О внесении изменения в решение маслихата города Шымкент от 12 декабря 2025 года № 31/281-VIII "Об утверждении Программы реновации жилища города Шымкент"
Решение маслихата города Шымкент от 2 февраля 2026 года № 33/302-VIII
Маслихат города Шымкент РЕШИЛ:
1. Внести в решение маслихата города Шымкент от 12 декабря 2025 года № 31/281-VIII "Об утверждении Программы реновации жилища города Шымкент" следующее изменение:
Программу реновации жилища города Шымкент, утвержденную указанным решением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющая обязанности председателя
маслихата города Шымкент А. Елчиева
Приложение к решению
маслихата города Шымкент
от 2 февраля 2026 года № 33/302-VIII
Приложение к решению
маслихата города Шымкент
от 12 декабря 2025 года № 31/281-VIII
Программа реновации жилищного фонда в городе Шымкент
Глава 1. Общие положения
1. Программа реновации жилищного фонда в городе Шымкент (далее – Программа) разработана в соответствии с Концепцией развития жилищно-коммунальной инфраструктуры на 2023 – 2029 годы, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 сентября 2022 года № 736.
2. Реновация жилищного фонда в городе Шымкент – совокупность мероприятий, направленных на обновление среды жизнедеятельности и создание благоприятных условий проживания граждан, общественного пространства в целях предотвращения роста аварийного жилищного фонда, обеспечения развития жилых территорий и их благоустройства.
3. Реновация предусматривает комплексную реконструкцию старых кварталов города Шымкент путем сноса аварийного (ветхого) жилья и переселения из него граждан в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
4. Реализация Программы планируется сроком до 2030 года, что позволит сократить количество аварийного (ветхого) жилья в городе Шымкент.

"Шымкент қаласының тұрғын үйді реновациялау бағдарламасын бекіту туралы" Шымкент қаласы мәслихатының 2025 жылғы 12 желтоқсандағы № 31/281-VIII шешiмiне өзгеріс енгізу туралы
Шымкент қаласы мәслихатының 2026 жылғы 2 ақпандағы № 33/302-VIII шешiмi
Шымкент қаласының мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. "Шымкент қаласының тұрғын үйді реновациялау бағдарламасын бекіту туралы" Шымкент қаласы мәслихатының 2025 жылғы 12 желтоқсандағы № 31/281-VIII шешiмiне мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген шешіммен бекітілген Шымкент қаласының тұрғын үйді реновациялау бағдарламасы осы шешімге қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Шымкент қаласы мәслихаты
төрағасының міндетін атқарушы А. Елчиева
Шымкент қаласы мәслихатының
2026 жылғы 2 ақпандағы
№ 33/302-VIII шешіміне қосымша
Шымкент қаласы мәслихатының
2025 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 31/281-VIII шешіміне қосымша
Шымкент қаласындағы тұрғын үй қорын реновациялау бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Шымкент қаласындағы тұрғын үй қорын реновациялау бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 23 қыркүйектегі № 736 қаулысымен бекітілген Тұрғын үй-коммуналдық инфрақұрылымды дамытудың 2023 – 2029 жылдарға арналған тұжырымдамасына сәйкес әзірленді.
2. Шымкент қаласында тұрғын үй қорын реновациялау – Шымкент қаласында авариялық тұрғын үй қорының өсуін болдырмау, тұрғын аумақтарды дамытуды және оларды абаттандыруды қамтамасыз ету мақсатында өмір сүру ортасын жаңартуға және азаматтардың тұруына, қоғамдық кеңістікке қолайлы жағдай жасауға бағытталған іс-шаралар жиынтығы.
3. Реновация Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен авариялық (ескі) тұрғын үйлерді бұзу және одан азаматтарды көшіру жолымен қалалардың ескі орамдарын кешенді қайта жаңартуды көздейді.
4. Бағдарламаны іске асыру 2030 жылға дейінгі мерзімге жоспарланып отыр, бұл Шымкент қаласының апатты (ескірген) тұрғын үйлерінің санын қысқартуға мүмкіндік береді.

5. Перечень, периоды и очередность объектов, подлежащих реновации, определяется с учетом износа строительных конструкций многоквартирных жилых домов, их соответствия эксплуатационным требованиям, а также мнения собственников помещений на основании заключения экспертной организации и утверждается местным исполнительным органом (далее – МИО).
6. МИО определяет администратора, уполномоченную организацию для реализации Программы реновации жилищного фонда.

5. Реновациялауға жататын объектілердің тізбесі, кезеңдері мен кезектілігі көп пәтерлі тұрғын үйлердің құрылыс конструкцияларының тозуы, олардың пайдалану талаптарына сәйкестігі ескеріле отырып, сондай-ақ сараптама ұйымының қорытындысы негізінде үй-жайлар иелерінің пікірлері ескеріле отырып айқындалады және оны жергілікті атқарушы орган (бұдан әрі – ЖАО) бекітеді.
6. ЖАО тұрғын үй қорын реновациялау бағдарламасының жобаларын іске асыру үшін әкімшіні, уәкілетті ұйымды айқындайды.

7. В Программе используются следующие основные термины и определения:
1) аварийный многоквартирный жилой дом – многоквартирный жилой дом, в котором основные несущие конструкции (фундаменты, колонны, несущие стены, балки, перекрытия) утратили несущую способность и дальнейшая эксплуатация которого представляет опасность для жизни проживающих (пребывающих), признанный не подлежащим восстановлению заключением юридического лица, аккредитованного на осуществление технического надзора и технического обследования надежности и устойчивости зданий и сооружений;

7. Бағдарламада келесі негізгі терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) авариялық көппәтерлі тұрғын үй – негізгі тіреуіш конструкциялары (іргетастары, бағаналары, тіреуіш қабырғалары, арқалықтары, жабындылары) тіреуіш қабілетін жоғалтқан және одан әрі пайдалану тұратын (болатын) адамдардың өміріне қауіп төндіретін, ғимараттар мен құрылысжайлардың беріктігін және орнықтылығын техникалық қадағалауды және техникалық зерттеп-қарауды жүзеге асыруға аккредиттелген заңды тұлғаның қорытындысымен қалпына келтіруге жатпайды деп танылған көппәтерлі тұрғын үй;

2) ветхий многоквартирный жилой дом – состояние, при котором конструкция, основание (здание в целом) перестают удовлетворять заданным эксплуатационным требованиям. Оценка технического состояния соответствует физическому износу в пределах 60-80 процентов;
3) физический износ – утрата первоначальных технико-эксплуатационных качеств жилого дома (прочности, устойчивости, надежности и других) в результате воздействия природных, климатических и иных факторов;

2) ескірген көппәтерлі тұрғын үй – конструкция, негіз (ғимарат тұтастай алғанда) берілген пайдалану талаптарын қанағаттандыруды тоқтататын жай-күй. Техникалық жағдайды бағалау 60-80% шегінде физикалық тозуға сәйкес келеді;
3) табиғи тозу – табиғи, климаттық және өзге де факторлар әсерінің нәтижесінде бастапқы техникалық-пайдалану сапаларын (беріктігін, орнықтылығын, сенімділігін және басқаларын) жоғалту;

4) техническое обследование надежности и устойчивости зданий и сооружений – вид экспертных работ, в результате которых определяется фактическое состояние зданий и сооружений и их элементов, надежность и устойчивость, возможность дальнейшей эксплуатации зданий и сооружений, получение количественной оценки фактических показателей качества конструкций с учетом изменений, происходящих во времени, для установления состава и объема работ капитального ремонта, модернизации или реконструкции на объекте, а также изменения целевого назначения;

4) ғимараттар мен құрылыстардың сенімділігін және орнықтылығын техникалық зерттеп-қарау – сараптама жұмыстарының нәтижесінде ғимараттар мен құрылыстардың және олардың элементтерінің нақты жай-күйі, ғимараттар мен құрылыстардың сенімділігі мен орнықтылығы, одан әрі пайдалану мүмкіндігі, объектідегі күрделі жөндеу жұмыстарының құрамы мен көлемін, оларды жаңғырту немесе реконструкциялау, сондай-ақ нысаналы мақсатын өзгерту үшін уақытында болатын өзгерістерді ескере отырып, конструкциялар сапасының нақты көрсеткіштерінің сандық бағалауын алу айқындалатын түрі;

5) снос – полное или частичное устранение (демонтаж), ликвидация зданий или сооружений, обусловленные рядом причин или физическим и моральным износом объекта;
6) жилой переселенческий фонд – совокупность всех жилых помещений, принадлежащих администратору Программы или уполномоченной организации в соответствии с требованиями действующего законодательства Республики Казахстан.
Глава 2. Актуальность реализации Программы в городе Шымкент

5) бұзу – бірқатар себептерге немесе объектінің физикалық және моральдық тозуына байланысты ғимаратты немесе құрылысты толық немесе ішінара жою (бөлшектеу), жою;
6) көші-қон қоры – Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының талаптарына сәйкес Бағдарлама әкімшісіне немесе уәкілетті ұйымға тиесілі барлық тұрғын үй-жайлардың жиынтығы.
2-тарау. Шымкент қаласында Бағдарламаны іске асырудың өзектілігі

8. Существующий жилищный фонд города Шымкент по состоянию на 1 января 2025 года составляет 2 595 многоквартирных жилых домов. В том числе:
Общее количество
1930-1960 гг.
1961-1991гг.
1992-2000 гг.
2001-2025 гг.
2 595
339
1 296
219
741
Общее количество
Монолитные
Кирпичные
Панельные
Каркасные
2 595
592
961
1018
24
Глава 3. Цели, задачи и показатели результатов реализации Программы
9. Целью Программы является снижение (устранение) морального и физического износа объектов реновации аварийного (ветхого) жилья, позволяющее улучшить показатель обеспеченности жильем граждан и способствование устойчивому развитию территорий, созданию благоприятной среды жизнедеятельности, общественных пространств и благоустройству территории с учетом экономичных, социальных, иных общественных интересов, сформировать новый, современый облик города Шымкент.

8. 2025 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша Шымкент қаласының тұрғын үй қоры 2 595 көппәтерлі тұрғын үйді құрайды. Оның ішінде:
Жалпы саны
1930-1960 жж.
1961-1991 жж.
1992-2000 жж.
2001-2025 жж.
2 595
339
1 296
219
741
Жалпы саны
Монолит
Кірпіш
Панель
Каркас
2 595
592
961
1 018
24
3-тарау. Бағдарламаның мақсаттары, міндеттері және оны іске асыру нәтижелерінің көрсеткіштері
9. Бағдарламаның мақсаты авариялық (ескірген) тұрғын үйлердің меншік иелерін жаңа пәтерлермен қамтамасыз ету, тұрғын үй қорын жаңарту, азаматтарды тұрғын үймен қамтамасыз ету көрсеткішін жақсартуға мүмкіндік береді және тұрғын аумақтардың тұрақты дамуына, экономикалық, әлеуметтік, өзге де қоғамдық мүдделерді ескере отырып, тыныс-тіршіліктің, қоғамдық кеңістіктердің қолайлы ортасын құруға және аумақты абаттандыруға ықпал ететін болады, қаланың қазіргі заманғы келбетін қалыптастыруға, инвестициялық ахуал қаланың құрылыс секторын дамыту үшін.

10. Задачами Программы являются:
1) реновация аварийного (ветхого) жилья на территории города Шымкент с учетом износа;
2) строительство энергоэффективных многоквартирных жилых домов, снижение затрат на их эксплуатацию;
3) развитие механизмов для привлечения в строительство внебюджетных средств;
4) создание благоприятных условий для привлечения инвесторов через создание стартовых площадок;
5) координация работ по комплексной застройке земельных участков на территориях, требующих реновации;
6) формирование благоприятного инвестиционного климата в сфере жилищного строительства и территориального развития.
11. Показатели результатов реализации Программы реновации:
1) снос аварийных (ветхих) жилых домов;
2) строительство взамен снесенных аварийных (ветхих) домов новых многоквартирных жилых домов;
3) улучшение архитектурного облика города;
4) модернизация и развитие инженерных и коммуникационных сетей;
5) повышение уровня экологичности районов путем благоустройства и озеленения территории объектов реновации;
6) увеличение рабочих мест и повышение налоговых платежей.
Глава 4. Механизм и критерии реализации Программы
12. Администратором Программы является государственное учреждение "Управление строительства города Шымкент" (далее – Администратор). Уполномоченной организацией является акционерное общество "Социально-предпринимательская корпорация "Shymkent" (далее – Уполномоченная организация).
13. Перечень объектов, подлежащих реновации, определяется Администратором с учетом износа строительных конструкций жилого фонда, их соответствия эксплуатационным требованиям на основании заключения экспертной организации, а также мнения собственников помещений.
Администратор координирует работу по реализации проектов реновации.
Собственники потенциальных объектов реновации, могут самостоятельно обращаться к Администратору с просьбой о включении их объекта в Программу при соблюдении порядка, установленного законодательством в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
14. До принятия решения о финансировании проектов Программы реновации, собственники квартир и нежилых помещений многоквартирного жилого дома принимают решение о проведении работ, связанных с реализацией инвестиционного проекта по реновации многоквартирного жилого дома.
Собрание созывается только по инициативе аппарата акима района в городе Шымкент, Администратора и/или Уполномоченной организации.
15. Собрание правомочно принимать решение при наличии более двух третей от общего числа собственников квартир, нежилых помещений. Решение принимается при согласии более двух третей от общего числа собственников квартир и нежилых помещений.
Если собрание, объявленное ранее в явочном порядке, не состоялось из-за отсутствия кворума, собрание проводится путем письменного опроса. Решение о проведении письменного опроса и его сроках принимает совет дома.
Совет дома вправе путем письменного опроса определить инициативную группу из числа собственников квартир, нежилых помещений для организации собрания.

10. Бағдарламаның міндеттері мыналар болып табылады:
1) тозуды ескере отырып, қала аумағындағы авариялық (ескірген) тұрғын үйлерді реновациялау;
2) энергия тиімді көп пәтерлі тұрғын үйлер салу, оларды пайдалануға арналған шығындарды азайту;
3) құрылысқа бюджеттен тыс қаражат тарту тетіктерін дамыту;
4) бастапқы алаңдарды құру арқылы инвесторларды тарту үшін қолайлы жағдайлар жасау;
5) реновацияны талап ететін аумақтарда жер учаскелерін кешенді салу жөніндегі жұмыстарды үйлестіру;
6) тұрғын үй құрылысы және аумақтық даму саласында қолайлы инвестициялық ахуал қалыптастыру болып табылады.
11. Бағдарламаны іске асыру нәтижелерінің көрсеткіштері:
1) авариялық (ескірген) тұрғын үйлерді бұзу;
2) бұзылған авариялық (ескірген) үйлердің орнына көпқабатты тұрғын үй құрылыс салу;
3) қаланың сәулеттік келбетін жақсарту;
4) инженерлік және коммуникациялық желілерді жаңғырту және дамыту;
5) реновациялау объектісінің аумақтарын абаттандыру және көгалдандыру арқылы аудандардың экологиялық деңгейін арттыру;
6) жұмыс орындарын ұлғайту және салық төлемдерін арттыру.
4-тарау. Бағдарламаны іске асыру тетігі мен өлшемшарттары
12. Бағдарламаның әкімшісі "Шымкент қаласының құрылыс басқармасы" мемлекеттік мекемесі болып табылады (бұдан әрі – Әкімші). Уәкілетті ұйым "Әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" Shymkent" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Уәкілетті ұйым) болып табылады.
13. Реновациялауға жататын объектілердің тізбесін Әкімші сараптама ұйымының қорытындысы, сондай-ақ үй-жайлар иелерінің пікірі негізінде тұрғын үй қорының құрылыс конструкцияларының тозуын, олардың пайдалану талаптарына сәйкестігін ескере отырып айқындайды.
Әкімші реновациялау жобаларын іске асыру бойынша жұмыстарды үйлестіреді.
Әлеуетті нысандардың меншік иелері сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы заңнамада белгіленген тәртіпті сақтай отырып, өз объектісін Бағдарламаға енгізу туралы өтінішпен Әкімшіге дербес жүгіне алады.
14. Пәтерлердің, көппәтерлі үйдің тұрғын емес үй-жайларының меншік иелері қаржыландыру туралы шешім қабылдағанға дейін көппәтерлі тұрғын үйді реновациялау жөніндегі инвестициялық жобаны іске асыруға байланысты жұмыстарды жүргізу туралы шешім қабылдайды.
Жиналыс Шымкент қаласындағы аудан әкім аппаратының, Әкімшінің және/немесе Уәкілетті ұйымның бастамасымен ғана шақырылады.
15. Жиналыс пәтерлер, тұрғын емес үй-жайлар меншік иелерінің жалпы санының үштен екісінен астамы болған кезде шешім қабылдайды. Шешім пәтерлер, тұрғын емес үй-жайлар меншік иелерінің жалпы санының үштен екісінен астамы келіскен кезде қабылданады.
Егер бұрын келу тәртібімен жарияланған жиналыс кворум болмағандықтан өтпесе, жиналыс жазбаша сауалнама арқылы өткізіледі. Жазбаша сауалнама жүргізу және оның мерзімдері туралы шешімді үй кеңесі қабылдайды
Үй кеңесі жазбаша сауалнама жүргізу арқылы жиналысты ұйымдастыру үшін пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелері арасынан бастамашы топты айқындауға құқылы.

16. В случае несогласия собственников жилых и нежилых помещений объекта реновации (участие в программе, работа с потенциальным инвестором), реализация инвестиционного проекта будет прекращена.
17. До принятия решения о финансировании, Уполномоченная организация осуществляет сбор информации по каждому жилому дому, подлежащему реновации с учетом расчетов прибыльности конкретного участка, его особенностей и рисков.
Структурные подразделения МИО, аппараты акимов районов, территориальные подразделения центральных органов и Филиал некоммерческого акционерного общества "Государственная корпорация "Правительство для граждан" по городу Шымкент (далее – НАО) обязаны в течение 10 рабочих дней предоставить на основании запроса Администратора или Уполномоченной организации необходимую информацию, в том числе:
1) аппараты акимов районов представляют протокол общего собрания жильцов, отражающий отношение жильцов к предлагаемым мероприятиям по реновации жилья;
2) управления архитектуры и градостроительства, и земельных отношений города Шымкент совместно с Инвестором разрабатывают и согласовывают эскизный проект планируемого жилого дома;
по обращению соответствующей организации выделяют земельные участки объекта кондоминиума, предназначенные под программу реновации в соответствии с условиями Земельного кодекса Республики Казахстан;
предоставляют выписку из земельного кадастра с прилегающими земельными участками, необходимую для благоустройства нового жилого дома;
3) управление энергетики и развития инфраструктуры города Шымкент предпринимает мероприятия по предоставлению технических условий на коммуникации, подведению инфраструктуры и увеличению мощностей, необходимых для проектируемого жилого дома;
предоставляет информацию о действующей инфраструктуре жилого дома и возможности увеличения мощностей инфраструктуры, точек ближайшего подключения водоснабжения, газоснабжения, электроснабжения, канализаций и других;
предусматривает развитие магистральных инженерных коммуникаций в соответствии с требованием норм Генерального Плана города Шымкент, действующего законодательства Республики Казахстан и градостроительных регламентов;
4) филиал некоммерческого акционерного общества "Государственная корпорация "Правительство для граждан" по городу Шымкент предоставляет информацию о технических характеристиках многоквартирного жилого дома (общая площадь дома (квартир) и земельного участка, количество собственников, наличии (отсутствии) обременений (арестов);
5) все ответственные управления и аппараты акима районов принимают обязательства по оказанию содействия в приоритетном порядке в получении всех разрешительных документов в рамках действующего законодательства Республики Казахстан, в реализации инвестиционного проекта по реновации жилого дома.

16. Реновация объектісінің тұрғын және тұрғын емес үй-жайларының меншік иелері келіспеген жағдайда (бағдарламаға қатысу, әлеуетті инвестормен жұмыс) инвестициялық жобаны іске асыру тоқтатылады.
17. Қаржыландыру туралы шешім қабылдағанға дейін Уәкілетті ұйым нақты учаскенің пайдалығын, оның ерекшеліктері мен тәуекелдерін есепке ала отырып, реновациялауға жататын әрбір тұрғын үй бойынша ақпарат жинауды жүзеге асырады.
ЖАО-ның құрылымдық бөлімшелері, аудан әкімі аппараттары, орталық органдардың аумақтық бөлімшелері және "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамының Шымкент қаласы бойынша филиалы (бұдан әрі – КЕАҚ) 10 жұмыс күні ішінде Әкімшінің немесе Уәкілетті ұйымның сұрау салуы негізінде қажетті ақпаратты беруге міндетті, оның ішінде:
1) аудан әкімі аппараттары тұрғындардың тұрғын үйді реновациялау бойынша ұсынылатын іс-шараларға қатынасын көрсететін тұрғындардың жалпы жиналысының хаттамасын ұсынады.
2) Шымкент қаласының сәулет, қала құрылысы және жер қатынастары басқармасы – инвестормен бірге жоспарланған тұрғын үйдің жоспарланған тұрғын үйдің эскиздік жобасын әзірлейді және келіседі;
тиісті ұйымның өтініші бойынша Қазақстан Республикасы Жер кодексінің талаптарына сәйкес реновациялау бағдарламасы аясында кондоминиум нысандарының жер учаскелерін бөледі;
жаңа тұрғын үйді абаттандыру үшін қажетті іргелес жер учаскелерімен жер кадастрынан үзіндісін ұсынады;
3) Шымкент қаласының энергетика және инфрақұрылымды дамыту басқармасы – коммуникацияға техникалық жағдай жасау, инфрақұрылымды жүргізу және жобаланатын тұрғын үйге қажетті қуаттарды арттыру бойынша іс-шараларды қабылдайды;
тұрғын үйдің қолданыстағы инфрақұрылымы және инфрақұрылым қуатын, сумен жабдықтау, газбен жабдықтау, электрмен жабдықтау, кәріздер және т.б. жақын арада қосу нүктелерін ұлғайту мүмкіндігі туралы ақпарат ұсынады;
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасы нормаларының және қала құрылысы регламенттерінің талаптарына сәйкес магистральдық инженерлік коммуникацияларды дамытуды көздейді;
4) "Азаматтарға арналған үкімет" Мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамының Шымкент қаласы бойынша филиалы – көп пәтерлі тұрғын үйдің (үйдің (пәтерлердің) және жер учаскесінің жалпы алаңы, меншік иелерінің саны, ауыртпалықтардың (тыйым салулардың) болуы (болмауы) техникалық сипаттамалары туралы ақпараттарды ұсынады.
5) барлық жауапты басқармалар мен аудан әкімінің аппараттары Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасы шеңберінде тұрғын үйді реновациялау жөніндегі инвестициялық жобаны іске асыруда барлық рұқсат беру құжаттары бойынша басым тәртіппен көмек көрсету бойынша міндеттемелер қабылдайды.

18. После получения необходимой информации, Уполномоченная организация Программы подготавливает информационный документ на объект реновации.
Уполномоченная организация размещает сформированное досье в открытом доступе на официальном интернет-ресурсе акимата города Шымкент.
19. Для привлечения потенциальных инвесторов информация, размещенная на официальном интернет-ресурсе акимата города Шымкент, должна на постоянной основе освещаться в средствах массовой информации и других доступных средствах информирования.
Инвестор помимо информации, размещенной на интернет-ресурсе, имеет право письменно запросить дополнительную необходимую информацию по объекту.
20. Привлечение частных инвестиций является приоритетной задачей Уполномоченной организации и других ответственных структур МИО.
21. В случае заинтересованности, Инвестор подает заявку Администратору или в Уполномоченную организацию для заключения меморандума (соглашение) о сотрудничестве.
22. Меморандум (соглашение) о сотрудничестве должен включать в себя детальный план действий, согласованный всеми ответственными управлениями, включающий в себя все необходимые мероприятия по реновации жилого дома.
23. После заключения меморандума (соглашение) о сотрудничестве, в течение 15 (пятнадцати) календарных дней, Уполномоченная организация совместно с Инвестором, представителями аппаратов акимов районов организуют общее собрание с собственниками жилых, коммерческих помещений аварийного (ветхого) жилья для ознакомления с условиями, предлагаемыми Инвестором. При этом, собрание считается правомочным, если в собрании принимали участие не менее двух третей от общего количества собственников квартир жилого дома.
24. После исполнения всех обязательств по меморандуму (соглашению) о сотрудничестве, и получения одобрения собственников на участие в Программе реновации, Уполномоченная организация заключает договор о совместной деятельности (далее – Договор) на реализацию проекта с Инвестором.
Обязанности сторон по реализации Программы.
Уполномоченная организация:
1) предоставляет инвестору информацию об объектах реновации;
2) принимает участие в выездных, разъяснительных собраниях с собственниками объекта реновации;
3) сопровождает потенциального Инвестора в работе с МИО;
4) содействует в работе по получению необходимых технических условий для разработки проектно-сметной документации;
5) содействует в работе по получению технических условий на коммуникации, подведению инфраструктуры и увеличению мощностей, необходимых для проектируемого многоквартирного жилого дома;

18. Қажетті ақпаратты алғаннан кейін Уәкілетті ұйым реновацияға жататын әрбір тұрғын үйге ақпараттық құжат дайындайды.
Уәкілетті ұйым қалыптастырылған құжаттама Шымкент қаласы әкімдігінің ресми интернет-ресурсында ашық қолжетімділікте орналастырады.
19. Әлеуетті инвесторларды тарту үшін Шымкент қаласы әкімдігінің ресми интернет - ресурсында орналастырылған ақпарат тұрақты негізде бұқаралық ақпарат құралдарында және басқа да қолжетімді ақпарат құралдарында жариялануы тиіс.
Әлеуетті инвестор интернет-ресурста орналастырылған ақпараттан басқа объект бойынша қосымша қажетті ақпаратты жазбаша сұратуға құқылы.
20. Жеке инвестицияларды тарту Уәкілетті ұйымның және ЖАО-ның жауапты құрылымдарының басым міндеті болып табылады.
21. Мүдделі болған жағдайда Әлеуетті инвестор ынтымақтастық туралы меморандум (келісім) жасасу үшін Бағдарламаның Әкімшісіне немесе Уәкілетті ұйымға өтінім береді.
22. Ынтымақтастық туралы меморандум (келісім) барлық жауапты басқармалармен келісілген, тұрғын үйді реновациялау бойынша барлық қажетті іс-шараларды қамтитын егжей-тегжейлі іс-қимыл жоспарын қамтуы тиіс.
23. Ынтымақтастық туралы меморандум (келісім) жасалғаннан кейін 15 (он бес) күнтізбелік күн ішінде Уәкілетті ұйым әлеуетті инвестор ұсынатын шарттармен таныстыру үшін авариялық (ескірген) тұрғын үй, коммерциялық үй-жайлардың меншік иелерімен жалпы жиналысын аудан әкімі аппаратымен және инвестормен бірлесіп ұйымдастырады. Бұл ретте, егер жиналысқа тұрғын үй пәтерлері меншік иелерінің жалпы санының кемінде үштен екісі қатысса, жиналыс заңды деп есептеледі.
24. Ынтымақтастық туралы меморандум (келісім) бойынша барлық міндеттемелер орындағаннан кейін және меншік иелерінің Бағдарламаға қатысуға мақұлдауын алғаннан кейін Уәкілетті ұйым келесі негізде әлеуетті инвестормен құрылысқа бірлескен қызмет туралы шарт (бұдан әрі – Шарт) жасайды.
Бағдарламаны іске асыру жөніндегі тараптардың міндеттері.
Уәкілетті ұйым:
1) инвесторға объектілер туралы ақпарат береді;
2) реновациялау объектісінің меншік иелерімен аралау, түсіндіру жиналысына қатысады;
3) әлеуетті инвесторды ЖАО-мен жұмыста сүйемелдейді;
4) жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу үшін қажетті техникалық шарттарды алу жөніндегі жұмысқа жәрдемдеседі;
5) жобаланатын көппәтерлі тұрғын үй үшін қажетті коммуникацияларға, инфрақұрылымды жүргізуге және қуаттарды ұлғайтуға техникалық жағдайлар алу бойынша жұмыстарға жәрдемдеседі;

6) при необходимости, участвует в проекте путем финансирования, а также путем предоставления активов в качестве переселенческого фонда;
Инвестор:
1) представляет график организации и производства работ по строительству жилья, а также по переселению жильцов из аварийных (ветхих) домов в возводимые дома;
2) проводит совместно с Администратором и Уполномоченной организацией работы с жильцами, проживающими в аварийных (ветхих) домах, в частности информирование, проведение собраний, переселение, определение этажности и квартир, согласования сроков заселения;
3) проводит снос аварийных (ветхих) домов, подлежащих реновации;
4) разрабатывает и согласовывает эскизный проект планируемого жилого дома;
5) предоставление на время строительства временного жилья, за счет средств Инвестора либо ежемесячной денежной компенсации за аренду временного жилья до окончания строительства жилого дома;
6) проводит строительство жилых домов и прилегающих территорий и их сдачу в соответствии с графиком реализации Программы, устанавливаемым в Договоре;
7) после сдачи жилых домов в эксплуатацию, проводит подписание с каждым собственником жилья нотариально заверенного договора мены, на основе представленных документов на право собственности от каждой из сторон;
9) разрабатывает проектно-сметную документацию на подъездные автомобильные дороги к вновь возводимым жилым домам и их строительство согласно схеме застройки территории;
10) разрабатывает проектно-сметную документацию на инженерную инфраструктуру вновь возводимых жилых домов и ее реализацию или ее капитальную модернизацию согласно этапам строительства жилых домов;
11) разрабатывает проект детальной планировки на территории реновации без изъятия земель под домами.
25. На основании заключенного Договора, Уполномоченной организацией Программы совместно с Инвестором заключается трехстороннее соглашение с каждым собственников жилого и нежилого помещения, в котором закрепляются обязательства и гарантии Инвестора по предоставлению нового жилья и предоставлению временного жилья на период строительства.
26. В рамках реализации проектов по реновации жилищного фонда, Администратор может предусматривать строительство малогабаритного жилья и жилья І-IV классов комфортности с коммерческими помещениями и паркингами для реализации на рынке в целях реинвестирования проекта или реновации ветхого жилья.
Стоимость строительства общей площади жилья определяется на основе положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы на проектно-сметную документацию жилых домов.

6) қажет болған жағдайда жобаға қаржыландыру жолымен, сондай-ақ көші-қон қоры ретінде активтер беру жолымен қатысады;
Инвестор:
1) тұрғын үй салу, сондай-ақ тұрғындарды авариялық (ескірген) үйлерден тұрғызылып жатқан үйлерге көшіру бойынша жұмыстарды ұйымдастыру және жүргізу кестесін ұсынады;
2) Әкімшімен және Уәкілетті ұйыммен бірлесіп авариялық (ескірген) үйлерде тұратын тұрғындармен жұмыс жүргізеді, атап айтқанда: ақпараттандыру, жиналыстар өткізу, қоныс аудару, қабаттылық пен пәтерді анықтау, қоныстандыру мерзімдерін келісу;
3) реновацияға жататын авариялық (ескірген) үйлерді бұзуды жүргізеді;
4) жоспарланған тұрғын үйдің эскиздік жобасын әзірлейді және келісімдейді;
5) құрылыс уақытына инвестордың қаражаты есебінен уақытша тұрғын үй беру не тұрғын үй құрылысы аяқталғанға дейін уақытша тұрғын үйді жалға алғаны үшін ай сайынғы ақшалай өтемақы;
6) тұрғын үйлер мен іргелес аумақтарды салуды және оларды Шартта белгіленетін реновациялау бағдарламасын іске асыру кестесіне сәйкес өткізуді жүргізеді;
7) тұрғын үйлерді пайдалануға бергеннен кейін әрбір Тараптан меншік құқығына ұсынылған құжаттардың негізінде әрбір тұрғын үйдің меншік иесімен нотариалды куәландырылған айырбас шартына қол қояды;
8) жаңадан салынып жатқан тұрғын үйлерге кірме автомобиль жолдарына және аумақты салу схемасына сәйкес оларды салуға жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлейді;
10) жаңадан салынып жатқан тұрғын үйлердің инженерлік инфрақұрылымына және тұрғын үйлер құрылысының кезеңдеріне сәйкес оны өткізуге немесе оларды күрделі жаңғыртуға жобалау-сметалық құжаттама әзірлейді;
11) реновациялау аумағында орналасқан үйлердің жерлерін мүжбүрлеп иеліктен шығармастан егжей-тегжейлі жоспарлау жобасын әзірлейді;
25. Жасалған Шарттың негізінде Уәкілетті ұйым инвестормен бірлесіп, тұрғын және тұрғын емес үй-жайдың әрбір меншік иесімен үшжақты шарт жасасады, онда Инвестордың құрылыс барысында уақытша тұрғын үйді беру жөніндегі міндеттемелері мен кепілдіктері бекітіледі.
26. Тұрғын үй қорын реновациялау жөніндегі жобаларды іске асыру шеңберінде Әкімші жобаны қайта инвестициялау немесе ескірген тұрғын үйді реновациялау мақсатында нарықта өткізу үшін коммерциялық үй-жайлары мен паркингтері бар шағын габаритті тұрғын үй және жайлылығы І-IV сыныпты тұрғын үй салуды көздеуі мүмкін.
Тұрғын үйдің жалпы алаңы құрылысының құны тұрғын үйлердің жобалау сметалық құжаттамаларына кешенді ведомстводан тыс сараптаманың оң қорытындысы негізінде айқындалады.

27. Дочерняя организация акционерного общества "Национальный инвестиционный холдинг "Байтерек" может совместно с Администратором участвовать в проектах по реновации жилищного фонда при привлечении средств на внутреннем и международных рынках капитала, согласно внутренним документам.
28. Для достижения цели Программы, Уполномоченная организация имеет право обменять имеющиеся в собственности квартиры на объекты, подлежащие реновации с соблюдением положений пунктов 14 – 16 настоящей Программы.
Уполномоченной организацией собственникам объекта реновации предоставляются квартиры в чистовой отделке равнозначные по количеству комнат, общая площадь которых не ниже площади получаемого в обмен объекта реновации.
При отсутствии на балансе у Уполномоченной организации квартиры с чистовой отделкой, соответствующей количеству комнат для обмена, Уполномоченная организация имеет право предложить для обмена квартиру с большей комнатностью.
Обмен осуществляется по балансовой стоимости передаваемой Уполномоченной организацией квартиры.
Возмещение (доплата) от собственников объекта реновации за улучшение жилищных условий – увеличение площади и/или комнатности полученных в обмен квартир, не требуется.
Распределение квартир для обмена осуществляется Администратором Программы на основе данных об объекте реновации и предоставляемого Уполномоченной организацией списка квартир, имеющихся на балансе у Уполномоченной организации.
Глава 5. Порядок и условия возмещения собственникам жилья в объектах, подлежащих реновации
29. Территория для строительства новых многоквартирных домов, на площадке сноса аварийного (ветхого) жилья, обеспечивается объектами коммунальной, транспортной, социальной инфраструктуры в соответствии с планом детальной планировки, нормативами градостроительного проектирования и иными требованиями, определенными законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
30. При реализации Программы должно быть обеспечено создание комфортной среды проживания граждан, в том числе путем установления дополнительных требований к благоустройству территории, формированию улично-дорожной сети, парковочного пространства, тротуаров при фасадной зоне, организации дворовых и внутриквартальных озелененных территорий в соответствии с правилами и нормами законодательства Республики Казахстан в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
31. Собственникам в жилых домах, включенных в Программу реновации, будут предоставляться на время строительства временное жилье, за счет средств Инвестора либо ежемесячная денежная компенсация за аренду временного жилья до окончания строительства жилого дома.

27. "Бәйтерек" ұлттық инвестициялық холдингі" акционерлік қоғамы еншілес ұйымы Әкімшімен бірлесіп ішкі құжаттарға сәйкес ішкі және халықаралық капитал нарықтарында қаражат тарту кезінде тұрғын үй қорын реновациялау жөніндегі жобаларға қатыса алады.
28. Бағдарламаның мақсатына қол жеткізу үшін Уәкілетті ұйымның осы бағдарламаның 14 – 16 тармақтарының ережелерін сақтай отырып, меншігіндегі пәтерлерді реновациялауға жататын объектілерге айырбастауға құқығы бар.
Уәкілетті ұйым реновация объектісінің меншік иелеріне жалпы ауданы айырбасталатын реновация объектісінің ауданынан аз емес бөлмелер саны бар шамалас таза әрлеудегі пәтерлерді береді.
Уәкілетті ұйымның теңгерімінде айырбастау бөлмелерінің санына сәйкес келетін таза әрлеудегі пәтер болмаған жағдайда, Уәкілетті ұйым айырбастау үшін үлкен бөлмелі пәтер ұсынуға құқылы.
Айырбастау Уәкілетті ұйым беретін пәтердің баланстық құны бойынша жүзеге асырылады.
Айырбастауға алынған пәтерлер ауданының және/немесе бөлмелер санының ұлғаюы түрінде тұрғын үй жағдайларын жақсарту үшін реновация объектісінің меншік иелерінен өтемақы (қосымша ақы) талап етілмейді.
Айырбастау үшін пәтерлерді бөлуді Бағдарлама әкімшісі реновация объектісі туралы деректер және Уәкілетті ұйым ұсынатын Уәкілетті ұйымның теңгеріміндегі бар пәтерлер тізімі негізінде жүзеге асырады.
5-тарау. Реновациялауға жататын объектілерде тұрғын үй иелеріне өтеудің тәртібі мен шарттары
29. Жаңа көп пәтерлі үйлер салуға арналған, авариялық (ескірген) тұрғын үйлерді бұзу алаңындағы аумақ егжей-тегжейлі жоспарлау жоспарына, қала құрылысын жобалау нормативтеріне және Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасында айқындалған өзге де талаптарға сәйкес коммуналдық, көліктік, әлеуметтік инфрақұрылым объектілерімен қамтамасыз етіледі.
30. Бағдарламаны іске асыру кезінде азаматтардың жайлы өмір сүру ортасын құру қамтамасыз етілуі керек, оның ішінде аумақты көркейтуге қосымша талаптар белгілеу, жолдар желісі, автотұрақ, алдыңғы аймақтағы тротуарлар, аулалар мен квартал ішіндегі жасыл алаңдар ұйымдастыру қажет.
31. Бағдарламаға енгізілген тұрғын үйлердің барлық меншік иелеріне Инвестордың қаражаты есебінен жаңа тұрғын үйдің құрылысы кезеңінде уақытша тұрғын үй немесе тұрғын үй құрылысы аяқталғанға дейін уақытша тұрғын үйді жалға алғаны үшін ай сайынғы ақшалай өтемақы берілетін болады.