Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің м.а. 2026 жылғы 7 шiлдедегi № 479 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 10 шiлдеде № 39275 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Көші-қон қызметі комитеті заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
міндетін атқарушы
Б. Аленов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
міндетін атқарушы
2026 жылғы 7 шілдедегі № 479
бұйрығымен бекітілген
Өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізімі
1. "Жеке басын куәландыратын құжаттары болмаған не жоғалтқан, жоғалтып алған жағдайда күдіктіні, айыпталушыны құжаттандыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 23 қыркүйектегі № 631 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9827 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексінің 203-бабының 5-бөлігіне сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жеке басын куәландыратын құжаттары болмаған не жоғалтқан, жоғалтып алған жағдайда күдіктіні, айыпталушыны құжаттандыру қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Жеке басын куәландыратын құжаттары болмаған не жоғалтқан, жоғалтып алған жағдайда күдіктіні, айыпталушыны құжаттандыру қағидалары (бұдан әрі – Қағида) Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексінің (бұдан әрі - Кодекс) 203-бабының 5-бөлігіне сәйкес әзірленді.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Күзетпен ұстауды қоспағанда кодекстің 137-бабында көзделген бұлтартпау шарасының бірі қолданылған күдіктілер, айыпталушылар - жеке басын куәландыратын құжаттары болмаған, не жоғалтқан, жоғалтып алған жағдайда ішкі істер органдары Халыққа қызмет көрсету орталықтарында жалпы тәртіпте құжаттандырады.
Күзетпен ұстауды қоспағанда кодекстің 137-бабында көзделген бұлтартпау шарасының бірі қолданылған Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын күдіктілер, айыпталушылар - азаматтығы жоқ адамдардың, шетел азаматтарының жеке басын куәландыратын құжаттары болмаған, не жоғалтқан, жоғалтып алған жағдайда ішкі істер органдары жалпы тәртіпте құжаттандырады.";
6-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в некоторые приказы Министра внутренних дел Республики Казахстан
Приказ и.о. Министра внутренних дел Республики Казахстан от 7 июля 2026 года № 479. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 июля 2026 года № 39275
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения.
2. Комитету миграционной службы Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
Б. Аленов
Утвержден приказом
исполняющий обязанности
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 7 июля 2026 года № 479
Перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 23 сентября 2014 года № 631 "Об утверждении Правил документирования подозреваемого, обвиняемого, в случае отсутствия либо утери, утраты документа, удостоверяющего личность" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9827) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с частью 5 статьи 203 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах документирования подозреваемого, обвиняемого, в случае отсутствия либо утери, утраты документа, удостоверяющего личность, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила документирования подозреваемого, обвиняемого в случае отсутствия либо утери, утраты документа, удостоверяющего личность (далее - Правила) разработаны в соответствии с частью 5 статьи 203 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее - Кодекс).";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Граждане Республики Казахстан - подозреваемые, обвиняемые, в отношении которых применена одна из мер пресечения, предусмотренных статьей 137 Кодекса за исключением содержания под стражей, в случае отсутствия либо утери, утраты документа, удостоверяющих личность, документируются органами внутренних дел в Центрах обслуживания населения в общем порядке.
Лица без гражданства, иностранные граждане, постоянно проживающие в Республике Казахстан - подозреваемые, обвиняемые в отношении которых применена одна из мер пресечения, предусмотренных статьей 137 Кодекса за исключением содержания под стражей, в случае отсутствия либо утери, утраты документа, удостоверяющего личность, документируются органами внутренних дел в общем порядке.";
часть первую пункта 6 изложить в следующей редакции:

"6. Бұлтартпау шарасы - күзетпен ұстау қолданылған Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын күдіктілер, айыпталушылар - Қазақстан Республикасының азаматтарының, азаматтығы жоқ адамдардың, шетел азаматтарының жеке басын куәландыратын құжаттары болмаған не жоғалтқан, жоғалтып алған жағдайда ішкі істер органдары қоғамнан уақытша оқшалауды қамтамасыз ететін арнайы мекемелер тұрған жерде жалпы тәртіпте құжаттандырады.";
2. "Қазақстан Республикасының аумағында жүрген, Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмайтын және өзінің өзге мемлекеттің азаматтығына жататындығына дәлелдемелері жоқ адамдардың құқықтық мәртебесін анықтау жөніндегі қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 1 қыркүйектегі № 607 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21161 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 22 маусымдағы № 607 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 85) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының аумағында жүрген, Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмайтын және өзінің өзге мемлекеттің азаматтығына жататындығына дәлелдемелері жоқ адамдардың құқықтық мәртебесін анықтау жөніндегі қағидаларда:
1-тармақ мынадай мазмұндағы редакцияда жазылсын:
"1. Осы "Қазақстан Республикасының аумағында жүрген, Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмайтын және өзінің өзге мемлекеттің азаматтығына жататындығына дәлелдемелері жоқ адамдардың құқықтық мәртебесін анықтау жөніндегі қағидалар (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 22 маусымдағы № 607 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 85) тармақшасына сәйкес әзірленген және Қазақстан Республикасының аумағында жүрген, Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмайтын және өзінің өзге мемлекеттің азаматтығына жататындығына дәлелдемесі жоқ адамдарға азаматтығы жоқ адамдар мәртебесін беру тәртібін айқындайды.";
4-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"18 жасқа толмаған адамдар және сот әрекетке қабілетсіз деп танылған азаматтар үшін олардың заңды өкілдері өкілдік ету өкілеттігін растайтын құжаттарды ұсына отырып береді.";
10-тармақтың 2) және 3) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"2) өтініш беруші туралы мәліметтердің дұрыстығын анықтау үшін қазақстандық және шетелдік уәкілетті органдардан ақпаратты сұратады:

"6. Граждане Республики Казахстан, лица без гражданства, иностранные граждане, постоянно проживающие в Республике Казахстан - подозреваемые, обвиняемые, в отношении которых применена мера пресечения - содержание под стражей, в случае отсутствия либо утери, утраты документов, удостоверяющих личность, документируются органами внутренних дел по месту специального учреждения, обеспечивающего временную изоляцию от общества.";
2. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 1 сентября 2020 года № 607 "Об утверждении Правил по определению правового статуса лиц, находящихся на территории Республики Казахстан, не являющихся гражданами Республики Казахстан и не имеющих доказательства своей принадлежности к гражданству иного государства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21161) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 85) пункта 15 Положения о Министерстве внутренних дел Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 июня 2005 года № 607, ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах по определению правового статуса лиц, находящихся на территории Республики Казахстан, не являющихся гражданами Республики Казахстан и не имеющих доказательства своей принадлежности к гражданству иного государства, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила по определению правового статуса лиц, находящихся на территории Республики Казахстан, не являющихся гражданами Республики Казахстан и не имеющих доказательства своей принадлежности к гражданству иного государства (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 85) пункта 15 Положения о Министерстве внутренних дел Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 июня 2005 года № 607, и определяют порядок присвоения статуса лица без гражданства лицам, находящимся на территории Республики Казахстан, не являющимся гражданами Республики Казахстан и не имеющим доказательства своей принадлежности к гражданству иного государства.";
часть вторую пункта 4 изложить в следующей редакции:
"За лиц недостигших 18 лет и граждан, недееспособность которых признана судом, заявление подают их законные представители с предоставлением документов, подтверждающих полномочия на представительство.";
подпункты 2) и 3) пункта 10 изложить в следующей редакции:
"2) для определения достоверности сведений о заявителе запрашивает от казахстанских и иностранных уполномоченных органов информацию:

1974 жылғы үлгідегі КСРО паспортын беру туралы өтініш берушіге 1974 жылғы үлгідегі КСРО паспортын берген ішкі істер органына осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша №1 нысандағы өтініштің көшірмесін беру және өтініш берушіге 1974 жылғы үлгідегі КСРО паспортының берілу фактісін және фотосуреттердің ұқсастығын растау үшін, сондай-ақ ерекше белгілердің болуы тұрғысынан (шет мемлекеттің азаматтығы, паспортты айырбастау, жоғалту туралы, құзыретті органдардың сұрау салуы) № 2 нысандағы 1974 жылғы үлгідегі паспорттардың берілуін есепке алу кітабы туралы сұрау салу жолдайды;
басқа мемлекеттің уәкілетті органына паспортпен немесе жеке басты куәландыратын басқа құжатпен құжаттау туралы;
туу туралы акт жазбасы туралы - өтініш беруші қайтадан берілген туу туралы куәлікті ұсынған жағдайда, азаматтық хал актілерін тіркеу органдарына сұрау салу жолдайды;
өтініш берушінің Қазақстан Республикасының аумағында тұруы туралы - ПД мекенжай-анықтама бюросының архивіне, Мемлекеттік архивтерге, ауылдық округ әкімдіктеріне, білім беру және қорғаныс органдарына тұруы туралы;
басқа мемлекеттің азаматтығының жоқтығын немесе тоқтатылғандығын растау;
3) Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің құқық қорғау және арнайы органдарының ақпарат алмасу жүйесінің барлық сервистері, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Біріктірілген деректер базасы бойынша адамды тексеруді жүзеге асырады, адамды Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығуды не оны жоғалтуды, Қазақстан Республикасының аумағында шетел азаматы ретінде тіркелуді есепке алу бойынша тексеруді жүргізеді. Өтініш берушінің Қазақстан Республикасының аумағында болу фактісін растау үшін Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметінде олардың Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасынан кесіп өтуі туралы мәліметтер сұратылады.
Сұрау салулар адамның паспорттық деректері бойынша, сондай-ақ олар өзгерген жағдайда бұрынғы тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және туған күні бойынша жолданады.
Қазақстан Республикасының, шет мемлекеттің құзыретті органдарынан жауаптар болмағанда, жолдаған күннен бір ай өткеннен кейін сұрау салу қайта жолданады.
Бұл ретте материалды қарау мерзімі біруақытта өтініш берушіге хабарлай отырып, осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша дәлелді қорытынды негізінде тоқтатылады.
Материалды қарау мерзімдерін жаңғырту сұратылған мәліметтердің түсуі арқылы жүзеге асырылады.
Өтініш беруші ұсынған шет мемлекеттің азаматтығының жоқтығы немесе тоқтату туралы құжатты ішкі істер органдары ІІМ Қазақстан Республикасы ратификациялаған, көші-қон саласындағы Келісімдерге сәйкес шет мемлекеттің құзыретті органдарына сұрау салу жолдау арқылы немесе Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің Консулдық қызмет департаменті арқылы түпнұсқалығына тексереді.
Сұрау салулардың нәтижелері іс материалдарына тігіледі.
Өздері туралы хабарлайтын ақпаратқа сәйкестігін немесе айырмашылығын анықтау мақсатында Қазақстан Республикасының аумағында жеке басын куәландыратын құжаттарсыз тұратын адамдарға қатысты фотосуреттер бойынша жеке басына тану жүргізіледі.
Жеке басын тануды өтініш берушінің жақын туыстары немесе өтініш берушіні кемінде 10 жыл танитын адамдар жүзеге асырады.
Танушы адамдардан тиiстi адамды қандай жағдайда байқағаны туралы, қандай белгiлерi мен ерекшелiктерiне қарай тани алатыны туралы алдын ала жауап алынады. Егер танушы адам көрсетілген фотосуреттердің бірін көрсетсе, одан сол адамды қандай белгілері немесе ерекшеліктері бойынша танығандығын түсіндіруді сұрайды.
Жеке басын тану үшін фотосуреттерді ұсыну туралы осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хаттама (бұдан әрі - тану хаттамасы) толтырылады.
Тану хаттамасын көші-қон қызметінің қызметкері өтініш берушінің фотосуреті бойынша біруақытта өтініш берушімен келбеті мен жасында қатты айырмашылықтар жоқ жыныстас басқа адамдардың 3 фотосуретін ұсына отырып жасайды. Фотосуреттер тігілген және көші-қон қызметі бөлінісінің елтаңбалы мөрімен бекітілген болуы тиіс. Хаттамада тану шарттары, барысы, нәтижелері көрсетіледі және мүмкіндігіне қарай танушы адамның түсініктемелері сөзбе-сөз жазылады.";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

о выдаче паспорта бывшего СССР образца 1974 года - в орган внутренних дел, выдавший заявителю паспорт бывшего СССР образца 1974 года, направляется запрос по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам о предоставлении копий заявления формы № 1 и книги учета выдачи паспортов образца 1974 года формы № 2 для подтверждения факта выдачи заявителю паспорта бывшего СССР образца 1974 года и тождественности фотографий, а также на предмет наличия особых отметок (о гражданстве иностранного государства, обмене, утрате паспорта, запроса компетентных органов);
о документировании паспортом или другим документом, удостоверяющим личность, в уполномоченный орган другого государства;
об актовой записи о рождении - в случае предъявления заявителем свидетельства о рождении, выданного повторно, направляется запрос в органы регистрации актов гражданского состояния;
о проживании заявителя на территории Республики Казахстан - в архив адресно-справочного бюро ДП, Государственные архивы, акиматы сельских округов, органы образования и обороны;
подтверждающую отсутствие или прекращение гражданства другого государства;
3) осуществляет проверку лица по всем сервисам Системы информационного обмена правоохранительных и специальных органов Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан, Интегрированной базы данных Министерства внутренних дел Республики Казахстан, производит проверку лица по учетам выхода из гражданства Республики Казахстан, либо его утраты, регистрации на территории Республики Казахстан в качестве иностранного гражданина. Для подтверждения факта пребывания заявителя на территории Республики Казахстан в Пограничной службе Комитета национальной безопасности Республики Казахстан запрашиваются сведения о пересечении им Государственной границы Республики Казахстан.
Запросы направляются по паспортным данным лица, а также по прежним фамилии, имени, отчеству (при наличии) и дате рождения в случае их изменения.
В случае отсутствия ответов из компетентных органов Республики Казахстан, иностранного государства по истечению одного месяца с даты направления, запрос направляется повторно.
При этом срок рассмотрения материала приостанавливается на основании мотивированного заключения по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам с одновременным уведомлением заявителя.
Возобновление сроков рассмотрения материала осуществляется путем поступления запрашиваемых сведений.
Представленный заявителем документ об отсутствии либо прекращении гражданства иностранного государства проверяется органами внутренних дел на предмет подлинности путем направления запроса в компетентные органы иностранного государства в соответствии с Соглашениями в области миграции, ратифицированными Республикой Казахстан или через Департамент консульской службы Министерства иностранных дел Республики Казахстан для дальнейшего препровождения в страну исхода.
Результаты запросов подшиваются к материалам дела.
В отношении лиц, проживающих на территории Республики Казахстан без документов, удостоверяющих личность, с целью установления тождества или различия с сообщаемой ими о себе информацией производится опознание личности по фотографиям.
Опознание личности осуществляется близкими родственниками заявителя либо лицами, знающими заявителя не менее 10 лет.
Опознающие предварительно опрашиваются об обстоятельствах, при которых они наблюдали опознаваемое лицо, приметах и особенностях, по которым они могут произвести опознание. Если опознающий указал на одну из предъявленных фотографий, ему предлагается объяснить, по каким приметам или особенностям он узнал данное лицо.
О предъявлении фотографий для опознания личности составляется протокол по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам (далее - протокол опознания).
Протокол опознания составляется сотрудником миграционной службы по фотографии заявителя с одновременным предъявлением не менее 3 фотографий других лиц того же пола, не имеющих резких отличий во внешности и возрасте с заявителем. Фотографии должны быть прошиты и скреплены гербовой печатью подразделения миграционной службы. В протоколе указываются условия, ход, результаты опознания и дословно излагаются объяснения опознающего.";
пункт 15 изложить в следующей редакции:

"15. Өтініш оң қаралған кезде өтініш берушіге осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша азаматтығы жоқ адам мәртебесін беру туралы анықтама беріледі, бұл ретте бұрын шет мемлекеттің азаматтығында тұрған адамдардан Қазақстан Республикасында шетел азаматының тұруға ықтиярхаты (болған жағдайда) алып қойылады.";
Қағидаларға 7-қосымша осы тізбеге 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Қағидаларға 10-қосымша осы тізбеге 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
3. "Қазақстан Республикасындағы тұрақты тұруға рұқсаттар алуға үміткер шетелдіктердің және азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасында болу кезеңiнде өздерiнің төлем жасау қабiлеттігін растау қағидалары" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 531 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33001 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасындағы тұрақты тұруға рұқсаттар алуға үміткер шетел азаматтарының және азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасында болу кезеңiнде өздерiнің төлем жасау қабiлеттігін растау қағидаларын бекіту туралы";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Шетел азаматтарының құқықтық жағдайы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсаттар алуға үміткер шетел азаматтарының және азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасында болу кезеңiнде өздерiнiң төлем жасау қабiлеттiгiн растау қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасындағы тұрақты тұруға рұқсаттар алуға үміткер шетелдіктердің және азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасында болу кезеңiнде өздерiнің төлем жасау қабiлеттігін растау қағидалар осы тізімге 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
4. "Халықты тіркеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің міндетін атқарушының 2024 жылғы 9 қыркүйектегі № 677 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 35045 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Халықты тіркеу қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Халықты тіркеу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Халықтың көшi-қоны туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзiрлендi және Қазақстан Республикасының аумағында халықты тіркеу тәртібін айқындайды.
Ішкі істер органдары Қазақстан Республикасының азаматтарын, Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарды тұрғылықты жері бойынша тіркеуді (есепке алуды), сондай-ақ уақытша болатын (тұратын) жері бойынша есепке алуды тіркеу арқылы жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасының халқын тіркеу "Халықты құжаттандыру және тіркеу" Тіркеу пункті" (бұдан әрі - ХҚТ ТП) және "Шетел азаматтарды құжаттандыру және тіркеу" Тіркеу пункті" (бұдан әрі - ШҚТ ТП) цифрлық жүйелеріне мәліметтерді енгізу және оларды "Жеке тұлғалар" мемлекеттік деректер базасына көшіру арқылы жүзеге асырылады.";

"15. При положительном рассмотрении заявления, заявителю выдается справка о присвоении статуса лица без гражданства по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам, при этом у лиц, ранее состоявших в гражданстве иностранного государства, изымается вид на жительство иностранного гражданина в Республике Казахстан (при наличии).";
приложение 7 к Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему Перечню;
приложение 10 к Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему Перечню.
3. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 531 "Об утверждении Правил подтверждения иностранцами и лицами без гражданства, претендующими на получение разрешений на постоянное проживание в Республике Казахстан, своей платежеспособности в период пребывания в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33001) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил подтверждения иностранными гражданами и лицами без гражданства, претендующими на получение разрешений на постоянное проживание в Республике Казахстан, своей платежеспособности в период пребывания в Республике Казахстан";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии со статьей 4 Закона Республики Казахстан "О правовом положении иностранных граждан, ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить Правила подтверждения иностранными гражданами и лицами без гражданства, претендующими на получение разрешений на постоянное проживание в Республике Казахстан, своей платежеспособности в период пребывания в Республике Казахстан, согласно приложению к настоящему приказу.";
Правила подтверждения иностранцами и лицами без гражданства, претендующими на получение разрешений на постоянное проживание в Республике Казахстан, своей платежеспособности в период пребывания в Республике Казахстан, утвержденных указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему Перечню.
4. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра внутренних дел Республики Казахстан от 9 сентября 2024 года № 677 "Об утверждении Правил регистрации населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 35045) следующие изменения:
в Правилах регистрации населения, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила регистрации населения (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О миграции населения" и определяют порядок регистрации населения на территории Республики Казахстан.
Органы внутренних дел осуществляют регистрацию (постановку на учет) граждан Республики Казахстан, иностранных граждан и лиц без гражданства, постоянно проживающих в Республике Казахстан, по месту жительства, а также постановку на учет по месту временного пребывания (проживания) посредством регистрации.
Регистрация населения Республики Казахстан осуществляется путем внесения сведений в цифровые системы "Регистрационный пункт "Документирование и регистрация населения" (далее - РП ДРН) и "Регистрационный пункт "Документирование и регистрация иностранных граждан" (далее - РП ДРИ) и передачи их в государственную базу данных "Физические лица".";

3, 4, 5, 6 және 7-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қазақстан Республикасының халқын тұрғылықты жері бойынша, уақытша болатын (тұратын) жері бойынша тіркеу жеке басын куәландыратын құжаттар бойынша жүзеге асырылады:
Қазақстан Республикасының азаматтарын (он төрт жасқа толған) -Мемлекеттік корпорация немесе "цифрлық үкімет" веб-порталы арқылы уәкілетті органның аумақтық бөліністері;
халықтың көші-қоны саласындағы заңнамаға сәйкес Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат алған шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарды - Мемлекеттік корпорация арқылы уәкілетті органның аумақтық бөліністері.
Тіркеу орны оның заңды мекенжайы болып табылады.
Азамат тұрақты немесе көбiнесе тұратын елдi мекен оның тұрғылықты жерi деп танылады.
Он төрт жасқа толмаған адамдардың (жас балалардың) немесе қорғаншылықтағы азаматтардың тұрғылықты жерi болып олардың заңды өкілдерінің тұрғылықты жерi танылады.
4. Қазақстан Республикасының халқын тұрғылықты жері бойынша, уақытша болатын (тұратын) жері бойынша тіркеу тұрғын үйдің меншік иесiнiң/иелерінің (жалға берушінің) жазбаша берген келiсiмiмен не электрондық-цифрлық қолтаңбасы арқылы куәландырылған электрондық нысанда жүзеге асырылады.
Тіркеуге меншік иесінің (жалға алушының) меншік құқығын растау үшін уәкілетті орган мекенжайдың тіркеу коды (МТК) бойынша "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген тұрғын үйге меншік құқығы пайда болуының негіздерін растайтын меншік иесі туралы мәліметті цифрлық жүйелерден алады.
Қазақстан Республикасының халқын тұрғылықты жері бойынша, уақытша болатын (тұратын) жері бойынша тіркеу тұрғын үйлерде, пәтерлерде, бау-бақша серіктестіктері мен кооперативтерінің саяжай құрылыстарында, жатақханаларда, қонақ үйлерде, демалыс үйлерінде, санаторийлерде, профилакторийлерде, емдеу мекемелерінде, интернат-үйлерінде, пансионаттарда, қарттар үйлерінде, сондай-ақ адамдар тұру (болу) үшін пайдаланылатын ғимараттар мен үй-жайларда жүзеге асырылады.
Астана аумағында тұрғылықты жері және уақытша болатын (тұратын) жері бойынша тіркеу "Қазақстан Республикасы астанасының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес астананың жергілікті өкілді органы бекітетін астана аумағында тұрғылықты жері және уақытша болатын (тұратын) жері бойынша тіркеу нормативтері ескеріле отырып жүзеге асырылады.
Тұрғынжай меншік иесінің жұбайын (зайыбын), жекжаттарын, жақын туыстарын, олардың жұбайлары (зайыптары) мен балаларын, өзінің қамқорлығындағы немесе қамқоршылығындағы адамдарды, сондай-ақ астанада күндізгі оқу нысаны бойынша оқитын студенттерді тіркейтін жағдайларды қоспағанда, осы тұрғынжайда тіркелген, жоғарыда аталған санаттарға жатпайтын адамдар болмаған жағдайда, астананың аумағында белгіленген нормативтерден асырып тіркеуге жол берілмейді.
Белгіленген нормативтерден асырып тіркеу кезінде азаматтардың осы санаттарға қатынасын растайтын мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші интеграциялық өзара іс-қимыл шеңберінде мемлекеттік органдардың цифрлық жүйелерінен не азаматтар ұсынған құжаттар бойынша алады.

пункты 3, 4, 5, 6 и 7 изложить в следующей редакции:
"3. Регистрация населения Республики Казахстан по месту жительства, по месту временного пребывания (проживания) осуществляются по документам, удостоверяющим личность:
граждан Республики Казахстан (достигших четырнадцати лет) - территориальными подразделениями уполномоченного органа через Государственную корпорацию или веб-портал "цифрового правительства";
иностранных граждан и лиц без гражданства, получивших разрешение на постоянное проживание в Республике Казахстан согласно законодательству в области миграции населения, - территориальными подразделениями уполномоченного органа через Государственную корпорацию.
Место регистрации является юридическим адресом.
Местом жительства признается населенный пункт, где гражданин постоянно или преимущественно проживает.
Местом жительства лиц, не достигших четырнадцати лет (малолетних), или граждан, находящихся под опекой, признается место жительства их законных представителей.
4. Регистрация по месту жительства, по месту временного пребывания (проживания) населения Республики Казахстан осуществляются с согласия собственника/ов (нанимателя) жилища, выраженного в письменной либо электронной форме, удостоверенного посредством электронно-цифровой подписи.
Для подтверждения права собственника (нанимателя) жилища на регистрацию уполномоченный орган по регистрационному коду адреса (РКА) получает из цифровых систем сведения о владельце, подтверждающие основания возникновения права собственности на жилище, предусмотренные Законом Республики Казахстан "О жилищных отношениях".
Регистрация населения Республики Казахстан по месту жительства, по месту временного пребывания (проживания) осуществляются в жилых домах, квартирах, дачных строениях садоводческих товариществ и кооперативов, общежитиях, гостиницах, домах отдыха, санаториях, профилакториях, лечебных учреждениях, домах-интернатах, пансионатах, домах престарелых, а также зданиях и помещениях, используемых для проживания (пребывания) людей.
Регистрация по месту жительства и месту временного пребывания (проживания) на территории столицы осуществляется с учетом нормативов регистрации по месту жительства и месту временного пребывания (проживания) на территории столицы, утверждаемых местным представительным органом столицы в соответствии с Законом Республики Казахстан "О статусе столицы Республики Казахстан".
Регистрация на территории столицы сверх установленных нормативов не допускается, за исключением случаев регистрации собственником жилища супруга (супруги), свойственников, близких родственников, их супругов и детей, лиц находящихся под его опекой или попечительством, а также студентов, обучающихся по очной форме в столице, при условии отсутствия уже зарегистрированных в данном жилище лиц, не относящихся к вышеуказанным категориям.
При регистрации сверх установленных нормативов, сведения, подтверждающие отношение граждан к данным категориям, услугодатель получает в рамках интеграционного взаимодействия из цифровых систем государственных органов либо по представленным гражданами документам.

5. Тұрғылықты жерi бойынша, уақытша болатын (тұратын) жері бойынша тіркеуге:
1) Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын және тұрақты немесе уақытша тұру мақсатында мемлекет ішінде қоныс аударатын, сондай-ақ шет елдерден тұрақты тұрғылықты жерге не уақытша тұруға келген Қазақстан Республикасының азаматтары;
2) Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетел азаматтары және азаматтығы жоқ адамдар жатады.
6. Босқын мәртебесiн алған шетел азаматтары және азаматтығы жоқ адамдар болатын жері бойынша есепке алуға жатады.
7. Тіркелуге (есепке алуға) жататын адамдар, оның ішінде Қазақстан Республикадан тыс жерлерден келген Қазақстан Республикасының азаматтары жаңа тұрғылықты жеріне, уақытша болатын (тұратын) жеріне келген күннен бастап күнтізбелік 10 күн ішінде уәкілетті органға мынадай құжаттарды ұсынады:
1) жеке басын куәландыратын құжат (16 жасқа дейінгі балалар - туу туралы куәлік) түпнұсқада немесе цифрлық құжаттар сервисі арқылы;
2) тұрғын үй иесінің/иелерінің не сенім білдірілген адамның (тұрғын үй иесінің не сенім білдірілген адамның қатысуы қажет) жеке басын куәландыратын құжат және уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша (адамдар тұру (болу) үшін пайдаланатын ғимараттарда және үй-жайларда тіркеген кезде - ұйым (мекеме) әкімшілігінің тіркеу туралы қолдаухаты) өтініш білдірген адамды тұрақты не уақытша тіркеуге тұрғын үй иесінің/иелерінің не сенім білдірілген адамның жазбаша келісімі.
Тұрғын үй иесін өзіне тиесілі тұрғын үйге тіркеу кезінде оның тіркелуге келісімі ұсынылмайды.
Қазақстан Республикадан тыс жерлерден тұрақты тұрғылықты жерге келген Қазақстан Республикасының азаматтары паспортын (Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде болған уақытта паспортын жоғалтқан не қолданылу мерзімі өткен жағдайда - қайтып оралуға арналған куәлік), бұрын тұрған елінен есептен шыққанын растайтын құжатты не бұрын тұрған елінің құзыретті органы берген азаматтығының жоқтығы туралы құжатты (анықтаманы) ұсынады.
Бұрын тұрған елінен есептен шыққанын растайтын құжаты, азаматтығының жоқтығы туралы құжаты (анықтамасы) болмаған кезде азамат бұрын тұрған елінен көрсетілген құжаттардың бірі сұратылған (алынған) кезеңге уақытша болатын (тұратын) жері бойынша тіркеледі.";
9, 10 және 11-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Мынадай:
1) Қазақстан Республикадан тыс жерлерге тұрақты тұруға кеткен;

5. Регистрации по месту жительства, по месту временного пребывания (проживания) подлежат:
1) граждане Республики Казахстан, постоянно проживающие на ее территории и переселяющиеся внутри государства в целях постоянного или временного проживания, а также прибывшие на постоянное место жительство либо временное проживание из-за границы;
2) иностранные граждане и лица без гражданства, постоянно проживающие в Республике Казахстан.
6. Иностранные граждане и лица без гражданства, получившие статус беженца подлежат постановке на учет по месту пребывания.
7. Лица, подлежащие регистрации (учету), в том числе граждане Республики Казахстан, прибывшие из-за пределов Республики Казахстан, в течение 10 календарных дней со дня прибытия на новое место жительства, временного пребывания (проживания) представляют в уполномоченный орган следующие документы:
1) документ, удостоверяющий личность (дети до 16 лет - свидетельство о рождении) в оригинале либо посредством сервиса цифровых документов;
2) документ, удостоверяющий личность собственника/ов жилища либо поверенного лица, (требуется присутствие собственника жилища либо поверенного лица) и письменное согласие собственника/ов жилища либо поверенного лица на постоянную либо временную регистрацию обратившегося лица по форме, установленной уполномоченным органом (при регистрации в зданиях и помещениях, используемых для проживания (пребывания) людей - ходатайство администрации организации (учреждения) о регистрации).
При регистрации собственника жилища в принадлежащем ему жилище его согласие на регистрацию не предоставляется.
Граждане Республики Казахстан, прибывшие из-за пределов Республики Казахстан на постоянное место жительство, представляют паспорт (в случае утраты либо истечения срока действия паспорта во время пребывания за пределами Республики Казахстан - свидетельство на возвращение), документ, подтверждающий снятие с учета из страны прежнего проживания, либо документ (справку) об отсутствии гражданства, выданную компетентным органом страны прежнего проживания.
При отсутствии документа, подтверждающего снятие с учета из страны прежнего проживания, документа (справки) об отсутствии гражданства гражданин регистрируется по месту временного пребывания (проживания) на период истребования (получения) одного из указанных документов из страны прежнего проживания.";
пункты 9, 10 и 11 изложить в следующей редакции:
"9. Снятию с регистрации по месту жительства подлежат лица:
1) выбывшие на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан;

2) сот тұрғын үйді пайдалану құқығынан айырылған деп таныған;
3) тіркеуден шығарылатын адамның қатысуынсыз және оның жеке басын куәландыратын құжатсыз тұрғын үй, ғимарат немесе үй-жай иесінің/иелерінің өтініші бойынша;
4) қайтыс болған;
5) шетел азаматтарына, азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға бұрын берілген рұқсат күшін жойған;
6) Қазақстан Республикасының азаматтығын жоғалту/шығу, одан айыруды тіркеу кезінде адамдар тұрғылықты жері бойынша тіркеуден шығарылуға тиіс.
10. Қазақстан Республикасының халқын жаңа тұрғылықты жері бойынша, уақытша болатын (тұратын) жері бойынша тіркеу кезінде цифрлық жүйеде бұрынғы мекенжайы бойынша тіркеуден алу бір уақытта жүзеге асырылады.
Иелерінің қайтыс болуына байланысты олардың жеке басын куәландыратын құжаттарының жарамсыздар санатына көшірілген не азаматтық хал актілерін тіркеу органдарынан ақпарат келіп түскен күн көрсетілген цифрлық жүйелерде қайтыс болғандарды тұрғылықты жері бойынша тіркеуден шығару күні болып табылады.
"Жеке тұлғалар" мемлекеттік деректер базасына енгізілген және "цифрлық үкімет" веб-порталына берілетін мекенжай туралы мәліметтер жеке тұлғаны тұрғылықты жері бойынша тіркеу мекенжайын немесе тұрғылықты жері, уақытша болатын (тұратын) жерi бойынша тіркеуден шығаруды, уақытша болатын (тұратын) жерi бойынша, сондай-ақ бір мекенжай бойынша тіркелген адамдар туралы мәліметтерді тіркеуді растау болып табылады.
"Цифрлық үкімет" порталы арқылы:
жеке тұлғалар – өзінің тіркелген мекенжайы туралы;
тұрғын үй иелері – бір мекенжай бойынша тіркелген адамдар туралы мәліметтерді алады.
Қазақстан Республикасының және Ресей Федерациясының шекаралас аумағының тұрғындары Қазақстан-Ресей мемлекеттік шекарасын кесіп өткен жағдайда тіркеу мекенжайын растайтын құжат Қазақстан Республикасының Заңымен ратификацияланған Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясы Үкіметінің арасындағы Қазақстан Республикасының және Ресей Федерациясының шекара маңындағы аумақтары тұрғындарының Қазақстан-Ресей мемлекеттік шекарасын кесіп өту тәртібі туралы келісімге 3-қосымшаға сәйкес шекара маңы аумағындағы елді мекенде тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркеуді растайтын мәліметтер болып табылады.
Шекара маңы аумағындағы тұрғындарға тіркеу мекенжайы туралы мәліметтерді уәкілетті органның аумақтық бөлімшелері Мемлекеттік корпорация немесе "цифрлық үкімет" веб-порталы арқылы береді.
11. Егер тiркеу немесе тiркеуден шығару кезiнде осы Қағидалардың талаптарын бұзуға жол берілсе, тiркеу немесе тiркеуден шығару туралы шешiмдi ресiмдеген уәкiлеттi органның аумақтық бөлімшесі, сондай-ақ жоғары тұрған уәкілетті орган немесе сот оның күшін жояды.
Мүдделi заңды немесе жеке тұлғалар тұрғылықты жерi бойынша тiркеудiң күшiн жою немесе оны қалпына келтiру туралы талапты Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген мерзiмдерде мәлiмдейді.
Мекенжайы бойынша жылжымайтын мүлік объектілерінде (бұзылған, жойылған, бөлшектелген) не цифрлық жүйеде жоқ жеке тұлғаларды тіркеу анықталған жағдайларда уәкілетті орган жүргізілген тексеру нәтижелері туралы шығарылған қорытынды негізінде адамдарды тіркеуден шығаруды жүзеге асырады.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

2) признанные судом утратившими право пользования жилым помещением;
3) по заявлению собственника/ов жилища, здания или помещения, без участия лица, снимаемого с регистрации, и его документа, удостоверяющего личность;
4) умершие;
5) при аннулировании иностранным гражданам, лицам без гражданства ранее выданного разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан;
6) при регистрации утраты/выхода, лишения гражданства Республики Казахстан.
10. При регистрации населения Республики Казахстан по новому месту жительства, регистрации по месту временного пребывания (проживания) снятие с регистрации по прежнему адресу в цифровой системе осуществляется одновременно.
Снятием с регистрации по месту жительства умерших в цифровых системах РП ДРН и РП ДРИ является дата перевода в разряд недействительных документов, удостоверяющих личность владельцев, в связи со смертью либо поступления информации из органов регистрации актов гражданского состояния.
Подтверждением адреса регистрации или снятия с регистрации по месту жительства, по месту временного пребывания (проживания) физического лица, а также сведений о лицах, зарегистрированных по одному адресу, являются сведения об адресе, внесенные в государственную базу данных "Физические лица" и передаваемые на веб-портал "цифрового правительства".
Сведения через портал "цифрового правительства" получают: физические лица - об адресе своей регистрации;
собственники жилища - о лицах, зарегистрированных по одному адресу.
В случаях пересечения казахстанско-российской государственной границы жителями приграничных территорий Республики Казахстан и Российской Федерации, документом, подтверждающим адрес регистрации, являются сведения, подтверждающие регистрацию по постоянному месту жительства в населенном пункте приграничной территории, согласно приложению 3 к Соглашению между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о порядке пересечения казахстанско-российской государственной границы жителями приграничных территорий Республики Казахстан и Российской Федерации, ратифицированному Законом Республики Казахстан.
Сведения об адресе регистрации жителям приграничных территорий выдаются территориальными подразделениями уполномоченного органа через государственную корпорацию или веб-портал "цифрового правительства".
11. В случае, если при регистрации или снятии с регистрации были допущены нарушения требований настоящих Правил, решение о регистрации или снятии с регистрации аннулируется территориальным подразделением уполномоченного органа, оформившим его, а также вышестоящим уполномоченным органом или судом.
Требование об аннулировании или восстановлении регистрации по месту жительства заявляется заинтересованным юридическим или физическим лицом в сроки, установленные законодательством Республики Казахстан.
В случаях выявления регистрации физических лиц в объектах недвижимости, отсутствующих по адресу (снесен, разрушен, демонтирован), либо в цифровой системе, уполномоченный орган осуществляет снятие с регистрации лиц на основании вынесенного заключения о результатах проведенной проверки.";
пункт 14 изложить в следующей редакции:

"14. Қазақстан Республикасында уақытша болатын шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарды есепке алу "Көшіп келушілердің Қазақстан Республикасына келуінің және онда болуының, сондай-ақ олардың Қазақстан Республикасынан кетуінің қағидаларын және Көші-қон бақылауын жүзеге асыру, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын заңсыз өтетін, Қазақстан Республикасының аумағында заңсыз болатын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағына келуге тыйым салынған адамдарды есепке алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 21 қаңтардағы № 148 қаулысына сәйкес жүзеге асырылады.".
Өзгерістер
енгізілетін кейбір
бұйрықтардың тізіміне
1-қосымша
Азаматтығы жоқ адамдардың
құқықтық мәртебесін анықтау
жөніндегі қағидаларға
7-қосымша
фотосуреттің орны
(35 x 45 мм)
Қазақстан Республикасында азаматтығы жоқ адамның куәлігін алу үшін № ____анықтама берілді
Тегі_______________________________________________________
Аты ___________________________________________________________
Әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Туған күні _________________________________________________
"Шетел азаматтарының құқықтық жағдайы туралы" Қазақстан Республикасы
Заңына сәйкес азаматтығы жоқ адам болып табылады.
Негіздеме:
Облыстың ПД бастығының 20__жылғы "___"_______№ _____қорытындысы
ПД Көші-қон қызметі басқармасының бастығы _________________________
(қолы) мөр орны
Анықтаманың түбіртегі № _____
Тегі _____________________________________________________________
Аты _____________________________________________________________
Әкесінің аты (бар болған жағдайда) __________________________________
Туған күні ________________________________________________________
"Шетел азаматтарының құқықтық жағдайы туралы" Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес азаматтығы жоқ адам болып табылады.
Негіздеме:
облыстың ПД 20 __ жылғы "___" ________ № _____қорытындысы
Инспектор ____________________
(қолы)
Анықтаманы алдым 20___жылғы_________________ "____" ____________.
(қолы)
Өзгерістер
енгізілетін кейбір
бұйрықтардың тізіміне
2-қосымша
Азаматтығы жоқ адамдардың
құқықтық мәртебесін анықтау
жөніндегі қағидаларға
10-қосымша
Шетел азаматының немесе азаматтығы жоқ адамның дактилоскопиядан өтуі туралы
АНЫҚТАМА
____________________________________________________________берілді
(Т. А. Ә. (егер ол жеке басын куәландыратын құжат құжатта көрсетілсе), туған күні)
ЖСН_____________________________________________________________
Тіркеу идентификаторы: KZ_________________________________________
Ішкі істер органының атауы _________________________________________
Дактилоскопиялау жүргізген ________________________________________
(лауазымы,атағы, Т. А. Ә. (егер ол қызметкердің жеке басын
куәландыратын құжатта көрсетілсе,)
________________________________________
(дактилоскопиялау күні) (қызметкердің қолы)
Мөр орны (бар болса)
Анықтама ұлттық паспортты көрсеткен кезде жарамды
Өзгерістер
енгізілетін кейбір
бұйрықтардың тізіміне
3-қосымша
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
2023 жылғы 30 маусымдағы
№ 531 Бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасындағы тұрақты тұруға рұқсаттар алуға үміткер шетел азаматтарының және азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасында болу кезеңiнде өздерiнің төлем жасау қабiлеттігін растау қағидалары

"14. Учет иностранных граждан и лиц без гражданства, временно пребывающих в Республике Казахстан, осуществляется в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 января 2012 года № 148 "Об утверждении Правил въезда и пребывания иммигрантов в Республике Казахстан, а также их выезда из Республики Казахстан и Правил осуществления миграционного контроля, а также учета иностранцев и лиц без гражданства, незаконно пересекающих Государственную границу Республики Казахстан, незаконно пребывающих на территории Республики Казахстан, а также лиц, которым запрещен въезд на территорию Республики Казахстан.".
Приложение 1
к Перечню некоторых
приказов, в которые
вносятся изменения
Приложение 7
к Правилам по определению
правового статуса лиц
без гражданства
Место
для фотографии
(35 x 45 мм)
Справка № _____ выдана для получения удостоверение лица без гражданства в Республике Казахстан
Фамилия _______________________________________________________
Имя ___________________________________________________________
Отчество (при его наличии) _______________________________________
Дата рождения __________________________________________________
в соответствии с Законом Республики Казахстан "О правовом положении
иностранных граждан" является лицом без гражданства.
Основание:
Заключение ДП области № _____ от "___" _________20__г.
Начальник Управления миграционной службы ДП ___________ (подпись)
место печати
Корешок справки № _____
Фамилия ________________________________________________________
Имя ____________________________________________________________
Отчество (при его наличии) ________________________________________
Дата рождения ___________________________________________________
в соответствии с Законом Республики Казахстан "О правовом положении
иностранных граждан" является лицом без гражданства.
Основание:
Заключение ДП области № _____ от "___" ________20 __ г.
Инспектор ____________________ (подпись)
Справку получил ____________________ "____" ____________ 20___г.
Приложение 2
к Перечню некоторых
приказов, в которые
вносятся изменения
Приложение 10
к Правилам по определению
правового статуса лиц
без гражданства
СПРАВКА
о прохождении дактилоскопирования иностранного гражданина или лица без гражданства
Дана ____________________________________________________________________
(Ф.И.О. (если оно указано в документе, удостоверяющем личность), дата рождения)
ИИН ____________________________________________________________________
Идентификатор регистрации: KZ ____________________________________________
Наименование органа внутренних дел ________________________________________
Дактилоскопирование провел _______________________________________________
(должность, звание, Ф.И.О.
(если оно указано в документе, удостоверяющем личность) сотрудника)
_________________________________________________________________________
(дата дактилоскопирования) (подпись сотрудника)
Место печати (при наличии)
Справка действительна при предъявлении национального паспорта
Приложение 3
к Перечню некоторых
приказов, в которые
вносятся изменения
Приложение к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 30 июня 2023 года № 531
Правила подтверждения иностранными гражданами и лицами без гражданства, претендующими на получение разрешений на постоянное проживание в Республике Казахстан, своей платежеспособности в период пребывания в Республике Казахстан

1. Осы Қағидалар "Шетел азаматтарының құқықтық жағдайы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсаттар алуға үмiткер шетел азаматтарының және азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасында болу кезеңiнде өздерiнiң төлем жасау қабiлеттігін растау тәртібін айқындайды.
2. Шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдар Қазақстан Республикасында тұрақты тұру құқығына "Шетел азаматтарының құқықтық жағдайы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес белгiленген тәртiппен берiлетiн рұқсатты алу туралы қолдаухатпен жүгiнген кезде өздерiнің төлем жасау қабiлеттiгiн растайды.
Өтінiш бiлдiрушi Қазақстан Республикасында болу кезеңiнде өзiнiң төлем жасау қабiлеттігiн растау үшiн iшкi iстер органдарына тұрақты тұруға қалдыру туралы - өтінішхат берілген күнге тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген бiр мың үш жүз жиырма еселенген ең төменгi есептiк көрсеткiш тең немесе баламасынан асатын;
3. Төлем қабілеттілігін растайтын ұсынылған құжаттарды шетел азаматының және азаматтығы жоқ адамның келісімімен ішкі істер органдары төлем жасау қабілеттілігін растайтын құжатты берген банк мекемесіне осы Қағидалардың қосымшасына сәйкес сұрау жіберу жолымен түпнұсқалық тұрғысынан тексереді.
Қазақстан Республикасында
тұрақты тұруға рұқсаттар алуға
үмiткер шетел азаматтарының және
азаматтығы жоқ адамдардың
Қазақстан Республикасында
болу кезеңiнде өздерiнiң төлем
жасау қабiлеттігін растау
қағидаларына
қосымша
_______________________________________
(банк мекемесінің атауы)
__________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(тегін, атын, әкесінің атын, (бар болған жағдайда) туған күнін, паспорттық
деректерін көрсету)
20__ж. "___" ____________ шығыс № ___________________
хатпен берілген шетел азаматының (азаматтығы жоқ адамның) банк шотының
бар-жоғын растайтын құжаттың түпнұсқалығы туралы ақпаратты хабарлауды сұраймын.
Ақпарат сұраған:
_________________________________________________________________
__________________________________________________________________       (ішкі істер органы басшысының лауазымы, тегі, аты-жөні, (бар болған жағдайда)
_______________________
(лауазымды адамның қолы)
____________________________________________
ішкі істер органына (шетел азаматының, азаматтығы жоқ адамның тегі,
аты, әкесінің аты, (бар болған жағдайда) ақпарат беруге келісемін.
___________________ _____________________
(қолы)             (күні)

1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О правовом положении иностранных граждан", Законом Республики Казахстан "О миграции населения" и определяют порядок подтверждения иностранными гражданами и лицами без гражданства, претендующими на получение разрешений на постоянное проживание в Республике Казахстан, своей платежеспособности в период пребывания в Республике Казахстан.
2. Иностранные граждане и лица без гражданства подтверждают свою платежеспособность при обращении с ходатайством о получении разрешения на право постоянного проживания в Республике Казахстан, выдаваемого в установленном порядке в соответствии c Законом Республики Казахстан "О правовом положении иностранных граждан".
Для подтверждения своей платежеспособности в период пребывания в Республике Казахстан ходатайствующий представляет в органы внутренних дел документ банка-резидента Республики Казахстан или филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (справку) подписанный уполномоченным лицом банка, о наличии денег на банковском счете (счетах) в сумме равной или превышающей эквивалент тысяча трехсот двадцатикратного минимального расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год на дату подачи ходатайства об оставлении на постоянное проживание.
3. Представленные документы, подтверждающие платежеспособность, проверяются органами внутренних дел на предмет подлинности путем направления запроса в банковское учреждение, выдавшее документ, подтверждающий платежеспособность, с согласия иностранного гражданина и лица без гражданства, согласно приложению к настоящим Правилам.
Приложение
к Правилам подтверждения
иностранными гражданами
и лицами без гражданства,
претендующими на получение
разрешений на постоянное
проживание в Республике Казахстан,
своей платежеспособности
в период пребывания
в Республике Казахстан
____________________________________
(наименование банковского учреждения)
____________________________________
Прошу сообщить информацию: о подлинности документа, подтверждающего
наличие банковского счета иностранного гражданина (лица без гражданства),
за исходящим № ________ от "___" _______________ 20 __г.,
выданного на _______________________________________________________
___________________________________________________________________
(указать фамилию, имя, отчество (при его наличии), дату рождения,
паспортные данные)
Информацию запросил: ______________________________________________
___________________________________________________________________
(должность, фамилия, инициалы руководителя органа внутренних дел)
__________________________________________________________________
(подпись должностного лица)
__________________________________________________________________
на предоставление (фамилия, имя, отчество (при его наличии) иностранного
гражданина, лица без гражданства) информации органам внутренних дел согласен.
___________________ _____________________ (подпись) (дата)