Об утверждении Правил реализации (внедрения) блочного бюджетирования и перечня государственных органов и местных исполнительных органов, участвующих в блочном бюджетировании
Постановление Правительства Республики Казахстан от 8 августа 2025 года № 602.
Примечание ИЗПИ!
Введение в действие см. п. 3.
В соответствии со статьей 170 Бюджетного кодекса Республики Казахстан Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила реализации (внедрения) блочного бюджетирования;
2) перечень государственных органов и местных исполнительных органов, участвующих в блочном бюджетировании.
2. Признать утратившим силу постановление Правительства Республики Казахстан от 18 сентября 2024 года № 761 "Об утверждении Правил внедрения, работы блочного бюджета в рамках пилотного проекта и определении перечня государственных органов, использующих блочный бюджет".
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и действует до 31 декабря 2027 года включительно.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 августа 2025 года № 602
Правила
реализации (внедрения) блочного бюджетирования
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила реализации (внедрения) блочного бюджетирования (далее – Правила) разработаны в соответствии со статьей 170 Бюджетного кодекса Республики Казахстан (далее – Бюджетный кодекс) и определяют порядок бюджетных процедур реализации (внедрения) блочного бюджетирования для государственных органов и местных исполнительных органов, участвующих в блочном бюджетировании в рамках пилотного проекта (далее – пилотный проект), согласно перечню, утвержденному настоящим постановлением (далее – перечень).
2. Формирование и исполнение бюджетов на 2025 – 2027 годы в отношении администраторов бюджетных программ, участвующих в пилотном проекте, осуществляются с учетом положений настоящих Правил.
3. Лица, виновные в нарушении бюджетных процедур блочного бюджета, несут ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.
4. На уровне местных бюджетов пилотный проект осуществляется на уровне областного бюджета.
Администраторов местных бюджетных программ областного бюджета без права их последующей замены для участия в пилотном проекте определяет аким соответствующей области.
Глава 2. Участники пилотного проекта
5. Участниками пилотного проекта являются:
1) центральные государственные и местные исполнительные органы в соответствии с перечнем;

Блоктық бюджеттеуді іске асыру (ендіру) қағидаларын және блоктық бюджеттеуге қатысатын мемлекеттік органдар мен жергілікті атқарушы органдардың тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 8 тамыздағы № 602 қаулысы.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулы 31.12.2027 дейін қолданылады.
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 170-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған:
1) Блоктық бюджеттеуді іске асыру (ендіру) қағидалары;
2) блоктық бюджеттеуге қатысатын мемлекеттік органдар мен жергілікті атқарушы органдардың тізбесі бекітілсін.
2. "Пилоттық жоба шеңберінде блоктық бюджетті енгізу, оның жұмыс істеу қағидаларын бекіту және блоктық бюджетті пайдаланатын мемлекеттік органдар тізбесін айқындау туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 18 қыркүйектегі № 761 қаулысының күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2027 жылғы 31 желтоқсанды қамтитын мерзімге дейін қолданылады.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2025 жылғы 8 тамыздағы
№ 602 қаулысымен
бекітілген
Блоктық бюджеттеуді іске асыру (ендіру) қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Блоктық бюджеттеуді іске асыру (ендіру) қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің (бұдан әрі – Бюджет кодексі) 170-бабына сәйкес әзірленді және осы қаулымен бекітілген тізбеге (бұдан әрі – тізбе) сәйкес пилоттық жоба шеңберінде блоктық бюджеттеуге (бұдан әрі – пилоттық жоба) қатысатын мемлекеттік органдар мен жергілікті атқарушы органдар үшін блоктық бюджеттеуді іске асырудың (ендірудің) бюджеттік рәсімдерінің тәртібін айқындайды.
2. Пилоттық жобаға қатысатын бюджеттік бағдарламалар әкімшілеріне қатысты 2025 – 2027 жылдарға арналған бюджеттерді қалыптастыру және атқару осы Қағидалардың ережелерін ескере отырып жүзеге асырылады.
3. Блоктық бюджеттің бюджеттік рәсімдерін бұзған кінәлі тұлғаларға Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапкершілік жүктеледі.
4. Жергілікті бюджеттер деңгейінде пилоттық жоба облыстық бюджет деңгейінде жүзеге асырылады.
Пилоттық жобаға кейіннен алмасу құқығынсыз қатысу үшін облыстық бюджеттің жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілерін тиісті облыс әкімі айқындайды.
2-тарау. Пилоттық жобаға қатысушылар
5. Пилоттық жобаға қатысушылар:
1) тізбеге сәйкес орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар;

2) центральный уполномоченный орган по государственному планированию;
3) центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию;
4) центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета;
5) местный уполномоченный орган по исполнению бюджета;
6) местный уполномоченный орган по государственному планированию;
7) орган государственного казначейства.
Глава 3. Особенности блочного бюджетирования
6. В отношении администраторов бюджетных программ, участвующих в пилотном проекте, устанавливаются стабильные лимиты расходов на трехлетний период с разбивкой по годам в процентах от среднегодового объема расходов соответствующего бюджета, определенного с учетом расходов за последние три отчетных финансовых года, и расходов, предусмотренных в утвержденном (уточненном) бюджете текущего финансового года и одного планового года, с учетом ежегодной индексации на уровень cглаженного валового внутреннего продукта (cглаженного валового регионального продукта).
Сглаженный валовой внутренний продукт (далее – сглаженный ВВП) страны – среднее значение за последние три отчетных финансовых года, а также текущий и планируемый год.
Сглаженный валовой региональный продукт (далее – сглаженный ВРП) региона – среднее значение за последние три отчетных финансовых года, а также текущий и планируемый год.
Лимиты расходов администраторов бюджетных программ рассчитываются по следующей формуле:
1) СВВП = (ВВП1+…+ВВП5)/5
2) СЗ ∑пг = (∑1+…+∑4) /4
3) ДР %= (СЗ ∑пг * 100%)/ СВВП
4) лимит АБП = ВВП пр*ДР %.
Примечание: расшифровка аббревиатур:
СВВП – сглаженный ВВП;
ВВП 1, 2, 3 – ВВП за три отчетных года;
ВВП 4 – ВВП текущего финансового года;
ВВП 5 – ВВП одного планового года;
СЗ ∑пг – среднее значение объема расходов администраторов бюджетных программ;
∑1, 2 … – объем расходов администраторов бюджетных программ за три отчетных финансовых года и текущий финансовый год;
ДР % – доля лимита расходов администраторов бюджетных программ;
лимит АБП – лимит администраторов бюджетных программ;
ВВП пр – ВВП планового периода.
При расчете лимитов расходов администратора бюджетных программ применяются:
на уровне республиканского бюджета – ВВП и cглаженный ВВП;
на уровне местного бюджета – ВРП и cглаженный ВРП.
Темп роста расхода государственного органа не должен превышать темпа роста расходов республиканского бюджета (на плановый период), который ограничивается уровнем долгосрочного экономического роста, увеличенного на целевой ориентир по инфляции в соответствии с пунктом 2 статьи 48 Бюджетного кодекса.
Для уровня местного бюджета применяется аналогичный подход по темпу роста расходов местного бюджета (на плановый период).
До определения лимита расходов центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию совместно с администратором бюджетных программ осуществляют бюджетный обзор расходов.
Лимиты расходов администраторов бюджетных программ, участвующих в пилотном проекте, доводятся в номинальном выражении.

2) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган;
3) бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган;
4) бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган;
5) бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган;
6) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган;
7) мемлекеттік қазынашылық органы.
3-тарау. Блоктық бюджеттеу ерекшеліктері
6. Пилоттық жобаға қатысатын бюджеттік бағдарламалардың әкімшілеріне қатысты үш жылдық кезеңге арналған тұрақты шығыстар лимиттері белгіленіп, ол соңғы үш есептік қаржы жылындағы шығыстар және тегістелген жалпы ішкі өнімнің (тегістелген жалпы өңірлік өнімнің) деңгейіне жыл сайынғы индекстеу және ағымдағы қаржы жылы және жоспарлы бір жылы бекітілген (нақтыланған) бюджетте көзделген шығыстар ескеріліп айқындалған тиісті бюджет шығыстарының орташа жылдық көлемінің пайызы жылдар бойынша бөлінеді.
Елдің тегістелген жалпы ішкі өнімі (бұдан әрі – тегістелген ЖІӨ) – соңғы үш есептік қаржы жылындағы, сондай-ақ ағымдағы және жоспарланатын жылғы орташа мән.
Тегістелген жалпы өңірлік өнім (бұдан әрі – тегістелген ЖӨӨ) – соңғы үш есепті қаржы жылындағы, сондай-ақ ағымдағы және жоспарланатын жылғы орташа мән.
Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерi шығыстарының лимиттері мына формула бойынша есептеледі:
1) ТЖІӨ = (ЖІӨ1+…+ ЖІӨ5)/5
2) ОМ ∑жж = (∑1+…+∑4) /4
3) ШҮ % = (ОМ ∑жж * 100%)/ ТЖІӨ
4) ББӘ-нің лимиті = ЖІӨ жк*ШҮ %.
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
ТЖІӨ – тегістелген ЖІӨ;
ЖІӨ 1, 2, 3 – үш есепті жылдағы ЖІӨ;
ЖІӨ 4 – ағымдағы қаржы жылындағы ЖІӨ;
ЖІӨ 5 – бір жоспарлы жылғы ЖІӨ;
ОМ ∑жж – бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің шығыстар көлемінің орташа мәні;
∑1, 2 … – есептік үш қаржы жылындағы және ағымдағы қаржы жылындағы бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің шығыстарының көлемі;
ШҮ % – бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің шығыстар лимитінің үлесі;
ББӘ лимиті – бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің лимиті;
ЖІӨ жк – жоспарлы кезеңдегі ЖІӨ.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісі шығыстарының лимиттерін есептеген кезде:
республикалық бюджет деңгейінде – ЖІӨ және тегістелген ЖІӨ;
жергілікті бюджет деңгейінде – ЖӨӨ және тегістелген ЖӨӨ қолданылады.
Мемлекеттік орган шығысының өсу қарқыны Бюджет кодексінің 48-бабының 2-тармағына сәйкес инфляция бойынша нысаналы бағдарға ұлғайтылған, ұзақмерзімді экономикалық өсу деңгейімен шектелетін республикалық бюджет шығыстарының өсу қарқынынан (жоспарлы кезеңге) аспауға тиіс.
Жергілікті бюджет деңгейі үшін жергілікті бюджет шығыстарының өсу қарқыны бойынша (жоспарлы кезеңге) осындай тәсіл қолданылады.
Шығыстар лимиті айқындалғанға дейін бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган бюджеттік бағдарламалар әкімшісімен бірге шығыстарға бюджеттік шолу жүргізеді.
Пилоттық жобаға қатысатын бюджеттік бағдарламалар әкімшілері шығыстарының лимиттері номиналдық мәнде жеткізіледі.

7. В рамках лимита расходов по предложению администратора бюджетных программ допускаются авансирование и перенос объемов расходов до десяти процентов от общего объема расходов на трехлетний период.
Авансирование осуществляется путем увеличения объема планируемых расходов первого (текущего) финансового года за счет уменьшения объемов расходов второго (последующего) финансового года на равнозначную сумму.
Перенос осуществляется путем уменьшения объема планируемых расходов первого (текущего) финансового года за счет увеличения объемов расходов второго (последующего) финансового года на равнозначную сумму.
Авансирование и перенос объемов расходов осуществляются в рамках формирования и (или) уточнения бюджета.
Первый руководитель администратора бюджетных программ соблюдает требование, предусмотренное законодательством Республики Казахстан, по сбалансированности объемов расходов в трехлетнем периоде в рамках лимита расходов.
8. В течение финансового года по решению первого руководителя администратора бюджетных программ с учетом предложений ведомственной бюджетной комиссии или бюджетной комиссии области администраторы бюджетных программ самостоятельно осуществляют перераспределение средств между бюджетными программами (подпрограммами).
Неиспользованные (недоиспользованные) бюджетные средства администратора бюджетных программ по итогам отчетного финансового года в размере, не превышающем пяти процентов от предусмотренных бюджетных средств в отчетном финансовом году, доиспользуются в следующем финансовом году.
Неиспользованные (недоиспользованные) бюджетные средства администратора бюджетных программ по итогам отчетного финансового года в размере, превышающем пять процентов от предусмотренных бюджетных средств в отчетном финансовом году, не допускается доиспользовать в очередном финансовом году, и в соответствии с пунктом 5 статьи 101 Бюджетного кодекса они аннулируются.
Требования части третьей настоящего пункта не распространяются на случаи образования средств по причине неоплаченной части зарегистрированных обязательств прошедшего финансового года по бюджетным программам развития со сроком реализации более одного года и возникновения обстоятельств непреодолимой силы, то есть чрезвычайных и непредотвратимых при данных условиях обстоятельствах (стихийные явления, военные действия, чрезвычайное положение и т.п.), предусмотренных пунктом 2 статьи 359 Гражданского кодекса Республики Казахстан (далее – Гражданский кодекс).
9. Финансирование расходов, связанных с передачей функций или наделением новых функций государственных органов, в связи с принятием законодательных актов осуществляется в соответствии с нормами Бюджетного кодекса в рамках уточнения или корректировки бюджета и увеличивает бюджет соответствующего администратора бюджетных программ, участвующего в пилотном проекте.

7. Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің ұсынысы бойынша шығыстар лимиті шеңберінде үш жылдық кезеңге арналған шығыстардың жалпы көлемінің он пайызына дейін аванс беруге және шығыстар көлемін ауыстыруға жол беріледі.
Аванс беру екінші (кейінгі) қаржы жылындағы шығыстар көлемін бірдей сомаға азайту есебінен бірінші (ағымдағы) қаржы жылы жоспарланатын шығыстар көлемін ұлғайту арқылы жүзеге асырылады.
Ауыстыру екінші (кейінгі) қаржы жылындағы шығыстар көлемін бірдей сомаға ұлғайту есебінен бірінші (ағымдағы) қаржы жылы жоспарланатын шығыстар көлемін азайту арқылы жүзеге асырылады.
Аванс беру және шығыстар көлемін ауыстыру бюджетті қалыптастыру және (немесе) нақтылау шеңберінде жүзеге асырылады.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бірінші басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шығыстар лимиті шеңберінде үш жылдық кезеңдегі шығыстар көлемінің теңгерімді болуы жөніндегі талапты сақтайды.
8. Қаржы жылы ішінде бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бірінші басшысының шешімі бойынша бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері ведомстволық бюджет комиссиясының немесе облыстың бюджет комиссиясының ұсыныстарын ескере отырып, бюджеттік бағдарламалар (кіші бағдарламалар) арасында қаражатты өздері қайта бөледі.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің есептік қаржы жылының қорытындысы бойынша есептік қаржы жылы көзделген бюджет қаражатының бес пайызынан аспайтын мөлшерде пайдаланылмаған (толық пайдаланылмаған) бюджет қаражаты келесі қаржы жылы толық пайдаланылады.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің есептік қаржы жылының қорытындысы бойынша есептік қаржы жылы көзделген бюджет қаражатының бес пайызынан асатын мөлшерде пайдаланылмаған (толық пайдаланылмаған) бюджет қаражатын кезекті қаржы жылы толық пайдалануға жол берілмейді және олар Бюджет кодексінің 101-бабының 5-тармағына сәйкес жоққа шығарылады.
Осы тармақтың үшінші бөлігінің талаптары іске асыру мерзімі бір жылдан асатын бюджеттік даму бағдарламалары бойынша өткен қаржы жылының тіркелген міндеттемелерінің ақы төленбеген бөлігіне және Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексі (бұдан әрі – Азаматтық кодекс) 359-бабының 2-тармағында көзделген еңсерілмейтін күш мән-жайларының, яғни төтенше және осы жағдайларда тойтаруға болмайтын мән-жайлардың (дүлей құбылыстар, ұрыс қимылдары, төтенше жағдай және т.б.) туындауына байланысты қаражат түзілген жағдайларда қолданылмайды.
9. Заңнамалық актілердің қабылдануына байланысты мемлекеттік органдар функцияларының өзгелерге берілуіне немесе оларға жаңа функциялардың жүктелуіне байланысты шығыстарды қаржыландыру бюджетті нақтылау және түзету шеңберінде Бюджет кодексінің нормаларына сәйкес жүзеге асырылады және пилоттық жобаға қатысатын тиісті бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бюджетін ұлғайтады.

Глава 4. Порядок государственного планирования
10. Для утверждения плана развития государственный орган вносит проект плана развития, имеющий положительное предложение ведомственной бюджетной комиссии, на рассмотрение в центральный уполномоченный орган по государственному планированию не позднее 1 апреля года завершения действующего плана развития государственного органа.
Для утверждения планов развития области местный исполнительный орган области вносит проект плана развития на рассмотрение в центральный уполномоченный орган по региональной политике не позднее 1 апреля третьего года действия текущего плана.
11. Целевые индикаторы плана развития области определяют развитие соответствующей территории с учетом ее специфики и потенциала развития региона в соответствии с Системой государственного планирования в Республике Казахстан, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 ноября 2017 года № 790 "Об утверждении Системы государственного планирования в Республике Казахстан" (далее – постановление № 790), а также направлены на реализацию функций, полномочий и компетенций местного исполнительного органа, определенных законами Республики Казахстан.
12. Центральный уполномоченный орган по государственному планированию, центральный уполномоченный орган по региональной политике и центральный уполномоченный орган по бюджетной политике по результатам рассмотрения проектов планов развития государственных органов, областей или проектов изменений и дополнений в планы развития государственных органов, областей, участвующих в пилотном проекте, проектов бюджетных программ формируют заключения на предмет соответствия требованиям Системы государственного планирования и не позднее 1 мая текущего финансового года направляют для формирования лимита:
центральному уполномоченному органу по бюджетному планированию для вынесения на рассмотрение Республиканской бюджетной комиссии и администраторам бюджетных программ;
местному исполнительному органу области для внесения на рассмотрение бюджетной комиссии области.
13. Внесение изменений и дополнений в план развития государственного органа, областей допускается в соответствии с пунктами 59 и 76 постановления № 790.
14. Паспорт бюджетных программ администратора бюджетных программ разрабатывается на основе и в пределах лимитов расходов, подписывается первым руководителем администратора бюджетных программ либо лицом, его замещающим, и содержит:
1) описание (обоснование), текущий статус бюджетной программы;
2) цель бюджетной программы;

4-тарау. Мемлекеттік жоспарлау тәртібі
10. Даму жоспарын бекіту үшін мемлекеттік орган ведомстволық бюджет комиссиясының оң ұсынысы бар даму жоспарының жобасын мемлекеттік органның қолданыстағы даму жоспары аяқталатын жылдың 1 сәуірінен кешіктірмей мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның қарауына енгізеді.
Облыстың даму жоспарларын бекіту үшін облыстың жергілікті атқарушы органы даму жоспарының жобасын ағымдағы жоспардың қолданылуының үшінші жылының 1 сәуірінен кешіктірмей өңірлік саясат жөніндегі орталық уәкілетті органның қарауына енгізеді.
11. Облыстың даму жоспарының нысаналы индикаторлары тиісті аумақтың дамуын "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 29 қарашадағы № 790 қаулысымен (бұдан әрі – № 790 қаулы) бекітілген Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесіне сәйкес оның ерекшелігі мен өңірдің даму әлеуетін ескере отырып айқындайды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарында айқындалған жергілікті атқарушы органның функцияларын, өкілеттіктері мен құзыреттерін іске асыруға бағытталған.
12. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган, өңірлік саясат жөніндегі орталық уәкілетті орган және бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган облыстардың даму жоспарларының жобаларын немесе пилоттық жобаға қатысатын облыстардың, мемлекеттік органдардың даму жоспарларына өзгерістер мен толықтырулардың жобаларын, бюджеттік бағдарламалар жобаларын қарау нәтижелері бойынша Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің талаптарына сәйкестігі тұрғысынан қорытынды қалыптастырады және ағымдағы қаржы жылының 1 мамырынан кешіктірмей лимит қалыптастыру үшін:
Республикалық бюджет комиссиясының қарауына шығару үшін бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға және бюджеттік бағдарламалар әкімшілеріне;
облыстардың бюджет комиссияларының қарауына енгізу үшін облыстың жергілікті атқарушы органына жібереді.
13. № 790 қаулының 59 және 76-тармақтарына сәйкес мемлекеттік органның, облыстардың даму жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізуге болады.
14. Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бюджеттік бағдарламаларының паспорттары бекітілген шығыстар лимиттері негізінде және соның шегінде әзірленеді, оларға бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бірінші басшысы немесе оны алмастыратын тұлға қол қояды және мыналарды қамтиды:
1) бюджеттік бағдарламаның сипаттамасы (негіздемесі), ағымдағы мәртебесі;
2) бюджеттік бағдарламаның мақсаты;

3) целевые индикаторы утвержденного плана развития или проекта плана развития государственного органа, области, на реализацию которых направлена бюджетная программа;
4) показатели мероприятий и конечных результатов бюджетной программы (подпрограммы), мероприятия с указанием объемов расходов.
Бюджетная программа может подразделяться на подпрограммы, конкретизирующие направления расходов бюджетных средств.
Расходы на новые инициативы включаются в бюджетную программу (подпрограмму) на основе положительного заключения республиканской или местной бюджетной комиссии.
15. Для достижения цели плана развития государственного органа, области, единого конечного результата затраты по осуществлению государственных функций, полномочий и оказанию вытекающих из них государственных услуг, осуществлению капитальных расходов, реализации бюджетных инвестиционных проектов, предоставлению трансфертов и бюджетных субсидий объединяются в одну бюджетную программу с сохранением структуры бюджета и выделением указанных затрат в отдельные подпрограммы.
Не допускается введение новой бюджетной программы, направленной на достижение цели утвержденного плана развития государственного органа или плана развития области при наличии бюджетной программы, направленной на достижение данной цели в пределах раздела структуры бюджета.
При разработке паспорта бюджетных программ соблюдаются следующие требования:
1) необходимо ориентироваться на достижение соответствующих целей и целевых индикаторов утвержденного плана развития или проекта плана развития государственного органа, области или на реализацию функций, полномочий и компетенций;
2) объем расходов предусматривается с учетом необходимости достижения целей и целевых индикаторов утвержденного плана развития или проекта плана развития государственного органа, области, целевых индикаторов документов постановления № 790 (для паспортов бюджетных программ администраторов республиканских бюджетных программ, не разрабатывающих планы развития государственного органа) или необходимости реализации функций, полномочий и компетенций;
3) формулировки конечных результатов и их показателей должны характеризовать степень достижения целей и (или) целевых индикаторов утвержденного плана развития или проекта плана развития области, целевых индикаторов документов постановления № 790 (для паспортов бюджетных программ администраторов республиканских бюджетных программ, не разрабатывающих планы развития государственного органа) или степень реализации функций, полномочий и компетенций;

3) іске асырылуына бюджеттік бағдарлама бағытталған мемлекеттік органның, облыстың бекітілген даму жоспарының немесе даму жоспары жобасының нысаналы индикаторлары;
4) бюджеттік бағдарламаның (кіші бағдарламаның) іс-шараларының және түпкі нәтижелерінің көрсеткіштері, шығыстар көлемі көрсетілген іс-шаралар.
Бюджеттік бағдарлама бюджет қаражаты шығыстарының бағыттарын нақтылайтын кіші бағдарламаларға бөлінуі мүмкін.
Жаңа бастамаларға арналған шығыстар бюджеттік бағдарламаға (кіші бағдарламаға) республикалық немесе жергілікті бюджет комиссиясының оң ұсынысы негізінде енгізіледі.
15. Мемлекеттік органның, облыстың даму жоспарының мақсатына, бірыңғай түпкі нәтижеге қол жеткізу үшін мемлекеттік функцияларды, өкілеттіктерді жүзеге асыру және олардан туындайтын мемлекеттік қызметтерді көрсету, күрделі шығыстарды жүзеге асыру, бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыру, трансферттер мен бюджеттік субсидиялар беру жөніндегі шығындар бір бюджеттік бағдарламаға біріктіріледі, бұл ретте бюджет құрылымы сақталады және көрсетілген шығындар жеке-жеке кіші бағдарламаларға бөлінеді.
Бюджет құрылымының бөлімі шегінде мемлекеттік органның бекітілген даму жоспарының немесе облыстың даму жоспарының мақсатына қол жеткізуге бағытталған бюджеттік бағдарлама бар болса, осы мақсатқа қол жеткізуге бағытталған жаңа бюджеттік бағдарламаны енгізуге жол берілмейді.
Бюджеттік бағдарламалардың паспорттарын әзірлеген кезде мынадай талаптар сақталуға тиіс:
1) мемлекеттік органның, облыстың бекітілген даму жоспарының немесе даму жоспары жобасының тиісті мақсаттары мен нысаналы индикаторларына қол жеткізуге немесе функцияларды, өкілеттіктер мен құзыреттерді іске асыруға бағдарлануы қажет;
2) шығыстар көлемі мемлекеттік органның, облыстың бекітілген даму жоспарының немесе даму жоспары жобасының мақсаттары мен нысаналы индикаторларына, № 790 қаулы құжаттарының нысаналы индикаторларына (мемлекеттік органның даму жоспарларын әзірлемейтін республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері бюджеттік бағдарламаларының паспорттары үшін) қол жеткізу қажеттігі немесе функцияларды, өкілеттіктер мен құзыреттерді іске асыру қажеттігі ескеріле отырып көзделеді;
3) түпкі нәтижелер мен олардың көрсеткіштерін тұжырымдауда облыстың бекітілген даму жоспарының немесе даму жоспары жобасының мақсаттарына және (немесе) нысаналы индикаторларына, № 790 қаулы құжаттарының нысаналы индикаторларына (мемлекеттік органның даму жоспарларын әзірлемейтін республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері бюджеттік бағдарламаларының паспорттары үшін) қол жеткізу дәрежесі немесе функциялардың, өкілеттіктер мен құзыреттердің іске асырылу дәрежесі сипатталуға тиіс;

4) конечные результаты и их показатели должны определять степень достижения целевых индикаторов утвержденного плана развития или проекта плана развития государственного органа, области, целевых индикаторов документов постановления № 790 (для паспортов бюджетных программ администраторов республиканских бюджетных программ, не разрабатывающих планы развития государственного органа) с использованием планируемых объемов расходов;
5) учитывается реалистичность конечных результатов исходя из объема планируемых расходов и индикаторов утвержденного плана развития или проекта плана развития государственного органа, области, целевых индикаторов документов постановления № 790 (для паспортов бюджетных программ администраторов республиканских бюджетных программ, не разрабатывающих планы развития государственного органа);
6) мероприятия охватывают весь объем планируемых расходов;
7) соблюдается реалистичность расчетов.
16. Причины несоответствия целевых индикаторов и конечных результатов излагаются в описании бюджетной программы.
Первый руководитель центрального государственного органа/местного исполнительного органа, разрабатывающего план развития государственного органа, области, обеспечивает соблюдение следующих требований:
достоверность и полноту содержания плана развития государственного органа либо, соответственно, плана развития области;
достижение запланированных целей и целевых индикаторов в рамках предусмотренных средств в республиканском или местном бюджетах;
достоверность и полноту отчета о реализации плана развития государственного органа или области.
Глава 5. Порядок бюджетного планирования
17. Лимиты расходов администраторов республиканских бюджетных программ определяются центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию с учетом заключения центрального уполномоченного органа по государственному планированию к планам развития государственных органов.
Лимиты расходов администраторов местных бюджетных программ определяются местными уполномоченными органами по государственному планированию с учетом заключения центрального уполномоченного органа по государственному планированию к планам развития областей и бюджетных программ.
Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию и местный уполномоченный орган по государственному планированию до 7 июня текущего финансового года, предшествующего планируемому периоду, направляют администраторам бюджетных программ лимиты расходов администраторов республиканских и местных бюджетных программ, участвующим в пилотном проекте, определенные с учетом предложений соответствующей бюджетной комиссии.

4) түпкі нәтижелер мен олардың көрсеткіштерінде жоспарланатын шығыстар көлемдері пайдаланыла отырып, мемлекеттік органның, облыстың бекітілген даму жоспарының немесе даму жоспары жобасының нысаналы индикаторларына, № 790 қаулы құжаттарының нысаналы индикаторларына (мемлекеттік органның даму жоспарларын әзірлемейтін республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері бюджеттік бағдарламаларының паспорттары үшін) қол жеткізу дәрежесі айқындалуға тиіс;
5) мемлекеттік органның, облыстың бекітілген даму жоспарының немесе даму жоспары жобасының жоспарланатын шығыстар көлемінің және индикаторларының, № 790 қаулы құжаттарының нысаналы индикаторларының (мемлекеттік органның даму жоспарларын әзірлемейтін республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері бюджеттік бағдарламаларының паспорттары үшін) негізінде түпкі нәтижелердің шынайылығы ескеріледі;
6) тікелей нәтижелер мен іс-шаралар жоспарланған шығыстардың бүкіл көлемін қамтиды;
7) есеп-қисаптардың шынайлығы сақталады.
16. Нысаналы индикаторлар мен түпкі нәтижелердің сәйкес келмеу себептері бюджеттік бағдарламаның сипаттамасында баяндалады.
Мемлекеттік органның, облыстың даму жоспарын әзірлейтін орталық мемлекеттік органның/жергілікті атқарушы органның бірінші басшысы мынадай талаптардың сақталуын:
мемлекеттік органның даму жоспарының не тиісінше облыстың даму жоспары мазмұнының анық және толық болуын;
республикалық немесе жергілікті бюджеттерде көзделген қаражат шеңберінде жоспарланған мақсаттарға және нысаналы индикаторларға қол жеткізілуін;
мемлекеттік органның немесе облыстың даму жоспарының іске асырылуы туралы есептің анық және толық болуын қамтамасыз етеді.
5-тарау. Бюджеттік жоспарлау тәртібі
17. Республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің шығыстар лимиттерін бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның мемлекеттік органдардың даму жоспарларына берген қорытындысын ескере отырып айқындайды.
Жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің шығыстар лимиттерін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның облыстардың даму жоспарларына берген қорытындысы мен бюджеттік бағдарламаларды ескере отырып айқындайды.
Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган жоспарланатын кезеңнің алдындағы ағымдағы қаржы жылының 7 маусымына дейін бюджеттік бағдарламалар әкімшілеріне тиісті бюджет комиссиясының ұсыныстары ескеріліп айқындалған республикалық және жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің шығыстар лимиттерін жібереді.

18. Лимиты администраторов бюджетных программ, участвующих в пилотном проекте, доводятся на три года и не подлежат сокращению и (или) увеличению.
19. Бюджетный запрос составляется на основе и в пределах доведенных лимитов расходов администраторов бюджетных программ.
20. Бюджетный запрос представляет собой бюджетную документацию администратора бюджетных программ, раскрывающую деятельность государственного органа по обеспечению реализации функций, полномочий и компетенций, достижения соответствующей цели плана развития или проекта плана развития государственного органа, плана развития области и показателей результатов или реализации целевых индикаторов документов постановления № 790, составляемую администратором бюджетных программ на очередной плановый период для обоснования объемов расходов.
21. Администраторами бюджетных программ, участвующими в пилотном проекте, бюджетный запрос составляется по формам, утвержденным приказом Министра финансов Республики Казахстан от 22 апреля 2025 года № 185 "Об утверждении Правил составления, представления, рассмотрения бюджетного запроса".
Администратор бюджетных программ обеспечивает составление паспорта бюджетной программы, обоснованность и полноту паспорта бюджетной программы, достоверность расчетов к бюджетной программе (подпрограмме).
22. Прогнозная консолидированная финансовая отчетность составляется в соответствии с требованиями приказа, утвержденного Министром финансов Республики Казахстан от 24 апреля 2025 года № 192 "Об утверждении Правил составления прогнозной консолидированной финансовой отчетности администратора бюджетных программ".
23. Бюджетный запрос администратора республиканских бюджетных программ на очередной плановый период, имеющий положительное предложение ведомственной бюджетной комиссии, подписывается и представляется в течение десяти рабочих дней со дня доведения лимитов расходов в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию.
24. Бюджетный запрос администратора местных бюджетных программ на очередной плановый период подписывается и представляется в течение десяти рабочих дней со дня доведения лимитов расходов в местный уполномоченный орган по государственному планированию.
25. Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию готовят заключения на бюджетный запрос c включением в проект бюджета без внесения изменений.
26. В случаях авансирования и переноса объемов расходов до десяти процентов от общего объема расходов на трехлетний период в соответствии с пунктом 7 настоящих Правил администраторы бюджетных программ направляют бюджетный запрос в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию и местный уполномоченный орган по государственному планированию.

18. Пилоттық жобаға қатысатын бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің лимиттері үш жылға жеткізіледі және қысқартылмайды және (немесе) ұлғайтылмайды.
19. Бюджеттік сұраным бюджеттік бағдарламалар әкімшілері шығыстарының жеткізілген лимиттері негізінде және соның шегінде жасалады.
20. Бюджеттік сұраным мемлекеттік органның функциялардың, өкілеттіктер мен құзыреттердің іске асырылуын, мемлекеттік органның даму жоспарының немесе даму жоспары жобасының, облыстың даму жоспарының тиісті мақсатына және нәтиже көрсеткіштеріне қол жеткізілуін немесе № 790 қаулы құжаттарының нысаналы индикаторларының іске асырылуын қамтамасыз ету жөніндегі қызметін ашып көрсететін, бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі шығыстар көлемдерін негіздеу үшін кезекті жоспарлы кезеңге жасайтын бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бюджеттік құжаттамасы болып табылады.
21. Пилоттық жобаға қатысатын бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері бюджеттік сұранымды Қазақстан Республикасының Қаржы министрі бекіткен "Бюджеттік сұранымды жасау, ұсыну, қарау қағидаларын бекіту туралы" 2025 жылғы 22 сәуірдегі № 185 бұйрығына сәйкес нысандар бойынша жасайды.
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі бюджеттік бағдарлама паспортын жасауды, бюджеттік бағдарлама паспортының негізділігі мен толықтығын, бюджеттік бағдарламаға (кіші бағдарламаға) қатысты есеп-қисаптардың анықтығын қамтамасыз етеді.
22. Шоғырландырылған болжамды қаржылық есептілік "Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілігін жасау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 24 сәуірдегі № 192 бұйрығымен бекітілген талаптарға сәйкес жасалады.
23. Республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің кезекті жоспарлы кезеңге арналған, ведомстволық бюджет комиссиясының оң ұсынысы бар бюджеттік сұранымына шығыстар лимиттері жеткізілген күннен бастап он жұмыс күні ішінде қол қойылады және бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға ұсынылады.
24. Жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің кезекті жоспарлы кезеңге арналған бюджеттік сұранымына шығыстар лимиттері жеткізілген күннен бастап он жұмыс күні ішінде қол қойылады және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға ұсынылады.
25. Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган бюджеттік сұранымға қорытындылар дайындап, бюджет жобасына өзгеріс енгізбей қосады.
26. Осы Қағидалардың 7-тармағына сәйкес үш жылдық кезеңге арналған шығыстардың жалпы көлемінің он пайызына дейінгі шығыстар көлемі аванспен берілген және ауыстырылған жағдайда бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері бюджеттік сұранымды бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға жібереді.

27. Уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию в постановлении Правительства Республики Казахстан о реализации закона о республиканском бюджете или постановлении местного исполнительного органа о реализации решения маслихата о местном бюджете по администраторам бюджетных программ, участвующим в пилотном проекте, излагают информацию по функциональным группам, администраторам бюджетных программ и бюджетным программам.
Администратор бюджетных программ, участвующий в пилотном проекте, в течение двух рабочих дней со дня принятия постановления Правительства Республики Казахстан о реализации закона о республиканском бюджете или постановления местного исполнительного органа о реализации решения маслихата о местном бюджете разрабатывает и утверждает приказ о реализации расходов бюджета администратора бюджетных программ, участвующего в пилотном проекте, на плановый период.
Приказ о реализации расходов бюджета администратора бюджетных программ, участвующего в пилотном проекте, на плановый период формируется по функциональной группе, администратору бюджетных программ, бюджетным программам и бюджетным подпрограммам с указанием наименования бюджетных инвестиций в разрезе следующей информации:
перечень приоритетных бюджетных инвестиций;
распределение сумм целевых трансфертов и бюджетных кредитов;
перечень проектов государственно-частного партнерства.
Администратор бюджетной программы, участвующий в пилотном проекте, доводит в течение трех рабочих дней утвержденный приказ о реализации расходов бюджета администратора бюджетных программ, участвующего в пилотном проекте, на плановый период в уполномоченный орган по бюджетному планированию и исполнению бюджета или местный уполномоченный орган по государственному планированию, местный уполномоченный орган по исполнению бюджета.
Глава 6. Порядок планирования государственных инвестиционных проектов
28. Разработка необходимой документации по государственным инвестиционным проектам и бюджетному кредитованию осуществляется в соответствии с порядком разработки или корректировки, проведения необходимых экспертиз инвестиционного предложения, технико-экономического обоснования, финансово-экономического обоснования государственного инвестиционного проекта, формирования портфеля государственных инвестиционных проектов и определения государственных инвестиционных проектов, определяемым центральным уполномоченным органом по бюджетной политике в области государственных инвестиционных проектов в соответствии с пунктом 9 статьи 149 Бюджетного кодекса и Правилами планирования и реализации государственных инвестиционных проектов, а также корректировки утвержденных (уточненных) параметров государственных инвестиционных проектов, предусматривающих создание и развитие объектов информатизации, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 22 мая 2025 года № 244/НҚ.

27. Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган республикалық бюджет туралы заңды іске асыру туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысында немесе жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешімін іске асыру туралы жергілікті атқарушы органның қаулысында пилоттық жобаға қатысатын бюджеттік бағдарламалар әкімшілері бойынша функционалдық топтар, бюджеттік бағдарламалар әкімшілері және бюджеттік бағдарламалар бойынша ақпаратты мәлімдейді.
Пилоттық жобаға қатысатын бюджеттік бағдарламалар әкімшісі Қазақстан Республикасы Үкіметінің республикалық бюджет туралы заңды іске асыру туралы қаулысы немесе жергілікті атқарушы органның жергілікті бюджет туралы мәслихат шешімін іске асыру туралы қаулысы қабылданған күннен бастап күнтізбелік екі күн ішінде пилоттық жобаға қатысатын бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің жоспарлы кезеңге арналған бюджет шығыстарын іске асыру туралы бұйрықты әзірлейді және бекітеді.
Жоспарлы кезеңге арналған пилоттық жобаға қатысатын бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бюджет шығыстарын іске асыру туралы бұйрығы функционалдық топ, бюджеттік бағдарламалар әкімшісі, бюджеттік бағдарламалар және бюджеттік кіші бағдарламалар бойынша бюджеттік инвестиция атауы көрсетіліп, мынадай ақпарат бөлінісінде қалыптасады:
басым бюджеттік инвестициялардың тізбесі;
нысаналы трансферттер мен бюджеттік кредиттердің сомаларын бөлу;
мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының тізбесі.
Пилоттық жобаға қатысатын бюджеттік бағдарлама әкімшісі күнтізбелік үш күн ішінде жоспарлы кезеңге арналған пилоттық жобаға қатысатын бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бюджет шығыстарын іске асыру туралы бұйрығын бюджеттік жоспарлау және бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға, бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органға жеткізеді.
6-тарау. Мемлекеттік инвестициялық жобаларды жоспарлау тәртібі
28. Мемлекеттік инвестициялық жобалар және бюджеттік кредиттеу бойынша қажетті құжаттама әзірлеу Бюджет кодексінің 149-бабының 9-тармағына сәйкес мемлекеттік инвестициялық жобалар саласында бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайтын және мемлекеттік инвестициялық жобаларды жоспарлау және іске асыру, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш министрі міндетін атқарушының 2025 жылғы 22 мамырдағы № 244/НҚ бұйрығымен бекітілген Ақпараттандыру объектілерін құруды және дамытуды көздейтін мемлекеттік инвестициялық жобаларды жоспарлау және іске асыру, сондай-ақ мемлекеттік инвестициялық жобалардың бекітілген (нақтыланған) параметрлерін түзету қағидаларына сәйкес мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысын, техникалық-экономикалық негіздемесін, қаржылық-экономикалық негіздемесін әзірлеу немесе түзету, қажетті сараптамалар жүргізу, мемлекеттік инвестициялық жобалар портфелін қалыптастыру және мемлекеттік инвестициялық жобаларды айқындау тәртібіне сәйкес жүзеге асырылады.

29. Разработка необходимой документации по проектам государственно-частного партнерства осуществляется в порядке, определяемом центральным уполномоченным органом по государственному планированию в соответствии с подпунктом 6) статьи 20 Закона Республики Казахстан "О государственно-частном партнерстве".
30. Разработка необходимой документации по проектам, предлагаемым к финансированию за счет средств негосударственных займов под государственные гарантии, осуществляется в соответствии с требованиями к разработке или корректировке и экономической экспертизе технико-экономического обоснования по инвестиционным проектам для предоставления государственных гарантий, устанавливаемыми центральным уполномоченным органом по бюджетной политике в соответствии с пунктом 5 статьи 141 Бюджетного кодекса.
31. В случае необходимости изменения утвержденных параметров (технико-технологические решения, финансовые параметры, показатели результатов, дополнительные расходы) государственного инвестиционного проекта администратором бюджетных программ проводятся следующие мероприятия:
1) корректировка документации (финансово-экономическое обоснование, технико-экономическое обоснование) с подтверждением обоснованности планируемых изменений и проведением отраслевой экспертизы;
2) вынесение вопроса корректировки на заседание ведомственной бюджетной комиссии и (или) бюджетной комиссии области;
3) утверждение скорректированной документации соответствующим приказом администратора бюджетных программ.
32. Корректировка проектно-сметной документации осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" и приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 30 сентября 2020 года № 505 "Об утверждении Правил разработки, согласования и утверждения градостроительных проектов (генеральных планов населенных пунктов, проектов детальной планировки и проектов застройки)" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21342).
33. В случае увеличения стоимости государственного инвестиционного проекта, начатого в период пилотного проекта, финансирование осуществляется в пределах доведенных лимитов расходов администраторов бюджетных программ.
34. Отбор государственных инвестиционных проектов осуществляется администратором бюджетных программ в соответствии со стратегическими целями, целевыми индикаторами документов постановления № 790, включая планы развития государственных органов или областей, с последующим вынесением на заседание соответствующей ведомственной бюджетной комиссии и (или) бюджетной комиссии области.

29. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша қажетті құжаттаманы әзірлеу "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 20-бабының 6) тармақшасына сәйкес мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен жүзеге асырылады.
30. Мемлекеттік кепілдікпен алынатын мемлекеттік емес қарыз қаражаты есебінен қаржыландыру ұсынылатын жобалар бойынша қажетті құжаттаманы әзірлеу Бюджет кодексінің 141-бабының 5-тармағына сәйкес бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган белгілейтін мемлекеттік кепілдіктер беру үшін инвестициялық жобалар бойынша техникалық-экономикалық негіздемені әзірлеуге немесе түзетуге және экономикалық сараптамаға қойылатын талаптарға сәйкес жүзеге асырылады.
31. Мемлекеттік инвестициялық жобаның бекітілген параметрлерін (техникалық-технологиялық шешімдерді, қаржылық параметрлерді, нәтижелер көрсеткіштерін, қосымша шығыстарды) өзгерту қажет болған жағдайда бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі мынадай іс-шараларды жүргізеді:
1) жоспарланатын өзгерістердің негізділігін растап, салалық сараптама жүргізе отырып, құжаттаманы (қаржы-экономикалық негіздемені, техникалық-экономикалық негіздемені) түзету;
2) түзету мәселелерін ведомстволық бюджет комиссиясына және (немесе) облыстың бюджет комиссиясына шығару;
3) бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің тиісті бұйрығымен түзетілген құжаттаманы бекіту.
32. Жобалау-сметалық құжаттаманы түзету "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және "Қала құрылысы жобаларын (елді мекендердің бас жоспарлары, егжей-тегжейлі жоспарлау жобалары мен құрылыс салу жобаларын) әзірлеу, келісу және бекіту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2020 жылғы 30 қыркүйектегі № 505 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21342 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.
33. Пилоттық жоба кезеңінде басталған мемлекеттік инвестициялық жобаның құны ұлғайтылған жағдайда қаржыландыру бюджеттік бағдарламалар әкімшілері шығыстарының жеткізілген лимиттері шегінде жүзеге асырылады.
34. Мемлекеттік инвестициялық жобаларды іріктеуді бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі мемлекеттік органдардың немесе облыстардың даму жоспарларын қоса алғанда, № 790 қаулы құжаттарының стратегиялық мақсаттарына, нысаналы индикаторларына сәйкес жүзеге асырады, кейін тиісті ведомстволық бюджет комиссиясының және (немесе) облыстың бюджет комиссиясының отырысына шығарады.

35. Расходы администраторов бюджетных программ, участвующих в пилотном проекте, связанные с увеличением сметной стоимости государственных инвестиционных проектов, начатых до 2025 года, осуществляются в соответствии с главой 29 Бюджетного кодекса и покрываются за счет дополнительного выделения средств на основании решения Республиканской бюджетной комиссии или бюджетной комиссии области.
Глава 7. Порядок исполнения бюджета
36. Для исполнения бюджета разрабатываются следующие виды планов финансирования:
1) государственным учреждением – индивидуальный план финансирования по обязательствам и индивидуальный план финансирования по платежам;
2) администратором бюджетных программ – план финансирования по обязательствам и план финансирования по платежам.
37. В течение финансового года администраторы бюджетных программ самостоятельно осуществляют перераспределение средств между бюджетными программами (подпрограммами) по решению первого руководителя с учетом предложений ведомственной бюджетной комиссии и (или) бюджетной комиссии области.
38. Администраторы бюджетных программ нижестоящего бюджета, участвующие в пилотном проекте, перераспределяют средства, полученные из вышестоящего бюджета, между бюджетными программами (подпрограммами) по согласованию с администратором бюджетных программ вышестоящего бюджета.
39. Перераспределение средств за счет целевых трансфертов и кредитов из вышестоящего бюджета/нижестоящего бюджета между бюджетными программами (подпрограммами) осуществляется не более одного раза в месяц по согласованию с администратором бюджетных программ вышестоящего бюджета/нижестоящего бюджета.
В ходе исполнения бюджета по решению первого руководителя центрального государственного органа на основании предложений ведомственной бюджетной комиссии без изменения целевых индикаторов допускается перераспределение целевых трансфертов и кредитов между бюджетными подпрограммами в пределах одной бюджетной программы.
40. Для согласования перераспределения средств, указанных в пунктах 38 и 39 настоящих Правил, администраторы бюджетных программ направляют проект справки и пояснительной записки на внесение изменений в планы финансирования по обязательствам и платежам администраторам бюджетных программ вышестоящего/нижестоящего бюджета, который подлежит рассмотрению в течение двух рабочих дней со дня, следующего за днем приема проекта справки.
Администратор бюджетных программ вышестоящего/нижестоящего бюджета рассматривает вносимые изменения на предмет правильности и обоснованности и по итогам согласовывает либо возвращает с указанием причин возврата.

35. Пилоттық жобаға қатысатын бюджеттік бағдарлама әкімшілерінің 2025 жылға дейін басталған мемлекеттік инвестициялық жобалардың сметалық құнының ұлғаюымен байланысты шығыстары Бюджет кодексінің 29-тарауына сәйкес жүзеге асырылады және Республикалық бюджет комиссиясының немесе облыстың бюджет комиссиясының шешімі негізінде қосымша қаражат бөлу есебімен жабылады.
7-тарау. Бюджетті атқару тәртібі
36. Бюджетті атқару үшін қаржыландыру жоспарларының мынадай түрлері:
1) мемлекеттік мекеме – міндеттемелер бойынша жеке қаржыландыру жоспарын және төлемдер бойынша жеке қаржыландыру жоспарын;
2) бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі – міндеттемелер бойынша қаржыландыру жоспарын және төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарын әзірлейді.
37. Қаржы жылы ішінде бюджеттік бағдарламалар әкімшілері бірінші басшының шешімі бойынша ведомстволық бюджет комиссиясының және (немесе) облыстың бюджет комиссиясының ұсыныстарын ескере отырып, бюджеттік бағдарламалар (кіші бағдарламалар) арасында қаражатты өздері қайта бөледі.
38. Пилоттық жобаға қатысатын төмен тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламаларының әкімшілері жоғары тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламаларының әкімшісімен келісу бойынша жоғары тұрған бюджеттен алынған қаражатты бюджеттік бағдарламалар (кіші бағдарламалар) арасында қайта бөледі.
39. Жоғары тұрған бюджеттен/төмен тұрған бюджеттен берілетін нысаналы трансферттер мен кредиттер есебінен қаражатты бюджеттік бағдарламалар (кіші бағдарламалар) арасында қайта бөлу жоғары тұрған бюджеттің/төмен тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламаларының әкімшісімен келісу бойынша айына бір реттен артық жүргізілмейді.
Бюджетті атқару барысында орталық мемлекеттік органның бірінші басшысының шешімі бойынша ведомстволық бюджет ұсыныстары негізінде нысаналы индикаторларды өзгертпей, нысаналы трансферттер мен кредиттерді бір бюджеттік бағдарлама шегінде бюджеттік кіші бағдарламалар арасында қайта бөлуге жол беріледі.
40. Осы Қағидалардың 38 және 39-тармақтарында көрсетілген қаражатты қайта бөлуді келісу үшін бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері жоғары тұрған/төмен тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламаларының әкімшілеріне қаржыландыру жоспарларына міндеттемелер мен төлемдер бойынша өзгерістер енгізуге арналған анықтама мен түсіндірме жазбаның жобасын жібереді, ол анықтама жобасы қабылданған күннен кейінгі күннен бастап екі жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Жоғары тұрған/төмен тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламалары әкімшісі енгізілетін өзгерістерді дұрыстығы мен негізділігі тұрғысынан қарайды және нәтижесі бойынша келіседі не қайтару себептерін көрсетіп, қайтарады.

41. Не допускается перераспределение средств с отраслевых бюджетных программ на бюджетную программу, предназначенную для обеспечения деятельности администратора бюджетных программ.
42. Необходимые администраторам бюджетных программ изменения помесячных и годовых объемов расходов внутри одной бюджетной программы и (или) между бюджетными программами (подпрограммами) осуществляются через центральный или местный уполномоченный орган по исполнению бюджета.
43. Администратор бюджетных программ на основании справки о внесении изменений в сводные планы финансирования по обязательствам и платежам, полученной от центрального или местного уполномоченного органа по исполнению бюджета, вносит изменения в планы финансирования администратора бюджетных программ, утверждает справки о внесении изменений в индивидуальные планы финансирования и направляет их в орган государственного казначейства посредством информационной системы "Казначейство-клиент" с приложением протокола ведомственной бюджетной комиссии и (или) бюджетной комиссии области, приказа о реализации расходов бюджета администратора бюджетных программ, участвующего в пилотном проекте.
При этом формирование справок на внесение изменений в планы финансирования по обязательствам и платежам администратора бюджетных программ, индивидуальные планы финансирования по обязательствам и платежам государственных учреждений и направление их в орган государственного казначейства после 25 числа текущего месяца не допускаются.
Орган государственного казначейства осуществляет проверку справок на соответствие требованиям приказа Министра финансов Республики Казахстан от 30 мая 2025 года № 272 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания на 2025 финансовый год" и в течение двух рабочих дней со дня, следующего за днем приема справок, вводит (загружает) в интегрированную информационную систему казначейства изменения в планы финансирования либо отклоняет их и отправляет на доработку с указанием причины отклонения.
В случае отклонения справок администратор бюджетных программ в течение двух рабочих дней со дня, следующего за днем их поступления на доработку, представляет откорректированные справки с учетом замечаний органа государственного казначейства.
По итогам перераспределения бюджетных средств администратор бюджетных программ уведомляет соответствующие уполномоченные органы по исполнению бюджета и по государственному планированию посредством направления выписок из протокола ведомственной бюджетной комиссии и (или) бюджетной комиссии области, приказа о реализации расходов бюджета администратора бюджетных программ, участвующего в пилотном проекте, удостоверенных электронной цифровой подписью руководителя администратора бюджетных программ.
Электронные документы, предусмотренные частью пятой настоящего пункта, направляются посредством электронного документооборота в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об электронном документе и электронной цифровой подписи".

41. Қаражатты салалық бюджеттік бағдарламалардан бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің қызметін қамтамасыз етуге арналған бюджеттік бағдарламаға қайта бөлуге жол берілмейді.
42. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілеріне қажетті бір бюджеттік бағдарлама ішінде және (немесе) бюджеттік бағдарламалар (кіші бағдарламалар) арасында ай сайынғы және жылдық шығыстар көлемін өзгерту бюджетті атқару жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті орган арқылы жүзеге асырылады.
43. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарларына өзгерістер енгізу туралы анықтаманың негізінде бюджетті атқару жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органнан бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізеді, қаржыландырудың жеке жоспарларына өзгерістер енгізу туралы анықтамаларды бекітеді және оларды ведомстволық бюджет комиссиясының және (немесе) облыстың бюджет комиссиясының хаттамасын және пилоттық жобада қатысатын бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бюджет шығыстарын іске асыру туралы бұйрығын қоса бере отырып, "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі арқылы мемлекеттік қазынашылық органына жібереді.
Бұл ретте бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің міндеттемелері мен төлемдері бойынша қаржыландыру жоспарларына, мемлекеттік мекемелердің міндеттемелері мен төлемдері бойынша жеке қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізуге анықтамалар қалыптастыруға және оларды мемлекеттік қазынашылық органына ағымдағы айдың 25-і күнінен кейін жіберуге жол берілмейді.
Мемлекеттік қазынашылық органы "2025 қаржы жылына арналған бюджетті атқару және оған кассалық қызмет көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 30 мамырдағы № 272 бұйрығының талаптарына сәйкестігі тұрғысынан анықтамаларды тексеруді жүзеге асырады және анықтамаларды қабылдаған күннен кейінгі күннен бастап екі жұмыс күні ішінде қазынашылықтың интеграцияланған ақпараттық жүйесіне қаржыландыру жоспарына өзгерістер енгізеді (жүктейді), не бас тарту себебін көрсете отырып, пысықтау үшін анықтаманы қабылдамай қайтарып жібереді.
Анықтама қабылданбаған жағдайда бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі анықтама пысықтауға келіп түскен күннен кейінгі күннен бастап екі жұмыс күні ішінде мемлекеттік қазынашылық органының ескертулері ескеріліп түзетілген анықтамаларды ұсынады.
Бюджет қаражатын қайта бөлу қорытындылары бойынша бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі ведомстволық бюджет комиссиясының және (немесе) облыстың бюджет комиссиясының хаттамасынан және бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі басшының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған пилоттық жобаға қатысатын бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бюджет шығыстарын іске асыру туралы бұйрығынан үзінді көшірмелер жіберу арқылы бюджетті атқару және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі тиісті уәкілетті органдарды хабардар етеді.
Осы тармақтың бесінші бөлігінде көзделген электрондық құжаттар "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес электрондық құжат айналымы арқылы жіберіледі.

44. В случае выделения целевого трансферта из Национального фонда Республики Казахстан (далее – целевой трансферт) администраторам бюджетных программ, участвующим в пилотном проекте, в протоколе Совета по управлению Национальным фондом Республики Казахстан (далее – Совет) данный целевой трансферт отражается одной суммой.
В ходе исполнения бюджета по решению первого руководителя центрального государственного органа на основании предложений ведомственной бюджетной комиссии без изменения целевых индикаторов допускается перераспределение целевого трансферта между бюджетными подпрограммами в пределах одной бюджетной программы.
Если необходимое центральному государственному органу перераспределение целевого трансферта изменяет целевое направление, предусмотренное протоколом Совета, такое перераспределение осуществляется посредством внесения изменений и (или) дополнений в протокол Совета.
Запрещаются направление и перераспределение целевого трансферта на текущие бюджетные программы (подпрограммы).
45. Неиспользованные (недоиспользованные) бюджетные средства администратора бюджетных программ по итогам отчетного финансового года в размере, не превышающем пяти процентов от предусмотренных бюджетных средств в отчетном финансовом году, не являются неосвоением бюджетных средств.
Под освоением бюджетных средств по администратору бюджетных программ в настоящих Правилах следует понимать, в том числе освоение бюджетных средств с контрольных счетов наличности субъектов квазигосударственного сектора, направленных на реализацию целевых индикаторов бюджетной программы.
Администраторы бюджетных программ неиспользованные (недоиспользованные) бюджетные средства по итогам отчетного финансового года в размере, не превышающем пяти процентов от предусмотренных бюджетных средств в отчетном финансовом году, используют на финансирование расходов текущего финансового года.
46. В случае прогноза неисполнения бюджетных программ (подпрограммам) по причине неоплаченной части зарегистрированных обязательств прошедшего финансового года по бюджетным программам развития (подпрограммам) со сроком реализации более одного года и (или) возникновения обстоятельств непреодолимой силы, то есть чрезвычайных и непредотвратимых при данных условиях обстоятельствах (стихийные явления, военные действия, чрезвычайное положение и тому подобное), согласно пункту 2 статьи 359 Гражданского кодекса, администратор бюджетных программ по итогам бюджетного мониторинга в соответствии с пунктом 58 настоящих Правил составляет перечень бюджетных программ (подпрограмм), по которым необходимо осуществить перенос бюджетных средств на следующий финансовый год для доиспользования, и вносит его на рассмотрение ведомственной бюджетной комиссии или бюджетной комиссии области.

44. Пилоттық жобаға қатысатын бюджеттік бағдарламалар әкімшілеріне Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін нысаналы трансферт (бұдан әрі – нысаналы трансферт) бөлінген жағдайда осы нысаналы трансферт Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқару жөніндегі кеңес (бұдан әрі – Кеңес) хаттамасында бір сомамен көрсетіледі.
Бюджетті атқару барысында орталық мемлекеттік органның бірінші басшысының шешімі бойынша ведомстволық бюджет комиссиясының ұсыныстары негізінде нысаналы индикаторларды өзгертпей, нысаналы трансфертті бір бюджеттік бағдарлама шегінде бюджеттік кіші бағдарламалар арасында қайта бөлуге жол беріледі.
Егер орталық мемлекеттік органға қажетті нысаналы трансфертті қайта бөлу Кеңес хаттамасында көзделген нысаналы бағытты өзгертсе, мұндай қайта бөлу Кеңес хаттамасына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу арқылы жүзеге асырылады.
Нысаналы трансфертті ағымдағы бюджеттік бағдарламаларға (кіші бағдарламаларға) жіберуге және қайта бөлуге тыйым салынады.
45. Есепті қаржы жылының қорытындылары бойынша бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің есепті қаржы жылы көзделген бюджет қаражатының бес пайызынан аспайтын мөлшерде пайдаланылмаған (толық пайдаланылмаған) бюджет қаражаты бюджет қаражатының игерілмеуі болып табылмайды.
Осы Қағидаларда квазимемлекеттік сектор субъектілерінің бюджеттік бағдарламаның нысаналы индикаторларын іске асыруға бағытталған қолма-қол ақшаны бақылау шоттарынан бюджет қаражатын игеруін де бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі бойынша бюджет қаражатын игеру деп түсіну керек.
Есепті қаржы жылының қорытындылары бойынша бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері есепті қаржы жылында көзделген бюджет қаражатының бес пайызынан аспайтын мөлшерде пайдаланылмаған (толық пайдаланылмаған) бюджет қаражатын ағымдағы қаржы жылындағы шығыстарды қаржыландыруға пайдалана алады.
46. Іске асыру мерзімі бір жылдан асатын бюджеттік даму бағдарламалары (кіші бағдарламалары) бойынша өткен қаржы жылының тіркелген міндеттемелерінің ақы төленбеген бөлігі және (немесе) Азаматтық кодекстің 359-бабының 2-тармағына сәйкес еңсерілмейтін күш мән-жайларының, яғни төтенше және осы жағдайларда тойтаруға болмайтын мән-жайлардың (дүлей құбылыстар, ұрыс қимылдары, төтенше жағдай және соған ұқсас) туындауы салдарынан бюджеттік бағдарламалардың (кіші бағдарламалардың) орындалмауы болжанған жағдайда бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі осы Қағидалардың 58-тармағына сәйкес бюджеттік мониторинг қорытындылары бойынша бюджет қаражатын толық пайдалану үшін келесі қаржы жылына көшіруді жүзеге асыру қажет болатын бюджеттік бағдарламалардың (кіші бағдарламалардың) тізбесін жасайды және оны ведомствоаралық бюджет комиссиясының немесе облыстың бюджет комиссиясының қарауына енгізеді.

47. Внесение изменений в индивидуальные планы финансирования по обязательствам и платежам, планы финансирования по обязательствам и платежам осуществляется в соответствии с приказом Министра финансов Республики Казахстан от 30 мая 2025 года № 272 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания на 2025 финансовый год", с учетом особенности, изложенной в части второй пункта 43 настоящих Правил.
48. Государственные учреждения принимают обязательства по спецификам экономической классификации расходов в пределах сумм, утвержденных индивидуальными планами финансирования по обязательствам на текущий финансовый год.
Гражданско-правовые сделки государственных учреждений вступают в силу после их обязательной регистрации в органах государственного казначейства, кроме случаев, предусмотренных нормативными правовыми актами Республики Казахстан, когда регистрация гражданско-правовых сделок не требуется.
Гражданско-правовые сделки администраторов бюджетных программ, участвующих в пилотном проекте, допускается заключать со сроком действия более одного финансового года. При этом максимально допустимый срок заключаемой гражданско-правовой сделки не должен превышать три финансовых года.
49. При заключении гражданско-правовых сделок в форме договора размер авансовой (предварительной) оплаты устанавливается администратором бюджетной программы самостоятельно.
В договорах необходимо наличие условия о пропорциональном удержании администратором бюджетной программы ранее выплаченного аванса от каждой суммы принятых товаров (работ, услуг).
При этом наличие дебиторской задолженности администратора бюджетных программ по состоянию на 1 января финансового года, следующего за отчетным, не допускается.
50. Порядок принятия обязательств, осуществления платежей и переводов денег государственными учреждениями осуществляется в соответствии с приказом Министра финансов Республики Казахстан от 30 мая 2025 года № 272 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания на 2025 финансовый год".
51. Платежи и переводы денег государственных учреждений проводятся согласно плановым назначениям индивидуального плана финансирования по платежам и неиспользованного остатка уведомления о регистрации договора.
Глава 8. Порядок предоставления отчетности
52. Бюджетная отчетность должна соответствовать следующим качественным характеристикам:
1) достоверность, означающая подлинность совершенных операций и отсутствие ошибок при их отражении в учете;
2) полнота, означающая отражение всей требуемой информации, предусмотренной бюджетным законодательством Республики Казахстан;

47. Міндеттемелер мен төлемдер бойынша жеке қаржыландыру жоспарларына, міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізу осы Қағидалардың 43-тармағының екінші бөлігінде жазылған ерекшелікті ескере отырып, "2025 қаржы жылына арналған бюджетті атқару және оған кассалық қызмет көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 30 мамырдағы № 272 бұйрығына сәйкес жүзеге асырылады.
48. Мемлекеттік мекемелер ағымдағы қаржы жылына арналған міндеттемелер бойынша жеке қаржыландыру жоспарларында бекітілген сомалар шегінде шығыстардың экономикалық сыныптамасының ерекшеліктері бойынша міндеттемелер қабылдайды.
Мемлекеттік мекемелердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде көзделген азаматтық-құқықтық мәмілелері азаматтық-құқықтық мәмілелерді тіркеу талап етілмейтін жағдайларды қоспағанда, мемлекеттік қазынашылық органдарында міндетті тіркелгеннен кейін күшіне енеді.
Пилоттық жобаға қатысатын бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің азаматтық-құқықтық мәмілелерін бір қаржы жылынан аса қолданылатын мерзімге жасауға жол беріледі. Бұл ретте жасалатын азаматтық-құқықтық мәміленің рұқсат етілген ең ұзақ мерзімі үш қаржы жылынан аспауға тиіс.
49. Шарт нысанында азаматтық-құқықтық мәмілелер жасасу кезінде аванстық (алдын ала) ақы төлеу мөлшерін бюджеттік бағдарламаның әкімшісі өзі белгілейді.
Шарттарда бюджеттік бағдарлама әкімшісінің қабылданған тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) әрбір сомасынан бұрын төленген авансты барабар ұстап қалуы туралы шарт болуға тиіс.
Бұл ретте есепті жылдан кейінгі қаржы жылындағы 1 қаңтардағы жағдай бойынша бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің дебиторлық берешегі болмауға тиіс.
50. Мемлекеттік мекемелердің міндеттемелерді қабылдау, төлемдер мен ақша аударымдарын жүргізу тәртібі "2025 қаржы жылына арналған бюджетті атқару және оған кассалық қызмет көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 30 мамырдағы № 272 бұйрығына сәйкес жүзеге асырылады.
51. Мемлекеттік мекемелердің төлемдері мен ақша аударымдары төлемдер бойынша жеке қаржыландыру жоспарының жоспарлы мақсаттарына және шартты тіркеу туралы хабарламаның пайдаланылмаған қалдығына сәйкес жүргізіледі.
8-тарау. Есептілікті ұсыну тәртібі
52. Бюджеттік есептілік мынадай сапалық сипаттамаларға сәйкес келуге тиіс:
1) анықтық, бұл жасалған операциялардың рас екенін және оларды есепте көрсету кезінде қателердің болмағанын білдіреді;
2) толықтық, бұл Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында көзделген барлық талап етілетін ақпараттың көрсетілгенін білдіреді;

3) соответствие, означающее соблюдение нормативных правовых актов по составлению отчетности.
53. Формы, периодичность и порядок составления и представления финансовой отчетности устанавливаются приказом исполняющего обязанности Министра финансов Республики Казахстан от 15 мая 2025 года № 230 "Об утверждении форм, периодичности и правил составления и представления финансовой отчетности".
54. Объем, формы, периодичность, сроки, порядок составления и представления бюджетной отчетности устанавливаются приказом Министра финансов Республики Казахстан от 28 мая 2025 года № 262 "Об утверждении Правил составления и предоставления бюджетной отчетности".
55. Объем, формы, периодичность, сроки, порядок составления и представления консолидированной финансовой отчетности устанавливаются приказом исполняющего обязанности Министра финансов Республики Казахстан от 15 мая 2025 года № 229 "Об утверждении форм, периодичности и правил составления и представления финансовой отчетности".
56. Администраторы местных бюджетных программ ежемесячно, не позднее первых пяти рабочих дней месяца, следующего за отчетным месяцем, и за отчетный год – не позднее 20 января года, следующего за отчетным финансовым годом, а администраторы республиканских бюджетных программ ежемесячно, не позднее первых семи рабочих дней месяца, следующего за отчетным месяцем, и за отчетный год – не позднее 20 января года, следующего за отчетным финансовым годом, представляют в соответствующий уполномоченный орган по исполнению бюджета отчет о результатах мониторинга реализации бюджетных программ.
Глава 9. Порядок проведения бюджетного мониторинга
57. Руководитель администратора бюджетной программы обеспечивает проведение бюджетного мониторинга, анализ его результатов и принятие мер для обеспечения достижения показателей мероприятий и конечных результатов, предусмотренных в бюджетных программах.
58. Бюджетный мониторинг осуществляется в соответствии с приказом Министра финансов Республики Казахстан от 30 мая 2025 года № 275 "Об утверждении Правил проведения бюджетного мониторинга".
59. Участники пилотного проекта раз в полугодие в срок до 25 числа месяца, следующего за отчетным периодом, направляют аналитическую информацию в произвольной форме о ходе реализации (внедрения) блочного бюджетирования в соответствующие центральные государственные органы, которые в дальнейшем представляют данную информацию в Министерство финансов Республики Казахстан.

3) сәйкестік, бұл есептілікті жасау жөніндегі нормативтік құқықтық актілердің сақталғанын білдіреді.
53. Қаржылық есептілікті жасау және ұсыну нысандары, кезеңділігі және тәртібі "Бюджеттік бағдарламалар әкімшілері мен бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдардың жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің міндетін атқарушының 2025 жылғы 15 мамырдағы № 230 бұйрығында белгіленеді.
54. Бюджеттік есептіліктің көлемі, нысандары, кезеңділігі, оны жасау және ұсыну тәртібі "Бюджеттік есептілікті жасау және ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 28 мамырдағы № 262 бұйрығымен белгіленеді.
55. Шоғырландырылған қаржылық есептіліктің көлемі, нысандары, кезеңділігі, мерзімдері, оны жасау және ұсыну тәртібі "Бюджеттік бағдарламалар әкімшілері мен бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдардың жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің міндетін атқарушының 2025 жылғы 15 мамырдағы № 229 бұйрығымен белгіленеді.
56. Жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың алғашқы бес жұмыс күнінен кешіктірмей және есепті жыл үшін – есепті қаржы жылынан кейінгі жылдың 20 қаңтарынан кешіктірмей, ал республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың алғашқы жеті жұмыс күнінен кешіктірмей және есепті жыл үшін – есепті қаржы жылынан кейінгі жылдың 20 қаңтарынан кешіктірмей бюджетті атқару жөніндегі тиісті уәкілетті органға бюджеттік бағдарламаларды іске асыру мониторингі нәтижелері туралы есеп тапсырады.
9-тарау. Бюджеттік мониторинг жүргізу тәртібі
57. Бюджеттік бағдарлама әкімшісінің басшысы бюджеттік мониторинг жүргізуді, оның нәтижелерін талдауды және бюджеттік бағдарламаларда көзделген іс-шаралар көрсеткіштері мен түпкілікті нәтижелерге қол жеткізуді қамтамасыз ету үшін шаралар қабылдауды қамтамасыз етеді.
58. Бюджеттік мониторингті жүргізу "Бюджеттік мониторинг жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 30 мамырдағы № 275 бұйрығына сәйкес жүзеге асырылады.
59. Пилоттық жобаға қатысушылар жарты жылда бір рет, есепті кезеңнен кейінгі айдың 25-і күніне дейінгі мерзімде, блоктық бюджеттеуді іске асырудың барысы (енгізілуі) туралы талдамалық ақпаратты еркін нысанда тиісті орталық мемлекеттік органдарға, одан әрі аталған ақпаратты Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігіне ұсынады.

Глава 10. Порядок проведения оценки эффективности и анализа практики применения реализации (внедрения) блочного бюджетирования в рамках пилотного проекта
60. В целях апробирования и определения уровня эффективности Министерство финансов Республики Казахстан совместно с Министерством национальной экономики Республики Казахстан, государственными органами и местными исполнительными органами, участвующими в блочном бюджетировании, проводит оценку эффективности и анализ реализации (внедрения) блочного бюджетирования в рамках пилотного проекта в соответствии с пунктами 57 и 58 Правил законотворческой работы Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2016 года № 907 "Об утверждении Правил законотворческой работы Правительства Республики Казахстан".
61. По итогам анализа Министерство финансов Республики Казахстан в срок до 1 марта 2028 года составляет отчет об уровне эффективности реализации (внедрения) блочного бюджетирования в рамках пилотного проекта с приложением всех необходимых материалов, собранных в ходе проведения соответствующего анализа, и вносит его в Правительство Республики Казахстан для принятия решения.
___________________________
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 августа 2025 года № 602
Перечень государственных органов и местных исполнительных органов, участвующих в блочном бюджетировании
1. Министерство водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан.
2. Министерство туризма и спорта Республики Казахстан.
3. Местный исполнительный орган Западно-Казахстанской области.
4. Местный исполнительный орган Карагандинской области.
___________________________

10-тарау. Пилоттық жоба шеңберінде блоктық бюджеттеуді іске асыруды (ендіруді) қолдану практикасының тиімділігін бағалауды және талдауды жүргізу тәртібі
60. Тиімділік деңгейін сынақтан өткізу және айқындау мақсатында Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігімен, блоктық бюджеттеуге қатысатын мемлекеттік органдармен және жергілікті атқарушы органдармен бірлесіп, "Қазақстан Республикасы Үкіметінің заң шығару жұмысының қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 29 желтоқсандағы № 907 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің заң шығару жұмысы қағидаларының 57 және 58-тармақтарына сәйкес пилоттық жоба шеңберінде блоктық бюджеттеудің тиімділігін бағалауды және іске асырылуына (енгізілуіне) талдау жүргізеді.
61. Талдау қорытындысы бойынша Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі тиісті талдау жүргізу барысында жиналған барлық қажетті материалдармен қоса пилоттық жоба шеңберінде блоктық бюджеттеуді іске асыру (ендіру) тиімділігінің деңгейі туралы есепті 2028 жылдың 1 наурызына дейінгі мерзімде жасайды және шешім қабылдау үшін Қазақстан Республикасының Үкіметіне енгізеді.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2025 жылғы 8 тамыздағы
№ 602 қаулысы
бекітілген
Блоктық бюджеттеуге қатысатын мемлекеттік органдар мен жергілікті атқарушы органдардың тізбесі
1. Қазақстан Республикасының Су ресурстары және ирригация министрлігі.
2. Қазақстан Республикасының Туризм және спорт министрлігі.
3. Батыс Қазақстан облысының жергілікті атқарушы органы.
4. Қарағанды облысының жергілікті атқарушы органы.