Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау немесе азаматтығын қалпына келтіру кезінде мемлекеттік тілді қарапайым деңгейде, Қазақстан Республикасы Конституциясының негіздерін, сондай-ақ Қазақстан тарихын білу көлемін айқындау бойынша тестілеуді өткізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2026 жылғы 12 қаңтардағы № 9 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 14 қаңтарда № 37844 тіркелді.
"Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 580 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 152-4) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау немесе азаматтығын қалпына келтіру кезінде мемлекеттік тілді қарапайым деңгейде, Қазақстан Республикасы Конституциясының негіздерін, сондай-ақ Қазақстан тарихын білу көлемін айқындау бойынша тестілеуді өткізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Тіл саясаты комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім министрі
С. Нурбек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім министрі
2026 жылғы 12 қаңтардағы № 9
бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау немесе азаматтығын қалпына келтіру кезінде мемлекеттік тілді қарапайым деңгейде, Қазақстан Республикасы Конституциясының негіздерін, сондай-ақ Қазақстан тарихын білу көлемін айқындау бойынша тестілеуді өткізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау немесе азаматтығын қалпына келтіру кезінде мемлекеттік тілді қарапайым деңгейде, Қазақстан Республикасы Конституциясының негіздерін, сондай-ақ Қазақстан тарихын білу көлемін айқындау бойынша тестілеуді өткізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 580 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 152-4) тармақшасына сәйкес әзірленген және Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау немесе азаматтығын қалпына келтіру кезінде мемлекеттік тілді қарапайым деңгейде, Қазақстан Республикасы Конституциясының негіздерін, сондай-ақ Қазақстан тарихын білу көлемін (бұдан әрі – білу көлемі) айқындау бойынша тестілеуді өткізу тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил проведения тестирования по определению объема знаний государственного языка на элементарном уровне, основ Конституции Республики Казахстан, а также истории Казахстана при приеме в гражданство или восстановлении в гражданстве Республики Казахстан
Приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 12 января 2026 года № 9. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 января 2026 года № 37844.
В соответствии с подпунктом 152-4) пункта 15 Положения о Министерстве науки и высшего образования Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 580 "О некоторых вопросах Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения тестирования по определению объема знаний государственного языка на элементарном уровне, основ Конституции Республики Казахстан, а также истории Казахстана при приеме в гражданство или восстановлении в гражданстве Республики Казахстан.
2. Комитету языковой политики Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан в установленном законодательством порядке Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра науки и высшего образования Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр науки
и высшего образования
Республики Казахстан
С. Нурбек
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство иностранных дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министр науки
и высшего образования
Республики Казахстан
от 12 января 2026 года № 9
Правила проведения тестирования по определению объема знаний государственного языка на элементарном уровне, основ Конституции Республики Казахстан, а также истории Казахстана при приеме в гражданство или восстановлении в гражданстве Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения тестирования по определению объема знаний государственного языка на элементарном уровне, основ Конституции Республики Казахстан, а также истории Казахстана при приеме в гражданство или восстановлении в гражданстве Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 152-4) пункта 15 Положения о Министерстве науки и высшего образования Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 580 "О некоторых вопросах Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан", и определяют порядок проведения тестирования по определению объема знаний государственного языка на элементарном уровне, основ Конституции Республики Казахстан, а также истории Казахстана при приеме в гражданство или восстановлении в гражданстве Республики Казахстан (далее – объем знаний).

2. Қазақстан Республикасының азаматтығына үміткер (бұдан әрі – тестіленуші) білу көлемін айқындау мақсатында тестілеуден өтеді.
3. Қағидалар кәмелетке толмағандарға, әрекетке қабілетсіз адамдарға, Қазақстан Республикасына сіңірген айрықша еңбегі бар не Қазақстан Республикасының Президенті белгілейтін тізбе бойынша кәсіптерге ие және талаптарға сай келетін адамдарға, этникалық қазақтарға, сондай-ақ Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттар негізінде жеңілдетілген тәртіппен Қазақстан Республикасының азаматтығын алуға құқығы бар адамдарға қолданылмайды.
4. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) апелляция – осы Қағидаларға сәйкес тестіленушінің өтініші бойынша жүзеге асырылатын тестіленушілердің білімін бағалау нәтижелерін қайта қарау рәсімі;
2) биометриялық деректерді тексеру жүйесі – тұлғаны сәйкестендіру рәсімін жүзеге асыратын автоматтандырылған жүйе;
3) отырғызу парағы – тестіленушілерді аудиториядағы орындар бойынша бөлу парағы;
4) тестілеу – Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау немесе азаматтығын қалпына келтіру кезінде мемлекеттік тілді қарапайым деңгейде, Қазақстан Республикасы Конституциясының негіздерін, сондай-ақ Қазақстан тарихы бойынша білімін бағалау мақсатында өткізілетін рәсім;
5) тестілеу әкімшісі – тестілеу өткізу пунктінде тәртіп сақтауға бақылау жасауды жүзеге асыратын жауапты тұлға;
6) шекті балл – білу көлемімен ("Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау немесе азаматтығын қалпына келтіру кезінде мемлекеттік тілді қарапайым деңгейде, Қазақстан Республикасы Конституциясының негіздерін, сондай-ақ Қазақстан тарихын білу көлемін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2024 жылғы 8 қазандағы № 479 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 35233 болып тіркелген) белгіленген тестілеудің әр блогы бойынша балдардың минималды жиынтығы;
7) электрондық сертификат – тестілеу кезінде шекті балды еңсергенін ресми растайтын тестіленушінің бірегей деректері бар және Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі "Ұлттық тестілеу орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – ҰТО) сайтында жарияланатын электрондық құжат.
5. Тестілеу келесі блоктардан тұрады:
1) тілдік білімді бағалау жүйесінің қарапайым деңгейі бойынша қазақ тілін білуін айқындауға арналған тест (қазақ тілінде);
2) Қазақстан Республикасы Конституциясының негіздері бойынша тест (қазақ немесе орыс тілінде);

2. Претендент на гражданство Республики Казахстан (далее – тестируемый) проходит тестирование в целях определения объема знаний.
3. Правила не распространяются на несовершеннолетних, недееспособных, на лиц, которые имеют особые заслуги перед Республикой Казахстан либо имеют профессии и отвечают требованиям по перечню, устанавливаемому Президентом Республики Казахстан, на этнических казахов, а также лиц, имеющих право на приобретение гражданства Республики Казахстан в упрощенном порядке на основании международных договоров, ратифицированных Республикой Казахстан.
4. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) апелляция – процедура повторного рассмотрения результатов оценки знаний тестируемых, которая осуществляется по заявлению тестируемого в соответствии с настоящими Правилами;
2) система проверки биометрических данных – автоматизированная система, осуществляющая процедуру идентификации личности;
3) посадочный лист – лист распределения тестируемых по местам в аудитории;
4) тестирование – процедура, проводимая с целью оценки знания государственного языка на элементарном уровне, основ Конституции Республики Казахстан, а также истории Казахстана при приеме в гражданство или восстановлении в гражданстве Республики Казахстан;
5) администратор тестирования – ответственное лицо, осуществляющее контроль за соблюдением порядка в пункте проведения тестирования;
6) пороговый балл – минимальная совокупность баллов по каждому блоку тестирования, установленная объемом знаний (приказ Министра науки и высшего образования от 8 октября 2024 года Республики Казахстан № 479 "Об утверждении объема знаний государственного языка на элементарном уровне, основ Конституции Республики Казахстан, а также истории Казахстана при приеме в гражданство или восстановлении в гражданстве Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 35233);
7) электронный сертификат – электронный документ с уникальными данными тестируемого, официально подтверждающий преодоление порогового балла при тестировании и публикуемый на сайте Республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Национальный центр тестирования" Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан (далее – НЦТ).
5. Тестирование состоит из следующих блоков:
1) тест на определение знания казахского языка по элементарному уровню системы оценки языковых знаний (на казахском языке);
2) тест по основам Конституции Республики Казахстан (на казахском или русском языке);

3) Қазақстан тарихы бойынша тест (қазақ немесе орыс тілінде).
6. Тест тапсырмаларының жалпы саны – 100 (жүз), оның ішінде:
1) қазақ тілі бойынша – 30 (отыз), оның ішінде: тыңдалым бөлігі бойынша – 15 (он бес), оқылым бөлігі бойынша – 15 (он бес);
2) Қазақстан Республикасы Конституциясының негіздері бойынша – 40 (қырық);
3) Қазақстан тарихы бойынша – 30 (отыз).
7. Тестілеуде ұсынылған төрт жауаптың ішінен бір дұрыс жауап таңдалатын тест тапсырмалары қолданылады. Дұрыс жауап бір балмен бағаланады.
8. Тестілеуге берілетін жалпы уақыт 2 (екі) сағат 10 (он) минутты құрайды.
Барлық топтағы мүгедектігі бар адамдарға қосымша 30 (отыз) минут беріледі.
9. Шекті балл кемінде 50 (елу) балды құрайды, оның ішінде блоктар бойынша:
1) қазақ тілі бойынша – кемінде 15 (он бес) балл;
2) Қазақстан Республикасы Конституциясының негіздері бойынша – кемінде 20 (жиырма) балл;
3) Қазақстан тарихы бойынша – кемінде 15 (он бес) балл.
10. Тестілеу күнтізбелік жылдың ақпан және тамыз айларында жылына 2 рет өткізіледі. Тестілеуді өткізу мерзімдері мен пунктін ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті орган айқындайды.
11. Тестіленуші тестілеуге кіргізу кезінде келесі құжаттардың түпнұсқаларының бірін ұсынады:
1) азаматтығы жоқ адамның куәлігі немесе шетелдік паспорт;
2) шетел азаматының Қазақстан Республикасында тұруына ықтиярхаты.
Ескерту. 11-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің м.а. 23.06.2026 № 306 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Тестілеу қорытындысы бойынша осы Қағидалардың 9-тармағында айқындалған шекті балды еңсерген шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарға осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша қазақ тілінде электрондық сертификат беріледі. Шекті балды еңсермеген кезде электрондық сертификат берілмейді. Электрондық сертификат тестілеу аяқталғаннан кейін тестіленушінің жеке кабинетінде қолжетімді (апелляцияға өтініш берген тестіленушілерді есепке алмағанда) болады.
13. Электрондық сертификат ҰТО-ның сайтына (https://certificate.testcenter.kz) тестіленушінің жеке сәйкестендіру нөмірін (бұдан әрі – ЖСН) және жеке кодын енгізу арқылы расталады.
14. Электрондық сертификаттың жарамдылық мерзімі берілген күнінен бастап 2 (екі) жылды құрайды.
2-тарау. Тестілеу өткізу рәсімі мен тәртібі
15. Тестілеуге өтініштерді қабылдау ҰТО-ның цифрлық жүйесі арқылы келесі мерзімдерде:
1) күнтізбелік жылғы 3 – 10 ақпан аралығында;
2) күнтізбелік жылғы 10 – 20 тамыз аралығында жүзеге асырылады.

3) тест по истории Казахстана (на казахском или русском языке).
6. Общее количество тестовых заданий составляет – 100 (сто), из них:
1) по казахскому языку – 30 (тридцать), в том числе: по части аудирования – 15 (пятнадцать), по части чтения – 15 (пятнадцать);
2) по основам Конституции Республики Казахстан – 40 (сорок);
3) по истории Казахстана – 30 (тридцать).
7. В тестировании используются тестовые задания с выбором одного правильного ответа из предложенных четырех вариантов ответов. Выбор правильного ответа оценивается одним баллом.
8. Общее время, предоставляемое для тестирования, составляет 2 (два) часа 10 (десять) минут.
Для лиц с инвалидностью всех групп предоставляются дополнительно 30 (тридцать) минут.
9. Пороговый балл составляет не менее 50 (пятидесяти) баллов, в том числе по блокам:
1) казахский язык – не менее 15 (пятнадцати) баллов;
2) основы Конституции Республики Казахстан – не менее 20 (двадцати) баллов;
3) история Казахстана – не менее 15 (пятнадцати) баллов.
10. Тестирование проводится 2 раза в год в феврале и августе календарного года. Сроки и пункт проведения тестирования определяются уполномоченным органом в области науки и высшего образования.
11. Тестируемый при запуске предъявляет оригинал одного из следующих документов:
1) удостоверения лица без гражданства или заграничного паспорта;
2) вида на жительство иностранного гражданина в Республике Казахстан.
Сноска. Пункт 11 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра науки и высшего образования РК от 23.06.2026 № 306 (вводится в действие с 01.07.2026).
12. По итогам тестирования иностранным гражданам и лицам без гражданства при преодолении порогового балла, определенного в пункте 9 настоящих Правил, выдается электронный сертификат на казахском языке по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам. При не преодолении порогового балла электронный сертификат не выдается. Электронный сертификат доступен после завершения тестирования в личном кабинете тестируемого (за исключением тестируемых, подавших заявление на апелляцию).
13. Электронный сертификат подтверждается посредством введения индивидуального идентификационного номера (далее – ИИН) и индивидуального кода тестируемого на сайт НЦТ (https://certificate.testcenter.kz).
14. Срок действия электронного сертификата составляет 2 (два) года со дня выдачи.
Глава 2. Процедура и порядок проведения тестирования
15. Прием заявлений для участия в тестировании осуществляется через цифровую систему НЦТ в следующие сроки:
1) с 3 по 10 февраля календарного года;
2) с 10 по 20 августа календарного года.

Ескерту. 15-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 19.06.2026 № 299 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Тестілеуге қатысуға өтініштер қабылдау және тестілеу өткізу кезеңдері туралы ақпарат ҰТО-ның www.testcenter.kz сайтында жарияланады. Тестілеуге қатысу үшін тестіленуші ҰТО-ның www.app.testcenter.kz сайты арқылы тіркеліп, онда тестіленушінің жеке кабинеті ашылады. Әрі қарай тестіленуші осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша тестілеуге қатысу үшін тестілеу параметрлерін толтырып, төлем жасау әдісін таңдайды. Барлық кезеңдерден сәтті өткеннен кейін "Өтініш қабылданды" деген хабарлама шығады.
Тестіленуші тестілеуге қатысудан бас тартқан жағдайда, өзінің жеке кабинетіндегі өтінішін деректер базасы жабылғанға дейін жоюы қажет. Деректер базасы осы Қағидалардың 15-тармағында көрсетілген өтініш қабылдаудың соңғы күні жабылады.
Қаржы қаражатын қайтару тестілеу аяқталған сәттен бастап бір ай ішінде келесі құжаттарды:
1) өтінішті;
2) төлем түбіртегін;
3) жеке куәліктің көшірмесін;
4) банк төлем картасының (алдыңғы жағы) көшірмесін;
5) Қазақстан Республикасы екінші деңгейлі банкінің реквизиттерін көрсете отырып, 20 таңбалы есепшотын ұсынған кезде жүзеге асырылады.
Тестілеу үшін төлем деректер базасы жабылғаннан кейін қайтарылмайды.
17. Өтініш берген, бірақ белгіленген күні тестілеуге қатыспаған тестіленушіге тестілеуді өткізу кезеңінде (лек пен аудиторияда орын болған кезде) келесі күндердің бірінде қатысу немесе ақша қаражатын қайтару мүмкіндігі келесі дәлелді себептер бойынша ұсынылады:
1) денсаулық жағдайы бойынша "Еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама жүргізу, сондай-ақ еңбекке уақытша жарамсыздық парағын немесе анықтамасын беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 18 қарашадағы № ҚР ДСМ-198/2020 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21660 болып тіркелген) нысан бойынша еңбекке уақытша жарамсыздық парағы және (немесе) медициналық анықтама және (немесе) Қазақстан Республикасының цифрлық үкімет порталынан үзінді болған кезде;
2) Тізімі "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 1-бабының 13) тармақшасында белгіленген жұбайының (зайыбының) немесе жақын туысының қайтыс болғанын растайтын құжаттар болған кезде;
3) мәдениет және спорт саласындағы республикалық және халықаралық олимпиадаларға, спорттық жарыстарға, сондай-ақ республикалық және халықаралық конкурстар мен фестивальдерге қатысуды немесе қатысқанын растайтын іссапар бұйрығы болған кезде;

Сноска. Пункт 15 с изменением, внесенным приказом Министра науки и высшего образования РК от 19.06.2026 № 299 (вводится в действие с 12.07.2026).
16. Информация о приеме заявлений на участие в тестировании и периодах проведения тестирования публикуется на сайте НЦТ www.testcenter.kz. Для участия в тестировании тестируемый регистрируется на сайте НЦТ www.app.testcenter.kz, где создается личный кабинет тестируемого. Далее тестируемый, в соответствии с приложением 2 к настоящим Правилам, заполняет параметры тестирования, выбирает способ оплаты. После успешного прохождения всех этапов выходит сообщение "Заявление принято".
В случае отказа от участия в тестировании, тестируемому необходимо удалить свое заявление в личном кабинете до закрытия базы данных. База данных закрывается в последний день приема заявлений, указанный в пункте 15 настоящих Правил.
Возврат денежных средств осуществляется в течение 1 (одного) месяца с момента окончания тестирования, при предоставлении следующих документов:
1) заявления;
2) квитанции об оплате;
3) копии документа, удостоверяющего личность;
4) копии платежной карты банка (лицевая сторона);
5) 20-значного номера счета, с указанием реквизитов банка второго уровня Республики Казахстан.
После закрытия базы данных оплата за тестирование не возвращается.
17. Тестируемому, подавшему заявление, но не принявшему участие в тестировании в назначенный день, предоставляется возможность участия в один из последующих дней в период проведения тестирования (при наличии потока и места в аудитории) или возврат денежных средств по следующим уважительным причинам:
1) при наличии листа о временной нетрудоспособности и (или) медицинской справки, по формам согласно приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-198/2020 "Об утверждении правил проведения экспертизы временной нетрудоспособности, а также выдачи листа или справки о временной нетрудоспособности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21660) и (или) выписки с портала цифрового правительства Республики Казахстан по состоянию здоровья;
2) при наличии документов, подтверждающих смерть супруга (супруги) или близкого родственника, перечень которых установлен в подпункте 13) статьи 1 Кодекса Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье";
3) при наличии приказа о служебной командировке, подтверждающего участие или факт участия в республиканских и международных олимпиадах, спортивных соревнованиях, а также в республиканских и международных конкурсах и фестивалях в области культуры и спорта;

4) төтенше жағдайлар кезінде.
Ескерту. 17-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 19.06.2026 № 299 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Мүмкіндігі шектеулі (мүгедектігі бар) тестіленушілерге жеке көмекшілердің қатысуына рұқсат беру үшін тестілеуге өтініш берген кезде мүгедектікті растайтын құжаттың қазақ немесе орыс тілдеріндегі нотариалды куәландырылған аудармасын, сондай-ақ жеке көмекшінің құжаттарын (жеке басын куәландыратын құжаттар, білімін растайтын құжаттар (ол болған жағдайда), ЖСН) қоса ұсыну қажет. Қазақ филологиясы, Қазақстан тарихы және құқықтану саласы мамандарының жеке көмекші болуына жол берілмейді. Тестілеуге берілген өтініште көрсетілмеген жеке көмекшілер аудиторияға жіберілмейді.
19. Тестілеуге кіргізу кезінде тестілеу әкімшісі ғимаратқа және аудиторияға оқу-әдістемелік әдебиеттердің, сөздіктің, тест тапсырмаларының мазмұнын ашатын мәліметтер мен жазбалар бар ақпаратты тасығыштың, әртүрлі форматтағы қағаздың, фото және бейне аппараттың, ақпараттарды тасымалдау функциясымен жабдықталған кез келген мобильді байланыс құралдарының (мобильді телефондар, планшеттер, ноутбуктер, плейерлер, модемдер (мобильді роутерлер), радио-электронды байланыстың кез келген түрлерінің (Wi-Fi, Bluetooth, Dect, смарт сағат, смарт көзілдірік, диктофон, сымды және сымсыз құлаққаптар, микро құлаққап) кіргізілуіне және қолданылуына жол бермеу шараларын жүзеге асырады.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 19.06.2026 № 299 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Тестілеуге кіргізу кезінде немесе тестілеу кезінде бөгде адам анықталған кезде тестілеу әкімшісі осы Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша тестілеуге кіргізу кезінде немесе тестілеу кезінде бөгде адамның анықталуы туралы актісін жасайды.
Тестілеу өткізу кезінде анықталған бөгде адам аудиториядан шығарылады, тестіленуші осы тестілеуді аяқтамайды, аяқтаған жағдайда нәтижелері жойылады.

4) при чрезвычайных ситуациях.
Сноска. Пункт 17 с изменением, внесенным приказом Министра науки и высшего образования РК от 19.06.2026 № 299(вводится в действие с 12.07.2026).
18. Для разрешения сопровождения тестируемых с ограниченными возможностями (с инвалидностью) индивидуальными помощниками, при подаче заявления на тестирование, необходимо приложение нотариально заверенного перевода документа об установлении инвалидности на казахском или русском языке, а также документов индивидуального помощника (документы, удостоверяющие личность, документы, подтверждающие образование (при наличии), ИИН). В качестве индивидуального помощника не допускаются специалисты в области казахской филологии, истории Казахстана и правоведения. Индивидуальные помощники, не указанные в заявлении на тестирование, не запускаются в аудиторию.
19. При запуске на тестирование администратор тестирования осуществляет меры по недопущению проноса в здание и аудиторию и использования учебно-методической литературы, словаря, носителя информации и записей, раскрывающих содержание тестовых заданий, бумаги разных форматов, фото и видео аппарата, любого вида мобильных средств связи с функциями переноса информации (мобильные телефоны, планшеты, ноутбуки, плейеры, модемы (мобильные роутеры), использование любого вида радио-электронной связи (Wi-Fi, Bluetooth, Dect, смарт-часы, смарт-очки, диктофон, проводные и беспроводные наушники, микронаушники).
При выявлении запрещенных предметов, указанных в настоящем пункте, во время досмотра металлоискателем администратор тестирования составляет акт об обнаружении запрещенного предмета при входе в здание пункта проведения тестирования и удалении тестируемого из здания по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, по итогам которого тестируемый отстраняется от участия в тестировании в текущем периоде.
Сноска. В пункт 19 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра науки и высшего образования РК от 19.06.2026 № 299 (вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. При выявлении постороннего лица при входе на тестирование или в ходе проведения тестирования администратор тестирования составляет акт выявления постороннего лица в ходе запуска на тестирование или в ходе проведения тестирования по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Постороннее лицо, выявленное во время проведения тестирования, удаляется из аудитории, тестируемый не завершает данное тестирование, в случае завершения результаты аннулируются.

21. Тестілеуді өткізу кезінде "Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы есепке алу мен есеп құжаттамасының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 20 тамыздағы № ҚР ДСM-84 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24082 болып тіркелген) 38-қосымшасына сәйкес бейнебақылау және ұтқыр, радиоэлектронды байланыс сигналдарын басатын құрылғылар пайдаланылады.
22. Тестілеу әкімшісі тестіленушілерді аудиторияға (компьютерлік сынып) бір-бірден кіргізеді. Жеке басы сәйкестендірілгеннен кейін тестіленуші отырғызу парағында көрсетілген нөмірге сәйкес орынға отырады және осы Қағидалардың 5-қосымшасына сәйкес нысан бойынша отырғызу парағына қол қояды.
23. Тестілеудің алдында тестілеу әкімшісі тестіленушілерге тестілеу қағидалары бойынша қазақ тілінде, қажет болған кезде орыс тілінде нұсқаулық өткізеді.
24. Тестілеуді бастау үшін тестіленуші:
1) тестілеу жүйесіне кіру үшін ЖСН енгізу және компьютерде орнатылған фронтальды камера арқылы биометриялық деректерді тексеру жүйесінің көмегімен авторизациялаудан өтуі;
2) тестіленуші деректерінің дұрыстығын растауы;
3) тестілеу кезінде тәртіп сақтау және тестілеу бағдарламасының интерфейсінде тестілеуді өткізу қағидаларымен танысуы және растауы;
4) "Кіру" батырмасын басқаннан кейін тестілеу тапсыруға кірісуі қажет.
Тестіленуші тестілеу жүйесіне әрбір кіру және шығу кезінде, сондай-ақ тестілеу аяқталғаннан кейін компьютерде орнатылған фронтальды камера арқылы биометриялық деректерді тексеру жүйесімен авторизациялаудан өтеді.
Тестілеудің аяқталғанын тестіленуші "Тестілеуді аяқтау" батырмасын басу арқылы растайды.
Тестіленуші техникалық себептерге байланысты апелляцияға өтінішін тестілеу барысында тестілеу бағдарламасының интерфейсінде орналасқан "Техникалық себептер бойынша апелляция беру" батырмасын басу арқылы береді.
Тестілеу аяқталғаннан кейін тестіленушінің дербес компьютерінің экранына оның жауаптарының нұсқалары көрсетілген талдау картасы, әрбір сұрақ және блоктар бойынша жиналған балл саны, сондай-ақ тестілеудің жалпы балы шығарылады. Тестіленушіге тестілеу нәтижелерімен және тест нәтижелерін талдау картасымен танысу үшін 10 минут уақыт беріледі.
Одан әрі компьютер экранында "Тапсырма мазмұны бойынша апелляцияға өтініш беру" және "Апелляцияға өтініш бермей аяқтау" функциялары ұсынылады. Тестіленуші көрсетілген екі функцияның біреуін таңдамаған жағдайда 10 минуттан кейін тестілеу бағдарламасы автоматты түрде жабылады. Егер "Тапсырма мазмұны бойынша апелляцияға өтініш беру" батырмасы таңдалса, апелляцияға өтініш беру үшін мәзір ашылады.
Тестіленуші тест тапсырмаларының мазмұны бойынша апелляцияға өтінішті 30 (отыз) минут ішінде береді. Тестіленуші апелляцияға өтініш беруді аяқтағаннан кейін "Апелляцияны аяқтау" батырмасын басады.
Әрі қарай экранда апелляцияға өтініш берілген тест тапсырмаларының талдау картасы көрсетіледі.
"Апелляцияға өтініш бермей аяқтау" функциясын таңдаған кезде тестіленуші аудиториядан шығады.
Тест тапсырмаларының жауаптарын бағалау осы Қағидалардың 7-тармағына сәйкес жүргізіледі.
Тестілеу кезеңінде тестілеуден қайта өтуге жол берілмейді.

21. При проведении тестирования используются средства видеонаблюдения и устройства подавления сигналов мобильной, радиоэлектронной связи согласно приложению 38 к приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 августа 2021 года № ҚР ДСМ-84 "Об утверждении форм учетной и отчетной документации в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 24082).
22. Администратор тестирования по одному запускает тестируемых в аудиторию (компьютерный класс). После идентификации личности тестируемый садится на место в соответствии с номером, указанным в посадочном листе, и подписывает посадочный лист по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
23. Перед началом тестирования администратор тестирования инструктирует тестируемых о правилах тестирования на казахском языке, при необходимости на русском языке.
24. Перед началом тестирования тестируемому необходимо:
1) для входа в систему тестирования ввести ИИН и пройти авторизацию с помощью системы проверки биометрических данных через фронтальную камеру, установленную на компьютере;
2) подтвердить правильность данных тестируемого;
3) ознакомиться и подтвердить ознакомление с правилами поведения во время тестирования и проведения тестирования в интерфейсе программы тестирования;
4) приступить к сдаче тестирования после нажатия кнопки "Вход".
Тестируемый проходит авторизацию при каждом входе в систему тестирования и выходе из нее, также после завершения тестирования проходит авторизацию с помощью системы проверки биометрических данных через фронтальную камеру, установленную на компьютере.
Завершение тестирования тестируемый подтверждает нажатием кнопки "Завершить тестирование".
Тестируемый подает заявление на апелляцию по техническим причинам в ходе тестирования нажав на кнопку "Подать апелляцию по техническим причинам" в интерфейсе программы тестирования.
После завершения тестирования на экран персонального компьютера тестируемого, выводится карта анализа с указанием вариантов его ответов, количество баллов, набранных по каждому вопросу и по блокам, а также общий балл тестирования. Тестируемому предоставляется 10 минут для ознакомления с результатами тестирования и картой анализа результатов тестирования.
Далее на экране компьютера отображаются функции "Подать на апелляцию по содержанию" и "Завершить без апелляции". В случае, если тестируемый не выбирает один из двух функций, программа тестирования автоматически закроется через 10 минут. При выборе кнопки "Подать заявление на апелляцию по содержанию" открывается меню для подачи на апелляцию.
Тестируемый подает заявление на апелляцию по содержанию тестовых заданий в течение 30 (тридцати) минут. После завершения подачи заявления на апелляцию тестируемый нажимает кнопку "Завершить апелляцию".
Далее на экране отображается карта анализа принятого заявления по тестовым заданиям, поданным на апелляцию.
При выборе функции "Завершить без апелляции" тестируемый покидает аудиторию.
Оценка ответов на задания тестирования проводится в соответствии с пунктом 7 настоящих Правил.
Повторное прохождение тестирования в период тестирования не допускается.

25. Тестілеу өткізу пунктінде электр қуаты, су жабдықтау немесе интернет ажыратылған кезде тестіленуші тестілеудің қайта басталуын 45 (қырық бес) минут күтеді. Тестілеуді жалғастыру мүмкін болмаған кезде тестілеу әкімшісі ҰТО-ның келісімі бойынша осы Қағидалардың 6-қосымшасына сәйкес нысан бойынша тестілеу процесін тоқтату және басқа күнге/лекке ауыстыру актісін жасай отырып, тестілеу процесін тоқтатады және басқа күнге ауыстырады. Тестілеу нәтижелері өңделмейді және жойылуға жатады.
26. Тестілеу кезінде техникалық ақау орын алған кезде тестіленуші ол жөнінде тестілеу әкімшісіне хабарлауы тиіс.
Тестілеу әкімшісі осы Қағидалардың 7-қосымшасына сәйкес нысан бойынша тестілеу өткізу кезінде орын алған техникалық ақауды анықтау туралы актісін жасайды.
Жабдықтың техникалық ақаулығы кезінде тестіленушінің тестілеу жүйесіндегі тіркеу файлы тексеріледі және уақыт жоғалту жағдайында жоғалған уақыт қосымша қосылады.
Техникалық ақау жойылғаннан кейін тестіленуші тестілеуді жалғастырады.
27. Тестіленуші аудиториядан шыққан кезде және аудиторияға қайта кірген кезде металл іздегішпен тексеру жүзеге асырылады.
28. Тестілеу өткізу кезінде тестіленушіге:
1) аудиториядан (компьютерлік сыныптан) тестілеу әкімшісінің рұқсатынсыз шығуға;
2) төтенше және/немесе тестіленушінің денсаулығына байланысты жағдайларды қоспағанда, тестілеудің соңғы сағатында аудиториядан (компьютерлік сыныптан) шығуға;
3) сөйлесуге, бір орыннан екінші орынға ауысуға;
4) аудиторияға (компьютерлік сыныпқа) осы Қағидалардың 19-тармағында көрсетілген тыйым салынған заттарды алып кіруіне және/немесе қолдануына;
5) тестілеу алдында немесе тестілеу кезінде шулауға;
6) құжаттармен және тестіленушіге жұмыс үшін берілген парақпен алмасуға;
7) тестілеу тапсырмаларының мазмұнын талқылауға және жария етуге;
8) тестілеу үшін қолданылатын техниканың және қауіпсіздік жүйесінің бүлінуіне алып келетін әрекеттер жасауға;
9) тестілеу жүйесіне араласу әрекетіне жол берілмейді.
Тестіленуші Қағидалардың осы тармағының жоғарыда көрсетілген тармақшаларын бұзған кезде тестілеу әкімшісі осы Қағидалардың 8-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау немесе азаматтығын қалпына келтіру кезінде мемлекеттік тілді қарапайым деңгейде, Қазақстан Республикасы Конституциясының негіздерін, сондай-ақ Қазақстан тарихын білу көлемін айқындау бойынша тестілеуді өткізу қағидаларын бұзғаны үшін тестіленушіні аудиториядан шығару туралы актісін жасайды. Тестіленуші аудиториядан шығарылады және осы тестілеуді аяқтамайды, аяқтаған жағдайда нәтижелері жойылады.

25. При отключении электроэнергии, водоснабжения или интернета в пункте проведения тестирования, тестируемый ожидает возобновления процесса тестирования не более 45 (сорока пяти) минут. При невозможности продолжения тестирования, администратор тестирования по согласованию с НЦТ переносит процесс тестирования на другую дату путем составления акта о прекращении процесса тестирования и переносе на другую дату/поток по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам. Результаты тестирования не обрабатываются и подлежат аннулированию.
26. При возникновении технических сбоев во время тестирования тестируемому необходимо сообщить об этом администратору тестирования.
Администратор тестирования составляет акт о выявлении технической неисправности оборудования при проведении тестирования по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
При технической неисправности оборудования осуществляется проверка файла регистрации тестируемого в системе тестирования и в случае потери времени дополнительно добавляется утраченное время.
После устранения технической неисправности тестируемый продолжает тестирование.
27. При выходе тестируемого из аудитории и при повторном входе в аудиторию осуществляется проверка металлоискателем.
28. В ходе проведения тестирования тестируемому не допускается:
1) выходить из аудитории (компьютерного класса) без разрешения администратора тестирования;
2) покидать аудиторию (компьютерный класс) в последний час тестирования, за исключением чрезвычайных ситуаций и/или случаев в связи со здоровьем тестируемого;
3) переговариваться, пересаживаться с места на место;
4) заносить в аудиторию (компьютерный класс) и/или использовать запрещенные предметы, указанные в пункте 19 настоящих Правил;
5) шуметь перед тестированием или во время тестирования;
6) обмениваться документами и листом, предоставленным тестируемому для работы;
7) обсуждать и разглашать содержание тестовых заданий;
8) совершать действия, приводящие к повреждению техники, используемой для тестирования и системы безопасности;
9) попытка вмешательства в систему тестирования.
При нарушении тестируемым вышеуказанных подпунктов настоящего пункта Правил, администратор тестирования составляет акт об удалении тестируемого из аудитории за нарушение Правил проведения тестирования по определению объема знаний государственного языка на элементарном уровне, основ Конституции Республики Казахстан, а также истории Казахстана при приеме в гражданство или восстановлении в гражданстве Республики Казахстан по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам. Тестируемый удаляется из аудитории и не завершает данное тестирование, в случае завершения результаты аннулируются.

3-тарау. Апелляцияға өтініш беру және оны қарау тәртібі
29. Тест тапсырмаларын бағалау кезінде бірыңғай критерийлердің сақталуын қамтамасыз ету және даулы мәселелерді шешу мақсатында апелляциялық комиссия құрылады.
30. Апелляциялық комиссияның төрағасы мен мүшелері ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органның бұйрығымен бекітіледі.
31. Апелляциялық комиссия әр блок бойынша кемінде екі адамнан тұрады. Апелляциялық комиссия мүшелерінің кандидатуралары облыстық, қалалық білім басқармалары, мемлекеттік тілді оқыту орталықтары, жоғары оқу орындары ұсынған тәжірибелі мұғалімдер, оқытушылар және басқа да білім беру ұйымдарының қызметкерлері арасынан құрылады.
Апелляциялық комиссия тестіленушілерден тест тапсырмаларының мазмұны мен техникалық себебіне қатысты түскен өтініштерді қабылдайды және оны қарастырады.
32. Апелляциялық комиссия апелляцияны 5 (бес) жұмыс күні ішінде қарап, шешім шығарады.
Апелляция нәтижелері тестіленушінің www.app.testcenter.kz сайтындағы жеке кабинетінде қолжетімді.
Техникалық себептер бойынша апелляция тест тапсырмалары шарттарының бөлігі (мәтін, схемалар, суреттер, кестелер) болмай, нәтижесінде дұрыс жауапты айқындау мүмкін болмағанда қарастырылады.
Тест тапсырмаларының мазмұнына қатысты апелляция келесі себептер бойынша қабылданады:
1) дұрыс жауап дұрыс жауаптар кодымен сәйкес келмейді;
2) дұрыс жауап жоқ;
3) бір дұрыс жауап таңдалатын тест тапсырмаларында бірден артық дұрыс жауап бар (дұрыс жауаптардың барлық нұсқаларын көрсету);
4) тест тапсырмасы қате құрастырылған.
Апелляцияға берілген өтініште баяндалған нақты фактілер қарастырылуға жатады. Тест тапсырмаларын қайта қарау үшін мазмұны бойынша өтініш берген кезде тестіленуші дәлелді негіздеме (толық түсініктеме) көрсетеді. Дәлелді негіздеме (толық түсініктеме, тапсырмаларды қадамдық шешу) көрсетілмеген өтініш қарауға жатпайды.
33. Апелляциялық комиссия ұсыныстардың негізділігін қарастырып, шешім шығарады. Апелляциялық комиссияның шешімін апелляциялық комиссияның төрағасы мен блок (блоктар) бойынша мүшелері қабылдайды.
Шешіммен келіспеген жағдайда тестіленуші Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 22-бабының 2-тармағының 5) тармақшасына сәйкес әкімшілік актіге, әкімшілік әрекетке (әрекетсіздікке) шағымдануға құқылы.
34. Апелляциялық комиссияның шешімі апелляциялық комиссияның төрағасы және блок (блоктар) бойынша мүшелері қол қойған, осы Қағиданың 9-қосымшасына сәйкес нысан бойынша хаттамамен ресімделеді. Апелляциялық комиссияның хаттамалары ҰТО-да бір жыл ішінде сақталады.
Қазақстан Республикасының
азаматтығына қабылдау немесе
азаматтығын қалпына келтіру
кезінде мемлекеттік тілді қарапайым
деңгейде, Қазақстан Республикасы
Конституциясының негіздерін,
сондай-ақ Қазақстан тарихын
білу көлемін айқындау
бойынша тестілеуді
өткізу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
ЭЛЕКТРОНДЫҚ СЕРТИФИКАТ
Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау немесе азаматтығын қалпына келтіру кезінде мемлекеттік тілді қарапайым деңгейде, Қазақстан Республикасы Конституциясының негіздерін, сондай-ақ Қазақстан тарихын білу көлемін айқындауға бағытталған тестілеу нәтижесі
Жеке сәйкестендіру нөмірі:
__________                                           Тапсырған күні: ________
Тестіленушінің жеке коды:
_____________________________________________________________
(тестіленушінің қолы және тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Тапсыру тілі:________
Блок
Жинаған балдары
1
Тілдік білімді бағалау жүйесінің қарапайым деңгейі бойынша қазақ тілін білуін айқындауға арналған тест
2
Қазақстан Республикасы Конституциясының негіздері бойынша тест
3
Қазақстан тарихы бойынша тест
Барлығы:
мүмкін болған ____ балдан
Тестілеу нәтижесінің жарамдылық мерзімі________________ дейін
Тұлғаны куәландыратын құжат болған жағдайда күші бар.
Қазақстан Республикасының
азаматтығына қабылдау немесе
азаматтығын қалпына келтіру кезінде
мемлекеттік тілді қарапайым деңгейде,
Қазақстан Республикасы
Конституциясының негіздерін,
сондай-ақ Қазақстан тарихын
білу көлемін айқындау бойынша
тестілеуді өткізу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Тестілеуге қатысу үшін өтініш
Жеке мәліметтер:
Жеке сәйкестендіру нөмірі:
Тегі:
Аты:
Әкесінің аты (ол болған жағдайда):
Электронды пошта:
Азаматтығы:
Ұлты:
Жынысы:
Туған жылы, айы, күні:
Байланыс телефоны:
Қазақстан Республикасы Конституциясының негіздері және Қазақстан тарихы бойынша тестілеу тілін таңдау:
Тестілеу өтетін қаланы таңдау:
Тестілеу өткізу пунктін таңдау:
Тестілеу күні мен уақытын таңдау:
Мүгедектігінің болуы/болмауы туралы деректер:
Мүгедектік туралы анықтаманы тіркеу:
Көмекшінің мәліметтерін енгізу:
Көмекшінің білімі туралы құжаттарды тіркеу:
Төлем әдісі:
Ескерту:
Тестіленуші тестілеуге өтініш беру кезінде Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау немесе азаматтығын қалпына келтіру кезінде мемлекеттік тілді қарапайым деңгейде, Қазақстан Республикасы Конституциясының негіздерін, сондай-ақ Қазақстан тарихын білу көлемін айқындау бойынша тестілеуді өткізу қағидаларымен танысқандығын растайды.
Қазақстан Республикасының
азаматтығына қабылдау немесе
азаматтығын қалпына келтіру кезінде
мемлекеттік тілді қарапайым деңгейде,
Қазақстан Республикасы
Конституциясының негіздерін,
сондай-ақ Қазақстан тарихын
білу көлемін айқындау бойынша
тестілеуді өткізу қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Тестілеу өткізу пунктінің ғимаратына кіреберісте қолдануға
тыйым салынған заттың табылуы және тестіленушінің
ғимараттан шығарылуы туралы акті
_________________________________________________________
(тестілеу өткізу пунктінің коды мен атауы)
Күні "_____"_________ 20 ____ жыл
Уақыты "_______" сағат "____" минут
Тестіленушіден
_________________________________________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) және жеке сәйкестендіру нөмірі)
ғимаратқа кіреберісте металл іздегіш құрал арқылы тестілеу кезінде қолдануға тыйым
салынған зат табылды
________________________________________________________________
(табылған заттың атауы, маркасы, саны)
Осы фактіні ескере отырып, тестіленушіні тестілеу өткізілетін ғимараттан
шығару туралы шешім қабылданды.
________________________________________________________________
(тестілеу әкімшілері тобы жетекшісінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған
жағдайда) және қолы)
________________________________________________________________
(тестілеу әкімшісінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) және қолы)
Актімен таныстым
_____________________________________________________________________
(тестіленушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) және қолы)
Қазақстан Республикасының
азаматтығына қабылдау немесе
азаматтығын қалпына келтіру
кезінде
мемлекеттік тілді қарапайым
деңгейде,
Қазақстан Республикасы
Конституциясының негіздерін,
сондай-ақ Қазақстан тарихын
білу көлемін айқындау бойынша
тестілеуді өткізу қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Тестілеуге кіргізу кезінде немесе тестілеу өткізу кезінде бөгде адамның анықталуы туралы акті _________________________________________ (тестілеу өткізу пунктінің коды мен атауы)

Глава 3. Порядок подачи заявления на апелляцию и его рассмотрение
29. В целях обеспечения соблюдения единых критериев и разрешения спорных вопросов при оценке тестовых заданий создается апелляционная комиссия.
30. Председатель и члены апелляционной комиссии утверждаются приказом уполномоченного органа в области науки и высшего образования.
31. Апелляционная комиссия состоит из не менее двух человек по каждому блоку. Кандидатуры членов апелляционной комиссии формируется из числа опытных учителей, преподавателей и других работников организаций образования, рекомендованных областными, городскими управлениями образования, центрами обучения государственному языку, высшими учебными заведениями.
Апелляционная комиссия принимает и рассматривает заявления тестируемых по вопросам содержания тестовых заданий и по техническим причинам.
32. Апелляционная комиссия рассматривает апелляцию и выносит решение в течение 5 (пяти) рабочих дней.
Результаты апелляции доступны в личном кабинете тестируемого на сайте www.app.testcenter.kz.
Апелляция по технической причине рассматривается в случае отсутствия фрагмента условия тестового задания (тексты, схемы, рисунки, таблицы) в результате, которого невозможно определить правильный ответ.
Апелляция по содержанию тестовых заданий проводится по следующим причинам:
1) правильный ответ не совпадает с кодом правильных ответов;
2) отсутствует правильный ответ;
3) имеется более одного правильного ответа в тестовых заданиях с выбором одного правильного ответа (указываются все варианты правильных ответов);
4) тестовое задание составлено не корректно.
Рассмотрению подлежат конкретные факты, изложенные в заявлении на апелляцию. При подаче заявления по содержанию для пересмотра тестовых заданий тестируемый указывает мотивированное обоснование (полное пояснение). Заявление без обоснования (полного пояснения, пошагового решения заданий) не подлежит рассмотрению.
33. Апелляционная комиссия рассматривает обоснованность предложений и выносит решение. Решение апелляционной комиссии принимается председателем и членами апелляционной комиссии по блоку (блокам).
В случае несогласия с решением тестируемый имеет право подать жалобу на административный акт, административное действие (бездействие), руководствуясь подпунктом 5) пункта 2 статьи 22 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
34. Решение апелляционной комиссии оформляется протоколом по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам, который подписывается председателем и членами апелляционной комиссии по блоку (блокам). Протоколы заседаний апелляционной комиссии хранятся в течение года в НЦТ.
Приложение 1
к Правилам проведения
тестирования по определению
объема знаний государственного
языка на элементарном уровне,
основ Конституции
Республики Казахстан, а также
истории Казахстана при приеме
в гражданство или восстановлении
в гражданстве Республики Казахстан
Форма
ЭЛЕКТРОНДЫҚ СЕРТИФИКАТ
Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау немесе азаматтығын қалпына
келтіру кезінде мемлекеттік тілді қарапайым деңгейде, Қазақстан Республикасы
Конституциясының негіздерін, сондай-ақ Қазақстан тарихын білу көлемін айқындауға
бағытталған тестілеу нәтижесі
Жеке сәйкестендіру нөмірі: _____
Тестіленушінің жеке коды:
Тапсырған күні: ___________ ___________________________________
(тестіленушінің қолы және тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Тапсыру тілі:________
Бөлік
Жинаған балдары
1
Тілдік білімді бағалау жүйесінің қарапайым деңгейі бойынша қазақ тілін білуін айқындауға арналған тест
2
Қазақстан Республикасы Конституциясының негіздері бойынша тест
3
Қазақстан тарихы бойынша тест
Барлығы:
мүмкін болған ____ балдан
Тестілеу нәтижесінің жарамдылық мерзімі________________ дейін
Тұлғаны куәландыратын құжат болған жағдайда күші бар.
Приложение 2
к Правилам проведения
тестирования по определению
объема знаний государственного
языка на элементарном уровне,
основ Конституции
Республики Казахстан, а также
истории Казахстана при приеме
в гражданство или восстановлении
в гражданстве Республики Казахстан
Форма
Заявление на участие в тестировании
Личные данные:
Индивидуальный идентификационный номер:
Фамилия:
Имя:
Отчество (при его наличии):
Электронная почта:
Гражданство:
Национальность:
Пол:
Год рождения, месяц, день:
Контактный телефон:
Выбор языка сдачи тестирования по основам Конституции Республики Казахстан и по истории Казахстана:
Выбор города, в котором будет проходить тестирование:
Выбор пункта проведения тестирования:
Выбор даты и времени тестирования:
Данные о наличии/отсутствии инвалидности:
Прикрепить справку об инвалидности:
Внести данные помощника:
Прикрепить документы об образовании помощника:
Способ оплаты:
Примечание:
При подаче заявления на участие в тестировании тестируемый подтверждает ознакомление с Правилами проведения тестирования по определению объема знаний государственного языка на элементарном уровне, основ Конституции Республики Казахстан, а также истории Казахстана при приеме в гражданство или восстановлении в гражданстве Республики Казахстан.
Приложение 3
к Правилам проведения
тестирования по определению
объема знаний государственного
языка на элементарном уровне,
основ Конституции
Республики Казахстан, а также
истории Казахстана при приеме
в гражданство или восстановлении
в гражданстве Республики Казахстан
Форма
Акт об обнаружении запрещенного предмета при входе в здание
пункта проведения тестирования и удалении тестируемого из здания
_______________________________________________________________
(код и наименование пункта проведения тестирования)
Дата "_____" _________ 20 ____ год Время "______" час "____" минут
У тестируемого _________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и индивидуальный
идентификационный номер) у входа в здание с помощью металлоискателя
был обнаружен предмет, запрещенный к применению в ходе тестирования
_______________________________________________________________
(наименование, марка, количество найденного предмета)
С учетом данного факта было принято решение об удалении тестируемого
из здания, где проводится тестирование.
________________________________________________________________
(подпись и фамилия, имя, отчество (при его наличии)
руководителя группы администраторов тестирования)
_________________________________________________________________
(подпись и фамилия, имя, отчество (при его наличии) администратора тестирования)
С актом ознакомлен
_________________________________________________________________
(подпись и фамилия, имя, отчество (при его наличии) тестируемого)
Приложение 4
к Правилам проведения
тестирования по определению
объема знаний государственного
языка на элементарном уровне,
основ Конституции
Республики Казахстан,
а также истории Казахстана
при приеме в гражданство
или восстановлении
в гражданстве
Республики Казахстан
форма
Акт выявления постороннего лица в
ходе запуска на тестирование или в ходе
проведения тестирования

Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің м.а. 23.06.2026 № 306 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Күні "_____" _________ 20 ____ жыл
Уақыты "_______" сағат "____" минут
Тестіленуші ____________________ (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) және жеке сәйкестендіру нөмірі) орнына тестілеу тапсыру үшін тестілеу өткізу пункті ғимаратына кіруге әрекет жасағаны немесе тестілеу тапсыру үшін аудиторияға Қазақстан Республикасының азаматы (шетел азаматы) _________________________________________________________________________________кіргені (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) және жеке сәйкестендіру нөмірі) анықталды.
Осы фактіні ескере отырып, бөгде адамды тестілеу өткізілетін ғимараттан немесе № ______ аудиториядан шығару және тестілеу нәтижесінің күшін жою туралы шешім қабылданды.
________________________________________
(тестілеу әкімшілерінің тобы жетекшісінің қолы және тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
________________________________________
(тестілеу әкімшісінің қолы және тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Актімен таныстым ______________________
(бөгде адамның қолы және тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Қазақстан Республикасының
азаматтығына қабылдау немесе
азаматтығын қалпына келтіру
кезінде мемлекеттік тілді қарапайым
деңгейде, Қазақстан Республикасы
Конституциясының негіздерін,
сондай-ақ Қазақстан тарихын
білу көлемін айқындау бойынша
тестілеуді өткізу қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Отырғызу парағы
______________________________________________________________
(тестілеу өткізу пунктінің коды мен атауы)
Күні "_____"__________ 20 ____ жыл
Тестілеуге кіргізу уақыты:                   Тестілеу басталды: ____ сағат ____ минут
Тестілеудің басталу уақыты:             Тестілеу аяқталды: ____ сағат _____ минут
Реттік нөмірі
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Тестіленушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Тестілеу бағдарламасына кіру логині (қажет болған жағдайда)
Тестілеу бағдарламасына кіру паролі (қажет болған жағдайда)
Аудитория нөмірі
Орын нөмірі
Тестіленушінің қолы
Ескерту
"Ескерту" бағанында тестіленушінің келмеуі, денсаулығына немесе басқа да объективті себептерге байланысты тестілеуді аяқтамауы, аудиториядан шығарылуы, сондай-ақ тестіленушінің аудиторияда орын ауыстыруына байланысты мәліметтер көрсетіледі.
Тестіленушілерді отырғызу парағы бойынша отырғызуға, тестілеу материалдарына қатысты ақпаратты жарияламауға жауаптымын.
______________________________________________________________
(тестілеу әкімшісінің (аудитория бойынша жауапты) қолы және тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Отырғызу парағын жүктеу күні мен уақыты:____________________________
Қазақстан Республикасының
азаматтығына қабылдау немесе
азаматтығын қалпына келтіру
кезінде мемлекеттік тілді
қарапайым деңгейде,
Қазақстан Республикасы
Конституциясының негіздерін,
сондай-ақ Қазақстан тарихын
білу көлемін айқындау бойынша
тестілеуді өткізу қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Тестілеу процесін тоқтату және басқа күнге/лекке ауыстыру акті
____________________________________________________________ (тестілеу өткізу пунктінің коды мен атауы)
Күні "_____" ________ 20 ____ жыл
Уақыты "_______" сағат "____" минут
Тестілеу өткізу пунктінде ______________________________________
_________________________________________________________________
фактісі анықталды. Соған байланысты тестілеу процесін тоқтату және басқа
күнге/лекке ауыстыру туралы шешім қабылданды.
Тестілеу өткізу пунктінің коды
Тестілеу өткізу пунктінің атауы
Тестілеуді тоқтату
күні
Тестілеуді тоқтату
уақыты
_______________________________________________________________
(тестілеу әкімшілері тобы жетекшісінің қолы және тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______________________________________________________________
(тестілеу әкімшісінің қолы және тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Қазақстан Республикасының
азаматтығына қабылдау немесе
азаматтығын қалпына келтіру
кезінде мемлекеттік тілді
қарапайым деңгейде,
Қазақстан Республикасы
Конституциясының негіздерін,
сондай-ақ Қазақстан тарихын
білу көлемін айқындау бойынша
тестілеуді өткізу қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Тестілеу өткізу кезінде орын алған техникалық ақауды анықтау туралы акті
____________________________________________________________
(тестілеу өткізу пунктінің коды мен атауы)
Күні "_____"__________ 20 ____ жыл
Уақыты "_______" сағат "____" минут
Тестілеу өткізу пунктіндегі тестілеу кезінде техникалық ақау орын алды.
Тестіленушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Аудитория нөмірі
Орын нөмірі
Техникалық ақау орын алған уақыт
Техникалық ақаудың себебі
Осы фактіні ескере отырып, тестілеу әкімшісі Ұлттық тестілеу
орталығынан тиісті шешім қабылдауды сұрайды.
______________________________________________________________
(тестілеу әкімшілерінің тобы жетекшісінің қолы және тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған жағдайда)
______________________________________________________________
(тестілеу әкімшісінің қолы және тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Қазақстан Республикасының
азаматтығына қабылдау немесе
азаматтығын қалпына келтіру
кезінде мемлекеттік
тілді қарапайым деңгейде,
Қазақстан Республикасы
Конституциясының негіздерін,
сондай-ақ Қазақстан тарихын
білу көлемін айқындау бойынша
тестілеуді өткізу қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау немесе
азаматтығын қалпына келтіру кезінде мемлекеттік тілді қарапайым
деңгейде, Қазақстан Республикасы Конституциясының негіздерін,
сондай-ақ Қазақстан тарихын білу көлемін айқындау бойынша
тестілеуді өткізу қағидаларын бұзғаны үшін
тестіленушіні аудиториядан шығару туралы акті
____________________________________________________________________
(тестілеу өткізу пунктінің коды мен атауы)
Күні "____" _________20 _____жыл
Уақыты: "____" сағат " _______" минут
Осы актіні әкімші ___________________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
тестіленуші _______________________________________________ қатысты
(Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) және жеке сәйкестендіру нөмірі)
Қағидалардың 28-тармағында қарастырылған бір/бірнеше тармақшаларды сақтамау
деректерінің анықталуы бойынша жасады
____________________________________________________________________
(табылған заттың атауы, маркасы, саны, тестілеу жүйесіне араласу фактісі
және/немесе бұзушылықтар)
Осы фактіні ескере отырып, тестіленушіні аудиториядан шығару және тестілеу
нәтижесінің күшін жою туралы шешім қабылданды.
______________________________________________________________
(тестілеу әкімшілерінің тобы жетекшісінің қолы және тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған жағдайда)
______________________________________________________________
(тестілеу әкімшісінің қолы және тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Актімен таныстым _________________________________________________________
(тестіленушінің қолы және тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Қазақстан Республикасының
азаматтығына қабылдау немесе
азаматтығын қалпына келтіру кезінде
мемлекеттік тілді қарапайым деңгейде,
Қазақстан Республикасы
Конституциясының негіздерін,
сондай-ақ Қазақстан тарихын
білу көлемін айқындау бойынша
тестілеуді өткізу қағидаларына
9-қосымша
Нысан
Тест тапсырмаларын бағалау кезінде бірыңғай критерийлердің сақталуын қамтамасыз ету және даулы мәселелерді шешу жөніндегі апелляциялық комиссия отырысының хаттамасы
Күні/уақыты
Тапсырма нөмірі
Пән
Тест тапсырмасының нысаны
Апелляцияға берілу себебі: ____________________________________________
Апелляция негіздемесі: _______________________________________________
Тест тапсырмасының №:
Тест тапсырмасы:
Жауаптары
Тетіленушінің жауабы
Дұрыс жауап коды
А)
В)
С)
D)
Тексеру нәтижесі, түпнұсқаға сілтеме: ___________________________________
Комиссия шешімі: ____________________________________________________
Апелляциялық комиссия төрағасы
(төрайымы)
__________________________
Т.А.Ә. (ол болған жағдайда)
Комиссия мүшесі
__________________________
Т.А.Ә. (ол болған жағдайда)

Сноска. Приложение 4 – в редакции приказа и.о. Министра науки и высшего образования РК от 23.06.2026 № 306 (вводится в действие с 01.07.2026).
________________________________________
(код и наименование пункта проведения тестирования)
Дата "_____" _________ 20 ____ год
Время "______" час "____" минут
Обнаружен гражданин Республики Казахстан (иностранный гражданин)
_____________________, попытавшийся войти в пункт проведения тестирования
или вошедший в аудиторию для сдачи тестирования вместо тестируемого
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
и индивидуальный идентификационный номер)
С учетом данного факта было принято решение об удалении постороннего лица
из здания или из аудитории № ______ и аннулировании результатов тестирования.
_______________________________________________________________
(подпись и фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя группы
администраторов тестирования)
_______________________________________________________________
(подпись и фамилия, имя, отчество (при его наличии) администратора тестирования)
С актом ознакомлен _____________________________________________
(подпись и фамилия, имя, отчество (при его наличии) постороннего лица).
Приложение 5
к Правилам проведения
тестирования по определению
объема знаний государственного
языка на элементарном уровне,
основ Конституции
Республики Казахстан, а также
истории Казахстана при приеме
в гражданство или восстановлении
в гражданстве Республики Казахстан
Форма
Посадочный лист
______________________________________________________________
(код и наименование пункта проведения тестирования)
Дата "_____" _________ 20 ____ год
Время запуска на тестирование: Тестирование началось: ____ час ____ минут
Время начала тестирования: Тестирование закончилось: __час ___ минут
Порядковый номер
Индивидуальный идентификационный номер
Фамилия, имя, отчество тестируемого (при его наличии)
Логин входа в программу тестирования (при необходимости)
Пароль входа в программу тестирования (при необходимости)
Номер аудитории
Номер места
Подпись тестируемого
Примечание
В графе "Примечание" указываются сведения, связанные с неявкой тестируемого,
не завершением тестирования по состоянию здоровья или другим объективным
причинам, удалением из аудитории, а также перемещением тестируемого
в аудитории. Несу ответственность за посадку тестируемых по посадочному листу,
неразглашение информации, касающейся материалов тестирования.
_________________________________________________________________
(подпись и фамилия, имя, отчество (при его наличии) администратора тестирования
(ответственного по аудитории)
Дата и время загрузки посадочного листа:___________________________
Приложение 6
к Правилам проведения
тестирования по определению
объема знаний государственного
языка на элементарном уровне,
основ Конституции
Республики Казахстан, а также
истории Казахстана при приеме
в гражданство или восстановлении
в гражданстве Республики Казахстан
Форма
Акт о прекращении процесса тестирования и переносе на другую дату/поток
____________________________________________________________
(код и наименование пункта проведения тестирования)
Дата "_____" _________ 20 ____ год
Время "______" час "____" минут
В пункте проведения тестирования установлен факт _______________
____________________________________________________________
В связи с этим было принято решение прекратить и перенести процесс
тестирования на другую дату/поток.
Код пункта проведения тестирования
Наименование пункта проведения тестирования
Дата прекращения тестирования
Время прекращения тестирования
___________________________________________________________________
(подпись руководителя группы администраторов тестирования и фамилия, имя,
отчество (при его наличии)
____________________________________________________________________
(подпись администратора тестирования и фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 7
к Правилам проведения
тестирования по определению
объема знаний государственного
языка на элементарном уровне,
основ Конституции
Республики Казахстан, а также
истории Казахстана при приеме
в гражданство или восстановлении
в гражданстве Республики Казахстан
Форма
Акт о выявлении технической неисправности оборудования при проведении тестирования
____________________________________________________________
(код и наименование пункта проведения тестирования)
Дата "_____" _________ 20 ____ год
Время "______" час "____" минут
В ходе тестирования на пункте проведения тестирования произошел технический сбой.
Порядковый номер №
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) тестируемого
Индивидуальный идентификационный номер
Номер аудитории
Номер места
Время сбоя техники
Причина технической неисправности
Учитывая данный факт, администратор тестирования просит
Национальный центр тестирования принять соответствующее решение.
_____________________________________________________________
(подпись и фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя группы
администраторов тестирования)
_____________________________________________________________
(подпись и фамилия, имя, отчество (при его наличии) администратора тестирования)
Приложение 8
к Правилам проведения
тестирования по определению
объема знаний государственного
языка на элементарном уровне,
основ Конституции
Республики Казахстан, а также
истории Казахстана при приеме
в гражданство или восстановлении
в гражданстве Республики Казахстан
Форма
Акт об удалении тестируемого из аудитории за нарушение Правил проведения
тестирования по определению объема знаний государственного языка на элементарном
уровне, основ Конституции Республики Казахстан, а также истории Казахстана
при приеме в гражданство или восстановлении в гражданстве Республики Казахстан
_______________________________________________________________
(код и наименование пункта проведения тестирования)
Дата "_____" _________ 20 ____ год Время "______" час "____" минут
Настоящий акт составлен администратором тестирования
_______________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
в отношении тестируемого _______________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и индивидуальный
идентификационный номер) по факту несоблюдения одного или нескольких
подпунктов, предусмотренных пунктом 28 Правил
_______________________________________________________________
(наименование, марка, количество найденного предмета, факт вмешательства
в систему тестирования и/или нарушения)
С учетом данного факта было принято решение об удалении тестируемого
из аудитории и аннулировании результатов тестирования.
_______________________________________________________________
(подпись и фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя группы
администраторов тестирования)
_______________________________________________________________
(подпись и фамилия, имя, отчество (при его наличии) администратора тестирования)
С актом ознакомлен
_______________________________________________________________
(подпись и фамилия, имя, отчество (при его наличии) тестируемого)
Приложение 9
к Правилам проведения
тестирования по определению
объема знаний государственного
языка на элементарном уровне,
основ Конституции
Республики Казахстан, а также
истории Казахстана при приеме
в гражданство или восстановлении
в гражданстве Республики Казахстан
Форма
Протокол заседания апелляционной комиссии по соблюдению единых критериев
и разрешению спорных вопросов при оценке тестовых заданий
Дата/ время
Номер задания
Предмет
Форма тестового задания
Причина апелляции: _________________________________________________
Основания апелляции: _______________________________________________
№ тестового задания:
Тестовое задание:
Ответы
Ответ тестируемого
Код правильного ответа
А)
В)
С)
D)
Результат проверки, ссылка на источник: _______________________________
Решение комиссии: _________________________________________________
Председатель Апелляционной комиссии
__________________________
Ф.И.О. (при его наличии)
Член комиссии
__________________________
Ф.И.О. (при его наличии)