Мінсіз іскерлік беделі болмауының өлшемшарттарын, келісім алу үшін қажетті құжаттарды қоса алғанда, банктің, банк холдингінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру холдингінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, сақтандыру брокерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокері филиалының, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының, "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының, бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушының басшы қызметкері лауазымына тағайындауға (сайлауға) келісім беру қағидаларын, халықаралық сертификаттармен расталған кәсіби біліктілігі бар кандидаттар үшін еңбек өтілінің болуы бойынша ерекшеліктерді және осындай сертификаттардың тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 3 сәуірдегі № 42 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 7 сәуірде № 38345 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз.
Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 63-бабына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 34-бабына, "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 54-бабына, "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-1-бабына, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 45-бабына, "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына, 9-4-бабының 3 және 11-тармақтарына, "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Мыналар:
1) қоса беріліп отырған Мінсіз іскерлік беделі болмауының өлшемшарттарын, келісім алу үшін қажетті құжаттарды қоса алғанда, банктің, банк холдингінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру холдингінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, сақтандыру брокерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокері филиалының, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының, "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының, бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушының басшы қызметкері лауазымына тағайындауға (сайлауға) келісім беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар);

Об утверждении Правил выдачи согласия на назначение (избрание) на должность руководящего работника банка, банковского холдинга, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, страховой (перестраховочной) организации, страхового холдинга, филиала страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан, страхового брокера, филиала страхового брокера – нерезидента Республики Казахстан, единого накопительного пенсионного фонда, добровольного накопительного пенсионного фонда, акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат", профессионального участника рынка ценных бумаг, включая критерии отсутствия безупречной деловой репутации, документы, необходимые для получения согласия, особенностей по наличию трудового стажа для кандидатов, обладающих профессиональной квалификацией, подтвержденной международными сертификатами, и перечня таких сертификатов
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 3 апреля 2026 года № 42. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 апреля 2026 года № 38345
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 5.
В соответствии со статьей 63 Социального кодекса Республики Казахстан, статьей 34 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности", статьей 54 Закона Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг", статьей 4-1 Закона Республики Казахстан "О Фонде гарантирования страховых выплат", статьей 45 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", подпунктом 2) пункта 1 статьи 9, пунктами 3 и 11 статьи 9-4 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций", подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить:
1) прилагаемые Правила выдачи согласия на назначение (избрание) на должность руководящего работника банка, банковского холдинга, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан страховой (перестраховочной) организации, страхового холдинга, филиала страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан, страхового брокера, филиала страхового брокера – нерезидента Республики Казахстан, единого накопительного пенсионного фонда, добровольного накопительного пенсионного фонда, акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат", профессионального участника рынка ценных бумаг, включая критерии отсутствия безупречной деловой репутации, документы, необходимые для получения согласия (далее – Правила);

2) қоса беріліп отырған Халықаралық сертификаттармен расталған кәсіби біліктілігі бар кандидаттар үшін еңбек өтілінің болуы бойынша ерекшеліктер және осындай сертификаттардың тізбесі бекітілсін.
2. Қоса беріліп отырған тізбеге сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы қаулыларының, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы кейбір қаулыларының құрылымдық элементтерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Бағалы қағаздар нарығы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Мына:
Қағидалардың 2-тармағы бірінші бөлігінің және екінші бөлігі 11) тармақшасының қолданылуы тоқтатыла тұрған кезеңде мынадай редакцияда қолданылатынын:
"2. Қағидаларда пайдаланылатын ұғымдар, егер Қағидаларда өзгеше көзделмесе, Әлеуметтік кодексте, Сақтандыру қызметі туралы заңда, Бағалы қағаздар рыногы туралы заңда, Кепілдік беру қоры туралы заңда, Банктер туралы заңда, Мемлекеттік реттеу туралы заңда, "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" Қазақстан Республикасының Заңында, Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заңда көрсетілген мағыналарда қолданылады.";
"10) портал – "электрондық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы;";
Қағидаларға 4-қосымшаның реттік нөмірі 2-жолының қолданылуы тоқтатыла тұрған кезеңде мынадай редакцияда қолданылатынын:
"
2.
Мемлекеттік қызметті көрсету тәсілдері
"Электрондық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал).
"
белгілей отырып, олардың қолданылуы 2026 жылғы 12 шілдеге дейін тоқтатыла тұрсын.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және дамыту
Агенттігінің Төрағасы
М. Абылкасымова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын
реттеу және дамыту
Агенттігінің Басқармасының
2026 жылғы 3 сәуірдегі
№ 42 қаулысымен
бекітілген
Мінсіз іскерлік беделі болмауының өлшемшарттарын, келісім алу үшін қажетті құжаттарды қоса алғанда, банктің, банк холдингінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру холдингінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, сақтандыру брокерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокері филиалының, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының, "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының, бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушының басшы қызметкері лауазымына тағайындауға (сайлауға) келісім беру қағидалары

2) прилагаемые особенности по наличию трудового стажа для кандидатов на должность руководящего работника, обладающих профессиональной квалификацией, подтвержденной международными сертификатами, и перечень таких сертификатов.
2. Признать утратившими силу постановления Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка, а также структурные элементы некоторых постановлений Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка согласно прилагаемому перечню.
3. Департаменту рынка ценных бумаг в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Приостановить до 12 июля 2026 года действие:
части первой и подпункта 11) части второй пункта 2 Правил, установив, что в период приостановления действуют в следующей редакции:
"2. Понятия, используемые в Правилах, применяются в значениях, указанных в Социальном кодексе, Законе о страховой деятельности, Законе о рынке ценных бумаг, Законе о Фонде гарантирования, Законе о банках, Законе о государственном регулировании, Законе Республики Казахстан "Об электронном документе и электронной цифровой подписи", Законе о государственных услугах, если иное не предусмотрено Правилами.";
"11) портал – веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz;";
строки порядковый номер 2 Приложения 4 к Правилам, установив, что в период приостановления данная строка действует в следующей редакции:
"
2.
Способы предоставления государственной услуги
Веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал).
".
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
М. Абылкасымова
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 3 апреля 2026 года № 42
Правила выдачи согласия на назначение (избрание) на должность руководящего работника банка, банковского холдинга, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, страховой (перестраховочной) организации, страхового холдинга, филиала страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан, страхового брокера, филиала страхового брокера – нерезидента Республики Казахстан, единого накопительного пенсионного фонда, добровольного накопительного пенсионного фонда, акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат", профессионального участника рынка ценных бумаг, включая критерии отсутствия безупречной деловой репутации, документы, необходимые для получения согласия

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мінсіз іскерлік беделі болмауының өлшемшарттарын, келісім алу үшін қажетті құжаттарды қоса алғанда, банктің, банк холдингінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру холдингінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, сақтандыру брокерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокері филиалының, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының, "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының, бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушының басшы қызметкері лауазымына тағайындауға (сайлауға) келісім беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің (бұдан әрі – Әлеуметтік кодекс) 63-бабына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Сақтандыру қызметі туралы заң) 34-бабына, "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Бағалы қағаздар рыногы туралы заң) 54-бабына, "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Кепілдік беру қоры туралы заң) 4-1-бабына, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Банктер туралы заң) 45-бабына, "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Мемлекеттік реттеу туралы заң) 9-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына, 9-4-бабының 3 және 11-тармақтарына, "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді.
Қағидалар қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның (бұдан әрі – уәкілетті орган, көрсетілетін қызметті беруші) мінсіз іскерлік беделі болмауының өлшемшарттарын, келісім алу үшін қажетті құжаттарды қоса алғанда, банктің, банк холдингінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру холдингінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, сақтандыру брокерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокері филиалының, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының, "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының (бұдан әрі – Қор), бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушының басшы қызметкері лауазымына тағайындауға (сайлауға) келісім беру тәртібін айқындайды.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила выдачи согласия на назначение (избрание) на должность руководящего работника банка, банковского холдинга, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, страховой (перестраховочной) организации, страхового холдинга, филиала страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан, страхового брокера, филиала страхового брокера – нерезидента Республики Казахстан, единого накопительного пенсионного фонда, добровольного накопительного пенсионного фонда, акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат", профессионального участника рынка ценных бумаг, включая критерии отсутствия безупречной деловой репутации, документы, необходимые для получения согласия (далее – Правила), разработаны в соответствии со статьей 63 Социального кодекса Республики Казахстан (далее – Социальный кодекс), статьей 34 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" (далее – Закон о страховой деятельности), статьей 54 Закона Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг" (далее – Закон о рынке ценных бумаг), статьей 4-1 Закона Республики Казахстан "О Фонде гарантирования страховых выплат" (далее – Закон о Фонде гарантирования), статьей 45 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (далее – Закон о банках), подпунктом 2) пункта 1 статьи 9, пунктами 3 и 11 статьи 9-4 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" (далее – Закон о государственном регулировании), подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон о государственных услугах).
Правила определяют порядок выдачи уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее – уполномоченный орган, услугодатель) согласия на назначение (избрание) на должность руководящего работника банка, банковского холдинга, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, страховой (перестраховочной) организации, страхового холдинга, филиала страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан, страхового брокера, филиала страхового брокера – нерезидента Республики Казахстан, единого накопительного пенсионного фонда, добровольного накопительного пенсионного фонда, акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат" (далее – Фонд), профессионального участника рынка ценных бумаг, включая критерии отсутствия безупречной деловой репутации, документы, необходимые для получения согласия.

Бағалы қағаздар рыногы туралы заңның 45-бабының 11-тармағына және 79-бабының 1-1-тармағына сәйкес Қағидалар бірыңғай оператордың және орталық депозитарийдің басшы қызметкерлеріне қолданылады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
2-тармақтың бірінші бөлігінің қолданысы 12.07.2026 дейін тоқтатыла тұрады және тоқтатыла тұру кезеңінде бұл тармақ ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 03.04.2026 № 42 қаулысының 5-т. редакциясында қолданылады.
2. Қағидаларда пайдаланылатын ұғымдар, егер Қағидаларда өзгеше көзделмесе, Әлеуметтік кодексте, Қазақстан Республикасының Цифрлық кодексінде, Сақтандыру қызметі туралы заңда, Бағалы қағаздар рыногы туралы заңда, Кепілдік беру қоры туралы заңда, Банктер туралы заңда, Мемлекеттік реттеу туралы заңда, Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заңда көрсетілген мағыналарда қолданылады.
Қағидаларда мынадай анықтамалар пайдаланылады:
1) жауапты бөлімше – уәкілетті органның мемлекеттік қызмет көрсетуге жауапты бөлімшесі;
2) кандидат – нарық субъектісінің басшы қызметкері лауазымын атқаруға ниеті бар жеке тұлға немесе нарық субъектісі басқару органының басшысы немесе мүшесі лауазымына сайланған адам;
3) келісім – уәкілетті органның нарық субъектісінің басшы қызметкері лауазымына тағайындауға (сайлауға) келісімі;
4) көрсетілетін қызметті алушы – нарық субъектісі, кандидат;
5) қаржы ұйымы – банк, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, сақтандыру брокері, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы, Қазақстан Республикасы бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы, Қазақстан Республикасы бейрезидент сақтандыру брокерінің филиалы, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры, ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры, Қор, бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушы, орталық депозитарий, бірыңғай оператор; микроқаржы ұйымы;
6) қолданыстағы келісімдер тізілімі – нарық субъектісінің басшы қызметкері лауазымына тағайындауға (сайлауға) қолданыстағы келісімдер тізілімі;
7) мемлекеттік көрсетілетін қызмет – "Қаржы ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокерлері филиалдарының, банк, сақтандыру холдингтерінің, "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының басшы қызметкерлерін тағайындауға (сайлауға) келісім беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметі;
8) нарық субъектісі – банк, банк холдингі, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, сақтандыру холдингі, Қазақстан Республикасы бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы, сақтандыру брокері, Қазақстан Республикасы бейрезидент сақтандыру брокерінің филиалы, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры, ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры, Қор, бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушы, орталық депозитарий, бірыңғай оператор;

В соответствии с пунктом 11 статьи 45 и пунктом 1-1 статьи 79 Закона о рынке ценных бумаг Правила распространяются на руководящих работников единого оператора и центрального депозитария.
2. Понятия, используемые в Правилах, применяются в значениях, указанных в Социальном кодексе, Цифровом кодексе Республики Казахстан, Законе о страховой деятельности, Законе о рынке ценных бумаг, Законе о Фонде гарантирования, Законе о банках, Законе о государственном регулировании, Законе о государственных услугах, если иное не предусмотрено Правилами.
В Правилах используются следующие понятия:
1) ответственное подразделение – подразделение уполномоченного органа, ответственное за оказание государственной услуги;
2) кандидат – физическое лицо, имеющее намерение занимать должность руководящего работника субъекта рынка, или лицо, избранное на должность руководителя или члена органа управления субъекта рынка;
3) согласие – согласие уполномоченного органа на назначение (избрание) на должность руководящего работника субъекта рынка;
4) услугополучатель – субъект рынка, кандидат;
5) финансовая организация – банк, страховая (перестраховочная) организация, страховой брокер, филиал банка – нерезидента Республики Казахстан, филиал страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан, филиал страхового брокера – нерезидента Республики Казахстан, единый накопительный пенсионный фонд, добровольный накопительный пенсионный фонд, Фонд, профессиональный участник рынка ценных бумаг, центральный депозитарий, единый оператор, микрофинансовая организация;
6) реестр действующих согласий – реестр действующих согласий на назначение (избрание) на должность руководящего работника субъекта рынка;
7) государственная услуга – государственная услуга "Выдача согласия на назначение (избрание) руководящих работников финансовых организаций, филиалов банков – нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций – нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых брокеров – нерезидентов Республики Казахстан, банковских, страховых холдингов, акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат";
8) субъект рынка - банк, банковский холдинг, филиал банка – нерезидента Республики Казахстан, страховая (перестраховочная) организация, страховой холдинг, филиал страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан, страховой брокер, филиал страхового брокера – нерезидента Республики Казахстан, единый накопительный пенсионный фонд, добровольный накопительный пенсионный фонд, Фонд, профессиональный участник рынка ценных бумаг, центральный депозитарий, единый оператор;

9) өтінішхат – уәкілетті органның нарық субъектісінің басшы қызметкері лауазымына тағайындауға (сайлауға) келісімін беру туралы өтінішхат;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
10) тармақшаның қолданысы 12.07.2026 дейін тоқтатыла тұрады және тоқтатыла тұру кезеңінде бұл тармақ ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 03.04.2026 № 42 қаулысының 5-т. редакциясында қолданылады.
10) портал – "цифрлық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы;
11) филиал – Қазақстан Республикасының бейрезиденті банкінің филиалы, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокерінің филиалы;
12) ЭЦҚ – электрондық цифрлық қолтаңба.
3. Нарық субъектісінің уәкілетті органмен келісуге жататын басшы қызметкерлерінің тізбесі Әлеуметтік кодекстің 63-бабының 1-тармағында, Бағалы қағаздар рыногы туралы заңның 45-бабының 11-тармағында, 54-бабының 1 және 4-тармақтарында, 79-бабының 1-1-тармағында, Сақтандыру қызметі туралы заңның 34-бабының 1, 2, 3 және 4-тармақтарында, Кепілдік беру қоры туралы заңның 4-1-бабының 1-тармағында, Банктер туралы заңның 45-бабының 1, 2, 3, және 4-тармақтарында айқындалған.
4. Мына басшы қызметкерлер Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келген жағдайда:
1) орталық депозитарийдің, сауда-саттықты ұйымдастырушының, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының және Қордың басқару органының құрамына кіретін уәкілетті органның және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінің өкілдері;
2) уәкілетті органмен келісілген лауазымнан нарық субъектісінің бір органы шеңберінде төмен тұрған лауазымға ауыстырылған басшы қызметкерлер;
3) уәкілетті органмен келісілген атқарушы орган басшысының, оның орынбасарының немесе мүшесінің не басқару органы басшысының немесе мүшесінің лауазымынан Әлеуметтік кодекстің 63-бабының 1-тармағы 4) тармақшасының, Бағалы қағаздар рыногы туралы заңның 54-бабының 1-тармағы 4) тармақшасының, Сақтандыру қызметі туралы заңның 34-бабының 1-тармағы 4) тармақшасының, 3-тармағы 2) тармақшасының, 4-тармағы 4) тармақшасының, Банктер туралы заңның 45-бабының 1-тармағы 4) тармақшасының, 2-тармағы 4) тармақшасының, 4-тармағы 2) тармақшасының талаптарына сәйкес келетін өзге де басшы лауазымына немесе уәкілетті органның уәжді пайымдауын пайдалана отырып басшы қызметкер лауазымы деп танылған лауазымға ауыстырылған басшы қызметкерлер;
4) уәкілетті органмен келісілген банк холдингінің, сақтандыру холдингінің атқарушы органы мүшесінің немесе басқару органы мүшесінің лауазымынан банк холдингінің, сақтандыру холдингінің еншілес ұйымның (ұйымдардың) және (немесе) банк холдингі, сақтандыру холдингі капиталына қомақты қатысатын ұйымның (ұйымдардың) қызметін үйлестіруді және (немесе) бақылауды жүзеге асыратын өзге де басшысы лауазымына ауыстырылған;

9) ходатайство – ходатайство о выдаче согласия уполномоченного органа на назначение (избрание) на должность руководящего работника субъекта рынка;
10) портал – веб-портал "цифрового правительства" www.egov.kz;
11) филиал – филиал банка – нерезидента Республики Казахстан, филиал страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан, филиал страхового брокера – нерезидента Республики Казахстан;
12) ЭЦП – электронная цифровая подпись.
3. Перечень руководящих работников субъекта рынка, подлежащих согласованию с уполномоченным органом, определен пунктом 1 статьи 63 Социального кодекса, пунктом 11 статьи 45, пунктами 1 и 4 статьи 54, пунктом 1-1 статьи 79 Закона о рынке ценных бумаг, пунктами 1, 2, 3 и 4 статьи 34 Закона о страховой деятельности, пунктом 1 статьи 4-1 Закона о Фонде гарантирования, пунктами 1, 2, 3 и 4 статьи 45 Закона о банках.
4. Согласованию не подлежат следующие руководящие работники, при условии их соответствия требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан, указанными в пункте 5 Правил:
1) представители уполномоченного органа и Национального Банка Республики Казахстан, входящие в состав органа управления центрального депозитария, организатора торгов, единого накопительного пенсионного фонда и Фонда;
2) руководящие работники, переведенные с согласованной с уполномоченным органом должности на нижестоящую должность в рамках одного органа субъекта рынка;
3) руководящие работники, переведенные с согласованной с уполномоченным органом должности руководителя, его заместителя или члена исполнительного органа либо руководителя или члена органа управления на должность иного руководителя, соответствующего требованиям подпункта 4) пункта 1 статьи 63 Социального кодекса, подпункта 4) пункта 1 статьи 54 Закона о рынке ценных бумаг, подпункта 4) пункта 1, подпункта 2) пункта 3, подпункта 4) пункта 4 статьи 34 Закона о страховой деятельности, подпункта 4) пункта 1, подпункта 4) пункта 2, подпунктов 2) пункта 4 статьи 45 Закона о банках, или иную должность, признанную должностью руководящего работника с использованием мотивированного суждения уполномоченного органа;
4) переведенные с согласованной с уполномоченным органом должности члена исполнительного органа или члена органа управления банковского холдинга, страхового холдинга на должность иного руководителя банковского холдинга, страхового холдинга, осуществляющего координацию и (или) контроль за деятельностью дочерней (дочерних) организации (организаций) и (или) организации (организаций), в которой (которых) банковский холдинг, страховой холдинг имеет значительное участие в капитале;

5) уәкілетті органмен келісілген филиал басшысының лауазымынан филиал басшысы орынбасарының немесе филиалдың құрылымдық бөлімшелерінің қызметін үйлестіруді және (немесе) бақылауды жүзеге асыратын және олардың негізінде банк қызметі, сақтандыру қызметі жүзеге асырылатын құжаттарға қол қою құқығы бар филиалдың өзге басшысының лауазымына ауыстырылған;
6) уәкілетті органмен келісілген бас бухгалтер лауазымынан бас бухгалтердің орынбасары лауазымына ауыстырылған жағдайда, келісуге жатпайды.
5. Уәкілетті орган кандидат Мемлекеттік реттеу туралы заңның 9-4-бабында, "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Акционерлік қоғамдар туралы заң) 1-бабының 20) тармақшасында, 54-бабының 4-тармағында, 59-бабының 2-тармағында, Банктер туралы заңның 46-бабында, "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Бухгалтерлік есеп туралы заң) 9-бабында және Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келген кезде келісім береді.
6. Келісім басшы қызметкер тиісті лауазымға тағайындалғанға (сайланғанға) дейін беріледі.
Мемлекеттік реттеу туралы заңның 9-4-бабының 6-тармағында көзделген жағдайларда келісім басшы қызметкер лауазымға тағайындалғаннан (сайланғаннан) кейін берілуі мүмкін.
Уәкілетті органның микроқаржы ұйымын банкке айналдыру нысанында ерікті түрде қайта ұйымдастыруға қолданыстағы рұқсаты бар, микроқаржы ұйымын банкке айналдыру нысанында қайта ұйымдастыру нәтижесінде құрылатын банктің басшы қызметкерлеріне және (немесе) көрсетілген тұлғада басшы қызметкер лауазымын атқаруға ниеті бар жеке тұлғаларға келісім микроқаржы ұйымы уәкілетті органға микроқаржы ұйымын банкке айналдыру жөніндегі іс-шаралар жоспарында көзделген іс-шараларды іске асыру туралы тиісті есепті ұсынғанға дейін "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 25-3-бабы 2-тармағы 8) тармақшасының талаптарына сәйкес беріледі.
7. Қолданыстағы келісімі бар тұлға Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген талаптарға сәйкес келген жағдайда қайта келісусіз, қаржы нарығының тиісті секторы шеңберінде осындай тұлға келісілген нарық субъектісінің басшы қызметкерінің лауазымына (бірнеше лауазымына) тағайындалады (сайланады).
Мемлекеттік реттеу туралы заңның 9-5-бабына сәйкес қаржы ұйымдары болып табылатын және Банктер туралы заңның 45-бабына, Сақтандыру қызметі туралы заңның 34-бабына, Бағалы қағаздар рыногы туралы заңның 54-бабына және Мемлекеттік реттеу туралы заңның 9-4-бабына сәйкес аталған қаржы ұйымында осы лауазымды атқаруға келісімі бар банк, сақтандыру холдингтерінің, банк, сақтандыру холдингі мәртебесін иеленетін тұлғалардың басшы қызметкерлерінің лауазымдарына кандидаттар қаржы нарығының басқа секторында аталған лауазымға қайта келісілуге жатпайды.

5) переведенные с согласованной с уполномоченным органом должности руководителя филиала на должность заместителя руководителя филиала или иного руководителя филиала, осуществляющего координацию и (или) контроль за деятельностью структурных подразделений филиала и обладающего правом подписи документов, на основании которых осуществляется банковская деятельность, страховая деятельность;
6) переведенные с согласованной с уполномоченным органом должности главного бухгалтера на должность заместителя главного бухгалтера.
5. Уполномоченный орган выдает согласие при соответствии кандидата требованиям, установленным статьей 9-4 Закона о государственном регулировании, подпунктом 20) статьи 1, пунктом 4 статьи 54, пунктом 2 статьи 59 Закона Республики Казахстан "Об акционерных обществах" (далее – Закон об акционерных обществах), статьей 46 Закона о банках, статьей 9 Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" (далее – Закон о бухгалтерском учете) и Правилами.
6. Согласие выдается до назначения (избрания) руководящего работника на соответствующую должность.
В случаях, предусмотренных пунктом 6 статьи 9-4 Закона о государственном регулировании, согласие может выдаваться после назначения (избрания) на должность руководящего работника.
Согласие руководящим работникам банка, образующегося в результате реорганизации микрофинансовой организации в форме конвертации в банк, обладающей действующим разрешением уполномоченного органа на добровольную реорганизацию микрофинансовой организации в форме конвертации в банк и (или) физическим лицам, имеющим намерение занимать должность руководящего работника в указанном лице, выдается в соответствии с требованиями подпункта 8) пункта 2 статьи 25-3 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности" до представления микрофинансовой организацией в уполномоченный орган соответствующего отчета о реализации мероприятий, предусмотренных планом мероприятий по конвертации микрофинансовой организации в банк.
7. Лицо, обладающее действующим согласием, назначается (избирается) на должность (несколько должностей) руководящего работника субъекта рынка, на которую (которые) такое лицо было согласовано в рамках соответствующего сектора финансового рынка, без повторного согласования при условии его соответствия требованиям, указанным в пункте 5 Правил.
Кандидаты на должности руководящих работников банковских, страховых холдингов, лиц, приобретающих статус банковского, страхового холдинга, в соответствии со статьей 9-5 Закона о государственном регулировании, являющихся финансовыми организациями, и имеющими согласие на занятие данной должности в указанной финансовой организации в соответствии со статьей 45 Закона о банках, статьей 34 Закона о страховой деятельности, статьей 54 Закона о рынке ценных бумаг и статьей 9-4 Закона о государственном регулировании, повторному согласованию на указанную должность в другом секторе финансового рынка не подлежат.

8. Мемлекеттік реттеу туралы заңның 9-4-бабы 2-тармағының 1) тармақшасының мақсаттары үшін мыналар мінсіз іскерлік беделдің болмауының өлшемшарттары болып табылады:
1) алынбаған немесе өтелмеген соттылығының болуы, оның ішінде қаржы ұйымының, банк және (немесе) сақтандыру холдингінің басшы қызметкері лауазымын атқару және қаржы ұйымының ірі қатысушысы (ірі акционері) құқығынан өмір бойы айыру түрінде қылмыстық жазаны қолдану туралы заңды күшіне енген сот шешімінің болуы;
2) мыналарға:
қаржы ұйымын мәжбүрлеп таратуға алып келген төлем қабілетсіздігіне;
банкке реттеу режимін қолдануға әкеп соққан құқыққа қарсы әрекеттер (әрекетсіздік) жасағаны туралы мәліметтердің болуы;
3) қаржылық мониторинг жөніндегі уәкілетті органның мәліметтері негізінде әрекеттері қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға ықпал еткен үшінші тұлғалармен (үшінші тұлғалардың бақылауы және ықпалы) қатынастардың болуы;
4) кандидаттың қабылданған міндеттемелерін не уәкілетті органның қаржы ұйымын, банк конгломератын, сақтандыру тобын қосымша капиталдандыру бойынша талаптарын орындамаған қаржы ұйымының тікелей немесе жанама ірі қатысушысы, қаржы ұйымының, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымының ірі қатысушысының (банк, сақтандыру холдингі) басшы қызметкері болғаны (болып табылатыны) туралы мәліметтердің болуы;
5) кандидат қаржы ұйымының, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымының басшы қызметкері, актуарийі не тікелей немесе жанама ірі қатысушысы, қаржы ұйымының ірі қатысушысының (банк, сақтандыру холдингінің) басшы қызметкері бола отырып, бірнеше рет (қатарынан соңғы он екі ай ішінде екі және одан да көп рет) уәкілетті орган қаржы ұйымына қатысты қадағалап ден қою шараларының талаптарын орындамағаны туралы мәліметтердің болуы;
6) кандидат Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымы төлем қабілетсіздігіне жеткенге дейін кемінде 1 (бір) жыл бұрын кезеңде Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымында акционер (қатысушы), лауазымды тұлға, басқару функцияларын орындайтын тұлға болып табылғаны туралы мәліметтердің болуы.
Көрсетілген өлшемшарт, егер Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымы резиденті болып табылатын мемлекеттің заңнамасында қаржылық жағдайы тұрақсыз қаржы ұйымдарына қатысты қаржылық жай-күйді жақсарту және (немесе) тәуекелдерді барынша азайту жөнінде мәні бойынша ұқсас (бірдей, салыстырмалы) шаралар көзделген жағдайда да қолданылады;

8. Для целей подпункта 1) пункта 2 статьи 9-4 Закона о государственном регулировании критериями отсутствия безупречной деловой репутации, являются:
1) наличие неснятой или непогашенной судимости, в том числе наличие вступившего в законную силу судебного акта о применении уголовного наказания в виде лишения права занимать должность руководящего работника финансовой организации, банковского и (или) страхового холдинга и являться крупным участником (крупным акционером) финансовой организации пожизненно;
2) наличие сведений о совершении противоправных действий (бездействия), которые привели к:
неплатежеспособности, повлекшей принудительную ликвидацию финансовой организации;
применению к банку режима урегулирования;
3) наличия отношений с третьими лицами (контроля и влияния третьих лиц), действия которых способствовали легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения, на основании сведений уполномоченного органа по финансовому мониторингу;
4) наличие сведений о том, что кандидат являлся (является) прямым или косвенным крупным участником финансовой организации, руководящим работником крупного участника (банковского, страхового холдинга) финансовой организации, в том числе финансовой организации – нерезидента Республики Казахстан, не исполнившим принятые обязательства либо требования уполномоченного органа по дополнительной капитализации финансовой организации, банковского конгломерата, страховой группы;
5) наличие сведений о том, что кандидат, являясь руководящим работником, актуарием либо прямым или косвенным крупным участником, руководящим работником крупного участника (банковского, страхового холдинга) финансовой организации, в том числе финансовой организации – нерезидента Республики Казахстан, неоднократно (два и более раза в течение последних двенадцати последовательных месяцев) не выполнил требования мер надзорного реагирования, примененных уполномоченным органом в отношении финансовой организации;
6) наличие сведений о том, что кандидат являлся акционером (участником), должностным лицом, лицом, выполняющим управленческие функции, в финансовой организации – нерезиденте Республики Казахстан в период не более чем за 1 (один) год до доведения до неплатежеспособности финансовой организации – нерезидента Республики Казахстан.
Указанный критерий также применяется в случае, если законодательством государства, резидентом которого является финансовая организация – нерезидент Республики Казахстан, предусмотрены аналогичные (схожие, сопоставимые) по существу меры по улучшению финансового состояния и (или) минимизации рисков в отношении финансовых организаций с неустойчивым финансовым положением;

7) Мемлекеттік реттеу туралы заңның 13-5-бабына сәйкес қалыптастырылған және қабылданған уәжді пайымдау негізінде анықталған мінсіз іскерлік беделдің болмауы;
8) шет мемлекеттің қаржылық қадағалау органынан не "Астана" халықаралық қаржы орталығында қаржылық көрсетілетін қызметтерді және олармен байланысты қызметті реттеуді жүзеге асыратын заңды тұлғадан кандидаттың мінсіз іскерлік беделінің болмауы туралы ақпараттың болуы;
9) кандидаттың әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарауға уәкілетті соттың, органның, лауазымды адамның заңды күшіне енген шешімімен белгіленген қаржы, кәсіпкерлік қызмет, салық салу салаларында күнтізбелік он екі ай ішінде үш реттен артық әкімшілік құқық бұзушылық жасау фактілерінің болуы.
Көрсетілген өлшемшарт әкімшілік жазаның орындалуы аяқталған күннен бастап бір жыл бойы қолданылады;
10) кандидаттың аудитор ретінде көрінеу анық емес аудиторлық есепті жасау фактісінің не аудиторлық ұйымның кандидат қол қойған көрінеу анық емес аудиторлық есепті жасау фактісінің болуы.
Көрсетілген өлшемшарт кандидатты не аудиторлық ұйымды әкімшілік жауапкершілікке тарту туралы сот шешімі заңды күшіне енгеннен кейін бес жыл бойы қолданылады;
11) кандидаттың, қаржы ұйымының басшы қызметкерінің қаржы ұйымының міндеттемелері бойынша заңды күшіне енген сот шешіміне сәйкес субсидиарлық жауапкершілікке не қаржы ұйымының пайдасына шығындарды өндіріп алу түрінде жауапкершілікке тартылуы.
Көрсетілген өлшемшарт сот шешімі заңды күшіне енгеннен кейін бес жыл бойы қолданылады;
12) кандидаттың "Қылмыстық жолмен алынған кiрiстердi заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12 және 12-1-баптарына сәйкес жасалатын террористік қызметке қатысы бар адамдардың тізімінде, терроризм мен экстремизмді қаржыландыруға байланысты ұйымдар мен адамдардың тізбесінде және (немесе) жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға байланысты ұйымдар мен адамдардың тізбесінде болуы;
13) кандидаттың не кандидат бірінші басшы не ірі қатысушы (ірі акционер) болып табылатын заңды тұлғаның Қазақстан Республикасының атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы заңнамасына сәйкес жүргізілетін борышкерлердің бірыңғай тізілімінде болуы (егер берешек республикалық бюджет туралы заңмен белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 1000 еселенген мөлшерінен асқан жағдайда);

7) отсутствие безупречной деловой репутации, выявленное на основании мотивированного суждения, сформированного и принятого в соответствии со статьей 13-5 Закона о государственном регулировании;
8) наличие информации от органа финансового надзора иностранного государства либо юридического лица, осуществляющего регулирование финансовых услуг и связанной с ними деятельности в Международном финансовом центре "Астана", об отсутствии у кандидата безупречной деловой репутации;
9) наличие фактов совершения кандидатом более трех раз в течение двенадцати календарных месяцев административных правонарушений в областях финансов, предпринимательской деятельности, налогообложения, установленных вступившим в законную силу решением суда, органа, должностного лица, уполномоченных рассматривать дела об административных правонарушениях.
Указанный критерий применяется в течение года со дня окончания исполнения административного взыскания;
10) наличие факта составления кандидатом в качестве аудитора заведомо недостоверного аудиторского отчета либо факта составления аудиторской организацией заведомо недостоверного аудиторского отчета, подписанного кандидатом.
Указанный критерий применяется в течение пяти лет после вступления в законную силу решения суда о привлечении кандидата либо аудиторской организации к административной ответственности;
11) привлечение кандидата в соответствии с вступившим в законную силу решением суда к субсидиарной ответственности по обязательствам финансовой организации либо к ответственности в виде взыскания убытков в пользу финансовой организации.
Указанный критерий применяется в течение пяти лет после вступления в законную силу решения суда;
12) нахождение кандидата в списке лиц, причастных к террористической деятельности, перечне организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма и (или) в перечне организаций и лиц, связанных с финансированием распространения оружия массового уничтожения, составляемых в соответствии со статьями 12 и 12-1 Закона Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения";
13) нахождение кандидата либо юридического лица, в котором кандидат является первым руководителем либо крупным участником (крупным акционером) в едином реестре должников, который ведется в соответствии с законодательством Республики Казахстан об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей (в случае если задолженность превышает 1000-кратный размер месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете);

14) кандидатты банкрот деп тану.
Көрсетілген өлшемшарт кандидатқа қатысты осындай рәсім барысында мүлікті өткізу немесе банкроттық туралы іс бойынша іс жүргізуді тоқтату рәсімі аяқталған күннен бастап бес жыл бойы қолданылады;
15) кандидатта не осы тұлғалар бірінші басшы не ірі қатысушы (ірі акционер) болып табылатын заңды тұлғада республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 1000 еселенген мөлшерінен асатын мерзімі өткен салық берешегінің болуы;
16) кандидаттың не кандидат бірінші басшы не ірі қатысушы (ірі акционер) болып табылатын заңды тұлғаның соттың заңды күшіне енген шешімімен не мемлекеттік сатып алуға жосықсыз қатысушылардың тізіліміне енгізу жолымен расталатын, жасалған азаматтық-құқықтық шарттар бойынша міндеттемелерді орындамауы;
17) кандидаттың, нарық субъектісінің басшы қызметкерінің жеке адамға, меншікке қарсы, экономикалық қызмет саласында, сыбайлас жемқорлық және өзге де қылмыстық құқық бұзушылықтар үшін мемлекеттік қызмет және мемлекеттік басқару мүдделеріне қарсы қылмыстық құқық бұзушылықтарға байланысты қылмыстық процесте айыпталушы не сотталушы (күдікті) ретінде қатысуы;
18) кандидаттың әрекеттері (әрекетсіздігі):
уәкілетті органның немесе Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымы резиденті болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органының банкті (Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалын) төлемге қабілетсіз банктер (Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдары) санатына жатқызу туралы шешім қабылдауы үшін негіз болған (әкелген) заңнама талаптарын бұзуға (бұзушылықтарға);
оларды таратуға және (немесе) қаржы нарығында қызметін жүзеге асыруды тоқтатуға, не қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе оны банкрот деп тану туралы сот шешімінің заңды күшіне енуіне, не Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін мәжбүрлеп тоқтату туралы сот шешімінің заңды күшіне енуіне әкеп соққан қаржы ұйымын лицензиядан айыруға әкеп соққан (әкелген) қаржы ұйымының басшы қызметкері болғандығы туралы мәліметтердің болуы;
19) кандидаттың уәкілетті орган қолданған қадағалап ден қою шарасы негізінде қаржы ұйымының басшы қызметкерінің қызметтік міндеттерін орындаудан шеттетілгені туралы мәліметтердің болуы;

14) признание кандидата банкротом.
Указанный критерий применяется в течение пяти лет со дня завершения в отношении кандидата процедуры реализации имущества или прекращения производства по делу о банкротстве в ходе такой процедуры;
15) наличие у кандидата либо у юридического лица, в котором данные лица являются первым руководителем либо крупным участником (крупным акционером), просроченной налоговой задолженности, превышающей 1000-кратный размер месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете;
16) неисполнение кандидатом либо юридическим лицом, в котором кандидат является первым руководителем либо крупным участником (крупным акционером), обязательств по заключенным гражданско-правовым договорам, подтверждаемое вступившим в законную силу решением суда, либо путем включения в реестр недобросовестных участников государственных закупок;
17) участие кандидата, руководящего работника субъекта рынка в качестве обвиняемого либо подсудимого (подозреваемого) в уголовном процессе в связи с уголовными правонарушениями против личности, против собственности, в сфере экономической деятельности, за коррупционные и иные уголовные правонарушения против интересов государственной службы и государственного управления;
18) наличие сведений о том, что кандидат являлся руководящим работником финансовой организации, действия (бездействие) которого привели (привело) к:
нарушению (нарушениям) требований законодательства, явившемуся (явившимся) основанием для принятия уполномоченным органом или органом финансового надзора государства, резидентом которого является финансовая организация – нерезидент Республики Казахстан, решения об отнесении банка (филиала банка – нерезидента Республики Казахстан) к категории неплатежеспособных банков (филиалов банков – нерезидентов Республики Казахстан);
лишении лицензии финансовой организации, повлекших их ликвидацию и (или) прекращение осуществления деятельности на финансовом рынке, либо вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом, либо вступления в законную силу решения суда о принудительном прекращении деятельности филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан;
19) наличие сведений о том, что кандидат был отстранен от выполнения служебных обязанностей руководящего работника финансовой организации на основании меры надзорного реагирования, примененной уполномоченным органом;

20) кандидаттың олардың іс-әрекеттерінен (әрекетсіздігінен) қаржы ұйымы уәкілетті орган айқындаған мынадай бұзушылықтарға:
қаржы ұйымының уәкілетті орган белгілеген пруденциялық нормативтерді және (немесе) сақтауға міндетті өзге де нормалар мен лимиттерді қатарынан соңғы он екі ай ішінде жүйелі (екі және одан да көп рет) бұзуы;
қаржы ұйымының уәкілетті орган белгілеген пруденциялық нормативтерді және (немесе) өзге де сақтауға міндетті нормалар мен лимиттерді сақтауы туралы мәліметтердің бұрмалануына әкеп соққан есептілік жасауы;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының "Қайта сақтандыру жөніндегі қызметті, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) пулының қызметін жүзеге асыру қағидалары мен ерекшеліктерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 27 тамыздағы № 203 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17460 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 203 қаулы) белгіленген талаптарға сәйкес келмейтін шарттарда қайта сақтандыру шарттарын жасасуы;
міндетті сақтандыру түрлерін жүргізу шарттары мен тәртібінен туындайтын сақтандыру сыйлықақысының негізсіз мөлшерін қолдану, міндеттерді орындамау немесе тиісінше орындамау;
қатарынан соңғы он екі ай ішінде жүйелі түрде (екі және одан да көп рет) сақтандыру төлемін жүзеге асырмау, уақтылы жүзеге асырмау не сақтандыру төлемін толық көлемде жүзеге асырмау;
№ 203 қаулыда көзделген, оның ішінде "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру тобының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерін және оларды есептеу әдістемелерін, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының немесе сақтандыру холдингтерінің еншілес ұйымдары сатып алатын заңды тұлғалардың акцияларына (жарғылық капиталдағы қатысу үлестеріне) қойылатын талаптарды, сақтандыру холдингтері сатып алатын халықаралық қаржы ұйымдары облигацияларының тізбесін, сақтандыру холдингтері сатып алатын облигациялар үшін талап етілетін ең төмен рейтингті және рейтингтік агенттіктердің тізбесін, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары сатып алатын қаржы құралдарының (акциялар мен жарғылық капиталына қатысу үлестерін қоспағанда) тізбесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 26 желтоқсандағы № 304 қаулысында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14794 болып тіркелген) көзделген сақтандыру сыйлықақыларын қайта сақтандыруға беру рәсімін бұзу, оның ішінде қайта сақтандырушыдан растаудың болмауы бөлігінде сақтандыру сыйлықақыларын қайта сақтандыруға беру рәсімін бұзуға жол берген қаржы ұйымы бөлімшелерін бақылауды (жетекшілік етуді) жүзеге асырғаны туралы мәліметтердің болуы;

20) наличие сведений о том, что кандидат осуществлял контроль (кураторство) подразделений финансовой организации, из-за действий (бездействия) которых финансовой организацией допущены следующие нарушения, выявленные уполномоченным органом:
систематическое (два и более раза) в течение последних двенадцати последовательных месяцев нарушение финансовой организацией пруденциальных нормативов и (или) иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных уполномоченным органом;
составление финансовой организацией отчетности, приведшей к искажению сведений о соблюдении пруденциальных нормативов и (или) иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных уполномоченным органом;
заключение страховой (перестраховочной) организацией договоров перестрахования на условиях, не соответствующих требованиям, установленным Постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 августа 2018 года № 203 "Об утверждении Правил и особенностей осуществления деятельности по перестрахованию, а также страхового (перестраховочного) пула" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17460) (далее – Постановление № 203);
применение необоснованных размеров страховой премии, неисполнении или ненадлежащем исполнении обязанностей, вытекающих из условий и порядка проведения обязательных видов страхования;
систематическое (два и более раза) в течение последних двенадцати последовательных месяцев неосуществление, несвоевременное осуществление страховой выплаты либо осуществление страховой выплаты не в полном объеме;
нарушение процедуры передачи страховых премий в перестрахование, предусмотренной Постановлением № 203, в том числе в части отсутствия подтверждения от перестраховщика, предусмотренного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2016 года № 304 "Об установлении нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации и страховой группы и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, требований к приобретаемым страховыми (перестраховочными) организациями, дочерними организациями страховых (перестраховочных) организаций или страховых холдингов акциям (долям участия в уставном капитале) юридических лиц, перечня облигаций международных финансовых организаций, приобретаемых страховыми холдингами, минимального требуемого рейтинга для облигаций, приобретаемых страховыми холдингами, и перечня рейтинговых агентств, а также перечня финансовых инструментов (за исключением акций и долей участия в уставном капитале), приобретаемых страховыми (перестраховочными) организациями" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14794);

21) кандидаттың біліктілік талаптарына және (немесе) іскерлік беделге қойылатын талаптарға сәйкестігі туралы уәкілетті органның шешіміне әсер ететін көрінеу дәйексіз мәліметтер ұсыну фактісінің болуы;
22) Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 52-бабы 1-тармағының 9), 12), 13), 14), 15), 16), 17), 18), 19), 20), 21) және 25) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша жұмыс берушінің бастамасы бойынша кандидатпен еңбек шартын бұзу фактісінің болуы;
23) кандидат актуарий бола отырып, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру резервтерін қалыптастыру бойынша талаптарды сақтамау фактілері туралы уәкілетті органға жүйелі түрде (қатарынан соңғы он екі айда екі немесе одан да көп рет) хабарламағаны туралы мәліметтердің болуы;
24) кандидаттың банк құпиясын, сақтандыру құпиясын немесе Қазақстан Республикасының заңдарымен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді, актуарлық есеп айырысуларды жүргізу және (немесе) тәуелсіз актуарий ретінде қызметті жүзеге асыру барысында алынған мәліметтерді заңсыз жариялауы немесе үшінші адамдарға беруі туралы мәліметтердің болуы.
Осы тармақтың ережелері нарық субъектілерінің басшыларына қолданылады.
9. Уәкілетті орган Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қаржы нарығының жекелеген секторлары (банк секторы, сақтандыру секторы, бағалы қағаздар нарығы және зейнетақы қызметтері секторы) бойынша қолданыстағы келісімдердің тізілімдерін жүргізеді.
Қолданыстағы келісімдердің тізілімдері уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында жарияланады және ондағы мәліметтер өзгерген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірілмей жаңартылады.
10. Нарық субъектісі басшы қызметкерлерді тағайындау (сайлау) кезінде олардың Мемлекеттік реттеу туралы заңның 9-4-бабының және Қағидалардың талаптарына, оның ішінде уәкілетті органның интернет-ресурсында жарияланатын ақпаратты ескере отырып сәйкестігін тексереді.
11. Сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықты, өлімге әкеп соққан құқық бұзушылықты жасағаны үшін басшы қызметкерді қылмыстық жауаптылыққа, әкімшілік жауаптылыққа тартқан кезде нарық субъектісі осы ақпарат нарық субъектісіне белгілі болған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде уәкілетті органға хабарлайды.
Нарық субъектісі уәкілетті органды басшы қызметкерлер құрамында болған, оларды тағайындауды (сайлауды), басқа лауазымға ауыстыруды, еңбек шартын бұзуды және (немесе) өкілеттіктерін тоқтатуды қоса алғанда, барлық өзгерістер туралы, сондай-ақ растайтын құжаттардың көшірмелерін қоса бере отырып, басшы қызметкердің тегіндегі, атындағы, әкесінің атындағы (ол болған кезде) өзгерістер туралы нарық субъектісінің тиісті органы шешім қабылдаған немесе басшы қызметкердің тегіндегі, атындағы, әкесінің атындағы (ол болған кезде) өзгерістер туралы ақпарат алынған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде хабарлайды.
Басшы қызметкерлер құрамында болған, оларды тағайындау (сайлау), басқа лауазымға ауыстыру, еңбек шартын бұзу және (немесе) өкілеттіктерін тоқтатуды қоса алғанда, өзгерістер туралы ақпарат растаушы құжаттардың көшірмелерін қоса бере отырып, Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жіберіледі.

21) наличие факта предоставления кандидатом заведомо недостоверных сведений о его соответствии квалификационным требованиям и (или) требованиям к деловой репутации, которые повлияют на решение уполномоченного органа;
22) наличие факта расторжения с кандидатом трудового договора по инициативе работодателя по основаниям, предусмотренным подпунктами 9), 12), 13), 14), 15), 16), 17), 18), 19), 20), 21) и 25) пункта 1 статьи 52 Трудового кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс);
23) наличие сведений о том, что кандидат, являясь актуарием, систематически (два и более раза в течение последних двенадцати последовательных месяцев) не извещал уполномоченный орган об установленных им фактах несоблюдения страховой (перестраховочной) организацией требований по формированию страховых резервов;
24) наличие сведений о том, что кандидат незаконно разглашал или передавал третьим лицам сведения, составляющие банковскую тайну, тайну страхования или иную охраняемую законами Республики Казахстан тайну, сведения, полученные в ходе проведения актуарных расчетов и (или) осуществления деятельности в качестве независимого актуария.
Положения настоящего пункта распространяются на руководящих работников субъектов рынка.
9. Уполномоченный орган ведет реестры действующих согласий по отдельным секторам финансового рынка (банковский сектор, страховой сектор, сектор рынка ценных бумаг или пенсионных услуг) по форме согласно приложению 1 к Правилам.
Реестры действующих согласий публикуются на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа и обновляются не позднее 5 (пяти) рабочих дней с даты изменения содержащихся в нем сведений.
10. Субъект рынка при назначении (избрании) руководящих работников самостоятельно проверяет их на соответствие требованиям статьи 9-4 Закона о государственном регулировании и Правил, в том числе с учетом информации, размещаемой на интернет - ресурсе уполномоченного органа.
11. При привлечении руководящего работника к уголовной ответственности, к административной ответственности за совершение коррупционного правонарушения, правонарушения, приведшего к смерти, субъект рынка уведомляет уполномоченный орган в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня, когда данная информация стала известна субъекту рынка.
Субъект рынка уведомляет уполномоченный орган обо всех изменениях, произошедших в составе руководящих работников, включая их назначение (избрание), перевод на другую должность, расторжение трудового договора и (или) прекращение полномочий, а также об изменениях в фамилии, имени, отчестве (при его наличии) руководящего работника с приложением копий подтверждающих документов, в течение 10 (десяти) рабочих дней с даты принятия решения соответствующего органа субъекта рынка, или получение информации об изменениях в фамилии, имени, отчестве (при его наличии) руководящего работника.
Информация об изменениях, произошедших в составе руководящих работников, включая их назначение (избрание), перевод на другую должность, расторжение трудового договора и (или) прекращение полномочий, направляется по форме согласно приложению 2 к Правилам с приложением копий подтверждающих документов.

Уәкілетті органның қолданыстағы келісімі бар басшы қызметкерлер тағайындалған (сайланған) жағдайларда нарық субъектісі ілеспе хатта осы адамдардың Мемлекеттік реттеу туралы заңның 9-4-бабында және Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкестігін көрсетеді және Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделген басшы қызметкер лауазымына кандидат туралы мәліметтерді қоса береді.
Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделген басшы қызметкер лауазымына кандидат туралы мәліметтер тағайындалған (сайланған) лауазымға келісілген, бұрын келісілген басшы қызметкер бойынша басшы қызметкерлердің құрамында болған өзгерістер туралы хабарлама ұсынылған жағдайда және егер басшы қызметкер лауазымына кандидат туралы мәліметтер тағайындалған лауазымға келісуге берілген құжаттар топтамасы өзгермеген жағдайда, қоса берілмейді.
12. Қағидалардың 11-тармағына сәйкес ұсынылатын растайтын құжаттардың көшірмелерінде басшы қызметкерлерді тағайындау (сайлау), басқа лауазымға ауыстыру немесе жұмыстан босату (өкілеттіктерін тоқтату) күні болмаса, онда басшы қызметкерді тағайындау (сайлау), басқа лауазымға ауыстыру немесе жұмыстан босату (өкілеттіктерін тоқтату) күні нарық субъектісінің уәкілетті органының шешім (бұйрық) қабылдау немесе шешімде (бұйрықта) көрсетілген оқиға басталған күн болып саналады.
Нарық субъектісінің уәкілетті органының шешімінен үзінді-көшірме мынадай мәліметтерді қамтиды:
нарық субъектісінің толық атауы және нарық субъектісінің атқарушы органының орналасқан жері;
акционерлердің жалпы жиналысын (басқару органының отырысын) өткізу күні, уақыты және орны;
отырысқа қатысқан адамдар туралы мәліметтер (басқару органының отырысы үшін);
акционерлердің жалпы жиналысының кворумы (басқару органының отырысы);
басқарушы қызметкерді тағайындау (сайлау), басқа лауазымға ауыстыру немесе жұмыстан шығару (өкілеттіктерін тоқтату) туралы мәселе бөлігінде акционерлердің жалпы жиналысы отырысының (басқару органы отырысының) күн тәртібі;
дауыс беруге қойылған мәселелер, басшы қызметкерді тағайындау (сайлау), басқа лауазымға ауыстыру немесе жұмыстан шығару (өкілеттіктерін тоқтату) бөлігінде олар бойынша дауыс беру қорытындылары;
басшы қызметкерді тағайындау (сайлау), басқа лауазымға ауыстыру немесе жұмыстан шығару (өкілеттігін тоқтату) бөлігінде қабылданған шешімдер.
Нарық субъектісінің уәкілетті органының шешімінен үзінді-көшірме осы құжатқа қол қоюға уәкілетті қызметкердің (қызметкерлердің) қолымен расталады және үзінді-көшірменің дұрыстығы көрсетіледі.

В случаях назначения (избрания) руководящих работников, имеющих действующее согласие уполномоченного органа, субъект рынка указывает в сопроводительном письме о соответствии данных лиц требованиям, установленным статьей 9-4 Закона о государственном регулировании и Правилами, и прилагает сведения о кандидате на должность руководящего работника, оформленные по форме согласно приложению 3 к Правилам.
Сведения о кандидате на должность руководящего работника, оформленные по форме согласно приложению 3 к Правилам, не прилагаются в случае представления уведомления об изменениях, произошедших в составе руководящих работников, по ранее согласованному руководящему работнику, который был согласован на назначенную (избранную) должность и в случае, если сведения о кандидате на должность руководящего работника не изменились с момента подачи пакета документов на согласование на назначенную должность.
12. При отсутствии в копиях подтверждающих документов, предоставляемых в соответствии с пунктом 11 Правил, даты назначения (избрания), перевода на другую должность, увольнения (прекращения полномочий), датой назначения (избрания), перевода на другую должность или увольнения (прекращения полномочий) руководящих работников считается дата принятия решения (приказа) уполномоченного органа субъекта рынка, либо дата наступления события, указанного в решении (приказе).
Выписка из решения уполномоченного органа субъекта рынка содержит следующие сведения:
полное наименование субъекта рынка и место нахождения исполнительного органа субъекта рынка;
дата, время и место проведения общего собрания акционеров (заседания органа управления);
сведения о лицах, участвовавших в заседании (для заседания органа управления);
кворум общего собрания акционеров (заседания органа управления);
повестка дня заседания общего собрания акционеров (заседания органа управления) в части вопроса о (об) назначении (избрании), переводе на другую должность или увольнении (прекращении полномочий) руководящего работника;
вопросы, поставленные на голосование, итоги голосования по ним в части назначения (избрания), перевода на другую должность или увольнения (прекращения полномочий) руководящего работника;
принятые решения в части назначения (избрания), перевода на другую должность или увольнения (прекращения полномочий) руководящего работника.
Выписка из решения уполномоченного органа субъекта рынка заверяется подписью работника (работников), уполномоченного (уполномоченных) на подписание данного документа и содержит указание на верность выписки.

13. Басшы қызметкер лауазымына сайлау (тағайындау) үшін еңбек өтілін есептеу кезінде жұмыс өтілі ескерілетін халықаралық қаржы ұйымдарының мынадай тізбесі белгіленсін:
Дүниежүзілік Банк (The World Bank);
Дүниежүзілік сауда ұйымы (The World Trade Organization);
Еуропалық бағалы қағаздар және нарықтар ұйымы (The European Securities and Markets Authority);
Еуропалық банк ұйымы (The European Banking Authority);
Еуропалық сақтандыру және зейнетақымен қамсыздандыру ұйымы (The European Insurance and Occupational Pensions Authority);
Инвестициялар Кепілдігінің Көпжақты Агенттігі (The Multilateral Investment Guarantee Agency);
Инвестициялық Дауларды Реттеу жөніндегі Халықаралық Орталық (The International Centre for Settlement of Investment Disputes);
Исламдық қаржылық қызметтер кеңесі (The Islamic Financial Services Board);
Сақтандыруды қадағалаудың халықаралық қауымдастығы (The International Association of Insurance Supervisors);
Солтүстік инвестициялық банк (The Nordic Investment Bank);
Халықаралық бағалы қағаздар комиссиялары ұйымы (The International Organization of Securities Commissions);
Халықаралық Даму Қауымдастығы (The International Development Association);
Халықаралық депозиттерді сақтандыру жүйелері қауымдастығы (The International Association of Deposit Insurers);
Халықаралық есеп айырысу банкі (The Bank for International Settlements);
Халықаралық зейнетақы қадағалау органдары ұйымы (The International Organisation of Pension Supervisors);
Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы (The Organisation for Economic Co-operation and Development).
2-тарау. Нарық субъектілерінің басшы қызметкерлерін тағайындауға (сайлауға) келісім беруге арналған құжаттарды қарау тәртібі
14. "Қаржы ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокерлері филиалдарының, банк, сақтандыру холдингтерінің, "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының басшы қызметкерлерін тағайындауға (сайлауға) келісім беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі (бұдан әрі – Негізгі талаптар тізбесі) Қағидаларға 4-қосымшада келтірілген.
Көрсетілетін қызметті алушы уәкілетті органға Негізгі талаптар тізбесінде көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, портал арқылы электрондық түрде өтінішхат ұсынады.
Көрсетілетін қызметті алушы өтінішхатты портал арқылы жіберген кезде "жеке кабинетте" нәтижені алу күні мен уақытын көрсете отырып, мемлекеттік қызметті көрсетуге сұратудың қабылданғаны туралы мәртебе автоматты түрде көрсетіледі.

13. Установить следующий перечень международных финансовых организаций, стаж работы в которых учитывается при расчете трудового стажа для избрания (назначения) на должность руководящего работника:
Всемирный Банк (The World Bank);
Всемирная торговая организация (The World Trade Organization);
Европейская организация по ценным бумагам и рынкам (The European Securities and Markets Authority);
Европейская банковская организация (The European Banking Authority);
Европейская банковская федерация (The European Banking Federation);
Европейская организация страхования и пенсионного обеспечения (The European Insurance and Occupational Pensions Authority);
Многостороннее Агентство Гарантии Инвестиций (The Multilateral Investment Guarantee Agency);
Международный Центр по Урегулированию Инвестиционных Споров (The International Centre for Settlement of Investment Disputes);
Совет по исламским финансовым услугам (The Islamic Financial Services Board);
Международная ассоциация страховых надзоров (The International Association of Insurance Supervisors);
Северный инвестиционный банк (The Nordic Investment Bank);
Международная организация комиссий по ценным бумагам (The International Organization of Securities Commissions);
Международная Ассоциация Развития (The International Development Association);
Международная ассоциация систем страхования депозитов (The International Association of Deposit Insurers);
Банк международных расчетов (The Bank for International Settlements);
Международная организация органов пенсионного надзора (The International Organisation of Pension Supervisors);
Организация экономического сотрудничества и развития (The Organisation for Economic Co-operation and Development).
Глава 2. Порядок рассмотрения документов на выдачу согласия на назначение (избрание) руководящих работников субъектов рынка
14. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача согласия на назначение (избрание) руководящих работников финансовых организаций, филиалов банков – нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций – нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых брокеров – нерезидентов Республики Казахстан, банковских, страховых холдингов, акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат" (далее – Перечень основных требований) приведен в приложении 4 к Правилам.
Услугополучатель представляет в уполномоченный орган ходатайство в электронном виде через портал, с приложением документов, указанных в Перечне основных требований.
При направлении услугополучателем ходатайства через портал в "личном кабинете" автоматически отображается статус о принятии запроса на оказание государственной услуги с указанием даты и времени получения результата.

15. Өтінішхат көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-мен куәландырылады, онда:
1) жеке және заңды тұлғалар үшін ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім;
2) көрсетілетін қызметті алушының "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес беретін мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі (жеке тұлғалар үшін);
3) кандидаттың басшы қызметкерлерге қойылатын талаптарға сәйкестігі туралы растау;
4) кандидат туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті алушының құжатпен тексергені туралы растау (заңды тұлғалар үшін);
5) кандидат келісілетін басшы қызметкердің лауазымы (лауазымдары);
6) қаржы нарығы секторының атаулары – банк секторы, сақтандыру секторы, бағалы қағаздар нарығы немесе зейнетақы қызметтері секторы (жеке тұлғалар үшін);
7) өтінішхатқа қоса берілген ақпараттың дұрыс және толық болып табылатындығы туралы растау көрсетіле отырып, еркін нысанда жасалады.
16. Өтінішхат:
1) құжаттарды атқарушы орган басшысының (атқарушы органның функциясын жеке-дара жүзеге асыратын тұлғаның), атқарушы органның басшысы болып табылатын басқару органы мүшесінің келісуіне жіберген кезде – көрсетілетін қызметті алушы заңды тұлғаның басқару органы басшысының, ал ол болмаған жағдайда басқару органының шешімі бойынша басқару органы мүшелерінің бірінің (басқару органының осы шешімінің көшірмесін ұсына отырып), басқару органының басшысы мен мүшелері болмаған жағдайда заңды тұлға көрсетілетін қызметті алушы акционерлерінің бірінің, осы құжатқа қол қоюға уәкілетті заңды тұлға қатысушыларының бірінің (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған заңды тұлға үшін);
2) құжаттарды филиал басшысына келісуге жіберген кезде – Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокері өтінішхатқа қол қоюға уәкілеттік берген тұлғаның (растайтын құжаттың көшірмесін қоса бере отырып);
3) құжаттарды басқа басшы қызметкерлерге келісуге жіберген кезде – заңды тұлғаның (атқарушы органның функцияларын жеке-дара жүзеге асыратын тұлғаның), көрсетілетін қызметті алушының атқарушы органы басшысының, филиал басшысының не олардың міндеттерін атқаратын адамдардың (міндеттерді орындауды жүктеу туралы шешімнің көшірмесін ұсына отырып);

15. Ходатайство, удостоверяется ЭЦП услугополучателя, составляется в произвольной форме с указанием в нем:
1) согласия на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах для физических и юридических лиц;
2) согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги (для физических лиц);
3) подтверждения соответствия кандидата, требованиям, предъявляемым к руководящим работникам;
4) подтверждения о том, что сведения о кандидате документально проверены услугополучателем (для юридических лиц);
5) должности (должностей) руководящего работника, на которую (которые) согласовывается кандидат;
6) наименования сектора финансового рынка – банковский сектор, страховой сектор, сектор рынка ценных бумаг или пенсионных услуг (для физических лиц);
7) подтверждения о том, что приложенная к ходатайству информация является достоверной и полной.
16. Ходатайство удостоверяется ЭЦП:
1) руководителя органа управления услугополучателя – юридического лица, а в случае его отсутствия одного из членов органа управления по решению органа управления (с представлением копии данного решения органа управления), одного из акционеров услугополучателя – юридического лица в случае отсутствия руководителя и членов органа управления, одного из участников юридического лица, уполномоченного на подписание данного документа (для юридического лица, созданного в организационно-правовой форме товарищества с ограниченной ответственностью) – при направлении документов на согласование руководителя исполнительного органа (лица, единолично осуществляющего функции исполнительного органа), члена органа управления, являющегося руководителем исполнительного органа;
2) лица, уполномоченного банком – нерезидентом Республики Казахстан, страховой (перестраховочной) организацией – нерезидентом Республики Казахстан, страховым брокером – нерезидентом Республики Казахстан на подписание ходатайства (с приложением копии подтверждающего документа) – при направлении документов на согласование руководителя филиала;
3) руководителя исполнительного органа услугополучателя – юридического лица (лица, единолично осуществляющего функции исполнительного органа), руководителя филиала либо лиц, исполняющих их обязанности (с представлением копии решения о возложении исполнения обязанностей) – при направлении документов на согласование остальных руководящих работников;

4) көрсетілетін қызметті алушының – басшы қызметкер лауазымына кандидат болып табылатын жеке тұлғаның ЭЦҚ-ымен расталады.
17. Басшы қызметкер лауазымына кандидат туралы мәліметтер Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделеді.
18. Шет мемлекеттердің құзыретті органдары немесе лауазымды адамдары берген құжаттар Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес заңдастырылуға не апостиль қоюға жатады (Қазақстан Республикасының бейрезидент жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттарды қоспағанда).
Шет тілінде ұсынылған құжаттар қазақ және орыс тілдеріне аударылады және "Нотариат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 80-бабына сәйкес нотариалды куәландырылуға жатады және электрондық көшірмелер нысанында ұсынылады.
19. Көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық топтамасын (байланысушы адамдардың байланыс телефондарын және электрондық пошта мекенжайларын көрсете отырып) ұсынады.
Мемлекеттік реттеу туралы заңның 9-5-тармағына сәйкес банк холдингі, сақтандыру холдингі мәртебесін иеленетін тұлғаның басқару органының басшысын немесе мүшесін не басшы қызметкерлерін келісу үшін лауазымға тағайындалғаннан (сайланғаннан) кейін көрсетілетін қызметті алушы уәкілетті органның банк, сақтандыру холдингі мәртебесін иеленуге келісімі болған кезде тұлғаның басқару органының басшысы немесе мүшесі тағайындалған (сайланған) не банк, сақтандыру холдингі белгілерін иеленген күннен бастап күнтізбелік 60 (алпыс) күннен кешіктірілмейтін мерзімде құжаттардың толық топтамасын ұсынады.
20. Көрсетілетін қызметті берушінің хат-хабарды қабылдауға және тіркеуге уәкілетті қызметкері құжаттар келіп түскен күні оларды қабылдауды, тіркеуді және орындауға жіберуді жүзеге асырады. Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері өтініш білдірген кезде, Кодекске және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес құжаттарды қабылдау келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Жауапты бөлімшенің қызметкері өтінішхатты тіркеген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын және құжаттардың қолданылу мерзімін тексереді.
Ұсынылған құжаттардың толық болмау және (немесе) қолданылу мерзімінің аяқталу фактісі анықталған жағдайда, жауапты бөлімшенің қызметкері көрсетілген мерзімде өтінішті одан әрі қараудан уәжді бас тартуды дайындайды және көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жібереді.
Уәкілетті органның уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ қойылған өтінішті одан әрі қараудан уәжді бас тарту көрсетілетін қызметті алушыға электрондық құжат нысанында жіберіледі.

4) услугополучателя – физического лица, являющегося кандидатом на должность руководящего работника.
17. Сведения о кандидате на должность руководящего работника оформляются по форме согласно приложению 3 к Правилам.
18. Документы, выданные компетентными органами или должностными лицами иностранных государств, подлежат легализации либо апостилированию в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан (за исключением документов, удостоверяющих личность физического лица – нерезидента Республики Казахстан).
Документы, представленные на иностранном языке, переводятся на казахский и русский языки и подлежат нотариальному засвидетельствованию в соответствии со статьей 80 Закона Республики Казахстан "О нотариате" и представляются в форме электронных копий.
19. Услугополучатель представляет полный пакет документов (с указанием контактных телефонов и адресов электронной почты контактных лиц).
Для согласования руководителя или члена органа управления, либо руководящих работников лица, приобретающего статус банковского холдинга, страхового холдинга в соответствии со статьей 9-5 Закона о государственном регулировании, после назначения (избрания) на должность услугополучатель представляет полный пакет документов в срок не позднее 60 (шестидесяти) календарных дней со дня назначения (избрания) руководителя или члена органа управления либо дня приобретения лицом признаков банковского, страхового холдинга, при наличии согласия уполномоченного органа на приобретение статуса банковского, страхового холдинга.
20. Работник услугодателя, уполномоченный на прием и регистрацию корреспонденции, в день поступления документов осуществляет их прием, регистрацию и направление на исполнение в ответственное подразделение. При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу и Закону Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан", прием документов осуществляется на следующий рабочий день.
Работник ответственного подразделения в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня регистрации ходатайства проверяет полноту представленных документов и срок их действия.
При установлении факта неполноты и (или) истечения срока действия представленных документов работник ответственного подразделения в указанный срок готовит и направляет услугополучателю в "личный кабинет" мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления.
Мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления, подписанный ЭЦП уполномоченного лица уполномоченного органа, направляется услугополучателю в форме электронного документа.

21. Ұсынылған құжаттардың толықтығы және (немесе) қолданылу мерзімінің өтпеу фактісі белгіленген кезде жауапты бөлімшенің қызметкері мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі ішінде оларды Қағидаларда және Негізгі талаптар тізбесінде белгіленген талаптарға сәйкестігі тұрғысынан қарайды және:
көрсетілетін қызметті берушінің мүдделі бөлімшелеріне,
Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігін қоса алғанда, Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарына;
Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Арнайы есепке алу ақпараттық жүйесіне;
"Жеке тұлғалар" мемлекеттік дерекқорына;
шет мемлекеттердің уәкілетті қадағалау органдарына (қажет болған кезде) тиісті сұрау салулар жібереді.
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі ішінде ұсынылған құжаттарда Қағидалардың және Негізгі талаптар тізбесінің талаптарына сәйкес келмеу анықталған кезде уәкілетті орган көрсетілетін қызметті алушыға оларды жою және көрсетілетін қызметті алушының Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес пысықталған (түзетілген) құжаттарды ұсынуы үшін ескертулермен хат жібереді. Бұл ретте уәкілетті органның кандидатты келісу үшін құжаттарды қарау мерзімі үзілмейді.
Кандидаттың Қазақстан Республикасының бейрезиденттері болып табылатын қаржы ұйымдарында еңбек өтілі болған жағдайда, уәкілетті орган кандидаттың мінсіз іскерлік беделінің болуын растау мақсатында Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымы резиденті болып табылатын шет мемлекеттің уәкілетті қаржылық қадағалау органынан кандидаттың мінсіз іскерлік беделін сипаттайтын мәліметтердің болуы (болмауы) туралы ақпаратты сұратады не шет мемлекеттің уәкілетті қаржылық қадағалау органының ресми интернет-ресурсынан (бар болса) осы мәліметтерді алады.
22. Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін Негізгі талаптар тізбесінде көзделген негіздер анықталған кезде уәкілетті орган көрсетілетін қызметті алушыға алдын ала шешім бойынша позициясын білдіру мүмкіндігін беру үшін мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім, сондай-ақ тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабарлайды.
Тыңдау туралы хабарлама мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау хабарлама жасалған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер болған кезде өтінішхатты қарау мерзімі өтінішхатты дұрыс қарау үшін маңызы бар нақты мән-жайларды белгілеу қажеттілігіне байланысты көрсетілетін қызметті беруші басшысының немесе оның орынбасарының уәжді шешімімен ақылға қонымды мерзімге, бірақ 2 (екі) айдан аспайтын мерзімге ұзартылады, бұл туралы көрсетілетін қызметті алушыға ӘРПК-нің 76-бабының үшінші бөлігіне сәйкес мерзім ұзартылған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде хабарланады.
Тыңдау қорытындысы бойынша көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттарды қарау нәтижелері бойынша жауапты бөлімшенің қызметкері көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік қызмет көрсетуге келісімді не одан уәжді бас тартуды жібереді, ал кандидаттарды тестілеуге шақыра отырып келіскен кезде тестілеуден өту үшін шақыру – хат жіберіледі.

21. При установлении факта полноты и (или) отсутствия истечения срока действия представленных документов работник ответственного подразделения в течение срока оказания государственной услуги рассматривает их на предмет соответствия требованиям, установленным Правилами и Перечнем основных требований, и направляет соответствующие запросы в:
заинтересованные подразделения услугодателя;
государственные органы Республики Казахстан, включая Агентство Республики Казахстан по финансовому мониторингу;
информационную систему Специальных учетов Генеральной Прокуратуры Республики Казахстан;
государственную базу данных "Физические лица";
уполномоченные надзорные органы иностранных государств (при необходимости).
При выявлении в представленных документах несоответствий требованиям Правил и Перечня основных требований в течение срока оказания государственной услуги уполномоченный орган направляет услугополучателю письмо с замечаниями для их устранения и представления услугополучателем доработанных (исправленных) документов, соответствующих требованиям законодательства Республики Казахстан. При этом срок рассмотрения уполномоченным органом документов для согласования кандидата не прерывается.
При наличии у кандидата стажа работы в финансовых организациях, являющихся нерезидентами Республики Казахстан, уполномоченный орган в целях подтверждения наличия у кандидата безупречной деловой репутации запрашивает у уполномоченного органа финансового надзора иностранного государства, резидентом которого является финансовая организация – нерезидент Республики Казахстан, информацию о наличии (отсутствии) сведений, характеризующих безупречную деловую репутацию кандидата, либо получает данные сведения на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа финансового надзора иностранного государства (при наличии).
22. При выявлении оснований для отказа в оказании государственной услуги, предусмотренных Перечнем основных требований, уполномоченный орган уведомляет услугополучателя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для предоставления услугополучателю возможности выразить позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
При наличии оснований для отказа в оказании государственной услуги, срок рассмотрения ходатайства продлевается мотивированным решением руководителя услугодателя или его заместителя на разумный срок, но не более чем до 2 (двух) месяцев ввиду необходимости установления фактических обстоятельств, имеющих значение для правильного рассмотрения ходатайства, о чем извещается услугополучатель в течение 3 (трех) рабочих дней со дня продления срока, в соответствии с частью третьей статьи 76 Административного процедурно-процессуального Кодекса Республики Казахстан.
По результатам рассмотрения документов, представленных услугополучателем по итогам заслушивания, работник ответственного подразделения направляет услугополучателю согласие либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги, а при согласовании кандидатов с приглашением на тестирование направляется письмо – приглашение для прохождения тестирования.

Уәкілетті орган Мемлекеттік реттеу туралы заңның 9-4-бабы 11-тармағына сәйкес келісім алу үшін ұсынылған құжаттарды қарау мерзімін тоқтата тұрады.
23. Көрсетілетін қызметті алушының келісім беру үшін ұсынылған құжаттарды уәкілетті орган кандидатты келісу туралы шешім қабылдағанға дейін кері қайтарып алады, ал тестілеуге шақырумен келісілген кезде - көрсетілетін қызметті алушының портал арқылы кері қайтарып алу себебін көрсете отырып, еркін нысанда жазбаша өтініш беруі арқылы кандидат тестілеуден өткен күнге дейін жол беріледі.
3-тарау. Тестілеуден өту үшін шақырумен немесе шақырусыз келісу және нарық субъектілерінің басшы қызметкерлерін тағайындауға (сайлауға) келісім беру тәртібі
24. Кандидатты келісу үшін уәкілетті органда дербес құрамы уәкілетті орган Төрағасының немесе оның орынбасарының бұйрығымен бекітілетін, нарық субъектілерінің басшы қызметкерлері лауазымдарына кандидаттардың сәйкестігін айқындау жөніндегі комиссия (бұдан әрі – Комиссия) құрылады.
25. Келісуді уәкілетті орган Қағидалардың 28 және 29-тармақтарында көзделген шарттарды ескере отырып, кандидаттарды тестілеуден өту үшін шақырумен не оларды шақырусыз Комиссияның шешімі бойынша жүргізеді.
26. Комиссияның шешімі пікіртерім арқылы жай көпшілік дауыспен қабылданады. Дауыстар тең болғанда Комиссия төрағасының немесе оның орнындағы адамның даусы шешуші болып табылады.
27. Комиссияның мүшелері құжаттарды қарайды және Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделген хаттамада қаралатын мәселе жөнінде өз пікірін білдіреді.
28. Кандидатты ұсынылған құжаттардың негізінде тестілеуден өту үшін шақырусыз келісу туралы мәселені қарау кезінде мыналар ескеріледі:
1) оған қатысты өтінішхат берілген кандидаттың тиісті сектордағы (банк секторы, сақтандыру секторы, бағалы қағаздар нарығы немесе зейнетақы қызметтері секторы) тиісті лауазымдарға уәкілетті органның бұрын келіскені-келіспегені;
2) кандидаттың басқару органының мүшесі лауазымына келісілгені-келісілмегені;
3) кандидаттың тәуекелдерді басқару саласында халықаралық сертификатының (FRM (Financial Risk Manager) (ФРМ Файненшил тәуекел-менеджері) – Қаржылық тәуекел-менеджері, (Professional Risk Manager) (ПРМ Профешинал тәуекел-менеджері) – Кәсіби тәуекел-менеджер, CFA (Chartered Financial Analyst) (СФА Чартеред файненшил аналист) – Сертификатталған қаржылық талдаушы) және (немесе) сериясы ISO 31000 стандарты бойынша сертификатының болуы;
4) кандидат бұрын басқарма мүшесі, бірінші басшы немесе бірінші басшының орынбасары, экономика, қаржы немесе мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау салаларында мемлекеттік саясатты қалыптастыруды қамтамасыз ететін мемлекеттік органның жауапты хатшысы, мемлекеттік саяси қызметші болған ба;

Уполномоченный орган приостанавливает срок рассмотрения документов, представленных для получения согласия в соответствии с пунктом 11 статьи 9-4 Закона о государственном регулировании.
23. Документы, представленные для выдачи согласия на назначение (избрание) руководящих работников услугополучателя, отзываются до принятия уполномоченным органом решения о согласовании кандидата, а при согласовании с приглашением на тестирование – до даты прохождения кандидатом тестирования путем подачи через портал услугополучателем письменного заявления в произвольной форме с указанием причины их отзыва.
Глава 3. Порядок согласования с приглашением для прохождения тестирования или без приглашения и выдачи согласия на назначение (избрание) руководящих работников субъектов рынка
24. Для согласования кандидата в уполномоченном органе создается комиссия по определению соответствия кандидатов на должности руководящих работников субъектов рынка (далее – Комиссия), персональный состав которой утверждается приказом Председателя уполномоченного органа или его заместителя.
25. Согласование проводится уполномоченным органом по решению Комиссии с приглашением кандидатов для прохождения тестирования либо без их приглашения, с учетом условий, предусмотренных пунктами 28 и 29 Правил.
26. Решение Комиссии принимается опросным путем простым большинством голосов. При равенстве голосов голос председателя Комиссии или лица, его замещающего, является решающим.
27. Члены Комиссии рассматривают документы и выражают свое мнение по рассматриваемому вопросу в протоколе, оформленном по форме согласно приложению 5 к Правилам.
28. При рассмотрении вопроса о согласовании кандидата без приглашения для прохождения тестирования на основании представленных документов учитывается следующее:
1) был ли кандидат ранее согласован уполномоченным органом на соответствующие должности в соответствующем секторе (банковский сектор, страховой сектор, сектор рынка ценных бумаг или пенсионных услуг) в отношении которого подано ходатайство;
2) согласовывается ли кандидат на должность члена органа управления;
3) наличие у кандидата международного сертификата в области управления рисков (FRM (Financial Risk Manager) (ФРМ Файненшил риск менеджер) – Финансовый риск-менеджер, PRM (Professional Risk Manager) (ПРМ Профешинал риск-менеджер) – Профессиональный риск-менеджер, CFA (Chartered Financial Analyst) (СФА Чартеред файненшил аналист) – Сертифицированный финансовый аналитик) и (или) сертификата по стандарту серии ISO 31000;
4) являлся ли кандидат ранее членом правления, первым руководителем или заместителем первого руководителя, ответственным секретарем государственного органа, политическим государственным служащим, обеспечивающим формирование государственной политики в сферах экономики, финансов или государственного аудита и финансового контроля;

5) кандидатта ұлттық басқарушы холдингтің, Қазақстанның Даму Банкінің, жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорының, Қазақстанның экспорттық-кредиттік агенттігінің басқару органының басшысы, атқарушы органның басшысы, оның еншілес қаржы ұйымдарының қаржылық мәселелеріне және (немесе) қызметіне жетекшілік ететін орынбасары болған 5 (бес) жылдан астам үздіксіз жұмыс өтілінің болуы;
6) кандидатта тізбесі Қағидалардың 13-тармағында айқындалатын халықаралық қаржы ұйымдарында бірінші басшы және оның орынбасары, дербес құрылымдық бөлімшенің басшысы немесе басшысының орынбасары не қаржы ұйымдарының аудитін тікелей жүзеге асырған аудитор болған 5 (бес) жылдан астам еңбек өтілінің болуы;
7) кандидаттың өтінішхат берген күннің алдындағы 10 (он) жыл бойы қызметі қаржылық қызметтер көрсетумен байланысты болған басшы қызметкер, дербес құрылымдық бөлімше (департамент, басқарма, филиал және өзге де дербес құрылымдық бөлімше) басшысы, қаржы ұйымының қаржылық қызмет көрсетуге байланысты мәселелерге жетекшілік еткен қаржы және (немесе) басқарушы директоры, атқарушы директоры, бас бухгалтердің орынбасары қызметінде 5 (бес) жылдан астам үздіксіз еңбек өтілінің болуы.
Сақтандыру секторында, бағалы қағаздар нарығы және зейнетақы қызметтері секторында басшы лауазымға кандидаттар үшін осы тармақшаның мақсатында лауазымдарға орналасу арасындағы күнтізбелік 90 (тоқсан) күннен асатын кезең өтілдің үзілісі болып есептеледі;
8) кандидатта банк секторында, сақтандыру секторында, бағалы қағаздар нарығы және зейнетақы қызметтері секторында бұрын уәкілетті органмен келісілген 15 (он бес) жылдан астам жұмыс өтілінің болуы;
9) кандидат бұрын қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеуді, бақылауды және (немесе) қадағалауды жүзеге асыратын (жүзеге асырған) мемлекеттік органның дербес құрылымдық бөлімшесінің (департаменттің, басқарманың, филиалдың және өзге де дербес құрылымдық бөлімшенің) басқарма мүшесі, бірінші басшысының немесе бірінші басшысының орынбасары, басшысы (басшысының орынбасары), сондай-ақ қаржы ұйымдарына аудит жүргізу жөніндегі қызметтерді реттеуді жүзеге асыратын (жүзеге асырған) мемлекеттік органның бірінші басшысы (бірінші басшысының орынбасары) болды ма;
10) кандидаттың қауіпсіздік мәселелеріне, әкімшілік-шаруашылық мәселелеріне, ақпараттық технологиялар мәселелеріне ғана жетекшілік етуді көздейтін нарық субъектісінің атқарушы органының мүшесі лауазымына келісілгені-келісілмегені;

5) наличие у кандидата непрерывного стажа работы более 5 (пяти) лет руководителем органа управления, руководителем исполнительного органа, его заместителем, курирующим финансовые вопросы и (или) деятельность дочерних финансовых организаций, национального управляющего холдинга, Банка Развития Казахстана, специального фонда развития частного предпринимательства, Экспортно-кредитного агентства Казахстана;
6) наличие у кандидата стажа работы более 5 (пяти) лет первым руководителем и его заместителем, руководителем или заместителем руководителя самостоятельного структурного подразделения в международных финансовых организациях, перечень которых определяется в пункте 13 Правил, либо аудитором, непосредственно осуществлявшим аудит финансовых организаций;
7) наличие у кандидата в течение 10 (десяти) лет, предшествующих дате подачи ходатайства, непрерывного стажа работы более 5 (пяти) лет руководящим работником финансовой организации, руководителем самостоятельного структурного подразделения (департамента, управления, филиала и иного самостоятельного структурного подразделения), деятельность которого была связана с оказанием финансовых услуг, финансовым и (или) управляющим директором, исполнительным директором, курировавшим вопросы, связанные с оказанием финансовых услуг, заместителем главного бухгалтера.
Для кандидатов на руководящую должность в страховом секторе, секторе рынка ценных бумаг и пенсионных услуг в целях настоящего подпункта прерыванием стажа считается период между занятием должностей, превышающий 90 (девяносто) календарных дней;
8) наличие у кандидата стажа работы в банковском секторе, страховом секторе, секторе рынка ценных бумаг или пенсионных услуг более 15 (пятнадцати) лет, ранее согласованного с уполномоченным органом;
9) являлся ли кандидат ранее членом правления, первым руководителем или заместителем первого руководителя, руководителем (заместителем руководителя) самостоятельного структурного подразделения (департамента, управления, филиала и иного самостоятельного структурного подразделения) государственного органа, осуществляющего (осуществлявшего) регулирование, контроль и (или) надзор финансового рынка и финансовых организаций, а также первым руководителем (заместителем первого руководителя) государственного органа, осуществляющего (осуществлявшего) регулирование услуг по проведению аудита финансовых организаций;
10) согласовывается ли кандидат на должность члена исполнительного органа субъекта рынка, предполагающую курирование исключительно вопросов безопасности, административно-хозяйственных вопросов, вопросов информационных технологий;

11) кандидаттың бас бухгалтер, бас бухгалтердің орынбасары лауазымына келісілгені-келісілмегені;
12) кандидаттың сақтандыру секторындағы басшы лауазымға кандидаттар үшін ғана актуарлық қызметті жүзеге асыруға арналған қолданыстағы лицензиясының болуы;
13) оған қатысты өтінішхат берілген кандидаттың бұрын уәкілетті органның қаржы нарығының тиісті секторында (банк секторы, сақтандыру секторы, бағалы қағаздар нарығы немесе зейнетақы қызметтері секторы, өтінішхат берілген келісу туралы) басшы қызметкер лауазымына тестілеуден өте отырып келісілгені-келісілмегені.
Тестілеудің оң нәтижелері осы тармақшаның мақсаттары үшін есептелетін мерзім кандидат уәкілетті органда тестілеуден өткен күннен бастап 12 (он екі) айдан аспайды.
29. Тестілеуден өту үшін міндетті түрде шақырылуға тиіс:
1) Қағидалардың 28-тармағының 3), 4), 9), 10) және 13) тармақшаларында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, банктің, банк холдингінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының бас бухгалтері, банктің, банк холдингінің атқарушы органының басшысы мен мүшелері лауазымына уәкілетті органмен алғаш рет келісуден өтетін кандидаттар;
2) уәкілетті орган нарық субъектісінің басшы қызметкері лауазымына тағайындауға (сайлауға) келісімді кері қайтарып алу туралы шешім қабылдағаннан кейін алғаш рет келісімді алу үшін құжаттары уәкілетті органға ұсынылатын адамдар.
30. Комиссия кандидатты тестілеуге шақыра отырып келісу туралы шешім қабылдаған кезде уәкілетті орган көрсетілетін қызметті алушыны көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының қолымен куәландырылған хатты тестілеу өткізілетін күні, уақыты мен орны көрсетілген хабарлама жіберу арқылы хабардар етеді.
Құжаттарды уәкілетті орган оларды қарау кезеңінде уәкілетті органға жібергеннен кейін нарық субъектісі кандидатты іссапарға жібермейді, ал кандидат уәкілетті органнан мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін немесе осы тармақта көзделген хабарламаны алғанға дейін іссапарға немесе басқа сапарларға кетпейді.
31. Көрсетілетін қызметті алушы (кандидат) уәкілетті орган белгілеген күні және уақытта тестілеуден өту үшін уәкілетті органға келуін қамтамасыз етеді.
Егер кандидат уәкілетті органның орналасқан жерінен тыс жерде болса және оған байланысты емес мән-жайлар бойынша уәкілетті орган тағайындаған күні мен уақытында тестілеуден өту үшін уәкілетті органға келуін қамтамасыз ете алмаса, көрсетілетін қызметті алушы уәкілетті органға осы мән-жайлардың болуын және оларды жоюдың мүмкін еместігін растайтын құжаттарды (мәліметтерді) ұсынады.
Уәкілетті орган көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттарды (мәліметтерді) зерделейді және кандидаттың келмеуінің объективті себептері болған кезде кандидатты тестілеу қашықтан жүргізіледі.
Тестілеуден қашықтан өту кезінде аудио, бейнебайланыс және құжаттармен бірлесіп жұмыс жүргізу құралдарымен конференциялар мен онлайн кеңестер өткізу үшін сервис пайдаланылады, уәкілетті орган трансляцияны жазуды жүзеге асырады. Көрсетілген талапты растау мақсатында тестіленуші адам тестілеу процесін аудио және бейне тіркеуді жүргізетін және тестілеу өткізілетін бүкіл үй-жайға шолуды қамтамасыз ететін кемінде үш құрылғыны пайдаланады.

11) согласовывается ли кандидат на должность главного бухгалтера, заместителя главного бухгалтера;
12) наличие у кандидата действительной лицензии на осуществление актуарной деятельности только для кандидатов на руководящую должность в страховом секторе;
13) был ли кандидат ранее согласован уполномоченным органом на должность руководящего работника в соответствующем секторе финансового рынка (банковский сектор, страховой сектор, сектор рынка ценных бумаг или пенсионных услуг, в отношении которого подано ходатайство) с прохождением тестирования.
Срок, в течение которого положительные результаты тестирования засчитываются для целей настоящего подпункта, составляет не более 12 (двенадцати) месяцев с даты прохождения кандидатом тестирования в уполномоченном органе.
29. Обязательному приглашению для прохождения тестирования подлежат:
1) кандидаты, впервые проходящие согласование с уполномоченным органом на должность главного бухгалтера банка, банковского холдинга, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, руководителя и членов исполнительного органа банка, банковского холдинга за исключением случаев, указанных в подпунктах 3), 4), 9), 10) и 13) пункта 28 Правил;
2) лица, документы которых представляются в уполномоченный орган для получения согласия впервые после принятия уполномоченным органом решения об отзыве согласия на назначение (избрание) на должность руководящего работника субъекта рынка.
30. При принятии Комиссией решения о согласовании кандидата с приглашением на тестирование уполномоченный орган уведомляет услугополучателя путем направления письма, удостоверенного подписью уполномоченного лица услугодателя, содержащего дату, время и место проведения тестирования.
После направления документов в уполномоченный орган в период их рассмотрения уполномоченным органом субъект рынка не направляет кандидата в командировку, а кандидат не убывает в командировку или в другие поездки до получения от уполномоченного органа результата оказания государственной услуги или уведомления, предусмотренного настоящим пунктом.
31. Услугополучателем (кандидатом) обеспечивается явка в уполномоченный орган для прохождения тестирования в назначенные уполномоченным органом дату и время.
В случае, если кандидат находится вне места нахождения уполномоченного органа и по не зависящим от него обстоятельствам не может обеспечить явку в уполномоченный орган для прохождения тестирования в назначенные уполномоченным органом дату и время, услугополучатель представляет в уполномоченный орган документы (сведения), подтверждающие наличие данных обстоятельств и невозможность их устранения.
Уполномоченный орган изучает документы (сведения), представленные услугополучателем, и при наличии объективных причин неявки кандидата тестирование кандидата переносится либо проводится в удаленном режиме.
При прохождении тестирования в удаленном режиме используется сервис для проведения конференций и онлайн совещаний с аудио, видеосвязью и инструментами совместной работы над документами, уполномоченным органом осуществляется запись трансляции. В целях подтверждения указанного требования тестируемым лицом используется не менее трех устройств производящих аудио и видео фиксацию процесса тестирования и обеспечивающих обзор всего помещения, в котором проводится тестирование.

32. Тестілеуден өту үшін шақырумен келісу 30 сұрақ бойынша 45 минут ішінде мемлекеттік немесе орыс немесе ағылшын тілдерінде компьютерлік тестілеу әдісімен жүргізіледі.
33. Тестілеу кезінде тестіленуші адаммен бір үй-жайда тек уәкілетті орган қызметкерлерінің қатысуына рұқсат етіледі.
Кандидаттар тестілеуден өтетін уәкілетті органның үй-жайында тестілеу процесінің аудио және бейнетіркеуі жүргізіледі.
34. Тестілеуден өту кезінде тестіленуші қандай да бір жазбаша, электрондық немесе басқа ақпараттық материалдарды пайдаланбайды, бұл туралы тестіленуші тестілеуден өткенге дейін қол қойғызып танысуға тиіс. Осы тармақта жазылған шарттардың бұзылуы тестілеудің теріс нәтижесіне теңестіріледі.
35. Тестіленуші тестілеу нәтижелерімен ол өткеннен кейін дереу қол қойғызып танысуға жатады.
36. Тестілеудің оң нәтижесін алған кезде (кемінде жетпіс пайыз дұрыс жауаптар) кандидат мәлімделген немесе тағайындалған (сайланған) лауазымға (лауазымдарға) келісілді деп есептеледі.
37. Тестілеу уәкілетті органның интернет-ресурсында онлайн режимде трансляциямен өткізіледі.
38. Жауапты бөлімшенің қызметкері кандидат тестілеуден өткеннен кейін (тестілеу нәтижесі оң болған жағдайда) немесе Комиссия оны келісу мәселесі бойынша шешім қабылдағаннан кейін бір жұмыс күні ішінде тестілеуден өту үшін шақырусыз мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі туралы мәліметтерді қамтитын хат жобасын дайындайды.
39. Жауапты бөлімшенің қызметкері көрсетілетін қызметті алушының атына мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын Негізгі талаптар тізбесінде көзделген негіздер бойынша келісу нәтижесі туралы мәліметтерді не мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты қамтитын хатқа қол қойған күні мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жібереді.
40. Мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы ақпарат мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесінде автоматты режимде жаңартылады.
4-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша уәкілетті органның және (немесе) оның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
41. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шағымды қарауды уәкілетті органның басшысы, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган жүргізеді.
Шағым көрсетілетін қызметті берушіге, шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды адамға беріледі.
Көрсетілетін қызметті беруші, шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды адам шағым келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оны шағымды қарайтын органға жібереді.

32. Согласование с приглашением для прохождения тестирования проводится методом компьютерного тестирования на государственном или русском, или английском языках в течение 45 минут по 30 вопросам.
33. Во время тестирования в одном помещении с тестируемым лицом разрешается присутствие только работников уполномоченного органа.
В помещении уполномоченного органа, где проходит тестирование кандидатов, ведется аудио и видеофиксация процесса тестирования.
34. При прохождении тестирования тестируемым не используются какие-либо письменные, электронные или другие информационные материалы, о чем тестируемый подлежит ознакомлению под роспись до его прохождения тестирования. Нарушение тестируемым изложенных в настоящем пункте условий приравнивается к отрицательному результату тестирования.
35. Тестируемый подлежит ознакомлению с результатами тестирования под роспись немедленно после его прохождения.
36. При получении положительного результата тестирования (не менее семидесяти процентов правильных ответов) кандидат считается согласованным на заявленную (заявленные) должность (должности) или на которую был назначен (избран).
37. Тестирование проводится с трансляцией в онлайн режиме на интернет-ресурсе уполномоченного органа.
38. Работник ответственного подразделения в течение одного рабочего дня после прохождения кандидатом тестирования (при положительном результате тестирования) или принятия Комиссией решения по вопросу его согласования без приглашения для прохождения тестирования, готовит проект письма, содержащего сведения о результате оказания государственной услуги.
39. Работник ответственного подразделения в день подписания письма в адрес услугополучателя, содержащего сведения о результате согласования либо мотивированного ответа об отказе в оказании государственной услуги по основаниям, предусмотренным в Перечне основных требований, направляет результат оказания государственной услуги услугополучателю в "личный кабинет" в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя.
40. Информация о стадии оказания государственной услуги обновляется в автоматическом режиме в информационной системе мониторинга оказания государственных услуг.
Глава 4. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) уполномоченного органа и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственной услуги
41. Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственных услуг производится руководителем уполномоченного органа, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба подается услугодателю, должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее лицу, рассматривающему жалобу.

Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы Мемлекеттік қызмет туралы заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Егер Әлеуметтік кодексте, Сақтандыру қызметі туралы заңда, Бағалы қағаздар рыногы туралы заңда, Кепілдік беру қоры туралы заңда, Банктер туралы заңда өзгеше көзделмесе, сотқа жүгінуге сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін жол беріледі.
42. Шағымда:
1) көрсетілетін қызметті беруші басшысының не оны алмастыратын адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде);
2) жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), жеке сәйкестендіру нөмірі, пошталық мекенжайы немесе қаржы ұйымының атауы, пошталық мекенжайы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
3) жеке тұлғаның нақты тұратын мекенжайы және қаржы ұйымының орналасқан жері;
4) көрсетілетін қызметті берушінің атауы және (немесе) әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған (шағым жасалып отырған) лауазымды адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде);
5) шағым беруші адам өз талаптары мен дәлелдемелерін негіздейтін мән-жайлар;
6) шағымның шығыс нөмірі мен берілген күні;
7) шағымға қоса берілетін құжаттардың тізбесі көрсетіледі.
43. Шағымға көрсетілетін қызметті алушы не оның өкілі болып табылатын адам қол қояды.
Уәкілетті орган басшысының шағымды қабылдағанын растау оны уәкілетті органның кеңсесінде шағымды қабылдаған адамның тегі мен аты-жөнін, берілген шағымға жауап алу мерзімі мен орнын көрсете отырып тіркеу (мөртабан, кіріс нөмірі және күні) болып табылады.
Портал арқылы жүгінген кезде шағымдану тәртібі туралы ақпаратты Негізгі талаптардың тізбесінде көрсетілген Бірыңғай байланыс орталығының телефондары бойынша алуға болады.
Шағымды портал арқылы жіберген кезде көрсетілетін қызметті алушыға "жеке кабинетінен" шағым туралы ақпарат қолжетімді болады, ол уәкілетті орган шағымды өңдеу барысында жаңартылып отырады (жеткізілгені, тіркелгені, орындалғаны туралы белгілер, қарау немесе қараудан бас тарту туралы жауап).
Қағидаларға
1-қосымша
________________________________________________________
(қаржы нарығы секторының атауы)
басшы қызметкерлерін тағайындауға (сайлауға) қолданыстағы келісімдердің тізілімі
р/с №
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
ЖСН*
Орналасу үшін кандидатқа келісім берілген лауазым (-дар)
Келісімнің берілген күні, хаттама №
1
2
3
4
5
* Жеке тұлғаның жеке сәйкестендіру нөмірінің алғашқы 2 цифры және соңғы екі цифры көрсетіледі
Қағидаларға
2-қосымша
_____________________________________________________
(нарық субъектісінің атауы)
басшы қызметкерлерінің құрамында болған өзгерістер туралы мәліметтер
р/с №
Басшы қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса), жеке сәйкестендіру нөмірі (ол бар болса)
Лауазымы
Өзгерістің күні және болған өзгеріс*
Тағайындау (сайлау), басқа лауазымға ауыстыру, жұмыстан босату (өкілеттіктерін тоқтату) туралы шешімнің (бұйрықтың) нөмірі, күні
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жұмыстан босату (өкілеттіктерін тоқтату) негіздері
1
2
3
4
5
6
* Өзгерістің күні және басшы қызметкерлер құрамында қандай өзгерістер болғаны көрсетіледі (лауазымға тағайындау (сайлау), басқа лауазымға ауыстыру, жұмыстан босату (өкілеттіктерін тоқтату).
Тағайындалған (сайланған) басшы қызметкердің басшы қызметкерлерге қойылатын талаптарға сәйкестігін растаймыз.
Атқарушы органының басшысы, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының басшысы, банктің, банк холдингінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының бас бухгалтері жұмыстан босатылған (өкілеттіктері тоқтатылған) жағдайда олардың өкілеттіктері берілген адамдар көрсетіледі.
Қосымша (парақтар санын көрсете отырып):
_____________________________________________________________
Бірінші басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
______________________
(қолы)
20 __ жылғы "____"_________________
Қағидаларға
3-қосымша
Нысан
Басшы қызметкер лауазымына (лауазымдарына) кандидат туралы мәліметтер
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(басшы қызметкер лауазымына кандидаттың тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(лауазым (лауазымдар)
__________________________________________________________________________
(нарық субъектісінің атауы) (көрсетілетін қызметті алушы – нарық субъектісі
толтырады)

Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона о государственных услугах подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Если иное не предусмотрено Социальным кодексом, Законом о страховой деятельности, Законом о рынке ценных бумаг и Законом о Фонде гарантирования, Законом о банках обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке.
42. В жалобе, указываются:
1) фамилия, имя, отчество (при его наличии), руководителя услугодателя либо лица, его замещающего;
2) фамилия, имя, отчество (при его наличии), индивидуальный идентификационный номер, почтовый адрес физического лица или наименование, почтовый адрес, бизнес-идентификационный номер финансовой организации;
3) адрес фактического проживания физического лица и места нахождения финансовой организации;
4) наименование услугодателя и (или) фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностного лица решение, действие (бездействие) которого (которых) обжалуется (обжалуются);
5) обстоятельства, на которых лицо, подающее жалобу, основывает свои требования и доказательства;
6) исходящий номер и дата подачи жалобы;
7) перечень прилагаемых к жалобе документов.
43. Жалоба подписывается услугополучателем либо лицом, являющимся его представителем.
Подтверждением принятия жалобы руководителем уполномоченного органа является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии уполномоченного органа с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу.
При обращении через портал информацию о порядке обжалования можно получить по телефонам Единого контакт-центра, указанным в Перечне основных требований.
При отправке жалобы через портал услугополучателю из "личного кабинета" доступна информация о жалобе, которая обновляется в ходе обработки жалобы уполномоченным органом (отметки о доставке, регистрации, исполнении, ответ о рассмотрении или отказе в рассмотрении).
Приложение 1 к Правилам
Реестр действующих согласий на назначение (избрание) руководящих работников
________________________________________________________
(наименование сектора финансового рынка)
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
ИИН*
Должность (и), для занятия которой (ых) кандидату выдано согласие
Дата выдачи согласия, № протокола
1
2
3
4
5
* Указывается первые 2 цифры и последние две цифры индивидуального идентификационного номера физического лица
Приложение 2 к Правилам
Сведения об изменениях, произошедших в составе руководящих работников
_____________________________________________________
(наименование субъекта рынка)
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), индивидуальный идентификационный номер (при наличии) руководящего работника
Должность
Дата и произошедшее изменение*
Номер, дата решения (приказа) о (об) назначении (избрании), переводе на другую должность, увольнении (прекращении полномочий)
Основания увольнения (прекращения полномочий) в соответствии с законодательством Республики Казахстан
1
2
3
4
5
6
* Указывается дата и какие изменения произошли в составе руководящих работников (назначение (избрание) на должность, перевод на другую должность, увольнение (прекращение полномочий).
Подтверждаем соответствие назначенного (избранного) руководящего работника требованиям, предъявляемым к руководящим работникам.
В случае увольнения (прекращения полномочий) руководителя исполнительного органа, руководителя филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, главного бухгалтера банка, банковского холдинга, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан указываются лица, которым переданы их полномочия.
Приложение (с указанием количества листов):
_____________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) первого руководителя
______________________
(подпись)
"____"_ __________________ 20 __ года
Приложение 3 к Правилам
Форма
Сведения о кандидате на должность (должности) руководящего работника
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
кандидата на должность руководящего работника)
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(должность (должности)
__________________________________________________________________
наименование субъекта рынка (заполняется услугополучателем – субъектом рынка)

1. Жалпы мәліметтер:
Туған күні мен туған жері
Азаматтығы
Жеке басын куәландыратын құжаттың деректері, жеке сәйкестендіру нөмірі (бар болса)
2. Білімі:
р/с №
Оқу орнының атауы
Түскен жылы - аяқтаған жылы
Мамандығы
Білімі туралы дипломның деректемелері (бар болса, күні мен нөмірі)
1
2
3
4
5
3. Жұбайы (зайыбы), жақын туыстары (ата-анасы, аға-інісі, әпке-сіңлісі, балалары) және жекжаты (жұбайының (зайыбының) ата-анасы, аға-інісі, әпке-сіңлісі, балалары) туралы мәліметтер:
р/с №
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
Туған жылы
Туыстық қатынасы
Жұмыс орны мен лауазымы
1
2
3
4
5
Ескертпе: осы тармақта көрсетілген тұлғалар болмаған жағдайда, барлық бағандарда "жоқ" деп көрсетіледі.
4. Кандидат оған қатысты ірі акционер болып табылатын не мүлікте тиісті үлеске құқығы бар заңды тұлғалар туралы мәліметтер:
р/с №
Заңды тұлғаның атауы және орналасқан жері (заңды тұлғаның бар болса бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
Заңды тұлға қызметінің жарғылық түрлері
Заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысу үлесі немесе кандидатқа тиесілі акциялары санының дауыс беретін акцияларының жалпы санына арақатынасы (пайызбен)*
1
2
3
4
Ескертпе: * 4-бағанда сенімгерлік басқарудағы кандидаттың акцияларын (үлестерін) ескере отырып акцияларды (үлестерді), кандидат өзге адамдармен жиынтықта иелену нәтижесінде ірі қатысушы болып табылатын акциялар (үлестер) санын көрсету қажет.
5. Еңбек қызметі туралы мәліметтер.
р/с №
Жұмыс кезеңі*
Жұмыс орны**
Лауазымы
Тәртіптік жазалардың болуы
Жұмыстан шығару, лауазымнан босату себептері
Өзге де мәліметтер ***
1
2
3
4
5
6
7
Ескертпе: осы тармақта кандидаттың еңбек қызметі (басқару органындағы мүшелігін қоса алғанда) туралы мәліметтер, оның ішінде жоғары оқу орнын аяқтаған сәттен бастап лауазымы және кандидат еңбек қызметін жүзеге асырмаған кезең, сондай-ақ уәкілетті органға келісу туралы өтінішхатты берген көрсетілетін қызметті алушыдағы лауазымы (лауазымға ие болған жағдайда), сондай-ақ кандидат еңбек қызметін жүзеге асырмаған кезең көрсетіледі.
* қаржы ұйымдарында (оның ішінде шыққан елдің заңнамасы шеңберінде қаржылық қызметті жүзеге асыру бойынша өкілеттіктері бар Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымдарында), банк немесе сақтандыру холдингтерінде, Қағидалардың 13-тармағында көрсетілген халықаралық қаржы ұйымдарының бірінде, аудиторлық ұйымдарда, қаржылық қызметтерді реттеу саласындағы және (немесе) қаржы ұйымдарының аудиторлық қызметі саласындағы мемлекеттік реттеу және бақылау саласындағы мемлекеттік органдарда және өзге де мемлекеттік органдарда (мемлекеттік органның басқарма мүшесі, бірінші басшысы немесе бірінші басшысының орынбасары, жауапты хатшысы лауазымында), сондай-ақ қаржы ұйымдарының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымы резиденті болып табылатын мемлекеттің заңнамасы шеңберінде қаржы қызметін жүзеге асыру жөніндегі өкілеттіктері бар Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымдарындағы) басқару органдарында, банк немесе сақтандыру холдингтерінде мүшелігі туралы мәліметтерде күні, айы, жылы көрсетіледі. Қалған жағдайларда жыл көрсетіледі;
**егер ұйым Қазақстан Республикасының бейрезиденті болып табылса оның тіркелген елі көрсетіледі;
*** дербес құрылымдық бөлімшенің (департаменттің, басқарманың, филиалдың) басшысы (басшының орынбасары) қаржы, басқарушы және (немесе) атқарушы директорының лауазымын атқарған жағдайда жетекшілік ететін бөлімшелер, осы ұйымда қаржылық қызметтер көрсетуге байланысты мәселелер көрсетіледі.

1. Общие сведения:
Дата и место рождения
Гражданство
Данные документа, удостоверяющего личность, индивидуальный идентификационный номер (при наличии)
2. Образование:
№ п/п
Наименование учебного заведения
Год поступления - год окончания
Специальность
Реквизиты диплома об образовании (дата и номер при наличии)
1
2
3
4
5
3. Сведения о супруге, близких родственниках (родители, брат, сестра, дети) и свойственниках (родители, брат, сестра, дети супруга (супруги):
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Год рождения
Родственные отношения
Место работы и должность
1
2
3
4
5
Примечание: в случае отсутствия лиц, указанных в настоящем пункте, во всех графах указывается "нет".
4. Сведения о юридических лицах, по отношению к которым кандидат является крупным акционером либо имеет право на соответствующую долю в имуществе:
№ п/п
Наименование и место нахождения юридического лица (бизнес-идентификационный номер юридического лица при его наличии)
Уставные виды деятельности юридического лица
Доля участия в уставном капитале или соотношение количества акций, принадлежащих кандидату, к общему количеству голосующих акций юридического лица (в процентах) *
1
2
3
4
Примечание: * в графе 4 необходимо указывать акции (долю) с учетом акций (доли) кандидата, находящейся в доверительном управлении, а также количества акций (долей), в результате владения которыми кандидат в совокупности с иными лицами является крупным участником.
5. Сведения о трудовой деятельности.
№ п/п
Период работы*
Место работы**
Должность
Наличие дисциплинарных взысканий
Причины увольнения, освобождения от должности
Иные сведения***
1
2
3
4
5
6
7
Примечание: в данном пункте указываются сведения о трудовой деятельности кандидата (также членство в органе управления), в том числе с момента окончания высшего учебного заведения, с указанием должности, периода, в течение которого кандидатом трудовая деятельность не осуществлялась, а также с указанием должности в услугополучателе, представившем в уполномоченный орган ходатайство о согласовании (при занятии должности).
* в финансовых организациях (в том числе финансовых организациях – нерезидентах Республики Казахстан, имеющих полномочия по осуществлению финансовой деятельности в рамках законодательства страны происхождения), банковских или страховых холдингах, в одной из международных финансовых организаций, указанных в пункте 13 Правил, аудиторских организациях, государственных органах в сфере регулирования финансовых услуг и (или) в сфере государственного регулирования и контроля в области аудиторской деятельности финансовых организаций, и иных государственных органах (в должности члена правления, первого руководителя или заместителя первого руководителя, ответственного секретаря государственного органа), а также сведения о членстве в органах управления финансовых организаций (в том числе финансовых организаций – нерезидентов Республики Казахстан, имеющих полномочия по осуществлению финансовой деятельности в рамках законодательства государства, резидентом которого является финансовая организация – нерезидент Республики Казахстан), банковских или страховых холдингах указываются дата, месяц, год. В остальных случаях указывается год;
** в случае если организация является нерезидентом Республики Казахстан указывается страна ее регистрации;
*** в случае занятия должности руководителя (заместителя руководителя) самостоятельного структурного подразделения (департамента, управления, филиала), финансового, управляющего и (или) исполнительного директора указываются курируемые подразделения, вопросы, связанные с оказанием финансовых услуг в данной организации.

6. Кандидаттың салықтар бойынша аудитті қоса алғанда, қаржы ұйымдарына аудит жүргізуге қатысуы туралы мәліметтер:
__________________________________________________________________________
(қаржы ұйымының атауы, аудит жүргізу мерзімі, сондай-ақ кандидат аудитор-орындаушы ретінде қол қойған аудит жүргізілген қаржылық есепті жасау кезеңі (бар болса) көрсетіледі)
7. Қаржы ұйымындағы (ұйымдарындағы) және (немесе) басқа ұйымдағы (ұйымдардағы) инвестициялық комитеттерде мүшелігі туралы мәліметтер:
р/с №
Кезеңі (күні, айы, жылы)
Ұйымның атауы
1
2
3

6. Сведения об участии кандидата в проведении аудита финансовых организаций, включая аудит по налогам:
________________________________________________________________________
(указать наименование финансовой организации, срок
________________________________________________________________________
проведения аудита, а также период составления финансового отчета, за который был
проведен аудит, подписанный кандидатом в качестве аудитора – исполнителя
(при наличии)
7. Сведения о членстве в инвестиционных комитетах в финансовой (ых) организации (ях) и (или) в других организациях:
№ п\п
Период (дата, месяц, год)
Наименование организации
1
2
3

8. Басшы қызметкер лауазымына келісу туралы өтінішхат берілген күннің алдындағы он жыл ішінде адамның:
банкке реттеу режимі қолданылғанға дейін;
қаржы ұйымын, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымын, филиалды таратуға және (немесе) олардың қаржы нарығында қызметін жүзеге асыруын тоқтатуға алып келген, оларды лицензиясынан айырғанға дейін;
қаржы ұйымын, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе оны Қазақстан Республикасының заңнамасында, Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымы резиденті болып табылатын мемлекеттің заңнамасында белгіленген тәртіппен банкрот деп тану туралы сот шешімі заңды күшіне енгенге дейін;
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайларда Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокері филиалының (бұдан әрі – филиал) қызметін мәжбүрлеп тоқтату туралы сот актісі заңды күшіне енгенге дейін бір жылдан аспайтын кезеңде қаржы ұйымының басшы қызметкері, филиалдың басшысы, қаржы ұйымының басқару органының мүшесі, атқарушы органының басшысы, оның орынбасары немесе атқарушы органының мүшесі, бас бухгалтері, бас бухгалтерінің орынбасары, филиалдың басшысы, басшысының орынбасары, бас бухгалтері, бас бухгалтерінің орынбасары, қаржы ұйымының, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымының ірі қатысушысы – жеке тұлғасы, ірі қатысушысы (банк холдингі) – заңды тұлғасының басшысы болмағаны туралы мәліметтер.
__________________________________________________________________________
(иә (жоқ), ұйымның атауын, лауазымын, жұмыс кезеңін көрсету)
9. басшы қызметкер лауазымына келісу туралы өтінішхат берілген күннің алдындағы бес жыл ішінде адамның мынадай мән-жайлардың бірі болған:
шығарылған эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша купондық сыйақыны төлемеу төрт немесе одан көп қатар кезеңге созылған;
дефолтқа жол берілген шығарылған эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша купондық сыйақы төлеу бойынша берешек сомасы купондық сыйақының төрт еселенген және (немесе) одан көп мөлшерін құраған;
шығарылған эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша негізгі борышты төлеу бойынша дефолт мөлшері республикалық бюджет туралы заңда төлеу күніне белгіленген айлық есептік көрсеткіштен он мың есе асып түсетін соманы құраған кезде шығарылған эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша купондық сыйақы төлеу бойынша дефолтқа жол берген эмитент қаржы ұйымының басшы қызметкері, ірі қатысушы (ірі акционер) жеке тұлға, ірі қатысушы (ірі акционер) эмитент заңды тұлғаның басқару органының басшысы, мүшесі, атқарушы органының басшысы, мүшесі, бас бухгалтері (оның орынбасары) болмағаны туралы мәліметтердің болуы қажет.
________________________________________________________________________
(иә (жоқ), ұйымның атауын, лауазымын, жұмыс кезеңін көрсету)
__________________________________________________________________________

8. Сведения о том, что в течение десяти лет, предшествовавших дате подачи ходатайства о согласовании на должность руководящего работника, лицо не являлось руководящим работником финансовой организации, руководителем филиала, членом органа управления, руководителем исполнительного органа, его заместителем или членом исполнительного органа, главным бухгалтером, заместителем главного бухгалтера финансовой организации, руководителем, заместителем руководителя, главным бухгалтером, заместителем главного бухгалтера филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера – нерезидента Республики Казахстан (далее – филиал), крупным участником – физическим лицом, руководителем крупного участника (банковского холдинга) – юридического лица финансовой организации, в том числе финансовой организации-нерезидента Республики Казахстан, в период не более чем за один год до:
применения к банку режима урегулирования;
лишения лицензии финансовой организации, в том числе финансовой организации – нерезидента Республики Казахстан, филиала, повлекшего их ликвидацию и (или) прекращение осуществления деятельности на финансовом рынке;
вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации финансовой организации, в том числе финансовой организации-нерезидента Республики Казахстан, или признании ее банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан, законодательством государства, резидентом которого является финансовая организация – нерезидент Республики Казахстан, порядке;
вступления в законную силу судебного акта о принудительном прекращении деятельности филиала в случаях, установленных законами Республики Казахстан.
__________________________________________________________________________
(да (нет), указать наименование организации, должность, период работы)
9. Сведения о том, что в течение пяти лет, предшествовавших дате подачи ходатайства о согласовании на должность руководящего работника, лицо не являлось руководящим работником финансовой организации – эмитента, крупным участником (крупным акционером) – физическим лицом, руководителем, членом органа управления, руководителем, членом исполнительного органа, главным бухгалтером (его заместителем) крупного участника (крупного акционера) – юридического лица – эмитента, допустившего дефолт по выплате купонного вознаграждения по выпущенным эмиссионным ценным бумагам при наличии одного из следующих обстоятельств:
невыплата купонного вознаграждения по выпущенным эмиссионным ценным бумагам длилась в течение четырех и более последовательных периодов;
сумма задолженности по выплате купонного вознаграждения по выпущенным эмиссионным ценным бумагам, по которым был допущен дефолт, составляла четырехкратный и (или) более размер купонного вознаграждения:
размер дефолта по выплате основного долга по выпущенным эмиссионным ценным бумагам составлял сумму, в десять тысяч раз превышающую месячный расчетный показатель, установленный законом о республиканском бюджете на дату выплаты.
__________________________________________________________________________
(да (нет), указать наименование организации, должность, период работы)

10. Басшы қызметкер лауазымына келісу туралы өтінішхат берілген күннің алдындағы үш жыл ішінде кандидат Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің 35-бабы бірінші бөлігінің 3), 4), 9), 10) және 12) тармақшаларының немесе 36-бабының негізінде сыбайлас жемқорлық қылмыс жасағаны үшін қылмыстық жауаптылықтан босатылған
__________________________________________________________________________
(иә (жоқ), қылмыстың қысқаша сипаттамасы,
__________________________________________________________________________
жауапқа тарту негіздерін көрсете отырып,
__________________________________________________________________________
жаза қолдану туралы актінің немесе сот шешімінің деректемелері)
11. Басшы қызметкер лауазымына келісу туралы өтінішхат берілген күннің алдындағы үш жыл ішінде кандидат әкімшілік сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтар жасағаны үшін әкімшілік жауаптылыққа тартылған
__________________________________________________________________________
(иә (жоқ), құқық бұзушылықтың қысқаша сипаттамасы
__________________________________________________________________________
жауапқа тарту негіздерін көрсете отырып,
__________________________________________________________________________
жаза қолдану туралы актінің немесе сот шешімінің деректемелері)
12. Кандидатқа қатысты белгілі бір мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін қызметке немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімі (үкімі) немесе көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға байланысты арнайы құқығынан айырылуына негіз болған сот шешімінің болуы
__________________________________________________________________________
13. Қаржы ұйымының, банк немесе сақтандыру холдингінің, филиалдың басшысы қаржы ұйымының, банк немесе сақтандыру холдингінің, филиалдың қызметі мәселелері бойынша сот талқылауларында жауапкер ретінде тартылды ма
__________________________________________________________________________
(иә (жоқ), күнін, ұйымның атауын,
__________________________________________________________________________
сот талқылауындағы жауап берушінің атауын, қаралған мәселені және шешімін көрсету)
14. Кандидат келісілетін лауазымда нарық субъектісінде жетекшілік етуге болжанатын құрылымдық бөлімшелер және кандидаттың құжаттарға қол қоюға өкілеттілігі туралы мәліметтер (заңды тұлға – көрсетілетін қызметті алушы жүгінген кезде өзге басшы қызметкер лауазымына кандидат толтырады).
_________________________________________________________________________

10. Освобождался ли кандидат в течение трех лет, предшествовавших дате подачи ходатайства о согласовании на должность руководящего работника, от уголовной ответственности за совершение коррупционного преступления на основании пунктов 3), 4), 9), 10) и 12) части первой статьи 35 или статьи 36 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан,
___________________________________________________________________________
(да (нет), краткое описание преступления
___________________________________________________________________________
реквизиты акта о наложении взыскания или решения суда, с
___________________________________________________________________________
указанием оснований привлечения к ответственности)
11. Привлекался ли кандидат в течение трех лет, предшествовавших дате подачи ходатайства о согласовании на должность руководящего работника к административной ответственности за совершение административных коррупционных правонарушений
___________________________________________________________________________
(да (нет), краткое описание правонарушения
___________________________________________________________________________
реквизиты акта о наложении взыскания или решения суда, с
___________________________________________________________________________
указанием оснований привлечения к ответственности)
12. Имеется ли в отношении кандидата вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги или решение суда, на основании, которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
___________________________________________________________________________
13. Привлекался ли руководитель финансовой организации, банковского или страхового холдинга, филиала в качестве ответчика в судебных разбирательствах по вопросам деятельности финансовой организации, банковского или страхового холдинга, филиала
____________________________________________________________________________
(да (нет), указать дату, наименование организации,
___________________________________________________________________________
ответчика в судебном разбирательстве, рассматриваемый вопрос и решение)
14. Сведения о предполагаемых к курированию в субъекте рынка, в должности, на которую согласуется кандидат, структурных подразделениях и полномочиях кандидата на подписание документов (заполняется кандидатом на должность иного руководящего работника при обращении услугополучателя – юридического лица)
____________________________________________________________________________

Аталған мерзім кандидатты келісуге құжаттарды ұсынған адамға уәжді пайымдау жобасы жіберілген күннен бастап уәжді пайымдауды пайдалана отырып, уәкілетті органның шешім қабылданған күнге дейін "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 9-4-бабының 11-тармағында көзделген жағдайда тоқтатылады.
4.
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған).
5.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесі
Көрсетілетін қызметті алушының мекенжайына басшы қызметкерді нақты лауазымға (нақты лауазымдарға) тағайындауға (сайлауға) берілген келісім туралы мәліметтерді қамтитын хат не осы Тізбенің 9-тармағында көзделген негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы уәжді жауап. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін ұсыну нысаны – электрондық.
6.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын ақы мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері.
Қызмет тегін көрсетіледі.
7.
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпараттандыру объектілерінің жұмыс кестесі

Данный срок приостанавливается в случае, предусмотренном пунктом 11 статьи 9-4 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании", с даты направления проекта мотивированного суждения лицу, представившему документы на согласование кандидата на должность руководящего работника, до даты принятия решения уполномоченного органа с использованием мотивированного суждения.
4.
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная).
5.
Результат оказания государственной услуги
Письмо уполномоченного органа в адрес услугополучателя, содержащее сведения о выданном согласии на назначение (избрание) руководящего работника на конкретную должность (конкретные должности) руководящего работника, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги по основаниям, предусмотренным пунктом 9 настоящего Перечня. Форма предоставления результата оказания государственной услуги – электронная.
6.
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Услуга оказывается бесплатно.
7.
График работы услугодателя и объектов информатизации

1) портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс күні аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Мерекелер туралы заң) сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
2) уәкілетті орган – Кодекске және Мерекелер туралы заңға сәйкес, демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбі-жұма аралығында сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
8.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1) Қағидалардың 15 және 16-тармақтарына сәйкес ресімделген электрондық құжат нысанындағы өтінішхат;
2) Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша басшы қызметкер лауазымына кандидат туралы мәліметтердің электрондық көшірмесі;
3) азаматтығы елінің (азаматтығы жоқ адамдар үшін - олардың тұрақты тұратын елінің) мемлекеттік органы берген азаматтық елінде (шетелдіктер үшін) немесе тұрақты тұратын елінде (азаматтығы жоқ адамдар үшін) қылмыстары үшін алынбаған немесе өтелмеген соттылығының жоқ екені туралы құжаттың электрондық көшірмесі. Кандидат соңғы 10 (он) жыл ішінде азаматтық елінен тыс жерде тұрақты тұрған жағдайда, кандидат соңғы 10 (он) жыл бойы тұрақты тұрған елде қылмыстары үшін алынбаған немесе өтелмеген соттылығының жоқ екені туралы құжаттың электрондық көшірмесі де ұсынылады. Көрсетілген құжаттардың берілген күні өтінішхат берілген күннің алдындағы 3 (үш) айдан аспайды (ұсынылатын құжатта оның қолданылуының өзге мерзімі көрсетілген жағдайларды қоспағанда). Егер мемлекеттік органы алынбаған немесе өтелмеген соттылығының жоқ екені туралы мәліметтерді растауға уәкілетті елдің заңнамасында көрсетілген мәліметтер сұратылатын адамдарға қатысты оларға растайтын құжаттарды беру көзделмеген болса, онда тиісті растау азаматтық елінің, кандидат соңғы 10 (он) жыл бойы тұрақты тұрған елдің (шетелдіктер үшін) немесе тұрақты тұратын елінің (азаматтығы жоқ адамдар үшін) мемлекеттік органының хатымен уәкілетті органға жіберіледі;
4) Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен берілген кәсіби бухгалтер сертификатының электрондық көшірмесі (бас бухгалтер лауазымына кандидат үшін);

1) портал - круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Кодекс) и Закону Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан" (далее – Закон о праздниках), прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется на следующий рабочий день).
2) уполномоченный орган - с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с Кодексом и Законом о праздниках.
8.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1) ходатайство в форме электронного документа, оформленного согласно пунктам 15 и 16 Правил;
2) электронная копия сведений о кандидате на должность руководящего работника по форме согласно приложению 3 к Правилам;
3) электронная копия документа об отсутствии неснятой или непогашенной судимости за преступления в стране гражданства (для иностранцев) или в стране постоянного проживания (для лиц без гражданства), выданного государственным органом страны их гражданства (страны их постоянного проживания - для лиц без гражданства). В случае, если кандидат в течение последних 10 (десяти) лет постоянно проживал за пределами страны гражданства, также представляется электронная копия документа об отсутствии неснятой или непогашенной судимости за преступления в стране, где кандидат постоянно проживал последние 10 (десять) лет. Дата выдачи указанных документов не превышает 3 (трех) месяцев, предшествующих дате подачи ходатайства (за исключением случаев, когда в предоставляемом документе указан иной срок его действия). Если законодательством страны, государственный орган которой уполномочен подтверждать сведения об отсутствии неснятой или непогашенной судимости, не предусмотрена выдача подтверждающих документов лицам, в отношении которых запрашиваются указанные сведения, то соответствующее подтверждение направляется письмом государственного органа страны гражданства, страны, где кандидат постоянно проживал последние 10 (десять) лет (для иностранцев) или страны постоянного проживания (для лиц без гражданства) в адрес уполномоченного органа;
4) электронная копия сертификата профессионального бухгалтера, выданного в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности (для кандидата на должность главного бухгалтера);

5) бухгалтерлердің аккредиттелген кәсіптік ұйымына мүшелігін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі (бас бухгалтер лауазымына кандидат үшін);
6) Халықаралық сертификаттармен расталған кәсіби біліктілікке ие кандидаттар үшін еңбек өтілінің болуы жөніндегі ерекшеліктерде көрсетілген тізбеге және осындай сертификаттардың тізбесіне және осы Қағидалардың 28-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген тізбеге сәйкес халықаралық сертификаттардың электрондық көшірмелері (бар болса);
7) кандидаттың жеке басын куәландыратын құжаттың электрондық көшірмесі (шетелдіктер, азаматтығы жоқ адамдар үшін);
8) акционерлік қоғамның ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған көрсетілетін қызметті алушының басқару органының кандидатқа өзге ұйымда жұмыс істеуге келісім беру туралы шешімінен үзінді көшірменің электрондық көшірмесі (егер көрсетілетін қызметті алушының атқарушы органы мүшесінің лауазымына кандидат өзге ұйымда жұмыс істейтін жағдайда) – "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Мемлекеттік реттеу туралы заң) 9-5-бабына сәйкес заңды тұлға банк холдингі, сақтандыру холдингі мәртебесін алған кезде банк холдингі, сақтандыру холдингі мәртебесін иеленетін адамдар үшін. Бұл құжат кандидатты келісу туралы өтінішхат берілгенге дейін ұсынылған Қағидалардың 11 және 12-тармақтарының талаптарына сәйкес басшы қызметкерлер құрамының өзгергені туралы уәкілетті органның хабарламасына қоса берілген жағдайда ұсынылылмайды;
9) акционерлік қоғамның басқару органының кандидатқа қаржы ұйымында, банк холдингінде, сақтандыру холдингінде жұмыс істеуге келісім беру туралы шешімінен үзінді көшірменің электрондық көшірмесі (егер кандидат акционерлік қоғамның атқарушы органының мүшесі болып табылатын жағдайда) - көрсетілетін қызметті алушы - заңды тұлға үшін.
10) кандидатты басшы лауазымға тағайындау (сайлау), ауыстыру туралы құжаттың электрондық көшірмесі (Қағидалардың 11-тармағының талаптарына сәйкес басшы қызметкерлер құрамының өзгергені туралы уәкілетті органды хабардар еткенге дейін кандидатты келісу туралы өтініш берілген жағдайда)
Уәкілетті орган мынадай:
Қазақстан Республикасының резидент жеке тұлғасының жеке басын куәландыратын;
Қазақстан Республикасының резидент жеке тұлғасында алынбаған немесе өтелмеген соттылығының жоқ екенін растайтын құжаттарда көрсетілген мәліметтерді "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
Жаңадан құрылатын банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің ашылатын филиалы үшін:
осы тармақта көрсетілген құжаттар көрсетілетін қызметті берушімен бұрын келісілмеген басшы қызметкерлер бойынша ұсынылады;
бұрын келісілген басшы қызметкерлер бойынша жаңартылған деректері бар осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген құжат ұсынылады.
9.
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту негіздері

5) электронная копия документа, подтверждающего членство в аккредитованной профессиональной организации бухгалтеров (для кандидата на должность главного бухгалтера);
6) электронные копии международных сертификатов (при наличии) согласно перечню, указанному в Особенностях по наличию трудового стажа для кандидатов, обладающих профессиональной квалификацией, подтвержденной международными сертификатами, и перечне таких сертификатов, и перечню, указанному в подпункте 3) пункта 28 Правил (при наличии);
7) электронная копия документа, удостоверяющего личность кандидата (для иностранцев, лиц без гражданства);
8) электронная копия выписки из решения органа управления услугополучателя, созданного в организационно-правовой форме акционерного общества, о даче согласия кандидату на работу в иной организации (в случае, если кандидат на должность члена исполнительного органа услугополучателя работает в иной организации) – для лиц, приобретающих признаки банковского холдинга, страхового холдинга, при получении юридическим лицом статуса банковского холдинга, страхового холдинга в соответствии со статьей 9-5 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" (далее – Закон о государственном регулировании). Данный документ не подлежит представлению в случае приложения его к уведомлению уполномоченного органа об изменении состава руководящих работников в соответствии с требованиями пунктов 11 и 12 Правил, которое было представлено до подачи ходатайства о согласовании кандидата;
9) электронная копия выписки из решения органа управления акционерного общества о даче согласия кандидату на работу в финансовой организации, банковском холдинге, страховом холдинге (в случае, если кандидат является членом исполнительного органа акционерного общества) - для услугополучателя юридического лица.
10) электронная копия документа о назначении (избрании), переводе кандидата на руководящую должность (в случае подачи ходатайства о согласовании кандидата до уведомления уполномоченного органа об изменении состава руководящих работников в соответствии с требованиями пункта 11 Правил)
Уполномоченный орган получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства" сведения, указанные в документах:
удостоверяющих личность физического лица - резидента Республики Казахстан;
подтверждающих отсутствие у физического лица - резидента Республики Казахстан неснятой или непогашенной судимости.
Для вновь создаваемого банка, открываемого филиала банка – нерезидента Республики Казахстан:
документы, указанные в настоящем пункте, представляются по руководящим работникам ранее не согласованным с услугодателем;
по ранее согласованным руководящим работникам представляется документ, предусмотренный подпунктом 2) настоящего пункта, с обновленными данными.
9.
Основания отказа в оказании государственной услуги

1) басшы қызметкер лауазымына кандидаттың Мемлекеттік реттеу туралы заңның 9-4-бабында, "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 1-бабының 20) тармақшасында, 54-бабының 4-тармағында, 59-бабының 2-тармағында және "Бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабында немесе Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
2) тестілеудің теріс нәтижесі;
Тестілеудің теріс нәтижелері:
басшы қызметкер лауазымына кандидатты тестілеу нәтижесі дұрыс жауаптардың жетпіс пайызынан аз болады;
басшы қызметкер лауазымына кандидаттың уәкілетті орган айқындаған тестілеу тәртібін бұзуы;
уәкілетті органның басшы қызметкер лауазымына кандидатты келісу мерзімі аяқталғанға дейін белгіленген уақытта тестілеуге келмеуі;
3) Мемлекеттік реттеу туралы заңның 9-4-бабының 6-тармағында және Қағидаларда белгіленген мерзім өткеннен кейін уәкілетті органның ескертулерін жоймау немесе уәкілетті органның ескертулерін ескере отырып пысықталған құжаттарды ұсыну;
4) кандидатты басшы қызметкер лауазымына тағайындаудың (сайлаудың) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртібінің бұзылуы;
5) құжаттарды басшы қызметкер өз лауазымын уәкілетті органмен келіспей атқаратын, Мемлекеттік реттеу туралы заңның 9-4-бабының 6-тармағында белгіленген мерзім өткеннен кейін ұсыну;
6) уәкілетті органда басшы қызметкер лауазымына кандидаттың бағалы қағаздар нарығында айла-шарғы жасау мақсатында жасалған және (немесе) үшінші тұлғаға (үшінші тұлғаларға) нұқсан келтіруге әкеп соққан деп танылған іс-қимылдарды жасағаны туралы ақпараттың болуы.
Бұл талап аталған оқиғалардың қайсысының ерте басталуына қарай бір жыл бойы қолданылады:
уәкілетті орган басшы қызметкер лауазымына кандидаттың іс-қимылдарын бағалы қағаздар нарығында айла-шарғы жасау мақсатында жасалды деп тануы;
уәкілетті органның осындай іс-қимылдарды жасау нәтижесінде үшінші тұлғаға (үшінші тұлғаларға) нұқсан келтіру фактісін растайтын ақпарат алуы;
7) уәкілетті органда басшы қызметкер лауазымына кандидаттың бағалы қағаздар нарығында айла-шарғы жасау мақсатында жасалған деп танылған іс-әрекеттер жасағаны үшін уәкілетті орган қадағалап ден қою шараларын қолданған және (немесе) Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 259-бабы бойынша әкімшілік жаза қолданылған қаржы ұйымының басшы қызметкері (оның міндеттерін атқарған тұлға) болғаны туралы ақпараттың болуы;

1) несоответствие кандидата на должность руководящего работника требованиям, установленным статьей 9-4 Закона о государственном регулировании, подпунктом 20) статьи 1, пунктом 4 статьи 54, пунктом 2 статьи 59 Закона Республики Казахстан "Об акционерных обществах" и статьей 9 Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности";
2) отрицательный результат тестирования.
Отрицательными результатами тестирования являются:
результат тестирования кандидата на должность руководящего работника составляет менее семидесяти процентов правильных ответов;
нарушение кандидатом на должность руководящего работника порядка тестирования, определенного уполномоченным органом;
неявка на тестирование в назначенное время до истечения срока согласования кандидата на должность руководящего работника уполномоченным органом;
3) неустранение замечаний уполномоченного органа или представление доработанных с учетом замечаний уполномоченного органа документов по истечении срока, установленного пунктом 6 статьи 9-4 Закона о государственном регулировании и Правилами;
4) нарушение установленного законодательством Республики Казахстан порядка назначения (избрания) кандидата на должность руководящего работника;
5) представление документов по истечении срока, установленного пунктом 6 статьи 9-4 Закона о государственном регулировании, в течение которого руководящий работник занимает свою должность без согласования с уполномоченным органом;
6) наличие у уполномоченного органа информации о совершении кандидатом на должность руководящего работника действий, признанных как совершенных в целях манипулирования на рынке ценных бумаг и (или) повлекших причинение ущерба третьему лицу (третьим лицам).
Данное требование применяется в течение одного года со дня наступления наиболее раннего из перечисленных событий:
признания уполномоченным органом действий кандидата на должность руководящего работника как совершенных в целях манипулирования на рынке ценных бумаг;
получения уполномоченным органом информации, подтверждающей факт причинения в результате совершения таких действий ущерба третьему лицу (третьим лицам);
7) наличие у уполномоченного органа информации о том, что кандидат на должность руководящего работника являлся руководящим работником (лицом, исполнявшим его обязанности) финансовой организации, в отношении которой за совершение действий, признанных как совершенных в целях манипулирования на рынке ценных бумаг, уполномоченным органом были применены меры надзорного реагирования и (или) на которую наложено административное взыскание по статье 259 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях;

8) уәкілетті органда басшы қызметкер лауазымына кандидаттың қаржы ұйымының басшы қызметкері (оның міндетін атқарушы тұлға), іс-әрекеттері қаржы ұйымына және (немесе) мәмілеге қатысатын үшінші тұлғаға (үшінші тұлғаларға) залал келтіруге әкеп соққан қор биржасының трейдері болғаны туралы ақпараттың болуы;
9) уәкілетті органда басшы қызметкер лауазымына кандидаттың құзыретіне осы тармақтың 7) тармақшасында көрсетілген бұзушылықтарға әкеп соққан мәселелер бойынша шешімдер қабылдау кірген қор биржасының трейдері болғаны туралы ақпараттың болуы.
Осы тармақтың 7), 8) және 9) тармақшаларында белгіленген талаптар аталған оқиғалардың ішіндегі ең ерте орын алған оқиғаның басталған күнінен бастап бір жыл бойы қолданылады:
уәкілетті органның қаржы ұйымының іс-қимылдарын бағалы қағаздар нарығында айла-шарғы жасау мақсатында жасалды деп тануы;
уәкілетті органның басшы қызметкер лауазымына кандидаттың осындай іс-қимылдарды жасау нәтижесінде қаржы ұйымына және (немесе) үшінші тұлғаға (үшінші тұлғаларға) нұқсан келтірілуін растайтын ақпарат алуы.
Осы тармақтың 6), 7), 8) және 9) тармақшаларында көрсетілген ақпаратқа уәкілетті орган Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымы резиденті болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органынан алған ақпарат та жатады.
10) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін (көрсетілетін қызметті алушылар – жеке тұлғалар үшін) талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге ұсынылатын келісімінің болмауы.
10.
Мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескерілген өзге де талаптар
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары және мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында орналастырылады.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты порталдың "жеке кабинеті", сондай-ақ Бірыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтан қол жеткізу режимінде алу мүмкіндігі бар.
Порталда іркіліс не техникалық ақаулар анықталған жағдайда, Бірыңғай байланыс орталығына жүгіну қажет. Бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777 немесе 1414.
Ақпараттық жүйе істен шыққан жағдайда, уәкілетті орган "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторын (бұдан әрі – оператор) бір жұмыс күні ішінде хабардар етеді. Мұндай жағдайда оператор көрсетілген мерзім ішінде техникалық проблема туралы хаттама жасайды және оған уәкілетті органмен бірге қол қояды.
Қағидаларға
5-қосымша
Нысан
Комиссияның кандидатты басшы қызметкер лауазымына (лауазымдарына) қарауы бойынша № ___ хаттама
_______________________________________________________________
(қаржы ұйымының басшы қызметкері лауазымына (лауазымдарына) кандидаттың тегі,
аты, әкесінің аты (ол бар болса)
______________________________________________________________
(лауазымы (лауазымдары), қаржы нарығының секторы)
____ жылғы "___" _________
Комиссия Төрағасының тегі, аты әкесінің аты (ол бар болса)
Тестілеуге шақырмай келісу
Тестілеуге жіберу және тестілеу оң нәтижесі болған кезде келісу
Келісуден бас тарту
Комиссия мүшелерінің тегі, аты әкесінің аты (ол бар болса)
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу
және дамыту агенттігі
Басқармасының
2026 жылғы "___" ___________
№ ___ қаулысымен
бекітілген
Халықаралық сертификаттармен расталған кәсіби біліктілігі бар кандидаттар үшін жұмыс өтілінің болуы бойынша ерекшеліктер және осындай сертификаттардың тізбесі
р/с №
Лауазымы
Халықаралық сертификаттардың тізбесі

8) наличие у уполномоченного органа информации о том, что кандидат на должность руководящего работника являлся руководящим работником (лицом, исполнявшим его обязанности) финансовой организации, трейдером фондовой биржи, действия которого повлекли причинение ущерба финансовой организации и (или) третьему лицу (третьим лицам), участвующим в сделке;
9) наличие у уполномоченного органа информации о том, что кандидат на должность руководящего работника являлся трейдером фондовой биржи, в компетенцию которого входило принятие решений по вопросам, повлекшим за собой нарушения, указанные в подпункте 7) настоящего пункта.
Требования, установленные подпунктами 7), 8) и 9) настоящего пункта, применяются в течение одного года со дня наступления наиболее раннего из перечисленных событий:
признания уполномоченным органом действий финансовой организации как совершенных в целях манипулирования на рынке ценных бумаг;
получения уполномоченным органом информации, подтверждающей причинение в результате действий кандидата на должность руководящего работника ущерба финансовой организации и (или) третьему лицу (третьим лицам).
К информации, указанной в подпунктах 6), 7), 8) и 9) настоящего пункта, также относится информация, полученная уполномоченным органом от органа финансового надзора государства, резидентом которого является финансовая организация – нерезидент Республики Казахстан.
10) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги (для услугополучателей – физических лиц).
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
Адреса мест оказания государственной услуги и контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги размещены на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также Единого контакт-центра.
В случае обнаружения сбоя либо технических неполадок на портале необходимо обратиться в Единый контакт-центр. Единый контакт-центр: 8-800-080-7777 или 1414.
В случае сбоя информационной системы уполномоченный орган в течение одного рабочего дня уведомляет оператора информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" (далее - оператор). В этом случае оператор в течение указанного срока, составляет протокол о технической проблеме и подписывает его с уполномоченным органом.
Приложение 5 к Правилам
Форма
Протокол № ___ по рассмотрению Комиссией кандидата на должность(и) руководящего работника
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
кандидата на должность руководящего работника финансовой организации, должность(и)
_______________________________________________________________
(должность(и), сектор финансового рынка)
"___" _________ ____ года
Фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Председателя Комиссии
Согласовать без приглашения на тестирование
Направить на тестирование и согласовать при положительном результате тестирования
Отказать в согласовании
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) членов Комиссии
Утверждены
постановлением
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от "___" _______ 2026 года №__
Особенности по наличию трудового стажа для кандидатов на должность руководящего работника, обладающих профессиональной квалификацией, подтвержденной международными сертификатами, и перечень таких сертификатов
№ п/п
Должность
Перечень международных сертификатов

"Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-4-бабының 3-тармағына сәйкес жұмыс өтілінің болуы бойынша ерекшеліктер*
1
Бас қаржы ұйымының атқарушы органының мүшесі болып табылатын басқару органының басшысы немесе мүшесі, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының атқарушы органының (атқарушы органның функцияларын жеке-дара жүзеге асыратын тұлғаның) басшысы, басшысы үшін
(FRM (Financial Risk Manager) (ФРМ Файненшил риск менеджер) – Қаржы тәуекел-менеджері,
PRM (Professional Risk Manager) (ПРМ Профешинал риск-менеджер) – Кәсіби тәуекел-менеджер,
CFA (Chartered Financial Analyst) (СФА Чартеред файненшил аналист) – Сертификаты бар қаржы талдаушысы) және (немесе) ISO 31000
сериясының стандарты бойынша сертификат, ACCA - Дипломы бар сертификаты бар бухгалтер
Сертификаттардың бірі болған жағдайда кемінде 3 (үш) жыл, оның ішінде басшы лауазымында кемінде 1 (бір) жыл
2
Басқару органының басшысы үшін
Сертификаттардың бірі болған жағдайда кемінде 4 (төрт) жыл
3
Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының атқарушы органы басшысының орынбасары, мүшелері, басшысының орынбасары, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалы басшысының орынбасары, сақтандыру брокерінің басшысы, оның орынбасары, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокері филиалының басшысы, оның орынбасары үшін
Сертификаттардың бірі болған жағдайда кемінде 2 (екі) жыл, оның ішінде басшы лауазымында кемінде 1 (бір) жыл
4
Басқару органының мүшесі үшін
Сертификаттардың бірі болған жағдайда кемінде 1 (бір) жыл
5
Бас бухгалтер үшін
Сертификаттардың бірі болған жағдайда кемінде 2 (екі) жыл
6
Бас бухгалтердің орынбасары үшін
Сертификаттардың бірі болған жағдайда кемінде 1 (бір) жыл
Ескертпе: *сертификат беру кезінде үміткерлердің кәсіби қызмет саласында жұмыс өтілінің болуы бойынша міндетті талаптар болған жағдайда.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу
және дамыту агенттігі
Басқармасының
2026 жылғы 3 сәуірдегі
№ 42 қаулысына
қосымша
Күші жойылды деп танылған Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы қаулыларының, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы кейбір қаулыларының құрылымдық элементтерінің тізбесі

Особенности по наличию трудового стажа в соответствии с пунктом 3 статьи 9-4 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций"*
1
Для руководителя или члена органа управления, являющегося членом исполнительного органа родительской финансовой организации, руководителя исполнительного органа (лица, единолично осуществляющего функции исполнительного органа), руководителя филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан
(FRM (Financial Risk Manager) (ФРМ Файненшил риск менеджер) - Финансовый риск-менеджер,
PRM (Professional Risk Manager) (ПРМ Профешинал риск-менеджер) – Профессиональный риск-менеджер,
CFA (Chartered Financial Analyst) (СФА Чартеред файненшил аналист) – Сертифицированный финансовый аналитик) и (или) сертификата по стандарту серии ISO 31000,
ACCA - Дипломированный сертифицированный бухгалтер
При наличии одного из сертификатов не менее 3 (трех) лет, в том числе не менее 1 (одного) года на руководящей должности.
2
Для руководителя органа управления
При наличии одного из сертификатов не менее 4 (четырех) лет
3
Для заместителя руководителя, членов исполнительного органа, заместителя руководителя филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, заместителя руководителя филиала страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан, руководителя страхового брокера, его заместителя, руководителя филиала страхового брокера – нерезидента Республики Казахстан, его заместителя
При наличии одного из сертификатов не менее 2 (двух) лет, в том числе не менее 1 (одного) года на руководящей должности
4
Для члена органа управления
При наличии одного из сертификатов не менее 1 (одного) года
5
Для главного бухгалтера
При наличии одного из сертификатов не менее 2 (двух) лет
6
Для заместителя главного бухгалтера
При наличии одного из сертификатов не менее 1 (одного) года
Примечание: *при условии, что при выдаче сертификата есть обязательные требования по наличию у претендентов стажа работы в сфере профессиональной деятельности.
Приложение к постановлению
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от "___" ______ 2026 года №__
Перечень признаваемых утратившими силу постановлений Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка, а также структурных элементов некоторых постановлений Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка

1. "Мінсіз іскерлік беделдің болмау өлшемшарттарын, келісім алу үшін қажетті құжаттарды қоса алғанда, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, сақтандыру холдингінің, сақтандыру брокерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының және "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының басшы қызметкерін тағайындауға (сайлауға) қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның келісім беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2020 жылғы 30 наурыздағы № 43 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20248 болып тіркелген).
2. "Мінсіз іскерлік беделінің болмауы өлшемшарттарын, келісім алу үшін қажетті құжаттарды қоса алғанда, банктің, банк холдингінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының басшы қызметкерін тағайындауға (сайлауға) келісім беру қағидаларын, Халықаралық сертификаттармен расталған кәсіби біліктілікке ие кандидаттар үшін еңбек өтілінің болуы жөніндегі ерекшеліктерді және осындай сертификаттардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2022 жылғы 28 қазандағы № 81 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 30377 болып тіркелген).
3. "Мінсіз іскерлік беделінің болмау өлшемшарттарын қоса алғанда, өтініш берушінің (лицензиаттың), бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының басшы қызметкерін тағайындауға (сайлауға) қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның келісім беру қағидаларын және келісім алу үшін қажетті құжаттарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2022 жылғы 28 қазандағы № 79 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 30383 болып тіркелген).
4. "Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерлері филиалдарының басшы қызметкерлеріне қойылатын талаптарды, мінсіз іскерлік беделінің болмауы өлшемшарттарын қоса алғанда, қаржы ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерлері филиалдарының банк, сақтандыру холдингтерінің, "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының басшы қызметкерлерін тағайындауға (сайлауға) келісім беру қағидаларын және келісім алу үшін қажетті құжаттар тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2020 жылғы 30 наурыздағы № 43 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2022 жылғы 28 қазандағы № 80 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 30400 болып тіркелген).

1. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 30 марта 2020 года № 43 "Об утверждении Правил выдачи согласия уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций на назначение (избрание) руководящего работника страховой (перестраховочной) организации, филиала страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан, страхового холдинга, страхового брокера, филиала страхового брокера – нерезидента Республики Казахстан и акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат", включая критерии отсутствия безупречной деловой репутации, документов, необходимых для получения согласия" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20248).
2. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 28 октября 2022 года № 81 "Об утверждении Правил выдачи согласия на назначение (избрание) руководящего работника банка, банковского холдинга, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, включая критерии отсутствия безупречной деловой репутации, документы, необходимые для получения согласия, Особенностей по наличию трудового стажа для кандидатов, обладающих профессиональной квалификацией, подтвержденной международными сертификатами, и перечня таких сертификатов" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 30377).
3. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 28 октября 2022 года № 79 "Об утверждении Правил выдачи согласия уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций на назначение (избрание) руководящего работника заявителя (лицензиата), единого накопительного пенсионного фонда, добровольного накопительного пенсионного фонда, включая критерии отсутствия безупречной деловой репутации и документы, необходимые для получения согласия" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 30383).
4. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 28 октября 2022 года № 80 "О внесении изменений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 30 марта 2020 года № 43 "Об утверждении Правил выдачи согласия на назначение (избрание) руководящих работников финансовых организаций, филиалов банков – нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций – нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых брокеров – нерезидентов Республики Казахстан, банковских, страховых холдингов, акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат", включая требования, предъявляемые к руководящим работникам филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций – нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых брокеров – нерезидентов Республики Казахстан, критерии отсутствия безупречной деловой репутации и перечень документов, необходимых для получения согласия" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 30400).

5. "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне қаржы нарығын реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2023 жылғы 5 мамырдағы № 23 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32495 болып тіркелген) бекітілген Өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін Қазақстан Республикасының қаржы нарығын реттеу мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілері тізбесінің 2-тармағы.
6. "Мінсіз іскерлік беделінің болмау өлшемшарттарын қоса алғанда, өтініш берушінің (лицензиаттың), бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының басшы қызметкерін тағайындауға (сайлауға) қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның келісім беру қағидаларын және келісім алу үшін қажетті құжаттарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2022 жылғы 28 қазандағы № 79 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2023 жылғы 26 мамырдағы № 32 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32670 болып тіркелген).
7. "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне мемлекеттік қызметтер көрсету саласында банк қызметін реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2024 жылғы 19 шілдедегі № 41 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 34793 болып тіркелген) 2-тармағы.
8. "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне сақтандыру нарығын реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2024 жылғы 27 желтоқсандағы № 88 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 35585 болып тіркелген) бекітілген Сақтандыру нарығын реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің тізбесінің 2-тармағы.

5. Пункт 2 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам регулирования финансового рынка, в которые вносятся изменения и дополнения, утвержденного постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 5 мая 2023 года № 23 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования финансового рынка" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32495).
6. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 26 мая 2023 года № 32 "О внесении изменений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 28 октября 2022 года № 79 "Об утверждении Правил выдачи согласия уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций на назначение (избрание) руководящего работника заявителя (лицензиата), единого накопительного пенсионного фонда, добровольного накопительного пенсионного фонда, включая критерии отсутствия безупречной деловой репутации и документы, необходимые для получения согласия" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32670).
7. пункт 2 постановления Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 19 июля 2024 года № 41 "О внесении изменений и дополнения в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования банковской деятельности в сфере оказания государственных услуг" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 34793).
8. Пункт 2 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам регулирования страхового рынка, в которые вносятся изменения и дополнение, утвержденного постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 27 декабря 2024 года № 88 "О внесении изменений и дополнения в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования страхового рынка" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 35585).