Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау немесе азаматтығын қалпына келтіру кезінде мемлекеттік тілді қарапайым деңгейде, Қазақстан Республикасы Конституциясының негіздерін, сондай-ақ Қазақстан тарихын білу көлемін айқындау бойынша тестілеуді өткізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2026 жылғы 12 қаңтардағы № 9 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 14 қаңтарда № 37844 тіркелді
"Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 580 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 152-4) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау немесе азаматтығын қалпына келтіру кезінде мемлекеттік тілді қарапайым деңгейде, Қазақстан Республикасы Конституциясының негіздерін, сондай-ақ Қазақстан тарихын білу көлемін айқындау бойынша тестілеуді өткізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Тіл саясаты комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім министрі
С. Нурбек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім министрі
2026 жылғы 12 қаңтардағы № 9
бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау немесе азаматтығын қалпына келтіру кезінде мемлекеттік тілді қарапайым деңгейде, Қазақстан Республикасы Конституциясының негіздерін, сондай-ақ Қазақстан тарихын білу көлемін айқындау бойынша тестілеуді өткізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау немесе азаматтығын қалпына келтіру кезінде мемлекеттік тілді қарапайым деңгейде, Қазақстан Республикасы Конституциясының негіздерін, сондай-ақ Қазақстан тарихын білу көлемін айқындау бойынша тестілеуді өткізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 580 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 152-4) тармақшасына сәйкес әзірленген және Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау немесе азаматтығын қалпына келтіру кезінде мемлекеттік тілді қарапайым деңгейде, Қазақстан Республикасы Конституциясының негіздерін, сондай-ақ Қазақстан тарихын білу көлемін (бұдан әрі – білу көлемі) айқындау бойынша тестілеуді өткізу тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил проведения тестирования по определению объема знаний государственного языка на элементарном уровне, основ Конституции Республики Казахстан, а также истории Казахстана при приеме в гражданство или восстановлении в гражданстве Республики Казахстан
Приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 12 января 2026 года № 9. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 января 2026 года № 37844
В соответствии с подпунктом 152-4) пункта 15 Положения о Министерстве науки и высшего образования Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 580 "О некоторых вопросах Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения тестирования по определению объема знаний государственного языка на элементарном уровне, основ Конституции Республики Казахстан, а также истории Казахстана при приеме в гражданство или восстановлении в гражданстве Республики Казахстан.
2. Комитету языковой политики Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан в установленном законодательством порядке Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра науки и высшего образования Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр науки
и высшего образования
Республики Казахстан
С. Нурбек
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство иностранных дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министр науки
и высшего образования
Республики Казахстан
от 12 января 2026 года № 9
Правила проведения тестирования по определению объема знаний государственного языка на элементарном уровне, основ Конституции Республики Казахстан, а также истории Казахстана при приеме в гражданство или восстановлении в гражданстве Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения тестирования по определению объема знаний государственного языка на элементарном уровне, основ Конституции Республики Казахстан, а также истории Казахстана при приеме в гражданство или восстановлении в гражданстве Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 152-4) пункта 15 Положения о Министерстве науки и высшего образования Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 580 "О некоторых вопросах Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан", и определяют порядок проведения тестирования по определению объема знаний государственного языка на элементарном уровне, основ Конституции Республики Казахстан, а также истории Казахстана при приеме в гражданство или восстановлении в гражданстве Республики Казахстан (далее – объем знаний).

2. Қазақстан Республикасының азаматтығына үміткер (бұдан әрі – тестіленуші) білу көлемін айқындау мақсатында тестілеуден өтеді.
3. Қағидалар кәмелетке толмағандарға, әрекетке қабілетсіз адамдарға, Қазақстан Республикасына сіңірген айрықша еңбегі бар не Қазақстан Республикасының Президенті белгілейтін тізбе бойынша кәсіптерге ие және талаптарға сай келетін адамдарға, этникалық қазақтарға, сондай-ақ Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттар негізінде жеңілдетілген тәртіппен Қазақстан Республикасының азаматтығын алуға құқығы бар адамдарға қолданылмайды.
4. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) апелляция – осы Қағидаларға сәйкес тестіленушінің өтініші бойынша жүзеге асырылатын тестіленушілердің білімін бағалау нәтижелерін қайта қарау рәсімі;
2) биометриялық деректерді тексеру жүйесі – тұлғаны сәйкестендіру рәсімін жүзеге асыратын автоматтандырылған жүйе;
3) отырғызу парағы – тестіленушілерді аудиториядағы орындар бойынша бөлу парағы;
4) тестілеу – Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау немесе азаматтығын қалпына келтіру кезінде мемлекеттік тілді қарапайым деңгейде, Қазақстан Республикасы Конституциясының негіздерін, сондай-ақ Қазақстан тарихы бойынша білімін бағалау мақсатында өткізілетін рәсім;
5) тестілеу әкімшісі – тестілеу өткізу пунктінде тәртіп сақтауға бақылау жасауды жүзеге асыратын жауапты тұлға;
6) шекті балл – білу көлемімен ("Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау немесе азаматтығын қалпына келтіру кезінде мемлекеттік тілді қарапайым деңгейде, Қазақстан Республикасы Конституциясының негіздерін, сондай-ақ Қазақстан тарихын білу көлемін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2024 жылғы 8 қазандағы № 479 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 35233 болып тіркелген) белгіленген тестілеудің әр блогы бойынша балдардың минималды жиынтығы;
7) электрондық сертификат – тестілеу кезінде шекті балды еңсергенін ресми растайтын тестіленушінің бірегей деректері бар және Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі "Ұлттық тестілеу орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – ҰТО) сайтында жарияланатын электрондық құжат.
5. Тестілеу келесі блоктардан тұрады:
1) тілдік білімді бағалау жүйесінің қарапайым деңгейі бойынша қазақ тілін білуін айқындауға арналған тест (қазақ тілінде);
2) Қазақстан Республикасы Конституциясының негіздері бойынша тест (қазақ немесе орыс тілінде);

2. Претендент на гражданство Республики Казахстан (далее – тестируемый) проходит тестирование в целях определения объема знаний.
3. Правила не распространяются на несовершеннолетних, недееспособных, на лиц, которые имеют особые заслуги перед Республикой Казахстан либо имеют профессии и отвечают требованиям по перечню, устанавливаемому Президентом Республики Казахстан, на этнических казахов, а также лиц, имеющих право на приобретение гражданства Республики Казахстан в упрощенном порядке на основании международных договоров, ратифицированных Республикой Казахстан.
4. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) апелляция – процедура повторного рассмотрения результатов оценки знаний тестируемых, которая осуществляется по заявлению тестируемого в соответствии с настоящими Правилами;
2) система проверки биометрических данных – автоматизированная система, осуществляющая процедуру идентификации личности;
3) посадочный лист – лист распределения тестируемых по местам в аудитории;
4) тестирование – процедура, проводимая с целью оценки знания государственного языка на элементарном уровне, основ Конституции Республики Казахстан, а также истории Казахстана при приеме в гражданство или восстановлении в гражданстве Республики Казахстан;
5) администратор тестирования – ответственное лицо, осуществляющее контроль за соблюдением порядка в пункте проведения тестирования;
6) пороговый балл – минимальная совокупность баллов по каждому блоку тестирования, установленная объемом знаний (приказ Министра науки и высшего образования от 8 октября 2024 года Республики Казахстан № 479 "Об утверждении объема знаний государственного языка на элементарном уровне, основ Конституции Республики Казахстан, а также истории Казахстана при приеме в гражданство или восстановлении в гражданстве Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 35233);
7) электронный сертификат – электронный документ с уникальными данными тестируемого, официально подтверждающий преодоление порогового балла при тестировании и публикуемый на сайте Республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Национальный центр тестирования" Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан (далее – НЦТ).
5. Тестирование состоит из следующих блоков:
1) тест на определение знания казахского языка по элементарному уровню системы оценки языковых знаний (на казахском языке);
2) тест по основам Конституции Республики Казахстан (на казахском или русском языке);

3) Қазақстан тарихы бойынша тест (қазақ немесе орыс тілінде).
6. Тест тапсырмаларының жалпы саны – 100 (жүз), оның ішінде:
1) қазақ тілі бойынша – 30 (отыз), оның ішінде: тыңдалым бөлігі бойынша – 15 (он бес), оқылым бөлігі бойынша – 15 (он бес);
2) Қазақстан Республикасы Конституциясының негіздері бойынша – 40 (қырық);
3) Қазақстан тарихы бойынша – 30 (отыз).
7. Тестілеуде ұсынылған төрт жауаптың ішінен бір дұрыс жауап таңдалатын тест тапсырмалары қолданылады. Дұрыс жауап бір балмен бағаланады.
8. Тестілеуге берілетін жалпы уақыт 2 (екі) сағат 10 (он) минутты құрайды.
Барлық топтағы мүгедектігі бар адамдарға қосымша 30 (отыз) минут беріледі.
9. Шекті балл кемінде 50 (елу) балды құрайды, оның ішінде блоктар бойынша:
1) қазақ тілі бойынша – кемінде 15 (он бес) балл;
2) Қазақстан Республикасы Конституциясының негіздері бойынша – кемінде 20 (жиырма) балл;
3) Қазақстан тарихы бойынша – кемінде 15 (он бес) балл.
10. Тестілеу күнтізбелік жылдың ақпан және тамыз айларында жылына 2 рет өткізіледі. Тестілеуді өткізу мерзімдері мен пунктін ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті орган айқындайды.
11. Тестіленуші тестілеуге кіргізу кезінде келесі құжаттардың түпнұсқаларының бірін ұсынады:
1) азаматтығы жоқ адамның куәлігі немесе шетелдік паспорт;
2) шетелдіктің Қазақстан Республикасында тұруына ықтиярхаты.
12. Тестілеу қорытындысы бойынша осы Қағидалардың 9-тармағында айқындалған шекті балды еңсерген шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарға осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша қазақ тілінде электрондық сертификат беріледі. Шекті балды еңсермеген кезде электрондық сертификат берілмейді. Электрондық сертификат тестілеу аяқталғаннан кейін тестіленушінің жеке кабинетінде қолжетімді (апелляцияға өтініш берген тестіленушілерді есепке алмағанда) болады.
13. Электрондық сертификат ҰТО-ның сайтына (https://certificate.testcenter.kz) тестіленушінің жеке сәйкестендіру нөмірін (бұдан әрі – ЖСН) және жеке кодын енгізу арқылы расталады.
14. Электрондық сертификаттың жарамдылық мерзімі берілген күнінен бастап 2 (екі) жылды құрайды.
2-тарау. Тестілеу өткізу рәсімі мен тәртібі
15. Тестілеуге өтініштерді қабылдау ҰТО-ның ақпараттық жүйесі арқылы келесі мерзімдерде:
1) күнтізбелік жылғы 3 – 10 ақпан аралығында;
2) күнтізбелік жылғы 10 – 20 тамыз аралығында жүзеге асырылады.
16. Тестілеуге қатысуға өтініштер қабылдау және тестілеу өткізу кезеңдері туралы ақпарат ҰТО-ның www.testcenter.kz сайтында жарияланады. Тестілеуге қатысу үшін тестіленуші ҰТО-ның www.app.testcenter.kz сайты арқылы тіркеліп, онда тестіленушінің жеке кабинеті ашылады. Әрі қарай тестіленуші осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша тестілеуге қатысу үшін тестілеу параметрлерін толтырып, төлем жасау әдісін таңдайды. Барлық кезеңдерден сәтті өткеннен кейін "Өтініш қабылданды" деген хабарлама шығады.
Тестіленуші тестілеуге қатысудан бас тартқан жағдайда, өзінің жеке кабинетіндегі өтінішін деректер базасы жабылғанға дейін жоюы қажет. Деректер базасы осы Қағидалардың 15-тармағында көрсетілген өтініш қабылдаудың соңғы күні жабылады.
Қаржы қаражатын қайтару тестілеу аяқталған сәттен бастап бір ай ішінде келесі құжаттарды:

3) тест по истории Казахстана (на казахском или русском языке).
6. Общее количество тестовых заданий составляет – 100 (сто), из них:
1) по казахскому языку – 30 (тридцать), в том числе: по части аудирования – 15 (пятнадцать), по части чтения – 15 (пятнадцать);
2) по основам Конституции Республики Казахстан – 40 (сорок);
3) по истории Казахстана – 30 (тридцать).
7. В тестировании используются тестовые задания с выбором одного правильного ответа из предложенных четырех вариантов ответов. Выбор правильного ответа оценивается одним баллом.
8. Общее время, предоставляемое для тестирования, составляет 2 (два) часа 10 (десять) минут.
Для лиц с инвалидностью всех групп предоставляются дополнительно 30 (тридцать) минут.
9. Пороговый балл составляет не менее 50 (пятидесяти) баллов, в том числе по блокам:
1) казахский язык – не менее 15 (пятнадцати) баллов;
2) основы Конституции Республики Казахстан – не менее 20 (двадцати) баллов;
3) история Казахстана – не менее 15 (пятнадцати) баллов.
10. Тестирование проводится 2 раза в год в феврале и августе календарного года. Сроки и пункт проведения тестирования определяются уполномоченным органом в области науки и высшего образования.
11. Тестируемый при запуске предъявляет оригинал одного из следующих документов:
1) удостоверения лица без гражданства или заграничного паспорта;
2) вида на жительство иностранца в Республике Казахстан.
12. По итогам тестирования иностранным гражданам и лицам без гражданства при преодолении порогового балла, определенного в пункте 9 настоящих Правил, выдается электронный сертификат на казахском языке по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам. При не преодолении порогового балла электронный сертификат не выдается. Электронный сертификат доступен после завершения тестирования в личном кабинете тестируемого (за исключением тестируемых, подавших заявление на апелляцию).
13. Электронный сертификат подтверждается посредством введения индивидуального идентификационного номера (далее – ИИН) и индивидуального кода тестируемого на сайт НЦТ (https://certificate.testcenter.kz).
14. Срок действия электронного сертификата составляет 2 (два) года со дня выдачи.
Глава 2. Процедура и порядок проведения тестирования
15. Прием заявлений для участия в тестировании осуществляется через информационную систему НЦТ в следующие сроки:
1) с 3 по 10 февраля календарного года;
2) с 10 по 20 августа календарного года.
16. Информация о приеме заявлений на участие в тестировании и периодах проведения тестирования публикуется на сайте НЦТ www.testcenter.kz. Для участия в тестировании тестируемый регистрируется на сайте НЦТ www.app.testcenter.kz, где создается личный кабинет тестируемого. Далее тестируемый, в соответствии с приложением 2 к настоящим Правилам, заполняет параметры тестирования, выбирает способ оплаты. После успешного прохождения всех этапов выходит сообщение "Заявление принято".
В случае отказа от участия в тестировании, тестируемому необходимо удалить свое заявление в личном кабинете до закрытия базы данных. База данных закрывается в последний день приема заявлений, указанный в пункте 15 настоящих Правил.
Возврат денежных средств осуществляется в течение 1 (одного) месяца с момента окончания тестирования, при предоставлении следующих документов:

1) өтінішті;
2) төлем түбіртегін;
3) жеке куәліктің көшірмесін;
4) банк төлем картасының (алдыңғы жағы) көшірмесін;
5) Қазақстан Республикасы екінші деңгейлі банкінің реквизиттерін көрсете отырып, 20 таңбалы есепшотын ұсынған кезде жүзеге асырылады.
Тестілеу үшін төлем деректер базасы жабылғаннан кейін қайтарылмайды.
17. Өтініш берген, бірақ белгіленген күні тестілеуге қатыспаған тестіленушіге тестілеуді өткізу кезеңінде (лек пен аудиторияда орын болған кезде) келесі күндердің бірінде қатысу немесе ақша қаражатын қайтару мүмкіндігі келесі дәлелді себептер бойынша ұсынылады:
1) денсаулық жағдайы бойынша "Еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама жүргізу, сондай-ақ еңбекке уақытша жарамсыздық парағын немесе анықтамасын беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 18 қарашадағы № ҚР ДСМ-198/2020 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21660 болып тіркелген) нысан бойынша еңбекке уақытша жарамсыздық парағы және (немесе) медициналық анықтама және (немесе) Қазақстан Республикасының электрондық үкімет порталынан үзінді болған кезде;
2) Тізімі "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 1-бабының 13) тармақшасында белгіленген жұбайының (зайыбының) немесе жақын туысының қайтыс болғанын растайтын құжаттар болған кезде;
3) мәдениет және спорт саласындағы республикалық және халықаралық олимпиадаларға, спорттық жарыстарға, сондай-ақ республикалық және халықаралық конкурстар мен фестивальдерге қатысуды немесе қатысқанын растайтын іссапар бұйрығы болған кезде;
4) төтенше жағдайлар кезінде.
18. Мүмкіндігі шектеулі (мүгедектігі бар) тестіленушілерге жеке көмекшілердің қатысуына рұқсат беру үшін тестілеуге өтініш берген кезде мүгедектікті растайтын құжаттың қазақ немесе орыс тілдеріндегі нотариалды куәландырылған аудармасын, сондай-ақ жеке көмекшінің құжаттарын (жеке басын куәландыратын құжаттар, білімін растайтын құжаттар (ол болған жағдайда), ЖСН) қоса ұсыну қажет. Қазақ филологиясы, Қазақстан тарихы және құқықтану саласы мамандарының жеке көмекші болуына жол берілмейді. Тестілеуге берілген өтініште көрсетілмеген жеке көмекшілер аудиторияға жіберілмейді.
19. Тестілеуге кіргізу кезінде тестілеу әкімшісі ғимаратқа және аудиторияға оқу-әдістемелік әдебиеттердің, сөздіктің, тест тапсырмаларының мазмұнын ашатын мәліметтер мен жазбалар бар ақпаратты тасымалдаушының, әртүрлі форматтағы қағаздың, фото және бейне аппараттың, ақпараттарды тасымалдау функциясымен жабдықталған кез келген мобильді байланыс құралдарының (мобильді телефондар, планшеттер, ноутбуктер, плейерлер, модемдер (мобильді роутерлер), радио-электронды байланыстың кез келген түрлерінің (Wi-Fi, Bluetooth, Dect, смарт сағат, смарт көзілдірік, диктофон, сымды және сымсыз құлаққаптар, микро құлаққап) кіргізілуіне және қолданылуына жол бермеу шараларын жүзеге асырады.
Металл іздегішпен тексеру кезінде осы тармақта көрсетілген тыйым салынған заттар анықталған кезде тестілеу әкімшісі осы Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша тестілеу өткізу пунктінің ғимаратына кіреберісте қолдануға тыйым салынған заттың табылуы және тестіленушінің ғимараттан шығарылуы туралы актісін жасап, нәтижесінде тестіленуші ағымдағы кезеңдегі тестілеуден шеттетіледі.

1) заявления;
2) квитанции об оплате;
3) копии документа, удостоверяющего личность;
4) копии платежной карты банка (лицевая сторона);
5) 20-значного номера счета, с указанием реквизитов банка второго уровня Республики Казахстан.
После закрытия базы данных оплата за тестирование не возвращается.
17. Тестируемому, подавшему заявление, но не принявшему участие в тестировании в назначенный день, предоставляется возможность участия в один из последующих дней в период проведения тестирования (при наличии потока и места в аудитории) или возврат денежных средств по следующим уважительным причинам:
1) при наличии листа о временной нетрудоспособности и (или) медицинской справки, по формам согласно приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-198/2020 "Об утверждении правил проведения экспертизы временной нетрудоспособности, а также выдачи листа или справки о временной нетрудоспособности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21660) и (или) выписки с портала электронного правительства Республики Казахстан по состоянию здоровья;
2) при наличии документов, подтверждающих смерть супруга (супруги) или близкого родственника, перечень которых установлен в подпункте 13) статьи 1 Кодекса Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье";
3) при наличии приказа о служебной командировке, подтверждающего участие или факт участия в республиканских и международных олимпиадах, спортивных соревнованиях, а также в республиканских и международных конкурсах и фестивалях в области культуры и спорта;
4) при чрезвычайных ситуациях.
18. Для разрешения сопровождения тестируемых с ограниченными возможностями (с инвалидностью) индивидуальными помощниками, при подаче заявления на тестирование, необходимо приложение нотариально заверенного перевода документа об установлении инвалидности на казахском или русском языке, а также документов индивидуального помощника (документы, удостоверяющие личность, документы, подтверждающие образование (при наличии), ИИН). В качестве индивидуального помощника не допускаются специалисты в области казахской филологии, истории Казахстана и правоведения. Индивидуальные помощники, не указанные в заявлении на тестирование, не запускаются в аудиторию.
19. При запуске на тестирование администратор тестирования осуществляет меры по недопущению проноса в здание и аудиторию и использования учебно-методической литературы, словаря, носителя информации и записей, раскрывающих содержание тестовых заданий, бумаги разных форматов, фото и видео аппарата, любого вида мобильных средств связи с функциями переноса информации (мобильные телефоны, планшеты, ноутбуки, плейеры, модемы (мобильные роутеры), использование любого вида радио-электронной связи (Wi-Fi, Bluetooth, Dect, смарт-часы, смарт-очки, диктофон, проводные и беспроводные наушники, микронаушники).
При выявлении запрещенных предметов, указанных в настоящем пункте, во время досмотра металлоискателем администратор тестирования составляет акт об обнаружении запрещенного предмета при входе в здание пункта проведения тестирования и удалении тестируемого из здания по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, по итогам которого тестируемый отстраняется от участия в тестировании в текущем периоде.

20. Тестілеуге кіргізу кезінде немесе тестілеу кезінде бөгде адам анықталған кезде тестілеу әкімшісі осы Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша тестілеуге кіргізу кезінде немесе тестілеу кезінде бөгде адамның анықталуы туралы актісін жасайды.
Тестілеу өткізу кезінде анықталған бөгде адам аудиториядан шығарылады, тестіленуші осы тестілеуді аяқтамайды, аяқтаған жағдайда нәтижелері жойылады.
21. Тестілеуді өткізу кезінде "Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы есепке алу мен есеп құжаттамасының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 20 тамыздағы № ҚР ДСM-84 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24082 болып тіркелген) 38-қосымшасына сәйкес бейнебақылау және ұтқыр, радиоэлектронды байланыс сигналдарын басатын құрылғылар пайдаланылады.
22. Тестілеу әкімшісі тестіленушілерді аудиторияға (компьютерлік сынып) бір-бірден кіргізеді. Жеке басы сәйкестендірілгеннен кейін тестіленуші отырғызу парағында көрсетілген нөмірге сәйкес орынға отырады және осы Қағидалардың 5-қосымшасына сәйкес нысан бойынша отырғызу парағына қол қояды.
23. Тестілеудің алдында тестілеу әкімшісі тестіленушілерге тестілеу қағидалары бойынша қазақ тілінде, қажет болған кезде орыс тілінде нұсқаулық өткізеді.
24. Тестілеуді бастау үшін тестіленуші:
1) тестілеу жүйесіне кіру үшін ЖСН енгізу және компьютерде орнатылған фронтальды камера арқылы биометриялық деректерді тексеру жүйесінің көмегімен авторизациялаудан өтуі;
2) тестіленуші деректерінің дұрыстығын растауы;
3) тестілеу кезінде тәртіп сақтау және тестілеу бағдарламасының интерфейсінде тестілеуді өткізу қағидаларымен танысуы және растауы;
4) "Кіру" батырмасын басқаннан кейін тестілеу тапсыруға кірісуі қажет.
Тестіленуші тестілеу жүйесіне әрбір кіру және шығу кезінде, сондай-ақ тестілеу аяқталғаннан кейін компьютерде орнатылған фронтальды камера арқылы биометриялық деректерді тексеру жүйесімен авторизациялаудан өтеді.
Тестілеудің аяқталғанын тестіленуші "Тестілеуді аяқтау" батырмасын басу арқылы растайды.
Тестіленуші техникалық себептерге байланысты апелляцияға өтінішін тестілеу барысында тестілеу бағдарламасының интерфейсінде орналасқан "Техникалық себептер бойынша апелляция беру" батырмасын басу арқылы береді.
Тестілеу аяқталғаннан кейін тестіленушінің дербес компьютерінің экранына оның жауаптарының нұсқалары көрсетілген талдау картасы, әрбір сұрақ және блоктар бойынша жиналған балл саны, сондай-ақ тестілеудің жалпы балы шығарылады. Тестіленушіге тестілеу нәтижелерімен және тест нәтижелерін талдау картасымен танысу үшін 10 минут уақыт беріледі.
Одан әрі компьютер экранында "Тапсырма мазмұны бойынша апелляцияға өтініш беру" және "Апелляцияға өтініш бермей аяқтау" функциялары ұсынылады. Тестіленуші көрсетілген екі функцияның біреуін таңдамаған жағдайда 10 минуттан кейін тестілеу бағдарламасы автоматты түрде жабылады. Егер "Тапсырма мазмұны бойынша апелляцияға өтініш беру" батырмасы таңдалса, апелляцияға өтініш беру үшін мәзір ашылады.
Тестіленуші тест тапсырмаларының мазмұны бойынша апелляцияға өтінішті 30 (отыз) минут ішінде береді. Тестіленуші апелляцияға өтініш беруді аяқтағаннан кейін "Апелляцияны аяқтау" батырмасын басады.
Әрі қарай экранда апелляцияға өтініш берілген тест тапсырмаларының талдау картасы көрсетіледі.
"Апелляцияға өтініш бермей аяқтау" функциясын таңдаған кезде тестіленуші аудиториядан шығады.
Тест тапсырмаларының жауаптарын бағалау осы Қағидалардың 7-тармағына сәйкес жүргізіледі.
Тестілеу кезеңінде тестілеуден қайта өтуге жол берілмейді.

20. При выявлении постороннего лица при входе на тестирование или в ходе проведения тестирования администратор тестирования составляет акт выявления постороннего лица в ходе запуска на тестирование или в ходе проведения тестирования по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Постороннее лицо, выявленное во время проведения тестирования, удаляется из аудитории, тестируемый не завершает данное тестирование, в случае завершения результаты аннулируются.
21. При проведении тестирования используются средства видеонаблюдения и устройства подавления сигналов мобильной, радиоэлектронной связи согласно приложению 38 к приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 августа 2021 года № ҚР ДСМ-84 "Об утверждении форм учетной и отчетной документации в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 24082).
22. Администратор тестирования по одному запускает тестируемых в аудиторию (компьютерный класс). После идентификации личности тестируемый садится на место в соответствии с номером, указанным в посадочном листе, и подписывает посадочный лист по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
23. Перед началом тестирования администратор тестирования инструктирует тестируемых о правилах тестирования на казахском языке, при необходимости на русском языке.
24. Перед началом тестирования тестируемому необходимо:
1) для входа в систему тестирования ввести ИИН и пройти авторизацию с помощью системы проверки биометрических данных через фронтальную камеру, установленную на компьютере;
2) подтвердить правильность данных тестируемого;
3) ознакомиться и подтвердить ознакомление с правилами поведения во время тестирования и проведения тестирования в интерфейсе программы тестирования;
4) приступить к сдаче тестирования после нажатия кнопки "Вход".
Тестируемый проходит авторизацию при каждом входе в систему тестирования и выходе из нее, также после завершения тестирования проходит авторизацию с помощью системы проверки биометрических данных через фронтальную камеру, установленную на компьютере.
Завершение тестирования тестируемый подтверждает нажатием кнопки "Завершить тестирование".
Тестируемый подает заявление на апелляцию по техническим причинам в ходе тестирования нажав на кнопку "Подать апелляцию по техническим причинам" в интерфейсе программы тестирования.
После завершения тестирования на экран персонального компьютера тестируемого, выводится карта анализа с указанием вариантов его ответов, количество баллов, набранных по каждому вопросу и по блокам, а также общий балл тестирования. Тестируемому предоставляется 10 минут для ознакомления с результатами тестирования и картой анализа результатов тестирования.
Далее на экране компьютера отображаются функции "Подать на апелляцию по содержанию" и "Завершить без апелляции". В случае, если тестируемый не выбирает один из двух функций, программа тестирования автоматически закроется через 10 минут. При выборе кнопки "Подать заявление на апелляцию по содержанию" открывается меню для подачи на апелляцию.
Тестируемый подает заявление на апелляцию по содержанию тестовых заданий в течение 30 (тридцати) минут. После завершения подачи заявления на апелляцию тестируемый нажимает кнопку "Завершить апелляцию".
Далее на экране отображается карта анализа принятого заявления по тестовым заданиям, поданным на апелляцию.
При выборе функции "Завершить без апелляции" тестируемый покидает аудиторию.
Оценка ответов на задания тестирования проводится в соответствии с пунктом 7 настоящих Правил.
Повторное прохождение тестирования в период тестирования не допускается.

25. Тестілеу өткізу пунктінде электр қуаты, су жабдықтау немесе интернет ажыратылған кезде тестіленуші тестілеудің қайта басталуын 45 (қырық бес) минут күтеді. Тестілеуді жалғастыру мүмкін болмаған кезде тестілеу әкімшісі ҰТО-ның келісімі бойынша осы Қағидалардың 6-қосымшасына сәйкес нысан бойынша тестілеу процесін тоқтату және басқа күнге/лекке ауыстыру актісін жасай отырып, тестілеу процесін тоқтатады және басқа күнге ауыстырады. Тестілеу нәтижелері өңделмейді және жойылуға жатады.
26. Тестілеу кезінде техникалық ақау орын алған кезде тестіленуші ол жөнінде тестілеу әкімшісіне хабарлауы тиіс.
Тестілеу әкімшісі осы Қағидалардың 7-қосымшасына сәйкес нысан бойынша тестілеу өткізу кезінде орын алған техникалық ақауды анықтау туралы актісін жасайды.
Жабдықтың техникалық ақаулығы кезінде тестіленушінің тестілеу жүйесіндегі тіркеу файлы тексеріледі және уақыт жоғалту жағдайында жоғалған уақыт қосымша қосылады.
Техникалық ақау жойылғаннан кейін тестіленуші тестілеуді жалғастырады.
27. Тестіленуші аудиториядан шыққан кезде және аудиторияға қайта кірген кезде металл іздегішпен тексеру жүзеге асырылады.
28. Тестілеу өткізу кезінде тестіленушіге:
1) аудиториядан (компьютерлік сыныптан) тестілеу әкімшісінің рұқсатынсыз шығуға;
2) төтенше және/немесе тестіленушінің денсаулығына байланысты жағдайларды қоспағанда, тестілеудің соңғы сағатында аудиториядан (компьютерлік сыныптан) шығуға;
3) сөйлесуге, бір орыннан екінші орынға ауысуға;
4) аудиторияға (компьютерлік сыныпқа) осы Қағидалардың 19-тармағында көрсетілген тыйым салынған заттарды алып кіруіне және/немесе қолдануына;
5) тестілеу алдында немесе тестілеу кезінде шулауға;
6) құжаттармен және тестіленушіге жұмыс үшін берілген парақпен алмасуға;
7) тестілеу тапсырмаларының мазмұнын талқылауға және жария етуге;
8) тестілеу үшін қолданылатын техниканың және қауіпсіздік жүйесінің бүлінуіне алып келетін әрекеттер жасауға;
9) тестілеу жүйесіне араласу әрекетіне жол берілмейді.
Тестіленуші Қағидалардың осы тармағының жоғарыда көрсетілген тармақшаларын бұзған кезде тестілеу әкімшісі осы Қағидалардың 8-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау немесе азаматтығын қалпына келтіру кезінде мемлекеттік тілді қарапайым деңгейде, Қазақстан Республикасы Конституциясының негіздерін, сондай-ақ Қазақстан тарихын білу көлемін айқындау бойынша тестілеуді өткізу қағидаларын бұзғаны үшін тестіленушіні аудиториядан шығару туралы актісін жасайды. Тестіленуші аудиториядан шығарылады және осы тестілеуді аяқтамайды, аяқтаған жағдайда нәтижелері жойылады.

25. При отключении электроэнергии, водоснабжения или интернета в пункте проведения тестирования, тестируемый ожидает возобновления процесса тестирования не более 45 (сорока пяти) минут. При невозможности продолжения тестирования, администратор тестирования по согласованию с НЦТ переносит процесс тестирования на другую дату путем составления акта о прекращении процесса тестирования и переносе на другую дату/поток по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам. Результаты тестирования не обрабатываются и подлежат аннулированию.
26. При возникновении технических сбоев во время тестирования тестируемому необходимо сообщить об этом администратору тестирования.
Администратор тестирования составляет акт о выявлении технической неисправности оборудования при проведении тестирования по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
При технической неисправности оборудования осуществляется проверка файла регистрации тестируемого в системе тестирования и в случае потери времени дополнительно добавляется утраченное время.
После устранения технической неисправности тестируемый продолжает тестирование.
27. При выходе тестируемого из аудитории и при повторном входе в аудиторию осуществляется проверка металлоискателем.
28. В ходе проведения тестирования тестируемому не допускается:
1) выходить из аудитории (компьютерного класса) без разрешения администратора тестирования;
2) покидать аудиторию (компьютерный класс) в последний час тестирования, за исключением чрезвычайных ситуаций и/или случаев в связи со здоровьем тестируемого;
3) переговариваться, пересаживаться с места на место;
4) заносить в аудиторию (компьютерный класс) и/или использовать запрещенные предметы, указанные в пункте 19 настоящих Правил;
5) шуметь перед тестированием или во время тестирования;
6) обмениваться документами и листом, предоставленным тестируемому для работы;
7) обсуждать и разглашать содержание тестовых заданий;
8) совершать действия, приводящие к повреждению техники, используемой для тестирования и системы безопасности;
9) попытка вмешательства в систему тестирования.
При нарушении тестируемым вышеуказанных подпунктов настоящего пункта Правил, администратор тестирования составляет акт об удалении тестируемого из аудитории за нарушение Правил проведения тестирования по определению объема знаний государственного языка на элементарном уровне, основ Конституции Республики Казахстан, а также истории Казахстана при приеме в гражданство или восстановлении в гражданстве Республики Казахстан по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам. Тестируемый удаляется из аудитории и не завершает данное тестирование, в случае завершения результаты аннулируются.