Об утверждении положения Комитета науки Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан
Приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 13 сентября 2022 года № 1-к.
В редакции от: 11.08.2025
Опубликовано: Эталонный контрольный банк НПА РК в электронном виде, 21.09.2022 г.
Приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 13 сентября 2022 года № 1-к.
Об утверждении положения Комитета науки Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан
В соответствии с постановлениями Правительства Республики Казахстан от 1 сентября 2021 года № 590 "О некоторых вопросах организации деятельности государственных органов и их структурных подразделений", от 19 августа 2022 года № 580 "О некоторых вопросах Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о республиканском государственном учреждении "Комитет науки Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан".
2. Комитету науки Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан в установленные сроки принять необходимые меры, вытекающие из настоящего приказа.
3. Отменить приказ и. о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 17 августа 2021 года № 864-к "Об утверждении Положений структурных подразделений Министерства образования и науки Республики Казахстан".
4. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
5. Настоящий приказ вводится в действие со дня его подписания.
Министр      С. Нурбек
Утверждено
Приказом Министра науки и
высшего образования
Республики Казахстан
от "___" ______________
2022 года №_______
Положение о республиканском государственном учреждении "Комитет науки Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан"
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 03.11.2023 № 562.
Глава 1. Общие положения
1. Комитет науки Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан (далее – Комитет) является ведомством, осуществляющим в пределах компетенции Министерства науки и высшего образования (далее – Министерство) функции по реализации государственной политики в области науки и научно-технической деятельности, в том числе по коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности, отнесенной к его компетенции.
2. Комитет осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.

Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Ғылым комитетінің ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2022 жылғы 13 қыркүйектегі № 1-к бұйрығы.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Мемлекеттік органдар мен олардың құрылымдық бөлімшелерінің қызметін ұйымдастырудың кейбір мәселелері туралы" 2021 жылғы 1 қыркүйектегі № 590 және "Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің кейбір мәселелері туралы" 2022 жылғы 19 тамыздағы № 580 қаулыларына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Ғылым комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің қоса беріліп отырған Ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Ғылым комитеті белгіленген мерзімде осы бұйрықтан туындайтын қажетті шараларды қабылдасын.
3 "Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі құрылымдық бөлімшелерінің ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің м.а. 2021 жылғы 17 тамыздағы № 864-к бұйрығы жойылсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
5. Осы бұйрық қол қойылған күннен бастап күшіне енеді.
Министр С. Нұрбек
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары
білім министрінің
2022 жылғы 13 қыркүйектегі
№ 1-к бұйрығымен
бекітілді
"Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Ғылым комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі туралы ереже
Ескерту. Ереженің тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 03.11.2023 № 562 бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Ғылым комитеті (бұдан әрі - Комитет) Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі (бұдан әрі - Министрлік) құзыреті шегінде ғылым, ғылыми-техникалық қызмет саласында, оның ішінде оның құзыретіне қатысты ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру бойынша мемлекеттік саясатты іске асыру функцияларын жүзеге асыратын ведомство болып табылады.
2. Комитет өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясы мен Қазақстан Республикасы Заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.

3. Комитет является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
4. Комитет вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Комитет имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
6. Комитет по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами Председателя Комитета и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
7. Структура и лимит штатной численности Комитета утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
8. Местонахождение Комитета: 010000, город Астана, район Есиль, проспект Мәңгілік Ел, дом 8, Административное здание "Дом министерств", подъезд 11.
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 03.11.2023 № 562.
9. Полное наименование государственного органа – государственное учреждение "Комитет науки Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан".
10. Настоящее Положение является учредительным документом.
11. Финансирование деятельности Комитета осуществляется из республиканского бюджета.
12. Комитету запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Комитета. Если Комитету законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.
Глава 2. Задачи, права и обязанности Комитета
13. Задачи:
1) реализация государственной политики в области науки, научно-технической деятельности;
2) реализация государственной политики в области коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности;
3) совершенствование организации научных исследований и повышение их конкурентоспособности.
14. Права и обязанности:
1) запрашивать и получать в установленном законодательством порядке от государственных органов, организаций, независимо от форм собственности и ведомственной подчиненности, их должностных лиц, необходимую информацию и материалы, в том числе, необходимые для оказания государственных услуг;
2) привлекать в установленном законодательством Республики Казахстан порядке для проработки вопросов, отнесенных к установленной сфере деятельности Комитета, научные и иные организации, ученых и специалистов, в том числе зарубежных;

3. Комитет мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
4. Комитет азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
5. Комитет егер заңнамаға сәйкес оған уәкілеттілік берілген болса, мемлекет атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
6. Комитет заңнамада белгіленген тәртіппен өз құзыретінің мәселелері бойынша Комитет Төрағасының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдерді қабылдайды.
7. Комитеттің құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
8. Комитеттің орналасқан жері: 010000, Астана қаласы, Есіл ауданы, Мәңгілік Ел даңғылы, 8-үй, "Министрліктер үйі" әкімшілік ғимараты, 11-кіреберіс.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 03.11.2023 № 562 бұйрығымен.
9. Мемлекеттік органның толық атауы - "Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім беру министрлігінің Ғылым комитеті" мемлекеттік мекемесі.
10. Осы Ереже Комитеттің құрылтай құжаты болып табылады.
11. Комитеттің қызметін қаржыландыру республикалық бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Комитетке кәсіпкерлік субъектілермен Комитеттің функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады. Егер Комитетке заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер мемлекеттік бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2-тарау. Комитеттің мақсаттары, құқықтары мен міндеттері
13. Мақсаттары (міндеттері):
1) ғылым, ғылыми-техникалық қызмет саласында мемлекеттік саясатты іске асыру;
2) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру саласында мемлекеттік саясатты іске асыру;
3) ғылыми зерттеулерді ұйымдастыруды жетілдіру және олардың бәсекеге қабілеттілігін арттыру.
14. Құқықтары мен міндеттері:
1) мемлекеттік органдардан, ұйымдардан заңнамада белгіленген тәртіппен меншік нысанына және ведомстволық бағыныстылығына қарамастан, олардың лауазымды тұлғаларынан қажетті ақпарат пен материалдарды, оның ішінде мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ақпаратты сұрату және алу;
2) Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіппен Комитет қызметінің белгіленген саласына жататын мәселелерді пысықтау үшін ғылыми және өзге де ұйымдарды, ғалымдар мен мамандарды, оның ішінде шетелдік ғалымдар мен мамандарды тарту;

3) взаимодействовать в установленном законодательством Республики Казахстан порядке с органами государственной власти иностранных государств и международными организациями;
4) создавать консультативно-совещательные и экспертные органы (советы, в том числе по антиплагиату, комиссии, группы, коллегии) в области науки, научно-технической деятельности и коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности;
5) вносить предложения по созданию, реорганизации и ликвидации научных организаций;
6) осуществлять функции субъекта права государственной собственности в отношении подведомственных государственных учреждений и предприятий, владеть и пользоваться государственным пакетом акций (долей участия) в акционерных обществах (товариществах) и другим имуществом, находящимися в республиканской собственности;
7) проводить переговоры по поручению руководства Министерства и вносить предложения о заключении договоров с государственными органами зарубежных стран, международными организациями и иностранными юридическими лицами;
8) организовывать и проводить информационно-презентационные мероприятия (форумы, презентации, конференции и другие мероприятия), а также совещания по проблемным вопросам научного, научно-технического развития и коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности;
9) организовывать повышение квалификации и переподготовки сотрудников Комитета;
10) участвовать в пределах компетенции в разработке проектов нормативных правовых актов и международных договоров Республики Казахстан;
11) обращаться в суд, предъявлять иски в целях защиты прав и интересов Комитета в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
12) взаимодействовать с другими государственными органами, международными организациями, участниками внешнеэкономической и иной деятельности в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан, а также на основании совместных актов соответствующих государственных органов по согласованию с ними;
13) вносить предложения по совершенствованию законодательства Республики Казахстан по вопросам, входящим в его компетенцию;
14) привлекать в установленном законодательством Республики Казахстан порядке для проработки вопросов, в пределах компетенции Комитета, неправительственные организации, научные и иные организации, ученых и специалистов, в том числе зарубежных;
15) осуществлять иные права и обязанности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
15. Функции:
1) разрабатывает предложения по формированию государственной политики в области науки и научно-технической деятельности с учетом целей, и приоритетов социально-экономического, общественно-политического развития страны;

3) Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіппен шетелдердің мемлекеттік билік органдарымен және халықаралық ұйымдармен өзара әрекеттесу;
4) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет, ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру саласында консультативтік-кеңестік және сараптау органдарын құру (кеңестер, комиссиялар, топтар, алқалар);
5) ғылыми-зерттеу ұйымдарын құру, қайта ұйымдастыру және тарату туралы ұсыныстар енгізу;
6) ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелер мен кәсіпорындарға қатысты мемлекеттік меншік құқығы субьектісінің функциясын жүзеге асыру, республикалық меншіктегі акционерлік қоғамдарда (серіктестіктерде) мемлекеттік акция топтамасын (қатысу үлесін) иелену және пайдалану;
7) Министрлік басшылығының тапсырмасы бойынша келіссөздер жүргізу және шет елдердің мемлекеттік органдарымен, халықаралық ұйымдармен және шетелдік заңды тұлғалармен шарттар жасасу туралы ұсыныстар енгізу;
8) ақпараттық-презентациялық іс-шараларды (форумдар, презентациялар, конференциялар және т.б.), сондай-ақ ғылыми және ғылыми-техникалық дамудың, ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландырудың проблемалары бойынша кеңестерді ұйымдастыру және өткізу;
9) Комитет қызметкелерінің біліктілігін арттыру және қайта даярлауды ұйымдастырады;
10) құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мен халықаралық шарттарының жобаларын әзірлеуге қатысу;
11) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Комитеттің құқықтары мен мүдделерін қорғау мақсатында сотқа шағымдану;
12) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген тәртіппен, сондай-ақ мемлекеттік органдармен келісу бойынша олармен бірлескен актілер негізінде басқа мемлекеттік органдармен, халықаралық ұйымдармен, сыртқы экономикалық және өзге де қызметке қатысушылармен өзара іс-қимыл жасау;
13) өзінің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша Қазақстан Републикасының заңнамаларын жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізу;
14) Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіппен Комитеттің құзыреті шегінде мәселелерді пысықтау үшін үкіметтік емес ұйымдарды, ғылыми және өзге де ұйымдарды, оның ішінде шетелдік ұйымдарды, ғалымдар мен мамандарды жұмысқа тарту;
15) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де құқықтар мен міндеттерді жүзеге асыру.
15. Функциялары:
1) елдің әлеуметтік-экономикалық, қоғамдық-саяси даму мақсаттары мен басымдықтарын ескере отырып, ғылыми және ғылыми-техникалық қызмет саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру жөнінде ұсыныстар әзірлеу;

2) разрабатывает предложения по формированию государственной политики в области коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности;
3) координирует научные, научно-технические проекты и программы фундаментальных и прикладных научных исследований, финансируемые из государственного бюджета, за исключением научных, научно-технических проектов и программ, формируемых в рамках государственного оборонного заказа;
4) разрабатывает приоритетные направления фундаментальных и прикладных научных исследований в Республике Казахстан (при отборе научных исследований в рамках приоритетных направлений фундаментальных и прикладных научных исследований, затрагивающих область биологической безопасности, учитываются требования законодательства Республики Казахстан в области биологической безопасности);
5) осуществляет межотраслевую координацию в области науки и коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности;
6) организует деятельность Высшей научно-технической комиссии;
7) организует в установленном порядке работы по рассмотрению и отбору материалов, представляемых на соискание Государственной премии Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби, гуманитарных наук имени А. Байтурсынулы;
8) организует разработку научных, научно-технических проектов и программ фундаментальных и прикладных научных исследований, реализуемых за счет государственного бюджета, и осуществления их реализации на стадиях формирования, исполнения и завершения;
9) вносит предложения по перечню и составу национальных научных советов, а также координирует их деятельность;
10) координирует работу отраслевых уполномоченных органов, осуществляемую в рамках научных, научно-технических проектов и программ;
11) осуществляет координации деятельности центральных и местных исполнительных органов по реализации государственной политики в сфере науки и коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности;
12) осуществляет международное сотрудничество в области науки и научно-технической деятельности;
13) проводит переговоры с иностранными партнерами и подписывает международные договоры (соглашения) и программы в области научной и научно-технической деятельности;
13-1) проводит анализ и выявляет системные проблемы, поднимаемые заявителями в обращениях в рамках административных процедур;
14) реализует обязательства по научным и научно-техническим программам и проектам, предусмотренным международными договорами Республики Казахстан;
15) осуществляет координацию проведения государственной политики в области науки и научно-технической деятельности, а также коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности;

2) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру бойынша ұсыныстар әзірлеу;
3) мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберінде қалыптастырылатын ғылыми-техникалық жобалары мен бағдарламаларды қоспағанда, мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын іргелі және қолданбалы ғылыми зерттеулердің ғылыми, ғылыми-техникалық жобалары мен бағдарламаларын үйлестіру;
4) Қазақстан Республикасындағы іргелі және қолданбалы ғылыми зерттеулердің басым бағыттарын дамыту (биологиялық қауіпсіздік саласына әсер ететін іргелі және қолданбалы ғылыми зерттеулердің басым бағыттары шегінде ғылыми зерттеулерді іріктеу кезінде Қазақстан Республикасының биологиялық қауіпсіздік саласындағы заңнамасының талаптары ескеріледі);
5) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру саласындағы салааралық үйлестіруді жүзеге асыру;
6) Жоғарғы ғылыми-техникалық комиссия қызметін ұйымдастыру;
7) белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника, А. Байтұрсынұлы атындағы гуманитарлық ғылымдар саласындағы мемлекеттік сыйлықтарды беру туралы жұмыстарды ұйымдастыру;
8) мемлекеттік бюджет есебінен іске асырылатын іргелі және қолданбалы ғылыми зерттеулердің ғылыми, ғылыми-техникалық жобалары мен бағдарламаларын әзірлеуді және оларды қалыптастыру, орындау және аяқтау сатыларында іске асыруды ұйымдастыру;
9) ұлттық ғылыми кеңестердің тізбесі мен құрамы бойынша ұсыныстар енгізу, сондай-ақ олардың қызметін үйлестіру;
10) ғылыми, ғылыми-техникалық жобалар мен бағдарламалар шеңберінде жүзеге асырылатын салалық уәкілетті органдардың жұмысын үйлестіру;
11) ғылым мен ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті коммерцияландыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру бойынша орталық және жергілікті атқарушы органдардың қызметін үйлестіру;
12) ғылым және ғылыми-техникалық қызмет саласында халықаралық ынтымақтастық орнату;
13) ғылыми қызмет саласындағы халықаралық шарттар (келісімдер) мен бағдарламаларға қол қою және шетелдік әріптестермен келіссөздер жүргізу;
13-1) әкімшілік рәсімдер шеңберінде өтініш берушілер өтініштерінде көтерілетін жүйелі проблемаларға талдау жүргізеді және оларды анықтайды;
14) Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында көзделген ғылыми және ғылыми-техникалық жобалар мен бағдарламалар бойынша міндеттемелерді іске асыру;
15) ғылыми және ғылыми-техникалық қызмет саласындағы мемлекеттік саясатты үйлестіру, сондай-ақ ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті коммерцияландыру;

16) вносит предложения о создании, реорганизации и ликвидации научных организаций;
17) утверждает типовое положение о консультативно-совещательном органе научной организации, включая порядок избрания его членов;
18) осуществляет в установленном порядке финансирования подведомственных организаций за счет бюджетных средств;
19) формирует целевые и международные программы в области науки;
20) разрабатывает нормативные правовые акты в области научной, научно-технической деятельности, коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности;
21) разрабатывает правила установления ежемесячной пожизненной стипендии академикам Национальной академии наук Республики Казахстан, достигшим пенсионного возраста;
22) разрабатывает правила и критерии избрания академиков Национальной академии наук Республики Казахстан;
23) разрабатывает порядок организации и проведения научных исследований и опытно-конструкторских работ на основе государственно-частного партнерства;
24) разрабатывает правила государственного учета проектов коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности, финансируемых из государственного бюджета, и отчетов по их выполнению;
25) разрабатывает перечень научных организаций, осуществляющих фундаментальные научные исследования;
26) разрабатывает нормы финансирования научных организаций, осуществляющих фундаментальные научные исследования;
27) разрабатывает правила организации и проведения государственной научно-технической экспертизы;
28) разрабатывает типовое положение о консультативно-совещательном органе научной организации, включая порядок избрания его членов;
29) разрабатывает правила отбора претендентов и прохождения научных стажировок;
30) разрабатывает требования к ведущим ученым, оплата труда которых осуществляется в рамках базового финансирования;
31) разрабатывает правила присуждения ежегодной премии "Лучший научный работник";
32) разрабатывает классификатор научных направлений;
33) разрабатывает положение о национальных научных советах;
34) разрабатывает положение об апелляционной комиссии и формирует ее состав;
35) разрабатывает правила базового и программно-целевого финансирования научной и (или) научно-технической деятельности, грантового финансирования научной и (или) научно-технической деятельности и коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности, финансирования научных организаций, осуществляющих фундаментальные научные исследования;
36) разрабатывает правила организации и проведения государственного учета научных, научно-технических проектов, программ и отчетов по их выполнению;

16) ғылыми ұйымдарды құру, қайта құру және тарату туралы ұсыныстар енгізу;
17) ғылыми ұйымның консультативтік органы туралы, оның мүшелерін сайлау тәртібін қоса алғанда, үлгі ережесін бекіту;
18) ведомстволық бағынысты ұйымдарды бюджет қаражаты есебінен қаржыландыруды белгіленген тәртіппен жүзеге асыру;
19) ғылым саласындағы мақсатты және халықаралық бағдарламаларды қалыптастыру;
20) ғылыми, ғылыми және техникалық қызмет саласындағы ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті коммерцияландыру саласындағы нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу;
21) Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының зейнеткерлік жасқа жеткен академиктеріне өмір бойғы ай сайынғы стипендия белгілеу қағидаларын әзірлеу;
22) Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының академиктерін сайлау қағидалары мен өлшемшарттарын әзірлеу;
23) мемлекеттік-жекешелік әріптестік негізінде ғылыми зерттеулерді және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды ұйымдастыру және жүргізу тәртібін әзірлеу;
24) мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру жобаларын және олардың орындалуы жөніндегі есептерді мемлекеттік есепке алу қағидаларын әзірлеу;
25) іргелі ғылыми зерттеулерді жүзеге асыратын ғылыми ұйымдардың тізбесін әзірлеу;
26) іргелі ғылыми зерттеулерді жүзеге асыратын ғылыми ұйымдарды қаржыландыру нормаларын әзірлеу;
27) мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптаманы ұйымдастыру және жүргізу қағидаларын әзірлеу;
28) ғылыми ұйымның мүшелерін сайлау тәртібін қоса алғанда, оның консультативтік-кеңесші органы туралы үлгілік ережені әзірлеу;
29) үміткерлерді іріктеу және ғылыми тағылымдамадан өту қағидаларын әзірлеу;
30) еңбегіне ақы төлеу базалық қаржыландыру шеңберінде жүзеге асырылатын жетекші ғалымдарға қойылатын талаптарды әзірлеу;
31) жыл сайынғы "Үздік ғылыми қызметкер" сыйлығын беру қағидаларын әзірлеу;
32) ғылыми бағыттар сыныптауышын әзірлеу;
33) ұлттық ғылыми кеңестер туралы ережені әзірлеу;
34) апелляциялық комиссия туралы ережені әзірлеу және оның құрамын қалыптастыру;
35) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті базалық және бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру, ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті гранттық қаржыландыру, ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру, іргелі ғылыми зерттеулерді жүзеге асыратын ғылыми ұйымдарды қаржыландыру қағидаларын әзірлеу;
36) ғылыми, ғылыми-техникалық жобалардың, бағдарламалардың және олардың орындалуы жөніндегі есептердің мемлекеттік есебін ұйымдастыру мен жүргізу қағидаларын әзірлеу;

37) разрабатывает правила государственного учета научных, научно-технических проектов и программ, финансируемых из государственного бюджета, и отчетов по их выполнению;
38) разрабатывает правила формирования, ведения и содержания рабочих коллекций патогенных и промышленных микроорганизмов, используемых в научной и производственной деятельности;
39) утверждает нормативные правовые акты по вопросам, входящим в компетенцию Комитета, и при наличии прямой компетенции по их утверждению в актах Министерства, за исключением нормативных правовых актов, затрагивающих права и свободы человека и гражданина;
40) оказывает государственные услуги;
41) осуществляет планирование, реализацию мер по стимулированию коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности;
42) разрабатывает и реализует программы содействия коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности;
43) осуществляет мониторинг реализации программ содействия коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности;
44) подготавливает для внесения в Правительство Республики Казахстан информацию об эффективности мер по коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности;
45) утверждает уставы подведомственных организаций Комитета;
46) организация подготовки, издания и внесения в Правительство Республики Казахстан ежегодного Национального доклада по науке;
47) размещение консолидированной аналитической информации о коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности в открытом доступе на интернет-ресурсах уполномоченного органа и в периодических печатных изданиях;
48) проводит аккредитацию субъектов научной и (или) научно-технической деятельности;
49) осуществляет иные функции, предусмотренных законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 15 с изменениями, внесенными приказом Министра науки и высшего образования РК от 03.11.2023 № 562.
Глава 3. Статус и полномочия руководителя Комитета при организации его деятельности
16. Руководство Комитета осуществляется Председателем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Комитет задач и осуществление им своих функций.
17. Председатель Комитета назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Председатель Комитета имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

37) мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын ғылыми, ғылыми-техникалық жобалар мен бағдарламаларды және олардың орындалуы жөніндегі есептерді мемлекеттік есепке алу қағидаларын әзірлеу;
38) ғылыми және өндірістік қызметте пайдаланылатын патогенді және өнеркәсіптік микроорганизмдердің жұмыс коллекцияларын қалыптастыру, жүргізу және күтіп-ұстау қағидаларын әзірлеу;
39) Комитеттің құзыретіне жататын мәселелер бойынша және адамдар мен азаматтардың құқықтарын және бостандықтарын қозғайтын нормативтік құқықтық актілерді қоспағанда, Министрліктің актілерінде оларды бекіту жөнінде тікелей құзыреті болған кезде нормативтік құқықтық актілерді бекіту;
40) мемлекеттік қызметтерді көрсету;
41) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті коммерцияландыруды ынталандыру жөніндегі шараларды жоспарлауды іске асыру;
42) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыруға жәрдемдесу бағдарламасын әзірлеу және іске асру;
43) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыруға жәрдемдесу бағдарламаларының іске асырылуын мониторингілеу;
44) Қазақстан Республикасының Үкіметіне ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру жөніндегі шаралардың тиімділігі туралы ақпаратты енгізу;
45) Комитеттің ведомстволық бағынысты ұйымдарының жарғыларын бекіту;
46) Қазақстан Республикасының Үкіметіне Ғылым туралы жыл сайынғы Ұлттық баяндаманы дайындауды, ұсынуды және жариялауды ұйымдастыру;
47) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру шоғырландырылған талдамалық ақпаратты уәкілетті органның интернет-ресурстарында және мерзімді баспасөз басылымдарында орналастыру;
48) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметтің субъектілеріне аккредиттеу жүргізеді;
49) Қазақстан Республикасының Заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
Ескерту. 15-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 03.11.2023 № 562 бұйрығымен.
3-тарау. Комитеттің қызметін қызметін ұйымдастыру кезіндегі оның басшысының мәртебесі және өкілеттіктері
16. Комитет басшылығын Комитетке жүктелген міндеттердің орындалуына және оның функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болатын Төраға жүзеге асырады.
17. Комитет төрағасы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалады және қызметтен босатылады.
18. Комитет төрағасының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын орынбасарлары болады.

19. Полномочия Председателя Комитета:
1) определяет обязанности и полномочия руководителей структурных подразделений и работников Комитета;
2) в соответствии с законодательством Республики Казахстан назначает на должности и освобождает от должностей первых руководителей подведомственных организаций и их заместителей;
3) вносит предложения Руководителю аппарата Министерства по вопросам командирования, повышения квалификации, поощрении персонала Комитета, наложении и снятии дисциплинарных взысканий на него;
4) вносит представления Руководителю аппарата Министерства о назначении на должности и освобождения от должностей, а также о поощрении и привлечении к дисциплинарной ответственности заместителей председателя и других сотрудников Комитета;
5) исключен приказом Министра науки и высшего образования РК от 11.08.2025 № 260;
6) в пределах своей компетенции издает приказы, дает указания, обязательные для исполнения работниками Комитета и организаций, в отношении которых Комитет является органом управления;
7) представляет Комитет в государственных органах и иных организациях в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
8) осуществляет общее руководство по принятию мер, направленных на усиление борьбы с коррупцией и соблюдение требований законодательства о государственной службе, обеспечивает соблюдение сотрудниками требований антикоррупционного законодательства;
9) контролирует соблюдение сотрудниками Этического кодекса государственных служащих Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 153, исполнительской и трудовой дисциплины;
10) осуществляет иные полномочия в соответствии с законами и актами Президента Республики Казахстан.
Исполнение полномочий Председателя Комитета в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
Сноска. Пункт 19 с изменением, внесенным приказом Министра науки и высшего образования РК от 11.08.2025 № 260.
20. Руководитель определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
Глава 4. Имущество Комитета
21. Комитет имеет на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Комитета формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за Комитетом, относится к республиканской собственности.

19. Комитет төрағасының өкілеттігі:
1) Комитеттің құрылымдық бөлімшелерінің басшылары мен қызметкерлерінің міндеттері мен өкілеттіктерін анықтайды;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ведомстволық бағынысты ұйымдардың бірінші басшыларын және олардың орынбасарларын лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады;
3) Министрліктің Аппарат басшысына Комитет персоналын іссапарға жіберу, біліктілігін арттыру, оларға тәртіптік жаза қолдану және алып тастау мәлелелері бойынша ұсыныстар енгізеді;
4) Министрліктің Аппарат басшысына төрағаның орынбасарын және Комитеттің басқа да қызметкерлерін қызметке тағайындау және қызметтен босату туралы, сондай-ақ тәртіптік жауапкершілікке тарту туралы ұсыныстар енгізеді;
5) алып тасталды - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 11.08.2025 № 414 бұйрығымен.
6) өз құзыреті шегінде Комитет қызметкерлері мен ұйымдарына орындауға міндетті болып табылатын бұйрықтар шығарады, тапсырмалар береді;
7) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес өзге мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда Комитеттің атынан өкілдік етеді;
8) Комитетте сыбайлас жемқорлыққа қарсы күресті күшейтуге бағытталған шараларды қабылдайды және сыбайлас жемқорлыққа қарсы шаралар қабылдау үшін дербес жауапты болады;
9) қызметкерлердің Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 153 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызметшілердің Әдеп кодексін, орындаушылық және еңбек тәртібін сақтауын бақылайды;
10) Қазақстан Республикасы Заңдары мен Қазақстан Республикасы Президентінің актілеріне сәйкес өзге де өкілеттілікті жүзеге асырады.
Комитет төрағасы болмаған кезеңде оның өкілеттігін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
Ескерту. 19-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 11.08.2025 № 414 бұйрығымен.
20. Басшы өз орынбасарларының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес белгілейді.
4-тарау. Комитеттің мүлкі
21. Комитеттің заңнамада көзделген жағдайларда жекеленген мүлікті жедел басқару құқығы бар.
Комитеттің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
22. Комитетке бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.

23. Комитет не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение Комитета
24. Реорганизация и упразднение Комитета осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
25. Перечень организаций, находящихся в ведении.
Перечень государственных юридических лиц, находящихся в ведении Комитета
1. Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт математики и математического моделирования";
2. Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт экономики";
3. Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт языкознания имени А. Байтурсынова";
4. Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт литературы и искусства имени М. О. Ауэзова";
5. Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт истории и этнологии имени Ч.Ч. Валиханова";
6. Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт философии, политологии и религиоведения";
7. Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт археологии имени А.Х. Маргулана";
8. Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт востоковедения имени Р.Б. Сулейменова";
9. Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Ғылым ордасы";
10. Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт биологии и биотехнологии растений";
11. Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт генетики и физиологии";
12. Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Алтайский ботанический сад";
13. Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Мангишлакский экспериментальный ботанический сад";
14. Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт зоологии";
15. Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт молекулярной биологии и биохимии имени М.А. Айтхожина";
16. Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт механики и машиноведения имени академика У.А. Джолдасбекова";
17. Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт информационных и вычислительных технологий";

23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Комитет өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен иелік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Комитетті қайта ұйымдастыру және тарату
24. Комитетті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
25. Қарамағындағы ұйымдардың тізбесі.
Комитеттің қарамағындағы мемлекеттік заңды тұлғалардың тізбесі
1. "Математика және математикалық модельдеу институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны.
2. "Экономика институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны.
3. "А. Байтұрсынов атындағы Тіл білімі институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны.
4. "М.О. Әуезов атындағы Әдебиет және өнер институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны.
5. "Ш.Ш. Уәлиханов атындағы Тарих және этнология институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны.
6. "Философия, саясаттану және дінтану институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны.
7. "Ә.Х. Марғұлан атындағы Археология институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны.
8. "Р.Б. Сүлейменов атындағы Шығыстану институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны.
9. "Ғылым ордасы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны.
10. "Өсімдіктердің биологиясы және биотехнологиясы институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны.
11. "Генетика және физиология институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны.
12. "Алтай ботаникалық бағы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны.
13. "Маңғышлақ эксперименттік ботаникалық бағы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны.
14. "Зоология институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны.
15. "М.А. Айтхожин атындағы Молекулярлық биология және биохимия институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны.
16. "Академик Ө.А. Жолдасбеков атындағы Механика және машинатану институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны.
17. "Ақпараттық және есептеу технологиялары институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны.

18. Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт проблем горения";
19. Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Научный институт изучения Улуса Джучи";
20. ГУ "Мемориальный музей академика К. И. Сатпаева";
21. ГУ "Институт истории государства";
Перечень юридических лиц, права владения и пользования государственными пакетами акций и долями участия которых переданы Комитету
1. Акционерное общество "Фонд науки";
2. Акционерное общество "Национальный центр государственной научно-технической экспертизы";
3. Акционерное общество "Институт географии и водной безопасности";
4. Товарищество с ограниченной ответственностью "Центрально–Азиатский региональный гляциологический центр" категории 2 под эгидой ЮНЕСКО";
5. Товарищество с ограниченной ответственностью "Институт Евразийской интеграции".

18. "Жану проблемалары институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны.
19. "Жошы Ұлысын зерттеу ғылыми институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны.
20. "Академик Қ.И. Сәтбаевтың мемориалдық мұражайы" республикалық мемлекеттік мекемесі.
21. "Мемлекет тарихы институты" республикалық мемлекеттік мекемесі.
Комитет акцияларының мемлекеттік пакеттері мен қатысу үлестерін иелену және пайдалану құқығы берілген заңды тұлғалардың тізбесі
1. "Ғылым қоры" акционерлік қоғамы.
2. "Мемлекеттік ұлттық ғылыми-техникалық сараптама орталығы" акционерлік қоғамы.
3. "География және су қауіпсіздігі институты" акционерлік қоғамы.
4. ЮНЕСКО аясындағы 2-санаттағы "Орталық Азия өңірлік гляциологиялық орталығы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі.
5. "Еуразиялық интеграция институты" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі.