"Банктік және микроқаржы активтерін сататын электрондық сауда алаңы операторының қызметін жүзеге асыру құқығына рұқсат беру шарттары мен қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2024 жылғы 31 шілдедегі № 47 қаулысына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 31 наурыздағы № 40 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 3 сәуірде № 38315 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Банктік және микроқаржы активтерін сататын электрондық сауда алаңы операторының қызметін жүзеге асыру құқығына рұқсат беру шарттары мен қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2024 жылғы 31 шiлдедегi № 47 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 34857 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Банктік және микроқаржы активтерін сататын электрондық сауда алаңы операторының қызметін жүзеге асыру құқығына рұқсат беру шарттары мен қағидаларында:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Банктік және микроқаржы активтерін сататын электрондық сауда алаңы операторының қызметін жүзеге асыру құқығына рұқсат беру шарттары мен қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Мемлекеттік реттеу туралы заң) 15-19-бабының 5-тармағына, "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына, "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 12-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның – көрсетілетін қызметті берушінің (бұдан әрі – уәкілетті орган) банктік және микроқаржы активтерін сататын электрондық сауда алаңының операторы қызметін жүзеге асыру құқығына рұқсат беру шарттары мен тәртібін айқындайды.
Қағидаларға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпарат уәкілетті органның ресми интернет-ресурсына орналастырылады, тиісті нормативтік құқықтық акті әділет органдарында мемлекеттік тіркелгеннен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде "цифрлық үкіметтің" цифрлық инфрақұрылымының операторына және Бірыңғай байланыс орталығына жіберіледі.

О внесении изменений и дополнения в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 31 июля 2024 года № 47 "Об утверждении Условий и Правил выдачи разрешения на право осуществления деятельности оператора электронной торговой площадки по продаже банковских и микрофинансовых активов"
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 31 марта 2026 года № 40. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 апреля 2026 года № 38315
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения см. п. 4.
Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 31 июля 2024 года № 47 "Об утверждении Условий и Правил выдачи разрешения на право осуществления деятельности оператора электронной торговой площадки по продаже банковских и микрофинансовых активов" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 34857) следующие изменения и дополнение:
в Условиях и Правилах выдачи разрешения на право осуществления деятельности оператора электронной торговой площадки по продаже банковских и микрофинансовых активов, утвержденных указанным постановлением:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Условия и Правила выдачи разрешения на право осуществления деятельности оператора электронной торговой площадки по продаже банковских и микрофинансовых активов (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 15-19 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" (далее – Закон о государственном регулировании), подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах", пунктом 2 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях" и определяют условия и порядок выдачи уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций – услугодателем (далее – уполномоченный орган) разрешения на право осуществления деятельности оператора электронной торговой площадки по продаже банковских и микрофинансовых активов.
Информация о внесенных изменениях и (или) дополнениях в Правила размещается на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа, направляется оператору цифровой инфраструктуры "цифрового правительства" и Единый контакт-центр в течение 3 (трех) рабочих дней после государственной регистрации в органах юстиции соответствующего нормативного правового акта.

2. Қағидаларда пайдаланылатын ұғымдар Мемлекеттік реттеу туралы заңда, "Рұқсаттар және хабарламалар туралы", "Киберқауіпсіздік туралы" Қазақстан Республикасының заңдарында көрсетілген мағыналарда қолданылады.";
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі Қағидаларға 1-қосымшада келтірілген.";
3 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Банктік және микроқаржы активтерін сататын электрондық сауда алаңының операторы қызметін жүзеге асыру құқығына рұқсатты (бұдан әрі – оператор қызметін жүзеге асыру құқығына рұқсат) алу үшін заңды тұлға – көрсетілетін қызметті алушы (бұдан әрі – өтініш беруші) уәкілетті органға Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша банктік және микроқаржы активтерін сататын электрондық сауда алаңы операторының қызметін жүзеге асыру құқығына рұқсат беру туралы өтінішті (бұдан әрі – өтініш) Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне сәйкес құжаттарды (бұдан әрі – құжаттар) қоса бере отырып ұсынады.
4. Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш оған қоса берілген құжаттармен бірге қағаз жеткізгіште тігілген түрде, беттері нөмірленіп, соңғы беті өтініш берушінің мөрімен (болған жағдайда) куәландырылып, электрондық түрде www.egov.kz "цифрлық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы ұсынылады.
Уәкілетті орган өшіріп тазартылған, қосып жазылған не сызылған сөздері және оларда айтылмаған өзге де түзетулері бар құжаттарды қарауға қабылдамайды.";
9, 10 және 11-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Комиссия 40 (қырық) жұмыс күні ішінде өтініш берушіні тексеруді, сәйкестік туралы актіні дайындауды және оған қол қоюды жүзеге асырады.
Комиссия сәйкестік туралы актіні жасайды және тексерілетін өтініш берушінің өкіліне қол қоюға жібереді. Егер Комиссия мүшесі қабылданған шешіммен келіспесе және сәйкестік туралы актіге қол қоймаса, онда ол Комиссияға өзінің бас тарту себептері туралы жазбаша нысанда ақпарат береді, ол сәйкестік туралы актіге қоса беріледі.
Сәйкестік туралы акт Комиссия мүшелерінің үштен екісінің қолы болған кезде жасалған болып есептеледі.
Қол қойылған сәйкестік туралы актіні өтініш берушіден 5 (бес) жұмыс күні ішінде алмаған жағдайда, актіні алмау фактісі туралы тиісті белгі қойылады және Қағидалардың 12-тармағына сәйкес шешім қабылданады.
10. Мемлекеттік реттеу туралы заңның 15-19-бабының 7-тармағында көзделген оператордың қызметін жүзеге асыру құқығына рұқсат беруден бас тарту үшін негіздер анықталған кезде уәкілетті орган өтініш берушіге оператордың қызметін жүзеге асыру құқығына рұқсат беруден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ өтініш берушіге алдын ала шешім бойынша өз ұстанымын білдіруге мүмкіндік беру үшін тыңдау өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабарлайды.

2. Понятия, используемые в Правилах, применяются в значениях, указанных в Законе о государственном регулировании, законах Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях", "О кибербезопасности".
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги приведен в приложении 1 к Правилам.";
пункты 3 и 4 изложить в следующей редакции:
"3. Для получения разрешения на право осуществления деятельности оператора электронной торговой площадки по продаже банковских и микрофинансовых активов (далее – разрешение на право осуществления деятельности оператора) юридическое лицо – услугополучатель (далее – заявитель) представляет в уполномоченный орган заявление о выдаче разрешения на право осуществления деятельности оператора электронной торговой площадки по продаже банковских и микрофинансовых активов по форме согласно приложению 2 к Правилам (далее – заявление) с приложением документов в соответствии с Перечнем основных требований к оказанию государственной услуги (далее – документы).
4. Заявление по форме согласно приложению 2 к Правилам с прилагаемыми к нему документами представляется на бумажном носителе в прошитом виде, с пронумерованными страницами, последняя страница заверяется печатью заявителя (при наличии) в электронном виде посредством веб-портала "цифрового правительства" www.egov.kz (далее - портал).
Уполномоченный орган не принимает к рассмотрению документы, имеющие подчистки, приписки либо зачеркнутые слова и иные не оговоренные в них исправления.";
пункты 9, 10 и 11 изложить в следующей редакции:
"9. Комиссия в течение 40 (сорока) рабочих дней осуществляет проверку заявителя, подготовку и подписание акта о соответствии.
Акт о соответствии составляется Комиссией и направляется на подписание представителю проверяемого заявителя. Если член Комиссии не согласен с принятым решением и не подписывает акт о соответствии, то он представляет Комиссии в письменной форме информацию о причинах своего отказа, которая прилагается к акту о соответствии.
Акт о соответствии считается составленным при наличии двух третей подписей членов Комиссии.
В случае неполучения подписанного акта о соответствии от заявителя в течение 5 (пяти) рабочих дней, о факте неполучения акта делается соответствующая отметка и принимается решение в соответствии с пунктом 12 Правил.
10. При выявлении оснований для отказа в выдаче разрешения на право осуществления деятельности оператора, предусмотренных пунктом 7 статьи 15-19 Закона о государственном регулировании, уполномоченный орган уведомляет заявителя о предварительном решении об отказе в выдаче разрешения на право осуществления деятельности оператора, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для предоставления заявителю возможности выразить позицию по предварительному решению.

Тыңдау туралы хабарлама оператордың қызметін жүзеге асыру құқығына рұқсат беруден бас тарту туралы шешім қабылданғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау оператордың қызметін жүзеге асыру құқығын беруден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы хабарланған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
11. Оператордың қызметін жүзеге асыру құқығына рұқсат беруден бас тарту үшін негіздер болған кезде өтінішті қарау мерзімі уәкілетті орган басшысының немесе оның орынбасарының дәлелді шешімімен ақылға қонымды мерзімге, бірақ өтінішті дұрыс қарау үшін маңызы бар нақты мән-жайларды белгілеу қажеттілігіне байланысты 2 (екі) айдан аспайтын мерзімге ұзартылады, бұл туралы өтініш берушіге Әкімшілік рәсімдік-процестік кодекстің 76-бабының үшінші бөлігіне сәйкес мерзім ұзартылған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде хабарланады.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Оператордың қызметін жүзеге асыру құқығына рұқсат жобасына қол қойылғаннан не уәкілетті органның уәкілетті тұлғасы оператордың қызметін жүзеге асыру құқығына рұқсат беруден бас тартқаннан кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде жауапты бөлімшенің қызметкері өтініш берушіге порталдағы жеке кабинетке сәйкестік туралы актіні қоса бере отырып, оператордың қызметін жүзеге асыру құқығына рұқсатты не оператордың қызметін жүзеге асыру құқығына рұқсат беруден бас тарту туралы хабарламаны жібереді.";
1-қосымша осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
2-қосымша осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Банктерді реттеу департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Мына:
осы қаулының 1-тармағы бесінші абзацының қолданылуы тоқтатыла тұрған кезеңде бұл абзацтың мынадай редакцияда қолданылатынын:
"Қағидаларға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпарат уәкілетті органның ресми интернет-ресурсына орналастырылады, тиісті нормативтік құқықтық акті әділет органдарында мемлекеттік тіркелгеннен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторына және Бірыңғай байланыс орталығына жіберіледі.";
осы қаулының 1-тармағы алтыншы абзацының қолданылуы тоқтатыла тұрған кезеңде бұл абзацтың мынадай редакцияда қолданылатынын:

Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до принятия решения об отказе в выдаче разрешения на право осуществления деятельности оператора. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления о предварительном решении об отказе в выдаче на право осуществления деятельности оператора.
11. При наличии оснований для отказа в выдаче разрешения на право осуществления деятельности оператора срок рассмотрения заявления продлевается мотивированным решением руководителя уполномоченного органа или его заместителя на разумный срок, но не более чем до 2 (двух) месяцев ввиду необходимости установления фактических обстоятельств, имеющих значение для правильного рассмотрения заявления, о чем извещается заявитель в течение 3 (трех) рабочих дней со дня продления срока в соответствии с частью третьей статьи 76 Административного процедурно-процессуального кодекса.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Работник ответственного подразделения в течение 1 (одного) рабочего дня после подписания проекта разрешения на право осуществления деятельности оператора либо отказа в выдаче разрешения на право осуществления деятельности оператора уполномоченным лицом уполномоченного органа направляет заявителю разрешение на право осуществления деятельности оператора либо уведомление об отказе в выдаче разрешения на право осуществления деятельности оператора с приложением акта о соответствии в личный кабинет на портале.";
приложение 1 изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
приложение 2 изложить в редакции согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
2. Департаменту банковского регулирования в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Приостановить до 12 июля 2026 года действие:
абзаца пятого пункта 1 настоящего постановления, установив, что в период приостановления данный абзац действует в следующей редакции:
"Информация о внесенных изменениях и (или) дополнениях в Правила размещается на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа, направляется оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" и Единому контакт-центру в течение 3 (трех) рабочих дней с даты утверждения или изменения соответствующего нормативного правового акта.";
абзаца шестого пункта 1 настоящего постановления, установив, что в период приостановления данный абзац действует в следующей редакции:

"2. Қағидаларда пайдаланылатын ұғымдар Мемлекеттік реттеу туралы заңда, "Рұқсаттар және хабарламалар туралы", "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасының заңдарында көрсетілген мағыналарда қолданылады.";
осы қаулының 1-тармағы он бірінші абзацының қолданылуы тоқтатыла тұрған кезеңде бұл абзацтың мынадай редакцияда қолданылатынын:
"4. Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш оған қоса берілген құжаттармен бірге қағаз жеткізгіште тігілген түрде, беттері нөмірленіп, соңғы беті өтініш берушінің мөрімен (болған жағдайда) куәландырылып, электрондық түрде www.egov.kz "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы ұсынылады.";
осы қаулыға 1-қосымшаның 2-тармағының қолданылуы тоқтатыла тұрған кезеңде бұл тармақтың мынадай редакцияда қолданылатынын:
"
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері
"Электрондық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал); көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі
";
осы қаулыға 1-қосымшаның 8-тармағы 2) тармақшасының қолданылуы тоқтатыла тұрған кезеңде бұл тармақшаның мынадай редакцияда қолданылатынын:
"2) қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында құрылтай құжаттары болмаған немесе уәкілетті органның оларды "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы алуы мүмкін болмаған жағдайда, олардың нотариат куәландырған электрондық көшірмелері.";
осы қаулыға 2-қосымшаның он бесінші абзацының қолданылуы тоқтатыла тұрған кезеңде бұл абзацтың мынадай редакцияда қолданылатынын белгілей отырып, олардың қолданылуы 2026 жылғы 12 шілдеге дейін тоқтатыла тұрсын:
"Банктік және микроқаржы активтерін сататын электрондық сауда алаңы операторының қызметін жүзеге асыру құқығына рұқсат беру үшін қажетті дербес деректерді жинау мен өңдеуге және ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім беремін.".
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және дамыту
Агенттігінің Төрағасы
М. Абылкасымова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі
"Банктік және микроқаржы
активтерін сататын электрондық
сауда алаңы операторының
қызметін жүзеге асыру құқығына рұқсат беру шарттары мен қағидаларын бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы Қаржы
нарығын реттеу және дамыту
агенттігі Басқармасының
2024 жылғы 31 шілдедегі
№ 47 қаулысына өзгерістер мен
толықтыру енгізу туралы"
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту агенттігі
Басқармасының
2026 жылғы 31 наурыздағы
№ 40 қаулысына 1-қосымша
Банктік және микроқаржы активтерін сататын электрондық сауда алаңы операторының қызметін жүзеге асыру
құқығына рұқсат беру
шарттары мен қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы
Банктік және микроқаржы активтері сатылатын электрондық сауда алаңының операторы қызметін жүзеге асыру құқығына рұқсат беру
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері
"Цифрлық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал); көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі.
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Өтініш беруші құжаттарды берген күннен бастап 70 (жетпіс) жұмыс күні ішінде
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған)/қағаз түрінде
5
Мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесі

"2. Понятия, используемые в Правилах, применяются в значениях, указанных в Законе о государственном регулировании, законах Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях", "Об информатизации".";
абзаца одиннадцатого пункта 1 настоящего постановления, установив, что в период приостановления данный абзац действует в следующей редакции:
"4. Заявление по форме согласно приложению 2 к Правилам с прилагаемыми к нему документами представляется на бумажном носителе в прошитом виде, с пронумерованными страницами, последняя страница заверяется печатью заявителя (при наличии) в электронном виде посредством веб-портала "электронного правительства" www.egov.kz (далее - портал).";
пункта 2 приложения 1 к настоящему постановлению, установив, что в период приостановления данный пункт действует в следующей редакции:
"
2
Способы предоставления государственной услуги
веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал); канцелярия услугодателя
";
подпункта 2) пункта 8 приложения 1 к настоящему постановлению, установив, что в период приостановления данный подпункт действует в следующей редакции:
"2) электронные копии нотариально засвидетельствованных учредительных документов в случае отсутствия их на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности или возможности получения их уполномоченным органом через веб-портал "электронного правительства".";
абзаца пятнадцатого приложения 2 к настоящему постановлению, установив, что в период приостановления данный абзац действует в следующей редакции:
"Предоставляю согласие на сбор и обработку персональных данных, необходимых для выдачи разрешения на право осуществления деятельности оператора электронной торговой площадки по продаже банковских и микрофинансовых активов и на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.".
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
М. Абылкасымова
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
Приложение 1 к постановлению
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка "О внесении
изменений и дополнения
в постановление
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 31 июля 2024 года № 47
"Об утверждении Условий
и Правил выдачи разрешения
на право осуществления
деятельности оператора
электронной торговой
площадки по продаже
банковских
и микрофинансовых активов"
от 31 марта 2026 года № 40
Приложение 1
к Условиям и Правилам
выдачи разрешения
на право осуществления
деятельности оператора
электронной торговой площадки
по продаже банковских
и микрофинансовых активов
Форма
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
Наименование государственной услуги
Выдача разрешения на право осуществления деятельности оператора электронной торговой площадки по продаже банковских и микрофинансовых активов
1
Наименование услугодателя
Агентство Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка
2
Способы предоставления государственной услуги
веб-портал "цифрового правительства" www.egov.kz (далее – портал); канцелярия услугодателя
3
Срок оказания государственной услуги
В течение 70 (семидесяти) рабочих дней со дня представления заявителем документов
4
Форма оказания государственной услуги
электронная (частично автоматизированная) /бумажная
5
Результат оказания государственной услуги

1) банктік және микроқаржы активтерін сататын электрондық сауда алаңы операторының қызметін жүзеге асыру құқығына рұқсат беру не оператор қызметін жүзеге асыру құқығына рұқсат беруден бас тарту туралы хабарлама;
2) Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес сәйкестік туралы актіні қоса бере отырып, Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша банктік және микроқаржы активтерін сататын электрондық сауда алаңы операторының қызметін жүзеге асыру құқығына рұқсат.
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны өндіріп алу тәсілдері
тегін
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпараттандыру объектілерінің жұмыс кестесі:
1) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Мерекелер туралы заң) сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен дүйсенбіден жұмаға дейін, сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес;
2) портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталған соң, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына және Мерекелер туралы заңға сәйкес демалыс және мереке күндері өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Банктік және микроқаржы активтерін сататын оператор қызметін жүзеге асыру құқығына рұқсат алуға қажетті құжаттардың тізбесі
1) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш берушінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат түріндегі өтініш (мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну процесін автоматтандыру кезінде).
2) қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында құрылтай құжаттары болмаған немесе уәкілетті органның оларды "цифрлық үкіметтің" веб-порталы арқылы алуы мүмкін болмаған жағдайда, олардың нотариат куәландырған электрондық көшірмелері.
9
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартуға негіздер
Уәкілетті орган оператор қызметін жүзеге асыру құқығына рұқсат беруден кез келген мынадай негіздер бойынша бас тартады:
1) өтініш берушінің "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес тыйым салынған қызмет түрін жүзеге асыруы;

1) уведомление о выдаче разрешения на право осуществления деятельности оператора электронной торговой площадки по продаже банковских и микрофинансовых активов либо об отказе в выдаче разрешения на право осуществления деятельности оператора;
2) разрешение на право осуществления деятельности оператора электронной торговой площадки по продаже банковских и микрофинансовых активов по форме согласно приложению 4 к Правилам с приложением акта о соответствии согласно приложению 3 к Правилам.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
бесплатно
7
График работы услугодателя и объектов информации:
1) услугодателя – с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан и Законом Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан" (далее – Закон о праздниках);
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан и Закону о праздниках, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8
Перечень документов, необходимых для получения разрешения на право осуществления деятельности оператора по продаже банковских и микрофинансовых активов
1) заявление по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам в виде электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) заявителя;
2) электронные копии нотариально засвидетельствованных учредительных документов в случае отсутствия их на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности или возможности получения их уполномоченным органом через веб-портал "цифрового правительства".
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
Отказ в выдаче разрешения на право осуществления деятельности оператора производится уполномоченным органом по любому из следующих оснований:
1) осуществление заявителем вида деятельности, запрещенного в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций для оператора" (далее - Закон);

2) өтініш берушінің Заңның 15-18, 15-19-баптарында және нормативтік құқықтық актілерде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) өтініш берушіге қатысты өтініш берушіге оператор қызметін жүзеге асыруға тыйым салатын заңды күшіне енген сот шешімі болатын болса;
4) уәкілетті органның ұсынылған құжаттар бойынша ескертулерді белгіленген мерзімде жоймауы.
10
Мемлекеттік қызмет көрсетудің ерекшеліктері ескерілген өзге де талаптар
Мемлекеттік қызмет көрсету орнының мекенжайы көрсетілетін қызметті берушінің ресми интернет-ресурсында орналастырылған.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинет", сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары көрсетілетін қызметті берушінің ресми интернет-ресурсында орналастырылған. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777, 1414.
"Банктік және микроқаржы
активтерін сататын электрондық
сауда алаңы операторының
қызметін жүзеге асыру құқығына рұқсат беру шарттары мен қағидаларын бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы Қаржы
нарығын реттеу және дамыту
агенттігі Басқармасының
2024 жылғы 31 шілдедегі
№ 47 қаулысына өзгерістер мен
толықтыру енгізу туралы"
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту агенттігі
Басқармасының
2026 жылғы 31 наурыздағы
№ 40 қаулысына 2-қосымша
Банктік және микроқаржы активтерін сататын электрондық сауда алаңы операторының қызметін жүзеге асыру
құқығына рұқсат беру
шарттары мен қағидаларына
2-қосымша
Нысан
"Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту агенттігі"
республикалық мемлекеттік
мекемесі (БСН 191240019852)
Банктік және микроқаржы активтерін сататын электрондық сауда алаңы операторының қызметін жүзеге асыру құқығына рұқсат беру туралы өтініш
__________________________________________________________________
(өтініш беруші-заңды тұлғаның толық атауы)
банктік және микроқаржы активтерін сататын электрондық сауда алаңы
операторының қызметін жүзеге асыру құқығына рұқсат беруді сұрайды.
Өтініш беруші туралы мәліметтер:
1. Өтініш берушінің орналасқан жері (нақты мекенжайы)
___________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(индекс, облыс, қала, аудан, көше, үй нөмірі, бизнес-сәйкестендіру нөмірі, телефон
нөмірі, факс)

2) несоответствие заявителя требованиям, установленным статьями 15-18, 15-19 Закона и нормативными правовыми актами уполномоченного органа;
3) если в отношении заявителя имеется вступившее в законную силу решение суда, запрещающее заявителю осуществление деятельности оператора;
4) неустранение замечаний уполномоченного органа по представленным документам в установленный срок.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
Адрес места оказания государственной услуги размещен на официальном интернет-ресурсе услугодателя.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа через "личный кабинет" портала, а также Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги размещены на официальном интернет-ресурсе услугодателя. Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг:
8-800-080-7777, 1414.
Приложение 2 к постановлению
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка "О внесении
изменений и дополнения
в постановление
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 31 июля 2024 года № 47
"Об утверждении Условий
и Правил выдачи разрешения
на право осуществления
деятельности оператора
электронной торговой площадки
по продаже банковских
и микрофинансовых активов"
от 31 марта 2026 года № 40
Приложение 2
к Условиям и Правилам выдачи
разрешения на право
осуществления деятельности
оператора электронной
торговой площадки
по продаже банковских
и микрофинансовых активов
Форма
Республиканское
государственное учреждение
"Агентство
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка"
(БИН 191240019852)
Заявление о выдаче разрешения на право осуществления деятельности оператора
электронной торговой площадки по продаже банковских и микрофинансовых активов
___________________________________________________________________
(полное наименование заявителя-юридического лица)
просит выдать разрешение на право осуществления деятельности оператора
электронной торговой площадки по продаже банковских и микрофинансовых активов.
Сведения о заявителе:
1. Место нахождения заявителя (фактический адрес)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(индекс, область, город, район, улица, номер дома, бизнес-идентификационный
номер, номер телефона, факс)

2. Өтініш берушінің бірінші басшысы және бас бухгалтері туралы мәліметтер
___________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), туған күні және жылы, байланыс
телефондарының нөмірлері, жеке сәйкестендіру нөмірі
3. Толық төлемді растайтын құжаттардың деректемелерін көрсете отырып, жарғылық
капитал мөлшері: төлем тапсырмалары, кіріс кассалық ордерлер (акционерлік
қоғамның ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлғаларды қоспағанда)
___________________________________________________________________
__________________________________________________________________
4. Жарияланған акциялар шығарылымын мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің нөмірі
және күні (акционерлік қоғамның ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлғалар
үшін)
___________________________________________________________________
Өтініш беруші өзінің "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу,
бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 15-18-бабының 4-
тармағында және 15-19-бабының 3-тармағында белгіленген талаптарға сәйкестігін
растайды.
________________________________________________________________
_______________________________________________________________
Банктік және микроқаржы активтерін сататын электрондық сауда алаңы
операторының ішкі қағидалары туралы ақпарат
____________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(өтініш берушінің бірінші басшысының немесе уәкілетті органы шешімінің нөмірі,
күні және атауы)
Жіберілетін құжаттардың тізбесі, олардың әрқайсысы бойынша даналар мен парақтар
саны _________________________________________________________
_________________________________________________________
Өтініш беруші өтінішке қоса беріліп отырған құжаттардың (ақпараттың) дәйектілігін
толығымен растайды.
Банктік және микроқаржы активтерін сататын электрондық сауда алаңы
операторының қызметін жүзеге асыру құқығына рұқсат беру үшін қажетті дербес
деректерді жинау мен өңдеуге және цифрлық жүйелердегі заңмен қорғалатын
құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім беремін.
20___ жылғы "____" ___________
Өтініш беруші өтініш беруге уәкілеттік берген адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол
болған жағдайда), лауазымы
_____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
_________________________________________________________________ (қолы)

2. Сведения о первом руководителе и главном бухгалтере заявителя
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата и год рождения, номера
контактных телефонов, индивидуальный идентификационный номер
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
3. Размер уставного капитала с указанием реквизитов документов, подтверждающих
полную оплату: платежные поручения, приходные кассовые ордера (за исключением
юридических лиц в организационно-правовой форме акционерного общества)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
4. Номер и дата свидетельства о государственной регистрации выпуска объявленных
акций (для юридических лиц в организационно-правовой форме акционерного общества)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Заявитель подтверждает его соответствие требованиям, установленными пунктом 4
статьи 15-18 и пунктом 3 статьи 15-19 Республики Казахстан "О государственном
регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Информация о внутренних правилах оператора электронной торговой площадки
по продаже банковских и микрофинансовых активов
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(номер, дата и наименование решения первого руководителя или уполномоченного
органа заявителя)
Перечень направляемых документов, количество экземпляров и листов
по каждому из них
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Заявитель полностью подтверждает достоверность прилагаемых к заявлению
документов (информации).
Предоставляю согласие на сбор и обработку персональных данных, необходимых
для выдачи разрешения на право осуществления деятельности оператора электронной
торговой площадки по продаже банковских и микрофинансовых активов и на
использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся
в цифровых системах.
"____" ___________ 20___ года
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность лица, уполномоченного
заявителем на подачу заявления
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(подпись)