Об утверждении положений ведомств Министерства просвещения Республики Казахстан
Приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 14 ноября 2023 года № 337.
В соответствии с Конституционным законом Республики Казахстан "О Правительстве Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Положение республиканского государственного учреждения "Комитет среднего образования Министерства просвещения Республики Казахстан" согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Положение республиканского государственного учреждения "Комитет по охране прав детей Министерства просвещения Республики Казахстан" согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) Положение республиканского государственного учреждения "Комитет по обеспечению качества в сфере образования Министерства просвещения Республики Казахстан" согласно приложению 3 к настоящему приказу.
2. Признать утратившим силу приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 12 сентября 2022 года № 396 "Об утверждении положений ведомств и его территориальных подразделений Министерства просвещения Республики Казахстан".
3. Комитету по обеспечению качества в сфере образования Министерства просвещения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) в течение пяти календарных дней со дня утверждения настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в электронной форме в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства просвещения Республики Казахстан.
4. Комитетам Министерства просвещения Республики Казахстан в установленные сроки принять необходимые меры, вытекающие из настоящего приказа.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
6. Настоящий приказ вводится в действие со дня его подписания.
Министр Г. Бейсембаев
Приложение 1 к приказу
Министра просвещения
Республики Казахстан
14 ноября 2023 года № 337
Положение о республиканском государственном учреждении "Комитет среднего образования Министерства просвещения Республики Казахстан"
Глава 1. Общие положения
1. Комитет среднего образования Министерства просвещения Республики Казахстан (далее – Комитет) является ведомством Министерства просвещения Республики Казахстан (далее – Министерство), осуществляющим руководство в сфере начального, основного среднего, общего среднего образования, а также выполняющим регулятивные и реализационные функции.

Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі ведомстваларының ережелерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2023 жылғы 14 қарашадағы № 337 бұйрығы.
"Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық Заңына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Орта білім беру комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Балалардың құқықтарын қорғау комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы  Оқу-ағарту министрлігінің Білім саласында сапаны қамтамасыз ету комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа сәйкес Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 12 қыркүйектегі "Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі ведомстваларының және оның аумақтық бөлімшелерінің ережелерін бекіту туралы" № 396 бұйрықтың күші жойылды деп танылсын.
3. Оқу-ағарту министрлігінің Білім саласында сапаны қамтамасыз ету комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрық бекітілген күннен бастап күнтізбелік бес күн ішінде оны ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына электрондық нысанда қазақ және орыс тілдерінде жіберуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруын қамтамасыз етcін.
4. Комитеттер осы бұйрықтан туындайтын қажетті шараларды заңнамада белгіленген мерзімде қабылдасын.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
6. Осы бұйрық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр Ғ. Бейсембаев
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрлігінің
2023 жылғы "____" _________
№ _____бұйрығымен
бекітілген
1 қосымша
"Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Орта білім беру комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі туралы Ереже
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің (бұдан әрі - Министрлік) Орта білім беру комитеті (бұдан әрі – Комитет) бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру саласында басшылықты жүзеге асыратын, реттеу және іске асыру функцияларын орындайтын ведомство болып табылады.

2. Комитет осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Комитет является юридическим лицом в организационно-правовой форме республиканского государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, а также в соответствии с законодательством счета в органах казначейства.
4. Комитет вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Комитет имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
6. Комитет по вопросам своей компетенции в установленном законодательством Республики Казахстан порядке принимает решения, оформляемые приказами председателя Комитета и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
7. Структура и лимит штатной численности Комитета утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
8. Местонахождение Комитета: Республика Казахстан, 010000, город Астана, район "Есиль", проспект Мәңгілік Ел, дом № 8, подъезд № 11.
9. Полное наименование государственного органа – республиканское государственное учреждение "Комитет среднего образования Министерства просвещения Республики Казахстан".
10. Настоящее Положение является учредительным документом Комитета.
11. Финансирование деятельности Комитета осуществляется из республиканского бюджета.
12. Комитету запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Комитета.
Если Комитету законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.
Глава 2. Основные задачи, права и обязанности, функции Комитета
13. Задачи:
1) формирование единой государственной политики в области среднего образования;
2) создание необходимых условий для получения качественного образования, направленного на формирование, развитие и профессиональное становление личности на основе национальных и общечеловеческих ценностей, достижений науки и практики;
3) развитие интеллектуальных, творческих возможностей личности, обогащение интеллекта путем создания условий для развития индивидуальности;
4) повышение качества оказываемых государственных услуг, входящих в компетенцию Комитета.

2. Комитет өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Комитет республикалық мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ заңнамаға сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
4. Комитет азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
5. Комитет заңнамаға сәйкес уәкілеттік берілген болса, ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
6. Комитет өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Төрағаның бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
7. Комитеттің құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
8. Комитеттің орналасқан жері: Қазақстан Республикасы 010000, Астана қаласы, "Есіл" ауданы, Мәңгілік Ел даңғылы, № 8 үй, №11 кіреберіс.
9. Комитеттің толық атауы – "Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Орта білім беру комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
10. Осы Ереже Комитеттің құрылтай құжаты болып табылады.
11. Комитеттің қызметін қаржыландыру республикалық бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Комитет кәсіпкерлік субъектілерімен Комитеттің функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түспейді.
Егер Комитетке заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер мемлекеттік бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2-тарау. Комитеттің негізгі міндеттері, құқықтары мен міндеттері, функциялары
13. Мақсаттары:
1) орта білім беру саласында бірыңғай мемлекеттік саясатты қалыптастыру;
2) ұлттық және жалпыадамзаттық құндылықтар, ғылым мен практика жетістіктері негізінде жеке адамды қалыптастыруға, дамытуға және кәсіптік қалыптастыруға бағытталған сапалы білім алу үшін қажетті жағдайлар жасау;
3) тұлғаның зияткерлік, шығармашылық негіздерін қалыптастыру, даралықты дамыту үшін жағдай жасау арқылы зияткерлікті байыту;
4) Комитеттің құзыретіне кіретін көрсетілетін мемлекеттік қызметтердің сапасын арттыру;

14. Права и обязанности:
1) запрашивать и получать в установленном законодательством порядке от государственных органов, организаций, их должностных лиц необходимую информацию и материалы;
2) давать разъяснения и комментарии по применению действующего законодательства по вопросам, входящим в компетенцию Комитета;
3) осуществлять повышение квалификации и переподготовку сотрудников Комитета;
4) поощрять работников, налагать дисциплинарные взыскания, привлекать работников к материальной ответственности в случаях и порядке, предусмотренных Трудовым кодексом и законодательством о государственной службе;
5) участвовать в пределах компетенции в разработке проектов нормативных правовых актов и международных договоров Республики Казахстан;
6) обращаться в суд, предъявлять иски в целях защиты прав и интересов Комитета в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
7) рассматривать обращения, заявления и жалобы физических и юридических лиц по вопросам, входящим в компетенцию Комитета, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
8) взаимодействовать с другими государственными органами, международными организациями, участниками внешнеэкономической и иной деятельности в порядке, определенном законодательными актами Республики Казахстан, а также на основании совместных актов соответствующих государственных органов, по согласованию с ними;
9) осуществлять иные права и обязанности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
15. Функции:
1) обеспечение соблюдения конституционных прав и свобод граждан в области среднего образования;
2) формирование и реализация единой государственной политики в области образования, осуществление межотраслевой координации, разработка и реализация международных программ в области начального, основного, общего среднего образования;
3) разработка типовых учебных планов и типовых учебных программ начального, основного, общего среднего образования;
4) выработка предложений по определению сроков начала и завершения учебного года в организациях среднего образования, а также сроков проведения итоговой аттестации обучающихся в организациях среднего образования;
5) разработка государственных общеобязательных стандартов начального, основного среднего, общего среднего образования, за исключением высшего и послевузовского образования;
6) разработка правил проведения мониторинга по итогам приема в организации среднего образования;
7) организация разработки норм оснащения оборудованием и мебелью организаций среднего образования;
8) разработка гарантированного государственного норматива сети организаций среднего образования в зависимости от плотности населения и отдаленности населенных пунктов;

14. Құқықтары мен міндеттері:
1) заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік органдардан, ұйымдардан, олардың лауазымды адамдарынан қажетті ақпарат пен материалдарды сұрату және алу;
2) Комитеттің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша қолданыстағы заңнаманы қолдану бойынша түсіндірулермен түсініктемелер беру;
3) Комитет қызметкерлерінің біліктілігін арттыруды және қайта даярлауды жүзеге асыру;
4) Еңбек кодексінде және Мемлекеттік қызмет туралы заңнамада көзделген жағдайларда және тәртіппен қызметкерлерді көтермелеу, оларға тәртіптік жаза қолдану, қызметкерлерді материалдық жауаптылыққа тарту;
5) құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мен халықаралық шарттарының жобаларын әзірлеуге қатысу;
6) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Комитеттің құқықтары мен мүдделерін қорғау мақсатында сотқа жүгіну, талап-арыз беру;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Комитеттің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін, арыздарын және шағымдарын қарау;
8) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде айқындалған тәртіппен басқа мемлекеттік органдармен, халықаралық ұйымдармен, сыртқы экономикалық және өзге де қызметке қатысушылармен, сондай-ақ тиісті мемлекеттік органдардың бірлескен актілері негізінде олармен келісім бойынша өзара іс-қимыл жасауға құқылы;
9) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де міндеттерді жүзеге асыру.
15. Функциялары:
1) азаматтардың орта білім беру саласындағы конституциялық құқықтары мен бостандықтарының сақталуын қамтамасыз ету;
2) білім беру саласында бірыңғай мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыру, салааралық үйлестіруді жүзеге асыру, бастауыш, негізгі, жалпы орта білім беру саласында халықаралық бағдарламаларды әзірлеу және іске асыру;
3) бастауыш, негізгі, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарлары мен үлгілік оқу бағдарламаларын әзірлеу;
4) орта білім беру ұйымдарында оқу жылының басталу және аяқталу мерзімдерін, сондай-ақ орта білім беру ұйымдарында білім алушыларды қорытынды аттестаттаудан өткізу мерзімдерін айқындау жөнінде ұсыныстар әзірлеу;
5) бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын әзірлеуге қатысу;
6) орта білім беру ұйымдарына қабылдау қорытындылары бойынша мониторинг жүргізу қағидаларын әзірлеу;
7) орта білім беру ұйымдарын жабдықтармен және жиһазбен жарақтандыру нормаларын әзірлеуді ұйымдастыру;
8) халықтың тығыздығына және елді мекендердің қашықтығына байланысты орта білім беру ұйымдары желісінің кепілді мемлекеттік нормативін әзірлеу;

9) разработка типовых правил деятельности организаций среднего образования, соответствующих типов и видов;
10) разработка правил перевода и восстановления обучающихся по типам организаций образования, за исключением организаций высшего и (или) послевузовского образования;
11) разработка типовых правил приема на обучение в организации образования, реализующие общеобразовательные учебные программы, начального, основного среднего, общего среднего образования;
12) разработка типовых правил проведения текущего контроля успеваемости, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся для организаций среднего образования;
13) разработка правил подготовки, апробации и внедрения образовательных программ, реализуемых в режиме эксперимента в организациях среднего образования;
14) осуществление руководства и координации проведения учебно-методической и научно-методической работы, разработка правил организации и осуществления учебно-методической и научно-методической работы в организациях среднего образования, за исключением организаций образования в области культуры, а также требований к организациям образования по предоставлению дистанционного обучения и правил организации учебного процесса по дистанционному обучению по образовательным программам начального, основного среднего, общего среднего образования;
15) согласование с уполномоченным органом в сфере уголовно-исполнительной деятельности правил организации получения начального, основного среднего, общего среднего образования осужденными к лишению свободы;
16) разработка правил отмены занятий в организациях среднего образования, а также организациях образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального образования, при неблагоприятных погодных метеоусловиях;
17) разработка форм документов строгой отчетности, используемых организациями среднего, технического и профессионального, послесреднего образования в образовательной деятельности;
18) разработка номенклатуры видов организаций образования, в том числе малокомплектных школ;
19) разработка правил проведения конкурсов на присуждение гранта "Лучшая организация среднего образования" с установлением размеров грантов и порядка их присуждения;
20) выработка предложений по определению базового учебника и учебно-методического комплекса по отдельным предметам для организаций среднего образования;
21) разработка видов документов об образовании, формы документов об образовании государственного образца и правил их учета и выдачи, а также формы справки, выдаваемой лицам, не завершившим образование в организациях среднего образования;

9) орта білім беру ұйымдары қызметінің тиісті типтегі үлгілерімен және түрдегі үлгілік қағидаларын әзірлеу;
10) жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарын қоспағанда, білім алушыларды білім беру ұйымдарының үлгілері бойынша ауыстыру және қайта қабылдау қағидаларын әзірлеу;
11) жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беруді іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға қабылдаудың үлгілік қағидаларын әзірлеу;
12) орта білім беру ұйымдары үшін білім алушылардың үлгеріміне ағымдағы бақылауды, аралық және қорытынды аттестаттауды жүргізудің үлгілік қағидаларын әзірлеу;
13) орта білім беру ұйымдарында эксперимент режимінде іске асырылатын білім беру бағдарламаларын дайындау, сынақтан өткізу және енгізу қағидаларын әзірлеу;
14) оқу-әдістемелік және ғылыми-әдістемелік жұмысқа басшылықты жүзеге асыру және оны жүргізуді үйлестіру, мәдениет саласындағы білім беру ұйымдарын қоспағанда, білім беру ұйымдарында оқу-әдістемелік және ғылыми-әдістемелік жұмысты ұйымдастыру және жүзеге асыру қағидаларын, сондай-ақ қашықтан оқытуды ұсыну бойынша білім беру ұйымдарына қойылатын талаптарды және бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, білім беру бағдарламалары бойынша қашықтан оқыту бойынша оқу процесін ұйымдастыру қағидаларын әзірлеу;
15) бас бостандығынан айыруға сотталғандардың бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім алуын ұйымдастыру қағидаларын қылмыстық-атқару қызметі саласындағы уәкілетті органмен келісу;
16) қолайсыз ауа райы метеожағдайларында орта білім беру ұйымдарында, сондай-ақ техникалық және кәсіптік білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында сабақтарды тоқтату қағидаларын әзірлеу;
17) білім беру қызметінде орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары пайдаланатын қатаң есептіліктегі құжаттардың нысандарын әзірлеу;
18) білім беру ұйымдары, оның ішінде шағын жинақты мектептер түрлерінің номенклатурасын әзірлеу;
19) гранттардың мөлшерін және оларды беру тәртібін белгілей отырып, "Орта білім берудің үздік ұйымы" грантын беруге конкурстар өткізу қағидаларын әзірлеу;
20) орта білім беру ұйымдары үшін жекелеген пәндер бойынша базалық оқулық пен оқу-әдістемелік кешенді айқындау жөнінде ұсыныстар әзірлеу;
21) білім туралы құжаттардың түрлерін, мемлекеттік үлгідегі білім туралы құжаттардың нысандарын және оларды есепке алу мен беру қағидаларын, сондай-ақ орта білім беру ұйымдарында білімін аяқтамаған адамдарға берілетін анықтама нысандарын әзірлеу;

22) разработка правил по организации заказа, хранению, учету и выдаче бланков документов государственного образца об образовании и обеспечению ими организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы основного среднего, общего среднего образования и образовательные программы среднего образования, подведомственных организаций образования, осуществление контроля за их использованием;
23) разработка типовых штатов работников государственных организаций среднего образования, за исключением социальных педагогов, педагогов- психологов, педагогов специальных организаций образования, а также вспомогательного персонала;
24) разработка правил педагогической этики;
25) разработка правил определения особенности рабочего времени и времени отдыха педагога;
26) разработка правил обучения в форме экстерната;
27) разработка положения о знаке "Алтын белгі";
28) разработка правил присуждения и размеров гранта "Өркен";
29) разработка структуры и правил разработки программы развития организации среднего образования;
30) участие в разработке минимальных технических требований по техническому оснащению при проведении тестирования;
31) определение требований к заполнению документов об образовании государственного образца;
32) разработка перечня документов, обязательных для ведения педагогами организаций среднего образования, и их формы;
33) разработка правил прохождения аттестации педагогов;
34) разработка перечня должностей педагогов;
35) разработка правил присвоения звания "Лучший педагог";
36) организация переподготовки и повышения квалификации педагогов;
37) разработка порядка организации наставничества и требований к педагогам, осуществляющим наставничество;
38) разработка правил организации и проведения курсов повышения квалификации педагогов, а также посткурсового сопровождения деятельности педагога;
39) по согласованию с уполномоченными органами соответствующей отрасли разработка типовых квалификационных характеристик должностей педагогов;
40) участие в разработке правил выбора учебников и учебно-методических комплексов педагогами государственных организаций среднего образования;
41) разработка правил и согласования образовательных программ курсов повышения квалификации педагогов;
42) разработка правил проведения ротации первых руководителей государственных организаций среднего образования;
43) разработка совместно с уполномоченным органом по труду правил назначения на должности, освобождения от должностей первых руководителей и педагогов государственных организаций образования;

22) негізгі орта, жалпы орта білім берудің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын және орта білім берудің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына, ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарына білім туралы мемлекеттік үлгідегі құжаттардың бланкілеріне тапсырыс беруді, сақтауды, есепке алуды және беруді ұйымдастыру және оларды қамтамасыз ету жөніндегі қағидаларды әзірлеу, олардың пайдаланылуына бақылауды жүзеге асыру;
23) әлеуметтік педагогтерді, педагог - психологтарды, арнаулы білім беру ұйымдарының педагогтерін, сондай-ақ қосалқы персоналды қоспағанда, мемлекеттік орта білім беру ұйымдары қызметкерлерінің үлгілік штаттарын әзірлеу;
24) педагогикалық әдеп қағидаларын әзірлеу;
25) педагогтің жұмыс және демалыс уақыты режимінің ерекшеліктерін айқындау қағидаларын әзірлеу;
26) экстернат нысанында оқыту қағидаларын әзірлеу;
27) "Алтын белгі" белгісі туралы ережені әзірлеу;
28) "Өркен" грантын беру қағидаларын және оның мөлшерін әзірлеу;
29) орта білім беру ұйымын дамыту бағдарламасын әзірлеу құрылымы мен қағидаларын әзірлеу;
30) тестілеуді өткізу кезінде техникалық жарақтандыру бойынша ең төменгі техникалық талаптарды әзірлеуге қатысу;
31) мемлекеттік үлгідегі білім туралы құжаттарды толтыруға қойылатын талаптарды айқындау;
32) орта білім беру ұйымдары педагогтерінің жүргізуі үшін міндетті құжаттардың тізбесін және олардың нысандарын әзірлеу;
33) педагогтерді аттестаттаудан өту қағидаларын әзірлеу;
34) педагогтер лауазымдарының тізбесін әзірлеу;
35) "Үздік педагог" атағын беру қағидаларын әзірлеу;
36) педагогтерді қайта даярлауды және олардың біліктілігін арттыруды ұйымдаcтыру;
37) тәлімгерлікті ұйымдастыру тәртібін және тәлімгерлікті жүзеге асыратын педагогтерге қойылатын талаптарды әзірлеу;
38) педагогтердің біліктілігін арттыру курстарын ұйымдастыру және өткізу, сондай-ақ педагог қызметін курстан кейінгі сүйемелдеу қағидаларын әзірлеу;
39) тиісті саланың уәкілетті органдарымен келісім бойынша педагогтер лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын әзірлеу;
40) мемлекеттік орта білім беру ұйымдары педагогтерінің оқулықтар мен оқу-әдістемелік кешендерді таңдау қағидаларын әзірлеуге қатысу;
41) педагогтердің біліктілігін арттыру курстарының білім беру бағдарламаларын келісу және қағидаларын әзірлеу;
42) мемлекеттік орта білім беру ұйымдарының бірінші басшыларын ротациялауды жүргізу қағидаларын әзірлеу;
43) еңбек жөніндегі уәкілетті органмен бірлесіп мемлекеттік білім беру ұйымдарының бірінші басшылары мен педагогтерін лауазымдарға тағайындау, лауазымдардан босату қағидаларын әзірлеу;

44) разработка форм типового договора оказания образовательных услуг для организаций среднего образования;
45) осуществление координации деятельности по научно-методическому обеспечению организаций образования;
46) осуществление управления качеством, методическое и методологическое обеспечение качества предоставляемых организациями образования образовательных услуг в области среднего образования;
47) проведение контроля за использованием бланков документов государственного образца об образовании;
48) оказание методологической поддержки организациям образования;
49) участие в разработке правил проведения мониторинга образовательных достижений обучающихся;
50) координация профориентационной работы в организациях среднего образования;
51) мониторинг деятельности интернатных организаций (пришкольные и школьные интернаты);
52) выработка предложений по определению методики аттестации обучающихся;
53) участие в разработке типовых правил организации работы, включая порядок избрания коллегиального управления организацией образования;
54) организация разработки, методики ваучерно-модульной системы повышения квалификации;
55) осуществление международного сотрудничества в области среднего образования;
56) проведение переговоров с иностранными партнерами и подготовка предложений по подписанию в пределах своей компетенции международных договоров (соглашений) и программ в области среднего образования, разработка правил организации международного сотрудничества, осуществляемого организациями образования, и координация этой работы;
57) участие в разработке требований к структуре и содержанию учебников для организаций среднего образования и учебно-методических комплексов для организаций среднего образования;
58) обеспечение учебниками и учебно-методическими комплексами республиканских организаций среднего образования, а также соотечественников, обучающихся в зарубежных школах в соответствии с международными соглашениями;
59) разработка правил организации и проведения Президентской олимпиады по предметам естественно-математического цикла, республиканских олимпиад и конкурсов научных проектов по общеобразовательным предметам;
59-1) разработка правил отбора республиканских и международных олимпиад и конкурсов научных проектов (научных соревнований) по общеобразовательным предметам, конкурсов исполнителей, конкурсов профессионального мастерства и спортивных соревнований;
60) формирование перечня республиканских и международных олимпиад, конкурсов научных проектов (научных соревнований) по общеобразовательным предметам, конкурсов исполнителей, конкурсов профессионального мастерства, и критериев их отбора;

44) орта білім беру ұйымдары үшін білім беру қызметтерін көрсетудің үлгілік шартының нысандарын әзірлеу;
45) білім беру ұйымдарын ғылыми-әдістемелік қамтамасыз ету жөніндегі қызметті үйлестіруді жүзеге асыру;
46) орта білім беру саласында білім беру ұйымдары ұсынатын білім беру қызметтерінің сапасын басқаруды, сапасын әдістемелік және әдіснамалық қамтамасыз етуді жүзеге асыру;
47) білім туралы мемлекеттік үлгідегі құжаттар бланкілерінің пайдаланылуына бақылау жүргізу;
48) білім беру ұйымдарына әдіснамалық қолдау көрсету;
49) білім алушылардың білім жетістіктеріне мониторинг жүргізу қағидаларын әзірлеуге қатысу;
50) орта білім беру ұйымдарында кәсіптік бағдар беру жұмысын үйлестіру;
51) интернаттық ұйымдар қызметіне мониторинг жүргізу (мектеп жанындағы және мектеп интернаттары);
52) білім алушыларды аттестаттау әдістемесін анықтау бойынша ұсыныстар әзірлеу;
53) білім беру ұйымын басқарудың алқалы органдарын сайлау тәртібін қоса алғанда, жұмысты ұйымдастырудың үлгілік қағидаларын әзірлеуге қатысу;
54) біліктілікті арттырудың ваучерлік-модульдік жүйесінің әдістемесін әзірлеуді ұйымдастыру;
55) орта білім беру саласындағы халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асыру;
56) шетелдік әріптестермен келіссөздер жүргізу және өз құзыреті шегінде орта білім беру саласындағы халықаралық шарттар (келісімдер) мен бағдарламаларға қол қою жөнінде ұсыныстар дайындау, білім беру ұйымдары жүзеге асыратын халықаралық ынтымақтастықты ұйымдастыру қағидаларын әзірлеу және осы жұмысты үйлестіру;
57) орта білім беру ұйымдары үшін оқулықтардың және орта білім беру ұйымдары үшін оқу-әдістемелік кешендердің құрылымы мен мазмұнына қойылатын талаптарды әзірлеуге қатысу;
58) орта білім беретін республикалық ұйымдарды, сондай-ақ халықаралық келісімдерге сәйкес шетелдік мектептерде оқитын отандастарды оқулықтармен және оқу-әдістемелік кешендермен қамтамасыз ету;
59) жаратылыстану-математикалық цикл пәндері бойынша Президенттік олимпиаданы, жалпы білім беретін пәндер бойынша республикалық олимпиадалар мен ғылыми жобалар конкурстарын ұйымдастыру және өткізу қағидаларын әзірлеу;
59-1) жалпы білім беретін пәндер бойынша республикалық және халықаралық олимпиадалар мен ғылыми жобалар конкурстарын (ғылыми жарыстарды), орындаушылар конкурстарын, кәсіби шеберлік конкурстарын және спорттық жарыстарды іріктеу қағидаларын әзірлеу;
60) жалпы білім беретін пәндер бойынша республикалық және халықаралық олимпиадалар мен ғылыми жобалар конкурстарының (ғылыми жарыстардың), орындаушылар конкурстарының, кәсіби шеберлік конкурстарының тізбесін және оларды іріктеу өлшемшарттарын қалыптастыру;

61) разработка правил выплаты единовременного вознаграждения победителям и призерам международных олимпиад по общеобразовательным предметам, педагогам, подготовившим их, а также размеров единовременного вознаграждения победителям и призерам международных олимпиад по общеобразовательным предметам, педагогам, подготовившим их;
62) разработка правил формирования состава участников международных олимпиад и конкурсов научных проектов (научных соревнований) по общеобразовательным предметам;
63) формирование перечня международных олимпиад по общеобразовательным предметам и международных конкурсов исполнителей, по которым победители и призеры (награжденные дипломами первой, второй и третьей степени) последних трех лет зачисляются с присуждением образовательного гранта в организации образования, реализующие образовательные программы высшего образования, и критериев их отбора;
64) формирование перечня международных олимпиад по общеобразовательным предметам, по которым победители, призеры и педагоги, подготовившие их, поощряются единовременным вознаграждением за счет бюджетных средств;
65) обеспечение повышения качества, доступности оказания государственных услуг;
66) участие в разработке мер по оптимизации и автоматизации процессов оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан по согласованию с уполномоченным органом в сфере цифровизации;
67) проведение внутреннего контроля за качеством оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
68) участие в формировании приоритетных направлений фундаментальных и прикладных научных исследований в пределах полномочий Министерства;
69) организация разработки научных, научно-технических проектов и программ, финансируемых из государственного бюджета, осуществление их реализации в области обучения, начального, основного, общего среднего образования;
70) разработка отчетов по выполненным научным, научно-техническим проектам и программам в области обучения, начального, основного, общего среднего, финансируемым из государственного бюджета;
71) участие в разработке правил организации и проведения государственной научно-технической экспертизы;
72) участие в разработке положения о национальных научных советах;
73) внесение в уполномоченный орган предложений по формированию перечней субъектов базового финансирования и научных организаций, осуществляющих фундаментальные научные исследования;
74) участие в разработке правил базового и программно-целевого финансирования научной и (или) научно-технической деятельности, а также грантового финансирования научной и (или) научно-технической деятельности и коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности, финансирования научных организаций, осуществляющих фундаментальные научные исследования;

61) жалпы білім беретін пәндер бойынша халықаралық олимпиадалардың жеңімпаздары мен жүлдегерлеріне, оларды дайындаған педагогтерге біржолғы сыйақы төлеу қағидаларын, сондай-ақ жалпы білім беретін пәндер бойынша халықаралық олимпиадалардың жеңімпаздары мен жүлдегерлеріне, оларды дайындаған педагогтерге біржолғы сыйақы мөлшерін әзірлеу;
62) жалпы білім беретін пәндер бойынша халықаралық олимпиадалар мен ғылыми жобалар конкурстарына (ғылыми жарыстарға) қатысушылардың құрамын қалыптастыру қағидаларын әзірлеу;
63) соңғы үш жылдың жеңімпаздары мен жүлдегерлері (бірінші, екінші және үшінші дәрежелі дипломдармен марапатталған) жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына білім беру грантын және оларды іріктеу өлшемшарттарын бере отырып қабылданатын жалпы білім беретін пәндер бойынша халықаралық олимпиадалар мен орындаушылардың халықаралық конкурстарының тізбесін қалыптастыру;
64) жалпы білім беретін пәндер бойынша халықаралық олимпиадалардың тізбесін қалыптастыру, олар бойынша оларды дайындаған жеңімпаздар, жүлдегерлер мен педагогтер бюджет қаражаты есебінен біржолғы сыйақымен көтермеленеді;
65) мемлекеттік қызметтер көрсетудің сапасын, қолжетімділігін арттыруды қамтамасыз ету;
66) цифрландыру саласындағы уәкілетті органмен келісім бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету процестерін оңтайландыру және автоматтандыру жөніндегі шараларды әзірлеуге қатысу;
67) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету сапасына ішкі бақылау жүргізу;
68) министрліктің өкілеттігі шегінде іргелі және қолданбалы ғылыми зерттеулердің басым бағыттарын қалыптастыруға қатысу;
69) мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын ғылыми, ғылыми-техникалық жобалар мен бағдарламаларды әзірлеуді ұйымдастыру, оларды оқыту, бастауыш, негізгі, жалпы орта білім беру саласында іске асыруды жүзеге асыру;
70) мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын, бастауыш, негізгі, жалпы орта білім беру саласындағы орындалған ғылыми, ғылыми-техникалық жобалар мен бағдарламалар бойынша есептер әзірлеу;
71) мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптаманы ұйымдастыру және жүргізу қағидаларын әзірлеуге қатысу;
72) ұлттық ғылыми кеңестер туралы ережені әзірлеуге қатысу;
73) уәкілетті органға базалық қаржыландыру субъектілерінің және іргелі ғылыми зерттеулерді жүзеге асыратын ғылыми ұйымдардың тізбелерін қалыптастыру жөнінде ұсыныстар енгізу;
74) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті базалық және бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру, сондай-ақ ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті гранттық қаржыландыру және ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру, іргелі ғылыми зерттеулерді жүзеге асыратын ғылыми ұйымдарды қаржыландыру қағидаларын әзірлеуге қатысу;

75) внесение на утверждение государственного образовательного заказа в республиканских организациях среднего образования;
76) участие в разработке правил организации учета детей дошкольного и школьного возраста до получения ими среднего образования;
77) внесение в уполномоченный орган предложений по кандидатурам для включения в составы национальных научных советов и согласование их составов;
78) создание совета по взаимодействию и сотрудничеству с неправительственными организациями;
79) выработка предложений по внесению изменений и (или) дополнений в реестр государственных услуг, оказываемых физическим и юридическим лицам в сфере среднего образования;
80) оказание информационной консультативной, методической поддержки неправительственным организациям, осуществляющим государственный социальный заказ;
81) представление информации по реализации государственного социального заказа в уполномоченный орган в сфере взаимодействия с неправительственными организациями;
82) осуществление формирования, мониторинга реализации и оценки результатов государственного социального заказа в порядке, определяемом уполномоченным органом в сфере взаимодействия с неправительственными организациями;
83) осуществление координации и методического руководства местных исполнительных органов;
84) обеспечение объективной информацией общество и государство о состоянии системы среднего образования и эффективности ее деятельности путем подготовки и опубликования ежегодного национального доклада;
85) осуществление взаимодействия и сотрудничества с молодежными организациями по вопросам образования;
86) осуществление цифрового обеспечения органов управления системой образования;
87) осуществление координации деятельности местных исполнительных органов по реализации государственной политики, формируемой Министерством;
88) согласование уставов подведомственных организаций образования, за исключением случаев, предусмотренных законами Республики Казахстан;
89) разработка подзаконных нормативных правовых актов, определяющих порядок оказания государственных услуг;
89-1) разработка правил присвоения статуса международной школы;
89-2) разработка адаптационной программы для обучающихся первых классов на казахском языке обучения, нуждающихся в дополнительной поддержке языка обучения, а также правил и условий ее внедрения;
90) обеспечение качества предоставления образования в республиканских организациях среднего образования;
91) участие в формировании государственной политики и принятие мер по противодействию коррупции и теневой экономике в области среднего образования;

75) республикалық орта білім беру ұйымдарындағы мемлекеттік білім беру тапсырысын бекітуге ұсыну;
76) мектепке дейінгі және мектеп жасындағы балаларды олар орта білім алғанға дейін есепке алуды ұйымдастыру қағидаларын әзірлеуге қатысу;
77) уәкілетті органға ұлттық ғылыми кеңестердің құрамына қосу үшін кандидатуралар жөнінде ұсыныстар енгізу және олардың құрамын келісу;
78) үкіметтік емес ұйымдармен өзара іс-қимыл және ынтымақтастық жөнінде кеңес құру;
79) орта білім беру саласындағы жеке және заңды тұлғаларға көрсетілетін мемлекеттік қызметтер тізіліміне өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу жөнінде ұсыныстар әзірлеу;
80) мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты жүзеге асыратын үкіметтік емес ұйымдарға ақпараттық консультациялық, әдістемелік қолдау көрсету;
81) үкіметтік емес ұйымдармен өзара іс-қимыл саласындағы уәкілетті органға мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты іске асыру жөніндегі ақпаратты ұсыну;
82) үкіметтік емес ұйымдармен өзара іс-қимыл саласындағы уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты қалыптастыруды, іске асыру мониторингін және оның нәтижелерін бағалауды жүзеге асыру;
83) жергілікті атқарушы органдарды үйлестіруді және оларға әдістемелік басшылықты жүзеге асыру;
84) жыл сайынғы Ұлттық баяндаманы дайындау және жариялау арқылы қоғам мен мемлекетті орта білім беру жүйесінің жай-күйі және оның қызметінің тиімділігі туралы объективті ақпаратпен қамтамасыз ету;
85) білім беру мәселелері бойынша жастар ұйымдарымен өзара іс-қимылды және ынтымақтастықты жүзеге асыру;
86) білім беру жүйесін басқару органдарын цифрлық қамтамасыз етуді жүзеге асыру;
87) Министрлік қалыптастыратын мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі жергілікті атқарушы органдардың қызметін үйлестіруді жүзеге асыру;
88) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларды қоспағанда, ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарының жарғыларын келісу;
89) мемлекеттік қызметтер көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу;
89-1) халықаралық мектеп мәртебесін беру қағидаларын әзірлеу;
89-2) оқыту тілін қосымша қолдауды қажет ететін, қазақ тілінде оқитын бірінші сыныптардың білім алушыларына арналған бейімдеу бағдарламасын, сондай-ақ оны ендіру қағидалары мен шарттарын әзірлеу;
89-3) орта білім беру ұйымдарында білім алушылар мен тәрбиеленушілердің ұялы байланыстың абоненттік құрылғысын пайдалану қағидаларын әзірлеу;
90) республикалық орта білім беру ұйымдарында білім беру сапасын қамтамасыз ету;
91) орта білім беру саласында сыбайлас жемқорлыққа және көлеңкелі экономикаға қарсы іс-қимыл жөнінде шаралар қабылдау;

92) осуществление анализа, мониторинга и выявления системных проблем, поднимаемых физическими и юридическими лицами в обращениях (заявлениях, жалобах), запросах, предложениях, откликах и сообщениях;
93) осуществление иных функций, предусмотренных законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 15 с изменением, внесенным приказом Министра просвещения РК от 26.08.2024 № 224; от 12.06.2026 №163-НҚ (порядок введения в действие см. п.4).
Глава 3. Статус и полномочия председателя Комитета
16. Руководство Комитетом осуществляется председателем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Комитет задач и осуществление им своих функций.
17. Председатель Комитета назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Председатель Комитета имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия председателя:
1) представляет предложения руководству Министерства по структуре и штатному расписанию Комитета;
2) вносит предложения руководителю аппарата Министерства по вопросам командирования, повышения квалификации, поощрении персонала Комитета, наложении и снятии дисциплинарных взысканий на него;
3) издает правовые акты, дает указания по вопросам, входящим в его компетенцию, обязательные для выполнения всеми сотрудниками Комитета;
4) представляет Комитет в государственных органах и иных организациях в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
5) осуществляет общее руководство по принятию мер, направленных на усиление борьбы с коррупцией и соблюдение требований законодательства о государственной службе, обеспечивает соблюдение сотрудниками требований антикоррупционного законодательства;
6) контролирует соблюдение сотрудниками Этического кодекса государственных служащих Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 153, исполнительской и трудовой дисциплины;
7) определяет обязанности и полномочия своих заместителей, руководителей структурных подразделений и работников Комитета;
8) осуществляет иные полномочия в соответствии с законами и актами Президента Республики Казахстан.
Исполнение полномочий председателя Комитета в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
Глава 4. Имущество Комитета
20. Комитет может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Комитета формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.

92) жеке және заңды тұлғалар жолданымдарда (арыздарда, шағымдарда), сұрау салуларда, ұсыныстарда, үн қосулар мен хабарларда көтеретін жүйелі мәселелерді талдауды, мониторингілеуді және айқындауды жүзеге асыру;
93) Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыру жатады.
Ескерту. 15-тармаққа өзгерістер енгізілді – ҚР Оқу-ағарту министрінің 26.08.2024 № 224; 12.06.2026 № 163-НҚ (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз); 19.08.2026 № 223-НҚ бұйрықтарымен.
3-тарау. Комитет Төрағасының мәртебесі және өкілеттіктері
16. Жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өкілеттіктерін жүзеге асыруға дербес жауапты басшы жүзеге асырады.
17. Комитет Төрағасы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалады және қызметтен босатылады.
18. Комитет төрағасының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын орынбасарлары болады.
19. Комитет Төрағасының өкілеттігі:
1) Министрліктің басшылығына Комитеттің құрылымы мен штат кестесі бойынша ұсыныстар береді;
2) Министрліктің Аппарат басшысына қызметкерлерді көтермелеу, оларға тәртіптік жазалар қолдану және мерзімінен бұрын алу, қызметкерлерді материалдық жауапкершілікке тарту, іссапарға жіберу, даярлау (қайта даярлау), біліктілігін арттыру мәселелері бойынша ұсыныстар енгізеді;
3) өз құзыретiне кiретiн мәселелер бойынша құқықтық актілер шығарады, Комитеттің қызметкерлері үшін міндетті болып табылатын сұрақтар бойынша нұсқау береді;
4) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес өзге мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда Комитеттің атынан өкілдік етеді;
5) сыбайлас жемқорлыққа қарсы күресті күшейтуге бағытталған шараларды қабылдау жұмысына басшылық жасайды, қызметкерлердің сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнамалар талаптарын сақтауын қамтамасыз етеді;
6) қызметкерлердің Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 153 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметшілерінің Әдеп кодексін, орындаушылық және еңбек тәртібін сақтауын бақылайды;
7) өз орынбасарларының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес белгілейді;
8) Қазақстан Республикасы заңдары мен Қазақстан Республикасы Президентінің актілеріне сәйкес өзге де өкілеттілікті жүзеге асырады.
Төраға болмаған кезде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға орындайды.
4-тарау. Комитеттің мүлкі
20. Комитеттің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Комитеттің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.

21. Имущество, закрепленное за Комитетом, относится к республиканской собственности.
22. Комитет не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение Комитета
23. Реорганизация и упразднение Комитета осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
__________________________
Приложение 2 к приказу
Министра просвещения
Республики Казахстан
от 14 ноября 2023 года № 337
Положение о республиканском государственном учреждении "Комитет по охране прав детей Министерства просвещения Республики Казахстан"
Глава 1. Общие положения
1. Комитет по охране прав детей Министерства просвещения Республики Казахстан (далее – Комитет) является ведомством Министерства просвещения Республики Казахстан (далее – Министерство), осуществляющим регулятивные, реализационные и контрольные функции в сфере охраны прав детей, а также участвующим в выполнении стратегических функций Министерства в пределах компетенции ведомства.
2. Комитет осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Комитет является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
4. Комитет вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Комитет имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. Комитет по вопросам своей компетенции, в установленном законодательством Республики Казахстан порядке принимает решения, оформляемые приказами Председателя Комитета и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
7. Структура и лимит штатной численности Комитета утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
8. Местонахождение Комитета: Республика Казахстан, 010000, город Астана, район "Есиль", проспект Мәңгілік Ел, дом № 8, подъезд № 11.
9. Полное наименование государственного органа – республиканское государственное учреждение "Комитет по охране прав детей Министерства просвещения Республики Казахстан".

21. Комитетке бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
22. Комитеттің өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Комитетті қайта ұйымдастыру және тарату
23. Комитетті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
__________________________
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2023 жылғы "___" ________
№ _____ бұйрығына
2 қосымша
"Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі Балалардың құқықтарын қорғау комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі туралы Ереже
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Балалардың құқықтарын қорғау комитеті (бұдан әрі – Комитет) Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің (бұдан әрі-Министрлік) Балалардың құқықтарын қорғау саласында реттеушілік, іске асыру және бақылау функцияларын жүзеге асыратын, сондай-ақ ведомство құзыреті шегінде Министрліктің стратегиялық функцияларын орындауға қатысатын ведомство болып табылады.
2. Комитет өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге және осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Комитет мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөр таңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады.
4. Комитет өз атынан азаматтық-құқықтық қатынастарға түседі.
5. Комитеттің, егер оған Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
6. Комитет өз құзыретіндегі мәселелер бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Комитет төрағасының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен рәсімделетін шешімдер қабылдайды.
7. Комитеттің құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
8. Комитеттің орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, 010000, Астана қаласы, "Есіл" ауданы, Мәңгілік Ел даңғылы, № 8 үй, №11 кіреберіс.
9. Мемлекеттік органның толық атауы – "Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Балалардың құқықтарын қорғау комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі.

10. Настоящее Положение является учредительным документом Комитета.
11. Финансирование деятельности Комитета осуществляется из республиканского бюджета.
12. Комитету запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Комитета.
Если Комитету законодательными актами предоставлено право, осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход республиканского бюджета.
Глава 2. Основные задачи, права и обязанности, функции Комитета
13. Задачи:
1) реализация государственной политики в области защиты прав ребенка;
2) обеспечение защиты прав и законных интересов детей, недопущение их дискриминации;
3) упрочение основных гарантий прав и законных интересов детей, а также восстановление их прав в случаях нарушений.
14. Права и обязанности:
1) запрашивать и получать в установленном законодательством порядке от государственных органов, организаций, независимо от форм собственности и ведомственной подчиненности, их должностных лиц, необходимую информацию и материалы;
2) давать разъяснения по применению действующего законодательства по вопросам, входящим в компетенцию Комитета;
3) участвовать в деятельности международных организаций в сфере деятельности, отнесенной к компетенции Комитета;
4) взаимодействовать с другими государственными органами, международными организациями, участниками внешнеэкономической и иной деятельности в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан, а также на основании совместных актов соответствующих государственных органов по согласованию с ними;
5) обеспечивать посещение сотрудниками Комитета курсов по повышению квалификации и переподготовки, организованных Министерством и уполномоченным органом в сфере государственной службы;
6) обращаться в суд, предъявлять иски в целях защиты прав и интересов Министерства, Комитета в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
7) составлять протокола об административных правонарушениях и передавать их в судебные органы, в порядке, предусмотренных законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях;
8) рассматривать дела об административных правонарушениях, составлять по ним протоколы и налагать административные взыскания в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях;
9) при необходимости привлекать специалистов, консультантов и экспертов государственных органов и подведомственных организаций при проведении контроля над проверяемыми субъектами;

10. Осы Ереже Комитеттің құрылтай құжаты болып табылады.
11. Комитеттің қызметін қаржыландыру республикалық бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Комитетке кәсіпкерлік субъектілерімен өзінің өкілеттіктеріне кіретін міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Комитетке Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерімен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілген жағдайда, онда осындай қызметтен алынған кірістер республикалық бюджетке жіберіледі
2-тарау. Комитеттің негізгі мақсаттары, құқықтары мен міндеттері, функциялары
13. Мақсаттары:
1) баланың құқықтарын қорғау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;
2) балаларды кемсітуге жол бермеу, олардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғауды қамтамасыз ету;
3) балалардың құқықтары мен заңды мүдделерінің негізгі кепілдіктерін нығайту, сондай-ақ бұзылған жағдайларда олардың құқықтарын қалпына келтіру.
14. Құқықтары мен міндеттері:
1) мемлекеттік органдардан, меншік нысандары мен ведомстволық бағыныстылығына қарамастан ұйымдардан, олардың лауазымды тұлғаларынан заңнамада белгіленген тәртіппен қажетті ақпарат пен материалдарды сұрату және алу;
2) Комитеттің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша қолданыстағы заңнаманы қолдану жөнінде түсініктеме беру;
3) Комитеттің құзіретіне кіретін мәселелер бойынша халықаралық ұйымдар қызметіне қатысу;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған тәртіппен, сондай-ақ тиісті мемлекеттік органдардың бірлескен актілері негізінде олармен келісім бойынша басқа мемлекеттік органдармен, халықаралық ұйымдармен, сыртқы экономикалық және өзге де қызметке қатысушылармен өзара іс-қимыл жасау;
5) Комитет қызметкерлерінің Министрлік пен мемлекеттік қызмет саласындағы уәкілетті орган ұйымдастырған біліктілікті арттыру және қайта даярлау курстарына қатысуын қамтамасыз ету;
6) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Министрліктің, Комитеттің құқықтары мен мүдделерін қорғау мақсатында сотқа жүгіну, талап қою;
7) Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасында көзделген тәртіппен әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы хаттама әзірлеуге және оларды сот органдарына беруге;
8) Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасында көзделген тәртіппен әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарау, олар бойынша хаттамалар әзірлеу және әкімшілік жаза қолдану;
9) қажет болған жағдайда тексерілетін субъектілерге бақылау жүргізу кезінде мемлекеттік органдар мен ведомстволық бағынысты ұйымдардан мамандар, кеңесшілер және сарапшылар тарту;

10) создавать консультативно-совещательные и экспертные комиссии в пределах своей компетенции;
11) направлять представление на поощрение работников, наложение и снятие дисциплинарных взысканий;
12) рассматривать обращения, заявления и жалобы физических и юридических лиц по вопросам, входящим в компетенцию Комитета, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
13) не разглашать информацию, составляющую коммерческую, служебную, иную охраняемую законом тайну, полученную при осуществлении своих полномочий, за исключением случаев, установленных законами Республики Казахстан;
14) разъяснять участнику административной процедуры его права и обязанности по вопросам, связанным с осуществлением административной процедуры;
15) заблаговременно уведомлять участника административной процедуры о месте, дате и времени проводимого слушания;
16) заслушивать участника административной процедуры перед принятием решения по административной процедуре, за исключением случаев, предусмотренных Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан;
17) доводить административный акт до сведения участника административной процедуры либо его представителей в порядке, установленном Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан;
18) отказывать в реализации прав участника административной процедуры в случаях и по основаниям, которые установлены Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан;
19) вносить предложения по совершенствованию законодательства Республики Казахстан по вопросам, входящим в его компетенцию;
20) привлекать в установленном законодательством Республики Казахстан порядке для проработки вопросов, в пределах компетенции Комитета, неправительственные организации, научные и иные организации, ученых и специалистов, в том числе зарубежных;
21) проводить совещания, семинары, конференции, круглые столы и иные мероприятия по вопросам, входящим в компетенцию Комитета;
22) обеспечивать доступность, информированность подзаконных нормативных правовых актов, определяющих порядок оказания государственных услуг;
23) обеспечивать доступность стандартов государственных услуг в сфере семьи и детей;
24) обеспечивать информированность потребителей государственных услуг в сфере семьи и детей о порядке их оказания;
25) предоставлять соответствующую информацию в уполномоченные органы в области оказания государственных услуг в сфере семьи и детей;
26) осуществлять иные права и обязанности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

10) өз құзыреті шегінде консультативтік-кеңесші және сараптамалық комиссиялар құру;
11) қызметкерлерді көтермелеуге, тәртіптік жазаны қолдануға және алып тастауға ұсыныс беру;
12) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Комитеттің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін, арыздары мен шағымдарын қарау;
13) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайларды қоспағанда, өз өкілеттіктерін жүзеге асыру кезінде алынған коммерциялық, қызметтік, заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын ақпаратты жария етпеуге;
14) әкімшілік рәсімге қатысушыға оның әкімшілік рәсімді жүзеге асыруға байланысты мәселелер бойынша құқықтары мен міндеттерін түсіндіруге;
15) әкімшілік рәсімге қатысушыны өткізілетін тыңдаудың орны, күні және уақыты туралы алдын ала хабардар ету;
16) Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінде көзделген жағдайларды қоспағанда, әкімшілік рәсімге қатысушыны әкімшілік рәсім бойынша шешім қабылдау алдында тыңдауға;
17) әкімшілік актіні Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінде белгіленген тәртіппен әкімшілік рәсімге қатысушының не оның өкілдерінің назарына жеткізу;
18) Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінде белгіленген жағдайларда және негіздер бойынша әкімшілік рәсімге қатысушының құқықтарын іске асырудан бас тартуға;
19) өз құзыретіне кіретін мәселелер бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасын жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізу;
20) Комитеттің құзыреті шегінде мәселелерді пысықтау үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен үкіметтік емес ұйымдарды, ғылыми және өзге де ұйымдарды, ғалымдар мен мамандарды, оның ішінде шетелдік мамандарды тарту;
21) Комитеттің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша кеңестер, семинарлар, конференциялар, дөңгелек үстелдер және өзге де іс-шаралар өткізу;
22) мемлекеттік қызметтер көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілердің қолжетімділігін, ақпараттандыруын қамтамасыз ету;
23) отбасы және балалар саласындағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарттарының қолжетімділігін қамтамасыз ету;
24) отбасы және балалар саласындағы мемлекеттік қызметтерді тұтынушылардың оларды көрсету тәртібі туралы хабардар болуын қамтамасыз ету;
25) отбасы және балалар саласындағы мемлекеттік қызметтер көрсету аясында уәкілетті органдарға тиісті ақпарат беру;
26) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де құқықтар мен міндеттерді жүзеге асыру.

15. Функции:
1) обеспечение соблюдения конституционных прав и свобод граждан в сфере охраны прав детей, правовых и социальных гарантий качества жизни детей;
2) формирование и реализация единой государственной политики в сфере охраны прав детей, осуществление межотраслевой координации;
2-1) на основе и во исполнение основных направлений внутренней и внешней политики государства, определенных Президентом Республики Казахстан, и основных направлений социально-экономической политики государства, его обороноспособности, безопасности, обеспечения общественного порядка, разработанных Правительством Республики Казахстан, формирует государственную политику в области защиты прав детей в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
3) разработка нормативных правовых актов в области защиты прав детей в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
4) подготовка Президенту Республики Казахстан ежегодного государственного доклада о положении детей в Республике Казахстан и опубликование его в официальном издании;
5) проведение исследований различных аспектов сферы охраны прав детей в пределах своей компетенции;
6) осуществление ежегодного мониторинга "Индекс благополучия детей";
7) осуществление цифрового обеспечения органов управления системой образования по вопросам охраны прав детей;
8) осуществление координации и методическое руководство местных исполнительных органов в области защиты прав ребенка;
9) координация деятельности других заинтересованных уполномоченных органов в области защиты прав ребенка, в том числе в области международного сотрудничества;
10) осуществление координации деятельности организаций, осуществляющих функции по защите прав ребенка, при приобретении товаров и услуг;
10-1) осуществление мониторинга и анализа организации питания детей в организациях среднего образования, организациях образования для детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей;
10-2) осуществление межотраслевой координации по вопросам социальной реабилитации детей, пострадавших от террористической деятельности;
11) организация и проведение заседаний Межведомственной комиссии по делам несовершеннолетних и защите их прав;
12) координация и мониторинг за деятельностью Комиссий по делам несовершеннолетних и защите их прав местных исполнительных органов, областных, городов Астана, Алматы, Шымкент;

15. Функциялары:
1) балалардың құқықтарын қорғау саласында азаматтардың конституциялық құқықтары мен бостандықтарының сақталуын, балалардың өмір сапасының құқықтық және әлеуметтік кепілдігін қамтамасыз ету;
2) балалардың құқықтарын қорғау саласында бірыңғай мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыру, салааралық үйлестіруді жүзеге асыру;
2-1. мемлекеттің ішкі және сыртқы саясатының Қазақстан Республикасының Президенті айқындаған негізгі бағыттары және мемлекеттің әлеуметтік-экономикалық саясатының, оның қорғаныс қабілетінің, қауіпсіздігінің, қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етудің Қазақстан Республикасының Үкіметі әзірлеген негізгі бағыттары негізінде және оларды орындау үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес балалардың құқықтарын қорғау саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес балалардың құқықтарын қорғау саласындағы нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу;
4) Қазақстан Республикасының Президентіне Қазақстан Республикасындағы балалардың жағдайы туралы жыл сайын мемлекеттік баяндаманы әзірлеу және оны ресми басылымда жариялау;
5) өз құзыреті шегінде балалардың құқықтарын қорғау саласының әртүрлі аспектілеріне зерттеулер жүргізу;
6) жыл сайын "Балалардың хал-ахуал индексі" мониторингін жүзеге асыру;
7) білім беру жүйесін басқару органдарын балалардың құқықтарын қорғау мәселелері бойынша цифрлық қамтамасыз етуді жүзеге асыру;
8) баланың құқықтарын қорғау саласында жергілікті атқарушы органдарды үйлестіруді және оларға әдістемелік басшылық жасауды жүзеге асыру;
9) баланың құқықтарын қорғау саласындағы басқа да мүдделі уәкілетті органдардың қызметін, оның ішінде халықаралық ынтымақтастық саласында үйлестіру;
10) тауарлар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу кезінде баланың құқықтарын қорғау жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын ұйымдардың қызметін үйлестіруді жүзеге асыру;
10-1) орта білім беру ұйымдарында, жетім балаларға, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдарында балаларды тамақтандыруды ұйымдастырудың мониторингі мен талдауын жүзеге асыру;
10-2) террористік әрекеттен зардап шеккен балаларды әлеуметтік оңалту мәселелері бойынша салааралық үйлестіруді жүзеге асыру;
11) Кәмелетке толмағандардың істері және олардың құқықтарын қорғау жөніндегі ведомствоаралық комиссияның отырыстарын ұйымдастыру және өткізу;
12) Кәмелетке толмағандардың істері және олардың құқықтарын қорғау жөніндегі комиссиялардың жергілікті атқарушы органдардың, облыстық, Астана, Алматы, Шымкент қалаларының қызметін үйлестіру және мониторингілеу;

13) разработка критериев оценки наличия жестокого обращения, приведшего к социальной дезадаптации и социальной депривации, совместно с Министерством внутренних дел Республики Казахстан и уполномоченными органами в сфере социальной защиты и здравоохранения;
14) координация и мониторинг деятельности местных исполнительных органов, областных, городов Астана, Алматы, Шымкент, управлений образования, отделов образования городов и районов, организаций образования по вопросам противодействия эксплуатации детского труда;
15) координация и мониторинг деятельности местных исполнительных органов, областных, городов Астана, Алматы, Шымкент, управлений образования, отделов образования городов и районов, организаций образования по вопросам искоренения фактов торговли детьми, обеспечения защиты прав и удовлетворения потребностей детей, пострадавших от торговли людьми;
16) координация и мониторинг деятельности местных исполнительных органов, областных, городов Астана, Алматы, Шымкент, управлений образования, отделов образования городов и районов, организаций образования и осуществление взаимодействия с заинтересованными государственными органами по вопросам противодействия детской безнадзорности и беспризорности, предупреждения и профилактики социального сиротства;
17) осуществление взаимодействия с Уполномоченным по правам человека, Уполномоченным по правам ребенка, региональными уполномоченными по правам ребенка, неправительственными организациями и территориальными органами Комитета по обеспечению качества в сфере образования Министерства просвещения Республики Казахстан по вопросам защиты прав и законных интересов детей;
18) создание совета по взаимодействию и сотрудничеству с неправительственными организациями в сфере охраны прав детей;
19) организация переподготовки и повышения квалификации педагогов и специалистов сферы охраны прав детей в рамках предусмотренной компетенции;
20) проведение мероприятий по реализации государственной политики в интересах детей за счет бюджетных средств и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан;
21) осуществление международного сотрудничества в области защиты прав детей;
22) координация деятельности заинтересованных органов и организаций в деле международного сотрудничества по вопросам охраны прав детей;
23) разработка и реализация международных программ;
24) проведение переговоров с иностранными партнерами и координация деятельности по подписанию в пределах своей компетенции международных договоров (соглашений) и программ в сфере охраны прав детей;

13) Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігімен, әлеуметтік қорғау және денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органдармен бірлесіп, әлеуметтік бейімсіздікке және әлеуметтік депривацияға әкеп соққан қатыгездіктің болуын бағалау өлшемшарттарын әзірлеу және бекіту;
14) жергілікті атқарушы органдардың, облыстық, Астана, Алматы, Шымкент қалаларының білім басқармаларының, қалалар мен аудандардың білім бөлімдерінің, білім беру ұйымдарының балалар еңбегін пайдалануға қарсы іс-қимыл мәселелері жөніндегі қызметін үйлестіру және мониторин жүргізу;
15) жергілікті атқарушы органдардың, облыстық, Астана, Алматы, Шымкент қалаларының білім басқармаларының, қалалар мен аудандардың білім бөлімдерінің, білім беру ұйымдарының балалар саудасы фактілерін жою, адам саудасынан зардап шеккен балалардың құқықтарын қорғауды және қажеттіліктерін қанағаттандыруды қамтамасыз ету мәселелері бойынша қызметін үйлестіру және мониторинг жүргізу;
16) жергілікті атқарушы органдардың, облыстық, Астана, Алматы, Шымкент қалаларының білім басқармаларының, қалалар мен аудандардың білім бөлімдерінің, білім беру ұйымдарының қызметін үйлестіру, мониторинг жүргізу және балалардың қадағалаусыз, панасыз қалуына қарсы іс-қимыл, әлеуметтік жетімдіктің алдын алу мәселелері бойынша мүдделі мемлекеттік органдармен өзара іс-қимылды жүзеге асыру;
17) балалардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау мәселелері бойынша Адам құқықтары жөніндегі уәкілімен, Бала құқықтары жөніндегі уәкілмен, бала құқықтары жөніндегі өңірлік уәкілдермен, үкіметтік емес ұйымдармен және Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі Білім саласындағы сапаны қамтамасыз ету комитетінің аумақтық органдарымен өзара іс-қимылды жүзеге асыру;
18) балалардың құқықтарын қорғау саласында үкіметтік емес ұйымдармен өзара іс-қимыл және ынтымақтастық жөніндегі кеңес құру;
19) өз құзыреті шеңберінде балалардың құқықтарын қорғау саласындағы педагогтер мен мамандарды қайта даярлауды және олардың біліктілігін арттыруды ұйымдастыру;
20) бюджет қаражаты және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де қаражаттар есебінен балалардың мүддесінде мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі іс-шараларды жүргізу;
21) балалардың құқықтарын қорғау саласында халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асыру;
22) балалардың құқықтарын қорғау мәселелері бойынша халықаралық ынтымақтастық ісіндегі мүдделі органдар мен ұйымдардың қызметін үйлестіру;
23) халықаралық бағдарламаларды әзірлеу және іске асыру;
24) шетелдік әріптестермен келіссөздер жүргізу, өз құзыреті шегінде балалардың құқықтарын қорғау саласындағы халықаралық шарттарға (келісімдерге) және бағдарламаларға қол қою жөніндегі қызметті үйлестіру;

25) исполнение международных обязательств государства и представительство интересов государства в международных организациях по вопросам защиты прав ребенка;
26) обеспечение выполнения обязательств, вытекающих из Конвенции о правах ребенка, о защите детей и сотрудничестве в отношении иностранного усыновления, о гражданско-правовых аспектах международного похищения детей;
27) координация деятельности местных исполнительных органов, областных, городов Астана, Алматы, Шымкент управлений образования, отделов образования городов и районов, организаций образования по вопросам празднования Международного дня защиты детей, Всемирного дня ребенка;
28) представление в Комитет ООН по правам ребенка периодического государственного доклада о положении детей в Республике Казахстан и опубликование его в официальном издании;
29) согласование с уполномоченным органом в области здравоохранения перечня заболеваний, при наличии которых лицо не может принять ребенка на воспитание;
30) определение порядка конкурсного отбора матери-воспитателя, осуществляющей содержание и воспитание детей в семье детской деревни;
31) разработка положения о семье в детских деревнях;
32) разработка положения об администрации детской деревни;
33) разработка типовых правил о доме юношества;
34) разработка и установление квалификационных категорий матерей-воспитателей;
35) разработка типового договора о передаче детей в семью детской деревни;
36) разработка типового договора о содержании в Доме юношества, заключенного между детской деревней, детским домом и школой-интернатом для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, и воспитанником (выпускником);
37) разработка правил назначения, возврата и размера единовременной денежной выплаты в связи с усыновлением ребенка-сироты и (или) ребенка, оставшегося без попечения родителей;
38) разработка правил осуществления выплаты и размера денежных средств, выделяемых на содержание ребенка (детей), переданного патронатным воспитателям;
39) разработка типового договора сдачи внаем (поднаем) жилища детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей;
40) разработка правил сохранности жилища детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей;
41) разработка правил определения минимального размера территорий детских деревень, с расположенными на ней жилыми помещениями квартирного типа, административными зданиями и сооружениями, предназначенными для проживания семей, а также приусадебным и подсобным (домашним) хозяйством;
42) разработка правил назначения и размера выплаты пособия опекунам или попечителям на содержание ребенка-сироты (детей-сирот) и ребенка (детей), оставшегося без попечения родителей;

25) баланың құқықтарын қорғау мәселелері бойынша мемлекеттің халықаралық міндеттемелерін орындау және халықаралық ұйымдарда мемлекет мүдделерін білдіру;
26) бала құқықтары туралы, балаларды қорғау және шетелдік асырап алуға қатысты ынтымақтастық туралы, Халықаралық балаларды ұрлаудың азаматтық-құқықтық аспектілері туралы конвенциядан туындайтын міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету;
27) Халықаралық балаларды қорғау күнін, Дүниежүзілік балалар күнін мерекелеу мәселелері бойынша жергілікті атқарушы органдардың, облыстық, Астана, Алматы, Шымкент қалаларының білім басқармаларының, қалалар мен аудандардың білім бөлімдерінің, білім беру ұйымдарының қызметін үйлестіру;
28) Қазақстан Республикасындағы балалардың жағдайы туралы мерзімді мемлекеттік баяндаманы БҰҰ-ның Бала құқықтары жөніндегі комитетіне ұсыну және оны ресми басылымда жариялау;
29) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органмен тұлғаның баланы тәрбиелеуге алуға болмайтын аурулар тізбесін келісу;
30) Балалар ауылының отбасында балаларды күтіп-бағуды және тәрбиелеуді жүзеге асыратын тәрбиеші-ананы конкурстық іріктеу тәртібін айқындау;
31) балалар ауылдарындағы отбасы туралы ережені әзірлеу;
32) балалар ауылының әкімшілігі туралы ережені әзірлеу;
33) Жасөспірімдер үйі туралы үлгілік қағидаларды әзірлеу;
34) тәрбиеші-аналардың біліктілік санаттарын әзірлеу және белгілеу;
35) балаларды балалар ауылының отбасына беру туралы үлгілік шартты әзірлеу;
36) балалар ауылы, балалар үйі, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған мектеп-интернат тәрбиеленушісі (түлек) арасында жасалған Жасөспірімдер үйінде ұстау туралы үлгілік шартты әзірлеу;
37) жетім баланы және (немесе) ата-анасының қамқорлығынсыз қалған баланы асырап алуға байланысты біржолғы ақшалай төлем мөлшерін тағайындау, қайтару қағидаларын әзірлеу;
38) патронат тәрбиешілерге берілген баланы (балаларды) күтіп-бағуға бөлінетін ақша қаражатын төлеуді және оның мөлшерін жүзеге асыру қағидаларын әзірлеу;
39) жетім балалардың, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалардың тұрғын үйлерін жалға берудің үлгілік шартын әзірлеу;
40) жетім балалардың, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалардың тұрғын үйінің сақталу қағидаларын әзірлеу;
41) отбасылардың тұруына арналған пәтер үлгісіндегі тұрғын үй-жайлары, әкімшілік ғимараттар мен құрылыстар, сондай-ақ үй жанындағы және қосалқы (үй) шаруашылығы бар балалар ауылдары аумақтарының ең аз мөлшерін айқындау қағидаларын әзірлеу;
42) қорғаншыларға немесе қамқоршыларға жетім баланы (жетім балаларды) және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған баланы (балаларды) күтіп-бағуға жәрдемақы тағайындау және төлеу мөлшерін әзірлеу;

43) осуществление координации деятельности и организации взаимодействия госорганов и организаций по вопросам опеки, попечительства над несовершеннолетними;
44) разработка правил учета отчетов и информации о постановке усыновленных детей на консульский учет;
45) разработка правил деятельности и состава комиссии, выдающей заключение о возможности выдачи разрешения о передаче детей, являющихся гражданами Республики Казахстан, на усыновление;
46) разработка правил учета лиц, являющихся гражданами Республики Казахстан, постоянно проживающих на территории Республики Казахстан, желающих усыновить детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей;
47) разработка правил аккредитации агентств по усыновлению и организаций по оказанию содействия в устройстве детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, в семьи граждан Республики Казахстан;
48) разработка правил организации учета детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, и доступа к информации о них;
49) разработка правил и сроков представления формы отчета об условиях жизни, обучения, воспитания и состоянии здоровья усыновленного ребенка;
50) разработка положения о патронатном воспитании;
51) разработка положения о приемных семьях;
52) разработка положения о гостевой семье;
53) разработка правил приобретения товаров и услуг организаций, осуществляющих функции по защите прав ребенка;
54) разработка правил и размера финансирования содержания детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, переданных приемным родителям;
55) разработка правил формирования и использования республиканского банка данных детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, и лиц, желающих принять детей на воспитание в свои семьи;
56) разработка правил и условий содержания несовершеннолетних в центрах адаптации несовершеннолетних и центрах поддержки детей, нуждающихся в специальных социальных услугах, в соответствии с законами Республики Казахстан;
57) разработка правил организации учета детей дошкольного и школьного возраста до получения ими среднего образования;
57-1) разработка правил организации питания, обучающихся в государственных организациях среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, внешкольных организациях дополнительного образования, а также приобретения товаров, связанных с обеспечением питания детей, воспитывающихся и обучающихся в государственных дошкольных организациях, организациях образования для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей;

43) кәмелетке толмағандарға қорғаншылық, қамқоршылық мәселелері бойынша мемлекеттік органдар мен ұйымдардың қызметін үйлестіруді және олардың өзара іс-қимылын ұйымдастыруды жүзеге асыру;
44) асырап алынған балаларды консулдық есепке қою туралы ақпаратты есепке алу қағидаларын әзірлеу;
45) Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын балаларды асырап алуға беру туралы рұқсат беру мүмкіндігі туралы қорытынды беретін комиссияның қызметі мен құрамы қағидаларын әзірлеу;
46) Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын, Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын, жетім балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды асырап алуға тілек білдірген адамдарды есепке алу қағидаларын әзірлеу;
47) бала асырап алу жөніндегі агенттіктерді және жетім, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды Қазақстан Республикасы азаматтарының отбасыларына орналастыруға жәрдемдесу жөніндегі ұйымдарды аккредиттеу қағидаларын әзірлеу;
48) жетім мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды есепке алуды ұйымдастыру және олар туралы ақпаратқа қол жеткізу қағидаларын әзірлеу;
49) асырап алынған баланың өмір сүру, оқу, тәрбиелеу жағдайлары және денсаулық жағдайы туралы есеп нысанын ұсыну қағидалары мен мерзімдерін әзірлеу;
50) патронаттық тәрбиелеу туралы ережені әзірлеу;
51) асырап алушы отбасылар туралы ережені әзірлеу;
52) бала қонақтайтын отбасы туралы ережені әзірлеу;
53) баланың құқықтарын қорғау жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын ұйымдардың тауарлар мен көрсетілетін қызметтерін сатып алу қағидаларын әзірлеу;
54) асырап алушыларға берілген жетім, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды күтіп-бағуды қаржыландыру қағидалары мен мөлшерін әзірлеу;
55) жетім балалардың, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалардың және балаларды өз отбасыларына тәрбиелеуге қабылдауға тілек білдірген адамдардың республикалық деректер банкін қалыптастыру және пайдалану қағидаларын әзірлеу;
56) кәмелетке толмағандарды бейімдеу орталықтарында және арнаулы әлеуметтік қызметтерге мұқтаж балаларды қолдау орталықтарында кәмелетке толмағандарды ұстау қағидалары мен шарттарын Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әзірлеу;
57) мектепке дейінгі және мектеп жасындағы балаларды орта білім алғанға дейін есепке алуды ұйымдастыру қағидаларын әзірлеу;
57-1) мемлекеттік орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында, қосымша білім беретін мектептен тыс ұйымдарда білім алушыларды тамақтандыруды ұйымдастыру, сондай-ақ мемлекеттік мектепке дейінгі ұйымдарда, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдарында тәрбиеленетін және білім алатын балаларды тамақтандыруды қамтамасыз етуге байланысты тауарларды сатып алу қағидаларын әзірлеу;

57-2) разработка Правил формирования перечня недобросовестных поставщиков (потенциальных поставщиков) услуг и (или) товаров по организации питания обучающихся в государственных организациях среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, внешкольных организациях дополнительного образования, а также товаров, связанных с обеспечением питания детей, воспитывающихся и обучающихся в государственных дошкольных организациях, организациях образования для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей;
57-3) разработка правила профилактики травли (буллинга) ребенка по согласованию с уполномоченным органом соответствующей отрасли;
57-4) разработка правил деятельности психологической службы в организациях среднего образования;
57-5) координация деятельности социальных педагогов;
57-6) профилактика насилия и превенция суицида среди детей;
58) проведение аккредитации агентств по усыновлению;
59) выдача решений об аккредитации агентств по усыновлению или отказе в аккредитации, мотивированных решений о продлении (об отказе в продлении), приостановлении, возобновлении и прекращении деятельности филиала и (или) представительства агентства по усыновлению;
60) мониторинг обеспечения жильем детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, их обязательного трудоустройства;
61) координация деятельности органов, осуществляющих функции по опеке или попечительству, местных исполнительных органов районов, городов областного значения, областей, города республиканского значения, столицы по формированию и использованию республиканского банка данных детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, и лиц, желающих принять детей на воспитание в свои семьи;
62) проведение аккредитации организаций по оказанию содействия в устройстве детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, в семьи граждан Республики Казахстан;
63) выдача решений об аккредитации организации по оказанию содействия в устройстве детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, в семьи граждан Республики Казахстан или отказе в аккредитации, мотивированных решений о продлении (об отказе в продлении), приостановлении, возобновлении и прекращении деятельности организации по оказанию содействия в устройстве детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, в семьи граждан Республики Казахстан;

57-2) мемлекеттік орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында, қосымша білім беретін мектептен тыс ұйымдарда білім алушыларды тамақтандыруды ұйымдастыру бойынша көрсетілетін қызметтерді және (немесе) тауарларды, сондай-ақ мемлекеттік мектепке дейінгі ұйымдарда, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдарында тәрбиеленетін және білім алатын балаларды тамақтандыруды қамтамасыз етуге байланысты тауарларды жосықсыз берушілердің (әлеуетті өнім берушілердің) тізбесін қалыптастыру қағидаларын бекітеді;
57-3) баланы жәбірлеудің (буллингтің) профилактикасы қағидаларын тиісті саланың уәкілетті органымен келісу бойынша әзірлеу;
57-4) орта білім беру ұйымдарындағы психологиялық қызметтің жұмыс істеу қағидаларын әзірлеу;
57-5) әлеуметтік педагогтардың қызметін үйлестіру;
57-6) балалар арасындағы зорлық-зомбылықтың алдын-алу және суицидті болдырмау;
58) бала асырап алу жөніндегі агенттіктерді аккредиттеуді жүргізу;
59) бала асырап алу жөніндегі агенттіктерді аккредиттеу немесе аккредиттеуден бас тарту туралы шешімдерді, бала асырап алу жөніндегі агенттік филиалының және (немесе) өкілдігінің қызметін ұзарту (ұзартудан бас тарту туралы), тоқтата тұру, қайта бастау және тоқтату туралы дәлелді шешімдерді беру;
60) жетім балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды тұрғын үймен қамтамасыз ету, оларды міндетті жұмысқа орналастыру мониторингін жүргізу;
61) қорғаншылық немесе қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын органдардың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың, облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарының жетім балалардың, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалардың және балаларды өз отбасыларына тәрбиелеуге қабылдауға тілек білдірген адамдардың республикалық деректер банкін қалыптастыру және пайдалану жөніндегі қызметін үйлестіру;
62) жетім балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды Қазақстан Республикасы азаматтарының отбасыларына орналастыруға жәрдемдесу жөніндегі ұйымдарды аккредиттеуді жүргізу;
63) жетім балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды Қазақстан Республикасы азаматтарының отбасыларына орналастыруға жәрдемдесу жөніндегі ұйымды аккредиттеу туралы шешімдер беру немесе жетім балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды Қазақстан Республикасы азаматтарының отбасыларына орналастыруға жәрдемдесу жөніндегі ұйымның қызметін ұзарту (ұзартудан бас тарту туралы), тоқтата тұру, қайта бастау және тоқтату туралы дәлелді шешімдерді аккредиттеуден бас тарту;

64) координация деятельности местных исполнительных органов, областных, городов Астана, Алматы, Шымкент управлений образования, отделов образования городов и районов, организаций образования по формированию и использованию республиканского банка данных детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, и лиц, желающих принять детей на воспитание в свои семьи;
65) координация и контроль за деятельностью областных, городов Астаны, Алматы и Шымкента управлений образования по вопросам усыновления (удочерения), опеки, попечительства, патроната, приемной семьи, гостевой и приемной профессиональной семьи;
66) разработка требований к содержанию программы психологической подготовки, порядка организации деятельности по психологической подготовке граждан Республики Казахстан, постоянно проживающих на территории Республики Казахстан, желающих принять детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, на воспитание в свою семью, и формы сертификата о прохождении такой подготовки;
67) разработка стандартов оказания специальных социальных услуг в области образования и защиты прав детей;
68) обеспечение ведения мониторинга по предоставлению специальных социальных услуг в сфере защиты прав детей;
69) обеспечение проведения анализа потребностей населения в специальных социальных услугах в сфере защиты прав детей;
70) осуществление координации деятельности по научному и учебно-методическому обеспечению субъектов, предоставляющих специальные социальные услуги в сфере защиты прав детей;
70-1) координация деятельности местных исполнительных органов по проблемным вопросам организаций образования для детей с девиантным поведением, организации образования для детей с особым режимом содержания;
71) осуществление координации деятельности организаций образования в сфере предоставления специальных социальных услуг в сфере защиты прав детей;
72) осуществление взаимодействия с физическими и юридическими лицами, уполномоченными органами в области социальной защиты населения и здравоохранения, другими государственными органами по вопросам предоставления специальных социальных услуг в сфере защиты прав детей;
73) разработка подзаконных нормативных правовых актов, определяющих порядок оказания государственных услуг в сфере семьи детей;
74) оказание государственных услуг;
75) обеспечение ежегодного пересмотра в сторону улучшения минимальных социальных стандартов, норм и нормативов показателей жизни детей;

64) жергілікті атқарушы органдардың, облыстық, Астана, Алматы, Шымкент қалаларының білім басқармаларының, қалалар мен аудандардың білім бөлімдерінің, білім беру ұйымдарының жетім балалардың, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалардың және балаларды өз отбасыларына тәрбиелеуге қабылдауға тілек білдірген адамдардың республикалық деректер банкін қалыптастыру және пайдалану жөніндегі қызметін үйлестіру;
65) бала асырап алу, қорғаншылық, қамқоршылық, патронат, баланы қабылдайтын, бала қонақтайтын және баланы қабылдайтын кәсіби отбасы мәселелері бойынша облыстық, Астана, Алматы, Шымкент қалалары білім басқармаларының қызметін үйлестіру және бақылау;
66) психологиялық даярлық бағдарламасының мазмұнына қойылатын талаптарды, Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын, жетім балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды өз отбасына тәрбиелеуге қабылдауға тілек білдірген Қазақстан Республикасының азаматтарын психологиялық даярлау жөніндегі қызметті ұйымдастыру тәртібін және осындай даярлықтан өткені туралы сертификат нысанын әзірлеу;
67) білім беру және балалардың құқықтарын қорғау саласында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандарттарын әзірлеу;
68) балалардың құқықтарын қорғау саласында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету бойынша мониторинг жүргізуді қамтамасыз ету;
69) балалардың құқықтарын қорғау саласындағы арнаулы әлеуметтік қызметтерге халықтың қажеттіліктеріне талдау жүргізуді қамтамасыз ету;
70) балалардың құқықтарын қорғау саласында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін субъектілерді ғылыми және оқу-әдістемелік қамтамасыз ету жөніндегі қызметті үйлестіруді жүзеге асыру;
70-1) девиантты мінез-құлықты балаларға арналған білім беру ұйымдарының, ұстаудың ерекше режиміндегі балалар үшін білім беру ұйымдарының проблемалық мәселелері бойынша жергілікті атқарушы органдардың қызметін үйлестіру;
71) балалардың құқықтарын қорғау саласында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету саласындағы білім беру ұйымдарының қызметін үйлестіруді жүзеге асыру;
72) балалардың құқықтарын қорғау саласында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету мәселелері бойынша жеке және заңды тұлғалармен, халықты әлеуметтік қорғау және денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органдармен, басқа да мемлекеттік органдармен өзара іс-қимылды жүзеге асыру;
73) балалар отбасы саласында мемлекеттік қызметтер көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу және бекіту;
74) мемлекеттік қызметтер көрсету;
75) ең төменгі әлеуметтік стандарттарды, балалар өмірі көрсеткіштерінің нормалары мен нормативтерін жақсарту жағына қарай жыл сайын қайта қарауды қамтамасыз ету;

75-1) установление государственных минимальных социальных стандартов, направленных на улучшение жизни детей;
76) выработка в рамках компетенции Комитета предложений по внесению изменений и (или) дополнений в реестр государственных услуг, оказываемых физическим и юридическим лицам в сфере охраны прав детей;
77) проведение внутреннего контроля за качеством оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
78) осуществление государственного контроля за обеспечением соответствия деятельности органов управления образования областей, городов республиканского значения, столицы, районов (городов областного значения), организаций образования и организаций, осуществляющих функции по защите прав ребенка, независимо от типа, формы собственности и ведомственной подчиненности требованиям законодательства Республики Казахстан в области защиты прав ребенка;
79) составление полугодового списка проведения профилактического контроля в области защиты прав ребенка с посещением органов управления образования, городов республиканского значения, столицы, районов (городов областного значения) местных исполнительных органов, организаций среднего образования, специальных организаций образования, дошкольных организаций образования, организаций технического и профессионального образования, организаций здравоохранения и социальной защиты населения для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, специальных организаций образования для детей с девиантным поведением и с особым режимом содержания;
80) составление списка проведения профилактического контроля в области защиты прав ребенка без посещения органов управления образования, городов республиканского значения, столицы, районов (городов областного значения) местных исполнительных органов, организаций среднего образования, специальных организаций образования, дошкольных организаций образования, организаций технического и профессионального образования, организаций здравоохранения и социальной защиты населения для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, специальных организаций образования для детей с девиантным поведением и с особым режимом содержания;
81) составление и направление рекомендаций в случае выявления нарушений по результатам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля;
82) мониторинг исполнения субъектом контроля рекомендаций об устранении нарушений, выявленных по результатам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля;

75-1) балалардың өмірін жақсартуға бағытталған мемлекеттік ең төмен әлеуметтік стандарттарды белгілеу;
76) Комитет құзыреті шеңберінде балалардың құқықтарын қорғау саласында жеке және заңды тұлғаларға көрсетілетін мемлекеттік қызметтер тізіліміне өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу жөнінде ұсыныстар әзірлеу;
77) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету сапасына ішкі бақылау жүргізу;
78) меншік түріне, нысанына және ведомстволық бағыныстылығына қарамастан, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) білім беруді басқару органдарының, білім беру ұйымдарының және бала құқықтарын қорғау жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын ұйымдар қызметінің Қазақстан Республикасының бала құқықтарын қорғау саласындағы заңнамасының талаптарына сәйкестігін қамтамасыз етуді мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
79) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) білім беретін жергілікті атқарушы басқару органдарына, орта білім беру ұйымдарына, арнаулы білім беру ұйымдарына, мектепке дейінгі білім беру ұйымдарына, техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарына, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім, денсаулық сақтау және халықты әлеуметтік қорғау ұйымдары, девиантты мінез-құлқы бар және ерекше ұстау режимі бар балаларға арналған арнайы білім беру ұйымдарына бара отырып, бала құқықтарын қорғау саласында профилактикалық бақылау жүргізудің жартыжылдық тізімін жасау;
80) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) білім беретін жергілікті атқарушы басқару органдарына, орта білім беру ұйымдарына, арнаулы білім беру ұйымдарына, мектепке дейінгі білім беру ұйымдарына, техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарына, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім, денсаулық сақтау және халықты әлеуметтік қорғау ұйымдары, девиантты мінез-құлқы бар және ерекше ұстау режимі бар балаларға арналған арнайы білім беру ұйымдарына бармай, бала құқықтарын қорғау саласында профилактикалық бақылау жүргізудің жартыжылдық тізімін жасау;
81) бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай-ақ профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша бұзушылықтар анықталған жағдайда ұсынымдар жасау және жолдау;
82) бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай жүргізілген профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы ұсынымдарды бақылау субъектісінің орындауына мониторинг жүргізу;

83) регистрация акта о назначении профилактического контроля/внеплановой проверки в уполномоченном органе в области правовой статистики и специальных учетов;
84) составление предписания/акта о результатах проверки и профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля;
85) по результатам государственного контроля составление протоколов об административных правонарушениях, наложение административных взысканий за административные правонарушения по статьям, отнесенным в соответствии с Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях к компетенции уполномоченного органа в области образования и уполномоченного органа в области защиты прав детей Республики Казахстан, возбуждение и передача их в судебные органы, участие в судебных процессах;
86) разработка критериев оценки степени риска и проверочных листов в области защиты прав ребенка;
86-1) разработка и утверждение критериев оценки степени риска и проверочных листов, применяемые для проведения плановой проверки в области защиты прав детей;
87) автоматизация системы оценки и управления рисками в государственном контроле;
88) участие в разработке норм оснащения оборудованием и мебелью организаций дошкольного, среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, а также специальных организаций образования в рамках предусмотренной компетенции;
89) участие по согласованию с уполномоченными органами соответствующей отрасли в разработке типовых квалификационных характеристик должностей педагогов в рамках предусмотренной компетенции;
90) участие в разработке отраслевой системы поощрения;
91) участие в разработке номенклатуры видов организаций образования;
92) участие в рамках компетенции Комитета в разработке перечня должностей педагогов;
93) участие в рамках компетенции Комитета в разработке правил исчисления заработной платы педагогов государственных организаций;
94) участие в рамках компетенции Комитета в разработке правил прохождения аттестации педагогов;
95) участие в рамках компетенции Комитета в определении юридического лица со стопроцентным участием государства, которое осуществляет координацию проведения международных сопоставительных исследований качества образования и подготовку ежегодного национального доклада о состоянии развития образования, а также формирование, сопровождение, системно-техническое обслуживание, интеграцию и обеспечение кибербезопасности цифровой системы "Национальная образовательная база данных";
96) участие в рамках компетенции Комитета в разработке правил формирования, сопровождения, системно-технического обслуживания, интеграции и обеспечения цифровой системы "Национальная образовательная база данных";

83) құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы уәкілетті органда профилактикалық бақылауды/жоспардан тыс тексеруді тағайындау туралы актіні тіркеу;
84) бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып, тексеру және профилактикалық бақылау нәтижелері туралы нұсқама/акт жасау;
85) мемлекеттік бақылау шараларының нәтижелері бойынша Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы хаттамалар жасау, Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы Кодексіне сәйкес балалардың құқықтарын қорғау саласындағы уәкілетті органның құзыретіне кіретін баптар бойынша Әкімшілік құқық бұзушылықтар үшін әкімшілік жауапкершілік қолдану, оларды қозғау және сот органдарына жолдау, сот отырыстарына қатысу;
86) баланың құқықтарын қорғау саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары мен тексеру парақтарын әзірлеу;
86-1) балалардың құқықтарын қорғау саласындағы жоспарлы тексерулерді жүргізу үшін қолданылатын тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері мен тексеру парақтарын әзірлеу;
87) мемлекеттік бақылауда тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесін автоматтандыру;
88) көзделген құзырет шеңберінде мектепке дейінгі, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарын, сондай-ақ арнаулы білім беру ұйымдарын жабдықтармен және жиһазбен жарақтандыру нормаларын әзірлеуге қатысу;
89) тиісті саланың уәкілетті органдарымен келісім бойынша көзделген құзырет шеңберінде педагогтер лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын әзірлеуге қатысу;
90) көтермелеудің салалық жүйесін әзірлеуге қатысу;
91) білім беру ұйымдары түрлерінің номенклатурасын әзірлеуге қатысу;
92) Комитет құзыреті шеңберінде педагогтер лауазымдарының тізбесін әзірлеуге қатысу;
93) Комитет құзыреті шеңберінде мемлекеттік ұйымдар педагогтерінің жалақысын есептеу қағидаларын әзірлеуге қатысу;
94) Комитет құзыреті шеңберінде педагогтерді аттестаттаудан өту қағидаларын әзірлеуге қатысу;
95) Комитет құзыреті шеңберінде білім беру сапасына халықаралық салыстырмалы зерттеулер жүргізуді үйлестіруді және білім беруді дамытудың жай-күйі туралы жыл сайынғы Ұлттық баяндаманы дайындауды, сондай-ақ "Ұлттық білім беру деректер қоры" цифрлық жүйесін қалыптастыру, қолдау, жүйелік-техникалық қызмет көрсету, интеграциялау және киберқауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі жұмыста қатысу;
96) Комитет құзыреті шеңберінде "Ұлттық білім беру деректер қоры" цифрлық жүйесін қалыптастыру, сүйемелдеу, жүйелік-техникалық қызмет көрсету, интеграциялау және киберқауіпсіздігін қамтамасыз ету қағидаларын әзірлеуге қатысу;

97) участие в рамках компетенции Комитета в разработке правил профилактики травли (буллинга) ребенка;
98) принятие мер по оптимизации и цифровизации процессов оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан по согласованию с уполномоченным органом в сфере цифровизации в рамках компетенции Комитета";
99) участие в рамках компетенции Комитета в разработке плана развития Министерства по согласованию с центральными уполномоченными органами по государственному и бюджетному планированию;
100) осуществление анализа, мониторинга и выявления системных проблем, поднимаемых физическими и юридическими лицами в обращениях (заявлениях, жалобах), запросах, предложениях, откликах и сообщениях;
100-1) разработка правил деятельности регионального уполномоченного по правам ребенка области, города республиканского значения, столицы;
100-2) исключен приказом Министра просвещения РК от 12.06.2026 №163-НҚ .
100-3) совместно с заинтересованными государственными органами разработка и утверждение правил выявления и оказания помощи несовершеннолетним, подвергшимся насилию, жестокому обращению, травле (буллингу), а также ставшим свидетелями насилия;
100-4) совместно с другими государственными органами и организациями принимает участие в мероприятиях по предупреждению торговли людьми;
100-5) разработка положения о приемных профессиональных семьях;
100-6) разработка Правил разрешения органом, осуществляющим функции по опеке или попечительству, споров на общение с ребенком родителем, проживающего отдельно от ребенка, дедушек, бабушек, братьев и сестер;
100-7) разработка правил образования и осуществления деятельности комиссии по делам несовершеннолетних и защите их прав;
100-8) разработка типовых правил деятельности кабинетов помощи детям – жертвам насилия;
100-9) организация повышения квалификации педагогов по вопросам профилактики правонарушений, насилия, жесткого обращения, травли (буллинга) несовершеннолетних;
100-10) разработка правил прохождения повышения квалификации, сроки его прохождения сотрудниками регионального уполномоченного органа по защите прав детей Республики Казахстан;
100-11) разработка правил обеспечения и правил ношения одежды установленного образца сотрудников регионального уполномоченного органа по защите прав детей Республики Казахстан;
100-12) разработка правил разработки, согласования и утверждения образовательных программ повышения квалификации сотрудников регионального уполномоченного органа по защите прав детей Республики Казахстан;

97) Комитет құзыреті шеңберінде баланы жәбірлеудің (қорқытудың) алдын алу қағидаларын әзірлеуге қатысу;
98) цифрлық саласындағы уәкілетті органмен келісім бойынша Комитеттің құзыреті шеңберінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету процестерін оңтайландыру және цифрландыру бойынша шаралар қабылдау;
99) Комитет құзыреті шеңберінде мемлекеттік және бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органдармен келісім бойынша Министрліктің даму жоспарын әзірлеуге қатысу;
100) жеке және заңды тұлғалар жолданымдарда (арыздарда, шағымдарда), сұрау салуларда, ұсыныстарда, үн қосулар мен хабарларда көтеретін жүйелі мәселелерді талдауды, мониторингілеуді және айқындауды жүзеге асыру;
100-1) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың Бала құқықтары жөніндегі өңірлік уәкілінің қызмет қағидаларын әзірлеу;
100-2) алып тасталды – ҚР Оқу-ағарту министрінің 12.06.2026 № 163-НҚ бұйрығымен;
100-3) мүдделі мемлекеттік органдармен бірлесіп, зорлық-зомбылыққа, қатыгез қарым-қатынасқа, буллингке ұшыраған, сондай-ақ зорлық көрген көріністерге куә болған кәмелетке толмағандарға көмек көрсету және оны анықтау ережелерін әзірлеу;
100-4) басқа да мемлекеттік органдармен және ұйымдармен бірлесіп адам саудасының алдын алу жөніндегі іс-шараларға қатысады;
100-5) баланы қабылдайтын кәсіби отбасылар туралы ережені әзірлеу;
100-6) қорғаншылық немесе қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын органның баласынан бөлек тұратын ата-ананың, аталарының, әжелерінің, аға-інілері мен апа-сіңлілерінің баламен араласуға байланысты дауларды шешу қағидаларын әзірлеу;
100-7) Кәмелетке толмағандар ісі және олардың құқықтарын қорғау жөніндегі комиссияны құру және оның қызметін жүзеге асыру ережелерін әзірлеу;
100-8) Зорлық-зомбылық құрбаны болған балаларға көмек көрсету кабинеттерінің типтік қызмет ережелерін әзірлеу;
100-9) педагогтердің кәмелетке толмағандар арасындағы құқық бұзушылықтардың, зорлық-зомбылықтың, қатыгез қарым-қатынас (буллинг) фактілерінің алдын алу мәселелері бойынша біліктілігін арттыруды ұйымдастыру;
100-10) Қазақстан Республикасының Балалардың құқықтарын қорғау жөніндегі өңірлік уәкілетті органы қызметкерлерінің біліктілігін арттыру ережелерін әзірлеу оны өту мерзімдерін белгілеу;
100-11) Қазақстан Республикасының Балалардың құқықтарын қорғау жөніндегі өңірлік уәкілетті органы қызметкерлерін бекітілген үлгідегі киіммен қамтамасыз ету және оны кию ережелерін әзірлеу;
100-12) Қазақстан Республикасының Балалардың құқықтарын қорғау жөніндегі өңірлік уәкілетті органы қызметкерлерінің біліктілігін арттыруға арналған білім беру бағдарламаларын әзірлеу, келісу және бекіту ережелерін әзірлеу;

100-13) разработка правил педагогического сопровождения несовершеннолетних, требующих повышенного внимания в организациях образования;
100-14) разработка программ и методик, направленных на формирование законопослушного поведения обучающихся и воспитанников организаций образования, привитие им основ нравственности и здорового образа жизни;
100-15) осуществление проверки сведений о совершении лицом уголовного правонарушения у граждан Республики Казахстан, постоянно проживающих на территории Республики Казахстан, путем взаимодействия цифровых объектов государственных органов;
100-16) участие в формировании государственной политики и принятие мер по противодействию коррупции и теневой экономике в области охраны прав детей;
101) осуществление иных полномочий, предусмотренных законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 15 с изменениями, внесенными приказами Министра просвещения РК от 26.08.2024 № 224; 24.04.2025 № 84; от 12.06.2026 №163-НҚ (порядок введения в действие см. п.4).
Глава 3. Статус и полномочия председателя Комитета
16. Руководство Комитетом осуществляется председателем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Комитет задач и осуществление им своих функций.
17. Председатель Комитета назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Председатель Комитета имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия Председателя:
1) представляет предложения руководству Министерства по структуре и штатному расписанию Комитета;
2) вносит предложения руководителю аппарата Министерства по вопросам командирования, повышения квалификации, поощрении персонала Комитета, наложении и снятии дисциплинарных взысканий на него;
3) издает правовые акты, дает указания по вопросам, входящим в его компетенцию, обязательные для выполнения всеми сотрудниками Комитета;
4) представляет Комитет в государственных органах и иных организациях в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
5) осуществляет общее руководство по принятию мер, направленных на усиление борьбы с коррупцией и соблюдение требований законодательства о государственной службе, обеспечивает соблюдение сотрудниками требований антикоррупционного законодательства;
6) контролирует соблюдение сотрудниками Этического кодекса государственных служащих Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 153, исполнительской и трудовой дисциплины;

100-13) білім беру ұйымдарында ерекше бақылауды қажет ететін кәмелетке толмағандарға педагогикалық қолдау көрсету ережелерін әзірлеу;
100-14) білім беру ұйымдарының оқушылары мен тәрбиеленушілерінде заңға бағынатын мінез-құлықты қалыптастыруға, оларға моральдық негіздер мен салауатты өмір салтын үйретуге бағытталған бағдарламалар мен әдістемелерді әзірлеу;
100-15) Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын азаматтар тарапынан қылмыстық құқық бұзушылық жасағандығы туралы деректерді мемлекеттік органдардың цифрлық объектілері арқылы өзара әрекеттесу арқылы тексеру;";
100-16) Балалардың құқықтарын қорғау саласында мемлекеттік саясатты қалыптастыруға қатысу және сыбайлас жемқорлыққа және көлеңкелі экономикаға қарсы іс-қимыл жөнінде шаралар қабылдау;
101) Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыру.
Ескерту. 15-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Оқу-ағарту министрінің 26.08.2024 № 224; 24.04.2025 № 84; 12.06.2026 № 163-НҚ (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бұйрықтарымен.
3-тарау. Комитет төрағасының мәртебесі мен өкілеттіктері
16. Комитетке басшылықты Комитетке жүктелген міндеттердің орындалуына және оның функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болатын Төраға жүзеге асырады.
17. Комитет төрағасы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қызметке тағайындалады және қызметтен босатылады.
18. Комитет төрағасының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын орынбасарлары болады.
19. Комитет Төрағасының өкілеттігі:
1) Министрліктің басшылығына Комитеттің құрылымы мен штат кестесі бойынша ұсыныстар береді;
2) Министрліктің Аппарат басшысына Комитет қызметкерлерін іссапарға жіберу, біліктілігін арттыру, көтермелеу, оларға тәртіптік жазалар қолдану және алып тастау мәселелері бойынша ұсыныстар енгізеді;
3) өз құзыретiне кiретiн мәселелер бойынша құқықтық актілер шығарады, Комитеттің барлық қызметкерлері үшін міндетті болып табылатын сұрақтар бойынша нұсқау береді;
4) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда Комитеттің атынан өкілдік етеді;
5) сыбайлас жемқорлыққа қарсы күресті күшейтуге бағытталған шараларды қабылдау жұмысына және мемлекеттік қызмет туралы заңнама талаптырн сақтауға басшылық жасайды, қызметкерлердің сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнамалар талаптарын сақтауын қамтамасыз етеді;
6) қызметкерлердің Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 153 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметшілерінің Әдеп кодексін, орындаушылық және еңбек тәртібін сақтауын бақылайды;

7) определяет обязанности и полномочия своих заместителей, руководителей структурных подразделений и работников Комитета;
8) осуществляет иные полномочия в соответствии с законами и актами Президента Республики Казахстан.
Исполнение полномочий председателя Комитета в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
Глава 4. Имущество Комитета
20. Комитет может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Комитета формируется за счет имущества, переданного ему государством, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
21. Имущество, закрепленное за Комитетом, относится к республиканской собственности.
22. Комитет не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выделенных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение Комитета
23. Реорганизация и упразднение Комитета осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
_________________________________
Приложение 3 к приказу
Министра просвещения
Республики Казахстан
от 14 ноября 2023 года № 337
Положение о республиканском государственном учреждении "Комитет по обеспечению качества в сфере образования Министерства просвещения Республики Казахстан"
Глава 1. Общие положения
1. Комитет по обеспечению качества в сфере образования Министерства просвещения Республики Казахстан (далее – Комитет) является ведомством Министерства просвещения Республики Казахстан (далее – Министерство), осуществляющим реализационные и контрольные функции на уровнях дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего, общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, в области дополнительного образования, защиты прав детей и педагогов по соблюдению требований законодательства Республики Казахстан в области образования, а также участвующим в выполнении стратегических функций Министерства в пределах компетенции ведомства.
2. Комитет осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Комитет является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.

7) Комитет орынбасарларының, құрылымдық бөлімшелері басшыларының және қызметкерлерінің өкілеттіктері мен міндеттерін айқындайды;
8) Қазақстан Республикасы заңдары мен Қазақстан Республикасы Президентінің актілеріне сәйкес өзге де өкілеттілікті жүзеге асырады.
Төраға болмаған кезде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға орындайды.
4-тарау. Комитеттің мүлкі
20. Комитеттің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Комитеттің мүлкі оған мемлекет берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де қаражаттар есебінен қалыптастырылады.
21. Комитетке бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
22. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Комитеттің өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзге де тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Комитетті қайта ұйымдастыру және тарату
23. Комитетті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
__________________________
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2023 жылғы " " _________
№ _____бұйрығына
3-қосымшасы
"Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Білім саласында сапаны қамтамасыз ету комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі туралы Ереже
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Білім саласында сапаны қамтамасыз ету комитеті (бұдан әрі – Комитет) Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің (бұдан әрі – Министрлік) құзыреті шегінде мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру деңгейлерінде, қосымша білім беру, балалар мен педагогтердің құқықтарын қорғау саласында, Қазақстан Республикасының білім беру саласындағы заңнамасының талаптарын сақтау жөніндегі қызметіне қатысты іске асыру және бақылау функцияларын жүзеге асыратын ведомство болып табылады, сондай-ақ ведомствоның құзыреті шегінде Министрліктің стратегиялық функцияларын орындауға қатысады.
2. Комитет өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Комитет мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның өз атауы мемлекеттік тілде көрсетілген мөрлері мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.

4. Комитет вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Комитет имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. Комитет по вопросам своей компетенции в установленном законодательством Республики Казахстан порядке принимает решения, оформляемые приказами Председателя Комитета и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
7. Структура и лимит штатной численности Комитета утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
8. Местонахождение Комитета: Республика Казахстан, 010000, город Астана, район "Есиль", проспект Мәңгілік Ел, дом № 8, подъезд № 11.
9. Полное наименование государственного органа – республиканское государственное учреждение "Комитет по обеспечению качества в сфере образования Министерства просвещения Республики Казахстан".
10. Настоящее Положение является учредительным документом Комитета.
11. Финансирование деятельности Комитета осуществляется из республиканского бюджета.
12. Комитету запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Комитета.
Если Комитету законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход республиканского бюджета.
Глава 2. Основные задачи, права и обязанности, функции Комитета
13. Задачи:
1) участие в формировании и реализации единой государственной политики в области дошкольного воспитания и обучения, среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, в пределах компетенции ведомства;
2) осуществление государственного регулирования в области образования в целях обеспечения высокого качества образовательных услуг, предоставляемых организациями образования дошкольного воспитания и обучения, среднего, технического и профессионального, послесреднего образования путем внешней оценки качества системы образования, проведения государственного контроля.
14. Права и обязанности:
1) запрашивать и получать в установленном законодательством порядке от государственных органов, организаций, их должностных лиц необходимую информацию и материалы;
2) давать разъяснения и комментарии по применению действующего законодательства по вопросам, входящим в компетенцию Комитета;
3) создавать консультативно-совещательные и экспертные комиссии в пределах своей компетенции;

4. Комитет азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
5. Комитетке Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген болса, ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
6. Комитет өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Комитет төрағасының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
7. Комитеттің құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
8. Комитеттің орналасқан жері: Қазақстан Республикасы 010000, Астана қаласы, "Есіл" ауданы, Мәңгілік Ел даңғылы, № 8 үй, №11 кіреберіс.
9. Мемлекеттік органның толық атауы – "Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Білім саласында сапаны қамтамасыз ету комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
10. Осы Ереже Комитеттің құрылтай құжаты болып табылады.
11. Комитеттің қызметін қаржыландыру республикалық бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Комитетке кәсіпкерлік субъектілерімен Комитеттің функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қатынастар жасауға тыйым салынады.
Егер Комитетке Қазақстан Республикасының заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда мұндай қызметтен алынған кірістер республикалық бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2-тарау. Комитеттің мақсаттары, құқықтары мен міндеттері, функциялары
13. Мақсаттары:
1) ведомствоның құзыреті шегінде мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру саласында бірыңғай мемлекеттік саясатты қалыптастыруға және іске асыруға қатысуы;
2) білім беру жүйесінің сапасын сырттай бағалау, мемлекеттік бақылау жүргізу жолымен мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары көрсететін білім беру қызметтерінің жоғары сапасын қамтамасыз ету мақсатында білім беру саласында мемлекеттік реттеуді жүзеге асыруы.
14. Құқықтары мен міндеттері:
1) заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік органдардан, ұйымдардан, олардың лауазымды адамдарынан қажетті ақпарат пен материалдарды сұрату және алу;
2) Комитеттің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша қолданыстағы заңнаманы қолдану жөніндегі түсіндірмелер мен түсініктемелер беру;
3) өз құзыреті шегінде консультативтік-кеңесші және сарапшылық комиссиялар құру;

4) осуществлять повышение квалификации и переподготовку сотрудников Комитета;
5) направлять представление на поощрение работников, наложение и снятие дисциплинарные взыскания, привлечение работников к материальной ответственности в случаях и порядке, предусмотренных Трудовым кодексом и законодательством о государственной службе;
6) участвовать в пределах компетенции в разработке проектов нормативных правовых актов и международных договоров Республики Казахстан;
7) давать обязательные для исполнения указания и поручения территориальным подразделениям Комитета;
8) рассматривать дела об административных правонарушениях, составлять по ним протокола и налагать административные взыскания в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях;
9) привлекать специалистов, консультантов и экспертов государственных органов и подведомственных организаций при проведении государственного контроля над проверяемыми субъектами;
10) обращаться в суд, предъявлять иски в целях защиты прав и интересов Комитета в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
11) рассматривать обращения физических и юридических лиц по вопросам, входящим в компетенцию Комитета, в порядке, установленном Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан;
12) не разглашать информацию, составляющую коммерческую, служебную, иную охраняемую законом тайну, полученную при осуществлении своих полномочий, за исключением случаев, установленных законами Республики Казахстан;
13) взаимодействовать с другими государственными органами, международными организациями в порядке, определенном законодательными актами Республики Казахстан;
14) обеспечивать доступность перечня основных требований к оказанию государственной услуги;
15) обеспечивать информированность потребителей государственных услуг о порядке оказания государственных услуг;
16) предоставлять соответствующую информацию в уполномоченные органы в области оказания государственных услуг;
17) осуществлять иные права и обязанности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
15. Функции:
1) обеспечение соблюдения конституционных прав и свобод граждан в области образования;
2) осуществление контрольных функций за деятельностью местных исполнительных органов по вопросам, относящимся к полномочиям Комитета;
3) разработка квалификационных требований, предъявляемых к образовательной деятельности организаций образования на предоставление начального, основного среднего, общего среднего образования, технического и профессионального, послесреднего образования по квалификациям, для военных, специальных учебных заведений по группам специальностей, и перечня документов, подтверждающих соответствие им;

4) Комитет қызметкерлерінің біліктілігін арттыруды және қайта даярлауды жүзеге асыру;
5) Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің және мемлекеттік қызмет туралы заңнамасында қарастырылған тәртіппен қызметкерлерді көтермелеу, оларға тәртіптік жазалар қолдану және мерзімінен бұрын алу, қызметкерлерді материалдық жауапкершілікке тарту бойынша ұсыныс жолдау;
6) құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мен халықаралық шарттарының жобаларын әзірлеуге қатысу;
7) ведомстволардың аумақтық бөлімшелеріне орындалуы міндетті нұсқаулар беру;
8) Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасында көзделген тәртіппен әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарау, олар бойынша хаттамалар жасау және әкімшілік жазалар қолдану;
9) тексерілетін субъектілерге бақылау жүргізу кезінде мемлекеттiк органдардың және ведомстволық бағынысты ұйымдардың мамандарын, консультанттарын және сарапшыларын тарту;
10) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Комитеттің құқықтары мен мүдделерін қорғау мақсатында сотқа жүгіну, талап-арыз беру;
11) Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінде белгіленген тәртіппен Комитеттің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау;
12) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайларды қоспағанда, өз өкілеттіктерін жүзеге асыру кезінде алынған коммерциялық, қызметтік, заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын ақпаратты жария етпеуге;
13) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде айқындалған тәртіппен басқа мемлекеттік органдармен, халықаралық ұйымдармен өзара іс-қимыл жасау;
14) мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің қолжетімділігін қамтамасыз ету;
15) мемлекеттік қызметтерді көрсету бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсету тәртібі туралы тұтынушыларды ақпараттандыру;
16) мемлекеттік қызметті көрсету саласындағы уәкілетті органдарға тиісті ақпарат ұсыну;
17) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де құқытар мен міндеттерді жүзеге асыру.
15. Функциялары:
1) білім беру саласында азаматтардың конституциялық құқықтары мен бостандықтарын сақтауды қамтамасыз ету;
2) Комитеттің өкілеттіктеріне жататын мәселелер бойынша жергілікті атқарушы органдардың қызметін бақылау функцияларын жүзеге асыру;
3) бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру үшін біліктіліктер бойынша, әскери, арнаулы оқу орындары үшін мамандықтардың топтары бойынша білім беру ұйымдарының білім беру қызметіне қойылатын біліктілік талаптарын және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесін әзірлеу;

4) осуществление лицензирования на занятие образовательной деятельностью в электронном виде посредством государственной цифровой системы разрешений и уведомлений согласно правилам ее функционирования, на предоставление духовного образования;
5) создание консультативно-совещательного органа для коллегиального и гласного рассмотрения вопросов выдачи лицензии и (или) приложения к лицензии на занятие образовательной деятельностью, переоформления лицензии и (или) приложения к лицензии на занятие образовательной деятельностью в связи с реорганизацией организации образования;
6) координация деятельности территориальных подразделений Комитета по осуществлению лицензирования на занятие образовательной деятельностью в электронном виде посредством государственной цифровой системы разрешений и уведомлений согласно правилам ее функционирования, на предоставление:
Примечание ИЗПИ!
Абзац второй подпункта 6) вводится в действие с 01.01.2027 приказом Министра просвещения РК от 12.06.2026 №163-НҚ (текст исключен);
начального образования;
основного среднего образования;
общего среднего образования;
образовательно-оздоровительных услуг несовершеннолетним;
технического и профессионального образования по специальностям, включенным в реестр образовательных программ, для военных, специальных учебных заведений по группам специальностей;
послесреднего образования по специальностям, включенным в реестр образовательных программ, для военных, специальных учебных заведений по группам специальностей;
7) осуществление разрешительного контроля организаций духовного образования на соответствие заявителя квалификационным или разрешительным требованиям до выдачи разрешения и (или) приложения к разрешению в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан;
8) проведение государственного контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "Об образовании";
9) проведение государственной аттестации республиканских организаций образования (организаций среднего образования, технического и профессионального образования), а также организаций образования, подведомственных Министерству обороны Республики Казахстан;
10) разработка и согласование с уполномоченным органом в сфере разрешений и уведомлений и уполномоченным органом в сфере цифровизации проектов нормативных правовых актов об определении лицензиаров, государственных органов, которые осуществляют согласование выдачи лицензии;
10-1) разработка правил проведения государственной аттестации организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего образования, образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования независимо от форм собственности и ведомственной подчиненности;

4) рухани білім беруге арналған жұмыс істеу қағидаларына сәйкес рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік цифрлық жүйесі арқылы білім беру қызметімен айналысуға лицензиялауды электрондық түрде жүзеге асыру;
5) білім беру қызметімен айналысуға лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны беру, білім беру ұйымының қайта ұйымдастырылуына байланысты білім беру қызметімен айналысуға лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны қайта ресімдеу мәселелерін алқалы және жария қарау үшін консультациялық-кеңесші орган құру;
6) Комитеттің аумақтық бөлімшелерінің рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік цифрлық жүйесі арқылы оның жұмыс істеу қағидаларына сәйкес электрондық түрде:
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
6) тармақшаның екінші абзацы 01.01.2027 бастап қолданысқа енгізіледі – ҚР Оқу-ағарту министрінің 12.06.2026 № 163-НҚ бұйрығымен (мәтін алып тасталды).
бастауыш білім беру;
негізгі орта білім беру;
жалпы орта білім беру;
кәмелетке толмағандарға білім беру-сауықтыру қызметтерін ұсыну үшін білім беру;
білім беру бағдарламаларының тізіліміне енгізілген мамандықтар бойынша, әскери, арнаулы оқу орындары үшін мамандық топтары бойынша техникалық және кәсіптік білім беру;
білім беру бағдарламаларының тізіліміне енгізілген мамандықтар бойынша, әскери, арнаулы оқу орындары үшін мамандық топтары бойынша орта білімнен кейінгі білім беру қызметiмен айналысуға лицензиялауды жүзеге асыру бойынша жұмысын үйлестіру;
7) рухани білім беру ұйымдарына Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен рұқсат және (немесе) рұқсатқа қосымша берілгенге дейін өтініш берушінің біліктілік талаптарына сәйкестігіне рұқсаттық бақылауды жүзеге асыру;
8) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне, Қазақстан Республикасының "Білім туралы" заңына сәйкес мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
9) республикалық білім беру ұйымдарына (орта білім беру, техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдары) және Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарда мемлекеттік аттестаттауды өткізу;
10) лицензиарларды, лицензия беруді келісуді жүзеге асыратын мемлекеттік органдарды айқындау туралы нормативтік құқықтық актілердің жобаларын әзірлеу және оларды рұқсаттар және хабарламалар саласындағы уәкілетті органмен және цифрландыру саласындағы уәкілетті органмен келісу;
10-1) меншік нысанына және ведомстволық бағыныстылығына қарамастан, мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарын мемлекеттік аттестаттаудан өткізу қағидаларын әзірлеу;

11) проведение проверки на соответствие квалификационным требованиям по выданным лицензиям на осуществление образовательной деятельности республиканских организаций образования, организаций духовного образования, а также организаций образования, подведомственных Министерству обороны Республики Казахстан;
12) проведение внеплановой проверки на предмет исполнения предписаний об устранении выявленных нарушений в результате проверки на соответствие квалификационным требованиям республиканских организаций образования, организаций духовного образования, а также организаций образования подведомственных Министерству обороны Республики Казахстан;
13) по результатам контрольных и проверочных мероприятий составление протоколов об административных правонарушениях, наложение административных взысканий за административные правонарушения по статьям, отнесенным в соответствии с Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях к компетенции уполномоченного органа в области образования, возбуждение и передача их в судебные органы, участие в судебных процессах;
14) выдача обязательных для исполнения письменных предписаний об устранении выявленных нарушений законодательства Республики Казахстан в области образования в установленные в предписании сроки;
15) координация деятельности территориальных подразделений Комитета по проведению государственной аттестации организаций образования независимо от форм собственности и ведомственной подчиненности, реализующих:
общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего образования;
образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования, за исключением организаций образования, осуществляющих образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования в области здравоохранения;
16) координация деятельности территориальных подразделений Комитета по осуществлению государственного контроля за исполнением законодательства Республики Казахстан и нормативных правовых актов в области образования, государственных общеобязательных стандартов образования в организациях образования дошкольного воспитания и обучения, среднего, технического и профессионального, послесреднего образования и дополнительного образования независимо от форм собственности и ведомственной подчиненности;
17) разработка критериев оценки знаний обучающихся среднего, технического и профессионального, послесреднего образования;
18) разработка критериев оценки организаций образования;

11) республикалық білім беру ұйымдарының, рухани білім беру және Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарының білім беру қызметін жүзеге асыруға берілген лицензиялар бойынша біліктілік талаптарына сәйкестігіне тексеру жүргізу;
12) республикалық білім беру ұйымдарының, рухани білім беру және Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарының біліктілік талаптарына сәйкестігін тексеру нәтижесінде анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқамалардың орындалуына жоспардан тыс тексеру жүргізу;
13) бақылау және тексеру іс-шараларының нәтижелері бойынша әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттамалар жасау, білім саласындағы уәкілетті органның құзыретіне кіретін баптар бойынша Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы Кодексіне сәйкес әкімшілік құқық бұзушылықтар үшін әкімшілік жаза қолдану, оларды қозғау және сот органдарына беру, сот процестеріне қатысу;
14) Қазақстан Республикасының білім беру саласындағы заңнамасының анықталған бұзушылықтарын ұйғарымда белгіленген мерзімде жою туралы орындалуы міндетті жазбаша ұйғарымдар беру;
15) Комитеттің аумақтық бөлімшелерінің денсаулық сақтау саласында техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын жүзеге асыратын білім беру ұйымдарын қоспағанда, меншік нысанына және ведомстволық бағыныстылығына қарамастан:
мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім берудің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын;
техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асырып жатқан білім беру ұйымдарына мемлекеттік аттестаттауды жүргізу бойынша жұмысты үйлестіру;
16) меншік нысандары мен ведомстволық бағыныстылығына қарамастан, мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру және қосымша білім беру ұйымдарында Қазақстан Республикасы заңнамасының және білім беру саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарының орындалуына мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
17) орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім алушылардың білімін бағалау өлшемшарттарын әзірлеу;
18) білім беру ұйымдарының бағалау өлшемдерін әзірлеу;

19) разработка полугодового списка проведения профилактического контроля с посещением субъектов контроля на основании критериев оценки степени риска;
20) осуществление процедуры признания аккредитационных органов, в том числе зарубежных;
21) разработка правил признания аккредитационных органов, в том числе зарубежных, формирование реестра признанных аккредитационных органов, аккредитованных организаций образования и образовательных программ, а также оснований их включения в него, приостановления и исключения из него;
22) участие в разработке предложений и реализации государственной политики в области науки и научно-технической деятельности, координация работы по проведению научных исследований в пределах полномочий Комитета;
23) обеспечение цифровизации и оптимизации процесса оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан, по согласованию с уполномоченным органом в сфере цифровизации;
24) разработка правил проведения мониторинга образовательных достижений обучающихся;
25) проведение мониторинга образовательных достижений обучающихся;
26) проведение образовательного мониторинга с помощью комплекса статистических и аналитических оценочных показателей для внешней и внутренней оценки качества системы образования;
27) оказание методологической поддержки организациям образования по результатам мониторинга образовательных достижений;
28) координация работы территориальных подразделений Комитета по апостилированию официальных документов, исходящих из организаций среднего, технического и профессионального, послесреднего образования;
29) разработка правил признания документов о начальном образовании, основном среднем образовании, общем среднем образовании, техническом и профессиональном образовании, послесреднем образовании;
30) разработка правил по подготовке, экспертизе, апробации и проведению мониторинга, изданию учебников для организаций среднего образования и учебно-методических комплексов для дошкольных организаций, организаций среднего образования;
31) формирование перечня учебников и базовых учебников по отдельным предметам для организаций среднего образования, учебно-методических комплексов для дошкольных организаций, организаций среднего образования, в том числе в цифровой форме;
32) разработка правил обеспечения учебниками и учебно-методическими комплексами обучающихся и воспитанников государственных организаций образования;
33) разработка требований к структуре и содержанию учебников для организаций среднего образования и учебно-методических комплексов для дошкольных организаций, организаций среднего образования;

19) тәуекел дәрежесін бағалау өлшемдері негізінде бақылау субъектілеріне бару арқылы профилактикалық бақылауды жүргізудің жартыжылдық тізімін әзірлеу;
20) аккредиттеу органдарын, оның ішінде шетелдік аккредиттеу органдарын тану рәсімін жүзеге асыру;
21) аккредиттеу органдарын, оның ішінде шетелдік аккредиттелген органдарын тану қағидаларын әзірлеу, танылған аккредиттеу органдарының, аккредиттелген білім беру ұйымдары мен білім беру бағдарламаларының тізілімін, сондай-ақ оларды оған енгізу, тоқтата тұру және одан шығару негіздерін қалыптастыру;
22) ғылым және ғылыми-техникалық қызмет саласында ұсыныстар әзірлеуге және мемлекеттік саясатты іске асыруға қатысу, Комитеттің өкілеттіктері шегінде ғылыми зерттеулер жүргізу жөніндегі жұмысты үйлестіру;
23) цифрландыру саласындағы уәкілетті органмен келісім бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету процесін цифрландыруды және оңтайландыруды қамтамасыз ету;
24) білім алушылардың білім жетістіктеріне мониторинг жүргізу қағидаларын әзірлеу;
25) білім алушылардың білім жетістіктеріне мониторингілеу жүргізу;
26) бiлiм беру жүйесінің сапасын сырттай және iшкi бағалау үшін статистикалық және талдамалық бағалау көрсеткіштерінің кешені көмегімен білім беру мониторингін жүзеге асыру;
27) білім беру жетістіктерін мониторингілеу нәтижелері бойынша білім беру ұйымдарына әдіснамалық қолдау көрсету;
28) орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарынан шығатын ресми құжаттарға апостиль қою жөніндегі Комитеттің аумақтық бөлімшелерінің жұмысын үйлестіру;
29) бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімі туралы құжаттарды тану қағидаларын әзірлеу;
30) орта білім беру ұйымдарына арналған оқулықтарды және мектепге дейінгі ұйымдарға, орта білім беру ұйымдарына арналған оқу-әдістемелік кешендерді дайындау, сараптау, сынақтан өткізу және мониторинг жүргізу, басып шығару жөніндегі қағидаларды әзірлеу;
31) орта білім беру ұйымдарына арналған жекелеген пәндер бойынша оқулықтар мен базалық оқулықтардың, мектепке дейінгі ұйымдарға, орта білім беру ұйымдарына арналған оқу-әдістемелік кешендердің тізбесін, оның ішінде цифрлық нысанда қалыптастыру;
32) мемлекеттік білім беру ұйымдарының білім алушылары мен тәрбиеленушілерін оқулықтармен және оқу-әдістемелік кешендермен қамтамасыз ету қағидаларын әзірлеу;
33) орта білім беру ұйымдарына арналған оқулықтардың және мектепге дейінгі ұйымдарға, орта білім беру ұйымдарына арналған оқу-әдістемелік кешендердің құрылымы мен мазмұнына қойылатын талаптарды әзірлеу;

34) разработка правил выбора учебников и учебно-методических комплексов педагогами государственных организаций образования;
35) координация работы по обеспечению учебниками и учебно-методическими комплексами обучающихся и воспитанников организаций дошкольного, среднего образования;
36) разработка методики прогнозирования потребности организаций образования, реализующих программы дошкольного воспитания и обучения, общеобразовательные учебные программы начального, основного среднего и общего среднего образования, образовательные программы технического и профессионального образования, в учебниках и учебно-методических комплексах;
37) разработка правил организации работы по экспертизе и апробации типовых учебных планов, типовых учебных программ дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего, общего среднего образования;
38) разработка подзаконных нормативных правовых актов, определяющих порядок оказания государственных услуг;
39) оказание государственных услуг;
40) обеспечение повышения качества, доступности оказания государственных услуг;
41) проведение внутреннего контроля за качеством оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
42) координация деятельности территориальных подразделений Комитета по ведению государственного цифрового реестра разрешений и уведомлений по дошкольному воспитанию и обучению;
43) координация деятельности территориальных подразделений Комитета по осуществлению приема уведомлений о начале или прекращении осуществления деятельности по дошкольному воспитанию и обучению;
44) координация деятельности территориальных подразделений Комитета по приостановлению деятельности организаций образования, осуществляющих деятельность в уведомительном порядке, в том числе порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях;
45) исключение организации образования из реестра уведомлений о начале или прекращении осуществления деятельности по дошкольному воспитанию и обучению в случаях, предусмотренных законами Республики Казахстан;
46) координация деятельности территориальных подразделений Комитета по проведению мониторинга готовности организаций образования вопросам строительства, капитального и текущего ремонта школ, аварийных и трехсменных школ, материально-технического обеспечения и оснащенности системами видеонаблюдения и санитарно-гигиеническими удобства (теплые туалеты), обеспеченности учебниками, защиты педагогов;
47) координация деятельности территориальных подразделений Комитета по проведению мониторинга (анализа) соблюдения требований законодательства Республики Казахстан о статусе педагога в организациях образования;

34) мемлекеттік білім беру ұйымдары педагогтерінің оқулықтар мен оқу-әдістемелік кешендерді таңдау қағидаларын әзірлеу;
35) мектепге дейінгі, орта білім беру ұйымдарының білім алушыларын мен тәрбиеленушілерін оқулықтармен және оқу-әдістемелік кешендермен қамтамасыз ету бойынша жұмысты ұйлестіру;
36) мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту бағдарламаларын, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын, техникалық және кәсіптік білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының оқулықтарға және оқу-әдістемелік кешендеріне қажеттілігін болжау әдістемесін әзірлеу;
37) мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын, үлгілік оқу бағдарламаларын сараптау және сынақтан өткізу жөніндегі жұмысты ұйымдастыру қағидаларын әзірлеу;
38) мемлекеттік қызметтер көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу;
39) мемлекеттік қызмет көрсету;
40) мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын арттыруды, оған қолжетімділікті қамтамасыз ету;
41) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын ішкі бақылауды жүргізу;
42) мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту бойынша рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік цифрлық тізілімін жүргізу жөніндегі Комитеттің аумақтық бөлімшелерінің қызметін үйлестіру;
43) Комитеттің аумақтық бөлімшелерінің мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту бойынша қызметтің басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарламаларды қабылдауды жүзеге асыру жұмысын үйлестіру;
44) Комитеттің аумақтық бөлімшелерінің Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасында көзделген тәртіппен, хабарлама жасау тәртібімен жүзеге асырылатын білім беру ұйымдарының қызметін тоқтата тұру жұмысын үйлестіру;
45) білім беру ұйымын Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайларда мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту бойынша қызметті жүзеге асырудың басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарламалардың тізілімінен алып тастау;
46) білім беру ұйымдарын салу, күрделі және ағымдағы жөндеу, материалдық-техникалық қамтамасыз ету, бейнебақылау жүйелерімен және санитариялық-гигиеналық жайлылықпен (жылы дәретханалар) жарақтандыру, оқулықтармен қамтамасыз ету, авариялық және үш ауысымды мектептердің дайындығына, педагогтердің құқықтарын қорғау мәселелеріне мониторинг жүргізу жөніндегі Комитеттің аумақтық бөлімшелерінің қызметін үйлестіру;
47) білім беру ұйымдарда педагог мәртебесі туралы Қазақстан Республикасы заңнамасы талаптарының сақталуына мониторинг (талдау) жүргізу бойынша Комитеттің аумақтық бөлімшелерінің қызметін үйлестіру;

48) координация и внутренний контроль деятельности территориальных подразделений Комитета, а также оказание методической помощи им по направлениям деятельности Комитета;
49) координация проведения международных исследований по оценке функциональной грамотности, академических знаний, качества понимания текста и компьютерной и цифровой грамотности обучающихся, а также по оценке условий работы учителей;
50) участие в разработке правил формирования, сопровождения, системно-технического обслуживания, интеграции и обеспечения кибербезопасности цифровой системы "Национальная образовательная база данных";
51) участие в разработке минимальных требований к объектам цифровизации в области образования;
52) участие в разработке научных, научно-технических проектов и программ, финансируемых из государственного бюджета, осуществление их реализации в области дошкольного воспитания и обучения, начального, основного, общего среднего, технического и профессионального, послесреднего и дополнительного образования;
53) участие в формировании отчетов по выполненным научным, научно-техническим проектам и программам в области дошкольного воспитания и обучения, начального, основного, общего среднего, технического и профессионального, послесреднего и дополнительного образования, финансируемым из государственного бюджета;
54) участие в разработке правил базового и программно-целевого финансирования научной и (или) научно-технической деятельности, а также грантового финансирования научной и (или) научно-технической деятельности и коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности, финансирования научных организаций, осуществляющих фундаментальные научные исследования;
55) участие в формировании плана развития Министерства по согласованию с центральными уполномоченными органами по государственному и бюджетному планированию;
56) проведение информационно-разъяснительной работы по реализации государственной политики в области дошкольного воспитания и обучения, среднего, технического и профессионального, послесреднего образования;
57) разработка и согласование нормативных правовых актов, в пределах своей компетенции, а также организация деятельности консультативно-совещательных органов при Комитете;
58) проведение на постоянной основе мониторинга в отношении разработанных и (или) реализуемых Комитетом подзаконных актов для выявления противоречащих законодательству Республики Казахстан, устаревших, коррупциогенных и неэффективно реализуемых норм права, выработки предложений по их совершенствованию, а также своевременного принятия мер по внесению изменений и (или) дополнений или признанию их утратившими силу;

48) Комитеттің аумақтық бөлімшелерінің қызметін үйлестіру және ішкі бақылау, сондай-ақ оларға Комитет қызметінің бағыттары бойынша әдістемелік көмек көрсету;
49) білім алушылардың функционалдық сауаттылығын, академиялық білімін, мәтінді түсіну сапасын және компьютерлік және цифрлық сауаттылығын бағалау, сондай-ақ мұғалімдердің жұмыс жағдайын бағалау бойынша халықаралық зерттеулер жүргізуді үйлестіру;
50) "Ұлттық білім беру дерекқоры" цифрлық жүйесін қалыптастыру, қолдап отыру, жүйелік-техникалық қызмет көрсету, интеграциялау және оның киберқауіпсіздігін қамтамасыз ету қағидаларын әзірлеуге қатысу;
51) білім беру саласындағы цифрландыру объектілеріне қойылатын ең төмен талаптарды әзірлеуге қатысу;
52) мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын ғылыми, ғылыми-техникалық жобалар мен бағдарламалар әзірлеуді ұйымдастыруға қатысу және мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту, бастауыш, негізгі және жалпы орта білім, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі және қосымша білім беру саласында олардың іске асырылуын жүзеге асыру;
53) мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын, мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту, бастауыш, негізгі, жалпы орта білім, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі және қосымша білім беру саласында орындалған ғылыми, ғылыми-техникалық жобалар мен бағдарламалар жөнінде есептерді қалыптстыруға қатысу;
54) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті базалық және бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру, сондай-ақ ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет пен ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметтің нәтижелерін коммерцияландыруды гранттық қаржыландыру, іргелі ғылыми зерттеулерді жүзеге асыратын ғылыми ұйымдарды қаржыландыру қағидаларын әзірлеуге қатысу;
55) мемлекеттік және бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органдармен келісу бойынша Министрліктің даму жоспарын әзірлеуга қатысу;
56) мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру бойынша ақпараттық-түсіндіру жұмысын жүргізу;
57) өз құзыреті шегінде нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу және келісу, сондай-ақ Комитет жанындағы консультативтік-кеңесші органдардың қызметін ұйымдастыру;
58) Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келетін, ескірген, сыбайлас жемқорлықты тудыратын және тиімсіз іске асырылатын құқық нормаларын анықтау, оларды жетілдіру жөнінде ұсыныстар әзірлеу, сондай-ақ өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу немесе олардың күші жойылды деп тану жөнінде уақытылы шаралар қабылдау үшін Комитет әзірлеген және (немесе) іске асыратын заңға тәуелді актілерге қатысты тұрақты негізде мониторинг жүргізу;

59) участие в формировании государственной политики и принятие мер по противодействию коррупции и теневой экономике в сфере образования;
60) осуществление анализа, мониторинга и выявления системных проблем, поднимаемых физическими и юридическими лицами в обращениях (заявлениях, жалобах), запросах, предложениях, откликах и сообщениях;
61) исключен приказом Министра просвещения РК от 26.08.2024 № 224.
61) осуществление иных функций, предусмотренных законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 15 с изменениями, внесенными приказом Министра просвещения РК от 26.08.2024 № 224; от 12.06.2026 №163-НҚ (порядок введения в действие см. п.4).
Глава 3. Статус и полномочия председателя Комитета
16. Руководство Комитетом осуществляется председателем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Комитет задач и осуществление им своих полномочий.
17. Председатель Комитета назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Председатель Комитета имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия председателя Комитета:
1) представляет предложения руководству Министерства по структуре и штатному расписанию Комитета;
2) вносит предложения руководителю аппарата Министерства по вопросам командирования, повышения квалификации, поощрении персонала Комитета, наложении и снятии дисциплинарных взысканий на него;
3) издает правовые акты, дает указания по вопросам, входящим в его компетенцию, обязательные для выполнения всеми сотрудниками Комитета и его территориальных подразделений;
4) представляет Комитет в государственных органах и иных организациях в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
5) осуществляет общее руководство по принятию мер, направленных на усиление борьбы с коррупцией и соблюдение требований законодательства о государственной службе, обеспечивает соблюдение сотрудниками требований антикоррупционного законодательства;
6) контролирует соблюдение сотрудниками Этического кодекса государственных служащих Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 153, исполнительской и трудовой дисциплины;
7) определяет обязанности и полномочия своих заместителей, руководителей структурных подразделений и работников Комитета;
8) осуществляет иные полномочия в соответствии с законами и актами Президента Республики Казахстан.
Исполнение полномочий председателя в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.

59) білім беру саласында сыбайлас жемқорлыққа және көлеңкелі экономикаға қарсы іс-қимыл жөнінде шаралар қабылдау;
60) жеке және заңды тұлғалар жолданымдарда (арыздарда, шағымдарда), сұрау салуларда, ұсыныстарда, үн қосулар мен хабарларда көтеретін жүйелі мәселелерді талдауды, мониторингілеуді және айқындауды жүзеге асыру;
61) алып тасталды - ҚР Оқу-ағарту министрінің 26.08.2024 № 224 бұйрығымен.
62) Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Президенті мен Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыру.
Ескерту. 15-тармаққа өзгерістер енгізілді – ҚР Оқу-ағарту министрінің 26.08.2024 № 224; 12.06.2026 № 163-НҚ (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бұйрықтарымен.
3-тарау. Комитет басшысының мәртебесі және өкілеттіктері
16. Комитетке басқаруды Комитетке жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өкілеттіктерін жүзеге асыруға дербес жауапты Төраға жүзеге асырады.
17. Комитеттің Төрағасы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалады және қызметтен босатылады.
18. Комитет Төрағасының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын орынбасарлары болады.
19. Комитет Төрағасының өкілеттігі:
1) Министрліктің басшылығына Комитеттің құрылымы мен штат кестесі бойынша ұсыныстар береді;
2) Министрліктің Аппарат басшысына қызметкерлерді көтермелеу, оларға тәртіптік жазалар қолдану және мерзімінен бұрын алу, қызметкерлерді материалдық жауапкершілікке тарту, іссапарға жіберу, даярлау (қайта даярлау), біліктілігін арттыру мәселелері бойынша ұсыныстар енгізеді;
3) өз құзыретiне кiретiн мәселелер бойынша құқықтық актілер шығарады, Комитеттің және оның аумақтық органдарының барлық қызметкерлері үшін міндетті болып табылатын сұрақтар бойынша нұсқау береді;
4) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес өзге мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда Комитеттің атынан өкілдік етеді;
5) сыбайлас жемқорлыққа қарсы күресті күшейтуге бағытталған шараларды қабылдау жұмысына басшылық жасайды, қызметкерлердің сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнамалар талаптарын сақтауын қамтамасыз етеді;
6) қызметкерлердің Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 153 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметшілерінің Әдеп кодексін, орындаушылық және еңбек тәртібін сақтауын бақылайды;
7) өз орынбасарларының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес белгілейді;
8) Қазақстан Республикасы заңдары мен Қазақстан Республикасы Президентінің актілеріне сәйкес өзге де өкілеттілікті жүзеге асырады.
Төраға болмаған кезде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға орындайды.