"Жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 7 желтоқсандағы № 494 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 7 желтоқсандағы № 95 бірлескен бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің 2025 жылғы 2 қазандағы № 265 және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 3 қазандағы № 102 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 6 қазанда№ 37064 болып тіркелді
1. "Жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 7 желтоқсандағы № 494 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 7 желтоқсандағы № 95 бірлескен бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17896 болып тіркелген) (бұдан әрі – бірлескен бұйрық) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мыналар:
1) осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
2) осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес аңшылық шаруашылығы субъектілеріне қатысты жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы тексеру парағы бекітілсін.";
көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарында:
2- тармақ мынадай редакцияда жазылсын
"2. Осы өлшемшарттарда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) балл – тәуекелді есептеудің сандық өлшемі;
2) бақылау және қадағалау субъектілері (объектілері) – жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы қызметті жүзеге асыратын субъектілер (объектілер);
3) болмашы бұзушылықтар – жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы нормативтік құқықтық актілерде белгіленген талаптардың бұзылуы, сондай-ақ өрескел және елеулі бұзушылықтарға жатқызылмаған бұзушылықтар;
4) деректерді қалыпқа келтіру – әртүрлі шәкілдерде өлшенген мәндерді шартты түрде жалпы шәкілге келтіруді көздейтін статистикалық рәсім;

О внесении изменении и дополнения в совместный приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 7 декабря 2018 года № 494 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 7 декабря 2018 года № 95 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в области охраны, воспроизводства и использования животного мира"
Совместный приказ Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 2 октября 2025 года № 265 и Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 3 октября 2025 года № 102. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 октября 2025 года № 37064
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 7 декабря 2018 года № 494 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 7 декабря 2018 года № 95 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в области охраны, воспроизводства и использования животного мира" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актах за № 17896) (далее – совместный приказ) следующие изменения и дополнение:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить:
1) критерии оценки степени риска в области охраны, воспроизводства и использования животного мира согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
2) проверочный лист в области охраны, воспроизводства и использования животного мира в отношении субъектов охотничьего хозяйства согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу.";
в Критериях оценки степени риска в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, утвержденных указанным Совместным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. В настоящих Критериях используются следующие понятия:
1) балл – количественная мера исчисления риска;
2) субъекты (объекты) контроля и надзора – субъекты (объекты), осуществляющие деятельность в области охраны, воспроизводства и использования животного мира;
3) незначительные нарушения – нарушение требований, установленных нормативными правовыми актами в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, а также нарушении не отнесенных к грубым и значительным нарушениям;
4) нормализация данных – статистическая процедура, предусматривающая приведение значений, измеренных в различных шкалах, к условно общей шкале;

5) елеулі бұзушылықтар – жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы нормативтік құқықтық актілерде белгіленген талаптардың аншлагтардың болмауы, қаражатты, материалдық-техникалық жарақтандыруды, өсімін молайтуды және ғылымды жоспарлау бойынша шарттардың орындалмауы, аңшылық шаруашылығы субъектілері беретін мәліметтерде толық емес және дұрыс емес ақпараттың болуы, расталған шағымдар мен арыздардың болуы бөлігінде бұзылуы;
6) өрескел бұзушылықтар – "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде (бұдан әрі – ӘҚБтК) көзделген әкімшілік жауапкершілікке әкелетін жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы нормативтік құқықтық актілерде белгіленген талаптардың бұзылуы, зоологиялық коллекциялар жасау тәртібінің сақталмауы, жануарлар дүниесін пайдалануға белгiленген шектеулер мен тыйым салулар мерзімдерінің сақталмауы, қолайсыз оқиғалардың орын алуы, браконьерлік фактісінің болуы, жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүргізетін мемлекеттік инспекторлар актілерінің орындалмауы;
7) тәуекел – бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) қызметі нәтижесінде оның зардаптарының ауырлық дәрежесі ескеріле отырып, адамның өміріне немесе денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне, мемлекеттің мүліктік мүдделеріне зиян келтіру ықтималдығы;
8) тәуекел дәрежесін бағалау – бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау тағайындау және жүргізу мақсатында бақылау және қадағалау органы өткізетін іс-шаралар кешені;
9) тәуекел дәрежесін бағалаудың объективті өлшемшарттары (ары қарай – объективті өлшемшарттары) – жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы тәуекел дәрежесіне байланысты бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) таңдау үшін қолданылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
10) тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары (бұдан әрі – субъективті өлшемшарттар) – нақты бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) қызметі нәтижелеріне байланысты бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
11) тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары - бақылау және қадағалау субъектісінің тікелей қызметіне, салалық даму ерекшеліктеріне және осы дамуға ықпал ететін факторларға байланысты, бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) тәуекелдің әртүрлі дәрежелеріне жатқызуға мүмкіндік беретін сандық және сапалық көрсеткіштердің жиынтығы;

5) значительные нарушения – нарушение требований, установленных нормативными правовыми актами в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, в части отсутствия аншлагов, неисполнение договоров по планированию средств, материально-технического оснащения, воспроизводства и науки, наличие неполной и недостоверной информации в сведениях предоставляемых субъектами охотничьего наличия подтвержденных жалоб и обращений;
6) грубое нарушение – нарушение требований, установленных нормативными правовыми актами в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, влекущие административную ответственность, предусмотренную Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" (далее - КоАП), несоблюдение порядка создания зоологических коллекций, несоблюдение установленных сроков ограничений и запретов на пользование животным миром, возникновение неблагоприятных происшествий, наличие браконьерства, неисполнение актов государственных инспекторов осуществляющие государственный контроль и надзора в области охраны, воспроизводства и использования животного мира;
7) риск – вероятность причинения вреда в результате деятельности субъекта (объекта) контроля и надзора окружающей среде, законным интересам физических и юридических лиц, имущественным интересам государства с учетом степени тяжести его последствий;
8) оценка степени риска – комплекс мероприятий, проводимых органом контроля и надзора, с целью назначения и проведения профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля;
9) объективные критерии оценки степени риска (далее – объективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля и надзора в зависимости от степени риска в области охраны, воспроизводства и использования животного мира;
10) субъективные критерии оценки степени риска (далее – субъективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля и надзора в зависимости от результатов деятельности конкретного субъекта (объекта) контроля и надзора;
11) критерии оценки степени риска – совокупность количественных и качественных показателей, связанных с непосредственной деятельностью субъекта контроля и надзора, особенностями отраслевого развития и факторами, влияющими на это развитие, позволяющих отнести субъекты (объекты) контроля к различным степеням риска;

12) тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесі – тиісті қызмет салаларында тәуекелдің жол берілетін деңгейін қамтамасыз ете отырып, кәсіпкерлік еркіндігін шектеудің ең төменгі ықтимал дәрежесі мақсатында бақылау және қадағалау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылауды жүзеге асыру үшін бақылау және қадағалау субъектілерін тәуекел дәрежелері бойынша бөлу арқылы қолайсыз факторлардың туындау ықтималдығын азайтуға бағытталған, сондай-ақ нақты бақылау және қадағалау субъектісі (объектісі) үшін тәуекел деңгейін өзгертуге бағытталған басқарушылық шешімдерді қабылдау және (немесе) осындай бақылау және қадағалау субъектісін (объектісін) бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудан босату процесі;
13) тексеру парағы – бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) қызметіне қойылатын, олардың сақталмауы қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне қатер төндіруге алып келетін талаптар тізбесі;
14) іріктеме жиынтық (іріктеме) – Кодекстің 143-бабының 2-тармағына сәйкес мемлекеттік бақылау мен қадағалаудың нақты саласында бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобына жатқызылатын бағаланатын субъектілердің (объектілердің) тізбесі.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Объективті критерийлер бойынша бақылау және қадағалау субъектілері (объектілері) үш тәуекел тобына бөлінген:
1) тәуекелдің жоғары дәрежесіне - аңшылық шаруашылығын жүргізумен, айналысатын бақылау және қадағалау субъектілері (объектілері);
2) тәуекелдің орташа дәрежесіне - әуесқойлық (спорттық) аң аулауды ұйымдастырумен айналысатын бақылау және қадағалау субъектілері (объектілері);
3) тәуекелдің төмен дәрежесіне - жануарлар дүниесі объектілерін қоршау және жартылай еркін ұстаумен, өсірумен, бақылау және қадағалау субъектілері (объектілері), сондай-ақ азаматтарды аңшылық минимумға оқытумен айналысатын ұйымдар, зоологиялық коллекциялардың иелері, хайуанаттар бағы, биологиялық орталықтар.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Талаптарды бұзу дәрежесі осы өлшемшарттардың 1-қосымшасына сәйкес аңшылық шаруашылығы субъектілеріне қатысты жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы талаптарды бұзу дәрежесі айқындалады.
Қолданылатын ақпарат көздерінің басымдығы және субъективті критерийлер көрсеткіштерінің маңыздылығы осы өлшемшарттардың 4-қосымшасына сәйкес аңшылық шаруашылығы субъектілеріне қатысты субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін айқындау үшін субъективті өлшемшарттар тізбесіне сәйкес белгіленеді.";
мынадай мазмұндағы 4-тараумен толықтырылсын:

12) система оценки и управления рисками – процесс принятия управленческих решений, направленных на снижение вероятности наступления неблагоприятных факторов путем распределения субъектов (объектов) контроля и надзора по степеням риска для последующего осуществления профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора с целью минимально возможной степени ограничения свободы предпринимательства, обеспечивая при этом допустимый уровень риска в соответствующих сферах деятельности, а также направленных на изменение уровня риска для конкретного субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) освобождения такого субъекта (объекта) контроля и надзора от профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора;
13) проверочный лист – перечень требований, предъявляемых к деятельности субъектов (объектов) контроля и надзора, несоблюдение которых влечет за собой угрозу окружающей среде, законным интересам физических и юридических лиц, государства;
14) выборочная совокупность (выборка) – перечень оцениваемых субъектов (объектов), относимых к однородной группе субъектов (объектов) контроля в конкретной сфере государственного контроля, в соответствии с пунктом 2 статьи 143 Кодекса.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. По объективным критериям субъекты (объекты) контроля и надзора разделены на три группы риска:
1) к высокой степени риска – субъекты (объекты) контроля и надзора, занимающиеся ведением охотничьего хозяйства;
2) к средней степени риска – субъекты (объекты) контроля и надзора, занимающиеся организацией любительской (спортивной) охоты;
3) к низкой степени риска – субъекты (объекты) контроля и надзора, занимающиеся вольерным и полувольным содержанием, разведением объектов животного мира, а также организации, занимающиеся обучением граждан охотничьему минимуму, владельцы зоологических коллекций, зоопарки, биологические центры.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Степень нарушений требований в области охраны, воспроизводства и использования животного мира в отношении субъектов охотничьего хозяйства определяется согласно приложению 1 к настоящим Критериям.
Приоритетность применяемых источников информации и значимость показателей субъективных критериев устанавливаются согласно перечню субъективных критериев для определения степени риска по субъективным критериям в отношении субъектов охотничьего хозяйства согласно приложению 4 к настоящим Критериям.";
дополнить главой 4 следующего содержания:

"4-тарау. Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы жедел ден қою шаралары
18. Осы өлшемшарттар шеңберінде қолданылатын жедел ден қою шараларына бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру шеңберінде – бақылау және қадағалау субъектісінің қызметін немесе оның жекелеген түрлерін тоқтата тұру жатады.
19. Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру шеңберінде – бақылау және қадағалау субъектісінің қызметін немесе оның жекелеген түрлерін тоқтата тұруға тыныштық сақтау аймақтарында және өсімін молайту учаскелерінде жануарлар дүниесі объектілерін аулауға жол бермеу талаптарын бұзу негіз болып табылады, тоқтата тұру мерзімі 60 (алпыс) жұмыс күн.".
2, 3 және 5-қосымшалар алып тасталсын;
4-қосымшасы осы бірлескен бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
бірлескен бұйрыққа 3 және 4-қосымшалар алып тасталсын.
2. Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бірлескен бұйрықтың ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бірлескен бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы ақпараттың ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
________С. Жумангарин
Қазақстан Республикасының
Экология және табиғи ресурстар министрі
_________Е. Нысанбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика және
арнайы есепке алу жөніндегі
комитеті
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
2025 жылғы 3 қазандағы
№ 102 мен
Қазақстан Республикасының
Экология және табиғи ресурстар
министрі

"Глава 4. Меры оперативного реагирования в области охраны, воспроизводства и использования животного мира
18. К мерам оперативного реагирования, применяемым в рамках настоящих Критериев, относятся в рамках профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки – приостановление деятельности субъекта контроля и надзора или отдельных ее видов.
19. Основаниями для применения мер оперативного реагирования в виде приостановления деятельности субъекта контроля и надзора или отдельных ее видов в рамках профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки являются нарушения требований, по недопущению добычи объектов животного мира в зонах покоя и воспроизводственных участках, срок приостановления – 60 (шестьдесят) рабочих дней.";
приложение 2, 3 и 5 исключить;
приложение 4 изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему совместному приказу;
приложение 3 и 4 к совместному приказу исключить.
2. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа представление в Департамент юридической службы Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
__________ С. Жумангарин
Министр экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
__________ Е. Нысанбаев
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по правовой статистике
и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 3 октября 2025 года № 102
и Министр экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан