Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2026 жылғы 9 қаңтардағы № 257-VIII ҚРЗ
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз.
1-бап. 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) бүкіл мәтін бойынша "ақпараттық жүйесіне", "ақпараттандыру және байланыс", "ақпараттық жүйесі", "ақпараттық жүйеде", "ақпараттық жүйе", "Ақпараттық қауіпсіздікті", "ақпараттық жүйелердің", "ақпараттық жүйенің", "ақпараттық қауіпсіздік", "ақпараттық қауіпсіздіктің", "ақпараттық жүйелерді", "ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымды", "ақпараттық қауіпсіздікті", "ақпараттық жүйесін", "ақпараттық жүйелерінің", "Электрондық ақпараттық ресурстарды", "электрондық ақпараттық ресурстардың", "электрондық ақпараттық ресурстарды", "ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымның", "электрондық үкіметтің", "ақпараттық қауіпсіздігін", "Байланыс және ақпараттандыру", "Ақпараттандыру және байланыс", "электрондық үкімет" деген сөздер тиісінше "цифрлық жүйесіне", "цифрландыру және байланыс", "цифрлық жүйесі", "цифрлық жүйеде", "цифрлық жүйе", "Киберқауіпсіздікті", "цифрлық жүйелердің", "цифрлық жүйенің", "киберқауіпсіздік", "киберқауіпсіздіктің", "цифрлық жүйелерді", "цифрлық инфрақұрылымды", "киберқауіпсіздікті", "цифрлық жүйесін", "цифрлық жүйелерінің", "Цифрлық ресурстарды", "цифрлық ресурстардың", "цифрлық ресурстарды", "цифрлық инфрақұрылымның", "цифрлық үкіметтің", "киберқауіпсіздігін", "Цифрландыру және байланыс", "Цифрландыру және байланыс", "цифрлық үкімет" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) бүкіл мәтін бойынша "айыппұл төлеу қажеттігі туралы нұсқама", "айыппұл төлеу қажеттігі туралы нұсқаманың", "Айыппұл төлеу қажеттігі туралы нұсқама", "айыппұл төлеу қажеттігі туралы нұсқаманы", "айыппұл төлеу қажеттігі туралы нұсқамаға", "айыппұл төлеу қажеттігі туралы ресімделген нұсқаманы", "айыппұл төлеу қажеттігі туралы нұсқамаларға", "Айыппұл төлеу қажеттігі туралы нұсқамаға", "айыппұл төлеу қажеттігі туралы нұсқамаларды", "айыппұл төлеу қажеттігі туралы нұсқамалар", "Айыппұл төлеу қажеттігі туралы нұсқаманың" деген сөздер тиісінше "ескерту немесе айыппұл төлеу қажеттігі туралы нұсқама", "ескерту немесе айыппұл төлеу қажеттігі туралы нұсқаманың", "Ескерту немесе айыппұл төлеу қажеттігі туралы нұсқама", "ескерту немесе айыппұл төлеу қажеттігі туралы нұсқаманы", "ескерту немесе айыппұл төлеу қажеттігі туралы нұсқамаға", "ескерту немесе айыппұл төлеу қажеттігі туралы ресімделген нұсқаманы", "ескерту немесе айыппұл төлеу қажеттігі туралы нұсқамаларға", "Ескерту немесе айыппұл төлеу қажеттігі туралы нұсқамаға", "ескерту немесе айыппұл төлеу қажеттігі туралы нұсқамаларды", "ескерту немесе айыппұл төлеу қажеттігі туралы нұсқамалар", "Ескерту немесе айыппұл төлеу қажеттігі туралы нұсқаманың" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 1-баптың 2-1-бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2-1. Осы Кодекске өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу:
1) әкімшілік жауаптылықты болғызбайтын;
2) Қазақстан Республикасы Президентінің заң шығару бастамасы тәртібімен әзірленген;
3) Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексіне, Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексіне және Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексіне өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізетін Қазақстан Республикасының заңдарын қоспағанда, Қазақстан Республикасының басқа да заңнамалық актілеріне өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізуді көздемейтін Қазақстан Республикасының заңымен жүзеге асырылады.";
4) 10-баптың бiрiншi бөлiгiнiң екiншi абзацы "сондай-ақ" деген сөзден кейін "ескерту немесе" деген сөздермен толықтырылсын;
5) 31-бапта:
тақырып, бірінші және екінші бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
"31-бап. Әкімшілік құқық бұзушылық автоматты режимде анықталған немесе тіркелген кездегі әкімшілік жауаптылықтың ерекшеліктері
1. Әкімшілік құқық бұзушылық Әкімшілік іс жүргізудің бірыңғай тізілімімен интеграцияланған цифрлық объектімен деректерді өңдеу арқылы, оның ішінде автоматты режимде жұмыс істейтін техникалық құралдар пайдаланыла отырып анықталған немесе тіркелген кезде көрсетілген деректерді өңдеу нәтижелері бойынша анықталған осындай құқық бұзушылықтарды жасаған адамдар әкімшілік жауаптылыққа тартылады.
2. Көлік құралын пайдалана отырып жасалған әкімшілік құқық бұзушылық автоматты режимде анықталған немесе тіркелген кезде көлік құралдарының меншік иелері (иелері) әкімшілік жауаптылыққа тартылады.";
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"3. Көлік құралының меншік иесі (иеленушісі), егер оның хабарламасы немесе арызы бойынша тексеру барысында құқық бұзушылық анықталған немесе тіркелген кезде көлік құралы иелігінде болған адам анықталса не басқа адамдардың құқыққа қарсы әрекеттері салдарынан көлік құралының оның иелігінен шығып қалуы фактісі анықталса, осы көлік құралын пайдаланып жасалған құқық бұзушылық үшін ол әкімшілік жауаптылықтан босатылады.";
ескертпенің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы бапта Қазақстан Республикасының техникалық реттеу саласындағы және киберқауіпсіздік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес келетін, метрологиялық салыстырып тексеруден өткен автоматты режимде жұмыс істейтін сертификатталған техникалық бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарын, сондай-ақ өлшем көрсеткіштері қолданылмайтын оқиғаларды анықтайтын немесе тіркейтін автоматты режимде жұмыс істейтін сертификатталған техникалық құралдар мен аспаптарды техникалық құралдар деп түсіну қажет.";

О внесении изменений и дополнений в Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях
Закон Республики Казахстан от 9 января 2026 года № 257-VIII ЗРК
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего Закона см. ст. 2.
Статья 1. Внести в Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 5 июля 2014 года следующие изменения и дополнения:
1) по всему тексту слова "информационную систему", "информатизации и связи", "информационной системы", "информационной системе", "информационной безопасности", "информационных систем", "информационно-коммуникационной инфраструктуры", "электронных информационных ресурсов", "электронного правительства" заменить соответственно словами "цифровую систему", "цифровизации и связи", "цифровой системы", "цифровой системе", "кибербезопасности", "цифровых систем", "цифровой инфраструктуры", "цифровых ресурсов", "цифрового правительства";
2) по всему тексту слова "предписания о необходимости уплаты штрафа", "Предписание о необходимости уплаты штрафа", "предписание о необходимости уплаты штрафа", "предписаний о необходимости уплаты штрафа" заменить соответственно словами "предписания о предупреждении или необходимости уплаты штрафа", "Предписание о предупреждении или необходимости уплаты штрафа", "предписание о предупреждении или необходимости уплаты штрафа", "предписаний о предупреждении или необходимости уплаты штрафа";
3) часть 2-1 статьи 1 изложить в следующей редакции:
"2-1. Внесение изменений и (или) дополнений в настоящий Кодекс осуществляется законом, не предусматривающим внесение изменений и (или) дополнений в другие законодательные акты Республики Казахстан, за исключением законов:
1) исключающих административную ответственность;
2) разработанных в порядке законодательной инициативы Президента Республики Казахстан;
3) вносящих изменения и (или) дополнения в Уголовный кодекс Республики Казахстан, Уголовно-процессуальный кодекс Республики Казахстан и Уголовно-исполнительный кодекс Республики Казахстан.";
4) абзац второй части первой статьи 10 после слов "по предписанию о" дополнить словами "предупреждении или";
5) в статье 31:
заголовок, части первую и вторую изложить в следующей редакции:
"Статья 31. Особенности административной ответственности при обнаружении или фиксации административного правонарушения в автоматическом режиме
1. При обнаружении или фиксации административного правонарушения путем обработки данных цифровым объектом, интегрированным с Единым реестром административных производств, в том числе с использованием технических средств, работающих в автоматическом режиме, к административной ответственности привлекаются лица, совершившие такие правонарушения, установленные по результатам указанной обработки данных.
2. При обнаружении или фиксации в автоматическом режиме административного правонарушения, совершенного с использованием транспортного средства, к административной ответственности привлекаются собственники (владельцы) транспортных средств.";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"3. Собственник (владелец) транспортного средства освобождается от административной ответственности за правонарушение, совершенное с использованием этого транспортного средства, если в ходе проверки по его сообщению или заявлению будет установлено лицо, во владении которого оно находилось в момент обнаружения или фиксации правонарушения, либо установлен факт, что транспортное средство выбыло из его обладания в результате противоправных действий других лиц.";
абзац второй примечания изложить в следующей редакции:
"Под техническими средствами в настоящей статье следует понимать работающие в автоматическом режиме сертифицированные контрольно-измерительные технические средства и приборы, прошедшие метрологическую поверку, а также сертифицированные технические средства и приборы, работающие в автоматическом режиме, обнаруживающие или фиксирующие события, к которым не применимы показатели измерений, соответствующие требованиям законодательства Республики Казахстан в области технического регулирования и о кибербезопасности.";

6) 62-баптың екінші бөлігінің бірінші және екінші абзацтарындағы ", электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы заңнамасын" деген сөздер ", сондай-ақ Қазақстан Республикасының цифрлық заңнамасын (электрондық құжатқа және электрондық цифрлық қолтаңбаға қойылатын талаптарды сақтау бөлігінде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 98-бапта:
тақырып "заңнамасын" деген сөзден кейін ", сондай-ақ еңбек шарттарын есепке алудың бірыңғай жүйесіне ақпарат енгізу тәртібін" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1 және 2-1-бөліктермен толықтырылсын:
"1-1. Жұмыс берушінің қызметкермен еңбек шартын жасасу және тоқтату, оған енгізілетін өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты еңбек шарттарын есепке алудың бірыңғай жүйесіне енгізу тәртібін мынадай:
1) еңбек шарттарын есепке алудың бірыңғай жүйесіне ақпаратты белгіленген мерзімдерде енгізбеу немесе уақтылы енгізбеу;
2) еңбек шарттарын есепке алудың бірыңғай жүйесіне ақпаратты толық көлемде енгізбеу;
3) еңбек шарттарын есепке алудың бірыңғай жүйесіне анық емес және (немесе) дұрыс емес ақпарат енгізу түрінде жасалған бұзушылығы –
лауазымды адамдарға – отыз, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – алпыс, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – сексен, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне бір жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
"2-1. Осы баптың 1-1-бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекет (әрекетсіздік) –
лауазымды адамдарға – алпыс, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – сексен, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – бір жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
8) 215-1-баптың бірінші бөлігінің 6) тармақшасындағы "ақпараттық жүйелерге" деген сөздер "цифрлық жүйелерге" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 529-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"529-бап. Көлік құралын тоқтатпау
Көлік құралын тоқтатпау оның техникалық ақаулығынан немесе еңсерілмейтін күштің әсерінен болған жағдайларды қоспағанда, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өтетін және (немесе) Қазақстан Республикасының аумағында жүретін көлік құралын, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы және (немесе) Қазақстан Республикасының аумағы арқылы тауар ретінде өткізілетін көлік құралын Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу орындарында, мемлекеттік кірістер органдарының көлік құралын тоқтату жөніндегі талап ету орындарында тоқтатпау –
он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";

6) в абзацах первом и втором части второй статьи 62 слова "об электронном документе и электронной цифровой подписи" заменить словами "а также цифрового законодательства Республики Казахстан (в части соблюдения требований к электронному документу и электронной цифровой подписи)";
7) в статье 98:
заголовок дополнить словами ", а также порядка внесения информации в единую систему учета трудовых договоров";
дополнить частями 1-1 и 2-1 следующего содержания:
"1-1. Нарушение работодателем порядка внесения информации о заключении и прекращении с работником трудового договора, вносимых в него изменениях и (или) дополнениях в единую систему учета трудовых договоров, совершенное в виде:
1) невнесения или несвоевременного внесения информации в единую систему учета трудовых договоров в установленные сроки;
2) невнесения в полном объеме информации в единую систему учета трудовых договоров;
3) внесения недостоверной и (или) некорректной информации в единую систему учета трудовых договоров, –
влечет штраф на должностных лиц в размере тридцати, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере шестидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере восьмидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей.";
"2-1. Действие (бездействие), предусмотренное частью 1-1 настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влечет штраф на должностных лиц в размере шестидесяти, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере восьмидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере ста, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двухсот месячных расчетных показателей.";
8) в подпункте 6) части первой статьи 215-1 слова "информационным системам" заменить словами "цифровым системам";
9) статью 529 изложить в следующей редакции:
"Статья 529. Неостановка транспортного средства
Неостановка транспортного средства, следующего через таможенную границу Евразийского экономического союза, Государственную границу Республики Казахстан и (или) по территории Республики Казахстан, а также транспортного средства, перемещаемого через таможенную границу Евразийского экономического союза, Государственную границу Республики Казахстан и (или) по территории Республики Казахстан в качестве товара, в местах перемещения товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза, в местах требования органов государственных доходов по остановке транспортного средства, за исключением случаев, когда такая неостановка вызвана технической неисправностью транспортного средства или действиями непреодолимой силы, –
влечет штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.";

10) 571-бапта:
алтыншы бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Ауыр салмақты автокөлік құралдарының салмақтық параметрлерден асырып, оның ішінде осы Кодекстің 31-бабына сәйкес автоматты режимде анықталып немесе тіркеліп, сол сияқты арнайы рұқсатсыз жүріп өтуі –";
жетінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Iрi көлемдi автокөлiк құралдарының габариттiк параметрлерден асырып, оның iшiнде осы Кодекстiң 31-бабына сәйкес автоматты режимде анықталып немесе тiркеліп, сол сияқты арнайы рұқсатсыз жүріп өтуi –";
11) 597-баптың 4-1-бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-1. Астана және Алматы қалаларының жергілікті атқарушы органдары айқындаған орындарда орынтұраққа қойғаны үшін төлем төлеуден жалтару –";
12) 639-баптың бірінші бөлігінің бірінші абзацындағы "ақпараттандыру объектілерімен" деген сөздер "цифрлық объектілермен" деген сөздермен ауыстырылсын;
13) 640-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"640-бап. Қазақстан Республикасының цифрлық заңнамасын (электрондық құжатқа және электрондық цифрлық қолтаңбаға қойылатын талаптарды сақтау бөлігінде) бұзу";
14) 641-бапта:
тақырыптағы "ақпараттандыру туралы заңнамасын" деген сөздер "цифрлық заңнамасын (цифрландыру және киберқауіпсіздікті қамтамасыз ету салаларындағы талаптарды сақтау бөлігінде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
бірінші бөлікте:
бірінші абзацтағы "ақпараттандыру туралы заңнамасын" деген сөздер "цифрлық заңнамасын (цифрландыру және киберқауіпсіздікті қамтамасыз ету салаларындағы талаптарды сақтау бөлігінде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақшадағы "ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы" деген сөздер "цифрландыру және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету салаларындағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) тармақшадағы "ақпараттандыру объектісін" деген сөздер "цифрлық объектісін" деген сөздермен ауыстырылсын;
бесінші бөліктің бірінші абзацындағы "ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымның аса маңызды объектілері", "ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғалары және оларға ден қою нәтижелері туралы "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерінің және ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымның аса маңызды объектілерінің ақпараттық қауіпсіздігін қамтамасыз ету мониторингін жүргізу қағидаларында айқындалған тәртіппен және мерзімдерде" деген сөздер тиісінше "аса маңызды цифрлық объектілер", "электрондық үкіметтің" цифрлық объектілерінің және аса маңызды цифрлық объектілердің ақпараттық қауіпсіздігін қамтамасыз етуге мониторинг жүргізу қағидаларында айқындалған тәртіппен және мерзімдерде ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғалары және оларға ден қою нәтижелері туралы" деген сөздермен ауыстырылсын;

10) в статье 571:
абзац первый части шестой изложить в следующей редакции:
"6. Проезд тяжеловесных автотранспортных средств с превышением весовых параметров, в том числе обнаруживаемый или фиксируемый в автоматическом режиме в соответствии со статьей 31 настоящего Кодекса, а равно без специального разрешения –";
абзац первый части седьмой изложить в следующей редакции:
"7. Проезд крупногабаритных автотранспортных средств с превышением габаритных параметров, в том числе обнаруживаемый или фиксируемый в автоматическом режиме в соответствии со статьей 31 настоящего Кодекса, а равно без специального разрешения –";
11) абзац первый части 4-1 статьи 597 изложить в следующей редакции:
"4-1. Уклонение от уплаты за парковку в местах, определенных местными исполнительными органами городов Астаны и Алматы, –";
12) в абзаце первом части первой статьи 639 слова "объектами информатизации" заменить словами "цифровыми объектами";
13) заголовок статьи 640 изложить в следующей редакции:
"Статья 640. Нарушение цифрового законодательства Республики Казахстан (в части соблюдения требований к электронному документу и электронной цифровой подписи)";
14) в статье 641:
в заголовке слова "законодательства Республики Казахстан об информатизации" заменить словами "цифрового законодательства Республики Казахстан (в части соблюдения требований в сферах цифровизации и обеспечения кибербезопасности)";";
в части первой:
в абзаце первом слова "законодательства Республики Казахстан об информатизации" заменить словами "цифрового законодательства Республики Казахстан (в части соблюдения требований в сферах цифровизации и обеспечения кибербезопасности)";
в подпункте 2) слова "в области информационно-коммуникационных технологий" заменить словами "в сферах цифровизации";
в подпункте 6) слова "объекта информатизации" заменить словами "цифрового объекта";
в абзаце первом части пятой слова "критически важных объектов информационно-коммуникационной инфраструктуры", "объектов информатизации" заменить соответственно словами "критически важных цифровых объектов", "цифровых объектов";

15) 743-баптың 4-1-бөлiгiнiң 4) тармақшасындағы "айыппұл" деген сөз "ескерту немесе айыппұл" деген сөздермен ауыстырылсын;
16) 744-баптың екiншi бөлiгiндегi "сертификатталған арнайы бақылау-өлшеу техникалық құралдарымен және автоматты режимде жұмыс істейтін аспаптарымен тіркелген" деген сөздер "осы Кодекстiң 31-бабына сәйкес анықталған немесе автоматты режимде тiркелген" деген сөздермен ауыстырылсын;
17) 802-бапта:
бірінші бөліктің 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) әкімшілік құқық бұзушылықтың осы Кодекстің 31-бабына сәйкес автоматты режимде анықталуы немесе тіркелуі;";
төртінші бөлікте:
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Егер әкімшілік құқық бұзушылық осы Кодекстің 31-бабына сәйкес автоматты режимде анықталса немесе тіркелсе, әкімшілік құқық бұзушылық туралы ic:
1) осы Кодекстің Ерекше бөлігінің баптарында осы Кодекстің 743-бабында көзделген тәртіппен ескерту түріндегі жазалар және (немесе) айыппұл көзделген бұзушылықтар бойынша ескерту немесе айыппұл төлеу қажеттігі туралы нұсқама жіберілген;
2) әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама жасалған немесе прокурор осы Кодекстің Ерекше бөлігінің баптарында ескертуден және (немесе) айыппұлдан басқа өзге де жазалар көзделген бұзушылықтар бойынша әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғау туралы қаулы шығарған кезден бастап қозғалған деп есептеледі.";
мынадай мазмұндағы үшінші абзацпен толықтырылсын:
"Істерді мемлекеттік кіріс органдары қарайтын әкімшілік құқық бұзушылықтар жасалған кезде әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс хабардар ету (хабарлау) тиісті түрде жеткізілген кезден бастап қозғалған деп есептеледі.";
18) 803-баптың екінші бөлігінің 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) өзіне қатысты іс қозғалған жеке тұлғаның не заңды тұлға өкілінің түсініктемесі; егер әкімшілік құқық бұзушылық анықталған немесе тіркелген кезде осындай құрал пайдаланылса, автоматты режимде жұмыс істейтін техникалық құралдың атауы, сериялық нөмірі, ал Қазақстан Республикасының өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы заңнамасына сәйкес өлшем құралдарына жатқызылған техникалық құралдар үшін метрологиялық салыстырып тексерудің нөмірі, күні және қолданылу мерзімі;";
19) 807-баптың бірінші бөлігінің 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) егер әкімшілік құқық бұзушылық (әскери полиция органдарында тіркелген көлік құралын басқару кезінде жасалған құқық бұзушылықты қоспағанда) осы Кодекстің 31-бабына сәйкес автоматты режимде анықталса немесе тіркелсе және осы құқық бұзушылықтар бойынша осы Кодекстің Ерекше бөлігінде ескерту және (немесе) айыппұл түріндегі санкциялар, ескерту немесе айыппұл белгіленсе, мұндай жағдайларда ескерту немесе айыппұл төлеу қажеттігі туралы нұсқама түрінде ресімделеді;";

15) подпункт 4) части 4-1 статьи 743 после слов "предписаниях о" дополнить словами "предупреждении или";
16) в части второй статьи 744 слова "зафиксировано сертифицированными специальными контрольно-измерительными техническими средствами и приборами, работающими в автоматическом режиме" заменить словами "обнаружено или зафиксировано в автоматическом режиме в соответствии со статьей 31 настоящего Кодекса";
17) в статье 802:
подпункт 4) части первой изложить в следующей редакции:
"4) обнаружение или фиксация административного правонарушения в автоматическом режиме в соответствии со статьей 31 настоящего Кодекса;";
в части четвертой:
абзац второй изложить в следующей редакции:
"В случае, если административное правонарушение обнаружено или зафиксировано в автоматическом режиме в соответствии со статьей 31 настоящего Кодекса, дело об административном правонарушении считается возбужденным с момента:
1) направления предписания о предупреждении или необходимости уплаты штрафа по нарушениям, за которые в статьях Особенной части настоящего Кодекса предусмотрены взыскания в виде предупреждения и (или) штрафа в порядке, предусмотренном статьей 743 настоящего Кодекса;
2) составления протокола об административном правонарушении или вынесения прокурором постановления о возбуждении дела об административном правонарушении по нарушениям, за которые в статьях Особенной части настоящего Кодекса предусмотрены иные взыскания кроме предупреждения и (или) штрафа.";
дополнить абзацем третьим следующего содержания:
"При совершении административных правонарушений, дела по которым рассматриваются органами государственных доходов, дело об административном правонарушении считается возбужденным с момента надлежащего доставления уведомления (извещения).";
18) подпункт 6) части второй статьи 803 изложить в следующей редакции:
"6) объяснение физического лица либо представителя юридического лица, в отношении которого возбуждено дело; наименование, серийный номер технического средства, работающего в автоматическом режиме, а для технических средств, отнесенных в соответствии с законодательством Республики Казахстан об обеспечении единства измерений к средствам измерений, также номер, дата и срок действия метрологической поверки, если такое средство использовалось при обнаружении или фиксации административного правонарушения;";
19) подпункт 2) части первой статьи 807 изложить в следующей редакции:
"2) если административное правонарушение (за исключением правонарушения, совершенного при управлении транспортным средством, зарегистрированным в органах военной полиции) обнаружено или зафиксировано в автоматическом режиме в соответствии со статьей 31 настоящего Кодекса и по данным правонарушениям Особенной частью настоящего Кодекса установлены санкции в виде предупреждения и (или) штрафа, предупреждение или штраф в таких случаях оформляется в виде предписания о предупреждении или необходимости уплаты штрафа;";

20) 811-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Егер әкімшілік құқық бұзушылық осы Кодекстің 31-бабына сәйкес автоматты режимде анықталса немесе тіркелсе, адамның ескерту немесе белгіленген үлгідегі түбіртекпен бірге айыппұл төлеу қажеттігі туралы нұсқама тиісінше жеткізілген кезден бастап жеті тәулік ішінде көрсетілген айыппұл сомасының елу пайызы мөлшерінде айыппұл төлеуге құқығы бар.";
21) 817-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Егер әкімшілік құқық бұзушылық осы Кодекстің 31-бабына сәйкес автоматты режимде анықталса немесе тіркелсе, қысқартылған іс жүргізу тәртібімен мәні бойынша қаралған істерді қоспағанда, іс ескерту немесе айыппұл төлеу қажеттігі туралы нұсқама тиісінше жеткізілген кезден бастап он бес тәулік өткен соң қаралды деп есептеледі.";
22) 821-баптың 1-1-бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1-1. Егер әкімшілік құқық бұзушылық осы Кодекстің 31-бабына сәйкес автоматты режимде анықталса немесе тіркелсе, әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша шешім ескерту немесе айыппұл төлеу қажеттігі туралы нұсқама түрінде ресімделеді, ол қысқартылған іс жүргізу тәртібімен мәні бойынша қаралған істерді қоспағанда, осы Кодекстің 817-бабына сәйкес қаралды деп есептеледі.";
23) 822-1-бапта:
бірінші бөлікте:
бірінші абзацтағы "Айыппұл" деген сөз "Ескерту немесе айыппұл" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақшадағы "көлік құралының меншік иесі (иесі)" деген сөздер "адам" деген сөзбен ауыстырылсын;
3) тармақша "көлік құралы" деген сөздердің алдынан "егер құқық бұзушылық көлікте, көлік құралы пайдаланыла отырып, жол шаруашылығында жасалса," деген сөздермен толықтырылсын;
5), 6) және 7) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"5) осы Кодекстің 31-бабына сәйкес автоматты режимде анықталған немесе тіркелген көрсеткіштер;
6) автоматты режимде жұмыс істейтін техникалық құралдың атауы, сериялық нөмірі, ал Қазақстан Республикасының өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы заңнамасына сәйкес өлшем құралдарына жатқызылған техникалық құралдар үшін метрологиялық салыстырып тексерудің нөмірі, күні және қолданылу мерзімі;
7) ескерту түріндегі әкімшілік жаза немесе айыппұл мөлшері;";
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Белгіленген үлгідегі түбіртегі бар ескерту немесе айыппұл төлеу қажеттігі туралы нұсқама әкімшілік құқық бұзушылық анықталған немесе тіркелген күннен бастап он тәулік ішінде өзіне қатысты ресімделген адамға жіберіледі.
Осы Кодекстің 31-бабына сәйкес автоматты режимде анықталған немесе тіркелген, электрондық нысанда жасалған әкімшілік құқық бұзушылықтар бойынша белгіленген үлгідегі түбіртегі бар ескерту немесе айыппұл төлеу қажеттігі туралы нұсқама Әкімшілік іс жүргізудің бірыңғай тізілімінде автоматты режимде қалыптастырылған жағдайда уәкілетті органның электрондық цифрлық қолтаңбасы арқылы куәландырылуы мүмкін.";

20) абзац второй части первой статьи 811 изложить в следующей редакции:
"Если административное правонарушение обнаружено или зафиксировано в автоматическом режиме в соответствии со статьей 31 настоящего Кодекса, лицо имеет право оплаты штрафа в размере пятидесяти процентов от указанной суммы штрафа в течение семи суток с момента надлежащего доставления предписания о предупреждении или необходимости уплаты штрафа с квитанцией установленного образца.";
21) абзац второй части первой статьи 817 изложить в следующей редакции:
"В случае, если административное правонарушение обнаружено или зафиксировано в автоматическом режиме в соответствии со статьей 31 настоящего Кодекса, дело считается рассмотренным по истечении пятнадцати суток с момента надлежащего доставления предписания о предупреждении или необходимости уплаты штрафа, за исключением дел, рассмотренных по существу в порядке сокращенного производства.";
22) часть 1-1 статьи 821 изложить в следующей редакции:
"1-1. В случае, если административное правонарушение обнаружено или зафиксировано в автоматическом режиме в соответствии со статьей 31 настоящего Кодекса, решение по делу об административном правонарушении оформляется в виде предписания о предупреждении или необходимости уплаты штрафа, которое считается рассмотренным в соответствии со статьей 817 настоящего Кодекса, за исключением дел, рассмотренных по существу в порядке сокращенного производства.";
23) в статье 822-1:
в части первой:
абзац первый после слов "предписании о" дополнить словами "предупреждении или";
в подпункте 2) слова "собственнике (владельце) транспортного средства" заменить словом "лице";
подпункт 3) дополнить словами "в случае, если правонарушение совершено на транспорте, в дорожном хозяйстве с использованием транспортного средства";
подпункты 5), 6) и 7) изложить в следующей редакции:
"5) показания, обнаруженные или зафиксированные в автоматическом режиме в соответствии со статьей 31 настоящего Кодекса;
6) наименование, серийный номер технического средства, работающего в автоматическом режиме, а для технических средств, отнесенных в соответствии с законодательством Республики Казахстан об обеспечении единства измерений к средствам измерений, также номер, дата и срок действия метрологической поверки;
7) административное взыскание в виде предупреждения или размер штрафа;";
часть третью изложить в следующей редакции:
"3. Предписание о предупреждении или необходимости уплаты штрафа с квитанцией установленного образца направляется лицу, в отношении которого оно оформлено, в течение десяти суток со дня обнаружения или фиксации административного правонарушения.
Предписание о предупреждении или необходимости уплаты штрафа с квитанцией установленного образца по административным правонарушениям, обнаруженным или зафиксированным в автоматическом режиме в соответствии со статьей 31 настоящего Кодекса, составленное в электронной форме, может быть удостоверено посредством электронной цифровой подписи уполномоченного органа в случае его формирования в Едином реестре административных производств в автоматическом режиме.";

24) 907-баптың бірінші және екінші бөліктеріндегі "рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізілімінен" деген сөздер "рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік цифрлық тізілімінен" деген сөздермен ауыстырылсын.
2-бап. Осы Заң:
1) алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізілетін 1-баптың 3) тармақшасын;
2) алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алты ай өткен соң қолданысқа енгізілетін 1-баптың 1), 6), 8), 12), 13), 14) және 24) тармақшаларын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ

24) в частях первой и второй статьи 907 слова "электронного реестра разрешений и уведомлений" заменить словами "цифрового реестра разрешений и уведомлений".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением:
1) подпункта 3) статьи 1, который вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования;
2) подпунктов 1), 6), 8), 12), 13), 14) и 24) статьи 1, которые вводятся в действие по истечении шести месяцев после дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан
К. ТОКАЕВ