Банктің ірі қатысушысы, банк холдингінің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы, сақтандыру холдингінің, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге келісім беру, келісімді қайтарып алу қағидаларын және көрсетілген келісімді алу үшін ұсынылатын құжаттарға қойылатын талаптарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 31 наурыздағы № 30 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 3 сәуірде № 38324 болып тіркелді
"Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-5-бабының 3-тармағына сәйкес, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Банктің ірі қатысушысы, банк холдингінің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы, сақтандыру холдингінің, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге келісім беру, келісімді қайтарып алу қағидалары және көрсетілген келісімді алу үшін ұсынылатын құжаттарға қойылатын талаптар (бұдан әрі – Қағидалар) бекітілсін.
2. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес тізбе бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы қаулысының, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі және Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының кейбір қаулыларының құрылымдық элементтерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Банктерді реттеу департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы қаулы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.

Об утверждении Правил выдачи, отзыва согласия на приобретение статуса крупного участника банка, банковского холдинга, крупного участника страховой (перестраховочной) организации, страхового холдинга, крупного участника управляющего инвестиционным портфелем и требования к документам, представляемым для получения указанного согласия
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 31 марта 2026 года № 30. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 апреля 2026 года № 38324
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 5.
В соответствии с пунктом 3 статьи 9-5 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила выдачи, отзыва согласия на приобретение статуса крупного участника банка, банковского холдинга, крупного участника страховой (перестраховочной) организации, страхового холдинга, крупного участника управляющего инвестиционным портфелем и требования к документам, представляемым для получения указанного согласия (далее - Правила).
2. Признать утратившими силу постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан, а также структурные элементы некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка по перечню согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Департаменту банковского регулирования в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.

2026 жылғы 12 шілдеге дейін мыналардың:
1) тоқтата тұру кезеңінде мынадай редакцияда қолданылады деп белгілей отырып, Қағидалардың 1-тармағының екінші бөлігінің қолданылуы тоқтатыла тұрсын:
"Қағидаларға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпарат уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында орналастырылады, "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым операторына және Бірыңғай байланыс орталығына тиісті нормативтік құқықтық актіні бекіткен немесе өзгерткен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде жіберіледі.";
2) тоқтата тұру кезеңінде мынадай редакцияда қолданылады деп белгілей отырып, Қағидалардың 2-тармағының қолданылуы тоқтатыла тұрсын:
"2. Қағидаларда Мемлекеттік реттеу туралы заңда, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі – Банктер туралы заң), "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі – Сақтандыру қызметі туралы заң), "Бағалы қағаздар рыногы" Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі – Бағалы қағаздар рыногы туралы заң), Мемлекеттік және әлеуметтік жауапты қызметтер туралы заңда, Рұқсаттар және хабарламалар туралы заңда, "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" және "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасының заңдарында көрсетілген мәндерде қолданылатын ұғымдар пайдаланылады.";
3) тоқтата тұру кезеңінде мынадай редакцияда қолданылады деп белгілей отырып, Қағидалардың 4-тармағының бірінші бөлігінің қолданылуы тоқтатыла тұрсын:
"4. Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша банктің, инвестициялық портфельді басқаратын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының (жеке тұлғалар үшін) ірі қатысушысы мәртебесін иелену туралы өтініш талап етілетін құжаттар мен мәліметтерді қоса бере отырып, уәкілетті органға www.egov.kz "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі - портал) арқылы электрондық түрде ұсынылады.";
4) тоқтата тұру кезеңінде мынадай редакцияда қолданылады деп белгілей отырып, Қағидалардың 7-тармағының бірінші бөлігінің қолданылуы тоқтатыла тұрсын:
"7. Уәкілетті орган мемлекеттік қызметтер көрсету немесе цифрлық құжаттар сервисі үшін пайдаланылатын ақпараттық жүйелерден:
Қазақстан Республикасының резиденті жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын;
- Қазақстан Республикасының резиденті жеке тұлғада алынбаған немесе өтелмеген соттылықтың жоқ екендігін растайтын;
Қазақстан Республикасының резиденті - заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы құжаттарда көрсетілген мәліметтерді алады.";
5) тоқтата тұру кезеңінде мынадай редакцияда қолданылады деп белгілей отырып, Қағидалардың 13-тармағының қолданылуы тоқтатыла тұрсын:

Приостановить до 12 июля 2026 года действие:
1) части второй пункта 1 Правил, установив, что в период приостановления действует в следующей редакции:
"Информация о внесенных изменениях и (или) дополнениях в Правила размещается на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа, направляется оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" и Единому контакт-центру в течение 3 (трех) рабочих дней с даты утверждения или изменения соответствующего нормативного правового акта.";
2) пункта 2 Правил, установив, что в период приостановления действует в следующей редакции:
"2. В Правилах используются понятия, применяемые в значениях, указанных в Законе о государственном регулировании, Законе Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (далее – Закон о банках), Законе Республики Казахстан "О страховой деятельности" (далее – Закон о страховой деятельности), Законе Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг" (далее – Закон о рынке ценных бумаг), Законе о государственных и социально ответственных услугах, Законе о разрешениях и уведомлениях, Законах Республики Казахстан "Об электронном документе и электронной цифровой подписи" и "Об информатизации".";
3) части первой пункта 4 Правил, установив, что в период приостановления действует в следующей редакции:
"4. Заявление о приобретении статуса крупного участника банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем (для физических лиц) по форме согласно приложению 2 к Правилам с приложением требуемых документов и сведений предоставляется в уполномоченный орган в электронном виде посредством веб-портала "электронного правительства" www.egov.kz (далее - портал).";
4) части первой пункта 7 Правил, установив, что в период приостановления действует в следующей редакции:
"7. Уполномоченный орган получает из информационных систем, используемых для оказания государственных услуг, или сервиса цифровых документов сведения, указанные в документах:
удостоверяющих личность физического лица - резидента Республики Казахстан;
подтверждающих отсутствие у физического лица - резидента Республики Казахстан неснятой или непогашенной судимости;
о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица - резидента Республики Казахстан.";
5) пункта 13 Правил, установив, что в период приостановления действует в следующей редакции:

"13. Мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы ақпарат мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесінде автоматты режимде жаңартылады.";
6) тоқтата тұру кезеңінде мынадай редакцияда қолданылады деп белгілей отырып, Қағидаларға 1-қосымшаның 2-тармағының қолданылуы тоқтатыла тұрсын:
"
2.
Мемлекеттік қызметтер көрсету тәсілдері
www.egov.kz "электрондық үкіметі" веб-порталы (бұдан әрі – портал).
";
7) тоқтата тұру кезеңінде мынадай редакцияда қолданылады деп белгілей отырып, Қағидаларға 1-қосымшаның 8-тармағының елуінші абзацының қолданылуы тоқтатыла тұрсын:
"Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) құжаттары туралы мәліметтер көрсетілетін қызметті берушіге тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы ұсынылады".";
8) тоқтата тұру кезеңінде мынадай редакцияда қолданылады деп белгілей отырып, Қағидаларға 2-қосымшаның жетінші абзацының қолданылуы тоқтатыла тұрсын:
"Дербес деректерді жинауға және өңдеуге және ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім беремін.";
9) тоқтата тұру кезеңінде мынадай редакцияда қолданылады деп белгілей отырып, Қағидаларға 3-қосымшаның жиырма үшінші абзацының қолданылуы тоқтатыла тұрсын:
"Дербес деректерді жинауға және өңдеуге және ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім беремін.";
10) тоқтата тұру кезеңінде мынадай редакцияда қолданылады деп белгілей отырып, Қағидаларға 6-қосымшаның 18-тармағының қолданылуы тоқтатыла тұрсын:
"Дербес деректерді жинауға және өңдеуге және ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім беремін.".
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және дамыту
Агенттігінің Төрағасы
М. Абылкасымова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Жасанды интеллект және цифрлық даму
министрлігі
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту Агенттігінің
Басқармасының
2026 жылғы 31 наурыздағы
№ 30 қаулысымен бекітілген
Банктің ірі қатысушысы, банк холдингінің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы, сақтандыру холдингінің, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге келісім беру, келісімді қайтарып алу қағидалары және көрсетілген келісімді алу үшін ұсынылатын құжаттарға қойылатын талаптар
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Банктің ірі қатысушысы, банк холдингінің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы, сақтандыру холдингінің, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге келісім беру, келісімді қайтарып алу қағидалары және көрсетілген келісімді алу үшін ұсынылатын құжаттарға қойылатын талаптар (бұдан әрі - Қағидалар) "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-5-бабының 3-тармағына, 10-бабының 1) тармақшасына, 11-бабының 1) тармақшасына, 12-бабының 9-1) тармақшасына (бұдан әрі - Мемлекеттік реттеу туралы заң), "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10- бабының 1) тармақшасына (бұдан әрі - Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы заң), "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының 2-тармағына (бұдан әрі – Рұқсаттар және хабарламалар туралы заң) сәйкес әзірленді және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның (бұдан әрі – уәкілетті орган, көрсетілетін қызметті беруші) жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі - өтініш беруші, көрсетілетін қызметті алушы) банктің ірі қатысушысы, банк холдингінің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы, сақтандыру холдингінің, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы (бұдан әрі-қаржы ұйымының ірі қатысушысы, банк немесе сақтандыру холдингі) мәртебесін иеленуге келісім беру, келісімді қайтарып алу тәртібін және көрсетілген келісімді алу үшін ұсынылатын құжаттарға қойылатын талаптарды белгілейді.
Қағидаларға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпарат уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында орналастырылады, тиісті нормативтік құқықтық актіні бекіткен немесе өзгерткен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде "цифрлық үкіметтің" цифрлық инфрақұрылымының операторына және Бірыңғай байланыс орталығына жіберіледі.

"13. Информация о стадии оказания государственной услуги обновляется в автоматическом режиме в информационной системе мониторинга оказания государственных услуг.";
6) пункта 2 приложения 1 к Правилам, установив, что в период приостановления действует в следующей редакции:
"
2.
Способы предоставления государственной услуги
Веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал).
";
7) абзаца пятидесятого пункта 8 приложения 1 к Правилам, установив, что в период приостановления действует в следующей редакции:
"Сведения о документах государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица предоставляются услугодателю из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".";
8) абзаца седьмого приложения 2 к Правилам, установив, что в период приостановления действует в следующей редакции:
"Предоставляю согласие на сбор и обработку персональных данных и на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.";
9) абзаца двадцатого третьего приложения 3 к Правилам, установив, что в период приостановления действует в следующей редакции:
"Предоставляю согласие на сбор и обработку персональных данных и на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.";
10) абзаца третьего пункта 18 приложения 6 к Правилам, установив, что в период приостановления действует в следующей редакции:
"Предоставляю согласие на сбор и обработку персональных данных и на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.".
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
М. Абылкасымова
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 31 марта 2026 года № 30
Правила выдачи, отзыва согласия на приобретение статуса крупного участника банка, банковского холдинга, крупного участника страховой (перестраховочной) организации, страхового холдинга, крупного участника управляющего инвестиционным портфелем и требования к документам, представляемым для получения указанного согласия
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила выдачи, отзыва согласия на приобретение статуса крупного участника банка, банковского холдинга, крупного участника страховой (перестраховочной) организации, страхового холдинга, крупного участника управляющего инвестиционным портфелем и требования к документам, представляемым для получения указанного согласия (далее – Правила), разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 9-5, подпунктом 1) статьи 10, подпунктом 1) статьи 11 и подпунктом 9-1) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" (далее – Закон о государственном регулировании), подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон о государственных и социально ответственных услугах), пунктом 2 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях" (далее – Закон о разрешениях и уведомлениях) и устанавливают порядок выдачи физическим и юридическим лицам (далее – заявитель, услугополучатель), отзыва уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее – уполномоченный орган, услугодатель) согласия на приобретение статуса крупного участника банка, банковского холдинга, крупного участника страховой (перестраховочной) организации, страхового холдинга, крупного участника управляющего инвестиционным портфелем (далее – крупный участник финансовой организации, банковский или страховой холдинг) и требования к документам, представляемым для получения указанного согласия.
Информация о внесенных изменениях и (или) дополнениях в Правила размещается на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа, направляется оператору цифровой инфраструктуры "цифрового правительства" и Единому контакт-центру в течение 3 (трех) рабочих дней с даты утверждения или изменения соответствующего нормативного правового акта.

2. Қағидаларда Мемлекеттік реттеу туралы заңда, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі – Банктер туралы заң), "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі - Сақтандыру қызметі туралы заң), "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі - Бағалы қағаздар рыногы туралы заң), Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы заңда, Рұқсаттар және хабарламалар туралы заңда, "Киберқауіпсіздік туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көрсетілген мәндерде қолданылатын ұғымдар пайдаланылады.
2-тарау. Қаржы ұйымының ірі қатысушысы, банк немесе сақтандыру холдингінің мәртебесін иеленуге келісім беру тәртібі
3. Мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, мемлекеттік қызмет көрсету нысанын және нәтижесін қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі, мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар және талаптар тізбесі, Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер, мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі, сондай-ақ өзге де талаптар (бұдан әрі – Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі) Қағидаларға 1-қосымшада келтірілген.
Көрсетілетін қызметті алушыға Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінде көрсетілген мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлерін жүзеге асыруға келісім беру Қағидаларға сәйкес жүзеге асырылады.
4. Банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысының (жеке тұлғалар үшін) мәртебесін иеленуге өтініш талап етілетін құжаттарды қоса бере отырып, Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша www.egov.kz "цифрлық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы электрондық түрде уәкілетті органға ұсынылады.
Ескерту. 4-тармағының бірінші бөлігінің осы редакциясының қолданысы 12.07.2026 дейін тоқтатылады – осы бұйрықтың 5-тармағымен.
Банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысының, банк холдингінің немесе сақтандыру холдингінің (заңды тұлғалар үшін) мәртебесін иеленуге өтініш талап етілетін құжаттарды қоса бере отырып, Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша портал арқылы электрондық түрде уәкілетті органға ұсынылады.
Өтініш беруші өтінішті портал арқылы жіберген кезде "жеке кабинетте" нәтижені алу күні мен уақыты көрсетіле отырып, автоматты түрде мемлекеттік қызмет көрсетуге сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе көрсетіледі.

2. В Правилах используются понятия, применяемые в значениях, указанных в Законе о государственном регулировании, Законе Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (далее – Закон о банках), Законе Республики Казахстан "О страховой деятельности" (далее – Закон о страховой деятельности), Законе Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг" (далее – Закон о рынке ценных бумаг), Законе о государственных и социально ответственных услугах, Законе о разрешениях и уведомлениях, Законе Республики Казахстан "О кибербезопасности".
Глава 2. Порядок выдачи согласия на приобретение статуса крупного участника финансовой организации, банковского или страхового холдинга
3. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий форму и результат оказания государственной услуги, перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги, основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан, срок оказания государственной услуги, а также иные требования с учетом особенностей предоставления государственной услуги (далее – Перечень основных требований к оказанию государственной услуги), приведен в приложении 1 к Правилам.
Выдача услугополучателю согласия на осуществление подвидов государственной услуги, указанных в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги, осуществляется в соответствии с Правилами.
4. Заявление о приобретении статуса крупного участника банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем (для физических лиц) по форме согласно приложению 2 к Правилам с приложением требуемых документов и сведений предоставляется в уполномоченный орган в электронном виде посредством веб-портала "цифрового правительства" www.egov.kz (далее - портал).
Заявление о приобретении статуса крупного участника банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, банковского холдинга или страхового холдинга (для юридических лиц) по форме согласно приложению 3 к Правилам с приложением требуемых документов и сведений предоставляется в уполномоченный орган в электронном виде посредством портала.
При направлении заявителем заявления через портал в "личном кабинете" автоматически отображается статус о принятии запроса на оказание государственной услуги с указанием даты и времени получения результата.

5. Көрсетілетін қызметті берушінің хат-хабарды қабылдауға және тіркеуге уәкілетті қызметкері өтініш түскен күні оны қабылдауды, тіркеуді және орындау үшін мемлекеттік қызметті көрсету үшін жауапты бөлімшеге (бұдан әрі – жауапты бөлімше) жіберуді жүзеге асырады.
Көрсетілетін қызметті алушының өтініші жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері түскен жағдайда өтініштерді қабылдау Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасының заңына сәйкес келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
6. Жауапты бөлімшенің қызметкері ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі және (немесе) қолданыс мерзімі өткен құжаттар анықталған жағдайда, жауапты бөлімше көрсетілетін қызметті алушының қаржы ұйымының ірі қатысушысы, банк немесе сақтандыру холдингінің мәртебесін иеленуге құжаттарын алған сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде өтінішті бұдан әрі қараудан бас тарту туралы дәлелді бас тарту дайындайды және оны портал арқылы көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жібереді.
7. Уәкілетті орган мемлекеттік қызметтерді немесе цифрлық құжаттар сервисін көрсету үшін пайдаланылатын цифрлық жүйелерден:
Қазақстан Республикасының резиденті - жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын;
Қазақстан Республикасының резиденті - жеке тұлғаның алынбаған немесе өтелмеген соттылығының жоқтығын растайтын;
Қазақстан Республикасының резиденті - заңды тұлғаның мемлекеттік тіркелуі (қайта тіркелуі) туралы құжаттарда көрсетілген мәліметтерді алады.
Ескерту. 7-тармағының бірінші бөлігінің осы редакциясының қолданысы 12.07.2026 дейін тоқтатылады – осы бұйрықтың 5-тармағымен.
Ұсынылған құжаттардың толық болуы фактісі анықталған жағдайда жауапты бөлімше құжаттарды 36 (отыз алты) жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасы талаптарына сәйкес келуі тұрғысынан қарайды.
8. Уәкілетті орган Мемлекеттік реттеу туралы заңның 13-5-бабына сәйкес уәкілетті орган өтініш берушіге қатысты уәжді пайымдауды қалыптастырған кезде өтініш берушінің құжаттарын қарау мерзімін тоқтата тұрады. Бұл мерзім уәжді пайымдаудың жобасы өтініш берушіге жіберілген сәттен бастап уәкілетті орган уәжді пайымдау қабылдаған күнге дейін тоқтатыла тұрады.
9. Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер анықталған кезде уәкілетті орган көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушыға алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігін беру үшін тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабарлайды.

5. Работник услугодателя, уполномоченный на прием и регистрацию корреспонденции, в день поступления заявления осуществляет его прием, регистрацию и направление на исполнение в подразделение, ответственное за оказание государственной услуги (далее – ответственное подразделение).
При поступлении заявления услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан и Закону Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан" прием заявлений осуществляется следующим рабочим днем.
6. Работник ответственного подразделения проверяет полноту представленных документов.
В случае установления факта неполноты представленных документов и (или) документов с истекшим сроком действия ответственное подразделение в течение 10 (десяти) рабочих дней с момента получения документов услугополучателя на приобретение статуса крупного участника финансовой организации, банковского или страхового холдинга готовит и направляет посредством портала в личный кабинет услугополучателя мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления.
7. Уполномоченный орган получает из цифровых систем, используемых для оказания государственных услуг, или сервиса цифровых документов сведения, указанные в документах:
удостоверяющих личность физического лица - резидента Республики Казахстан;
подтверждающих отсутствие у физического лица - резидента Республики Казахстан неснятой или непогашенной судимости;
о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица - резидента Республики Казахстан.
После установления факта полноты представленных документов ответственное подразделение в течение 36 (тридцати шести) рабочих дней рассматривает документы на предмет их соответствия требованиям законодательства Республики Казахстан.
8. Уполномоченный орган приостанавливает срок рассмотрения документов заявителя при формировании уполномоченным органом мотивированного суждения в отношении заявителя в соответствии со статьей 13-5 Закона о государственном регулировании. Данный срок приостанавливается с момента направления проекта мотивированного суждения заявителю до даты принятия уполномоченным органом мотивированного суждения.
9. При выявлении оснований для отказа в оказании государственной услуги уполномоченный орган уведомляет услугополучателя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для предоставления услугополучателю возможности выразить позицию по предварительному решению.

Тыңдау туралы хабарлама мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы шешім қабылданғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы хабарламаны алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттарды қарау, тыңдау нәтижелері бойынша жауапты бөлімше қаржы ұйымының ірі қатысушысы, банк немесе сақтандыру холдингі мәртебесін иеленуге келісім беру не беруден бас тарту туралы көрсетілетін қызмет берушінің Басқармасы қаулысының жобасын дайындайды және көрсетілетін қызмет берушінің Басқармасының қарауына жібереді.
10. Көрсетілетін қызметті берушінің Басқармасы Қағидаларға 1-қосымшаның 9-тармағында көзделген негіздер бойынша қаржы ұйымының ірі қатысушысы, банк немесе сақтандыру холдингі мәртебесін иеленуге келісім беру не беруден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
11. Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер болған кезде, өтінішті қарау мерзімі көрсетілетін қызметті беруші басшысының немесе оның орынбасарының дәлелді шешімімен тиімді мерзімге, алайда өтінішті дұрыс қарау үшін маңызы бар нақты жағдайларды анықтау қажеттілігіне байланысты осындай шешім қабылданған күннен бастап 2 (екі) айдан аспайтын мерзімге ұзартылуы мүмкін, бұл туралы көрсетілетін қызметті алушыға Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 76-бабының үшінші бөлігіне сәйкес мерзімі ұзартылған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде хабарланады.
12. Жауапты бөлімшенің қызметкері жауапты бөлімше көрсетілетін қызметті беруші Басқармасының қаулысы келіп түскеннен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде (мемлекеттік қызмет көрсету мерзімінің шегінде) Басқарма қаулысының электронды көшірмесін қоса бере отырып, көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат нысанында, қаржы ұйымының ірі қатысушысы, банк немесе сақтандыру холдингінің мәртебесін иеленуге келісім беру туралы хабарламаны немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту жауапты портал арқылы көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жолдайды.
13. Мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы ақпарат мемлекеттік қызмет көрсету мониторингінің цифрлық жүйесінде автоматты режимде жаңартылып тұрады.
14. Банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының (бұдан әрі – қаржы ұйымы) дауыс беретін акцияларына, оның ішінде базалық активі қаржы ұйымының дауыс беретін акциялары болып табылатын Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес шығарылған туынды бағалы қағаздар арқылы тікелей немесе жанама иелік ету үлестерін қаржы ұйымының дауыс беретін акцияларының көлемінен қаржы ұйымының ірі қатысушысы, банк немесе сақтандыру холдингі есептейді.

Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до принятия решения об отказе в оказании государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня получения услугополучателем уведомления о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги.
По результатам рассмотрения документов, представленных услугополучателем, заслушивания ответственное подразделение готовит и направляет на рассмотрение Правления услугодателя проект постановления Правления услугодателя о выдаче либо об отказе в выдаче согласия на приобретение статуса крупного участника финансовой организации, банковского или страхового холдинга.
10. Правление услугодателя принимает решение о выдаче либо об отказе в выдаче согласия на приобретение статуса крупного участника финансовой организации, банковского или страхового холдинга по основаниям, предусмотренным пунктом 9 приложения 1 к Правилам.
11. При наличии оснований для отказа в оказании государственной услуги, срок рассмотрения заявления может быть продлен мотивированным решением руководителя услугодателя или его заместителя на разумный срок, но не более чем до 2 (двух) месяцев со дня принятия такого решения, ввиду необходимости установления фактических обстоятельств, имеющих значение для правильного рассмотрения заявления, о чем извещается услугополучатель в течение 3 (трех) рабочих дней со дня продления срока, в соответствии с частью третьей статьи 76 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
12. Работник ответственного подразделения в течение 3 (трех) рабочих дней после получения ответственным подразделением постановления Правления услугодателя (в пределах срока оказания государственной услуги), направляет в "личный кабинет" услугополучателя через портал уведомление о выдаче согласия на приобретение статуса крупного участника финансовой организации, банковского или страхового холдинга либо мотивированный отказ в предоставлении государственной услуги в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью уполномоченного лица услугодателя с приложением электронных копий постановления Правления.
13. Информация о стадии оказания государственной услуги обновляется в автоматическом режиме в цифровой системе мониторинга оказания государственных услуг.
14. Доли прямого или косвенного владения голосующими акциями банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем (далее – финансовая организация), в том числе посредством производных ценных бумаг, выпущенных в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранного государства, базовым активом которых являются голосующие акции финансовой организации, рассчитываются крупным участником финансовой организации, банковским или страховым холдингом от объема голосующих акций финансовой организации.

15. Тұлға мыналар:
1) қаржы ұйымының ірі қатысушысы, банк немесе сақтандыру холдингі болып табылатын және қаржы ұйымының дауыс беретін акцияларының он және одан да көп пайызымен дауыс беру мүмкіндігі бар;
2) бірлесіп қаржы ұйымының ірі қатысушысы, банк немесе сақтандыру холдингі болып табылатын тұлғалардың кем дегенде бірінің;
3) қаржы ұйымының ірі қатысушылары, банк немесе сақтандыру холдингі болып табылатын немесе қаржы ұйымының дауыс беретін акцияларының он және одан да көп пайызымен тікелей және (немесе) жанама дауыс беруге мүмкіндігі бар тұлғалардың жиырма бес және одан да көп пайызын тікелей және (немесе) жанама иеленетін (дауыс беруге мүмкіндігі бар) тұлғалардың бірі акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) жиырма бес және одан да көп пайызына ие болған жағдайда (оның қаржы ұйымы қабылдайтын шешімдерге жанама ықпал ету, шарттың (растайтын құжаттардың) немесе өзге де тәсілмен) күшімен қаржы ұйымының акцияларына дауыс беру мүмкіндігінің болуы) базалық активі қаржы ұйымының дауыс беретін акциялары болып табылатын Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес шығарылған туынды бағалы қағаздар арқылы тікелей иелік ететін (дауыс беретін) тұлға болып саналады.
Сондай-ақ мына тұлғалар:
оның басшы қызметкері болып табылатын заңды және жеке тұлға;
жақын туыстар (ата-аналары, балалары, асырап алушылар, асырап алынғандар, толық туысатын және толық туыспайтын інілер (ағалар) мен сіңлі-әпкелер (қарындастар), атасы, әжесі, немерелері), жұбайы (зайыбы) болып табылатын жеке тұлғалар;
осы заңды тұлғаның басшы қызметкерінің жақын туысы (ата-аналары, балалары, асырап алушылар, асырап алынғандар, толық туысатын және толық туыспайтын інілер (ағалар) мен сіңлі-әпкелер (қарындастар), атасы, әжесі, немерелері), жұбайы (зайыбы) болып табылатын заңды және жеке тұлғалар қаржы ұйымының акцияларын бірлесіп иеленген (қаржы ұйымы қабылдайтын шешімдерге жанама ықпал ету мүмкіндігі болған, шарттың (растайтын құжаттардың) немесе өзге де тәсілмен) күшімен осы тармақтың бірінші бөлігінің 1), 2), 3) тармақшаларында көрсетілген тұлғалардың жиырма бес және одан да көп пайызына (жарғылық капиталға қатысу үлесімен) жанама иелік етеді деп танылады.
Осы тармақтың екінші бөлігінде көрсетілген тұлғалардан басқа, заңды тұлғалардың акцияларын (жарғылық капиталға қатысу үлесімен) ретімен иелену арқылы қаржы ұйымының, қаржы ұйымының ірі қатысушысының, банк немесе сақтандыру холдингінің немесе бірлесіп қаржы ұйымының ірі қатысушысы, банк немесе сақтандыру холдингі болып табылатын тұлғалардың шешімдерін анықтауға мүмкіндігі бар тұлға қаржы ұйымының (дауыс беруші) акцияларын жанама иеленуші тұлға болып танылады. Бір заңды тұлғаның қаржы ұйымының акцияларын заңды тұлғалардың акцияларына (жарғылық капиталға қатысу үлесімен) ретімен иелену арқылы жанама иелену (дауыс беру) үлесі көрсетілген заңды тұлғалардың бірінің екіншісіндегі осы реттілікпен тікелей қатысу үлестерінің туындысы ретінде анықталады.
Егер бір заңды тұлғаның басқа заңды тұлғадағы акцияларды (жарғылық капиталға қатысу үлесімен) иелену (дауыс беру) үлесі елу пайыздан астам болған жағдайда, онда қаржы ұйымының акцияларын жанама иелену (дауыс беру) үлесін есептеу мақсатында коэффициент бірге тең деп қабылданады.
Егер заңды тұлғаның бес пайыздан кем акцияларын (жарғылық капиталға қатысу үлесімен) иеленетін тұлғалардың үлесі осы тұлғаның акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлесімен) жалпы санынан жиырма пайызға асатын болса, ол заңды тұлғаның бес пайыздан кем акцияларына (жарғылық капиталға қатысу үлесімен) иелік ететін тұлғалардың иелігіндегі акцияларды қоспағанда (жарғылық капиталға қатысу үлесімен) осы тармақтың бірінші бөлігінің 1), 2), 3) тармақшаларында көрсетілген тұлғалардың акцияларының жиырма бес және одан да көп пайызын (жарғылық капиталға қатысу үлесімен) иеленген жағдайда (шартқа (растайтын құжаттарға) сәйкес немесе өзге де түрде оның қабылданатын шешімдерге ықпал етуге (дауыс беруге) мүмкіндігі бар болған жағдайда), мұндай тұлға қаржы ұйымының дауыс беретін акцияларын жанама иеленушісі болып танылады.

15. Лицо признается косвенно владеющим голосующими акциями финансовой организации, в том числе посредством производных ценных бумаг, выпущенных в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранного государства, базовым активом которых являются голосующие акции финансовой организации, в случае владения им (наличие у него возможности косвенно оказывать влияние на принимаемые финансовой организацией решения, голосовать акциями финансовой организации в силу договора (подтверждающих документов) или иным образом) двадцатью пятью и более процентами акций (долей участия в уставном капитале) одного из следующих лиц:
1) лица, являющегося крупным участником, банковским или страховым холдингом финансовой организации и имеющего возможность голосовать прямо десятью и более процентами голосующих акций финансовой организации;
2) одного из лиц, совместно являющихся крупным участником финансовой организации, банковским или страховым холдингом;
3) лиц, прямо и (или) косвенно владеющих (имеющих возможность голосовать) двадцатью пятью и более процентами акций (долей участия в уставном капитале) лиц, являющихся крупными участниками, банковским или страховым холдингом финансовой организации или имеющих возможность голосовать прямо и (или) косвенно десятью и более процентами голосующих акций финансовой организации.
Следующие лица также признаются косвенно владеющими голосующими акциями финансовой организации в случае совместного владения ими (наличия возможности косвенно оказывать влияние на принимаемые финансовой организацией решения, голосовать акциями финансовой организации в силу договора (подтверждающих документов) или иным образом) двадцатью пятью и более процентами акций (долей участия в уставном капитале) лиц, указанных в подпунктах 1), 2), 3) части первой настоящего пункта:
юридическое лицо и физическое лицо, являющееся его руководящим работником;
физические лица, являющиеся близкими родственниками (родители, дети, усыновители, усыновленные, полнородные и неполнородные братья и сестры, дедушка, бабушка, внуки), супругом (супругой);
юридическое лицо и физическое лицо, являющееся близким родственником (родители, дети, усыновители, усыновленные, полнородные и неполнородные братья и сестры, дедушка, бабушка, внуки), супругом (супругой) руководящего работника данного юридического лица.
Помимо лиц, указанных в части второй настоящего пункта, косвенно владеющим (голосующим) акциями финансовой организации признается лицо, имеющее возможность определять решения финансовой организации, крупного участника финансовой организации, банковского или страхового холдинга, или лиц, совместно являющихся крупным участником финансовой организации, банковским или страховым холдингом, через последовательное владение акциями (долями участия в уставном капитале) юридических лиц. Доля косвенного владения (голосования) акциями финансовой организации одного юридического лица через последовательное владение акциями (долями участия в уставном капитале) юридических лиц определяется как произведение долей непосредственного участия указанных юридических лиц этой последовательности одна в другой.
Если доля владения (голосования) акциями (долями участия в уставном капитале) одного юридического лица в другом более пятидесяти процентов, то в целях расчета доли косвенного владения (голосования) акциями финансовой организации коэффициент принимается равным единице.
Если доля лиц, владеющих менее пяти процентами акций (долей участия в уставном капитале) юридического лица, превышает двадцать процентов от общего количества акций (долей участия в уставном капитале) данного лица, то лицо признается косвенно владеющим (голосующим) акциями финансовой организации, в случае владения им (наличия у него возможности голосовать, определять решения и (или) оказывать влияние на принимаемые решения в силу договора (подтверждающих документов) или иным образом) двадцатью пятью и более процентами акций (долей участия в уставном капитале) лиц, указанных в подпунктах 1), 2), 3) части первой настоящего пункта, рассчитанных за вычетом акций (долей участия в уставном капитале), принадлежащих лицам, владеющим менее пяти процентов акций (долей участия в уставном капитале) юридического лица.

16. Банк ірі қатысушының, басқа банктің банк холдингінің, ірі қатысушының сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, басқа сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру холдингінің мәртебесін иеленген жағдайда, бір мезгілде банктің немесе сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының еншілес ұйым құруға немесе иеленуге рұқсат алуға өтініші беріледі немесе банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының Мемлекеттік реттеу туралы заңда көзделген тәртіппен ұйымның капиталына қомақты қатысуға рұқсат алуға өтініші беріледі.
17. Жеке және заңды тұлғаларға Банктер туралы заңның 10-бабында және Сақтандыру қызметі туралы заңның 27-бабында тармағында көзделген тәртіппен тиісінше банк, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын ашуға рұқсат беру кезінде бір мезгілде банктің ірі қатысушысы немесе банк холдингі, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы немесе сақтандыру холдингі мәртебесін иеленуге келісім беріледі.
18. Мемлекеттік реттеу туралы заңның 9-5-бабы 4-тармағының екінші бөлігінде көзделген жағдайларда, қаржы ұйымының ірі қатысушысы немесе банк немесе сақтандыру холдингі мәртебесін иеленуге уәкілетті органның келісімін алғысы келетін Қазақстан Республикасының бейрезидент заңды тұлғасында тізбесі Мемлекеттік реттеу туралы заңның 9-5-бабының 4-тармағының бірінші бөлігінде белгіленген рейтингтік агенттіктердің бірі берген талап етілетін ең төмен рейтингтің болуы талап етілмейді.
19. Зейнетақы активтерін сенімгерлік басқаруды жүзеге асыратын инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге уәкілетті органның келісімін алғысы келетін Қазақстан Республикасының бейрезидент-жеке тұлғасы Мемлекеттік реттеу туралы заңның 9-5-бабы 5-тармағының 2-бөлігінде белгіленген шектеулер ескеріле отырып, келісім алады.
20. Қазақстан Республикасының резидент – заңды тұлғасы уәкілетті орган Банктер туралы заңның 72-бабының 1-тармағына сәйкес белгіленген талаптарды сақтайды.
21. Банкке басқа банктің ірі қатысушысы, банк холдингі мәртебесін иеленуге келісім берген кезде бір мезгілде банктің капиталына қомақты қатысуға не Мемлекеттік реттеу туралы заңда көзделген тәртіппен еншілес банкті құруға немесе иеленуге рұқсат беріледі.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына басқа сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы, сақтандыру холдингі мәртебесін иеленуге келісім берген кезде бір мезгілде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының капиталына қомақты қатысуға не Мемлекеттік реттеу туралы заңда көзделген тәртіппен еншілес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құруға (иеленуге) рұқсат беріледі.

16. В случае приобретения банком статуса крупного участника, банковского холдинга другого банка, страховой (перестраховочной) организацией крупного участника, страхового холдинга другой страховой (перестраховочной) организации, одновременно подается заявление банка, страховой (перестраховочной) организации на получение разрешения на создание, приобретение дочерней организации либо заявление банка, страховой (перестраховочной) организации на получение разрешения на значительное участие в капитале организаций в порядке, предусмотренном Законом о государственном регулировании.
17. При выдаче физическим или юридическим лицам разрешения на открытие банка, страховой (перестраховочной) организации в порядке, предусмотренном статьей 10 Закона о банках, статьей 27 Закона о страховой деятельности соответственно, одновременно выдается согласие на приобретение статуса крупного участника банка или банковского холдинга, крупного участника страховой (перестраховочной) организации или страхового холдинга.
18. Юридическому лицу – нерезиденту Республики Казахстан, желающему получить согласие уполномоченного органа на приобретение статуса крупного участника финансовой организации, банковского или страхового холдинга, наличие минимального требуемого рейтинга, присвоенного одним из рейтинговых агентств, перечень которых установлен уполномоченным органом в соответствии с частью первой пункта 4 статьи 9-5 Закона о государственном регулировании, не требуется в случаях, предусмотренных частью второй пункта 4 статьи 9-5 Закона о государственном регулировании.
19. Физическое лицо – нерезидент Республики Казахстан, желающее получить согласие уполномоченного органа на приобретение статуса крупного участника управляющего инвестиционным портфелем, осуществляющего доверительное управление пенсионными активами, получает согласие с учетом ограничений, установленных частью 2 пункта 5 статьи 9-5 Закона о государственном регулировании.
20. Юридическое лицо – резидент Республики Казахстан соблюдает требования, установленные уполномоченным органом в соответствии с пунктом 1 статьи 72 Закона о банках.
21. При выдаче банку согласия на приобретение статуса крупного участника, банковского холдинга другого банка одновременно выдается разрешение на значительное участие в капитале банка либо создание или приобретение дочернего банка в порядке, предусмотренном Законом о государственном регулировании.
При выдаче страховой (перестраховочной) организации согласия на приобретение статуса крупного участника, страхового холдинга другой страховой (перестраховочной) организации одновременно выдается разрешение на значительное участие в капитале страховой (перестраховочной) организации либо создание (приобретение) дочерней страховой (перестраховочной) организации в порядке, предусмотренном Законом о государственном регулировании.

22. Өтініш берушінің Қазақстан Республикасының бейрезидент-заңды тұлғасында ірі қатысуын растайтын құжаттардың электрондық көшірмелерін ұсыну бөлігінде Қағидаларға 1-қосымшаның 8-тармағы бірінші бөлігінің 4) тармақшасының және Қағидаларға 1-қосымшаның 8-тармағы екінші бөлігінің 3) тармақшасының талаптары өтініш беруші акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) он немесе одан да көп пайызын тікелей немесе жанама иеленетін тұлғалар және өтініш берушіге қатысты бақылауды жүзеге асыратын тұлғалар туралы мәліметтерді растайтын құжаттардың көшірмелерін ұсыну бөлігіндегі талаптар Қазақстан Республикасының бейрезидент-заңды тұлғасы болып табылатын өтініш берушіге мынадай талаптардың бірі орындалған кезде қолданылмайды:
1) өтініш берушіде тізбесін уәкілетті орган Мемлекеттік реттеу туралы заңның 9-5-бабының 12-тармағына сәйкес белгілейтін рейтингтік агенттіктердің бірінің "А-"-тен төмен емес кредиттік рейтингінің болуы;
2) өтініш беруші ірі қатысушысы болып табылатын Қазақстан Республикасының бейрезидент-заңды тұлғалары туралы, өтініш берушінің ірі қатысушылары туралы, сондай-ақ өтініш берушіге қатысты бақылауды жүзеге асыратын тұлғалар туралы мәліметтердің өтініш беруші резиденті болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органының интернет-ресурсында болуы.
23. Заңды тұлғаның атауы өзгерген, сондай-ақ өтініш беруші-Қазақстан Республикасының бейрезидент-заңды тұлғасының мемлекеттік тіркелуі (қайта тіркелуі), орналасқан жері туралы мәліметтер өзгерген жағдайда, уәкілетті органның қаржы ұйымының ірі қатысушысы, банк немесе сақтандыру холдингі мәртебесін иеленуге бұрын келісімін алған тұлға заңды тұлға әділет органдарында немесе Мемлекеттік корпорацияда мемлекеттік қайта тіркелген немесе өтініш беруші-Қазақстан Республикасының бейрезидент-заңды тұлғасының мемлекеттік тіркелуі (қайта тіркелуі), орналасқан жері туралы мәліметтердің өзгеруі туындаған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде көрсетілген мәліметтерді растайтын құжаттарды қоса бере отырып, бұл туралы уәкілетті органға хабарлайды.
Осы өзгерістерге және қаржы ұйымының ірі қатысушысы, банк немесе сақтандыру холдингі мәртебесін иеленуге бұрын берілген келісімге өзгерістер енгізуге уәкілетті органның келісімін алу талап етілмейді.
24. Қаржы ұйымының ірі қатысушысы, банк немесе сақтандыру холдингінің мәртебесін иеленуге уәкілетті органның келісімін алған адам уәкілетті орган көрсетілген келісімді берген күннен бастап күнтізбелік 90 (тоқсан) күн ішінде орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде немесе қаржы ұйымының акцияларын иеленгенін куәландыратын номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде өзінің жеке шотының үзінді көшірмесін ұсынады.
Жаңадан құрылатын қаржы ұйымының ірі қатысушысы, банк немесе сақтандыру холдингі мәртебесін иеленуге уәкілетті органның келісімін алған тұлға қаржы ұйымының акциялары мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік 90 (тоқсан) күн ішінде орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде немесе аталған тұлғаның қаржы ұйымының акцияларын иеленгені туралы куәландыратын номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде өзінің жеке шотының үзінді көшірмесін ұсынады.
Осы тармақта белгіленген мерзімдерде үзінді көшірме ұсынылмаған кезде уәкілетті орган берген келісім өзінің қолданылуын тоқтатады.

22. Требования подпункта 4) части первой пункта 8 приложения 1 к Правилам в части представления электронных копий документов, подтверждающих крупное участие заявителя в юридическом лице – нерезиденте Республики Казахстан, и подпункта 3) части второй пункта 8 приложения 1 к Правилам в части представления электронных копий документов, подтверждающих сведения о лицах, владеющих прямо или косвенно десятью или более процентами акций (долей участия в уставном капитале) заявителя, и лицах, осуществляющих контроль в отношении заявителя, не распространяются на заявителя, являющегося юридическим лицом – нерезидентом Республики Казахстан, при выполнении одного из следующих условий:
1) наличие у заявителя кредитного рейтинга не ниже "А-" одного из рейтинговых агентств, перечень которых устанавливается уполномоченным органом в соответствии с пунктом 12 статьи 9-5 Закона о государственном регулировании;
2) наличие сведений о юридических лицах – нерезидентах Республики Казахстан, в которых заявитель является крупным участником, о крупных участниках заявителя, а также о лицах, осуществляющих контроль в отношении заявителя, на интернет-ресурсе органа финансового надзора государства, резидентом которого является заявитель.
23. Лицо, ранее получившее согласие уполномоченного органа на приобретение статуса крупного участника финансовой организации, банковского или страхового холдинга, в случае изменения наименования юридического лица, а также изменения сведений о государственной регистрации (перерегистрации), месте нахождения заявителя – юридического лица – нерезидента Республики Казахстан, в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней с даты государственной перерегистрации юридического лица в органах юстиции или Государственной корпорации или возникновения изменений в сведениях о государственной регистрации (перерегистрации), месте нахождения заявителя – юридического лица – нерезидента Республики Казахстан, уведомляет уполномоченный орган с приложением документов, подтверждающих указанные сведения.
Получение согласия уполномоченного органа на данные изменения и внесение изменений в ранее выданное согласие на приобретение статуса крупного участника финансовой организации, банковского или страхового холдинга не требуется.
24. Лицо, получившее согласие уполномоченного органа на приобретение статуса крупного участника финансовой организации, банковского или страхового холдинга, в течение 90 (девяноста) календарных дней со дня выдачи уполномоченным органом указанного согласия предоставляет выписку со своего лицевого счета в системе учета центрального депозитария или системе учета номинального держания, свидетельствующую о приобретении указанным лицом акций финансовой организации.
Лицо, получившее согласие уполномоченного органа на приобретение статуса крупного участника, банковского или страхового холдинга вновь создаваемой финансовой организации, в течение 90 (девяноста) календарных дней со дня государственной регистрации акций финансовой организации представляет выписку со своего лицевого счета в системе учета центрального депозитария или системе учета номинального держания, свидетельствующую о приобретении указанным лицом акций финансовой организации.
При непредставлении выписки в установленные настоящим пунктом сроки выданное уполномоченным органом согласие прекращает свое действие.

25. Бұрын уәкілетті органның банк немесе сақтандыру холдингі мәртебесін иеленуге келісімін алған және кейіннен банктің немесе сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысының белгілері ғана бар тұлға көрсетілген сәйкессіздік туындаған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде уәкілетті органның алдында уәкілетті орган бұрын берген банк немесе сақтандыру холдингі мәртебесін иеленуге келісімнің қолданылуын тоқтату және көрсетілген өзгерістерді (сәйкессіздіктерді) растайтын құжаттарды ұсына отырып, банктің немесе сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге уәкілетті органның келісімін беру туралы өтініш жасайды.
26. Қаржы ұйымы ірі қатысушысының, банк немесе сақтандыру холдингінің мәртебесін иеленуге уәкілетті органның бұрын келісімін алған және кейіннен қаржы ұйымының ірі қатысушысының, банк немесе сақтандыру холдингінің белгілері жоқ тұлға көрсетілген сәйкессіздік туындаған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде уәкілетті органның алдына көрсетілген өзгерісті (сәйкессіздікті) растайтын құжаттарды ұсына отырып, уәкілетті орган бұрын берген келісімді тоқтату туралы өтініш жасайды.
Қаржы ұйымының ірі қатысушысының, банк холдингінің, сақтандыру холдингінің өтініші бойынша қаржы ұйымының ірі қатысушысына, банк холдингіне, сақтандыру холдингіне тиесілі он немесе жиырма бес пайыздан аз мөлшерге дейінгі қаржы ұйымы акциялары санының қаржы ұйымының дауыс беретін акцияларының санына пайыздық арақатынасы өзгерген жағдайда не уәкілетті орган берген келісімнің күшін жою үшін негіз болып табылатын фактілерді дербес анықтаған жағдайда, уәкілетті орган көрсетілген өтінішті алған не уәкілетті орган берілген келісімнің күшін жою үшін негіз болып табылатын фактілерді анықтаған күннен кейінгі күннен бастап уәкілетті органның бұрын берген келісімінің күші жойылды деп саналады.
27. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану жазбаша түрде жүргізіледі.
Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шағымды қарауды көрсетілетін қызметті берушінің жоғары тұрған лауазымды адамы, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган жүргізеді.
Шағымды қабылдаған адамның тегі мен аты-жөні, берілген шағымға жауап алу мерзімі мен орны көрсетілген көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде оның тіркелуі (мөртабан, кіріс нөмірі мен күні) шағымның қабылданғанын растау болып табылады.

25. Лицо, ранее получившее согласие уполномоченного органа на приобретение статуса банковского или страхового холдинга и в последующем имеющее только признаки крупного участника банка или страховой (перестраховочной) организации, в течение 30 (тридцати) календарных дней со дня возникновения указанного несоответствия ходатайствует перед уполномоченным органом о прекращении действия ранее выданного уполномоченным органом согласия на приобретение статуса банковского или страхового холдинга и выдаче согласия уполномоченного органа на приобретение статуса крупного участника банка или страховой (перестраховочной) организации с представлением документов, подтверждающих указанное изменение (несоответствие).
26. Лицо, ранее получившее согласие уполномоченного органа на приобретение статуса крупного участника финансовой организации, банковского или страхового холдинга и в последующем не имеющее признаков крупного участника финансовой организации, банковского или страхового холдинга, в течение 30 (тридцати) календарных дней со дня возникновения указанного несоответствия ходатайствует перед уполномоченным органом о прекращении ранее выданного уполномоченным органом согласия с представлением документов, подтверждающих указанное изменение (несоответствие).
В случае изменения процентного соотношения количества акций финансовой организации до количества менее десяти или двадцати пяти процентов, принадлежащих крупному участнику финансовой организации, банковскому холдингу, страховому холдингу, к количеству голосующих акций финансовой организации по заявлению крупного участника финансовой организации, банковского холдинга, страхового холдинга либо в случае самостоятельного обнаружения уполномоченным органом фактов, являющихся основанием для отмены выданного согласия, ранее выданное согласие уполномоченного органа считается отмененным со дня, следующего за днем получения уполномоченным органом указанного заявления либо обнаружения уполномоченным органом фактов, являющихся основанием для отмены выданного согласия.
27. Обжалование решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг производится в письменном виде.
Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим должностным лицом услугодателя, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Подтверждением принятия жалобы является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии услугодателя с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу.

Портал арқылы жүгінген кезде шағымдану тәртібі туралы ақпарат Бірыңғай байланыс орталығының 8-800-080-7777 немесе 1414 телефоны арқылы беріледі.
Шағым көрсетілетін қызметті алушыға "жеке кабинеттен" портал арқылы жіберілген кезде жолданым туралы ақпарат қолжетімді болады, ол көрсетілетін қызметті берушінің жолданымды өңдеу барысында жаңартылады (жеткізу, тіркеу, орындау туралы белгілер, қарау немесе қараудан бас тарту туралы жауап).
Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті алушының шағымы ол тіркелген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы ол тіркелген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралады.
28. Шағымда:
1) көрсетілетін қызметті алушының (жеке тұлғаның) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), жеке сәйкестендіру нөмірі, пошталық мекенжайы не көрсетілетін қызметті алушының атауы, пошталық мекенжайы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
2) көрсетілетін қызметті берушінің атауы және (немесе) шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса);
3) шағым беруші тұлға өзінің талаптары мен дәлелдемелерін негіздейтін жағдайлар;
4) шағымның шығыс нөмірі және берілген күні;
5) шағымға қоса берілетін құжаттардың тізбесі көрсетіледі.
Шағымға көрсетілетін қызметті алушы не оның өкілі болып табылатын тұлға қол қояды.
29. Егер заңда өзгеше көзделмесе, сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін сотқа жүгінуге жол беріледі.
3-тарау. Қаржы ұйымының ірі қатысушысы, банк немесе сақтандыру холдингі мәртебесін иеленуге келісім алу үшін ұсынылатын құжаттарға қойылатын талаптар
30. Өтініш беруші ірі қатысушы болып табылатын заңды тұлғалар бойынша мәліметтер Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша беріледі.
31. Өтініш берушінің кірістері мен мүлкі туралы ақпарат, сондай-ақ барлық міндеттемелері бойынша орын алған берешек туралы ақпарат өтініш берушінің қаржылық жай-күйін талдау үшін жеткілікті, растайтын құжаттарды қоса бере отырып, Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылады.
32. Өтініш беруші - жеке тұлға туралы мәліметтер, өтініш беруші - заңды тұлғаның басшы қызметкерлері туралы қысқаша деректер Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылады.
33. Өтініш беруші-қаржы ұйымы-Қазақстан Республикасы бейрезидентінің Қазақстан Республикасының бейрезиденті болып табылатын басшы қызметкерлері бойынша, олардың мінсіз іскерлік беделін растайтын мәліметтер Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылады.

При обращении через портал информация о порядке обжалования предоставляется по телефону Единого контакт-центра: 8-800-080-7777 или 1414.
При отправке жалобы через портал услугополучателю из "личного кабинета" доступна информация об обращении, которая обновляется в ходе обработки обращения услугодателем (отметки о доставке, регистрации, исполнении, ответ о рассмотрении или отказе в рассмотрении).
Жалоба услугополучателя по вопросам оказания государственных услуг, поступившая в адрес услугодателя, рассматривается в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, рассматривается в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
28. В жалобе указываются:
1) фамилия, имя, отчество (при его наличии), индивидуальный идентификационный номер, почтовый адрес услугополучателя (физического лица) либо наименование, почтовый адрес, бизнес-идентификационный номер услугополучателя (юридического лица);
2) наименование услугодателя и (или) фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностного лица решение, действие (бездействие) которого (которых) обжалуется (обжалуются);
3) обстоятельства, на которых лицо, подающее жалобу, основывает свои требования и доказательства;
4) исходящий номер и дата подачи жалобы;
5) перечень прилагаемых к жалобе документов.
Жалоба подписывается услугополучателем либо лицом, являющимся его представителем.
29. Если иное не предусмотрено законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке.
Глава 3. Требования к документам, представляемым для получения согласия на приобретение статуса крупного участника финансовой организации, банковского или страхового холдинга
30. Сведения по юридическим лицам, в которых заявитель является крупным участником, представляются по форме согласно приложению 4 к Правилам.
31. Сведения о доходах и имуществе, а также информация об имеющейся задолженности по всем обязательствам заявителя представляются по форме согласно приложению 5 к Правилам с приложением подтверждающих документов, достаточных для анализа финансового положения заявителя.
32. Сведения о заявителе – физическом лице, краткие данные о руководящих работниках заявителя – юридического лица представляются по форме согласно приложению 6 к Правилам.
33. Сведения по руководящим работникам заявителя – финансовой организации – нерезидента Республики Казахстан, являющимся нерезидентами Республики Казахстан, подтверждающие их безупречную деловую репутацию, представляются по форме согласно приложению 7 к Правилам.

34. Өтініш беруші акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) он немесе одан да көп пайызын тікелей немесе жанама иеленетін тұлғалар және өтініш берушіге қатысты бақылауды жүзеге асыратын тұлғалар туралы мәліметтер мынадай ақпаратты қамтиды:
1) заңды тұлғалар үшін:
заңды тұлғаның атауы және орналасқан жері;
заңды тұлғаның жарғысында көзделген қызмет түрлерін көрсете отырып, мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы деректер (қызметтің негізгі түрлерін атап көрсету);
жарғылық капиталға қатысу сомасы (сатып алынған акциялардың құны (мың теңгемен);
акциялар санының дауыс беретін акциялардың жалпы санына арақатынасы немесе жарғылық капиталға қатысу үлесі (пайызбен): жеке (тікелей немесе жанама) немесе бірлескен иелену (пайыз, заңды тұлғаның атауы (жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде);
2) жеке тұлғалар үшін:
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса), тұрғылықты жері және заңды мекенжайы;
жеке сәйкестендіру нөмірі (бар болса);
жарғылық капиталға қатысу сомасы (иеленген акциялардың құны (мың теңгемен);
акциялар санының дауыс беретін акциялардың жалпы санына қатынасы немесе жарғылық капиталға қатысу үлесі (пайызбен): жеке (тікелей немесе жанама) немесе бірлескен иелену (пайыз, ұйымның атауы немесе жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса).
Өтініш беруші – заңды тұлға көрсетілген ақпараттың тексерілгені және дұрыс және толық болып табылатындығы туралы растаманы қамтитын осы мәліметтерді заңды тұлға – өтініш беруші акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) он немесе одан да көп пайызын тікелей немесе жанама иеленетін тұлғаларға және осы өтініш беруші – заңды тұлғаға қатысты бақылауды жүзеге асыратын тұлғаларға қатысты қаржы ұйымының ірі қатысушысының, банк холдингінің немесе сақтандыру холдингінің мәртебесін алған кезде ұсынады.
35. Қаржы ұйымының қаржылық жағдайы ықтимал нашарлауы жағдайларында қаржы ұйымын қайта капиталдандыру жоспары мынадай ақпараттан тұрады:
қаржы ұйымының ағымдағы жай-күйін бағалау;
қаржы ұйымының қаржылық жай-күйінің болжамды нашарлауының есебі және нашарлауына әсер ететін өлшемшарттар (пруденциялық нормативтердің өзгеру серпіні, қаржы ұйымының меншікті капиталы мөлшерінің өзгеруі, қаржы ұйымының қаржылық және өзге де көрсеткіштерінің нашарлау жағына қарай өзгеруі);
қаржы ұйымын қаржылық қалпына келтіру жөніндегі іс-шаралардың (шығыстарды төмендету бойынша шаралар, қаржы ұйымының меншікті капиталын пруденциялық нормативтер және басқа да сақталуы міндетті нормалар мен лимиттер орындалатын шамаға дейін қалпына келтіруге де бағытталған қосымша қаржылық салымдар (ақша салымының сомаларын және көздерін көрсете отырып), қосымша кірістер алу жөніндегі іс-шаралар және басқа іс-шаралар) егжей-тегжейлі сипаттамасы;
қаржы ұйымын қаржылық қалпына келтіру жөніндегі іс-шараларды орындаудың күнтізбелік мерзімдері;
қалпына келтіру іс-шараларының болжанған экономикалық әсері (пруденциялық нормативтердің өзгеру серпіні, қаржы ұйымының меншікті капиталы мөлшерінің өзгеруі, қаржы ұйымының қаржылық және өзге де көрсеткіштерінің өзгеруі).
Егер өтініш беруші банк немесе сақтандыру холдингі не басқа қаржы ұйымының ірі қатысушысы болса, онда уәкілетті органға ұсынылатын қайта капиталдандыру жоспары осы қаржы ұйымының қайта капиталдандыру жоспарына сәйкес өтініш берушінің міндеттемелері ескеріле отырып жасалады.
Қаржы ұйымының қаржылық жағдайының ықтимал нашарлауы жағдайында қаржы ұйымының қайта капиталдандыру жоспары:

34. Сведения о лицах, владеющих прямо или косвенно десятью или более процентами акций (долей участия в уставном капитале) заявителя, и лицах, осуществляющих контроль в отношении заявителя, содержат следующую информацию:
1) для юридических лиц:
наименование и место нахождения юридического лица;
данные о государственной регистрации (перерегистрации) с указанием видов деятельности, предусмотренных уставом юридического лица (перечислить основные виды деятельности);
сумма участия в уставном капитале (стоимость приобретенных акций (в тысячах тенге);
соотношение количества акций к общему количеству голосующих акций или доля участия в уставном капитале (в процентах): индивидуальное (прямо или косвенно) или совместное владение (процент, наименование юридического лица (фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица);
2) для физических лиц:
фамилия, имя, отчество (при его наличии), место жительства и юридический адрес;
индивидуальный идентификационный номер (при наличии);
сумма участия в уставном капитале (стоимость приобретенных акций (в тысячах тенге);
соотношение количества акций к общему количеству голосующих акций или доля участия в уставном капитале (в процентах): индивидуальное (прямо или косвенно) или совместное владение (процент, наименование юридического лица (фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица).
Данные сведения, содержащие подтверждение о том, что указанная информация проверена и является достоверной и полной, представляются заявителем – юридическим лицом при получении статуса крупного участника финансовой организации, банковского холдинга или страхового холдинга в отношении лиц, владеющих прямо или косвенно десятью или более процентами акций (долей участия в уставном капитале) заявителя – юридического лица, и лиц, осуществляющих контроль в отношении данного заявителя – юридического лица.
35. План рекапитализации финансовой организации в случаях возможного ухудшения финансового положения финансовой организации содержит следующую информацию:
оценка текущего состояния финансовой организации;
расчет предполагаемого ухудшения финансового состояния финансовой организации и критерии, влияющие на ухудшение (динамика изменения пруденциальных нормативов, изменения размера собственного капитала финансовой организации, изменения финансовых и иных показателей финансовой организации в сторону ухудшения);
подробное описание мероприятий по финансовому оздоровлению финансовой организации (меры по снижению расходов, дополнительные финансовые вложения (с указанием суммы и источников вложения денег), направленных в том числе на восстановление собственного капитала финансовой организации до величины, при которой будут выполняться пруденциальные нормативы и иные обязательные к соблюдению нормы и лимиты, мероприятия по получению дополнительных доходов и иные мероприятия);
календарные сроки выполнения мероприятий по финансовому оздоровлению финансовой организации;
предполагаемый экономический эффект оздоровительных мероприятий (динамика изменений пруденциальных нормативов, изменения размера собственного капитала финансовой организации, изменения финансовых и иных показателей финансовой организации).
Если заявитель является банковским или страховым холдингом либо крупным участником другой финансовой организации, то представляемый в уполномоченный орган план рекапитализации составляется с учетом обязательств заявителя в соответствии с планом рекапитализации этой финансовой организации.
План рекапитализации финансовой организации в случаях возможного ухудшения финансового положения финансовой организации заверяется подписями:

1) өтініш беруші – жеке тұлғаның;
2) өтініш беруші – заңды тұлғаның бірінші басшысының қолдармен расталады.
36. Өтініш берушінің бизнес-жоспары мынадай ақпаратты да қамтиды:
1) қаржы ұйымының мақсаттары, міндеттері және қызметінің негізгі бағыттары (көрсетілетін қызметтер түрлері) туралы ақпарат;
2) қаржы ұйымының қызметі жүзеге асырылатын нарыққа талдау;
3) қаржы ұйымы қызметінің таяудағы 5 (бес) қаржы (операциялық) жылындағы даму стратегиясы және ауқымы;
4) таяудағы 5 (бес) қаржы (операциялық) жылға арналған толық жылдық қаржылық жоспар (негізгі қаржылық көрсеткіштердің есебі, бюджет, бухгалтерлік баланс, пайда мен зиян туралы есеп, бизнес-жоспарды қаржыландыру көздері мен көлемдері);
5) тәуекелдерді басқару жоспары (қаржы ұйымының қызметін жүзеге асыруға байланысты маңызды және әлеуетті маңызды тәуекелдердің сипаты және алдағы 5 (бес) қаржы (операциялық) жылында оларды басқару тәсілдері);
6) қаржы ұйымының қызметін ағымдағы кадрлық қамтамасыз ету туралы ақпарат және таяудағы 5 (бес) қаржы (операциялық) жылында еңбек ресурстарын тарту жоспары;
7) өтініш берушінің және қаржы ұйымының болжалды есеп айырысу балансын қоса алғанда, қаржы ұйымының ірі қатысушысы, банк немесе сақтандыру холдингі мәртебесін алғаннан кейін иеленудің қаржылық салдарын талдау, сондай-ақ болған кезде іс-шаралар жоспарын және ұйымдық құрылымын қоса алғанда, қаржы ұйымының активтерін сату, қайта ұйымдастыру немесе қаржы ұйымының қызметіне немесе басқаруға айтарлықтай өзгерістер енгізу жөніндегі ұсыныстары және жоспарлары.
Егер өтініш берушінің банк немесе сақтандыру холдингі мәртебесін иеленуі тиісінше банк конгломератының немесе сақтандыру тобының қалыптасуына әкелген жағдайда, банк немесе сақтандыру холдингінің қатысушысы мәртебесін иеленудің қаржылық салдарын талдау банк конгломератының немесе сақтандыру тобының пруденциялық нормативтерді сақтауын тексеруді қамтиды.
Осы тармақтың екінші бөлігінде көрсетілген талаптарға сәйкес келмеу қаржы ұйымының қаржылық жай-күйінің нашарлауын да болжайды;
8) егер өтініш берушінің банк немесе сақтандыру холдингінің мәртебесін иеленуі тиісінше банк конгломератының немесе сақтандыру тобының қалыптасуына әкелген жағдайда, банк конгломератының немесе сақтандыру тобының пруденциялық нормативтерінің болжамды есебі.
Өтініш берушінің бизнес-жоспары:
өтініш беруші – жеке тұлғаның;
өтініш беруші – заңды тұлғаның бірінші басшысының қолдармен расталады.
37. Шет мемлекеттердің құзыретті органдары немесе лауазымды тұлғалары берген құжаттар (Қазақстан Республикасының бейрезидент – жеке тұлғасының жеке басын куәландыратын құжаттарды қоспағанда) Қазақстан Республикасы заңнамасының немесе Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттардың талаптарына сәйкес заңдастырылуға немесе апостильдендірілуге тиіс.
Шет тілінде ұсынылатын құжаттар қазақ немесе орыс тілдеріне аударылады және Қазақстан Республикасының нотариат туралы заңнамасына сәйкес нотариалды куәландырылуға жатады.

1) заявителя – физического лица;
2) первого руководителя заявителя – юридического лица.
36. Бизнес-план заявителя содержит в том числе следующую информацию:
1) информацию о целях, задачах и основных направлениях деятельности финансовой организации (виды предоставляемых услуг);
2) анализ рынка, на котором осуществляется деятельность финансовой организации;
3) стратегию развития и масштабы деятельности финансовой организации на 5 (пять) ближайших финансовых (операционных) лет;
4) детализированный годовой финансовый план на 5 (пять) ближайших финансовых (операционных) лет (расчет основных финансовых показателей, бюджет, бухгалтерский баланс, отчет о прибылях и убытках, источники и объемы финансирования бизнес-плана);
5) план управления рисками (описание значимых и потенциально значимых рисков, связанных с осуществлением деятельности финансовой организации, и способы управления ими на 5 (пять) ближайших финансовых (операционных) лет;
6) информацию о текущем кадровом обеспечении деятельности финансовой организации и план привлечения трудовых ресурсов на 5 (пять) ближайших финансовых (операционных) лет;
7) анализ финансовых последствий приобретения статуса крупного участника финансовой организации, банковского или страхового холдинга, включая предполагаемый расчетный баланс заявителя и финансовой организации после ее приобретения, а также при наличии планы и предложения заявителя по продаже активов финансовой организации, реорганизации или внесению значительных изменений в деятельность или управление финансовой организацией, включая план мероприятий и организационную структуру.
Анализ финансовых последствий приобретения заявителем статуса банковского или страхового холдинга включает проверку на соблюдение пруденциальных нормативов банковским конгломератом или страховой группой в случае, если приобретение заявителем статуса банковского или страхового холдинга приведет к формированию банковского конгломерата или страховой группы соответственно.
Несоответствие требованиям, указанным в части второй настоящего пункта, предполагает в том числе ухудшение финансового состояния финансовой организации;
8) предполагаемый расчет пруденциальных нормативов банковского конгломерата или страховой группы в случае, если приобретение заявителем статуса банковского или страхового холдинга приведет к формированию банковского конгломерата или страховой группы.
Бизнес-план заявителя заверяется подписями:
заявителя – физического лица;
первого руководителя заявителя – юридического лица.
37. Документы, выданные компетентными органами или должностными лицами иностранных государств, подлежат легализации либо апостилированию в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан или международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан (за исключением документов, удостоверяющих личность физического лица – нерезидента Республики Казахстан).
Документы, представляемые на иностранном языке, переводятся на казахский и, при необходимости, русский языки и подлежат нотариальному засвидетельствованию в соответствии с законодательством Республики Казахстан о нотариате.

38. Ұсынылған құжаттар Қағидалардың талаптарына сәйкес келмеген жағдайда, уәкілетті орган оларды қараудың Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 3-тармағында көрсетілген мерзімі ішінде өтініш берушіге пошталық, факсимильдік байланыс, электрондық пошта және (немесе) портал арқылы өтініш берушіге оларды жою үшін ескертулермен және Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келетін, пысықталған (түзетілген) құжаттарды ұсыну туралы хат жолдайды. Бұл ретте уәкілетті органның келісім беруге арналған құжаттарды қарау мерзімі үзілмейді.
4-тарау. Қаржы ұйымының ірі қатысушысы, банк және сақтандыру холдингі мәртебесін иеленуге келісімді қайтарып алу тәртібі
39. Уәкілетті орган Мемлекеттік реттеу туралы заңның 9-5-бабында көрсетілген негіздер бойынша қаржы ұйымының ірі қатысушысы, банк немесе сақтандыру холдингі мәртебесін иеленуге берілген келісімді кері қайтарып алады.
Бұл жағдайда осындай шара қолданылған тұлға Мемлекеттік реттеу туралы заңның 9-5-бабының 17-тармағында көрсетілген талаптар орындалған күннен бастап күнтізбелік 3 (үш) күннің ішінде уәкілетті органға осы талаптардың орындалуын растайтын мәліметтер мен құжаттарды ұсынады.
Банктің ірі қатысушысы, банк
холдингінің, сақтандыру
(қайта сақтандыру) ұйымының
ірі қатысушысы, сақтандыру
холдингінің, инвестициялық
портфельді басқарушының
ірі қатысушысы мәртебесін
иеленуге келісім беру, келісімді
қайтарып алу қағидаларына
және көрсетілген келісімді алу
үшін ұсынылатын құжаттарға
қойылатын талаптарға
1-қосымша
Мемлекеттік қызметтер көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы
Банктің және (немесе) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы және (немесе) банк және (немесе) сақтандыру холдингінің мәртебесін иеленуге келісім беру
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлерінің атауы
Банктің ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге келісім беру;
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге келісім беру;
Инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге келісім беру;
Банк холдингі мәртебесін иеленуге келісім беру;
Сақтандыру холдингі мәртебесін иеленуге келісім беру.
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі (бұдан әрі – уәкілетті орган)
2.
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
www.egov.kz "цифрлық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал)

38. При выявлении в представленных документах несоответствий требованиям Правил в течение срока их рассмотрения, указанного в пункте 3 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги, уполномоченный орган направляет заявителю письмо с замечаниями для их устранения и представления доработанных (исправленных) документов, соответствующих требованиям законодательства Республики Казахстан посредством почтовой, факсимильной связи, электронной почты и (или) посредством портала. При этом срок рассмотрения уполномоченным органом документов для выдачи согласия не прерывается.
Глава 4. Порядок отзыва согласия на приобретение статуса крупного участника финансовой организации, банковского или страхового холдинга
39. Уполномоченный орган отзывает выданное согласие на приобретение статуса крупного участника финансовой организации, банковского или страхового холдинга по основаниям, указанным в статье 9-5 Закона о государственном регулировании.
В этом случае лицо, к которому применяется такая мера, в течение 3 (трех) календарных дней с даты исполнения требований, указанных в пункте 17 статьи 9-5 Закона о государственном регулировании, представляет в уполномоченный орган сведения и документы, подтверждающие исполнение этих требований.
Приложение 1
к Правилам выдачи, отзыва
согласия на приобретение
статуса крупного участника
банка, банковского холдинга,
крупного участника страховой
(перестраховочной) организации,
страхового холдинга, крупного
участника управляющего
инвестиционным портфелем
и требованиям к документам,
представляемым для получения
указанного согласия
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
Наименование государственной услуги
Выдача согласия на приобретение статуса крупного участника банка и (или) страховой (перестраховочной) организации, и (или) управляющего инвестиционным портфелем, и (или) банковского и (или) страхового холдинга
Наименование подвидов государственной услуги
Выдача согласия на приобретение статуса крупного участника банка;
Выдача согласия на приобретение статуса крупного участника страховой (перестраховочной) организации;
Выдача согласия на приобретение статуса крупного участника управляющего инвестиционным портфелем;
Выдача согласия на приобретение статуса банковского холдинга;
Выдача согласия на приобретение статуса страхового холдинга.
1.
Наименование услугодателя
Агентство Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка (далее – уполномоченный орган).
2.
Способы предоставления государственной услуги
Веб-портал "цифрового правительства" www.egov.kz (далее – портал).

Ескерту. 2-тармағының осы редакциясының қолданысы 12.07.2026 дейін тоқтатылады – осы бұйрықтың 5-тармағымен.
3.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Порталға өтініш берген күннен бастап 50 (елу) жұмыс күні ішінде.
Бұл мерзім "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Мемлекеттік реттеу туралы заң) 9-5-бабының 15-тармағында көзделген жағдайда тоқтатыла тұрады.
Банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы, банк холдингі, сақтандыру холдингі мәртебесін иелену туралы банкті, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын ашуға рұқсат алу шеңберінде берілген өтінішті уәкілетті орган порталға жүгінген күннен бастап 65 (алпыс бес) жұмыс күні ішінде қарайды. Микроқаржы ұйымын банкке айналдыру нысанында ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат алу шеңберінде берілген банктің ірі қатысушысы немесе банк холдингі мәртебесін иелену туралы өтінішті уәкілетті орган порталға жүгінген күннен бастап 65 (алпыс бес) жұмыс күні ішінде қарайды.
4.
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған)
5.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Көрсетілетін қызметті беруші Басқармасының тиісті қаулысының көшірмесін қоса бере отырып, банктің ірі қатысушысы, банк холдингі, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы, сақтандыру холдингі мәртебесін иеленуге келісім беру туралы хабарлама не мемлекеттік қызмет көрсетуден уәжді бас тарту.
6.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан өндіріп алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны өндіріп алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет көрсетудің барлық кіші түрлері бойынша тегін.
7.
Жұмыс кестесі
1) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Мерекелер туралы заң) сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен дүйсенбі – жұма аралығында сағат 9.00-ден 18.30-ге дейін;
2) портал – жөндеу жұмыстарының жүргізілуіне байланысты болатын техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері өтініш жасаған кезде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына және Мерекелер туралы заңға сәйкес өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар және мәліметтер тізбесі
Көрсетілетін қызметті алушы - жеке тұлға сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы немесе инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге келісім алу үшін өтініш берген кезде:

Сноска. Действие данной редакции пункта 2 приостановлено до 12.07.2026 в соответствии с пунктом 5 настоящего приказа.
3.
Срок оказания государственной услуги
В течение 50 (пятидесяти) рабочих дней со дня обращения на портал.
Данный срок приостанавливается в случае, предусмотренном пунктом 15 статьи 9-5 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" (далее – Закон о государственном регулировании).
Заявление о приобретении статуса крупного участника банка, страховой (перестраховочной) организации, банковского холдинга, страхового холдинга, поданное в рамках получения разрешения на открытие банка, страховой (перестраховочной) организации рассматривается уполномоченным органом в течение 65 (шестидесяти пяти) рабочих дней со дня обращения на портал.
Заявление о приобретении статуса крупного участника банка или банковского холдинга, поданное в рамках получения разрешения на добровольную реорганизацию микрофинансовой организации в форме конвертации в банк, рассматривается уполномоченным органом в течение 65 (шестидесяти пяти) рабочих дней со дня обращения на портал.
4.
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная)
5.
Результат оказания государственной услуги
Уведомление о выдаче согласия на приобретение статуса крупного участника банка, банковского холдинга, крупного участника страховой (перестраховочной) организации, страхового холдинга, крупного участника управляющего инвестиционным портфелем либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги, с приложением копии соответствующего постановления Правления услугодателя.
6.
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
По всем подвидам государственной услуги бесплатно
7.
График работы
1) услугодателя – с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан и Законом Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан" (далее - Закон о праздниках);
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан и Закону о праздниках, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
При обращении услугополучателя – физического лица для получения согласия на приобретение статуса крупного участника банка, страховой (перестраховочной) организации или крупного участника управляющего инвестиционным портфелем:

1) көрсетілетін қызметті алушы - банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының (жеке тұлғалар үшін) ірі қатысушысы мәртебесін иеленгісі келетін көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі - ЭЦҚ) куәландырылған Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы мәртебесін иелену туралы өтініш;
2) банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының акцияларын иелену талаптары мен тәртібін растайтын құжаттардың электрондық көшірмелері;
3) банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының акцияларын иелену үшін пайдаланылатын қаражаттың көздері (шығу тегі) туралы мәліметтердің электрондық көшірмесі, сондай-ақ осы мәліметтерді растайтын электрондық құжаттардың көшірмелері.
Жеке тұлға банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының акцияларын сыйға тарту, өтеусіз алынған мүлікті сатудан түскен табыс түрінде алынған қаражат есебінен иеленген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы сыйға тартушы адам және сыйға тартушы адамда осы қаражаттың, мүліктің пайда болу көздері туралы мәліметтерді де береді;
4) Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш беруші ірі қатысушы болып табылатын заңды тұлғалар бойынша мәліметтердің электрондық көшірмесі.
Егер өтініш беруші Қазақстан Республикасының бейрезидент-заңды тұлғасының ірі қатысушысы болып табылатын жағдайда, өтініш берушінің Қазақстан Республикасының бейрезидент-заңды тұлғасында ірі қатысуын растайтын электрондық құжаттардың көшірмелері қосымша ұсынылады;
5) Қағидалардың 35-тармағында көзделген мәліметтерді көрсете отырып, банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының қаржылық жай-күйі ықтимал нашарлаған жағдайда банкті, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын, инвестициялық портфельді басқарушыны қайта капиталдандыру жоспарының электрондық көшірмесі;
6) Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметті алушының кірісі және мүлкі, сондай-ақ барлық міндеттемелері бойынша берешегінің болуы туралы мәліметтердің электрондық көшірмесі. Жеке тұлға - Қазақстан Республикасының резиденті сондай-ақ Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген тәртіппен жасалған активтер мен міндеттемелер туралы декларацияның электрондық көшірмесін (нотариат куәландырған немесе мемлекеттік кірістер органы растаған) – банктің ірі қатысушысы мәртебесін иелену туралы уәкілетті органға өтініш берген күннің алдындағы күнтізбелік отыз күннен ерте емес күні және Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген тәртіппен және мерзімде ұсынылған кірісі және мүлкі туралы декларацияның электрондық көшірмесін салық органының қабылдағаны туралы белгісімен ұсынады.
Активтер мен міндеттемелер туралы декларациядағы мәліметтер активтер мен міндеттемелер туралы декларация тапсырған айдың бірінші күні көрсетіледі.
Көрсетілген мәліметтерге көрсетілетін қызметті алушының қаржылық жағдайына талдау жүргізу үшін қажетті құжаттар, сондай-ақ бағалаушы өтініш берілген күннің алдындағы соңғы алты ай ішінде айқындаған мүліктің құнын растайтын құжаттар қоса беріледі;

1) заявление о приобретении статуса крупного участника банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем (для физических лиц) по форме согласно приложению 2 к Правилам, удостоверенное электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) услугополучателя, желающего приобрести статус крупного участника банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем;
2) электронные копии документов, подтверждающих условия и порядок приобретения акций банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем;
3) электронная копия сведений об источниках (о происхождении) средств, используемых для приобретения акций банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, а также электронные копии документов, подтверждающих данные сведения.
В случае приобретения акций банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем физическим лицом за счет средств, полученных в виде дарения, дохода от продажи безвозмездно полученного имущества, услугополучатель также представляет сведения о дарителе и источниках происхождения данных средств, имущества у дарителя;
4) электронная копия сведений по юридическим лицам, в которых заявитель является крупным участником, по форме согласно приложению 4 к Правилам.
В случае, если заявитель является крупным участником юридического лица – нерезидента Республики Казахстан, дополнительно представляются электронные копии документов, подтверждающих крупное участие заявителя в юридическом лице – нерезиденте Республики Казахстан;
5) электронная копия плана рекапитализации банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем в случаях возможного ухудшения финансового положения банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем с указанием сведений, предусмотренных пунктом 35 Правил;
6) электронная копия сведений о доходах и имуществе, а также информации об имеющейся задолженности по всем обязательствам услугополучателя по форме согласно приложению 5 к Правилам.
Физическое лицо – резидент Республики Казахстан также представляет электронную копию (нотариально засвидетельствованную или заверенную органом государственных доходов) декларации об активах и обязательствах, составленную в порядке, установленном налоговым законодательством Республики Казахстан, на дату не ранее тридцати календарных дней, предшествующих дате подачи в уполномоченный орган заявления о приобретении статуса крупного участника банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, с отметкой налогового органа о принятии.
Сведения в декларации об активах и обязательствах указываются на первое число месяца представления декларации об активах и обязательствах.
К указанным сведениям прилагаются документы, необходимые для анализа финансового положения услугополучателя, а также документы, подтверждающие стоимость имущества, определенную оценщиком в течение последних шести месяцев, предшествующих дате подачи заявления;

7) еңбек қызметі, мінсіз іскерлік беделі туралы мәліметтерді қоса алғанда, өтініш беруші - жеке тұлға туралы мәліметтердің электрондық көшірмесі Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша беріледі.
Қазақстан Республикасының бейрезидент-жеке тұлғалары мінсіз іскерлік беделін растау үшін азаматтығы бар елдің немесе тұрғылықты тұратын елдің, ал азаматты жоқ адамдар – олардың тұрғылықты тұратын елінің құзыретті мемлекеттік органы берген алынбаған немесе өтелмеген соттылығының жоқ екендігі туралы мәліметтерді растайтын құжаттың электрондық көшірмелерін ұсынады. Көрсетілген құжатты беру күні өтініш берілген күннің алдындағы алты айдан аспайды (ұсынылған құжатта оның қолданысының өзге мерзімі көрсетілген жағдайларды қоспағанда).
Егер мемлекеттік органы қылмыстар үшін алынбаған немесе өтелмеген соттылығының жоқ екені туралы мәліметтерді растауға уәкілетті елдің заңнамасында олар туралы көрсетілген мәліметтер сұратылатын тұлғаларға растайтын құжаттар беру көзделмесе, онда тиісті растау азаматтығы бар елдің (шетелдіктер үшін) немесе тұрғылықты тұратын елдің (азаматтығы жоқ адамдар үшін) мемлекеттік органының хатымен уәкілетті органға жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті алушы - Қазақстан Республикасының резиденті - заңды тұлғасы банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы, банк холдингінің, сақтандыру холдингінің мәртебесін иеленуге келісім алу үшін өтініш жасаған кезде:
1) көрсетілетін қызметті алушының бірінші басшысының не оның міндетін атқарушының ЭЦҚ-сымен куәландырылған, Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы, банк холдингі немесе сақтандыру холдингі (заңды тұлғалар үшін) мәртебесін иелену туралы өтініш;
2) банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының акцияларын иелену туралы көрсетілетін қызметті алушының тиісті органы шешімінің электрондық көшірмесі (шешім қаржы есептілігі депозитарийінің интернет-ресурсында болмаған жағдайда);
3) өтініш беруші акцияларының он немесе одан да көп пайызын (жарғылық капиталға қатысу үлестерін) тікелей немесе жанама иеленген тұлғалар және Қағидалардың 34-тармағында көзделген ақпаратты қамтитын өтініш берушіге қатысты бақылауды жүзеге асыратын тұлғалар туралы мәліметтердің электрондық көшірмесі, сондай-ақ осы мәліметтерді растайтын құжаттардың көшірмесі;
4) көрсетілетін қызметті алушының үлестес тұлғаларының тізімінің электрондық көшірмесі (тізім қаржы есептілігі депозитарийінің интернет-ресурсында болмаған жағдайда);

7) электронная копия сведений о заявителе – физическом лице представляются по форме согласно приложению 6 к Правилам, включая сведения о трудовой деятельности, безупречной деловой репутации.
Физические лица – нерезиденты Республики Казахстан в подтверждение своей безупречной деловой репутации представляют электронные копии документов, подтверждающих сведений об отсутствии у них неснятой или непогашенной судимости, выданных компетентным государственным органом страны их гражданства и страны постоянного проживания, а лица без гражданства - страны их постоянного проживания. Дата выдачи указанных документов не может быть более шести месяцев, предшествующих дате подачи заявления (за исключением случаев, когда в предоставляемом документе указан иной срок его действия). Если законодательством страны, государственный орган которой уполномочен подтверждать сведения об отсутствии неснятой или непогашенной судимости за преступления, не предусмотрена выдача подтверждающих документов лицам, в отношении которых запрашиваются указанные сведения, то соответствующее подтверждение направляется письмом государственного органа страны гражданства (для иностранцев) или страны постоянного проживания (для лиц без гражданства) в адрес уполномоченного органа.
При обращении услугополучателя – юридического лица – резидента Республики Казахстан для получения согласия на приобретение статуса крупного участника банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, банковского холдинга, страхового холдинга:
1) заявление о приобретении статуса крупного участника банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, банковского холдинга или страхового холдинга (для юридических лиц) по форме согласно приложению 3 к Правилам, удостоверенное ЭЦП первого руководителя услугополучателя либо лица, исполняющего его обязанности;
2) электронная копия решения соответствующего органа услугополучателя о приобретении акций банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем (в случае отсутствия решения на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности);
3) электронная копия сведений о лицах, владеющих прямо или косвенно десятью или более процентами акций (долей участия в уставном капитале) заявителя, и лицах, осуществляющих контроль в отношении заявителя, содержащие информацию, предусмотренную пунктом 34 Правил, а также электронные копии документов, подтверждающих данные сведения;
4) электронная копия списка аффилированных лиц услугополучателя (в случае отсутствия списка на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности);

5) осы тармақтың бірінші бөлігінің 2), 4), 5) тармақшаларында көрсетілген мәліметтер мен құжаттар;
6) аудиторлық есептермен расталған соңғы екі қаржы жылындағы көрсетілетін қызметті алушының жылдық қаржылық есептілігінің (көрсетілетін қызметті алушының еншілес ұйымдары болған жағдайда шоғырландырылған қаржылық есептілігінің) электрондық көшірмесі, сондай-ақ өтініш бергенге дейінгі соңғы аяқталған тоқсандағы көрсетілетін қызметті алушының қаржылық есептілігінің электрондық көшірмесі.
Ағымдағы жылғы 1 қаңтардан 1 маусымға дейінгі кезеңде соңғы аяқталған қаржы жылы үшін қаржылық есептілікті растайтын аудиторлық есеп болмаған жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы өтініш берер алдында соңғы аяқталған қаржы жылы мен соңғы аяқталған тоқсан үшін қаржылық есептіліктің (көрсетілетін қызметті алушының еншілес ұйымдары болған жағдайда шоғырландырылған қаржылық есептіліктің) электрондық көшірмелерін, сондай-ақ соңғы аяқталған қаржы жылының алдындағы екі жыл үшін аудиторлық есептермен расталған жылдық қаржылық есептіліктің (көрсетілетін қызметті алушының еншілес ұйымдары болған жағдайда шоғырландырылған қаржылық есептіліктің) электрондық көшірмелерін ұсынады.
Осы тармақшада көрсетілген қаржылық есептілік, егер көрсетілетін қызметті алушы бір жылдан кем заңды тұлға ретінде тіркелген және оның ірі қатысушысы көрсетілетін қызметті алушы ірі қатысушы мәртебесін иеленуге өтініш берген сол қаржы ұйымының ірі қатысушысы мәртебесі бар тұлға болып табылған, осы қаржылық есептілік қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында орналастырылған жағдайда ұсынылмайды, сондай-ақ қаржылық есептілік көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының бейрезидент-қаржы ұйымы болып табылған жағдайда және осы қаржылық есептілік Қазақстан Республикасының бейрезидент-қаржы ұйымының немесе шетелдік қор биржасының интернет-ресурсында қазақ, орыс немесе ағылшын тілінде қолжетімді болған жағдайларды ұсынылмайды;
7) еңбек қызметі, мінсіз іскерлік беделі туралы мәліметтерді қоса алғанда, Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш берушінің басшы қызметкерлері туралы қысқаша деректер.
Қазақстан Республикасының бейрезиденті болып табылатын өтініш берушінің басшы қызметкерлері бойынша өтініш беруші олардың мінсіз іскерлік беделін растау үшін азаматтығы бар елдің немесе тұрғылықты тұратын елдің, ал азаматтығы жоқ адамдар - олардың тұрғылықты тұратын елінің құзыретті мемлекеттік органы берген алынбаған немесе өтелмеген соттылығының жоқ екендігі туралы мәліметтерді растайтын құжаттарды, (көрсетілген құжаттардың берілген күні өтініш берілген күннің алдындағы алты айдан астам);

5) документы и сведения, указанные в подпунктах 2), 4), 5) части первой настоящего пункта;
6) электронная копия годовой финансовой отчетности услугополучателя (консолидированной финансовой отчетности в случае наличия у услугополучателя дочерних организаций) за два последних финансовых года, подтвержденной аудиторскими отчетами, а также электронная копия финансовой отчетности услугополучателя за последний завершенный квартал перед подачей заявления.
В случае отсутствия в период с 1 января по 1 июня текущего года аудиторского отчета, подтверждающего финансовую отчетность за последний завершенный финансовый год, услугополучатель представляет электронные копии финансовой отчетности (консолидированной финансовой отчетности в случае наличия у услугополучателя дочерних организаций) за последний завершенный финансовый год и последний завершенный квартал перед подачей заявления, а также электронные копии годовой финансовой отчетности (консолидированной финансовой отчетности в случае наличия у услугополучателя дочерних организаций), подтвержденной аудиторскими отчетами, за два года, предшествующих последнему завершенному финансовому году.
Финансовая отчетность, указанная в настоящем подпункте, не представляется в случае:
размещения данной финансовой отчетности на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности;
если услугополучатель зарегистрирован в качестве юридического лица менее одного года и его крупным участником является лицо, имеющее статус крупного участника той финансовой организации, заявление на приобретение статуса крупного участника которой подано услугополучателем, а также финансовая отчетность, не представляется в случаях, когда услугополучатель является финансовой организацией-нерезидентом Республики Казахстан и данная финансовая отчетность размещена и доступна на казахском, русском или английском языке на интернет-ресурсе финансовой организации-нерезидента Республики Казахстан или иностранной фондовой биржи;
7) краткие данные о руководящих работниках заявителя по форме согласно приложению 6 к Правилам, включая сведения о трудовой деятельности, безупречной деловой репутации.
По руководящим работникам заявителя, являющимся нерезидентами Республики Казахстан, заявитель в подтверждение их безупречной деловой репутации представляет документы, подтверждающие отсутствие у них неснятой или непогашенной судимости, выданные компетентным государственным органом страны их гражданства и страны их постоянного проживания, а по лицам без гражданства – страны их постоянного проживания (дата выдачи указанных документов не может быть более шести месяцев, предшествующих дате подачи заявления);

8) тұлғаның өтініш беруге өкілеттігін растайтын құжаттардың және оларға қоса берілетін құжаттардың электрондық көшірмелері.
Көрсетілетін қызметті алушы - Қазақстан Республикасының бейрезидент-заңды тұлғасы банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы, банк холдингі, сақтандыру холдингі мәртебесін иеленуге келісім алу үшін жүгінген кезде:
1) Көрсетілетін қызметті алушының бірінші басшысының не оның міндетін атқарушы тұлғаның ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат түріндегі Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы, банк холдингі немесе сақтандыру холдингінің (заңды тұлғалар үшін) мәртебесін иелену туралы өтініш;
2) осы тармақтың екінші бөлігінің 2), 3), 4), 5), 6), 7) және 8) тармақшаларында көрсетілген құжаттар мен мәліметтер;
Қазақстан Республикасының бейрезиденттері болып табылатын өтініш беруші-Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымының басшы қызметкерлері бойынша өтініш беруші Қағидаларға 7 – қосымшаға сәйкес нысан бойынша олардың мінсіз іскерлік беделін растайтын мәліметтерді ұсынады.
Осы тармақтың екінші бөлігінің 7) тармақшасының мақсаттары үшін басқару органының басшысы, оның орынбасары және басқару органының мүшелері, атқарушы органның басшысы, оның орынбасары және атқарушы органның мүшелері, бас бухгалтер Қазақстан Республикасы бейрезидент заңды тұлғасының (Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымының) басшы қызметкерлері болып танылады;
3) өтініш беруші резиденті болып табылатын мемлекеттің құзыретті мемлекеттік органы (қаржылық қадағалау органы) берген Қазақстан Республикасының аумағында өз қызметін жүзеге асыратын банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының акцияларын иеленуге келісімнің (рұқсаттың) электрондық көшірмесі не резиденті өтініш беруші резиденті болып табылатын мемлекеттің құзыретті мемлекеттік органынан (қаржылық қадағалау органынан) осындай келісімнің (рұқсаттың) талап етілмейтіні туралы растаманың электрондық көшірмесі;
4) көрсетілетін қызметті алушы резиденті болып табылатын мемлекеттің заңнамасы бойынша көрсетілетін қызметті алушының қаржылық қызметті жүзеге асыруына арналған лицензияның (рұқсаттың) электрондық көшірмесі не егер көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының бейрезидент-қаржы ұйымы болып табылса, лицензияның (рұқсаттың) талап етілмейтіні туралы көрсетілетін қызметті алушы резиденті болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органы берген растаманың электрондық көшірмесі;

8) электронные копии документов, подтверждающих полномочия лица на подачу заявления и прилагаемых к нему документов.
При обращении услугополучателя - юридического лица – нерезидента Республики Казахстан для получения согласия на приобретение статуса крупного участника банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, банковского холдинга, страхового холдинга:
1) заявление о приобретении статуса крупного участника банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, банковского холдинга или страхового холдинга (для юридических лиц) по форме согласно приложению 3 к Правилам, в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП первого руководителя услугополучателя либо лица, исполняющего его обязанности;
2) документы и сведения, предусмотренные подпунктами 2), 3), 4), 5), 6), 7) и 8) части второй настоящего пункта.
По руководящим работникам заявителя финансовой организации – нерезидента Республики Казахстан, являющимся нерезидентами Республики Казахстан, заявитель представляет сведения, подтверждающие их безупречную деловую репутацию по форме согласно Приложению 7 к Правилам.
Для целей подпункта 7) части второй настоящего пункта руководящими работниками юридического лица – нерезидента Республики Казахстан (финансовой организации-нерезидента Республики Казахстан) признаются руководитель органа управления, его заместитель и члены органа управления, руководитель исполнительного органа, его заместитель и члены исполнительного органа, главный бухгалтер;
3) электронная копия согласия (разрешения) на владение акциями банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, осуществляющего свою деятельность на территории Республики Казахстан, выданного компетентным государственным органом (органом финансового надзора) государства, резидентом которого является заявитель, либо электронная копия подтверждения от компетентного государственного органа (органа финансового надзора) государства, резидентом которого является заявитель, о том, что такое согласие (разрешение) не требуется;
4) электронная копия лицензии (разрешения) на осуществление услугополучателем финансовой деятельности по законодательству государства, резидентом которого является услугополучатель, либо электронная копия подтверждения, выданного органом финансового надзора государства, резидентом которого является услугополучатель, о том, что лицензия (разрешение) не требуется, – в случае, если услугополучатель, является финансовой организацией – нерезидентом Республики Казахстан;

5) құрылтай құжаттарының нотариат куәландырған көшірмелерінің электрондық көшірмесі.
Көрсетілетін қызметті алушы:
- тізбесін уәкілетті орган Мемлекеттік реттеу туралы заңның 9-5-бабының 13-тармағына сәйкес белгілейтін рейтингтік агенттіктердің бірінің "А-"-тен төмен болмайтын кредиттік рейтингіне ие Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі банк холдингі мәртебесін иеленуге келісім алу үшін,
- тізбесін уәкілетті орган Мемлекеттік реттеу туралы заңның 9-5-бабының 13-тармағына сәйкес белгілейтін рейтингтік агенттіктердің бірінің "А-"-тен төмен болмайтын кредиттік рейтингіне ие Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымы сақтандыру холдингі мәртебесін иеленуге келісім алу үшін жүгінген кезде:
1) көрсетілетін қызметті алушының бірінші басшысының не оның міндетін атқарушы тұлғаның ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанында Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша банктің ірі қатысушысы, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, инвестициялық портфельді басқарушы, банк холдингі немесе сақтандыру холдингі (заңды тұлғалар үшін) мәртебесін иелену туралы өтініш;
2) осы тармақтың бірінші бөлігінің 5) тармақшасында, осы тармақтың екінші бөлігінің 2), 3), 6), 8) тармақшаларында, осы тармақтың үшінші бөлігінің 3) және 4) тармақшаларында көрсетілген құжаттар мен мәліметтерді ұсынады.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қосымша шарттар:
1) мына көрсетілетін қызметті алушылар құжаттар мен мәліметтерге қосымша Қағидалардың 36-тармағында белгіленген талаптар таяудағы 5 (бес) жылға арналған бизнес-жоспар ұсынады:
- дауыс беретін акциялардың 25 (жиырма бес) немесе одан да көп пайызын иелену үлесі бар банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы немесе инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге ниетті жеке тұлғалар;
- банк немесе сақтандыру холдингі мәртебесін иеленгісі келетін заңды тұлғалар;
2) егер көрсетілетін қызметті алушы - жеке немесе заңды тұлға уәкілетті органның алдын ала жазбаша келісімін алмай, сыйға тарту шартының, сенімгерлік басқару шартының негізінде немесе мұраны қабылдау нәтижесінде, ол Мемлекеттік реттеу туралы заңның 9-5-бабының 9-тармағында белгіленген талапқа сәйкес тиісті мәртебе иелену туралы өтінімді ұсынған кезде банктің ірі қатысушысының, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының немесе инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысының, банк холдингінің, сақтандыру холдингінің белгілеріне сәйкес келген жағдайда:
банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының акцияларына қатысты сыйға тарту, сенімгерлік басқару, мұрагерлік шарттары мен тәртібін растайтын құжаттардың электрондық көшірмелері;

5) электронная копия нотариально засвидетельствованных копий учредительных документов.
При обращении услугополучателя:
- банка – нерезидента Республики Казахстан, имеющего кредитный рейтинг не ниже "А-" одного из рейтинговых агентств, перечень которых устанавливается уполномоченным органом в соответствии с пунктом 13 статьи 9-5 Закона о государственном регулировании, для получения согласия на приобретение статуса банковского холдинга,
- страховой организации – нерезидента Республики Казахстан, имеющей кредитный рейтинг не ниже "А-" одного из рейтинговых агентств, перечень которых устанавливается уполномоченным органом в соответствии с пунктом 13 статьи 9-5 Закона о государственном регулировании, для получения согласия на приобретение статуса страхового холдинга:
1) заявление о приобретении статуса крупного участника банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, банковского холдинга или страхового холдинга (для юридических лиц) по форме согласно приложению 3 к Правилам, в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП первого руководителя услугополучателя либо лица, исполняющего его обязанности;
2) документы и сведения, указанные в подпункте 5) части первой настоящего пункта, подпунктах 2), 3), 6), 8) части второй настоящего пункта, подпунктах 3) и 4) части третьей настоящего пункта.
Дополнительные условия для оказания государственной услуги:
1) бизнес-план на ближайшие 5 (пять) лет, требования к которому установлены в пункте 36 Правил, представляется в дополнение к документам и сведениям следующими услугополучателями:
- физическими лицами, желающими приобрести статус крупного участника банка, страховой (перестраховочной) организации или крупного участника управляющего инвестиционным портфелем, с долей владения 25 (двадцать пять) или более процентов голосующих акций;
- юридическими лицами, желающими приобрести статус банковского или страхового холдинга;
2) в случае, если услугополучатель – физическое или юридическое лицо стало соответствовать признакам крупного участника банка, страховой (перестраховочной) организации или крупного участника управляющего инвестиционным портфелем, банковского холдинга, страхового холдинга без получения предварительного письменного согласия уполномоченного органа на основании договора дарения, договора доверительного управления или в результате принятия наследства, при представлении им заявления о приобретении соответствующего статуса в соответствии с требованием, установленным пунктом 9 статьи 9-5 Закона о государственном регулировании, дополнительно представляются:
электронные копии документов, подтверждающих условия и порядок дарения, доверительного управления, наследования в отношении акций банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем;

осы тармақтың бірінші бөлігі 4), 5), 6), 7) тармақшаларда көзделген құжаттар;
егер көрсетілетін қызметті алушы заңды тұлға болып табылған жағдайда осы тармақтың екінші бөлігінің 8) тармақшасында көзделген құжаттар;
осы тармақтың үшінші бөлігінің 3) тармақшасында көзделген құжат - егер көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының бейрезидент - заңды тұлға болып табылған жағдайда;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бағалаушы айқындаған сыйға тарту шартының, сенімгерлік басқару, мұрагерлік шартының мәні болып табылатын акциялардың құны туралы мәліметтердің электрондық көшірмесі, оның ішінде растайтын құжаттардың электрондық көшірмелерін қоса береді.
Көрсетілетін қызметті алушы банктің ірі қатысушысы немесе банк холдингі мәртебесін алу қажет болған жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы банк ашуға рұқсат беру туралы өтінішке осы тармақтың бірінші бөлігінің 2) тармақшасын және осы тармақтың екінші бөлігінің 2) тармақшасын қоспағанда, осы тармақтың бірінші, екінші, үшінші, төртінші бөліктерінде көзделген құжаттар мен мәліметтерді қоса береді.
Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) құжаттары туралы мәліметтер көрсетілетін қызметті берушіге "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден ұсынылады.
Ескерту. 8-тармағының елуінші абзацының осы редакциясының қолданысы 12.07.2026 дейін тоқтатылады – осы бұйрықтың 5-тармағымен.
9.
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
Банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысының немесе инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысының (бұдан әрі – қаржы ұйымының ірі қатысушысы), банк холдингі, сақтандыру холдингі мәртебесін иеленуге келісім беру бойынша:
1) Мемлекеттік реттеу туралы заңның 9-4-бабы 2-тармағының 4), 5), 6) және 7) тармақшаларында белгіленген талаптарды сақтамау (жеке тұлғаға немесе көрсетілетін қызметті алушы-заңды тұлғаның басшы қызметкерлеріне қатысты);
2) көрсетілетін қызметті алушының тұрақсыз қаржылық жағдайы.
Көрсетілетін қызметті алушының орнықсыз қаржылық жағдайы деп мынадай белгілердің біреуінің болуы түсініледі:
көрсетілетін қызметті алушы - көрсетілетін қызметті алушының ірі қатысушысы болып көрсетілетін қызметті алушы ірі қатысушы мәртебесін иеленуге өтініш берген сол қаржы ұйымының ірі қатысушысы мәртебесі бар тұлға болып табылатын жағдайларды қоспағанда, өтініш берілген күнге дейін 2 (екі) жылдан аз уақыт бұрын құрылған заңды тұлға;
көрсетілетін қызметті алушының міндеттемелері басқа заңды тұлғалардың акцияларына және жарғылық капиталына қатысу үлесіне орналастырылған активтер сомасын шегергенде және қаржы ұйымының акцияларын иеленуге болжанатын активтерінен асып түседі;
аяқталған 2 (екі) қаржы жылының әрқайсысының нәтижелері бойынша шығындар;
көрсетілетін қызметті алушының міндеттемелерінің мөлшері қаржы ұйымының қаржылық жағдайына айтарлықтай қауіп төндіреді;
банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының мерзімі өткен және (немесе) теңгеріміне жатқызылған көрсетілетін қызметті алушының қаржы ұйымы алдындағы берешегінің болуы;
көрсетілетін қызметті алушының қаржы ұйымының, банк холдингінің, сақтандыру холдингінің ірі қатысушысы мәртебесін иеленуінің қаржылық салдарын талдау көрсетілетін қызметті алушының қаржылық жай-күйінің нашарлауын болжайды;
көрсетілетін қызметті алушының мүлкінің құны (көрсетілетін қызметті алушының міндеттемелерін шегергенде) қаржы ұйымының акцияларын иелену үшін жеткіліксіз;
уәжді пайымдауды пайдалана отырып анықталған, көрсетілетін қызметті алушының орнықсыз қаржылық жағдайының бар екенін және (немесе) банкке және (немесе) оның депозиторларына, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына және (немесе) оның клиенттеріне, инвестициялық портфельді басқарушыға және (немесе) ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының салымшыларына шығын келтіру ықтималдығын куәландыратын өзге де негіздер;

документы, предусмотренные подпунктами 4), 5), 6), 7) части первой настоящего пункта;
документы, предусмотренные подпунктом 8) части второй настоящего пункта-в случае, если услугополучатель является юридическим лицом;
документ, предусмотренный подпунктом 3) части третьей настоящего пункта, – в случае, если услугополучатель является юридическим лицом – нерезидентом Республики Казахстан;
электронная копия сведений о стоимости акций, являющихся предметом договора дарения, договора доверительного управления, наследования, определенной оценщиком в соответствии с законодательством Республики Казахстан с приложением электронных копий подтверждающих документов.
В случае необходимости получения услугополучателем статуса крупного участника банка или банковского холдинга услугополучателем к заявлению о выдаче разрешения на открытие банка прилагаются документы и сведения, предусмотренные частями первой, второй, третьей, четвертой настоящего пункта, за исключением подпункта 2) части первой и подпункта 2) части второй настоящего пункта.
Сведения о документах государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица предоставляются услугодателю из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
9.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
По выдаче согласия на приобретение статуса крупного участника банка, страховой (перестраховочной) организации или крупного участника управляющего инвестиционным портфелем (далее – крупный участник финансовой организации), банковского холдинга, страхового холдинга:
1) несоблюдение требований, установленных подпунктами 4), 5), 6) и 7) пункта 2 статьи 9-4 Закона о государственном регулировании (в отношении физического лица или руководящих работников услугополучателя – юридического лица);
2) неустойчивое финансовое положение услугополучателя.
Под неустойчивым финансовым положением услугополучателя понимается наличие одного из следующих признаков:
услугополучатель – юридическое лицо создано менее чем за 2 (два) года до дня подачи заявления, за исключением случаев, когда крупным участником услугополучателя является лицо, имеющее статус крупного участника той финансовой организации, заявление на приобретение статуса крупного участника которой подано услугополучателем;
обязательства услугополучателя превышают его активы за вычетом суммы активов, размещенных в акции и доли участия в уставном капитале других юридических лиц, и предполагаемых к приобретению акций финансовой организации;
убытки по результатам каждого из 2 (двух) завершенных финансовых лет;
размер обязательств услугополучателя представляет значительный риск для финансового состояния финансовой организации;
наличие просроченной и (или) отнесенной за баланс банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем задолженности услугополучателя перед финансовой организацией;
анализ финансовых последствий приобретения услугополучателем статуса крупного участника финансовой организации, банковского холдинга, страхового холдинга предполагает ухудшение финансового состояния услугополучателя;
стоимость имущества услугополучателя (за вычетом обязательств услугополучателя) недостаточна для приобретения акций финансовой организации;
иные основания, выявленные с использованием мотивированного суждения, свидетельствующие о наличии неустойчивого финансового положения услугополучателя и (или) возможности нанесения ущерба банку и (или) его депозиторам, страховой (перестраховочной) организации и (или) ее клиентам, управляющему инвестиционным портфелем и (или) вкладчикам добровольного накопительного пенсионного фонда;

3) ұсынылған құжаттардың Мемлекеттік реттеу туралы заңның 9-5-бабының талаптарына сәйкес келмеуі немесе ұсынылған құжаттар бойынша уәкілетті органның ескертулерін жоймау;
4) көрсетілетін қызметті алушының қаржы ұйымының ірі қатысушысы, банк холдингі, сақтандыру холдингі мәртебесін иеленуі нәтижесінде Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасының талаптарын бұзу;
5) қаржы ұйымының ірі қатысушысы, банк холдингі, сақтандыру холдингі мәртебесін иеленетін тұлға "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Банктер туралы заң) 9-бабының 4-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, тізбесін уәкілетті орган Мемлекеттік реттеу туралы заңның 9-5-бабының 16-тармағының 5) тармақшасына сәйкес белгілейтін оффшорлық аймақтарда тіркелген заңды тұлға болып табылатын жағдайда;
6) көрсетілетін қызметті алушының Банктер туралы заңның 6-бабы 3-тармағының үшінші бөлігінде көзделген талаптарды, сондай-ақ қаржы ұйымының ірі қатысушыларына, банк холдингтеріне, сақтандыру холдингтеріне Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген өзге де талаптарды сақтамауы;
7) көрсетілетін қызметті алушының қаржы ұйымының ірі қатысушысы, банк холдингі, сақтандыру холдингі мәртебесін иеленуінің қаржылық салдарын талдау тиісінше қаржы ұйымының қаржылық жағдайының нашарлауын болжайды;
8) көрсетілетін қызметті алушы-Қазақстан Республикасының бейрезидент-қаржы ұйымында мұндай лицензия (рұқсат) осындай мемлекеттің заңнамасы бойынша талап етілетін жағдайларда өзі резиденті болып табылатын мемлекеттің заңнамасы бойынша қаржылық қызметті жүзеге асыруға лицензияның (рұқсаттың) болмауы;
9) Мемлекеттік реттеу туралы заңның 9-5-бабының 4-тармағының екінші бөлігінде көзделген жағдайларды қоспағанда, көрсетілетін қызметті алушы-Қазақстан Республикасының бейрезидент-заңды тұлғасында не оның бас ұйымында тізбесін уәкілетті орган Мемлекеттік реттеу туралы заңның 9-5-бабының 4-тармағының екінші бөлігіне сәйкес белгілейтін рейтингтік агенттіктердің бірінің ең төмен қажетті рейтингінің болмауы;
10) қаржы ұйымының қаржылық жағдайы нашарлауы мүмкін болған жағдайда қаржы ұйымын қайта капиталдандырудың ұсынылған жоспарының тиімсіздігі;
11) көрсетілетін қызметті алушы - жеке тұлғаның, көрсетілетін қызметті алушының басшы қызметкері - заңды тұлғаның мінсіз іскерлік беделінің болмауы;

3) несоответствие представленных документов требованиям статьи 9-5 Закона о государственном регулировании или неустранение замечаний уполномоченного органа по представленным документам;
4) нарушение в результате приобретения услугополучателем статуса крупного участника финансовой организации, банковского холдинга, страхового холдинга требований законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции;
5) случаи, когда лицом, приобретающим статус крупного участника финансовой организации, банковского холдинга, страхового холдинга является юридическое лицо, зарегистрированное в офшорных зонах, перечень которых устанавливается уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 5) пункта 16 статьи 9-5 Закона о государственном регулировании, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 4 статьи 9 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (далее – Закон о банках);
6) несоблюдение услугополучателем требования, предусмотренного частью третьей пункта 3 статьи 6 Закона о банках, а также иных требований, установленных законодательными актами Республики Казахстан, к крупным участникам финансовой организации, банковским холдингам, страховым холдингам;
7) анализ финансовых последствий приобретения услугополучателем статуса крупного участника финансовой организации, банковского холдинга, страхового холдинга предполагает ухудшение финансового состояния финансовой организации;
8) отсутствие у услугополучателя – финансовой организации – нерезидента Республики Казахстан лицензии (разрешения) на осуществление финансовой деятельности по законодательству государства, резидентом которого он является, в случаях, когда такая лицензия (разрешение) требуется по законодательству такого государства;
9) отсутствие у услугополучателя – юридического лица – нерезидента Республики Казахстан либо его родительской организации минимально необходимого рейтинга одного из рейтинговых агентств, перечень которых устанавливается уполномоченным органом в соответствии с частью первой пункта 4 статьи 9-5 Закона о государственном регулировании, за исключением случаев, предусмотренных частью второй пункта 4 статьи 9-5 Закона о государственном регулировании;
10) неэффективность представленного плана рекапитализации финансовой организации в случае возможного ухудшения финансового состояния финансовой организации;
11) отсутствие у услугополучателя – физического лица, у руководящего работника услугополучателя – юридического лица безупречной деловой репутации;

12) көрсетілетін қызметті беруші немесе Қазақстан Республикасының бейрезидент-қаржы ұйымы резиденті болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органы оларды таратуға және (немесе) қызметті жүзеге асыруды тоқтатуға әкелген реттеу режимін банкке қолдану, қаржы ұйымын, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-қаржы ұйымын лицензиядан айыру туралы қаржы нарығында не қаржы ұйымын, оның ішінде қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату туралы сот шешімі заңды күшіне енген немесе оны Қазақстан Республикасының бейрезидент-қаржы ұйымы резиденті болып табылатын Қазақстан Республикасының заңнамасында немесе мемлекеттің заңнамасында белгіленген банкрот деп тану туралы шешім қабылдағанға дейін бір жылдан аспайтын кезеңде көрсетілетін қызметті алушы бұрын ірі қатысушы - жеке тұлға не ірі қатысушы - заңды тұлғаның бірінші басшысы және (немесе) қаржы ұйымының, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-қаржы ұйымының басшы қызметкері болып табылған не болып табылатын жағдайлар.
Көрсетілген талап көрсетілетін қызметті беруші немесе резиденті Қазақстан Республикасының бейрезидент-қаржы ұйымы болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органы банкке реттеу режимін қолдану, оларды таратуға және (немесе) қаржы нарығында қызметін жүзеге асыруды тоқтатуға әкелген қаржы ұйымын, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-қаржы ұйымын лицензиядан айыру туралы шешім қабылдағаннан кейін немесе қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-қаржы ұйымы немесе оны Қазақстан Республикасының заңнамасында немесе Қазақстан Республикасының бейрезидент-қаржы ұйымы резиденті болып табылатын мемлекеттің заңнамасында белгіленген тәртіппен банкрот деп тану туралы сот шешімі заңды күшіне енгеннен кейін он жыл ішінде қолданылады.
Осы тармақшаның мақсаттары үшін қаржы ұйымы деп сондай-ақ Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы, Қазақстан Республикасының бейрезидент- сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы, Қазақстан Республикасының бейрезидент- сақтандыру брокерінің филиалы түсініледі;
13) банк холдингі, сақтандыру холдингі мәртебесін иеленуге ниеттенген Қазақстан Республикасының бейрезидент-қаржы ұйымының Мемлекеттік реттеу туралы заңның 9-5-бабының 6-тармағында көзделген талаптарға сәйкес келмеуі;
14) көрсетілетін қызметті алушы - Қазақстан Республикасының бейрезидент-қаржы ұйымы өзінің орналасқан елінде шоғырландырылған негізде қадағалауға жатпайтын жағдайлар;

12) случаи, когда услугополучатель ранее являлся либо является крупным участником – физическим лицом либо первым руководителем крупного участника – юридического лица и (или) руководящим работником финансовой организации, в том числе финансовой организации – нерезидента Республики Казахстан, в период не более чем за один год до принятия услугодателем или органом финансового надзора государства, резидентом которого является финансовая организация –нерезидент Республики Казахстан, решения о применении к банку режима урегулирования, лишении лицензии финансовой организации, в том числе финансовой организации – нерезидента Республики Казахстан, повлекших их ликвидацию и (или) прекращение осуществления деятельности на финансовом рынке, либо вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации финансовой организации, в том числе финансовой организации – нерезидента Республики Казахстан или признании ее банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан или законодательством государства, резидентом которого является финансовая организация – нерезидент Республики Казахстан. Указанное требование применяется в течение десяти лет после принятия услугодателем или органом финансового надзора государства, резидентом которого является финансовая организация – нерезидент Республики Казахстан, решения о применении к банку режима урегулирования, лишении лицензии финансовой организации, в том числе финансовой организации – нерезидента Республики Казахстан, повлекших их ликвидацию и (или) прекращение осуществления деятельности на финансовом рынке либо вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации финансовой организации, в том числе финансовой организации – нерезидента Республики Казахстан или признании ее банкротом в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан или законодательством государства, резидентом которого является финансовая организация –нерезидент Республики Казахстан.
Для целей настоящего подпункта под финансовой организацией также понимаются филиал банка – нерезидента Республики Казахстан, филиал страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан, филиал страхового брокера – нерезидента Республики Казахстан;
13) несоответствие финансовой организации – нерезидента Республики Казахстан, желающей приобрести статус банковского холдинга, страхового холдинга, требованиям, предусмотренным пунктом 6 статьи 9-5 Закона о государственном регулировании;
14) случаи, когда услугополучатель – финансовая организация – нерезидент Республики Казахстан не подлежит надзору на консолидированной основе в стране своего места нахождения;

15) Қазақстан Республикасының бейрезидент-банк конгломератына қатысушы елдердің заңнамасы олардың және банк конгломератының Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген талаптарды орындау мүмкін болмайтындығына байланысты банк конгломератына шоғырландырылған қадағалау жүргізудің мүмкін еместігі;
16) банкті, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын ашуға рұқсат беруден бас тарту үшін негіздердің болуы;
Егер банк, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы еншілес банкті, еншілес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құру, сатып алу не банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының жарғылық капиталына елеулі қатысуды иелену үшін басқа банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы, банк холдингі, сақтандыру холдингі мәртебесін иеленуге ниетті болған жағдайда, уәкілетті орган ұсынылған құжаттарды қарау кезінде Мемлекеттік реттеу туралы заңның 9-6-бабының 3-тармағында көзделген бас тарту негіздерін ескереді. Еншілес ұйымды құруға, сатып алуға, ұйымның капиталына елеулі қатысуға рұқсат беруден бас тарту негіздері болған кезде уәкілетті орган банктің ірі қатысушысы, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, банк холдингі, сақтандыру холдингі мәртебесін иеленуге келісім беруден бас тартады;
17) "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес айқындалған көрсетілетін қызметті алушының бенефициарлық меншік иесі-заңды тұлғаның қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға саласындағы қылмыстар үшін алынбаған немесе өтелмеген соттылығының болуы;
18) көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық дәйексіздігін анықтау;
19) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
20) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соның негізінде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті алумен байланысты арнайы құқығынан айырылған заңды күшіне енген сот шешімінің болуы;
21) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес ұсынылатын көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімінің болмауы.
10.
Мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып өзге де талаптар.
Мемлекеттік қызмет көрсету орнының мекенжайы көрсетілетін қызметті берушінің ресми интернет-ресурсында орналастырылған.
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызмет тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты порталдың "жеке кабинеті" арқылы қашықтан қол жеткізу режимінде, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызмет мәселелері бойынша Бірыңғай байланыс орталығынан алу мүмкіндігіне ие.

15) невозможность проведения консолидированного надзора за банковским конгломератом в связи с тем, что законодательство стран нахождения участников банковского конгломерата – нерезидентов Республики Казахстан делает невозможным выполнение ими и банковским конгломератом предусмотренных законами Республики Казахстан требований;
16) наличие оснований для отказа в выдаче разрешения на открытие банка, страховой (перестраховочной) организации.
В случае, если банк, страховая (перестраховочная) организация желают приобрести статус крупного участника другого банка, страховой (перестраховочной) организации, банковского холдинга, страхового холдинга для создания, приобретения дочернего банка, дочерней страховой (перестраховочной) организации либо приобретения значительного участия в уставном капитале банка, страховой (перестраховочной) организации, уполномоченный орган при рассмотрении представленных документов учитывает основания отказа, предусмотренные пунктом 3 статьи 9-6 Закона о государственном регулировании. При наличии оснований отказа в выдаче разрешения на создание, приобретение дочерней организации, значительное участие в капитале организации уполномоченный орган отказывает в выдаче согласия на приобретение статуса крупного участника банка, страховой (перестраховочной) организации, банковского холдинга, страхового холдинга;
17) наличие у бенефициарного собственника услугополучателя – юридического лица, определенного в соответствии с Законом Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения", неснятой или непогашенной судимости за преступления в сфере легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, финансирования терроризма и финансирования распространения оружия массового уничтожения;
18) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
19) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
20) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги;
21) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги.
Адрес места оказания государственной услуги размещен на официальном интернет-ресурсе услугодателя. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.

Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша анықтама қызметтерінің байланыс телефондары көрсетілетін қызметті берушінің ресми интернет-ресурсында орналастырылған. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет мәселелері бойынша Бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777 немесе 1414.
Банктің ірі қатысушысы, банк
холдингінің, сақтандыру
(қайта сақтандыру) ұйымының
ірі қатысушысы, сақтандыру
холдингінің, инвестициялық
портфельді басқарушының
ірі қатысушысы мәртебесін
иеленуге келісім беру, келісімді
қайтарып алу қағидаларына
және көрсетілген келісімді алу
үшін ұсынылатын құжаттарға
қойылатын талаптарға
2-қосымша
Нысан
"Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту агенттігі"
республикалық мемлекеттік
мекемесі (БСН 191240019852)
Банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы мәртебесін иелену туралы өтініш (жеке тұлғалар үшін)
"___" __________ жыл
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса), жеке сәйкестендіру нөмірі
немесе жеке тұлға резиденті болып табылатын мемлекетте жеке тұлға үшін
қалыптастырылатын өзге де бірегей нөмір (бар болса), азаматтығы бар елі,
тұрғылықты жері, жеке басын куәландыратын құжаттың деректері),
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді
басқарушының атауы, банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының,
инвестициялық портфельді басқарушының бизнес сәйкестендіру коды (қажетін таңдау
керек)
ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге рұқсат беруді сұрайды.
Банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді
басқарушының иеленетін дауыс беретін акцияларының саны, олардың құны, иеленуге
болжанатын банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық
портфельді басқарушының акциялары санының банктің, сақтандыру (қайта
сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының дауыс беретін
акцияларының санына пайыздық арақатынасы туралы мәліметтер:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Банк, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, инвестициялық портфельді басқарушы
акцияларын, оның ішінде бұрын иеленген акцияларды сатып алу шарттары мен
тәртібі туралы мәліметтер, сондай-ақ акцияларды иеленуге пайдаланылатын ақша
көздері мен қаражаттардың сипаттамасы (қажетін таңдау керек):
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Өтінішке қоса берілетін құжаттар мен мәліметтердің дұрыстығын, сондай-ақ осы
өтінішті қарауға байланысты сұратылатын ақпаратты қаржы нарығы мен қаржы
ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органға уақтылы
ұсынуды растаймын.
Дербес деректерді жинауға және өңдеуге, цифрлық жүйелердегі заңмен қорғалатын
құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім беремін.
Қосымша (жіберілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесін, олардың әрқайсысы
бойынша даналар мен парақтардың санын көрсету):
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
___________________
(күні)
Банктің ірі қатысушысы, банк
холдингінің, сақтандыру
(қайта сақтандыру) ұйымының
ірі қатысушысы, сақтандыру
холдингінің, инвестициялық
портфельді басқарушының
ірі қатысушысы мәртебесін
иеленуге келісім беру, келісімді
қайтарып алу қағидаларына
және көрсетілген келісімді алу
үшін ұсынылатын құжаттарға
қойылатын талаптарға
3-қосымша
Нысан
"Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту агенттігі"
республикалық мемлекеттік
мекемесі (БСН 191240019852)
Банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы, банк холдингі немесе сақтандыру холдингі мәртебесін иелену туралы өтініш (заңды тұлғалар үшін)
"___" __________ жыл
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы, бизнес сәйкестендіру нөмірі немесе Қазақстан
Республикасының бейрезидент заңды тұлғасы резиденті болып табылатын мемлекетте
заңды тұлға үшін қалыптастырылатын өзге де бірегей нөмір (бар болса), өтініш
беруші-Қазақстан Республикасы бейрезидент-заңды тұлғасын мемлекеттік тіркеу
(қайта тіркеу), орналасқан жері туралы мәліметтер)
____________________________________________________________________
(Қазақстан Республикасының бейрезидент-заңды тұлғасының не оның бас ұйымының
кредиттік рейтингі туралы мәліметтер, тізбесі "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын
мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы
Заңының 9-5-бабына сәйкес уәкілетті орган белгілейтін рейтингтік агенттіктердің бірі
берген, ең төменгі рейтингтің болуын растайтын мәліметтер орналастырылған
интернет-ресурсқа сілтеме)
__________________________________________________________________
(банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді
басқарушының ірі қатысушысы, банк холдингі, сақтандыру холдингі мәртебесін
иеленгісі келетін заңды тұлғаның уәкілетті органы шешімінің деректемелері)
(қажетін таңдау керек)
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(банктің атауы, банктің бизнес-сәйкестендіру коды, сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының атауы)
(қажетін таңдау керек)
банк холдингі, сақтандыру холдингі немесе банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы мәртебесін
иеленуге рұқсат беруді сұрайды.
Банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді
басқарушының иеленетін акцияларының саны, олардың құны, иеленуге болжанатын
банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді
басқарушының акциялары санының банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының дауыс беретін акцияларының
санына пайыздық арақатынасы туралы мәліметтер:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________.
Банк, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, инвестициялық портфельді басқарушы
акцияларын, оның ішінде бұрын иеленген акцияларды сатып алу шарттары мен
тәртібі туралы мәліметтер, сондай-ақ растайтын құжаттардың көшірмелерін қоса бере
отырып, акцияларды иеленуге пайдаланылатын ақша көздері мен қаражаттардың
сипаттамасы:
__________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
Өтініш берушінің акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) он немесе
одан көп пайызын тікелей немесе жанама иеленетін тұлғалар туралы мәліметтер:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________,
өтініш беруші резиденті болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау
органының интернет-ресурсына сілтеме*_________________________________.
Өтініш берушіге қатысты бақылауды жүзеге асыратын тұлғалар туралы мәліметтер:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________,
өтініш беруші резиденті болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау
органының интернет-ресурсына сілтеме*_________________________________
Өтініш беруші ірі қатысушы болып табылатын Қазақстан Республикасының
бейрезидент-заңды тұлғалары туралы мәліметтер:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________,
өтініш беруші резиденті болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау
органының интернет-ресурсына сілтеме*_______________________________.
Өтініш берушінің үлестес тұлғаларының тізімі орналастырылған**:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
Өтініш берушінің ________ жыл үшін қаржылық есептілігі мына сілтеме бойынша
орналастырылған ______________________________________________________
Өтініш берушінің ________ жыл үшін қаржылық есептілігі мына сілтеме бойынша
орналастырылған: ______________________________________________________
Өтініш берушінің ________ жылғы ______ тоқсан үшін қаржылық есептілігі мына
сілтеме бойынша орналастырылған және қазақ, орыс немесе ағылшын тілінде
қолжетімді***:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
Өтінішке қоса берілетін құжаттар мен мәліметтердің дұрыстығын, сондай-ақ осы
өтінішті қарауға байланысты сұратылатын ақпаратты қаржы нарығы мен қаржы
ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органға уақтылы
ұсынуды растаймын.
Дербес деректерді жинауға және өңдеуге және цифрлық жүйелердегі заңмен
қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім беремін.
Қосымша (жіберілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесін, олардың әрқайсысы
бойынша даналар мен парақтардың санын көрсету):
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
___________________
(күні)
*интернет-ресурсқа сілтеме "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік
реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі
– Мемлекеттік реттеу туралы заң) 9-5-бабының 12-тармағында көзделген жағдайда
көрсетіледі;

Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги размещены на официальном интернет-ресурсе услугодателя. Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 8-800-080-7777, 1414.
Приложение 2
к Правилам выдачи, отзыва
согласия на приобретение
статуса крупного участника
банка, банковского холдинга,
крупного участника страховой
(перестраховочной) организации,
страхового холдинга, крупного
участника управляющего
инвестиционным портфелем
и требованиям к документам,
представляемым для получения
указанного согласия
Форма
Республиканское
государственное учреждение
"Агентство
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка"
(БИН 191240019852)
Заявление о приобретении статуса крупного участника банка,
страховой (перестраховочной) организации,
управляющего инвестиционным портфелем (для физических лиц)
"___" __________ года
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица, индивидуальный
идентификационный номер или иной уникальный номер, формируемый для
физического лица в государстве, резидентом которого является физическое лицо
(при наличии), страна гражданства, место жительства, данные документа,
удостоверяющего личность),
____________________________________________________________________
просит выдать согласие на приобретение статуса крупного участника
____________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(наименование банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего
инвестиционным портфелем, бизнес идентификационный код банка, страховой
(перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем)
(нужное выбрать)
Сведения о количестве приобретаемых голосующих акций банка, страховой
(перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, их
стоимости, процентном соотношении количества акций банка, страховой
(перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем,
предполагаемых к приобретению, к количеству голосующих акций банка, страховой
(перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Сведения об условиях и порядке приобретения акций банка, страховой
(перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, в том
числе ранее приобретенных, а также описание источников и средств, используемых
для приобретения акций (нужное выбрать):
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Подтверждаю достоверность прилагаемых к заявлению документов и сведений,
а также своевременное представление уполномоченному органу по регулированию,
контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций информации,
запрашиваемой в связи с рассмотрением настоящего заявления.
Предоставляю согласие на сбор и обработку персональных данных и на
использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся
в цифровых системах.
Приложение (указать перечень направляемых документов и сведений, количество
экземпляров и листов по каждому из них):
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя)
___________________
(дата)
Приложение 3
к Правилам выдачи, отзыва
согласия на приобретение
статуса крупного участника
банка, банковского холдинга,
крупного участника страховой
(перестраховочной) организации,
страхового холдинга, крупного
участника управляющего
инвестиционным портфелем
и требованиям к документам,
представляемым для получения
указанного согласия
Форма
Республиканское
государственное учреждение
"Агентство
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка"
(БИН 191240019852)
Заявление о приобретении статуса крупного участника банка,
страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным
портфелем, банковского холдинга или страхового холдинга (для юридических лиц)
"___" __________ года
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(наименование юридического лица, бизнес - идентификационный номер или иной
уникальный номер, формируемый для юридического лица в государстве, резидентом
которого является юридическое лицо – нерезидент Республики Казахстан
(при наличии), сведения о государственной регистрации (перерегистрации), месте
нахождения заявителя – юридического лица – нерезидента Республики Казахстан)
____________________________________________________________________
(сведения о кредитном рейтинге юридического лица – нерезидента Республики
Казахстан либо его родительской организации, ссылка на интернет-ресурс, где
размещены сведения, подтверждающие наличие минимального требуемого рейтинга,
присвоенного одним из рейтинговых агентств, перечень которых устанавливается
уполномоченным органом в соответствии со статьей 9-5 Закона Республики Казахстан
"О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка
и финансовых организаций")
просит в соответствии с решением №____ от
__________________________________________________________________
(реквизиты решения уполномоченного органа юридического лица, желающего
приобрести статус крупного участника банка, страховой (перестраховочной)
организации, управляющего инвестиционным портфелем, банковского холдинга,
страхового холдинга)
(нужное выбрать)
выдать согласие на приобретение статуса банковского холдинга, страхового холдинга
или крупного участника банка, страховой (перестраховочной) организации,
управляющего инвестиционным портфелем
(нужное выбрать)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________.
(наименование банка, бизнес идентификационный код банка, наименование страховой
(перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем)
(нужное выбрать)
Сведения о количестве приобретаемых акций банка, страховой (перестраховочной)
организации, управляющего инвестиционным портфелем, их стоимости, процентном
соотношении количества акций банка, страховой (перестраховочной) организации,
управляющего инвестиционным портфелем, предполагаемых к приобретению к
количеству голосующих акций банка, страховой (перестраховочной) организации,
управляющего инвестиционным портфелем:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________.
Сведения об условиях и порядке приобретения акций банка, страховой
(перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем,
в том числе ранее приобретенных, а также описание источников и средств,
используемых для приобретения акций с приложением копий подтверждающих
документов:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________.
Сведения о лицах, владеющих прямо или косвенно десятью или более процентами
акций (долей участия в уставном капитале) заявителя:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________,
ссылка на интернет-ресурс органа финансового надзора государства, резидентом
которого является заявитель*__________________________________________.
Сведения о лицах, осуществляющих контроль в отношении заявителя:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________,
ссылка на интернет-ресурс органа финансового надзора государства, резидентом
которого является заявитель*_________________________________.
Сведения о юридических лицах – нерезидентах Республики Казахстан, в которых
заявитель является крупным участником:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________,
ссылка на интернет-ресурс органа финансового надзора государства, резидентом
которого является заявитель*_________________________________.
Список аффилированных лиц заявителя размещен**:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________.
Финансовая отчетность заявителя за ____________ год размещена по ссылке:
___________________________________________________________________
Финансовая отчетность заявителя за ____________ год размещена по ссылке:
___________________________________________________________________
Финансовая отчетность заявителя за ____________ квартал ____ года размещена
по ссылке и доступна на казахском, русском или английском языке***:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
Подтверждаю достоверность прилагаемых к заявлению документов и сведений,
а также своевременное представление уполномоченному органу по регулированию,
контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций информации,
запрашиваемой в связи с рассмотрением настоящего заявления.
Предоставляю согласие на сбор и обработку персональных данных и на
использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся
в цифровых системах.
Приложение (указать перечень направляемых документов и сведений, количество
экземпляров и листов по каждому из них):
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя)
___________________
(дата)
* ссылка на интернет-ресурс указывается в случае, предусмотренном пунктом 12
статьи 9-5 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании,
контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" (далее – Закон
о государственном регулировании);
** ссылка на интернет-ресурс указывается в случае, предусмотренном подпунктом 3)

** интернет-ресурсқа сілтеме Мемлекеттік реттеу туралы заңның 9-5-бабы 10-
тармағының 3) тармақшасында көзделген жағдайда көрсетіледі;
*** интернет-ресурсқа сілтеме Мемлекеттік реттеу туралы заңның 10-бабының 6)
тармақшасында, 9-5-бабының 12-тармағында көзделген жағдайларда көрсетіледі.
Банктің ірі қатысушысы, банк
холдингінің, сақтандыру
(қайта сақтандыру) ұйымының
ірі қатысушысы, сақтандыру
холдингінің, инвестициялық
портфельді басқарушының
ірі қатысушысы мәртебесін
иеленуге келісім беру, келісімді
қайтарып алу қағидаларына
және көрсетілген келісімді алу
үшін ұсынылатын құжаттарға
қойылатын талаптарға
4-қосымша
Нысан
Өтініш беруші олардың ірі қатысушысы болып табылатын заңды тұлғалар бойынша мәліметтер
Заңды тұлғаның атауы және орналасқан жері
Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы деректер, жарғылық қызмет түрлері (негізгі қызмет түрлері көрсетілсін)
Жарғылық капиталға қатысу сомасы (сатып алынған акциялардың құны (мың теңгемен)
1
2
3
4
кестенің жалғасы
Акциялар санының дауыс беруші акциялардың жалпы санына арақатынасы немесе жарғылық капиталға қатысу үлесі (пайызбен),
Жеке иелік ету
Бірлесіп иелік ету
тікелей
жанама
пайыз
заңды тұлғаның атауы (тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)
5
6
7
8
Осы ақпараттың тексерілгенін және дәйекті және толық болып табылатынын растаймын.
Өтініш беруші ____________________________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) ______________________ (қолы)
Банктің ірі қатысушысы, банк
холдингінің, сақтандыру
(қайта сақтандыру) ұйымының
ірі қатысушысы, сақтандыру
холдингінің, инвестициялық
портфельді басқарушының
ірі қатысушысы мәртебесін
иеленуге келісім беру, келісімді
қайтарып алу қағидаларына
және көрсетілген келісімді алу
үшін ұсынылатын құжаттарға
қойылатын талаптарға
5-қосымша
Нысан
Өтініш берушінің кірістері мен мүлкі туралы мәліметтер, сондай-ақ оның барлық міндеттемелері бойынша нақты берешегі туралы ақпарат
1. Тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
2. Есепті кезең
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
3. Өтініш берушінің кірістері мен мүлкі, сондай-ақ оның барлық міндеттемелері
бойынша бар берешегі туралы ақпарат:
Атауы
Өлшем бірлігі
Өткен есепті кезең үшін
Саны
Кірістер (берешек) сомасы
Актив құны (теңге)
1.
Есепті кезеңде алынған кірістер:
X
1.1
Жалақы
X
1.2
Ұйымдардың жарғылық капиталына қатысу үлестерінен (акцияларынан) түскен дивидендтер мен кіріс
X
1.3
Салымдар бойынша сыйақы
X
1.4
Мүлікті жалға беруден түскен кіріс
X
1.5
Кәсіпкерлік қызметтен түскен кіріс
X
1.6
Мүлікті өткізуден түскен кіріс
X
1.7
Кірістің басқа да түрлері (талдамасымен)
X
2.
Мүлік:
2.1
Ақша:
X
ұлттық валютамен, оның ішінде:
X
банктік шоттардағы қолма-қол ақшамен
X
шетел валютасымен, оның ішінде:
X
банктік шоттардағы қолма-қол ақшамен
X
2.2
Бағалы қағаздар (эмитенттің атауын көрсете отырып), оның ішінде жай акциялар, артықшылықты акциялар, облигациялар
2.3
Қаржы ұйымының ірі қатысушысына тиесілі акциялар санының ұйымның (атауын көрсету) дауыс беретін акцияларының жалпы санына арақатынасы немесе олардың, оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезиденттерінің жарғылық капиталына қатысу үлестері (пайызбен)
X
2.4
Жылжымайтын мүлік (атауы мен орналасқан жерін көрсете отырып)
2.5
Өзге де мүлік (талдамасымен)
2n
X
3.
Барлық міндеттемелер бойынша берешек
X
3.1
Өтелмеген қарыздар
X
3.2
Қарыздар бойынша мерзімі өткен берешек
X
3.3
Міндеттемелер бойынша өзге берешек (талдамасымен)
X
3n
X
кестенің жалғасы
Есепті кезең үшін
Есепті кезеңдегі өзгерістер
Саны
Кіріс (берешек) сомасы
Актив құны (теңге)
Саны
Кіріс (берешек) сомасы Актив құны (теңге)
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X

пункта 10 статьи 9-5 Закона о государственном регулировании;
*** ссылка на интернет-ресурс указывается в случаях, предусмотренных подпунктом 6)
пункта 10, пунктом 12 статьи 9-5 Закона о государственном регулировании.
Приложение 4
к Правилам выдачи, отзыва
согласия на приобретение
статуса крупного участника
банка, банковского холдинга,
крупного участника страховой
(перестраховочной)
организации, страхового
холдинга, крупного участника
управляющего инвестиционным
портфелем и требованиям
к документам, представляемым
для получения указанного согласия
Форма
Сведения по юридическим лицам, в которых заявитель является крупным участником
Наименование и место нахождения юридического лица
Данные о государственной регистрации (перерегистрации), уставные виды деятельности юридического лица (перечислить основные виды деятельности)
Сумма участия в уставном капитале (стоимость приобретенных акций (в тысячах тенге)
1
2
3
4
продолжение таблицы
Соотношение количества акций к общему количеству голосующих акций или доля участия в уставном капитале (в процентах),
Индивидуальное владение
Совместное владение
прямо
косвенно
процент
наименование юридического лица (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
5
6
7
8
Подтверждаю, что настоящая информация была проверена и является достоверной
и полной.
Заявитель
_____________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при его наличии)
______________________ (подпись)
Приложение 5
к Правилам выдачи, отзыва
согласия на приобретение
статуса крупного участника
банка, банковского холдинга,
крупного участника
страховой (перестраховочной)
организации, страхового
холдинга, крупного участника
управляющего инвестиционным
портфелем и требованиям
к документам, представляемым
для получения указанного согласия
Форма
Сведения о доходах и имуществе, а также информация об имеющейся задолженности по всем обязательствам заявителя
1. Фамилия, имя и отчество (при его наличии)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
2. Отчетный период
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
3. Доходы и имущество, а также информация об имеющейся задолженности
по всем обязательствам заявителя:
Наименование
Единица измерения
За предыдущий отчетный период
Количество
Сумма доходов (задолженности) Стоимость актива (тенге)
1.
Доходы, полученные за отчетный период:
X
1.1
Заработная плата
X
1.2
Дивиденды и доход от долей участия в уставных капиталах (акций) организаций
X
1.3
Вознаграждение по вкладам
X
1.4
Доход от сдачи в аренду имущества
X
1.5
Доход от предпринимательской деятельности
X
1.6
Доход от реализации имущества
X
1.7
Прочие виды дохода (с расшифровкой)
X
2.
Имущество:
2.1
Деньги:
X
в национальной валюте,
в том числе:
X
наличными на банковских счетах
X
в иностранной валюте,
в том числе:
X
наличными на банковских счетах
X
2.2
Ценные бумаги (с указанием наименования эмитента), в том числе простые акции, привилегированные акции, облигации
2.3
Соотношение количества акций, принадлежащих крупному участнику финансовой организации, к общему количеству голосующих акций организаций (указать наименование) или доли участия в их уставных капиталах, в том числе нерезидентов Республики Казахстан (в процентах)
X
2.4
Недвижимость (с указанием наименования и место расположения)
2.5
Прочее имущество (с расшифровкой)
2n
X
3.
Задолженность по всем обязательствам
X
3.1
Непогашенные займы
X
3.2
Просроченная задолженность по займам
X
3.3
Прочая задолженность по обязательствам (с расшифровкой)
X
3n
X
продолжение таблицы
За отчетный период
Изменения за отчетный период
Количество
Сумма доходов (задолженности) Стоимость актива (тенге)
Количество
Сумма доходов (задолженности) Стоимость актива (тенге)
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X

Ескертпе: Банктің ірі қатысушысы, банк холдингі, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы, сақтандыру холдингі, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы мәртебесін иелену үшін "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес мемлекеттік кірістер органдарына активтер мен міндеттемелер туралы декларацияны ұсынатын айдың 1 (бірінші) күнінің алдындағы 12 (он екі) айға тең кезең есепті кезең болып табылады.
Осы ақпараттың тексерілгенін және дәйекті және толық болып табылатынын растаймын.
Өтініш беруші _______________________________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)
__________________
(қолы)
Банктің ірі қатысушысы, банк
холдингінің, сақтандыру
(қайта сақтандыру) ұйымының
ірі қатысушысы, сақтандыру
холдингінің, инвестициялық
портфельді басқарушының
ірі қатысушысы мәртебесін
иеленуге келісім беру, келісімді
қайтарып алу қағидаларына
және көрсетілген келісімді алу
үшін ұсынылатын құжаттарға
қойылатын талаптарға
6-қосымша
Нысан
Жеке тұлға – өтініш беруші туралы мәліметтер, заңды тұлға – өтініш берушінің басшы қызметкерлері туралы қысқаша деректер
1. Өтініш беруші ірі қатысушы, банк немесе сақтандыру холдингі мәртебесін
иеленетін қаржы ұйымының толық атауы
____________________________________________________________________
2. Тегі, аты және әкесінің аты (бар болса)
____________________________________________________________________
3. Заңды тұлға – өтініш берушінің лауазымы және толық атауы (заңды тұлға – өтініш
берушінің басшы қызметкері толтырады)
____________________________________________________________________
4. Жеке сәйкестендіру нөмірі (бар болса)
____________________________________________________________________

Примечание: Отчетным периодом является период, равный 12 (двенадцати) месяцам, предшествующим 1 (первому) числу месяца представления декларации об активах и обязательствах в органы государственных доходов в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" для приобретения статуса крупного участника банка, банковского холдинга, крупного участника страховой (перестраховочной) организации, страхового холдинга, крупного участника управляющего инвестиционным портфелем.
Подтверждаю, что настоящая информация была проверена и является достоверной и полной.
Заявитель
____________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при его наличии)
__________________
(подпись)
Приложение 6
к Правилам выдачи, отзыва
согласия на приобретение
статуса крупного участника
банка, банковского холдинга,
крупного участника страховой
(перестраховочной)
организации, страхового
холдинга, крупного участника
управляющего инвестиционным
портфелем и требованиям
к документам, представляемым
для получения указанного согласия
Форма
Сведения о заявителе – физическом лице, краткие данные о руководящих работниках заявителя – юридического лица
1. Полное наименование финансовой организации, в которой заявитель приобретает
статус крупного участника, банковского или страхового холдинга
____________________________________________________________________
2. Фамилия, имя и отчество (при его наличии)
____________________________________________________________________
3. Должность и полное наименование заявителя – юридического лица
(заполняется руководящим работником заявителя – юридического лица)
____________________________________________________________________
4. Индивидуальный идентификационный номер (при наличии)
____________________________________________________________________

5. Азаматтығы __________________________________________________
6. Жеке басын куәландыратын құжаттың деректемелері (шетел азаматтарына,
азаматтығы жоқ тұлғаларға)
7. Тұрғылықты жері және заңды мекенжайы
____________________________________________________________________
8. Телефон нөмірі (үй, жұмыс)
____________________________________________________________________
9. Өтініш беруші ірі қатысушы, банк немесе сақтандыру холдингі мәртебесін
иеленетін қаржы ұйымының және онымен үлестес заңды тұлғалардың жарғылық
капиталында қатысуы туралы мәліметтер:
Заңды тұлғаның атауы және орналасқан жері
Заңды тұлғаның мемлекеттік тіркелуі (қайта тіркелуі) туралы деректер, жарғылық қызмет түрлері (негізгі қызмет түрлері көрсетілсін)
Жеке тұлға-құрылтайшыға тиесілі акциялар санының жарғылық капиталға қатысу үлесі немесе заңды тұлғаның дауыс беруші акцияларының жалпы санына арақатынасы (пайызбен)
1
2
3
4

5. Гражданство ______________________________________________________
6. Данные документа, удостоверяющего личность (для иностранцев, лиц
без гражданства) _____________________________________________________
7. Место жительства и юридический адрес
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
8. Номер телефона (домашний, рабочий)
____________________________________________________________________
9. Сведения об участии в уставном капитале финансовой организации, в которой
заявитель приобретает статус крупного участника, банковского или страхового
холдинга, и аффилированных с ней юридических лиц:
Наименование и место нахождения юридического лица
Данные о государственной регистрации (перерегистрации), уставные виды деятельности юридического лица (перечислить основные виды деятельности)
Доля участия в уставном капитале или соотношение количества акций, принадлежащих учредителю-физическому лицу, к общему количеству голосующих акций юридического лица (в процентах)
1
2
3
4

11. Еңбек қызметі туралы мәліметтер
№
Жұмыс кезеңі (күні, айы, жылы)*
Жұмыс орны**
Лауазымы
Тәртіптік жазалардың болуы
Жұмыстан шығу, лауазымынан босатылу себептері
1
2
3
4
5
6
Ескертпе: осы тармақта жеке тұлға – өтініш берушінің немесе заңды тұлға – өтініш берушінің басшы қызметкерінің еңбек қызметi (сондай-ақ басқару органындағы мүшелігі), оның iшiнде заңды тұлға-өтініш берушідегі лауазымын көрсете отырып, жоғарғы оқу орнын аяқтаған кезден бастап еңбек қызметi туралы мәліметтер, сондай-ақ жеке тұлға – өтініш берушінің немесе заңды тұлға – өтініш берушінің басшы қызметкерінің еңбек қызметі жүзеге асырылмаған кезең көрсетіледі.
* қаржы ұйымдарындағы (оның ішінде шыққан елінің заңнамасы шеңберінде қаржылық қызметті жүзеге асыру жөніндегі өкілеттіктері бар Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымдарындағы), банк немесе сақтандыру холдингтеріндегі, халықаралық қаржы ұйымдарының біріндегі, аудиторлық ұйымдардағы, қаржылық қызметтерді және (немесе) қаржы ұйымдарына аудит жүргізу жөніндегі қызметтерді реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті органдардағы, сондай-ақ қаржы ұйымдарының (оның ішінде шыққан елінің заңнамасы шеңберінде қаржылық қызметті жүзеге асыру жөніндегі өкілеттігі бар Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымдарының) басқару органдарына, банктік немесе сақтандыру холдингтеріндегі мүшелігі туралы мәліметтерде күні, айы, жылы көрсетіледі. Қалған жағдайларда жылы көрсетіледі.
** егер қаржы ұйымы Қазақстан Республикасының бейрезиденті болып табылған жағдайда, қаржы ұйымының тіркелген елі көрсетіледі.

11. Сведения о трудовой деятельности
Период работы
(дата, месяц, год)*
Место работы **
Должность
Наличие дисциплинарных взысканий
Причины увольнения, освобождения от должности
1
2
3
4
5
6
Примечание: в данном пункте указываются сведения о трудовой деятельности
заявителя – физического лица или руководящего работника заявителя – юридического
лица (также членство в органе управления), в том числе с момента окончания
высшего учебного заведения, с указанием должности в юридическом лице –
заявителя, а также период, в течение которого заявителем - физическим лицом или
руководящим работником заявителя – юридического лица трудовая деятельность
не осуществлялась.
* в финансовых организациях (в том числе финансовых организациях-нерезидентах
Республики Казахстан, имеющих полномочия по осуществлению финансовой
деятельности в рамках законодательства страны происхождения), банковских или
страховых холдингах, в одной из международных финансовых организациях,
аудиторских организациях, уполномоченных органах, осуществляющих
регулирование финансовых услуг и (или) услуг по проведению аудита финансовых
организаций, а также сведения о членстве в органах управления финансовых
организаций (в том числе финансовых организаций-нерезидентов Республики
Казахстан, имеющих полномочия по осуществлению финансовой деятельности
в рамках законодательства страны происхождения), банковских или страховых
холдингах указываются дата, месяц, год. В остальных случаях указывается год.
** в случае если финансовая организация, является нерезидентом Республики
Казахстан, указывается страна регистрации финансовой организации.

12. Жеке тұлға – өтініш беруші, заңды тұлға – өтініш берушінің басшы қызметкерінің осыған дейін Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі резиденті болып табылатын мемлекеттің уәкілетті органы немесе қаржылық қадағалау органы банкке реттеу режимін қолдану, қаржы ұйымын, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-қаржы ұйымын, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалын, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалын таратуға және (немесе) қаржы нарығындағы қызметті жүзеге асыруды тоқтатуға әкеп соққан лицензиядан айыру туралы шешім қабылдағанға дейін немесе қаржы ұйымын, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе оны Қазақстан Республикасының заңнамасында немесе Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі резиденті болып табылатын мемлекеттің заңнамасында белгіленген тәртіппен банкрот деп тану туралы сот шешімі заңды күшіне енгенге дейін немесе Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайларда Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін мәжбүрлеп тоқтату туралы сот шешімі заңды күшіне енгенге дейін бір жылдан аспайтын кезеңде қаржы ұйымының басшысы, басқару органының мүшесі, атқарушы органның басшысы, оның орынбасары немесе атқарушы органның мүшесі, бас бухгалтері, бас бухгалтерінің орынбасары, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының басшысы, басшының орынбасары, бас бухгалтері, бас бухгалтерінің орынбасары, жеке тұлға-ірі қатысушы, заңды тұлға – қаржы ұйымының ірі қатысушысы (банк холдингі), оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-қаржы ұйымының басшысы болып табылғандығы туралы мәліметтер.
____________________________________________________________________
(иә (жоқ), ұйымның атауын, лауазымын, жұмыс кезеңін көрсету)
13. Мынадай:
қатарынан төрт және одан астам кезең ішінде шығарылған эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша купондық сыйақыны төлемеген;
дефолтқа жеткізілген шығарылған эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша купондық сыйақыны төлеу бойынша берешек сомасы купондық сыйақының төрт еселенген және (немесе) одан астам мөлшерін құрайтын;
шығарылған эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша негізгі борышты төлеу бойынша дефолт мөлшері төлем жасау күніндегі республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштен он мың есе асатын соманы құрайтын міндеттемелердің бірі болған жағдайда жеке тұлға – өтініш беруші немесе заңды тұлға – өтініш берушінің басшы қызметкері осыған дейін қаржы ұйымының басшысы, басқару органының мүшесі, атқарушы органның басшысы, мүшесі, бас бухгалтері, эмитент – заңды тұлғаның ірі қатысушысы (ірі акционердің) жеке тұлғасы, ірі қатысушысының (ірі акционердің) басшысы, басқару органының мүшесі, атқарушы органының басшысы, мүшесі, бас бухгалтері (оның орынбасары) болғандығы туралы мәліметтер
__________________________________________________________________
(иә (жоқ), ұйымның атауы, лауазымы, жұмыс кезеңі көрсетілсін)

12. Сведения о том, являлся ли заявитель – физическое лицо, руководящий работник
заявителя – юридического лица ранее руководителем, членом органа управления,
руководителем исполнительного органа, его заместителем или членом
исполнительного органа, главным бухгалтером, заместителем главного бухгалтера
финансовой организации, руководителем, заместителем руководителя, главным
бухгалтером, заместителем главного бухгалтера филиала банка – нерезидента
Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации –
нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера – нерезидента
Республики Казахстан, крупным участником – физическим лицом, руководителем
крупного участника (банковского холдинга) – юридического лица финансовой
организации, в том числе финансовой организации – нерезидента Республики
Казахстан, в период не более чем за один год до принятия уполномоченным органом
или органом финансового надзора государства, резидентом которого является банк –
нерезидент Республики Казахстан решения о применении к банку режима
урегулирования, лишении лицензии финансовой организации, в том числе
финансовой организации – нерезидента Республики Казахстан, филиала банка –
нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной)
организации – нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера –
нерезидента Республики Казахстан, повлекших их ликвидацию и (или) прекращение
осуществления деятельности на финансовом рынке, либо вступления в законную силу
решения суда о принудительной ликвидации финансовой организации, в том числе
финансовой организации – нерезидента Республики Казахстан, или признании ее
банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан или
законодательством государства, резидентом которого является финансовая
организация – нерезидент Республики Казахстан порядке, либо вступления в
законную силу решения суда о принудительном прекращении деятельности филиала
банка – нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной)
организации – нерезидента Республики Казахстан в случаях, установленных законами
Республики Казахстан.
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(да (нет), указать наименование организации, должность, период работы)
13. Сведения о том, являлся ли заявитель – физическое лицо, руководящий работник
заявителя – юридического лица ранее руководителем, членом органа управления,
руководителем, членом исполнительного органа, главным бухгалтером финансовой
организации, крупным участником (крупным акционером) – физическим лицом,
руководителем, членом органа управления, руководителем, членом исполнительного
органа, главным бухгалтером (его заместителем) крупного участника (крупного
акционера) – юридического лица – эмитента, допустившего дефолт по выплате
купонного вознаграждения по выпущенным эмиссионным ценным бумагам
при наличии одного из следующих обстоятельств:
невыплата купонного вознаграждения по выпущенным эмиссионным ценным
бумагам длилась в течение четырех и более последовательных периодов;
сумма задолженности по выплате купонного вознаграждения по выпущенным
эмиссионным ценным бумагам, по которым был допущен дефолт, составляет
четырехкратный и (или) более размер купонного вознаграждения;
размер дефолта по выплате основного долга по выпущенным эмиссионным ценным
бумагам составляет сумму, в десять тысяч раз превышающую месячный расчетный
показатель, установленный законом о республиканском бюджете на дату выплаты
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(да (нет), указать наименование организации, должность, период работы)

14. Жеке тұлға – өтініш берушіге, заңды тұлға – өтініш берушінің басшы қызметкеріне қатысты белгілі бір мемлекеттік қызметті алуды талап ететін қызметке немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімі (үкімі) немесе оның негізінде мемлекеттік қызметті алуға байланысты арнаулы құқықтан айырылған сот шешімі бар ма.
____________________________________________________________________
(иә (жоқ), заңды күшіне енген сот шешімінің күні мен нөмірі көрсетілсін)
____________________________________________________________________
15. Жеке тұлға – өтініш беруші, заңды тұлға – өтініш берушінің басшы қызметкері уәкілетті органға банктің ірі қатысушысы, банк холдингі, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы, сақтандыру холдингінің, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге келісім беру туралы өтініш берген күніне дейін 3 (үш) жыл ішінде сыбайлас жемқорлық қылмысты жасағаны үшін жауапкершілікке не сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасағаны үшін әкімшілік жазаға тартылды ма.
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
иә (жоқ), құқық бұзушылықтың, қылмыстың қысқаша сипаты,
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
жауапкершілікке тартудың негіздерін көрсете отырып).
16. Жеке тұлға – өтініш беруші, заңды тұлға – өтініш берушінің басшы қызметкері ірі қатысушы немесе басшы қызметкер болған кезеңде заңды тұлғаның қаржылық жағдайының нашарлауының немесе банкроттық фактілерінің болуы:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
17. Өтініш беруші ірі қатысушы, банктік немесе сақтандыру холдингі мәртебесін иеленетін қаржы ұйымымен үлестес болуы (болмауы):
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(иә (жоқ), үлестестік белгілері көрсетілсін)
18. Өзге де ақпарат (бар болса):
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Осы ақпарат тексерілгенін және ол дәйекті әрі толық болып табылатынын растаймын, сондай-ақ жеке тұлға – өтініш берушіге, заңды тұлға – өтініш берушінің басшы қызметкеріне қойылатын талаптарға сәйкестігін және мінсіз іскерлік беделінің болуын растаймын.
Дербес деректерді жинауға және өңдеуге және цифрлық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім беремін.
Ескерту. 18-тармағының осы редакциясының қолданысы 12.07.2026 дейін тоқтатылады – осы бұйрықтың 5-тармағымен.
Тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)
____________________________________________________________
(жеке тұлға-өтініш беруші, заңды тұлға-өтініш берушінің басшы қызметкерінің өз қолымен баспа әріптерімен толтырылады)
Қолы _________________
Күні____________________
Банктің ірі қатысушысы, банк
холдингінің, сақтандыру
(қайта сақтандыру) ұйымының
ірі қатысушысы, сақтандыру
холдингінің, инвестициялық
портфельді басқарушының
ірі қатысушысы мәртебесін
иеленуге келісім беру, келісімді
қайтарып алу қағидаларына
және көрсетілген келісімді алу
үшін ұсынылатын құжаттарға
қойылатын талаптарға
7-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының бейрезиденті болып табылатын Қазақстан Республикасының бейрезидент-қаржы ұйымы-өтініш берушінің басшы қызметкерлерінің мінсіз іскерлік беделін растайтын мәліметтер

14. Имеется ли в отношении заявителя – физического лица, руководящего работника
заявителя – юридического лица вступившее в законную силу решение (приговор) суда
о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих
получения определенной государственной услуги или решение суда, на основании
которого он лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
____________________________________________________________________
Да (нет), указать дату и номер решения
____________________________________________________________________
суда, вступившего в законную силу
15. Привлекался ли ранее заявитель – физическое лицо, руководящий работник
заявителя – юридического лица к ответственности за совершение коррупционного
преступления либо подвергался административному взысканию за совершение
коррупционного правонарушения в течение 3 (трех) лет до даты обращения
в уполномоченный орган с заявлением о выдаче согласия на приобретение статуса
крупного участника банка, банковского холдинга, крупного участника страховой
(перестраховочной) организации, страхового холдинга, крупного участника
управляющего инвестиционным портфелем
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(да (нет), краткое описание правонарушения, преступления,
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
с указанием оснований привлечения к ответственности).
16. Наличие фактов ухудшения финансового положения или банкротства
юридического лица в период, когда заявитель – физическое лицо, руководящий
работник заявителя – юридического лица являлись крупным участником или
руководящим работником:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
17. Наличие (отсутствие) аффилированности с финансовой организацией, в которой
заявитель приобретает статус крупного участника, банковского или страхового холдинга:
____________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(да (нет), указать признаки аффилированности)
18. Иная информация (при наличии):
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Подтверждаю, что настоящая информация была проверена мною и является
достоверной и полной, а также подтверждаю соответствие требованиям,
предъявляемым к заявителю - физическому лицу, руководящему работнику заявителя
- юридического лица и наличие безупречной деловой репутации.
Предоставляю согласие на сбор и обработку персональных данных и на
использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся
в цифровых системах.
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
____________________________________________________________________
(заполняется заявителем - физическим лицом либо руководящим работником
____________________________________________________________________
заявителя - юридического лица собственноручно печатными буквами)
Подпись _________________
Дата____________________
Приложение 7
к Правилам выдачи, отзыва
согласия на приобретение
статуса крупного участника
банка, банковского холдинга,
крупного участника
страховой (перестраховочной)
организации, страхового
холдинга, крупного участника
управляющего инвестиционным
портфелем и требованиям
к документам, представляемым
для получения указанного согласия
Форма
Сведения по руководящим работникам заявителя – финансовой организации
– нерезидента Республики Казахстан, являющимся нерезидентами
Республики Казахстан, подтверждающие их безупречную деловую репутацию

1. Қазақстан Республикасының бейрезидент-қаржы ұйымы – өтініш берушінің толық атауы
____________________________________________________________________
2. Қазақстан Республикасының бейрезидент – қаржы ұйымы – өтініш беруші банк, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, инвестициялық портфельді басқарушы немесе банк холдингінің, сақтандыру холдингінің ірі қатысушысы болып табылатын банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының толық
____________________________________________________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Қазақстан Республикасының бейрезидент-қаржы ұйымы-өтініш берушінің басшы қызметкерінің лауазымы
Жеке сәйкестендіру нөмірі немесе резиденті жеке тұлға болып табылатын мемлекетте жеке тұлға үшін қалыптастырылатын өзге де бірегей нөмір (бар болса)
Азаматтығы
Жеке басын куәландыратын құжаттың деректері (шетелдіктер, азаматтығы жоқ адамдар үшін)
1
2
3
4
5
6
Қазақстан Республикасының бейрезидент-қаржы ұйымы – өтініш беруші
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(өтініш берушінің атауы)

1. Полное наименование заявителя – финансовой организации – нерезидента
Республики Казахстан
____________________________________________________________________
2. Полное наименование банка, страховой (перестраховочной) организации,
управляющего инвестиционным портфелем, в котором заявитель – финансовая
организация – нерезидент Республики Казахстан приобретает статус крупного
участника банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего
инвестиционным портфелем или банковского холдинга, страхового холдинга
____________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Должность руководящего работника заявителя - - финансовой организации - нерезидента Республики Казахстан
Индивидуальный идентификационный номер или иной уникальный номер, формируемый для физического лица в государстве, резидентом которого является физическое лицо
(при наличии)
Гражданство
Данные документа, удостоверяющего личность (для иностранцев, лиц без гражданства)
1
2
3
4
5
6
Заявитель – финансовая организация – нерезидент Республики Казахстан
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(наименование заявителя)
подтверждает соответствие указанного (указанных) руководящего (руководящих)
работника (работников) заявителя - юридического лица, являющегося (являющихся)
нерезидентом (нерезидентами) Республики Казахстан требованиям, установленным

Қазақстан Республикасының бейрезиденті (бейрезиденттері) болып табылатын өтініш беруші-заңды тұлғаның аталған басшы қызметкерінің (қызметкерлерінің) "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-4-бабының 2-тармағының 1), 4), 5), 6) және 7) тармақшаларында белгіленген талаптарға сәйкестігін растайды.
Азаматтығы бар елдің (шетелдіктер үшін) немесе тұрғылықты тұратын елдің (азаматтығы жоқ адамдар үшін), сондай-ақ осы басшы қызметкер (қызметкерлер) соңғы 10 (он) жыл ішінде тұрақты түрде тұрған елдің алынбаған немесе өтелмеген соттылығының жоқтығын Қазақстан Республикасының бейрезидент-қаржы ұйымы-өтініш беруші тексереді
____________________________________________________________________
(өтініш берушінің атауы)
Осы ақпаратты Қазақстан Республикасының бейрезидент-қаржы ұйымы-өтініш беруші тексерді (қажеттісін таңдау) және ол анық әрі толық болып табылады.
Атқарушы органның басшысы (атқарушы органның қызметтерін жеке-дара жүзеге асыратын тұлға) немесе оның міндетін атқарушы тұлға.
(қолы)
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту Агенттігінің
Басқармасының
2026 жылғы 31 наурыздағы
№ 30 қаулысына қосымша
Күші жойылды деп танылатын Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы қаулысының, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі және Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының кейбір қаулыларының құрылымдық элементтерінің тізбесі
1. "Банктің, банк холдингінің ірі қатысушысы, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру холдингінің ірі қатысушысы, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге келісім беру, оны кері қайтарып алу қағидаларын және көрсетілген келісімді алу үшін табыс етілетін құжаттарға қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 ақпандағы № 67 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7552 болып тіркелген).
2. "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі басқармасының 2013 жылғы 26 сәуірдегі № 110 қаулысымен бекітілген Өзгерістер енгізілетін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің тізбесінің (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8505 болып тіркелген) 30-тармағы.
3. "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне қаржы ұйымдарын бақылау мен қадағалау мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 27 тамыздағы № 212 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8805 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының қаржы ұйымдарын бақылау мен қадағалау мәселелері бойынша өзгерістер енгізілетін нормативтік құқықтық актілері тізбесінің 2-тармағы.

подпунктами 1), 4), 5) и 6), 7) пункта 2 статьи 9-4 Закона Республики Казахстан
"О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка
и финансовых организаций".
Отсутствие неснятой или не погашенной судимости в стране гражданства (для
иностранцев) или в стране постоянного проживания (для лиц без гражданства),
а также в стране, где данный (данные) руководящий (руководящие) работник
(работники) постоянно проживал (проживали) последние 10 (десять) лет проверено
заявителем - финансовой организацией - нерезидентом Республики Казахстан
____________________________________________________________________
(наименование заявителя)
Настоящая информация проверена заявителем - финансовой организацией -
нерезидентом Республики Казахстан и является достоверной и полной.
Руководитель исполнительного органа (лицо, единолично осуществляющее функции
исполнительного органа) или лицо, исполняющее его обязанности.
____________________________
(подпись)
Приложение
к постановлению
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 31 марта 2026 года № 30
Перечень признаваемых утратившими силу постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан, а также структурных элементов некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка
1. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 февраля 2012 года № 67 "Об утверждении Правил выдачи, отзыва согласия на приобретение статуса крупного участника банка, банковского холдинга, крупного участника страховой (перестраховочной) организации, страхового холдинга, крупного участника управляющего инвестиционным портфелем и требования к документам, представляемым для получения указанного согласия" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7552).
2. Пункт 30 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан, в которые вносятся изменения, утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 апреля 2013 года № 110 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8505).
3. Пункт 2 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам контроля и надзора финансовых организаций, в которые вносятся изменения, утвержденные постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 августа 2013 года № 212 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам контроля и надзора финансовых организаций" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8805).

4. "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі көрсететін мемлекеттік қызметтердің бизнес-процестерін оңтайландыру және автоматтандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 24 желтоқсандағы № 261 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10211 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі көрсететін мемлекеттік қызметтердің бизнес-процестерін оңтайландыру және автоматтандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері тізбесінің 7-тармағы.
5. "Қазақстан Республикасының қаржы нарығы және қаржы ұйымдары мәселелері бойынша кейбір нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 12 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13308 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін қаржы нарығы және қаржы ұйымдары мәселелері жөніндегі нормативтік құқықтық актілері тізбесінің 5-тармағы.
6. "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне банк қызметі мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 28 қаңтардағы № 23 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14997 болып тіркелген) бекітілген Өзгерістер енгізілетін Қазақстан Республикасының банк қызметі мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілері тізбесінің 7-тармағы.
7. "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне қаржы нарығын реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 27 қыркүйектегі № 230 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17820 болып тіркелген) бекітілген Өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін Қазақстан Республикасының қаржы нарығын реттеу мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілері тізбесінің 2-тармағы.
8. "Банктің, банк холдингінің ірі қатысушысы, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру холдингінің ірі қатысушысы, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге келісім беру, оны кері қайтарып алу қағидаларын және көрсетілген келісімді алу үшін табыс етілетін құжаттарға қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 ақпандағы № 67 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2020 жылғы 30 наурыздағы № 35 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20237 болып тіркелген) 1-тармағы.

4. Пункт 7 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам оптимизации и автоматизации бизнес – процессов государственных услуг, оказываемых Национальным Банком Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2014 года № 261 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам оптимизации и автоматизации бизнес - процессов государственных услуг, оказываемых Национальным Банком Республики Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10211).
5. Пункт 5 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам финансового рынка и финансовых организаций, в которые вносятся изменения и дополнения, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 12 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам финансового рынка и финансовых организаций" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13308).
6. Пункт 7 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам банковской деятельности, в которые вносятся изменения, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 января 2017 года № 23 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам банковской деятельности" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14997).
7. Пункт 2 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам регулирования финансового рынка, в которые вносятся изменения и дополнения, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 сентября 2018 года № 230 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования финансового рынка" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17820).
8. Пункт 1 постановления Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 30 марта 2020 года № 35 "О внесении изменения в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 февраля 2012 года № 67 "Об утверждении Правил выдачи, отзыва согласия на приобретение статуса крупного участника банка, банковского холдинга, крупного участника страховой (перестраховочной) организации, страхового холдинга, крупного участника управляющего инвестиционным портфелем и требования к документам, представляемым для получения указанного согласия" и признании утратившими силу структурных элементов некоторых нормативных правовых актов Национального Банка Республики Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых под № 20237).

9. "Банктің, банк холдингінің ірі қатысушысы, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру холдингінің ірі қатысушысы, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге келісім беру, оны кері қайтарып алу қағидаларын және көрсетілген келісімді алу үшін табыс етілетін құжаттарға қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 ақпандағы № 67 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2020 жылғы 23 қарашадағы № 109 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21684 болып тіркелген) 1-тармағы.
10. "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне қаржы нарығын реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2021 жылғы 16 сәуірдегі № 56 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының қаржы нарығын реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтыру енгізілетін нормативтік құқықтық актілері тізбесінің (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22620 болып тіркелген) 1-тармағы.
11. "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау саласында мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2022 жылғы 14 ақпандағы № 3 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26888 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау саласында мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша өзгерістер енгізілетін нормативтік құқықтық актілері тізбесінің 2-тармағы.
12. "Банктің, банк холдингінің ірі қатысушысы, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру холдингінің ірі қатысушысы, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге келісім беру, оны кері қайтарып алу қағидаларын және көрсетілген келісімді алу үшін табыс етілетін құжаттарға қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 ақпандағы № 67 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2022 жылғы 23 қарашадағы № 97 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 30742 болып тіркелген) 1-тармағы.

9. Пункт 1 постановления Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 23 ноября 2020 года № 109 "О внесении изменения в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 февраля 2012 года № 67 "Об утверждении Правил выдачи, отзыва согласия на приобретение статуса крупного участника банка, банковского холдинга, крупного участника страховой (перестраховочной) организации, страхового холдинга, крупного участника управляющего инвестиционным портфелем и требования к документам, представляемым для получения указанного согласия" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21684).
10. Пункт 1 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам регулирования финансового рынка, в которые вносятся изменения, утвержденного постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 16 апреля 2021 года № 56 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования финансового рынка" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых под № 22620).
11. Пункт 2 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам оказания государственных услуг в сфере государственного регулирования, контроля и надзора финансового рынка и финансовых организаций, в которые вносятся изменения, утвержденного постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 14 февраля 2022 года № 3 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам оказания государственных услуг в сфере государственного регулирования, контроля и надзора финансового рынка и финансовых организаций" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26888).
12. Пункт 1 постановления Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 23 ноября 2022 года № 97 "О внесении изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 февраля 2012 года № 67 "Об утверждении Правил выдачи, отзыва согласия на приобретение статуса крупного участника банка, банковского холдинга, крупного участника страховой (перестраховочной) организации, страхового холдинга, крупного участника управляющего инвестиционным портфелем и требования к документам, представляемым для получения указанного согласия" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 30742).

13. "Банктің, банк холдингінің ірі қатысушысы, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру холдингінің ірі қатысушысы, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге келісім беру, оны кері қайтарып алу қағидаларын және көрсетілген келісімді алу үшін табыс етілетін құжаттарға қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 ақпандағы № 67 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2023 жылғы 26 қыркүйектегі № 72 қаулының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33493 болып тіркелген) 1-тармағы.
14. "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне мемлекеттік қызметтер көрсету саласында банк қызметін реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2024 жылғы 19 шілдедегі № 41 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 34793 болып тіркелген) 1-тармағы.
15. "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне мемлекеттік қызметтер көрсету саласындағы қаржы ұйымдарының қызметін реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу және кейбір нормативтік құқықтық актілердің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2025 жылғы 28 тамыздағы № 42 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36726 болып тіркелген) бекітілген Мемлекеттік қызметтер көрсету саласындағы қаржы ұйымдарының қызметін реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері тізбесінің 1-тармағы.

13. Пункт 1 постановления Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 26 сентября 2023 года № 72 "О внесении изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 февраля 2012 года № 67 "Об утверждении Правил выдачи, отзыва согласия на приобретение статуса крупного участника банка, банковского холдинга, крупного участника страховой (перестраховочной) организации, страхового холдинга, крупного участника управляющего инвестиционным портфелем и требования к документам, представляемым для получения указанного согласия" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33493).
14. Пункт 1 постановления Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 19 июля 2024 года № 41 "О внесении изменений и дополнения в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования банковской деятельности в сфере оказания государственных услуг" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 34793).
15. Пункт 1 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам регулирования деятельности финансовых организаций в сфере оказания государственных услуг, в которые вносятся изменения и дополнения, утвержденного постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 28 августа 2025 года № 42"О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования деятельности финансовых организаций в сфере оказания государственных услуг и признании утратившими силу некоторых нормативных правовых актов" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 36726).