Кейбір бұйрықтарға өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 2026 жылғы 30 сәуірдегі № 43 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 4 мамырда № 38654 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Табиғи монополияларды реттеу комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және оны Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
С. Жумангарин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Көлік министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс
министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Су ресурстары және ирригация
министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
2026 жылғы 30 сәуірдегі
№ 43 Бұйрықпен бекітілген
Өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі
1. "Тарифтерді қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 19 қарашадағы № 90 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19617 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Тарифтерді қалыптастыру қағидаларында:
1-тараудың 1-параграфының 2-бөлімі мынадай редакцияда жазылсын:
"2-бөлім. Өтінімдерді ұсыну және қабылдау";
15-тармақтың 13) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"13) қарыз ресурстарын қаржыландыру және өтеу шарттары туралы растайтын құжаттар (кредиттік шарт және (немесе) қарыз туралы келісім және (немесе) борыштық бағалы қағаздар шығарылымының проспектісі (кредиторлардан оларға негізгі борышты және пайыздарды өтеу кестесі қоса беріле отырып)";
2-тараудың 2-параграфының 2-бөлімі мынадай редакцияда жазылсын:
"2-бөлім. Магистральдық құбыржолдары арқылы су беру жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифті есептеу ерекшеліктері";
208-36-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в некоторые приказы
Приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 апреля 2026 года № 43. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 мая 2026 года № 38654
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения.
2. Комитету по регулированию естественных монополий Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его размещение на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан после дня его первого официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра –
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
С. Жумангарин
"СОГЛАСОВАН"
Министерство транспорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство промышленности
и строительства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство водных ресурсов
и ирригации Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Заместитель Премьер-
Министра – Министр
национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 апреля 2026 года № 43
Перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения
1. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 19 ноября 2019 года № 90 "Об утверждении Правил формирования тарифов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 19617) следующие изменения:
в Правилах формирования тарифов, утвержденных указанным приказом:
раздел 2 параграфа 1 главы 1 изложить в следующей редакции:
"Раздел 2. Представление и принятие заявки";
подпункт 13) пункта 15 изложить в следующей редакции:
"13) подтверждающие документы об условиях финансирования и возмещения заемных ресурсов (заключенный кредитный договор и (или) соглашение о займе и (или) проспект выпуска долговых ценных бумаг (с приложением графика погашения основного долга и процентов от кредитора к ним;";
раздел 2 параграфа 2 главы 2 изложить в следующей редакции:
"Раздел 2. Особенности расчета тарифа на регулируемые услуги по подаче воды по магистральным трубопроводам";
подпункт 3) пункта 208-36 изложить в следующей редакции:

"3) сатып алынатын негізгі құралдардың, баға деңгейін салыстырмалы талдауды қоса бере отырып, құрылыс-монтаждау жұмыстарының құнын көрсетумен, инвестициялық бағдарламаны іске асыруға арналған инвестициялық шығындар туралы ақпарат, оның ішінде осындай жұмыстарды, жиынтық сметалық есептерді, объектілік, жергілікті және ресурстық сметаларды әрбір объект бойынша жеке-жеке жүргізу қажеттілігін құжаттамалық техникалық растау, бизнес-жоспар, прайс-парақтар, шарттардың көшірмелері, сараптамадан өткен жобалау-сметалық құжаттама немесе сараптамадан өткен техникалық экономикалық негіздеме (болған жағдайда);";
341-тармақтың 3) және 4) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"3) бағалар деңгейін салыстырмалы талдауды, оның ішінде әрбір объект бойынша мұндай жұмыстарды жүргізудің қажеттілігін құжаттамалық техникалық растауды, жиынтық сметалық есеп-қисаптарды, объектілік, жергілікті және ресурстық сметаларды қоса бере отырып, сатып алынатын негізгі құралдардың, құрылыс-монтаждау жұмыстарының құны көрсетілген инвестициялық бағдарламаны іске асыруға инвестициялық шығындар туралы ақпарат, бизнес-жоспар, прайс-парақтар, шарттардың көшірмелері, сараптамадан өткен жобалау-сметалық құжаттама немесе техникалық экономикалық негіздеме (болған жағдайда).
Инвестициялық бағдарламаны бекітуге арналған өтінішті қарау "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 60-бабының 2-тармағында көзделген жағдайларда республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарымен келісілген эскиздер (эскиздік жобалар) бойынша жобалық (жобалау-сметалық) құжаттамасынсыз жүзеге асырылады;
4) кредит шарты және (немесе) қарыз туралы келісім және (немесе) қарыздық бағалы қағаздарды шығару проспектісі (негізгі борыш пен кредитордан оларға пайыздарды өтеу кестесін қоса бере отырып);"; .
363-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) инвестициялық бағдарламаға өзгерістер енгізуді негіздейтін материалдар (бизнес-жоспар, прайс-парақтар, шарттардың көшірмелері, орындалған жұмыстардың актілерінің көшірмелері, сараптамадан өткен жобалау-сметалық құжаттама немесе техникалық экономикалық негіздеме (болған жағдайда) қоса берілген өзгерістер ескерілген инвестициялық бағдарламаның жобасы;";
6-1-тарау мынадай редакцияда жазылсын:
"6-1-тарау. Энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту жөніндегі ұлттық жобаны іске асыру шеңберінде бекітілген тарифтік сметаны және бекітілген инвестициялық бағдарламаны өзгерту

"3) информация об инвестиционных затратах на реализацию инвестиционной программы с указанием стоимости приобретаемых основных средств, строительно-монтажных работ с приложением сравнительного анализа уровня цен, в том числе документального технического подтверждения необходимости проведения таких работ, сводных сметных расчетов, объектных, локальных и ресурсных смет отдельно по каждому объекту, бизнес-план, прайс-листы, копии договоров, проектно-сметная документация или технико-экономическое обоснование, прошедшая экспертизу (в случае наличия);";
подпункты 3) и 4) пункта 341 изложить в следующей редакции:
"3) информация об инвестиционных затратах на реализацию инвестиционной программы с указанием стоимости приобретаемых основных средств, строительно-монтажных работ с приложением сравнительного анализа уровня цен, в том числе документального технического подтверждения необходимости проведения таких работ, сводных сметных расчетов, объектных, локальных и ресурсных смет отдельно по каждому объекту, бизнес-план, прайс-листы, копии договоров, проектно-сметная документация или технико-экономическое обоснование, прошедшая экспертизу (в случае наличия).
Рассмотрение заявления на утверждение инвестиционной программы осуществляется без проектной (проектно-сметной) документации по эскизам (эскизным проектам) согласованный с местными исполнительными органами городов республиканского значения, столицы, районов (городов областного значения) в случаях, предусмотренных пунктом 2 статьи 60 Закона Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан";";
4) заключенный кредитный договор и (или) соглашение о займе и (или) проспект выпуска долговых ценных бумаг (с приложением графика погашения основного долга и процентов от кредитора к ним);";
подпункт 1) пункта 363 изложить в следующей редакции:
"1) проект инвестиционной программы с учетом изменений с приложением материалов, обосновывающих внесение изменений в инвестиционную программу (бизнес-план, прайс-листы, копии договоров, копии актов выполненных работ, проектно-сметная документация или технико-экономическое обоснование, прошедшая экспертизу в установленном порядке (в случае наличия);";
главу 6-1 изложить в следующей редакции:
"Глава 6-1. Изменение утвержденной тарифной сметы и утвержденной инвестиционной программы в рамках реализации национального проекта по модернизации энергетического и коммунального секторов

1-параграф. Тарифтік сметаны және инвестициялық бағдарламаны бекіту туралы (бекітілгенді өзгерту туралы) өтінішті алдын ала келісу
374-1. Субъект тарифтік сметаны және инвестициялық бағдарламаны бекіту туралы (бекітілгенді өзгерту туралы) өтінішпен бір мезгілде уәкілетті органның ведомствосына жүгінеді.
Өтініш бір мезгілде уәкілетті орган ведомствосының, тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы техникалық оператордың және қаржы операторының мекенжайларына ұсынылады, жалпы қарау мерзімі – 17 (он жеті) жұмыс күні.
374-2. Уәкілетті органның ведомствосының атына келісімді алу үшін берілген өтінішпен жүгінген кезде субъект:
1) тарифтік сметаның жобасы;
2) инвестициялық бағдарламаның жобасы;
3) тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы техникалық оператордың келісуі туралы қорытынды.
Өтініш берген кезде субъект өзгерістерді ескере отырып, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес 7-1 және 12-1-нысандар бойынша тарифтік сметаның және инвестициялық бағдарламаның жобаларын уәкілетті органның ведомствосына ұсынады.
374-3. Уәкілетті органның ведомствосының атына субъект ұсынған тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы техникалық оператордың келісімі берілгеннен кейін Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2025 жылғы 12 тамыздағы № 297 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемелкеттік тіркеу тізілімінде № 36606 болып тіркелген) Энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту жөніндегі ұлттық жоба шеңберінде тұрғын үй қатынастары мен тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы жобаларды жоспарлау, іріктеу, келісу, жобалау, салу және (немесе) пайдалану процесін мониторингтеу қағидаларын, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 12 тамыздағы № 78 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36613 болып тіркелген) Энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту жөніндегі ұлттық жоба шеңберінде іске асырылатын жобалар бойынша табиғи монополиялар субъектілері алатын қарыздар, сондай-ақ жергілікті атқарушы органдар шығаратын мемлекеттік бағалы қағаздар бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидалары және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 4 қыркүйектегі № 88 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36799 болып тіркелген) Энергетикалық және коммуналдық инфрақұрылымды жаңғырту және салу жобалары бойынша қарыз бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін қаржыландыру және (немесе) субсидиялау тетігін айқындау үшін табиғи монополиялар субъектілерінің өтінімдерін қарау қағидаларына сәйкес, өтініш келіп түскен сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде қаралады.

Параграф 1. Предварительное согласование заявления об утверждении (об изменении утвержденной) тарифной сметы и инвестиционной программы)
374-1. Субъект обращается в ведомство уполномоченного органа одновременно с заявлением об утверждении (об изменении утвержденной) тарифной сметы и инвестиционной программы.
Заявление одновременно предоставляется в адреса ведомства уполномоченного органа, технического оператора в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства и финансового оператора, с общим сроком рассмотрения – 17 (семнадцати) рабочих дней.
374-2. При обращении с заявлением, поданного в адрес ведомства уполномоченного органа для получения согласования, субъект представляет:
1) проект тарифной сметы;
2) проект инвестиционной программы;
3) заключение о согласовании техническим оператором в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства.
При обращении субъект представляет в ведомство уполномоченного органа проекты тарифной сметы и инвестиционной программы, по формам 7-1 и 12-1 согласно приложению 1 к настоящим Правилам, с учетом изменений и материалы, обосновывающие внесение изменений.
374-3. Заявление, поданное субъектом в адрес ведомства уполномоченного органа для получения согласования, после выдачи согласования технического оператора в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства рассматривается в срок не более 5 (пяти) рабочих дней с момента его поступления, в соответствии с настоящими Правилами, Правилами планирования, отбора, согласования проектов, мониторинга процессов проектирования, строительства и (или) эксплуатации в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства в рамках реализации национального проекта по модернизации энергетического и коммунального секторов, утвержденными приказом Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 12 августа 2025 года № 297 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 36606), Правилами субсидирования ставки вознаграждения по займам, получаемым субъектами естественных монополий, а также по государственным ценным бумагам, выпускаемым местными исполнительными органами, по проектам, реализуемым в рамках национального проекта по модернизации энергетического и коммунального секторов, утвержденными приказом Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 12 августа 2025 года № 78 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 36613) и Правилами рассмотрения заявок субъектов естественных монополий для определения механизма финансирования и (или) субсидирования части ставки вознаграждения по займу по проектам модернизации и строительства энергетической и коммунальной инфраструктуры, утвержденными приказом Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 4 сентября 2025 года № 88 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 36799).

Уәкілетті органның ведомствосы өтінішті алған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 374-2-тармағында көзделген материалдардың толықтығын тексереді және субъектке өтінішті қарауға қабылдау немесе ұсынылған материалдардың толық болмауына байланысты оны қабылдаудан бас тарту туралы хабарлама жібереді.
Тарифтік смета жобасын және инвестициялық бағдарламаны қарау кезінде уәкілетті органның ведомствосы олардың тариф мөлшеріне ықтимал әсерін бағалауды жүзеге асырады.
Қарау қорытындысы бойынша мыналарды қамтитын алдын ала келісу беріледі:
қаржыландыру жоспарлары бойынша ұсыныстар;
шығындардың экономикалық негізділігін қамтамасыз ету жөніндегі ұсыныстар;
ұсынылатын қызметтердің сапасы мен сенімділігін қамтамасыз ету жөніндегі шаралар;
инвестицияларды пайдалану тиімділігін арттыру және олардың тұтынушылар үшін тарифке әсерін азайту бойынша ұсыныстар.
Қарау қорытындылары жаңғыртуды сатып алудың электрондық платформасында көрсетіледі.
2-параграф. Тарифтік сметаны және инвестициялық бағдарламаны бекіту туралы (бекітілгенді өзгерту туралы) өтінішті қарау
374-4. Уәкілетті органның ведомствосына тарифтік сметаны және инвестициялық бағдарламаны бекіту (бекіту туралы) туралы өтініш берген кезде субъект уәкілетті органның ведомствосына ұсынады:
1) тарифтік сметаның жобасы;
2) инвестициялық бағдарламаның жобасы;
3) қаржы операторының қорытындысы, оның ішінде банк берген қаржыландыру шарттары бар индикатив;
4) жобалау-сметалық құжаттамамен қоса бере отырып, тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы техникалық оператордың қорытындысы.
374-5. Бекітілген инвестициялық бағдарламаны өзгертуге өтініш бір мезгілде уәкілетті органның ведомствосына және тиісті салада басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органға және (немесе) жергілікті атқарушы органға ұсынылады.
374-6. Бекітілген инвестициялық бағдарламаны өзгертуге арналған өтінішті оны ұсынған күннен бастап қарау мерзімдері:
уәкілетті органның ведомствосы – 40 (қырық) жұмыс күнінен аспайды;
тиісті салада басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган және (немесе) жергілікті атқарушы орган – 20 (жиырма) жұмыс күнінен аспайды.
Бұл ретте уәкілетті органның ведомствосының және тиісті салада басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның және (немесе) жергілікті атқарушы органның қарау мерзімі ұзартылмайды.
374-7. Инвестициялық бағдарламаны бекітуге немесе өзгертуге өтініш алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде уәкілетті органның ведомствосы субъектіні және тиісті салаларда басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органды және (немесе) жергілікті атқарушы органды оны қарауға қабылдағаны не осы Қағидалардың 374-6-тармағында көзделген құжаттардың толық емес пакетін субъекті инвестициялық бағдарламаны бекітуге арналған өтінішті беру кезінде оны қараудан бас тартқаны туралы жазбаша хабардар етеді.

В течение 3 (трех) рабочих дней с момента получения заявления ведомство уполномоченного органа проверяет полноту предоставленных материалов, предусмотренных пунктом 374-2 настоящих Правил, и направляет субъекту уведомление о принятии заявления к рассмотрению либо об отказе в его принятии в случае неполноты предоставленных материалов.
При рассмотрении проекта тарифной сметы и инвестиционной программы ведомство уполномоченного органа осуществляет оценку их потенциального влияния на размер тарифа.
По итогам рассмотрения выдается предварительное согласование, содержащий:
рекомендации по планам финансирования;
предложения по обеспечению экономической обоснованности затрат;
меры по обеспечению качества и надежности предоставляемых услуг;
предложения по повышению эффективности использования инвестиций и минимизации их воздействия на тариф для потребителей.
Итоги рассмотрения отражаются на электронной платформе закупок модернизации.
Параграф 2. Рассмотрение заявления об утверждении (об изменении утвержденной) тарифной сметы и инвестиционной программы
374-4. При подаче заявления об утверждении (об изменении утвержденной) тарифной сметы и инвестиционной программы в ведомство уполномоченного органа, субъект представляет в ведомство уполномоченного органа:
1) проект тарифной сметы;
2) проект инвестиционной программы;
3) заключение финансового оператора, в том числе индикатив с условиями финансирования, выданный банком;
4) заключение технического оператора в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства с приложением проектно-сметной документацией.
374-5. Заявление на изменение утвержденной инвестиционной программы представляется одновременно в ведомство уполномоченного органа и государственный орган, осуществляющий руководство в соответствующей отрасли, и (или) местный исполнительный орган.
374-6. Сроки рассмотрения заявления на изменение утвержденной инвестиционной программы со дня ее представления составляют:
ведомством уполномоченного органа – не более 40 (сорока) рабочих дней;
государственным органом, осуществляющим руководство в соответствующей отрасли, и (или) местным исполнительным органом – не более 20 (двадцати) рабочих дней.
При этом срок рассмотрения ведомством уполномоченного органа и государственным органом, осуществляющим руководство в соответствующей отрасли, и (или) местным исполнительным органом не продлевается.
374-7. В срок не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня получения заявления на изменение утвержденной инвестиционной программы, ведомство уполномоченного органа уведомляет субъекта и государственный орган, осуществляющий руководство в соответствующих отраслях, и (или) местный исполнительный орган о принятии ее к рассмотрению либо об отказе в принятии ее к рассмотрению при подаче заявления на утверждение инвестиционной программы представление субъектом неполного пакета документов, указанных в пункте 374-6 настоящих Правил.

374-8. Энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту ұлттық жобасы шеңберінде іске асырылатын инвестициялық бағдарлама жобасын қарау нәтижелері бойынша:
тиісті салаларда басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган және (немесе) жергілікті атқарушы орган бекітілген инвестициялық бағдарламаны өзгертуге өтініш берілген күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірмей уәкілетті органның ведомствосына субъектінің инвестициялық бағдарламасының іс-шараларын қабылдаудың орындылығы немесе орынсыздығы туралы қорытынды жолдайды;
уәкілетті органның ведомствосы шешім қабылданғанға дейін жеті жұмыс күнінен кешіктірмей инвестициялық бағдарламаны қоса бере отырып, инвестициялық бағдарламаны бекіту туралы шешімнің қол қойылған жобасын тиісті салаларда басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органға және (немесе) жергілікті атқарушы органға жолдайды;
инвестициялық бағдарламаны бекіту туралы шешімнің қол қойылған жобасы ұсынылған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде тиісті салаларда басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган және (немесе) жергілікті атқарушы орган инвестициялық бағдарламаны бекіту туралы қол қойылған шешімді уәкілетті органның ведомствосына не инвестициялық бағдарламаны бекіту туралы шешімнің қол қойылған жобасына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу қажеттігі туралы дәлелді қорытындының қосымшасымен жолдайды;
тиісті салаларда басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган және (немесе) жергілікті атқарушы орган осы тармақта көзделген мерзімдерде инвестициялық бағдарламаның іс-шараларын немесе инвестициялық бағдарламаны бекіту туралы қол қойылған шешім жобасын қабылдаудың орындылығы немесе орынсыздығы туралы қорытынды ұсынбаған жағдайда, "әдепкі бойынша келісілген" үшін негіз болып табылады.
374-9. Энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту бойынша ұлттық жоба шеңберінде тартылған қарыздар бойынша сыйақылар мен негізгі борышты төлеу жөніндегі субъектінің шығыстары негізгі құралдардың қалдық құнымен және пайданың жол берілетін деңгейімен шектелмейді.";
631-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) субъектінің инвестициялық жобасын іске асыру үшін қарыз қаражаты үшін сыйақы төлеуге арналған шығыстар субъект жасасқан кредиттік шартты және (немесе) қарыз туралы келісімді және (немесе) борыштық бағалы қағаздар шығару проспектісін ұсынған кезде кезең шығыстарына қосылады (негізгі борышты және кредитордың оларға проценттерін өтеу кестесін қоса бере отырып және мынадай түрде айқындалады:
инвестициялық жобаны іске асыру үшін ұлттық валютада алынған қарыз қаражаттары бойынша сыйақы төлеуге арналған шығыстар тарифті есептеу кезінде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің 2,5 еселік базалық мөлшерлемесі қолданыла отырып есептелген сома шегінде ескеріледі.
инвестициялық жобаны іске асыру үшін шетелдік валютада алынған қарыз қаражаттары бойынша сыйақы төлеуге арналған шығыстар тарифті есептеу кезінде Лондон банкаралық нарығының төрт еселік мөлшерлемесі қолданыла отырып есептелген сома шегінде ескеріледі.
Шетелдік валютада алынған қарыз қаражаттары үшін сыйақы Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамының негізгі көрсеткіштерінің және Қазақстан Республикасы республикалық бюджетінің болжамды көрсеткіштерінің негізінде шетелдік валютаға теңге бағамының болжамды өзгеруі ескеріле отырып, тарифтің шығындық бөлігінің кезең шығыстарында ескеріледі.
Қазақстан Республикасы Ұлттық банкінің базалық мөлшерлемесі мен Лондон банкаралық нарығының мөлшерлемесі субъектінің тарифін және тарифтік сметаларын бекіту жөнінде шешім қабылданған күніне қолданылады.";
Тарифтерді қалыптастыру қағидаларының 1-қосымшада:
орыс тіліндегі мәтінде 7-1 және 12-1 нысандарымен толықтырылады, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді.

374-8. По результатам рассмотрения проекта инвестиционной программы, реализуемого в рамках национального проекта по модернизация энергетического и коммунального секторов:
государственный орган, осуществляющий руководство в соответствующей отрасли, и (или) местный исполнительный орган не позднее десяти рабочих дней со дня представления заявления на изменение утвержденной инвестиционной программы, направляет ведомству уполномоченного органа заключение о целесообразности или нецелесообразности принятия мероприятий инвестиционной программы субъекта;
ведомство уполномоченного органа не позднее, чем за семь рабочих дней до принятия решения направляет в государственный орган, осуществляющий руководство в соответствующей отрасли, и (или) местный исполнительный орган, подписанный проект решения об утверждении инвестиционной программы с приложением инвестиционной программы;
в течение двух рабочих дней со дня представления подписанного проекта решения об утверждении инвестиционной программы государственный орган, осуществляющий руководство в соответствующей отрасли и (или) местный исполнительный орган направляет ведомству уполномоченного органа решение об утверждении инвестиционной программы либо информирует о необходимости внесения изменений и (или) дополнений в подписанный проект решения об утверждении инвестиционной программы с приложением мотивированного заключения;
в случае непредставления заключения о целесообразности или нецелесообразности принятия мероприятий инвестиционной программы или подписанного проекта решения об утверждении инвестиционной программы государственным органом, осуществляющим руководство в соответствующей отрасли, и (или) местным исполнительным органом в сроки, предусмотренными в настоящем пункте, является основанием для "согласовано по умолчанию".
374-9. Расходы субъекта по выплатам вознаграждений и основного долга по привлеченным займам в рамках национального проекта по модернизации энергетического и коммунального секторов, не ограничиваются остаточной стоимостью основных средств и допустимым уровнем прибыли.";
подпункт 5) пункта 631 изложить в следующей редакции:
"5) расходы на выплату вознаграждения за заемные средства для реализации инвестиционного проекта субъекта включаются в расходы периода при предоставлении субъектом заключенного кредитного договора и (или) соглашения о займе и (или) проспекта выпуска долговых ценных бумаг (с приложением графика погашения основного долга и процентов от кредитора к ним и определяются следующим образом:
расходы на выплату вознаграждений по заемным средствам, получаемым в национальной валюте, для реализации инвестиционного проекта учитываются при расчете тарифа в пределах суммы, рассчитанной с применением не более 2,5 кратной базовой ставки Национального Банка Республики Казахстан;
расходы на выплату вознаграждения по заемным средствам, полученным в иностранной валюте, для реализации инвестиционного проекта учитываются при расчете тарифа в пределах суммы, рассчитанной с применением четырех кратной ставки Лондонского межбанковского рынка;
Вознаграждение за заемные средства, полученные в иностранной валюте, учитываются в расходах периода затратной части тарифа с учетом прогнозируемого изменения курса тенге к иностранной валюте на основании основных показателей прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан и прогнозных показателей республиканского бюджета Республики Казахстан.
Базовая ставка Национального Банка Республики Казахстан и ставка Лондонского межбанковского рынка применяются на день принятия решения по утверждению тарифа и тарифных смет субъекта.";
приложение 1 к Правилам формирования тарифов в тексте на русском языке:
дополнить формами 7-1 и 12-1 согласно приложениям 1 и 2 к настоящему Перечню.

2. "Энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту жөніндегі ұлттық жоба шеңберінде іске асырылатын жобалар бойынша табиғи монополиялар субъектілері алатын қарыздар, сондай-ақ жергілікті атқарушы органдар шығаратын мемлекеттік бағалы қағаздар бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 12 тамыздағы № 78 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36613 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту жөніндегі ұлттық жоба шеңберінде іске асырылатын жобалар бойынша табиғи монополиялар субъектілері алатын қарыздар, сондай-ақ жергілікті атқарушы органдар шығаратын мемлекеттік бағалы қағаздар бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидаларында:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. ЕДБ және (немесе) ХҚҰ және (немесе) "ҚДБ" АҚ субсидиялау туралы шешім қабылданған күні қолданыста болатын Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық мөлшерлемесінің деңгейінен 4 (төрт) пайыздан (өзгермелі сыйақы мөлшерлемесі үшін) аспайтын сыйақы мөлшерлемесі немесе мөлшерлеме деңгейі бойынша қарыздар береді TONIA (үш айлық және алты айлық Tenge Over Night Index Average) субсидиялау туралы шешім қабылданған күні қолданыстағы 4 (төрт) пайыздан астам (өзгермелі сыйақы мөлшерлемесі үшін) (белгіленген сыйақы мөлшерлемесі үшін).";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Субсидиялау республикалық бюджеттен осы Қағидаға 1-қосымшаға сәйкес ЕДБ және (немесе) ХҚҰ және (немесе) "ҚДБ" АҚ, қарыз алушы мен қаржы агенті арасында ұлттық жоба шеңберінде іске асырылатын жобалар бойынша табиғи монополиялар субъектілері алатын қарыздар бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялаудың үлгілік шартына (бұдан әрі – Қарыздарды субсидиялау шарты) сәйкес жүзеге асырылады.
Қарыздар бойынша субсидиялау шарты ХҚҰ ішкі қағидалары мен құжаттарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының халықаралық міндеттемелерін ескере отырып, МҚҰ-мен жасалады.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. ЕДБ және (немесе) ХҚҰ және (немесе) "ҚДБ" АҚ қарыздар бойынша субсидиялау шартын жасасуға байланысты, төмендегілерді есптемегенде, қандай да бір комиссиялар, алымдар және (немесе) өзге де төлемдер алмайды:
1) қарыз алушы бастамашылық жасайтын қарыздар бойынша кредит беру, кредиттік шарт, субсидиялау шарты талаптарының өзгеруіне байланысты жағдайлар;
2) қарыз алушының кредиттік шарт, қарыздар бойынша субсидиялау шарты бойынша міндеттемелерді бұзу себебі бойынша алынатын комиссиялар, алымдар және (немесе) өзге де төлемдер;

2. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 12 августа 2025 года № 78 "Об утверждении Правил субсидирования ставки вознаграждения по займам, получаемым субъектами естественных монополий, а также по государственным ценным бумагам, выпускаемым местными исполнительными органами, по проектам, реализуемым в рамках национального проекта по модернизации энергетического и коммунального секторов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 36613) следующие изменения:
в Правилах субсидирования ставки вознаграждения по займам, получаемым субъектами естественных монополий, а также по государственным ценным бумагам, выпускаемым местными исполнительными органами, по проектам, реализуемым в рамках национального проекта по модернизации энергетического и коммунального секторов, утвержденных указанным приказом:
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. БВУ и (или) МФО и (или) АО "БРК" выдают займы по ставке вознаграждения, не превышающей уровень базовой ставки Национального Банка Республики Казахстан более чем на 4 (четыре) процента (для плавающей ставки вознаграждения), действующей на день принятия решения о субсидировании (для фиксированной ставки вознаграждения) или уровень ставки TONIA (Tenge Over Night Index Average) более чем на 4 (четыре) процента (для плавающей ставки вознаграждения), действующей на день принятия решения о субсидировании (для фиксированной ставки вознаграждения).";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Субсидирование осуществляется из республиканского бюджета, согласно Типовому договору субсидирования ставки вознаграждения по займам, получаемым субъектами естественных монополий по проектам, реализуемым в рамках Национального проекта (далее – договор субсидирования по займам) между БВУ и (или) AO "БРК", заемщиком и финансовым агентом согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Договор субсидирования по займам заключается с MФO с учетом внутренних правил и документов МФО, а также международных обязательств Республики Казахстан.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. БВУ и (или) МФО и (или) АО "БРК" не взимают какие-либо комиссии, сборы и (или) иные платежи, связанные с заключением договора субсидирования по займам, за исключением:
1) случаев, связанных с изменением условий кредитования, кредитного договора, договора субсидирования по займам, инициируемым заемщиком;
2) комиссий, сборов и (или) иных платежей, взимаемых по причине нарушения заемщиком обязательств по кредитному договору, договору субсидирования по займам;

3) қарыз алушыға есеп айырысу-кассалық қызмет көрсету бойынша төлемдер;
4) тәуелсіз бағалауды, сақтандыруды жүргізуге, кепіл шартын тіркеуге және ауыртпалықтарды алуға байланысты.
Мемлекеттік қолдау шаралары шеңберінде сыйақы мөлшерлемесі арзандатылған энергетикалық және коммуналдық инфрақұрылымды жаңғыртуға және (немесе) салуға қарыз алушы бұрын алған қарыздар (кредиттер) субсидиялауға жатпайды.
ХҚҰ қарыз алуды ұйымдастырғаны үшін комиссияны қоса алғанда, қарызды беруге және оған қызмет көрсетуге байланысты өзге де комиссияларды, алымдарды және (немесе) төлемдерді алуы мүмкін.";
15 және 16-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"15. ЕДБ және (немесе) ХҚҰ және (немесе) "ҚДБ" АҚ ішкі құжаттарына сәйкес жобаның қаржылық-экономикалық тиімділігіне бағалау жүргізеді. ЕДБ және (немесе) ХҚҰ және (немесе) "ҚДБ" АҚ оң бағалау берген шешім қабылданған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде Қарыз алушыға жобаны кредиттеуге әзірлігі және қарыз (кредит)бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау туралы Қаржы агентінің шешімін ұсыну қажеттілігі туралы жазбаша жауап береді.
ХҚҰ қарыз алушыға кредитті іріктеудің алдын ала шарттары орындалғаннан кейін және қарыз (кредит) бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау туралы қаржы агентінің шешімін ұсыну қажеттілігінен кейін ХҚҰ-ның ішкі қағидалары мен мерзімдеріне сәйкес жобаны кредиттеуге дайындығы туралы жазбаша жауап береді.
16. Қарыз алушы субсидияны алу үшін осы Қағидаға 2-қосымшаға сәйкес Қаржы агентінің электрондық құжат айналым жүйесіне интеграцияланатын ақпараттық жүйе арқылы субсидия алуға электрондық өтініш – сауалнама (бұдан әрі – электрондық өтініш) береді, оған осы Қағидаға 3-қосымшаға сәйкес құжаттар тізбесі қоса беріледі.
Өтпелі кезең кезеңінде және процестер толық автоматтандырылғанға дейін қағаз нысанда тиісті құжаттар топтамасын қоса бере отырып, субсидия алуға өтініш-сауалнама беруге жол беріледі.";
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Қаржы агенті электрондық өтінішті қарау қорытындылары бойынша қарыз алушыға ақпараттық жүйе арқылы шешім қабылданған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде электрондық цифрлық қолтаңбамен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанында қабылданған шешім туралы хабарлама – хат жібереді.
Бір мезгілде қаржы агенті ЕДБ және (немесе) "ҚДБ" АҚ қабылдаған шешімі туралы хабарлама-хатты ақпараттық жүйе және ХҚҰ арқылы ХҚҰ электрондық құжат айналымы жүйесі арқылы жібереді. Қаржы агентінің шешімі қабылданған күннен бастап 6 (алты) ай бойы қолданылады.";

3) платежей по расчетно-кассовому обслуживанию заемщика;
4) связанных с проведением независимой оценки, страхования, регистрацией договора залога и снятием обременений.
Субсидированию не подлежат ранее полученные заемщиком займы (кредиты) на модернизацию и (или) строительство энергетической и коммунальной инфраструктуры, по которым удешевлена ставка вознаграждения в рамках государственных мер поддержки.
МФО могут взимать иные комиссии, сборы и (или) платежи, связанные с предоставлением и обслуживанием займа, включая комиссию за организацию займа.";
пункты 15 и 16 изложить в следующей редакции:
"15. БВУ и (или) МФО и (или) АО "БРК проводят оценку финансово - экономической эффективности проекта в соответствии с внутренними документами. При положительной оценке БВУ и (или) МФО и (или) АО "БРК" в течение 3 (трех) рабочих дней с даты принятия решения предоставляют заемщику письменный ответ о готовности кредитовать проект и необходимости предоставления решения финансового агента о субсидировании ставки вознаграждения по займу (кредиту).
МФО предоставляют заемщику письменный ответ о готовности кредитовать проект согласно внутренним правилам и срокам МФО, после выполнения предваряющих условий выборки кредита и необходимости предоставления решения финансового агента о субсидировании ставки вознаграждения по займу (кредиту).
16. Заемщик для получения субсидирования подает электронное заявление – анкету на получение субсидии (далее – электронное заявление) согласно приложению 2 к настоящим Правилам, через информационную систему с последующей передачей посредством интеграции в систему электронного документооборота финансового агента, к которой прилагается перечень документов, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
На период переходного этапа и до полной автоматизации процессов допускается подача заявления-анкеты на получение субсидии с приложением соответствующего пакета документов в бумажной форме.";
пункт 20 изложить в следующей редакции:
"20. Финансовый агент по итогам рассмотрения электронного заявления направляет заемщику посредством информационной системы письмо-уведомление о принятом решении в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее - ЭЦП), в течение 3 (трех) рабочих дней с даты принятия решения. Одновременно финансовый агент направляет письмо-уведомление о принятом решении БВУ и (или) АО "БРК" посредством информационной системы и МФО посредством системы электронного документооборота МФО. Решение финансового агента действует 6 (шесть) месяцев с даты его принятия.";

26, 27 және 28-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"26. Қаржы агенті төмендегі жағдайлар сәйкес келмегенде қарыздарды субсидиялау шартына қол қоюдан бас тартады:
1) қарыздарды субсидиялау шарты талаптары Қаржы агенті шешіміне, ұлттық жоба мен осы Қағида талаптарына;
2) қарыздарды субсидиялау шартының Үлгі қарызды субсидиялау шартына;
3) банктік қарыз шартын/қарыз шартын ұлттық жоба осы Қағида талаптарына.
Қаржы агенті қарыздар бойынша субсидиялау шартының талаптары осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келмеген кезде ХҚҰ-мен қарыздар бойынша субсидиялау шартына қол қоюдан бас тартады.
Көрсетілген сәйкессіздіктердің болуы туралы қаржы агенті жазбаша нысанда осы Қағиданың 22-тармағының 2) тармақшасында көзделген мерзімнен кешіктірмей ескертулерді жою үшін ЕДБ және (немесе) ХҚҰ және (немесе) "ҚДБ" АҚ-ға хабарлайды.
ЕДБ және (немесе) ХҚҰ және (немесе) "ҚДБ" АҚ ескертулерді жойған кезде Қаржы агенті қарыздар бойынша субсидиялау шартына қол қояды.
27. Кредит бойынша негізгі қарыз пен сыйақыны өтеу аннуитеттік немесе сараланған төлемдермен немесе есептелген қарызды (кредитті) өтеудің өзге әдістерімен ЕДБ және (немесе) ХҚҰ және (немесе) "ҚДБ" АҚ ішкі ережелері бойынша төлем кестесіне сәйкес жүзеге асырылады. Егер өтеу күні жұмыс емес күнге келетін болса, онда төлем жұмыс істемейтін күннен кейінгі бірінші жұмыс күні жүргізіледі.
28. Қаржы агенті субсидияны қарыздарды субсидиялау шартына қол қойылғаннан кейін төлемдер кестесіне сәйкес төлейді.
ЕДБ және (немесе) қарыз алушы (ХҚҰ қарызы болған жағдайда) және (немесе) "ҚДБ" АҚ қарыз бойынша сыйақыны өтеу мақсатында субсидиялар қаражатын аудару үшін ЕДБ-де тиісті ағымдағы шоттар ашуды жүзеге асырады.
Уәкілетті орган ұлттық жоба шеңберінде табиғи монополиялар субъектілерінің қарыздары бойынша пайыздық мөлшерлемені субсидиялауға қаражат бөлу туралы республикалық бюджет комиссиясының шешімі туралы Қаржы операторын және қаржы агентін хабардар етеді.
ЕДБ және (немесе) ХҚҰ және (немесе) "ҚДБ" АҚ кейіннен субсидия қаражатын аудару үшін Қаржы агентіне ағымдағы шот ашуды жүзеге асырады.";
33-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"33.Қарыз алушылардың қарыздары (кредиттері) бойынша сыйақы мөлшерлемесін өтеуге арналған субсидияны қаржы агенті ай сайын ЕДБ-дегі ағымдағы шотқа қарыз алушылардың төлем кестесін ескере отырып, аванстық төлемдермен аударуды жүзеге асырады.
Бұл ретте қаржы агенті ЕДБ және (немесе) ХҚҰ және қарыз алушы (ХҚҰ қарыз алған жағдайда) және (немесе) "ҚДБ" АҚ-ға қарыз алушыны, өңірді, субсидия сомасын және төлем жүргізілген кезеңді көрсете отырып, қаражатты аудару туралы өкімнің көшірмелерін жібереді.";

пункты 26, 27 и 28 изложить в следующей редакции:
"26. Финансовый агент отказывает в подписании договора субсидирования по займам с БВУ и (или) АО "БРК" при несоответствии:
1) условий договора субсидирования по займам решению финансового агента, условиям Национального проекта и настоящих Правил;
2) договора субсидирования по займам типовому договору субсидирования по займам;
3) договора банковского займа/договора займа условиям Национального проекта и настоящих Правил.
Финансовый агент отказывает в подписании договора субсидирования по займам с МФО при несоответствии условий договора субсидирования по займам требованиям настоящих Правил.
О наличии указанных несоответствий финансовый агент в письменной форме, не позднее срока, предусмотренного подпунктом 2) пункта 22 настоящих Правил, уведомляет БВУ и (или) МФО и (или) АО "БРК" для устранения замечаний.
При устранении БВУ и (или) МФО и (или) АО "БРК" замечаний, финансовый агент подписывает договор субсидирования по займам.
27. Погашение основного долга и вознаграждения по кредиту осуществляется аннуитетными или дифференцированными платежами или иными методами погашения займа (кредита), рассчитанными в соответствии с внутренними правилами БВУ и (или) МФО и (или) АО "БРК" согласно графику платежа. В случае, если дата погашения приходится на нерабочий день, то выплата производится в первый рабочий день, следующий за нерабочим днем.
28. Выплата субсидий финансовым агентом осуществляется в соответствии с графиком платежей после подписания договора субсидирования по займам.
БВУ и (или) заемщик (в случае займа МФО) и (или) АО "БРК" осуществляет открытие соответствующих текущих счетов в БВУ для перечисления средств субсидий с целью погашения вознаграждения по займу.
Уполномоченный орган уведомляет Финансового оператора и Финансового агента о решении Республиканской бюджетной комиссии о выделении средств на субсидирование процентной ставки по займам субъектов естественных монополий в рамках Национального проекта.
БВУ и (или) МФО и (или) АО "БРК" осуществляет открытие текущего счета финансовому агенту для последующего перечисления средств субсидий.";
пункт 33 изложить в следующей редакции:
"33. Перечисление субсидий на погашение ставки вознаграждения по займам (кредитам) заемщиков осуществляется финансовым агентом авансовыми платежами с учетом графика платежей заемщиков на текущий счет в БВУ.
При этом финансовый агент направляет в адреса БВУ и (или) заемщика (в случае займа МФО) и (или) АО "БРК" копии распоряжения о перечислении средств с указанием заемщика, региона, суммы субсидий и периода, за которые произведена выплата.";

36, 37 және 38-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"36. ЕДБ және (немесе) қарыз алушы (ХҚҰ қарыз алған жағдайда) және (немесе) "ҚДБ" АҚ қарыз алушы негізгі қарыз бойынша берешек болмаған кезде және қарыз (кредит) бойынша субсидияланбайтын сыйақы мөлшерлемесін толық өтеген жағдайда, қаржы агентінен алынған өкімге сәйкес әрбір қарыз (кредит) бойынша қаржы агентінің ағымдағы шотынан субсидияларды есептен шығаруды жүзеге асырады.
37. Қарыз алушы негізгі қарызды ішінара не толық мерзімінен бұрын өтеген кезде ЕДБ және (немесе) ХҚҰ және (немесе) "ҚДБ" АҚ бұл туралы қарыз алушы қаржы агентіне 7 (жеті) жұмыс күні ішінде хабарлайды, кейіннен төлемдер кестесі өзгертілген қарыздар бойынша субсидиялау шартына қосымша келісім және банктік қарыз шартына қосымша келісімнің көшірмесі ұсынылады (қосымша келісім жасасу кезінде – банктік қарыз шартына қосымша келісімге қол қойылған күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмей).
38. Төмендегі жағдайларда ЕДБ және (немесе) қарыз алушы (ХҚҰ қарыз алған жағдайда) және (немесе) "ҚДБ" АҚ қарыз алушы негізгі қарыз сомасының берешегін және қарыз (кредит) бойынша субсидияланбайтын сыйақы мөлшерлемесін өтегенге дейін қаржы агентінің ағымдағы шотынан субсидиялар есептен шығарылмайды:
1) қарыз алушы төлемдер кестесіне сәйкес міндеттемелерді 30 (отыз) күнтізбелік күн ішінде орындамаған;
2) қарыз алушы төлем кестесіне сәйкес қатарынан 3 (үш) ай ішінде міндеттемелерді орындамаған;
3) қарыз алушының міндеттемелерін қайта құрылымдау жөніндегі рәсімді жүргізу.
Көрсетілген жағдайлар бойынша ЕДБ және (немесе) ХҚҰ және (немесе) "ҚДБ" АҚ анықталған сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде қаржы агентін хабардар етеді.
ХҚҰ қаржы агентін өзінің ішкі мерзімдері мен ережелеріне сәйкес хабардар етуді жүзеге асырады.";
43-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"43. Қаржы агенті қарыз алушыны субсидиялауды тоқтатады келесі жағдайларда:
1) субсидиялау жүзеге асырылатын қарызды (кредитті) мақсатсыз пайдалану;
2) жобаның және (немесе) қарыз алушының ұлттық жобаның шарттарына және осы Қағидаға және (немесе) анықталған бұзушылықтар 3 (үш) ай ішінде жойылмаған жағдайда қаржы агентінің шешіміне сәйкес келмеуі;
3) қарыз алушы төлем кестесіне сәйкес ЕДБ және (немесе) ХҚҰ және (немесе) "ҚДБ" АҚ алдында ай сайынғы төлемдерді төлеу жөніндегі міндеттемелерді қатарынан 3 (үш) ай ішінде орындамаған;
4) қарыз алушының банктік шотындағы ақшаны қамауға алу шара ретінде шоттардағы ақшаға тыйым салуды қоспағанда талап қоюды қамтамасыз ету бойынша, талап қою талаптарын толық көлемде қамтамасыз ететін шотта ақша жеткілікті болған жағдайда) және (немесе) қарыз алушының міндеттемелерін қайта құрылымдау жөніндегі келісілген рәсім шеңберінде қаралатын берешектің салдарынан қамауға алуды немесе тоқтата тұруды қоспағанда, 3 (үш) айдан астам мерзімге қарыз алушының шоты бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұрған жағдайда.";
45-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:

пункты 36, 37 и 38 изложить в следующей редакции:
"36. БВУ и (или) заемщик (в случае займа МФО) и (или) АО "БРК" осуществляет списание субсидий с текущего счета финансового агента по каждому займу (кредиту) в соответствии с распоряжением, полученным от финансового агента при условии отсутствия задолженности по основному долгу и несубсидируемой ставки вознаграждения по займу (кредиту).
37. При частичном либо полном досрочном погашении основного долга заемщиком, БВУ и (или) АО "БРК", заемщик уведомляет об этом финансового агента в течение 7 (семи) рабочих дней с последующим представлением дополнительного соглашения к договору субсидирования по займам с измененным графиком платежей и копии дополнительного соглашения к договору банковского займа (при заключении дополнительного соглашения – не позднее 10 (десяти) рабочих дней с даты подписания дополнительного соглашения к договору банковского займа).
38. Не подлежат списанию БВУ и (или) заемщиком (в случае займа МФО) и (или) АО "БРК" субсидии с текущего счета финансового агента до погашения задолженности заемщиком суммы основного долга и несубсидируемой ставки вознаграждения по займу (кредиту) в следующих случаях:
1) неисполнения заемщиком обязательств согласно графику платежей в течение 30 (тридцати) календарных дней;
2) неисполнения заемщиком в течение 3 (трех) месяцев подряд обязательств согласно графику платежей;
3) проведения процедуры по реструктуризации обязательств заемщика.
По указанным случаям БВУ и (или) АО "БРК" в течение 2 (двух) рабочих дней с момента обнаружения уведомляет финансового агента.
МФО осуществляет уведомление финансового агента согласно собственным внутренним срокам и правилам.";
пункт 43 изложить в следующей редакции:
"43. Финансовый агент приостанавливает субсидирование заемщика в следующих случаях:
1) нецелевого использования займа (кредита), по которому осуществляется субсидирование;
2) несоответствия проекта и (или) заемщика условиям Национального проекта и настоящих Правил и (или) решению финансового агента, при условии неустранения выявленных нарушений в течение 3 (трех) месяцев;
3) неисполнения заемщиком в течение 3 (трех) месяцев подряд обязательств по оплате ежемесячных платежей перед БВУ и (или) МФО и (или) АО "БРК" согласно графику платежей;
4) ареста денег, находящихся на банковском счете заемщика (за исключением наложения ареста денег на счетах в качестве мер по обеспечению иска, при условии достаточности денег на счете, в полном объеме обеспечивающих исковые требования), и (или) приостановления расходных операций по счету заемщика на срок более 3 (трех) месяцев, за исключением ареста или приостановления вследствие задолженности, которая рассматривается в рамках согласованной процедуры по реструктуризации обязательств заемщика.";
пункт 45 изложить в следующей редакции:

"45. Қаржы агенті қаржы операторының субсидиялауды тоқтата тұру туралы шешімін алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде ТМС-ға, Қаржы және Техникалық операторға тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласында Тариф реттеушісіне, Жергілікті атқарушы органға және тиісті саланың уәкілетті органына, сондай-ақ ЕДБ және (немесе) ХҚҰ (ХҚҰ электрондық құжат айналым жүйесі арқылы) субсидиялауды тоқтата тұру себептерін көрсете отырып, хабарлама-хат жолдайды.";
48-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"48. Қаржы агенті қаржы операторының тиісті шешімін алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде субсидиялауды қайта бастау туралы хабарлама-хатты тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй коммуналдық шаруашылық саласындағы ТМС-ге, Қаржы және Техникалық операторларға, Тариф реттеушіге, сондай-ақ ЕДБ және (немесе) ХҚҰ (ХҚҰ электрондық құжат айналым жүйесі арқылы) және (немесе) "ҚДБ" АҚ-ға және жергілікті атқарушы органы мен тиісті саланың уәкілетті органына ақпараттық жүйе арқылы, субсидиялауды қайта бастау себептерін көрсете отырып, жібереді.";
52 және 53-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"52. Қарызды (кредитті) субсидиялауды тоқтату туралы шешім қабылдаған кезде Қаржы агенті Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасы мен Шарт талаптарына сәйкес, қарыз алушыны, ЕДБ және (немесе) ХҚҰ (ХҚҰ электрондық құжат айналым жүйесі арқылы) және (немесе) "ҚДБ" АҚ, сондай-ақ тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласында ТМС, қаржы және техникалық операторларды, тариф реттеушісін, жергілікті атқарушы орган және тиісті саланың уәкілетті органын ақпараттық жүйе арқылы субсидиялауды тоқтату себептерін көрсете отырып, хабардар етеді.
Қарызды (кредитті) мақсатсыз пайдаланған кезде субсидиялау кредиттік қаражатты мақсатсыз пайдалану сомасына барабар тоқтатылады.
Қарызды (кредитті) толық мақсатсыз пайдалану немесе жоба және (немесе) қарыз алушы осы Қағиданың талаптарына сәйкес келмеген жағдайда, субсидия ретінде төленген сома қарыз алушы толық қайтарумен тоқтатылады.
53. Қаржы агенті жүзеге асырады:
1) ЕДБ және (немесе) ХҚҰ және (немесе) "ҚДБ" АҚ және (немесе) қарыз алушыға ұсынатын деректер негізінде қарыз алушының төлем тәртібінің ай сайынғы мониторингі;
2) алынған және төленген субсидияны тұрақты есепке алу;
3) ЕДБ және (немесе) қарыз алушы (ХҚҰ қарыз алған жағдайда) және (немесе) "ҚДБ" АҚ ұсынған ақпарат негізінде қарыз алушының қарызды (кредитті) мақсатты пайдалануы мониторингі.";
57-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"57. Қаржы агенті тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласында ЕДБ-ден және (немесе) ХҚҰ-дан және (немесе) "ҚДБ" АҚ-дан және Техникалық оператордан, сондай-ақ қажет болған жағдайда Қарыз алушыдан Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте қолжетімділігі шектеулі мәліметтерді қоса алғанда, мониторинг нысанасына қатысты қажетті құжаттар мен ақпаратты сұратуға құқылы. Бұл ретте ЕДБ және (немесе) қарыз алушы және (немесе) "ҚДБ" АҚ, тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы Техникалық оператор өз құзыреті шегінде сұратылған ақпаратты ұсынуға тиіс.
ХҚҰ халықаралық шарттармен берілген өз артықшылықтары мен иммунитеттері шегінде қаржы агентінің мониторинг үшін қажетті ақпаратты алуын жеңілдету үшін мақсатында кредитті субсидиялау шартына сәйкес ынтымақтастықты жүзеге асырады.";
82-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"45. Финансовый агент в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения решения финансового оператора о приостановлении субсидирования, направляет письмо-уведомление СЕМ, финансовому и техническому оператору в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства, Тарифному регулятору, местному исполнительному органу и уполномоченному органу соответствующей сферы посредством Информационной системы, а также БВУ и (или) МФО (посредством системы электронного документооборота МФО) и (или) АО "БРК" с указанием причин приостановления субсидирования.";
пункт 48 изложить в следующей редакции:
"48. Финансовый агент в течение 3 (трех) рабочих дней со дня получения соответствующего решения финансового оператора направляет письмо-уведомление о возобновлении субсидирования СЕМ, финансовому и техническому операторам в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства, Тарифному регулятору, местному исполнительному органу и уполномоченному органу соответствующей сферы посредством Информационной системы, а также БВУ и (или) МФО (посредством системы электронного документооборота МФО) и (или) АО "БРК" с указанием причин возобновления субсидирования.";
пункты 52 и 53 изложить в следующей редакции:
"52. При принятии решения о прекращении субсидирования займа (кредита), финансовый агент уведомляет заемщика и БВУ и (или) МФО (посредством системы электронного документооборота МФО) и (или) АО "БРК", а также СЕМ, финансового и технического операторов в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства, тарифного регулятора, местный исполнительный орган и уполномоченный орган соответствующей сферы посредством Информационной системы, с указанием причин прекращения субсидирования.
При нецелевом использовании займа (кредита) субсидирование прекращается пропорционально сумме нецелевого использования кредитных средств.
В случае выявления полного нецелевого использования займа (кредита) или несоответствия проекта и (или) заемщика условиям настоящих Правил, субсидирование прекращается с полным возвратом заемщиком суммы выплаченных субсидий.
53. Финансовый агент осуществляет:
1) мониторинг платежной дисциплины заемщика на основании данных, предоставляемых БВУ и (или) МФО и (или) АО "БРК" и (или) заемщиком;
2) регулярный учет полученных и выплаченных субсидий;
3) мониторинг целевого использования займа (кредита) заемщиком, на основании информации, предоставленной БВУ и (или) заемщиком (в случае займа МФО) и (или) АО "БРК".";
пункт 57 изложить в следующей редакции:
"57. Финансовый агент запрашивает у БВУ и (или) АО "БРК", технического оператора в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства, а при необходимости – также у заемщика, необходимые документы и информацию, относящиеся к предмету мониторинга, включая сведения ограниченного доступа, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан. При этом БВУ и (или) заемщик и (или) АО "БРК", технический оператор в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства, предоставляет запрашиваемую информацию в пределах своей компетенции.
МФО в пределах собственных привилегий и иммунитетов, предоставленных международными договорами осуществляет сотрудничество в соответствии с договором субсидирования по займам с целью содействия получение финансовым агентом необходимой информации для мониторинга.";
пункт 82 изложить в следующей редакции:

"82. Ұлттық жобаны іске асыру мақсатында ішкі нарықта айналыс үшін эмитент шығаратын мемлекеттік бағалы қағаздар бойынша сыйақы төлеу жылына 2 (екі) рет жүзеге асырылады.";
84-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"84. Облигациялар бойынша субсидиялау мынадай шарттарда жүзеге асырылады:
1) облигациялар шығару есебінен тартылған қаражатты мақсатты пайдалану – Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 30 мамырдағы № 271 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36181 болып тіркелген) Облыс, республикалық маңызы бар қала, астананың жергілікті атқарушы органдарының ішкі нарықта айналысқа арналған бағалы қағаздарды шығару қағидасына сәйкес және (немесе) Қазақстан Республикасы Үкіметінің тапсырмасы бойынша";
2) жергілікті атқарушы орган қарызының белгіленген лимитін сақтай отырып, шығарылымның белгілі бір жалпы көлемі шеңберінде облигациялардың бірнеше шығарылымын жүзеге асыру;
3) облигацияның айналыс мерзімі – 5 (бес) жылдан аспайды, 7 (жеті) жылдан аспайды, 10 (он) жылдан аспайды және 15 (он бес) жылдан аспайды;
Бұл ретте айналыс мерзімі 10 (он) және 15 (он бес) жыл болатын облигациялық қаржыландыру көлемі қаржыландырудың жалпы сомасының 25%-нан аспауға тиіс. Соманың қалған бөлігі айналыс мерзімі орта мерзімді бағалы қағаздар санатына сәйкес келетін облигациялар шығару арқылы тартылуы мүмкін.
4) облигациялар бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесі – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте айқындалады;
5) купондық сыйақының өзгермелі мөлшерлемесін белгілеуге жол беріледі.";
көрсетілген қағидалармен бекітілген энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту жөніндегі ұлттық жоба шеңберінде іске асырылатын жобалар бойынша табиғи монополиялар субъектілерінен алынған қарыздар бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялаудың үлгілік шартында:
3. "Энергетикалық және коммуналдық инфрақұрылымды жаңғырту, салу жобалары бойынша қарыз бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін қаржыландыру және (немесе) субсидиялау тетігін айқындау үшін табиғи монополиялар субъектілерінің өтінімдерін қарау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 4 қыркүйектегі № 88 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36799 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Энергетикалық және коммуналдық инфрақұрылымды жаңғырту, салу жобалары бойынша қарыз бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін қаржыландыру және (немесе) субсидиялау тетігін айқындау үшін табиғи монополиялар субъектілерінің өтінімдерін қарау қағидаларында:
8-тармақ алып тасталсын;

"82. Выплата вознаграждения по государственным ценным бумагам, выпускаемым эмитентом для обращения на внутреннем рынке в целях реализации Национального проекта, осуществляется 2 (два) раза в год.";
пункт 84 изложить в следующей редакции:
"84. Субсидирование по облигациям осуществляется на следующих условиях:
1) целевое использование средств, привлеченных за счет выпуска облигаций – в соответствии с Правилами выпуска ценных бумаг для обращения на внутреннем рынке местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы, утвержденными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 30 мая 2025 года № 271 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 36181) и (или) по поручениям Правительства Республики Казахстан;
2) осуществление нескольких выпусков облигаций в рамках определенного общего объема выпуска с соблюдением установленного лимита долга местного исполнительного органа;
3) срок обращения облигации – не более 5 (пяти) лет, не более 7 (семи) лет, не более 10 (десяти) лет и не более 15 (пятнадцати) лет.
При этом, объем облигационного финансирования со сроком обращения 10 (десять) и 15 (пятнадцать) лет не должен превышать 25 % от общей суммы финансирования. Оставшаяся часть суммы может быть привлечена посредством выпуска облигаций со сроком обращения, соответствующим категории среднесрочных ценных бумаг.
4) ставка купонного вознаграждения по облигациям – определяется в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
5) допускается установление плавающей ставки купонного вознаграждения.";
3. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 4 сентября 2025 года № 88 "Об утверждении Правил рассмотрения заявок субъектов естественных монополий для определения механизма финансирования и (или) субсидирования части ставки вознаграждения по займу по проектам модернизации, строительства энергетической и коммунальной инфраструктуры" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 36799) следующие изменения:
в Правилах рассмотрения заявок субъектов естественных монополий для определения механизма финансирования и (или) субсидирования части ставки вознаграждения по займу по проектам модернизации, строительства энергетической и коммунальной инфраструктуры, утвержденных указанным приказом:
пункт 8 исключить;