Об утверждении положении самостоятельных отделов Сарыагашского района
Постановление акимата Сарыагашского района Туркестанской области от 19 августа 2025 года № 282
В соответствии со статьей 31 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 сентября 2021 года № 590 "О некоторых вопросах организации деятельности государственных органов и их структурных подразделений" акимат Сарыагашского района ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить:
1) положение о государственном учреждении "Отдела экономики и финансов Сарыагашского района" согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
2) положение о государственном учреждении "Отдела занятости и социальных программ Сарыагашского района" согласно приложению 2 к настоящему постановлению;
3) положение о государственном учреждении "Отдела пасажирского транспорта и автомобильных дорог Сарыагашского района" согласно приложению 3 к настоящему постановлению;
4) положение о государственном учреждении "Отдела внутренней политики Сарыагашского района" согласно приложению 4 к настоящему постановлению;
5) положение о государственном учреждении "Отдела земельных отношении Сарыагашского района" согласно приложению 5 к настоящему постановлению;
6) положение о государственном учреждении "Отдела стройтельства, архитиктуры и градостройтельства Сарыагашского района" согласно приложению 6 к настоящему постановлению;
7) положение (далее - Положении) о государственном учреждении "Отдела культуры, развития языков, физической культуры и спорта Сарыагашского района" согласно приложению 7 к настоящему постановлению.
2. Государственные учреждения, указанные в пункте первом настоящего постановления, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан:
1) государственную регистрацию вышеуказанного Положения в органах юстиции в установленном законодательством порядке;
2) в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего постановления направление его копии в электронном виде на казахском и русском языках в филиал республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан по Туркестанской области для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата Сарыагашского района после его официального опубликования.

Сарыағаш ауданының дербес бөлімдерінің ережелерін бекіту туралы
Түркістан облысы Сарыағаш ауданы әкiмдiгiнiң 2025 жылғы 19 тамыздағы № 282 қаулысы
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 31-бабына, "Мемлекеттік органдар мен олардың құрылымдық бөлімшелерінің қызметін ұйымдастырудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 1 қыркүйектегі №590 қаулысына сәйкес, Сарыағаш ауданының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Мыналар:
1) осы қаулының 1–қосымшасына сәйкес "Сарыағаш ауданының экономика және қаржы бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ереже;
2) осы қаулының 2–қосымшасына сәйкес "Сарыағаш ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ереже;
3) осы қаулының 3–қосымшасына сәйкес "Сарыағаш ауданының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ереже;
4) осы қаулының 4–қосымшасына сәйкес "Сарыағаш ауданының ішкі саясат бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ереже;
5) осы қаулының 5–қосымшасына сәйкес "Сарыағаш ауданының жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ереже;
6) осы қаулының 6–қосымшасына сәйкес "Сарыағаш ауданының құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ереже;
7) осы қаулының 7–қосымшасына сәйкес "Сарыағаш ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ереже (одан әрі – Ережелер) бекітілсін.
2. Осы қаулының бірінші тармағында көрсетілген мемлекеттік мекемелер Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) жоғарыда көрсетілген Ереженің заңнамада белгіленген тәртіпте әділет органдарында мемлекеттік тіркелуін;
2) осы қаулыға қол қойылған күннен бастап күнтізбелік бес жұмыс күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі электрондық түрдегі көшірмесін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының Түркістан облысы бойынша филиалына ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жіберілуін;
3) осы қаулының ресми жарияланғаннан кейін оның Сарыағаш ауданы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.

3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на руководителя аппарата акима Сарыагашского района.
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Аким района А. Абдуллаев
Приложение 1
к постановлению акимата
Сарыагашского района
от "____" _________ 2025 года
№_____
ПОЛОЖЕНИЕ о государственном учреждении "Отдел экономики и финансов Сарыагашского района" 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Отдел экономики и финансов Сарыагашского района" (далее – Отдел экономики и финансов Сарыагашского района) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющии функции государственного управления в сфере экономики и финансов.
2. Отдел экономики и финансов Сарыагашского района не имеет ведомств.
3. Отдел экономики и финансов Сарыагашского района осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Отдел экономики и финансов Сарыагашского района является юридическим лицом в организационно-правовой форме, имеет печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы с наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Отдел экономики и финансов Сарыагашского района заключает гражданско-правовые отношения от своего имени.
6. Отдел экономики и финансов Сарыагашского района праве выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если он уполномочен в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Отдел экономики и финансов Сарыагашского района по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя отдела экономики и финансов Сарыагашского района и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности отдела экономики и финансов Сарыагашского района утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, Туркестанская область, Сарыагашский район, город Сарыагаш, улица С.Исмайлова №33, индекс 160900.
10. Настоящее положение является учредительным документом отдела экономики и финансов Сарыагашского района.
11. Финансирование деятельности отдела экономики и финансов Сарыагашского района осуществляется из республиканского и местных бюджетов, бюджета (сметы расходов) Национального Банка Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

3. Осы қаулының орындалуын бақылау Сарыағаш ауданы әкімі аппаратының басшысына жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Аудан әкімі А. Абдулллаев
Сарыағаш ауданы әкімдігінің
"19" тамыздағы 2025 жылғы
№282 қаулысына 1-қосымша
"Сарыағаш ауданының экономика және қаржы бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ЕРЕЖЕ 1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Сарыағаш ауданының экономика және қаржы бөлімі" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Сарыағаш ауданының экономика және қаржы бөлімі) экономика және қаржы саласындағы басшылықты жүзеге асырататын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Сарыағаш ауданының экономика және қаржы бөлімінің ведомстволары жоқ.
3. Сарыағаш ауданының экономика және қаржы бөлімі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Сарыағаш ауданының экономика және қаржы бөлімі ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. Сарыағаш ауданының экономика және қаржы бөлімі азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. Сарыағаш ауданының экономика және қаржы бөлімі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. Сарыағаш ауданының экономика және қаржы бөлімі өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Сарыағаш ауданының экономика және қаржы бөлімі басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. Сарыағаш ауданының экономика және қаржы бөлімінің құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Түркістан облысы, Сарыағаш ауданы, Сарыағаш қаласы, С.Исмайлов көшесі, №33 үй, индекс 160900.
10. Осы Ереже Сарыағаш ауданының экономика және қаржы бөлімінің құрылтай құжаты болып табылады.
11. Сарыағаш ауданының экономика және қаржы бөлімінің қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес республикалық және жергілікті бюджеттерден, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бюджетінен (шығыстар сметасынан) жүзеге асырылады.

12. Отделу экономики и финансов Сарыагашского района запрещается договорное взаимодействие с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями отдела экономики и финансов Сарыагашского района.
Если отделу экономики и финансов Сарыагашского района законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
2. Задачи и полномочия государственного органа
13. Задачи:
1) обеспечение формирования и реализации государственной политики в области исполнения районного бюджета, управления государственной собственностью;
2) управление бюджетными средствами района и объектами коммунальной собственности акимата района;
3) формирование основных направлений, стратегических целей и приоритетов социально-экономического развития района;
4) формирование бюджетной инвестиционной политики во взаимодействии с приоритетами социально-экономического развития района.
14. Полномочия:
1) права:
- запрашивать и получать необходимую информацию от государственных органов и организаций для осуществления возложенных на него задач;
- в соответствии законодательством Республики Казахстан осуществляет иные полномочия.
2) обязанности:
- участие в реализации государственной бюджетной политики района;
- разработка проекта решения районного маслихата по утверждению бюджета района на соответствующий финансовый год;
- разработка проекта постановления акимата района о реализации решения районного маслихата об утверждении районного бюджета на соответствующий финансовый год;
- разработка и утверждение годового плана финансирования;
- обеспечение исполнения местного бюджета и подготовка отчета об исполнении бюджета;
- разработка проекта бюджета района на три года;
- формирование перечня приоритетных бюджетных инвестиционных проектов (программ);
- составление и предоставление сводной информации о ходе реализации бюджетных инвестиций, осуществляемых за счет средств республиканского и местных бюджетов, в соответствующие органы;
- осуществление мер управления коммунальной собственностью, реализации, приватизации, продажи, сдачи в аренду, дальнейшие услуги по приватизации, регулирование споров и их защита.
15. Функции:
1) прогнозирование поступлений доходов в местный бюджет;
2) разработка бюджета района на плановый период с учетом прогноза социально-экономического развития;
3) разработка проекта постановления о реализации решения маслихата о районном бюджете;

12. Сарыағаш ауданының экономика және қаржы бөліміне кәсіпкерлік субъектілерімен Сарыағаш ауданының экономика және қаржы бөлімінің өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер Сарыағаш ауданының экономика және қаржы бөліміне заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2-тарау. Мемлекеттік органның мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Мақсаттары:
1) аудандық бюджеттің атқарылуын, мемлекеттік меншікті басқару саласындағы мемлекеттік саясаттың қалыптасуы мен іске асырылуын қамтамасыз ету;
2) ауданның бюджеттік қаражаттарын және аудан әкімдігінің коммуналдық меншік объектілерін басқару;
3) ауданның әлеуметтік-экономикалық дамуының негізгі бағыттары, стратегиялық мақсаттары мен басымдықтарын қалыптастыру;
4) ауданның әлеуметтік-экономикалық даму басымдықтарымен өзара әрекеттестікте бюджеттік инвестициялық саясатты қалыптастыру.
14. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
- өз құзыреті шегінде мемлекеттік органдардан және басқа да ұйымдардан қажетті ақпаратты, құжаттарды және басқа да материалдарды сұрату және алу;
- Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де құқықтар.
2) міндеттері:
- ауданның мемлекеттік бюджет саясатын іске асыруға қатысу;
- ауданның тиісті қаржы жылына арналған бюджетін бекіту туралы аудандық мәслихат шешімінің жобасын әзірлеу;
- ауданның тиісті қаржы жылына арналған аудан бюджетін бекіту туралы мәслихат шешімін іске асыру жөніндегі аудан әкімдігі қаулысының жобасын әзірлеу;
- қаржыландырудың жылдық жоспарын әзірлеу және бекіту;
- жергілікті бюджеттің орындалуын қамтамасыз ету және орындалуы туралы есепті әзірлеу;
- ауданның үш жылға арналған бюджет жобасын әзірлеу;
- басымды бюджеттік инвестициялық жобалардың (бағдарламалардың) тізбесін қалыптастыру;
- республикалық және жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын бюджеттік инвестициялардың іске асырылу барысы туралы жиынтық ақпаратты жасау және оны тиісті органдарға ұсыну;
- коммуналдық меншікті басқару, жалға беру, сату, жекешелендіру, жекешелендіруден кейінгі қызмет және дауларды реттеу, оны қорғау жөніндегі шараларды жүзеге асыру.
15. Функциялары:
1) жергілікті бюджетке түсетін түсімдерді болжау;
2) ауданның әлеуметтік-экономикалық даму болжамын ескере отырып, жоспарлы кезеңге аудан бюджетін әзірлеу;
3) аудандық бюджет туралы мәслихат шешімін жүзеге асыру жөнінде қаулының жобасын әзірлеу;

4) внесение проекта бюджета района на рассмотрения и утверждения в района маслихат;
5) подготовка предложений по уточнению районного бюджета и внесение на рассмотрение районной бюджетной комиссии;
6) составление и утверждение сводного плана поступлений и расходов бюджета района;
7) проверка планов финансирования администраторов бюджетных программ (подпрограмм) и индивидуальных планов финансирования коммунальных государственных учреждений по обязательствам и платежам с учетом прогнозных объемов поступлений;
8) проведение оценки имущества в целях налогообложения и согласование решения налогового органа по месту регистрационного учета налогоплательщика об изменении сроков исполнения налогового обязательства по уплате, поступающих в полном объеме в местный бюджет;
9) осуществление управления бюджетными средствами, определение ожидаемого объема поступлений средств в бюджет в предстоящем периоде;
10) проведение анализа оценки эффективности (результативности) реализации бюджетных программ, бюджетных инвестиции;
11) осуществление мониторинга штатных расписаний государственных органов, финансируемых за счет средств местного бюджета;
12) введение мониторинга за ходом освоения бюджета развития, инвестиционных проектов;
13) обобщение информации по использованию средств резерва местного исполнительного органа района;
14) формирование проекта перечня приоритетных местных бюджетных инвестиций на трехлетний период и внесение его для рассмотрения бюджетной комиссии района;
15) рассмотрение бюджетных инвестиционных проектов администраторов бюджетных программ на предмет их обеспеченности финансовыми средствами, на наличие подтверждающих документов и внесение заключения по ним на рассмотрение бюджетной комиссии в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан;
16) предоставление информации по оценке реализации местных бюджетных инвестиций, финансируемых из средств местного бюджета, а также бюджетных инвестиций, планируемых к финансированию за счет целевых трансфертов на развитие и кредитов из вышестоящего бюджета, в центральный уполномоченный орган;
17) рассмотрение предложения администраторов бюджетных программ об осуществлении инвестиций и их ФЭО (финансовое экономическое основание) на предмет соответствия стратегическим и программным документам, законодательству Республики Казахстан и подготовка по ним экономические заключения;
18) формирование заключения по расходам администраторов бюджетных программ итогам рассмотрения проектов бюджетных заявок, проектов бюджетных программ администраторов бюджетных программ, и направление на рассмотрение районнои бюджетной комиссии;

4) аудан бюджетінің жобасын аудандық мәслихатының қарауына және бекітуіне енгізу;
5) аудан бюджетін нақтылау бойынша ұсыныстар дайындап, аудандық бюджет комиссиясының қарауына енгізу;
6) аудандық бюджеттің түсімдері мен шығындарының жиынтық жоспарын әзірлеу және бекіту;
7) түсімдердің болжамды көлемдерін ескере отырып, бюджеттік бағдарлама (ішкі бағдарлама) әкімшілерінің қаржыландыру жоспарларын және мемлекеттік мекемелердің міндеттемелері мен төлемдері бойынша жеке жоспарларын тексеру;
8) салық төлеушінің тіркеуге алынған жеріндегі салық органының, толық көлемде жергілікті бюджетке түсетін салық міндеттемелерін орындау мерзімін өзгерту туралы шешіміне келісім беру және салық салу мақсатында мүлікті бағалауды жүргізу;
9) бюджет қаржысын басқаруды, алдағы кезеңде бюджетке түсетін түсімдердің күтілетін көлемін анықтауды жүзеге асыру;
10) бюджеттік бағдарламаларды, бюджеттік инвестицияларды іске асырудың тиімділігін (нәтижелілігін) бағалауға талдау жүргізу;
11) жергілікті бюджет қаражаты есебінен қаржыландырылатын мемлекеттік органдардың штаттық кестелеріне мониторинг жүзеге асару;
12) инвестициялық жобалардың және даму бюджетінің игерілуіне мониторинг жүргізу;
13) аудандық жергілікті атқарушы орган резервінің пайдалануы жөнінде мәліметті жинақтау;
14) жергілікті бюджеттік инвестициялардың тізімдерінің үш жылдық мерзімге арналған жобасын түзіп, оны аудандық бюджет комиссиясының қарауына ұсыну;
15) бюджеттік бағдарламалар әкімдіктерінің бюджеттік инвестициялық жобаларын оларды қаржылай қамтамасыз етуді, дәлелді құжаттарының түгелдігін қарап, Қазақстан Республикасының бюджеттік заңнамасына сәйкес аудан бюджетінің жобасын әзірлеп, оны бюджет комиссиясының қарауына енгізу;
16) жергілікті бюджет есебінен, сондай-ақ мақсатты трансферттер есебінен қаржыландыруға жоспарланған бюджеттік инвестициялық есебінен қаржыландырылатын жергілікті бюджет инвестицияларын жүзеге асыруды бағалау жөніндегі ақпаратты орталық өкілетті органға тапсыру;
17) инвестицияларды жүзеге асыру туралы және олардың ҚЭН (қаржылық экономикалық негіздеме) стратегиялық және бағдарламалық құжаттарға сәйкестігіне бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің ұсыныстарын қарап, олар бойынша экономикалық қорытынды дайындау;
18) бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің шығындары, бюджеттік тапсырыс жобаларын қарау қорытындылары бойынша, бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік бағдарламалар жобаларына қорытынды жасап, аудандық бюджет комиссиясының қарауына енгізу;

19) соблюдение принципов исполнения бюджета: целевого использования бюджетных средств и равномерного исполнения бюджета;
20) осуществление мониторинга освоения бюджетных средств посредством анализа и оценки помесячного распределения годовых сумм, обоснованности вносимых изменений в планы финансирования, выявление причин неисполнения планов финансирования, составление отчетов об исполнении местного бюджета;
21) представление ежемесячного, квартального и годового отчета об исполнении местного бюджета, а также других отчетов предусмотренных бюджетным законодательством Республики Казахстан;
22) выполнение поручений акима области, района, вышестоящих органов, в пределах наделенных полномочии возложенных настоящим Положением и иными законодательными актами Республики Казахстан;
23) методическое руководство по исполнению местного бюджета;
24) разработка и направление на рассмотрение районной бюджетной комиссии прогноз показателей социально-экономического развития района и приоритеты социально-экономического развития района;
25) внесение проекта прогноза социально-экономического развития района на рассмотрение и одобрение районного акимата и обеспечение опубликования в средствах массовой информации;
26) согласование программы развития района с уполномоченным органом по государственному планированию области;
27) внесение программы развития района на рассмотрение и утверждения местного представительного органа;
28) разработка плана мероприятий по реализации программы развития района и согласование с уполномоченным органом по государственному планированию области;
29) оказание государственной услуги для предоставление мер социальной поддержки специалистам в области здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и агропромышленного комплекса, прибывшим для работыи проживания в сельские населенные пункты:
30) осуществление полномочий по владению, пользованию и распоряжению комммунальной собственностью от имени акимата района, проводит работу по вопросам эффективности и рациональности использования государственного имущества;
31) оформляет договор доверительного управления обьектов и аренды коммунальной собственности в имущественный найм, осуществляет замеры помещений переданных в имущественный найм и расчет размера стоимости арендной платы, готовит материалы о проводимых тендерах по сдаче в имущественный найм и проводить совместные рейды по вопросам законности сдачи в аренду и выполнения условий имущественного найма;
32) ведение реестра государственных учреждений, коммунальных предприятий, акционерных обществ и хозяйственных товариществ с государственной долей участия;

19) бюджеттің атқарылу принциптерін сақтау, бюджет қаражатын нысаналы пайдалану және бюджетті бірқалыпты атқару;
20) бюджет қаржысының игерілуіне, жылдық соманың айға бөлінуіне, қаржыландыру жоспарына өзгерістер енгізудің негізділігіне, қаржыландыру жоспарының орындалмау себебін анықтауына, жергілікті бюджеттің атқарылуы туралы есебінің жасалуына талдау және бағалау арқылы мониторинг жүргізу;
21) Қазақстан Республикасының бюджеттік заңнамасына сәйкес, жергілікті бюджеттің атқарылуына айлық, тоқсандық, жылдық және басқа да есептерді талдау жасап ұсыну;
22) облыс, аудан әкімінің және жоғары тұрған органдарының тапсырмаларының орындалуын осы Ережеде және басқа да Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес, берілген уәкілеттік негізінде қамтамасыз ету;
23) жергілікті бюджеттің орындалуы бойынша әдістемелік басшылық жасау;
24) ауданның әлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштерінің болжамы мен ауданның әлеуметтік-экономикалық даму басымдықтарын әзірлеп, аудандық бюджет комиссиясының қарауына ұсыну;
25) ауданның әлеуметтік-экономикалық даму болжамының жобасын аудандық әкімдіктің қарауына және мақұлдауына ұсынып, бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауды қамтамасыз ету;
26) ауданды дамыту бағдарламасын облыстық мемлекеттік жоспарлау бойынша өкілетті органмен келісу;
27) ауданды дамыту бағдарламасын жергілікті өкілетті органның қарап, бекітуіне ұсыну;
28) ауданды дамыту бағдарламасын жүзеге асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлеп, оны мемлекеттік жоспарлау жөніндегі облыстық өкілетті органмен келісу;
29) ауылдық елді мекендерде жұмыс істеу және тұру үшін келген денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамсыздандыру, мәдениет, спорт және агроөнеркәсіптік кешен саласындағы мамандарға әлеуметтік қолдау шараларын ұсыну бойынша мемлекеттік қызмет көрсету;
30) аудан әкімдігі атынан коммуналдық меншіктегі мүліктерге иелік етеді, билік ету және коммуналдық меншіктің пайдалануы мен сақталуы бойынша тексеруді жүзеге асыру;
31) коммуналдық меншіктегі мүліктік сенімді басқаруға және жалға беру жөніндегі келісім шартын түзеді, мүліктік жалға берілген объектілерді жалдау ақысы мөлшерінің есебін шығаруды және мүліктік жалға беру бойынша өткізілетін тендерлер жөнінде құжаттарды дайындайды және жалға берудің заңдылығы және жалға берудің шарттары орындалуының мәселелері бойынша бірлескен тексерулер жүргізу;
32) мемлекеттік мекемелердің, коммуналдық кәсіпорындардың, акционерлік қоғамдардың және мемлекетке тиесілі үлесі бар шаруашылық серіктестіктерінің реестрін жүргізу;

33) организация учета, хранения, оценки и дальнейшего использования коммунального имущества акимата района, обращенного (поступившего) в коммунальную собственность акимата района, признанного в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, бесхозяйным, перешедшего государству по праву наследования, а также выморочного имущества, находок, безнадзорных животных, безвозмездно перешедших в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, в коммунальную собственность, доли кладов, не содержащих вещей, относящихся к культурным ценностям;
34) обеспечивает соблюдение единых требований в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности, требований по управлению данными.
3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа
16. Управление отделом экономики и финансов Сарыагашского района осуществляет первый руководитель, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Отдел экономики и финансов Сарыагашского района задач и осуществление им своих полномочий.
17. Первый руководитель отдела экономики и финансов Сарыагашского района назначается на должность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Первый руководитель отдела экономики и финансов Сарыагашского района имеет заместителя, назначаемого на должность и освобождаемого от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия первого руководителя отдела экономики и финансов Сарыагашского района:
1) утверждает планы работы государственного учреждения;
2) действует от имени государственного учреждения;
3) выдает доверенности;
4) поощряет и налагает дисциплинарные взыскания на сотрудников государственного учреждения в порядке, установленном законодательством;
5) в пределах своей компетенции издает приказы, подписывает служебные документы;
6) утверждает внутреннюю трудовую дисциплину государственного учреждения;
7) осуществляет контроль за соблюдением в государственном учреждении Закона Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан";
8) осуществляет личный прием граждан;
9) осуществляет полномочия, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан;
10) несет персональную ответственность за непринятие мер по противодействию коррупции.
Исполнение полномочий первого руководителя отдела экономики и финансов Сарыагашского района в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
20. Первый руководитель определяет полномочия своего заместителя в соответствии с действующим законодательством.
4. Имущество государственного органа

33) аудан әкімдігінің коммуналдық меншігіне айналдырылған (түскен), Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен иесіз деп танылған, мемлекетке мұрагерлік құқығы бойынша өткен аудан әкімдігінің коммуналдық мүлкін, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен коммуналдық меншікке өтеусіз өткiзiлген иесіз қалған мүлiктiң, олжаның, қараусыз қалған жануарлардың, мәдени құндылықтарға жататын заттардан тұрмайтын қазына үлестерін есепке алуды, сақтауды, бағалауды және одан әрі пайдалануды ұйымдастыру;
34) ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптардың, деректерді басқару жөніндегі талаптардың сақталуын қамтамасыз ету.
3-тарау. Мемлекеттік органның бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Сарыағаш ауданының экономика және қаржы бөлімін басқаруды бірінші басшы жүзеге асырады, ол Сарыағаш ауданының экономика және қаржы бөліміне жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Сарыағаш ауданының экономика және қаржы бөлімінің бірінші басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18. Сарыағаш ауданының экономика және қаржы бөлімінің бірінші басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасары болады.
19. Сарыағаш ауданының экономика және қаржы бөлімі бірінші басшысының өкілеттіктері:
1) мемлекеттік мекеменің жұмыс жоспарларын бекітеді:
2) мемлекеттік мекеменің атынан әрекет етеді;
3) сенімхаттар береді;
4) заңнамамен белгіленген тәртіпте мемлекеттік мекеменің қызметкерлерін көтермелейді және оларға тәртіптік жаза береді;
5) өз құзыреті шегінде бұйрықтар шығарады, қызметтік құжаттарға қол қояды;
6) мемлекетік мекеменің ішкі еңбек тәртібін бекітеді;
7) мемлекеттік мекемеде Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Заңының сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
8) азаматтарды жеке қабылдауды жүзеге асырады;
9) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген өкілеттіктерді жүзеге асырады;
10) сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл бойынша шаралар қабылдамағаны үшін дербес жауапты болады.
Сарыағаш ауданының экономика және қаржы бөлімінің бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
20. Бірінші басшы өз орынбасарының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес айқындайды.
4-тарау. Мемлекеттік органның мүлкі

21. Отдел экономики и финансов Сарыагашского района может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество отдела экономики и финансов Сарыагашского района формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества, приобретенного в результате собственной деятельности (включая денежные доходы) и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за отделом экономики и финансов Сарыагашского района, относится к коммунальной собственности.
23. Отдел экономики и финансов Сарыагашского района не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение государственного органа
24. Реорганизация и упразднение отдела экономики и финансов Сарыагашского района осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 2
К постановлению акимата
Сарыагашского района
от "__" _______ 2025 года
№__
ПОЛОЖЕНИЕ о государственном учреждении "Отдел занятости и социальных программ Сарыагашского района" 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Отдел занятости и социальных программ Сарыагашского района" (далее - Отдел занятости и социальных программ Сарыагашского района) является органом Республики Казахстан, осуществляющий руководство в области трудоустройства населения и социальных программ.
2. Отдел занятости и социальных программ Сарыагашского района не имеет ведомств.
3. Отдел занятости и социальных программ Сарыагашского района осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Отдел занятости и социальных программ Сарыагашского района является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Отдел занятости и социальных программ Сарыагашского района вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Отдел занятости и социальных программ Сарыагашского района имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

21. Сарыағаш ауданының экономика және қаржы бөлімінің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Сарыағаш ауданының экономика және қаржы бөлімінің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді коса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
22. Сарыағаш ауданының экономика және қаржы бөліміне бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Сарыағаш ауданының экономика және қаржы бөлімі өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
24. Сарыағаш ауданының экономика және қаржы бөлімін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Сарыағаш ауданы әкімдігінің
"19" тамыздағы 2025 жылғы
№282 қаулысына 2-қосымша
"Сарыағаш ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ЕРЕЖЕ 1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Сарыағаш ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - Сарыағаш ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі) халықты жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар саласында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Сарыағаш ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің ведомстволары жоқ.
3. Сарыағаш ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Сарыағаш ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі ұйымдық–құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. Сарыағаш ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі азаматтық–құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. Сарыағаш ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.

7. Отдел занятости и социальных программ Сарыагашского района по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя отдела занятости и социальных программ Сарыагашского района и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности отдела занятости и социальных программ Сарыагашского района утверждаются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, Туркестанская область, Сарыагашский район, город Сарыагаш, улица С.Исмайлова дом 19, индекс 160900.
10. Настоящее положение является учредительным документом отдела занятости и социальных программ Сарыагашского района.
11. Финансирование деятельности отдела занятости и социальных программ Сарыагашского района осуществляется из республиканского и местных бюджетов, бюджета (сметы расходов) Национального Банка Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Отдела занятости и социальных программ Сарыагашского района запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями отдела занятости и социальных программ Сарыагашского района.
Если, отделу занятости и социальных программ Сарыагашского района законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
2. Задачи и полномочия государственного органа
13. Задачи:
1) реализация государственной политики в сфере занятости, социальной защиты населения, выдачи, продления и отзыва разрешений трудовым иммигрантам, оказания специальных социальных услуг и социальных программ;
2) осуществление иных задач, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
14. Полномочия:
1)права:
- представление интересов учреждения в государственных органах и организациях;
- запрашивать и получать необходимую информацию, документы и другие материалы от государственных органов и других организаций в пределах своей компетенции;
- координация деятельности подчиненных учреждений;
- иные права, предусмотренные законодательством Республики Казахстан;
2) обязанности:
- назначение и выплата социальных пособий, реализация социальных программ, выдача, продление и отзыв разрешений трудовым иммигрантам;
- оказание психологической помощи и специальных социальных услуг в соответствии с Законом Республики Казахстан "О профилактике бытового насилия".
15.Функции:

7. Сарыағаш ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Сарыағаш ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасы заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. Сарыағаш ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Түркістан облысы, Сарыағаш ауданы, Сарыағаш қаласы, С.Исмайлов көшесі, №19 үй, индекс 160900.
10. Осы ереже Сарыағаш ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің құрылтай құжаты болып табылады.
11. Сарыағаш ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес республикалық және жергілікті бюджеттерден, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бюджетінен (шығыстар сметасынан) жүзеге асырылады.
12. Сарыағаш ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөліміне кәсіпкерлік субъектілерімен Сарыағаш ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер Сарыағаш ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2-тарау. Мемлекетік органның мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Мақсаттары:
1) халықты жұмыспен қамту, әлеуметтік қорғау, еңбекші көшіп келушілерге рұқсаттар беру, ұзарту және кері қайтарып алу, арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету және әлеуметтік бағдарламалар саласында мемлекеттік саясатты іске асыру.
2) Қазақстан Республикасының заңнамасымен қарастырылған өзге де міндеттерді жүзеге асыру.
14. Өкілеттіктері:
1) Құқықтары:
- мемлекеттік органдар мен ұйымдарда мекеме мүдделерін білдіру;
- өз құзыреті шегінде мемлекеттік органдардан және басқа да ұйымдардан қажетті ақпаратты, құжаттарды және басқа да материалдарды сұрату және алу;
- қарамағындағы мекемелердің қызметін үйлестіру;
- Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де құқықтар;
2) Міндеттері:
- әлеуметтік жәрдемақыларды тағайындау мен төлеу, әлеуметтік бағдарламаларды жүзеге асыру, еңбекші көшіп келушілерге рұқсаттар беру, ұзарту және кері қайтарып алу;
- "Тұрмыстық зорлық-зомбылық профилактикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес, психологиялық көмектер және арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету, жергілікті уәкілетті орган шешімі негізінде бір реттік жәрдемақыларды төлеу.
15. Функциялары:

1) ежегодно определяет целевые группы, проживающие на территории района, и социальных меры по их защите;
2) организует оказание социальной и благотворительной помощи лицам с инвалидностью;
3) содействует деятельности учреждений и органов, исполняющих уголовные наказания и иные меры уголовно-правового воздействия;
4) координирует оказания социально-правовой и иной помощи лицам, состоящим на учете службы пробации, в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
5) обеспечивает предоставление специальных социальных услуг лицам, освобожденным из учреждений, состоящим на учете службы пробации, признанным лицами, находящимися в трудной жизненной ситуации, в соответствии с законодательством Республики Казахстан о специальных социальных услугах;
6) оказывает в пределах компетенции государственные услуги, оказываемых в электронной форме, в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
7) осуществляет другие мероприятия, способствующих занятости населения;
8) реализует государственную политику в сфере предоставления специальных социальных услуг;
9) обеспечивает создание и деятельность субъектов, предоставляющих специальные социальные услуги, находящихся в их ведении;
10) организует кадровое обеспечение субъектов, предоставляющих специальные социальные услуги, профессиональную подготовку, переподготовку и повышение квалификации социальных работников;
11) обеспечивает проведение анализа потребностей населения в специальных социальных услугах;
12) осуществляет государственные закупки, а также размещает государственный социальный заказ по предоставлению специальных социальных услуг и услуг по оценке и определению потребности в специальных социальных услугах;
13) принимает меры по развитию системы предоставления специальных социальных услуг;
14) взаимодействует с физическими и юридическими лицами и государственными органами по вопросам предоставления специальных социальных услуг;
15) разрабатывает правила оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан на основе типовых правил, утверждаемых Правительством Республики Казахстан;
16) реализует в пределах своей компетенции государственную политику в области миграции населения;
17) оказывает жилищную помощь за счет бюджетных средств;
18) участвует в профилактике чрезвычайных ситуаций социального характера, а также минимизации и (или) ликвидации их последствий на территории района;
19) осуществляет мониторинг социальной напряженности и рисков возникновения трудовых конфликтов;

1) аудан аумағында тұратын нысаналы топтарды және оларды қорғау жөнiндегi әлеуметтiк шараларды жыл сайын анықтап отырады;
2) мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтiк және қайырымдылық көмек көрсетудi ұйымдастырады;
3) жазаларды және өзге де қылмыстық-құқықтық ықпал ету шараларын орындайтын мекемелер мен органдардың қызметіне жәрдемдеседі;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес пробация қызметінің есебінде тұрған адамдарға әлеуметтік-құқықтық және өзге де көмек көрсетуді үйлестіреді;
5) мекемелерден босатылған, пробация қызметінің есебінде тұрған, өмірлік қиын жағдайда деп танылған адамдарға Қазақстан Республикасының арнаулы әлеуметтік қызметтер туралы заңнамасына сәйкес арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсетуді қамтамасыз етеді;
6) құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызметтер көрсетеді;
7) халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесетiн басқа да iс-шараларды жүзеге асырады;
8) арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету саласындағы мемлекеттік саясатты іске асырады;
9) арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін, өз қарамағындағы субъектілерді құруды және олардың қызметін қамтамасыз етеді;
10) арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін субъектілерді кадрмен қамтамасыз етуді, әлеуметтік қызметкерлерді кәсіптік даярлауды, қайта даярлауды және олардың біліктілігін арттыруды ұйымдастырады;
11) халықтың арнаулы әлеуметтік қызметтерге қажеттіліктеріне талдау жүргізуді қамтамасыз етеді;
12) арнаулы әлеуметтік қызметтерді және арнаулы әлеуметтік қызметтерге қажеттілікті бағалау мен айқындау жөніндегі қызметтерді көрсету бойынша мемлекеттік сатып алуды жүзеге асырады, сондай-ақ мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастырады;
13) арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету жүйесін дамыту жөнінде шараларды қабылдайды;
14) жеке және заңды тұлғалармен және мемлекеттік органдармен арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету мәселелері бойынша өзара іс-қимыл жасайды;
15) Қазақстан Республикасының Үкiметі бекiтетін үлгілік қағидалар негізінде әлеуметтік көмек көрсету, оның мөлшерлерін белгілеу және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындау қағидаларын әзірлейді;
16) өз құзыретi шегiнде халықтың көшi-қоны саласындағы мемлекеттiк саясатты iске асырады;
17) бюджет қаражаты есебінен тұрғын үй көмегін көрсетеді;
18) әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдайлардың профилактикасына, сондай-ақ аудан аумағында олардың зардаптарын барынша азайтуға және (немесе) жоюға қатысады;
19) әлеуметтік шиеленіске және еңбек жанжалдарының туындау тәуекелдеріне мониторингті жүзеге асырады;

20) осуществляет руководство организациями, находящимися в ведении отдела занятости и социальных программ Сарыагашского района;
21) оказывает социальную помощь лицам, указанным в подпункте 2) статьи 10, подпункте 2) статьи 11, подпункте 2) статьи 12 и подпункте 2) статьи 13 Закона Республики Казахстан от 6 мая 2020 года "О ветеранах";
22) создает организации по оказанию помощи в соответствии с Законом Республики Казахстан "О профилактике бытового насилия";
23) осуществляет выдачу, продление и отзыв разрешения трудовому иммигранту;
24) обеспечивает санаторно-курортное лечение лиц с инвалидностью в соответствии с индивидуальной программой;
25) обеспечения лиц с инвалидностью техническими вспомогательными (компенсаторными) средствами и (или) специальными средствами передвижения в соответствии с индивидуальной программой;
26) обеспечения услугами индивидуального помощника для лиц с инвалидностью первой группы, имеющих затруднение в передвижении, специалиста жестового языка для лиц с инвалидностью по слуху в соответствии с индивидуальной программой;
27) назначение социальной помощи отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов;
28) обеспечивает соблюдение единых требований в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности, требований по управлению данными.
3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа
16. Руководство отдела занятости и социальных программ Сарыагашского района осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на отдел занятости и социальных программ Сарыагашского района задач и осуществление им своих функций.
17. Первый руководитель отдела занятости и социальных программ Сарыагашского района назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Первый руководитель отдела занятости и социальных программ Сарыагашского района имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия первого руководителя отдела занятости и социальных программ Сарыагашского района:
1) утверждает планы работ государственного учреждения;
2) действует от имени государственного учреждения;
3) выдает доверенности;
4) в установленном законодательством порядке поощряет работников государственного учреждения и налагает на них дисциплинарные взыскания;

20) Сарыағаш ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің қарамағындағы ұйымдарға басшылықты жүзеге асырады;
21) "Ардагерлер туралы" 2020 жылғы 6 мамырдағы Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 2) тармақшасында, 11-бабының 2) тармақшасында, 12-бабының 2) тармақшасында және 13-бабының 2) тармақшасында көрсетілген адамдарға әлеуметтік көмек көрсетеді;
22) "Тұрмыстық зорлық-зомбылық профилактикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес көмек көрсету жөніндегі ұйымдарды құрады;
23) еңбекші көшіп келушілерге рұқсаттар беру, ұзарту және кері қайтарып алуды жүзеге асырады;
24) мүгедектігі бар адамдарды жеке бағдарламаға сәйкес санаторийлік-курорттық емдеуді қамтамасыз етеді;
25) мүгедектігі бар адамдарды жеке бағдарламаға сәйкес техникалық көмекші (компенсаторлық) құралдармен және (немесе) арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз етеді;
26) жеке бағдарламаға сәйкес жүріп-тұруы қиын, бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдар үшін жеке көмекшінің, есту қабілеті бойынша мүгедектігі бар адамдар үшін ымдау тілі маманының көрсетілетін қызметтерімен қамтамасыз етеді;
27) жергілікті өкілді органдардың шешімдері бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмек тағайындау;
28) ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы біріңғай талаптардың, деректерді басқару жөніндегі талаптардың сақталуын қамтамасыз ету функцияларын жүзеге асырады.
3-тарау. Мемлекеттік органның бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Сарыағаш ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімін басқаруды бірінші басшы жүзеге асырады, ол Сарыағаш ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөліміне жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Сарыағаш ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің бірінші басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады.
18. Сарыағаш ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің бірінші басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасарлары болады.
19. Сарыағаш ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің бірінші басшысының өкілеттігі:
1) мемлекеттік мекеменің жұмыс жоспарларын бекітеді;
2) мемлекеттік мекеменің атынан әрекет етеді;
3) сенімхаттар береді;
4) заңнамамен белгіленген тәртіпте мемлекеттік мекеменің қызметкерлерін көтермелейді және оларға тәртіптік жаза береді;

5) издает приказы, подписывает служебную документацию в пределах своей компетенции;
6) утверждает внутренний трудовой распорядок государственного учреждения;
7) осуществляет контроль за соблюдением Закона Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан" в государственном учреждении;
8) осуществляет личный прием граждан;
9) осуществляет полномочия, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан;
10) несет персональную ответственность за исполнение антикоррупционного законодательства;
11) Назначает и освобождает от должности директоров организаций, находящихся в ведении отдела занятости и социальных программ Сарыагашского района.
Исполнение полномочий первого руководителя отдела занятости и социальных программ Сарыагашского района в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
20. Первый руководитель определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
4. Имущество государственного органа
21. Отдел занятости и социальных программ Сарыагашского района может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество отдела занятости и социальных программ Сарыагашского района формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за отделом занятости и социальных программ Сарыагашского района относится к коммунальной собственности.
23. Отдел занятости и социальных программ Сарыагашского района не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение государственного органа
24. Реорганизация и упразднение отдела занятости и социальных программ Сарыагашского района осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Список организаций, находящихся в ведении отдела занятости и социальных программ Сарыагашского района:
1) Коммунальное государственное учреждения "Центр социального обслуживания "Аялы алақан" и "Қамқор" отдела занятости и социальных программ Сарыагашского района;
2) Коммунальное государственное учреждения "Сарыагашский центр реабилитации детей с инвалидностью" отдела занятости и социальных программ Сарыагашского района;

5) өз құзыреті шегінде бұйрықтар шығарады, қызметтік құжаттарға қол қояды;
6) мемлекеттік мекеменің ішкі еңбек тәртібін бекітеді;
7) мемлекеттік мекемеде "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
8) азаматтарды жеке қабылдауды жүзеге асырады;
9) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерде көзделген өкілеттіктерді жүзеге асырады;
10) сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнаманың орындалуына дербес жауапты болады;
11) Сарыағаш ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің қарамағындағы ұйымдардың директорларын тағайындайды және қызметінен босатады.
Сарыағаш ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға орындайды.
20. Бірінші басшы өз орынбасарларының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес белгілейді.
4-тарау. Мемлекеттік органның мүлкі
21. Сарыағаш ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Сарыағаш ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
22. Сарыағаш ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөліміне бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Сарыағаш ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
24. Сарыағаш ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Сарыағаш ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің қарамағындағы ұйымдардың тізбесі:
1) Сарыағаш ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі мемлекеттік мекемесінің "Аялы алақан" және "Қамқор" әлеуметтік қызметтер көрсету орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
2) Сарыағаш ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі мемлекеттік мекемесінің "Сарыағаш мүгедектігі бар балаларды оңалту орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;

3) Коммунальное государственное учреждение "Центр поддержки семьи" отдела занятости и социальных программ Сарыагашского района.
Приложение 3
к постановлению акимата
Сарыагашского района
от "__" ________2025 года
№____
ПОЛОЖЕНИЕ о государственном учреждении "Отдел пассажирского транспорта и автомобильных дорог Сарыагашского района" 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Отдел пассажирского транспорта и автомобильных дорог Сарыагашского района" (далее - отдел пассажирского транспорта и автомобильных дорог Сарыагашского района) является органом Республики Казахстан, осуществляющий руководство в сфере пассажирского транспорта и автомобильных дорог.
2. Отдел пассажирского транспорта и автомобильных дорог Сарыагашского района не имеет ведомств.
3. Отдел пассажирского транспорта и автомобильных дорог Сарыагашского района осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Отдел пассажирского транспорта и автомобильных дорог Сарыагашского района является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Отдел пассажирского транспорта и автомобильных дорог Сарыагашского района вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Отдел пассажирского транспорта и автомобильных дорог Сарыагашского района имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Отдел пассажирского транспорта и автомобильных дорог Сарыагашского района по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя отдела пассажирского транспорта и автомобильных дорог Сарыагашского района и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности отдела пассажирского транспорта и автомобильных дорог Сарыагашского района утверждают соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, Туркестанская область, Сарыагашский район, город Сарыагаш, улица С.Исмайлова, дом №37, индекс 160900.
10. Настоящее положение является учредительным документом отдела пассажирского транспорта и автомобильных дорог Сарыагашского района.

3) Сарыағаш ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі мемлекеттік мекемесінің "Отбасын қолдау орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
Сарыағаш ауданы әкімдігінің
"19" тамыздағы 2025 жылғы
№282 қаулысына 3-қосымша
"Сарыағаш ауданының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ЕРЕЖЕ 1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Сарыағаш ауданының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - Сарыағаш ауданының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі) жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары саласындағы басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Сарыағаш ауданының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімінің ведомостволары жоқ.
3. Сарыағаш ауданының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Сарыағаш ауданының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. Сарыағаш ауданының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. Сарыағаш ауданық жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. Сарыағаш ауданының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Сарыағаш ауданының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. Сарыағаш ауданының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімінің құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері. Қазақстан Республикасы, Түркістан облысы, Сарыағаш ауданы, Сарыағаш қаласы, С.Исмайлов көшесі, №37 үй, индекс 160900.
10. Осы ереже Сарыағаш ауданының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімінің құрылтай құжаты болып табылады.

11. Финансирование деятельности отдела пассажирского транспорта и автомобильных дорог Сарыагашского района из республиканского и местных бюджетов, бюджета (сметы расходов) Национального Банка Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Отделу пассажирского транспорта и автомобильных дорог Сарыагашского района запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанности, являющихся полномочиями отдела пассажирского транспорта и автомобильных дорог Сарыагашского района.
Если, отделу пассажирского транспорта и автомобильных дорог Сарыагашского района законодательными актами предоставлено право осуществлять, приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
2. Задачи и полномочия государственного органа
13. Задачи:
1) осуществление функции по регулированию, координации, и организации работ в области пассажирского транспорта, автомобильных дорог и учету.
14. Полномочия:
1) права:
- запрашивать и получать от районных исполнительных органов необходимые документы, информацию, объяснения по деятельности местных исполнительных органов, отдельных должностных лиц, отнесҰнные к компетенции, привлекать работников исполнительных органов района к участию в решении вопросов, отнесҰнных к компетенции Государственного органа;
- представлять интересы в государственных органах и организациях;
- в пределах своей компетенции запрашивать и получать необходимую информацию, документы и иные материалы от государственных органов и других организаций;
- иные права, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
2) обязанности:
- участвует в составлении актов местных, представительных и исполнительных органов, организации пассажирского транспорта и перевозок и обеспечение функционирования автомобильных дорог;
- вести служебную переписку с государственными и негосударственными органами и организациями по вопросам, отнесенным к ведению государственного органа;
- осуществляет координацию деятельности предприятий пассажирского транспорта и автомобильных дорог в пределах компетенции учреждения;
- проводит анализ формирования цен в сфере пассажирского транспорта;
- согласовывает и проверяет обоснованности цен и тарифов на перевозку пассажиров, предлагаемых предприятиями населению и объектам бюджетной сферы, предоставление заключений по ним, а так же вносит предложений на согласование в областной государственный комитет по ценовой и антимонопольной политике;
- издает в пределах своей компетенции инструктивные, консультационные и иные документы для всех предприятий, независимо от формы собственности, занимающихся пассажирским транспортом и автомобильными дорогами;
- разрабатывает и вносит на рассмотрение акимата района предложения по организации системы пассажирского транспорта;
- организует пассажирские перевозки с использованием автобусов, микроавтобусов и такси;
- организация конкурсов на право обслуживания маршрутов регулярной перевозки пассажиров и груза в районе;
- разработка планов и программ развития автомобильных дорог и их реализация;
- осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
15.Функции:

11. Сарыағаш ауданының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімінің қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес республикалық және жергілікті бюджеттерден, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бюджетінен (шығыстар сметасынан) жүзеге асырылады.
12. Сарыағаш ауданының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөліміне кәсіпкерлік субъектілерімен Сарыағаш ауданының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімінің өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер Сарыағаш ауданының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөліміне заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2-тарау. Мемлекеттік органның мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Мақсаттары:
1) ауданның жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары саласындағы мемлекеттік саясатты жүргізу және жолаушылар көлігі мен тасымалдауды ұйымдастыру, автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету.
14. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
- аудандық атқарушы органдардан қажетті құжаттарды, ақпаратты, жергілікті атқарушы органдардың қызметіне қатысты түсініктемелерді сұратуға және алуға, сондай-ақ мемлекеттік органның құзыретіне жатқызылған мәселелерді шешуге ауданның атқарушы органдарының қызметкерлерін қатыстыруға;
- мемлекеттік органдар мен ұйымдарда мүдделерін білдіруге;
- мемлекеттік мекемелерден, мемлекеттің қатысуындағы заңды тұлғалардан және басқа да мемлекеттік мекемелерден, өзінің құзіреті шеңберінде қажетті мәліметтерді сұрауға;
- Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыруға құқылы.
2) міндеттері:
- жергілікті өкілетті және атқарушы органдардың актілерін жасауға қатысу, жолаушылар көлігі мен тасымалдауды ұйымдастыру және автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
- мемлекеттік органның қарауына жатқызылған мәселелер бойынша, мемлекеттік және мемлекеттік емес органдармен және ұйымдармен қызметтік хат алмасуды жүргізу;
- мекеменің құзыреті шегінде жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары кәсіпорындарының қызметін үйлестіруді жүзеге асыру;
- жолаушылар көлігі саласында бағаның қалыптасуына талдау жүргізу;
- халыққа және бюджеттік сала объектілеріне кәсіпорындар ұсынатын жолаушыларды тасымалдауға бағалар мен тарифтердің дәлелділігін келісу және тексеру, олар бойынша қорытындылар беру және баға мен монополияға қарсы саясат бойынша облыстық мемлекеттік комитетке келісуге ұсыныстар енгізу;
- жолаушылар көлігі және автомобиль жолдарымен айналысатын барлық меншік нысандарындағы кәсіпорындар үшін өз құзыреті шегінде нұсқау, кеңес беретін және өзге де сипаттағы құжаттар шығару;
- жолаушылар көлігі жүйесін ұйымдастыру бойынша ұсыныстар әзірлейді және аудан әкімдігінің қарауына енгізеді;
- автобустарды, шағын автобустарды және таксилерді қолдану арқылы жолаушылар тасымалын ұйымдастыру;
- аудан ішінде жолаушылар мен жүктерді тұрақты тасымалдау маршруттарына қызмет көрсету құқығына конкурстарды ұйымдастыру;
- автомобиль жолдарын дамытудың жоспарлары мен бағдарламаларын әзірлеу және оны іске асыру;
- Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес басқа да өкілеттіліктерді жүзеге асыру.
15. Функциялары:

1) обеспечение функционирования автомобильных дорог улично-дорожной сети района;
2) развитие транспортной инфраструктуры для обеспечения безопасности дорожного движения;
3) организация пассажирских перевозок на регулярных маршрутах районного пассажирского транспорта и такси;
4) обеспечение функционирования автомобильных дорог местного значения, улиц района и иных населҰнных пунктов;
5) развитие транспортной инфраструктуры, обеспечение пассажирских перевозчиков всех форм собственности диспетчерской службой и остановочными павильонами (остановками) соответствующими требованиями безопасной перевозки пассажиров, техники безопасности и санитарным нормам;
6) выполнением принятых решений и предписаний по устранению выявленных нарушений;
7) обеспечивают соблюдение единых требований в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности, требований по управлению данными.
3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа
16. Руководство отдела пассажирского транспорта и автомобильных дорог Сарыагашского района осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на отдел пассажирского транспорта и автомобильных дорог Сарыагашского района задач и осуществление им своих функций.
17. Первый руководитель отдела пассажирского транспорта и автомобильных дорог Сарыагашского района назначается на должность и освобождается от должности в соответствии законодательными актами Республики Казахстан.
18. Первый руководитель отдела пассажирского транспорта и автомобильных дорог Сарыагашского района не иметь заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия первого руководителя отдела пассажирского транспорта и автомобильных дорог Сарыагашского района:
1) утверждает планы работ государственного учреждения;
2) действует от имени государственного учреждения;
3) выдает доверенности;
4) в установленном законодательством порядке поощряет работников государственного учреждения и налагает на них дисциплинарные взыскания;
5) издает приказы, подписывает служебную документацию в пределах своей компетенции;
6) утверждает внутренний трудовой распорядок государственного учреждения;
7) осуществляет контроль над соблюдением Закона Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан" в государственном учреждении;
8) осуществляет личный прием граждан;
9) осуществляет полномочия, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан;

1) ауданның көше-жол желілеріндегі автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
2) жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін көлік инфрақұрылымын дамыту;
3) ауданының жолаушылар көлігі мен таксидің тұрақты бағыттарына жолаушылар тасымалын ұйымдастыру;
4) жергілікті маңызы бар автомобиль жолдарының, аудан көшелерінің және өзге де елді мекендер көшелерінің жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
5) көлік инфроқұрылымын дамыту, барлық меншік нысандарындағы жолаушыларды тасымалдаушыларды жолаушыларды тасымалдау қауіпсіздігінің, қауіпсіздік техникасымен санитарлық нормалардың талаптарына сәйкес келетін диспетчерлік қызметпен және аялдау павильондарымен (аялдамалармен) қамтамасыз ету;
6) анықталған бұзушылықтарды жою бойынша қабылданған шешімдер мен нұсқамалардың орындалуына;
7) ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптардың, деректерді басқару жөніндегі талаптардың сақталуын қамтамасыз етеді.
3-тарау. Мемлекеттік органның бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Сарыағаш ауданының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімін басқаруды бірінші басшы жүзеге асырады, ол Сарыағаш ауданының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөліміне жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруға дербес жауапты болады.
17. Сарыағаш ауданының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімінің бірінші басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады.
18. Сарыағаш ауданының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімінің бірінші басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасарлары жоқ.
19. Сарыағаш ауданының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі бірінші басшысының өкілеттілігі:
1) мемлекеттік мекеменің жұмыс жоспарларын бекітеді;
2) мемлекеттік мекеменің атынан әрекет етеді;
3) сенімхаттар береді;
4) заңнамамен белгіленген тәртіпте мемлекеттік мекеменің қызметкерлерін көтермелейді және оларға тәртіптік жаза береді;
5) өз құзыреті шегінде бұйрықтар шығарады, қызметтік құжаттарға қол қояды;
6) мемлекетік мекеменің ішкі еңбек тәртібін бекітеді;
7) мемлекеттік мекемеде Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Заңының сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
8) азаматтарды жеке қабылдауды жүзеге асырады;
9) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген өкілеттіктерді жүзеге асырады;

10) несет персональную ответственность за непринятие мер по противодействию коррупции.
Исполнение полномочий первого руководителя отдела пассажирского транспорта и автомобильных дорог Сарыагашского района в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
4. Имущество государственного органа
20. Отдел пассажирского транспорта и автомобильных дорог Сарыагашского района может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество отдела пассажирского транспорта и автомобильных дорог Сарыагашского района формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
21. Имущество, закреплҰнное за отделом пассажирского транспорта и автомобильных дорог Сарыагашского района, относится к коммунальной собственности.
22. Отдел пассажирского транспорта и автомобильных дорог Сарыагашского района вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение государственного органа
23. Реорганизация и упразднение отдела пассажирского транспорта и автомобильных дорог Сарыагашского района осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 4
К постановлению акимата
Сарыагашского района
от "____" _________ 2025 года
№_____
ПОЛОЖЕНИЕ о государственном учреждении "Отдел внутренней политики Сарыагашского района" 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Отдел внутренней политики Сарыагашского района" (далее – отдел внутренней политики Сарыагашского района) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере внутренней политики района.
2. Отдел внутренней политики Сарыагашского района не имеет ведомств.
3. Отдел внутренней политики Сарыагашского района осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Отдел внутренней политики Сарыагашского района является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

10) сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл бойынша шаралар қабылдамағаны үшін дербес жауапты болады.
Сарыағаш ауданының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі бірінші басшысы болмаған кезенде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
4. Мемлекеттік органның мүлкі
20. Сарыағаш ауданының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімінің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Сарыағаш ауданының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімінің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
21. Сарыағаш ауданының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөліміне бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
22. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Сарыағаш ауданының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзге де тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
23. Сарыағаш ауданының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Сарыағаш ауданы әкімдігінің
"19" тамыздағы 2025 жылғы
№282 қаулысына 4-қосымша
"Сарыағаш ауданының ішкі саясат бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ЕРЕЖЕ 1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Сарыағаш ауданының ішкі саясат бөлімі" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Сарыағаш ауданының ішкі саясат бөлімі) ауданның ішкі саясат саласында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Сарыағаш ауданының ішкі саясат бөлімінің ведомстволары жоқ.
3. Сарыағаш ауданының ішкі саясат бөлімі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Сарыағаш ауданының ішкі саясат бөлімі ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.

5. Отдел внутренней политики Сарыагашского района вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Отдел внутренней политики Сарыагашского района вправе выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Отдел внутренней политики Сарыагашского района по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя отдела внутренней политики Сарыагашского района и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности отдела внутренней политики Сарыагашского района утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, Туркестанская область, Сарыагашский район, город Сарыагаш, улица С.Исмайлова, дом №37, индекс 160900.
10. Настоящее положение является учредительным документом отдела внутренней политики Сарыагашского района.
11. Финансирование деятельности отдела внутренней политики Сарыагашского района осуществляется из республиканского и местных бюджетов, бюджета (сметы расходов) Национального Банка Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Отделу внутренней политики Сарыагашского района запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями отдела внутренней политики Сарыагашского района.
Если, отделу внутренней политики Сарыагашского района законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
2. Задачи и полномочия государственного органа
13. Задачи
-координация работы по разработке и реализации программы по пропаганде и разъяснению законодательства Республики Казахстан, государственной внутренней политики по вопросам внутренней политики, общественно-политической сферы;
- осуществление иных задач, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
14. Полномочия:
1) права:
- запрашивать и получать необходимую информацию от государственных органов и организаций для осуществления возложенных на него задач;
- в соответствии законодательством Республики Казахстан осуществляет иные полномочия.
2) обязанности:
- соблюдение норм действующего законодательства Республики Казахстан;
- участвует в формировании общественно-политической стабильности, а также в формировании и реализации государственной политики по укреплению суверенитета государства, демократизации общественных процессов и консолидации общества;
- осуществляет контроль за исполнением в районе актов и поручений отдела внутренней политики Сарыагашского района и должностных лиц по вопросам, касающимся хода реализации внутренней политики государства, а также компетенции президента и Правительства Республики Казахстан, акимата, акимата области и района, отдела внутренней политики Сарыагашского района Управления общественного развития Туркестанской области;
- участвует в укреплении демократических институтов в обществе, разъяснении и пропаганде основных приоритетных направлений Стратегии развития Казахстана до 2050 года;
- координирует работу по разработке и реализации программы по пропаганде и разъяснению законодательства Республики Казахстан, государственной внутренней политики по вопросам внутренней политики, общественно-политической сферы;
- разрабатывает концептуальные обоснования и практические рекомендации в области внутренней политики, а также предложения по консолидации общества на основе долгосрочных приоритетов развития Казахстана, уникальных гражданских структур;
- проводит всестороннее и правильное исследование, обобщение и анализ происходящих в районе общественно – политических процессов и хода их развития;
- координирует деятельность районных средств массовой информации по реализации государственной информационной политики на районном уровне, выполнению государственного заказа, его проведению;
- проводит социально-политические исследования, направленные на прогноз общественно-политической ситуации в районе;
- взаимодействует с общественными объединениями и неправительственными организациями, политическими партиями, общественно-политическими и религиозными организациями, профессиональными союзами, СМИ, представителями общественности;
- обеспечивает согласованное взаимодействие в деятельности органов государственного управления и негосударственных структур по реализации государственной политики в области социального развития, в сфере образования и спорта, культуры и развития языков;
- осуществляет работу постоянных комиссий при заместителе акима района;
- качественное и своевременное исполнение актов и поручений Президента, Правительства Республики Казахстан и иных центральных исполнительных органов, а также акима и акимата области;
- обеспечение качественного и своевременного оказания государственных услуг;
- осуществление функций органа государственного управления в отношении учреждений;
- координация деятельности подчиненного учреждения;
- запрашивает в установленном порядке у государственных органов и должностных лиц, других организаций и граждан информацию, необходимую для выполнения своей деятельности, участвует в разработке вопросов, относящихся к компетенции отдела внутренней политики Сарыагашского района, создает временные рабочие группы для выработки соответствующих предложений;
- вносит предложения акиму района по совершенствованию деятельности отдела внутренней политики Сарыагашского района в сфере внутренней политики, осуществляет разработку информационного анализа и других материалов по вопросам, касающимся отдела внутренней политики Сарыагашского района;
- отдел внутренней политики Сарыагашского района по вопросам, касающимся сферы деятельности, дает рекомендации соответствующим государственным органам и должностным лицам, контролирует их исполнение, а также участвует в мероприятиях, проводимых местными исполнительными органами;
- осуществляет финансирование районных программ по реализации молодежной политики и государственного заказа на проведение информационной политики на районном уровне;
- оказывает организационно-методическую, информационную и иную помощь должностным лицам отдела внутренней политики Сарыагашского района по вопросам внутренней политики, соблюдения прав граждан и другим вопросам, входящим в компетенцию отдела внутренней политики Сарыагашского района;
- проводит заседания по вопросам, входящим в компетенцию отдела внутренней политики Сарыагашского района;
- осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

5. Сарыағаш ауданының ішкі саясат бөлімі азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. Сарыағаш ауданының ішкі саясат бөлімі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес, уәкілеттілік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. Сарыағаш ауданының ішкі саясат бөлімі өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Сарыағаш ауданының ішкі саясат бөлімі басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасы заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. Сарыағаш ауданының ішкі саясат бөлімінің құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Түркістан облысы, Сарыағаш ауданы, Сарыағаш қаласы, С.Исмайлов көшесі №37 үй, индекс 160900.
10. Осы ереже Сарыағаш ауданының ішкі саясат бөлімінің құрылтай құжаты болып табылады.
11. Сарыағаш ауданының ішкі саясат бөлімінің қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес республикалық және жергілікті бюджеттерден, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бюджетінен (шығыстар сметасынан) жүзеге асырылады.
12. Сарыағаш ауданының ішкі саясат бөліміне кәсіпкерлік субъектілерімен Сарыағаш ауданының ішкі саясат бөлімінің өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер Сарыағаш ауданының ішкі саясат бөліміне заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2-тарау. Мемлекеттік органның мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Мақсаттары:
- ішкі саясат, қоғамдық-саяси сала мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының заңнамаларын, мемлекеттік ішкі саясатты насихаттау және түсіндіру жөніндегі бағдарламаны әзірлеу және іске асыру жөніндегі жұмыстарды үйлестіру;
- Қазақстан Республикасының заңнамасымен қарастырылған өзге де міндеттерді жүзеге асыру.
14. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
- өз құзыреті шегінде мемлекеттік органдардан және басқа да ұйымдардан қажетті ақпаратты, құжаттарды және басқа да материалдарды сұрату және алу;
- Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де өкілеттіктерді іске асыруға құқылы.
2) міндеттері:
- Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының нормаларын сақтау;
- қоғамдық саяси тұрақтылықты қалыптастыруға, сондай-ақ мемлекеттің егемендігін нығайту, қоғамдық процестерді демократияландыру және қоғамды топтастыру жөніндегі мемлекеттік саясатты қалыптастыруға және іске асыруға қатысады;
- ауданда Сарыағаш ауданының ішкі саясат бөлімі және лауазымды адамдардың мемлекеттің ішкі саясатын іске асыру барысына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің, әкімдіктің, облыстың және аудан әкімдіктерінің, Түркістан облысының қоғамдық даму басқармасының Сарыағаш ауданының ішкі саясат бөлімі құзырына қатысты мәселелер жөніндегі актілері мен тапсырмаларын орындауына бақылау жасайды;
- қоғамда демократиялық институттарды нығайтуға, Қазақстанды дамытудың 2050 жылға дейінгі Стратегиясының негізгі басым бағыттарын түсіндіруге және насихаттауға қатысады;
- ішкі саясат, қоғамдық-саяси сала мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының заңнамаларын, мемлекеттік ішкі саясатты насихаттау және түсіндіру жөніндегі бағдарламаны әзірлеу және іске асыру жөніндегі жұмыстарды үйлестіріп отырады;
- ішкі саясат саласында тұжырымдамалық негіздемелер және тәжірибелік ұсынбалар, сондай-ақ Қазақстанды дамытудың ұзақ мерзімді басымдықтары, бірегей азаматтық құрылымдар негізінде қоғамды топтастыру жөнінде ұсыныстар әзірлейді;
- ауданда болып жатқан қоғамдық–саяси процестерге және оның даму барысына жан–жақты және дұрыс зерттеу, қорыту және талдау жасайды;
- аудандық деңгейде мемлекеттік ақпараттық саясатты іске асыру, мемлекеттік тапсырысты орындау, оны жүргізу жөнінде аудандық бұқаралық ақпарат құралдарының қызметін үйлестіріп отырады;
- аудандағы қоғамдық–саяси жағдайларды болжауға бағытталған әлеуметтік-саяси зерттеулер жүргізеді;
- қоғамдық бірлестіктер және үкіметтік емес ұйымдармен, саяси партиялармен, қоғамдық-саяси және діни ұйымдармен, кәсіби одақтармен, БАҚ-пен, жұртшылық өкілдерімен өзара әрекеттестікте қимыл жасайды;
- әлеуметтік даму саласында мемлекеттік саясатты іске асыру бойынша, білім беру және спорт, мәдениет және тілдерді дамыту салаларында мемлекеттік басқару органдары мен мемлекеттік емес құрылымдардың қызметіндегі өзара келісілген іс-әрекетті қамтамасыз етеді;
- аудан әкімі орынбасары жанындағы тұрақты комиссиялардың жұмысын іске асырады;
- Қазақстан Республикасы Президентінің, Үкіметінің және өзге де орталық атқарушы органдардың, сондай-ақ облыс әкімінің және әкімдігінің актілері мен тапсырмаларын сапалы және уақытылы орындау;
- мемлекеттік қызметтерді сапалы және уақытылы көрсетуді қамтамасыз ету;
- мекемелерге қатысты мемлекеттік басқару органының функцияларын жүзеге асыру;
- қарамағындағы мекеменің қызметін үйлестіру;
- өзінің қызметін орындау үшін қажетті ақпараттарды мемлекеттік органдардан және лауазым иелерінен, басқа ұйымдар мен азаматтардан белгіленген тәртіппен сұратып алады, Сарыағаш ауданының ішкі саясат бөлімі құзырына қатысты мәселелерді әзірлеуге қатысуға, тиісті ұсыныстар әзірлеу үшін уақытша жұмысшы топтарын құрады;
- ішкі саясат саласында Сарыағаш ауданының ішкі саясат бөлімі қызметін жетілдіру жөнінде аудан әкіміне ұсыныстар енгізеді, Сарыағаш ауданының ішкі саясат бөліміне қатысты мәселелер бойынша ақпараттық талдау және басқа да материалдар әзірлеуді жүзеге асырады;
- Сарыағаш ауданының ішкі саясат бөлімі қызмет саласына қатысты мәселелер бойынша тиісті мемлекеттік органдар мен лауазымды адамдарға ұсыныстар береді, оның орындалуын қадағалайды, сондай–ақ жергілікті атқарушы органдар өткізетін шараларға қатысады;
- аудандық деңгейде ақпараттық саясатты жүргізуге арналған жастар саясаты мен мемлекеттік тапсырысты іске асыру жөніндегі аудандық бағдарламаларды қаржыландыруды жүзеге асырады;
- Сарыағаш ауданының ішкі саясат бөлімі құзырына кіретін ішкі саясат, азаматтардың құқықтарын сақтау және басқа да мәселелер бойынша Сарыағаш ауданының ішкі саясат бөлімі лауазымды тұлғаларына ұйымдастырушылық-әдістемелік, ақпараттық және басқа да көмектер көрсетеді;
- Сарыағаш ауданының ішкі саясат бөлімі құзырына кіретін мәселелер бойынша отырыстар өткізеді;
- Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес басқа да өкілеттіктерді жүзеге асырады.

15. Функции:
1) участвует в государственном регулировании внутриполитических процессов, координирует деятельность местного Сарыагашского районного отдела внутренней политики в области внутренней политики, разрабатывает и организует работу по мониторингу, анализу деятельности общественно – политических партий и других общественных объединений региона и рекомендациям по обеспечению внутриполитической стабильности, консолидации общества, пропаганде и воспитанию казахстанского патриотизма;
2) обеспечивает контроль за исполнением актов Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан, поручений Администрации Президента Республики Казахстан акиматов областей и районов, постановлений, решений и распоряжений управления общественного развития Туркестанской области;
3) участвует в разработке концептуальных документов, разработке и экспертизе проектов актов акимата и акима района по вопросам, входящим в компетенцию отдела внутренней политики Сарыагашского района;
4) участвует в работе акимата района по совершенствованию системы распространения информации о районе, о деятельности органов власти в общественно-политической и экономической сфере;
5) обеспечивает организационную и информационную связь с управлением общественного развития Туркестанской области, соответствующими отделами аппарата акима района по вопросам, входящим в компетенцию отдела внутренней политики Сарыагашского района;
6) отдел внутренней политики Сарыагашского района регулярно отчитывается о проделанной работе перед Управление общественного развития Туркестанской области.
7) осуществляет контроль и координацию по вопросам, входящим в компетенцию отдела внутренней политики Сарыагашского района;
8) осуществляет контроль и надзор на предмет соблюдения требований законодательства Республики Казахстан О некоммерческих организациях.
9) обеспечивает проведение областных и районных общественно–политических, культурных мероприятий;
10) координирует и контролирует деятельность акимов сельских округов, государственных учреждений района, районных средств массовой информации в ходе проведения информационно-пропагандистской работы по вопросам внутренней политики государства;
11) участвует в подготовке материалов к заседанию районного акимата по важным вопросам внутриполитической жизни района;
12) оказывает организационную и методическую, информационную помощь малой Ассамблее и ее секретариату;
13) участвует в разработке и реализации концепций, программ, устанавливающих государственную политику в области внутренней политики, в сфере межэтнических отношений, определяющих соблюдение и обеспечение прав и свобод граждан в Республике Казахстан;

15. Функциялары:
1) ішкі саяси процестерді мемлекеттік реттеуге қатысады, жергілікті Сарыағаш ауданының ішкі саясат бөлімі ішкі саясат саласындағы қызметін үйлестіріп отырады, аймақтағы қоғамдық–саяси партиялар мен басқа да қоғамдық бірлестіктердің қызметіне мониторинг жүргізу, талдау жасау және ішкі саяси тұрақтылықты қамтамасыз ету, қоғамды топтастыру, Қазақстандық патриотизмді насихаттау және соған тәрбиелеу жөніндегі ұсынбалар әзірлейді және жұмыстарды ұйымдастырады;
2) Қазақстан Республикасы Президенті, Қазақстан Республикасы Үкіметі актілерінің, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі тапсырмаларының облыс пен аудан әкімдіктерінің, Түркістан облысының қоғамдық даму басқармасы қаулыларының, шешімдері мен өкімдерінің орындалуын бақылауды қамтамасыз етеді;
3) Сарыағаш ауданының ішкі саясат бөлімі құзырына кіретін мәселелер жөнінде тұжырымдамалық құжаттарды жасауға, аудан әкімдігі мен әкімі актілерінің жобаларын әзірлеуге және сараптауға қатысады;
4) аудан туралы, қоғамдық-саяси және экономикалық салада өкімет органдарының қызметі туралы ақпараттарды тарату жүйесін жетілдіру жөніндегі аудан әкімдігінің жұмысына қатысады;
5) Сарыағаш ауданының ішкі саясат бөлімінің құзырына кіретін мәселелер бойынша Түркістан облысының қоғамдық даму басқармасымен, аудан әкімі аппаратының тиісті бөлімдерімен ұйымдық және ақпараттық байланысты қамтамасыз етеді;
6) Сарыағаш ауданының ішкі саясат бөлімі атқарған жұмыстары жөнінде Түркістан облысының қоғамдық даму басқармасына үнемі есеп беріп отырады;
7) Сарыағаш ауданының ішкі саясат бөлімі құзырына кіретін мәселелер жөнінде бақылауды және үйлестіріп отыруды қамтамыз етеді;
8) Қазақстан Республикасының коммерциялық емес ұйымдар туралы заңнамасы талаптарының сақталуы тұрғысынан бақылауды және қадағалауды жүзеге асырады;
9) облыстық және аудандық қоғамдық –саяси, мәдени шаралардың өткізілуін қамтамасыз етеді;
10) ауылдық округтер әкімдерінің, ауданның мемлекеттік мекемелерінің, аудандық бұқаралық ақпарат құралдарының мемлекеттің ішкі саясаты мәселелері жөніндегі ақпараттық-насихаттық жұмыстарды жүргізу барысындағы қызметін үйлестіріп отырады және бақылау жасайды;
11) ауданның ішкі саяси өміріндегі маңызды мәселелері бойынша аудандық әкімдіктің мәжілісіне материалдар әзірлеуге қатысады;
12) кіші Ассамблеяға және оның хатшылығына ұйымдастырушылық және әдістемелік, ақпараттық көмектер көрсетеді;
13) ішкі саясат саласында, этносаралық қатынастар саласында мемлекеттік саясатты белгілейтін, Қазақстан Республикасында азаматтардың құқықтары мен бостандықтарының сақталуын және қамтамасыз етілуін айқындайтын тұжырымдамалар, бағдарламалар әзірлеуге және іске асыруға қатысады;

14) осуществляет работу по формированию, сбору, обобщению и обобщению информационной базы данных (компьютерной, текстовой) по вопросам, относящимся к компетенции отдела внутренней политики Сарыагашского района;
15) осуществляет связи с политическими партиями, этнокультурными объединениями, неправительственными организациями, правоохранительными, религиозными и другими общественными организациями, общественностью;
16) участвует в разработке и проведении областных и районных научно – практических мероприятий, направленных на укрепление внутриполитической стабильности и демократизацию политических процессов;
17) совместно с подразделениями аппарата акима района выполняет организационно-методическую и научно-исследовательскую работу, входящую в компетенцию отдела внутренней политики Сарыагашского района;
18) обеспечивает соблюдение единых требований в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности, требований по управлению данными;
19) осуществляет иные функции, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа
16. Руководства отдела внутренней политики Сарыагашского района осуществляет первый руководитель, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на отдел внутренней политики Сарыагашского района задач и осуществление им своих функций.
17. Первый руководитель отдела внутренней политики Сарыагашского района назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Первый руководитель отдела внутренней политики Сарыагашского района не имеет заместителя, назначаемого на должность и освобождаемого от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия первого руководителя отдела внутренней политики Сарыагашского района:
1) утверждает планы работы государственного учреждения;
2) действует от имени государственного учреждения;
3) выдает доверенности;
4) поощряет и налагает дисциплинарные взыскания на сотрудников государственного учреждения в порядке, установленном законодательством;
5) в пределах своей компетенции издает приказы, подписывает служебные документы;
6) утверждает внутреннюю трудовую дисциплину государственного учреждения;
7) осуществляет контроль за соблюдением в государственном учреждении Закона Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан";
8) осуществляет личный прием граждан;
9) осуществляет полномочия, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан;

14) Сарыағаш ауданының ішкі саясат бөлімінің құзырына қатысты мәселелер жөнінде ақпараттық мәліметтер базасын (компьютерлік, мәтіндік) қалыптастыру, жинау, жинақтау және қорыту жөніндегі жұмыстарды жүзеге асырады;
15) саяси партиялармен, этно– мәдени бірлестіктермен, үкіметтік емес ұйымдармен, құқық қорғау, діни және басқа да қоғамдық ұйымдармен, жұртшылықпен байланысты жүзеге асырады;
16) ішкі саяси тұрақтылықты нығайтуға және саяси процестерді демократияландыруға бағытталған облыстық және аудандық ғылыми–практикалық шараларды әзірлеуге және өткізуге қатысады;
17) аудан әкімі аппаратының бөлімшелерімен бірлесе отырып, Сарыағаш ауданының ішкі саясат бөлімі құзырына кіретін ұйымдастырушылық-әдістемелік және ғылыми-зерттеу жұмыстарын орындайды;
18) ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптардың, деректерді басқару жөніндегі талаптардың сақталуын қамтамасыз етеді;
19) Қазақстан Республикасының заңнамаларында қарастырылған басқа да қызметтерді жүзеге асырады.
3-тарау. Мемлекеттік органның бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Сарыағаш ауданының ішкі саясат бөлімін басқаруды бірінші басшы жүзеге асырады, ол Сарыағаш ауданының ішкі саясат бөліміне жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруға дербес жауапты болады.
17. Сарыағаш ауданының ішкі саясат бөлімінің бірінші басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымынан босатылады.
18. Сарыағаш ауданының ішкі саясат бөлімінің бірінші басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасары жоқ.
19. Сарыағаш ауданының ішкі саясат бөлімінің бірінші басшысының өкілеттіктері:
1) мемлекеттік мекеменің жұмыс жоспарларын бекітеді;
2) мемлекеттік мекеменің атынан әрекет етеді;
3) сенімхаттар береді;
4) заңнамамен белгіленген тәртіпте мемлекеттік мекеменің қызметкерлерін көтермелейді және оларға тәртіптік жаза береді;
5) өз құзыреті шегінде бұйрықтар шығарады, қызметтік құжаттарға қол қояды;
6) мемлекетік мекеменің ішкі еңбек тәртібін бекітеді;
7) мемлекеттік мекемеде Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Заңының сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
8) азаматтарды жеке қабылдауды жүзеге асырады;
9) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген өкілеттіктерді жүзеге асырады;

10) несет персональную ответственность за непринятие мер по противодействию коррупции.
Исполнение полномочий первого руководителя отдела внутренней политики Сарыагашского района в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
4. Имущество государственного органа.
20. Отдел внутренней политики Сарыагашского района может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество отдела внутренней политики Сарыагашского района формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
21. Имущество, утвержденное за отдела внутренней политики Сарыагашского района, относится к коммунальной собственности.
22. Отдел внутренней политики Сарыагашского района не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение государственного органа
23. Реорганизация и упразднение отдела внутренней политики Сарыагашского района осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Список организаций, находящихся в ведении отдела внутренней политики Сарыагашского района:
1. коммунальное государственное учреждения "Молодежный ресурсный центр" отдела внутренней политики Сарыагашского района.
Приложение 5
к постановлению акимата
Сарыагашского района района
от "____" _________ 2025 года
№_____
ПОЛОЖЕНИЕ о государственном учреждении "Отдел земельных отношений Сарыагашского района" 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Отдел земельных отношений Сарыагашского района" (далее – отдел земельных отношений Сарыагашского района) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере земельных отношений.
2. Отдел земельных отношений Сарыагашского района не имеет ведомств.
3. Отдел земельных отношений Сарыагашского района осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Отдел земельных отношений Сарыагашского района является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

10) сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл бойынша шаралар қабылдамағаны үшін дербес жауапты болады.
Сарыағаш ауданының ішкі саясат бөлімінің бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
4-тарау. Мемлекеттік органның мүлкі
20. Сарыағаш ауданының ішкі саясат бөлімінің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болу мүмкін.
Сарыағаш ауданының ішкі саясат бөлімінің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді коса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
21. Сарыағаш ауданының ішкі саясат бөліміне бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
22. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Сарыағаш ауданының ішкі саясат бөлімі өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату.
23. Сарыағаш ауданының ішкі саясат бөлімін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Сарыағаш ауданының ішкі саясат бөлімінің қарамағындағы ұйымдардың тізбесі:
1. Сарыағаш ауданының ішкі саясат бөлімінің "Жастар ресурстық орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
Сарыағаш ауданы әкімдігінің
"19" тамыздағы 2025 жылғы
№282 қаулысына 5-қосымша
"Сарыағаш ауданының жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ЕРЕЖЕ 1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Сарыағаш ауданының жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Сарыағаш ауданының жер қатынастары бөлімі) жер қатынастары саласындағы басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Сарыағаш ауданының жер қатынастары бөлімінің ведомстволары жоқ.
3. Сарыағаш ауданының жер қатынастары бөлімі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Сарыағаш ауданының жер қатынастары бөлімі ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.

5. Отдел земельных отношений Сарыагашского района вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Отдел земельных отношений Сарыагашского района имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Отдел земельных отношений Сарыагашского района по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя отдела земельных отношений Сарыагашского района и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности отдела земельных отношений Сарыагашского района утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, Туркестанская область, Сарыагашский район, город Сарыагаш, улица Исмаилова, дом №37, индекс 160900.
10. Настоящее положение является учредительным документом отдела земельных отношений Сарыагашского района.
11. Финансирование деятельности отдела земельных отношений Сарыагашского района осуществляется из республиканского и местных бюджетов, бюджета (сметы расходов) Национального Банка Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Отделе земельных отношений Сарыагашского района запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями отдела земельных отношений Сарыагашского района.
Если, отдел земельных отношений Сарыагашского района законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
2. Задачи и полномочия государственного органа
13. Задачи:
1) обеспечение установленные основания, условия и пределы возникновения, изменения и прекращения права собственности на земельный участок и права землепользования, порядка осуществления прав и обязанностей собственников земельных участков и землепользователей;
2) регулирование земельных отношений в целях обеспечения рационального использования и охраны земель, воспроизводства плодородия почв, сохранения и улучшения природной среды;
3) создание условий для равноправного развития всех форм хозяйствования;
4) охрана прав на землю физических и юридических лиц и государства.
14. Полномочия:
1) права:
- представлять интересы в государственных органах и организациях;
- в пределах своей компетенции запрашивать и получать необходимую информацию, документы и иные материалы от государственных органов и других организаций;
- иные права, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.

5. Сарыағаш ауданының жер қатынастары бөлімі азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. Сарыағаш ауданының жер қатынастары бөлімі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. Сарыағаш ауданының жер қатынастары бөлімі өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Сарыағаш ауданының жер қатынастары бөлімі басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. Сарыағаш ауданының жер қатынастары бөлімінің құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Түркістан облысы, Сарыағаш ауданы, Сарыағаш қаласы, Исмаилов көшесі, №37 үй, индекс 160900.
10. Осы Ереже Сарыағаш ауданының жер қатынастары бөлімінің құрылтай құжаты болып табылады.
11. Сарыағаш ауданының жер қатынастары бөлімінің қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес республикалық және жергілікті бюджеттерден, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бюджетінен (шығыстар сметасынан) жүзеге асырылады.
12. Сарыағаш ауданының жер қатынастары бөліміне кәсіпкерлік субъектілерімен Сарыағаш ауданының жер қатынастары бөлімінің өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер Сарыағаш ауданының жер қатынастары бөліміне заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2-тарау. Мемлекеттік органның мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Мақсаттары:
1) белгiлеген жер учаскесiне меншiк құқығы мен жер пайдалану құқығы туындауының, өзгертiлуi мен тоқтатылуының негiздерiн, шарттары мен шектерiн; жер учаскелерiнiң меншiк иелерi мен жер пайдаланушылардың құқықтары мен мiндеттерiн жүзеге асыру тәртiбiн қамтамасыз ету;
2) жердi ұтымды пайдалану мен қорғауды, топырақ құнарлылығын ұдайы қалпына келтiрiп отыруды, табиғи ортаны сақтау мен жақсартуды қамтамасыз ету мақсатында жер қатынастарын реттеу;
3) шаруашылық жүргiзудiң барлық нысандарын тең құқықпен дамыту үшiн жағдайлар жасау;
4) жеке және заңды тұлғалар мен мемлекеттiң жерге құқықтарын қорғау.
14. Өкілеттіктері:
1) Құқықтары:
- мемлекеттік органдар мен ұйымдарда мүдделерін білдіру;
- өз құзыреті шегінде мемлекеттік органдардан және басқа да ұйымдардан қажетті ақпаратты, құжаттарды және басқа да материалдарды сұрату және алу;
- Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де құқықтар;

2) обязанности:
- соблюдать нормы действующего законодательства Республики Казахстан;
- качественно и своевременно исполнять акты и поручения Президента, Правительства Республики Казахстан и иных центральных исполнительных органов, а также акима и акимата области;
- обеспечивать качественное и своевременное оказание государственных услуг;
- осуществлять в отношении учреждений, находящихся в ведении Учреждения, функции органа государственного управления;
- иные обязанности, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
15. Функции:
1) выявление бесхозяйных земельных участков и организация работы по постановке их на учет;
2) реализация государственной политики в области регулирования земельных отношений;
3) подготовка предложений и проектов решений местного исполнительного органа района по предоставлению земельных участков и изменению их целевого назначения;
4) подготовка предложений и проектов решений местного исполнительного органа района по установлению публичных сервитутов для целей недропользования, связанных с геологическим изучением и разведкой полезных ископаемых;
5) подготовка предложений по принудительному отчуждению земельных участков для государственных нужд;
6) определение делимости и неделимости земельных участков;
7) утверждение кадастровой (оценочной) стоимости конкретных земельных участков, продаваемых в частную собственность государством;
8) организация проведения землеустройства и утверждение землеустроительных проектов по формированию земельных участков;
9) организация разработки проектов зонирования земель, проектов и схем по рациональному использованию земель района;
10) организация разработки проектов земельно-хозяйственного устройства территорий населенных пунктов;
11) организация проведения земельных торгов (конкурсов, аукционов);
12) проведение экспертизы проектов и схем районного значения, затрагивающих вопросы использования и охраны земель;
13) составление баланса земель районов, городов областного значения;
14) ведение учета собственников земельных участков и землепользователей, а также других субъектов земельных правоотношений;
15) выдача паспортов земельных участков сельскохозяйственного назначения;
16) заключение договоров купли-продажи и договоров аренды земельного участка и временного безвозмездного землепользования и осуществление контроля за исполнением условий заключенных договоров;
17) подготовка предложений по выдаче разрешений местным исполнительным органом района на использование земельных участков для проведения изыскательских работ в соответствии со статьей-71 Земельного кодекса;

2) Міндеттері:
- Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының нормаларын сақтау;
- Қазақстан Республикасы Президентінің, Үкіметінің және өзге де орталық атқарушы органдардың, сондай-ақ облыс әкімінің және әкімдігінің актілері мен тапсырмаларын сапалы және уақытылы орындау;
- мемлекеттік қызметтерді сапалы және уақытылы көрсетуді қамтамасыз ету;
- мекемелерге қатысты мемлекеттік басқару органының функцияларын жүзеге асыру;
- Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де міндеттер.
15. Функциялары:
1) иесі жоқ жер учаскелерін анықтау және оларды есепке алу жөніндегі жұмысты ұйымдастыру;
2) жер қатынастарын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;
3) ауданның жергілікті атқарушы органының жер учаскелерін беру және олардың нысаналы мақсатын өзгерту жөніндегі ұсыныстары мен шешімдерінің жобаларын дайындау;
4) геологиялық зерттеуге және пайдалы қазбаларды барлауға байланысты жер қойнауын пайдалану мақсаттары үшін жария сервитуттарды белгілеу бойынша ауданның жергілікті атқарушы органы ұсыныстарының және шешімдерінің жобаларын дайындау;
5) мемлекет мұқтажы үшін жер учаскелерін мәжбүрлеп иеліктен шығару жөнінде ұсыныстар дайындау;
6) жер учаскелерінің бөлінетіндігі мен бөлінбейтіндігін айқындау;
7) мемлекет жеке меншікке сататын нақты жер учаскелерінің кадастрлық (бағалау) құнын бекіту;
8) жерге орналастыруды жүргізуді ұйымдастыру және жер учаскелерін қалыптастыру жөніндегі жерге орналастыру жобаларын бекіту;
9) ауданның жерді аймақтарға бөлу жобаларын, жерді ұтымды пайдалану жөніндегі жобалары мен схемаларын әзірлеуді ұйымдастыру;
10) елді мекендер аумағының жер-шаруашылық орналастыру жобаларын әзірлеуді ұйымдастыру;
11) жер сауда-саттығын (конкурстар, аукциондар) жүргізуді ұйымдастыру;
12) жерді пайдалану мен қорғау мәселелерін қозғайтын ауданының маңызы бар жобалар мен схемаларға сараптама жүргізу;
13) ауданның жер балансын жасау;
14) жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушылардың, сондай-ақ жер құқығы қатынастарының басқа да субъектілерінің есебін жүргізу;
15) ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерінің паспорттарын беру;
16) жер учаскесін сатып алу-сату шарттары мен жалдау және жерді уақытша өтеусіз пайдалану шарттарын жасасу және жасалған шарттар талаптарының орындалуын бақылауды жүзеге асыру;
17) Жер кодексінің 71-бабына сәйкес ауданның жергілікті атқарушы органының іздестіру жұмыстарын жүргізу үшін жер учаскелерін пайдалануға рұқсат беруі жөнінде ұсыныстар дайындау;

18) подготовка предложений по переводу сельскохозяйственных угодий из одного вида в другой;
19) выявление земель, неиспользуемых и используемых с нарушением законодательства Республики Казахстан;
20) подготовка предложений по резервированию земель;
21) утверждение земельно-кадастрового плана;
22) обеспечивают соблюдение единых требований в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности, требований по управлению данными;
23) организует и проводит государственный контроль за использованием и охраной земель в отношении собственников земельного участка и землепользователей на землях сельскохозяйственного назначения в соответствии с пунктом 2-2 статьи-147 Земельного кодекса.
3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа.
16. Руководство отдела земельных отношений Сарыагашского района осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на отдел земельных отношений Сарыагашского района задач и осуществление им своих функций.
17. Первый руководитель отдела земельных отношений Сарыагашского района назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Первый руководитель отдел земельных отношений Сарыагашского района не имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия первого руководителя отдел земельных отношений Сарыагашского района;
1) утверждает планы работ государственного учреждения;
2) действует от имени государственного учреждения;
3) выдает доверенности;
4) в установленном законодательством порядке поощряет работников государственного учреждения и налагает на них дисциплинарные взыскания;
5) издает приказы, подписывает служебную документацию в пределах своей компетенции;
6) утверждает внутренний трудовой распорядок государственного учреждения;
7) осуществляет контроль за соблюдением Закона Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан" в государственном учреждении;
8) осуществляет личный прием граждан;
9) осуществляет полномочия, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан;
10) несет персональную ответственность за непринятие мер по противодействию коррупции.
Исполнение полномочий первого руководителя отдела земельных отношений Сарыагашского района в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
4. Имущество государственного органа.

18) ауыл шаруашылығы алқаптарын бір түрден екіншісіне ауыстыру жөнінде ұсыныстар дайындау;
19) пайдаланылмай жатқан және Қазақстан Республикасының заңнамасын бұза отырып пайдаланылып жатқан жерді анықтау;
20) жерді резервке қалдыру жөніндегі ұсыныстарды дайындау;
21) жер-кадастрлық жоспарды бекіту;
22) ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптардың, деректерді басқару жөніндегі талаптардың сақталуын қамтамасыз етеді;
23) Жер кодексінің 147-бабының 2-2-тармағына сәйкес ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерде жер учаскесінің меншік иелері мен жер пайдаланушыларға қатысты жерді пайдалану мен қорғауға мемлекеттік бақылауды ұйымдастырады және жүргізеді.
3-тарау. Мемлекеттік органның бірінші басшысының мәртебесі,өкілеттіктері
16. Сарыағаш ауданының жер қатынастары бөлімін басқаруды бірінші басшы жүзеге асырады, ол Сарыағаш ауданының жер қатынастары бөліміне жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Сарыағаш ауданының жер қатынастары бөлімінің бірінші басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады.
18. Сарыағаш ауданының жер қатынастары бөлімінің бірінші басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасарлары жоқ.
19. Сарыағаш ауданының жер қатынастары бөлімі бірінші басшысының өкілеттіктері:
1) мемлекеттік мекеменің жұмыс жоспарларын бекітеді;
2) мемлекеттік мекеменің атынан әрекет етеді;
3) сенімхаттар береді;
4) заңнамамен белгіленген тәртіпте мемлекеттік мекеменің қызметкерлерін көтермелейді және оларға тәртіптік жаза береді;
5) өз құзыреті шегінде бұйрықтар шығарады, қызметтік құжаттарға қол қояды;
6) мемлекетік мекеменің ішкі еңбек тәртібін бекітеді;
7) мемлекеттік мекемеде Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Заңының сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
8) азаматтарды жеке қабылдауды жүзеге асырады;
9) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген өкілеттіктерді жүзеге асырады;
10) сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл бойынша шаралар қабылдамағаны үшін дербес жауапты болады.
Сарыағаш ауданының жер қатынастары бөлімінің бірінші басшысы болмаған кезенде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
4-тарау. Мемлекеттік органның мүлкі

20. Отдел земельных отношений Сарыагашского района может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество отдела земельных отношений Сарыагашского района формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
21. Имущество, закрепленное за отдела земельных отношений Сарыагашского района относится к коммунальной собственности.
22. Отдел земельных отношений Сарыагашского района вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение государственного органа
23. Реорганизация и упразднение отдела земельных отношений Сарыагашского района осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 6
к постановлению акимата
Сарыагашского района
от "____" _________ 2025 года
№_____
ПОЛОЖЕНИЕ о государственном учреждении "Отдел строительства, архитектуры и градостроительства Сарыагашского района" Общие положения
Сноска. Приложение 6 исключено постановлением акимата Сарыагашского района Туркестанской области от 28.10.2025 № 361 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Приложение 7
к постановлению акимата
Сарыагашского района
от "____" _________ 2025 года
№_____
ПОЛОЖЕНИЕ о государственном учреждении "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Сарыагашского района" 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Сарыагашского района" (далее – отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Сарыагашского района) является испольнительным органом Республики Казахстан, финансируемый из местного бюджета, осуществляющим руководство и в пределах, предусмотренных законадательством, в сфере культуры, развития языков, физической культуры и спорта.
2. Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Сарыагашского района не имеет ведомств.
3. Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Сарыагашского района осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.

20. Сарыағаш ауданының жер қатынастары бөлімінің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Сарыағаш ауданының жер қатынастары бөлімінің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда ) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
21. Сарыағаш ауданының жер қатынастары бөліміне бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
22. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Сарыағаш ауданының жер қатынастары бөлімі өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
23. Сарыағаш ауданының жер қатынастары бөлімі қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Сарыағаш ауданы әкімдігінің
"19" тамыздағы 2025 жылғы
№282 қаулысына 6-қосымша
"Сарыағаш ауданының құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ЕРЕЖЕ 1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 6-қосымша алып тасталды - Түркістан облысы Сарыағаш ауданы әкiмдiгiнiң 28.10.2025 № 361 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Сарыағаш ауданы әкімдігінің
"19" тамыздағы 2025 жылғы
№282 қаулысына 7-қосымша
"Сарыағаш ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ЕРЕЖЕ 1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Сарыағаш ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Сарыағаш ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі) мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі саласындағы басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік орган болып табылады.
2. Сарыағаш ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімінің ведомстволары жоқ.
3. Сарыағаш ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.

4. Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Сарыагашского района является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Сарыагашского района вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Сарыагашского района имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
7. Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Сарыагашского района по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает приказы, оформляемые актами руководителя отдела культуры, развития языков, физической культуры и спорта Сарыагашского района и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности отдела культуры, развития языков, физической культуры и спорта Сарыагашского района утверждаются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, Туркестанская область, Сарыагашскии район, город Сарыагаш, улица Шораулы б/н, индекс 160900.
10. Настоящее положение является учредительным документом отдела культуры, развития языков, физической культуры и спорта Сарыагашского района.
11. Финансирование деятельности отдела культуры, развития языков, физической культуры и спорта Сарыагашского района осуществляется из республиканского и местных бюджетов, бюджета (сметы расходов) Национального Банка Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Отделе культуры, развития языков, физической культуры и спорта Сарыагашского района запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющимися функциями отдела культуры, развития языков, физической культуры и спорта Сарыагашского района.
Если, отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Сарыагашского района законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящие доходы деятельности, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.
2. Задачи и полномочия государственного органа

4. "Сарыағаш ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. Сарыағаш ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. Сарыағаш ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. Сарыағаш ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Сарыағаш ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. Сарыағаш ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімінің құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Түркістан облысы, Сарыағаш ауданы, Сарыағаш қаласы, Шораұлы көшесі н/с, индекс 160900.
10. Осы Ереже Сарыағаш ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімінің құрылтай құжаты болып табылады.
11. Сарыағаш ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімінің қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес республикалық және жергілікті бюджеттерден, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бюджетінен (шығыстар сметасынан) жүзеге асырылады.
12. Сарыағаш ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөліміне кәсіпкерлік субъектілерімен Сарыағаш ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімінің өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер Сарыағаш ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2-тарау. Мемлекеттік органның мақсаттары мен өкілеттіктері

13. Задачи:
1) реализация государственной политики в сфере культуры, развития языков, физической культуры и спорта;
2) обеспечение конституционного права граждан района в культурном обслуживании, создании, использовании и распространении культурных ценностей;
3) обеспечение возрождения, сохранения, развития и распространения казахских и других национальных культур;
4) сохранение историко-культурного наследия и создание условий для их накопления.
5) обеспечение безопасности жизни и здоровья лиц, занимающихся физической культурой и спортом, а также участников и зрителей физкультурно-оздоровительных и спортивных мероприятий и соблюдение общественного порядка в местах проведения спортивно-массовых мероприятий;
6) развитие национальных, технических и прикладных видов спорта;
7) поддержка и стимулирование физической культуры и спорта;
8) развитие научной базы для исследований в области физической культуры и спорта;
9) содействие развитию всех видов спорта с учетом социальной и образовательной функций, а также специфики их структуры, основанной на принципе добровольной деятельности.
14. Полномочия:
1) права:
- при выявлении допущенных нарушений законодательства Республики Казахстан о языках выносит предписания нарушителям об устранении допущенных нарушений в установленные сроки;
- при неисполнении требований предписаний предъявляет иски в порядке гражданского и административного судопроизводства о принуждении исполнить требования предписаний;
- рассмотривает дела об административных правонарушениях и выносить постановления о наложении административного взыскания по выевленныму нарушению законодательства Республики Казахстан о языках согласно Кодексу Республики Казахстан "Об административных правонарушениях";
- представлять интересы в государственных органах и организациях;
- в пределах своей компетенции запрашивать и получать необходимую информацию, документы и иные материалы от государственных органов и других организаций;
- координация деятельности учреждения, находящегося в ведения Учреждения;
- в соответствии законодательством Республики Казахстан осуществляет иные полномочия.
- участвует в планировании, формировании и анализе, а также вправе участвовать в развитии инвестиционных проектов и программ в сфере информатизации государственных органов с целью реализации единой технической политики в сфере информатизации;
2) обязанности:
- соблюдать нормы действующего законодательства Республики Казахстан;
- качественно и своевременно исполнять акты и поручения Президента, Правительства Республики Казахстан и иных центральных исполнительных органов, а также акима и акимата области;
- обеспечивать качественное и своевременное оказание государственных услуг;
- осуществлять в отношении учреждений, находящихся в ведении Учреждения, функции органа государственного управления;
- запрашивать в установленном порядке от государственных органов и должностных лиц, иных организаций и граждан информацию, необходимую для выполнения своих организаций к участию в подготовке вопросов, относящихся к компетенции Государственного органа, создавать временные рабочие группы для выработка соответствующих предложений;
- вносить предложения акиму района по совершенствованию организаций деятельности государственных органов сфере культуры, развития языков, физической культуры и спорта, осуществлять подготовку информационно - аналитических и иных материалов по вопросам, относящимся к ведению Государственного органа;
- вносить представления, относящиеся к сфере деятельности Государственного органа, соответствующим государственным органам и должностным лицам, контролировать их исполнение, a также участвовать в мероприятиях, проводимых местными исполнительными органами;
- осуществлять финансирование государственного заказа на проведение мероприятии в сфере культуры, развития языков, физической культуры и спорта;
- оказывать организационно - методическую, информационную и иную помощь должностным лицам государственных органов, в ведении которых находятся вопросы сферы культуры. развития языков, физической культуры и спорта, соблюдения прав человека и иные вопросы, входящие в компетенцию Государственного органа;
- организует порядок проведения совещании, участвует в заседаниях акимата района;
- обеспечивает освещение деятельности государственного органа в средствах массовой информации;
- осуществлять иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

13. Мақсаттары:
1) аудандағы мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт саласында мемлекеттік саясатты іске асыру;
2) мәдениеттік қызмет көрсетуде, мәдени құндылықтарды құру, қолдану және тарату шеңберінде аудан азаматтарының конституциялық құқықтарын қамтамасыз ету;
3) қазақ және өзге де ұлттық мәдениеттің таралуын, дамытылуын, сақталуын және жандандырылуларын қамтамасыз ету;
4) тарихи-мәдени мұраны сақтау және оның сақталуы үшін жағдай жасау;
5) дене шынықтырумен және спортпен айналысатын адамдардың, сондай-ақ дене шынықтыру-сауықтыру және спорттық іс-шаралардың қатысушылары мен көрермендерінің өмірі мен денсаулығының қауіпсіздігін қамтамасыз ету және спорттық-бұқаралық іс-шараларды өткізу орындарында қоғамдық тәртіпті сақтау;
6) ұлттық, техникалық және қолданбалы спорт түрлерін дамыту;
7) дене шынықтыру мен спортты қолдау және ынталандыру;
8) дене шынықтыру және спорт саласын зерттеу үшін ғылыми базаны дамыту;
9) әлеуметтік және білім беру функцияларын, сондай-ақ ерікті қызмет қағидатына негізделген олардың құрылымының ерекшелігін ескере отырып, спорттың барлық түрлерін дамытуға жәрдемдесу болып табылады.
14. Өкілеттіктері:
1) Құқықтары:
- Қазақстан Республикасының тiл туралы заңнамасын бұзуға жол берілгендігі анықталған жағдайда бұзушыларға белгіленген мерзімде жоюы туралы нұсқама шығару;
- нұсқаманың талаптарын орындамаған жағдайда азаматтық және әкімшілік ic жүргізу тәртібінде нұсқаманың талабын мәжбүрлеп орындау туралы;
- Қазақстан Республикасының "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Кодексіне сәйкес, Қазақстан Республикасының тiл туралы заңнамасын бұзу бойынша әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарау және анықталған заң бұзушылық бойынша әкімшілік жазалауды колдану туралы қаулыны шығару;
- мемлекеттік органдар мен ұйымдарда мүдделерін білдіру;
- өз құзыреті шегінде мемлекеттік органдардан және басқа да ұйымдардан қажетті ақпаратты, құжаттарды және басқа да материалдарды сұрату және алу;
- қарамағындағы мекемелердің қызметін үйлестіру;
- Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыруға құқылы.
- ақпараттандыру саласындағы бiрыңғай техникалық саясатты iске асыру мақсатында жоспарлауға, қалыптастыруға қатысады, сондай-ақ мемлекеттiк органдардың ақпараттандыру саласындағы инвестициялық жобалары және бағдарламаларын талдауға және дамытуға қатысуға құқылы;
2) Міндеттері:
- Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының нормаларын сақтау;
- Қазақстан Республикасы Президентінің, Үкіметінің және өзге де орталық атқарушы органдардың, сондай-ақ облыс әкімінің және әкімдігінің актілері мен тапсырмаларын сапалы және уақытылы орындау;
- мемлекеттік қызметтерді сапалы және уақытылы көрсетуді қамтамасыз ету;
- мекемелерге қатысты мемлекеттік басқару органының функцияларын жүзеге асыру;
- өзінің қызметін орындау үшін қажетті ақпараттарды мемлекеттік органдардан және лауазым иелерінен, басқа ұйымдар мен азаматтардан белгіленген тәртіппен сұратып алады. Мемлекеттік органның құзырына қатысты мәселелерді әзірлеуге қатысуға, тиісті ұсыныстар әзірлеу үшін уақытша жұмысшы топтарын құрады;
- мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спортты дамыту саласында мемлекеттік органдардың қызметін жетілдіру жөнінде аудан әкіміне ұсыныстар енгізеді. Мемлекеттік органға қатысты мәселелер бойынша ақпараттык талдау және басқа да материалдар әзірлеуді жүзеге асырады;
- Мемлекеттік органның қызмет саласына қатысты мәселелер бойынша тиісті мемлекеттік органдар мен лауазымды адамдарға ұсыныстар береді, оның орындалуын қадағалауды, сондай -ақ жергілікті атқарушы органдар өткізетін шараларға қатысады;
- аудандық деңгейде мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт мәселелеріне мемлекеттік тапсырыстарды іске асыруға қаржыландыруды жүзеге асырады;
- Мемлекеттік органның құзырына кіретін мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт саласында азаматтардың құқықтарын сақтау және басқа да мәселелер бойынша мемлекеттік органдардың лауазымды тұлғаларына ұйымдастырушылық- әдістемелік, ақпараттық және басқа да көмектер көрсетеді;
- қарамағындағы мекемелердің қызметін үйлестіру;
- жиналыстарды өткізу тәртібін ұйымдастырады, аудан әкімдігінің отырыстарына қатысады;
- мемлекеттік орган қызметінің бұқаралық ақпарат құралдарына жария етілуін қамтамасыз етеді;
- Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де міндеттер.

15. Функции:
1) осуществляет поддержку и координацию в сфере театрального, музыкального и киноискусства, библиотечного и музейного дела, культурно-досуговой работы;
2) организует работу по учету, охране и использованию культурных ценностей;
3) осуществляет проведение зрелищных культурно-массовых мероприятий района, а также смотров, фестивалей и конкурсов среди любительских творческих объединений;
4) проводит аттестацию государственных организаций районный культуры и спорта;
5) в пределах своей компетенции осуществляет управление коммунальной собственностью в области культуры;
6) выступает заказчиком по строительству, реконструкции и ремонту объектов культурного назначения района;
7) поддерживает и оказывает содействие в материально-техническом обеспечении государственных организаций культуры;
8) вносит предложения о присвоении одной из государственных библиотек района статус "Центральная";
9) проводит мероприятия районного уровня, направленные на развитие государственного и других языков;
10) готовит предложения в исполнительные органы областей о наименовании и переименовании сел, поселков, сельских округов, а также изменении их транскрипции;
11) осуществляют в пределах своей компетенции контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан о языках;
12) создает инфраструктуру для занятий спортом физических лиц по месту жительства и в местах их массового отдыха;
13) проводит районные спортивные соревнования по видам спорта совместно с местными аккредитованными спортивными федерациями;
14) обеспечивает подготовку районных сборных команд по видам спорта и их выступления на областных спортивных соревнованиях;
15) обеспечивает развитие массового спорта и национальных видов спорта на территории района;
16) координирует деятельность районных физкультурно-спортивных организаций на территории района;
17) присваивает спортсменам спортивные разряды: спортсмен 2 разряда, спортсмен 3 разряда, спортсмен 1 юношеского разряда, спортсмен 2 юношеского разряда, спортсмен 3 юношеского разряда;
18) присваивает квалификационные категории: тренер высшего уровня квалификации второй категории, тренер среднего уровня квалификации второй категории, методист высшего уровня квалификации второй категории, методист среднего уровня квалификации второй категории, инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации второй категории, спортивный судья;
19) реализует единый региональный календарь спортивно-массовых мероприятий;

15. Функциялары:
1) театр, музыка және кино өнері, кітапхана және музей ісі, мәдени-демалыс қызмет саласында ауданның мемлекеттік мәдениет ұйымдардың қызметін қолдауды және үйлестіруді жүзеге асырады;
2) мәдени құндылықтарды есепке алу, қорғау және пайдалану жөніндегі жұмысты ұйымдастырады;
3) ауданның сауықтық мәдени-бұқаралық іс-шараларын, сондай-ақ әуесқой шығармашылық бірлестіктер арасында байқаулар, фестивальдер және конкурстар өткізуді жүзеге асырады;
4) ауданның мемлекеттік мәдениет, спорт ұйымдарын аттестаттаудан өткізеді;
5) өз құзыреті шегінде мәдениет саласындағы коммуналдық меншікті басқаруды жүзеге асырады;
6) ауданның мәдени мақсаттағы объектілерінің құрылысы, реконструкциясы және жөнделуі бойынша тапсырысшы болады;
7) мемлекеттік мәдениет ұйымдарын қолдайды және материалдық-техникалық қамтамасыз етуде жәрдем көрсетеді;
8) ауданның мемлекеттік кітапханаларының біріне "Орталық" мәртебесін беру жөнінде ұсыныс дайындайды;
9) мемлекеттiк тiлдi және басқа тiлдердi дамытуға бағытталған аудандық деңгейдегi iс-шараларды жүргiзедi;
10) облыстардың атқарушы органдарына ауылдардың, кенттердiң, ауылдық округтердiң атауы және олардың атауларын өзгерту, сондай-ақ олардың атауларының транскрипциясын өзгерту туралы ұсыныстар дайындайды;
11) өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасындағы тіл туралы заңнамасының сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
12) жеке адамдардың тұрғылықты жері бойынша және олардың көпшілік демалу орындарында спортпен шұғылдануы үшін инфрақұрылым жасайды;
13) аккредиттелген жергілікті спорт федерацияларымен бірлесіп, спорт түрлерi бойынша аудандық спорттық жарыстарды өткiзедi;
14) спорт түрлерi бойынша аудандық құрама командаларды даярлауды және олардың облыстық спорттық жарыстарға қатысуын қамтамасыз етедi;
15) аудан аумағында бұқаралық спортты және ұлттық спорт түрлерiн дамытуды қамтамасыз етеді;
16) аудан аумағында аудандық дене шынықтыру-спорт ұйымдарының қызметiн үйлестiредi;
17) спортшыларға: 2-разрядты спортшы, 3-разрядты спортшы, 1-жасөспірімдік-разрядты спортшы, 2-жасөспірімдік-разрядты спортшы, 3-жасөспірімдік-разрядты спортшы спорттық разрядтарын береді;
18) мынадай: бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi екiншi санатты жаттықтырушы, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi екiншi санатты жаттықтырушы, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi екiншi санатты әдiскер, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi екiншi санатты әдiскер, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi екiншi санатты нұсқаушы-спортшы, спорт төрешiсi біліктілік санаттарын береді;
19) спорттық-бұқаралық iс-шаралардың бірыңғай өңірлік күнтiзбесін iске асырады;

20) координирует организацию и проведение спортивных мероприятий на территории района;
21) осуществляет сбор, анализ и предоставляет местному исполнительному органу области информацию по развитию физической культуры и спорта на территории района по форме и в сроки, установленные законодательством Республики Казахстан;
22) формирует и утверждает районные списки сборных команд по видам спорта по предложениям региональных и местных аккредитованных спортивных федераций;
23) организует медицинское обеспечение официальных физкультурных и спортивных мероприятий;
24) обеспечивает общественный порядок и общественную безопасность при проведении физкультурных и спортивных мероприятий;
25) обеспечивает деятельность районных неспециализированных детско-юношеских школ;
26) обеспечивают соблюдение единых требований в области информационно – коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности, требований по управлению данными;
27) рассмотрение дел об административных правонарушениях законодательства Республики Казахстан о языках;
28) прием и рассмотрение уведомлений о размещении вывески;
29) осуществляет в интересах местного государственного управления иные полномочия, возлагаемые на местные исполнительные органы законодательством Республики Казахстан.
3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа
16. Руководство отдела культуры, развития языков, физической культуры и спорта Сарыагашского района осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Сарыагашского района задач и осуществление им своих функций.
17. Первый руководитель отдела культуры, развития языков, физической культуры и спорта Сарыагашского района назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Первый руководитель отдела культуры, развития языков, физической культуры и спорта Сарыагашского района не имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия первого руководителя отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Сарыагашского района:
1) утверждает планы работ государственного учреждения;
2) действует от имени государственного учреждения;
3) выдает доверенности;
4) в установленном законодательством порядке поощряет работников государственного учреждения и налагает на них дисциплинарные взыскания;

20) аудан аумағында спорттық iс-шараларды ұйымдастыруды және өткiзудi үйлестiредi;
21) аудан аумағында дене шынықтыру мен спортты дамыту жөніндегі ақпаратты жинауды, талдауды жүзеге асырады және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген нысанда және мерзімдерде облыстың жергілікті атқарушы органына ұсынады;
22) аккредиттелген өңірлік және жергілікті спорт федерацияларының ұсыныстары бойынша спорт түрлері бойынша аудандық құрама командаларының тізімдерін қалыптастырады және бекітеді;
23) ресми дене шынықтыру және спорт іс-шараларын медициналық қамтамасыз етуді ұйымдастырады;
24) дене шынықтыру және спорт іс-шараларын өткізу кезінде қоғамдық тәртіп пен қоғамдық қауіпсіздікті қамтамасыз етеді;
25) аудандық мамандандырылмаған балалар-жасөспірімдер мектептерінің қызметін қамтамасыз етеді;
26) ақпараттық–коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптардың, деректерді басқару жөніндегі талаптардың сақталуын қамтамасыз етеді;
27) Қазақстан Республикасының тiл туралы заңнамасын бұзу бойынша әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарау;
28) маңдайшаны орналастыру туралы хабарламаны қабылдау және қарау;
29) жергілікті мемлекеттік басқару мүдделерінде Қазақстан Республикасының заңнамасымен жергілікті атқарушы органдарға жүктелетін өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
3-тарау. Мемлекеттік органның бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Сарыағаш ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімін басқаруды бірінші басшы жүзеге асырады, ол жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Сарыағаш ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімінің бірінші басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады.
18. Сарыағаш ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімінің бірінші басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын орынбасарлары жоқ.
19. Сарыағаш ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімінің бірінші басшысының өкілеттігі:
1) мемлекеттік мекеменің жұмыс жоспарларын бекітеді;
2) мемлекеттік мекеменің атынан әрекет етеді;
3) сенімхаттар береді;
4) заңнамамен белгіленген тәртіпте мемлекеттік мекеменің қызметкерлерін көтермелейді және оларға тәртіптік жаза береді;

5) издает приказы, подписывает служебную документацию в пределах своей компетенции;
6) утверждает внутренний трудовой распорядок государственного учреждения;
7) осуществляет контроль за соблюдением Закона Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан" в государственном учреждении;
8) осуществляет личный прием граждан;
9) осуществляет полномочия, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан;
10) несет персональную ответственность за непринятие мер по противодействию коррупции.
Исполнение полномочий первого руководителя отдела культуры, развития языков, физической культуры и спорта Сарыагашского района в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
4. Имущество государственного органа
20. Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Сарыагашского района может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Сарыагашского района формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
21. Имущество, закрепленное за отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Сарыагашского района относится к коммунальной собственности.
22. Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Сарыагашского района не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение государственного органа
23. Реорганизация и упразднение отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Сарыагашского района осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Перечень организаций, находящихся в ведении отдела культуры, развития языков, физической культуры и спорта Сарыагашского района:
1) государственное коммунальное казенное предприятие "Сарыагашский районный дом культуры" отдела культуры, развития языков, физической культуры и спорта Сарыагашского района;
2) коммунальное государственное учреждение "Централизованная библиотечная система Сарыагашского района" отдела культуры, развития языков, физической культуры и спорта Сарыагашского района;

5) өз құзыреті шегінде банктерде есеп-шоттар ашады, мемлекеттік органның барлық қызметкерлеріне міндетті бұйрықтар шығарады және нұсқаулар береді, қызметтік құжаттарға қол қояды;
6) мемлекеттік мекеменің ішкі еңбек тәртібін бекітеді;
7) мемлекеттік мекемеде Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Заңының сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
8) азаматтарды жеке қабылдауды жүзеге асырады;
9) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерде көзделген өкілеттіктерді жүзеге асырады;
10) сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл бойынша шаралар қабылдамағаны үшін дербес жауапты болады.
Сарыағаш ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімінің бірінші басшысы болмаған кезенде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
4-тарау. Мемлекеттік органның мүлкі
20. Сарыағаш ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімінің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Сарыағаш ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімінің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
21. Сарыағаш ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөліміне бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
22. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Сарыағаш ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
23. Сарыағаш ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Сарыағаш ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімінің қарамағындағы ұйымдардың тізбесі:
1) Сарыағаш ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімінің "Сарыағаш аудандық мәдениет үйі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
2) Сарыағаш ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімінің "Сарыағаш аудандық орталықтандырылған кітапханалар жүйесі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;

3) Коммунальное государственное учреждение "Центр обучения и развития языков" отдела культуры, развития языков, физической культуры и спорта Сарыагашского района.

3) Сарыағаш ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімінің "Тілдерді оқыту және дамыту орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.