Об утверждении Требований к управлению финансовыми продуктами, перечня финансовых продуктов (с указанием ставок и тарифов), об утверждении, изменении и прекращении предоставления которых субъект поведенческого надзора уведомляет уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, правил такого уведомления, а также перечня документов и сведений, прилагаемых к уведомлению
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 3 августа 2026 года № 116. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 августа 2026 года № 39524
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п.5.
В соответствии с частью третьей пункта 1 статьи 52-2 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности", частью второй пункта 1 статьи 53-1 Закона Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг", частью восьмой пункта 1 статьи 15-23 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций", подпунктом 3) пункта 2 статьи 24 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности", частью второй пункта 1 статьи 67 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Требования к управлению финансовыми продуктами, перечень финансовых продуктов (с указанием ставок и тарифов), об утверждении, изменении и прекращении предоставления которых субъект поведенческого надзора уведомляет уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, правила такого уведомления, а также перечень документов и сведений, прилагаемых к уведомлению (далее – Требования).
2. Признать утратившими силу некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан и Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка, а также структурные элементы постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Департаменту поведенческого надзора в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка после его официального опубликования;

Қаржы өнімдерін басқаруға қойылатын талаптарды, іс-қимылды қадағалау субъектісі қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органды қаржы өнімдерін бекіту, өзгерту және ұсынуды тоқтату туралы хабардар ететін қаржы өнімдерінің тізбесін (мөлшерлемелері мен тарифтері көрсетіле отырып), осындай хабарлау қағидаларын, сондай-ақ хабарламаға қоса берілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 3 тамыздағы № 116 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 7 тамызда № 39524 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз.
"Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 52-2-бабы 1-тармағының үшінші бөлігіне, "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 53-1-бабы 1-тармағының екінші бөлігіне, "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-23-бабы 1-тармағының сегізінші бөлігіне, "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 24-бабы 2-тармағының 3) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 67-бабы 1-тармағының екінші бөлігіне сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қаржы өнімдерін басқаруға қойылатын талаптар, іс-қимылды қадағалау субъектісі қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органды қаржы өнімдерін бекіту, өзгерту және ұсынуды тоқтату туралы хабардар ететін қаржы өнімдерінің тізбесі (мөлшерлемелері мен тарифтері көрсетіле отырып), осындай хабарлау қағидалары, сондай-ақ хабарламаға қоса берілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі (бұдан әрі – Талаптар) бекітілсін.
2. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының және Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу мен дамыту агенттігі Басқармасының кейбір қаулыларының, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасы қаулысының құрылымдық элементтерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Іс-қимылды қадағалау департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;

3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
6. Установить, что банки второго уровня, филиалы банков – нерезидентов Республики Казахстан, организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, страховые организации, филиалы страховых организаций – нерезидентов Республики Казахстан, организации, осуществляющие брокерскую деятельность на рынке ценных бумаг и микрофинансовые организации (далее – финансовая организация) в течение 6 (шести) месяцев со дня введения в действие Требований проводят внеплановый мониторинг соответствия финансовых продуктов, по которым до введения в действие Требований был уведомлен уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, в порядке, предусмотренном параграфом 8 главы 3 Требований.
По результатам оценки финансовая организация:
1) при выявлении несоответствия финансового продукта Требованиям вносит необходимые изменения в условия финансового продукта и уведомляет уполномоченный орган в порядке, установленном Требованиями;
2) при соответствии финансового продукта Требованиям фиксирует результаты оценки документально.
Результаты оценки хранятся финансовой организацией не менее пяти лет и представляются уполномоченному органу по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций по его запросу.
Председатель Агентства
Республики Казахстан по регулированию и
развитию финансового рынка
М. Абылкасымова
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство искусственного
интеллекта и цифрового развития
Республики Казахстан
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и
развитию финансового рынка
от 3 августа 2026 года № 116
Требования к управлению финансовыми продуктами, перечень финансовых продуктов (с указанием ставок и тарифов), об утверждении, изменении и прекращении предоставления которых субъект поведенческого надзора уведомляет уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, правила такого уведомления, а также перечень документов и сведений, прилагаемых к уведомлению

3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
6. Екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасының бейрезидент – банктерінің филиалдары, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар, сақтандыру ұйымдары, Қазақстан Республикасының бейрезидент – сақтандыру ұйымдарының филиалдары, бағалы қағаздар нарығында брокерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдар және микроқаржы ұйымдарының (бұдан әрі – қаржы ұйымы) 6 (алты) ай ішінде Талаптар қолданысқа енгізілгенге дейін қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган Талаптардың 3-тарауының 8-параграфында көзделген тәртіппен Талаптар қолданысқа енгізілгенге дейін хабардар болған қаржы өнімдерінің сәйкестігін жоспардан тыс мониторингін жүргізетіні белгіленсін.
Бағалау нәтижелері бойынша қаржы ұйымы:
1) қаржы өнімінің Талаптарға сәйкес еместігі анықталған кезде қаржы өнімінің шарттарына қажетті өзгерістер енгізеді және Талаптарда белгіленген тәртіппен уәкілетті органды хабардар етеді;
2) қаржы өнімі Талаптарға сәйкес келген кезде бағалау нәтижелерін құжаттамалық нысанда тіркейді.
Бағалау нәтижелерін қаржы ұйымы кемінде бес жыл сақтайды және оның сұратуы бойынша қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органға ұсынады.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және дамыту
Агенттігінің Төрағасы
М. Абылкасымова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын
реттеу және дамыту
Агенттігінің Басқармасының
2026 жылғы 3 тамыздағы
№ 116 қаулысымен
бекітілді
Қаржы өнімдерін басқаруға қойылатын талаптарды, іс-қимылды қадағалау субъектісі қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органды қаржы өнімдерін бекіту, өзгерту және ұсынуды тоқтату туралы хабардар ететін қаржы өнімдерінің тізбесін (мөлшерлемелері мен тарифтері көрсетіле отырып), осындай хабарлау қағидаларын, сондай-ақ хабарламаға қоса берілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесін бекіту туралы

Глава 1. Общие положения
1. Требования к управлению финансовыми продуктами, перечень финансовых продуктов (с указанием ставок и тарифов), об утверждении, изменении и прекращении предоставления которых субъект поведенческого надзора уведомляет уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, правила такого уведомления, а также перечень документов и сведений, прилагаемых к уведомлению, (далее – Требования) разработаны в соответствии с частью третьей пункта 1 статьи 52-2 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" (далее – Закон о страховой деятельности), частью второй пункта 1 статьи 53-1 Закона Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг" (далее – Закон о рынке ценных бумаг), частью восьмой пункта 1 статьи 15-23 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" (далее – Закон о государственном регулировании), подпунктом 3) пункта 2 статьи 24 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности" (далее – Закон о микрофинансовой деятельности), частью второй пункта 1 статьи 67 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (далее – Закон о банках) и определяют требования к управлению финансовыми продуктами, перечень финансовых продуктов (с указанием ставок и тарифов), об утверждении, изменении и прекращении предоставления которых субъект поведенческого надзора уведомляет уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее – уполномоченный орган), порядок такого уведомления, а также перечень документов и сведений, прилагаемых к уведомлению, банком второго уровня, филиалом банка – нерезидента Республики Казахстан, организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, страховой организацией, филиалом страховой организации – нерезидента Республики Казахстан, организацией, осуществляющей брокерскую деятельность на рынке ценных бумаг (далее – брокер), микрофинансовой организацией (далее – финансовая организация, субъект поведенческого надзора).
Требования распространяются на финансовые продукты, указанные в пункте 69 Требований, а также на финансовые продукты, соответствующие критериям сложного финансового продукта, определенным частью третьей пункта 22 Требований.
2. В Требованиях используются понятия, предусмотренные Гражданским кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О жилищных отношениях" (далее – Закон о жилищных отношениях), законами о банках, о страховой деятельности, о рынке ценных бумаг, о государственном регулировании, о микрофинансовой деятельности, а также следующие понятия:

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қаржы өнімдерін басқаруға қойылатын талаптар, іс-қимылды қадағалау субъектісі қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органды қаржы өнімдерін бекіту, өзгерту және ұсынуды тоқтату туралы хабардар ететін қаржы өнімдерінің тізбесі (мөлшерлемелері мен тарифтері көрсетіле отырып), осындай хабарлау қағидалары, сондай-ақ хабарламаға қоса берілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі (бұдан әрі – Талаптар) "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Сақтандыру қызметі туралы заң) 52-2-бабы 1-тармағының үшінші бөлігіне, "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Бағалы қағаздар рыногы туралы заң) 53-1-бабы 1-тармағының екінші бөлігіне, "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Мемлекеттік реттеу туралы заң) 15-23-бабы 1-тармағының сегізінші бөлігіне, "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Микроқаржылық қызмет туралы заң) 24-бабы 2-тармағының 3) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Банктер туралы заң) 67-бабы 1-тармағының екінші бөлігіне сәйкес әзірленді және қаржы өнімдерін басқаруға қойылатын талаптарды, оларды бекіту, өзгерту және ұсынуды тоқтату туралы іс-қимылды қадағалау субъектісі қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органды (бұдан әрі – уәкілетті орган) хабардар ететін қаржы өнімдерінің тізбесін (мөлшерлемелері мен тарифтері көрсете отырып), осындай хабарлау тәртібін, сондай-ақ екінші деңгейдегі банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым, сақтандыру ұйымы, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымының филиалы, бағалы қағаздар нарығында брокерлік қызметті жүзеге асыратын ұйым (бұдан әрі – брокер), микроқаржы ұйымы (бұдан әрі – қаржы ұйымы, іс-қимылды қадағалау субъектісі) хабарламаға қоса беретін құжаттар мен мәліметтердің тізбесін айқындайды.
Талаптар талаптардың 69-тармағында көрсетілген қаржы өнімдеріне, сондай-ақ талаптардың 22-тармағының үшінші бөлігінде айқындалған күрделі қаржы өнімінің өлшемшарттарына сәйкес келетін қаржы өнімдеріне қолданылады.
2. Талаптарда Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде, "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі – Тұрғын үй қатынастары туралы заң), банктер туралы, сақтандыру қызметі туралы, бағалы қағаздар рыногы туралы, мемлекеттік реттеу туралы, микроқаржылық қызмет туралы заңдарда көзделген ұғымдар, сондай-ақ мынадай ұғымдар пайдаланылады:

1) целевая группа потребителей финансовых услуг – категория потребителей финансовых услуг, чьим целям (потребностям) соответствует финансовый продукт.
В целях Требований под потребителями финансовых услуг понимаются физические лица, которым предлагаются финансовые продукты для целей, не связанных с осуществлением предпринимательской деятельности;
2) жизненный цикл финансового продукта – совокупность этапов разработки, продвижения (рекламы), предоставления, мониторинга и прекращения предоставления финансового продукта;
3) пригодность финансового продукта – соответствие финансового продукта целям (потребностям), финансовому положению и возможностям потребителя финансовых услуг, оцениваемое финансовой организацией на этапе предоставления финансового продукта;
4) уязвимый потребитель финансовых услуг – потребитель финансовых услуг, относящийся к социально уязвимым слоям населения в соответствии со статьей 68 Закона о жилищных отношениях, и (или) пострадавший в результате чрезвычайной ситуации и (или) обстоятельств, послуживших основанием для введения чрезвычайного положения.
3. Целью Требований является определение порядка осуществления субъектом поведенческого надзора непрерывного процесса управления финансовым продуктом в течение его жизненного цикла путем обеспечения:
1) эффективного управления рисками финансового продукта для потребителей финансовых услуг в целях предупреждения, выявления и пресечения нарушения прав и законных интересов потребителей финансовых услуг, и стимулирования развития ответственных деловых практик на финансовом рынке;
2) соблюдения принципов управления финансовыми продуктами;
3) соблюдения принципов добросовестного поведения и предотвращения реализации поведенческих рисков в деятельности финансовых организаций, уполномоченных агентов и третьих лиц в рамках договоров (соглашений), предусматривающих услуги по предложению, продвижению, консультированию, оформлению и (или) сопровождению финансовых продуктов (далее – третьи лица);
4) достоверного и своевременного раскрытия информации о свойствах и рисках финансовых продуктов без использования способов и методов, затрудняющих понимание потребителями финансовых услуг такой информации;
5) своевременного обнаружения и устранения недостатков в деятельности финансовых организаций, уполномоченных агентов и третьих лиц.
4. В целях Требований:
под рисками финансового продукта понимаются риски, присущие финансовому продукту, для потребителей финансовых услуг, выявление, оценку и управление которыми в течение жизненного цикла финансового продукта обеспечивает финансовая организация, включая, не ограничиваясь:

1) қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың нысаналы тобы – қаржы өнімі мақсаттарына (қажеттіліктеріне) сәйкес келетін қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылар санаты.
Талаптардың мақсаты үшін қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылар кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға байланысты емес мақсаттар үшін қаржылық өнімдер ұсынылатын жеке тұлғалар деп түсініледі;
2) қаржы өнімнің қолданылу циклі – қаржы өнімін әзірлеу, ілгерілету (жарнамалау), ұсыну, мониторингтеу және тоқтату кезеңдерінің жиынтығы;
3) қаржы өнімінің жарамдылығы – қаржы өнімінің мақсаттарға (қажеттіліктерге), қаржы өнімін ұсыну кезеңінде қаржы ұйымы бағалайтын қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушының қаржылық жағдайына сәйкестігі;
4) қаржылық көрсетілетін қызметтерді осал тұтынушы – Тұрғын үй қатынастары туралы заңның 68-бабына сәйкес халықтың әлеуметтік осал топтарына жататын және (немесе) төтенше жағдай және (немесе) төтенше жағдай енгізу үшін негіз болған мән-жайлардың салдарынан зардап шеккен қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушы.
3. Талаптардың мақсаты іс-қимылды қадағалау субъектісінің қаржы өнімін оның қолданылуы циклі ішінде мыналарды қамтамасыз ету арқылы үздіксіз басқару процесін жүзеге асыру тәртібін анықтау болып табылады:
1) қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың құқықтары мен заңды мүдделерінің бұзылуының алдын алу, анықтау және болғызбау және қаржы нарығында жауапты іскерлік тәжірибелердің дамуын ынталандыру мақсатында қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылар үшін қаржы өнімінің тәуекелдерін тиімді басқару;
2) қаржы өнімдерін басқару қағидаттарын сақтау;
3) адал іс-қимыл қағидаттарын сақтау және қаржы өнімдерін ұсыну, ілгерілету, консультация беру, ресімдеу және (немесе) сүйемелдеу жөніндегі қызметтерді көздейтін шарттар (келісімдер) шеңберінде қаржы ұйымдарының, уәкілетті агенттердің және үшінші тұлғалардың (бұдан әрі – үшінші тұлғалар) қызметінде іс-қимыл тәуекелдерінің іске асырылуын болғызбау;
4) тұтынушылардың осындай ақпаратты қаржылық көрсетілетін қызметтерді түсінуін қиындататын тәсілдер мен әдістерді пайдаланбай, қаржы өнімдерінің сипаты мен тәуекелдері туралы ақпаратты дұрыс және уақтылы ашу;
5) қаржы ұйымдарының, уәкілетті агенттердің және үшінші тұлғалардың қызметіндегі кемшіліктерді уақтылы анықтау және жою.
4. Талаптар мақсатында:
қаржы өнімінің тәуекелдері деп мыналарды қоса алғанда, бірақ олармен шектелмей анықтау, бағалау және басқаруды қаржы өнімінің қолданылуы циклі ішінде қаржы ұйымы қамтамасыз ететін қаржы өніміне тән, қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылар үшін тәуекелдер түсініледі:

1) финансовые риски – кредитный риск, риск ликвидности, рыночный риск, риск неполучения страховой выплаты, связанные с финансовыми услугами, предоставляемыми субъектом поведенческого надзора на основании договора, заключенного с потребителем финансовых услуг;
2) риск несоответствия – риск предоставления финансового продукта потребителям финансовых услуг, чьи цели (потребности), финансовое положение и возможности не соответствуют характеристикам, условиям, способам (каналам) предоставления данного финансового продукта;
3) риск скрытой стоимости – риск возникновения у потребителя финансовых услуг расходов, не раскрытых либо раскрытых ненадлежащим образом при предоставлении финансового продукта, включая вознаграждение, комиссии, неустойку (штрафы, пени), стоимость дополнительных услуг и иные платежи;
4) риск моделей и информационных технологий – риск причинения убытка потребителю финансовых услуг вследствие имеющихся ошибок (недостатков), либо отказа (нарушения функционирования) информационно-коммуникационных технологий, моделей и алгоритмов финансовых организаций, используемых при определении целевой группы потребителей финансовых услуг, оценке пригодности финансового продукта и его предоставлении, в том числе нарушений требований к обеспечению информационной безопасности, установленных законодательством.
Финансовая организация разрабатывает методику оценки рисков финансового продукта, в порядке, установленном внутренними документами финансовой организации.
Под поведенческим (поведенческими) риском (рисками) при управлении финансовым продуктом понимается риск принятия потребителем финансовых услуг решения о приобретении и использовании финансового продукта под влиянием неполного, недостоверного или вводящего в заблуждение раскрытия информации со стороны субъекта поведенческого надзора о характеристиках, условиях предоставления и рисках финансового продукта, в том числе при его продвижении (рекламе), а также неправомерными действиями субъекта поведенческого надзора, его работников (далее – работники), уполномоченных агентов и третьих лиц, что влечет за собой приобретение финансового продукта, не соответствующего целям (потребностям), финансовому положению и возможностям потребителя финансовых услуг, нарушению его прав и законных интересов.
Реализацией поведенческого риска не признаются случаи принятия решения потребителем финансовых услуг, вызванные его субъективным восприятием информации о финансовом продукте, раскрытой субъектом поведенческого надзора в соответствии с требованиями пунктов 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44 и 54 Требований, в том числе в рекламе финансового продукта, и (или) изменениями рыночных (экономических) факторов.
Осуществление недобросовестных практик финансовой организацией, уполномоченными агентами и третьими лицами, понимается в качестве причины (источника) возникновения поведенческого риска.

1) қаржылық тәуекелдер – қаржылық көрсетілетін қызметтерге байланысты тұтынушымен жасалған шарт негізінде іс-қимылды қадағалау субъектісі ұсынатын кредиттік тәуекел, өтімділік тәуекел, нарықтық тәуекел, сақтандыру төлемін алмау тәуекелі;
2) сәйкессіздік тәуекелі – мақсаттары (қажеттіліктері), қаржылық жағдайы мен мүмкіндіктері осы қаржы өнімін беру сипаттамаларына, шарттарына, тәсілдеріне (арналарына) сәйкес келмейтін қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушыларға қаржы өнімін ұсыну тәуекелі;
3) жасырын құн тәуекелі – сыйақыны, комиссияларды, тұрақсыздық айыбын (айыппұлдарды, өсімпұлдарды), қосымша көрсетілетін қызметтердің құнын және өзге де төлемдерді қоса алғанда, қаржы өнімін ұсыну кезінде қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушыда ашылмаған не тиісінше ашылмаған шығыстардың туындау тәуекелі;
4) модельдер мен ақпараттық технологиялар тәуекелі – қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың нысаналы тобын айқындау, қаржы өнімінің жарамдылығын бағалау және оны ұсыну кезінде пайдаланылатын қаржы ұйымдарының ақпараттық-коммуникациялық технологияларының, модельдері мен алгоритмдерінің бар қателіктері (кемшіліктері) не бас тартуы (жұмыс істеуінің бұзылуы), оның ішінде заңнамада белгіленген ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қойылатын талаптардың бұзылуы салдарынан қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушыға залал келтіру тәуекелі.
Қаржы ұйымы қаржы ұйымының ішкі құжаттарында белгіленген тәртіппен қаржы өнімінің тәуекелдерін бағалау әдістемесін әзірлейді.
Қаржы өнімін басқару кезіндегі іс-қимыл тәуекелі (тәуекелдері) деп қаржылық қызметті тұтынушының қаржы өнімін іс-қимыл субъектісі тарапынан қаржы өнімнің сипаттамалары, ұсыну шарттары мен тәуекелдері туралы, оның ішінде оны ілгерілету (жарнамалау) кезінде толық емес, дәйексіз немесе жаңылыстыратын ақпаратты ашудың ықпалымен, сондай-ақ іс-қимылды қадағалау субъектісінің, оның қызметкерлерінің (бұдан әрі – қызметкерлер), уәкілетті агенттер мен үшінші тұлғалардың заңсыз іс-әрекеттері арқылы иелену және пайдалану туралы шешім қабылдау тәуекелі түсініледі, бұл қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушының мақсаттарына (қажеттіліктеріне), қаржылық жағдайы мен мүмкіндіктеріне сәйкес келмейтін қаржы өнімін иеленуге, оның құқықтары мен заңды мүдделерінің бұзылуына алып келеді.
Қаржылық қызметтерді тұтынушының Талаптардың 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44 және 54-тармақтарының талаптарына сәйкес іс-қимылды қадағалау субъектісі, оның ішінде қаржы өнімінің жарнамасында ашқан қаржы өнімі туралы ақпаратты субъективті қабылдауынан және (немесе) нарықтық (экономикалық) факторлардан туындаған шешім қабылдау жағдайлары іс-қимыл тәуекелін іске асыру болып танылмайды.
Қаржы ұйымының, уәкілетті агенттердің және үшінші тұлғалардың жосықсыз практикаларды жүзеге асыруы іс-қимыл тәуекелінің туындау себебі (дереккөзі) ретінде түсініледі.

5. Положения Требований применяются наряду с требованиями постановления Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 1 марта 2010 года № 25 "Об утверждении Требований к осуществлению страховой организацией, филиалом страховой организации-нерезидента Республики Казахстан страховой деятельности, в том числе во взаимоотношениях с участниками страхового рынка, к договору поручения, заключаемому между страховой организацией и страховым агентом, и полномочиям страхового агента на осуществление посреднической деятельности на страховом рынке, а также минимальной программы обучения страховых агентов и требований к порядку проведения обучения" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6164), постановления Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 15 мая 2026 года № 91 "Об утверждении Требований к условиям осуществления банковской деятельности" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 38748) (далее – Требования № 91), постановления Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 15 мая 2026 года № 92 "Об утверждении Требований к осуществлению микрофинансовой деятельности" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 38746) (далее – Требование № 92) и постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 3 февраля 2014 года № 9 "Об утверждении Правил осуществления брокерской и (или) дилерской деятельности на рынке ценных бумаг, порядка проведения брокером и (или) дилером банковских операций" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9249) в части, применимой к деятельности субъекта поведенческого надзора при управлении финансовыми продуктами.
Глава 2. Принципы управления финансовыми продуктами
6. Управление финансовым продуктом осуществляется финансовой организацией с соблюдением следующих принципов:
1) принцип системного подхода – управление финансовым продуктом осуществляется как часть системы корпоративного управления, внутреннего контроля и управления рисками финансовой организации и охватывает все этапы жизненного цикла финансового продукта. Финансовая организация обеспечивает наличие внутренних процедур, процессов, распределение полномочий и ответственности, а также механизмов контроля, позволяющих своевременно выявлять и минимизировать поведенческие риски;

5. Талаптардың ережелері "Сақтандыру ұйымының, Қазақстан Республикасы бейрезидент сақтандыру ұйымы филиалының сақтандыру, оның ішінде сақтандыру нарығының қатысушыларымен өзара қарым-қатынастағы қызметін жүзеге асыруға, сақтандыру ұйымы мен сақтандыру агентінің арасында жасалатын тапсырма шартына қойылатын және сақтандыру агентінің сақтандыру нарығында делдалдық қызметті жүзеге асыруға өкілеттіктеріне қойылатын талаптарды, сондай-ақ сақтандыру агенттерін оқытудың ең қысқа бағдарламасын және оқытуды жүргізудің тәртібіне қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2010 жылғы 1 наурыздағы № 25 қаулысының (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 6164 болып тіркелген), "Банк қызметін жүзеге асыру шарттарына қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 15 мамырдағы № 91 қаулысының (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 38748 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 91 Талаптар), "Микроқаржылық қызметті жүзеге асыруға қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 15 мамырдағы № 92 қаулысының (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 38746 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 92 Талаптар) және "Бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыру қағидаларын, брокердің және (немесе) дилердің банк операцияларын жүргізу тәртібін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 3 ақпандағы № 9 қаулысының (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 9249 болып тіркелген) талаптарымен қатар қаржы өнімдерін басқару кезінде іс-қимылды қадағалау субъектісі қызметіне қатысты қолданылатын бөлігінде қолданылады.
2-тарау. Қаржы өнімдерін басқару қағидаттары
6. Қаржы өнімін басқаруды қаржы ұйымы мынадай қағидаттарды сақтай отырып жүзеге асырады:
1) жүйелілік тәсіл қағидаты – қаржы өнімін басқару қаржы ұйымының корпоративтік басқару, ішкі бақылау және тәуекелдерді басқару жүйесінің бөлігі ретінде жүзеге асырылады және қаржы өнімінің қолданылу циклінің барлық кезеңдерін қамтиды. Қаржы ұйымы ішкі рәсімдердің, процестердің, өкілеттіктер мен жауапкершілікті бөлудің, сондай-ақ іс-қимыл тәуекелдерін уақтылы анықтауға және азайтуға мүмкіндік беретін бақылау тетіктерінің болуын қамтамасыз етеді;

2) принцип непрерывности управления финансовым продуктом – финансовая организация обеспечивает непрерывное управление финансовым продуктом с момента его разработки до прекращения предоставления, включая регулярный мониторинг характеристик финансового продукта, практики его предоставления, обращений потребителей финансовых услуг и иных сведений, позволяющих оценить соответствие финансового продукта целевой группе потребителей финансовых услуг и выявить поведенческие риски. По результатам мониторинга финансовая организация своевременно принимает меры по устранению выявленных рисков и недостатков, включая изменение финансового продукта, порядка его предоставления, ограничение распространения либо прекращение предоставления финансового продукта;
3) принцип добросовестного и ответственного поведения в отношении потребителя финансовых услуг – финансовая организация, ее работники, уполномоченные агенты и третьи лица при разработке, продвижении (рекламе), предоставлении, мониторинге и прекращении предоставления финансового продукта действуют добросовестно в интересах потребителей финансовых услуг, исключая недобросовестные практики и конфликт интересов;
4) принцип риск-ориентированного подхода – объем и содержание процедур и процессов управления финансовым продуктом, включая определение целевой группы потребителей финансовых услуг, выявление, оценку, мониторинг, контроль и снижение рисков финансового продукта определяются с учетом вида финансового продукта, его характеристик и условий предоставления, сложности финансового продукта, масштаба деятельности финансовой организации, ее риск-культуры и риск-аппетита, характеристик целевой группы потребителей финансовых услуг, включая наличие уязвимых потребителей финансовых услуг в рамках целевой группы;
5) принцип обеспечения справедливой стоимости финансового продукта – в течение жизненного цикла финансового продукта финансовая организация обеспечивает обоснованное соотношение между стоимостью финансового продукта, включая вознаграждение, комиссии, стоимость дополнительных услуг, иные платежи, и выгодами, которые потребитель финансовых услуг получает или может получить от приобретения и использования финансового продукта;
6) принцип полноты, достоверности, понятности и доступности информации – финансовая организация обеспечивает раскрытие потребителю финансовых услуг полной, достоверной, понятной и доступной информации о финансовом продукте, включая сведения об условиях его предоставления, стоимости, рисках, ограничениях, а также о правах и обязанностях финансовой организации и потребителя финансовых услуг, необходимых для принятия решения. Раскрытие информации о финансовом продукте осуществляется в одинаковом объеме независимо от способов (каналов) его предоставления.

2) қаржы өнімін басқарудың үздіксіздігі қағидаты – қаржы ұйымы қаржы өнімін әзірлеу сәтінен бастап ұсыну тоқтатылғанға дейін, оның ішінде қаржы өнімінің сипаттамаларына, оны ұсыну практикасына, қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың жолданымдарына және қаржы өнімінің қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың нысаналы тобына сәйкестігін бағалауға және іс-қимыл тәуекелдерін анықтауға мүмкіндік беретін өзге де мәліметтерге тұрақты мониторингті қоса алғанда, қаржы өнімін үздіксіз басқаруды қамтамасыз етеді. Мониторинг нәтижелері бойынша қаржы ұйымы қаржы өнімін, оны беру тәртібін өзгертуді, қаржы өнімін таратуды шектеуді не беруді тоқтатуды қоса алғанда, анықталған тәуекелдер мен кемшіліктерді жою жөнінде уақтылы шаралар қабылдайды;
3) адал іс-қимыл және қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушыға қатысты жауапты іс-қимыл қағидаты – қаржы ұйымы, оның қызметкерлері, уәкілетті агенттер және үшінші тұлғалар қаржы өнімін әзірлеу, ілгерілету (жарнамалау), ұсыну, мониторингтеу және ұсынуды тоқтату кезінде жосықсыз практикаларды және мүдделер қақтығысын қоспағанда, қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың мүдделері үшін адал әрекет етеді;
4) тәуекелге бағдарланған тәсіл қағидаты – қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың нысаналы тобын айқындауды, қаржы өнімінің тәуекелдерін бағалауды, мониторингтеуді, бақылауды және азайтуды қоса алғанда, қаржы өнімін басқару рәсімдері мен процестерінің көлемі мен мазмұны қаржы өнімінің түрін, оның сипаты мен ұсыну шарттарын, қаржы өнімінің күрделілігін, қаржы ұйымы қызметінің ауқымын, оның тәуекел мәдениеті мен тәуекел дәрежесін, нысаналы топ шеңберінде осал қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың болуын қоса алғанда, қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың нысаналы тобының сипаттамаларын ескере отырып айқындалады;
5) қаржы өнімінің әділ құны қағидаты – қаржы ұйымы қаржы өнімінің қолданылу циклі ішінде сыйақыны, комиссияларды, қосымша қызметтердің құнын, өзге де төлемдерді қоса алғанда, қаржы өнімінің құны мен қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушы қаржы өнімін сатып алу мен пайдаланудан алатын немесе ала алатын пайдалар арасындағы негізделген арақатынасты қамтамасыз етеді;
6) ақпараттың толықтығы, дәйектілігі, нақтылығы және қолжетімділігі қағидаты – қаржы ұйымы ақпаратты ұсыну шарттары, құны, тәуекелдері, шектеулері туралы, сондай-ақ шешім қабылдау үшін қажетті қаржы ұйымы мен қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушының құқықтары мен міндеттері туралы мәліметтерді қоса алғанда, қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушыға қаржы өнімі туралы толық, шынайы, түсінікті және қолжетімді ақпаратты ашуды қамтамасыз етеді. Қаржы өнімі туралы ақпаратты ашу оны ұсыну тәсілдеріне (арналарына) қарамастан бірдей көлемде жүзеге асырылады.

Глава 3. Требования к системе управления финансовыми продуктами
Параграф 1. Организация процесса управления финансовыми продуктами
7. В рамках сформированной системы управления рисками и внутреннего контроля уполномоченный коллегиальный орган финансовой организации обеспечивает наличие системы управления финансовыми продуктами на всех этапах их жизненного цикла, которая включает:
1) внутренние документы и процедуры, устанавливающие требования к управлению финансовыми продуктами;
2) систему управленческой информации, обеспечивающую принятие своевременных корректирующих мер.
8. Финансовая организация обеспечивает наличие внутренних документов, регламентирующих порядок управления финансовыми продуктами в соответствии с Требованиями, включая, не ограничиваясь, порядок:
1) определения и пересмотра целевой группы потребителей финансовых услуг;
2) разработки, продвижения (рекламы), предоставления, мониторинга и прекращения предоставления финансовых продуктов;
3) выявления, оценки, контроля, мониторинга и минимизации поведенческих рисков;
4) распределения полномочий и ответственности уполномоченных коллегиальных органов финансовой организации и ее структурных подразделений при управлении финансовыми продуктами;
5) взаимодействия с уполномоченными агентами и третьими лицами;
6) контроля деятельности работников, уполномоченных агентов и третьих лиц при предоставлении, продвижении (рекламе) финансовых продуктов;
7) формирования системы мотивации, политики вознаграждения и оценки эффективности деятельности работников, уполномоченных агентов и третьих лиц (далее – система мотивации).
9. Система мотивации:
1) не создает стимулы к:
предоставлению финансовых продуктов, не соответствующих целям (потребностям) и финансовому положению потребителей финансовых услуг;
предложению приобретения финансового продукта с дополнительной услугой, при сокрытии информации о праве потребителя финансовых услуг отказаться от приобретения дополнительной услуги;
сокрытию существенных условий, стоимости и рисков финансового продукта;
предоставлению финансовых продуктов вне целевой группы потребителей финансовых услуг;
2) предусматривает комплексную оценку результатов деятельности с использованием наряду с финансовыми показателями (включая объем предоставленных финансовых продуктов, количество заключенных договоров о предоставлении финансовых продуктов) показателей качества обслуживания потребителей финансовых услуг, соблюдения принципов добросовестного поведения при предоставлении финансовых продуктов, количество и характер обращений потребителей финансовых услуг, результаты проверок и мониторинга деятельности работников, уполномоченных агентов и третьих лиц. Финансовые показатели учитываются в совокупности с иными показателями и не являются определяющими при определении размера вознаграждения работников, уполномоченных агентов и третьих лиц;

3-тарау. Қаржы өнімдерін басқару жүйесіне қойылатын талаптар
1-параграф. Қаржы өнімдерін басқару процесін ұйымдастыру
7. Тәуекелдерді басқару мен ішкі бақылаудың қалыптастырылған жүйесі шеңберінде қаржы ұйымының уәкілетті алқалы органы қаржы өнімдерін олардың қолданылу циклінің барлық кезеңінде басқару жүйесінің болуын қамтамасыз етеді, ол:
1) қаржы өнімдерін басқаруға қойылатын талаптарды белгілейтін ішкі құжаттарды және рәсімдерді;
2) уақтылы түзету шараларын қабылдауды қамтамасыз ететін басқарушылық ақпарат жүйесін қамтиды.
8. Қаржы ұйымы Талаптарға сәйкес қаржы өнімдерін басқару тәртібін регламенттейтін ішкі құжаттардың болуын, мыналарды қоса алғанда, бірақ олармен шектелмейді:
1) қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың нысаналы тобын айқындау және қайта қарау;
2) қаржы өнімдерін әзірлеу, ілгерілету (жарнамалау), ұсыну, мониторингтеу және ұсынуды тоқтату;
3) іс-қимыл тәуекелдерін анықтау, бағалау, бақылау, мониторингтеу және барынша азайту;
4) қаржы ұйымының уәкілетті алқалы органдарының және оның құрылымдық бөлімшелерінің қаржы өнімдерін басқару кезінде өкілеттіктері мен жауапкершілігін бөлу;
5) уәкілетті агенттермен және үшінші тұлғалармен өзара іс-қимыл жасау;
6) қаржы өнімдерін ұсыну, ілгерілету (жарнамалау) кезінде қызметкерлердің, уәкілетті агенттердің және үшінші тұлғалардың қызметін бақылау;
7) ынталандыру жүйесін, сыйақы саясатын және қызметкерлердің, уәкілетті агенттердің және үшінші тұлғалардың қызметін бағалау тиімділігін бағалауды қалыптастыру тәртібін (бұдан әрі – ынталандыру жүйесі) қамтамасыз етеді.
9. Ынталандыру жүйесі:
1) мыналарды жасауға:
қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың мақсаттарына (қажеттіліктеріне) және қаржылық жағдайына сәйкес келмейтін қаржы өнімдерін ұсынуға;
қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушының қосымша қызметтер сатып алудан бас тарту құқығы туралы ақпаратты жасырған кезде қосымша қызметтері бар қаржы өнімін сатып алуды ұсынуға;
қаржы өнімінің маңызды шарттарын, құнын және тәуекелдерін жасыруға;
қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың нысаналы тобынан тыс қаржы өнімдерін ұсынуға ынталандырмайды;
2) қаржылық көрсеткіштермен қатар (ұсынылған қаржы өнімдерінің көлемін, қаржы өнімдерін ұсыну туралы жасалған шарттардың санын қоса алғанда) қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушыларға қызмет көрсету сапасының көрсеткіштерін, қаржы өнімдерін ұсыну кезінде адал іс-қимыл қағидаттарын сақтауды, қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылар жолданымдарының саны мен сипатын, қызметкерлердің, уәкілетті агенттердің және үшінші тұлғалардың қызметін тексеру және мониторингтеу нәтижелерін пайдалана отырып, қызмет нәтижелерін кешенді бағалауды көздейді. Қаржылық көрсеткіштер өзге көрсеткіштермен жиынтықта ескеріледі және қызметкерлерге, уәкілетті агенттерге және үшінші тұлғаларға сыйақы мөлшерін айқындау кезінде айқындаушы болып табылмайды;

3) учитывает результаты контроля и мониторинга деятельности работников, уполномоченных агентов и третьих лиц при определении размера вознаграждения;
4) предусматривает установление ответственности работников, уполномоченных агентов и третьих лиц, за нарушение Требований и внутренних документов финансовой организации, регламентирующих порядок управления финансовыми продуктами, возможность снижения или невыплаты вознаграждения в случаях выявления недобросовестных практик и реализации поведенческих рисков в отношении потребителей финансовых услуг, в том числе уязвимых потребителей финансовых услуг.
10. Финансовая организация обеспечивает регулярный пересмотр и актуализацию внутренних документов, процедур и процессов управления финансовыми продуктами, в том числе с учетом:
1) результатов мониторинга финансовых продуктов;
2) обращений потребителей финансовых услуг, включая анализ характера и причин жалоб;
3) выявленных недостатков внутренних процессов управления финансовыми продуктами;
4) изменений рыночных (экономических) факторов;
5) выявленных признаков недобросовестные практик и реализации поведенческих рисков.
11. Финансовая организация обеспечивает формирование и использование управленческой информации, необходимой для мониторинга финансовых продуктов, оценки поведенческих рисков, выявления недобросовестных практик, оценки эффективности процессов управления жизненным циклом финансовых продуктов и принятия корректирующих мер.
Управленческая информация включает, не ограничиваясь:
1) сведения об обращениях потребителей финансовых услуг;
2) результаты мониторинга финансовых продуктов;
3) сведения о выявленных признаках мошенничества, недобросовестных практиках, реализованных поведенческих рисках, конфликте интересов;
4) результаты мониторинга деятельности работников, уполномоченных агентов и третьих лиц;
5) эффективность системы мотивации;
6) результаты оценки справедливой стоимости финансовых продуктов.
12. Уполномоченный коллегиальный орган финансовой организации на основании управленческой информации не реже одного раза в год рассматривает результаты управления финансовыми продуктами на предмет соблюдения прав и законных интересов потребителей финансовых услуг, недопущения реализации поведенческих рисков с принятием решений о проведении соответствующих корректирующих мер, при необходимости.
Параграф 2. Определение целевой группы потребителей финансовых услуг
13. Финансовая организация до утверждения и начала предоставления финансового продукта определяет целевую группу потребителей финансовых услуг, для которой предназначается финансовый продукт, а также категории потребителей финансовых услуг, целям (потребностям) которых финансовый продукт не соответствует.

3) сыйақы мөлшерін анықтау кезінде қызметкерлердің, уәкілетті агенттердің және үшінші тұлғалардың қызметін бақылау мен мониторингтеу нәтижелерін ескереді;
4) қаржы өнімдерін басқару тәртібін регламенттейтін қаржы ұйымының Талаптары мен ішкі құжаттарын бұзғаны үшін жұмыскерлердің, уәкілетті агенттердің және үшінші тұлғалардың жауапкершілігін белгілеуді, жосықсыз практикалар анықталған және қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушыларға, оның ішінде осал қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушыларға қатысты іс-қимыл тәуекелдерін іске асырған жағдайларда сыйақыны төмендету немесе төлемеу мүмкіндігін көздейді.
10. Қаржы ұйымы ішкі құжаттарды, қаржы өнімдерін басқару рәсімдері мен процестерін, оның ішінде мыналарды:
1) қаржы өнімдері мониторингінің нәтижелерін;
2) шағымдардың сипаты мен себептерін талдауды қоса алғанда, қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың жолданымдарын;
3) қаржы өнімдерін басқарудың ішкі процестерінің анықталған кемшіліктерін;
4) нарықтық (экономикалық) факторлардың өзгерістерін;
5) анықталған белгілер жосықсыз практикалар және іс-қимыл тәуекелдерін іске асыруды ескере отырып, тұрақты қайта қарауды және өзектендіруді қамтамасыз етеді.
11. Қаржы ұйымы қаржы өнімдерін мониторингтеу, іс-қимыл тәуекелдерді бағалау, жосықсыз практикаларды анықтау, қаржы өнімдерінің өмірлік циклін басқару процестерінің тиімділігін бағалау және түзету шараларын қабылдау үшін қажетті басқару ақпаратын қалыптастыруды және пайдалануды қамтамасыз етеді.
Басқару ақпараты мыналарды:
1) қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың жолданымдары туралы мәліметтерді;
2) қаржы өнімдері мониторингінің нәтижелерін;
3) алаяқтықтың анықталған белгілері, жосықсыз практикалар, іске асырылған іс-қимыл тәуекелдері, мүдделер қақтығысы туралы мәліметтерді;
4) қызметкерлердің, уәкілетті агенттердің және үшінші тұлғалардың қызметіне мониторинг нәтижелерін;
5) ынталандыру жүйесінің тиімділігін;
6) қаржы өнімдерінің әділ құнын бағалау нәтижелерін қамтиды, бірақ олармен шектелмейді.
12. Қаржы ұйымының уәкілетті алқалы органы басқару ақпараты негізінде жылына кемінде бір рет қаржы өнімдерін басқару нәтижелерін қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың құқықтары мен заңды мүдделерін сақтау, қажет болған жағдайда тиісті түзету шараларын жүргізу туралы шешімдер қабылдай отырып, іс-қимыл тәуекелдерін іске асыруға жол бермеу тұрғысынан қарайды.
2-параграф. Қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың нысаналы тобын айқындау
13. Қаржы ұйымы қаржы өнімі бекітілгенге және ұсыныла басталғанға дейін қаржы өнімі тағайындалған қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың нысаналы тобын, сондай-ақ қаржы өнімі мақсаттарға (қажеттіліктерге) сәйкес келмейтін қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың санаттарын айқындайды.

14. Определение целевой группы потребителей финансовых услуг осуществляется с учетом следующих критериев (по применимости):
1) вида и характеристик финансового продукта;
2) уровня рисков финансового продукта;
3) условий предоставления и особенностей использования финансового продукта;
4) финансового положения потребителей финансовых услуг;
5) способов раскрытия информации о финансовом продукте;
6) результатов мониторинга ранее предоставленных сопоставимых финансовых продуктов и обращений потребителей финансовых услуг по ним.
Страховая организация (филиал страховой организации – нерезидента Республики Казахстан) помимо критериев, указанных в части первой настоящего пункта, учитывает страховые потребности потребителей финансовых услуг и характеристики страхуемого риска.
15. При определении целевой группы потребителей финансовых услуг финансовая организация учитывает наличие в ее контуре уязвимых потребителей финансовых услуг на основании использования актуальной доступной информации и оценивает влияние характеристик финансового продукта на указанную категорию лиц.
16. Результаты определения целевой группы потребителей финансовых услуг подлежат документированию и включают:
1) описание категорий потребителей финансовых услуг, для которых предназначен финансовый продукт, с указанием их целей (потребностей);
2) описание категорий потребителей финансовых услуг, для которых финансовый продукт не предназначен или сопряжен с высокой вероятностью реализации поведенческих рисков, установленные лимиты (ограничения) и меры контроля таких рисков;
3) основания и обстоятельства, при наступлении которых осуществляется пересмотр результатов определения целевой группы потребителей финансовых услуг, а также порядок такого пересмотра.
17. Финансовая организация обеспечивает соответствие финансового продукта целям (потребностям) целевой группы потребителей финансовых услуг на всех этапах жизненного цикла финансового продукта.
Параграф 3. Разработка финансового продукта
18. Финансовая организация обеспечивает разработку финансового продукта с учетом стратегии развития, системы управления рисками, риск-аппетита, характера и масштаба деятельности финансовой организации, а также с учетом:
1) целей (потребностей) и финансового положения целевой группы потребителей финансовых услуг;
2) оценки рисков финансового продукта в соответствии с внутренней методикой;
3) условий предоставления и особенностей использования финансового продукта;
4) результатов мониторинга аналогичных финансовых продуктов, обращений потребителей финансовых услуг;

14. Қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың нысаналы тобын айқындау мынадай өлшемшарттар (қолданылуы бойынша) ескере отырып жүзеге асырылады:
1) қаржы өнімінің түрі мен сипаттамалары;
2) қаржылық өнімнің тәуекел деңгейі;
3) қаржы өнімін ұсыну шарттары мен пайдалану ерекшеліктері;
4) қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың қаржылық жағдайы;
5) қаржы өнімі туралы ақпаратты ашу тәсілдері;
6) бұрын ұсынылған салыстырмалы қаржы өнімдерінің мониторингі нәтижелері және олар бойынша қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың жолданымдары.
Сақтандыру ұйымы (Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру ұйымының филиалы) осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген өлшемшарттардан басқа қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың сақтандыру қажеттіліктерін және сақтандырылатын тәуекелдің сипаттамаларын ескереді.
15. Қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың нысаналы тобын айқындау кезінде қаржы ұйымы өзекті қолжетімді ақпаратты пайдалану негізінде оның аясында қаржылық көрсетілетін қызметтердің осал тұтынушыларының болуын ескереді және қаржы өнімі сипаттамаларының көрсетілген тұлғалар санатына әсерін бағалайды.
16. Қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың нысаналы тобын анықтау нәтижелері құжатталуға жатады және мыналарды:
1) мақсаттары (қажеттіліктері) көрсетіле отырып, қаржы өнімі арналған қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылар санаттарының сипатын;
2) қаржы өнімі іс-қимыл тәуекелдерін іске асырудың жоғары ықтималдығына арналмаған немесе онымен ұштаспайтын қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылар санаттарының сипаттамасын, белгіленген лимиттер (шектеулер) және осындай тәуекелдерді бақылау шараларын;
3) қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың нысаналы тобын айқындау нәтижелерін қайта қарау жүзеге асырылатын негіздер мен мән-жайлар, сондай-ақ осындай қайта қарау тәртібін қамтиды.
17. Қаржы ұйымы қаржы өнімінің қолданылу циклінің барлық кезеңдерінде қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың нысаналы тобының мақсаттарына (қажеттіліктеріне) сәйкестігін қамтамасыз етеді.
3-параграф. Қаржы өнімін әзірлеу
18. Қаржы ұйымы қаржы ұйымының даму стратегиясын, тәуекелдерді басқару жүйесін, тәуекел-дәрежесін, қызметінің сипаты мен ауқымын ескере отырып, сондай-ақ мыналарды:
1) қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың нысаналы тобының мақсаттарын (қажеттіліктерін) және қаржылық жағдайын;
2) ішкі әдіснамаға сәйкес қаржы өнімінің тәуекелдерін бағалау;
3) қаржы өнімін ұсыну шарттары мен оны пайдалану ерекшеліктерін;
4) ұқсас қаржы өнімдерінің, қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың жолданымдарын мониторингтеу нәтижелерін;

5) разработки механизмов выявления и предотвращения конфликта интересов, недобросовестных практик и поведенческих рисков.
19. Финансовая организация не осуществляет разработку и предоставление финансового продукта в случае невозможности определения:
1) целевой группы потребителей финансовых услуг, а также категорий потребителей финансовых услуг, для которых финансовый продукт не предназначается или сопряжен с высокой вероятностью реализации поведенческих рисков;
2) справедливой стоимости финансового продукта;
3) условий предоставления финансового продукта;
4) порядка раскрытия информации о финансовом продукте.
20. При разработке финансового продукта, предусматривающего предоставление дополнительных услуг, финансовая организация:
1) обеспечивает соответствие дополнительных услуг целям (потребностям) целевой группы потребителей финансовых услуг;
2) не допускает включение дополнительных услуг в договоры о предоставлении финансового продукта, а также в формы заявлений на приобретение финансового продукта путем заранее отмеченных полей без получения отдельного согласия потребителя финансовых услуг;
3) обеспечивает выявление и предотвращение конфликта интересов, возникающего при предоставлении дополнительных услуг.
21. Финансовая организация обеспечивает согласование финансового продукта уполномоченным коллегиальным органом финансовой организации до начала его предоставления потребителям финансовых услуг.
Согласование финансового продукта включает оценку:
1) соответствия финансового продукта внутренним документам финансовой организации;
2) соответствия финансового продукта требованиям законодательства Республики Казахстан, регулирующего деятельность финансовой организации;
3) наличия поведенческих рисков, связанных с предоставлением финансового продукта, дополнительных услуг, а также достаточности мер по управлению такими рисками;
4) готовности процедур, процессов, цифровых объектов, работников, уполномоченных агентов и третьих лиц к предоставлению финансового продукта.
22. По результатам разработки нового финансового продукта либо существенного изменения действующего финансового продукта, финансовая организация до начала его предоставления потребителям финансовых услуг формирует паспорт финансового продукта.
Под существенным изменением действующего финансового продукта понимаются в том числе изменения характеристик и условий предоставления финансового продукта, направленные на его объединение с иным (иными) финансовым (финансовыми) продуктом (продуктами), изменение его вида, способов (каналов) предоставления, целевой группы потребителей финансовых услуг, включение дополнительных услуг, появление критериев сложного финансового продукта.
В целях Требований под критериями сложного финансового продукта понимается соответствие финансового продукта или финансового инструмента, содержащегося в составе финансового продукта либо предлагаемого брокером потребителю финансовых услуг, не являющемуся квалифицированным инвестором, одному из следующих условий:

5) мүдделер қақтығысы мен жосықсыз практикаларды және іс-қимыл тәуекелдерін анықтау және болдырмау тетіктерін әзірлеуді ескере отырып, қаржы өнімін әзірлеуді қамтамасыз етеді.
19. Қаржы ұйымы мыналарды:
1) қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың нысаналы тобын, қаржы өнімі арналмаған немесе болжамды іс-қимыл тәуекелдерін іске асырудың жоғары ықтималдылығымен ұштасқан қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылар санаттарын;
2) қаржы өнімінің әділ құнын;
3) қаржы өнімін ұсыну шарттарын;
4) қаржы өнімі туралы ақпаратты ашу тәртібін айқындау мүмкін болмаған жағдайда, қаржы өнімін әзірлеу және ұсынуды жүзеге асырмайды.
20. Қосымша қызметтер көрсетуді көздейтін қаржы өнімін әзірлеу кезінде қаржы ұйымы:
1) қосымша көрсетілетін қызметтердің қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың нысаналы тобының мақсаттарына (қажеттіліктеріне) сәйкестігін қамтамасыз етеді;
2) қосымша қызметтерді қаржы өнімін беру туралы шарттарға, сондай-ақ қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушының жеке келісімін алмай, алдын ала белгіленген жолдар арқылы қаржы өнімін сатып алуға өтініштердің нысандарына енгізуге жол бермейді;
3) қосымша қызметтер көрсету кезінде туындайтын мүдделер қақтығысын анықтауды және болдырмауды қамтамасыз етеді.
21. Қаржы ұйымы қаржы өнімін қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушыларға қаржылық көрсетілетін қызметтерді көрсете бастағанға дейін оны қаржы ұйымының уәкілетті алқалы органының келісуін қамтамасыз етеді.
Қаржы өнімін келісу:
1) қаржы өнімінің қаржы ұйымының ішкі құжаттарына сәйкестігін;
2) қаржы өнімінің қаржы ұйымының қызметін реттейтін Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкестігін;
3) қосымша қызметтер, қаржы өнімін ұсынуға байланысты іс-қимыл тәуекелдерінің болуын, сондай-ақ осындай тәуекелдерді басқару шараларының жеткіліктілігін;
4) рәсімдердің, процестердің, цифрлық объектілердің, қызметкерлердің, уәкілетті агенттердің және үшінші тұлғалардың қаржы өнімін беруге дайындығын бағалауды қамтиды.
22. Жаңа қаржы өнімін әзірлеу немесе қолданыстағы қаржы өнімін елеулі өзгерту нәтижелері бойынша қаржы ұйымы оны қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушыларға беру басталғанға дейін қаржы өнімінің паспортын қалыптастырады.
Қолданыстағы қаржы өнімінің елеулі өзгерісі деп оның ішінде қаржы өнімін өзге қаржы өнімімен (өнімдерімен) біріктіруге бағытталған оны ұсыну сипаттамалары мен шарттарының өзгерістері, оның түрін, ұсыну тәсілдерін (арналарын), қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың нысаналы тобын өзгерту, қосымша қызметтерді қосу, күрделі қаржы өнімінің өлшемшарттарының пайда болуы түсініледі.
Талаптар мақсатында күрделі қаржы өнімінің өлшемшарттары деп қаржы өнімінің немесе қаржы құралының құрамында болатын не брокер ұсынатын қаржылық көрсетілетін қызметтерді білікті инвестор болып табылмайтын тұтынушыға мынадай шарттардың біріне сәйкестігі түсініледі:

1) страховые продукты по отрасли "страхование жизни", предусматривающие условие участия страхователя в инвестициях, страховая премия (страховые взносы) по которым состоит (состоят) из рисковой и накопительной частей;
2) сделки купли-продажи ценных бумаг, расчет по которым производится брокером с использованием денег или ценных бумаг, предоставленных брокером клиенту на условиях возвратности и платности (маржинальные сделки);
3) доходность, размер выплат либо стоимость финансового инструмента зависят от изменения стоимости базового актива в виде иного финансового инструмента, финансового актива, имущественных прав (требований), валюты, индекса, ставки вознаграждения, товара, цифрового актива, наличие встроенных производных финансовых инструментов;
4) предусматривается конвертирование ценных бумаг в акции юридического лица на основании проспекта выпуска эмиссионных ценных бумаг, конвертируемых в акции юридического лица.
При существенном изменении действующего финансового продукта обновление паспорта финансового продукта происходит с фиксацией хронологии версий.
Паспорт финансового продукта является внутренним документом финансовой организации, консолидирующим основные сведения о виде, характеристиках, условиях, способах (каналах) предоставления, рисках финансового продукта, целевой группе потребителей финансовых услуг и выступает единым источником информации о финансовом продукте для работников, уполномоченных агентов и третьих лиц.
Паспорт финансового продукта включает, не ограничиваясь, следующие разделы и сведения:
1) финансово-экономические показатели, включая размеры тарифов, ставки вознаграждения и годовой эффективной ставки вознаграждения, перечень комиссий и их размеры, размер неустойки (штрафов, пени) и иных платежей, стоимость дополнительных услуг, целевые показатели предоставления финансового продукта;
2) профиль потребителей финансовых услуг, включая критерии определения целевой группы потребителей финансовых услуг, категории потребителей финансовых услуг, для которых финансовый продукт не предназначен, результаты идентификации уязвимых потребителей финансовых услуг в рамках целевой группы, а также описание мер, направленных на защиту их прав и законных интересов;
3) описание способов (каналов) предоставления финансового продукта (филиалы и (или) помещения финансовой организации, цифровые объекты, уполномоченные агенты и третьи лица), описание клиентского пути.
Под клиентским путем понимается порядок действий потребителя финансовых услуг и его взаимодействие с финансовой организацией от осознания потребности в финансовом продукте, его приобретения, использования и до завершения использования финансового продукта;

1) сақтанушының олар бойынша сақтандыру сыйлықақысы (сақтандыру жарналары) тәуекелдік және жинақтаушы бөліктерден тұратын инвестицияларға қатысу шартын көздейтін "өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру өнімдері;
2) брокер клиентке қайтарымдылық және төлемділік шарттарында берген ақшаны немесе бағалы қағаздарды пайдалана отырып есеп айырысуды брокер жүргізетін бағалы қағаздарды сатып алу-сату мәмілелері (маржиналдық мәмілелер);
3) кірістілік, төлем мөлшері не қаржы құралының құны өзге қаржы құралы, қаржы активі, мүліктік құқықтар (талаптар), валюта, индекс, сыйақы мөлшерлемесі, тауар, цифрлық актив түріндегі базалық актив құнының өзгеруіне, кіріктірілген туынды қаржы құралдарының болуына байланысты болады;
4) заңды тұлғаның акцияларына айырбасталатын эмиссиялық бағалы қағаздар шығарылымы проспектісі негізінде бағалы қағаздарды заңды тұлғаның акцияларына айырбастау көзделеді.
Қолданыстағы қаржылық өнім айтарлықтай өзгерген кезде қаржылық өнімнің паспортын жаңарту нұсқалардың хронологиясын белгілеу арқылы жүзеге асырылады.
Қаржы өнімінің паспорты қаржы ұйымының қаржылық қызметті тұтынушылардың нысаналы тобы, қаржы өнімін ұсыну түрі, сипаттамалары, шарттары, тәсілдері (арналары) туралы негізгі мәліметтерді шоғырландыратын ішкі құжаты болып табылады және қызметкерлер, уәкілетті агенттер және үшінші тұлғалар үшін қаржы өнімі туралы ақпараттың бірыңғай көзі болып табылады.
Қаржы өнімінің паспорты мынадай бөлімдер мен мәліметтерді қамтиды, бірақ олармен шектелмейді:
1) тарифтердің, сыйақы мөлшерлемесінің және жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесінің мөлшерлерін, комиссиялардың тізбесін және олардың мөлшерлерін, тұрақсыздық айыбының (айыппұлдардың, өсімпұлдардың) және өзге де төлемдердің мөлшерін, қосымша көрсетілетін қызметтердің құнын, қаржы өнімін ұсынудың нысаналы көрсеткіштерін қоса алғанда, қаржы-экономикалық көрсеткіштер;
2) қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың нысаналы тобын айқындау өлшемшарттарын, қаржы өнімі арналмаған қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылар санаттарын, нысаналы топ шеңберінде қаржылық көрсетілетін қызметтерді осал тұтынушыларды сәйкестендіру нәтижелерін, сондай-ақ олардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғауға бағытталған шаралардың сипаттарын қоса алғанда, қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың бейіні;
3) қаржы өнімін ұсыну тәсілдерінің (арналарының) (филиалдар және (немесе) қаржы ұйымының үй-жайлары, цифрлық объектілер, уәкілетті агенттер және үшінші тұлғалар) сипаты, клиенттік жолдың сипаты;
Клиенттік жол деп қаржылық көрсетілетін қызметтерін тұтынушының іс-әрекет тәртібі және оның қаржы өніміне қажеттілікті түсінуден, оны сатып алудан, пайдаланудан және қаржы өнімін пайдалану аяқталғанға дейінгі қаржы ұйымымен өзара іс-қимылы түсініледі;

4) матрицу рисков (рисков финансового продукта и поведенческих рисков), описание мер по их минимизации.
Паспорт финансового продукта утверждается уполномоченным коллегиальным органом финансовой организации одновременно с принятием решения о начале предоставления финансового продукта и утверждении формы договора о предоставлении финансового продукта (при наличии требования об утверждении форм договоров во внутренних документах финансовой организации).
23. Паспорт финансового продукта подлежит обязательному хранению во внутренних цифровых системах финансовой организации в цифровой форме, обеспечивающей неизменность, целостность и конфиденциальность данных в течение всего жизненного цикла финансового продукта, и не менее 5 (пяти) лет с даты полного прекращения его предоставления.
24. Объем сведений паспорта финансового продукта определяется финансовой организацией с учетом вида, характеристик, условий предоставления и рисков финансового продукта, наличия критериев сложного финансового продукта, масштаба деятельности финансовой организации.
Параграф 4. Справедливая стоимость финансового продукта
25. Финансовая организация проводит оценку справедливой стоимости финансового продукта в течение его жизненного цикла.
26. При проведении оценки справедливой стоимости финансового продукта финансовая организация учитывает, не ограничиваясь (по применимости):
1) общую стоимость финансового продукта, включая вознаграждение, комиссии, стоимость дополнительных услуг и иные платежи, подлежащие уплате потребителем финансовых услуг на протяжении срока действия договора о предоставлении финансового продукта;
2) расходы потребителя финансовых услуг на дополнительные услуги, вероятность фактического использования которых потребителями финансовых услуг из целевой группы является низкой;
3) прямые и косвенные затраты финансовой организации;
4) возможные выгоды потребителей финансовых услуг, включая финансовые и нефинансовые выгоды;
5) характеристики, цели (потребности) и финансовое положение целевой группы потребителей финансовых услуг, включая наличие уязвимых потребителей финансовых услуг;
6) сведения по аналогичным финансовым продуктам со сравнимыми характеристиками и условиями предоставления, имеющимся на финансовом рынке, на основании использования актуальной доступной информации;
7) распределение доходов между финансовой организацией, уполномоченными агентами и третьими лицами в процессе предоставления финансового продукта;
8) результаты мониторинга финансового продукта.
27. В целях настоящего параграфа под возможными выгодами потребителей финансовых услуг понимается совокупность финансовых и нефинансовых результатов, возникающих для потребителей финансовых услуг на протяжении срока действия договора о предоставлении финансового продукта, включая:

4) тәуекелдер матрицасы (қаржы өнімінің тәуекелдері және іс-қимыл тәуекелдері), оларды азайту жөніндегі шаралардың сипаттамасы.
Қаржы өнімінің паспортын қаржы ұйымының уәкілетті алқалы органы бір мезгілде өнімнің өзінің шарттарын бекіту туралы шешім қабылдай отырып бекітеді.
Қаржы өнімінің паспортын қаржы ұйымының уәкілетті алқалы органы қаржы өнімін беруді бастау және қаржы өнімін ұсыну туралы шарттың нысанын бекіту туралы шешім қабылдаумен бір мезгілде бекітеді (қаржы ұйымының ішкі құжаттарында шарттардың нысандарын бекіту туралы талап болған жағдайда).
23. Қаржы өнімінің паспорты қаржы ұйымының ішкі цифрлық жүйелерінде деректердің өзгермейтіндігін, тұтастығын және конфиденциалдылығын қамтамасыз ететін цифрлық нысанда қаржы өнімінің бүкіл қолданылу циклі ішінде және оны ұсыну толық тоқтатылған күннен бастап кемінде 5 (бес) жыл міндетті түрде сақталуға тиіс.
24. Қаржы өнімі паспортының мәліметтер көлемін қаржы ұйымы қаржы өнімінің түрін, сипаттамаларын, ұсыну шарттары мен тәуекелдерін, күрделі қаржы өнімі өлшемшарттарының болуын, қаржы ұйымы қызметінің ауқымын ескере отырып айқындайды.
4-параграф. Қаржы өнімінің әділ құны
25. Қаржы ұйымы өзінің қызмет атқару кезеңінде қаржы өнімінің әділ құнын бағалайды.
26. Қаржы өнімінің әділ құнын бағалауды жүргізу кезінде қаржы ұйымы мыналарды ескереді, бірақ олармен шектелмейді (қолданылуы бойынша):
1) сыйақыны, комиссияларды, қосымша қызметтердің құнын және қаржы өнімін ұсыну туралы шарттың қолданылу мерзімі ішінде тұтынушының қаржылық көрсетілетін қызметтерді төлеуіне жататын өзге де төлемдерді қоса алғанда, қаржы өнімінің жалпы құнын;
2) нысаналы топтағы қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың іс жүзінде пайдалану ықтималдығы төмен болып табылатын қосымша қызметтерге қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушының шығыстарын;
3) қаржы ұйымының тікелей және жанама шығыстарын;
4) қаржылық және қаржылық емес пайданы қоса алғанда, қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың ықтимал пайдасын;
5) қаржылық көрсетілетін қызметтерді осал тұтынушылардың болуын қоса алғанда, қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың нысаналы тобының сипаттамаларын, мақсаттарын (қажеттіліктерін) және қаржылық жағдайын;
6) өзекті қолжетімді ақпаратты пайдалану негізінде қаржы нарығында бар салыстырмалы сипаттамалары мен ұсыну шарттары бар ұқсас қаржы өнімдері бойынша мәліметтерді;
7) қаржы өнімін ұсыну процесінде қаржы ұйымы мен уәкілетті агенттер және үшінші тұлғалар арасында кірістерді бөлуді;
8) қаржы өнімін мониторингтеу нәтижелерін.
27. Осы параграфтың мақсаты үшін қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың ықтимал пайдасы деп қаржы өнімін ұсыну туралы шарттың қолданылу мерзімі ішінде қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылар үшін туындайтын қаржылық және қаржылық емес нәтижелердің жиынтығы түсініледі, оның ішінде:

1) финансовые выгоды – доступ к собственным или кредитным средствам, получение страховой выплаты, доходность, защита от финансовых убытков, иные денежные результаты, предусмотренные характеристиками финансового продукта;
2) нефинансовые выгоды – простота и скорость получения финансового продукта, качество обслуживания, удобство управления финансовым продуктом, эффективные меры противодействия, направленные на предотвращение риска мошенничества при получении финансовых услуг, снижение временных и иных затрат потребителя финансовых услуг на взаимодействие с финансовой организацией.
Нефинансовые выгоды оцениваются с учетом нефинансовых затрат потребителя финансовых услуг, связанных с получением финансового продукта и взаимодействием с финансовой организацией.
Нефинансовые выгоды учитываются в качественной форме без обязательного стоимостного выражения.
28. Справедливая стоимость финансового продукта определяется на основании качественных и количественных показателей (метрик) и индикаторов в порядке, установленном внутренними документами финансовой организации.
Порядок определения справедливой стоимости финансового продукта предусматривает учет критериев сложного финансового продукта.
29. Результаты оценки справедливой стоимости финансового продукта отражаются в управленческой информации и рассматриваются уполномоченным коллегиальным органом финансовой организации.
Параграф 5. Тестирование финансового продукта
30. Финансовая организация обеспечивает проведение пилотного тестирования:
1) нового финансового продукта до начала его предоставления потребителям финансовых услуг;
2) при существенном изменении действующего финансового продукта.
Пилотное тестирование проводится в целях оценки финансового продукта, выявления недостатков финансового продукта, а также определения необходимости его доработки до начала предоставления потребителям финансовых услуг.
31. При проведении пилотного тестирования финансовая организация осуществляет оценку:
1) соответствия финансового продукта заявленным целям (потребностям) и интересам целевой группы потребителей финансовых услуг, для которой он предназначен;
2) понимания потребителями финансовых услуг характеристик и условий предоставления, особенностей и рисков финансового продукта;
3) способов (каналов) предоставления финансового продукта, включая сценарии предложения финансового продукта, для подтверждения корректности выбранной целевой группы потребителей финансовых услуг;
4) доступности и удобства использования финансового продукта;
5) наличия повышенного поведенческого риска.

1) қаржылық пайда – меншікті немесе кредиттік қаражатқа қол жеткізу, сақтандыру төлемін алу, кірістілік, қаржылық шығындардан қорғау, қаржы өнімінің сипаттамаларында көзделген өзге де ақшалай нәтижелер;
2) қаржылық емес пайда – қаржы өнімін алудың қарапайымдылығы мен жылдамдығы, қызмет көрсету сапасы, қаржы өнімін басқарудың ыңғайлылығы, қаржылық көрсетілетін қызметтерді алу кезінде алаяқтық тәуекелін болдырмауға бағытталған тиімді қарсы іс-қимыл шаралары, қаржылық көрсетілетін қызметті тұтынушының қаржы ұйымымен өзара іс-қимыл жасауына жұмсалатын уақыт шығынының және өзге де шығындарының төмендеуі.
Қаржылық емес пайда қаржы өнімін алуға және қаржы ұйымымен өзара іс-қимыл жасауға байланысты қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушының қаржылық емес шығындарын ескере отырып бағаланады.
Қаржылық емес пайда міндетті құндық көрсеткішсіз сапа нысанында ескеріледі.
28. Қаржы өнімінің әділ құны қаржы ұйымының ішкі құжаттарында белгіленген тәртіппен сапалық және сандық көрсеткіштер (метрикалар) мен индикаторлар негізінде айқындалады.
Қаржы өнімінің әділ құнын айқындау тәртібі күрделі қаржы өнімінің өлшемшарттарын есепке алуды көздейді.
29. Қаржы өнімінің әділ құнын бағалау нәтижелері басқарушылық ақпаратта көрсетіледі және қаржы ұйымының уәкілетті алқалы органы қарайды.
5-параграф. Қаржы өнімін тестілеу
30. Қаржы ұйымы:
1) қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушыларға жаңа қаржы өнімін беру басталғанға дейін жаңа қаржы өнімін;
2) қолданыстағы қаржы өнімі елеулі түрде өзгерген кезде пилоттық тестілеу өткізуді қамтамасыз етеді.
Пилоттық тестілеу қаржы өнімін бағалау, қаржы өнімінің кемшіліктерін анықтау, сондай-ақ тұтынушыларға қаржылық көрсетілетін қызметтерді ұсыну басталғанға дейін оны пысықтау қажеттілігін айқындау мақсатында жүргізіледі.
31. Пилоттық тестілеуді өткізу кезінде қаржы ұйымы:
1) қаржы өнімінің өзіне арналған қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың нысаналы тобының мәлімделген мақсаттарына (қажеттіліктеріне) және мүдделеріне сәйкестігін;
2) қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың қаржы өнімінің сипаттамалары мен ұсыну шарттарын, ерекшеліктері мен тәуекелдерін түсінуін;
3) қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың таңдалған нысаналы тобының дұрыс болуын растау үшін қаржы өнімін ұсыну сценарийлерін қоса алғанда, қаржы өнімін ұсыну тәсілдерін (арналарын);
4) қаржы өнімінің қолжетімділігі мен пайдалану ыңғайлылығын;
5) жоғарылатылған іс-қимыл тәуекелінің болуын бағалауды жүзеге асырады.

32. При проведении пилотного тестирования финансовая организация использует:
1) фокус-группу из целевой группы потребителей финансовых услуг;
2) и (или) сценарное моделирование в зависимости от вида финансовых продуктов (включая моделирование типовых ситуаций взаимодействия потребителя финансовых услуг с финансовым продуктом, возможных финансовых затруднений, ошибок использования финансового продукта и иных ситуаций, затрагивающих права и законные интересы потребителя финансовых услуг);
3) и (или) иные способы оценки финансового продукта, предусмотренные внутренними документами финансовой организации.
33. По результатам пилотного тестирования финансовая организация обеспечивает документирование результатов пилотного тестирования с предложением уполномоченному коллегиальному органу финансовой организации об утверждении финансового продукта, или необходимости его доработки либо об отказе от его предоставления.
В случае выявления по результатам пилотного тестирования недостатков финансового продукта, свидетельствующих о наличии повышенного поведенческого риска или его несоответствия целям (потребностям) целевой группы потребителей финансовых услуг, финансовая организация обеспечивает изменение финансового продукта, либо принимает решение об отказе от его предоставления.
34. Порядок и сроки проведения пилотного тестирования, в том числе использования сценарного моделирования, организации фокус-групп определяются внутренними документами финансовой организацией с учетом вида, характеристик, условий предоставления и рисков финансового продукта, наличия критериев сложного финансового продукта, масштаба деятельности финансовой организации.
Параграф 6. Продвижение (реклама) финансового продукта
35. Финансовая организация при продвижении (рекламе) финансового продукта обеспечивает разработку и применение внутренних процедур подготовки, согласования, проверки и распространения рекламы и иных способов продвижения финансового продукта (далее – рекламные материалы). При разработке рекламных материалов финансовая организация обеспечивает участие подразделений, ответственных за разработку финансового продукта, комплаенс-контроль и управление рисками.
Рекламные материалы разрабатываются с учетом имеющейся информации о выявленных недостатках при разработке, продвижении, рекламе действующих финансовых продуктов, подготовленной подразделением финансовой организации, ответственным за обеспечение соблюдения прав и интересов потребителей финансовых услуг – физических лиц.
36. До начала распространения рекламного материала финансовая организация осуществляет проверку его соответствия характеристикам и условиям предоставления финансового продукта, требованиям к рекламе, установленным Законом Республики Казахстан "О рекламе" и Законом Республики Казахстан "Об онлайн-платформах и онлайн-рекламе", а также Требованиям.
Финансовая организация документирует результаты проверки рекламных материалов и обеспечивает их хранение в сроки, предусмотренные пунктом 23 Требований.

32. Пилоттық тестілеуді өткізу кезінде қаржы ұйымы:
1) қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың нысаналы тобынан фокус-топты;
2) және (немесе) қаржы өнімдерінің күрделілік деңгейіне байланысты сценарийлік модельдеуді сценарийлік модельдеу (қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушының қаржы өнімімен өзара іс-қимылының үлгілік жағдайларын, ықтимал қаржылық қиындықтарды, қаржы өнімін пайдалану қателіктерін және қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушының құқықтары мен заңды мүдделерін қозғайтын өзге де жағдайларды модельдеуді қоса алғанда);
3) және (немесе) қаржы ұйымының ішкі құжаттарында көзделген қаржы өнімін бағалаудың өзге де тәсілдерін пайдаланады.
33. Пилоттық тестілеу нәтижелері бойынша қаржы ұйымы қаржы ұйымының уәкілетті алқалы органына қаржы өнімін бекіту немесе оны пысықтау, немесе оны ұсынудан бас тарту қажеттілігі туралы ұсыныспен пилоттық тестілеу нәтижелерін құжаттауды қамтамасыз етеді.
Пилоттық тестілеу нәтижелері бойынша жоғары іс-қимыл тәуекелінің немесе оның қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың нысаналы тобының мақсаттарына (қажеттіліктеріне) сәйкессіздігінің болуые куәландыратын қаржы өнімінің кемшіліктері анықталған жағдайда, қаржы ұйымы қаржы өнімін өзгертуді қамтамасыз етеді не оны ұсынудан бас тарту туралы шешім қабылдайды.
34. Пилоттық тестілеу жүргізу, оның ішінде сценарийлік модельдеу, фокус-топтар ұйымдастыру тәртібі мен мерзімдері қаржы өнімінің түрін, сипаттамаларын, ұсыну шарттары мен тәуекелдерін, күрделі қаржы өнімі өлшемшарттарының болуын, қаржы ұйымы қызметінің ауқымын ескере отырып, қаржы ұйымының ішкі құжаттарында айқындалады.
6-параграф. Қаржы өнімін ілгерілету (жарнамалау)
35. Қаржы ұйымы қаржы өнімін ілгерілету (жарнамалау) кезінде жарнаманы дайындаудың, келісудің, тексерудің және таратудың ішкі рәсімдерін және қаржы өнімін ілгерілетудің өзге де тәсілдерін (бұдан әрі – жарнамалық материалдар) әзірлеуді және қолдануды қамтамасыз етеді. Жарнамалық материалдарды әзірлеу кезінде қаржы ұйымы қаржылық өнімді әзірлеуге, сәйкестікті бақылауға және тәуекелдерді басқаруға жауапты бөлімшелердің қатысуын қамтамасыз етеді.
Жарнамалық материалдар қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушы – жеке тұлғалардың құқықтары мен мүдделерінің сақталуын қамтамасыз етуге жауапты қаржы ұйымының бөлімшесі дайындаған қолданыстағы қаржы өнімдерін әзірлеу, ілгерілету, жарнамалау кезінде анықталған кемшіліктер туралы қолда бар ақпаратты ескере отырып әзірленеді.
36. Жарнамалық материалды тарату басталғанға дейін қаржы ұйымы оның қаржылық өнімді ұсыну сипаттамалары мен шарттарына, "Жарнама туралы" Қазақстан Республикасының Заңында және "Онлайн-платформалар және онлайн-жарнама туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген жарнамаға қойылатын талаптарға, сондай-ақ Талаптарға сәйкестігін тексеруді жүзеге асырады.
Қаржы ұйымы жарнамалық материалдарды тексеру нәтижелерін құжаттайды және олардың Талаптардың 23-тармағында көзделген мерзімдерде сақталуын қамтамасыз етеді.

37. Рекламные материалы:
1) соответствуют требованиям пункта 55 Требований;
2) не содержат информации, способной ввести потребителя финансовых услуг в заблуждение относительно характеристик, стоимости, доходности, рисков финансового продукта;
3) являются достоверными, распознаваемыми без специальных знаний или применения специальных средств;
4) не допускают злоупотребления выделением преимуществ финансового продукта по сравнению с его рисками;
5) учитывают особенности и характеристики целевой группы потребителей финансовых услуг, включая уязвимых потребителей финансовых услуг в рамках целевой группы.
38. Информация о рисках финансового продукта оформляется в визуально доступной и читаемой форме с использованием удобного размера шрифта, интервалов с информацией о потенциальной доходности и (или) стоимости и (или) преимуществах финансового продукта.
39. При распространении рекламных материалов финансового продукта с критериями сложного финансового продукта, финансовая организация обеспечивает раскрытие информации о рисках, присущих такому финансовому продукту.
40. Предупреждения и заявления об ограничении ответственности финансовой организации, содержащиеся в рекламных материалах, соответствуют следующим требованиям:
1) не противоречат содержанию рекламного материала, включая сведения, содержащиеся в заголовке и иных элементах рекламного материала;
2) размещаются непосредственно в рекламном материале и не выносятся на иной интернет-ресурс либо в иной документ, если это вводит потребителя финансовых услуг в заблуждение относительно содержания рекламного материала;
3) излагаются в достоверной форме, содержат четкий и не подлежащий различному толкованию смысл;
4) в аудиорекламе воспроизводятся в темпе, обеспечивающем их четкое и доступное восприятие слушателем;
5) в видеорекламе отображаются и (или) воспроизводятся способом, обеспечивающим понимание при первом просмотре, без перекрытия визуальными элементами либо заглушения звуковыми эффектами.
41. Если рекламный материал содержит сведения о стоимости финансового продукта, размере платежей либо иных расходах потребителя финансовых услуг, финансовая организация обеспечивает раскрытие полной информации о размере таких платежей и расходов, подлежащих уплате потребителем финансовых услуг в связи с получением и обслуживанием финансового продукта, включая ставку вознаграждения, годовую эффективную ставку вознаграждения, тарифы, комиссии и иные предусмотренные договором о предоставлении финансового продукта платежи.

37. Жарнамалық материалдар:
1) Талаптардың 55-тармағының талаптарына сәйкес келеді;
2) қаржылық көрсетілетін қызметтердің тұтынушысын қаржылық өнімнің сипаттамаларына, құнына, кірістілігіне, тәуекелдеріне қатысты жаңылыстыра алатын ақпаратты қамтымайды;
3) дұрыс болып табылады, арнайы білімсіз немесе арнайы құралдарды қолданусыз танылады;
4) қаржы өнімінің тәуекелдерімен салыстырғанда оның артықшылықтарын бөліп көрсетуді теріс пайдалануға жол бермейді;
5) нысаналы топ шеңберінде қаржылық көрсетілетін қызметтерді осал тұтынушыларды қоса алғанда, қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың нысаналы тобының ерекшеліктері мен сипаттамаларын ескереді.
38. Қаржы өнімінің тәуекелдері туралы ақпарат қаріптің ыңғайлы өлшемін, қаржы өнімінің әлеуетті кірістілігі және (немесе) құны және (немесе) артықшылықтары туралы ақпараты бар интервалдарды пайдалана отырып, көзбен шолуға қолжетімді және оқылатын нысанда ресімделеді.
39. Қаржы өнімінің жарнамалық материалдарын күрделі қаржылық өнімнің өлшемшарттарымен тарату кезінде қаржы ұйымы осындай қаржылық өнімге тән тәуекелдер туралы ақпаратты ашуды қамтамасыз етеді.
40. Жарнамалық материалдардағы қаржы ұйымының жауапкершілігін шектеу туралы ескертулер мен өтініштер мынадай талаптарға сәйкес келеді:
1) жарнамалық материалдың тақырыбында және өзге де элементтерінде қамтылған мәліметтерді қоса алғанда, жарнамалық материалдың мазмұнына қайшы келмейді;
2) тікелей жарнамалық материалда орналастырылады және егер бұл қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушыны жарнамалық материалдың мазмұнына қатысты жаңылыстыратын болса, өзге интернет-ресурсқа не өзге құжатқа шығарылмайды;
3) дұрыс нысанда жазылады, нақты және түрліше түсіндіруге жатпайтын мағынаны қамтиды;
4) аудиожарнама тыңдаушының оларды анық және қолжетімді қабылдауын қамтамасыз ететін қарқынмен ойнатылады;
5) бейнежарнамада визуалды элементтермен қабаттаспай не дыбыстық эффектілермен әсірелемей, бірінші рет қарау кезінде түсінуді қамтамасыз ететін тәсілмен көрсетіледі және (немесе) ойнатылады.
41. Егер жарнамалық материалда қаржы өнімінің құны, төлемдердің мөлшері не қаржы қызметтерін тұтынушының өзге де шығыстары туралы мәліметтер болса, қаржы ұйымы сыйақы мөлшерлемесін, жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесін, тарифтерді, комиссияларды және қаржы өнімін беру туралы шартта көзделген өзге де төлемдерді қоса алғанда, қаржы өнімін алуға және оған қызмет көрсетуге байланысты қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушының төлеуіне жататын осындай төлемдер мен шығыстардың мөлшері туралы толық ақпаратты ашуды қамтамасыз етеді.

42. В рекламных материалах не допускается указание на:
1) безвозмездное предоставление финансового продукта, отсутствие комиссий и иных платежей, если применение льготных условий либо невзимание комиссий и иных платежей зависит от соблюдения потребителем финансовых услуг определенных действий, не предусмотренных договором о предоставлении финансового продукта;
2) отсутствие отдельного вида комиссии без раскрытия информации об иных комиссиях и платежах, подлежащих уплате потребителем финансовых услуг в связи с получением и обслуживанием финансового продукта;
3) доходность финансового продукта без учета комиссий и иных платежей, влияющих на размер такого дохода потребителя финансовых услуг;
4) льготную ставку вознаграждения, сниженный размер комиссии либо иные льготные условия без одновременного раскрытия срока их действия, условий применения, а также стандартных условий финансового продукта, применяемых по истечении льготного периода.
43. В случае если рекламные материалы содержат сведения о показателях финансового продукта за прошлые периоды, такие материалы сопровождаются предупреждением о том, что указанные показатели не являются гарантией получения аналогичных показателей в будущем.
44. В рекламных материалах финансового продукта не допускается размещение информации о характеристиках и условиях предоставления финансового продукта способом, затрудняющим ее понимание по сравнению с информацией о преимуществах финансового продукта, в том числе с использованием шрифта меньшего размера и меньшей продолжительностью отображения информации.
Параграф 7. Предоставление финансового продукта
45. Финансовая организация обеспечивает наличие внутренних документов, регламентирующих процедуры самостоятельной реализации финансовых продуктов, а также реализации через уполномоченных агентов и третьих лиц, которые включают, не ограничиваясь следующее:
1) информационные материалы, используемые при продвижении (рекламе) продукта, в том числе с описанием условий и рисков финансового продукта;
2) процедуры взаимодействия с потребителями финансовых услуг, в том числе порядок консультирования, анкетирования, материалы для раскрытия информации, порядок заключения договора о предоставлении финансового продукта;
3) процедуры оценки пригодности финансовых продуктов;
4) процедуры оценки потребителей финансовых услуг, включая анкетирование, оценку финансового положения, платежеспособности и иных сведений, учитываемых при предоставлении финансового продукта.

42. Жарнамалық материалдарда:
1) егер жеңілдікті шарттарды қолдану не комиссиялар мен өзге де төлемдердің алынбауы қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушының қаржы өнімін ұсыну туралы шартта көзделмеген белгілі бір әрекеттерді сақтауына байланысты болса, қаржы өнімін өтеусіз ұсынуды, комиссиялар мен өзге де төлемдердің болмауын;
2) қаржы өнімін алуға және оған қызмет көрсетуге байланысты қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушы төлеуге тиіс болатын өзге де комиссиялар мен төлемдер туралы ақпаратты ашпай, комиссияның жекелеген түрінің болмауын;
3) қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушының осындай табысының мөлшеріне әсер ететін комиссиялар мен өзге де төлемдерді есепке алмағанда қаржы өнімінің кірістілігін;
4) сыйақының жеңілдікті мөлшерлемесін, комиссияның төмендетілген мөлшерін не олардың қолданылу мерзімін, қолдану шарттарын, сондай-ақ жеңілдікті кезең өткеннен кейін қолданылатын қаржы өнімінің стандартты шарттарын бір мезгілде ашпай, өзге де жеңілдікті талаптарды көрсетуге жол берілмейді.
43. Егер жарнамалық материалдарда қаржы өнімінің өткен кезеңдердегі көрсеткіштері туралы мәліметтер болатын жағдайда, мұндай материалдар көрсетілген көрсеткіштердің болашақта осыған ұқсас көрсеткіштерге қол жеткізудің кепілі болып табылмайтыны туралы ескертумен қоса жүреді.
44. Қаржы өнімінің жарнамалық материалдарында қаржы өнімінің артықшылықтары туралы ақпаратпен салыстырғанда оның түсінуін қиындататын тәсілмен, оның ішінде кіші өлшемді қаріпті және ақпаратты аз уақыт аралығында көрсетуді пайдалана отырып, қаржы өнімінің сипаттамалары және оны беру талаптары туралы ақпаратты орналастыруға жол берілмейді.
7-параграф. Қаржы өнімін ұсыну
45. Қаржы ұйымы қаржы өнімдерін дербес түрде өткізу, сондай-ақ уәкілетті агенттер және үшінші тұлғалар арқылы өткізу рәсімдерін регламенттейтін ішкі құжаттардың болуын қамтамасыз етеді, олар мыналарды қамтиды, бірақ олармен шектелмейді:
1) өнімді ілгерілету (жарнамалау) кезінде пайдаланылатын, оның ішінде қаржы өнімінің шарттары мен тәуекелдерін сипаттаумен ақпараттық материалдар;
2) қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылармен өзара іс-қимыл жасау рәсімдері, оның ішінде консультация беру, сауалнама жүргізу, ақпаратты ашуға арналған материалдар, қаржы өнімін ұсыну туралы шарттарды жасау тәртібі;
3) қаржы өнімдерінің жарамдылығын бағалау рәсімдері;
4) сауалнама жүргізуді, қаржылық жағдайды, төлем қабілеттілігін бағалауды және қаржы өнімін ұсыну кезінде ескерілетін өзге де мәліметтерді қоса алғанда, қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушыларды бағалау рәсімдері.

46. Финансовая организация при предоставлении финансового продукта осуществляет оценку соответствия потенциального потребителя финансовых услуг целевой группе потребителей финансовых услуг.
47. Финансовая организация обеспечивает предложение потребителю финансовых услуг всех доступных финансовых продуктов, в равной степени соответствующих целям (потребностям), финансовому положению и возможностям потребителя финансовых услуг.
48. До предоставления финансового продукта финансовая организация осуществляет оценку пригодности финансового продукта для потребителя финансовых услуг в порядке, предусмотренном Требованиями № 91 для банковской деятельности, Требованиями № 92 для микрофинансовой деятельности и (или) внутренними документами финансовой организации.
Страховая организация (филиал страховой организации – нерезидента Республики Казахстан) осуществляет оценку пригодности финансового продукта, соответствующего критериям сложного финансового продукта.
49. Система внутреннего контроля процессов оценки пригодности обеспечивает:
1) наличие процедуры оценки соответствия финансового продукта целям (потребностям), финансовому положению и возможностям потребителя финансовых услуг;
2) распределение полномочий и ответственности работников финансовой организации при проведении оценки пригодности финансового продукта;
3) контроль соблюдения внутренних документов финансовой организации при проведении оценки пригодности финансового продукта.
50. Оценка пригодности финансового продукта осуществляется в целях определения соответствия финансового продукта целям (потребностям), финансовому положению и возможностям потребителя финансовых услуг и включает, не ограничиваясь, следующее:
1) определение целей (потребностей) получения финансового продукта;
2) определение финансового положения потребителя финансовых услуг;
3) оценку влияния рисков финансового продукта для потребителя финансовых услуг;
4) учет расходов, возникающих в связи с использованием финансового продукта, включая расходы по дополнительным услугам;
5) оценку наличия признаков повышенного риска мошенничества и поведенческого риска.
51. При проведении оценки пригодности финансового продукта финансовая организация обеспечивает сбор, анализ и использование сведений о потребителе финансовых услуг, в том числе с учетом наличия критериев сложного финансового продукта, для определения соответствия финансового продукта его целям (потребностям), финансовому положению и возможностям.
Для целей оценки пригодности финансового продукта финансовая организация учитывает, не ограничиваясь, следующие сведения о потребителе финансовых услуг (по применимости):

46. Қаржы ұйымы қаржы өнімін ұсыну кезінде қаржылық көрсетілетін қызметтерді әлеуетті тұтынушының қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың нысаналы тобына сәйкестігін бағалауды жүзеге асырады.
47. Қаржы ұйымы қолжетімді өнімдер арасында қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушының мақсаттарына (қажеттіліктеріне) және қаржылық жағдайына және мүмкіндіктеріне тең дәрежеде сәйкес бірнеше өнім болған жағдайда, барлық қолжетімді қаржы өнімдерін ұсынуды қамтамасыз етеді.
48. Қаржы ұйымы қаржы өнімін ұсынғанға дейін қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушы үшін қаржы өнімінің жарамдылығын бағалауды Банк қызметіне арналған № 91 талаптарда, Микроқаржылық қызметке арналған № 92 талаптарда және (немесе) қаржы ұйымының ішкі құжаттарында көзделген тәртіппен жүзеге асырады.
Сақтандыру ұйымы (Қазақстан Республикасының резиденті емес сақтандыру ұйымының филиалы) күрделі қаржы өнімінің критерийлеріне сәйкес келетін қаржы өнімінің жарамдылығын бағалауды жүзеге асырады.
49. Жарамдылықты бағалау процестерін ішкі бақылау жүйесі мыналарды:
1) қаржы өнімінің қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушының мақсаттарына (қажеттіліктеріне), қаржылық жағдайына және мүмкіндіктеріне сәйкестігін бағалау рәсімінің болуын;
2) қаржы өнімінің жарамдылығына бағалау жүргізу кезінде қаржы ұйымы қызметкерлерінің өкілеттіктері мен жауапкершілігін бөлуді;
3) қаржы өнімінің жарамдылығына бағалау жүргізу кезінде қаржы ұйымының ішкі құжаттарын сақтауды бағалауды қамтамасыз етеді.
50. Қаржы өнімінің жарамдылығын бағалау қаржы өнімінің қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушының мақсаттарына (қажеттіліктеріне), қаржылық жағдайына және мүмкіндіктеріне сәйкестігін анықтау мақсатында жүзеге асырылады және мыналарды қамтиды, бірақ олармен шектелмейді:
1) қаржы өнімін алу мақсаттарын (қажеттіліктерін) айқындау;
2) қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушының қаржылық жағдайын анықтау;
3) қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушы үшін қаржы өнімі тәуекелдерінің әсерін бағалау;
4) қосымша қызметтер бойынша шығыстарды қоса алғанда, қаржы өнімін пайдаланумен байланысты туындайтын шығыстарды есепке алу;
5) жоғарыалаяқтық тәуекелі және іс-қимыл тәуекелінің белгілерінің болуын бағалау.
51. Қаржы өнімінің жарамдылығын бағалауды жүргізу кезінде қаржы ұйымы қаржы өнімінің оның мақсаттарына (қажеттіліктеріне), қаржылық жағдайына және мүмкіндіктеріне сәйкестігін айқындау үшін, оның ішінде күрделі қаржы өнімі өлшемшарттарының болуын ескере отырып, қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушы туралы мәліметтерді жинауды, талдауды және пайдалануды қамтамасыз етеді.
Қаржы өнімінің жарамдылығын бағалау мақсатында қаржы ұйымы қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушы туралы мынадай мәліметтерді ескереді, бірақ олармен шектелмейді (қолданылуы бойынша):

1) предполагаемый срок использования финансового продукта;
2) опыт использования финансовых продуктов аналогичного типа, ранее предоставленных финансовой организации;
3) сведения о доходах, расходах и долговой нагрузке потребителя финансовых услуг – для финансовых продуктов, при предоставлении которых указанные сведения имеют значение для оценки пригодности финансового продукта.
При использовании автоматизированных систем и моделей для проведения оценки пригодности финансового продукта финансовая организация обеспечивает:
1) контроль корректности и актуальности используемых моделей оценки;
2) документирование процедуры оценки пригодности финансового продукта;
3) возможность дополнительной проверки результатов оценки пригодности в случаях выявления признаков несоответствия финансового продукта финансовому положению либо потребностям потребителя финансовых услуг.
52. Финансовая организация не предлагает либо не предоставляет финансовый продукт в случае установления его несоответствия целям (потребностям), финансовому положению и возможностям потребителя финансовых услуг.
53. Финансовая организация раскрывает информацию о финансовом продукте на всех этапах взаимодействия с потребителем финансовых услуг.
54. Требования к содержанию и форме раскрываемой информации:
1) содержит четкий и не подлежащий различному толкованию смысл, излагается без использования избыточных юридических и технических формулировок;
2) содержит термины и определения, раскрывающие суть финансового продукта, его существенные характеристики и условия предоставления, риски финансового продукта;
3) не содержит противоречивых (двусмысленных) либо вводящих в заблуждение сведений;
4) оформляется в доступной визуальному восприятию форме с использованием читабельного шрифта, интервалов, а также, при необходимости, таблиц, графиков и примеров;
5) предоставляется в формах, доступных для лиц с инвалидностью и маломобильных групп населения, включая возможность получения информации через доверенное лицо;
6) излагается и структурируется с обеспечением выделения ключевых условий, стоимости, а также рисков, связанных с финансовым продуктом, исключающих их сокрытие в тексте или визуальном оформлении.
55. По договору займа, необеспеченного залогом имущества и добровольного страхования, связанного с договором займа, необеспеченного залогом имущества, финансовая организация обеспечивает потребителю финансовых услуг право на отказ от финансового продукта и (или) дополнительной услуги в течение 14 (четырнадцати) календарных дней со дня заключения договора без взимания неустойки или иных штрафных санкций, за исключением начисленного вознаграждения за фактическое количество дней пользования заемными средствами, по договорам страхования – части страховой премии пропорционально времени, в течение которого действовало страхование, либо возмещения фактически понесенных финансовой организацией расходов, непосредственно связанных с предоставлением финансового продукта.
Финансовая организация обеспечивает информирование потребителя финансовых услуг о праве на отказ от финансового продукта и (или) дополнительной услуги без применения штрафных санкций до заключения договора в порядке, установленном внутренними документами финансовой организации.
Порядок реализации права на отказ обеспечивает доступность его осуществления и не предусматривает совершения потребителем финансовых услуг дополнительных действий.

1) қаржы өнімін пайдаланудың болжамды мерзімі;
2) қаржы ұйымы осыған дейін ұсынған ұқсас типтегі қаржы өнімдерін пайдалану тәжірибесі;
3) қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушының кірістері, шығыстары және борыш жүктемесі туралы мәліметтер – ұсыну кезінде көрсетілген мәліметтер қаржы өнімінің жарамдылығын бағалау үшін мәнге ие болатын қаржы өнімдері үшін;
Қаржы өнімінің жарамдылығын бағалауды жүргізу үшін автоматтандырылған жүйелер мен модельдерді пайдаланған кезде қаржы ұйымы мыналарды:
1) пайдаланылатын бағалау модельдерінің дұрыстығы мен өзектілігін бақылауды;
2) қаржы өнімінің жарамдылығын бағалау рәсімін құжаттауды;
3) қаржы өнімінің қаржылық жағдайына не қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушының қажеттіліктеріне сәйкес келмеу белгілері анықталған жағдайларда жарамдылықты бағалау нәтижелерін қосымша тексеру мүмкіндігін қамтамасыз етеді.
52. Қаржы ұйымы қаржы өнімінің қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушының мақсаттарына (қажеттіліктеріне), қаржылық жағдайына және мүмкіндіктеріне сәйкес еместігін белгілеген жағдайда қаржы өнімін ұсынбайды не бермейді.
53. Қаржы ұйымы қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылармен өзара іс-қимыл жасаудың барлық кезеңдерінде қаржы өнімі туралы ақпаратты ашады.
54. Ашылатын ақпараттың мазмұнына және нысанына қойылатын талаптар:
1) айқын және әртүрлі талқыланатын мағынаны қамтиды, артық заңдық және техникалық тұжырымдарды пайдаланбай баяндалады;
2) қаржы өнімінің мәнін, оның елеулі сипаттамаларын және ұсыну шарттарын, қаржы өнімінің тәуекелдерін ашатын терминдер мен анықтамаларды қамтиды;
3) қарама-қайшы (екі мағыналы) немесе жаңылыстыратын мәліметтерді қамтымайды;
4) оқуға болатын қаріпті, арақашықтық өлшемін, сондай-ақ қажет болған жағдайда кестелерді, графиктер мен мысалдарды пайдалана отырып, визуалды түрде қабылдауға болатын нысанда ресімделеді;
5) сенім білдірілген адам арқылы ақпарат алу мүмкіндігін қоса алғанда, мүгедектігі бар адамдар мен халықтың жүріп-тұруы шектеулі топтары үшін қолжетімді нысандарда ұсынылады;
6) мәтінде немесе көрнекі ресімдеуде оларды жасыруға жол бермейтін негізгі шарттарды, құнын, сондай-ақ қаржы өніміне байланысты тәуекелдерді бөліп көрсетуді қамтамасыз ете отырып баяндалады және құрылымдалады.
55. Мүлік кепілімен қамтамасыз етілмеген қарыз шарты және мүлік кепілімен қамтамасыз етілмеген қарыз шартымен байланысты ерікті сақтандыру шарттары бойынша қаржы ұйымы қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушыға қарыз қаражатын пайдаланудың нақты күндері үшін есептелген сыйақыны, сақтандыру шарттары бойынша – сақтандыру сыйлықақысының бір бөлігі сақтандыру қолданылған уақытқа теңбе-тең, не қаржы ұйымының қаржы өнімін ұсынуға тікелей байланысты шығыстарын өтеуді қоспағанда, тұрақсыздық айыбын немесе өзге де айыппұл санкцияларын өндірмей, шарт жасалған күннен бастап күнтізбелік 14 (он төрт) күн ішінде қаржы өнімінен және (немесе) қосымша қызметтен бас тарту құқығын қамтамасыз етеді.
Қаржы ұйымы қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушыны қаржы ұйымының ішкі құжаттарында белгіленген тәртіппен шарт жасалғанға дейін айыппұл санкцияларын қолданбай қаржы өнімінен және (немесе) қосымша қызметтен бас тарту құқығы туралы хабардар етуді қамтамасыз етеді.
Бас тарту құқығын іске асыру тәртібі оны жүзеге асырудың қолжетімділігін қамтамасыз етеді және қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушының қосымша әрекеттер жасауын көздемейді.

56. При предоставлении финансового продукта не допускаются недобросовестные практики, в том числе:
1) сокрытие существенных условий, стоимости и рисков финансового продукта;
2) навязывание финансового продукта, дополнительных услуг;
3) получение согласия потребителя финансовых услуг на финансовый продукт или дополнительную услугу путем использования заранее отмеченных полей.
Параграф 8. Мониторинг финансового продукта
57. В целях выявления повышенных рисков финансового продукта, поведенческих рисков, недобросовестных практик, обеспечения соответствия процессов управления финансовым продуктом Требованиям финансовая организация обеспечивает регулярный мониторинг финансового продукта с оценкой качества (эффективности) его предоставления путем проведения:
1) анализа информации об использовании финансового продукта целевой группой потребителей финансовых услуг;
2) изучения уровня спроса на финансовый продукт среди целевой группы потребителей финансовых услуг;
3) определения наличия и результативности предоставления финансового продукта за пределами целевой группы потребителей финансовых услуг;
4) сопоставления фактических результатов использования финансового продукта целевой группой потребителей финансовых услуг с целевыми показателями оценки удовлетворенности клиентов, определенными в порядке, предусмотренном внутренними документами финансовой организации;
5) изучения обращений потребителей финансовых услуг.
В целях мониторинга финансового продукта финансовая организация применяет анкетирование, персонализированные опросы, оценку количества расторжений договоров о предоставлении финансового продукта, количества обращений на финансовый продукт, в том числе в соотношении с объемом портфеля по финансовому продукту и иные качественные и количественные показатели (метрики) и индикаторы, которые финансовая организация использует в своей деятельности при оценке качества (эффективности) предоставления финансового продукта.
58. Периодичность проведения плановой оценки финансового продукта определяется в порядке, установленном внутренними документами финансовой организации, но не реже одного раза в год.
Периодичность проведения плановой оценки страхового продукта определяется в порядке, установленном внутренними документами страховой организации (филиала страховой организации – нерезидента Республики Казахстан), но не реже одного раза в три года.
59. Внеплановый мониторинг финансового продукта осуществляется при наступлении следующих оснований:
1) планируемое существенное изменение финансового продукта;

56. Қаржы өнімін ұсыну кезінде жосықсыз практикаларға, оның ішінде:
1) қаржы өнімінің елеулі шарттарын, құны мен тәуекелдерін жасыруға;
2) қаржы өнімін, қосымша қызметтерді міндеттеуге;
3) алдын ала белгіленген жолдарды пайдалану арқылы қаржы өніміне немесе қосымша қызметке қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушының келісімін алуға;
4) агрессивті, жаңылыстыратын не өзге де жосықсыз практикаларды қолдануға жол берілмейді.
8-параграф. Қаржы өнімін мониторингтеу
57. Қаржы өнімінің жоғары тәуекелдерін, іс-қимыл тәуекелдерін, жосықсыз практикаларды анықтау, қаржы өнімін басқару процестерінің Талаптарға сәйкестігін қамтамасыз ету мақсатында қаржы ұйымы қаржы өнімін өткізу жолымен оны ұсыну сапасын (тиімділігін) бағалай отырып, оның тұрақты мониторингін қамтамасыз етеді:
1) қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың нысаналы тобының қаржы өнімін пайдалануы туралы ақпаратты талдау;
2) қаржылық көрсетілетін қызметтерін тұтынушылардың нысаналы тобы арасында қаржы өніміне сұраныс деңгейін зерделеу;
3) қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың нысаналы тобынан тыс жерде қаржы өнімін ұсынудың болуы мен нәтижелілігін айқындау;
4) қаржылық көрсетілетін қызметті тұтынушылардың нысаналы тобы қаржы өнімін пайдаланудың нақты нәтижелерін қаржы ұйымының ішкі құжаттарында көзделген тәртіппен айқындалған клиенттердің қанағаттанушылығын бағалаудың нысаналы көрсеткіштерімен салыстыру;
5) қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың жолданымдарын зерделеу.
Қаржы өнімін мониторингтеу мақсатында қаржы ұйымы сауалнаманы, дербестендірілген сауалнамаларды, қаржы өнімін беру туралы шарттарды бұзу санын, қаржы өніміне жолданымдар санын, оның ішінде қаржы өнімі бойынша портфель көлеміне қатысты бағалауды және қаржы ұйымы қаржы өнімін ұсыну сапасын (тиімділігін) бағалау кезінде өз қызметінде пайдаланатын өзге де сапалық және сандық көрсеткіштерді (метрикаларды) және индикаторларды қолданады.
58. Сақтандыру өнімін жоспарлы бағалауды жүргізу кезеңділігі сақтандыру ұйымының (Қазақстан Республикасының бейрезидент – сақтандыру ұйымы филиалының) ішкі құжаттарында белгіленген тәртіппен, бірақ үш жылда кемінде бір рет айқындалады.
59. Қаржы өнімінің жоспардан тыс мониторингі мынадай негіздер басталған кезде жүзеге асырылады:
1) қаржы өнімінің жоспарланатын елеулі өзгерісі;

2) выявление системных недостатков по результатам анализа обращений потребителей финансовых услуг;
3) изменение рыночных (экономических) факторов, увеличивающих риски финансового продукта;
4) достижение количественных пороговых значений, установленных во внутренних документах финансовой организации.
60. Количественные пороговые значения, при достижении которых финансовая организация инициирует внеплановый мониторинг финансового продукта, включают, не ограничиваясь, следующие показатели:
1) уровень жалоб и обращений потребителей финансовых услуг, связанных с финансовым продуктом, превышающий пороговое значение, установленное финансовой организацией, либо средний уровень жалоб по аналогичным финансовым продуктам финансовой организации;
2) доля досрочно расторгнутых договоров по финансовому продукту, превышающая пороговое значение, установленное финансовой организацией с учетом специфики финансового продукта;
3) доля потребителей финансовых услуг, имеющих просроченную задолженность свыше 90 календарных дней по договорам, заключенным в рамках соответствующего финансового продукта, связанного с банковскими заемными операциями и деятельностью по предоставлению микрокредитов, превышающая пороговое значение, установленное финансовой организацией;
4) доля случаев предоставления финансового продукта вне целевой группы потребителей финансовых услуг, превышающая пороговое значение, установленное финансовой организацией.
При одновременном превышении двух и более пороговых значений, предусмотренных настоящим пунктом, финансовая организация в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней инициирует внеплановую оценку финансового продукта.
61. Результаты мониторинга финансового продукта включаются в управленческую информацию и рассматриваются уполномоченным коллегиальным органом финансовой организации.
В случае выявления по результатам мониторинга финансового продукта повышенных рисков финансового продукта, поведенческих рисков, недобросовестных практик либо иных недостатков финансового продукта уполномоченный коллегиальный орган финансовой организации незамедлительно принимает корректирующие меры, включая принятие решения (решений) о:
1) изменении характеристик и условий предоставления финансового продукта, в том числе структуры стоимости финансового продукта и (или) дополнительной услуги в целях обеспечения справедливой стоимости финансового продукта;
2) исключении дополнительных услуг, не обусловленных характеристиками финансового продукта;
3) изменении способов (каналов) предоставления либо продвижения (рекламы) финансового продукта;

2) қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың жолданымдарын талдау нәтижелері бойынша жүйелік кемшіліктерді анықтау;
3) қаржы өнімінің тәуекелдерін арттыратын нарықтық (экономикалық) факторлардың өзгеруі;
4) қаржы ұйымының ішкі құжаттарында белгіленген сандық шекті мәндерге қол жеткізу.
60. Қол жеткізілген кезде қаржы ұйымы қаржы өнімінің жоспардан тыс мониторингіне бастамашылық жасайтын сандық шекті мәндер мынадай көрсеткіштерді қамтиды, бірақ олармен шектелмейді:
1) қаржы өнімімен байланысты қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың шағымдарының және жолданымдарының қаржы ұйымы белгіленген шекті мәннен асатын деңгейі немесе қаржы ұйымының ұқсас қаржы өнімдері бойынша шағымдарының орташа деңгейі;
2) қаржы өнімінің ерекшелігін ескере отырып, қаржы ұйымы бойынша мерзімінен бұрын бұзылған шарттардың қаржы ұйымы белгілеген шекті мәннен асатын үлесі;
3) банктік қарыз операцияларымен және микрокредиттерді ұсыну жөніндегі қызметпен байланысты тиісті қаржы өнімінің шеңберінде жасалған шарттар бойынша күнтізбелік 90 күннен астам мерзімі өткен берешегі бар қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың қаржы ұйымы белгілеген шекті мәндерден асатын үлесі;
4) қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың нысаналы тобынан тыс қаржы өнімін ұсыну жағдайларының қаржы ұйымы белгілеген шекті мәндерден асатын үлесі.
Осы тармақта көзделген екі немесе одан көп шекті мәндерден бір мезгілде асқан жағдайда қаржы ұйымы 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаржы өнімін жоспардан тыс бағалауға бастамашылық етеді.
61. Қаржы өнімі мониторингінің нәтижелері басқарушылық ақпаратқа енгізіледі және қаржы ұйымының уәкілетті алқалы органы қарайды.
Қаржы өнімі мониторингінің нәтижелері бойынша қаржы өнімінің жоғары тәуекелдері, іс-қимыл тәуекелдері, жосықсыз практикалар не қаржы өнімінің өзге де кемшіліктері анықталған жағдайда, қаржы ұйымының уәкілетті алқалы органы қаржы өнімі туралы мынадай шешім (шешімдер) қабылдауды қоса алғанда, дереу түзету шараларын қабылдайды:
1) қаржы өнімінің әділ құнын қамтамасыз ету мақсатында қаржы өнімін, оның ішінде қаржы өнімі және (немесе) қосымша көрсетілетін қызмет құнының құрылымын ұсыну сипаттамалары мен шарттарын өзгерту;
2) қаржы өнімінің сипаттамаларына негізделмеген қосымша қызметтерді алып тастау;
3) қаржы өнімін ұсыну не ілгерілету (жарнама) тәсілдерін (арналарын) өзгерту;

4) пересмотре параметров целевой группы потребителей финансовых услуг;
5) улучшении раскрытия информации о финансовом продукте;
6) проведении дополнительного обучения работников, уполномоченных агентов и третьих лиц;
7) ограничении, приостановлении либо прекращении предоставления финансового продукта.
62. Результаты мониторинга финансового продукта используются в ходе проведения процедур и процессов внутреннего контроля и внутреннего аудита финансовой организации.
63. При выявлении системных недостатков финансового продукта, способных привести к реализации поведенческих рисков для неопределенного круга потребителей финансовых услуг, финансовая организация незамедлительно, но не позднее 5 (пяти) рабочих дней с момента их выявления, уведомляет уполномоченный орган в произвольной форме.
Параграф 9. Прекращение предоставления финансового продукта
64. При принятии решения о прекращении предоставления финансового продукта финансовая организация обеспечивает защиту прав и законных интересов потребителей финансовых услуг, с которыми заключены договоры о предоставлении финансового продукта.
65. Финансовая организация уведомляет потребителей финансовых услуг, указанных в пункте 64 Требований, способом, предусмотренным договором о предоставлении финансового продукта и через цифровые объекты о прекращении предоставления финансового продукта в сроки, установленные внутренними документами финансовой организации, в случаях, когда такое прекращение влияет на условия выполнения обязательств сторон по действующим договорам о предоставлении финансового продукта.
Параграф 10. Взаимодействие с уполномоченными агентами и третьими лицами
66. До привлечения уполномоченного агента и третьих лиц финансовая организация проводит, не ограничиваясь:
1) оценку их деловой репутации и соответствия требованиям внутренних документов финансовой организации;
2) оценку квалификации работников уполномоченного агента и третьих лиц, участвующих во взаимодействии с потребителями финансовых услуг;
3) анализ истории обращений и жалоб потребителей финансовых услуг, связанных с деятельностью уполномоченного агента и третьих лиц (при наличии).
67. Финансовая организация в порядке, установленном внутренними документами, обеспечивает регулярный контроль деятельности уполномоченных агентов и третьих лиц, но не реже одного раза в год.
Внеплановый контроль деятельности уполномоченного агента и третьих лиц осуществляется при выявлении роста обращений потребителей финансовых услуг, признаков недобросовестных практик либо превышения пороговых значений, связанных с предоставлением финансовых продуктов согласно внутренним документам финансовой организации.

4) қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың нысаналы тобының өлшемдерін қайта қарау;
5) қаржы өнімі туралы ақпаратты ашуды жақсарту;
6) қызметкерлерді, уәкілетті агенттерді және үшінші тұлғаларды қосымша оқытуды жүргізу;
7) қаржы өнімін беруді шектеу, тоқтата тұру не тоқтату.
62. Қаржы өнімі мониторингінің нәтижелері қаржы ұйымының ішкі бақылау және ішкі аудит рәсімдері мен процестерін жүргізу барысында пайдаланылады.
63. Қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың белгісіз тобы үшін іс-қимыл тәуекелдерін іске асыруға әкеп соғуы мүмкін қаржы өнімінің жүйелік кемшіліктері анықталған кезде қаржы ұйымы дереу, бірақ олар анықталған кезден бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей уәкілетті органды еркін нысанда хабардар етеді.
9-параграф. Қаржы өнімін ұсынуды тоқтату
64. Қаржы өнiмiн берудi тоқтату туралы шешiм қабылдаған кезде қаржы ұйымы қаржы өнiмiн беру туралы шарттар жасалған қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың құқықтары мен заңды мүдделерiн қорғауды қамтамасыз етедi.
65. Қаржы ұйымы Талаптардың 64-тармағында көрсетілген қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушыларды қаржы өнімін беру туралы шартта көзделген тәсілмен және цифрлық объектілер арқылы қаржы өнімін беруді тоқтату туралы, мұндай тоқтату қаржы өнімін беру туралы қолданыстағы шарттар бойынша тараптардың міндеттемелерін орындау талаптарына әсер еткен жағдайларда қаржы ұйымының ішкі құжаттарда белгіленген мерзімдерде хабардар етеді.
Финансовая организация уведомляет потребителей и через цифровые объекты о прекращении предоставления финансового продукта в сроки, установленные внутренними документами финансовой организации, в случаях, когда такое прекращение влияет на условия выполнения обязательств сторон по действующим договорам о предоставлении финансового продукта.
10-параграф. Уәкілетті агенттермен және үшінші тұлғалармен өзара іс-қимыл жасау
66. Уәкілетті агентті және үшінші тұлғаларды тартқанға дейін қаржы ұйымы:
1) олардың іскерлік беделін және қаржы ұйымының ішкі құжаттарының талаптарына сәйкестігін бағалауды;
2) қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылармен өзара іс-қимылға қатысатын уәкілетті агент және үшінші тұлға қызметкерлерінің біліктілігін бағалауды;
3) уәкілетті агенттің және үшінші тұлғалардың қызметіне байланысты қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың жолданымдары мен шағымдарының тарихын талдауды (бар болған жағдайда) жүргізеді, бірақ олармен шектелмейді.
67. Қаржы ұйымы ішкі құжаттарда белгіленген тәртіппен уәкілетті агенттердің және үшінші тұлғалардың қызметін тұрақты бақылауды, бірақ жылына кемінде бір рет қамтамасыз етеді.
Уәкілетті агенттің және үшінші тұлғалардың қызметін жоспардан тыс бақылау қаржылық көрсетілетін қызметтерін тұтынушылардың жолданымдарының өсуі, жосықсыз практиканың белгілері не қаржы өнімдерін ұсынумен байланысты шекті мәндерден асып кету анықталған кезде қаржы ұйымының ішкі құжаттарына сәйкес жүзеге асырылады.

68. При выявлении нарушений Требований финансовая организация принимает меры, не ограничиваясь:
1) направление требования об устранении нарушений;
2) ограничение права уполномоченного агента и третьих лиц на реализацию отдельных финансовых продуктов;
3) расторжение договора с уполномоченным агентом и третьими лицами.
О принятых мерах, предусмотренных частью первой настоящего пункта, финансовая организация уведомляет уполномоченный орган в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня принятия соответствующих мер.
Глава 4. Перечень финансовых продуктов (с указанием ставок и тарифов) об утверждении, изменении и прекращении предоставления которых субъект поведенческого надзора уведомляет уполномоченный орган, правила такого уведомления, а также перечень документов и сведений, прилагаемых к уведомлению
69. Финансовая организация в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня утверждения уполномоченным коллегиальным органом финансовой организации паспорта финансового продукта направляет в уполномоченный орган уведомление об утверждении, изменении и прекращении финансового продукта (далее – Уведомление) по форме согласно приложению 1 к Требованиям по следующим финансовым продуктам, предоставляемым физическим лицам для целей, не связанных с осуществлением предпринимательской деятельности:
по банковской деятельности:
1) займы, обеспеченные залогом недвижимого имущества;
2) займы, не обеспеченные залогом;
3) займы на приобретение автомобильного транспорта, обеспеченные залогом автомобильного транспорта;
4) срочные вклады;
по микрофинансовой деятельности:
5) микрокредиты, обеспеченные залогом недвижимого имущества;
6) микрокредиты, не обеспеченные залогом;
7) микрокредиты на приобретение автомобильного транспорта, обеспеченные залогом автомобильного транспорта;
по страховой деятельности страховые продукты, связанные с договорами банковского займа и (или) договорами о предоставлении микрокредита:
по отрасли "Общее страхование" по следующим классам в добровольной форме страхования:
8) страхование от несчастных случаев;
9) страхование на случай болезни;
10) страхование автомобильного транспорта;
11) страхование имущества от ущерба, за исключением классов, указанных в подпунктах 3) – 7) пункта 3 статьи 6 Закона о страховой деятельности;
12) ипотечное страхование;
13) страхование от прочих финансовых убытков;
по отрасли "Страхование жизни" по следующему классу в добровольной форме страхования:
14) страхование жизни, за исключением класса, указанного в подпункте 3) пункта 2 статьи 6 Закона о страховой деятельности;
по брокерской деятельности:

68. Талаптарда бұзушылықтар анықталған кезде қаржы ұйымы: мынадай шаралар қабылдайды, бірақ олармен шектелмейді:
1) бұзушылықтарды жою туралы талапты жіберу;
2) уәкілетті агенттің және үшінші тұлғалардың жекелеген қаржы өнімдерін іске асыруға құқығын шектеу;
3) уәкілетті агентпен және үшінші тұлғалармен шартты бұзу.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген қабылданған шаралар туралы қаржы ұйымы тиісті шаралар қабылданған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде уәкілетті органды хабардар етеді.
4-тарау. Іс-қимылды қадағалау субъектісі уәкілетті органды қаржы өнімдерін бекіту, өзгерту және ұсынуды тоқтату туралы хабардар ететін қаржы өнімдерінің тізбесі (мөлшерлемелері мен тарифтері көрсетіле отырып), осындай хабарлау қағидалары, сондай-ақ хабарламаға қоса берілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
69. Қаржы ұйымы қаржы ұйымының уәкілетті алқалы органы қаржы өнімінің паспортын бекіткен күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде уәкілетті органға қаржы өнімін бекіту, өзгерту және тоқтату туралы хабарламаны (бұдан әрі – Хабарлама) кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға байланысты емес мақсаттар үшін жеке тұлғаларға ұсынылатын мынадай қаржы өнімдері жөніндегі Талаптарға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жібереді:
банк қызметі бойынша:
1) жылжымайтын мүлік кепілімен қамтамасыз етілген қарыздар;
2) кепілмен қамтамасыз етілмеген қарыздар;
3) автомобиль көлігінің кепілімен қамтамасыз етілген автомобиль көлігін сатып алуға арналған қарыздар;
4) мерзімді салымдар;
микроқаржылық қызмет бойынша:
5) жылжымайтын мүлік кепілімен қамтамасыз етілген микрокредиттер;
6) кепілмен қамтамасыз етілмеген микрокредиттер;
7) автомобиль көлігінің кепілімен қамтамасыз етілген автомобиль көлігін сатып алуға арналған микрокредиттер;
сақтандыру қызметі бойынша банктік қарыз шарттарына және (немесе)
микрокредит беру туралы шарттарға байланысты сақтандыру өнімдері:
"Жалпы сақтандыру" саласы бойынша сақтандырудың ерікті нысанындағы мына сыныптар бойынша:
8) жазатайым оқиғалардан сақтандыру;
9) ауырған жағдайда сақтандыру;
10) автомобиль көлігін сақтандыру;
11) Сақтандыру қызметі туралы заңның 6-бабы 3-тармағының 3)-7) тармақшаларында көрсетілген сыныптарды қоспағанда, мүлікті залалдан сақтандыру;
12) ипотекалық сақтандыру;
13) басқа қаржылық шығындардан сақтандыру;
"Өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандырудың ерікті нысанындағы мына сыныптар бойынша:
14) Сақтандыру қызметі туралы заңның 6-бабы 2-тармағының 3) тармақшаларында көрсетілген сыныптарды қоспағанда, өмірді сақтандыру;
брокерлік қызмет бойынша:

15) брокерские услуги, оказываемые на основании договора, предполагающего совершение брокером в соответствии с поручениями клиента сделок купли-продажи ценных бумаг, расчет по которым производится брокером с использованием денег или ценных бумаг, предоставленных брокером клиенту на условиях возвратности и платности (маржинальные сделки);
16) брокерские услуги в виде инвестиционного консультирования индивидуальным инвесторам.
70. Перечень документов, прилагаемых к Уведомлению:
1) выписка из паспорта финансового продукта по форме согласно приложению 2 к Требованиям;
2) форма договора о предоставлении финансового продукта на казахском и русском языках (при наличии требования об утверждении форм договоров во внутренних документах финансовой организации);
3) выписка из решения уполномоченного коллегиального органа финансовой организации об утверждении паспорта финансового продукта и формы договора о предоставлении финансового продукта с указанием итогов голосования;
4) выписки из внутренних документов финансовой организации, подтверждающие полномочия соответствующего уполномоченного коллегиального органа финансовой организации на утверждение паспорта финансового продукта и формы договора о предоставлении финансового продукта.
При прекращении предоставления финансового продукта к Уведомлению прилагается выписка из решения уполномоченного коллегиального органа финансовой организации о прекращении предоставления финансового продукта.
71. Уведомление с приложением документов, предусмотренных пунктом 70 Требований, предоставляется финансовой организацией в уполномоченный орган посредством государственной информационной системы разрешений и уведомлений.
Приложение 1
к Требованиям к управлению
финансовыми продуктами,
перечню финансовых продуктов
(с указанием ставок и тарифов),
об утверждении, изменении и
прекращении предоставления
которых субъект поведенческого
надзора уведомляет
уполномоченный орган по
регулированию, контролю и
надзору финансового рынка и
финансовых организаций,
правилам такого уведомления, а
также перечню документов и
сведений, прилагаемых к
уведомлению
Форма
Уведомление
об утверждении, изменении и прекращении финансовых
продуктов финансовой организацией
1. Наименование финансовой организации
___________________________________________________________________________
2. Место нахождение финансовой организации, телефоны
___________________________________________________________________________
3. Номер и дата лицензии уполномоченного органа на проведение операций
и деятельности на финансовом рынке
___________________________________________________________________________

15) клиенттің тапсырмаларына сәйкес брокердің бағалы қағаздарды сатып алу-сату мәмілелерін жасауын болжайтын шарт негізінде көрсетілетін брокерлік қызметтер, олар бойынша есеп айырысуды брокер клиентке қайтарымдылық және ақылылық (маржиналдық мәмілелер) талаптарында ұсынған ақшаны немесе бағалы қағаздарды пайдалана отырып жүргізеді;
16) жеке инвесторларға инвестициялық кеңес беру түріндегі брокерлік қызметтер.
70. Хабарламаға қоса берілетін құжаттардың тізбесі:
1) Талаптарға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қаржы өнімінің паспортынан үзінді көшірме;
2) қаржы өнімін қазақ және орыс тілдерінде беру туралы шарттың нысаны (қаржы ұйымының ішкі құжаттарында шарттардың нысандарын бекіту туралы талап болған кезде);
3) дауыс беру қорытындыларын көрсете отырып, қаржы өнімінің паспортын және қаржы өнімін беру туралы шарттың нысанын бекіту туралы қаржы ұйымының уәкілетті алқалы органының шешімінен үзінді көшірме;
4) қаржы ұйымының тиісті уәкілетті алқалы органының қаржы өнімінің паспортын және қаржы өнімін беру туралы шарт нысанын бекітуге өкілеттігін растайтын қаржы ұйымының ішкі құжаттарынан үзінді көшірмелер.
Қаржы өнімін беру тоқтатылған кезде Хабарламаға қаржы ұйымының уәкілетті алқалы органының қаржы өнімін беруді тоқтату туралы шешімінен үзінді көшірме қоса беріледі.
71. Талаптардың 70-тармағында көзделген құжаттарды қоса бере отырып, Хабарламаны қаржы ұйымы рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік ақпараттық жүйесі арқылы уәкілетті органға ұсынады.
Қаржы өнімдерін басқаруға қойылатын талаптарға, іс-қимылды қадағалау субъектісі қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органды қаржы өнімдерін бекіту, өзгерту және ұсынуды тоқтату туралы хабардар ететін қаржы өнімдерінің тізбесіне (мөлшерлемелері мен тарифтері көрсетіле отырып), осындай хабарлау қағидаларына, сондай-ақ хабарламаға қоса берілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесіне
1-қосымша
Нысан
Қаржы ұйымдарының қаржы өнімдерін бекітуі, өзгертуі және тоқтатуы туралы хабарлама
1. Қаржы ұйымының атауы
____________________________________________________________________
2. Қаржы ұйымының орналасқан орны, телефоны
____________________________________________________________________
3. Қаржы нарығында операцияларды және қызметтерді жүргізуге
уәкілетті органның лицензиясының нөмірі мен күні
____________________________________________________________________

4. Бизнес – идентификационный номер финансовой организации
___________________________________________________________________________
5. ___________________________________________________________________
(наименование финансового продукта)
6. Вид уведомления (утверждение или изменение или прекращение финансового
продукта)
___________________________________________________________________________
7. К уведомлению прилагаются:
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
(указываются наименование документов и количество листов)
Первый руководитель финансовой организации (на период его отсутствия –
лицо, его замещающее):
_______________ ____________________________________________________________
(должность)       (фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
"_____" ______________ 20____ года
Приложение 2
к Требованиям к управлению
финансовыми продуктами,
перечню финансовых продуктов
(с указанием ставок и тарифов),
об утверждении, изменении и
прекращении предоставления
которых субъект поведенческого
надзора уведомляет
уполномоченный орган по
регулированию, контролю и
надзору финансового рынка и
финансовых организаций,
правилам такого уведомления, а
также перечню документов и
сведений, прилагаемых к
уведомлению
Форма
Выписка из паспорта финансового продукта
Раздел 1. Информация о финансовом продукте
Наименование финансового продукта
Основание направления уведомления (утверждение финансового продукта, изменение условий финансового продукта, прекращение предоставления финансового продукта)
Реквизиты документа финансовой организации, регламентирующего (регламентирующих) предоставление финансового продукта, утвержденного уполномоченным коллегиальным органом финансовой организации, уполномоченным на его утверждение
Характеристики финансового продукта:
по займам (микрокредитам):
цель займа (микрокредита)
валюта займа
предельные сроки займа (микрокредита)
предельные суммы займа (микрокредита)
вид ставки вознаграждения и ее предельные величины
размер годовой эффективной ставки вознаграждения (нижний и верхний диапазон)
методы погашения займа (микрокредита)
перечень комиссий и иных платежей, связанных с выдачей и обслуживанием займа, учитываемых при расчете годовой эффективной ставки вознаграждения, и их предельные размеры
перечень иных платежей, учитываемых при расчете годовой эффективной ставки вознаграждения по микрокредиту, и их предельные размеры
требования к наличию обеспечения займа (микрокредита)
предельные размеры неустойки (штрафов, пени) за нарушение обязательств по договору
перечень сопутствующих (дополнительных) услуг, предлагаемых при предоставлении займа (микрокредита)
по срочным вкладам физических лиц:
валюта вклада
вид ставки вознаграждения и ее предельные величины
размер годовой эффективной ставки вознаграждения (нижний и верхний диапазон)
минимальная сумма вклада
минимальный неснижаемый остаток (при наличии)
предельные величины суммы вклада
предельные величины срока вклада
порядок начисления и выплаты вознаграждения
порядок пополнения и изъятия вклада
по добровольному страхованию:
объект страхования
предельные размеры страховых премий
предельные размеры франшизы
по брокерским услугам:
предельные размеры комиссии и тарифы

4. Қаржы ұйымының бизнес-сәйкестендіру нөмірі
____________________________________________________________________
5. _____________________________________________________________ (қаржы өнімінің атауы)
6. Хабарламаның түрі (қаржы өнімін бекіту немесе өзгерту, немесе тоқтату)
____________________________________________________________________
7. Хабарламаға мыналар қоса беріледі:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________ (құжаттардың атауы және парақтар саны көрсетіледі)
Қаржы ұйымының бірінші басшысы (ол болмаған кезеңде – оның
орнындағы адам):
_______________ _____________________________
(лауазымы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған жағдайда) (қолы)
20____ жылғы "_____" ______________
Қаржы өнімдерін басқаруға қойылатын талаптарға, іс-қимылды қадағалау субъектісі қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органды қаржы өнімдерін бекіту, өзгерту және ұсынуды тоқтату туралы хабардар ететін қаржы өнімдерінің тізбесіне (мөлшерлемелері мен тарифтері көрсетіле отырып), осындай хабарлау қағидаларына, сондай-ақ хабарламаға қоса берілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесіне
2-қосымша
Нысан
Қаржы өнімі паспортынан үзінді көшірме
1-бөлім. Қаржы өнімі туралы ақпарат
Қаржы өнімінің атауы
Хабарлама жіберу негіздемесі (қаржы өнімін бекіту, қаржы өнімінің шарттарын өзгерту, қаржы өнімін беруді тоқтату)
Қаржы ұйымының бекітуге уәкілетті алқалы органы бекіткен қаржы өнімін беруді регламенттейтін (регламенттейтін) қаржы ұйымы құжатының деректемелері
Қаржы өнімінің сипаттамалары:
қарыздар (микрокредиттер) бойынша:
қарыздың (микрокредиттің) мақсаты
қарыз валютасы
қарыздың (микрокредиттің) шекті мерзімдері
қарыздың (микрокредиттің) шекті сомасы
сыйақы мөлшерлемесінің түрі және оның шекті шамалары
жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесінің мөлшері (төменгі және жоғарғы ауқымы)
қарызды (микрокредитті) өтеу әдістері
жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесін есептеу кезінде ескерілетін қарызды беруге және оған қызмет көрсетуге байланысты комиссиялар мен өзге де төлемдердің тізбесі және олардың шекті мөлшерлері
микрокредит бойынша жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесін есептеу кезінде ескерілетін өзге де төлемдердің тізбесі және олардың шекті мөлшерлері
қарыздың (микрокредиттің) қамтылымының бар болуына қойылатын талаптар
шарт бойынша міндеттемелерді бұзғаны үшін тұрақсыздық айыбының (айыппұлдардың, өсімпұлдардың) шекті мөлшерлері
қарыз (микрокредит) беру кезінде ұсынылатын ілеспе (қосымша) қызметтердің тізбесі
жеке тұлғалардың мерзімді салымдары бойынша:
салым валютасы
сыйақы мөлшерлемесінің түрі және оның шекті шамалары
жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесінің мөлшері (төменгі және жоғарғы ауқымы)
салымның ең төменгі сомасы
ең төменгі төмендемейтін қалдық (бар болса)
салым сомасының шекті шамасы
салым мерзімінің шекті шамасы
сыйақыны есептеу және төлеу тәртібі
салымды толықтыру және алу тәртібі
ерікті сақтандыру бойынша:
сақтандыру объектісі
сақтандыру сыйлықақыларының шекті мөлшері
франшизаның шекті мөлшері
брокерлік қызметтер бойынша:
комиссия мен тарифтердің шекті мөлшері

Раздел 2. Целевая группа потребителей финансовых услуг
Характеристики целевой группы
Характеристики нецелевой группы
Раздел 3. Матрица рисков
Риск
Оценка (низкий, средний, высокий)
Меры снижения рисков
1.Риски финансового продукта
2.Поведенческие риски
по займам (микрокредитам)
Риск побуждения потребителя финансовых услуг к приобретению финансового продукта, не соответствующего его целям (потребностям)
Риск реализации финансового продукта с установлением дополнительных требований или условий, которые ущемляют права потребителя финансовых услуг и которые по своему содержанию или согласно обычаям делового оборота не касаются предмета сделки
Риск умышленного искажения данных, используемых при оценке долговой нагрузки потребителя финансовых услуг, включая завышение уровня доходов без документального подтверждения либо с использованием недостоверных сведений
Риск исключения действующих обязательств потребителя финансовых услуг из расчета коэффициента долговой нагрузки
Риск сокрытия, искажения информации о существенных условиях финансового продукта, включая ее реальную стоимость, применимые ставки, комиссии и тарифы
Риск предложения финансового продукта с дополнительной услугой при сокрытии информации о праве потребителя финансовых услуг отказаться от приобретения дополнительной услуги
по добровольному страхованию
Риск
Оценка (низкий, средний, высокий)
Меры снижения рисков
Риск побуждения страхователя к приобретению страхового продукта, не соответствующего его целям (потребностям)
Риск сокрытия, искажения либо неполного раскрытия информации о существенных условиях и рисках страхового продукта
Риск создания условий, ограничивающих свободу выбора страхового продукта или страховой организации
Риск навязывания страховых продуктов и (или) дополнительных услуг, а также сокрытия информации о праве потребителя финансовых услуг отказаться от их приобретения
по брокерским услугам
Риск
Оценка (низкий, средний, высокий)
Меры снижения рисков
Риск сокрытия, искажения или неполного раскрытия информации о существенных условиях и рисках финансового продукта
Риск навязывания дополнительных услуг, а также сокрытия информации о праве потребителя финансовых услуг отказаться от их приобретения
Раздел 4. Целевые показатели предоставления финансового продукта
Показатель
Целевой уровень на 12 месяцев
Пороговое значение для пересмотра продукта
Объем предоставления целевой группе потребителей финансовых услуг, тыс. тенге
Количество заключенных договоров о предоставлении финансового продукта, ед.
Количество расторжения договоров о предоставлении финансового продукта, ед.
Количество отказов от дополнительных услуг, связанных с финансовым продуктом, в том числе сразу после заключения договора о предоставлении финансового продукта, ед.
Приложение
к постановлению
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и
развитию финансового рынка
от 3 августа 2026 года № 116
Перечень некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан и Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка, а также структурных элементов постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан, признаваемых утратившими силу

2-бөлім. Қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың мақсатты тобы
Мақсатты топтың сипаттамасы
Мақсатты емес топтың сипаттамасы
3-бөлім. Тәуекелдер матрицасы
Тәуекел
Бағалау (төмен, орташа, жоғары)
Тәуекелдерді азайту шаралары
1. Қаржы өнімінің тәуекелдері
2. Қарыздар (микрокредиттер) бойынша іс-қимыл тәуекелдері
Қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушының мақсаттарына (қажеттіліктеріне) сәйкес келмейтін қаржы өнімін сатып алуға итермелеу тәуекелі
Қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушының құқықтарына қысым жасайтын және өзінің мазмұны бойынша немесе іскерлік айналым дәстүрлеріне сәйкес мәміле мәніне қатысы жоқ қосымша талаптар немесе шарттар белгілене отырып, қаржы өнімін өткізу тәуекелі
Қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушының борыштық жүктемесін бағалау кезінде пайдаланылатын деректерді қасақана бұрмалау тәуекелі, оның ішінде құжаттамалық растаусыз не дәйексіз мәліметтерді пайдалана отырып кірістер деңгейін жоғарылату
Борыштық жүктеме коэффициентінің есебінен қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушының қолданыстағы міндеттемелерін алып тастау тәуекелі
Қаржы өнімінің нақты құнын, қолданылатын мөлшерлемелерді, комиссиялар мен тарифтерді қоса алғанда, оның елеулі шарттары туралы ақпаратты жасыру, бұрмалау тәуекелі
Қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушының қосымша қызметті сатып алудан бас тарту құқығы туралы ақпаратты жасырған кезде қосымша қызметі бар қаржы өнімін ұсыну тәуекелі
ерікті сақтандыру бойынша
Тәуекел
Бағалау (төмен, орташа, жоғары)
Тәуекелдерді азайту шаралары
Сақтанушының мақсаттарына (қажеттіліктеріне) сәйкес келмейтін сақтандыру өнімін сатып алуға итермелеу тәуекелі
Сақтандыру өнімінің елеулі шарттары мен тәуекелдері туралы ақпаратты жасыру, бұрмалау не толық ашпау тәуекелі
Сақтандыру өнімін немесе сақтандыру ұйымын таңдау еркіндігін шектейтін жағдайлар жасау тәуекелі
Сақтандыру өнімдерін және (немесе) қосымша көрсетілетін қызметтерді күштеп таңу тәуекелі, сондай-ақ қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушының оларды сатып алудан бас тарту құқығы туралы ақпаратты жасыру
брокерлік көрсетілетін қызметтер бойынша
Тәуекел
Бағалау (төмен, орташа, жоғары)
Тәуекелдерді азайту шаралары
Қаржы өнімінің елеулі шарттары мен тәуекелдері туралы ақпаратты жасыру, бұрмалау немесе толық ашпау тәуекелі
Қосымша көрсетілетін қызметтерді таңу тәуекелі, сондай-ақ қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушының оларды сатып алудан бас тарту құқығы туралы ақпаратты жасыру
4-бөлім. Қаржы өнімін ұсынудың нысаналы көрсеткіштері
____________________________________________________________________
Көрсеткіш
12 айға арналған нысаналы деңгей
Өнімді қайта қарау үшін шекті мән
Қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың нысаналы тобына ұсыну көлемі, мың теңге
Қаржы өнімін ұсыну туралы жасалған шарттардың саны, бірлік
Қаржы өнімін ұсыну туралы шарттардың бұзылу саны, бірлік
Қаржы өнімімен байланысты қосымша көрсетілетін қызметтерден бас тартулардың саны, оның ішінде бірден қаржы өнімін ұсыну туралы шарт жасасқаннан кейін, бірлік
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын
реттеу және дамыту
Агенттігінің Басқармасының
2026 жылғы 3 тамыздағы
№ 116 Қаулыға
қосымша
Күші жойылды деп танылатын Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының және Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының кейбір қаулыларының, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасы қаулысының құрылымдық элементтерінің тізбесі

1. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 мая 2016 года № 136 "Об утверждении Перечня финансовых продуктов, об утверждении которых финансовая организация уведомляет уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13852).
2. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 мая 2016 года № 137 "Об утверждении Правил уведомления уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций об утверждении финансовых продуктов финансовыми организациями, а также перечня документов, прилагаемых к уведомлению, и сведений по утвержденным финансовым продуктам, указываемым в уведомлении" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14221).
3. Пункты 4 и 5 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам регулирования финансового рынка, в которые вносятся изменения к постановлению Правления Национального Банка Республики Казахстан от 23 декабря 2019 года № 249 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования финансового рынка" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19816).
4. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 22 февраля 2021 года № 35 "О внесении изменений в постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 мая 2016 года № 136 "Об утверждении Перечня финансовых продуктов, об утверждении которых финансовая организация уведомляет уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций" и от 30 мая 2016 года № 137 "Об утверждении Правил уведомления уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций об утверждении финансовых продуктов финансовыми организациями, а также перечня документов, прилагаемых к уведомлению" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22256).
5. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 28 августа 2025 года № 47 "О внесении изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 мая 2016 года № 137 "Об утверждении Правил уведомления уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций об утверждении финансовых продуктов финансовыми организациями, а также перечня документов, прилагаемых к уведомлению" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 36737).

1. "Қаржы ұйымы қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органды бекітілуі туралы хабардар ететін қаржы өнімдерінің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 30 мамырдағы № 136 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13852 болып тіркелген).
2. "Қаржы ұйымдарының қаржы өнімдерін бекітуі туралы қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органды хабардар ету қағидаларын, сондай-ақ хабарламаға қоса берілетін құжаттардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 30 мамырдағы № 137 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14221 болып тіркелген).
3. "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне қаржы нарығын реттеу мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 23 желтоқсандағы № 249 қаулысына өзгерістер енгізілетін нормативтік құқықтық актілер тізбесінің 4 және 5-тармақтары (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19816 болып тіркелген).
4. "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының "Қаржы ұйымы қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органды бекітілуі туралы хабардар ететін қаржы өнімдерінің тізбесін бекіту туралы" 2016 жылғы 30 мамырдағы № 136 және "Қаржы ұйымдарының қаржы өнімдерін бекітуі туралы қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органды хабардар ету қағидаларын, сондай-ақ хабарламаға қоса берілетін құжаттардың тізбесін бекіту туралы" 2016 жылғы 30 мамырдағы № 137 қаулыларына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2021 жылғы 22 ақпандағы № 35 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22256 болып тіркелген).
5. "Қаржы ұйымдарының қаржы өнімдерін бекітуі туралы қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органды хабардар ету қағидаларын, сондай-ақ хабарламаға қоса берілетін құжаттардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 30 мамырдағы № 137 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2025 жылғы 28 тамыздағы № 47 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36737 болып тіркелген).