Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2025 жылғы 17 желтоқсандағы № 94 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 23 желтоқсанда № 37651 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір қаулыларының тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Төлем жүйелері және цифрлық қаржы технологиялары департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін Тізбенің 8-тармағының жиырма алтыншы, жиырма жетінші, жиырма сегізінші абзацтарын, 12-тармағының он үшінші, он төртінші, он бесінші, он алтыншы, он жетінші, он сегізінші, он тоғызыншы, жиырмасыншы, жиырма бірінші, жиырма екінші, жиырма үшінші абзацтарын, 13-тармағының он екінші, он үшінші, он алтыншы, он жетінші, он сегізінші, он тоғызыншы, жиырмасыншы, жиырма бірінші, жиырма төртінші, жиырма бесінші, жиырма алтыншы, жиырма жетінші, жиырма сегізінші, жиырма тоғызыншы абзацтарын, 15-тармағының тоғызыншы, оныншы абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Бұл ретте 2026 жылғы 1 қаңтарға дейін:
1) Тізбенің 12-тармағының сегізінші абзацының қолданысы тоқтатыла тұрсын, осы абзац тоқтата тұру кезеңінде мынадай редакцияда қолданыста болады деп белгіленсін:
"2. Осы Қағидаларда Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінде (Ерекше бөлім) (бұдан әрі – Азаматтық кодекс), "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) Қазақстан Республикасы Кодексінде (бұдан әрі – Салық кодексі) және "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі – Төлемдер және төлем жүйелері туралы заң) көзделген ұғымдар, сондай-ақ мынадай ұғым пайдаланылады:";
3) Тізбенің 13-тармағының он бірінші абзацының қолданысы тоқтатыла тұрсын, осы абзац тоқтата тұру кезеңінде мынадай редакцияда қолданыста болады деп белгіленсін:

О внесении изменений и дополнений в некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 17 декабря 2025 года № 94. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 декабря 2025 года № 37651
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Перечень некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения (далее – Перечень), согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Департаменту платежных систем и цифровых финансовых технологий Национального Банка Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом Национального Банка Республики Казахстан государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент Национального Банка Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктом 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев двадцать шестого, двадцать седьмого, двадцать восьмого пункта 8, абзацев тринадцатого, четырнадцатого, пятнадцатого, шестнадцатого, семнадцатого, восемнадцатого, девятнадцатого, двадцатого, двадцать первого, двадцать второго, двадцать третьего пункта 12, абзацев двенадцатого, тринадцатого, шестнадцатого, семнадцатого, восемнадцатого, девятнадцатого, двадцатого, двадцать первого, двадцать четвертого, двадцать пятого, двадцать шестого, двадцать седьмого, двадцать восьмого, двадцать девятого пункта 13, абзацев девятого, десятого пункта 15 Перечня, которые вводятся в действие с 1 января 2026 года.
При этом, приостановить до 1 января 2026 года действие:
1) абзаца восьмого пункта 12 Перечня, установив, что в период приостановления данный абзац действует в следующей редакции:
"2. В Правилах используются понятия, предусмотренные Гражданским кодексом Республики Казахстан (Особенная часть) (далее – Гражданский кодекс), Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Налоговый кодекс) и Законом Республики Казахстан "О платежах и платежных системах" (далее – Закон о платежах и платежных системах), а также следующее понятие:";
2) абзаца одиннадцатого пункта 13 Перечня, установив, что в период приостановления данный абзац действует в следующей редакции:

"4. Бюджеттің атқарылуы жөніндегі орталық уәкілетті органда ашылған шоттардан қолма-қол ақшасыз төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыру тәртібі Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 110-112-баптарында және "2025 қаржы жылына арналған бюджетті атқару және оған кассалық қызмет көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 30 мамырдағы № 272 бұйрығында айқындалады.";
3) Тізбенің 13-тармағының он бесінші абзацының қолданысы тоқтатыла тұрсын, осы абзац тоқтата тұру кезеңінде мынадай редакцияда қолданыста болады деп белгіленсін:
"Ақша жөнелтушінің банкі мемлекеттік кірістер органының инкассолық өкімдерін орындауды "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Салық кодексі) 122 және 123-баптарында, "Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кеден кодексі) 129 және 130-баптарында және Қағидаларда белгіленген тәртіппен жүргізеді.";
4) Тізбенің 14-тармағының он үшінші абзацының қолданысы тоқтатыла тұрсын, осы абзац тоқтата тұру кезеңінде мынадай редакцияда қолданыста болады деп белгіленсін:
"27. Банктің (банктік емес ұйымның) ақшасын олардың келісімінсіз алып алу, сондай-ақ банктің (банктік емес ұйымның) Ұлттық Банкте корреспонденттік шоттағы ақшаны басқаруға құқықтарын шектеу Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінде (Ерекше бөлім) (бұдан әрі – Азаматтық кодекс), "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) Қазақстан Республикасы кодексінде (бұдан әрі – Салық кодексі), КЖТҚҚ туралы заңда және (немесе) банк (банктік емес ұйым) мен Ұлттық Банктің арасында жасалған корреспонденттік шот шарында көзделген жағдайларда жасалады.".
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы
Т. Сулейменов
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрлігі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту агенттігі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Қаржылық мониторинг агенттігі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау
және реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік қызмет істері агенттігі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы
2025 жылғы 17 желтоқсандағы
№ 94 Қаулыға
қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір қаулыларының тізбесі

"4. Порядок осуществления безналичных платежей и (или) переводов денег со счетов, открытых в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета, определяется статьями 110-112 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и приказом Министра финансов Республики Казахстан от 30 мая 2025 года № 272 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания на 2025 финансовый год".";
3) абзаца пятнадцатого пункта 13 Перечня, установив, что в период приостановления данный абзац действует в следующей редакции:
"Исполнение инкассовых распоряжений органа государственных доходов банком отправителя денег производится в порядке, установленными статьями 122 и 123 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Налоговый кодекс), статьями 129 и 130 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" (далее – Таможенный кодекс) и Правилами.";
4) абзаца тринадцатого пункта 14 Перечня, установив, что в период приостановления данный абзац действует в следующей редакции:
"27. Изъятие денег банка (небанковской организации) без их согласия, а также ограничение прав банка (небанковской организации) на распоряжение деньгами, находящимися на корреспондентском счете в Национальном Банке, производится в случаях, предусмотренных Гражданским кодексом Республики Казахстан (Особенная часть) (далее – Гражданский кодекс), Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)" (далее – Налоговый кодекс), Законом о ПОДФТ и (или) договором корреспондентского счета между банком (небанковской организацией) и Национальным Банком.".
Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
Т. Сулейменов
СОГЛАСОВАНО
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАНО
Министерство труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАНО
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАНО
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАНО
Министерство финансов
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАНО
Агентство Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
СОГЛАСОВАНО
Агентство Республики Казахстан
по финансовому мониторингу
СОГЛАСОВАНО
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАНО
Агентство Республики Казахстан
по делам государственной службы
Приложение
к постановлению Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
от 17 декабря 2025 года № 94
Перечень некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения

1. "Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банктерінiң, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктері филиалдарының вексельдерді есепке алуы қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 1999 жылғы 15 қарашадағы № 396 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1015 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ережесін және құрылымын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағының екінші бөлігі екінші абзацының 21) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктері филиалдарының вексельдерді есепке алуы қағидаларында:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банктерінiң, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктері филиалдарының вексельдерді есепке алуы қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ережесін және құрылымын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағының екінші бөлігі екінші абзацының 21) тармақшасына сәйкес әзірленді және онда Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінің және Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының (бұдан әрі – банктер) вексельдерді есепке алу тәртібі айқындалады.".
2. "Қазақстан Республикасы банктерінің құжаттамалық аккредитивтерімен операциялар жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 22 қазандағы № 199 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9948 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ережесін және құрылымын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағының екінші бөлігі екінші абзацының 20) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы банктерінің құжаттамалық аккредитивтерімен операциялар жүргізу қағидаларында:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Қазақстан Республикасы банктерінің құжаттамалық аккредитивтерімен операциялар жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ережесін және құрылымын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағының екінші бөлігі екінші абзацының 20) тармақшасына сәйкес әзірленді және онда Қазақстан Республикасы банктерінің (бұдан әрі – банктер) құжаттамалық аккредитивтерімен операциялар жүргізу тәртібі айқындалады.".

1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 15 ноября 1999 года № 396 "Об утверждении Правил учета векселей банками второго уровня Республики Казахстан, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 1015) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 21) абзаца второго части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан", Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Правилах учета векселей банками второго уровня Республики Казахстан, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"Настоящие Правила учета векселей банками второго уровня Республики Казахстан, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 21) абзаца второго части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан", и определяют порядок учета векселей банками второго уровня и филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан (далее – банки).".
2. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 октября 2014 года № 199 "Об утверждении Правил проведения операций с документарными аккредитивами банками Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9948) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 20) абзаца второго части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан", Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Правилах проведения операций с документарными аккредитивами банками Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"Настоящие Правила проведения операций с документарными аккредитивами банками Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 20) абзаца второго части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан", и определяют порядок проведения операций с документарными аккредитивами банками Республики Казахстан (далее – банки).".

3. "Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың аударым және жай вексельдермен операциялар жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 261 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13071 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ережесін және құрылымын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағының екінші бөлігі екінші абзацының 22) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың аударым және жай вексельдермен операциялар жүргізу қағидаларында:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың аударым және жай вексельдермен операциялар жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ережесін және құрылымын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағының екінші бөлігі екінші абзацының 22) тармақшасына сәйкес әзірленді және онда екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың (бұдан әрі – банктер) аударым және жай коммерциялық вексельдермен (бұдан әрі – вексель/вексельдер) операциялар жүргізу тәртібі айқындалады.".
4. "Қазақстан Республикасы банктерінің, бейрезидент-банктері филиалдарының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың ақпараттық жүйелерінің қауіпсіз және іркіліссіз жұмыс істеуіне қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 34 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13256 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:

3. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 261 "Об утверждении Правил проведения операций с переводными и простыми векселями банками второго уровня, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13071) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 22) абзаца второго части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан", Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Правилах проведения операций с переводными и простыми векселями банками второго уровня, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, утвержденных указанным постановлением:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"Настоящие Правила проведения операций с переводными и простыми векселями банками второго уровня, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 22) абзаца второго части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан", и определяют порядок проведения банками второго уровня, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций (далее – банки), операций с переводными и простыми коммерческими векселями (далее – вексель/векселя).".
4. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 34 "Об утверждении Требований к безопасности и беспрерывности работы информационных систем банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13256) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:

"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ережесін және құрылымын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағының екінші бөлігі үшінші абзацының 5) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы банктерінің, бейрезидент-банктері филиалдарының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың ақпараттық жүйелерінің қауіпсіз және іркіліссіз жұмыс істеуіне қойылатын талаптарда:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қазақстан Республикасы банктерінің, бейрезидент-банктері филиалдарының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың ақпараттық жүйелерінің қауіпсіз және іркіліссіз жұмыс істеуіне қойылатын талаптар (бұдан әрі – Талаптар) "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ережесін және құрылымын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағының екінші бөлігі үшінші абзацының 5) тармақшасына сәйкес әзірленді және онда электрондық банктік қызметтер көрсету қамтамасыз етілетін Қазақстан Республикасы банктерінің, бейрезидент-банктері филиалдарының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың (бұдан әрі – банктер) ақпараттық жүйелерінің қауіпсіздігіне және іркіліссіз жұмыс істеуіне қойылатын талаптар айқындалады.".
5. "Төлем жүйелеріне қолжетімділікті қамтамасыз ететін ұйымдастыру шараларына және бағдарламалық-техникалық құралдарға қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 200 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14289 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ережесін және құрылымын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағының екінші бөлігі үшінші абзацының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген Төлем жүйелеріне қолжетімділікті қамтамасыз ететін ұйымдастыру шараларына және бағдарламалық-техникалық құралдарға қойылатын талаптарда:
1-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"В соответствии с подпунктом 5) абзаца третьего части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан", Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Требованиях к безопасности и беспрерывности работы информационных систем банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, утвержденных указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Требования к безопасности и беспрерывности работы информационных систем банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций (далее – Требования), разработаны в соответствии с подпунктом 5) абзаца третьего части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан", и определяют требования к безопасности и беспрерывности работы информационных систем банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций (далее – банки), посредством которых обеспечивается оказание электронных банковских услуг.".
5. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 200 "Об утверждении Требований к организационным мерам и программно-техническим средствам, обеспечивающим доступ в платежные системы" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14289) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 2) абзаца третьего части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан", Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Требованиях к организационным мерам и программно-техническим средствам, обеспечивающим доступ в платежные системы, утвержденных указанным постановлением:
часть первую пункта 1 изложить в следующей редакции:

"1. Төлем жүйелеріне қолжетімділікті қамтамасыз ететін ұйымдастыру шараларына және бағдарламалық-техникалық құралдарға қойылатын талаптар (бұдан әрі – Талаптар) "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ережесін және құрылымын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағының екінші бөлігі үшінші абзацының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және онда операторы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі болатын төлем жүйелеріне (бұдан әрі – төлем жүйесі) қолжетімділікті қамтамасыз ететін ұйымдастыру шараларына және бағдарламалық-техникалық құралдарға қойылатын талаптар айқындалады.";
3-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Талаптарда "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген ұғымдар және мынадай ұғымдар пайдаланылады:".
6. "Банкаралық ақша аударымдары жүйесінің жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 201 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14310 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ережесін және құрылымын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағының екінші бөлігі екінші абзацының 15) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген Банкаралық ақша аударымдары жүйесінің жұмыс істеу қағидаларында:
1-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Банкаралық ақша аударымдары жүйесінің жұмыс істеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ережесін және құрылымын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағының екінші бөлігі екінші абзацының 15) тармақшасына сәйкес әзірленді және онда операторы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (бұдан әрі – Ұлттық Банк) болып табылатын банкаралық ақша аударымдары жүйесінің (бұдан әрі – жүйе) жұмыс істеу тәртібі айқындалады. "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Ұлттық төлем корпорациясы" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Орталық) жүйенің операциялық орталығы болып табылады.";
4-тармақтың бірінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Требования к организационным мерам и программно-техническим средствам, обеспечивающим доступ в платежные системы, (далее – Требования) разработаны в соответствии c подпунктом 2) абзаца третьего части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан", и определяют требования к организационным мерам и программно-техническим средствам, обеспечивающим доступ в платежные системы, оператором которых выступает Национальный Банк Республики Казахстан, (далее – платежная система).";
абзац первый пункта 3 изложить в следующей редакции:
"3. В Требованиях используются понятия, предусмотренные Законом Республики Казахстан "О платежах и платежных системах", и следующие понятия:".
6. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 201 "Об утверждении Правил функционирования межбанковской системы переводов денег" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14310) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 15) абзаца второго части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан", Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Правилах функционирования межбанковской системы переводов денег, утвержденных указанным постановлением:
часть первую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила функционирования межбанковской системы переводов денег (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 15) абзаца второго части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан", и определяют порядок функционирования межбанковской системы переводов денег (далее – система), оператором которой является Национальный Банк Республики Казахстан (далее – Национальный Банк). Операционным центром системы является акционерное общество "Национальная платежная корпорация Национального Банка Республики Казахстан" (далее – Центр).";
абзац первый части первой пункта 4 изложить в следующей редакции:

"4. Қағидаларда "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі – Төлемдер және төлем жүйелері туралы заң), "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" және "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген ұғымдар, сондай-ақ мынадай ұғымдар пайдаланылады:";
100-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Ұлттық Банктің "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүйенің ұйымдастырылуы мен жұмыс істеуіне бақылау мен қадағалау жүргізуі;".
7. "Қазақстан Республикасының аумағында электрондық ақша шығару, пайдалану және өтеу қағидаларын, сондай-ақ электрондық ақша эмитенттеріне және электрондық ақша жүйелеріне қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 202 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14298 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ережесін және құрылымын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағының екінші бөлігі екінші абзацының 26) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының аумағында электрондық ақша шығару, пайдалану және өтеу қағидаларында, сондай-ақ электрондық ақша эмитенттеріне және электрондық ақша жүйелеріне қойылатын талаптарда:
1-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қазақстан Республикасының аумағында электрондық ақша шығару, пайдалану және өтеу қағидалары, сондай-ақ электрондық ақша эмитенттеріне және электрондық ақша жүйелеріне қойылатын талаптар (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ережесін және құрылымын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағының екінші бөлігі екінші абзацының 26) тармақшасына сәйкес әзірленді және онда Қазақстан Республикасының аумағында электрондық ақша шығару, пайдалану және өтеу тәртібі, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағындағы электрондық ақша эмитенттеріне (бұдан әрі – эмитент) және электрондық ақша жүйелеріне қойылатын талаптар айқындалады.";
2-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

"4. В Правилах используются понятия, предусмотренные Законом Республики Казахстан "О платежах и платежных системах" (далее – Закон о платежах и платежных системах), законами Республики Казахстан "Об электронном документе и электронной цифровой подписи" и "О рынке ценных бумаг", а также следующие понятия:";
подпункт 1) пункта 100 изложить в следующей редакции:
"1) проведение Национальным Банком контроля и надзора за организацией и функционированием системы в соответствии с Законом Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан";".
7. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 202 "Об утверждении Правил выпуска, использования и погашения электронных денег, а также требований к эмитентам электронных денег и системам электронных денег на территории Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14298) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 26) абзаца второго части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан", Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Правилах выпуска, использования и погашения электронных денег, а также требований к эмитентам электронных денег и системам электронных денег на территории Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
часть первую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила выпуска, использования и погашения электронных денег, а также требования к эмитентам электронных денег и системам электронных денег на территории Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 26) абзаца второго части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан", и определяют порядок выпуска, использования и погашения электронных денег на территории Республики Казахстан, а также требования к эмитентам электронных денег (далее – эмитент) и системам электронных денег на территории Республики Казахстан.";
абзац первый пункта 2 изложить в следующей редакции:

"2. Қағидаларда "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 1-бабында көзделген ұғымдар, сондай-ақ мына ұғымдар пайдаланылады:";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 43-бабында және Қағидаларда белгіленген талаптарды сақтау кезінде Қазақстан Республикасының бейрезидент агенттерімен жасалған шарттардың негізінде эмитент шығарған электрондық ақшаны Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде сатуға жол беріледі.";
28 және 29-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"28. Эмитент "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 42-бабының 5-тармағында және 44-бабының 4-тармағында белгіленген электрондық ақшаның сәйкестендірілмеген иелері үшін электрондық ақшаны сатып алу сомасы, электрондық әмиянда электрондық ақшаны сақтау сомасы және электрондық әмиян арқылы пайдаланылған электрондық ақшаның жалпы сомасы бойынша шектеулердің сақталуын қамтамасыз етеді.
29. Эмитенттің "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына қайшы келмейтін, өзі шығарған электрондық ақшаны пайдалана отырып жүзеге асырылатын операциялардың түрлері мен сомасына талаптар белгілеуіне жол беріледі.";
37-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"37. Дара кәсіпкер және (немесе) заңды тұлға электрондық ақша иесінен электрондық ақшаны азаматтық-құқықтық мәмілелер бойынша төлем ретінде қабылдаған кезде эмитент оларды "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 44-бабының 8-тармағында белгіленген тәртіппен және мерзімде өтейді.";
42 және 43-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"42. Эмитент "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының талаптарына сәйкес алаяқтықты анықтау, сондай-ақ болдырмау және қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл мақсатында электрондық ақша жүйесінде ұйымдастыру және рәсімдеу іс-шараларын қамтамасыз ету мен енгізу шараларын қабылдайды.
43. Эмитент агенттердің "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасының Заңында және Қағидаларда белгіленген талаптарды сақтауын қамтамасыз етеді.".
8. "Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 203 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14365 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:

"2. В Правилах используются понятия, предусмотренные статьей 1 Закона Республики Казахстан "О платежах и платежных системах", а также следующие понятия:";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Допускается реализация электронных денег, выпущенных эмитентом, за пределами Республики Казахстан на основе заключенных с агентами-нерезидентами Республики Казахстан договоров при соблюдении требований, установленных статьей 43 Закона Республики Казахстан "О платежах и платежных системах" и Правилами.";
пункты 28 и 29 изложить в следующей редакции:
"28. Эмитент обеспечивает соблюдение установленных пунктом 5 статьи 42 и пунктом 4 статьи 44 Закона Республики Казахстан "О платежах и платежных системах" ограничений по сумме приобретения электронных денег для неидентифицированных владельцев электронных денег, сумме хранения электронных денег на электронном кошельке и общей сумме использованных электронных денег посредством электронного кошелька.
29. Допускается установление эмитентом требований на виды и суммы операций, осуществляемых с использованием выпущенных им электронных денег, не противоречащих Закону Республики Казахстан "О платежах и платежных системах".";
пункт 37 изложить в следующей редакции:
"37. При принятии индивидуальным предпринимателем и (или) юридическим лицом электронных денег от владельца электронных денег в качестве платежа по гражданско-правовым сделкам, эмитент осуществляет их погашение в порядке и сроки, установленные пунктом 8 статьи 44 Закона Республики Казахстан "О платежах и платежных системах".";
пункты 42 и 43 изложить в следующей редакции:
"42. Эмитент принимает меры по обеспечению и внедрению в системе электронных денег организационных и процедурных мероприятий с целью выявления, а также предотвращения мошенничества и противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения".
43. Эмитент обеспечивает соблюдение агентами требований, установленных Законом Республики Казахстан "О платежах и платежных системах" и Правилами.".
8. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 203 "Об утверждении Правил применения кодов секторов экономики и назначения платежей" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14365) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:

"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ережесін және құрылымын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағының екінші бөлігі екінші абзацының 30) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ережесін және құрылымын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағының екінші бөлігі екінші абзацының 30) тармақшасына сәйкес әзірленді және онда экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану тәртібі, сондай-ақ төлемдерді кодтау жүйесі айқындалады.";
2-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қағидаларда "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 1-бабында, "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 1-бабында көзделген ұғымдар, сондай-ақ мынадай ұғымдар пайдаланылады:";
2-қосымшада:
Төлемдер белгілеу кодтарының нақтыланған кестесінде:
"Салымдар (депозиттер)" деген 3-бөлімде:
төлемдер белгілеу коды бойынша 371-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
371
Цифрлық активтерді сатып алу, оның ішінде цифрлық активтер қызметтері провайдерінің және цифрлық активтерге байланысты қызметті жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ерекше реттеу режиміне қатысушының банктік шотына ақша аудару
";
"Қызметтер" деген 8-бөлімде:
төлемдер белгілеу коды бойынша 841-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
841
842 және 843 төлемдер белгілеу кодтары бар төлемдерді қоспағанда, қаржылық қызметтер үшін төлемдер,
оның ішінде:
банкке, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалына немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген банктік және өзге де операцияларды жүзеге асырғаны үшін комиссиялық сыйақы
қаржы ұйымдарының (сақтандыру ұйымдары және "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамы көрсететін қызметтерді қоспағанда) делдалдық және қосалқы қызметтері
бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушыларына операцияларды жүзеге асырғаны үшін комиссиялық сыйақы
ақшаны қолма-қол ақшаға айналдырғаны үшін комиссиялық сыйақы
андеррайтинг шартына сәйкес сыйақы төлеу
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінде тозған валютаны айырбастағаны үшін комиссиялық сыйақы
қарыздарды (қаржы лизингін қоса алғанда) беруге байланысты комиссиялық сыйақы
қаржылық консультациялық қызметтер
";
ескертпеде:
6-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Есептелген (есептеп шығарылған) және бюджетке төленетін өзге міндеттемелер" 911 коды Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінде және Қазақстан Республикасының Салық кодексінде көзделген есепке жатқызылған (есептелген) және бюджетке төленетін өзге міндеттемелерді (өсімпұл мен айыппұлдарды қоспағанда) аудару кезінде көрсетіледі. Салықтар мен төлемдерді төлеу мерзімдері өзгерген (ұзартылған) кездегі төленетін сома бұған сәйкес келмейді.".

"В соответствии с подпунктом 30) абзаца второго части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан", Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Правилах применения кодов секторов экономики и назначения платежей, утвержденных указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила применения кодов секторов экономики и назначения платежей (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 30) абзаца второго части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан", и определяют порядок применения кодов секторов экономики и назначения платежей, а также систему кодирования платежей.";
абзац первый пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2. В Правилах используются понятия, предусмотренные статьей 1 Закона Республики Казахстан "Об электронном документе и электронной цифровой подписи", статьей 1 Закона Республики Казахстан "О платежах и платежных системах", а также следующие понятия:";
в приложении 2:
в Детализированной таблице кодов назначения платежей:
в разделе 3 "Вклады (депозиты)":
строку по коду назначения платежа 371 изложить в следующей редакции:
"
371
Покупка цифровых активов, в том числе перевод денег на банковский счет провайдера услуг цифровых активов и участника особого режима регулирования Национального Банка Республики Казахстан, осуществляющего деятельность, связанную с цифровыми активами
";
в разделе 8 "Услуги":
строку по коду назначения платежа 841 изложить в следующей редакции:
"
841
Платежи за финансовые услуги, за исключением платежей с кодами назначения платежей 842 и 843,
в том числе:
комиссионное вознаграждение банку, филиалу банка-нерезидента Республики Казахстан или организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, за осуществление банковских и иных операций, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан"
посреднические и вспомогательные услуги финансовых организаций (за исключением услуг страховых организаций и акционерного общества "Единый накопительный пенсионный фонд")
комиссионные вознаграждения профессиональным участникам рынка ценных бумаг за осуществляемые операции
комиссионное вознаграждение за обналичивание денег
оплата вознаграждения согласно андеррайтинговому договору
комиссионное вознаграждение за обмен ветхой валюты в банке-нерезиденте Республики Казахстан
комиссионное вознаграждение в связи с предоставлением займов (включая финансовый лизинг)
финансовые консультационные услуги
";
в примечании:
часть третью пункта 6 изложить в следующей редакции:
"Код 911 "Начисленные (исчисленные) и иные обязательства в бюджет" указывается при перечислении начисленных (исчисленных) и иных обязательств в бюджет (за исключением пени и штрафов), предусмотренных Бюджетным кодексом Республики Казахстан и Налоговым кодексом Республики Казахстан. Исключением являются суммы к уплате при изменении (продлении) сроков уплаты налогов и плат.".

9. "Қазақстан Республикасының аумағында чектерді қолдану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 204 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14346 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң ережесiн және құрылымын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағының екінші бөлігі екінші абзацының 19) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының аумағында чектерді қолдану қағидаларында:
1-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қазақстан Республикасының аумағында чектерді қолдану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң ережесiн және құрылымын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағының екінші бөлігі екінші абзацының 19) тармақшасына сәйкес әзірленді және онда Қазақстан Республикасының аумағында чектерді қолдану тәртібі айқындалады.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қағидалар жол чектерін пайдалануға байланысты қатынастарға қолданылмайды. Көрсетілген қатынастарды "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген талаптарды ескере отырып, осындай жол чектерінің чек берушісінің банкімен және банк практикасында қолданылатын iскерлiк айналым дәстүрлерiмен реттеледі.";
3-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қағидаларда "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі – Төлемдер және төлем жүйелері туралы заң) көзделген ұғымдар, сондай-ақ мынадай ұғымдар пайдаланылады:";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Қазақстан Республикасының аумағындағы чектер Қазақстан Республикасының ұлттық валютасы – теңгемен жазылып берiледi. Қазақстан Республикасының аумағында шетел валютасындағы чектердiң айналысы "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылады.".
10. "Төлем карточкаларын шығару қағидаларын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында оларды пайдалана отырып жүргізілген операцияларға қызмет көрсету бойынша қызметке қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 205 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14299 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:

9. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 204 "Об утверждении Правил применения чеков на территории Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14346) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 19) абзаца второго части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан", Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Правилах применения чеков на территории Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
часть первую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила применения чеков на территории Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 19) абзаца второго части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан", и определяют порядок применения чеков на территории Республики Казахстан.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Правила не распространяются на отношения, связанные с использованием дорожных чеков. Указанные отношения регулируются банком чекодателя таких дорожных чеков и обычаями делового оборота, применяемыми в банковской практике, с учетом требований, установленных Законом Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения".";
абзац первый пункта 3 изложить в следующей редакции:
"3. В Правилах используются понятия, предусмотренные Законом Республики Казахстан "О платежах и платежных системах" (далее – Закон о платежах и платежных системах), а также следующие понятия:";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Чеки на территории Республики Казахстан выписываются в национальной валюте Республики Казахстан – тенге. Обращение чеков в иностранной валюте на территории Республики Казахстан осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле".".
10. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 205 "Об утверждении Правил выпуска платежных карточек, а также требований к деятельности по обслуживанию операций с их использованием на территории Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14299) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:

"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң ережесiн және құрылымын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағының екінші бөлігі екінші абзацының 23) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген Төлем карточкаларын шығару қағидаларында, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында оларды пайдалана отырып жүргізілген операцияларға қызмет көрсету бойынша қызметке қойылатын талаптарда:
1-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Төлем карточкаларын шығару қағидалары, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында оларды пайдалана отырып жүргізілген операцияларға қызмет көрсету бойынша қызметке қойылатын талаптар (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң ережесiн және құрылымын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағының екінші бөлігі екінші абзацының 23) тармақшасына сәйкес әзірленді және онда төлем карточкаларын шығару тәртібі, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында оларды пайдалана отырып жүргізілген операцияларға қызмет көрсету бойынша қызметке қойылатын талаптар айқындалады.";
3-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қағидаларда "Байланыс туралы", "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" (бұдан әрі – Төлемдер және төлем жүйелері туралы заң) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген ұғымдар, сондай-ақ мынадай ұғымдар пайдаланылады:";
3-тармақтың 24) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"24) эмитент – төлем карточкаларын шығаруды жүзеге асыратын банк, оның ішінде бас банк немесе еншілес банк, сондай-ақ "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес төлем карточкаларын шығаруды жүзеге асырған банктің активтері мен міндеттемелерін оған берген жағдайда иеленуші банк;";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Төлем карточкасы төлем карточкасын беру туралы шарттың негізінде шығарылады.
Алдын ала төленген төлем карточкасын қоспағанда, төлем карточкасы клиенттің банктік шотындағы қаражатқа қол жеткізу құралы болып табылады.";
4-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4-1. Эмитент қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл мақсатында төлем карточкасын бергенге дейін шетелдікті және азаматтығы жоқ адамды тиісті түрде тексереді, олар ұсынатын құжаттарға қойылатын талаптарды белгілейді, төлем карточкаларын шығару және пайдалану шарттарын айқындайды.";
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"В соответствии с подпунктом 23) абзаца второго части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан", Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Правилах выпуска платежных карточек, а также требований к деятельности по обслуживанию операций с их использованием на территории Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
часть первую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила выпуска платежных карточек, а также требования к деятельности по обслуживанию операций с их использованием на территории Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 23) абзаца второго части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан", и определяют порядок выпуска платежных карточек, а также требования к деятельности по обслуживанию операций с их использованием на территории Республики Казахстан.";
абзац первый пункта 3 изложить в следующей редакции:
"3. В Правилах используются понятия, предусмотренные законами Республики Казахстан "О связи", "О платежах и платежных системах" (далее – Закон о платежах и платежных системах), а также следующие понятия:";
подпункт 24) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"24) эмитент – банк, осуществляющий выпуск платежных карточек, в том числе родительский банк или дочерний банк, а также банк-приобретатель в случае передачи ему активов и обязательств банка, осуществившего выпуск платежных карточек, в соответствии с Законом Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Выпуск платежной карточки осуществляется на основании договора о выдаче платежной карточки.
Платежная карточка, за исключением предоплаченной платежной карточки, является средством доступа к банковскому счету клиента.";
пункт 4-1 изложить в следующей редакции:
"4-1. Эмитент в целях противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения до выдачи платежной карточки осуществляет надлежащую проверку иностранца и лица без гражданства, устанавливает требования к предоставляемым ими документам, определяет условия выпуска и использования платежных карточек.";
пункт 22 изложить в следующей редакции:

"22. Электрондық түрде шығарылатын алдын ала төленген төлем карточкасы төлем карточкасының деректемелерінен тұрады және қосымша толықтыруға, қолма-қол ақшаны алу үшін пайдалануға жатпайды. Клиент банкке алдын ала төленген төлем карточкасын шығару кезінде алдын ала енгізген ақша сомасы шегінде төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыру үшін осындай алдын ала төленген төлем карточкасын пайдалануға рұқсат беріледі.
Карточка ұстаушыға бір транзакцияны жүргізу үшін алдын ала төленген екі және одан да көп төлем карточкасын шығаруға және пайдалануға, сондай-ақ бір ұстаушыға қатарынан үш ай ішінде алдын ала төленген бестен асатын төлем карточкасын шығаруға рұқсат берілмейді.";
40-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"40. Алдын ала төленген төлем карточкаларын қоспағанда, төлем карточкаларын пайдалана отырып жасалатын төлемдер және (немесе) ақша аударымдары клиенттің банктік шотындағы ақша сомасы және (немесе) эмитент ұсынған банктік қарыз сомасы шегінде жүзеге асырылады және клиенттің банктік шотында көрсетіледі.
Алдын ала төленген төлем карточкаларын пайдалана отырып жүзеге асырылатын төлемдер және (немесе) ақша аударымдары эмитенттің шоғырландырылған шотында көрсетіледі.
Эмитент және клиент арасында жасалған төлем карточкасын беру туралы шарттың негізінде берілген төлем карточкаларының бір немесе әртүрлі жүйелердің бірнеше төлем карточкаларын пайдалана отырып жүзеге асырылған төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын бір банк шотында көрсетуге жол беріледі.
Төлем карточкалары жүйесі арқылы жүзеге асырылатын төлемдер және (немесе) ақша аударымдары төлем карточкасын пайдалана отырып жасалатын операцияларға жатады.";
44-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"44. "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабында көзделген жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының аумағында төлем карточкаларын пайдалана отырып жүргізілетін төлемдер Қазақстан Республикасының ұлттық валютасы – теңгемен жүзеге асырылады.
Төлем карточкасын пайдалана отырып жүргізілетін валюталық операциялар Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18512 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 30 наурыздағы № 40 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды жүзеге асыру қағидаларында белгіленген талаптарды сақтай отырып жүзеге асырылады.".
11. "Банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың корреспонденттік шоттары бойынша төлемдер мен ақша аударымдары лимитінің мөлшерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 206 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14304 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе және 1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"22. Предоплаченная платежная карточка, выпускаемая в электронном виде состоит из реквизитов платежной карточки и не подлежит дополнительному пополнению, использованию для получения наличных денег. Использование такой предоплаченной платежной карточки для осуществления платежей и (или) переводов денег допускается в пределах суммы денег, предварительно внесенных клиентом в банк при выпуске предоплаченной платежной карточки.
Не допускаются выпуск и использование держателем двух и более предоплаченных платежных карточек для проведения одной транзакции, а также выпуск одному держателю более пяти предоплаченных платежных карточек в течение трех последовательных месяцев.";
пункт 40 изложить в следующей редакции:
"40. Платежи и (или) переводы денег с использованием платежных карточек, за исключением предоплаченных платежных карточек, осуществляются в пределах суммы денег клиента на банковском счете и (или) в пределах суммы банковского займа, предоставленного эмитентом, и отражаются на банковском счете клиента.
Платежи и (или) переводы денег, осуществляемые с использованием предоплаченных платежных карточек, отражаются на консолидированном счете эмитента.
Допускается отражение на одном банковском счете платежей и (или) переводов денег, осуществленных с использованием нескольких платежных карточек одной или разных систем платежных карточек, выданных на основании договора о выдаче платежной карточки, заключенного между эмитентом и клиентом.
Платежи и (или) переводы денег, осуществляемые посредством системы платежных карточек, относятся к операциям с использованием платежной карточки.";
пункт 44 изложить в следующей редакции:
"44. Платежи с использованием платежных карточек на территории Республики Казахстан осуществляются в национальной валюте Республики Казахстан – тенге, за исключением случаев, предусмотренных статьей 6 Закона Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле".
Валютные операции с использованием платежной карточки осуществляются с соблюдением требований, установленных Правилами осуществления валютных операций в Республике Казахстан, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 марта 2019 года № 40, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18512.".
11. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 206 "Об утверждении размера лимита платежей и переводов денег по корреспондентским счетам банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14304) следующие изменения:
преамбулу и пункт 1 изложить в следующей редакции:

"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң ережесiн және құрылымын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағының екінші бөлігі төртінші абзацының 7) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың осы банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым және оның контрагенттері арасында ашылған корреспонденттік шоттары арқылы ағымдағы айда олар жүзеге асыратын корреспонденттік шоттары бойынша төлемдер мен ақша аударымдары лимитінің мөлшері банкаралық клиринг жүйесіндегі клирингтің нәтижелері бойынша дебеттік таза позицияның сомасын шегере отырып, банкаралық ақша аударымдары жүйесі және банкаралық клиринг жүйесі арқылы өткен айда жүзеге асырылған банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның жіберілетін қолма-қол ақшасыз төлемдерінің жалпы көлемінің бес пайызынан аспайтын көлемде бекітілсін.".
12. "Клиенттердің банктік шоттарын ашу, жүргізу және жабу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 207 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14422 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң ережесiн және құрылымын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағының екінші бөлігі екінші абзацының 28) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген Клиенттердің банктік шоттарын ашу, жүргізу және жабу қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Клиенттердің банктік шоттарын ашу, жүргізу және жабу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң ережесiн және құрылымын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағының екінші бөлігі екінші абзацының 28) тармақшасына сәйкес әзірленді және онда Қазақстан Республикасының банктерінде, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдарында және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның (бұдан әрі – уәкілетті орган) лицензиясы негізінде, сондай-ақ осындай ұйымның қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының заңында көрсетілген операцияларды лицензиясыз жүзеге асыру мүмкіндігі көзделген жағдайда, жеке және заңды тұлғалардың банктік шоттарын ашуды және жүргізуді жүзеге асыратын ұйымдарда (бұдан әрі – банктер) клиенттердің банктік шоттарын ашу, жүргізу және жабу тәртібі айқындалады.";
2-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

"В соответствии с подпунктом 7) абзаца четвертого части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан", Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить размер лимита платежей и переводов денег по корреспондентским счетам банков, филиалов банков - нерезидентов Республики Казахстан и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, осуществляемых ими в текущем месяце через корреспондентские счета, открытые между данным банком, филиалом банка - нерезидента Республики Казахстан или организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, и его контрагентами, в объеме, не превышающем пяти процентов от общего объема исходящих безналичных платежей банка, филиала банка - нерезидента Республики Казахстан и организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, осуществленных за предыдущий месяц через межбанковскую систему переводов денег и систему межбанковского клиринга, за вычетом суммы дебетовой чистой позиции по результатам клиринга в системе межбанковского клиринга.".
12. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 207 "Об утверждении Правил открытия, ведения и закрытия банковских счетов клиентов" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14422) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 28) абзаца второго части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан", Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Правилах открытия, ведения и закрытия банковских счетов клиентов, утвержденных указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила открытия, ведения и закрытия банковских счетов клиентов (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 28) абзаца второго части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан", и определяют порядок открытия, ведения и закрытия банковских счетов клиентов в банках Республики Казахстан, филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан и организациях, осуществляющих открытие и ведение банковских счетов физических и юридических лиц на основании лицензии уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее – уполномоченный орган), а также в случае, когда законом Республики Казахстан, регулирующим деятельность такой организации, предусмотрена возможность осуществления указанных операций без лицензии (далее – банки).";
абзац первый пункта 2 изложить в следующей редакции:

"2. Қағидаларда Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде (Ерекше бөлім) (бұдан әрі – Азаматтық кодекс), Қазақстан Республикасының Салық кодексінде (бұдан әрі – Салық кодексі) және "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі – Төлемдер және төлем жүйелері туралы заң) көзделген ұғымдар, сондай-ақ мынадай ұғым пайдаланылады:";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Банк клиентке банктік шотты "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – КЖТҚҚ туралы заң) 5-бабына сәйкес клиенттерді (олардың өкілдерін) және бенефициарлық меншік иелерін тиісінше тексеру бойынша шараларды қабылдағаннан кейін, сондай-ақ Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20160 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2020 жылғы 22 наурыздағы № 18 қаулысымен бекітілген Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жасау мақсатында екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары мен Ұлттық пошта операторы үшін ішкі бақылау қағидаларына қойылатын талаптарды ескере отырып ашады.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайларда, сондай-ақ тараптардың келісімі бойынша банктік қызмет көрсету шартын банктің ішкі құжаттарында көзделген қауіпсіздік рәсімдерін қолдана отырып, электрондық цифрлық қолтаңбаны немесе динамикалық сәйкестендіруді пайдалана отырып, сондай-ақ Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20160 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2020 жылғы 22 наурыздағы № 18 қаулысымен бекітілген Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жасау мақсатында екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары мен Ұлттық пошта операторы үшін ішкі бақылау қағидаларына қойылатын талаптарды ескере отырып, электрондық түрде жасалады.";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Салық кодексінің 55-бабы 2-тармағының 1), 4), 7), 9), 15), 17) және 19) тармақшаларында көзделген талаптарды орындау мақсатында банк Салық кодексінің 55-бабының 5-тармағына сәйкес бюджетке салықтардың және төлемдердің түсуін қамтамасыз етуді, Қазақстан Республикасында кедендік реттеуді, Қазақстан Республикасының заңнамасында осы органның жүргізуіне жатқызылған, қылмыстық және әкімшілік құқық бұзушылықтардың алдын алу, анықтау, жолын кесу, ашу және тергеп-тексеру жөніндегі өкілеттіктерді жүзеге асыратын мемлекеттік орган (бұдан әрі – мемлекеттік кірістер органы) өз құзыретінің шегінде ұсынатын салық төлеушілер туралы ақпаратты пайдаланады.";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"2. В Правилах используются понятия, предусмотренные Гражданским кодексом Республики Казахстан (Особенная часть) (далее – Гражданский кодекс), Налоговым кодексом Республики Казахстан (далее – Налоговый кодекс) и Законом Республики Казахстан "О платежах и платежных системах" (далее – Закон о платежах и платежных системах), а также следующее понятие:";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Открытие клиенту банковского счета осуществляется банком после принятия мер по надлежащей проверке клиентов (их представителей) и бенефициарных собственников в соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения" (далее – Закон о ПОДФТ), а также с учетом Требований к Правилам внутреннего контроля в целях противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения для банков второго уровня, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан и Национального оператора почты, утвержденных постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 22 марта 2020 года № 18, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20160.";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. В случаях, установленных законами Республики Казахстан, а также по соглашению сторон договор банковского обслуживания заключается в электронном виде с использованием электронной цифровой подписи или динамической идентификации с применением процедур безопасности, предусмотренных внутренними документами банка, а также с учетом Требований к Правилам внутреннего контроля в целях противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения для банков второго уровня, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан и Национального оператора почты, утвержденных постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 22 марта 2020 года № 18, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20160.";
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. В целях исполнения требований, предусмотренных подпунктами 1), 4), 7), 9), 15), 17) и 19) пункта 2 статьи 55 Налогового кодекса, банк использует информацию о налогоплательщиках, представляемую государственным органом, в пределах своей компетенции осуществляющий обеспечение поступлений налогов и платежей в бюджет, таможенное регулирование в Республике Казахстан, полномочия по предупреждению, выявлению, пресечению, раскрытию и расследованию уголовных и административных правонарушений, отнесенных законодательством Республики Казахстан к ведению этого органа (далее – органы государственных доходов), в соответствии с пунктом 5 статьи 55 Налогового кодекса.";
пункт 24 изложить в следующей редакции:

"24. Банк клиентке банктік шотты ашу кезінде мемлекеттік кірістер органдарына Салық кодексінің 55-бабы 2-тармағының 1) тармақшасында айқындалған тәртіпте, жағдайларда және мерзімде хабарлайды.";
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"25. Банк Салық кодексінің 55-бабы 2-тармағының 19) тармақшасында, КЖТҚҚ туралы заңның 13-бабының 1-тармағында, Төлемдер және төлем жүйелері туралы заңның 27-бабының 2-тармағында көзделген жағдайларда және негіздер бойынша, Қағидаларда көзделген құжаттар ұсынылмаған не клиент пен банк арасында мәміле жасалмаған жағдайларда, банктік шоттарды ашудан бас тартады.";
60 және 61-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"60. Банк өзіне басқа банк берген клиенттердің банктік шоттарын жүргізген кезде "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Банктер туралы заң) 60-1, 61-2, 61-11 және 61-12-баптарында көзделген жағдайларда банк көрсетілген банктік шоттарға жаңа жеке сәйкестендіру кодтарын береді және Салық кодексінің 55-бабы 2-тармағының 1) тармақшасында айқындалған тәртіппен салық органдарына хабарлайды.
61. Банктік шоттар бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру немесе банктік шоттағы ақшаға тыйым салу Азаматтық кодекстің 740-бабына, "Қазақстан Республикасындағы кедендік бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 125-бабына, Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексінің 161-бабына, Қазақстан Республикасының Азаматтық процестік кодексінің 156-бабына, Салық кодексінің 86-бабына, Банктер және банк қызметі туралы заңның 51-бабына, КЖТҚҚ туралы заңның 13-бабына, "Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 32, 62, 123-баптарына, Төлемдер және төлем жүйелері туралы заңның 27-бабының 11-тармағына сәйкес уәкілетті мемлекеттік органдардың немесе лауазымды тұлғалардың клиенттің банктік шоты бойынша шығыс операцияларын тоқтату тұру туралы шешімдері және (немесе) өкімдері немесе клиенттің банктік шотындағы ақшаға тыйым салу туралы актілері негізінде жүзеге асырылады.";
77-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"77. Клиенттің банктік шотын жабу кезінде банк Салық кодексінің 55-бабы 2-тармағының 1) тармақшасында айқындалған тәртіппен, жағдайларда және мерзімде мемлекеттік кірістер органдарына хабарлайды.".
13. "Қазақстан Республикасының аумағында қолма-қол ақшасыз төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 208 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14419 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:

"24. При открытии банковского счета клиента банк уведомляет органы государственных доходов в порядке, случаях и сроки, определенные подпунктом 1) пункта 2 статьи 55 Налогового кодекса.";
пункт 25 изложить в следующей редакции:
"25. Отказ в открытии банковских счетов осуществляется банком в случаях и по основаниям, предусмотренным подпунктом 19) пункта 2 статьи 55 Налогового кодекса, пунктом 1 статьи 13 Закона о ПОДФТ, пунктом 2 статьи 27 Закона о платежах и платежных системах, в случаях непредставления документов, предусмотренных Правилами, либо несовершения сделки между клиентом и банком.";
пункты 60 и 61 изложить в следующей редакции:
"60. При ведении банком банковских счетов клиентов, переданных ему другим банком в случаях, предусмотренных статьями 60-1, 61-2, 61-11 и 61-12 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (далее – Закон о банках и банковской деятельности) банк присваивает указанным банковским счетам новые индивидуальные идентификационные коды и уведомляет налоговые органы в порядке, определенном подпунктом 1) пункта 2 статьи 55 Налогового кодекса.
61. Приостановление расходных операций по банковским счетам или арест денег, находящихся на банковском счете, осуществляется в соответствии со статьей 740 Гражданского кодекса, статьей 125 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан", статьей 161 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан, статьей 156 Гражданского процессуального кодекса Республики Казахстан, статьей 86 Налогового кодекса, статьей 51 Закона о банках и банковской деятельности, статьей 13 Закона о ПОДФТ, статьями 32, 62, 123 Закона Республики Казахстан "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей", пунктом 11 статьи 27 Закона о платежах и платежных системах на основании решений и (или) распоряжений уполномоченных государственных органов или должностных лиц о приостановлении расходных операций по банковскому счету клиента или актов о наложении ареста на деньги, находящиеся на банковском счете клиента.";
пункт 77 изложить в следующей редакции:
"77. При закрытии банковского счета клиента банк уведомляет органы государственных доходов в порядке, случаях и сроки, определенные подпунктом 1) пункта 2 статьи 55 Налогового кодекса.".
13. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 208 "Об утверждении Правил осуществления безналичных платежей и (или) переводов денег на территории Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14419) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:

"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң ережесiн және құрылымын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағының екінші бөлігі екінші абзацының 36) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының аумағында қолма-қол ақшасыз төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыру қағидаларында:
1-тармақтың бірінші және екінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қазақстан Республикасының аумағында қолма-қол ақшасыз төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң ережесiн және құрылымын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағының екінші бөлігі екінші абзацының 36) тармақшасына сәйкес әзірленді және онда банктердің (оның ішінде делдал банктердің), Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың (бұдан әрі – банктер) Қазақстан Республикасының аумағында қолма-қол ақшасыз төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыру тәртібі, төлем құжаттарын ресімдеу нысандары мен тәртібі айқындалады, сондай-ақ банктердің, банктердің төлем агенттері мен қосалқы төлем агенттерінің және төлем ұйымдарының төлем қызметтерін көрсеткенін растайтын құжаттың мазмұнына қойылатын талаптар белгіленеді.
Осы Қағидалар "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі – КЖТҚҚ туралы заң) белгіленген талаптар ескеріле отырып, Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде бастама жасалған, банк практикасында қолданылатын шарттарда және іскерлік айналым дәстүрлерінде реттелетін халықаралық қолма-қол ақшасыз төлемдер мен ақша аударымдарына байланысты қатынастарға қолданылмайды.";
3-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қағидаларда "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Төлемдер және төлем жүйелері туралы заң) 1-бабында көзделген ұғымдар, сондай-ақ мынадай ұғымдар пайдаланылады:";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органда ашылған шоттардан қолма-қол ақшасыз төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыру тәртібі Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 110-112-баптарында және "Бюджеттің қазынашылық атқарылуы және оларға кассалық қызмет көрсету рәсімдерін, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдер бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 27 маусымдағы № 328 бұйрығында айқындалады.";
56-тармақтың төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік кірістер органының инкассолық өкімдері Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қағаз жеткізгіште немесе электрондық нысанда телекоммуникациялар желісі арқылы беру жолымен ұсынылады. Мемлекеттік кірістер органының инкассолық өкімдері осы өндіріп алудың негізділігін растайтын құжаттарды берусіз ұсынылады. Электрондық нысанда ұсынылған инкассалық өкімде осы Қағидаларда белгіленген міндетті деректемелер қамтылады.";
61-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"В соответствии с подпунктом 36) абзаца второго части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан", Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Правилах осуществления безналичных платежей и (или) переводов денег на территории Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
части первую и вторую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила осуществления безналичных платежей и (или) переводов денег на территории Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 36) абзаца второго части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан", и определяют порядок осуществления безналичных платежей и (или) переводов денег на территории Республики Казахстан банками (в том числе банками-посредниками), филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций (далее – банки), формы и порядок оформления платежных документов, а также устанавливают требования к содержанию документа, подтверждающего оказание платежной услуги банками, платежными агентами и платежными субагентами банков и платежными организациями.
Настоящие Правила не распространяются на отношения, связанные с международными безналичными платежами и переводами денег, инициированными за пределами Республики Казахстан, которые регулируются договорами и обычаями делового оборота, применяемыми в банковской практике, с учетом требований, установленных Законом Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения" (далее – Закон о ПОДФТ).";
абзац первый пункта 3 изложить в следующей редакции:
"3. В Правилах используются понятия, предусмотренные в статье 1 Закона Республики Казахстан "О платежах и платежных системах" (далее – Закон о платежах и платежных системах), а также следующие понятия:";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Порядок осуществления безналичных платежей и (или) переводов денег со счетов, открытых в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета, определяется статьями 110-112 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и приказом Министра финансов Республики Казахстан от 27 июня 2025 года № 328 "Об утверждении процедур казначейского исполнения бюджета и их кассового обслуживания, процедур казначейского учета и мониторинга".";
часть четвертую пункта 56 изложить в следующей редакции:
"Инкассовые распоряжения органа государственных доходов предъявляются по форме, согласно приложению 15 к Правилам, на бумажном носителе или в электронной форме посредством передачи по сети телекоммуникаций. Инкассовые распоряжения органа государственных доходов предъявляются без приложения документов, подтверждающих обоснованность данного взыскания. Инкассовое распоряжение, представленное в электронной форме, содержит обязательные реквизиты, установленные настоящими Правилами.";
часть вторую пункта 61 изложить в следующей редакции:

"Ақша жөнелтушінің банкі мемлекеттік кірістер органының инкассолық өкімдерін Қазақстан Республикасы Салық кодексінің (бұдан әрі – Салық кодексі) 185 және 186-баптарында, "Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кеден кодексі) 129 және 130-баптарында және Қағидаларда белгіленген тәртіппен орындайды.";
72-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Инкассолық өкімді белгіленбеген мерзімде орындауды, сондай-ақ Салық кодексінің 55-бабында көзделген жағдайларды қоспағанда, инкассолық өкімдер олар ұсынылған күннен кейінгі үш операциялық күннен кешіктірмей орындалады.";
76-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"76. Салық кодексінің 185 және 186-баптарында, Кеден кодексінің 129 және 130-баптарында, Әлеуметтік кодекстің 256-бабында, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Банктер және банк қызметі туралы заң) 36-бабында, Атқарушылық іс жүргізу туралы заңның 58-бабында, "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 31-бабында, Төлемдер және төлем жүйелері туралы заңда және (немесе) банктік шот шартында көзделген жағдайларда банк ақша жөнелтушінің банктік шотынан ақшаны есептен шығаруды банк орындау үшін қабылдаған төлем құжаты не ақша жөнелтушінің келісімінсіз орындалатын төлем құжаты негізінде жүргізеді.";
79-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"79. Банктің төлем тапсырмасын, төлем талабын, төлем ордерін, ақша аудару үшін берілген өтінішті және төлем хабарламасын орындаудан бас тарту себебін көрсете отырып, нұсқауды алған күні операциялық күн ішінде Салық кодексінің 55-бабында, Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы заңның 19-бабының 8-тармағында, КЖТҚҚ туралы заңның 13-бабында, Төлемдер және төлем жүйелері туралы заңның 46-бабында және Қағидаларда көзделген негіздер бойынша бас тартады.";
90-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) қаржылық мониторингті жүзеге асыратын және қылмыстық жолмен алынған кiрiстердi заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл бойынша өзге де шараларды қабылдайтын мемлекеттік органның күмәнді операцияларды жүргізуді тоқтата тұру туралы шешімі;";
145-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Банктер көрсетілген шешімдерді, анықтамаларды, өкімдерді (өтініштерді) Қазақстан Республикасы Азаматтық процестік кодексінің 241-бабының, Салық кодексінің 185-бабының, Атқарушылық іс жүргізу туралы заңның 58, 59 және 62-баптарының талаптарына сәйкес келген кезде орындауға қабылдайды.";
161-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"Исполнение инкассовых распоряжений органа государственных доходов банком отправителя денег производится в порядке, установленными статьями 185 и 186 Налогового кодекса Республики Казахстан (далее – Налоговый кодекс), статьями 129 и 130 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" (далее – Таможенный кодекс) и Правилами.";
часть вторую пункта 72 изложить в следующей редакции:
"Инкассовые распоряжения исполняются не позднее трех операционных дней, следующих за днем их предъявления, за исключением исполнения инкассового распоряжения в неопределенные сроки, а также случаев, предусмотренных статьей 55 Налогового кодекса.";
пункт 76 изложить в следующей редакции:
"76. Списание денег банком с банковского счета отправителя денег производится на основании принятого банком к исполнению платежного документа либо платежного документа, исполняемого без согласия отправителя денег, в случаях, предусмотренных статьями 185 и 186 Налогового кодекса, статьями 129 и 130 Таможенного кодекса, статьей 256 Социального кодекса, статьей 36 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (далее – Закон о банках и банковской деятельности), статьей 58 Закона об исполнительном производстве, статьей 31 Закона Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании", Законом о платежах и платежных системах и (или) договором банковского счета.";
часть первую пункта 79 изложить в следующей редакции:
"79. Отказ банком в исполнении платежного поручения, платежного требования, платежного ордера, заявления на перевод денег и платежного извещения осуществляется по основаниям, предусмотренным статьей 55 Налогового кодекса, пунктом 8 статьи 19 Закона о валютном регулировании и валютном контроле, статьей 13 Закона о ПОДФТ, статьей 46 Закона о платежах и платежных системах и Правилами, в течение операционного дня в день получения указания с указанием причины отказа.";
подпункт 2) пункта 90 изложить в следующей редакции:
"2) решения государственного органа, осуществляющего финансовый мониторинг и принимающего иные меры по противодействию легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения, о приостановлении проведения подозрительной операции;";
часть вторую пункта 145 изложить в следующей редакции:
"Указанные решения, определения, распоряжения (заявления) принимаются банками к исполнению при соответствии требованиям статьи 241 Гражданского процессуального кодекса Республики Казахстан, статьи 185 Налогового кодекса, статьей 58, 59 и 62 Закона об исполнительном производстве.";
пункт 161 изложить в следующей редакции:

"161. Банктің Қағидалардың 154-тармағында көзделген төлем құжаттарын сақтауы Салық кодексінің 55-бабына, Әлеуметтік кодекстің 246 және 248-баптарына сәйкес жүргізілетін азаматтық-құқықтық мәміле бойынша ақы төлеудің немесе міндетті төлемдердің талаптарына сәйкес төлем бойынша міндеттемелерді орындау болып табылмайды.";
171-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"171. Ақша жөнелтушінің банктік шотындағы ақшаға клиенттің ақшасына тыйым салу құқығына ие уәкілетті мемлекеттік органдардың, лауазымды адамдардың, сот орындаушыларының немесе әділет органдарының тиісті шешімдерінің негізінде тыйым салу, банктік шоттардағы ақшаға (мүлікке) иелік етуге уақытша шектеу қою, сондай-ақ банктік шоттар бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру құқығына ие уәкілетті мемлекеттік органдардың немесе лауазымды адамдардың тиісті шешімдері негізінде ақша жөнелтушінің банктік шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру Азаматтық кодекстің 740-бабында, Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің 161-бабында, Салық кодексінің 86-бабында, Кеден кодексінің 125-бабында, Банктер және банк қызметі туралы заңның 51-бабында және Атқарушылық іс жүргізу туралы заңның 62, 123-баптарында көзделген тәртіппен және жағдайларда жүзеге асырылады.".
14. "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі мен банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдары, сондай-ақ банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арасында корреспонденттік қатынастар орнату қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 209 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14336 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң ережесiн және құрылымын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағының екінші бөлігі екінші абзацының 31) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі мен банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдары, сондай-ақ банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арасында корреспонденттік қатынастар орнату қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі мен банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдары, сондай-ақ банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арасында корреспонденттік қатынастар орнату қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң ережесiн және құрылымын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағының екінші бөлігі екінші абзацының 31) тармақшасына сәйкес әзірленді және онда Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде (бұдан әрі – Ұлттық Банк) банктердің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктері филиалдарының, сондай-ақ банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың (бұдан әрі – банктік емес ұйымдар) ұлттық және шетел валютасында корреспонденттік шоттарын ашу, жүргізу және жабу тәртібі айқындалады.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"161. Хранение банком платежных документов, предусмотренных в пункте 154 Правил, не является исполнением обязательств по платежу в соответствии с условиями оплаты по гражданско-правовой сделке или обязательных платежей, производимых в соответствии со статьей 55 Налогового кодекса, статьями 246 и 248 Социального кодекса.";
пункт 171 изложить в следующей редакции:
"171. Наложение ареста на деньги, находящиеся на банковском счете отправителя денег, на основании соответствующих решений уполномоченных государственных органов, должностных лиц, судебных исполнителей или органов юстиции, обладающих правом наложения ареста на деньги клиента, временное ограничение на распоряжение деньгами (имуществом), находящимися на банковских счетах, а также приостановление расходных операций по банковским счетам отправителя денег на основании соответствующих решений уполномоченных государственных органов или должностных лиц, обладающих правом приостановления расходных операций по банковскому счету, осуществляется в порядке и случаях, предусмотренных статьей 740 Гражданского кодекса, статьей 161 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан, статьей 86 Налогового кодекса, статьей 125 Таможенного кодекса, статьей 51 Закона о банках и банковской деятельности и статьями 62, 123 Закона об исполнительном производстве.".
14. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 209 "Об утверждении Правил установления корреспондентских отношений между Национальным Банком Республики Казахстан и банками, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, а также организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14336) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 31) абзаца второго части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан", Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Правилах установления корреспондентских отношений между Национальным Банком Республики Казахстан и банками, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, а также организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, утвержденных указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила установления корреспондентских отношений между Национальным Банком Республики Казахстан и банками, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, а также организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 31) абзаца второго части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан", и определяют порядок открытия, ведения и закрытия корреспондентских счетов в национальной и иностранной валюте банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, а также организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций (далее – небанковские организации) в Национальном Банке Республики Казахстан (далее – Национальный Банк).";
пункт 4 изложить в следующей редакции:

"4. Қағидаларда "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі – Төлемдер және төлем жүйелері туралы заң), Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2020 жылғы 27 қазандағы № 128 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21593 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Ұлттық Банкінің банктік идентификациялау кодтарын беру, пайдалану және жою, сондай-ақ банктердің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктері филиалдарының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың кодтарын және банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар филиалдарының кодтарын беру және жою, олардың құрылымы, Банктердің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктері филиалдарының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың анықтамалығын қалыптастыру және жүргізу туралы нұсқаулықты бекіту туралы нұсқаулықта (бұдан әрі – Нұсқаулық) көзделген ұғымдар пайдаланылады.";
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"22. Корреспондент "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – КЖТҚҚ туралы заң) клиенттерді (олардың өкілдерін) және бенефициарлық меншік иелерін тиісті тексеру бойынша шаралар қабылдағаннан кейін респондентке корреспонденттiк шотты ашады.
Корреспонденттік шоттар ашу кезінде Қағидаларда көзделген құжаттардан басқа Ұлттық Банктің КЖТҚҚ туралы заңға сәйкес банктен, банктік емес ұйымнан қосымша құжаттар алуына болады.";
27-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"27. Банктің (банктік емес ұйымның) ақшасын олардың келісімінсіз алып алу, сондай-ақ банктің (банктік емес ұйымның) Ұлттық Банкте корреспонденттік шоттағы ақшаны басқаруға құқықтарын шектеу Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде (Ерекше бөлім) (бұдан әрі – Азаматтық кодекс), Қазақстан Республикасының Салық кодексінде (бұдан әрі – Салық кодексі), КЖТҚҚ туралы заңда және (немесе) банк (банктік емес ұйым) және Ұлттық Банк арасында жасалған корреспонденттік шот шартында көзделген жағдайларда жасалады.".
15. "Банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері, банктерінің филиалдары және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арасында корреспонденттік қатынастар орнату, сондай-ақ банктердің "Астана" халықаралық қаржы орталығына қатысушы банктермен корреспонденттік қатынастар орнату қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 210 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14335 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:

"4. В Правилах используются понятия, предусмотренные Законом Республики Казахстан "О платежах и платежных системах" (далее – Закон о платежах и платежных системах), Инструкцией о присвоении, использовании и аннулировании Национальным Банком Республики Казахстан банковских идентификационных кодов, а также присвоении и аннулировании кодов банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, и кодов филиалов банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, их структуре, формировании и ведении Справочника банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, утвержденной постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 октября 2020 года № 128, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21593, (далее – Инструкция).";
пункт 22 изложить в следующей редакции:
"22. Открытие респонденту корреспондентского счета осуществляется корреспондентом после принятия мер по надлежащей проверке клиентов (их представителей) и бенефициарных собственников в соответствии с Законом Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения" (далее – Закон о ПОДФТ).
При открытии корреспондентских счетов помимо документов, предусмотренных Правилами, допускается получение Национальным Банком от банка, небанковской организации дополнительных документов в соответствии с Законом о ПОДФТ.";
пункт 27 изложить в следующей редакции:
"27. Изъятие денег банка (небанковской организации) без их согласия, а также ограничение прав банка (небанковской организации) на распоряжение деньгами, находящимися на корреспондентском счете в Национальном Банке, производится в случаях, предусмотренных Гражданским кодексом Республики Казахстан (Особенная часть) (далее – Гражданский кодекс), Налоговым кодексом Республики Казахстан (далее – Налоговый кодекс), Законом о ПОДФТ и (или) договором корреспондентского счета между банком (небанковской организацией) и Национальным Банком.".
15. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 210 "Об утверждении Правил установления корреспондентских отношений между банками, банками, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, а также установления банками корреспондентских отношений с банками-участниками Международного финансового центра "Астана" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14335) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:

"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң ережесiн және құрылымын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағының екінші бөлігі екінші абзацының 32) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген Банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері, банктерінің филиалдары және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арасында корреспонденттік қатынастар орнату, сондай-ақ банктердің "Астана" халықаралық қаржы орталығына қатысушы банктермен корреспонденттік қатынастар орнату қағидаларында:
1-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері, банктерінің филиалдары және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арасында корреспонденттік қатынастар орнату, сондай-ақ банктердің "Астана" халықаралық қаржы орталығына қатысушы банктермен корреспонденттік қатынастар орнату қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң ережесiн және құрылымын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағының екінші бөлігі екінші абзацының 32) тармақшасына сәйкес әзірленді және онда Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкін (бұдан әрі – Ұлттық Банк) және Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерін қоспағанда, банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері, банктерінің филиалдары (бұдан әрі – банктер) және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар (бұдан әрі – банктік емес ұйымдар) арасында корреспонденттік қатынастар орнату, сондай-ақ банктер мен "Астана" халықаралық қаржы орталығына (бұдан әрі – АХҚО) қатысушы банктер арасында корреспонденттік қатынастар орнату тәртібі айқындалады.";
2-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қағидаларда "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі – КЖТҚҚ туралы заң), "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі – Төлемдер және төлем жүйелері туралы заң) көзделген ұғымдар, сондай-ақ мынадай ұғымдар пайдаланылады:";
11-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

"В соответствии с подпунктом 32) абзаца второго части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан", Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Правилах установления корреспондентских отношений между банками, банками, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, а также установления банками корреспондентских отношений с банками-участниками Международного финансового центра "Астана", утвержденных указанным постановлением:
часть первую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила установления корреспондентских отношений между банками, банками, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, а также установления банками корреспондентских отношений с банками-участниками Международного финансового центра "Астана" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 32) абзаца второго части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан", и определяют порядок установления корреспондентских отношений между банками, банками, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан (далее – банки) и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций (далее – небанковские организации), а также между банками и банками-участниками Международного финансового центра "Астана" (далее – МФЦА), за исключением Национального Банка Республики Казахстан (далее – Национальный Банк) и банков-нерезидентов Республики Казахстан.";
абзац первый пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2. В Правилах используются понятия, предусмотренные Законом Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения" (далее – Закон о ПОДФТ), Законом Республики Казахстан "О платежах и платежных системах" (далее – Закон о платежах и платежных системах), а также следующие понятия:";
подпункт 1) пункта 11 изложить в следующей редакции:

"1) егер Қазақстан Республикасының Салық кодексінде, Төлемдер және төлем жүйелері туралы заңда және (немесе) корреспонденттік шот шартында өзгеше көзделмесе, респонденттiң жазбаша өтiнiшi бойынша кез келген уақытта;".
16. "Банкаралық клиринг жүйесінің жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 211 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14333 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң ережесiн және құрылымын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағының екінші бөлігі екінші абзацының 16) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген Банкаралық клиринг жүйесінің жұмыс істеу қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Банкаралық клиринг жүйесінің жұмыс істеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң ережесiн және құрылымын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағының екінші бөлігі екінші абзацының 16) тармақшасына сәйкес әзірленді және операторы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (бұдан әрі – Ұлттық Банк) болып табылатын банкаралық клиринг жүйесінің (бұдан әрі – жүйе) жұмыс істеу тәртібі айқындалады. Жүйенің операциялық орталығы "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Ұлттық төлем корпорациясы" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Орталық) болып табылады.";
3-тармақтың бірінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қағидаларда "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" (бұдан әрі – Төлемдер және төлем жүйелері туралы заң), "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген ұғымдар және мынадай ұғымдар пайдаланылады:";
53-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Ұлттық Банк туралы заң) сәйкес Ұлттық Банктің жүйенің ұйымдастырылуына және жұмыс істеуіне бақылау мен қадағалауды жүргізуі;".
17. Банктердің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктері филиалдарының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың электрондық банктік қызметтерді көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 212 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14337 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:

"1) по письменному заявлению респондента в любое время, если иное не предусмотрено Налоговым кодексом Республики Казахстан, Законом о платежах и платежных системах и (или) договором корреспондентского счета;".
16. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 211 "Об утверждении Правил функционирования системы межбанковского клиринга" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14333) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 16) абзаца второго части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан", Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Правилах функционирования системы межбанковского клиринга, утвержденных указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила функционирования системы межбанковского клиринга (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 16) абзаца второго части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан", и определяют порядок функционирования системы межбанковского клиринга (далее – система), оператором которой является Национальный Банк Республики Казахстан (далее – Национальный Банк). Операционным центром системы является акционерное общество "Национальная платежная корпорация Национального Банка Республики Казахстан" (далее – Центр).";
абзац первый части первой пункта 3 изложить в следующей редакции:
"3. В Правилах используются понятия, предусмотренные законами Республики Казахстан "О платежах и платежных системах" (далее – Закон о платежах и платежных системах), "Об электронном документе и электронной цифровой подписи", и следующие понятия:";
подпункт 1) пункта 53 изложить в следующей редакции:
"1) проведение Национальным Банком контроля и надзора за организацией и функционированием системы в соответствии с Законом Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" (далее – Закон о Национальном Банке);".
17. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 212 "Об утверждении Правил оказания банками, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, электронных банковских услуг" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14337) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:

"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң ережесiн және құрылымын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағының екінші бөлігі екінші абзацының 37) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген Банктердің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктері филиалдарының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың электрондық банктік қызметтерді көрсету қағидаларында:
1-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Банктердің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктері филиалдарының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың электрондық банктік қызметтерді көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң ережесiн және құрылымын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағының екінші бөлігі екінші абзацының 37) тармақшасына сәйкес әзірленді және онда банктердің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктері филиалдарының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың (бұдан әрі – банктер) электрондық банктік қызметтерді көрсету тәртібі айқындалады.";
2-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қағидаларда "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" (бұдан әрі – Банктер және банк қызметі туралы заң), "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы", "Ақпараттандыру туралы", "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" (бұдан әрі – Төлемдер және төлем жүйелері туралы заң) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген ұғымдар, сондай-ақ мынадай ұғымдар пайдаланылады:";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Банк қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату), терроризмді қаржыландыру және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыру схемаларында электрондық банктік қызметтерді көрсетудің қолданыстағы немесе енгізілетін тәсілдері мен технологияларын пайдалануды болдырмау рәсімдерін әзірлеп, бекітеді және олар бойынша шаралар қабылдайды.
Банк электрондық банктік қызметтерді көрсету кезінде "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі – КЖТҚҚ туралы заң) көзделген қажет шараларды қолданады, сондай-ақ валюталық бақылау агентінің функцияларын жүзеге асыруды қамтамасыз етеді.";

"В соответствии с подпунктом 37) абзаца второго части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан", Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Правилах функционирования системы межбанковского клиринга, утвержденных указанным постановлением:
часть первую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила оказания банками, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, электронных банковских услуг (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 37) абзаца второго части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан", и определяют порядок оказания банками, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций (далее – банки), электронных банковских услуг.";
абзац первый пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2. В Правилах используются понятия, предусмотренные законами Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (далее – Закон о банках и банковской деятельности), "Об электронном документе и электронной цифровой подписи", "Об информатизации", "О платежах и платежных системах" (далее – Закон о платежах и платежных системах), а также следующие понятия:";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Банк разрабатывает и утверждает процедуры и принимает меры по предотвращению использования действующих или внедряемых способов и технологий предоставления электронных банковских услуг в схемах легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения.
Банк при предоставлении электронных банковских услуг применяет необходимые меры, предусмотренные Законом Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения" (далее – Закон о ПОДФТ), а также обеспечивает осуществление функций агента валютного контроля.";

31-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) Банктер және банк қызметі туралы, Төлемдер және төлем жүйелері туралы, КЖТҚҚ туралы заңдарда, Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде (Ерекше бөлім) және шартта көзделген өзге де негіздер бойынша клиентке электрондық банктік қызметтерді көрсетуді тоқтата тұрады немесе тоқтатады.".
18. "Көрсетілетін төлем қызметтері туралы мәліметтер беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 213 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14339 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң ережесiн және құрылымын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағының екінші бөлігі екінші абзацының 38) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген Көрсетілетін төлем қызметтері туралы мәліметтер беру қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Нысандарын, тiзбесiн, кезеңділігін және ұсыну мерзімдерін қоса алғанда, ұсыну тәртібі айқындалатын осы Көрсетілетін төлем қызметтері туралы мәліметтер беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң ережесiн және құрылымын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағының екінші бөлігі екінші абзацының 38) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
3-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қағидаларда "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы", "Ақпараттандыру туралы", "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" (бұдан әрі – Төлемдер және төлем жүйелері туралы заң) Қазақстан Республикасының заңдарында, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14299 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 205 қаулысымен бекітілген Төлем карточкаларын шығару қағидаларында, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында оларды пайдалана отырып жүргізілген операцияларға қызмет көрсету бойынша қызметке қойылатын талаптарда көзделген ұғымдар, сондай-ақ мына ұғымдар пайдаланылады:";
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

подпункт 3) пункта 31изложить в следующей редакции:
"3) по иным основаниям, предусмотренным законами о банках и банковской деятельности, о платежах и платежных системах, о ПОДФТ, Гражданским кодексом Республики Казахстан (Особенная часть) и договором.".
18. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 213 "Об утверждении Правил представления сведений о платежных услугах" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14339) следующие изменения и дополнения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 38) абзаца второго части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Правилах представления сведений о платежных услугах, утвержденных указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила представления сведений о платежных услугах, которыми определяются порядок их представления, включая формы, перечень, периодичность и сроки их представления (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 38) абзаца второго части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан".";
абзац первый пункта 3 изложить в следующей редакции:
"3. В Правилах используются понятия, предусмотренные законами Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения", "Об информатизации", "О платежах и платежных системах" (далее – Закон о платежах и платежных системах), Правилами выпуска платежных карточек, а также требованиями к деятельности по обслуживанию операций с их использованием на территории Республики Казахстан, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 205 "Об утверждении Правил выпуска платежных карточек, а также требований к деятельности по обслуживанию операций с их использованием на территории Республики Казахстан", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14299, а также следующие понятия:";
пункт 22 изложить в следующей редакции:

"22. Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес әкімшілік деректерді жинауға арналған "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл бағытында қабылданған шаралар бойынша мәлімет" нысанын жартыжылдық негізде есепті жарты жылдықтан кейінгі айдың оныншы (қоса алғанда) күнінен кешіктірмей Ұлттық Банкте есептік тіркеуден өткен төлем ұйымдары ұсынады.";
мынадай мазмұндағы 26-тармақпен толықтырылсын:
"26. Қағидаларға 20-қосымшаға сәйкес әкімшілік деректерді жинауға арналған "Клиенттерге берілген тәуекел деңгейі бойынша мәліметтер" нысанын жартыжылдық негізде есепті жарты жылдықтан кейінгі айдың оныншы (қоса алғанда) күнінен кешіктірмей Ұлттық Банкте есептік тіркеуден өткен төлем ұйымдары ұсынады.";
8-қосымша осы Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір қаулыларының тізбесіне (бұдан әрі – Тізбе) 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
9-қосымша осы Тізбеге 2-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
10-қосымша осы Тізбеге 3-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
11-қосымша осы Тізбеге 4-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
12-қосымша осы Тізбеге 5-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
15-қосымша осы Тізбеге 6-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
16-қосымша осы Тізбеге 7-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.".
осы Тізбеге 8-қосымшаға сәйкес редакцияда 20-қосымшамен толықтырылсын.
19. "Жүйелік маңызы бар немесе маңызды төлем жүйесі операторының немесе операциялық орталығының төлемдер және (немесе) ақша аударымдары бойынша мәліметтер беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 214 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14334 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң ережесiн және құрылымын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағының екінші бөлігі екінші абзацының 35) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген Жүйелік маңызы бар немесе маңызды төлем жүйесі операторының немесе операциялық орталығының төлемдер және (немесе) ақша аударымдары бойынша мәліметтер беру қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"22. Форма, предназначенная для сбора административных данных "Сведения по принятым мерам, направленным на противодействие легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения", согласно приложению 16 к Правилам, представляется на полугодовой основе не позднее десятого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным полугодием, платежными организациями, прошедшими учетную регистрацию в Национальном Банке.";
дополнить пунктом 26 следующего содержания:
"26. Форма, предназначенная для сбора административных данных "Сведения по уровню риска, присвоенного клиентам", согласно приложению 20 к Правилам, представляется на полугодовой основе не позднее десятого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным полугодием, платежными организациями, прошедшими учетную регистрацию в Национальном Банке.";
приложение 8 изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему Перечню некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения (далее – Перечень);
приложение 9 изложить в редакции согласно приложению 2 к настоящему Перечню;
приложение 10 изложить в редакции согласно приложению 3 к настоящему Перечню;
приложение 11 изложить в редакции согласно приложению 4 к настоящему Перечню;
приложение 12 изложить в редакции согласно приложению 5 к настоящему Перечню;
приложение 15 изложить в редакции согласно приложению 6 к настоящему Перечню;
приложение 16 изложить в редакции согласно приложению 7 к настоящему Перечню;
дополнить приложением 20 в редакции согласно приложению 8 к настоящему Перечню.
19. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 214 "Об утверждении Правил представления оператором или операционным центром системно значимой или значимой платежной системы сведений по платежам и (или) переводам денег" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14334) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 35) абзаца второго части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Правилах представления оператором или операционным центром системно значимой или значимой платежной системы сведений по платежам и (или) переводам денег, утвержденных указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"1. Осы Жүйелік маңызы бар немесе маңызды төлем жүйесі операторының немесе операциялық орталығының төлемдер және (немесе) ақша аударымдары бойынша мәліметтер беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң ережесiн және құрылымын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағының екінші бөлігі екінші абзацының 35) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қағидаларда "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасының Заңында, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 203 қаулысымен бекітілген Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14365 болып тіркелген) көзделген ұғымдар, белгілер мен кодтар пайдаланылады.".
20. "Төлем ұйымдарының қызметін ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 215 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14347 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң ережесiн және құрылымын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағының екінші бөлігі екінші абзацының 33) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген Төлем ұйымдарының қызметін ұйымдастыру қағидаларында:
1-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Төлем ұйымдарының қызметін ұйымдастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң ережесiн және құрылымын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағының екінші бөлігі екінші абзацының 33) тармақшасына сәйкес әзірленді және онда төлем ұйымдарының қызметін ұйымдастыру тәртібі айқындалады.";
2-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қағидаларда "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі – Төлемдер және төлем жүйелері туралы заң) көзделген ұғымдар және мынадай ұғымдар пайдаланылады:";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Настоящие Правила представления оператором или операционным центром системно значимой или значимой платежной системы сведений по платежам и (или) переводам денег (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 35) абзаца второго части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан".";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. В Правилах используются понятия, признаки и коды, предусмотренные Законом Республики Казахстан "О платежах и платежных системах", Правилами применения кодов секторов экономики и назначения платежей, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 203 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14365).".
20. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 215 "Об утверждении Правил организации деятельности платежных организаций" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14347) следующие изменения и дополнения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 33) абзаца второго части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан", Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Правилах организации деятельности платежных организаций, утвержденных указанным постановлением:
часть первую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила организации деятельности платежных организаций (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 33) абзаца второго части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан", и определяют порядок организации деятельности платежных организаций.";
абзац первый пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2. В Правилах используются понятия, предусмотренные Законом Республики Казахстан "О платежах и платежных системах" (далее – Закон о платежах и платежных системах), и следующие понятия:";
пункт 10 изложить в следующей редакции:

"10. Ұлттық Банк төлем ұйымының өтінішін қарайды және Төлемдер және төлем жүйелері туралы заңның 16-бабының 2-тармағында көзделген құжаттардың толық топтамасын ұсынған күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде ол бойынша шешім қабылдайды.";
мынадай мазмұндағы 10-1 тармақпен толықтырылсын:
"10-1. Төлем ұйымының өтініші алғаш рет түскен кезде Ұлттық Банк төлем ұйымы басшыларының, құрылтайшылары мен бенефициарлық меншік иелерінің олардың әрекеттері қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға ықпал еткен үшінші тұлғалармен қарым-қатынасының бар-жоғы (үшінші тұлғалардың бақылауы мен ықпалы) туралы сұратуды қаржылық мониторингті жүзеге асыратын уәкілетті органға жібереді.
Алынған ақпараттың нәтижесі бойынша Ұлттық Банк төлем ұйымын есептік тіркеуге қоюға арналған құжаттарды қарауды жалғастыру не төлем ұйымын есептік тіркеуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.";
17-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Ұлттық Банк төлем ұйымын есептік тіркеу туралы шешім қабылдаған кезде Төлемдер және төлем жүйелері туралы заңның 16-бабының 2-тармағында көзделген құжаттардың толық топтамасын ұсынған күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде:";
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Ұлттық Банк төлем ұйымын есептік тіркеуден бас тарту туралы шешім қабылдаған кезде Төлемдер және төлем жүйелері туралы заңның 16-бабының 2-тармағында көзделген құжаттардың толық топтамасын ұсынған күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде бас тарту себептерін көрсете отырып, төлем ұйымына есептік тіркеуден дәлелді бас тартуды жібереді.";
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"22. Ұлттық Банк төлем ұйымын тізілімнен алып тастаған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде Ұлттық Банк төлем ұйымын электрондық пошта мекенжайы бойынша электрондық нысанда жазбаша хабардар етеді және бұл туралы ақпаратты Ұлттық Банктің ресми интернет-ресурсында жариялайды.";
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"25. Төлем ұйымы Қағидалардың 3-тармағының 1) және 4) тармақшаларында көзделген төлем қызметін көрсеткен кезде төлем қызметін көрсету фактісін растайтын құжатта мынадай деректемелер қамтылады:
1) құжаттың нөмірі, оның жазылған күні, айы, жылы;
2) төлем ұйымының атауы;
3) операция сомасы;
4) операция валютасы;
5) комиссиялық сыйақы сомасы;
6) төлемнің мақсаты;
7) көрсетілетін қызметті жеткізушінің атауы;
8) көрсетілетін төлем қызметін берушінің (төлем делдалы), оның ішінде операцияға қатысатын шетелдіктің атауы;

"10. Национальный Банк рассматривает заявление платежной организации и принимает по нему решение в течение пятнадцати рабочих дней со дня представления полного пакета документов, предусмотренных пунктом 2 статьи 16 Закона о платежах и платежных системах.";
дополнить пунктом 10-1 следующего содержания:
"10-1. Национальный Банк при первичном поступлении заявления платежной организации направляет в уполномоченный орган по финансовому мониторингу запрос о наличии у руководителей, учредителей и бенефициарных собственников платежной организации отношений с третьими лицами (контроля и влияния третьих лиц), действия которых способствовали легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения.
По результатам полученной информации Национальный Банк принимает решение о продолжении рассмотрения документов об учетной регистрации платежной организации либо об отказе в учетной регистрации платежной организации.";
абзац первый пункта 17 изложить в следующей редакции:
"17. Национальный Банк при принятии решения об учетной регистрации платежной организации в течение пятнадцати рабочих дней со дня представления полного пакета документов, предусмотренных пунктом 2 статьи 16 Закона о платежах и платежных системах:";
пункт 18 изложить в следующей редакции:
"18. Национальный Банк при принятии решения об отказе в учетной регистрации платежной организации в течение пятнадцати рабочих дней со дня представления полного пакета документов, предусмотренных пунктом 2 статьи 16 Закона о платежах и платежных системах, направляет платежной организации мотивированный отказ в учетной регистрации с указанием причины отказа.";
пункт 22 изложить в следующей редакции:
"22. Национальный Банк в течение пяти рабочих дней со дня исключения Национальным Банком платежной организации из реестра письменно уведомляет платежную организацию в электронной форме по адресу электронной почты и публикует информацию об этом на официальном интернет-ресурсе Национального Банка.";
пункт 25 изложить в следующей редакции:
"25. При оказании платежной организацией платежных услуг, предусмотренных подпунктами 1) и 4) пункта 3 Правил, документ, подтверждающий факт оказания платежной услуги, содержит следующие реквизиты:
1) номер документа, число, месяц, год его выписки;
2) наименование платежной организации;
3) сумма операции;
4) валюта операции;
5) сумма комиссионного вознаграждения;
6) назначение платежа;
7) наименование поставщика услуг;
8) наименование поставщика платежных услуг (платежный посредник), в том числе иностранного, участвующего в операции;

9) сауда нүктесі санатының коды (Merchant Category Code) (Қағидалардың 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген төлем қызметін көрсеткен жағдайда);
10) Төлемдер және төлем жүйелері туралы заңның 12-бабы 1-тармағының 9) тармақшасына сәйкес (Қағидалардың 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген төлем қызметі көрсетілген жағдайда) төлем ұйымы төлемді және (немесе) аударымды жүзеге асыру үшін не осы төлемдер бойынша ақша қабылдау үшін ақпарат ұсынатын банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның атауы не банктік идентификациялау коды.
Атауларды көрсету кезінде әртүрлі түсіндіруді тудыратын қысқартуларды, сауда белгілерін, аббревиатуралар мен кодтарды пайдалануға рұқсат етілмейді.
Төлем ұйымына төлем қызметін көрсету фактісін растайтын құжатқа көрсетілген төлем қызметі бойынша қосымша деректемелерді қоюына рұқсат етіледі.";
мынадай мазмұндағы 7-тараумен толықтырылсын:
"7-тарау. "E-лицензиялау" мемлекеттік деректер қоры" ақпараттық жүйесінде төлем ұйымын есептік тіркеу бойынша мәліметтерді жаңарту тәртібі
50. "E-лицензиялау" мемлекеттік деректер қоры" ақпараттық жүйесінде төлем ұйымын есептік тіркеу бойынша мәліметтерді жаңарту мынадай жағдайларда:
1) төлем ұйымының атауы өзгерген кезде;
2) көрсетілетін төлем қызметтерінің тізбесіне қосымша төлем қызметі енгізілген кезде;
3) көрсетілетін төлем қызметтерінің тізбесінен жекелеген төлем қызметі алып тасталған кезде жүзеге асырылады.
51. Есептік тіркеу бойынша мәліметтерді жаңарту қажеттілігі туындаған кезде төлем ұйымы Ұлттық Банктің кеңсесі арқылы электрондық нысанда өтініш жасайды.
52. Ұлттық Банк "E-лицензиялау" мемлекеттік деректер қоры" ақпараттық жүйесінде төлем ұйымын есептік тіркеу бойынша мәліметтерге тиісті өзгерістер енгізеді.
53. Төлем ұйымы төлем ұйымдарының тізілімінен алып тасталған жағдайда, Ұлттық Банк "E-лицензиялау" мемлекеттік деректер қоры" ақпараттық жүйесінде есептік тіркеудің қолданысын тоқтату туралы тиісті жазба енгізеді.";
1-қосымшада:
4 тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 2-тармағына сәйкес ұсынылатын құжаттар тізбесі:
1) ___________________________;
2) ___________________________;
3) ___________________________";
5-тармақта:
"Өзге ақпарат" бөлімінің екінші жолы мынадай редакцияда жазылсын:
"
Егер қаржы ұйымын таратуға және (немесе) қаржы нарығында қызметін жүзеге асыруды тоқтатуға алып келген, қаржы ұйымын консервациялау не оның акцияларын мәжбүрлеп сатып алу, қаржы ұйымын лицензиядан айыру туралы шешім қабылданғанға дейін не қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе "Оңалту және банкроттық туралы" Қазақстан Республикасының Заңында айқындалған тәртіппен оны банкрот деп тану туралы соттың шешімі заңды күшіне енгенге дейін бір жылдан аспайтын кезеңде қаржы ұйымының басқару органының басшысы, мүшесі, атқарушы органының басшысы, мүшесі, бас бухгалтері болып табылған жағдайда
Иә/жоқ
(егер иә болса, онда ұйымның атауы, лауазымы, қаржы ұйымын таратуға және (немесе) қаржы нарығында қызметін жүзеге асыруды тоқтатуға алып келген қаржы ұйымын консервациялау не оның акцияларын мәжбүрлеп сатып алу, қаржы ұйымын лицензиядан айыру туралы шешімнің не қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе "Оңалту және банкроттық туралы" Қазақстан Республикасының Заңында айқындалған тәртіппен оны банкрот деп тану туралы заңды күшіне енген сот шешімінің деректемелері көрсетіледі)
";

9) код категории торговой точки (Merchant Category Code) (в случае оказания платежной услуги, предусмотренной подпунктом 4) пункта 3 Правил);
10) наименование либо банковский идентификационный код банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан или организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, которому (которой) платежная организация представляет информацию для осуществления платежа и (или) перевода либо принятия денег по данным платежам в соответствии с подпунктом 9) пункта 1 статьи 12 Закона о платежах и платежных системах (в случае оказания платежной услуги, предусмотренной подпунктом 4) пункта 3 Правил).
Не допускается при указании наименований использование сокращений, торговых обозначений, аббревиатур и кодов, допускающих неоднозначное толкование.
Допускается проставление платежной организацией в документе, подтверждающем факт оказания платежной услуги, дополнительных реквизитов по оказанной платежной услуге.";
дополнить главой 7 следующего содержания:
"Глава 7. Порядок актуализации сведений по учетной регистрации платежной организации в информационной системе "Государственная база данных "Е-лицензирование"
50. Актуализация сведений по учетной регистрации платежной организации в информационной системе "Государственная база данных "Е-лицензирование" осуществляется в следующих случаях:
1) изменения наименования платежной организации;
2) включения дополнительных платежных услуг в перечень оказываемых платежных услуг;
3) исключения отдельных платежных услуг из перечня оказываемых платежных услуг.
51. При возникновении необходимости актуализации сведений по учетной регистрации платежная организация обращается в электронной форме через канцелярию Национального Банка.
52. Национальный Банк вносит соответствующие изменения в сведения по учетной регистрации платежной организации в информационной системе "Государственная база данных "Е-лицензирование".
53. В случае исключения платежной организации из реестра платежных организаций Национальный Банк вносит соответствующую запись о прекращении действия учетной регистрации в информационной системе "Государственная база данных "Е-лицензирование.";
в приложении 1:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Перечень представляемых документов в соответствии с пунктом 2 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О платежах и платежных системах":
1) ___________________________;
2) ___________________________;";
в пункте 5:
строку вторую раздела "Иная информация" изложить в следующей редакции:
"
Если ранее являлся руководителем, членом органа управления, руководителем, членом исполнительного органа, главным бухгалтером финансовой организации, в период не более чем за один год до принятия решения о консервации финансовой организации либо принудительном выкупе ее акций, лишении лицензии финансовой организации, повлекших ее ликвидацию и (или) прекращение осуществления деятельности на финансовом рынке, либо вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом в порядке, определенном Законом Республики Казахстан "О реабилитации и банкротстве"
Да/нет
(если да, то указывается наименование организации, должность, реквизиты решения о консервации финансовой организации либо принудительном выкупе ее акций, лишении лицензии финансовой организации, повлекших ее ликвидацию и (или) прекращение осуществления деятельности на финансовом рынке, либо вступившего в законную силу решения суда о принудительной ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом в порядке, определенном Законом Республики Казахстан "О реабилитации и банкротстве")
";

2-қосымшада "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде есептік тіркеуден өткен төлем ұйымдарының тізіліміне енгізу" мемлекеттік қызмет көрсетудің негізгі талаптары тізбесінің 3-жолы мынадай редакцияда жазылсын:
"
3.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Өтініш және құжаттардың толық тізбесі тіркелген күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде.
";
3-қосымша осы Тізбеге 9-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
5-қосымшада "Төлем ұйымдарын ерікті түрде қайта ұйымдастыруды (біріктіруді, қосуды, бөлуді, бөліп шығаруды, қайта құруды) жүргізуге келісім беру" мемлекеттік қызмет көрсетудің негізгі талаптары тізбесінің 3-жолы мынадай редакцияда жазылсын:
"
3.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Шешім және құжаттардың толық тізбесі тіркелген күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде.
".
21. "Қазақстан Республикасында төлем карточкаларын пайдалана отырып жүргізілетін операциялар бойынша банкаралық төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 216 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14292 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң ережесiн және құрылымын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағының екінші бөлігі екінші абзацының 24) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасында төлем карточкаларын пайдалана отырып жүргізілетін операциялар бойынша банкаралық төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыру қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қазақстан Республикасында төлем карточкаларын пайдалана отырып жүргізілетін операциялар бойынша банкаралық төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң ережесiн және құрылымын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағының екінші бөлігі екінші абзацының 24) тармақшасына сәйкес әзірленді және онда Қазақстан Республикасында төлем карточкаларын пайдалана отырып жүргізілген операциялар бойынша банкаралық төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыру тәртібі айқындалады.";
2-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

в приложении 2 строку 3 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Включение в реестр платежных организаций, прошедших учетную регистрацию в Национальном Банке Республики Казахстан" изложить в следующей редакции:
"
3.
Срок оказания государственной услуги
В течение пятнадцати рабочих дней со дня регистрации заявления и полного перечня документов.
";
приложение 3 изложить в редакции согласно приложению 9 к настоящему Перечню;
в приложении 5 строку 3 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача согласия на проведение добровольной реорганизации (присоединение, слияние, разделение, выделение, преобразование) платежных организаций" изложить в следующей редакции:
"
3.
Срок оказания государственной услуги
В течение пятнадцати рабочих дней со дня регистрации решения и полного перечня документов.
".
21. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 216 "Об утверждении Правил осуществления межбанковских платежей и (или) переводов денег по операциям с использованием платежных карточек в Республике Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14292) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 24) абзаца второго части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан", Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Правилах осуществления межбанковских платежей и (или) переводов денег по операциям с использованием платежных карточек в Республике Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила осуществления межбанковских платежей и (или) переводов денег по операциям с использованием платежных карточек в Республике Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 24) абзаца второго части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан", и определяют порядок осуществления межбанковских платежей и (или) переводов денег по операциям с использованием платежных карточек в Республике Казахстан.";
абзац первый пункта 2 изложить в следующей редакции:

"2. Қағидаларда "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасының Заңында, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14299 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 205 қаулысымен бекітілген Төлем карточкаларын шығару қағидаларында, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында оларды пайдалана отырып жүргізілген операцияларға қызмет көрсету бойынша қызметке қойылатын талаптарда көзделген ұғымдар, сондай-ақ мына ұғымдар пайдаланылады:".
22. "Төлем карточкаларының банкаралық жүйесінің жұмыс iстеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 217 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14306 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң ережесiн және құрылымын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағының екінші бөлігі екінші абзацының 18) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген Төлем карточкаларының банкаралық жүйесінің жұмыс iстеу қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Төлем карточкаларының банкаралық жүйесінің жұмыс істеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң ережесiн және құрылымын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағының екінші бөлігі екінші абзацының 18) тармақшасына сәйкес әзірленді және онда төлем карточкаларының банкаралық жүйесінің (бұдан әрі – жүйе) жұмыс істеу тәртібі айқындалды.";
2-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қағидаларда "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасының Заңында, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14299 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 205 қаулысымен бекітілген Төлем карточкаларын шығару қағидаларында, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында оларды пайдалана отырып жүргізілген операцияларға қызмет көрсету бойынша қызметке қойылатын талаптарда көзделген ұғымдар, сондай-ақ мына ұғымдар пайдаланылады:".

"2. В Правилах используются понятия, предусмотренные Законом Республики Казахстан "О платежах и платежных системах", Правилами выпуска платежных карточек, а также требований к деятельности по обслуживанию операций с их использованием на территории Республики Казахстан, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 205 "Об утверждении Правил выпуска платежных карточек, а также требований к деятельности по обслуживанию операций с их использованием на территории Республики Казахстан", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14299, а также следующие понятия:".
22. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 217 "Об утверждении Правил функционирования межбанковской системы платежных карточек" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14306) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 18) абзаца второго части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан", Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Правилах функционирования межбанковской системы платежных карточек, утвержденных указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила функционирования межбанковской системы платежных карточек (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 18) абзаца второго части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан", и определяют порядок функционирования межбанковской системы платежных карточек (далее – система).";
абзац первый пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2. В Правилах используются понятия, предусмотренные Законом Республики Казахстан "О платежах и платежных системах", Правилами выпуска платежных карточек, а также требованиями к деятельности по обслуживанию операций с их использованием на территории Республики Казахстан, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 205, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14299, а также следующие понятия:".

23. "Операторы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі не оның еншілес ұйымы болып табылатын төлем жүйелерінің жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 218 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14307 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң ережесiн және құрылымын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағының екінші бөлігі екінші абзацының 17) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген Операторы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі не оның еншілес ұйымы болып табылатын төлем жүйелерінің жұмыс істеу қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Операторы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі не оның еншілес ұйымы болып табылатын төлем жүйелерінің жұмыс істеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң ережесiн және құрылымын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағының екінші бөлігі екінші абзацының 17) тармақшасына сәйкес әзірленді және онда Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (бұдан әрі – Ұлттық Банк) немесе оның еншілес ұйымы "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Ұлттық төлем корпорациясы" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Орталық) операторы болып табылатын төлем жүйелерінің жұмыс істеу тәртібі айқындалады.";
4-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Қағидаларда "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі – Төлемдер және төлем жүйелері туралы заң) көзделген ұғымдар және мынадай ұғымдар пайдаланылады:";
28-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Ұлттық Банктің "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес төлем жүйесінің ұйымдастырылуына және жұмыс істеуіне бақылауды және қадағалауды жүргізуі;".
24. "Банктік шоттың бар екендігі және нөмірі туралы анықтаманы және банктік шот бойынша ақша қалдығы мен қозғалысы туралы үзінді-көшірмені ресімдеуге және олардың мазмұнына қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 219 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14340 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:

23. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 218 "Об утверждении Правил функционирования платежных систем, оператором которых выступает Национальный Банк Республики Казахстан либо его дочерняя организация" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14307) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 17) абзаца второго части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан", Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Правилах функционирования платежных систем, оператором которых выступает Национальный Банк Республики Казахстан либо его дочерняя организация, утвержденных указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила функционирования платежных систем, оператором которых выступает Национальный Банк Республики Казахстан либо его дочерняя организация, (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 17) абзаца второго части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан", и определяют порядок функционирования платежных систем, оператором которых выступает Национальный Банк Республики Казахстан (далее – Национальный Банк) или его дочерняя организация в лице акционерного общества "Национальная платежная корпорация Национального Банка Республики Казахстан" (далее – Центр).";
абзац первый пункта 4 изложить в следующей редакции:
"4. В Правилах используются понятия, предусмотренные Законом Республики Казахстан "О платежах и платежных системах" (далее – Закон о платежах и платежных системах), и следующие понятия:";
подпункт 1) пункта 28 изложить в следующей редакции:
"1) проведение Национальным Банком контроля и надзора за организацией и функционированием платежной системы в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций";".
24. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 219 "Об утверждении требований к оформлению и содержанию справки о наличии и номере банковского счета и выписки об остатке и движении денег по банковскому счету" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14340) следующее изменение:
преамбулу изложить в следующей редакции:

"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң ережесiн және құрылымын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағының екінші бөлігі үшінші абзацының 4) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:".
25. "Көрсетілетін төлем қызметтерін маңызды берушілердің тізілімін жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 220 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14295 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң ережесiн және құрылымын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағының екінші бөлігі екінші абзацының 39) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген Көрсетілетін төлем қызметтерін маңызды берушілердің тізілімін жүргізу қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Көрсетілетін төлем қызметтерін маңызды берушілердің тізілімін жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң ережесiн және құрылымын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағының екінші бөлігі екінші абзацының 39) тармақшасына сәйкес әзірленді және онда төлем қызметтерінің маңызды жеткізушілерінің тізілімін жүргізу тәртібі айқындалады.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қағидаларда "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі – Төлемдер және төлем жүйелері туралы Заң) көзделген ұғымдар пайдаланылады. Көрсетілетін төлем қызметтерін маңызды берушілерді айқындаудың өлшемшарттары мен тәсілдері Төлемдер және төлем жүйелері туралы заңның 11-бабында айқындалады.".
26. "Төлем жүйелерінің тізілімін жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 221 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14297 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң ережесiн және құрылымын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағының екінші бөлігі екінші абзацының 40) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген Төлем жүйелерінің тізілімін жүргізу қағидаларында:
1-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"В соответствии с подпунктом 4) абзаца третьего части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан", Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:".
25. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 220 "Об утверждении Правил ведения реестра значимых поставщиков платежных услуг" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14295) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 39) абзаца второго части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан", Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Правилах ведения реестра значимых поставщиков платежных услуг, утвержденных указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила ведения реестра значимых поставщиков платежных услуг (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 39) абзаца второго части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан", и определяют порядок ведения реестра значимых поставщиков платежных услуг.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. В Правилах используются понятия, предусмотренные Законом Республики Казахстан "О платежах и платежных системах" (далее – Закон о платежах и платежных системах). Критерии и способы определения значимых поставщиков платежных услуг определяются в соответствии со статьей 11 Закона о платежах и платежных системах.".
26. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 221 "Об утверждении Правил ведения реестра платежных систем" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14297) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 40) абзаца второго части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан", Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Правилах ведения реестра платежных систем, утвержденных указанным постановлением:
часть первую пункта 1 изложить в следующей редакции:

"1. Осы төлем жүйелерінің тізілімін жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң ережесiн және құрылымын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағының екінші бөлігі екінші абзацының 40) тармақшасына сәйкес әзірленді және онда төлем жүйелерінің тізілімін жүргізу тәртібі айқындалады.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қағидаларда "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасының Занында (бұдан әрі – Төлемдер және төлем жүйелері туралы Заң) және Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14347 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 215 қаулысымен бекітілген Төлем ұйымдарының қызметін ұйымдастыру қағидаларында көзделген ұғымдар пайдаланылады.".
27. "Маңызды төлем жүйелері өлшемшарттарының көрсеткіштерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 222 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14303 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң ережесiн және құрылымын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағының екінші бөлігі төртінші абзацының 8) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:".
28. "Көрсетілетін төлем қызметтерін берушіні көрсетілетін төлем қызметтерін маңызды берушілерге жатқызатын көрсеткіштерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 223 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14293 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң ережесiн және құрылымын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағының екінші бөлігі төртінші абзацының 9) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:".
29. "Банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдары және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар болып табылмайтын төлем жүйелерінің операторларына, төлем жүйелерінің операциялық орталықтарына және көрсетілетін төлем қызметтерін берушілерге қатысты шектеулі ықпал ету шараларын қолдану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 27 тамыздағы № 181 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17474 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Настоящие Правила ведения реестра платежных систем (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 40) абзаца второго части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан", и определяют порядок ведения реестра платежных систем.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. В Правилах используются понятия, предусмотренные Законом Республики Казахстан "О платежах и платежных системах" (далее – Закон о платежах и платежных системах) и Правилами организации деятельности платежных организаций, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 215, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14347.".
27. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 222 "Об утверждении показателей критериев значимых платежных систем" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14303) следующее изменение:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 8) абзаца четвертого части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан", Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:".
28. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 223 "Об утверждении показателей, при которых поставщик платежных услуг относится к значимым поставщикам платежных услуг" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14293) следующее изменение:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 9) абзаца четвертого части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан", Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:".
29. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 августа 2018 года № 181 "Об утверждении Правил применения ограниченных мер воздействия к операторам платежных систем, операционным центрам платежных систем, поставщикам платежных услуг, не являющимся банками, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17474) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:

"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң ережесiн және құрылымын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағының екінші бөлігі екінші абзацының 8) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген Банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдары және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар болып табылмайтын төлем жүйелерінің операторларына, төлем жүйелерінің операциялық орталықтарына және көрсетілетін төлем қызметтерін берушілерге қатысты шектеулі ықпал ету шараларын қолдану қағидаларында:
1-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдары және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар болып табылмайтын төлем жүйелерінің операторларына, төлем жүйелерінің операциялық орталықтарына және көрсетілетін төлем қызметтерін берушілерге қатысты шектеулі ықпал ету шараларын қолдану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң ережесiн және құрылымын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағының екінші бөлігі екінші абзацының 8) тармақшасына сәйкес әзірленді және онда Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің (бұдан әрі – Ұлттық Банк) банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдары және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар болып табылмайтын төлем жүйелерінің операторларына, төлем жүйелерінің операциялық орталықтарына және көрсетілетін төлем қызметтерін берушілерге (бұдан әрі – көрсетілетін төлем қызметтері нарығының банктік емес субъектілері) қатысты шектеулі ықпал ету шараларын қолдану тәртібі айқындалады.";
2-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) тәуекел деңгейі.
Тәуекел деп көрсетілетін төлем қызметтері нарығының банктік емес субъектісінің өз қызметін жүзеге асырған кезде Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы, сондай-ақ төлемдер және төлем жүйелері туралы заңнамасында белгіленген талаптарды орындамауы және (немесе) толық орындамауы, сондай-ақ көрсетілетін төлем қызметтері нарығының банктік емес субъектісінің төлем жүйесінің жұмыс істеуін қамтамасыз ету бойынша не төлем қызметтерін көрсету бойынша өзінің міндеттемелерін орындау қабілетінің нашарлауы нәтижесінде азаматтардың құқықтары мен еркіндіктерін бұзу, қоғамның мүдделеріне және мемлекетке залал келтіру түрінде жағымсыз салдардың туындау ықтималдығы түсініледі;";

"В соответствии с подпунктом 8) абзаца второго части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан", Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Правилах применения ограниченных мер воздействия к операторам платежных систем, операционным центрам платежных систем, поставщикам платежных услуг, не являющимся банками, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, утвержденных указанным постановлением:
часть первую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила применения ограниченных мер воздействия к операторам платежных систем, операционным центрам платежных систем, поставщикам платежных услуг, не являющимся банками, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 8) абзаца второго части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан", и определяют порядок применения Национальным Банком Республики Казахстан (далее – Национальный Банк) ограниченных мер воздействия в отношении операторов платежных систем, операционных центров платежных систем, поставщиков платежных услуг, не являющихся банками, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, (далее – небанковские субъекты рынка платежных услуг).";
подпункт 1) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"1) уровня риска.
Под риском понимается вероятность возникновения негативных последствий в виде нарушения прав и свобод граждан, нанесения ущерба интересам общества и государству в результате неисполнения и (или) неполного исполнения небанковским субъектом рынка платежных услуг требований, установленных законодательством Республики Казахстан о противодействии легализации (отмывании) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения, а также о платежах и платежных системах, при осуществлении деятельности, а также ухудшения способности небанковского субъекта рынка платежных услуг выполнять свои обязательства по обеспечению функционирования платежной системы либо по оказанию платежных услуг;";

12-тармақтың 2) және 3) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"2) анықталған Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы, сондай-ақ төлемдер және төлем жүйелері туралы заңнамасында белгіленген талаптарды бұзушылықтарды, оларды жасауға ықпал еткен себептерді және (немесе) жағдайларды жою жөніндегі;
3) Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы, сондай-ақ төлемдер және төлем жүйелері туралы заңнамасында белгіленген төлем қызметтері нарығының банктік емес субъектісіне қойылатын талаптарды орындау жөніндегі шараларды білдіреді.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Ұлттық Банк бұзушылықтарды және (немесе) оларды жасауға ықпал еткен себептерді, сондай-ақ жағдайларды жою көрсетілетін төлем қызметтері нарығының банктік емес субъектісінің тарапынан шаралар қабылдаумен объективті түрде мүмкін болатын көрсетілетін төлем қызметтері нарығының банктік емес субъектісінің қызметінен Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы, сондай-ақ төлемдер және төлем жүйелері туралы заңнамасында белгіленген талаптарды бұзушылықтары анықталған жағдайларда іс-шаралар жоспарын ұсынуды талап етеді.".
30. "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ерекше реттеу режимін енгізуі және оның күшін жоюы, ерекше реттеу режимі шеңберінде цифрлық активтермен және (немесе) көрсетілетін төлем қызметтерімен байланысты қызметті жүзеге асыру қағидаларын, Ерекше реттеу режимі шеңберінде қызметті жүзеге асыру туралы шарт жасасу үшін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің құжаттарды іріктеуі өлшемшарттарын және оларды қарау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 11 қарашадағы № 178 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19608 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң ережесiн және құрылымын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы Ереженің 19-тармағы екінші абзацының 49) тармақшасына және екінші бөлігінің 16-тармақшасына сәйкес, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ерекше реттеу режимін енгізуі және оның күшін жоюы, ерекше реттеу режимі шеңберінде цифрлық активтермен және (немесе) көрсетілетін төлем қызметтерімен байланысты қызметті жүзеге асыру қағидаларын, Ерекше реттеу режимі шеңберінде қызметті жүзеге асыру туралы шарт жасасу үшін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің құжаттарды іріктеуі өлшемшарттарын және оларды қарау қағидаларында:

подпункты 2) и 3) пункта 12 изложить в следующей редакции:
"2) по устранению выявленных нарушений требований, установленных законодательством Республики Казахстан о противодействии легализации (отмывании) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения, а также о платежах и платежных системах, причин и (или) условий, способствующих их совершению;
3) по выполнению предъявляемых к небанковскому субъекту рынка платежных услуг требований, установленных законодательством Республики Казахстан о противодействии легализации (отмывании) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения, а также о платежах и платежных системах.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. Национальный Банк требует представления плана мероприятий в тех случаях, когда в деятельности небанковского субъекта рынка платежных услуг выявлены нарушения требований, установленных законодательством Республики Казахстан о противодействии легализации (отмывании) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения, а также о платежах и платежных системах, устранение которых и (или) причин, а также условий, способствующих их совершению, объективно возможно принятием мер со стороны небанковского субъекта рынка платежных услуг.".
30. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 11 ноября 2019 года № 178 "Об утверждении Правил введения и отмены Национальным Банком Республики Казахстан особого режима регулирования, осуществления деятельности, связанной с цифровыми активами и (или) платежными услугами, в рамках особого режима регулирования, критериев отбора Национальным Банком Республики Казахстан и Правил рассмотрения документов для заключения договора об осуществлении деятельности в рамках особого режима регулирования" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19608) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 49) абзаца второго и с подпунктом 16 абзаца четвертого части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан", Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Правилах введения и отмены Национальным Банком Республики Казахстан особого режима регулирования, осуществления деятельности, связанной с цифровыми активами и (или) платежными услугами, в рамках особого режима регулирования, критериев отбора Национальным Банком Республики Казахстан и Правил рассмотрения документов для заключения договора об осуществлении деятельности в рамках особого режима регулирования, утвержденных указанным постановлением:

1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ерекше реттеу режимін енгізуі және оның күшін жоюы, ерекше реттеу режимі шеңберінде цифрлық активтермен және (немесе) көрсетілетін төлем қызметтерімен байланысты қызметті жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң ережесiн және құрылымын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағының екінші бөлігі екінші абзацының 49) тармақшасына сәйкес әзірленді және онда Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің (бұдан әрі – Ұлттық Банк) ерекше реттеу режимін енгізуі және оның күшін жоюы, Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың, қаржы ұйымдары болып табылмайтын төлем ұйымдарының және (немесе) өзге заңды тұлғалардың (бұдан әрі – қатысушылар) ерекше реттеу режимі шеңберінде цифрлық активтермен және (немесе) көрсетілетін төлем қызметтерімен байланысты қызметті жүзеге асыру тәртібі айқындалады.
2. Ерекше реттеу режимі "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 51-4-бабының 2-тармағында көзделген мақсаттарға қол жеткізу үшін енгізіледі.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Ерекше реттеу режимі шеңберінде қызметті жүзеге асырудың, цифрлық активтермен және (немесе) көрсетілетін төлем қызметтерімен байланысты арнайы талаптарын (бұдан әрі – көрсетілетін төлем қызметін және (немесе) цифрлық активтермен және (немесе) көрсетілетін төлем қызметтерімен байланысты қызметті көрсету (жүзеге асыру), шарттың қолданылу мерзімін, тұтынушылар санын, міндеттемелер көлемін "Төлемдер және төлем жүйелері туралы", "Қазақстан Республикасындағы цифрлық активтер туралы", "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы", "Бағалы қағаздар рыногы туралы", "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының заңдары және көрсетілген заңдарға сәйкес қабылданатын Ұлттық Банктің нормативтік құқықтық актілері нормаларының ерекше реттеу режиміне қатысушыларға қолданылу шектерін Ұлттық Банк айқындайды.".
31. "Қазақстан Ұлттық Банкінің банктік идентификациялау кодтарын беру, пайдалану және жою, сондай-ақ банктердің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктері филиалдарының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың кодтарын және банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар филиалдарының кодтарын беру және жою, олардың құрылымы, Банктердің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктері филиалдарының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың анықтамалығын қалыптастыру және жүргізу туралы нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2020 жылғы 27 қазандағы № 128 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21593 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:

пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила введения и отмены Национальным Банком Республики Казахстан особого режима регулирования, осуществления деятельности, связанной с цифровыми активами и (или) платежными услугами, в рамках особого режима регулирования (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 49) абзаца второго части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан", и определяют порядок введения и отмены Национальным Банком Республики Казахстан (далее – Национальный Банк) особого режима регулирования, осуществления деятельности, связанной с цифровыми активами и (или) платежными услугами, в рамках особого режима регулирования банками второго уровня Республики Казахстан, организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, платежными организациями и (или) иными юридическими лицами, не являющимися финансовыми организациями (далее – участники).
2. Особый режим регулирования вводится для достижения целей, определенных пунктом 2 статьи 51-4 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" (далее – Закон).";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Специальные условия осуществления деятельности в рамках особого режима регулирования, связанные с цифровыми активами и (или) платежными услугами (далее – оказание (осуществление) платежной услуги и (или) деятельности, связанной с цифровыми активами и (или) платежными услугами), срок действия договора, количество потребителей, объем обязательств, пределы действия норм законов Республики Казахстан "О платежах и платежных системах", "О цифровых активах в Республике Казахстан", "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", "О рынке ценных бумаг", "О валютном регулировании и валютном контроле" и нормативных правовых актов Национального Банка, принимаемых в соответствии с указанными законами, на участников особого режима регулирования определяются Национальным Банком.".
31. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 октября 2020 года № 128 "Об утверждении Инструкции о присвоении, использовании и аннулировании Национальным Банком Республики Казахстан банковских идентификационных кодов, а также присвоении и аннулировании кодов банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, и кодов филиалов банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, их структуре, формировании и ведении Справочника банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21593) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:

"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң ережесiн және құрылымын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағының екінші бөлігі төртінші абзацының 22) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Ұлттық Банкінің банктік идентификациялау кодтарын беру, пайдалану және жою, сондай-ақ банктердің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктері филиалдарының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың кодтарын және банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар филиалдарының кодтарын беру және жою, олардың құрылымы, Банктердің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктері филиалдарының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың анықтамалығын қалыптастыру және жүргізу туралы нұсқаулықта:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Ұлттық Банкінің банктік идентификациялау кодтарын беру, пайдалану және жою, сондай-ақ банктердің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктері филиалдарының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың кодтарын және банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар филиалдарының кодтарын беру және жою, олардың құрылымы, банктердің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктері филиалдарының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың анықтамалығын қалыптастыру және жүргізу туралы нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң ережесiн және құрылымын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағының екінші бөлігі төртінші абзацының 22) тармақшасына сәйкес әзірленді және онда Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің (бұдан әрі – Ұлттық Банк) банктік идентификациялау кодтарын беруін, пайдалануын және жоюын, сондай-ақ банктердің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктері филиалдарының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың кодтарын және банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар филиалдарының кодтарын беруін және жоюын, олардың құрылымын, банктердің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктері филиалдарының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың анықтамалығын (бұдан әрі – Банктер анықтамалығы) қалыптастыру және жүргізу нақтыланады.

"В соответствии с подпунктом 22) абзаца четвертого части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан", Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Инструкции о присвоении, использовании и аннулировании Национальным Банком Республики Казахстан банковских идентификационных кодов, а также присвоении и аннулировании кодов банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, и кодов филиалов банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, их структуре, формировании и ведении Справочника банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, утвержденной указанным постановлением:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Инструкция о присвоении, использовании и аннулировании Национальным Банком Республики Казахстан банковских идентификационных кодов, а также присвоении и аннулировании кодов банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, и кодов филиалов банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, их структуре, формировании и ведении Справочника банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, (далее – Инструкция) разработана в соответствии с подпунктом 22) абзаца четвертого части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан", и детализирует присвоение, использование и аннулирование Национальным Банком Республики Казахстан (далее – Национальный Банк) банковских идентификационных кодов, а также присвоение и аннулирование кодов банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, и кодов филиалов банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, их структуру, формирование и ведение Справочника банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций (далее – Справочник банков).

2. Нұсқаулықта "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген ұғымдар, сондай-ақ мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) банк атауы – банктің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның (бұдан әрі – банк), Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының, банк филиалының толық атауы. Банктің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының құрылтай құжаттарына сәйкес қысқартылған атауды пайдалануға жол беріледі;
2) банк коды, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының коды – Ұлттық Банк банктерге, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдарына, банктердің филиалдарына беретін, үш цифрлық разрядтан тұратын бірегей нөмір;
3) банктердің анықтамалығы – банктердің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктері филиалдарының жүйеге келтірілген, олардың банктік сәйкестендіру кодтары, банктердің кодтары, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының, банктер филиалдарының кодтары және басқа деректемелері бар тізбесі;
4) банктік сәйкестендіру коды – ақша аудару не төлеу туралы нұсқауларды ұсыну кезінде, Ұлттық Банктің төлем жүйесінің қатысушысы болып табылатын банкті, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалын сәйкестендіруге арналған символдар қатары;
5) жеке сәйкестендіру коды – Ұлттық Банкте ашылған Қазақстан Республикасы банкінің, бейрезидент банкі филиалының корреспонденттік шотының тиісті нөмірі;
6) клиент түрі – жүзеге асырылатын қызметтің негізгі түріне сәйкес топтастырылатын институционалдық бірлік;
7) мәртебе – қазіргі мәртебесін айқындауға мүмкіндік беретін деректеме.";
4-тараудың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы банкінің, бейрезидент банкі филиалының банктік сәйкестендіру кодының және банк филиалы кодының күшін жою.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Ұлттық Банк банктің филиалы кодының күшін жояды және оны банктің жазбаша хабарламасы негізінде Банктердің анықтамалығынан алып тастайды.".
32. "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жасау мақсатында төлем ұйымдары үшін ішкі бақылау қағидаларына қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2022 жылғы 28 ақпандағы № 11 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27075 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң ережесiн және құрылымын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағының екінші бөлігі үшінші абзацының 6) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жасау мақсатында төлем ұйымдары үшін ішкі бақылау қағидаларына қойылатын талаптарда:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

2. В Инструкции используются понятия, предусмотренные Законом Республики Казахстан "О платежах и платежных системах", а также следующие понятия:
1) наименование банка – полное наименование банка, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций (далее – банк), филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала банка. Допускается использование сокращенного наименования в соответствии с учредительными документами банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан;
2) код банка, код филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, код филиала банка – уникальный номер, состоящий из трех цифровых разрядов, присваиваемый Национальным Банком банкам, филиалам банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалам банков;
3) справочник банков – систематизированный перечень банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, содержащий их банковские идентификационные коды, коды банков, коды филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, коды филиалов банков и другие реквизиты;
4) банковский идентификационный код – последовательность символов, предназначенная для идентификации банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, являющегося участником платежной системы Национального Банка, при предъявлении указаний о переводе либо выплате денег;
5) индивидуальный идентификационный код – соответствующий номер корреспондентского счета банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, открытый в Национальном Банке;
6) тип клиента – институциональная единица, которая группируется в соответствии с основным видом осуществляемой деятельности;
7) статус – реквизит, позволяющий определить текущий статус.";
в заголовок главы 4 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не изменяется;
в пункт 14 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не изменяется.
32. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 февраля 2022 года № 11 "Об утверждении Требований к Правилам внутреннего контроля в целях противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения для платежных организаций" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 27075) следующие изменения и дополнения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 6) абзаца третьего части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан", Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Требованиях к Правилам внутреннего контроля в целях противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения для платежных организаций, утвержденных указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"1. Осы Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жасау мақсатында төлем ұйымдары үшін ішкі бақылау қағидаларына қойылатын талаптар (бұдан әрі – Талаптар) "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң ережесiн және құрылымын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағының екінші бөлігі үшінші абзацының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді және төлем ұйымдарына (бұдан әрі – ұйымдар) қолданылады.";
3-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) ұйымның "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – КЖ/ТҚҚ туралы заң) талаптарын орындауын қамтамасыз ету;";
4-тармақтың төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Ұйым Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл (бұдан әрі – КЖ/ТҚҚ) туралы заңнамасына өзгерістер және (немесе) толықтырулар қолданысқа енгізілген күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде ішкі бақылау қағидаларын Қазақстан Республикасының КЖ/ТҚҚ туралы заңнамаға енгізілген өзгерістерге және (немесе) толықтыруларға сәйкес келтіреді.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Ішкі бақылауды ұйымдастыру бағдарламасына сәйкес КЖ/ТҚҚ бойынша жауапты қызметкер мен бөлімше қызметкерлерінің функциялары КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚҚ мақсаттарында мыналарды қамтиды, бірақ олармен шектелмейді:
1) әзірленген және ұйымның атқарушы органымен келісілген ішкі бақылау қағидаларының және (немесе) оларға өзгерістердің (толықтырулардың) болуын, сондай-ақ ұйымда олардың сақталуына мониторинг жүргізуді қамтамасыз ету;
2) Қазақстан Республикасының азаматтық, салық, банк заңнамасы, Қазақстан Республикасының төлемдер және төлем жүйелері туралы, зейнетақымен қамсыздандыру туралы, бағалы қағаздар рыногы туралы, кредиттік бюролар және кредиттік тарихты қалыптастыру туралы, коллекторлық қызмет туралы, қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы, акционерлік қоғамдар туралы, ойын бизнесі туралы, коммерциялық емес ұйымдар туралы, діни қызмет және діни бірлестіктер туралы, цифрлық активтер туралы заңнамасы талаптарының сақталуын қамтамасыз ету;

"1. Настоящие Требования к Правилам внутреннего контроля в целях противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения для платежных организаций (далее – Требования) разработаны в соответствии с подпунктом 6) абзаца третьего части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан", и распространяются на платежные организации (далее – организации).";
подпункт 1) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"1) обеспечения выполнения организацией требований Закона Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения" (далее – Закон о ПОД/ФТ);";
часть четвертую пункта 4 изложить в следующей редакции:
"Организации в течение тридцати календарных дней со дня введения в действие внесенных изменений и (или) дополнений в законодательство Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения (далее – ПОД/ФТ) приводят правила внутреннего контроля в соответствие с внесенными изменениями и (или) дополнениями в законодательство Республики Казахстан о ПОД/ФТ.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Функции ответственного работника и работников подразделения по ПОД/ФТ в соответствии с программой организации внутреннего контроля в целях ПОД/ФТ/ФРОМУ включают, но не ограничиваются:
1) обеспечение наличия разработанных и согласованных с исполнительным органом организации правил внутреннего контроля и (или) изменений (дополнений) к ним, а также мониторинга за их соблюдением в организации;
2) обеспечение соблюдения требований гражданского, налогового, банковского законодательства Республики Казахстан, законодательства Республики Казахстан о платежах и платежных системах, о пенсионном обеспечении, о рынке ценных бумаг, о кредитных бюро и формировании кредитных историй, о коллекторской деятельности, о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения, об акционерных обществах, об игорном бизнесе, о некоммерческих организациях, о религиозной деятельности и религиозных объединениях, о цифровых активах;

3) төлем ұйымын құқыққа қарсы қызметке, оның ішінде КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚҚ, есірткінің заңсыз өндірілуіне, айналымына және (немесе) транзитіне, қаржы пирамидаларының қызметін ұйымдастыруға, электрондық казино мен интернет-казино, шетелдік букмекерлік кеңселер және (немесе) Қазақстан Республикасында ойын бизнесі саласындағы қызметпен айналысу құқығына лицензиясы жоқ тотализаторлар пайдасына төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыруға байланысты тартпауды қамтамасыз ету;
4) клиенттердің операцияларын және (немесе) олардың қызметін күдікті деп тану және қаржылық мониторинг жөніндегі уәкілетті органға ұйымның ішкі құжаттарында көзделген тәртіппен клиенттің операциялары мен қызметі туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер мен ақпаратты ұсыну туралы шешімдер қабылдау;
5) Қазақстан Республикасының КЖ/ТҚҚ туралы заңнамаға сәйкес қаржылық мониторинг жөніндегі уәкілетті органға хабарламалар ұсынуды ұйымдастыру және олардың ұсынылуына бақылау жасау;
6) клиенттерге және өзге тұлғаларға хабарламай-ақ қаржылық мониторинг жөніндегі уәкілетті органға КЖ/ТҚҚ туралы заңға сәйкес клиенттер туралы және олар жасайтын операциялар туралы ақпаратты, мәліметтер мен құжаттарды беруді қамтамасыз ету;
7) клиенттердің операцияларын және (немесе) олардың қызметін күдікті деп тану және қаржылық мониторинг жөніндегі уәкілетті органға ұйымның ішкі құжаттарында көзделген тәртіппен клиенттің операциялары мен қызметі туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер мен ақпаратты ұсыну туралы шешімдер қабылдау;
8) КЖ/ТҚҚ туралы заңда көзделген жағдайларда және ұйымның ішкі құжаттарында көзделген тәртіппен клиенттердің операцияларын жүргізуден бас тарту туралы шешімдер қабылдау не ұйымның уәкілетті органымен немесе лауазымды адамымен келісу;
9) КЖ/ТҚҚ туралы заңда және (немесе) ұйымның ішкі құжаттарында көзделген жағдайларда және тәртіппен клиенттермен іскерлік қатынастарды орнату, жалғастыру не тоқтату туралы шешім қабылдау үшін ұйымның атқарушы органына сұратулар жіберу;
10) ұйымның уәкілетті органдарын және лауазымды адамдарын анықталған ішкі бақылау қағидаларын бұзушылықтар туралы ұйымның ішкі құжаттарында көзделген тәртіппен хабардар ету;
11) ұйымның уәкілетті органдарының есептерді қалыптастыруы үшін КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚҚ мақсатында ішкі бақылау қағидаларын іске асыру нәтижелері және тәуекелдері басқару және ішкі бақылау жүйелерін жақсарту жөніндегі ұсынылып отырған шаралар туралы ақпаратты дайындау және ұйымның атқарушы органымен келісу;
12) ұйым КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚҚ мақсатында ішкі бақылауды ұйымдастыру бағдарламасын орындау мақсатында айқындаған КЖ/ТҚҚ бөлімшесінің жауапты қызметкері мен қызметкерлерінің қосымша функциялары (бар болса) кіреді.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

3) обеспечение не вовлечения платежной организации в противоправную деятельность, в том числе связанную с ОД/ФТ/ФРОМУ, незаконным производством, оборотом и (или) транзитом наркотиков, организацией деятельности финансовых пирамид, осуществлением платежей и (или) переводов денег в пользу электронного казино и интернет-казино, иностранных букмекерских контор и (или) тотализаторов, не имеющих лицензий на право занятия деятельностью в сфере игорного бизнеса в Республике Казахстан;
4) принятие решений о признании подозрительными операций клиентов и (или) их деятельности, и предоставлении в уполномоченный орган по финансовому мониторингу сведений и информации, которые содержат информацию об операциях и деятельности клиента в порядке, предусмотренном внутренними документами организации;
5) организация представления и контроль за представлением сообщений в уполномоченный орган по финансовому мониторингу в соответствии с законодательством Республики Казахстан о ПОД/ФТ;
6) обеспечение передачи в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации, сведений и документов о клиентах и о совершаемых ими операциях в соответствии с Законом о ПОД/ФТ без извещения клиентов и иных лиц;
7) принятие решений о признании подозрительными операций клиентов и (или) их деятельности, и предоставлении в уполномоченный орган по финансовому мониторингу сведений и информации, которые содержат информацию об операциях и деятельности клиента в порядке, предусмотренном внутренними документами организации;
8) принятие либо согласование с уполномоченным органом или должностным лицом организации решений об отказе от проведения операций клиентов в случаях, предусмотренных Законом о ПОД/ФТ, и в порядке, предусмотренном внутренними документами организации;
9) направление запросов исполнительному органу организации для принятия решения об установлении, продолжении либо прекращении деловых отношений с клиентами в случаях и порядке, предусмотренных Законом о ПОД/ФТ и (или) внутренними документами организации;
10) информирование уполномоченных органов и должностных лиц организации о выявленных нарушениях правил внутреннего контроля в порядке, предусмотренном внутренними документами организации;
11) подготовка и согласование с исполнительным органом организации информации о результатах реализации правил внутреннего контроля и рекомендуемых мерах по улучшению систем управления рисками и внутреннего контроля в целях ПОД/ФТ/ФРОМУ для формирования отчетов уполномоченным органам организации;
12) дополнительные функции (при наличии) ответственного работника и работников подразделения по ПОД/ФТ, определенные организацией во исполнение программы организации внутреннего контроля в целях ПОД/ФТ/ФРОМУ.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:

"12. Ұйым КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚҚ мақсатында ішкі бақылау мәселелері бойынша процестерді автоматтандыру үшін мынадай талаптарға сәйкес келетін автоматтандырылған ақпараттық жүйелерді пайдаланады:
1) оларға енгізілетін өзгерістерді (толықтыруларды) қоса алғанда, клиенттердің досьелерін (сауалнамаларын) жүргізу мүмкіндігі;
2) КЖ/ТҚҚ туралы заңның 4-бабына сәйкес қаржылық мониторингке жататын және КЖ/ТҚҚ туралы заңда белгіленген шекті сомаға (бұдан әрі – шекті операция) тең немесе одан асатын ақшамен және (немесе) өзге де мүлікпен шекті операцияларды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының КЖ/ТҚҚ заңнамасының талаптарын, сондай-ақ ұйымның көрсетілетін қызметтерінің КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚҚ тәуекелдеріне ұшырау дәрежесін бағалау нәтижелерін ескере отырып, алдын ала белгіленген өлшемшарттар бойынша күдікті операцияларды анықтау;
3) ұйымның ішкі рәсімдеріне сәйкес, оның ішінде қаржылық мониторинг жөніндегі уәкілетті органның қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастырудың (жылыстатудың), терроризмді қаржыландырудың және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландырудың типологияларына, схемалары мен тәсілдеріне сәйкес сипаттамаларды ескере отырып, мыналарға:
КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚҚ-ға;
есірткінің заңсыз өндірілуіне, айналымына және (немесе) транзитіне;
қаржы пирамидаларының қызметін ұйымдастыруға;
қызметі цифрлық активтермен байланысты "Астана" халықаралық қаржы орталығының және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ерекше реттеу режимінің қатысушылары болып табылмайтын цифрлық активтер қызметтерін провайдерлердің пайдасына төлемдер мен ақша аударымдарын жүзеге асыруға;
Қазақстан Республикасында ойын бизнесі саласындағы қызметпен айналысу құқығына лицензиясы жоқ электрондық казино мен интернет-казиноның, сондай-ақ шетелдік букмекерлік кеңселердің және (немесе) тотализаторлардың пайдасына төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыруға;
адамдардың жас санаттарының тәуекелдеріне;
сыбайлас жемқорлыққа;
қаржылық мониторинг жөніндегі уәкілетті орган жасайтын ақшаны жылыстатуға қарсы күрестің қаржылық шараларын әзірлеу тобының (ФАТФ) ұсынымдарын орындамайтын не жеткіліксіз орындайтын мемлекеттердің (аумақтардың) операцияларына;
Ұйымның ішкі құжаттарымен бекітілген өзге де өлшемшарттарға байланысты анықтауды қамтамасыз ету және шаралар қабылдау;
4) клиенттердің досьелері (сауалнамалары), жүргізілген операциялар, қаржылық мониторинг жөніндегі уәкілетті органға жіберілген хабарламалар бойынша дерекқордан ақпаратты алып тастау мүмкіндігінің болмауы;
5) ақпараттың резервтік көшірмесін жасау және сақтау жүйесінің болуы;

"12. Организация для автоматизации процессов по вопросам внутреннего контроля в целях ПОД/ФТ/ФРОМУ использует автоматизированные информационные системы, соответствующие следующим требованиям:
1) возможность ведения досье (анкет) клиентов, включая вносимые в них изменения (дополнения);
2) выявление пороговых операций с деньгами и (или) иным имуществом, подлежащая финансовому мониторингу в соответствии со статьей 4 Закона о ПОД/ФТ и равная либо превышающая установленную Законом о ПОД/ФТ пороговую сумму (далее – пороговая операция), а также подозрительных операций по заранее заданным критериям с учетом требований законодательства Республики Казахстан о ПОД/ФТ, а также результатов оценки степени подверженности услуг организации рискам ОД/ФТ/ФРОМУ;
3) обеспечение выявлений и принятие мер в соответствии с внутренними процедурами организации, в том числе с учетом характеристик, соответствующих типологиям, схемам и способам легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения уполномоченного органа по финансовому мониторингу, связанных с:
ОД/ФТ/ФРОМУ;
незаконным производством, оборотом и (или) транзитом наркотиков;
организацией деятельности финансовых пирамид;
осуществлением платежей и переводов денег в пользу провайдеров услуг цифровых активов, не являющихся участниками Международного финансового центра "Астана", перечень которых формируется уполномоченным органом;
осуществлением платежей и (или) переводов денег в пользу электронного казино и интернет-казино, а также иностранных букмекерских контор и (или) тотализаторов, не имеющих лицензий на право занятия деятельностью в сфере игорного бизнеса в Республике Казахстан;
рисками возрастных категории лиц;
коррупцией;
с операциями государств (территорий), не выполняющих либо недостаточно выполняющих рекомендации Группы разработки финансовых мер борьбы с отмыванием денег (ФAТФ), составляемый уполномоченным органом по финансовому мониторингу;
и иным критериям, утвержденным внутренними документами Организации;
4) отсутствие возможности исключения информации из базы данных по досье (анкетам) клиентов, проведенным операциям, отправленным сообщениям в уполномоченный орган по финансовому мониторингу;
5) наличие системы резервного копирования и хранения информации;

6) әрбір пайдаланушы жұмысының түрлендіруден қорғалған хаттамасын жүргізу.";
14 және 15-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Ұйым КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚҚ тәуекелдерін бағалау есебін және кем дегенде тәуекелдердің мынадай ерекше санаттарын: клиенттердің типі бойынша тәуекелді, елдік (географиялық) тәуекелді, көрсетілетін қызметтің (өнімнің) және (немесе) оны беру тәсілінің тәуекелін ескере отырып, ұйымның көрсетілетін қызметтерінің (өнімдерінің) КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚҚ тәуекелдеріне ұшырау дәрежесін жыл сайынғы негізде бағалауды (бұдан әрі – Жыл сайынғы бағалау) жүзеге асырады.
Ұйымның көрсетілетін қызметтерінің (өнімдерінің) КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚҚ тәуекелдеріне ұшырағыштық дәрежесін бағалау клиенттердің операцияларын сәйкестендіру және оларға мониторинг жүргізу рәсімдерін өзгертуді, операциялар жүргізуге лимиттер белгілеуді, көрсетілетін қызметтерді (өнімдерді) ұсыну талаптарын өзгертуді, көрсететін қызметтерді (өнімдерді) ұсынудан бас тартуды қоса алғанда, анықталған тәуекелдерді барынша азайтуға бағытталған ықтимал іс-шараларды сипаттаумен қатар жүреді.
Ұйым іскерлік қатынастарды клиент КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚҚ шеңберінде, сондай-ақ мәртебесі және (немесе) қызметі КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚҚ тәуекелі жоғары клиенттерге қатысты пайдаланады деген күдік болған жағдайда тәуекелді бағалауды жүзеге асырады.
Жыл сайынғы бағалау қорытындылары (нәтижелері) төлем ұйымының ішкі құжаттарына және рәсімдеріне сәйкес құжатталады, сондай-ақ бұл туралы қаржылық мониторинг жөніндегі уәкілетті органға және уәкілетті органға күнтізбелік жылдан кейінгі бірінші тоқсаннан кешіктірілмей хабардар етіледі.
15. Мәртебесінде және (немесе) қызметінде КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚҚ тәуекел деңгейін арттыратын клиенттердің түрлері:
1) шетелдіктер;
2) жария лауазымды адамдар, олардың жұбайы (зайыбы), жақын туыстары және өкілдері;
3) шетелдік қаржы ұйымдары;
4) ойын бизнесін ұйымдастырушылар;
5) электрондық казино және интернет-казино қызметтерін ұсынатын тұлғалар;
6) соңғы 6 (алты) айдың ішінде жалпы сомасы 300 000 (үш жүз мың) теңгеден астам сомаға ойын бизнесін, оның ішінде шетелдік ойын бизнесін ұйымдастырушының пайдасына үш және одан да көп төлем жасаған тұлғалар;
7) Қазақстан Республикасында ойын бизнесі саласындағы қызметпен айналысу құқығына лицензиясы жоқ шетелдік букмекерлік кеңселер мен тотализаторларға қызмет көрсететін тұлғалар;
8) "өмірді сақтандыру" саласы бойынша қызметін жүзеге асыратын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, сақтандыру брокерлері (банк белгілеген КЖ/ТҚҚ бойынша талаптарды сақтайтын банктің еншілес ұйымдарын қоспағанда);
9) қызметін сақтандыру агенті ретінде жүзеге асыратын тұлғалар;

6) ведение протокола работы каждого пользователя, защищенного от модификации.";
пункты 14 и 15 изложить в следующей редакции:
"14. Организация на ежегодной основе осуществляет оценку степени подверженности услуг (продуктов) организации рискам ОД/ФТ/ФРОМУ с учетом отчета оценки рисков ОД/ФТ/ФРОМУ и, как минимум, следующих специфических категорий рисков: риск по типу клиентов, страновой (географический) риск, риск услуги (продукта) и (или) способа ее (его) предоставления (далее – Ежегодная оценка).
Оценка степени подверженности услуг (продуктов) организации рискам ОД/ФТ/ФРОМУ сопровождается описанием возможных мероприятий, направленных на минимизацию выявленных рисков, включая изменение процедур идентификации и мониторинга операций клиентов, установление лимитов на проведение операций, изменение условий предоставления услуг (продуктов), отказ от предоставления услуг (продуктов).
Организация осуществляет оценку риска в случае наличия подозрений о том, что деловые отношения используются клиентом в рамках ОД/ФТ/ФРОМУ, а также в отношении клиентов, чей статус и (или) чья деятельность имеет высокий риск ОД/ФТ/ФРОМУ.
Итоги (результаты) Ежегодной оценки документируется в соответствии с внутренними документами и процедурами платежной организации, о которых уведомляется уполномоченный орган по финансовому мониторингу и уполномоченный орган не позднее первого квартала, следующего за календарным годом.
15. Типы клиентов, чей статус и (или) чья деятельность имеет высокий риск ОД/ФТ/ФРОМУ, включают:
1) иностранцы;
2) публичные должностные лица, их супруг (супруга) и близкие родственники и представители;
3) иностранные финансовые организаций;
4) организаторы игорного бизнеса;
5) лица, предоставляющие услуги электронному казино и интернет-казино;
6) лица, совершившие в течение последних 6 (шести) месяцев три и более платежей в пользу организатора игорного бизнеса, в том числе иностранного, на общую сумму более 300 000 (триста тысяч) тенге.";
7) лица, предоставляющие услуги, иностранным букмекерским конторам и тотализаторам, не имеющим лицензий на право занятия деятельностью в сфере игорного бизнеса в Республике Казахстан;
8) страховые (перестраховочные) организации, страховые брокеры, осуществляющие деятельность в отрасли "страхование жизни" (за исключением дочерних организаций банка, которые соблюдают требования по ПОД/ФТ, установленные банком);
9) лица, осуществляющие деятельность в качестве страховых агентов;

10) жылжымайтын мүлікті сатып алу-сату бойынша делдалдық қызметті жүзеге асыратын тұлғалар;
11) қорлар, діни бірлестіктер ұйымдық-құқықтық нысанындағы коммерциялық емес ұйымдар;
12) Талаптардың 16-тармағында көрсетілген шет мемлекеттерде орналасқан (тіркелген) тұлғалар, сондай-ақ осындай тұлғалардың Қазақстан Республикасында орналасқан филиалдары мен өкілдіктері;
13) мәртебесі және (немесе) қызметі КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚҚ тәуекелін арттыратын ұйым айқындаған клиенттердің қосымша түрлері (бар болса);
14) микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдар;
15) адвокаттар және басқа да заң мәселелері жөніндегі тәуелсіз мамандар, олар клиенттің атынан немесе оның тапсырмасы бойынша КЖ/ТҚҚ туралы заңның 3-бабы 1-тармағының 7) тармақшасында көрсетілген қызметке қатысты ақшамен және (немесе) мүлікпен жасалатын операцияларға қатысқан жағдайларда;
16) бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушылары (екінші деңгейдегі банктер белгілеген КЖ/ТҚҚ бойынша талаптарды сақтайтын екінші деңгейдегі банктердің еншілес ұйымдарын қоспағанда);
17) қаржы лизингі бойынша қызмет көрсететін тұлғалар;
18) Қазақстан Республикасының бейрезиденттері – Қазақстан Республикасында тұруға ықтиярхаты не тұрақты тұруға рұқсаты жоқ (Қазақстан Республикасының аумағында тұрмайтын) шетел азаматы;
19) қызметі қару, жарылғыш заттарды өндірумен және (немесе) сатумен байланысты тұлғалар;
20) қызметі бағалы металдарды, асыл тастарды не олардан жасалған бұйымдарды өндірумен және (немесе) өңдеумен, сондай-ақ сатып алу-сатумен байланысты тұлғалар;
21) Талаптардың 16-тармағында көрсетілген шет мемлекеттерде орналасқан (тіркелген) тұлғалар, сондай-ақ осындай тұлғалардың Қазақстан Республикасында орналасқан филиалдары мен өкілдіктері;
22) қамтамасыз етілген цифрлық активтерді шығаруды және олардың айналысын жүзеге асыратын тұлғалар;
23) "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді шығаруды және олардың айналымын жүзеге асыратын тұлғалар кіреді.";
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Ұйым КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚҚ туралы заңның клиентті тиісті тексеру жөніндегі талаптарын іске асыру мақсатында клиенттерді (олардың өкілдерін) және бенефициарлық меншік иелерін сәйкестендіру бағдарламасын әзірлейді.
Ұйым клиентті (оның өкілін) және бенефициарлық меншік иесін сәйкестендіру кезінде клиент (оның өкілі) туралы мәліметтерді тіркеу және олардың дұрыстығын тексеру, бенефициарлық меншік иесін анықтау және ол туралы мәліметтерді тіркеу, іскерлік қатынастардың немесе біржолғы операцияның (мәміленің) болжамды мақсатын белгілеу және тіркеу, сондай-ақ клиент (оның өкілі) және бенефициарлық меншік иесі туралы Талаптарда көзделген өзге де мәліметтерді алу және тіркеу жөніндегі іс-шараларды жүргізеді.

10) лица, осуществляющие посредническую деятельность по купле-продаже недвижимости;
11) некоммерческие организации, в организационно-правовой форме фондов, религиозных объединений;
12) лица, расположенные (зарегистрированные) в иностранных государствах, указанных в пункте 16 Требований, а также расположенные в Республике Казахстан филиалы и представительства таких лиц;
13) определенные организацией дополнительные типы (при наличии) клиентов, чей статус и (или) чья деятельность повышают риск ОД/ФТ/ФРОМУ;
14) организации, осуществляющие микрофинансовую деятельность;
15) адвокаты и другие независимые специалисты по юридическим вопросам в случаях, когда они от имени или по поручению клиента участвуют в операциях с деньгами и (или) имуществом в отношении деятельности, указанной в подпункте 7) пункта 1 статьи 3 Закона о ПОД/ФТ;
16) профессиональные участники рынка ценных бумаг (за исключением дочерних организаций банков второго уровня, которые соблюдают требования по ПОД/ФТ, установленные банками второго уровня);
17) лица, предоставляющие услуги по финансовому лизингу;
18) нерезиденты Республики Казахстан, не имеющие вид на жительство иностранца в Республике Казахстан либо разрешение на постоянное проживание (не проживающие на территории Республики Казахстан);
19) лица, деятельность которых связана с производством и (или) торговлей оружием, взрывчатыми веществами;
20) лица, деятельность которых связана с добычей и (или) обработкой, а также куплей-продажей, драгоценных металлов, драгоценных камней либо изделий из них;
21) лица, находящиеся (зарегистрированные) в иностранных государствах, указанных в пункте 16 Требований, а также расположенные в Республике Казахстан филиалы и представительства таких лиц;
22) лица, осуществляющие выпуск и обращение обеспеченных цифровых активов;
23) лица, осуществляющие выпуск и оборот необеспеченных цифровых активов на территории Международного финансового центра "Астана".";
пункт 20 изложить в следующей редакции:
"20. В целях реализации требований Закона о ПОД/ФТ/ФРОМУ по надлежащей проверке клиента организация разрабатывает программу идентификации клиентов (их представителей) и бенефициарных собственников.
Идентификация клиента (его представителя) и бенефициарного собственника заключается в проведении организацией мероприятий по фиксированию и проверке достоверности сведений о клиенте (его представителе), выявлению бенефициарного собственника и фиксированию сведений о нем, установлению и фиксированию предполагаемой цели деловых отношений или разовой операции (сделки), а также получению и фиксированию иных предусмотренных Требованиями сведений о клиенте (его представителе) и бенефициарном собственнике.

Клиенттің тәуекел деңгейіне қарай ұйым жүргізетін іс-шаралардың дәрежесі КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚҚ туралы заңның 5-бабының 7-тармағына сәйкес клиенттерді (олардың өкілдерін) және бенефициарлық меншік иелерін стандартты, жеңілдетілген не күшейтілген сәйкестендіруді жүргізу арқылы клиенттерді (олардың өкілдерін) және бенефициарлық меншік иелерін тиісті тексерудің жеңілдетілген не күшейтілген шараларын қолдануды білдіреді.
Бенефициарлық меншік иесін сәйкестендіру клиенттің бенефициарлық меншік иесінің жеке басын тексеру үшін тиісті (орынды) шаралар қабылдау, оның ішінде клиенттің түпкілікті бенефициарлық меншік иесі туралы қосымша мәліметтерді және (немесе) құжаттарды клиенттен сұрату жолымен жүзеге асырылады.
Бенефициарлық меншік иесін анықтау үшін клиент (оның өкілі) және бенефициарлық меншік иесі ұсынған мәліметтер қаржылық мониторинг жөніндегі уәкілетті орган айқындайтын тәртіпке сәйкес заңды тұлғалардың бенефициарлық меншік иелерінің тізілімінде көрсетілген мәліметтермен салыстырылады.
Клиентті (оның өкілін) тәуекел-сәйкестендіру мақсатында ұйым (ерікті негізде) скоринг модулін – әртүрлі деректер көзінен алынған ақпаратты қамтитын автоматтандырылған жүйені пайдаланады.";
мынадай мазмұндағы 21-1, 21-2, 21-3, 21-4, 21-5, 21-6, 21-7 және 21-8-тармақтармен толықтырылсын:
"21-1. Ұйым өзін құқыққа қарсы қызметке тартуға, КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚҚ тәуекелі жоғары операцияларды, "Астана" халықаралық қаржы орталығының қатысушылары болып табылмайтын, қызметі цифрлық активтер платформасын басқару бойынша қызмет көрсететін цифрлық активтер биржаларында қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді одан әрі сатып алуға байланысты операцияларды, Қазақстан Республикасының аумағында операцияларды жүзеге асыруға жол бермеу жөнінде шаралар қабылдайды.
21-2. Ұйым клиенттің ақшасын төлеу (немесе) аудару кезінде, егер төлем және (немесе) ақша аударымы:
"Ойын бизнесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ойын бизнесін ұйымдастырушының пайдасына жүргізіліп жатса, оның ішінде қызметіне Қазақстан Республикасының аумағында тыйым салынған шетелдік бизнесті ұйымдастырушының пайдасына жүргізілсе;
қызметі іскерлік қатынастарға түсу кезінде көрсетілген, мәлімделген қызметке сәйкес келмейтін қызмет көрсетушінің пайдасына жүргізілсе;
Ұйым көрсетілетін төлем қызметін берушімен, оның ішінде шетелдік көрсетілетін төлем қызметін берушімен өзара іс-қимыл шеңберінде бекіткен, төлем жасауға рұқсат етілген тауарлар/сервистер/қызметтер түрлерінің тізбесінен тыс жүзеге асырылса, төлемді және (немесе) ақша аударымын Қазақстан Республикасының заңнамасында және ішкі құжаттарда белгіленген өлшемшарттарға сәйкес күдікті деп пайымдауға негіздер болған кезде оны бұғаттайды.

В зависимости от уровня риска клиента степень проводимых организацией мероприятий выражается в применении упрощенных либо усиленных мер надлежащей проверки клиентов (их представителей) и бенефициарных собственников путем проведения стандартной, упрощенной либо усиленной идентификации клиентов (их представителей), бенефициарных собственников, в соответствии с пунктом 7 статьи 5 Закона о ПОД/ФТ/ФРОМУ.
Идентификация бенефициарного собственника осуществляется путем принятия надлежащих (разумных) мер для проверки личности бенефициарного собственника клиента, в том числе путем запроса у клиента дополнительных сведений и (или) документов о конечном бенефициаром собственнике клиента.
Для выявления бенефициарного собственника, сведения, представленные клиентом (его представителем) и бенефициарным собственником, сверяются со сведениями, отраженными в реестре бенефициарных собственников юридических лиц в соответствии с порядком, определяемом уполномоченным органом по финансовому мониторингу.
В целях риск-идентификации клиента (его представителя) организацией (на добровольной основе) используется скоринговый модуль – автоматизированная система, содержащая в себе информацию из разных источников данных.";
дополнить пунктами 21-1, 21-2, 21-3, 21-4, 21-5, 21-6, 21-7 и 21-8 следующего содержания:
"21-1. Организация принимает меры по недопущению вовлечения ее в противоправную деятельность, осуществление операций, имеющих высокий риск ОД/ФТ/ФРОМУ, операций, связанных с дальнейшим приобретением необеспеченных цифровых активов на биржах цифровых активов, не являющихся участниками Международного финансового центра "Астана", оказывающих услуги по управлению платформой цифровых активов, в осуществление операций на территории Республики Казахстан.
21-2. Организация при осуществлении платежа (или) перевода денег клиента блокирует его при наличии оснований полагать, что данный платеж и (или) перевод денег является подозрительным в соответствии с критериями, установленными законодательством Республики Казахстан и внутренними документами, когда платеж и (или) перевод денег:
осуществляется в пользу организатора игорного бизнеса, в том числе, иностранного, деятельность которого запрещена на территории Республики Казахстан в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об игорном бизнесе";
осуществляется в пользу поставщика услуги, деятельность которого не соответствует заявленной деятельности, указанной при вступлении в деловые отношения;
осуществляется вне перечня допустимых к оплате видов товаров/сервисов/услуг, утвержденного Организацией в рамках взаимодействия с поставщиком платежных услуг, в том числе иностранным.

21-3. Ұйым әлеуетті клиент онымен іскерлік қарым-қатынас орнату кезінде шетелдік қызмет көрсетуші болып табылған жағдайда оған қатысты КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚҚ туралы заңның 5-бабының 7-тармағында көзделген тиісті тексеру бойынша күшейтілген шараларды қабылдайды.
21-4. Қызмет көрсетуші ұйыммен іскерлік қарым-қатынас орнату кезінде төлемдерді өз пайдасына қабылдауды ұйымдастыру үшін көрсетілетін қызмет туралы, оның ішінде төлемдер қабылдауды жоспарлап отырған қызмет түрлерінің толық тізбесін нақтылай отырып, анық ақпарат береді.
Егер қызмет көрсетуші шетелдік көрсетілетін төлем қызметін беруші болып табылса, ұйым қосымша мынадай шараларды:
1) шетелдік көрсетілетін төлем қызметін берушінің төлем қызметін көрсету құқығын растайтын, шетелдік көрсетілетін төлем қызметін беруші резиденті болып табылатын мемлекеттің тиісті органының рұқсат беру құжатының (лицензиясы, тіркеуі және т.б.) бар-жоғын тексереді;
2) ашық көздерден мәліметтер жинау арқылы шетелдік көрсетілетін төлем қызметін берушінің, оның ішінде оның құрылтайшылары мен басшыларының мінсіз іскерлік беделінің бар екенін тексереді;
3) КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚҚ мақсатында көрсетілетін төлем қызметін беруші, оның ішінде шетелдік көрсетілетін төлем қызметін беруші қабылдаған шараларды бағалайды;
4) ішкі құжаттарда көзделген өзге де шараларды қабылдайды.
21-5. Ұйым төлем карточкасын пайдалана отырып жасалған төлемдерді өңдеу кезінде өзінің автоматтандырылған жүйесінде әрбір операцияның параметрлері туралы толық ақпаратты, оның ішінде мынадай ақпаратты:
1) Ұйымның жүйесі беретін транзакция сәйкестендіргішін;
2) операцияның күні мен уақытын;
3) оауда нүктесі санатының кодын (Merchant Category Code);
4) бірегей 12 таңбалы операцияны сәйкестендіргішті (Reference Retrieval Number немесе Receiver Reference Number) және өзге де техникалық деректемелерді;
5) қысқартусыз, сауда белгілерінсіз, екіұшты түсінуге жол беретін аббревиатуралар мен кодтарсыз Ұйымның атауын;
6) қысқартусыз, сауда белгілерінсіз, екіұшты түсінуге жол беретін аббревиатуралар мен кодтарсыз сауда орнының атауын;7) операцияға үшінші тарап – көрсетілетін төлем қызметін беруші, оның ішінде шетелдік көрсетілетін төлем қызметін беруші қатысқан кезде олардың атауын қысқартусыз, сауда белгілерінсіз, екіұшты түсінуге жол беретін аббревиатуралар мен кодтарсыз қалыптастыруды қамтамасыз етеді.
21-6. Электрондық ақшаны пайдалана отырып жасалған операцияларды өңдеуді жүзеге асыратын ұйым өзінің автоматтандырылған жүйесінде электрондық ақшаны пайдалана отырып жасалған әрбір операцияның параметрлері туралы толық ақпаратты, оның ішінде мынадай ақпаратты:

21-3. Организация в случае, когда потенциальным клиентом является иностранный поставщик услуг при установлении деловых отношений с ним принимает в отношении него усиленные меры по надлежащей проверке, предусмотренные пунктом 7 статьи 5 Закона о ПОД/ФТ/ФРОМУ.
21-4. Поставщик услуг при вступлении в деловые отношения с организацией для организации приема платежей в его пользу представляет достоверную информацию об оказываемой деятельности, в том числе, с уточнением полного перечня видов услуг, в пользу которого планирует принимать платежи.
В случае если поставщик услуг является иностранным поставщиком платежных услуг, организация дополнительно принимает следующие меры:
1) осуществляет проверку на наличие у иностранного поставщика платежных услуг разрешительного документа (лицензия, регистрация и т.д.) соответствующего органа государства, резидентом которого является иностранный поставщик платежных услуг, подтверждающего право на оказание платежных услуг;
2) осуществляет проверку на наличие у иностранного поставщика платежных услуг безупречной деловой репутации, в том числе у его учредителей и руководителей, путем сбора сведений из открытых источников;
3) оценивает меры, принимаемые поставщиком платежных, в том числе иностранным, услуг в целях ПОД/ФТ/ФРОМУ.
4) иные меры, предусмотренные внутренними документами.
21-5. Организация при обработке платежей с использованием платежной карточки обеспечивает формирование в своей автоматизированной системе полной информации о параметрах каждой операции в том числе следующей информацией:
1) идентификатор транзакции внутри системы Организации;
2) дата и время операции;
3) код категории торговой точки (Merchant Category Code);
4) уникальный 12-значный идентификатор операции (Reference Retrieval Number или Receiver Reference Number) и иные технические реквизиты;
5) наименование Организации без сокращений, торговых обозначений, аббревиатур и кодов, допускающих неоднозначное толкование;
6) наименование торговой точки без сокращений, торговых обозначений, аббревиатур и кодов, допускающих неоднозначное толкование;
7) в случае участия в операции третьих сторон – поставщиков платежных услуг (платежный посредник), в том числе иностранных, их наименование без сокращений, торговых обозначений, аббревиатур и кодов, допускающих неоднозначное толкование.
21-6. Организация, осуществляющая обработку операций с использованием электронных денег, обеспечивает формирование в своей автоматизированной системе полной информации о параметрах каждой операции с использованием электронных денег, в том числе следующей информации:

1) Электрондық ақша жүйесі ішіндегі транзакция сәйкестендіргішін;
2) Операцияның күні мен уақытын;
3) Жөнелтушінің және алушының электрондық әмияны туралы мәліметтерді (бірегей сәйкестендіргіш, иесінің сәйкестендіру мәртебесі);
4) Электрондық ақшаны жөнелтуші туралы мәліметтерді (болған жағдайда);
5) Электрондық ақшаны алушы туралы мәліметтерді;
6) Операцияны белгілеу кодын;
7) Есебіне электрондық ақша жүйесінде қызмет көрсетуші ретінде ұсынылмаған үшінші тұлғалардың қызметтерін төлеу үшін жөнелтушіден электрондық ақша аударымы жүзеге асырылатын көрсетілетін төлем қызметін берушінің (төлем делдалы), оның ішінде шетелдік көрсетілетін төлем қызметін берушінің атауын;
8) Электрондық ақшаны өтеу туралы мәліметтерді (банк, банк шотының/төлем карточкасының нөмірі) қалыптастыруды қамтамасыз етеді.
Электрондық ақша жүйесінде қызмет көрсетуші ретінде ұсынылмаған үшінші тұлғалардың қызметтеріне ақы төлегені үшін жөнелтушіден көрсетілетін төлем қызметін берушінің (төлем делдалының), оның ішінде шетелдік көрсетілетін төлем қызметін берушінің есебіне ақша аударымын жүзеге асыру кезінде Ұйым төлем құжатында (чекте, түбіртекте, толық ақпарат берілетін құжатта) операцияға қатысушылардың толық тізбегінің көрсетілуін қамтамасыз етуге міндетті.
21-7. Ұйым шетелдік көрсетілетін төлем қызметін берушілермен (төлем делдалымен) өзара іс-қимыл шеңберінде оның есебіне үшінші тұлғалардың тауарлары/сервистері/қызметтері үшін төлемдерді қабылдау кезінде ұйым жасалатын шартқа қосымша түрінде төлеуге болатын тауарлар/сервистер/қызметтер түрлерінің тізбесін белгілейді.
Қосымшада мыналар:
1) шарт шеңберінде төлеуге болатын тауарлардың, жұмыстардың немесе көрсетілетін қызметтердің түрлері (ЭҚЖЖ/санаттарын көрсете отырып);
2) сату жүзеге асырылатын платформалардың немесе сайттардың атаулары;
3) төлеуге тыйым салынған санаттар тізбесі (жеке бөлімде);
4) қаражат қабылданатын сауда орындарының сәйкестендіргіштері немесе кодтары туралы ақпарат болады.
Көрсетілетін төлем қызметін беруші (төлем делдалы), оның ішінде шетелдік көрсетілетін төлем қызметін беруші ұйым бекіткен, төлемге жол берілетін тауарлар/сервистер/ қызметтер түрлерінің тізбесі бойынша төлемдерді қабылдау жөніндегі міндеттемелерді бұзған жағдайда Ұйым осы көрсетілетін төлем қызметін берушімен (төлем делдалымен) іскерлік қатынастарды тоқтата тұру жөнінде дереу шаралар қабылдайды.
21-8. Электрондық ақша жүйесінің операторы болып табылатын ұйым бір электрондық ақша жүйесінің шеңберінде бір электрондық ақшаның иесіне үштен аспайтын электрондық әмиян ашуға мүмкіндік береді.
Ұйым бір электрондық ақша жүйесінің шеңберінде екі және одан да көп электрондық әмиянның иесі – клиенттердің операцияларына күшейтілген мониторинг жүргізу жөнінде шаралар қабылдайды.".
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкі Басқармасының өзгерістер
мен толықтырулар енгізілетін
кейбір қаулыларының тізбесіне
1-қосымша
Көрсетілетін төлем қызметтері
туралы мәліметтер
беру қағидаларына
8-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Процессинг орталығы және басқа банктермен өзара іс-әрекеті туралы мәліметтер
Әкімшілік деректер нысанының индексы: 8-PK
Кезеңділік: осы нысан талаптарының бірі өзгерген жағдайда
Есепті кезең: 20___ жылғы _______________ үшін
Ұсынатын тұлғалар тобы: төлем карточкаларының эмитенттері және (немесе) эквайерлер болып табылатын көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер:

1) Идентификатор транзакции внутри системы электронных денег;
2) Дата и время операции;
3) Сведения об электронных кошельках отправителя и получателя (уникальный идентификатор, статус идентификации владельца);
4) Сведения об отправителе электронных денег (в случае наличия);
5) Сведения о получателе электронных денег;
6) Код назначения операции;
7) Наименование поставщика платежных услуг (платежный посредник), в том числе иностранного, в пользу которого осуществляется перевод электронных денег от отправителя за оплату услуг третьих лиц, не представленных в системе электронных денег в качестве поставщиков услуг;
8) Сведения о погашении электронных денег (банк, номер банковского счета).
При осуществлении перевода электронных денег от отправителя в пользу поставщика платежных услуг (платежный посредник), в том числе иностранного, за оплату услуг третьих лиц, не представленных в системе электронных денег в качестве поставщиков услуг, Организация обязана обеспечить отображение полной цепочки участников операции в платежном документе (чеке, квитанции, детализации).
21-7. В рамках взаимодействия с иностранными поставщиками платежных услуг (платежный посредник), в пользу которых организация принимает платежи за товары/сервисы/услуги третьих лиц, организация, Организация устанавливает перечень допустимых к оплате видов товаров/сервисов/услуг в виде приложения к заключаемому договору.
Приложение включает в себя следующую информацию о:
1) видах товаров, работ или услуг, допустимых к оплате в рамках договора (с указанием ОКЭД/категорий);
2) наименованиях платформ или сайтов, через которые осуществляется продажа;
3) перечне запрещҰнных к оплате категорий (в отдельном разделе);
4) идентификаторах или кодах торговых точек, через которые осуществляется приҰм средств
В случае нарушения поставщиком платежных услуг (платежный посредник), в том числе иностранным, обязательства по осуществлению приема платежей исключительно по утвержденному организацией перечню допустимых к оплате видов товаров/сервисов/услуг, Организация незамедлительно принимает меры по приостановлению деловых отношений с данным поставщиком платежных услуг (платежный посредник).
21-8. Организация, являющаяся оператором системы электронных денег, допускает открытие не более трех электронных кошельков одному владельцу электронных денег в рамках одной системы электронных денег.
Организация принимает меры по усиленному мониторингу операций клиентов – владельцев двух электронных кошельков в рамках одной системы электронных денег.".
Приложение 1
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 8
к Правилам представления
сведений о платежных услугах
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Сведения о процессинговом центре и взаимодействии с другими банками
Индекс формы административных данных: 8-PK
Периодичность: при изменении одного из условий данной формы
Отчетный период: по состоянию на "___" ____________ 20___ года
Круг лиц, представляющих информацию: поставщики платежных услуг, являющиеся эмитентами платежных карточек и (или) эквайерами:

1) банктер;
2) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар.
Ұсыну мерзімі: осы нысан талаптарының бірі өзгерген күннен бастап он жұмыс күні ішінде.
Нысан
______________________________________________________________________
нысанды ұсынатын тұлғаның атауы
Процессинг орталығының атауы
Операциялар процессинг орталығында өңделетін төлем карточкалары жүйелерінің атауы
H2H байланыс арнасын пайдалану шарты жасалған контрагенттің атауы
Операциялар H2H байланыс арнасын пайдалану шеңберінде өңделетін төлем карточкалары жүйелерінің атауы
1
2
3
4
Атауы ________________ Мекенжайы_______________________________
Телефон ________________________________________________________
Электрондық пошта ______________________________________________
Орындаушы __________________________________ __________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Бірінші басшы немесе ол есепке қол қоюға уәкілеттік берген тұлға
____________________________________________ ___________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
20 __ жылғы "_____" ____________
Процессинг орталығы
және басқа банктермен
өзара іс-әрекеті туралы
мәліметтер нысанына
қосымша
"Процессинг орталығы және басқа банктермен өзара іс-әрекеті туралы мәліметтер" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме (индекс:8-PK, кезеңділік осы нысан талаптарының бірі өзгерген жағдайда)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді жинауға арналған "Процессинг орталығы және басқа банктермен өзара іс-әрекеті туралы мәліметтер" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру жөніндегі бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 14) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысан осы нысан талаптарының бірі өзгерген жағдайда төлем карточкаларының эмитенттері және (немесе) эквайерлер болып табылатын көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер дайындайды.
4. Нысанға бірінші басшы немесе немесе қол қоюға уәкілетті тұлға және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыруды түсіндіру
5. 1-бағанда банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым қызметін пайдаланатын процессинг орталығының атауы көрсетіледі. Меншікті процессингті пайдаланған жағдайда, есеп беретін банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның атауы көрсетіледі.

1) банки;
2) организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
Срок представления: в течение десяти рабочих дней со дня изменения одного из условий данной формы.
Форма
_______________________________________
наименование лица, представляющего форму
Наименование процессингового центра
Наименование систем платежных карточек, операции по которым обрабатываются в процессинговом центре
Наименование контрагента, с которым заключен договор на использование канала связи H2H
Наименование систем платежных карточек, операции по которым обрабатываются в рамках использования канала связи H2H
1
2
3
4
Наименование ________________________________________
Адрес _______________________________________________
Телефон _____________________________________________
Адрес электронной почты
_____________________________________________________
Исполнитель__________________________________________
_____________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета
___________________________________________ _________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме сведений
о процессинговом центре
и взаимодействии
с другими банками
Пояснение по заполнению формы административных данных "Сведения о процессинговом центре и взаимодействии с другими банками" (индекс:8-PK, периодичность при изменении одного из условий данной формы)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Сведения о процессинговом центре и взаимодействии с другими банками" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 14) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма составляется при изменении одного из условий данной формы поставщиками платежных услуг, являющимися эмитентами платежных карточек и (или) эквайерами.
4. Форму подписывает первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В графе 1 указывается наименование процессингового центра, услугами которого пользуется банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан, организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций. В случае использования собственного процессинга указывается наименование отчитывающегося банка, филиала банка- нерезидента Республики Казахстан, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.

6. 2-бағанда операциялары процессинг орталығында өңделетін төлем карточкалары жүйелерінің атауы көрсетіледі.
7. 3-бағанда есеп беретін банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым H2H байланыс арнасын пайдалануға шарт жасаған контрагенттің атауы көрсетіледі.
8. 4-бағанда операциялары H2H байланыс арнасын пайдалану шеңберінде өңделетін төлем карточкалары жүйелерінің атауы көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкі Басқармасының өзгерістер
мен толықтырулар енгізілетін
кейбір қаулыларының тізбесіне
2-қосымша
Көрсетілетін төлем қызметтері
туралы мәліметтер
беру қағидаларына
9-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Электрондық ақша эмитенті агенттерінің және қосалқы агенттерінің және электрондық ақша иелерінің саны туралы мәліметтер
Әкімшілік деректер нысанының индексы: 9-PK
Кезеңділік: тоқсан сайын
Есепті кезең: 20___ жылғы _______________ үшін
Ұсынатын тұлғалар тобы: электрондық ақша эмитенттері болып табылатын көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер:

6. В графе 2 указывается наименование систем платежных карточек, операции по которым обрабатываются в процессинговом центре.
7. В графе 3 указывается наименование контрагента, с которым отчитывающийся банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан, организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, заключили договор на использование канала связи H2H.
8. В графе 4 указывается наименование систем платежных карточек, операции по которым обрабатываются в рамках использования канала связи H2H.
Приложение 2
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 9
к Правилам представления
сведений о платежных услугах
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Сведения о количестве агентов и субагентов эмитента электронных денег и владельцев электронных денег
Индекс формы административных данных: 9-PK
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "___" ____________ 20___года
Круг лиц, представляющих информацию: поставщики платежных услуг, являющиеся эмитентами электронных денег:

1) банктер;
2) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар.
Ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың оныншы (қоса алғанда) күнінен кешіктірмей. Егер айдың оныншы күні демалыс немесе мереке күніне сәйкес келсе, есептілікті ұсыну мерзімі келесі жұмыс күніне ауыстырылады.
Нысан
____________________________________________________________________
нысанды ұсынатын тұлғаның атауы
Электрондық ақша жүйесінің атауы
Электрондық ақша эмитенті агенттерінің саны
Электрондық ақша эмитенті қосалқы агенттерінің саны
Барлығы
Белсенді
Барлығы
Белсенді
1
2
3
4
5
кестенің жалғасы
Электрондық ақша иелері-жеке тұлғалардың саны
Электрондық ақшаны ақы төлеуге қабылдайтын дара кәсіпкерлердің және заңды тұлғалардың саны
Барлығы
Белсенді
Сәйкестендірілген
Барлығы
Белсенді
6
7
8
9
10
Атауы ________________ Мекенжайы_______________________________
Телефон ________________________________________________________
Электрондық пошта ______________________________________________
Орындаушы __________________________________ __________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Бірінші басшы немесе ол есепке қол қоюға уәкілеттік берген тұлға
____________________________________________ ___________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
20 __ жылғы "_____" ____________
Электрондық ақша
эмитенті агенттерінің
және қосалқы агенттерінің
және электрондық ақша
иелерінің саны туралы
мәліметтер нысанына
қосымша
"Электрондық ақша эмитенті агенттерінің және қосалқы агенттерінің және электрондық ақша иелерінің саны туралымәліметтер" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме (индекс: 9-PK, кезеңділік тоқсан сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді жинауға арналған "Электрондық ақша эмитенті агенттерінің және қосалқы агенттерінің және электрондық ақша иелерінің саны туралы мәліметтер" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру жөніндегі бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 14) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысан әр тоқсан сайын электрондық ақша эмитенттері болып табылатын көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер дайындайды және есепті кезеңнің соңында толтырады.
4. Нысанға бірінші басшы немесе немесе қол қоюға уәкілетті тұлға және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыруды түсіндіру
5. 1-бағанда мәліметтер ұсынылатын электрондық ақша жүйесінің атауы көрсетіледі.

1) банки;
2) организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
Срок представления: не позднее десятого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным кварталом. Если десятое число месяца выпадает на выходной или праздничный день, срок представления отчетности переносится на следующий рабочий день.
Форма
________________________________________
наименование лица, представляющего форму
Наименование системы электронных денег
Количество агентов эмитента электронных денег
Количество субагентов эмитента электронных денег
Всего
Активных
Всего
Активных
1
2
3
4
5
продолжение таблицы
Количество владельцев электронных денег-физических лиц
Количество индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, принимающих к оплате электронные деньги
Всего
Активных
Идентифицированных
Всего
Активных
6
7
8
9
10
Наименование ________________________________________
Адрес _______________________________________________
Телефон _____________________________________________
Адрес электронной почты
_____________________________________________________
Исполнитель__________________________________________
_____________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета
_____________________________________________________
_____________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме сведений о количестве
агентов и субагентов эмитента
электронных денег и владельцев
электронных денег
Пояснение по заполнению формы административных данных
"Сведения о количестве агентов и субагентов эмитента электронных денег и владельцев электронных денег"
(индекс: 9-PK, периодичность ежеквартальная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Сведения о количестве агентов и субагентов эмитента электронных денег и владельцев электронных денег" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 14) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма составляется ежеквартально поставщиками платежных услуг, являющимися эмитентами электронных денег и заполняется по состоянию на конец отчетного периода.
4. Форму подписывает первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В графе 1 указывается наименование системы электронных денег, по которой представляются сведения.

6. 2-бағанда есепті тоқсанның соңғы күніндегі электрондық ақша эмитенті агенттерінің саны көрсетіледі.
7. 3-бағанда есепті тоқсан ішінде электрондық ақшаны сатып алуды немесе өткізуді жүзеге асырған электрондық ақша эмитенті агенттерінің саны көрсетіледі.
8. 4-бағанда есепті тоқсанның соңғы күніндегі электрондық ақша эмитенті қосалқы агенттерінің саны көрсетіледі.
9. 5-бағанда есепті тоқсан ішінде электрондық ақшаны сатып алуды немесе өткізуді жүзеге асырған электрондық ақша эмитенті қосалқы агенттерінің саны көрсетіледі.
10. 6-бағанда есепті тоқсанның соңғы күніндегі электрондық ақша иелері - жеке тұлғалардың саны көрсетіледі.
11. 7-бағанда есепті тоқсанда электрондық ақшамен операциялар жүргізген электрондық ақша иелері - жеке тұлғалардың саны көрсетіледі.
12. 8-бағанда есепті тоқсанның соңғы күніндегі электрондық ақша эмитенті сәйкестендірген электрондық ақша иелері - жеке тұлғалардың саны көрсетіледі.
13. 9-бағанда есепті тоқсанның соңғы күніндегі электрондық ақшаны төлем жасауға қабылдайтын дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалардың саны көрсетіледі.
14. 10-бағанда есепті тоқсанда электрондық ақшамен операциялар жүргізілген электрондық ақшаны төлем жасауға қабылдайтын дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалардың саны көрсетіледі.
15. 9 және 10-бағандарда электрондық ақшаны төлем жасауға қабылдайтын дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалар деп мәліметтерді беретін эмитентпен немесе тиісті электрондық ақша жүйесінің өзге қатысушысымен шарт жасаған дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалар түсініледі.
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкі Басқармасының өзгерістер
мен толықтырулар енгізілетін
кейбір қаулыларының тізбесіне
3-қосымша
Көрсетілетін төлем қызметтері
туралы мәліметтер
беру қағидаларына
10-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Электрондық ақшаны пайдалана отырып жүргізілген операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер
Әкімшілік деректер нысанының индексы: 10-PK
Кезеңділік: тоқсан сайын
Есепті кезең: 20___ жылғы _______________ үшін
Ұсынатын тұлғалар тобы: электрондық ақша эмитенттері болып табылатын көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер:
1) банктер;
2) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар.
Ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың оныншы (қоса алғанда) күнінен кешіктірмей. Егер айдың оныншы күні демалыс немесе мереке күніне сәйкес келсе, есептілікті ұсыну мерзімі келесі жұмыс күніне ауыстырылады.
Нысан
___________________________________________________________________
нысанды ұсынатын тұлғаның атауы
Электрондық ақша жүйесінің атауы
Операция жүргізу ортасы
Электрондық ақшаны пайдалана отырып жүргізілген операциялар
Жеке тұлғалардың пайдасына
Дара кәсіпкерлердің және заңды тұлғалардың пайдасына
Операциялар саны
Сомасы (теңге)
Операциялар саны
Сомасы (теңге)
1
2
3
4
5
6
Атауы ________________ Мекенжайы_______________________________
Телефон ________________________________________________________
Электрондық пошта ______________________________________________
Орындаушы __________________________________ __________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Бірінші басшы немесе ол есепке қол қоюға уәкілеттік берген тұлға
____________________________________________ __________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
20 __ жылғы "_____" ____________
Электрондық ақшаны
пайдалана отырып
жүргізілген операциялардың
саны мен көлемі
туралы мәліметтер нысанына
қосымша
"Электрондық ақшаны пайдалана отырып жүргізілген операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме (индекс:10-PK, кезеңділік тоқсан сайын)

6. В графе 2 указывается количество агентов эмитента электронных денег на последнюю дату отчетного квартала.
7. В графе 3 указывается количество агентов эмитента электронных денег, которые осуществляли приобретение или реализацию электронных денег в отчетном квартале.
8. В графе 4 указывается количество субагентов эмитента электронных денег на последнюю дату отчетного квартала.
9. В графе 5 указывается количество субагентов эмитента электронных денег, которые осуществляли приобретение или реализацию электронных денег в отчетном квартале.
10. В графе 6 указывается количество владельцев электронных денег - физических лиц на последнюю дату отчетного квартала.
11. В графе 7 указывается количество владельцев электронных денег - физических лиц, которыми проводились операции с электронными деньгами в отчетном квартале.
12. В графе 8 указывается количество владельцев электронных денег - физических лиц, идентифицированных эмитентом электронных денег на последнюю дату отчетного квартала.
13. В графе 9 указывается количество индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, принимающих к оплате электронные деньги, на последнюю дату отчетного квартала.
14. В графе 10 указывается количество индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, принимающих к оплате электронные деньги, которыми проводились операции с электронными деньгами в отчетном квартале.
15. В графах 9 и 10 под индивидуальными предпринимателями и юридическими лицами, принимающими к оплате электронные деньги, понимаются индивидуальные предприниматели и юридические лица, заключившие договор с эмитентом, представляющим сведения, или иным участником соответствующей системы электронных денег.
Приложение 3
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 10
к Правилам представления
сведений о платежных услугах
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Сведения о количестве и объемах операций, проведенных с использованием электронных денег
Индекс формы административных данных: 10-PK
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "___" ____________ 20___года
Круг лиц, представляющих информацию: поставщики платежных услуг, являющиеся эмитентами электронных денег:
1) банки;
2) организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
Срок представления: не позднее десятого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным кварталом. Если десятое число месяца выпадает на выходной или праздничный день, срок представления отчетности переносится на следующий рабочий день.
Форма
________________________________________
наименование лица, представляющего форму
Наименование системы электронных денег
Среда проведения операции
Операции, проведенные с использованием электронных денег
В пользу физических лиц
В пользу индивидуальных предпринимателей и юридических лиц
Количество операций
Сумма (тенге)
Количество операций
Сумма (тенге)
1
2
3
4
5
6
Наименование ________________________________________
Адрес _______________________________________________
Телефон _____________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________
Исполнитель _________________________________________
_____________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета
_____________________________________________________
_____________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме сведений о количестве
и объемах операций проведенных
с использованием электронных денег
Пояснение по заполнению формы административных данных "Сведения о количестве и объемах операций, проведенных с использованием электронных денег" (индекс: 10-PK, периодичность ежеквартальная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді жинауға арналған "Электрондық ақшаны пайдалана отырып жүргізілген операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру жөніндегі бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 14) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысан әр тоқсан сайын электрондық ақша эмитенттері болып табылатын көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер дайындайды және есепті кезеңнің соңында толтырады.
4. Нысанға бірінші басшы немесе немесе қол қоюға уәкілетті тұлға және орындаушы қол қояды.
5. Нысан теңгемен толтырылады. Егер операция шетел валютасымен жүргізілсе, ондағы мәліметтер операция жүргізілген күнгі валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша теңгемен қайта есептеліп ұсынылады.
2-тарау. Нысанды толтыруды түсіндіру
6. 1-бағанда мәліметтер ұсынылатын электрондық ақша жүйесінің атауы көрсетіледі.
7. 2-бағанда операция жүргізу ортасы - электрондық терминалдың немесе қашықтан кіру жүйесінің атауы көрсетіледі.
8. 3 және 4-бағандарда жеке тұлғалардың есепті тоқсанда электрондық ақшаны пайдалана отырып жеке тұлғалардың пайдасына жүргізілген операцияларының саны және сомасы көрсетіледі.
9. 5 және 6-бағандарда жеке тұлғалардың есепті тоқсанда электрондық ақшаны пайдалана отырып дара кәсіпкерлердің және заңды тұлғалардың пайдасына жүргізілген операцияларының саны және сомасы көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкі Басқармасының өзгерістер
мен толықтырулар енгізілетін
кейбір қаулыларының тізбесіне
4-қосымша
Көрсетілетін төлем қызметтері
туралы мәліметтер
беру қағидаларына
11-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Айналыстағы электрондық ақшаның саны туралы және электрондық ақшаны шығару мен өтеу бойынша операциялардың саны және көлемі туралымәліметтер
Әкімшілік деректер нысанының индексы: 11-PK
Кезеңділік: тоқсан сайын
Есепті кезең: 20___ жылғы _______________ үшін
Ұсынатын тұлғалар тобы: электрондық ақша эмитенттері болып табылатын көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер:
1) банктер;
2) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар.
Ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың оныншы (қоса алғанда) күнінен кешіктірмей. Егер айдың оныншы күні демалыс немесе мереке күніне сәйкес келсе, есептілікті ұсыну мерзімі келесі жұмыс күніне ауыстырылады.
Нысан
___________________________________________________________________
нысанды ұсынатын тұлғаның атауы
Электрондық ақша иелері
Электрондық ақша жүйесінің атауы
Айналыстағы электрондық ақшаның барлығы (теңге)
Электрондық ақшаны шығару
Электрондық ақшаны өтеу
Операциялар саны
Сомасы (теңге)
Операциялар саны
Сомасы (теңге)
1
2
3
4
5
6
7
Электрондық ақша эмитентінің агенттері
Электрондық ақша эмитентінің қосалқы агенттері
Жеке тұлғалар
Дара кәсіпкерлер және заңды тұлғалар
Атауы ________________ Мекенжайы_______________________________
Телефон ________________________________________________________
Электрондық пошта ______________________________________________
Орындаушы __________________________________ __________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Бірінші басшы немесе ол есепке қол қоюға уәкілеттік берген тұлға
____________________________________________ ___________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
20 __ жылғы "_____" ____________
Айналыстағы электрондық
ақшаның саны туралы
және электрондық ақшаны
шығару мен өтеу бойынша
операциялардың саны
және көлемі туралы
мәліметтернысанына
қосымша
"Айналыстағы электрондық ақшаның саны туралы және электрондық ақшаны шығару мен өтеу бойынша операциялардың саны және көлемі туралы мәліметтер" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме (индекс: 11-PK, кезеңділік тоқсан сайын)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Сведения о количестве и объемах операций, проведенных с использованием электронных денег" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 14) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма составляется ежеквартально поставщиками платежных услуг, являющимися эмитентами электронных денег и заполняется по состоянию на конец отчетного периода.
4. Форму подписывает первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета, и исполнитель.
5. Форма заполняется в тенге. Если операция совершается в иностранной валюте, сведения по ней представляются в пересчете на тенге по рыночному курсу обмена валют на день совершения операции.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В графе 1 указывается наименование системы электронных денег, по которой представляются сведения.
7. В графе 2 указывается среда проведения операции - наименование электронного терминала или системы удаленного доступа.
8. В графах 3 и 4 указываются количество и сумма операций, проведенных физическими лицами в пользу физических лиц с использованием электронных денег за отчетный квартал.
9. В графах 5 и 6 указываются количество и сумма операций, проведенных физическими лицами в пользу индивидуальных предпринимателей и юридических лиц с использованием электронных денег за отчетный квартал.
Приложение 4
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 11
к Правилам представления
сведений о платежных услугах
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Сведения о количестве электронных денег в обращении и о количестве и объемах операций по выпуску и погашению электронных денег
Индекс формы административных данных: 11-PK
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "__" ____________ 20___года
Круг лиц, представляющих информацию: поставщики платежных услуг, являющиеся эмитентами электронных денег:
1) банки;
2) организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
Срок представления: не позднее десятого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным кварталом. Если десятое число месяца выпадает на выходной или праздничный день, срок представления отчетности переносится на следующий рабочий день.
Форма
_______________________________________
наименование лица, представляющего форму
Владельцы электронных денег
Наименование системы электронных денег
Всего электронных денег в обращении (тенге)
Выпуск электронных денег
Погашение электронных денег
Количество операций
Сумма (тенге)
Количество операций
Сумма (тенге)
1
2
3
4
5
6
7
Агенты эмитента электронных денег
Субагенты эмитента электронных денег
Физические лица
Индивидуальные предприниматели и юридические лица
Наименование _______________________________________
Адрес ______________________________________________
Телефон ____________________________________________
Адрес электронной почты _____________________________
Исполнитель ________________________________________
____________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета
____________________________________________________
____________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме сведений о количестве
электронных денег в обращении
и о количестве и объемах операций
по выпуску и погашению
электронных денег
Пояснение по заполнению формы административных данных "Сведения о количестве электронных денег в обращении и о количестве и объемах операций по выпуску и погашению электронных денег" (индекс:11-PK, периодичность ежеквартальная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді жинауға арналған "Айналыстағы электрондық ақшаның саны туралы және электрондық ақшаны шығару мен өтеу бойынша операциялардың саны және көлемі туралы мәліметтер" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру жөніндегі бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 14) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысан әр тоқсан сайын электрондық ақша эмитенттері болып табылатын көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер дайындайды және есепті кезеңнің соңында толтырады.
4. Нысанға бірінші басшы немесе немесе қол қоюға уәкілетті тұлға және орындаушы қол қояды.
5. Нысан теңгемен толтырылады. Егер операция шетел валютасымен жүргізілсе, ондағы мәліметтер операция жүргізілген күнгі валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша теңгемен қайта есептеліп ұсынылады.
2-тарау. Нысанды толтыруды түсіндіру
6. 2-бағанда мәліметтер ұсынылатын электрондық ақша жүйесінің атауы көрсетіледі.
7. 3-бағанда есепті тоқсанның соңғы күнінде айналыстағы электрондық ақшаның сомасы көрсетіледі.
3-баған есепті тоқсанның соңғы күні электрондық ақшаның иесі кім болғанына байланысты электрондық ақша эмитентінің агенттері, электрондық ақша эмитентінің қосалқы агенттері, жеке тұлғалар, дара кәсіпкерлер және заңды тұлғалар бойынша толтырылады.
8. 4 және 5-бағандарда есепті тоқсанда электрондық ақшаны шығару бойынша жүргізілген операцияларының саны және сомасы көрсетіледі.
4 және 5-бағандар электрондық ақшаның кімге берілгеніне байланысты электрондық ақша эмитентінің агенттері, электрондық ақша эмитентінің қосалқы агенттері және жеке тұлғалар бойынша толтырылады.
4 және 5-бағандар дара кәсіпкерлер және заңды тұлғалар бойынша толтырылмайды.
9. 6 және 7-бағандарда есепті тоқсанда электрондық ақшаны өтеу бойынша жүргізілген операцияларының саны және сомасы көрсетіледі.
6 және 7-бағандар электрондық ақшаны өтеу сәтіне олардың иесі кім болғанына байланысты электрондық ақша эмитентінің агенттері, электрондық ақша эмитентінің қосалқы агенттері, жеке тұлғалар, дара кәсіпкерлер және заңды тұлғалар бойынша толтырылады.
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкі Басқармасының өзгерістер
мен толықтырулар енгізілетін
кейбір қаулыларының тізбесіне
5-қосымша
Көрсетілетін төлем қызметтері
туралы мәліметтер
беру қағидаларына
12-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Электрондық ақша эмитенті агенттерінің және қосалқы агенттерінің электрондық ақшаны иемдену және өткізу бойынша операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер
Әкімшілік деректер нысанының индексы: 12-PK
Кезеңділік: тоқсан сайын
Есепті кезең: 20___ жылғы _______________ үшін
Ұсынатын тұлғалар тобы: электрондық ақша эмитенттері болып табылатын көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер:

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Сведения о количестве электронных денег в обращении и о количестве и объемах операций по выпуску и погашению электронных денег" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 14) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма составляется ежеквартально поставщиками платежных услуг, являющимися эмитентами электронных денег и заполняется по состоянию на конец отчетного периода.
4. Форму подписывает первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета, и исполнитель.
5. Форма заполняется в тенге. Если операция совершается в иностранной валюте, сведения по ней представляются в пересчете на тенге по рыночному курсу обмена валют на день совершения операции.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В графе 2 указывается наименование системы электронных денег, по которой представляются сведения.
7. В графе 3 указывается сумма электронных денег, находящихся в обращении на последнюю дату отчетного квартала.
Графа 3 заполняется по агентам эмитента электронных денег, субагентам эмитента электронных денег, физическим лицам, индивидуальным предпринимателям и юридическим лицам в зависимости от того, кто являлся владельцем электронных денег на последнюю дату отчетного квартала.
8. В графах 4 и 5 указываются количество и сумма операций по выпуску электронных денег за отчетный квартал.
Графы 4 и 5 заполняются по агентам эмитента электронных денег, субагентам эмитента электронных денег и физическим лицам в зависимости от того, кому были выданы электронные деньги.
Графы 4 и 5 по индивидуальным предпринимателям и юридическим лицам не заполняются.
9. В графах 6 и 7 указываются количество и сумма операций по погашению электронных денег за отчетный квартал.
Графы 6 и 7 заполняются по агентам эмитента электронных денег, субагентам эмитента электронных денег, физическим лицам, индивидуальным предпринимателям и юридическим лицам в зависимости от того, кто являлся владельцем электронных денег на момент их погашения.
Приложение 5
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 12
к Правилам представления
сведений о платежных услугах
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Сведения о количестве и объемах операций по приобретению и реализации электронных денег агентами и субагентами эмитента электронных денег
Индекс формы административных данных: 12-PK
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "___" ____________ 20___ года
Круг лиц, представляющих информацию: поставщики платежных услуг, являющиеся эмитентами электронных денег:

1) банктер;
2) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар.
Ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың оныншы (қоса алғанда) күнінен кешіктірмей. Егер айдың оныншы күні демалыс немесе мереке күніне сәйкес келсе, есептілікті ұсыну мерзімі келесі жұмыс күніне ауыстырылады.
Нысан
______________________________________________________________________нысанды ұсынатын тұлғаның атауы
Электрондық ақша жүйесінің атауы
Электрондық ақша эмитенті агенттерінің электрондық ақшаны өткізуі
Электрондық ақша эмитенті қосалқы агенттерінің электрондық ақшаны өткізуі
Электрондық ақша эмитенті агенттерінің электрондық ақшаны иемденуі
Электрондық ақша эмитенті қосалқы агенттерінің электрондық ақшаны иемденуі
Операциялар саны
Сомасы (теңге)
Операциялар саны
Сомасы (теңге)
Операциялар саны
Сомасы (теңге)
Операциялар саны
Сомасы (теңге)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Атауы ________________ Мекенжайы_______________________________
Телефон ________________________________________________________
Электрондық пошта ______________________________________________
Орындаушы __________________________________ __________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Бірінші басшы немесе ол есепке қол қоюға уәкілеттік берген тұлға
____________________________________________ ___________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
20 __ жылғы "_____" ____________
Электрондық ақша эмитенті
агенттерінің және қосалқы
агенттерінің электрондық
ақшаны иемдену және өткізу
бойынша операциялардың
саны мен көлемі туралы
мәліметтер нысанына
қосымша
"Электрондық ақша эмитенті агенттерінің және қосалқы агенттерінің электрондық ақшаны иемдену және өткізу бойынша операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме (индекс: 12-PK, кезеңділік тоқсан сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді жинауға арналған "Электрондық ақша эмитенті агенттерінің және қосалқы агенттерінің электрондық ақшаны иемдену және өткізу бойынша операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру жөніндегі бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 14) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысан әр тоқсан сайын электрондық ақша эмитенттері болып табылатын көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер дайындайды және есепті кезеңнің соңында толтырады.
4. Нысанға бірінші басшы немесе немесе қол қоюға уәкілетті тұлға және орындаушы қол қояды.

1) банки;
2) организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
Срок представления: не позднее десятого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным кварталом. Если десятое число месяца выпадает на выходной или праздничный день, срок представления отчетности переносится на следующий рабочий день.
Форма
________________________________________
наименование лица, представляющего форму
Наименование системы электронных денег
Реализация электронных денег агентами эмитента электронных денег
Реализация электронных денег субагентами эмитента электронных денег
Приобретение электронных денег агентами эмитента электронных денег
Приобретение электронных денег субагентами эмитента электронных денег
количество операций
сумма (тенге)
количество операций
сумма (тенге)
количество операций
сумма (тенге)
количество операций
сумма (тенге)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Наименование _______________________________________
Адрес ______________________________________________
Телефон ____________________________________________
Адрес электронной почты _____________________________
Исполнитель ________________________________________
____________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета
____________________________________________________
____________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме сведений о количестве
и объемах операций по приобретению
и реализации электронных денег
агентами и субагентами эмитента
электронных денег
Пояснение по заполнению формы административных данных "Сведения о количестве и объемах операций по приобретению и реализации электронных денег агентами и субагентами эмитента электронных денег" (индекс:12-PK, периодичность ежеквартальная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Сведения о количестве и объемах операций по приобретению и реализации электронных денег агентами и субагентами эмитента электронных денег" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 14) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма составляется ежеквартально поставщиками платежных услуг, являющимися эмитентами электронных денег и заполняется по состоянию на конец отчетного периода.
4. Форму подписывает первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета, и исполнитель.

5. Нысан теңгемен толтырылады. Егер операция шетел валютасымен жүргізілсе, ондағы мәліметтер операция жүргізілген күнгі валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша теңгемен қайта есептеліп ұсынылады.
2-тарау. Нысанды толтыруды түсіндіру
6. 1-бағанда ақпарат ұсынылатын электрондық ақша жүйесінің атауы көрсетіледі.
7. 2 және 3-бағандарда есепті тоқсанда электрондық ақша эмитенті агенттерінің электрондық ақшаны жеке тұлғаларға өткізуі бойынша операциялардың саны және сомасы көрсетіледі.
8. 4 және 5-бағандарда есепті тоқсанда электрондық ақша эмитенті қосалқы агенттерінің электрондық ақшаны жеке тұлғаларға өткізуі бойынша операциялардың саны және сомасы көрсетіледі.
9. 6 және 7-бағандарда есепті тоқсанда электрондық ақша эмитенті агенттерінің электрондық ақшаны жеке тұлғалардан иемденуі бойынша операциялардың саны және сомасы көрсетіледі.
10. 8 және 9-бағандарда есепті тоқсанда электрондық ақша эмитенті қосалқы агенттерінің электрондық ақшаны жеке тұлғалардан иемденуі бойынша операциялардың саны және сомасы көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкі Басқармасының өзгерістер
мен толықтырулар енгізілетін
кейбір қаулыларының тізбесіне
6-қосымша
Көрсетілетін төлем қызметтері
туралы мәліметтер
беру қағидаларына
15-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Төлем ұйымдары жүзеге асыратын операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер
Әкімшілік деректер нысанының индексы: 1-PО
Кезеңділік: тоқсан сайын
Есепті кезең: 20___ жылғы _______________ үшін
Ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде есептік тіркеуден өткен төлем ұйымдары
Ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың оныншы (қоса алғанда) күнінен кешіктірмей. Егер айдың оныншы күні демалыс немесе мереке күніне сәйкес келсе, есептілікті ұсыну мерзімі келесі жұмыс күніне ауыстырылады.
Нысан
_____________________________________________________________________ нысанды ұсынатын тұлғаның атауы
Көрсетілетін төлем қызметінің түрі
Төлем түрі
Нұсқауды қабылдау ортасы
Электрондық ақша жүйесінің немесе төлем карточкалары жүйесінің атауы
Электрондық ақша немесе төлем карточкасы эмитентінің атауы
1
2
3
4
5
кестенің жалғасы
Операциялар саны (бірлігі)
Операциялар сомасы (мың теңге)
Көрсетілетін төлем қызметі бойынша агенттер/ қосалқы агенттер саны
Төлем агенттерінің/ қосалқы агенттерінің жалпы саны
6
7
8
9
Атауы ________________ Мекенжайы_______________________________
Телефон ________________________________________________________
Электрондық пошта ______________________________________________
Орындаушы __________________________________ __________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Бірінші басшы немесе ол есепке қол қоюға уәкілеттік берген тұлға
____________________________________________ __________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
20 __ жылғы "_____" ____________
Төлем ұйымдары жүзеге асыратын
операциялардың саны мен көлемі
туралы мәліметтер нысанына
қосымша
"Төлем ұйымдары жүзеге асыратын операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме (индекс: 1-PО, кезеңділік тоқсан сайын)

5. Форма заполняется в тенге. Если операция совершается в иностранной валюте, сведения по ней представляются в пересчете на тенге по рыночному курсу обмена валют на день совершения операции.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В графе 1 указывается наименование системы электронных денег, по которой представляются сведения.
7. В графах 2 и 3 указываются количество и сумма операций по реализации электронных денег физическим лицам агентами эмитента электронных денег за отчетный квартал.
8. В графах 4 и 5 указываются количество и сумма операций по реализации электронных денег физическим лицам субагентами эмитента электронных денег за отчетный квартал.
9. В графах 6 и 7 указывается количество и сумма операций по приобретению электронных денег у физических лиц агентами эмитента электронных денег за отчетный квартал.
10. В графах 8 и 9 указывается количество и сумма операций по приобретению электронных денег у физических лиц субагентами эмитента электронных денег за отчетный квартал.
Приложение 6
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 15
к Правилам представления
сведений о платежных услугах
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Сведения о количестве и объемах операций, осуществляемых платежными организациями
Индекс формы административных данных: 1-PО
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "__"____________ 20___года
Круг лиц, представляющих: платежные организации, прошедшие учетную регистрацию в Национальном Банке Республики Казахстан
Срок представления: не позднее десятого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным кварталом. Если десятое число месяца выпадает на выходной или праздничный день, срок представления отчетности переносится на следующий рабочий день.
Форма
________________________________________
наименование лица, представляющего форму
Вид платежной услуги
Вид платежа
Среда приема указания
Наименование системы электронных денег или системы платежных карточек
Наименование эмитента электронных денег или платежной карточки
1
2
3
4
5
продолжение таблицы
Количество операций (единиц)
Сумма операций (тысяч тенге)
Количество агентов/субагентов по платежным услугам
Общее количество платежных агентов/субагентов
6
7
8
9
Наименование _____________________ Адрес______________________
Телефон ______________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель____________________________________ ______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета
____________________________________________ _________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме сведений
о количестве и объемах
операций, осуществляемых
платежными организациями
Пояснение по заполнению формы административных данных "Сведения о количестве и объемах операций, осуществляемых платежными организациями" (индекс:1-PО, периодичность ежеквартальная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді жинауға арналған "Төлем ұйымдары жүзеге асыратын операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру жөніндегі бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 14) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды әр тоқсан сайын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде есептік тіркеуден өткен төлем ұйымдары дайындайды және есепті кезеңнің соңында толтырады.
4. Нысанға бірінші басшы немесе немесе қол қоюға уәкілетті тұлға және орындаушы қол қояды.
5. Нысан теңгемен толтырылады. Егер операция шетел валютасымен жүргізілсе, ондағы мәліметтер операция жүргізілген күнгі валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша теңгемен қайта есептеліп ұсынылады.
2-тарау. Нысанды толтыруды түсіндіру
6. Нысан төлем ұйымдары жүзеге асыратын операциялар бойынша мәліметтерді қамтиды.
7. 1-бағанда көрсетілетін төлем қызметінің түрі көрсетіледі.
8. 2 және 3-бағандар төлемдер қабылданған және өңделген жағдайда, оның ішінде ақша жөнелтушінің банктік шотты ашпай төлемді жүзеге асыру үшін клиенттерден қолма-қол ақшаны қабылдау кезінде, электрондық ақшаны пайдалана отырып жасалатын төлемдерді клиенттерден қабылдау және өңдеу кезінде, электрондық нысандағы клиент бастамашы болған төлемдерді өңдеу (бұдан әрі - төлемдерді қабылдау) кезінде толтырылады.
2-бағанда төлемнің түрі көрсетіледі.
3-бағанда нұсқауды қабылдау ортасы көрсетіледі.
9. 4 және 5-бағандар электрондық ақша және төлем карточкалары өткізілген (таратылған) жағдайда толтырылады.
4-бағанда электрондық ақша жүйесінің немесе төлем карточкалары жүйесінің атауы көрсетіледі.
5-бағанда электрондық ақша немесе төлем карточкасы эмитентінің атауы көрсетіледі.
10. 6 және 7-бағандарда операциялар саны және сомасы көрсетіледі:
1) төлемдер қабылданған жағдайда қабылданған және өңделген төлемдердің саны және сомасы көрсетіледі;
2) төлем карточкалары өткізілген (таратылған) жағдайда 6-бағанда өткізілген (таратылған) төлем карточкаларының саны көрсетіледі, 7-бағанда өткізілген төлем карточкаларының сомасы көрсетіледі;
3) электрондық ақша өткізілген (таратылған) жағдайда 6-баған толтырылмайды, 7-бағанда өткізілген (таратылған) электрондық ақша сомасы көрсетіледі.
11. 8-бағанда көрсетілетін төлем қызметтерін көрсету бойынша агенттік шарттар жасаған төлем ұйымының төлем агенттерінің саны, "/" белгісі арқылы төлем агенттерімен көрсетілетін төлем қызметтерін көрсету бойынша агенттік шарттар жасаған төлем ұйымының қосалқы төлем агенттерінің саны көрсетіледі. Төлем ұйымы көрсетілетін төлем қызметтерін өз бетінше көрсеткен жағдайда, "0" белгісі көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Сведения о количестве и объемах операций, осуществляемых платежными организациями" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 14) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма составляется ежеквартально платежными организациями, прошедшими учетную регистрацию в Национальном Банке Республики Казахстан и заполняется по состоянию на конец отчетного периода.
4. Форму подписывает первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета, и исполнитель.
5. Форма заполняется в тенге. Если операция совершается в иностранной валюте, сведения по ней представляются в пересчете на тенге по рыночному курсу обмена валют на день совершения операции.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. Форма содержит сведения по операциям, осуществляемым платежными организациями.
7. В графе 1 указывается вид платежной услуги.
8. Графы 2 и 3 заполняются в случае приема и обработки платежей, в том числе при приеме от клиентов наличных денег для осуществления платежа без открытия банковского счета отправителя денег, при приеме от клиентов и обработке платежей, совершаемых с использованием электронных денег, при обработке платежей, инициированных клиентом в электронной форме (далее - прием платежей).
В графе 2 указывается вид платежа.
В графе 3 указывается среда приема указания.
9. Графы 4 и 5 заполняются в случае реализации (распространения) электронных денег и платежных карточек.
В графе 4 указывается наименование системы электронных денег или системы платежных карточек.
В графе 5 указывается наименование эмитента электронных денег или платежной карточки.
10. В графах 6 и 7 указываются количество и сумма операций:
1) в случае приема платежей указывается количество и сумма принятых и обработанных платежей;
2) в случае реализации (распространения) платежных карточек в графе 6 указывается количество реализованных (распространенных) платежных карточек, в графе 7 указывается сумма реализованных платежных карточек;
3) в случае реализации (распространения) электронных денег графа 6 не заполняется, в графе 7 указывается сумма реализованных (распространенных) электронных денег.
11. В графе 8 указывается количество платежных агентов, с которыми платежной организацией заключены агентские договора по оказанию платежных услуг, через знак "/" указывается количество платежных субагентов, с которыми платежными агентами платежной организации заключены агентские договора по оказанию платежных услуг. В случае оказания платежной услуги платежной организацией самостоятельно, то указывается признак "0".

8-бағанды толтыру кезінде 1-бағанда көрсетілетін төлем қызметінің түрі көрсетіледі. 8-бағанда әрбір көрсетілетін төлем қызметі бойынша осындай қызмет көрсететін төлем агенттерінің және қосалқы агенттердің саны көрсетіледі. 1-бағанда "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 1-тармағының 9) тармақшасында көзделген төлем қызметінің түрі көрсетілген жағдайда 8-бағанда "0" белгісі көрсетіледі.
12. 9-бағанда көрсетілетін төлем қызметтерін көрсету бойынша агенттік шарттар жасаған төлем ұйымының төлем агенттерінің саны, "/" белгісі арқылы төлем агенттерімен көрсетілетін төлем қызметтерін көрсету бойынша агенттік шарттар жасаған төлем ұйымының қосалқы төлем агенттерінің саны көрсетіледі.
Төлем ұйымының төлем агенттері мен қосалқы агенттерінің жалпы саны 1-жолдың 9-бағанында көрсетіледі, 9-бағандағы қалған жолдар толтырылмайды.
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкі Басқармасының өзгерістер
мен толықтырулар енгізілетін
кейбір қаулыларының тізбесіне
7-қосымша
Көрсетілетін төлем қызметтері
туралы мәліметтер беру
қағидаларына
16-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған әкімшілік нысанның атауы: Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл бағытында қабылданған шаралар бойынша мәліметтер
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 2-РО
Кезеңділігі: жарты жыл сайын
Есепті кезеңі: 20___ жылғы _______________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде есептік тіркеуден өткен төлем ұйымдары
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті жарты жылдан кейінгі айдың оныншы күнінен (қоса алғанда) кешіктірмей, жарты жыл сайын. Егер айдың оныншы күні демалыс немесе мереке күніне сәйкес келсе, есептілікті ұсыну мерзімі келесі жұмыс күніне ауыстырылады.
Жинау әдісі: электронды түрде
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның негізгі бөлігі
Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл бағытында қабылданған шаралар бойынша мәліметтер
Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл бағытында қабылданған шаралар
Саны
Күні (кк.аа.жжжж.)
Күдікті операциялар белгілерінің коды
1
2
3
4
кестенің жалғасы
Операцияны жүргізуден бас тарту негізі
Қаржылық мониторинг бойынша уәкілетті органның шешімі
Төлем қызметінің түрі
Төлем түрі
5
6
7
8
Атауы ________________ Мекенжайы____________________
Телефоны ______________________
Электрондық пошта _______________________________________
Орындаушы _______________________________ ______________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Бірінші басшы немесе ол есепке қол қоюға уәкілеттік берген адам
____________________________________________ _______________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
"Қылмыстық жолмен алынған
кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға),
терроризмді қаржыландыруға және
жаппай қырып-жою қаруын таратуды
қаржыландыруға қарсы іс-қимыл
бағытында қабылданған шаралар
бойынша мәлімет" әкімшілік
деректерді өтеусіз негізде
жинауға арналған нысанға
қосымша
"Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл бағытында қабылданған шаралар бойынша мәлімет" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме (индексі: 2-РО; кезеңділігі: жартыжылдық)

При заполнении графы 8 в графе 1 указывается вид платежной услуги. В графе 8 по каждой платежной услуге указывается количество платежных агентов и субагентов, предоставляющих такую услугу. При указании в графе 1 вид платежной услуги предусмотренной подпунктом 9) пункта 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах", в графе 8 указывается признак "0".
12. В графе 9 указывается общее количество платежных агентов, с которыми платежной организацией заключены агентские договора по оказанию платежных услуг, через знак "/" указывается количество платежных субагентов, с которыми платежными агентами платежной организации заключены агентские договора по оказанию платежных услуг.
Общее количество платежных агентов и субагентов платежной организации указывается в графе 9 строки 1, остальные строки в графе 9 не заполняются.
Приложение 7
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 16
к Правилам представления
сведений о платежных услугах
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: Сведения по принятым мерам, направленным на противодействие легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 2-РО
Периодичность: полугодовая
Отчетный период: по состоянию на "___" ____________ 20___ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: платежные организации, прошедшие учетную регистрацию в Национальном Банке Республики Казахстан
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: на полугодовой основе, не позднее десятого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным полугодием. Если десятое число месяца выпадает на выходной или праздничный день, срок представления отчетности переносится на следующий рабочий день.
ИИН/БИН
Метод сбора: в электронном виде
Основная часть формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Сведения по принятым мерам, направленным на противодействие легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения
Меры, направленные на противодействие легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения
Количество
Дата (дд.мм.гггг.)
Код признака подозрительности операции
1
2
3
4
продолжение таблицы
Основание отказа от проведения операции
Решение уполномоченного органа по финансовому мониторингу
Вид платежной услуги
Вид платежа
5
6
7
8
Наименование ____________________ Адрес_______________________
Телефон ______________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель ____________________________________ ______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета
_______________________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Сведения по принятым мерам,
направленным на противодействие
легализации (отмыванию) доходов,
полученных преступным путем,
финансированию терроризма
и финансированию распространения
оружия массового уничтожения"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Сведения по принятым мерам, направленным на противодействие легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения" (индекс: РО-2; периодичность: полугодовая)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде (бұдан әрі – Түсіндірме) "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл бағытында қабылданған шаралар бойынша мәлімет" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 14) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды жартыжылдық негізде Ұлттық Банкте есептік тіркеуден өткен төлем ұйымдары дайындайды және есепті жартыжылдық үшін қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл (бұдан әрі – КЖТҚҚ) бағытында қабылданған шаралар бойынша толтырады.
Есепті жартыжылдық үшін КЖТҚҚ бағытында қабылданған шаралар болмаған жағдайда нысан толтырылмаған бағандармен ұсынылады.
4. Нысанға бірінші басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысан КЖТҚҚ бағытында төлем ұйымы қабылдаған шаралар бойынша мәліметтерді қамтиды.
6. 1-бағанда КЖТҚҚ бағытындағы мынадай шаралар:
1) күдікті операцияларды анықтау және қаржылық мониторинг бойынша уәкілетті органға олар бойынша хабар жолдау;
2) клиенттердің операцияларын жүргізуден бас тарту туралы шешім қабылдау;
3) ұйымның көрсетілетін қызметтерінің (өнімдерінің) қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату), терроризмді қаржыландыру және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыру тәуекелдеріне ұшырау дәрежесіне бағалау жүргізу;
4) қызметкерлерді КЖТҚҚ мәселелері бойынша дайындау және оқыту көрсетіледі.
7. Түсіндірменің 6-тармағының 1) тармақшасында көзделген шара туралы мәліметтерді толтырған кезде:
1) 2-бағанда күдікті операциялардың саны көрсетіледі;
2-бағанда басқа толтырылған бағандардағы параметрлердің сәйкестігін ескере отырып, деректерді сан белгісі бойынша топтастыру жүзеге асырылады.
2) 3-бағанда күдікті операция жүргізілген күні көрсетіледі;
3) 4-бағанда Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 қарашадағы № 1484 қаулысымен бекітілген күдікті операцияны айқындау белгілеріне сәйкес күдікті операция белгісінің коды көрсетіледі;
4) 5-баған толтырылмайды;
5) 6-бағанда жіберілген хабарды қарау қорытындылары бойынша қаржылық мониторинг бойынша уәкілетті органның шешімі көрсетіледі;
Қаржылық мониторинг бойынша уәкілетті орган шешімді ұсынбаған жағдайда баған толтырылмайды.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее – Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Сведения по принятым мерам, направленным на противодействие легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 14) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма составляется на полугодовой основе платежными организациями, прошедшими учетную регистрацию в Национальном Банке, и заполняется по принятым мерам, направленным на противодействие легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения (далее – ПОДФТ), за отчетное полугодие.
В случае отсутствия за отчетное полугодие принятых мер, направленных на ПОДФТ, форма представляется с незаполненными графами.
4. Форму подписывает первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. Форма содержит сведения по принятым платежной организацией мерам, направленным на ПОДФТ.
6. В графе 1 указываются следующие меры, направленные на ПОДФТ:
1) выявление подозрительных операций и направление по ним сообщений в уполномоченный орган по финансовому мониторингу;
2) принятие решений об отказе от проведения операций клиентов;
3) проведение оценки степени подверженности услуг (продуктов) организации рискам легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения;
4) подготовка и обучение работников по вопросам ПОДФТ.
7. При заполнении сведений о мере, предусмотренной подпунктом 1) пункта 6 Пояснения:
1) в графе 2 указывается количество подозрительных операций;
По графе 2 осуществляется группировка данных по признаку количества с учетом совпадения параметров в иных заполняемых графах.
2) в графе 3 указывается дата проведения подозрительной операции;
3) в графе 4 указывается код признака подозрительности операции в соответствии с признаками определения подозрительной операции, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 ноября 2012 года № 1484;
4) графа 5 не заполняется;
5) в графе 6 указывается решение уполномоченного органа по финансовому мониторингу по итогам рассмотрения направленного сообщения;
В случае непредставления уполномоченным органом по финансовому мониторингу решения, графа не заполняется.

6) 7-бағанда төлем қызметін көрсету шеңберінде төлем қызметінің күдікті операция анықталған түрі көрсетіледі;
7) 8-бағанда төлем жүргізу шеңберінде күдікті операция анықталған төлем түрі көрсетіледі.
8. Түсіндірменің 6-тармағының 2) тармақшасында көзделген шара туралы мәліметтерді толтырған кезде:
1) 2-бағанда клиенттердің операцияларын жүргізуден бас тарту туралы қабылданған шешім саны көрсетіледі;
2-бағанда басқа толтырылған бағандардағы параметрлердің сәйкестігін ескере отырып, деректерді сан белгісі бойынша топтастыру жүзеге асырылады.
2) 3-бағанда клиенттердің операцияларын жүргізуден бас тарту туралы шешім қабылданған күні көрсетіледі;
3) 4-баған толтырылмайды;
4) 5-бағанда клиенттердің операцияларын жүргізуден бас тарту туралы қабылданған шешімнің негізі көрсетіледі;
5) 6-баған толтырылмайды;
6) 7-бағанда төлем қызметін көрсету шеңберінде клиенттердің операцияларын жүргізуден бас тарту туралы шешім қабылданған төлем қызметінің түрі көрсетіледі;
7) 8-бағанда төлем жүргізу шеңберінде клиенттердің операцияларын жүргізуден бас тарту туралы шешім қабылданған төлем түрі көрсетіледі.
9. Түсіндірменің 6-тармағының 3) тармақшасында көзделген шара туралы мәліметтерді толтырған кезде:
1) 2-баған толтырылмайды;
2) 3-бағанда ұйымның көрсетілетін қызметтерінің (өнімдерінің) қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату), терроризмді қаржыландыру және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыру тәуекелдеріне ұшырау дәрежесіне жыл сайынғы бағалау жүргізу қорытындылары бойынша төлем ұйымы ресімдеген құжаттың нөмірі (бар болса) және күні көрсетіледі;
3) 4, 5 және 6-бағандар толтырылмайды;
4) 7-бағанда жүргізілген бағалау шеңберінде қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату), терроризмді қаржыландыру және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыру тәуекелінің неғұрлым жоғары деңгейі берілген төлем қызметінің түрі көрсетіледі;
5) 8-бағанда жүргізілген бағалау шеңберінде қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату), терроризмді қаржыландыру және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыру тәуекелінің неғұрлым жоғары деңгейі берілген төлем түрі көрсетіледі.
10. Түсіндірменің 6-тармағының 4) тармақшасында көзделген шара туралы мәліметтерді толтырған кезде:
1) 2-бағанда есепті кезеңде төлем ұйымының оқытудан өткен қызметкерлер саны көрсетіледі;
2) 3-бағанда есепті кезеңде соңғы оқыту аяқталған күні көрсетіледі;
3) 4, 5, 6, 7 және 8-бағандар толтырылмайды.
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкі Басқармасының өзгерістер
мен толықтырулар енгізілетін
кейбір қаулыларының тізбесіне
8-қосымша
Көрсетілетін төлем қызметтері
туралы мәліметтер
беру қағидаларына
20-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның атауы: Клиенттерге берілген тәуекел деңгейі бойынша мәліметтер
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 5-РО
Кезеңділігі: жартыжылдық
Есепті кезеңі: 20___ жылғы "___" ____________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде есептік тіркеуден өткен төлем ұйымдары.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті жартыжылдықтан кейінгі айдың (қоса алғанда) оныншы күнінен кешіктірмей, жартыжылдық негізде. Егер айдың оныншы күні демалыс немесе мереке күніне сәйкес келсе, есептілікті ұсыну мерзімі келесі жұмыс күніне ауыстырылады.
ЖСН/БСН
Жинау әдісі: электрондық түрде
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның негізгі бөлігі Клиенттерге берілген тәуекел деңгейі бойынша мәліметтер
Клиенттердің түрі
Резиденттігі
Клиенттердің жалпы саны
Тәуекел деңгейі төмен клиенттер саны
Тәуекел деңгейі жоғары клиенттер саны
Клиенттің тәуекел деңгейін жоғарылату жағдайларының саны
Клиенттердің тәуекел деңгейі төмендеген жағдайлардың саны
Іскерлік қатынастарды орнатудан бас тарту жағдайларының саны
Іскерлік қатынастарды тоқтата тұру жағдайларының саны
Іскерлік қатынастарды тоқтату жағдайларының саны
Заңды тұлғалар
Қазақстан Республикасының резиденті
Қазақстан Республикасының бейрезиденті
Жеке тұлғалар
Қазақстан Республикасының резиденті
Қазақстан Республикасының бейрезиденті
Дара кәсіпкерлер
Қазақстан Республикасының резиденті
Атауы ________________ Мекенжайы ____________________
Телефоны ______________________
Электрондық пошта мекенжайы_____________________________________
Орындаушы _______________________________ ______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Бірінші басшы немесе ол есепке қол қоюға уәкілеттік берген адам
____________________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
"Клиенттерге берілген тәуекел
деңгейі бойынша мәліметтер"
әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға
арналған нысанға
қосымша
"Клиенттерге берілген тәуекел деңгейі бойынша мәліметтер" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме (индексі: 5-PО; кезеңділігі: жартыжылдық)

6) в графе 7 указывается вид платежной услуги, в рамках оказания которой выявлена подозрительная операция;
7) в графе 8 указывается вид платежа, в рамках проведения которого выявлена подозрительная операция.
8. При заполнении сведений о мере, предусмотренной подпунктом 2) пункта 6 Пояснения:
1) в графе 2 указывается количество принятых решений об отказе от проведения операций клиентов;
По графе 2 осуществляется группировка данных по признаку количества с учетом совпадения параметров в иных заполняемых графах.
2) в графе 3 указывается дата принятия решения об отказе от проведения операций клиентов;
3) графа 4 не заполняется;
4) в графе 5 указывается основание принятия решения об отказе от проведения операций клиентов;
5) графа 6 не заполняется;
6) в графе 7 указывается вид платежной услуги, в рамках оказания которой было принято решение об отказе от проведения операций клиентов;
7) в графе 8 указывается вид платежа, в рамках проведения которого принято решение об отказе от проведения операций клиентов.
9. При заполнении сведений о мере, предусмотренной подпунктом 3) пункта 6 Пояснения:
1) графа 2 не заполняется;
2) в графе 3 указываются номер (при наличии) и дата документа, оформленного платежной организацией по итогам проведения ежегодной оценки степени подверженности услуг (продуктов) организации рискам легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения;
3) графы 4, 5 и 6 не заполняются;
4) в графе 7 указывается вид платежной услуги, которой в рамках проведенной оценки присвоен наиболее высокий уровень риска легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения;
5) в графе 8 указывается вид платежа, которому в рамках проведенной оценки присвоен наиболее высокий уровень риска легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения.
10. При заполнении сведений о мере, предусмотренной подпунктом 4) пункта 6 Пояснения:
1) в графе 2 указывается количество работников платежной организации, прошедших обучение в отчетном периоде;
2) в графе 3 указывается дата завершения последнего обучения в отчетном периоде;
3) графы 4, 5, 6, 7 и 8 не заполняются.
Приложение 8
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 20
к Правилам представления
сведений о платежных услугах
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: Сведения по уровню риска, присвоенного клиентам
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 5-РО
Периодичность: полугодовая
Отчетный период: по состоянию на "___" ____________ 20___ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: платежные организации, прошедшие учетную регистрацию в Национальном Банке Республики Казахстан
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: на полугодовой основе, не позднее десятого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным полугодием. Если десятое число месяца выпадает на выходной или праздничный день, срок представления отчетности переносится на следующий рабочий день.
ИИН/БИН
Метод сбора: в электронном виде
Основная часть формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Сведения по уровню риска, присвоенного клиентам
Тип клиентов
Резидентство
Общее количество клиентов
Количество клиентов с низким уровнем риска
Количество клиентов с высоким уровнем риска
Количество случаев повышения уровня риска клиента
Количество случаев понижения уровня риска клиентов
Количество случаев отказа в установлении деловых отношений
Количество случаев приостановления деловых отношений
Количество случаев прекращения деловых отношений
Юридические лица
Резидент Республики Казахстан
Не резидент Республики Казахстан
Физические лица
Резидент Республики Казахстан
Не резидент Республики Казахстан
Индивидуальные предприниматели
Резидент Республики Казахстан
Наименование ________________ Адрес __________________________
Телефон ______________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель ____________________________________ ______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета
_______________________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Сведения по уровню риска,
присвоенного клиентам"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Сведения по уровню риска, присвоенного клиентам"
(индекс: 5-PО; периодичность: полугодовая)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Клиенттерге берілген тәуекел деңгейі бойынша мәліметтер" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 14) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде есептік тіркеуден өткен төлем ұйымдары жартыжылдық негізде жасайды және есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша толтырады.
4. Нысанға бірінші басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысан клиенттердің (жеке және заңды тұлғалардың, дара кәсіпкерлердің) жалпы саны, клиенттің резиденттік түрі, клиенттерге берілген тәуекел деңгейлері, іскерлік қатынастарды тоқтата тұру, тоқтату саны, клиенттердің тәуекел деңгейін жоғарылату/төмендету саны бойынша мәліметтерді қамтиды.
6. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 және 8-бағандарда бағанның өлшемшарттарына сәйкес келетін клиенттердің саны көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкі Басқармасының өзгерістер
мен толықтырулар енгізілетін
кейбір қаулыларының тізбесіне
9-қосымша
Төлем ұйымдарының қызметін
ұйымдастыру қағидаларына
3-қосымша
"ҚАЗАҚСТАНРЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ
ҰЛТТЫҚ БАНКІ" РЕСПУБЛИКАЛЫҚ МЕМЛЕКЕТТІК МЕКЕМЕСІ
РЕСПУБЛИКАНСКОЕ ГОСУДАРСТВЕННОЕ УЧРЕЖДЕНИЕ
"НАЦИОНАЛЬНЫЙ БАНКРЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН"
[Уәкілетті органның деректемелері мемлекеттік тілде]
[Уәкілетті органның деректемелері орыс тілінде]
[шешім нөмірі] [шешім шығару күні]
[Көрсетілетін қызметті алушының атауы] [ Көрсетілетін қызметті алушының деректемелері]
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабының 4-тармағына сәйкес өтінішті
______________________________________
көрсетілетін қызметті алушының атауы
және қоса берілген құжаттарды қарау қорытындысы бойынша төлем ұйымы
________________________________________________________________________________
көрсетілетін қызметті алушының атауы
ретінде есептік тіркеуден өткені, № _____________ есептік нөмір және төлем ұйымдарының тізіліміне жазба берілгені туралы хабарлайды.
"Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабының 4-тармағына сәйкес төлем ұйымы
__________________________________________________________________________
көрсетілетін қызметті алушының атауы
мынадай төлем қызметтерін көрсетеді:
____________________________________________________________;
____________________________________________________________;
___________________________________________________________
[Қол қоюшының лауазымы]                         [Қол қоюшының аты-жөні]

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Сведения по уровню риска, присвоенного клиентам", (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 14) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма составляется на полугодовой основе платежными организациями, прошедшими учетную регистрацию в Национальном Банке Республики Казахстан и заполняется по состоянию на конец отчетного периода.
4. Форму подписывает первый руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. Форма содержит сведения по общему количеству клиентов (физических и юридических лиц, индивидуальных предпринимателей), тип резидентства клиента, присвоенные уровни присвоенного клиентам риска, количество приостановлений, прекращений деловых отношений, количество повышений/понижений уровня риска клиентов.
6. В графах 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 и 8 указывается количество клиентов, соответствующих критерию графы.
Приложение 9
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 3
к Правилам организации
деятельности платежных
организаций
Форма
"ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ҰЛТТЫҚ БАНКІ"
РЕСПУБЛИКАЛЫҚ МЕМЛЕКЕТТІК МЕКЕМЕСІ
РЕСПУБЛИКАНСКОЕ ГОСУДАРСТВЕННОЕ УЧРЕЖДЕНИЕ
"НАЦИОНАЛЬНЫЙ БАНК РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН"
[Реквизиты уполномоченного органа на гос.языке]
[Реквизиты уполномоченного органа на рус.языке]
[номер решения] [дата выдачи решения]
[Наименование услугополучателя] [Реквизиты услугополучателя]
Национальный Банк Республики Казахстан по итогам рассмотрения заявления
____________________________________________________________________________
наименование услугополучателя и приложенных документов в соответствии
с пунктом 4 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О платежах и платежных системах"
уведомляет о прохождении ____________________________________________________
наименование услугополучателя учетной регистрации в качестве платежной организации,
присвоении регистрационного номера № __________ и записи в реестр платежных
организаций. В соответствии с подпунктом 4) пункта 2 статьи 13 Закона Республики Казахстан
"О платежах и платежных системах" платежная организация _______________________
____________________________________________________________________________
наименование услугополучателя оказывает следующие платежные услуги:
____________________________________________________________________________;
____________________________________________________________________________;
____________________________________________________________________________
[Должность подписывающего] [ФИО подписывающего]