Об утверждении Правил выпуска, размещения, обращения, обслуживания и погашения государственных казначейских обязательств Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 3 апреля 2009 года № 466. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 27 июня 2025 года № 473
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 27.06.2025 № 473 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 206 Бюджетного кодекса Республики Казахстан Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула – в редакции постановления Правительства РК от 15.05.2024 № 380 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила выпуска, размещения, обращения, обслуживания и погашения государственных казначейских обязательств Республики Казахстан.
2. С момента последнего погашения государственных ценных бумаг, выпущенных до 1 января 2009 года, признать утратившими силу:
1) постановление Правительства Республики Казахстан от 8 сентября 2004 года № 941 "Об утверждении Правил выпуска, размещения, обращения, обслуживания и погашения государственных казначейских обязательств Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2004 г., № 33, ст. 451);
2) постановление Правительства Республики Казахстан от 4 августа 2005 года № 813 "О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 8 сентября 2004 года № 941" (САПП Республики Казахстан, 2005 г., № 32, ст. 434).
3. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2009 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 3 апреля 2009 года № 466
Правила выпуска, размещения, обращения, обслуживания и погашения государственных казначейских обязательств Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 – в редакции постановления Правительства РК от 30.03.2022 № 177 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила определяют порядок выпуска, размещения, обращения, обслуживания и погашения государственных казначейских обязательств (далее - казначейские обязательства) на территории Республики Казахстан.
2. Казначейские обязательства являются государственными эмиссионными ценными бумагами, эмитируемыми Министерством финансов Республики Казахстан от лица Правительства Республики Казахстан.

Қазақстан Республикасының мемлекеттік қазынашылық міндеттемелерін шығарудың, орналастырудың, айналысқа қосудың, қызмет көрсетудің және өтеудің ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 3 сәуірдегі N 466 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 27 маусымдағы № 473 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 27.06.2025 № 473 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 206-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 15.05.2024 № 380 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының мемлекеттік қазынашылық міндеттемелерін шығарудың, орналастырудың, айналысқа қосудың, қызмет көрсетудің және өтеудің ережесі бекітілсін.
2. 2009 жылғы 1 қаңтарға дейін шығарылған мемлекеттік бағалы қағаздарды соңғы өтеу сәтінен бастап мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қазынашылық міндеттемелерін шығарудың, орналастырудың, айналысқа қосудың, қызмет көрсетудің және өтеудің ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 8 қыркүйектегі N 941 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2004 ж., N 33, 451-құжат);
2) "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 8 қыркүйектегі N 941 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 4 тамыздағы N 813 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2005 ж., N 32, 434-құжат).
3. Осы қаулы 2009 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 3 сәуірдегі
N 466 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының мемлекеттік қазынашылық міндеттемелерін шығарудың, орналастырудың, айналысқа қосудың, қызмет көрсетудің және өтеудің ережесі
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.03.2022 № 177 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Осы Ереже Қазақстан Республикасының аумағында мемлекеттік қазынашылық міндеттемелерді (бұдан әрі - қазынашылық міндеттемелер) шығарудың, орналастырудың, айналысқа қосудың, қызмет көрсетудің және өтеудің тәртібін анықтайды.
2. Қазынашылық міндеттемелер Қазақстан Республикасы Үкіметінің атынан Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі эмиссиялайтын мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздар болып табылады.

Глава 2. Понятия, используемые в настоящих Правилах
Сноска. Заголовок главы 2 – в редакции постановления Правительства РК от 30.03.2022 № 177 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) эмитент - Министерство финансов Республики Казахстан;
2) финансовый агент - юридическое лицо, от имени и по поручению эмитента осуществляющее размещение казначейских обязательств на основании заключенного с эмитентом агентского соглашения о размещении казначейских обязательств;
3) центральный депозитарий – специализированное некоммерческое акционерное общество, осуществляющее виды деятельности, предусмотренные пунктом 2-1 статьи 45 Закона Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг" (далее – Закон). Центральный депозитарий в соответствии с договором, заключенным с эмитентом, осуществляет функции платежного агента и функции по учету и обслуживанию казначейских обязательств;
4) внутренние правила размещения казначейских обязательств - внутренний документ финансового агента, согласованный с эмитентом, на основании которого финансовый агент осуществляет размещение казначейских обязательств;
5) внутренние правила обслуживания и погашения казначейских обязательств – внутренний документ центрального депозитария, согласованный с эмитентом, на основании которого центральный депозитарий осуществляет обслуживание и погашение казначейских обязательств;
6) первичный дилер – профессиональный участник рынка ценных бумаг, допущенный в установленном порядке к участию в размещении казначейских обязательств и соответствующий требованиям, установленным эмитентом по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан;
7) агент по размещению специальных среднесрочных казначейских обязательств (далее - агент) - юридическое лицо, от имени и по поручению эмитента осуществляющее размещение специальных среднесрочных казначейских обязательств на основании заключенного с эмитентом агентского соглашения, обладающее лицензией на открытие и ведение банковских счетов физических лиц, на занятие брокерской и дилерской деятельностью с правом ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя, трансфер-агентской деятельностью;
8) депонент – организация, являющаяся клиентом центрального депозитария.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 01.09.2009 № 1295; от 31.12.2013 № 1541 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 13.12.2018 № 832 (вводится в действие с 01.01.2019); от 30.03.2022 № 177 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 15.05.2024 № 380 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2-тарау. Осы Ережеде пайдаланылатын ұғымдар
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.03.2022 № 177 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Осы Ережеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) эмитент - Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі;
2) қаржы агенті - эмитентпен жасалған қазынашылық міндеттемелерді орналастыру туралы агенттік келісімнің негізінде эмитенттің атынан және оның тапсырмасы бойынша міндеттемелерді орналастыруды жүзеге асыратын заңды тұлға;
3) орталық депозитарий – "Бағалы қағаздар нарығы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 45-бабының 2-1-тармағында көзделген қызмет түрлерін жүзеге асыратын мамандандырылған коммерциялық емес акционерлік қоғам. Орталық депозитарий эмитентпен жасасқан шартқа сәйкес төлем агентінің функцияларын және қазынашылық міндеттемелерді есепке алу және оларға қызмет көрсету жөніндегі функцияларды жүзеге асырады;
4) қазынашылық міндеттемелерді орналастырудың ішкі ережесі - оның негізінде қаржы агенті қазынашылық міндеттемелерді орналастыруды жүзеге асыратын қаржы агентінің эмитентпен келісілген ішкі құжаты;
5) қазынашылық міндеттемелерге қызмет көрсету мен өтеудің ішкі ережесі – оның негізінде орталық депозитарий қазынашылық міндеттемелерге қызмет көрсетуді және оларды өтеуді жүзеге асыратын орталық депозитарийдің эмитентпен келісілген ішкі құжаты;
6) бастапқы дилер – белгіленген тәртіппен қазынашылық міндеттемелерді орналастыруға қатысуға жіберілген және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен келісім бойынша эмитент белгілеген талаптарға сәйкес келетін бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысы;
7) арнайы орта мерзімді қазынашылық міндеттемелерді орналастыру жөніндегі агент (бұдан әрі - агент) - жеке тұлғалардың банк шоттарын ашуға және жүргізуге, атаулы ұстаушы ретінде клиенттердің шоттарын жүргізу құқығымен брокерлік және дилерлік қызметпен, трансфер-агенттік қызметпен айналысуға арналған лицензиясы бар, эмитентпен жасалған агенттік келісімнің негізінде эмитенттің атынан және оның тапсырмасы бойынша арнайы орта мерзімді қазынашылық міндеттемелерін орналастыруды жүзеге асыратын заңды тұлға;
8) депонент – орталық депозитарийдің клиенті болып табылатын ұйым.
Ескерту. 3-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.09.01. N 1295, 31.12.2013 № 1541 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 13.12.2018 № 832 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі); 30.03.2022 № 177 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 15.05.2024 № 380 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.

4. Генеральным финансовым агентом эмитента является Национальный Банк Республики Казахстан, который осуществляет функции финансового советника эмитента по вопросам заимствования на внутреннем финансовом рынке на основании заключенного с эмитентом генерального агентского соглашения.
Глава 3. Общие условия выпуска, размещения, обращения, обслуживания и погашения казначейских обязательств
Сноска. Заголовок главы 3 – в редакции постановления Правительства РК от 30.03.2022 № 177 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Казначейские обязательства выпускаются в бездокументарной форме.
6. Каждый выпуск имеет международный идентификационный номер (ISIN), присваиваемый центральным депозитарием в соответствии с Законом.
Сноска. Пункт 6 - в редакции постановления Правительства РК от 15.05.2024 № 380 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Казначейские обязательства размещаются посредством проведения подписки, аукциона (доразмещения, повторного аукциона) и другими способами торгов, установленными внутренними правилами размещения казначейских обязательств.
Сноска. Пункт 7 в редакции постановления Правительства РК от 31.12.2013 № 1541 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
8. Учет казначейских обязательств и прав по ним осуществляется по субсчетам в системе учета центрального депозитария и лицевым счетам держателей ценных бумаг в системах учета номинального держания депонентов центрального депозитария, и (или) счетам в системах учета иностранных организаций, являющихся клиентами центрального депозитария и осуществляющих функции, аналогичные функциям номинального держателя, установленным пунктом 1 статьи 59 Закона. Центральный депозитарий осуществляет функции платежного агента, которые заключаются в осуществлении расчетов по казначейским обязательствам на первичном рынке при размещении, если иное не предусмотрено настоящими Правилами, на вторичном рынке при обращении и погашении казначейских обязательств, а также обслуживании казначейских обязательств (начисление и выплата вознаграждения).
Агент осуществляет функции платежного агента, которые заключаются в осуществлении расчетов по специальным среднесрочным казначейским обязательствам на первичном рынке при размещении специальных среднесрочных казначейских обязательств.
Сноска. Пункт 8 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 01.09.2009 № 1295; от 31.12.2013 № 1541 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 15.05.2024 № 380 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

4. Эмитенттің бас қаржы агенті Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі болып табылады, ол эмитентпен жасалған бас агенттік келісімнің негізінде ішкі қаржы нарығында қарыз алу мәселелері бойынша эмитенттің қаржылық кеңесшісінің функцияларын жүзеге асырады.
3-тарау. Қазынашылық міндеттемелерді шығарудың, орналастырудың, айналысқа қосудың, оларға қызмет көрсетудің және өтеудің жалпы шарттары
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.03.2022 № 177 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5. Қазынашылық міндеттемелер құжатталмаған нысанда шығарылады.
6. Әрбір шығарылымның орталық депозитарий Заңға сәйкес беретін халықаралық сәйкестендiру нөмiрi (ISIN) болады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 15.05.2024 № 380 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7. Қазынашылық міндеттемелер жазылу, аукцион (қайталама аукцион) өткізу арқылы және қазынашылық міндеттемелерді орналастырудың ішкі қағидаларында белгіленген басқа да сауда тәсілдерімен орналастырылады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.12.2013 № 1541 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8. Қазынашылық міндеттемелерді және олар бойынша құқықтарды есепке алу орталық депозитарийдің есепке алу жүйесіндегі қосалқы шоттар және орталық депозитарийдің депоненттерін номиналды ұстауды есепке алу жүйелеріндегі бағалы қағаздарды ұстаушылардың дербес шоттары бойынша және (немесе) орталық депозитарийдің клиенттері болып табылатын және Заңның 59-бабының 1-тармағында белгіленген, номиналды ұстаушының функцияларына ұқсас функцияларды жүзеге асыратын шетелдік ұйымдардың есепке алу жүйелеріндегі шоттар бойынша жүзеге асырылады. Орталық депозитарий төлем агентінің функцияларын жүзеге асырады, оған, егер осы Ережеде өзгеше көзделмесе, бастапқы нарықта орналастыру кезінде қайталама нарықта қазынашылық міндеттемелерді айналысқа қосу және өтеу кезінде қазынашылық міндеттемелер бойынша есеп айырысуларды жүзеге асыру, сондай-ақ қазынашылық міндеттемелерге қызмет көрсету (сыйақы есептеу және төлеу) кіреді.
Агент төлем агентінің функцияларын жүзеге асырады, оларға бастапқы нарықта арнайы орта мерзімді қазынашылық міндеттемелерін орналастыру кезінде арнайы орта мерзімді қазынашылық міндеттемелері бойынша есеп айырысу кіреді.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 15.05.2024 № 380 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

9. Объем и условия каждого выпуска казначейских обязательств устанавливаются эмитентом в пределах лимита правительственного долга и расходов на его обслуживание, установленных законом Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий период.
10. Условия и процедуры способов размещения, обслуживания и погашения казначейских обязательств устанавливаются внутренними правилами размещения казначейских обязательств, если иное не предусмотрено настоящими Правилами, и правилами обслуживания и погашения казначейских обязательств соответственно.
Сноска. Пункт 10 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 01.09.2009 № 1295.
11. Юридические и физические лица - резиденты и нерезиденты Республики Казахстан могут приобретать казначейские обязательства через первичных дилеров, если иное не предусмотрено настоящими Правилами.
Сноска. Пункт 11 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 01.09.2009 № 1295.
12. Эмитент осуществляет выпуск, размещение, обращение, обслуживание и погашение следующих видов казначейских обязательств:
1) краткосрочные казначейские обязательства;
2) среднесрочные казначейские обязательства;
3) долгосрочные казначейские обязательства;
4) среднесрочные индексированные казначейские обязательства;
5) долгосрочные индексированные казначейские обязательства;
6) долгосрочные сберегательные казначейские обязательства;
7) специальные среднесрочные казначейские обязательства;
8) казначейские обязательства, индексированные к ставке TONIA (Tenge Over Night Index Average);
9) казначейские обязательства, индексированные к индексу TONIA (Tenge Over Night Index Average) TCI (TONIA Compounded Index).
Сноска. Пункт 12 – в редакции постановления Правительства РК от 18.12.2024 № 1070 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Днем начала обращения казначейских обязательств считается день осуществления центральным депозитарием расчетов по размещенным казначейским обязательствам, если иное не предусмотрено настоящими Правилами. Обращение казначейских обязательств заканчивается с истечением последнего дня, предшествующего дню погашения данных обязательств, если иное не предусмотрено настоящими Правилами.
Сноска. Пункт 13 в редакции постановления Правительства РК от 31.12.2013 № 1541 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
14. Первым днем, за который начисляется вознаграждение по данным обязательствам, является день начала их обращения, а последним днем - последний день, предшествующий дню их погашения, если иное не предусмотрено настоящими Правилами.
Выплата вознаграждения по казначейским обязательствам производится в дни, установленные условиями выпуска отдельных видов казначейских обязательств. Последняя выплата вознаграждения совпадает с днем погашения казначейского обязательства, если иной срок не предусмотрен условиями выпуска казначейских обязательств. Если дата выплаты вознаграждения по казначейским обязательствам приходится на нерабочий день, то выплата производится в первый рабочий день, следующий за нерабочим днем.

9. Қазынашылық міндеттемелердің әрбір шығарылымының көлемі мен шарттарын Қазақстан Республикасының тиісті кезеңге арналған республикалық бюджет туралы заңымен белгіленген үкіметтік борыш пен оған қызмет көрсетуге арналған шығыстар лимитінің шегінде эмитент белгілейді.
10. Қазынашылық міндеттемелерді орналастыру, қызмет көрсету және өтеу тәсілдерінің шарттары мен рәсімдері, егер осы Ережеде өзгеше көзделмесе, қазынашылық міндеттемелерді орналастырудың ішкі ережесімен және тиісінше қазынашылық міндеттемелерге қызмет көрсету және өтеу ережесімен белгіленеді.
Ескерту. 10-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.09.01. N 1295 Қаулысымен.
11. Егер осы Ережеде өзгеше көзделмесе, Қазақстан Республикасының резидент және резидент емес заңды және жеке тұлғалары бастапқы дилерлер арқылы қазынашылық міндеттемелерді сатып ала алады.
Ескерту. 11-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.09.01. N 1295 Қаулысымен.
12. Эмитент қазынашылық міндеттемелердің мынадай түрлерін:
1) қысқамерзімді қазынашылық міндеттемелерді;
2) ортамерзімді қазынашылық міндеттемелерді;
3) ұзақмерзімді қазынашылық міндеттемелерді;
4) ортамерзімді индекстелген қазынашылық міндеттемелерді;
5) ұзақмерзімді индекстелген қазынашылық міндеттемелерді;
6) ұзақмерзімді жинақтаушы қазынашылық міндеттемелерді;
7) арнайы ортамерзімді қазынашылық міндеттемелерді;
8) TONIA (Tenge Over Night Index Average) мөлшерлемесіне индекстелген қазынашылық міндеттемелерді;
9) TONIA (Tenge Over Night Index Average) TCI (TONIA Compounded Index) индексіне индекстелген қазынашылық міндеттемелерді шығаруды, орналастыруды, айналысқа қосуды, қызмет көрсетуді және өтеуді жүзеге асырады.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 18.12.2024 № 1070 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
13. Орталық депозитарий орналастырылған қазынашылық міндеттемелер бойынша есеп айырысуларды жүзеге асырған күн, егер осы Ережеде өзгеше көзделмесе, қазынашылық міндеттемелерді айналысқа қосудың басталған күні болып есептеледі. Қазынашылық міндеттемелерді айналысқа қосу, егер осы Ережеде өзгеше көзделмесе, осы міндеттемелерді өтеген күннің алдындағы соңғы күн өткенде аяқталады.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.12.2013 № 1541 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
14. Егер осы Ережеде өзгеше көзделмесе, осы міндеттемелер бойынша сыйақы есептелетін бірінші күн болып оларды айналысқа қосу басталған күн, ал соңғы күн болып - оларды өтеген күннің алдындағы соңғы күн есептеледі.
Қазынашылық міндеттемелер бойынша сыйақы төлеу қазынашылық міндеттемелердің жекелеген түрлерін шығарудың шарттарымен белгіленген күндерде жүргізіледі. Егер қазынашылық міндеттемелерді шығару шарттарында өзге мерзім көзделмесе, соңғы сыйақыны төлеу қазынашылық міндеттемелерді өтеу күнімен сәйкес келеді. Егер қазынашылық міндеттемелер бойынша сыйақы төлеу күні жұмыс күніне келмесе, онда төлем жұмыс істемейтін күннен кейінгі бірінші жұмыс күні жүргізіледі.

Сноска. Пункт 14 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 01.09.2009 № 1295.
15. Погашение казначейских обязательств производится по номинальной стоимости в первый день, следующий за окончанием срока их обращения, если иное не предусмотрено настоящими Правилами. Если дата погашения номинальной стоимости казначейских обязательств приходится на нерабочий день, то погашение производится в первый рабочий день, следующий за нерабочим днем.
Сноска. Пункт 15 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 01.09.2009 № 1295.
16. Эмитент может выкупить весь или частично объем определенного выпуска казначейских обязательств по рыночной цене на вторичном рынке и погасить их, если иное не предусмотрено условиями выпуска казначейских обязательств.
Выкуп казначейских обязательств на вторичном рынке ценных бумаг осуществляется эмитентом в течение периода обращения казначейских обязательств эмитента.
Хранение выкупленных казначейских обязательств осуществляется в центральном депозитарии.
Выкуп казначейских обязательств осуществляется эмитентом в соответствии с внутренними документами финансового агента, где содержится порядок, необходимый для проведения обратного выкупа на организованном рынке ценных бумаг.
Решение эмитента о выкупе части или всего объема определенного выпуска казначейских обязательств доводится до сведения центрального депозитария и финансового агента. Центральный депозитарий и финансовый агент в течение 1 (один) рабочего дня после получения данного уведомления сообщают об этом держателям казначейских обязательств.
Выкуп казначейских обязательств осуществляется в срок не более 14 календарных дней после получения уведомления держателями казначейских обязательств.
Объем и условия обратного выкупа каждого выпуска казначейских обязательств определяются эмитентом при согласовании с держателями казначейских обязательств.
Проведение обратного выкупа казначейских обязательств осуществляется за счет бюджетных средств.
Решение эмитента о проведении обратного выкупа казначейских обязательств публикуется на официальном сайте эмитента и финансового агента.
Сноска. Пункт 16 – в редакции постановления Правительства РК от 30.03.2022 № 177 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16-1. Эмитент может осуществлять замену определенного выпуска(-ов) казначейских обязательств, находящихся в обращении, на новый выпуск казначейских обязательств с согласия держателей данных казначейских обязательств по рыночной или иной стоимости в порядке, установленном эмитентом. Замена казначейских обязательств производится только у держателей казначейских обязательств, которые изъявили на то желание.

Ескерту. 14-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.09.01. N 1295 Қаулысымен.
15. Қазынашылық міндеттемелерді өтеу, егер осы Ережеде өзгеше көзделмесе, оларды айналысқа қосу мерзімі аяқталғаннан кейінгі бірінші күні атаулы күн бойынша жүргізіледі. Егер қазынашылық міндеттемелердің атаулы құнын өтеу күні жұмыс істемейтін күнге келсе, онда өтеу жұмыс істемейтін күннен кейінгі бірінші жұмыс күні жүргізіледі.
Ескерту. 15-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.09.01. N 1295 Қаулысымен.
16. Егер қазынашылық міндеттемелерді шығару шарттарында өзгеше көзделмесе, эмитент қайталама нарықта нарықтық баға бойынша қазынашылық міндеттемелердің белгілі бір шығарылымның бүкіл немесе ішінара көлемін сатып алуға және оларды өтеуге құқылы.
Бағалы қағаздардың қайталама нарығында қазынашылық міндеттемелерді сатып алуды эмитент эмитенттің қазынашылық міндеттемелерінің айналысы кезеңі ішінде жүзеге асырады.
Сатып алынған қазынашылық міндеттемелерді сақтау орталық депозитарийде жүзеге асырылады.
Қазынашылық міндеттемелерді сатып алуды эмитент қаржы агентінің ішкі құжаттарына сәйкес жүзеге асырады, онда ұйымдастырылған бағалы қағаздар нарығында кері сатып алуды жүргізу үшін қажетті тәртіп қамтылады.
Қазынашылық міндеттемелердің белгілі бір шығарылымының бір бөлігін немесе бүкіл көлемін сатып алу туралы эмитенттің шешімі орталық депозитарийдің және қаржы агентінің назарына жеткізіледі. Орталық депозитарий және қаржы агенті осы хабарламаны алғаннан кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде бұл туралы қазынашылық міндеттемелерді ұстаушыларға хабарлайды.
Қазынашылық міндеттемелерді сатып алу қазынашылық міндеттемелерді ұстаушылар хабарламаны алғаннан кейін күнтізбелік 14 күннен аспайтын мерзімде жүзеге асырылады.
Қазынашылық міндеттемелердің әрбір шығарылымын кері сатып алудың көлемі мен шарттарын эмитент қазынашылық міндеттемелерді ұстаушылармен келісу арқылы айқындайды.
Қазынашылық міндеттемелерді кері сатып алуды жүргізу бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
Эмитенттің қазынашылық міндеттемелерді кері сатып алуды жүргізу туралы шешімі эмитенттің және қаржы агентінің ресми сайтында жарияланады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.03.2022 № 177 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
16-1. Эмитент қазынашылық міндеттемелердің айналыстағы белгілі бір шығарылым (-дар-)ын эмитент белгілеген тәртіппен осы қазынашылық міндеттемелердің барлық ұстаушыларының келісімі бойынша нарықтық немесе өзге құны бойынша қазынашылық міндеттемелердің жаңа шығарылымына алмастыруды жүзеге асыра алады. Қазынашылық міндеттемелерді алмастыру оған тілек білдірген қазынашылық міндеттемелерді ұстаушыларда ғана жүргізіледі.

Решение эмитента о замене определенного выпуска(-ов) казначейских обязательств, находящихся в обращении, на новый выпуск казначейских обязательств доводится до сведения центрального депозитария и финансового агента за 20 (двадцать) рабочих дней до даты такого выкупа. Финансовый агент, в свою очередь, в течение 5 (пять) рабочих дней после получения данного уведомления сообщает об этом первичным дилерам.
Сноска. Правила дополнены пунктом 16-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 31.12.2013 № 1541 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); в редакции постановления Правительства РК от 30.03.2022 № 177 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Порядок налогообложения по операциям с казначейскими обязательствами определяется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 4. Краткосрочные казначейские обязательства
Сноска. Заголовок главы 4 – в редакции постановления Правительства РК от 30.03.2022 № 177 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Краткосрочные казначейские обязательства являются дисконтными эмиссионными ценными бумагами.
19. Номинальная стоимость краткосрочного казначейского обязательства - 100 тенге.
20. Название "Государственное краткосрочное казначейское обязательство" на государственном языке именуется - "Мемлекеттік қысқа мерзімді қазынашылық міндеттеме" (МЕККАМ).
21. Краткосрочные казначейские обязательства выпускаются со сроками обращения три, шесть, девять и двенадцать месяцев.
22. Для исчисления вознаграждения используется фактическое количество дней в сроке обращения краткосрочных казначейских обязательств.
23. Размещение краткосрочных казначейских обязательств осуществляется по дисконтированной цене (цене ниже номинальной стоимости), погашение - по номинальной стоимости.
24. Владельцы краткосрочных казначейских обязательств могут осуществлять любые гражданско-правовые сделки с краткосрочными казначейскими обязательствами, за исключением ограничений, установленных Законом. При этом инвестор все операции с краткосрочными казначейскими обязательствами оформляет через депонента центрального депозитария.
Сноска. Пункт 24 - в редакции постановления Правительства РК от 15.05.2024 № 380 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 5. Среднесрочные казначейские обязательства
Сноска. Заголовок главы 5 – в редакции постановления Правительства РК от 30.03.2022 № 177 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Айналыстағы қазынашылық міндеттемелердің белгілі бір шығарылымын қазынашылық міндеттердің жаңа шығарылымына алмастыру туралы эмитенттің шешімі орталық депозитарийдің және қаржы агентінің назарына осындай сатып алу күніне дейін 20 (жиырма) жұмыс күні бұрын жеткізіледі. Қаржы агенті, өз кезегінде осы хабарламаны алғаннан кейін бес (5) жұмыс күні ішінде бұл туралы бастапқы делдалдарға хабарлайды.
Ескерту. 3-бөлім 16-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 31.12.2013 № 1541 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.03.2022 № 177 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
17. Қазынашылық міндеттемелермен операциялар бойынша салық салу тәртібі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес анықталады.
4-тарау. Қысқа мерзімді қазынашылық міндеттемелер
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.03.2022 № 177 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
18. Қысқа мерзімді қазынашылық міндеттемелер дисконтталған эмиссиялық бағалы қағаздар болып табылады.
19. Қысқа мерзімді қазынашылық міндеттемелердің атаулы құны - 100 теңге.
20. "Мемлекеттік қысқа мерзімді қазынашылық міндеттеме" атауы мемлекеттік тілде "Мемлекеттік қысқа мерзімді қазынашылық міндеттеме" (МЕККАМ) деп аталады.
21. Қысқа мерзімді қазынашылық міндеттемелер үш, алты, тоғыз және он екі ай айналысқа қосу мерзімдерімен шығарылады.
22. Сыйақыны есептеу үшін қысқа мерзімді қазынашылық міндеттемелерді айналысқа қосу мерзімінде күндердің іс жүзіндегі саны пайдаланылады.
23. Қысқа мерзімді қазынашылық міндеттемелерді орналастыру дисконтталған баға (атаулы құннан төмен баға) бойынша өтеу - атаулы күн бойынша жүзеге асырылады.
24. Қысқа мерзімді қазынашылық міндеттемелерді иеленушілер Заңда белгіленген шектеулерді қоспағанда, қысқа мерзімді қазынашылық міндеттемелермен кез келген азаматтық-құқықтық мәмілелерді жүзеге асыра алады. Бұл ретте инвестор қысқа мерзімді қазынашылық міндеттемелермен жасалатын барлық операцияларды орталық депозитарий депоненті арқылы ресімдейді.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 15.05.2024 № 380 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5-тарау. Орта мерзімді қазынашылық міндеттемелер
Ескерту. 5-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.03.2022 № 177 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

25. Среднесрочные казначейские обязательства являются купонными эмиссионными ценными бумагами.
26. Номинальная стоимость среднесрочного казначейского обязательства - 1000 тенге.
27. Название "Государственное среднесрочное казначейское обязательство" на государственном языке именуется "Мемлекеттік орта мерзімді қазынашылық міндеттеме" (МЕОКАМ).
28. Среднесрочные казначейские обязательства выпускаются со сроками обращения свыше года до пяти лет включительно.
29. Размещение и погашение среднесрочных казначейских обязательств осуществляются по номинальной стоимости, при этом в течение срока обращения выплачивается определенное при размещении вознаграждение, называемое купоном.
30. Расчетная база для исчисления суммы купона по среднесрочным казначейским обязательствам - 30 дней в расчетном месяце/360 дней в расчетном году.
31. Выплата купона по среднесрочным казначейским обязательствам осуществляется в дни, установленные эмитентом, два раза в год соответствующего года обращения среднесрочных казначейских обязательств.
32. Сумма купона определяется следующей формулой:
S=N*C*180/360
где,
S, тенге - сумма купона среднесрочных казначейских обязательств, подлежащих очередной выплате;
N, тенге - сумма номинальной стоимости соответствующего количества среднесрочных казначейских обязательств, подлежащих очередной выплате;
С, % - ставка купона.
33. Владельцы среднесрочных казначейских обязательств могут осуществлять любые гражданско-правовые сделки со среднесрочными казначейскими обязательствами, за исключением ограничений, установленных Законом. При этом инвестор все операции со среднесрочными казначейскими обязательствами оформляет через первичного дилера.
Сноска. Пункт 33 - в редакции постановления Правительства РК от 15.05.2024 № 380 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 6. Долгосрочные казначейские обязательства
Сноска. Заголовок главы 6 – в редакции постановления Правительства РК от 30.03.2022 № 177 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34. Долгосрочные казначейские обязательства являются купонными эмиссионными ценными бумагами.
35. Номинальная стоимость долгосрочного казначейского обязательства - 1000 тенге.
36. Название "Государственное долгосрочное казначейское обязательство" на государственном языке именуется "Мемлекеттік ұзақ мерзімді қазынашылық міндеттеме" (МЕУКАМ).
37. Долгосрочные казначейские обязательства выпускаются со сроками обращения свыше пяти лет.

25. Орта мерзімді қазынашылық міндеттемелер купонды эмиссиялық бағалы қағаздар болып табылады.
26. Орта мерзімді қазынашылық міндеттеменің атаулы құны - 1000 теңге.
27. "Мемлекеттік орта мерзімді қазынашылық міндеттеме" атауы мемлекеттік тілде "Мемлекеттік орта мерзімді қазынашылық міндеттеме" (МЕОКАМ) деп аталады.
28. Орта мерзімді қазынашылық міндеттемелер бір жылдан жоғары бес жылға дейін қоса алғанда айналысқа қосу мерзімдерімен шығарылады.
29. Орта мерзімді қазынашылық міндеттемелерді орналастыру және өтеу атаулы күн бойынша жүзеге асырылады, бұл ретте айналысқа қосу мерзімінің ішінде орналастырған кезде белгіленген купон деп аталатын сыйақы төленеді.
30. Орта мерзімді қазынашылық міндеттемелер бойынша купонның сомасын есептеу үшін есеп айырысу базасы - есеп айырысу айында 30 күн/есеп айырысу жылында 360 күн.
31. Орта мерзімді қазынашылық міндеттемелер бойынша купонды төлеу орта мерзімді қазынашылық міндеттемелерді тиісті айналысқа қосу жылы жылына екі рет эмитент белгілеген күндері жүзеге асырылады.
32. Купон сомасы мынадай формуламен анықталады:
S=N*С* 180/360
мұнда,
S, теңге - кезекті төлемге жататын орта мерзімді қазынашылық міндеттемелер купонының сомасы;
N, теңге - кезекті төлемге жататын орта мерзімді қазынашылық міндеттемелердің тиісті саны атаулы құнының сомасы;
С, % - купон ставкасы.
33. Орта мерзімді қазынашылық міндеттемелерді иеленушілер Заңда белгіленген шектеулерді қоспағанда, орта мерзімді қазынашылық міндеттемелермен кез келген азаматтық-құқықтық мәмілелерді жүзеге асыра алады. Бұл ретте инвестор орта мерзімді қазынашылық міндеттемелермен жасалатын барлық операцияларды бастапқы дилер арқылы ресімдейді.
Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 15.05.2024 № 380 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6-тарау. Ұзақ мерзімді қазынашылық міндеттемелер
Ескерту. 6-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.03.2022 № 177 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
34. Ұзақ мерзімді қазынашылық міндеттемелер купонды эмиссиялық бағалы қағаздар болып табылады.
35. Ұзақ мерзімді қазынашылық міндеттеменің атаулы құны - 1000 теңге.
36. "Мемлекеттік ұзақ мерзімді қазынашылық міндеттеме" атауы мемлекеттік тілде "Мемлекеттік ұзақ мерзімді қазынашылық міндеттеме" (МЕУКАМ) деп аталады.
37. Ұзақ мерзімді қазынашылық міндеттемелер бес жылдан жоғары айналысқа қосу мерзімімен шығарылады.

38. Размещение и погашение долгосрочных казначейских обязательств осуществляются по номинальной стоимости, при этом в течение срока обращения выплачивается определенное при размещении вознаграждение, называемое купоном.
39. Расчетная база для исчисления суммы купона по среднесрочным казначейским обязательствам - 30 дней в расчетном месяце/360 дней в расчетном году.
40. Выплата купона по долгосрочным казначейским обязательствам осуществляется в дни, установленные эмитентом, один раз в год соответствующего года обращения долгосрочных казначейских обязательств.
41. Сумма купона определяется следующей формулой:
S=N*C
где,
S, тенге - сумма купона долгосрочных казначейских обязательств, подлежащих очередной выплате;
N, тенге - сумма номинальной стоимости соответствующего количества долгосрочных казначейских обязательств, подлежащих очередной выплате;
С, % - ставка купона.
42. Владельцы долгосрочных казначейских обязательств могут осуществлять любые гражданско-правовые сделки с долгосрочными казначейскими обязательствами, за исключением ограничений, установленных Законом. При этом инвестор все операции с долгосрочными казначейскими обязательствами оформляет через первичного дилера.
Сноска. Пункт 42 - в редакции постановления Правительства РК от 15.05.2024 № 380 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 7. Среднесрочные индексированные казначейские обязательства
Сноска. Заголовок главы 7 – в редакции постановления Правительства РК от 30.03.2022 № 177 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
43. Среднесрочные индексированные казначейские обязательства являются купонными эмиссионными ценными бумагами.
44. Номинальная стоимость среднесрочного индексированного казначейского обязательства - 1000 тенге.
45. Название "Государственное среднесрочное индексированное казначейское обязательство" на государственном языке именуется - "Мемлекеттік орта мерзімді индекстелген қазынашылық міндеттеме" (МОИКАМ).
46. Среднесрочные индексированные казначейские обязательства выпускаются со сроками обращения свыше года до пяти лет включительно и должны иметь шестимесячную кратность.
47. Размещение и погашение среднесрочных индексированных казначейских обязательств осуществляются по номинальной стоимости, при этом в течение срока обращения выплачивается вознаграждение, именуемое индексированным купоном.
48. Размещение среднесрочных индексированных казначейских обязательств производится в предпоследний рабочий день месяца, если эмитентом не предусмотрена иная дата выпуска казначейских обязательств.

38. Ұзақ мерзімді қазынашылық міндеттемелерді орналастыру және өтеу атаулы құны бойынша жүзеге асырылады, бұл ретте, айналысқа қосу мерзімі ішінде орналастыру кезінде анықталған купон деп аталатын сыйақы төленеді.
39. Ұзақ мерзімді қазынашылық міндеттемелер бойынша купон сомасын есептеуге арналған есеп айырысу базасы - есеп айырысу айында 30 күн/есеп айырысу жылында 360 күн.
40. Ұзақ мерзімді қазынашылық міндеттемелер бойынша купон төлемі ұзақ мерзімді қазынашылық міндеттемелерді тиісті айналысқа қосу жылы жылына бір рет эмитент белгіленген күндерде жүзеге асырылады.
41. Купон сомасы мынадай формуламен анықталады:
S=N*С
мұнда,
S, теңге - кезекті төлемге жататын ұзақ мерзімді қазынашылық міндеттемелер купонының сомасы;
N, теңге - кезекті төлемге жататын ұзақ мерзімді қазынашылық міндеттемелердің тиісті саны атаулы құнының сомасы;
С, % - купон ставкасы.
42. Ұзақ мерзімді қазынашылық міндеттемелерді иеленушілер Заңда белгіленген шектеулерді қоспағанда, ұзақ мерзімді қазынашылық міндеттемелермен кез келген азаматтық-құқықтық мәмілелерді жүзеге асыра алады. Бұл ретте инвестор ұзақ мерзімді қазынашылық міндеттемелермен жасалатын барлық операцияларды бастапқы дилер арқылы ресімдейді.
Ескерту. 42-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 15.05.2024 № 380 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7-тарау. Орта мерзімді индекстелген қазынашылық міндеттемелер
Ескерту. 7-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.03.2022 № 177 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
43. Орта мерзімді индекстелген қазынашылық міндеттемелер купонды эмиссиялық бағалы қағаздар болып табылады.
44. Орта мерзімді индекстелген қазынашылық міндеттеменің атаулы құны - 1000 теңге.
45. "Мемлекеттік орта мерзімді индекстелген қазынашылық міндеттеме" атауы мемлекеттік тілде "Мемлекеттік орта мерзімді индекстелген қазынашылық міндеттеме" (МОИКАМ) деп аталады.
46. Орта мерзімді индекстелген қазынашылық міндеттемелер бір жылдан жоғары бес жылға дейін қоса алғанда айналысқа қосу мерзімдерімен шығарылады және алты ай еселігі болуы тиіс.
47. Орта мерзімді индекстелген қазынашылық міндеттемелерді орналастыру және өтеу атаулы құны бойынша жүзеге асырылады, бұл ретте айналысқа қосу мерзімі ішінде индекстелген купон деп аталатын сыйақы төленеді.
48. Егер эмитент қазынашылық міндеттемелерді шығарудың өзгеше күнін көздемесе, орта мерзімді индекстелген қазынашылық міндеттемелерді орналастыру айдың соңғы күнінің алдындағы жұмыс күні жүргізіледі.

49. Расчетная база для исчисления суммы купона по среднесрочным индексированным казначейским обязательствам - 30 дней в расчетном месяце/360 дней в расчетном году.
50. Выплата индексированного купона осуществляется по среднесрочным индексированным казначейским обязательствам в дни, установленные эмитентом, два раза в год, с соответствующей периодичностью.
При этом выплата индексированного купона по среднесрочным индексированным казначейским обязательствам производится в пятый рабочий день месяца через каждые шесть полных календарных месяца обращения.
51. Индексация денег, вложенных в среднесрочные индексированные казначейские обязательства, производится путем исчисления индексированного купона, полученного от сложения фиксированного купона, определенного при размещении, и индекса инфляции за истекший купонный период.
52. Сумма индексированного купона определяется следующей формулой:
S=N*I/100+C,
где,
S, тенге - сумма индексированного купона среднесрочных индексированных казначейских обязательств, подлежащих очередной выплате;
N, тенге - сумма номинальной стоимости соответствующего количества среднесрочных индексированных казначейских обязательств, подлежащая очередной выплате;
I, % - индекс инфляции за истекший купонный период, подлежащий выплате,
при этом,
I = (((I 1 /100)*(I 2 /100)*(I 3 /100)*....*(I n /100))- 1)*100,
где,
I 1, I 2, I 3, ...I n - индексы потребительских цен за соответствующие месяцы купонного периода, значение I округляется до третьей (включительно) цифры после запятой;
С, - сумма фиксированного купона,
при этом, C=N*K*180/360,
где,
K, % - значение фиксированного годового купона, определенного при размещении.
53. Индекс потребительских цен публикуется ежемесячно уполномоченным органом в области государственной статистики.
Сноска. Пункт 53 - в редакции постановления Правительства РК от 15.05.2024 № 380 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
54. В случае, если индекс инфляции за истекший купонный период равен отрицательному значению, то значение индекса инфляции принимать равным нулю.
55. Владельцы среднесрочных индексированных казначейских обязательств могут осуществлять любые гражданско-правовые сделки со среднесрочными индексированными казначейскими обязательствами, за исключением ограничений, установленных Законом. При этом инвестор все операции со среднесрочными индексированными казначейскими обязательствами оформляет через первичного дилера.
Сноска. Пункт 55 - в редакции постановления Правительства РК от 15.05.2024 № 380 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

49. Орта мерзімді индекстелген қазынашылық міндеттемелер бойынша купон сомасын есептеуге арналған есеп айырысу базасы - есеп айырысу айында 30 күн/есеп айырысу жылында 360 күн.
50. Индекстелген купон төлемі тиісті кезеңділікпен жылына екі рет эмитент белгілеген күндерде орта мерзімді индекстелген қазынашылық міндеттемелер бойынша жүзеге асырылады.
Бұл ретте орта мерзімді индекстелген қазынашылық міндеттемелер бойынша индекстелген купон төлемі айналысқа қосатын әрбір алты толық күнтізбелік ай сайын айдың бесінші жұмыс күнінде жүргізіледі.
51. Орта мерзімді индекстелген қазынашылық міндеттемелерге салынған ақшаны индекстеу тіркелген купонды қосудан алынған, орналастыру кезінде анықталған индекстелген купонды және өткен купондық кезең үшін инфляция индексін есептеу арқылы жүргізіледі.
52. Индекстелген купон сомасы мынадай формуламен анықталады:
S=N*І/100+С
мұнда,
S, теңге - кезекті төлемге жататын орта мерзімді индекстелген қазынашылық міндеттемелердің индекстелген купонының сомасы;
N, теңге - кезекті төлемге жататын орта мерзімді индекстелген қазынашылық міндеттемелердің тиісті саны атаулы құнының сомасы;
I, % - төлемге жататын өткен купон кезеңі үшін инфляция индексі,
бұл ретте,
І-(((І 1 /100)*(І 2 /100)*(І 3 /100)*...*(І n /100))-1)*100,
мұнда,
І 1 , I 2 , І 3 ,...,І n - купондық кезеңнің тиісті айлары үшін тұтыну бағасының индекстері, I мәні үтірден кейін үш (қоса алғанда) санға дейін дөңгелектенеді;
С, - тіркелген купон сомасы;
бұл ретте,
С=N*К* 180/360,
мұнда,
К, % - орналастыру кезінде анықталған тіркелген жылдық купонның мәні.
53. Тұтыну бағасының индексін мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті орган ай сайын жариялайды.
Ескерту. 53-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 15.05.2024 № 380 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
54. Егер өткен купондық кезең үшін инфляция индексі теріс мәнге тең болған жағдайда, онда инфляция индексінің мәнін нөлге тең деп қабылдау қажет.
55. Орта мерзімді индекстелген қазынашылық міндеттемелерді иеленушілер Заңда белгіленген шектеулерді қоспағанда, орта мерзімді индекстелген қазынашылық міндеттемелермен кез келген азаматтық-құқықтық мәмілелерді жүзеге асыра алады. Бұл ретте инвестор орта мерзімді индекстелген міндеттемелермен жасалатын барлық операцияларды бастапқы дилер арқылы ресімдейді.
Ескерту. 55-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 15.05.2024 № 380 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

Глава 8. Долгосрочные индексированные казначейские обязательства
Сноска. Заголовок главы 8 – в редакции постановления Правительства РК от 30.03.2022 № 177 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
56. Долгосрочные индексированные казначейские обязательства являются купонными эмиссионными ценными бумагами.
57. Номинальная стоимость долгосрочного индексированного казначейского обязательства - 1000 тенге.
58. Название "Государственное долгосрочное индексированное казначейское обязательство" на государственном языке именуется - "Мемлекеттік ұзақ мерзімді индекстелген қазынашылық міндеттеме" (МУИКАМ).
59. Долгосрочные индексированные казначейские обязательства выпускаются со сроками обращения свыше пяти лет и должны иметь двенадцатимесячную кратность.
60. Размещение и погашение долгосрочных индексированных казначейских обязательств осуществляются по номинальной стоимости, при этом в течение срока обращения выплачивается вознаграждение, именуемое индексированным купоном.
61. Размещение долгосрочных индексированных казначейских обязательств производится в предпоследний рабочий день месяца, если эмитентом не предусмотрена иная дата выпуска казначейских обязательств.
62. Расчетная база для исчисления суммы купона по долгосрочным индексированным казначейским обязательствам - 30 дней в расчетном месяце/360 дней в расчетном году.
63. Выплата индексированного купона осуществляется по долгосрочным индексированным казначейским обязательствам в дни, установленные эмитентом один раз в год, с соответствующей периодичностью.
При этом выплата индексированного купона по долгосрочным индексированным казначейским обязательствам производится в пятый рабочий день месяца через каждые двенадцать полных календарных месяца обращения.
64. Индексация денег, вложенных в долгосрочные индексированные казначейские обязательства, производится путем исчисления индексированного купона, полученного от сложения фиксированного купона, определенного при размещении, и индекса инфляции за истекший купонный период.
65. Сумма индексированного купона определяется следующей формулой:
S=N*I/100+C,
где,
S, тенге - сумма индексированного купона долгосрочных индексированных казначейских обязательств, подлежащих очередной выплате;
N, тенге - сумма номинальной стоимости соответствующего количества долгосрочных индексированных казначейских обязательств, подлежащая очередной выплате;
I, % - индекс инфляции за истекший купонный период, подлежащий выплате,
при этом,

8-тарау. Ұзақ мерзімді индекстелген қазынашылық міндеттемелер
Ескерту. 8-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.03.2022 № 177 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
56. Ұзақ мерзімді индекстелген қазынашылық міндеттемелер купонды эмиссиялық бағалы қағаздар болып табылады.
57. Ұзақ мерзімді индекстелген қазынашылық міндеттеменің атаулы құны - 1000 теңге.
58. "Мемлекеттік ұзақ мерзімді индекстелген қазынашылық міндеттеме" атауы мемлекеттік тілде "Мемлекеттік ұзақ мерзімді индекстелген қазынашылық міндеттеме" (МУИКАМ) деп аталады.
59. Ұзақ мерзімді индекстелген қазынашылық міндеттемелер бес жылдан жоғары айналысқа қосу мерзімдерімен шығарылады және он екі ай еселігі болуы тиіс.
60. Ұзақ мерзімді индекстелген қазынашылық міндеттемелерді орналастыру және өтеу атаулы құны бойынша жүзеге асырылады, бұл ретте, айналысқа қосу мерзімі ішінде индекстелген купон деп аталатын сыйақы төленеді.
61. Егер эмитент қазынашылық міндеттемелерді шығарудың өзгеше күнін көздемесе, ұзақ мерзімді индекстелген қазынашылық міндеттемелерді орналастыру айдың соңғы күнінің алдындағы жұмыс күні жүргізіледі.
62. Ұзақ мерзімді индекстелген қазынашылық міндеттемелер бойынша купонның сомасын есептеу үшін есеп айырысу базасы - есеп айырысу айында 30 күн/есеп айырысу жылында 360 күн.
63. Индекстелген купон төлемі тиісті кезеңділікпен жылына бір рет эмитент белгілеген күндерде ұзақ мерзімді индекстелген қазынашылық міндеттемелер бойынша жүзеге асырылады.
Бұл ретте ұзақ мерзімді индекстелген қазынашылық міндеттемелер бойынша индекстелген купон төлемі айналысқа қосатын әрбір алты толық күнтізбелік ай сайын айдың бесінші жұмыс күнінде жүргізіледі.
64. Ұзақ мерзімді индекстелген қазынашылық міндеттемелерге салынған ақшаны индекстеу тіркелген купонды қосудан алынған, орналастыру кезінде анықталған индекстелген купонды және өткен купондық кезең үшін инфляция индексін есептеу арқылы жүргізіледі.
65. Индекстелген купон сомасы мынадай формуламен анықталады:
S=N*I/100+С,
мұнда,
S, теңге - кезекті төлемге жататын ұзақ мерзімді индекстелген қазынашылық міндеттемелердің индекстелген купонының сомасы;
N, теңге - кезекті төлемге жататын ұзақ мерзімді индекстелген
қазынашылық міндеттемелердің тиісті саны атаулы құнының сомасы;
I, % - төлемге жататын өткен купондық кезең үшін инфляция индексі,
бұл ретте,

I=(((I 1 /100)*(I 2 /100)*(I 3 /100)*....*(I n /100))-1)*100;
где,
I 1, I 2, I 3,... I n - индексы потребительских цен за соответствующие месяцы купонного периода, значение I округляется до третьей (включительно) цифры после запятой;
С, - сумма фиксированного купона;
при этом, C=N*K,
где,
K, % - значение фиксированного годового купона, определенного при размещении.
66. Индекс потребительских цен публикуется ежемесячно уполномоченным органом в области государственной статистики.
Сноска. Пункт 66 - в редакции постановления Правительства РК от 15.05.2024 № 380 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
67. В случае, если индекс инфляции за истекший купонный период равен отрицательному значению, то значение индекса инфляции принимать равным нулю.
68. Владельцы долгосрочных индексированных казначейских обязательств могут осуществлять любые гражданско-правовые сделки с долгосрочными индексированными казначейскими обязательствами, за исключением ограничений, установленных Законом. При этом инвестор все операции с долгосрочными индексированными казначейскими обязательствами оформляет через первичного дилера.
Сноска. Пункт 68 - в редакции постановления Правительства РК от 15.05.2024 № 380 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 9. Долгосрочные сберегательные казначейские обязательства
Сноска. Заголовок главы 9 – в редакции постановления Правительства РК от 30.03.2022 № 177 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
69. Долгосрочные сберегательные казначейские обязательства являются купонными эмиссионными ценными бумагами.
70. Номинальная стоимость долгосрочного сберегательного казначейского обязательства - 1000 тенге.
71. Название "Государственное долгосрочное сберегательное казначейское обязательство" на государственном языке именуется - "Мемлекеттік ұзақ мерзімді жинақтаушы қазынашылық міндеттеме" (МЕУЖКАМ).
72. Долгосрочные сберегательные казначейские обязательства размещаются среди АО "Единый накопительный пенсионный фонд", добровольных накопительных пенсионных фондов, накопительных пенсионных фондов до даты начала передачи пенсионных активов и обязательств по договорам о пенсионном обеспечении в АО "Единый накопительный пенсионный фонд", компаний по страхованию жизни, а также АО "Государственный фонд социального страхования".
Одна вторая срока обращения казначейских обязательств осуществляется среди АО "Единый накопительный пенсионный фонд", добровольных накопительных пенсионных фондов, накопительных пенсионных фондов до даты начала передачи пенсионных активов и обязательств по договорам о пенсионном обеспечении в АО "Единый накопительный пенсионный фонд", компаний по страхованию жизни, а также АО "Государственный фонд социального страхования". После истечения указанного срока обращение казначейских обязательств осуществляется на свободной основе.

І-(((І 1 /100)*(І 2 /100)*(І 3 /100)*...*(І n /100))-1)*100;
мұнда,
I 1 , І 2 , І 3 ,..., І n - купондық кезеңнің тиісті айлары үшін тұтыну бағаларының индекстері, I мәні үтірден кейін үш (қоса алғанда) санға дейін дөңгелектенеді;
С, - тіркелген купон сомасы;
бұл ретте, С=N*К,
мұнда,
К, % - орналастыру кезінде анықталған тіркелген жылдық купонның мәні.
66. Тұтыну бағасының индексін мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті орган ай сайын жариялайды.
Ескерту. 66-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 15.05.2024 № 380 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
67. Егер еткен купондық кезең үшін инфляция индексі теріс мәнге тең болған жағдайда, онда инфляция индексінің мәнін нөлге тең деп қабылдау қажет.
68. Ұзақ мерзімді индекстелген қазынашылық міндеттемелерді иеленушілер Заңда белгіленген шектеулерді қоспағанда, ұзақ мерзімді индекстелген қазынашылық міндеттемелермен кез келген азаматтық-құқықтық мәмілелерді жүзеге асыра алады. Бұл ретте инвестор ұзақ мерзімді индекстелген қазынашылық міндеттемелермен жасалатын барлық операцияларды бастапқы дилер арқылы ресімдейді.
Ескерту. 68-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 15.05.2024 № 380 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
9-тарау. Ұзақ мерзімді жинақтаушы қазынашылық міндеттемелер
Ескерту. 9-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.03.2022 № 177 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
69. Ұзақ мерзімді жинақтаушы қазынашылық міндеттемелер купонды эмиссиялық бағалы қағаздар болып табылады.
70. Ұзақ мерзімді жинақтаушы қазынашылық міндеттеменің атаулы құны - 1000 теңге.
71. "Мемлекеттік ұзақ мерзімді жинақтаушы қазынашылық міндеттеме" атауы мемлекеттік тілде "Мемлекеттік ұзақ мерзімді жинақтаушы қазынашылық міндеттеме" (МЕУЖКАМ) деп аталады.
72. Ұзақ мерзімді жинақтаушы қазынашылық міндеттемелер "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" АҚ, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорлары, зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттар бойынша активтер мен міндеттемелерін "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" АҚ-ға берген күнге дейін жинақтаушы зейнетақы қорлары, өмірді сақтандыру компаниясы, сондай-ақ "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" АҚ арасында орналастырылады.
Қазынашылық міндеттемелерді айналысқа қосу мерзімінің екіден бір бөлігі "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" АҚ, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорлары, зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттары бойынша зейнетақы активтері мен міндеттемелердің "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" АҚ-на беру күніне дейін жинақтаушы зейнетақы қорлары, өмірді сақтандыру компаниясы, сондай-ақ "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" АҚ арасында жүзеге асырылады. Көрсетілген мерзім өткеннен кейін қазынашылық міндеттемелерді айналысқа қосу еркін негізде жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 72 в редакции постановления Правительства РК от 31.12.2013 № 1541 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
73. Долгосрочные сберегательные казначейские обязательства выпускаются со сроками обращения свыше пяти лет и должны иметь двенадцатимесячную кратность.
74. Размещение и погашение долгосрочных сберегательных казначейских обязательств осуществляются по номинальной стоимости, при этом в течение срока обращения выплачивается вознаграждение, именуемое индексированным купоном.
75. Размещение долгосрочных сберегательных казначейских обязательств производится в предпоследний рабочий день месяца, если эмитентом не предусмотрена иная дата выпуска казначейских обязательств.
76. Расчетная база для исчисления суммы купона по долгосрочным сберегательным казначейским обязательствам - 30 дней в расчетном месяце/360 дней в расчетном году.
77. Выплата индексированного купона осуществляется по долгосрочным сберегательным казначейским обязательствам в дни, установленные эмитентом, один раз в год, с соответствующей периодичностью.
При этом выплата индексированного купона по долгосрочным сберегательным казначейским обязательствам производится в пятый рабочий день месяца через каждые двенадцать полных календарных месяца обращения.
78. Индексация денег, вложенных в долгосрочные сберегательные казначейские обязательства, производится путем исчисления индексированного купона, полученного от сложения фиксированного купона, определенного при размещении, и индекса инфляции за истекший купонный период.
79. Сумма индексированного купона определяется следующей формулой:
S=N*I/100+C,
где,
S, тенге - сумма индексированного купона долгосрочных сберегательных казначейских обязательств, подлежащих очередной выплате;
N, тенге - сумма номинальной стоимости соответствующего количества долгосрочных сберегательных казначейских обязательств, подлежащая очередной выплате;
I, % - индекс инфляции за истекший купонный период, подлежащий выплате;
при этом,
I=(((I 1 /100)*(I 2 /100)*(I 3 /100)*...*(I n /100))-1)*100,
где,
I 1 , I 2 , I 3 ,...I n - индексы потребительских цен за соответствующие месяцы купонного периода, значение I округляется до третьей (включительно) цифры после запятой;
С, - сумма фиксированного купона;
при этом, C=N*K,
где,
K, % - значение фиксированного годового купона, определенного при размещении.
80. Индекс потребительских цен публикуется ежемесячно уполномоченным органом в области государственной статистики.
Сноска. Пункт 80 - в редакции постановления Правительства РК от 15.05.2024 № 380 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 72-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.12.2013 № 1541 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
73. Ұзақ мерзімді жинақтаушы қазынашылық міндеттемелер бес-жылдан жоғары айналысқа қосу мерзімімен шығарылады және он екі ай еселігі болуы тиіс.
74. Ұзақ мерзімді жинақтаушы қазынашылық міндеттемелерді орналастыру және өтеу атаулы құны бойынша жүзеге асырылады, бұл ретте айналысқа қосу мерзімі ішінде индекстелген купон деп аталатын сыйақы төленеді.
75. Егер эмитент қазынашылық міндеттемелерді шығарудың өзгеше күнін көздемесе, ұзақ мерзімді жинақтаушы қазынашылық міндеттемелерді орналастыру айдың соңғы күнінің алдындағы жұмыс күні жүргізіледі.
76. Ұзақ мерзімді жинақтаушы қазынашылық міндеттемелер бойынша купонның сомасын есептеу үшін есеп айырысу базасы - есеп айырысу айында 30 күн/есеп айырысу жылында 360 күн.
77. Индекстелген купон төлемі тиісті кезеңділікпен жылына бір рет эмитент белгілеген күндерде ұзақ мерзімді жинақтаушы қазынашылық міндеттемелер бойынша жүзеге асырылады.
Бұл ретте ұзақ мерзімді жинақтаушы қазынашылық міндеттемелер бойынша индекстелген купон төлемі айналысқа қосатын әрбір он екі толық күнтізбелік ай сайын айдың бесінші жұмыс күнінде жүргізіледі.
78. Ұзақ мерзімді жинақтаушы қазынашылық міндеттемелерге салынған ақшаны индекстеу тіркелген купонды қосудан алынған, орналастыру кезінде анықталған индекстелген купонды және өткен купондық кезең үшін инфляция индексін есептеу арқылы жүргізіледі.
79. Индекстелген купон сомасы мынадай формуламен анықталады:
S=N*І/100+С,
мұнда,
S, теңге - кезекті төлемге жататын ұзақ мерзімді жинақтаушы қазынашылық міндеттемелердің индекстелген купонының сомасы;
N, теңге - кезекті төлемге жататын ұзақ мерзімді жинақтаушы қазынашылық міндеттемелердің тиісті саны атаулы құнының сомасы;
I, % - төлемге жататын өткен купондық кезең үшін инфляция индексі,
бұл ретте,
І-(((І 1 /100)*(І 2 /100)*(І 3 /100)*...*(І n /100))-1)*100,
мұнда,
І 1 І 2 , І 3 ,...,І n - купондық кезеңнің тиісті айлары үшін тұтыну бағаларының индекстері, I мәні үтірден кейін үш санға дейін (қоса алғанда) дөңгелектенеді;
С, - тіркелген купон сомасы;
бұл ретте, С=N*К,
мұнда,
К, % - орналастыру кезінде анықталған тіркелген жылдық купонның мәні.
80. Тұтыну бағасының индексін мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті орган ай сайын жариялайды.
Ескерту. 80-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 15.05.2024 № 380 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

81. В случае, если индекс инфляции за истекший купонный период равен отрицательному значению, то значение индекса инфляции принимать равным нулю.
82. Владельцы долгосрочных сберегательных казначейских обязательств могут осуществлять любые гражданско-правовые сделки с долгосрочными сберегательными казначейскими обязательствами, за исключением ограничений, установленных Законом.
Сноска. Пункт 82 - в редакции постановления Правительства РК от 15.05.2024 № 380 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 10. Специальные среднесрочные казначейские обязательства
Сноска. Заголовок главы 10 – в редакции постановления Правительства РК от 30.03.2022 № 177 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Правила дополнены разделом 10 в соответствии с постановлением Правительства РК от 01.09.2009 № 1295.
83. Специальные среднесрочные казначейские обязательства являются купонными эмиссионными ценными бумагами.
84. Номинальная стоимость специальных среднесрочных казначейских обязательств - сумма в тенге, эквивалентная 10 долларам США.
85. Название "Государственное специальное среднесрочное казначейское обязательство" на государственном языке именуется "Мемлекеттік арнайы орта мерзімді қазынашылық міндеттеме" (МАОКАМ).
86. Специальные среднесрочные казначейские обязательства выпускаются со сроками обращения два и три года.
87. Размещение специальных среднесрочных казначейских обязательств осуществляется только среди физических лиц-резидентов Республики Казахстан путем проведения подписки через агента.
Решение о привлечении агента принимается эмитентом. Отбор агентов осуществляется на основе тендера в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан путем оценки соответствия потенциальных агентов установленным настоящими Правилами требованиям, приемлемости предлагаемых потенциальными агентами условий по размещению специальных среднесрочных казначейских обязательств. По итогам тендера эмитентом заключается агентское соглашение с агентом.
88. Учет специальных среднесрочных казначейских обязательств и прав по ним осуществляется по лицевым счетам депонентов в депозитарии и на индивидуальных субсчетах инвесторов, открытых на лицевых счетах депонентов.
89. Подтверждение прав по специальным среднесрочным казначейским обязательствам осуществляется путем представления выписки с субсчета держателя специальных среднесрочных казначейских обязательств в системе учета центрального депозитария либо с лицевого счета держателя специальных среднесрочных казначейских обязательств в системе учета номинального держателя.

81. Егер өткен купондық кезең үшін инфляция индексі теріс мәнге тең болған жағдайда инфляция индексінің мәнін нөлге тең деп қабылдау қажет.
82. Ұзақ мерзімді жинақтаушы қазынашылық міндеттемелерді иеленушілер Заңда белгіленген шектеулерді қоспағанда, ұзақ мерзімді жинақтаушы қазынашылық міндеттемелермен кез келген азаматтық-құқықтық мәмілелерді жүзеге асыра алады.
Ескерту. 82-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 15.05.2024 № 380 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10-тарау. Арнайы орта мерзімді қазынашылық міндеттемелер
Ескерту. 10-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.03.2022 № 177 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. 10-бөліммен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2009.09.01. N 1295 Қаулысымен.
83. Арнайы орта мерзімді қазынашылық міндеттемелер купондық эмиссиялық бағалы қағаздар болып табылады.
84. Арнайы орта мерзімді қазынашылық міндеттемелердің атаулы құны - 10 АҚШ долларына баламалы теңгедегі сома.
85. "Мемлекеттік арнайы орта мерзімді қазынашылық міндеттеме" деген атауы мемлекеттік тілде "Мемлекеттік арнайы орта мерзімді қазынашылық міндеттеме" (МАОКАМ) деп аталады.
86. Арнайы орта мерзімді қазынашылық міндеттемелер екі және үш жыл айналысқа қосу мерзімдерімен шығарылады.
87. Арнайы орта мерзімді қазынашылық міндеттемелерді орналастыру агент арқылы жазылуды жүргізу жолымен Қазақстан Республикасының резидент жеке тұлғалары арасында ғана жүзеге асырылады.
Агентті тарту туралы шешімді эмитент қабылдайды. Агенттерді іріктеу әлеуетті агенттердің осы Ережеде белгіленген талаптарға сәйкестігін, әлеуетті агенттер ұсынатын арнайы орта мерзімді қазынашылық міндеттемелерді орналастыру жөніндегі шарттардың қолайлылығын бағалау жолымен Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес тендер негізінде жүзеге асырылады. Тендердің қорытындылары бойынша эмитент агентпен агенттік келісім жасасады.
88. Арнайы орта мерзімді қазынашылық міндеттемелерді және олар бойынша құқықтарды есепке алу депозитарийдегі депоненттердің дербес шоттары бойынша және депоненттердің дербес шоттарында ашылған инвесторлардың жеке қосалқы шоттарында жүзеге асырылады.
89. Арнайы орта мерзімді қазынашылық міндеттемелер бойынша құқықтарды растау орталық депозитарийді есепке алу жүйесінде арнайы орта мерзімді қазынашылық міндеттемелерді ұстаушының қосалқы шотынан не атаулы ұстаушыны есепке алу жүйесінде арнайы орта мерзімді қазынашылық міндеттемелерді ұстаушының дербес есеп шотынан үзінді көшірме беру жолымен жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 89 в редакции постановления Правительства РК от 31.12.2013 № 1541 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
90. Не позднее одного рабочего дня до начала подписки специальных среднесрочных казначейских обязательств эмитент представляет центральному депозитарию сведения о выпуске специальных среднесрочных казначейских обязательств.
Сноска. Пункт 90 в редакции постановления Правительства РК от 31.12.2013 № 1541 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
91. Не позднее, чем за две недели до начала подписки на выпуск специальных среднесрочных казначейских обязательств эмитент через средства массовой информации и агента объявляет о выпуске специальных среднесрочных казначейских обязательств. Объявление о выпуске специальных среднесрочных казначейских обязательств должно содержать: порядок подписки и приобретения специальных среднесрочных казначейских обязательств, их обращения, дату и номер выпуска, срок обращения, ставку вознаграждения, даты выплаты вознаграждения и погашения, метод расчета суммы вознаграждения, место приема заявок.
92. Подписка на специальные среднесрочные казначейские обязательства продолжается в течение 10 (десяти) рабочих дней. Эмитент может продлить срок подписки до 10 (десяти) рабочих дней. В случае продления срока подписки эмитент не позднее 1 (одного) рабочего дня до даты начала продления срока подписки уведомляет об этом агента и центральный депозитарий и при необходимости представляет сведения о выпуске специальных среднесрочных казначейских обязательств.
Сноска. Пункт 92 в редакции постановления Правительства РК от 31.12.2013 № 1541 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
93. При осуществлении подписки на специальные среднесрочные казначейские обязательства физические лица представляют агенту заявку, заполненную по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам и производят оплату за приобретаемые специальные среднесрочные казначейские обязательства в сумме, соответствующей количеству специальных среднесрочных казначейских обязательств, указанному в заявке. Оплата по заявкам может осуществляться как в наличной, так и в безналичной форме в тенге по официальному курсу тенге к доллару США, установленному Национальным Банком Республики Казахстан на дату подачи заявок.
94. В случае отсутствия у физического лица лицевого счета, открытого в системе учета номинального держания агента, одновременно с подачей заявки физическое лицо открывает лицевой счет в соответствии с внутренними документами агента, на основании заключаемого договора на оказание услуг по брокерскому обслуживанию и номинальному держанию с приложением приказа на открытие счета и копии документа, удостоверяющего личность и копии регистрационного номера налогоплательщика. Агент должен открыть соответствующий субсчет в системе учета центрального депозитария.

Ескерту. 89-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.12.2013 № 1541 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
90. Арнайы орта мерзімді қазынашылық міндеттемелерге жазылу басталғанға дейін бір жұмыс күнінен кешіктірмей эмитент орталық депозитарийге арнайы орта мерзімді қазынашылық міндеттемелерді шығару туралы мәліметтерді береді.
Ескерту. 90-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.12.2013 № 1541 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
91. Арнайы орта мерзімді қазынашылық міндеттемелердің шығарылымына жазылу басталғанға дейін екі аптадан кешіктірмей эмитент бұқаралық ақпарат құралдары және агент арқылы арнайы орта мерзімді қазынашылық міндеттемелерді шығару туралы жариялайды. Арнайы орта мерзімді қазынашылық міндеттемелерді шығару туралы хабарландыру мыналарды: арнайы орта мерзімді қазынашылық міндеттемелерге жазылу және сатып алу, оларды айналысқа қосу тәртібін, шығарылған күнін және нөмірін, айналым мерзімін, сыйақы ставкасын, сыйақы төлеу және өтеу күнін, сыйақы сомасын есептеу әдісін, өтінімдерді қабылдау орнын қамтуы тиіс.
92. Арнайы орта мерзімді қазынашылық міндеттемелерге жазылу 10 (он) жұмыс күні ішінде жалғастырылады. Эмитент жазылу мерзімін 10 (он) жұмыс күніне дейін ұзарта алады. Жазылу мерзімін ұзартқан жағдайда, эмитент жазылу мерзімін ұзарту басталған күнге дейін 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірмей бұл туралы агентті және орталық депозитарийді хабардар етеді және қажет болған кезде арнайы орта мерзімді қазынашылық міндеттемелерді шығару туралы мәліметтерді береді.
Ескерту. 92-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.12.2013 № 1541 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
93. Арнайы орта мерзімді қазынашылық міндеттемелерге жазылуды жүзеге асыру кезінде жеке тұлғалар осы Ережеге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша толтырылған өтінімді агентке береді және өтінімде көрсетілген арнайы орта мерзімді қазынашылық міндеттемелердің санына сәйкес келетін сомада сатып алынатын арнайы орта мерзімді қазынашылық міндеттемелер үшін ақы төлеуді жүргізеді. Өтінімдер бойынша ақы төлеу Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі өтінімдер берілетін күнге белгілеген теңгенің АҚШ долларына шаққандағы ресми бағамы бойынша қолма-қол да және сол сияқты қолма-қол емес нысанда да теңгемен жүзеге асырылады.
94. Жеке тұлғаның агенттің атаулы ұстауының есепке алу жүйесінде ашылған жеке шоты болмаған жағдайда, өтінімді берумен бір мезгілде жеке тұлға шотты ашуға бұйрықты және жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесін және салық төлеушінің тіркеу нөмірінің көшірмесін қоса бере отырып, брокерлік қызмет көрсету және атаулы ұстау жөніндегі қызметтерді көрсетуге жасалатын шарттың негізінде агенттің ішкі құжаттарына сәйкес дербес шот ашады. Агент орталық депозитарийді есепке алу жүйесінде тиісті қосалқы шот ашуы тиіс.

Сноска. Пункт 94 в редакции постановления Правительства РК от 31.12.2013 № 1541 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
95. В период проведения подписки поданные физическими лицами заявки на приобретение специальных среднесрочных казначейских обязательств не могут быть отозваны.
96. В период проведения подписки агент не взимает плату с физических лиц за операционные расходы. Данные расходы включаются в сумму комиссионного вознаграждения, оплачиваемую эмитентом агенту в соответствии с агентским соглашением.
97. В период проведения подписки агент производит прием заявок в течение рабочего дня. На следующий день до 11.00 часов агент формирует и направляет сводную ведомость принятых и удовлетворенных заявок эмитенту и приказы на первичное размещение центральному депозитарию.
Центральный депозитарий на основании принятых приказов зачисляет специальные среднесрочные казначейские обязательства на соответствующие субсчета и до 12.00 часов того же дня направляет агенту отчеты об исполнении (неисполнении) приказов.
Сноска. Пункт 97 - в редакции постановления Правительства РК от 15.05.2024 № 380 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
98. Агент с даты получения отчета центрального депозитария в течение двух рабочих дней перечисляет средства от размещения специальных среднесрочных казначейских обязательств эмитенту.
Сноска. Пункт 98 в редакции постановления Правительства РК от 31.12.2013 № 1541 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
99. На второй день со дня завершения подписки эмитент направляет агенту результаты размещения специальных среднесрочных казначейских обязательств.
100. Порядок выплаты комиссионного вознаграждения за услуги агента определяются агентским соглашением. Размер комиссионного вознаграждения определяется в соответствии с приложением 2 к настоящим Правилам.
101. Днем начала обращения специальных среднесрочных казначейских обязательств считается день, следующий за днем завершения подписки. Обращение специальных среднесрочных казначейских обязательств заканчивается за два рабочих дня до погашения данных обязательств.
102. Приобретать специальные среднесрочные казначейские обязательства на вторичном рынке могут физические и юридические лица - резиденты Республики Казахстан.
103. В случае принятия решения физическим лицом, являющимся держателем специальных среднесрочных казначейских обязательств, о совершении операций со специальными среднесрочными казначейскими обязательствами на вторичном рынке ценных бумаг, сделка совершается на основании заключенного договора на оказание услуг по брокерскому обслуживанию и номинальному держанию между физическим лицом и агентом.

Ескерту. 94-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.12.2013 № 1541 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
95. Жазылу жүргізу кезеңінде арнайы орта мерзімді қазынашылық міндеттемелерді сатып алуға жеке тұлғалар берген өтінімдер кері қайтарылмайды.
96. Жазылу жүргізу кезеңінде агент операциялық шығыстар үшін жеке тұлғалардан төлем алмайды. Осы шығыстар агенттік келісімге сәйкес эмитент агентке төлейтін комиссиялық сыйақының сомасына енгізіледі.
97. Жазылу жүргізілетін кезеңде агент өтінімдерді жұмыс күні қабылдайды. Агент келесі күні сағат 11.00-ге дейін қабылданған және қанағаттандырылған өтінімдердің жиынтық ведомосін қалыптастырып, эмитентке және бастапқы орналастыруға арналған бұйрықтарды орталық депозитарийге жібереді.
Орталық депозитарий қабылданған бұйрықтардың негізінде арнайы орта мерзімді қазынашылық міндеттемелерді тиісті қосалқы шоттарға есепке жазады және сол күнгі сағат 12.00-ге дейін бұйрықтардың орындалуы (орындалмауы) туралы есептерді агентке жібереді.
Ескерту. 97-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 15.05.2024 № 380 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
98. Агент орталық депозитарийдің есебін алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде арнайы орта мерзімді қазынашылық міндеттемелерді орналастырудан түсетін қаражатты эмитентке аударады.
Ескерту. 98-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.12.2013 № 1541 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
99. Жазылу аяқталған күнінен бастап екінші күні эмитент арнайы орта мерзімді қазынашылық міндеттемелерді орналастыру нәтижелерін агентке жібереді.
100. Агенттің қызметтері үшін комиссиялық сыйақы төлеу тәртібі агенттік келісіммен анықталады. Комиссиялық сыйақы мөлшері осы Ережеге 2-қосымшаға сәйкес анықталады.
101. Жазылу аяқталған күнінен кейінгі келесі күн арнайы орта мерзімді қазынашылық міндеттемелерді айналысқа қосудың басталған күні болып есептеледі. Арнайы орта мерзімді қазынашылық міндеттемелерді айналысқа қосу осы міндеттемелерді өтегенге дейін екі жұмыс күні бұрын аяқталады.
102. Қазақстан Республикасының резидент жеке және заңды тұлғалары қайталама нарықта арнайы орта мерзімді қазынашылық міндеттемелерді сатып ала алады.
103. Арнайы орта мерзімді қазынашылық міндеттемелерді ұстаушы болып табылатын жеке тұлға бағалы қағаздардың қайталама нарығында арнайы орта мерзімді қазынашылық міндеттемелері бар операциялар жасасу туралы шешім қабылдаған жағдайда мәміле жеке тұлға мен агент арасындағы брокерлік қызмет көрсету мен атаулы ұстау жөніндегі қызметтерді көрсетуге жасалған шарттың негізінде жасалады.

104. Агент не взимает плату за брокерское обслуживание с физических лиц, являющихся держателями специальных среднесрочных казначейских обязательств. Данные расходы включаются в сумму комиссионного вознаграждения, оплачиваемую эмитентом агенту в соответствии с агентским соглашением.
105. Периодичность выплаты вознаграждения по специальным среднесрочным казначейским обязательствам - полугодовая. Выплата вознаграждения держателям специальных среднесрочных казначейских обязательств осуществляется в течение двух рабочих дней с даты выплаты в тенге по официальному курсу тенге к доллару США, установленному Национальным Банком Республики Казахстан на дату выплаты вознаграждения.
Операции со специальными среднесрочными казначейскими обязательствами прекращаются за два рабочих дня до выплаты вознаграждения и возобновляются по истечении двух рабочих дней с даты выплаты вознаграждения.
106. Расчетная база для исчисления суммы купона по специальным среднесрочным казначейским обязательствам - 30 дней в расчетном месяце/360 дней в расчетном году.
107. Сумма купона определяется следующей формулой:
S=N*C*180/360
где,
S, тенге - сумма купона специальных среднесрочных казначейских обязательств, подлежащего очередной выплате,
N, тенге - сумма номинальной стоимости соответствующего количества специальных среднесрочных казначейских обязательств, подлежащего очередной выплате по официальному курсу тенге к доллару США, установленному Национальным Банком Республики Казахстан на дату выплаты вознаграждения,
С, % - ставка купона.
108. За 2 (два) рабочих дня до даты выплаты вознаграждения центральный депозитарий формирует список держателей, имеющих право на получение вознаграждения, и направляет эмитенту сведения об общей сумме в долларах США, подлежащей выплате вознаграждения.
Сноска. Пункт 108 в редакции постановления Правительства РК от 31.12.2013 № 1541 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
109. В день выплаты вознаграждения до 16.00 часов эмитент переводит деньги на позицию центрального депозитария в сумме, указанной в сведениях о предстоящей выплате вознаграждения, в тенге, по официальному курсу тенге к доллару США, установленному Национальным Банком Республики Казахстан на дату выплаты вознаграждения.
Сноска. Пункт 109 - в редакции постановления Правительства РК от 15.05.2024 № 380 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
110. В день выплаты вознаграждения до 17.00 часов центральный депозитарий согласно списку, сформированному в соответствии с пунктом 108 настоящих Правил, переводит деньги, поступившие от эмитента, депонентам.

104. Агент арнайы орта мерзімді қазынашылық міндеттемелерді ұстаушылар болып табылатын жеке тұлғалардан брокерлік қызмет көрсеткені үшін төлем алмайды. Осы шығыстар агенттік келісімге сәйкес эмитент агентке төлейтін комиссиялық сыйақы сомасына енгізіледі.
105. Арнайы орта мерзімді қазынашылық міндеттемелер бойынша сыйақы төлеу мерзімділігі - жарты жылдық. Арнайы орта мерзімді қазынашылық міндеттемелерді ұстаушыларға сыйақы төлеу Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі сыйақы төлеу күніне белгілеген теңгенің АҚШ долларына шаққандағы ресми бағамы бойынша теңгемен төлем күнінен бастап екі жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
Арнайы орта мерзімді қазынашылық міндеттемелермен жасалатын операциялар сыйақы төлеу күніне дейін екі жұмыс күні бұрын тоқтатылады және сыйақы төлеу күнінен бастап екі жұмыс күні өткен соң қайта басталады.
106. Арнайы орта мерзімді қазынашылық міндеттемелер бойынша купонның сомасын есептеу үшін есеп айырысу базасы - есеп айырысу айында 30 күн/есеп айырысу жылында 360 күн.
107. Купон сомасы мынадай формуламен анықталады:
S = N * С * 180/360
мұнда,
S, теңге - кезекті төлемге жататын арнайы орта мерзімді қазынашылық міндеттемелер купонының сомасы;
N, теңге - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі сыйақы төлеу күніне белгілеген теңгенің АҚШ долларына шаққандағы ресми бағамы бойынша кезекті төлемге жататын арнайы орта мерзімді қазынашылық міндеттемелердің тиісті саны атаулы құнының сомасы;
С, % - купон ставкасы.
108. Сыйақы төлеу күніне дейін 2 (екі) жұмыс күні бұрын орталық депозитарий сыйақы алуға құқығы бар ұстаушылардың тізімін қалыптастырады және сыйақы төлеуге жататын АҚШ долларындағы жалпы сома туралы мәліметтерді эмитентке жібереді.
Ескерту. 108-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.12.2013 № 1541 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
109. Сыйақы төлейтін күні сағат 16.00-ге дейін эмитент алдағы сыйақы төлеу туралы мәліметтерде көрсетілген сомадағы ақшаны сыйақы төлеу күні Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген теңгенің АҚШ долларына шаққандағы ресми бағамы бойынша теңгемен орталық депозитарийдің позициясына аударады.
Ескерту. 109-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 15.05.2024 № 380 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
110. Сыйақы төлейтін күні сағат 17.00-ге дейін орталық депозитарий эмитенттен түскен ақшаны осы Ереженің 108-тармағына сәйкес қалыптастырылған тізімге сәйкес депоненттерге аударады.

Сноска. Пункт 110 - в редакции постановления Правительства РК от 15.05.2024 № 380 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
111. Депонент в течение двух рабочих дней с даты выплаты вознаграждения осуществляет выплату вознаграждения держателям специальных среднесрочных казначейских обязательств.
112. Погашение специальных среднесрочных казначейских обязательств осуществляется в течение двух рабочих дней с даты погашения специальных среднесрочных казначейских обязательств по номинальной стоимости в тенге по официальному курсу тенге к доллару США, установленному Национальным Банком Республики Казахстан на дату погашения.
113. Регистрация сделок со специальными среднесрочными казначейскими обязательствами прекращается за два рабочих дня до даты погашения специальных среднесрочных казначейских обязательств.
114. За 2 (два) рабочих дня до даты погашения центральный депозитарий формирует список держателей, имеющих право на получение денег при погашении, и направляет эмитенту сведения об общей сумме в долларах США, подлежащей погашению.
Сноска. Пункт 114 в редакции постановления Правительства РК от 31.12.2013 № 1541 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
115. В день погашения до 16.00 часов эмитент переводит деньги на позицию центрального депозитария в сумме, указанной в сведениях о предстоящем погашении, в тенге, по официальному курсу тенге к доллару США, установленному Национальным Банком Республики Казахстан на дату погашения.
Сноска. Пункт 115 - в редакции постановления Правительства РК от 15.05.2024 № 380 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
116. В день погашения до 17.00 часов центральный депозитарий согласно списку, сформированному в соответствии с пунктом 114 настоящих Правил, переводит деньги депонентам и одновременно списывает с субсчетов держателей погашаемые специальные среднесрочные казначейские обязательства.
Сноска. Пункт 116 - в редакции постановления Правительства РК от 15.05.2024 № 380 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
117. Депонент в течение двух рабочих дней с даты погашения осуществляет перевод денег в погашение специальных среднесрочных казначейских обязательств.
Глава 11. Казначейские обязательства, индексированные к ставке TONIA.
Сноска. Правила дополнены главой 10 в соответствии с постановлением Правительства РК от 08.07.2022 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 110-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 15.05.2024 № 380 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
111. Депонент сыйақы төлеу күнінен бастап екі жұмыс күні ішінде арнайы орта мерзімді қазынашылық міндеттемелерді ұстаушыларға сыйақы төлеуді жүзеге асырады.
112. Арнайы орта мерзімді қазынашылық міндеттемелерді өтеу Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі өтеу күніне белгілеген теңгенің АҚШ долларына шаққандағы ресми бағамы бойынша теңгемен атаулы құн бойынша арнайы орта мерзімді қазынашылық міндеттемелерді өтеу күнінен бастап, екі жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
113. Арнайы орта мерзімді қазынашылық міндеттемелері бар мәмілелерді тіркеу арнайы орта мерзімді қазынашылық міндеттемелерді өтеу күніне дейін екі жұмыс күні бұрын тоқтатылады.
114. Өтеу күніне дейін 2 (екі) жұмыс күні бұрын орталық депозитарий өтеу кезінде ақша алуға құқығы бар ұстаушылардың тізімін қалыптастырады және өтеуге жататын АҚШ долларындағы жалпы сома туралы мәліметтерді эмитентке жібереді.
Ескерту. 114-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.12.2013 № 1541 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
115. Өтеу күні сағат 16.00-ге дейін эмитент алдағы өтеу туралы мәліметтерде көрсетілген сомадағы ақшаны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі өтеу күніне белгілеген теңгенің АҚШ долларына шаққандағы ресми бағамы бойынша теңгемен орталық депозитарийдің позициясына аударады.
Ескерту. 115-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 15.05.2024 № 380 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
116. Өтеу күні 17.00-ге дейін орталық депозитарий осы Ереженің 114-тармағына сәйкес қалыптастырылған тізімге сәйкес ақшаны депоненттерге аударады және сонымен бір уақытта ұстаушылардың қосалқы шоттарынан өтелетін арнайы орта мерзімді қазынашылық міндеттемелерді есептен шығарады.
Ескерту. 116-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 15.05.2024 № 380 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
117. Депонент өтеу күнінен бастап екі жұмыс күнінің ішінде арнайы орта мерзімді қазынашылық міндеттемелерді өтеуге ақша аударуды жүзеге асырады.
11-тарау. TONIA мөлшерлемесіне индекстелген қазынашылық міндеттемелер
Ескерту. 11-тараумен толықтырылды – ҚР Үкіметінің 08.07.2022 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

118. Казначейские обязательства, индексированные к ставке TONIA, являются купонными эмиссионными ценными бумагами.
119. Номинальная стоимость казначейских обязательств, индексированных к ставке TONIA, − 1000 тенге.
120. Название "казначейские обязательства, индексированные к ставке TONIA" на государственном языке именуется "TONIA ставкасына индекстелген мемлекеттік қазынашылық міндеттемелер" (МЕТИКАМ).
121. Казначейские обязательства, индексированные к ставке TONIA, выпускаются со сроками обращения свыше года.
122. Размещение и погашение казначейских обязательств, индексированных к ставке TONIA, осуществляются по номинальной стоимости, при этом в течение срока обращения выплачивается вознаграждение, именуемое индексированным купоном.
123. Расчетная база для исчисления суммы купона по казначейским обязательствам, индексированным к ставке TONIA, − 30 дней в расчетном месяце/360 дней в расчетном году.
124. Выплата купона по казначейским обязательствам, индексированным к ставке TONIA, осуществляется в дни, установленные эмитентом, два раза в год соответствующего года обращения казначейских обязательств.
Ставка TONIA Compounded на шесть месяцев (TCR_6M), по которой будет выплачиваться купон, будет определяться за 10 рабочих дней до даты завершения купонного периода и данная ставка будет неизменной до конца купонного периода, по которой осуществляется выплата.
125. Сумма индексированного купона определяется следующей формулой:
S=N*T/2+C,
где,
S, тенге − сумма индексированного купона казначейских обязательств, индексированных к ставке TONIA, подлежащих очередной выплате;
N, тенге − сумма номинальной стоимости соответствующего количества казначейских обязательств, индексированных к ставке TONIA, подлежащая очередной выплате;
T, % − ставка TONIA Compounded на шесть месяцев (TCR_6M) за истекший купонный период, подлежащий выплате, значение T округляется до третьей (включительно) цифры после запятой;
С, тенге − сумма фиксированного купона,
при этом C=N*K*180/360,
где,
K, % − значение фиксированного годового купона, определенного при размещении.
126. Ставка TONIA – средневзвешенная процентная ставка по сделкам открытия репо сроком на 1 (один) рабочий день в секторе автоматического репо с государственными ценными бумагами Республики Казахстан, заключенным на фондовой бирже, рассчитываемая в соответствии с внутренними документами финансового агента.
Ставка TONIA Compounded на шесть месяцев (TCR_6M) – составная ставка TONIA, рассчитываемая каждый календарный день со сроком на шесть месяцев на базе значений ставки ТОNIA, рассчитываемая в соответствии с внутренними документами финансового агента.
Ставка TONIA Compounded на шесть месяцев (TCR_6M) публикуется ежедневно на сайте финансового агента.

118. TONIA мөлшерлемесіне индекстелген қазынашылық міндеттемелер купондық эмиссиялық бағалы қағаздар болып табылады.
119. TONIA мөлшерлемесіне индекстелген қазынашылық міндеттемелердің номиналдық құны – 1000 теңге.
120. "TONIA мөлшерлемесіне индекстелген мемлекеттік қазынашылық міндеттемелер" (МЕТИКАМ) атауы орыс тілінде "Казначейские обязательства, индексированные к ставке TONIA" деп аталады.
121. TONIA мөлшерлемесіне индекстелген қазынашылық міндеттемелер бір жылдан астам айналыс мерзімімен шығарылады.
122. TONIA мөлшерлемесіне индекстелген қазынашылық міндеттемелерді орналастыру және өтеу атаулы құны бойынша жүзеге асырылады, бұл ретте айналыс мерзімі ішінде индекстелген купон деп аталатын сыйақы төленеді.
123. TONIA мөлшерлемесіне индекстелген қазынашылық міндеттемелер бойынша купонның сомасын есептеу үшін есеп айырысу базасы – есеп айырысу айында 30 күн/есеп айырысу жылында 360 күн.
124. TONIA мөлшерлемесіне индекстелген қазынашылық міндеттемелер бойынша купон төлемі қазынашылық міндеттемелер айналысының тиісті жылы екі рет эмитент белгілеген күндерде жүзеге асырылады.
Купон төленетін алты айға арналған TONIA Compounded мөлшерлемесі (TCR_6M) купондық кезең аяқталатын күнге дейін 10 жұмыс күні бұрын айқындалады, бұл мөлшерлеме төлем жүзеге асырылатын купондық кезеңнің соңына дейін өзгермейді.
125. Индекстелген купонның сомасы мынадай формуламен айқындалады:
S=N*T/2+C,
мұнда
S, теңге − кезекті төлеуге жататын, TONIA мөлшерлемесіне индекстелген қазынашылық міндеттемелердің индекстелген купонының сомасы;
N, теңге − кезекті төлеуге жататын TONIA мөлшерлемесіне индекстелген қазынашылық міндеттемелердің тиісті санының номиналдық құнының сомасы;
T, % − төлеуге жататын өткен купондық кезең үшін алты айға арналған TONIA Compounded мөлшерлемесі (TCR_6M), T мәні үтірден кейінгі үшінші (қоса алғанда) цифрға дейін дөңгелектенеді;
С, теңге – тіркелген купон сомасы,
бұл ретте, C=N*K*180/360,
мұнда
K, % − орналастыру кезінде айқындалған тіркелген жылдық купонның мәні.
126. TONIA мөлшерлемесі − қаржы агентінің ішкі құжаттарына сәйкес есептелетін, қор биржасында жасалған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздарымен автоматты репо секторында 1 (бір) жұмыс күні мерзіміне репо ашу мәмілелері бойынша орташа алынған пайыздық мөлшерлеме.
Алты айға арналған TONIA Compounded мөлшерлемесі (TCR_6M) − қаржы агентінің ішкі құжаттарына сәйкес есептелетін, TONIA мөлшерлемесінің мәндері негізінде алты ай мерзімге әрбір күнтізбелік күні есептелетін TONIA құраушы мөлшерлемесі.
Алты айға арналған TONIA Compounded мөлшерлемесі (TCR_6M) күн сайын қаржы агентінің сайтында жарияланады.

Переменная часть ставки купона (T, % − ставка TONIA Compounded на шесть месяцев (TCR_6M) в течение срока обращения бумаги будет меняться на ежедневной основе и данная ставка равна последнему рассчитанному финансовым агентом значению TCR_6M.
127. Если ставка TONIA Compounded на шесть месяцев (TCR_6M) за истекший купонный период равна отрицательному значению, то значение ставки TONIA Compounded на шесть месяцев (TCR_6M) принимать равной нулю.
128. Владельцам казначейских обязательств, индексированных к ставке TONIA, допускается осуществлять любые гражданско-правовые сделки с казначейскими обязательствами, индексированными к ставке TONIA, за исключением ограничений, установленных Законом. При этом инвестор все операции с казначейскими обязательствами, индексированными к ставке TONIA, оформляет через первичного дилера.
Сноска. Пункт 128 - в редакции постановления Правительства РК от 15.05.2024 № 380 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 12. Казначейские обязательства, индексированные к индексу TONIA TCI
Сноска. Правила дополнены главой 12 в соответствии с постановлением Правительства РК от 18.12.2024 № 1070 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
129. Казначейские обязательства, индексированные к индексу TONIA TCI, являются купонными эмиссионными ценными бумагами.
130. Номинальная стоимость казначейских обязательств, индексированных к индексу TONIA TCI, − 1000 тенге.
131. Название "Государственные казначейские обязательства, индексированные к индексу TONIA TCI" на государственном языке именуется "TONIA TCI индексіне индекстелген мемлекеттік қазынашылық міндеттемелер" (МЕТИСКАМ).
132. Казначейские обязательства, индексированные к индексу TONIA TCI, выпускаются со сроками обращения свыше года.
133. Размещение и погашение казначейских обязательств, индексированных к индексу TONIA TCI, осуществляются по номинальной стоимости, при этом в течение срока обращения выплачивается вознаграждение, именуемое индексированным купоном.
134. Расчетная база для исчисления суммы купона по казначейским обязательствам, индексированным к индексу TONIA TCI, – фактическое количество дней в месяце в течение всего срока обращения/365 дней в расчетном году.
135. Выплата купона по казначейским обязательствам, индексированным к индексу TONIA TCI, осуществляется в дни, установленные эмитентом, два раза в год соответствующего года обращения казначейских обязательств.
Ставка купона по казначейским обязательствам, индексированным к индексу TONIA TCI будет определяться за 10 рабочих дней до даты завершения купонного периода и данная ставка будет неизменной до конца купонного периода, по которой осуществляется выплата.

Купон мөлшерлемесінің ауыспалы бөлігі (Т, % − алты айға арналған TONIA Compounded мөлшерлемесі (TCR_6M) қағаз айналысы мерзімі ішінде күн сайын өзгеріп отырады, бұл мөлшерлеме қаржы агенті есептеген соңғы TCR_6M мәніне тең болады.
127. Егер өткен купондық кезең үшін алты айға арналған TONIA Compounded мөлшерлемесі (TCR_6M) теріс мәнге тең болса, онда алты айға арналған TONIA Compounded мөлшерлемесінің (TCR_6M) мәні нөлге тең деп қабылданады.
128. TONIA мөлшерлемесіне индекстелген қазынашылық міндеттемелерді иеленушілер Заңда белгіленген шектеулерді қоспағанда, TONIA мөлшерлемесіне индекстелген қазынашылық міндеттемелермен кез келген азаматтық-құқықтық мәмілелерді жүзеге асыра алады. Бұл ретте инвестор TONIA мөлшерлемесіне индекстелген қазынашылық міндеттемелермен барлық операцияларды бастапқы дилер арқылы ресімдейді.
Ескерту. 128-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 15.05.2024 № 380 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
12-тарау. TONIA TCI индексіне индекстелген қазынашылық міндеттемелер
Ескерту. 12-тарумен толықтырылды – ҚР Үкіметінің 18.12.2024 № 1070 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
129. TONIA TCI индексіне индекстелген қазынашылық міндеттемелер купондық эмиссиялық бағалы қағаздар болып табылады.
130. TONIA TCI индексіне индекстелген қазынашылық міндеттемелердің номиналдық құны – 1000 теңге.
131. "TONIA TCI индексіне индекстелген мемлекеттік қазынашылық міндеттемелер" (МЕТИСКАМ) атауы орыс тілінде "Казначейские обязательства, индексированные к ставке TONIA TCI" деп аталады.
132. TONIA TCI индексіне индекстелген қазынашылық міндеттемелер бір жылдан астам айналыс мерзімімен шығарылады.
133. TONIA TCI индексіне индекстелген қазынашылық міндеттемелерді орналастыру және өтеу атаулы құны бойынша жүзеге асырылады, бұл ретте айналыс мерзімі ішінде индекстелген купон деп аталатын сыйақы төленеді.
134. TONIA TCI индексіне индекстелген қазынашылық міндеттемелер бойынша купонның сомасын есептеу үшін есеп айырысу базасы – бүкіл айналым кезеңінде айдағы күндердің іс жүзіндегі саны/есеп айырысу жылында 365 күн.
135. TONIA TCI индексіне индекстелген қазынашылық міндеттемелер бойынша купон төлемі қазынашылық міндеттемелер айналыста болатын тиісті жылы екі рет эмитент белгілеген күндерде жүзеге асырылады.
TONIA TCI индексіне индекстелген қазынашылық міндеттемелер бойынша купон мөлшерлемесі купондық кезең аяқталатын күнге дейін 10 жұмыс күні бұрын айқындалады және бұл мөлшерлеме төлем жүзеге асырылатын купондық кезеңнің соңына дейін өзгермейді.

136. Сумма индексированного купона определяется следующей формулой:
S=N*T/2+C,
где:
S, тенге − сумма индексированного купона казначейских обязательств, индексированных к индексу TONIA TCI, подлежащая очередной выплате;
N, тенге − сумма номинальной стоимости соответствующего количества казначейских обязательств, индексированных к индексу TONIA TCI, подлежащая очередной выплате;
T, % − ставка купона по казначейским обязательствам, индексированным к показателю TONIA TCI, за истекший купонный период, подлежащий выплате, значение T округляется до третьей (включительно) цифры после запятой. Значение Т рассчитывается по следующей формуле:
Т=(TCI (TONIA Compounded Index) на конец/TCI (TONIA Compounded Index) на начало-1)*365/d,
где:
TCI (TONIA Compounded Index) на конец – значение композитного индекса TONIA по состоянию на день, предшествующий десяти рабочим дням до даты предстоящей выплаты купона;
TCI (TONIA Compounded Index) на начало – значение композитного индекса TONIA по состоянию на день, предшествующий десяти рабочим дням до даты предыдущей выплаты купона либо даты начала обращения казначейских обязательств;
d – фактическое количество календарных дней в расчетном периоде между датами определения TCI (TONIA Compounded Index) на начало и TCI (TONIA Compounded Index) на конец;
С, тенге − сумма фиксированного купона,
при этом C=N*K/2,
где:
K, % − значение фиксированного годового купона, определенного при размещении.
137. Ставка TONIA – средневзвешенная процентная ставка по сделкам открытия репо сроком на 1 (один) рабочий день в секторе автоматического репо с государственными ценными бумагами Республики Казахстан, заключенным на фондовой бирже, рассчитываемая в соответствии с внутренними документами финансового агента.
Индекс TCI (TONIA Compounded Index) – композитный индекс TONIA, рассчитываемый в соответствии с внутренними документами финансового агента.
Индекс TCI (TONIA Compounded Index) публикуется ежедневно на сайте финансового агента.
Переменная часть ставки купона T, % в течение срока обращения бумаги будет меняться на ежедневной основе и рассчитываться по следующей формуле:
Т = (TCI (TONIA Compounded Index) на дату расчета/TCI (TONIA Compounded Index) на начало-1)*365/d,
где:
TCI (TONIA Compounded Index) на дату расчета – значение композитного индекса TONIA по состоянию на день, предшествующий десяти рабочим дням до даты расчета;
TCI (TONIA Compounded Index) на начало – значение композитного индекса TONIA по состоянию на день, предшествующий десяти рабочим дням до даты предыдущей выплаты купона либо даты начала обращения казначейских обязательств.

136. Индекстелген купонның сомасы мынадай формуламен айқындалады:
S=N*T/2+C,
мұнда:
S, теңге − кезекті төленетін, TONIA TCI индексіне индекстелген қазынашылық міндеттемелердің индекстелген купонының сомасы;
N, теңге − кезекті төленетін TONIA TCI индексіне индекстелген қазынашылық міндеттемелердің тиісті санының номиналдық құнының сомасы;
T, % − өткен төленетін купондық кезең үшін TONIA TCI көрсеткішіне индекстелген қазынашылық міндеттемелер бойынша купон мөлшерлемесі, T мәні үтірден кейінгі үшінші (қоса алғанда) цифрға дейін дөңгелектенеді. Т мәні мынадай формула бойынша есептеледі:
T=(TCI (TONIA Compounded Index) соңына/TCI (TONIA Compounded Index) басына-1)*365/d
мұнда:
TCI (TONIA Compounded Index) соңына – алдағы купон төленетін күнге дейінгі он жұмыс күнінің алдындағы күнгі жағдай бойынша TONIA композиттік индексінің мәні;
TCI (TONIA Compounded Index) басына – алдыңғы купон төленетін күнге немесе қазынашылық міндеттемелердің айналысы басталатын күнге дейінгі он жұмыс күнінің алдындағы күн бойынша TONIA композиттік индексінің мәні;
d – TCI (TONIA Compounded Index) басына және TCI (TONIA Compounded Index) соңына анықтау күндері арасындағы есептеу кезеңіндегі күнтізбелік күндердің іс жүзіндегі саны;
С, теңге – тіркелген купон сомасы,
бұл ретте C=N*K/2,
мұнда:
K, % − орналастыру кезінде айқындалған тіркелген жылдық купонның мәні.
137. TONIA мөлшерлемесі − қаржы агентінің ішкі құжаттарына сәйкес есептелетін, қор биржасында жасалған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздарымен автоматты репо секторында 1 (бір) жұмыс күні мерзіміне репо ашу мәмілелері бойынша орташа алынған пайыздық мөлшерлеме.
TCI (TONIA Compounded Index) индексі – қаржы агентінің ішкі құжаттарына сәйкес есептелетін TONIA композиттік индексі.
TCI (TONIA Compounded Index) индексі күн сайын қаржы агентінің сайтында жарияланады.
Купон мөлшерлемесінің ауыспалы бөлігі Т, % қағаз айналысы мерзімі ішінде күн сайын өзгеріп отырады және мынадай формуламен есептеледі:
Т=(TCI (TONIA Compounded Index) есептеу күніне/TCI (TONIA Compounded Index) басына-1)*365/d
мұнда:
TCI (TONIA Compounded Index) есептеу күніне – есеп айырысатын күнге дейінгі он жұмыс күнінің алдындағы күнгі жағдай бойынша TONIA композиттік индексінің мәні;
TCI (TONIA Compounded Index) басына – алдыңғы купон төленетін күнге немесе қазынашылық міндеттемелердің айналысы басталатын күнге дейінгі он жұмыс күнінің алдындағы күн бойынша TONIA композиттік индексінің мәні.

138. Если переменная часть ставки купона (T, %) по казначейским обязательствам, индексированным к индексу TONIA TCI, за истекший купонный период равна отрицательному значению, то значение переменной части ставки купона принимается равной нулю.
139. Владельцам казначейских обязательств, индексированных к индексу TONIA TCI, допускается осуществлять любые гражданско-правовые сделки с казначейскими обязательствами, индексированными к индексу TONIA TCI, за исключением ограничений, установленных законодательными актами. При этом инвестор все операции с казначейскими обязательствами, индексированными к индексу TONIA TCI, оформляет через первичного дилера.
Приложение 1
к Правилам выпуска, размещения,
обращения, обслуживания и погашения
государственных казначейских
обязательств Республики Казахстан
Сноска. Правила дополнены приложением 1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 01.09.2009 № 1295; с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 13.12.2018 № 832 (вводится в действие с 01.01.2019).
_________
ЗАЯВКА № |________|
на приобретение государственных специальных среднесрочных
казначейских обязательств Республики Казахстан
Настоящим заявитель сообщает о намерении приобрести государственные специальные среднесрочные казначейские обязательства Республики Казахстан (ISIN ________________) (далее – облигации).
1. Дата заполнения заявки |___________|
___________
2. Время заполнения заявки |___________|
_____________________________________________
3. Ф.И.О. заявителя |_____________________________________________|
(в соответствии с документом, удостоверяющим личность)
___________
4. Дата рождения заявителя |___________|
5. Документ, удостоверяющий личность
_______________________________ ____________________
|_______________________________| |____________________|
(наименование документа) (номер)
_______________________________ ____________________
|_______________________________| |____________________|
(дата выдачи документа) (кем выдан документ)
_______________________________
6. ИИН заявителя |___________________________|
7. Адрес постоянного места жительства |______________________|
_______________
8. Количество приобретаемых облигаций (штук) |_______________|
_______________

138. Егер өткен купондық кезең үшін TONIA TCI мөлшерлемесіне индекстелген қазынашылық міндеттемелер бойынша ауыспалы купон мөлшерлемесінің бөлігі теріс мәнге тең болса, онда ауыспалы купон мөлшерлемесінің бөлігінің мәні нөлге тең деп қабылданады.
139. TONIA TCI индексіне индекстелген қазынашылық міндеттемелердің иелері заңнамалық актілерде белгіленген шектеулерді қоспағанда, TONIA TCI индексіне индекстелген қазынашылық міндеттемелермен кез келген азаматтық-құқықтық мәмілелерді жүзеге асыра алады. Бұл ретте инвестор TONIA TCI индексіне индекстелген қазынашылық міндеттемелермен барлық операцияларды бастапқы дилер арқылы ресімдейді.
Қазақстан Республикасының мемлекеттік
қазынашылық міндеттемелерін шығарудың,
орналастырудың, айналысқа қосудың, қызмет
көрсетудің және өтеудің ережесіне
1-қосымша
Қазақстан Республикасының мемлекеттік арнайы орта мерзімді
қазынашылық міндеттемелерін сатып алуға
N ________ ӨТІНІМ
Ескерту. 1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2009.09.01. N 1295; 13.12.2018 № 832 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
Осы арқылы өтінім беруші Қазақстан Республикасының мемлекеттік арнайы орта мерзімді қазынашылық міндеттемелерін ("ISIN"___________) (бұдан әрі – облигациялар) сатып алу ниеті туралы хабарлайды.
1. Өтінімді толтыру күні ____________
2. Өтінімді толтыру уақыты ____________
3. Өтінім берушінің аты-жөні _______________________________________
(жеке басын куәландыратын құжатқа сәйкес)
4. Өтінім берушінің туған жылы ___________
5. Жеке басын куәландыратын құжат
___________________________________ _______________________
(құжаттың атауы) (нөмірі)
_________________________ _______________________
(құжат берілген күн) (құжатты кім берген)
6. Өтінім берушінің ЖСН |____________________|
7. Тұрақты тұратын мекен-жайы ___________________________________
8. Сатып алынатын облигациялар саны (дана) ___________________

9. Сумма заявки (тенге) |_______________|
10. Продавец: Министерство финансов Республики Казахстан, выступающее через агента
________________
11. Подпись заявителя |________________|
_________________________________________________________________
Подпись сотрудника
принявшего заявку _______________________/_______________________
(подпись) (Ф.И.О.)
Приложение 2
к Правилам выпуска, размещения,
обращения, обслуживания и погашения
государственных казначейских
обязательств Республики Казахстан

9. Өтінім сомасы (теңге) ___________________
10. Сатушы: агент арқылы әрекет ететін Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
11. Өтінім берушінің қолы _________________
____________________________________________________________________
Өтінімді қабылдаған
қызметкердің қолы _____________________ / ______________________
(қолы) (Аты-жөні)
Қазақстан Республикасының мемлекеттік
қазынашылық міндеттемелерін шығарудың,
орналастырудың, айналысқа қосудың, қызмет
көрсетудің және өтеудің ережесіне
2-қосымша