Энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту жөніндегі ұлттық жоба шеңберінде қазақстандық тауар өндірушілерден тауарлар сатып алу және офтейк-келісімшарттар жасасу Қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2025 жылғы 4 қыркүйектегі № 344 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 8 қыркүйекте № 36805 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы "Тұрғын үй қатынастары туралы" Заңы 10-11-бабының 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту жөніндегі ұлттық жоба шеңберінде қазақстандық тауар өндірушілерден тауарлар сатып алу және офтейк-келісімшарттар жасасу Қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Өнеркәсіптік инфрақұрылымды және елішілік құндылықты дамыту департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрі
Е. Нагаспаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрлігі
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің
2025 жылғы 4 қыркүйектегі
№ 344 бұйрығына
қосымша
Энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту жөніндегі ұлттық жоба шеңберінде қазақстандық тауар өндірушілерден тауарлар сатып алу және офтейк-келісімшарттар жасасу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту жөніндегі ұлттық жоба шеңберінде тауар өндірушілерден тауарларды сатып алу және офтейк-келісімшарттар жасасу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) Қазақстан Республикасының "Тұрғын үй қатынастары туралы" Заңының 10-12-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленді және энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту жөнідегі ұлттық жоба шеңберінде қазақстандық тауар өндірушілерден тауарларды сатып алу және офтейк-келісімшарттар жасасу тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил приобретения товаров у казахстанских товаропроизводителей и заключение офтейк-контрактов в рамках национального проекта по модернизации энергетического и коммунального секторов
Приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 4 сентября 2025 года № 344. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 сентября 2025 года № 36805
В соответствии с пунктом 5 статьи 10-11 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила приобретения товаров у казахстанских товаропроизводителей и заключения офтейк-контрактов в рамках национального проекта по модернизации энергетического и коммунального секторов.
2. Департаменту развития промышленной инфраструктуры и внутристрановой ценности Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр промышленности
и строительства
Республики Казахстан
Е. Нагаспаев
"СОГЛАСОВАН"
Агентство по защите и развитию конкуренции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство иностранных дел
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министра промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от 4 сентября 2025 года № 344
Правила приобретения товаров у казахстанских товаропроизводителей и заключение офтейк-контрактов в рамках национального проекта по модернизации энергетического и коммунального секторов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила приобретения товаров у казахстанских товаропроизводителей и заключение офтейк-контрактов в рамках национального проекта по модернизации энергетического и коммунального секторов (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 10-12 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях" и определяют порядок приобретения товаров у казахстанских товаропроизводителей и заключения офтейк-контрактов в рамках национального проекта по модернизации энергетического и коммунального секторов.

2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) әлеуетті өнім беруші – қазақстандық тауар өндірушілердің тізіліміне енгізілген, тауарды сатып алу туралы шарт жасасуға үміткер қазақстандық тауар өндіруші;
2) біртекті тауарлар – бірдей емес, ұқсас сипаттамалары бар және бірдей функцияларды орындауға мүмкіндік беретін ұқсас компоненттерден тұратын тауарлар;
3) энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту жөніндегі ұлттық жобадағы сатып алудың электрондық платформасы (бұдан әрі – электрондық платформа) – энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту жөніндегі ұлттық жобаны іске асыру шеңберінде электрондық сатып алуды жүргізуді қамтамасыз ететін, тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу, "кілтке тапсыру" құрылыс туралы шарт жасасу, сондай-ақ энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту жөніндегі ұлттық жобаны іске асыру шеңберінде жобаларды іріктеу және мониторингілеу үшін қолжетімділік нүктесін қамтамасыз ету бойынша электрондық қызметтерді ұсынатын ақпараттық жүйе;
4) өнім беруші – тауарларды сатып алу шартын жасасқан, қазақстандық тауар өндірушілердің тізіліміне енгізілген қазақстандық тауар өндіруші;
5) техникалық оператор – энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту жөніндегі ұлттық жобаның тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы техникалық операторы ретінде Қазақстан Республикасының үкіметі айқындаған, жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын заңды тұлға;
6) консорциум – заңды тұлғалар белгілі бір ресурстарды біріктіретін және нақты шаруашылық міндеттерді шешу үшін күш-жігерді үйлестіретін бірлескен шаруашылық қызмет туралы шарт негізінде уақытша ерікті тең құқылы одақ (бірлестік);
7) қазақстанда шығарылған тауар – Қазақстан Республикасында толық өндірілген немесе өндіріс шарттарына сәйкес қайта өңделген тауар, оны өндіру кезінде өндірістік және технологиялық операциялардың ең төменгі шегі орындалады, ол туралы мәліметтер тізілімде қамтылады;
8) қазақстандық тауар өндіруші – Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын, қазақстандық тауар өндірушілердің тізіліміне енгізілген кәсіпкерлік субъектісі;
9) тапсырыс беруші – осы Қағидаларға сәйкес тауарларды сатып алуды жүзеге асыратын "кілтпен" құрылыс жобасын іске асыратын мердігер және (немесе) консорциум;
10) қазақстандық тауар өндірушілердің тізілімі (бұдан әрі - тізілім) – қазақстандық тауар өндірушілер және олар өндіретін қазақстандық тауарлар туралы мәліметтерді қамтитын "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының объектісі;

2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) потенциальный поставщик – казахстанский товаропроизводитель, включенный в реестр казахстанских товаропроизводителей, претендующий на заключение договора приобретения товаров;
2) однородные товары – товары, которые, не являясь идентичными, имеют сходные характеристики и состоят из схожих компонентов, что позволяет им выполнять одни и те же функции;
3) электронная платформа закупок национального проекта по модернизации энергетического и коммунального секторов (далее – электронная платформа) – информационная система, обеспечивающая проведение электронных закупок в рамках реализации национального проекта по модернизации энергетического и коммунального секторов, предоставляющая электронные услуги по обеспечению точки доступа для приобретения товаров, работ и услуг, заключения договора о строительстве "под ключ", а также отбора и мониторинга проектов в рамках реализации национального проекта по модернизации энергетического и коммунального секторов;
4) поставщик – казахстанский товаропроизводитель, включенный в реестр казахстанских товаропроизводителей, заключивший договор приобретения товаров;
5) технический оператор – юридическое лицо со стопроцентным участием государства в уставном капитале, определенное Правительством Республики Казахстан в качестве технического оператора в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства национального проекта по модернизации энергетического и коммунального секторов;
6) консорциум - временный добровольный равноправный союз (объединение) на основе договора о совместной хозяйственной деятельности, в котором юридические лица объединяют те или иные ресурсы и координируют усилия для решения конкретных хозяйственных задач;
7) товар казахстанского происхождения – товар, полностью произведенный в Республике Казахстан или переработанный товар, соответствующий условиям производства, при производстве которого выполняется минимальный порог производственных и технологических операций, сведения о котором содержаться в реестре;
8) казахстанский товаропроизводитель – субъект предпринимательства, являющийся резидентом Республики Казахстан, включенный в реестр казахстанских товаропроизводителей;
9) заказчик – подрядчик и (или) консорциум, реализующий проект строительства "под ключ", осуществляющие приобретение товаров в соответствии с настоящими Правилами;
10) реестр казахстанских товаропроизводителей (далее - реестр) – объект информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", содержащий сведения о казахстанских товаропроизводителях и производимых ими товарах казахстанского происхождения;

11) құжаттың электрондық көшірмесі – түпнұсқа құжаттың түрі мен ақпаратын (деректерін) электрондық-цифрлық нысанда толық жаңғыртатын құжат.
3. Энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту жөніндегі ұлттық жоба шеңберінде қазақстандық тауар өндірушілерден тауарлар сатып алу және офтейк-келісімшарттар жасасу жобалау-сметалық құжаттамада қалыптастырылған тауарлар тізбесіне сәйкес электрондық платформа арқылы жүзеге асырылады.
Бұл ретте жобалау-сметалық құжаттамада көзделген тауарлардың тізбесі жобаларды кешенді сараптаудың бірыңғай порталымен (epsd.kz) интеграциялау жолымен электрондық платформада автоматты түрде орналастырылады.
2-тарау. Қазақстандық тауар өндірушілерден тауарлар сатып алу және офтейк-келісімшарттар жасасу тәртібі
1-параграф. Өнім беруші ні тіркеу тәртібі
4. Электрондық платформада тіркелу өтінімдерді беру функционалына қол жеткізу, тауарларды сатып алу рәсімдеріне қатысу және офтейк-келісімшарттар жасасу үшін міндетті шарт болып табылады.
5. Әлеуетті өнім беруші тіркеу заңнамада белгіленген тәртіппен кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын заңды немесе жеке тұлғаға берілген электрондық цифрлық қолтаңбаны пайдалана отырып, пайдаланушының жеке кабинетін құру арқылы электрондық платформада жүзеге асырылады.
6. Тіркелгеннен кейін әлеуетті өнім беруші мынадай мәліметтерді міндетті түрде көрсете отырып, электрондық тіркеу нысанын толтырады:
1) байланыс деректері (телефон, электрондық пошта мекенжайы);
2) басшы және/немесе байланысушы тұлға туралы мәліметтер.
Бұл ретте, электрондық платформада тіркеу әлеуетті өнім беруші жоғарыда көрсетілген мәліметтерді ұсынбаған және/немесе толық ұсынбаған, сондай-ақ әлеуетті өнім беруші банкроттық, тарату процесінде болған, немесе мемлекеттік сатып алуға жосықсыз қатысушылардың тізілімінде енгізілген жағдайда жүргізілмейді.
7. Тізілімде көрсетілген әлеуетті өнім беруші туралы ақпарат электрондық платформаға автоматты түрде беріледі.
8. Тіркелгеннен кейін әлеуетті өнім беруші электрондық платформаға қол жеткізе алады:
энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту ұлттық жобасы шеңберінде тауарларға қажеттіліктер туралы ақпаратты қарау;
тапсырыс берушілер үшін тауарларды жеткізудің техникалық сипаттамасы, жоспарланған көлемі мен мерзімі туралы ақпаратты қарау;
тауарларды сатып алуға тапсырысқа қатысу мүмкіндігі;
келіссөздерге қатысу және офтейк-келісімшарттар жасасу.
9. Әлеуетті өнім беруші ұсынылған ақпараттың дұрыстығы үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапты болады.

11) электронная копия документа – документ, полностью воспроизводящий вид и информацию (данные) подлинного документа в электронно-цифровой форме.
3. Приобретение товаров у казахстанских товаропроизводителей и заключение офтейк-контрактов в рамках национального проекта по модернизации энергетического и коммунального секторов осуществляется посредством электронной платформы в соответствии с перечнем товаров, сформированного проектно-сметной документацией.
При этом перечень товаров, предусмотренный проектно-сметной документацией, автоматически размещается в электронной платформе путем интеграции с Единым порталом комплексной экспертизы проектов (epsd.kz).
Глава 2. Порядок приобретения товаров у казахстанских товаропроизводителей и заключение офтейк-контрактов
Параграф 1. Порядок регистрации потенциального поставщика
4. Регистрация на электронной платформе является обязательным условием для получения доступа к функционалу подачи заявок, участия в процедурах приобретения товаров и заключения офтейк-контрактов.
5. Регистрация потенциального поставщика осуществляется в электронной платформе путем создания личного кабинета пользователя с использованием электронной цифровой подписи, выданного юридическому или физическому лицу, осуществляющему предпринимательскую деятельность в установленном законодательством порядке.
6. При регистрации потенциальный поставщик заполняет электронную регистрационную форму, с обязательным указанием следующих сведений:
1) контактные данные (телефон, адрес электронной почты);
2) сведения о руководителе и/или контактном лице.
Регистрация в электронной платформе не проводится в случае не предоставления и/или неполного предоставления потенциальным поставщиком вышеуказанных сведений, а также нахождения потенциального поставщика в процессе банкротства, ликвидации, либо в реестре недобросовестных участников государственных закупок.
7. Информация о потенциальном поставщике, указанная в реестре, передается в электронную платформу автоматически.
8. После регистрации потенциальный поставщик получает доступ к электронной платформе для:
просмотра информации о потребностях в товарах в рамках национального проекта по модернизации энергетического и коммунального секторов;
просмотра информации о технической характеристике приобретаемого товара, планируемых объемах и их сроках поставки, выделенной суммы приобретения;
возможности участия в заказе на приобретение товаров;
участия в переговорах и заключение офтейк-контрактов.
9. Потенциальный поставщик несет ответственность за достоверность представленной информации в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

10. Әлеуетті өнім берушілер, өнім берушілер мен тапсырыс берушілер үшін электрондық платформаны пайдалану өтеусіз болып табылады.
11. Тапсырыс беруші мен әлеуетті өнім берушілер электрондық платформада орналастыратын ақпарат жалпыға қолжетімді болып табылады.
Электрондық платформа әкімшісі тапсырысты қарау режимінде өнім берушілер мен тапсырыс берушілерге, өнеркәсіпті, электр энергетикасын мемлекеттік ынталандыру, бәсекелестікті қорғау және дамыту саласындағы уәкілетті органдарға, техникалық операторға, "Qazindustry" қазақстандық индустрия және экспорт орталығы", "Kazakh Invest" Ұлттық компаниясы" және "Самрук-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамдарына тауарларды сатып алу қорытындыларының хаттамаларына қол жеткізуді қамтамасыз етеді.
2-параграф. Қазақстандық тауар өндірушілерден тауарларды сатып алу тәртібі
12. Тапсырыс берушілердің тауарларды электрондық платформа арқылы сатып алуы мынадай мәліметтерді қамтитын тапсырыс негізінде жүзеге асырылады:
1) сатып алынатын тауардың толық сипаттамасы және техникалық сипаттамалары;
2) сатып алынатын тауардың саны және бөлінген сома көрсетіле отырып;
3) тауарды жеткізу орны және жеткізу шарты;
4) тауарды жеткізу мерзімдері, бұл мерзім әлеуетті өнім берушімен тапсырыс беруші шартқа қол қойған күннен бастап күнтізбелік 60 (алпыс) күннен ерте болмауы тиіс.
Бұл ретте, әлеуетті өнім беруші тапсырыс берушімен келісу арқылы тауарды мерзімінен бұрын жеткізе алады.
13. Электрондық платформа арқылы тауарларды сатып алу мынадай ретпен жүзеге асырылады:
1) тапсырыс беруші жобалау-сметалық құжаттамаға сәйкес сатып алуға жоспарланатын тауарлардың бір немесе бірнеше түрін таңдайды және осындай тауарларды сатып алуға тапсырысты ресімдейді. Ресімделген тапсырысқа тапсырыс берушінің электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылады.
Бұл ретте, тапсырыс беруші біртектілік белгісі бойынша біртекті емес тауарларды жеке тапсырыстарға бөледі, ал бір тапсырысқа тек біртекті тауарларды біріктіреді;
2) электрондық платформа тапсырыс берушіге өзекті баға ұсыныстарын ұсыну үшін таңдалған тауарларды сатып алуға тапсырысты әлеуетті өнім берушілердің жеке кабинетіне жібереді.
Әлеуетті өнім берушілерді тізілімге енгізу кезінде әлеуетті өнім берушілер және тауарларды сатып алу кезінде тапсырыс берушілер көрсеткен тауарлардың кодтарына сәйкес электрондық платформа айқындайды;
3) әлеуетті өнім беруші хабарламаны алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде пайдаланушының жеке кабинетінде өндірістік қуаттылықтарды, сондай-ақ сервистік сүйемелдеуді (кепілдік міндеттемелерін, сервистік және сатудан кейінгі қызмет көрсету шарттарын) негізге ала отырып, тауарды жеткізудің техникалық сипаттамалары мен фотосуретін, мерзімдері мен көлемін көрсете отырып, өзекті баға ұсыныстарын орналастырады.

10. Пользование электронной платформой для потенциальных поставщиков, поставщиков и заказчиков является безвозмездным.
11. Информация, размещаемая заказчиками и потенциальными поставщиками в электронной платформе является общедоступной.
Администратор электронной платформы обеспечивает доступ потенциальным поставщикам, поставщикам, заказчикам, уполномоченным органам в области государственного стимулирования промышленности, электроэнергетики, по защите и развитию конкуренции, техническому оператору, акционерным обществам "Казахстанский центр индустрии и экспорта "QazIndustry", "Национальная компания "Kazakh Invest" и "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" в режиме просмотра заказа и протоколов итогов приобретения товаров.
Параграф 2. Порядок приобретения товаров у казахстанских товаропроизводителей
12. Приобретение товаров заказчиками через электронную платформу осуществляется посредством заказа, который содержит следующие сведения:
1) полное описание и технические характеристики приобретаемого товара;
2) количество приобретаемого товара, с указанием выделенных сумм;
3) место и условие поставки товара;
4) сроки поставки товара, которые составляют не менее 60 календарных дней с даты подписания договора приобретения товара.
При этом, поставщик по согласованию с заказчиком может поставить товар досрочно.
13. Приобретение товаров через электронную платформу осуществляются в следующей последовательности:
1) заказчик выбирает один или несколько видов товаров, планируемых к приобретению в соответствии с проектно-сметной документацией и оформляет заказ на приобретение таких товаров. Оформленный заказ подписывается электронной цифровой подписью заказчика.
При этом, заказчик разделяет неоднородные товары на отдельные заказы по признаку однородности, а в один заказ объединяет только однородные товары;
2) электронная платформа отправляет заказ на приобретение выбранных товаров в личный кабинет потенциальных поставщиков, для предоставления заказчику актуальных ценовых предложений.
Потенциальные поставщики определяются электронной платформой в соответствии с кодами товаров указанными потенциальными поставщиками при включении в реестр и заказчиками при приобретении товаров;
3) потенциальный поставщик в течение 2 (двух) рабочих дней со дня получения уведомления в личном кабинете пользователя размещает актуальные ценовые предложения, с указанием технических характеристик и фотографии, сроков и объема поставки товара, исходя из производственных мощностей, а также сервисного сопровождения (гарантийные обязательства, условия сервисного и послепродажного обслуживания) при его наличии.

4) электрондық платформа әлеуетті өнім берушілер және олардың өзекті бағалары, техникалық сипаттамалары, тапсырыс беруші таңдаған тауарлар бойынша жеткізу көлемі мен мерзімдері туралы ақпаратты автоматты түрде қалыптастырады;
Электрондық платформа әлеуетті өнім берушінің баға ұсыныстарынан бас тартады:
егер ұсынылған баға тапсырыс беруші тауарды сатып алуға бөлген сомадан асып кетсе;
егер әлеуетті өнім беруші көрсеткен жеткізу мерзімі тауарды жоспарлы сатып алу шеңберінде тапсырыс беруші белгілеген жеткізу шекті мерзімінен асып кетсе.
Өзге негіздер бойынша баға ұсыныстарын қабылдамауға жол берілмейді.
5) электрондық платформа тауарлардың және оларды өндірушілердің тізбесін, бағасын, техникалық сипаттамаларын, жеткізу көлемі мен мерзімдерін көрсете отырып, қалыптастырылған ақпаратты тапсырыс берушіге автоматты түрде жібереді;
6) тапсырыс беруші әлеуетті өнім берушілер туралы қалыптастырылған ақпараттан 5 (бес) жұмыс күні ішінде тауардың құнын, оның техникалық сипаттамаларын, жеткізу көлемі мен мерзімдерін негізге ала отырып, әлеуетті өнім берушіні таңдайды және тапсырысты әлеуетті өнім берушіге растауға жібереді.
Бұл ретте, егер тапсырысты алған әлеуетті өнім берушінің тапсырыста көрсетілген барлық көлемді жеткізу мүмкіндігі болмаса, тапсырыс беруші көлемнің қалған бөлігіне электрондық платформа қалыптастырған қазақстандық тауар өндірушілер арасынан олардың бағасын, техникалық сипаттамаларын, жеткізу көлемі мен мерзімдерін ескере отырып, өзге де әлеуетті өнім берушіні таңдайды;
Тауарды сатып алуға қатысатын әлеуетті өнім берушілер сатып алынатын тауарға қажеттілік көлемін және тапсырыс берушіге тауарды сатып алуға бөлінген сомадан асып кеткен жағдайда, тапсырыс беруші осы Қағидалардың нормаларын қолданбай, тауардың жабылмаған көлемін сатып алуды жүзеге асырады;
7) тапсырысты алған әлеуетті өнім беруші 2 (екі) жұмыс күні ішінде тапсырыс берушіге электрондық платформада жіберілетін тапсырысты растау немесе одан бас тарту туралы шешім қабылдайды;
Әлеуетті өнім берушінің тапсырысты растауы оның техникалық сипаттамаға, жеткізу көлемі мен мерзіміне сәйкес тауарды жеткізуді жүзеге асыруға келісімін білдіру нысаны болып табылады және тапсырыс беруші бөлген сома шегінде.
8) әлеуетті өнім беруші тапсырысты растаған немесе одан бас тартқан жағдайда электрондық платформада осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қорытындылар хаттамасы қалыптастырылады, ол электрондық платформада жарияланады.
9) тапсырыс беруші мен әлеуетті өнім беруші тапсырыс расталған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде тауарды сатып алу шартын жасасады;

4) электронная платформа автоматически формирует информацию о потенциальных поставщиках и их актуальных ценах, технических характеристик, объемах и сроках поставки по выбранным заказчиком товарам;
Электронная платформа отклоняет ценовые предложения потенциального поставщика в случаях:
если предложенная цена превышает сумму, выделенной заказчиком на приобретение товара;
если срок поставки, указанный потенциальным поставщиком, превышает предельный срок поставки, установленный заказчиком в рамках планируемого приобретения товара.
Отклонение ценовых предложений по иным основаниям не допускается.
5) электронная платформа автоматически направляет заказчику сформированную информацию с указанием перечня товаров и их производителей, цены, технических характеристик, объемов и сроков поставки;
6) заказчик из сформированной информации о потенциальных поставщиках в течение 5 (пяти) рабочих дней выбирает потенциального поставщика, исходя из стоимости товара, его технических характеристик, объемов и сроков поставки и направляет заказ на подтверждение потенциальному поставщику.
При этом, в случае, если потенциальный поставщик, получивший заказ не имеет возможности поставить весь объем указанный в заказе, заказчик на оставшуюся часть объема, выбирает иного потенциального поставщика из числа казахстанских товаропроизводителей, сформированного электронной платформой с учетом их цены, технических характеристик, объемов и сроков поставки;
В случае не покрытия потенциальными поставщиками, участвующим в приобретении товара, объема потребности в приобретаемом товаре и превышения суммы, выделенной заказчику на приобретение товара, заказчик осуществляет приобретение непокрытого объема товара без применения норм настоящих Правил;
7) потенциальный поставщик, получивший заказ, в течение 2 (двух) рабочих дней принимает решение о подтверждении или отказе от заказа, который направляется в электронной платформе заказчику;
Подтверждение потенциальным поставщиком заказа, является формой выражения его согласия осуществить поставку товара соответствующего технической характеристики, объемов и сроков поставки, и в пределах суммы выделенной заказчиком.
8) в случае подтверждения или отказа от заказа потенциальным поставщиком, в электронной платформе формируется протокол итогов по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, который публикуется на электронной платформе.
9) заказчик и потенциальный поставщик в течение 2 (двух) рабочих дней со дня подтверждения заказа заключают договор приобретения товара;

10) тапсырыстан бас тартылған немесе расталмаған жағдайда тапсырысты алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде тапсырыс беруші электрондық платформа қалыптастырған қазақстандық тауар өндірушілер арасынан өзге әлеуетті өнім берушіні таңдау туралы шешім қабылдайды.
14. Тапсырыс беруші өнім берушімен шартқа қол қойылған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде өнім берушінің шикізат пен жинақтауыштарды сатып алуы үшін шарт сомасының 30% (отыз) мөлшерінде аванстық төлемді жүзеге асырады.
15. Электрондық платформа арқылы тауарларды сатып алу:
әлеуетті өнім берушілердің тапсырысты растамауы;
себебін көрсете отырып, әлеуетті өнім берушілердің тапсырыстан бас тартуы;
сатып алынатын тауарлар бойынша әлеуетті өнім берушілердің болмауы.
16. Электрондық платформа арқылы тауарды сатып алу өтпеді деп танылған жағдайда, тапсырыс беруші тауарды осы Қағидалардың нормаларын қолданбай сатып алады.
17. Тапсырыс беруші электрондық платформаның жеке кабинетінде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтпеді деп танылған сатып алынатын тауарлар бойынша ақпаратты толтырады, ол электрондық платформада автоматты түрде орналастырылады.
18. Тапсырыс беруші тауарды сатып алуға жасалған әрбір шарт бойынша осы шарттың орындалуы туралы есепті электрондық платформада тауардың немесе оның партиясының барлық көлемі жеткізілген күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмей орналастырады.
Шартты мерзімінен бұрын бұзған кезде тапсырыс беруші бұзудың күнін, негіздерін және тауардың нақты сатып алынған көлемін көрсетеді.
19. Тауарды сатып алу шартының орындалуы туралы есеп жалпыға қолжетімді болып табылады және мынадай мәліметтерді қамтиды: өнім берушінің атауы, шарттың нөмірі мен күні, шарттың қолданылу мерзімі, орындаудың нақты мерзімдері мен көлемі (сандық және құндық мәнде), елішілік құндылық үлесі, сондай-ақ растайтын құжаттар (қабылдау-беру актісі, шот-фактура, жүкқұжат, төлем тапсырма және т. б.).
20. Тапсырыс беруші шарттың орындалуы туралы есепті электрондық платформада орналастырудың дұрыстығына, толықтығына және уақтылығына жауапты болады.
3-параграф. Офтейк-келісімшарттар жасасу тәртібі
21. Сатып алынатын тауар бойынша қазақстандық тауар өндіруші болмаған жағдайда, электрондық платформа офтейк-келісімшарттар жасасу үшін тауарлардың тізбесін (бұдан әрі – тізбе) қалыптастырады және оны электрондық платформада орналастырады.
22. Қазақстандық тауар өндіруші немесе инвестор электрондық платформа арқылы тізбеден тауарды таңдайды және сатып алынатын тауарлар бойынша жобаны іске асырудың бизнес-жоспарын/техникалық-экономикалық негіздемесін, жоспар-кестесін қоса бере отырып, таңдалған тауар бойынша офтейк-келісімшарт жасасу үшін тапсырыс берушіге өтінім жібереді.

10) в случае отказа или не подтверждения заказа в течение 2 (двух) рабочих дней, со дня получения заказа, заказчик принимает решение о выборе иного потенциального поставщика из числа казахстанских товаропроизводителей, сформированного электронной платформой.
14. Заказчик в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня подписания договора с поставщиком осуществляет авансовый платеж, в размере тридцати процентов от суммы договора, для приобретения поставщиком сырья и комплектующих.
15. Приобретение товаров через электронную платформу признаются несостоявшимися в случаях:
не подтверждения потенциальными поставщиками заказа;
отказа потенциальных поставщиков от заказа с указанием причины;
отсутствия потенциальных поставщиков по приобретаемым товарам.
16. В случае признания приобретения товара через электронную платформу несостоявшимся, заказчик приобретает товар без применения норм настоящих Правил.
17. Заказчик в личном кабинете электронной платформы заполняет информацию по приобретенным товарам, без применения норм настоящих Правил, по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, которая автоматически размещается в электронной платформе.
18. Заказчик по каждому заключенному договору на приобретение товара размещает отчет об исполнении данного договора на электронной платформе не позднее 10 (десяти) рабочих дней с даты поставки всего объема товара или его партии.
При досрочном расторжении договора заказчик указывает дату, основания расторжения и фактически приобретенный объем товара.
19. Отчет об исполнении договора приобретения товара является общедоступным и содержит следующие сведения: наименование поставщика, номер и дата договора, срок действия договора, фактические сроки и объемы исполнения (в количественном и стоимостном выражении), доля внутристрановой ценности, а также прикладываются подтверждающие документы (акт приема-передачи, счет-фактура, накладная, платежное поручение и др.).
20. Заказчик несет ответственность за достоверность, полноту и своевременность размещения отчета об исполнении договора на электронной платформе.
Параграф 3. Порядок заключения офтейк-контрактов
21. В случае отсутствия казахстанского товаропроизводителя по приобретаемому товару, электронная платформа формирует перечень товаров для заключения офтейк-контрактов (далее – перечень) и размещает его на электронной платформе.
22. Казахстанский товаропроизводитель или инвестор через электронную платформу выбирает товар из перечня и направляет заявку заказчику для заключения офтейк-контракта по выбранному товару с приложением бизнес-плана/технико-экономического обоснования, план-графика реализации проекта по приобретаемым товарам.

23. Тапсырыс беруші өтінім келіп түскен күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде тауардың техникалық сипаттамаларына, мерзімдеріне, көлеміне және құнына сәйкестігін қарайды.
24. Өтінімді қарау нәтижелері бойынша тапсырыс беруші мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
1) оң шешім – өндіріске жоспарланған тауар белгіленген техникалық сипаттамаларға, мерзімдерге, тауардың көлемі мен құнына сәйкес келген жағдайда;
2) теріс шешім – өндіріске жоспарланған тауардың техникалық сипаттамаларына, жеткізу мерзімдеріне сәйкес келмеген, өндіріс көлемі жеткіліксіз болған жағдайда не егер өндіріске жоспарланған тауардың мәлімделген құны тапсырыс беруші оны сатып алуға бөлген шекті сомадан асып кеткен жағдайда.
25. Оң шешім қабылданған жағдайда тапсырыс беруші осы Қағидалардың 23-тармағында көзделген мерзім ішінде техникалық операторды және қазақстандық тауар өндірушіні немесе инвесторды офтейк-келісімшарт жасасуға әзірлігі туралы хабардар етеді
26. Теріс шешім болған жағдайда Тапсырыс беруші техникалық операторға және қазақстандық тауар өндірушіге немесе инвесторға офтейк-келісімшарт жасасудан бас тарту туралы хабарлама жібереді.
Бұл ретте, қазақстандық тауар өндіруші немесе инвестор офтейк-келісімшарт жасасудан бас тартуға негіз болған ескертулерді жоя отырып, қайта өтінім береді.
27. Тапсырыс берушінің өтінімді қайта қарауы өтінім келіп түскен күннен бастап 15 жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
28. Оң шешім қабылданған жағдайда тапсырыс беруші мен қазақстандық тауар өндіруші немесе инвестор оң шешім қабылданған күннен бастап 15 жұмыс күні ішінде екі жақты офтейк-келісімшарт жасасады.
Бірнеше тапсырыс берушінің тауарларды сатып алу қажеттілігі кезінде, егер қазақстандық тауар өндіруші немесе инвестор тапсырыс берушілердің техникалық сипаттамаларына, мерзімдері мен құнына сәйкес келетін бірнеше тапсырыс берушінің қажеттілігін жабатын көлемде тауар өндіруге ниет білдірген жағдайда, тапсырыс берушілер, техникалық оператор және қазақстандық тауар өндіруші немесе инвестор арасында көпжақты офтейк-келісімшарт жасалады.
29. Офтейк-келісімшарттар жасасуға қойылатын үлгілік талаптар Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2022 жылғы 8 маусымдағы № 325 бұйрығымен бекітілген өнеркәсіпті дамытуға бағытталған шарттарды жоспарлау және жасасу, сондай-ақ олардың орындалуына мониторинг жүргізу қағидаларында көзделген. (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 168786 болып тіркелген).
30. Офтейк-келісімшарттар жасасу кезінде электрондық платформада офтейк-келісімшарт жасалған қазақстандық тауар өндірушіден немесе инвестордан тауарды сатып алу көлемі мен мерзімі резервке қойылады.
Бұл ретте, бір тауар бойынша тапсырыс берушінің жабылмаған қажеттілігі шегінде және өнім өндіруді немесе шығаруды ұйымдастыру басталғанға дейін мерзімдер шегінде қазақстандық тауар өндірушілермен немесе инвесторлармен бірнеше офтейк-келісімшарттар жасасуға жол беріледі.

23. Заказчик в течение 30 (тридцать) календарных дней со дня поступления заявки рассматривает на соответствие техническим характеристикам, срокам, объему и стоимости товара.
24. По результатам рассмотрения заявки, заказчик принимает одно из следующих решений:
1) положительное решение – в случае соответствии планируемого к производству товара, установленным техническим характеристикам, срокам, объему и стоимости товара;
2) отрицательное решение – в случае несоответствия техническим характеристикам планируемого к производству товара, срокам поставки, недостаточности объема производства, либо в случае, если заявленная стоимость планируемого к производству товара превышает предельную сумму, выделенную заказчиком на его приобретение.
25. В случае положительного решения заказчик в течение срока, предусмотренного в пункте 23 настоящих Правил, уведомляет технического оператора и казахстанского товаропроизводителя или инвестора о готовности заключения офтейк-контракта.
26. В случае отрицательного решения, заказчик направляет уведомление техническому оператору и казахстанскому товаропроизводителю или инвестору об отказе в заключении офтейк-контракта.
При этом, казахстанский товаропроизводитель или инвестор подает повторную заявку с устранением замечаний, послужившими основаниями для отказа в заключении офтейк-контракта.
27. Повторное рассмотрение заявки заказчиком осуществляется в течение 15 рабочих дней со дня поступления заявки.
28. В случае положительного решения заказчик и казахстанский товаропроизводитель или инвестор в течение 15 рабочих дней со дня принятия положительного решения заключают двухсторонний офтейк-контракт.
При потребности в приобретении товаров несколькими заказчиками заключается многосторонний офтейк-контракт между заказчиками, техническим оператором и казахстанским товаропроизводителем или инвестором, в случае, если казахстанский товаропроизводитель или инвестор намерены произвести товар в объеме, покрывающем потребность нескольких заказчиков, соответствующий техническим характеристикам, срокам и стоимости предъявляемые заказчиками.
29. Типовые требования к заключению офтейк-контрактов предусмотрены Правилами планирования и заключения договоров, направленных на развитие промышленности, а также мониторинга их исполнения, утвержденными приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 8 июня 2022 года № 325. (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 168786).
30. При заключении офтейк-контрактов в электронной платформе резервируется объем и срок приобретения товара у казахстанского товаропроизводителя или инвестора, с которым заключен офтейк-контракт.
При этом, по одному товару допускается заключение нескольких офтейк-контрактов с казахстанскими товаропроизводителями или инвесторами в пределах непокрытой потребности заказчика и в пределах сроков, до начала организации производства или выпуска продукции.

31. Энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту жөніндегі ұлттық жобаны іске асыру шеңберінде қазақстандық тауар өндірушілердің өнімдерін қолдану және жаңа өндірістерді оқшаулау және жұмыс істеп тұрғандарын кеңейту мәселелеріне мониторинг пен үйлестіруді техникалық оператор жүзеге асырады.
Энергетикалық және
коммуналдық секторларды
жаңғырту жөніндегі ұлттық
жоба шеңберінде қазақстандық
тауар ондірушілерден тауарлар
сатып алу және офтейк-келісімшарттар жасасу
қағидаларына
1-қосымша
Электрондық платформа арқылы қазақстандық өндірушілерден тауарларды сатып алу қорытындыларының хаттамасы
Жалпы мәліметтер:
Сатып алынатын тауар туралы мәлімет
Қаржы жылы
ТЭК-дағы тауардың атауы
ЭП тапсырыс нөтірі
Тапсырысты рәсімдеу күні мен уақыты
Тапсырысты растау күні мен уақыты
Тапсырыс беруші туралы мәліметтер:
Тапсырыс берушінің қазақ тілінде атауы _________________
Тапсырыс берушінің орыс тілінде атауы ___________________
БСН
Әлеуетті өнім берушілер ұсыныстарының тізімі:
Әлеуетті өнім берушінің атауы, БСН/ЖСН
Тауардың атауы
АГСК-3 коды
Әлеуетті өнім берушінің сомасы, теңгеде
ЭП ұсынысты берген күні мен уақыты
Өнім беруші нің баға ұсынысынан бас тарту себебі
1
2
3
4
5
6
7
1. №___ жоспардың тармағы бойынша жеңімпаз болып белгіленсін:
(БСН/ЖСН жеңімпаздыңәлеуеттіөнім берушісінің атауы).
2. Тапсырыс беруші (тапсырыс берушінің атауы) осы қағидалардың белгіленген мерзімдерде (БСН/ЖСН жеңімпаздың әлеуетті өнім берушісінің атауы) тауарларды сатып алу туралы шарт жасасын.
Немесе: "Электрондық платформада тауарларды сатып алу (сатып алынатын тауардың атауы) мыналарға байланысты өтпеді деп танылсын _________________":
(осы қағидалардың мынадай шарттарының бірін көрсетіңіз:
"_____________________".
Аббревиатураларды декодтау:
БСН – бизнес сәйкестендіру нөмірі;
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
ЭП – электрондық платформа.
Энергетикалық және
коммуналдық секторларды
жаңғырту жөніндегі ұлттық
жоба шеңберінде қазақстандық
тауар ондірушілерден тауарлар
сатып алу және офтейк-келісімшарттар жасасу
қағидаларына
2-қосымша
Энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту жөніндегі ұлттық жоба шеңберінде шетелдік өндірушілерден тауарларды сатып алу жөніндегі есеп нысандары
Тауардың атауы
СЭҚ ТН коды
ТЖКБНА коды
Шыққан елі
Шарт бойынша көлемі
Шарт сомасы, мың теңге
Өнім беруші
1
2
3
4
5
6
7
8
Кестенің жалғасы
Өнім беруші нің БСН/ЖСН (бар болса)
Сатып алу-сату шартының №
Шетелдік тауардың шығу тегін растайтфн өзге де құжаттар (сертификат, инвойс және т.б.)
Жеткізудің нақты көлемі
(теңге)
Жеткізу күні
Актінің № мен күні
ҚТӨ тауарды сатып алу мүмкінеместігінің негіздемесі
9
10
11
12
13
14
15
Аббревиатураларды декодтау:
БСН – бизнес сәйкестендіру нөмірі;
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
СЭҚ ТН – сыртқы-экономикалық қызмет тауарлар номенклатурасы;
ТЖКБНА – тауарлар, жұмыстар және көрсетілген қызметтердің бірыңғай номенклатуралық анықтамалы;
ҚТӨ – қазақстандық тауар өндіруші.

31. Мониторинг и координацию вопросов применения продукции казахстанских товаропроизводителей и локализации новых и расширения действующих производств в рамках реализации национального проекта по модернизации энергетического и коммунального секторов осуществляется техническим оператором.
Приложение 1
к Правилам приобретения
товаров у казахстанских
товаропроизводителей
и заключение офтейк-контрактов
в рамках национального проекта
по модернизации энергетического
и коммунального секторов
Протокол итогов приобретения товаров у казахстанских товаропроизводителей через электронную платформу
Общие сведения:
Сведения о приобретаемом товаре
Финансовый год
Наименование товара в ЭП
Номер заказа в ЭП
Дата и время оформления заказа
Дата и время подтверждения заказа
Сведения о Заказчике:
Наименование заказчика на казахском языке _________________
Наименование заказчика на русском языке ___________________
БИН
Список предложений потенциальных поставщиков:
Наименование потенциального поставщика, БИН/ИИН
Наименование товара
Код АГСК-3
Сумма потенциального поставщика, в тенге
Дата и время заказа в ЭП
Причина отклонения ценового предложения поставщика
1
2
3
4
5
6
7
1. Определить победителем по заказу №___:
(БИН/ИИН наименование потенциального поставщика победителя).
2. Заказчику (наименование заказчика) в сроки, установленные в настоящих
Правилах, заключить договор о приобретении товаров с (БИН/ИИН
наименование потенциального поставщика победителя).
Либо: "Признать приобретение товаров на электронной платформе
(наименование приобретаемого товара) несостоявшимся в связи с
_________________":
(Указать одну из следующих условий пункта 15 настоящих Правил:
"_____________________".
Расшифровка аббревиатур:
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
ЭП – электронная платформа.
Приложение 2
к Правилам приобретения
товаров у казахстанских
товаропроизводителей и заключение
офтейк-контрактов в рамках
национального проекта
по модернизации энергетического
и коммунального секторов
Форма отчетности приобретения товаров у иностранного производителя в рамках национального проекта по модернизации энергетического и коммунального секторов
Наименование товара
Код ТН ВЭД
Код ЕНСТРУ
Страна происхождения
Объем по договору
Сумма договора, тыс. тенге
Поставщик
1
2
3
4
5
6
7
8
Продолжение таблицы
БИН/ИИН поставщика (при наличии)
№ договора купли-продажи
Иные документы, подтверждающие происхождение иностранного товара (сертификат, инвойс и т.п.)
Фактический объем приобретение товара
(тенге)
Дата приобретения товара
№ и дата акта
Обоснование невозможности приобретения товара у КТП
9
10
11
12
13
14
15
Расшифровка аббревиатур:
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
ТН ВЭД – товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности;
ЕНСТРУ – единый номенклатурный справочник товаров, работ и услуг;
КТП – казахстанский товаропроизводитель.