Об утверждении положений государственных учреждений области Жетісу
Постановление акимата области Жетісу от 16 мая 2025 года № 153.
В соответствии со статьями 27, 37 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 сентября 2021 года № 590 "О некоторых вопросах организации деятельности государственных органов и их структурных подразделений", акимат области Жетісу ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить положения государственных учреждений области Жетісу согласно приложениям 1-23 к настоящему постановлению.
2. Государственным учреждениям, указанным в приложениях настоящего постановления, в установленном законодательством Республики Казахстан порядке произвести государственную перерегистрацию положений государственных учреждений в территориальных органах юстиции и принять иные меры, вытекающие из настоящего постановления.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на руководителя аппарата акима области С. Тукибаева.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. акима области А. Канагатов
Приложение 1 к постановлению акимата области Жетісу от "____"_________2025 года № _____
Положение государственного учреждения "Аппарат акима области Жетісу"
Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Аппарат акима области Жетісу" (далее - Аппарат) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере информационно-аналитического, организационно-правового сопровождения и материально-технического обеспечения деятельности акима области Жетісу.
2. Аппарат не имеет ведомств.
3. Аппарат осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Аппарат является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Аппарат вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Аппарат имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

Жетісу облысы мемлекеттік мекемелерінің ережелерін бекіту туралы
Жетісу облысы әкімдігінің 2025 жылғы 16 мамырдағы № 153 қаулысы.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27, 37-баптарына және "Мемлекеттік органдар мен олардың құрылымдық бөлімшелерінің қызметін ұйымдастырудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 1 қыркүйектегі № 590 қаулысына сәйкес Жетісу облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Жетісу облысы мемлекеттік мекемелерінің ережелері осы қаулының 1-23 - қосымшаларына сәйкес бекітілсін.
2. Осы қаулының қосымшаларында көрсетілген мемлекеттік мекемелер Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен аумақтық әділет органдарында мемлекеттік мекемелердің ережелерін мемлекеттік қайта тіркеуден өткізсін және осы қаулыдан туындайтын өзге де шараларды қабылдасын.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімі аппаратының басшысы С. Түкібаевқа жүктелсін.
4. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Облыс әкімінің м.а. Ә. Қанағатов
Жетісу облысы әкімдігінің 2025 жылғы "___" __________ № ___ қаулысына 1-қосымша
"Жетісу облысы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің Ережесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Жетісу облысы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі -Аппарат) Жетісу облысы әкімі қызметін ақпараттық-талдау, ұйымдастыру – құқықтық тұрғыдан сүйемелдеуді және материалдық-техникалық қамтамасыз етуді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Аппараттың ведомстволары жоқ.
3. Аппарат өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Аппарат мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрі және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. Аппарат азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. Аппаратқа Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.

7. Аппарат по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Аппарата и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности Аппарата утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: 040000, Республика Казахстан, область Жетісу, город Талдыкорган, проспект Н.Назарбаева, 38.
10. Настоящее положение является учредительным документом Аппарата.
11. Финансирование деятельности Аппарата осуществляется из местного бюджета, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Аппарату запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Аппарата.
Если Аппарату законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Задачи и полномочия Аппарата
13. Задачи:
1) информационно-аналитическое и правовое обеспечение деятельности акима области;
2) финансовое, хозяйственное и материально-техническое обслуживание акима области;
3) обеспечения взаимодействия с Администрацией Президента Республики Казахстан, Аппаратом Правительства Республики Казахстан, Парламентом Республики Казахстан, представительными и исполнительными органами области, средствами массовой информации, общественными организациями, юридическими лицами и гражданами;
4) обеспечение реализации Конституционного Закона Республики Казахстан "О выборах в Республике Казахстан", Законов Республики Казахстан "О противодействии терроризму", "О профилактике правонарушений", "О противодействии коррупции" и иных законов в пределах компетенций, возложенных на местные исполнительные органы.
14. Полномочия:
1) права:
получать от государственных органов, предприятий, учреждений и организаций всех форм собственности необходимую информацию, устные и письменные разъяснения по вопросам, отнесенным к компетенции акима области;
давать государственным органам и местным исполнительным органам области обязательные к исполнению поручения;
проводить в местных государственных органах проверки состояния исполнения актов и поручений Главы государства, акима и акимата области;
вносить акиму области предложения о привлечении к дисциплинарной ответственности руководителей местных исполнительных органов;
вести служебную переписку с государственными органами и организациями по вопросам, отнесенным к ведению государственного учреждения;
участвовать в заседаниях коллегий, комиссий, совещаниях управлений, департаментов и других областных служб;
по поручению руководства привлекать работников государственных органов, предприятий и организаций к участию в решении вопросов, отнесенных к компетенции акимата области;

7. Аппарат өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Аппарат басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. Аппараттың құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: 040000, Қазақстан Республикасы, Жетісу облысы, Талдықорған қаласы, Назарбаев даңғылы, 38.
10. Осы ереже Аппараттың құрылтай құжаты болып табылады.
11. Аппараттың қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Аппаратқа кәсіпкерлік субъектілерімен Аппараттың өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер Аппаратқа заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2-тарау. Аппараттың мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Мақсаттары:
1) облыс әкімінің қызметін ақпараттық-талдау және құқықтық жағынан қамтамасыз ету;
2) облыс әкіміне қаржылық, шаруашылық және материалдық-техникалық қызмет көрсету;
3) Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігімен, Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратымен, Қазақстан Республикасының Парламентімен, облыстың өкілетті және атқарушы органдарымен, бұқаралық ақпарат құралдарымен, қоғамдық ұйымдармен, заңды тұлғалармен және азаматтармен өзара байланысты қамтамасыз ету;
4) "Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңын, "Терроризмге қарсы іс-қимыл туралы", "Құқық бұзушылықтың алдын алу туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарын және жергілікті атқарушы органдарға жүктелген құзыреттер шегінде өзге де заңдарды іске асыруды қамтамасыз ету.
14. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
барлық меншік нысанындағы мемлекеттік органдардан, кәсіпорындардан, мекемелер мен ұйымдардан облыс әкімінің құзыретіне жатқызылған мәселелер бойынша қажетті ақпарат, ауызша және жазбаша түсіндірмелер алу;
облыстың мемлекеттік органдары мен жергілікті атқарушы органдарына орындалуы міндетті тапсырмалар беру;
жергілікті мемлекеттік органдарда Мемлекет басшысының, облыс әкімінің және әкімдігінің актілері мен тапсырмаларының орындалу жағдайына тексеру жүргізу;
облыс әкіміне жергілікті атқарушы органдардың басшыларын тәртіптік жауапкершілікке тарту туралы ұсыныстар енгізу;
мемлекеттік мекеменің қарауына жатқызылған мәселелер бойынша мемлекеттік органдармен және ұйымдармен қызметтік хат алмасуды жүргізу;
басқармалардың, департаменттердің және басқа да облыстық қызметтердің алқа отырыстарына, комиссияларына, кеңестеріне қатысу;
басшылықтың тапсырмасы бойынша облыс әкімдігінің құзыретіне жатқызылған мәселелерді шешуге мемлекеттік органдардың, кәсіпорындар мен ұйымдардың қызметкерлерін тарту;

2) обязанности:
выполнять иные функции, предусмотренные законами Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан, актами акима и акимата области, а также поручениями акима области Жетісу;
требовать устранения выявленных нарушений и недостатков, заслушивать устные и письменные объяснения соответствующих должностных лиц местных исполнительных органов, финансируемых из местного бюджета;
требование Аппарата по представлению необходимых документов, материалов, сообщений, письменных объяснении должностных лиц органов, финансируемых из местного бюджета, подлежат исполнению в установленные законодательством сроки, если Аппаратом не установлены иные сроки их исполнения.
15. Функции:
1) административно-организационные и правовые:
организация и обеспечение эффективного исполнения законов Республики Казахстан, актов Президента Республики Казахстан, Государственного секретаря, руководства Администрации Президента, Правительства Республики Казахстан, государственных программ, актов акима и акимата области Жетісу, а также контроль за их исполнением на территории области;
обеспечение исполнения Конституционного Закона Республики Казахстан "О выборах в Республике Казахстан", принятие необходимых мер по организационному, материально-техническому и финансовому обеспечению выборов;
координация работы районных (городов областного значения) акиматов по вопросам, входящим в их компетенцию, в том числе по созданию правовых, организационных условий для становления и развития местного самоуправления;
проведение организационной работы по созданию территориальных советов местного самоуправления и разработка положения о территориальных советах местного самоуправления;
взаимодействие с органами местного самоуправления через акимов районов (городов областного значения);
создание необходимых правовых, организационных и иных условий для становления и развития местного самоуправления, оказание содействия населению в осуществлении права на местное самоуправление в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан и иными нормативными правовыми актами, включая методическое и информационное обеспечение деятельности органов местного самоуправления.
участие в реализации развития местного самоуправления;
принятие решения об образовании и упразднении административно-территориальных единиц, установлении и изменении их границ, их наименовании и переименовании;
участие в реализации на территории области Жетісу государственной политики в сфере противодействия терроризму;
участие в реализации антикоррупционной политики на территории области;
обеспечение взаимодействия субъектов профилактики правонарушений на территории области;
обеспечение соблюдения законности в деятельности государственного органа;
представление интересов акима, акимата и аппарата акима области в судах и государственных органах;
обобщение практики применения законодательства;
пропаганда и разъяснение законодательства Республики Казахстан, организация правового всеобуча;
обеспечение соответствие договоров требованиям законодательства, применения экономических мер воздействия при неисполнении и ненадлежащем исполнении обязательств по договорам;
анализ состояния исковой работы, судебной практики по спорам с участием государственного органа Республики Казахстан с целью выявления основных причин и условий, повлекших соответствующее судебное разбирательство и вносят предложения по их устранению и привлечению к ответственности виновных должностных лиц;
в случае наличия оснований, предусмотренных законодательством, своевременно принимают меры по обжалованию судебного акта, принятого не в пользу государственного органа, во всех судебных инстанциях, а также в установленном законодательством порядке обращаются в органы прокуратуры с ходатайствами о принесении протестов в порядке надзора;
обеспечение принятие мер по исполнению вступивших в законную силу судебных актов;
взаимодействие с органами исполнительной власти всех уровней, получение от них информаций для подготовки проектов актов акима и акимата области, концепций и прогнозов, формирующих социально-экономическую политику в области;
разработка и обеспечение принятия нормативных правовых актов, обеспечивающих решение задач местного значения и реализацию государственной политики на территории области;
участие в разработке проектов правовых актов, договоров, процессуальных документов, а также других документов юридического характера;
координация ведения мониторинга нормативных правовых актов Республики Казахстан в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан;
подготовка предложений, определяющих сферу деятельности, полномочия и ответственность исполнительных органов, финансируемых из местного бюджета, решение вопросов по улучшению стиля и методов их работы;
документационное обеспечение деятельности акима и его заместителей, своевременное оформление актов акима и акимата области, а также доведение их до местных исполнительных органов, иных государственных органов области, организаций, учреждений;
документационное обеспечение деятельности аппарата акима области и координация работы структурных подразделений акимата, акимов районов и городов по организации и контролю за совершенствованием делопроизводства;
осуществление контроля за своевременным исполнением структурными подразделениями акимата области актов и поручений Президента, Государственного секретаря, Правительства, Руководителя Администрации и его заместителей, Аппарата Правительства Республики Казахстан, акима области, его заместителей и руководителя аппарата;
разрабатывает планы мероприятий по исполнению поручений Главы государства и обеспечивает их реализацию;
рассмотрение, осуществление внутреннего контроля и распределение поступающей служебной корреспонденции, ее оперативное доведение руководству и структурным подразделениям, контроль своевременного прохождения документов;
регистрация и отправка корреспонденции;
контроль соблюдения требований делопроизводства при исполнении вышестоящих поручений и работе со служебной корреспонденцией;
редакционная экспертиза, а именно проведение экспертизы на соответствие аутентичности текстов на государственном и русском языках в проектах постановлений акимата, решений и распоряжений акима области, приказов руководителя аппарата, протоколов заседаний и совещаний, проводимых ими, а также других документов;
регистрация в сфере оказания государственных услуг через систему "Е-лицензирование";
рассмотрение, прием, анализ и распределение обращений, петиций физических и юридических лиц;
организация личного приема физических и юридических лиц акимом области и его заместителями, должностными лицами аппарата акима области и осуществление контроля за рассмотрением обращений и поручений, данных в ходе личного приема физических и юридических лиц; граждан по личным вопросам;
осуществление контроля за рассмотрением обращений, петиций физических и юридических лиц, направленных государственным и местным исполнительным органам области;
мониторинг работы по приему и рассмотрению обращений, петиций физических и представителей юридических лиц руководством местных исполнительных органов области;
сотрудничество с дипломатическими представительствами Республики Казахстан за рубежом и иностранных государств в Республике Казахстан;
организация приема и обслуживание иностранных делегаций во время встреч и переговоров;
информирование бизнес-структур через областные управления о бизнес-форумах и семинарах международного уровня;
анализ предложений об установлении побратимских связей;
рассмотрение и согласование проектов меморандумов, протоколов намерений о сотрудничестве и установлению побратимских отношений;
организация проведения протокольных мероприятий (встречи, приемы, проводы и др.);
подготовка материалов к представлению государственным наградам Республики Казахстан, подвески "Алтын алқа" и "Күміс алқа", Почетного гражданина области Жетісу, Почетной грамоты, Благодарственного письма, Адресной папки акима области;
координация проведения мероприятий с участием акима области по вопросам наград;
контроль своевременности вручения государственных наград на местах, ведение учета, выдачи и хранения государственных наград.

2) міндеттері:
Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Үкіметінің, облыс әкімінің және әкімдігінің актілерінде, сондай-ақ Жетісу облысы әкімінің тапсырмаларында көзделген өзге де функцияларды орындау;
анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктерді жоюды талап етуге, жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын жергілікті атқарушы органдардың тиісті лауазымды адамдарының ауызша және жазбаша түсініктемелерін тыңдау.
Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын органдардың лауазымды адамдарының қажетті құжаттарды, материалдарды, хабарламаларды, жазбаша түсініктемелерді ұсынуы жөніндегі Мемлекеттік мекеменің талабы, егер мемлекеттік мекеме оларды орындаудың өзге мерзімдерін белгілемесе, заңнамада белгіленген мерзімде орындалуға жатады.
15. Функциялары:
1) әкімшілік-ұйымдастырушылық және құқықтық:
Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентінің, Мемлекеттік хатшының, Президент Әкімшілігі басшылығының, Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерін, мемлекеттік бағдарламаларды, Жетісу облысы әкімдігі мен әкімі актілерін тиімді орындауды ұйымдастыру және қамтамасыз ету, олардың облыс аумағында орындалуын бақылау;
"Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық Заңының орындалуын қамтамасыз ету, сайлауды ұйымдастырушылық, материалдық-техникалық және қаржылық қамтамасыз ету жөнінде қажетті шаралар қабылдау;
аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) әкімдіктердің, қаладағы аудандар әкімдерінің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша, оның ішінде жергілікті өзін-өзі басқарудың қалыптасуы мен дамуы үшін құқықтық, ұйымдастырушылық жағдайлар жасау жөніндегі жұмысын үйлестіру;
жергілікті өзін-өзі басқарудың аумақтық кеңестерін құру жөніндегі ұйымдастыру жұмыстарын жүргізу және жергілікті өзін-өзі басқарудың аумақтық кеңестері туралы ережені әзірлеу;
аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың, республикалық маңызы бар қаладағы ауданның, астанадағы ауданның) әкімдері арқылы жергілікті өзін-өзі басқару органдарымен өзара іс-қимыл жасау;
жергілікті өзін-өзі басқарудың қалыптасуы мен дамуы үшін қажетті құқықтық, ұйымдастырушылық және өзге де жағдайлар жасау, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының қызметін әдістемелік және ақпараттық қамтамасыз етуді қоса алғанда, Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне және өзге де нормативтік құқықтық актілерге сәйкес халықтың жергілікті өзін-өзі басқару құқығын жүзеге асыруына жәрдемдесу;
жергілікті өзін-өзі басқаруды іске асыруға қатысу;
әкімшілік-аумақтық бірліктерді құру және тарату, олардың шекараларын белгілеу және өзгерту, оларға атау беру және қайта атау туралы шешім қабылдау;
Жетісу облысының аумағында терроризмге қарсы іс-қимыл саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруға қатысу;
облыс аумағында сыбайлас жемқорлыққа қарсы саясатты іске асыруға қатысу;
облыс аумағында құқықбұзушылық профилактикасы субъектілерінің өзара іс-қимылын қамтамасыз ету;
мемлекеттік органның қызметінде заңдылықтың сақталуын қамтамасыз ету;
соттарда және мемлекеттік органдарда әкімнің, әкімдіктің және облыс әкімі аппаратының мүдделерін білдіру;
заңнаманы қолдану практикасын қорыту;
Қазақстан Республикасының заңнамасын насихаттау және түсіндіру, жалпыға бірдей құқықтық оқытуды ұйымдастыру;
шарттардың заңнама талаптарына сәйкестігін, шарттар бойынша міндеттемелер орындалмаған және тиісінше орындалмаған кезде экономикалық ықпал ету шараларының қолданылуын қамтамасыз ету;
тиісті сот талқылауына әкеп соққан негізгі себептер мен жағдайларды анықтау мақсатында Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы қатысатын даулар бойынша талап қою жұмысының, сот практикасының жай-күйін талдау және оларды жою және кінәлі лауазымды адамдарды жауаптылыққа тарту жөнінде ұсыныстар енгізу;
заңнамада көзделген негіздер болған жағдайда мемлекеттік органның пайдасына қабылданбаған сот актісіне шағымдану жөніндегі шараларды уақытылы қабылдайды, сондай-ақ заңнамада белгіленген тәртіппен прокуратура органдарына қадағалау тәртібімен наразылық білдіру туралы өтініштермен жүгіну;
заңды күшіне енген сот актілерін орындау бойынша шаралар қабылдауды қамтамасыз ету;
барлық деңгейдегі атқарушы билік органдарымен өзара әрекеттесу, олардан облыс әкімі мен әкімдігі актілерінің жобаларын, облыстың әлеуметтік-экономикалық саясатын қалыптастыратын тұжырымдамалар мен болжамдарды дайындау үшін ақпарат алу;
облыс аумағында жергілікті маңызы бар міндеттерді шешуді және мемлекеттік саясатты іске асыруды қамтамасыз ететін нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу және қабылдауды қамтамасыз ету;
құқықтық актілердің, шарттардың, іс жүргізу құжаттарының, сондай-ақ заң сипатындағы басқа да құжаттардың жобаларын әзірлеуге қатысу;
Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілеріне мониторинг жүргізуді үйлестіру;
жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдардың қызмет саласын, өкілеттіктері мен жауапкершілігін айқындайтын ұсыныстар дайындау, олардың жұмыс стилі мен әдістерін жақсарту жөніндегі мәселелерді шешу;
әкім мен оның орынбасарларының қызметін құжаттамалық қамтамасыз ету, облыс әкімі мен әкімдігінің актілерін уақытылы ресімдеу, сондай-ақ оларды жергілікті атқарушы органдарға, облыстың өзге де мемлекеттік органдарына, ұйымдарға, мекемелерге жеткізу;
облыс әкімі аппаратының қызметін құжаттамалық қамтамасыз ету және әкімдіктің құрылымдық бөлімшелері, аудандар мен қалалар әкімдерінің іс жүргізуді жетілдіруді ұйымдастыру және бақылау жөніндегі жұмыстарын үйлестіру;
облыс әкімдігінің құрылымдық бөлімшелерінің Президенттің, Мемлекет хатшысының, Үкіметтің, Әкімшілік Басшысының және оның орынбасарларының, Қазақстан Республикасы Үкіметі Аппаратының, облыс әкімінің, оның орынбасарларының және аппарат басшысының актілері мен тапсырмаларын уақытылы орындауын бақылауды жүзеге асыру;
Мемлекет Басшысының тапсырмаларын орындау жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлеу және олардың іске асырылуын қамтамасыз ету;
келіп түскен қызметтік хат-хабарды қарау, ішкі бақылауды жүзеге асыру және бөлу, оны басшылыққа және құрылымдық бөлімшелерге жедел жеткізу, құжаттардың уақтылы өтуін бақылау;
хат-хабарды тіркеу және жіберу;
жоғары тұрған тапсырмалар мен қызметтік хат-хабарлармен жұмысты орындау кезінде іс жүргізу талаптарының сақталуын бақылау;
редакциялық сараптама, атап айтқанда, әкімдік қаулылары, облыс әкімінің шешімдері мен өкімдері, аппарат басшысының бұйрықтары мен олар өткізетін отырыстар мен кеңестердің хаттамалары жобаларында, сондай-ақ басқа да құжаттардың мәтіндерінің мемлекеттік және орыс тілдегі теңтүпнұсқалығы сәйкестігіне сараптама жүргізу;
"Е-лицензиялау" жүйесі арқылы мемлекеттік қызмет көрсету саласында тіркеу;
жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін, петицияларын қарау, қабылдау, талдау және бөлу;
облыс әкімі мен оның орынбасарларының, облыс әкімі аппараты лауазымды тұлғаларының жеке және заңды тұлғаларды қабылдауын ұйымдастыру және жеке және заңды тұлғаларды, азаматтарды жеке мәселелері бойынша жеке қабылдау барысында берілген өтініштер мен тапсырмалардың қаралуын бақылауды жүзеге асыру;
мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдарға, оның ішінде аудандық деңгейдегі жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін, петицияларын қарауға бақылауды жүзеге асыру;
аудандық деңгейдегі жергілікті атқарушы органдар басшылығының жеке және заңды тұлғалар өкілдерінің өтініштерін, петицияларын қабылдау және қарау жөніндегі жұмыстың мониторингі;
Қазақстан Республикасының шетелдегі және шетелдік мемлекеттердің Қазақстан Республикасындағы дипломаттық өкілдіктерімен ынтымақтастық;
кездесулер мен келіссөздер кезінде шетелдік делегацияларды қабылдауды ұйымдастыру және қызмет көрсету;
халықаралық деңгейдегі бизнес-форумдар мен семинарлар туралы облыстық басқармалар арқылы бизнес-құрылымдарды хабардар ету;
бауырластық байланыстар құру туралы ұсыныстарды талдау;
бауырластық қатынас құру және ынтымақтастық туралы меморандумдардың, ниет хаттамаларының жобаларын қарау және келісу;
протоколдық іс-шараларды (күтіп алу, шығарып салу және т.б.) жүргізуді ұйымдастыру;
Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградаларына ұсыну, "Алтын алқа" және "Күміс алқа", "Жетісу облысының құрметті азаматы" атағын беруге, облыс әкімінің Құрмет грамотасымен, Алғыс хатымен, Құттықтау папкасымен марапаттауға тиісті құжаттарды әзірлеу;
облыс әкімінің қатысуымен награда мәселесі бойынша шаралардың өткізілуін үйлестіру;
мемлекеттік наградалардың жергілікті жерлерде уақытылы тапсырылуын қадағалау және оларды есепке алу, тапсыру және сақтау жұмысын жүргізу;

2)информационно-аналитические:
подготовка для акима и его заместителей материалов, характеризующих состояние социально-экономического развития области;
освещение деятельности акима в средствах массовой информации;
3)кадровые:
реализация кадровой политики в области;
совершенствование и повышение эффективности государственной службы;
ведение мониторинга состояния кадров государственных служащих;
координация деятельности государственных органов по вопросам подготовки, переподготовки и повышения квалификации государственных служащих, в том числе за рубежом;
разработка и внесение предложений по кадровому составу, входящему в перечень должностей, назначаемых и освобождаемых акимом области;
соблюдение Закона Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан" в вопросах соблюдения ограничений, связанных с пребыванием на государственной службе, ведение личных дел, трудовых книжек (послужных списков) государственных служащих;
обеспечивает функционирование единой службы управления персоналом (кадровой службы);
координирует деятельность структурных подразделений государственного органа по исполнению законодательства Республики Казахстан в сфере государственной службы;
организует деятельность дисциплинарной, конкурсной и иных комиссий по кадровым вопросам;
обеспечивает организационное сопровождение оценки деятельности административных государственных служащих (аппарата), конкурсного отбора, продвижения по службе государственных служащих, служебных расследований, привлечения государственных служащих к дисциплинарной ответственности, увольнения государственных служащих;
организует отбор кадров, оформляет документы, связанные с прохождением государственными служащими государственной службы, сведений о результатах оценки деятельности административных государственных служащих и прохождения обучения, в том числе в единой автоматизированной базе данных (информационной системе) по персоналу государственной службы;
обеспечивает соблюдение ограничений, связанных с пребыванием на государственной службе;
организует стажировку, наставничество, оценку деятельности, подготовку, предоставление поощрения государственным служащим;
осуществляет иные полномочия, установленные законодательством Республики Казахстан;
4)службы внутреннего аудита:
участие в проведении аудита финансовой отчетности;
проведение аудита эффективности в государственном органе, в подведомственных организациях по всем направлениям их деятельности акимов районов и городов, управлениях области;
осуществление оценки функционирования системы внутреннего контроля и управления в государственном органе, в местных исполнительных органах (его территориальных подразделениях) и подведомственных организациях на основе системы управления рисками внутренних процессов (бизнес-процессов) государственного органа;
анализ достижения целей и задач стратегического плана государственного органа и программ развития территорий во взаимосвязи с бюджетными расходами и другие функций в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственном аудите и финансовом контроле";

2) ақпараттық-талдау:
әкімге және оның орынбасарларына облыстың әлеуметтік-экономикалық даму жағдайын сипаттайтын материалдар дайындау;
әкімнің қызметін бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау;
3) кадрлық:
облыста кадр саясатын іске асыру;
мемлекеттік қызметті жетілдіру және тиімділігін арттыру;
мемлекеттік қызметшілер кадрларының жай-күйіне мониторинг жүргізу;
мемлекеттік органдардың мемлекеттік қызметшілерді, оның ішінде шет- елдерде даярлау, қайта даярлау және олардың біліктілігін арттыру мәселелері жөніндегі қызметін үйлестіру;
облыс әкімі тағайындайтын және босататын лауазымдар тізбесіне кіретін кадр құрамы бойынша ұсыныстар әзірлеу және енгізу;
мемлекеттік қызметте болуға байланысты шектеулерді сақтау мәселелерінде "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының сақталуы, мемлекеттік қызметшілердің жеке істерін, еңбек кітапшаларын (қызмет тізімдерін) жүргізу;
персоналды басқарудың бірыңғай қызметінің (кадр қызметінің) жұмыс істеуін қамтамасыз етеді;
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет саласындағы заңнамасын орындау бойынша мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшелерінің қызметін үйлестіреді;
тәртіптік, конкурстық және кадр мәселелері жөніндегі өзге де комиссиялардың қызметін ұйымдастырады;
мемлекеттік әкімшілік қызметшілердің (аппараттың) қызметін бағалауды ұйымдастырушылық сүйемелдеуді қамтамасыз етеді, конкурстық іріктеу, мемлекеттік қызметшілерді қызмет бойынша жоғарылату, қызметтік тергеп-тексеру, мемлекеттік қызметшілерді тәртіптік жауаптылыққа тарту, мемлекеттік қызметшілерді қызметтен шығару рәсімдерінің сақталуын қамтамасыз етеді;
кадрларды іріктеуді ұйымдастыру, мемлекеттік қызметшілердің мемлекеттік қызметті өткеруіне байланысты құжаттарды ресімдеу, мемлекеттік әкімшілік қызметшілердің жұмысын бағалау және оқудан өту нәтижелері туралы мәліметтерді, оның ішінде мемлекеттік қызмет персоналы бойынша автоматтандырылған бірыңғай дерекқорда (ақпараттық жүйеде) есепке алуды жүзеге асыру;
мемлекеттік қызметте болуға байланысты шектеулердің сақталуын қамтамасыз ету;
мемлекеттік қызметшілердің тағылымдамасын, тәлімгерлігін, қызметін бағалауды, оларды даярлауды, мемлекеттік қызметшілерді көтермелеуді ұйымдастыру;
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады;
4) Ішкі аудит қызметі:
қаржылық есептілік аудитін жүргізуге қатысу;
мемлекеттік органда, ведомстволық бағынысты ұйымдарда олардың қызметінің барлық бағыттары бойынша аудандар мен қалалар әкімдерінің, облыс басқармаларында тиімділік аудитін жүргізу;
мемлекеттік органның ішкі процестерінің (бизнес процестерінің) тәуекелдерін басқару жүйесі негізінде мемлекеттік органда, жергілікті атқарушы органдарда (оның аумақтық бөлімшелерінде) және ведомстволық бағынысты ұйымдарда ішкі бақылау және басқару жүйесінің жұмыс істеуін бағалауды жүзеге асыру;
"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес мемлекеттік органның стратегиялық жоспарының және аумақтарды дамыту бағдарламаларының бюджеттік шығыстармен өзара байланыстағы мақсаттары мен міндеттеріне қол жеткізуін талдау және басқа да функцияларды жүзеге асыру;

5)мониторинг государственных услуг:
координация работы по вопросам оказания государственных услуг местных исполнительных и исполнительных органов, подведомственных учреждений и организаций;
рассмотрение обращений физических и юридических лиц по вопросам оказания государственных услуг;
проведение государственного контроля за качеством оказания государственных услуг, оказываемых местными исполнительными и исполнительными органами, подведомственными учреждениями и организациями;
взаимодействие с местными исполнительными и исполнительными органами, подведомственными учреждениями и организациями, получение от них информации для отчетов и проведения анализа по вопросам оказания государственных услуг;
представление в уполномоченные органы необходимой информации, отчетов, предложений по усовершенствованию нормативных правовых актов по вопросам оказания государственных услуг;
6) гендерной политики:
формирование в соответствии с приоритетами и рекомендациями национальной комиссии по делам женщин и семейно-демографической политике при Президенте Республики Казахстан комплексных региональных (областных) программ в отношении женщин и семейно-демографической политики.
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя Аппарата
16. Руководство Аппаратом осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Аппарат задач и осуществление им своих полномочий.
17. Первый руководитель Аппарата назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Первый руководитель Аппарата имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия первого руководителя Аппарата:
1) вносит предложения:
по распределению обязанностей между заместителями акима области;
по надбавкам и доплатам к должностным окладам работников аппарата, руководителям исполнительных органов, финансируемым из областного бюджета;
по вопросам планирования работы аппарата;
по иным вопросам, предусмотренным действующим законодательством Республики Казахстан;
2) определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством;
3) осуществляет общее руководство и координацию деятельности структурных подразделений аппарата;
4) вносит предложения о привлечении к дисциплинарной ответственности должностных лиц, назначаемых акимом области;
5) обеспечивает контакты акима области с Парламентом Республики Казахстан, Администрацией Президента Республики Казахстан, Аппаратом Правительства Республики Казахстан, министерствами и ведомствами Республики Казахстан, акимами районов и городов области, руководителями исполнительных органов, финансируемых из местного бюджета, структурными подразделениями центральных исполнительных органов, общественными обьединениями, юридическими и физическими лицами;

5) мемлекеттік көрсетілетін қызметтер мониторингі:
жергілікті атқарушы және атқарушы органдардың, ведомстволық бағыныстағы мекемелер мен ұйымдардың мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша жұмысты үйлестіру;
мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау;
жергілікті атқарушы және атқарушы органдар, ведомстволық бағынысты мекемелер мен ұйымдар көрсететін мемлекеттік қызметтердің сапасына мемлекеттік бақылау жүргізу;
жергілікті атқарушы және атқарушы органдармен, ведомстволық бағынысты мекемелермен және ұйымдармен өзара іс-қимыл жасау, мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша есептер беру және талдау жүргізу үшін олардан ақпарат алу;
уәкілетті органдарға мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актіні жетілдіру жөнінде қажетті ақпарат, есептер, ұсыныстар беру;
6) гендерлік саясат:
Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Әйелдер істері және отбасылық-демографиялық саясат жөніндегі ұлттық комиссияның басымдықтары мен ұсынымдарына сәйкес әйелдерге және отбасылық-демографиялық саясатқа қатысты кешенді өңірлік (облыстық) бағдарламаларды қалыптастыру.
3-тарау. Аппараттың бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Аппаратты басқаруды бірінші басшы жүзеге асырады, ол Аппаратқа жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Аппараттың бірінші басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18. Аппараттың бірінші басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасарлары болады.
19. Аппараттың бірінші басшысының өкілеттіктері:
1) мынадай:
облыс әкімінің орынбасарлары арасында міндеттерді бөлу бойынша;
аппарат қызметкерлерінің, облыстық бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдар басшыларының лауазымдық жалақыларына үстемеақылар мен қосымша ақылар бойынша;
аппарат жұмысын жоспарлау мәселелері бойынша;
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген өзге де мәселелер бойынша ұсыныстар енгізеді;
2) өз орынбасарларының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес белгілейді;
3) аппараттың құрылымдық бөлімшелерінің қызметін үйлестіреді және жалпы басшылықты жүзеге асырады;
4) облыс әкімі тағайындайтын лауазымды тұлғаларды тәртіптік жауапкершілікке тарту туралы ұсыныстар енгізеді;
5) облыс әкімінің Қазақстан Республикасының Парламентімен, Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігімен, Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратымен, Қазақстан Республикасының министрліктерімен және ведомстволарымен, облыстың аудандары мен қалаларының әкімдерімен, жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдардың басшыларымен, орталық атқарушы органдардың құрылымдық бөлімшелерімен, қоғамдық бірлестіктермен, жеке және заңды тұлғалармен байланыстарын қамтамасыз етеді;

6) координирует работу по контролю за исполнением принятых актов акима и акимата области;
7) подписывает служебную документацию в пределах компетенции Аппарата;
8) устанавливает внутренний трудовой распорядок в аппарате;
9) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке распоряжается имуществом и средствами Аппарата;
10) заключает договоры и соглашения, выдает доверенности;
11) принимает меры, направленные на противодействие коррупции в Аппарате и несет персональную ответственность за непринятие антикоррупционных мер;
12) выполняет иные функции, возлагаемые на него акимом области и действующим законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочий первого руководителя Аппарата в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
Глава 4. Имущество Аппарата
20. Аппарат может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Аппарата формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
21. Имущество, закрепленное за Аппаратом относится к коммунальной собственности.
22. Аппарат не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение Аппарата
23. Реорганизация и упразднение Аппарата осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Организация, находящаяся в ведении Аппарата:
коммунальное государственное учреждение "Управление делами акима области Жетісу" государственного учреждения "Аппарат акима области Жетісу".
Приложение 2 к постановлению акимата области Жетісу от "____"_________2025 года
№ _____
Положение государственного учреждения "Управление сельского хозяйства области Жетісу"
Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Управление сельского хозяйства области Жетісу" (далее – Управление) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере сельского хозяйства на территории области Жетісу.
2. Управление не имеет ведомств.
3. Управление осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.

6) облыс әкімі мен әкімдігінің қабылдаған актілерінің орындалуын бақылау жөніндегі жұмысты үйлестіреді;
7) Аппараттың құзыреті шегінде қызметтік құжаттамаларға қол қояды;
8) Аппараттағы ішкі еңбек тәртібін белгілейді;
9) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Аппараттың мүлкі мен қаражатына билік етеді;
10) шарттар мен келісімдер жасасады, сенімхаттар береді;
11) Аппаратта сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылға бағытталған шараларды қабылдайды және сыбайлас жемқорлыққа қарсы шараларды қабылдамағаны үшін дербес жауапты болады;
12) облыс әкімі және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен жүктелген өзге де функцияларды орындайды.
Аппараттың бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
4-тарау. Аппараттың мүлкі
20. Аппараттың заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығындағы оқшауландырылған мүлкі болуы мүмкін.
Аппараттың мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
21. Аппаратқа бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
22. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Аппарат өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Аппаратты қайта ұйымдастыру және тарату
26. Аппаратты қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Аппараттың қарамағындағы ұйым:
"Жетісу облысы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің "Жетісу облысы әкімінің іс басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
Жетісу облысы әкімдігінің 2025 жылғы "___" __________ № ___ қаулысына 2-қосымша
"Жетісу облысының ауыл шаруашылығы басқармасы" мемлекеттік мекемесінің Ережесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Жетісу облысының ауыл шаруашылығы басқармасы" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Басқарма) Жетісу облысы аумағында ауыл шаруашылығы саласындағы басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік орган болып табылады.
2. Басқарманың ведомстволары жоқ.
3. Басқарма өзінің қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.

4. Управление является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печать с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском языке, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Управление вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Управление имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Управление по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Управления и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности Управления утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: 040000, Республика Казахстан, область Жетісу, город Талдыкорган, улица Кабанбай батыра, № 26.
10. Настоящее положение является учредительным документом Управления.
11. Финансирование деятельности Управления осуществляется из местного бюджета, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Управлению запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Управления.
Если Управлению законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Задачи и полномочия Управления
13. Задачи:
1) содействие во внедрении передовых технологий в отрасли сельского хозяйства;
2) обеспечение индустриально-инновационного развития в сфере сельского хозяйства;
3) осуществление государственного регулирования в области развития агропромышленного комплекса;
4) осуществление государственного регулирования в области семеноводства, растениеводства, животноводства.
14. Полномочия:
1) права:
запрашивать и получать необходимую в своей деятельности информацию от государственных органов и иных организаций;
осуществлять пользование имуществом, находящимся на праве оперативного управления;
организовывать и проводить государственные закупки по сельскохозяйственным мероприятиям в установленном законодательством порядке;
заключать договора на закупку работ и услуг по выполнению сельскохозяйственных мероприятий и контролировать их выполнение в установленном законодательством порядке;

4. Басқарма мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрі және атауы қазақ тілде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. Басқарма азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. Басқармаға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. Басқарма өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Басқарма басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. Басқарманың құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: 040000, Қазақстан Республикасы, Жетісу облысы, Талдықорған қаласы, Қабанбай батыр көшесі, № 26.
10. Осы ереже Басқарманың құрылтай құжаты болып табылады.
11. Басқарманың қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Басқармаға кәсіпкерлік субъектілерімен Басқарманың өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер Басқармаға заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2-тарау. Басқарманың мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Мақсаттары:
1) ауыл шаруашылығы саласында жаңа технологияларды енгізуге жәрдем ету;
2) ауыл шаруашылығы саласында индустриялық-инновациялық дамытуды қамтамасыз ету;
3) агроөнеркәсiптiк кешенді дамыту саласындағы мемлекеттік реттеуді жүргізу;
4) тұқым, өсімдік, мал шаруашылығы саласындағы мемлекеттік реттеуді жүргізу;
14. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
мемлекеттік органдардан және өзге де ұйымдардан өз қызметіне қажетті ақпаратты сұрату және алу;
жедел басқару құқығындағы мүлікті пайдалануды жүзеге асыру;
заңнамада белгіленген тәртіппен ауыл шаруашылығы шаралары бойынша мемлекеттік сатып алуды ұйымдастыру және өткізу;
заңнамада белгіленген тәртіппен ауыл шаруашылығы шараларын өткізу бойынша жұмыстарды сатып алу шартын жасау және оның орындалуын бақылау;

2) обязанности:
принимать меры по недопущению административных правонарушений и преступлений;
в пределах своей компетенции осуществлять иные права и обязанности в области сельского хозяйства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
15. Функции:
1)выработка стратегического направления по развитию агропромышленного комплекса области;
2)реализация бюджетного микрокредитования в сельских населенных пунктах и малых городах области и кредитование инвестиционных проектов в сфере агропромышленного комплекса;
3)содействие развитию института кооперации;
4)осуществление проектного управления в агропромышленном комплексе области;
5)реализация государственной политики по развитию агропромышленного комплекса области;
6)проведение мероприятии "День работников сельского хозяйства" и "День работников сельского хозяйства";
7)осуществляет государственный контроль в области семеноводства;
8)реализует государственную политику в области семеноводства;
9)вносит на рассмотрение в уполномоченный орган предложения по
объемам производства и реализации элитно-семеноводческими хозяйствами элитных семян;
10)проводит аттестацию субъектов семеноводства с выдачей соответствующего свидетельства в порядке, определяемом уполномоченным органом;
11)ведет государственный электронный реестр разрешений и уведомлений;
12)составляет балансы семян по области;
13)обеспечивает предоставление в уполномоченный орган в сфере сельского хозяйства необходимой информацией в области семеноводства сельскохозяйственных культур;
14)содействует в пределах компетенции формированию сельскохозяйственными товаропроизводителями страховых и переходящих фондов семян;
15)вносит предложения по схемам и методам ведения первичного, элитного семеноводства и массового размножения семян сельскохозяйственных культур;
16)осуществляет контроль за исполнением порядка осуществления сортового и семенного контроля, проведения апробации сортовых посевов, грунтовой оценки, лабораторных сортовых испытаний, экспертизы качества семян;
17)осуществляют мониторинг семенных ресурсов на соответствующей территории;
18)организует подготовку и повышение квалификации кадров апробаторов и семенных экспертов;
19)осуществляет контроль за соблюдением нормативных правовых актов по проведению экспертизы сортовых и посевных качеств семян сельскохозяйственных растений;
20)на основании предложения государственного инспектора по семеноводству приостанавливает:
действие свидетельства об аттестации, удостоверяющего право субъекта на осуществление деятельности в области семеноводства;
деятельность по проведению экспертизы сортовых и посевных качеств семян.

2) міндеттері:
қылмыстық және әкімшілік құқық бұзушылықтардың алдын алу жөнінде шаралар қабылдау;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өз құзыреті шегінде ауыл шаруашылық саласында басқа да құқықтарды және міндеттерді жүзеге асыру.
15. Функциялары:
1)облыстың агроөнеркәсіптік кешенін дамыту жөніндегі стратегиялық бағытты әзірлеу;
2)облыстың ауылдық елді мекендері мен шағын қалаларында бюджеттік микрокредиттеуді іске асыру және агроөнеркәсіптік кешен саласындағы инвестициялық жобаларға кредит беру;
3)кооперация институтын дамытуға жәрдемдесу;
4)облыстың агроөнеркәсіптік кешенінде жобалық басқаруды жүзеге асыру;
5)облыстың агроөнеркәсіптік кешенін дамыту жөніндегі мемлекеттік саясатты іске асыру;
6)"Агроөнеркәсіп кешеніндегі үздік кәсіп иесі" және "Ауыл шаруашылығы қызметкерлері күні" іс-шараларын өткізу;
7)тұқым шаруашылығы саласындағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
8)тұқым шаруашылығы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;
9)уәкілетті органның қарауына элиталық тұқым өсіру шаруашылықтарының элиталық тұқымдарды өндіру мен өткізу көлемі жөнінде ұсыныстар енгізу;
10)тұқым шаруашылығы субъектілеріне уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен тиісті куәлік бере отырып, оларды аттестаттауды жүргізу;
11)рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізілімін жүргізу;
12)облыс бойынша тұқымдар теңгерімін жасау;
13)ауыл шаруашылығы саласындағы уәкілетті органға ауыл шаруашылығы дақылдарының тұқым шаруашылығы саласындағы қажетті ақпарат беруді қамтамасыз ету;
14)құзыреті шегінде ауыл шаруашылығы тауарларын өндірушілердің сақтық және ауыспалы тұқым қорларын қалыптастыруына жәрдемдесу;
15)бастапқы, элиталық тұқым шаруашылығын жүргізу және ауыл шаруашылығы дақылдарының тұқымдарын жаппай көбейту схемалары мен әдістері бойынша ұсыныстар енгізу;
16)сұрыптық және тұқымдық бақылауды жүзеге асыру, сұрыптық егiстіктердi байқаудан өткiзуді, жерге егiп бағалауды, зертханалық сұрыптық сынақтарды, тұқым сапасына сараптама жүргізу тәртібінің орындалуын бақылауды жүзеге асыру;
17)тиісті аумақта тұқым ресурстарының мониторингін жүзеге асыру;
18)байқаудан өткiзушiлер мен тұқым сарапшылары кадрларын даярлауды және олардың бiлiктiлiгiн арттыруды ұйымдастыру;
19)ауыл шаруашылығы өсiмдiктерi тұқымдарының сұрыптық және егістік сапасына сараптама жүргiзу жөнiндегi нормативтiк құқықтық актiлердiң сақталуына бақылауды жүзеге асыру;
20)тұқым шаруашылығы жөнiндегi мемлекеттiк инспектордың ұсынысы негізінде:
субъектiнiң тұқым шаруашылығы саласындағы қызметтi жүзеге асыруға құқығын куәландыратын аттестаттау туралы куәлігінің қолданысын;
тұқымдардың сұрыптық және егістік сапаларына сараптама жүргiзу жөніндегі қызметті тоқтата тұру;

21)реализует государственную политику в области зернового рынка;
22)лицензирует деятельность по оказанию услуг по складской деятельности с выпуском зерновых расписок;
23)оптимизирует структуры зернового производства с учетом природно-климатических условий и рыночной конъюнктуры, совершенствование и внедрение новых прогрессивных технологий производства, хранения и реализации зерна;
24)осуществляет удешевление отечественными сельскохозяйственными товаропроизводителями стоимости минеральных удобрений, протравителей семян и гербицидов в соответствии с бюджетными программами;
25)ведет государственный контроль за хлебоприемными предприятиями;
26)приостанавливает действия лицензии на право осуществления деятельности по оказанию услуг по складской деятельности с выпуском зерновых расписок в целом или в части осуществления отдельных операций на срок до шести месяцев в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях;
27)контролирует соблюдение хлебоприемными предприятиями правил: ведения количественно-качественного учета зерна, хранения зерна, выдачи, обращения и погашения зерновых расписок, формирования и ведения государственного электронного реестра держателей зерновых расписок в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан;
28)выдает предписание о нарушение законодательства Республики Казахстан о зерне, рассмотрение дел об административных правонарушениях в соответствии с законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях;
29)осуществляет мониторинг зернового рынка в пределах административно территориальной единицы;
30)ведет государственный контроль безопасности и качества зерна;
31)налагает запрет на отгрузку любым видом транспорта зерна с хлебоприемного предприятия при наличии оснований, предусмотренных пунктом 2 статьи 28 Закона Республики Казахстан "О зерне";
32)инспектирует (проверка) деятельности хлебоприемных предприятий на предмет соблюдения требований по ведению количественно-качественного учета и обеспечению сохранности зерна в соответствии с данными реестра зерновых расписок;
33)подает в суд заявление о введение и досрочном завершении временного управления хлебоприемным предприятием;
34)проверяет фактическое наличие и качества зерна у участников зернового рынка и соответствия его отчетным данным;
35)контролирует количественно-качественного состояния зерна;
36)направляет держателям зерновых расписок уведомления о представлении кандидатур для включения в состав комиссии по временному управлению хлебоприемным предприятием;

21)астық нарығы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асырыру;
22)астық қолхаттарын шығару арқылы қойма қызметі бойынша қызметтер көрсету жөніндегі қызметті лицензиялау;
23)табиғи-климаттық жағдайларды және нарық конъюнктурасын ескере отырып, астық өндірісі құрылымын оңтайландыру, астық өндірудің, сақтаудың және өткізудің жаңа озық технологияларын жетілдіру және енгізу;
24)бюджеттік бағдарламаларға сәйкес отандық ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерге минералдық тыңайтқыштардың, тұқым улағыштар мен гербицидтердің құнын арзандатуды жүзеге асыру;
25)астық қабылдау кәсіпорындарын мемлекеттік бақылау;
26)Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасында көзделген тәртіппен астық қолхаттарын шығару арқылы қойма қызметі бойынша қызметтер көрсету бойынша қызметті жүзеге асыру құқығына лицензияның қолданылуын тұтастай немесе жекелеген операцияларды жүзеге асыру бөлігінде алты айға дейінгі мерзімге тоқтата тұру;
27)астық қабылдау кәсіпорындарының Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес астықтың сандық-сапалық есебін жүргізу, астықты сақтау, астық қолхаттарын беру, олардың айналымы және өтелуі, астық қолхаттарын ұстаушылардың мемлекеттік электрондық тізілімін қалыптастыру және жүргізу қағидаларын сақтауын бақылау;
28)Қазақстан Республикасының астық туралы заңнамасының бұзылуы туралы нұсқамалар беру, Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасына сәйкес әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарау;
29)әкімшілік-аумақтық бірлік шегінде астық нарығының мониторингін жүзеге асыру;
30)астық қауiпсiздiгi мен сапасын мемлекеттік бақылау;
31)"Астық туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 28-бабы 2-тармағында көзделген негіздер болған кезде астық қабылдау кәсіпорнынан астықты көліктің кез келген түрімен тиеп-жөнелтуге тыйым салу;
32)астық қолхаттары тізілімінің деректеріне сәйкес астықтың сандық-сапалық есебін жүргізу және астықтың сақталуын қамтамасыз ету жөніндегі талаптарды сақтау тұрғысынан астық қабылдау кәсіпорындарының қызметін инспекциялау (тексеру);
33)астық қабылдау кәсіпорнын уақытша басқаруды енгізу және мерзімінен бұрын аяқтау туралы сотқа арыз беру;
34)астық нарығына қатысушылардың астығының нақты бар-жоғы мен сапасын және оның есепті деректерге сәйкестігін тексеру;
35)астықтың сандық-сапалық жай-күйін бақылау;
36)астық қолхаттарын ұстаушыларға астық қабылдау кәсіпорнын уақытша басқару жөніндегі комиссияның құрамына енгізу үшін кандидатуралар ұсыну туралы хабарлама жіберу;

37)вносит предложение по введению временного управления хлебоприемным предприятием;
38)организует по обезвреживанию пестицидов по согласованию с уполномоченным органом в области охраны окружающей среды и государственным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
39)реализует государственную политику в области защиты растений;
40)организует строительство, содержание и поддержание в надлежащем состоянии специальных хранилищ (могильников);
41)организация и проведение фитосанитарных мероприятий по борьбе с не стадными саранчовыми с численностью выше экономического порога вредоносности;
42)лицензирует деятельности по:
производству (формуляции) пестицидов (ядохимикатов);
реализации пестицидов (ядохимикатов);
применению пестицидов (ядохимикатов) аэрозольным и фумигационным способами;
43)ведет учет распространения карантинных объектов и предоставляют информацию уполномоченному органу и заинтересованным лицам;
44)реализует государственную политику в области карантина растений;
45)на объектах государственного карантинного фитосанитарного контроля и надзора организуют проведение мероприятий по карантину растений физическими и юридическими лицами – владельцами этих объектов, а также органами государственного управления;
46)в течение пяти рабочих дней со дня поступления представления территориальных подразделений ведомства уполномоченного органа принимают решение об установлении карантинной зоны с введением карантинного режима или его отмене на соответствующих территориях;
47)осуществляет государственный контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан в области растениеводства;
48)обеспечивает проведения мероприятий по борьбе с вредными организмами в соответствии с перечнем и порядком, определяемыми Правительством Республики Казахстан;
49)осуществляет субсидирования стоимости удобрений (за исключением органических);
50)осуществляет субсидирования производства приоритетных культур, в том числе многолетних насаждений;
51)осуществляет субсидирования стоимости пестицидов, биоагентов (энтомофагов), предназначенных для проведения обработки против вредных и особо опасных вредных организмов с численностью выше экономического порога вредоносности и карантинных объектов;
52)осуществляет субсидирования повышения урожайности и качества продукции растениоводства;
53)реализует государственную политику в области племенного животноводства;
54)организует приобритение, содержание высококлассных племенных животных и выращивания за счет собственного молодняка для расширенного воспроизводства;

37)астық қабылдау кәсіпорнын уақытша басқаруды енгізу жөнінде ұсыныстар енгізу;
38)қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органмен және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органмен келісу бойынша пестицидтерді залалсыздандыру жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру;
39)өсімдіктерді қорғау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;
40)арнайы сақтау орындарын (қорымдарды) салу, тиісті жағдайда күтіп-ұстауды және қолдануды ұйымдастыру;
41)саны зиян тигізудің экономикалық шегінен жоғары саяқ көк қасқа шегірткелерге қарсы күрес жөніндегі фитосанитариялық іс-шараларды ұйымдастыру және жүргізу;
42)мыналар:
пестицидтерді (улы химикаттарды) өндіру (формуляциялау);
пестицидтерді (улы химикаттарды) өткізу;
пестицидтерді (улы химикаттарды) аэрозольдық және фумигациялық тәсілдермен қолдану жөніндегі қызметті лицензиялау;
43)карантинді объектілердің таралуының есебін жүргізеді және уәкілетті орган мен мүдделі тұлғаларға ақпарат беру;
44)өсімдіктер карантині саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;
45)мемлекеттік карантиндік фитосанитариялық бақылау және қадағалау объектілерінде осы объектілердің иелері – жеке және заңды тұлғалардың, сондай-ақ мемлекеттік басқару органдарының өсімдіктер карантині жөніндегі іс-шараларды жүргізуін ұйымдастыру;
46)уәкілетті орган ведомствосы аумақтық бөлімшелерінің ұсынуы келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде тиісті аумақтарда карантиндік режимді енгізе отырып, карантиндік аймақты белгілеу немесе оның күшін жою туралы шешім қабылдау;
47)Қазақстан Республикасының өсімдік шаруашылығы саласындағы заңнамасының сақталуына мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
48)Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған тізбе мен тәртіпке сәйкес зиянды организмдерге қарсы күрес жөнінде іс-шаралар жүргізуді қамтамасыз ету;
49)тыңайтқыштардың (органикалық тыңайтқыштарды қоспағанда) құнын субсидиялауды жүзеге асыру;
50)басым дақылдардың, оның ішінде көпжылдық екпелердің өндірісін субсидиялауды жүзеге асыру;
51)саны зиян тигізудің экономикалық шегінен жоғары зиянды және аса қауіпті зиянды организмдерге және карантинді объектілерге қарсы өңдеу жүргізуге арналған пестицидтердің, биоагенттердің (энтомофагтардың) құнын субсидиялауды жүзеге асыру;
52)өсімдік шаруашылығы өнімінің шығымдылығы мен сапасын арттыруды субсидиялауды жүзеге асыру;
53)асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;
54)жоғары сыныпты асыл тұқымды малды сатып алуды, ұстауды және кең ауқымда өз төлі есебінен өсіру үшін мал басын молықтыратын төл өсіруді ұйымдастыру;

55)разрабатывает мероприятий по созданию условий для роста специализированных животноводческих хозяйств;
56)распределяет с учетом предложений республиканских палат и иных общественных объединений, осуществляющих деятельность в области животноводства, субсидии на племенную продукцию (материал) в пределах бюджетных средств, предусмотренных на указанные цели;
57)ведет учет данных в области племенного животноводства по утвержденным формам;
58)осуществляет субсидирование мероприятий, направленных на сохранение и восстановление генофонда племенных животных, в том числе пород с ограниченным генофондом;
59)организует приобретение, содержание высококлассных племенных животных и выращивания ремонтного молодняка для расширенного воспроизводства;
60)разрабатывает мероприятий по созданию условий для роста специализированных животноводческих хозяйств;
61)развивает сеть машинно-технологических станций (сервис-центров) и осуществляет мониторинг их деятельности;
62)организует обновление машинно-тракторного парка и технологического оборудования;
63)осуществляет государственную техническую инспекцию в области развития агропромышленного комплекса;
64)принимает необходимые меры по своевременному обеспечению потребностей внутреннего рынка в нефтепродуктах;
65)принимает меры по созданию в регионах конкурентной среды по оказанию услуг по подтверждению соответствия в области технического регулирования;
66)осуществляет субсидирование ставки вознаграждения при кредитовании, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования;
67)управляет водохозяйственными сооружениями, находящимися в коммунальной собственности, осуществляет меры по их защите;
68)разрабатывает ставки платы, водными ресурсами поверхностных источников;
69)субсидирует стоимости услуг по подаче воды сельскохозяйственным товаропроизводителям;
70)ведет учет водохозяйственных сооружений, находящихся в государственной собственности, при обнаружении бесхозных водохозяйственных сооружений проводят процедуры, предусмотренные гражданским законодательством Республики Казахстан;
71)принимает участие в работе бассейновых советов и в бассейновом соглашении;
72)реализует государственную политику в области развития агропромышленного комплекса и сельских территорий;
73)разрабатывает предложения по государственной поддержке субъектов агропромышленного комплекса в соответствии с настоящим Законом и другими нормативными правовыми актами в данной сфере;
74)организует региональные выставки, ярмарок по ассортименту выпускаемой продукции;

55)мамандандырылған мал шаруашылығы қожалықтарының өсуі үшін жағдай жасау бойынша іс-шаралар әзірлеу;
56)республикалық палаталардың және мал шаруашылығы саласындағы қызметті жүзеге асыратын өзге де қоғамдық бірлестіктердің ұсыныстарын ескере отырып, көрсетілген мақсаттарға көзделген бюджет қаражаты шегінде асыл тұқымдық өнiмге (материалға) арналған субсидияларды бөлу;
57)бекітілген нысандар бойынша асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы деректердің есебін жүргізу;
58)асыл тұқымды малдың, оның ішінде тектік қоры шектеулі тұқымдардың тектік қорын сақтауға және қалпына келтіруге бағытталған іс-шараларды субсидиялауды жүзеге асыру;
59)жоғары сыныпты асыл тұқымды малды сатып алуды, ұстауды және кең ауқымда өз төлi есебінен өсiру үшін мал басын молықтыратын төл өсiрудi ұйымдастыру;
60)мамандандырылған мал шаруашылығы қожалықтарының өсуi үшiн жағдай жасау бойынша iс-шаралар әзiрлеу;
61)машина-технологиялық станциялар (сервис орталықтары) желiсiн дамыту және олардың қызметiнiң мониторингiн жүзеге асыру;
62)машина-трактор паркiн және технологиялық құрал-жабдықтарды жаңартуды ұйымдастыру;
63)агроөнеркәсiптiк кешенді дамыту саласындағы мемлекеттiк техникалық инспекцияны жүзеге асыру;
64)ішкі нарықтың мұнай өнімдеріне қажеттіліктерін уақытылы қамтамасыз ету жөнінде қажетті шаралар қабылдау;
65)өңірлерде техникалық реттеу саласында сәйкестікті растау бойынша қызметтер көрсету жөнінде бәсекелестік ортаны құру бойынша шараларды қабылдау;
66)ауыл шаруашылығы малын, техниканы және технологиялық жабдықты сатып алуға кредит беру, сондай-ақ лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемесін субсидиялауды жүзеге асыру;
67)коммуналдық меншiктегi су шаруашылығы құрылыстарын басқару, оларды қорғау жөнiндегi шараларды жүзеге асыру;
68)жер үстi көздерiндегi су ресурстарын пайдаланғаны үшiн төлемақы мөлшерлемелерін әзiрлеу;
69)ауыл шаруашылығы тауар өндірушілеріне су беру бойынша көрсетілетін қызметтердің құнын субсидиялау;
70)мемлекеттiк меншiктегi су шаруашылығы құрылыстарының есебiн жүргiзедi, иесiз су шаруашылығы құрылыстары табылған жағдайда Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында көзделген рәсiмдердi жүргiзу;
71)бассейіндік кеңестердің жұмысына және бассейіндік келісімге қатысу;
72)агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;
73)агроөнеркәсіптік кешен субъектілерiн осы Заңға және осы саладағы басқа да нормативтік құқықтық актілерге сәйкес мемлекеттiк қолдау жөнiнде ұсыныстар әзiрлеу;
74)шығарылатын өнiм түрлерi бойынша өңiрлiк көрмелер, жәрмеңкелер ұйымдастыру;

75)возмещает части комиссии при гарантировании займов и части страховых премий при страховании займов субъектов агропромышленного комплекса;
76)возмещает части расходов, понесенных субъектом агропромышленного комплекса при инвестиционных вложениях;
77)утверждает нормативы субсидий закупаемой сельскохозяйственной продукции, по которой устанавливаются гарантированная закупочная цена и закупочная цена;
78)субсидирует затраты перерабатывающих предприятий на закуп сельскохозяйственной продукции для производства продуктов ее глубокой переработки;
79)субсидирует затраты ревизионных союзов сельскохозяйственных кооперативов на проведение внутреннего аудита сельскохозяйственных кооперативов;
80)предоставляет информацию о состоянии и развитии агропромышленного комплекса и сельских территорий в уполномоченные государственные органы по вопросам развития агропромышленного комплекса и сельских территории;
81)осуществляет мониторинг деятельности заготовительных организаций в сфере агропромышленного комплекса;
82)проводит аккредитации заготовительных организаций в сфере агропромышленного комплекса;
83)субсидирует заготовительные организаций в сфере агропромышленного комплекса суммы налога на добавленную стоимость, уплаченного в бюджет, в пределах исчисленного налога на добавленную стоимость;
84)размещает на собственном интернет-ресурсе перечень заготовительных организаций в сфере агропромышленного комплекса в порядке и сроки, установленные уполномоченным органом в области развития агропромышленного комплекса;
85)осуществляет в интересах местного государственного управления иных полномочий, возлагаемых на Управление законодательством Республики Казахстан.
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя Управления
16. Руководство Управлением осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Управление задач и осуществление им своих полномочий.
17. Первый руководитель Управления назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Первый руководитель Управления имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия первого руководителя Управления:
1) несет персональную ответственность за противодействие коррупции в Управлении;
2) определяет обязанности и полномочия руководителей структурных подразделений Управления;
3) назначает и освобождает от должностей работников Управления;

75)агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің қарыздарын кепілдендіру кезіндегі комиссияның бір бөлігінің және қарыздарын сақтандыру кезіндегі сақтандыру сыйақыларының бір бөлігінің орнын толтыру;
76)агроөнеркәсіптік кешен субъектісі инвестициялық салынымдар кезінде жұмсаған шығыстардың бір бөлігінің орнын толтыру;
77)кепілдендірілген сатып алу бағасы және сатып алу бағасы белгіленетін, сатып алынатын ауылшаруашылық өнімі субсидияларының нормативін бекіту;
78)қайта өңдеуші кәсіпорындардың ауылшаруашылығы өнімін тереңдете қайта өңдеп өнім шығаруы үшін оны сатып алу шығындарын субсидиялау;
79)ауыл шаруашылығы кооперативтерінің тексеру одақтарының ауыл шаруашылығы кооперативтерінің ішкі аудитін жүргізуге арналған шығындарын субсидиялау;
80)агроөнеркәсіптік кешеннің және ауылдық аумақтардың жай-күйi мен дамуы туралы ақпаратты агроөнеркәсіптiк кешендi және ауылдық аумақтарды дамыту мәселелерi жөнiндегі уәкілеттi мемлекеттiк органдарға беру;
81)агроөнеркәсіптік кешен саласындағы дайындаушы ұйымдар қызметінің мониторингін жүзеге асыру;
82)агроөнеркәсіптік кешен саласындағы дайындаушы ұйымдарға аккредиттеу жүргізу;
83)агроөнеркәсіптік кешен саласындағы дайындаушы ұйымдарға есептелген қосылған құн салығы шегінде бюджетке төленген қосылған құн салығы сомасын субсидиялау;
84)агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен және мерзімдерде өзінің интернет-ресурсына агроөнеркәсіптік кешен саласындағы дайындаушы ұйымдар тізбесін орналастыру;
85)жергілікті мемлекеттік басқару мүддесінде Қазақстан Республикасының заңнамасымен Басқармаға жүктелетін өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыру.
3-тарау. Басқарманың бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Басқарманы басқаруды бірінші басшы жүзеге асырады, ол Басқармаға жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Басқарманың бірінші басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18. Басқарманың бірінші басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасарлары болады.
19. Басқарманың бірінші басшысының өкілеттіктері:
1) Басқармада сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл үшін дербес жауапты болады;
2) Басқарманың құрылымдық бөлімшелері басшыларының міндеттері мен өкілеттіліктерін анықтайды;
3) .Басқарма қызметкерлерін тағайындайды және лауазымдарынан босатады;

4) в установленном законодательством порядке осуществляет поощрение сотрудников Управления;
5) в установленном законодательством порядке налагает дисциплинарные взыскания на сотрудников Управления;
6) в пределах своей компетенции издает приказы, дает указания, подписывает служебную документацию;
7) утверждает положения о структурных подразделениях Управления;
8) представляет Управление в государственных органах и иных организациях;
9) контролирует ход разработки нормативных правовых актов, проектов программ и других документов по вопросам, входящим в компетенцию Управления;
10) контролирует работу по подготовке отчетных материалов по вопросам, входящим в компетенцию Управления;
11) координирует ход реализации бюджетных программ;
12) в установленном порядке решает вопросы финансово-экономической и хозяйственной деятельности, контролирует рациональное и целевое исполнение бюджетных средств;
13) обеспечивает соблюдение законности, договорной и финансовой дисциплины в деятельности Управления;
14) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочий первого руководителя Управления в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
Глава 4. Имущество Управления
20. Управление может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Управления формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
21. Имущество, закрепленное за Управлением, относится к коммунальной собственности.
22. Управление не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение Управления
23. Реорганизация и упразднение Управления осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Перечень организаций, находящихся в ведении Управления:
1) Государственное коммунальное предприятие водного хозяйства на праве хозяйственного ведения "Сарканирригация" государственного учреждения "Управление сельского хозяйства области Жетісу";
2) Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Жетісу ирригация" государственного учреждения "Управление сельского хозяйства области Жетісу".

4). белгіленген заңнамалық тәртіппен Басқарма қызметкерлерін ынталандыруды жүзеге асырады;
5). белгіленген заңнамалық тәртіппен Басқарма қызметкерлеріне тәртіптік жаза тағайындайды;
6). өз құзыреті шегінде бұйрықтар шығарады, нұсқаулар береді, қызметтік құжаттарға қол қояды;
7).Басқарманың құрылымдық бөлімшелері туралы ережені бекітеді;
8) мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда Басқарманың атынан өкілдік етеді;
9).Басқарманың құзыретіне кіретін мәселелер бойынша нормативтік құқықтық актілерді, бағдарламалардың жобаларын және басқа да құжаттардың орындалу барысын бақылайды;
10).Басқарманың құзыретіне кіретін мәселелер бойынша есептік материалдарды дайындау жөніндегі жұмысты бақылайды;
11).бюджеттік бағдарламалардың іске асырылу барысын үйлестіреді;
12).белгіленген тәртіппен қаржылық-экономикалық және шаруашылық қызметтер мәселелерін шешеді, бюджеттік қаражаттардың тиімді және мақсатты орындалуын бақылайды;
13).Басқарманың қызметіндегі заңдылықтың, келісімшарт және қаржылық тәртіптің сақталуын қамтамасыз етеді;
14)..Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттілікті жүзеге асырады.
Басқарманың бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
4-тарау. Басқарманың мүлкі
20..Басқармада заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкi болуы мүмкін.
Басқарманың мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
21. Басқармаға бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
22. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Басқарма өзiне берілген мүлiктi және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебiнен сатып алынған мүлiктi өз бетiмен иелiктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсiлмен билiк етуге құқығы жоқ.
5-тарау..Басқарманы қайта ұйымдастыру және тарату
23..Басқарманы қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Басқарманың қарамағындағы ұйымдардың тізбесі:
1) "Жетісу облысының ауыл шаруашылығы басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Сарқанирригация" шаруашылық жүргізу құқығындағы су шаруашылығы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
2) "Жетісу облысының ауыл шаруашылығы басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Жетісу ирригация" шаруашылық жүргізу құқығындағы су шаруашылығы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны.

Приложение 3 к постановлению акимата области Жетісу от "____"_________2025 года № _____
Положение государственного учреждения "Управление образования области Жетісу"
Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Управление образования области Жетісу" (далее – Управление) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере дошкольного обучения и воспитания, дополнительного образования, начального, основного среднего и общего среднего образования, технического и профессионального, послесреднего образования, переподготовки кадров и повышения квалификации работников образования, является государственным органом, осуществляющим функции государственного управления в сфере защиты прав детей, а также функций государства по опеке и попечительству в отношении несовершеннолетних на территории области Жетісу.
2. Управление не имеет ведомств.
3. Управление осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Управление является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печать с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штамп со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Управление вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Управление имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Управление по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Управления и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности Управления утверждаются в соответствии с законодательством Республика Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: 040000, Республика Казахстан, область Жетісу, город Талдыкорган, улица Кабанбай батыра, 26.
10. Настоящее положение является учредительным документом Управления.
11. Финансирование деятельности Управления осуществляется из местного бюджета, в соответствии законодательством Республики Казахстан.
12. Управлению запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Управления.
Если Управлению законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установленно законодательством Республики Казахстан.

Жетісу облысы әкімдігінің 2025 жылғы "___" __________ № ___ қаулысына 3-қосымша
"Жетісу облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің Ережесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Жетісу облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Басқарма) Жетісу облысы аумағындағы мектеп жасына дейінгі, мектептен тыс тәрбие беру мен оқыту, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру, білім беру қызметкерлерінің біліктілігін арттыру және оларды қайта даярлау, қосымша білім беру, балалардың құқықтарын қорғау, сондай-ақ кәмелетке толмағандарға қатысты қамқоршылық және қорғаншылық салаларындағы басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Басқарманың ведомстволары жоқ.
3. Басқарма өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік-құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Басқарма мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрі және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. Басқарма азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. Басқармаға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. Басқарма өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Басқарма басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. Басқарманың құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: 040000, Қазақстан Республикасы, Жетісу облысы, Талдықорған қаласы, Қабанбай батыр көшесі, 26.
10. Осы ереже Басқарманың құрылтай құжаты болып табылады.
11. Басқарманың қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Басқармаға кәсіпкерлік субъектілерімен Басқарманың өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер Басқармаға заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.

Глава 2. Задачи и полномочия Управления
13. Задачи:
1) обеспечение конституционного права граждан на образование;
2) осуществление единой государственной политики в области дошкольного обучения и воспитания, дополнительного образования, начального, основного среднего и общего среднего образования, технического и профессионального, послесреднего образования с учетом региональных, демографических и других особенностей;
3) государственное обеспечение функционирования системы образования в области и ее социальная защита в соответствии с изменяющимися потребностями общества и новыми социально-экономическими условиями его развития;
4) обеспечение социальной защиты детей, учащейся молодежи и работников образования;
5) обеспечение реализации Конституции Республики Казахстан, Конвенции о правах ребенка, Кодекса Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье", Законов Республики Казахстан "Об образовании", "О правах ребенка в Республике Казахстан" и иных законодательных и нормативных правовых актов по вопросам защиты прав и законных интересов детей;
6) осуществление совместно с районными (городскими) отделами образования государственного обеспечения детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей;
7) контроль за деятельностью районных (городских) отделов образования по решению вопросов трудоустройства и профессионального образования выпускников общеобразовательной средней школы;
8) проведение кадровой политики в области образования: организация переподготовки кадров и повышения квалификации педагогических работников в условиях рыночных отношений и реформирования среднего образования;
9) расширение сферы совместной деятельности органов образования области с общественностью, средствами массовой информации, другими органами государственного и местного управления.
14. Полномочия:
1) права:
совместно с управлением координации занятости и социальных программ, всеми заинтересованными предприятиями и организациями разрабатывает и реализует региональную программу профессионального образования молодежи и высвободившегося населения с учетом их потребности;
разрабатывает предложения по установлению дополнительных льгот, видов и норм материального обеспечения учащихся, воспитанников и педагогических работников, а также об изменении социально гарантированных нормативов на содержание учащихся и ставит их перед акиматом области;
разрабатывает и представляет на рассмотрение областного акимата предложения по сохранению и развитию материально-технической базы организаций образования. Планирует и размещает заявки по строительству, реконструкции, капитальному ремонту образовательных организаций. Вносит предложения в акимат по организации строительства и проектированию новых объектов системы образования;
совместно с Управлением экономики и бюджетного планирования разрабатывает социально- гарантированные нормативы содержания детей и учащихся в общеобразовательных организациях всех типов с учетом местных особенностей и доводит до сведения районных и городских отделов образования. Вносит в местные исполнительные органы предложения по проекту бюджета образования. Анализирует финансовое обеспечение региональной системы образования. Разрабатывает и вносит в Министерство просвещения Республики Казахстан, акимат области предложения по вопросам финансирования целевых программ в сфере образования, а также объектов республиканского значения на территории области. Совершенствует экономический механизм в региональной системе образования;
разрабатывает и создает новые информационные образовательные системы в области;
развивает и совершенствует систему государственного управления образованием. На основе диагностики, анализа и прогноза вносит предложения по формированию структуры управления;
вносит предложения в акимат области по созданию, реорганизации, переименованию и ликвидации государственных учреждений и предприятий, находящихся в ведении Управление и утверждает их Уставов и Положения;
запрашивать и получать в установленном порядке от исполнительных органов области, а также организаций, учреждений и предприятий независимо от форм собственности документы, информации, справочные и иные материалы, необходимые для осуществления функций, возложенных на Управление;
осуществлять пользование имуществом, находящимся на праве оперативного управления;
организовывать и проводить в установленном порядке конференции, семинары, совещания и встречи по вопросам, входящим в компетенцию Управления;
заверять копии представленных документов, используемых для внутреннего пользования;
проводить информационно-разъяснительные работы по вопросам, входящим в компетенцию Управления;
взаимодействовать в пределах компетенции с должностными лицами, общественными организациями по вопросам входящих в компетенцию Управления;
заключать договоры, соглашения в пределах своей компетенции;
запрашивать у государственных органов, ведающих вопросами образования, в организациях образования, учебных курсов различных организаций, осуществляющих подготовку, переподготовку и повышение квалификации специалистов, сведения о трудоустройстве выпускников, информацию о профессиях (специальностях), по которым ведҰтся обучение, количестве подготовленных и планируемых к подготовке специалистов по конкретным профессиям (специальностям).

2-тарау. Басқарманың мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Мақсаттары:
1) азаматтардың білім алуға конституциялық құқығын қамтамасыз етеді;
2) өңірлік, демографиялық және басқа ерекшеліктерді ескере отырып, мектеп жасына дейінгі, мектептен тыс тәрбие беру мен оқыту, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру, қосымша білім беру мәселелері бойынша бірыңғай мемлекеттік саясатты жүзеге асырады;
3) облыста білім жүйесінің қызметін мемлекеттік қамтамасыз ету, қоғам талабының өзгерісіне сай жаңа әлеуметтік-экономикалық жағдайларға сәйкес оның дамуын әлеуметтік қорғау;
4) балалар мен оқушы жастардың, білім саласындағы қызметкерлердің әлеуметтік қорғалуын қамтамасыз ету;
5) Қазақстан Республикасының Конституциясын, Баланың құқықтары туралы конвенцияны, Қазақстан Республикасының "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Кодексін, Қазақстан Республикасының "Білім туралы", "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" Заңдарын және балалардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау мәселелері бойынша өзге де заңнамалық және нормативтік құқықтық актілерді іске асыруды қамтамасыз ету;
6) аудандық (қалалық) білім бөлімдерімен бірлесе отырып, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған кәмелетке толмаған балаларды қамқорлық пен қорғаншылыққа алуды ұйымдастыру;
7) орта мектеп бітіруші түлектерін жұмысқа орналастыру және оларға кәсіптік-техникалық білім беру мәселелерін шешу жөніндегі аудандық, қалалық білім бөлімдерінің жұмысын жетілдіру;
8) облыстың білім беру саласында кадр саясатын қалыптастыру: орта білімді реформалау және нарықтық қатынастар жағдайында кадрларды қайта даярлау және педагогикалық қызметкерлердің біліктілігін жоғарылатуды ұйымдастыру;
9) облыстық білім беру органдарының қоғаммен, ақпарат құралдарымен, басқа да мемлекеттік және жергілікті басқару органдарымен бірлескен жұмысының аясын кеңейту.
14. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
халықты жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар басқармасымен, барлық тиісті мекемелер және ұйымдарымен бірлесіп, жастар мен жұмыстан босағандардың қажетіліктерін ескере отырып, өңірлік кәсіптік білім беру бағдарламасын әзірлейді және жүзеге асырады;
оқушыларды, тәрбиенушілерді және педагогикалық қызметкерлерді материалдық қамтамасыз етудің нормаларын, түрлерін және қосымша жеңілдіктер белгілеу жөнінде ұсыныс әзірлейді, сонымен қатар, оқушыларды оқыту және тәрбиелеу жөніндегі әлеуметтік-кепілдеме нормативтерін өзгерту туралы ұсыныс береді және ол мәселені облыс әкімдігінде көтереді;
облыстық әкімдіктің қарауына білім беру ұйымдарының материалдық-техникалық базасын сақтау және дамыту жөнінде ұсыныстар әзірлейді және енгізеді. Білім беру ұйымдарын салуға, реконструкциялауға, күрделі жөндеуге ұсыныстарды жоспарлап, орналастырады. Облыстық әкімдікке білім беру жүйесінің жаңа объектілерін салуды және жобалауды ұйымдастыру бойынша ұсыныстар енгізеді;
экономика және бюджеттік жоспарлау басқармасымен бірлесіп, жергілікті ерекшеліктерді ескере отырып, барлық түрдегі білім мекемелерінде балаларды оқытуға қажетті әлеуметтік-кепілдеме нормативін жасайды және оны аудандық, қалалық білім бөлімдеріне жеткізеді. Жергілікті атқарушы органдарға білім беру бюджетінің жобасы бойынша ұсыныс енгізеді. Өңірлік білім жүйесінің қаржыландыруына талдау жасайды. Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігіне, облыстық әкімдікке білім саласындағы мақсатты бағдарламаларды қаржыландыру мәселесі жөнінде ұсыныс жасайды, сонымен қатар, облыс аумағында орналасқан республикалық бағыныстағы объектілердің қаржыландырылуын қадағалайды. Өңірлік білім жүйесінің экономикалық механизмін жетілдіреді;
облыста жаңа ақпарат жүйелерін әзірлейді және құрады;
білімді мемлекеттік басқару жүйесін дамытады және жетілдіреді. Диагностика, талдау және алдын-ала болжау негізіне сүйене отырып, құрылымды қалыптастыру жөнінде ұсыныс жасайды;
Басқарманың қармағындағы мемлекеттік мекемелерді және кәсіпорындарды құру, қайта құру, қайта атау және тарату бойынша облыс әкімдігіне ұсыныстар енгізеді және олардың Жарғылары мен Ережелерін бекітеді;
Басқармаға жүктелген функцияларды жүзеге асыру үшін белгіленген тәртіппен атқарушы органдардан, сондай-ақ ұйымдар, мекемелер мен кәсіпорындар, меншік нысанына қарамастан, қажетті құжаттар, ақпараттар, мәліметтер, анықтамалық және өзге материалдар сұрату және алу;
жедел басқару құқығындағы мүлікті пайдалануды жүзеге асыру;
Басқарма құзыретіне кіретін мәселелер бойынша белгіленген тәртіпте конференциялар, семинарлар, кеңестер мен кездесулер ұйымдастыру және өткізу;
ішкі пайдалану үшін пайдаланылатын ұсынылған құжаттардың көшірмелерін растау;
Басқарма құзыретіне кіретін мәселелер бойынша әдістемелік құралдар шығару, ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын жүргізу;
Басқарма құзыретіне кіретін мәселелер бойынша құзыреті шегінде лауазымды тұлғалармен, қоғамдық ұйымдармен өзара іс-қимыл жасау;
өз құзыреті шегінде шарттар, келісімдер жасасу;
білім беру мәселелерімен айналысатын мемлекеттік органдардан, білім беру ұйымдарында, мамандарды даярлауды, қайта даярлауды және біліктілігін арттыруды жүзеге асыратын әртүрлі ұйымдардың оқу курстарынан бітірушілердің жұмысқа орналасуы туралы мәліметтерді, оқыту жүргізілетін кәсіптер (мамандықтар), нақты кәсіптер (мамандықтар) бойынша даярланған және даярлауға жоспарланған мамандар саны туралы ақпаратты сұрату.

2) обязанности:
осуществляет научно-методическое, психолого- медико-педагогическое обеспечение проводимых в области экспериментов, касающихся обучения, воспитания, охраны жизни и здоровья учащихся. В помощь районного и городского отделами образования и общеобразовательным организациям области создает психолого-медико-педагогические, социологические, юридические, диагностические центры (временные, постоянные, бюджетные, внебюджетные), организует в области экспериментальные площадки на базе школ для проведения образовательных новаций, новых технологий обучения и воспитания. Проводит комплексную экспертизу нововведений, экспериментальную апробацию новых учебных планов и образовательных программ, педагогических и управленческих новаций, рекомендует их к внедрению. Вносит предложения в Министерство просвещения Республики Казахстан по разработке нового программно-методического обеспечения;
изучает обеспеченность педагогическими и руководящими кадрами образовательных организаций области и осуществляет прогнозирование их потребности в подготовке новых специалистов. Совместно с высшими учебными заведениями, колледжами, организациями, занимающимися переподготовкой и повышением квалификации кадров, создает и совершенствует кадровый состав системы образования в области. Проводит аттестацию руководителей организации образования и педагогических кадров, осуществляет контроль за соблюдением правил проведения аттестации органами и организациями образования области;
обеспечивает приобретение и доставку учебников и учебно-методических комплексов организациям образования в пределах своей компетенции. Готовит план-заказ в Министерство просвещения Республики Казахстан на их издание и переиздание. Осуществляет контроль за обеспечением районными и городскими отделами образования учебниками и учебно-методических комплексами организации образования, реализующие общеобразовательные учебные программы предшкольной подготовки, начального, основного среднего и общего среднего образования;
заслушивать на заседаниях коллегии Управления, региональных комиссии отчеты руководителей организаций, предприятий и учреждений, независимо от форм собственности, по вопросам, относящимся к компетенции Управления;
участвовать в работе комиссий и рабочих групп по обсуждению вопросов, входящих в компетенцию Управления;
давать разъяснения по вопросам, входящим в компетенцию Управления;
представлять интересы Управления в государственных органах, суде;
осуществлять иные обязанности в пределах полномочий, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан.

2) міндеттері:
облыс көлемінде оқыту, тәрбиелеу, оқушылар өмірі мен денсаулығын қорғау мәселелері бойынша жүргізіліп жатқан эксперименттерді ғылыми-әдістемелік және психологиялық-медициналық-педагогикалық жағынан қамтамасыз етеді. Аудандық, қалалық білім бөлімдері мен облыстағы жалпы білім беретін мекемелерге көмек көрсететін психологиялық-медициналық-педагогикалық, әлеуметтік, заң және диагностикалық орталықтар құрады (уақытша, түпкілікті, бюджеттік, бюджеттен тыс). Облыста білім саласында жаңалық енгізуге, оқыту мен тәрбиелеу жөнінде жаңа технология ендіру үшін сынақ алаңдарын ұйымдастырады. Жаңалықтардың кешенді, сарапталуын ұйымдастырады, жаңа оқу жоспарын, оқу бағдарламаларын, педагогикалық және басқару жаңалықтарын сынақтан өткізеді. Оларды іске асыру жөнінде ұсыныс жасайды. Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігіне және жаңа бағдарламалық-әдістемелік қамтамасыз ету туралы ұсыныс жасайды;
облыстағы білім мекемелерінің педагогикалық және басшылық мамандармен қамтамасыз етілуін зерттейді және олардың жаңа мамандар әзірлеуге сұранысын болжауды жүзеге асырады. Жоғары оқу орындары, колледждер, мамандар кәсіби біліктілігін арттыратын және қайта даярлайтын мекемелермен бірлесе облыстық педагогикалық білім беру қызметкерлерінің жүйесін құрады және жетілдіреді. Облыстық білім мекемелерінің басшылары мен педагог мамандарды аттестациядан өткізеді, білім беру органдары мен мекемелерінде аттестациялау ережесінің сақталуына бақылауды жүзеге асырады;
өз құзыреті аясында білім мекемелерін оқулықтармен, оқу-әдістемелік әдебиеттермен қамтамасыз етеді. Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігіне оларды басу, қайта басу жөнінде жоспар-ұсыныс әзірлейді. Мектепалды, бастауыш, жалпы орта және негізгі орта мектептерге жалпы білім беретін оқулықтарды тарататын аудандық және қалалық білім бөлімдерінің оқулықтар мен оқу-әдістемелік кешендермен қамтамасыз ету ісіне бақылау жасайды;
Басқарма алқасының, өңірлік комиссияның отырыстарында меншік нысанына қарамастан ұйымдар, кәсіпорындар мен мекемелер басшыларының Басқарма құзыретіне жататын мәселелер бойынша есептерін тыңдау;
Басқарма құзыретіне кіретін мәселелерді талқылау бойынша комиссиялар мен жұмыс топтарының жұмысына қатысу;
Басқарма құзіретіне кіретін мәселелер бойынша түсініктемелер беру;
Басқарманың мүдделерін мемлекеттік органдарда, сотта білдіру;
Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген өкілеттіктер шегінде өзге де құқықтар мен міндеттерді жүзеге асыру.

15. Функции:
1) осуществление государственной политики в области образования и оказание помощи органам местного самоуправления по созданию условий для удовлетворения образовательных запросов населения;
2) организация возможности всеобщего обязательного среднего образования для всех учащихся;
3) обеспечение эффективной образовательной деятельности в районах и городах, областных организациях образования, разработка регионального компонента содержания образования для всех типов подведомственных учебных заведений;
4) назначение на должности и освобождение от должностей первых руководителей отделов образования районов области, городов областного значения по согласованию с местным исполнительным органом района, города областного значения и уполномоченным органом в области образования;
5) назначение на должности и освобождение от должностей руководителей подведомственных государственных организаций образования в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан, а также уполномоченным органом в области образования;
6) выполнение функции администрирования и финансирования отделов образования районов области, городов областного значения;
7) обеспечивание и предоставление технического и профессионального, послесреднего образования;
8) обеспечивание обучением детей по специальным учебным программам;
9) обеспечивание обучением одаренных детей в специализированных организациях образования;
10) организация и ответственность за дошкольное воспитание и обучение, начальное, основное, среднее, общее среднее, а также дополнительное образование на территории области;
11) организация обеспечения организаций образования реализующих программы основного среднего, общего среднего и среднего образования, программы технического и профессионального, послесреднего образования и обеспечение контроля за из использованием;
12) внесение в местный исполнительный орган области предложения о создании, реорганизации и ликвидации в установленном законодательством Республики Казахстан порядке государственных организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего образования, дополнительные образовательные программы для детей по представлению отделов образования районов, городов областного значения, по согласованию с уполномоченным органом в области образования - государственных организаций образования, реализующих специализированные общеобразовательные и специальные учебные программы, образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования;

15. Функциялары:
1) білім беру саласындағы мемлекеттік саясатты жүзеге асыру және халықтың білімге деген сұранысын қанағаттандыруға жағдай тудыру жөнінде жергілікті өзін-өзі басқару органдарына көмек көрсетеді;
2) барлық оқушылардың жалпыға бірдей міндетті орта білім алу мүмкіндігін қамтамасыз етуді ұйымдастырады;
3) облыстық, аудандар және қалалардағы білім ұйымдарының тиімді білім беру қызметін қамтамасыз ету, барлық үлгідегі ведомстволық оқу орындары үшін білім мазмұнының өңірлік құрамдас бөлігін жасайды;
4) ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органымен және білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісім бойынша аудандардың облыстық маңызы бар қалалардың білім бөлімдерінің бірінші басшыларын лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады;
5) Қазақстан Республикасы заңнамасында, сондай-ақ білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындаған тәртіппен ведомстволық бағынысты мемлекеттік білім беру ұйымдарының басшыларын қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
6) облыс аудандарының, облыстық маңызы бар қалалардың білім бөлімдерін әкімшілендіру және қаржыландыру функцияларын орындайды;
7) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беруді қамтамасыз етеді;
8) балаларды арнайы оқу бағдарламалары бойынша оқытуды қамтамасыз етеді;
9) мамандандырылған білім беру ұйымдарында дарынды балаларды оқытуды қамтамасыз етеді;
10) облыс аумағында мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуды, бастауыш, негізгі, орта, жалпы орта, сондай-ақ қосымша білім беруді ұйымдастырады және оған жауапты болады;
11) негізгі орта, жалпы орта білім беретін оқу бағдарламаларын, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарын солармен қамтамасыз етуді ұйымдастырады және олардың пайдаланылуына бақылауды жүзеге асырады;
12) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен, облыстың жергілікті атқарушы органдарына білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың білім бөлімдерінің ұсынуы бойынша мектепке дейінгі тәрбие және оқыту, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын және балаларға қосымша білім беру бағдарламаларын іске асыратын мемлекеттік білім беру ұйымдарын, мамандандырылған жалпы білім білім беретін және арнайы оқу бағдарламаларын, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын, мамандандырылған жалпы білім беретін іске асыратын мемлекеттік білім беру ұйымдарын құру, қайта ұйымдастыру және тарату туралы ұсыныстар енгізеді;

13) внесение на утверждение местным исполнительным органам области размер государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение, а также размер родительской платы с учетом требований действующего законодательства по представлению отделов образования районов, городов областного значения;
14) представление государственного образовательного заказа на получение среднего образования в государственных учебных заведениях на утверждение в местные исполнительные органы;
15) внесение на утверждение местным исполнительным органам области размер государственного образовательного заказа на подготовку кадров с техническим и профессиональным, послесредним образованием;
16) внесение на утверждение местным исполнительным органам области размер государственного образовательного заказа на подготовку кадров с высшим и послевузовским образованием;
17) размещение государственный образовательный заказ на подготовку кадров с техническим и профессиональным, послесредним, высшим и послевузовским образованием с учетом предложений заинтересованных организаций;
18) организация участия обучающихся в Едином национальном тестировании;
19) реализация кадровой политики в сфере образования области, а также проведение и организация аттестации педагогов, тестирования для назначения руководителей организаций образования в порядке, определенном уполномоченным органом в области образования;
20) осуществление материально-техническим обеспечением государственных организаций образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования, а также специализированные общеобразовательные и специальные учебные программы (за исключением организаций образования в исправительных учреждениях уголовно-исполнительной системы);
21) ежегодно до 1 августа ведется обеспечивание приобретения и доставка учебников и учебно-методических комплексов для организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы предшкольной подготовки, начального, основного среднего, общего среднего образования, специализированные общеобразовательные и специальные учебные программы, образовательные программы технического и профессионального образования на основе государственного образовательного заказа в объеме, прогнозируемом органами образования на учебный год;
22) обеспечивание организации и проведение областных школьных олимпиад и конкурсов научных проектов по общеобразовательным предметам конкурсов исполнителей и конкурсов профессионального мастерства для детей, а также координирование проведения олимпиад и конкурсов среди детей и педагогов;

13) аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың білім бөлімдерінің ұсынысы бойынша қолданыстағы заңнаманың талаптарын ескере отырып, мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысының мөлшерін, сондай ата-ананың ақы төлеу мөлшерін облыстың жергілікті атқарушы органдарының бекітуіне енгізеді;
14) мемлекеттік білім беру ұйымдарында орта білім беруге мемлекеттік білім беру тапсырысын облыстың жергілікті атқарушы органдарының бекітуіне енгізеді;
15) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімі бар қызметкерлерді даярлауға арналған мемлекеттік білім беру тапсырысын облыстың жергілікті атқарушы органдарының бекітуіне енгізеді;
16) жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар қызметкерлерді даярлауға арналған мемлекеттік білім беру тапсырысын облыстың жергілікті атқарушы органдарының бекітуіне енгізеді;
17) мүдделі ұйымдардың ұсыныстарын ескере отырып, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар қызметкерлерді даярлауға арналған мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастырады;
18) білім алушылардың Ұлттық бірыңғай тестілеуге қатысуын ұйымдастырады;
19) облыстың білім беру саласындағы кадр саясатын іске асырады, сондай-ақ білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындаған тәртіппен білім беру ұйымдарының басшыларын тағайындау үшін педагогтерді аттестаттауды, тестілеуді өткізеді және ұйымдастырады;
20) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын, сондай-ақ мамандандырылған жалпы білім беретін және арнайы оқу бағдарламаларын (қылмыстық-атқару жүйесінің түзеу мекемелеріндегі білім беру ұйымдарын қоспағанда) іске асыратын мемлекеттік білім беру ұйымдарын материалдық-техникалық қамтамасыз етуді жүзеге асырады;
21) жыл сайын 1 тамызға дейін мектепалды даярлықтың, бастауыш, негізгі, орта, жалпы орта білім беретін оқу бағдарламаларын, мамандандырылған жалпы білім беретін және арнайы оқу бағдарламаларын, техникалық және кәсіптік білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін білім беру органдары оқу жылына болжайтын көлемде оқулықтар мен оқу-әдістемелік кешендерді сатып алуды және жеткізуді қамтамасыз етеді;
22) орындаушылар конкурстары мен кәсіби шеберлік конкурстарының жалпы білімі беретін пәндері бойынша облыстық мектеп олимпиадаларын және ғылыми жобалар конкурстарын ұйымдастыруды және өткізуді қамтамасыз етеді, сондай-ақ балалар мен педагогтар арасында олимпиадалар мен конкурстар өткізуді ұйымдастырады;

23) обеспечивание дополнительного образования детей, осуществляемом на областном уровне;
24) организация переподготовки кадров и повышение квалификации работников государственных организаций образования, финансируемых за счет бюджетных средств;
25) координирование и обеспечивание обследования детей и подростков и оказание психолого-медико-педагогической консультативной помощи;
26) обеспечивание реабилитации и социальной адаптации детей и подростков с проблемами в развитии;
27) осуществление в установленном порядке государственное обеспечение детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, а также воспитанников организаций образования для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей;
28) содействие трудоустройству лиц, окончивших на основе государственного образовательного заказа организации образования, реализующие образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования;
29) ежегодно до 15 апреля осуществление предоставления в уполномоченный орган в области образования заявки на потребность в кадрах, в т.ч. в сельской местности, с последующим трудоустройством согласно представленным заявкам;
30) внесение предложений в маслихат области о льготном проезде обучающихся на общественном транспорте (кроме такси), через местный исполнительный орган;
31) осуществление образовательного мониторинга;
32) ежегодно в установленные сроки производится обеспечение сбора данных статистических наблюдений в объектах информатизации уполномоченного органа в области образования;
33) обеспечивание функционирования центров адаптации несовершеннолетних и центров поддержки детей, находящихся в трудной жизненной ситуации;
34) обеспечивание условий лицам, содержащимся в центрах адаптации несовершеннолетних и центрах поддержки детей, находящихся в трудной жизненной ситуации;
35) оказание содействия в работе попечительских советов в организациях образования области;
36) организация питания отдельных категорий, обучающихся в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан в подведомственных государственных организациях образования;
37) согласование тарификационных списков, штатного расписания, рабочих учебных планов подведомственных государственных организаций образования, а также численности классов –комплектов, групп в них;
38) организация в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, медицинское обслуживание обучающихся и воспитанников организаций образования, подведомственных управлению образования области;

23) облыстық деңгейлерде жүзеге асырылатын балаларға қосымша білім беруді қамтамасыз етеді;
24) бюджет қаражаты есебінен қаржыландырылатын мемлекеттік білім беру ұйымдарының кадрларын қайта даярлауды және қызметкерлердің біліктілігін арттыруды ұйымдастырады;
25) балалар мен жасөспірімдердің зерттеп-қарауды және психологиялық-медициналық-педагогикалық консультациялық көмек көрсетуді үйлестіреді және қамтамасыз етеді;
26) дамуында проблемалары бар балалар мен жасөспірімдерді оңалтуды және әлеуметтік бейімдеуді қамтамасыз етеді;
27) жетім балалар мен ата-анаcының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдарында тәрбиеленетін жетім балаларды, сондай-ақ ата-анаcының қамқорлығынсыз қалған балаларды белгіленген тәртіппен мемлекеттік қамтамасыз етуді жүзеге асырады;
28) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарын мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде бітірген адамдарды жұмысқа орналастыруға жәрдемдеседі;
29) берілген өтінімдерге сәйкес кейіннен жұмысқа орналастыра отырып, кадрларға қажеттілік, оның ішінде ауылдық жерде білім беру қызметкерлеріне қажеттілік туралы өтінімді білім беру саласындағы уәкілетті органдарға жыл сайын 15 сәуірге дейін ұсынады;
30) облыс мәслихатына білім алушылардың қоғамдық көлікте (таксиден басқа) жеңілдікпен жол жүруі туралы жергілікті атқарушы орган арқылы ұсыныс енгізеді;
31) білім беру мониторингін жүзеге асырады;
32) жыл сайын белгіленген мерзімдерде білім саласындағы уәкілетті органның ақпараттандыру объектілерінде статистикалық байқаулар деректерін жинауды қамтамасыз етеді;
33) кәмелетке толмағандарды бейімдеу орталықтарының және өмірлік қиын жағдайда жүрген балаларды қолдау орталықтарының жұмыс істеуін қамтамасыз етеді;
34) кәмелетке толмағандарды бейімдеу орталықтарында және өмірлік қиын жағдайда жүрген балаларды қолдау орталықтарында ұсталатын адамдарға жағдай жасайды;
35) облыс білім басқармасына ведомстволық бағыныстағы білім беру ұйымдарында қамқоршылық кеңестердің жұмысына жәрдем көрсетеді;
36) ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарында Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен білім алушылардың жекелеген санаттарын жеңілдікпен тамақтандыруды ұйымдастырады;
37) ведомстволық бағынысты мемлекеттік білім беру ұйымдарының тарификациялық тізімдерін, штат кестесін, жұмыс оқу жоспарларын, сондай –ақ сынып-жинақтардың, олардағы топтардың санын келіседі;
38) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен облыстың білім басқармасына ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарының білім алушылары мен тәрбиеленушілеріне медициналық қызмет көрсетуді ұйымдастырады;

39) обеспечивание проведения конкурсов, организация выплат победителям конкурса – государственным организациям среднего образования грант "Лучшая организация среднего образования";
40) выдача разрешения на обучение в форме экстерната в организациях основного среднего, общего среднего образования, организациях образования, реализующих специализированные и специальные общеобразовательные учебные программы, а также образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования по специальностям культуры и искусства, физической культуры и спорта;
41) обеспечивание материально-технической базы областного методического кабинета (центра);
42) утверждение правил деятельности психологической службы в организациях среднего образования;
43) утверждение типовых правил внутреннего распорядка организации образования;
44) обеспечивание организации подготовки квалифицированных рабочих кадров и специалистов среднего звена по дуальному обучению;
45) обеспечивание проведения конкурсов, организация выплату – государственным организациям технического и профессионального, послесреднего образования грант "Лучшая организация технического и профессионального, послесреднего образования";
46) создание в организациях образования специальные условия для получения образования лицами (детьми) с особыми образовательными потребностями;
47) координирование и оказание государственных услуг в сфере образования;
48) утверждение цены на товары (работы, услуги), производимые и реализуемые коммунальными казенными предприятиями образования области;
49) внесение в местный исполнительный орган области предложения об утверждении штатной численности государственных служащих отделов образования районов и городов областного значения;
50) согласовывание структуры отдела образования района, города областного значения по представлению руководителя отдела образования района, города областного значения;
51) утверждение структуры управления образованием области, по согласованию с уполномоченным органом в области образования;
52) привлечение к дисциплинарной ответственности первых руководителей отделов образования районов, городов областного значения и первых руководителей подведомственных государственных организаций образования;
53) поощрение наиболее отличившихся работников образования, и вносят представления в установленном законодательством Республики Казахстан порядке кандидатуры к награждению государственными и ведомственными наградами, знаками отличия местного исполнительного органа, присвоению почетных званий;

39) конкурстардың өткізілуін қамтамасыз етеді, конкурс жеңімпаздарына – мемлекеттік орта білім беру ұйымдарына "Орта білім беретін үздік ұйым" грантын төлеуді ұйымдастырады;
40) негізгі орта, жалпы орта білім беру ұйымдарында, мамандырылған және арнайы жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын, сондай-ақ мәдениет және өнер, дене шынықтыру және спорт мамандықтары бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында экстернат нысанында оқытуға рұқсат береді;
41) облыстық әдістемелік кабинеттің (орталықтың) материалдық-техникалық базасын қамтамасыз етеді;
42) орта білім беру ұйымдарындағы психологиялық қызметтің жұмыс істеу қағидаларын бекітеді;
43) білім беру ұйымдарының ішкі тәртіптемесінің үлгілік қағидаларын бекітеді;
44) дуальді оқыту бойынша білікті білім беру қызметкерлері мен орта буын мамандарын даярлауды ұйымдастыруды қамтамасыз етеді;
45) конкурстардың өткізілуін қамтамасыз етеді, конкурс жеңімпаздарына – мемлекеттік техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарына "Техникалық және кәсіптік, орта бiлiмнен кейінгі білім беретін үздiк ұйым" грантын төлеуді ұйымдастырады;
46) облыстың білім беру ұйымдарында ерекше білім беруіне қажеттілігі бар адамдардың (балалардың) білім алу үшін арнайы жағдайлар жасайды;
47) білім беру саласында мемлекеттік қызметтер көрсетеді және үйлестіреді;
48) облыстың коммуналдық қазыналық білім беру кәсіпорындары өндіретін және өткізетін тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) бағаларын бекітеді;
49) облыстың жергілікті атқарушы органына мемлекеттік қызметшілердің, аудандық және қалалық білім бөлімдерінің штат санын бекіту туралы ұсыныстар енгізеді;
50) ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) білім бөлімі басшысының ұсынуы бойынша аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардағы білім бөлімінің құрылымын келіседі;
51) білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісім бойынша облыстың білім беруді басқару құрылымын бекітеді;
52) ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) білім бөлімдерінің бірінші басшыларын және мемлекеттік білім беру ұйымдарының бірінші басшыларын тәртіптік жауаптылыққа тартады;
53) ерекше көзге түскен білім беру қызметкерлерін көтермелейді және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен мемлекеттік және ведомстволық наградалармен, жергілікті атқарушы органның ерекшелік белгілерімен марапаттауға, құрметті атақтар беруге кандидатураларды ұсынады;

54) проведение ротации первых руководителей государственных организаций образования в соответствии с правилами проведения ротации первых руководителей государственных организаций образования;
55) осуществление в интересах местного государственного управления в области образования иные функции, возлагаемые законодательством Республики Казахстан, и не противоречащие им;
56) координация и мониторинг работ по внедрению цифровых технологий и решений в организациях образования;
57) координация и мониторинг работ по внедрению цифровых технологий и решений в организациях образования со всеми подведомственными организациями и нижестоящими органами городскими и районными отделами образования;
58) контроль качества и своевременного выполнения всех текущих ремонтных работ;
59) координирует и определяет приоритетные направления развития науки по области и организуют финансирование научных, научно-технических проектов и программ, реализуемых в регионе.
Глава 3. Статус, полномочия первого рукводителя Управления
16. Руководство Управлением осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Управление задач и осуществление им своих полномочий.
17. Первый руководитель Управления назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Первый руководитель Управления имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия первого руководителя Управления:
1) назначает и освобождает от должности заместителей руководителя Управления образования по согласованию с акимом области;
2) осуществляет руководство Управлением, его структурными подразделениями и подчиненными ему организациями;
3) издает приказы, инструкции, утверждает решения коллегии, которые обязательны к исполнению всеми подразделениями и организациями системы образования области;
4) вносит в установленном порядке на рассмотрение акима области проекты решений по вопросам, входящим в компетенцию областного управления образования;
5) в соответствии с утвержденной акимом области структурой, штатным расписанием аппарата, утверждает положения о его структурных подразделениях, должностные инструкции работников аппарата, регламент работы управления, а также смету расходов на содержание аппарата управления образования, областных казенных предприятий образования, тарификационные списки педагогических работников областных организаций образования на начало учебного года;

54) мемлекеттік білім беру ұйымдарының бірінші басшыларын ротациялауды жүргізу қағидаларына сәйкес мемлекеттік білім беру ұйымдарының бірінші басшыларын ротациялауды жүргізеді;
55) білім беру саласындағы жергілікті мемлекеттік басқару мүддесінде Қазақстан Республикасының заңнамасында жүктелетін және оларға қайшы келмейтін өзге де функцияларды жүзеге асырады;
56) білім беру ұйымдарында цифрлық технологиялар мен шешімдерді енгізу жұмыстарын үйлестіреді және мониторинг жүргізеді;
57) барлық ведомстволық бағынысты ұйымдармен және төмен тұрған органдармен (қалалық және аудандық білім бөлімдері) білім беру ұйымдарында цифрлық технологиялар мен шешімдерді енгізу жөніндегі жұмыстарды үйлестіреді және мониторинг жүргізеді;
58) барлық ағымдағы жөндеу жұмыстарының уақытылы орындалуын және сапасын қадағалайды;
59) облыс көлемінде ғылымды дамытудың басым бағыттарын айқындайды және өңірде іске асырылатын ғылыми, ғылыми-техникалық жобалар мен бағдарламаларды қаржыландыруды ұйымдастырады және үйлестіреді.
3-тарау. Басқарманың бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Басқарманы басқаруды бірінші басшы жүзеге асырады, ол Басқармаға жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруға дербес жауапты болады.
17. Басқарманың бірінші басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18. Басқарманың бірінші басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасарлары болады.
19. Басқарманың бірінші басшысының өкілеттіктері:
1) Басқарма басшысы орынбасарларын облыс әкімінің келісімімен тағайындайды және жұмыстан босатады.
2) Басқармаға, оның құрылымдық бөлімшелері мен бағынысындағы мекемелерге басшылық етеді.
3) білім жүйесіндегі мекемелер мен барлық бөлімшелер үшін орындалуы міндетті болып саналатын, басқарманың құзырына жататын бұйрықтар, нұсқаулар шығарады, алқа шешімін бекітеді;
4) белгіленген тәртіпке сәйкес білім басқармасының құзыретіне кіретін мәселелер бойынша шешімдердің жобаларын облыстық әкімдіктің қарауына ұсыныс енгізеді;
5) облыс әкімі бекіткен құрылым мен аппараттық штат кестесіне сәйкес оның құрылымдық бөлімшелері туралы ережені, аппарат қызметкерлерінің лауазымдық нұсқаулықтарын, басқарманың жұмыс регламентін, сондай-ақ білім басқармасының аппаратын, облыстық білім беру қазыналық кәсіпорындарды ұстауға шығындар сметасын, облыстық білім мекемелері педагогикалық қызметкерлерінің жаңа оқу жылына арналған тарификациялық тізімін бекітеді;

6) осуществляет реализацию государственной политики в сферах государственной службы, обеспечивает конкурсный отбор кадров по занятию вакантных государственных должностей, принятие присяги государственными служащими, организации аттестации;
7) несет ответственность по сделкам, заключенным сверх лимита;
8) принимает меры направленные на противодействие коррупции в Управлении и несет персональную ответственность за непринятие антикоррупционных мер.
Исполнение полномочий первого руководителя Управления в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
Глава 4. Имущество Управления
20. Управление может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Управления формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
21. Имущество, закрепленное за Управлением, относится к коммунальной собственности.
22. Управление не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение Управления
23. Реорганизация и упразднение Управления осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Перечень организаций, находящхся в ведении Управления:
1)Государственное учреждение "Отдел образования по Аксускому району Управления образования области Жетісу";
2)Государственное учреждение "Отдел образования по Алакольскому району Управления образования области Жетісу";
3)Государственное учреждение "Отдел образования по Ескельдинскому району Управления образования области Жетісу";
4)Государственное учреждение "Отдел образования по Караталскому району Управления образования области Жетісу";
5)Государственное учреждение "Отдел образования по Кербулакскому району Управления образования области Жетісу";
6)Государственное учреждение "Отдел образования по Коксускому району Управления образования области Жетісу";
7)Государственное учреждение "Отдел образования по Панфиловскому району Управления образования области Жетісу";
8)Государственное учреждение "Отдел образования по Сарканскому району Управления образования области Жетісу";
9)Государственное учреждение "Отдел образования по городу Талдыкорган Управления образования области Жетісу";

6) мемлекеттік бос лауазымдарға орналасу үшін кадрларды іріктеу конкурсының өткізілуін қамтамасыз етуді, мемлекеттік қызметшілердің ант қабылдауын, аттестациядан өтуін ұйымдастыруды жүзеге асырады;
7) лимиттен тыс жасалған келісімге жауапкершілікте болады;
8) басқармада жемқорлыққа қарсы бағытталған шараларды қабылдайды және жемқорлыққа қарсы шараларды қабылдамағаны үшін дербес жауапкершілікте болады.
Басқарманың бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
4-тарау. Басқарманың мүлкі
20. Басқармада заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болу мүмкін.
Басқарманың мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
21. Басқармаға бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
22. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Басқарма өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Басқарманы қайта ұйымдастыру және тарату
23. Басқарманы қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Басқарма қарамағындағы ұйымдардың тізбесі:
1)"Жетісу облысы білім басқармасының Ақсу ауданы бойынша білім бөлімі" мемлекеттік мекемесі;
2)"Жетісу облысы білім басқармасының Алакөл ауданы бойынша білім бөлімі" мемлекеттік мекемесі;
3)"Жетісу облысы білім басқармасының Ескелді ауданы бойынша білім бөлімі" мемлекеттік мекемесі;
4)"Жетісу облысы білім басқармасының Қаратал ауданы бойынша білім бөлімі" мемлекеттік мекемесі;
5)"Жетісу облысы білім басқармасының Кербұлақ ауданы бойынша білім бөлімі" мемлекеттік мекемесі;
6)"Жетісу облысы білім басқармасының Көксу ауданы бойынша білім бөлімі" мемлекеттік мекемесі;
7)"Жетісу облысы білім басқармасының Панфилов ауданы бойынша білім бөлімі" мемлекеттік мекемесі;
8)"Жетісу облысы білім басқармасының Сарқан ауданы бойынша білім бөлімі" мемлекеттік мекемесі;
9)"Жетісу облысы білім басқармасының Талдықорған қаласы бойынша білім бөлімі" мемлекеттік мекемесі;

10)Государственное учреждение "Отдел образования по городу Текели Управления образования области Жетісу";
11)Коммунальное государственное учреждение "Методический центр" государственного учреждения "Управление образования области Жетісу";
12)Областной учебно-методический центр по выявлению и поддержке одаренных детей и талантливой молодежи "Жетісу дарыны";
13)Коммунальное государственное учреждение "Научно-практический центр физической культуры, спорта, начальной военной подготовки и дополнительного образования" государственного учреждения "Управление образования области Жетісу";
14)Коммунальное государственное учреждение "Областной центр психологической поддержки" государственного учреждения "Управление образования области Жетісу";
15)Коммунальное государственное учреждение "Центр поддержки детей, нуждающихся в специальных социальных услугах "Айналайын" государственного учреждения "Управление образования области Жетісу";
16)Коммунальное государственное учреждение "Центр адаптации несовершеннолетних области Жетісу" государственного учреждения "Управление образования области Жетісу";
17)Коммунальное государственное учреждение "Областной детский оздоровительный лагерь" государственного учреждения "Управление образования области Жетісу";
18)Коммунальное государственное учреждение "Областная казахская школа – интернат имени Д.Ракишева" государственного учреждения "Управление образования области Жетісу";
19)Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Талдыкорганский колледж сервиса и технологий" государственного учреждения "Управление образования области Жетісу";
20)Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Талдыкорганский индустриальный колледж" государственного учреждения "Управление образования области Жетісу";
21)Государственное коммунальное казенное предприятие "Алакольский Многопрофильный колледж" государственного учреждения "Управление образования области Жетісу";
22)Государственное коммунальное казенное предприятие "Капальский профессиональный-технический колледж" государственного учреждения "Управления образования области Жетісу";
23)Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Сарканский многопрофильный колледж" государственного учреждения "Управление образования области Жетісу";
24)Государственное коммунальное казенное предприятие "Токжайлауский многопрофильный колледж" государственного учреждения "Управление образования области Жетісу";
25)Государственное коммунальное казенное предприятие "Бастобинский сервисно-технический колледж" государственного учреждения "Управление образования области Жетісу";

10)"Жетісу облысы білім басқармасының Текелі қаласы бойынша білім бөлімі" мемлекеттік мекемесі;
11)"Жетісу облысының білім баскармасы" мемлекеттік мекемесінің "Әдістемелік орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
12)"Жетісу дарыны" облыстық дарынды балалар мен талантты жастарды анықтау және қолдау оқу-әдістемелік орталығы;
13)"Жетісу облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Дене тәрбиесі, спорт, алғашқы әскери дайындығы және қосымша білім берудің ғылыми тәжірибелік орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
14)"Жетісу облысы білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Облыстық психологиялық қолдау орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
15)"Жетісу облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Айналайын" арнаулы әлеуметтік қызметтерге мұқтаж балаларды қолдау орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
16)"Жетісу облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Жетісу облысының кәмелетке толмағандарды бейімдеу орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
17)"Жетісу облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Облыстық балаларды сауықтыру лагері" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
18)"Жетісу облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Д.Рақышев атындағы облыстық қазақ мектеп-интернаты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
19)"Жетісу облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Талдықорған сервис және технология колледжі" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
20)"Жетісу облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Талдықорған индустриялық колледжі" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
21)"Жетісу облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Алакөл көпсалалы колледжі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
22)"Жетісу облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Қапал кәсіптік-техникалық колледжі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
23)"Жетісу облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Сарқан көпсалалы колледжі" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
24)"Жетісу облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Тоқжайлау көпсалалы колледжі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
25)"Жетісу облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Бастөбе сервистік-техникалық колледжі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;

26)Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Текелийский профессиональный колледж" государственного учреждения "Управление образования области Жетісу";
27)Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Жаркентский многопрофильный колледж" государственного учреждения "Управление образования области Жетісу";
28)Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Строительно-технический колледж Жетісу" государственного учреждения "Управление образования области Жетісу";
29)Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Аксуский агротехнический колледж" государственного учреждения "Управление образования области Жетісу";
30)Государственное коммунальное казенное предприятие "Коксуский политехнический колледж" государственного учреждения "Управление образования области Жетісу";
31)Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Жаркентский высший педагогический колледж" государственного учреждения "Управление образования области Жетісу";
32)Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Талдыкорганский высший политехнический колледж" государственного учреждения "Управление образования области Жетісу";
33)Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Талдыкорганский аграрно-технологический колледж" государственного учреждения "Управление образования области Жетісу";
34)Государственное коммунальное казенное предприятие "Талдыкорганский музыкальный колледж имени К.Байсеитова" государственного учреждения "Управление образования области Жетісу";
35)Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Коксуский сельскохозяйственный колледж" государственного учреждения "Управление образования области Жетісу";
36)Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Сарканский многопрофильный колледж" государственного учреждения "Управление образования области Жетісу";
37)Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Талдыкорганский высший медицинский колледж" государственного учреждения "Управления образования области Жетісу";
38)Государственное коммунальное казенное предприятие "Гуманитарный колледж города Уштобе" государственного учреждения "Управление образования области Жетісу";
39)Коммунальное государственное учреждение "Специализированный лицей №20 города Талдыкорган" государственного учреждения "Управление образования области Жетісу";

26)"Жетісу облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Текелі кәсіптік колледжі" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
27)"Жетісу облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Жаркент көпсалалы колледжі" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
28)"Жетісу облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Жетісу құрылыс-техникалық колледжі" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
29)"Жетісу облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Ақсу агротехникалық колледжі" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
30)"Жетісу облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Көксу политехникалық колледжі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
31)"Жетісу облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Жаркент жоғары педагогикалық колледжі" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорыны;
32)"Жетісу облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Талдықорған жоғары политехникалық колледжі" шаруашылық жургізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
33)"Жетісу облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Талдықорған аграрлық-технологиялық колледжі" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
34)"Жетісу облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Талдықорған қаласындағы Қ.Байсейітов атындағы саз колледжі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
35)"Жетісу облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Көксу ауылшаруашылық колледжі" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
36)"Жетісу облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Сарқан көпсалалы колледжі" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
37)"Жетісу облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің шаруашылық жүргізу құқығындағы "Талдықорған жоғары медициналық колледжі" мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
38)"Жетісу облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Үштөбе қаласының гуманитарлық колледжі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
39)"Жетісу облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Талдықорған қаласындағы №20 мамандандырылған лицейі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;

40)Коммунальное государственное учреждение "Специализированный лицей №24 имени Мухтара Арына города Талдыкорган" государственного учреждения "Управления образования области Жетісу";
41)Коммунальное государственное учреждение "Талдыкорганский специализированный лицей-интернат "БІЛІМ-ИННОВАЦИЯ" для одаренных детей" государственного учреждения "Управление образования Жетісу области";
42)Коммунальное государственное учреждение "Жыландинский специализированный лицей интернат для одаренных детей" государственного учреждения "Управление образования области Жетісу";
43)Коммунальное государственное учреждение "Кабинет психолого-педагогической коррекции №1" города Талдыкорган государственного учреждения "Управление образования области Жетісу";
44)Коммунальное государственное учреждение "Кабинет психолого-педагогической коррекции № 2" города Текели государственного учреждения "Управление образования области Жетісу";
45)Коммунальное государственное учреждение "Кабинет психолого-педагогической коррекции № 3" Каратальского района государственного учреждения "Управление образования области Жетісу";
46)Коммунальное государственное учреждение "Кабинет психолого-педагогической коррекции №4" Саркандского района государственного учреждения "Управление образования области Жетісу";
47)Коммунальное государственное учреждение "Кабинет психолого-педагогической коррекции №5" Алакольского района государственного учреждения "Управление образования области Жетісу";
48)Коммунальное государственное учреждение "Кабинет психолого-педагогической коррекции №6" Аксуского района государственного учреждения "Управление образования области Жетісу";
49)Коммунальное государственное учреждение "Кабинет психолого-педагогической коррекции №7" Панфиловского района" государственного учреждения "Управление образования области Жетісу";
50)Коммунальное государственное учреждение "Кабинет психолого-педагогической коррекции №8" Ескельдинского района государственного учреждения "Управление образования области Жетісу";
51)Коммунальное государственное учреждение "Кабинет психолого-педагогической коррекции №9" Кербулакского района государственного учреждения "Управление образования области Жетісу";
52)Коммунальное государственное учреждение "Кабинет психолого-педагогической коррекции №10" Коксуского района государственного учреждения "Управление образования области Жетісу";
53)Коммунальное государственное учреждение "Областная психолого-медико-педагогическая консультация №1 города Талдыкорган" государственного учреждения "Управление образования области Жетісу";

40)"Жетісу облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Талдықорған қаласындағы Мұхтар Арын атындағы №24 мамандандырылған лицейі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
41)"Жетісу облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Талдықорған дарынды балаларға арналған "БІЛІМ-ИННОВАЦИЯ" мамандандырылған лицей-интернаты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
42)"Жетісу облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Дарынды балаларға арналған Жыланды мамандандырылған лицей-интернаты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
43)"Жетісу облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің Талдықорған қаласының "№1 психологиялық-педагогикалық коррекциялық кабинеті" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
44)"Жетісу облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің Текелі қаласының "№2 психологиялық-педагогикалық коррекциялық кабинеті" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
45)"Жетісу облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің Қаратал ауданының "№3 психологиялық-педагогикалық коррекциялық кабинеті" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
46)"Жетісу облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің Сарқан ауданының "№4 психологиялық-педагогикалық коррекциялық кабинеті" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
47)"Жетісу облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің Алакөл ауданының "№5 психологиялық-педагогикалық коррекциялық кабинеті" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
48)"Жетісу облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің Ақсу ауданының "№6 психолого-педагогикалық коррекциялық кабинеті" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
49)"Жетісу облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің Панфилов ауданының "№7 психологиялық-педагогикалық коррекциялық кабинеті" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
50)"Жетісу облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің Ескелді ауданының "№8 психологиялық-педагогикалық коррекциялық кабинеті" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
51)"Жетісу облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің Кербұлақ ауданының "№9 психологиялық-педагогикалық коррекциялық кабинеті" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
52)"Жетісу облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің Көксу ауданының "№10 психологиялық-педагогикалық коррекциялық кабинеті" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
53)"Жетісу облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Талдықорған қаласының №1 облыстық психологиялық-медициналық-педагогтік консультациясы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;

54)Коммунальное государственное учреждение "Областная психолого-медико-педагогическая консультация №2 Коксуского района" государственного учреждения "Управление образования области Жетісу";
55)Коммунальное государственное учреждение "Областная психолого-медико-педагогическая консультация №3 города Жаркент" государственного учреждения "Управление образования области Жетісу";
56)Коммунальное государственное учреждение "Областная психолого-медико-педагогическая консультация №4 города Ушарал" государственного учреждения "Управление образования области Жетісу";
57)Коммунальное государственное учреждение "Областной специальный комплекс "детский сад-школа-интернат" №1 города Талдыкорган" государственного учреждения "Управление образования области Жетісу";
58)Коммунальное государственное учреждение "Областная специальная школа-интернат №2 города Талдыкорган" государственного учреждения "Управление образования области Жетісу";
59)Коммунальное государственное учреждение "Областная специальная школа-интернат №3 города Саркан" государственного учреждения "Управление образования области Жетісу";
60)Коммунальное государственное учреждение "Областная специальная школа интернат №4 города Жаркент "Управление образования области Жетісу".
Приложение 4 к постановлению акимата области Жетісу от "____"_________2025 года № _____
Положение государственного учреждения "Управление ветеринарии области Жетісу"
Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Управление ветеринарии области Жетісу" (далее - Управление) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере ветеринарии на территории области Жетісу.
2. Управление не имеет ведомств.
3. Управление осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Управление является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печать с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском языке, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Управление вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Управление имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

54)"Жетісу облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Көксу ауданының №2 облыстық психологиялық-медициналық-педагогтік консультациясы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
55)"Жетісу облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Жаркент қаласының №3 облыстық психологиялық-медициналық-педагогтік консультациясы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
56)"Жетісу облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Үшарал қаласының № 4 облыстық психологиялық-медициналық-педагогтік консультациясы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
57)"Жетісу облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Талдықорған қаласының облыстық №1 "балабақша-мектеп-интернат" арнайы кешені" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
58)"Жетісу облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Талдықорған қаласының облыстық №2 арнайы мектеп-интернаты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
59)"Жетісу облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Сарқан қаласының облыстық №3 арнайы мектеп-интернаты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
60)"Жетісу облысы білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "№4 арнайы мектеп- интернаты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
Жетісу облысы әкімдігінің 2025 жылғы "___" __________ № ___ қаулысына 4-қосымша
"Жетісу облысының ветеринария басқармасы" мемлекеттік мекемесінің Ережесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Жетісу облысының ветеринария басқармасы" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - Басқарма) Жетісу облысы аумағында ветеринария саласындағы басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Басқарманың ведомстволары жоқ.
3.Басқарма өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Басқарма мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрі және атауы қазақ тілінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. Басқарма азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. Басқармаға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.

7. Управление по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Управления и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности Управления утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: 040000, Республика Казахстан, области Жетісу, город Талдыкорган, улица Кабанбай батыра, № 26.
10. Настоящее положение является учредительным документом Управления.
11. Финансирование деятельности Управления осуществляется из местного бюджета, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Управлению запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Управления.
Если Управлению законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы, направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Задачи и полномочия Управления
13. Задачи:
1) защита животных от болезней и их лечение;
2) охрана здоровья населения от болезней, общих для животных и человека;
3) обеспечение ветеринарно-санитарной безопасности;
4) охрана территории области Жетісу от заноса и распространения заразных и экзотических болезней животных из других государств;
5) контроль за безопасностью и качеством ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок;
6) разработка и использование средств и методов диагностики, борьбы с болезнями животных и обеспечения ветеринарно-санитарной безопасности;
7) предупреждение и ликвидация загрязнения окружающей среды при осуществлении физическими и юридическими лицами деятельности в области ветеринарии;
8) развитие ветеринарной науки, подготовка и повышение квалификации специалистов в области ветеринарии, физических и юридических лиц, осуществляющих предпринимательскую деятельность в области ветеринарии;
14. Полномочия:
1) права:
запрашивать и получать от государственных органов, иных организаций, а также должностных лиц, граждан документы и сведения, необходимые для выполнения возложенных на него задач и функций;
принимает решения в пределах, возложенных на него задач и функций;
координирует работу и обеспечивает взаимодействие местных исполнительных органов районов, городов областного значения по вопросам, входящим в их компетенцию, в сфере ветеринарии;
создает по согласованию с заинтересованными органами межведомственные комиссии для реализаций функций, предусмотренных настоящим Положением и действующим законодательством;
проводит совещания и другие мероприятия по вопросам, входящим в компетенцию Управления в пределах своих полномочий;

7. Басқарма өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген
тәртіппен Басқарма басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. Басқарманың құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: 040000, Қазақстан Республикасы, Жетісу облысы, Талдықорған қаласы, Қабанбай батыр көшесі, № 26.
10. Осы ереже Басқарманың құрылтай құжаты болып табылады.
11. Басқарманың қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Басқармаға кәсіпкерлік субъектілерімен Басқарманың өкілеттіктері болып табылатын міндеттері орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер Басқармаға заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2-тарау. Басқарманың мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Мақсаттары:
1) жануарларды аурулардан қорғау және емдеу;
2) халықтың денсаулығын жануарлар мен адамға ортақ аурулардан қорғау;
3) ветеринариялық-санитариялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету;
4) Жетісу облысының аумағын басқа мемлекеттерден жануарлардың жұқпалы және экзотикалық ауруларының әкелiнуi мен таралуынан қорғау;
5) ветеринариялық препараттардың, жемшөп пен жемшөп аларының қауiпсiздiгi мен сапасын бақылау;
6) жануарлар аурулары диагностикасының, оларға қарсы күрестің және ветеринариялық-санитариялық қауіпсіздікті қамтамасыз етудің құралдары мен әдістерін әзірлеу және пайдалану;
7) жеке және заңды тұлғалардың ветеринария саласындағы қызметтi жүзеге асыруы кезiнде қоршаған ортаны ластауының алдын алу және оны жою;
8) ветеринария ғылымын дамыту, ветеринария саласындағы мамандарды, ветеринария саласындағы кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғаларды даярлау және олардың бiлiктiлiгiн арттыру.
14. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
мемлекеттік органдардан, өзге де ұйымдардан, сондай-ақ лауазымды тұлғалардан, азаматтардан оған жүктелген тапсырмалар мен функцияларды орындау үшін қажетті құжаттар мен мәліметтерді сұрату және алу;
өзіне жүктелген міндеттер мен функциялардың шегінде шешімдер қабылдайды;
аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарының құзыретіне кіретін ветеринария саласындағы мәселелер бойынша олардың жұмысын үйлестіреді және өзара әрекеттестігін қамтамасыз етеді;
осы Ережемен және қолданыстағы заңнамамен көзделген функцияларды іске асыру үшін мүдделі органдармен келісім бойынша ведомствоаралық комиссиялар құрады;
Басқарманың құзыретіне кіретін мәселелер бойынша өз өкілеттіктерінің шегінде кеңестерді және басқа да іс-шараларды өткізеді;

2) обязанности:
предоставляет необходимые материалы и информацию в пределах своей компетенции в рамках законодательства в случае официального запроса юридических и физических лиц;
исполняет поручения вышестоящих органов; разрабатывает проекты правовых актов и нормативно-правовых актов акима, акимата области Жетісу, входящие в компетенцию Управления;
представляет интересы Управления во всех компетентных, государственных, административных органах, учреждениях, организациях, а также судебных и правоохранительных органах;
осуществляет иные права и обязанности в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан.
15. Функции:
1) организация охраны здоровья населения от болезней, общих для животных и человека, совместно с уполномоченным государственным органом в области здравоохранения и осуществление взаимного обмена информацией;
2) реализация государственной политики в области ветеринарии;
3) принятие решений об установлении карантина или ограничительных мероприятий по представлению главного государственного ветеринарно-санитарного инспектора соответствующей территории в случае возникновения заразных болезней животных в двух и более районах, расположенных на территории области Жетісу;
4) принятие решений о снятии ограничительных мероприятий или карантина по представлению главного государственного ветеринарно-санитарного инспектора соответствующей территории после проведения комплекса ветеринарных мероприятий по ликвидации очагов заразных болезней животных, возникших в двух и более районах, расположенных на территории данной области;
5) лицензирование ветеринарно-санитарной экспертизы продукции и сырья животного происхождения в соответствии с законодательством Республики Казахстан о разрешениях и уведомлениях;
6) прием уведомлений от физических и юридических лиц о начале или прекращении осуществления предпринимательской деятельности в области ветеринарии, а также ведение государственного электронного реестра разрешений и уведомлений в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях";
7) организация строительства, реконструкции скотомогильников (биотермических ям) и обеспечение их содержания;
8) внесение в местный представительный орган области для утверждения правил содержания животных, правил содержания и выгула домашних животных, правил отлова, временного содержания и умерщвления;
9) организация и обеспечение предоставления заинтересованным лицам информации о проводимых ветеринарных мероприятиях;
10) организация государственных комиссий по приему в эксплуатацию объектов производства, осуществляющих выращивание животных, заготовку (убой), хранение, переработку и реализацию животных, продукции и сырья животного происхождения, а также организаций по производству, хранению и реализации ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок;

2) міндеттері:
заңды және жеке тұлғалардың ресми сұранымы болған жағдайда, өз құзыреті шегінде және заңнаманың шеңберінде қажетті материалдар мен ақпаратты ұсынады;
жоғарғы тұрған органдардың тапсырмаларын орындайды; басқарма құзыретіне кіретін Жетісу облысы әкімінің, әкімдігінің құқықтық және нормативтік-құқықтық актілерінің жобаларын әзірлейді;
Басқарма мүддесін барлық құзыретті, мемлекеттік, әкімшілік органдарда, мекемелерде, ұйымдарда, сондай-ақ сот және құқық қорғау органдарында білдіреді;
Қазақстан Республикасы заңдарының талаптарына сәйкес өзге құқықтарды және міндеттерді жүзеге асырады.
15. Функциялары:
1) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті мемлекеттік органмен бірлесе отырып, халық денсаулығын жануарлар мен адамға ортақ аурулардан қорғауды ұйымдастыру және өзара ақпарат алмасуды жүзеге асыру;
2) ветеринария саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;
3) Жетісу облысы аумағында орналасқан екі және одан көп ауданда жануарлардың жұқпалы аурулары пайда болған жағдайда, тиісті аумақтың бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторының ұсынуы бойынша карантинді немесе шектеу iс-шараларын белгілеу туралы шешімдер қабылдау;
4) осы облыстың аумағында орналасқан екі және одан көп ауданда пайда болған жануарлардың жұқпалы ауруларының ошақтарын жою жөнінде ветеринариялық іс-шаралар кешені жүргізілгеннен кейін тиісті аумақтың бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторының ұсынуы бойынша шектеу іс-шараларын немесе карантинді тоқтату туралы шешімдер қабылдау;
5) Қазақстан Республикасының рұқсаттар және хабарламалар туралы заңнамасына сәйкес жануарлардан алынатын өнім мен шикізатқа ветеринариялық-санитариялық сараптаманы лицензиялау;
6) "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жеке және заңды тұлғалардан ветеринария саласындағы кәсіпкерлік қызметті жүзеге асырудың басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарламалар қабылдау, сондай-ақ рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізілімін жүргізу;
7) мал қорымдарын (биотермиялық шұңқырларды) салуды, реконструкциялауды ұйымдастыру және оларды күтіп-ұстауды қамтамасыз ету;
8) облыстың жергілікті өкілді органына бекіту үшін жануарларды асырау қағидаларын, үй жануарларын ұстау және серуендету қағидаларын, жануарларды аулау, уақытша ұстау және жансыздандыру қағидаларын енгізу;
9) мүдделі тұлғаларға жүргізіліп жатқан ветеринариялық іс-шаралар туралы ақпарат беруді ұйымдастыру және қамтамасыз ету;
10) жануарлар өсіруді, жануарларды, жануарлардан алынатын өнім мен шикізатты дайындауды (союды), сақтауды, қайта өңдеуді және өткізуді жүзеге асыратын өндіріс объектілерін, сондай-ақ ветеринариялық препараттарды, жемшөпті және жемшөп қоспаларын өндіру, сақтау және өткізу жөніндегі ұйымдарды пайдалануға қабылдау жөніндегі мемлекеттік комиссияларды ұйымдастыру;

11) обезвреживание (обеззараживание) и переработка без изъятия животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека;
12) возмещение владельцам стоимости обезвреженных (обеззараженных) и переработанных без изъятия животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека;
13) организация санитарного убоя больных животных;
14) организация отлова, временного содержания и умерщвления животных (согласно Закону Республики Казахстан от 10 июля 2002 года N 339-II "О ветеринарии", Закону Республики Казахстан от 30 декабря 2021 года № 97-VII ЗРК "Об ответственном обращении животными");
15) вынесение решения о делении территории на зоны в порядке, установленном уполномоченным органом;
16) утверждение плана ветеринарных мероприятий по обеспечению ветеринарно-санитарной безопасности на территории соответствующей административно-территориальной единицы по согласованию с уполномоченным органом;
17) координация организации и проведения ветеринарных мероприятий по обеспечению ветеринарно-санитарной безопасности на территории соответствующей административно-территориальной единицы;
18) организация хранения, транспортировки (доставки) ветеринарных препаратов по профилактике особо опасных болезней животных, за исключением республиканского запаса ветеринарных препаратов;
19) осуществление государственного закупа услуг по транспортировке (доставке) изделий (средств) и атрибутов для проведения идентификации сельскохозяйственных животных;
20) определение потребности в изделиях (средствах) и атрибутах для проведения идентификации сельскохозяйственных животных и передача информации в процессинговый центр;
21) организация ведения базы данных по идентификации сельскохозяйственных животных;
22) проведение обследования эпизоотических очагов в случае их возникновения;
23) выдача акта эпизоотологического обследования;
24) свод, анализ ветеринарного учета и отчетности и их представление в уполномоченный орган;
25) осуществление государственного закупа ветеринарных препаратов по профилактике и диагностике энзоотических болезней животных, услуг по их профилактике и диагностике, организация хранения и транспортировки (доставки) ветеринарных препаратов, проведения ветеринарных мероприятий по профилактике и диагностике энзоотических болезней животных;

11) жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін жануарларды, жануарлардан алынатын өнім мен шикізатты алып қоймай залалсыздандыру (зарарсыздандыру) және қайта өңдеу;
12) жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін, алып қоймай залалсыздандырылған (зарарсыздандырылған) және қайта өңделген жануарлардың, жануарлардан алынатын өнім мен шикізаттың құнын иелеріне өтеу;
13) ауру жануарларды санитариялық союды ұйымдастыру;
14) жануарларды аулауды, уақытша ұстауды және жансыздандыруды ұйымдастыру ("Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 10 шілдедегі N 339-II Заңы, "Жануарларды жауапкершілікпен қарау туралы" Қазақстан Республикасының 2021 жылғы 30 желтоқсандағы № 97-VII ҚРЗ Заңына сәйкес);
15) уәкілетті орган белгілеген тәртіппен аумақты аймақтарға бөлу туралы шешім шығару;
16) уәкілетті органмен келісім бойынша тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында ветеринариялық-санитариялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі ветеринариялық іс-шаралар жоспарын бекіту;
17) тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында ветеринариялық-санитариялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі ветеринариялық іс-шаралар ұйымдастыруды және жүргізуді үйлестіру;
18) ветеринариялық препараттардың республикалық қорын қоспағанда, жануарлардың аса қауіпті ауруларының профилактикасына арналған ветеринариялық препараттарды сақтауды, оларды аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарына тасымалдауды (жеткізуді) ұйымдастыру;
19) ауыл шаруашылығы жануарларына бірдейлендіру жүргізуге арналған бұйымдарды (құралдарды) және атрибуттарды тасымалдау (жеткізу) жөніндегі көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру;
20) ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізуге арналған бұйымдарға (құралдарға) және атрибуттарға қажеттілікті айқындау және процессингтік орталыққа ақпарат беру;
21) ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқордың жүргізілуін ұйымдастыру;
22) эпизоотия ошақтары пайда болған жағдайда оларды зерттеп-қарауды жүргізу;
23) эпизоотологиялық зерттеп-қарау актісін беру;
24) ветеринариялық есепке алу мен есептілікті жинақтау, талдау және оларды уәкілетті органға ұсыну;
25) жануарлардың энзоотиялық ауруларының профилактикасы мен диагностикасына арналған ветеринариялық препараттарды, олардың профилактикасы мен диагностикасы жөніндегі қызметтерді мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру, ветеринариялық препараттарды сақтауды және тасымалдауды (жеткізуді), жануарлардың энзоотиялық ауруларының профилактикасы мен диагностикасы бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізуді ұйымдастыру;

26) обеспечение выполнения ветеринарных мероприятий по профилактике, отбору проб биологического материала и доставке их для диагностики особо опасных болезней животных по перечню, утвержденному уполномоченным органом, а также энзоотических и других болезней животных;
27) организация и проведение просветительской работы среди населения по вопросам ветеринарии;
28) организация проведения мероприятий по идентификации сельскохозяйственных животных;
29) участие в государственных комиссиях по приему в эксплуатацию объектов производства, осуществляющих выращивание животных, заготовку (убой), хранение, переработку и реализацию животных, продукции и сырья животного происхождения, а также организаций по производству, хранению и реализации ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок;
30) утверждение перечня энзоотических болезней животных, профилактика и диагностика которых осуществляются за счет бюджетных средств;
31) организация сбора и свод данных (сведений) о скотомогильниках (биотермических ямах) для включения их в реестр скотомогильников (биотермических ям);
32) осуществление в интересах местного государственного управления иных полномочий, возлагаемых на местные исполнительные органы законодательством Республики Казахстан.
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя Управления
16. Руководство Управлением осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Управления задач и осуществление им своих полномочий.
17. Первый руководитель Управления назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Первый руководитель Управления имеет заместителя, который назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия первого руководителя Управления:
1) определяет обязанности и полномочия руководителей структурных подразделений, сотрудников Управления;
2) назначает и освобождает от должности сотрудников Управления;
3) в соответствии с действующим законодательством назначает и освобождает от должности директоров и заместителей директоров государственных коммунальных предприятий, находящихся в ведении Управления;
4) в установленном законодательством порядке осуществляет поощрение и налагает дисциплинарные взыскания на сотрудников Управления, директоров и заместителей директоров государственных коммунальных предприятий, находящихся в ведении Управления;
5) в пределах своей компетенции издает приказы, дает указания, подписывает служебную документацию;

26) уәкілетті орган бекіткен тізбе бойынша жануарлардың аса қауіпті ауруларының, сондай-ақ жануарлардың энзоотиялық және басқа да ауруларының профилактикасы, биологиялық материал сынамаларын алу және оларды диагностикалау үшін жеткізу бойынша ветеринариялық іс-шаралардың орындалуын қамтамасыз ету;
27) ветеринария мәселелері бойынша халықтың арасында ағарту жұмыстарын ұйымдастыру және жүргізу;
28) ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөнiндегі іс-шаралар жүргізуді ұйымдастыру;
29) жануарлар өсіруді, жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты дайындауды (союды), сақтауды, қайта өңдеуді және өткізуді жүзеге асыратын өндіріс объектілерін, сондай-ақ ветеринариялық препараттарды, жемшөп пен жемшөп қоспаларын өндіру, сақтау және өткізу жөніндегі ұйымдарды пайдалануға қабылдайтын мемлекеттік комиссияларға қатысу;
30) профилактикасы мен диагностикасы бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын жануарлардың энзоотиялық ауруларының тізбесін бекіту;
31) мал қорымдарының (биотермиялық шұңқырлардың) тізіліміне енгізу үшін мал қорымдары (биотермиялық шұңқырлар) туралы деректерді (мәліметтерді) жинауды ұйымдастыру және жинақтау;
32) жергілікті мемлекеттік басқару мүддесінде Қазақстан Републикасының заңнамасымен жергілікті атқарушы органдарға жүктелетін өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыру.
3-тарау. Басқарманың бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Басқарманы басқаруды бірінші басшы жүзеге асырады, ол Басқармаға жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Басқарманың бірінші басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18. Басқарманың бірінші басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасары болады.
19. Басқарманың бірінші басшысының өкілеттіктері:
1) Басқарманың құрылымдық бөлімшелерінің басшыларының, қызметкерлерінің міндеттері мен өкілеттіліктерін анықтайды;
2) Басқарма қызметкерлерін тағайындайды және лауазымдарынан босатады;
3) қолданыстағы заңнамаға сәйкес Басқарманың қарамағындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорындарының директорлары мен директорлардың орынбасарларын тағайындайды және лауазымдарынан босатады;
4) белгіленген заңнамалық тәртіппен Басқарма қызметкерлеріне, Басқарманың қарамағындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорындарының директорлары мен директорлардың орынбасарларына ынталандыруды жүзеге асырады және тәртіптік жаза қолданады;
5) өз құзырының шегінде бұйрықтар шығарады, нұсқаулар береді, қызметтік құжаттарға қол қояды;

6) утверждает положения о структурных подразделениях Управления;
7) представляет Управление в государственных органах и иных организациях;
8) противодействует коррупции в Управлении с установлением за это персональной ответственности;
9) контролирует ход разработки нормативных правовых актов, проектов программ и других документов по вопросам, входящим в компетенцию Управления;
10) контролирует работу по подготовке отчетных материалов по вопросам, входящим в компетенцию Управления;
11) утверждает бюджетную программу;
12) в пределах своей компетенции обеспечивает исполнение требований законодательства Республики Казахстан о противодействии коррупции;
13) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочий первого руководителя Управления в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
Глава 4. Имущество Управления
20. Управление может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Управления формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
21. Имущество, закрепленное за Управлением, относится к коммунальной собственности.
22. Управление не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение Управления
23. Реорганизация и упразднение Управления осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Перечень организаций, находящихся в ведении Управления:
1)Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Ветеринарная станция Аксуского района с ветеринарными пунктами" государственного учреждения "Управление ветеринарии области Жетісу";
2)Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Ветеринарная станция Алакольского района с ветеринарными пунктами" государственного учреждения "Управление ветеринарии области Жетісу";
3)Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Ветеринарная станция Ескельдинского района с ветеринарными пунктами" государственного учреждения "Управление ветеринарии области Жетісу";
4)Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Ветеринарная станция Каратальского района с ветеринарными пунктами" государственного учреждения "Управление ветеринарии области Жетісу";

6) Басқарманың құрылымдық бөлімшелері туралы ережені бекітеді;
7) мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда Басқарманың атынан өкілдік етеді;
8) Басқармада сыбайлас жемқорлыққа қарсы әрекет етеді, сол үшін жеке жауапкершілікте болады;
9) Басқарманың құзыретіне кіретін мәселелер бойынша нормативтік құқықтық актілерді, бағдарламалардың жобаларын және басқа да құжаттардың орындалу барысын бақылайды;
10) Басқарманың құзыретіне кіретін мәселелер бойынша есептік материалдарды дайындау жөніндегі жұмыстарды бақылайды;
11) бюджеттік бағдарламаны бекітеді;
12) өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы заңнамасы талаптарының орындалуын қамтамасыз етеді;
13) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттілікті жүзеге асырады.
Басқарманың бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
4-тарау. Басқарманың мүлкі
20. Басқармада заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Басқарманың мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
21. Басқармаға бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
22. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Басқарма өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Басқарманы қайта ұйымдастыру және тарату
23. Басқарманы қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Басқарманың қарамағындағы ұйымдардың тізбесі:
1) "Жетісу облысының ветеринария басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Ветеринариялық пункттері бар Ақсу ауданының ветеринариялық станциясы" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
2) "Жетісу облысының ветеринария басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Ветеринариялық пункттері бар Алакөл ауданының ветеринариялық станциясы" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
3)"Жетісу облысының ветеринария басқармасы" мемлекеттік
мекемесінің "Ветеринариялық пункттері бар Ескелді ауданының ветеринариялық станциясы" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
4) "Жетісу облысының ветеринария басқармасы" мемлекеттік
мекемесінің "Ветеринариялық пункттері бар Қаратал ауданының ветеринариялық станциясы" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;

5)Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Ветеринарная станция Кербулакского района с ветеринарными пунктами" государственного учреждения "Управление ветеринарии области Жетісу";
6)Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Ветеринарная станция Коксуского района с ветеринарными пунктами" государственного учреждения "Управление ветеринарии области Жетісу";
7)Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Ветеринарная станция Панфиловского района с ветеринарными пунктами" государственного учреждения "Управление ветеринарии области Жетісу";
8)Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Ветеринарная станция Сарканского района с ветеринарными пунктами" государственного учреждения "Управление ветеринарии области Жетісу";
9)Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Ветеринарная станция города Талдыкорган с ветеринарными пунктами" государственного учреждения "Управление ветеринарии области Жетісу";
10)Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Ветеринарная станция города Текели ветеринарными пунктами" государственного учреждения "Управление ветеринарии области Жетісу".
Приложение 5 к постановлению акимата области Жетісу от "____"_________2025 года № _____
Положение государственного учреждения "Управление физической культуры и спорта области Жетісу"
Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Управление физической культуры и спорта области Жетісу" (далее - Управление) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере физической культуры и спорта на территории области Жетісу.
2. Управление не имеет ведомств.
3 Управление осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Управление является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печать с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Управление вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.

5) "Жетісу облысының ветеринария басқармасы" мемлекеттік
мекемесінің "Ветеринариялық пункттері бар Кербұлақ ауданының ветеринариялық станциясы" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
6) "Жетісу облысының ветеринария басқармасы" мемлекеттік
мекемесінің "Ветеринариялық пункттері бар Көксу ауданының ветеринариялық станциясы" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
7) "Жетісу облысының ветеринария басқармасы" мемлекеттік
мекемесінің "Ветеринариялық пункттері бар Панфилов ауданының ветеринариялық станциясы" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
8) "Жетісу облысының ветеринария басқармасы" мемлекеттік
мекемесінің "Ветеринариялық пункттері бар Сарқан ауданының ветеринариялық станциясы" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
9) "Жетісу облысының ветеринария басқармасы" мемлекеттік
мекемесінің Ветеринариялық пункттері бар Талдықорған қаласының ветеринариялық станциясы" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
10) "Жетісу облысының ветеринария басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Текелі қаласының ветеринариялық станциясы" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны.
Жетісу облысы әкімдігінің 2025 жылғы "___" __________ № ___ қаулысына 5-қосымша
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - Жетісу облысы әкімдігінің 11.07.2025 № 220 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Жетісу облысының дене шынықтыру және спорт басқармасы" мемлекеттік мекемесінің Ережесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Жетісу облысының дене шынықтыру және спорт басқармасы" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - Басқарма) Жетісу облысы аумағында дене шынықтыру және спорт саласындағы басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Басқарманың ведомстволары жоқ.
3. Басқарма өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Басқарма мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрі және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. Басқарма азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.

6. Управление имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Управление по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Управления и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности Управления утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: 040000, Республика Казахстан, область Жетісу, город Талдыкорган, улица Желтоксан, №222.
10. Настоящее положение является учредительным документом Управления.
11. Финансирование деятельности Управления осуществляется из местного бюджета, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Управлению запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Управления.
Если Управлению законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Задачи и полномочия Управления
13. Задачи:
1) поддержка и стимулирование физической культуры и спорта;
2) развитие национальных, технических и прикладных видов спорта;
3) содействие развитию всех видов спорта с учетом социальной и образовательной функций, а также специфики их структуры, основанной на принципе добровольной деятельности.
14. Полномочия:
1) права:
запрашивать и получать, в установленном законодательством порядке, необходимую в своей деятельности информацию от государственных органов и иных организаций;
заключать договора на закупку работ и услуг по проведению спортивных мероприятий и контролировать их выполнение в установленном законодательством порядке;
осуществлять иные права, предусмотренные действующим законодательством Республики Казахстан;
2) обязанности:
организовывать и проводить государственные закупки в установленном законодательством порядке;
осуществлять пользование имуществом, находящимся на праве оперативного управления;
в установленном законодательством порядке разрабатывать и вносить предложения в акимат области по содержанию спортсменов, входящих в состав сборных команд Республики Казахстан по различным видам спорта;
вносить предложения в акимат области по созданию, реорганизации, переименованию и ликвидации государственных учреждений и предприятий, находящихся в ведении Управления и утверждать их Уставов (положения), вносить в них изменений и дополнений;
осуществлять иные обязанности, предусмотренные действующим законодательством Республики Казахстан.

6. Басқармаға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. Басқарма өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Басқарма басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. Басқарманың құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: 040000, Қазақстан Республикасы, Жетісу облысы, Талдықорған қаласы, Желтоқсан көшесі, №222.
10. Осы ереже Басқарманың құрылтай құжаты болып табылады.
11. Басқарманың қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Басқармаға кәсіпкерлік субъектілерімен Басқарманың өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер Басқармаға заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2-тарау. Басқарманың мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Мақсаттары:
1) дене шынықтыру мен спортты қолдау және ынталандыру;
2) ұлттық, техникалық және қолданбалы спорт түрлерін дамыту;
3) әлеуметтік және білім беру функцияларын, сондай-ақ ерікті қызмет қағидатына негізделген олардың құрылымының ерекшелігін ескере отырып, спорттың барлық түрлерін дамытуға жәрдемдесу.
14. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
мемлекеттік органдардан және өзге де ұйымдардан заңнамада белгіленген тәртіппен өз қызметіне қажетті ақпаратты сұрату және алу;
спорттық шараларын өткізу бойынша жұмыстарды сатып алу шартын жасау және олардың заңнамада белгіленген тәртіппен орындалуын бақылау;
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген өзге де құқықтарды жүзеге асыру;
2) міндеттері:
заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік сатып алуды ұйымдастыру және өткізу;
жедел басқару құқығындағы мүліктерді пайдалануды жүзеге асыру;
әртүрлі спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларының құрамына кіретін спортшыларды ұстау бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен облыс әкімдігіне ұсыныстар әзірлеу және енгізу;
Басқарманың қарамағындағы мемлекеттік мекемелерді және кәсіпорындарды құру, қайта құру, қайта атау және тарату бойынша облыс әкімдігіне ұсыныстар енгізу және олардың Жарғыларын (ережелерін) бекіту, оларға өзгерістер мен толықтырулар енгізу;
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген өзге де міндеттерді жүзеге асыру.

15. Функции:
1) создает инфраструктуру для занятий спортом физических лиц, в том числе с учетом доступности для маломобильных групп населения, по месту жительства и в местах массового отдыха;
2) осуществляет государственный контроль за безопасной эксплуатацией спортивного оборудования, предназначенного для занятий массовым спортом;
3) проводит областные спортивные соревнования, в том числе среди спортсменов-ветеранов, совместно с республиканскими и (или) местными аккредитованными спортивными федерациями;
4) участвует в проведении республиканских и международных спортивных соревнований, в том числе среди спортсменов-ветеранов, проводимых уполномоченным органом в области физической культуры и спорта совместно с аккредитованными республиканскими спортивными федерациями;
5) обеспечивает подготовку областных, сборных команд по видам спорта и их выступления на республиканских и международных спортивных соревнованиях;
6) обеспечивает развитие массового спорта и национальных видов спорта на территории соответствующей административно-территориальной единицы;
7) координирует деятельность физкультурно-спортивных организаций на территории области;
8) создает детско-юношеские клубы физической подготовки, в том числе адаптивной физической культуры и спорта;
9) принимает меры по использованию во внеурочное и вечернее время спортивных сооружений организаций образования в целях обеспечения работы спортивных секций для населения и проведения спортивных мероприятий;
10) присваивает спортсменам спортивные разряды, лишает спортсменов спортивных разрядов: "кандидат в мастера спорта Республики Казахстан", спортсмен 1 разряда;
11) присваивает квалификационные категории, лишает квалификационных категорий: тренер высшего уровня квалификации первой категории, тренер-преподаватель высшего уровня квалификации первой категории, тренер среднего уровня квалификации первой категории, тренер-преподаватель среднего уровня квалификации первой категории, методист высшего уровня квалификации первой категории, методист среднего уровня квалификации первой категории, инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации первой категории, спортивный судья первой категории;

15. Функциялары:
1) жеке тұлғалардың спортпен айналысуы үшін, оның ішінде халықтың жүріп-тұруы шектеулі топтарына қолжетімді болуы ескеріле отырып, тұрғылықты жері бойынша және көпшілік демалатын орындарда инфрақұрылым жасайды;
1-1) бұқаралық спортпен айналысуға арналған спорттық жабдықтың қауіпсіз пайдаланылуына мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
2) аккредиттелген ұлттық және (немесе) жергілікті спорт федерацияларымен бірлесе отырып, облыстық спорттық жарыстарды өткізеді;
2-1) дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган аккредиттелген ұлттық спорт федерацияларымен бірлесе отырып өткізетін республикалық және халықаралық спорттық жарыстарды өткізуге қатысады;
3) спорт түрлері бойынша облыс командаларын даярлауды және олардың жоғары жетістіктер спорты бойынша республикалық және халықаралық спорттық жарыстарға қатысуын қамтамасыз етеді;
4) облыс аумағында бұқаралық спортты және ұлттық спорт түрлерiн дамытуды қамтамасыз етеді;
5) облыс аумағында дене шынықтыру-спорт ұйымдарының қызметiн үйлестiредi;
5-1) балалар-жасөспірімдердің дене шынықтыру даярлығы, оның ішінде бейімдік дене шынықтыру және спорт клубтарын құрады;
6) білім беру ұйымдарының спорт ғимараттарын сабақтан тыс және кешкі уақытта халық үшін спорт секцияларының жұмысын қамтамасыз ету және спорттық іс-шаралар өткізу мақсатында пайдалану жөнінде шаралар қолданады;
7) спортшыларға: "Қазақстан Республикасының спорт шеберлігіне кандидат", 1-разрядты спортшы спорттық разрядтарын береді, спортшыларды осындай спорттық разрядтардан айырады;
8) мынадай: бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi бірінші санатты жаттықтырушы, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi бірінші санатты жаттықтырушы-оқытушы, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi бірінші санатты жаттықтырушы, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi бірінші санатты жаттықтырушы-оқытушы, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi бірінші санатты әдіскер, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi бірінші санатты әдіскер, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегі бірінші санатты нұсқаушы-спортшы, бiрiншi санатты спорт төрешiсi біліктілік санаттарын береді, біліктілік санаттарынан айырады;
9) аккредиттелген жергілікті спорт федерацияларының ұсыныстары бойынша спорттық-бұқаралық iс-шаралардың бірыңғай өңірлік күнтiзбесін бекiтедi және оның iске асырылуын қамтамасыз етеді;
10) облыс аумағында спорттық іс-шараларды ұйымдастыруды және өткiзудi үйлестiредi;
11) облыс аумағында дене шынықтыру мен спортты дамыту жөніндегі ақпаратты жинауды, талдауды жүзеге асырады және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген нысанда және мерзімдерде дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкiлеттi органға ұсынады;

2)Коммунальное государственное учреждение "Детско-юношеская спортивная школа Алакольского района" государственного учреждения "Управление физической культуры и спорта области Жетісу";
3)Коммунальное государственное учреждение "Областная специализированная школа-интернат для одаренных в спорте детей в селе Лепсинск Алакольского района" государственного учереждения "Управление физической культуры и спорта области Жетісу";
4)Коммунальное государственное учреждение "Детско-юношеская спортивная школа Ескельдинского района" государственного учереждения "Управление физической культуры и спорта области Жетісу";
5)Коммунальное государственное учреждение "Детско-юношеская спортивная школа Каратальского района" государственного учреждения "Управление физической культуры и спорта области Жетісу";
6)Коммунальное государственное учреждение "Детско-юношеская спортивная школа Кербулакского района" государственного учреждения "Управление физической культуры и спорта области Жетісу";
7)Коммунальное государственное учреждение "Детско-юношеская спортивная школа Коксуского района" государственного учреждения "Управление физической культуры спорта области Жетісу";
8)Коммунальное государственное учреждение "Детско-юношеская спортивная школа №1 Панфиловского района" государственного учреждения "Управление физической культуры и спорта области Жетісу";
9)Коммунальное государственное учреждение "Детско-юношеская спортивная школа Сарканского района" государственного учреждения "Управления физической культуры и спорта области Жетісу";
10)Коммунальное государственное учреждение "Специализированная детско-юношеская школа олимпийского резерва города Текели" государственного учреждения "Управление физической культуры и спорта области Жетісу";
11)"Дирекция развития спорта и проведения спортивно-массовых мероприятий" государственного учреждения "Управление физической культуры и спорта области Жетісу";
12)Коммунальное государственное учреждение "Детско-юношеская спортивная школа "Өркен" города Талдыкорган" государственного учреждения "Управления физической культуры и спорта области Жетісу";
13)Коммунальное государственное учреждение "Специализированная детско-юношеская школа олимпийского резерва №1" государственного учреждения "Управления физической культуры и спорта области Жетісу";
14)Коммунальное государственное учреждение "Специализированная детско-юношеским школа олимпийского резерва единоборств области Жетісу" государственного учреждения "Управления физической культуры и спорта области Жетісу";
15)Коммунальное государственное учреждение "Областная специализированная детско-юношеская школа олимпийского резерва по велоспорту имени Андрея Кивилева г.Талдыкорган" государственного учреждения "Управления физической культуры и спорта области Жетісу";

2)"Жетісу облысының дене шынықтыру және спорт басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Алакөл ауданының балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
3)"Жетісу облысының дене шынықтыру және спорт басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Алакөл ауданының Лепсі ауылындағы спортта дарынды балаларға арналған облыстық мамандырыған мектеп интернаты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
4)"Жетісу облысының дене шынықтыру және спорт басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Ескелді ауданының балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
5)"Жетісу облысының дене шынықтыру және спорт басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Қаратал ауданының балалар мен жсөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
6)"Жетісу облысының дене шынықтыру және спорт басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Кербұлақ ауданының балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
7)"Жетісу облысының дене шынықтыру және спорт басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Көксу ауданының балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
8)"Жетісу облысының дене шынықтыру және спорт басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Панфилов ауданының №1 балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
9)"Жетісу облысының дене шынықтыру және спорт басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Сарқан ауданының балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
10)"Жетісу облысының дене шынықтыру және спорт басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Текелі қаласының олимпиадалық резервтегі мамандырылған балалар мен жасөспірімдер мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
11)"Жетісу облысының дене шынықтыру және спорт басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Спортты дамыту және бұқаралық-спорттық іс-шараларды өткізу дирекциясы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
12)"Жетісу облысының дене шынықтыру және спорт басқармасы" мемлекеттік мекемесі "Талдықорған қаласы "Өркен" балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
13)"Жетісу облысының дене шынықтыру және спорт басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "№1 олимпиадалық резервтегі мамандандырылған балалар мен жасөспірімдер мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
14)"Жетісу облысының дене шынықтыру және спорт басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Жетісу облысының олимпиадалық резервтегі мамандандырылған балалар мен жасөспірімдердің жекпе-жек түрлері бойынша мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
15)"Жетісу облысының дене шынықтыру және спорт басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Талдықорған қаласының Андрей Кивилев атындағы облыстық велоспорттан олимпиадалық резервінің мамандандырылған балалар мен жасөспірімдер мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;

16)Коммунальное государственное учреждение "Областная специализированная детско-юношеская спортивная школа по футболу" государственного учреждения "Управление физической культуры и спорта области Жетісу";
17)Коммунальное государственное учреждение "Специализированная детско-юношеская спортивная школа по настольным играм и спортивному туризму" государственного учреждения "Управления физической культуры и спорта";
18)Коммунальное государственное учреждение "Специализированная детско-юношеская спортивная школа по хоккею на траве" государственное учреждения "Управление физической культуры и спорта области Жетісу";
19)Коммунальное государственное учреждение "Центр спортивной подготовки для лиц с ограниченными физическими возможностями" государственное учреждения "Управление физической культуры и спорта области Жетісу";
20)Коммунальное государственное учреждение "Специализированная детско-юношеская спортивная школа №1" государственное учреждения "Управление физической культуры и спорта области Жетісу";
21)Коммунальное государственное учреждение "Специализированная детско-юношеская спортивная школа по регби" государственное учреждения "Управление физической культуры и спорта области Жетісу";
22)Коммунальное государственное учреждение "Специализированная детско-юношеская спортивная школа по национальным и конным видам спорта города Талдыкорган" государственного учреждения "Управление физической культуры и спорта области";
23)Государственное казенное коммунальное предприятие "Профессиональный регбийный клуб "Олимп" государственного учреждения "Управление физической культуры и спорта области Жетісу";
24)Коммунальное государственное учреждение "Центр подготовки олимпийского резерва области Жетісу" государственного учреждение "Управление физической культуры и спорта области Жетісу";
25)Коммунальное государственное учреждение "Областная специализированная школа-интернат-колледж олимпийского резерва в городе Талдыкорган имени Жаксылыка Ушкемпирова" государственного учреждение "Управление физической культуры и спорта области Жетісу";
26)Коммунальное государственное учреждение "Областная специализированная детско-юношеская спортивная школа по водным видам спорта "Центральный бассейн Талдыкорган" государственного учреждения "Управление физической культуры и спорта области Жетісу";
27)Государственное казенное коммунальное предприятие "Спортивный клуб "Жастар" государственного учреждения "Управление физической культуры и спорта области Жетісу";
28)Коммунальное государственное учреждение "Специализированная детско-юношеская спортивная школа олимпийского резерва по волейболу области Жетісу" государственного учреждения "Управление физической культуры и спорта области Жетісу";

16)"Жетісу облысының дене шынықтыру және спорт басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Облыстық футболдан мамандандырылған балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
17)"Жетісу облысының дене шынықтыру және спорт басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Үстел ойындары және спорттық туризмнен мамандандырылған балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
18)"Жетісу облысының дене шынықтыру және спорт басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Көгалдағы хоккейден мамандандырылған балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
19)"Жетісу облысының дене шынықтыру және спорт басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Дене мүмкіндіктері шектеулі тұлғаларға арналған спорттық даярлау орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
20)"Жетісу облысының дене шынықтыру және спорт басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "№1 мамандандырылған балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
21)"Жетісу облысының дене шынықтыру және спорт басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Регбиден мамандандырылған балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемелекеттік мекемесі;
22)"Жетісу облысының дене шынықтыру және спорт басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Талдықорған қаласының ұлттық және ат спорты түрлерінен мамандандырылған балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
23)"Жетісу облысының дене шынықтыру және спорт басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Олимп" кәсіпқой регби клубы" мемлекеттік қазыналық коммуналдық кәсіпорны;
24)"Жетісу облысының дене шынықтыру және спорт басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Жетісу облысының Олимпиадалық резервтер дайындау орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
25)"Жетісу облысының дене шынықтыру және спорт басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Ж.Үшкемпіров атындағы Талдықорған қаласындағы олимпиадалық резервтің облыстық мамандандырылған мектеп-интернат-колледжі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
26)"Жетісу облысының дене шынықтыру және спорт басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Талдықорған орталық бассейні" су спорты түрлері бойынша облыстық мамандандырылған балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
27)"Жетісу облысының дене шынықтыру және спорт басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Жастар" спорт сарайы" коммуналдық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны;
28)"Жетісу облысының дене шынықтыру және спорт басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Жетісу облысының волейбол бойынша олимпиада резервінің мамандандырылған балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;

29)Коммунальное государственное учреждение "Областная школа высшего спортивного мастерства по неолимпийским видам спорта" государственного учреждения "Управление физической культуры и спорта области Жетісу";
30)Коммунальное государственное учреждение "Специализированная детско-юношеская спортивная школа олимпийского резерва по боксу области Жетісу" государственного учреждения "Управление физической культуры и спорта области Жетісу";
31)Коммунальное государственное учреждение "Специализированная детско-юношеская спортивная школа олимпийского резерва по дзюдо области Жетісу" государственного учреждения "Управление физической культуры и спорта области Жетісу";
32)Государственное казенное коммунальное предприятие "Волейбольный клуб "Жетісу" государственного учреждения "Управление физической культуры и спорта области Жетісу";
33)Государственное казенное коммунальное предприятие "Спортивный клуб "Жетісу" по национальным видам спорта" государственного учреждения "Управление физической культуры и спорта области Жетісу";
34)Коммунальное государственное учреждение "Областная школа высшего спортивного мастерства по олимпийским видам спорта" государственного учреждения "Управление физической культуры и спорта области Жетісу";
35)Государственное казенное коммунальное предприятие "Хоккейный клуб "Жетісу" государственного учреждения "Управление физической культуры и спорта области Жетісу".
Приложение 6 к постановлению акимата области Жетісу от "____"_________2025 года № _____
Положение государственного учреждения "Управление здравоохранения области Жетісу"
Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Управление здравоохранения области Жетісу" (далее - Управление) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере систем здравоохранения и организации обеспечения населения области медицинским обслуживанием на территории области Жетісу.
2. Управление не имеет ведомств.
3 Управление осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Управление является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печать с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

29)"Жетісу облысының дене шынықтыру және спорт басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Олимпиадалық емес спорт түрлерінен облыстық жоғарғы спорт шеберлігі мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
30)"Жетісу облысының дене шынықтыру және спорт басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Жетісу облысының бокс бойынша олимпиада резервінің мамандандырылған балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
31)"Жетісу облысының дене шынықтыру және спорт басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Жетісу облысының дзюдо бойынша олимпиада резервінің мамандандырылған балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
32)"Жетісу облысының дене шынықтыру және спорт басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Жетісу" волейбол клубы" коммуналдық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны;
33)"Жетісу облысының дене шынықтыру және спорт басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Ұлттық спорт түрлерінен "Жетісу" спорт клубы" коммуналдық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны;
34)"Жетісу облысының дене шынықтыру және спорт басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Олимпиадалық спорт түрлерінен облыстық жоғарғы спорт шеберлігі мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
35)"Жетісу облысының дене шынықтыру және спорт басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Жетісу" спорт клубы" коммуналдық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.
Жетісу облысы әкімдігінің 2025 жылғы "___" __________ № ___ қаулысына 6-қосымша
Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда - Жетісу облысы әкімдігінің 11.07.2025 № 220 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Жетісу облысының денсаулық сақтау басқармасы" мемлекеттік мекемесінің Ережесі 1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Жетісу облысының денсаулық сақтау басқармасы" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - Басқарма) Жетісу облысы аумағында денсаулық сақтау жүйелері және облыс халқын медициналық қызмет көрсетумен қамтамасыз етуді ұйымдастыру саласындағы басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Басқарманың ведомстволары жоқ.
3. Басқарма өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Басқарма мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрі және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.

5. Управление вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Управление имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Управление по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Управления и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности Управления утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: 040000, Республика Казахстан, область Жетісу, город Талдыкорган, улица Гаухар Ана, №87.
10. Настоящее положение является учредительным документом Управления.
11. Финансирование деятельности Управления осуществляется из местного бюджета в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Управлению запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Управления.
Если Управлению законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Задачи и полномочия Управления
13. Задачи:
1) реализация государственной политики в области здравоохранения и обеспечение реализации региональных программ здравоохранения;
2) обеспечение исполнения законодательства Республики Казахстан в области здравоохранения;
3) обеспечение граждан медицинской помощью и лекарственными средствами, изделиями медицинского назначения в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи;
4) обеспечение соблюдения качества, стандартов и регламентов, при оказании медицинских услуг;
5) повышение эффективности управления системой здравоохранения;
6) обеспечение населения области Жетісу медицинскими услугами, перечень которых определен в законодательстве.
14. Полномочия:
1) права:
запрашивать и получать, в установленном законодательством порядке, необходимую в своей деятельности информацию от государственных органов и иных организаций;
осуществлять иные права, предусмотренные действующим законодательством Республики Казахстан;
2) обязанности:
организовывать и проводить государственные закупки в установленном законодательством порядке;
осуществлять пользование имуществом, находящимся на праве оперативного управления;
вносить предложения в акимат области по созданию, реорганизации, переименованию и ликвидации государственных учреждений и предприятий, находящихся в ведении Управления и утверждать их Уставов (положения), вносить в них изменений и дополнений;
осуществлять иные обязанности, предусмотренные действующим законодательством Республики Казахстан.

5. Басқарма азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. Басқармаға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. Басқарма өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Басқарма басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. Басқарманың құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: 040000, Қазақстан Республикасы, Жетісу облысы, Талдықорған қаласы, Гаухар Ана көшесі, № 87.
10. Осы ереже Басқарманың құрылтай құжаты болып табылады.
11. Басқарманың қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Басқармаға кәсіпкерлік субъектілерімен Басқарманың өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер Басқармаға заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2-тарау. Басқарманың мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Мақсаттары:
1) денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру және денсаулық сақтаудың өңірлік бағдарламаларын іске асыруды қамтамасыз ету;
2) Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласындағы заңнамасының орындалуын қамтамасыз ету;
3) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде азаматтарды медициналық көмекпен және дәрілік заттармен, медициналық мақсаттағы бұйымдармен қамтамасыз ету;
4) медициналық қызметтер көрсету кезінде сапаның, стандарттар мен регламенттердің сақталуын қамтамасыз ету;
5) денсаулық сақтау жүйесін басқарудың тиімділігін арттыру;
6) тізбесі заңнамада айқындалған Жетісу облысының халқын медициналық қызметтермен қамтамасыз ету.
14. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
мемлекеттік органдардан және өзге де ұйымдардан заңнамада белгіленген тәртіппен өз қызметіне қажетті ақпаратты сұрату және алу;
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген өзге де құқықтарды жүзеге асыру;
2) міндеттері:
заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік сатып алуды ұйымдастыру және өткізу;
жедел басқару құқығындағы мүлікті пайдалануды жүзеге асыру;
басқарманың қарамағындағы мемлекеттік мекемелерді және кәсіпорындарды құру, қайта құру, қайта атау және тарату бойынша облыс әкімдігіне ұсыныстар енгізу және олардың Жарғыларын (ережелерін) бекіту, оларға өзгерістер мен толықтырулар енгізу;
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген өзге де міндеттерді жүзеге асыру.

15. Функции:
1)организует и осуществляет мониторинг и контроль за деятельностью субъектов здравоохранения;
2)координирует и осуществляет контроль деятельности организаций здравоохранения по вопросам оказания медицинских услуг (помощи);
3)организует кадровое обеспечение государственных организаций здравоохранения;
4)организует проведение аттестации на профессиональную компетентность руководителей и специалистов подведомственных государственных организаций здравоохранения;
5)взаимодействует с общественными объединениями по вопросам государственного контроля в сфере оказания медицинских услуг (помощи);
6)обеспечивает оснащение государственных организаций здравоохранения, организует закуп изделий медицинского назначения и медицинской техники, оборудования, санитарного транспорта, а также услуг, на проведение капитального ремонта государственных организаций здравоохранения;
7)принимает меры по развитию сети организаций здравоохранения, их финансовому и материально-техническому обеспечению, в том числе по развитию государственной сети аптек и созданию аптечных складов;
8)обеспечивает создание и функционирование региональных электронных информационных ресурсов и информационных систем, информационно-коммуникационных сетей в области здравоохранения;
9)организует оказание населению квалифицированной и специализированной медицинской помощи, в том числе профилактику и лечение социально значимых заболеваний и заболеваний, представляющих опасность для окружающих;
10)обеспечивает население области Жетісу и кандасов медицинской помощью и лекарственными средствами, изделиями медицинского назначения в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, включая медицинские услуги по временной адаптации и детоксикации;
11)организует оказание бесплатной медицинской помощи, обеспечение лекарственными средствами и изделиями медицинского назначения при чрезвычайных ситуациях;
12)осуществляет выбор поставщика медицинских и фармацевтических услуг по оказанию гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и возмещение его затрат;
13)осуществляет закуп лекарственных средств, профилактических (иммунобиологических, диагностических, дезинфицирующих) препаратов в рамках оказания гарантированного объема бесплатной медицинской помощи в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан:
на амбулаторном уровне - в соответствии с перечнем, утвержденным уполномоченным органом,
на стационарном уровне - в пределах лекарственных формуляров;

15. Функциялары:
1)денсаулық сақтау субъектілерінің қызметіне мониторинг пен бақылауды ұйымдастырады және жүзеге асырады;
2)денсаулық сақтау ұйымдарының медициналық қызметтер (көмек) көрсету мәселелері жөніндегі қызметін үйлестіреді және бақылауды жүзеге асырады;
3)мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарын кадрлармен қамтамасыз етуді ұйымдастырады;
4)ведомстволық бағынысты мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарының басшылары мен мамандарының кәсіби құзыреттілегіне аттестаттау жүргізуді ұйымдастырады;
5)медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы мемлекеттік бақылау мәселелері бойынша қоғамдық бірлестіктермен өзара іс-қимыл жасайды;
6)мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарын жабдықтауды қамтамасыз етеді, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы, жабдықтарды, санитариялық көлікті, сондай-ақ мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарына күрделі жөндеу жүргізу қызметтерін сатып алуды ұйымдастырады;
7)денсаулық сақтау ұйымдарының желісін дамыту, оларды қаржылық және материалдық-техникалық қамтамасыз ету, оның ішінде мемлекеттік дәріханалар желісін дамыту және дәріхана қоймаларын құру жөнінде шаралар қабылдайды;
8)денсаулық сақтау саласындағы өңірлік электрондық ақпараттық ресурстар мен ақпараттық жүйелерді, ақпараттық-коммуникациялық желілерді құруды және олардың жұмыс істеуін қамтамасыз етеді;
9)халыққа білікті және мамандандырылған медициналық көмек көрсетуді, оның ішінде әлеуметтік мәні бар аурулардың және қоршаған адамдарға қауіп төндіретін аурулардың алдын алуды және емдеуді ұйымдастырады;
10)Жетісу облысының халқын және қандастарды тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде медициналық көмекпен және уақытша бейімдеу және детоксикация бойынша медициналық қызметтерді қоса алғанда, дәрілік заттармен, медициналық мақсаттағы бұйымдармен қамтамасыз етеді;
11)төтенше жағдайлар кезінде тегін медициналық көмек көрсетуді, дәрілік заттармен және медициналық мақсаттағы бұйымдармен қамтамасыз етуді ұйымдастырады;
12)тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін көрсету бойынша медициналық және фармацевтикалық қызметтерді жеткізушіні таңдауды және оның шығындарын өтеуді жүзеге асырады;
13)Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін көрсету шеңберінде дәрілік заттарды, профилактикалық (иммунды-биологиялық, диагностикалық, дезинфекциялық) препараттарды сатып алуды жүзеге асырады:
амбулаториялық деңгейде - уәкілетті орган бекіткен тізбеге сәйкес;
стационарлық деңгейде - дәрілік формулярлар шегінде;

14)организует и координирует деятельность по подготовке, повышению квалификации и переподготовке медицинских и фармацевтических кадров;
15)осуществляет ведомственные статистические наблюдения в области здравоохранения в пределах, соответствующей административно-территориальной единицы с соблюдением требований статистической методологии;
16)осуществляет контроль за использованием и сохранностью имущества в организациях здравоохранения области Жетісу;
17)реализует исполнение законодательства Республики Казахстан о государственной службе в Управлении в пределах своей компетенции, с целью формирования целостной системы управления персоналом;
18)устанавливает и развивает связи с общественностью через средства массовой информации;
19)реализует в пределах своей компетенции государственную политику в области государственно-частного партнерства;
20)реализует в пределах своей компетенции государственную политику в области гражданской защиты, государственных секретов, мобилизационной подготовки и мобилизации, противодействия терроризму;
21)обеспечивает стабильность в деятельности государственных организаций здравоохранения, финансируемых из местного бюджета и использование бюджетных средств для гарантированного объема бесплатной медицинской помощи;
22)принимает меры по повышению качества медицинских услуг;
23)обеспечивает реализацию мер по развитию добровольного безвозмездного донорства крови и ее компонентов;
24)организует проведение профилактических прививок населению;
25)осуществляет координацию и мониторинг деятельности по вопросам корпоративного управления в государственных юридических лицах в области здравоохранения на соответствующих административно-территориальных единицах, за исключением организаций, подведомственных Управлению;
26)осуществляет деятельность по формированию, мониторингу реализации и оценке результатов государственного социального заказа в области охраны здоровья граждан для неправительственных организаций, в том числе для ключевых групп населения, за исключением организаций, подведомственных управлению;
27)принимает меры и организуют работу по обеспечению биологической безопасности;
28)обеспечивает меры по предотвращению биологических угроз и ликвидации их последствий в рамках оперативных штабов, создаваемых в соответствии с законодательством Республики Казахстан о гражданской защите, при чрезвычайных ситуациях местного масштаба;
29) осуществляет иные полномочия в отрасли здравоохранения в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
30) реализует государственную политику в области здравоохранения.

14)медицина және фармацевтика кадрларын даярлау, олардың біліктілігін жоғарылату және қайта даярлау жөніндегі қызметті ұйымдастырады және үйлестіреді;
15)статистикалық әдіснама талаптарын сақтай отырып, тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік шегінде денсаулық сақтау саласындағы ведомстволық статистикалық бақылауларды жүзеге асырады;
16)Жетісу облысының денсаулық сақтау ұйымдарында мүліктің пайдаланылуын және сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
17)персоналды басқарудың біртұтас жүйесін қалыптастыру мақсатында өз құзыреті шегінде Басқармада Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет туралы заңнамасының орындалуын іске асырады;
18)бұқаралық ақпарат құралдары арқылы қоғаммен байланыс орнатады және дамытады;
19)өз құзыреті шегінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік саласындағы мемлекеттік саясатты іске асырады;
20)өз құзыреті шегінде азаматтық қорғау, мемлекеттік құпиялар, жұмылдыру дайындығы және жұмылдыру, терроризмге қарсы іс-қимыл саласындағы мемлекеттік саясатты іске асырады;
21)жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдары қызметінің тұрақтылығын және бюджет қаражатын тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі үшін пайдалануды қамтамасыз етеді;
22)медициналық қызметтердің сапасын жоғарылату бойынша шаралар қабылдайды;
23)қан мен оның компоненттерінің ерікті өтеусіз донорлығын дамыту жөніндегі шаралардың іске асырылуын қамтамасыз етеді;
24)халыққа профилактикалық екпелер жүргізуді ұйымдастырады;
25)Басқармаға ведомстволық бағынысты ұйымдарды қоспағанда, тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктерде денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік заңды тұлғалардағы корпоративтік басқару мәселелері жөніндегі қызметті үйлестіруді және мониторингтеуді жүзеге асырады;
26)Басқармаға ведомстволық бағынысты ұйымдарды қоспағанда, үкіметтік емес ұйымдар үшін, оның ішінде халықтың негізгі топтары үшін азаматтардың денсаулығын сақтау саласында мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты қалыптастыру, оның іске асырылуын мониторингтеу және нәтижелерін бағалау жөніндегі қызметті жүзеге асырады;
27)биологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі шараларды қабылдайды және жұмысты ұйымдастырады;
28)жергілікті ауқымдағы төтенше жағдайлар кезінде Қазақстан Республикасының азаматтық қорғау туралы заңнамасына сәйкес құрылатын жедел штабтар шеңберінде биологиялық қатерлерді болғызбау және олардың салдарын жою жөніндегі шараларды қамтамасыз етеді;
29)жеткен нәтижелерге (KPI) байланысты басшылардың қызметін ұйымдастыру;
30)шаруашылық жүргізу құқығындағы коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындардың басшыларына, олардың орынбасарларына, бас (аға) бухгалтеріне лауазымдық жалақы мөлшерін, сыйақы беру және басқа да ынталандыру жүйесін айқындау;
31)Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес денсаулық сақтау саласындағы өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады;
32)денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асырады.

3)государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Ескельдинская центральная районная больница";
4)государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Каратальская центральная районная больница";
5)государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Кербулакская центральная районная больница";
6)государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Коксуская центральная районная больница";
7)коммунальное государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Панфиловская многопрофильная межрайонная больница";
8)государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Сарканская центральная районная больница";
9)государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Текелийская городская больница";
10)государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Областная больница г. Талдыкорган";
11)государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Многопрофильная областная детская больница";
12)государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Областной перинатальный центр";
13)государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Областной кардиологический центр";
14)государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Областная многопрофильная клиника";
15)государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Центр фтизиопульмонологии области Жетісу";
16)государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Областной центр психического здоровья";
17)государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Талдыкорганский кожно-венерологический диспансер";
18)государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Областной центр крови";
19)государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Талдыкорганская городская поликлиника";
20)государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Талдыкорганская городская поликлиника №2";
21)государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Талдыкорганская городская многопрофильная больница";
22)государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Областная станция скорой и неотложной медицинской помощи";
23)государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Областной центр по профилактике ВИЧ инфекции";
24)коммунальное государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Областной детский реабилитационный центр "Куншуак";

3)шаруашылық жүргізу құқығындағы "Ескелді аудандық орталық ауруханасы" мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
4)шаруашылық жүргізу құқығындағы "Қаратал аудандық орталық ауруханасы" мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
5)шаруашылық жүргізу құқығындағы "Кербұлақ аудандық орталық ауруханасы" мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
6)шаруашылық жүргізу құқығындағы "Көксу аудандық орталық ауруханасы" мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
7)шаруашылық жүргізу құқығындағы "Панфилов ауданаралық көпсалалы ауруханасы" коммуналдық мемлекеттік кәсіпорны;
8)шаруашылық жүргізу құқығындағы "Сарқан аудандық орталық ауруханасы" мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
9)шаруашылық жүргізу құқығындағы "Текелі қалалық ауруханасы" мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
10)шаруашылық жүргізу құқығындағы "Талдықорған қаласындағы облыстық аурухана" мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
11)шаруашылық жүргізу құқығындағы "Көпсалалы облыстық балалар ауруханасы" мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
12)шаруашылық жүргізу құқығындағы "Облыстық перинаталдық орталық" мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
13)шаруашылық жүргізу құқығындағы "Облыстық кардиологиялық орталығы" мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
14)шаруашылық жүргізу құқығындағы "Облыстық көпсалалы клиника" мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
15)шаруашылық жүргізу құқығындағы "Жетісу облысының фтизиопульманология орталығы" мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
16)шаруашылық жүргізу құқығындағы "Облыстық психикалық денсаулық орталығы" мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
17)шаруашылық жүргізу құқығындағы "Талдықорған тері-венерологиялық диспансері" мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
18)шаруашылық жүргізу құқығындағы "Облыстық қан орталығы" мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
19)шаруашылық жүргізу құқығындағы "Талдықорған қалалық емханасы" мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
20)шаруашылық жүргізу құқығындағы "№2 Талдықорған қалалық емханасы" мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
21) "Талдықорған қалалық көпсалалы ауруханасы" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
22)шаруашылық жүргізу құқығындағы "Облыстық жедел және шұғыл медициналық жәрдем көрсету станциясы" мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
23)шаруашылық жүргізу құқығындағы "Облыстық АИТВ-ның алдын алу орталығы" мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
24)шаруашылық жүргізу құқығындағы "Күншуақ" облыстық балаларды оңалу орталығы" коммуналдық мемлекеттік кәсіпорны;

25)коммунальное государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Областная инфекционная больница";
26)коммунальное государственное учреждение "Областной специализированный дом ребенка";
27)коммунальное государственное учреждение "База специального медицинского снабжения";
28)коммунальное государственное учреждение "Областной врачебно-физкультурный диспансер".
Приложение 7 к постановлению акимата области Жетісу от "____"_________2025 года № _____
Положение государственного учреждения "Управление по делам религий области Жетісу"
Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Управление по делам религий области Жетісу" (далее - Управление) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере религиозной деятельности на территории области Жетісу.
2. Управление не имеет ведомств.
3. Управление осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Управление является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печать с изображением Государственнго Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском языке, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Управление вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Управление имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Управление по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Управления и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности Управления утверждается в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: 040000, Республика Казахстан, область Жетісу, город Талдыкорган, мкр. "Каратал", 36Б.
10. Настоящее положение является учредительным документом Управления.
11. Финансирование деятельности Управления осуществляется из местного бюджета в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Управлению запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Управления.
Если Управлению законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.

25)шаруашылық жүргізу құқығындағы "Облыстық жұқпалы аурулар ауруханасы" коммуналдық мемлекеттік кәсіпорны;
26)шаруашылық жүргізу құқығындағы "Талдықорған жоғары медициналық колледжі" мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
27)"Облыстық мамандандырылған балалар үйі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
28)"Арнайы медициналық жабдықтау базасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
29)"Облыстық дәрігерлік-дене тәрбиесі диспансері" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
Жетісу облысы әкімдігінің 2025 жылғы "___" __________ № ___ қаулысына 7-қосымша
"Жетісу облысының дін істері басқармасы" мемлекеттік мекемесінің Ережесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Жетісу облысының дін істері басқармасы" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - Басқарма) Жетісу облысы аумағындағы діни қызмет саласындағы басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Басқарманың ведомстволары жоқ.
3. Басқарма өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ, осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Басқарма мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрі және атауы қазақ тілінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. Басқарма азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. Басқармаға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. Басқарма өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Басқарма басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. Басқарманың құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: 040000, Қазақстан Республикасы, Жетісу облысы, Талдықорған қаласы, "Қаратал" ш/а, 36Б.
10. Осы ереже Басқарманың құрылтай құжаты болып табылады.
11. Басқарманың қызметiн каржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Басқармаға кәсіпкерлік субъектілерімен Басқарманың өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер Басқармаға заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.

Глава 2. Задачи и полномочия Управления
13. Задачи:
1) реализация функций в сфере религиозной деятельности;
2) проведение разъяснительной работы на местном уровне, осуществление изучения деятельности религиозных объединений и миссионеров.
14. Полномочия:
1) права:
Управление для реализации возложенных на него задач и осуществления своих функций имеет право в установленном законодательством порядке:
запрашивать и получать от государственных органов, организаций, их должностных лиц необходимую информацию и материалы;
вносить предложения по разработке нормативных правовых актов в сфере создания и деятельности религиозных объединений, а также обеспечения прав граждан на свободу вероисповедания;
взаимодействовать с правоохранительными и иными государственными органами по вопросам, относящимся к его компетенции;
проводить совещания, семинары, конференции по вопросам, входящим в его компетенцию;
осуществлять иные права, предусмотренные действующим законодательством;
2) обязанности:
принимать законные и обоснованные решения;
обеспечивать контроль за исполнением принятых решений;
рассматривать обращения, направленные в Управление физическими и юридическами лицами, контролировать их исполнение, в случаях и порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, предоставлять на них ответы;
организовывать прием физических лиц и представителей юридических лиц;
реализовывать иные обязанности, предусмотренные действующим законодательством.
15. Функции:
1) изучает и анализирует религиозную ситуацию в области Жетісу;
2) проводит изучение и анализ деятельности религиозных объединений, миссионеров, духовных (религиозных) организаций образования, действующих в регионе;
3) вносит в уполномоченный орган предложения по совершенствованию законодательства Республики Казахстан о религиозной деятельности и религиозных объединениях;
4) реализует государственную политику в области религиозной деятельности;
5) вносит предложения в правоохранительные органы по запрещению деятельности физических и юридических лиц, нарушающих законодательство Республики Казахстан о религиозной деятельности и религиозных объединениях;
6) рассматривает обращения физических и юридических лиц, касающиеся нарушений законодательства Республики Казахстан о религиозной деятельности и религиозных объединениях;
7) проводит разъяснительную работу на местном уровне по вопросам, относящимся к его компетенции;
8) согласовывает расположение специальных стационарных помещений для распространения религиозной литературы и иных информационных материалов религиозного содержания, предметов религиозного назначения, а также рассматривает уведомления о проведении религиозных мероприятий за пределами культовых зданий (сооружений), поданные религиозными объединениями;

2-тарау. Басқарманың мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Мақсаттары:
1) діни қызмет саласындағы функцияларды іске асыру;
2) жергілікті деңгейде түсіндірме жұмыстарын жүргізу, діни бірлестіктердің және миссионерлердің қызметін зерделеу болып табылады.
14. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
Басқарма өзіне жүктелген міндеттерді және өзінің функцияларын жүзеге асыру үшін заңнамада бекітілген тәртіппен:
мемлекеттік органдардан, ұйымдардан, олардың лауазымды тұлғаларынан қажетті ақпараттар мен материалдарды сұрауға және алуға;
діни бірлестіктерді құру және олардың қызметі, сондай-ақ, азаматтардың діни сенім бостандығына құқықтарын қамтамасыз ету саласындағы нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу бойынша ұсыныстар енгізуге;
өз құзыретіне жататын мәселелер бойынша құқық қорғау және өзге де мемлекеттік органдармен өзара іс-қимыл жасауға;
өз құзыретіне кіретін мәселелер бойынша кеңестер, семинарлар, конференциялар өткізуге;
қолданыстағы заңнамада қарастырылған өзге де құқықтарды атқаруға құқылы;
2) міндеттері:
заңды және негізделген шешімдер қабылдауға;
қабылданған шешімдердің орындалуын бақылауды қамтамасыз етуге;
жеке және заңды тұлғалардың Басқармаға жолданған өтініштерін қарауға, олардың орындалуын бақылауға, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда және тәртіппен оларға жауаптар беруге;
жеке тұлғаларды және заңды тұлғалардың өкілдерін қабылдауды ұйымдастыруға;
қолданыстағы заңнамада қарастырылған өзге де міндеттерді іске асыруға міндетті.
15. Функциялары:
1) Жетісу облысындағы діни ахуалды зерделеп, оған талдау жүргізеді;
2) өңірде жұмыс істеп тұрған дiни бiрлестiктердiң, миссионерлердiң, рухани (діни) білім беру ұйымдарының қызметiн зерделеуді және талдауды жүргiзедi;
3) уәкiлеттi органға Қазақстан Республикасының дiни қызмет және діни бірлестіктер туралы заңнамасын жетiлдiру жөнінде ұсыныстар енгiзедi;
4) діни қызмет саласындағы мемлекеттік саясатты іске асырады;
5) құқық қорғау органдарына Қазақстан Республикасының діни қызмет және дiни бiрлестiктер туралы заңнамасын бұзатын жеке және заңды тұлғалардың қызметiне тыйым салу жөнiнде ұсыныстар енгiзедi;
6) Қазақстан Республикасының дiни қызмет және діни бірлестіктер туралы заңнамасын бұзушылықтарға қатысты жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарайды;
7) өз құзыретіне жататын мәселелер бойынша жергілікті деңгейде түсiндiру жұмыстарын жүргiзедi;
8) діни әдебиетті және діни мазмұндағы өзге де ақпараттық материалдарды, діни мақсаттағы заттарды тарату үшін арнайы тұрақты үй-жайлардың орналастырылуын келіседі, сондай-ақ ғибадат үйлерінен (ғимараттарынан) тыс жерлерде діни іс-шаралар өткізу туралы діни бірлестіктер берген хабарламаларды қарайды;

9) согласовывает с уполномоченным органом в сфере архитектуры и градостроительства решения о строительстве культовых зданий (сооружений), определении их месторасположения, а также перепрофилировании (изменении функционального назначения) зданий (сооружений) в культовые здания (сооружения);
10) обеспечивает проведение проверки списков граждан-инициаторов создания религиозных объединений;
11) проводит регистрацию лиц, осуществляющих миссионерскую деятельность;
12) осуществляет взаимодействие с общественными объединениями, изучение деятельности созданных на соответствующих территориях религиозных объединений и миссионеров, создает базу данных о них, осуществляет информационно-пропагандистские мероприятия на региональном уровне по вопросам, относящимся к его компетенции, проводит изучение и анализ религиозной обстановки в регионе;
13) осуществляет профилактику терроризма и религиозного экстремизма в пределах своей компетенции;
14) применяет меры административного воздействия, установленные Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" к нарушителям законодательства Республики Казахстан о религиозной деятельности и религиозных объединениях;
15) осуществляет в интересах местного государственного управления иные полномочия, возлагаемые на местные исполнительные органы законодательством Республики Казахстан.
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя Управления
16. Руководство Управлением осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Управление задач и осуществление им своих полномочий.
17. Первый руководитель Управления назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Первый руководитель Управления не имеет заместителей.
19. Полномочия первого руководителя Управления:
1) в процессе реализации своих полномочий отчитывается акиму области и курирующему заместителю акима области;
2) представляет интересы Управления в государственных органах и иных организациях в пределах своей компетенции;
3) в соответствии с законодательством назначает на должность и освобождает от должности работников Управления, регулирует вопросы трудовых отношений отнесеные к его компетенции;
4) обеспечивает разработку стратегических и программных документов;
5) в установленном законодательством порядке налагает дисциплинарные взыскания и применяет меры поощрения к сотрудникам Управления;
6) подписывает приказы;
7) действует без доверенности от имени Управления;

9) сәулет және қала құрылысы саласындағы уәкілетті органмен ғибадат үйлерін (ғимараттарын) салу, олардың орналасқан жерін айқындау, сондай-ақ үйлерді (ғимараттарды) ғибадат үйлеріне (ғимараттарына) қайта бейіндеу (функционалдық мақсатын өзгерту) туралы шешімдерді келіседі;
10) діни бірлестіктерді құруға бастамашы азаматтардың тізімдеріне тексеру жүргізуді қамтамасыз етедi;
11) миссионерлiк қызметті жүзеге асыратын адамдарды тіркеуді жүргізеді;
12) қоғамдық бiрлестiктермен өзара iс-қимылды жүзеге асырады, тиiстi аумақтарда құрылған діни бірлестіктердің және миссионерлердің қызметiн зерделеудi жүзеге асырады, олар туралы деректер қорын жасайды, өз құзыретiне жататын мәселелер бойынша өңiрлiк деңгейде ақпараттық-насихат iс-шараларын жүзеге асырады, өңiрдегi дiни ахуалға зерделеу мен талдау жүргізедi;
13) өз құзыреттері шегінде терроризм мен діни экстремизм профилактикасын жүзеге асырады;
14) Қазақстан Республикасының діни қызмет және діни бірлестіктер туралы заңнамасын бұзушыларға "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде белгіленген әкімшілік ықпал ету шараларын қолданады;
15) Жергілікті мемлекеттік басқару мүддесіне Қазақстан Республикасының заңнамасымен жергілікті атқарушы органдарға жүктелетін өзге де өкілеттіліктерді жүзеге асырады.
3-тарау. Басқарманың бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Басқарманы басқаруды бірінші басшы жүзеге асырады, ол Басқармаға жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Басқарманың бірінші басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18. Басқарманың бірінші басшысының орынбасарлары жоқ.
19. Басқарманың бірінші басшысының өкілеттіктері:
1) өз өкілеттігін жүзеге асыру кезінде облыс әкімі мен жетекшілік ететін облыс әкімінің орынбасарына есеп береді;
2) өз құзыреті шегінде мемлекеттiк органдарда және өзге де ұйымдарда Басқарманың мүддесін бiлдiредi;
3) өз құзыретіне жататын еңбек қатынастары мәселелерін реттейді Басқарма қызметкерлерін заңнамаға сәйкес қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
4) стратегиялық және бағдарламалық құжаттардың әзірленуін қамтамасыз етеді;
5) Басқарма қызметкерлеріне заңнамада белгіленген тәртіппен тәртіптік жаза қолданады және көтермелеу шараларын қабылдайды;
6) бұйрықтарға қол қояды;
7) Басқарма атынан сенімхатсыз әрекет етеді;

8) заключает договора;
9) выдает доверенности;
10) принимает регламент по вопросам организации своих полномочий и внутреннего распорядка;
11) несет персональную ответственность за организацию работы по противодействию коррупции;
12) организует, координирует и контролирует работу Управления;
13) исполняет поручения и акты акима и акимата области;
14) утверждает положения о структурных подразделениях Управления;
15) организует разработку проектов нормативных правовых актов в пределах компетенции;
16) обеспечивает соблюдение норм служебной этики;
17) утверждает график личного приема физических лиц и представителей юридических лиц;
18) представляет интересы Управления в суде, выступает истцом, ответчиком от имени Управления;
19) осуществляет иные полномочия, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочий первого руководителя Управления в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
Глава 4. Имущество Управления
20. Управление может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Управления формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
21. Имущество, закрепленное за Управлением, относится к коммунальной собственности.
22. Управление не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение Управления
23. Реорганизация и упразднение Управления осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Организация находящаяся в ведении Управления:
Коммунальное государственное учреждение "Центр исследования проблем и реабилитации в сфере религий" государственного учреждения "Управления по делам религий области Жетісу".
Приложение 8 к постановлению акимата области Жетісу от "____"_________2025 года № _____
Положение государственного учреждения "Управление земельных отношений области Жетісу"
Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Управление земельных отношений области Жетісу" (далее – Управление) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство по реализации государственной политики в области регулирования земельных отношений на территории области Жетісу.

8) шарттар жасасады;
9) сенімхаттар береді;
10) өз өкілеттіктерін ұйымдастыру және ішкі тәртіп мәселелері бойынша регламент қабылдайды;
11) сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жөніндегі жұмысты ұйымдастыруға дербес жауапты болады;
12) Басқарма жұмысын ұйымдастырады, үйлестіреді және бақылайды;
13) облыс әкімдігі мен әкімінің актiлерi мен тапсырмаларын орындайды;
14) Басқарманың құрылымдық бөлiмшелерi туралы ережелердi бекiтедi;
15) құзыретi шегiнде нормативтiк құқықтық актiлердiң жобаларын әзiрлеудi ұйымдастырады;
16) қызметтік этика нормаларының сақталуын қамтамасыз етеді;
17) жеке тұлғаларды және заңды тұлғалардың өкілдерін жеке қабылдау кестесін бекітеді;
18) сотта Басқарманың мүддесін білдіреді, Басқарма атынан талапкер, жауапкер ретінде әрекет етеді;
19) Қазақстан Республикасы заңнамасымен көзделген басқа да өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Басқарманың бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
4-тарау. Басқармасының мүлкі
20. Басқармада заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Басқарманың мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады..
21. Басқармаға бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
22. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Басқарма өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Басқарманы қайта ұйымдастыру және тарату
23. Басқарманы қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Басқарма қарамағындағы ұйым:
"Жетісу облысының дін істері басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Дін саласындағы мәселелерді зерттеу және оңалту орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
Жетісу облысы әкімдігінің 2025 жылғы "___" __________ № ___ қаулысына 8-қосымша
"Жетісу облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің Ережесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Жетісу облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Басқарма) Жетісу облысы аумағындағы жер қатынастарын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру бойынша басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттiк органы болып табылады.

2. Управление не имеет ведомств.
3. Управление осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Управление является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печать с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском языке, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Управление вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Управление имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Управление по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Управления и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности Управления утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: 040000, Республика Казахстан, область Жетісу, город Талдыкорган, улица Кабанбай батыра, №26.
10. Настоящее положение является учредительным документом Управления.
11. Финансирование деятельности Управления осуществляется из местного бюджета в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Управлению запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Управления.
Если Управлению законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Задачи и полномочия Управления
13. Задачи:
1) регулирование земельных отношений в целях обеспечения рационального использования и охраны земель, воспроизводства плодородия почв, прозрачности предоставления и изменения целевого назначения земельных участков, создания условий для равноправного развития всех форм хозяйствования, укрепления законности в области земельных отношений;
2) осуществление в интересах местного государственного управления иных задач, возлагаемых на местные исполнительные органы законодательством Республики Казахстан.
14. Полномочия:
1) права:
вносить на рассмотрение акимата области предложения по вопросам регулирования земельных отношений;
запрашивать и получать в установленном порядке от государственных органов, должностных лиц, иных организаций и граждан информацию по вопросам, связанным с исполнением задач, поставленных перед Управлением;
взаимодействовать с государственными органами, предприятиями и организациями по вопросам регулирования земельных отношений;
осуществлять иные права в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.

2. Басқарманың ведомстволары жоқ.
3. Басқарма өзінің қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Басқарма мемлекеттік мекеме ұйымдастырушылық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрі және атауы қазақ тілінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. Басқарма азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. Басқармаға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. Басқарма өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Басқарма басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. Басқарманың құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: 040000, Қазақстан Республикасы, Жетісу облысы, Талдықорған қаласы, Қабанбай батыр көшесі, № 26.
10. Осы ереже Басқарманың құрылтай құжаты болып табылады.
11. Басқарманың қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Басқармаға кәсіпкерлік субъектілерімен Басқарманың өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер Басқармаға заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2-тарау. Басқарманың мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Мақсаттары:
1) жердi ұтымды пайдалану мен қорғауды, топырақ құнарлылығын қалпына келтiрiп отыруды, жер учаскелерін табыстау және нысаналы мақсатын өзгертудің ашықтығын, шаруашылық жүргiзудiң барлық нысандарын тең құқықпен дамыту үшiн жағдайлар жасауды, жер қатынастары саласында заңдылықты нығайтуды қамтамасыз ету мақсатында жер қатынастарын реттеу;
2) жергілікті мемлекеттік басқарудың мүдделері үшін жергілікті атқарушы органдарға Қазақстан Республикасының заңнамасымен жүктелген өзге де міндеттерді жүзеге асыру.
14. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
жер қатынастарын реттеу мәселелері бойынша облыс әкімдігінің қарауына ұсыныстар енгізу;
Басқарманың алдына қойылған міндеттерді атқаруға байланысты мәселелер бойынша мемлекеттік органдардан, лауазымды тұлғалардан, өзге де ұйымдар мен азаматтардан белгіленген тәртіпте ақпаратты сұрату және алу;
жер қатынастарын реттеу мәселелері бойынша мемлекеттік органдар, кәсіпорындар мен ұйымдармен өзара іс-қимыл жасау;
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес өзге де құқықтарды жүзеге асыру.

2) обязанности:
представлять интересы Управления в государственных и судебных органах;
заключать договора, соглашения в пределах своей компетенции;
осуществлять иные обязанности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
15. Функции:
1) подготовка предложений и проектов решений местного исполнительного органа области по предоставлению земельных участков для целей недропользования (для проведения работ по добыче; по совмещенной разведке и добыче; по строительству и (или) эксплуатации подземных сооружений, не связанных с разведкой и (или) добычей), строительства (реконструкции) магистральных трубопроводов, объектов переработки нефти и газа, создания и расширения особо охраняемых природных территорий местного значения, а также по принудительному отчуждению земельных участков для государственных нужд при обнаружении и под разработку месторождений полезных ископаемых, для строительства (реконструкции) магистральных трубопроводов, создания и расширения особо охраняемых природных территорий местного значения;
2) подготовка предложений и проектов решений местного исполнительного органа области по предоставлению земельных участков государственным научно-исследовательским организациям и их опытным хозяйствам, а также государственным семеноводческим хозяйствам и племенным заводам;
3) подготовка предложений и проектов решений местного исполнительного органа области по предоставлению и изъятию земельных участков для нужд обороны и национальной безопасности;
4) подготовка предложений по резервированию земель;
5) определение делимости и неделимости земельных участков в пределах его компетенции;
6) организация проведения землеустройства и утверждение землеустроительных проектов по формированию земельных участков;
7) организация разработки проектов зонирования земель, проектов и схем по рациональному использованию земель области;
8) организация проведения земельных торгов (конкурсов, аукционов) в пределах его компетенции;
9) проведение экспертизы проектов и схем областного, городского, районного значения, затрагивающих вопросы использования и охраны земель;
10) заключение договоров купли-продажи и договоров аренды земельного участка и временного безвозмездного землепользования в пределах его компетенции и осуществление контроля за исполнением условий заключенных договоров;
11) составление баланса земель области на основании данных районов, городов областного значения;
12) подготовка предложений по выдаче разрешений местным исполнительным органом области на использование земельных участков для проведения изыскательских работ в соответствии со статьей 71 Земельного Кодекса;

2) міндеттері:
Басқарманың мүддесін мемлекеттік және сот органдарында білдіру;
өз құзыреті шегінде келісімшарттар, келісімдер жасау;
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес өзге де міндеттерді жүзеге асыру.
15. Функциялары:
1) облыстың жергiлiктi атқарушы органының жер қойнауын пайдалану мақсаттары (өндіру жөніндегі; бірлескен барлау және өндіру жөніндегі; барлаумен және (немесе) өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салу және (немесе) пайдалану жөніндегі жұмыстарды жүргізу үшін), магистральдық құбыржолдарды, мұнай және газ өңдеу объектiлерiн салу (реконструкциялау) үшін, сондай-ақ пайдалы қазбалардың кен орындары табылған кезде және оларды игеру үшін, магистральдық құбыржолдарды салу (реконструкциялау), жергiлiктi маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды құру және кеңейту үшін жер учаскелерiн мемлекет мұқтажына мәжбүрлеп иелiктен шығару жөнiндегi ұсыныстарын және шешiмдерiнiң жобаларын дайындау;
2) облыстың жергілікті атқарушы органының мемлекеттік ғылыми-зерттеу ұйымдары мен олардың тәжірибе шаруашылықтарына, сондай-ақ мемлекеттік тұқым өсіру шаруашылықтары мен асыл тұқымды мал зауыттарына жер учаскелерін беру жөніндегі ұсыныстары мен шешімдерінің жобаларын дайындау;
3) облыстың жергiлiктi атқарушы органының қорғаныс және ұлттық қауіпсіздік мұқтажы үшін жер учаскелерiн беру және алып қою жөнiндегi ұсыныстарын және шешiмдерiнiң жобаларын дайындау;
4) жерді резервте қалдыру жөніндегі ұсыныстарды дайындау;
5) өз құзыреті шегінде жер учаскелерінің бөлінетіндігі мен бөлінбейтіндігін айқындау;
6) жерге орналастыруды жүргізуді ұйымдастыру және жер учаскелерін қалыптастыру жөніндегі жерге орналастыру жобаларын бекіту;
7) облыстың жерді аймақтарға бөлу жобаларын, жерді ұтымды пайдалану жөніндегі жобалары мен схемаларын әзірлеуді ұйымдастыру;
8) өз құзыреті шегінде жер сауда-саттығын (конкурстар, аукциондар) жүргізуді ұйымдастыру;
9) жерді пайдалану мен қорғау мәселелерін қозғайтын, облыстық, қалалық, аудандық маңызы бар жобалар мен схемаларға сараптама жүргізу;
10) өз құзыреті шегінде жер учаскесін сатып алу-сату шарттары мен жалдау және жерді уақытша өтеусіз пайдалану шарттарын жасасу және жасалған шарттар талаптарының орындалуын бақылауды жүзеге асыру;
11) аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың деректері негізінде облыстың жер балансын жасау;
12) Жер кодексінің 71-бабына сәйкес облыстың жергілікті атқарушы органының іздестіру жұмыстарын жүргізу үшін жер учаскелерін пайдалануға рұқсат беруі жөнінде ұсыныстар дайындау;

12. Управлению запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Управления.
Если Управлению законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы, направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Задачи и полномочия Управления
13. Задачи:
1) создание условий для обеспечения потребностей экономики и населения в автомобильных перевозках и иных работах и услугах;
2) защита законных прав и интересов физических и юридических лиц, а также национальных интересов государства;
3) создание условий для конкурентоспособности отечественных перевозчиков на рынке международных автомобильных перевозок;
4) защита внутреннего рынка автомобильных перевозок;
5) дальнейшее развитие инфраструктуры автомобильного транспорта;
6) регулирование организационных и экономических основ государственного управления автомобильными дорогами, их строительства, эксплуатации и развития в интересах государства и пользователей автомобильными дорогами.
14. Полномочия:
1) права:
в пределах своей компетенции осуществляет владение, пользование и распоряжение имуществом, находящимся в коммунальной собственности акима области;
совместно с органами дорожной полиции и уполномоченным органом по чрезвычайным ситуациям имеют право: на ограничение или закрытие движения транспортных средств в экстремальных условиях (неблагоприятные погодно-климатические условия, стихийные бедствия, пожар, потеря несущей способности автомобильных дорог).
от своего имени вступает в гражданско-правовые отношения, заключает сделки, выступает стороной во всех судах Республики Казахстан;
осуществление в пределах области контроля, координации и иных специальных и разрешительных функций, предусмотренных законодательством в автодорожном и транспортном комплексах;
осуществление контроля за исполнением актов акимата области, касающихся автодорожного и транспортного комплексов;
участие в разработке решений и предложений по вопросам улучшения развития автодорожного и транспортного комплексов;
внесение предложений об отмене и изменении принятых ранее актов, препятствующих реализации социальных программ развития;
2) обязанности:
в пределах своей компетенции осуществление созыва совещаний, издавать обязательные для исполнения актов, проведение проверок исполнения в автодорожном и транспортном комплексах Законов Республики Казахстан, законодательных актов Президента и Правительства Республики Казахстан, нормативно-правовых актов, актов акимата области;
привлечение перевозчиков к выполнению работ, связанных с ликвидацией чрезвычайных ситуаций, с последующим возмещением материальных затрат и ущерба в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
запрашивает и получает в установленном законодательством порядке от государственных органов, организаций, их должностных лиц необходимую информацию и материалы;
имеет доступ в пределах области к объектам автодорожного и транспортного комплексов;
привлечение к работе специалистов других органов исполнительной власти области и ее регионов;
осуществлять иные права и обязанности, предусмотренные законодательствам, указами, нормативными актами и постановлениями Республики Казахстан.

12. Басқармаға кәсіпкерлік субъектілерімен Басқарманың өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер Басқармаға заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамаларында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2-тарау. Басқарманың мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Мақсаттары:
1) экономиканың және халықтың автомобильмен тасымалдауға және өзге де жұмыстар мен көрсетiлетiн қызметтерге деген қажеттілігін қамтамасыз ету үшiн жағдайлар жасау;
2) жеке және заңды тұлғалардың заңды құқықтары мен мүдделерiн, сондай-ақ мемлекеттiң ұлттық мүдделерiн қорғау;
3) халықаралық автомобильмен тасымалдау нарығында отандық тасымалдаушылардың бәсекеге қабiлеттiлiгi үшiн жағдайлар жасау;
4) автомобильмен тасымалдаудың iшкi нарығын қорғау;
5) автомобиль көлiгiнiң инфрақұрылымын одан әрi дамыту;
6) автомобиль жолдарын мемлекеттік басқарудың, оларды мемлекеттің және автомобиль жолдарын пайдаланушылардың мүдделерінде салудың, пайдаланудың және дамытудың құқықтық, ұйымдық және экономикалық негіздерін реттейді.
14. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
өз құзыреті шегінде облыс әкімінің коммуналдық меншігіндегі және өткізіп берген мүлікті иелену, пайдаланумен билік жүргізу;
жол полициясы органдарымен және төтенше жағдайлар жөнiндегi уәкiлеттi органмен бiрлесiп: қысылтаяң жағдайларда (қолайсыз ауа райы-климат жағдайлары, дүлей апаттары, өрт, автомобиль жолдарының көтеру қабiлетiнiң жойылуы) көлiк құралдарының жүрiсiн шектеуге немесе тоқтату;
өз атынан азаматтық-құқықтық қатынастарға түсу, мәміле жасау, Қазақстан Республикасының барлық соттарына басқарма атынан қатысу;
облыс шегінде автожол және көлік кешендерінде бақылау, үйлестіру және басқа да заңнамада ескерілген арнайы сондай-ақ рұқсат ету функцияларын жүзеге асыру;
автожол және көлік кешендеріне қатысты облыс әкімдігі актілерінің орындалуына бақылау жасау;
автожол және көлік кешендерін дамытуды жақсарту мәселелері бойынша ұсыныстар мен шешімдерді әзірлеуге қатысу;
әлеуметтік даму бағдарламаларының жүзеге асырылуына кедергі жасайтын, бұрын қабылданған актілерді өзгерту және күшін жою жөнінде ұсыныстар енгізу.
2) міндеттері:
өз құзыреті шегінде кеңестер шақыру, орындалуы міндетті актілер шығару, автомобиль жолдары және көлік кешендерінде Қазақстан Республикасы Заңдарының, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің заң актілерінің, нормативтік-құқықтық актілерінің, облыс әкімдігінің актілерінің орындалуын тексеру;
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен шығындарын кейіннен өтей отырып, тасымалдаушыларды төтенше жағдайларды жоюға байланысты жұмыстарды орындауға тарту;
мемлекеттік органдардан, мекемелерден, және солардың лауазымды тұлғаларынан заңдарда көрсетілген тәртіпте қажетті мәліметтер мен материалдарды сұрату және алу;
облыс шегіндегі автомобиль жолдары және көлік кешендері объектілеріне кіре алады;
облыстың және оның әрбір өңіріндегі басқа атқарушы билік органдарының мамандарын жұмысқа тартуға;
Қазақстан Республикасының қаулыларында және нормативтік актілерде жарлықтарда, заңнамаларда көзделген өзге де құқықтар мен міндеттерді жүзеге асыруға.

15. Функции:
1) организация работ по строительству, реконструкции, ремонту и содержанию автомобильных дорог общего пользования областного значения;
2) управление сетью автомобильных дорог областного значения общего пользования, улиц населенных пунктов;
3) управление дорогами и дорожными предприятиями, находящимися в коммунальной собственности области;
4) осуществление государственного контроля при производстве работ по строительству, реконструкции, ремонту и содержанию автомобильных дорог областного значения;
5) принятие решения о предоставлении автомобильных дорог общего пользования областного значения или их участков в безвозмездное временное пользование;
6) утверждение порядка размещения наружной (визуальной) рекламы в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования областного и районного значения;
7) согласование размещение и эксплуатации пользователями автодорог объектов инфраструктуры, придорожного сервиса, наружной рекламы в полосе;
8) утверждение порядка и условий классификации автомобильных дорог общего пользования областного и районного значения;
9) утверждение классификации видов работ, выполняемых при содержании, текущем, среднем и капитальном ремонтах улиц населенных пунктов;
10) согласование строительства подъездных дорог и примыканий к дорогам общего пользования областного и районного значения;
11) обеспечивает строительство, рациональную эксплуатацию и содержание дорог областного значения;
12) обеспечение эффективного и целевого использования средств, выделенных на содержание, ремонт и строительство автомобильных дорог (в том числе выкуп изъятых земельных участков для государственных нужд) общего пользования областного значения и сооружений на них;
13) обеспечение эффективного и целевого использования средств, выделенных из республиканского бюджета по целевым трансфертам на развитие при строительстве автомобильных дорог (в том числе выкуп изъятых земельных участков для государственных нужд) общего пользования областного значения и сооружений на них;
14) осуществление контроля за техническим состоянием объектов придорожного сервиса и прилегающей территории в полосе отвода дорог в целях недопущения снижения транспортно-эксплуатационных качеств автодорог, соблюдения требований безопасности движения транспортных средств и охраны окружающей среды;
15) осуществление контроля соблюдения участниками дорожного движения правил пользования автомобильными дорогами общего пользования местного значения области;

15. Функциялары:
1) облыстық маңызы бар, жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарын салу, реконструкциялау, жөндеу және күтіп-ұстау жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру;
2) облыстық маңызы бар, жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының желісін басқару;
3) облыстың коммуналдық меншігіндегі жолдарды және жол кәсіпорындарын басқару;
4) облыстық маңызы бар автомобиль жолдарын салу, реконструкциялау, жөндеу және күтіп-ұстау жөніндегі жұмыстарды жүргізу кезінде мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
5) жалпыға ортақ пайдаланылатын облыстық маңызы бар автомобиль жолдарын немесе олардың учаскелерін өтеусіз уақытша пайдалануға беру туралы шешім қабылдау;
6) облыстық және аудандық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының жолға бөлiнген белдеуінде сыртқы (көрнекі) жарнаманы орналастыру тәртібін бекіту;
7) жол жолағында инфрақұрылым объектілерін, жол бойындағы қызметті, сыртқы жарнамалардың автожол пайдаланушыларымен орналастыруы мен пайдалануын келісу;
8) облыстық және аудандық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарын сыныптау тәртібі мен шарттарын бекіту;
9) елді мекендердің көшелерін күтіп-ұстау, ағымдағы, орташа және күрделі жөндеу кезінде орындалатын жұмыстар түрлерінің сыныптамасын бекіту;
10) кiрме жолдарды және жалпыға ортақ пайдаланылатын облыстық және аудандық маңызы бар жолдарға жалғасатын жолдарды салуды келісу;
11) облыстық маңызы бар жолдарды салуды, ұтымды пайдалануды және күтiп-ұстауды қамтамасыз ету;
12) облыстық маңызы бар жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдарын және ондағы қондырғыларды күтіп-ұстау, жөндеу және салу жұмыстарын жүргізуге (соның ішінде, мемлекеттік қажеттілік үшін жер учаскелерін алып қою және сатып алу) бөлінген қаржының тиімді және мақсатқа сай пайдалануын қамтамасыз ету;
13) жергілікті мәні бар жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдарын және ондағы қондырғыларды салу жұмыстарын (соның ішінде, мемлекеттік қажеттілік үшін жер учаскелерін алып қою және сатып алу) жүргізу үшін дамытуға арналған нысаналы трансферттер бойынша республикалық бюджеттен бөлінген қаржының тиімді және мақсатқа сай пайдалануын қамтамасыз ету;
14) автомобиль жолдарының көлік-пайдалану сапасының төмендеуіне жол бермеу, көлік құралдарының жүріс қауіпсіздігін талаптарын сақтау және қоршаған ортаны сақтау мақсатында жол бойындағы қызмет көрсету объектілері мен жол бойы телімдеріне жоспарлас аумақтардың техникалық жай-күйіне бақылауды жүзеге асыру;
15) жол қозғалысына қатысушылармен облыстың жергілікті мәні бар жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдарын пайдалану ережелерінің сақталуын бақылау;

16) организация регулярных междугородных, межобластных, межрайонных (междугородные внутриобластные) перевозок пассажиров и багажа, проведение конкурсов на право их обслуживания;
17) утверждение маршрутов и расписаний движения регулярных межрайонных (междугородных внутриобластных) перевозок пассажиров и багажа;
18) согласовывание маршрутов и расписаний движения по регулярным междугородным межобластным автомобильным перевозкам пассажиров и багажа;
19) ведение реестра автовокзалов, автостанций и пунктов обслуживания пассажиров;
20) ведение реестра маршрутов регулярных межрайонных (междугородных внутриобластных) автомобильных перевозок пассажиров и багажа;
21) разработка комплексной схемы развития пассажирского транспорта и проекты организации дорожного движения;
22) осуществление субсидирования убытков перевозчиков при осуществлении социально значимых перевозок пассажиров на межрайонном (междугородном внутриобластном) сообщениях;
23) осуществление лицензирования в соответствии с законодательством Республики Казахстан о разрешениях и уведомлениях;
24) субсидирование убытков перевозчика, связанных с осуществлением пассажирских перевозок железнодорожным транспортом по социально значимым межрайонным (междугородным внутриобластным) и пригородным сообщениям (маршрутам);
25) рассмотрение обращение физических и юридических лиц в пределах своей компетенции в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
26) участие в разработке комплексных программ социально-экономического развития области, целевых программ по развитию автомобильных дорог и транспортного комплекса;
27) привлечение перевозчиков к выполнению работ, связанных с ликвидацией чрезвычайных ситуаций, с последующим возмещением материальных затрат и ущерба в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
28) обеспечение безопасности дорожного движения на соответствующей территории;
29) разработка и реализация мероприятий по организации дорожного движения на дорогах;
30) осуществление мониторинга потерь от дорожно-транспортных происшествий и бюджетных затрат на обеспечение безопасности дорожного движения, а также эффективности принимаемых мер на снижение уровня аварийности на дорогах;
31) учет курсов по подготовке судоводителей маломерных судов;
32) выдача удостоверений на право управления самоходными маломерными судами;
33) осуществление иных функции, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя Управления
16. Руководство Управлением осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Управление задач и осуществление им своих полномочий.

16) жолаушылар мен багажды тұрақты облысаралық қалааралық, ауданаралық (облысiшiлiк қалааралық) тасымалдауды ұйымдастырады, оларға қызмет көрсету құқығына конкурстар өткiзу;
17) жолаушылар мен багажды тұрақты ауданаралық (облысiшiлiк қалааралық) тасымалдаулар маршруттарын және қозғалыс кестелерiн бекiту;
18) жолаушылар мен багажды тұрақты облысаралық қалааралық автомобильмен тасымалдаулар маршруттарын және жүру кестелерiн келісу;
19) автовокзалдардың, автостанциялардың және жолаушыларға қызмет көрсету пункттерінің тiзiлiмiн жүргiзу;
20) жолаушылар мен багажды тұрақты ауданаралық (облысiшiлiк қалааралық) автомобильмен тасымалдау маршруттарының тiзiлiмiн жүргiзу;
21) жолаушылар көлiгiн дамытудың кешендi схемасын және жол қозғалысын ұйымдастыру жобаларын әзiрлеу;
22) жолаушыларды ауданаралық (облысішілік қаларалық) қатынастарда әлеуметтiк мәні бар тасымалдауларды жүзеге асыру кезіндегі тасымалдаушылардың залалдарын субсидиялауды жүзеге асыру;
23) Қазақстан Республикасының рұқсаттар және хабарламалар туралы заңнамасына сәйкес лицензиялауды жүзеге асыру;
24) әлеуметтік мәні бар ауданаралық (облысішілік қалааралық) және қала маңындағы жолаушылар қатынастары (маршруттар) бойынша теміржол көлігімен жолаушылар тасымалдарын жүзеге асыруға байланысты тасымалдаушының залалдарын субсидиялау;
25) азаматтардың және заңды тұлғалардың өтініштерін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құзыреті шегінде қарау;
26) автомобиль жолдарын және жолаушылар көлiгiн кешенді дамыту бойынша облыстың әлеуметтік-экономикалық дамуының кешенді бағдарламасын, мақсатты бағдарламасын әзірлеуге қатысу;
27) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен шығындарын кейіннен өтей отырып, тасымалдаушыларды төтенше жағдайларды жоюға байланысты жұмыстарды орындауға тарту;
28) тиiстi аумақта жол жүрiсi қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету;
29) жолдарда жол қозғалысын ұйымдастыру жөніндегі іс-шараларды әзірлейді және іске асыру;
30) жол-көлік оқиғаларынан болған ысыраптың және жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз етуге арналған бюджет шығындарының, сондай-ақ жолдардағы авариялылық деңгейін азайту үшін қолданылатын шаралар тиімділігінің мониторингін жүзеге асыру;
31) шағын көлемді кемелердің кеме жүргізушілерін даярлау жөніндегі курстарды есепке алу;
32) шағын көлемдi өздігінен жүзетін кемелердi басқару құқығына куәлiктер беру;
33) Қазақстан Республикасының заңнамасымен көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыру.
3-тарау. Басқарманың бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Басқарманы басқаруды бірінші басшы жүзеге асырады, ол Басқармаға жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.

17. Первый руководитель Управления назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Первый руководитель Управления имеет заместителя, который назначается на должности и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия первого руководителя Управления:
1) назначает на должность и освобождает от должности сотрудников Управления в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
2) поощряет и налагает дисциплинарные взыскания на работников Управления;
3) в пределах своей компетенции издает приказы, инструкции, обязательные для исполнения работниками Управления;
4) противодействует коррупции в Управлении с установлением за это персональной ответственности;
5) в пределах своей компетенции представляет интересы Управления в государственных органах и организациях в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
6) принимает решения по другим вопросам, отнесенным к его компетенции.
Исполнение полномочий первого руководителя Управления в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
Глава 4. Имущество Управления
20. Управление может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Управления формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
21. Имущество, закрепленное за Управлением, относится к коммунальной собственности.
22. Управление не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение Управления
23. Реорганизация и упразднение Управления осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 10 к постановлению акимата области Жетісу от "____"_________2025 года № _____
Сноска. Приложение 10 в редакции постановления акимата области Жетісу № 249 от 12.08.2025 (Документы с грифом "Для служебного пользования" не подлежат введению в базу данных "Закон").
Приложение 11 к постановлению акимата области Жетісу от "____"_________2025 года № _____
Положение государственного учреждения "Управление координации занятости и социальных программ области Жетісу"

17. Басқарманың бірінші басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18. Басқарманың бірінші басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасары болады.
19. Басқарманың бірінші басшысының өкілеттіктері:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Басқарма қызметкерлерін лауазымға тағайындайды және лауазымынан босатады;
2) Басқарма қызметкерлеріне тәртіптік жаза қолданады және ынталандырады;
3) өз құзыреті шегінде Басқарма қызметкерлері орындауға міндетті бұйрықтар, нұсқаулықтар шығарады;
4) Басқармадағы сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-әрекет бойынша жеке жауапкершілік алады;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өз құзыреті шегінде мемлекеттік органдар мен ұйымдарда Басқарма мүддесін білдіреді;
6) өз құзыретіне жататын басқа да мәселелер бойынша шешімдер қабылдайды.
Басқарманың бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
4-тарау. Басқарманың мүлкі
20. Басқармада заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болу мүмкін.
Басқарманың мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
21. Басқармаға бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
22. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Басқарма өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Басқарманы қайта ұйымдастыру және тарату
23. Басқарманы қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Жетісу облысы әкімдігінің 2025 жылғы "___" __________ № ___ қаулысына 10-қосымша
Ескерту. 10-қосымша жаңа редакцияда - Жетісу облысы әкімдігінің 12.08.2025 № 249 қаулысымен (Қызмет бабында пайдалануға арналған нормативтік акт Деректер базасына енгізілмейді).
Жетісу облысы әкімдігінің 2025 жылғы "___" __________ № ___ қаулысына 11-қосымша
"Жетісу облысының жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы" мемлекеттік мекемесінің Ережесі

Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Управление координации занятости и социальных программ области Жетісу" (далее - Управление) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере занятости, социальных программ в соответствии законодательством Республики Казахстан на территории области Жетісу.
2. Управление не имеет ведомств.
3.Управление осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Управление является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печать с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Управление вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Управление имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Управление по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Управления и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности Управления утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: 040000, Республика Казахстан, область Жетісу, город Талдыкорган, улица Кабанбай батыра, № 26.
10. Настоящее положение является учредительным документом Управления.
11. Финансирование деятельности Управления осуществляется из местного бюджета в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Управлению запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Управления.
Если Управлению законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Задачи и полномочия Управления
13. Задачи:
1) реализация в пределах своей компетенции государственной политики в области занятости, социальных программ, миграции, социального партнерства, государственно-частного партнерства и по вопросам беженцев;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Жетісу облысының жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - Басқарма) Жетісу облысының аумағында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес, халықты жұмыспен қамту, әлеуметтік бағдарламалар саласындағы басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Басқарманың ведомстволары жоқ.
3. Басқарма өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Басқарма мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрі және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. Басқарма азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. Басқармаға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. Басқарма өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Басқарма басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. Басқарманың құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: 040000, Қазақстан Республикасы, Жетісу облысы, Талдықорған қаласы, Қабанбай батыр көшесі, № 26.
10. Осы ереже Басқарманың құрылтай құжаты болып табылады.
11. Басқарманың қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Басқармаға кәсіпкерлік субъектілерімен Басқарманың өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер Басқармаға заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2-тарау. Басқарманың мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Мақсаттары:
1) өз құзыреті шегінде жұмыспен қамту, әлеуметтік бағдарламалар, көші-қон, әлеуметтік әріптестік, мемлекеттік-жекешелік әріптестік саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру және босқындар мәселелері бойынша;

2) осуществление межотраслевой координации и методического обеспечения в области занятости, социального обеспечения, миграции, социального партнерства;
3) реализация основных направлений государственной политики в области оказания специальных социальных услуг лицам, находящимся в трудной жизненной ситуации и в подведомственных учреждениях;
4) реализация мер по обеспечению адресной социальной помощи малообеспеченным гражданам, обеспечение социальной поддержки лиц с инвалидностью и других категорий граждан;
5) обеспечения соблюдение законодательных актов Республики Казахстан при оказании государственных услуг;
6) участие в реализации Национального проекта "Сильные регионы-драйвер развития страны", Национальном проекте по развитию предпринимательства, планов развития области Жетісу, по вопросам входящих в компетенцию Управления;
7) формирование региональной карты занятости на 2022-2025 годы в разрезе Национальных проектов;
8) иные задачи, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
14. Полномочия:
1) права:
запрашивать и получать в установленном порядке от исполнительных органов области, а также организаций, учреждений и предприятий независимо от форм собственности документы, информации, справочные и иные материалы, необходимые для осуществления функций, возложенных на Управление;
осуществлять пользование имуществом, находящимся на праве оперативного управления;
вносить предложения в акимат области по созданию, реорганизации, переименованию и ликвидации государственных учреждений и предприятий, находящихся в ведении Управления и утверждать их Уставы (положения), вносить в них изменения и дополнения;
организовывать и проводить в установленном порядке конференции, семинары, совещания и встречи по вопросам, входящим в компетенцию Управления;
заверять копии представленных документов, используемых для внутреннего пользования;
проводить информационно-разъяснительные работы по вопросам, входящим в компетенцию Управления;
взаимодействовать в пределах компетенции с должностными лицами, общественными организациями по вопросам входящих в компетенцию Управления;
заключать договора, соглашения в пределах своей компетенции;
запрашивать у государственных органов, ведающих вопросами образования, в организациях образования, учебных курсов различных организаций, осуществляющих подготовку, переподготовку и повышение квалификации специалистов, сведения о трудоустройстве выпускников, информацию о профессиях (специальностях), по которым ведҰтся обучение, количестве подготовленных и планируемых к подготовке специалистов по конкретным профессиям (специальностям).

2) жұмыспен қамту, әлеуметтік қамсыздандыру, көші-қон, әлеуметтік әріптестік саласында салааралық үйлестіруді және әдістемелік қамтамасыз етуді жүзеге асыру;
3) өмірлік қиын жағдайға тап болған азаматтарға және ведомстволық бағыныстағы мекемелерде арнаулы әлеуметтік қызмет көрсету саласындағы мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттарын іске асыру;
4) аз қамтылған азаматтарға атаулы әлеуметтік көмекті қамтамасыз ету бойынша шараларды іске асыру, мүгедектігі бар адамдарды және басқа санаттағы азаматтарды әлеуметтік қолдауды қамтамасыз ету;
5) мемлекеттік қызметтер көрсету кезінде Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінің сақталуын қамтамасыз ету;
6) "Күшті өңірлер – ел дамуының драйвері" Ұлттық жобасын, Кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жобаны, Жетісу облысын дамыту жоспарларын басқарманың құзыретіне кіретін мәселелер бойынша іске асыруға қатысу;
7) Ұлттық жобалар бөлінісінде 2021-2025 жылдарға арналған жұмыспен қамтудың өңірлік картасын қалыптастыру;
8) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де міндеттер.
14. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
Басқармаға жүктелген функцияларды жүзеге асыру үшін белгіленген тәртіппен атқарушы органдардан, сондай-ақ ұйымдар, мекемелер мен кәсіпорындар, меншік нысанына қарамастан, қажетті құжаттар, ақпараттар, мәліметтер, анықтамалық және өзге материалдар сұрату және алу;
жедел басқару құқығындағы мүлікті пайдалануды жүзеге асыру;
Басқарманың қарамағындағы мемлекеттік мекемелерді және кәсіпорындарды құру, қайта құру, қайта атау және тарату бойынша облыс әкімдігіне ұсыныстар енгізу және олардың Жарғыларын (ережелерін) бекіту, оларға өзгерістер мен толықтырулар енгізу;
Басқарма құзыретіне кіретін мәселелер бойынша белгіленген тәртіпте конференциялар, семинарлар, кеңестер мен кездесулер ұйымдастыру және өткізу;
ішкі пайдалану үшін пайдаланылатын ұсынылған құжаттардың көшірмелерін растау;
Басқарма құзыретіне кіретін мәселелер бойынша әдістемелік құралдар шығару, ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын жүргізу;
Басқарма құзыретіне кіретін мәселелер бойынша құзыреті шегінде лауазымды тұлғалармен, қоғамдық ұйымдармен өзара іс-қимыл жасау;
өз құзыреті шегінде шарттар, келісімдер жасасу;
білім беру мәселелерімен айналысатын мемлекеттік органдардан, білім беру ұйымдарында, мамандарды даярлауды, қайта даярлауды және біліктілігін арттыруды жүзеге асыратын әртүрлі ұйымдардың оқу курстарынан бітірушілердің жұмысқа орналасуы туралы мәліметтерді, оқыту жүргізілетін кәсіптер (мамандықтар), нақты кәсіптер (мамандықтар) бойынша даярланған және даярлауға жоспарланған мамандар саны туралы ақпаратты сұрату.

2) обязанности:
заслушивать на заседаниях коллегии Управления, региональных комиссии отчеты руководителей организаций, предприятий и учреждений, независимо от форм собственности, по вопросам, относящимся к компетенции Управления;
участвовать в работе комиссий и рабочих групп по обсуждению вопросов, входящих в компетенцию Управления;
давать разъяснения по вопросам, входящим в компетенцию Управления;
представлять интересы Управления в государственных органах, суде;
осуществлять иные обязанности в пределах полномочий, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан.
15. Функции:
1) разрабатывать нормативные правовые акты в сфере занятости, социальной поддержки нуждающихся категорий граждан;
2) координировать работу областной комиссии по социальному партнерству и регулированию социальных и трудовых отношений;
3) разрабатывать, вносить предложения и согласовывать со сторонами социального партнерства проекты областного трехстороннего соглашения, регулирующего социальные и трудовые отношения;
4) осуществлять методическую и организационную координацию городских и районных отделов занятости и социальных программ, центров занятости населения и центров оказания специальных социальных услуг;
5) анализировать, прогнозировать спрос и предложение рабочей силы, информировать о состоянии рынка труда региона;
6) принимать участие в разработке соответствующих разделов по социальной сфере программ развития, а также осуществлять координацию по реализации активных мер содействия занятости, оказанию и социальной поддержке нуждающихся категорий граждан;
7) вносить в уполномоченный орган по вопросам миграции населения предложения по формированию квоты на привлечение иностранной рабочей силы;
8) выдавать и (или) продлевать разрешения работодателям на привлечение иностранной рабочей силы работодателям для осуществления трудовой деятельности на территории соответствующей административно-территориальной единицы в пределах квоты, распределенной уполномоченным органом по вопросам занятости населения, либо в рамках внутрикорпоративного перевода вне квоты, а также приостанавливать и отзывать указанные разрешения;
9) выдавать или продлевать справки иностранцу или лицу без гражданства о соответствии квалификации для самостоятельного трудоустройства;
10) координировать работу по выдаче, продлению и отзыву разрешений трудовым иммигрантам;
11) принимать заявления напрямую и через Государственную корпорацию с приложением необходимых документов от этнических казахов на присвоение или продление статуса кандас;

2) міндеттері:
Басқарма алқасының, өңірлік комиссияның отырыстарында меншік нысанына қарамастан ұйымдар, кәсіпорындар мен мекемелер басшыларының Басқарма құзыретіне жататын мәселелер бойынша есептерін тыңдау;
Басқарма құзыретіне кіретін мәселелерді талқылау бойынша комиссиялар мен жұмыс топтарының жұмысына қатысу;
Басқарма құзыретіне кіретін мәселелер бойынша түсініктемелер беру;
Басқарманың мүдделерін мемлекеттік органдарда, сотта білдіру;
Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген өкілеттіктер шегінде өзге де құқықтар мен міндеттерді жүзеге асыру.
15. Функциялары:
1) жұмыспен қамту, азаматтардың мұқтаж санаттарын әлеуметтік қолдау саласындағы нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу;
2) әлеуметтік әріптестік пен әлеуметтік және еңбек қатынастарын реттеу жөніндегі облыстық комиссияның жұмысын үйлестіру;
3) әлеуметтік және еңбек қатынастарын реттейтін облыстық үшжақты келісімнің жобаларын әзірлеу, ұсыныстар енгізу және әлеуметтік әріптестік тараптарымен келісу;
4) қалалық және аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімдерімен, халықты жұмыспен қамту орталықтарымен және арнаулы әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарымен әдістемелік және ұйымдастырушылық үйлестіруді жүзеге асыру;
5) жұмыс күшіне сұраныс пен ұсынысты талдау, болжау, аймақтың еңбек нарығының жағдайы туралы ақпарат беру;
6) даму бағдарламаларының әлеуметтік саласы бойынша тиісті бөлімдерді әзірлеуге қатысу, сондай-ақ халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларын іске асыру, мұқтаж азаматтардың санаттарын көрсету және әлеуметтік қолдау бойынша үйлестіруді жүзеге асыру;
7) халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті органға шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған квотаны қалыптастыру жөнінде ұсыныстар енгізу;
8) халықты жұмыспен қамту мәселелері бойынша уәкілетті орган бөлген квота шегінде немесе квотадан тыс корпоративішілік ауыстыру аясында тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында еңбек қызметін жүзеге асыру үшін жұмыс берушілерге шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсаттар беру және (немесе) ұзарту, сондай-ақ көрсетілген рұқсаттарды тоқтата тұру және қайтарып алу;
9) өз бетінше жұмысқа орналасуы үшін шетелдік жұмыскерге немесе азаматтығы жоқ адамға біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтама беру немесе ұзарту;
10) еңбекші көшіп келушілерге рұқсаттар беру, ұзарту жөніндегі жұмыстарды үйлестіру;
11) этникалық қазақтардан қандас мәртебесін беруге немесе ұзартуға қажетті құжаттарымен қоса, тікелей және Мемлекеттік корпорация арқылы өтініштерді қабылдау;

12) принимать и выносить решения о присвоении или продлении статуса кандас;
13) выдавать удостоверения кандаса;
14) создавать и организовывать деятельность центров адаптации и интеграции кандасов, центров временного размещения;
15) принимать, рассматривать документы и заверять приглашения граждан Республики Казахстан для переселения в Республику Казахстан родственников из числа этнических казахов, проживающих за рубежом, в целях воссоединения семьи;
16) регистрировать и рассматривать ходатайства о присвоении статуса беженца;
17) выдавать свидетельства лица, ищущего убежище;
18) выдавать удостоверение беженца;
19) принимать решение о присвоении, продлении, лишении и прекращении статуса беженца;
20) организовывать деятельность комиссии по осуществлению процедуры присвоения, продления, лишения и прекращения статуса беженца;
21) формировать и ежемесячно направлять списки лиц, ищущих убежище, и беженцев в уполномоченный орган, органы национальной безопасности и органы внутренних дел;
22) совместно с заинтересованными органами определяет потребность в подготовке кадров и их трудоустройство;
23) взаимодействововать с частными агентствами занятости, занимающихся трудовым посредничеством, в части трудоустройства, аутсорсинга;
24) содействовать добровольному переселению для повышения мобильности рабочей силы;
25) организовывать деятельность региональной комиссии по вопросам занятости;
26) содействовать проведению заседаний консультативно-совещательного органа по содействию деятельности учреждений и органов, исполняющих уголовные наказание и иные меры уголовно-правового воздействия, а также организации социальной и иной помощи лицам, отбывшим уголовные наказания;
27) координировать осуществление мониторинга организаций с рисками высвобождения и сокращения рабочих мест, способствует заключению меморандумов и Дорожных карт;
28) обеспечивать создание и деятельность субъектов, предоставляющих специальные социальные услуги, находящихся в их ведении;
29) обеспечивать предоставление субъектами предоставляющих специальные социальные услуги, гарантированного объема специальных социальных услуг;
30) обеспечивать принятие мер по развитию системы предоставления специальных социальных услуг;
31) организовывать кадровое обеспечение центров оказания специальных социальных услуг, профессиональную подготовку, переподготовку и повышение квалификации социальных работников;
32) координировать деятельность подведомственных государственных учреждений, обеспечивать проведение мониторинга, внесение предложений по состоянию материально-технического состояния и оказывать методическую помощь;

12) қандас мәртебесін беру немесе ұзарту туралы шешім қабылдау және шығару;
13) қандас куәлігін беру;
14) қандастарды бейімдеу және ықпалдастыру орталықтарын, уақытша орналастыру орталықтарын құру және олардың қызметін ұйымдастыру;
15) отбасын біріктіру мақсатында шетелде тұратын этникалық қазақтар қатарындағы туыстарын Қазақстан Республикасына көшіру үшін Қазақстан Республикасы азаматтарының шақыруларын қабылдау, қарау және куәландыру;
16) босқын мәртебесін беру туралы өтінішхатты тіркеу және қарау;
17) пана іздеген адамның куәлігін беру;
18) босқын куәлігін беру;
19) босқын мәртебесін беру, ұзарту, одан айыру және оны тоқтату туралы шешім қабылдау;
20) босқын мәртебесін беру, ұзарту, одан айыру және оны тоқтату рәсімдерін жүзеге асыру жөніндегі комиссияның қызметін ұйымдастыру;
21) пана іздеген адамдардың және босқындардың тізімдерін қалыптастырады және ай сайын уәкілетті органға, ұлттық қауіпсіздік органдарына және ішкі істер органдарына жіберу;
22) мүдделі органдармен бірлесіп кадрларды даярлау және оларды жұмысқа орналастыру қажеттілігін анықтау;
23) жұмыспен қамту, аутсорсинг бөлігінде еңбек делдалдығымен айналысатын жеке жұмыспен қамту агенттіктерімен өзара іс-қимылды үйлестіру;
24) жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін ерікті түрде қоныс аударуға жәрдемдесу;
25) жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі өңірлік комиссияның қызметін ұйымдастыру;
26) қылмыстық жазасын өтеген және қылмыстық-құқықтық ықпал етудің өзге де шараларын атқаратын мекемелер мен органдардың, сондай-ақ әлеуметтік және өзге де көмекті көрсететін ұйымдардың қызметіне жәрдемдесу жөніндегі консультативтік-кеңесші органның отырыстарын өткізуге жәрдемдесу;
27) жұмыс орындарын босату және қысқарту тәуекелімен ұйымдардың мониторингін жүзеге асыруды үйлестіреді, меморандумдар мен Жол карталарын жасауға ықпал ету;
28) арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін, өздерінің қарамағындағы субъектілерді құруды және олардың қызметін қамтамасыз ету;
29) арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін субъектілердің арнаулы әлеуметтік қызметтердің кепілдік берілген көлемін ұсынуын қамтамасыз ету;
30) арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету жүйесін дамыту жөнінде шаралар қабылдауды қамтамасыз ету;
31) арнайы әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарын кадрлық қамтамасыз етуді, әлеуметтік қызметкерлердің кәсіби даярлығын, қайта даярлау мен біліктілігін арттыруды ұйымдастыру;
32) бағынысты мемлекеттік мекемелердің қызметін үйлестіру, мониторинг жүргізуді, материалдық-техникалық жай-күйіне ұсыныстар енгізуді қамтамасыз ету және әдістемелік көмек көрсету;

33) осуществлять государственные закупки, размещать государственный социальный заказ на предоставление специальных социальных услуг, услуг по оценке и определению потребности в специальных социальных услугах;
34) обеспечивать приобретение и распределение по рай (гор) отделам путевок для санаторно-курортного лечения лиц с инвалидностью и детей с инвалидностью;
35) обеспечивать приобретение и распределение инватакси по рай (гор) отделам и центрам оказания специальных социальных услуг;
36) обеспечивать приобретение и распределение по рай (гор) отделам технических вспомогательных (компенсаторных) средств и (или) специальных средств передвижения, протезно-ортопедических изделий, сурдо, тифло-технических, протезно-ортопедических средств для лиц с инвалидностью;
37) координировать организацию работы по социальной защите участников, лиц с инвалидностью войны и лиц, приравненных к ним, одиноких престарелых граждан, лиц с инвалидностью и детей с инвалидностью, граждан, пострадавших вследствие длительных ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне и других социально-уязвимых категорий;
38) обеспечивать оказание лицам с инвалидностью услуг специалистов жестового языка, сурдопереводчиков, индивидуальных помощников;
39) координировать и осуществлять мониторинг реализации оказания адресной социальной помощи и социальной защиты отдельных категорий нуждающихся граждан;
40) осуществлять ведение государственной статистической отчетности и мониторинга по вопросам, отнесенным к компетенции Управления;
41) осуществлять планирование и реализацию областных бюджетных программ, разработку паспортов бюджетных программ Управления в порядке, установленном законодательством;
42) обеспечивать формирование номенклатуры и объемов закупаемых товаров, работ, услуг по Управлению, планирование, организацию и проведение государственных закупок товаров, работ и услуг в порядке, установленном законодательством;
43) осуществлять контроль за расходованием лимитов, исполнением смет расходов административных программ, бюджетных классификаций и на соответствие отчетных данных в подведомственных учреждениях;
44) содействовать формированию базы данных единой информационной системы социально-трудовой сферы: автоматизированных информационных систем "Социальная помощь", "Иностранная рабочая сила", "Оралман", "Рынок труда", "Портал социальных услуг";
45) представлять в уполномоченный и соответствующие органы отчеты, информации и сведения по социальной защите малообеспеченных, многодетных семей, участников, лиц с инвалидностью войны и лиц, приравненных к ним, одиноких престарелых граждан, лиц с инвалидностью и детей с инвалидностью, граждан, пострадавших вследствие длительных ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне и других социально-уязвимых категорий, занятости населения, по выдаче разрешений на привлечение иностранной рабочей силе, по присвоению и продлению статусов кандасов и беженцев, по оказанию специальных социальных услуги, по оказанию государственных услуг, по охвату активными мерами занятости, создания рабочих мест, кадровым вопросам;

33) мемлекеттік сатып алуларды жүзеге асыру, арнайы әлеуметтік қызметтер көрсету бойынша мемлекеттік әлеуметтік тапсырыстарды орналастыру, арнайы әлеуметтік қызметтерге қажеттілікті бағалау мен айқындау қызметтеріне тапсырыс беру;
34) мүгедектігі бар адамдар мен мүгедектігі бар балаларды санаторлық-курорттық емдеуге жолдамаларды сатып алу мен оларды аудандық (қалалық) бөлімдерге бөлуді қамтамасыз ету;
35) аудандық (қалалық) бөлімдер мен арнайы әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарына инватакси сатып алу мен бөлуді қамтамасыз ету;
36) аудандық (қалалық) бөлімдерге техникалық көмекші (компенсаторлық) құралдар мен (немесе) арнайы жүріп-тұру құралдарын, протездік-ортопедиялық бұйымдарды, сурдо, тифло-техникалық, протездік-ортопедиялық құралдарды мүгедектігі бар адамдарға сатып алу мен бөлуді қамтамасыз ету;
37) соғысқа қатысушыларды, соғыс мүгедектігі бар адамдарға және оларға теңестірілген тұлғаларды, жалғызбасты қарт азаматтарды, мүгедектігі бар адамдар және мүгедектігі бар балаларды, Семей ядролық сынақ полигонында ұзақ уақыт бойы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккен азаматтарды және басқа да әлеуметтік осал топтарды әлеуметтік қорғау жұмыстарын үйлестіру;
38) мүгедектігі бар адамдарды ымдау тілінің мамандары, сурдоаудармашылар, жеке көмекшілер қызметтерін көрсетуді қамтамасыз ету;
39) мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына атаулы әлеуметтік көмек көрсету және әлеуметтік қорғауды іске асыруды үйлестіру және мониторинг жүргізу;
40) Басқарманың құзыретіне кіретін мәселелер бойынша мемлекеттік статистикалық есептілік пен мониторинг жүргізу;
41) облыстық бюджеттік бағдарламаларды жоспарлау және іске асыру, Басқарманың бюджеттік бағдарламалар паспорттарын заңнамада белгіленген тәртіппен әзірлеуді қамтамасыз ету;
42) Басқарма бойынша сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың, қызметтердің номенклатурасы мен көлемін қалыптастыруды, мемлекеттік сатып алуларды жоспарлауды, ұйымдастыру мен өткізуді заңнамада белгіленген тәртіппен қамтамасыз ету;
43) лимиттердің жұмсалуын, әкімшілік бағдарламалар шығыстарының сметаларының орындалуын, бюджеттік сыныптамалар мен бағынысты мекемелердегі есептік деректердің сәйкестігін бақылауды жүзеге асыру;
44) әлеуметтік-еңбек саласының бірыңғай ақпараттық жүйесінің дерекқорын қалыптастыруға жәрдемдесу: "Әлеуметтік көмек", "Шетелдік жұмыс күші", "Оралман", "Еңбек нарығы", "Әлеуметтік қызметтер порталы" автоматтандырылған ақпараттық жүйелерін жүргізу;
45) уәкілетті және тиісті органдарға әлеуметтік қорғауға мұқтаж аз қамтылған, көпбалалы отбасылар, соғысқа қатысушылар, соғыс мүгедектігі бар адамдарға және оларға теңестірілген тұлғалар, жалғызбасты қарт азаматтар, мүгедектігі бар адамдар мен мүгедектігі бар балалар, Семей ядролық сынақ полигонында ұзақ уақыт бойы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккен азаматтар және басқа да әлеуметтік осал топтар, халықты жұмыспен қамту, шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру, қандастар мен босқын мәртебесін беру мен ұзарту, арнайы әлеуметтік қызметтер көрсету, мемлекеттік қызметтер көрсету, белсенді жұмыспен қамту шараларын қамту, жұмыс орындарын құру, кадрлық мәселелер бойынша есептерді, ақпараттар мен мәліметтерді ұсыну;

46) Управление в отношений центров оказания специальных социальных услуг: утверждает индивидуальный план финансирования; осуществляет контроль за сохранностью имущества; определяет структуру, порядок формирования и срок полномочий органов управления; определяет права, обязанности и ответственность руководителя; утверждает штатную численность; по представлению руководителя назначает на должность и освобождает от должности его заместителя (заместителей); утверждает годовую финансовую отчетность; осуществляет контроль за своевременным и качественным оказанием специальных социальных услуг; осуществляет мониторинг деятельности по всем ее направлениям; организует и проводит служебную проверку по обращениям (жалобам) граждан, коллектива, государственных органов; организует и проводит аттестацию руководителя.
47) осуществлять иные функции, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя Управления
16. Руководство Управлением осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Управление задач и осуществление им своих полномочий.
17. Первый руководитель Управления назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Первый руководитель Управления имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия первого руководителя Управления:
1) в пределах своей компетенции определят обязанности и полномочия заместителей и сотрудников Управления соответствии с действующим законодательством;
2) в соответствии с действующим законодательством назначает и освобождает от должности сотрудников Управления.
3) в установленном законодательством порядке поощряет и налагает дисциплинарные взыскания сотрудников Управления;
4) в пределах своей компетенции издает приказы;
5) в пределах своей компетенции представляет интересы Управления в государственных органах и иных организациях;
6) противодействует коррупции в Управлении с установлением за это персональной ответственности;
7) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочий первого руководителя Управления в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
Глава 4. Имущество Управления
20. Управление может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Управления формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.

46) Басқарма арнайы әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарына қатысты: жеке қаржыландыру жоспарын бекіту; мүліктің сақталуын бақылауды жүзеге асыру; басқару органдарының құрылымын, қалыптасу тәртібі мен өкілеттік мерзімдерін айқындау; басшының құқықтары мен міндеттерін белгілеу; штаттық санды бекіту; басшының орынбасарын (орынбасарларын) қызметке тағайындау және қызметтен босату туралы ұсынысты қарастыру; жылдық қаржылық есептілікті бекіту; арнайы әлеуметтік қызметтердің уақтылы және сапалы көрсетілуін бақылауды жүзеге асыру; оның барлық бағыттары бойынша қызметін мониторингтеуді жүзеге асыру; азаматтардың, ұжымның, мемлекеттік органдардың шағымдары мен өтініштері бойынша қызметтік тексеру жүргізуді ұйымдастыру және өткізу; басшыны аттестаттауды ұйымдастыру және өткізу;
47) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыру.
3-тарау. Басқарманың бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Басқарманы басқаруды бірінші басшы жүзеге асырады, ол Басқармаға жүктелген міндеттердің орындалуына және өз өкілеттіктерін жүзеге асыруға дербес жауапты болады.
17. Басқарманың бірінші басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18. Басқарманың бірінші басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасарлары болады.
19. Басқарманың бірінші басшысының өкілеттіктері:
1) өз құзыреті шегінде қолданыстағы заңнамаға сәйкес Басқарма басшысының орынбасарлары мен қызметкерлерінің міндеттері мен өкілеттіктерін айқындайды;
2) Басқарма қызметкерлерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес қызметке тағайындайды және босатады;
3) Басқарма қызметкерлерін заңнамада беліленген тәртіппен ынталандырады және тәртіптік жазалар қолданады;
4) өз құзыреті шегінде бұйрықтар шығарады;
5) мемлекеттік органдар мен басқа да ұйымдарда өз құзыреті шегінде Басқарманың мүддесін білдіреді;
6) Басқармада сыбайлас жемқорлыққа қарсы әрекет етеді, сол үшін жеке жауапкершілікте болады;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіліктерді жүзеге асырады.
Басқарманың бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
4-тарау. Басқарманың мүлкі
20. Басқармада заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Басқарманың мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.

21. Имущество, закрепленное за Управлением, относится к коммунальной собственности.
22. Управление не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение Управления
23. Реорганизация и упразднение Управления осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Перечень организации находящихся в ведении Управления:
1)коммунальное государственное учреждение "Алакольский центр оказания специальных социальных услуг "Шуақ";
2)коммунальное государственное учреждение "Каратальский центр дневного пребывания для детей с ограниченными возможностями";
3)коммунальное государственное учреждение "Когалинский центр оказания специальных социальных услуг";
4)коммунальное государственное учреждение "Центр дневного пребывания для детей с ограниченными возможностями "Үміт";
5)коммунальное государственное учреждение "Жаркентский центр оказания специальных социальных услуг "Мейірім";
6)коммунальное государственное учреждение "Сарканский центр оказания специальных социальных услуг "Сенім";
7)коммунальное государственное учреждение "Саркандский Центр по оказанию специальных социальных услуг "Нұр";
8)коммунальное государственное учреждение "Центр по оказанию специальных социальных услуг "Қамқор";
9)коммунальное государственное учреждение "Центр по оказанию специальных социальных услуг "Бәйтерек";
10)коммунальное государственное учреждение "Текелийский центр оказания специальных социальных услуг "Шапағат";
11)коммунальное государственное учреждение "Центр трудовых ресурсов и активного долголетия";
12)коммунальное государственное учреждение "Центр дневного пребывания для детей с аутизмом и другими ментальными нарушениями";
13)коммунальное государственное учреждение "Центр дневного пребывания с реабилитационным отделением "Жансая";
14)коммунальное государственное учреждение "Детский реабилитационный центр "Мерей";
15)коммунальное государственное учреждение "Центр трудовой мобильности области Жетісу".
Приложение 12 к постановлению акимата области Жетісу от "____"_________2025 года № _____
Сноска. Приложение 12 в редакции пастановления акимата области Жетісу от 15.10.2025 № 336 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Положение государственного учреждения "Управление предпринимательства и индустриально-инновационного развития области Жетісу" Глава 1. Общие положения

21. Басқармаға бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
22. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Басқарма өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Басқарманы қайта ұйымдастыру және тарату
23. Басқарманы қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Басқарма қарамағындағы ұйымдардың тізбесі:
1)"Шуақ" Алакөл арнаулы әлеуметтік қызмет көрсету орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
2)"Мүмкіндігі шектеулі балаларға арналған Қаратал күндізгі болу орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
3)"Қоғалы арнаулы әлеуметтік қызмет көрсету орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
4)"Үміт" мүмкіндігі шектеулі балаларға арналған күндізгі болу орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
5)"Мейірім" Жаркент арнаулы әлеуметтік қызмет көрсету орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
6)"Сенім" Сарқан арнайы әлеуметтік қызметтер көрсету орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
7)"Нұр" Сарқан арнайы әлеуметтік қызметтер көрсету орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
8)"Қамқор" арнайы әлеуметтік қызметтер көрсету орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
9)"Бәйтерек" арнайы әлеуметтік қызметтер көрсету орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
10)"Шапағат" Текелі арнайы әлеуметтік қызметтер көрсету орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
11)"Еңбек ресурстары және белсенді қартаю орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
12)"Аутизм және басқа да менталды бұзылыстары бар балаларға арналған күндізгі болу орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
13)"Жансая" реабилитациялық бөлімшесі бар күндізгі болу орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
14)"Мерей" балаларды оңалту орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
15)"Жетісу облысының еңбек мобильділігі орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
Жетісу облысы әкімдігінің 2025 жылғы "___" __________ № ___ қаулысына 12-қосымша
Ескерту. 12-қосымша жаңа редакцияда - Жетісу облысы әкімдігінің 15.10.2025 № 336 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Жетісу облысының кәсіпкерлік және индустриялық-инновациялық даму басқармасы" мемлекеттік мекемесінің Ережесі
1-тарау. Жалпы ережелер

1. Государственное учреждение "Управление предпринимательства и индустриально-инновационного развития области Жетісу" (далее - Управление) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сферах предпринимательства, торговли, индустриально-инновационного развития и недропользования на территории области Жетісу.
2. Управление не имеет ведомств.
3. Управление осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Управление является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печать с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Управление вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Управление имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Управление по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Управления и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности Управления утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: 040000, Республика Казахстан, область Жетісу, город Талдыкорган, ул. Кабанбай батыра, № 26.
10. Настоящее положение является учредительным документом Управления.
11. Финансирование деятельности Управления осуществляется из местного бюджета в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Управлению запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Управления.
13. Полное наименование государственного органа: Государственное учреждение "Управление предпринимательства и индустриально инновационного развития области Жетісу".
Если Управлению законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Задачи и полномочия Управления

1. "Жетісу облысының кәсіпкерлік және индустриялық-инновациялық даму басқармасы" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - Басқарма) Жетісу облысының аумағында кәсіпкерлік, сауда, индустриялық-инновациялық даму, жер қойнауын пайдалану және туристік қызмет салаларындағы басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Басқарманың ведомстволары жоқ.
3. Басқарма өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Басқарма мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрі және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. Басқарма азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. Басқармаға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. Басқарма өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Басқарма басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. Басқарманың құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: 040000, Қазақстан Республикасы, Жетісу облысы, Талдықорған қаласы, Қабанбай батыр көшесі, №26.
10. Осы ереже Басқарманың құрылтай құжаты болып табылады.
11. Басқарманың қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Басқармаға кәсіпкерлік субъектілерімен Басқарманың өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер Басқармаға заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кірістер, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2-тарау. Басқарманың мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Мақсаттары:
1) индустриялық-инновациялық дамудың мемлекеттік саясатын іске асыру;
2) Жетісу облысының инвестициялық ахуалын жақсарту үшін жағдайлар жасау;
3) заңнамаға сәйкес жеке кәсіпкерлікті дамыту және қолдау жөніндегі мемлекеттік саясатты жүргізу;
4) мемлекеттік сауда саясатын жүргізуді қамтамасыз ету;
5) жер қойнауын пайдалану саласында мемлекеттік саясатты жүргізу, кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға немесе өндіруге арналған келісімшарттардың орындалуын және қолданылуын тоқтатуды қамтамасыз ету;
6) туристік қызметке жәрдемдесу және оның дамуы үшін қолайлы жағдайлар жасау;
7) туристік қызметтердің сапасын арттыруды қамтамасыз ету.

14. Задачи:
1) реализация государственной политики индустриально-инновационного развития;
2) создание условий для улучшения инвестиционного климата области Жетісу;
3) проведение государственной политики по развитию и поддержке частного предпринимательства в соответствии с законодательством;
4) обеспечение проведения государственной торговой политики;
5) проведение государственной политики в области недропользования обеспечение исполнения и прекращения действия контрактов на разведку или добычу общераспространенных полезных ископаемых.
15. Полномочия:
1) права:
запрашивать и получать в установленном законодательством порядке от государственных органов, организаций, их должностных лиц необходимую информацию и материалы;
обеспечивать координацию функционирования специальных экономических и индустриальных зон по области;
осуществлять иные права и обязанности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2) обязанности:
соблюдать нормы действующего законодательства Республики Казахстан;
осуществлять реализацию государственной политики, в пределах своей компетенции;
в пределах своей компетенции исполнять акты и поручения Президента, Правительства Республики Казахстан и иных центральных исполнительных органов, а также акима и акимата области;
принимать меры по недопущению совершения коррупционных правонарушений и преступлений;
осуществлять иные обязанности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
16. Функции:
1) реализация государственных и региональных программ в области поддержки и развития предпринимательства;
2) реализация государственной политики по поддержке инвестиций, созданию благоприятного инвестиционного климата для развития экономики области и стимулирования инвестиций в создание новых, расширения и обновления действующих производств с применением современных технологий;
3) обеспечение создания и развития в регионе объектов инфраструктуры для малого и среднего бизнеса, а также индустриальных зон и промышленных площадок;
4) осуществление в пределах своей компетенции регулирования деятельности субъектов торговой деятельности;
5) создание условий для развития индивидуального предпринимательства;
6) реализация государственных и правительственных программ Республики Казахстан;
7) обеспечение регулирования вопросов внешнеторговой деятельности области;
8) проведение мониторинга за соблюдением размера предельно допустимых розничных цен на социально значимые продовольственные товары в случае их установления;
9) утверждение пороговых значений розничных цен на социально значимые продовольственные товары;

14. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік органдардан, ұйымдардан, олардың лауазымды адамдарынан қажетті ақпарат пен материалдарды сұрату және алу;
облыс бойынша арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың жұмыс істеуін үйлестіруді қамтамасыз ету;
қылмыстық және әкімшілік құқық бұзушылықтардың алдын алу жөнінде шаралар қабылдау;
Қазақстан Республикасына сәйкес өзге құқықтар мен міндеттерді жүзеге асыру.
2) міндеттері:
Мемлекет басшысының, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің, Қазақстан Республикасы Үкіметінің, сонымен қатар Жетісу облысы әкімдігінің және мәслихатының тапсырмаларын уақытылы және сапалы орындауды қамтамасыз ету;
Қазақстан Республикасы заңнамасын, жеке және занды тұлғалардың заңмен қорғалатын мүдделерін және құкықтарын сақтау;
өз құзыреті шегінде орындау үшін міндетті нормативтік-кұқықтық актілерді қабылдау;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өз құзыреті шегінде туризм саласында басқа да міндеттерді жүзеге асыру.
15. Функциялары:
1) кәсіпкерлікті қолдау мен дамыту саласындағы мемлекеттік және өңірлік бағдарламаларды іске асыру;
2) облыс экономикасын дамыту және қазіргі заманғы технологияларды қолдана отырып, жаңа өндірістерді құруға, жұмыс істеп тұрғандарын кеңейту мен жаңартуға инвестицияларды ынталандыру үшін инвестицияларды қолдау, қолайлы инвестициялық ахуал жасау жөніндегі мемлекеттік саясатты іске асыру;
3) өңірде шағын және орта бизнес үшін инфрақұрылым объектілерін, сондай-ақ индустриялық аймақтар мен өнеркәсіптік алаңдарды құруды және дамытуды қамтамасыз ету;
4) өз құзыреті шегінде сауда қызметі субъектілерінің қызметін реттеуді жүзеге асыру;
5) жеке кәсіпкерлікті дамыту үшін жағдайлар жасау;
6) Қазақстан Республикасының мемлекеттік және үкіметтік бағдарламаларын іске асыру;
7) облыстың сыртқы сауда қызметі мәселелерін реттеуді қамтамасыз ету;
8) әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына рұқсат етілген шекті бөлшек сауда бағалары белгіленген жағдайда, олардың мөлшерінің сақталуына мониторинг жүргізу;
9) әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бөлшек сауда бағаларының шекті мәндерін бекіту;

10) утверждение мест размещения нестационарных торговых объектов;
11) осуществление организации выставок и ярмарок;
12) мониторинг объектов придорожного сервиса по приведению в соответствие требованиям стандарта;
13) организация деятельности экспертных советов по вопросам предпринимательства и заседаний регионального координационного совета;
14) мониторинг реализации проектов карты поддержки предпринимательства региона;
15) реализация государственной политики в сфере функционирования специальных экономических и индустриальных зон;
16) предоставления права недропользования для проведения операций по добыче общераспространенных полезных ископаемых и старательства;
17) контроль над соблюдением недропользователями условий лицензий на добычу общераспространенных полезных ископаемых, на старательство и государственного контроля над проведением операций по добыче общераспространенных полезных ископаемых, старательства;
18) контроль над соблюдением недропользователями условий старательства, предусмотренных лицензией на старательство и Кодексом Республики Казахстан "О недрах и недропользовании";
19) обеспечения доступа к информации о выданных ими лицензиях на добычу общераспространенных полезных ископаемых и лицензиях на старательство;
20) организация деятельности экспертных советов по вопросам недропользования и заседаний рабочей группы по проведению прямых переговоров по предоставлению права недропользования на разведку, добычу и совмещенную разведку и добычу общераспространҰнных полезных ископаемых в области Жетісу;
21) формирование перечня товаров, работ и услуг, производимых на территории области и их производителей, продвижение имиджа товаропроизводителей области;
22) мониторинг запасов, цен на уголь и угольных баз области;
23) обеспечение координации реализации отраслевых программ в сфере индустриально-инновационной деятельности по области;
24) организация работы областной службы торговли и питания по выполнению мероприятий гражданской обороны и чрезвычайным ситуациям;
25) выдача разрешения на осуществления деятельности по сбору (заготовке), хранению, переработке и реализации юридическими лицами лома и отходов цветных и черных металлов;
26) проводит анализ предпринимательской среды, инвестиционного климата и инфраструктуры развития частного предпринимательства;
27) заключение с управляющей компанией специальной экономической зоны, в создании которой участвует негосударственное юридическое лицо, договора по надлежащему исполнению функций управляющей компании специальной экономической зоны по согласованию с уполномоченным органом;

10) стационарлық емес сауда объектілерін орналастыру орындарын бекіту;
11) көрмелер мен жәрмеңкелер ұйымдастыруды жүзеге асыру;
12) стандарт талаптарына сәйкес келтіру бойынша жол бойындағы сервис объектілерін мониторингілеу;
13) кәсіпкерлік мәселелері жөніндегі сараптамалық кеңестердің қызметін және өңірлік үйлестіру кеңесінің отырыстарын ұйымдастыру;
14) өңірдің кәсіпкерлікті қолдау картасы жобаларының іске асырылуын мониторингілеу;
15) арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың жұмыс істеуі саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;
16) кең таралған пайдалы қазбаларды өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу үшін жер қойнауын пайдалану және кен іздеушілік құқығын беру;
17) жер қойнауын пайдаланушылардың кең таралған пайдалы қазбаларды өндіруге, кен іздеушілікке лицензиялар шарттарын сақтауын бақылау және кең таралған пайдалы қазбаларды өндіру жөніндегі операцияларды жүргізуді мемлекеттік бақылау;
18) жер қойнауын пайдаланушылардың кен іздеушілік лицензиясында және Қазақстан Республикасының "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Кодексінде көзделген кен іздеушілік шарттарын сақтауын бақылау;
19) кең таралған пайдалы қазбаларды өндіруге берілген лицензиялар және кен іздеушілікке берілген лицензиялар туралы ақпаратқа қол жеткізуді қамтамасыз ету;
20) жер қойнауын пайдалану мәселелері жөніндегі сараптамалық кеңестердің және Жетісу облысында кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға, өндіруге және бірлескен барлау мен өндіруге жер қойнауын пайдалану құқығын беру бойынша тікелей келіссөздер жүргізу жөніндегі жұмыс тобының отырыстарын ұйымдастыру;
21) облыс аумағында өндірілетін тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің және оларды өндірушілердің тізбесін қалыптастыру, облыстың тауар өндірушілері имиджін ілгерілету;
22) облыстың көмір қорлары, баға мен көмір базаларының мониторингі;
23) облыс бойынша индустриялық-инновациялық қызмет саласындағы салалық бағдарламалардың іске асырылуын үйлестіруді қамтамасыз ету;
24) азаматтық қорғаныс және төтенше жағдайлар іс-шараларын орындау бойынша облыстық сауда және тамақтану қызметінің жұмысын ұйымдастыру;
25) Жетісу облысы аумағында туристік қызмет саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру және үйлестіру;
26) туристік қызметтер көрсету нарығына талдау жасайды және Жетісу облысы аумағында туризмнің дамуы туралы қажетті мәліметтерді уәкілетті органға табыс ету;
27) облыстық туристік ресурстарды қорғау жөніндегі шараларды әзірлеу және енгізу;

28) заключение с управляющей компанией индустриальной зоны республиканского значения, в создании которой участвует негосударственное юридическое лицо, договора по надлежащему исполнению функций управляющей компании индустриальной зоны республиканского значения по согласованию с уполномоченным органом;
29) развитие цифровых технологий в курируемой сфере;
30) размещает и обеспечивает актуализацию сводных открытых данных по области Жетісу на интернет – портале открытых данных;
31) осуществляет мониторинг, анализ и прогнозирование показателей в курируемых сферах;
32) участвует в разработке и реализации среднесрочного плана социально- экономического развития области;
33) координирует и определяет приоритетные направления развития науки по области и организует финансирование научных, научно-технических проектов и программ, реализуемых в регионе;
34) участвуют в разработке предложений и реализации государственной политики в области науки и научно-технической деятельности, координации работы по проведению прикладных научных исследований в регионе;
35) обеспечивают проведение государственной политики в области коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности на соответствующей территории;
36) оказывают содействие по привлечению грантов и инвестиций субъектов частного предпринимательства для финансирования проектов коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности, участвуют в их софинансировании;
37) осуществляют меры по обеспечению взаимодействия субъектов частного предпринимательства, квазигосударственного сектора с субъектами научной и (или) научно-технической деятельности с целью создания совместных производств, осуществляющих выпуск продукции и (или) внедрение новых технологий;
38) создают советы по науке в областях, городах республиканского значения и столице для обеспечения взаимодействия субъектов частного предпринимательства (в том числе иностранных), квазигосударственного сектора с субъектами научной и (или) научно-технической деятельности;
39) участвуют в создании и (или) уставном капитале юридических лиц, деятельность которых заключается в коммерциализации (практическом применении) результатов научной и (или) научно-технической деятельности, в том числе стартап-компаний;
40) осуществляют мониторинг реализации программ содействия коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности;
41) участвуют совместно с уполномоченным органом и отраслевыми уполномоченными органами в методическом обеспечении коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности;
42) вносят предложения по приоритетным направлениям развития науки;
43) организовывают разработку прикладных научных, научно-технических проектов и программ в рамках государственного заказа местного исполнительного органа области, города республиканского значения и столицы и осуществление их реализации;
44) утверждают отчеты по выполненным прикладным научным, научно-техническим проектам и программам в рамках государственного заказа местного исполнительного органа области, города республиканского значения и столицы;
45) осуществляет в интересах местного государственного управления иные полномочия, возлагаемые на местные исполнительные органы законодательством Республики Казахстан.

28) Жетісу облысы аумағында туристік индустрия объектілерін жоспарлау және салу жөніндегі қызметті үйлестіру;
29) балалар мен жастар лагерьлерінің, туристер бірлестіктерінің қызметіне жәрдем көрсету;
30) туристік қызмет субъектілеріне туристік қызметті ұйымдастыруға байланысты мәселелерде әдістемелік және консультациялық көмек көрсету;
31) халықты жұмыспен қамтуды ұлғайту шарасы ретінде туристік қызмет саласындағы кәсіпкерлікті дамыту және қолдау;
32) туристік ақпаратты, оның ішінде туристік әлеует, туризм объектілеріне мен туристік қызметті жүзеге асыратын тұлғалар туралы ақпарат беру;
33) туристік ақпарат орталығын құру;
34) "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес туроператорлық қызметті лицензиялауды жүзеге асыру;
35) гидті кәсіптік даярлауды ұйымдастыру;
36) уәкілетті органмен келісу бойынша туристік саланы дамыту жөніндегі
іс-шаралар жоспарын бекіту;
37) туристік маршруттар мен соқпақтардың мемлекеттік тізілімін жүргізу;
38) тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында туризм инфрақұрылымын құрады, туристің қажеттіліктерін қанағаттандыра алатын объектілерді салу мен дамыту бойынша шаралар қабылдау;
39) туризмді дамытуда туристік қызмет субъектілері үшін жағдайлар жасау;
40) туризм саласындағы бірлескен қызметті іске асыру шеңберінде тікелей шарт жасасу арқылы туристік ақпараттық орталықтарды қаржыландыру;
41) туристік қызмет объектілерін салу, реконструкциялау кезінде кәсіпкерлік субъектілері шығындарының бір бөлігін өтеу;
42) уәкілетті органмен келісу бойынша күтіп-ұсталуы кезіндегі шығындардың бір бөлігі өтелетін санитариялық-гигиеналық тораптардың тізбелерін бекіту;
43) елді мекендерден тыс жердегі туристерді орналастыру орындарына дейін облыстық және аудандық маңызы бар кірме автомобиль жолдарын салу, реконструкциялау, жөндеу және күтіп-ұстау жөніндегі шараларды жүзеге асыру;
44) кәсіпкерлік субъектілерінің жол бойындағы сервис объектілерін салу бойынша шығындарының бір бөлігін өтеу;
45) кәсіпкерлік субъектілерінің санитариялық-гигиеналық тораптарды күтіп-ұстауға арналған шығындарының бір бөлігін субсидиялау;
46) туристік қызметті жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілеріне сыйымдылығы жүргізушінің орнын қоспағанда, сегізден астам отыратын орны бар автомобиль көлік құралдарын сатып алу бойынша шығындардың бір бөлігін өтеу;
47) заңды тұлғалардың түсті және қара металдардың сынықтары мен қалдықтарын жинау (дайындау), сақтау, қайта өңдеу және өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыруға рұқсат беру;
48) кәсіпкерлік ортаға, инвестициялық ахуалға және жеке кәсіпкерлікті дамыту инфрақұрылымына талдау жүргізу;
49) құрылуына мемлекеттік емес заңды тұлға қатысатын арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясымен уәкілетті органмен келісу бойынша арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясының функцияларын тиісінше орындауы жөніндегі шарт жасасу;
50) құрылуына мемлекеттік емес заңды тұлға қатысатын республикалық маңызы бар индустриялық аймақтың басқарушы компаниясымен уәкілетті органмен келісу бойынша республикалық маңызы бар индустриялық аймақтың басқарушы компаниясының функцияларын тиісінше орындауы жөніндегі шарт жасасу;
51) жергілікті мемлекеттік басқару мүддесінде Қазақстан Республикасының заңнамасымен жергілікті атқарушы органдарға жүктелетін өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыру.

1) Акционерное общество "Региональный институт развития "Социально-предпринимательская корпорация "Жетісу";
2) Товарищество с ограниченной ответственностью "Региональный центр по привлечению инвестиций области Жетісу "Zhetysu Invest";
3) Акционерное общество "Управляющая компания специальная экономическая зона "Хоргос-Восточные ворота";
4) Акционерное общество "Международный центр приграничного сотрудничества "Хоргос".
Приложение 13 к постановлению акимата области Жетісу от "____"_________2025 года № _____
Положение государственного учреждения "Управление финансов области Жетісу"
Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Управление финансов области Жетісу" (далее-Управление) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере исполнения бюджета, ведения бухгалтерского учета, бюджетного учета и бюджетной отчетности по исполнению местного бюджета, является уполномоченным органом по управлению областной коммунальной собственностью на территории области Жетісу.
2. Управление не имеет ведомств.
3. Управление осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Управление является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печать с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском языке, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Управление вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Управление имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Управление по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Управления и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности Управления утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: 040000, Республика Казахстан, область Жетісу, город Талдыкорган, проспект Н.Назарбаева, 38.
10. Настоящее положение является учредительным документом Управления.
11. Финансирование деятельности Управления осуществляется из местного бюджета, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Управлению запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Управления.
Если Управлению законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы, направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.

1) "Жетісу" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" өңірлік даму институты" акционерлік қоғамы;
2) "Zhetysu Investt" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі;
3) "Қорғас-Шығыс қақпасы" арнайы экономикалық аймағы басқарушы компаниясы акционерлік қоғамы;
4) "Қорғас" шекара маңы ынтымақтастығы халықаралық орталығы" акционерлік қоғамы;
5) "Жетісу" туристік ақпараттық орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
Жетісу облысы әкімдігінің 2025 жылғы "___" __________ № ___ қаулысына 13-қосымша
"Жетісу облысының қаржы басқармасы" мемлекеттік мекемесінің Ережесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1."Жетісу облысының қаржы басқармасы" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Басқарма) Жетісу облысының аумағында бюджетті атқару, жергілікті бюджеттің атқарылуы бойынша бухгалтерлік есепті, бюджеттік есепке алу мен бюджеттік есептілікті жүргізу және облыстық коммуналдық меншікті басқару салаларындағы басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2.Басқарманың ведомстволары жоқ.
3.Басқарма өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4.Басқарма мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның Қазақстан Республикасы Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрі және атауы қазақ тілде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5.Басқарма азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6.Басқармаға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7.Басқарма өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Басқарма басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8.Басқарманың құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9.Заңды тұлғаның орналасқан жері: 040000, Қазақстан Республикасы, Жетісу облысы, Талдықорған қаласы, Н.Назарбаев даңғылы, 38.
10.Осы ереже Басқарманың құрылтай құжаты болып табылады.
11.Басқарманың қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
12.Басқармаға кәсіпкерлік субъектілерімен Басқарманың өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер Басқармаға заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.

Глава 2. Задачи и полномочия Управления
13. Задачи:
1) осуществление мониторинга исполнения бюджета;
2).ведение бухгалтерского учета, бюджетного учета и бюджетной
отчетности по исполнению местного бюджета;
3) эффективное управление областной коммунальной собственностью.
14. Полномочия:
1) права:
запрашивать и получать от налоговых и иных организаций и физических лиц, а также других территориальных органов, информацию о суммах поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет по формам и в сроки, установленные законодательством, статистические и иные материалы, необходимые для организации исполнения бюджета, а также другие сведения для выполнения возложенных функций;
принимает решения в пределах возложенных на него задач и функций;
проводит совещания и другие мероприятия по вопросам, входящим в компетенцию государственного учреждения в пределах своих полномочий;
создает по согласованию с заинтересованными органами межведомственные комиссии для реализаций функций, предусмотренных настоящим Положением и действующим законодательством;
представляет интересы Управления во всех компетентных, государственных, административных органах, учреждениях, организациях, а также судебных и правоохранительных органах;
осуществляет иные права и обязанности в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан;
2) обязанности:
координирует работу и обеспечивает взаимодействие местных исполнительных органов районов, городов областного значения по вопросам, входящим в их компетенцию, в сфере исполнения бюджета и управления областным коммунальным имуществом;
предоставляет необходимые материалы и информацию в пределах своей компетенции в рамках законодательства в случае официального запроса юридических и физических лиц;
исполняет поручения вышестоящих органов;
разрабатывает проекты правовых актов и нормативно-правовых актов акима, акимата области, входящие в компетенцию Управления;
15. Функции:
1) осуществляет управление бюджетными деньгами;
2).выполняет комплекс мероприятий и организует исполнение областного бюджета, координирует деятельность администраторов областных бюджетных программ по исполнению бюджета;
3) составляет, утверждает и ведет сводный план финансирования по обязательствам, сводный план поступлений и финансирования по платежам по областному бюджету для этого производит проверку утвержденных индивидуальных планов финансирования по всем государственным учреждениям на соответствие общей суммы всех индивидуальных планов финансирования по обязательствам и платежам сумме сводного плана финансирования по платежам и обязательствам по каждой бюджетной программе ЕБК РК и по месяцам и представляет в территориальное подразделение казначейства на бумажном и магнитном (электронный) носителях;

2-тарау. Басқарманың мақсаттары мен өкілеттіктері
13.Мақсаттары:
1)бюджеттің атқарылуына мониторингті жүзеге асыру;
2)жергілікті бюджеттің атқарылуы бойынша бухгалтерлік есепті, бюджеттік есепке алуды және бюджеттік есептілікті жүргізу;
3)облыстық коммуналдық меншікті тиімді басқару.
14.Өкілеттіктері:
1)құқықтары:
заңнамада белгіленген нысандар бойынша және мерзімдерде салық және өзге де ұйымдар мен жеке тұлғалардан, сондай-ақ басқа да аумақтық органдардан салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер түсімдерінің сомалары туралы ақпаратты, бюджеттің атқарылуын ұйымдастыру үшін қажетті статистикалық және өзге де материалдарды, сондай-ақ жүктелген функцияларды орындау үшін басқа да мәліметтерді сұрату және алу;
өзіне жүктелген міндеттер мен функциялар шегінде шешімдер қабылдайды;
мемлекеттік мекеменің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша өз өкілеттіктері шегінде кеңестер және басқа да іс-шаралар өткізеді;
мүдделі органдармен келісім бойынша осы Ережеде және қолданыстағы заңнамада көзделген функцияларды іске асыру үшін ведомствоаралық комиссиялар құрады;
барлық құзыретті, мемлекеттік, әкімшілік органдарда, мекемелерде, ұйымдарда, сондай-ақ сот және құқық қорғау органдарында басқарманың мүдделерін білдіреді;
Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес өзге де құқықтар мен міндеттерді жүзеге асырады.
2)міндеттері:
аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарының бюджетті атқару және облыстық коммуналдық мүлікті басқару саласындағы өз құзыретіне кіретін мәселелер бойынша жұмысын үйлестіреді және өзара іс-қимылын қамтамасыз етеді;
заңды және жеке тұлғалар ресми сұрау салған жағдайда заңнама шеңберінде өз құзыреті шегінде қажетті материалдар мен ақпаратты ұсынады;
жоғары тұрған органдардың тапсырмаларын орындайды;
Басқарманың құзыретіне кіретін облыс әкімінің, әкімдігінің құқықтық актілерінің және нормативтік құқықтық актілерінің жобаларын әзірлейді;
15.Функциялары:
1)бюджет ақшасын басқаруды жүзеге асырады;
2)облыстық бюджеттің атқарылуын ұйымдастырады және іс-шаралар кешенін орындайды, бюджеттің атқарылуы бойынша облыстық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің қызметін үйлестіреді;
3)міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын, облыстық бюджет бойынша түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын жасайды, бекітеді және жүргізеді, ол үшін барлық мемлекеттік мекемелер бойынша бекітілген жеке қаржыландыру жоспарларының міндеттемелер мен төлемдер бойынша барлық жеке қаржыландыру жоспарларының жалпы сомасының ҚР ББС-ның әрбір бюджеттік бағдарламасы бойынша төлемдер мен міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарының сомасына сәйкестігіне тексеру жүргізеді, ай бойынша ұсынады және аумақтық қазынашылық бөлімшесіне қағаз және магниттік (электрондық) тасығышта ұсынады;

4) вносит изменения и дополнения в сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам на основании заявок, полученных от государственных органов, осуществляющих контроль за исполнением налоговых, таможенных и других обязательных платежей в бюджет и администраторов областных бюджетных программ;
5).осуществляет бюджетный мониторинг на основе регулярного и систематического сбора, отслеживания и анализа показателей исполнения бюджета, осуществляемые с целью выявления причин несвоевременного принятия обязательств, несвоевременного проведения платежей по бюджетным программам, составления прогнозов исполнения поступлений и расходов бюджета;
6) ведет мониторинг исполнения бюджета районов, городов и областных администраторов бюджетных программ, еженедельно направляет материалы по исполнению бюджета области акиму области;
7) по результатам бюджетного мониторинга ежеквартально и по итогам года направляет в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета аналитический отчет об исполнении местного бюджетов;
8) администраторам бюджетных программ направляет информацию-напоминание о непринятых обязательствах по бюджетным программам в соответствии с планом финансирования по обязательствам;
9) предоставляет в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета уточненный сводный план поступлений доходов по области;
10).осуществляет обслуживание, учет и анализ использования средств резерва акимата области;
11).предоставляет информацию об остатках бюджетных средств неиспользованных (недоиспользованных) в истекшем финансовом году сумм целевых трансфертов, выделенных из республиканского или областного бюджетов;
12).осуществляет процедуры по размещению временно свободных бюджетных денег во вклады (депозиты) в Национальном банке Республики Казахстан;
13).проводит мониторинг движения денег на контрольном счете наличности соответствующего бюджета, определяет сумму временно свободных бюджетных денег;
14) принимает, проверяет и согласовывает сводные планы поступлений и расходов денежных средств, получаемых государственным учреждениями от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении на соответствие Классификатора перечня товаров (работ, услуг), а также составление справок по внесению изменений в планы;
15) предоставляет годовой отчет об исполнении областного бюджета в акимат области, для дальнейшего рассмотрения и утверждения на сессии маслихата;

4)салық, кеден және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің орындалуын бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттік органдардан және облыстық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінен алынған өтінімдер негізінде түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізеді;
5)міндеттемелердің уақтылы қабылданбау, бюджеттік бағдарламалар бойынша төлемдердің уақтылы жүргізілмеу себептерін анықтау, бюджет түсімдері мен шығыстарының атқарылу болжамдарын жасау мақсатында жүзеге асырылатын бюджеттің атқарылу көрсеткіштерін тұрақты және жүйелі жинау, қадағалау және талдау негізінде бюджеттік мониторингті жүзеге асырады;
6)аудандардың, қалалардың және облыстық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттің атқарылуына мониторинг жүргізеді, апта сайын облыс әкіміне облыс бюджетінің атқарылуы жөніндегі материалдарды жібереді;
7)бюджеттік мониторингтің нәтижелері бойынша тоқсан сайын және жылдың қорытындысы бойынша бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға жергілікті бюджеттердің атқарылуы туралы талдамалық есеп жібереді;
8)бюджеттік бағдарламалар әкімшілеріне міндеттемелер бойынша қаржыландыру жоспарына сәйкес бюджеттік бағдарламалар бойынша қабылданбаған міндеттемелер туралы ескерту-ақпарат жібереді;
9)бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға облыс бойынша кірістер түсімдерінің нақтыланған жиынтық жоспарын ұсынады;
10)облыс әкімдігі резервінің қаражатын пайдалануға қызмет көрсетуді, есепке алуды және талдауды жүзеге асырады;
11)өткен қаржы жылында республикалық немесе облыстық бюджеттерден бөлінген нысаналы трансферттердің пайдаланылмаған (толық пайдаланылмаған) сомаларының бюджет қаражатының қалдықтары туралы ақпарат береді;
12)уақытша бос бюджет ақшасын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі салымдарға (депозиттерге) орналастыру жөніндегі рәсімдерді жүзеге асырады;
13)тиісті бюджеттің қолма-қол ақшаны бақылау шотындағы ақша қозғалысына мониторинг жүргізеді, уақытша бос бюджет ақшасының сомасын айқындайды;
14)қарамағында қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден мемлекеттік мекемелер алатын ақша қаражатының түсімдері мен шығыстарының жиынтық жоспарларын Тауарлар (жұмыстар, қызметтер) тізбесі сыныптауышының сәйкестігіне қабылдайды, тексереді және келіседі, сондай-ақ жоспарларға өзгерістер енгізу жөнінде анықтамалар жасайды;
15)мәслихат сессиясында одан әрі қарау және бекіту үшін облыс әкімдігіне облыстық бюджеттің атқарылуы туралы жылдық есепті ұсынады;

16) осуществляет обслуживание бюджетного кредита;
17).осуществляет возврат излишне уплаченных, ошибочно или неправильно поступивших сумм поступлений и других обязательных платежей в бюджет или производит их зачет в счет погашения задолженностей в бюджет;
18).формирует и своевременно представляет консолидированную и бюджетную отчетность по области центральному уполномоченному органу;
19).формирует и представляет ежемесячный, годовой отчет об исполнении бюджета области центральному уполномоченному органу;
20) осуществляет регистрацию договоров государственного частного партнерства в органах казначейства, а также внесение данных в государственный реестр;
21) проводит работу по выпуску и размещению государственных ценных бумаг местного исполнительного органа;
22) управляет областным коммунальным имуществом, осуществляет меры по его защите;
23) организует учет областного коммунального имущества, обеспечивает его эффективное использование;
24).входит в состав совета директоров акционерных обществ или Наблюдательного совета товариществ с ограниченной ответственностью с участием государства;
25).производит работу по передаче областного коммунального имущества на уровень коммунального имущества района, города областного значения;
26).организовывает передачу государственного имущества, закрепленного за государственными юридическими лицами, из одного вида государственной собственности в другой;
27).проводит процедуры по приобретению государством прав на имущество по договору дарения от физических лиц и негосударственных юридических лиц;
28).дает согласие на списание основных средств государственных учреждений;
29).организует проведение мониторинга эффективности управления государственным имуществом, в том числе государственными предприятиями и юридическими лицами с участием государства;
30) осуществляют контроль по предоставлению отчетов плана развития и его исполнения областных коммунальных предприятии с участием государства в пакетах акций сдаче имущественных отчетов;
31) осуществляет работу по установлению норматива отчисления части чистого дохода областных государственных коммунальных предприятий;
32) осуществляет приватизацию областного коммунального имущества, а также предприятий как имущественного комплекса, в том числе привлекают посредника для организации процесса приватизации, обеспечивают оценку объекта приватизации, осуществляют подготовку и заключение договоров купли-продажи объекта приватизации и контроль за соблюдением условий договоров купли-продажи;

16)бюджеттік кредитке қызмет көрсетуді жүзеге асырады;
17)бюджетке түсетін түсімдердің және басқа да міндетті төлемдердің артық төленген, қате немесе дұрыс түспеген сомаларын қайтаруды жүзеге асырады немесе оларды бюджетке берешектерді өтеу есебіне есепке жатқызуды жүргізеді;
18)облыс бойынша шоғырландырылған және бюджеттік есептілікті қалыптастырады және орталық уәкілетті органға уақтылы ұсынады;
19)облыс бюджетінің атқарылуы туралы ай сайынғы, жылдық есепті қалыптастырады және орталық уәкілетті органға ұсынады;
20)қазынашылық органдарында мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттарын тіркеуді, сондай-ақ деректерді мемлекеттік тізілімге енгізуді жүзеге асырады;
21)жергілікті атқарушы органның мемлекеттік бағалы қағаздарын шығару және орналастыру бойынша жұмыс жүргізеді;
22) облыстық коммуналдық мүлікті басқарады, оны қорғау жөніндегі шараларды жүзеге асырады;
23)облыстық коммуналдық мүлікті есепке алуды ұйымдастырады, оның тиімді пайдаланылуын қамтамасыз етеді;
24)мемлекет қатысатын акционерлік қоғамдардың директорлар кеңесінің немесе жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің Байқау кеңесінің құрамына кіреді;
25) облыстың коммуналдық мүлкін ауданның, облыстық маңызы бар қаланың коммуналдық мүлкі деңгейіне беру жөніндегі жұмысты жүргізеді;
26) мемлекеттік заңды тұлғаларға бекітіліп берілген мемлекеттік мүлікті мемлекеттік меншіктің бір түрінен екіншісіне беруді ұйымдастырады;
27) жеке тұлғалардан және мемлекеттік емес заңды тұлғалардан сыйға тарту шарты бойынша мемлекеттің мүлік құқығына ие болу рәсімдерін жүргізеді;
28) мемлекеттік мекемелердің негізгі құралдарын есептен шығаруға келісім береді;
29) мемлекеттік мүлікті, оның ішінде мемлекеттік кәсіпорындарды және мемлекет қатысатын заңды тұлғаларды басқару тиімділігінің мониторингін жүргізуді ұйымдастырады;
30) акциялар пакеттеріне мемлекеттің қатысуымен облыстық коммуналдық кәсіпорындарды дамыту жоспарының есептерін ұсыну және олардың орындалуы бойынша мүліктік есептерді тапсыруға бақылауды жүзеге асырады;
31) облыстық мемлекеттік коммуналдық кәсіпорындардың таза табысының бір бөлігін аудару нормативін белгілеу бойынша жұмысты жүзеге асырады;
32) облыстық коммуналдық мүлікті, сондай-ақ мүліктік кешен ретінде кәсіпорындарды жекешелендіруді жүзеге асырады, оның ішінде жекешелендіру процесін ұйымдастыру үшін делдалды тартады, жекешелендіру объектісін бағалауды қамтамасыз етеді, жекешелендіру объектісінің сатып алу-сату шарттарын дайындау мен жасасуды және сатып алу-сату шарттары талаптарының сақталуын бақылауды жүзеге асырады;

33)7предоставляет областное коммунальное имущество в доверительное управление, осуществляет подготовку и заключение договоров доверительного управления, осуществляет контроль за выполнением доверительным управляющим обязательств по договору доверительного управления областным коммунальным имуществом;
34)7предоставляет областное коммунальное имущество в имущественный наем (аренду) физическим и негосударственным юридическим лицам без права последующего выкупа и с правом последующей безвозмездной передачей в собственность субъектам малого и среднего предпринимательства, осуществляет подготовку и заключение договоров имущественного найма (аренды), осуществляет контроль за исполнением условий договоров имущественного найма (аренды);
35) проводит государственные закупки в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных закупках";
36) организует оценку государственного имущества, передаваемого в качестве имущественного вклада в уставный капитал товариществ с ограниченной ответственностью либо в оплату акций акционерных обществ;
37)7заключает договора по предоставлению областного коммунального имущества во временное безвозмездное пользование государственным юридическим лицам.
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя Управления
16. Руководство Управлением осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Управление задач и осуществление им своих полномочий.
17. Первый руководитель Управления назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Первый руководитель Управления имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия первого руководителя Управления:
1).определяет обязанности и полномочия своих заместителей и руководителей структурных подразделений Управления;
2) назначает и освобождает от должностей работников Управления;
3) в установленном законодательством порядке осуществляет поощрение сотрудников Управления;
4).в установленном законодательством порядке налагает дисциплинарные взыскания на сотрудников Управления;
5) в пределах своей компетенции издает приказы, дает указания, подписывает служебную документацию;
6) утверждает положения о структурных подразделениях Управления;
7).представляет Управление в государственных органах и иных организациях;
8) контролирует ход разработки нормативных правовых актов, проектов программ и других документов по вопросам, входящим в компетенцию Управления;

33) облыстық коммуналдық мүлікті сенімгерлік басқаруға береді, сенімгерлік басқару шарттарын дайындауды және жасасуды жүзеге асырады, сенімгерлік басқарушының облыстық коммуналдық мүлікті сенімгерлік басқару шарты бойынша міндеттемелерді орындауын бақылауды жүзеге асырады;
34) облыстық коммуналдық мүлікті жеке және мемлекеттік емес заңды тұлғаларға кейіннен сатып алу құқығынсыз және кейіннен шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің меншігіне өтеусіз беру құқығымен мүліктік жалдауға (жалға алуға) береді, мүліктік жалдау (жалға алу) шарттарын дайындауды және жасасуды жүзеге асырады, мүліктік жалдау (жалға алу) шарттары талаптарының орындалуын бақылауды жүзеге асырады;
35) "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес мемлекеттік сатып алуды өткізеді;
36) жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің жарғылық капиталына не акционерлік қоғамдардың акцияларын төлеуге мүліктік салым ретінде берілетін мемлекеттік мүлікті бағалауды ұйымдастырады;
37) облыстық коммуналдық мүлікті мемлекеттік заңды тұлғаларға уақытша өтеусіз пайдалануға беру жөнінде шарттар жасасады.
3-тарау. Басқарманың бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Басқарманы басқаруды бірінші басшы жүзеге асырады, ол Басқармаға жүктелген міндеттердің орындалуына және өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Басқарманың бірінші басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18. Басқарманың бірінші басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасарлары болады.
19. Басқарманың бірінші басшысының өкілеттіктері:
1).өз орынбасарының және Басқарманың құрылымдық бөлімшелері басшыларының міндеттері мен өкілеттіліктерін анықтайды;
2) Басқарма қызметкерлерін тағайындайды және лауазымдарынан босатады;
3) белгіленген заңнамалық тәртіппен Басқарма қызметкерлерін ынталандыруды жүзеге асырады;
4).белгіленген заңнамалық тәртіппен Басқарма қызметкерлеріне тәртіптік жаза тағайындайды;
5) өз құзыреті шегінде бұйрықтар шығарады, нұсқаулар береді, қызметтік құжаттарға қол қояды;
6) Басқарманың құрылымдық бөлімшелері туралы ережені бекітеді;
7).мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда Басқарманың атынан өкілдік етеді;
8) Басқарманың құзырына кіретін мәселелер бойынша нормативтік құқықтық актілерді, бағдарламалардың жобаларын және басқа да құжаттардың орындалуы барысын бақылайды;

9).контролирует работу по подготовке отчетных материалов по вопросам, входящим в компетенцию Управления;
10) .утверждает бюджетную программу;
11).в пределах своей компетенции обеспечивает исполнение требований законодательства Республики Казахстан о противодействии коррупции;
12) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочий первого руководителя Управления в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
Глава 4. Имущество Управления
20..Управление может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Управления формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
21. Имущество, закрепленное за Управлением, относится к коммунальной собственности.
22. Управление не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение Управления
23. Реорганизация и упразднение Управления осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 14 к постановлению акимата области Жетісу от "____"_________2025 года № _____
Положение государственного учреждения "Управление общественного развития области Жетісу"
Глава 1. Общие положения
1..Государственное учреждение "Управление общественного развития области Жетісу" (далее – Управление) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере внутренней политики на территории области Жетісу.
2..Управление не имеет ведомств.
3..Управление осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4..Управление является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печать с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском языке, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5..Управление вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6..Управление имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7..Управление по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Управления и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8..Структура и лимит штатной численности Управления утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

9).Басқарманың құзырына кіретін мәселелер бойынша есептік материалдарды дайындау жөніндегі жұмыстарды бақылайды;
10) бюджеттік бағдарламаны бекітеді;
11).өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы заңнамасы талаптарының орындалуын қамтамасыз етеді;
12) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттілікті жүзеге асырады.
Басқарманың бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
4-тарау. Басқарманың мүлкі
20. Басқармада заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Басқарманың мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
21. Басқармаға бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
22. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Басқарма өзіне берілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Басқарманы қайта ұйымдастыру және тарату
23..Басқарманы қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Жетісу облысы әкімдігінің 2025 жылғы "___" __________ № ___ қаулысына 14-қосымша
"Жетісу облысының қоғамдық даму басқармасы" мемлекеттік мекемесінің Ережесі
1-тарау..Жалпы ережелер
1.."Жетісу облысының қоғамдық даму басқармасы" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Басқарма) Жетісу облысы аумағында ішкі саясат саласындағы басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2..Басқарманың ведомстволары жоқ.
3..Басқарма өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4..Басқарма мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрі және атауы қазақ тілде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5..Басқарма азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6..Басқарма Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7..Басқарма өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Басқарма басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8..Басқарманың құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.

9..Местонахождение юридического лица: 040000, Республика Казахстан, область Жетісу, город Талдыкорган, улица Ж.Балапанова, дом 28.
10..Настоящее положение является учредительным документом Управления.
11..Финансирование деятельности Управления осуществляется из местного бюджета в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12..Управлению запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Управления.
Если Управлению законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Задачи и полномочия Управления
13. Задачи:
1) реализация государственной политики, направленной на сохранение общественно-политической стабильности и единства народа в регионе, укрепление государственности, поддержку и развитие институтов гражданского общества, создание условий для полноценного устойчивого развития молодежи, участия в процессе принятия решений, успешной социализации и направления ее потенциала на дальнейшее развитие региона, повышение конкурентоспособности информационного пространства области Жетісу, развитие языкового капитала, обеспечивая полноценную деятельность казахского языка как государственного языка.
2) обеспечение выполнения актов и поручений Президента и Правительства Республики Казахстан, акима области по вопросам, относящимся к компетенции Управления;
3) обеспечение разъяснения в регионе ежегодных Посланий Президента народу Казахстана, государственных и отраслевых программ, и других стратегических документов;
4) координация работы по разработке и реализации программных документов регионального значения в сфере общественного развития;
5) формирование и эффективная реализация государственной молодежной политики;
6) обеспечение изучения и анализа внутриполитических процессов в регионе и тенденций их развития;
7) модернизацию казахского языка на основе латинографического алфавита, дальнейшее повышение языковой культуры;
8) обеспечение эффективного взаимодействия с институтами гражданского общества, создание благоприятных условий для дальнейшего укрепления общественного согласия и общенационального единства.
14. Полномочия:
1) права:
запрашивать в установленном порядке от государственных органов и должностных лиц, иных организаций и граждан информацию, необходимую для выполнения своих функций, привлекать работников государственных органов и иных организаций в проработке вопросов, относящихся к компетенции Управления, создавать временные рабочие группы для подготовки соответствующих предложений;
nullвносить акиму области предложения по совершенствованию деятельности местных исполнительных органов в сфере внутренней политики;
издавать поручения по вопросам, относящимся к сфере деятельности Управления, а также участвовать в мероприятиях, проводимых центральными и местными исполнительными органами;
создавать, иметь в качестве правопреемника подведомственные учреждения и координировать их деятельность;
стимулировать участие в этой деятельности представителей средств массовой информации, юридических лиц, институтов гражданского общества.
давать разъяснение о правильном применении Закона Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан";

9..Заңды тұлғаның орналасқан жері: 040000, Қазақстан Республикасы, Жетісу облысы, Талдықорған қаласы, Ж. Балапанов көшесі, 28-үй. .
10. Осы ереже Басқарманың құрылтай құжаты болып табылады.
11..Басқарманың қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасында сәйкес жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
12..Басқармаға кәсіпкерлік субъектілерімен Басқарманың өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер Басқармаға заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2-тарау..Басқарманың мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Мақсаттары:
1) өңірдегі қоғамдық-саяси тұрақтылық пен халық бірлігін сақтауға, мемлекеттілікті нығайтуға, азаматтық қоғам институттарын қолдауға және дамытуға, жастардың толыққанды тұрақты дамуы үшін жағдай жасауға, шешімдер қабылдау процесіне қатысуға, табысты әлеуметтенуге және оның әлеуетін өңірдің одан әрі дамуына бағыттауға, Жетісу облысының ақпараттық кеңістігінің бәсекеге қабілеттілігін арттыруға, тіл мәдениетін одан әрі арттыруға және тілдік капиталды дамытуға бағытталған мемлекеттік саясатты іске асыру.
2) Басқарманың құзыретіне кіретін мәселелер бойынша Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің, облыс әкімінің актілері мен тапсырмаларының орындалуын қамтамасыз ету;
3) өңірде Президенттің Қазақстан халқына жыл сайынғы Жолдауларын, мемлекеттік және салалық бағдарламаларды және басқа да стратегиялық құжаттарды түсіндіруді қамтамасыз ету;
4) қоғамдық даму саласындағы өңірлік маңызы бар бағдарламалық құжаттарды әзірлеу және іске асыру жөніндегі жұмысты үйлестіру;
5) мемлекеттік жастар саясатын қалыптастыру және тиімді іске асыру;
6) өңірдегі қоғамдық даму процестерді және олардың даму үрдістерін зерделеу мен талдауды қамтамасыз ету;
7) қазақ тілінің мемлекеттік тіл ретіндегі толыққанды қызметін қамтамасыз ете отырып, латынграфикалы әліпби негізінде қазақ тілін жаңғырту;
8) азаматтық қоғам институттарымен тиімді өзара іс-қимылды қамтамасыз ету, қоғамдық келісім мен жалпыұлттық бірлікті одан әрі нығайту үшін қолайлы жағдайлар жасау болып табылады.
14. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
белгіленген тәртіппен мемлекеттік органдар мен лауазымды тұлғалардан, өзге де ұйымдар мен азаматтардан өз функцияларын орындауға қажетті ақпаратты сұратуға, Басқарманың құзыретіне жататын мәселелерді пысықтауға мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдардың қызметкерлерін тартуға, тиісті ұсыныстар дайындау үшін уақытша жұмыс топтарын құруға;
облыс әкіміне жергілікті атқарушы органдардың ішкі саясат саласындағы қызметін жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізуге;
Басқарманың қызмет саласына қатысты мәселелер бойынша тапсырмалар беруге, сондай-ақ орталық және жергілікті атқарушы органдар өткізетін іс-шараларға қатысуға;
ведомстволық бағынысты мекемелерді құру, олардың құқықтық мирасқоры ретінде болуы және олардың қызметін үйлестіру;
осы қызметке бұқаралық ақпарат құралдары, заңды тұлғалар, азаматтық қоғам институттары өкілдерінің қатысуын ынталандыруға;
"Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының дұрыс қолданылуы жөнінде түсініктемелер беруге.

2) обязанности:
осуществлять информационную поддержку по реализации государственных, отраслевых программ, входящих в компетенцию Управления;
оказывать консультативно-методическую, информационную, организационно-техническую и иную помощь должностным лицам и государственным органам по вопросам, входящим в компетенцию Управления;
15. Функции:
1)информационно-идеологическое сопровождение деятельности местных исполнительных органов региона по основным направлениям внутренней политики, в том числе образования, здравоохранения, социального обеспечения и защиты населения, занятости, межэтнического и межконфессионального согласия, патриотического воспитания и молодежной политики, модернизации волонтерской деятельности, пропаганды государственных символов, в языковой, информационной, культурной, гендерной и семейно-демографической сферах;
2)реализация комплекса практических и иных мер, направленных на обеспечение внутриполитической стабильности, общенационального единства народа в регионе и консолидации общества;
3)осуществление информационно-аналитического и организационного обеспечения деятельности Ассамблеи народа Казахстана области, повышение уровня информационно-разъяснительной и образовательно-воспитательной работы с населением по продвижению идеологии общественного согласия и общенационального единства;
4)реализация государственной политики в сфере межэтнических отношений;
5)информационно-аналитическое и организационно-техническое сопровождение крупных общественно-значимых мероприятий в регионе;
6)осуществление взаимодействия и сотрудничества с молодежными организациями по вопросам государственной молодежной политики;
7)осуществление анализа и прогнозирования, методического обеспечения деятельности по реализации государственной молодежной политики;
8)реализация государственной молодежной политики;
9)содействие развитию волонтерской деятельности молодежи и молодежного самоуправления;
10)организация информационно-разъяснительной работы о деятельности местных исполнительных органов в социально-экономической, общественно-политической и других сферах, выработка предложений по совершенствованию работы в данном направлении;
11)организация в регионе деятельности информационно-пропагандистских групп республиканского и регионального уровня по разъяснению и пропаганде ежегодных Посланий Президента народу Казахстана и других стратегических документов, информационно-методическое обеспечение информационно-пропагандистских групп;
12)осуществление взаимодействия с политическими партиями, неправительственными организациями, этнокультурными и религиозными объединениями, правозащитными и другими общественными организациями, профессиональными союзами, средствами массовой информации (далее – СМИ), научным и творческим сообществом, лидерами общественного мнения;

2) міндеттері:
Басқарманың құзыретіне кіретін мемлекеттік, салалық бағдарламаларды іске асыру бойынша ақпараттық қолдауды жүзеге асыру;
лауазымды тұлғаларға және мемлекеттік органдарға Басқарманың құзыретіне кіретін мәселелер бойынша консультативтік-әдістемелік, ақпараттық, ұйымдастырушылық-техникалық және өзге де көмек көрсету.
15. Функциялары:
1) қоғамдық дамудың негізгі бағыттары, оның ішінде білім беру, денсаулық сақтау, халықты әлеуметтік қамтамасыз ету және қорғау, жұмыспен қамту, этносаралық және конфессияаралық келісім, патриоттық тәрбие және жастар саясаты, волонтерлік қызметті жаңғырту, тіл, ақпарат, мәдениет, гендерлік және отбасылық-демографиялық салаларда мемлекеттік рәміздерді насихаттау бойынша өңірдің жергілікті атқарушы органдарының қызметін ақпараттық-идеологиялық сүйемелдеу;
2) қоғамдық саяси тұрақтылықты, өңірдегі халықтың жалпыұлттық бірлігін және қоғамды топтастыруды қамтамасыз етуге бағытталған практикалық және өзге де шаралар кешенін іске асыру;
3) Қазақстан халқы Ассамблеясының қызметін ақпараттық-талдамалық және ұйымдастырушылық қамтамасыз етуді жүзеге асыру, қоғамдық келісім мен жалпыұлттық бірлік идеологиясын ілгерілету бойынша халықпен ақпараттық-түсіндіру және білім беру-тәрбие жұмысының деңгейін арттыру;
4) этносаралық қатынастар саласындағы мемлекеттік саясатты жүзеге асыру;
5) өңірдегі ірі қоғамдық маңызы бар іс-шараларды ақпараттық-талдамалық және ұйымдастырушылық-техникалық сүйемелдеу;
6) мемлекеттік жастар саясаты мәселелері бойынша жастар ұйымдарымен өзара іс-қимылды және ынтымақтастықты жүзеге асыру;
7) мемлекеттік жастар саясатын іске асыру жөніндегі қызметті талдауды және болжауды, әдістемелік қамтамасыз етуді жүзеге асыру;
8) мемлекеттік жастар саясатын іске асыру;
9) жастардың волонтерлік қызметін және жастардың өзін-өзі басқаруын дамытуға жәрдемдесу;
10) әлеуметтік-экономикалық, қоғамдық-саяси және басқа да салалардағы жергілікті атқарушы органдардың қызметі туралы ақпараттық-түсіндіру жұмысын ұйымдастыру, осы бағыттағы жұмысты жетілдіру жөнінде ұсыныстар әзірлеу;
11) Президенттің Қазақстан халқына жыл сайынғы Жолдауларын және басқа да стратегиялық құжаттарды түсіндіру мен насихаттау жөніндегі республикалық және өңірлік деңгейдегі ақпараттық-насихаттық топтардың өңірдегі қызметін ұйымдастыру, ақпараттық-әдістемелік құжаттармен қамтамасыз ету;
12) саяси партиялармен, үкіметтік емес ұйымдармен, этномәдени және діни, құқық қорғау және басқа да қоғамдық ұйымдармен, кәсіптік одақтармен, бұқаралық ақпарат құралдарымен (бұдан әрі – БАҚ), ғылыми және шығармашылық қоғамдастықпен, қоғамдық пікір көшбасшыларымен өзара іс-қимылды жүзеге асыру;

13)обеспечение деятельности консультативно-совещательных органов и рабочих групп, действующих при акиме области по вопросам, входящим в компетенцию Управления;
14)анализ и прогнозирование общественно-политической ситуации в регионе, в том числе организация мониторинга деятельности политических партий, иных общественных объединений и организаций, проведение социологических и политических исследований;
15) обеспечение эффективной реализации государственной информационной политики в регионе, в том числе методическая поддержка и координация деятельности СМИ по выполнению государственного информационного заказа, мониторинг деятельности СМИ на предмет соблюдения законодательства;
16)обеспечение эффективной реализации государственного социального заказа на выполнение социально значимых проектов, в том числе проведение конкурсных процедур и мониторинг хода реализации проектов;
17)участие в разработке концептуальных документов, подготовке и экспертизе проектов актов акима области по вопросам, входящим в компетенцию Управления;
18)взаимодействие с вышестоящими государственными органами, Парламентом, маслихатами, аппаратом акима области по вопросам, входящим в компетенцию Управления;
19)формирование, накопление, обобщение и классификация информационной базы данных по вопросам, относящимся к компетенции Управления;
20) осуществление государственного контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан" территориальными подразделениями центральных государственных органов и их ведомств, местными исполнительными органами области, города, района, города областного значения и аппаратами акима села, поселка, сельского округа;
21) дача рекомендации об устранении нарушений требований, установленных законодательством за соблюдением законодательства Республики Казахстан "О языках в Республике, применение меры административного воздействия на основании и в порядке, предусмотренных законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях;
22) осуществление противодействия языковой дискриминации, стимулирования развития практического применения государственного языка и комплексных мер областного значения, направленных на развитие государственного и других языков;
23) обеспечение деятельности областной ономастической комиссии;
24) осуществление контроля за соблюдением требования законадательства Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан" в части размещения реквезитов и визуальной информации;
25) осуществление иных функций, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.

13) Басқарма құзыретіне кіретін мәселелер бойынша облыс әкімі жанында әрекет ететін консультативтік-кеңесші органдар мен жұмыс топтарының қызметін қамтамасыз ету;
14) өңірдегі қоғамдық-саяси ахуалды талдау және болжау, оның ішінде саяси партиялардың, өзге де қоғамдық бірлестіктер мен ұйымдардың қызметіне мониторинг ұйымдастыру, әлеуметтік және саяси зерттеулер жүргізу;
15) өңірде мемлекеттік ақпараттық саясатты тиімді іске асыруды қамтамасыз ету, оның ішінде мемлекеттік ақпараттық тапсырысты орындау бойынша БАҚ қызметін әдістемелік қолдау және үйлестіру, заңнаманы сақтау мәніне БАҚ қызметіне мониторинг жүргізу;
16) әлеуметтік маңызы бар жобаларды орындауға арналған мемлекеттік әлеуметтік тапсырыстың тиімді іске асырылуын қамтамасыз ету, оның ішінде конкурстық рәсімдер өткізу және жобалардың іске асырылу барысына мониторинг жүргізу;
17) Басқарманың құзыретіне кіретін мәселелер бойынша тұжырымдамалық құжаттарды әзірлеуге, облыс әкімі актілерінің жобаларын дайындауға және сараптауға қатысу;
18) Басқарма құзыретіне кіретін мәселелер бойынша жоғары тұрған мемлекеттік органдармен, Парламентпен, мәслихаттармен, облыс әкімінің аппаратымен өзара іс-қимыл жасау;
19) Басқарманың құзыретіне кіретін мәселелер бойынша ақпараттық дерекқорды қалыптастыру, жинақтау, қорыту және сыныптау;
20) орталық мемлекеттік органдардың және олардың ведомстволарының аумақтық бөлімшелерінің, облыстың, қаланың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органдарының және ауыл, кент, ауылдық округ әкімі аппараттарының "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" заңнамасын сақтауына мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
21) "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасы заңнамасының дұрыс қолданылуы жөнінде түсініктемелер, заңнамада белгіленген талаптардың бұзылуын жою туралы ұсынымдар беру, Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасында көзделген негізде және тәртіппен әкімшілік ықпал ету шараларын қолдану;
22) тілдік кемсітушілікке қарсы тұрып, мемлекеттік тілдің дамуы мен практикалық қолданылуын ынталандыру, мемлекеттік тілді және басқа тілдерді дамытуға бағытталған облыстық маңызы бар шаралар кешенін жүзеге асыру;
23) облыстық ономастика комиссиясының қызметін қамтамасыз ету;
24) деректемелер мен көрнекі ақпаратты орналастыру бөлігінде "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасы заңнамасының сақталуын бақылауды жүзеге асыру;
25) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыру.

Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя Управления
16. Руководство Управлением осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Управление задач и осуществление им своих функций.
17..Первый руководитель Управления назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18..Первый руководитель Управления имеет заместителей, которые назначаются на должность и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия первого руководителя Управления:
1)определяет обязанности и полномочия своих заместителей и руководителей структурных подразделений Управления;
2)назначает и освобождает от должностей работников Управления;
3)в установленном законодательством порядке осуществляет поощрение сотрудников Управления;
4)в установленном законодательством порядке налагает дисциплинарные взыскания на сотрудников Управления;
5)в пределах своей компетенции издает приказы, дает указания, подписывает служебную документацию;
6)утверждает положения о структурных подразделениях Управления;
7)представляет Управление в государственных органах и иных организациях;
8)контролирует ход разработки нормативных правовых актов, проектов программ и других документов по вопросам, входящим в компетенцию Управления;
9)контролирует работу по подготовке отчетных материалов по вопросам, входящим в компетенцию Управления;
10)координирует ход реализации бюджетных программ;
11)в установленном порядке решает вопросы финансово-экономической и хозяйственной деятельности, контролирует рациональное и целевое исполнение бюджетных средств;
12)обеспечивает соблюдение законности, договорной и финансовой дисциплины в деятельности Управления;
13) принимает необходимые меры по противодействию коррупции и несет персональную ответственность за неприятие антикоррупционных мер;
14) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочий первого руководителя Управления в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
Глава 4. Имущество Управления
20..Управление может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Управления формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
21..Имущество, закрепленное за Управлением, относится к коммунальной собственности.
22..Управление не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.

3-тарау. Басқарманың бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16..Басқарманы басқаруды бірінші басшы жүзеге асырады, ол Басқармаға жүктелген мiндеттердiң орындалуына және оның өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17..Басқарманың басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18..Басқарманың бірінші басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасарлары болады.
19..Басқарманың бірінші басшысының өкілеттіктері:
1).өз орынбасарларының және Басқарманың құрылымдық бөлімшелерінің басшыларының міндеттері мен өкілеттіліктерін анықтайды;
2).Басқарма қызметкерлерін тағайындайды және лауазымдарынан босатады;
3).белгіленген заңнамалық тәртіппен Басқарма қызметкерлерін ынталандыруды жүзеге асырады;
4).белгіленген заңнамалық тәртіппен Басқарма қызметкерлерін тәртіптік жазаға тартады;
5).өз құзыреті шегінде бұйрықтар шығарады, нұсқаулар береді, қызметтік құжаттарға қол қояды;
6).Басқарманың құрылымдық бөлімшелері туралы ережені бекітеді;
7) мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда Басқарманың мүддесін білдіреді;
8).Басқарманың құзыретіне кіретін мәселелер бойынша нормативтік құқықтық актілерді, бағдарламалардың жобаларын және басқа да құжаттардың орындалу барысын бақылайды;
9).Басқарманың құзыретіне кіретін мәселелер бойынша есептік материалдарды дайындау жөніндегі жұмыстарды бақылайды;
10).бюджеттік бағдарламаның іске асырылу барысын үйлестіреді;
11).белгіленген тәртіппен қаржылық-экономикалық және шаруашылық қызметтер мәселелерін шешеді, бюджеттік қаражаттардың тиімді және мақсатты орындалуын бақылайды;
12). Басқарманың қызметіндегі заңдылықтың, шарттық және қаржылық тәртіптің сақталуын қамтамасыз етеді;
13).жемқорлыққа қарсы бағытталған шараларды қолданады және жемқорлыққа қарсы шараларды қолданбағаны үшін дербес жауапкершілікте болады;
14).Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттілікті жүзеге асырады.
Басқарманың бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға орындайды.
4-тарау. Басқарманың мүлкi
20..Басқармада заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкi болу мүмкін.
Басқарманың мүлкi оған меншік иесі берген мүлiк, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
21. Басқармаға бекiтiлген мүлiк коммуналдық меншiкке жатады.
22. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Басқарма өзiне бекiтiлген мүлiктi және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебiнен сатып алынған мүлiктi өз бетiмен иелiктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсiлмен билiк етуге құқығы жоқ.

Глава 5. Реорганизация и упразднение Управления
23..Реорганизация и упразднение Управления осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Перечень организаций, находящихся в ведении Управления:
1) Коммунальное государственное учреждение "Центр коммуникаций и мониторинга" государственного учреждения "Управление общественного развития области Жетiсу";
2) Коммунальное государственное учреждение "Центр технического и хозяйственного обслуживания" государственного учреждения "Управление общественного развития области Жетісу";
3) Коммунальное государственное учреждение "Қоғамдық келісім" государственного учреждения "Управление общественного развития области Жетісу";
4) Коммунальное государственное учреждение "Jetіsý jastary" государственного учреждения "Управление общественного развития области Жетісу";
5) Коммунальное государственное учреждение "Учебно-методический центр "Тіл" государственного учреждения "Управление общественного развития области Жетісу";
6) Товарищество с ограниченной ответственности "Телерадиокомпания "Жетісу";
7) Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Жетісу Медиа" государственного учреждения "Управление общественного развития области Жетісу".
Приложение 15 к постановлению акимата области Жетісу от "____"_________2025 года № _____
Положение государственного учреждения "Управление строительства области Жетісу"
Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Управление строительства области Жетісу" (далее – Управление) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере строительства по области Жетісу.
2. Управление не имеет ведомств.
3. Управление осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Управление является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печать с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Управление вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Управление имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

5-тарау..Басқарманы қайта ұйымдастыру және тарату
23..Басқарманы қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Басқарманың қарамағындағы ұйымдардың тізбесі:
1) "Жетісу облысының қоғамдық даму басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Коммуникациялар мен мониторинг орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
2) "Жетісу облысының қоғамдық даму басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Техникалық және шаруашылық қызмет көрсету орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
3) "Жетісу облысының қоғамдық даму басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Қоғамдық келісім" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
4) "Жетісу облысының қоғамдық даму басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Jetіsý jastary" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
5) "Жетісу облысының қоғамдық даму басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Тіл" оқу-әдістемелік орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
6) "Жетісу" телерадиокомпаниясы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі;
7) "Жетісу облысының қоғамдық даму басқармасы" мемлекеттік мекемесінің шаруашылық жүргізу құқығындағы "Жетісу Медиа" мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны.
Жетісу облысы әкімдігінің 2025 жылғы "___" __________ № ___ қаулысына 15-қосымша
"Жетісу облыстық құрылыс басқармасы" мемлекеттік мекемесінің Ережесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Жетісу облыстық құрылыс басқармасы" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Басқарма) Жетісу облысы бойынша құрылыс саласындағы басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Басқарманың ведомстволары жоқ.
3. Басқарма өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Басқарма мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрі және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. Басқарма азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. Басқармаға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.

7. Управление по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Управления и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности Управления утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: 040000, Республика Казахстан, область Жетісу, город Талдыкорган, улица Шевченко, дом 131.
10. Настоящее положение является учредительным документом Управления.
11. Финансирование деятельности Управления осуществляется из местного бюджета в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Управлению запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Управления.
Если Управлению законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Задачи и полномочия Управления
13. Задачи:
1) изучение и внесение предложений по строительству, расширению, техническому перевооружению, модернизации, реконструкции, реставрации и капитальному ремонту строений, зданий и сооружений, инженерных и транспортных коммуникаций, благоустройству и озеленению территории, конверсации строительства незавершенных объектов, проведению комплекса работ по постутилизации объектов;
2) внедрение целевых инвестиционных программ по развитию строительного комплекса области Жетісу, реализация строительных проектов согласно утвержденным генеральным планам;
3) координация инвестиционных разработок, проектных, научно-исследовательских, а также изыскательских, строительных и ремонтно-строительных работ в части требования строительства;
4) выполнение других задач, поставленных перед Управлением.
14. Полномочия:
1) права:
запрашивать и получать информацию (сведения, данные, исходные материалы или документы), необходимую для предпроектных исследований, подготовки технико-экономического обоснования, обоснования инвестиций в строительство, планирования освоения территории и ее застройки;
вносить предложения акиму области по размещению объектов и комплексов;
вести служебную переписку с государственными и негосударственными органами по вопросам, относящимся к компетенции Управления;
2) обязанности:
рассматривать в установленном порядке письма и жалобы населения, организовать прием граждан по личным вопросам;
выполнить иные функции, предусмотренные законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан, актами акимата области и акима области, а также поручения акима области.

7. Басқарма өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Басқарма басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. Басқарманың құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: 040000, Қазақстан Республикасы, Жетісу облысы, Талдықорған қаласы, Шевченко көшесі, 131 - үй.
10. Осы ереже Басқарманың құрылтай құжаты болып табылады.
11. Басқарманың қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Басқармаға кәсіпкерлік субъектілерімен Басқарманың өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер Басқармаға заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кірістер, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2-тарау. Басқарманың мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Мақсаттары:
1) құрылыстарды, ғимараттар мен құрылыстарды, инженерлік және көлік коммуникацияларын салу, кеңейту, техникалық қайта жарақтандыру, жаңғырту, реконструкциялау, қалпына келтіру және күрделі жөндеу, аумақты абаттандыру мен көгалдандыру, аяқталмаған объектілер құрылысын конверсиялау, объектілерді кейіннен кәдеге жарату жөнінде жұмыстар кешенін жүргізу жөніндегі ұсыныстарды зерделеу және енгізу;
2) Жетісу облысының құрылыс кешенін дамыту бойынша нысаналы инвестициялық бағдарламаларды енгізу, бекітілген бас жоспарларға сәйкес құрылыс жобаларын іске асыру;
3) құрылыс талаптары бөлігінде инвестициялық әзірлемелерді, жобалау, ғылыми-зерттеу, сондай-ақ іздестіру, құрылыс және жөндеу-құрылыс жұмыстарын үйлестіру;
4) Басқарма алдына қойылған басқа да міндеттерді орындау.
14. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
жобалау алдындағы зерттеулерге, техникалық-экономикалық негіздеме дайындауға, құрылысқа инвестициялар негіздемесіне, аумақты игеруді және оның құрылысын жоспарлауды жоспарлауға қажетті ақпаратты (мәліметтерді, деректерді, бастапқы материалдарды немесе құжаттарды) сұратуға және алуға;
объектілер мен кешендерді орналастыру жөнінде облыс әкіміне ұсыныстар енгізуге;
Басқарманың құзыретіне жататын мәселелер бойынша мемлекеттік және мемлекеттік емес органдармен қызметтік хат алмасуды жүргізу;
2) міндеттері:
халықтың хаттары мен шағымдарын белгіленген тәртіппен қарауға; азаматтарды жеке мәселелері бойынша қабылдауды ұйымдастыруға;
Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде, облыс әкімдігінің және облыс әкімінің актілерінде көзделген өзге де функцияларды, сондай-ақ облыс әкімінің тапсырмаларын орындауға міндетті.

15. Функции:
1) проведение государственной политики в области строительства;
2) подготовка предложений по разработке методов государственного регулирования строительной деятельности на территории области Жетісу;
3) подготовка предложений по разработке и совершенствованию государственных нормативно-правовых актов по вопросам строительства в Республике Казахстан;
4) подготовка предложений по разработке комплексных программ социально-экономического развития области;
5) участие в реализации государственной политики в сфере строительства инфраструктуры, жилищной политики и жилищного строительства;
6) рассмотрение, согласование и утверждение строительной и иной проектной (проектно-сметной) документации по объектам, подлежащим строительству на территории области Жетісу, финансируемых за счет государственных средств, за исключением утверждаемых Правительством Республики Казахстан;
7) участие в регистрации и оформлении контрактов на проектирование и строительство объектов, расположенных на территории области, финансируемых за счет государственных средств;
8) организация и проведение тендеров (конкурсов) на разработку строительной документации и строительство объектов, финансируемых за счет государственных средств и инвестиционных кредитов, предоставляемых под гарантии Республике Казахстан, прямых инвестиций и других источников, ведение мониторинга государственных закупок работ и услуг;
9) организация работ по реконструкции и капитальному ремонту объектов гражданского и жилищного назначения, разрушенных вследствие чрезвычайных стихийных бедствий;
10) организационное и методологическое обеспечение деятельности районных и городских областного значения органов строительства;
11) участие в работе государственных приемочных комиссий по приемке в эксплуатацию законченных строительством объектов жилищно-гражданского, коммунального, производственного назначения;
12) заключение договоров подряда на проектирование и строительство;
13) финансирование закупок товаров, работ и услуг в соответствии с заключенными договорами;
14) обеспечение исполнения заключенных договорных обязательств подрядчиками;
15) организация работы по сдаче построенных объектов в эксплуатацию;
16) обеспечение учета и возврата средств, выделенных на возвратной основе;
17) обеспечение бюджетного кредитования;
18) рассмотрение устных и письменных обращений физических и юридических лиц, информирование населения о проводимой работе в сфере строительства;
19) осуществление функций по организации технического надзора заказчика и авторского надзора разработчиков проектов за процессом строительства на всех этапах строительства;

15. Функциялары:
1) құрылыс саласында мемлекеттік саясатты жүргізу;
2) Жетісу облысы аумағында құрылыс қызметін мемлекеттік реттеу әдістерін әзірлеу жөнінде ұсыныстар дайындау;
3) Қазақстан Республикасындағы құрылыс мәселелері бойынша мемлекеттік нормативтік-құқықтық актілерді әзірлеу және жетілдіру жөнінде ұсыныстар дайындау;
4) облыстың әлеуметтік-экономикалық дамуының кешенді бағдарламаларын әзірлеу бойынша ұсыныстар дайындау;
5) инфрақұрылым құрылысы, тұрғын үй саясаты және тұрғын үй құрылысы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруға қатысу;
6) Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін қаражатты қоспағанда, Жетісу облысының аумағында салынуға жататын, мемлекеттік қаражат есебінен қаржыландырылатын нысандар бойынша құрылыс және өзге де жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамаларын қарау, келісу және бекіту;
7) облыс аумағында орналасқан, мемлекеттік қаражат есебінен қаржыландырылатын объектілерді жобалауға және салуға арналған келісімшарттарды тіркеуге және ресімдеуге қатысу;
8) мемлекеттік қаражат және Қазақстан Республикасының кепілдігімен берілетін инвестициялық кредиттер, тікелей инвестициялар және басқа да көздер есебінен қаржыландырылатын құрылыс құжаттамасын әзірлеуге және объектілер салуға тендерлер (конкурстар) ұйымдастыру және өткізу, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алуға мониторинг жүргізу;
9) төтенше дүлей зілзалалардың салдарынан қираған азаматтық және тұрғын үй мақсатындағы объектілерді реконструкциялау мен күрделі жөндеу жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру;
10) аудандық және қалалық облыстық маңызы бар құрылыс органдарының қызметін ұйымдастырушылық және әдіснамалық қамтамасыз ету;
11) құрылысы аяқталған тұрғын үй-азаматтық, коммуналдық, өндірістік мақсаттағы объектілерді пайдалануға қабылдау жөніндегі мемлекеттік қабылдау комиссияларының жұмысына қатысу;
12) жобалау мен құрылысқа мердігерлік шарттар жасасу;
13) жасалған шарттарға сәйкес тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алуды қаржыландыру;
14) мердігерлермен жасалған шарттық міндеттемелерді орындауды қамтамасыз ету;
15) салынған объектілерді пайдалануға беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру;
16) қайтарымды негізде бөлінген қаражатты есепке алуды және қайтаруды қамтамасыз ету;
17) бюджеттік кредиттеуді қамтамасыз ету;
18) жеке және заңды тұлғалардың ауызша және жазбаша өтініштерін қарау, халықты құрылыс саласында жүргізіліп жатқан жұмыс туралы хабардар ету;
19) құрылыстың барлық кезеңдерінде құрылыс процесіне тапсырыс берушінің техникалық қадағалауын және жобаларды әзірлеушілердің авторлық қадағалауын ұйымдастыру жөніндегі функцияларды жүзеге асыру;

20) осуществление разработки проектно-сметной документации по представлению бюджетных заявок, работы по капитальному ремонту объектов образования и здравоохранения;
21) осуществление иных функций, возложенных на Управление в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя Управления
16. Руководство Управлением осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Управление задач и осуществление им своих полномочий.
17. Первый руководитель Управления назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Первый руководитель Управления имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия первого руководителя Управления:
1) определяет обязанности и полномочия заместителей и руководителей структурных подразделений Управлении;
2) назначает и освобождает от должностей работников Управлении;
3) в установленном законодательством порядке осуществляет поощрение сотрудников Управлении;
4) в установленном законодательством порядке налагает дисциплинарные взыскания на сотрудников Управлении;
5) в пределах своей компетенции издает приказы, дает указания, подписывает служебную документацию;
6) утверждает положения о структурных подразделениях Управления;
7) представляет Управление в государственных органах и иных организациях;
8) контролирует ход разработки правовых актов, проектов программ и других документов по вопросам, входящим в компетенцию Управления;
9) контролирует работу по подготовке отчетных материалов по вопросам, входящим в компетенцию Управления;
10) координирует ход реализации бюджетных программ;
11) в установленном порядке решает вопросы финансово-экономической и хозяйственной деятельности, контролирует рациональное и целевое исполнение бюджетных программ;
12) обеспечивает соблюдение законности, договорной и финансовой дисциплины в деятельности Управления;
13) принимает необходимые меры по противодействию коррупции и несет персональную ответственность за непринятие антикоррупционных мер;
14) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочий первого руководителя Управления в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
Глава 4. Имущество Управления
20. Управление может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Управления формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущество (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.

20) бюджеттік өтінімдерді ұсыну бойынша жобалау-сметалық құжаттаманы дайындау, білім беру және денсаулық сақтау нысандарына күрделі жөндеу жұмыстарын жүргізуді жүзеге асыру;
21) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Басқармаға жүктелген өзге де функцияларды жүзеге асыру.
3-тарау. Басқарманың бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Басқарманы басқаруды бірінші басшы жүзеге асырады, ол Басқармаға жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Басқарманың бірінші басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымынан босатылады.
18. Басқарманың бірінші басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасарлары болады.
19. Басқарманың бірінші басшысының өкілеттіктері:
1) Басқарма орынбасарларының және құрылымдық бөлімшелері басшыларының міндеттері мен өкілеттіктерін айқындайды;
2) Басқарманың қызметкерлерін қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
3) заңнамада белгіленген тәртіппен Басқарма қызметкерлерін көтермелеуді жүзеге асырады;
4) заңнамада белгіленген тәртіппен Басқарманың қызметкерлеріне тәртіптік жаза қолданады;
5) өз құзыреті шегінде бұйрықтар шығарады, нұсқаулар береді, қызметтік құжаттамаларға қол қояды;
6) Басқарманың құрылымдық бөлімшелері туралы ережелерді бекітеді;
7) мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда Басқарма атынан өкілдік етеді;
8) Басқарманың құзыретіне кіретін мәселелер бойынша құқықтық актілерді, бағдарламалар жобаларын және басқа да құжаттарды әзірлеу барысын бақылайды;
9) Басқарманың құзыретіне кіретін мәселелер бойынша есептік материалдарды дайындау жөніндегі жұмысты бақылайды;
10) бюджеттік бағдарламалардың іске асырылу барысын үйлестіреді;
11) белгіленген тәртіппен қаржы-экономикалық және шаруашылық қызмет мәселелерін шешеді, бюджеттік бағдарламалардың ұтымды және нысаналы орындалуын бақылайды;
12) Басқарманың қызметінде заңдылықтың, шарттық және қаржылық тәртіптің сақталуын қамтамасыз етеді;
13) сыбайлас жемқорлыққа қарсы қажетті шаралар қабылдайды және сыбайлас жемқорлыққа қарсы шараларды қабылдамағаны үшін дербес жауаптылықта болады;
14) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Басқарманың бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
4-тарау. Басқарманың мүлкі
20. Басқармада заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болу мүмкін.
Басқарманың мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.

12. Управлению запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Управления.
Если Управлению законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Задачи и полномочия Управления
13. Задачи:
1) осуществление государственного регулирования в области культуры.
2) осуществление государственного регулирования в области архивов и документации;
14. Полномочия:
1) права:
запрашивать и получать, в установленном законодательством порядке, необходимую в своей деятельности информацию от государственных органов и иных организаций;
осуществлять иные права, предусмотренные действующим законодательством Республики Казахстан;
2) обязанности:
организовывать и проводить государственные закупки в установленном законодательством порядке;
осуществлять пользование имуществом, находящимся на праве оперативного управления;
вносить предложения в акимат области по созданию, реорганизации, переименованию и ликвидации государственных учреждений и предприятий, находящихся в ведении Управления и утверждать их Уставы (положения), вносить в них изменения и дополнения;
осуществлять иные обязанности, предусмотренные действующим законодательством Республики Казахстан.
15. Функции:
1) реализует государственную политику в области культуры;
2) реализует государственную политику в области креативных индустрий;
3) создает, реорганизует, ликвидирует государственные организации культуры области в сфере театрального, циркового, музыкального искусства и киноискусства, культурно-досуговой деятельности и народного творчества, библиотечного и музейного дела в установленном законодательством Республики Казахстан порядке по согласованию с уполномоченным органом;
4) поддерживает и координирует деятельность государственных организаций культуры области по развитию театрального, циркового, музыкального искусства и киноискусства, культурно-досуговой деятельности и народного творчества, библиотечного и музейного дела, обеспечивает деятельность учреждений области;
5) организует проведение областных (региональных) смотров, фестивалей и конкурсов в различных сферах творческой деятельности;
6) вправе организовывать проведение республиканских конкурсов и фестивалей в различных сферах творческой деятельности по согласованию с уполномоченным органом;
7) создает региональные художественные советы и утверждает положения о них;

12. Басқармаға кәсіпкерлік субъектілерімен Басқарманың өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер Басқармаға заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2-тарау. Басқарманың мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Мақсаттары:
1) мәдениет саласындағы мемлекеттік реттеуді жүзеге асыру.
2) архивтер және құжаттама саласындағы мемлекеттік реттеуді жүзеге асыру;
14. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
мемлекеттік органдардан және өзге де ұйымдардан өз қызметіне қажетті ақпаратты сұрату және алу;
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген өзге де құқықтарды жүзеге асыру;
2) міндеттері:
заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік сатып алуды ұйымдастыру және өткізу;
жедел басқару құқығы бойынша тиесілі мүлікті пайдалануды жүзеге асыру;
басқарманың қарамағындағы мемлекеттік мекемелерді және кәсіпорындарды құру, қайта құру, қайта атау және тарату бойынша облыс әкімдігіне ұсыныстар енгізу және олардың Жарғыларын (ережелерін) бекіту, оларға өзгерістер мен толықтырулар енгізу;
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген өзге де міндеттерді жүзеге асыру.
15. Функциялары:
1) мәдениет саласындағы мемлекеттік саясатты іске асырады;
2) креативті индустриялар саласындағы мемлекеттік саясатты іске асырады;
3) уәкілетті органмен келісу бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен театр, цирк, музыка өнері және кино өнері, мәдени-демалыс қызметі мен халық шығармашылығы, кітапхана және музей ісі саласында облыстың мемлекеттік мәдениет ұйымдарын құрады, қайта ұйымдастырады, таратады;
4) театр, цирк, музыка өнерін және кино өнерін, мәдени-демалыс қызметі мен халық шығармашылығын, кітапхана және музей ісін дамыту бойынша облыстың мемлекеттік мәдениет ұйымдарының қызметін қолдайды және үйлестіреді, облыстың мәдениет саласындағы мекемелерінің қызметін қамтамасыз етеді;
5) шығармашылық қызметтің түрлі салаларында облыстық (өңірлік) байқаулар, фестивальдер және конкурстар өткізуді ұйымдастырады;
6) уәкілетті органмен келісім бойынша шығармашылық қызметтің түрлі салаларында республикалық конкурстар мен фестивальдер өткізуді ұйымдастыруға құқылы;
7) өңірлік көркемдік кеңестер құрады және олар туралы ережелерді бекітеді;

8) организует работу по учету, охране, консервации и реставрации, а также использованию культурных ценностей области увековечению памяти видных деятелей культуры страны;
9) создает экспертную комиссию по временному вывозу культурных ценностей и утверждает положение о ней;
10) осуществляет мониторинг деятельности организаций культуры, расположенных на соответствующей территории, и предоставляет в уполномоченный орган информацию, а также статистические отчеты установленной формы;
11) осуществляет проведение зрелищных культурно-массовых мероприятий на уровне области;
12) проводит аттестацию государственных организаций культуры области;
13) в пределах своей компетенции осуществляет управление коммунальной собственностью в области культуры;
14) выступает заказчиком по строительству, реконструкции и ремонту объектов культурного назначения области;
15) организует работу по сохранению историко-культурного наследия, содействует развитию исторических, национальных и культурных традиций и обычаев;
16) выдает свидетельство на право временного вывоза культурных ценностей;
17) присваивает одной из государственных библиотек области статус "Центральная";
18) осуществляет комплекс мероприятий, направленных на поиск и поддержку талантливой молодежи и перспективных творческих коллективов;
19) осуществляет проведение социально значимых мероприятий в области культуры;
20) обеспечивает соблюдение особого режима объектов национального культурного достояния;
21) утверждает государственный творческий заказ на финансирование творческих кружков для детей и юношества в пределах объемов бюджетных средств;
22) обеспечивает размещение государственного творческого заказа в творческих кружках для детей и юношества независимо от форм собственности поставщиков услуг государственного творческого заказа, их ведомственной подчиненности, типов и видов;
23) обеспечивает исполнение всех этапов и процедур размещения, контроля качества и целевого освоения государственного творческого заказа в электронном и общедоступном форматах;
24) реализует единую государственную политику в сфере архивного дела и документационного обеспечения управления на территории области;
25) организует хранение, комплектование и использование документов Национального архивного фонда, принятых на хранение, государственных архивов области;
26) ведет государственный учет и обеспечение сохранности документов Национального архивного фонда, хранящихся в государственных архивах области;

8) облыстың мәдени құндылықтарын есепке алу, қорғау, консервациялау және реставрациялау, сондай-ақ пайдалану, елдің көрнекті мәдениет қайраткерлерін мәңгі есте қалдыру жөніндегі жұмысты ұйымдастырады;
9) мәдени құндылықтарды уақытша әкету жөнiндегi сараптама комиссиясын құрады және ол туралы ережені бекітеді;
10) тиісті аумақта орналасқан мәдениет ұйымдарының қызметіне мониторингті жүзеге асырады және уәкілетті органға ақпарат, сондай-ақ белгіленген нысанда статистикалық есептер береді;
11) облыстық деңгейде сауықтық мәдени-бұқаралық іс-шаралар өткізуді жүзеге асырады;
12) облыстың мемлекеттік мәдениет ұйымдарын аттестаттаудан өткізеді;
13) өз құзыреті шегінде мәдениет саласындағы коммуналдық меншікті басқаруды жүзеге асырады;
14) облыстың мәдени мақсаттағы объектілерінің құрылысы, реконструкциясы және жөнделуі бойынша тапсырысшы болады;
15) тарихи-мәдени мұраны сақтау жөніндегі жұмысты ұйымдастырады, тарихи, ұлттық және мәдени дәстүрлер мен салттардың дамуына ықпал жасайды;
16) мәдени құндылықтарды уақытша әкету құқығына куәлік береді;
17) облыстың мемлекеттік кітапханаларының біріне "Орталық" мәртебесін береді;
18) талантты жастарды және перспективалы шығармашылық ұжымдарды іздестіруге және қолдауға бағытталған іс-шаралар кешенін жүзеге асырады;
19) мәдениет саласында әлеуметтік маңызы бар іс-шаралар өткізуді жүзеге асырады;
20) ұлттық мәдени игілік объектілерінің айрықша режимінің сақталуын қамтамасыз етеді;
21) бюджет қаражаты көлемі шегінде балалар мен жасөспірімдерге арналған шығармашылық үйірмелерді қаржыландыруға мемлекеттік шығармашылық тапсырысты бекітеді;
22) мемлекеттік шығармашылық тапсырыстың көрсетілетін қызметтерін берушілердің меншік нысанына, олардың ведомстволық бағыныстылығына, типтерімен түрлеріне қарамастан, балалар мен жасөспірімдерге арналған шығармашылық үйірмелерде мемлекеттік шығармашылық тапсырысты орналастыруды қамтамасыз етеді;
23) электрондық және жалпыға қолжетімді форматтарда мемлекеттік шығармашылық тапсырысты орналастырудың, оның сапасын бақылаудың және нысаналы игерілуінің барлық кезеңдері мен рәсімдерінің орындалуын қамтамасыз етеді;
24) облыстың аумағында архив iсi және басқаруды құжаттамалық қамтамасыз ету саласындағы бiрыңғай мемлекеттiк саясатты iске асырады;
25) облыстың мемлекеттік архивтерінің сақтауына қабылданған Ұлттық архив қорының құжаттарын сақтауды, толықтыруды және пайдалануды ұйымдастырады;
26) облыстың мемлекеттік архивтерінде сақталатын Ұлттық архив қоры құжаттарын мемлекеттiк есепке алуды жүргiзу және олардың сақталуын қамтамасыз етеді;

27) обеспечивает защиту документальных памятников истории и культуры, находящихся в коммунальной собственности, их хранение и использование;
28) организует экспертизы научной и практической ценности документов;
29) формирует базы данных по документам Национального архивного фонда, хранящимся в государственных архивах области;
30) обеспечивает организационно-методическое руководство вопросами архивного дела и документационного обеспечения управления на территории области;
31) осуществляет государственный контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан о Национальном архивном фонде и архивах на территории области, за исключением источников комплектования Национального архива Республики Казахстан и центральных государственных архивов;
32) организует исполнение запросов физических и юридических лиц;
33) утверждает положение об экспертно-проверочной комиссии;
34) использует документы Национального архивного фонда для удовлетворения запросов государства, физических и юридических лиц;
35) обеспечивает сбор и возвращение архивных документов по истории области;
36) осуществляет в интересах местного государственного управления иные полномочия, возлагаемые на местные исполнительные органы законодательством Республики Казахстан.
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя Управления
16. Руководство Управлением осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Управления задач и осуществление им своих полномочий.
17. Первый руководитель Управления назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Первый руководитель управления имеет заместителя, который назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия первого руководителя Управления:
1) в пределах своей компетенции определят обязанности и полномочия сотрудников Управления;
2) в соответствии с действующим законодательством назначает и освобождает от должности сотрудников Управления.
3) в установленном законодательством порядке поощряет и налагает дисциплинарные взыскания сотрудников Управления;
4) в пределах своей компетенции издает приказы;
5) в пределах своей компетенции представляет интересы Управления в государственных органах и иных организациях;
6) противодействует коррупции в Управлении с установлением за это персональной ответственности;
7) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочий первого руководителя Управления в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.

27) коммуналдық меншiктегi тарихи және мәдени құжаттық ескерткіштерді қорғау, оларды сақтау мен пайдалануды қамтамасыз етеді;
28) құжаттардың ғылыми және практикалық құндылығына сараптама жүргiзудi ұйымдастырады;
29) облыстың мемлекеттік архивтерінде сақталатын Ұлттық архив қорының құжаттары бойынша деректер қорын қалыптастырады;
30) облыстың аумағында архив ісі және басқаруды құжаттамалық қамтамасыз ету мәселелеріне ұйымдастырушылық-әдiстемелiк басшылық жасайды;
31) Қазақстан Республикасы Ұлттық архивінің және орталық мемлекеттік архивтердің жинақтау көздерін қоспағанда, облыстың аумағында Қазақстан Республикасының Ұлттық архив қоры және архивтер туралы заңнамасының сақталуын мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
32) жеке және заңды тұлғалардың сұрауларын орындауды ұйымдастырады;
33) сараптау-тексеру комиссиясы туралы ереженi бекiтеді;
34) Ұлттық архив қорының құжаттарын мемлекеттiң, жеке және заңды тұлғалардың сұрауларын қанағаттандыру үшiн пайдаланады;
35) облыстың тарихы бойынша архив құжаттарын жинау және қайтаруды қамтамасыз етеді;
36) жергілікті мемлекеттік басқару мүдделерінде Қазақстан Республикасының заңнамасымен жергілікті атқарушы органдарға жүктелетін өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
3-тарау. Басқарманың бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Басқарманы басқаруды бірінші басшы жүзеге асырады, ол жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Басқарманың бірінші басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18. Басқарманың бірінші басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасары болады.
19. Басқарманың бірінші басшысының өкілеттіктері:
1) Басқарма қызметкерлерінің міндеттері мен өкілеттіктерін өз құзыреті шегінде айқындайды;
2) Басқарма қызметкерлерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес қызметке тағайындайды және босатады;
3) Басқарма қызметкерлерін заңнамада белгіленген тәртіппен ынталандырады және тәртіптік жазалар қоладанады;
4) өз құзыреті шегінде бұйрық шығарады;
5) мемлекеттік органдар мен басқа да ұйымдарда өз құзыреті шегінде Басқарманың мүддесін білдіреді;
6) Басқармада сыбайлас жемқорлыққа қарсы әрекет етеді, сол үшін жеке жауапкершілікте болады;
7) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Басқарманың бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.

Глава 4. Имущество Управления
20. Управление может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Управления формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
21. Имущество, закрепленное за Управлением, относится к коммунальной собственности.
22. Управление не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение Управления
23. Реорганизация и упразднение Управления осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Перечень организаций, находящихся в ведении Управления:
1) Государственное коммунальное казенное предприятие "Дворец культуры имени Ильяса Жансугурова";
2) Государственное коммунальное казенное предприятие "Филармония имени Данеша Ракишева области Жетісу";
3) Государственное коммунальное казенное предприятие "Талдыкорганский драматический театр имени Бикен Римовой";
4) Государственное коммунальное казенное предприятие "Галерея изобразительного искусства";
5) Государственное коммунальное казенное предприятие "Центр народного творчества области Жетісу";
6) Государственное коммунальное казенное предприятие "Историко-краеведческий музей имени Мұхамеджан Тынышбайұлы области Жетісу";
7) Коммунальное государственное учреждение "Центральная библиотека имени Сакена Сейфуллина области Жетісу";
8) Коммунальное государственное учреждение "Центр по охране историко-культурного наследия области Жетісу";
9) Коммунальное государственное учреждение "Государственный архив области Жетісу".
Приложение 17 к постановлению акимата области Жетісу от "____"_________2025 года № _____
Положение государственного учреждения "Управление государственных закупок области Жетісу"
Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Управление государственных закупок области Жетісу" (далее-Управление) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере государственных закупок в соответствии с законодательством Республики Казахстан на территории области Жетісу.
2. Управление не имеет ведомств.
3. Управление осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.

4-тарау. Басқарманың мүлкі
20. Басқармада заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Басқарманың мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
21. Басқармаға бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
22. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Басқарма өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Басқарманы қайта ұйымдастыру және тарату
23. Басқарманы қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Басқарма қарамағындағы ұйымдардың тізбесі:
1) "Ілияс Жансүгіров атындағы Мәдениет сарайы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
2) "Жетісу облысының Дәнеш Рақышев атындағы филармониясы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
3) "Бикен Римова атындағы Талдықорған драма театры" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
4) "Көркемөнер галереясы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
5) "Жетісу облысының халық шығармашылығы орталығы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
6) "Жетісу облысының Мұхамеджан Тынышбайұлы атындағы тарихи-өлкетану музейі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
7) "Жетісу облысының Сәкен Сейфуллин атындағы орталық кітапханасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
8) "Жетісу облысының тарихи-мәдени мұраны қорғау жөніндегі орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
9) "Жетісу облысының мемлекеттік архиві" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
Жетісу облысы әкімдігінің 2025 жылғы "___" __________ № ___ қаулысына 17-қосымша
"Жетісу облысының мемлекеттік сатып алу басқармасы" мемлекеттік мекемесінің Ережесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Жетісу облысының мемлекеттік сатып алу басқармасы" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі-Басқарма), Жетісу облысы аумағындағы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік сатып алу саласындағы басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Басқарманың ведомстволары жоқ.
3. Басқарма өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.

4. Управление является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печать с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Управление вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Управление имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Управление по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Управления и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности Управления утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: 040000, Республика Казахстан, область Жетісу, город Талдыкорган, проспект Н. Назарбаева № 38.
10. Настоящее положение является учредительным документом Управления.
11. Финансирование деятельности Управления осуществляется из местного бюджета, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Управлению запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Управления.
Если Управлению законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Задачи и полномочия Управления
13. Задача:
в пределах компетенции выполнение процедур организации и проведения государственных закупок в качестве единого организатора государственных закупок области.
14. Полномочия:
1) права:
запрашивать и получать от государственных органов, иных организаций, а также должностных лиц, граждан документы и сведения, необходимые для выполнения возложенных на него задач и функций;
в пределах своей компетенции принимать решения;
вносить предложения по созданию, реорганизации и ликвидации организаций в пределах своей компетенции.
2) обязанности:
исполнять поручения вышестоящих органов;
разрабатывать проекты правовых и нормативно-правовых актов акима, акимата области, входящих в компетенцию Управления;
привлекать к работе специалистов других исполнительных органов, финансируемых из местных бюджетов, по согласованию с их руководителями;
в пределах компетенции представлять интересы Управления во всех компетентных, государственных, административных органах, учреждениях, организациях, а также судебных и правоохранительных органах;
обеспечивать в пределах компетенции соблюдение законов и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан в области национальной безопасности, защиты государственных секретов, гражданской защиты, мобилизационной подготовки и мобилизации, по противодействию коррупции;
в пределах компетенции осуществлять иные права и обязанности, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.

4. Басқарма мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрі және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. Басқарма азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. Басқармаға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. Басқарма өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Басқарма басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. Басқарманың құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: 040000, Қазақстан Республикасы, Жетісу облысы, Талдықорған қаласы, Н. Назарбаев даңғылы № 38.
10. Осы ереже Басқарманың құрылтай құжаты болып табылады.
11. Басқарманың қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жергілікті бюджетінен жүзеге асырылады.
12. Басқармаға кәсіпкерлік субъектілерімен Басқарманың өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер Басқармаға заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2-тарау. Басқарманың мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Мақсаты:
мемлекеттік сатып алудың облыстық бірыңғай ұйымдастырушысының өкілеттігі шегінде мемлекеттік сатып алуды ұйымдастыру және өткізу рәсімдерін орындау.
14. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
мемлекеттік органдардан, өзге де ұйымдардан, сондай-ақ лауазымды тұлғалар мен азаматтардан өзіне жүктелген міндеттер мен функцияларды орындауға қажетті құжаттар мен мәліметтер сұрату және алу;
өзінің құзыреті шегінде шешімдер қабылдау;
ұйымдарды құру, қайта құру және тарату жөнінде өзінің құзыреті шегінде ұсыныстар енгізу.
2) міндеттері:
жоғары тұрған органдардың тапсырмаларын орындау;
Басқарманың құзыретіне кіретін облыс әкімінің, әкімдігінің құқықтық және нормативтік-құқықтық актілерінің жобаларын дайындау;
жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын басқа да атқарушы органдардың мамандарын олардың басшыларының келісімі бойынша жұмысқа тарту;
өзінің құзыреті шегінде Басқарманың мүдделерін барлық құзыретті, мемлекеттік, әкімшілік органдарда, мекемелерде, ұйымдарда, сондай-ақ сот және құқық қорғау органдарында білдіру;
өзінің құзыреті шегінде ұлттық қауіпсіздік, мемлекеттік құпияларды сақтау, азаматтық қорғаныс, жұмылдыру дайындығы және жұмылдыру, сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамаларының және өзге де нормативтік құқықтық актілерінің сақталуын қамтамасыз ету;
Қазақстан Республикасының заңнамасымен көзделген өзге де құқықтар мен міндеттерді жүзеге асыру.

15. Функции:
1) административно-организационные и правовые:
2) разработка и утверждение единым организатором государственных закупок проекта конкурсной документации на основании представленного заказчиком задания, содержащего документы, установленные правилами осуществления государственных закупок;
3) определение и утверждение единым организатором государственных закупок состава конкурсной комиссии;
4) в случае необходимости внесение единым организатором государственных закупок изменений и (или) дополнений в конкурсную документацию объявления;
5) размещение единым организатором государственных закупок на веб-портале государственных закупок объявления о проведении государственных закупок;
6) направление единым организатором государственных закупок заказчику запросов и замечаний со стороны лиц, автоматически зарегистрированных на веб-портале государственных закупок, получивших конкурсную документацию к проекту договора о государственных закупках и (или) технической спецификации конкурсной документации;
7) определение победителя государственных закупок способом конкурса;
8) проведение анализа, мониторинга запланированных и проведенных государственных закупок;
9) рассмотрение жалоб потенциальных поставщиков, поступивших посредством веб-портала на протокол об итогах государственных закупок способом конкурса, аукциона;
10) принятие решения об удовлетворении либо отказе в удовлетворении жалобы;
11) осуществление иных функции, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя Управления
16. Руководство Управлением осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Управление задач и осуществление им своих полномочий.
17. Первый руководитель Управления назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Первый руководитель Управления не имеет заместителей.
19. Полномочия первого руководителя Управления:
1) назначает на должность и освобождает от должности сотрудников Управления в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
2) поощряет и налагает дисциплинарные взыскания на работников Управления;
3) в пределах своей компетенции издает приказы, инструкции, обязательные для исполнения работниками Управления;
4) в пределах своей компетенции представляет интересы Управления в государственных органах и организациях в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
5) принимает решения по другим вопросам, отнесенным к его компетенции.
Исполнение полномочий первого руководителя Управления в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.

15. Функциялары:
1) әкімшілік-ұйымдастырушылық және құқықтық:
2) мемлекеттік сатып алуды бірыңғай ұйымдастырушының тапсырыс беруші ұсынған, мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қағидаларында белгіленген құжаттарды қамтитын тапсырма негізінде конкурстық құжаттаманың жобасын әзірлейді және бекітеді;
3) мемлекеттік сатып алуды бірыңғай ұйымдастырушының конкурстық комиссияның құрамын айқындайды және бекітеді;
4) қажет болған жағдайда мемлекеттік сатып алуды бірыңғай ұйымдастырушымен конкурстық құжаттамаға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізеді;
5) мемлекеттік сатып алуды бірыңғай ұйымдастырушының мемлекеттік сатып алуды өткізу туралы хабарландыруды мемлекеттік сатып алу веб-порталына орналастырады;
6) мемлекеттік сатып алуды бірыңғай ұйымдастырушының тапсырыс берушіге мемлекеттік сатып алу туралы шарт жобасына конкурстық құжаттаманы және (немесе) конкурстық құжаттаманың техникалық өзіндік ерекшелігін алған, мемлекеттік сатып алу веб-порталына автоматты түрде тіркелген тұлғалар тарапынан сұрау салулар мен ескертулерді жібереді;
7) конкурс тәсілімен мемлекеттік сатып алудың жеңімпазын айқындайды;
8) өткізілген және жоспарланған мемлекеттік сатып алуға талдау және мониторинг жүргізеді;
9) конкурс, аукцион тәсілімен мемлекеттік сатып алу қорытындылары туралы хаттамаға веб-портал арқылы келіп түскен әлеуетті өнім берушілердің шағымдарын қарайды;
10) шағымды қанағаттандыру немесе қанағаттандырудан бас тарту туралы шешім қабылдайды;
11) Қазақстан Республикасының заңнамасымен көзделген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
3-тарау. Басқарманың бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Басқарманы басқаруды бірінші басшы жүзеге асырады, ол Басқармаға жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Басқарманың бірінші басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18. Басқарманың бірінші басшысының орынбасарлары жоқ.
19. Басқарманың бірінші басшысының өкілеттіктері:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Басқарма қызметкерлерін лауазымға тағайындайды және лауазымынан босатады;
2) Басқарма қызметкерлеріне тәртіптік жаза қолданады және ынталандырады;
3) өз құзыреті шегінде Басқарма қызметкерлері орындауға міндетті бұйрықтар, нұсқаулықтар шығарады;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өз құзыреті шегінде мемлекеттік органдар мен ұйымдарда Басқарма мүддесін білдіреді;
5) өз құзыретіне кіретін басқа да мәселелер бойынша шешімдер қабылдайды.
Басқарманың бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.

8. Структура и лимит штатной численности Управления утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: 040000, Республика Казахстан, область Жетісу, город Талдыкорган, улица Шевченко, №131.
10. Настоящее положение является учредительным документом Управления.
11. Финансирование деятельности Управления осуществляется из местного бюджета, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Управлению запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Управления.
Если Управлению законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Задачи и полномочия Управления
13. Задачи:
1) проведение государственной архитектурной, градостроительной и строительной политики на подведомственной территории;
2) ведение мониторинга строящихся (намечаемых к строительству) объектов и комплексов в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан;
3) совершенствование системы государственного управления в сфере государственной архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, дальнейшее развитие и подготовка предложений по совершенствованию законодательных актов Республики Казахстан, регулирующих вопросы архитектурно-градостроительной деятельности;
4) в пределах своей компетенции обеспечение выполнения требований законодательства Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности на территории области Жетісу;
5) реализация государственной политики в области архитектуры, градостроительства, строительства, развития производственной базы строительной индустрии;
6) осуществление лицензирования в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;
7) аттестация экспертов на право осуществления экспертных работ и инжиниринговых услуг в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;
8) аккредитация организаций по управлению проектами в области архитектуры, градостроительства и строительства;
9) принятие решений о применении к нарушителям предусмотренных законодательных мер в связи с допущенными нарушениями и отклонениями от норм законодательства, государственных нормативных требований, условий и ограничений, установленных в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
14. Полномочия:

8. Басқарманың құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: 040000, Қазақстан Республикасы, Жетісу облысы, Талдықорған қаласы, Шевченко көшесі, №131.
10. Осы ереже Басқарманың құрылтай құжаты болып табылады.
11. Басқарманың қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Басқармаға кәсіпкерлік субъектілерімен Басқарманың өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер Басқармаға заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, ондай алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2-тарау. Басқарманың мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Мақсаттары:
1) ведомстволық бағынысты аумақта мемлекеттік сәулет, қала құрылысы және құрылыс саясатын жүргізу;
2) салынып жатқан (салынуы белгіленген) объектілер мен кешендердің мониторингін Қазақстан Республикасы Үкіметі белгілеген тәртіппен жүргізу;
3) мемлекеттік сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласында мемлекеттік басқару жүйесін жетілдіру және Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерін дамыту бойынша ұсыныстарын қалыптастыру;
4) өз құзыреті шегінде Жетісу облысының аумағында Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасы талаптарының орындалуын қамтамасыз ету;
5) сәулет, қала құрылысы, құрылыс саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру, құрылыс индустриясының өндірістік базасын дамыту;
6) сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласында лицензиялауды жүзеге асыру;
7) сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы сараптама жұмыстарын және инжинирингтік көрсетілетін қызметтерді жүзеге асыру құқығына сарапшыларды аттестаттау;
8) сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы жобаларды басқару жөніндегі ұйымдарды аккредиттеу;
9) сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласында белгіленген заңнама нормаларын, мемлекеттік нормативтік талаптарды, шарттар мен шектеулерді жол берілген бұзушылықтар мен ауытқуларға байланысты бұзушыларға көзделген заңнамалық шараларды қолдану туралы шешімдер қабылдау.
14. Өкілеттіктері:

1) права:
запрашивать и получать от государственных органов, иных организаций, а также должностных лиц, граждан документы и сведения, необходимые для выполнения возложенных на него задач и функций;
запрашивать у физических и юридических лиц, осуществляющих технический и авторский надзоры, и получать от них для ознакомления необходимую проектную и исполнительную техническую документацию по данной стройке, а также заключения экспертизы соответствующих проектов;
вносить в установленном порядке проекты постановлений акимата, решений и распоряжений акима, и решений маслихата по вопросам, входящим в компетенцию Управление;
привлекать независимые лаборатории для проведения лабораторных испытаний конструкций строящихся объектов и применяемых строительных материалов, изделий и конструкций на соответствие требованиям проекта и государственным (межгосударственным) нормативам, и специалистов других исполнительных органов, финансируемых из местных бюджетов, по согласованию с их руководителями;
при выявлении допущенных нарушений государственных нормативов и (или) отклонений от утвержденных проектов (проектных решений) выносить предписания об устранении заказчиком (застройщиком) и (или) подрядной строительно-монтажной организацией (предприятием) допущенных нарушений в установленные сроки;
запрещение применения строительных материалов и изделий, конструкций, оборудования, не соответствующих государственным стандартам и техническим условиям, законодательству в области архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;
принятие решений о приостановлении строительно-монтажных работ при нарушении государственных нормативов и (или) отклонениях от утвержденной проектной документации (проектных решений) и (или) законодательства в области архитектурной, градостроительной и строительной деятельности путем выдачи предписаний;
обращаться в судебные органы в защиту интересов государства в части соблюдения норм действующего законодательства;
осуществлять претензионно-исковую деятельность.
2) обязанности:
мониторинг строящихся (реконструируемых, расширяемых, модернизируемых, капитально ремонтируемых) и введенных в эксплуатацию объектов;
принятие установленных законодательством мер по отношению к юридическим и должностным лицам, допустившим неустраняемые нарушения либо не устранившим допущенные нарушения в установленные нормативные сроки;
осуществление контроля за деятельностью технического и авторского надзоров;
осуществление контроля за организацией и осуществлением заказчиком (собственником) технического и авторского надзоров при строительстве объектов;
осуществление государственного архитектурно-строительного контроля и надзора за качеством строительства объектов, применение установленных законодательством Республики Казахстан административных мер воздействия к нарушителям архитектурно-градостроительной дисциплины на этих объектах;
осуществление лицензирования деятельности в сфере архитектуры, градостроительства и строительства;
аттестация экспертов на право осуществления экспертных работ и инжиниринговых услуг в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;
аккредитация организаций по управлению проектами в области архитектуры, градостроительства и строительства.

1) құқықтары:
барлық мемлекеттік органдардан, басқа да мекемелерден, сонымен қатар лауазымды тұлғалардан, өз құзыреті шегінде жүктелген міндеттері мен функцияларын орындауына қажетті ақпаратты сұрау және алу;
техникалық және авторлық қадағалауды жүзеге асырушы заңды және жеке тұлғалардан осы құрылыс жөніндегі қажетті жобалау және орындау техникалық құжаттамасымен танысу үшін, сондай-ақ тиісті жобалардың сараптама қорытындысын сұрату және алу;
Басқарманың құзыретіне кіретін мәселелер бойынша әкімдік қаулысының, әкімнің шешімдері мен өкімдерінің және мәслихат шешімдерінің жобаларын бекітілген тәртіпте енгізу;
салынып жатқан объектілер құрылғыларының және қолданылатын құрылыс материалдарының, бұйымдар мен құрылғылардың жоба және мемлекеттік (мемлекетаралық) нормативтер талаптарына сәйкестігіне зертханалық сынақтар жүргізу үшін тәуелсіз зертханаларды тарту немесе жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын басқа да атқарушы органдардың мамандарын олардың басшыларының келісімі бойынша жұмысқа тарту;
мемлекеттік нормативтерді бұзуға және (немесе) бекітілген жобалардан (жобалық шешімдерден) ауытқуға жол берілгендігі анықталған жағдайда жол берілген бұзушылықтарды тапсырыс берушінің (құрылыс жүргізушінің) және (немесе) мердігерлік құрылыс-монтаждау ұйымының (кәсіпорнының) белгіленген мерзімде жоюы туралы ұйғарым шығару;
мемлекеттік стандарттар мен техникалық талаптарға, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы заңнамаларға сәйкес келмейтін құрылыс материалдарына, бұйымдарына, құрылғылар мен жабдықтарды қолдануға тыйым салу;
сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласында мемлекеттік нормативтерді бұзу және (немесе) бекітілген жобалық құжаттамалар (жобалық шешімдер) және (немесе) заңнамалардан ауытқулар болған кезде ұйғарым беру жолымен құрылыс-монтаждау жұмыстарын тоқтата тұру туралы шешімдер қабылдау;
қолданыстағы заңнама нормаларын сақтау бөлігіндегі мемлекет мүдделерін қорғау үшін сот органдарына жүгіну;
талап-тілек қызметін жүзеге асыру.
2) міндеттері:
салынып (реконструкцияланып, кеңейтіліп, жаңғыртылып, күрделі жөндеуден өткізіліп) жатқан және пайдалануға берілген объектілердің мониторингі;
жойылмайтын бұзушылықтарға жол берген, не жол берілген бұзушылықтарды белгіленген нормативтік мерзімде жоймаған заңды және лауазымды тұлғаларға қатысты заңнамада белгіленген шараларды қолдану;
техникалық және авторлық қадағалаулар қызметіне бақылауды жүзеге асыру;
объектiлерді салу кезiнде тапсырыс берушiнiң (меншiк иесiнiң) техникалық және авторлық қадағалауларды ұйымдастыруына және жүзеге асыруына бақылауды жүзеге асыру;
объектілер құрылысының сапасына мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауын және қадағалауын жүзеге асыру, осы объектілерде сәулет-қала құрылысы тәртібін бұзушыларға Қазақстан Республикасының заңнамаларымен белгіленген әкімшілік ықпал ету шараларын қолдану;
сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы қызметті лицензиялау;
сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы сараптама жұмыстарын және инжинирингтік көрсетілетін қызметтерді жүзеге асыру құқығына сарапшыларды аттестаттау;
сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы жобаларды басқару жөніндегі ұйымдарды аккредиттеу.

15. Функции:
1) установление соответствия заявителя квалификационным требованиям при выдаче лицензии и приложения к лицензии;
2) принятие соответствующих мер к нарушителям норм лицензирования по результатам внеплановых проверок;
3) ведение реестра заявителей на получение лицензии и лицензиатов в сфере архитектуры, градостроительства и строительства;
4) ведение организационных мероприятий по аттестации экспертов, оказывающих экспертные работы и инжиниринговые услуги (электронное тестирование);
5) осуществление аттестации экспертов в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;
6) ведение реестра заявителей на получение аттестатов эксперта и экспертов, оказывающих экспертные работы и инжиниринговые услуги;
7) осуществление аккредитации организаций по управлению проектами в области архитектуры, градостроительства и строительства, и ведение их организационных мероприятий и реестра заявителей;
8) соблюдение норм антикоррупционного законодательства Республики Казахстан;
9) рассмотрение обращений физических и юридических лиц;
10) организация приема граждан и представителей юридических лиц;
11) сохранение и укрепление доверия общества к государственной службе, государству и его институтам;
12) подготовка предложений по совершенствованию законодательных актов Республики Казахстан, регулирующих вопросы архитектурно-строительной деятельности;
13) осуществление всех видов проверок на предмет соблюдения требований законодательства Республики Казахстан в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности предусмотренных Предпринимательским кодексом Республики Казахстан, а также по установлению достоверности данных, указанных в уведомлении о начале производства строительно-монтажных работ;
14) осуществляет государственного архитектурно-строительного контроля и надзора за:
- наличием соответствующего права на земельный участок, утвержденной проектной (проектно-сметной) документации, положительного заключения экспертизы проектов, а также уведомлением о начале производства строительно-монтажных работ;
- достоверностью данных, указанных в уведомлении;
- наличием лицензии на право осуществления соответствующих видов лицензируемой архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;
- соответствием выполненных (выполняемых) строительно-монтажных работ, применяемых строительных материалов, изделий, конструкций и оборудования утвержденным проектным решениям и государственным (межгосударственным) нормативам, в том числе по обеспечению прочности, устойчивости, надежности несущих и ограждающих конструкций и эксплуатационных качеств зданий (сооружений);
- организацией и осуществлением подрядчиком (генподрядчиком) всех видов и форм собственного производственного контроля и надзора качества строительства (входного, операционного, приемочного, лабораторного, геодезического и других);
- своевременностью и правильностью оформления исполнительной документации;
- организацией и осуществлением заказчиком (собственником) технического и авторского надзоров при строительстве объектов;
- соблюдением лицами, осуществляющими технический и авторский надзоры, требований, установленных законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;

15. Функциялары:
1) лицензия және лицензияға қосымша берген кезде өтініш берушінің біліктілік талаптарға сәйкестігін анықтау;
2) жоспардан тыс тексерудің нәтижесі бойынша лицензиялау нормаларын бұзушыларға тиісті шаралар қолдану;
3) сәулет, қалақұрылыс және құрылыс саласындағы лицензия алуға өтініш берушілердің және лицензиаттардың тізімдемесін жүргізу;
4) сараптамалық жұмыстар мен инжинирингтік қызметтер көрсететін сарапшыларды аттестаттау бойынша ұйымдастыру іс-шараларын жүргізу (электрондық тестілеу);
5) сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы сарапшыларды аттестаттауды жүзеге асыру;
6) сарапшылар және сараптамалық жұмыстар және инжинирингтік қызметтер атқаратын сарапшылар аттестаттарын алуға өтініш берушілердің тізімдемесін жүргізу;
7) сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы жобаларды басқару бойынша ұйымдарға акредиттеу жүргізу және олардың ұйымдастыру шараларын және тізімдемесін жүргізу;
8) Қазақстан Республикасының сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнамасының нормаларын сақтау;
9) азаматтардың және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау;
10) азаматтарды және заңды тұлғалардың өкілдерін қабылдауды ұйымдастыру;
11) қоғамның мемлекеттік қызметке және мемлекетке, оның институттарына деген сенiмін арттыру және нығайту;
12) сәулет-құрылыс қызметі мәселелерін реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерін жетілдіру бойынша ұсыныстар дайындау;
13) "Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексімен" қарастырылған сәулет, қалақұрылысы және құрылыс қызметі саласында Қазақстан Республикасы заңнамаларының талаптарынын сақталуына пәніне, сондай-ақ құрылыс-монтаждау жұмыстары өндірісін бастау туралы хабарламада көрсетілген мәліметтердің дұрыстығын белгілеу бойынша тексерудің барлық түрлерін жүзеге асыру;
14) мыналарға:
- жер учаскесіне тиісті құқықтың, бекiтiлген жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасының, жобалар сараптамасының оң қорытындысының бар-жоғына, сондай-ақ құрылыс-монтаждау жұмыстарының жүргізіле бастағаны туралы хабарлануына;
- хабарламада көрсетілген деректердің анықтығына;
- лицензияланатын сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметiнiң тиiстi түрлерiн жүзеге асыру құқығына лицензияның бар-жоғына;
- орындалған (орындалып жатқан) құрылыс-монтаждау жұмыстарының, қолданылатын құрылыс материалдарының, бұйымдарының, конструкцияларының және жабдықтардың бекiтiлген жобалық шешiмдерге және мемлекеттiк (мемлекетаралық) нормативтерге, оның iшiнде тiреу және қоршау конструкцияларының берiктiгін, орнықтылығын, сенiмдiлiгiн және үйлердің (ғимараттардың) пайдалану сапасын қамтамасыз ету жөнiндегi нормативтерге сәйкестiгiне;
- мердiгердiң (бас мердiгердiң) құрылыс сапасын өзiндiк өндiрiстiк бақылаудың және қадағалаудың барлық (кiру, операциялық, қабылдау, зертханалық, геодезиялық және басқа да) түрлерi мен нысандарын ұйымдастыруы мен жүзеге асыруына;
- атқарушылық құжаттаманың уақтылы және дұрыс ресiмделуiне;
- объектiлерді салу кезiнде тапсырыс берушiнiң (меншiк иесiнiң) техникалық және авторлық қадағалауларды ұйымдастыруы мен жүзеге асыруына;
- техникалық және авторлық қадағалауларды жүзеге асыратын тұлғалардың Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасында белгіленген талаптардың сақтауына мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру;

15) при выявлении допущенных нарушений государственных нормативов и (или) отклонений от утвержденных проектов (проектных решений) принимает решение (выдает предписание):
- о запрещении применения строительных материалов, изделий, конструкций и оборудования, не соответствующих национальным стандартам и техническим условиям;
- об устранении заказчиком (застройщиком) и (или) подрядной строительно-монтажной организацией (предприятием) допущенных нарушений в установленные сроки;
- о приостановлении строительно-монтажных работ;
16) при выявлении незаконных переоборудования и перепланировки жилых и нежилых помещений принимает решение (выдают предписание):
- об устранении заказчиком допущенных нарушений в установленные сроки;
- о приостановлении строительно-монтажных работ;
17) проводить профилактический контроль и надзор с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора с учетом приоритетности, установленной в следующем порядке:
- промышленные объекты, производственные здания, сооружения;
- административные здания государственных органов, здания музеев республиканского значения, государственных архивов, хранилищ национальных и культурных ценностей и объекты жизнеобеспечения городов и населенных пунктов, требующие специальных устройств искусственного микроклимата и (или) специальных охранных или антитеррористических мероприятий;
- социально значимые объекты (организации образования, здравоохранения, культуры и другие);
- объекты жилищно-гражданского назначения;
- объекты транспортной инфраструктуры;
- объекты водоснабжения и водоотведения;
- прочие здания и сооружения;
18) осуществление иных функций, возлагаемых на местные исполнительные органы законодательством Республики Казахстан.
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя Управления
16. Руководство Управлением осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Управление задач и осуществление им своих полномочий.
17. Первый руководитель Управления назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Первый руководитель Управления не имеет заместителей.
19. Полномочия первого руководителя Управления:
1) в пределах своей компетенции определят обязанности и полномочия сотрудников Управления;
2) в соответствии с действующим законодательством назначает и освобождает от должности сотрудников Управления.
3) в установленном законодательством порядке поощряет и налагает дисциплинарные взыскания сотрудников Управления;

15) мемлекеттік нормативтерді бұзуға және (немесе) бекітілген жобалардан (жобалық шешімдерден) ауытқуға жол берілгендігі анықталған жағдайда:
- ұлттық стандарттар мен техникалық талаптарға сәйкес келмейтін құрылыс материалдарын, бұйымдарын, конструкциялары мен жабдықтарын қолдануға тыйым салу туралы;
- жол берілген бұзушылықтарды тапсырыс берушінің (құрылыс салушының) және (немесе) мердігерлік құрылыс-монтаждау ұйымының (кәсіпорнының) белгіленген мерзімде жоюы туралы;
- құрылыс-монтаждау жұмыстарын тоқтата тұру туралы шешім қабылдайды (нұсқама береді);
16) тұрғын және тұрғын емес үй-жайларды заңсыз қайта жабдықтау және қайта жоспарлау анықталған кезде:
- тапсырыс берушінің жол берілген бұзушылықтарды белгіленген мерзімдерде жоюы туралы;
- құрылыс-монтаждау жұмыстарын тоқтата тұру туралы шешім қабылдайды (нұсқама береді);
17) мынадай тәртіппен белгіленген басымдықты ескере отырып, бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау мен қадағалау жүргізеді:
- өнеркәсіптік объектілер, өндірістік ғимараттар, құрылысжайлар;
- жасанды микроклиматтың арнайы құрылғылары және (немесе) арнайы күзет немесе терроризмге қарсы іс-шараларды талап ететін, мемлекеттік органдардың әкімшілік ғимараттары, республикалық маңызы бар музейлердің, мемлекеттік архивтердің, ұлттық және мәдени құндылықтарды сақтау қоймаларының ғимараттары және қалалар мен елді мекендердің тіршілігін қамтамасыз ету объектілері;
- әлеуметтік мәні бар объектілер (білім беру, денсаулық сақтау, мәдениет ұйымдары және басқалар);
- тұрғын үй-азаматтық мақсаттағы объектілер;
- көліктік инфрақұрылым объектілері;
- сумен жабдықтау және су бұру объектілері;
- өзге де ғимараттар және құрылысжайлар;
18) Қазақстан Республикасының заңнамасымен жергілікті атқарушы органдарға жүктелетін өзге де функцияларды жүзеге асыру.
3-тарау. Басқарманың бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Басқарманы басқаруды бірінші басшы жүзеге асырады, ол Басқармаға жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Басқарманың бірінші басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18. Басқарманың бірінші басшысының орынбасарлары жоқ.
19. Басқарманың бірінші басшысының өкілеттіктері:
1) Басқарма қызметкерлерінің міндеттері мен өкілеттіктерін өз құзыреті шегінде айқындайды;
2) Басқарма қызметкерлерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес қызметке тағайындайды және босатады;
3) Басқарма қызметкерлерін заңнамада беліленген тәртіппен ынталандырады және тәртіптік жазалар қоладанады;

4) в пределах своей компетенции издает приказы;
5) в пределах своей компетенции представляет интересы Управления в государственных органах и иных организациях;
6) противодействует коррупции в Управлении с установлением за это персональной ответственности и несет персональную ответственность за непринятие антикоррупционных мер;
7) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочий первого руководителя Управления в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
Глава 4. Имущество Управления
20. Управление может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Управления формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
21. Имущество, закрепленное за Управлением, относится к коммунальной собственности.
22. Управление не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение Управления
23. Реорганизация и упразднение Управления осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 19 к постановлению акимата области Жетісу от "____"_________2025 года
№ _____
Положение государственного учреждения "Управление архитектуры и градостроительства области Жетісу"
Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Управление архитектуры и градостроительства области Жетісу" (далее – Управление) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сферах архитектуры и градостроительства на территории области Жетісу.
2. Управление не имеет ведомств.
3. Управление осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Управление является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печать с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

4) өз құзыреті шегінде бұйрық шығарады;
5) өз құзыреті шегінде мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда Басқарманың мүдделерін білдіреді;
6) Басқармада сыбайлас жемқорлыққа қарсы әрекет етіп, ол үшін дербес жауапкершілік белгілейді және сыбайлас жемқорлыққа қарсы шараларды қабылдамағаны үшін дербес жауапты болады;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Басқарманың бірінші басшысы болмаған кезенде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
4-тарау. Басқарманың мүлкі
20. Басқармада заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Басқарманың мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасымен тыйым салынбаған өзге көздер есебінен қалыптастырылады.
21. Басқармаға бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
22. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Басқарма өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Басқарманы қайта ұйымдастыру және тарату
23. Басқарманы қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Жетісу облысы әкімдігінің 2025 жылғы "___" __________ № ___ қаулысына 19-қосымша
"Жетісу облысының сәулет және қалақұрылыс басқармасы" мемлекеттік мекемесінің Ережесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Жетісу облысының сәулет және қалақұрылыс басқармасы" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Басқарма) Жетісу облысы аумағындағы сәулет және қала құрылысы салаларындағы басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Басқарманың ведомстволары жоқ.
3. Басқарма өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Басқарма мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрі және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.

5. Управление вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Управление имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Управление по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Управления и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности Управления утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: 040000, Республика Казахстан, область Жетісу, город Талдыкорган, ул. Шевченко, № 131.
10. Настоящее положение является учредительным документом Управления.
11. Финансирование деятельности Управления осуществляется из местного бюджета, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Управлению запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Управления.
Если Управлению законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Задачи и полномочия Управления
13. Задачи:
1) формирование полноценной среды обитания и жизнедеятельности населения, рациональное использование природных ресурсов, территорий населенных пунктов и межселенных территорий при градостроительном освоении, развитии и застройке;
2) реализация градостроительных и других программ, направленных на социально-экономическое развитие территорий и населенных пунктов, жилищного строительства, строительного комплекса и инфраструктуры;
3) осуществление мероприятий по формированию градостроительного пространства и повышению уровня обслуживания территорий и населенных пунктов области;
4) обеспечение сохранности памятников исторического и культурного наследия архитектурными и градостроительными средствами;
5) развитие социальной, производственной, инженерной, транспортной и рекреационной инфраструктуры;
6) осуществление контроля за разработкой и внедрением инвестиционных целевых программ по развитию строительного комплекса области, создание стимулирующих условий для привлечения инвестиций в отрасль и их эфективного использования;
7) изучение, анализ, прогнозирование и регулирование развития инфраструктуры на территории области;

5. Басқарма азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. Басқармаға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. Басқарма өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Басқарма басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. Басқарманың құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: 040000, Қазақстан Республикасы, Жетісу облысы, Талдықорған қаласы, Шевченко көшесі, № 131.
10. Осы ереже Басқарманың құрылтай құжаты болып табылады.
11. Басқарманың қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Басқармаға кәсіпкерлік субъектілерімен Басқарманың өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер Басқармаға заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2-тарау. Басқарманың мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Мақсаттары:
1) қалақұрылыстық игеру, дамыту, құрылыстандыру кезінде тұрғындардың тіршілік ету және өмір сүру ортасының толық құндылығын қалыптастыру, табиғи ресурстарды, елді мекен аумақтары мен ауыларалық аумақтарды тиімді пайдалану;
2) аумақтардың, елді мекендердің, тұрғын үй құрылысының, құрылыс кешені мен инфрақұрылымның әлеуметтік-экономикалық дамуына бағытталған қалақұрылыстық және басқа бағдарламаларды жүзеге асыру;
3) қалақұрылыстық кеңістікті қалыптастыру бойынша, аумақтың және облыс елді мекендерінің қызмет көрсету деңгейін арттыру жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыру;
4) тарихи және мәдени мұра ескерткіштерінің сақталуын сәулет және қалақұрылыстық құралдармен қамтамасыз ету;
5) әлеуметтік, өндірістік, инженерлік, көліктік және рекреациялық инфрақұрылымды дамыту;
6) облыстың құрылыс кешенін дамыту жөнінде мақсатты инвестициялық бағдарламалардың әзірленуі мен ендірілуіне бақылауды жүзеге асыру, салаға инвестиция тарту және олардың тиімді пайдалануы үшін ынталандыру шарттарын құру;
7) облыс аумағында инфрақұрылымның дамуын зерделеу, талдау, болжамдау және реттеу;

8) защита внутреннего рынка проектной продукции, формирование условий, стимулирующих повышение качества и конкурентноспособности отечественной проектной продукции;
9) углубление интеграционных процессов в сфере архитектурной градостроительной деятельности;
10) иные задачи, выполняемые в соответствии с действующим законодательством.
14. Полномочия:
1) права:
в пределах своей компетенции принимать нормативно-правовые акты в области архитектуры и градостроительства;
принимать участие в подготовке предложений по разработке нормативно-правовых актов, касающихся сохранения памятников истории и культуры, объектов государственного заповедного фонда;
участвовать в разработке схемы и механизмов финансирования и кредитования жилищного строительства и сохранения жилищного фонда, поэтапном решении проблемы в области, содействовать формированию и развитию полноценного рынка жилья;
беспрепятственно посещать находящиеся на территории области объекты жилищно-гражданского, промышленного, сельскохозяйственного, транспортного и коммунального строительства и реконструкции, предприятия и организации независимо от форм собственности и ведомственной подчиненности;
прекращать производство топогеодезических и инженерно-геологических изысканий, разбивочных работ, выполняемых с нарушениями действующих инструкций и нормативов, или без выданного в установленном порядке разрешения;
получать в установленном порядке и с установленной периодичностью статистические материалы в области капитального строительства, а также в сфере производства и импорта новых строительных материалов;
возбуждать перед соответствующими государственными органами вопросы о применении дисциплинарной, административной, а в случаях, предусмотренных законом, уголовной ответственности к лицам, виновным в самовольном строительстве, в нарушении градостроительного законодательства Республики Казахстан;
давать соответствующие представления на приостановление действий или лишения прав осуществления архитектурно-градостроительной деятельности проектных, строительных, производственных организаций, а также физических лиц, выполняющих работы с нарушением действующего законодательства, архитектурных, градостроительных, экологических и других нормативных требований;
создавать при Управлении проектно-изыскательские, консультационные и другие функциональные подразделения для выполнения возложенных на Управление задач, а также определять тематическую направленность их деятельности;
осуществление прав владения и пользования государственным пакетом акций акционерных обществ и долями участия в товариществах с ограниченной ответственностью, субъекта права государственных юридических лиц, в том числе принятие решений;
рассматривают, согласовывают и утверждают планы развития областных государственных предприятий, контролируемых государством акционерных обществ и товариществ с ограниченной ответственностью;
осуществляют контроль и анализ выполнения планов развития областных государственных предприятий, контролируемых государством акционерных обществ и товариществ с ограниченной ответственностью;

8) жобалау өнімінің ішкі нарығын қорғау, отандық жобалау өнімінің сапасы мен бәсекеге қабілеттілігін арттыруды ынталандыратын шарттарды қалыптастыру;
9) сәулет және қалақұрылыс қызметінде интеграциялық процестерді тереңдету;
10) қолданыстағы заңнамаға сәйкес орындалатын басқа да міндеттер.
14. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
өз құзыреті шегінде сәулет қала құрылысы саласында нормативтік-құқықтық актілерді қабылдайды;
тарихи және мәдени ескерткіштерді, мемлекеттік қорық қоры нысандарын сақтауға қатысты нормативтік-құқықтық актілерді әзірлеуге қатысады және ұсыныстар енгізеді;
тұрғын үй құрылысын қаржыландыру және несиелеу механизмдері мен схемаларын әзірлеуге қатысу және тұрғын үй қорын сақтау, облыстағы проблемалардың кезең-кезеңмен шешілуіне, тұрғын үй нарығының толыққанды дамуы мен қалыптасуына жәрдемдеседі;
облыс аумағындағы тұрғын үй-азаматтық, өнеркәсіп, ауыл шаруашылығы, көлік және коммуналдық құрылыстар және қайта құру нысандарына, кәсіпорындар мен мекемелерге меншік құрылымы мен ведомстволық бағыныстылығына қарамастан, кедергісіз кіреді;
қолданыстағы нұсқаулықтар мен нормативтерді бұзған немесе белгіленген тәртіптегі рұқсатты алмай жасалынған топогеодезиялық, инженерлік-геологиялық ізденістер және бөлу жұмыстарының өндірісін тоқтатады;
күрделі құрылыс саласындағы, сондай-ақ жаңа құрылыс материалдарын өндіру және импорттау саласындағы статистикалық материалдарды белгіленген тәртіппен және белгіленген кезеңділікпен алады;
тиісті мемлекеттік органдардың алдында Қазақстан Республикасының қала құрылысы заңнамасын бұза отырып, өз бетінше құрылысқа кінәлі адамдарға тәртіптік, әкімшілік, сонымен қатар заңда көзделген жағдайларда қылмыстық жауаптылықты қолдану туралы мәселелерді қозғай алады;
жобалау, құрылыс, өндірістік ұйымдардың, сондай-ақ қолданыстағы заңнаманы, сәулет, қала құрылысы, экологиялық және басқа да нормативтік талаптарды бұза отырып жұмыстарды орындайтын жеке тұлғалардың сәулет-қала құрылысы қызметін жүзеге асыру құқықтарының қолданылуын тоқтата тұруға немесе олардан айыруға тиісті ұсыныстар бере алады;
Басқармаға жүктелген міндеттерді орындау үшін басқарма жанынан жобалау-іздестіру, консультациялық және басқа да функционалдық бөлімшелер құрады, сондай-ақ олардың қызметінің тақырыптық бағытын айқындайды;
Акционерлік қоғамдар акцияларының мемлекеттік пакетін және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктерге қатысу үлестерін, мемлекеттік заңды тұлғалардың құқық субъектісін иелену және пайдалану құқықтарын жүзеге асыру, оның ішінде шешімдер қабылдау.
облыстық мемлекеттік кәсіпорындардың, мемлекет бақылайтын акционерлік қоғамдардың және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің даму жоспарларын қарайды, келіседі және бекітеді.
облыстық мемлекеттік кәсіпорындардың, мемлекет бақылайтын акционерлік қоғамдардың және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің даму жоспарларының орындалуын бақылауды және талдауды жүзеге асырады;

2) обязанности:
в пределах своей компетенции вносить предложения по стратегии градостроительного планирования развития области, развития строительного комплекса и инфраструктуры в области;
издавать приказы, принимать решения по вопросам реализации генеральных планов застройки населенных пунктов, благоустройства, озеленения и художественного оформления территорий, являющихся обязательными для исполнения всеми субъектами архитектурно-градостроительной деятельности на территории области, независимо от ведомственной подчиненности;
вносить предложения по приостановлению и отмене действия отдельных решений центральных и местных исполнительных органов, противоречащих нормативно-правовым актам и иным государственным нормативам в сфере архитектурной и градостроительной деятельности, препятствующих развитию строительного комплекса и инфраструктуры на территории области;
участвовать в разработке и реализации градостроительных программ, инвестиционных проектов и планов социально-экономического развития области;
участвовать в разработке и осуществлении программ по подготовке кадров для архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;
получать в установленном порядке и в согласованные сроки информацию от государственных и местных органов, предприятий, учреждений и организаций независимо от форм собственности и ведомственной подчиненности, а также от всех областных управлений и комитетов, местных органов архитектуры и градостроительства необходимые сведения по вопросам, относящимся к компетенции органов архитектуры и градостроительства;
15. Функции:
1) координация деятельности по реализации комплексной схемы градостроительного планирования территорий (проекта районной планировки области или ее части), утвержденных в установленном порядке генеральных планов населенных пунктов на территории области;
2) внесение на рассмотрение областного маслихата проекта генерального плана города областного значения с расчетной численностью населения свыше ста тысяч жителей для последующего представления в Правительство Республики Казахстан на утверждение.
3) организация разработки и представление в Правительство Республики Казахстан на утверждение генеральных планов городов областного значения с расчетной численностью населения свыше ста тысяч жителей, одобренных областным маслихатом;
4) представление на утверждение областному маслихату комплексных схем градостроительного планирования территории подведомственных административно-территориальных единиц (проектов районной планировки), а также проектов генеральных планов развития городов областного значения с расчетной численностью населения до ста тысяч жителей, одобренных городскими маслихатами;

2) міндеттері:
өз құзыреті шегінде облыстың қала құрылысы саласындағы жоспарлау стратегиясын жетілдіру, құрылыс кешендерін салу мен инфрақұрылымды дамыту бойынша ұсыныстар енгізеді;
меншік нысанына және ведомстволық бағыныстылығына қарамастан, облыс аумағындағы сәулеттік-қала құрылысы субъектілерінің қызметінде міндетті түрде орындалуға жататын, елді мекендердің бас жоспарларын қосымша құрылыспен толтыру, аумақты көркейту, көгалдандыру мен аумақтарды көркемдік безендіру, тұрғын үй саясатын жүзеге асыру мақсатында шешімдер қабылдайды және бұйрықтар шығарады;
облыс аумағындағы құрылыс кешендерін салу мен инфрақұрылымның дамуына кедергі келтіретін сәулет, қала құрылысы және коммуналдық шаруашылығы саласында жекелеген орталық және жергілікті атқарушы органдардың шешімдерінің пәрменділігін тоқтату және күшін жою бойынша ұсыныс енгізеді;
қала құрылысы бағдарламаларын, инвестициялық жобалар мен облыс аумағында әлеуметтік-экономикалық даму жоспарларын әзірлеуге және жүзеге асыруға қатысады;
сәулет, қала құрылыс және құрылыс қызметі үшін кадрлар дайындау жөнінде бағдарламаларды әзірлеуге, жүзеге асыруға қатысады;
меншік нысанына және ведомстволық бағыныстылығына қарамастан, мемлекеттік және жергілікті органдардан, кәсіпорындардан, мекемелер мен ұйымдардан, сондай-ақ барлық облыстық басқармалар мен комитеттерден, жергілікті сәулет және қала құрылысы органдарынан сәулет және қала құрылысы органдарының құзыретіне жататын мәселелер бойынша қажетті мәліметтерді белгіленген тәртіппен және келісілген мерзімдерде алады;
15. Функциялары:
1) аумақтардың қала құрылысын жобалаудың (облысты немесе оның бiр бөлігiн аудандық жоспарлау жобасының) кешендi схемасын, облыс аумағындағы елдi мекендердiң белгiленген тәртiппен бекiтiлген бас жоспарларын iске асыру жөніндегi қызметтi үйлестiру;
2) халықтың есептік саны жүз мың тұрғыннан асатын облыстық маңызы бар қаланың бас жоспарының жобасын кейіннен Қазақстан Республикасы Үкіметінің бекітуіне ұсыну үшін облыстық мәслихаттың қарауына енгізу;
3) облыстық мәслихат мақұлдаған, халқының есептік саны жүз мың тұрғыннан асатын облыстық маңызы бар қалалардың бас жоспарларын әзірлеуді ұйымдастыру және оларды Қазақстан Республикасының Үкіметіне бекітуге ұсыну;
4) ведомстволық бағынысты әкімшілік-аумақтық бірлік аумақтарында қала құрылысын дамытудың кешенді схемаларын (аудандық жоспарлау жобаларын), сондай-ақ қалалық мәслихат мақұлдаған, халқының есептік саны жүз мың тұрғынға дейінгі облыстық маңызы бар қалаларды дамытудың бас жоспарларын облыстық мәслихаттың бекітуіне ұсыну;

5) внесение в областной маслихат предложений, обусловленных градообразующими факторами, по установлению или изменению границ подведомственных административно-территориальных единиц в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
6) согласование проектов генеральных планов городов областного значения;
7) утверждение и реализация градостроительных проектов (проектов детальной планировки, проектов застройки), разрабатываемых для развития утвержденных генеральных планов (комплексной схемы градостроительного планирования, проектов планировки) населенных пунктов;
8) согласование проектов генеральных планов городов республиканского значения в части их развития за счет территории области, резервных территорий, пригородной зоны, а также иных территорий, законодательно отнесенных к зоне влияния города;
9) информирование населения о планируемой застройке территории либо иных градостроительных изменениях;
10) принятие решений о застройке территорий, расширение, техническое перевооружении, модернизации, реконструкции (перепланировке, переоборудовании, перепрофилировании), реставрации и капитальном ремонте строений, зданий, сооружений, инженерных и транспортных коммуникаций, а также об инженерной подготовке территории, благоустройстве и озеленении, консервации объектов незавершенного строительства, проведении комплекса работ по постутилизации объектов областного значения;
11) оказание содействия в работе государственных органов архитектурно-строительного контроля и надзора на территории области;
12) предоставление в установленном порядке информации и (или) сведений для внесения в базу данных государственного градостроительного кадастра;
13) выдача решения о строительстве культовых зданий (сооружений), определении их месторасположения;
14) выдача решения о перепрофилировании (изменении функционального назначения) зданий (сооружений) в культовые здания (сооружения);
15) осуществление в интересах местного государственного управления иных полномочий, возлагаемых на местные исполнительные органы законодательством Республики Казахстан.
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя Управления
16. Руководство Управлением осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Управление задач и осуществление им своих полномочий.
17. Первый руководитель Управления назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Первый руководитель Управления не имеет заместителей.

5) облыстық мәслихатқа Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес қарамағындағы әкiмшiлiк-аумақтық бөлiнiстердiң шекараларын белгiлеу немесе өзгерту жөнiнде қала құрылысынан туындайтын факторларға байланысты ұсыныстар енгiзу;
6) облыстық маңызы бар қалалар бас жоспарының жобаларына келiсiм беру;
7) елді мекендердің бекітілген бас жоспарларын (қала құрылысын жоспарлаудың кешенді схемаларын, жоспарлау жобаларын) дамыту үшін әзірленетін қала құрылысы жоспарларын (егжей-тегжейлі жоспарлау жобаларын, құрылыс жобаларын) бекіту және іске асыру;
8) республикалық маңызы бар қалалардың оларды облыс аумақтары, резервтiк аумақтар, қала маңындағы аймақ, сондай-ақ заң арқылы қала ықпал ететiн аймаққа жатқызылған өзге де аумақтар есебiнен дамыту бөлiгiндегi бас жоспарларының жобаларына келiсiм беру;
9) аумақта жоспарланып отырған құрылыс салу не өзге де қала құрылысының өзгерiстерi туралы халыққа хабарлап отыру;
10) құрылыстарды, үйлерді, ғимараттарды, инженерлік және көлік коммуникацияларын салу, кеңейту, техникамен қайта жарақтандыру, жаңғырту, қайта жаңарту, қалпына келтіру және күрделі жөндеу туралы, сондай-ақ аумақты инженерлік жағынан дайындау, абаттандыру мен көгалдандыру, аяқталмаған құрылыс объектілерін консервациялау, облыстық маңызы бар объектілерді кейіннен кәдеге жарату жөніндегі жұмыстар кешенін жүргізу туралы шешімдер қабылдау;
11) облыс аумағында сәулет-құрылыс бақылау мен қадағалау мемлекеттік органдарының жұмысына жәрдемдесу;
12) мемлекеттік қала құрылысы кадастрының дерекқорына ақпарат енгізу үшін белгіленген тәртіппен ақпараттар және (немесе) мәліметтер беру;
13) ғибадат үйлерін (ғимараттарын) салу және олардың орналасатын жерін айқындау туралы шешімдер беру;
14) үйлерді (ғимараттарды) ғибадат үйлері (ғимараттары) етіп қайта бейіндеу (функционалдық мақсатын өзгерту) туралы шешімдер беру;
15) жергілікті мемлекеттік басқару мүддесінде Қазақстан Республикасының заңнамасымен жергілікті атқарушы органдарға жүктелетін өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыру.
3-тарау. Басқарманың бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Басқарманы басқаруды бірінші басшы жүзеге асырады, ол Басқармаға жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Басқарманың бірінші басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18. Басқарманың бірінші басшысының орынбасарлары жоқ.

19. Полномочия первого руководителя Управления:
1) определяет обязанности и полномочия руководителей структурных подразделений;
2) назначает и освобождает от должностей работников;
3) в установленном законодательством порядке осуществляет поощрение сотрудников;
4) в установленном законодательством порядке налагает дисциплинарные взыскания на сотрудников;
5) в пределах своей компетенции издает приказы, дает указания, подписывает служебную документацию;
6) утверждает положения о структурных подразделениях;
7) представляет Управление в государственных органах и иных организациях;
8) контролирует ход разработки нормативных правовых актов, проектов программ и других документов по вопросам, входящим в компетенцию;
9) контролирует работу по подготовке отчетных материалов по вопросам, входящим в компетенцию;
10) координирует ход реализации Стратегического плана;
11) в установленном порядке решает вопросы финансово-экономической и хозяйственной деятельности, контролирует рациональное и целевое исполнение бюджетных средств;
12) обеспечивает соблюдение законности, договорной и финансовой дисциплины в деятельности;
13) обязан принимать необходимые меры по противодействию коррупции и несет персональную ответственность за неприятие антикоррупционных мер;
14) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочий первого руководителя Управления в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
Глава 4. Имущество Управления
20. Управление может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Управления формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
21. Имущество, закрепленное за Управлением, относится к коммунальной собственности.
22. Управление не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение Управления
23. Реорганизация и упразднение Управления осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 20 к постановлению акимата области Жетісу от "____"_________2025 года № _____
Положение государственного учреждения "Управление природных ресурсов и регулирования природопользования области Жетісу"

19. Басқарманың бірінші басшысының өкілеттіктері:
1) құрылымдық бөлімшелерінің басшыларының міндеттері мен өкілеттіліктерін анықтайды;
2) қызметкерлерін тағайындайды және лауазымдарынан босатады;
3) белгіленген заңнамалық тәртіппен қызметкерлерін ынталандыруды жүзеге асырады;
4) белгіленген заңнамалық тәртіппен қызметкерлеріне тәртіптік жаза тағайындайды;
5) өз құзырының шегінде бұйрықтар шығарады, нұсқаулар береді, қызметтік құжаттарға қол қояды;
6) құрылымдық бөлімшелер туралы ережені бекітеді;
7) мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда Басқарманың атынан өкілдік етеді;
8) құзырына кіретін мәселелер бойынша нормативтік құқықтық актілерді, бағдарламалардың жобаларын және басқа да құжаттардың орындалуы барысын бақылайды;
9) құзырына кіретін мәселелер бойынша есептік материалдарды дайындау жөніндегі жұмыстарды бақылайды;
10) Стратегиялық жоспарының іске асырылу барысын үйлестіреді;
11) белгіленген тәртіппен қаржылық-экономикалық және шаруашылық қызметтерінің мәселелерін шешеді, бюджеттік қаражаттардың тиімді және мақсатты орындалуын бақылайды;
12) қызметінде заңдылықтың, шарттық және қаржылық тәртіптің сақталуын қамтамасыз етеді;
13) жемқорлыққа қарсы бағытталған шараларды қолдануға міндетті және жемқорлыққа қарсы шараларды қолданбағаны үшін дербес жауапкершілікте болады;
14) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттілікті жүзеге асырады;
Басқарманың бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
4-тарау. Басқарманың мүлкі
20. Басқармада заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Басқарманың мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
21. Басқармаға бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
22. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Басқарма өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Басқарманы қайта ұйымдастыру және тарату
23. Басқарманы қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Жетісу облысы әкімдігінің 2025 жылғы "___" __________ № ___ қаулысына 20-қосымша
"Жетісу облысының табиғи ресурстар және табиғатты пайдалануды реттеу басқармасы" мемлекеттік мекемесінің Ережесі

3) государственное регулирование в области охраны окружающей среды путем регулирования качества окружающей среды и установления допустимого воздействия на нее, обеспечивающего экологическую безопасность, сохранение экологических систем и биологического разнообразия с целью обеспечения благоприятной окружающей среды для жизни и здоровья человека.
14. Полномочия:
1) права:
запрашивать и получать, в установленном законодательством порядке, необходимую в своей деятельности информацию от государственных органов и иных организаций;
осуществлять иные права, предусмотренные действующим законодательством Республики Казахстан;
2) обязанности:
принимать меры по недопущению административных правонарушений и преступлений;
разрабатывать квалификационные характеристики должностей руководителей и специалистов государственных учреждений лесного хозяйства находящихся в ведении Управления, на основании утвержденных Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей и специалистов природоохранных организаций, организаций лесного хозяйства и специализированных организаций Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан;
проводить работу по привлечению нарушителей природоохранного законодательства к ответственности, предусмотренной законодательством Республики Казахстан;
организовывать и проводить государственные закупки по природоохранным мероприятиям в установленном законодательством порядке;
заключать договора на закупку работ и услуг по выполнению природоохранных мероприятий и контролировать их выполнение в установленном законодательством порядке;
в пределах своей компетенции осуществлять иные права и обязанности в области охраны окружающей среды, водных ресурсов, животного и растительного мира в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
осуществлять иные обязанности, предусмотренные действующим законодательством Республики Казахстан.
15. Функции:
1)обеспечивает охрану лесов и животного мира на территории государственного лесного фонда;
2)представляет на утверждение перечень объектов государственного природно-заповедного фонда и особо охраняемых природных территорий местного значения;
3)вносит предложения по установлению охранных зон особо охраняемых природных территорий местного значения с ограничением в пределах этих зон деятельности, отрицательно влияющей на состояние экологических систем этих территорий;
4)участвует в выработке предложений по формированию государственной лесной политики и ее реализации;

3) адам денсаулығы мен өмірі үшін қоршаған ортаның қолайлы жағдайын қамтамасыз ету мақсатында, экологиялық қауіпсіздікті, биологиялық түрлілік пен экологиялық жүйелерді сақтауды қамтамасыз ететін қоршаған ортаның сапасын реттеу және оған шекті әсерді белгілеу жолымен қоршаған ортаны қорғау саласында мемлекеттік реттеу.
14. Өкілеттіктері:
1)құқықтары:
мемлекеттік органдардан және өзге де ұйымдардан өз қызметіне қажетті ақпаратты сұрату және алу;
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген өзге де құқықтарды жүзеге асыру;
2) міндеттері:
қылмыстық және әкімшілік құқық бұзушылықтардың алдын алу жөнінде шаралар қабылдау;
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің табиғат қорғау ұйымдарының, орман шаруашылығы ұйымдарының және мамандандырылған ұйымдарының басшылары мен мамандары лауазымдарының бекітілген үлгілік біліктілік сипаттамалары негізінде Басқарманың қарамағындағы орман шаруашылығы мемлекеттік мекемелерінің басшылары мен мамандары лауазымдарының біліктілік сипаттамаларын әзірлеу;
Қазақстан Республикасы заңнамасында ескерілген табиғат қорғау заңдылықтарын бұзушыларға жаза қолдану жұмысын жүргізу;
заңнамада белгіленген тәртіппен табиғат қорғау шаралары бойынша мемлекеттік сатып алуды ұйымдастыру және өткізу;
заңнамада белгіленген тәртіппен табиғатты қорғау шараларын өткізу бойынша жұмыстарды сатып алу шартын жасау және оның орындалуын бақылау;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өз құзыреті шегінде қоршаған ортаны қорғау, су ресурстары және өсімдік әлем саласында басқа да құқықтарды және міндеттерді жүзеге асыру;
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген өзге де міндеттерді жүзеге асыру.
15. Функциялары:
1)мемлекеттік орман қоры аумағында ормандарды және жануарлар дүниесін қорғауды қамтамасыз етеді;
2)жергiлiктi маңызы бар мемлекеттiк табиғи-қорық қоры объектiлерiнiң және ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың тiзбесiн бекітуге ұсынады;
3)жергілікті маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың қорғау аймақтарын белгілеу бойынша ұсыныстар енгізеді және осы аумақтардың экологиялық жүйелерiнiң жай-күйiне терiс әсер ететiн қызметтi шектеу шараларын ұсынады;
4)мемлекеттiк орман саясатын қалыптастыру және оны iске асыру жөнiндегi ұсыныстарды тұжырымдауға қатысады;

5)создает резерв горюче-смазочных материалов на пожароопасный сезон в лесу для тушения пожаров на территории государственного лесного фонда;
6)обеспечивает контроль за проведением крестьянскими и фермерскими хозяйствами и иными сельскохозяйственными организациями сжигания стерни, пожнивных и иных растительных остатков на сельскохозяйственных полях, пастбищах и сенокосах, отжигов травянистой растительности на территориях, прилегающих к лесному фонду;
7)координирует работу по борьбе с лесными пожарами на территории области с созданием в необходимых случаях для этой цели специальных комиссий;
8)организовывает и обеспечивает охрану, защиту, воспроизводство лесов и лесоразведение, регулируют лесопользование на территории государственного лесного фонда, находящегося в их функциональном ведении;
9)разрабатывает, утверждает и реализует выполнение ежегодных планов мероприятий по профилактике лесных пожаров и борьбе с ними на территории государственного лесного фонда;
10)организовывает противопожарную пропаганду, регулярное освещение в средствах массовой информации вопросов о сбережении лесов, выполнении правил пожарной безопасности в лесах;
11)организовывает на территории лесного фонда работу по борьбе с вредителями и болезнями леса и улучшению его санитарного состояния;
12)вносит предложения о запрещении пребывания физических лиц на территории государственного лесного фонда, об ограничении права лесопользования при проведении авиахимических, авиабиологических и аэрозольных мероприятий по борьбе с вредителями и болезнями леса, а также в периоды высокой пожарной опасности в лесу;
13)подготавливает материалы по государственному учету лесного фонда, государственному лесному кадастру, государственному мониторингу лесов, находящихся в их функциональном ведении, для представления их уполномоченному органу;
14)принимает законченные объекты и готовую продукцию, произведенную в результате проведения лесохозяйственных мероприятий на участках государственного лесного фонда, находящихся в их функциональном ведении;
15)разрабатывает проекты ставок платы за лесные пользования на участках государственного лесного фонда (за исключением ставок за древесину, отпускаемую на корню);
16)организовывает и проводит тендеры по предоставлению лесных ресурсов в долгосрочное лесопользование на участках государственного лесного фонда, находящихся в их функциональном ведении, с участием уполномоченного органа и местного представительного органа области;
17)приостанавливает, ограничивает, прекращает право лесопользования на участках государственного лесного фонда, а также работы, представляющие опасность для состояния и воспроизводства лесов, в соответствии с законодательством Республики Казахстан в лесах, находящихся в их функциональном ведении;

5)орманда өрт қаупi болатын маусымда мемлекеттiк орман қоры аумағында өрттердi сөндiру үшiн жанар-жағармай материалдарының резервiн жасайды;
6)шаруа және фермер қожалықтары мен өзге де ауыл шаруашылығы ұйымдарының орман қорына iргелес аумақтардағы ауыл шаруашылығы алқаптарында, жайылымдық және шабындық жерлерде сабантүбiн, аңыздарды және өзге де өсiмдiк қалдықтарын өртеуiне, қау шөбiн өртеуiне бақылау жасауды қамтамасыз етедi;
7)облыс аумағында ормандағы өртке қарсы күрес жөнiндегi жұмыстарды үйлестiредi, қажет болған жағдайда осы мақсатта арнайы комиссиялар құрады;
8)ормандарды күзетудi, қорғауды, молықтыру мен орман өсiрудi ұйымдастырады және қамтамасыз етедi, өздерiнiң функционалдық қарауындағы мемлекеттiк орман қоры аумағында орман пайдалануды реттейдi;
9)мемлекеттiк орман қоры аумағында ормандағы өрттердiң алдын алу және оларға қарсы күрес жөнiндегi iс-шаралардың жыл сайынғы жоспарларын әзiрлейдi, бекiтедi және iске асырады;
10)өртке қарсы насихатты, бұқаралық ақпарат құралдарында ормандарды сақтау, ормандарда өрт қауiпсiздiгi ережелерiн орындау туралы мәселелердiң тұрақты берiлуiн ұйымдастырады;
11)орман қоры аумағында орман зиянкестерiмен және ауруларымен күрес және орманның санитарлық жай-күйiн жақсарту жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастырады;
12)орман зиянкестерi мен ауруларына қарсы күресте авиахимиялық, авиабиологиялық және аэрозольдық iс-шаралар жүргiзген кезде, сондай-ақ орманда өрт қаупi жоғары болып тұрған кезеңдерде жеке тұлғалардың мемлекеттiк орман қоры аумағында болуына тыйым салу туралы, орман пайдалану құқығын шектеу туралы ұсыныс енгізеді;
13)уәкiлеттi органға беру үшiн өздерiнiң функционалдық қарауындағы орман қорының мемлекеттiк есебi, мемлекеттiк орман кадастры, мемлекеттiк орман мониторингi жөнiнде материалдар әзiрлейдi;
14)өздерiнiң функционалдық қарауындағы мемлекеттiк орман қоры учаскелерiнде аяқталған объектiлердi және орман шаруашылығы iс-шараларын жүргiзу нәтижесiнде өндiрiлген дайын өнiмдердi қабылдайды;
15)мемлекеттiк орман қоры учаскелерiнде орман пайдаланғаны үшiн төлемақы мөлшерлемелерi (сүректi түбiрiмен босату үшiн мөлшерлемелердi қоспағанда) жобаларын әзiрлейдi;
16)облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті өкілді және атқарушы органдары өкілдерінің қатысуымен өз қарауындағы мемлекеттiк орман қоры учаскелерiнде орман ресурстарын ұзақ мерзiмдi орман пайдалануға беру жөнiнде тендерлер ұйымдастырады және өткiзедi;
17)өздерінің функционалдық қарауындағы мемлекеттiк орман қоры учаскелерiнде орман пайдалану құқығын, сондай-ақ ормандардың жай-күйiне және молықтырылуына қауiп төндiретiн жұмыстарды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тоқтата тұрады, шектейдi, тоқтатады;

18)предоставляет лесопользователям участки под объекты строительства на землях государственного лесного фонда, находящихся в их ведении, где лесные ресурсы предоставлены в долгосрочное лесопользование для оздоровительных, рекреационных, историко-культурных, туристских и спортивных целей, нужд охотничьего хозяйства, побочного лесного пользования;
19)утверждает символику (эмблему и флаг) лесного учреждения, находящегося в их ведомственном подчинении;
20)осуществляет перевод земель других категорий в земли лесного фонда в порядке, определенном уполномоченным органом;
21)реализует государственную политику в области охраны, воспроизводства и использования животного мира;
22)осуществляет координацию и контроль и надзор за деятельностью подведомственных им органов и организаций в области охраны, воспроизводства и использования животного мира;
23)представляет на утверждение перечень рыбохозяйственных водоемов и (или) участков местного значения;
24) готовит документы для принятия решения по закреплению охотничьих угодий за пользователями животным миром и установлению сервитутов для нужд охотничьего хозяйства;
25)организует мероприятия по оказанию помощи животным в случае их заболеваний, угрозы их гибели на незакрепленных охотничьих угодьях и рыбохозяйственных водоемах и (или) участках;
26)проводит конкурсы по закреплению охотничьих угодий за пользователями животным миром для нужд охотничьего хозяйства;
27)организует деятельность по интродукции, реинтродукции и гибридизации, а также по искусственному разведению животных, в том числе редких и находящихся под угрозой исчезновения видов животных;
28)организует и обеспечивает охрану животного мира в резервном фонде охотничьих угодий;
29)организует и обеспечивает охрану в резервном фонде рыбохозяйственных водоемов и (или) участков;
30)на основании научных рекомендаций ведет паспортизацию рыбохозяйственных водоемов и (или) участков;
31)устанавливает зоны рекреационного рыболовства;
32)устанавливает границы рыбохозяйственных участков, открывает и закрывает тони (тоневые участки);
33)выдает разрешения на пользование животным миром, за исключением научно-исследовательского лова на рыбохозяйственных водоемах, расположенных на территории двух и более областей, а также редких и находящихся под угрозой исчезновений видов животных;
34)организует и (или) обеспечивает проведение научных исследований и проектно-изыскательских работ в области охраны, воспроизводства и использования животного мира на территории области;

18)орман ресурстары сауықтыру, рекреациялық, тарихи-мәдени, туристік және спорттық мақсаттар, аңшылық шаруашылығының мұқтаждықтары, жанама орман пайдалану үшін ұзақ мерзімді орман пайдалануға берілген, өз қарауындағы мемлекеттік орман қоры жерлерінде орман пайдаланушыларға құрылыс объектілерін салуға учаскелер береді;
19)өздерінің ведомстволық бағынысындағы орман мекемесінің нышанын (эмблемасы мен жалауын) бекітеді;
20)уәкілетті орган айқындаған тәртіппен басқа санаттардағы жерді орман қоры жеріне ауыстыруды жүзеге асырады;
21)жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы мемлекеттік саясатты іске асырады;
22)жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану жөнiндегi өздеріне ведомстволық бағыныстағы органдар мен ұйымдардың қызметiн үйлестiру мен бақылауды жүзеге асырады;
23)жергiлiктi маңызы бар балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің тiзбесiн бекiтуге ұсынады;
24)жануарлар дүниесiн пайдаланушыларға аңшылық алқаптарды бекiтiп беру мен аңшылық шаруашылығының қажеттіліктері үшін сервитуттарды белгілеу жөнiнде шешiмдер қабылдау үшін құжаттарды дайындайды;
25)жануарларға ауырып қалған, бекітіліп берілмеген аңшылық алқаптар мен балық шаруашылығы су айдындарында және (немесе) учаскелерінде олардың қырылу қаупі төнген жағдайда оларға көмек көрсету жөніндегі іс-шараларды ұйымдастырады;
26)аңшылық шаруашылығының мұқтаждықтары үшін жануарлар дүниесін пайдаланушыларға аңшылық алқаптарды бекітіп беру бойынша конкурстар өткізеді;
27)жануарларды, оның ішінде жануарлардың сирек кездесетiн және жойылып кету қаупi төнген түрлерiн интродукциялау, реинтродукциялау және будандастыру жөнiндегi, сондай-ақ қолдан өсiру жөнiндегi қызметтi ұйымдастырады;
28)аңшылық алқаптарының резервтiк қорында жануарлар дүниесiн қорғауды ұйымдастырады және қамтамасыз етедi;
29)балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерiнiң резервтiк қорын қорғауды ұйымдастырады және қамтамасыз етедi;
30)ғылыми ұсынымдар негізінде балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін паспорттауды жүргізеді;
31)рекреациялық балық аулау аймағын белгілейді;
32)балық шаруашылығы учаскелерінің шекараларын белгілейді, ұйықтарды (ұйықтық учаскелерді) ашады және жабады;
33)екі және одан да көп облыс аумағында орналасқан балық шаруашылығы су айдындарында ғылыми-зерттеу үшін аулау, сондай-ақ сирек кездесетін және құрып бара жатқан жануарлар түрін қоспағанда, жануарлар әлемін пайдалануға рұқсат береді;
34)облыс аумағында жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы ғылыми зерттеулер мен жобалау-іздестіру жұмыстарын жүргізуді ұйымдастырады және (немесе) қамтамасыз етеді;

35)организует мелиоративный лов рыб в случаях возникновения угрозы замора на рыбохозяйственных водоемах и (или) участках резервного фонда на основании решения территориального подразделения ведомства уполномоченного органа;
36)проводит работы по возмещению части расходов, понесенных субъектом рыбного хозяйства при инвестиционных вложениях;
37)выдает субсидии на повышение продуктивности и качества продукции аквакультуры (рыбоводства), а также развитие племенного рыбоводства;
38)обеспечивает проведение биотехнических мероприятий на территории государственного лесного фонда;
39)в пределах своей компетенции осуществляет оказание государственных услуг, в том числе:
- выдача разрешения на пользования животным миром;
- выдача разрешений на пользование рыбными ресурсами и другими водными животными;
- субсидирование по возмещению части расходов, понесенных субъектом рыбного хозяйства, при инвестиционных вложениях;
- субсидирование повышения продуктивности и качества продукции аквакультуры (рыбоводства), а также развития племенного рыбоводства;
40)устанавливает водоохранные зоны и полосы;
41)устанавливает режим и особые условия хозяйственного использования водоохранных зон и полос по согласованию с бассейновыми водохозяйственными управлениями;
42)принимает участие в работе бассейновых советов и бассейновом соглашении;
43)предоставляет информацию для составления Национального доклада в соответствии с правилами разработки Национального и Интерактивного докладов о состоянии окружающей среды и об использовании природных ресурсов Республики Казахстан;
44) реализует государственную экологическую политику на местном уровне в соответствии с Экологическим кодексом Республики Казахстан;
45) реализует мероприятий по охране окружающей среды;
46) разрабатывает целевые показатели качества окружающей среды на каждый пятилетний период;
47) проводит сводные расчеты загрязнения атмосферного воздуха в населенных пунктах с населением свыше десяти тысяч человек и составление на их основе сводного тома предельно допустимых выбросов населенного пункта;
48) обеспечивает инвентаризацию стационарных источников выбросов загрязняющих веществ в атмосферный воздух в населенных пунктах с населением свыше десяти тысяч человек;
49)организует и проводит в пределах своей компетенции государственные услуги по экологической экспертизе в отношении:
- проектной документации по строительству и (или) эксплуатации объектов II категории в рамках процедуры выдачи экологических разрешений на воздействие;
- проектной документации по строительству и (или) эксплуатации объектов III категории при подготовке декларации о воздействии на окружающую среду;
- иных объектов государственной экологической экспертизы, предусмотренных законами Республики Казахстан, государственная экологическая экспертиза которых не входит в компетенцию уполномоченного органа в области охраны окружающей среды;

35)резервтік қордың балық шаруашылығы су айдындарында және (немесе) учаскелерінде балықтардың қырылу қаупі туындаған жағдайларда уәкілетті орган ведомствосы аумақтық бөлімшесінің шешімі негізінде мелиорациялық балық аулауды ұйымдастырады;
36)инвестициялық салымдар кезінде балық шаруашылығы субъектісі шеккен шығыстардың бір бөлігін өтеу жөнінде жұмыстар атқарады;
37)акваөсіру (балық өсіру) өнімінің өнімділігі мен сапасын арттыруға, сондай-ақ асыл тұқымды балық өсіруді дамытуға субсидиялар береді;
38)мемлекеттік орман қоры аумағында биотехникалық іс-шараларының өткізілуін қамтамасыз етеді;
39)өз құзыреті шегінде мемлекеттік қызметтер көрсетуді жүзеге асырады, оның ішінде:
- жануарлар дүниесін пайдалануға рұқсаттар беру;
- балық ресурстарын және басқа да су жануарларын пайдалануға рұқсат беру;
- инвестициялық салымдар кезінде балық шаруашылығы субъектісі шеккен шығыстардың бір бөлігін өтеу бойынша субсидиялау.
- акваөсіру (балық өсіру) өнімінің өнімділігі мен сапасын арттыруға, сондай-ақ асыл тұқымды балық өсіруді дамытуды субсидиялау;
40)су қорғау аймақтары мен белдеулерiн белгiлейді;
41)бассейндік су шаруашылығы басқармаларының келісімімен су қорғау аймақтары мен белдеулерін шаруашылық пайдаланудың режимі мен ерекше жағдайларын белгілейді;
42)бассейндік кеңестердің жұмысына және бассейндік келісімге қатысады;
43)Қоршаған ортаның жай-күйі туралы және Қазақстан Республикасының табиғи ресурстарын пайдалану туралы ұлттық және интерактивті баяндамаларды әзірлеу қағидаларына сәйкес Ұлттық баяндаманы жасау үшін ақпарат ұсынады;
44)Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексіне сәйкес жергілікті деңгейде мемлекеттік экологиялық саясатты іске асырады;
45)қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шараларды іске асыру;
46)әрбір бес жылдық кезеңге арналған мақсаттық сапа көрсеткіштерін әзірлейді;
47) халқы он мың адамнан асатын елді мекендерде атмосфералық ауаның ластануының жиынтық есебін жүргізу және олардың негізінде елді мекеннің шекті рұқсат етілген шығарындыларының жиынтық томын жасау;
48)он мың адамнан астам халқы бар елді мекендерде атмосфералық ауаға ластаушы заттар шығарындыларының стационарлық көздерін түгендеуді қамтамасыз етеді;
49)өз құзыреті шегінде келесі мәселелер бойынша экологиялық сараптама жөніндегі мемлекеттік қызметтерді көрсетеді және жүзеге асырады:
- әсер етуге экологиялық рұқсаттар беру рәсімі шеңберінде II санаттағы объектілерді салу және (немесе) пайдалану жөніндегі жобалау құжаттамасына;
- қоршаған ортаға әсер ету туралы декларацияны дайындау кезінде III санаттағы объектілерді салу және (немесе) пайдалану жөніндегі жобалау құжаттамасына;
- мемлекеттік экологиялық сараптамасы қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның құзыретіне кірмейтін Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген мемлекеттік экологиялық сараптаманың өзге де объектілеріне қатысты ұйымдастырады және жүргізеді;

50) организует общественные слушания при проведении государственной экологической экспертизы;
51) осуществляет в интересах местного государственного управления
иные полномочия, возлагаемые на местные исполнительные органы законодательством Республики Казахстан.
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя Управления
16. Руководство Управлением осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Управление задач и осуществление им своих полномочий.
17. Первый руководитель Управления назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Первый руководитель Управления не имеет заместителей.
19. Полномочия первого руководителя Управления:
1) в пределах своей компетенции определяет обязанности и полномочия руководителей структурных подразделений, работников Управления;
2) в соответствии с действующим законодательством назначает и освобождает от должности работников Управления;
3) в соответствии с действующим законодательством назначает и освобождает от должности директоров коммунальных государственных учреждений находящихся в ведении Управления;
4) в соответствии с действующим законодательством назначает и освобождает от должности заместителей директоров государственных учреждений, находящихся в ведении Управления;
5) в установленном законодательством порядке поощряет и налагает дисциплинарные взыскания на работников Управления, директоров и заместителей директоров государственных учреждений, находящихся в ведении Управления;
6) в пределах своей компетенции издает приказы и утверждает Положения структурных подразделений;
7) в пределах своей компетенции представляет интересы Управления в государственных органах и иных организациях;
8) принимает меры, направленные на противодействие коррупции в Управлении и несет персональную ответственность за непринятие антикоррупционных мер;
9) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочий первого руководителя Управления в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
Глава 4. Имущество Управления
20. Управление может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Управления формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.

50)мемлекеттiк экологиялық сараптама жүргiзу кезiнде қоғамдық тыңдау ұйымдастырады;
51)жергiлiктi мемлекеттiк басқару мүддесiнде Қазақстан Республикасының заңнамасымен жергiлiктi атқарушы органдарға жүктелетiн өзге де өкiлеттiктердi жүзеге асырады.
3-тарау. Басқарманың бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Басқарманы басқаруды бірінші басшы жүзеге асырады, ол Басқармаға жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Басқарманың бірінші басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18. Басқарманың бірінші басшысының орынбасарлары жоқ.
19. Басқарманың бірінші басшысының өкілеттіктері:
1) құрылымдық бөлімшелер басшыларының, Басқарма қызметкерлерінің міндеттері мен өкiлеттiктерiн өз құзыреті шегінде анықтайды;
2) Басқарма қызметкерлерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес қызметке тағайындайды және босатады;
3) Басқарманың қарамағындағы коммуналдық мемлекеттік мекемелердің және директорларын қолданыстағы заңнамаға сәйкес қызметке тағайындайды және босатады;
4) Басқарманың қарамағындағы мемлекеттік мекемелерінің директорларының орынбасарларын қолданыстағы заңнамаға сәйкес қызметке тағайындайды және босатады;
5) Басқарма қызметкерлерін, Басқарманың қарамағындағы мемлекеттік мекемелердің директорларын және директорлардың орынбасарларын заңнамада белгіленген тәртіппен ынталандырады және тәртіптік жазалар қолданады;
6) өз құзыреті шегінде бұйрық шығарады және құрылымдық бөлімшелерінің Ережелерін бекітеді;
7) мемлекеттік органдар мен басқа да ұйымдарда өз құзыреті шегінде Басқарманың мүддесін білдіреді;
8) сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылға бағытталған шараларды қабылдайды және сыбайлас жемқорлыққа қарсы шараларды қабылдамағаны үшін дербес жауапты болады;
9) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес басқа да өкілеттіктерді жүзеге асырады;
Басқарманың бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
4-тарау. Басқарманың мүлкі
20. Басқармада заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болу мүмкін.
Басқарманың мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.

21. Имущество, закрепленное за Управлением, относится к коммунальной собственности.
22. Управление не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение Управления
23. Реорганизация и упразднение Управления осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Перечень организации находящихся в ведении Управления:
1)Коммунальное государственное учреждение "Алакольское лесное хозяйство" государственного учреждения "Управление природных ресурсов и регулирования природопользования области Жетісу";
2)Коммунальное государственное учреждение "Борлитобинское лесное хозяйство" государственного учреждения "Управление природных ресурсов и регулирования природопользования области Жетісу";
3)Коммунальное государственное учреждение "Жаркентское лесное хозяйство" государственного учреждения "Управление природных ресурсов и регулирования природопользования области Жетісу";
4)Коммунальное государственное учреждение "Капальское лесное хозяйство" государственного учреждения "Управление природных ресурсов и регулирования природопользования области Жетісу";
5)Коммунальное государственное учреждение "Талдыкорганское лесное хозяйство" государственного учреждения "Управление природных ресурсов и регулирования природопользования области Жетісу";
6)Коммунальное государственное учреждение "Уйгентасское лесное хозяйство" государственного учреждения "Управление природных ресурсов и регулирования природопользования области Жетісу";
7)Коммунальное государственное учреждение "Уштобинское лесное хозяйство" государственного учреждения "Управление природных ресурсов и регулирования природопользования области Жетісу";
8)Коммунальное государственное учреждение "Оперативная служба по охране животного мира" государственного учреждения "Управление природных ресурсов и регулирования природопользования области Жетісу".
Приложение 21 к постановлению акимата области Жетісу от "____"_________2025 года
№ _____
Положение государственного учреждения "Управление цифровых технологий области Жетісу"
Глава 1. Общие положения
1.Государственное учреждение "Управление цифровых технологий области Жетісу" (далее - Управление) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сферах: развитие цифровых технологий, информатизации, автоматизации государственных услуг в области Жетісу.
2.Управление не имеет ведомств.
3. Управление осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.

21. Басқармаға бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
22. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Басқарма өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Басқарманы қайта ұйымдастыру және тарату
23. Басқарманы қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Басқарманың қарамағындағы ұйымдардың тізбесі:
1)"Жетісу облысының табиғи ресурстар және таби ғатты пайдалануды реттеу басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Алакөл орман шаруашылығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
2) "Жетісу облысының табиғи ресурстар және табиғатты пайдалануды реттеу басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Бөрлітөбе орман шаруашылығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
3)"Жетісу облысының табиғи ресурстар және табиғатты пайдалануды реттеу басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Жаркент орман шаруашылығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
4)"Жетісу облысының табиғи ресурстар және табиғатты пайдалануды реттеу басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Қапал орман шаруашылығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
5) "Жетісу облысының табиғи ресурстар және табиғатты пайдалануды реттеу басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Талдықорған орман шаруашылығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
6) "Жетісу облысының табиғи ресурстар және табиғатты пайдалануды реттеу басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Үйгентас орман шаруашылығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
7)"Жетісу облысының табиғи ресурстар және табиғатты пайдалануды реттеу басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Үштөбе орман шаруашылығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
8)"Жетісу облысының табиғи ресурстар және табиғатты пайдалануды реттеу басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі жедел қызмет" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
Жетісу облысы әкімдігінің 2025 жылғы "___" __________ № ___ қаулысына 21-қосымша
"Жетісу облысының цифрлық технологиялар басқармасы" мемлекеттік мекемесінің Ережесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Жетісу облысының цифрлық технологиялар басқармасы" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - Басқарма) Жетісу облысында цифрлық технологияларды дамыту, ақпараттандыру, мемлекеттік қызметтерді автоматтандыру саласындағы басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2.Басқарманың ведомстволары жоқ.
3.Басқарма өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.

4. Управление является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печать с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Управление вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Управление имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Управление по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Управления и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности Управления утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: 040000, Республика Казахстан, область Жетісу, город Талдыкорган, проспект Н. Назарбаева, 38.
10. Настоящее положение является учредительным документом Управления.
11. Финансирование деятельности Управления осуществляется из местного бюджета в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Управлению запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Управления.
Если Управлению законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Задачи и полномочия Управления
13. Задачи:
1)координация работы по внедрению цифровых технологий в основные отрасли экономики;
2)координация работы по внедрению технологий "Smart City";
3)обеспечение взаимодействия с уполномоченными органами в сфере информатизации, оператором информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", сервисным интегратором "электронного правительства";
4)обеспечение соблюдения единых требований в области информационно-коммуникационных технологий, а также правил реализации сервисной модели информатизации;
5)обеспечение администрирования проектной деятельности в местных исполнительных органах, контроль и мониторинг проектов на всех этапах управления проектами.
14. Полномочия:
1) права:
участвовать в подготовке проектов решений, распоряжений акима области, постановлений акимата области по вопросам, относящимся к компетенции Управления;
в установленном законодательством порядке запрашивать и получать от государственных органов, местных исполнительных органов районов, городов, иных организаций информацию, необходимую для выполнения возложенных функций, а также предоставлять информацию другим государственным органам;
проводить совещания, семинары, конференции по вопросам, входящим в компетенцию Управления;
вносить предложения по усовершенствованию структуры исполнительных органов области;

4. Басқарма мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрі және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5.Басқарма азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6.Басқармаға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7.Басқарма өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Басқарма басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8.Басқарманың құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9.Заңды тұлғаның орналасқан жері: 040000, Қазақстан Республикасы, Жетісу облысы, Талдықорған қаласы, Н. Назарбаев даңғылы, 38.
10. Осы ереже Басқарманың құрылтай құжаты болып табылады.
11. Басқарманың қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Басқармаға кәсіпкерлік субъектілерімен Басқарманың өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер Басқармаға заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2-тарау. Басқарманың мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Мақсаттары:
1)экономиканың негізгі салаларына цифрлық технологияларды енгізу жөніндегі жұмысты үйлестіру;
2)"Smart City" технологияларын енгізу бойынша жұмысты үйлестіру;
3)ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органдармен, "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым операторымен, "электрондық үкіметтің" сервистік интеграторымен өзара іс-қимылды қамтамасыз ету;
4)ақпараттық-коммуникациялық технологиялар саласындағы бірыңғай талаптардың, сондай-ақ ақпараттандырудың сервистік моделін іске асыру қағидаларының сақталуын қамтамасыз ету;
5)жергілікті атқарушы органдарда жобалау қызметін әкімшілендіруді қамтамасыз ету, жобаларды басқарудың барлық кезеңдерінде жобаларды бақылау және мониторингтеу.
14. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
Басқарманың құзыретіне жататын мәселелер бойынша облыс әкімінің шешімдерінің, өкімдерінің, облыс әкімдігінің қаулыларының жобаларын дайындауға қатысу;
заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік органдардан, аудандардың, қалалардың, өзге де ұйымдардың жергілікті атқарушы органдарынан жүктелген функцияларды орындау үшін қажетті ақпаратты сұрату және алу, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдарға ақпарат беру;
Басқарманың құзыретіне жататын мәселелер бойынша жиналыс, семинар, конференция өткізу;
облыстың атқарушы органдарының құрылымын жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізу;

2) обязанности:
принимать законные и обоснованные решения;
проводить анализ работы местных исполнительных органов области Жетісу по вопросам, относящимся к компетенции управления;
оказывать методическую, консультационную помощь местным исполнительным органам по вопросам, относящимся к компетенции управления;
осуществлять деятельность в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан и Законом Республики Казахстан от 4 декабря 2015 года "О государственных закупках";
осуществлять в интересах местного государственного управления иные права и обязанности, установленные законодательством Республики Казахстан.
15. Функции:
1)координация и контроль за исполнением мероприятий по реализации Национальных проектов, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан в сфере цифровизации;
2)реализация проектов цифровизации по направлениям и проектам, предусмотренными государственными программами в сфере цифровизации;
3)проведение мероприятий по популяризации проектов в сфере цифровизации, реализуемых в области Жетісу;
4)координация и контроль мероприятий по реализации государственными органами области Жетісу Закона Республики Казахстан "О доступе к информации";
5)обеспечение соблюдения требований по развитию архитектуры "электронного правительства", внедрение типовой архитектуры "электронного акимата" с учетом направлений деятельности местного исполнительного органа;
6)создание и развитие государственных электронных информационных ресурсов и информационных систем государственных органов;
7)обеспечение регистрации информационных систем государственного органа, учета сведений об объектах информатизации государственного органа, размещения электронных копий технической документации объектов информатизации государственного органа, а также актуализацию информации об объектах информатизации государственного органа на архитектурном портале "электронного правительства", координация в данном направлении деятельность местных исполнительных органов области Жетісу;
8)обеспечение передачи сервисному интегратору "электронного правительства" для учета и хранения разработанного программного обеспечения, исходных программных кодов (при наличии) и комплекса настроек лицензионного программного обеспечения информационных систем местных исполнительных органов области Жетісу;
9)обеспечение хранения оригиналов технической документации на бумажных носителях и представление их сервисному интегратору "электронного правительства";
10)проведение мероприятий по заполнению портала "Открытые данные" государственными органами области Жетісу;

2) міндеттері:
заңды және негізделген шешімдер қабылдау;
Басқарманың құзыретіне жататын мәселелер бойынша Жетісу облысының жергілікті атқарушы органдарының жұмысына талдау жүргізу;
Басқарманың құзыретіне жататын мәселелер бойынша жергілікті атқарушы органдарға әдістемелік, консультациялық көмек көрсету;
қызметті Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне және "Мемлекеттік сатып алу туралы" 2015 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асыру;
жергілікті мемлекеттік басқару мүддесінде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзге де құқықтар мен міндеттерді жүзеге асыру.
15. Функциялары:
1)цифрландыру саласында Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілген Ұлттық жобаларды іске асыру жөніндегі іс-шаралардың орындалуын үйлестіру және бақылау;
2)цифрландыру саласындағы мемлекеттік бағдарламаларда көзделген бағыттар мен жобалар бойынша цифрландыру жобаларын іске асыру;
3)Жетісу облысында іске асырылатын цифрландыру саласындағы жобаларды танымал ету жөніндегі іс-шараларды жүргізу;
4)"Ақпаратқа қол жеткізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының Жетісу облысының мемлекеттік органдары тарапынан іске асырылуы жөніндегі іс-шараларды үйлестіру және бақылау;
5)"электрондық үкімет" архитектурасын дамыту жөніндегі талаптардың сақталуын қамтамасыз ету, жергілікті атқарушы орган қызметінің бағыттарын ескере отырып, "электрондық әкімдіктің" үлгілік архитектурасын енгізу;
6)мемлекеттік электрондық ақпараттық ресурстар мен мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерін құру және дамыту;
7)мемлекеттік органның ақпараттық жүйелерін тіркеуді, мемлекеттік органның ақпараттандыру объектілері туралы мәліметтерді есепке алуды, мемлекеттік органның ақпараттандыру объектілерінің техникалық құжаттамасының электрондық көшірмелерін орналастыруды қамтамасыз ету, сондай-ақ "электрондық үкіметтің" архитектуралық порталында мемлекеттік органның ақпараттандыру объектілері туралы ақпаратты өзектендіру, осы бағыттағы Жетісу облысының жергілікті атқарушы органдарының қызметін үйлестіру;
8)әзірленген бағдарламалық қамтамасыз етуді, бастапқы бағдарламалық кодтарды (бар болса) және облыстың жергілікті атқарушы органдарының ақпараттық жүйелерінің лицензиялық бағдарламалық қамтамасыз ету параметрлерінің кешенін есепке алу және сақтау үшін "электрондық үкіметтің" сервистік интеграторына беруді қамтамасыз ету;
9)техникалық құжаттаманың түпнұсқаларын қағаз жеткізгіштерде сақтауды қамтамасыз ету және оларды "электрондық үкіметтің" сервистік интеграторына ұсыну;
10)Жетісу облысының мемлекеттік органдарының "Ашық деректер" порталын толтыруы бойынша іс-шаралар өткізу;

11)координация и контроль за проведением работ по обеспечению связью и интернетом населения области Жетісу;
12)развитие сетей связи в области Жетісу совместно с другими государственными органами;
13)проведение анализа наличия широкополосного доступа к сети интернет населенных пунктов области Жетісу;
14)организация проведений обучающих семинаров, курсов по развитию навыков "Информационно-коммуникационные технологии";
15)приобретение информационно-коммуникационных услуг у оператора информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" в соответствии с каталогом информационно-коммуникационных услуг;
16)ведение мониторинга эффективности использования местными исполнительными органами области Жетісу государственных информационных систем республиканского уровня и ведомственных информационных систем областного уровня;
17)обеспечение интеграции информационных систем государственных органов в соответствии с правилами интеграции объектов информатизации "электронного правительства" и при соблюдении требований информационной безопасности, определяемых профилем защиты и оформляемых договором совместных работ по информационной безопасности государственных и негосударственных информационных систем;
18)обеспечение принятия мер по оптимизации и автоматизации процессов оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан по согласованию с уполномоченным органом в сфере информатизации;
19)обеспечение реализации государственных и отраслевых программ в области Жетісу, программы развития области Жетісу по направлениям и сферам, относящимся к компетенции управления;
20)предоставление отчетной информации в уполномоченный орган для проведения оценки эффективности деятельности местных исполнительных органов области Жетісу по направлениям, относящимся к компетенции управления, анализ итогов оценки эффективности, разработка планов и реализация мероприятий по улучшению показателей;
21)организация конкурса либо прямых переговоров в отношении проектов государственно-частного партнерства;
22)заключение договоров государственно-частного партнерства по проектам государственно-частного партнерства;
23)осуществление в интересах местного государственного управления иных полномочий, возлагаемых на местные исполнительные органы законодательством Республики Казахстан.
24)обеспечивает соблюдение единых требований в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности, а также правил реализации сервисной модели информатизации;

11)Жетісу облысының халқын байланыспен және интернетпен қамтамасыз ету жөніндегі жұмыстардың жүргізілуін үйлестіру және бақылау;
12)Жетісу облысында басқа мемлекеттік органдармен бірлесіп байланыс желілерін дамыту;
13)Жетісу облысының елді мекендерінің интернет желісіне кең жолақты қолжетімділігі болуына талдау жүргізу;
14)"Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар" дағдыларын дамыту бойынша оқыту семинарларын, курстарын өткізуді ұйымдастыру;
15)ақпараттық-коммуникациялық көрсетілетін қызметтер каталогына сәйкес "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым операторынан ақпараттық-коммуникациялық көрсетілетін қызметтерді сатып алу;
16)облыстың жергілікті атқарушы органдарының республикалық деңгейдегі мемлекеттік ақпараттық жүйелерді және облыстық деңгейдегі ведомстволық ақпараттық жүйелерді пайдалану тиімділігіне мониторинг жүргізу;
17)"электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерін интеграциялау қағидаларына сәйкес және қорғау бейінімен айқындалатын және мемлекеттік, мемлекеттік емес ақпараттық жүйелердің ақпараттық қауіпсіздігі жөніндегі бірлескен жұмыстар шартымен ресімделетін ақпараттық қауіпсіздік талаптары сақталған кезде мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінің интеграциясын қамтамасыз ету;
18)ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органмен келісім бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету процестерін оңтайландыру және автоматтандыру жөнінде шаралар қабылдауды қамтамасыз ету;
19)Басқарманың құзыретіне жататын бағыттар мен салалар бойынша Жетісу облысында мемлекеттік және салалық бағдарламалардың, Жетісу облысын дамыту бағдарламасының іске асырылуын қамтамасыз ету;
20)Басқарманың құзыретіне жататын бағыттар бойынша Жетісу облысының жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігіне бағалау жүргізу үшін уәкілетті органға есептік ақпарат беру, тиімділікті бағалау қорытындыларын талдау, көрсеткіштерді жақсарту жөніндегі жоспарларды әзірлеу және іс-шараларды іске асыру;
21)мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларына қатысты конкурсты не тікелей келіссөздерді ұйымдастыру;
22)мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттарын жасасу;
23)жергілікті мемлекеттік басқару мүддесінде Қазақстан Республикасының заңнамасымен жергілікті атқарушы органдарға жүктелетін өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыру;
24)ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптардың, сондай-ақ ақпараттандырудың сервистік моделін іске асыру қағидаларының сақталуын қамтамасыз ету;

25)создание условий для повышения цифровой грамотности.
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя Управления
16. Руководство Управлением осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Управление задач и осуществление им своих полномочий.
17. Первый руководитель Управления назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Первый руководитель Управления не имеет заместителей.
19. Полномочия первого руководителя Управления:
1) разрабатывает Положение Управления;
2) утверждает структуру Управления и положения его структурных подразделений;
3) контролирует исполнение законодательства о государственной службе сотрудниками Управления;
4) в соответствии с законодательством Республики Казахстан назначает и освобождает от должностей работников Управления;
5) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке поощряет и налагает дисциплинарные взыскания на сотрудников Управления;
6) обеспечивает равный доступ мужчин и женщин к государственной службе в соответствии с их опытом, способностями и профессиональной подготовкой;
7) представляет интересы Управления в государственных органах, иных организациях;
8) обеспечивает соблюдение норм служебной этики;
9) издает в пределах своей компетенции приказы и дает указания, обязательные для исполнения всеми работниками Управления;
10) принимает меры по усилению противодействия явлениям коррупции и несет персональную ответственность за нарушение антикоррупционного законодательства;
11) осуществляет иные функции, возложенные на него законодательством Республики Казахстан, настоящим Положением и акиматом области.
Исполнение полномочий первого руководителя Управления в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
Глава 4. Имущество Управления
20. Управление может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество управления формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
21. Имущество, закрепленное за Управлением, относится к коммунальной собственности.
22. Управление не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.

25)цифрлық сауаттылықты арттыру үшін жағдайлар жасау.
3-тарау. Басқарманың бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Басқарманы басқаруды бірінші басшы жүзеге асырады, ол Басқармаға жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Басқарманың бірінші басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18. Басқарманың бірінші басшысының орынбасарлары жоқ.
19. Басқарманың бірінші басшысының өкілеттіктері:
1) басқарманың Ережесін әзірлейді;
2) Басқарманың құрылымын және оның құрылымдық бөлімшелерінің ережелерін бекітеді;
3) Басқарма қызметкерлерінің мемлекеттік қызмет туралы заңнаманың орындалуын бақылайды;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Басқарманың қызметкерлерін қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Басқарманың қызметкерлерін көтермелейді және оларға тәртіптік жаза қолданады;
6) ерлер мен әйелдердің тәжірибесіне, қабілеттеріне және кәсіби даярлығына сәйкес мемлекеттік қызметке тең қолжетімділігін қамтамасыз етеді;
7) мемлекеттік органдарда, өзге де ұйымдарда Басқарманың мүдделерін білдіреді;
8) қызметтік әдеп нормаларының сақталуын қамтамасыз етеді;
9) өз құзыреті шегінде Басқарманың барлық қызметкерлері орындауға міндетті бұйрықтар шығарады және нұсқаулар береді;
10) сыбайлас жемқорлық көріністеріне қарсы іс-қимылды күшейту жөнінде шаралар қабылдайды және сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнаманы бұзғаны үшін дербес жауапты болады;
11) оған Қазақстан Республикасының заңнамасымен, осы Ережемен және облыс әкімдігімен жүктелген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
Басқарманың бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
4-тарау. Басқарманың мүлкі
20. Басқармада заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Басқарманың мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
21. Басқармаға бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
22. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Басқарма өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.

Глава 5. Реорганизация и упразднение Управления
23. Реорганизация и упразднение Управления осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Перечень организаций, находящихся в ведении Управления:
1)Комунальное государственное учреждение "Центр информационных технологий".
2)Комунальное государственное учреждение "Центр цифровых коммуникаций".
Приложение 22 к постановлению акимата области Жетісу от "____"_________2025 года № _____
Положение государственного учреждения "Управление экономики и бюджетного планирования области Жетісу"
Глава 1. Общие положения
1.Государственное учреждение "Управление экономики и бюджетного
планирования области Жетісу" (далее – Управление) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере стратегического, экономического и бюджетного планирования в соответствии с законодательством Республики Казахстан на территории области Жетісу.
2.Управление не имеет ведомств.
3. Управление осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Управление является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печать с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском языке, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Управление вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Управление имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Управление по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Управления и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности Управления утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: 040000, Республика Казахстан, область Жетісу, город Талдыкорган, проспект Н. Назарбаева, №38.
10. Настоящее положение является учредительным документом Управления.
11. Финансирование деятельности Управления осуществляется из местного бюджета, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Управлению запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Управления.
Если Управлению законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы, направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.

5-тарау. Басқарманы қайта ұйымдастыру және тарату
23. Басқарманы қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Басқарманың қарамағындағы ұйымдардың тізбесі
1)"Ақпараттық технологиялар орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
2)"Цифрлық коммуникациялар орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
Жетісу облысы әкімдігінің 2025 жылғы "___" __________ № ___ қаулысына 22-қосымша
"Жетісу облысының экономика және бюджеттік жоспарлау басқармасы" мемлекеттік мекемесінің Ережесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Жетісу облысының экономика және бюджеттік жоспарлау басқармасы" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Басқарма) Жетісу облысының аумағында стратегиялық, экономикалық және бюджеттік салаларындағы басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Басқарманың ведомстволары жоқ.
3.Басқарма өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4.Басқарма мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрі және атауы қазақ тілде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5.Басқарма азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6.Басқармаға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7.Басқарма өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Басқарма басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8.Басқарманың құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9.Заңды тұлғаның орналасқан жері: 040000, Қазақстан Республикасы, Жетісу облысы, Талдықорған қаласы, Н. Назарбаев даңғылы, № 38.
10.Осы ереже Басқарманың құрылтай құжаты болып табылады.
11.Басқарманың қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
12.Басқармаға кәсіпкерлік субъектілерімен Басқарманың өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер Басқармаға заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.

Глава 2. Задачи и полномочия Управления
13. Задачи:
1) формирование стратегических целей и приоритетов, основных направлений социально-экономического развития области;
2) реализация бюджетной и инвестиционной политики во взаимодействии с приоритетами социально-экономического развития.
14. Полномочия:
1) права:
запрашивать и получать от государственных органов, иных организаций, а также должностных лиц, граждан документы и сведения, необходимые для выполнения возложенных на него задач и функций;
в пределах своей компетенции принимать решения;
вносить предложения по созданию, реорганизации и ликвидации организаций в пределах своей компетенции;
привлекать к работе специалистов других исполнительных органов, финансируемых из местных бюджетов, по согласованию с их руководителями;
представлять интересы Управления во всех компетентных, государственных, административных органах, учреждениях, организациях, а также судебных и правоохранительных органах;
осуществлять иные права, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
2) обязанности:
исполнять поручения вышестоящих органов;
разрабатывать проекты правовых и нормативно-правовых актов акима, акимата области, областного маслихата, входящих в компетенцию Управления;
проводить мониторинг и анализ основных показателей социально-экономического развития области, районов и городов, населенных пунктов, а также секторов экономики;
подготовка и представление материалов об итогах социально-экономического развития региона акиму области, курирующему заместителю акима области, на совещания, заседание акимата области;
осуществлять иные обязанности, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
15. Функции:
1) разработка, корректировка и мониторинг реализации Плана развития области и плана мероприятий по ее реализации на пятилетний период;
2) согласование декомпозиции индикаторов районов и городов областного значения;
3) разработка прогноза социально-экономического развития области Жетісу на пятилетний период;
4) разработка Паспорта социально-экономического развития области за предыдущий год;
5) реализация, мониторинг Национальных проектов и других документов системы государственного планирования по вопросам, входящим в компетенцию;
6) проведение экономической экспертизы проекта дополнения к контракту на недропользование;
7) обеспечение методологической, организационно-технической и аналитической поддержки сотрудников проектной группы, а также координация их деятельности по вопросам, отнесенным к компетенции проектного управления;

2-тарау. Басқарманың мақсаттары мен өкілеттіктері
13.Мақсаттары:
1) облыстың әлеуметтік-экономикалық дамуының стратегиялық мақсаттары мен басымдықтарын, негізгі бағыттарын қалыптастыру;
2) әлеуметтік-экономикалық даму басымдықтарымен өзара әрекеттестікте бюджеттік және инвестициялық саясатты жүзеге асыру.
14.Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
мемлекеттік органдардан, сондай-ақ лауазымды тұлғалардан, азаматтардан оларға жүктелген тапсырмалар мен функцияларды орындау үшін қажетті құжаттар мен мәліметтерді сұрату және алу;
өз құзыреті шегінде шешімдер қабылдау;
өз құзыреті шегінде ұйымды құру, қайта құру және тарату бойынша ұсыныстар енгізу;
жұмысқа жерігілікті бюджеттен қаржыландырылатын басқа атқарушы органдардың мамандарын, олардың басшыларының келісуі бойынша тарту;
Басқарманың мүддесін барлық құзыретті, мемлекеттік, әкімшілік органдарда, ұйымдарда, сондай-ақ сот және құқық қорғау органдарында білдіру;
Қазақстан Республикасының заңнамасымен көзделген басқа да құқықтар орындау.
2) міндеттері:
жоғары тұрған органдардың тапсырмаларын орындау;
Басқарманың құзыретіне кіретін облыс әкімінің, әкімдігінің, облыстық мәслихаттың құқықтық және нормативтік-құқықтық актілерінің жобаларын әзірлеу;
облыстың, аудандар мен қалалардың, елді мекендердің, сондай-ақ экономика секторларының әлеуметтік-экономикалық дамуының негізгі көрсеткіштеріне мониторинг және талдау жүргізу;
облыс әкіміне, облыс әкімінің жетекшілік жүргізуші орынбасарына, облыс әкімдігінің жиналысына, отырысына өңірдің әлеуметтік-экономикалық даму қорытындылары туралы материалдар дайындау және ұсыну;
Қазақстан Республикасының заңнамасымен көзделген басқа да міндеттерді орындау.
15. Функциялары:
1) облыстың даму жоспарын және оны іске асыру жөніндегі бес жылдық кезеңге арналған іс-шаралар жоспарын әзірлеу, түзету және іске асырылуын мониторингтеу;
2) аудандар мен облыстық маңызы бар қалалар индикаторларының декомпозициясын келісу;
3) Жетісу облысының бес жылдық кезеңге арналған әлеуметтік-экономикалық даму болжамын әзірлеу;
4) өткен жылғы Облыстың әлеуметтік – экономикалық даму паспортын әзірлеу;
5) құзыретіне кіретін мәселелер бойынша Ұлттық жобаларды және мемлекеттік жоспарлау жүйесінің басқа да құжаттарын іске асыру, мониторингілеу;
6) жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарттық құжаттарға толықтыру жобасына экономикалық сараптама жүргізу;
7) жобалық топ мүшелеріне әдістемелік, ұйымдастырушылық, техникалық және аналитикалық қолдау көрсету, сондай-ақ жобаларды басқару құзыретіне жататын мәселелер бойынша олардың қызметін үйлестіру;

8) мониторинг достижения целевых индикаторов и показателей, реализации детальных планов по приоритетным направлениям в рамках проектного управления;
9) разработка местных бюджетов на плановый период (ежегодно) с учетом прогноза социально-экономического развития области;
10) прогнозирование объема поступлений в местный бюджет в разрезе доходных источников районов и городов;
11) определение лимитов расходов администраторов бюджетных программ, лимитов местного бюджета на новые инициативы на основе прогнозных показателей социально-экономического развития области, приоритетных направлений расходования бюджетных средств, размера дефицита бюджета на плановый период;
12) рассмотрение и формирование заключений по бюджетным заявкам и проектам бюджетных программ администраторов бюджетных программ, финансируемых из областного бюджета с учетом результатов анализа исполнения бюджета за отчетный финансовый год и оценки эффективности деятельности государственного органа по управлению бюджетными средствами;
13) подготовка материалов к заседаниям областной бюджетной комиссии в соответствии со сроками и с повесткой дня, определяемыми областной бюджетной комиссией;
14) составление проекта областного бюджета и внесение его на рассмотрение областной бюджетной комиссии;
15) определение прогнозируемых объемов трансфертов общего характера между областным и районными (городскими) бюджетами на трехлетний период;
16) согласование бюджетных программ администраторов бюджетных программ на плановый период;
17) организация проведения экономической экспертизы государственных инвестиционных проектов, бюджетных инвестиций, планируемых к реализации посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц, предполагаемых к финансированию за счет средств местного бюджета, а также за счет целевых трансфертов из республиканского бюджета, концепции и конкурсной документации проектов государственного частного партнерства;
18) подготовка экономического заключения государственных инвестиционных проектов, бюджетных инвестиций, планируемых к реализации посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц, предполагаемых к финансированию за счет средств местного бюджета, а также за счет целевых трансфертов из республиканского бюджета, концепции и конкурсной документации проектов государственного частного партнерства, в том числе концессионных предложений;
19) рассмотрение, отбор и формирование перечня бюджетных инвестиционных проектов, бюджетных инвестиций, планируемых к реализации посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц, предполагаемых к финансированию за счет средств местного бюджета, а также за счет целевых трансфертов из республиканского бюджета, проектов государственного частного партнерства, в том числе концессионных предложений и внесение его на рассмотрение областной бюджетной комиссии;

8) мақсатты индикаторлар мен көрсеткіштерге қол жеткізуді, жобаны басқарудың басым бағыттарында егжей-тегжейлі жоспарларды жүзеге асыруды мониторингілеу;
9) облыстың әлеуметтік-экономикалық даму болжамын ескерумен, жоспарлы кезеңге жергілікті бюджетті әзірлеу (жыл сайын);
10) аудандар мен қалалардың табыс көздері бөлінісінде жергілікті бюджетке түсімдер көлемін болжау;
11) облыстың әлеуметтік-экономикалық дамуының болжамды көрсеткіштерінің, бюджет қаражатының шығындалуының басым бағыттары, бюджет тапшылығының жоспарлы кезеңге арналған тапшылығы негізінде бюджеттік бағдарламалар әкімгерлері шығындарының лимиттерін, жергілікті бюджеттердің жаңа бастамаларға арналған лимиттерін анықтау;
12) бюджеттің есепті қаржы жылында орындалуын талдау және мемлекеттік органның бюджет қаражаттарын басқару жөніндегі қызметінің тиімділігін бағалау нәтижелерін ескерумен, облыстық бюджеттен қаржыландырылатын бюджеттік бағдарламалар әкімгерлерінің бюджеттік өтінімдері мен бюджеттік бағдарламалар жобаларын қарастыру және қорытындылар дайындау;
13) облыстық бюджет комиссиясы анықтайтын мерзім мен күн тәртібіне сәйкес, облыстық бюджеттік комиссия отырыстарына материалдар дайындау;
14) облыстық бюджет жобасын жасау және оны облыстық бюджеттік комиссия қарауына енгізу;
15) үш жылдық кезеңге арналған облыстық және аудандық (қалалық) бюджеттер арасындағы жалпы сипаттағы трансферттердің болжамды көлемдерін анықтау;
16) бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің жоспарлы кезеңге арналған бюджеттік бағдарламаларын келісу;
17) жергілікті бюджет қаражаты есебінен, сондай-ақ республикалық бюджеттен нысаналы трансферттер есебінен қаржыландыру жоспарланатын заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы жүзеге асыру көзделетін мемлекеттік инвестициялық жобаларға, бюджеттік инвестицияларға, тұжырымдамаларға және мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының конкурстық құжаттамаларына экономикалық сараптама жүргізуді ұйымдастыру;
18) жергілікті бюджет қаражаты есебінен, сондай-ақ республикалық бюджеттен нысаналы трансферттер есебінен қаржыландыру жоспарланатын заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы жүзеге асыру көзделетін мемлекеттік инвестициялық жобаларға, бюджеттік инвестицияларға, тұжырымдамаларға және мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының конкурстық құжаттамаларына, оның ішінде концессиялық ұсыныстарға экономикалық қорытынды дайындау;
19) жергілікті бюджет қаражаты есебінен, сондай-ақ республикалық бюджеттен нысаналы трансферттер есебінен қаржыландыру жоспарланатын заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы жүзеге асыру көзделетін мемлекеттік инвестициялық жобалардың, бюджеттік инвестициялардың, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының, оның ішінде концессиялық ұсыныстарының тізімін қарастыру, таңдау және қалыптастыру және оны облыстық бюджеттік комиссияда қарастыру;

20) мониторинг и оценка реализации бюджетных инвестиционных проектов, бюджетных инвестиций посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц;
21) определение целесообразности бюджетного кредитования бюджетных инвестиционных проектов и рассмотрение бюджетных программ на предмет соответствия их критериям бюджетного кредитования;
22) методологическое обеспечение по разработке планов развития акционерных обществ и товариществ с ограниченной ответственностью с участием акимата области в уставном капитале, областных государственных предприятий;
23) мониторинг и анализ социально-экономического развития сельских населенных пунктов, мониторинг обеспеченности населенных пунктов в соответствии с требованиями Системы региональных стандартов;
24) определение потенциала социально-экономического развития сельских населенных пунктов;
25) мониторинг по развитию городов, моно и малых городов, приграничных территорий;
26) мониторинг реализации программы "С дипломом в село", обеспечение мер социальной поддержки специалистам в области здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и агропромышленного комплекса, государственным служащим аппаратов акимов сел, поселков, сельских округов, прибывшим для работы и проживания в сельские населенные пункты;
27) формирование перечня и мониторинг проектов в рамках спецпроекта "Ауыл – Ел бесігі";
28) осуществление иных и других функций, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя Управления
16. Руководство Управлением осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Управление задач и осуществление им своих функций.
17. Первый руководитель Управления назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Первый руководитель Управления имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия первого руководителя Управления:
1) определяет обязанности и полномочия своих заместителей и руководителей структурных подразделений Управления;
2) назначает и освобождает от должностей работников Управления;
3) в установленном законодательством порядке осуществляет поощрение сотрудников Управления;
4) в установленном законодательством порядке налагает дисциплинарные взыскания на сотрудников Управления;
5) в пределах своей компетенции издает приказы, дает указания, подписывает служебную документацию;

20) бюджеттік инвестициялық жобалардың, бюджеттік инвестициялардың мониторингі және мемлекеттік заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысуы арқылы жүзеге асырылуын бағалау;
21) бюджеттік инвестициялық жобаларды бюджеттік несиелендірудің орындылығын анықтау және бюджеттік бағдарламаларды олардың бюджеттік несиелендіру критерилеріне сәйкестігіне қарастыру;
22) жарғылық капиталына облыс әкімдігі қатысатын акционерлік қоғамдардың және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің, облыстық мемлекеттік кәсіпорындардың даму жоспарларын әзірлеу бойынша әдістемелік қамтамасыз ету;
23) ауылдық елді мекендердің әлеуметтік-экономикалық даму мониторингін, Өңірлік стандарттар жүйесінің талаптарына сәйкес елді мекендердің қамтамасыз етілуінің мониторингін жүргізу;
24) ауылдық елді мекендердің әлеуметтік-экономикалық даму әлеуетін анықтау;
25) моно, шағын қалаларды, шекаралық аумақтарды дамыту жөніндегі облыстық іс-шаралар жоспарын әзірлеу және мониторингілеу;
26) "Дипломмен ауылға" бағдарламасына мониторинг жүргізу, ауылдық елді мекендерге жұмыс істеу және тұру үшін келген денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамсыздандыру, мәдениет, спорт және агроөнеркәсіптік кешен саласындағы мамандарға, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдері аппараттарының мемлекеттік қызметшілеріне әлеуметтік қолдау шараларын қамтамасыз ету;
27) "Ауыл – Ел бесігі" арнайы жобаларының тізімін қалыптастыру және мониторингілеу;
28) Қазақстан Республикасының заңнамасымен көзделген басқа да функцияларды жүргізу.
3-тарау. Басқарманың бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Басқарманы басқаруды бірінші басшы жүзеге асырады, ол Басқармаға жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Басқарманың бірінші басшысы Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18. Басқарманың бірінші басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасарлары болады.
19. Басқарманың бірінші басшысының өкілеттіктері:
1) Басқарманың құрылымдық бөлімшелері басшыларының және өзінің орынбасарларының міндеттері мен өкілеттіліктерін айқындайды;
2) Басқарманың қызметкерлерін тағайындайды және лауазымдарынан босатады;
3).белгіленген заңнамалық тәртіппен Басқарма қызметкерлерін ынталандыруды жүзеге асырады;
4). белгіленген заңнамалық тәртіппен Басқарма қызметкерлеріне тәртіптік жаза тағайындайды;
5). өз құзыреті шегінде бұйрықтар шығарады, нұсқаулар береді, қызметтік құжаттарға қол қояды;

2. Управление не имеет ведомств.
3. Управление осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Управление является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печать с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском языке, бланки установленного образца счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Управление вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Управление имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Управление по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Управления и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности Управления утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: 040000, Республика Казахстан, область Жетісу, город Талдыкорган, ул. Кабанбай батыра, № 26.
10. Настоящее положение является учредительным документом Управления.
11. Финансирование деятельности Управления осуществляется из местного бюджета в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Управлению запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Управления.
Если Управлению законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Задачи и полномочия Управления
13. Задачи:
1) реализация политики государственного управления в области энерго, тепло, водо-газоснабжения, участие в разработке, формировании и осуществлении планов, целевых программ;
2) реализация государственной политики в сфере жилищных отношений, обращения с коммунальными отходами в пределах границ (черты) населенных пунктов области и обеспечивает проведение государственной политики в области энергосбережения и повышения энергоэффективности;
3) реализация политики государственного регулирования в области водоснабжения, газоснабжения, водоотведения в пределах границ (черты) населенных пунктов области;

2. Басқарманың ведомстволары жоқ.
3. Басқарма өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Басқарма мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрі оның атауы қазақ тілінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. Басқарма азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. Басқармаға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. Басқарма өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Басқарма басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. Басқарма құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: 040000, Қазақстан Республикасы, Жетісу облысы, Талдықорған қаласы, Қабанбай батыр көшесі, № 26.
10. Осы ереже Басқарманың құрылтай құжаты болып табылады.
11. Басқарма қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Басқармаға кәсіпкерлік субъектілерімен Басқарманың өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер Басқармаға заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2-тарау. Басқарманың мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Мақсаттары:
1) мемлекеттік басқарудың энергия, жылу, сумен, газбен жабдықтау саласындағы саясатын жүзеге асыру, жоспарларды, мақсатты бағдарламаларды әзірлеуге, құрастыруға және жүзеге асыруға қатысу;
2) тұрғын үй қатынастары саласындағы мемлекеттік саясатын жүзеге асыру, облыстың елді мекендерінің (шегінде) шекарасы аясында коммуналдық қалдықтардың айналымын және энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласында мемлекеттік саясатты жүргізуді қамтамасыз ету;
3) облыстың елді мекендерінің (шегінде) шекарасы аясында суды бұру, сумен жабдықтау, газбен жабдықтау саласында мемлекеттік реттеу саясатын жүзеге асыру;

4) осуществление иных задач предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
14. Полномочия:
1) права:
запрашивать и получать от государственных органов, иных организаций, а также должностных лиц, граждан документы и сведения, необходимые для выполнения возложенных на него задач и функций;
внесение в установленном порядке проектов постановлений акимата, решений и распоряжений акима, решений маслихата по вопросам, входящим в компетенцию Управления;
2) обязанности:
исполнять поручения вышестоящих органов;
разработка и внедрение проектов программ по повышению качества обслуживания энергетической отрасли и жилищно-коммунального хозяйства, подведению инженерных коммуникаций к коммунальным услугам, а также сносу аварийного и ветхого жилья в населенных пунктах области Жетісу;
обращаться в судебные органы для защиты интересов государства в части соблюдения норм действующего законодательства;
осуществлять претензионно-исковую деятельность;
представлять интересы Управления во всех компетентных, государственных, административных органах, учреждениях, организациях, а также судебных и правоохранительных органах;
осуществлять иные права и обязанности, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
15. Функции:
1) разработка и представление на утверждение нормативно-правовых актов в сфере управления областным коммунальным имуществом в пределах своей компетенции;
2) рассмотрение и утверждение пред проектной и проектной (проектно-сметной) документации на строительство объектов и комплексов, финансируемых за счет местного бюджета, а также республиканского бюджета, выделенного на финансирование местного бюджетного инвестиционного проекта;
3) организация строительства новых, а также расширении, техническом перевооружении, модернизации, реконструкции, реставрации и капитальном ремонте существующих строений, зданий, сооружений, инженерных и транспортных коммуникаций;
4) формирование бюджетных заявок и проекты бюджетных программ на очередной плановый период для обоснования объемов расходов согласно Бюджетного Кодекса Республики Казахстан.
5) организация и проведение государственных закупок для обеспечения функционирования деятельности и выполнения государственных функции государственного учреждения;
6) на основании соответствующего бюджета (плана развития) или индивидуального плана финансирования разрабатывает и утверждает годовой план государственных закупок в порядке и форме, определенных правилами осуществления государственных закупок в сфере газоснабжения, электроснабжения и жилищно-коммунального хозяйства;

4) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де міндеттерді жүзеге асыру.
14. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
мемлекеттік органдардан, басқа ұйымдардан, сондай-ақ лауазымды адамдардан, азаматтардан өзіне жүктелген міндеттер мен функцияларды орындау үшін қажетті құжаттар мен ақпараттарды сұрау және алу;
белгіленген тәртіппен басқарманың құзыретіне кіретін мәселелер бойынша әкімдік қаулыларының, әкімнің шешімдері мен өкімдерінің, мәслихат шешімдерінің жобаларын енгізу;
2) міндеттері:
жоғары тұрған органдардың бұйрықтарын орындау;
энергетика саласына және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылыққа қызмет көрсетудің сапасын арттыру, коммуналдық қызметтерді инженерлік коммуникацияларды жеткізу, сондай-ақ Жетісу облысының елді мекендеріндегі апатты және тозығы жеткен тұрғын үйлерді бұзу бойынша бағдарламалардың жобаларын әзірлеу және енгізу;
қолданыстағы заңнама нормаларын сақтау тұрғысынан мемлекет мүдделерін қорғау үшін сот органдарына жүгіну;
талап қою қызметін жүзеге асыру;
барлық құзыретті, мемлекеттік, әкімшілік органдарда, мекемелерде, ұйымдарда, сондай-ақ сот және құқық қорғау органдарында Басқарманың мүдделерін білдіру;
Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де құқықтар мен міндеттерді жүзеге асыру.
15. Функциялары:
1) өз құзыреті шегінде облыстық коммуналдық меншікті басқару саласындағы нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу және бекітуге ұсыну;
2) жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын объектілер мен кешендерді, сондай-ақ жергілікті бюджеттің инвестициялық жобасын қаржыландыруға бөлінген республикалық бюджетті салуға арналған жобалау алдындағы және жобалық (жобалық-сметалық) құжаттаманы қарау және бекіту;
3) қолданыстағы құрылыстарды, ғимараттарды, құрылыстарды, инженерлік және көлік коммуникацияларын салуды, сондай-ақ кеңейтуді, техникалық қайта жарақтандыруды, модернизациялауды, реконструкциялауды, қалпына келтіруді және күрделі жөндеуді ұйымдастыру;
4) Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне сәйкес шығыстар көлемін негіздеу үшін бюджеттік өтінімдер мен келесі жоспарлау кезеңіне арналған бюджеттік бағдарламалар жобаларын қалыптастыру;
5) мемлекеттік мекеменің қызметі мен мемлекеттік функцияларын орындауын қамтамасыз ету үшін мемлекеттік сатып алуды ұйымдастыру және өткізу;
6) тиісті бюджеттің (даму жоспарының) немесе жеке қаржыландыру жоспарының негізінде газбен жабдықтау, электрмен жабдықтау және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы мемлекеттік сатып алуды өткізу қағидаларында айқындалған тәртіппен және нысанда жыл сайынғы мемлекеттік сатып алу жоспарын әзірлейді және бекітеді;

7) в случаях и порядке, предусмотренных законодательством Республики Казахстан внесение для принятия решений о передаче областного коммунального имущества на уровень коммунального имущества района, города областного значения;
8) представление в уполномоченный орган прогноза потребления сжиженного нефтяного газа на территории области;
9) формирование и направление в уполномоченный орган сводные заявки на поставку сжиженного нефтяного газа на территорию области;
10) создание комиссии по формированию сводных заявок на поставку сжиженного нефтяного газа;
11) утверждение нормы потребления товарного и сжиженного нефтяного газа;
12) участие в реализации генеральной схемы газификации Республики Казахстан;
13) согласование проектов строительства, модернизации и (или) реконструкции газораспределительных систем и объектов систем снабжения сжиженным нефтяным газом;
14) организация строительства газовых и электрических сетей, находящихся в коммунальной собственности;
15) разработка и утверждение перечня особо важных локальных систем водоснабжения, являющихся безальтернативными источниками питьевого водоснабжения;
16) разработка и представление на утверждение в местные представительные органы областей размер платы за один кубический метр поданной питьевой воды населению из особо важных групповых и локальных систем водоснабжения, являющихся безальтернативными источниками питьевого водоснабжения, по перечням, утвержденным соответственно уполномоченным органом или местными исполнительными органами областей;
17) реализация мероприятия по субсидированию стоимости услуг по подаче питьевой воды из особо важных групповых и локальных систем водоснабжения, являющихся безальтернативными источниками питьевого водоснабжения, по перечням, утвержденным соответственно уполномоченным органом или местными исполнительными органами областей;
18) предоставление в уполномоченный орган в области коммунального хозяйства информации об утверждении перечня особо важных локальных систем водоснабжения, являющихся безальтернативными источниками питьевого водоснабжения, в том числе при внесении в него изменений и (или) дополнений;
19) организация и проведение поисково-разведочных работ на подземные воды для населенных пунктов;
20) организация проведения экспертизы проектных документов на подземные воды для хозяйственно-питьевого водоснабжения населенных пунктов;
21) согласование размещаемых на подведомственной территории проектов строительства объектов по использованию возобновляемых источников энергии для производства тепловой энергии, поставляемой в систему централизованного теплоснабжения;

7) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда және тәртіпте облыстық коммуналдық меншікті ауданның, облыстық маңызы бар қаланың коммуналдық меншігі деңгейіне беру туралы шешім қабылдау үшін ұсыныс енгізу;
8) уәкілетті органға облыста сұйытылған мұнай газын тұтыну болжамын ұсыну;
9) облыс аумағына сұйытылған мұнай газын жеткізуге өтінімдерді қалыптастыру және уәкілетті органға жіберу;
10) сұйытылған мұнай газын жеткізуге жиынтық өтінімдерді қалыптастыру үшін комиссия құру;
11) тауарлық және сұйытылған мұнай газының тұтыну нормаларын бекіту;
12) Қазақстан Республикасын газдандырудың бас схемасын іске асыруға қатысу;
13) газ тарату жүйелерін және сұйытылған мұнай газымен жабдықтау жүйелерін жабдықтау құрылыстарын салу, жаңғырту және (немесе) қайта жаңарту жобаларын келісу;
14) коммуналдық меншіктегі газ және электр желілері құрылысын ұйымдастыру;
15) ауызсу беру бойынша көрсетілетін қызметтердің құны субсидиялауға жататын сумен жабдықтау жүйелерінің тізбесіне елді мекендердің сумен жабдықтау жүйелерін енгізудің өлшемшарттарына сәйкес ауызсу беру бойынша көрсетілетін қызметтердің құны субсидиялауға жататын сумен жабдықтау жүйелерінің тізбесін бекітеді;
16) ауызсу беру бойынша көрсетілетін қызметтердің құны субсидиялауға жататын сумен жабдықтау жүйелерінің тізбесіне енгізілген сумен жабдықтау жүйелерінен берілген ауызсудың бір текше метрі үшін төлемақы мөлшерін әзірлейді және облыстың жергілікті өкілді органына бекітуге ұсынады;
17) ауызсу беру бойынша көрсетілетін қызметтердің құны субсидиялауға жататын сумен жабдықтау жүйелерінің тізбесіне енгізілген сумен жабдықтау жүйелерінен халыққа ауызсу беру бойынша көрсетілетін қызметтердің құнын субсидиялау жөніндегі іс-шараларды іске асырады;
18) коммуналдық шаруашылық саласындағы уәкілетті органға ауыз сумен жабдықтаудың баламалы емес көздері болып табылатын ерекше маңызды жергілікті сумен жабдықтау жүйелерінің тізбесін бекіту туралы ақпарат беру, оның ішінде оған өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу кезінде мәлімет ұсыну .
19) елді мекендер үшін жерасты суларын іздеу-барлау жұмыстарын ұйымдастыру және жүргізу;
20) елді мекендерді шаруашылық-ауыз сумен жабдықтауға арналған жер асты суларының жобалық құжаттарына сараптама жүргізуді ұйымдастыру;
21) ведомстволық бағыныстағы аумақта орналасқан орталықтандырылған жылу жүйесіне берілетін жылу энергиясын өндіру үшін жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілерін салу жобаларын келісу;

22) мониторинг за подготовкой и осуществлению ремонтно-восстановительных работ по тепловым сетям и их функционирования в осенне-зимний период;
23) субсидирования энергопроизводящих организаций и теплопроизводящих субъектов на приобретение топлива для бесперебойного проведения отопительного сезона;
24) согласование плановых ремонтов котельных и тепловых сетей (магистральных, внутриквартальных);
25) обеспечение включения мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности в программу развития соответствующей территории, заключение соглашения в области энергосбережения и повышения энергоэффективности, а также осуществление информационной деятельности в области энергосбережения и повышения энергоэффективности;
26) обеспечение проведения государственной политики в области энергосбережения и повышения энергоэффективности;
27) мониторинг работы районных, городских отделов жилищной инспекции по осуществлению государственного контроля объектов кондоминиума по сохранению и надлежащей эксплуатации жилищного фонда;
28) организация разработки программ по управлению отходами и обеспечение их выполнения;
29) организация обеспечения строительства объектов по удалению и размещению отходов;
30) внесение на утверждение правил расчета норм образования и накопления коммунальных отходов;
31) организация осуществления раздельного сбора, переработки и утилизации коммунальных отходов;
32) осуществление мониторинга намечаемых к строительству (реконструкции, расширению, модернизации, капитальному ремонту) объектов на подведомственной территории объектов и комплексов;
33) разработка и представление на утверждение норм потребления коммунальных услуг по газоснабжению, электроснабжению, водоснабжению, водоотведению и теплоснабжению для потребителей, не имеющих приборов учета;
34) разработка и представление на утверждение в маслихат правила подготовки и проведения отопительного сезона;
35) реализация проектов по подведению инженерной инфраструктуры в рамках национального проекта по развитию предпринимательства;
36) осуществление иных функций, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя Управления
16. Руководство Управлением осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Управление задач и осуществление им своих полномочий.
17. Первый руководитель Управления назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Первый руководитель Управления имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

22) жылу желілеріндегі жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарының дайындығы мен жүзеге асырылуын және олардың күзгі-қысқы кезеңдегі жұмысын бақылау;
23) Жылыту маусымын іркіліссіз өткізу үшін энергия өндіруші ұйымдар мен жылу өндіруші субъектілердің отын сатып алуға шығындарын субсидиялау;
24) қазандықтар мен жылу желілерін жоспарлы жөндеуді үйлестіру (магистральдық, кварталішілік);
25) энергияны үнемдеу және энергиялық тиімділікті жоғарылату шараларын тиісті аумақтың даму бағдарламасына енгізуді қамтамасыз ету, энергия үнемдеу және энергия тиімділігі саласында келісім жасау, сондай-ақ энергияны үнемдеу және энергия тиімділігі саласындағы ақпараттық қызметті жүзеге асыру;
26) энергияны үнемдеу және энергия тиімділігін жоғарылату саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруды қамтамасыз ету;
27) тұрғын үй қорын сақтау және дұрыс пайдалану үшін кондоминиум объектілеріне мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру бойынша тұрғын үй инспекциясының аудандық, қалалық бөлімдерінің жұмысына мониторинг жүргізу;
28) қалдықтарды басқару бағдарламаларын әзірлеуді ұйымдастыру және олардың орындалуын қамтамасыз ету;
29) қалдықтарды жою және орналастыру бойынша объектілерді салуды қамтамассыз етуді ұйымдастыру;
30) коммуналдық қалдықтардың пайда болу және жинақталу нормаларын есептеу ережелерін бекітуге ұсыну;
31) коммуналдық қалдықтарды бөлек жинауды, өңдеуді және көмуді ұйымдастыру;
32) объектілер мен кешендердің бағынысты аумағында салу (қайта құру, кеңейту, жаңарту, күрделі жөндеу) жоспарланған объектілердің мониторингін жүзеге асыру;
33) есепке алу құралдары жоқ тұтынушылар үшін газбен жабдықтау, электрмен жабдықтау, сумен жабдықтау, кәріз және жылумен жабдықтау бойынша коммуналдық қызметтерді тұтыну нормаларын әзірлеу және бекітуге ұсыну;
34) жылыту маусымына дайындалу және өткізу қағидаларын әзірлеу және мәслихатқа бекітуге ұсыну;
35) кәсіпкерлікті дамыту ұлттық жобасы шеңберінде инженерлік инфрақұрылымды жүргізу жөніндегі жобаларды іске асыру
36) Қазақстан Республикасының заңнамасымен көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыру.
3-тарау. Басқарманың бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Басқарманы басқаруды бірінші басшы жүзеге асырады, ол Басқармаға жүктелген міндеттердің орындалуына және өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Басқарманың бірінші басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18. Басқарманың бірінші басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасарлары болады.

19. Полномочия первого руководителя Управления:
1) в пределах своей компетенции определят обязанности и полномочия своих заместителей и сотрудников Управления;
2) в соответствии с действующим законодательством назначает и освобождает от должности сотрудников Управления.
3) в соответствии с действующим законодательством назначает и освобождает от должности руководителя государственных предприятий, находящихся в ведении Управления;
4) в соответствии с действующим законодательством назначает и освобождает от должности заместителей руководителя государственных предприятий, находящихся в ведении Управления;
5) в установленном законодательством порядке поощряет и налагает дисциплинарные взыскания на работников Управления, руководителей и заместителей руководителей государственных, находящихся в ведении Управления;
6) в пределах своей компетенции издает приказы;
7) в пределах своей компетенции представляет интересы Управления в государственных органах и иных организациях;
8) противодействует коррупции в Управлении с установлением за это персональной ответственности;
9) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочий первого руководителя Управления в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
Глава 4. Имущество Управления
20. Управление может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Управления формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
21. Имущество, закрепленное за Управлением, относится к коммунальной собственности.
22. Управление не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение Управления
23. Реорганизация и упразднение Управления осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Организация, находящаяся в ведении Управления:
Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "ЖетісуГазСервис".

19. Басқарманың бірінші басшысының өкілеттіктері:
1) өз құзыреті шегінде өзінің орынбасарлары мен басқарма қызметкерлерінің міндеттері мен өкілеттіктерін айқындайды;
2) Басқарма қызметкерлерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес қызметке тағайындайды және босатады;
3) Басқарманың қарамағындағы мемлекеттік кәсіпорындардың басшыларын қолданыстағы заңнамаға сәйкес қызметке тағайындайды және босатады;
4) Басқарманың қарамағындағы мемлекеттік кәсіпорындардың басшыларының орынбасарларын қолданыстағы заңнамаға сәйкес қызметке тағайындайды және босатады;
5) Басқарма қызметкерлерін, Басқарманың қарамағындағы мемлекеттік кәсіпорындардың басшысын және басшының орынбасарларын заңнамада белгіленген тәртіппен ынталандырады және тәртіптік жазалар қолданады;
6) өз құзыреті шегінде бұйрық шығарады;
7) мемлекеттік органдар мен басқа да ұйымдарда өз құзыреті шегінде Басқарманың мүмдесін білдіреді;
8) басқармада сыбайлас жемқорлыққа қарсы әрекет етеді, сол үшін жеке жауапкершілікте болады;
9) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіліктерді жүзеге асырады.
Басқарманың бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
4-тарау. Басқарманың мүлкі
20. Басқарманың заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Басқарманың мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
21. Басқармаға бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
22. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Басқарманың өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Басқарманы қайта ұйымдастыру және тарату
23. Басқарманы қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Басқарманың қарамағындағы ұйым:
"ЖетісуГазСервис" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны.