О внесении изменений и дополнения в приказ Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 24 мая 2021 года № 356-НҚ "Об установлении объема (перечня) лабораторного оборудования в отдельных отраслях"
Приказ Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 17 октября 2025 года № 298-НҚ
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. В приказ Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 24 мая 2021 года № 356-НҚ "Об установлении объема (перечня) лабораторного оборудования в отдельных отраслях" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22838) внести следующие изменения и дополнение:
заголовок, указанного приказа изложить в следующей редакции:
"Об установлении объема используемого лабораторного оборудования в отдельных отраслях";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Установить:
1) объем используемого лабораторного оборудования в отдельных отраслях согласно приложению 1 к настоящему приказу.
Часть первая настоящего подпункта применяется для испытательных лабораторий (центров) и (или) испытательных лабораторий (центров) органов по подтверждению соответствия, обеспечивающих проведение испытаний объектов технического регулирования на соответствие требованиям технических регламентов;
2) объем используемого лабораторного оборудования, не предусмотренного подпунктом 1) настоящего пункта, принадлежащего на законном основании испытательной лаборатории (центра) органа по подтверждению соответствия, в размере 100 (сто) процентов, обеспечивающего проведение исследований (испытаний) характеристик (показателей) продукции, заявленных в области аккредитации по показателям технических регламентов.
При расчетах объема используемого лабораторного оборудования, предусмотренного частью первой настоящего подпункта, обеспечивающего проведение исследований (испытаний) характеристик (показателей) продукции, на соответствие требованиям технических регламентов, считается отдельно по каждому техническому регламенту.";
дополнить приложением 1 к указанному приказу согласно приложению к настоящему приказу;
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. При расчетах обеспеченности области аккредитации испытательных лабораторий (центров) и (или) испытательных лабораторий (центров) органов по подтверждению соответствия учитывать характеристики (показатели) объектов, требующие применения соответствующего оборудования для их определения.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Признать утратившими силу некоторые приказы по перечню согласно приложению 2 к настоящему приказу.";
в приложении к указанному приказу правый верхний угол изложить в следующей редакции:
"Приложение 2 к приказу
Министра торговли и интеграции
Республики Казахстан
от 24 мая 2021 года № 356-НҚ".

"Жекелеген салалардағы зертханалық жабдықтың көлемін (тізбесін) белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2021 жылғы 24 мамырдағы № 356-НҚ бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2025 жылғы 17 қазандағы № 298-ОД бұйрығы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жекелеген салалардағы зертханалық жабдықтың көлемін (тізбесін) белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2021 жылғы 24 мамырдағы № 356-НҚ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22838 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жекелеген салалардағы пайдаланылатын зертханалық жабдықтың көлемін белгілеу туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жекелеген салаларда пайдаланылатын зертханалық жабдықтың көлемі белгіленсін.
Осы тармақшаның бірінші бөлігі сынақ зертханалары (орталықтары) және (немесе) техникалық реттеу объектілеріне техникалық регламенттер талаптарына сәйкестігі тұрғысынан сынақтар жүргізуді қамтамасыз ететін сәйкестікті растау органдарының сынақ зертханалары (орталықтары) үшін қолданылады;
2) осы тармақшаның 1) тармақшасында көзделмеген, заңды негізде сәйкестікті растау органының сынақ зертханасына (орталығына) тиесілі, техникалық регламенттердің көрсеткіштері бойынша аккредитация саласында мәлімделген өнімнің сипаттамаларына (көрсеткіштеріне) зерттеулер (сынақтар) жүргізуді қамтамасыз ететін, пайдаланылатын зертханалық жабдықтың көлемі 100 (жүз) пайыз мөлшерінде белгіленсін.
Осы тармақшаның бірінші бөлігінде көзделген, техникалық регламенттердің талаптарына сәйкестігі тұрғысынан өнімнің сипаттамаларына (көрсеткіштеріне) зерттеулер (сынақтар) жүргізуді қамтамасыз ететін, пайдаланылатын зертханалық жабдықтың көлемін есептеу кезінде әрбір техникалық регламент бойынша бөлек саналады.";
осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес көрсетілген бұйрыққа 1-қосымшамен толықтырылсын;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Сынақ зертханалары (орталықтары) және (немесе) сәйкестікті растау органдарының сынақ зертханалары (орталықтары) аккредиттеу саласында қамтамасыз етілуін есептеу кезінде анықтау үшін тиісті жабдықты қолдануды қажет ететін объектілердің сипаттамаларын (көрсеткіштерін) ескеру қажет.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес тізбе бойынша кейбір бұйрықтардың күші жойылды деп танылсын.";
бұйрыққа қосымшада оң жақ жоғарғы бұрыш мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының
Сауда және интеграция
министрінің
2021 жылғы 24 мамырдағы
№ 356-НҚ бұйрығына
2-қосымша".

2. Комитету технического регулирования и метрологии Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан, после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра торговли и интеграции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр торговли и интеграции Республики Казахстан А. Шаккалиев
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство транспорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство промышленности
и строительства Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министра торговли и интеграции
Республики Казахстан
"___" октября 2025 года № _____
Приложение 1 к приказу
Министра торговли и интеграции
Республики Казахстан
от 24 мая 2021 года № 356-НҚ
Объем используемого лабораторного оборудования в отдельных отраслях
Отрасли
Наименование продукции
Код ТН ВЭД ЕАЭС*
Объем используемого лабораторного оборудования, принадлежащего на праве собственности
%
1
2
3
4
1.
Транспорт
Единичные транспортные средства
8703
95
2.
Строительство

2. Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін, оны Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Сауда және интеграция министрі
А. Шаққалиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Көлік министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция
министрінің
2025 жылғы 17 қазандағы
№ 298-од бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция
министрінің
2021 жылғы 24 мамырдағы
№ 356-НҚ бұйрығына
1-қосымша
Жекелеген салалардағы пайдаланылатын зертханалық жабдықтың көлемі
Салалар
Өнім атауы
ЕАЭО СЭҚ ТН коды*
Меншік құқығымен тиесілі зертханалық жабдықтарды пайдалану көлемі, %
1
2
3
4
1
Көлік
Бірлі-жарым көлік құралдары
87
95
2
Құрылыс

Мрамор, травертин, или известковый туф, экауссин и другие известняки для памятников или строительства с удельным весом 2,5 или более, и алебастр, грубо раздробленные или нераздробленные, распиленные или нераспиленные, либо разделенные другим способом на блоки или плиты прямоугольной (включая квадратную) формы
2515
90
3.
Строительство
Гранит, порфир, базальт, песчаник и камень для памятников или строительства прочий, грубо раздробленные или нераздробленные, распиленные или нераспиленные, либо разделенные другим способом на блоки или плиты прямоугольной (включая квадратную) формы
2516
90
4.
Строительство
Известь негашеная, гашеная и гидравлическая, кроме оксида и гидроксида кальция, указанных в товарной позиции 2825
2522
90
5.
Строительство
Портландцемент, цемент глиноземистый, цемент шлаковый, цемент суперсульфатный и аналогичные гидравлические цементы, неокрашенные или окрашенные, готовые или в форме клинкеров
2523
90
6.
Строительство
Брусчатка, бордюрные камни и плиты для мощения из природного камня (кроме сланца)
6801 00 000 0
90
7.
Строительство
Камень, обработанный (кроме сланца) для памятников или строительства, и изделия из него, кроме товаров товарной позиции 6801; кубики для мозаики и аналогичные изделия из природного камня (включая сланец) на основе или без основы; гранулы, крошка и порошок из природного камня (включая сланец), искусственно окрашенные
6802
90
8.
Строительство
Плиты для мощения, плитки облицовочные для полов, печей, каминов или стен керамические; кубики керамические для мозаичных работ и аналогичные изделия, на основе или без нее; керамические изделия отделочные
6907
90
Примечание: * – Товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза.

Үлес салмағы 2,5 немесе одан көп ескерткіштерге немесе құрылысқа арналған мәрмәр, травертин немесе әктас туф, экауссин және басқа әктастар және ірі ұсақталған немесе ұсақталмаған, кесілген немесе кесілмеген не басқа тәсілмен блоктарға немесе тікбұрышты (төртбұрыштыны қоса алғанда) пішінді тақталарға бөлінген алебастр
2515
90
3
Құрылыс
Ескерткіштерге немесе құрылысқа арналған өзге, ірі ұсақталған немесе ұсақталмаған, кесілген немесе кесілмеген не басқа тәсілмен блоктарға немесе тікбұрышты (төрт бұрыштыны қоса алғанда) пішінді тақталарға бөлінген гранит, порфир, базальт, құмтас және тас
2516
90
4
Құрылыс
2825 тауар позициясында көрсетілген кальций оксиді мен гидроксидінен басқа, сөндірілмеген, сөндірілген және гидравликалық әк
2522
90
5
Құрылыс
Боялмаған немесе боялған, дайын немесе клинкерлер пішініндегі портландцемент, глиноземдік цемент, қож цемент, суперсульфатты цемент және ұқсас гидравликалық цементтер
2523
90
6
Құрылыс
Табиғи тастан жасалған төсемтас, жиектастар және төсеуге арналған тақталар (сланецтен басқа)
6801 00 000 0
90
7
Құрылыс
Ескерткіштер немесе құрылыс үшін өңделген тас (сланецтен басқа) және 6801-тауар позициясының тауарларынан басқа, одан жасалған бұйымдар; мозаикаға арналған кубиктер және табиғи тастан (сланецті қоса алғанда) жасалған, негізіндегі немесе онсыз ұқсас бұйымдар; жасанды боялған табиғи тастан (сланецті қоса алғанда) жасалған түйіршіктер, үгінділер және ұнтақ
6802
90
8
Құрылыс
Төсеуге арналған тақталар, едендерге, пештерге, каминдерге немесе қыш қабырғаларға арналған қаптауыш тақтайшалар; мозаикалық жұмыстарға арналған қыш кубиктер және негізіндегі немесе онсыз ұқсас бұйымдар; әрлеу қыш бұйымдары
6907
90
Ескертпе: * – Еуразиялық экономикалық одақтың Сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасы.