Кейбір бұйрықтарға өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2026 жылғы 30 маусымдағы № 277 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 30 маусымда № 39160 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
А. Ертаев
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2026 жылғы 30 маусымдағы
№ 277 Бұйрығымен
бекітілді
Өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі
1. "Әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталы мәселелері жөніндегі комиссия туралы үлгілік ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 26 мамырдағы № 180 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32599 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталы мәселелері жөніндегі комиссия туралы үлгілік ережесінде:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Құрам облыс (астана және республикалық маңызы бар қала) әкімінің өкімімен бекітіледі.";
4-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Комиссияның құрамы тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктердің аумағындағы жергілікті атқарушы органның мүдделі мемлекеттік органдарының өкілдерінен, сондай-ақ кемінде екі үкіметтік емес ұйымның өкілдерінен облыс, (астана және республикалық маңызы бар қала) әкімінің мүгедектігі бар адамдардың мәселелері жөніндегі кеңесшісінен құралады.".
2. "Мүгедектігі бар адамдар әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталы арқылы сатып алатын тауарлардың және (немесе) көрсетілетін қызметтердің, мүгедектігі бар адамдарды инватаксимен тасымалдау жөніндегі көрсетілетін қызметтердің құнын өтеу ретінде ұсынылатын кепілдік берілген соманы айқындау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 2 маусымдағы № 199 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32681 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мүгедектігі бар адамдар әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталы арқылы сатып алатын тауарлардың және (немесе) көрсетілетін қызметтердің, мүгедектігі бар адамдарды инватаксимен тасымалдау жөніндегі көрсетілетін қызметтердің құнын өтеу ретінде ұсынылатын кепілдік берілген соманы айқындау әдістемесінде:

О внесении изменений в некоторые приказы
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июня 2026 года № 277. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 июня 2026 года № 39160
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения.
2. Департаменту юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официальной публикации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр труда и социальной
защиты населения Республики Казахстан
А. Ертаев
Утвержден приказом
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 30 июня 2026 года № 277
Перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения
1. Внести в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 26 мая 2023 года № 180 "Об утверждении типового положения о Комиссии по вопросам портала социальных услуг" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32599) следующие изменения:
в Типовом положении о Комиссии по вопросам портала социальных услуг, утвержденном указанным приказом:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Состав утверждается распоряжением акима области (столицы и города республиканского значения).";
часть вторую пункта 4 изложить в следующей редакции:
"Состав Комиссии формируется из числа представителей заинтересованных государственных органов местного исполнительного органа на территории соответствующих административно-территориальных единиц, а также представителей не менее двух неправительственных организаций, советника акима области (столицы и города республиканского значения) по вопросам лиц с инвалидностью.".
2. Внести в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 2 июня 2023 года № 199 "Об утверждении Методики определения гарантированной суммы, предоставляемой в качестве возмещения стоимости товаров и (или) услуг, услуг по перевозке лиц с инвалидностью на инватакси, приобретаемых лицами с инвалидностью через портал социальных услуг" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32681) следующие изменения:
в Методике определения гарантированной суммы, предоставляемой в качестве возмещения стоимости товаров и (или) услуг, услуг по перевозке лиц с инвалидностью на инватакси, приобретаемых лицами с инвалидностью через портал социальных услуг, утвержденной указанным приказом:

2-тармақтың 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"8) халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган – астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту саласындағы бағыттарын айқындайтын жергілікті атқарушы органы;";
9-1- тармақта:
үшінші және төртінші абзацтарының орыс тіліндегі мәтіндеріне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіндері өзгермейді;
1) тармақшаның үшінші және төртінші абзацтарының орыс тіліндегі мәтіндеріне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіндері өзгермейді;
2) тармақшаның үшінші және төртінші абзацтарының орыс тіліндегі мәтіндеріне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіндері өзгермейді.
3. "Мүгедектігі бар адамдарға тауарлар мен көрсетілетін қызметтерді, мүгедектігі бар адамдарды инватаксимен тасымалдау жөніндегі көрсетілетін қызметтерді әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталы арқылы өткізу кезінде олардың құнын мемлекеттік бюджет қаражатынан өтеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 6 маусымдағы № 205 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32720 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мүгедектігі бар адамдарға тауарлар мен көрсетілетін қызметтерді, мүгедектігі бар адамдарды инватаксимен тасымалдау жөніндегі көрсетілетін қызметтерді әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталы арқылы өткізу кезінде олардың құнын мемлекеттік бюджет қаражатынан өтеу қағидаларында:
2-тармақтың 11) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"11) уәкілетті орган – астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органы;";
көрсетілген Қағидалардың 2- қосымшасы осы Тізбеге 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
4. "Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мүгедектігі бар адамдар мен мүгедектігі бар балаларға санаторийлік-курорттық емдеуді ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 283 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32988 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мүгедектігі бар адамдар мен мүгедектігі бар балаларға санаторийлік-курорттық емдеуді ұсыну қағидаларында:

подпункт 8) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"8) местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения – местный исполнительный орган столицы, области, городов республиканского значения, определяющий направления в сфере социальной защиты и занятости населения;";
в пункте 9-1:
абзацы третий и четвертый изложить в следующей редакции:
"МЧ - стоимость одного машино-часа (теңге);
ММ - стоимость одной машино-минуты (теңге);"
абзацы третий и четвертый подпункта 1) изложить в следующей редакции:
"МЧ - стоимость одного машино-часа (теңге);
∑Р_общ - суммарные расходы на 1 машину в месяц (теңге);"
абзацы третий и четвертый подпункта 2) изложить в следующей редакции:
"ММ - стоимость одной машино-минуты (теңге);
МЧ - стоимость одного машино-часа (теңге).".
3. Внести в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 6 июня 2023 года № 205 "Об утверждении Правил возмещения стоимости товаров и услуг, услуг по перевозке лиц с инвалидностью на инватакси из средств государственного бюджета при реализации их лицам с инвалидностью через портал социальных услуг" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32720) следующие изменения:
в Правилах возмещения стоимости товаров и услуг, услуг по перевозке лиц с инвалидностью на инватакси из средств государственного бюджета при реализации их лицам с инвалидностью через портал социальных услуг, утвержденных указанным приказом:
подпункт 11) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"11) уполномоченный орган - местный исполнительный орган столицы, области, городов республиканского значения, районов, городов областного значения;";
приложение 2 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему Перечню.
4. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 283 "Об утверждении Правил предоставления санаторно-курортного лечения лицам с инвалидностью и детям с инвалидностью в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32988) следующее изменение:
в Правилах предоставления санаторно-курортного лечения лицам с инвалидностью и детям с инвалидностью в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью, утвержденных указанным приказом:

көрсетілген Қағидалардың 4-қосымшасы осы Тізбеге 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
5. "Тауарларды және (немесе) көрсетілетін қызметтерді, мүгедектігі бар адамдарды инватаксимен тасымалдау жөніндегі көрсетілетін қызметтерді берушілерді әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталында тіркеу немесе оларды тіркеуден шығару, сондай-ақ тауарларды және (немесе) көрсетілетін қызметтерді әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталына жіберу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 285 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32989 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталында жасалатын шартта:
2-тармақтың 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"8) уәкілетті мемлекеттік орган – астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарының халықты әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті органы.";
8-тармақтың орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
19-тармақта:
7) тармақшаның алтыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"бұған дейін Алушыға Комиссияның қорытындысы негізінде маманның (мамандардың) атына адамның ар-намысы мен қадір-қасиетін негізсіз қорлайтын айыптаулар себебінен қызмет көрсетуден бас тартылған;";
8) тармақшаның үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"куәгерлердің жазбаша айғақтарымен расталатын Алушының немесе оның отбасы мүшелері тарапынан адамның ар-намысы мен қадір-қасиетін негізсіз қорлайтын айыптаулар;";
21-тармақтың 8) тармақшасының бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Алушының ар-намысы мен қадір-қасиетін қорлайтын Өнім берушінің дөрекі мінез-құлқы;".
6. "Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес есту кемістігі бар мүгедектігі бар адамдар үшін ымдау тілі маманының қызметтерін ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 286 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32992 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес есту кемістігі бар мүгедектігі бар адамдар үшін ымдау тілі маманының қызметтерін ұсыну қағидаларында:

приложение 4 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему Перечню.
5. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 285 "Об утверждении Правил регистрации поставщиков товаров и (или) услуг, услуг по перевозке лиц с инвалидностью на инватакси или их снятия с регистрации на портале социальных услуг, а также допуска товаров и (или) услуг на портал социальных услуг" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32989) следующие изменения:
в Договоре, заключаемом на портале социальных услуг, утвержденном указанным приказом:
подпункт 8) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"8) уполномоченный государственный орган – уполномоченный орган в области социальной защиты населения местных исполнительных органов столицы, областей, городов республиканского значения, районов, городов областного значения;";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Цена товара и (или) услуги указывается в теңге и включает в себя налог на добавленную стоимость.";
в пункте 19:
абзац шестой подпункта 7) изложить в следующей редакции:
"ранее Получателю было отказано в предоставлении услуги по причине необоснованных оскорблений и обвинений, унижающих честь и достоинство человека, в адрес специалиста (специалистов) на основании заключения Комиссии;";
абзац третий подпункта 8) изложить в следующей редакции:
"необоснованные оскорбления и обвинения, унижающие честь и достоинство человека со стороны Получателя или членов его семьи, которые подтверждаются письменными показаниями свидетелей;";
абзац пятый подпункта 8) пункта 21 изложить в следующей редакции:
"Некорректного поведения Поставщика унижающего честь и достоинство Получателя;".
6. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 286 "Об утверждении Правил предоставления услуг специалиста жестового языка для лиц с инвалидностью по слуху в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32992) следующее изменение:
в Правилах предоставления услуг специалиста жестового языка для лиц с инвалидностью по слуху в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью, утвержденных указанным приказом:

көрсетілген Қағидалардың 4-қосымшасы осы Тізбеге 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
7. "Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, техникалық көмекші (компенсаторлық) құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен, оларды ауыстыру мерзімдерін қоса алғанда, қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 287 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32993 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, техникалық көмекші (компенсаторлық) құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен, оларды ауыстыру мерзімдерін қоса алғанда, қамтамасыз ету қағидаларында:
көрсетілген Қағидалардың 5-қосымшасы осы Тізбеге 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидалардың 10-қосымшасы осы Тізбеге 5-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
8. "Мүгедектігі бар адамды абилитациялау мен оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдар үшін жеке көмекшінің қызметтерін ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы №288 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32994 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мүгедектігі бар адамды абилитациялау мен оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдар үшін жеке көмекшінің қызметтерін ұсыну қағидаларында:
көрсетілген Қағидалардың 4-қосымшасы осы Тізбеге 6-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
9. "Кейбір бұйрықтарға өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2026 жылғы 26 мамырдағы № 194 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 38805 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтардың Тізбесінде:
көрсетілген Тізбеге 1-қосымшаның орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
көрсетілген Тізбеге 2-қосымша осы Тізбеге 7-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Тізбеге 8-қосымша осы Тізбеге 8-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Тізбеге 12-қосымша осы Тізбеге 9-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Тізбеге 18-қосымша осы Тізбеге 10-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
Тізбеге 1-қосымша
Мүгедектігі бар адамдарға
тауарлар мен қызметтерді
әлеуметтік көрсетілетін
қызметтер
порталы арқылы өткізу кезінде
олардың құнын мемлекеттік
бюджет қаражатынан өтеу
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Алушыға тауарды курьердің жеткізуі туралы деректер 20__ жылғы "___" _______ № _________ тапсырыс
Алушы туралы мәліметтер
Алушының ЖСН___________________________________________
Алушының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)___________________
Әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталында сатып алынған тауар туралы мәліметтер
Тауардың атау__________________________
Саны(дана)_______________________________
Тапсырыс сомасы _________ теңге
Кепілдік берілген сомасы _______ теңге
Қосымша ақы (сомасы) _____ теңге
Трек тапсырыс номері_____________________
Тауарды жеткізу туралы мәліметтер ____________________________
(жеткізу мәртебесі)
Жеткізу күні 20__ жылғы "___" _______
Жеткізу мекенжайы ____________________
Құнын өтеуді жүзеге асыратын мемлекеттік мекеме туралы деректер
(халықты әлеуметтік қорғау саласындағы жергілікті атқарушы органдар)
БСН/ ЖСН __________________________
Байланыс телефоны +7 ____________________
Мемлекеттік ұйымның атауы_______________________________________
Мемлекеттік ұйымға қызмет көрсететін банктің атауы _______________
БСК ____________________________________
БеК _______________________________
Өнім беруші туралы мәліметтер
БИН/ ИИН ____________________________
Байланыс телефоны +7 ( __________________
Ұйымның атауы _________________________
Өнім берушінің БеК ______________________
Өнім берушінің БСК ______________________
Өнім берушінің ЖСY / IBAN ______________
Өнім берушінің ТМК ______________
Ескертпе:
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЖСК – жеке сәйкестендіру коды;
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
БСК – банктік сәйкестендіру коды;
БеК – бенефициардың коды немесе алушының коды;
IBAN – банк шотының нөмірі;
КНП – төлем мақсатының коды.
Тізбеге 2-қосымша
Мүгедектігі бар адамды
абилитациялаудың және
оңалтудың жеке бағдарламасына
сәйкес мүгедектігі бар адамдар
мен мүгедектігі бар балаларға
санаторийлік-курорттық емдеуді
ұсыну қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат
"Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңын басшылыққа ала отырып, _____________________________________________________________
_("Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы филиалының № __ бөлімі (мекенжайын көрсету) / астананың, республикалық маңызы бар қалалардың, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органы)
Сіздің мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінде көзделген тізбеге сәйкес құжаттардың толық топтамасын ұсынбауыңызға және (немесе) қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттарды, атап айтқанда:
жоқ құжаттардың/қолдану мерзімі өткен құжаттардың атауы:

приложение 4 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему Перечню.
7. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 287 "Об утверждении Правил обеспечения лиц с инвалидностью протезно-ортопедической помощью, техническими вспомогательными (компенсаторными) средствами, специальными средствами передвижения в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью, включая сроки их замены" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32993) следующие изменения:
в Правилах обеспечения лиц с инвалидностью протезно-ортопедической помощью, техническими вспомогательными (компенсаторными) средствами, специальными средствами передвижения в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью, включая сроки их замены, утвержденных указанным приказом:
приложение 5 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему Перечню;
приложение 10 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 5 к настоящему Перечню.
8. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 288 "Об утверждении Правил предоставления услуг индивидуального помощника для лиц с инвалидностью первой группы, имеющих затруднение в передвижении, в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32994) следующее изменение:
в Правилах предоставления услуг индивидуального помощника для лиц с инвалидностью первой группы, имеющих затруднение в передвижении в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью, утвержденных указанным приказом:
приложение 4 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 6 к настоящему Перечню.
9. Внести в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 26 мая 2026 года № 194 "О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 38805) следующие изменения:
в Перечне некоторых приказов, в которые вносятся изменения, утвержденном указанным приказом:
приложение 1 к указанному Перечню изложить в новой редакции согласно приложению 7 к настоящему Перечню;
приложение 2 к указанному Перечню изложить в новой редакции согласно приложению 8 к настоящему Перечню;
приложение 8 к указанному Перечню изложить в новой редакции согласно приложению 9 к настоящему Перечню;
приложение 12 к указанному Перечню изложить в новой редакции согласно приложению 10 к настоящему Перечню;
приложение 18 к указанному Перечню изложить в новой редакции согласно приложению 11 к настоящему Перечню.
Приложение 1 к Перечню
Приложение 2
к Правилам возмещения
стоимости товаров и услуг,
услуг по перевозке лиц
с инвалидностью на инватакси
из средств государственного
бюджета при реализации их
лицам с инвалидностью через
портал социальных услуг
Форма
Данные о доставке товара получателю курьером
заказ № _________ от "___" _______ 20__ года
Сведения о получателе
ИИН получателя _______________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) получателя
_______________________________________________
Сведения о товаре, приобретенном на портале социальных услуг
Наименование товара __________________
Количество (штук) _____________________
Сумма заказа _________ теңге
Гарантированная сумма _______ теңге
Доплата (сумма) _____ теңге
Трек номер заказа ____________________
Сведения о доставке товара ______________________ __________
(статус доставки)
Дата доставки "___" _______20__ года
Адрес доставки _______________________
Данные о государственном учреждении, осуществляющим возмещение стоимости
(местные исполнительные органы в области социальной защиты населения)
БИН/ ИИН __________________________
Контактный телефон +7________________
Наименование государственной организации _________________________
Наименование банка, обслуживающего государственную организацию
_____________________________________
БИК ________________________________
КБе _________________________________
Сведения о поставщике товара БИН/ИИН
_____________________________________
Контактный телефон +7 ________________
Наименование организации _____________
ИИН/IBAN поставщика ________________
БИК поставщика ______________________
КБе поставщика _______________________
КНП поставщика ______________________
Примечание:
Расшифровка аббревиатур:
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
БИН – бизнес-идентификационный номер;
БИК – банковский идентификационный код;
КБе – код Бенефициара или код получателя;
ИИК – индивидуальный идентификационный код;
IBAN –номер банковского счета;
КНП – код назначения платежей.
Приложение 2 к Перечню
Приложение 4
к Правилам предоставления
санаторно-курортного лечения
лицам с инвалидностью и детям
с инвалидностью в соответствии
с индивидуальной программой
абилитации и реабилитации
лица с инвалидностью
Форма
Расписка об отказе в приеме документов
Руководствуясь Законом Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах", _______________________________________ (отдел № __ филиала Государственной корпорации "Правительство для граждан" (указать адрес)/местный исполнительный орган столицы, городов республиканского значения, районов и городов областного значения)
отказывает в приеме документов на оказание государственной услуги "Оформление документов на обеспечение лиц с инвалидностью и детей с инвалидностью санаторно-курортным лечением" ввиду представления Вами неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному перечнем основных требований к оказанию государственной услуги, и (или) документов с истекшим сроком действия, а именно:
наименование отсутствующих документов/документов с истекшим сроком действия:

1) _______________________________;
2) _______________________________;
3) _______________________________.
ұсынуыңызға байланысты "Мүгедектігі бар адамдарды және мүгедектігі бар балаларды санаторийлік-курорттық емделумен қамтамасыз етуге құжаттарды ресімдеу" мемлекеттік қызметін көрсетуге құжаттарды қабылдаудан бас тартады.
Осы қолхат әрбір тарап үшін бір-бірден 2 данада жасалды.
______________________________________________________________
("Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы филиалының № __ бөлімі (мекенжайын көрсету)/ астананың, республикалық маңызы бар қалалардың, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы орган қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) (қолы)
Алдым:
_______________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының тегі, аты, әкесінің аты (қолы) (ол болған жағдайда)
20___ жылғы "___" ___________
Тізбеге 3-қосымша
Мүгедектігі бар адамды
абилитациялаудың және
оңалтудың
жеке бағдарламасына сәйкес
есту кемістігі бар мүгедектігі
бар адамдар үшін ымдау тілі
маманының қызметтерін ұсыну
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат
"Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңын басшылыққа ала отырып,___________________________________________
("Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы филиалының № __ бөлімі (мекенжайын көрсету) / астананың, республикалық маңызы бар қалалардың, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органы)
Сіздің "Естуі бойынша мүгедектігі бар адамдар үшін ымдау тілі маманының қызметімен мүгедектігі бар адамдарды қамтамасыз етуге құжаттарды рәсімдеу" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінде көзделген тізбеге сәйкес құжаттардың толық топтамасын ұсынбауыңызға және (немесе) қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттарды, атап айтқанда: жоқ құжаттардың/қолдану мерзімі өткен құжаттардың атауы:
1) ________________________;
2) ________________________;
3) ________________________.
Осы қолхат әрбір тарап үшін бір-бірден екі данада жасалды.
____________________________________________________________
("Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы филиалының № __ бөлімі (мекенжайын көрсету)/ астананың, республикалық маңызы бар қалалардың, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы орган қызметкерінің тегі, аты,әкесінің аты (ол болған жағдайда) (қолы)
Алдым:
__________________________________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (қолы) (ол болған жағдайда)
20___ жылғы "___" __________
Тізбеге 4-қосымша
Мүгедектігі бар адамды
абилитациялаудың және
оңалтудың
жеке бағдарламасына сәйкес,
мүгедектігі бар адамдарды
протездік- ортопедиялық
көмекпен,
техникалық көмекші
(компенсаторлық)
құралдармен, арнаулы жүріп-
тұру
құралдарымен, оларды
ауыстыру
мерзімдерін қоса алғанда,
қамтамасыз ету қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат
"Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңын басшылыққа ала отырып,
___________________________________________________________
___________________________________________________________
("Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы филиалының № __ бөлімі (мекенжайы көрсетілсін) / астананың, республикалық маңызы бар қалалардың, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органы)
Сіздің мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінде көзделген тізбеге сәйкес құжаттардың толық топтамасын ұсынбауыңызға және (немесе) қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттарды, атап айтқанда: жоқ құжаттардың/қолдану мерзімі өткен құжаттардың атауы:

1) _______________________________;
2) _______________________________;
3) _______________________________.
Настоящая расписка составлена в двух экземплярах по одному для каждой стороны.
_____________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись) (работника
Государственной корпорации "Правительство для граждан"/ местного исполнительного
органа столицы, городов республиканского значения, районов и городов областного значения)
Получил:______________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя (подпись)
"___" ____________ 20___ г
Приложение 3 к Перечню
Приложение 4
к Правилам предоставления
услуг специалиста жестового
языка для лиц с инвалидностью
по слуху в соответствии с
индивидуальной программой
абилитации и реабилитации
лица с инвалидностью
Форма
Расписка об отказе в приеме документов
Руководствуясь Законом Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах", _____________________________________ (отдел № __ филиала Государственной корпорации "Правительство для граждан" (указать адрес)/ местный исполнительный орган столицы, городов республиканского значения, районов и городов областного значения) отказывает в приеме документов на оказание государственной услуги "Оформление документов на обеспечение лиц с инвалидностью услугами специалиста жестового языка для лиц с инвалидностью по слуху" ввиду представления Вами неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному перечнем основных требований к оказанию государственной услуги, и (или) документов с истекшим сроком действия, а именно:
наименование отсутствующих документов/документов с истекшим сроком действия:
1)__________________________;
2)__________________________;
3)__________________________.
Настоящая расписка составлена в двух экземплярах по одному для каждой стороны.
_______________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись) (работника государственной корпорации "Правительство для граждан"/ местного исполнительного органа столицы, городов республиканского значения, районов и городов областного значения)
Получил:____________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя (подпись) "_____" ____________ 20___ г.
Приложение 4 к Перечню
Приложение 5
к Правилам обеспечения лиц
с инвалидностью протезно-
ортопедической помощью,
техническими вспомогательными
(компенсаторными) средствами,
специальными средствами
передвижения в соответствии
с индивидуальной программой
абилитации и реабилитации лица
с инвалидностью, включая сроки
их замены
Форма
Расписка об отказе в приеме документов
Руководствуясь Законом Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах",
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(отдел № __ филиала Государственной корпорации "Правительство для граждан" (указать адрес)/ местный исполнительный орган столицы, городов республиканского значения, районов и городов областного значения) отказывает в приеме документов на оказание государственной услуги
"Оформление документов на лиц с инвалидностью для предоставления им протезно-ортопедической помощи"
"Оформление документов на обеспечение лиц с инвалидностью техническими вспомогательными (компенсаторными) средствами"
"Оформление документов на обеспечение лиц с инвалидностью специальными средствами передвижения"
ввиду представления Вами неполного пакета документов согласно перечню,
предусмотренному перечнем основных требований к оказанию государственной услуги, и(или) документов с истекшим сроком действия, а именно:
наименование отсутствующих документов/документов с истекшим сроком действия:

1) _______________________________;
2) _______________________________;
3) _______________________________.
ұсынуыңызға байланысты
"Мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық құралдарымен қамтамасыз етуге құжаттарды рәсімдеу"
"Мүгедектігі бар адамдарды техникалық көмекші (компенсаторлық) құралдарымен қамтамасыз етуге құжаттарды рәсімдеу"
"Мүгедектігі бар адамдарды арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз етуге құжаттарды рәсімдеу" мемлекеттік қызметін көрсетуге құжаттарды қабылдаудан бас тартады.
Осы қолхат әрбір тарап үшін бір-бірден екі данада жасалды.
___________________________________________
("Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы/ астананың, республикалық маңызы бар қалалардың, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) (қолы)
Алдым: ______________________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының тегі, аты, әкесінің аты (қолы) (ол болған жағдайда)
20___ жылғы "___" ___________
Тізбеге 5-қосымша
Мүгедектігі бар адамды
абилитациялаудың және
оңалтудың жеке бағдарламасына
сәйкес, мүгедектігі бар
адамдарды протездік-
ортопедиялық көмекпен,
техникалық көмекші
(компенсаторлық) құралдармен,
арнаулы жүріп-тұру
құралдарымен, оларды
ауыстыру мерзімдерін қоса
алғанда, қамтамасыз
ету қағидаларына
10-қосымша
Нысан
Протездік-ортопедиялық бұйымдарға тапсырыс бланкісі
1. Тапсырыс № ______ (бір бұйымға толтырылады)
2. Толтыру күні 20 __ жылғы "___" ______________________________
3. Тегі, Аты, Әкесінің аты (ол болған жағдайда)
4. Туған жылы ____________________________
5. Жұмыс орны және лауазымы __________________________________
6. Мекенжайы, телефон ____________________
7. Диагноз _______________________________
8. Белгіленді: шифр ______________________
9. Ерекшеліктер __________________________
10. Протезделушінің салмағы __ бойы _______
Негатив (құйма)_______
Дәрігер _________техник-протезист ________
(қолы) (қолы)
Тапсырыспен келісемін ___________________20___жылғы "___" _____
(мүгедектігі бар адамның қолы)
Дайын бұйымды беру
Дайын бұйымды беруге 20___жылғы "___" ____ рұқсат берілді
Дәрігер _________техник-протезист _________
(қолы) (қолы)
Берілген бұйымның атауы ______________________________________
№ _______________ қап саны ___________________________________
Ауыстыру кезінде ұсынылатын протездік-ортопедиялық бұйымның атауы
_________________________________________
_________________________________________
Жол жүру төлемі туралы белгілер1
Бірінші сапарға екі жаққа да берілді (керегінің астын сызу керек)
20___ж. "___" ______________________ _________ теңге
Бір жаққа екінші сапарға берілді, екі жаққа да (қажеттісінің астын сызу керек)
20___ж. "___" _____________ _________ теңге
20___ж. "___" _______________өнім шығарылды
20__ж. "___" ________________ өнім алды
____________________________
(Тегі, Аты, Әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы)
Ескерту: 1 Бір мезгілде екі және одан да көп дайындау кезінде жол жүру төлемі туралы белгі тек бір тапсырыста жасалады. Қалған псырыстарда төлем туралы белгі жасалған тапсырыс нөміріне сілтеме жасалады.
Тізбеге 6-қосымша
Мүгедектігі бар адамды
абилитациялаудың және
оңалтудың жеке бағдарламасына
сәйкес жүріп-тұруы қиын
бірінші топтағы мүгедектігі бар
адамдар үшін жеке көмекшінің
әлеуметтік қызметтерін
көрсету қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат
"Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңын басшылыққа ала отырып, ___________________________________________________________________
("Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы филиалының № __ бөлімі (мекенжайын көрсету)/ астананың, республикалық маңызы бар қалалардың , аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органы)
Сіздің мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінде көзделген тізбеге сәйкес құжаттардың толық топтамасын ұсынбауыңызға және (немесе) қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттарға байланысты "Жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдарды жеке көмекшінің қызметімен қамтамасыз етуге құжаттарды рәсімдеу" мемлекеттік қызметін көрсетуге құжаттарды, атап айтқанда: жоқ құжаттардың/қолдану мерзімі өткен құжаттардың атауы:

1) _______________________________;
2) _______________________________;
3) _______________________________.
Настоящая расписка составлена в двух экземплярах по одному для каждой стороны.
_____________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись) (работника
Государственной
корпорации "Правительство для граждан" / местного исполнительного органа
столицы, городов республиканского значения, районов и городов областного значения)
Получил:
__________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя) (подпись)
"___" ____________ 20___ г
Приложение 5 к Перечню
Приложение 10
к Правилам обеспечения лиц
с инвалидностью протезно-
ортопедической помощью,
техническими вспомогательными
(компенсаторными) средствами,
специальными средствами
передвижения в соответствии
с индивидуальной программой
абилитации и реабилитации лица
с инвалидностью, включая
сроки их замены
Форма
____________________________
(наименование поставщика
протезно-ортопедической помощи)
Бланк заказа на протезно-ортопедические изделия
1. Заказ № ______ (заполняется на одно изделие)
2. Дата заполнения "___" _____________20__г.
3. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) ___________________________
4. Год рождения ___________________________
5. Место работы и должность ________________
6. Aдрес, телефон ___________________________
7. Диагноз ________________________
8. Назначено: шифр _______________________
9. Особенности ______________________
10. Вес протезируемого ____________ Рост _____________
Негатив (cлепок) ________
Врач ________________________ техник-протезист ______________________
(подпись)                               (подпись)
С заказом согласен_________________________ "_____" _________20___г.
(подпись лица с инвалидностью)
Выдача готового изделия
Выдача готового изделия разрешена "___"_______________20___ г.
Врач ___________ техник-протезист __________
(подпись) (подпись)
Наименование выданного изделия _____________
Чехлы № ______________________
количество________________________________
Наименование рекомендуемого протезно-ортопедического изделия при
замене__________________________________
Отметки об оплате за проезд1
Выдано за первую поездку в один, оба конца (нужное подчеркнуть)
____________ теңге "___" __________20___г.
Выдано за вторую поездку в один, оба конца (нужное подчеркнуть)
__________ теңге "___"_______20___г.
Изделие выдано "___" _________________20___г.
Изделие получил "___" ___________20__г.
_________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Примечание: 1 При изготовлении двух и более одновременно отметка об оплате за проезд производится только в одном заказе. В остальных заказах делается ссылка на номер заказа, в котором сделана отметка об оплате.
Приложение 6 к Перечню
Приложение 4
к Правилам предоставления
услуг индивидуального помощника
для лиц с инвалидностью первой
группы, имеющих затруднение в
передвижении, в соответствии с
индивидуальной программой
абилитации и реабилитации
лица с инвалидностью
Форма
Расписка об отказе в приеме документов
Руководствуясь Законом Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах",
_____________________________________________________________________
(отдел № __ филиала Государственной корпорации "Правительство для граждан" (указать адрес)/местный исполнительный орган столицы, городов республиканского значения, районов и городов областного значения)
отказывает в приеме документов на оказание государственной услуги "Оформление документов на обеспечение услугами индивидуального помощника лиц с инвалидностью первой группы, имеющих затруднение в передвижении" ввиду представления Вами неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному перечнем основных требований к оказанию государственной услуги, и (или) документов с истекшим сроком действия, а именно:
наименование отсутствующих документов/документов с истекшим сроком действия: