Об утверждении Минимальных стандартов транспортной инфраструктуры Республики Казахстан в области автомобильных дорог для строительства, реконструкции, капитального и среднего ремонта улиц столицы, городов республиканского значения и населенных пунктов
Приказ и.о. Министра транспорта Республики Казахстан от 26 июня 2025 года № 208
В соответствии с частью тринадцатой пункта 3 статьи 70 Бюджетного кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Минимальные стандарты транспортной инфраструктуры Республики Казахстан в области автомобильных дорог для строительства, реконструкции, капитального и среднего ремонта улиц столицы, городов республиканского значения и населенных пунктов.
2. Комитету автомобильных дорог Министерства транспорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего приказа направление его копии в электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства транспорта Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра транспорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие в день подписания.
Исполняющий обязанности
Министра транспорта
Республики Казахстан
Т. Ластаев
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Министра транспорта
Республики Казахстан
от 26 июня 2025 года № 208
Минимальные стандарты транспортной инфраструктуры Республики Казахстан в области автомобильных дорог для строительства, реконструкции, капитального и среднего ремонта улиц столицы, городов республиканского значения и населенных пунктов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Минимальные стандарты транспортной инфраструктуры Республики Казахстан в области автомобильных дорог для строительства, реконструкции, капитального и среднего ремонта улиц столицы, городов республиканского значения и населенных пунктов (далее – Минимальные стандарты) разработаны согласно части тринадцатой пункта 3 статьи 70 Бюджетного кодекса Республики Казахстан.

Астананың, республикалық маңызы бар қалалардың және елді мекендердің көшелерін салу, реконструкциялау, күрделі және орташа жөндеу үшін автомобиль жолдары саласындағы Қазақстан Республикасының көлік инфрақұрылымының ең төмен стандарттарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Көлік министрінің м.а. 2025 жылғы 26 маусымдағы № 208 бұйрығы
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 70-бабы 3-тармағының он үшінші бөлігіне сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Астананың, республикалық маңызы бар қалалардың және елді мекендердің көшелерін салу, реконструкциялау, күрделі және орташа жөндеу үшін автомобиль жолдары саласындағы Қазақстан Республикасының көлік инфрақұрылымының ең төмен стандарттары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Автомобиль жолдары комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оның көшірмесін электрондық түрде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Көлік вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық қол қойылған күні қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Көлік министрінің міндетін атқарушы
Т. Ластаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Көлік министрінің
2025 жылғы 26 маусымдағы
№ 208 бұйрығымен
бекітілген
Астананың, республикалық маңызы бар қалалардың және елді мекендердің көшелерін салу, реконструкциялау, күрделі және орташа жөндеу үшін автомобиль жолдары саласындағы Қазақстан Республикасының көлік инфрақұрылымының ең төмен стандарттары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы астананың, республикалық маңызы бар қалалардың және елді мекендердің көшелерін салу, реконструкциялау, күрделі және орташа жөндеу үшін автомобиль жолдары саласындағы Қазақстан Республикасының көлік инфрақұрылымының ең төмен стандарттары (бұдан әрі – Ең төменгі стандарттар) Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 70-бабы 3-тармағының оң үшінші бөлігіне сәйкес әзірленді.

2. Минимальные стандарты предназначены для использования в расчете финансирования строительства, реконструкции, капитального и среднего ремонта улиц столицы, городов республиканского значения и населенных пунктов.
3. В настоящих Минимальных стандартах используются следующие понятия:
1) административно-территориальная единица – столица, города республиканского значения и населенные пункты по областям на территории Республики Казахстан (далее – РК);
2) внутренние дороги по категориям объектов – внутригородские дороги: улицы столицы, городов республиканского значения и населенных пунктов по областям на территории РК.
Глава 2. Расчет финансирования Минимальных стандартов транспортной инфраструктуры Республики Казахстан в области автомобильных дорог для строительства, реконструкции, капитального и среднего ремонта улиц столицы, городов республиканского значения и населенных пунктов
4. Расчет финансирования Минимальных стандартов применяется при определении объемов бюджетных средств на плановый период.
5. Расчет финансирования Минимальных стандартов формируется уполномоченным государственным органом по автомобильным дорогам по согласованию с местными исполнительными органами (акиматами) столицы, городов республиканского значения и областей согласно протяженности улиц столицы, городов республиканского значения и населенных пунктов (далее – улица) и производится для каждой административно-территориальной единицы по следующей формуле:
V = V+V2, где:
V – объем бюджетных средств на финансирование строительства, реконструкции, капитального и среднего ремонта улиц на финансовый год, тысячи тенге;
V1 – объем бюджетных средств на финансирование строительства и реконструкции улиц по административно-территориальным единицам на финансовый год, согласно системе региональных стандартов для населенных пунктов (далее –СРС) (приказ Министра национальной экономики РК от 20 апреля 2019 года № 29), тысячи тенге,
где:
где:
– суммарный объем бюджетных средств по всем административно – территориальным единицам;
– стоимость строительства и реконструкции на 1 километр улиц на III техническую категорию автомобильных дорог по административно-территориальным единицам в текущем уровне цен, тысячи тенге;
Lул.срс.i. – протяженность дооснащенности до твердого покрытия в соответствии с СРС улиц по административно-территориальным единицам согласно плановым показателям сети автомобильных дорог, представленная местными исполнительными органами (акиматами) областей на 2025 год, километр,
– общая протяженность улиц по административно-территориальным единицам согласно плановым показателям сети автомобильных дорог, представленная местными исполнительными органами (акиматами) областей на 2025 год, километр,
J – процент недооснащенности твердого покрытия согласно СРС для улиц,
где:
где:
– процент обеспеченности твердым покрытием внутренних дорог по категориям объектов согласно СРС,
Lул.асф.,цем.i – протяженность улиц с асфальтобетонным, цементобетонным покрытием по административно-территориальным единицам согласно плановым показателям сети автомобильных дорог, представленная местными исполнительными органами (акиматами) областей на 2025 год, километр,
Lул.ч.грав.i – протяженность улиц с черно-гравийным покрытием по административно-территориальным единицам согласно плановым показателям сети автомобильных дорог, представленная местными исполнительными органами (акиматами) областей на 2025 год, километр,
– общая протяженность улиц по административно-территориальным единицам согласно плановым показателям сети автомобильных дорог, представленная местными исполнительными органами (акиматами) областей на 2025 год, километр,
3 – трехлетний период;
K – коэффициент изменения индекса стоимости для строительства планируемого года к 2025 году:
K=A/B, где:

2. Ең төменгі стандарттар астананың, республикалық маңызы бар қалалардың және елді мекендердің көшелерін салуды, реконструкциялауды, күрделі және орташа жөндеуді қаржыландыруды есептеуде пайдалануға арналған.
3. Осы Ең төменгі стандарттарда мынадай ұғымдар қолданылады:
1) әкімшілік-аумақтық бірлік – астана, республикалық маңызы бар қалалар және Қазақстан Республикасының (бұдан әрі – ҚР) аумағындағы облыстар бойынша елді мекендер;
2) объектілердің санаттары бойынша ішкі жолдар – қалаішілік жолдар: астана, республикалық маңызы бар қалалар және ҚР аумағындағы облыстар бойынша елді мекендер.
2-тарау. Астананың, республикалық маңызы бар қалалардың және елді мекендердің көшелерін салу, реконструкциялау, күрделі және орташа жөндеу үшін автомобиль жолдары саласындағы Қазақстан Республикасының көлік инфрақұрылымының ең төмен стандарттарын қаржыландыру есебі
4. Ең төменгі стандарттарын қаржыландыру есебі жоспарлы кезеңге арналған бюджет қаражатының көлемін айқындау кезінде қолданылады.
5. Ең төменгі стандарттарын қаржыландыру есебі астананың, республикалық маңызы бар қалалардың және облыстардың жергілікті атқарушы органдармен (әкімдіктермен) келісім бойынша автомобиль жолдары жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган астананың, республикалық маңызы бар қалалардың және елді мекендердің көшелерінің (бұдан әрі – көшелер) ұзындығына сәйкес қалыптастырады және әрбір әкімшілік-аумақтық бірлік үшін мынадай формула бойынша жүргізіледі:
V = V+V2, мұнда:
V – қаржы жылына арналған көшелерді салуды, реконструкциялауды, күрделі және орташа жөндеуді қаржыландыруға арналған бюджет қаражатының көлемі, мың теңге;
V – қаржы жылына арналған әкімшілік-аумақтық бірлік бойынша көшелерін салуды, реконструкциялауды қаржыландыруға арналған бюджет қаражатының көлемі, елді мекендерге арналған өңірлік стандарттар жүйесіне (бұдан әрі – ӨСЖ) сәйкес (Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 20 сәуірдегі № 29 бұйрығы), мың теңге;
мұнда:
мұнда:
– барлық әкімшілік – аумақтық бірлік бойынша бюджет қаражатының жиынтық көлемі;
– ағымдағы баға деңгейінде әкімшілік-аумақтық бірлік бойынша автомобиль жолдарының III техникалық санатына көшелердің 1 километрін салудың және реконструкциялаудың құны, мың теңге;
Lкөш.сөж.i – 2025 жылға облыстардың жергілікті атқарушы органдары (әкімдіктері) ұсынған автомобиль жолдары желісінің жоспарлы көрсеткіштеріне сәйкес әкімшілік-аумақтық бірліктері бойынша көшелерінің ӨСЖ сәйкес қатты жабынға дейін қамтамасыз етілуінің ұзындығы, шақырым,
– 2025 жылға облыстардың жергілікті атқарушы органдары (әкімдіктері) ұсынған автомобиль жолдары желісінің жоспарлы көрсеткіштеріне сәйкес әкімшілік-аумақтық бірліктері бойынша көшелерінің жалпы ұзындығы, шақырым,
J – ӨСЖ сәйкес көшелердің қатты жабынға дейін жеткіліксіз жабдықталу пайызы, %,
мұнда:
мұнда:
– ӨСЖ сәйкес объектілер санаттары бойынша ішкі жолдарды қатты жабынмен қамтамасыз ету пайызы,
– 2025 жылға облыстардың жергілікті атқарушы органдары (әкімдіктері) ұсынған автомобиль жолдары желісінің жоспарлы көрсеткіштеріне сәйкес әкімшілік-аумақтық бірліктер бойынша көшелерінің асфальт-бетон, цемент-бетон жамылғымен ұзындығы, шақырым;
– 2025 жылға облыстардың жергілікті атқарушы органдары (әкімдіктері) ұсынған автомобиль жолдары желісінің жоспарлы көрсеткіштеріне сәйкес әкімшілік-аумақтық бірліктер бойынша көшелерінің қара қиыршық тас жамылғымен ұзындығы, шақырым;
– 2025 жылға облыстардың жергілікті атқарушы органдары (әкімдіктері) ұсынған автомобиль жолдары желісінің жоспарлы көрсеткіштеріне сәйкес әкімшілік-аумақтық бірліктері бойынша көшелерінің жалпы ұзындығы, шақырым,
3 – үш жылдық кезең;
K – 2025 жылға қарай жоспарланған жылдың құрылыстағы баға индексінің өзгеру коэффициенті:
K=A/B, мұнда:

А – коэффициент индекса стоимости для строительства планируемого года, согласно НДЦС РК 8.04-07-2024 "Индексы стоимости для строительства";
B – коэффициент индекса стоимости для строительства 2025 года, согласно НДЦС РК 8.04-07-2024 "Индексы стоимости для строительства".
V2– объем бюджетных средств на финансирование капитального и среднего ремонта улиц по административно-территориальным единицам на финансовый год, тысячи тенге,
где:
где:
– суммарный объем бюджетных средств по всем административно – территориальным единицам;
Lул.асф.,цем.i – протяженность улиц с асфальтобетонным, цементобетонным покрытием по административно-территориальным единицам согласно плановым показателям сети автомобильных дорог, представленная местными исполнительными органами (акиматами) областей на 2025 год, километр,
Lул.ч.грав.i – протяженность улиц с черно-гравийным покрытием по административно-территориальным единицам согласно плановым показателям сети автомобильных дорог, представленная местными исполнительными органами (акиматами) областей на 2025 год, километр,
Т – процент износа улиц;
N – стоимость капитального и среднего ремонта на 1 километр улиц по регионам на III техническую категорию автомобильных дорог в текущем уровне цен, тысячи тенге;
F – коэффициент к стоимости капитального и среднего ремонта на 1 километр улицы в зависимости от ширины дороги:
для столицы и городов республиканского значения = 2,
для городов областного значения = 1,5,
для остальных городов и населенных пунктов = 1.
K – коэффициент изменения индекса стоимости для строительства планируемого года к 2025 году:
K=A/B, где:
А – коэффициент индекса стоимости для строительства планируемого года, согласно НДЦС РК 8.04-07-2024 "Индексы стоимости для строительства";
B – коэффициент индекса стоимости для строительства 2025 года, согласно НДЦС РК 8.04-07-2024 "Индексы стоимости для строительства".
Расшифровка аббревиатур:
НДЦС РК – нормативные документы по ценообразованию и сметам Республики Казахстан;
смр – строительно-монтажные работы;
иу – инжиниринговые услуги.

А – "Құрылысқа арналған құн индекстері" ҚР ББСНҚ 8.04-07-2024 сәйкес жоспарлы жылдың баға индексінің коэффициенті;
B – "Құрылысқа арналған құн индекстері" ҚР ББСНҚ 8.04-07-2024 сәйкес 2025 жылға баға индексінің коэффициенті;
V2– қаржы жылына арналған әкімшілік-аумақтық бірліктері бойынша көшелердің күрделі және орташа жөндеуді қаржыландыруға арналған бюджет қаражатының көлемі, мың теңге;
мұнда:
мұнда:
– барлық әкімшілік – аумақтық бірлік бойынша бюджет қаражатының жиынтық көлемі
– 2025 жылға облыстардың жергілікті атқарушы органдары (әкімдіктері) ұсынған автомобиль жолдары желісінің жоспарлы көрсеткіштеріне сәйкес әкімшілік-аумақтық бірліктер бойынша көшелерінің асфальт-бетон, цемент-бетон жамылғымен ұзындығы, шақырым;
– 2025 жылға облыстардың жергілікті атқарушы органдары (әкімдіктері) ұсынған автомобиль жолдары желісінің жоспарлы көрсеткіштеріне сәйкес әкімшілік-аумақтық бірліктер бойынша көшелерінің қара қиыршық тас жамылғымен ұзындығы, шақырым;
Т – көшелердің тозу пайызы, %;
N – ағымдағы баға деңгейінде өңірлер бойынша көшелердін III техникалық санаттағы 1 километр автомобиль жолдарын күрделі және орташа жөндеудің құны, мың теңге;
F – жолдың еніне байланысты 1 километр көшенің күрделі және орташа жөндеудің құнына коэффициент:
астана мен республикалық маңызы бар қалалар үшін = 2,
облыстық маңызы бар қалалар үшін = 1,5,
басқа қалалар мен елді мекендер үшін = 1.
K – 2025 жылға қарай жоспарланған жылдың құрылыстағы баға индексінің өзгеру коэффициенті:
K=A/B, мұнда:
А – "Құрылысқа арналған құн индекстері" ҚР ББСНҚ 8.04-07-2024 сәйкес жоспарлы жылдың баға индексінің коэффициенті;
B – "Құрылысқа арналған құн индекстері" ҚР ББСНҚ 8.04-07-2024 сәйкес 2025 жылға баға индексінің коэффициенті.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ҚР ББСНҚ – Қазақстан Республикасының баға белгілеу және сметалар бойынша нормативтік құжаттар;
қмж – құрылыс-монтаж жұмыстары;
иқ – инжинирингтік қызметтер.