7. Управление по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Управления и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности Управления утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, Мангистауская область, город Актау, микрорайон 14, здание № 1, почтовый индекс 130000.
Сноска. Пункт 9 с изменением, внесенным постановлением акимата Мангистауской области от 26.03.2025 № 81 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
10. Настоящее Положение является учредительным документом Управления.
11. Финансирование деятельности Управления осуществляется из местного бюджета в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Управлению запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Управления. Если Управлению законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Задачи и полномочия государственного органа
13. Задачи:
1) реализация государственной политики в области исполнения местного бюджета;
2) полное и своевременное исполнение бюджета по поступлениям и расходам;
3) ведение бюджетного учета, составление бюджетной отчетности по исполнению местного бюджета;
4) управление областной коммунальной собственностью, осуществление мер по ее защите;
5) иные задачи в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
14. Полномочия:
1) права:
принимать обязательные для исполнения акты в пределах своей компетенции;
запрашивать и получать в установленном законодательством порядке от государственных органов, иных организаций, их должностных лиц необходимую информацию и материалы;
создавать комиссии в пределах своей компетенции;
обращаться в суд, предъявлять иски в целях защиты прав и интересов Управления в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
делегировать часть своих полномочий и функций;
осуществлять иные полномочия, предусмотренные законодательными актами, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
2) обязанности:
соблюдать законодательство Республики Казахстан, права и охраняемые законом интересы физических и юридических лиц;
принимать и рассматривать обращения физических и юридических лиц в порядке и сроки, установленные Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан;
обеспечивать своевременное и качественное исполнение поручений Главы государства, Администрации Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан и акима области;
не разглашать информацию, составляющую коммерческую, служебную, иную, охраняемую законом тайну, полученную при осуществлении своих полномочий, за исключением случаев, установленных законами Республики Казахстан;
принимает соответствующие меры по цифровизации и обеспечению информационной безопасности Управления;
осуществление работ по организации, планированию и обеспечению выполнения мероприятий мобилизационной подготовки в пределах компетенции Управления;
обеспечить исполнение требований, предусмотренных Законом РК "О гражданской защите";
осуществлять координацию и контроль деятельности подведомственных организаций Управления.

7. Басқарма өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Басқарма басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. Басқарманың құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Маңғыстау облысы, Ақтау қаласы, 14 шағын аудан, № 1 ғимарат, пошталық индексі 130000.
Ескерту. 9 тармаққа өзгеріс енгізілді - Маңғыстау облысы әкімдігінің 26.03.2025 № 81 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі).
10. Осы Ереже Басқарманың құрылтай құжаты болып табылады.
11. Басқарманың қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Басқармаға кәсіпкерлік субъектілерімен Басқарманың өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер Басқармаға заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2-тарау. Мемлекеттік органның мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Мақсаттары:
1) жергілікті бюджетті атқару саласында мемлекеттік саясатты іске асыру;
2) түсімдер мен шығыстар бойынша бюджетті толық және уақытылы атқару;
3) жергілікті бюджеттің атқарылуы жөніндегі бюджеттік есепті жүргізу, бюджеттік есептілікті жасау;
4) облыстық коммуналдық меншікті басқару, оны қорғау жөніндегі шараларды жүзеге асыру;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де міндеттер.
14. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
өз құзыреті шегінде орындалуы міндетті актілерді қабылдау;
заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік органдардан, өзге ұйымдардан, олардың лауазымды адамдарынан қажетті ақпарат пен материалдарды сұрату және алу;
өз құзыреті шегінде комиссияларды құру;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Басқарманың құқықтары мен мүдделерін қорғау мақсатында сотқа жүгіну, талап арыздар беру;
өз өкілеттіктері мен функцияларының бір бөлігін беру;
заңнамалық актілерде, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыру.
2) міндеттері:
Қазақстан Республикасының заңнамасын, жеке және заңды тұлғалардың құқықтары мен заңмен қорғалатын мүдделерін сақтау;
Қазақстан Республикасының әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінде белгiленген тәртiппен және мерзiмдерде жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерін қабылдау және қарау;
Мемлекет басшысының, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің және облыс әкімінің тапсырмаларын уақтылы және сапалы орындауды қамтамасыз ету;
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайларды қоспағанда, өз өкілеттігін жүзеге асыру кезінде алынған коммерциялық, қызметтік, заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын ақпаратты жария етпеу;
Басқарманы цифрландыру және ақпараттық қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша тиісті шаралар қабылдау;
Басқарманың құзыреті шегінде жұмылдыру дайындығы іс-шараларын ұйымдастыру, жоспарлау және орындалуын қамтамасыз ету жұмыстарын жүзеге асыру;
ҚР "Азаматтық қорғау туралы" Заңында көзделген талаптардың орындалуын қамтамасыз ету;
Басқарманың ведомстволық бағынысты ұйымдарының қызметін үйлестіруді және бақылауды жүзеге асыру.

15. Функции:
1) организует исполнение бюджета области и координирует деятельность администраторов областных бюджетных программ, районов и городов области по исполнению бюджета;
2) осуществляет своевременное перечисление субвенций бюджетам районов и городов области, целевых текущих трансфертов из нижестоящего бюджета на компенсацию потерь вышестоящего бюджета в связи с изменением законодательства, целевых текущих трансфертов из вышестоящего бюджета на компенсацию потерь нижестоящих бюджетов в связи с изменением законодательства;
3) составляет, утверждает сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам;
4) вносит изменения в сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам;
5) составляет и предоставляет ежемесячно отчет об исполнении местного бюджета за отчетный финансовый год в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета, в акимат, ревизионную комиссию области, местный уполномоченный орган области по государственному планированию, уполномоченный орган по внутреннему государственному аудиту;
6) осуществляет возврат неиспользованных (недоиспользованных) в истекшем финансовом году сумм целевых трансфертов, выделенных из республиканского бюджета, по которым Правительством Республики Казахстан не принято решение о дальнейшем их использовании (доиспользовании) в текущем финансовом году;
7) осуществляет возврат неиспользованных (недоиспользованных) в течение финансового года суммы целевых трансфертов на развитие, выделенных в истекшем финансовом году, разрешенных использовать (доиспользовать) по решению Правительства Республики Казахстан;
8) составляет гражданский бюджет на стадии исполнения бюджета;
9) составляет отчет об исполнении планов поступлений и расходов денег от реализации товаров (работ, услуг);
10) составляет отчет о поступлении и расходовании денег от филантропической деятельности и (или) спонсорской деятельности, и (или) меценатской деятельности;
11) составляет отчет о кредиторской и дебиторской задолженностях местного бюджета;
12) осуществляет управление бюджетными деньгами, определяет объемы временно свободных денег и осуществляет их перевод для размещения на депозитном счете Национального банка Республики Казахстан;
13) осуществляет бюджетный мониторинг исполнения расходов бюджета, составляет аналитический отчет об исполнении расходной части бюджета области;

15. Функциялары:
1) облыстың бюджетін атқаруды ұйымдастырады және облыстық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің, облыстың аудандары мен қалаларының бюджеттің атқарылуы жөніндегі қызметін үйлестіреді;
2) облыстың аудандары мен қалаларының бюджеттеріне субвенцияларды, заңнаманың өзгеруіне байланысты жоғары тұрған бюджеттің шығындарын өтеуге төмен тұрған бюджеттен ағымдағы нысаналы трансферттерді, заңнаманың өзгеруіне байланысты төмен тұрған бюджеттің шығындарын өтеуге жоғары тұрған бюджеттен ағымдағы нысаналы трансферттерді уақтылы аударуды жүзеге асырады;
3) төлемдер бойынша түсімдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспарын, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын жасайды және бекітеді;
4) төлемдер бойынша түсімдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспарына, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерістер енгізеді;
5) ай сайын облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қала, астана бюджеттерінің атқарылуы туралы есепті әкімдікке, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тексеру комиссиясына, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органдарына, ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органға ұсынады;
6) республикалық бюджеттен бөлінген, Қазақстан Республикасының Үкіметі ағымдағы қаржы жылы одан әрі пайдалану (толық пайдалану) туралы шешім қабылдамаған нысаналы трансферттердің өткен қаржы жылында пайдаланылмаған (толық пайдаланылмаған) сомаларын қайтаруды жүзеге асырады;
7) өткен қаржы жылында бөлінген, Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша пайдалануға (толық пайдалануға) рұқсат етілген нысаналы трансферттердің қаржы жылы ішінде пайдаланылмаған (толық пайдаланылмаған) сомаларын қайтаруды жүзеге асырады;
8) бюджетті атқару сатысында азаматтық бюджетті жасайды;
9) тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түсетін ақша түсімдері мен шығыстары жоспарларының орындалуы туралы есепті жасайды;
10) филантропиялық қызметтен және (немесе) қайырымдылық көмектен және (немесе) меценаттық қызметтен түсетін ақшаның түсімі мен жұмсалуы туралы есепті жасайды;
11) жергілікті бюджеттің кредиторлық және дебиторлық берешектері туралы есепті жасайды;
12) бюджет ақшасын басқаруды жүзеге асырады, уақытша бос ақша көлемін айқындайды және оларды Қазақстан Республикасы Ұлттық банкінің депозиттік шотына орналастыру үшін аударуды жүзеге асырады;
13) бюджет шығыстары атқарылуының бюджеттік мониторингін жүзеге асырады, облыс бюджетінің шығыс бөлігін орындау туралы талдамалы есепті жасайды;

14) осуществляет ведение бюджетного учета и отчетности;
15) осуществляет мероприятия, направленные на полное и своевременное исполнение бюджетных программ в пределах сумм, утвержденных решением маслихата об областном бюджете на соответствующий финансовый год;
16) по итогам полугодия и финансового года составляет и предоставляет консолидированную финансовую отчетность;
17) организует процесс привлечения денег посредством заимствования;
18) открывает контрольные счета наличности для учета операций, связанных с зачислением поступлений в местный бюджет и проведением расходов из местного бюджета;
19) ведет учет операций по налоговым и неналоговым поступлениям в областной бюджет и отражение их в консолидированной финансовой отчетности;
20) готовит заключения для возврата из бюджета и (или) зачет излишне (ошибочно) уплаченных сумм поступлений по кодам классификации;
21) согласовывает сводный план поступлений и расходов денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении, и справки о внесении изменений в него;
22) вносит предложения по уточнению, корректировке областного бюджета;
23) обеспечивает регистрацию, учет, мониторинг бюджетных кредитов, осуществляет погашение и обслуживание бюджетных кредитов;
24) осуществляет мероприятия по взысканию сумм задолженности по бюджетному кредиту и/или сумм бюджетного кредита, использованных не по целевому назначению местным исполнительным органом;
25) готовит заключения к проектам постановлений акимата Мангистауской области о выделении средств из резерва акимата области;
26) осуществляет возврат неиспользованных средств, полученных из резерва вышестоящего бюджета, с соответствующего кода классификации поступлений бюджета путем восстановления кассовых расходов администратора бюджетной программы вышестоящего бюджета;
27) согласовывает конкурсную документацию местных проектов государственно-частного партнерства по вопросам, входящим в компетенцию;
28) осуществляет мониторинг государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства, в том числе государственных концессионных обязательств, местных исполнительных органов;
29) разрабатывают для утверждения нормативные правовые акты в сфере управления областным коммунальным имуществом в пределах своей компетенции;
30) координирует работу местных исполнительных органов районов, городов областного значения по вопросам, входящим в их компетенцию, в сфере управления районным коммунальным имуществом;

14) бюджеттік есепке алуды және есептілікті жүргізуді жүзеге асырады;
15) тиісті қаржы жылына облыстық бюджет туралы мәслихаттың шешімімен бекітілген сомалар шегінде бюджеттік бағдарламаларды толық және уақтылы орындауға бағытталған іс-шараларды жүзеге асырады;
16) жартыжылдық және қаржылық жылдың қорытындысы бойынша шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасайды және ұсынады;
17) қарыз алу арқылы ақша тарту процесін ұйымдастырады;
18) жергілікті бюджетке түсімдерді есептеужәне жергілікті бюджеттен шығындарды жүргізумен байланысты операцияларды есептеу үшін қолма-қол ақшаның бақылау шоттарын ашу;
19) облыстық бюджетке салық және салықтық емес түсімдер бойынша операциялардың есебін жүргізеді және оларды шоғарыландырылған қаржылық есептілікте көрсетеді;
20) сыныптаманың кодтары бойынша түсiмдердiң артық (қате) төленген сомасын бюджетке қайтару және (немесе) есептеу үшін қорытындыны дайындайды;
21) мемлекеттік мекеменің өз билігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден түсетін ақшаның түсімдері мен шығыстарының жиынтық жоспарын және оған өзгерістер енгізу туралы анықтамаларды келіседі;
22) облыстық бюджетті нақтылау, түзету бойынша ұсыныстар енгізеді;
23) бюджеттік кредиттердің тіркелуін, есепке алынуын, мониторингін қамтамасыз етеді, бюджеттік кредиттердің өтелуін және оған қызмет көрсетуді жүзеге асырады;
24) жергілікті атқарушы органның мақсатқа сай пайдаланбаған бюджеттік кредит бойынша берешегінің сомасын және/немесе бюджеттік кредит сомасын өндіріп алу жөніндегі іс-шараларды жүзеге асырады;
25) облыстық әкімдік резервінен қаражаттарды бөлу туралы Маңғыстау облысы әкімдігінің қаулыларының жобаларына қорытынды дайындайды;
26) жоғары тұрған бюджеттің резервінен алынған, пайдаланылмаған қаражатты жоғары тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің кассалық шығыстарын қалпына келтіру жолымен бюджетке түсетін түсімдер сыныптамасының тиісті кодынан қайтаруды жүзеге асырады;
27) құзыретіне жататын мәселелер бойынша жергілікті мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының конкурстық құжаттамаларын келісу;
28) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары, оның ішінде жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік концессиялық міндеттемелері бойынша мемлекеттік міндеттемелерге мониторинг жүргізу;
29) өз құзыреті шегінде облыстық коммуналдық мүлікті басқару саласындағы нормативтік құқықтық актілерді әзірлейді және бекітеді
30) аудандық коммуналдық мүлікті басқару саласында өздерінің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарының жұмысын үйлестіреді;

31) управляет областным коммунальным имуществом, осуществляют меры по его защите;
32) согласовывает вопросы создания, реорганизации и ликвидации областных коммунальных юридических лиц, а также участия в акционерных обществах и товариществах с ограниченной ответственностью, их создании, реорганизации, ликвидации, отчуждении принадлежащих им акций акционерных обществ, долей участия в уставном капитале товариществ с ограниченной ответственностью;
33) осуществляют контроль и анализ выполнения планов развития контролируемых государством акционерных обществ и товариществ с ограниченной ответственностью, по которым осуществляет права владения и пользования;
34) согласовывают уставы (положения) областных коммунальных юридических лиц, внесение в него изменений и дополнений
35) закрепляет областное коммунальное имущество за областными коммунальными юридическими лицами;
36) дает согласие на создание областными коммунальными юридическими лицами филиалов и представительств;
37) принимают меры по передаче областного коммунального имущества, а также денег в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан в уставный капитал товариществ с ограниченной ответственностью либо в оплату акций акционерных обществ;
38) принимают меры по приобретению акций акционерных обществ и долей участия в уставном капитале товариществ с ограниченной ответственностью в состав областного коммунального имущества;
39) принимают меры по обращению в суд с иском об изъятии памятников истории и культуры у собственника;
40) принимают меры по использованию областного коммунального имущества, в том числе по передаче его в залог, аренду, безвозмездное пользование и доверительное управление;
41) принимают меры по обеспечению контроля за использованием и сохранностью областного коммунального имущества;
42) организуют учет областного коммунального имущества, обеспечивают его эффективное использование;
43) осуществляет приватизацию областного коммунального имущества, обеспечивает оценку объектов приватизации, осуществляет подготовку и заключение договоров купли-продажи объекта приватизации;
44) осуществляют контроль за выполнением доверительным управляющим обязательств по договору доверительного управления областным коммунальным имуществом;
45) принимает решение о передаче имущества между областными коммунальными юридическими лицами;
46) принимает решение о приеме и передаче имущества между областным и районным уровнями коммунальной собственности;

31) облыстық коммуналдық мүлікті басқарады, оны қорғау жөніндегі шараларды жүзеге асырады;
32) облыстық коммуналдық заңды тұлғаларды құру, қайта ұйымдастыру және тарату туралы, сондай-ақ акционерлік қоғамдар мен жауапкершілігі шектеулі серіктестіктерге қатысуы, оларды құру, қайта ұйымдастыру, тарату, акционерлік қоғамдардың өздеріне тиесілі акцияларын, жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің жарғылық капиталындағы қатысу үлестерін иеліктен шығару туралы шешімдер қабылдайды;
33) облыстық мемлекеттік кәсіпорындардың, мемлекет бақылайтын акционерлік қоғамдар мен жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің даму жоспарларының орындалуын бақылау мен талдауды жүзеге асырады;
34) облыстық коммуналдық заңды тұлғалардың жарғысын (ережесін) , оған енгізілетін өзгерістер мен толықтыруларды бекітеді немесе жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын, облыстық коммуналдық мүлікке билік етуге уәкілетті атқарушы органға оcыған уәкілеттік береді;
35) облыстық коммуналдық мүлікті облыстық коммуналдық заңды тұлғаларға бекітіп береді;
36) облыстық коммуналдық заңды тұлғалардың филиалдар мен өкілдіктер құруына келісім береді;
37) облыстық коммуналдық мүлікті, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне сәйкес ақшаны жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің жарғылық капиталына не акционерлік қоғамдардың акцияларын төлеуге беру туралы шешім қабылдайды;
38) акционерлік қоғамдардың акцияларын және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің жарғылық капиталындағы қатысу үлестерін облыстық коммуналдық мүлік құрамына сатып алу туралы шешім қабылдайды;
39) тарих және мәдениет ескерткіштерін меншік иесінен алып қою туралы талап-арызбен сотқа жүгіну туралы шешім қабылдайды;
40) облыстық коммуналдық мүлікті пайдалану туралы, оның ішінде оны кепілге, жалға алуға, өтеусіз пайдалануға және сенімгерлікпен басқаруға беру туралы шешім қабылдайды;
41) облыстық коммуналдық мүліктің пайдаланылуына және сақталуына бақылауды қамтамасыз етеді;
42) облыстық коммуналдық мүліктің есепке алынуын ұйымдастырады, оның тиімді пайдаланылуын қамтамасыз етеді;
43) облыстық коммуналдық мүлікті жекешелендіруді жүзеге асырады, жекешелендіру объектілерін бағалауды қамтамасыз етеді, жекешелендіру объектісінің сатып алу-сату шарттарын дайындау мен жасасуды жүзеге асырады;
44) сенімгерлікпен басқарушының облыстық коммуналдық мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша міндеттемелерін орындауын бақылауды жүзеге асырады;
45) мүлікті облыстық коммуналдық заңды тұлғалардың бір-біріне беруі туралы шешім қабылдайды;
46) мүлікті облыстық және аудандық коммуналдық меншік деңгейлері арасында қабылдау мен табыстау туралы шешім қабылдайды;

47) заключает договоры по предоставлению областного коммунального имущества во временное безвозмездное пользование государственным юридическим лицам;
48) по решению местного исполнительного органа области заключает договор безвозмездного пользования государственным имуществом, в том числе о передаче религиозным объединениям в безвозмездное пользование культовых зданий (сооружений) и иного имущества культового назначения, находящегося в собственности государства;
49) согласовывает списание областного коммунального имущества;
50) координирует работу по принятию имущества в областную коммунальную собственность по договору дарения;
51) осуществляет иные функции в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа
16. Руководство Управления осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Управление задач и осуществление им своих полномочий.
17. Первый руководитель Управления назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Первый руководитель Управления имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия первого руководителя Управления:
1) организует и руководит деятельностью Управления;
2) несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Управление задач и функций, поручений акима области и курирующего заместителя акима области;
3) назначает на должность и освобождает от должности работников Управления, а также руководителей и заместителей учреждений, находящихся в ведении Управления в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
4) обеспечивает соблюдение гендерного баланса при выдвижении мужчин и женщин на руководящие должности;
5) без доверенности действует от имени Управления;
6) представляет интересы Управления в государственных органах, иных организациях;
7) заключает договоры;
8) выдает доверенности;
9) открывает банковские счета;
10) издает в пределах своей компетенции приказы и дает указания, обязательные для исполнения всеми работниками Управления, а также первых руководителей учреждений, находящихся в ведении Управления;
11) применяет меры поощрения и налагает дисциплинарные взыскания на работников Управления, а также руководителей учреждений, находящихся в ведении Управления в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;

47) мемлекеттік заңды тұлғаларға облыстық коммуналдық мүлікті уақытша өтеусіз пайдалануға беру жөніндегі шарттарды жасасады;
48) облыстың жергiлiктi атқарушы органының шешімі бойынша мемлекеттік мүлікті өтеусіз пайдалану, соның ішінде мемлекеттің меншiгіндегі ғибадат үйлерiн (ғимараттарын) және ғибадат ету мақсатындағы өзге де мүлікті дiни бiрлестiктерге өтеусіз пайдалануға беру туралы шартын жасасады;
49) облыстық коммуналдық мүлікті есептен шығаруды келіседі;
50) сыйға тарту шарты бойынша мүлікті облыстық коммуналдық меншікке қабылдау жөнінде жұмысты үйлестіреді;
51) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де функцияларды жүзеге асырады.
3-тарау. Мемлекеттік органның бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Басқарманы басқаруды бірінші басшы жүзеге асырады, ол Басқармаға жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Басқарманың бірінші басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18. Басқарманың бірінші басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасарлары болады.
19. Басқарманың бірінші басшысының өкілеттіктері:
1) Басқарманың қызметін ұйымдастырады және басқарады;
2) Басқармаға жүктелген міндеттер мен қызметтердің, облыс әкімі мен жетекшілік ететін облыс әкімі орынбасарының тапсырмаларының орындалуына дербес жауапты болады;
3) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес Басқарманың қызметкерлерін, сондай-ақ Басқарманың қарамағындағы мекемелердің басшылары мен орынбасарларын жұмысқа қабылдайды және жұмыстан босатады;
4) ерлер мен әйелдерді басшылық қызметке ұсыну кезінде гендерлік теңгерімнің сақталуын қамтамасыз ету;
5) Басқарманың атынан сенімхатсыз әрекет етеді;
6) барлық мемлекеттік органдар мен басқа да ұйымдарда Басқарманың мүддесін білдіреді;
7) келісімшарттар жасасады;
8) сенімхаттар береді;
9) банктік шоттар ашады;
10) өз уәкілеттігі шегінде Басқарманың барлық қызметкерлеріне, сондай-ақ Басқарманың қарамағындағы мекемелердің бірінші басшыларына орындауға міндетті бұйрықтар шығарады және нұсқаулар береді;
11) Басқарманың қызметкерлеріне, сондай-ақ Басқарманың қарамағындағы мекемелердің басшыларына Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте мадақтау шараларын және тәртіптік жаза қолданады;

12) принимает меры по усилению противодействия явлениям коррупции и несет персональную ответственность за нарушение антикоррупционного законодательства;
13) несет ответственность за планирование, обоснование, реализацию и достижение результатов бюджетных программ;
14) несет персональную ответственность за финансово-хозяйственную деятельность и сохранность переданного имущества;
15) осуществляет иные функции, возложенные на него законодательством Республики Казахстан, настоящим Положением и акиматом области. Исполнение полномочий первого руководителя Управления в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с не запрещающим законодательными актами Республики Казахстан.
20. Первый руководитель определяет полномочия своих заместителей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 4. Имущество государственного органа
21. Управление может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Управление формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за Управлением, относится к коммунальной собственности.
23. Управление не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение государственного органа
24. Реорганизация и упразднение Управление осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Перечень организаций, находящихся в ведении Управление
Акционерное общество "Социально-предпринимательская корпорация "Каспий".
Приложение 2 к постановлению акимата Мангистауской области № 57 от "19" февраля 2025 года
ПОЛОЖЕНИЕ
о государственном учреждении "Управление экономики и бюджетного планирования Мангистауской области"
Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Управление экономики и бюджетного планирования Мангистауской области" (далее – Управление) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сферах стратегического, экономического и бюджетного планирования на территории Мангистауской области.
2. Управление не имеет ведомств.
3. Управление осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.

12) сыбайлас жемқорлықтың көріністеріне қарсы әрекеттерді күшейту бойынша шаралар қабылдайды және сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнаманың бұзылуына дербес жауапты болады;
13) бюджеттік бағдарламаларды жоспарлауға, негіздеуге, іске асыруға және нәтижелерге қол жеткізуге жауапты болады;
14) Басқарманың қаржылық-шаруашылық қызметіне және оған берілген мүліктің сақталуына дербес жауапты болады;
15) Қазақстан Республикасының заңнамасымен, осы Ережемен және облыс әкімдігімен оған жүктелген басқа да функцияларды жүзеге асырады;
Басқарманың бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде тыйым салынбаған оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады;
20. Бірінші басшы өз орынбасарларының өкілеттіктерін Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде тыйым салынбаған заңнамаға сәйкес айқындайды.
4-тарау. Мемлекеттік органның мүлкі
21. Басқарманың заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Басқарманың мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
22. Басқармаға бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Басқарма өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
24. Басқарманы қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Басқарма қарамағындағы ұйымдарының тізбесі
"Каспий" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" Акционерлік қоғамы.
Маңғыстау облысы әкімдігінің 2025 жылғы "19" ақпандағы № 57 қаулысына 2 қосымша
"Маңғыстау облысының экономика және бюджеттік жоспарлау басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы
ЕРЕЖЕ
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Маңғыстау облысының экономика және бюджеттік жоспарлау басқармасы" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Басқарма) Маңғыстау облысының аумағында стратегиялық, экономикалық және бюджеттік жоспарлау салаларындағы басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Басқарманың ведомстволары жоқ.
3. Басқарма өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.

4. Управление является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстана и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Управление вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Управление имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Управление по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Управления и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности Управления утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, Мангистауская область, город Актау, микрорайон 14, здание №1, почтовый индекс 130000.
Сноска. Пункт 9 с изменением, внесенным постановлением акимата Мангистауской области от 26.03.2025 № 81 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
10. Настоящее Положение является учредительным документом Управление.
11. Финансирование деятельности Управление осуществляется из местного бюджета в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Управление запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Управления.
Если Управлению законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Задачи и полномочия государственного органа
13. Задачи:
1) формирование стратегических целей и приоритетов, основных направлений социально-экономического развития области;
2) реализация бюджетной политики на основе приоритетов социально-экономического развития области;
3) реализация государственной политики в области регионального развития.
14. Полномочия:
1) права:
принимать обязательные для исполнения акты в пределах своей компетенции;
запрашивать и получать в установленном законодательством порядке от государственных органов, иных организаций, их должностных лиц необходимую информацию и материалы;
создавать комиссии в пределах своей компетенции;
обращаться в суд, предъявлять иски в целях защиты прав и интересов Управления в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
делегировать часть своих полномочий и функций;
осуществлять иные полномочия, предусмотренные законодательными актами, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.

4. Басқарма мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. Басқарма азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. Басқарма Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. Басқарма өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Басқарма басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. Басқарманың құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Маңғыстау облысы, Ақтау қаласы, 14 шағын аудан, №1 ғимарат, пошталық индексі 130009.
Ескерту. 9 тармаққа өзгеріс енгізілді - Маңғыстау облысы әкімдігінің 26.03.2025 № 81 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі).
10. Осы Ереже Басқарманың құрылтай құжаты болып табылады.
11. Басқарманың қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Басқармаға кәсіпкерлік субъектілерімен Басқарманың өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер Басқармаға заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2-тарау. Мемлекеттік органның мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Мақсаттары:
1) облыстың әлеуметтік-экономикалық дамуының стратегиялық мақсаттары мен басымдықтарын, негізгі бағыттарын қалыптастыру;
2) облыстың әлеуметтік-экономикалық даму басымдықтары негізінде бюджеттік саясатты жүзеге асыру;
3) өңірлік даму саласында мемлекеттік саясатты жүзеге асыру.
14. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
өз құзыреті шегінде орындалуы міндетті актілерді қабылдау;
заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік органдардан, өзге ұйымдардан, олардың лауазымды адамдарынан қажетті ақпарат пен материалдарды сұрату және алу;
өз құзыреті шегінде комиссияларды құру;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Басқарманың құқықтары мен мүдделерін қорғау мақсатында сотқа жүгіну, талап арыздар беру;
өз өкілеттіктері мен функцияларының бір бөлігін беру;
заңнамалық актілерде, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыру.

2) обязанности:
соблюдать законодательство Республики Казахстан, права и охраняемые законом интересы физических и юридических лиц;
принимать и рассматривать обращения физических и юридических лиц в порядке и сроки, установленные Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан;
обеспечивать своевременное и качественное исполнение поручений Главы государства, Администрации Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан, акима области;
не разглашать информацию, составляющую коммерческую, служебную, иную, охраняемую законом тайну, полученную при осуществлении своих полномочий, за исключением случаев, установленных законами Республики Казахстан;
принимает соответствующие меры по цифровизации Управления;
осуществление работ по организации, планированию и обеспечению выполнения мероприятий мобилизационной подготовки в пределах компетенции Управления Мангистауской области;
обеспечить исполнение требований, предусмотренных Законом РК "О гражданской защите";
осуществлять координацию и контроль деятельности подведомственных организаций Управления.
15. Функции:
1) осуществляет межотраслевую и межрегиональную координацию разработки и реализации основных направлений социально-экономической политики области, оценку их влияния на основные макроэкономические показатели;
2) проводит регулярный анализ социально-экономического развития области, городов и районов, вырабатывает предложения по улучшению ситуации;
3) осуществляет мониторинг исполнения Общенациональных планов мероприятий по реализации ежегодных посланий Президента Республики Казахстан, других поручений Главы государства, Правительства Республики Казахстан, протокольных поручений центральных государственных и местных исполнительных органов, республиканских планов мероприятий по вопросам экономического развития, в пределах компетенции Управления;
4) осуществляет прогноз бюджетных параметров на трехлетний период, включающий прогноз поступлений и расходов консолидированного и областного бюджетов;
5) готовит экономическое заключение по бюджетным инвестиционным проектам, а также по бюджетным инвестициям посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц;
6) организует подготовку заключений по экономическому обоснованию бюджетных инвестиций, а также инвестиционных предложений администраторов бюджетных программ на разработку (корректировку) технико-экономического обоснования;

2) міндеттері:
Қазақстан Республикасының заңнамасын, жеке және заңды тұлғалардың құқықтары мен заңмен қорғалатын мүдделерін сақтау;
Қазақстан Республикасының әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінде белгiленген тәртiппен және мерзiмдерде жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерін қабылдау және қарау;
Мемлекет басшысының, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің және облыс әкімінің тапсырмаларын уақтылы және сапалы орындауды қамтамасыз ету;
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайларды қоспағанда, өз өкілеттігін жүзеге асыру кезінде алынған коммерциялық, қызметтік, заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын ақпаратты жария етпеу;
Басқарманы цифрландыру және ақпараттық қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша тиісті шаралар қабылдау;
Басқарманың құзыреті шегінде жұмылдыру дайындығы іс-шараларын ұйымдастыру, жоспарлау және орындалуын қамтамасыз ету жұмыстарын жүзеге асыру;
ҚР "Азаматтық қорғау туралы" Заңында көзделген талаптардың орындалуын қамтамасыз ету;
Басқарманың ведомстволық бағынысты ұйымдарының қызметін үйлестіруді және бақылауды жүзеге асыру.
15. Функциялары:
1) облыстың әлеуметтiк-экономикалық саясатының негізгі бағыттарын әзірлеуді және іске асырудың салааралық және өңіраралық үйлестіруді, олардың негізгі макроэкономикалық көрсеткіштерге әсерін бағалауды жүзеге асырады;
2) облыстың, қалалардың және аудандардың әлеуметтiк-экономикалық дамуына тұрақты талдау жүргізеді, ахуалды жақсарту бойынша ұсыныстар әзірлейді;
3) Қазақстан Республикасы Президентінің жыл сайынғы жолдауларын іске асыру жөніндегі жалпыұлттық іс-шаралар жоспарының, Мемлекет басшысының, Қазақстан Республикасы Үкіметінің басқа да тапсырмаларының, орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың хаттамалық тапсырмаларының, экономикалық даму мәселелері жөніндегі республикалық іс-шаралар жоспарының орындалу мониторингін "Маңғыстау облысының экономика және бюджеттiк жоспарлау басқармасы" мемлекеттік мекемесі құзыретінің шегінде жүзеге асырады;
4) шоғырландырылған және облыстық бюджеттердің түсімдері мен шығыстары қамтылған, үшжылдық кезеңге арналған бюджеттік параметрлерінің болжамын жүзеге асырады;
5) заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы іске асырылатын бюджеттік инвестициялық жобалар, сондай-ақ, бюджеттік инвестициялар бойынша экономикалық қорытынды дайындайды;
6) бюджеттiк инвестициялардың экономикалық негіздемесі бойынша қорытындыларды, сондай-ақ бюджеттік бағдарламалар әкімшелерінің техникалық-экономикалық негіздемесін әзірлеуге (түзетуге) арналған инвестициялық ұсыныстарын дайындауды ұйымдастырады;

7) формирует перечень приоритетных местных бюджетных инвестиционных проектов на разработку или корректировку технико-экономических обоснований, а также проводит необходимые экспертизы, которые осуществляются за счет средств соответствующей распределяемой бюджетной программы;
8) формирует перечень приоритетных местных бюджетных инвестиционных проектов (программ) в рамках утверждения проектов областного бюджета;
9) формирует заявки по местным инвестиционным проектам, предлагаемых к финансированию из республиканского бюджета в Министерство национальной экономики Республики Казахстан;
10) проводит экономическую экспертизу проектов контрактов на проведение работ по разведке, добыче, а также совмещенных разведке и добыче общераспространенных полезных ископаемых;
11) составляет и предоставляет в Министерство национальной экономики сводную информацию о ходе реализации бюджетных инвестиций, осуществляемых за счет местного бюджета;
12) реализует в пределах своей компетенции государственную политику в области государственно-частного партнерства;
13) вносят предложения организатору конкурса либо прямых переговоров в отношении местных проектов государственно-частного партнерства для решения вопросов, связанных с соблюдением социально-экономических интересов населения при заключении договор государственно-частного партнерства;
14) вносят проект постановления в акимат области об определении юридического лица по консультативному сопровождению местных проектов государственно-частного партнерства;
15) вносят проект постановления в акимат области об определении юридического лица, уполномоченное на проведение экспертизы бизнес-планов к местным проектам государственно-частного партнерства при прямых переговорах по определению частного партнера, конкурсной документации местных проектов государственно-частного партнерства;
16) формируют перечень проектов государственно-частного партнерства, планируемых к реализации в рамках лимита государственно-частного партнерства;
17) направляют сводный отчет по мониторингу реализации местных проектов в центральный уполномоченный орган по государственному планированию;
18) участвует в прогнозировании поступлений в областной бюджет;
19) готовит предложения об уточнении (корректировке) бюджета области;
20) разрабатывает проекты решений маслихата области по утверждению областного бюджета на соответствующий финансовый год и внесению изменений и дополнений в бюджет;
21) разрабатывает проект постановления акимата области о реализации решений маслихата об утверждении бюджета области на соответствующий финансовый год;

7) техникалық-экономикалық негіздемесін әзірлеуге немесе түзетуге, жергілікті басымдықты бюджеттік инвестициялық жобалардың тізбесін қалыптастырады, сондай-ақ бөлінетін тиісті бюджеттік бағдарламаның қаражаты есебінен жүзеге асырылатын қажетті сараптаманы жүргізеді;
8) облыстық бюджеттің жобаларын бекіту аясында жергiлiктi басымдықты бюджеттiк инвестициялық жобалардың (бағдарламалардың) тiзбесiн қалыптастырады;
9) Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігіне республикалық бюджеттен қаржыландыруға ұсынылатын жергілікті инвестициялық жобалар бойынша өтінім ұсынады;
10) кең таралған пайдалы қазбаларды барлау, өндіру, сондай-ақ бiрлескен барлау және өндіру жұмыстарын жүргізуге арналған келісімшарттар жобаларының экономикалық сараптамасын жүргізеді;
11) жергiлiктi бюджет есебiнен жүзеге асырылатын бюджеттiк инвестициялардың iскe асырылу барысы туралы жиынтық ақпаратты түзіп жасайды және оны Ұлттық экономика министрлігіне ұсынады;
12) өз құзыреті шегінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік саласындағы мемлекеттік саясатты іске асырады;
13) мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттарын жасасу кезінде халықтың әлеуметтік-экономикалық мүдделерінің сақталуына байланысты мәселелерді шешу үшін жергілікті мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларына қатысты конкурсты не тікелей келіссөздерді ұйымдастырушыға ұсыныстар енгізеді;
14) облыс әкімдігіне жергілікті мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын консультациялық қолдау жөніндегі заңды тұлғаны айқындау туралы қаулы жобасын енгізеді;
15) облыс әкімдігіне жекеше әріптесті айқындау жөніндегі тікелей келіссөздер кезінде жергілікті мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларына бизнес-жоспарларға, жергілікті мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының конкурстық құжаттамасына сараптама жүргізуге уәкілетті заңды тұлғаны айқындау туралы қаулы жобасын енгізеді;
16) мемлекеттік-жекешелік әріптестік лимитінің аясында іске асыруға жоспарланған мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының тізбесін қалыптастырады;
17) жергілікті жобаларды іске асыру мониторингі бойынша жиынтық есепті мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға жолдайды;
18) облыстық бюджетке түсетін түсімдердің болжамына қатысады;
19) облыс бюджетiн нақтылау (түзету) туралы ұсыныстар әзiрлейді;
20) тиiстi қаржы жылына арналған облыс бюджетін бекіту және бюджетке өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу жөніндегі облыстық мәслихат шешiмдерiнің жобаларын әзiрлейді;
21) тиiстi қаржы жылына арналған облыс бюджетін бекіту жөніндегі мәслихаттардың шешiмдерiн iскe асыру туралы облыс әкiмдігі қаулысының жобасын әзірлейді;

22) разрабатывает проект решения маслихата области об объемах трансфертов общего характера между областным бюджетом и бюджетами районов и городов на трехлетний период;
23) организует деятельность областной бюджетной комиссии;
24) координирует работу по разработке и корректировке бюджетных программ местных исполнительных органов;
25) прогнозирует поступления в местный бюджет для определения прогнозных параметров доходной части бюджета при формировании и уточнении бюджета;
26) формирует лимит расходов бюджета для текущих бюджетных программ и бюджетных программ развития;
27) рассматривает, анализирует и готовит заключения по бюджетным заявкам администраторов областных бюджетных программ при разработке областного бюджета;
28) рассматривает и готовит предложения по объемам целевых трансфертов и бюджетных кредитов из областного бюджета бюджетам районов и городов;
29) распределяет прогнозные объемы и целевые трансферты бюджетных кредитов, выделяемых из Республиканского бюджета по администраторам бюджетных программ, бюджетам районов и городов;
30) осуществляет анализ функций и штатных расписаний местных исполнительных органов, финансируемых из местного бюджета, вносит предложения по изменению их штатной численности;
31) осуществляет руководство комплексом работ, связанных с оценкой эффективности деятельности местных исполнительных органов, подготовкой предложений и согласованием проектов республиканских нормативно-правовых актов, методических рекомендаций по оценке эффективности;
32) участвует в выработке предложений по формированию государственной политики в сфере управления государственными активами, по совершенствованию системы государственного управления;
33) осуществляет в пределах своей компетенций полномочия на осуществление прав владения и пользования государственным пакетом акций акционерных обществ и долями участия в товариществах с ограниченной ответственностью, субъекта права государственных юридических лиц;
34) подготавливает презентационные материалы о социально-экономическом развитии, инвестиционном потенциале области;
35) взаимодействует с неправительственными организациями по вопросам экономического развития области;
36) осуществляет иные функции, возложенные на Управление законодательством Республики Казахстан;
37) формирует заявки на привлечение грантов на основании государственных, отраслевых программ, программ развития (территории) области;
38) разрабатывает проект прогноза социально-экономического развития области на пятилетний период;

22) облыс бюджеті және қалалар мен аудандар бюджеттерiнiң арасындағы жалпы сипаттағы трансферттердің үшжылдық кезеңге арналған көлемi туралы облыстық мәслихаты шешiмiнің жобасын әзiрлейді;
23) облыстық бюджеттік комиссияның қызметін ұйымдастырады;
24) жергілікті атқарушы органдардың бюджеттік бағдарламаларды әзірлеу және түзету жұмысын үйлестіреді;
25) бюджетті қалыптастыру және нақтылау кезінде бюджеттің кіріс бөлігінің болжамдық параметрлерін айқындау үшін жергілікті бюджеттің түсімдерін болжамдайды;
26) ағымдағы бюджеттiк бағдарламалар мен бюджеттiк даму бағдарламалары үшін бюджет шығыстарының лимиттерiн қалыптастырады;
27) облыстық бюджетті әзiрлеу кезiнде облыстық бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiнiң бюджеттiк өтiнiмдерiн қарайды, талдайды және қорытындылар әзiрлейді;
28) облыстық бюджеттен қалалар мен аудандардың бюджеттерiне берілетін нысаналы трансферттер мен бюджеттiк кредиттер көлемiн қарайды және ұсыныстар дайындайды;
29) республикалық бюджеттен бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiне, аудандар мен қалалар бюджеттерiне бөлiнетiн бюджеттiк кредиттердің болжамды көлемі мен нысаналы трансферттердi бөледі;
30) жеpгiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын жергiлiктi атқарушы органдардың функциялары мен штат кестелерiн талдауды жүзеге асырады, олардың штат санын өзгерту бойынша ұсыныстар енгізеді;
31) жергілікті атқарушы органдар қызметінің тиімділігін бағалауға, ұсыныстар дайындауға және тиімділікті бағалау жөніндегі республикалық нормативтік құқықтық актілердің жобаларын келісуге байланысты жұмыстар кешеніне басшылық етуді жүзеге асырады;
32) мемлекеттік активтерді басқару саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру, мемлекеттік басқару жүйесін жетілдіру жөніндегі ұсыныстарды әзірлеуге қатысады;
33) өз құзыреті шегінде акционерлік қоғамдар акцияларының мемлекеттік пакетіне және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердегі қатысу үлестеріне иелік ету және пайдалану, мемлекеттік заңды тұлғалар субъектілерінің құқықтарын жүзеге асыруға арналған өкілеттіктерді жүзеге асырады;
34) облыстың әлеуметтік-экономикалық дамуы, инвестициялық әлеуеті туралы таныстырылым материалдарын дайындайды;
35) үкіметтік емес ұйымдармен облыстың экономикалық даму мәселелері бойынша өзара іс-қимыл жасайды;
36) Қазақстан Республикасының заңнамасымен Басқармаға жүктелген өзге де функцияларды жүзеге асырады;
37) мемлекеттік, салалық бағдарламалар, аумақтарды дамыту, бағдарламалары негізінде гранттар тартуға арналған өтінімдерді қалыптастырады;
38) облыстың бесжылдық кезеңге арналған әлеуметтік-экономикалық даму болжамының жобасын әзірлейді;

39) координирует работу по разработке, корректировке и реализации программы развития (территории) области, Плана мероприятий по ее реализации, программ развития (территории) городов и районов на пятилетний период;
40) разъясняет основные направления и механизмы государственной политики по вопросам регионального развития;
41) осуществляет мониторинг реализации программ развития (территории) области, планов мероприятий по их реализации, выработку мер по государственной поддержке отдельных территорий (малых и моно-городов, приграничных районов, опорных сельских населенных пунктов);
42) проводит анализ итогов оценки эффективности акимата области по направлению "Достижение целей Программы развития областей и показателей бюджетных программ", вырабатывает меры по улучшению работы.
Сноска. Пункт 15 с изменениями, внесенными постановлением акимата Мангистауской области от 05.08.2025 № 167 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа
16. Руководство Управления осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Управление задач и осуществление им своих полномочий.
17. Первый руководитель Управления назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Первый руководитель Управления имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия первого руководителя Управления:
1) организует и руководит деятельностью Управления;
2) несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Управление задач и функций, поручений акима области и курирующего заместителя акима области;
3) назначает на должность и освобождает от должности работников Управления, а также руководителей и заместителей учреждений, находящихся в ведении Управления в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
4) обеспечивает соблюдение гендерного баланса при выдвижении мужчин и женщин на руководящие должности;
5) без доверенности действует от имени Управления;
6) представляет интересы Управления в государственных органах, иных организациях;
7) заключает договоры;
8) выдает доверенности;
9) открывает банковские счета;
10) издает в пределах своей компетенции приказы и дает указания, обязательные для исполнения всеми работниками Управления, а также первых руководителей учреждений, находящихся в ведении Управления;

39) бесжылдық кезеңге арналған облысты (аумақтарды) дамыту бағдарламасын, оны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын, аудандар мен қалаларды (аумақтарды) дамыту бағдарламаларын әзірлеу, түзету және іске асыру жөніндегі жұмысты үйлестіреді;
40) өңірлік даму мәселелері бойынша мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттары мен тетіктерін түсіндіреді;
41) аумақтық даму бағдарламаларын, оларды іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарларын іске асыру мониторингін, жекелеген аумақтарды (шағын және моноқалаларды, шекара маңындағы аудандарды, тірек ауылдық елді мекендерді) мемлекеттік қолдау шараларын жасауды жүзеге асырады;
42) "Аумақтарды дамыту бағдарламасының мақсаттары мен бюджеттік бағдарламалар көрсеткіштеріне қол жеткізу" бағыты бойынша облыс әкімдігінің тиімділігін бағалау қорытындыларына талдау жүргізеді, жұмысты жақсарту бойынша шаралар әзірлейді.
Ескерту. 15 тармаққа өзгерістер енгізілді - Маңғыстау облысы әкімдігінің 05.08.2025 № 167 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі).
3-тарау. Мемлекеттік органның бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Басқарманы басқаруды бірінші басшы жүзеге асырады, ол Басқармаға жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Басқарманың бірінші басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18. Басқарманың бірінші басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасарлары болады.
19. Басқарманың бірінші басшысының өкілеттіктері:
1) Басқарманың қызметін ұйымдастырады және басқарады;
2) Басқармаға жүктелген міндеттер мен қызметтердің, облыс әкімі мен жетекшілік ететін облыс әкімі орынбасарының тапсырмаларының орындалуына дербес жауапты болады;
3) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес Басқарманың қызметкерлерін, сондай-ақ Басқарманың қарамағындағы мекемелердің басшылары мен орынбасарларын жұмысқа қабылдайды және жұмыстан босатады;
4) ерлер мен әйелдерді басшылық қызметке ұсыну кезінде гендерлік теңгерімнің сақталуын қамтамасыз ету;
5) Басқарманың атынан сенімхатсыз әрекет етеді;
6) барлық мемлекеттік органдар мен басқа да ұйымдарда Басқарманың мүддесін білдіреді;
7) келісімшарттар жасасады;
8) сенімхаттар береді;
9) банктік шоттар ашады;
10) өз уәкілеттігі шегінде Басқарманың барлық қызметкерлеріне, сондай-ақ Басқарманың қарамағындағы мекемелердің бірінші басшыларына орындауға міндетті бұйрықтар шығарады және нұсқаулар береді;

4) обеспечение требований безопасности дорожного движения на автомобильных дорогах областного значения в рамках своей компетенции;
5) координация и регулирование работы, связанной с межобластными перевозками пассажиров и багажа автомобильным транспортом;
6) иные задачи, возложенные законодательством Республики Казахстан.
14. Полномочия:
1) права:
принимать обязательные для исполнения акты в пределах своей компетенции;
запрашивать и получать в установленном законодательством порядке от государственных органов, иных организаций, их должностных лиц необходимую информацию и материалы;
создавать комиссии в пределах своей компетенции;
обращаться в суд, предъявлять иски в целях защиты прав и интересов Управления в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
делегировать часть своих полномочий и функций;
осуществлять иные полномочия, предусмотренные законодательными актами, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
2) обязанности:
соблюдать законодательство Республики Казахстан, права и охраняемые законом интересы физических и юридических лиц;
принимать и рассматривать обращения физических и юридических лиц в порядке и сроки, установленные Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан;
обеспечивать своевременное и качественное исполнение поручений Главы государства, Администрации Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан и акима области;
не разглашать информацию, составляющую коммерческую, служебную, иную, охраняемую законом тайну, полученную при осуществлении своих полномочий, за исключением случаев, установленных законами Республики Казахстан;
принимает соответствующие меры по цифровизации и обеспечению информационной безопасности Управления;
осуществление работ по организации, планированию и обеспечению выполнения мероприятий мобилизационной подготовки в пределах компетенции Управления;
обеспечить исполнение требований, предусмотренных Законом РК "О гражданской защите";
осуществлять координацию и контроль деятельности подведомственных организаций Управления.
15. Функции:
1) реализация государственной политики в сфере автомобильных дорог и дорожной деятельности;
2) организация работ по строительству, реконструкции, ремонту и содержанию автомобильных дорог общего пользования областного значения в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках;
3) строительство, реконструкция, ремонт и содержание подъездных автомобильных дорог областного значения до объектов туристской деятельности, находящихся вне населенных пунктов;

4) өз құзіреті шегінде облыстық маңызы бар автомобиль жолдарында жол қозғалысы қауіпсіздігі талаптарының орындалуын қамтамасыз ету;
5) жолаушылар мен багажды автомобиль көлігімен облысаралық тасымалдауларға байланысты жұмысты үйлестіру және реттеу;
6) Қазақстан Республикасының заңнамасымен жүктелген өзге де мақсаттар.
14. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
өз құзыреті шегінде орындалуы міндетті актілерді қабылдау;
заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік органдардан, өзге ұйымдардан, олардың лауазымды адамдарынан қажетті ақпарат пен материалдарды сұрату және алу;
өз құзыреті шегінде комиссияларды құру;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Басқарманың құқықтары мен мүдделерін қорғау мақсатында сотқа жүгіну, талап арыздар беру;
өз өкілеттіктері мен функцияларының бір бөлігін беру;
заңнамалық актілерде, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыру.
2) міндеттері:
Қазақстан Республикасының заңнамасын, жеке және заңды тұлғалардың құқықтары мен заңмен қорғалатын мүдделерін сақтау;
Қазақстан Республикасының әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінде белгiленген тәртiппен және мерзiмдерде жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерін қабылдау және қарау;
Мемлекет басшысының, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің және облыс әкімінің тапсырмаларын уақтылы және сапалы орындауды қамтамасыз ету;
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайларды қоспағанда, өз өкілеттігін жүзеге асыру кезінде алынған коммерциялық, қызметтік, заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын ақпаратты жария етпеу;
Басқарманы цифрландыру және ақпараттық қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша тиісті шаралар қабылдау;
Басқарманың құзыреті шегінде жұмылдыру дайындығы іс-шараларын ұйымдастыру, жоспарлау және орындалуын қамтамасыз ету жұмыстарын жүзеге асыру;
ҚР "Азаматтық қорғау туралы" Заңында көзделген талаптардың орындалуын қамтамасыз ету;
Басқарманың ведомстволық бағынысты ұйымдарының қызметін үйлестіруді және бақылауды жүзеге асыру.
15. Функциялары:
1) автомобиль жолдары және жол қызметі саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;
2) облыстық маңызы бар, жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарын салу, реконструкциялау, жөндеу және күтіп ұстау жұмыстарын Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес ұйымдастыру;
3) елді мекендерден тыс жердегі туристік қызмет объектілеріне дейін облыстық маңызы бар кірме автомобиль жолдарын салу, реконструкциялау, жөндеу және күтіп-ұстау;

4) управление сетью автомобильных дорог областного значения общего пользования, улиц населенных пунктов;
5) управление дорогами и дорожными предприятиями, находящимися в коммунальной собственности Мангистауской области;
6) осуществление государственного контроля при производстве работ по строительству, реконструкции, ремонту и содержанию автомобильных дорог областного значения;
7) организация производства экспертизы качества работ и материалов при строительстве, реконструкции, ремонте и содержании автомобильных дорог областного, районного значения и улиц населенных пунктов Национальным центром качества дорожных активов;
8) финансирование работ и услуг Национального центра качества дорожных активов в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
9) внесение предложений в акимат области о предоставлении автомобильных дорог общего пользования областного значения или их участков в безвозмездное временное пользование;
10) разработка и внесение на утверждение акимата области порядка и условий классификации автомобильных дорог общего пользования областного и районного значения;
11) разработка и внесение на утверждение акимата области классификации видов работ, выполняемых при содержании, текущем, среднем и капитальном ремонтах улиц населенных пунктов;
12) выдача технического условия для проектирования на пересечение автомобильных дорог общего пользования областного и районного значения каналами, линиями связи и электропередачи, нефтепроводами, газопроводами, водопроводами и железными дорогами, другими инженерными сетями, коммуникациями, а также для строительства подъездных дорог и примыканий к автомобильным дорогам общего пользования областного и районного значения;
13) согласование строительства подъездных дорог и примыканий к дорогам общего пользования областного и районного значения;
14) согласование размещения объектов наружной (визуальной) рекламы в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования областного и районного значения;
15) организация и развитие объектов придорожного сервиса на автомобильных дорогах областного и районного значения;
16) установка автоматизированных станций измерения на автомобильных дорогах общего пользования областного и районного значения, улицах населенных пунктов по согласованию с дорожным органом;
17) обеспечение функционирования автоматизированных станций измерения на автомобильных дорогах общего пользования областного и районного значения, улицах населенных пунктов в порядке, определенном правилами организации работы автоматизированных станций измерения;

4) облыстық маңызы бар, жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының желісін, елді мекендер көшелерін басқару;
5) Облыстың коммуналдық меншігіндегі жолдарды және жол кәсіпорындарын басқару;
6) облыстық маңызы бар автомобиль жолдарын, республикалық маңызы бар қалалардағы, астанадағы көшелерді салу, реконструкциялау, жөндеу және күтіп-ұстау жөніндегі жұмыстарды жүргізу кезінде мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
7) облыстық, аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын және елді мекендердің көшелерін салу, реконструкциялау, жөндеу және күтіп-ұстау кезінде Жол активтерінің сапасы ұлттық орталығының жұмыстар мен материалдардың сапасына сараптама жүргізуін ұйымдастыру;
8) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Жол активтерінің сапасы ұлттық орталығының жұмыстары мен қызметтер көрсетуін қаржыландыру;
9) жалпыға ортақ пайдаланылатын облыстық маңызы бар автомобиль жолдарын немесе олардың учаскелерін өтеусіз уақытша пайдалануға беру бойынша облыс әкімдігіне ұсыныстар енгізу;
10) облыстық және аудандық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарын сыныптау тәртібі мен шарттарын әзірлейді және облыс әкімдігіне бекітуге ұсыну;
11) елді мекендердің көшелерін күтіп ұстау, ағымдағы, орташа және күрделі жөндеу кезінде орындалатын жұмыстар түрлерінің сыныптамасын әзірлейді және облыс әкімдігіне бекітуге ұсыну;
12) жалпыға ортақ пайдаланылатын облыстық және аудандық маңызы бар автомобиль жолдарының, байланыс және электр беру арналарымен, желілерімен, мұнай құбырларымен, газ құбырларымен, су құбырларымен және теміржолдармен, басқа да инженерлік желілермен, коммуникациялармен қиылысуын жобалау үшін, сондай-ақ кірме жолдарды және жалпыға ортақ пайдаланылатын облыстық және аудандық маңызы бар автомобиль жолдарына жалғасатын жолдарды салу үшін техникалық шартты беру;
13) жалпыға ортақ пайдаланылатын облыстық және аудандық маңызы бар жолдарға кiрме жолдарды және жалғасатын жолдарды салуды келісу;
14) сыртқы (көрнекі) жарнама объектілерін облыстық және аудандық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлiнген белдеуінде орналастыруды келісу;
15) облыстық және аудандық маңызы бар автомобиль жолдарында жол бойындағы сервис объектілерін ұйымдастыру және дамыту;
16) жол органымен келісу бойынша жалпыға ортақ пайдаланылатын облыстық және аудандық маңызы бар автомобиль жолдарында, елді мекендердің көшелерінде автоматтандырылған өлшеу станцияларын орнату;
17) автоматтандырылған өлшеу станцияларының жұмысын ұйымдастыру қағидаларында айқындалған тәртіппен жалпыға ортақ пайдаланылатын облыстық және аудандық маңызы бар автомобиль жолдарында, елді мекендердің көшелерінде автоматтандырылған өлшеу станцияларының жұмыс істеуін қамтамасыз ету;

18) организация регулярных междугородных межобластных, межрайонных (междугородных внутриобластных) перевозки пассажиров и багажа, проведение конкурсов на право их обслуживания;
19) реализация государственной политики в сфере автомобильного транспорта;
20) разработка и внесение на утверждение акимата области перечня автомобильных дорог областного значения по согласованию с уполномоченным государственным органом по автомобильным дорогам;
21) согласование перечня автомобильных дорог районного значения;
22) разработка и внесение на утверждение акимата области наименования и индексов автомобильных дорог общего пользования областного значения по согласованию с уполномоченным государственным органом по автомобильным дорогам;
23) согласование наименования и индексов автомобильных дорог районного значения;
24) внесение предложений в акимат области об утверждении маршрутов и расписания движения регулярных межрайонных (междугородных внутриобластных) перевозок пассажиров и багажа;
25) согласование в установленном законодательством порядке маршрутов и расписаний движения по регулярным междугородным межобластным автомобильным перевозкам пассажиров и багажа;
26) осуществление приема уведомлений о начале или прекращении деятельности автовокзалов, автостанций и пунктов обслуживания пассажиров;
27) включение в реестр автовокзалов, автостанций и пунктов обслуживания пассажиров при соответствии требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан и национальными стандартами;
28) принятие решения о прекращении деятельности автовокзалов, автостанций и пунктов обслуживания пассажиров в установленном законодательством порядке;
29) ведение реестра маршрутов регулярных межрайонных (междугородных внутриобластных) перевозок пассажиров и багажа;
30) разработка комплексной схемы развития пассажирского транспорта и проектов организации дорожного движения;
31) осуществление субсидирования убытков перевозчиков при осуществлении социально значимых перевозок пассажиров на межрайонном (междугородном внутриобластном) сообщениях;
32) ведение реестра физических и юридических лиц, подавших уведомление о начале осуществления деятельности по специальной подготовке водителей автотранспортных средств, осуществляющих перевозки опасных грузов в международном и внутриреспубликанском сообщениях;
33) осуществление лицензирования в соответствии с законодательством Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях";

18) жолаушылар мен багажды тұрақты облысаралық қалааралық, ауданаралық (облысiшiлiк қалааралық) , ал республикалық маңызы бар қалаларда, астанада – қалалық және қала маңындағы тасымалдауды ұйымдастырады, оларға қызмет көрсету құқығына конкурстар өткiзу;
19) автомобиль көлігі саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;
20) автомобиль жолдары жөнінде уәкілетті мемлекеттік органмен келісе отырып, облыстық маңызы бар автомобиль жолдарының тізбелерін әзірлеу және облыс әкімдігіне бекітуге ұсыну;
21) аудандық маңызы бар автомобиль жолдарының тiзбелерiн келісу;
22) автомобиль жолдары жөнінде уәкілетті мемлекеттік органмен келісе отырып, облыстық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының атаулары мен индекстерін әзірлеу және облыс әкімдігіне бекітуге ұсыну;
23) аудандық автомобиль жолдарының атаулары мен индекстерін келісу;
24) жолаушылар мен багажды тұрақты ауданаралық (облысiшiлiк қалааралық) тасымалдаулар маршруттарын және қозғалыс кестелерін бекіту туралы облыс әкімдігіне ұсыныс енгізу;
25) жолаушылар мен багажды тұрақты облысаралық қалааралық автомобильмен тасымалдау маршруттарын және жүру кестелерін заңнамада белгіленген тәртіппен келісу;
26) автовокзалдардың, автостанциялардың және жолаушыларға қызмет көрсету пункттерінің қызметті бастағаны немесе тоқтатқаны туралы хабарламаларды қабылдауды жүзеге асыру;
27) Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерімен және ұлттық стандарттармен белгіленген талаптарға сәйкес болған кезде автовокзалдардың, автостанциялардың және жолаушыларға қызмет көрсету пункттерінің тізіліміне енгізу;
28) заңда белгіленген тәртіппен автовокзалдар, автостанциялардың және жолаушыларға қызмет көрсету пункттерінің қызметін тоқтату туралы шешім қабылдау;
29) жолаушылар мен багажды тұрақты ауданаралық (облысiшiлiк қалааралық) , автомобильмен тасымалдау маршруттарының тiзiлiмiн жүргiзу;
30) жолаушылар көлiгiн дамытудың кешендi схемасын және жол қозғалысын ұйымдастыру жобаларын әзiрлеу;
31) жолаушыларды ауданаралық (облысішілік қаларалық) қатынастарда әлеуметтiк мәні бар тасымалдауларды жүзеге асыру кезіндегі тасымалдаушылардың залалдарын субсидиялауды жүзеге асыру;
32) халықаралық және республикаiшiлік қатынастарда қауiптi жүктердi тасымалдауды жүзеге асыратын автокөлiк құралдарының жүргiзушiлерiн арнайы даярлау жөніндегі қызметті жүзеге асыруды бастағаны туралы хабарлама берген жеке және заңды тұлғалардың тізілімін жүргізу;
33) Қазақстан Республикасының "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" заңнамасына сәйкес автомобиль көлігі саласында лицензиялауды жүзеге асыру;

34) применение механизма государственно-частного партнерства;
35) обеспечение безопасности дорожного движения на территории области;
36) организация и проведение комплекса мер по медицинскому обеспечению безопасности дорожного движения и контроль их исполнения;
37) обеспечение выполнения и контроля за всеми видами работ по строительству, реконструкции, ремонту, внедрению и содержанию технических средств регулирования дорожного движения на дорогах областного и районного значения, улицах населенных пунктов;
38) разработка и реализация мероприятий по организации дорожного движения на дорогах;
39) ликвидация последствий дорожно-транспортных происшествий для восстановления дорожного движения на дорогах;
40) обеспечение в градостроительной документации наличие раздела по территориально-транспортному планированию и организации дорожного движения;
41) внесение предложений в акимат области о создании организаций, специализирующихся на обеспечении функционирования интеллектуальных транспортных систем;
42) осуществление мониторинга потерь от дорожно-транспортных происшествий и бюджетных затрат на обеспечение безопасности дорожного движения, а также эффективности принимаемых мер на снижение уровня аварийности на дорогах;
43) обеспечение транспортного планирования с учетом развития устойчивого транспорта;
44) обеспечение внедрения современных интеллектуальных систем управления дорожным движением и городским пассажирским транспортом;
45) установление требований к работе дорожно-эксплуатационных служб в условиях заторов;
46) обеспечение усиления мер государственного контроля в сфере дорожного движения;
47) совершенствование транспортного планирования и организации дорожного движения;
48) внесение предложений в акимат области об определении мест, оборудованные специальными сертифицированными устройствами, предназначенными для взимания оплаты за парковку и учета времени парковки транспортных средств;
49) внесение предложений в акимат области об утверждении тарификации парковок в местах, оборудованных специальными сертифицированными устройствами, предназначенными для взимания оплаты за парковку и учета времени парковки транспортных средств;
50) осуществление контроля за соблюдением правил парковок в местах, оборудованных специальными сертифицированными устройствами, предназначенными для взимания оплаты за парковку и учета времени парковки транспортных средств;
51) по согласованию с территориальными подразделениями уполномоченного органа организация специально отведенных мест для стоянки механических транспортных средств, оснащенных электрическими двигателями, предназначенные для оборудования электрозарядными станциями, обозначаемые дорожными знаками и дорожной разметкой;

34) мемлекеттік-жекешелік әріптестік тетігін қолдану;
35) облыс аумағында жол жүрiсi қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету;
36) облыстық және аудандық маңызы бар жолдарда, елді мекендердің көшелерінде жол жүрісін реттеудің техникалық құралдарын салу, реконструкциялау, жөндеу, енгізу және күтіп-ұстау жөніндегі барлық жұмыс түрлерінің орындалуын және оларды бақылауды қамтамасыз ету;
37) жолдарда жол жүрісін ұйымдастыру жөніндегі іс-шараларды әзірлеу және іске асыру;
38) жолдарда жол жүрісін ұйымдастыру жөніндегі іс-шараларды әзірлеу және іске асыру;
39) жолдарда жол жүрісін қалпына келтіру үшін жол-көлік оқиғаларының зардаптарын жою;
40) қала құрылысы құжаттамасында аумақтық-көліктік жоспарлау және жол жүрісін ұйымдастыру бөлімінің болуын қамтамасыз ету;
41) интеллектуалды көлік жүйелерінің жұмыс істеуін қамтамасыз етуге маманданушы ұйымдар құру жөнінде облыс әкімдігіне ұсыныстар енгізу;
42) жол-көлік оқиғаларынан болған ысыраптың және жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз етуге арналған бюджет шығындарының, сондай-ақ жолдардағы авариялық деңгейін азайту үшін қолданылатын шаралар тиімділігінің мониторингін жүзеге асыру;
43) орнықты көлікті дамытуды ескере отырып, көліктік жоспарлауды қамтамасыз ету;
44) жол жүрісін және қалалық жолаушылар көлігін басқарудың қазіргі заманғы интеллектуалды жүйелерін енгізуді қамтамасыз ету;
45) кептеліс жағдайларында жол-пайдалану қызметтерінің жұмысына қойылатын талаптарды белгілеу;
46) жол жүрісі саласындағы мемлекеттік бақылау шараларын күшейтуді қамтамасыз ету;
47) көліктік жоспарлау мен жол жүрісін ұйымдастыруды жетілдіру;
48) көлік құралдарын орынтұраққа қойғаны үшін ақы алуға және олардың орынтұрақта тұрған уақытын есептеуге арналған сертификатталған арнайы құрылғылармен жабдықталған орындарды айқындау туралы облыс әкімдігіне ұсыныс енгізу;
49) көлік құралдарын орынтұраққа қойғаны үшін ақы алуға және олардың орынтұрақта тұрған уақытын есептеуге арналған сертификатталған арнайы құрылғылармен жабдықталған орындардағы орынтұраққа қою тарифтеуін бекіту туралы облыс әкімдігіне ұсыныс енгізу;
50) көлік құралдарын орынтұраққа қойғаны үшін ақы алуға және олардың орынтұрақта тұрған уақытын есептеуге арналған сертификатталған арнайы құрылғылармен жабдықталған орындарда орынтұраққа қою қағидаларының сақталуын бақылау;
51) уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерімен келісу бойынша электр қозғалтқыштармен жарақтандырылған механикалық көлік құралдарының тоқтап тұруы үшін, электрқуаттау станцияларымен жабдықтауға арналған, жол белгілерімен және жол таңбасымен белгіленетін арнайы бөлінген орындарды ұйымдастыру;

52) внесение предложений в акимат области об установлении предельных уровней цен (тарифов) на услуги по перевозке пассажиров по социально-значимым межрайонным (междугородным внутриобластным) и пригородным железнодорожным сообщениям;
53) принятие решений об организации перевозок пассажиров в межрайонных (междугородных внутриобластных) и пригородных железнодорожных сообщениях, за исключением случаев, когда такое решение принимает перевозчик;
54) долгосрочное субсидирование расходов перевозчика, связанных с осуществлением перевозок пассажиров по социально значимым межрайонным (междугородным внутриобластным) и пригородным железнодорожным сообщениям;
55) внесение предложений в акимат области об определении межрайонных (междугородных внутриобластных) и пригородных железнодорожных сообщений;
56) принятие решений о временном прекращении социально-значимых железнодорожных перевозок при возникновении чрезвычайных обстоятельств;
57) ведение учета курсов по подготовке судоводителей маломерных судов;
58) выдача удостоверений на право управления самоходными маломерными судами;
59) согласование проектирования, размещения, строительства и эксплуатации береговых объектов;
60) субсидирование аэропортов гражданской авиации, находящиеся в коммунальной собственности, не обеспечивающие достаточный уровень доходов для покрытия операционных затрат с пассажиропотоком менее двухсот тысяч пассажиров в год;
61) осуществление в интересах местного государственного управления иных полномочий, возлагаемых законодательством Республики Казахстан.
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа
16. Руководство Управления осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Управление задач и осуществление им своих полномочий.
17. Первый руководитель Управления назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Первый руководитель Управления имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия первого руководителя Управления:
1) организует и руководит деятельностью Управления;
2) несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Управление задач и функций, поручений акима области и курирующего заместителя акима области;
3) назначает на должность и освобождает от должности работников Управления, а также руководителей и заместителей учреждений, находящихся в ведении Управления в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;

52) әлеуметтік маңызы бар ауданаралық (қалааралық облысішілік) және қала маңындағы теміржол қатынастары бойынша жолаушыларды тасымалдау жөніндегі қызметтерге бағалардың (тарифтердің) шекті деңгейлерін белгілеутуралы облыс әкімдігіне ұсыныс енгізу;
53) ауданаралық (облысішілік қалааралық) және қала маңындағы жолаушылар қатынасын ұйымдастыру туралы шешімдерді тасымалдаушы қабылдайтын жағдайларды қоспағанда, осындай шешім қабылдау;
54) әлеуметтік маңызы бар ауданаралық (облысішілік қалааралық) және қала маңындағы теміржол қатынастар бойынша жолаушылар тасымалын жүзеге асырумен байланысты тасымалдаушының шығыстарын ұзақ мерзімді субсидиялау;
55) ауданаралық (облысішілік қалааралық) және қала маңындағы темір жол қатынастарды айқындау туралы облыс әкімдігіне ұсыныс енгізу;
56) төтенше жағдайлар туындаған кезде әлеуметтік маңызы бар теміржол тасымалдарын уақытша тоқтату туралы шешімдер қабылдау;
57) шағын көлемді кемелердің кеме жүргізушілерін даярлау жөніндегі курстарды есепке алу;
58) шағын көлемді өздігінен жүзетін кемелерді басқару құқығына куәліктер беру;
59) жағалау объектілерін жобалауды, орналастыруды, салуды және пайдалануды келісу;
60) жылына екі жүз мың жолаушыдан кем жолаушылар легімен операциялық шығындарды жабу үшін кірістердің жеткілікті деңгейін қамтамасыз етпейтін коммуналдық меншіктегі азаматтық авиация әуежайларын субсидиялау;
61) Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес, өзге де өкілеттіктерді жергілікті мемлекеттік басқару мүддесінде жүзеге асыру.
3-тарау. Мемлекеттік органның бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Басқарманы басқаруды бірінші басшы жүзеге асырады, ол Басқармаға жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Басқарманың бірінші басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18. Басқарманың бірінші басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасарлары болады.
19. Басқарманың бірінші басшысының өкілеттіктері:
1) Басқарманың қызметін ұйымдастырады және басқарады;
2) Басқармаға жүктелген міндеттер мен қызметтердің, облыс әкімі мен жетекшілік ететін облыс әкімі орынбасарының тапсырмаларының орындалуына дербес жауапты болады;
3) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес Басқарманың қызметкерлерін, сондай-ақ Басқарманың қарамағындағы мекемелердің басшылары мен орынбасарларын жұмысқа қабылдайды және жұмыстан босатады;

2) формирование положительного туристского имиджа Мангистауской области;
3) определение и поддержка приоритетных направлений туристской деятельности;
4) реализация государственной политики и осуществление координации в области туристской деятельности на территории Мангистауской области.
14. Полномочия:
1) права:
принимать обязательные для исполнения акты в пределах своей компетенции;
запрашивать и получать в установленном законодательством порядке от государственных органов, иных организаций, их должностных лиц необходимую информацию и материалы;
создавать комиссии в пределах своей компетенции;
обращаться в суд, предъявлять иски в целях защиты прав и интересов Управления в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
делегировать часть своих полномочий и функций;
осуществлять иные полномочия, предусмотренные законодательными актами, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
2) обязанности:
соблюдать законодательство Республики Казахстан, права и охраняемые законом интересы физических и юридических лиц;
принимать и рассматривать обращения физических и юридических лиц в порядке и сроки, установленные Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан;
обеспечивать своевременное и качественное исполнение поручений Главы государства, Администрации Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан и акима области;
не разглашать информацию, составляющую коммерческую, служебную, иную, охраняемую законом тайну, полученную при осуществлении своих полномочий, за исключением случаев, установленных законами Республики Казахстан;
принимает соответствующие меры по цифровизации и обеспечению информационной безопасности Управления;
осуществление работ по организации, планированию и обеспечению выполнения мероприятий мобилизационной подготовки в пределах компетенции Управления;
обеспечить исполнение требований, предусмотренных Законом РК "О гражданской защите";
осуществлять координацию и контроль деятельности подведомственных организаций Управления.
15. Функции:
1) реализует государственную политику и осуществляет координацию в области туристской деятельности на территории Мангистауской области;
2) анализирует рынок туристских услуг и представляет в уполномоченный орган необходимые сведения о развитии туризма на территории Мангистауской области;
3) разрабатывает и внедряет меры по защите областных туристских ресурсов;
4) координирует деятельность по планированию и строительству объектов туристской индустрии на территории Мангистауской области;

2) Маңғыстау облысының жағымды туристік имиджін қалыптастыру;
3) туристік қызметтің басым бағыттарын айқындау және қолдау;
4) Маңғыстау облысының аумағында туристік қызмет саласындағы мемлекеттік саясатты іске асырады және үйлестіруді жүзеге асырады.
14. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
өз құзыреті шегінде орындалуы міндетті актілерді қабылдау;
заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік органдардан, өзге ұйымдардан, олардың лауазымды адамдарынан қажетті ақпарат пен материалдарды сұрату және алу;
өз құзыреті шегінде комиссияларды құру;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Басқарманың құқықтары мен мүдделерін қорғау мақсатында сотқа жүгіну, талап арыздар беру;
өз өкілеттіктері мен функцияларының бір бөлігін беру;
заңнамалық актілерде, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыру.
2) міндеттері:
Қазақстан Республикасының заңнамасын, жеке және заңды тұлғалардың құқықтары мен заңмен қорғалатын мүдделерін сақтау;
Қазақстан Республикасының әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінде белгiленген тәртiппен және мерзiмдерде жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерін қабылдау және қарау;
Мемлекет басшысының, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің және облыс әкімінің тапсырмаларын уақтылы және сапалы орындауды қамтамасыз ету;
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайларды қоспағанда, өз өкілеттігін жүзеге асыру кезінде алынған коммерциялық, қызметтік, заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын ақпаратты жария етпеу;
Басқарманы цифрландыру және ақпараттық қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша тиісті шаралар қабылдау;
Басқарманың құзыреті шегінде жұмылдыру дайындығы іс-шараларын ұйымдастыру, жоспарлау және орындалуын қамтамасыз ету жұмыстарын жүзеге асыру;
ҚР "Азаматтық қорғау туралы" Заңында көзделген талаптардың орындалуын қамтамасыз ету;
Басқарманың ведомстволық бағынысты ұйымдарының қызметін үйлестіруді және бақылауды жүзеге асыру.
15. Функциялары:
1) Маңғыстау облысының аумағында туристік қызмет саласындағы мемлекеттік саясатты іске асырады және үйлестіруді жүзеге асырады;
2) туристік қызметтер көрсету нарығына талдау жасайды және Маңғыстау облысының аумағында туризмнің дамуы туралы қажетті мәліметтерді уәкілетті органға табыс етеді;
3) облыстық туристік ресурстарды қорғау жөніндегі шараларды әзірлейді және енгізеді;
4) Маңғыстау облысының аумағында туристік индустрия объектілерін жоспарлау және салу жөніндегі қызметті үйлестіреді;

5) оказывает содействия в деятельности детских и молодежных лагерей, объединений туристов;
6) оказывает субъектам туристской деятельности методическую и консультативную помощь в вопросах, связанных с организацией туристской деятельности;
7) развивает и поддерживает предпринимательство в области туристской деятельности как меру увеличения занятости населения;
8) предоставляет туристскую информацию, в том числе о туристском потенциале, объектах туризма и лицах, осуществляющих туристскую деятельность;
9) учреждает туристский информационный центр;
10) осуществляет лицензирование туроператорской деятельности в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях";
11) организует профессиональную подготовку гидов;
12) утверждает по согласованию с уполномоченным органом план мероприятий по развитию туристской отрасли;
13) ведет государственный реестр туристских маршрутов и троп;
14) создает инфраструктуру туризма на территории Мангистауской области принимает меры по строительству и развитию объектов, способных удовлетворить потребности туриста;
15) создает условия для субъектов туристской деятельности в развитии туризма;
16) финансирует туристские информационные центры путем прямого заключения договора в рамках реализации совместной деятельности в сфере туризма;
17) возмещает часть затрат субъектов предпринимательства при строительстве, реконструкции объектов туристской деятельности;
18) вносит предложения в акимат области по утверждению перечня санитарно-гигиенических узлов, по которым возмещается часть затрат при их содержании, по согласованию с уполномоченным органом;
19) осуществляет меры по строительству, реконструкции, ремонту и содержанию подъездных автомобильных дорог областного и районного значения до мест размещения туристов, находящихся вне населенных пунктов;
20) возмещает часть затрат субъектов предпринимательства по строительству объектов придорожного сервиса;
21) субсидирует часть затрат субъектов предпринимательства на содержание санитарно-гигиенических узлов;
22) возмещает часть затрат по приобретению автомобильных транспортных средств вместимостью более восьми мест для сидения, исключая место водителя, субъектам предпринимательства, осуществляющим туристскую деятельность;
23) осуществляет в интересах местного государственного управления иные полномочия, возлагаемые на местные исполнительные органы законодательством Республики Казахстан.
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа
16. Руководство Управления осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Управление задач и осуществление им своих полномочий.

5) балалар мен жастар лагерьлерінің, туристер бірлестіктерінің қызметіне жәрдем көрсетеді;
6) туристік қызмет субъектілеріне туристік қызметті ұйымдастыруға байланысты мәселелерде әдістемелік және консультациялық көмек көрсетеді;
7) халықты жұмыспен қамтуды ұлғайту шарасы ретінде туристік қызмет саласындағы кәсіпкерлікті дамытады және қолдайды;
8) туристік ақпаратты, оның ішінде туристік әлеует, туризм объектілері мен туристік қызметті жүзеге асыратын тұлғалар туралы ақпаратты береді;
9) туристік ақпарат орталығын құрады;
10) "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес туроператорлық қызметті лицензиялауды жүзеге асырады;
11) гидтерді (гид аудармашы) кәсіптік даярлауды ұйымдастырады;
12) уәкілетті органмен келісу бойынша туристік саланы дамыту жөніндегі іс-шаралар жоспарын бекітеді;
13) туристік маршруттар мен соқпақтардың мемлекеттік тізілімін жүргізеді;
14) Маңғыстау облысының аумағында туризм инфрақұрылымын құрады, туристің қажеттіліктерін қанағаттандыра алатын объектілерді салу мен дамыту бойынша шаралар қабылдайды;
15) туризмді дамытуда туристік қызмет субъектілері үшін жағдайлар жасайды;
16) туризм саласындағы бірлескен қызметті іске асыру шеңберінде тікелей шарт жасасу арқылы туристік ақпараттық орталықтарды қаржыландырады;
17) туристік қызмет объектілерін салу, реконструкциялау кезінде кәсіпкерлік субъектілері шығындарының бір бөлігін өтейді;
18) уәкілетті органмен келісу бойынша күтіп-ұсталуы кезіндегі шығындардың бір бөлігі өтелетін санитариялық-гигиеналық тораптардың тізбелерін бекітуге облыс әкімдігіне ұсыныс енгізеді;
19) елді мекендерден тыс жердегі туристерді орналастыру орындарына дейін облыстық және аудандық маңызы бар кірме автомобиль жолдарын салу, реконструкциялау, жөндеу және күтіп-ұстау жөніндегі шараларды жүзеге асырады;
20) кәсіпкерлік субъектілерінің жол бойындағы сервис объектілерін салу бойынша шығындарының бір бөлігін өтейді;
21) кәсіпкерлік субъектілерінің санитариялық-гигиеналық тораптарды күтіп-ұстауға арналған шығындарының бір бөлігін субсидиялайды;
22) туристік қызметті жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілеріне сыйымдылығы жүргiзушiнiң орнын қоспағанда, сегiзден астам отыратын орны бар автомобиль көлік құралдарын сатып алу бойынша шығындардың бір бөлігін өтейді;
23) жергілікті мемлекеттік басқару мүддесінде Қазақстан Республикасының заңнамасымен жергілікті атқарушы органдарға жүктелетін өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
3-тарау. Мемлекеттік органның бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Басқарманы басқаруды бірінші басшы жүзеге асырады, ол Басқармаға жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.

2) обеспечение реализации прав лиц на получение гарантированного объема бесплатной медицинской помощи;
3) осуществление контроля за содержанием лиц, находящихся в центрах временной адаптации и детоксикации;
4) обеспечение деятельности организаций здравоохранения, являющихся коммунальными юридическими лицами;
5) организация комплекса мероприятий по стимулированию здорового образа жизни;
6) обеспечение эффективного планирования и использования ресурсов общественного здоровья;
7) внесение предложений в акимат области и принятие мер по созданию медицинских реабилитационных центров (отделений) для детей с ограниченными возможностями в городах областного значения, а также районных центрах, в том числе и на объектах существующей инфраструктуры субъектов здравоохранения данных населенных пунктов, с целью оказания реабилитационных услуг в соответствии со стандартом организации оказания медицинской реабилитации, правилами оказания медицинской помощи;
8) принятие мер по повышению качества медицинских услуг;
9) обеспечение доступа населения к информации по вопросам здравоохранения;
10) обеспечение реализации мер по развитию добровольного безвозмездного донорства крови и ее компонентов;
11) оплата проезда внутри страны по перечню, определяемому местными представительными органами областей, городов республиканского значения и столицы, отдельным категориям граждан Республики Казахстан, выезжающим за пределы населенного пункта постоянного проживания для получения: высокотехнологичных медицинских услуг в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) медицинской помощи в системе обязательного социального медицинского страхования;
12) организуют контроль за кадровым обеспечением государственных организаций здравоохранения;
13) принятие мер по кадровому обеспечению государственных организаций здравоохранения, включая меры социальной поддержки и удержания молодых специалистов;
14) принятие мер по строительству и развитию сети организаций здравоохранения, их финансовому и материально-техническому обеспечению, в том числе по развитию государственной сети аптек и созданию аптечных складов;
15) координация деятельности субъектов здравоохранения в пределах Мангистауской области;
16) обеспечение оказание бесплатной медицинской помощи лекарственными средствами и медицинскими изделиями при чрезвычайных ситуациях, введении режима чрезвычайного положения;
17) осуществляют межрегиональное сотрудничество в области здравоохранения;

2) адамдардың тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін алу құқықтарының іске асырылуын қамтамасыз ету;
3) уақытша бейімдеу және детоксикация орталықтарындағы адамдарды күтіп-бағуға бақылауды жүзеге асыру;
4) коммуналдық заңды тұлғалар болып табылатын денсаулық сақтау ұйымдарының қызметін қамтамасыз ету;
5) саламатты өмір салтын ынталандыру жөніндегі іс-шаралар кешенін ұйымдастыру;
6) денсаулық сақтау ресурстарын тиiмдi жоспарлау мен пайдалануды қамтамасыз ету;
7) медициналық оңалту көрсетуді ұйымдастыру стандартына, медициналық көмек көрсету қағидаларына сәйкес оңалту қызметтерін көрсету мақсатында облыстық маңызы бар қалаларда, сондай-ақ аудан орталықтарында, оның ішінде осы елді мекендердің денсаулық сақтау субъектілерінің қолданыстағы инфрақұрылым объектілерінде мүмкіндігі шектеулі балаларға арналған медициналық оңалту орталықтарын (бөлімшелерін) құру бойынша облыс әкімдігіне ұсыныстар енгізу және шаралар қабылдау;
8) медициналық көрсетiлетiн қызметтердiң сапасын арттыру жөнiндегi шараларды қабылдау;
9) халықтың денсаулық сақтау мәселелері жөніндегі ақпаратқа қол жетімділігін қамтамасыз ету;
10) қан мен оның компоненттерінің ерікті өтеусіз донорлығын дамыту жөніндегі шаралардың іске асырылуын қамтамасыз ету;
11) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде жоғары технологиялық медициналық көрсетілетін қызметтерді және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмекті алу үшін тұрақты тұратын елді мекеннен тысқары жерлерге шығатын Қазақстан Республикасы азаматтарының жекелеген санаттарына облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті өкілді органдары айқындайтын тізбе бойынша ел ішінде жол жүру ақысын төлеу;
12) мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарының кадрмен қамтамасыз етілуіне бақылауды ұйымдастыру;
13) жас мамандарды әлеуметтік қолдау және ұстап қалу шараларын қоса алғанда, мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарын кадрмен қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылдау;
14) денсаулық сақтау ұйымдарының желісін салу және дамыту, оларды қаржылай және материалдық-техникалық қамтамасыз ету бойынша, оның ішінде дәріханалардың мемлекеттік желісін дамыту және дәріхана қоймаларын құру бойынша шаралар қабылдау;
15) Маңғыстау облысының аумағында денсаулық сақтау субъектілерінің қызметін үйлестіру;
16) төтенше ахуалдар, төтенше жағдай режимін енгізу кезінде тегін медициналық көмек көрсетуді, дәрілік заттармен және медициналық бұйымдармен қамтамасыз ету;
17) денсаулық сақтау саласындағы өңіраралық ынтымақтастықты жүзеге асыру;

18) обеспечение подготовки и повышение квалификации кадров в области здравоохранения;
19) осуществление мероприятий, необходимые для укрепления здоровья, профилактики заболеваний, формирования здорового образа жизни и здорового питания;
20) организация и оказание населению медицинской помощи, в том числе профилактику и лечение социально значимых заболеваний и заболеваний, представляющих опасность для окружающих, включая лекарственное обеспечение в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи;
21) организуют оказание лицам, содержащимся в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы, медицинской помощи, в том числе профилактику и лечение социально значимых заболеваний и заболеваний, представляющих опасность для окружающих, включая лекарственное обеспечение;
22) организуют в сельских населенных пунктах, где отсутствуют аптеки, обеспечение лекарственными средствами и медицинскими изделиями;
23) организуют оказание психологической помощи лицам, совершившим административное, уголовное правонарушение с применением насилия, в организациях здравоохранения;
24) обеспечивают направление детей с ограниченными возможностями на психолого-медико-педагогические консультации с согласия родителей или иных законных представителей;
25) в пределах своей компетенции осуществляют государственный контроль в области здравоохранения;
26) содействие исполнению решения суда о направлении граждан Республики Казахстан, больных туберкулезом, на принудительное лечение;
27) организация профилактической дезинсекции и дератизации с оценкой их эффективности (за исключением дезинсекции и дератизации на территории природных очагов инфекционных и паразитарных заболеваний, а также в очагах инфекционных и паразитарных заболеваний);
28) проведение обучение специалистов с медицинским образованием для осуществления реализации лекарственных средств и медицинских изделий в отдаленных от районного центра населенных пунктах через аптечные пункты в организациях здравоохранения, оказывающих первичную медико-санитарную, специализированную медицинскую помощь в амбулаторных условиях, и передвижные аптечные пункты в случае отсутствия специалиста с фармацевтическим образованием;
29) обеспечение реализации мер по развитию добровольного безвозмездного донорства органов (части органа) и (или) тканей (части ткани);
30) разработка и утверждение регионального перспективного плана развития инфраструктуры здравоохранения по согласованию с уполномоченным органом;

18) денсаулық сақтау саласында кадрлар даярлауды және олардың бiлiктiлiгiн арттыруды қамтамасыз ету;
19) денсаулықты нығайтуға, аурулардың профилактикасына, саламатты өмір салтын және дұрыс тамақтануды қалыптастыруға қажетті іс-шараларды жүзеге асыру;
20) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде дәрі-дәрмектік қамтамасыз етуді қоса алғанда, халыққа медициналық көмек көрсетуді, оның ішінде әлеуметтік мәні бар аурулардың және айналасындағыларға қауіп төндіретін аурулардың профилактикасын және емделуін ұйымдастыру;
21) қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға дәрілік қамтамасыз етуді қоса алғанда, медициналық көмек көрсетуді, оның ішінде әлеуметтік маңызы бар аурулардың және айналадағыларға қауіп төндіретін аурулардың профилактикасын және оларды емдеуді ұйымдастыру;
22) дәріхана жоқ ауылдық елді мекендерде дәрілік заттармен және медициналық бұйымдармен қамтамасыз етуді ұйымдастыру;
23) әкімшілік, қылмыстық құқық бұзушылықты күш қолдана отырып жасаған адамдарға денсаулық сақтау ұйымдарында психологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру;
24) мүмкіндігі шектеулі балаларды ата-анасының немесе өзге заңды өкілдерінің келісімімен психологиялық-медициналық-педагогикалық консультацияларға жіберуді қамтамасыз ету;
25) өз құзыреті шегінде денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
26) туберкулезбен ауыратын Қазақстан Республикасының азаматтарын мәжбүрлеп емдеуге жіберу туралы сот шешімінің орындалуына жәрдемдесу;
27) профилактикалық дезинсекция мен дератизацияның (инфекциялық және паразиттік аурулардың табиғи ошақтарының аумағындағы, сондай-ақ инфекциялық және паразиттік аурулардың ошақтарындағы дезинсекция мен дератизацияны қоспағанда) тиімділігін бағалай отырып, оларды ұйымдастыру және жүргізу;
28) фармацевтикалық білімі бар маман болмаған жағдайда, аудан орталығынан шалғайдағы елді мекендерде амбулаториялық жағдайларда медициналық-санитариялық алғашқы көмек, мамандандырылған медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарындағы дәріхана пункттері және жылжымалы дәріхана пункттері арқылы дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды өткізуді жүзеге асыру үшін медициналық білімі бар мамандарды оқытуды жүргізу;
29) ағзалардың (ағза бөлігінің) және (немесе) тіндердің (тін бөлігінің) ерікті өтеусіз донорлығын дамыту жөніндегі шаралардың іске асырылуын қамтамасыз ету;
30) уәкілетті органмен келісу бойынша денсаулық сақтау инфрақұрылымын дамытудың өңірлік перспективалық жоспарын әзірлеу және бекіту;

31) создание медицинской комиссии для проведения медицинского освидетельствования граждан Республики Казахстан в интересах воинской службы и обеспечивают их деятельность;
32) организация обеспечение дошкольных организаций, организаций образования, здравоохранения и социальной защиты населения йодированной пищевой солью и другими обогащенными соединениями йода пищевыми продуктами;
33) осуществление деятельности по формированию, реализации, мониторинга реализации и оценке государственного социального заказа в области охраны здоровья граждан для неправительственных организаций, в том числе для ключевых групп населения;
34) размещение государственного социального заказа по предоставлению паллиативной помощи, за исключением паллиативной медицинской помощи;
35) присвоения номинации "Лучший по профессии";
36) обеспечение создании условий для размещения интернов и врачей-резидентов в организациях здравоохранения соответствующей административно-территориальной единицы, включая предоставление места проживания и оказания медицинской помощи интернам и врачам-резидентам (в случае если организация здравоохранения расположена в другом населенном пункте с организацией высшего и (или) послевузовского образования);
37) организация безопасной утилизации медицинских отходов;
38) осуществление развитие сети организаций здравоохранения и исполнение региональных перспективных планов развития инфраструктуры здравоохранения;
39) обеспечение реализации государственных программ развития системы здравоохранения, а также исполнение мероприятий в области здравоохранения и решений Национального координационного совета по охране здоровья при Правительстве Республики Казахстан;
40) обеспечение создание и функционирование региональных электронных информационных ресурсов и информационных систем, информационно-коммуникационных сетей в области здравоохранения;
41) обеспечение исполнение законодательства Республики Казахстан в области здравоохранения;
42) организация и осуществление мониторинга и контроля за деятельностью субъектов здравоохранения, за исключением организаций здравоохранения, осуществляющих деятельность в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
43) осуществление закупа фармацевтических услуг;
44) осуществление закупе и хранения лекарственных средств, профилактических (иммунобиологических, диагностических, дезинфицирующих) препаратов, медицинских изделий в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования;

31) әскери қызметтің мүддесінде Қазақстан Республикасының азаматтарын медициналық куәландырудан өткізу үшін медициналық комиссияларды құру және олардың қызметін қамтамасыз ету;
32) мектепке дейінгі ұйымдарды, білім беру, денсаулық сақтау және халықты әлеуметтік қорғау ұйымдарын йодталған ас тұзымен және басқа да йод қосындыларымен байытылған тағамдық өнімдермен қамтамасыз етуді ұйымдастыру;
33) үкіметтік емес ұйымдар үшін, оның ішінде халықтың негізгі топтары үшін азаматтардың денсаулығын сақтау саласындағы мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты қалыптастыру, іске асыру, оның іске асырылуын мониторингтеу және оны бағалау жөніндегі қызметті жүзеге асыру;
34) паллиативтік медициналық көмекті қоспағанда, паллиативтік көмек беру жөніндегі мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру;
35) "Кәсібі бойынша үздік" аталымын беру;
36) интерндер мен резидент-дәрігерлерге тұратын және медициналық көмек көрсететін орындарды беруді (егер денсаулық сақтау ұйымы жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымы бар басқа елді мекенде орналасқан жағдайда) қоса алғанда, интерндер мен резидент-дәрігерлерді тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің денсаулық сақтау ұйымдарына орналастыру үшін жағдай жасауды қамтамасыз ету;
37) медициналық қалдықтарды қауіпсіз кәдеге жаратуды ұйымдастыру;
38) денсаулық сақтау ұйымдарының желісін дамытуды және денсаулық сақтау инфрақұрылымын дамытудың өңірлік перспективалық жоспарларын орындауды жүзеге асыру;
39) денсаулық сақтау жүйесін дамытудың мемлекеттік бағдарламаларын іске асыруды, сондай-ақ денсаулық сақтау саласындағы іс-шаралардың және Қазақстан Республикасының Үкіметі жанындағы Денсаулық сақтау жөніндегі ұлттық үйлестіру кеңесі шешімдерінің орындалуын қамтамасыз ету;
40) денсаулық сақтау саласында өңірлік электрондық ақпараттық ресурстар мен ақпараттық жүйелердің, ақпараттық-коммуникациялық желілердің құрылуы мен жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
41) Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласындағы заңнамасының орындалуын қамтамасыз ету;
42) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдарын қоспағанда, денсаулық сақтау субъектілерінің қызметіне мониторинг пен бақылауды ұйымдастыру және жүзеге асыру;
43) фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алуды жүзеге асыру;
44) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде дәрілік заттарды, профилактикалық (иммунобиологиялық, диагностикалық, дезинфекциялық) дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды сатып алу және сақтау;

45) организация закупа медицинских изделий, санитарного транспорта, а также услуг на проведение капитального ремонта государственных организаций здравоохранения организация закупа изделий медицинского назначения;
46) организация обеспечение Мангистауской области кадрами в области здравоохранения;
47) обеспечение содержание и эксплуатацию государственных медицинских организаций в соответствии с требованиями нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
48) предоставление клинических баз в коммунальных юридических лицах в области здравоохранения для организаций образования в области здравоохранения;
49) организация оказание бесплатной медицинской помощи, обеспечение лекарственными средствами и медицинскими изделиями при чрезвычайных ситуациях;
50) организация и координация деятельности по подготовке и повышению квалификации кадров в области здравоохранения;
51) организация гигиенического обучения, пропаганда и формирования здорового образа жизни и здорового питания;
52) информирование населения о распространенности социально значимых заболеваний, представляющих опасность для окружающих;
53) осуществление совместно с молодежными ресурсными центрами информационно-разъяснительную, консультативную работу с молодежью по вопросам охраны репродуктивного здоровья и планирования семьи, опасности игромании (лудомании);
54) взаимодействие с международными и неправительственными общественными объединениями по вопросам охраны здоровья граждан Республики Казахстан;
55) осуществление ведомственных статистических наблюдений в области здравоохранения в пределах соответствующей административно-территориальной единицы с соблюдением требований статистической методологии;
56) разработка и утверждение персонального состава медицинских комиссий, создаваемых для проведения медицинского освидетельствования граждан Республики Казахстан в интересах воинской службы, и организовывают их деятельность;
57) предоставление уполномоченному органу ежеквартальный отчет по выполнению государственных программ развития системы здравоохранения, а также по основным количественным и качественным показателям здравоохранения;
58) внесение уполномоченному органу предложения по улучшению деятельности системы здравоохранения в пределах соответствующей административно-территориальной единицы, в том числе по развитию первичной медико-санитарной помощи, охране материнства и детства и реализации программы по социально значимым заболеваниям;
59) организация кадрового обеспечения руководителей государственных организаций здравоохранения;

45) медициналық бұйымдарды, санитариялық көлікті, сондай-ақ мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарына күрделі жөндеу жүргізуге көрсетілетін қызметтерді сатып алуды ұйымдастыру;
46) Маңғыстау облысында денсаулық сақтау саласындағы кадрлармен қамтамасыз етуді ұйымдастыру;
47) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес мемлекеттік медициналық ұйымдарды күтіп-ұстауды және пайдалануды қамтамасыз ету;
48) денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымдары үшін денсаулық сақтау саласындағы коммуналдық заңды тұлғалардағы клиникалық базаларды беру;
49) төтенше ахуалдар кезінде тегін медициналық көмек көрсетуді, дәрілік заттармен және медициналық бұйымдармен қамтамасыз ету;
50) денсаулық сақтау саласындағы кадрларды даярлау және олардың бiлiктiлiгiн арттыру жөнiндегi қызметтi ұйымдастыру және үйлестiру;
51) гигиеналық оқытуды ұйымдастыру, салауатты өмір салтын және салауатты тамақтануды насихаттау және қалыптастыру;
52) халықты әлеуметтік маңызы бар аурулардың және айналадағы қауіп төндіретін аурулардың таралуы туралы хабардар ету;
53) жастар ресурстық орталықтарымен бірлесіп репродуктивтік денсаулықты сақтау және отбасын жоспарлау, ойынқұмарлықтың (лудоманияның) қауіптілігі мәселелері бойынша жастармен ақпараттық-түсіндіру жұмысын, консультативтік жұмысты жүзеге асыру;
54) Қазақстан Республикасы азаматтарының денсаулығын сақтау мәселелері бойынша халықаралық және үкіметтік емес қоғамдық бірлестіктермен өзара іс-қимыл жасау;
55) статистикалық әдіснама талаптарын сақтай отырып, тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік шегінде денсаулық сақтау саласында ведомстволық статистикалық байқауларды жүзеге асыру;
56) әскери қызметтің мүддесінде Қазақстан Республикасының азаматтарын медициналық куәландырудан өткізу үшін құрылатын медициналық комиссиялардың дербес құрамын әзірлеп, бекіту және олардың қызметін ұйымдастыру;
57) уәкілетті органға денсаулық сақтау жүйесін дамытудың мемлекеттік бағдарламаларын орындау бойынша, сондай-ақ денсаулық сақтаудың негізгі сандық және сапалық көрсеткіштері бойынша тоқсан сайынғы есепті ұсыну;
58) уәкілетті органға тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік шегінде денсаулық сақтау жүйесінің қызметін жақсарту жөнінде, оның ішінде медициналық-санитариялық алғашқы көмекті дамыту, ана мен баланы қорғау және әлеуметтік мәні бар аурулар бойынша бағдарламаны іске асыру жөнінде ұсыныс енгізу;
59) мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарының басшыларын кадрмен қамтамасыз етуді ұйымдастыру;

60) организация и проведение профилактических прививок;
61) образования специальной медицинской комиссии для проведения медицинского освидетельствования осужденных по перечню заболеваний, являющихся основанием для освобождения от отбывания наказания;
62) обеспечение оказания медицинской помощи лицам, содержащимся в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы;
63) разработка и утверждение тарифов на медицинские услуги, предоставляемые в рамках дополнительного объема медицинской помощи лицам, содержащимся в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы, за счет бюджетных средств;
64) организация проведения профилактических прививок населению;
65) осуществления координации и мониторинга деятельности по вопросам корпоративного управления в государственных юридических лицах в области здравоохранения на соответствующих административно-территориальных единицах, за исключением организаций, подведомственных уполномоченному органу;
66) осуществления деятельности по формированию, мониторингу реализации и оценке результатов государственного социального заказа в области охраны здоровья граждан для неправительственных организаций, в том числе для ключевых групп населения, за исключением организаций, подведомственных уполномоченному органу;
67) проведение аттестаций руководителей подведомственных организаций здравоохранения;
68) установление размеров должностных окладов руководителя государственного коммунального предприятия, его заместителей, главного (старшего) бухгалтера, систем их премирования и иного вознаграждения;
69) осуществление иных полномочий, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа
16. Руководство Управления осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Управление задач и осуществление им своих полномочий.
17. Первый руководитель Управления назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Первый руководитель Управления имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия первого руководителя Управления:
1) организует и руководит деятельностью Управления;
2) несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Управление задач и функций, поручений акима области и курирующего заместителя акима области;

60) халыққа профилактикалық екпелерді ұйымдастыру және жүргізу;
61) сотталғандарды жазасын өтеуден босатуға негіз болып табылатын аурулардың тізбесі бойынша медициналық куәландырудан өткізу үшін арнаулы медициналық комиссия құру;
62) қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға медициналық көмек көрсетуді қамтамасыз ету;
63) қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға бюджет қаражаты есебінен медициналық көмектің қосымша көлемі шеңберінде ұсынылатын медициналық көрсетілетін қызметтерге арналған тарифтерді әзірлеу және бекіту;
64) халыққа профилактикалық екпелер жүргізуді ұйымдастыру;
65) уәкілетті органға ведомстволық бағынысты ұйымдарды қоспағанда, тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктерде денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік заңды тұлғалардағы корпоративтік басқару мәселелері жөніндегі қызметті үйлестіруді және мониторингтеуді жүзеге асыру;
66) уәкілетті органға ведомстволық бағынысты ұйымдарды қоспағанда, үкіметтік емес ұйымдар үшін, оның ішінде халықтың негізгі топтары үшін азаматтардың денсаулығын сақтау саласында мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты қалыптастыру, оның іске асырылуын мониторингтеу және нәтижелерін бағалау жөніндегі қызметті жүзеге асыру;
67) ведомстволық бағынысты денсаулық сақтау ұйымдарының басшыларын аттестациялауды жүргізу;
68) шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорын басшысының, оның орынбасарларының, бас (аға) бухгалтерінің, лауазымдық айлық ақыларының мөлшерін, оларға сыйлықақы және өзге де сыйақы беру жүйесін бекіту;
69) Қазақстан Республикасының заңнамасымен көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыру.
3-тарау. Мемлекеттік органның бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Басқарманы басқаруды бірінші басшы жүзеге асырады, ол Басқармаға жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Басқарманың бірінші басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18. Басқарманың бірінші басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасарлары болады.
19. Басқарманың бірінші басшысының өкілеттіктері:
1) Басқарманың қызметін ұйымдастырады және басқарады;
2) Басқармаға жүктелген міндеттер мен қызметтердің, облыс әкімі мен жетекшілік ететін облыс әкімі орынбасарының тапсырмаларының орындалуына дербес жауапты болады;

Глава 5. Реорганизация и упразднение государственного органа
24. Реорганизация и упразднение Управление осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Перечень организаций, находящихся в ведении Управление
1) государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Мангистауская областная многопрофильная больница" Управления здравоохранения Мангистауской области;
2) государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Мангистауская областная многопрофильная детская больница" Управления здравоохранения Мангистауской области;
3) государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Областной перинатальный центр" Управления здравоохранения Мангистауской области;
4) государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Областной стоматологический центр" Управления здравоохранения Мангистауской области;
5) государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Областной центр психического здоровья" Управления здравоохранения Мангистауской области;
6) государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Мангистауский областной центр фтизиопульмонологии" Управления здравоохранения Мангистауской области;
7) государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Областной онкологический диспансер" Управления здравоохранения Мангистауской области;
8) государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Областной центр крови" Управления здравоохранения Мангистауской области;
9) государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Областной кожно-венерологический диспансер" Управления здравоохранения Мангистауской области;
10) государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Мангистауский областной центр профилактики ВИЧ-инфекции" Управления здравоохранения Мангистауской области;
11) государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Областная станция скорой и неотложной медицинской помощи" Управления здравоохранения Мангистауской области;
12) государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Мангистауский областной высший медицинский колледж" Управления здравоохранения Мангистауской области;
13) государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Актауская городская поликлиника №1" Управления здравоохранения Мангистауской области;
14) государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Актауская городская поликлиника №2" Управления здравоохранения Мангистауской области;

5-тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
24. Басқарманы қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Басқарма қарамағындағы ұйымдарының тізбесі
1) Маңғыстау облысының денсаулық сақтау басқармасының "Маңғыстау облыстық көп бейінді ауруханасы" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
2) Маңғыстау облысының денсаулық сақтау басқармасының "Маңғыстау облыстық көп бейінді балалар ауруханасы" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
3) Маңғыстау облысының денсаулық сақтау басқармасының "Облыстық перинаталдық орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
4) Маңғыстау облысының денсаулық сақтау басқармасының "Облыстық стоматологиялық орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
5) Маңғыстау облысының денсаулық сақтау басқармасының "Облыстық психикалық денсаулық орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
6) Маңғыстау облысының денсаулық сақтау басқармасының "Маңғыстау облыстық фтизиопульмонологиялық орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
7) Маңғыстау облысының денсаулық сақтау басқармасының "Облыстық онкологиялық диспансері" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
8) Маңғыстау облысының денсаулық сақтау басқармасының "Облыстық қан орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
9) Маңғыстау облысының денсаулық сақтау басқармасының "Маңғыстау облыстық тері-венерологиялық диспансері" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
10) Маңғыстау облысының денсаулық сақтау басқармасының "Маңғыстау облыстық АИТВ-инфекциясының алдын алу орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
11) Маңғыстау облысының денсаулық сақтау басқармасының "Маңғыстау облыстық жедел және шұғыл медициналық жәрдем станциясы" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
12) Маңғыстау облысының денсаулық сақтау басқармасының "Маңғыстау облыстық жоғары медициналық колледжі" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
13) Маңғыстау облысының денсаулық сақтау басқармасының "№1 Ақтау қалалық емханасы" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
14) Маңғыстау облысының денсаулық сақтау басқармасының "№2 Ақтау қалалық емханасы" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;

15) государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Жанаозенская многопрофильная городская больница" Управления здравоохранения Мангистауской области;
16) государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Жанаозенская городская поликлиника №1" Управления здравоохранения Мангистауской области;
17) государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Жанаозенская городская поликлиника №2" Управления здравоохранения Мангистауской области;
18) государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Жанаозенская городская поликлиника №3" Управления здравоохранения Мангистауской области;
19) государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Бейнеуская многопрофильная центральная районная больница" Управления здравоохранения Мангистауской области;
20) государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Мунайлинская центральная районная больница" Управления здравоохранения Мангистауской области;
21) государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Тупкараганская центральная районная больница" Управления здравоохранения Мангистауской области;
22) государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Мангистауская центральная районная больница" Управления здравоохранения Мангистауской области;
23) государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Каракиянская центральная районная больница" Управления здравоохранения Мангистауской области;
24) государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Жетыбайская сельская больница" Управления здравоохранения Мангистауской области;
25) государственное коммунальное казенное предприятие "Мангистауский областной противотуберкулезный санаторий имени Е.Оразакова" Управления здравоохранения Мангистауской области;
26) государственное учреждение "Областная база специального медицинского снабжения" Управления здравоохранения Мангистауской области;
27) государственное учреждение "Специализированный дом ребенка" Управления здравоохранения Мангистауской области.
Приложение 6 к постановлению акимата Мангистауской области № 57 от "19" февраля 2025 года
ПОЛОЖЕНИЕ
о государственном учреждении "Управление по делам религий Мангистауской области"
Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Управление по делам религий Мангистауской области" (далее – Управление) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере религиозной деятельности на территории Мангистауской области.

15) Маңғыстау облысының денсаулық сақтау басқармасының "Жаңаөзен көп бейінді қалалық ауруханасы" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
16) Маңғыстау облысының денсаулық сақтау басқармасының "№1 Жаңаөзен қалалық емханасы" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
17) Маңғыстау облысының денсаулық сақтау басқармасының "№2 Жаңаөзен қалалық емханасы" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
18) Маңғыстау облысының денсаулық сақтау басқармасының "№3 Жаңаөзен қалалық емханасы" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
19) Маңғыстау облысының денсаулық сақтау басқармасының "Бейнеу көп бейінді орталық аудандық ауруханасы" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
20) Маңғыстау облысының денсаулық сақтау басқармасының "Мұнайлы орталық аудандық ауруханасы" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
21) Маңғыстау облысының денсаулық сақтау басқармасының "Түпқараған орталық аудандық ауруханасы" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
22) Маңғыстау облысының денсаулық сақтау басқармасының "Маңғыстау орталық аудандық ауруханасы" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
23) Маңғыстау облысының денсаулық сақтау басқармасының "Қарақия орталық аудандық ауруханасы" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
24) Маңғыстау облысының денсаулық сақтау басқармасының "Жетібай ауылдық ауруханасы" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
25) Маңғыстау облысының денсаулық сақтау басқармасының "Маңғыстау облыстық Е.Оразақов атындағы туберкулезге қарсы санаторийі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
26) "Маңғыстау облысының денсаулық сақтау басқармасының арнаулы медициналық жабдықтау облыстық базасы" мемлекеттік мекемесі;
27) Маңғыстау облысының денсаулық сақтау басқармасының "Облыстық мамандандырылған балалар үйі" мемлекеттік мекемесі.
Маңғыстау облысы әкімдігінің 2025 жылғы "19" ақпандағы № 57 қаулысына 6 қосымша
"Маңғыстау облысының дін істері басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы
ЕРЕЖЕ
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Маңғыстау облысының дін істері басқармасы" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Басқарма) Маңғыстау облысының аумағында діни қызмет саласында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.

2) обязанности:
соблюдать законодательство Республики Казахстан, права и охраняемые законом интересы физических и юридических лиц;
принимать и рассматривать обращения физических и юридических лиц в порядке и сроки, установленные Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан;
обеспечивать своевременное и качественное исполнение поручений Главы государства, Администрации Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан и акима области;
не разглашать информацию, составляющую коммерческую, служебную, иную, охраняемую законом тайну, полученную при осуществлении своих полномочий, за исключением случаев, установленных законами Республики Казахстан;
принимает соответствующие меры по цифровизации и обеспечению информационной безопасности Управления;
осуществление работ по организации, планированию и обеспечению выполнения мероприятий мобилизационной подготовки в пределах компетенции Управления;
обеспечить исполнение требований, предусмотренных Законом РК "О гражданской защите";
осуществлять координацию и контроль деятельности подведомственных организаций Управления.
15. Функции:
1) проведение изучения и анализа религиозной ситуации в регионе;
2) проведение изучения и анализа деятельности религиозных объединений, миссионеров, духовных (религиозных) организаций образования, действующих в регионе;
3) внесение в уполномоченный орган предложений по совершенствованию законодательства Республики Казахстан о религиозной деятельности и религиозных объединениях;
4) внесение предложений в правоохранительные органы по запрещению деятельности физических и юридических лиц, нарушающих законодательство Республики Казахстан о религиозной деятельности и религиозных объединениях;
5) рассмотрение обращений физических и юридических лиц, касающиеся нарушений законодательства Республики Казахстан о религиозной деятельности и религиозных объединениях;
6) проведение разъяснительной работы на местном уровне по вопросам, относящимся к их компетенции;
7) внесение предложений в акимат области по согласованию расположения специальных стационарных помещений для распространения религиозной литературы и иных информационных материалов религиозного содержания, предметов религиозного назначения, а также рассматривают уведомления о проведении религиозных мероприятий за пределами культовых зданий (сооружений), поданные религиозными объединениями.
8) обеспечение проведения проверки списков граждан-инициаторов создания религиозных объединений;
9) проведение регистрации лиц, осуществляющих миссионерскую деятельность;

2) міндеттері:
Қазақстан Республикасының заңнамасын, жеке және заңды тұлғалардың құқықтары мен заңмен қорғалатын мүдделерін сақтау;
Қазақстан Республикасының әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінде белгiленген тәртiппен және мерзiмдерде жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерін қабылдау және қарау;
Мемлекет басшысының, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің және облыс әкімінің тапсырмаларын уақтылы және сапалы орындауды қамтамасыз ету;
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайларды қоспағанда, өз өкілеттігін жүзеге асыру кезінде алынған коммерциялық, қызметтік, заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын ақпаратты жария етпеу;
Басқарманы цифрландыру және ақпараттық қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша тиісті шаралар қабылдау;
Басқарманың құзыреті шегінде жұмылдыру дайындығы іс-шараларын ұйымдастыру, жоспарлау және орындалуын қамтамасыз ету жұмыстарын жүзеге асыру;
ҚР "Азаматтық қорғау туралы" Заңында көзделген талаптардың орындалуын қамтамасыз ету;
Басқарманың ведомстволық бағынысты ұйымдарының қызметін үйлестіруді және бақылауды жүзеге асыру.
15. Функциялары:
1) өңірдегі діни ахуалды зерделеп, оған талдау жүргізу;
2) өңірде жұмыс істеп тұрған дiни бiрлестiктердiң, миссионерлердiң, рухани (діни) білім беру ұйымдарының қызметiн зерделеуді және талдауды жүргiзу;
3) уәкiлеттi органға Қазақстан Республикасының дiни қызмет және діни бірлестіктер туралы заңнамасын жетiлдiру жөнінде ұсыныстар енгiзу;
4) құқық қорғау органдарына Қазақстан Республикасының діни қызмет және дiни бiрлестiктер туралы заңнамасын бұзатын жеке және заңды тұлғалардың қызметiне тыйым салу жөнiнде ұсыныстар енгiзу;
5) Қазақстан Республикасының дiни қызмет және діни бірлестіктер туралы заңнамасын бұзушылықтарға қатысты жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау;
6) өз құзыретіне жататын мәселелер бойынша жергілікті деңгейде түсiндiру жұмыстарын жүргiзу;
7) діни әдебиетті және діни мазмұндағы өзге де ақпараттық материалдарды, діни мақсаттағы заттарды тарату үшін арнайы тұрақты үй-жайлардың орналастырылуын келісу үшін облыс әкімдігіне ұсыныс енгізу, сондай-ақ ғибадат үйлерінен (ғимараттарынан) тыс жерлерде діни іс-шаралар өткізу туралы діни бірлестіктер берген хабарламаларды қарайды.
8) діни бірлестіктерді құруға бастамашы азаматтардың тізімдеріне тексеру жүргізуді қамтамасыз ету;
9) миссионерлiк қызметті жүзеге асыратын адамдарды тіркеуді жүргізуді ұйымдастыру;

10) составление протоколов об административных правонарушениях при выявлении нарушений законодательства Республики Казахстан о религиозной деятельности и религиозных объединений, а также в сфере руководства, участия в деятельности не зарегистрированных в установленном законодательством Республики Казахстан порядке религиозных объединений, а также финансирования их деятельности в соответствии со статьями 453, 490 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях";
11) осуществление информационно-пропагандистских и профилактических мер, направленных на предупреждение экстремизма и терроризма;
12) принимает меры по противодействию терроризму и экстремизму;
13) реализация следующих мер, направленных на предупреждение экстремизма: осуществление взаимодействия с общественными объединениями, изучение деятельности созданных на соответствующих территориях религиозных объединений и миссионеров, создание банка данных о них, осуществление информационно-пропагандистских мероприятий на региональном уровне, проведение изучение и анализа религиозной обстановки в регионе;
14) выдача решения о строительстве культовых зданий (сооружений), определении их месторасположения, а также перепрофилировании (изменении функционального назначения) зданий (сооружений) в культовые здания (сооружения);
15) осуществление полномочий, возложенных на местные исполнительные органы законодательством Республики Казахстан, в интересах местного государственного управления.
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа
16. Руководство Управления осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Управление задач и осуществление им своих полномочий.
17. Первый руководитель Управления назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Первый руководитель Управления имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия первого руководителя Управления:
1)организует и руководит деятельностью Управления;
2)несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Управление задач и функций, поручений акима области и курирующего заместителя акима области;
3)назначает на должность и освобождает от должности работников Управления, а также руководителей и заместителей учреждений, находящихся в ведении Управления в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;

10) Қазақстан Республикасының "Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы" Кодексінің 453, 490 баптарына сәйкес діни қызмет пен діни бірлестіктер саласында, сондай-ақ Қазақстан Pecпубликасының заңдарында белгіленген тәртiппен тiркелмеген дiни бiрлестiктердiң қызметiне басшылық жасауға, қатысуға, олардың қызметiн қаржыландыруға байланысты Қазақстан Республикасы заңдарының бұзылуы анықталған жағдайда әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы хаттамалар толтырады;
11) экстремизм мен терроризмге қарсы ақпараттық-насихаттық алдын-алу және сақтандыруға бағытталған шараларын іске асыру;
12) терроризм және экстремизмге қарсы іс-қимыл бойынша шаралар қабылдау;
13) экстремизмнен сақтандыруға бағытталған келесі алдын алу шараларын іске асыруды: қоғамдық бірлестіктермен өзара іс-қимылды жүзеге асыру, тиісті аумақтарда құрылған діни бірлестіктер мен миссионерлердің қызметін зерделеуді жүзеге асыру, олар туралы деректер банкін жасау, өңірлік деңгейде ақпараттық-насихат іс-шараларын жүзеге асыру, өңірдегі діни ахуалды зерделеу мен талдау жүргізу;
14) ғибадат үйлерін (ғимараттарын) салу және олардың орналасатын жерін айқындау туралы, үйлерді (ғимараттарды) ғибадат үйлері (ғимараттары) етіп қайта бейіндеу (функционалдық мақсатын өзгерту) туралы шешім беру;
15) жергілікті мемлекеттік басқару мүддесінде Қазақстан Республикасының заңнамасында жергілікті атқарушы органдарға жүктелетін өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыру.
3-тарау. Мемлекеттік органның бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Басқарманы басқаруды бірінші басшы жүзеге асырады, ол Басқармаға жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Басқарманың бірінші басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18. Басқарманың бірінші басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасарлары болады.
19. Басқарманың бірінші басшысының өкілеттіктері:
1) Басқарманың қызметін ұйымдастырады және басқарады;
2) Басқармаға жүктелген міндеттер мен қызметтердің, облыс әкімі мен жетекшілік ететін облыс әкімі орынбасарының тапсырмаларының орындалуына дербес жауапты болады;
3) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес Басқарманың қызметкерлерін, сондай-ақ Басқарманың қарамағындағы мекемелердің басшылары мен орынбасарларын жұмысқа қабылдайды және жұмыстан босатады;

2) осуществление государственного контроля за безопасной эксплуатацией спортивного оборудования, предназначенного для занятий массовым спортом;
3) проведение областных спортивных соревнований, в том числе среди спортсменов-ветеранов, совместно с республиканскими и (или) местными аккредитованными спортивными федерациями;
4) участие в проведении республиканских и международных спортивных соревнований, в том числе среди спортсменов-ветеранов, проводимых уполномоченным органом в области физической культуры и спорта совместно с аккредитованными республиканскими спортивными федерациями;
5) обеспечение и организация подготовки областных сборных команд по видам спорта и их выступлений на республиканских и международных спортивных соревнованиях;
6) обеспечение и организация развития массового спорта и национальных видов спорта на территории области;
7) координация деятельности физкультурно-спортивных организаций на территории области;
8) внесение предложений акимату области о создании детско-юношеских клубов физической подготовки, в том числе адаптивной физической культуры и спорта;
9) принятие по согласованию с соответствующим управлением в сфере образования мер по использованию во внеурочное и вечернее время спортивных сооружений организаций образования в целях обеспечения работы спортивных секций для населения и проведения спортивных мероприятий;
10) присвоение спортсменам спортивных разрядов, лишение спортсменов спортивных разрядов: "кандидат в мастера спорта Республики Казахстан", спортсмен 1 разряда;
11) присвоение квалификационных категорий, лишение квалификационных категорий: тренер высшего уровня квалификации первой категории, тренер-преподаватель высшего уровня квалификации первой категории, тренер среднего уровня квалификации первой категории, тренер-преподаватель среднего уровня квалификации первой категории, методист высшего уровня квалификации первой категории, методист среднего уровня квалификации первой категории, инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации первой категории, спортивный судья первой категории;
12) утверждение единого регионального календаря спортивно-массовых мероприятий по предложениям региональных и местных аккредитованных спортивных федераций и обеспечивает его реализацию;
13) координация организаций и проведения спортивных мероприятий на территории области;
14) осуществление сбора, анализа и предоставление уполномоченному органу в области физической культуры и спорта информации по развитию физической культуры и спорта на территории области по форме и в сроки, установленные законодательством Республики Казахстан;

2) бұқаралық спортпен айналысуға арналған спорттық жабдықтың қауіпсіз пайдаланылуына мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
3) аккредиттелген республикалық және (немесе) жергілікті спорт федерацияларымен бірлесіп, облыстық, оның ішінде ардагер спортшылар арасында спорттық жарыстар өткізу;
4) аккредиттелген республикалық спорт федерацияларымен бірлесіп дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган өткізетін республикалық және халықаралық спорт жарыстарын, оның ішінде ардагер спортшылар арасында өткізуге қатысу;
5) спорт түрлері бойынша облыстық құрама командаларды даярлауды және олардың республикалық және халықаралық спорт жарыстарына қатысуын қамтамасыз ету және ұйымдастыру;
6) облыс аумағында бұқаралық спортты және ұлттық спорт түрлерін дамытуды қамтамасыз ету және ұйымдастыру;
7) облыс аумағында дене шынықтыру-спорт ұйымдарының қызметін үйлестіру;
8) облыс әкімдігіне дене шынықтыру даярлығының, оның ішінде бейімдемелі дене шынықтыру мен спорттың балалар-жасөспірімдер клубтарын құру туралы ұсыныстар енгізу;
9) білім басқармасының келісімі бойынша тұрғындар үшін спорт секцияларының жұмысын қамтамасыз ету және спорттық іс шараларды өткізу мақсатында сабақтан тыс және кешкі уақытта спорт ғимараттарын білім беру ұйымдарын пайдалану жөнінде шаралар қабылдау;
10) спортшыларға "Қазақстан Республикасының спорт шеберлігіне кандидат", 1-разрядты спортшы спорттық разрядтарын беру, спортшыларды спорттық разрядтардан айыру;
11) мынадай: бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi бірінші санатты жаттықтырушы, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi бірінші санатты жаттықтырушы-оқытушы, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi бірінші санатты жаттықтырушы, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi бірінші санатты жаттықтырушы-оқытушы, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi бірінші санатты әдіскер, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi бірінші санатты әдіскер, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегі бірінші санатты нұсқаушы-спортшы, бiрiншi санатты спорт төрешiсi біліктілік санаттарын беру, біліктілік санаттарынан айыру;
12) аккредиттелген өңірлік және жергілікті спорт федерацияларының ұсыныстары бойынша спорттық-бұқаралық іс-шаралардың бірыңғай өңірлік күнтізбесін бекіту және оның іске асырылуын қамтамасыз ету;
13) облыс аумағында спорттық іс-шараларды ұйымдастыру мен өткізуді үйлестіру;
14) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген нысан бойынша және мерзімде облыс аумағында дене шынықтыру мен спортты дамыту жөніндегі ақпаратты жинауды, талдауды жүзеге асыру және дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органға ұсыну;

15) осуществление аккредитаций местных спортивных федераций;
16) реализация типовых образовательных учебных программ по видам спорта для областных специализированных школ-интернатов-колледжей олимпийского резерва и областных школ-интернатов для одаренных в спорте детей;
17) согласование типовых учебных планов областных специализированных школ-интернатов-колледжей олимпийского резерва и областных школ-интернатов для одаренных в спорте детей;
18) формирование и утверждение областных списков сборных команд по видам спорта по предложениям региональных и местных аккредитованных спортивных федераций;
19) внесение предложений в акимат области по обеспечению жилищем чемпионов и призеров Олимпийских, Паралимпийских и Сурдолимпийских игр в соответствии с действующим законодательством;
20) организация медицинского обеспечения официальных физкультурных и спортивных мероприятий;
21) принятие мер по обеспечению общественного порядка и общественной безопасности при проведении физкультурных и спортивных мероприятий;
22) координация использования физкультурно-оздоровительных и спортивных сооружений;
23) присвоение статусов "специализированная" спортивным школам, "специализированное" отделениям спортивных школ;
24) согласование с республиканскими аккредитованными спортивными федерациями технической спецификации и технического задания на проектирование спортивных сооружений, предназначенных для проведения соревнований международного и республиканского уровня;
25) разработка и внесение предложений в акимат области по утверждению размеров выплат ежемесячного денежного содержания спортсменам, входящим в состав сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта), их тренерам, а также спортсменам, выступающим в составах сборных команд Республики Казахстан (национальных сборных команд) по игровым видам спорта, их тренерам и руководителям клубных команд;
26) разработка и внесение предложений в акимат области на утверждение согласованного с уполномоченным органом в области физической культуры и спорта регионального перечня приоритетных видов спорта;
27)организация работы врачебно-физкультурных диспансеров;
28)внесение предложений в акимат области по утверждению государственного спортивного заказа на финансирование спортивных секций для детей и юношества в пределах объемов бюджетных средств;
29)обеспечение размещения государственного спортивного заказа в спортивных секциях для детей и юношества независимо от форм собственности поставщиков услуг государственного спортивного заказа, их ведомственной подчиненности, типов и видов;

15) жергілікті спорт федерацияларын аккредиттеуді жүзеге асыру;
16) олимпиадалық резервтің облыстық мамандандырылған мектеп-интернат-колледждері және спорттағы дарынды балаларға арналған облыстық мектеп-интернаттар үшін спорт түрлері бойынша үлгілік білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыру;
17) олимпиадалық резервтің облыстық мамандандырылған мектеп-интернат-колледждерінің және спорттағы дарынды балаларға арналған облыстық мектеп-интернаттардың үлгілік оқу жоспарларын келісу;
18) аккредиттелген өңірлік және жергілікті спорт федерацияларының ұсыныстары бойынша спорт түрлері бойынша құрама командалардың облыстық тізімдерін қалыптастыру және бекіту;
19) қолданыстағы заңнамаға сәйкес Олимпиада, Паралимпиада және Сурдлимпиада ойындарының чемпиондары мен жүлдегерлерін тұрғын үймен қамтамасыз ету бойынша облыс әкімдігіне ұсыныстар енгізу;
20) ресми дене шынықтыру және спорт іс-шараларын медициналық қамтамасыз етуді ұйымдастыру;
21) дене шынықтыру және спорт іс-шараларын өткізу кезінде қоғамдық тәртіп пен қоғамдық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөнінде шаралар қабылдау;
22) дене шынықтыру-сауықтыру және спорт ғимараттарын пайдалануды үйлестіру;
23) спорт мектептеріне, спорт мектептерінің бөлімшелеріне "мамандандырылған" деген мәртебе беру;
24) халықаралық және республикалық деңгейдегі жарыстарды өткізуге арналған спорттық ғимараттарды жобалау үшін техникалық өзіндік ерекшеліктер мен техникалық тапсырманы республикалық аккредиттелген спорт федерацияларымен келісу;
25) спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың) құрамына кіретін спортшыларға, олардың жаттықтырушыларына, сондай-ақ спорттың ойналатын түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларының (ұлттық құрама командалардың) құрамдарында қатысатын спортшыларға, олардың жаттықтырушыларына және клубтық командалардың жетекшілеріне ай сайынғы ақшалай жабдықталым төлемдерінің мөлшерін бекіту жөнінде облыс әкімдігіне ұсыныстар әзірлеу және енгізу;
26) облыс әкімдігіне дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органмен келісімді бекітуге спорттың басым түрлерінің өңірлік тізбесін әзірлеу және ұсыныстар енгізу;
27) дәрігерлік-дене шынықтыру диспансерлерінің жұмысын ұйымдастыру;
28) бюджет қаражаты көлемі шегінде балалар мен жасөспірімдерге арналған спорт секцияларын қаржыландыруға мемлекеттік спорттық тапсырыс бекіту бойынша облыс әкімдігіне ұсыныстар енгізу;
29) мемлекеттік спорттық тапсырыс қызметтерін көрсетушілердің меншік нысанына, олардың ведомстволық бағыныстылығына, типтері мен түрлеріне қарамастан балалар мен жасөспірімдерге арналған спорт секцияларында мемлекеттік спорттық тапсырысты орналастыруды қамтамасыз ету;

20. Первый руководитель определяет полномочия своих заместителей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 4. Имущество государственного органа
21. Управление может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Управление формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за Управлением, относится к коммунальной собственности.
23. Управление не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение государственного органа
24. Реорганизация и упразднение Управление осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Перечень организаций, находящихся в ведении Управление
1) Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Футбольный клуб "Каспий" Управления физической культуры и спорта Мангистауской области;
2) коммунальное государственное учреждение "Мангистауский областной центр подготовки олимпийского резерва" Управления физической культуры и спорта Мангистауской области;
3) коммунальное государственное учреждение "Мангистауский областной центр национальных видов спорта" Управления физической культуры и спорта Мангистауской области;
4) коммунальное государственное учреждение "Мангистауская областная школа высшего спортивного мастерства имени Шокыр Болтекулы" Управления физической культуры и спорта Мангистауской области;
5) коммунальное государственное учреждение "Мангистауская областная школа высшего спортивного мастерства по неолимпийским видам спорта" Управления физической культуры и спорта Мангистауской области;
6) коммунальное государственное учреждение "Мангистауская областная специализированная детско-юношеская школа олимпийского резерва по футболу" Управления физической культуры и спорта Мангистауской области;
7) коммунальное государственное учреждение "Мангистауская областная специализированная детско-юношеская школа олимпийского резерва по борьбе" Управления физической культуры и спорта Мангистауской области;
8) коммунальное государственное учреждение "Мангистауская областная специализированная детско-юношеская школа олимпийского резерва по боксу" Управления физической культуры и спорта Мангистауской области;

20. Бірінші басшы өз орынбасарларының өкілеттіктерін Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде тыйым салынбаған заңнамаға сәйкес айқындайды.
4-тарау. Мемлекеттік органның мүлкі
21. Басқарманың заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Басқарманың мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
22. Басқармаға бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Басқарма өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
24. Басқарманы қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Басқарма қарамағындағы ұйымдарының тізбесі
1) Маңғыстау облысының дене шынықтыру және спорт басқармасының "Каспий" футбол клубы" коммуналдық шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
2) Маңғыстау облысының дене шынықтыру және спорт басқармасының "Маңғыстау облыстық олимпиадалық резервін даярлау орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
3) Маңғыстау облысының дене шынықтыру және спорт басқармасының "Маңғыстау облыстық ұлттық спорт түрлерінің орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
4) Маңғыстау облысының дене шынықтыру және спорт басқармасының "Шоқыр Бөлтекұлы атындағы Маңғыстау облыстық жоғары спорт шеберлігі мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
5) Маңғыстау облысының дене шынықтыру және спорт басқармасының "Олимпиадалық емес спорт түрлерінен Маңғыстау облыстық жоғары спорт шеберлігі мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
6) Маңғыстау облысының дене шынықтыру және спорт басқармасының "Маңғыстау облыстық футбол бойынша олимпиадалық резервтің мамандандырылған балалар мен жасөспірімдер мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
7) Маңғыстау облысының дене шынықтыру және спорт басқармасының "Маңғыстау облыстық күрес бойынша олимпиадалық резервтің мамандандырылған балалар-жасөспірімдер мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
8) Маңғыстау облысының дене шынықтыру және спорт басқармасының "Маңғыстау облыстық бокс бойынша олимпиадалық резервтің мамандандырылған балалар мен жасөспірімдер мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;

9) коммунальное государственное учреждение "Детско-юношеская спортивная школа Мангистау-Арена города Актау" Управления физической культуры и спорта Мангистауской области;
10) коммунальное государственное учреждение "Детско-юношеская спортивная школа по теннису города Актау" Управления физической культуры и спорта Мангистауской области;
11) коммунальное государственное учреждение "Мангистауская областная специализированная детско-юношеская спортивная школа по каратэ-до" Управления физической культуры и спорта Мангистауской области;
12) коммунальное государственное учреждение "Мангистауская областная детско-юношеская спортивная школа по казах курес и дзюдо" Управления физической культуры и спорта Мангистауской области;
13) коммунальное государственное учреждение "Мангистауская областная специализированная детско-юношеская спортивная школа "Жас батыр" Управления физической культуры и спорта Мангистауской области;
14) коммунальное государственное учреждение "Мангистауская областная детско-юношеская спортивная школа по парусному спорту" Управления физической культуры и спорта Мангистауской области;
15) коммунальное государственное учреждение "Мангистауский областной профессиональный спортивный клуб смешанных единоборств" Управления физической культуры и спорта Мангистауской области;
16) коммунальное государственное учреждение "Мангистауский областной клуб инвалидного спорта" Управления физической культуры и спорта Мангистауской области;
17) коммунальное государственное учреждение "Детско-юношеская спортивная школа №1 города Жанаозен" Управления физической культуры и спорта Мангистауской области;
18) коммунальное государственное учреждение "Детско-юношеская спортивная школа №2 города Жанаозен" Управления физической культуры и спорта Мангистауской области;
19) коммунальное государственное учреждение "Детско-юношеская спортивная школа №3 села Кызылсай" Управления физической культуры и спорта Мангистауской области;
20) коммунальное государственное учреждение "Бейнеуская районная детско-юношеская спортивная школа" Управления физической культуры и спорта Мангистауской области;
21) коммунальное государственное учреждение "Каракиянская районная детско-юношеская спортивная школа" Управления физической культуры и спорта Мангистауской области;
22) коммунальное государственное учреждение "Детско-юношеская спортивная школа сельского округа Баскудык Мунайлинского района" Управления физической культуры и спорта Мангистауской области;
23) коммунальное государственное учреждение "Детско-юношеская спортивная школа села Мангистау Мунайлинского района" Управления физической культуры и спорта Мангистауской области;

9) Маңғыстау облысының дене шынықтыру және спорт басқармасының "Ақтау қалалық Маңғыстау-Арена балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
10) Маңғыстау облысының дене шынықтыру және спорт басқармасының "Ақтау қалалық теннис бойынша балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
11) Маңғыстау облысының дене шынықтыру және спорт басқармасының "Маңғыстау облыстық каратэ-до бойынша мамандандырылған балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
12) Маңғыстау облысының дене шынықтыру және спорт басқармасының "Маңғыстау облыстық қазақ күресі және дзюдо бойынша балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
13) Маңғыстау облысының дене шынықтыру және спорт басқармасының "Маңғыстау облыстық "Жас Батыр" мамандандырылған балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
14) Маңғыстау облысының дене шынықтыру және спорт басқармасының "Маңғыстау облыстық желкенді спорт бойынша балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
15) Маңғыстау облысының дене шынықтыру және спорт басқармасының "Маңғыстау облыстық аралас жекпе-жек кәсіптік спорт клубы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
16) Маңғыстау облысының дене шынықтыру және спорт басқармасының "Маңғыстау облыстық мүгедектік спорт клубы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
17) Маңғыстау облысының дене шынықтыру және спорт басқармасының "Жаңаөзен қалалық №1 балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
18) Маңғыстау облысының дене шынықтыру және спорт басқармасының "Жаңаөзен қалалық №2 балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
19) Маңғыстау облысының дене шынықтыру және спорт басқармасының "Қызылсай ауылдық №3 балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
20) Маңғыстау облысының дене шынықтыру және спорт басқармасының "Бейнеу аудандық балалар-жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
21) Маңғыстау облысының дене шынықтыру және спорт басқармасының "Қарақия аудандық балалар және жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
22) Маңғыстау облысының дене шынықтыру және спорт басқармасының "Мұнайлы ауданы Басқұдық ауылдық округінің балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
23) Маңғыстау облысының дене шынықтыру және спорт басқармасының "Мұнайлы ауданы Маңғыстау ауылының балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;

24) коммунальное государственное учреждение "Детско-юношеская спортивная школа села Даулет Мунайлинского района" Управления физической культуры и спорта Мангистауской области;
25) коммунальное государственное учреждение "Тупкараганская районная детско-юношеская спортивная школа" Управления физической культуры и спорта Мангистауской области;
26) коммунальное государственное учреждение "Детско-юношеская спортивная школа села Акшукур" Управления физической культуры и спорта Мангистауской области;
27) коммунальное государственное учреждение "Мангистауская районная детско-юношеская спортивная школа имени Шокыра Бултекулы" Управления физической культуры и спорта Мангистауской области;
28) коммунальное государственное учреждение "Спорт комплекс села Таучик" Управления физической культуры и спорта Мангистауской области;
29) коммунальное государственное учреждение "Детско-юношеская спортивная школа села Бейнеу" Управления физической культуры и спорта Мангистауской области;
30) коммунальное государственное учреждение "Детско-юношеская спортивная школа села Тенге" Управления физической культуры и спорта Мангистауской области;
31) коммунальное государственное учреждение "Детско-юношеская спортивная школа села Рахат" Управления физической культуры и спорта Мангистауской области;
32) коммунальное государственное учреждение "Спортивный клуб "Алға" для людей с ограниченными возможностями города Жанаозен" Управления физической культуры и спорта Мангистауской области;
33) коммунальное государственное учреждение "Областная специализированная школа-интернат-колледж для одаренных в спорте детей" Управления физической культуры и спорта Мангистауской области.
Приложение 8 к постановлению акимата Мангистауской области № 57 от "19" февраля 2025 года
ПОЛОЖЕНИЕ
о государственном учреждении "Управление рыбного хозяйства Мангистауской области"
Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Управление рыбного хозяйства Мангистауской области" (далее – Управление) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере рыбного хозяйства на территории Мангистауской области.
2. Управление не имеет ведомств.
3. Управление осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Управление является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстана и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

24) Маңғыстау облысының дене шынықтыру және спорт басқармасының "Мұнайлы ауданы Дәулет ауылдық округінің балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
25) Маңғыстау облысының дене шынықтыру және спорт басқармасының "Түпқараған аудандық балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
26) Маңғыстау облысының дене шынықтыру және спорт басқармасының "Ақшұқыр ауылының балалар-жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
27) Маңғыстау облысының дене шынықтыру және спорт басқармасының "Шоқыр Бөлтекұлы атындағы Маңғыстау аудандық балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
28) Маңғыстау облысының дене шынықтыру және спорт басқармасының "Таушық ауылы спорт кешені" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
29) Маңғыстау облысының дене шынықтыру және спорт басқармасының "Бейнеу ауылдық балалар-жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
30) Маңғыстау облысының дене шынықтыру және спорт басқармасының "Теңге ауылдық балалар-жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
31) Маңғыстау облысының дене шынықтыру және спорт басқармасының "Рахат ауылдық балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
32) Маңғыстау облысының дене шынықтыру және спорт басқармасының "Жаңаөзен қаласының мүмкіндігі шектеулі жандарға арналған "Алға" спорт клубы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
33) Маңғыстау облысының дене шынықтыру және спорт басқармасының "Облыстық спорттағы дарынды балаларға арналған мамандандырылған мектеп-интернат-коледжі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
Маңғыстау облысы әкімдігінің 2025 жылғы "19" ақпандағы № 57 қаулысына 8 қосымша
"Маңғыстау облысының балық шаруашылығы басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы
ЕРЕЖЕ
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Маңғыстау облысының балық шаруашылығы басқармасы" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Басқарма) Маңғыстау облысының аумағында балық шаруашылығы саласындағы басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Басқарманың ведомстволары жоқ.
3. Басқарма өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Басқарма мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.

2) обязанности:
соблюдать законодательство Республики Казахстан, права и охраняемые законом интересы физических и юридических лиц;
принимать и рассматривать обращения физических и юридических лиц в порядке и сроки, установленные Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан;
обеспечивать своевременное и качественное исполнение поручений Главы государства, Администрации Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан и акима области;
не разглашать информацию, составляющую коммерческую, служебную, иную, охраняемую законом тайну, полученную при осуществлении своих полномочий, за исключением случаев, установленных законами Республики Казахстан;
принимает соответствующие меры по цифровизации и обеспечению информационной безопасности Управления;
осуществление работ по организации, планированию и обеспечению выполнения мероприятий мобилизационной подготовки в пределах компетенции Управления;
обеспечить исполнение требований, предусмотренных Законом РК "О гражданской защите";
осуществлять координацию и контроль деятельности подведомственных организаций Управления.
15. Функции:
1) стратегические: организует деятельность по интродукции, реинтродукции и гибридизации, а также по искусственному разведению редких и находящихся под угрозой исчезновения видов рыб, в порядке определенным законодательством Республики Казахстан; на основании научных рекомендаций ведет паспортизацию рыбохозяйственных водоемов и (или) участков; организуют и (или) обеспечивают проведение научных исследований и проектно-изыскательских работ в области охраны, воспроизводства и использования рыбных ресурсов на территории области; реализует государственную политику в области охраны, воспроизводства и использования животного мира; реализует в пределах компетенции государственную политику в области аквакультуры;
2) регулятивные: организует утверждение перечня рыбохозяйственных водоемов и (или) участков местного значения; осуществляет меры по устанавлению зон рекреационного рыболовства; осуществляет меры по установлению границ рыбохозяйственных участков, открытию и закрытию тони (тоневые участки); выдает разрешения на пользование рыбными ресурсами, за исключением научно-исследовательского лова на рыбохозяйственных водоемах, расположенных на территории двух и более областей, а также редких и находящихся под угрозой исчезновений видов животных (рыб);
3) реализационные: организует мероприятия по оказанию помощи животным в случае их заболеваний, угрозы их гибели на незакрепленных рыбохозяйственных водоемах и (или) участках; организует и обеспечивает охрану в резервном фонде рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, за исключением водоемов, входящих в состав особо охраняемых природных территории; организует мелиоративный лов рыб в случаях возникновения угрозы замора на рыбохозяйственных водоемах и (или) участках резервного фонда на основании решения территориального подразделения ведомства уполномоченного органа; осуществляет субсидирование переработки рыбной продукции; принимает участие в работе областных консультативно-совещательных, координационных и коллегиальных органов акима области по вопросам, входящим в его компетенцию; осуществляет субсидирование субъектов аквакультуры и субъектов, обеспечивающих развитие аквакультуры; осуществляет и (или) организует лов в замороопасных водоемах и (или) участках; обеспечение полноты, актуализации и обновления информационных данных, размещаемых на единой платформе собственных интернет-ресурсов; обеспечение наполнения и регулярного обновления информационных данных, размещаемых на единой платформе собственных интернет-ресурсов; иные функции в соответствии с законодательством Республики Казахстан;

2) міндеттері:
Қазақстан Республикасының заңнамасын, жеке және заңды тұлғалардың құқықтары мен заңмен қорғалатын мүдделерін сақтау;
Қазақстан Республикасының әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінде белгiленген тәртiппен және мерзiмдерде жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерін қабылдау және қарау;
Мемлекет басшысының, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің және облыс әкімінің тапсырмаларын уақтылы және сапалы орындауды қамтамасыз ету;
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайларды қоспағанда, өз өкілеттігін жүзеге асыру кезінде алынған коммерциялық, қызметтік, заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын ақпаратты жария етпеу;
Басқарманы цифрландыру және ақпараттық қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша тиісті шаралар қабылдау;
Басқарманың құзыреті шегінде жұмылдыру дайындығы іс-шараларын ұйымдастыру, жоспарлау және орындалуын қамтамасыз ету жұмыстарын жүзеге асыру;
ҚР "Азаматтық қорғау туралы" Заңында көзделген талаптардың орындалуын қамтамасыз ету;
Басқарманың ведомстволық бағынысты ұйымдарының қызметін үйлестіруді және бақылауды жүзеге асыру.
15. Функциялары:
1) стратегиялық: жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру; өз құзыреті шегінде аквакультура саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру; облыс аумағында балық ресурстарын қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласында ғылыми зерттеулер мен жобалау-іздестіру жұмыстарын ұйымдастыру және (немесе) қамтамасыз ету; облыс әкімінің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша облыстық консультативтік-кеңесші, үйлестіруші және алқалы органдардың жұмысына қатысу; Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де функцияларды жүзеге асыру;
2) реттеу: жергілікті маңызы бар балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің тізбесін бекітуді ұйымдастыру; рекреациялық балық аулау аймақтарын белгілеу жөніндегі шараларды жүзеге асыру; балық шаруашылығы учаскелерінің шекараларын белгілеу, тонилерді (тонелік учаскелерді) ашу және жабу жөніндегі шараларды жүзеге асыру; балық ресурстарын пайдалануға рұқсаттар беру (екі және одан да көп облыс аумағында орналасқан су айдындарындағы ғылыми-зерттеу аулауына, сондай-ақ сирек және жойылып кету қаупі төнген түрлерге қатысты жағдайларды қоспағанда);
3) іске асыру: бекітілмеген балық шаруашылығы су айдындарында және (немесе) учаскелерінде жануарлардың ауруы немесе қырылу қаупі туындаған жағдайда оларға көмек көрсету жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру; Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен интродукция, реинтродукция, гибридизация, сондай-ақ сирек және жойылып кету қаупі төнген балық түрлерін жасанды өсіру жөніндегі қызметті ұйымдастыру; ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың құрамына кірмейтін резервтік қордағы балық шаруашылығы су айдындары мен (немесе) учаскелерінде қорғауды ұйымдастыру және қамтамасыз ету; ғылыми ұсынымдар негізінде балық шаруашылығы су айдындары мен (немесе) учаскелерін паспорттауды жүргізу; уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесінің шешімі негізінде, қырылу қаупі туындаған жағдайда мелиорациялық балық аулауды ұйымдастыру; қырылу қаупі бар су айдындарында және (немесе) учаскелерінде балық аулауды жүзеге асыру және (немесе) ұйымдастыру; балық өнімдерін қайта өңдеуді субсидиялау; аквакультура субъектілерін және аквакультураны дамытуды қамтамасыз ететін субъектілерді субсидиялау;

2)обязанности:
соблюдать законодательство Республики Казахстан, права и охраняемые законом интересы физических и юридических лиц;
принимать и рассматривать обращения физических и юридических лиц в порядке и сроки, установленные Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан;
обеспечивать своевременное и качественное исполнение поручений Главы государства, Администрации Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан и акима области;
не разглашать информацию, составляющую коммерческую, служебную, иную, охраняемую законом тайну, полученную при осуществлении своих полномочий, за исключением случаев, установленных законами Республики Казахстан;
принимает соответствующие меры по цифровизации и обеспечению информационной безопасности Управления;
осуществление работ по организации, планированию и обеспечению выполнения мероприятий мобилизационной подготовки в пределах компетенции Управления;
обеспечить исполнение требований, предусмотренных Законом РК "О гражданской защите";
осуществлять координацию и контроль деятельности подведомственных организаций Управления.
15. Функции:
1)реализация государственной политики в области культуры;
2)реализация государственной политики в области креативных индустрий;
3)внесение предложений по созданию, реорганизации, ликвидации государственных организаций культуры области в сфере театрального, циркового, музыкального искусства и киноискусства, культурно-досуговой деятельности и народного творчества, библиотечного и музейного дела в установленном законодательством Республики Казахстан порядке по согласованию с уполномоченным органом;
4)поддержание и координирование деятельности государственных организаций культуры области по развитию театрального, циркового, музыкального искусства и киноискусства, культурно-досуговой деятельности и народного творчества, библиотечного и музейного дела, обеспечивает деятельность учреждений области в области культуры;
5)организация проведения областных (региональных) смотров, фестивалей и конкурсов в различных сферах творческой деятельности;
6) организация проведения республиканских конкурсов и фестивалей в различных сферах творческой деятельности по согласованию с уполномоченным органом;
7)создание региональных художественных советов и утверждение положения о них;
8)организация работы по учету, охране, консервации и реставрации, а также использованию культурных ценностей области, увековечению памяти видных деятелей культуры страны;
9)создание экспертной комиссии по временному вывозу культурных ценностей и утверждение положения о ней;

2) міндеттері:
Қазақстан Республикасының заңнамасын, жеке және заңды тұлғалардың құқықтары мен заңмен қорғалатын мүдделерін сақтау;
Қазақстан Республикасының әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінде белгiленген тәртiппен және мерзiмдерде жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерін қабылдау және қарау;
Мемлекет басшысының, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің және облыс әкімінің тапсырмаларын уақтылы және сапалы орындауды қамтамасыз ету;
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайларды қоспағанда, өз өкілеттігін жүзеге асыру кезінде алынған коммерциялық, қызметтік, заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын ақпаратты жария етпеу;
Басқарманы цифрландыру және ақпараттық қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша тиісті шаралар қабылдау;
Басқарманың құзыреті шегінде жұмылдыру дайындығы іс-шараларын ұйымдастыру, жоспарлау және орындалуын қамтамасыз ету жұмыстарын жүзеге асыру;
ҚР "Азаматтық қорғау туралы" Заңында көзделген талаптардың орындалуын қамтамасыз ету;
Басқарманың ведомстволық бағынысты ұйымдарының қызметін үйлестіруді және бақылауды жүзеге асыру.
15. Функциялары:
1) мәдениет саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;
2) креативті индустриялар саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;
3) уәкілетті органмен келісім бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіпте театр, цирк, музыка өнері және кино өнері, мәдени-демалыс қызметі мен халық шығармашылығы, кітапхана және музей ісі саласындағы облыстың мемлекеттік мәдениет ұйымдарын құру, қайта ұйымдастыру, тарату жөнінде ұсыныстар енгізу;
4) театр, цирк, музыка өнерін және кино өнерін, мәдени-демалыс қызметі мен халық шығармашылығын, кітапхана және музей ісін дамыту бойынша облыстың мемлекеттік мәдениет ұйымдарының қызметін қолдау және үйлестіру, облыстың мәдениет саласындағы мекемелерінің қызметін қамтамасыз ету;
5) шығармашылық қызметтің әртүрлі салаларындағы облыстық (өңірлік) байқаулар, фестивальдер және конкурстар өткізуді ұйымдастыру;
6) уәкілетті органның келісімімен шығармашылық қызметтің әртүрлі салаларындағы республикалық конкурстар мен фестивальдер өткізуді ұйымдастыру;
7) өңірлік көркемдік кеңестер құру және олар туралы ережелерді бекіту;
8) облыстың мәдени құндылықтарын есепке алу, қорғау, консервациялау және реставрациялау, сондай-ақ пайдалану, елдің көрнекті мәдениет қайраткерлерін мәңгі есте қалдыру жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру;
9) мәдени құндылықтарды уақытша әкету жөніндегі сараптама комиссиясын құру және оның ережесін бекіту;

10)осуществление мониторинга деятельности организаций культуры, расположенных на соответствующей территории, предоставление в уполномоченный орган информации, а также статистических отчетов установленной формы;
11)осуществление проведения зрелищных культурно-массовых мероприятий на уровне области;
12)проведение аттестации государственных организаций культуры области;
13)осуществление в пределах своей компетенции управления коммунальной собственностью в сфере культуры;
14)выступление заказчиком по строительству, реконструкции и ремонту объектов культурного назначения области;
15)организация работы по сохранению историко-культурного наследия, содействие развитию исторических, национальных и культурных традиций и обычаев;
16)выдача свидетельства на право временного вывоза культурных ценностей;
17)внесение предложений в акимат области по присвоению одной из государственных библиотек области статус "Центральная";
18)осуществление комплекса мероприятий, направленных на поиск и поддержку талантливой молодежи и перспективных творческих коллективов;
19)осуществление проведения социально значимых мероприятий в сфере культуры;
20)обеспечение соблюдения особого режима объектов национального культурного достояния;
21)утверждение государственного творческого заказа на финансирование творческих кружков для детей и юношества в пределах объемов бюджетных средств;
22)обеспечение размещения государственного творческого заказа в творческих кружках для детей и юношества независимо от форм собственности поставщиков услуг государственного творческого заказа, их ведомственной подчиненности, типов и видов;
23)обеспечение исполнения всех этапов и процедур размещения, контроля качества и целевого освоения государственного творческого заказа в электронном и общедоступном форматах;
24)обеспечение выявления, учета, сохранения, изучения, использования и мониторинга состояния объектов историко-культурного наследия;
25)обеспечение проведения научно-реставрационных работ памятников истории и культуры;
26)предусмотрение мероприятий по организации учета, сохранения, изучения, научно-реставрационных работ памятников истории и культуры местного значения и археологических работ в планах экономического и социального развития области;
27)по согласованию с уполномоченным органом при разработке и утверждении градостроительных проектов, обеспечение выполнения мероприятий по выявлению, изучению, сохранению памятников истории и культуры всех категорий, составление историко-архитектурных опорных планов и карт-схем местности;

10) тиісті аумақта орналасқан мәдениет ұйымдарының қызметіне мониторингті жүзеге асыру, уәкілетті органға ақпарат, сондай-ақ белгіленген нысандағы статистикалық есептер беру;
11) облыс деңгейінде ойын-сауық мәдени-бұқаралық іс-шаралар өткізуді жүзеге асыру;
12) облыстың мемлекеттік мәдениет ұйымдарын аттестаттаудан өткізу;
13) өз құзыреті шегінде мәдениет саласындағы коммуналдық меншікті басқаруды жүзеге асыру;
14) облыстың мәдени мақсаттағы объектілерінің құрылысы, реконструкциясы және жөнделуі бойынша тапсырыс беруші болу;
15) тарихи-мәдени мұраны сақтау жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру, тарихи, ұлттық және мәдени дәстүрлер мен салттарды дамытуға жәрдемдесу;
16) мәдени құндылықтарды уақытша әкету құқығына куәлік беру;
17) облыстың мемлекеттік кітапханаларының біріне "Орталық" мәртебесін беру;
18) талантты жастарды және перспективалы шығармашылық ұжымдарды іздестіруге және қолдауға бағытталған іс-шаралар кешенін жүзеге асыру;
19) мәдениет саласында әлеуметтік маңызы бар іс-шаралар өткізуді жүзеге асыру;
20) ұлттық мәдени игілік объектілерінің айрықша режимін сақтауды қамтамасыз ету;
21) бюджет қаражаты көлемі шегінде балалар мен жасөспірімдерге арналған шығармашылық үйірмелерді қаржыландыруға мемлекеттік шығармашылық тапсырысты бекіту;
22) мемлекеттік шығармашылық тапсырыстың көрсетілетін қызметтерін берушілердің меншік нысанына, олардың ведомстволық бағыныстылығына, типтері мен түрлеріне қарамастан, балалар мен жасөспірімдерге арналған шығармашылық үйірмелерде мемлекеттік шығармашылық тапсырысты орналастыруды қамтамасыз ету;
23) электрондық және жалпыға қолжетімді форматтарда мемлекеттік шығармашылық тапсырысты орналастырудың, оның сапасын бақылаудың және нысаналы игерілуінің барлық кезеңдері мен рәсімдерінің орындалуын қамтамасыз ету;
24) тарихи-мәдени мұра объектілерін анықтауды, есепке алуды, сақтауды, зерделеуді, пайдалануды және олардың жай-күйі мониторингін қамтамасыз ету;
25) мәдениет және тарихи ескерткіштерінің ғылыми-реставрациялық жұмыстарын жүргізуді қамтамасыз ету;
26) облыстың экономикалық және әлеуметтiк даму жоспарларында жергiлiктi маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерін есепке алуды, сақтауды, зерделеуді, оларға ғылыми-реставрациялық жұмыстарды және археологиялық жұмыстарды ұйымдастыру жөнiндегi iс-шараларды көздеу;
27) уәкiлеттi органмен келiсім бойынша қала құрылысы жобаларын әзiрлеу және бекiту кезiнде барлық санаттағы тарих және мәдениет ескерткiштерiн анықтау, зерделеу, сақтау жөнiндегi іс-шараларды орындауды, жергілікті жердің тарихи-сәулет тiрек жоспарларын және карта-схемаларын жасауды қамтамасыз ету;

28)ведение работы по внесению в генеральные планы населенных пунктов историко-архитектурных опорных планов;
29)оформление и выдача охранных обязательств, контроль их выполнения собственниками и пользователями памятников истории и культуры;
30)создание комиссии по охране памятников истории и культуры;
31)ведение работы по установлению сооружений монументального искусства;
32)ведение работы по установлению мемориальных досок;
33)рассмотрение и согласование научно-проектной документации научно-реставрационных работ, планируемых для памятников истории и культуры местного значения;
34)по согласованию с уполномоченным органом признание объектов историко-культурного наследия памятниками истории и культуры местного значения и включение их в Государственный список памятников истории и культуры местного значения на основании заключения историко-культурной экспертизы;
35)лишение памятников истории и культуры местного значения его статуса и исключение его из Государственного списка памятников истории и культуры местного значения на основании заключения историко-культурной экспертизы по согласованию с уполномоченным органом;
36)определение и утверждение границ охранных зон, зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта памятников истории и культуры местного значения;
37)осуществление контроля за использованием и порядком содержания памятников истории и культуры местного значения;
38)осуществление контроля за проведением научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры местного значения и археологических работ, за исключением работ на памятниках истории и культуры международного и республиканского значения.
39)включение в список предварительного учета выявленных объектов историко-культурного наследия, на стадии освоения земельных участков, до принятия окончательного решения об их статусе;
40)представление в уполномоченный орган предложений для формирования плана научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры;
41)представление в уполномоченный орган предложений для формирования плана археологических работ на предстоящий календарный год;
42)решение вопросов о предоставлении в пользование памятников истории и культуры местного значения, являющихся коммунальной собственностью;
43)решение вопросов о предоставлении в пользование памятников истории и культуры международного и республиканского значения, являющихся коммунальной собственностью, по согласованию с уполномоченным органом;

28) елді мекендердің бас жоспарларына тарихи-сәулет тiрек жоспарларын енгізу жөніндегі жұмысты жүргізу;
29) қорғау мiндеттемелерiн ресiмдеу және беру, тарих және мәдениет ескерткіштерінің меншiк иелерi мен қолданушыларымен олардың орындалуын бақылау;
30) тарих және мәдениет ескерткіштерін қорғау жөніндегі комиссияны құру;
31) монументтік өнер құрылыстарын орнату жөніндегі жұмысты жүргізу;
32) мемориалдық тақталарды орнату жөніндегі жұмысты жүргізу;
33) жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткiштерiне жоспарланатын ғылыми-реставрациялық жұмыстардың ғылыми-жобалық құжаттамасын қарау және келiсу;
34) уәкілетті органмен келісім бойынша тарихи-мәдени мұра объектiлерiн тарихи-мәдени сараптама қорытындысы негізінде жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткiштерi деп тану және оларды Жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізіміне енгізу;
35) уәкілетті органмен келісім бойынша жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерін тарихи-мәдени сараптама қорытындысы негізінде мәртебесінен айыру және оны Жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімінен алып тастау;
36) жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің пайдаланылуын және оларды күтіп-ұстау тәртібін бақылауды жүзеге асыру;
37) халықаралық және республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштеріне жүргізілетін жұмыстарды қоспағанда, жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштеріндегі ғылыми-реставрациялық жұмыстардың және археологиялық жұмыстардың жүргізілуін бақылауды жүзеге асыру;
38) жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің қорғау аймақтарының, құрылыс салуды реттеу аймақтарының және қорғалатын табиғи ландшафт аймақтарының шекараларын айқындау және бекіту;
39) мәртебесі туралы түпкілікті шешім қабылданғанға дейін жер учаскелерін игеру сатысында анықталған тарихи-мәдени мұра объектілерін алдын ала есепке алу тізіміне енгізу;
40) тарих және мәдениет ескерткіштерінің ғылыми-реставрациялау жұмыстарының жоспарын қалыптастыру үшін уәкілетті органға ұсыныстар ұсыну;
41) алдағы күнтізбелік жылға арналған археологиялық жұмыстардың жоспарын қалыптастыру үшін уәкілетті органға ұсыныстар ұсыну;
42) коммуналдық меншік болып табылатын жергілікті маңызы бар тарих пен мәдениет ескерткіштерін пайдалануға беру туралы мәселені шешу;
43) коммуналдық меншік болып табылатын халықаралық және республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерін пайдалануға беру туралы мәселелерді уәкілетті органмен келісім бойынша шешу;

44)реализация единой государственной политики в сфере архивного дела и документационного обеспечения управления на территории области;
45)организация хранения, комплектования и использования документов Национального архивного фонда, принятых на хранение в государственные архивы области;
46)ведение государственного учета и обеспечение сохранности документов Национального архивного фонда, хранящихся в государственных архивах области;
47)осуществление защиты документальных памятников истории и культуры, находящихся в области коммунальной собственности, их хранение и использование;
48)организация экспертизы научной и практической ценности документов;
49)организация формирования базы данных по документам Национального архивного фонда, хранящимся в государственных архивах области;
50)осуществление организационно-методического руководства и контроля за состоянием делопроизводства, хранением документов в организациях источниках пополнения Национального архивного фонда, расположенных на территории области;
51)осуществление государственного контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан о Национальном архивном фонде и архивах на территории области, за исключением источников комплектования Национального архива Республики Казахстан и центральных государственных архивов;
52)организация исполнения запросов физических и юридических лиц;
53)утверждение положения об экспертно-проверочной комиссии;
54)организация использования документов Национального архивного фонда Республики Казахстан для удовлетворения запросов государства, физических и юридических лиц;
55)осуществление сбора и возвращения архивных документов по истории области;
56)установление цен на товары (работы, услуги), производимые и реализуемые подведомственными коммунальными государственными казенными предприятиями;
57)осуществление функции заказчика и организатора конкурсов в процессе проведения государственных закупок товаров, работ и услуг, осуществление контроля за целевым и эффективным расходованием средств, выделенных на эти цели;
58)рассмотрение, согласование, утверждение планов развития, отчетов по исполнению планов развития организаций, находящихся в ведении Управления, осуществление мониторинга реализации планов развития организаций, с направлением результатов мониторинга для включения в реестр государственного имущества;
59)рассмотрение, согласование, утверждение планов финансирования по обязательствам и платежам государственных учреждений, находящихся в ведении Управления, осуществление мониторинга и принятие отчетов по их исполнению;

44) облыстың аумағында архив iсi және басқаруды құжаттамалық қамтамасыз ету саласындағы бiрыңғай мемлекеттiк саясатты iске асыру;
45) облыстың мемлекеттік архивтеріне сақтауға қабылданған Ұлттық архив қорының құжаттарын сақтауды, жинақтауды және пайдалануды ұйымдастыру;
46) облыстың мемлекеттік архивтерінде сақталатын Ұлттық архив қоры құжаттарын мемлекеттiк есепке алуды жүргiзу және олардың сақталуын қамтамасыз ету;
47) облыстың коммуналдық меншiгіндегі тарихи және мәдени құжаттық ескерткіштерді қорғауды жүзеге асыру, оларды сақтау және пайдалану;
48) құжаттардың ғылыми және практикалық құндылығына сараптама жүргiзудi ұйымдастыру;
49) облыстың мемлекеттік архивтерінде сақталатын Ұлттық архив қорының құжаттары бойынша деректер базасын қалыптастыру;
50) облыс аумағында орналасқан Ұлттық архив қоры көздері ұйымдарында іс жүргізу жағдайына, құжаттардың сақталуына ұйымдастырушылық-әдiстемелiк басшылықты және бақылауды жүзеге асыру;
51) Қазақстан Республикасы Ұлттық архивінің және орталық мемлекеттік архивтердің жинақтау көздерін қоспағанда, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың аумағында Қазақстан Республикасының Ұлттық архив қоры және архивтер туралы заңнамасының сақталуын мемлекеттік бақылау;
52) жеке және заңды тұлғалардың сұраныстарын орындауды ұйымдастыру;
53) сараптау-тексеру комиссиясы туралы ереженi бекiту;
54) Қазақстан Республикасы Ұлттық архив қорының құжаттарын мемлекеттiң, жеке және заңды тұлғалардың сұрауларын қанағаттандыру үшiн пайдалануды ұйымдастыру;
55) облыстың тарихы бойынша архив құжаттарын жинауды және қайтаруды жүзеге асыру;
56) ведомстволық бағыныстағы коммуналдық мемлекеттік қазыналық кәсіпорындар өндіретін және өткізетін тауарларға (жұмыстарға, қызметтерге) бағалар белгілеу;
57) тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді мемлекеттік сатып алуды өткізу процесінде тапсырыс беруші мен конкурстарды ұйымдастырушының функцияларын жүзеге асыру, осы мақсаттарға бөлінген қаражаттың мақсатты және тиімді жұмсалуын бақылауды жүзеге асыру;
58) Басқарманың қарамағындағы ұйымдардың даму жоспарларын, даму жоспарларының орындалуы бойынша есептерін қарау, келісу, бекіту, мониторинг нәтижелерін мемлекетттік мүлік тізіліміне енгізуге жолдай отыра, ұйымдардың даму жоспарларының іске асырылуына мониторинг жүргізу;
59) Басқарманың қарамағындағы мемлекеттік мекемелердің міндеттемелері мен төлемдері бойынша қаржыландыру жоспарларын қарау, келісу, бекіту, олардың орындалуы бойынша мониторинг жүргізу және есептерді қабылдау;

60)подготовка сведений об объектах недвижимости и имущества, находящихся в его управлении и в подведомственных государственных организациях, для отражения этих сведений в реестре государственного имущества;
61)решение вопросов, связанных с прохождением государственной службы государственными служащими Управления;
62)анализ состояния кадрового обеспечения, содействие повышению квалификации и участие в проведении аттестации гражданских служащих подведомственных организаций и учреждений, организация аттестаций руководителей и заместителей руководителей подведомственных предприятий и учреждений;
63)организация и контроль за работой по обращениям и личному приему физических и юридических лиц, а также в социальных сетях по компетенции Управления;
64)осуществление правового обеспечения Управления;
65)организация праворазъяснительной работы в Управлении и подведомственных предприятиях и учреждениях, контроль за реализацией мероприятий по пропаганде и применению государственных символов, по противодействию коррупции;
66)установление и развитие связи с общественностью через средства массовой информации;
67)осуществление взаимодействия между государственными органами и должностными лицами для реализации задач, возложенных на Управление;
68)разработка проектов актов акимата и акима области по вопросам, входящим в компетенцию Управления;
69)осуществление государственного контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан о языках территориальными подразделениями центральных государственных органов и их ведомств, местными исполнительными органами области, района, города областного значения и аппаратами акима села, поселка, сельского округа;
70)дача рекомендаций об устранении нарушений требований, установленных законодательством Республики Казахстан о языках, применение меры административного воздействия на основании и в порядке, предусмотренных законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях;
71)осуществление комплекса мер областного значения, направленных на развитие государственного и других языков;
72)обеспечение деятельности областной ономастической комиссии;
73)иные функции в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа
16. Руководство Управления осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Управление задач и осуществление им своих полномочий.
17. Первый руководитель Управления назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

60) мемлекеттік мүлік тізілімінде осы мәліметтерді көрсету үшін өзінің басқаруындағы және ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік ұйымдардағы жылжымайтын мүлік объектілері мен мүлік туралы мәліметтерді дайындау;
61) Басқарманың мемлекеттік қызметшілерінің мемлекеттік қызметті өткеруімен байланысты мәселелерді шешу;
62) кадрмен қамтамасыз етудің жай-күйін талдау, ведомстволық бағыныстағы ұйымдар мен мекемелердің азаматтық қызметшілерінің біліктілігін арттыруға жәрдемдесу және аттестациясын өткізуге қатысу, ведомстволық бағыныстағы кәсіпорындар мен мекемелердің басшылары мен олардың орынбасарларын аттестаттауды ұйымдастыру;
63) Басқарманың құзыреті бойынша жеке және заңды тұлғалардың өтініштері және жеке қабылдауы бойынша, сондай-ақ әлеуметтік желілердегі жұмысты ұйымдастыру және бақылау;
64) Басқарманың құқықтық қамтамасыз етілуін жүзеге асыру;
65) Басқармада және ведомстволық бағыныстағы кәсіпорындар мен мекемелерде құқықтық түсіндіру жұмысын ұйымдастыру, мемлекеттік рәміздерді насихаттау және қолдану, сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жөніндегі іс-шаралардың іске асырылуын бақылау;
66) бұқаралық ақпарат құралдары арқылы жұртшылықпен байланыс орнату және дамыту;
67) Басқармаға жүктелген міндеттерді іске асыру үшін мемлекеттік органдармен және лауазымды тұлғалармен өзара іс-қимылды жүзеге асыру;
68) Басқарма құзыретіне кіретін мәселелер бойынша облыс әкімдігі мен әкімі актілерінің жобаларын әзірлеу;
69) орталық мемлекеттік органдардың және олардың ведомстволарының аумақтық бөлімшелерінің, облыстың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органдарының және ауыл, кент, ауылдық округ әкімі аппараттарының Қазақстан Республикасының тіл туралы заңнамасын сақтауына мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
70) Қазақстан Республикасының тiл туралы заңнамасында белгiленген талаптардың бұзылуын жою туралы ұсынымдар беру, Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасында көзделген негізде және тәртіппен әкімшілік ықпал ету шараларын қолдану;
71) мемлекеттiк тiлдi және басқа тiлдердi дамытуға бағытталған облыстық маңызы бар шаралар кешенiн жүзеге асыру;
72) облыстық ономастика комиссиясының қызметiн қамтамасыз ету;
73) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де функциялар.
3-тарау. Мемлекеттік органның бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Басқарманы басқаруды бірінші басшы жүзеге асырады, ол Басқармаға жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Басқарманың бірінші басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.

22. Имущество, закрепленное за Управлением, относится к коммунальной собственности.
23. Управление не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение государственного органа
24. Реорганизация и упразднение Управление осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Перечень организаций, находящихся в ведении Управление
1) государственное учреждение "Мангистауский государственный историко-культурный заповедник" Управления культуры, развития языков и архивного дела Мангистауской области;
2) государственное учреждение "Мангистауская областная универсальная библиотека имени Кабиболлы Сыдиыкова" Управления культуры, развития языков и архивного дела Мангистауской области;
3) коммунальное государственное учреждение "Государственный архив Мангистауской области" Управления культуры, развития языков и архивного дела Мангистауской области;
4) государственное коммунальное казенное предприятие "Мангистауский областной центр научно-методической и культурно-досуговой деятельности" Управления культуры, развития языков и архивного дела Мангистауской области;
5) государственное коммунальное казенное предприятие "Мангистауский областной театр кукол" Управления культуры, развития языков и архивного дела Мангистауской области;
6) государственное коммунальное казенное предприятие "Мангистауский областной историко-краеведческий музей имени Абиша Кекилбайулы" Управления культуры, развития языков и архивного дела Мангистауской области;
7) государственное коммунальное казенное предприятие "Областной музыкально – драматический театр имени Нурмухана Жантурина" Управления культуры, развития языков и архивного дела Мангистауской области;
8) государственное коммунальное казенное предприятие "Мангистауская областная филармония имени Мурата Оскинбаева" Управления культуры, развития языков и архивного дела Мангистауской области;
9) государственное коммунальное казенное предприятие "Отпан" Управления культуры, развития языков и архивного дела Мангистауской области;
10) государственное коммунальное казенное предприятие "Мемориальный музей Серикбола Кондыбая" Управления культуры, развития языков и архивного дела Мангистауской области.
Приложение 10 к постановлению акимата Мангистауской области № 57 от "19" февраля 2025 года
ПОЛОЖЕНИЕ
о государственном учреждении "Управление цифровых технологий Мангистауской области"

22. Басқармаға бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Басқарма өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
24. Басқарманы қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Басқарма қарамағындағы ұйымдарының тізбесі
1) Маңғыстау облысының мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасының "Маңғыстау мемлекеттік тарихи-мәдени қорығы" мемлекеттік мекемесі;
2) Маңғыстау облысының мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасының "Қабиболла Сыдиықов атындағы Маңғыстау облыстық әмбебап кітапханасы" мемлекеттік мекемесі;
3) Маңғыстау облысының мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасының "Маңғыстау облысының мемлекеттік архиві" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
4) Маңғыстау облысының мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасының "Маңғыстау облыстық ғылыми-әдістемелік және мәдени қызмет көрсету орталығы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорыны;
5) Маңғыстау облысының мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасының "Маңғыстау облыстық қуыршақ театры" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорыны;
6) Маңғыстау облысының мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасының "Әбіш Кекілбайұлы атындағы Маңғыстау облыстық тарихи-өлкетану музейі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорыны;
7) Маңғыстау облысының мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасының "Нұрмұхан Жантөрин атындағы облыстық музыкалық – драмалық театры" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорыны;
8) Маңғыстау облысының мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасының "Мұрат Өскінбаев атындағы Маңғыстау облыстық филармониясы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорыны;
9) Маңғыстау облысының мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасының "Отпан" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорыны;
10) Маңғыстау облысының мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасының "Серікбол Қондыбайдың Мемориалдық музейі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорыны.
Маңғыстау облысы әкімдігінің 2025 жылғы "19" ақпандағы № 57 қаулысына 10 қосымша
"Маңғыстау облысының цифрлық технологиялар басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы
ЕРЕЖЕ

Глава 2. Задачи и полномочия государственного органа
13. Задачи:
1) реализация государственной политики в сферах развития цифровизации, информатизации и связи на территории Мангистауской области;
2) обеспечение соблюдения единых требований в области информационно-коммуникационных технологий и информационной безопасности;
3) обеспечение условий для развития и внедрения своевременных и коммуникационных технологий, координация работы по внедрению цифровых технологий в основные отрасли экономики;
4) обеспечение непрерывной работоспособности и развитие информационно-коммуникационной инфраструктуры акимата Мангистауской области;
5) проведение оценки рисков, формирование профиля территории, оценки существующей инфраструктуры, определение индикаторов развития проекта "Smart City", координация работы по развитию системообразующих компонентов проекта "Smart City" между местными исполнительными органами области, организация и обеспечение единого подхода; координация мероприятий по реализации Государственной программы "Цифровой Казахстан";
6) обеспечение взаимодействия с уполномоченными органами в сфере цифровизации, информатизации и информационной безопасности, сервисным интегратором "электронного правительства", оператором информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства";
7) иные задачи в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
14. Полномочия:
1) права:
принимать обязательные для исполнения акты в пределах своей компетенции;
запрашивать и получать в установленном законодательством порядке от государственных органов, иных организаций, их должностных лиц необходимую информацию и материалы;
создавать комиссии в пределах своей компетенции;
обращаться в суд, предъявлять иски в целях защиты прав и интересов Управления в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
делегировать часть своих полномочий и функций;
осуществлять иные полномочия, предусмотренные законодательными актами, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
2) обязанности:
соблюдать законодательство Республики Казахстан, права и охраняемые законом интересы физических и юридических лиц;
принимать и рассматривать обращения физических и юридических лиц в порядке и сроки, установленные Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан;
обеспечивать своевременное и качественное исполнение поручений Главы государства, Администрации Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан и акима области;
не разглашать информацию, составляющую коммерческую, служебную, иную, охраняемую законом тайну, полученную при осуществлении своих полномочий, за исключением случаев, установленных законами Республики Казахстан;
принимает соответствующие меры по цифровизации и обеспечению информационной безопасности Управления;
осуществление работ по организации, планированию и обеспечению выполнения мероприятий мобилизационной подготовки в пределах компетенции Управления;
обеспечить исполнение требований, предусмотренных Законом РК "О гражданской защите";
осуществлять координацию и контроль деятельности подведомственных организаций Управления.

2-тарау. Мемлекеттік органның мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Мақсаттары:
1) Маңғыстауоблысы аумағында цифрлық технологияларды дамыту, ақпараттандыру және байланыс салаларындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;
2) ақпараттық-коммуникациялық технологиялар саласындағы бірыңғай талаптардың және ақпараттық қауіпсіздіктің сақталуын қамтамасыз ету;
3) уақтылы және коммуникациялық технологияларды дамыту және енгізу үшін жағдай жасау, экономиканың негізгі салаларында цифрлық технологияларды енгізу бойынша жұмыстарды үйлестіру;
4) Маңғыстау облысы әкімдігінің ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының үздіксіз жұмыс қабілеттілігін және дамуын қамтамасыз ету;
5) тәуекелдерді бағалауды жүргізу, аумақтың профилін қалыптастыру, қолданыстағы инфрақұрылымды бағалау, "Ақылды қала" жобасының даму көрсеткіштерін анықтау, "Ақылды қала" жобасының жүйелік құраушы компоненттерінің дамуын облыстың жергілікті атқарушы органдары арасында үйлестіру, бірыңғай тәсілді ұйымдастыру және қамтамасыз ету, "Цифрлық Қазақстан" Мемлекеттік бағдарламаны іске асыру жөніндегі қызметті үйлестіру;
6) цифрландыру, ақпараттандыру және ақпараттық қауіпсіздік салаларындағы уәкілетті органдармен, "электрондық үкіметтің" сервистік интеграторымен, "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым операторымен өзара іс-қимылды қамтамасыз ету;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де мақсаттар.
14. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
өз құзыреті шегінде орындалуы міндетті актілерді қабылдау;
заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік органдардан, өзге ұйымдардан, олардың лауазымды адамдарынан қажетті ақпарат пен материалдарды сұрату және алу;
өз құзыреті шегінде комиссияларды құру;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Басқарманың құқықтары мен мүдделерін қорғау мақсатында сотқа жүгіну, талап арыздар беру;
өз өкілеттіктері мен функцияларының бір бөлігін беру;
заңнамалық актілерде, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыру.
2) міндеттері:
Қазақстан Республикасының заңнамасын, жеке және заңды тұлғалардың құқықтары мен заңмен қорғалатын мүдделерін сақтау;
Қазақстан Республикасының әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінде белгiленген тәртiппен және мерзiмдерде жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерін қабылдау және қарау;
Мемлекет басшысының, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің және облыс әкімінің тапсырмаларын уақтылы және сапалы орындауды қамтамасыз ету;
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайларды қоспағанда, өз өкілеттігін жүзеге асыру кезінде алынған коммерциялық, қызметтік, заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын ақпаратты жария етпеу;
Басқарманы цифрландыру және ақпараттық қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша тиісті шаралар қабылдау;
Басқарманың құзыреті шегінде жұмылдыру дайындығы іс-шараларын ұйымдастыру, жоспарлау және орындалуын қамтамасыз ету жұмыстарын жүзеге асыру;
ҚР "Азаматтық қорғау туралы" Заңында көзделген талаптардың орындалуын қамтамасыз ету;
Басқарманың ведомстволық бағынысты ұйымдарының қызметін үйлестіруді және бақылауды жүзеге асыру.

15. Функции:
1) обеспечение соблюдение единых требований в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности;
2) осуществление деятельности по совершенствованию системы привлечения инвестиций и механизмов стимулирования разработки и реализации инвестиционных проектов в сфере информатизации;
3) создание условий для развития отрасли информационно-коммуникационных технологий в Мангистауской области;
4) координация работ по созданию и развитию объектов информатизации "электронного правительства" в местных исполнительных органах области;
5) обеспечение непрерывной работоспособности информационно-коммуникационной инфраструктуры акимата области;
6) координация работ по разработке и размещению платформенных программных продуктов;
7) осуществление наполнения, достоверности и актуальности электронных информационных ресурсов местных исполнительных органов области;
8) осуществление учета и актуализации сведений об объектах информатизации "электронного правительства" (областного масштаба) и технической документации объектов информатизации "электронного правительства" (областного масштаба) на архитектурном портале "электронного правительства";
9) координация работ по размещению общедоступной информации о планах и результатах создания и развития объектов информатизации местных исполнительных органов области на своих интернет-ресурсах;
10) обеспечение хранения оригиналов технической документации на бумажных носителях и представление их сервисному интегратору "электронного правительства" (областного масштаба) по его запросу;
11) осуществление использования стандартных решений при создании и развитии объектов информатизации "электронного правительства" (областного масштаба);
12) создание условий для повышения цифровой грамотности населения;
13) координация работ по размещению открытых данных на казахском и русском языках на интернет-портале открытых данных;
14) размещение интернет-ресурсов местных исполнительных органов области на единой платформе интернет-ресурсов государственных органов, а также обеспечение их достоверности и актуализации;
15) координация работ по приобретению информационно-коммуникационных услуг;
16) предоставление оператору электронные информационные ресурсы, необходимые для информационного наполнения веб-портала "электронного правительства";
17) определение объектов, относящиеся к критически важным объектам информационно-коммуникационной инфраструктуры, в пределах своей компетенции;

15. Функциялары:
1) ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптардың сақталуын қамтамасыз ету;
2) инвестициялар тарту жүйесін және ақпараттандыру саласындағы инвестициялық жобаларды әзірлеу мен іске асыруды ынталандыру тетіктерін жетілдіру жөніндегі қызметті жүзеге асыру;
3) Маңғыстау облысындаақпараттық-коммуникациялық технологиялар саласын дамыту үшін жағдай жасау;
4) Маңғыстау облысында "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерін құру және дамыту бойынша жұмысты үйлестіру;
5) Облыстық әкімдіктің ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының үздіксіз жұмыс қабілеттілігін қамтамасыз ету;
6) платформалық бағдарламалық өнімдерді әзірлеу және орналастыру бойынша жұмысты үйлестіру;
7) облыстың жергілікті атқарушы органдарының электрондық ақпараттық ресурстарының толықтырылуын жүзеге асыру, олардың анықтығын және жаңартылып отырылуын қамтамасыз ету;
8) "электрондық үкіметтің" архитектуралық порталында "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілері (облыстық масштабтағы) туралы мәліметтерді және "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілері (облыстық масштабтағы) техникалық құжаттамасын есепке алуды және жаңартып отыруды жүзеге асыру;
9) өз интернет-ресурстарында мемлекеттік органдардың ақпараттандыру объектілерін құру және дамыту жоспарлары мен нәтижелері туралы жалпыға бірдей қолжетімді ақпаратты орналастыру бойынша жұмыстарды үйлестіру;
10) техникалық құжаттаманың қағаз жеткізгіштердегі түпнұсқаларын сақтауды және оның сұрауы бойынша оларды "электрондық үкiметтiң" сервистік интеграторына (облыстық масштабтағы) ұсынуды қамтамасыз ету;
11) "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерін (облыстық масштабтағы) құру және дамыту кезінде стандартты шешімдерді пайдалануды жүзеге асыру;
12) халықтың цифрлық сауаттылығын арттыру үшін жағдай жасау;
13) ашық деректердің интернет-порталында қазақ және орыс тілдерінде ашық деректерді орналастыру бойынша жұмыстарды үйлестіру;
14) мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарының бірыңғай платформасында жергілікті атқарушы органдардың интернет-ресурстарын орналастыру,сондай-ақ олардың анықтығын және жаңартылып отырылуын қамтамасыз ету;
15) ақпараттық-коммуникациялық көрсетілетін қызметтерді сатып алу бойынша жұмыстарды үйлестіру;
16) операторға "электрондық үкімет" веб-порталын ақпараттық толықтырып отыру үшін қажетті электрондық ақпараттық ресурстарды беру;
17) өз құзыреті шегінде ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымның аса маңызды объектілеріне жататын объектілерді айқындау;

18) предоставление доступа оператору к электронным информационным ресурсам для осуществления аналитики данных в соответствии с требованиями по управлению данными;
19) передача данных на информационно-коммуникационную платформу "электронного правительства" в соответствии с требованиями по управлению данными;
20) осуществление государственного контроля в сфере информатизации в отношении субъектов частного предпринимательства в пределах Мангистауской области;
21) разработка и утверждение с уполномоченным органом и территориальными подразделениями уполномоченного органа и территориальными подразделениями уполномоченных государственных органов военного управления, национальной безопасности и внутренних дел Республики Казахстан, осуществляющими деятельность в Мангистауской области, планы строительства сооружений связи, линий связи и других объектов инженерной инфраструктуры, за исключением сетей подразделений правительственной и президентской связи;
22) координация (совместно с местных исполнительных органов области и операторами связи) работ по определению перечня объектов социального значения для предоставления абонентам бесплатных соединений с компенсацией соответствующих расходов операторам связи в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
23) осуществление государственного контроля качества услуг связи, оказываемых операторами связи в Мангистауской области;
24) реализация проектов цифровизации в Мангистауской области;
25) реализация проектов государственно-частного партнерства в сфере цифровизации в Мангистауской области;
26) координация взаимодействия местных исполнительных органов области с территориальными подразделениями государственных органов, гражданами и заинтересованными организациями по вопросам информатизации, оказывает консультационную и методологическую помощь;
27) осуществление методического руководства вопросами электронного документооборота на территории области;
28) осуществление государственного контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан об электронном документе и электронной цифровой подписи в отношении субъектов частного предпринимательства в пределах Мангистауской области, за исключением источников комплектования Национального архива Республики Казахстан и центральных государственных архивов;
29) рассмотрение обращений физических и (или) юридических лиц по вопросам персональных данных и их защиты;
30) рассмотрение обращений субъекта или его законного представителя о соответствии содержания персональных данных и способов их обработки целям их обработки и принятие соответствующих решений;

18) операторға деректерді басқару талаптарына сәйкес деректерді талдауды жүзеге асыру үшін электрондық ақпараттық ресурстарға қолжетімділік беру;
19) деректерді басқару талаптарына сәйкес деректерді "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық платформасына беру;
20) Маңғыстау облысының шегінде жеке кәсіпкерлік субъектілеріне қатысты ақпараттандыру саласындағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру; 21) уәкілетті органмен және қызметін Маңғыстау облысында жүзеге асыратын, уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерімен және Қазақстан Республикасы әскери басқару, ұлттық қауіпсіздік және ішкі істер уәкілетті мемлекеттік органдарының аумақтық бөлімшелерімен бірге, үкіметтік және президенттік байланыс бөлімшелерінің желілерін қоспағанда, байланыс құрылысжайларының, байланыс жолдары мен басқа да инженерлік инфрақұрылым объектілері құрылысының жоспарларын әзірлеужәне бекіту;
22) байланыс операторларына Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен тиісті шығыстарды өтей отырып, абоненттерге тегін қосуды ұсыну үшін байланыс операторларымен бірлесіп, әлеуметтік мәні бар объектілердің тізбесін айқындау бойынша жұмыстарды (облыстың жергілікті атқарушы органдары және байланыс операторларымен бірлесіп) үйлестіру;
23) Маңғыстау облысында байланыс операторлары көрсететін байланыс қызметтерінің сапасын мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
24) Маңғыстау облысында цифрландыру жобаларын іске асыру;
25) Маңғыстау облысында цифрландыру саласында мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын жүзеге асыру;
26) облыстың жергілікті атқарушы органдарының мемлекеттік органдардың аумақтық бөлімшелерімен, азаматтар және мүдделі ұйымдармен ақпараттандыру мәселесі бойынша өзара іс-қимылын үйлестіру, консультациялық және әдістемелік көмек көрсету;
27) облыстың аумағында электрондық құжат айналымы мәселелеріне әдістемелік басшылықты жүзеге асыру;
28) Қазақстан Республикасының Ұлттық архивінің және орталық мемлекеттік архивтердің жинақтау көздерін қоспағанда, Қазақстан Республикасының электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы заңнамасының сақталуына мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
29) жеке және (немесе) заңды тұлғалардың дербес деректер және оларды қорғау мәселелері жөніндегі жолданымдарын қарау;
30) субъектінің немесе оның заңды өкілінің дербес деректер мазмұнының және оларды өңдеу тәсілдерінің оларды өңдеу мақсаттарына сәйкестігі туралы жолданымдарын қарау және тиісті шешімдер қабылдау;

2)обязанности:
соблюдать законодательство Республики Казахстан, права и охраняемые законом интересы физических и юридических лиц;
принимать и рассматривать обращения физических и юридических лиц в порядке и сроки, установленные Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан;
обеспечивать своевременное и качественное исполнение поручений Главы государства, Администрации Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан и акима области;
не разглашать информацию, составляющую коммерческую, служебную, иную, охраняемую законом тайну, полученную при осуществлении своих полномочий, за исключением случаев, установленных законами Республики Казахстан;
принимает соответствующие меры по цифровизации и обеспечению информационной безопасности Управления;
осуществление работ по организации, планированию и обеспечению выполнения мероприятий мобилизационной подготовки в пределах компетенции Управления;
обеспечить исполнение требований, предусмотренных Законом РК "О гражданской защите";
осуществлять координацию и контроль деятельности подведомственных организаций Управления.
15. Функции:
Стратегический:
1) обеспечивает проведение торговой политики;
2) разрабатывает меры по созданию условий, благоприятствующих торговой деятельности в соответствующих административно-территориальных единицах;
3) разрабатывает и реализует меры по достижению минимального норматива обеспеченности населения торговой площадью;
4) осуществляют реализацию государственной политики поддержки и развития частного предпринимательства;
5) создают условия для развития частного предпринимательства;
6) проводят анализ предпринимательской среды, инвестиционного климата и инфраструктуры развития частного предпринимательства;
7) обеспечивают и несут ответственность за реализацию и исполнение государственных программ в регионах;
8) обеспечивают создание и развитие в регионе объектов инфраструктуры поддержки малого и среднего предпринимательства и инновационной деятельности;
9) определяют стратегию развития взаимоотношений местных исполнительных органов с объединениями субъектов частного предпринимательства, Национальной палатой и объектами рыночной инфраструктуры;
10) осуществляет мероприятия по развитию электронной торговли;
11) развития приграничной торговли;
12) развития отечественных торговых сетей;
13) сервисно-информационная поддержка при продвижении товаров, работ и услуг казахстанкого происхождения на экспорт (брендов);
14) участие в формировании и реализации промышленной политики региона;

2) міндеттері:
Қазақстан Республикасының заңнамасын, жеке және заңды тұлғалардың құқықтары мен заңмен қорғалатын мүдделерін сақтау;
Қазақстан Республикасының әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінде белгiленген тәртiппен және мерзiмдерде жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерін қабылдау және қарау;
Мемлекет басшысының, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің және облыс әкімінің тапсырмаларын уақтылы және сапалы орындауды қамтамасыз ету;
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайларды қоспағанда, өз өкілеттігін жүзеге асыру кезінде алынған коммерциялық, қызметтік, заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын ақпаратты жария етпеу;
Басқарманы цифрландыру және ақпараттық қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша тиісті шаралар қабылдау;
Басқарманың құзыреті шегінде жұмылдыру дайындығы іс-шараларын ұйымдастыру, жоспарлау және орындалуын қамтамасыз ету жұмыстарын жүзеге асыру;
ҚР "Азаматтық қорғау туралы" Заңында көзделген талаптардың орындалуын қамтамасыз ету;
Басқарманың ведомстволық бағынысты ұйымдарының қызметін үйлестіруді және бақылауды жүзеге асыру.
15. Функциялар:
Стратегиялық:
1) сауда саясатын жүргізуді қамтамасыз етеді;
2) тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктерде сауда қызметіне қолайлы жағдайлар жасау жөніндегі шараларды әзірлейді;
3) халықты сауда алаңымен қамтамасыз етудің ең төменгі нормативіне қол жеткізу жөніндегі шараларды әзірлейді және іске асырады;
4) жеке кәсіпкерлікті қолдау мен дамытудың мемлекеттік саясатын іске асыруды жүзеге асырады;
5) жеке кәсіпкерлікті дамыту үшін жағдай жасайды;
6) кәсіпкерлік ортаға, инвестициялық ахуалға және жеке кәсіпкерлікті дамыту инфрақұрылымына талдау жүргізеді;
7) өңірлерде мемлекеттік бағдарламалардың іске асырылуын және орындалуына қамтамасыз етеді және жауапты болады;
8) өңірде шағын және орта кәсіпкерлікті және инновациялық қызметті қолдау инфрақұрылымының объектілерін құруды және дамытуды қамтамасыз етеді;
9) жергілікті атқарушы органдардың жеке кәсіпкерлік субъектілерінің бірлестіктерімен, Ұлттық палатамен және нарықтық инфрақұрылым объектілерімен өзара қарым-қатынасын дамыту стратегиясын айқындайды;
10) электрондық сауданы дамыту жөніндегі іс-шараларды жүзеге асырады;
11) шекара маңындағы сауданы дамыту;
12) отандық сауда желілерін дамыту.
13) экспортқа шығарылған қазақстандық тауарларды, жұмыстарды және қызметтерді жылжыту кезінде сервистік-ақпараттық қолдау (брендтер);
14) өңірдің өнеркәсіптік саясатын қалыптастыруға және іске асыруға қатысу;

15) участие в подготовке годовых и ежеквартальных докладов, ежемесячного мониторинга о состоянии экономики в сферах промышленного производства;
16) участвуют в разработке и реализации общенационального плана по реализации Послания Главы государства, государственных программ по индустриально-инновационному развитию Казахстана в части развития нефтегазового сектора горнодобывающей промышленности и обрабатывающей промышленности.
Регулятивные:
1) осуществляет в пределах своей компетенции регулирование деятельности субъектов внутренней торговли;
2) внесение в акимат области предложений об утверждении пороговых значений розничных цен на социально значимые продовольственные товары;
3) в пределах своей компетенции осуществляют контроль за оборотом сжиженного нефтяного газа, горюче-смазочных материалов;
4) осуществляют в порядке, определяемом уполномоченным органом, распределение объемов сжиженного нефтяного газа, горюче-смазочных материалов;
5) принимает меры по созданию комиссии по распределению объемов сжиженного нефтяного газа, горюче-смазочных материалов;
6) разрабатывают и вносят на утверждение акимату области положения о комиссии по распределению объемов;
7) вносят на утверждение акимату области нормы потребления товарного и сжиженного нефтяного газа, горюче-смазочного материала;
8) разрешительные процедуры, прием уведомлений в соответствии с законодательством Республики Казахстан о разрешениях и уведомлениях;
9) проведение альтернативного анализа регуляторного воздействия.
10) оказание мер государственного стимулирования промышленности в соответствии с Законом "О промышленной политике";
11) осуществление сбора, анализа информации по внутристрановой ценности в закупках организаций и предоставление ее в уполномоченный орган;
12) предоставление в уполномоченный орган информацию о реализации мер государственного стимулирования промышленности;
Реализационные:
1) осуществляет организацию выставок и ярмарок;
2) разрабатывает и реализует комплекс мероприятий для развития стационарных торговых объектов;
3) организуют деятельность экспертных советов;
4) обеспечивают государственную поддержку частного предпринимательства на местном уровне;
5) организуют обучение, подготовку, переподготовку и повышение квалификации специалистов;
6) организация региональных выставок, ярмарок по ассортименту выпускаемой продукции;
7) организация оптовых рынков по торговле продукцией агропромышленного комплекса;
8) организация и проведение Единого дня отчета;
9) с уведомлением органов национальной безопасности выдают ходатайство на продление или сокращение срока действия разрешений на временное проживание бизнес-иммигрантам;

15) өнеркәсіптік өндіріс салаларындағы экономиканың жай-күйі туралы жылдық және тоқсан сайынғы баяндамаларды, ай сайынғы мониторингті дайындауға қатысу;
16) Мемлекет басшысының Жолдауын іске асыру жөніндегі жалпыұлттық жоспарды, тау-кен өнеркәсібі мен өңдеуші өнеркәсіптің мұнай-газ секторын дамыту бөлігінде Қазақстанның индустриялық-инновациялық дамуы жөніндегі мемлекеттік бағдарламаларды әзірлеуге және іске асыруға қатысады
Реттеуші:
1) өз құзыреті шегінде ішкі сауда субъектілерінің қызметін реттеуді жүзеге асырады;
2) облыс әкімдігіне әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бөлшек сауда бағаларының шекті мәндерін бекіту туралы ұсыныстар енгізу;
3) өз құзыреті шегінде сұйытылған мұнай газының, жанар-жағармай материалдарының айналымына бақылауды жүзеге асырады;
4) уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен сұйытылған мұнай газының, жанар-жағармай материалдарының көлемін бөлуді жүзеге асырады;
5) сұйытылған мұнай газының, жанар-жағармай материалдарының көлемін бөлу жөніндегі комиссияны құру жөнінде шаралар қабылдайды;
6) көлемдерді бөлу жөніндегі комиссия туралы ережелерді әзірлейді және облыс әкімдігіне бекітуге енгізеді;
7) тауарлық және сұйытылған мұнай газын, жанар-жағармай материалын тұтыну нормаларын облыс әкімдігіне бекітуге енгізеді;
8) ұқсат беру рәсімдері, Қазақстан Республикасының рұқсаттар және хабарламалар туралы заңнамасына сәйкес хабарламаларды қабылдау;
9) реттеушілік әсерге баламалы талдау жүргізу
10) Өнеркәсіптік саясат туралы "Өнеркәсіптік саясат туралы" Заңға сәйкес өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру шараларын көрсету;
11) ұйымдардың сатып алуларындағы елішілік құндылық бойынша ақпаратты жинауды, талдауды жүзеге асыру және оны уәкілетті органға ұсыну;
12) өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру шараларын іске асыру туралы ақпаратты уәкілетті органға ұсыну;
Іске асыру:
1) көрмелер мен жәрмеңкелер ұйымдастыруды жүзеге асырады;
2) стационарлық сауда объектілерін дамыту үшін іс-шаралар кешенін әзірлейді және іске асырады;
3) сарапшылық кеңестердің қызметін ұйымдастырады;
4) жергілікті деңгейде жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдауды қамтамасыз етеді;
5) мамандарды оқытуды, даярлауды, қайта даярлауды және олардың біліктілігін арттыруды ұйымдастырады;
6) шығарылатын өнімнің ассортименті бойынша өңірлік көрмелер, жәрмеңкелер ұйымдастыру;
7) агроөнеркәсіптік кешен өнімдерінің саудасы бойынша көтерме сауда базарларын ұйымдастыру;
8) Есептің бірыңғай күнін ұйымдастыру және өткізу;
9) ұлттық қауіпсіздік органдарын хабардар ете отырып, бизнес-көшіп келушілерге уақытша тұруға арналған рұқсаттардың қолданылу мерзімін ұзартуға немесе қысқартуға өтініш береді;

10) оказание методической, консультационной, практической помощи субъектам промышленно-инновационной системы;
11) осуществление координации по реализации промышленно-инновационных проектов;
12) проведение анализа текущего состояния привлечения инвестиций в экономику региона;
13) обеспечение поддержки инвестиционной деятельности иностранных и отечественных инвесторов;
14) оказание содействия в получении инвестиционных преференций;
15) определение проектов, требующих инвестиции для потенциальных инвесторов;
16) участие в разработке и мониторинг реализации плана мероприятий по привлечению инвестиций;
17) организация мероприятий (форумы, выставки, семинары) по вопросам развития промышленности;
18) организация работ по развитию инновационной деятельности в регионе;
19) оказывают содействие по привлечению грантов и инвестиций для финансирования проектов коммерциализации;
20) участвуют в создании юридических лиц, деятельность которых заключается в коммерциализации результатов научной деятельности;
21) организовывают разработку прикладных научных проектов в рамках государственного заказа;
22) утверждают отчеты по выполненным прикладным научным проектам
Контрольные:
1) ежеквартально предоставляют потребность области в сжиженном нефтяном газе, горюче-смазочном материале;
2) представляют прогноз потребления сжиженного нефтяного газа, горюче-смазочного материала;
3) представляют сведения по реализации и потреблению сжиженного нефтяного газа, горюче-смазочного материала;
4) ведут и публикуют на интернет-ресурсе реестр;
5) проведение мониторинга состояния продовольственной безопасности, цен и рынков продукции агропромышленного комплекса;
6) представление в уполномоченный орган отчетов о состоянии работы по анализу регуляторного воздействия;
7) анализ, оценка и прогноз экономических показателей обрабатывающей промышленности;
8) анализ финансово-хозяйственной деятельности крупных и средних предприятий нефтегазового сектора горнодобывающей промышленности и обрабатывающей промышленности;
9) формирование и анализ данных по добыче нефти и газа региона;
10) формирование и постоянное обновление базы данных по курируемым промышленным предприятиям.
Сноска. Пункт 15 – в редакции постановления акимата Мангистауской области от 20.03.2026 № 55 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа
16. Руководство Управления осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Управление задач и осуществление им своих полномочий.

10) өнеркәсіптік-инновациялық жүйе субъектілеріне әдістемелік, консультациялық, практикалық көмек көрсету;
11) өнеркәсіптік-инновациялық жобаларды іске асыру бойынша үйлестіруді жүзеге асыру;
12) өңір экономикасына инвестициялар тартудың ағымдағы жай-күйіне талдау жүргізу;
13) шетелдік және отандық инвесторлардың инвестициялық қызметін қолдауды қамтамасыз ету;
14) инвестициялық преференцияларды алуға жәрдемдесу;
15) әлеуетті инвесторлар үшін инвестицияларды талап ететін жобаларды айқындау;
16) инвестицияларды тарту жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлеуге және іске асыру мониторингіне қатысу;
17) өнеркәсіпті дамыту мәселелері бойынша іс-шараларды (форумдар, көрмелер, семинарлар) ұйымдастыру;
18) өңірде инновациялық қызметті дамыту жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру;
19) коммерцияландыру жобаларын қаржыландыру үшін гранттар мен инвестицияларды тарту бойынша жәрдем көрсетеді;
20) қызметі ғылыми қызмет нәтижелерін коммерцияландыру болып табылатын заңды тұлғаларды құруға қатысады;
21) мемлекеттік тапсырыс шеңберінде қолданбалы ғылыми жобаларды әзірлеуді ұйымдастырады;
22) орындалған қолданбалы ғылыми жобалар бойынша есептерді бекітеді.
Бақылау:
1) тоқсан сайын облыстың сұйытылған мұнай газына, жанар-жағармай материалдарына қажеттілігін ұсынады;
2) сұйытылған мұнай газын, жанар-жағармай материалын тұтыну болжамын ұсынады;
3) сұйытылған мұнай газын, жанар-жағармай материалын өткізу және тұтыну жөніндегі мәліметтерді ұсынады;
4) тізілімді жүргізеді және интернет-ресурста жариялайды;
5) азық-түлік қауіпсіздігінің жай-күйіне, бағаларға және агроөнеркәсіптік кешен өнімдері нарықтарына мониторинг жүргізу;
6) реттеушілік әсерді талдау жөніндегі жұмыстың жай-күйі туралы есептерді уәкілетті органға ұсыну;
7) өңдеуші өнеркәсіптің экономикалық көрсеткіштерін талдау, бағалау және болжау;
8) тау-кен өндіру өнеркәсібі мен өңдеу өнеркәсібінің мұнай-газ секторының ірі және орта кәсіпорындарының қаржы-шаруашылық қызметін талдау;
9) өңірдің мұнай және газ өндіру жөніндегі деректерін қалыптастыру және талдау;
10) жетекшілік ететін өнеркәсіптік кәсіпорындар бойынша деректер базасын қалыптастыру және үнемі жаңарту;
Ескерту. 15 тармақ жаңа редакцияда - Маңғыстау облысы әкімдігінің 20.03.2026 № 55 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі).
3-тарау. Мемлекеттік органның бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Басқарманы басқаруды бірінші басшы жүзеге асырады, ол Басқармаға жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.

15. Функции:
1)реализация государственной политики в области образования;
2)обеспечение предоставления образования в государственных организациях начального, основного среднего и общего среднего образования, включая вечернюю (сменную) форму обучения, и общего среднего образования, предоставляемого через организации интернатного типа (за исключением организаций образования в исправительных учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы);
3)обеспечение функционирование опорных школ (ресурсных центров), в том числе их взаимодействие с малокомплектными школами;
4)обеспечение предоставление технического и профессионального, послесреднего образования;
5)обеспечение обучения лиц (детей) с особыми образовательными потребностями, создание им специальных условий для получения образования в организациях образования, доступности зданий, сооружений и помещений организаций образования в соответствии с государственными строительными нормами и стандартами с учетом принципов универсального дизайна и (или) разумного приспособления;
6)обеспечение обучение одаренных детей в специализированных организациях образования;
7)организация учета детей дошкольного и школьного возраста, их обучение до получения ими среднего образования;
8)обеспечение размещение государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение;
9)организация заказа и обеспечение организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы основного среднего, общего среднего образования и образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования, бланками документов государственного образца об образовании и осуществляет контроль за их использованием;
10)внесение предложений в акимат области о создании, реорганизации и ликвидации в установленном законодательством Республики Казахстан порядке государственных организаций образования, реализующие общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего образования и дополнительные образовательные программы для детей, за исключением государственных организаций образования, реализующих специализированные общеобразовательные и специальные учебные программы, а также по согласованию с уполномоченным органом в области образования государственных организаций образования, реализующие образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования, специализированные общеобразовательные и специальные учебные программы, детско-юношеские спортивные школы;

15. Функциялары:
1) білім беру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;
2) бастауыш, негізгі орта және кешкі (ауысымды) оқу нысанын қоса алғанда, жалпы орта білім беру және интернат үлгісіндегі ұйымдар арқылы ұсынылатын жалпы орта білім беретін мемлекеттік білім беру ұйымдарында (қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің түзеу мекемелеріндегі білім беру ұйымдарын қоспағанда) білім беруді қамтамасыз ету;
3) тірек мектептердің (ресурс орталықтарының) жұмыс істеуін, оның ішінде олардың шағын жинақты мектептермен өзара іс-қимылын қамтамасыз ету;
4) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беруді қамтамасыз ету;
5) ерекше білім беруді қажет ететін адамдарды (балаларды) оқытуды, олардың білім беру ұйымдарында білім алуы үшін арнаулы жағдайлар жасауды, әмбебап дизайн және (немесе) ақылға қонымды ыңғайлылық қағидаттарын ескере отырып, мемлекеттік құрылыс нормалары мен стандарттарына сәйкес білім беру ұйымдарының ғимараттарына, құрылысжайлары мен үй-жайларына қолжетімділікті қамтамасыз ету;
6) мамандандырылған білім беру ұйымдарында дарынды балаларды оқытуды қамтамасыз ету;
7) мектепке дейінгі жастағы және мектеп жасындағы балаларды есепке алуды, орта білім алғанға дейін оларды оқытуды ұйымдастыру;
8) мектепке дейiнгi тәрбие мен оқытуға мемлекеттiк бiлiм беру тапсырысын орналастыруды қамтамасыз ету;
9) білім туралы мемлекеттік үлгідегі құжаттардың бланкілеріне тапсырыс беруді және негізгі орта, жалпы білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын және техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарын солармен қамтамасыз етуді ұйымдастыру және олардың пайдаланылуына бақылауды жүзеге асыру;
10) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен, мамандандырылған жалпы білім беретін және арнайы оқу бағдарламаларын іске асыратын мемлекеттік білім беру ұйымдарын қоспағанда, мектепке дейінгі тәрбие және оқыту, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын және балаларға қосымша білім беру бағдарламаларын іске асыратын мемлекеттік білім беру ұйымдарын, сондай-ақ білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын, мамандандырылған жалпы білім беретін және арнайы оқу бағдарламаларын іске асыратын мемлекеттік білім беру ұйымдарын, балалар-жасөспірімдер спорт мектептерін құру, қайта ұйымдастыру және тарату туралы облыс әкімдігіне ұсыныс енгізу;

11)принятие мер по обеспечению строительства, реконструкцию объектов среднего образования за счет средств Фонда поддержки инфраструктуры образования в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
12)принятие мер по обеспечению каждые пять лет обследования состояния на аварийность государственных дошкольных организаций, организаций среднего, технического и профессионального, послесреднего и дополнительного образования (за исключением организаций образования в исправительных учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы), находящихся в эксплуатации более тридцати лет, а также обследование на сейсмоустойчивость государственных дошкольных организаций, организаций среднего, технического и профессионального, послесреднего и дополнительного образования, расположенных в сейсмоопасных регионах;
13)внесение предложений в акимат области по утверждению государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение, размер родительской платы;
14)внесение предложений в акимат области по утверждению государственного образовательного заказа на подготовку кадров с высшим и послевузовским образованием;
15)внесение предложений в акимат области по размещению государственного образовательного заказа на подготовку кадров с техническим и профессиональным, послесредним, высшим и послевузовским образованием с учетом предложений региональных палат предпринимателей и заинтересованных организаций;
16)внесение предложений в акимат области по утверждению государственного образовательного заказа на среднее образование в государственных организациях образования;
17)внесение предложений в акимат области по утверждению государственного образовательного заказа на подготовку кадров с техническим и профессиональным, послесредним образованием;
18)внесение предложений в акимат области по утверждению государственного образовательного заказа на дополнительное образование детей в пределах объемов бюджетных средств, утвержденных в местных бюджетах на соответствующий финансовый год;
19)внесение предложений в акимат области по утверждению и размещению государственного образовательного заказа на специальную психолого-педагогическую поддержку детей с ограниченными возможностями в пределах объемов бюджетных средств, утвержденных в местных бюджетах на соответствующий финансовый год;
20)организация участие обучающихся в едином национальном тестировании;
21)осуществление материально-технического обеспечения государственных организаций образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования, а также специализированные общеобразовательные и специальные учебные программы (за исключением организаций образования в исправительных учреждениях уголовно-исполнительной системы);

11) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының қаражаты есебінен орта білім беру объектілерін салуды, реконструкциялауды қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылдау;
12) отыз жылдан көп пайдаланылып отырған мемлекеттік мектепке дейінгі ұйымдардың, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі және қосымша білім беру ұйымдарының (қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің түзеу мекемелеріндегі білім беру ұйымдарын қоспағанда) жай-күйін әрбір бес жыл сайын авариялығы тұрғысынан зерттеп-қарауды, сондай-ақ сейсмикалық қауіпті өңірлерде орналасқан мемлекеттік мектепке дейінгі ұйымдарды, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі және қосымша білім беру ұйымдарын сейсмикалық беріктігі тұрғысынан зерттеп-қарауды қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылдау;
13) мектепке дейiнгi тәрбие мен оқытуға мемлекеттiк бiлiм беру тапсырысын, ата-ана төлемақысының мөлшерін бекiту туралы облыс әкімдігіне ұсыныс енгізу;
14) жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға арналған мемлекеттік білім беру тапсырысын бекіту туралы облыс әкімдігіне ұсыныс енгізу;
15) өңірлік кәсіпкерлер палаталарының және мүдделі ұйымдардың ұсыныстарын ескере отырып, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға арналған мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру туралы облыс әкімдігіне ұсыныс енгізу;
16) мемлекеттік білім беру ұйымдарында орта білім беруге мемлекеттік білім беру тапсырысын бекіту туралы облыс әкімдігіне ұсыныс енгізу;
17) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға арналған мемлекеттік білім беру тапсырысын бекіту туралы облыс әкімдігіне ұсыныс енгізу;
18) тиісті қаржы жылына арналған жергілікті бюджеттерде бекітілген бюджет қаражатының көлемдері шегінде балаларға қосымша білім беруге мемлекеттік білім беру тапсырысын бекіту туралы облыс әкімдігіне ұсыныс енгізу;
19) тиісті қаржы жылына арналған жергілікті бюджеттерде бекітілген бюджет қаражатының көлемдері шегінде мүмкіндігі шектеулі балаларды арнаулы психологиялық-педагогикалық қолдауға мемлекеттік білім беру тапсырысын бекіту және орналастыру туралы облыс әкімдігіне ұсыныс енгізу;
20) білім алушылардың ұлттық бірыңғай тестілеуге қатысуын ұйымдастыру;
21) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын, сондай-ақ мамандандырылған жалпы білім беретін және арнайы оқу бағдарламаларын (қылмыстық-атқару жүйесінің түзеу мекемелеріндегі білім беру ұйымдарын қоспағанда) іске асыратын мемлекеттік білім беру ұйымдарын материалдық-техникалық қамтамасыз етуді жүзеге асыру;

22)поддержка и оказание содействие в материально-техническом обеспечении государственных организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы начального, основного среднего и общего среднего образования (за исключением организаций образования в исправительных учреждениях уголовно-исполнительной системы);
23)направление средств на оказание финансовой и материальной помощи обучающимся и воспитанникам государственных организаций образования областного и районного (города областного значения) масштабов из семей, имеющих право на получение государственной адресной социальной помощи, а также из семей, не получающих государственную адресную социальную помощь, в которых среднедушевой доход ниже величины прожиточного минимума, и детям-сиротам, детям, оставшимся без попечения родителей, проживающим в семьях, детям из семей, требующих экстренной помощи в результате чрезвычайных ситуаций, и иным категориям обучающихся и воспитанников, определяемым коллегиальным органом управления организации образования, в размере не менее двух процентов от бюджетных средств, выделяемых на текущее содержание общеобразовательных школ и на размещение государственного образовательного заказа на среднее образование в государственных предприятиях на праве хозяйственного ведения;
24)ежегодно до 1 августа обеспечение приобретение и доставку учебников и учебно-методических комплексов на бумажных и электронных носителях для организаций образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального образования, а также специализированные общеобразовательные и специальные учебные программы на основе государственного заказа;
25)ежегодно до 1 августа организация приобретение и доставку учебников и учебно-методических комплексов организациям образования, расположенным в районах (городах областного значения), реализующим общеобразовательные учебные программы предшкольной подготовки, организациям среднего образования в объеме, прогнозируемом органами образования на учебный год;
26)обеспечение обучение лиц (детей) с особыми образовательными потребностями, создание им специальных условий для получения образования в организациях образования, доступности зданий, сооружений и помещений организаций образования в соответствии с государственными строительными нормами и стандартами с учетом принципов универсального дизайна и (или) разумного приспособления;
27)организация в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, медицинское обслуживание обучающихся и воспитанников организаций образования, в том числе расположенных в районах (городах областного значения), за исключением дошкольных организаций и организаций среднего образования, не относящихся к интернатным организациям;

22) бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын мемлекеттік білім беру ұйымдарын (қылмыстық-атқару жүйесінің түзеу мекемелеріндегі білім беру ұйымдарын қоспағанда) материалдық-техникалық қамтамасыз етуге қолдау көрсету және жәрдемдесу;
23) облыстық және аудандық (облыстық маңызы бар қала) ауқымдардағы мемлекеттік білім беру ұйымдарының мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алуға құқығы бар отбасылардан, сондай-ақ мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алмайтын, жан басына шаққандағы табысы ең төменгі күнкөріс деңгейінің шамасынан төмен отбасылардан шыққан білім алушылары мен тәрбиеленушілеріне және жетім балаларға, ата-анасының қамқорлығынсыз қалып, отбасыларда тұратын балаларға, төтенше жағдайлардың салдарынан шұғыл жәрдемді талап ететін отбасылардан шыққан балаларға және білім беру ұйымының алқалы басқару органы айқындайтын өзге де санаттағы білім алушылар мен тәрбиеленушілерге жалпы білім беретін мектептерді ағымдағы күтіп-ұстауға және шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсіпорындарда орта білім беруге мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыруға бөлінетін бюджет қаражатының кемінде екі пайызы мөлшерінде қаржылай және материалдық көмек көрсетуге қаражат жұмсау;
24) мемлекеттік тапсырыс негізінде техникалық және кәсіптік білімнің білім беру бағдарламаларын, сондай-ақ мамандандырылған жалпы білім беретін және арнайы оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін жыл сайын 1 тамызға дейін қағаз және электрондық жеткізгіштерде оқулықтар мен оқу-әдістемелік кешендерін сатып алуды және жеткізуді қамтамасыз ету;
25) жыл сайын 1 тамызға дейін аудандарда (облыстық маңызы бар қалаларда) орналасқан, мектепалды даярлықтың жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына, орта білім беру ұйымдарына оқу жылына білім беру органдары болжайтын көлемде оқулықтар мен оқу-әдістемелік кешендерді сатып алуды және жеткізуді ұйымдастыру;
26) ерекше білім беруді қажет ететін адамдарды (балаларды) оқытуды, олардың білім беру ұйымдарында білім алуы үшін арнаулы жағдайлар жасауды, әмбебап дизайн және (немесе) ақылға қонымды ыңғайлылық қағидаттарын ескере отырып, мемлекеттік құрылыс нормалары мен стандарттарына сәйкес білім беру ұйымдарының ғимараттарына, құрылысжайлары мен үй-жайларына қолжетімділікті қамтамасыз ету;
27) мектепке дейінгі ұйымдарды және интернаттық ұйымдарға жатпайтын орта білім беру ұйымдарын қоспағанда, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен білім беру ұйымдарының, оның ішінде аудандарда (облыстық маңызы бар қалаларда) орналасқан білім беру ұйымдарының білім алушылары мен тәрбиеленушілеріне медициналық қызмет көрсетуді ұйымдастыру;

28)обеспечение дошкольного воспитание и обучение, в том числе организует в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, медицинское обслуживание в организациях дошкольного воспитания и обучения в районах городов, городах областного и районного значения, поселках, селах, сельских округах;
29)обеспечение дополнительного образование детей, осуществляемое на областном и районном (города областного значения) уровнях;
30)организация переподготовки кадров и повышение квалификации работников государственных организаций образования, финансируемых за счет бюджетных средств;
31)обеспечение обследование психического здоровья детей и подростков и оказание психолого-медико-педагогической консультативной помощи;
32)обеспечение реабилитации и социальную адаптацию детей и подростков с проблемами в развитии;
33)осуществление в установленном порядке государственного обеспечения детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей;
34)оказания организациям дошкольного воспитания и обучения, в том числе расположенным в районах (городах областного значения), и семьям необходимую методическую и консультативную помощь;
35)организация бесплатного и льготного питание отдельных категорий обучающихся и воспитанников в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан;
36)содействие трудоустройства лиц, окончивших на основе государственного образовательного заказа организации образования, реализующие образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования;
37)ежегодно до 15 апреля представление в уполномоченные органы в области образования и здравоохранения заявки о потребности в кадрах в сельской местности с последующим трудоустройством согласно представленным заявкам;
38)внесение предложений в маслихат о льготном проезде обучающихся на общественном транспорте (кроме такси);
39)осуществление образовательного мониторинга;
40)ежегодно в установленные сроки обеспечение сбора данных статистических наблюдений в объектах информатизации уполномоченного органа в области образования;
41)обеспечение функционирование центров адаптации несовершеннолетних и центров поддержки детей, нуждающихся в специальных социальных услугах;
42)обеспечение условия лицам, содержащимся в центрах адаптации несовершеннолетних и центрах поддержки детей, нуждающихся в специальных социальных услугах;

28) мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуды қамтамасыз етеді, оның ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен, қалалардағы аудандарда, облыстық және аудандық маңызы бар қалаларда, кенттерде, ауылдарда, ауылдық округтерде мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту ұйымдарында медициналық қызмет көрсетуді ұйымдастыру;
29) облыстық және аудандық (облыстық маңызы бар қала) деңгейлерде жүзеге асырылатын балаларға қосымша білім беруді қамтамасыз ету;
30) бюджет қаражаты есебінен қаржыландырылатын мемлекеттік білім беру ұйымдарының кадрларын қайта даярлауды және қызметкерлердің біліктілігін арттыруды ұйымдастыру;
31) балалар мен жасөспірімдердің психикалық денсаулығын зерттеп-қарауды және психологиялық-медициналық-педагогикалық консультациялық көмек көрсетуді қамтамасыз ету;
32) дамуында проблемалары бар балалар мен жасөспірімдерді оңалтуды және әлеуметтік бейімдеуді қамтамасыз ету;
33) жетім балаларды, ата-анаcының қамқорлығынсыз қалған балаларды белгіленген тәртіппен мемлекеттік қамтамасыз етуді жүзеге асыру;
34) мектепке дейінгі тәрбие және оқыту ұйымдарына, оның ішінде аудандарда (облыстық маңызы бар қалаларда) орналасқан мектепке дейінгі тәрбие және оқыту ұйымдарына және отбасыларға қажетті әдістемелік және консультациялық көмек көрсету;
35) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен білім алушылар мен тәрбиеленушілердің жекелеген санаттарын тегін және жеңілдікпен тамақтандыруды ұйымдастыру;
36) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарын мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде бітірген адамдарды жұмысқа орналастыруға жәрдемдесу;
37) берілген өтінімдерге сәйкес кейіннен жұмысқа орналастыра отырып, ауылдық жердің кадрлар қажетсінуі туралы өтінімді білім беру және денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органдарға жыл сайын 15-ші сәуірге дейін ұсыну;
38) мәслихатқа білім алушылардың қоғамдық көлікте (таксиден басқа) жеңілдікпен жол жүруі туралы ұсыныстар енгізу;
39) білім беру мониторингін жүзеге асыру;
40) жыл сайын белгіленген мерзімдерде білім саласындағы уәкілетті органның ақпараттандыру объектілерінде статистикалық байқаулар деректерін жинауды қамтамасыз ету;
41) кәмелетке толмағандарды бейімдеу орталықтарының және арнаулы әлеуметтік қызметтерге мұқтаж балаларды қолдау орталықтарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
42) кәмелетке толмағандарды бейімдеу орталықтарында және арнаулы әлеуметтік қызметтерге мұқтаж балаларды қолдау орталықтарында ұсталатын адамдарға жағдай жасау;

43)оказание содействие попечительским советам;
44)организация и осуществление качественного кадрового обеспечения государственных организаций образования;
45)выплата победителям конкурса – государственным организациям среднего образования грант "Лучшая организация среднего образования";
46)выдача разрешения на обучение в форме экстерната в организациях основного среднего, общего среднего образования, организациях образования, реализующих специализированные и специальные общеобразовательные учебные программы, а также образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования по специальностям культуры и искусства, физической культуры и спорта;
47)обеспечение материально-технической базы методических кабинетов;
48)разработка и внесение в акимат области по утверждению типовых правил внутреннего распорядка организации образования;
49)обеспечение организация подготовки квалифицированных рабочих кадров и специалистов среднего звена по дуальному обучению;
50)выплата победителям конкурса – государственным организациям технического и профессионального, послесреднего образования грант "Лучшая организация технического и профессионального, послесреднего образования";
51)обеспечение методического руководства психологической службой в организациях образования, в том числе расположенных в районах (городах областного значения);
52)организация бесплатного подвоза обучающихся до ближайшей школы и обратно в случае отсутствия школы в соответствующем поселке, селе, сельском округе;
53)разрабатывает и представляет в акимат области на определение описания, порядка присвоения местных знаков отличия и почетных званий, в том числе размеры выплат единовременного вознаграждения;
54)реализует в пределах своей компетенции функции администратора бюджетных программ в области государственно-частного партнерства;
55)утверждает цены на товары (работы, услуги), производимые и реализуемые коммунальными казенными предприятиями образования области;
56)вносит в акимат области предложения об утверждении штатной численности государственных служащих отделов образования районов и городов областного значения;
57)согласовывает структуру отдела образования района, города областного значения по представлению руководителя отдела образования района, города областного значения;
58)утверждает структуру управления образованием области, по согласованию с уполномоченным органом в области образования;
59)назначение на должности и освобождение от должностей первых руководителей органов отдела образования районов, городов областного значения по согласованию с уполномоченным органом в области образования;

43) қамқоршылық кеңестерге жәрдем көрсету;
44) мемлекеттік білім беру ұйымдарының сапалы кадрмен қамтамасыз етілуін ұйымдастыру және жүзеге асыру;
45) конкурс жеңімпаздарына – мемлекеттік орта білім беру ұйымдарына "Орта білім беретін үздік ұйым" грантын төлеу;
46) негізгі орта, жалпы орта білім беру ұйымдарында, мамандырылған және арнайы жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын, сондай-ақ мәдениет және өнер, дене шынықтыру және спорт мамандықтары бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында экстернат нысанында оқытуға рұқсат беру;
47) әдістемелік кабинеттердің материалдық-техникалық базасын қамтамасыз ету;
48) білім беру ұйымдарының ішкі тәртіптемесінің үлгілік қағидаларын әзірлеу және бекіту үшін облыс әкімдігіне ұсыныс енгізу;
49) дуальды оқыту бойынша білікті жұмысшы кадрлар мен орта буын мамандарын даярлауды ұйымдастыруды қамтамасыз ету;
50) конкурс жеңімпаздарына – мемлекеттік техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарына "Техникалық және кәсіптік, орта бiлiмнен кейінгі білім беретін үздiк ұйым" грантын төлеу;
51) білім беру ұйымдарында, оның ішінде аудандарда (облыстық маңызы бар қалаларда) орналасқан білім беру ұйымдарында психологиялық қызметке әдістемелік басшылықты қамтамасыз ету;
52) тиісті кентте, ауылда, ауылдық округте мектеп болмаған жағдайда білім алушыларды жақын жердегі мектепке дейін тегін алып баруды және одан алып қайтуды ұйымдастыру;
53) жергілікті ерекшелік белгілері мен құрметті атақтардың сипаттамасын, оларды беру тәртібін, оның ішінде біржолғы сыйақы төлемдерінің мөлшерін әзірлейді және айқындау үшін облыс әкімдігіне ұсынады;
54) өз құзіреті шегінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік саласында бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің функцияларын жүзеге асырады;
55) облыстың коммуналдық қазыналық білім беру кәсіпорындары өндіретін және өткізетін тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) бағаларын бекітеді;
56) облыстың жергілікті атқарушы органына мемлекеттік қызметшілердің, аудандық және қалалық білім бөлімдерінің штат санын бекіту туралы ұсыныстар енгізеді;
57) аудандық және қалалық білім бөлімі басшысының ұсынуы бойынша аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардағы білім бөлімінің құрылымын келіседі;
58) білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісім бойынша облыстың білім беруді басқару құрылымын бекітеді;
59) ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органымен және білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша облыс аудандарының, облыстық маңызы бар қалалардың білім бөлімдерінің бірінші басшыларын қызметке тағайындау және қызметтен босату;

20. Первый руководитель определяет полномочия своих заместителей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 4. Имущество государственного органа
21. Управление может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Управление формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за Управлением, относится к коммунальной собственности.
23. Управление не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение государственного органа
24. Реорганизация и упразднение Управление осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение к Положению о
государственном учреждении
"Управление образования
Мангистауской области"
Перечень ведомств Управления
1)Государственное учреждение "Отдел образования по городу Актау Управления образования Мангистауской области";
2)Государственное учреждение "Отдел образования по городу Жанаозен Управления образования Мангистауской области";
3)Государственное учреждение "Отдел образования по Бейнеускому району Управления образования Мангистауской области";
4)Государственное учреждение "Отдел образования по Каракиянскому району Управления образования Мангистауской области";
5)Государственное учреждение "Отдел образования по Мангистаускому району Управления образования Мангистауской области";
6)Государственное учреждение "Отдел образования по Мунайлинскому району Управления образования Мангистауской области";
7)Государственное учреждение "Отдел образования по Тупкараганскому району Управления образования Мангистауской области";
Перечень организаций, находящихся в ведении Управления
1)Государственное коммунальное казенное предприятие "Областной центр по выявлению и поддержке одаренных детей и талантливой молодежи "Каспий Дарыны" Управления образования Мангистауской области;
2)Государственное коммунальное казенное предприятие "Областной центр детско-юношеского туризма" Управления образования Мангистауской области;
3)Государственное коммунальное казенное предприятие "Мангистауский высший педагогический колледж имени Мурын жырау Сенгирбекулы" Управления образования Мангистауской области;

20. Бірінші басшы өз орынбасарларының өкілеттіктерін Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде тыйым салынбаған заңнамаға сәйкес айқындайды.
4-тарау. Мемлекеттік органның мүлкі
21. Басқарманың заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Басқарманың мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
22. Басқармаға бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Басқарма өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
24. Басқарманы қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
"Маңғыстау облысының
білім басқармасы" мемлекеттік
мекемесі туралы ережеге қосымша
Басқарманың ведомстваларының тізбесі
1) Маңғыстау облысының білім басқармасының Ақтау қаласы бойынша білім бөлімі;
2) Маңғыстау облысының білім басқармасының Жаңаөзен қаласы бойынша білім бөлімі;
3) Маңғыстау облысының білім басқармасының Бейнеу ауданы бойынша білім бөлімі;
4) Маңғыстау облысының білім басқармасының Қарақия ауданы бойынша білім бөлімі;
5) Маңғыстау облысының білім басқармасының Маңғыстау ауданы бойынша білім бөлімі;
6) Маңғыстау облысының білім басқармасының Мұнайлы ауданы бойынша білім бөлімі;
7) Маңғыстау облысының білім басқармасының Түпқараған ауданы бойынша білім бөлімі.
Басқарма қарамағындағы ұйымдарының тізбесі
1) Маңғыстау облысының білім басқармасының "Каспий дарыны" дарынды балалар мен талантты жастарды анықтау және қолдау орталығы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
2) Маңғыстау облысының білім басқармасының "Облыстық балалар мен жасөспірімдер туризмінің орталығы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
3) Маңғыстау облысының білім басқармасының "Мұрын жырау Сеңгірбекұлы атындағы Маңғыстау жоғары педагогикалық колледжі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;

4)Государственное коммунальное казенное предприятие "Мангистауский энергетический колледж имени Нурлыхана Бекбосынова" Управления образования Мангистауской области;
5)Государственное коммунальное казенное предприятие "Мангистауский колледж искусств" Управления образования Мангистауской области;
6)Государственное коммунальное казенное предприятие "Мангистауский политехнический колледж имени Халела Узбекгалиева" Управления образования Мангистауской области;
7)Государственное коммунальное казенное предприятие "Мангистауский индустриально-технический колледж имени Оразмаганбета Турмаганбетулы" Управления образования Мангистауской области;
8)Государственное коммунальное казенное предприятие "Жанаозенский колледж сервиса и новых технологий" Управления образования Мангистауской области;
9)Государственное казенное коммунальное предприятие "Мангистауский технический колледж" Управления образования Мангистауской области;
10)Государственное коммунальное казенное предприятие "Актауский технологический колледж сервиса" Управления образования Мангистауской области;
11)Государственное коммунальное казенное предприятие "Специализированный технический колледж" Управления образования Мангистауской области;
12)Государственное коммунальное казенное предприятие "Каракиянский профессиональный колледж" Управления образования Мангистауской области;
13)Государственное коммунальное казенное предприятие "Мангистауский колледж туризма" Управления образования Мангистауской области;
14)Государственное коммунальное казенное предприятие "Бейнеуский гуманитарный колледж" Управления образования Мангистауской области;
15)Государственное коммунальное казенное предприятие "Бейнеуский политехнический колледж" Управления образования Мангистауской области;
16)Государственное коммунальное казенное предприятие "Тупкараганский гуманитарно-профессиональный колледж" Управления образования Мангистауской области;
17)Государственное коммунальное казенное предприятие "Дворец школьников" Управления образования Мангистауской области;
18)Государственное учреждение "Специальная организация образования" Управления образования Мангистауской области;
19)Коммунальное государственное учреждение "Учебно-методический центр образования" Управления образования Мангистауской области;
20)Коммунальное государственное учреждение "Специальный детский сад № 1 для детей с нарушениями зрения" Управления образования Мангистауской области;
21)Коммунальное государственное учреждение "Специальная школа № 2" Управления образования Мангистауской области;

4) Маңғыстау облысының білім басқармасының "Н.Бекбосынов атындағы Маңғыстау энергетикалық колледжі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
5) Маңғыстау облыстық білім басқармасының "Маңғыстау өнер колледжі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
6) Маңғыстау облысының білім басқармасының "Халел Өзбекғалиев атындағы Маңғыстау политехникалық колледжі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
7) Маңғыстау облысының білім басқармасының "Оразмағанбет Тұрмағанбетұлы атындағы Маңғыстау индустриалды техникалық колледжі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
8) Маңғыстау облысының білім басқармасының "Жаңаөзен қызмет көрсету және жаңа технологиялар колледжі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
9) Маңғыстау облысы білім басқармасының "Маңғыстау техникалық колледжі" мемлекеттік қазыналық коммуналдық кәсіпорны;
10) Маңғыстау облысының білім басқармасының "Ақтау технологиялық қызмет көрсету колледжі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
11) Маңғыстау облысының білім басқармасының "Мамандандырылған техникалық колледжі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
12) Маңғыстау облысының білім басқармасының "Қарақия кәсіптік колледжі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
13) Маңғыстау облысының білім басқармасының "Маңғыстау туризм колледжі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
14) Маңғыстау облысының білім басқармасының "Бейнеу гуманитарлық колледжі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
15) Маңғыстау облысы білім басқармасының "Бейнеу политехникалық колледжі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорыны;
16) Маңғыстау облысының білім басқармасының "Түпқараған гуманитарлық-кәсіптік колледжі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
17) Маңғыстау облысының білім басқармасының "Оқушылар сарайы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
18) Маңғыстау облысының білім басқармасының "Арнаулы білім беру ұйымы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
19) Маңғыстау облысының білім басқармасының "Білім берудің оқу-әдістемелік орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
20) Маңғыстау облысының білім басқармасының "Көру қабілеті бұзылған балаларға арналған №1 арнайы балабақшасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
21) Маңғыстау облысының білім басқармасының "№ 2 арнайы мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;

22)Коммунальное государственное учреждение "Специальная школа № 3" Управления образования Мангистауской области;
23)Коммунальное государственное учреждение "Специальный детский сад № 4 для детей с нарушениями слуха, задержкой психического развития и с тяжелыми нарушениями речи" Управления образования Мангистауской области;
24)Коммунальное государственное учреждение "Жанаозенская специальная школа" Управления образования Мангистауской области;
25)Коммунальное государственное учреждение "Областная санаторная школа-интернат" Управления образования Мангистауской области;
26)Коммунальное государственное учреждение "Областная специальная школа-интернат" Управления образования Мангистауской области;
27)Государственное учреждение "Областная специализированная школа-интернат для одаренных детей с углубленным изучением различных предметов" Управления образования Мангистауской области;
28)Коммунальное государственное учреждение "Лицей-интернат "Білім-инновация" Управления образования Мангистауской области;
29)Коммунальное государственное учреждение "Жанаозенский лицей-интернат "Білім-инновация" Управления образования Мангистауской области;
30)Коммунальное государственное учреждение "Мангистауский региональный центр физической культуры" Управления образования Мангистауской области;
31)Государственное учреждение "Областная психолого-медико-педагогическая консультация" Управления образования Мангистауской области;
32)Государственное учреждение "Региональная психолого-медико-педагогическая консультация" Управления образования Мангистауской области;
33)Государственное учреждение "Бейнеуский психолого-педагогический кабинет коррекции" Управления образования Мангистауской области;
34)Государственное учреждение "Шетпинский психолого-педагогический кабинет коррекции" Управления образования Мангистауской области;
35)Коммунальное государственное учреждение "Каракиянский районный кабинет психолого-педагогический коррекции" Управления образования Мангистауской области;
36)Коммунальное государственное учреждение "Мунайлинский психолого-педагогический кабинет коррекции" Управления образования Мангистауской области;
37)Коммунальное государственное учреждение "Актауский кабинет психолого-педагогический коррекции" Управления образования Мангистауской области;
38)Государственное учреждение "Реабилитационный центр" Управления образования Мангистауской области;
39)Государственное учреждение "Областная детская деревня семейного типа" Управления образования Мангистауской области;
40)Коммунальное государственное учреждение "Мангистауский областной центр адаптации несовершеннолетних" Управления образования Мангистауской области.

22) Маңғыстау облысының білім басқармасының "№ 3 арнайы мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
23) Маңғыстау облысының білім басқармасының "Есту қабілеті бұзылған, психикалық дамуы тежелген және сөйлеу тілінде ауыр бұзылыстары бар балаларға арналған № 4 арнайы балабақшасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
24) Маңғыстау облысының білім басқармасының "Жаңаөзен арнайы мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
25) Маңғыстау облысының білім басқармасының "Облыстық санаторлық мектеп-интернат" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
26) Маңғыстау облысының білім басқармасының "Облыстық арнайы мектеп-интернаты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
27) Маңғыстау облысының білім басқармасының "Түрлі пәндерді тереңдетіп оқытатын дарынды балаларға арналған облыстық мамандандырылған мектеп-интернат" мемлекеттік мекемесі;
28) Маңғыстау облысының білім басқармасының "Білім-инновация" лицей-интернаты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
29) Маңғыстау облысының білім басқармасының "Жаңаөзен "Білім-инновация" лицей-интернаты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
30) Маңғыстау облысының білім басқармасының "Маңғыстау аймақтық дене тәрбиесі орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
31) Маңғыстау облысының білім басқармасының "Облыстық психологиялық-медициналық-педагогикалық консультация" мемлекеттік мекемесі;
32) Маңғыстау облысының білім басқармасының "Аймақтық психологиялық – медициналық – педагогикалық консультация" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
33) Маңғыстау облысы білім басқармасының "Бейнеу психологиялық-педагогикалық түзету кабинеті" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
34) Маңғыстау облысының білім басқармасының "Шетпе психологиялық-педагогикалық түзету кабинеті" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
35) Маңғыстау облысы білім басқармасының "Қарақия аудандық психологиялық-педагогикалық түзеу кабинеті" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
36) Маңғыстау облысының білім басқармасының "Мұнайлы психологиялық- педагогикалық түзеу кабинеті" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
37) Маңғыстау облысының білім басқармасының "Ақтау психологиялық-педагогикалық түзеу кабинеті" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
38) Маңғыстау облысы білім басқармасының "Оңалту орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
39) Маңғыстау облысының білім басқармасының "Облыстық отбасылық үлгідегі балалар ауылы" мемлекеттік мекемесі;
40) Маңғыстау облысының білім басқармасының "Маңғыстау облысының кәмелетке толмағандарды бейімдеу орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекеме;