких лиц допускается при этом на срок, необходимый для организации их выдворения за пределы Республики Казахстан, но не более чем на тридцать суток.
Сноска. Правила дополнены пунктом 3-1 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 26.03.2021 № 168 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 05.05.2020 № 374 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Ішкі істер органдары арнаулы қабылдау орындарының қызметін ұйымдастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 22 маусымдағы № 607 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 322) тармақшасына сәйкес әзірленді және ұстау режимін қамтамасыз ету мақсатында ішкі істер органдары арнаулы қабылдау орындары қызметін ұйымдастыру тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.09.2025 № 712 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Арнаулы қабылдау орны – ішкі істер органдарының әкімшілік қамаққа алынған және қамаққа алуға сотталған адамдарды, мәжбүрлеу тәртібімен шығарып жіберуге жататын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарды қабылдауға және ұстауға арналған арнаулы мекемесі.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.09.2025 № 712 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Әкімшілік қамаққа алынған және қамаққа алуға сотталған адамдарды арнаулы қабылдау орындарына орналастыру сот актісі негізінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.09.2025 № 712 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-1. Заңды күшіне енген сот үкімінің, шешімінің, қаулысының негізінде мәжбүрлеу тәртібімен шығарып жіберілуге жататын, сол сияқты шығарып жіберу туралы сот актісінде көрсетілген мерзімде Қазақстан Республикасының аумағынан кетпеген шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарды арнаулы қабылдау орнына орналастыру ішкі істер органдарының жүріп-тұру еркіндігін алдын ала шектеу туралы сот санкциялаған қаулысы негізінде жүзеге асырылады. Мұндай адамдардың жүріп-тұру еркіндігін алдын ала шектеу бұл ретте оларды Қазақстан Республикасының шегінен тысқары жерге шығарып жіберуді ұйымдастыру үшін қажетті, бірақ отыз тәуліктен аспайтын мерзімге жол беріледі.
Ескерту. 1-тарау 3-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 26.03.2021 № 168 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

4. В специальных приемниках устанавливается режим, обеспечивающий круглосуточное дежурство и исключающий возможность самовольного ухода содержащихся лиц за пределы учреждения.
Обеспечение режима в специальных приемниках, возлагается на администрацию и сотрудников специального приемника.
Сноска. В пункт 4 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется, в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 25.09.2025 № 712 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Сотрудникам, назначаемые в наряд для несения службы по охране лиц, содержащихся в специальных приемниках, оружие не выдается. При задержании лица, совершившего побег из специального приемника в соответствии с Законом Республики Казахстан "О правоохранительной службе" оружие не применяется.
К лицам, помещенным в специальный приемник, могут применяться физическая сила и специальные средства в соответствии с Законом Республики Казахстан "О правоохранительной службе".
Сноска. В пункт 5 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется, в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 25.09.2025 № 712 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Администрация специального приемника проводит с лицами, подвергнутыми административному аресту и осужденными к аресту профилактические беседы, во время которых разъясняет необходимость прекращения антиобщественного поведения, ознакамливает с Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях".
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 25.09.2025 № 712 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. О помещении лиц, подвергнутых административному аресту и осужденных к аресту, в специальный приемник или направлении их в соответствующие медицинские организации администрация специального приемника, в течение суток извещает их близких родственников по месту жительства, а в случае помещения иностранца – также посольство, консульство или иное представительство иностранного государства через Министерство иностранных дел Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 25.09.2025 № 712 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. В специальных приемниках медицинские работники организуют и осуществляют медицинскую помощь содержащимся в них лицам, контроль за выполнением санитарно-эпидемиологических требований.
Методическое обеспечение деятельности специальных приемников по вопросам лечебно-профилактической и санитарно-противоэпидемической работы осуществляется медицинскими службами Министерства внутренних дел Республики Казахстан, департаментов полиции областей, городов республиканского значения и столицы, и уполномоченным органом в области здравоохранения.
О помещении лица, подвергнутого административному аресту и осужденного к аресту в медицинские организации, администрация специального приемника извещает прокурора и судью. После выздоровления эти лица, если не последует иное решение судьи, водворяются в специальный приемник для дальнейшего отбытия административного ареста.
Контроль над водворением лица возлагается на начальника специального приемника.

4. Арнаулы қабылдау орындарында тәуліктік кезекшілікті қамтамасыз ететін және ұсталатын адамдардың өз еркімен мекемеден тыс жерге кетуін болдырмайтын режим орнатылады.
Арнаулы қабылдау орындарында режимді қамтамасыз ету арнаулы қабылдау орнының әкімшілігі мен қызметкерлеріне жүктеледі.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.09.2025 № 712 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Арнаулы қабылдау орындарында ұсталатын адамдарды күзету бойынша қызмет өткеру үшін нарядқа тағайындалатын қызметкерлерге қару берілмейді. Арнаулы қабылдау орынынан қашқан адамды ұстау кезінде "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес қару қолданылмайды.
Арнаулы қабылдау орнына орналастырылған адамдарға "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес күш пен арнайы құралдар қолданылуы мүмкін.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.09.2025 № 712 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Арнаулы қабылдау орнының әкімшілік қамаққа алынған және қамаққа алуға сотталған адамдармен профилактикалық әңгімелесулер өткізеді, оның барысында қоғамға қарсы мінез-құлықты тоқтату қажеттілігін түсіндіріп, "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының кодексімен таныстырады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.09.2025 № 712 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Әкімшілік қамаққа алынған және қамаққа алуға сотталған адамдардың арнаулы қабылдау орнына орналастырылғаны немесе олардың тиісті медициналық ұйымдарға жіберілгені туралы арнаулы қабылдау орнының әкімшілігі бір тәулік ішінде олардың жақын туыстарына тұрғылықты жері бойынша, ал шетелдікті орналастырған жағдайда Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі арқылы шет мемлекеттің елшілігіне, консулдығына немесе өзге өкілдігіне де хабарлайды.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.09.2025 № 712 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Арнаулы қабылдау орындарында медицина қызметкерлері оларда ұсталатын адамдарға медициналық көмек көрсетуді, санитарлық-эпидемиологиялық талаптардың орындалуын бақылауды ұйымдастырады және жүзеге асырады.
Емдеу-профилактикалық және санитарлық-эпидемияға қарсы жұмыс мәселелері бойынша арнаулы қабылдау орындарының қызметін әдістемелік қамтамасыз етуді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың, облыстардың полиция департаменттерінің медицина қызметтері және денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган жүзеге асырады.
Әкімшілік қамаққа алынған және қамаққа алуға сотталған адамды медициналық ұйымдарға орналастыру туралы арнаулы қабылдау орнының әкімшілігі прокурорға және судьяға хабарлайды. Сауыққаннан кейін бұл адамдар, егер судьяның өзге шешімі болмаса әкімшілік қамауға алуды одан әрі өтеу үшін арнаулы қабылдау орнына орналастырылады.
Адамды қамауға алуды бақылау арнаулы қабылдау орнының бастығына жүктеледі.

Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 25.09.2025 № 712 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Эксплуатация специальных приемников разрешается только при наличии помещений, отвечающих санитарно-эпидемиологическим требованиям, установленным Санитарно-эпидемиологическими требованиями к административным и жилым зданиям, утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 16 июня 2022 года № ҚР ДСМ-52 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 28525), и требованиям пожарной безопасности, установленным Техническим регламентом "Общие требования к пожарной безопасности", утвержденным приказом Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 17 августа 2021 года № 405 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 24045), пригодным для безопасного содержания лиц, подвергнутых административному аресту и осужденных к аресту, иностранцев и лиц без гражданства, подлежащих выдворению в принудительном порядке.
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 25.09.2025 № 712 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Деятельность специальных приемников строится по плану, составляемому на квартал и утверждаемому курирующим заместителем начальника органа полиции.
Для обеспечения контроля за организацией и несением службы по охране лиц, подвергнутых административному аресту и осужденных к аресту, проводятся проверки специальных приемников территориальных подразделений ОВД:
центральным аппаратом МВД - не реже одного раза в три года;
областными департаментами полиции - не реже одного раз в год.
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 25.09.2025 № 712 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Начальник специального приемника:
1) обеспечивает выполнение возложенных на подразделение задач и принимает меры по совершенствованию его деятельности;
2) организует работу по подбору, расстановке подчиненных сотрудников и работников;
3) осуществляет контроль за служебной деятельностью сотрудников и принимает меры по обеспечению законности в деятельности специального приемника;
4) разрабатывает должностные инструкции своих сотрудников и работников специального приемника и утверждает их у начальника органа полиции;

Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.09.2025 № 712 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Арнаулы қабылдау орындарын пайдалану Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 16 маусымдағы № ҚР ДСМ-52 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28525 болып тіркелген) бекітілген Әкімшілік және тұрғын ғимараттарға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптарда және Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 17 тамыздағы № 405 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24045 болып тіркелген) бекітілген "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламентінде белгіленген өрт қауіпсіздігі талаптарына жауап беретін, әкімшілік қамаққа алынған немесе қамаққа алуға сотталған адамдарды, мәжбүрлеу тәртібімен шығарып жіберуге жататын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарды қауіпсіз ұстау үшін жарамды үй-жайлар болған кезде ғана рұқсат етіледі.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.09.2025 № 712 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Арнаулы қабылдау орындарының қызметі тоқсанға құрастырылатын және полиция органы бастығының жетекшілік ететін орынбасары бекітетін жоспар бойынша құрылады.
Әкімшілік қамаққа алынған және қамаққа алуға сотталған адамдарды күзету жөніндегі қызметті ұйымдастыру мен атқаруды бақылауды қамтамасыз ету үшін ІІО аумақтық бөлімшелерінің арнаулы қабылдау орындарына тексеру жүргізіледі:
ІІМ орталық аппаратымен кемінде үш жылда бір рет;
облыстық полиция департаменттері жылына кемінде бір рет.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.09.2025 № 712 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Арнаулы қабылдау орнының бастығы:
1) бөлініске жүктелген міндеттерді орындауды қамтамасыз етеді және оның қызметін жетілдіру бойынша шаралар қабылдайды;
2) қарамағындағы қызметкерлер мен жұмысшыларды іріктеу, орналастыру жөніндегі жұмысты ұйымдастырады;
3) қызметкерлердің қызметтік жұмысын бақылауды жүзеге асырады және арнаулы қабылдау орнының қызметінде заңдылықты қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылдайды;
4) өзінің қызметкерлері мен арнаулы қабылдау орны жұмыскерлерінің лауазымдық нұсқаулықтарын әзірлейді және оларды полиция органының бастығында бекітеді;

5) организовывает и проводит с сотрудниками специального приемника воспитательную работу, служебную, боевую и физическую подготовку;
6) ежедневно контролирует обеспечение лиц, подвергнутых административному аресту и осужденных к аресту, иностранцев и лиц без гражданства, подлежащих выдворению в принудительном порядке, трехразовым питанием в соответствии с приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 12 мая 2025 года № 360 "Об утверждении натуральных норм питания и материально-бытового обеспечения подозреваемых, обвиняемых и осужденных, содержащихся в учреждениях уголовно-исполнительной системы";
7) по отбытии лиц, подвергнутых административному аресту и осужденных к аресту срока наказания, обеспечивает направление их по месту, работы, учебы, в орган социального обеспечения;
8) разрабатывает планы финансирования, сметы на содержание специального приемника, принимает меры к обеспечению его необходимым оборудованием, инвентарем и автотранспортом, принимает меры к ремонту помещений и поддержанию в них порядка;
9) принимает меры к улучшению социально-бытовых условий сотрудников и работников специального приемника;
10) обеспечивает контроль за санитарным состоянием в помещениях специального приемника, своевременным проведением санитарной обработки помещенных лиц, и постельных принадлежностей;
11) принимает и рассматривает в установленные сроки письма и заявления содержащихся лиц, жалобы на действия сотрудников и работников специального приемника и направляет их по принадлежности;
12) вносит предложения руководству органа полиции о назначении на должность, перемещении и освобождении от должности сотрудников и работников специального приемника, а также о поощрении их или наложении дисциплинарных взысканий, направляет представления о присвоении сотрудникам специального приемника специальных званий;
13) отвечает за сохранность материальных ценностей и за делопроизводство специального приемника;
14) обеспечивает соблюдение режима секретности в деятельности специального приемника;
15) предоставляет отпуска сотрудникам и работникам специального приемника.
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 25.09.2025 № 712 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Заместитель начальника специального приемника осуществляет контроль за режимом содержания лиц, подвергнутых административному аресту и осужденных к аресту, иностранцев и лиц без гражданства, подлежащих выдворению в принудительном порядке, организует мероприятия по выявлению среди них разыскиваемых лиц и раскрытию совершенных ими преступлений. Проведение оперативно-розыскной работы среди лиц, содержащихся в специальных приемниках, осуществляется, в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об оперативно-розыскной деятельности". В случае временного отсутствия начальника в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан выполняет его функции.

5) арнаулы қабылдау орнының қызметкерлерімен тәрбие жұмысын, қызметтік, жауынгерлік және дене шынықтыру дайындығын ұйымдастырады және өткізеді;
6) "Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде ұсталатын күдіктілерді, айыпталушыларды және сотталғандарды тамақтандыру және материалдық-тұрмыстық қамтамасыз етудің заттай нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2025 жылғы 12 мамырдағы № 360 бұйрығына сәйкес әкімшілік қамаққа алынған және қамаққа алуға сотталған адамдарды, мәжбүрлеп шығарып жіберуге жататын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарды үш рет тамақпен қамтамасыз етуді күнделікті бақылайды;
7) әкімшілік қамаққа алынған және қамаққа алуға сотталған адамдар жаза мерзімін өткерген соң оларды жұмыс, оқу орны бойынша, әлеуметтік қамтамасыз ету органына жіберуді қамтамасыз етеді;
8) қаржыландыру жоспарларын, арнаулы қабылдау орнын ұстауға арналған сметаны әзірлейді, оны қажетті құрал-жабдықпен, мүкәммалмен және автокөлікпен қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылдайды, үй-жайларды жөндеу және оларда тәртіпті ұстау бойынша шаралар қабылдайды;
9) арнаулы қабылдау орнының қызметкерлері мен жұмыскерлерінің әлеуметтік-тұрмыстық жағдайларын жақсарту бойынша шаралар қабылдайды;
10) арнаулы қабылдау орнының үй-жайларындағы санитарлық жағдайды, орналастырылған адамдар мен төсек-орынды санитарлық өңдеуден уақтылы өткізуді бақылауды қамтамасыз етеді;
11) ұсталатын адамдардың хаттары мен өтініштерін, арнаулы қабылдау орнының қызметкерлері мен жұмыскерлерінің іс-әрекетіне шағымдарды қабылдайды және белгіленген мерзімде қарайды, тиесілігі бойынша жолдайды;
12) полиция органының басшылығына арнаулы қабылдау орнының қызметкерлері мен жұмыскерлерін лауазымға тағайындау, жылжыту және лауазымнан босату, сондай-ақ оларды көтермелеу немесе тәртіптік жазаға тарту туралы ұсыныстар енгізеді, арнаулы қабылдау орнының қызметкерлеріне арнаулы атақтар беру туралы ұсыныстар жолдайды;
13) материалдық бағалы заттардың сақталуына және арнаулы қабылдау орнындағы іс жүргізуге жауап береді;
14) арнаулы қабылдау орнының қызметінде құпиялылық режимнің сақталуын қамтамасыз етеді;
15) арнаулы қабылдау орнының қызметкерлері мен жұмыскерлеріне демалыстар береді.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.09.2025 № 712 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Арнаулы қабылдау орны бастығының орынбасары әкімшілік қамаққа алынған және қамаққа алуға сотталған адамдарды, мәжбүрлеп шығарып жіберуге жататын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарды ұстау режиміне бақылауды жүзеге асырады, олардың арасында іздестіріліп жатқан адамдарды анықтау және олар жасаған қылмыстарды ашу жөніндегі іс-шараларды ұйымдастырады. Арнаулы қабылдау орындарында ұсталатын адамдар арасында жедел-іздестіру жұмысын жүргізу "Жедел-іздестіру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылады. Бастық уақытша болмаған жағдайда Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес оның функцияларын орындайды.

Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 25.09.2025 № 712 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Дежурный по специальному приемнику подчиняется начальнику специального приемника и его заместителю, в их отсутствие руководит работой специального приемника.
Дежурный:
1) производит регистрацию и учет лиц, доставленных в специальный приемник;
2) производит их личный досмотр, фотографирование и дактилоскопирование;
3) распределяет по камерам, назначает из их числа дежурных по камере;
4) обеспечивает сохранность вещей, документов денег и ценностей, принадлежащих лицам, содержащимся в специальном приемнике, и выдает их им при освобождении;
5) докладывает начальнику специального приемника или его заместителю обо всех доставленных и помещенных лицах;
6) своевременно обеспечивает медицинский осмотр, санитарную обработку содержащихся в специальном приемнике лиц, организовывает их питание и вывод на прогулку;
7) своевременно докладывает начальнику специального приемника о всех жалобах и заявлениях лиц, содержащихся в специальном приемнике. Для написания жалоб, предложений и писем предоставляет помещенным лицам письменные принадлежности;
8) следит за строгим соблюдением помещенными лицами правил внутреннего распорядка, осуществляет постоянный контроль за несением службы постовым нарядом, в случае ухудшения здоровья помещенных лиц информирует медицинского работника, а в его отсутствие вызывает бригаду скорой медицинской помощи и оказывает неотложную медицинскую помощь;
9) следит за исправностью средств сигнализации, связи и постового оборудования;
10) при освобождении лиц, подвергнутых административному аресту и осужденных к аресту выдает справки установленного образца и проводит краткую профилактическую беседу, направленную на недопущение ими правонарушений;
11) ведет и хранит следующие документы: журнал учета лиц, содержащихся в специальном приемнике; книгу службы нарядов; книгу телефонограмм; книгу приема и сдачи дежурства; книгу жалоб и предложений; журнал записи замечаний проверяющих; список домашних адресов и телефонов работников специального приемника; список телефонов органов внутренних дел, расположенных в населенном пункте.
Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 25.09.2025 № 712 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.09.2025 № 712 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Арнаулы қабылдау орны бойынша кезекші арнаулы қабылдау орнының бастығына және оның орынбасарына бағынады, олар болмаған кезде арнаулы қабылдау орнының жұмысына басшылық етеді.
Кезекші:
1) арнаулы қабылдау орнына жеткізілген адамдарды тіркеуді және есепке алуды жүргізеді;
2) оларды жеке тексеруді, суретке түсіруді және дактилоскопиялауды жүргізеді;
3) камералар бойынша бөледі, олардың ішінен камера бойынша кезекшілерді тағайындайды;
4) арнаулы қабылдау орнында ұсталатын адамдарға тиесілі заттардың, құжаттардың, ақша мен бағалы заттардың сақталуын қамтамасыз етеді және босаған кезде оларды қайтарады;
5) арнаулы қабылдау орнының бастығына немесе оның орынбасарына жеткізілген және орналастырылған барлық адамдар туралы баяндайды;
6) арнаулы қабылдау орнында ұсталатын адамдарды медициналық тексеруді, санитарлық өңдеуді уақтылы қамтамасыз етеді, оларды тамақтандыруды және серуендеуге шығаруды ұйымдастырады;
7) арнаулы қабылдау орнында ұсталатын адамдардың барлық шағымдары мен өтініштері туралы арнаулы қабылдау орнының бастығына уақытылы баяндайды. Шағымдар, ұсыныстар мен хаттар жазу үшін орналастырылған адамдарға жазу құралдарын береді;
8) орналастырылған адамдардың ішкі тәртіп ережесін қатаң сақтауын бақылайды, бекет нарядының қызмет өткеруін ұдайы бақылауды жүзеге асырады, орналастырылған адамдардың денсаулығы нашарлаған жағдайда медицина қызметкеріне хабарлайды, ал ол болмаған жағдайда, жедел медициналық жәрдем бригадасын шақырады және шұғыл медициналық көмек көрсетеді;
9) сигнализация, байланыс құралдары мен бекет керек-жарақтарының ақаусыз болуын бақылайды;
10) әкімшілік қамаққа алынған және қамаққа алуға сотталған адамдар босатылған кезде белгіленген үлгідегі анықтамалар береді және олардың құқық бұзушылықтарға жол бермеуіне бағытталған қысқаша профилактикалық әңгімелесу жүргізеді;
11) мынадай құжаттарды: арнаулы қабылдау орнында ұсталатын адамдарды есепке алу журналын; наряд қызметтерінің кітабын; телефонограммалар кітабын; кезекшілікті қабылдау және тапсыру кітаптарын; шағымдар мен ұсыныстар кітабын; тексерушілердің ескертулерін жазу журналын; арнаулы қабылдау орнының жұмысшылары үйлерінің мекенжайлары мен телефондарының тізімін; елді мекенде орналасқан ішкі істер органы телефондарының тізімін жүргізеді және ақтайды.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.09.2025 № 712 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

14. Инспектор:
1) ведет дела на лиц, подвергнутых административному аресту и осужденных к аресту, следит за их своевременным освобождением после отбытия срока наказания;
2) ведет дела на иностранцев и лиц без гражданства, подлежащих выдворению в принудительном порядке, следит за их своевременным освобождением;
3) в специальных приемниках с большим лимитом наполнения ведет учетную и алфавитную картотеку.
Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 25.09.2025 № 712 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Командир отделения является непосредственным начальником личного состава отделения и отвечает за воспитание и обучение, дисциплину, строевую выправку и опрятный внешний вид подчиненных.
Командир отделения:
1) обучает и воспитывает полицейских отделения;
2) требует от них добросовестного исполнения служебного долга, строгого соблюдения законности;
3) инструктирует полицейских, заступающих на службу;
4) ведет учет работы полицейских отделения и ежедневно подводит итоги их деятельности.
16. Полицейский-дежурный по контрольно-пропускному пункту (далее-КПП) подчиняется дежурному по специальному приемнику и командиру отделения.
Полицейский-дежурный:
1) осуществляет пропускной режим в специальном приемнике, не допускает самовольного выхода с территории приемника лиц, подвергнутых административному аресту и осужденных к аресту, иностранцев и лиц без гражданства, подлежащих выдворению в принудительном порядке и входа посторонних лиц;
2) пропускает освобожденных граждан через КПП по справкам установленного образца;
3) осматривает проходящий через КПП транспорт, не допускает провоза в специальный приемник запрещенных предметов.
Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 25.09.2025 № 712 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Полицейский специального приемника по охране лиц, подвергнутых административному аресту и осужденных к аресту, иностранцев и лиц без гражданства, подлежащих выдворению в принудительном порядке, подчиняется дежурному по специальному приемнику и командиру отделения.
1) при заступлении на пост принимает лиц, подвергнутых административному аресту и осужденных к аресту, иностранцев и лиц без гражданства, подлежащих выдворению в принудительном порядке, содержащихся в помещениях специального приемника;
2) производит досмотр лиц, содержащихся в специальном приемнике;

14. Инспектор:
1) әкімшілік қамаққа алынған және қамаққа алуға сотталған адамдардың істерін жүргізеді, жазалау мерзімін өткерген соң олардың уақытылы босатылуын бақылайды;
2) мәжбүрлі тәртіппен шығарып жіберілуге жататын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың істерін жүргізеді, олардың уақтылы босатылуын бақылайды;
3) толықтыру лимиті үлкен арнаулы қабылдау орындарында есептік және алфавиттік картотека жүргізеді.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.09.2025 № 712 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Бөлімше командирі бөлімше жеке құрамының тікелей бастығы болып табылады және қарамағындағылардың тәрбиесі мен оқуы, тәртібі, саптық жинақылық пен жинақы сыртқы келбеті үшін жауап береді.
Бөлімше командирі:
1) бөлімшенің полиция қызметкерлерін оқытады және тәрбиелейді;
2) олардан қызметтік парызын адал орындауды, заңдылықты қатаң сақтауды талап етеді;
3) қызметке түсетін полиция қызметкерлеріне нұсқама жүргізеді;
4) бөлімше полиция қызметкерлерінің есебін жүргізеді және күн сайын олардың қызметінің қорытындысын шығарады.
16. Бақылау-өткізу пункті (бұдан әрі – БӨП) бойынша кезекші-полицей арнаулы қабылдау орны бойынша кезекшіге және бөлімше командиріне бағынады.
Кезекші-полицей:
1) арнаулы қабылдау орнында өткізу режимін жүзеге асырады, әкімшілік қамаққа алынған және қамаққа алуға сотталған адамдардың, мәжбүрлеп шығарып жіберуге жататын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың қабылдау орнының аумағынан өз бетінше шығуына және бөгде адамдардың кіруіне жол бермейді;
2) босатылған азаматтарды белгіленген үлгідегі анықтамалар бойынша БӨП арқылы өткізеді;
3) БӨП арқылы өтетін көлікті тексереді, арнаулы қабылдау орнына тыйым салынған бұйымдарды өткізуге жол бермейді.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.09.2025 № 712 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Әкімшілік қамаққа алынған және қамаққа алуға сотталған адамдарды, мәжбүрлеу тәртібімен шығарып жіберуге жататын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарды күзету бойынша арнаулы қабылдау орнының полицейі арнаулы қабылдау орны бойынша кезекшіге және бөлімше командирінебағынады.
1) Бекетке кезекшілікке түскен кезде арнаулы қабылдау орнының үй-жайында ұсталатын әкімшілік қамаққа алынған және қамаққа алуға сотталған адамдарды, мәжбүрлеу тәртібімен шығарып жіберуге жататын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарды қабылдап алады;
2) арнаулы қабылдау орнының үй-жайында ұсталатын адамдарды қарап тексеруді жүргізеді;

3) постоянно наблюдает за поведением содержащихся лиц, принимает меры к предупреждению случаев смерти, самоубийств или причинения телесных повреждений;
4) обеспечивает соблюдения Правил внутреннего распорядка специальных приемников органов внутренних дел, утвержденных приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 9 января 2012 года № 11 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7415), лицами, помещенными в специальный приемник;
5) совместно с дежурным выводит помещенных лиц на ежедневную прогулку выдает им пищу по ведомости;
6) ежедневно проверяет состояние камер, их исправность и докладывает о замеченных неисправностях руководству специального приемника и принимает меры к их устранению;
7) проверяет исправность сигнализации и связи;
8) в случае заболевания лиц, подвергнутых административному аресту и осужденных к аресту, иностранцев и лиц без гражданства, подлежащих выдворению в принудительном порядке, сообщает об этом медицинскому работнику и дежурному по специальному приемнику.
Сноска. Пункт 17 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 25.09.2025 № 712 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Создание специальных приемников
Сноска. Заголовок главы 2 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 05.05.2020 № 374 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется, в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 25.09.2025 № 712 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Специальные приемники органов внутренних дел создаются, реорганизуются и ликвидируются решением Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 18 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 05.05.2020 № 374 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется, в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 25.09.2025 № 712 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Финансирование специальных приемников осуществляется за счет бюджетных средств.
Сноска. В пункт 19 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется, в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 25.09.2025 № 712 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

3) ұсталудағы адамдардың мінез-құлқын ұдайы бақылайды, өлтіру, өзін-өзі өлтіру немесе дене жарақаттарын келтіру жағдайларының алдын алуға шаралар қабылдайды;
4) арнаулы қабылдау орнына орналастырылған адамдардың Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2012 жылғы 9 қаңтардағы № 11 бұйрығымен бекітілген Ішкі істер органдары арнаулы қабылдау орындарының ішкі тәртіптеме қағидаларын (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2012 жылы 7 ақпанда № 7415 тіркелді) сақтауын қамтамасыз етеді;
5) кезекшімен бірлесіп орналастырылған адамдарды күнделікті сейілдеуге шығарады, оларға ведомості бойынша тамақ береді;
6) күнделікті камералардың жай-күйін, олардың ақаусыздығын тексереді және арнаулы қабылдау орнының басшысына байқалған ақаулар туралы баяндайды және оларды жою бойынша шаралар қабылдайды;
7) сигнализация мен байланыстың ақаулығын тексереді;
8) әкімшілік қамаққа алынған және қамаққа алуға сотталған адамдар, мәжбүрлеу тәртібімен шығарып жіберуге жататын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар ауырып қалған жағдайда бұл туралы арнаулы қабылдау орны бойынша медициналық қызметкерге және кезекшіге хабарлайды.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.09.2025 № 712 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Арнаулы қабылдау орындарын құру
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.09.2025 № 712 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Ішкі істер органдарының арнаулы қабылдау орындары Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің шешімімен құрылады, қайта ұйымдастырылады және таратылады.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.09.2025 № 712 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Арнаулы қабылдау орындарын қаржыландыру бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.09.2025 № 712 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Глава 3. Помещения специальных приемников
Сноска. Заголовок главы 3 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 05.05.2020 № 374 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется, в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 25.09.2025 № 712 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. В специальных приемниках предусматриваются:
1) камеры для раздельного содержания мужчин, женщин, иностранцев и лиц без гражданства, для вновь поступивших не прошедших санитарной обработки, и больных инфекционными заболеваниями или нуждающиеся в особом медицинском уходе и наблюдении;
2) кабинеты для администрации и сотрудников специального приемника;
3) комната для подогрева пищи с электроплитой, кипятильником, шкафом, трехгнездовой ванной (емкостью) для мытья посуды;
4) комната для хранения постельных принадлежностей;
5) камера хранения личных вещей;
6) санпропускник, душевые комнаты, дезинфекционная камера;
7) прачечная, санузлы.
Сноска. Пункт 20 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 05.05.2020 № 374 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется, в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 25.09.2025 № 712 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Специальные приемники должны иметь внутренние огороженные прогулочные дворы, которые оборудуются лавками, урнами и туалетами.
Сноска. В пункт 21 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется, в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 25.09.2025 № 712 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. Для осуществления пропускного режима в специальных приемниках с лимитом наполнения 50 и более мест оборудуются контрольно-пропускные пункты.
Сноска. В пункт 22 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется, в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 25.09.2025 № 712 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

3-тарау. Арнаулы қабылдау орындарының үй-жайлары
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 25.09.2025 № 712 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Арнаулы қабылдау орындарында:
1) ерлер, әйелдер, шетелдіктер және азаматтығы жоқ адамдар үшін, санитарлық тазалаудан өтпеген жаңадан түскендер, жұқпалы аурулармен ауыратын немесе ерекше медициналық күтім мен бақылауға мұқтаж науқастар үшін жеке камералар;
2) арнаулы қабылдау орнының әкімшілігі мен қызметкерлері үшін кабинеттер;
3) электр плитасы, су қайнатқышы, шкафы, ыдыс жууға арналған үш бөліктен тұратын ваннасы (сыйымдылық) бар тамақ жылытуға арналған бөлме;
4) төсек-орын сақтауға арналған бөлме;
5) жеке заттарды сақтауға арналған бөлме;
6) санитарлық өткізгіш, жуынатын бөлмелер, дезинфекциялау камерасы;
7) кір жуатын бөлме, санитарлық тораптар көзделуі тиіс.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.09.2025 № 712 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Арнаулы қабылдау орындарының ішкі қоршалған серуендеу алаңдары, болуы керек, олар сәкілермен, урналармен және дәретханалармен жабдықталады.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.09.2025 № 712 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Толықтыру лимиті 50 және одан да көп орындары бар арнаулы қабылдау орындарында өткізу режимін қамтамасыз ету үшін бақылау-өткізу бекеттері жабдықталады.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.09.2025 № 712 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.