Қазақстан Республикасының жаңа Конституциясының қабылдануына байланысты рақымшылық жасау туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2026 жылғы 1 шiлдедегi № 329-VIII ҚРЗ
Осы Заң Қазақстан Республикасының жаңа Конституциясының қабылдануына байланысты, ізгілік қағидаты басшылыққа алынып қабылданды.
1-тарау. ҚЫЛМЫСТЫҚ ҚҰҚЫҚ БҰЗУШЫЛЫҚТАР ЖАСАҒАН АДАМДАРҒА ҚАТЫСТЫ РАҚЫМШЫЛЫҚ ЖАСАУ
1-бап. Қылмыстық құқық бұзушылықтар жасаған адамдарды қылмыстық жауаптылықтан немесе негізгі жазадан босату
1. Қылмыстық жауаптылықтан немесе негізгі жазадан:
1) қылмыстық теріс қылықтар және (немесе) онша ауыр емес қылмыстар жасаған адамдар;
2) залал келтіруге алып келмеген не оны толық өтеген немесе олар бойынша азаматтық талап қойылмаған ауырлығы орташа қылмыстар жасаған адамдар босатылады.
2. Негізгі жазадан теріс мінез-құлық дәрежесі жоқ, осы Заңның 4-бабының 4-тармағында белгіленген рақымшылық жасау актісін орындау кезеңінде жазасын өтеуіне бір жылдан аспайтын уақыт қалған, ауырлығы орташа қылмыстар жасағаны үшін сотталғандар босатылады.
3. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген, іс жүргізудегі қылмыстық құқық бұзушылықтар туралы істерді қылмыстық процесті жүргізіп жатқан орган адамдарды қылмыстық жауаптылықтан босата отырып тоқтатуға тиіс.
4. Жасағаны үшін міндетті түрде қосымша жаза тағайындау көзделетін, соттардың іс жүргізуіндегі қылмыстық теріс қылықтар, онша ауыр емес немесе ауырлығы орташа қылмыстар туралы істер бойынша осы баптың 1-тармағында аталған адамдарды сот негізгі жазадан босатады.
5. Осы баптың 1-тармағының күші қолданылатын сотталғандар тек негізгі жазасын ғана одан әрі өтеуден босатылуға жатады.
2-бап. Негізгі жазаның мерзімдерін немесе мөлшерлерін қысқарту
1. Осы Заңның 1-бабының 1-тармағы 2) тармақшасының күші қолданылмайтын, ауырлығы орташа қылмыстар жасаған адамдарға негізгі жазасының өтелмеген немесе орындалмаған бөлігінің мерзімі немесе мөлшері олардың екіден бір бөлігіне қысқартылады.
2. Жазасын өтеп жатқан немесе оны әлі орындамаған адамдарға негізгі жазасының өтелмеген немесе орындалмаған бөлігінің мерзімдері немесе мөлшерлері қылмыстық құқық бұзушылықпен келтірілген залалды және өздеріне қойылған талап қоюдың талаптарын толық өтеген жағдайда не олар болмаған кезде:
1) ауыр қылмыстар бойынша – үштен бір бөлігіне;
2) аса ауыр қылмыстар бойынша төрттен бір бөлігіне қысқартылады.
3. Осы баптың 2-тармағының күші қолданылмайтын адамдарға негізгі жазасының өтелмеген немесе орындалмаған бөлігінің мерзімдері немесе мөлшерлері:

Об амнистии в связи с принятием новой Конституции Республики Казахстан
Закон Республики Казахстан от 1 июля 2026 года № 328-VIII ЗРК
В связи с принятием новой Конституции Республики Казахстан, руководствуясь принципом гуманизма, принят настоящий Закон.
Глава 1. АМНИСТИЯ В ОТНОШЕНИИ ЛИЦ, СОВЕРШИВШИХ УГОЛОВНЫЕ ПРАВОНАРУШЕНИЯ
Статья 1. Освобождение лиц, совершивших уголовные правонарушения, от уголовной ответственности или основного наказания
1. От уголовной ответственности или основного наказания освобождаются:
1) лица, совершившие уголовные проступки и (или) преступления небольшой тяжести;
2) лица, совершившие преступления средней тяжести, не повлекшие причинение ущерба, либо полностью его возместившие или по которым не предъявлен гражданский иск.
2. От основного наказания освобождаются осужденные за совершение преступлений средней тяжести, не имеющие отрицательной степени поведения, которым в период исполнения акта амнистии, установленный пунктом 4 статьи 4 настоящего Закона, осталось отбывать наказание не более одного года.
3. Находящиеся в производстве дела об уголовных правонарушениях, указанных в пункте 1 настоящей статьи, подлежат прекращению органом, ведущим уголовный процесс, с освобождением лиц от уголовной ответственности.
4. По находящимся в производстве судов делам об уголовных проступках, преступлениях небольшой или средней тяжести, за совершение которых предусматривается обязательное назначение дополнительного наказания, лица, указанные в пункте 1 настоящей статьи, освобождаются судом от основного наказания.
5. Осужденные, подпадающие под действие пункта 1 настоящей статьи, подлежат освобождению от дальнейшего отбывания только основного наказания.
Статья 2. Сокращение сроков или размеров основного наказания
1. Лицам, совершившим преступления средней тяжести, не подпадающим под действие подпункта 2) пункта 1 статьи 1 настоящего Закона, срок или размер неотбытой или неисполненной части основного наказания сокращается на одну вторую часть.
2. Сроки или размеры неотбытой или неисполненной части основного наказания лицам, которые отбывают наказание или еще его не исполнили, в случае полного возмещения ущерба, причиненного уголовным правонарушением, и предъявленных к ним исковых требований либо при их отсутствии сокращаются:
1) по тяжким преступлениям – на одну третью часть;
2) по особо тяжким преступлениям – на одну четвертую часть.
3. Сроки или размеры неотбытой или неисполненной части основного наказания лицам, не подпадающим под действие пункта 2 настоящей статьи, сокращаются:

4-бап. Қылмыстық құқық бұзушылықтар жасаған адамдарға қатысты рақымшылық жасауды қолдану шарттары мен тәртібі
1. Осы тараудың ережелері осы Заң қолданысқа енгізілгенге дейін 1959 жылғы 22 шілдедегі Қазақ КСР Қылмыстық кодексінде (1998 жылғы 1 қаңтарға дейін енгізілген өзгерістермен және толықтырулармен) және 1997 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексінде (2015 жылғы 1 қаңтарға дейін енгізілген өзгерістермен және толықтырулармен) көзделген қылмыстарды, 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексінде (осы Заң қолданысқа енгізілген күнге дейін оған енгізілген өзгерістермен және толықтырулармен) көзделген қылмыстық құқық бұзушылықтарды жасаған адамдарға қолданылады.
2. Осы Заңның 1 және 2-баптарында көзделген, негізгі жазаның өтелмеген немесе орындалмаған бөлігінің мерзімдері немесе мөлшерлері ол қаралатын күнге есептеледі.
3. Қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің мекемелері және жазаны орындайтын органдар осы Заңның уақтылы орындалуын қамтамасыз ету мақсатында сотқа мынадай құжаттарды ұсынуға міндетті:
1) жазаны одан әрі өтеуден босату не тағайындалған жаза мерзімін қысқарту туралы ұсыным;
2) сотталған адамға қатысты шығарылған сот үкімінен (оған енгізілген өзгерістермен, егер мұндай өзгерістер болса) және басқа да сот актілерінен үзінді көшірме;
3) осы Заң қолданысқа енгізілетін күнге жазаның өтелген және қалған мерзімі туралы мәліметтер;
4) сотталған адамның жеке ісі;
5) өзіне қатысты рақымшылық жасау қолданылуы мүмкін адамның немесе оның заңды өкілінің қарсылығы (ол болған кезде).
4. Қылмыстық процесті жүргізетін органдар, сондай-ақ қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің мекемелері және жазаны орындайтын органдар осы Заң қолданысқа енгізілген күннен бастап алты ай ішінде оның орындалуын қамтамасыз ету шараларын қабылдайды.
5. Егер өзіне қатысты рақымшылық жасау қолданылуы мүмкін адам немесе оның заңды өкілі бұған қарсы болса, рақымшылық жасау қолданылмайды.
6. Осы Заңды қолдану кезінде сотталғандықты алып тастау Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 79-бабында белгіленген жалпы негіздерде жүргізіледі.
5-бап. Қазақстан Республикасының соттары соттаған және жазасын оның шегінен тысқары жерде өтеп жатқан адамдарға, сондай-ақ жазасын өтеу үшін Қазақстан Республикасына берілген адамдарға рақымшылық жасауды қолдану
Қазақстан Республикасының соттары соттаған және жазасын оның шегінен тысқары жерде өтеп жатқан адамдарға, сондай-ақ жазасын өтеу үшін Қазақстан Республикасына берілген адамдарға рақымшылық жасауды қолдану Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексінде және Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда айқындалатын тәртіппен жүзеге асырылады.

Статья 4. Условия и порядок применения амнистии в отношении лиц, совершивших уголовные правонарушения
1. Положения настоящей главы распространяются на лиц, совершивших преступления до введения в действие настоящего Закона, предусмотренные Уголовным кодексом Казахской ССР от 22 июля 1959 года (с изменениями и дополнениями, внесенными до 1 января 1998 года) и Уголовным кодексом Республики Казахстан от 16 июля 1997 года (с изменениями и дополнениями, внесенными до 1 января 2015 года), уголовные правонарушения, предусмотренные Уголовным кодексом Республики Казахстан от 3 июля 2014 года (с изменениями и дополнениями, внесенными в него до дня введения в действие настоящего Закона).
2. Сроки или размеры неотбытой или неисполненной части основного наказания, предусмотренные статьями 1 и 2 настоящего Закона, исчисляются на день его рассмотрения.
3. Учреждения уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы и органы, исполняющие наказание, в целях обеспечения своевременного исполнения настоящего Закона обязаны представить в суд следующие документы:
1) представление об освобождении от дальнейшего отбывания наказания либо о сокращении срока назначенного наказания;
2) выписку из приговора суда (с внесенными в него изменениями, если таковые имели место) и других судебных актов, вынесенных в отношении осужденного;
3) сведения об отбытом и оставшемся сроке наказания на день введения настоящего Закона в действие;
4) личное дело осужденного;
5) возражение (при его наличии) лица, в отношении которого может быть применена амнистия, или его законного представителя.
4. Органы, ведущие уголовный процесс, а также учреждения уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы и органы, исполняющие наказание, принимают меры к обеспечению исполнения настоящего Закона в течение шести месяцев со дня введения его в действие.
5. Амнистия не применяется в случае, если лицо, в отношении которого может быть применена амнистия, или его законный представитель против этого возражает.
6. При применении настоящего Закона снятие судимости производится на общих основаниях, установленных статьей 79 Уголовного кодекса Республики Казахстан.
Статья 5. Применение амнистии к лицам, осужденным судами Республики Казахстан и отбывающим наказание за ее пределами, а также к лицам, переданным для отбывания наказания в Республику Казахстан
Применение амнистии к лицам, осужденным судами Республики Казахстан и отбывающим наказание за ее пределами, а также к лицам, переданным для отбывания наказания в Республику Казахстан, осуществляется в порядке, определяемом Уголовно-процессуальным кодексом Республики Казахстан и международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.

6-бап. Осы тарауды іске асыру жөніндегі шаралар
Қазақстан Республикасының Үкіметі және астананың, облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары:
1) рақымшылық жасау бойынша жазадан босатылған және жұбайы (зайыбы) немесе жақын туыстары жоқ бірінші, екінші топтардағы мүгедектігі бар адамдарды, сондай-ақ жасының егде тартуына байланысты өзіне-өзі күтім жасай алмайтын адамдарды арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарына орналастыру;
2) босатылған кәмелетке толмағандарды ата-анасының немесе кәмелетке толмағандардың өзге де заңды өкілдерінің тәрбиесіне беру не олардың орта, техникалық немесе кәсіптік білім алуын жалғастыруына жәрдем көрсете отырып, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдарына жіберу;
3) сот үкімімен тағайындалған, үкімді орындау барысында осы Заң қолданылатын кезге аяқталмаған емінің жалғастырылуын қамтамасыз ету;
4) белгілі бір тұрғылықты жері жоқ, рақымшылық жасау бойынша жазадан босатылғандарды өмірде қиын жағдайға тап болған адамдарды әлеуметке қосу орталықтарына орналастыру;
5) қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің мекемелерінен босатылған еңбекке жарамды адамдарды жұмысқа орналастыруды қамтамасыз ету және оларға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік және өзге де көмек көрсету жөнінде шаралар қабылдайды.
2-тарау. ӘКІМШІЛІК ҚҰҚЫҚ БҰЗУШЫЛЫҚТАР ЖАСАҒАН АДАМДАРҒА ҚАТЫСТЫ РАҚЫМШЫЛЫҚ ЖАСАУ
7-бап. Әкімшілік құқық бұзушылықтар жасаған адамдарды әкімшілік жазадан босату
1. Қазақстан Республикасының азаматтары, кәсіпкерлік субъектілері (Қазақстан Республикасында дара кәсіпкер ретінде тіркелген), жекеше нотариустар, жеке сот орындаушылары, адвокаттар, заң консультанттары болып табылатын жеке тұлғалар әкімшілік құқық бұзушылықтар үшін осы Заң қолданысқа енгізілетін күнге орындалмаған әкімшілік айыппұл түрінде қолданылған әкімшілік жазадан не оның осы Заң қолданысқа енгізілетін күнге орындалмаған бөлігінен босатылады, олардың істері Қазақстан Республикасы Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 685735-1-баптарында көрсетілген уәкілетті органдардың (лауазымды адамдардың) ведомстволық бағыныстылығына жатады.
2. Осы Заңның 8-бабында көрсетілгендерді қоспағанда, осы баптың 1-тармағында көрсетілген әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша айыппұл салу туралы қаулының, ескерту немесе айыппұл төлеу қажеттігі туралы нұсқаманың негізінде қозғалған атқарушылық іс жүргізулер "Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес тоқтатылуға тиіс.

Статья 6. Меры по реализации настоящей главы
Правительство Республики Казахстан и местные исполнительные органы столицы, областей и городов республиканского значения принимают меры по:
1) размещению в центрах оказания специальных социальных услуг лиц с инвалидностью первой, второй групп, а также не способных к самостоятельному обслуживанию в связи с преклонным возрастом, освобожденных от наказания по амнистии и не имеющих супруги (супруга) или близких родственников;
2) передаче освобожденных несовершеннолетних на воспитание родителям или иным законным представителям несовершеннолетних либо направлению в организации образования для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, с оказанием содействия в продолжении получения ими среднего, технического или профессионального образования;
3) обеспечению продолжения лечения, назначенного по приговору суда, которое к моменту применения настоящего Закона в ходе исполнения приговора не завершено;
4) размещению не имеющих определенного места жительства освобожденных от наказания по амнистии в центрах для ресоциализации лиц, оказавшихся в трудной жизненной ситуации;
5) обеспечению трудоустройства трудоспособных лиц, освобожденных из учреждений уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы, и оказанию им социальной и иной помощи в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. АМНИСТИЯ В ОТНОШЕНИИ ЛИЦ, СОВЕРШИВШИХ АДМИНИСТРАТИВНЫЕ ПРАВОНАРУШЕНИЯ
Статья 7. Освобождение лиц, совершивших административные правонарушения, от административного взыскания
1. Физические лица, являющиеся гражданами Республики Казахстан, субъектами предпринимательства (зарегистрированными в качестве индивидуальных предпринимателей в Республике Казахстан), частными нотариусами, частными судебными исполнителями, адвокатами, юридическими консультантами, освобождаются от наложенного административного взыскания в виде административного штрафа, не исполненного на день введения в действие настоящего Закона, либо от неисполненной его части на день введения в действие настоящего Закона за административные правонарушения, дела которых относятся к подведомственности уполномоченных органов (должностных лиц), указанных в статьях 685735-1 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях.
2. Исполнительные производства, возбужденные на основании постановления о наложении штрафа, предписания о предупреждении или необходимости уплаты штрафа по делам об административных правонарушениях, указанных в пункте 1 настоящей статьи, за исключением указанных в статье 8 настоящего Закона, подлежат прекращению в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей".

9-бап. Осы тарауды іске асыру жөніндегі шарттар мен шаралар
1. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті уәкілетті мемлекеттік органдармен бірлесіп, Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен әкімшілік жазадан босату процестерін автоматтандыруды қамтамасыз етеді.
2. Уәкілетті мемлекеттік органдар осы Заң қолданысқа енгізілген күннен бастап алты ай ішінде осы тараудың орындалуын қамтамасыз ету шараларын қабылдайды.
3-тарау. ҚОРЫТЫНДЫ ЕРЕЖЕЛЕР
10-бап. Осы Заңды қолданысқа енгізу тәртібі
Осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ

Статья 9. Условия и меры по реализации настоящей главы
1. Комитет по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан совместно с уполномоченными государственными органами обеспечивает автоматизацию процессов освобождения от административного взыскания в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
2. Уполномоченные государственные органы принимают меры к обеспечению исполнения настоящей главы в течение шести месяцев со дня введения в действие настоящего Закона.
Глава 3. ЗАКЛЮЧИТЕЛЬНЫЕ ПОЛОЖЕНИЯ
Статья 10. Порядок введения в действие настоящего Закона
Настоящий Закон вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан
К. ТОКАЕВ