Мемлекеттік дене шынықтыру-спорт ұйымдарының бірінші басшыларын лауазымға тағайындау, лауазымнан босату қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің 2025 жылғы 3 қыркүйектегі № 171 және Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2025 жылғы 3 қыркүйектегі № 264 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 5 қыркүйекте № 36798 болып тіркелді
"Дене шынықтыру және спорт туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 65-19) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қоса беріліп отырған мемлекеттік дене шынықтыру-спорт ұйымдарының бірінші басшыларын лауазымға тағайындау, лауазымнан босату қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Спорт және дене шынықтыру істері комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бірлескен бұйрық қолданысқа енгізілгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде оны Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы тармақта көзделген іс-шаралар орындалғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау
министрінің міндетін атқарушы
________А. Ертаев
Қазақстан Республикасы
туризм және спорт министрі
_________Е. Мырзабосынов
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің міндетін
атқарушы
2025 жылғы 3 қыркүйектегі
№ 264 мен Қазақстан
Республикасы туризм және
спорт министрі
2025 жылғы 3 қыркүйектегі
№ 171 бірлескен бұйрықпен
бекітілген
Мемлекеттік дене шынықтыру-спорт ұйымдарының бірінші басшыларын лауазымға тағайындау, лауазымнан босату қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік дене шынықтыру-спорт ұйымдарының бірінші басшыларын лауазымға тағайындау, лауазымнан босату қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Дене шынықтыру және спорт туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 65-19) тармақшасына сәйкес әзірленді және мемлекеттік дене шынықтыру-спорт ұйымдарының бірінші басшыларын лауазымға тағайындау, лауазымнан босату тәртібін айқындайды.
3. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:

Об утверждении Правил назначения на должности, освобождения от должностей первых руководителей государственных физкультурно-спортивных организаций
Совместный приказ Министра туризма и спорта Республики Казахстан от 3 сентября 2025 года № 171 и и.о. Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 3 сентября 2025 года № 264. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 сентября 2025 года № 36798
В соответствии с подпунктом 65-19) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О физической культуре и спорте" ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить прилагаемые Правила назначения на должности, освобождения от должностей первых руководителей государственных физкультурно-спортивных организаций.
2. Комитету по делам спорта и физической культуры Министерства туризма и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение трех рабочих дней после введения в действие настоящего совместного приказа размещение его на интернет-ресурсе Министерства туризма и спорта Республики Казахстан;
3) в течение трех рабочих дней после исполнения мероприятий, предусмотренных настоящим пунктом, представление в Департамент юридической службы Министерства туризма и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего заместителя министра туризма и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
__________ А. Ертаев
Министр туризма и спорта
Республики Казахстан
__________ Е. Мырзабосынов
Утверждены
совместным приказом
исполняющий обязанности
Министра труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 3 сентября 2025 года № 264
и Министр туризма и спорта
Республики Казахстан
от 3 сентября 2025 года № 171
Правила назначения на должности, освобождения от должностей первых руководителей государственных физкультурно-спортивных организаций
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила назначения на должности, освобождения от должностей первых руководителей государственных физкультурно-спортивных организаций (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 65-19) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О физической культуре и спорте" и определяют порядок назначения на должности, освобождения от должностей первых руководителей государственных физкультурно-спортивных организаций.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:

1) мемлекеттік мүлік тізілімнің веб-порталы – www.e-Qazyna.kz электрондық мекенжайы бойынша интернет желісінде орналасқан, мемлекеттік мүлік тізілімнің деректеріне бірыңғай қол жеткізу нүктесін ұсынатын интернет-ресурс;
2) уәкілетті орган – қарамағында мемлекеттік дене шынықтыру-спорт ұйымдары болатын дене шынықтыру және спорт саласындағы орталық атқарушы орган, жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың атқарушы органы;
3) "электрондық үкіметтің" сыртқы шлюзі – мемлекеттік органдардың бірыңғай көліктік ортасында тұрған ақпараттық жүйелердің мемлекеттік органдардың бірыңғай көліктік ортасынан тыс тұрған ақпараттық жүйелермен өзара іс-қимылын қамтамасыз етуге арналған "электрондық үкімет" шлюзінің кіші жүйесі;
4) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар жиынтығы.
2 тарау. Мемлекеттік дене шынықтыру-спорт ұйымының бірінші басшысы лауазымына конкурс өткізу тәртібі
3. Уәкілетті орган мемлекеттік дене шынықтыру-спорт ұйымының бірінші басшысы бос лауазымы пайда болған күннен бастап 3 (үш) ай ішінде мемлекеттік дене шынықтыру-спорт ұйымының бірінші басшысы лауазымына орналасуға конкурс (бұдан әрі – конкурс) өткізу туралы шешім қабылдайды және мемлекеттік дене шынықтыру-спорт ұйымдарының бірінші басшыларын лауазымға тағайындау, лауазымнан босату жөніндегі конкурстық комиссия құру туралы бұйрық шығарады (бұдан әрі – конкурстық комиссия).
Конкурсты уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесі жариялайды және өткізеді.
4. Конкурстық комиссияның құрамы кемінде 5 (бес) адамнан тұратын мүшелердің тақ санынан қалыптастырылып, оның ішінде конкурстық комиссия мүшелерінің арасынан сайланатын төрағадан тұрады.
Конкурстық комиссияның құрамына уәкілетті органның құрылымдық бөлімшелерінің басшылары, спорт федерациясының өкілдері кіреді.
Конкурстық комиссияның хатшысы конкурстық комиссияның отырысын ұйымдастырады және оның мүшесі болып табылмайды.
5. Конкурстық комиссияның қызметінде мүдделер қақтығысы туындаған жағдайда конкурстық комиссияның құрамы 5 (бес) жұмыс күні ішінде қайта қаралады.
6. Конкурс өткізу туралы хабарландыру қазақ және орыс тілдерінде конкурс өткізу туралы шешім қабылданған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде:
мемлекеттік кәсіпорын ұйымдық-құқықтық нысанындағы мемлекеттік дене шынықтыру-спорт ұйымының бірінші басшысының бос лауазымы бойынша – мемлекеттік мүлік тізілімінің веб-порталында;
мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы мемлекеттік дене шынықтыру-спорт ұйымының бірінші басшысының бос лауазымы бойынша – уәкілетті органның интернет-ресурсында қазақ және орыс тілдерінде жариялайды.
Конкурсқа қатысуға үміткер тұлғалар үшін құжаттарды қабылдау конкурс өткізу туралы хабарландыру жарияланған күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.

1) веб-портал реестра государственного имущества – интернет-ресурс, размещенный в сети интернет по электронному адресу www.e-Qazyna.kz, предоставляющий единую точку доступа к данным реестра государственного имущества;
2) уполномоченный орган – центральный исполнительный орган в области физической культуры и спорта, исполнительный орган областей, городов республиканского значения и столицы, финансируемый из местного бюджета, в ведении которых находятся государственные физкультурно-спортивные организации;
3) внешний шлюз "электронного правительства" – подсистема шлюза "электронного правительства", предназначенная для обеспечения взаимодействия информационных систем, находящихся в единой транспортной среде государственных органов, с информационными системами, находящимися вне единой транспортной среды государственных органов;
4) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
Глава 2. Порядок проведения конкурса на должность первого руководителя государственной физкультурно-спортивной организации
3. Уполномоченный орган в течение 3 (трех) месяцев со дня появления вакантной должности первого руководителя государственной физкультурно-спортивной организации принимает решение о проведении конкурса на занятие должности первого руководителя государственной физкультурно-спортивной организации (далее – конкурс) и издает приказ о создании конкурсной комиссии по назначению на должности, освобождения от должностей первых руководителей государственных физкультурно-спортивных организаций (далее – конкурсная комиссия).
Конкурс объявляется и проводится структурным подразделением уполномоченного органа.
4. Конкурсная комиссия состоит из нечетного числа ее членов, численностью не менее 5 (пяти) человек, в том числе председателя, избираемого из числа членов конкурсной комиссии.
В состав конкурсной комиссии входят руководители структурных подразделений уполномоченного органа, представители спортивной федерации.
Секретарь конкурсной комиссии организует заседание конкурсной комиссии и не является ее членом.
5. При возникновении конфликта интересов в деятельности конкурсной комиссии состав конкурсной комиссии пересматривается в течении 5 (пяти) рабочих дней.
6. Объявление о проведении конкурса на казахском и русском языках опубликовывается в течение 3 (трех) рабочих дней со дня принятия решения о проведении конкурса:
по вакантной должности первого руководителя государственной физкультурно-спортивной организации в организационно-правовой форме государственного предприятия – на веб-портале реестра государственного имущества;
по вакантной должности первого руководителя государственной физкультурно-спортивной организации в организационно-правовой форме государственного учреждения – на интернет-ресурсе уполномоченного органа на казахском и русском языках.
Прием документов для лиц, претендующих на участие в конкурсе, осуществляется в течение 7 (семи) рабочих дней со дня опубликования объявления о проведении конкурса.

7. Конкурсты өткізу туралы хабарландырудың мәтіні мынадай ақпаратты қамтиды:
1) орналасқан жері, пошталық мекенжайы, телефоны, оның негізгі қызметінің қысқаша сипаттамасы көрсетілген ұйымның атауы;
2) кандидаттарға қойылатын талаптар.
8. Конкурсқа қатысуға үміткер тұлға конкурс өткізу туралы хабарландыруда көрсетілген мерзімдерде:
мемлекеттік дене шынықтыру-спорт ұйымының бірінші басшысының бос лауазымына орналасуға арналған конкурсқа қатысу үшін – еркін нысанда ресімделген қазақ және орыс тілдеріндегі түйіндемені қоса бере отырып, мемлекеттік мүлік тізілімінің веб-порталында электрондық нысанда ресімделген конкурсқа қатысу туралы өтініш, білім туралы диплом ұсынады.
Тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйеде еңбек қызметі туралы мәліметтер болмаған жағдайда конкурсқа қатысуға үміткер тұлға Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 35-бабында көрсетілген еңбек қызметін растайтын құжаттардың бірін өтінішке тіркейді.
9. Конкурс 2 (екі) жүйелі кезеңдерден тұрады:
1) "Дене шынықтыру және спорт ұйымдарының басшылары, мамандары лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2016 жылғы 29 маусымдағы № 191 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14052 болып тіркелген) (бұдан әрі – Үлгілік біліктілік сипаттамалары) бекітілген біліктілік талаптарына сәйкестігін және тиісті бос лауазымға ұсынылатын кандидаттардың құжаттарын қарау;
2) конкурстық комиссия өткізетін кандидаттармен әңгімелесу.
10. Кандидаттардың үлгілік біліктілік сипаттамаларына сәйкестігін қарауды конкурс жариялаған уәкілетті органның персоналды басқару қызметі (кадр қызметі) құжаттарды қабылдау аяқталған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
11. Әңгімелесуге Үлгілік біліктілік сипаттамаларына сәйкес келетін тұлғалар жіберіледі.
12. Соттылығы бар немесе болған, қылмыстық қудалауға ұшыраған немесе ұшыраушы (Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексінің 35-бабы 1) және 2) тармақшаларының негізінде қылмыстық қудалаушылығы тоқтатылған тұлғалардан басқа), бұрын сыбайлас жемқорлық сипатында қылмыстар және/немесе адам өлтіру, денсаулыққа қасақана зиян келтіру, халықтың денсаулығына және имандылыққа, жыныстық қол сұғылмаушылыққа қарсы, экстремистік немесе террористік қылмыстар, адам саудасы сияқты қылмыстық құқық бұзушылықтар жасаған тұлғаларды жұмысқа қабылдауды болдырмау мақсатында білім беруді басқару органының, тиісті саладағы уәкілетті органның персоналды басқару қызметі (кадр қызметі) кандидаттың құжаттарын қабылдағаннан кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі уәкілетті органға немесе оның аумақтық бөлімшелеріне сыбайлас жемқорлық сипатындағы қылмыс және/немесе құқық бұзушылық жасағаны туралы мәліметтердің болуы не болмауы туралы қосымша сұрау жолдайды.

7. Текст объявления о проведении конкурса содержит следующую информацию:
1) наименование организации с указанием местонахождения, почтового адреса, телефона, краткое описание ее основной деятельности;
2) требования, предъявляемые к кандидатам;
8. Лицо, претендующее на участие в конкурсе, представляет в сроки, указанные в объявлении о проведении конкурса:
для участия в конкурсе на занятие вакантной должности первого руководителя государственной физкультурно-спортивной организации – заявление об участии в конкурсе, оформленное в электронной форме на веб-портале реестра государственного имущества с приложением резюме на казахском и русском языках, оформленного в произвольной форме, диплом об образовании.
В случае отсутствия сведений о трудовой деятельности в соответствующей государственной информационной системе лицо, претендующее на участие в конкурсе, прикрепляет к заявлению один из документов, подтверждающих трудовую деятельность, указанных в статье 35 Трудового кодекса Республики Казахстан.
9. Конкурс состоит из 2 (двух) последовательных этапов:
1) рассмотрение документов кандидатов на соответствие квалификационным требованиям, утвержденным приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 29 июня 2016 года № 191 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов организаций физической культуры и спорта" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14052) (далее – Типовые квалификационные характеристики) и предъявляемым к соответствующей вакантной должности;
2) собеседование с кандидатами, проводимое конкурсной комиссией.
10. Рассмотрение кандидатов на соответствие Типовым квалификационным характеристикам, осуществляется службой управления персоналом (кадровой службой) уполномоченного органа, объявившего конкурс, в течение 3 (трех) рабочих дней со дня окончания приема документов.
11. К собеседованию допускаются лица, соответствующие Типовым квалификационным характеристикам.
12. В целях предотвращения приема на работу лиц, имеющих или имевших судимость, подвергающихся или подвергавшихся уголовному преследованию (за исключением лиц, уголовное преследование в отношении которых прекращено на основании подпунктов 1) и 2) статьи 35 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан), ранее совершивших коррупционные преступления и/или уголовные правонарушения: убийство, умышленное причинение вреда здоровью, против здоровья населения и нравственности, половой неприкосновенности, экстремистские или террористические преступления, торговлю людьми, службой управления персоналом (кадровой службой) уполномоченного органа в течение 3 (трех) рабочих дней после принятия документов кандидата направляется дополнительный запрос о наличии либо отсутствии сведений о совершении коррупционного преступления и/или уголовного правонарушения в уполномоченный орган по правовой статистике и специальным учетам или его территориальные подразделения.

13. Сыбайлас жемқорлық сипатындағы қылмыс немесе қылмыстық құқық бұзушылық жасағаны туралы мәліметтер анықталған жағдайда, кандидат конкурсқа қатысудан шеттетіледі.
14. Конкурстың екінші кезеңіне жіберілген тұлғалардың тізімі және әңгімелесу өткізу кестесі мемлекеттік мүлік тізілімінің веб-порталында немесе уәкілетті органның интернет-ресурсында 3 (үш) жұмыс күні ішінде қазақ және орыс тілдерінде орналастырылады.
15. Конкурстың екінші кезеңіне жіберілген тұлғалардың тізімі бекітілгеннен кейін конкурстық комиссия мемлекеттік мүлік тізілімінің веб-порталында немесе уәкілетті органның интернет-ресурсында әңгімелесу өткізу кестесі орналастырылған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде конкурсқа қатысушылармен әңгімелесу өткізеді.
16. Конкурстық комиссияның отырысы отырысқа қатысқан төраға, комиссия мүшелері және хатшы қол қойған хаттамамен ресімделеді.
17. Конкурстық комиссияның отырысы оның жалпы құрамының кемінде үштен екісі қатысқан жағдайда өткен болып есептеледі және оның шешімі заңды деп танылады.
18. Конкурстық комиссияның шешімі әңгімелесу аяқталған сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде ашық дауыс беру арқылы көпшілік дауыспен қабылданады. Дауыстар тең болған кезде комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады. Конкурстық комиссияның отырысы аудио- және бейнежазбамен сүйемелденеді.
19. Егер конкурсқа қатысуға осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келетін 2 (екі) кандидаттан кем конкурстық өтінімдер ұсынылса не конкурстық өтінімдер келіп түспесе немесе кері қайтарып алынса, онда конкурстық комиссия конкурсты өткізілмеген деп таниды және қайта конкурс өткізу туралы шешім қабылдайды.
Егер әңгімелесу нәтижесінде конкурстық комиссия мемлекеттік дене шынықтыру-спорт ұйымының бірінші басшысы лауазымына кандидатты анықтамаса, онда уәкілетті орган конкурсты өтпеді деп таниды және қайта конкурс өткізу туралы шешім қабылдайды.
20. Конкурстық комиссияның хаттамасы мемлекеттік мүлік тізілімінің веб-порталында немесе уәкілетті органның интернет-ресурсында конкурстық комиссия шешім қабылдаған күннен кейінгі жұмыс күні аяқталғанға дейін қазақ және орыс тілдерінде орналастырылады.
3-тарау. Мемлекеттік дене шынықтыру-спорт ұйымының бірінші басшысын лауазымға тағайындау тәртібі
21. Мемлекеттік дене шынықтыру-спорт ұйымының бірінші басшысын жұмысқа қабылдау еңбек шартын жасасу және уәкілетті орган тұлғасында жұмыс берушінің актісін шығару жолымен жүзеге асырылады.

13. При выявлении сведений о совершении коррупционного преступления или уголовного правонарушения кандидат отстраняется от участия в конкурсе.
14. Список лиц, допущенных ко второму этапу конкурса и график проведения собеседования размещаются на казахском и русском языках в течение 3 (трех) рабочих дней на веб-портале реестра государственного имущества или на интернет-ресурсе уполномоченного органа.
15. После утверждения списка лиц, допущенных ко второму этапу конкурса, конкурсная комиссия проводит собеседование с участниками конкурса в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня размещения на веб-портале реестра государственного имущества или на интернет-ресурсе уполномоченного органа графика проведения собеседования.
16. Заседание конкурсной комиссии оформляется протоколом, подписанным председателем, членами комиссии и секретарем, присутствовавшими на заседании.
17. Заседание конкурсной комиссии считается состоявшимся, а его решение правомочным, если на нем присутствовали не менее двух третей членов от общего состава конкурсной комиссии.
18. Решение конкурсной комиссии принимается в течение 2 (двух) рабочих дней с момента завершения собеседований, большинством голосов путем открытого голосования. При равенстве голосов голос председателя комиссии является решающим. Заседание конкурсной комиссии сопровождается аудио- и видеозаписью.
19. Если на участие в конкурсе представили конкурсные заявки менее 2 (двух) кандидатов, соответствующих требованиям, установленным настоящими Правилами, либо конкурсные заявки не поступили или были отозваны, то конкурсная комиссия признает конкурс несостоявшимся и принимает решение о проведении повторного конкурса.
Если в результате собеседования конкурсной комиссией не был выявлен кандидат на должность первого руководителя государственной физкультурно-спортивной организации, то уполномоченный орган признает конкурс несостоявшимся и принимает решение о проведении повторного конкурса.
20. Протокол конкурсной комиссии размещается на веб-портале реестра государственного имущества или на интернет-ресурсе уполномоченного органа на казахском и русском языках до окончания рабочего дня, следующего за днем принятия решения конкурсной комиссией.
Глава 3. Порядок назначения на должность первого руководителя государственной физкультурно-спортивной организации
21. Прием на работу первого руководителя государственной физкультурно-спортивной организации осуществляется путем заключения трудового договора и издания акта работодателя в лице уполномоченного органа.

22. Конкурстық комиссияның хаттамасы мемлекеттік дене шынықтыру-спорт ұйымының бірінші басшысын жұмысқа қабылдау үшін негіз болып табылады.
23. Мемлекеттік дене шынықтыру-спорт ұйымының бірінші басшысымен еңбек шартын жасасу үшін кандидат Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 32-бабында көзделген құжаттарды ұсынады.
24. Мемлекеттік дене шынықтыру-спорт ұйымының бірінші басшысын лауазымға тағайындау тұлғаның тиісті бос лауазымға қойылатын және Үлгілік біліктілік сипаттамаларында айқындалған біліктілік талаптарына сәйкестігі болған жағдайда жүзеге асырылады.
25. Мемлекеттік дене шынықтыру-спорт ұйымының бірінші басшысын тағайындау туралы бұйрық кандидат Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 32-бабында көзделген құжаттарды ұсынған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде шығарылады.
4-тарау. Мемлекеттік дене шынықтыру-спорт ұйымының бірінші басшысын қызметінен босату тәртібі
26. Бірінші басшыларды қызметтен босату мынадай негіздер бойынша жүзеге асырылады:
1) тараптардың келісімі бойынша еңбек шартын бұзу;
2) еңбек шартының мерзімінің аяқталуы;
3) жұмыс берушінің бастамасы бойынша еңбек шартын бұзу;
4) қызметкердің басқа жұмыс берушіге ауысуына байланысты;
5) қызметкердің бастамасы бойынша еңбек шартын бұзу;
6) қызметкердің еңбек қатынастарын жалғастырудан бас тартуы;
7) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларды қоспағанда, қызметкердің сайланбалы жұмысқа (лауазымға) ауысуы немесе оны еңбек қатынастарын жалғастыру мүмкіндігін болдырмайтын лауазымға тағайындауы;
8) еңбек шартын жасасу талаптарын бұзу;
9) сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылығын немесе өзге де қылмыстық құқық бұзушылық жасау.
27. Мемлекеттік дене шынықтыру-спорт ұйымының бірінші басшысы лауазымынан босату Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.
28. Мемлекеттік дене шынықтыру-спорт ұйымының бірінші басшысы лауазымынан босату уәкілетті органның бұйрығымен жүргізіледі.
29. Уәкілетті органның мемлекеттік дене шынықтыру-спорт ұйымдарының бірінші басшысын қызметтен босату туралы шешімімен келіспеген жағдайда, шешімге Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында көзделген тәртіппен шағым жасалады.

22. Основанием для приема на работу первого руководителя государственной физкультурно-спортивной организации является протокол конкурсной комиссии.
23. Для заключения трудового договора с первым руководителем государственной физкультурно-спортивной организации кандидат предоставляет документы, предусмотренные статьей 32 Трудового кодекса Республики Казахстан.
24. Назначение на должность первого руководителя государственной физкультурно-спортивной организаций осуществляется при условии соответствия лица квалификационным требованиям, определенным Типовыми квалификационными характеристиками и предъявляемым к соответствующей вакантной должности.
25. Приказ о назначении первого руководителя государственной физкультурно-спортивной организации издается в течение 2 (двух) рабочих дней со дня предоставления кандидатом документов, предусмотренных статьей 32 Трудового кодекса Республики Казахстан.
Глава 4. Порядок освобождения от должности первого руководителя государственной физкультурно-спортивной организации
26. Освобождение от должности первых руководителей осуществляется по следующим основаниям:
1) расторжение трудового договора по соглашению сторон;
2) истечение срока трудового договора;
3) расторжение трудового договора по инициативе работодателя;
4) в связи с переводом работника к другому работодателю;
5) расторжение трудового договора по инициативе работника;
6) отказ работника от продолжения трудовых отношений;
7) переход работника на выборную работу (должность) или назначение его на должность, исключающую возможность продолжения трудовых отношений, кроме случаев, предусмотренных законами Республики Казахстан;
8) нарушение условий заключения трудового договора;
9) совершение коррупционного правонарушения либо иного уголовного правонарушения.
27. Освобождение от должности первого руководителя государственной физкультурно-спортивной организации осуществляется в порядке, предусмотренном трудовым законодательством Республики Казахстан.
28. Освобождение от должности первого руководителя государственной физкультурно-спортивной организации производится приказом уполномоченного органа.
29. В случае несогласия с решением уполномоченного органа об освобождении от должности первого руководителя государственной физкультурно-спортивной организаций, решение обжалуется в порядке, предусмотренном трудовым законодательством Республики Казахстан.