"Ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 19 наурыздағы № 392 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 8 желтоқсандағы № 755 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 9 желтоқсанда № 37570 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 19 наурыздағы № 392 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16689 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жөніндегі уәкілетті органның ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидаларында:
101-1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"101-1. Мемлекеттік аудит объектісінің басшысы аудиторлық есепті алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде мемлекеттік аудиттің аудиторлық іс-шаралары мүдделеріне әсер еткен кәсіпкерлік субъектілері мен өзге де тұлғаларды ақпараттық жүйелер және/немесе электрондық пошта, сондай-ақ пошта байланысы арқылы жазбаша түрде анықталған бұзушылықтар туралы хабардар етеді.
Мүдделері аудиторлық іс-шаралармен қозғалған кәсіпкерлік субъектілері және өзге де тұлғалар (жеке және заңды тұлғалар) анықталған бұзушылықтармен келіспеген жағдайда, хабарламаны алған күннен бастап бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімде өз ұстанымын (қарсылықтарын) мемлекеттік аудит объектісіне жібереді.
Осы тармақтың екінші бөлігінде көзделген тұлғалардың ұстанымын (қарсылықтарын) мемлекеттік аудит объектісі Заңның 37-баптың 1-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген мерзім шегінде мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарына жібереді және ол мемлекеттік аудит объектісінің қарсылықтарымен бірге қаралады.
Апелляциялық комиссияға қарсылық берген кезде мемлекеттік аудит объектісі кәсіпкерлік субъектілерінің және өзге де тұлғалардың аудиторлық есепке және/немесе қаржылық есептілік бойынша аудиторлық есепке ескертулерін ескереді.";
111-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"111. Аудиторлық қорытындыда аудиторлық іс-шараны жүргізу барысында мемлекеттік аудит объектісі өтеген және қалпына келтірген (жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету, тауарлар беру және (немесе) анықталған бұзушылық сомаларын есепке алу бойынша көрсету және (немесе) азайту жолымен) қаражат, қаржылық бақылаудың ұсынылатын ден қою шаралары және мемлекеттік сатып алу саласындағы заңнамада көзделген шаралар туралы ақпарат көрсетіледі.";
117-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 19 марта 2018 года № 392 "Об утверждении Правил проведения внутреннего государственного аудита и финансового контроля"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 8 декабря 2025 года № 755. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 декабря 2025 года № 37570
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 19 марта 2018 года № 392 "Об утверждении Правил проведения внутреннего государственного аудита и финансового контроля" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16689) следующие изменения:
в Правилах проведения внутреннего государственного аудита и финансового контроля уполномоченным органом по внутреннему государственному аудиту и финансовому контролю, утвержденных указанным приказом:
пункт 101-1 изложить в новой редакции:
"101-1. Руководитель объекта государственного аудита в течение 2 (двух) рабочих дней со дня получения аудиторского отчета уведомляет о выявленных нарушениях субъектов предпринимательства и иных лиц, интересы которых затронуты аудиторскими мероприятиями государственного аудита в письменном виде посредством информационных систем и/или электронной почты, а также почтовой связи.
Субъекты предпринимательства и иные лица (физические и юридические лица), интересы которых затронуты аудиторскими мероприятиями, в случае несогласия с выявленными нарушениями в срок не более пяти рабочих дней со дня получения уведомления направляют свою позицию (возражения) объекту государственного аудита.
Позиция (возражения) лиц, предусмотренных частью второй настоящего пункта, направляется объектом государственного аудита в органы государственного аудита и финансового контроля в пределах срока, указанного в подпункте 4) пункта 1 статьи 37 Закона, и рассматривается наряду с возражениями объекта государственного аудита.
При подаче возражения в Апелляционную комиссию объект государственного аудита учитывает замечания субъектов предпринимательства и иных лиц к аудиторскому отчету и/или аудиторскому отчету по финансовой отчетности.";
пункт 111 изложить в следующей редакции:
"111. В аудиторском заключении отражается информация о возмещенных и восстановленных объектом государственного аудита средствах в ходе проведения аудиторского мероприятия (путем выполнения работ, оказания услуг, поставки товаров и (или) отражения и (или) уменьшению по учету выявленных сумм нарушений), предлагаемых мерах реагирования финансового контроля и мерах, предусмотренных законодательством в сфере государственных закупок.";
пункт 117 изложить в следующей редакции:

"117. Қаржылық бақылауды Заңның 5-бабымен, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде белгіленген құзыреті шегінде бюджетке өтеуді қамтамасыз ету, жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету, тауарлар беру жолымен қалпына келтіру және (немесе) анықталған бұзушылықтар сомасын есепке алу бойынша көрсету және (немесе) азайту, нұсқамаларды орындау және кінәлі тұлғаларды жауапкершілікке тарту арқылы ведомство және оның аумақтық бөлімшелері жүзеге асырады.";
119-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"119. Нұсқамада бюджетке өтелуге жататын бұзушылықтардың сомалары бойынша түсімдер коды, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету, тауарларды жеткізу және (немесе) анықталған бұзушылықтардың сомаларын есеп бойынша көрсету және (немесе) қаржыландыру жоспарын азайту, сондай-ақ кінәлі адамдарды жауапкершілікке тарту және мемлекеттік сатып алу саласындағы заңнамада көзделген шараларды қабылдау жолымен бұзушылықтардың сомаларын қалпына келтіру қажеттілігі көрсетіледі.";
көрсетілген Қағидаларға 7-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 12, 13, 14, 15 және 16-қосымшалар осы бұйрыққа 2, 3, 4, 5 және 6-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ішкі аудит қызметтерінің ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидаларында:
72-1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"72-1. Мемлекеттік аудит объектісінің басшысы аудиторлық есебін алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде ақпараттық жүйелер және/немесе электрондық пошта, сондай-ақ пошта байланысы арқылы мүдделері мемлекеттік аудиттің аудиторлық іс-шаралары қозғаған кәсіпкерлік субъектілерінің және өзге де тұлғалардың анықталған қаржылық бұзушылықтары туралы хабардар етеді.
Мүдделері аудиторлық іс-шаралармен қозғалған кәсіпкерлік субъектілері және өзге де тұлғалар анықталған бұзушылықтармен келіспеген жағдайда, хабарламаны алған күннен бастап бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімде өз ұстанымын (қарсылықтарын) мемлекеттік аудит объектісіне жібереді.
Осы тармақтың екінші бөлігінде көзделген тұлғалардың ұстанымын (қарсылықтарын) мемлекеттік аудит объектісі Заңның 37-баптың 1-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген мерзім шегінде мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарына жібереді және ол мемлекеттік аудит объектісінің қарсылықтарымен бірге қаралады.
Мемлекеттік аудит және тәуекелдер жөніндегі кеңеске (бұдан әрі – Кеңес) қарсылық берген кезде мемлекеттік аудит объектісі кәсіпкерлік субъектілерінің және өзге де тұлғалардың аудиторлық есепке берілген ескертулерін ескереді.";
83-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"117. Финансовый контроль осуществляется ведомством и его территориальными подразделениями в пределах компетенции, установленной статьей 5 Закона, иными законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан, посредством обеспечения возмещения в бюджет, восстановления путем выполнения работ, оказания услуг, поставки товаров и (или) отражения и (или) уменьшению по учету выявленных сумм нарушений, исполнения предписаний и привлечения к ответственности виновных лиц.";
пункт 119 изложить в следующей редакции:
"119. В предписании указываются код поступлений по суммам нарушений, подлежащих возмещению в бюджет, необходимость восстановления нарушений путем выполнения работ, оказания услуг, поставки товаров и (или) отражения по учету и (или) уменьшению плана финансирования выявленных сумм нарушений, а также привлечения к ответственности виновных лиц и принятия мер, предусмотренных законодательством в сфере государственных закупок.";
приложение 7 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложения 12, 13, 14, 15 и 16 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 2, 3, 4, 5 и 6 к настоящему приказу;
в Правилах проведения внутреннего государственного аудита и финансового контроля службами внутреннего аудита, утвержденных указанным приказом:
пункт 72-1 изложить в новой редакции:
"72-1. Руководитель объекта государственного аудита в течение 2 (двух) рабочих дней со дня получения аудиторского отчета уведомляет о выявленных нарушениях субъектов предпринимательства и иных лиц, интересы которых затронуты аудиторскими мероприятиями государственного аудита в письменном виде посредством информационных систем и/или электронной почты, а также почтовой связи.
Субъекты предпринимательства и иные лица (физические и юридические лица), интересы которых затронуты аудиторскими мероприятиями, в случае несогласия с выявленными нарушениями в срок не более пяти рабочих дней со дня получения уведомления направляют свою позицию (возражения) объекту государственного аудита.
Позиция (возражения) лиц, предусмотренных частью второй настоящего пункта, направляется объектом государственного аудита в органы государственного аудита и финансового контроля в пределах срока, указанного в подпункте 4) пункта 1 статьи 37 Закона, и рассматривается наряду с возражениями объекта государственного аудита.
При подаче возражения в Совет по государственному аудиту и рискам (далее – Совет) объект государственного аудита учитывает замечания субъектов предпринимательства и иных лиц к аудиторскому отчету.";
пункт 83 изложить в следующей редакции:

"83. Қаржылық бақылауды Заңның 5-бабының 2-тармағының 3) тармақшасына сәйкес өзге де Қазақстан Республикасы заңдарда, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде белгіленген құзыреті шегінде бюджетке өтеуді қамтамасыз ету, жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету, тауарлар беру жолымен қалпына келтіру және (немесе) анықталған бұзушылықтар сомасын есепке алу бойынша көрсету және (немесе) азайту, нұсқамаларды орындау және кінәлі тұлғаларды жауапкершілікке тарту арқылы ішкі мемлекеттік аудит қызметі жүзеге асырады.";
88-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"88. Аудиторлық іс-шараны жүргізуге жауапты тұлға мемлекеттік аудит объектісінен ақпаратты (растаушы құжаттарды) алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде мемлекеттік аудит объектісінің ұсынымдарды орындау толықтығына талдау жүргізеді.
Бюджетке өтеуді қамтамасыз ету, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету, тауарларды жеткізу және (немесе) есепке алу бойынша анықталған бұзушылықтардың сомасын көрсету және (немесе) азайту және кінәлі тұлғаларды жауапкершілікке тарту жолымен қалпына келтіру арқылы ұсынымдарды толық қарастырған және бұзушылықтарды жойған жағдайда осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аудиторлық іс-шараның аяқталуы туралы есеп жасалады және мемлекеттік аудит тобының басшысы қол қояды.";
100-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"100. Кеңес консультативтік-кеңесші орган нысанында құрылады және ол туралы ереже негізінде әрекет етеді.";
көрсетілген Қағидаларға 7 және 7-1-қосымшалар осы бұйрыққа 7 және 8-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 11 және 12-қосымшалар осы бұйрыққа 9 және 10-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 14-қосымша осы бұйрыққа 11-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 16-қосымша осы бұйрыққа 12-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бухгалтерлік есеп, аудит және бағалау әдіснамасы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуін;
2) осы бұйрықтың ресми жарияланған күнінен кейін Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынылуын қамтамасыз етсін.

"83. Финансовый контроль осуществляется службами внутреннего аудита в соответствии с подпунктом 3) пункта 2 статьи 5 Закона, иными законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан, посредством обеспечения возмещения в бюджет, восстановления путем выполнения работ, оказания услуг, поставки товаров и (или) отражения по учету и (или) уменьшению плана финансирования выявленных сумм нарушений, исполнения решений об устранений выявленных нарушений и привлечения к ответственности виновных лиц.";
пункт 88 изложить в следующей редакции:
"88. Лицом, ответственным за проведение аудиторского мероприятия в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения информации (подтверждающих документов) от объекта государственного аудита проводится анализ полноты выполнения объектом государственного аудита рекомендаций.
В случае полного рассмотрения рекомендаций и устранения нарушений посредством обеспечения возмещения в бюджет, восстановления путем выполнения работ, оказания услуг, поставки товаров и (или) отражения и (или) уменьшению по учету выявленных сумм нарушений, и привлечения к ответственности виновных лиц, составляется и подписывается руководителем группы государственного аудита справка о завершении аудиторского мероприятия по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам.";
пункт 100 изложить в следующей редакции:
"100. Совет создается в форме консультативно-совещательного органа и действует на основании Положения о нем.";
приложения 7 и 7-1 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 7 и 8 к настоящему приказу;
приложения 11 и 12 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 9 и 10 к настоящему приказу;
приложение 14 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 11 к настоящему приказу;
приложение 16 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 12 к настоящему приказу.
2. Департаменту методологии бухгалтерского учета, аудита и оценки Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после дня его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Қаржы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
М. Такиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Жоғары аудиторлық палатасы
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 8 желтоқсандағы
№ 755 Бұйрығына
1-қосымша
Ішкі мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жөніндегі
уәкілетті органның ішкі
мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына 7-қосымша
Нысан
__________________
(жасалған орны)
____________20___жыл
(аудиторлық есептің күні)
№ _____ Аудиторлық есеп
1. Мемлекеттік аудит объектісінің атауы: _______________________________
(мемлекеттік аудит объектісінің толық атауы, мемлекеттік тіркеу туралы деректер,
банктік және салық деректемелері, бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
2. Ішкі мемлекеттік аудит түрі:
___________________________________________________________________
3. Тексеру түрі: _____________________________________________________
(бірлескен, қосарлас)
4. Аудиторлық іс-шара жүргізуге нұсқау:
___________________________________________________________________
(нұсқаудың күні мен нөмірі, ішкі мемлекеттік аудит жүргізуге нұсқауға қол қойған
лауазымды адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), лауазымы)
5. Ішкі мемлекеттік аудит жүргізілді:
____________________________________________________________________
(ішкі мемлекеттік аудитті жүргізген ішкі мемлекеттік аудит органы қызметкерінің
(қызметкерлерінің), мемлекеттік аудитті жүргізуге тартылған мемлекеттік органдар
маманының (мамандарының), мемлекеттік емес аудиторлық ұйымдар қызметкерлері
мен сарапшылардың тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), лауазымы)
6. Ішкі мемлекеттік аудиттің мақсаты, нысанасы:
____________________________________________________________________
(аудит бағдарламасына сәйкес келетін ішкі мемлекеттік аудиттің мақсаты мен
нысанасы)
7. Ішкі мемлекеттік аудитпен қамтылған кезең:
____________________________________________________________________
(мемлекеттік аудит объектісі қызметінің тексерілген кезеңі)
8. Ішкі мемлекеттік аудитті жүргізу мерзімі: ______бастап ________ дейін
(мемлекеттік аудит объектісінде ішкі мемлекеттік аудитті жүргізудің басталған және
аяқталған күні)

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра финансов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
М. Такиев
"СОГЛАСОВАН"
Высшая аудиторская палата
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 8 декабря 2025 года № 755
Приложение 7
к Правилам проведения
внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
уполномоченным органом
по внутреннему государственному
аудиту и финансовому контролю
Форма
_____________________
(место составления)
____________ 20___года
(дата аудиторского отчета)
Аудиторский отчет № ______
1. Наименование объекта государственного аудита:
________________________________________________________________________
(полное наименование объекта государственного аудита, данные о государственной
регистрации, банковские и налоговые реквизиты, бизнес-идентификационный номер)
2. Тип внутреннего государственного аудита:
________________________________________________________________________
3. Вид проверки: _________________________________________________________
(совместная, параллельная)
4. Поручение на проведение аудиторского мероприятия
________________________________________________________________________
(дата и номер поручения, фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность
должностного лица, подписавшего поручение на проведение внутреннего
государственного аудита)
5. Внутренний государственный аудит проведен:
________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность работника(-ов) органа
внутреннего государственного аудита, проводившего(их) внутренний
государственный аудит, специалиста(-ов) государственных органов, работника(-ов)
негосударственных аудиторских организаций и эксперта(-ов), привлеченных
к проведению внутреннего государственного аудита)
6. Цель, предмет внутреннего государственного аудита:
________________________________________________________________________
(цель и предмет внутреннего государственного аудита, соответствующие программе
аудита)
7. Период, охваченный внутренним государственным аудитом:
________________________________________________________________________
(проверенный период деятельности объекта государственного аудита)
8. Сроки проведения внутреннего государственного аудита: с ____ по ____
(дата начала и окончания проведения внутреннего государственного аудита
на объекте государственного аудита)

9. Мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды адамдары:
____________________________________________________________________
(мемлекеттік аудит объектісі басшысының немесе мемлекеттік аудит объектісінің
лауазымды адамдарының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), сондай-ақ ішкі
мемлекеттік аудитпен қамтылған кезеңде жұмыс істеген және құжаттарға қол қою
құқығы болған мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды адамдарының тегі, аты,
әкесінің аты (ол болған жағдайда)
10. Алдыңғы мемлекеттік аудиттің (бақылаудың) және тексерулердің нәтижелері
туралы мәліметтер:
_____________________________________________________________________
(ішкі мемлекеттік аудит органы жүргізетін мемлекеттік аудиттің нысанасына сәйкес
келетін басқа да мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары, құқық қорғау
органдары және басқа да бақылау және қадағалау органдары бұрын қамтыған
мәселелер бойынша ғана қысқаша мәліметтер, мемлекеттік аудит объектісі
қабылдаған анықталған бұзушылықтарды жою жөніндегі шаралар);
11. Жүргізілген ішкі мемлекеттік аудиттің нәтижелері туралы мәліметтер (осы
бөлімде мемлекеттік аудиттің мақсатына қол жеткізілгендігін растау үшін жеткілікті
жүргізілген ішкі мемлекеттік аудит нәтижелері туралы мәліметтер көрсетіледі):
1. Аудит бағдарламасы сұрағының нөмірі мен атауы:
аудит бағдарламасы сұрағына жауап _____________________________________
2. Аудит бағдарламасы сұрағының нөмірі мен атауы:
аудит бағдарламасы сұрағына жауап ____________________________________
және аудит бағдарламасында көзделген сұрақтардың кезектілігіне сәйкес және тағы
басқалары.
12. Мемлекеттік аудит саласында немесе аудит объектісінің қызметінде анықталған
нәтижелердің мемлекеттік аудит көрсеткіштеріне сәйкестігі тұрғысынан бағалау
жүргізуді қамтиды.
13. Ішкі мемлекеттік аудитті жүргізудегі кедергілер:
______________________________________________________________________
(мемлекеттік аудит объектісі лауазымды адамдарының ішкі мемлекеттік аудит органы
қызметкерлерінің ішкі мемлекеттік аудит жүргізуіне кедергі келтіру фактілері туралы
мәліметтер көрсетіледі (кедергі жасау нысаны көрсетілсін: қажетті құжаттарды,
материалдарды және өзге де мәліметтерді және мемлекеттік аудит объектісінің
қызметі туралы ақпаратты беруден бас тарту, мемлекеттік аудит жүргізуге рұқсат
беруден бас тарту немесе оны жүзеге асыруға өзге де кедергі жасау, анық емес
ақпарат беру. Ішкі мемлекеттік аудит органының қызметкері Ішкі мемлекеттік аудит
жүргізуге кедергі келтіруден көрінген әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттаманы
жасаған кезде аудиторлық есепте оның нөмірі мен күні көрсетіледі)

9. Должностные лица объекта государственного аудита:
________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя объекта государственного
аудита или должностных лиц объекта государственного аудита, а также фамилия, имя,
отчество (при его наличии) должностных лиц объекта государственного аудита,
работавших в период, охваченный внутренним государственным аудитом, и имевших
право подписи документов)
10. Сведения о результатах предыдущего государственного аудита (контроля)
и проверок:
_________________________________________________________________________
(краткие сведения только по вопросам, охваченным ранее другими органами
государственного аудита и финансового контроля, правоохранительными органами
и другими органами контроля и надзора, которые совпадают с предметом
государственного аудита, проводимого органом внутреннего государственного
аудита, принятые объектом государственного аудита меры по устранению
выявленных нарушений);
11. Сведения о результатах проведенного внутреннего государственного аудита
(в данном разделе указываются сведения о результатах проведенного внутреннего
государственного аудита, достаточные для подтверждения того, что цель
государственного аудита достигнута:
1. Номер и наименование вопроса программы аудита:
Ответ на вопрос программы аудита __________________________________________
2. Номер и наименование вопроса программы аудита:
Ответ на вопрос программы аудита __________________________________________
и так далее в соответствии с последовательностью вопросов, предусмотренных
программой аудита.
12. Оценка в области государственного аудита или деятельности объекта аудита
на предмет соответствия выявленных результатов показателям государственного аудита.
13. Воспрепятствования в проведении внутреннего государственного аудита:
_________________________________________________________________________
(указываются сведения о фактах воспрепятствования должностными лицами объекта
государственного аудита в проведении внутреннего государственного аудита
работниками органа внутреннего государственного аудита (указать форму
воспрепятствования: отказ от предоставления необходимых документов, материалов и
иных сведений, и информации о деятельности объекта государственного аудита, отказ
в допуске для проведения государственного аудита или создание иного препятствия в
его осуществлении, предоставление недостоверной информации. При составлении
работником органа внутреннего государственного аудита протокола об
административном правонарушении, выразившемся в воспрепятствовании в
проведении внутреннего государственного аудита, в аудиторском отчете указываются
его номер и дата)

14. Ішкі мемлекеттік аудит барысында қабылданған шаралар:
______________________________________________________________________
(ішкі мемлекеттік аудит барысында анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктерді
жою бойынша мемлекеттік аудит объектісі қабылдаған шаралар туралы мәліметтер
(айыппұлдарды, өсімпұлдарды қосымша есептеу, бюджетке негізсіз және (немесе)
мақсатсыз пайдаланылған қаражатты өтеу, бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік
бойынша қаражатты қалпына келтіру, тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін
қызметтерді берушілердің шарттық міндеттемелерді орындауы, мемлекеттік аудит
объектісінің лауазымды адамдарына қабылданған тәртіптік жазалау шаралары және
басқалар) көрсетіледі.)
15. "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы
Заңының 37-бабына сәйкес мемлекеттік аудит объектісінің басшысы кәсіпкерлік
субъектілері мен мүдделеріне мемлекеттік аудиттің аудиторлық іс-шаралары әсер
еткен өзге де тұлғалардың анықталған қаржылық бұзушылықтары туралы
хабарлайды.
Аудиторлық есеп екі (үш) данада жасалды (қажетінің астын сызыңыз).
Қосымша: ___ парақта: (мемлекеттік аудит объектісінде тікелей жиналған, сондай-ақ
Қазақстан Республикасының заңнамасын сақтай отырып, басқа да дұрыс көздерден
алынған құжаттарды тізбектеңіз)
Мемлекеттік аудит тобы/мемлекеттік аудитор:
_______________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы)
_______________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы)
_______________________________________________________________
Мемлекеттік аудит объектісінің басшысы:
_______________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы)
Аудиторлық есепті танысуға алған күні: 20___жылғы "____" __________.
____________________________________________________________________
(Мемлекеттік аудит объектісі басшысының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған
жағдайда), қолы
Қарсылықтардың бар екені туралы белгі:
Аудиторлық іс-шара нәтижелерімен келіспеген кезде аудиторлық есептің соңғы парағындағы мемлекеттік аудит объектісінің басшысы қарсылықтардың бар екені туралы жазба жасайды.
Нысанды толтыру бойынша түсіндірме:
Аудиторлық есептің жоғары бөлігінде оның жасалған орны (елдің мекеннің атауы, аудиторлық есептің күні (жұмыс уақытында, жұмыс күні Ішкі мемлекеттік аудитті жүргізудін аяқталған күні), аудиторлық есептің нөмірі көрсетіледі.
Қажет болған кезде аудиторлық есепте тексерілетін мәселелер бойынша ақпарат жалпылама түрде көрсетіледі, егжей-тегжейлі ақпарат аудиторлық есепке қосымшаларда жазылады.
Жүргізілетін ішкі мемлекеттік аудиттің түріне, мақсатына және нысанасына байланысты ішкі мемлекеттік аудитті жүзеге асыратын қызметкерлер аудиторлық есепке қосымшалар ретінде ресімделетін талдамалы кестелерді жасайды.
Аудиторлық есепте көрсетілген қосымшаларға сілтеме жасалады.
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 8 желтоқсандағы
№ 755 Бұйрығына 2-қосымша
Ішкі мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жөніндегі
уәкілетті органның ішкі
мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына 12-қосымша
Нысан
Үстеме тексеру актісі
______________________
(жасалу орны)
20___жыл ____________

14. Меры, принятые в ходе внутреннего государственного аудита:
________________________________________________________________________
(указываются сведения о мерах, принятых объектом государственного аудита
по устранению нарушений и недостатков, выявленных в ходе внутреннего
государственного аудита (доначисление штрафов, пени, возмещение необоснованного
и (или) нецелевого использования средств в бюджет, восстановление средств по
бухгалтерскому учету и финансовой отчетности, выполнение поставщиками товаров,
работ и услуг договорных обязательств, меры дисциплинарного взыскания, принятые
к должностным лицам объекта государственного аудита, и другие)
15. В соответствии со статьей 37 Закона Республики Казахстан "О государственном
аудите и финансовом контроле" руководитель объекта государственного аудита
уведомляет о выявленных финансовых нарушениях субъектов предпринимательства
и иных лиц, интересы которых затронуты аудиторскими мероприятиями
государственного аудита. Аудиторский отчет составлен в двух (трех) экземплярах
(нужное подчеркнуть).
Приложения на ______ листах: (перечислить документы, собранные непосредственно
на объекте государственного аудита, а также полученные из других достоверных
источников с соблюдением законодательства Республики Казахстан).
Группа государственного аудита/государственный аудитор:
____________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
____________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
____________________________________________________________________
Руководитель объекта государственного аудита:
____________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Дата получения аудиторского отчета на ознакомление:
"____" ___________ 20___года.
____________________________________________________________________
(Руководитель объекта государственного аудита (фамилия, имя, отчество
(при его наличии), подпись)
Отметка о наличии возражений: При несогласии с результатами аудиторского
мероприятия на последней странице аудиторского отчета руководителем объекта
государственного аудита делается запись о наличии возражений.
Пояснения по заполнению формы:
При необходимости информация по проверяемым вопросам в аудиторском отчете
отражается в обобщенном виде, детальная информация излагается в приложениях
к аудиторскому отчету.
В зависимости от типа, цели и предмета проводимого внутреннего государственного
аудита работниками, осуществляющими внутренний государственный аудит,
составляются аналитические таблицы, которые оформляются как приложения
к аудиторскому отчету.
Ссылки на указанные приложения в аудиторском отчете обязательны.
Приложение 2 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 8 декабря 2025 года № 755
Приложение 12
к Правилам проведения
внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
уполномоченным органом
по внутреннему государственному
аудиту и финансовому контролю
Форма
Акт встречной проверки
______________________
(место составления)
____________ 20___ года

1. Ішкі мемлекеттік аудит (үстеме тексеру) объектісінің атауы:_______________
(ішкі мемлекеттік аудит (үстеме тексеру) объектісінің толық атауы, мемлекеттік
тіркеу туралы деректер, банк және салық деректемелері, бизнес-сәйкестендіру нөмірі
көрсетілсін)
2. Ішкі мемлекеттік аудит (үстеме тексеру) жүргізуге тапсырма:______________
(тапсырманың күні мен нөмірі, ішкі мемлекеттік аудит жүргізуге тапсырмаға қол
қойған адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), лауазымы көрсетілсін)
3. Үстеме тексеру жүргізілді: ____________________________________________
(үстеме тексеру жүргізген ішкі мемлекеттік аудит органы қызметкерінің
(қызметкерлерінің), мемлекеттік органдар маманының (мамандарының), мемлекеттік
емес аудиторлық ұйымдар қызметкерінің (қызметкерлерінің) және үстеме тексеру
жүргізуге тартылған сарапшының (сарапшылардың) тегі, аты, әкесінің аты (болған
жағдайда), лауазымы)
4. Үстеме тексеру нысанасы/мәселесі: _____________________________________
(ішкі мемлекеттік аудит (үстеме тексеру) жүргізуге тапсырмаға сәйкес үстеме тексеру
нысанасы/мәселесі көрсетілсін)
5. Үстеме тексерумен қамтылған кезең: ____________________________________
(мемлекеттік аудит (үстеме тексеру) объектісі қызметінің тексерілген кезеңі
көрсетілсін)
6. Үстеме тексеру жүргізу мерзімі: __-ден ___ дейін
(үстеме тексеру жүргізу басталған және аяқталған күн көрсетілсін)
7. Ішкі мемлекеттік аудит (үстеме тексеру) объектісінің лауазымды тұлғалар:
_______________________________________________________________________
(үстеме тексеру оған айтылып жүргізілген ішкі мемлекеттік аудит объектісінің
лауазымды адамдарының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), сондай-ақ
үстеме тексерумен қамтылған кезедңде жұмыс істеген және құжаттарға қол қою
құқығы бар ішкі мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды адамдарының тегі, аты,
әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетілсін)
8. Жүргізілген үстеме тексеру нәтижелері туралы мәліметтер:
______________________________________________________________________
(бұл бөлімде негізгі мемлекеттік аудит объектісінде мемлекеттік аудит мақсатына қол
жеткізу қамтамасыз етіле отырып, үстеме тексеру нысанасының/мәселесінің
объективті, дәйекті және жеткілікті қаралғанын растау үшін жеткілікті жүргізілген
үстеме тексеру нәтижелері туралы мәліметтер)

1. Наименование объекта государственного аудита (встречной проверки):
_____________________________________________________________________
(указать полное наименование объекта государственного аудита (встречной
проверки), данные о государственной регистрации, банковские и налоговые
реквизиты, бизнес-идентификационный номер)
2. Поручение на проведение внутреннего государственного аудита
(встречной проверки):
______________________________________________________________________
(указать дату и номер поручения, фамилия, имя, отчество (при его наличии),
должность лица, подписавшего поручение на проведение внутреннего
государственного аудита)
3. Встречная проверка проведена:
______________________________________________________________________
(указать фамилию, имя, отчество (при его наличии), должность работника (-ов) органа
внутреннего государственного аудита, проводившего (их) встречную проверку,
специалиста (-ов) государственных органов, работника (-ов) негосударственных
аудиторских организаций и эксперта (-ов), привлеченных к проведению встречной проверки)
4. Предмет/вопрос встречной проверки:
_______________________________________________________________________
(указать предмет/вопрос встречной проверки согласно поручению на проведение
внутреннего государственного аудита (встречной проверки)
5. Период, охваченный встречной проверкой:
________________________________________________________________________
(указать проверенный период деятельности объекта государственного аудита
(встречной проверки)
6. Срок проведения встречной проверки: с ______ по _____
(указать дату начала и окончания проведения встречной проверки)
7. Должностные лица объекта государственного аудита (встречной проверки):
_______________________________________________________________________
(указать фамилию, имя, отчество (при его наличии) должностных лиц объекта
государственного аудита, с ведома которых осуществлялась встречная проверка,
а также фамилию, имя, отчество (при его наличии) должностных лиц объекта
государственного аудита, работавших в период, охваченный встречной проверкой,
и имевших право подписи документов)
8. Сведения о результатах проведенной встречной проверки:
_______________________________________________________________________
(в данном разделе указываются сведения о результатах проведенной встречной
проверки, достаточные для подтверждения того, что предмет/вопрос встречной
проверки рассмотрен объективно, достоверно и достаточно, с обеспечением
достижения цели государственного аудита на основном объекте государственного аудита)

9. Үстеме тексеру жүргізуге кедергі жасау:
_______________________________________________________________________
(ішкі мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды адамдарының үстеме тексеру
жүргізуіне кедергі жасау фактілері туралы мәліметтер көрсетілсін)
10. Үстеме тексеру барысында қабылданған шаралар:
______________________________________________________________________
(үстеме тексеру барысында анықталған бұзушылықтарды жою бойынша ішкі мемлекеттік аудит объектісі қабылдаған шаралар туралы мәліметтер (айыппұлдар, өсімпұлдар есептеу, бюджетке негізсіз және (немесе) мақсатсыз пайдаланылған қаражатты өтеу, бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік бойынша қаражатты қалпына келтіру, тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді жеткізушілердің шарттық міндеттемелерін орындауы, ішкі мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды тұлғаларына қолданылған тәртіптік жазалау шаралары және тағы басқалар).
Үстеме тексеру актісі екі (үш) данада жасалған (қажетінің астын сызыңыз).
Қосымшалар ______ парақта: (тікелей ішкі мемлекеттік аудит (үстеме тексеру) объектісінде аудиторлық дәлелдер ретінде жиналған, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасын сақтай отырып, басқа дәйекті көздерден алынған құжаттарды тізбелеңіз).
Мемлекеттік аудит тобы/мемлекеттік аудитор:
_______________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы)
______________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы)
Ішкі мемлекеттік аудит (үстеме тексеру) объектісінің басшысы:
_______________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы)
Үстеме тексеру актісін танысуға берілген күн: 20__ жыл "____"_______
______________________________________________________________
(мемлекеттік аудит объектісінің басшысының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған
жағдайда), қолы)
Нысанды толтыру бойынша түсініктеме:
Үстеме тексеру нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтар және кемшіліктер фактілері аудиторлық дәлелдерге және (немесе) өзге де құжаттар мен ақпараттарға негізделеді.
Әрбір бұзушылық фактісі, сондай-ақ анықталған жетіспеушіліктер бұзушылықтың сипаты мен түрі сипаттала отырып, дәйекті тәртіппен нөмірленеді және тіркеледі.
Бұзушылық сипаттамасында бұзушылықтарды растаушы құжаттарға сілтеме жасалады.
Үстеме тексеру нәтижелері бойынша оның негізінде қорытынды қалыптастырылатын аудиторлық дәлелдер аудиторлық іс-шараның мақсаттары мен міндеттеріне сәйкес, объективті, дәйекті және жеткілікті болуы тиіс.
Үстеме тексеру актісінің барлық беттеріне үстеме тексеру жүргізген ішкі мемлекеттік аудит органының қызметкерлері және ішкі мемлекеттік аудит объектісінің басшысы қол қояды.
Мемлекеттік аудит (үстеме тексеру) объектісінің басшысы не оны ауыстыратын адам үстеме тексеру актісімен танысудан немесе аудиторлық есепке қол қоюдан бас тартқан кезде мемлекеттік аудитор үстеме тексеру актісінде мемлекеттік аудит (үстеме тексеру) объектісінің лауазымды адамының танысудан және (немесе) қол қоюдан бас тарту туралы тиісті жазба жүргізеді және үстеме тексеру актісі мемлекеттік аудит (үстеме тексеру) объектісінің кеңсесі арқылы беріледі.
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 8 желтоқсандағы
№ 755 Бұйрығына 3-қосымша
Ішкі мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жөніндегі
уәкілетті органның ішкі
мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына 13-қосымша
Нысан
(Ішкі мемлекеттік аудит
жөніндегі уәкілетті органның
бұйрығы)
20__жылғы "__" ___ № __
БЕКІТІЛГЕН
Ішкі мемлекеттік аудит қорытындысы бойынша АУДИТОРЛЫҚ ҚОРЫТЫНДЫ

9. Воспрепятствования в проведении встречной проверки:
_______________________________________________________________________
(указываются сведения о фактах воспрепятствования должностными лицами объекта
государственного аудита в проведении встречной проверки)
10. Меры, принятые в ходе встречной проверки:
_______________________________________________________________________
(указываются сведения о мерах, принятых объектом государственного аудита
по устранению нарушений, выявленных в ходе встречной проверки (доначисление
штрафов, пени, возмещение необоснованного и (или) нецелевого использования
средств в бюджет, восстановление средств по бухгалтерскому учету и финансовой
отчетности, выполнение поставщиками товаров, работ и услуг договорных
обязательств, меры дисциплинарного взыскания, принятые к должностным лицам
объекта государственного аудита, и другие; в случае составления работником органа
внутреннего государственного аудита протокола об административном
правонарушении, выразившемся в воспрепятствовании в проведении встречной
проверки, в акте встречной проверки указываются его номер и дата)
Акт встречной проверки составлен в двух (трех) экземплярах (нужное подчеркнуть).
Приложения на ______ листах: (перечислить документы, собранные непосредственно
на объекте государственного аудита (встречной проверки) в качестве аудиторских
доказательств, а также полученные из других достоверных источников с соблюдением
законодательства Республики Казахстан).
Группа государственного аудита/государственный аудитор:
____________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
____________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Руководитель объекта государственного аудита (встречной проверки):
____________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Дата предоставления акта встречной проверки на ознакомление:
"____" __________ 20___года.
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись руководителя объекта
государственного аудита)
Пояснения по заполнению формы:
Выявленные факты нарушений и недостатков по результатам встречной проверки
основываются на аудиторских доказательствах и (или) иных документах и информации.
Каждый факт нарушения, а также выявленные недостатки фиксируются отдельным
пунктом и нумеруются в сквозном порядке с описанием характера и вида нарушения
со ссылкой на статьи, пункты и подпункты нормативных правовых актов, положения
которых нарушены. В описании нарушения делается ссылка на реквизиты и
наименования документов, подтверждающих нарушения.
Аудиторские доказательства, на основе которых формулируются выводы,
по результатам встречной проверки, должны соответствовать целям и задачам
аудиторского мероприятия, быть объективными, достоверными и достаточными.
Все страницы акта встречной проверки парафируются работниками органа
внутреннего государственного аудита, проводившими встречную проверку,
и руководителем объекта государственного аудита.
При отказе от ознакомления с актом встречной проверки или от подписи акта
встречной проверки руководителем объекта государственного аудита (встречной
проверки) или лицом, его замещающим, в акте встречной проверки государственным
аудитором производится соответствующая запись об отказе должностного лица
объекта государственного аудита (встречной проверки) от ознакомления и (или)
от подписи, и акт встречной проверки передается через канцелярию объекта
государственного аудита (встречной проверки).
Приложение 3 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 8 декабря 2025 года № 755
Приложение 13
к Правилам проведения
внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
уполномоченным органом
по внутреннему государственному
аудиту и финансовому контролю
Форма
УТВЕРЖДЕНО
(приказом уполномоченного
органа по внутреннему
государственному аудиту)
от "___" ________ 20__ года №
АУДИТОРСКОЕ ЗАКЛЮЧЕНИЕ
по итогам внутреннего государственного аудита

1. Мемлекеттік аудит объектісі: _________________________________________
(мемлекеттік аудит объектісінің ұйымдық-құқықтық нысаны, толық атауы, бизнес-
сәйкестендіру нөмірі көрсетілсін)
2. Ішкі мемлекеттік аудиттің мақсаты (нысанасы): __________________________
(ішкі мемлекеттік аудит жүргізуге тапсырмаға сәйкес ішкі мемлекеттік аудит мақсаты
мен нысанасы)
3. Ішкі мемлекеттік аудитпен қамтылған кезең: _____________________________
(мемлекеттік аудит объектісі қызметінің тексерілген кезеңі)
4. Жүргізілген ішкі мемлекеттік аудиттің нәтижелері: ________________________
(мемлекеттік аудитпен қамтудың жалпы сомасы; бұзушылықтар, ережелері бұзылған нормативтік құқықтық актілердің баптары, тармақтары мен тармақшалары сипаттамалары көрсетіле отырып, анықталған қаржы бұзушылықтарының сомасы;
бұзушылықтар, ережелері бұзылған нормативтік құқықтық актілердің баптары, тармақтары мен тармақшалары сипаттамалары көрсетіле отырып, рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар сомасы; мемлекеттік аудит объектісі қабылдаған жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету, тауарларды жеткізу жолымен бюджетке өтеуді, қалпына келтіруді қамтамасыз ету және (немесе) анықталған қаржылық бұзушылықтар сомасын есеп бойынша көрсету және (немесе) азайту арқылы шаралар көрсетіледі)
5. Ішкі мемлекеттік аудит қорытындысы бойынша тұжырымдар:
______________________________________________________________________
(жүргізілген ішкі мемлекеттік аудит мәселелері бойынша мемлекеттік аудит объектісі
қызметінің нәтижелерінің жалпы бағасы; анықталған жағдайда бұзушылықтар мен
кемшіліктердің себептері, сондай-ақ олар әкеп соғуы мүмкін салдарлар көрсетіледі)
6. Ішкі мемлекеттік аудит қорытындысы бойынша ұсынымдар*:
______________________________________________________________________
(анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктердің себептерін жоюға бағытталған
ұсынымдар, сондай-ақ тиімділікті арттыру және мемлекеттік аудит объектісінің
қызметін жетілдіру бойынша шаралар көрсетіледі)
7. Қаржылық бақылаудың ден қою шаралары:______________________________
("Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы
Заңының 5-бабы 2-тармағына (бұдан әрі – Заң) сәйкес қажетті қаржылық бақылаудың
ден қою шаралары мен мемлекеттік сатып алу туралы заңнамада көзделген шаралар
көрсетіледі)
8. Ұсынымдарды қарау нәтижелері туралы ақпарат беру мерзімі растайтын
құжаттарды қоса 20__ жылдың "___" _____________ дейін.

1. Объект государственного аудита:
__________________________________________________________________
(указать организационно-правовую форму объекта государственного аудита,
полное наименование, бизнес-идентификационный номер)
2. Цель (предмет) внутреннего государственного аудита:
__________________________________________________________________
(цель и предмет внутреннего государственного аудита согласно поручению
на проведение внутреннего государственного аудита)
3. Период, охваченный внутренним государственным аудитом:
__________________________________________________________________
(проверенный период деятельности объекта государственного аудита)
4. Результаты внутреннего государственного аудита:
__________________________________________________________________
(указывается общая сумма охвата государственным аудитом; сумма установленных
финансовых нарушений с описанием характера нарушения, статей, пунктов и
подпунктов нормативных правовых актов, положения которых нарушены; сумма
нарушений процедурного характера с описанием характера нарушения, статей,
пунктов и подпунктов нормативных правовых актов, положения которых нарушены;
принятые объектом государственного аудита меры посредством обеспечения
возмещения в бюджет, восстановления путем выполнения работ, оказания услуг,
поставки товаров и (или) отражения и (или) уменьшению по учету выявленных сумм
финансовых нарушений)
5. Выводы по итогам внутреннего государственного аудита:
__________________________________________________________________________
(указывается общая оценка результатов деятельности объекта государственного
аудита по вопросам проведенного внутреннего государственного аудита; причины
установленных нарушений и недостатков при их выявлении, а также последствия,
которые они повлекут за собой)
6. Рекомендации по итогам внутреннего государственного аудита*:
_________________________________________________________________________
(указываются рекомендации, направленные на устранение причин выявленных
нарушений и недостатков, а также меры по повышению эффективности и
совершенствованию деятельности объекта государственного аудита)
7. Меры реагирования финансового контроля:
_________________________________________________________________________
(указываются необходимые меры реагирования финансового контроля в соответствии
с пунктом 2 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О государственном аудите и
финансовом контроле" (далее – Закон) и меры, предусмотренные законодательством
о государственных закупках)
8. Срок представления информации о результатах рассмотрения рекомендаций
до "___" ___________ 20__ года с приложением подтверждающих документов.

Сонымен қатар Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес мемлекеттік аудит объектісі ұсынымдарды қарау нәтижелері туралы ақпаратты растайтын құжаттарды қоса көрсетілген мерзімдерде жіберуге міндетті екенін хабарлаймыз.
Аудиторлық іс-шараға жауапты адам
_______________________________________________________________
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
*Бұзушылықтар мен кемшіліктер анықталмаған жағдайда ұсынымдар шығарылмайды.
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 8 желтоқсандағы
№ 755 Бұйрығына
4-қосымша
Ішкі мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жөніндегі
уәкілетті органның ішкі
мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына 14-қосымша
Нысан _______________
(мемелекеттік аудит объектісінің
немесе оның құрылымдық
бөлімшесінің атауы
____________________
(басшының тегі, аты, әкесінің
аты (ол болған жағдайда)
Анықталған бұзушылықтарды жоюға және оларға жол берген тұлғалардың жауапкершілігін қарау туралы нұсқама
______________________________________________________________________
(мемлекеттік аудит объектісінің ұйымдық-құқықтық нысаны, мемлекеттік аудит
объектісінің толық атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсету) жүргізілген
(мемлекеттік аудиттің түрі
_______________________________________________________________________
ішкі мемлекеттік аудитімен (20_ жылғы "__"___№__ аудиторлық есеп, 20_ жылғы
""______________№_____аудиторлық қорытынды) ________ мың теңге сомасында
қаржылық бұзушылықтар анықталды.
Оның ішінде _____ мың теңге бюджетке өтеуге (аударуға), жұмыстар орындау,
қызметтер көрсету, тауарлар жеткізу жолымен ______ мың теңге қалпына келтіруге
және (немесе) қаржыландыру жоспарын азайту, есепке алу бойынша көрсету ______
мың теңге қалпына келтіруге жатады.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар ____ мың теңге сомасында анықталды.
Ішкі мемлекеттік аудит барысында мынадай шаралар қабылданды:
________________________________________________________________________
(аудит объектісі қабылдаған шараларды бюджетке өтеуді қамтамасыз ету,
жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету, тауарларды жеткізу және (немесе)
анықталған бұзушылықтар сомасын есепке алу бойынша көрсету жолымен қалпына
келтіру және (немесе) қаржыландыру жоспарын азайту арқылы және Мемлекеттік
сатып алу туралы заңнамада көзделген шараларды көрсету).
"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына (бұдан әрі – Заң) сәйкес:

Одновременно ставим Вас в известность, что в соответствии с пунктом 2 статьи 25
Закона информацию о результатах рассмотрения рекомендаций объект
государственного аудита обязан направить в указанные сроки с приложением
подтверждающих документов.
Лицо, ответственное за проведение аудиторского мероприятия
_______________________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
* В случае не установления нарушений и недостатков рекомендации не выносятся.
Приложение 4 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 8 декабря 2025 года № 755
Приложение 14
к Правилам проведения
внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
уполномоченным органом
по внутреннему государственному
аудиту и финансовому контролю
Форма
____________________________
(наименование объекта
государственного аудита или
его структурного подразделения)
____________________________
____________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии) руководителя)
Предписание на устранение выявленных нарушений и о рассмотрении ответственности лиц, их допустивших
Произведенным внутренним государственным аудитом
________________________________________________________________________
(тип государственного аудита)
в ______________________________________________________________________
(указать организационно-правовую форму объекта государственного аудита, полное
наименование объекта государственного аудита, бизнес-идентификационный номер)
(аудиторский отчет от "___" ______________ 20_ года, аудиторское заключение
от "____" __________20__года)
установлены финансовые нарушения на сумму _____________ тысяч тенге.
Из них подлежит возмещению (перечислению) в бюджет _____ тысяч тенге,
восстановлению путем выполнения работ, оказания услуг, поставки товаров ______
тысяч тенге, восстановлению путем отражения по учету и (или) уменьшению плана
финансирования ______ тысяч тенге.
Установлены нарушения процедурного характера на сумму ______ тысяч тенге.
В ходе внутреннего государственного аудита приняты меры:
________________________________________________________________________
(указать принятые объектом аудита меры посредством обеспечения возмещения в
бюджет, восстановления путем выполнения работ, оказания услуг, поставки товаров
и (или) отражения по учету и (или) уменьшению плана финансирования выявленных
сумм нарушений, и меры, предусмотренные законодательством о государственных
закупках).
В соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан "О государственном аудите
и финансовом контроле" (далее – Закон), ПРЕДСТАВЛЯЮ:

1) бюджетке ___ бюджеттік сыныптама кодына ___ мың теңге сомасын өтеуді
(аударуды);
2) _______ теңге сомасында ____________________ (тауарлар атауы) жеткізуді
қамтамасыз етуді,
________________________ теңге сомасында ________________________________
(жұмыстардың немесе қызметтердің атауы) орындауды/көрсетуді қамтамасыз етуді;
3) бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік бойынша ______ теңге сомасында қалпына келтіруді;
4) мемлекеттік сатып алу саласындағы бұзушылықтар бойынша жүргізілген мемлекеттік сатып алу тәсіліне сәйкес нақты сатып алу бойынша бұзушылықтарды жоюға ықпал ететін қажетті шараларды көрсетуді;
5) анықталған бұзушылықтарға жол берген лауазымды тұлғалардың тәртіптік жауапкершілігін қарауды ҰСЫНАМЫН.
Нұсқаманың орындалуы туралы 20 __ жылғы "__" ___________ дейінгі мерзімде растайтын құжаттарды (төлем тапсырмаларының, бұйрықтардың көшірмелері және тағы басқалар ) қоса бере отырып, хабарлансын.
Сонымен бір мезгілде Сізді Заңының 25-бабы 2-тармағына сәйкес мемлекеттік аудит объектісі, мемлекеттік органдары, ұйымдары және лауазымды тұлғалары нұсқаманың орындалғаны туралы ақпаратты растайтын құжаттарды қоса бере отырып көрсетілген мерзімдерде жіберуге міндетті екенін хабарландырамыз.
Заңының 25-бабы 3-тармағына сәйкес мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды адамдары мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының нұсқамаларын орындамағаны үшін "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының кодексінің 462-бабына сәйкес жауаптылықта болады.
Ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі ведомствоның/оның аумақтық бөлімшесінің басшысы
_______________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 8 желтоқсандағы
№ 755 Бұйрығына
5-қосымша
Ішкі мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жөніндегі
уәкілетті органның ішкі
мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына 15-қосымша
Нысан
Аудиторлық іс-шараның аяқталғаны туралы анықтама
Ішкі мемлекеттік аудит
органының басшысы
(басшының орынбасары)
______________________
(тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған жағдайда)
20__ жылғы "__"____________
1. _____________________________________________________________
(мемлекеттік аудит объектісінің ұйымдастыру-құқықтық нысаны және атауы)
ішкі мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша мыналар белгіленді: _____ мың теңге сомасында қаржылық бұзушылықтар; оның ішінде бюджетке өтелуге жататыны _____ мың теңге, қалпына келтіруге жататыны ______ мың теңге; ______ мың теңге сомасында рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар; кемшіліктер:
________________________________________________________________________
(кемшіліктер – бұзушылықтарға жол беруге ықпал ететін іс-әрекеттер (әрекеттер
немесе әрекетсіздік) (бұзушылықтардың туындау тәуекелі) тізбеленсін)

1) возместить (перечислить) в бюджет сумму ______________________ _________
тысяч тенге на код бюджетной классификации ___________;
2) обеспечить поставку ________________ на сумму _______ тысяч тенге,
(наименование товаров) обеспечить выполнение/оказание ________________
на сумму ____ тысяч тенге; (наименование работ или услуг)
3) восстановить по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности сумму ___ тысяч тенге;
4) по нарушениям в сфере государственных закупок указать необходимые меры,
способствующие устранению нарушений по конкретным закупкам, согласно
проведенному способу государственных закупок.
5) рассмотреть дисциплинарную ответственность должностных лиц, допустивших
выявленные нарушения.
О выполнении предписания проинформировать в срок до "___" ___________
20__года с приложением подтверждающих документов (копии платежных поручений,
приказов и так далее).
Одновременно ставим Вас в известность, что в соответствии с пунктом 2 статьи 25
Закона информацию об исполнении предписаний объект государственного аудита,
государственные органы, организации и должностные лица обязаны направить
в указанные сроки с приложением подтверждающих документов.
В соответствии с пунктом 3 статьи 25 Закона, должностные лица объекта
государственного аудита несут ответственность за неисполнение предписаний
органов государственного аудита и финансового контроля в соответствии со статьей 462
Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях".
Руководитель ведомства по внутреннему государственному аудиту/
его территориального подразделения ________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 5 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 8 декабря 2025 года № 755
Приложение 15
к Правилам проведения
внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
уполномоченным органом
по внутреннему государственному
аудиту и финансовому контролю
Форма
Справка о завершении аудиторского мероприятия
Руководителю
(заместителю руководителя)
органа внутреннего
государственного аудита
____________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
"____" ____________ 20___ года
1. По результатам внутреннего государственного аудита
________________________________________________________________________
(организационно-правовая форма и наименование объекта государственного аудита)
установлены:
финансовые нарушения на сумму _______ тысяч тенге;
из них подлежит возмещению в бюджет ____ тысяч тенге, восстановлению – тысяч тенге;
нарушения процедурного характера на сумму ____ тысяч тенге;
недостатки:
________________________________________________________________________.
(перечислить недостатки - деяния (действия или бездействие), создающие условия для
возможного допущения нарушений (риск возникновения нарушений).

2. Мемлекеттік аудит объектісіне 20__ "___" ________ № ___ аудиторлық қорытынды жіберілді.
3. Қаржылық бақылаудың мынадай ден қою шаралары қолданылды:
1) анықталған бұзушылықтарды жою және оларға жол берген лауазымды адамдардың жауаптылығын қарау туралы 20__ "___" _____ № ___ нұсқама жіберілді.
Мемлекеттік аудит объектісі қабылдаған жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету, тауарларды жеткізу жолымен бюджетке өтеуді, қалпына келтіруді қамтамасыз ету және (немесе) анықталған қаржылық бұзушылықтар сомасын есеп бойынша көрсету және (немесе) қаржыландыру жоспарын азайту және кінәлі адамдарды жауаптылыққа тарту арқылы шаралар көрсетілсін.
Мемлекеттік сатып алу саласындағы бұзушылықтар бойынша жүргізілген мемлекеттік сатып алу тәсіліне сәйкес нақты сатып алу бойынша бұзушылықтарды жоюға ықпал ететін мемлекеттік аудит объектісі қабылдаған шаралар көрсетілсін
2) Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасында көзделген құзырет шегінде әкімшілік іс жүргізу қозғалды:
(өзіне қатысты әкімшілік іс қозғалған лауазымды адамдар (лауазымы, (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), әкімшілік жаза қолдану туралы қаулының күні және нөмірі, Қазақстан Республикасы әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы кодексінің бабы және бөлігі, салынған әкімшілік айыппұлдың сомасы, өндіріп алынған әкімшілік айыппұл сомасы; әкімшілік құқық бұзушылық туралы істі тоқтату туралы құжат;
әкімшілік жаза қолданылмаған жағдайда себебі көрсетілсін: мысалы, әкімшілік жауапкершілік туралы хаттама уақтылы жасалмаған, талап ету мерзімінің өтуіне байланысты әкімшілік жауапкершіліктен босату және тағы басқалар );
3) материалдарды тиісті аудиторлық дәлелдерімен бірге құқық қорғау органдарына немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қозғауға және (немесе) қарауға уәкілеттік берілген органдарға берілді:
(материалдар берілген құқық қорғау орган немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қозғауға және (немесе) қарауға уәкілеттік берілген органның атауы, ілеспе хаттың күні мен нөмірі, тиісті орган қабылдаған шаралар);
4) бюджетке өтеуді қамтамасыз ету, жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету, тауарлар беру және (немесе) анықталған бұзушылықтар сомасын есепке алу бойынша көрсету және (немесе) қаржыландыру жоспарын азайту жолымен қалпына келтіру және нұсқамаларды орындау мақсатында сотқа қуыным берілді:
(қуыным нысанасы, қуыным күні, сот шешімінің нөмірі мен күні көрсетілген талап-арызды қарау нәтижелері көрсетілсін) берілді;

2. В адрес объекта государственного аудита направлено аудиторское заключение
от "___" _______ 20__ года № ___.
3. Приняты следующие меры реагирования финансового контроля:
1) направлено предписание об устранении выявленных нарушений и рассмотрении
ответственности лиц, их допустивших от "__" ___ 20__ года № __.
(указать принятые объектом государственного аудита меры посредством обеспечения
возмещения в бюджет, восстановления путем выполнения работ, оказания услуг,
поставки товаров и (или) отражения по учету и (или) уменьшению плана
финансирования выявленных сумм финансовых нарушений, и привлечения
к ответственности виновных лиц. По нарушениям в сфере государственных закупок
указать принятые объектом государственного аудита меры, способствующие
устранению нарушений по конкретным закупкам, согласно проведенному способу
государственных закупок);
2) возбуждено административное производство в пределах компетенции,
предусмотренной Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях":
(указать должность, фамилию, имя, отчество (при его наличии) должностных лиц,
в отношении которых возбуждено административное производство, дата и номер
постановления о наложении административного взыскания, часть и статья Кодекса
Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", сумма
наложенного административного штрафа, сумма взысканного административного
штрафа; документ о прекращении дела об административном правонарушении;
в случае не наложения административных взысканий указать причины: например,
несвоевременно составлен протокол об административной ответственности,
освобождение от административной ответственности в связи с истечением срока
давности и другое);
3) материалы с соответствующими аудиторскими доказательствами переданы
в правоохранительные органы или органы, уполномоченные возбуждать и (или)
рассматривать дела об административных правонарушениях: (указать наименование
правоохранительного органа или органа, уполномоченного возбуждать и (или)
рассматривать дела об административных правонарушениях, которому переданы
материалы, дата и номер сопроводительного письма; меры, принятые
соответствующим органом);
4) предъявлен иск в суд в соответствии с законодательством Республики Казахстан,
в том числе в целях обеспечения возмещения в бюджет, восстановления путем
выполнения работ, оказания услуг, поставки товаров и (или) отражения по учету
и (или) уменьшению плана финансирования выявленных сумм нарушений
и исполнения предписания: (указать предмет иска, дату иска, результаты
рассмотрения искового заявления с указанием номера и даты решения суда);

5) ішкі мемлекеттік аудит материалдарын іске асыру туралы басқа да қажетті ақпарат.
4. Мемлекеттік аудит объектісі аудиторлық қорытындыда берілген ұсынымдарды қарады және міндетті түрде орындау үшін жіберілген нұсқаманы орындады:
(мемлекеттік аудит объектісінің ұсынымдарды қарау нәтижелері туралы және нұсқаманың орындалғаны туралы ілеспе хатының күні мен нөмірі көрсетілсін).
Ішкі мемлекеттік аудит материалдарын ағымдағы архивке тапсыруға Сіздің келісіміңізді сұраймын.
Мемлекеттік аудит тобының жетекшісі/мемлекеттік аудитор
_______________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы) _________________
(қолы) _________жылғы "__" _______
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 8 желтоқсандағы
№ 755 Бұйрығына 6-қосымша
Ішкі мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жөніндегі
уәкілетті органның ішкі
мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына 16-қосымша
Нысан
Бекітемін: Сапа бақылауын
жүргізуге жауапты ішкі
мемлекеттік аудит жөніндегі
уәкілетті органның құрылымдық
бөлімшесінің басшысы/ішкі
мемлекеттік аудит жөніндегі
уәкілетті органының аумақтық
бөлімшесінің басшысы
20___ жылғы "____" _______
Аудиторлық іс-шараның 1/2/3-кезеңінің сапа бақылауының қорытындысы
1.______________________________________________________________
(мемлекеттік аудит объектісінің атауы, аудиторлық есептің/қаржылық есептілік бойынша аудиторлық есептің және аудиторлық қорытындының күні, аудиторлық іс-шара (тексеру) жүргізуге нұсқаудың нөмірі мен күні, аудиторлық іс-шара жүргізу үшін құқықтық негіздемелер)
2. Сапа бақылауын жүргізу үшін негіздеме: __________________________
3. Аудиторлық іс-шараның (тексерудің) мақсаты (нысанасы): __________
4. Мемлекеттік аудит түрі: ________________________________________
5. Аудиторлық іс-шарамен қамтылған кезең: _________________________
6. Аудиторлық іс-шара жүргізу мерзімі: _____________________________
7. Мемлекеттік аудит тобының құрамы (мемлекеттік аудитор)
_______________________________________________________________
8. Аудитпен (тексерумен) қамтылған объектілер тізбесі:
_______________________________________________________________

5) другая необходимая информация о реализации материалов внутреннего
государственного аудита.
4. Объектом государственного аудита рассмотрены данные в аудиторском
заключении рекомендации и исполнено направленное для обязательного исполнения
предписание:
(указать дату и номер сопроводительного письма объекта государственного аудита
о результатах рассмотрения рекомендаций и об исполнении предписания).
Прошу Вашего согласия на передачу материалов внутреннего государственного
аудита в текущий архив.
Руководитель группы государственного аудита/государственный аудитор
____________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
_____________________ (подпись)
"___" __________ года
Приложение 6 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 8 декабря 2025 года № 755
Приложение 16
к Правилам проведения
внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
уполномоченным органом
по внутреннему государственному
аудиту и финансовому контролю
Форма
Утверждаю:
Руководитель структурного
подразделения уполномоченного
органа по внутреннему
государственному аудиту,
ответственного за проведение
контроля качества/руководитель
территориального подразделения
уполномоченного органа
по внутреннему
государственному аудиту
____________________________
от "___" ___________20__ года
Заключение контроля качества 1/2/3 этапа аудиторского мероприятия
1._____________________________________________________________________
(наименование объекта государственного аудита, дата аудиторского
отчета/аудиторского отчета по финансовой отчетности и аудиторского заключения,
номер и дата поручения на проведение аудиторского мероприятия (проверки),
правовые основания для проведения аудиторского мероприятия)
2. Основание для проведения контроля качества:
______________________________________________________________________
3. Цель (предмет) аудиторского мероприятия (проверки):
______________________________________________________________________
4. Тип государственного аудита:
______________________________________________________________________
5. Период, охватываемый аудиторским мероприятием:
______________________________________________________________________
6. Сроки проведения аудиторского мероприятия:
______________________________________________________________________
7. Состав группы государственного аудита (государственный аудитор):
______________________________________________________________________
8. Перечень объектов, охваченных аудитом (проверкой):
______________________________________________________________________

9. Аудиторлық іс-шараны ұйымдастырудың дайындық кезеңіне талаптарды сақтау
(мемлекеттік аудит объектілерін алдын ала зерделеу, аудиттің, аудиторлық
тапсырмалардың, аудиторлық іс-шараны жүргізуге нұсқаудың, үстеме, бірлескен және
қатарлас тексерулердің жоспарын және бағдарламасын жасау):
_______________________________________________
****
10. Аудит бағдарламасының мәселелерін қамту және ашу толықтығы, аудиторлық іс-шара мақсатына қол жеткізуді бағалау:
Аудит бағдарламасы мәселесінің № мен атауы
Қаржылық бұзушылықтардың сапа бақылауымен расталған сомасы (мың теңге)
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтардың сапа бақылауымен расталған сомасы (мың теңге)
Аудиторлық есепке немесе қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есепке сәйкес бұзушылық тармағының нөмірі (сапа бақылауымен расталған кезде нормативтік құқықтік актілердің бабын, тармағын және кіші тармақшасын көрсету)
Мемлекеттік аудитор тұжырымдарының негізділігін бағалау
өтеуге жатады
қалпына келтіруге жатады
1
2
3
4
5
6
7
Қорытындылар (аудит бағдарламасының мәселелерін қамтудың және ашудың толықтығы; аудит бағдарламасында көзделмеген мәселелер бойынша аудитті жүзеге асыру фактілерінің болуы; аудитпен қамтылатын кезеңді сақтау; анықталған бұзушылықтарды көрсету және олардың біліктілігі кезінде заңнаманы қолданудың дұрыстығы, талаптары бұзылған нормативтік құқықтық актілердің баптарына, тармақтары мен тармақшаларына қажетті сілтемелердің болуы; бұзушылықтар фактілерін баяндаудың нақтылығы мен анықтығы; көрсетілген бұзушылық фактілерінің объективтілігі, анықталған бұзушылық фактілерін растайтын құжаттардың болуы және аудиторлық есепте немесе қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есепте сілтеме бар жазбалардың анықтығы; мемлекеттік аудит нәтижелерін аудиторлық дәлелдемелермен растау; жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін объективті және жан-жақты қарауды қамтамасыз ету; оларды жасау қажет болған кезде бақылау өлшемі (қарап тексеру) актілерінің болуы, аудиторлық іс-шараның мақсатына қол жеткізуді бағалау;)

9. Соблюдение требований к подготовительному этапу организации аудиторского
мероприятия (предварительное изучение объектов государственного аудита,
составление плана и программы аудита, аудиторских заданий, поручения
на проведение аудиторского мероприятия, встречной, совместной и параллельной
проверок):
___________________________________________________________****
10. Полнота охвата и раскрытия вопросов программы аудита, оценка достижения
цели аудиторского мероприятия:
№ и наименование вопроса программы аудита
Сумма подтвержденных контролем качества финансовых нарушений (тысяч тенге)
Сумма подтвержденных контролем качества нарушений процедурного характера (тысяч тенге)
Номер пункта нарушения согласно аудиторскому отчету или аудиторскому отчету по финансовой отчетности (при подтверждении контролем качества указать статью, пункт и подпункт нормативного правового акта)
Оценка обоснованности выводов государственного аудитора
подлежит возмещению
подлежит восстановлению
1
2
3
4
5
6
7
Выводы (полнота охвата и раскрытия вопросов программы аудита; наличие фактов
осуществления аудита по вопросам, не предусмотренным программой аудита;
соблюдение периода, охватываемого аудитом; правильность применения
законодательства при отражении выявленных нарушений и их квалификации, наличие
необходимых ссылок на статьи, пункты и подпункты нормативных правовых актов,
требования которых нарушены; конкретность и четкость изложения фактов
нарушений; объективность отраженных фактов нарушений, наличие документов,
подтверждающих факты выявленных нарушений и достоверность записей, на которые
имеется ссылка в аудиторском отчете или аудиторском отчете по финансовой
отчетности; подтверждение результатов государственного аудита аудиторскими
доказательствами; обеспечение объективного и всестороннего рассмотрения
обращений физических и юридических лиц; наличие актов контрольного обмера
(осмотра) при необходимости их составления, оценка достижения цели аудиторского мероприятия)
*****

11. Аудиторлық іс-шара құжаттар жобасының/құжаттарының олардың нысандары мен құрылымына белгіленген үлгілік талаптарына сәйкестігі:
_____________________________________________________________**
12. Үстеме тексеру жүргізу негіздемелерін сақтау (бар болса):
___________________________________________________________****
13. Аудит нәтижелері туралы құжаттар жобаларының танысу үшін мемлекеттік аудит объектісінің басшылығына уақтылы жіберілуі:
_________________________________________________________*****
14. Қаржылық бақылаудың қабылданған ден қою шараларының негізділігі және уақтылығы (анықталған бұзушылықтарды жою және оларға жол берген адамдардың жауапкершілігін қарау туралы орындалуы міндетті нұсқама шығару, Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасында көзделген құзыреті шегінде әкімшілік іс жүргізуді қозғау, тиісті аудиторлық дәлелдемелері бар материалдарды құқық қорғау органдарына немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қозғауға және (немесе) қарауға уәкілетті органдарға беру, бюджетке өтеуді қамтамасыз ету, жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету, тауарлар жеткізу және (немесе) ерікті түрде өтелмеген (қалпына келтірілмеген) бұзушылықтардың анықталған сомаларын есепке алу бойынша көрсету және (немесе) қаржыландыру жоспарын азайту жолымен қалпына келтіру және нұсқамаларды орындау, шартты сатып алу туралы заңнамада көзделген ден қою шаралары және басқалар мақсатында сотқа талап қою.*_____________________________________
15. Мемлекеттік аудит объектісі қабылдаған бюджетке қаржылық бұзушылық сомаларын, оның ішінде ішкі мемлекеттік аудит жүргізу барысында қалпына келтіру және өтеу жөніндегі шараларды растайтын құжаттарды тану:
_______________________________________________________________
16. Тұжырымдар мен ұсынымдар/қорытынды: ішкі мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша қабылданған құжаттар мазмұнының жалпы және рәсімдік стандарттардың, Қағидалардың, ішкі мемлекеттік аудит жүргізуді регламенттейтін нормативтік құқықтық және құқықтық құжаттардың белгіленген талаптарына сәйкестігі (ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізудің стандарттары мен өзге де регламенттейтін құжаттарының бұзылуын сипаттау):***
_______________________________________________________________
(мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау стандарттарына сәйкес келеді, ескертулермен сәйкес келеді/сәйкес келмейді)
Сапа бақылауын жүргізген мемлекеттік аудитор _____________________
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Ескертпе:
*14-тармақ екінші деңгейдегі сапа бақылауын жүргізу кезінде ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның/оның аумақтық бөлімшенің заң қызметімен келісім бойынша толтырылады.
** Бірінші деңгейдегі сапаны бақылауды жүргізу кезінде/Екінші деңгейдегі сапаны бақылауды жүргізу кезінде.
*** Бірінші кезеңнің сапа бақылауын жүргізу кезінде/екінші және үшінші кезеңнің сапа бақылауын жүргізу кезінде.
**** Бірінші кезеңнің сапасын бақылауды жүргізу кезінде.
***** Екінші кезеңнің сапасын бақылауды жүргізу кезінде.
****** Үшінші кезеңнің сапасын бақылауды жүргізу кезінде.
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 8 желтоқсандағы
№ 755 Бұйрығына
7-қосымша
Ішкі аудит қызметтерінің ішкі
мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына 7-қосымша
№____ сәйкестік аудиті бойынша аудиторлық есеп
____________________
(жасалған орны)
20 __ жылғы "___" ________
(аудиторлық есептің күні)

11. Соответствие проекта документов/документов аудиторского мероприятия
установленным типовым требованиям к их форме и структуре:
________________________________________________________________________*
12. Соблюдение оснований проведения встречной проверки (при наличии):
_____________________________________________________________________****
13. Своевременность направления руководству объекта государственного аудита
проектов документов о результатах аудита для ознакомления:
____________________________________________________________________*****
14. Обоснованность и своевременность принятых мер реагирования финансового
контроля (вынесение обязательного для исполнения предписания об устранении
выявленных нарушений и рассмотрении ответственности лиц, их допустивших,
возбуждение административного производства в пределах компетенции,
предусмотренной законодательством Республики Казахстан об административных
правонарушениях, передача материалов с соответствующими аудиторскими
доказательствами в правоохранительные органы или органы, уполномоченные
возбуждать и (или) рассматривать дела об административных правонарушениях,
предъявление иска в суд в целях обеспечения возмещения в бюджет, восстановления
путем выполнения работ, оказания услуг, поставки товаров и (или) отражения по
учету и (или) уменьшению плана финансирования выявленных сумм нарушений,
не возмещенных (не восстановленных) в добровольном порядке, и исполнения
предписания, меры реагирования, предусмотренные законодательством
о государственных закупках, и другие).*
_______________________________________________________________________
15. Признание документов, подтверждающих принятые объектом государственного
аудита меры по восстановлению и возмещению в бюджет сумм финансовых
нарушений, в том числе в ходе проведения внутреннего государственного аудита:
_________________________________________________________________******
16. Выводы и рекомендации/Вывод: соответствие содержания документов, принятых
по результатам внутреннего государственного аудита, установленным требованиям
общих и процедурных стандартов, Правил, нормативным правовым и правовым
документам, регламентирующим проведение внутреннего государственного аудита
(описание нарушений стандартов и иных регламентирующих документов проведения
внутреннего государственного аудита и финансового контроля):***
________________________________________________________________________
(соответствуют, соответствуют с замечаниями/не соответствуют стандартам
государственного аудита и финансового контроля)
Государственный аудитор, проводивший контроль качества
________________________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Примечание:
*Пункт 14 заполняется по согласованию с юридической службой уполномоченного
органа по внутреннему государственному аудиту/его территориального подразделения.
** При ведении контроля качества первого уровня/При ведении контроля качества
второго уровня.
*** При ведении контроля качества первого этапа/При ведении контроля качества
второго и третьего этапа.
**** При ведении контроля качества первого этапа.
***** При ведении контроля качества второго этапа.
****** При ведении контроля качества третьего этапа.
Приложение 7 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 8 декабря 2025 года № 755
Приложение 7
к Правилам проведения
внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
службами внутреннего аудита
Форма
Аудиторский отчет по аудиту соответствия № ______
__________________ _____________20_____года
(место составления) (дата аудиторского отчета)

1. Ішкі мемлекеттік аудит объектісінің атауы:
____________________________________________________________________
(ішкі мемлекеттік аудит объектісінің толық атауы, мемлекеттік тіркеу туралы
деректер, банктік және салық деректемелері, бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
2. Аудиторлық іс-шараны жүргізуге тапсырма:
_____________________________________________________________________
(тапсырма күні мен нөмірі, ішкі мемлекеттік аудит жүргізуге тапсырмаға қол қойған
лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), лауазымы)
3. Ішкі мемлекеттік аудит жүргізген:
_____________________________________________________________________
(ішкі мемлекеттік аудит жүргізген ішкі мемлекеттік аудит органы қызметкерінің
(қызметкерлерінің), мемлекеттік орган маманының (мамандарының), ішкі мемлекеттік
аудит жүргізуге тартылған қызметкердің (қызметкерлердің) тегі, аты, әкесінің аты (ол
болған жағдайда)
4. Ішкі мемлекеттік аудиттің мақсаты, нысанасы:
________________________________________________________________________
(аудит бағдарламасына сәйкес ішкі мемлекеттік аудиттің мақсаты мен нысанасы)
5. Ішкі мемлекеттік аудитпен қамтылған кезең:
________________________________________________________________________
(мемлекеттік аудит объектісі қызметінің тексерілген кезеңі
6. Ішкі мемлекеттік аудитті жүргізу мерзімі: __________бастап ________ дейін
(мемлекеттік аудит объектісінде ішкі мемлекеттік аудит жүргізудің басталған және
аяқталған күні)
7. Ішкі мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды тұлғалары:
_______________________________________________________________________
(мемлекеттік аудит объектісі басшысының немесе мемлекеттік аудит объектісі лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), сондай-ақ ішкі мемлекеттік аудитпен қамтылған кезеңде жұмыс істеген және құжаттарға қол қою құқығы бар мемлекеттік аудит объектісі лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
8. Алдыңғы мемлекеттік аудиттің (бақылаудың) және тексерістің нәтижелері туралы мәліметтер:
______________________________________________________________________
(тек ішкі мемлекеттік аудит органы жүргізген мемлекеттік аудит нысанасымен сәйкес келетін бұрын басқа мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары, құқық қорғау органдары және басқа бақылау және қадағалау органдары қамтыған мәселелер бойынша қысқаша мәліметтер, мемлекеттік аудит объектісі қабылдаған анықталған бұзушылықтарды жою жөніндегі шаралар)

1. Наименование объекта государственного аудита:
________________________________________________________________________
(полное наименование объекта государственного аудита, данные о государственной
регистрации, банковские и налоговые реквизиты, бизнес-идентификационный номер)
2. Поручение на проведение аудиторского мероприятия
________________________________________________________________________
(дата и номер поручения, фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность
должностного лица, подписавшего поручение на проведение внутреннего
государственного аудита)
3. Внутренний государственный аудит проведен:
________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность работника(-ов) органа
внутреннего государственного аудита, проводившего(их) внутренний
государственный аудит, специалиста(-ов) государственных органов, работника(-ов),
привлеченных к проведению внутреннего государственного аудита)
4. Цель, предмет внутреннего государственного аудита:
_________________________________________________________________________
(цель и предмет внутреннего государственного аудита, соответствующие программе аудита)
5. Период, охваченный внутренним государственным аудитом:
_________________________________________________________________________
(проверенный период деятельности объекта государственного аудита)
6. Сроки проведения внутреннего государственного аудита: с ____ по ____
(дата начала и окончания проведения внутреннего государственного аудита
на объекте государственного аудита)
7. Должностные лица объекта государственного аудита:
_________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя объекта государственного
аудита или должностных лиц объекта государственного аудита, а также фамилия, имя,
отчество (при его наличии) должностных лиц объекта государственного аудита,
работавших в период, охваченный внутренним государственным аудитом, и имевших
право подписи документов)
8. Сведения о результатах предыдущего государственного аудита (контроля) и проверок:
________________________________________________________________________
(краткие сведения только по вопросам, охваченным ранее другими органами
государственного аудита и финансового контроля, правоохранительными органами
и другими органами контроля и надзора, которые совпадают с предметом
государственного аудита, проводимого органом внутреннего государственного
аудита, принятые объектом государственного аудита меры по устранению
выявленных нарушений).

9. Жүргізілген ішкі мемлекеттік аудиттің нәтижелері туралы мәліметтер (бұл бөлімде мемлекеттік аудит мақсатына қол жеткізілгендігін растау үшін жеткілікті жүргізілген ішкі мемлекеттік аудиттің нәтижелері туралы мәліметтер көрсетіледі):
1. Аудит бағдарламасы сұрағының нөмірі мен атауы:
Аудит бағдарламасының сұрағына жауап ___________________________.
2. Аудит бағдарламасы сұрағының нөмірі мен атауы:
Аудит бағдарламасының сұрағына жауап ___________________________
және аудит бағдарламасында көзделген сұрақтардың кезектілігіне сәйкес тағы сол сияқты
10. Аудит мемлекеттік аудит саласында немесе аудит объектісінің қызметінде анықталған нәтижелердің мемлекеттік аудит көрсеткіштеріне сәйкестігі тұрғысынан бағалау жүргізуді қамтиды.
11. Ішкі мемлекеттік аудитті жүргізудегі кедергілер:
_______________________________________________________________________
(ішкі мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды тұлғаларының ішкі мемлекеттік аудит органы қызметкерлерінің ішкі мемлекеттік аудит жүргізуіне кедергі жасау фактілері туралы мәліметтер көрсетіледі (кедергі жасау түрін көрсетіңіз: қажетті құжаттарды, материалдар мен өзге де мәліметтерді, және мемлекеттік аудит объектісінің қызметі туралы ақпаратты беруден бас тарту, мемлекеттік аудит жүргізу үшін рұқсат беруден бас тарту немесе оны жүзеге асыруға өзгеше кедергі жасау, дұрыс емес ақпарат беру.
Ішкі мемлекеттік аудит органының қызметкері ішкі мемлекеттік аудит жүргізуге кедергі жасауда көрінген әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама жасаған жағдайда аудиторлық есепте оның нөмірі мен күні көрсетіледі.
12. Ішкі мемлекеттік аудит барысында қолданылған шаралар:
______________________________________________________________________
(Ішкі мемлекеттік аудит барысында анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктерді жою бойынша мемлекеттік аудит объектісі қолданған шаралар туралы мәліметтер көрсетіледі (айыппұлдарды, өсімпұлдарды қоса есептеу, негізсіз және (немесе) мақсатсыз пайдаланылған қаражатты бюджетке өтеу, бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік бойынша қаражатты қалпына келтіру, тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді жеткізушілердің шарттық міндеттемелерді орындауы, ішкі мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды тұлғаларына қолданылған тәртіптік жазалау шаралары және басқалар).
13. "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 37-бабы 6-1) тармақшасына сәйкес мемлекеттік аудит объектісі басшысы мүдделерін мемлекеттік аудиттің аудиторлық іс-шаралары қозғаған кәсіпкерлік субъектілерінің және өзге де тұлғалардың анықталған қаржылық бұзушылықтары туралы хабарлайды.
Аудиторлық есеп екі (үш) данада жасалды (қажетінің астын сызыңыз).
Қосымша: ______ парақта: (Қазақстан Республикасының заңнамасын сақтай отырып, тікелей ішкі мемлекеттік аудит объектісінде жинақталған, сондай-ақ басқа да дәйекті көздерден алынған құжаттар көрсетілсін)
Ішкі мемлекеттік аудит тобы/мемлекеттік аудитор:
_______________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы)
_______________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы)
_______________________________________________________________
Ішкі мемлекеттік аудит объектісінің басшысы:
_______________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы)
Аудиторлық есепті танысуға алған күн:
20__ жыл "____"___________
______________________________________________________________
(Ішкі мемлекеттік аудит объектісінің басшысы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы)
Қарсылықтардың бар екені туралы белгі:
Аудиторлық іс-шара нәтижелерімен келіспеген кезде аудиторлық есептің соңғы бетіне мемлекеттік аудит объектісінің басшысы қарсылықтардың бар екені туралы жазба жасайды.
Нысанды толтыру бойынша түсіндірме:
Аудиторлық есептің жоғары бөлігінде оның жасалған орны (елдің мекеннің атауы, аудиторлық есептің күні (жұмыс уақытында, жұмыс күні Ішкі мемлекеттік аудитті жүргізудін аяқталған күні), аудиторлық есептің нөмірі көрсетіледі.
Қажет болған кезде аудиторлық есепте тексерілетін мәселелер бойынша ақпарат жалпылама түрде көрсетіледі, егжей-тегжейлі ақпарат аудиторлық есепке қосымшаларда жазылады.
Жүргізілетін ішкі мемлекеттік аудиттің түріне, мақсатына және нысанасына байланысты ішкі мемлекеттік аудитті жүзеге асыратын қызметкерлер аудиторлық есепке қосымшалар ретінде ресімделетін талдамалы кестелерді жасайды.
Аудиторлық есете көрсетілген қосымшаларға сілтеме жасалады.
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 8 желтоқсандағы
№ 755 Бұйрығына
8-қосымша
Ішкі аудит қызметтерінің ішкі
мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу

9. Сведения о результатах проведенного внутреннего государственного аудита
(в данном разделе указываются сведения о результатах проведенного внутреннего
государственного аудита, достаточные для подтверждения того, что цель
государственного аудита достигнута):
1. Номер и наименование вопроса программы аудита:
Ответ на вопрос программы аудита _________________________________________.
2. Номер и наименование вопроса программы аудита:
Ответ на вопрос программы аудита _________________________________________.
и так далее в соответствии с последовательностью вопросов, предусмотренных
программой аудита.
10. Оценка в области государственного аудита или деятельности объекта аудита
на предмет соответствия выявленных результатов показателям государственного аудита.
11. Воспрепятствования в проведении внутреннего государственного аудита:
_________________________________________________________________________
(указываются сведения о фактах воспрепятствования должностными лицами объекта
государственного аудита в проведении внутреннего государственного аудита
работникам органа внутреннего государственного аудита (указать форму
воспрепятствования: отказ от предоставления необходимых документов, материалов
и иных сведений, и информации о деятельности объекта государственного аудита,
отказ в допуске для проведения государственного аудита или создание иного
препятствия в его осуществлении, предоставление недостоверной информации.
При составлении работником органа внутреннего государственного аудита протокола
об административном правонарушении, выразившемся в воспрепятствовании
в проведении внутреннего государственного аудита, в аудиторском отчете
указываются его номер и дата)
12. Меры, принятые в ходе внутреннего государственного аудита:
_________________________________________________________________________
(указываются сведения о мерах, принятых объектом государственного аудита
по устранению нарушений и недостатков, выявленных в ходе внутреннего
государственного аудита (доначисление штрафов, пени, возмещение необоснованного
и (или) нецелевого использования средств в бюджет, восстановление средств
по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности, выполнение поставщиками
товаров, работ и услуг договорных обязательств, меры дисциплинарного взыскания,
принятые к должностным лицам объекта государственного аудита, и другие)
13. В соответствии с подпунктом 6-1) статьи 37 Закона Республики Казахстан
"О государственном аудите и финансовом контроле" руководитель объекта
государственного аудита уведомляет о выявленных финансовых нарушениях
субъектов предпринимательства и иных лиц, интересы которых затронуты
аудиторскими мероприятиями государственного аудита.
Аудиторский отчет составлен в двух (трех) экземплярах (нужное подчеркнуть).
Приложения на ______ листах: (перечислить документы, собранные непосредственно
на объекте государственного аудита, а также полученные из других достоверных
источников с соблюдением законодательства Республики Казахстан)
Группа государственного аудита/государственный аудитор:
____________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
____________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
____________________________________________________________________
Руководитель объекта государственного аудита:
____________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Дата получения аудиторского отчета на ознакомление: "___" _______ 20___ года.
____________________________________________________________________
(Руководитель объекта государственного аудита (фамилия, имя, отчество
(при его наличии), подпись)
Отметка о наличии возражений:
При несогласии с результатами аудиторского мероприятия на последней странице
аудиторского отчета руководителем объекта государственного аудита делается запись
о наличии возражений.
Пояснения по заполнению формы:
При необходимости информация по проверяемым вопросам в аудиторском отчете
отражается в обобщенном виде, детальная информация излагается в приложениях
к аудиторскому отчету.
В зависимости от типа, цели и предмета проводимого внутреннего государственного
аудита работниками, осуществляющими внутренний государственный аудит,
составляются аналитические таблицы, которые оформляются как приложения
к аудиторскому отчету.
Ссылки на указанные приложения в аудиторском отчете обязательны.
Приложение 8 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 8 декабря 2025 года № 755

1. Ішкі мемлекеттік аудит объектісінің атауы (үстеме тексеру):
_____________________________________________________________________
(ішкі мемлекеттік аудит (үстеме тексеру) объектісінің толық атауын, мемлекеттік
тіркеу, бантік және салықтық деректемелер, бизнес-сәйкестендіру нөмірі туралы
деректерді көрсету)
2. Ішкі мемлекеттік аудитті жүргізуге арналған тапсырма (үстеме тексеру):
______________________________________________________________________
(тапсырманың күні мен нөмірін, ішкі мемлекеттік аудитті жүргізуге арналған
тапсырмаға қол қойған тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда),
лауазымы көрсетілсін)
3. Үстеме тексеру жүргізілді:
______________________________________________________________________
(үстеме тексеру жүргізген ішкі мемлекеттік аудит органы қызметкер(лер)інің),
мемлекеттік органдардың тартылған маман(дар)ының тегі, аты, әкесінің аты (ол
болған жағдайда), лауазымы көрсетілсін)
4. Үстеме тексеру нысанасы/мәселесі:
_____________________________________________________________________
(ішкі мемлекеттік аудит жүргізуге арналған тапсырмаға сәйкес үстеме тексеру
нысанасы/мәселесі көрсетілсін)
5. Үстеме тексеру қамтылған кезең:
______________________________________________________________________
(мемлекеттік аудит (үстеме) тексеру объектісі қызметінің тексерілген кезеңі
көрсетілсін)
6. Үстеме тексеру жүргізу мерзімі: ____ бастап _____ дейін
(үстеме тексеру жүргізу басталған және аяқталған күні көрсетілсін)
7. Ішкі мемлекеттік аудит (үстеме тексеру) объектісінің лауазымды тұлғалары:
_______________________________________________________________________
(үстеме тексеру оларға айтылып жүзеге асырылған мемлекеттік аудит объектісі лауазымды тұлғаларының тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда), сондай-ақ үстеме тексерумен қамтылған кезеңде жұмыс істеген және құжаттарға қол қою құқығы болған мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды тұлғаларының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетілсін)
8. Жүргізілген үстеме тексеру нәтижелері туралы мәліметтер:
_______________________________________________________________________
(осы бөлімде үстеме тексерудің мәні/мәселесі әділ, анық және жеткілікті қарастырылғандығын анықтауға жеткілікті, мемлекеттік аудиттің негізгі объектісінде мемлекеттік аудиттің мақсаттарына қол жеткізуді қамтамасыз ете отырып, жүргізілген үстеме тексерудің нәтижелері туралы мәліметтер көрсетіледі)
9. Үстеме тексеру жүргізуге кедергі келтіру:
_______________________________________________________________________
(үстеме тексеру жүргізуде ішкі мемлекеттік аудит объектісі лауазымды тұлғаларының кедергі келтіру фактілері туралы мәліметтер көрсетіледі)

1. Наименование объекта государственного аудита (встречной проверки):
______________________________________________________________________
(указать полное наименование объекта государственного аудита (встречной
проверки), данные о государственной регистрации, банковские и налоговые
реквизиты, бизнес-идентификационный номер)
2. Поручение на проведение внутреннего государственного аудита (встречной
проверки): ____________________________________________________________
(указать дату и номер поручения, фамилия, имя, отчество (при его наличии),
должность лица, подписавшего поручение на проведение внутреннего
государственного аудита)
3. Встречная проверка проведена:
_____________________________________________________________________
(указать фамилию, имя, отчество (при его наличии), должность работника (-ов) органа
внутреннего государственного аудита, проводившего (их) встречную проверку,
привлеченных специалиста (-ов) государственных органов)
4. Предмет/вопрос встречной проверки:
_____________________________________________________________________
(указать предмет/вопрос встречной проверки согласно поручению на проведение
внутреннего государственного аудита (встречной проверки)
5. Период, охваченный встречной проверкой:
_____________________________________________________________________
(указать проверенный период деятельности объекта государственного аудита
(встречной проверки)
6. Срок проведения встречной проверки: с _____ по _____
(указать дату начала и окончания проведения встречной проверки)
7. Должностные лица объекта государственного аудита (встречной проверки):
_____________________________________________________________________
(указать фамилию, имя, отчество (при его наличии) должностных лиц объекта
государственного аудита, с ведома которых осуществлялась встречная проверка,
а также фамилию, имя, отчество (при его наличии) должностных лиц объекта
государственного аудита, работавших в период, охваченный встречной проверкой,
и имевших право подписи документов)
8. Сведения о результатах проведенной встречной проверки:
_____________________________________________________________________
(в данном разделе указываются сведения о результатах проведенной встречной
проверки, достаточные для подтверждения того, что предмет/вопрос встречной
проверки рассмотрен объективно, достоверно и достаточно, с обеспечением
достижения цели государственного аудита на основном объекте государственного
аудита)
9. Воспрепятствования в проведении встречной проверки:
______________________________________________________________________
(указываются сведения о фактах воспрепятствования должностными лицами объекта
государственного аудита в проведении встречной проверки)

10. Үстеме тексеру барысында қабылданған шаралар:
_______________________________________________________________________
(үстеме тексеру барысында анықталған бұзушылықтарды жою бойынша ішкі мемлекеттік аудит объектісі қабылдаған шаралар туралы мәліметтер (айыппұлдарды, өсімпұлдарды жете есептеу, бюджетке негізсіз және (немесе) мақсатсыз пайдаланылған қаражаттарды өтеу, бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік бойынша қаражатты қалпына келтіру, таурларды, жұмыстарды, қызметтерді жеткізушілердің шарттық міндеттемелерін орындауы, ішкі мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды тұлғаларына қолданылған тәртіптік жазалар, және басқалар). Ішкі мемлекеттік аудит органының қызметкері үстеме тексеру жүргізуге кедергі жасауда көрінген әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама жасаған жағдайда, үстеме тексеру актісінде оның нөмірі мен күні көрсетіледі)
Үстеме тексеру актісі екі (үш) данада жасалған (қажетін сызу).
Қосымшасы ______ парақта: (аудиторлық дәлелдеме ретінде тікелей ішкі мемлекеттік аудит (үстеме тексеру) объектісінде жиналған, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасын сақтай отырып, басқа да дәйекті көздерден алынған құжаттар тізімделсін).
Мемлекеттік аудит/мемлекеттік аудитор тобы:
_______________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы)
_______________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы)
Ішкі мемлекеттік аудит (үстеме тексеру) объектісінің басшысы:
_____________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы)
Үстеме тексеру актісін таныстыруға ұсынылған күні:
20___ж. "____" ___________
_______________________________________________________________
(мемлекеттік аудит объектісінің басшысы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған
жағдайда), қолы)
Толтыру бойынша түсіндірме:
Үстеме тексеру нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктер фактілері аудиторлық дәлелдемелерге және (немесе) өзге де құжаттар мен ақпараттарға негізделеді.
Бұзушылықтың әрбір фактісі, сондай-ақ анықталған кемшіліктер бөлек тармақпен тіркеледі және ережелері бұзылған нормативтік құқықтық актілердің баптарына, тармақтарына және тармақшаларына сілтеме жасай отырып, бұзушылықтың сипаттамасы мен түрі сипатталып толассыз тәртіппен нөмірленеді.
Негізінде қорытындылар қалыптастырылатын аудиторлық дәлелдемелер үстеме тексеру нәтижелері бойынша аудиторлық іс-шараның мақсаттары мен міндеттеріне сәйкес келуі, объективті, дәйекті және жеткілікті болуы тиіс.
Үстеме тексеру актісінің барлық беттеріне үстеме тексеру жүргізген ішкі мемлекеттік аудит органының қызметкерлері және ішкі мемлекеттік аудит объектісінің басшысы қол қояды.
Мемлекеттік аудит (үстеме тексеру) объектісінің басшысы не оны ауыстыратын тұлға үстеме тексеру актісімен танысудан немесе үстеме тексеру актісіне қол қоюдан бас тартқан кезде мемлекеттік аудитор үстеме тексеру актісінде мемлекеттік аудит (үстеме тексеру) объектісінің лауазымды тұлғаның танысудан және (немесе) қол қоюдан бас тарту туралы тиісті жазба жүргізеді және үстеме тексеру актісі мемлекеттік аудит (үстеме тексеру) объектісінің кеңсесі арқылы беріледі.
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 8 желтоқсандағы
№ 755 Бұйрығына 10-қосымша
Ішкі аудит қызметтерінің ішкі
мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына 12-қосымша
Нысан
Ішкі аудит нәтижелері туралы есеп
_____________________ _____________________
(жасалған орны) (жасалған күні)

10. Меры, принятые в ходе встречной проверки:
______________________________________________________________________
(указываются сведения о мерах, принятых объектом государственного аудита по
устранению нарушений, выявленных в ходе встречной проверки (доначисление
штрафов, пени, возмещение необоснованного и (или) нецелевого использования
средств в бюджет, восстановление средств по бухгалтерскому учету и финансовой
отчетности, выполнение поставщиками товаров, работ и услуг договорных
обязательств, меры дисциплинарного взыскания, принятые к должностным лицам
объекта государственного аудита, и другие; в случае составления работником органа
внутреннего государственного аудита протокола об административном
правонарушении, выразившемся в воспрепятствовании в проведении встречной
проверки, в акте встречной проверки указываются его номер и дата)
Акт встречной проверки составлен в двух (трех) экземплярах (нужное подчеркнуть).
Приложения на ______ листах: (перечислить документы, собранные непосредственно
на объекте государственного аудита (встречной проверки) в качестве аудиторских
доказательств, а также полученные из других достоверных источников с соблюдением
законодательства Республики Казахстан).
Группа государственного аудита/государственный аудитор:
____________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
____________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Руководитель объекта государственного аудита (встречной проверки):
____________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Дата предоставления акта встречной проверки на ознакомление:
"____" ___________ 20___года.
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись руководителя объекта
государственного аудита)
Пояснения по заполнению формы:
Выявленные факты нарушений и недостатков по результатам встречной проверки
основываются на аудиторских доказательствах и (или) иных документах и информации.
Каждый факт нарушения, а также выявленные недостатки фиксируются отдельным
пунктом и нумеруются в сквозном порядке с описанием характера и вида нарушения
со ссылкой на статьи, пункты и подпункты нормативных правовых актов, положения
которых нарушены. В описании нарушения делается ссылка на реквизиты
и наименования документов, подтверждающих нарушения. Аудиторские
доказательства, на основе которых формулируются выводы, по результатам встречной
проверки, должны соответствовать целям и задачам аудиторского мероприятия, быть
объективными, достоверными и достаточными. Все страницы акта встречной
проверки парафируются работниками органа внутреннего государственного аудита,
проводившими встречную проверку, и руководителем объекта государственного аудита.
При отказе от ознакомления с актом встречной проверки или от подписи акта
встречной проверки руководителем объекта государственного аудита (встречной
проверки) или лицом, его замещающим, в акте встречной проверки государственным
аудитором производится соответствующая запись об отказе должностного лица
объекта государственного аудита (встречной проверки) от ознакомления и (или)
от подписи, и акт встречной проверки передается через канцелярию объекта
государственного аудита (встречной проверки).
Приложение 10 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 8 декабря 2025 года № 755
Приложение 12
к Правилам проведения
внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
службами внутреннего аудита
Форма
Отчет о результатах внутреннего аудита
_____________________ __________________
(место составления) (дата составления)

1. Мемлекеттік аудит объектісі: _________________________________________
(мемлекеттік аудит объектісінің ұйымдық-құқықтық нысаны, толық атауы, бизнес-
сәйкестендіру нөмірі көрсетілсін)
2. Ішкі мемлекеттік аудиттің мақсаты (мәні):
______________________________________________________________________
(ішкі мемлекеттік аудит жүргізуге арналған тапсырмаға сәйкес ішкі
мемлекеттікаудиттің мақсаты мен нысанасы)
3. Ішкі мемлекеттік аудитпен қамтылған кезең:
______________________________________________________________________
(мемлекеттік аудит объектісі қызметінің тексерілген кезеңі)
4. Ішкі мемлекеттік аудит нәтижелері: _____________________________________
(мемлекеттік аудит қамтыған жалпы сома; бұзушылықтардың, ережелері бұзылған нормативтік құқықтық актілердің баптарының, тармақтары мен тармақшаларының сипаттамасы көрсетіле отырып, анықталған қаржылық бұзушылықтардың сомасы;
бұзушылықтардың, ережелері бұзылған нормативтік құқықтық актілердің баптарының, тармақтары мен тармақшаларының сипаттамасы көрсетіле отырып, рәсімдік сипаттағы бұзушылықтардың сомасы; бюджетке өтеуді қамтамасыз ету, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету, тауарларды жеткізу жолымен қалпына келтіру және (немесе) анықталған қаржылық бұзушылық сомасын есеп бойынша көрсету және (немесе) азайту арқылы мемлекеттік аудит объектісі қолданған шаралар; бюджетке өтеуге (бюджеттік сыныптама кодын көрсете отырып), жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету, тауарларды жеткізу жолымен қалпына келтіруге, есеп бойынша көрсетуге жататын қаржылық бұзушылық сомасы көрсетілсін)
5. Ішкі мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша қорытындылар:
______________________________________________________________________
(жүргізілген ішкі мемлекеттік аудит мәселелері бойынша мемлекеттік аудит объектісі қызметінің нәтижелерінің жалпы бағалануы; анықталған жағдайда анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктердің себептері, сондай-ақ олардың салдарлары көрсетілсін)
6. Ішкі мемлекеттік аудит қорытындылары бойынша ұсынымдар*:
_____________________________________________________________________
(анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктердің себептерін жоюға бағытталған ұсынымдар, сондай-ақ мемлекеттік аудит объектісі қызметінің тиімділігін арттыру және жетілдіру шаралары көрсетілсін)
7. Қаржылық бақылаудың ден қою шаралары: _____________________________
("Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 3-тармағына сәйкес қаржылық бақылаудың қажетті ден қою шаралары көрсетіледі)
Аудиторлық іс-шара жүргізуге жауапты тұлға _____________________________
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 8 желтоқсандағы
№ 755 Бұйрығына 11-қосымша
Ішкі аудит қызметтерінің ішкі
мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына 14-қосымша
Нысан
Аудиторлық іс-шараның аяқталғаны туралы анықтама
Ішкі мемлекеттік аудит
органының басшысы
(басшының орынбасары)
__________________________
(тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған жағдайда)
20__ жылғы "__"____________
1._____________________________________________________________
(мемлекеттік аудит объектісінің ұйымдастыру-құқықтық нысаны және атауы)
__________________ішкі мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша мыналар белгіленді:
қаржылық бұзушылық сомасы _______ мың теңге;
оның ішінде бюджетке өтелетіні ___ мың теңге, қалпына келтірілетіні ___ мың теңге;
рәсімдік сипаттағы бұзушылық сомасы _____ мың теңге; кемшілік: ____________.
(ықтимал бұзушылықтарға жол беруге (бұзушылықтардың пайда болу тәуекелі)
жағдайлар жасайтын кемшіліктер-әрекеттерді (іс-әрекет немесе іс-әрекетсіздік)
санамалау).

1. Объект государственного аудита:
______________________________________________________________________
(указать организационно-правовую форму объекта государственного аудита,
полное наименование, бизнес – идентификационный номер)
2. Цель (предмет) внутреннего государственного аудита:
______________________________________________________________________
(цель и предмет внутреннего государственного аудита согласно поручению
на проведение внутреннего государственного аудита)
3. Период, охваченный внутренним государственным аудитом:
______________________________________________________________________
(проверенный период деятельности объекта государственного аудита)
4. Результаты внутреннего государственного аудита:
______________________________________________________________________
(указывается общая сумма охвата государственным аудитом; сумма установленных
финансовых нарушений с описанием характера нарушения, статей, пунктов и
подпунктов нормативных правовых актов, положения которых нарушены; сумма
нарушений процедурного характера с описанием характера нарушения, статей,
пунктов и подпунктов нормативных правовых актов, положения которых нарушены;
принятые объектом государственного аудита меры посредством обеспечения
возмещения в бюджет, восстановления путем выполнения работ, оказания услуг,
поставки товаров и (или) отражения и (или) уменьшению по учету выявленных сумм
финансовых нарушений; сумма финансовых нарушений, подлежащая возмещению
в бюджет (с указанием кода бюджетной классификации), восстановлению путем
выполнения работ, оказания услуг, поставки товаров, отражению по учету)
5. Выводы по итогам внутреннего государственного аудита:
______________________________________________________________________
(указывается общая оценка результатов деятельности объекта государственного
аудита по вопросам проведенного внутреннего государственного аудита; причины
установленных нарушений и недостатков при их выявлении, а также последствия,
которые они повлекут за собой)
6. Рекомендации по итогам внутреннего государственного аудита*:
______________________________________________________________________
(указываются рекомендации, направленные на устранение причин выявленных
нарушений и недостатков, а также меры по повышению эффективности и
совершенствованию деятельности объекта государственного аудита)
7. Меры реагирования финансового контроля: ______________________________
(указываются необходимые меры реагирования финансового контроля в соответствии
с пунктом 3 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О государственном аудите
и финансовом контроле")
Лицо, ответственное за проведение аудиторского мероприятия
_____________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
* В случае не установления нарушений и недостатков рекомендации не выносятся.
Приложение 11 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 8 декабря 2025 года № 755
Приложение 14
к Правилам проведения
внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
службами внутреннего аудита
Форма
Справка о завершении аудиторского мероприятия
Руководителю
(заместителю руководителя)
органа внутреннего
государственного аудита
_________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
"____" ___________ 20___ года
1. По результатам внутреннего государственного аудита
________________________________________________________________________
(организационно-правовая форма и наименование объекта государственного аудита)
установлены:
финансовые нарушения на сумму _______ тысяч тенге;
из них подлежит возмещению в бюджет _____ тысяч тенге, восстановлению – _____
тысяч тенге;
нарушения процедурного характера на сумму ____ тысяч тенге;
недостатки: _____________________________________________________________.
(перечислить недостатки - деяния (действия или бездействие), создающие условия
для возможного допущения нарушений (риск возникновения нарушений).

2. Мемлекеттік аудит объектісімен мынадай шаралар қабылданды:
Мемлекеттік аудит объектісінің ілеспе хатының күні мен нөмірін және бюджетке өтеуді қамтамасыз ету, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету, тауарларды жеткізу және (немесе) қаржылық бұзушылықтардың анықталған сомаларын есепке алу мен кінәлі тұлғаларды жауапкершілікке тарту бойынша көрсету және (немесе) қаржыландыру жоспарын азайту жолы арқылы қалпына келтірумен мемлекеттік аудит объектісі қабылдаған шараларды көрсету.
Мемлекеттік сатып алу саласындағы бұзушылықтар бойынша мемлекеттік аудит объектісі қабылдаған мемлекеттік сатып алудың жүргізілген тәсіліне сәйкес нақты сатып алу бойынша бұзушылықтарды жоюға ықпал ететін шараларды көрсету.
Материалдарды тиісті аудиторлық дәлелдемелерімен бірге құқық қорғау органдарына немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қозғауға және (немесе) қарауға уәкілеттік берілген органдарға берілді:
(материалдар берілген тиісті құқық қорғау органдарының немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қозғауға және (немесе) қарауға уәкілеттік берілген органдарының атауы, ілеспе хаттың күні мен нөмірі; тиісті орган қабылдаған шараларды көрсету);
ішкі мемлекеттік аудит материалдарын іске асыру туралы басқа да қажетті ақпарат берілді.
3. Мемлекеттік аудит объектісінің ұсынымның ішкі аудит нәтижелері туралы есепте мынадай деректерді қарады: (ұсынымдарды қарау нәтижелері туралы мемлекеттік аудит объектісінің ілеспе хатының күні мен нөмірін көрсету). Ішкі мемлекеттік аудит материалдарын ағымдағы архивке тапсыруға Сіздің келісіміңізді сұраймын.
Мемлекеттік аудит/мемлекеттік аудитор тобының басшысы
_______________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) _______________
(қолы) __________ жылғы "___"
Министр финансов
Республики Казахстан
от 8 декабря 2025 года
№ 755 Бұйрығына
12-қосымша
Ішкі аудит қызметтерінің ішкі
мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына 16-қосымша
Бекітемін:
сапаны бақылауды жүргізуге
жауапты ішкі мемлекеттік аудит
жөніндегі уәкілетті органның
құрылымдық бөлімшесінің /
ішкі мемлекеттік аудит
жөніндегі уәкілетті органның
аумақтық бөлімшесінің
басшысы
________________________
20__ жылғы "___" ____
Нысан
Аудиторлық іс-шараның сапасын бақылаудың қорытындысы
1. ____________________________________________
(мемлекеттік аудит объектісінің атауы, аудиторлық есептің/қаржылық есептілік бойынша аудиторлық есептің және аудиторлық қорытындының күні, аудиторлық іс-шараны (тексеруді) жүргізуге берілген тапсырманың нөмірі мен күні, аудиторлық іс-шараны жүргізу үшін құқықтық негіздер)

2. Объектом государственного аудита приняты следующие меры:
Указать дату и номер сопроводительного письма объекта государственного аудита
и меры, принятые объектом государственного аудита посредством обеспечения
возмещения в бюджет, восстановления путем выполнения работ, оказания услуг,
поставки товаров и (или) отражения по учету и (или) уменьшению плана
финансирования выявленных сумм финансовых нарушений, и привлечения
к ответственности виновных лиц.
По нарушениям в сфере государственных закупок указать принятые объектом
государственного аудита меры, способствующие устранению нарушений
по конкретным закупкам, согласно проведенному способу государственных закупок.
Материалы с соответствующими аудиторскими доказательствами переданы
в правоохранительные органы или органы, уполномоченные возбуждать и (или)
рассматривать дела об административных правонарушениях:
(указать наименование правоохранительного органа или органа, уполномоченного
возбуждать и (или) рассматривать дела об административных правонарушениях,
которому переданы материалы, дата и номер сопроводительного письма; меры,
принятые соответствующим органом);
другая необходимая информация о реализации материалов внутреннего
государственного аудита.
3. Объектом государственного аудита рассмотрены данные в отчете о результатах
внутреннего аудита рекомендации:
(указать дату и номер сопроводительного письма объекта государственного аудита
о результатах рассмотрения рекомендаций).
Прошу Вашего согласия на передачу материалов внутреннего государственного
аудита в текущий архив.
Руководитель группы государственного аудита/государственный аудитор
___________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_____________________
(подпись)
"___" __________ года
Приложение 12 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 8 декабря 2025 года № 755
Приложение 16
к Правилам проведения
внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
службами внутреннего аудита
Утверждаю:
Руководитель структурного
подразделения уполномоченного
органа по внутреннему
государственному аудиту,
ответственного за проведение
контроля качества/руководитель
территориального подразделения
уполномоченного органа
по внутреннему
государственному аудиту
____________________________
от "___" ___________20__ года
Заключение контроля качества аудиторского мероприятия
1. _________________________________________________________________
(наименование объекта государственного аудита, дата аудиторского отчета
/аудиторского отчета по финансовой отчетности и аудиторского заключения,
номер и дата поручения на проведение аудиторского мероприятия (проверки),
правовые основания для проведения аудиторского мероприятия)

2. Сапаны бақылау жүргізу үшін негіз: _____________
3. Аудиторлық іс-шараның (тексерудің) мақсаты (нысанасы)):
_____________________________________
4. Мемлекеттік аудит түрі: _______________________
5. Аудиторлық іс-шарамен қамтылатын кезең:
_____________________________________________
6. Аудиторлық іс-шараны жүргізу мерзімдері:
_____________________________________________
7. Мемлекеттік аудит тобының құрамы (мемлекеттік аудитор):
_______________________________________
8. Аудитпен (тексерумен) қамтылған объектілердің тізбесі:
_________________________________________
9. Аудиторлық іс-шараны ұйымдастырудың дайындық кезеңіне қойылатын талаптарды сақтау (мемлекеттік аудит объектілерін алдын ала зерделеу, аудиторлық іс-шараларды, үстеме, бірлескен және қатарлас тексерулерді жүргізуге арналған аудит жоспары мен бағдарламасын, аудиторлық тапсырмалар, нұсқаулар жасау):____________________
10. Аудит бағдарламасының мәселелерін толық қамту және ашу, аудиторлық іс-шараның мақсатына қол жеткізуді бағалау:
аудит бағдарламасы мәселесінің № және атауы
Қаржылық бұзушылықтардың сапаны бақылаумен расталған сомасы (мың теңге)
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтардың сапасын бақылаумен расталған сомасы (мың теңге)
Аудиторлық есепке немесе қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есепке сәйкес бұзушылық тармағының нөмірі (сапаны бақылау растаған кезде нормативтік құқықтық актінің бабын, тармағын және тармақшасын көрсету)
Мемлекеттік аудитор қорытындыларының негізділігін бағалау
өтелуге жатады
қалпына келтіруге жатады
1
2
3
4
5
6
7
Қорытындылар (аудит бағдарламасының мәселелерін қамтудың және ашудың толықтығы; аудит бағдарламасында көзделмеген мәселелер бойынша аудитті жүзеге асыру фактілерінің болуы; аудитпен қамтылатын кезеңді сақтау; анықталған бұзушылықтарды көрсету және олардың біліктілігі кезінде заңнаманы қолданудың дұрыстығы, талаптары бұзылған нормативтік құқықтық актілердің баптарына, тармақтары мен тармақшаларына қажетті сілтемелердің болуы; бұзушылықтар фактілерін баяндаудың нақтылығы мен анықтығы; көрсетілген бұзушылық фактілерінің объективтілігі, анықталған бұзушылық фактілерін растайтын құжаттардың болуы және аудиторлық есепте немесе қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есепте сілтеме бар жазбалардың анықтығы; мемлекеттік аудит нәтижелерін аудиторлық дәлелдемелермен растау; жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін объективті және жан-жақты қарауды қамтамасыз ету; оларды жасау қажет болған кезде бақылау өлшемі (қарап тексеру) актілерінің болуы, аудиторлық іс-шараның мақсатына қол жеткізуді бағалау)

2. Основание для проведения контроля качества:
___________________________________________________________________
3. Цель (предмет) аудиторского мероприятия (проверки):
___________________________________________________________________
4. Тип государственного аудита:
___________________________________________________________________
5. Период, охватываемый аудиторским мероприятием:
___________________________________________________________________
6. Сроки проведения аудиторского мероприятия:
___________________________________________________________________
7. Состав группы государственного аудита (государственный аудитор):
___________________________________________________________________
8. Перечень объектов, охваченных аудитом (проверкой):
___________________________________________________________________
9. Соблюдение требований к подготовительному этапу организации аудиторского
мероприятия (предварительное изучение объектов государственного аудита,
составление плана и программы аудита, аудиторских заданий, поручения
на проведение аудиторского мероприятия, встречной, совместной и параллельной проверок):
____________________________________________________________________
10. Полнота охвата и раскрытия вопросов программы аудита, оценка достижения цели аудиторского мероприятия:
№ и наименование вопроса программы аудита
Сумма подтвержденных контролем качества финансовых нарушений (тысяч тенге)
Сумма подтвержденных контролем качества нарушений процедурного характера (тысяч тенге)
Номер пункта нарушения согласно аудиторскому отчету или аудиторскому отчету по финансовой отчетности (при подтверждении контролем качества указать статью, пункт и подпункт нормативного правового акта)
Оценка обоснованности выводов государственного аудитора
подлежит возмещению
подлежит восстановлению
1
2
3
4
5
6
7
Выводы (полнота охвата и раскрытия вопросов программы аудита; наличие фактов
осуществления аудита по вопросам, не предусмотренным программой аудита;
соблюдение периода, охватываемого аудитом; правильность применения
законодательства при отражении выявленных нарушений и их квалификации, наличие
необходимых ссылок на статьи, пункты и подпункты нормативных правовых актов,
требования которых нарушены; конкретность и четкость изложения фактов
нарушений; объективность отраженных фактов нарушений, наличие документов,
подтверждающих факты выявленных нарушений и достоверность записей, на которые
имеется ссылка в аудиторском отчете или аудиторском отчете по финансовой
отчетности; подтверждение результатов государственного аудита аудиторскими
доказательствами; обеспечение объективного и всестороннего рассмотрения
обращений физических и юридических лиц; наличие актов контрольного обмера
(осмотра) при необходимости их составления, оценка достижения цели аудиторского
мероприятия)

11. Аудиторлық іс-шара құжаттарының олардың нысаны мен құрылымына қойылатын белгіленген үлгілік талаптарға сәйкестігі:
_______________________________________________________________
12. Қарсы тексеру жүргізу негіздерін сақтау (болған жағдайда):
_______________________________________________________________
13. Мемлекеттік аудит объектісінің басшылығына аудит нәтижелері туралы құжаттардың жобаларын танысу үшін уақтылы жіберу:
_______________________________________________________________
14. Қаржылық бақылаудың қабылданған ден қою шараларының негізділігі және уақтылығы (анықталған бұзушылықтарды жою және оларға жол берген адамдардың жауапкершілігін қарау туралы орындалуы міндетті нұсқама шығару, тиісті аудиторлық дәлелдемелері бар материалдарды құқық қорғау органдарына немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қозғауға және (немесе) қарауға уәкілетті органдарға беру), бюджетке өтеуді қамтамасыз ету, жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету, тауарлар жеткізу және (немесе) ерікті түрде өтелмеген (қалпына келтірілмеген) бұзушылықтардың анықталған сомаларын есепке алу бойынша көрсету және (немесе) қаржыландыру жоспарын азайту жолымен қалпына келтіру және нұсқамаларды орындау, мемлекеттік сатып алу туралы заңнамада көзделген ден қою шаралары және басқалар мақсатында сотқа талап қою.
_______________________________________________________________
15. Мемлекеттік аудит объектісі қабылдаған қаржылық бұзушылықтар сомасын қалпына келтіру және бюджетке өтеу жөніндегі шараларды растайтын құжаттарды тану, оның ішінде ішкі мемлекеттік аудит жүргізу барысында:
_______________________________________________________________
16. Тұжырымдар мен ұсынымдар:/Қорытынды: ішкі мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша қабылданған құжаттар мазмұнының жалпы және рәсімдік стандарттардың, ішкі мемлекеттік аудит жүргізуді регламенттейтін Қағидалардың, нормативтік құқықтық және құқықтық құжаттардың (стандарттардың және ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізудің өзге де регламенттейтін құжаттардың бұзушылығының сипаттамасы) белгіленген талаптарына сәйкестігі:
_______________________________________________________________
(сәйкес келеді, ескертулерге сәйкес келеді/мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау стандарттарына сәйкес келмейді)
Сапа бақылауын жүргізген мемлекеттік аудитор
_______________________________________________________________
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Ескертпе:
*14-тармақ Ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның/оның аумақтық бөлімшесінің заң қызметімен келісім бойынша толтырылады.

11. Соответствие документов аудиторского мероприятия установленным типовым
требованиям к их форме и структуре:
_________________________________________________________________________
12. Соблюдение оснований проведения встречной проверки (при наличии):
_________________________________________________________________________
13. Своевременность направления руководству объекта государственного аудита
проектов документов о результатах аудита для ознакомления:
_________________________________________________________________________
14. Обоснованность и своевременность принятых мер реагирования финансового
контроля (вынесение обязательного для исполнения предписания об устранении
выявленных нарушений и рассмотрении ответственности лиц, их допустивших,
передача материалов с соответствующими аудиторскими доказательствами
в правоохранительные органы или органы, уполномоченные возбуждать и (или)
рассматривать дела об административных правонарушениях, предъявление иска в суд
в целях обеспечения возмещения в бюджет, восстановления путем выполнения работ,
оказания услуг, поставки товаров и (или) отражения по учету и (или) уменьшению
плана финансирования выявленных сумм нарушений, не возмещенных
(не восстановленных) в добровольном порядке, и исполнения предписания, меры
реагирования, предусмотренные законодательством о государственных закупках, и другие).
15. Признание документов, подтверждающих принятые объектом государственного
аудита меры по восстановлению и возмещению в бюджет сумм финансовых
нарушений, в том числе в ходе проведения внутреннего государственного аудита:
_________________________________________________________________________
16. Выводы и рекомендации:/Вывод: соответствие содержания документов, принятых
по результатам внутреннего государственного аудита, установленным требованиям
общих и процедурных стандартов, Правил, нормативным правовым и правовым
документам, регламентирующим проведение внутреннего государственного аудита
(описание нарушений стандартов и иных регламентирующих документов проведения
внутреннего государственного аудита и финансового контроля):
_________________________________________________________________________
(соответствуют, соответствуют с замечаниями/не соответствуют стандартам
государственного аудита и финансового контроля)
Государственный аудитор, проводивший контроль качества
_________________________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Примечание:
*Пункт 14 заполняется по согласованию с юридической службой уполномоченного
органа по внутреннему государственному аудиту/его территориального подразделения.