Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрінің м.а. 2026 жылғы 17 шiлдедегi № 220-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 21 шiлдеде № 39361 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігінің Тарифтік саясатты реттеу департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және ирригация
министрінің міндетін атқарушысы
Н. Алдамжаров
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және ирригация
министрінің міндетін
атқарушысы
2026 жылғы 17 шілдедегі
№ 220-НҚ бұйрықпен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынудың үлгілік шарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрінің 2025 жылғы 11 сәуірдегі № 59-НҚ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 35972 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Каналдар арқылы су беру, суару үшін су беру реттеліп көрсетілетін қызметтерін ұсынуға арналған үлгілік шартында (ауыл шаруашылығы тауарларын өндiрушiлер үшін):
1-тармақта:
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) өлшем құралдарын салыстырып тексеру – өлшем құралдарының міндетті метрологиялық талаптарға сәйкестiгiн растау мақсатында орындалатын операциялар жиынтығы;";
он бесінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Шартта пайдаланылатын өзге де ұғымдар мен терминдер Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес қолданылады.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Шарт талаптарына сәйкес Өнім беруші Шарттың ажырамас бөлігі болып табылатын төменде көрсетілген кестеге сәйкес толтырылған мәліметтерді ескере отырып, Тұтынушыға көрсетілетін қызметтерді көрсетуге міндеттенеді:
Каналдың (учаскенің) атауы
Жоспарланған көрсетілетін қызметтерге жоспарлаған көлемінің күні мен айы
Дақыл түрі**
Суармалы алаң, гектар
Барлығы
оның ішінде су үнемдеу технологиялары
түрлері бойынша
жаңбырлату
тамшылату
лазерлік тегістеу
11
2
*1-ші каналдың (учаскенің) атауы
наурыз
сәуір
...
Барлығы
22
*2-ші каналдың (учаскенің) атауы
наурыз
сәуір
...
Барлығы
кестенің жалғасы
Каналдың (участкенің) атауы
Жоспарланған көрсетілетін қызметтерге жоспарлаған көлемінің күні мен айы
Дақыл түрі**
Су тұтынудың үлестік нормасы, м3, гектар
Барлығы
оның ішінде су үнемдеу технологиялары
түрлері бойынша
жаңбырлату
тамшылату
лазерлік тегістеу
11
2
*1-ші каналдың (учаскенің) атауы
наурыз
сәуір
...
Барлығы
22
*2-ші каналдың (учаскенің) атауы
наурыз
сәуір
...
Барлығы
кестенің жалғасы
Каналдың (учаскенің) атауы
Көрсетілетін қызметтерге жоспарлаған көлемінің күні мен айы
Дақыл түрі**
Барлық су көлемі, м3
Орналасқан жері (облыс, аудан, ауыл) және жер учаскесінің кадастрлық нөмірі
11
2
*1-ші каналдың (учаскенің) атауы
наурыз
сәуір
...
Барлығы
22
*2-ші каналдың (учаскенің) атауы
наурыз
сәуір
...
Барлығы
Ескерту:
*екі және одан да көп каналдарда (учаскелерде) қызмет көрсеткен жағдайда әрбір канал (учаске) бойынша мәліметтер жеке көрсетіледі.
** Тұтынушы бірнеше дақылдардың түрін еккен жағдайда, кесте олардың әрбір түрі бойынша мәліметтерімен толықтырылады.
Тараптардың келісімі бойынша қажет болған жағдайда жеке қосымшада су есептеу аспаптарының, суды есепке алу тораптарының тізбесі және басқа да нақтылаушы мәлеметтер көрсетіледі.";

О внесении изменений в некоторые приказы Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан
Приказ и.о. Министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан от 17 июля 2026 года № 220-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 июля 2026 года № 39361
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить перечень некоторых приказов Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан, в которые вносятся изменения.
2. Департаменту регулирования тарифной политики Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра водных ресурсов и ирригации
Республики Казахстан
Н. Алдамжаров
Утвержден приказом
Исполняющий обязанности
Министра водных
ресурсов и ирригации
Республики Казахстан
от 17 июля 2026 года № 220-НҚ
Перечень
некоторых приказов Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан, в которые вносятся изменения
1. Внести в приказ Министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан от 11 апреля 2025 года № 59-НҚ "Об утверждении типовых договоров предоставления регулируемых услуг" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 35972) следующие изменения:
в Типовом договоре на предоставление регулируемых услуг подачи воды по каналам, подачи воды для орошения (для сельскохозяйственного товаропроизводителя), утвержденных указанном приказом:
в пункте 1:
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) поверка средств измерений – совокупность операций, выполняемых в целях подтверждения соответствия средств измерений обязательным метрологическим требованиям;";
абзац пятнадцатый изложить в следующей редакции:
"Иные понятия и термины, используемые в настоящем Договоре, применяются в соответствии с законами Республики Казахстан.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. В соответствии с условиями Договора Поставщик обязуется оказать Потребителю услуги c учетом сведений, заполненных в нижеуказанной таблице, являющегося неотъемлемой частью Договора:
Наименование канала (участка)
Дата и месяц планируемого объема услуг
Вид культуры**
Орошаемая площадь, гектар
Всего
в том числе водосберегающие технологии
по видам
дождевание
капельное
лазерное выравнивие
11
2
*название 1-го канала (участка)
март
апрель
...
Итого
22
*название 2-го канала (участка)
март
апрель
...
Итого
продолжение таблицы
Наименование канала (участка)
Дата и месяц планируемого объема услуг
Вид культуры**
Удельная норма водопотребления, м3, гектар
Всего
в том числе водосберегающие технологии
по видам
дождевание
капельное
лазерное выравнение
11
2
*название 1-го канала (участка)
март
апрель
...
Итого
22
*название 2-го канала (участка)
март
апрель
...
Итого
Продолжение таблицы
Наименование канала (участка)
Дата и месяц планируемого объема услуг
Вид культуры**
Всего объем воды, м3
Месторасположение (область, район, село) и кадастровый номер земельного участка
11
2
*название 1-го канала (участка)
март
апрель
...
Итого
22
*название 2-го канала (участка)
март
апрель
...
Итого
Примечание:
*в случае предоставления услуги на двух и более каналах (участках), сведения по каждому каналу (участку) указываются отдельно.
**в случае посева Потребителем нескольких видов культур, таблица дополняется сведениями по каждому их виду.
По соглашению сторон в отдельном приложении при необходимости указывается список приборов учета воды, узлов учета воды и другие уточнения.";

6-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) суды өз бетінше тұтыну және Өнім берушінің жүйелеріне өз бетінше қосылу;";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Өнім берушінің көрсетілетін қызметтеріне ақы төлеу Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрінің 2025 жылғы 24 маусымдағы № 147-НҚ бұйрығымен бекітілген "Ауыл шаруашылығы тауарларын өндірушілерге су беру бойынша көрсетілетін қызметтер құнын субсидиялау қағидаларына" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36333 болып тіркелген) сәйкес жүргізіледі.";
34-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"34. Суды өз бетінше тұтыну, Өнім берушінің келісімінсіз ауыл шаруашылығы дақылдарын орналастыру түрінің өзгеруі, есепке алу аспаптарының, есепке алу тораптарының бүлінуі, Тұтынушының кінәсінен есептің бұзылуы кезінде бұзушылық актісі жасалады және осы Шарттың 5-тарауына сәйкес қайта есептеу жүргізіледі.";
40-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"40. Келісімге қол жеткізілмеген жағдайда, шарт бойынша барлық даулар мен келіспеушіліктер соттарда шешіледі.
Егер Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде (бұдан әрі – Кодекс), басқа да заңдарда және осы Шартта өзгеше көзделмесе, шартты өзгерту және бұзу тараптардың келісімі бойынша мүмкін болады.
Тараптардың бірінің талабы бойынша шарт тек соттың шешімі бойынша өзгертілуі немесе бұзылуы мүмкін:
1) екінші тарап шартты елеулі түрде бұзған кезде;
2) Кодексте, басқа да заңдарда немесе осы шартта көзделген өзге де жағдайларда қолданылады.
Тараптардың бірінің Шартты бұзуы елеулі деп танылады, ол екінші тарап үшін осындай залалға әкеп соғады, ол шарт жасасу кезінде сенуге құқылы нәрседен едәуір дәрежеде айырылады.
Шартты орындаудан біржақты бас тартқан жағдайда шарт өзгертілген немесе бұзылған болып есептеледі (Кодекстің 404-бабына сәйкес шарттан тиісінше ішінара немесе толық бас тартылған).";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Тірек гидротехникалық құрылысжайларының көмегімен жерүсті ағынын реттеу бойынша реттеліп көрсетілетін қызметтерін ұсынуға арналған үлгілік шартында:
1-тармақта:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) өлшем құралдарын салыстырып тексеру – өлшем құралдарының міндетті метрологиялық талаптарға сәйкестiгiн растау мақсатында орындалатын операциялар жиынтығы;";
он бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Шартта пайдаланылатын өзге де ұғымдар мен терминдер Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес қолданылады.";
7-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) суды өз бетінше тұтыну және Өнім берушінің жүйелеріне өз бетінше қосылу;";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

подпункт 2) пункта 6 изложить в следующей редакции:
"2) самовольного водопотребления и самовольного присоединения к системам Поставщика;";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Оплата услуг Поставщика в рамках субсидирования производиться в соответствии с Правилами субсидирования стоимости услуг по подаче воды сельскохозяйственным товаропроизводителям, утвержденных приказом Министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан от 24 июня 2025 года № 147-НҚ (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 36333).";
абзац первый пункта 34 изложить в следующей редакции:
"34. При самовольном водопотреблении, изменении вида размещения сельскохозяйственных культур без согласования Поставщика, повреждении приборов учета, узлов учета, нарушении учета по вине Потребителя составляется акт нарушения и производится перерасчет в соответствии с главой 5 настоящего Договора.";
пункт 40 изложить в следующей редакции:
"40. В случае не достижения согласия все споры и разногласия по Договору разрешаются в судах.
Изменение и расторжение договора возможны по соглашению сторон, если иное не предусмотрено Гражданским кодексом Республики Казахстан (далее – Кодекс), другими законами и настоящим договором.
По требованию одной из сторон договор может быть изменен или расторгнут по решению суда только:
1) при существенном нарушении договора другой стороной;
2) в иных случаях, предусмотренных Кодексом, другими законами или настоящим договором.
Существенным признается нарушение Договора одной из сторон, которое влечет для другой стороны такой ущерб, что она в значительной степени лишается того, на что была вправе рассчитывать при заключении договора.
Договор считается измененным или расторгнутым в случае одностороннего отказа от исполнения Договора (отказа от договора соответственно частично или полностью в соответствии со статьей 404 Кодекса).";
в Типовом договоре на предоставление регулируемых услуг по регулированию поверхностного стока при помощи подпорных гидротехнических сооружений, утвержденных указанном приказом:
в пункте 1:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) поверка средств измерений – совокупность операций, выполняемых в целях подтверждения соответствия средств измерений обязательным метрологическим требованиям;";
абзац одиннадцатый изложить в следующей редакции:
"Иные понятия и термины, используемые в настоящем Договоре, применяются в соответствии с законами Республики Казахстан.";
подпункт 2) пункта 7 изложить в следующей редакции:
"2) самовольного водопотребления и самовольного присоединения к системам Поставщика;";
пункт 14 изложить в следующей редакции:

"14. Өнім берушінің көрсетілетін қызметтеріне ақы төлеу Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрінің 2025 жылғы 24 маусымдағы № 147-НҚ бұйрығымен бекітілген "Ауыл шаруашылығы тауарларын өндірушілерге су беру бойынша көрсетілетін қызметтер құнын субсидиялау қағидаларына" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36333 болып тіркелген) сәйкес жүргізіледі.";
36-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"36. Суды өз бетінше тұтыну, Өнім берушінің келісімінсіз ауыл шаруашылығы дақылдарын орналастыру түрінің өзгеруі, есепке алу аспаптарының, есепке алу тораптарының бүлінуі, Тұтынушының кінәсінен есептің бұзылуы кезінде бұзушылық актісі жасалады және осы Шарттың 5-тарауына сәйкес қайта есептеу жүргізіледі.";
42-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"42. Келісімге қол жеткізілмеген жағдайда, Шарт бойынша барлық даулар мен келіспеушіліктер соттарда шешіледі.
Егер Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде (бұдан әрі – Кодекс), басқа да заңдарда және осы Шартта өзгеше көзделмесе, шартты өзгерту және бұзу тараптардың келісімі бойынша мүмкін болады.
Тараптардың бірінің талабы бойынша шарт тек соттың шешімі бойынша өзгертілуі немесе бұзылуы мүмкін:
1) екінші тарап шартты елеулі түрде бұзған кезде;
2) Кодексте, басқа да заңдарда немесе осы шартта көзделген өзге де жағдайларда қолданылады.
Тараптардың бірінің Шартты бұзуы елеулі деп танылады, ол екінші тарап үшін осындай залалға әкеп соғады, ол Шарт жасасу кезінде сенуге құқылы нәрседен едәуір дәрежеде айырылады.
Шартты орындаудан біржақты бас тартқан жағдайда шарт өзгертілген немесе бұзылған болып есептеледі (Кодекстің 404-бабына сәйкес шарттан тиісінше ішінара немесе толық бас тартылған).";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Каналдар арқылы су беру реттеліп көрсетілетін қызметтерін ұсынуға арналған үлгілік Шартында (ауыл шаруашылығы тауарын өндіруші болып табылмайтын тұтынушы үшін):
1-тармақтың он тоғызыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Шартта пайдаланылатын өзге де ұғымдар мен терминдер Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес қолданылады.";
6-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) суды өз бетінше тұтыну және Өнім берушінің жүйелеріне өз бетінше қосылу;";
32-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"32. Суды өз бетінше тұтыну, есепке алу аспаптарының, есепке алу тораптарының бүлінуі, Тұтынушының кінәсінен есептің бұзылуы кезінде бұзушылық актісі жасалады және қайта есептеу жүргізіледі.";
38-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"38. Келісімге қол жеткізілмеген жағдайда, шарт бойынша барлық даулар мен келіспеушіліктер соттарда шешіледі.
Егер Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде (бұдан әрі – Кодекс), басқа да заңдарда және осы Шартта өзгеше көзделмесе, шартты өзгерту және бұзу тараптардың келісімі бойынша мүмкін болады.
Тараптардың бірінің талабы бойынша шарт тек соттың шешімі бойынша өзгертілуі немесе бұзылуы мүмкін:

"14. Оплата услуг Поставщика в рамках субсидирования производиться в соответствии с Правилами субсидирования стоимости услуг по подаче воды сельскохозяйственным товаропроизводителям, утвержденными приказом Министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан от 24 июня 2025 года № 147-НҚ (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 36333).";
абзац первый пункта 36 изложить в следующей редакции:
"36. При самовольном водопотреблении, изменений вида размещения сельскохозяйственных культур без согласования Поставщика, повреждении приборов учета, узлов учета, нарушении учета по вине Потребителя составляется акт нарушения и производится перерасчет в соответствии с главой 5 настоящего Договора.";
пункт 42 изложить в следующей редакции:
"42. В случае не достижения согласия все споры и разногласия по Договору разрешаются в судах.
Изменение и расторжение договора возможны по соглашению сторон, если иное не предусмотрено Гражданским кодексом Республики Казахстан (далее – Кодекс), другими законами и настоящим договором.
По требованию одной из сторон договор может быть изменен или расторгнут по решению суда только:
1) при существенном нарушении договора другой стороной;
2) в иных случаях, предусмотренных Кодексом, другими законами или настоящим договором.
Существенным признается нарушение Договора одной из сторон, которое влечет для другой стороны такой ущерб, что она в значительной степени лишается того, на что была вправе рассчитывать при заключении Договора.
Договор считается измененным или расторгнутым в случае одностороннего отказа от исполнения Договора (отказа от договора соответственно частично или полностью в соответствии со статьей 404 Кодекса).";
в Типовом договоре на предоставление регулируемых услуг подачи воды по каналам (для потребителя, не являющихся сельскохозяйственным товаропроизводителем), утвержденных указанном приказом:
абзац девятнадцатый пункта 1 изложить в следующей редакции:
"Иные понятия и термины, используемые в настоящем Договоре, применяются в соответствии с законами Республики Казахстан.";
подпункт 2) пункта 6 изложить в следующей редакции:
"2) самовольного водопотребления и самовольного присоединения к системам Поставщика;";
абзац первый пункта 32 изложить в следующей редакции:
"32. При самовольном водопотреблении, повреждении приборов учета, узлов учета, нарушении учета по вине потребителя составляется акт нарушения и производится перерасчет.";
пункт 38 изложить в следующей редакции:
"38. В случае не достижения согласия все споры и разногласия по Договору разрешаются в судах.
Изменение и расторжение договора возможны по соглашению сторон, если иное не предусмотрено Гражданским Кодексом Республики Казахстан (далее – Кодекс), другими законами и настоящим договором.
По требованию одной из Сторон договор может быть изменен или расторгнут по решению суда только:

1) екінші тарап шартты елеулі түрде бұзған кезде;
2) Кодексте, басқа да заңдарда немесе осы шартта көзделген өзге де жағдайларда қолданылады.
Тараптардың бірінің Шартты бұзуы елеулі деп танылады, ол екінші тарап үшін осындай залалға әкеп соғады, ол шарт жасасу кезінде сенуге құқылы нәрседен едәуір дәрежеде айырылады.
Шартты орындаудан біржақты бас тартқан жағдайда шарт өзгертілген немесе бұзылған болып есептеледі (Кодекстің 404-бабына сәйкес шарттан тиісінше ішінара немесе толық бас тартылған).".
2. "Табиғи монополиялар субъектілері қызметкерлерінің нақты іс-қимыл тәртібі бар қызметтер көрсетудің үлгілік регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрінің 2025 жылғы 14 сәуірдегі № 65-НҚ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 35994 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Табиғи монополиялар субъектілері қызметкерлерінің нақты іс-қимыл тәртібі бар қызметтер көрсетудің үлгілік регламентінде:
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсету Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрінің 2025 жылғы 11 сәуірдегі № 59-НҚ бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 35972 болып тіркелген) Реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынудың үлгілік шарттарына (бұдан әрі – Шарттар) және Қазақстан Республикасы азаматтық заңнамасының талаптарына сәйкес табиғи монополия субъектісі және тұтынушы арасында жасалатын шарт негізінде жүзеге асырылады.";
17-тармақ алынып тасталсын;
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Тұтынушы Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрінің міндетін атқарушының 2025 жылғы 29 мамырдағы № 101-НҚ бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36208 болып тіркелген) Суаратын суды пайдалану қағидаларының 9-тармағына сәйкес шарт жасасу үшін құжаттардың толық емес пакетін ұсынған жағдайда, табиғи монополиялар субъектісі жетіспейтін құжаттың жоқтығын көрсете отырып, оларды қайтарады.";
23-тармақ алынып тасталсын.
3. "Инженерлік желілерге қосуға арналған техникалық шарттардың үлгілік нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрінің міндетін атқарушының 2025 жылғы 16 сәуірдегі № 68-НҚ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36000 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Инженерлік желілерге қосуға арналған техникалық шарттардың үлгілік нысанында:
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

1) при существенном нарушении договора другой стороной;
2) в иных случаях, предусмотренных Кодексом, другими законами или настоящим договором.
Существенным признается нарушение Договора одной из Сторон, которое влечет для другой стороны такой ущерб, что она в значительной степени лишается того, на что была вправе рассчитывать при заключении Договора.
Договор считается измененным или расторгнутым в случае одностороннего отказа от исполнения Договора (отказа от договора соответственно частично или полностью в соответствии со статьей 404 Кодекса).".
2. Внести в приказ Министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан от 14 апреля 2025 года № 65-НҚ "Об утверждении типового регламента оказания услуг с четким порядком действий сотрудников субъектов естественных монополий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 35994) следующие изменения:
в Типовом регламенте оказания услуг с четким порядком действий сотрудников субъектов естественных монополий, утвержденном указанным приказом:
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. Оказание регулируемых услуг осуществляется на основании договора, заключаемого между субъектом естественной монополии и потребителем в соответствии с Типовыми договорами предоставления регулируемых услуг, утвержденными приказом Министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан от 11 апреля 2025 года № 59-НҚ (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 35972) (далее – Договор) и требованиями гражданского законодательства Республики Казахстан.";
пункт 17 исключить;
пункт 18 изложить в следующей редакции:
"18. В случае представления потребителем неполного пакета документов, согласно пункту 9 Правил пользования поливной водой, утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан от 29 мая 2025 года № 101-НҚ (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 36208) для заключения договора, субъект естественной монополии возвращает их с указанием недостающего документа.";
пункт 23 исключить.
3. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан от 16 апреля 2025 года № 68-НҚ "Об утверждении типовой формы технических условий на подключение к инженерным сетям" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 36000) следующее изменение:
в Типовой форме технических условий на подключение к инженерным сетям, утвержденных указанным приказом:
пункт 8 изложить в следующей редакции:

"8. Техникалық шарттар:
1) табиғи монополия субъектісі суды каналдар арқылы беру, суару үшін су беру және тірек гидротехникалық құрылысжайларының көмегімен жерүсті ағынын реттеу бойынша тұтынушыға мынадай техникалық шарттарды орындаған жағдайда ________________ м3/тәулігіне (айына, жылына) мөлшерінде каналдан, су қоймасынан ___________________________ (толық атауы) су алуға рұқсат береді:
суды тек суаруға, тұрмыстық қажеттіліктерге және технологиялық процесте су қажет болатын өндірістік қажеттіліктерге жұмсау керек;
белгіленген лимиттен тыс суды пайдаланбау;
Қазақстан Республикасы Су кодексінің 85 және 86 баптарының талаптарын сақтай отырып шаруашылық қызметті жүзеге асыру;
каналдар мен жерүсті ағынын реттеу жөніндегі гидротехникалық құрылысжайларға қызмет көрсету, пайдалану, жөндеу үшін, сондай-ақ тұтынушының су өлшегіш торабына кіруді және еркін қол жеткізуді қамтамасыз ету;
тұтынушының (жеке және заңды тұлғалардың) кінәсінен каналдар мен жерүсті ағынын реттеу жөніндегі гидротехникалық құрылысжайларының және олардың конструкцияларының зақымдануы кезінде залалды өтеу олардың есебінен толық көлемде жүргізіледі;
қосылу нүктесінде балық қорғау құрылысжайларын немесе құрылғыларын қолдануды қамтамасыз ету;
2) каналға және жерүсті ағынын реттеу жөніндегі гидротехникалық құрылысжайға қосылуды:
құрылыс, жөндеу және заманауи материалдардың жаңа технологияларын қолдана отырып, жоба әзірленгеннен кейін;
техникалық мүмкіндік болған жағдайда (жаңа объект үшін) су үнемдеуші технологияларды (тамшылатып суару, жаңбырлатып суару (фронтальды, айналмалы, барабанды), шашыратқыш суару және басқа.) орнатқаннан кейін;
суды есепке алу құралын, суды есепке алу торабын орнатқаннан кейін.
Қосылуды табиғи монополия субъектісі өкілінің қатысуымен жүзеге асыру.
Каналдың және жерүсті ағынын реттеу жөніндегі гидротехникалық құрылысжайының құрылыс, жөндеу, тазарту кезеңінде қолданыстағы тұтынушыларды үздіксіз сумен қамтамасыз ету.
Табиғи монополия субъектісі әзірленген және берілген техникалық шарттарды есепке алуды және тіркеуді ұйымдастырады.
Берілген техникалық шарттардың бір данасы табиғи монополия субъектісінде тұрақты мерзімде сақталады.
Техникалық шарттарды қайта рәсімдеу және беру үшін ақы алынбайды.
Техникалық шарттардың қолданылу мерзімі жобалау-сметалық құжаттамада көрсетілген жобалау мен құрылыстың нормативтік мерзімдеріне сәйкес келеді.";
4. "Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрінің міндетін атқарушының 2025 жылғы 30 сәуірдегі № 84-НҚ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36054 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін жүзеге асыру қағидаларында:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"8. Технические условия:
1) субъект естественных монополии представляющий услуги подачи воды по каналам, подачи воды для орошения и регулирования поверхностного стока при помощи подпорных гидротехнических сооружений разрешает произвести забор воды из канала, водохранилища _______________________________ (полное наименование) в количестве м3/сутки (месяц, год) при условии выполнения потребителем следующих технических условий:
воду расходовать только на полив, хозяйственно-бытовые и производственные нужды там, где по технологическому процессу требуется вода;
не расходовать воду сверхустановленного лимита;
осуществлять хозяйственную деятельность с соблюдением требований статей 85 и 86 Водного кодекса Республики Казахстан;
обеспечить проезд и свободный доступ для обслуживания, эксплуатации ремонта каналов и гидротехнических сооружений по регулированию поверхностного стока, а также к водомерному узлу потребителя;
возмещение ущерба при повреждении каналов и гидротехнических сооружений по регулированию поверхностного стока, и их конструкций по вине потребителя (физических и юридических лиц) производиться в полном объеме за их счет;
обеспечить применение рыбозащитных сооружений или устройств в точке подключения;
2) подключение к каналу и гидротехническому сооружению по регулированию поверхностного стока произвести:
после разработки проекта с применением новых технологий строительства, ремонта и современных материалов;
после установки водосберегающих технологий (капельное, дождевание (фронтальное, круговое, барабанное), спринклерное и другое) при наличии технической возможности (для нового объекта);
после установления прибора учета воды, узла учета воды.
Подключение производить в присутствии представителя субъекта естественных монополий.
В период строительства, ремонта и очистки канала и гидротехнического сооружения по регулированию поверхностного стока обеспечить бесперебойное водоснабжение существующих потребителей.
Субъект естественной монополии организует учет и регистрацию разработанных и выданных технических условий.
Один экземпляр выданных технических условий на постоянной основе хранится у субъекта естественной монополии.
Плата за выдачу и переоформление технических условий не взимается.
Срок действия технических условий соответствует нормативным срокам проектирования и строительства, указанных в проектно-сметной документации.".
4. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан от 30 апреля 2025 года № 84-НҚ "Об утверждении Правил осуществления деятельности субъектами естественных монополий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 36054) следующие изменения:
в Правилах осуществления деятельности субъектами естественных монополий, утвержденных указанным приказом:
пункт 4 изложить в следующей редакции:

"4. Мемлекеттік тіркелім осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес электрондық түрде қалыптастырылады.
Мемлекеттік тіркелімнің республикалық бөліміне астананың, екі немесе одан көп облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың аумағында реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынатын табиғи монополиялар субъектілері енгізіледі.
Мемлекеттік тіркелімнің жергілікті бөлімдеріне астананың, бір облыстың немесе республикалық маңызы бар қаланың аумағында реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынатын табиғи монополиялар субъектілері енгізіледі.
Мемлекеттік тіркелімнің республикалық және жергілікті бөлімін уәкілетті орган қалыптастырады және жүргізеді.
Осы Қағидалар қызметін Заңның 3-бабының 4-тармағына сәйкес жүзеге асыратын дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғаларға қолданылмайды.";
8-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік тіркелімнің тиісті бөліміне енгізілген табиғи монополия субъектісі, тіркелген жері астанаға, басқа облысқа немесе республикалық маңызы бар басқа қалаға ауысқан жағдайда, осындай өзгеріс болған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей бұрынғы тіркелген жері бойынша Мемлекеттік тіркелімнен алып тастау туралы өтініш береді.";
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Тариф жобасын талқылау бойынша жария тыңдаулар Қазақстан Республикасы Құрылтайының, мәслихаттар депутаттары, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, мемлекеттік органдардың, табиғи монополия субъектісінің өкілдерін, бұқаралық ақпарат құралдарының, қоғамдық бірлестіктердің өкілдері, тәуелсіз сарапшылар, тұтынушылар және өзге де мүдделі тұлғалар шақырыла отырып өткізіледі.";
79-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) мүгедектігі бар адамдардың мамандандырылған ұйымдары құрған, тауарлар өндіретін, жұмыстарды орындайтын, қызметтер көрсететін ұйымдар болып табылады және конкурс бойынша олар ұсынатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің құндық мәндегі көлемі айлық есептік көрсеткіштің он сегіз мың еселенген мөлшерінен аспаса, конкурстық өтінімді қамтамасыз етуді енгізбейді.";
84-тармақтың 4) және 9) тармақшаларына орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, мемлекеттік тілдегі мәтін өзгермейді;
196-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"4. Государственный регистр формируется в электронном виде согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
В республиканский раздел Государственного регистра включаются субъекты естественных монополий, предоставляющие регулируемые услуги на территории столицы, двух и более областей, городов республиканского значения.
В местные разделы Государственного регистра включаются субъекты естественных монополий, предоставляющие регулируемые услуги на территории столицы, одной области или города республиканского значения.
Республиканский и местный раздел Государственного регистра формирует и ведет уполномоченный орган.
Действие настоящих Правил не распространяется на индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, осуществляющих деятельность в соответствии с пунктом 4 статьи 3 Закона.";
абзац второй пункта 8 изложить в следующей редакции:
"Субъект естественной монополии, включенный в соответствующий раздел Государственного регистра, в случае изменения места его регистрации в столицу, другую область, другой город республиканского значения не позднее 5 (пять) рабочих дней со дня такого изменения подает заявление об исключении из Государственного регистра по месту прежней регистрации.";
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"21. Публичные слушания по обсуждению проекта тарифа проводятся с приглашением депутатов Курултая Республики Казахстан, маслихатов, представителей органов местного самоуправления, государственных органов, субъекта естественной монополии, средств массовой информации, общественных объединений, независимых экспертов, потребителей и иных заинтересованных лиц.";
подпункт 2) пункта 79 изложить в следующей редакции:
"2) являются организациями, создаваемыми специализированными организациями лиц с инвалидностью, производящими товары, работы, услуги и объем предлагаемых ими товаров, работ, услуг в стоимостном выражении по конкурсу не превышает восемнадцати тысячекратного размера месячного расчетного показателя.";
в пункте 84:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) наличие в сведениях об отсутствии (наличии) задолженности, учет по которым ведется в органах государственных доходов, информации о задолженности по обязательным пенсионным взносам, обязательным пенсионным взносам работодателя, обязательным профессиональным пенсионным взносам, задолженности по отчислениям и (или) взносам на обязательное социальное медицинское страхование и о задолженности по социальным отчислениям в размере одного теңге и более;";
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
"9) цены заявок в теңге потенциальных поставщиков, допущенных к участию в конкурсе, превышают сумму, выделенную на закупки предусмотренную перечнем;";
пункт 196 изложить в следующей редакции:

"196. Табиғи монополия субъектісі ұсынылған кестені астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органына жібереді.";
3-қосымша осы Тізбеге 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
6-қосымшаға орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, мемлекеттік тілдегі мәтін өзгермейді;
8-қосымшаға орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, мемлекеттік тілдегі мәтін өзгермейді.
5. "Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрінің міндетін атқарушының 2025 жылғы 30 сәуірдегі № 84-НҚ бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Су ресурстары және ирригация министрінің 2026 жылғы 31 наурыздағы № 97-НҚ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 38319 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Осы бұйрық, алғашқы ресми жарияланған күннен кейін қолданысқа енгізілетін осы бұйрықтың 1-тармағының он екінші, отыз бірінші, отыз екінші, отыз үшінші, отыз төртінші, отыз бесінші, отыз алтыншы, отыз жетінші, отыз сегізінші, отыз тоғызыншы, қырқыншы, қырық бірінші, қырық екінші, елу жетінші, елу сегізінші, алпыс жетінші, алпыс сегізінші, алпыс тоғызыншы, жетпісінші, жетпіс бірінші, жетпіс екінші, тоқсан тоғызыншы, жүз бірінші және жүз екінші абзацтарын қоспағанда, 2026 жылғы 12 шілдеде қолданысқа енгізіледі.".
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және ирригация
министрлігінің өзгерістер
енгізілетін кейбір бұйрықтардың
тізбесіне 1-қосымша
Табиғи монополиялар
субъектілерінің қызметін жүзеге
асыру қағидаларына
3-қосымша
1-нысан
____________________________
(уәкілетті органның толық
атауы)
____________________________
(өтініш берушінің толық атауы)
мекенжайы
____________________________
(индексі, қаласы, ауданы,
облысы,
көшесі, үйдің №, телефоны)
Өтініш берушінің деректемелері
____________________________
(бизнес-сәйкестендіру нөмірі,
жеке сәйкестендіру нөмірі)
Уәкілетті органның келісімін алу туралы өтінішхат ___________________________________
(мәміле мәні)
1. Негіздеме:
Себептер
Мақсаттар
Міндеттер
Экономикалық орындылықты есептеу
(экономикалық орындылығын есептеуді көрсете отырып, мәмілені жасаудың себептері, мақсаттары мен міндеттері)
2. Мәміленің мәні болып табылатын мүлік туралы ақпарат____________________________
______________________________________________________________________________
3. Мәмілені жасау көрсетілетін қызметті алушының реттеліп көрсетілетін қызметтеріне
тарифтің артуына алып келмейтінін және оның қаржы-шаруашылық қызметінің
нашарлауына алып келмейтінін растайтын мәліметтер
________________________________________________________________________________
Тарифтік смета көрсеткіштерінің атауы
Өлшем бірлігі
Бекітілген тарифтік сметада көзделген
Мәмілені ескере отырып тарифтік сметаның жобасы
Ауытқу
Мың теңге
%

"196. Субъект естественной монополии направляет представленный График в местный исполнительный орган столицы, области, города республиканского значения.";
приложение 3 изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему Перечню;
приложение 6 изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему Перечню;
приложение 8 изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему Перечню.
5. Внести в приказ Министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан от 31 марта 2026 года № 97-НҚ "О внесении изменений и дополнений в приказ исполняющего обязанности Министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан от 30 апреля 2025 года № 84-НҚ "Об утверждении Правил осуществления деятельности субъектами естественных монополий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 38319) следующее изменение:
пункт 5 вносится изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется.
Приложение 1 к Перечню
некоторых приказов
Министерства водных
ресурсов и ирригации
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменен
Приложение 3
к Правилам осуществления
деятельности субъектами
естественных монополий
Форма 1
В________________________________________
(полное наименование государственного органа)
от________________________________________
(полное наименование заявителя),
адрес____________________________
_________________________________
(индекс, город, район, область, улица, № дома, телефон)
Реквизиты заявителя
___________________________________
(бизнес-идентификационный номер,индивидуальный идентификационный номер)
Ходатайство о получении согласия уполномоченного органа
на________________________________________
(предмет сделки)
1. Обоснование:
Причины
Цели
Задачи
Расчет экономической целесообразности
(причины, цели и задачи совершения сделки, с указанием расчета экономической целесообразности)
2. Информация об имуществе, являющемся предметом сделки ____________________
__________________________________________________________________________
3. Сведения, подтверждающие, что совершение сделки не приведет к повышению тарифа на регулируемые услуги субъекта естественной монополии и не приведет к ухудшению его финансово-хозяйственной деятельности
__________________________________________________________________________
Наименование показателей тарифной сметы
Единица измерения
Предусмотрено в утвержденной тарифной смете
Проект тарифной сметы с учетом сделки
Отклонение
тысяч теңге
%