Қазақстан Республикасы азаматтарының төлем қабілеттілігін қалпына келтіру және банкроттығы жөніндегі мемлекеттік басқару саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органның қаржы басқарушысына сыйақы төлеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 23 қыркүйектегі № 524 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 25 қыркүйекте № 36936 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасы азаматтарының төлем қабілеттілігін қалпына келтіру және банкроттығы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 44-бабы 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы азаматтарының төлем қабілеттілігін қалпына келтіру және банкроттығы жөніндегі мемлекеттік басқару саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органның қаржы басқарушысына сыйақы төлеу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшасында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
М. Такиев
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 23 қыркүйектегі
№ 524 Бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы азаматтарының төлем қабілеттілігін қалпына келтіру және банкроттығы жөніндегі мемлекеттік басқару саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органның қаржы басқарушысына сыйақы төлеу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы азаматтарының төлем қабілеттілігін қалпына келтіру және банкроттығы жөніндегі мемлекеттік басқару саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органның қаржы басқарушысына сыйақы төлеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасы азаматтарының төлем қабілеттілігін қалпына келтіру және банкроттығы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 44-бабы 2-тармағына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы азаматтарының төлем қабілеттілігін қалпына келтіру және банкроттығы жөніндегі мемлекеттік басқару саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органның (бұдан әрі – уәкілетті орган) қаржы басқарушысына сыйақы төлеу тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил выплаты вознаграждения финансовому управляющему уполномоченным органом, осуществляющим руководство в сфере государственного управления по восстановлению платежеспособности и банкротства граждан Республики Казахстан
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 23 сентября 2025 года № 524. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 сентября 2025 года № 36936
В соответствии с пунктом 2 статьи 44 Закона Республики Казахстан "О восстановлении платежеспособности и банкротстве граждан Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила выплаты вознаграждения финансовому управляющему уполномоченным органом, осуществляющим руководство в сфере государственного управления по восстановлению платежеспособности и банкротства граждан Республики Казахстан.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
М. Такиев
Приложение к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 23 сентября 2025 года № 524
Правила выплаты вознаграждения финансовому управляющему уполномоченным органом, осуществляющим руководство в сфере государственного управления по восстановлению платежеспособности и банкротства граждан Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила выплаты вознаграждения финансовому управляющему уполномоченным органом, осуществляющим руководство в сфере государственного управления по восстановлению платежеспособности и банкротства граждан Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 44 Закона Республики Казахстан "О восстановлении платежеспособности и банкротстве граждан Республики Казахстан" (далее – Закон) и определяют порядок выплаты вознаграждения финансовому управляющему уполномоченным органом, осуществляющим руководство в сфере государственного управления по восстановлению платежеспособности и банкротства граждан Республики Казахстан (далее – уполномоченный орган).

2. Қағидалардың мақсаты уәкілетті органның қаржы басқарушысына сот арқылы банкроттық рәсімі шеңберінде бюджет қаражатының есебінен сыйақы төлеудің бірыңғай тәртібін қамтамасыз ету болып табылады.
2-тарау. Қазақстан Республикасы азаматтарының төлем қабілеттілігін қалпына келтіру және банкроттығы жөніндегі мемлекеттік басқару саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органның қаржы басқарушысына сыйақы төлеу тәртібі
3. Егер сот арқылы банкроттық рәсімін жүргізу барысында жиынтығында мынадай мән-жайлар:
1) борышкердің "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес халықтың әлеуметтік жағынан осал топтарының санатына жататыны;
2) "Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өндіріп алу қолданылуы мүмкін мүліктің болмауы анықталған жағдайда, қаржы басқарушысына сыйақы төлеуді уәкілетті орган жүргізеді.
4. Осы Қағидалардың 3-тармағында белгіленген талаптар сақталған кезде қаржы басқарушысының қорытынды есебін сотта қарау барысында облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана бойынша уәкілетті органның аумақтық органы (бұдан әрі – уәкілетті органның аумақтық органы) осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша бюджет қаражатының есебінен қаржы басқарушысына сыйақы төлеу туралы өтінішхатты мәлімдейді.
5. Қаржы басқарушысына сыйақы төлеуді өтінішхатта көрсетілген сомаларды төлеу туралы нұсқауды қамтитын сот арқылы банкроттық рәсімін аяқтау және банкрот міндеттемелерін тоқтату туралы соттың заңды күшіне енген шешімі немесе сот арқылы банкроттық рәсімін аяқтау және сот арқылы банкроттық рәсімі барысында орындалмаған банкрот міндеттемелерін тоқтатудан бас тарту туралы шешімі (бұдан әрі – сот арқылы банкроттық рәсімін аяқтау және банкрот міндеттемелерін тоқтату/тоқтатудан бас тарту туралы сот шешімі) негізінде уәкілетті орган жүзеге асырады.
Қаржы басқарушысына сыйақы төлеуді уәкілетті орган қаржы басқарушысы тағайындалған күннен бастап қызметінің әрбір айы үшін тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген ең төменгі жалақының 1 (бір) мөлшері және сот арқылы банкроттық рәсімі жүргізілген 3 (үш) айдан аспайтын мөлшерінде жүзеге асырады.
Қаржы басқарушысы қызметін күнтізбелік толық ай жүзеге асырмаған жағдайда сыйақы көрсетілген айдың іс жүзінде орындалған күні үшін төленеді.

2. Целью Правил является обеспечение единого порядка выплаты уполномоченным органом вознаграждения финансовому управляющему за счет бюджетных средств в рамках процедуры судебного банкротства.
Глава 2. Порядок выплаты вознаграждения финансовому управляющему уполномоченным органом, осуществляющим руководство в сфере государственного управления по восстановлению платежеспособности и банкротства граждан Республики Казахстан
3. Выплата вознаграждения финансовому управляющему производится уполномоченным органом в случае, если в ходе проведения процедуры судебного банкротства установлены в совокупности следующие обстоятельства:
1) должник относится к категории социально уязвимых слоев населения в соответствии с Законом Республики Казахстан "О жилищных отношениях";
2) отсутствует имущество, на которое в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей" может быть обращено взыскание.
4. При соблюдении требований, установленных пунктом 3 настоящих Правил, в ходе рассмотрения в суде заключительного отчета финансового управляющего территориальный орган уполномоченного органа по областям, городам республиканского значения и столицы (далее – территориальный орган уполномоченного органа) заявляет ходатайство о выплате вознаграждения финансовому управляющему уполномоченным органом, за счет бюджетных средств по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
5. Выплата вознаграждения финансовому управляющему осуществляется уполномоченным органом на основании вступившего в законную силу решения суда о завершении процедуры судебного банкротства и прекращении обязательств банкрота или решения о завершении процедуры судебного банкротства и отказе в прекращении обязательств банкрота, оставшихся неисполненными в ходе процедуры судебного банкротства (далее – решение суда о завершении процедуры судебного банкротства и прекращении/отказе в прекращении обязательств банкрота), содержащего указание о выплате сумм, указанных в ходатайстве.
Выплата вознаграждения финансовому управляющему осуществляется уполномоченным органом в размере 1 (одного) минимального размера заработной платы, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, за каждый месяц деятельности финансового управляющего с даты его назначения и не более 3 (трех) месяцев проведения процедуры судебного банкротства.
В случае осуществления деятельности финансовым управляющим не полный календарный месяц, вознаграждение выплачивается за фактически отработанные дни указанного месяца.

6. Уәкілетті органның аумақтық органы Банкроттар тізбесін (бұдан әрі – Тізбе) қалыптастырудың алдындағы жылғы 1 қаңтар мен 31 желтоқсан аралығында заңды күшіне енген сот арқылы банкроттық рәсімін аяқтау және банкрот міндеттемелерін тоқтату/тоқтатудан бас тарту туралы сот шешімдері бойынша уәкілетті органның қаржы басқарушысына сыйақы төлеуі туралы көрсете отырып Тізбені қалыптастырады.
7. Тізбе бойынша уәкілетті орган Тізбені қалыптастырудың қаржы жылына қаржы басқарушысына сыйақы төлеу туралы бюджеттік өтінім жасайды.
8. Қаржы басқарушысына сыйақы төлеуді уәкілетті орган оның банктік шотына ақша қаражатын аудару жолымен жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасы
азаматтарының төлем
қабілеттілігін қалпына келтіру
және банкроттығы жөніндегі
мемлекеттік басқару
саласындағы басшылықты
жүзеге асыратын уәкілетті
органның қаржы
басқарушысына сыйақы төлеу
қағидаларына қосымша
___________________________
___________________________
(соттың атауы)
_________________________
___________________________
(облыстар, республикалық
маңызы бар қалалар және астана
бойынша уәкілетті органның
аумақтық органының (бұдан әрі
– уәкілетті органның аумақтық
органы) атауы)
нысан
Қазақстан Республикасы азаматтарының төлем қабілеттілігін қалпына келтіру және банкроттығы жөніндегі мемлекеттік басқару саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органның қаржы басқарушысына сыйақы төлеу туралы өтінішхат
____________________________________________________________________
(уәкілетті органның аумақтық органының атауы)
_____________________________________________________________________
(банкроттың тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) (бұдан әрі – Т.А.Ә.))
_____________________________________________________________________
(уәкілетті органның қаржы басқарушысына төленетін сыйақының жалпы сомасы көрсетіледі)
теңге сомасында қаржы басқарушысына сыйақы төлеуге міндеттенеді.
Банкрот туралы қысқаша ақпарат:
Банкроттың жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН):__________________
Банкроттың тұрғылықты мекенжайы:____________________________________
Банкроттың "Қазақстан Республикасы азаматтарының төлем қабілеттілігін қалпына келтіру және банкроттығы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 44-бабы 2-тармағының талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттардың тізбесі:
1.____________________________________________________________________
("Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес банкроттың халықтың әлеуметтік осал топтары санатына жатқызылғанын растайтын құжаттың күні, нөмірі, құжатты берген уәкілетті органның атауы);
2.___________________________________________________________________
(банкротта мүліктің жоқтығын растайтын құжаттың күні, нөмірі).
Сот арқылы банкроттық рәсімінің нәтижелері туралы мәліметтер:
1. Сот арқылы банкроттық рәсімін қолдану туралы шешім шығарған соттың атауы, күні мен нөмірі 20___жыл "___"______________;
2. Сот арқылы банкроттық рәсімін қолдану туралы соттың шешімінің заңды күшіне енген күні 20___жыл "_____"______________;

6. Территориальным органом уполномоченного органа формируется перечень банкротов (далее – Перечень), по которым решения суда о завершении процедуры судебного банкротства и прекращении/отказе в прекращении обязательств банкрота с указанием о выплате уполномоченным органом вознаграждения финансового управляющего, вступили в законную силу с 1 января по 31 декабря года, предшествующего году формирования Перечня.
7. По Перечню уполномоченным органом составляется бюджетная заявка о выплате вознаграждения финансовому управляющему на финансовый год формирования Перечня.
8. Выплата вознаграждения финансовому управляющему осуществляется уполномоченным органом путем перечисления денежных средств на его банковский счет.
Приложение к Правилам
выплаты вознаграждения
финансовому управляющему
уполномоченным органом,
осуществляющим руководство
в сфере государственного
управления по восстановлению
платежеспособности
и банкротства граждан
Республики Казахстан
___________________________
___________________________
(наименование суда)
от _________________________
____________________________
(наименование
территориального органа
уполномоченного органа
по областям, городам
республиканского значения
и столицы (далее – территориальный
орган уполномоченного органа)
форма
Ходатайство о выплате вознаграждения финансовому управляющему уполномоченным органом, осуществляющим руководство в сфере государственного управления по восстановлению платежеспособности и банкротства граждан Республики Казахстан
_____________________________________________________________________
(наименование территориального органа уполномоченного органа)
обязуется выплатить вознаграждение финансовому управляющему
_____________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (далее – Ф.И.О.) банкрота)
в сумме ________________________________________________________ тенге
(указывается общая сумма выплаты уполномоченным органом вознаграждения
финансовому управляющему)
Краткая информация о банкроте:
Индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН) банкрота _________
Адрес местожительства банкрота ________________________________________
Перечень документов, подтверждающих соответствие банкрота требованиям пункта 2
статьи 44 Закона Республики Казахстан "О восстановлении платежеспособности
и банкротстве граждан Республики Казахстан":
1. ___________________________________________________________________
(дата, номер документа, подтверждающий принадлежность банкрота к категории
социально уязвимых слоев населения в соответствии с Законом Республики Казахстан
"О жилищных отношениях", наименование уполномоченного органа, выдавшего
документ);
2. ___________________________________________________________________
(дата, номер документа, подтверждающего отсутствие имущества, у банкрота).
Сведения о результатах процедуры судебного банкротства:
1. Дата и номер, наименование суда, вынесшего решения суда о применении
процедуры судебного банкротства "_____" ______________20___года;
2. Дата вступления решения суда о применении процедуры судебного банкротства
в законную силу "____"______________20___года;

3. Қаржы басқарушысының Т.А.Ә. ___________________________________;
4. Қаржы басқарушысының ЖСН ___________________________________;
5. Қаржы басқарушысын тағайындау туралы уәкілетті органның аумақтық органы бұйрығының күні 20___жыл "_____"______________.
Ұсынылатын құжаттар нөмірленген және _____ парақ санында тігілген.
Қоса беріліп отырған құжаттар мен мәліметтердің толықтығын және дұрыстығын растаймын.
_____________________________________________ _________________
(уәкілетті органның аумақтық органы (қолы) басшысының Т.А.Ә.)
Күні Мөрі

3. Ф.И.О. финансового управляющего___________________________________;
4. ИИН финансового управляющего_____________________________________;
5. Дата приказа территориального органа уполномоченного органа о назначении
финансового управляющего "___" ___________20___года.
Предоставляемые документы пронумерованы и прошиты в количестве _____листов.
Полноту и достоверность прилагаемых документов и сведений подтверждаю.
____________________________________________________ __________________
(Ф.И.О. руководителя территориального (подпись) органа уполномоченного органа)
Дата Печать