О некоторых вопросах развития города Алатау
Указ Президента Республики Казахстан от 26 сентября 2025 года № 1015.
Подлежит опубликованию
в Собрании актов Президента и
Правительства Республики Казахстан
В целях стимулирования устойчивого роста инновационно ориентированной экономики Республики Казахстан, привлечения инвестиций в высокотехнологичные отрасли и формирования регионального центра деловой и инновационной активности международного значения на основе накопленного потенциала Алматинской агломерации ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Придать городу Алатау специальный статус города опережающего развития (далее - специальный статус).
2. Основными направлением и содержанием специального статуса:
1) формирование особой институциональной среды, обеспечивающей ускоренное социально-экономическое развитие города Алатау за счет инвестиций в растущие и новые отрасли предпринимательства и внедрения инноваций в различные сферы деятельности;
2) обеспечение качественно нового уровня институциональной базы для привлечения и защиты любых частных инвестиций в развитие города Алатау;
3) применение ведущих международных подходов и практик в управлении городом Алатау, в том числе в условиях функционирования специальной экономической зоны.
3. Создать Совет города Алатау (далее - Совет) в составе согласно приложению 1 к настоящему Указу.
Сноска. Пункт 3 – в редакции Указа Президента РК от 08.07.2026 № 1352.
3-1. Утвердить Положение о Совете согласно приложению 2 к настоящему Указу.
Сноска. Указ дополнен пунктом 3-1 в соответствии с Указом Президента РК от 08.07.2026 № 1352.
4. Определить следующие полномочия Совета:
1) согласование и утверждение документов по вопросам привлечения инвестиций, развития деловой активности и инноваций города Алатау, а также иных документов, связанных с его специальным статусом;
2) принятие решений по вопросам привлечения инвестиций, развития деловой активности и инноваций города Алатау, а также иным вопросам, связанным с его специальным статусом, обязательных для исполнения центральными и местными государственными органами;
3) решение иных вопросов, вытекающих из настоящего Указа и законодательства Республики Казахстан.
5. Правительству Республики Казахстан:
1) до 1 ноября 2025 года принять меры по:
утверждению Положения о Совете;
созданию юридического лица в форме государственного фонда "Alatau City Authority" (далее - АСА) с высшим органом управления в лице Совета;
2) определить целью деятельности АСА обеспечение функционирования города Алатау в рамках специального статуса за счет средств государственного бюджета и частных источников, в том числе путем:
внедрения успешного международного опыта управления городским пространством, индустриальной и специальной экономической зонами;
привлечения ведущих международных экспертов, консультантов и высококвалифицированных кадров;
организации проведения мероприятий, направленных на продвижение города Алатау в целях привлечения инвестиций;
реализации и координации всех процессов и решений Совета, центральных и местных государственных органов, касающихся развития города Алатау;

Алатау қаласын дамытудың кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2025 жылғы 26 қыкүйектегі № 1015 Жарлығы.
Қазақстан Республикасы
Президенті мен Үкіметі
актілерінің жинағында
жариялануға тиіс
Қазақстан Республикасының инновацияға бағдарланған экономикасының орнықты өсуін ынталандыру, жоғары технологиялық салаларға инвестициялар тарту және Алматы агломерациясының жинақталған әлеуеті негізінде өңірде халықаралық маңызы бар іскерлік және инновациялық белсенділік орталығын қалыптастыру мақсатында ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Алатау қаласына даму қарқыны озық қала деген арнаулы мәртебе (бұдан әрі - арнаулы мәртебе) берілсін.
2. Мыналар:
1) кәсіпкерліктің өсіп келе жатқан және жаңа салаларына инвестициялар тарту және әртүрлі қызмет салаларына инновациялар ендіру есебінен Алатау қаласының әлеуметтік-экономикалық дамуын жеделдетуді қамтамасыз ететін ерекше институционалдық орта қалыптастыру;
2) Алатау қаласын дамытуға кез келген жекеше инвестицияларды тарту және сорғау үшін сапалық жаңа деңгейдегі институционалдық базаны қамтамасыз ету;
3) Алатау қаласын басқаруда, оның ішінде арнайы экономикалық аймақтың жұмыс істеуі жағдайларында жетекші халықаралық тәсілдр мен практикаларды қолдану арнаулы мәртебенің негізгі бағыты мен мазмұны болып айқындалсын.
3. Осы Жарлыққа 1-қосымшаға сәйкес құрамда Алатау қаласының кеңесі (бұдан әрі - Кеңес) құрылсын.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 08.07.2026 № 1352 Жарлығымен.
3-1. Осы Жарлыққа 2-қосымшаға сәйкес Кеңес туралы ереже бекітілсін.
Ескерту. 3-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Президентінің 08.07.2026 № 1352 Жарлығымен.
4. Мыналар:
1) Алатау қаласының инвестицияларды тарту, іскерлік белсенділік пен инновацияларды дамыту мәселелері жөніндегі құжаттарды, сондай-ақ оның арнаулы мәртебесіне байланысты өзге де құжаттарды келісу және бекіту;
2) Алатау қаласының инвестицияларды тарту, іскерлік белсенділік пен инновацияларды дамыту мәселелері бойынша, сондай-ақ оның арнаулы мәртебесіне байланысты өзге де мәселелер бойынша орталық және жергілікті мемлекеттік органдардың орындауы үшін міндетті шешімдер қабылдау;
3) осы Жарлықтан және Қазақстан Республикасының заңнамасынан туындайтын өзге де мәселелерді шешу Кеңестің өкілеттіктері болып айқындалсын.
5. Қазақстан Республикасының Үкіметі:
1) 2025 жылғы 1 қарашаға дейін:
Кеңес туралы ережені бекіту;
жоғары басқару органы Кеңес болатын "Alatau City Authority" мемлекеттік қоры (бұдан әрі - АСА) нысанында заңды тұлға құру бойынша шаралар қабылдасын;
2) Алатау қаласының арнаулы мәртебе шеңберінде мемлекеттік бюджет қаражаты мен жеке көздер есебінен, оның ішінде:
қалалық кеңістікті, индустриялық және арнайы экономикалық аймақтарды басқарудың табысты халықаралық тәжірибесін ендіру;
жетекші халықаралық сарапшыларды, консультанттарды және жоғары білікті кадрларды тарту;
инвестициялар тарту мақсатында Алатау қаласын ілгерілетуге бағытталған іс-шаралар өткізуді ұйымдастыру;
Алатау қаласын дамытуға қатысты Кеңестің, орталық және жергілікті мемлекеттік органдардың барлық процестері мен шешімдерін іске асыру және үйлестіру арқылы жұмыс істеуін қамтамасыз ету АСА қызметінің мақсаты деп айқындасын;

3) до 31 декабря 2025 года внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект конституционного закона, направленного на определение правовых основ специального статуса города Алатау, предусматривающего:
особенности организации, структуры, осуществления деятельности и полномочий органов местного государственного управления в городе Алатау, в том числе по изданию ими правовых актов в целях апробации норм права и / или инновационных проектов, решений, сервисов и технологий;
особенности регулирования разработки, внедрения и использования информационно-коммуникационных технологий и Интернет вещей управления городской инфраструктурой и пространством (Smart City) с учетом перехода к климатической нейтральности;
особенности регулирования процессов проектирования, градостроительного планирования и строительства объектов, а также правовых механизмов инвестирования в указанные сферы субъектами частного предпринимательства, в том числе иностранными юридическими и физическими лицами;
особенности регулирования процессов признания и применения на территории города Алатау передовых международных и иностранных стандартов, практик, классификаторов, технических регламентов, процедур сертификаций, технических и технологических норм;
особенности регулирования отношений в области жилищных отношений, миграции, трудовых отношений и привлечения иностранной рабочей силы, в том числе высококвалифицированной;
особенности регулирования отношений в области государственных закупок с учетом передовых международных практик;
особенности регулирования оборота цифровых активов и внедрения на их базе цифровых финансовых сервисов, включая возможности уплаты товаров, работ и услуг с применением криптофиатных каналов и регулируемых стейблкоинов;
особенности регулирования применения технологий токенизации, функционирования децентрализованных финансов (DeFi) и интернет-технологий (Web3);
особенности регулирования применения технологий искусственного интеллекта и машинного обучения;
особенности регулирования разработки, внедрения и использования технологических инноваций в сфере образования, здравоохранения, биологических технологий, производства и использования медицинского оборудования;
особенности регулирования разработки, внедрения и использования технологических инноваций производства робототехнических систем, беспилотных аппаратов, электрических летательных аппаратов (eVTOL) в рамках развития отрасли экономики малых высот (LAE) и городской воздушной мобильности (UAM);
особенности регулирования земельных отношений, отношений в области использования природных ресурсов и охраны окружающей среды;
особенности создания, организации и функционирования специальной экономической зоны на территории города, креативной индустрии и игорной деятельности;
особенности регулирования ответственности;
предоставление гарантий стабильности условий инвестирования, защиты инвестиций и регулирования особенностей движения капитала;
применение особого режима налогообложения и бюджетных отношений;
регулирование отношений по согласованному развитию города Алатау, Алматинской области и города Алматы в рамках Алматинской агломерации, в том числе в вопросах транспортно-логистических связей, коммунальной и энергетической инфраструктуры, миграционной политики;
иные особенности, направленные на достижение целей функционирования города Алатау в специальном статусе;

3) 2025 жылғы 31 желтоқсанға дейін Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің қарауына Алатау қаласының арнаулы мәртебесінің құқықтық негіздерін айқындауға бағытталған конституциялық заң жобасын енгізсін, онда мыналар көзделсін:
Алатау қаласында жергілікті мемлекеттік басқару органдарын ұйымдастырудың, олардың құрылымының, қызметін жүзеге асыруының және өкілеттіктерінің, оның ішінде олардың құқықтық актілер шығаруының, құқық нормаларын және/немесе инновациялық жобаларды, шешімдерді, сервистер мен технологияларды сынақтан өткізу мақсатында шығаруының ерекшеліктері;
климаттық бейтараптыққа көшуді ескере отырып, қалалық инфрақұрылым мен кеңістікті басқарудың ақпараттық-коммуникациялық технологияларын және Заттар интернетін (Smart City) әзірлеуді, ендіруді және пайдалануды реттеу ерекшеліктері;
объектілерді жобалау, қала құрылысы тұрғысынан жоспарлау және салу процестерін, сондай-ақ шетелдік заңды және жеке тұлғаларды қоса алғанда, жеке кәсіпкерлік субъектілерінің көрсетілген салаларға инвестиция салуының құқықгық тетіктерін реттеу ерекшеліктері;
Алатау қаласының аумағында озық халықаралық және шетелдік стандарттарды, практикаларды, жіктеуіштерді, техникалық регламенттерді, сертификаттау рәсімдерін, техникалық және технологиялық нормаларды тану және қолдану процестерін реттеу ерекшеліктері;
тұрғын үй, көші-қон саласындағы қатынастарды, еңбек қатынастарын реттеу және шетелдік, оның ішінде жоғары білікті жұмыс күшін тарту ерекшеліктері;
халықаралық озық практикаларды ескере отырып, мемлекеттік сатып алу саласындағы қатынастарды ретгеу ерекшеліктері;
тауарларға, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерге криптофиат арналары мен реттелетін стейблкоиндерді қолдана отырып, ақы төлеу мүмкіндіктерін қоса алғанда, цифрлық активтердің айналымын реттеу және олардың базасында цифрлық қаржы сервистерін ендіру ерекшеліктері;
токендеу технологияларын қолдануды, орталықтандырылмаған қаржының (DeFi) және интернет-технологиялардың (Web3) жұмыс істеуін реттеу ерекшеліктері;
жасанды интеллект және машиналық оқыту технологияларын қолдануды реттеу ерекшеліктері;
білім беру, денсаулық сақтау, биологиялық технологиялар, медициналық жабдықтарды шығару және пайдалану саласында технологиялық инновацияларды әзірлеуді, ендіруді және пайдалануды реттеу ерекшеліктері;
төмен биіктіктегі экономика саласын (LAE) және қалалық әуе ұтқырлығын (UAM) дамыту шеңберінде робот техникасы жүйелерін, пилотсыз аппараттарды, электр ұшу аппараттарын (eVTOL) шығарудың технологиялық инновацияларын әзірлеуді, ендіруді және пайдалануды реттеу ерекшеліктері;
жер қатынастарын, табиғи ресурстарды пайдалану және қоршаған органы қорғау саласындағы қатынастарды реттеу ерекшеліктері;
қала аумағында арнайы экономикалық аймақ құрудың, ұйымдастырудың және оның жұмыс істеуінің, креативті индустрия мен ойын қызметінің ерекшеліктері;
жауапкершілікті реттеу ерекшеліктері;
инвестициялау жағдайларының тұрақтылығына, инвестицияларды қорғауға және капитал қозғалысының ерекшеліктерін реттеуге кепілдік беру;
салық салудың және бюджеттік қатынастардың айрықша режимін қолдану;
Алматы агломерациясы шеңберінде Алатау қаласының, Алматы облысының және Алматы қаласының келісілген дамуы бойынша, оның ішінде көлік-логистика байланыстары, коммуналдық және энергетикалық инфрақұрылым, көші-қон саясаты мәселелеріндегі қатынастарды реттеу;
Алатау қаласының арнаулы мәртебе жағдайында жұмыс істеуі мақсаттарына қол жеткізуге бағытталған өзге де ерекшеліктер;

4) до 1 сентября 2026 года проработать и внести предложения по дальнейшему совершенствованию специального правового режима в городе Алатау за счет распространения режима деятельности Международного финансового центра "Астана" и других мер, существенно повышающих институциональную эффективность правовой защиты инвестиций;
5) принять меры по привлечению в развитие города Алатау инвестиций от широкого круга инвесторов, частных и суверенных инвестиционных фондов, в том числе в рамках заключения отдельных международных договоров.
6. До 1 сентября 2026 года Правительству Республики Казахстан совместно с Генеральной прокуратурой Республики Казахстан, Национальным Банком Республики Казахстан и Советом утвердить концепцию функционирования правового режима специального статуса города Алатау, обязательную для исполнения центральными и местными государственными органами, а также субъектами квазигосударственного сектора.
7. В целях усиления координации процессов развития города Алатау в специальном статусе Правительству Республики Казахстан и акиму Алматинской области:
1) принять меры по передаче АСА прав владения и пользования долями участия в уставном капитале товарищества с ограниченной ответственностью "Управляющая компания специальной экономической зоны "Alatau";
2) принять меры по обеспечению согласования с создаваемым АСА планируемых проектов специальной экономической зоны "Alatau", промышленно-инновационных, инвестиционных проектов, проектов государственно-частного партнерства и строительства, осуществляемых в пределах города Алатау, на предмет соответствия стратегическим и иным градостроительным документам города Алатау;
3) исключить внесение изменений и дополнений в документы города Алатау по вопросам привлечения инвестиций, развития деловой активности и инноваций, а также иные документы, связанные с его специальным статусом, без согласования с Советом и обеспечить неукоснительное соблюдение решений Совета по всем проектам размещения текущих и новых объектов;
4) до 1 января 2026 года определить совместно с создаваемым АСА первоочередные объекты инфраструктуры для строительства в ключевых зонах развития города Алатау на 2025 - 2026 годы в рамках Генерального плана города Алатау и обеспечить их необходимым финансированием, в том числе через механизмы государственно-частного партнерства и финансирования объектов строительства "под ключ", разработав и утвердив для этого все необходимые документы и решения;

4) 2026 жылғы 1 қыркүйекке дейін Алатау қаласының арнаулы құқықтық режимін "Астана" халықаралық қаржы орталығы қызметінің режимін кеңейту және инвестицияларды құқықтық қорғаудың институционалдық тиімділігін айтарлықтай арттыратын басқа да шаралар есебінен одан әрі жетілдіру жөнінде ұсыныстар әзірлесін және енгізсін;
5) Алатау қаласын дамытуға инвесторларды, жекеше және егеменді инвестициялық қорларды кеңінен тарту, оның ішінде жекелеген халықаралық шарттар жасасу шеңберінде тарту бойынша шаралар қабылдасын.
6. Қазақстан Республикасының Үкіметі Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасымен, Қазақстан Республикасының Ұлттық банкімен және Кеңеспен бірлесіп, 2026 жылғы 1 қыркүйекке дейін орталық және жергілікті мемлекеттік органдардың, сондай-ақ квазимемлекеттік сектор субъектілерінің орындауы үшін міндетті болатын Алатау қаласының арнаулы мәртебесінің құқықтық режимінің жұмыс істеуі тұжырымдамасын бекітсін.
7. Алатау қаласының арнаулы мәртебе жағдайында дамуы процестерін үйлестіруді күшейту мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі және Алматы облысының әкімі:
1) "Alatau" арнайы экономикалық аймағының басқарушы компаниясы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің жарғылық капиталына қатысу үлестерін иелену және пайдалану құқықтарын АСА-ға беру бойынша шаралар қабылдасын;
2) құрылатын АСА-мен "Alatau" арнайы экономикалық аймағында жоспарланатын жобалардың, Алатау қаласының шегінде жүзеге асырылатын индустриялық-инновациялық, инвестициялық жобалардың, мемлекеттік-жекешелік әріптестік және құрылыс салу жобаларының Алатау қаласының стратегиялық және өзге де қала құрылысы құжаттарына сәйкестігі тұрғысынан келісілуін қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылдасын;
3) Алатау қаласының құжаттарына инвестициялар тарту, іскерлік белсенділік пен инновацияларды дамыту мәселелері бойынша, сондай-ақ оның арнайы мәртебесіне байланысты өзге де құжаттарға Кеңеспен келісілместен өзгерістер мен толықтырулар енгізуді болғызбасын және жұмыс істеп тұрған әрі жаңадан орналастырылатын барлық объектілер жобалары бойынша Кеңес шешімдерінің қатаң сақталуын қамтамасыз етсін;
4) 2026 жылғы 1 қаңтарға дейін құрылатын АСА-мен бірлесіп, Алатау қаласының бас жоспары шеңберінде 2025 - 2026 жылдары Алатау қаласының негізгі даму аймақтарында салынатын бірінші кезектегі инфрақұрылым объектілерін айқындасын және оларды қажетті қаржыландырумен, оның ішінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік және "толық бітіріп берілетін" құрылыс объектілерін қаржыландыру тетіктері арқылы қамтамасыз етсін, ол үшін барлық қажетті құжаттар мен шешімдерді әзірлесін және бекітсін;

5) принять меры по прямому применению современных международных строительных норм, правил и стандартов для процесса проектирования, и строительства первоочередных объектов в городе Алатау.
8. Генеральной прокуратуре Республики Казахстан обеспечить надзор за законностью актов, действий (бездействия) государственных органов, учреждений, организаций, должностных и иных уполномоченных лиц по исполнению настоящего Указа и законодательства Республики Казахстан о специальном статусе города Алатау.
9. Правительству Республики Казахстан, центральным и местным исполнительным органам, а также государственным органам, непосредственно подчиненным и подотчетным Президенту Республики Казахстан, по всем вопросам, связанным с развитием города Алатау, руководствоваться в своей деятельности настоящим Указом и принять иные меры, вытекающие из него.
10. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Администрацию Президента Республики Казахстан.
11. Настоящий Указ вводится в действие со дня его подписания.
Президент
Республики Казахстан
К. Токаев
ПРИЛОЖЕНИЕ 1
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 26 сентября 2025 года № 1015
СОСТАВ
Совета города Алатау
Сноска. Приложение - в редакции Указа Президента РК от 08.07.2026 № 1352.
Премьер-Министр Республики Казахстан, председатель
Заместитель Премьер-Министра Республики Казахстан, координирующий вопросы региональной политики, заместитель председателя
Вонг Хэн Файн, заместитель председателя (по согласованию)
Председатель Национального Банка Республики Казахстан
Министр финансов Республики Казахстан
аким Алматинской области
аким города Алматы
Управляющий Международным финансовым центром "Астана"
Доббс Гарри Уильям (по согласованию)
Жамишев Болат Бидахметович (по согласованию)
Ким Вячеслав Константинович (по согласованию)
Цхай Юрий Андреевич (по согласованию)
ПРИЛОЖЕНИЕ 2
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 26 сентября 2025 года № 1015
Положение
о Совете города Алатау
Сноска. Указ дополнен приложением 2 в соответствии с Указом Президента РК от 08.07.2026 № 1352.
Глава 1. Общие положения
1. Совет города Алатау (далее - Совет) является постоянно действующим высшим коллегиальным органом управления администрации города Алатау (далее - администрация), возглавляемым Премьер-Министром Республики Казахстан.
2. В своей деятельности Совет руководствуется Конституцией Республики Казахстан, Конституционным законом Республики Казахстан "О специальном правовом режиме города Алатау" (далее - Конституционный закон), нормативными правовыми актами администрации, положением об администрации и настоящим Положением.
Глава 2. Задачи Совета

5) Алатау қаласындағы бірінші кезектегі объектілерді жобалау және салу процесінде заманауи халықаралық құрылыс нормаларын, қағидалары мен стандарттарын тікелей қолдану бойынша шаралар қабылдасын.
8. Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы мемлекеттік органдардың, мекемелердің, ұйымдардың, лауазымды және өзге де уәкілетті тұлғалардың осы Жарлықты және Қазақстан Республикасының Алатау қаласының арнаулы мәртебесі туралы заңнамасын орындау бойынша актілерінің, әрекеттерінің (әрекетсіздігінің) заңдылығын қадағалауды қамтамасыз етсін.
9. Қазақстан Республикасының Үкіметі, орталық және жергілікті атқарушы органдар, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар өз қызметінде Алатау қаласын дамытуға байланысты барлық мәселелер бойынша осы Жарлықты басшылыққа алсын және одан туындайтын өзге де шараларды қабылдасын.
10. Осы Жарлықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне жүктелсін.
11. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. Тоқаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2025 жылғы 26 қыркүйектегі
№ 1015 Жарлығына
1-ҚОСЫМША
Алатау қаласы кеңесінің ҚҰРАМЫ
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 08.07.2026 № 1352 Жарлығымен.
Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі, Төраға
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің өңірлік саясат мәселелерін үйлестіретін орынбасары, Төрағаның орынбасары
Вонг Хен Файн, төрағаның орынбасары (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Төрағасы
Қазақстан Республикасының Қаржы министрі
Алматы облысының әкімі
Алматы қаласының әкімі
"Астана" халықаралық қаржы орталығының басқарушысы
Доббс Гарри Уильям (келісім бойынша)
Жәмішев Болат Бидахметұлы (келісім бойынша)
Ким Вячеслав Константинович (келісім бойынша)
Цхай Юрий Андреевич (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2025 жылғы 26 қыркүйектегі
№ 1015 Жарлығына
2-ҚОСЫМША
Алатау қаласының кеңесі туралы ереже
Ескерту. Ережемен толықтырылды – ҚР Президентінің 08.07.2026 № 1352 Жарлығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Алатау қаласының кеңесі (бұдан әрі - Кеңес) - Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі басқаратын Алатау қаласы әкімшілігінің (бұдан әрі - әкімшілік) тұрақты жұмыс істейтін жоғары алқалы басқару органы.
2. Кеңес өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, "Алатау қаласының арнаулы құқықтық режимі туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңын (бұдан әрі - Конституциялық заң), әкімшіліктің нормативтік құқықтық актілерін, әкімшілік туралы ережені және осы Ережені басшылыққа алады.
2-таpay. Кеңестің міндеттері

3. Основными задачами Совета являются:
1) определение стратегических направлений развития города Алатау;
2) политическое, административное, финансовое и инвестиционное содействие в достижении цели и выполнении задач специального правового режима "города ускоренного развития" (далее - специальный правовой режим);
3) содействие в организации государственного управления городом Алатау в соответствии с принципами специального правового режима;
4) обеспечение государственно-частного финансирования развития города Алатау.
Глава 3. Компетенция Совета
4. Для выполнения своих задач Совет:
1) определяет положения, режим деятельности, порядок управления администрацией, порядок формирования, реорганизации и ликвидации органов администрации и иных особенностей осуществления администрацией и органами администрации имущественных прав, в том числе переданным им во владение, пользование и распоряжение государственным имуществом;
2) Примечание ИЗПИ!
Подпункт 2) пункта 4 вводится в действие с 01.01.2027 Указом Президента РК от 08.07.2026 № 1352 (текст исключен).
3) освобождает от должности акима города Алатау в порядке, предусмотренном Конституционным законом;
4) определяет состав и структуру акимата и состоящих в нем государственных органов, осуществляющих отдельные функции местного государственного управления, и их положения;
5) назначает главного исполнительного директора администрации, его заместителей;
6) утверждает бюджет администрации;
7) утверждает дизайн-код города Алатау;
8) утверждает стратегические документы города Алатау;
9) определяет методологию разработки, корректировки и оценки эффективности реализации стратегических документов города Алатау;
10) утверждает нормативные правовые акты администрации в виде регуляторных положений по вопросам, отнесенным Конституционным законом к его компетенции;
11) утверждает правила блочного бюджетирования;
12) утверждает порядок формирования, учета, пополнения и использования резервов бюджета администрации с учетом обязательного раздельного учета резервов от иных средств бюджета администрации и ограничения на использование резервов исключительно в целях развития города Алатау;
13) делегирует отдельные реализационные и (или) контрольные функции и связанные с ними компетенции и полномочия администрации;
14) утверждает годовой отчет о развитии города Алатау, включающий в том числе годовой отчет об исполнении бюджета администрации;
15) устанавливает по представлению председателя маслихата города Алатау нормы обеспечения деятельности маслихата города Алатау, включая размеры расходов, организацию аппарата маслихата и определение количества депутатов, работающих на постоянной или освобожденной основе;

3. Кеңестің негізгі міндеттері:
1) Алатау қаласының стратегиялық даму бағыттарын айқындау;
2) "қарқынды дамитын қала" арнаулы құқықтық режимінің (бұдан әрі - арнаулы құқықтық режим) мақсатына қол жеткізуге және міндеттерін орындауға саяси, әкімшілік, қаржылық және инвестициялық жағынан жәрдемдесу;
3) арнаулы құқықтық режимнің қағидаттарына сәйкес Алатау қаласын мемлекеттік басқаруды ұйымдастыруға жәрдемдесу;
4) Алатау қаласын дамытуды мемлекеттік-жекешелік қаржыландыруды қамтамасыз ету.
3-тарау. Кеңестің құзыреті
4. Өз міндеттерін орындау үшін Кеңес:
1) әкімшіліктің ережелерін, қызмет режимін, басқару тәртібін, әкімшілік органдарын қалыптастыру, қайта ұйымдастыру және тарату тәртібін, оның ішінде өздеріне иеленуге, пайдалануға және билік етуге берілген мемлекеттік мүлікке қатысты мүліктік құқықтарды әкімшілік пен әкімшілік органдарының жүзеге асыруының өзге де ерекшеліктерін айқындайды;
2)
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
2) тармақша 01.01.2027 бастап қолданысқа енгізіледі – ҚР Президентінің 08.07.2026 № 1352 Жарлығымен (мәтін алып тасталды).
3) Алатау қаласының әкімін Конституциялық заңда көзделген тәртіппен қызметтен босатады;
4) әкімдіктің және оның құрамындағы жергілікті мемлекеттік басқарудың жекелеген функцияларын жүзеге асыратын мемлекеттік органдардың құрамы мен құрылымын және олардың ережелерін айқындайды;
5) әкімшіліктің бас атқарушы директорын, оның орынбасарларын тағайындайды;
6) әкімшілік бюджетін бекітеді;
7) Алатау қаласының дизайн-кодын бекітеді;
8) Алатау қаласының стратегиялық құжаттарын бекітеді;
9) Алатау қаласының стратегиялық құжаттарын әзірлеу, түзету және іске асыру тиімділігін бағалау әдіснамасын айқындайды;
10) Конституциялық заңмен оның құзыретіне жатқызылған мәселелер бойынша реттеушілік ережелер түріндегі әкімшіліктің нормативтік құқықтық актілерін бекітеді;
11) блоктық бюджеттеу қағидаларын бекітеді;
12) резервтерді әкімшілік бюджетінің өзге қаражатынан міндетті түрде бөлек есепке алуды және резервтерді айрықша Алатау қаласын дамыту мақсаттарында пайдалануға қойылатын шектеулерді ескере отырып, әкімшілік бюджетінің резервтерін қалыптастыру, есепке алу, толықтыру және пайдалану тәртібін бекітеді;
13) әкімшілікке жекелеген іске асыру және (немесе) бақылау функцияларын және олармен байланысты құзыреті мен өкілеттіктерін береді;
14) оның ішінде әкімшілік бюджетінің атқарылуы туралы жылдық есепті қамтитын Алатау қаласының дамуы туралы жылдық есепті бекітеді;
15) Алатау қаласы мәслихаты төрағасының ұсынуы бойынша шығыстар мөлшерін, мәслихат аппаратын ұйымдастыруды және тұрақты немесе босатылған негізде жұмыс істейтін депутаттар санын айқындауды қоса алғанда, Алатау қаласы мәслихатының қызметін қамтамасыз ету нормаларын белгілейді;

16) определяет международную аудиторскую организацию, осуществляющую внешний аудит финансовой отчетности администрации, эффективность ее деятельности и использования финансовых средств, находящихся в ведении администрации;
17) принимает решение о создании иных органов управления администрации, определении их структуры, компетенции и полномочий, создании администрацией представительств, об учреждении, реорганизации и ликвидации ею некоммерческих и коммерческих организаций, а также представительств;
18) принимает решение об участии администрации в иных юридических лицах либо выходе из состава участников (акционеров) иных юридических лиц;
19) утверждает организационную структуру и лимит штатной численности администрации и органов администрации по представлению главного исполнительного директора администрации;
20) принимает решение по вопросам административно-территориального устройства в городе Алатау, включая вопросы образования и упразднения административно-территориальных единиц в городе Алатау, управления ими, установления и изменения их границ;
21) принимает решение об определении количественного состава, срока полномочий, избрании (переизбрании) членов регуляторной комиссии и досрочном прекращении их полномочий;
22) принимает решение об определении размера и условий выплаты вознаграждений членам регуляторной комиссии, а также компенсации таким членам расходов, непосредственно связанных с участием в работе регуляторной комиссии;
23) принимает решение о назначении председателя регуляторной комиссии;
24) принимает решение о назначении и освобождении секретаря Совета, определении размера и условий оплаты труда и премирования;
25) принимает решение о назначении работников, подотчетных Совету, определении размера и условий их оплаты труда и премирования;
26) утверждает положения об органах управления администрации;
27) рассматривает иные вопросы, предусмотренные Конституционным законом и (или) настоящим Положением.
Глава 4. Права Совета
5. В соответствии со своими задачами Совет в пределах своей компетенции вправе:
1) принимать решения, обязательные для исполнения центральными и местными государственными органами, иными государственными органами по вопросам, входящим в компетенцию Совета, и в пределах, установленных Конституционным законом, настоящим Положением и иными нормативными правовыми актами администрации;
2) принимать решения по вопросам привлечения инвестиций, развития деловой активности и инноваций города Алатау, а также иным вопросам, связанным с его специальным правовым режимом;

16) әкімшіліктің қаржылық есептілігіне, оның қызметінің және әкімшіліктің қарамағындағы қаржы қаражатын пайдаланудың тиімділігіне сыртқы аудитті жүзеге асыратын халықаралық аудиторлық ұйымды айқындайды;
17) әкімшіліктің өзге де басқару органдарын құру, олардың құрылымын, құзыреті мен өкілеттіктерін айқындау, әкімшіліктің өкілдіктерін құру, оның коммерциялық емес және коммерциялық ұйымдарын, сондай-ақ өкілдіктерін құру, қайта ұйымдастыру және тарату туралы шешім қабылдайды;
18) әкімшіліктің өзге заңды тұлғаларға қатысуы немесе өзге заңды тұлғалардың қатысушылары (акционерлері) құрамынан шығуы туралы шешім қабылдайды;
19) әкімшіліктің бас атқарушы директорының ұсынуы бойынша әкімшілік пен әкімшілік органдарының ұйымдық құрылымы мен штат санының лимитін бекітеді;
20) Алатау қаласындағы әкімшілік-аумақтық бірліктерді құру және тарату, оларды басқару, олардың шекараларын белгілеу және өзгерту мәселелерін қоса алғанда, Алатау қаласындағы әкімшілік-аумақтық құрылыс мәселелері бойынша шешім қабылдайды;
21) реттеушілік комиссия мүшелерінің сандық құрамын, өкілеттік мерзімін айқындау, сайлау (қайта сайлау) және олардың өкілеттіктерін мерзімінен бұрын тоқтату туралы шешім қабылдайды;
22) реттеушілік комиссия мүшелеріне сыйақы төлеу мөлшері мен шарттарын айқындау, сондай-ақ осындай мүшелерге реттеушілік комиссияның жұмысына қатысуына тікелей байланысты шығыстарын өтеу туралы шешім қабылдайды;
23) реттеушілік комиссияның төрағасын тағайындау туралы шешім қабылдайды;
24) Кеңес хатшысын тағайындау және қызметтен босату, еңбекақы төлеу мен сыйлықақы беру мөлшері мен шарттарын айқындау туралы шешім қабылдайды;
25) Кеңеске есеп беретін қызметкерлерді тағайындау, оларға еңбекақы төлеу мен сыйлықақы беру мөлшері мен шарттарын айқындау туралы шешім қабылдайды;
26) әкімшіліктің басқару органдары туралы ережелерді бекітеді;
27) Конституциялық заңда және (немесе) осы Ережеде көзделген өзге де мәселелерді қарайды.
4-тарау. Кеңестің құқықтары
5. Өз міндеттеріне сәйкес Кеңес өз құзыреті шегінде құқылы:
1) Кеңестің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша және Конституциялық заңда, осы ережеде және Әкімшіліктің өзге де нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген шегінде орталық және жергілікті мемлекеттік органдардың, өзге де мемлекеттік органдардың орындауы үшін міндетті шешімдер қабылдауға;
2) инвестициялар тарту, Алатау қаласының іскерлік белсенділігі мен инновацияларын дамыту мәселелері, сондай-ақ оның арнаулы құқықтық режиміне байланысты өзге де мәселелер бойынша шешімдер қабылдауға;

3) вырабатывать предложения о внесении изменений и дополнений в действующее законодательство Республики Казахстан, а также совместно с Правительством Республики Казахстан участвовать в их подготовке и реализации в целях обеспечения функционирования города Алатау в специальном правовом режиме;
4) осуществлять взаимодействие с центральными государственными, местными исполнительными органами Республики Казахстан и иными организациями, приглашать и заслушивать их представителей, запрашивать и получать необходимые материалы, проводить консультации по вопросам, связанным с развитием города Алатау;
5) привлекать для проведения консультаций по рассматриваемым вопросам предпринимателей, ученых, специалистов, экспертов и консультантов;
6) создавать консультативно-совещательные коллегиальные органы в администрации и (или) органах администрации из числа иностранных и казахстанских специалистов и экспертов;
7) утверждать и согласовывать внутренние документы администрации, вытекающие из задач и функций Совета;
8) принять к рассмотрению любой вопрос, связанный с внутренней деятельностью администрации, а также отменить любое решение органов управления администрации по вопросам, относящимся к внутренней деятельности администрации;
9) осуществлять иные права в соответствии с Конституционным законом, настоящим Положением и (или) нормативными правовыми актами администрации.
6. В целях оперативного решения вопросов, входящих в компетенцию Совета, Совет вправе делегировать регуляторной комиссии свои полномочия по утверждению всех или отдельных регуляторных положений, принимаемых администрацией.
Глава 5. Комитеты Совета
7. Совет вправе образовывать комитеты Совета из числа членов Совета, делегировав данным комитетам некоторые полномочия Совета, в том числе и по разработке и утверждению регуляторных положений.
8. Комитеты Совета состоят из членов Совета, обладающих необходимыми профессиональными знаниями, компетенциями и навыками для работы в конкретном комитете.
9. Количество членов комитета Совета должно составлять не менее пяти человек, сорок процентов из которых должны быть независимыми.
10. Решения, принятые комитетом Совета по делегированным ему вопросам, не требуют отдельного утверждения на заседании Совета, имеют обязательную силу и считаются решениями, принятыми Советом.
Комитетам Совета не могут быть делегированы полномочия, предусмотренные подпунктами 2), 3), 5), 13), 14), 17), 19), 21) и 22) пункта 4, а также по иным вопросам стратегического характера и по решениям Совета.
11. Порядок формирования и работы комитетов Совета, их полномочия, количественный состав комитетов, делегированные полномочия Совета определяются решениями Совета и (или) внутренними документами администрации, утверждаемыми Советом.

3) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы ұсыныстар әзірлеуге, сондай-ақ Алатау қаласының арнаулы құқықтық режимде жұмыс істеуін қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметімен бірлесіп оларды дайындау мен іске асыруға қатысуға;
4) Қазақстан Республикасының орталық мемлекеттік, жергілікті атқарушы органдарымен және өзге де ұйымдармен өзара іс-қимылды жүзеге асыруға, олардың өкілдерін шақыруға және тыңдауға, қажетті материалдарды сұратуға және алуға, Алатау қаласын дамытуға байланысты мәселелер бойынша консультациялар өткізуге;
5) қаралатын мәселелер бойынша консультациялар өткізу үшін кәсіпкерлерді, ғалымдарды, мамандарды, сарапшылар мен консультанттарды тартуға;
6) әкімшілікте және (немесе) әкімшілік органдарында шетелдік және қазақстандық мамандар мен сарапшылар қатарынан консультативтік-кеңесші алқалы органдар құруға;
7) әкімшіліктің Кеңестің міндеттері мен функцияларынан туындайтын ішкі құжаттарын бекітуге және келісуге;
8) әкімшіліктің ішкі қызметіне байланысты кез келген мәселені қарауға қабылдауға, сондай-ақ әкімшіліктің ішкі қызметіне қатысты мәселелер бойынша әкімшілік басқару органдарының кез келген шешімінің күшін жоюға;
9) Конституциялық заңға, осы Ережеге және (немесе) әкімшіліктің нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес өзге де құқықтарды жүзеге асыруға құқылы.
6. Кеңестің құзыретіне кіретін мәселелерді жедел шешу мақсатында Кеңес реттеушілік комиссияға әкімшілік қабылдайтын барлық немесе жекелеген реттеушілік ережелерді бекіту бойынша өз өкілеттіктерін беруге құқылы.
5-тарау. Кеңестің комитеттері
7. Кеңес осы комитеттерге Кеңестің кейбір өкілеттіктерін, соның ішінде реттеушілік ережелерді әзірлеу және бекіту бойынша өкілеттіктерді бере отырып, Кеңес мүшелерінің қатарынан Кеңестің комитеттерін құруға құқылы.
8. Кеңестің комитеттері нақты комитетте жұмыс істеу үшін қажетті кәсіби білімі, құзыреті мен дағдылары бар Кеңес мүшелерінен тұрады.
9. Кеңес комитеті мүшелерінің саны бес адамнан кем болмауға, олардың қырық пайызы тәуелсіз болуға тиіс.
10. Кеңестің комитеті өзіне берілген мәселелер бойынша қабылдаған шешімдер Кеңестің отырысында бөлек бекітуді талап етпейді, міндетті күші болады және Кеңес қабылдаған шешімдер деп есептеледі.
Кеңестің комитеттеріне 4-тармақтың 2), 3), 5), 13), 14), 17), 19), 21) және 22) тармақшаларында көзделген өкілеттіктер, сондай-ақ стратегиялық сипаттағы өзге де мәселелер мен Кеңестің шешімдері бойынша өкілеттіктер берілуі мүмкін емес.
11. Кеңес комитеттерін қалыптастыру және олардың жұмыс тәртібі, олардың өкілеттіктері, комитеттердің сандық құрамы, Кеңеске берілген өкілеттіктер Кеңестің шешімдерімен және (немесе) әкімшіліктің Кеңес бекітетін ішкі құжаттарымен айқындалады.

12. Заседания комитетов Совета проводятся в том же порядке, что и заседания Совета, если иное не предусмотрено их положениями.
Глава 6. Члены Совета
13. Совет состоит из не менее семи членов. Количество независимых членов Совета должно составлять не менее сорока процентов от количества всех членов Совета.
14. Членами Совета не могут быть лица, связанные браком или близким родством.
15. Независимые члены Совета осуществляют свои функции на основании гражданско-правовых договоров с администрацией.
16. Совет вправе рекомендовать Президенту Республики Казахстан досрочно прекратить полномочия независимого члена Совета, ненадлежащим образом исполняющего свои обязанности.
17. Председателем Совета является Премьер-Министр Республики Казахстан.
18. Председатель Совета или его заместители вправе:
1) осуществлять общее руководство деятельностью Совета;
2) председательствовать на заседаниях Совета;
3) осуществлять общий контроль за реализацией решений Совета;
4) осуществлять иные действия, предусмотренные настоящим Положением.
19. Председатель Совета имеет двух заместителей, один из которых является независимым членом Совета.
В случае отсутствия председателя Совета его функции осуществляет один из его заместителей, определенный председателем Совета.
20. Председатель Совета и его заместители придерживаются принципа свободы выражения точки зрения членами Совета по обсуждаемым вопросам, способствуют поиску согласованного решения, достижению консенсуса членами Совета, принятию решений в полной мере, отвечающим целям специального правового режима.
21. Члены Совета вправе:
1) инициировать заседания Совета путем направления письменного сообщения председателю Совета или его заместителю, содержащего предлагаемую повестку дня заседания Совета;
2) вносить предложения по повестке дня заседания Совета и порядку обсуждения вопросов при формировании повестки заседания Совета;
3) участвовать в подготовке материалов к заседаниям Совета и проектов их решений;
4) запрашивать и получать от администрации, центральных государственных и местных исполнительных органов, субъектов квазигосударственного сектора информацию и материалы, имеющие непосредственное отношение к полномочиям Совета и вопросам развития города Алатау;
5) досрочно прекратить свои полномочия путем направления письменного заявления председателю Совета или его заместителю;
6) осуществлять иные права в соответствии Конституционным законом, настоящим Положением и (или) нормативными правовыми актами администрации.
22. Независимые члены Совета:

12. Егер олардың ережелерінде өзгеше көзделмесе, Кеңес комитеттерінің отырыстары Кеңестің отырыстары өткізілетін тәртіппен өткізіледі.
6-тарау. Кеңестің мүшелері
13. Кеңес кемінде жеті мүшеден тұрады. Кеңестің тәуелсіз мүшелерінің саны Кеңестің барлық мүшелері санының кемінде қырық пайызын құрауы тиіс.
14. Некеде тұрған немесе жақын туыстық қатынастардағы адамдар Кеңес мүшелері бола алмайды.
15. Кеңестің тәуелсіз мүшелері өз функцияларын әкімшілікпен жасалған азаматтық-құқықтық шарттар негізінде жүзеге асырады.
16. Кеңес өз міндеттерін тиісінше орындамаған Кеңестің тәуелсіз мүшесінің өкілеттіктерін мерзімінен бұрын тоқтатуды Қазақстан Республикасының Президентіне ұсынуға құқылы.
17. Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі Кеңестің Төрағасы болып табылады.
18. Кеңес Төрағасы немесе оның орынбасарлары:
1) Кеңес қызметіне жалпы басшылықты жүзеге асыруға;
2) Кеңес отырыстарына төрағалық етуге;
3) Кеңес шешімдерінің іске асырылуын жалпы бақылауды жүзеге асыруға;
4) осы Ережеде көзделген өзге де әрекеттерді жүзеге асыруға құқылы.
19. Кеңес Төрағасының екі орынбасары болады, олардың бірі Кеңестің тәуелсіз мүшесі болып табылады. Кеңес Төрағасы болмаған жағдайда оның функцияларын Кеңес Төрағасы айқындаған оның орынбасарларының бірі жүзеге асырады.
20. Кеңес Төрағасы мен оның орынбасарлары Кеңес мүшелерінің талқыланатын мәселелер бойынша өз көзқарастарын еркін білдіру қағидатын ұстанады, келісілген шешімді іздеуге, Кеңес мүшелерінің консенсусқа қол жеткізуіне, арнаулы құқықтық режимнің мақсаттарына толықтай жауап беретін шешімдердің қабылдануына ықпал етеді.
21. Кеңес мүшелері:
1) Кеңес отырысының ұсынылатын күн тәртібі қамтылған жазбаша хабарламаны Кеңес Төрағасына немесе оның орынбасарына жіберу арқылы Кеңес отырыстарына бастама жасауға;
2) Кеңес отырысының күн тәртібін қалыптастыру кезінде отырыстың күн тәртібі және мәселелерді талқылау тәртібі бойынша ұсыныстар енгізуге;
3) Кеңес отырыстарына материалдарды және олардың шешімдерінің жобаларын дайындауға қатысуға;
4) әкімшіліктен, орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардан, квазимемлекеттік сектор субъектілерінен Кеңестің өкілеттіктеріне және Алатау қаласын дамыту мәселелеріне тікелей қатысы бар ақпарат пен материалдарды сұратуға және алуға;
5) Кеңес Төрағасына немесе оның орынбасарына жазбаша өтініш жіберу арқылы өз өкілеттіктерін мерзімінен бұрын тоқтатуға;
6) Конституциялық заңға, осы Ережеге және (немесе) әкімшіліктің нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес өзге де құқықтарды жүзеге асыруға құқылы.
22. Кеңестің тәуелсіз мүшелері:

1) способствуют продвижению города Алатау и развивают отношения с иностранными инвесторами, технологическими компаниями, иностранными государствами и международными организациями с целью привлечения инвестиций в развитие города Алатау;
2) вносят экспертный вклад, знания, опыт и свое профессиональное видение при рассмотрении вопросов развития города Алатау в целях достижения целей специального правового режима, участвуют в их обсуждении и выдвигают соответствующие рекомендации и замечания.
Независимые члены Совета вправе получать вознаграждение за выполнение ими возложенных функций и компенсацию расходов, непосредственно связанных с участием в работе Совета.
23. Члены Совета не вправе:
1) использовать и допускать использование имущества администрации в противоречии с настоящим Положением, решениями Совета, а также в личных целях;
2) передавать свое право голоса другому лицу, в том числе другому члену Совета;
3) использовать доступную им в ходе осуществления своих полномочий информацию ограниченного доступа в личных целях, а также разглашать ее.
24. Члены Совета обязаны:
1) участвовать в заседаниях Совета, комитетов Совета и иных рабочих и экспертных групп, членами которых они являются;
2) уведомлять заранее до начала заседания председателя Совета и (или) его заместителей, секретаря Совета, о невозможности участвовать в заседании Совета с указанием причин своего отсутствия;
3) предоставлять секретарю Совета причину непринятия участия в заочном заседании Совета;
4) способствовать достижению стратегических целей администрации и действовать в наилучших интересах специального правового режима, администрации, города Алатау и их целей;
5) воздерживаться от действий и не допускать ситуаций, при которых личная, корпоративная или ведомственная заинтересованность членов Совета может повлиять на надлежащее исполнение ими обязанностей члена Совета и/или привести к противоречию между их интересами (или интересами аффилированных с ними лиц) и интересами администрации. В случае возникновения такого конфликта интересов член Совета обязан немедленно информировать Совет о его наличии в соответствии с правилами политики выявления и урегулирования конфликта интересов, утверждаемой Советом;
6) нести иные обязанности в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан, положения об администрации и (или) внутренних документов администрации, утверждаемых Советом.
25. Члены Совета при осуществлении своих функций:

1) Алатау қаласын дамытуға инвестициялар тарту мақсатында Алатау қаласын ілгерілетуге ықпал етеді және шетелдік инвесторлармен, технологиялық компаниялармен, шет мемлекеттермен және халықаралық ұйымдармен қарым- қатынастарды дамытады;
2) арнаулы құқықтық режимнің мақсаттарына қол жеткізу мақсатында Алатау қаласын дамыту мәселелерін қарау кезінде сараптамалық үлес қосады, білімін, тәжірибесін және өзінің кәсіби пайымын ортаға салады, талқылауға қатысады және тиісті ұсынымдар мен ескертулер енгізеді.
Кеңестің тәуелсіз мүшелері өздеріне жүктелген функцияларды орындағаны үшін сыйақы алуға және Кеңес жұмысына қатысуымен тікелей байланысты шығыстарына өтем алуға құқылы.
23. Кеңес мүшелері:
1) әкімшіліктің мүлкін осы Ережеге, Кеңестің шешімдеріне қайшы, сондай-ақ жеке мақсаттарда пайдалануға және пайдалануға жол беруге;
2) өзінің дауыс беру құқығын басқа тұлғаға, оның ішінде Кеңестің басқа мүшесіне беруге;
3) өз өкілеттіктерін жүзеге асыру барысында өздеріне қолжетімді болған қолжетімділігі шектеулі ақпаратты жеке мақсаттарда пайдалануға, сондай-ақ оны жария етуге құқылы емес.
24. Кеңестің мүшелері:
1) Кеңестің, Кеңес комитеттерінің және өздері мүшелері болып табылатын өзге де жұмысшы және сарапшылық топтардың отырыстарына қатысуға;
2) Кеңес отырысына қатысуы мүмкін еместігі туралы отырыс басталғанға дейін алдын ала Кеңес Төрағасына және (немесе) оның орынбасарларына, Кеңес хатшысына өзінің болмау себептерін көрсете отырып хабарлауға;
3) Кеңестің сырттай отырысына қатыспау себебін Кеңес хатшысына ұсынуға;
4) әкімшіліктің стратегиялық мақсаттарына қол жеткізуге ықпал етуге және арнаулы құқықтық режимнің, әкімшіліктің, Алатау қаласының және олардың мақсаттарының мүдделері үшін барынша тиімді әрекет етуге;
5) Кеңес мүшелерінің жеке, корпоративтік немесе ведомстволық мүдделілігі олардың Кеңес мүшесінің міндеттерін тиісінше орындауына әсер етуі мүмкін және/немесе олардың мүдделері (немесе олармен аффилирленген тұлғалардың мүдделері) мен әкімшілік мүдделері арасындағы қайшылыққа алып келуі мүмкін әрекеттерден тартынуға және жағдайларға жол бермеуге міндетті. Мұндай мүдделер қақтығысы туындаған жағдайда Кеңес мүшесі Кеңес бекітетін мүдделер қақтығысын анықтау және реттеу саясатының қағидаларына сәйкес мүдделер қақтығысының бар екендігі туралы Кеңесті дереу хабардар етуге міндетті;
6) Қазақстан Республикасы заңнамасының, әкімшілік туралы ереженің және (немесе) Кеңес бекітетін әкімшіліктің ішкі құжаттарының талаптарына сәйкес өзге де міндеттерді атқаруға міндетті.
25. Кеңес мүшелері өз функцияларын жүзеге асыру кезінде:

1) действуют в наилучших интересах развития города Алатау в специальном правовом режиме;
2) избегают возникновения конфликта интересов личного, корпоративного или ведомственного характера.
Глава 7. Организация заседаний Совета
26. Заседания Совета проводятся не реже 1 (одного) раза в полугодие соответствующего календарного года председателем Совета или одним из его заместителей по собственной инициативе или по инициативе члена Совета.
27. Дата и время первого заседания Совета, а также других заседаний, связанных с необходимостью безотлагательного рассмотрения вопросов, в том числе при возникновении обстоятельств, требующих оперативного принятия решений, обеспечением непрерывной деятельности администрации, исполнением поручений Президента Республики Казахстан определяются Председателем Совета или его заместителем в более короткие сроки, чем сроки, определенные настоящим Положением.
На первом заседании Совета назначается секретарь Совета.
В случаях, предусмотренных настоящим пунктом, повестка дня заседания Совета и материалы к ней направляются членам Совета по мере готовности.
28. Заседания Совета могут проводиться очно, как путем личного участия членов Совета в заседании, так и их участия в заседании посредством аудио- и видеоконференции.
29. Заседания Совета могут проводиться заочно путем рассмотрения членами Совета представленных вопросов повестки дня и голосования по ним.
Срок для заочного голосования не должен быть меньше 10 (десяти) часов и превышать 2 (два) рабочих дня со дня рассылки материалов и повестки дня для голосования. Члены Совета направляют результаты голосования секретарю Совета на бумажном носителе и (или) посредством электронной почты по каждому вопросу повестки дня в течение срока, указанного секретарем Совета при рассылке вопросов повестки дня.
В случае отсутствия ответа в указанный срок считается, что член Совета воздержался от голосования.
30. При созыве заседания Совета определяются форма, дата, место и время проведения заседания Совета.
Секретарь Совета извещает всех членов Совета посредством электронной почты, нарочно или иным способом, подтверждающим получения извещения, с приложением сформированной повестки дня и иных необходимых материалов, и информации о вопросах, включенных в повестку дня предстоящего заседания Совета.
31. Дата и время заседания Совета подлежат определению не позднее чем за 2 (две) недели до проведения заседания, если иное не предусмотрено настоящим Положением.
32. Об изменении формы, места, даты или времени заседания Совета все члены Совета должны быть уведомлены секретарем Совета заблаговременно.
Уведомление об изменениях места, даты или времени заседания Совета направляется членам Совета в любой форме, гарантирующей получение уведомления членом Совета.

1) арнаулы құқықтық режимде Алатау қаласын дамытудың мүдделері үшін барынша тиімді әрекет етеді;
2) жеке, корпоративтік немесе ведомстволық сипаттағы мүдделер қақтығысының туындауына жол бермейді.
7-тарау. Кеңестің отырыстарын ұйымдастыру
26. Кеңестің отырыстары тиісті күнтізбелік жылдың жартыжылдығында кемінде 1 (бір) рет Кеңес Төрағасының немесе оның орынбасарларының бірінің өз бастамасы бойынша немесе Кеңес мүшесінің бастамасы бойынша өткізіледі.
27. Кеңестің бірінші отырысының, сондай-ақ мәселелерді кейінге қалдырмай қарау қажеттілігіне, оның ішінде жедел шешімдер қабылдауды талап ететін мән-жайлар туындаған кезде, әкімшіліктің үздіксіз қызметін қамтамасыз етуге, Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмаларын орындауға байланысты басқа да отырыстардың күні мен уақытын Кеңес Төрағасы немесе оның орынбасары осы Ережеде айқындалған мерзімдерден қысқа мерзімде айқындайды.
Кеңестің бірінші отырысында Кеңес хатшысы тағайындалады.
Осы тармақта көзделген жағдайларда Кеңес отырысының күн тәртібі және оған материалдар Кеңес мүшелеріне дайын болуына қарай жіберіледі.
28. Кеңес отырыстары Кеңес мүшелерінің отырысқа жеке қатысуы арқылы да, сондай-ақ олардың отырысқа аудио- және бейнеконференция арқылы қатысуы арқылы да бетпе-бет өткізілуі мүмкін.
29. Кеңестің отырыстары Кеңес мүшелерінің ұсынылған күн тәртібіндегі мәселелерді қарауы және олар бойынша дауыс беруі арқылы сырттай өткізілуі мүмкін. Сырттай дауыс беру мерзімі дауыс беру үшін материалдар мен күн тәртібін таратқан күннен бастап 10 (он) сағаттан кем болмауға және 2 (екі) жұмыс күнінен аспауға тиіс. Кеңес мүшелері дауыс беру нәтижелерін Кеңес хатшысына күн тәртібіндегі әрбір мәселе бойынша қағаз жеткізгіште және (немесе) электрондық пошта арқылы Кеңес хатшысы күн тәртібіндегі мәселелерді таратқан кезде көрсетілген мерзім ішінде жібереді.
Көрсетілген мерзімде жауап болмаған жағдайда, Кеңес мүшесі дауыс беруден қалыс қалды деп есептеледі.
30. Кеңес отырысын шақыру кезінде Кеңес отырысын өткізудің нысаны, күні, орны мен уақыты айқындалады.
Кеңес хатшысы барлық Кеңес мүшелерін электрондық пошта арқылы, қолма-қол немесе хабарламаны алғанын растайтын өзге де тәсілмен, қалыптастырылған күн тәртібін және өзге де қажетті материалдарды, алдағы Кеңес отырысының күн тәртібіне енгізілген мәселелер туралы ақпаратты қоса бере отырып хабардар етеді.
31. Егер осы Ережеде өзгеше көзделмесе, Кеңес отырысының күні мен уақыты отырыс өткізілгенге дейін 2 (екі) аптадан кешіктірілмей айқындалуға тиіс.
32. Кеңес отырысының нысаны, орны, күні немесе уақыты өзгергені туралы барлық Кеңес мүшелерін Кеңес хатшысы алдын ала хабардар етуге тиіс.
Кеңес отырысының орны, күні немесе уақыты өзгергені туралы хабарлама Кеңес мүшелеріне Кеңес мүшесінің хабарламаны алуына кепілдік беретін кез келген нысанда жіберіледі.

33. Члены Совета в течение 1 (одного) рабочего дня после получения извещения о заседании Совета вправе включить в повестку дня дополнительные вопросы, подлежащие рассмотрению.
34. Окончательная повестка дня заседания Совета формируется секретарем Совета, согласовывается с председателем (заместителем председателя) и подлежит рассылке вместе с необходимыми материалами членам Совета не позднее чем за 1 (одну) неделю до дня его заседания, если иное не предусмотрено настоящим Положением.
35. На заседании Совета председательствует председатель Совета, а в случае созыва заседания заместителем председателя - соответствующим заместителем.
В случае отсутствия на заседании Совета председателя Совета на заседании Совета председательствует один из его заместителей, определенный председателем Совета.
36. Решение Совета оформляется протоколом, который подписывается председательствующим на заседании Совета и готовится секретарем.
Решение Совета принимается голосованием присутствующих на очном заседании членов Совета.
В случае заочного заседания Совета, секретарем при подготовке протокола учитываются итоги заочного голосования.
37. Заседания Совета, проводимые как в очном, так и в заочном порядке правомочны при участии не менее двух третей от общего числа членов Совета.
При отсутствии кворума председатель Совета или его заместитель объявляют о переносе заседания и определяют новую дату его проведения.
38. Решения Совета принимаются простым большинством голосов присутствующих членов Совета. В случае равенства голосов голос председательствующего является решающим.
39. Члены Совета участвуют в заседаниях лично и без права делегирования.
40. Члены Совета, участвующие на заседании, при рассмотрении вопроса повестки дня заседания обязаны заявлять о наличии конфликта интересов личного, корпоративного или ведомственного характера.
В случае наличия такого конфликта он подлежит урегулированию в соответствии с правилами политики выявления и урегулирования конфликта интересов, утверждаемой Советом.
Глава 8. Обеспечение заседаний Совета, секретарь Совета
41. Материально-техническое обеспечение заседаний Совета, в том числе необходимым местом, и покрытие расходов на перелеты и проживание независимых членов Совета в случае проведения очного заседания осуществляются за счет администрации.
42. Секретарь не является членом Совета.
43. Секретарь Совета:
1) организует проведение заседаний Совета и комитетов Совета;
2) осуществляет сбор предоставленных материалов по вопросам повестки дня Совета и комитетов Совета;

33. Кеңес мүшелері Кеңес отырысы туралы хабарламаны алғаннан кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде күн тәртібіне қаралуға жататын қосымша мәселелерді енгізуге құқылы.
34. Егер осы Ережеде өзгеше көзделмесе, Кеңес отырысының түпкілікті күн тәртібін Кеңес хатшысы қалыптастырады, ол Төрағамен (Төрағаның орынбасарымен) келісіледі және отырыс күніне дейін 1 (бір) аптадан кешіктірілмей қажетті материалдармен бірге Кеңес мүшелеріне таратылуға тиіс.
35. Кеңес отырысында Кеңес төрағасы, ал отырысты Төрағаның орынбасары шақырған жағдайда - тиісті орынбасар төрағалық етеді.
Кеңес отырысында Кеңес Төрағасы болмаған жағдайда, Кеңес Төрағасы айқындаған оның орынбасарларының бірі төрағалық етеді. Кеңес отырысында
36. Кеңестің шешімі хаттамамен ресімделеді, оған Кеңес отырысында төрағалық еткен адам қол қояды және оны хатшы дайындайды.
Кеңестің шешімі бетпе-бет отырысқа қатысып отырған Кеңес мүшелерінің дауыс беруі арқылы қабылданады.
Кеңестің сырттай отырысы болған жағдайда, хатшы хаттаманы дайындау кезінде сырттай дауыс берудің қорытындыларын ескереді.
37. Бетпе-бет, сондай-ақ сырттай тәртіппен өткізілетін Кеңес отырыстары Кеңес мүшелерінің жалпы санының кемінде үштен екісі қатысқан кезде заңды болады. Кворум болмаған кезде Кеңес Төрағасы немесе оның орынбасары отырысты кейінге қалдыратыны туралы жариялайды және оны өткізудің жаңа күнін айқындайды.
38. Кеңес шешімдері оның Кеңеске қатысып отырған мүшелерінің қарапайым көпшілік дауысымен қабылданады. Дауыстар тең болған жағдайда, төрағалық етушінің дауысы шешуші болады.
39. Кеңес мүшелері отырыстарға жеке өздері және өкілеттік беру құқығынсыз қатысады.
40. Отырысқа қатысушы Кеңес мүшелері отырыстың күн тәртібіндегі мәселені қарау кезінде жеке, корпоративтік немесе ведомстволық сипаттағы мүдделер қақтығысының бар екені туралы мәлімдеуге міндетті.
Мұндай қақтығыс болған жағдайда ол Кеңес бекітетін мүдделер қақтығысын анықтау және реттеу саясатының қағидаларына сәйкес реттелуге тиіс.
8-таpay. Кеңес отырыстарын қамтамасыз ету, Кеңес хатшысы
41. Кеңес отырыстарын материалдық-техникалық қамтамасыз ету, оның ішінде қажетті орынмен қамтамасыз ету, сондай-ақ бетпе-бет отырыс өткізілген жағдайда Кеңестің тәуелсіз мүшелерінің ұшу және тұру шығыстарын өтеу әкімшілік есебінен жүзеге асырылады.
42. Хатшы Кеңестің мүшесі болып табылмайды.
43. Кеңес хатшысы:
1) Кеңестің және Кеңес комитеттерінің отырыстарын өткізуді ұйымдастырады;
2) Кеңестің және Кеңес комитеттерінің күн тәртібіндегі мәселелер бойынша ұсынылған материалдарды жинауды жүзеге асырады;

3) оповещает членов Совета и комитетов Совета о повестке дня, дате, времени и месте проведения заседания Совета и комитетов Совета и своевременно обеспечивает их необходимыми материалами;
4) ведет протоколы заседаний Совета и комитетов Совета, обеспечивает хранение протоколов, материалов заседаний Совета и комитетов Совета;
5) формирует проект и окончательную повестку дня заседания Совета;
6) доводит до сведения ответственных и заинтересованных лиц информацию о принятых Советом или комитетом Совета решениях;
7) формирует выписки из протоколов заседаний и решений Совета и комитетов Совета;
8) направляет в центральные государственные и местные исполнительные органы, а также иным организациям запросы Совета и его членов о представлении информации и материалов, необходимых для выполнения задач Совета;
9) ведет мониторинг выполнения решений Совета и по итогам полугодия информирует об их результатах членов Совета;
10) обеспечивает вновь назначенных членов Совета информацией и внутренними документами администрации, необходимыми для осуществления их полномочий;
11) осуществляет иные функции в соответствии с положением об администрации и (или) внутренними документами администрации.

3) Кеңестің және Кеңес комитеттерінің мүшелерін күн тәртібі, Кеңес пен Кеңес комитеттері отырысының өтетін күні, уақыты мен орны туралы хабардар етеді және оларды қажетті материалдармен уақтылы қамтамасыз етеді;
4) Кеңес пен Кеңес комитеттері отырыстарының хаттамаларын жүргізеді, хаттамалардың, Кеңес және Кеңес комитеттері отырыстары материалдарының сақталуын қамтамасыз етеді;
5) Кеңес отырысының күн тәртібінің жобасын және түпкілікті күн тәртібін қалыптастырады;
6) Кеңес немесе Кеңес комитеті қабылдаған шешімдер туралы ақпаратты жауапты және мүдделі тұлғалардың назарына жеткізеді;
7) отырыстардың хаттамаларынан және Кеңес пен Кеңес комитеттерінің шешімдерінен үзінді көшірмелер қалыптастырады;
8) орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдарға, сондай-ақ өзге де ұйымдарға Кеңестің міндеттерін орындау үшін қажетті ақпарат пен материалдарды ұсыну туралы Кеңестің және оның мүшелерінің сұрау салуларын жібереді;
9) Кеңес шешімдерінің орындалуына мониторинг жүргізеді және жартыжылдықтың қорытындысы бойынша олардың нәтижелері туралы Кеңес мүшелерін хабардар етеді;
10) Кеңестің жаңадан тағайындалған мүшелерін олардың өкілеттіктерін жүзеге асыру үшін қажетті ақпаратпен және әкімшіліктің ішкі құжаттарымен қамтамасыз етеді;
11) әкімшілік туралы ережеге және (немесе) әкімшіліктің ішкі құжаттарына сәйкес өзге де функцияларды жүзеге асырады.