О внесении изменений в приказы Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 мая 2025 года № 35 "Об утверждении Правил, сроков разработки и структуры разделов прогноза социально-экономического развития, в том числе прогноза социально-экономического развития области, города республиканского значения, столицы" и от 28 мая 2025 года № 41 "Об утверждении Правил, сроков разработки, структуры и содержания долгосрочного прогноза развития Республики Казахстан, порядка взаимодействия государственных органов"
Приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 26 августа 2026 года № 136
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 мая 2025 года № 35 "Об утверждении Правил, сроков разработки и структуры разделов прогноза социально-экономического развития, в том числе прогноза социально-экономического развития области, города республиканского значения, столицы" следующие изменения:
заголовок приказа изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил, сроков разработки и структуры разделов прогноза социально-экономического развития, в том числе прогноза социально-экономического развития столицы, области, города республиканского значения";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила, сроки разработки и структуру разделов прогноза социально-экономического развития, в том числе прогноза социально-экономического развития столицы, области, города республиканского значения.";
в Правилах, сроках разработки и структуре разделов прогноза социально-экономического развития, в том числе прогноза социально-экономического развития области, города республиканского значения, столицы, утвержденных указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила, сроки разработки и структура разделов прогноза социально-экономического развития, в том числе прогноза социально-экономического развития столицы, области, города республиканского значения";
Правила, сроки разработки и структуру разделов прогноза социально-экономического развития, в том числе прогноза социально-экономического развития области, города республиканского значения, столицы, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 мая 2025 года № 41 "Об утверждении Правил, сроков разработки, структуры и содержания долгосрочного прогноза развития Республики Казахстан, порядка взаимодействия государственных органов" следующие изменения:
в Правилах, сроках разработки, структуре и содержании долгосрочного прогноза развития Республики Казахстан, порядке взаимодействия государственных органов, утвержденных указанным приказом:

Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің "Әлеуметтік-экономикалық даму болжамының, оның ішінде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әлеуметтік-экономикалық даму болжамының бөлімдерін әзірлеу қағидаларын, мерзімдерін және құрылымын бекіту туралы" 2025 жылғы 27 мамырдағы № 35 және "Қазақстан Республикасының ұзақ мерзімді даму болжамын әзірлеу қағидалары, мерзімдері, құрылымы мен мазмұны, мемлекеттік органдардың өзара іс-қимыл жасау тәртібін бекіту туралы" 2025 жылғы 28 мамырдағы № 41 бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 2026 жылғы 26 тамыздағы № 136 бұйрығы
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Әлеуметтік-экономикалық даму болжамының, оның ішінде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әлеуметтік-экономикалық даму болжамының бөлімдерін әзірлеу қағидаларын, мерзімдерін және құрылымын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 27 мамырдағы № 35 бұйрығына мынадай өзгерістер енгізілсін:
бұйрықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Әлеуметтік-экономикалық даму болжамының, оның ішінде астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың әлеуметтік-экономикалық даму болжамының бөлімдерін әзірлеу қағидаларын, мерзімдерін және құрылымын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Әлеуметтік-экономикалық даму болжамының, оның ішінде астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың әлеуметтік-экономикалық даму болжамының бөлімдерін әзірлеу қағидалары, мерзімдері және құрылымы бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Әлеуметтік-экономикалық даму болжамының, оның ішінде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әлеуметтік-экономикалық даму болжамының бөлімдерін әзірлеу қағидалары, мерзімдері және құрылымында:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Әлеуметтік-экономикалық даму болжамының, оның ішінде астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың әлеуметтік-экономикалық даму болжамының бөлімдерін әзірлеу қағидалары, мерзімдері және құрылымы";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Әлеуметтік-экономикалық даму болжамының, оның ішінде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әлеуметтік-экономикалық даму болжамының бөлімдерін әзірлеу қағидалары, мерзімдері және құрылымы осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. "Қазақстан Республикасының ұзақ мерзімді даму болжамын әзірлеу қағидалары, мерзімдері, құрылымы мен мазмұны, мемлекеттік органдардың өзара іс-қимыл жасау тәртібін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 28 мамырдағы № 41 бұйрығына мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының ұзақ мерзімді даму болжамын әзірлеу қағидалары, мерзімдері, құрылымы мен мазмұны, мемлекеттік органдардың өзара іс-қимыл жасау тәртібінде:

подпункт 2) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2) документы Системы государственного планирования – Национальный план развития Республики Казахстан, Стратегия национальной безопасности Республики Казахстан и планы развития государственных органов, планы развития столицы, области, города республиканского значения, планы развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов и национальных компаний;";
подпункт 2) пункта 11 изложить в следующей редакции:
"2) формирует информацию об отклонениях от показателей результатов и их причин, анализ реалистичности выбранных целей, целевых индикаторов, задач, показателей результатов в отрасли и сфере с учетом Методики разработки, реализации, проведения мониторинга и корректировки Национального плана развития Республики Казахстан, планов развития государственных органов, столицы, областей, городов республиканского значения, районов (городов областного значения), утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 1 декабря 2025 года № 128.";
приложения 1 и 2 изложить в редакции согласно приложениям 2 и 3 к настоящему приказу.
3. Департаменту макроэкономического анализа и прогнозирования Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего приказа его направление для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан и на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан после дня его первого официального опубликования.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра –
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
С. Жумангарин
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Заместитель Премьер-
Министра – Министр
национальной экономики
Республики Казахстан
от 26 августа 2026 года № 136
Утверждены
приказом Заместителя
Премьер-Министра – Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 27 мая 2025 года № 35
Правила, сроки разработки и структура разделов прогноза социально-экономического развития, в том числе прогноза социально-экономического развития столицы, области, города республиканского значения

2-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттары – Қазақстан Республикасының ұлттық даму жоспары, Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік стратегиясы және мемлекеттік органдардың даму жоспарлары, астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың даму жоспарлары, ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің және ұлттық компаниялардың даму жоспарлары;";
11-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2025 жылғы 1 желтоқсандағы № 128 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының ұлттық даму жоспарын, мемлекеттік органдардың, астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) даму жоспарларын әзірлеу, іске асыру, оларға мониторинг және түзету жүргізу әдістемесін ескере отырып, нәтижелер көрсеткіштерінен және олардың себептерінен ауытқулар туралы ақпаратты, таңдалған мақсаттардың, нысаналы индикаторлардың, саладағы нәтижелер көрсеткіштері міндеттерінің шынайылығын талдауды қалыптастырады.";
1 және 2-қосымшалар осы бұйрыққа 2 және 3-қосымшаларға сәйкес редакцияда жазылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Макроэкономикалық талдау және болжамдау департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оның Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде және алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыру үшін жіберілуін қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика бірінші вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
С. Жумангарин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау
және реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Ұлттық
экономика министрі
2026 жылғы 26 тамыздағы
№ 136 Бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Ұлттық
экономика министрінің
2025 жылғы 27 мамырдағы
№ 35 бұйрығымен
бекітілген
Әлеуметтік-экономикалық даму болжамының, оның ішінде астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың әлеуметтік-экономикалық даму болжамының бөлімдерін әзірлеу қағидалары, мерзімдері және құрылымы

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила, сроки разработки и структура разделов прогноза социально-экономического развития, в том числе прогноза социально-экономического развития столицы, области, города республиканского значения (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 6 статьи 51 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и определяют порядок, сроки разработки и структуру разделов прогноза социально-экономического развития, в том числе прогноза социально-экономического развития столицы, области, города республиканского значения.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) интернет портал открытых бюджетов – объект информатизации, обеспечивающий размещение бюджетной отчетности, консолидированной финансовой отчетности, гражданского бюджета, результатов государственного аудита и финансового контроля, а также публичное обсуждение проектов бюджетных программ и отчетов о реализации бюджетных программ;
2) прогноз социально-экономического развития (далее – Прогноз развития) – документ, определяющий параметры социально-экономического развития Республики Казахстан, столицы, области, города республиканского значения на основании долгосрочного прогноза развития Республики Казахстан;
3) долгосрочный прогноз развития Республики Казахстан – документ, определяющий прогнозное состояние экономических, макроэкономических показателей и государственных финансов для формирования налогово-бюджетной политики, и применяется при определении финансовой обеспеченности документов Системы государственного планирования Республики Казахстан при их разработке;
4) документы Системы государственного планирования – Национальный план развития Республики Казахстан, Стратегия национальной безопасности Республики Казахстан и планы развития государственных органов, планы развития столицы, области, города республиканского значения, планы развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов и национальных компаний;
5) центральный уполномоченный орган по бюджетной политике – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство, а также в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, межотраслевую координацию в области бюджетной политики, в том числе в области развития бюджетной системы, управления государственными финансами и прогнозирования доходов, экономической политики, политики привлечения инвестиций, государственно-частного партнерства, государственных инвестиционных проектов, межбюджетных отношений, государственного и гарантированного государством заимствования и долга, управления государственными активами, привлечения и в пределах компетенций, установленных Бюджетным кодексом, использования грантов.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Әлеуметтік-экономикалық даму болжамының, оның ішінде астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың әлеуметтік-экономикалық даму болжамының бөлімдерін әзірлеу қағидалары, мерзімдері және құрылымы (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 51-бабының 6-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және әлеуметтік-экономикалық даму болжамының, оның ішінде астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың әлеуметтік-экономикалық даму болжамының бөлімдерін әзірлеу тәртібін, мерзімдерін және құрылымын айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) ашық бюджеттердің интернет-порталы – бюджеттік есептілікті, шоғырландырылған қаржылық есептілікті, азаматтық бюджетті, мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау нәтижелерін орналастыруды, сондай-ақ бюджеттік бағдарламалардың жобаларын және бюджеттік бағдарламалардың іске асырылуы туралы есептердің жария талқылануын қамтамасыз ететін ақпараттандыру объектісі;
2) әлеуметтік-экономикалық даму болжамы (бұдан әрі – Даму болжамы) – Қазақстан Республикасының ұзақ мерзімді даму болжамы негізінде Қазақстан Республикасының, астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың әлеуметтік-экономикалық даму параметрлерін айқындайтын құжат;
3) Қазақстан Республикасының ұзақ мерзімді даму болжамы – салық-бюджет саясатын қалыптастыру үшін экономикалық, макроэкономикалық көрсеткіштердің және мемлекеттік қаржының болжамды жай-күйін айқындайтын құжат және Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын әзірлеген кезде олардың қаржылық қамтамасыз етілуін айқындағанда қолданылады;
4) Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттары – Қазақстан Республикасының ұлттық даму жоспары, Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік стратегиясы және мемлекеттік органдардың даму жоспарлары, астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың даму жоспарлары, ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің және ұлттық компаниялардың даму жоспарлары;
5) бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган – бюджет саясаты, оның ішінде бюджет жүйесін дамыту саласында, мемлекеттік қаржыны басқару және кірістерді болжау, экономикалық саясат, инвестицияларды тарту саясаты, мемлекеттік-жекешелік әріптестік, мемлекеттік инвестициялық жобалар, бюджетаралық қатынастар, мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыз алу мен борыш, мемлекеттік активтерді басқару, Бюджет кодексінде белгіленген құзыреттер шегінде гранттар тарту және пайдалану саласында басшылықты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шектерде салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган.

3. Прогноз развития на республиканском уровне разрабатывается 1 (один) раз в год на скользящей основе на плановый период с учетом долгосрочного прогноза развития Республики Казахстан, документов Системы государственного планирования в Республике Казахстан, послания Президента Республики Казахстан народу Республики Казахстан о положении в стране и об основных направлениях внутренней и внешней политики Республики Казахстан.
4. Прогноз показателей социально-экономического развития и бюджетных параметров на второй и третий годы планового периода носит индикативный характер и одобряется в Прогнозе развития на очередной плановый период с учетом изменений прогноза основных макроэкономических показателей, мониторинга и оценки результатов, других внутренних и внешних факторов.
5. Прогноз развития разрабатывается на республиканском уровне государственного управления и на уровне столицы, области и города республиканского значения.
6. Прогноз развития разрабатывается центральным уполномоченным органом по бюджетной политике и местным уполномоченным органом по государственному планированию столицы, области, города республиканского значения, одобряется Правительством Республики Казахстан или местным исполнительным органом (акиматом) столицы, области, города республиканского значения и подлежит опубликованию на официальных интернет-ресурсах, в том числе на интернет-портале открытых бюджетов.
7. Прогноз развития на уровне столицы, области и города республиканского значения разрабатывается один раз в год на скользящей основе на плановый период с учетом параметров Прогноза развития на республиканском уровне.
8. Прогноз развития на уровне столицы, области и города республиканского значения является основой для разработки местных бюджетов столицы, области, города республиканского значения, района (города областного значения), города районного значения, села, поселка, сельского округа.
9. Прогноз показателей социально-экономического развития на плановый период уточняется с учетом изменений внутренних и внешних условий развития экономики.
Глава 2. Порядок и сроки разработки прогноза социально-экономического развития на республиканском уровне государственного управления
10. Разработка Прогноза развития на республиканском уровне осуществляется центральным уполномоченным органом по бюджетной политике совместно с заинтересованными государственными органами и организациями.
11. Центральные государственные органы в соответствии с методологическим обеспечением расчетов показателей Прогноза развития в курируемой отрасли не позднее 15 апреля года, предшествующего планируемому периоду, представляют в центральный уполномоченный орган по бюджетной политике прогноз показателей и информацию к разделам Прогноза развития на республиканском уровне в соответствии с перечнем информации для формирования разделов прогноза социально-экономического развития и показателей, необходимых для расчета прогнозных параметров социально-экономического развития Республики Казахстан, и по формам согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Уполномоченный орган по бюджетной политике при необходимости использует прогнозные данные Национального Банка, опубликованные на его официальном интернет-ресурсе.
В случае непредоставления прогноза показателей от центральных государственных органов в срок, уполномоченный орган по бюджетной политике применяет собственную оценку прогнозного показателя.

3. Республикалық деңгейдегі Даму болжамы Қазақстан Республикасының ұзақ мерзімді даму болжамы, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттары, Қазақстан Республикасы Президентінің елдегі жағдай мен Қазақстан Республиканың ішкі және сыртқы саясатының негізгі бағыттары туралы Қазақстан Республикасы халқына Жолдауы ескеріле отырып, жылжымалы негізде жылына 1 (бір) рет жоспарлы кезеңге әзірленеді.
4. Жоспарлы кезеңнің екінші және үшінші жылдарына арналған әлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштерінің және бюджеттік параметрлердің болжамы индикативтік сипатта болады және негізгі макроэкономикалық көрсеткіштер болжамының өзгерістері, мониторинг және нәтижелерді бағалау, басқа да ішкі және сыртқы факторлар ескеріле отырып, кезекті жоспарлы кезеңге арналған Даму болжамында мақұлданады.
5. Даму болжамы мемлекеттік басқарудың республикалық деңгейінде және астана, облыс және республикалық маңызы бар қала деңгейінде әзірленеді.
6. Даму болжамын бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган және астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органы әзірлейді, оны Қазақстан Республикасының Үкiметi немесе астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы (әкімдік) мақұлдайды және ол ресми интернет-ресурстарда, оның ішінде ашық бюджеттердің интернет-порталында жариялануға тиіс.
7. Астананың, облыстың және республикалық маңызы бар қаланың деңгейіндегі Даму болжамы республикалық деңгейдегі Даму болжамының параметрлері ескеріле отырып, жылжымалы негізде жылына бір рет жоспарлы кезеңге әзірленеді.
8. Астананың, облыстың және республикалық маңызы бар қаланың деңгейіндегі Даму болжамы астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың), аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің жергілікті бюджеттерін әзірлеу үшін негіз болып табылады.
9. Әлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштерінің жоспарлы кезеңге арналған болжамы экономиканы дамытудың ішкі және сыртқы шарттарының өзгерістері ескеріле отырып нақтыланады.
2-тарау. Мемлекеттік басқарудың республикалық деңгейінде әлеуметтік-экономикалық даму болжамын әзірлеу тәртібі және мерзімдері
10. Бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган республикалық деңгейдегі Даму болжамын әзірлеуді мүдделі мемлекеттік органдармен және ұйымдармен бірлесіп жүзеге асырады.
11. Орталық мемлекеттік органдар жетекшілік ететін саладағы Даму болжамы көрсеткіштерінің есептеулерін әдіснамалық қамтамасыз етуге сәйкес жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 15 сәуірінен кешіктірмей бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органға осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес республикалық деңгейдегі Даму болжамының бөлімдерін қалыптастыруға арналған ақпараттың және Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының болжамды параметрлерін есептеу үшін қажетті көрсеткіштердің тізбесіне сәйкес көрсеткіштерінің болжамын және Даму болжамы бөлімдеріне ақпаратты ұсынады.
Бюджет саясаты жөніндегі уәкілетті орган қажет болған жағдайда Ұлттық Банктің ресми интернет-ресурсында жарияланған болжамды деректерін пайдаланады.
Орталық мемлекеттік органдардан көрсеткіштердің болжамы мерзімінде берілмеген жағдайда бюджет саясаты жөніндегі уәкілетті орган болжамды көрсеткішті өзінің бағалауы қолданылады.

12. Центральный уполномоченный орган по бюджетной политике не позднее 15 мая года, предшествующего планируемому периоду, разрабатывает варианты прогнозов показателей социально-экономического развития на предстоящий планируемый период и направляет его в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета, центральный уполномоченный орган по государственному имуществу.
13. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета, центральный уполномоченный орган по государственному имуществу на основе вариантов прогнозов показателей социально-экономического развития не позднее 20 мая года, предшествующего планируемому периоду, направляет в центральный уполномоченный орган по бюджетной политике варианты прогнозов погашения бюджетных кредитов, поступления от продажи финансовых активов государства и долговых обязательств государственного сектора.
14. Центральный уполномоченный орган по бюджетной политике не позднее 1 июня года, предшествующего планируемому периоду, разрабатывает варианты прогнозов показателей социально-экономического развития, включая варианты прогнозов бюджетных параметров, на предстоящий планируемый период и вносит на рассмотрение Республиканской бюджетной комиссии (далее – Комиссия).
15. Центральный уполномоченный орган по бюджетной политике с учетом решения Комиссии по вариантам прогнозов показателей социально-экономического развития направляет одобренный Комиссией базовый вариант показателей социально-экономического развития, включая базовый вариант прогноза бюджетных параметров, на предстоящий планируемый период в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию.
16. Центральный уполномоченный орган по бюджетной политике не позднее 1 августа года, предшествующего планируемому периоду, формирует и вносит на рассмотрение Комиссии проект Прогноза развития на республиканском уровне.
17. Центральный уполномоченный орган по бюджетной политике не позднее 15 августа года, предшествующего планируемому периоду, вносит на рассмотрение в Правительство Республики Казахстан проект Прогноза развития на республиканском уровне.
18. Одобренный Правительством Республики Казахстан Прогноз развития на республиканском уровне не позднее 1 октября года, предшествующего планируемому периоду, после внесения в Курултай Республики Казахстан, публикуется на официальном интернет-ресурсе, в том числе на интернет-портале открытых бюджетов центрального уполномоченного органа по бюджетной политике и направляется в Высшую аудиторскую палату Республики Казахстан и центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию.

12. Бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 15 мамырынан кешіктірмей әлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштерінің алдағы жоспарланатын кезеңге арналған болжамдарының нұсқаларын әзірлейді және оны бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға, мемлекеттік мүлік жөніндегі орталық уәкілетті органға жібереді.
13. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган, мемлекеттік мүлік жөніндегі орталық уәкілетті орган әлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштері болжамдарының нұсқалары негізінде жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 20 мамырынан кешіктірмей бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органға бюджеттік кредиттерді өтеу, мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер және мемлекеттік сектордың борыштық міндеттемелері болжамдарының нұсқаларын жібереді.
14. Бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 1 маусымынан кешіктірмей алдағы бюджеттік параметрлердің жоспарланатын кезеңге арналған болжамдарының нұсқаларын қоса алғанда, әлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштері болжамдарының нұсқаларын әзірлейді және Республикалық бюджет комиссиясының (бұдан әрі – Комиссия) қарауына енгізеді.
15. Бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган әлеуметтік-экономикалық даму болжамдарының нұсқалары бойынша Комиссия шешімін ескере отырып, бюджеттік параметрлердің алдағы жоспарланатын кезеңге арналған болжамының базалық нұсқасын қоса алғанда, Комиссия мақұлдаған әлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштерінің базалық нұсқасын бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға жібереді.
16. Бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 1 тамызынан кешіктірмей республикалық деңгейдегі Даму болжамының жобасын қалыптастырады және Комиссияның қарауына енгізеді.
17. Бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 15 тамызынан кешіктірмей республикалық деңгейдегі Даму болжамының жобасын Қазақстан Республикасы Үкіметінің қарауына енгізеді.
18. Қазақстан Республикасының Үкіметі мақұлдаған республикалық деңгейдегі Даму болжамы жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 1 қазанынан кешіктірілмей Қазақстан Республикасының Құрылтайына енгізілгеннен кейін ресми интернет-ресурста, оның ішінде бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органның ашық бюджеттердің интернет-порталында жарияланады және Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасына және бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға жіберіледі.

Глава 3. Порядок и сроки разработки прогноза социально-экономического развития столицы, области и города республиканского значения
19. Разработка Прогноза развития на уровне столицы, области и города республиканского значения осуществляется уполномоченным органом по государственному планированию столицы, области, города республиканского значения совместно с уполномоченным органом по исполнению бюджета столицы, области, города республиканского значения в рамках компетенций, определенных местным исполнительным органом (акиматом) столицы, области, города республиканского значения.
20. Исполнительные органы столицы, области (района (города областного значения), аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа), города республиканского значения и уполномоченные органы по государственному планированию районов (города областного значения) в соответствии с формами согласно приложению 2 к настоящим Правилам, не позднее 15 августа года, предшествующего планируемому периоду, представляют по компетенциям, определенным местным исполнительным органом (акиматом) столицы, области, города республиканского значения, в уполномоченный орган по государственному планированию столицы, области, города республиканского значения, уполномоченный орган по исполнению бюджета столицы, области, города республиканского значения прогноз показателей и информацию к разделам Прогноза развития на уровне столицы, области и города республиканского значения.
21. Уполномоченный орган по государственному планированию столицы, области, города республиканского значения на основании информации, полученной от уполномоченных органов по государственному планированию районов (городов областного значения) и исполнительных органов столицы, области (района (города областного значения), аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа), города республиканского значения, с учетом параметров, одобренного Правительством Республики Казахстан Прогноза развития на республиканском уровне, не позднее 15 сентября года, предшествующему планируемому периоду, формирует и вносит на рассмотрение бюджетной комиссии столицы, области, города республиканского значения проект Прогноза развития на уровне столицы, области и города республиканского значения, по формам согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
22. Уполномоченный орган по государственному планированию столицы, области, города республиканского значения с учетом положительного заключения бюджетной комиссии столицы, области, города республиканского значения не позднее 1 октября года, предшествующего планируемому периоду, вносит на рассмотрение в местный исполнительный орган (акимат) столицы, области, города республиканского значения Прогноз развития на уровне столицы, области и города республиканского значения.

3-тарау. Астананың, облыстың және республикалық маңызы бар қаланың әлеуметтік-экономикалық даму болжамын әзірлеу тәртібі және мерзімдері
19. Астананың, облыстың және республикалық маңызы бар қаланың деңгейінде Даму болжамын әзірлеуді астананың, облыстың және республикалық маңызы бар қаланың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органы астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы (әкімдігі) айқындаған құзыреттер шеңберінде астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органымен бірлесіп жүзеге асырады.
20. Астананың, облыстың (ауданның (облыстық маңызы бар қаланың), аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты), республикалық маңызы бар қаланың атқарушы органдары және аудандардың (облыстық маңызы бар қаланың) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдары астананың, облыстың және республикалық маңызы бар қаланың деңгейіндегі Даму болжамының бөлімдеріне көрсеткіштер болжамын және ақпаратты осы Қағидаларға 2-қосымшаға сай нысандарға сәйкес жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 15 тамызынан кешіктірмей астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы (әкімдігі) айқындаған құзыреттер бойынша астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органына, астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органына жібереді.
21. Астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органы аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдарынан және астананың, облыстың (ауданның (облыстық маңызы бар қаланың), аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты), республикалық маңызы бар қаланың атқарушы органдарынан алынған ақпараттың негізінде Қазақстан Республикасының Үкіметі мақұлдаған республикалық деңгейдегі Даму болжамының параметрлерін ескере отырып, жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 15 қыркүйегінен кешіктірмей осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысандар бойынша астананың, облыстың және республикалық маңызы бар қаланың деңгейіндегі Даму болжамының жобасын қалыптастырады және астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың бюджет комиссиясының қарауына енгізеді.
22. Астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органы астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың бюджет комиссиясының оң қорытындысын ескере отырып, жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 1 қазанынан кешіктірмей астананың, облыстың және республикалық маңызы бар қаланың деңгейіндегі Даму болжамын астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органына (әкімдігіне) қарауға енгізеді.

23. Прогноз развития на уровне столицы, области и города республиканского значения не позднее 15 октября года, предшествующего планируемому периоду, одобряется местным исполнительным органом (акиматом) столицы, области, города республиканского значения.
24. Одобренный Прогноз развития на уровне столицы, области и города республиканского значения одновременно с внесением местным исполнительным органом (акиматом) столицы, области, города республиканского значения в соответствующий местный представительный орган (маслихат), публикуется на официальном интернет-ресурсе, в том числе на интернет-портале открытых бюджетов и направляется в ревизионную комиссию столицы, области, города республиканского значения и уполномоченный орган по исполнению бюджета столицы, области, города республиканского значения.
Глава 4. Уточнение прогноза социально-экономического развития
25. Уточнением Прогноза развития является изменение показателей социально-экономического развития Республики Казахстан, столицы, области, города республиканского значения посредством внесения изменений в одобренный Правительством Республики Казахстан или местным исполнительным органом (акиматом) Прогноз развития на республиканском уровне или на уровне столицы, области и города республиканского значения.
26. Уточнение Прогноза развития осуществляется в случае изменения внешних и внутренних условий развития экономики.
27. Внесение изменений в одобренный Прогноз развития рассматривается Комиссией или бюджетной комиссией столицы, области, города республиканского значения, одобряется Правительством Республики Казахстан или местным исполнительным органом (акиматом) столицы, области, города республиканского значения.
Уточненный Прогноз развития подлежит опубликованию на официальном интернет-ресурсе, в том числе на интернет-портале открытых бюджетов центрального уполномоченного органа по бюджетной политике и уполномоченного органа по государственному планированию столицы, области, города республиканского значения.
28. При уточнении Прогноза развития соблюдаются требования по разработке и одобрению Прогноза развития, установленные настоящими Правилами.
Глава 5. Структура разделов прогноза социально-экономического развития
29. Прогноз развития, разрабатываемый на республиканском уровне государственного управления, состоит из следующих разделов:
1) итоги социально-экономического развития Республики Казахстан за предыдущий отчетный период и оценка социально-экономической ситуации в стране с учетом факторов, влияющих на экономику, на текущий год;

23. Астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы (әкімдігі) астананың, облыстың және республикалық маңызы бар қаланың деңгейіндегі Даму болжамын жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 15 қазанынан кешіктірмей мақұлдайды.
24. Астананың, облыстың және республикалық маңызы бар қаланың деңгейінде мақұлданған Даму болжамы астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының (әкімдігі) тиісті жергілікті өкілді органға (мәслихатқа) енгізуімен бір мезгілде ресми интернет-ресурста, оның ішінде ашық бюджеттердің интернет-порталында жарияланады және астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың тексеру комиссиясына және астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органына жіберіледі.
4-тарау. Әлеуметтік-экономикалық даму болжамын нақтылау
25. Қазақстан Республикасының Үкіметі немесе жергілікті атқарушы орган (әкімдік) мақұлдаған республикалық деңгейдегі немесе астананың, облыстың және республикалық маңызы бар қаланың деңгейіндегі Даму болжамына өзгерістер енгізу арқылы Қазақстан Республикасының, астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың әлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштерін өзгерту Даму болжамын нақтылау болып табылады.
26. Даму болжамын нақтылау экономиканы дамытудың сыртқы және ішкі жағдайлары өзгерген жағдайда жүзеге асырылады.
27. Мақұлданған Даму болжамына өзгерістер енгізуді Комиссия немесе астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың бюджет комиссиясы қарайды, Қазақстан Республикасының Үкіметі немесе астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы (әкімдігі) мақұлдайды.
Нақтыланған Даму болжамы ресми интернет-ресурста, оның ішінде бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органның және астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органының ашық бюджеттер интернет-порталында жариялануға тиіс.
28. Даму болжамын нақтылау кезінде осы Қағидаларда белгіленген Даму болжамын әзірлеу және мақұлдау бойынша талаптар сақталады.
5-тарау. Әлеуметтік-экономикалық даму болжамы бөлімдерінің құрылымы
29. Мемлекеттік басқарудың республикалық деңгейінде әзірленетін Даму болжамы мынадай бөлімдерден тұрады:
1) алдыңғы есепті кезеңдегі Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму қорытындылары және экономикаға ықпал ететін факторларды ескере отырып, ағымдағы жылға арналған елдегі әлеуметтік-экономикалық жағдайды бағалау;

2) анализ параметров и причин расхождения отчетных показателей социально-экономического развития страны с прогнозными данными Прогноза развития на республиканском уровне, одобренного в отчетном финансовом году, и показателей социально-экономического развития Прогноза развития на республиканском уровне с долгосрочным прогнозом развития Республики Казахстан;
3) анализ реализации основных направлений налоговой и бюджетной политики и текущего состояния государственных финансов, включая соблюдение бюджетных правил и целевых ориентиров;
4) анализ сумм и причин расхождения за аналогичный период прогнозных данных с прогнозными данными прогноза социально-экономического развития, одобренного в отчетном финансовом году, и с долгосрочным прогнозом развития Республики Казахстан;
5) внешние и внутренние условия развития экономики, перспективы развития мировой экономики и экономики Республики Казахстан по данным международных финансовых организаций;
6) риски социально-экономического развития страны;
7) варианты социально-экономического развития страны на плановый период;
8) основные параметры государственных финансов на плановый период;
9) базовый прогноз показателей социально-экономического развития Республики Казахстан на плановый период по форме 1 согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
10) базовый прогноз бюджетных параметров и Национального фонда Республики Казахстан на плановый период по форме 2 согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
11) базовый прогноз параметров долговых обязательств государственного сектора на плановый период по форме 2 согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
30. Прогноз развития, разрабатываемый на уровне столицы, области и города республиканского значения, состоит из следующих разделов:
1) итоги социально-экономического развития столицы, области, города республиканского значения и реализация основных направлений налогово-бюджетной политики за предыдущий год;
2) анализ параметров и причин расхождения отчетных показателей социально-экономического развития столицы, области и города республиканского значения с прогнозными данными Прогноза развития на уровне столицы, области и города республиканского значения, одобренного в отчетном финансовом году;
3) тенденции и основные направления социально-экономического развития столицы, области, города республиканского значения;
4) риски социально-экономического развития столицы, области, города республиканского значения;
5) факторы экономического роста и прогноз показателей социально-экономического развития столицы, области, города республиканского значения, района, города областного значения на плановый период по формам 1 и 2 согласно приложению 3 к настоящим Правилам;

2) елдің әлеуметтік-экономикалық даму параметрлерін және есептік көрсеткіштерінің есепті қаржы жылында мақұлданған республикалық деңгейдегі Даму болжамы деректерінен және республикалық деңгейдегі Даму болжамының әлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштерінің Қазақстан Республикасының ұзақ мерзімді даму болжамынан алшақтығының себептерін талдау;
3) салық және бюджет саясатының негізгі бағыттарының іске асырылуын және бюджет қағидалары мен нысаналы бағдарлардың сақталуын қоса алғанда, мемлекеттік қаржының ағымдағы жай-күйін талдау;
4) болжамды деректердің есепті қаржы жылында мақұлданған әлеуметтік-экономикалық даму болжамының болжамды деректерінен және Қазақстан Республикасының ұзақ мерзімді даму болжамынан ұқсас кезеңдегі алшақтығының сомалары мен себептерін талдау;
5) халықаралық қаржы ұйымдарының деректері бойынша экономиканы дамытудың сыртқы және ішкі шарттары, әлемдік экономиканың және Қазақстан Республикасы экономикасының даму перспективалары;
6) елдің әлеуметтік-экономикалық даму тәуекелдері;
7) жоспарлы кезеңге арналған елдің әлеуметтік-экономикалық даму нұсқалары;
8) мемлекеттік қаржының жоспарлы кезеңге арналған негізгі параметрлері;
9) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес 1-нысан бойынша Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштерінің жоспарлы кезеңге арналған базалық болжамы;
10) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес 2-нысан бойынша бюджеттік параметрлердің және Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының жоспарлы кезеңге арналған базалық болжамы;
11) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес 2-нысан бойынша мемлекеттік сектордың борыштық міндеттемелері параметрлерінің жоспарлы кезеңге арналған базалық болжамы.
30. Астананың, облыстың және республикалық маңызы бар қаланың деңгейінде әзірленетін Даму болжамы мынадай бөлімдерден тұрады:
1) астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың әлеуметтік-экономикалық даму қорытындылары және өткен жылғы салық-бюджет саясатының негізгі бағыттарының іске асырылуы;
2) астананың, облыстың және республикалық маңызы бар қаланың әлеуметтік-экономикалық дамуының параметрлерін және есептік деректерінің есепті қаржы жылында мақұлданған астананың, облыстың және республикалық маңызы бар қаланың деңгейіндегі Даму болжамының болжамды деректерінен алшақтығының себептерін талдау;
3) астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың әлеуметтік-экономикалық даму үрдістері және негізгі бағыттары;
4) астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың әлеуметтік-экономикалық даму тәуекелдері;
5) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 1 және 2-нысандар бойынша экономикалық өсу факторлары және астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың әлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштерінің жоспарлы кезеңге арналған болжамы;

6) прогноз бюджетных параметров столицы, области, города республиканского значения на плановый период, включающий прогноз поступлений и расходов бюджета столицы, области (в разрезе районов (городов областного значения), города районного значения, сел, поселков, сельских округов), города республиканского значения по форме 3 согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
31. Показатели социально-экономического развития района (города областного значения) и бюджетные параметры района (города областного значения), города районного значения, села, поселка, сельского округа указываются в составе Прогноза развития на уровне области в разрезе районов (городов областного значения) и городов районного значения, сел, поселков, сельских округов.
32. Центральным уполномоченным органом по бюджетной политике (местным уполномоченным органом по государственному планированию столицы, области, города республиканского значения) включаются дополнительные прогнозные показатели социально-экономического развития и бюджетных параметров.
33. Методологическое руководство и координация деятельности центральных и местных исполнительных органов, других государственных организаций при разработке Прогноза развития осуществляется центральным уполномоченным органом по бюджетной политике.
34. Методологическое обеспечение расчетов показателей Прогноза развития осуществляется соответствующими центральными уполномоченными государственными органами по компетенции, в соответствии с порядком разработки Прогноза развития, по формам согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
35. Методологическое обеспечение расчетов прогнозных сведений о состоянии государственных финансов Прогноза развития осуществляется центральным уполномоченным органом по бюджетной политике.
36. Координация деятельности исполнительных органов столицы, областей (районов (городов областного значения), аппаратов акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов), городов республиканского значения при разработке Прогноза развития на уровне столицы, области и города республиканского значения осуществляется уполномоченным органом по государственному планированию столицы, области, города республиканского значения.
Приложение 1 к Правилам,
срокам разработки и структуре
разделов прогноза социально-
экономического развития, в том
числе прогноза социально-
экономического развития
столицы, области, города
республиканского значения
Перечень информации для формирования разделов прогноза социально-экономического развития и показателей, необходимых для расчета прогнозных параметров социально-экономического развития Республики Казахстан
№ п/п
Наименование разделов
Ответственный исполнитель
1
2
3
1.
Итоги развития экономики Республики Казахстан
МНЭ
1.1
Социально-экономическое развитие страны за предыдущий отчетный период
МНЭ
1.2
Анализ параметров и причин расхождения отчетных показателей социально-экономического развития страны с прогнозными данными Прогноза развития на республиканском уровне, одобренного в отчетном финансовом году, и показателей социально-экономического развития Прогноза развития на республиканском уровне с долгосрочным прогнозом развития Республики Казахстан
МНЭ
1.3
Оценка социально-экономической ситуации в стране с учетом факторов, влияющих на экономику, на текущий год
МНЭ
1.4
Анализ реализации основных направлений налоговой и бюджетной политики и текущего состояния государственных финансов, включая соблюдение бюджетных правил и целевых ориентиров
МНЭ, МФ
2.
Анализ сумм и причин расхождения за аналогичный период прогнозных данных с прогнозными данными прогноза социально-экономического развития, одобренного в отчетном финансовом году, и с долгосрочным прогнозом развития Республики Казахстан
МНЭ, МФ
3.
Прогноз социально-экономического развития страны
МНЭ, МПС, МТ, МЭ, МСХ, МТИ, МИИЦР, МТСЗН, МКИ, МТС, МП, МНВО, МЗ, МИД, БНС АСПиР (по согласованию)
3.1
Внешние и внутренние условия развития экономики
МНЭ
3.2
Перспективы развития мировой экономики и экономики Республики Казахстан по данным международных финансовых организаций
МНЭ
3.3
Риски социально-экономического развития страны
МНЭ
3.4
Варианты социально-экономического развития страны на плановый период
МНЭ
3.5
Прогноз показателей социально-экономического развития Республики Казахстан на плановый период
МНЭ, МПС, МТ, МЭ, МСХ, МТИ, МИИЦР, МТСЗН, МКИ, МТС, МП, МНВО, МЗ, МИД, БНС АСПиР (по согласованию)
4.
Прогноз параметров государственных финансов на плановый период
МНЭ, МФ
4.1
Основные параметры республиканского бюджета
МНЭ, МФ
4.2
Гарантированный трансферт из Национального фонда Республики Казахстан
МНЭ, МФ
4.3
Темпы роста расходов республиканского бюджета
МНЭ, МФ
4.4
Основные параметры государственного бюджета
МНЭ, МФ
4.5
Основные параметры Национального фонда Республики Казахстан
МНЭ, МФ, МТСЗН, БНС АСПиР (по согласованию), НБ (по согласованию)
4.6
Основные параметры консолидированного бюджета
МНЭ, МТСЗН, МЗ
4.7
Основные параметры долговых обязательств государственного сектора
МНЭ, МФ, МТИ
Форма 1
Формы, предназначенные для сбора административных данных
Представляются: в Министерство национальной экономики Республики Казахстан
Формы, предназначенные для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещены на интернет-ресурсе: www.gov.kz./memleket/economy
Наименование административных форм: перечень показателей, необходимых для расчета прогнозных параметров социально-экономического развития Республики Казахстан на _____ годы по (наименование государственного органа)
Индекс форм, предназначенных для сбора административных данных на безвозмездной основе: 1-ПП
Периодичность: годовая

6) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 3-нысан бойынша астананың, облыстың (аудандар (облыстық маңызы бар қалалар), аудандық маңызы бар қала, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бөлінісінде), республикалық маңызы бар қаланың бюджет түсімдері мен шығыстарының болжамын қамтитын астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың бюджеттік параметрлерінің жоспарлы кезеңге арналған болжамы.
31. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) әлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштері және ауданның (облыстық маңызы бар қаланың), аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің бюджеттік параметрлері аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) және аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бөлінісінде облыстың деңгейіндегі Даму болжамының құрамында көрсетіледі.
32. Бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган (астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органы) әлеуметтік-экономикалық дамудың және бюджеттік параметрлердің қосымша болжамдық көрсеткіштерін енгізеді.
33. Даму болжамын әзірлеу кезінде орталық және жергілікті атқарушы органдардың, басқа да мемлекеттік ұйымдардың қызметіне әдіснамалық басшылықты және үйлестіруді бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган жүзеге асырады.
34. Даму болжамы көрсеткіштерінің есептеулерін әдіснамалық қамтамасыз етуді осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысандар бойынша Даму болжамын әзірлеу тәртібіне сәйкес құзыреті бойынша тиісті орталық уәкілетті мемлекеттік органдар жүзеге асырады.
35. Даму болжамының мемлекеттік қаржының жай-күйі туралы болжамды мәліметтерінің есептеулерін әдіснамалық қамтамасыз етуді бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган жүзеге асырады.
36. Астананың, облыстың және республикалық маңызы бар қаланың деңгейіндегі Даму болжамын әзірлеу кезінде астананың, облыстардың (аудандар (облыстық маңызы бар қалалар), аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдері аппараттарының), республикалық маңызы бар қалалардың атқарушы органдарының қызметін үйлестіруді астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органы жүзеге асырады.
Әлеуметтік-экономикалық даму
болжамының, оның ішінде
астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың әлеуметтік-экономикалық даму болжамының бөлімдерін әзірлеу қағидаларына, мерзімдеріне және құрылымына
1-қосымша
Әлеуметтік-экономикалық даму болжамының бөлімдерін қалыптастыруға арналған ақпараттың және Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының болжамды параметрлерін есептеу үшін қажетті көрсеткіштердің тізбесі
Р/с
Бөлімдердің атауы
Жауапты орындаушы
1
2
3
1.
Қазақстан Республикасының экономикасын дамытудың қорытындылары
ҰЭМ
1.1
Алдыңғы есепті кезеңдегі елдің әлеуметтік-экономикалық дамуы
ҰЭМ
1.2
Елдің әлеуметтік-экономикалық дамуының параметрлерін және есептік көрсеткіштерінің есепті қаржы жылында мақұлданған республикалық деңгейдегі Даму болжамының болжамды деректерінен және республикалық деңгейдегі Даму болжамының әлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштерінің Қазақстан Республикасының ұзақ мерзімді даму болжамынан алшақтығының себептерін талдау
ҰЭМ
1.3
Экономикаға ықпал ететін факторларды ескере отырып, ағымдағы жылға арналған елдегі әлеуметтік-экономикалық жағдайды бағалау
ҰЭМ
1.4
Салық және бюджет саясатының негізгі бағыттарының іске асырылуын және бюджеттік қағидалар мен нысаналы бағдарлардың сақталуын қоса алғанда, мемлекеттік қаржының ағымдағы жай-күйін талдау
ҰЭМ, Қаржымині
2.
Болжамды деректердің есепті қаржы жылында мақұлданған әлеуметтік-экономикалық даму болжамының болжамды деректерінен және Қазақстан Республикасының ұзақ мерзімді даму болжамынан ұқсас кезеңдегі алшақтығының сомалары мен себептерін талдау
ҰЭМ, Қаржымині
3.
Елдің әлеуметтік-экономикалық даму болжамы
ҰЭМ, ӨҚМ, КМ, ЭМ, АШМ, СИМ, ЖИЦДМ, Еңбекмині, МАМ, ТСМ, ОАМ, ҒЖБМ, ДСМ, СІМ, СЖРА ҰСБ (келісу бойынша)
3.1
Экономиканы дамытудың сыртқы және ішкі шарттары
ҰЭМ
3.2
Халықаралық қаржы ұйымдарының деректері бойынша әлемдік экономика мен Қазақстан Республикасы экономикасының даму перспективалары
ҰЭМ
3.3
Елдің әлеуметтік-экономикалық даму тәуекелдері
ҰЭМ
3.4
Елдің жоспарлы кезеңге арналған әлеуметтік-экономикалық даму нұсқалары
ҰЭМ
3.5
Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштерінің жоспарлы кезеңге арналған болжамы
ҰЭМ, ӨҚМ, КМ, ЭМ, АШМ, СИМ, ЖИЦДМ, Еңбекмині, МАМ, ТСМ, ОАМ, ҒЖБМ, ДСМ, СІМ, СЖРА ҰСБ (келісу бойынша)
4.
Мемлекеттік қаржы параметрлердің жоспарлы кезеңге арналған болжамы
ҰЭМ, Қаржымині
4.1
Республикалық бюджеттің негізгі параметрлері
ҰЭМ, Қаржымині
4.2
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін кепілдендірілген трансферт
ҰЭМ, Қаржымині
4.3
Республикалық бюджет шығыстарының өсу қарқыны
ҰЭМ, Қаржымині
4.4
Мемлекеттік бюджеттің негізгі параметрлері
ҰЭМ, Қаржымині
4.5
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының негізгі параметрлері
ҰЭМ, Қаржымині, Еңбекмині, СЖРА ҰСБ (келісу бойынша), ҰБ (келісу бойынша)
4.6
Шоғырландырылған бюджеттің негізгі параметрлері
ҰЭМ, Еңбекмині, ДСМ
4.7
Мемлекеттік сектордың борыштық міндеттемелерінің негізгі параметрлері
ҰЭМ, Қаржымині, СИМ
1-нысан
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысандар
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігіне ұсынылады
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысандар
www.gov.kz./memleket/economy интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысандардың атауы: (мемлекеттік органның атауы) бойынша ___ жылдарға
арналған Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамының
болжамды параметрлерін есептеу үшін қажетті көрсеткіштердің тізбесі
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысандардың индексі: 1-ПП
Кезеңділік: жылдық

Отчетный период: 20__ -20___годы
Круг лиц, представляющих формы, предназначенные для сбора административных данных на безвозмездной основе: центральные государственные органы и организации
Срок представления форм, предназначенных для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежегодно до 15 апреля года, предшествующего планируемому периоду
БИН
Метод сбора: в электронном виде
Перечень показателей, необходимых для расчета прогнозных параметров социально-экономического развития Республики Казахстан на _____ годы
№ п/п
Показатели
Ответственный исполнитель
Текущий год, предшествующий 1-му планируемому году
Год прогнозируемого периода
Обоснование прогнозных параметров (выделить основные проекты и меры)
1-й
2-й
3-й
Оценка
Прогноз
1
2
3
4
5
6
7
8
1.
ВВП, миллиард теңге
МНЭ
2.
Реальное изменение ВВП, в % к предыдущему году
МНЭ
3.
ВВП, миллиард долларов США по расчетному курсу
МНЭ
4.
ВВП по ППС, в текущих международных долларах
МНЭ
5.
ВВП на душу населения, доллар США по расчетному курсу
МНЭ
6.
Экспорт нефти, тысяч тонн
МЭ
7.
Экспорт несырьевых товаров, миллиард долларов США
МТИ, МПС, МСХ, МЭ, МЗ, МФ
8.
Инвестиции в основной капитал, миллиард теңге
МНЭ, МИД
9.
ИФО инвестиций в основной капитал, в % к предыдущему году
МНЭ, МИД
10.
Прямые иностранные инвестиции, миллиард долларов США по расчетному курсу
МИД
11.
Расчетный курс, теңге к доллару США
МНЭ
12.
Цена на нефть, доллар США за баррель
МНЭ (консенсус-прогноз МФО)
13.
Индекс цен на металлы, в % к предыдущему году
МНЭ
(по данным МФО)
14.
Инфляция, в % на конец периода
МНЭ
(по прогнозным данным НБ)
Прогноз ВВП методом производства (ИФО)
15.
Продукция (услуг) сельского хозяйства, в % к предыдущему году
МСХ
16.
Продукция растениеводства, в % к предыдущему году
МСХ
17.
Валовый сбор зерновых (включая рис) и бобовых культур в весе после доработки, тысяч тонн
МСХ
18.
Продукция животноводства, в % к предыдущему году
МСХ
19.
Продукция (услуг) лесного хозяйства, в % к предыдущему году
МЭПР
20.
Рыболовство и аквакультура, к соответствующему периоду предыдущего года, в % к предыдущему году
МСХ
21.
Промышленность, в % к предыдущему году
МНЭ, МПС, МЭ, МСХ, МЗ, МФ
22.
Горнодобывающая промышленность и разработка карьеров, в % к предыдущему году
МНЭ, МЭ, МПС
23.
Добыча угля, в % к предыдущему году*
МПС
24.
Объем добычи нефти и газового конденсата, миллион тонн за год, в том числе:
МЭ
крупное месторождение 1
крупное месторождение 2
крупное месторождение 3
остальные
25.
Добыча нефти и газового конденсата, в % к предыдущему году
МЭ
26.
Добыча сырого газа, в % к предыдущему году
МЭ
27.
Добыча железных руд, в % к предыдущему году
МПС
28.
Добыча руд, кроме железных, в % к предыдущему году
МПС
29.
Обрабатывающая промышленность, в % к предыдущему году
МНЭ, МСХ, МПС, МЭ, МФ, МЗ
30.
Производство продуктов питания, в % к предыдущему году
МСХ
31.
Производство напитков, в % к предыдущему году
МСХ, МФ
32.
Производство текстильных изделий, в % к предыдущему году
МПС
33.
Производство одежды, в % к предыдущему году
МПС
34.
Производство кожаной и относящейся к ней продукции, в % к предыдущему году
МПС
35.
Производство деревянных и пробковых изделий, кроме мебели; производство изделий из соломки и материалов для плетения, в % к предыдущему году
МПС
36.
Производство бумаги и бумажной продукции, в % к предыдущему году
МПС
37.
Производство продуктов нефтепереработки, в % к предыдущему году
МЭ
38.
Производство продуктов химической промышленности, в % к предыдущему году
МПС
39.
Производство основных фармацевтических продуктов и фармацевтических препаратов, в % к предыдущему году
МЗ
40.
Производство резиновых и пластмассовых изделий, в % к предыдущему году
МПС
41.
Производство прочей неметаллической минеральной продукции, не включенной в другие группировки, в % к предыдущему году
МПС
42.
Металлургическое производство, в % к предыдущему году, в т. ч.:
МПС
черная металлургия, в % к предыдущему году
производство основных благородных и цветных металлов, в % к предыдущему году
43.
Машиностроение, в % к предыдущему году
МПС
44.
Производство мебели, в % к предыдущему году
МПС
45.
Производство прочих готовых изделий, в % к предыдущему году
МНЭ, МИО
46.
Снабжение электроэнергией, газом, паром, горячей водой и кондиционированным воздухом, в % к предыдущему году
МНЭ, МЭ, МПС
47.
Водоснабжение; водоотведение; сбор, обработка и удаление отходов, деятельность по ликвидации загрязнений, в % к предыдущему году
МПС, МЭПР, МСХ, МВРИ
48.
Строительство, в % к предыдущему году
МПС, МТ, МЭ
49.
Транспорт и складирование, в % к предыдущему году
МТ
50.
Информация, в % к предыдущему году
МКИ
51.
Связь, в % к предыдущему году
МИИЦР
52.
Оптовая и розничная торговля; ремонт автомобилей и мотоциклов, в % к предыдущему году
МТИ
Показатели внешней торговли
53.
Экспорт товаров, миллион долларов США
МНЭ
54.
Импорт товаров, миллион долларов США
МНЭ
55.
Торговый баланс, миллион долларов США
МНЭ
Показатели социальной сферы
56.
Среднегодовая численность населения, тысяч человек
БНС АСПиР (по согласованию)
57.
мужчины, тысяч человек
БНС АСПиР (по согласованию)
58.
женщины, тысяч человек
БНС АСПиР (по согласованию)
59.
Рабочая сила (в возрасте 15 лет и старше), тысяч человек
МТСЗН
60.
мужчины, тысяч человек
МТСЗН
61.
женщины, тысяч человек
МТСЗН
62.
Безработное население (в возрасте 15 лет и старше), тысяч человек
МТСЗН
63.
мужчины, тысяч человек
МТСЗН
64.
женщины, тысяч человек
МТСЗН
65.
Уровень безработицы, в %
МТСЗН
66.
мужчины, в %
МТСЗН
67.
женщины, в %
МТСЗН
68.
Среднемесячная заработная плата одного работника, теңге
МТСЗН
69.
Индекс реальной заработной платы, в % к предыдущему году
МТСЗН
70.
Минимальный размер заработной платы, теңге
МТСЗН
71.
Месячный расчетный показатель, теңге
МНЭ
72.
Численность пенсионеров, тысяч человек
МТСЗН
73.
Минимальный размер государственной базовой пенсионной выплаты, теңге
МТСЗН
74.
Минимальный размер пенсии, теңге
МТСЗН
75.
Прожиточный минимум, теңге
МТСЗН
Примечание:
*данные без учета угольного концентрата
Наименование __________________             Адрес__________________
_______________________________             ________________________
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты_______________________________________
Исполнитель___________________________________       ___________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________________________________
______________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Место для печати ______________________________________________
Форма 2
Перечень бюджетных параметров и параметров Национального фонда Республики Казахстан на ______ годы
миллиард теңге
№ п/п
Показатели
Ответственный исполнитель

Есептік кезең: 20__-20__ жылдар
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысандарды ұсынатын
адамдар тобы: орталық мемлекеттік органдар және ұйымдар
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысандарды ұсыну мерзімі:
жыл сайын, жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 15 сәуірге дейін
БСН:
Жинау әдісі: электрондық түрде
___ жылдарға арналған Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамының болжамды параметрлерін есептеу үшін қажетті көрсеткіштердің тізбесі
Р/с №
Көрсеткіштер
Жауапты орындаушы
1- жоспарланатын жылдың алдындағы ағымдағы жыл
Болжанатын кезең жылы
Болжамды параметрлердің негіздемесі (негізгі жобалар мен шараларды белгілеу)
1-ші
2-ші
3-ші
Бағалау
Болжам
1
2
3
4
5
6
7
8
1.
ЖІӨ, миллиард теңге
ҰЭМ
2.
ЖІӨ-нің нақты өзгеруі, алдыңғы жылға қарағанда %-бен
ҰЭМ
3.
ЖІӨ, есептік бағам бойынша миллиард АҚШ доллары
ҰЭМ
4.
СҚП бойынша ЖІӨ, ағымдағы халықаралық доллармен
ҰЭМ
5.
Халықтың жан басына шаққандағы ЖІӨ, есептік бағам бойынша АҚШ доллары
ҰЭМ
6.
Мұнай экспорты, мың тонна
ЭМ
7.
Шикізаттық емес тауарлар экспорты, миллиард АҚШ доллары
СИМ, ӨҚМ, АШМ, ЭМ, ДСМ, Қаржымині
8.
Негізгі капиталға инвестициялар, миллиард теңге
ҰЭМ, СИМ
9.
Негізгі капиталға инвестициялар НКИ, алдыңғы жылға қарағанда %-бен
ҰЭМ, СИМ
10.
Тікелей шетелдік инвестициялар, есептік бағам бойынша миллиард АҚШ доллары
СІМ
11.
АҚШ долларына шаққандағы теңгенің есептік бағамы
ҰЭМ
12.
Мұнай бағасы, бір баррелі үшін АҚШ доллары
ҰЭМ
(ХҚҰ консенсус-болжамы)
13.
Металдар бағасының индексі, алдыңғы жылға қарағанда %-бен
ҰЭМ (ХҚҰ деректері бойынша)
14.
Инфляция, кезең соңындағы %-бен
ҰЭМ
(ҰБ болжамды деректер бойынша)
Өндіріс әдісімен ЖІӨ болжамы (НКИ)
15.
Ауыл шаруашылығының өнімі (көрсетілетін қызметтері), алдыңғы жылға қарағанда %-бен
АШМ
16.
Өсімдік шаруашылығының өнімі, алдыңғы жылға қарағанда %-бен
АШМ
17.
Астық (күрішті қосқанда) және бұршақ тұқымдас дақылдарды өңделгеннен кейiнгi салмағында жалпы жинау, мың тонна
АШМ
18.
Мал шаруашылығының өнімі, алдыңғы жылға қарағанда %-бен
АШМ
19.
Орман шаруашылығының өнімі (көрсетілетін қызметі), алдыңғы жылға қарағанда %-бен
ЭТРМ
20.
Балық аулау және акваөсіру, алдыңғы жылдың тиісті кезеңіне қарағанда %-бен
АШМ
21.
Өнеркәсіп, алдыңғы жылға қарағанда %-бен
ҰЭМ, ӨҚМ, ЭМ, АШМ, ДСМ, Қаржымині
22.
Тау-кен өндіру өнеркәсібі және карьерлерді игеру, алдыңғы жылға қарағанда %-бен
ҰЭМ, ЭМ, ӨҚМ
23.
Көмір өндіру, алдыңғы жылға қарағанда %-бен*
ӨҚМ
24.
Мұнай және газ конденсатын өндіру көлемі, жылына миллион тонна, оның ішінде:
ЭМ
1-ірі кен орны
2-ірі кен орны
3-ірі кен орны
қалғандары
25.
Мұнай және газ конденсатын өндіру, алдыңғы жылға қарағанда %-бен
ЭМ
26.
Шикі газ өндіру, алдыңғы жылға қарағанда %-бен
ЭМ
27.
Темір кендерін өндіру, алдыңғы жылға қарағанда %-бен
ӨҚМ
28.
Темір кендерін қоспағанда, кендерді өндіру, алдыңғы жылға қарағанда %-бен
ӨҚМ
29.
Өңдеу өнеркәсібі, алдыңғы жылға қарағанда %-бен
ҰЭМ, АШМ, ӨҚМ, ЭМ, Қаржымині, ДСМ
30.
Тамақ өнімдерін өндіру, алдыңғы жылға қарағанда %-бен
АШМ
31.
Сусындар өндіру, алдыңғы жылға қарағанда %-бен
АШМ, Қаржымині
32.
Тоқыма бұйымдарын өндіру, алдыңғы жылға қарағанда %-бен
ӨҚМ
33.
Киім өндіру, алдыңғы жылға қарағанда %-бен
ӨҚМ
34.
Былғары және оған жататын өнімдерді өндіру, алдыңғы жылға қарағанда %-бен
ӨҚМ
35.
Жиһаздан басқа, ағаш және тоз бұйымдарын өндіру; сабаннан және өруге арналған материалдан жасалған бұйымдарды өндіру, алдыңғы жылға қарағанда %-бен
ӨҚМ
36.
Қағаз және қағаздан жасалған өнімдерді өндіру, алдыңғы жылға қарағанда %-бен
ӨҚМ
37.
Мұнайдың өңделген өнімдерін өндіру, алдыңғы жылға қарағанда %-бен
ЭМ
38.
Химия өнеркәсібі өнімдерін өндіру, алдыңғы жылға қарағанда %-бен
ӨҚМ
39.
Негізгі фармацевтикалық өнімдер мен фармацевтикалық препараттар өндіру, алдыңғы жылға қарағанда %-бен
ДСМ
40.
Резеңке және пластмасса бұйымдарын өндіру, алдыңғы жылға қарағанда %-бен
ӨҚМ
41.
Басқа топтамаларға енгізілмеген өзге бейметалл минералды өнімдер өндіру, алдыңғы жылға қарағанда %-бен
ӨҚМ
42.
Металлургия өндірісі, алдыңғы жылға қарағанда %-бен, оның ішінде:
ӨҚМ
қара металлургия, алдыңғы жылға қарағанда %-бен
негізгі асыл және түсті металдар өндіру, алдыңғы жылға қарағанда %-бен
43.
Машина жасау, алдыңғы жылға қарағанда %-бен
ӨҚМ
44.
Жиһаз өндіру, алдыңғы жылға қарағанда %-бен
ӨҚМ
45.
Өзге де дайын бұйымдар өндіру, алдыңғы жылға қарағанда %-бен
ҰЭМ, ЖАО
46.
Электр энергиясымен, газбен, бумен, ыстық сумен және ауаны баптаумен жабдықтау, алдыңғы жылға қарағанда %-бен
ҰЭМ, ЭМ, ӨҚМ
47.
Сумен жабдықтау; су бұру; қалдықтарды жинау, өңдеу және жою, ластануды жою бойынша қызмет, алдыңғы жылға қарағанда %-бен
ӨҚМ, ЭТРМ, АШМ, СРИМ
48.
Құрылыс, алдыңғы жылға қарағанда %-бен
ӨҚМ, КМ, ЭМ
49.
Көлік және қоймалау, алдыңғы жылға қарағанда %-бен
КМ
50.
Ақпарат, алдыңғы жылға қарағанда %-бен
МАМ
51.
Байланыс, алдыңғы жылға қарағанда %-бен
ЖИЦДМ
52.
Көтерме және бөлшек сауда; автомобильдер мен мотоциклдерді жөндеу, алдыңғы жылға қарағанда %-бен
СИМ
Сыртқы сауда көрсеткіштері
53.
Тауарлар экспорты, миллион АҚШ доллары
ҰЭМ
54.
Тауарлар импорты, миллион АҚШ доллары
ҰЭМ
55.
Сауда теңгерімі, миллион АҚШ доллары
ҰЭМ
Әлеуметтік саланың көрсеткіштері
56.
Халықтың орташа жылдық саны, мың адам
СЖРА ҰСБ (келісу бойынша)
57.
ерлер, жыл
СЖРА ҰСБ (келісу бойынша)
58.
әйелдер, жыл
СЖРА ҰСБ (келісу бойынша)
59.
Жұмыс күші (15 және одан жоғары жастағы), мың адам
Еңбекмині
60.
ерлер, мың адам
Еңбекмині
61.
әйелдер, мың адам
Еңбекмині
62.
Жұмыссыз халық (15 және одан жоғары жастағы), мың адам
Еңбекмині
63.
ерлер, мың адам
Еңбекмині
64.
әйелдер, мың адам
Еңбекмині
65.
Жұмыссыздық деңгейі, %-бен
Еңбекмині
66.
ерлер, %-бен
Еңбекмині
67.
әйелдер, %-бен
Еңбекмині
68.
Бір жұмыскердің орташа айлық жалақысы, теңге
Еңбекмині
69.
Нақты жалақы индексi, алдыңғы жылға қарағанда %
Еңбекмині
70.
Жалақының ең төмен мөлшері, теңге
Еңбекмині
71.
Айлық есептiк көрсеткiш, теңге
ҰЭМ
72.
Зейнеткерлер саны, мың адам
Еңбекмині
73.
Мемлекеттік базалық зейнетақы төлемінің ең төмен мөлшері, теңге
Еңбекмині
74.
Зейнетақының ең төмен мөлшері, теңге
Еңбекмині
75.
Ең төмен күнкөріс деңгейі, теңге
Еңбекмині
Ескертпе:
* көмір концентратын есепке алмағандағы деректер
Атауы ______________________
____________________________
Мекенжайы__________________
____________________________
Телефоны ____________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы__________________________________
Орындаушы___________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
______________________________________________________________
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
Мөр орны ____________________________________________________
2-нысан
Бюджеттік параметрлердің және Қазақстан Республикасы Ұлттық қоры параметрлерінің ______жылдарға арналған тізбесі
миллиард теңге
Р/с
Көрсеткіштер
Жауапты орындаушы

125.
Предел по темпам роста расходов республиканского бюджета
МНЭ, МФ, НБ (по согласованию)
Наименование _________________                  Адрес________________________
______________________________             _____________________________
Телефон _________________________________________________________
Адрес электронной почты
_________________________________________________________________
Исполнитель________________________________       _______________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)             подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Место для печати _________________________________________________
Форма 3
Перечень показателей, необходимых для расчета прогнозных параметров Национального фонда Республики Казахстан на _____ годы
№ п/п
Показатели
Ответственный исполнитель
Год прогнозируемого периода
1-й
2-й
3-й
Прогноз
1
2
3
4
5
6
1.
Усредненный уровень инвестиционного дохода Национального фонда за последние отчетные восемнадцать лет, миллиард теңге
НБ (по согласованию)
2.
Численность детей в возрасте до 18 лет в начале года*, тысяч человек
БНС АСПиР (по согласованию)
3.
Численность детей, которым в течение года исполнится 18 лет*, тысяч человек
БНС АСПиР (по согласованию)
Примечание:
*c 1-го года прогнозируемого периода данные без учета смертности, внешней миграции
Наименование ___________________
________________________________
Адрес_________________
______________________
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты
______________________________________________________________
Исполнитель___________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________________________________
______________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Место для печати ______________________________________________
Форма 4
Перечень дополнительных показателей, необходимых для расчета прогнозных параметров Национального фонда Республики Казахстан на _____ годы
миллиард теңге
№ п/п
Показатели
Ответственный исполнитель
Отчетный год, предшествующий текущему году
Текущий год, предшествующий 1-му планируемому году
Год прогнозируемого периода
1-й
2-й
3-й
Факт
Оценка
Прогноз
1
2
3
4
5
6
7
8
1.
Среднегодовой уровень инвестиционного дохода Национального фонда
НБ (по согласованию), МНЭ
2.
Номинальная стоимость долговых ценных бумаг субъектов квазигосударственного сектора
НБ (по согласованию), МФ
3.
Остаток денег на текущем счете Национального фонда за отчетный год
НБ (по согласованию), МФ
Наименование ___________________
________________________________
Адрес_________________
______________________
Телефон ________________________________________________________
Адрес электронной почты
________________________________________________________________
Исполнитель___________________________________ _________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
________________________________________________________________
________________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Место для печати ________________________________________________
Форма 5
Перечень дополнительных показателей, необходимых для расчета прогнозных параметров долговых обязательств государственного сектора на _____ годы
миллиард теңге
№ п/п
Показатели
Ответственный исполнитель

125.
Республикалық бюджет шығыстарының өсу қарқыны бойынша шек
ҰЭМ, Қаржымині, ҰБ (келісу бойынша)
Атауы______________________
____________________________
Мекенжайы_________________________
_____________________________
Телефоны__________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы_______________________________________
Орындаушы________________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
Мөр орны ________________________________________________________
3-нысан
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының ______ жылдарға арналған болжамды параметрлерін есептеу үшін қажетті көрсеткіштердің тізбесі
Р/с
Көрсеткіштер
Жауапты орындаушы
Болжанатын кезең жылы
1-ші
2-ші
3-ші
Болжам
1
2
3
4
5
6
1.
Ұлттық қордың соңғы есептік он сегіз жылдағы инвестициялық кірісінің орташа деңгейі, миллиард теңге
ҰБ (келісу бойынша)
2.
Жыл басында 18 жасқа дейінгі балалар саны*, мың адам
СЖРА ҰСБ (келісу бойынша)
3.
Бір жыл ішінде 18 жасқа толатын балалар саны*, мың адам
СЖРА ҰСБ (келісу бойынша)
Ескертпе:
* болжамды кезеңнің 1-ші жылынан бастап өлім-жітімді, сыртқы көші-қонды есепке алмағандағы деректер
Атауы ______________________
____________________________
Мекенжайы__________________
____________________________
Телефоны________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы_____________________________________
Орындаушы______________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
______________________________________________________________
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
Мөр орны _____________________________________________________
4-нысан
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының ____ жылдарға арналған болжамды параметрлерін есептеу үшін қажетті қосымша көрсеткіштердің тізбесі
миллиард теңге
Р/с №
Көрсеткіштер
Жауапты орындаушы
Ағымдағы жылдың алдындағы есептік жыл
1-ші жоспарланатын жылдың алдындағы ағымдағы жыл
Болжанатын кезең жылы
1-ші
2-ші
3-ші
Іс жүзінде
Бағалау
Болжам
1
2
3
4
5
6
7
8
1.
Ұлттық қордың инвестициялық кірісінің орташа жылдық деңгейі
ҰБ (келісу бойынша), ҰЭМ
2.
Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің борыштық бағалы қағаздарының номиналды құны
ҰБ (келісу бойынша), Қаржымині
3.
Ұлттық қордың есептік кезеңдегі ағымдағы шотындағы ақша қалдығы
ҰБ (келісу бойынша), Қаржымині
Атауы ______________________
____________________________
Мекенжайы__________________
____________________________
Телефоны________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы_____________________________________
Орындаушы____________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
______________________________________________________________
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
Мөр орны _____________________________________________________
5-нысан
Мемлекеттік сектордың ______ жылдарға арналған борыштық міндеттемелерінің болжамды параметрлерін есептеу үшін қажетті қосымша көрсеткіштердің тізбесі
миллиард теңге
Р/с №
Көрсеткіштер
Жауапты орындаушы

1. По заполнению формы 1 "Перечень показателей, необходимых для расчета прогнозных параметров социально-экономического развития Республики Казахстан на ____ годы" (далее – формы 1):
в графе 1 формы 1 указывается порядковый номер;
в графе 2 формы 1 указывается наименование показателей по отраслям экономики, социальной сферы;
в графе 3 формы 1 указываются ответственные исполнители – государственные органы, курирующие отраслевые вопросы;
в графе 4 формы 1 указываются оценочные значения показателей текущего года, предшествующего первому планируемому году;
в графе 5 формы 1 указываются прогнозные значения показателей первого года прогнозного периода;
в графе 6 формы 1 указываются прогнозные значения показателей второго года прогнозного периода;
в графе 7 формы 1 указываются прогнозные значения показателей третьего года прогнозного периода;
в графе 8 формы 1 указывается обоснование прогнозных параметров с выделением основных проектов и мер.
2. По заполнению формы 2 "Перечень бюджетных параметров и параметров Национального фонда Республики Казахстан на ___ годы" (далее – форма 2):
в графе 1 формы 2 указывается порядковый номер;
в графе 2 формы 2 указывается наименование показателей государственных финансов;
в графе 3 формы 2 указываются ответственные исполнители – государственные органы, курирующие вопросы формирования бюджета;
в графе 4 формы 2 указываются фактические значения показателей второго отчетного года, предшествующего первому отчетному году;
в графе 5 формы 2 указываются фактические значения показателей первого отчетного года, предшествующего текущему году;
в графе 6 формы 2 указываются плановые значения показателей текущего года, предшествующего первому планируемому году;
в графе 7 формы 2 указываются прогнозные значения показателей первого года прогнозного периода;
в графе 8 формы 2 указываются прогнозные значения показателей второго года прогнозного периода;
в графе 9 формы 2 указываются прогнозные значения показателей третьего года прогнозного периода.
3. По заполнению формы 3 "Перечень показателей, необходимых для расчета прогнозных параметров Национального фонда Республики Казахстан на _____ годы" (далее – форма 3):
в графе 1 формы 3 указывается порядковый номер;
в графе 2 формы 3 указывается наименование показателей, необходимых для расчета прогнозных параметров Национального фонда Республики Казахстан;
в графе 3 формы 3 указываются ответственные исполнители – государственные органы, курирующие отраслевые вопросы;

1. "___ жылдарға арналған Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамының болжамды параметрлерін есептеу үшін қажетті көрсеткіштердің тізбесі" 1-нысанды (бұдан әрі – 1-нысан) толтыру бойынша:
1-нысанының 1-бағанында реттік нөмір көрсетіледі;
1-нысанның 2-бағанында экономика салалары, әлеуметтік сала бойынша көрсеткіштердің атауы көрсетіледі;
1-нысанның 3-бағанында жауапты орындаушылар - салалық мәселелерге жетекшілік ететін мемлекеттік органдар көрсетіледі;
1-нысанның 4-бағанында бірінші жоспарланатын жылдың алдындағы ағымдағы жылдың бағалау мәндері көрсетіледі;
1-нысанның 5-бағанында болжамды кезеңнің бірінші жылындағы көрсеткіштердің болжамды мәндері көрсетіледі;
1-нысанның 6-бағанында болжамды кезеңнің екінші жылындағы көрсеткіштердің болжамды мәндері көрсетіледі;
1-нысанның 7-бағанында болжамды кезеңнің үшінші жылындағы көрсеткіштердің болжамды мәндері көрсетіледі;
1-нысанның 8-бағанында негізгі жобалар мен шаралар бөліп көрсетіле отырып, болжамды параметрлердің негіздемесі көрсетіледі.
2. "Бюджеттік параметрлердің және Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры параметрлерінің ___ жылдарға арналған тізбесі" 2-нысанды (бұдан әрі – 2-нысан) толтыру бойынша:
2-нысанының 1-бағанында реттік нөмір көрсетіледі;
2-нысанның 2-бағанында мемлекеттік қаржы көрсеткіштерінің атауы көрсетіледі;
2-нысанның 3-бағанында жауапты орындаушылар – бюджетті қалыптастыру мәселелеріне жетекшілік ететін мемлекеттік органдар көрсетіледі;
2-нысанның 4-бағанында бірінші есепті жылдың алдындағы екінші есепті жыл көрсеткіштерінің нақты мәндері көрсетіледі;
2-нысанның 5-бағанында ағымдағы жылдың алдындағы бірінші есепті жыл көрсеткіштерінің нақты мәндері көрсетіледі;
2-нысанның 6-бағанында бірінші жоспарланатын жылдың алдындағы ағымдағы жыл көрсеткіштерінің жоспарлы мәндері көрсетіледі;
2-нысанның 7-бағанында болжамды кезеңнің бірінші жылы көрсеткіштерінің болжамды мәндері көрсетіледі;
2-нысанның 8-бағанында болжамды кезеңнің екінші жылы көрсеткіштерінің болжамды мәндері көрсетіледі;
2-нысанның 9-бағанында болжамды кезеңнің үшінші жылы көрсеткіштерінің болжамды мәндері көрсетіледі.
3. "Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының ___ жылдарға арналған болжамды параметрлерін есептеу үшін қажетті көрсеткіштердің тізбесі" 3-нысанды (бұдан әрі – 3-нысан) толтыру бойынша:
3-нысанының 1-бағанында реттік нөмір көрсетіледі;
3-нысанның 2-бағанында Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының болжамды параметрлерін есептеу үшін қажетті көрсеткіштердің атауы көрсетіледі;
3-нысанның 3-бағанында жауапты орындаушылар – салалық мәселелерге жетекшілік ететін мемлекеттік органдар көрсетіледі;

в графе 4 формы 3 указываются прогнозные значения показателей первого года прогнозного периода;
в графе 5 формы 3 указываются прогнозные значения показателей второго года прогнозного периода;
в графе 6 формы 3 указываются прогнозные значения показателей третьего года прогнозного периода.
4. По заполнению формы 4 "Перечень дополнительных показателей, необходимых для расчета прогнозных параметров Национального фонда Республики Казахстан на _____ годы" (далее – форма 4):
в графе 1 формы 4 указывается порядковый номер;
в графе 2 формы 4 указывается наименование показателей государственных финансов;
в графе 3 формы 4 указываются ответственные исполнители – государственные органы, курирующие вопросы управления Национальным фондом;
в графе 4 формы 4 указываются фактические значения показателей отчетного года, предшествующего текущему году;
в графе 5 формы 4 указываются оценочные значения показателей текущего года, предшествующего первому планируемому году;
в графе 6 формы 4 указываются прогнозные значения показателей первого года прогнозного периода;
в графе 7 формы 4 указываются прогнозные значения показателей второго года прогнозного периода;
в графе 8 формы 4 указываются прогнозные значения показателей третьего года прогнозного периода.
5. По заполнению формы 5 "Перечень дополнительных показателей, необходимых для расчета прогнозных параметров долговых обязательств государственного сектора на _____ годы" (далее – форма 5):
в графе 1 формы 5 указывается порядковый номер;
в графе 2 формы 5 указывается наименование показателей, необходимых для расчета прогнозных долговых обязательств государственного сектора;
в графе 3 формы 5 указываются ответственные исполнители – государственные органы, курирующие вопросы формирования бюджета;
в графе 4 формы 5 указывается фактические значения показателей второго отчетного года, предшествующего первому отчетному году;
в графе 5 формы 5 указываются фактические значения показателей первого отчетного года, предшествующего текущему году;
в графе 6 формы 5 указываются плановые значения показателей текущего года, предшествующего первому планируемому году;
в графе 7 формы 5 указываются прогнозные значения показателей первого года прогнозного периода;
в графе 8 формы 5 указываются прогнозные значения показателей второго года прогнозного периода;
в графе 9 формы 5 указываются прогнозные значения показателей третьего года прогнозного периода.

3-нысанның 4-бағанында болжамды кезеңнің бірінші жылы көрсеткіштерінің болжамды мәндері көрсетіледі;
3-нысанның 5-бағанында болжамды кезеңнің екінші жылы көрсеткіштерінің болжамды мәндері көрсетіледі;
3-нысанның 6-бағанында болжамды кезеңнің үшінші жылы көрсеткіштерінің болжамды мәндері көрсетіледі.
4. "Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының ____ жылдарға арналған болжамды параметрлерін есептеу үшін қажетті қосымша көрсеткіштердің тізбесі" 4-нысанды (бұдан әрі – 4-нысан) толтыру бойынша:
4-нысанының 1-бағанында реттік нөмір көрсетіледі;
4-нысанның 2-бағанында мемлекеттік қаржы көрсеткіштерінің атауы көрсетіледі;
4-нысанның 3-бағанында жауапты орындаушылар – Ұлттық қорды басқару мәселелеріне жетекшілік ететін мемлекеттік органдар көрсетіледі;
4-нысанның 4-бағанында ағымдағы жылдың алдындағы есептік жыл көрсеткіштерінің іс жүзіндегі мәндері көрсетіледі;
4-нысанның 5-бағанында бірінші жоспарланатын жылдың алдындағы ағымдағы жыл көрсеткіштерінің бағалау мәндері көрсетіледі;
4-нысанның 6-бағанында болжамды кезеңнің бірінші жылы көрсеткіштерінің болжамды мәндері көрсетіледі;
4-нысанның 7-бағанында болжамды кезеңнің екінші жылы көрсеткіштерінің болжамды мәндері көрсетіледі;
4-нысанның 8-бағанында болжамды кезеңнің үшінші жылы көрсеткіштерінің болжамды мәндері көрсетіледі.
5. "Мемлекеттік сектордың ___ жылдарға арналған борыштық міндеттемелерінің болжамды параметрлерін есептеу үшін қажетті қосымша көрсеткіштердің тізбесі" 5-нысанды (бұдан әрі – 5-нысан) толтыру бойынша:
5-нысанының 1-бағанында реттік нөмір көрсетіледі;
5-нысанның 2-бағанында мемлекеттік сектордың ______ жылдарға арналған борыштық міндеттемелерінің болжамды параметрлерін есептеу үшін көрсеткіштерінің атауы көрсетіледі;
5-нысанның 3-бағанында жауапты орындаушылар – бюджетті қалыптастыру мәселелеріне жетекшілік ететін мемлекеттік органдар көрсетіледі;
5-нысанның 4-бағанында бірінші есепті жылдың алдындағы екінші есепті жыл көрсеткіштерінің нақты мәндері көрсетіледі бірінші есепті жылдың алдындағы екінші есепті жыл көрсеткіштерінің нақты мәндері көрсетіледі;
5-нысанның 5-бағанында ағымдағы жылдың алдындағы бірінші есепті жыл көрсеткіштерінің нақты мәндері көрсетіледі;
5-нысанның 6-бағанында бірінші жоспарланатын жылдың алдындағы ағымдағы жыл көрсеткіштерінің жоспарлы мәндері көрсетіледі;
5-нысанның 7-бағанында болжамды кезеңнің бірінші жылы көрсеткіштерінің болжамды мәндері көрсетіледі;
5-нысанның 8-бағанында болжамды кезеңнің екінші жылы көрсеткіштерінің болжамды мәндері көрсетіледі;
5-нысанның 9-бағанында болжамды кезеңнің үшінші жылы көрсеткіштерінің болжамды мәндері көрсетіледі.

6. По заполнению формы 6 "Прогноз инвестиций в основной капитал по направлениям использования на ___ годы" (далее – форма 6):
в графе 1 формы 6 указывается порядковый номер;
в графе 2 формы 6 указывается наименование показателей по инвестициям в основной капитал по направлениям использования;
в графе 3 формы 6 указываются ответственные исполнители – государственные органы, курирующие отраслевые вопросы;
в графе 4 формы 6 указываются оценочные значения текущего года, предшествующего первому планируемому году;
в графе 5 формы 6 указываются прогнозные значения показателей первого года прогнозного периода;
в графе 6 формы 6 указываются прогнозные значения показателей второго года прогнозного периода;
в графе 7 формы 6 указываются прогнозные значения показателей третьего года прогнозного периода.
Представляемые ответственными государственными органами прогнозные показатели развития курируемой отрасли на предстоящий планируемый (плановый) период должны соответствовать достижению целевых индикаторов, показателей результатов задач по отрасли, определенных в документах Системы государственного планирования в Республике Казахстан.
К прогнозу показателей развития отраслей представляется письменное обоснование по ожидаемому снижению и увеличению каждого прогнозируемого показателя на предстоящий планируемый период с указанием факторов, причин снижения или роста, реализуемых проектов и поручений.
Информация на государственном и русском языках излагается кратко, четким и лаконичным языком, понятным для населения, так как документ подлежит публикации на интернет-портале уполномоченного органа по бюджетной политике.
Примечание:
расшифровка аббревиатур и сокращений:
США
Соединенные Штаты Америки
МСХ
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
ФСМС
Акционерное общество "Фонд социального медицинского страхования"
БИН
бизнес-идентификационный номер
АБП
администраторы бюджетных программ
МНВО
Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан
МЗ
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
МТСЗН
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
МИО
местные исполнительные органы
ВВП
валовой внутренний продукт
МТ
Министерство транспорта Республики Казахстан
МФ
Министерство финансов Республики Казахстан
ГФСС
Акционерное общество "Государственный фонд социального страхования"
МКИ
Министерство культуры и информации Республики Казахстан
ИФО
индекс физического объема
МП
Министерство просвещения Республики Казахстан
МПС
Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан
БНС АСПиР
Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан
МТИ
Министерство торговли и интеграции Республики Казахстан
ППС
паритет покупательской способности
МВРИ
Министерство водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан
МИД
Министерство иностранных дел Республики Казахстан
МТС
Министерство туризма и спорта Республики Казахстан
НБ
Национальный Банк Республики Казахстан
Национальный фонд
Национальный фонд Республики Казахстан
МНЭ
Министерство национальной экономики Республики Казахстан
МФО
Международные финансовые организации
МИИЦР
Министерство искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан
МЭПР
Министерство экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
МЭ
Министерство энергетики Республики Казахстан
Приложение 2 к Правилам,
срокам разработки и структуре
разделов прогноза социально-
экономического развития, в том
числе прогноза социально-
экономического развития
столицы, области, города
республиканского значения
Форма 1
Формы, предназначенные для сбора административных данных
Представляются: в уполномоченный орган по государственному планированию столицы, области, города республиканского значения
Формы, предназначенные для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещены на интернет-ресурсе: www.gov.kz./memleket/economy
Наименование административных форм: перечень показателей, необходимых для расчета прогнозных параметров социально-экономического развития столицы, области, города республиканского значения на _____ годы по (наименование государственного органа)
Индекс форм, предназначенных для сбора административных данных на безвозмездной основе: 1-ПО
Периодичность: годовая

6. "Негізгі капиталға инвестициялардың пайдалану бағыттары бойынша ___ жылдарға арналған болжамы" 6-нысанды (бұдан әрі – 6 нысан) толтыру бойынша:
6- нысанының 1-бағанында реттік нөмір көрсетіледі;
6-нысанның 2-бағанында пайдалану бағыттары бойынша негізгі капиталға салынған инвестициялар бойынша көрсеткіштердің атауы көрсетіледі;
6-нысанның 3-бағанында жауапты орындаушылар – салалық мәселелерге жетекшілік ететін мемлекеттік органдар көрсетіледі;
6-нысанның 4-бағанында бірінші жоспарланатын жылдың алдындағы ағымдағы жыл көрсеткіштерінің бағалау мәндері көрсетіледі;
6-нысанның 5-бағанында болжамды кезеңнің бірінші жылы көрсеткіштерінің болжамды мәндері көрсетіледі;
6-нысанның 6-бағанында болжамды кезеңнің екінші жылы көрсеткіштерінің болжамды мәндері көрсетіледі;
6-нысанның 7-бағанында болжамды кезеңнің үшінші жылы көрсеткіштерінің болжамды мәндері көрсетіледі.
Жауапты мемлекеттік органдар ұсынатын жетекшілік ететін саланы дамытудың алдағы жоспарланатын (жоспарлы) кезеңге арналған болжамды көрсеткіштері Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарында айқындалған сала бойынша нысаналы индикаторларға, міндеттер нәтижелерінің көрсеткіштеріне қол жеткізуге сәйкес келуге тиіс.
Салалардың даму көрсеткіштерінің болжамына төмендеу немесе өсу факторларын, себептерін, іске асырылатын жобалар мен тапсырмаларды көрсете отырып, алдағы жоспарланатын кезеңге арналған әрбір болжамды көрсеткіштің күтілетін төмендеуі және ұлғаюы бойынша жазбаша негіздеме ұсынылады.
Мемлекеттік және орыс тілдеріндегі ақпарат халыққа түсінікті қысқаша, анық және ықшам түрде баяндалады, өйткені құжат бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органның интернет-порталында жариялануға тиіс.
Ескертпе:
аббревиатуралардың және қысқартулардың толық жазылуы:
АҚШ
Америка Құрама Штаттары
АШМ
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі
ӘМСҚ
"Әлеуметтік медициналық сақтандару қоры" акционерлік қоғамы
БИН
бизнес-идентификациялық нөмері
ББӘ
бюджеттік бағдарламалар әкімшілері
ҒЖБМ
Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі
ДСМ
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі
Еңбекмині
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
ЖАО
жергілікті атқарушы органдар
ЖИЦДМ
Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігі
ЖІӨ
жалпы ішкі өнім
КМ
Қазақстан Республикасының Көлік министрлігі
Қаржымині
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
МӘСҚ
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамы
МАМ
Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі
НКИ
нақты көлем индексі
ОАМ
Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі
ӨҚМ
Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
СЖРА ҰСБ
Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы
СИМ
Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция министрлігі
СҚП
сатып алу қабілетінің паритеті
СРИМ
Қазақстан Республикасының Су ресурстары және ирригация министрлiгi
СІМ
Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлiгi
ТСМ
Қазақстан Республикасының Туризм және спорт министрлігі
ҰБ
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұлттық қор
Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры
ҰЭМ
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
ХҚҰ
Халықаралық қаржы ұйымдары
ЭТРМ
Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлігі
ЭМ
Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі
Әлеуметтік-экономикалық даму
болжамының, оның ішінде
астананың, облыстың, республикалық маңызы бар
қаланың әлеуметтік-экономикалық даму
болжамының бөлімдерін әзірлеу
қағидаларына, мерзімдеріне
және құрылымына
2-қосымша
1-нысан
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысандар
Астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға ұсынылады
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысандар www.gov.kz./memleket/economy интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысандардың атауы: (мемлекеттік органның атауы) бойынша астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың әлеуметтік-экономикалық дамуының _____ жылдарға арналған болжамды параметрлерін есептеуге қажетті көрсеткіштердің тізбесі
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысандардың индексі: 1-ПО
Кезеңділігі: жылдық

120.
внешний
121.
Государственные обязательства по проектам государственно-частного партнерства
122.
в % к ВВП
123.
Государственные обязательства по проектам государственно-частного партнерства местных исполнительных органов
124.
в % к ВВП
Показатели бюджетных правил
125.
Цена отсечения на нефть, доллар США за баррель
126.
Максимально возможный размер гарантированного трансферта из Национального фонда
127.
Предел по темпам роста расходов республиканского бюджета
Примечание:
расшифровка аббревиатур и сокращений:
США
Соединенные Штаты Америки
ФСМС
Акционерное общество "Фонд социального медицинского страхования"
ВВП
валовой внутренний продукт
ГФСС
Акционерное общество "Государственный фонд социального страхования"
ИФО
индекс физического объема
Национальный фонд
Национальный фонд Республики Казахстан
Приложение 2 к приказу
Заместитель Премьер-
Министра – Министр
национальной экономики
Республики Казахстан
от 26 августа 2026 года № 136
Приложение 1
к Правилам, срокам разработки,
структуре и содержанию
долгосрочного прогноза
развития Республики Казахстан,
порядку взаимодействия
государственных органов
Перечень информации, необходимой для расчета прогнозных параметров долгосрочного прогноза развития Республики Казахстан
№ п/п
Наименование разделов
Ответственный исполнитель
1
2
3
1.
Итоги развития экономики Республики Казахстан
МНЭ
1.1
Социально-экономическое развитие страны за предыдущее десятилетие
МНЭ
1.2
Анализ текущей ситуации и тенденций в отраслях экономики
МНЭ
2.
Долгосрочный прогноз развития Республики Казахстан
МНЭ, МПС, МТ, МЭ, МСХ, МТИ, МИИЦР, МТСЗН, МКИ, МТС, МЗ, МНВО, МП, МИД, МФ, МЭПР, МВРИ, БНС АСПиР (по согласованию)
2.1
Варианты внешних и внутренних условий социально-экономического развития Республики Казахстан
МНЭ
2.2
Риски социально-экономического развития страны на долгосрочный период
МНЭ
2.3
Варианты прогноза развития Республики Казахстан на долгосрочный период
МНЭ, МПС, МТ, МЭ, МСХ, МТИ, МИИЦР, МТСЗН, МКИ, МТС, МЗ, МНВО, МП, МИД, МФ, МЭПР, МВРИ, БНС АСПиР (по согласованию)
2.4
Основные направления и меры реализации социально-экономической политики на долгосрочный период
МНЭ, МФ, МПС, МЭ, МСХ, МТ, МТС, МИИЦР, МТИ, МКИ, МЭПР, МВРИ
бюджетно-налоговая политика
МНЭ, МФ
инвестиционная политика
МНЭ
развитие отраслей экономики
МНЭ, МПС, МЭ, МСХ, МТ, МТС, МИИЦР, МТИ, МКИ
региональная политика
МНЭ
политика управления государственными активами
МНЭ
развитие предпринимательства
МНЭ
3.
Устойчивость государственных финансов
МНЭ, МФ
3.1
Оценка устойчивости государственных финансов
МНЭ, МФ
3.2
Оценка социально-экономического эффекта
МНЭ, МПС, МТ, МЭ, МСХ, МТИ, МИИЦР, МТСЗН, МКИ, МТС, МЗ, МНВО, МП, МИД, МЭПР, МВРИ
4
Прогноз состояния государственных финансов на долгосрочный период
МНЭ, МФ, МТСЗН, МЗ
4.1
Основные параметры республиканского бюджета
МНЭ, МФ
4.2
Основные параметры государственного бюджета
МНЭ, МФ
4.3
Размеры гарантированного и целевого трансфертов, цена "отсечения" на нефть
МНЭ
4.4
Основные параметры Национального фонда Республики Казахстан
МНЭ, МФ, МТСЗН, БНС АСПиР (по согласованию), НБ (по согласованию)
4.5
Основные параметры консолидированного бюджета
МНЭ
5
Параметры долговых обязательств государственного сектора на долгосрочный период
МНЭ, МФ, МТИ
Форма 1
Формы, предназначенные для сбора административных данных
Представляются: в Министерство национальной экономики Республики Казахстан
Формы, предназначенные для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещены на интернет-ресурсе: www.gov.kz./memleket/economy
Наименование административных форм: перечень показателей, необходимых для расчета прогнозных параметров долгосрочного прогноза развития Республики Казахстан на _____ годы по (наименование государственного органа)
Индекс форм, предназначенных для сбора административных данных на безвозмездной основе: 1-ПДП
Периодичность: 1 раз в три года

120.
сыртқы
121.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелер
122.
ЖІӨ-ге қатысты %-бен
123.
Жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелері
124.
ЖІӨ-ге %-бен
Бюджеттік қағидалардың көрсеткіштері
125.
Мұнайдың кесімді бағасы, 1 барреліне АҚШ доллары
126.
Ұлттық қордан кепілдендірілген трансферттің барынша ықтимал мөлшері
127.
Республикалық бюджет шығыстарының өсу қарқыны бойынша шек
Ескертпе:
аббревиатуралардың және қысқартулардың толық жазылуы:
АҚШ
Америка Құрама Штаттары
ӘМСҚ
"Әлеуметтік медициналық сақтандару қоры" акционерлік қоғамы
ЖІӨ
жалпы ішкі өнім
МӘСҚ
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамы
НКИ
нақты көлем индексі
Ұлттық қор
Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрі
2026 жылғы 26 тамыздағы
№ 136 Бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасының
ұзақ мерзімді даму болжамын
әзірлеу қағидалары, мерзімдері,
құрылымы мен мазмұны,
мемлекеттік органдардың өзара
іс-қимыл жасау тәртібіне
1-қосымша
Қазақстан Республикасының ұзақ мерзімді даму болжамының болжамды параметрлерін есептеу үшін қажетті ақпараттың тізбесі
Р/с
Бөлімдердің атауы
Жауапты орындаушы
1
2
3
1.
Қазақстан Республикасының экономикасын дамытудың қорытындылары
ҰЭМ
1.1
Елдің алдыңғы онжылдықтағы әлеуметтік-экономикалық дамуы
ҰЭМ
1.2
Экономика салаларындағы ағымдағы ахуал мен және үрдістері талдау
ҰЭМ
2.
Қазақстан Республикасының ұзақ мерзімді даму болжамы
ҰЭМ, ӨҚМ, КМ, ЭМ, АШМ, СИМ, ЖИЦДМ, Еңбекмині, МАМ, ТСМ, ДСМ, ҒЖБМ, ОМ, СІМ, Қаржымині, ЭТРМ, СРИМ, СЖРА ҰСБ (келісу бойынша)
2.1
Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамытуының сыртқы және ішкі шарттарының нұсқалары
ҰЭМ
2.2
Елдің ұзақ мерзімді кезеңге әлеуметтік-экономикалық даму тәуекелдері
ҰЭМ
2.3
Қазақстан Республикасының ұзақ мерзімді кезеңге даму болжамының нұсқалары
ҰЭМ, ӨҚМ, КМ, ЭМ, АШМ, СИМ, ЖИЦДМ, Еңбекмині, МАМ, ТСМ, ДСМ, ҒЖБМ, ОМ, СІМ, Қаржымині, ЭТРМ, СРИМ, СЖРА ҰСБ (келісу бойынша)
2.4
Ұзақ мерзімді кезеңге арналған әлеуметтік-экономикалық саясатты іске асырудың негізгі бағыттары мен шаралары
ҰЭМ, Қаржымині, ӨҚМ, ЭМ, АШМ, КМ, ТСМ, ЖИЦДМ, СИМ, МАМ, ЭТРМ, СРИМ
бюджет-салық саясаты
ҰЭМ, Қаржымині
инвестициялық саясат
ҰЭМ
экономика салаларын дамыту
ҰЭМ, ӨҚМ, ЭМ, АШМ, КМ, ТСМ, ЖИЦДМ, СИМ, МАМ
өңірлік саясат
ҰЭМ
мемлекеттік активтерді басқару саясаты
ҰЭМ
кәсіпкерлікті дамыту
ҰЭМ
3.
Мемлекеттік қаржының тұрақтылығы
ҰЭМ, Қаржымині
3.1
Мемлекеттік қаржының тұрақтылығын бағалау
ҰЭМ, Қаржымині
3.2
Әлеуметтік-экономикалық әсерді бағалау
ҰЭМ, ӨҚМ, КМ, ЭМ, АШМ, СИМ, ЖИЦДМ, Еңбекмині, МАМ, ТСМ, ДСМ, ҒЖБМ, ОМ, СІМ, ЭТРМ, СРИМ
4
Мемлекеттік қаржының ұзақ мерзімді кезеңге арналған жай-күйінің болжамы
ҰЭМ, Қаржымині, Еңбекмині, ДСМ
4.1
Республикалық бюджеттің негізгі параметрлері
ҰЭМ, Қаржымині
4.2
Мемлекеттік бюджеттің негізгі параметрлері
ҰЭМ, Қаржымині
4.3
Кепілдендірілген және нысаналы трансферттің мөлшері, мұнайдың "кесімді" бағасы
ҰЭМ
4.4
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының негізгі параметрлері
ҰЭМ, Қаржымині, Еңбекмині, СЖРА ҰСБ (келісу бойынша), ҰБ (келісу бойынша)
4.5
Шоғырландырылған бюджеттің негізгі параметрлері
ҰЭМ
5
Ұзақ мерзімді кезеңге мемлекеттік сектордың борыштық міндеттемелерінің көрсеткіштері
ҰЭМ, Қаржымині, СИМ
1-нысан
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысандар
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысандар интернет-ресурста орналастырылған: www.gov.kz./memleket/economy
Әкімшілік нысандардың атауы: (мемлекеттік органның атауы) бойынша _____ жылдары арналған Қазақстан Республикасының ұзақ мерзімді даму болжамы параметрлерін есептеуге қажетті көрсеткіштер тізбесі
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысандардың индексі: 1-ПДП
Кезеңділік: үш жылда бір рет

1. По заполнению формы 1 "Перечень показателей, необходимых для расчета прогнозных параметров долгосрочного прогноза развития
Республики Казахстан на _____ годы" (далее – форма 1):
в графе 1 формы 1 указывается порядковый номер;
в графе 2 формы 1 указывается наименование показателей по отраслям экономики, социальной сферы;
в графе 3 формы 1 указываются ответственные исполнители – государственные органы, курирующие отраслевые вопросы;
в графе 4 формы 1 указываются оценочные значения показателей текущего года, предшествующего первому планируемому году;
в графе 5 формы 1 указываются прогнозные значения показателей первого года прогнозного периода;
в графе 6 формы 1 указываются прогнозные значения показателей второго года прогнозного периода;
в графе 7 формы 1 указываются прогнозные значения показателей третьего года прогнозного периода;
в графе 8 формы 1 указываются прогнозные значения показателей четвертого года прогнозного периода;
в графе 9 формы 1 указываются прогнозные значения показателей пятого года прогнозного периода;
в графе 10 формы 1 указываются прогнозные значения показателей шестого года прогнозного периода;
в графе 11 формы 1 указываются прогнозные значения показателей седьмого года прогнозного периода;
в графе 12 формы 1 указываются прогнозные значения показателей восьмого года прогнозного периода;
в графе 13 формы 1 указываются прогнозные значения показателей девятого года прогнозного периода;
в графе 14 формы 1 указываются прогнозные значения показателей десятого года прогнозного периода;
в графе 15 формы 1 указывается обоснование прогнозных параметров с выделением основных проектов и мер.
2. По заполнению формы 2 "Перечень показателей, необходимых для расчета прогнозных параметров Национального фонда на ___годы" (далее – форма 2):
в графе 1 формы 2 указывается порядковый номер;
в графе 2 формы 2 указывается наименование показателей, необходимых для расчета прогнозных параметров Национального фонда;
в графе 3 формы 2 указываются ответственные исполнители – государственные органы, курирующие отраслевые вопросы;
в графе 4 формы 2 указываются прогнозные значения показателей первого года прогнозного периода;
в графе 5 формы 2 указываются прогнозные значения показателей второго года прогнозного периода;
в графе 6 формы 2 указываются прогнозные значения показателей третьего года прогнозного периода;
в графе 7 формы 2 указываются прогнозные значения показателей четвертого года прогнозного периода;

1. "___ жылдары арналған Қазақстан Республикасының ұзақ мерзімді даму болжамының болжамды параметрлерін есептеу үшін қажетті көрсеткіштердің тізбесі" 1-нысанын (бұдан әрі – 1-нысан) толтыру бойынша:
1-нысанның 1-бағанында реттік нөмір көрсетіледі;
1-нысанның 2-бағанында экономика салалары, әлеуметтік сала бойынша көрсеткіштердің атауы көрсетіледі;
1-нысанның 3-бағанында жауапты орындаушылар – салалық мәселелерге жетекшілік ететін мемлекеттік органдар көрсетіледі;
1-нысанның 4-бағанында бірінші жоспарланатын жылдың алдындағы ағымдағы жылдың бағалау мәні көрсетіледі;
1-нысанның 5-бағанында болжамды кезеңнің бірінші жылындағы көрсеткіштердің болжамды мәндері көрсетіледі;
1-нысанның 6-бағанында болжамды кезеңнің екінші жылындағы көрсеткіштердің болжамды мәндері көрсетіледі;
1-нысанның 7-бағанында болжамды кезеңнің үшінші жылындағы көрсеткіштердің болжамды мәндері көрсетіледі;
1-нысанның 8-бағанында болжамды кезеңнің төртінші жылындағы көрсеткіштердің болжамды мәндері көрсетіледі;
1-нысанның 9-бағанында болжамды кезеңнің бесінші жылындағы көрсеткіштердің болжамды мәндері көрсетіледі;
1-нысанның 10-бағанында болжамды кезеңнің алтыншы жылындағы көрсеткіштердің болжамды мәндері көрсетіледі;
1-нысанның 11-бағанында болжамды кезеңнің жетінші жылындағы көрсеткіштердің болжамды мәндері көрсетіледі;
1-нысанның 12-бағанында болжамды кезеңнің сегізінші жылындағы көрсеткіштердің болжамды мәндері көрсетіледі;
1-нысанның 13-бағанында болжамды кезеңнің тоғызыншы жылындағы көрсеткіштердің болжамды мәндері көрсетіледі;
1-нысанның 14-бағанында болжамды кезеңнің оныншы жылы көрсеткіштерінің болжамды мәндері көрсетіледі;
1-нысанның 15-бағанында негізгі жобалар мен шаралар бөліп көрсетіле отырып, болжамды параметрлердің негіздемесі көрсетіледі.
2. "Ұлттық қордың ___ жылдарға арналған болжамды параметрлерін есептеу үшін қажетті көрсеткіштердің тізбесі" 2-нысанын (бұдан әрі – 2-нысан) толтыру бойынша:
2-нысанның 1-бағанында реттік нөмір көрсетіледі;
2-нысанның 2-бағанында Ұлттық қордың болжамды параметрлерін есептеу үшін қажетті көрсеткіштердің атауы көрсетіледі;
2-нысанның 3-бағанында жауапты орындаушылар – салалық мәселелерге жетекшілік ететін мемлекеттік органдар көрсетіледі;
2-нысанның 4-бағанында болжамды кезеңнің бірінші жылындағы көрсеткіштердің болжамды мәндері көрсетіледі;
2-нысанның 5-бағанында болжамды кезеңнің екінші жылындағы көрсеткіштердің болжамды мәндері көрсетіледі;
2-нысанның 6-бағанында болжамды кезеңнің үшінші жылындағы көрсеткіштердің болжамды мәндері көрсетіледі;
2-нысанның 7-бағанында болжамды кезеңнің төртінші жылындағы көрсеткіштердің болжамды мәндері көрсетіледі;