О бюджетах города Ушарал и сельских округов Алакольского района на 2026-2028 годы
Решение Алакольского районного маслихата области Жетісу от 29 декабря 2025 года № 58-1
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2026 в соответствии с пунктом 28 настоящего решения.
В соответствии со статьями 89 и 91 "Бюджетного кодекса Республики Казахстан", подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Алакольский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить бюджет города Ушарал на 2026-2028 годы, согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы 707 242 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления 672 242 тысячи тенге;
неналоговые поступления 0 тенге;
поступления от продажи основного капитала 0 тенге;
поступления трансфертов 35 000 тысяч тенге, в том числе;
2) затраты 818 899 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование 0 тенге, в том числе:
бюджетные кредиты 0 тенге;
погашение бюджетных кредитов 0 тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами 0 тенге:
приобретение финансовых активов 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета (-) 111 757 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета 111 757 тысяч тенге:
поступление займов 0 тенге;
погашение займов 0 тенге;
используемые остатки бюджетных средств 111 757 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения Алакольского районного маслихата области Жетісу от 27.04.2026 № 62-1 (вводится действие с 01.01.2026).
2. Утвердить бюджет Кабанбайского сельского округа на 2026-2028 годы, согласно приложениям 4, 5 и 6 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы 129 828 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления 119 828 тысяч тенге;
неналоговые поступления 0 тенге;
поступления от продажи основного капитала 0 тенге;
поступления трансфертов 10 000 тысяч тенге, в том числе;
2) затраты 146 603 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование 0 тенге, в том числе:
бюджетные кредиты 0 тенге;
погашение бюджетных кредитов 0 тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами 0 тенге:
приобретение финансовых активов 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета (-) 16 775 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета 16 775 тысяч тенге:
поступление займов 0 тенге;
погашение займов 0 тенге;
используемые остатки бюджетных средств 16 775 тысяч тенге.

Алакөл ауданының Үшарал қаласы мен ауылдық округтерінің 2026-2028 жылдарға арналған бюджеттері туралы
Жетісу облысы Алакөл аудандық мәслихатының 2025 жылғы 29 желтоқсандағы № 58-1 шешімі
Ескерту. 01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі - осы шешімнің 28-тармағымен.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 89, 91 – баптарына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 1-тармағы1) тармақшасына сәйкес, Алакөл аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Үшарал қаласының 2026-2028 жылдарға арналған бюджеті тиісінше осы шешімнің 1, 2 және 3-қосымшаларына сәйкес, оның ішінде 2026 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер 707 242 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер 672 242 мың теңге;
салықтық емес түсімдер 0 теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер 0 теңге;
трансферттер түсімі 35 000 мың теңге, оның ішінде;
2) шығындар 818 899 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу 0 теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер 0 теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу 0 теңге;
4) қаржылық активтерімен операциялар бойынша сальдо 0 теңге:
қаржылық активтерді сатып алу 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) (-) 117 757 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) 117 757 мың теңге:
қарыздар түсімі 0 теңге;
қарыздарды өтеу 0 теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары 117 757 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Жетісу облысы Алакөл аудандық мәслихатының 27.04.2026 № 62-1 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгiзiледі) шешімімен.
2. Қабанбай ауылдық округінің 2026-2028 жылдарға арналған бюджеті тиісінше осы шешімнің 4, 5 және 6-қосымшаларына сәйкес, оның ішінде 2026 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер 129 828 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер 119 828 мың теңге;
салықтық емес түсімдер 0 теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер 0 теңге;
трансферттер түсімі 10 000 мың теңге, оның ішінде;
2) шығындар 146 603 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу 0 теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер 0 теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу 0 теңге;
4) қаржылық активтерімен операциялар бойынша сальдо 0 теңге:
қаржылық активтерді сатып алу 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) (-) 16 775 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) 16 775 мың теңге:
қарыздар түсімі 0 теңге;
қарыздарды өтеу 0 теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары 16 775 мың теңге.

Сноска. Пункт 23 в редакции решения Алакольского районного маслихата области Жетісу от 27.04.2026 № 62-1 (вводится действие с 01.01.2026).
24. Утвердить бюджет Лепсинского сельского округа на 2026-2028 годы, согласно приложениям 70, 71 и 72 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы 80 448 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления 8 290 тысяч тенге;
неналоговые поступления 0 тенге;
поступления от продажи основного капитала 0 тенге;
поступления трансфертов 72 158 тысячи тенге, в том числе;
2) затраты 81 045 тысяча тенге;
3) чистое бюджетное кредитование 0 тенге, в том числе:
бюджетные кредиты 0 тенге;
погашение бюджетных кредитов 0 тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами 0 тенге:
приобретение финансовых активов 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета (-) 597 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета 597 тысяч тенге:
поступление займов 0 тенге;
погашение займов 0 тенге;
используемые остатки бюджетных средств 597 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 24 в редакции решения Алакольского районного маслихата области Жетісу от 27.04.2026 № 62-1 (вводится действие с 01.01.2026).
25. Предусмотреть в районном бюджете на 2026 год объем бюджетных изъятий из бюджетов сельских округов в районный бюджет в сумме 939 931 тысяча тенге, в том числе:
Ушаральский городской округ 448 576 тысяч тенге;
Бескольский сельский округ 7 180 тысяч тенге;
Достыкский сельский округ 399 257 тысяч тенге;
Кабанбайский сельский округ 28 152 тысячи тенге;
Ыргайтинский сельский округ 56 766 тысяч тенге.
26. Предусмотреть в районном бюджете на 2027 год объем бюджетных изъятий из бюджетов сельских округов в районный бюджет в сумме 1 037 440 тысяч тенге, в том числе:
Ушаральский городской округ 497 638 тысяч тенге;
Бескольский сельский округ 22 104 тысячи тенге;
Достыкский сельский округ 428 277 тысяч тенге;
Кабанбайский сельский округ 18 747 тысяч тенге;
Ыргайтинский сельский округ 70 674 тысячи тенге.
27. Предусмотреть в районном бюджете на 2028 год объем бюджетных изъятий из бюджетов сельских округов в районный бюджет в сумме 1 146 790 тысяч тенге, в том числе:
Ушаральский городской округ 547 169 тысяч тенге;
Бескольский сельский округ 28 755 тысяч тенге;
Достыкский сельский округ 462 952 тысячи тенге;
Кабанбайский сельский округ 26 906 тысяч тенге;
Ыргайтинский сельский округ 81 008 тысяч тенге.

Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - Жетісу облысы Алакөл аудандық мәслихатының 27.04.2026 № 62-1 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгiзiледі) шешімімен.
24. Лепсі ауылдық округінің 2026-2028 жылдарға арналған бюджеті тиісінше осы шешімнің 70, 71 және 72-қосымшаларына сәйкес, оның ішінде 2026 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер 80 448 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер 8 290 мың теңге;
салықтық емес түсімдер 0 теңге;
негізгі капиталды сатан түсетін түсімдер 0 теңге;
трансферттер түсімі 72 158 мың теңге, оның ішінде;
2) шығындар 81 045 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу 0 теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер 0 теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу 0 теңге;
4) қаржылық активтерімен операциялар бойынша сальдо 0 теңге:
қаржылық активтерді сатып алу 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) (-) 597 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) 597 мың теңге:
қарыздар түсімі 0 теңге;
қарыздарды өтеу 0 теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары 597 мың теңге.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - Жетісу облысы Алакөл аудандық мәслихатының 27.04.2026 № 62-1 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгiзiледі) шешімімен.
25. 2026 жылға арналған Үшарал қаласы мен ауылдық округтердің бюджеттерінде 939 931 мың теңге сомасында аудандық бюджетке бюджеттік алып қоюлар көзделсін, Оның ішінде:
Үшарал қалалық округінде 448 576 мың теңге;
Бескөл ауылдық округінде 7 180 мың теңге;
Достық ауылдық округінде 399 257 мың теңге;
Қабанбай ауылдық округінде 28 152 мың теңге;
Ырғайты ауылдық округінде 56 766 мың теңге.
26. 2027 жылға арналған аудандық бюджетте ауылдық округтердің бюджеттерінен аудандық бюджетке бюджеттік алып қоюлар көлемі 1 037 440 мың теңге сомасында көзделсін, оның ішінде:
Үшарал қалалық округінде 497 638 мың теңге;
Бескөл ауылдық округінде 22 104 мың теңге;
Достық ауылдық округінде 428 277 мың теңге;
Қабанбай ауылдық округінде 18 747 мың теңге;
Ырғайты ауылдық округінде 70 674 мың теңге.
27. 2028 жылға арналған аудандық бюджетте ауылдық округтердің бюджеттерінен аудандық бюджетке бюджеттік алып қоюлар көлемі 1 146 790 мың теңге сомасында көзделсін, оның ішінде:
Үшарал қалалық округінде 547 169 мың теңге;
Бескөл ауылдық округінде 28 755 мың теңге;
Достық ауылдық округінде 462 952 мың теңге;
Қабанбай ауылдық округінде 26 906 мың теңге;
Ырғайты ауылдық округінде 81 008 мың теңге.