О внесении изменений в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 января 2026 года № 44-н/қ "Об утверждении Правил маркировки и прослеживаемости моторных масел"
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 24 августа 2026 года № 316-н/қ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 августа 2026 года № 39683
ПРИКАЗЫВАЮ:
1.  Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 января 2026 года № 44-н/қ "Об утверждении Правил маркировки и прослеживаемости моторных масел" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 37926) следующие изменения:
заголовок приказа изложить в новой редакции:
"Об утверждении Правил маркировки и прослеживаемости отдельных видов смазочных масел, смазочных материалов и специальных автомобильных жидкостей";
пункт 1 приказа изложить в новой редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила маркировки и прослеживаемости отдельных видов смазочных масел, смазочных материалов и специальных автомобильных жидкостей (далее – Правила).";
Правила маркировки и прослеживаемости моторных масел, утвержденные указанным приказом изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту нефтегазохимии и технического регулирования Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан
Е. Аккенженов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр энергетики
Республики Казахстан
от 24 августа 2026 года
№ 316-н/қ
Утверждены приказом
Министра энергетики
Республики Казахстан

"Мотор майларын таңбалау және қадағалау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2026 жылғы 30 қаңтардағы № 44-н/қ бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2026 жылғы 24 тамыздағы № 316-н/қ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 25 тамызда № 39683 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Мотор майларын таңбалау және қадағалау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2026 жылғы 30 қаңтардағы № 44-н/қ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 37926 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"Жағармай майларының, жағармай материалдарының және арнайы автомобиль сұйықтықтарының жекелеген түрлерін таңбалау және қадағалау қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Жағармай майларының, жағармай материалдарының және арнайы автомобиль сұйықтықтарының жекелеген түрлерін таңбалау және қадағалау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мотор майларын таңбалау және қадағалау қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Мұнай-газ-химия және техникалық реттеу департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалғаны туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
Е. Аккенженов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сауда және интеграция министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2026 жылғы 24 тамыздағы
№ 316-н/қ Бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің

от 30 января 2026 года|
№ 44-н/қ
Правила маркировки и прослеживаемости отдельных видов смазочных масел, смазочных материалов и специальных автомобильных жидкостей
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила маркировки и прослеживаемости отдельных видов смазочных масел, смазочных материалов и специальных автомобильных жидкостей (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 2) статьи 7-2 Закона Республики Казахстан "О регулировании торговой деятельности" (далее – Закон) и определяют порядок маркировки отдельных видов смазочных масел, смазочных материалов и специальных автомобильных жидкостей (далее – смазочные материалы), средствами идентификации и их дальнейшей прослеживаемости на территории Республики Казахстан.
2. В настоящих Правилах используются следующие определения и сокращения:
1) агрегирование – это совокупность действий, направленных на установление логической взаимосвязи между кодами идентификации отдельных единиц маркированных товаров и кодом идентификации, нанесенным на групповую или транспортную упаковку, с целью обеспечения возможности отслеживания вложенного содержимого без вскрытия указанной упаковки;
2) аппаратно-программный комплекс – совокупность программного обеспечения и технических средств, совместно применяемых для решения задач определенного типа, связанных с маркировкой и прослеживаемостью товаров;
3) протокол передачи данных – формализованный набор технических условии к структуре пакетов информации и алгоритму обмена пакетами информации между устройствами сети передачи данных;
4) ЕАЭС – Евразийский экономический союз;
5) оборот смазочных материалов – ввоз в Республику Казахстан, хранение, транспортировка, получение и передача смазочных материалов, в том числе их приобретение и реализация (продажа) на территории Республики Казахстан;
6) участник оборота смазочных материалов (далее – участник оборота смазочных материалов) – индивидуальный предприниматель или юридическое лицо, являющееся резидентом Республики Казахстан и осуществляющее ввод в оборот и (или) оборот и (или) вывод из оборота маркированных смазочных материалов;
7) смазочные материалы – товары, относящаяся к товарной группе "отдельные виды смазочных масел, смазочных материалов и специальных автомобильных жидкостей" и включенные в Перечень товаров, подлежащих маркировке, и даты его введения, утвержденный приказом Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 26 мая 2026 года № 199-НҚ (далее – Перечень товаров);

2026 жылғы 30 қаңтардағы
№ 44-н/қ бұйрығымен
бекітілген
Жағармай майларының, жағармай материалдарының және арнайы автомобиль сұйықтықтарының жекелеген түрлерін таңбалау және қадағалау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жағармай майларының, жағармай материалдарының және арнайы автомобиль сұйықтықтарының жекелеген түрлерін таңбалау және қадағалау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Сауда қызметін реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 7-2-бабы 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және жағармай майларының, жағармай материалдарының және арнайы автомобиль сұйықтықтарының жекелеген түрлерін (бұдан әрі – Жағармай материалдарын) сәйкестендіру құралдарымен таңбалау тәртібін және олардың Қазақстан Республикасының аумағында одан әрі қадағалануын айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай анықтамалар мен қысқартулар пайдаланылады:
1) агрегаттау – көрсетілген қаптаманы ашпай-ақ, оның ішіндегі енгізілгенді қадағалау мүмкіндігін қамтамасыз ету мақсатында таңбаланған тауарлардың жекелеген бірліктерінің сәйкестендіру кодтары мен топтық немесе тасымалдау қаптамасына енгізілген сәйкестендіру коды арасындағы логикалық өзара байланысты белгілеуге бағытталған іс-әрекеттер жиынтығы;
2) аппараттық-бағдарламалық кешен – тауарларды таңбалаумен және оларды қадағалаумен байланысты белгілі бір типтегі міндеттерді шешу үшін бірлесіп қолданылатын бағдарламалық қамтылым мен техникалық құралдар жиынтығы;
3) деректерді беру хаттамасы – деректерді беру желісі құрылғылары арасында ақпараттық пакеттер құрылымына және ақпараттық пакеттермен алмасу алгоритміне қойылатын техникалық талаптардың ресми түрде қалыпқа келтірілген жиынтығы;
4) ЕАЭО – Еуразиялық экономикалық одақ;
5) жағармай материалдарының айналымы – жағармай материалдарын Қазақстан Республикасына әкелу, сақтау, тасымалдау, алу және беру, оның ішінде оларды Қазақстан Республикасының аумағында сатып алу және өткізу (сату);
6) жағармай материалдары айналымының қатысушысы (бұдан әрі – жағармай материалдары айналымының қатысушысы) – Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын және таңбаланған жағармай материалдарын айналымға енгізуді және (немесе) айналымын және (немесе) айналымнан шығаруды жүзеге асыратын жеке кәсіпкер немесе заңды тұлға;
7) жағармай материалдары – "жағармай майларының, жағармай материалдарының және арнайы автомобиль сұйықтықтарының жекелеген түрлері" тауар тобына жататын және Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің міндетін атқарушының 2026 жылғы 26 мамырдағы № 199-НҚ бұйрығымен бекітілген Таңбалануға жататын тауарлар тізбесі және оны енгізу күніне енгізілген өнім (бұдан әрі – Тауарлар тізбесі);

8) импортер – участник оборота смазочных материалов, осуществляющий ввоз смазочных материалов на таможенную территорию ЕАЭС в соответствии с таможенным законодательством ЕАЭС и (или) таможенным законодательством Республики Казахстан, а также ввоз смазочных материалов на территорию Республики Казахстан с территории другого государства-члена ЕАЭС;
9) транспортная упаковка – упаковка, объединяющая потребительские упаковки маркированных смазочных материалов и (или) групповые упаковки и используемая для хранения и транспортировки смазочных материалов с целью их защиты от повреждения при перемещении и образующая самостоятельную транспортную единицу;
10) код идентификации транспортной упаковки – уникальная для каждой отдельной транспортной упаковки комбинация символов, формируемая в соответствии с требованиями, предусмотренными главой 6 настоящих Правил;
11) код применения – префикс, представляющий собой набор из 2 (двух) или более знаков, расположенный в начале элементной строки и однозначно определяющий назначение и формат поля данных, следующего за префиксом;
12) производитель – индивидуальный предприниматель или юридическое лицо, резидент Республики Казахстан, осуществляющее деятельность по производству смазочных материалов для последующей реализации;
13) код идентификации – последовательность символов, представляющая собой уникальную комбинацию кода товара (GTIN - Global Trade Item Number (глобальный номер торговой единицы)) и индивидуального серийного номера единицы товара;
14) средство идентификации – код маркировки смазочных материалов в машиночитаемой форме, представленный в виде двумерного матричного штрихкода для нанесения на потребительскую и (или) групповую упаковку, или на этикетку, располагаемую непосредственно на потребительской упаковке или групповой упаковке смазочных материалов;
15) маркированные смазочные материалы – смазочные материалы, на которые в соответствии с настоящими Правилами нанесено средство идентификации с отражением достоверных сведений (в том числе сведений о нанесенном на нем средстве идентификации и (или) материальном носителе, содержащем средство идентификации) в цифровой системе маркировки и прослеживаемости товаров;
16) вывод из оборота маркированных смазочных материалов – реализация (продажа) маркированных смазочных материалов физическому лицу для личного потребления через контрольно-кассовую машину с функцией фиксации и (или) передачи данных, зарегистрированную в соответствии с приказом Министра финансов Республики Казахстан от 24 октября 2025 года № 626 "О некоторых вопросах, связанных с применением контрольно-кассовых машин" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 37238), изъятие (конфискация), утилизация, порча, уничтожение, безвозвратная утрата и иные причины предполагающие прекращение дальнейшего оборота смазочных материалов;

8) импорттаушы – жағармай материалдарын ЕАЭО кеден заңнамасына және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес ЕАЭО кедендік аумағына әкелуді жүзеге асыратын, сондай-ақ ЕАЭО-ға мүше басқа мемлекеттің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына әкелуді жүзеге асыратын жағармай материалдары айналымының қатысушысы;
9) көлік қаптамасы – таңбаланған жағармай материалдарының тұтыну қаптамаларын және (немесе) топтық қаптамаларды біріктіретін және жағармай материалдарын сақтау және тасымалдау үшін пайдаланылатын, оларды тасымалдау кезінде зақымданудан қорғау мақсатында дербес көлік бірлігін құрайтын қаптама;
10) көлік қаптамасының сәйкестендіру коды – осы Қағидалардың 6-тарауында көзделген талаптарға сәйкес қалыптастырылатын әрбір жеке көлік қаптамасы үшін бірегей таңбалар комбинациясы;
11) қолдану коды – элементтік жолдың басында орналасқан және префикстен кейінгі деректер өрісінің мақсаты мен форматын бірмәнді айқындайтын екі (2) немесе одан да көп таңбадан тұратын префикс;
12) өндіруші – жағармай материалдарын кейіннен өткізу үшін өндіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын жеке кәсіпкер немесе заңды тұлға, Қазақстан Республикасының резиденті;
13) сәйкестендіру коды – тауар кодының (GTIN – Global Trade Item Number (сауда бірлігінің ғаламдық нөмірі)) және тауар бірлігінің жеке сериялық нөмірінің бірегей комбинациясын білдіретін таңбалар тізбегі;
14) сәйкестендіру құралы – тұтыну және (немесе) топтық қаптамаға немесе жағармай материалдарының тұтыну немесе топтық қаптамасына тікелей орналастырылатын жапсырмаға түсірілетін екі өлшемді матрицалық штрих-код түрінде ұсынылған машинамен оқу нысанындағы мотор майын таңбалау коды;
15) таңбаланған жағармай материалдары – осы Қағидаларға сәйкес сәйкестендіру құралы енгізілген және тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесінде (оның ішінде оған енгізілген сәйкестендіру құралы және (немесе) сәйкестендіру құралын қамтитын материалдық жеткізгіш туралы мәліметтер) дұрыс мәліметтер көрсетілген жағармай материалдары;
16) таңбаланған жағармай материалдарын айналымнан шығару –"Бақылау-касса машиналарын қолдануға байланысты кейбір мәселелер туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 24 қазандағы № 626 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 37238 болып тіркелген) сәйкес тіркелген деректерді тіркеп-белгілеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машинасы арқылы жеке тұтыну үшін жеке тұлғаға таңбаланған жағармай материалдарын өткізу (сату), алып қою (тәркілеу), кәдеге жарату, бүліну, жою, қайтарымсыз жоғалту және жағармай материалдарының одан әрі айналымын тоқтатуды көздейтін өзге де себептер;

17) код маркировки – уникальная последовательность символов, состоящая из кода идентификации товара и кода проверки, формируемая Единым оператором маркировки и прослеживаемости товаров для целей идентификации потребительской упаковки смазочных материалов;
18) индивидуальный серийный номер товара – символьная последовательность, уникально идентифицирующая единицу товара в рамках номенклатурной группы товаров;
19) единый оператор маркировки и прослеживаемости товаров (далее – Оператор) – государственное предприятие, акционерное общество, товарищество с ограниченной ответственностью, более пятидесяти процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которого прямо или косвенно принадлежат государству, осуществляющее разработку, администрирование, сопровождение и эксплуатационную поддержку цифровой системы маркировки и прослеживаемости товаров, включая разработку, ведение и актуализацию Национального каталога товаров, и иные функции, предусмотренные законодательством Республики Казахстан;
20) цифровая система маркировки и прослеживаемости товаров – функционально связанный комплекс цифровых ресурсов, использующий объекты цифровой инфраструктуры с целью обеспечения создания, сбора, обработки, хранения и распространения цифровых данных, а также автоматизирующий взаимодействие субъектов цифровой среды и (или) обеспечивающий оказание услуг в цифровой среде по вопросам маркировки товаров средствами идентификации и их дальнейшей прослеживаемости в процессе оборота;
21) реестр уполномоченных лиц участников цифровой системы маркировки и прослеживаемости товаров – перечень зарегистрированных в цифровой системе маркировки и прослеживаемости товаров уполномоченных лиц участника оборота смазочных материалов;
22) реестр документов цифровой системы маркировки и прослеживаемости товаров – перечень зарегистрированных в цифровой системе маркировки и прослеживаемости товаров документов, сформированных участниками оборота смазочных материалов;
23) реестр средств идентификации цифровой системы маркировки и прослеживаемости товаров – перечень средств идентификации, зарегистрированных в цифровой системе маркировки и прослеживаемости товаров участниками оборота смазочных материалов;
24) реестр участников оборота товаров цифровой системы маркировки и прослеживаемости товаров – перечень зарегистрированных в цифровой системе маркировки и прослеживаемости товаров участников оборота смазочных материалов;
25) реестр товаров цифровой системы маркировки и прослеживаемости товаров – перечень товаров, зарегистрированных в цифровой системе маркировки и прослеживаемости товаров, сформированный участниками оборота смазочных материалов;

17) таңбалау коды – жағармай материалдарының тұтыну қаптамасын сәйкестендіру мақсаты үшін тауарларды таңбалау мен қадағалаудың бірыңғай операторы қалыптастыратын тауардың сәйкестендіру коды мен тексеру кодынан тұратын бірегей таңбалар тізбегі;
18) тауардың жеке сериялық нөмірі – тауарлардың номенклатуралық тобы шеңберінде тауар бірлігін бірегей сәйкестендіретін таңбалар тізбегі;
19) тауарларды таңбалау мен қадағалаудың бірыңғай операторы (бұдан әрі – Оператор) – Тауарлардың ұлттық каталогын әзірлеуді, жүргізу мен жаңартуды қоса алғанда, тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесін әзірлеуді, әкімшілендіруді, сүйемелдеуді және пайдаланушылық қолдауды және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыратын, дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталдағы қатысу үлестерінің) елу пайызынан астамы тікелей немесе жанама мемлекетке тиесілі мемлекеттік кәсіпорын, акционерлік қоғам, жауапкершілігі шектеулі серіктестік;
20) тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесі – сәйкестендіру құралдарымен таңбалауға жататын тауарларды таңбалау және олардың айналым процесінде одан әрі қадағалау мәселесі бойынша цифрлық деректерді құруды, жинауды, өңдеуді, сақтауды және таратуды қамтамасыз ету мақсатында цифрлық инфрақұрылым объектілерін пайдаланатын, сондай-ақ цифрлық орта субъектілерінің өзара іс-қимылын автоматтандыратын және (немесе) цифрлық ортада қызметтер көрсетуді қамтамасыз ететін функционалдық байланысты цифрлық ресурстар кешені;
21) тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесі қатысушыларының уәкілетті тұлғаларының тізілімі – тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесінде тіркелген жағармай материалдары айналымы қатысушысының уәкілетті тұлғаларының тізбесі;
22) тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесінің құжаттар тізілімі – жағармай материалдары айналымының қатысушылары қалыптастырған, тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесінде тіркелген құжаттардың тізбесі;
23) тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесінің сәйкестендіру құралдарының тізілімі – жағармай материалдары айналымы қатысушыларының тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесінде тіркелген сәйкестендіру құралдарының тізбесі;
24) тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесінің тауарлар айналымы қатысушыларының тізілімі – тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесінде тіркелген жағармай материалдары айналымының қатысушыларының тізбесі;
25) тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесінің тауарлар тізілімі – жағармай материалдары айналымының қатысушылары қалыптастырған, тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесінде тіркелген тауарлардың тізбесі;

26) код проверки – последовательность символов, сформированная в результате криптографического преобразования кода идентификации товара и позволяющая выявить фальсификацию кода идентификации;
27) групповая упаковка – упаковка, объединяющая определенное количество потребительских упаковок смазочных материалов;
28) потребительская упаковка – упаковка, предназначенная для первичного упаковывания и реализации смазочных материалов конечному потребителю;
29) интерфейс электронного взаимодействия – описание способов взаимодействия аппаратно-программных средств участников оборота смазочных материалов и цифровой системы маркировки и прослеживаемости товаров;
30) электронная цифровая подпись – цифровая запись (набор цифровых данных), созданная с использованием закрытого ключа электронной цифровой подписи и средств электронной цифровой подписи, подтверждающая достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания;
31) АSCII – American Standard Code for Information Interchange (Американский стандартный код для обмена информацией) – метод кодирования информации, при котором печатным и непечатным символам соответствуют числовые коды;
32) АSCII 232 (FNC1) – АSCII Function 1 Symbol Character (символ функции управления 1), специальный символ, который указывает, что закодированная последовательность является кодом GS1;
33) DataMatrix – двумерный матричный штрих код, представляющий собой черно-белые элементы или элементы нескольких различных степеней яркости, наносимые в форме квадрата, размещенные в прямоугольной или квадратной группе, предназначен для кодирования текста или данных других типов;
34) DataMatrix ЕСС200 – версия DataMatrix, использующая технологию предотвращения ошибок и восстановления поврежденной информации, дающая возможность восстановления всей последовательности закодированной информации в случае, когда код содержит до 30 процентов повреждений, которая имеет частоту появления ошибок меньше, чем 1 на 10 миллионов сканированных символов;
35) GCP – Global Company Prefix (Глобальный префикс предприятия) – международный номер предприятия (префикс), присвоенный предприятию в системе Global Standards 1 (GS1);
36) GPC – Global Product Classification (Глобальный классификатор продукции) – система, классифицирующая продукты по категориям на основе их основных характеристик, а также описывающая их связи с другими продуктами;
37) GS1 – Global Standards 1 – международная организация, в области стандартизации учета и штрихового кодирования логистических единиц;

26) тексеру коды – тауардың сәйкестендіру кодын криптографиялық түрлендіру нәтижесінде қалыптастырылған және сәйкестендіру кодының қолдан жасалғанын анықтауға мүмкіндік беретін таңбалар тізбегі;
27) топтық қаптама – жағармай материалдарының белгілі бір санын құрайтын тұтыну қаптамаларын біріктіретін қаптама;
28) тұтыну қаптамасы – жағармай материалдарын соңғы тұтынушыға бастапқы орау және өткізуге арналған қаптама;
29) электрондық өзара іс-қимыл интерфейсі – жағармай материалдары айналымы қатысушыларының аппараттық-бағдарламалық құралдары мен тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесінің өзара іс-қимыл тәсілдерінің сипаттамасы;
30) электрондық цифрлық қолтаңба – электрондық цифрлық қолтаңбаның жабық кілті мен электрондық цифрлық қолтаңба құралдарын пайдалана отырып жасалған, электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын цифрлық жазба (цифрлық деректер жиынтығы);
31) ASCII – American Standard Code for Information Interchange (Ақпарат алмасуға арналған америкалық стандартты код) – басып шығарылатын және басып шығарылмайтын таңбаларға сандық кодтар сәйкес келетін ақпаратты кодтау әдісі;
32) ASCII 232 (FNC1) – ASCII Function 1 Symbol Character (1-басқару функциясының символы), кодталған тізбектің GS1 коды екенін көрсететін арнайы символ;
33) DataMatrix – мәтін немесе басқа түрдегі деректерді кодтауға арналған, төртбұрыш немесе шаршы түріндегі топта орналастырылған, шаршы нысанында салынған, қара-ақ элементтер немесе түрлі жарықтық дәрежесіндегі элементтерді білдіретін екі өлшемді матрицалық штрих-код;
34) DataMatrix ECC200 – код 30 пайызға дейін зақымданған жағдайда кодталған ақпараттың барлық тізбегін қалпына келтіруге мүмкіндік беретінді, сканерленген 10 миллион таңбаға 1-ден аз қателердің пайда болу жиілігі бар қателердің алдын алу және зақымданған ақпаратты қалпына келтіру технологиясын пайдаланатын DataMatrix нұсқасы;
35) GCP – Global Company Prefix (кәсіпорынның жаһандық префиксі) – Global Standards 1 (GS1) жүйесінде кәсіпорынға берілетін халықаралық кәсіпорын нөмірі (префикс);
36) GPC – Global Product Classification (өнімдердің жаһандық жіктеуіші) – өнімдерді олардың негізгі сипаттамалары негізінде санаттар бойынша жіктейтін, сондай-ақ олардың басқа өнімдермен байланысын сипаттайтын жүйе;
37) GS1 – Global Standards 1 – логистикалық бірліктерді есепке алу және штрихкодтау саласында стандарттаумен айналысатын халықаралық ұйым;

38) GS1-128 – формат штрих кода глобальной организации по стандартизации GS1, предназначенный для передачи информации о грузе между предприятиями;
39) GTIN – Global Trade Item Number (Глобальный номер торговой единицы) – глобальный идентификационный номер, присваиваемый группе товаров национальной (региональной) организацией GS1 в соответствии с установленными стандартами системы GS1, в целях ее однозначной идентификации в мировом экономическом пространстве, и используемый в качестве кода товара в цифровой системе маркировки и прослеживаемости товаров;
40) SSCC – (Serial Shipping Container Code) – серийный код транспортной упаковки, являющийся уникальным идентификатором для прослеживаемости груза в цепи поставок, соответствующий международным стандартам GS1.
Глава 2. Участники оборота смазочных материалов, осуществляющие маркировку средствами идентификации
3. Производитель осуществляет маркировку смазочных материалов, произведенных на территории Республики Казахстан, средством идентификации до первичной возмездной или безвозмездной его передачи новому собственнику или иному лицу с целью отчуждения такому лицу или для последующей реализации, которая делает его доступным для распространения и (или) использования.
Импортер обеспечивает маркировку смазочных материалов, произведенных за пределами территории Республики Казахстан, средством идентификации до ввоза на территорию Республики Казахстан или до его помещения под таможенные процедуры выпуска для внутреннего потребления или реимпорта.
В случае утраты или повреждения средства идентификации участник оборота смазочных материалов, осуществляющий оптовую или розничную реализацию смазочных материалов, обеспечивает повторное нанесение средства идентификации на потребительскую упаковку смазочных материалов или на этикетку, располагаемую непосредственно на упаковке товара смазочных материалов в соответствии с главами 7 и 8 настоящих Правил.
4. Требования к маркировке смазочных материалов средствами идентификации не распространяются на случаи, указанные в статье 8 Соглашения о маркировке товаров средствами идентификации в Евразийском экономическом союзе от 2 февраля 2018 года, ратифицированного Законом Республики Казахстан от 1 марта 2019 года.
Глава 3. Технические условия осуществления деятельности участников оборота смазочных материалов в цифровой системе маркировки и прослеживаемости товаров
5. Условиями осуществления деятельности участников оборота смазочных материалов в цифровой системе маркировки и прослеживаемости товаров являются наличие:

38) GS1-128 – GS1 стандарттау жөніндегі жаһандық ұйымның кәсіпорындар арасында жүк туралы ақпаратты беру үшін арналған штрих-код форматы;
39) GTIN – Global Trade Item Number (сауда бірлігінің жаһандық нөмірі) – GS1 жүйесінің белгіленген стандарттарына сәйкес ұлттық (өңірлік) GS1 ұйымы тауарлар тобына беретін, әлемдік экономикалық кеңістікте оны бірмәнді сәйкестендіру мақсатында және тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесінде тауар коды ретінде пайдаланылатын жаһандық сәйкестендіру нөмірі;
40) SSCC (Serial Shipping Container Code) – жеткізу тізбегінде жүктің қадағалануын қамтамасыз ету үшін қолданылатын, GS1 халықаралық стандарттарына сәйкес келетін көлік қаптамасының сериялық коды.
2-тарау. Сәйкестендіру құралдарымен таңбалауды жүзеге асыратын жағармай материалдары айналымының қатысушылары
3. Өндіруші Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген жағармай материалдарын сәйкестендіру құралымен оларды жаңа меншік иесіне немесе өзге тұлғаға иеліктен шығару мақсатында не кейіннен өткізу үшін алғашқы өтеулі немесе өтеусіз берілгенге дейін таңбалауды жүзеге асырады, бұл оларды таратуға және (немесе) пайдалануға қолжетімді етеді.
Импорттаушы Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерде өндірілген жағармай материалдарын Қазақстан Республикасының аумағына әкелгенге дейін немесе оларды ішкі тұтыну үшін шығару не кері импорт кедендік рәсімдеріне орналастырғанға дейін сәйкестендіру құралымен таңбалануын қамтамасыз етеді.
Сәйкестендіру құралы жоғалған немесе зақымдалған жағдайда жағармай материалдарын көтерме немесе бөлшек саудада өткізуді жүзеге асыратын жағармай материалдары айналымының қатысушысы осы Қағидалардың 7 және 8-тарауларына сәйкес сәйкестендіру құралын жағармай материалдарының тұтынушылық қаптамасына немесе тікелей жағармай материалдары тауарының қаптамасынада орналасқан жапсырмаға қайта енгізуді қамтамасыз етеді.
4. Жағармай материалдарын сәйкестендіру құралдарымен таңбалауға қойылатын талаптар Қазақстан Республикасының 2019 жылғы 1 наурыздағы Заңымен ратификацияланған 2018 жылғы 2 ақпандағы Еуразиялық экономикалық одақта тауарларды сәйкестендіру құралдарымен таңбалау туралы келісімнің 8-бабында көрсетілген жағдайларға қолданылмайды.
3-тарау. Жағармай материалдары айналымы қатысушыларының қызметін тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесінде жүзеге асырудың техникалық шарттары
5. Жағармай материалдары айналымы қатысушыларының тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесінде қызметін жүзеге асыру шарттары:

1) электронной цифровой подписи;
2) подключенный по каналам связи к цифровой системе маркировки и прослеживаемости товаров аппаратно-программный комплекс, обеспечивающий автоматизированную передачу данных Оператору в части получения кодов маркировки, отправки сведений об использовании кодов маркировки с последующей отправкой в цифровую систему маркировки и прослеживаемости товаров информации об агрегации средств идентификации (при применении агрегирования), а также сведений о вводе в оборот, обороте и (или) выводе из оборота маркированных смазочных материалов в цифровой системе маркировки и прослеживаемости товаров в соответствии с условиями интерфейса электронного взаимодействия, опубликованными на интернет-ресурсе Оператора.
При отсутствии такого аппаратно-программного комплекса или отсутствия интеграции с цифровой системой маркировки и прослеживаемости товаров, участник оборота смазочных материалов направляет сведения Оператору посредством личного кабинета цифровой системы маркировки и прослеживаемости товаров.
6. Участник оборота смазочных материалов, осуществляющий розничную реализацию смазочных материалов, кроме условий, установленных пунктом 5 настоящих Правил, обеспечивает наличие:
1) контрольно-кассовой машины c функцией фиксации и (или) передачи данных;
2) устройства сканирования, имеющего возможность подключения к контрольно-кассовой машине для считывания средств идентификации;
3) договора, заключенного с оператором фискальных данных, по передаче сведений о выводе из оборота маркированных смазочных материалов с использованием контрольно-кассовой машины по каждой реализованной единице смазочных материалов.
7. Производители и импортеры смазочных материалов:
1) осуществляют собственную регистрацию в цифровой системе маркировки и прослеживаемости товаров до начала осуществления деятельности, связанной с вводом в оборот и (или) оборотом маркированных смазочных материалов;
2) осуществляют регистрацию смазочных материалов, подлежащего маркировке средствами идентификации, в цифровой системе маркировки и прослеживаемости товаров;
3) обеспечивают готовность аппаратно-программного комплекса (при наличии) к цифровому взаимодействию с цифровой системой маркировки и прослеживаемости товаров в соответствии с условиями интерфейса электронного взаимодействия, опубликованными на интернет-ресурсе Оператора;
4) вносят в режиме реального времени в цифровую систему маркировки и прослеживаемости товаров сведения о маркировке смазочных материалов, подлежащих маркировке средствами идентификации, а также сведения о вводе в оборот, обороте и (или) выводе из оборота маркированных смазочных материалов в соответствии с главами 10-13 настоящих Правил.

1) электрондық цифрлық қолтаңбаның;
2) байланыс арналары арқылы тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесіне қосылған, таңбалау кодтарын алу бөлігінде Операторға деректерді автоматтандырылған түрде беруді, таңбалау кодтарын пайдалану туралы мәліметтерді жіберуді, кейіннен сәйкестендіру құралдарын агрегаттау туралы ақпаратты (агрегаттау қолданылған жағдайда), сондай-ақ таңбаланған жағармай материалдарын айналымға енгізу, айналымы және (немесе) айналымнан шығару туралы мәліметтерді Оператордың интернет-ресурсында жарияланған электрондық өзара іс-қимыл интерфейсі шарттарына сәйкес тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесіне беруді қамтамасыз ететін аппараттық-бағдарламалық кешеннің болуы болып табылады.
Осындай аппараттық-бағдарламалық кешен болмаған немесе тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесімен интеграция болмаған кезде жағармай материалдары айналымының қатысушысы мәліметтерді тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесінің жеке кабинеті арқылы Операторға жібереді.
6. Жағармай материалдарын бөлшек саудада өткізуді жүзеге асыратын жағармай материалдары айналымының қатысушысы осы Қағидалардың 5-тармағында белгіленген шарттардан басқа мыналардың:
1) деректерді тіркеп-белгілеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-кассалық машинаның;
2) сәйкестендіру құралдарын оқу үшін бақылау-кассалық машинаға қосылу мүмкіндігі бар сканерлеу құрылғысының;
3) жағармай материалдарының әрбір өткізілген бірлігі бойынша бақылау-кассалық машинаны пайдалана отырып таңбаланған жағармай материалдарынн айналымнан шығару туралы мәліметтерді беру үшін фискалдық деректер операторымен жасалған шарттың болуын қамтамасыз етеді.
7. Жағармай материалдарын өндірушілер мен импорттаушылар:
1) таңбаланған жағармай материалдарын айналымға енгізуге және (немесе) айналымына байланысты қызметті жүзеге асыруды бастағанға дейін тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесінде дербес тіркеуді жүзеге асырады;
2) сәйкестендіру құралдарымен таңбалауға жататын жағармай материалдарын тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесінде тіркеуді жүзеге асырады;
3) аппараттық-бағдарламалық кешеннің (болған жағдайда) Оператордың интернет-ресурсында жарияланған электрондық өзара іс-қимыл интерфейсі шарттарына сәйкес тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесімен цифрлық өзара іс-қимылға дайындығын қамтамасыз етеді;
4) сәйкестендіру құралдарымен таңбалауға жататын жағармай материалдарын таңбалау туралы мәліметтерді, сондай-ақ осы Қағидалардың 10-13-тарауларына сәйкес таңбаланған Жағармай материалдарын айналымға енгізу, айналымы және (немесе) айналымнан шығару туралы мәліметтерді нақты уақыт режимінде тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесіне енгізеді.

8. Участники оборота смазочных материалов, осуществляющие оптовую реализацию смазочных материалов:
1) осуществляют собственную регистрацию в цифровой системе маркировки и прослеживаемости товаров в соответствии с главой 4 настоящих Правил со дня возникновения необходимости осуществления деятельности, связанной с оборотом смазочных материалов, подлежащего маркировке средствами идентификации;
2) обеспечивают готовность аппаратно-программного комплекса (при наличии) к цифровому взаимодействию с цифровой системой маркировки и прослеживаемости товаров в соответствии с условиями интерфейса электронного взаимодействия, опубликованными на интернет-ресурсе Оператора;
3) вносят в режиме реального времени в цифровую систему маркировки и прослеживаемости товаров сведения о вводе в оборот маркированных смазочных материалов, подлежащих маркировке средствами идентификации (при необходимости), а также сведения об обороте и (или) выводе из оборота смазочных материалов в соответствии с главами 10-13 настоящих Правил;
9. Участники оборота смазочных материалов, осуществляющие розничную реализацию смазочных материалов:
1) осуществляют собственную регистрацию в цифровой системе маркировки и прослеживаемости товаров в соответствии с главой 4 настоящих Правил до начала осуществления деятельности, связанной с выводом из оборота и повторным вводом в оборот маркированных смазочных материалов;
2) обеспечивают готовность аппаратно-программного комплекса (при наличии) к цифровому взаимодействию с цифровой системой маркировки и прослеживаемости товаров в соответствии с условиями интерфейса электронного взаимодействия, опубликованными на интернет-ресурсе Оператора;
3) проводят проверку устройств сканирования и распознавания средств идентификации на возможность считывания двумерного кода DataMatrix;
4) вносят в цифровую систему маркировки и прослеживаемости товаров сведения о вводе в оборот маркированных смазочных материалов, подлежащих маркировке средствами идентификации (при необходимости), а также сведения об обороте и (или) выводе из оборота маркированных смазочных материалов, в соответствии с главами 10-13 настоящих Правил.
Глава 4. Порядок регистрации участников оборота смазочных материалов в цифровой системе маркировки и прослеживаемости товаров
10. Регистрация участников оборота смазочных материалов в цифровой системе маркировки и прослеживаемости товаров и предоставление им доступа к личному кабинету осуществляется Оператором на основании сведений, внесенных в цифровую систему маркировки и прослеживаемости товаров.

8. Жағармай материалдарын көтерме саудада өткізуді жүзеге асыратын жағармай материалдары айналымының қатысушылары:
1) сәйкестендіру құралдарымен таңбалауға жататын Жағармай материалдарының айналымына байланысты қызметті жүзеге асыру қажеттілігі туындаған күннен бастап осы Қағидалардың 4-тарауына сәйкес тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесінде дербес тіркеуді жүзеге асырады;
2) аппараттық-бағдарламалық кешеннің (болған жағдайда) Оператордың интернет-ресурсында жарияланған электрондық өзара іс-қимыл интерфейсі шарттарына сәйкес тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесімен цифрлық өзара іс-қимылға дайындығын қамтамасыз етеді;
3) сәйкестендіру құралдарымен таңбалауға жататын таңбаланған жағармай материалдарын айналымға енгізу туралы мәліметтерді (қажет болған жағдайда), сондай-ақ жағармай материалдарының айналымы және (немесе) айналымнан шығару туралы мәліметтерді нақты уақыт режимінде осы Қағидалардың 10-13-тарауларына сәйкес тауарларды таңбалау және қадағалау цифрлық жүйесіне енгізеді.
9. Жағармай материалдарын бөлшек саудада өткізуді жүзеге асыратын жағармай материалдары айналымының қатысушылары:
1) таңбаланған жағармай материалдарын айналымнан шығару және қайта айналымға енгізуге байланысты қызметті жүзеге асыруды бастағанға дейін осы Қағидалардың 4-тарауына сәйкес тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесінде дербес тіркеуді жүзеге асырады;
2) аппараттық-бағдарламалық кешеннің (болған жағдайда) Оператордың интернет-ресурсында жарияланған электрондық өзара іс-қимыл интерфейсі шарттарына сәйкес тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесімен цифрлық өзара іс-қимылға дайындығын қамтамасыз етеді;
3) сәйкестендіру құралдарын сканерлеу және тану құрылғыларының екі өлшемді DataMatrix кодын оқу мүмкіндігін тексеруді жүргізеді;
4) сәйкестендіру құралдарымен таңбалауға жататын таңбаланған жағармай материалдарын айналымға енгізу туралы мәліметтерді (қажет болған жағдайда), сондай-ақ таңбаланған жағармай материалдарының айналымы және (немесе) айналымнан шығару туралы мәліметтерді осы Қағидалардың 10-13-тарауларына сәйкес тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесіне енгізеді.
4-тарау. Жағармай материалдары айналымы қатысушыларын тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесінде тіркеу тәртібі
10. Жағармай материалдары айналымы қатысушыларын тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесінде тіркеуді және оларға жеке кабинетке қолжетімділікті беруді Оператор тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесіне енгізілген мәліметтер негізінде жүзеге асырады.

11. Участник оборота смазочных материалов определяет лиц, уполномоченных предоставлять и запрашивать сведения в цифровой системе маркировки и прослеживаемости товаров от его имени.
12. По результатам регистрации участника оборота смазочных материалов в цифровой системе маркировки и прослеживаемости товаров Оператор в течение 24 (двадцати четырех) часов:
1) направляет информацию о регистрации на адрес электронной почты, указанный при регистрации;
2) включает участника оборота смазочных материалов в реестр участников цифровой системы маркировки и прослеживаемости товаров;
3) предоставляет участнику оборота смазочных материалов доступ в личный кабинет цифровой системы маркировки и прослеживаемости товаров.
Глава 5. Порядок регистрации смазочных материалов в цифровой системе маркировки и прослеживаемости товаров
13. Регистрация смазочных материалов в цифровой системе маркировки и прослеживаемости товаров осуществляется:
1) при производстве смазочных материалов на территории Республики Казахстан – производителем (включая смазочные материалы, производимые в рамках контрактного производства и (или) из иностранного сырья, помещенного под таможенную процедуру свободной таможенной зоны или под таможенную процедуру свободного склада);
2) при производстве смазочных материалов за пределами территории Республики Казахстан – импортером (до ввоза на территорию Республики Казахстан).
14. Для регистрации смазочных материалов участник оборота смазочных материалов указывает в цифровой системе маркировки и прослеживаемости товаров следующие сведения:
1) индивидуальный идентификационный номер или бизнес-идентификационный номер участника оборота смазочных материалов;
2) полное наименование товара;
3) сведения о сроках хранения;
4) сведения о товарном знаке, знаке обращения и соответствия;
5) сведения о производителе и изготовителе товара;
6) код товара GTIN;
7) код классификатор продукции по видам экономической деятельности;
8) код товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности ЕАЭС;
9) код GPC;
10) марка продукции;
11) функциональное назначение;
12) сведения о декларации о соответствии смазочных материалов требованиям технических регламентов ЕАЭС или требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан;
13) класс вязкости по стандарту SAE J300 (для моторных масел);
14) сведения об объеме продукции и единице измерения (масса нетто);
15) вид товара;
16) состав;
17) тип упаковки;
18) материал упаковки;
19) изображение товара.
15. При повторном нанесении средства идентификации на потребительскую упаковку смазочных материалов, в случае утраты или повреждения ранее нанесенного средства идентификации, участник оборота смазочных материалов, осуществляющий оптовую или розничную реализацию смазочных материалов, указывает в цифровой системе маркировки и прослеживаемости товаров следующие сведения:

11. Жағармай материалдары айналымының қатысушысы өз атынан тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесінде мәліметтерді ұсынуға және сұратуға уәкілетті тұлғаларды айқындайды.
12. Жағармай материалдары айналымы қатысушысын тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесінде тіркеу нәтижелері бойынша Оператор 24 (жиырма төрт) сағат ішінде:
1) тіркеу кезінде көрсетілген электрондық пошта мекенжайына тіркелу туралы ақпаратты жібереді;
2) жағармай материалдары айналымының қатысушысын тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесі қатысушыларының тізіліміне енгізеді;
3) жағармай материалдары айналымының қатысушысына тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесінің жеке кабинетіне қолжетімділік береді.
5-тарау. Жағармай материалдарын тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесінде тіркеу тәртібі
13. Тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесінде жағармай материалдарын тіркеуді:
1) Қазақстан Республикасының аумағында жағармай материалдарын өндіру кезінде – өндіруші (оның ішінде келісімшарттық өндіріс шеңберінде және (немесе) еркін кедендік аймақ кедендік рәсіміне немесе еркін қойма кедендік рәсіміне орналастырылған шетелдік шикізаттан өндірілетін жағармай материалдарын қоса алғанда);
2) Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерде жағармай материалдарын өндіру кезінде – импорттаушы жүзеге асырады (Қазақстан Республикасының аумағына әкелгенге дейін).
14. Жағармай материалдарын тіркеу үшін жағармай материалдары айналымының қатысушысы тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесінде мынадай мәліметтерді көрсетеді:
1) жағармай материалдары айналымы қатысушысының жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
2) тауардың толық атауы;
3) сақтау мерзімдері туралы мәліметтер;
4) тауар белгісі, айналым белгісі және сәйкестік белгісі туралы мәліметтер;
5) тауардың өндірушісі және дайындаушысы туралы мәліметтер;
6) тауардың GTIN коды;
7) экономикалық қызмет түрлері бойынша өнім жіктеуішінің коды;
8) ЕАЭО сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасының коды;
9) GPC коды;
10) өнімнің маркасы;
11) функционалдық мақсаты;
12) жағармай материалдарынның ЕАЭО техникалық регламенттерінің талаптарына немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкестігі туралы декларация туралы мәліметтер;
13) SAE J300 стандарты бойынша тұтқырлық класы (мотор майлары үшін);
14) өнімнің көлемі және өлшем бірлігі (нетто салмағы) туралы мәліметтер;
15) тауар түрі;
16) құрамы;
17) қаптама түрі;
18) қаптама материалы;
19) тауардың бейнесі.
15. Жағармай материалдарын сәйкестендіру құралын жағармай материалдарының тұтынушылық қаптамасына немесе тікелей жағармай материалдары тауарының қаптамасынада орналасқан жапсырмаға қайта енгізу кезінде жағармай материалдарын көтерме немесе бөлшек саудада өткізуді жүзеге асыратын жағармай материалдары айналымының қатысушысы тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесінде мынадай мәліметтерді көрсетеді:

1) полное наименование товара;
2) марка продукции;
3) сведения об объеме продукции и единице измерения (масса нетто);
4) код товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности ЕАЭС;
5) страна производства;
6) наименование производителя.
16. В отношении товаров из перечня товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности ЕАЭС, указанного в подпункте 7) пункта 2 настоящих Правил и включенных в Перечень товаров, необходимо руководствоваться как кодом товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности ЕАЭС, так и наименованием товара.
17. Регистрация сведений о смазочных материалах в цифровой системе маркировки и прослеживаемости товаров не осуществляется в следующих случаях:
1) смазочные материалы с указанным кодом товара GTIN уже зарегистрированы в цифровой системе маркировки и прослеживаемости товаров;
2) код товара GTIN по данным цифрового ресурса GS1 не подлежит использованию участником оборота смазочных материалов;
3) код товара GTIN по данным цифрового ресурса GS1 не существует.
18. По результатам регистрации смазочных материалов Оператор в течение 3 (трех) рабочих дней со дня ввода в цифровую систему маркировки и прослеживаемости товаров сведений о смазочных материалах включает представленные сведения в реестр товаров цифровой системы маркировки и прослеживаемости товаров и направляет участнику оборота смазочных материалов информацию о регистрации указанного товара в цифровой системе маркировки и прослеживаемости товаров.
Глава 6. Характеристики средства идентификации
19. Средство идентификации смазочных материалов наносится в виде двумерного штрихового кода DataMatrix GS1, пригодного для машинного считывания на потребительскую и (или) групповую упаковку, или на этикетку, располагаемую непосредственно на потребительской упаковке и (или) групповой упаковке и содержащую средство идентификации методом, не допускающим отделения средства идентификации без повреждения средства идентификации. Средство идентификации не может наноситься на конструктивно отделяемые без повреждений части потребительской упаковки.
При комплектации маркированных смазочных материалов в групповую упаковку на такую упаковку при необходимости наноситься средство идентификации с агрегированием средств идентификации товаров, помещенных в такую упаковку.
Техническими условиями к качеству нанесения средства идентификации на потребительскую и (или) групповую упаковку, или на этикетку, располагаемую непосредственно на потребительской упаковке или групповой упаковке являются:
нанесение печатью с использованием метода коррекции ошибок DataMatrix ЕСС200;
использование АSCII кодирования.
Размер средства идентификации определяется участником оборота смазочных материалов самостоятельно. При этом средство идентификации должно быть пригодным для машинного считывания.

1) тауардың толық атауы;
2) өнімнің маркасы;
3) өнімнің көлемі және өлшем бірлігі (нетто салмағы) туралы мәліметтер;
4) ЕАЭО сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасының коды;
6) өндірілген мемлекеті;
7) өндірушінің атауы.
16. Осы Қағидалардың 2-тармағының 7) тармақшасында көрсетілген және Тауарлар тізбесіне енгізілген ЕАЭО сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасы тізбесіндегі тауарларға қатысты ЕАЭО сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасының коды мен тауар атауын бірге басшылыққа алу қажет.
17. Жағармай материалдары туралы мәліметтерді тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесінде тіркеу мынадай жағдайларда:
1) көрсетілген GTIN тауар коды бар жағармай материалдары тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесінде бұрыннан тіркелген болса;
2) GS1 цифрлық ресурсының деректері бойынша GTIN тауар коды жағармай материалдары айналымының қатысушысы үшін пайдалануға жатпайтын болса;
3) GS1 цифрлық ресурсының деректері бойынша GTIN тауар коды жоқ болса жүзеге асырылмайды.
18. Жағармай материалдарын тіркеу нәтижелері бойынша Оператор жағармай материалдары туралы мәліметтерді тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесіне енгізілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде ұсынылған мәліметтерді тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесінің тауарлар тізіліміне енгізеді және жағармай материалдары айналымының қатысушысына аталған тауардың тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесінде тіркелгені туралы ақпаратты жібереді.
6-тарау. Сәйкестендіру құралының сипаттамалары
19. Жағармай материалдарының сәйкестендіру құралы машинамен оқу үшін жарамды DataMatrix GS1 екі өлшемді штрих-код түрінде тұтыну және (немесе) топтық қаптамаға немесе тұтыну қаптамасына және (немесе) топтық қаптамаға тікелей орналастырылатын жапсырмаға сәйкестендіру құралын зақымдамай ажыратуға жол бермейтін тәсілмен енгізіледі. Сәйкестендіру құралы тұтыну қаптамасының зақымдамай конструктивті түрде ажыратылатын бөліктеріне енгізілмейді.
Таңбаланған жағармай материалдарын топтық қаптамаға жинақтау кезінде мұндай қаптамаға қажет болған жағдайда оған орналастырылған тауарлардың сәйкестендіру құралдарын агрегаттай отырып, сәйкестендіру құралы енгізіледі.
Тұтыну және (немесе) топтық қаптамаға немесе тұтыну қаптамасына немесе топтық қаптамаға тікелей орналастырылатын жапсырмаға сәйкестендіру құралын енгізу сапасына қойылатын техникалық шарттар мыналарды қамтиды: DataMatrix ECC200 қателерді түзету әдісін пайдалана отырып баспа арқылы енгізу; ASCII кодтауды пайдалану.
Сәйкестендіру құралының өлшемін Жағармай материалдары айналымының қатысушысы дербес айқындайды. Бұл ретте сәйкестендіру құралы машинамен оқу үшін жарамды болуы тиіс.

20. Средство идентификации потребительской и групповой упаковки содержит код маркировки, включающий в себя четыре группы данных, из которых первые две группы данных образуют код идентификации смазочных материалов, при этом:
в начале строки кода маркировки присутствует признак символики GS1 АSCII 232 (FNC1);
первая группа данных идентифицируется кодом применения "01" и содержит GTIN, который состоит из четырнадцати цифровых символов;
вторая группа данных идентифицируется кодом применения "21" и содержит индивидуальный серийный номер единицы смазочных материалов, который состоит из тринадцати символов цифровой или буквенно-цифровой последовательности (букв латинского алфавита), а также специальных символов (!” % & ’ * + - . / _ , : ; = < > ?). В качестве первого символа указывается идентификатор государства-члена, в котором данный код был эмитирован (C (с) – Республика Казахстан). В качестве завершающего символа для данной группы используется специальный символ-разделитель, имеющий код 29 в таблице символов АSCI;
третья группа данных идентифицируется кодом применения "91" и содержит ключ проверки, который состоит из четырех символов (цифр, строчных и прописных букв латинского алфавита). В качестве завершающего символа для данной группы используется специальный символ-разделитель, имеющий код 29 в таблице символов АSCII;
четвертая группа данных идентифицируется кодом применения "92" и содержит код проверки, который состоит из сорока четырех символов цифровой или буквенно-цифровой последовательности (букв латинского алфавита, а также специальных символов (!” % & ’ * + - . / _ , : ; = < > ?).
21. Код идентификации транспортной упаковки предоставляется участнику оборота смазочных материалов в виде одномерного штрихового кода, соответствующего международному стандарту GS1-128 в соответствии с ГОСТ ISO/IEC 15417-2013 "Информационные технологии. Технологии автоматической идентификации и сбора данных. Спецификация символики штрихового кода Code 128", с уникальным идентификатором транспортной упаковки в виде серийного кода транспортной упаковки (Serial Shipping Container Code) (SSCC - код) и идентифицируется кодом применения AI=’00’. Состав кода идентификации транспортной упаковки определяется участником оборота смазочных материалов, осуществляющим агрегирование смазочных материалов в транспортную упаковку.
22. Средства идентификации в формате штрихового кода обеспечивают:
1) вероятность подделки путем подбора средства идентификации менее чем 1 (один) из 10 000 (десяти тысяч);

20. Тұтыну және топтық қаптаманың сәйкестендіру құралы төрт деректер тобын қамтитын таңбалау кодын қамтиды, оның ішінде алғашқы екі деректер тобы жағармай материалдарының сәйкестендіру кодын құрайды, бұл ретте:
таңбалау коды жолының басында GS1 ASCII 232 (FNC1) символикасының белгісі болады;
бірінші деректер тобы "01" қолдану кодымен сәйкестендіріледі және он төрт сандық таңбадан тұратын GTIN-ді қамтиды;
екінші деректер тобы "21" қолдану кодымен сәйкестендіріледі және сандық немесе әріптік-сандық реттілікті (латын әліпбиінің әріптері), сондай-ақ арнайы символдарды (! ” % & ’ * + - . / _ , : ; = < > ?) қамтитын он үш таңбадан тұратын жағармай материалдары бірлігінің жеке сериялық нөмірін қамтиды. Бірінші таңба ретінде осы код эмиссияланған мүше мемлекеттің сәйкестендіргіші көрсетіледі (C (с) - Қазақстан Республикасы). Осы топ үшін соңғы таңба ретінде ASCII таңбалар кестесіндегі 29 коды бар арнайы бөлгіш символ пайдаланылады;
үшінші деректер тобы "91" қолдану кодымен сәйкестендіріледі және төрт таңбадан (сан, латын әліпбиінің бас және кіші әріптері) тұратын тексеру кілтін қамтиды. Осы топ үшін соңғы таңба ретінде ASCII таңбалар кестесіндегі 29 коды бар арнайы бөлгіш символ пайдаланылады;
төртінші деректер тобы "92" қолдану кодымен сәйкестендіріледі және сандық немесе әріптік-сандық реттілікті, (латын әліпбиінің әріптері, сондай-ақ арнайы символдарды (!” % & ’ * + - . / _ , : ; = < > ?)) қамтитын қырық төрт таңбадан тұратын тексеру кодын қамтиды.
21. Көлік қаптамасының сәйкестендіру коды жағармай материалдары айналымының қатысушысына МемСТ ISO/IEC 15417-2013 "Цифрлық технологиялар. Автоматты сәйкестендіру және деректерді жинау технологиялары. Code 128 штрих-код символикасының спецификациясы" талаптарына сәйкес GS1-128 халықаралық стандартына сай бір өлшемді штрих-код түрінде ұсынылады, көлік қаптамасының бірегей сәйкестендіргіші ретінде көлік қаптамасының сериялық коды (Serial Shipping Container Code) (SSCC-код) пайдаланылады және AI=’00’ қолдану кодымен сәйкестендіріледі. Көлік қаптамасының сәйкестендіру кодының құрамын жағармай материалдарын көлік қаптамасына агрегаттауды жүзеге асыратын жағармай материалдары айналымының қатысушысы айқындалады.
22. Штрих-код форматындағы сәйкестендіру құралдары мыналарды қамтамасыз етеді:
1) сәйкестендіру құралын іріктеу арқылы қолдан жасау ықтималдығы 10 000 (он мың) ішінде 1 (бір)-ден аз;

2) функцию распознавания и коррекции ошибок на уровне или выше уровня DataMatrix ЕСС200.
23. Цифровая система маркировки и прослеживаемости товаров не допускает повторного формирования (генерации) кода маркировки, содержащегося в средстве идентификации, нанесенного на потребительскую упаковку и (или) групповую упаковку смазочных материалов или на этикетку, располагаемую непосредственно на упаковке товара или групповой упаковке.
Глава 7. Порядок формирования средств идентификации
24. Для обеспечения маркировки смазочных материалов средством идентификации участник оборота смазочных материалов направляет Оператору посредством цифровой системы маркировки и прослеживаемости товаров запрос на получение кодов маркировки (далее - запрос).
В выдаче кода маркировки отказывается в следующих случаях:
1) участник оборота смазочных материалов не зарегистрирован в цифровой системе маркировки и прослеживаемости товаров;
2) представленный код идентификации ранее зарегистрирован в цифровой системе маркировки и прослеживаемости товаров;
3) код товара GTIN не зарегистрирован в реестре товаров цифровой системы маркировки и прослеживаемости товаров и/или не подлежит использованию участником оборота смазочных материалов его заявившим;
4) код товара GTIN не соответствует товарной группе "смазочные материалы".
25. С момента регистрации запроса в цифровой системе маркировки и прослеживаемости товаров Оператор в течение 4 (четырех) часов:
1) осуществляет эмиссию (генерирует) указанного в запросе количества кодов маркировки с применением алгоритмов криптографической защиты на основании данных, полученных от участника оборота смазочных материалов;
2) включает соответствующие коды идентификации в реестр средств идентификации цифровой системы маркировки и прослеживаемости товаров;
3) предоставляет участнику оборота смазочных материалов сведения о составе эмитированных кодов маркировки.
26. Участник оборота смазочных материалов не позднее 90 (девяноста) календарных дней с даты получения кода маркировки преобразует его в средство идентификации, обеспечивает его нанесение на потребительскую и (или) групповую упаковку, или на этикетку, располагаемую непосредственно на потребительской упаковке или групповой упаковке смазочных материалов и передает в цифровую систему маркировки и прослеживаемости товаров сведения о кодах идентификации, содержащихся в средствах идентификации, нанесенных на смазочные материалы.
Коды маркировки, сведения по которым не переданы в цифровую систему маркировки и прослеживаемости товаров в соответствии с требованиями и в сроки, предусмотренными настоящим пунктом Правил, аннулируются.

2) қателерді тану және түзету функциясы DataMatrix ECC200 деңгейінде немесе одан жоғары деңгейде.
23. Тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесі жағармай материалдарының тұтыну және (немесе) топтық қаптамасына немесе тауардың қаптамасына немесе топтық қаптамаға тікелей орналастырылатын жапсырмаға енгізілген сәйкестендіру құралында қамтылған таңбалау кодын қайта қалыптастыруға (генерациялауға) жол бермейді.
7-тарау. Сәйкестендіру құралдарын қалыптастыру тәртібі
24. Жағармай материалдарын сәйкестендіру құралымен таңбалауды қамтамасыз ету үшін жағармай материалдары айналымының қатысушысы тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесі арқылы Операторға таңбалау кодтарын алуға сұрау салу (бұдан әрі – сұрау салу) жібереді.
Таңбалау кодын беруден мынадай:
1) Жағармай материалдары айналымының қатысушысы тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесінде тіркелмеген;
2) ұсынылған сәйкестендіру коды бұрын тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесінде тіркелген;
3) GTIN тауар коды тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесінің тауарлар тізілімінде тіркелмеген және (немесе) оны мәлімдеген жағармай материалдары айналымының қатысушысы үшін пайдалануға жатпайтын;
4) GTIN тауар коды "жағармай материалдары" тауар тобына сәйкес келмейтін жағдайларда бас тартылады.
25. Сұрау салу тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесінде тіркелген сәттен бастап Оператор 4 (төрт) сағат ішінде:
1) жағармай материалдары айналымының қатысушысынан алынған деректер негізінде криптографиялық қорғау алгоритмдерін қолдана отырып сұрау салуда көрсетілген мөлшердегі таңбалау кодтарын эмиссиялауды (генерациялауды) жүзеге асырады;
2) тиісті сәйкестендіру кодтарын тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесінің сәйкестендіру құралдары тізіліміне енгізеді;
3) жағармай материалдары айналымының қатысушысына эмиссияланған таңбалау кодтарының құрамы туралы мәліметтерді ұсынады.
26. Жағармай материалдары айналымының қатысушысы таңбалау кодын алған күннен бастап күнтізбелік 90 (тоқсан) күннен кешіктірмей оны сәйкестендіру құралына түрлендіреді, оны тұтыну және (немесе) топтық қаптамаға немесе жағармай материалдарының тұтыну қаптамасына немесе топтық қаптамасына тікелей орналастырылатын жапсырмаға енгізуді қамтамасыз етеді және жағармай материалдарына енгізілген сәйкестендіру құралдарында қамтылған сәйкестендіру кодтары туралы мәліметтерді тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесіне береді.
Қағидалардың осы тармағында көзделген талаптарға және мерзімдерге сәйкес тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесіне мәліметтері берілмеген таңбалау кодтары жойылады.

27. Услуга по предоставлению кода маркировки (средства идентификации), стоимость которого определяется в соответствии с подпунктом 7) статьи 7-2 Закона, оплачивается участником оборота смазочных материалов до внесения в цифровую систему маркировки и прослеживаемости товаров сведений о нанесении средства идентификации на смазочные материалы, преобразованного из соответствующего кода маркировки, на основании договора, заключенного с Оператором.
Услуга по предоставлению кода маркировки (средства идентификации) признается оказанной Оператором в момент регистрации в цифровой системе маркировки и прослеживаемости товаров сведений о нанесении средств идентификации на смазочные материалы, переданных в цифровую систему маркировки и прослеживаемости товаров в соответствии с требованиями, предусмотренными настоящей главой Правил.
Глава 8. Порядок нанесения средств идентификации
28. Нанесение средства идентификации на потребительскую и (или) групповую упаковку, или на этикетку, располагаемую непосредственно на потребительской упаковке или групповой упаковке при производстве и обороте смазочных материалов на территории Республики Казахстан осуществляется в местах производства или хранения смазочных материалов, а при ввозе до фактического пересечения государственной границы Республики Казахстан, до помещения под таможенные процедуры выпуска для внутреннего потребления или реимпорта.
29. Смазочные материалы маркируются путем нанесения средства идентификации на потребительскую и (или) групповую упаковку, или на этикетку, располагаемую непосредственно на потребительской упаковке или групповой упаковке и содержащую средство идентификации методом печати или этикетирования.
Средство идентификации не печатается на прозрачной оберточной пленке или на каком-либо другом внешнем оберточном материале, а также не перекрывается другой информацией.
Глава 9. Порядок агрегирования смазочных материалов
30. Участник оборота смазочных материалов представляет информацию об агрегировании упаковок в цифровую систему маркировки и прослеживаемости товаров до передачи агрегированной упаковки следующему участнику.
31. При агрегировании маркированных смазочных материалов в транспортную упаковку на такую транспортную упаковку, при необходимости наноситься код идентификации транспортной упаковки с агрегированием средств идентификации, помещенных в такую упаковку. При маркировке транспортной упаковки состав необязательных информационных полей, наносимых на транспортную упаковку, определяется участником оборота смазочных материалов, осуществляющим комплектацию смазочных материалов в транспортную упаковку.
Транспортная упаковка применяется в целях объединения смазочных материалов, а также для консолидации в одну транспортную упаковку других транспортных упаковок меньшего размера (объема).

27. Таңбалау кодын (сәйкестендіру құралын) ұсыну бойынша көрсетілетін қызмет, оның құны Заңның 7-2-бабының 7) тармақшасына сәйкес айқындалатын, Оператормен жасалған шарт негізінде тиісті таңбалау кодынан түрлендірілген жағармай материалдарына сәйкестендіру құралын енгізу туралы мәліметтерді тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесіне енгізгенге дейін жағармай материалдары айналымының қатысушысы төлейді.
Таңбалау кодын (сәйкестендіру құралын) ұсыну бойынша көрсетілетін қызметі Қағидалардың осы тарауында көзделген талаптарға сәйкес тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесіне берілген жағармай материалдарына сәйкестендіру құралын енгізу туралы мәліметтерді тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесіне тіркелген сәтте Оператор тарапынан көрсетілген болып танылады.
8-тарау. Сәйкестендіру құралдарын енгізу тәртібі
28. Жағармай материалдарын Қазақстан Республикасының аумағында өндіру және айналымы кезінде сәйкестендіру құралын тұтыну және (немесе) топтық қаптамаға немесе тұтыну қаптамасына немесе топтық қаптамаға тікелей орналастырылатын жапсырмаға енгізу жағармай материалдарын өндіру немесе сақтау орындарында жүзеге асырылады, ал әкелу кезінде – Қазақстан Республикасының мемлекеттік шекарасын нақты кесіп өткенге дейін, оларды ішкі тұтыну үшін шығару немесе кері импорт кедендік рәсімдеріне орналастырғанға дейін жүзеге асырылады.
29. Жағармай материалдары сәйкестендіру құралын тұтыну және (немесе) топтық қаптамаға немесе тұтыну қаптамасына немесе топтық қаптамаға тікелей орналастырылатын жапсырмаға басып шығару немесе жапсырмалау әдісімен енгізу арқылы таңбаланады.
Сәйкестендіру құралы мөлдір орауыш пленкаға немесе кез келген өзге сыртқы орауыш материалға басып шығарылмайды, сондай-ақ басқа ақпаратпен жабылмайды.
9-тарау. Жағармай материалдарын агрегаттау тәртібі
30. Жағармай материалдары айналымының қатысушысы агрегатталған қаптаманы келесі қатысушыға бергенге дейін қаптамаларды агрегаттау туралы ақпаратты тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесіне ұсынады.
31. Таңбаланған жағармай материалдарын көлік қаптамасына агрегаттау кезінде мұндай көлік қаптамасына қажет болған жағдайда оған орналастырылған сәйкестендіру құралдарын агрегаттай отырып, көлік қаптамасының сәйкестендіру коды енгізіледі. Көлік қаптамасын таңбалау кезінде көлік қаптамасына енгізілетін міндетті емес цифрлық өрістердің құрамы жағармай материалдарын көлік қаптамасына жинақтауды жүзеге асыратын жағармай материалдары айналымының қатысушысы арқылы айқындалады.
Көлік қаптамасы жағармай материалдарын біріктіру мақсатында, сондай-ақ мөлшері (көлемі) кіші басқа көлік қаптамаларын бір көлік қаптамасына шоғырландыру үшін қолданылады.

32. При перекладке групповых и (или) транспортных упаковок смазочных материалов в другую транспортную упаковку участником оборота смазочных материалов представляется информация об агрегировании в цифровую систему маркировки и прослеживаемости товаров.
33. Оператор после получения информации об агрегации обеспечивает их отражение в реестре средств идентификации, а также доступность этой информации участнику оборота смазочных материалов в цифровой системе маркировки и прослеживаемости товаров.
Глава 10. Порядок представления сведений в цифровую систему маркировки и прослеживаемости товаров при вводе маркированных смазочных материалов в оборот на территории Республики Казахстан
34. Вводом смазочных материалов в оборот на территории Республики Казахстан является:
1) при производстве смазочных материалов на территории Республики Казахстан – первичная возмездная или безвозмездная передача маркированного смазочных материалов от производителя новому собственнику либо иному лицу с целью отчуждения такому лицу или для последующей реализации, которая делает его доступным для распространения и (или) использования или по результатам направления в цифровую систему маркировки и прослеживаемости товаров сведений о нанесении кодов маркировки, содержащихся в средствах идентификации, нанесенных на смазочные материалы;
2) при ввозе смазочных материалов на территорию Республики Казахстан – по результатам внесения в цифровую систему маркировки и прослеживаемости товаров сведений о ввозе смазочных материалов в Республику Казахстан.
35. Участник оборота смазочных материалов, осуществляющий ввоз смазочных материалов на территорию Республики Казахстан, вносит в цифровую систему маркировки и прослеживаемости товаров сведения о ввозе смазочных материалов в Республику Казахстан.
36. Внесение в цифровую систему маркировки и прослеживаемости товаров сведений о ввозе смазочных материалов на территорию Республики Казахстан оформляется в электронной форме, за исключением случая, когда участник оборота смазочных материалов оформляет и направляет такие сведения на бумажном носителе при подтверждении информации на интернет-ресурсе Оператора о невозможности внесения сведений в цифровую систему маркировки и прослеживаемости товаров по причине технических ошибок в цифровой системе маркировки и прослеживаемости товаров.
После устранения технических ошибок внесение в цифровую систему маркировки и прослеживаемости товаров сведений о ввозе смазочных материалов на территорию Республики Казахстан, направленное ранее на бумажном носителе, подлежит введению импортером в цифровую систему маркировки и прослеживаемости товаров в течение 1 (одного) рабочего дня с даты устранения технических ошибок в цифровой системе маркировки и прослеживаемости товаров, но не позднее дня передачи смазочных материалов третьим лицам.

32. Жағармай материалдарының топтық және (немесе) көлік қаптамаларын басқа көлік қаптамасына қайта орналастыру кезінде жағармай материалдары айналымының қатысушысы агрегаттау туралы ақпаратты тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесіне ұсынады.
33. Оператор агрегаттау туралы ақпаратты алғаннан кейін оны сәйкестендіру құралдарының тізілімінде көрсетуін қамтамасыз етеді, сондай-ақ бұл ақпараттың жағармай материалдары айналымының қатысушысына тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесінде қолжетімді болуын қамтамасыз етеді.
10-тарау. Қазақстан Республикасының аумағында таңбаланған жағармай материалдарын айналымға енгізу кезінде тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесіне мәліметтер ұсыну тәртібі
34. Қазақстан Республикасының аумағында жағармай материалдарын айналымға енгізу болып мыналар табылады:
1) Қазақстан Республикасының аумағында жағармай материалдарын өндіру кезінде – таңбаланған жағармай материалдарын өндірушіден жаңа меншік иесіне не өзге тұлғаға иеліктен шығару мақсатында немесе кейіннен өткізу үшін, оны таратуға және (немесе) пайдалануға қолжетімді ететін бастапқы өтеулі немесе өтеусіз беру немесе жағармай материалдарына енгізілген сәйкестендіру құралдарында қамтылған таңбалау кодтарын енгізу туралы мәліметтерді тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесіне енгізу нәтижесінде;
2) жағармай материалдарын Қазақстан Республикасының аумағына әкелу кезінде – жағармай материалдарын Қазақстан Республикасына әкелу туралы мәліметтерді тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесіне енгізу нәтижесінде.
35. Жағармай материалдарын Қазақстан Республикасының аумағына әкелуді жүзеге асыратын жағармай материалдары айналымының қатысушысы жағармай материалдарын Қазақстан Республикасына әкелу туралы мәліметтерді тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесіне енгізеді.
36. Жағармай материалдарын Қазақстан Республикасының аумағына әкелу туралы мәліметтерді тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесіне енгізу жағармай материалдары айналымының қатысушысы тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесінде техникалық қателер себебі бойынша мәліметтерді енгізудің мүмкін еместігі туралы Оператордың интернет-ресурсындағы ақпаратты растаған жағдайда, мұндай мәліметтерді қағаз жеткізгіште ресімдеген және жіберген жағдайды қоспағанда, электрондық нысанда ресімделеді.
Техникалық қателер жойылғаннан кейін бұрын қағаз жеткізгіште жіберілген жағармай материалдарын Қазақстан Республикасының аумағына әкелу туралы мәліметтерді тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесіне енгізу импорттаушы тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесінде техникалық қателер жойылған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде, бірақ жағармай материалдарын үшінші тұлғаларға берген күннен кешіктірмей тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесінде енгізуге тиіс.

Глава 11. Порядок представления сведений в цифровую систему маркировки и прослеживаемости товаров при обороте маркированных смазочных материалов на территории Республики Казахстан
37. Оборот маркированных смазочных материалов, произведенных на территории Республики Казахстан и (или) ввезенных на территорию Республики Казахстан, после даты введения маркировки смазочных материалов средствами идентификации в Республике Казахстан, установленной Перечнем товаров, осуществляется с передачей сведений об их обороте в цифровую систему маркировки и прослеживаемости товаров.
38. При возмездной или безвозмездной передаче новому собственнику маркированных смазочных материалов участник оборота смазочных материалов вносит в цифровую систему маркировки и прослеживаемости товаров сведения об их обороте, в срок не позднее дня реализации.
39. Приемка смазочных материалов осуществляется участником оборота смазочных материалов путем подтверждения сведений об обороте указанных товаров в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней с даты регистрации сведений об их обороте в цифровой системе маркировки и прослеживаемости товаров.
40. Сведения об обороте смазочных материалов вносятся в электронной форме, за исключением случая, когда участник оборота смазочных материалов оформляет сведения об обороте на бумажном носителе при подтверждении информации на интернет-ресурсе Оператора о невозможности внесения сведений об обороте в цифровую систему маркировки и прослеживаемости товаров по причине технических ошибок в цифровой системе маркировки и прослеживаемости товаров.
После устранения технических ошибок сведения об обороте, оформленные ранее на бумажном носителе, подлежат введению участником оборота смазочных материалов в цифровую систему маркировки и прослеживаемости товаров в течение 1 (одного) рабочего дня с даты устранения технических ошибок в цифровой системе маркировки и прослеживаемости товаров, но не позднее дня передачи товара третьим лицам.
41. Смена собственника кода маркировки в цифровой системе маркировки и прослеживаемости товаров осуществляется на основании подтвержденных обеими сторонами сведений об обороте смазочных материалов в цифровой системе маркировки и прослеживаемости товаров.
Глава 12. Порядок представления сведений в цифровую систему маркировки и прослеживаемости товаров при выводе из оборота маркированных смазочных материалов
42. Участник оборота смазочных материалов, осуществляющий розничную реализацию маркированных смазочных материалов, производит вывод его из оборота только при условии подтверждения сведений о его приемке в цифровой системе маркировки и прослеживаемости товаров путем сканирования и распознавания средства идентификации, нанесенного на потребительскую и (или) групповую упаковку, или на этикетку, располагаемую непосредственно на потребительской упаковке или групповой упаковке, техническими устройствами, сопряженными с контрольно-кассовой машиной, зарегистрированной в соответствии с приказом Министра финансов Республики Казахстан от 24 октября 2025 года № 626 "О некоторых вопросах, связанных с применением контрольно-кассовых машин" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 37238) (далее – приказ Министра финансов Республики Казахстан от 24 октября 2025 года № 626).
Сведения о коде идентификации, содержащемся в средстве идентификации, нанесенном на потребительскую и (или) групповую упаковку, или на этикетку, располагаемую непосредственно на потребительской упаковке или групповой упаковке, включаются в чек контрольно-кассовой машины, формируемый контрольно-кассовой машиной.

11-тарау. Қазақстан Республикасының аумағында таңбаланған жағармай материалдарының айналымы кезінде тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесіне мәліметтер ұсыну тәртібі
37. Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген және (немесе) Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген таңбаланған жағармай материалдарының айналымы, Тауарлар тізбесінде белгіленген жағармай материалдарын Қазақстан Республикасында сәйкестендіру құралдарымен таңбалауды енгізген күнінен кейін олардың айналымы туралы мәліметтерді тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесіне бере отырып жүзеге асырылады.
38. Таңбаланған жағармай материалдарын жаңа меншік иесіне өтеулі немесе өтеусіз беру кезінде жағармай материалдары айналымының қатысушысы оларды өткізу күнінен кешіктірмей олардың айналымы туралы мәліметтерді тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесіне енгізеді.
39. Жағармай материалдарын қабылдауды жағармай материалдары айналымының қатысушысы олардың айналымы туралы мәліметтер тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесінде тіркелген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде көрсетілген тауарлардың айналымы туралы мәліметтерді растау арқылы жүзеге асырады.
40. Жағармай материалдарының айналымы туралы мәліметтер жағармай материалдары айналымының қатысушысы тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесінде техникалық қателер себебі бойынша айналым туралы мәліметтерді енгізудің мүмкін еместігі туралы Оператордың интернет-ресурсындағы ақпаратты растаған жағдайда, мұндай мәліметтерді қағаз жеткізгіште ресімдеу жағдайын қоспағанда, электрондық нысанда енгізіледі.
Техникалық қателер жойылғаннан кейін бұрын қағаз жеткізгіште ресімделген айналым туралы мәліметтер жағармай материалдары айналымының қатысушысы тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесінде техникалық қателер жойылған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде, бірақ тауарды үшінші тұлғаларға берген күннен кешіктірмей тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесіне енгізуге тиіс.
41. Тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесінде таңбалау кодының меншік иесінің ауысуы тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесінде жағармай материалдарының айналымы туралы екі тарап растаған мәліметтер негізінде жүзеге асырылады.
12-тарау. Таңбаланған жағармай материалдарын айналымнан шығару кезінде тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесіне мәліметтер ұсыну тәртібі
42. Таңбаланған жағармай материалдарын бөлшек саудада өткізуді жүзеге асыратын жағармай материалдары айналымының қатысушысы Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 24 қазандағы № 626 "Бақылау-кассалық машиналарды қолдануға байланысты кейбір мәселелер туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 37238 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 626 бұйрық) сәйкес тіркелген бақылау-кассалық машинамен өзара байланысқан техникалық құрылғылар арқылы оларды айналымнан шығаруды тек тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесінде олардың қабылданғаны туралы мәліметтер расталған жағдайда ғана тұтыну және (немесе) топтық қаптамаға немесе тұтыну қаптамасына немесе топтық қаптамаға тікелей орналастырылатын жапсырмаға енгізілген сәйкестендіру құралын сканерлеу және тану жолымен жүргізеді.
Тұтыну және (немесе) топтық қаптамаға немесе тұтыну қаптамасына немесе топтық қаптамаға тікелей орналастырылатын жапсырмаға енгізілген сәйкестендіру құралында қамтылған сәйкестендіру коды туралы мәліметтер бақылау-кассалық машина қалыптастыратын бақылау-кассалық машинаның чегіне енгізіледі.

43. Вывод из оборота маркированных смазочных материалов при розничной продаже осуществляется на основании информации о реализации маркированных смазочных материалов переданной в цифровую систему маркировки и прослеживаемости товаров участником оборота смазочных материалов по каждой реализованной товарной единице.
44. При выводе маркированных смазочных материалов из оборота по основаниям, не являющимся продажей в розницу, участник оборота смазочных материалов не позднее 3 (трех) рабочих дней, следующих за днем вывода смазочных материалов из оборота, представляет в цифровую систему маркировки и прослеживаемости товаров информацию о выводе из оборота смазочных материалов с указанием соответствующей причины.
45. Юридические лица и индивидуальные предприниматели, приобретающие смазочные материалы для использования в целях, не связанных с последующей реализацией (продажей) указанных товаров, осуществляют приемку смазочных материалов от продавца к покупателю, и представляют в срок не более 3 (трех) рабочих дней, следующих за днем вывода маркированных смазочных материалов из оборота, в цифровую систему маркировки и прослеживаемости товаров информацию о выводе из оборота смазочных материалов.
Глава 13. Порядок представления сведений в цифровую систему маркировки и прослеживаемости товаров при повторном вводе в оборот маркированных смазочных материалов
46. При возврате потребителем маркированных смазочных материалов участник оборота смазочных материалов:
1) выполняет повторный ввод такого товара в оборот для его дальнейшей реализации и (или) передачи;
2) производит процедуры возврата чека контрольно-кассовой машины в соответствии с техническими требованиями контрольно-кассовых машин, предусмотренных приказом Министра финансов Республики Казахстан от 24 октября 2025 года № 626.
47. Для повторного ввода в оборот смазочных материалов, ранее выведенного из оборота по причинам, отличным от указанных в пункте 43 настоящих Правил, участник оборота смазочных материалов вносит в цифровую систему маркировки и прослеживаемости товаров сведения о повторном вводе в оборот указанных смазочных материалов.
48. Информация о повторном вводе в оборот смазочных материалов направляется Оператору в срок не более 3 (трех) рабочих дней со дня возникновения оснований для повторного ввода смазочных материалов.
49. При возврате в оборот смазочных материалов с неповрежденным средством идентификации смазочные материалы повторно не маркируется.
Глава 14. Порядок представления участником оборота смазочных материалов информации Оператору

43. Таңбаланған жағармай материалдарын бөлшек саудада сату кезінде айналымнан шығару жағармай материалдары айналымының қатысушысы әрбір өткізілген тауар бірлігі бойынша тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесіне берілген таңбаланған жағармай материалдарын өткізу туралы ақпарат негізінде жүзеге асырылады.
44. Таңбаланған жағармай материалдарын бөлшек саудада сату болып табылмайтын негіздер бойынша айналымнан шығару кезінде жағармай материалдары айналымының қатысушысы жағармай материалдарын айналымнан шығарған күннен кейінгі 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесіне тиісті себепті көрсете отырып, жағармай материалдарын айналымнан шығару туралы ақпаратты ұсынады.
45. Көрсетілген тауарларды кейіннен өткізуге (сатуға) байланысты емес мақсаттар үшін жағармай материалдарын сатып алатын заңды тұлғалар мен жеке кәсіпкерлер жағармай материалдарын сатушыдан сатып алушыға қабылдауды жүзеге асырады және таңбаланған жағармай материалдарын айналымнан шығарған күннен кейінгі 3 (үш) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесіне жағармай материалдарын айналымнан шығару туралы ақпаратты ұсынады.
13-тарау. Таңбаланған жағармай материалдарын қайта айналымға енгізу кезінде тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесіне мәліметтер ұсыну тәртібі
46. Тұтынушы таңбаланған жағармай материалдарын қайтарған кезде жағармай материалдары айналымының қатысушысы:
1) мұндай тауарды одан әрі өткізу және (немесе) беру үшін қайта айналымға енгізуді жүргізеді;
2) Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 24 қазандағы № 626 бұйрығында көзделген Бақылау-кассалық машиналар техникалық талаптарына сәйкес бақылау-кассалық машина чегін қайтару рәсімдерін жүргізеді.
47. Осы Қағидалардың 43-тармағында көрсетілгендерден өзге себептер бойынша бұрын айналымнан шығарылған жағармай материалдарын қайта айналымға енгізу үшін жағармай материалдары айналымының қатысушысы көрсетілген жағармай материалдарын қайта айналымға енгізу туралы мәліметтерді тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесіне енгізеді.
48. Жағармай материалдарын қайта айналымға енгізу туралы ақпарат Операторға жағармай материалдарын қайта айналымға енгізу үшін негіздер туындаған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жіберіледі.
49. Сәйкестендіру құралы зақымданбаған жағармай материалдарын айналымға қайтару кезінде жағармай материалдары қайта таңбаланбайды.
14-тарау. Жағармай материалдары айналымы қатысушысының Операторға ақпарат ұсыну тәртібі

50. Представление участником оборота смазочных материалов информации Оператору цифровой системы маркировки и прослеживаемости товаров осуществляется посредством цифровых технологий через разработанные Оператором интерфейсы электронного взаимодействия, либо посредством личного кабинета цифровой системы маркировки и прослеживаемости товаров.
51. При осуществлении ввода в оборот, оборота и вывода из оборота маркированных смазочных материалов, представление сведений в цифровую систему маркировки и прослеживаемости товаров осуществляется участником оборота смазочных материалов последовательно.
Передача участником оборота смазочных материалов сведений о транспортной упаковке и (или) групповой упаковке считается равнозначной передаче сведений о каждой единице (потребительской упаковке) смазочных материалов, содержащейся в транспортной упаковке и (или) групповой упаковке по данным цифровой системы маркировки и прослеживаемости товаров.
52. Все документы и сведения, направляемые участником оборота смазочных материалов в цифровую систему маркировки и прослеживаемости товаров соответствии с условиями интерфейса электронного взаимодействия, опубликованными на интернет-ресурсе Оператора, и полученные Оператором, подлежат отражению в цифровой системе маркировки и прослеживаемости товаров.
53. Оператор отказывает в приеме сведений, представляемых участником оборота смазочных материалов в цифровую систему маркировки и прослеживаемости товаров, если представленная информация содержит некорректные сведения, предусмотренные главами 4, 5, 7, 9–14 настоящих Правил.
54. Датой представления сведений в цифровую систему маркировки и прослеживаемости товаров признается дата, зафиксированная в личном кабинете цифровой системы маркировки и прослеживаемости товаров.
55. Ответственность за полноту, достоверность и своевременность направляемых в цифровую систему маркировки и прослеживаемости товаров сведений несут участники оборота смазочных материалов, представляющие информацию.
56. В целях обеспечения мониторинга оборота маркированных смазочных материалов Оператор обеспечивает наличие в цифровой системе маркировки и прослеживаемости товаров следующих сведений:
1) об участнике оборота смазочных материалов;
2) о смазочных материалах, подлежащих маркировке средствами идентификации;
3) о кодах идентификации, переданных участнику оборота смазочных материалов;
4) об обороте маркированных смазочных материалов и его выводе из оборота.
57. Оператор в рамках цифровой системы маркировки и прослеживаемости товаров организует и обеспечивает ведение следующих реестров цифровой системы маркировки и прослеживаемости товаров:

50. Жағармай материалдары айналымының қатысушысы тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесінің Операторына ақпаратты цифрлық технологиялар арқылы Оператор әзірлеген электрондық өзара іс-қимыл интерфейстері арқылы не тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесінің жеке кабинеті арқылы жүзеге асырады.
51. Таңбаланған жағармай материалдарын айналымға енгізу, айналымы және айналымнан шығаруды жүзеге асыру кезінде тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесіне мәліметтерді ұсыну жағармай материалдары айналымының қатысушысы дәйекті түрде жүзеге асырады.
Жағармай материалдары айналымының қатысушысының көлік қаптамасы және (немесе) топтық қаптама туралы мәліметтерді беруі тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесінің деректері бойынша көлік қаптамасында және (немесе) топтық қаптамада қамтылған жағармай материалдарының әрбір бірлігі (тұтыну қаптамасы) туралы мәліметтерді беруге тең деп есептеледі.
52. Оператордың интернет-ресурсында жарияланған электрондық өзара іс-қимыл интерфейсі шарттарына сәйкес жағармай материалдары айналымының қатысушысы тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесіне жіберген және Оператор алған барлық құжаттар мен мәліметтер тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесінде көрсетілуге тиіс.
53. Егер ұсынылған ақпарат осы Қағидалардың 4, 5, 7, 9-14-тарауларында көзделген дұрыс емес мәліметтерді қамтыса, Оператор жағармай материалдары айналымының қатысушысы тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесіне ұсынған мәліметтерді қабылдаудан бас тартады.
54. Тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесіне мәліметтерді ұсыну күні ретінде тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесінің жеке кабинетінде тіркеп-белгіленген күн танылады.
55. Тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесіне жіберілетін мәліметтердің толықтығы, дұрыстығы және уақтылығы үшін ақпаратты ұсынатын жағармай материалдары айналымының қатысушылары жауапты болады.
56. Таңбаланған жағармай материалдарының айналымын мониторингтеуді қамтамасыз ету мақсатында Оператор тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесінде мынадай:
1) жағармай материалдары айналымының қатысушысы туралы;
2) сәйкестендіру құралдарымен таңбалауға жататын жағармай материалдары туралы;
3) жағармай материалдары айналымының қатысушысына берілген сәйкестендіру кодтары туралы;
4) таңбаланған жағармай материалдарының айналымы және олардың айналымнан шығарылуы туралы мәліметтердің болуын қамтамасыз етеді.
57. Оператор тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесі шеңберінде тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесінің мынадай тізілімдерін ұйымдастырады және жүргізуді қамтамасыз етеді:

1) реестр документов цифровой системы маркировки и прослеживаемости товаров;
2) реестр участников оборота смазочных материалов цифровой системы маркировки и прослеживаемости товаров;
3) реестр уполномоченных лиц участников оборота смазочных материалов цифровой системы маркировки и прослеживаемости товаров;
4) реестр товаров цифровой системы маркировки и прослеживаемости товаров;
5) реестр средств идентификации цифровой системы маркировки и прослеживаемости товаров.
58. При изменении ранее представленных сведений участник оборота смазочных материалов в течение 3 (трех) рабочих дней со дня изменения направляет посредством цифровой системы маркировки и прослеживаемости товаров Оператору информацию об изменении указанных сведений.
Глава 15. Доступ к информации, размещенной в цифровой системе маркировки и прослеживаемости товаров
59. Оператор разрабатывает и размещает в сети Интернет для свободного использования бесплатное мобильное приложение, которое обеспечивает следующие возможности:
1) считывание средства идентификации;
2) передача информации, содержащейся в средстве идентификации из цифровой системы маркировки и прослеживаемости товаров;
3) получение из цифровой системы маркировки и прослеживаемости товаров сведений о проверяемых смазочных материалах;
4) направление пользователем мобильного приложения в цифровую систему маркировки и прослеживаемости товаров сведений о возможных нарушениях требований настоящих Правил.
60. Информация, сформированная в процессе прослеживаемости и содержащаяся в цифровой системе маркировки и прослеживаемости товаров, является информацией с ограниченным доступом и предоставляется только следующим лицам в следующих случаях:
1) участнику оборота смазочных материалов в части информации о сделках с товаром, совершенных этим участником оборота смазочных материалов;
2) уполномоченным на такой запрос государственным органам для целей выполнения задач и осуществления функций, возложенных на данные государственные органы в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
3) потребителям в части информации о характеристиках товаров, производителе или продавце товаров, содержащейся в цифровой системе маркировки и прослеживаемости товаров.

1) тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесінің құжаттар тізілімі;
2) жағармай материалдары айналымы қатысушыларының тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесінің тізілімі;
3) жағармай материалдары айналымы қатысушыларының уәкілетті тұлғаларының тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесінің тізілімі;
4) тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесінің тауарлар тізілімі;
5) тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесінің сәйкестендіру құралдары тізілімі.
58. Бұрын ұсынылған мәліметтер өзгерген кезде жағармай материалдары айналымының қатысушысы өзгерістер енгізілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесі арқылы Операторға көрсетілген мәліметтердің өзгеруі туралы ақпаратты жібереді.
15-тарау. Тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесінде орналастырылған ақпаратқа қол жеткізу
59. Оператор Интернет желісінде еркін пайдалану үшін тегін мобильдік қосымшаны әзірлейді және орналастырады, ол мынадай мүмкіндіктерді қамтамасыз етеді:
1) сәйкестендіру құралын оқу;
2) сәйкестендіру құралында қамтылған ақпаратты тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесінен беру;
3) тексерілетін жағармай материалдары туралы мәліметтерді тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесінен алу;
4) мобильдік қосымша пайдаланушысының осы Қағидалар талаптарының ықтимал бұзушылықтары туралы мәліметтерді тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесіне жіберуі.
60. Қадағалау процесінде қалыптастырылған және тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесінде қамтылған ақпарат шектеулі қолжетімді ақпарат болып табылады және мынадай жағдайларда тек мынадай тұлғаларға:
1) осы жағармай материалдары айналымының қатысушысы жасаған тауармен мәмілелер туралы ақпарат бөлігінде жағармай материалдары айналымының қатысушысына;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес осы мемлекеттік органдарға жүктелген міндеттер мен функцияларды орындау мақсаты үшін осындай сұрау салуға уәкілетті мемлекеттік органдарға;
3) тауарлардың сипаттамалары, өндірушісі немесе тауарлардың сатушысы туралы тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесінде қамтылған ақпарат бөлігінде тұтынушы