Аквашаруашылық саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2025 жылғы 1 қарашадағы № 411 және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 3 қарашадағы № 117 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 3 қарашада № 37324 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 141-бабының 5-тармағына және 143-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес аквашаруашылық саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
2) осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа өндірістерді құру жөніндегі және қайта өңдеу қуаттарын іске қосуды қоса алғанда, өндірістік объектілер құрылысына айлық есептік көрсеткіштің кемінде бір жүз елу мың еселенген мөлшерінде инвестиция құюды көздейтін, сонымен қатар, жұмыс істеп тұрған өндірістерді кеңейту, оның ішінде өндірістік және қайта өңдеу қуаттарын реконструкциялау мен жаңғырту жөніндегі айлық есептік көрсеткіштің кемінде бір жүз мың еселенген мөлшерінде инвестиция құюды көздейтін жобаларды іске асыру үшін халықаралық және (немесе) республикалық маңызы бар балық шаруашылығы су айдындарының учаскелерінде тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыратын аквашаруашылық субъектілеріне қатысты аквашаруашылық саласындағы тексеру парағы;
3) осы бірлескен бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес көл-тауар шаруашылық қызметін жүзеге асыратын аквашаруашылық субъектілеріне қатысты аквашаруашылық саласындағы тексеру парағы;
4) осы бірлескен бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыратын аквашаруашылық субъектілеріне қатысты аквашаруашылық саласындағы тексеру парағы;
5) осы бірлескен бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес тоған шаруашылық және (немесе) индустриялық және (немесе) өсімді молайту қызметін жүзеге асыратын аквашаруашылық субъектілеріне қатысты аквашаруашылық саласындағы тексеру парағы;
6) осы бірлескен бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес аквашаруашылықты дамытуды қамтамасыз ететін субъектілерге қатысты аквашаруашылық саласындағы тексеру парағы бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бірлескен бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
3) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 19.05.2026 № 196 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 26.05.2026 № 54 (12.07.2026 қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.

Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в области аквакультуры
Совместный приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 1 ноября 2025 года № 411 и Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 3 ноября 2025 года № 117. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 ноября 2025 года № 37324
В соответствии с пунктом 5 статьи 141 и пунктом 1 статьи 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) критерии оценки степени рисков в области аквакультуры согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
2) проверочный лист в области аквакультуры в отношении субъектов аквакультуры, осуществляющих садковую хозяйственную деятельность на участках рыбохозяйственных водоемах международного и (или) республиканского значения в целях реализации проектов по созданию новых производств и предусматривающих осуществление инвестиций в строительство производственных объектов, включая ввод перерабатывающих мощностей, в размере не менее стапятидесятитысячекратного месячного расчетного показателя, а также по расширению действующих производств, в том числе реконструкции и модернизации производственных и перерабатывающих мощностей, и предусматривающих осуществление инвестиций в размере не менее статысячекратного месячного расчетного показателя, согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу;
3) проверочный лист в области аквакультуры в отношении субъектов аквакультуры, осуществляющих озерно-товарную хозяйственную деятельность, согласно приложению 3 к настоящему совместному приказу;
4) проверочный лист в области аквакультуры в отношении субъектов аквакультуры, осуществляющих садковую хозяйственную деятельность, согласно приложению 4 к настоящему совместному приказу;
5) проверочный лист в области аквакультуры в отношении субъектов аквакультуры, осуществляющих прудовую и (или) индустриальную и (или) воспроизводственную хозяйственную деятельность, согласно приложению 5 к настоящему совместному приказу;
6) проверочный лист в области аквакультуры в отношении субъектов, обеспечивающих развитие аквакультуры, согласно приложению 6 к настоящему совместному приказу.
2. Комитету рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования;

3) осы бірлескен бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін бес жұмыс күні ішінде "Тексерулер субъектілері мен объектілерінің бірыңғай тізілімі" ақпараттық жүйесінде орналастыру үшін оның Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетіне жолдануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
__________С. Жумангарин
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
_________А. Сапаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика және
арнайы есепке алу жөніндегі
комитеті
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
2025 жылғы 3 қарашадағы
№ 117 мен
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2025 жылғы 1 қарашадағы
№ 411 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Аквашаруашылық саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы аквашаруашылық саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары (бұдан әрі – Өлшемшарттар) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 141-бабының 5 және 6-тармақтарына, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2022 жылғы 22 маусымдағы № 48 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28577 болып тіркелген) бекітілген Реттеуші мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесін қалыптастыру қағидаларына және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 31 шілдедегі №3 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №17371 болып тіркелген) бекітілген тексеру парағының нысанына сәйкес әзірленді.
2. Осы Өлшемшарттарда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) аквашаруашылық субъектілері (бұдан әрі – бақылау субъектілері (объектілері)) – аквашаруашылық объектілерін көбейтуге және (немесе) күтіп-ұстауға, өсіруге байланысты қызметті жүзеге асыратын жеке және (немесе) заңды тұлғалар;
2) балл – тәуекелді есептеудің сандық өлшемі;
3) болмашы бұзушылық - аквашаруашылық саласындағы нормативтік құқықтық актілерде белгіленген талаптарды бұзу, соның ішінде: аквашаруашылық объектілерін заңсыз аулауды болдырмау мақсатында балық шаруашылығы су қоймасын және (немесе) учаскесін күзетудің болмауы; бекітіліп берілген балық шаруашылығы су айдынында балық шаруашылығын мелиорациялауды жүргізуді орындамау;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
4) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 19.05.2026 № 196 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 26.05.2026 № 54 (12.07.2026 қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.

3) в течение пяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан его направление в Комитет по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан для размещения в информационной системе "Единый реестр субъектов и объектов проверок".
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
__________ С. Жумангарин
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
__________ А. Сапаров
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по правовой статистике
и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
Приложение 1
к совместному приказу
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 3 ноября 2025 года № 117
и Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 1 ноября 2025 года № 411
Критерии оценки степени рисков в области аквакультуры
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие критерии оценки степени риска в области аквакультуры (далее – Критерии) разработаны в соответствии с пунктами 5 и 6 статьи 141 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс), правилами формирования регулирующими государственными органами системы оценки и управления рисками, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 июня 2022 года № 48 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 28577) и формой проверочного листа, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 июля 2018 года № 3 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17371).
2. В настоящих Критериях используются следующие основные понятия:
1) субъекты аквакультуры (далее – субъекты (объекты) контроля) – физические и (или) юридические лица, осуществляющие деятельность, связанную с разведением и (или) содержанием, выращиванием объектов аквакультуры;
2) балл – количественная мера исчисления риска;
3) незначительное нарушение – нарушение требований, установленных нормативными правовыми актами в области аквакультуры, в том числе: отсутствие охраны рыбохозяйственного водоема и (или) участка в целях недопущения незаконного вылова объектов аквакультуры; невыполнение рыбохозяйственной мелиорации на закрепленном рыбохозяйственном водоеме;

4) елеулі бұзушылық – аквашаруашылық саласындағы нормативтік құқықтық актілерде белгіленген талаптарды бұзу, соның ішінде: жобаның бизнес-жоспарын және жұмыс бағдарламасын сақтамауы; жаңа өндіріс объектілерін салу бойынша міндеттемелерді орындамауы; шаруашылық қызметін жүзеге асыру шарты талаптарының орындалуы туралы ақпарат бермеуі; аквашаруашылық субъектісінің даму жоспарының орындалуы туралы ақпарат бермеуі; әкімшілік деректерді ұсынбауы; көбейтілетін және (немесе) күтіп-ұсталынатын, өсірілетін аквашаруашылық объекті түрлерінің сәйкес келмеуі; су объектілерінде аквашаруашылық объектілерінің бөтен текті немесе генетикалық түрлендірілген түрлерінің интродукциясы; жалпы пайдалану жерүсті су объектілерін пайдалануды шектеу; аншлагтардың орнатылмауы; бекітіліп берілген балық шаруашылығы су айдынына балық жіберуді орындамау; балық өсіру-биологиялық негіздеме негізінде балық шаруашылығы су айдынының ихтиофаунасын толық және/немесе ішінара ауыстыруды жүзеге асырмау; жеке меншік немесе өзге де заңды негізде жер учаскесінің және (немесе) жылжымайтын мүліктің болмауы; аквашаруашылықтың ақпараттық жүйесінде тіркелмеуі;
5) өрескел бұзушылық – аквашаруашылық саласындағы нормативтік құқықтық актілерде белгіленген талаптарды бұзу, соның ішінде: аквашаруашылық саласындағы уәкілетті органның халықаралық және (немесе) республикалық және (немесе) жергілікті маңызы бар балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін бекітіп беру туралы шешімінің болмауы; аквашаруашылық саласындағы уәкілетті органның халықаралық және (немесе) республикалық және (немесе) жергілікті маңызы бар балық шаруашылығы су айдындарында және (немесе) учаскелерінде шаруашылығы қызметін жүзеге асыруға жасалған шарттың болмауы; аквашаруашылық саласындағы балық өсіру-биологиялық негіздеменің болмауы; аквашаруашылық субъектісін дамыту жоспарының болмауы; балық өсіру көлемдерін сақтамауы; балық қорғау құрылғысының болмауы; шаруашылық қызметін жүзеге асыру шарты бойынша құқықтар мен міндеттерді үшінші тұлғаларға тапсыру және (немесе) басқаға беру;
6) тәуекел – зардаптардың ауырлық дәрежесін ескере отырып, бақылау субъектісі қызметінің нәтижесінде адамның өміріне немесе денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне, мемлекеттің мүліктік мүдделеріне зиян келтіру ықтималдығы;
7) тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесі – аквашаруашылық салаларында тәуекелдің жол берілетін деңгейін қамтамасыз ете отырып, кәсіпкерлік бостандығын шектеу ықтималдығының ең төмен дәрежесі мақсатында кейін бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып, профилактикалық бақылауды жүзеге асыру үшін бақылау субъектілерін (объектілерін) тәуекел дәрежелері бойынша бөлу жолымен қолайсыз факторлардың туындау ықтималдығын төмендетуге бағытталған, сондай-ақ нақты бақылау субъектісі (объектісі) үшін тәуекел деңгейін өзгертуге және мұндай бақылау субъектісін (объектісін) бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып, профилактикалық бақылаудан босатуға бағытталған басқарушылық шешімдер қабылдау процесі;

4) значительное нарушение – нарушение требований, установленных нормативными правовыми актами в области аквакультуры, в том числе: несоблюдение бизнес-плана и рабочей программы проекта; невыполнение обязательства по строительству новых производственных объектов; не предоставление информации об исполнении условий договора на осуществление хозяйственной деятельности; не предоставление информации об исполнении плана развития субъекта аквакультуры; не предоставление административных данных; несоответствие разводимых и (или) содержащихся, выращиваемых объектов аквакультуры; интродукция чужеродных или генетически модифицированных видов объектов аквакультуры в водных объектах; ограничение пользования поверхностными водными объектами общего пользования; отсутствие установленных аншлагов; невыполнения зарыбления на закрепленном рыбохозяйственном водоеме; не проведение полной и (или) частичной замены ихтиофауны рыбохозяйственного водоема на основании рыбоводно-биологического обоснования; отсутствие земельного участка и (или) недвижимого имущества на праве частной собственности либо на иных законных основаниях; незарегистрированный в информационной системе аквакультуры;
5) грубое нарушение – нарушение требований, установленных нормативными правовыми актами в области аквакультуры, в том числе: отсутствие решения уполномоченного органа в области аквакультуры о закреплении рыбохозяйственных участков и (или) водоемов международного и (или) республиканского и (или) местного значения; отсутствие заключенного с уполномоченным органом в области аквакультуры договора на осуществление хозяйственной деятельности на рыбохозяйственных участках и (или) водоемов международного и (или) республиканского и (или) местного значения; отсутствие рыбоводно-биологического обоснования в области аквакультуры; отсутствие плана развития субъекта аквакультуры; не соблюдение объемов выращивания рыб; отсутствие рыбозащитного устройства; передача и (или) уступка прав и обязательств третьим лицам по договору на осуществление хозяйственной деятельности;
6) риск – вероятность причинения вреда в результате деятельности субъекта контроля жизни или здоровью человека, окружающей среде, законным интересам физических и юридических лиц, имущественным интересам государства с учетом степени тяжести его последствий;
7) система оценки и управления рисками – процесс принятия управленческих решений, направленных на снижение вероятности наступления неблагоприятных факторов путем распределения субъектов (объектов) контроля по степеням риска для последующего осуществления профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля с целью минимально возможной степени ограничения свободы предпринимательства, обеспечивая при этом допустимый уровень риска в области аквакультуры, а также направленных на изменение уровня риска для конкретного субъекта (объекта) контроля и (или) освобождения такого субъекта (объекта) контроля от профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля;

8) тәуекел дәрежесін бағалаудың объективті өлшемшарттары (бұдан әрі – объективті өлшемшарттар) – аквашаруашылық саласындағы бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын және жекелеген бақылау субъектісіне (объектісіне) тікелей тәуелді болмайтын, тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
9) тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары (бұдан әрі – субъективті өлшемшарттар) – нақты бақылау субъектісі (объектісі) қызметінің нәтижелеріне қарай бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
10) тексеру парағы – бақылау субъектілерінің (объектілерінің) қызметіне қойылатын, олардың сақталмауы жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне қатер төндіруге алып келетін талаптар тізбесі.
2-тарау. Бақылау субъектілеріне (объектілеріне) профилактикалық бақылау жүргізу кезінде тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесін қалыптастыру тәртібі
3. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып, профилактикалық бақылауды жүзеге асыру кезінде тәуекелдерді басқару мақсаттары үшін бақылау субъектілеріне (объектілеріне) профилактикалық бақылау жүргізу үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары кезең-кезеңімен жүзеге асырылатын объективті және субъективті өлшемшарттарды айқындау арқылы қалыптастырылады (шешімдерді мультиөлшемшарттық талдау).
Бірінші кезеңде объективті өлшемшарттар бойынша бақылау субъектілері (объектілері) мынадай тәуекел дәрежелерінің біріне жатады:
1) жоғары тәуекел;
2) орташа тәуекел;
3) төмен тәуекел.
Жоғары және орташа тәуекел дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып, профилактикалық бақылау, бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау және жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
Тәуекелдің төмен дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілері (объектілері) үшін жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
4. Екінші кезеңде субъективті өлшемшарттар бойынша бақылау субъектілері (объектілері) мынадай тәуекел дәрежелерінің біріне жатады:
1) жоғары тәуекел;
2) орташа тәуекел;
3) төмен тәуекел.
Тәуекел дәрежесінің көрсеткіштері бойынша және субъективті өлшемшарттар бойынша бақылау субъектісі (объектісі) мыналарға:
1) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 71-ден 100-ді қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің жоғары дәрежесіне;
2) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 31-ден 70-ті қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің орташа дәрежесіне;
3) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 0-ден 30-ты қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің төмен дәрежесіне жатқызылады.

8) объективные критерии оценки степени риска (далее – объективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля в области аквакультуры и независящие непосредственно от отдельного субъекта (объекта) контроля;
9) субъективные критерии оценки степени риска (далее – субъективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля в зависимости от результатов деятельности конкретного субъекта (объекта) контроля;
10) проверочный лист – перечень требований, предъявляемых к деятельности субъектов (объектов) контроля, несоблюдение которых влечет за собой угрозу законным интересам физических и юридических лиц, государства.
Глава 2. Порядок формирования системы оценки и управления рисками при проведении профилактического контроля субъектов (объектов) контроля
3. Для целей управления рисками при осуществлении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля, критерии оценки степени риска для проведения профилактического контроля субъектов (объектов) контроля формируются посредством определения объективных и субъективных критериев, которые осуществляются поэтапно (мультикритериальный анализ решений).
На первом этапе по объективным критериям субъекты (объекты) контроля относятся к одной из следующих степеней риска:
1) высокий риск;
2) средний риск;
3) низкий риск.
В отношении субъектов (объектов) контроля, отнесенных к высокой и средней степеням риска, проводятся профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля, профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля и внеплановая проверка.
Для субъектов (объектов) контроля, отнесенных к низкой степени риска, проводится внеплановая проверка.
4. На втором этапе по субъективным критериям субъекты (объекты) контроля относятся к одной из следующих степеней риска:
1) высокий риск;
2) средний риск;
3) низкий риск.
По показателям степени риска и по субъективным критериям субъект (объект) контроля относится:
1) к высокой степени риска – при показателе степени риска от 71 до 100 включительно;
2) к средней степени риска – при показателе степени риска от 31 до 70 включительно;
3) к низкой степени риска – при показателе степени риска от 0 до 30 включительно.

5. Проблеманың ықтимал тәуекелі мен маңыздылығына, бұзушылықтың даралығына немесе жүйелілігіне, әрбір ақпарат көзі бойынша бұрын қабылданған шешімдерді талдауға байланысты бақылау субъектілерінің (объектілерінің) қызметіне қойылатын талаптар өрескел, елеулі және елеусіз деген бұзушылық дәрежесіне сәйкес келеді.
Аквашаруашылық саласындағы талаптардың бұзылу дәрежесі осы Өлшемшарттарға қосымшаға сәйкес анықталады.
6. Бақылау субъектілеріне (объектілеріне) профилактикалық бақылау жүргізу үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары объективті және субъективті өлшемшарттарды айқындау арқылы қалыптастырылады.
1-параграф. Объективті өлшемшарттар
7. Объективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі жоғары бақылау субъектілеріне (объектілеріне) жаңа өндірістерді құру жөніндегі және қайта өңдеу қуаттарын іске қосуды қоса алғанда, өндірістік объектілер құрылысына айлық есептік көрсеткіштің кемінде бір жүз елу мың еселенген мөлшерінде инвестиция құюды көздейтін, сондай-ақ, айлық есептік көрсеткіштің кемінде бір жүз мың еселенген мөлшерінде инвестиция құюды көздейтін жұмыс істеп тұрған өндірістерді кеңейту, оның ішінде өндірістік және қайта өңдеу қуаттарын реконструкциялау мен жаңғырту жөніндегі жобаларды іске асыру үшін халықаралық және (немесе) республикалық маңызы бар балық шаруашылығы су айдындарының учаскелерінде тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыратын аквашаруашылық субъектілері жатады.
8. Объективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі орташа бақылау субъектілеріне (объектілеріне) көл-тауар шаруашылық қызметін жүзеге асыратын аквашаруашылық субъектілері, сондай-ақ тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыратын аквашаруашылық субъектілері жатады.
9. Объективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі төмен бақылау субъектілеріне (объектілеріне) тоған шаруашылық қызметін, индустриялық шаруашылық қызметті, өсімдімолайту шаруашылық қызметін жүзеге асыратын аквашаруашылық субъектілері, сондай-ақ аквашаруашылықтың дамуын қамтамасыз ететін субъектілер жатады.
2-параграф. Субъективті өлшемшарттар
10. Субъективті өлшемшарттары анықтау мынадай кезеңдерді қолдана отырып жүзеге асырылады:
1) дерекқорды қалыптастыру және ақпарат жинау;
2) ақпаратты талдау және тәуекелдерді бағалау.
11. Дерекқорды қалыптастыру және ақпарат жинау бақылау субъектілерін (объектілерін) анықтау үшін қажет.
Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін бағалау үшін бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып, профилактикалық бақылау жүргізу үшін алдыңғы профилактикалық бақылау және тексеру нәтижелері пайдаланылады:

5. В зависимости от возможного риска и значимости проблемы, единичности или системности нарушения, анализа принятых ранее решений по каждому источнику информации требования, предъявляемые к деятельности субъектов (объектов) контроля, соответствуют степени нарушения – грубое, значительное и незначительное.
Степень нарушений требований в области аквакультуры определяется согласно приложению к настоящим Критериям.
6. Критерии оценки степени риска для проведения профилактического контроля субъектов (объектов) контроля формируются посредством определения объективных и субъективных критериев.
Параграф 1. Объективные критерии
7. По объективным критериям к субъектам (объектам) контроля высокой степени риска относятся субъекты аквакультуры, осуществляющие садковую хозяйственную деятельность на участках рыбохозяйственных водоемов международного и (или) республиканского значения в целях реализации проектов по созданию новых производств и предусматривающих осуществление инвестиций в строительство производственных объектов, включая ввод перерабатывающих мощностей, в размере не менее стапятидесятитысячекратного месячного расчетного показателя, а также по расширению действующих производств, в том числе реконструкции и модернизации производственных и перерабатывающих мощностей, и предусматривающих осуществление инвестиций в размере не менее статысячекратного месячного расчетного показателя.
8. По объективным критериям к субъектам (объектам) контроля средней степени риска относятся субъекты аквакультуры, осуществляющие озерно-товарную хозяйственную деятельность, а также субъекты аквакультуры, осуществляющие садковую хозяйственную деятельность.
9. По объективным критериям к субъектам (объектам) контроля низкой степени риска относятся субъекты аквакультуры, осуществляющие прудовую хозяйственную деятельность, индустриальную хозяйственную деятельность, воспроизводственную хозяйственную деятельность, а также субъекты, обеспечивающие развитие аквакультуры.
Параграф 2. Субъективные критерии
10. Определение субъективных критериев осуществляется с применением следующих этапов:
1) формирование базы данных и сбор информации;
2) анализ информации и оценка рисков.
11. Формирование базы данных и сбор информации необходимы для выявления субъектов (объектов) контроля.
Для оценки степени риска по субъективным критериям для проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля используются результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля.

16. Тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесі бақылау субъектілерін (объектілерін) тәуекелдің нақты деңгейлеріне жіктейтін және бақылау шараларының тізбелерін қалыптастыратын ақпараттық жүйелерді пайдалана отырып жүзеге асырылады, сондай-ақ мемлекеттік статистикаға, ведомстволық статистикалық мониторинг нәтижелеріне және ақпараттық құралдарға негізделеді.
Тәуекелдерді бағалау мен басқарудың ақпараттық жүйесі болмаған кезде, бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып, профилактикалық бақылау жүзеге асырылатын бақылау субъектілері (объектілері) санының ең төменгі жол берілетін шегі аквашаруашылық саласындағы осындай бақылау субъектілерінің жалпы санының бес пайызынан аспауға тиіс.
17. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып, профилактикалық бақылау жүргізудің еселігі жүргізілетін талдау нәтижелері бойынша және субъективті өлшемшарттар бойынша алынған мәліметтерді бағалау анықталады, бірақ жылына екі реттен көп емес.
18. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып, профилактикалық бақылау Кодекстің 144-2-бабының 4-тармағына сәйкес қалыптастырылатын бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып, профилактикалық бақылау жүргізудің жартыжылдық тізімдері негізінде жүргізіледі.
3-тарау. Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін есептеу тәртібі
19. Мемлекеттік орган осы Өлшемшарттардың 11-тармағына сәйкес көздерден субъективті өлшемшарттар бойынша ақпарат жинайды және дерекқор қалыптастырады.
20. Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін (R) есептеу бақылау субъектілеріне (объектілеріне) (SP) бара отырып, алдыңғы профилактикалық бақылау және тексеру нәтижелері бойынша бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін және субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін (SC) қорытындылау жолымен автоматтандырылған режимде жүзеге асырылады, кейіннен деректер мәндерін 0-ден 100 баллға дейінгі диапазонға қалыпқа келтіреді.
Rарал = SP + SC,
мұнда:
Rарал – субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің аралық көрсеткіші;
ЅР – бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші;
SC – субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші.
Есеп аквашаруашылық саласындағы бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобының әрбір бақылау субъектісі (объектісі) бойынша жүргізіледі. Бұл ретте аквашаруашылық саласындағы бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобына жатқызылатын, бағаланатын бақылау субъектілерінің (объектілерінің) тізбесі деректерді кейіннен қалыпқа келтіру үшін іріктеу жиынтығын (іріктемені) құрайды.

16. Система оценки и управления рисками ведется с использованием информационных систем, относящих субъекты (объекты) контроля к конкретным степеням риска и формирующих списки проведения контрольных мероприятий, а также основывается на государственной статистике, итогах ведомственного статистического наблюдения, а также информационных инструментах.
При отсутствии информационной системы оценки и управления рисками минимально допустимый порог количества субъектов (объектов) контроля, в отношении которых осуществляются профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля, не должен превышать пяти процентов от общего количества таких субъектов контроля в области аквакультуры.
17. Кратность проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля определяется по результатам проводимого анализа и оценки получаемых сведений по субъективным критериям, но не чаще двух раз в год.
18. Профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля проводится на основании полугодовых списков проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля, формируемых в соответствии с пунктом 4 статьи 144-2 Кодекса.
Глава 3. Порядок расчета степени риска по субъективным критериям
19. Государственный орган собирает информацию и формирует базу данных по субъективным критериям из источников согласно пункту 11 настоящих Критериев.
20. Расчет показателя степени риска по субъективным критериям (R) осуществляется в автоматизированном режиме путем суммирования показателя степени риска по нарушениям по результатам предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля (SP) и показателя степени риска по субъективным критериям (SC), с последующей нормализацией значений данных в диапазон от 0 до 100 баллов.
Rпром = SP + SC,
где:
Rпром – промежуточный показатель степени риска по субъективным критериям;
SР – показатель степени риска по нарушениям;
SC – показатель степени риска по субъективным критериям.
Расчет производится по каждому субъекту (объекту) контроля однородной группы субъектов (объектов) контроля в области аквакультуры. При этом перечень оцениваемых субъектов (объектов) контроля, относимых к однородной группе субъектов (объектов) контроля в области аквакультуры, образует выборочную совокупность (выборку) для последующей нормализации данных.

21. Бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бара отырып, алдыңғы профилактикалық бақылауды жүргізу нәтижесінде алынған деректер бойынша 0-ден 100-ге дейінгі балмен бағаланатын бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші қалыптастырылады.
Осы Өлшемшарттардың 11-тармағында көрсетілген ақпарат көздерінің кез келгені бойынша бір өрескел бұзушылық анықталған кезде бақылау субъектісіне 100 балл тәуекел дәрежесінің көрсеткіші теңестіріледі және оған қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып, профилактикалық бақылау жүргізіледі.
Өрескел бұзушылықтар анықталмаған кезде бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші елеулі және болмашы дәрежедегі бұзушылықтар бойынша жиынтық көрсеткішпен есептеледі.
Елеулі бұзушылықтар көрсеткішін анықтау кезінде 0,7 коэффициенті қолданылады.
Бұл көрсеткіш келесі формула бойынша есептеледі:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7
мұнда:
SРз – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
SР1 – елеулі бұзушылықтардың талап етілетін саны;
SР2 – анықталған елеулі бұзушылықтар саны.
Болмашы бұзушылықтардың көрсеткішін анықтау кезінде 0,3 коэффициенті қолданылады.
Бұл көрсеткіш мынадай формула бойынша есептеледі:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3,
мұнда:
SРн – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші;
SР1 – болмашы бұзушылықтардың талап етілетін саны;
SР2  – анықталған болмашы бұзушылықтар саны.
Бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші (SР) 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша есептеледі және мына формула бойынша елеулі және болмашы бұзушылықтардың көрсеткіштерін қосу арқылы анықталады:
SР = SРз + SРн,
мұнда:
ЅР – бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші;
SРз – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
SРн – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші.
Бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің алынған мәні субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің есебіне енгізіледі.
22. Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеу 0-ден 100 балға дейінгі шәкіл бойынша жүргізіледі және мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
мұнда:
xi – субъективті өлшемшарт көрсеткіші;
wi – xi субъективті өлшемшарт көрсеткішінің үлес салмағы;
n – көрсеткіштер саны.
Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің алынған мәні субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің есебіне енгізіледі.
23. R көрсеткіші бойынша субъектілер (объектілер) бойынша есептелген мәндер 0-ден 100 балға дейінгі диапазонға қалыпқа келтіріледі. Деректерді қалыпқа келтіру әрбір іріктемелі жиынтық (іріктеме) бойынша мынадай формула әдісін пайдалана отырып жүзеге асырылады:
мұнда:
R – бақылау жеке субъектісінің (объектісінің) субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші (қорытынды);
Rmax – бір іріктемелі жиынтыққа (іріктемеге) кіретін субъектілер (объектілер) бойынша субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің шәкілі бойынша ең жоғарғы ықтимал мән (шәкілдің жоғарғы шекарасы);
Rmin  – бір іріктемелі жиынтыққа (іріктемеге) кіретін субъектілер (объектілер) бойынша субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің шәкілі бойынша ең төменгі ықтимал мән (шәкілдің төменгі шекарасы);
Rарал  – осы Өлшемшарттардың 20-тармағына сәйкес есептелген субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің аралық көрсеткіші.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
24-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 19.05.2026 № 196 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 26.05.2026 № 54 (12.07.2026 қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.

21. По данным, полученным по результатам предыдущего профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля, формируется показатель степени риска по нарушениям, оцениваемый в баллах от 0 до 100.
При выявлении одного грубого нарушения по любому из источников информации, указанных в пункте 11 настоящих Критериев, субъекту контроля приравнивается показатель степени риска 100 баллов и в отношении него проводится профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля.
При невыявлении грубых нарушений показатель степени риска по нарушениям рассчитывается суммарным показателем по нарушениям значительной и незначительной степени.
При определении показателя значительных нарушений применяется коэффициент 0,7.
Данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7,
где:
SРз – показатель значительных нарушений;
SР1 – требуемое количество значительных нарушений;
SР2 – количество выявленных значительных нарушений.
При определении показателя незначительных нарушений применяется коэффициент 0,3.
Данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3,
где:
SРн – показатель незначительных нарушений;
SР1 – требуемое количество незначительных нарушений;
SР2 – количество выявленных незначительных нарушений.
Показатель степени риска по нарушениям (SР) рассчитывается по шкале от 0 до 100 баллов и определяется путем суммирования показателей значительных и незначительных нарушений по следующей формуле:
SР = SРз + SРн,
где:
SР – показатель степени риска по нарушениям;
SРз – показатель значительных нарушений;
SРн – показатель незначительных нарушений.
Полученное значение показателя степени риска по нарушениям включается в расчет показателя степени риска по субъективным критериям.
22. Расчет показателя степени риска по субъективным критериям производится по шкале от 0 до 100 баллов и осуществляется по следующей формуле:
хi – показатель субъективного критерия;
wi – удельный вес показателя субъективного критерия xi;
n – количество показателей.
Полученное значение показателя степени риска по субъективным критериям включается в расчет показателя степени риска по субъективным критериям.
23. Рассчитанные по субъектам (объектам) значения по показателю R нормализуются в диапазон от 0 до 100 баллов. Нормализация данных осуществляется по каждой выборочной совокупности (выборке) с использованием следующей формулы:
где:
R – показатель степени риска (итоговый) по субъективным критериям отдельного субъекта (объекта) контроля;
Rmax – максимально возможное значение по шкале степени риска по субъективным критериям по субъектам (объектам), входящим в одну выборочную совокупность (выборку) (верхняя граница шкалы);
Rmin – минимально возможное значение по шкале степени риска по субъективным критериям по субъектам (объектам), входящим в одну выборочную совокупность (выборку) (нижняя граница шкалы);
Rпром – промежуточный показатель степени риска по субъективным критериям, рассчитанный в соответствии с пунктом 20 настоящих Критериев.

24. Аквашаруашылық саласындағы мемлекеттік реттеуші орган ағымдағы күнтізбелік жылдың 1 мамырына және бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып, профилактикалық бақылау жүргізілетін жылдың алдындағы жылдың 20 қазанына дейінгі мерзімде ақпараттық жүйені бақылау субъектісіне (объектісіне) автоматты бақылау режимінде бара отырып, профилактикалық бақылаудың жартыжылдық тізімдерін қалыптастыруға арналған қажетті деректермен толтырылуын қамтамасыз етеді.
Аквашаруашылық саласында
тәуекел дәрежесін бағалау
өлшемшартарына
қосымша
Аквашаруашылық саласындағы талаптардың бұзылу дәрежесі
Өлшемшартардың атауы
Бұзушылық дәрежесі

24. Регулирующий государственный орган в области аквакультуры обеспечивает в срок до 1 мая текущего календарного года и до 20 октября, предшествующего году проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля, наполнение информационной системы необходимыми данными, предназначенными для формирования полугодовых списков проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в автоматическом режиме.
Приложение к критериям
оценки степени риска
в области аквакультуры
Степень нарушений требований в области аквакультуры
Наименование критериев
Степень нарушения

1-тарау. Жаңа өндірістерді құру жөніндегі және қайта өңдеу қуаттарын іске қосуды қоса алғанда, өндірістік объектілер құрылысына айлық есептік көрсеткіштің кемінде бір жүз елу мың еселенген мөлшерінде инвестиция құюды көздейтін, сондай-ақ, айлық есептік көрсеткіштің кемінде бір жүз мың еселенген мөлшерінде инвестиция құюды көздейтін жұмыс істеп тұрған өндірістерді кеңейту, оның ішінде өндірістік және қайта өңдеу қуаттарын реконструкциялау мен жаңғырту жөніндегі жобаларды іске асыру үшін халықаралық және (немесе) республикалық маңызы бар балық шаруашылығы су айдындарының учаскелерінде тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыратын аквашаруашылық субъектілері
1
Аквашаруашылық саласындағы уәкілетті органның тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыру үшін халықаралық және (немесе) республикалық маңызы бар балық шаруашылығы су айдындарының учаскелерін бекітіп беру туралы шешімінің болуы
өрескел
2
Жобаны іске асыру үшін аквашаруашылық саласындағы уәкілетті органмен халықаралық және (немесе) республикалық маңызы бар балық шаруашылығы су айдындары учаскелерінде тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыруға жасалған шарттың болуы
өрескел
3
Жобаны іске асыру үшін халықаралық және (немесе) республикалық маңызы бар балық шаруашылығы су айдындарында тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыруға арналған шарт жасалған күннен бастап күнтізбелік бір жыл ішінде әзірленген және аквашаруашылық саласындағы уәкілетті органмен келісілген аквашаруашылық саласындағы балық өсіру-биологиялық негіздеменің болуы
өрескел
4
Аквашаруашылық саласындағы балық өсіру-биологиялық негіздеме келісілген күннен бастап бір ай ішінде бекітілген және аквашаруашылық саласындағы уәкілетті органмен келісілген аквашаруашылық субъектісін дамыту жоспарының болуы
өрескел
5
Аквашаруашылық субъектісін дамыту жоспарына сәйкес балық өсіру көлемдерін сақтауы
өрескел
6
Жобаның бизнес-жоспарын және жұмыс бағдарламасын сақталуы
елеулі
7
Қайта өңдеу қуаттарын қоса алғанда, жаңа өндіріс объектілерін салу және өндірістік және қайта өңдеу қуаттарын реконструкциялауды және жаңғыртуды қоса алғанда, жұмыс істеп тұрған өндірістерді кеңейту бойынша міндеттемелерді орындамауы
елеулі
8
Тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыру шарты талаптарының орындалуы туралы ақпарат беру
елеулі
9
Аквашаруашылық субъектісінің даму жоспарының орындалуы туралы ақпарат беру
елеулі
10
Аквашаруашылық саласындағы уәкілетті орган бекіткен аквашаруашылық саласындағы әкімшілік деректерді жинауға арналған нысандарға сәйкес әкімшілік деректерді ұсыну
елеулі
11
Аквашаруашылық саласындағы балық өсіру-биологиялық негіздемеде көзделген көбейтілетін және (немесе) күтіп-ұсталынатын, өсірілетін аквашаруашылық объектілерінің сәйкес келуі
елеулі
12
Су объектілерінде аквашаруашылық объектілерінің бөтен текті немесе генетикалық түрлендірілген түрлерінің интродукциясына жол бермеу
елеулі
13
Заңды тұлғаны біріктіру, қосу немесе қайта құру нысанында қайта ұйымдастыру және (немесе) мұндай құқықтар мен міндеттерді мұрагерлік бойынша әмбебап мирасқорлық тәртібімен үшінші тұлғаға беру жағдайларын қоспағанда, тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыру шарты бойынша құқықтар мен міндеттерді үшінші тұлғаларға беруге және (немесе) басқаға беруге жол бермеу
өрескел
14
Жалпы пайдаланатын жерүсті су объектілерін пайдалануды шектеуге жол бермеу
елеулі
15
Аквашаруашылық объектілерін заңсыз аулауды болдырмау мақсатында балық шаруашылығы су қоймасын және (немесе) учаскесін күзетудің болуы
болмашы
16
Аншлагтар орнату
елеулі

Глава 1. Субъекты аквакультуры, осуществляющие садковую хозяйственную деятельность на участках рыбохозяйственных водоемов международного и (или) республиканского значения в целях реализации проектов по созданию новых производств и предусматривающих осуществление инвестиций в строительство производственных объектов, включая ввод перерабатывающих мощностей, в размере не менее стапятидесятитысячекратного месячного расчетного показателя, а также по расширению действующих производств, в том числе реконструкции и модернизации производственных и перерабатывающих мощностей, и предусматривающих осуществление инвестиций в размере не менее статысячекратного месячного расчетного показателя
1
Наличие решения уполномоченного органа в области аквакультуры о закреплении участков рыбохозяйственных водоемов международного и (или) республиканского значения для осуществления садковой хозяйственной деятельности
грубое
2
Наличие заключенного с уполномоченным органом в области аквакультуры договора на осуществление садковой хозяйственной деятельности на участках рыбохозяйственных водоемов международного и (или) республиканского значения для реализации проекта
грубое
3
Наличие рыбоводно-биологического обоснования в области аквакультуры, разработанного в течение одного календарного года с момента заключения договора на осуществление садковой хозяйственной деятельности на участках рыбохозяйственных водоемов международного и (или) республиканского значения для реализации проекта и согласованного с уполномоченным органом в области аквакультуры
грубое
4
Наличие плана развития субъекта аквакультуры, утвержденного в течение месяца со дня согласования рыбоводно-биологического обоснования в области аквакультуры и согласованного с уполномоченным органом в области аквакультуры
грубое
5
Соблюдение объемов выращивания рыб согласно плану развития субъекта аквакультуры
грубое
6
Соблюдение бизнес-плана и рабочей программы проекта
значительное
7
Выполнение обязательства по строительству новых производственных объектов, включая ввод перерабатывающих мощностей или расширение действующих производств, включая реконструкцию и модернизацию производственных и перерабатывающих мощностей
значительное
8
Предоставление информации об исполнении условий договора на осуществление садковой хозяйственной деятельности
значительное
9
Предоставление информации об исполнении плана развития субъекта аквакультуры
значительное
10
Представление административных данных согласно утвержденным уполномоченным органом в области аквакультуры формам, предназначенным для сбора административных данных в области аквакультуры
значительное
11
Соответствие разводимых и (или) содержащихся, выращиваемых объектов аквакультуры, предусмотренных рыбоводно-биологическим обоснованием в области аквакультуры
значительное
12
Недопущение интродукции чужеродных или генетически модифицированных видов объектов аквакультуры в водных объектах
значительное
13
Недопущение передачи и (или) уступки прав и обязательств третьим лицам по договору на осуществление садковой хозяйственной деятельности, за исключением случаев реорганизации юридического лица в форме слияния, присоединения или преобразования и (или) перехода таких прав и обязательств третьему лицу в порядке универсального правопреемства по наследству
грубое
14
Недопущение ограничения пользования поверхностными водными объектами общего пользования
значительное
15
Обеспечение охраны рыбохозяйственного водоема и (или) участка в целях недопущения незаконного вылова объектов аквакультуры
незначительное
16
Установление аншлагов
значительное

2-тарау. Көл-тауар шаруашылық қызметін жүзеге асыратын аквашаруашылық субъектілері
1
Аквашаруашылық саласындағы уәкілетті органның көл-тауар шаруашылық қызметін жүзеге асыру үшін балық шаруашылығы су қоймасын және (немесе) учаскесін бекітіп беру туралы шешімінің болуы
өрескел
2
Көл-тауар шаруашылық қызметін жүзеге асыру үшін аквашаруашылық саласындағы уәкілетті органмен жасалған шарттың болуы
өрескел
3
Көл-тауар шаруашылық қызметін жүзеге асыруға арналған шарт жасалған күннен бастап күнтізбелік бір жыл ішінде әзірленген және аквашаруашылық саласындағы уәкілетті органмен келісілген аквашаруашылық саласындағы балық өсірубиологиялық негіздеменің болуы
өрескел
4
Аквашаруашылық саласындағы балық өсіру- биологиялық негіздеме келісілген күннен бастап бір ай ішінде бекітілген және аквашаруашылық саласындағы уәкілетті органмен келісілген аквашаруашылық субъектісін дамыту жоспарының болуы
өрескел
5
Аквашаруашылық саласындағы балық өсіру-биологиялық негіздемеде көзделген көбейтілетін және (немесе) күтіп-ұсталынатын, өсірілетін аквашаруашылық объектілерінің сәйкес келуі
елеулі
6
Көл-тауар шаруашылық қызметін жүзеге асыруға арналған шарт талаптарының орындалуы туралы ақпарат беруі
елеулі
7
Аквашаруашылық субъектісін дамыту жоспарының орындалуы туралы ақпарат беруі
елеулі
8
Аквашаруашылық саласындағы уәкілетті орган бекіткен аквашаруашылық саласындағы әкімшілік деректерді жинауға арналған нысандарға сәйкес әкімшілік деректерді ұсыну
елеулі
9
Су объектілерінде аквашаруашылық объектілерінің бөтен текті немесе генетикалық түрлендірілген түрлерінің интродукциясына жол бермеу
елеулі
10
Заңды тұлғаны біріктіру, қосу немесе қайта құру нысанында қайта ұйымдастыру және (немесе) мұндай құқықтар мен міндеттерді мұрагерлік бойынша әмбебап мирасқорлық тәртібімен үшінші тұлғаға беру жағдайларын қоспағанда, тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыру шарты бойынша құқықтар мен міндеттерді үшінші тұлғаларға беруге және (немесе) басқаға беруге жол бермеу
елеулі
11
Жалпы пайдаланатын жерүсті су объектілерін пайдалануды шектеуге жол бермеу
өрескел
12
Аквашаруашылық объектілерін заңсыз аулауды болдырмау мақсатында балық шаруашылығы су қоймасын және (немесе) учаскесін күзетудің болуы
болмашы
13
Аншлагтар орнату
елеулі
14
Аквашаруашылық субъектісін дамыту жоспарына сәйкес бекітіліп берілген балық шаруашылығы су айдынына балық жіберуді орындау
елеулі
15
Бекітіліп берілген балық шаруашылығы су айдынында балық шаруашылығы мелиорациясын жүргізу
болмашы
16
Балық өсіру-биологиялық негіздеме негізінде балық шаруашылығы су айдынының ихтиофаунасын толық және/немесе ішінара ауыстыруды жүзеге асыру
елеулі

Глава 2. Субъекты аквакультуры, осуществляющие озерно-товарную хозяйственную деятельность
1
Наличие решения уполномоченного органа в области аквакультуры о закреплении рыбохозяйственного водоема и (или) участка для осуществления озерно-товарной хозяйственной деятельности
грубое
2
Наличие заключенного с уполномоченным органом в области аквакультуры договора на осуществление озерно-товарной хозяйственной деятельности
грубое
3
Наличие рыбоводно-биологического обоснования в области аквакультуры, разработанного в течение одного календарного года с момента заключения договора на осуществление озерно-товарной хозяйственной деятельности и согласованного с уполномоченным органом в области аквакультуры
грубое
4
Наличие плана развития субъекта аквакультуры, утвержденного в течение месяца со дня согласования рыбоводно-биологического обоснования в области аквакультуры и согласованного с уполномоченным органом в области аквакультуры
грубое
5
Соответствие разводимых и (или) содержащихся, выращиваемых объектов аквакультуры, предусмотренных рыбоводно-биологическим обоснованием в области аквакультуры
значительное
6
Предоставление информации об исполнении условий договора на осуществление озерно-товарной хозяйственной деятельности
значительное
7
Предоставление информации об исполнении плана развития субъекта аквакультуры
значительное
8
Представление административных данных согласно утвержденным уполномоченным органом в области аквакультуры формам, предназначенным для сбора административных данных в области аквакультуры
значительное
9
Недопущение интродукции чужеродных или генетически модифицированных видов объектов аквакультуры в водных объектах
значительное
10
Недопущение передачи и (или) уступки прав и обязательств третьим лицам по договору на осуществление садковой хозяйственной деятельности, за исключением случаев реорганизации юридического лица в форме слияния, присоединения или преобразования и (или) перехода таких прав и обязательств третьему лицу в порядке универсального правопреемства по наследству
значительное
11
Недопущение ограничения пользования поверхностными водными объектами общего пользования
грубое
12
Обеспечение охраны рыбохозяйственного водоема и (или) участка в целях недопущения незаконного вылова объектов аквакультуры
незначительное
13
Установление аншлагов
значительное
14
Выполнение зарыбления на закрепленном рыбохозяйственном водоеме в соответствии с планом развития субъекта аквакультуры
значительное
15
Выполнение рыбохозяйственной мелиорации на закрепленном рыбохозяйственном водоеме
незначительное
16
Проведение на основании рыбоводно-биологического обоснования полной и (или) частичной замены ихтиофауны рыбохозяйственного водоема
значительное

3-тарау. Тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыратын аквашаруашылық субъектілері
1
Аквашаруашылық саласындағы уәкілетті органның тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыру үшін балық шаруашылығы су айдынын және (немесе) учаскесін бекітіп беру туралы шешімінің болуы
өрескел
2
Аквашаруашылық саласындағы уәкілетті органмен тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыруға жасалған шарттың болуы
өрескел
3
Тор қоршама шаруашылығы қызметін жүзеге асыруға арналған шарт жасалған күннен бастап күнтізбелік бір жыл ішінде әзірленген және аквашаруашылық саласындағы уәкілетті органмен келісілген аквашаруашылық саласындағы балық өсіру-биологиялық негіздеменің болуы
өрескел
4
Аквашаруашылық саласындағы балық өсіру-биологиялық негіздеме келісілген күннен бастап бір ай ішінде бекітілген және аквашаруашылық саласындағы уәкілетті органмен келісілген аквашаруашылық субъектісін дамыту жоспарының болуы
өрескел
5
Аквашаруашылық саласындағы балық өсіру-биологиялық негіздемеде көзделген көбейтілетін және (немесе) күтіп-ұсталынатын, өсірілетін аквашаруашылық объектілерінің сәйкес келуі
елеулі
6
Тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыру шарты талаптарының орындалуы туралы ақпарат беру
елеулі
7
Аквашаруашылық субъектісінің даму жоспарының орындалуы туралы ақпарат беру
елеулі
8
Аквашаруашылық саласындағы уәкілетті орган бекіткен аквашаруашылық саласындағы әкімшілік деректерді жинауға арналған нысандарға сәйкес әкімшілік деректерді ұсыну
елеулі
9
Су объектілерінде аквашаруашылық объектілерінің бөтен текті немесе генетикалық түрлендірілген түрлерінің интродукциясына жол бермеу
елеулі
10
Жалпы пайдаланатын жерүсті су объектілерін пайдалануды шектеуге жол бермеу
өрескел
11
Заңды тұлғаны біріктіру, қосу немесе қайта құру нысанында қайта ұйымдастыру және (немесе) мұндай құқықтар мен міндеттерді мұрагерлік бойынша әмбебап мирасқорлық тәртібімен үшінші тұлғаға беру жағдайларын қоспағанда, тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыру шарты бойынша құқықтар мен міндеттерді үшінші тұлғаларға беруге және (немесе) басқаға беруге жол бермеу
елеулі
12
Аквашаруашылық объектілерін заңсыз аулауды болдырмау мақсатында балық шаруашылығы су қоймасын және (немесе) учаскесін күзетудің болуы
болмашы
13
Аншлагтар орнату
елеулі

Глава 3. Субъекты аквакультуры, осуществляющие садковую хозяйственную деятельность
1
Наличие решения уполномоченного органа в области аквакультуры о закреплении рыбохозяйственного водоема и (или) участка для осуществления садковой хозяйственной деятельности
грубое
2
Наличие заключенного с уполномоченным органом в области аквакультуры договора на осуществление садковой хозяйственной деятельности
грубое
3
Наличие рыбоводно-биологического обоснования в области аквакультуры, разработанного в течение одного календарного года с момента заключения договора на осуществление садковой хозяйственной деятельности и согласованного с уполномоченным органом в области аквакультуры
грубое
4
Наличие плана развития субъекта аквакультуры, утвержденного в течение месяца со дня согласования рыбоводно-биологического обоснования в области аквакультуры и согласованного с уполномоченным органом в области аквакультуры
грубое
5
Соответствие разводимых и (или) содержащихся, выращиваемых объектов аквакультуры, предусмотренных рыбоводно-биологическим обоснованием в области аквакультуры
значительное
6
Предоставление информации об исполнении условий договора на осуществление садковой хозяйственной деятельности
значительное
7
Предоставление информации об исполнении плана развития субъекта аквакультуры
значительное
8
Представление административных данных согласно утвержденным уполномоченным органом в области аквакультуры формам, предназначенным для сбора административных данных в области аквакультуры
значительное
9
Недопущение интродукции чужеродных или генетически модифицированных видов объектов аквакультуры в водных объектах
значительное
10
Недопущение ограничения пользования поверхностными водными объектами общего пользования
грубое
11
Передача и (или) уступка прав и обязательств третьим лицам по договору на осуществление садковой хозяйственной деятельности, за исключением случаев реорганизации юридического лица в форме слияния, присоединения или преобразования и (или) перехода таких прав и обязательств третьему лицу в порядке универсального правопреемства по наследству
значительное
12
Обеспечение охраны рыбохозяйственного водоема и (или) участка в целях недопущения незаконного вылова объектов аквакультуры
незначительное
13
Установление аншлагов
значительное

4-тарау. Тоған шаруашылық және (немесе) индустриялық және (немесе) өсімді молайту қызметін жүзеге асыратын аквашаруашылық субъектілері
1
Аквашаруашылық саласындағы балық өсіру-биологиялық негіздеменің болуы
өрескел
2
Жеке меншік немесе өзге де заңды негізде жер учаскесінің және (немесе) жылжымайтын мүліктің болуы
елеулі
3
Аквашаруашылық саласындағы балық өсіру-биологиялық негіздемеде көзделген көбейтілетін және (немесе) күтіп-ұсталынатын, өсірілетін аквашаруашылық объектілерінің сәйкес келуі
елеулі
4
Аквашаруашылық саласындағы уәкілетті орган бекіткен аквашаруашылық саласындағы әкімшілік деректерді жинауға арналған нысандарға сәйкес әкімшілік деректерді ұсыну
елеулі
5
Су объектілерінде аквашаруашылық объектілерінің бөтен текті немесе генетикалық түрлендірілген түрлерінің интродукциясына жол бермеу
елеулі
6
Жерүсті су объектілерінен су алу кезінде балық қорғау құрылғысының болуы
өрескел

Глава 4. Субъекты аквакультуры, осуществляющие прудовую и (или) индустриальную и (или) воспроизводственную хозяйственную деятельность
1
Наличие рыбоводно-биологического обоснования в области аквакультуры
грубое
2
Наличие земельного участка и (или) недвижимого имущества на праве частной собственности либо на иных законных основаниях
значительное
3
Соответствие разводимых и (или) содержащихся, выращиваемых объектов аквакультуры, предусмотренных рыбоводно-биологическим обоснованием в области аквакультуры
значительное
4
Представление административных данных согласно утвержденным уполномоченным органом в области аквакультуры формам, предназначенным для сбора административных данных в области аквакультуры
значительное
5
Недопущение интродукции чужеродных или генетически модифицированных видов объектов аквакультуры в водных объектах
значительное
6
Наличие рыбозащитного устройства при заборе воды из поверхностных водных объектов
грубое