Елді мекендердің сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін мүліктік жалдауға (жалға алуға) немесе сенімгерлік басқаруға беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2025 жылғы 29 тамыздағы № 335 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 3 қыркүйекте № 36780 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Су Кодексінің 25-бабы 2-тармағының 10) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған елді мекендердің сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін мүліктік жалдауға (жалға алуға) немесе сенімгерлік басқаруға беру қағидалары бекітілсін.
2. "Қалалар мен ауылдық елді мекендерді сумен жабдықтауды қамтамасыз ететін су шаруашылығы құрылыстарын жалға және сенiмгерлiк басқаруға беру қағидаларын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 21 шілдедегі № 555 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12114 болып келген) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрі
Е. Нагаспаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің
2025 жылғы 29 тамыздағы
№ 335 бұйрығымен бекітілген
Елді мекендердің сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін мүліктік жалдауға (жалға алуға) немесе сенімгерлік басқаруға беру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Елді мекендердің сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін мүліктік жалдауға (жалға алуға) немесе сенімгерлік басқаруға беру қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) Қазақстан Республикасы Су кодексінің 25-бабының 10) тармақшасына сәйкес әзірленді және қалалар мен ауылдық елді мекендерді сумен жабдықтауды және су бұруды қамтамасыз ететін коммуналдық меншіктегі сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін мүліктік жалдауға (жалға алуға) немесе сенімгерлік басқаруға беру тәртібін (бұдан әрі – мүліктік жалдау (жалға алу) немесе сенімгерлік басқару объектілері) айқындайды.

Об утверждении правил предоставления в имущественный найм (аренду) или доверительное управление системы водоснабжения и водоотведения населенных пунктов
Приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 29 августа 2025 года № 335. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 сентября 2025 года № 36780
В соответствии с подпунктом 10) пункта 2 статьи 25 Водного Кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые правила предоставления в имущественный найм (аренду) или доверительное управление системы водоснабжения и водоотведения населенных пунктов.
2. Признать утратившими силу Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 21 июля 2015 года № 555 "Об утверждении Правил предоставления в аренду и доверительное управление водохозяйственных сооружений, обеспечивающих водоснабжение городов и сельских населенных пунктов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12114).
3. Комитету по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр промышленности
и строительства
Республики Казахстан
Е. Нагаспаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Министра промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от 29 августа 2025 года № 335
Правил предоставления в имущественный найм (аренду) или доверительное управление системы водоснабжения и водоотведения населенных пунктов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила предоставления в имущественный найм (аренду) или доверительное управление системы водоснабжения и водоотведения населенных пунктов (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 10) статьи 25 Водного кодекса Республики Казахстан и определяют порядок предоставления в имущественный найм (аренду) или доверительное управление системы водоснабжения и водоотведения (далее – объекты имущественного найма (аренды) или доверительного управления), находящихся в коммунальной собственности, обеспечивающих водоснабжение и водоотведение городов и сельских населенных пунктов.

2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) басқару органы – акционерлік қоғамның (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің) акцияларының мемлекеттік пакетін (жарғылық капиталға қатысу үлестерін) иелену және пайдалану құқығын және (немесе) мемлекеттік заңды тұлғаларды басқаруды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы орган;
2) жалдауға (жалға) алушы – егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, жеке және мемлекеттік емес заңды тұлғалар;
3) жалдауға (жалға) беруші – мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті орган немесе жергілікті атқарушы орган;
4) жалдау (сенімгерлік басқару) шарты – жалға беруші (сенімгерлік басқарудың құрылтайшысы) мен жалға алушы (сенімгерлік басқарушы) арасында жасалған объектіні жалдау (сенімгерлік басқару) шарты;
5) кепілдік жарна – конкурсқа қатысу үшін жеке немесе мемлекеттік емес заңды тұлғалар төлейтін ақша сомасы;
6) конкурс – жалдауға беруші (жалға алушы) немесе құрылтайшы өзі ұсынған бастапқы талаптардың негізінде жалдауға беруші (жалға алушы) немесе құрылтайшы үшін шарттың жақсы талаптарын ұсынатын конкурсқа қатысушылармен шарт жасасуға міндеттенетін тізілімнің веб-порталын пайдала отырып, электрондық форматта өткізілетін мемлекеттік меншіктегі су шаруашылығы құрылысжайларын мүліктік жалдауға (жалға алуға) немесе сенімгерлік басқаруға беру бойынша сауда-саттық нысаны;
7) конкурстық комиссия – конкурсты ұйымдастыру және өткізу үшін жалдауға беруші (жалға алушы) немесе құрылтайшы құратын алқалы орган;
8) конкурсқа қатысушы – конкурсқа қатысу үшін осы қағидаларда белгіленген тәртіпте тіркелген жеке және мемлекеттік емес заңды тұлғалар;
9) мүліктік жалдау (жалға алу) объектісінің баланс ұстаушысы – объектіні жалдау жедел басқару немесе шаруашылық жүргізу құқығында бекітілген мемлекеттік заңды тұлға;
10) мемлекеттік мүлікті есепке алу саласындағы бірыңғай оператор (бұдан әрі - бірыңғай оператор) – "Мемлекеттік мүлікті есепке алу саласындағы бірыңғай операторды айқындау туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 15 шілдедегі № 802 қаулысына сәйкес айқындалған, мемлекеттік мүлікті ұйымдастыру және есепке алу саласында бірыңғай техникалық саясатты іске асыру жөніндегі міндеттер жүктелген жарғылық капиталына мемлекет қатысатын заңды тұлға;
11) мүліктік жалдау (жалға алу) объектісі – қалалар мен ауылдық елді мекендерді сумен жабдықтауды және (немесе) су бұруды қамтамасыз ететін сумен жабдықтау және (немесе) су бұру жүйелері немесе олардың элементтері;

2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) орган управления – местный исполнительный орган, осуществляющий права владения и пользования государственным пакетом акций (долями участия в уставном капитале) акционерного общества (товарищества с ограниченной ответственностью) и (или) управление государственными юридическими лицами;
2) наниматель (арендатор) – физические и негосударственные юридические лица, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан;
3) наймодатель (арендодатель) – уполномоченный орган по государственному имуществу или местный исполнительный орган;
4) договор аренды (доверительного управления) – договор аренды (доверительного управления) объектом, заключенный между арендодателем (учредителем доверительного управления) и арендатором (доверительным управляющим);
5) гарантийный взнос – денежная сумма, вносимая физическим или негосударственным юридическим лицом для участия в тендере;
6) конкурс - форма торгов по предоставлению в имущественный наем (аренду) или доверительное управление водохозяйственных сооружений, находящихся в государственной собственности, проводимая с использованием веб-портала реестра в электронном формате при которых наймодатель (арендодатель) или учредитель обязуется на основе принятых им исходных условий заключить договор с тем из участников конкурса, который предложит лучшие для наймодателя (арендодателя) или учредителя условия договора;
7) конкурсная комиссия – коллегиальный орган, созданная наймодателем (арендодателем) или учредителем доверительного управления для организации и проведения конкурса;
8) участник конкурса - физическое или негосударственное юридическое лицо, зарегистрированное в установленном настоящими Правилами порядке для участия в конкурсе;
9) балансодержатель объекта имущественного найма (аренды) – государственное юридическое лицо, за которым объект аренды закреплен на праве оперативного управления или хозяйственного ведения;
10) единый оператор в сфере учета государственного имущества (далее – единый оператор) – юридическое лицо с участием государства в уставном капитале, определенное в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 июля 2011 года № 802 "Об определении единого оператора в сфере учета государственного имущества", на которое возложены задачи по реализации единой технической политики в сфере организации и учета государственного имущества;
11) объект имущественного найма (аренды) – системы водоснабжения и (или) водоотведения, обеспечивающие водоснабжение и (или) водоотведение городов и сельских населенных пунктов или их элементы;

12) сенімгерлік басқару объектісі - қалалар мен ауылдық елді мекендерді сумен жабдықтауды және (немесе) су бұруды қамтамасыз ететін су шаруашылығы ұйымдарының мүліктік кешені, акцияларының пакеттері (қатысу үлестері), сондай-ақ қалалар мен ауылдық елді мекендерді сумен жабдықтауды және су бұруды қамтамасыз ететін сумен жабдықтау және (немесе) су бұру жүйелері немесе олардың элементтері;
13) сыйақы –құрылтайшының сенімгерлік басқаруынан түсетін таза кіріс есебінен жүзеге асырылатын сенімгерлік басқарушыға берілетін төлемдер;
14) сенімгерлік басқарушы – егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, құрылтайшымен сенімгерлік басқару шартын жасасқан жеке тұлғалар және мемлекеттік емес заңды тұлғалар;
15) сенімгерлік басқарудың құрылтайшысы (бұдан әрі - құрылтайшы) - мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті орган немесе жергілікті атқарушы орган;
16) тізілімнің веб-порталы – www.gosreestr.kz мекенжайы бойынша Интернет желісінде орналасқан, мемлекеттік мүлікті мүліктік жалдау (жалға алу) немесе сенімгерлік басқару шарттары бойынша электрондық дерекқорға бірыңғай қол жеткізу нүктесін (бұдан әрі – тізілім) ұсынатын интернет-ресурс;
17) электрондық әмиян – бірыңғай оператордың арнайы транзиттік шотына енгізілген қаражатты көрсету үшін тізілімнің веб-порталындағы қатысушының дербес есеп-шоты.
3. Мүліктік жалдау (жалға алу) немесе сенімгерлік басқару объектілері "Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 8-бабының 24-3) тармақшасына сәйкес уәкілетті органмен келісу бойынша оларды амортизациялау нормаларын ескере отырып, пайдалану мерзімдеріне қарай бір жылдан бастап қырық тоғыз жылға дейінгі мерзімге сатып алу құқығынсыз мүліктік жалдауға (жалға алуға) немесе сенімгерлік басқаруға беріледі.
4. Мүліктік жалдау (жалға алу) немесе сенімгерлік басқару объектілерін беру конкурстық негізде жүзеге асырылады.
5. Мүліктік жалдау (жалға алу) немесе сенімгерлік басқару объектілерін мүліктік жалдауға (жалға алуға) немесе сенімгерлік басқаруға берудің міндетті шарты оларды нысаналы мақсатына сәйкес одан әрі пайдалану болып табылады.
Мүлiктiк жалдау (жалға алу) немесе сенiмгерлiк басқару объектiлерiн мақсатсыз пайдалану жалға берушiнiң (жалға алушының) немесе құрылтайшының шешiмi бойынша мүлiктiк жалдау (жалға алу) немесе сенiмгерлiк басқару шартын бұзу үшiн негiз болып табылады.
Мүліктік жалдау (жалға алу) немесе сенімгерлік басқару объектілерін мүліктік жалдауға (жалға алуға) немесе сенімгерлік басқаруға беру кезінде технологиялық циклдің сақталуын қамтамасыз ету жөніндегі талап, сондай-ақ жалдаушының (жалға алушының) немесе сенімгерлік басқарушының су объектілерін ластанудан, қоқыстанудан және сарқылудан қорғау жөнінде шаралар қабылдау міндеті белгіленеді.

12) объект доверительного управления – имущественный комплекс, пакеты акций (доли участия) водохозяйственных организаций, обеспечивающих водоснабжение и (или) водоотведение городов и сельских населенных пунктов, а также системы водоснабжения и (или) водоотведения, обеспечивающие водоснабжение и водоотведение городов и сельских населенных пунктов или их элементы;
13) вознаграждение – выплаты доверительному управляющему, осуществляемые за счет чистого дохода от доверительного управления учредителя;
14) доверительный управляющий - физические лица и негосударственные юридические лица, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан;
15) учредитель доверительного управления (далее – учредитель) – уполномоченный орган по государственному имуществу или местный исполнительный орган;
16) веб-портал реестра – интернет-ресурс, размещенный в сети Интернет по адресу www.gosreestr.kz, предоставляющий единую точку доступа к электронной базе данных по договорам имущественного найма (аренды) или доверительного управления государственного имущества (далее – реестр);
17) электронный кошелек – лицевой счет участника в веб-портале реестра для отражения денег, внесенных им на специальный транзитный счет единого оператора.
3. Объекты имущественного найма (аренды) или доверительного управления, передаются в имущественный найм (аренду) или доверительное управление без права выкупа, на срок от года до сорока девяти лет, в зависимости от сроков их эксплуатации, с учетом норм их амортизации по согласованию с уполномоченным органом в соответствий с подпунктом 24-3) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О естественных монополий" (далее – Закон).
4. Предоставление объектов имущественного найма (аренды) или доверительного управления осуществляется на конкурсной основе.
5. Обязательным условием предоставления объектов имущественного найма (аренды) или доверительного управления в имущественный найм (аренду) или доверительное управление является их дальнейшее использование в соответствие с целевым назначением.
Использование объектов имущественного найма (аренды) или доверительного управления не по целевому назначению является основанием для расторжения договора имущественного найма (аренды) или доверительного управления по решению наймодателя (арендодателя) или учредителя.
При передаче в имущественный наем (аренду) или доверительное управление объектов имущественного найма (аренды) или доверительного управления устанавливается требование по обеспечению сохранения технологического цикла, а также обязанность принимать меры по охране водных объектов от загрязнения, засорения и истощения нанимателем (арендатором) или доверительным управляющим.

6. Конкурстың ұйымдастырушысы ретінде жалдауға беруші (жалға алушы) немесе сенімгерлік басқару құрылташысы әрекет етеді.
7. Мүліктік жалдау (жалға алу) немесе сенімгерлік басқару объектілері қалалық және ауылдық елді мекендер шегінде мүліктік жалдауға (жалға алуға) немесе сенімгерлік басқаруға беріледі.
2-тарау. Елді мекендерді сумен жабдықтау және су бұру жүйесінің мүліктік жалдау (жалға алу) немесе сенімгерлік басқару объектілерін беру тәртібі
8. Мүліктік жалдау (жалға алу) немесе сенімгерлік басқару объектілерін мүліктік жалдауға (жалға алуға) немесе сенімгерлік басқаруға беру туралы шешімді баланс ұстаушының өтінімі негізінде аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты жергілікті қоғамдастық жиналысымен келісім бойынша жалға беруші (жалға алушы) немесе сенімгерлік басқарудың құрылтайшысы қабылдайды.
9. Мүліктік жалдау (жалға алу) немесе сенімгерлік басқару объектісін мүліктік жалдауға (жалға алуға) немесе сенімгерлік басқаруға беру үшін баланс ұстаушының өтінімі мынадай ақпаратты қамтиды:
1) баланс ұстаушының атауы;
2) мүліктік жалдау (жалға алу) немесе сенімгерлік басқару объектісінің қысқаша сипаттамасы (саны, өлшем бірлігі) және оның баланстық құны туралы мәліметтер;
3) мүліктік жалдау (жалға алу) немесе сенімгерлік басқару объектісінің орналасқан жері;
4) мүліктік жалдау (жалға алу) немесе сенімгерлік басқару объектісін мүліктік жалдауға (жалға алуға) немесе сенімгерлік басқаруға беру мерзімі;
5) мүліктік жалдау (жалға алу) немесе сенімгерлік басқару объектісінің нысаналы мақсаты;
6) баланс ұстаушының құрылтай құжаттары;
7) мүліктік жалдау (жалға алу) немесе сенімгерлік басқару объектісін мүліктік жалдауға (жалға алуға) немесе сенімгерлік басқаруға берудің орындылығын негіздеу;
8) мүліктік жалдау (жалға алу) немесе сенімгерлік басқару объектісін мүліктік жалдауға (жалға алуға) немесе сенімгерлік басқаруға беру шарттарын және конкурсқа қатысушыларға қойылатын талаптарды белгілеу жөніндегі ұсыныстар;
9) мүліктік жалдаудан (жалға алудан) немесе сенімгерлік басқарудан түсетін жоспарланған кірістер мен шығыстардың есептеулері;
10) сыйақының мөлшерін (құрылтайшының сенімгерлік басқаруынан түсетін таза табысқа пайыздық арақатынаста) немесе жалдау ақысының бастапқы мөлшерлемесінің мөлшерін белгілеу жөніндегі ұсыныстар;
11) "Қазақстан Республикасындағы бағалау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес орындалған, өтінім берілген күннен бастап алты айдан ерте орындалмаған мүліктік жалдау (жалға алу) немесе сенімгерлік басқару объектісін бағалау туралы есеп;

6. Организатором конкурса выступает наймодатель (арендодатель) либо учредитель доверительного управления.
7. Объекты имущественного найма (аренды) или доверительного управления предоставляются в имущественный найм (аренду) или доверительное управление в пределах городских и сельских населенных пунктов.
Глава 2. Порядок предоставления объектов имущественного найма (аренду) или доверительного управления в имущественный найм (аренду) или доверительное управление
8. Решение о передаче объектов имущественного найма (аренды) или доверительного управления в имущественный найм (аренду) или доверительное управление принимается наймодателем (арендатором) или учредителем доверительного управления по согласованию с собранием местного сообщества аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа на основании заявки балансодержателя.
9. Заявка балансодержателя для передачи объекта имущественного найма (аренды) или доверительного управления в имущественный найм (аренду) или доверительное управление включает следующую информацию:
1) наименование балансодержателя;
2) краткую характеристику объекта имущественного найма (аренды) или доверительного управления (количество, единицу измерения) и сведения о его балансовой стоимости;
3) местонахождение объекта имущественного найма (аренды) или доверительного управления;
4) срок предоставления в имущественный найм (аренду) или доверительное управление объекта имущественного найма (аренды) или доверительного управления;
5) целевое назначение объекта имущественного найма (аренды) или доверительного управления;
6) учредительные документы балансодержателя;
7) обоснования целесообразности передачи объекта имущественного найма (аренды) или доверительного управления в имущественный найм (аренду) или доверительное управление;
8) предложения по установлению условий передачи объекта имущественного найма (аренды) или доверительного управления в имущественный найм (аренду) или доверительное управление и требований к участникам конкурса;
9) расчеты планируемых доходов и расходов от имущественного найма (аренды) или доверительного управления;
10) предложения по установлению размера вознаграждения (в процентном соотношении к чистому доходу от доверительного управления учредителя) или размера стартовой ставки арендной платы.
11) отчет об оценке объекта имущественного найма (аренды) или доверительного управления, выполненный в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об оценочной деятельности в Республике Казахстан", выполненный не ранее шести месяцев с даты предоставления заявки;

12) өтінім берілген күннен бастап 5 жылдан ерте орындалмаған мүліктік жалдау (жалға алу) немесе сенімгерлік басқару объектісіне техникалық аудит қорытындысы.
10. Өтінімде көрсетілген ақпараттың дұрыстығын мүліктік жалдау (жалға алу) немесе сенімгерлік басқару объектісінің баланс ұстаушысы қамтамасыз етіледі.
11. Мүліктік жалдау (жалға алу) немесе сенімгерлік басқару объектілерін мүліктік жалдауға (жалға алуға) немесе сенімгерлік басқаруға беру кезінде мынадай негізгі көрсеткіштер бойынша шарттар белгіленеді:
1) технологиялық циклдің сақталуын қамтамасыз ету;
2) сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін тиісінше және тұрақты пайдалануды қамтамасыз ету;
3) сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінің тозуын төмендету;
4) ысыраптарды қысқарту;
5) сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін автоматтандыру және цифрландыру;
6) сумен жабдықтау және су бұру жүйелеріне техникалық аудит жүргізу;
7) Су кодексіне сәйкес сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамыту жоспарын әзірлеу және келісу;
8) суды үнемдеу, энергия тиімді жабдықтар бойынша озық технологияларды енгізу;
9) табиғат қорғау іс-шараларын жүргізу;
10) қолда бар жұмыс орындарының санын сақтау немесе жаңа жұмыс орындарын құру;
11) белгілі бір уақыт кезеңі ішінде сенімгерлік басқару объектісіне қатысты мәмілелер жасау және (немесе) белгілі бір іс-әрекеттерге тыйым салу;
12) мүліктік жалдау (жалға алу) немесе сенімгерлік басқару объектілерінде терроризмге қарсы іс-шараларды жүргізу.
12. Мүліктік жалдау (жалға алу) объектілерін мүліктік жалға беру (жалға алу) өтеулі негізде жүзеге асырылады.
Мүліктік жалдау (жалға алу) объектілері бойынша жалдау ақысының есептік мөлшерлемелерін баланстық құнын, белгіленген жұмыс режимін, сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін пайдалану қағидаларын, су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы мөлшерлемелерін ескере отырып, жалға беруші айқындайды және бекітеді.
Мүліктік жалдау (жалға алу) объектісі бойынша жыл сайынғы жалдау ақысының ең төменгі мөлшерлемесі осы Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген бағалау туралы есеппен расталған мүліктік жалдау (жалға алу) объектілерін жалға берілетін бағалау құнының 0,1 пайызын құрайды.
Сенімгерлікпен басқару объектісі бойынша сыйақының ең төменгі мөлшері құрылтайшының сенімгерлікпен басқарудан түсетін таза кірісіне пайыздық арақатынаста айқындалады және 20% -дан кем болмауы тиіс.
13. Баланс ұстаушының өтінімін жалға беруші (жалға алушы) немесе сенімгерлік басқарудың құрылтайшысы оны ұсынған сәттен бастап күнтізбелік он күн ішінде қарайды.
Өтінімді қарау нәтижелері бойынша жалға беруші (жалға алушы) немесе сенімгерлік басқарудың құрылтайшысы мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:

12) заключение технического аудита на объект имущественного найма (аренды) или доверительного управления, выполненное не ранее 5 лет с даты предоставления заявки.
10. Достоверность информации, указанной в заявке, обеспечивается балансодержателем объекта имущественного найма (аренды) или доверительного управления.
11. При передаче в имущественный найм (аренду) или доверительное управление объектов имущественного найма (аренды) или доверительного управления устанавливаются условия по ключевым показателям:
1) обеспечению сохранения технологического цикла;
2) обеспечению надлежащей и стабильной эксплуатации систем водоснабжения и водоотведения;
3) снижению износа систем водоснабжения и водоотведения;
4) сокращению потерь;
5) автоматизации и цифровизации систем водоснабжения и водоотведения;
6) проведения технического аудита систем водоснабжения и водоотведения;
7) разработка и согласование Плана развития систем водоснабжения и водоотведения в соответствии с Водным кодексом;
8) внедрению передовых технологий по водосбережению, энергоэффективного оборудования;
9) проведению природоохранных мероприятий;
10) сохранению существующего количества или создания новых рабочих мест;
11) совершению сделок и (или) запрещению определенных действий в отношении объекта доверительного управления в течение определенного периода времени;
12) проведение антитеррористических мероприятий на объектах имущественного найма (аренды) или доверительного управления.
12. Предоставление объектов имущественного найма (аренды) в имущественный наем (аренду) осуществляется на возмездной основе.
Расчетные ставки арендной платы по объектам имущественного найма (аренды) определяются и утверждаются наймодателем (арендодателем) с учетом балансовой стоимости, установленного режима работы, правил эксплуатации систем водоснабжения и водоотведения, ставок платы за пользование водными ресурсами.
Минимальная ставка ежегодной арендной платы по объекту имущественного найма (аренды) составляет 0,1 процент от оценочной стоимости, передаваемых в аренду объектов имущественного найма (аренды), подтвержденных отчетом об оценке, указанном в пункте 3 настоящих Правил.
Минимальный размер вознаграждения по объекту доверительного управления определяется в процентном соотношении к чистому доходу от доверительного управления учредителя и не может быть менее 20%.
13. Заявка балансодержателя рассматривается наймодателем (арендатором) или учредителем доверительного управления в течение десяти календарных дней, с момента ее предоставления.
По результатам рассмотрения заявки, наймодателем (арендатором) или учредителем доверительного управления принимается одно из следующих решений:

1) мүліктік жалдау (жалға алу) немесе сенімгерлік басқару объектісін тапсыру туралы;
2) объектіні мүліктік жалдауға (жалға алуға) немесе сенімгерлік басқаруға беруден бас тарту туралы.
14. Жалға беруші (жалға алушы) немесе сенімгерлік басқарудың құрылтайшысы объектіні мүліктік жалдауға (жалға алуға) немесе сенімгерлік басқаруға беру туралы шешім қабылданғаннан кейін күнтізбелік он бес күн ішінде осы Қағидалардың ___-тармағына сәйкес мүліктік жалдау (жалға алу) немесе сенімгерлік басқару объектісінің теңгерім ұстаушысы ұсынған өтінімді қарау нәтижелері бойынша Тізілімде мынадай ақпаратты орналастыруды қамтамасыз етеді:
1) атауын, санын, өлшем бірлігін, қысқаша сипаттамасын, орналасқан жерін, жалға беру мерзімін, нысаналы мақсатын көрсете отырып, мүліктік жалдау (жалға алу) немесе сенімгерлік басқару объектісі туралы мәліметтерді;
2) мүліктік жалдау (жалға алу) немесе сенімгерлік басқару объектісінің меншік иесі және баланс ұстаушысы туралы мәліметтер (пошталық мекенжайы, телефоны, электрондық мекенжайы);
3) объектіні мүліктік жалдауға (жалға) немесе сенімгерлік басқаруға конкурс жүргізу жолымен мүліктік жалдауға (жалға алуға) немесе сенімгерлік басқаруға беру туралы мәліметтер.
15. Басқару органы сенімгерлік басқарудың құрылтайшысына акциялары (үлестері) не мүліктік кешені сенімгерлік басқару объектісі болып табылатын заңды тұлғаның құрылтай құжаттарын, соңғы үш қаржы жылындағы қаржы-шаруашылық қызметі туралы ақпаратты, объектіні кейіннен сатып алу құқығынсыз сенімгерлік басқаруға беру жөніндегі шарттарды белгілеу туралы ұсыныстарды және конкурстық (тендерлік) комиссияның қатысушыларына қойылатын талаптарды ұсынады.
Өзге объектілер бойынша басқару органы сенімгерлік басқару құрылтайшысына объектінің сипаттамасын, объектінің баланстық құны туралы мәліметтерді және кейіннен сатып алу құқығынсыз объектіні сенімгерлік басқаруға беру жөніндегі шарттарды белгілеу туралы ұсыныстарды және қызметтің ерекшелігін ескере отырып, конкурсқа қатысушыларға қойылатын талаптарды ұсынады.
16. Мемлекеттік заңды тұлғалардың, сондай-ақ акциялары мен жарғылық капиталдарындағы мемлекеттің қатысу үлестері сенімгерлік басқаруға беру объектісі болып табылатын мемлекеттік емес заңды тұлғалардың лауазымды адамдары сенімгерлік басқару құрылтайшысының жазбаша сұрау салуы бойынша объектіні сенімгерлік басқаруға беруге дайындау үшін қажетті мәліметтерді жеті жұмыс күні ішінде ұсынады.
1-параграф. Конкурсты өткізуге дайындық
17. Конкурсты дайындау және өткізу кезінде жалға беруші немесе сенімгерлік басқарудың құрылтайшысы:

1) о сдаче объекта имущественного найма (аренды) или доверительного управления;
2) об отказе в сдаче объекта объекты имущественного найма (аренды) или доверительного управления.
14. Наймодатель (арендатор) или учредитель доверительного управления в течение пятнадцати календарных дней после принятия решения о сдаче объекта в имущественный найм (аренды) или доверительного управления по результатам рассмотрения заявки, предоставленной балансодержателем объекта имущественного найма (аренды) или доверительного управления в соответствии с пунктом ___ настоящих Правил, обеспечивает размещение в Реестре следующей информации:
1) сведений об объекте имущественного найма (аренды) или доверительного управления с указанием названия, количества, единицы измерения, краткой характеристики, местонахождения, срока предоставления в аренду, целевого назначения;
2) сведений о собственнике и балансодержателе объекта имущественного найма (аренды) или доверительного управления (почтовый адрес, телефон, электронный адрес);
3) сведений о передаче объекта в имущественный найм (аренды) или доверительного управления путем проведения конкура по имущественному найму (аренды) или доверительного управления.
15. Орган управления предоставляет учредителю доверительного управления учредительные документы юридического лица, акции (доли) либо имущественный комплекс которого являются объектом доверительного управления, информацию о финансово-хозяйственной деятельности за последние три финансовых года, предложения об установлении условий по передаче объекта в доверительное управление без права последующего выкупа и требований к участникам конкурсной (тендерной) комиссии.
По иным объектам орган управления предоставляет учредителю доверительного управления характеристику объекта, сведения о балансовой стоимости объекта и предложения об установлении условий по передаче объекта в доверительное управление без права последующего выкупа и требований к участникам конкурса с учетом специфики деятельности.
16. Должностные лица государственных юридических лиц, а также негосударственных юридических лиц, акции и доли участия государства в уставных капиталах которых выступают объектом передачи в доверительное управление, по письменному запросу учредителя доверительного управления представляют сведения, необходимые для подготовки объекта к передаче в доверительное управление в течение семи рабочих дней.
Параграф 1. Подготовка к проведению конкурса
17. При подготовке и проведении конкурса наймодатель (арендодатель) или учредитель доверительного управления:

1) конкурстық комиссияны қалыптастырады;
2) конкурсты өткізу мерзімдерін айқындайды;
3) конкурстық құжаттаманы дайындайды;
4) конкурсты өткізу туралы хабарламаны тізілімнің веб-порталында жариялайды;
5) кепілдік жарнаның мөлшерін айқындайды;
6) конкурс өткізеді;
7) конкурс жеңімпаздарымен шарт жасасады және оның талаптарының орындалуын бақылауды жүзеге асырады;
18. Конкурстық комиссия:
1) конкурс өткізу мерзімдерін айқындайды;
2) конкурстық құжаттаманы бекітеді;
3) кепілдік жарнаның мөлшерін бекітеді;
4) 50%-дан аспайтын сыйақы мөлшерін (құрылтайшының сенімгерлік басқаруынан түсетін таза табысқа пайыздық қатынаста) бекітеді;
5) тізілімнің веб-порталында конкурсқа қатысушылардың өтінімдері мен құжаттарын қарайды және тізілімнің веб-порталында конкурсқа жіберілген қатысушыларды айқындайды;
6) тізілімнің веб-порталында конкурс жеңімпазын тізілімнің веб-порталында қарапайым көпшілік дауыспен айқындайды.
19. Конкурстық құжаттама:
1) оның нысаналы мақсатын көрсете отырып, конкурсты мүліктік жалдау (жалға алу) немесе сенімгерлік басқару объектісі туралы мәліметтер;
2) өтінімнің және онымен бірге ұсынылатын құжаттардың мазмұны бойынша талаптар;
3) конкурстың шарттары;
4) шарттың жобасы;
5) кепілдік жарнаның мөлшері және оны енгізу үшін банк деректемелері (кепілдік жарнаның мөлшері хабарлама жарияланғаннан кейін өзгермейді);
6) сыйақы мөлшері (құрылтайшының сенімгерлік басқаруынан түсетін таза табысқа пайыздық қатынаспен).
20. Конкурстық комиссияның құрамына: жалға беруші немесе сенімгерлік басқарудың құрылтайшы, уәкілетті орган, баланс ұстаушы және өзге мүдделі ұйымдар өкілдері кіреді.
Конкурстық комиссия мүшелерінің саны кемінде бес адамды құрайды. Комиссия төрағасы жалға беруші немесе сенімгерлік басқарудың құрылтайшы өкілі болып табылады.
Комиссия құрамын жалға беруші немесе сенімгерлік басқару құрылтайшысы бекітеді.
конкурстық комиссияның хатшысы жалға беруші немесе сенімгерлік басқару құрылтайшы өкілі болып табылады және комиссия мүшесі болып табылмайды. Конкурстық комиссияның хатшысы конкурсты ұйымдастыру және жүргізу үшін осы Қағидалардың 11-тармағында көзделген конкурстық құжаттарын дайындайды және конкурстық комиссияның хаттамасын рәсімдейді.
21. Жалға беруші немесе сенімгерлік басқарудың құрылтайшысы конкурс өткізу туралы хабарламаны тізілімнің веб-порталында оны өткізгенге дейін кемінде күнтізбелік он бес күн бұрын мемлекеттік және орыс тілдерінде жариялауды қамтамасыз етеді.
22. Конкурсты өткізу туралы хабарлама мынадай мәліметтерді қамтиды:

1) формирует конкурсную комиссию;
2) определяет сроки проведения конкурса;
3) готовит конкурсную документацию;
4) публикует извещение о проведении конкурса на веб-портале реестра;
5) определяет размер гарантийного взноса;
6) проводит конкурс;
7) заключает договор с победителями конкурса и осуществляет контроль за исполнением его условий;
18. Конкурсная комиссия:
1) определяет сроки проведения конкурса;
2) утверждает конкурсную документацию;
3) утверждает размер гарантийного взноса;
4) утверждает размер вознаграждения (в процентном соотношении к чистому доходу от доверительного управления учредителя) составляющий не более 50 %;
5) на веб-портале реестра рассматривает заявки и документы участников конкурса и определяет участников, допущенных к конкурсу на веб-портале реестра;
6) на веб-портале реестра определяет победителя конкурса простым большинством голосов на веб-портале реестра.
19. Конкурсная документация содержит:
1) сведения о объекте имущественного найма (аренды) или доверительного управления конкурса с указанием его целевого назначения;
2) требования по содержанию заявки и представляемых вместе с ней документов;
3) условия конкурса;
4) проект договора;
5) размер гарантийного взноса и банковские реквизиты для его внесения (размер гарантийного взноса не изменяется после опубликования извещения);
6) размер вознаграждения (в процентном соотношении к чистому доходу от доверительного управления учредителя).
20. В состав конкурсной комиссии включаются: представители наймодателя (арендодателя) или учредителя доверительного управления, уполномоченного органа, балансодержателя и иных заинтересованных организаций.
Число членов конкурсной комиссии составляет не менее пяти человек. Председателем комиссии является представитель наймодателя (арендодателя) или учредителя доверительного управления.
Состав комиссии утверждается наймодателем (арендодателем) или учредителем доверительного управления.
Секретарем конкурсной комиссии является представитель наймодателя (арендодателя) или учредителя доверительного управления и не является членом комиссии. Секретарь конкурной комиссии подготавливает конкурсные документы предусмотренных пунктом 11 настоящих Правил, для организации и проведения конкурса и оформляет протокол конкурной комиссии.
21. Наймодатель (арендодатель) или учредитель доверительного управления обеспечивает публикацию извещения о проведении конкурса на веб-портале реестра не менее чем за пятнадцать календарных дней до его проведения на государственном и русском языках.
22. Извещение о проведении конкурса включает следующие сведения:

1) жалға берушінің немесе сенімгерлік басқару құрылтайшысының атауы;
2) конкурс шарттары және конкурс жеңімпазын айқындау өлшемдері;
3) конкурсты мүліктік жалдау (жалға алу) немесе сенімгерлік басқару объектісінің қысқаша сипаттамасы;
4) конкурсты өткізу күні, уақыты;
5) конкурсқа қатысуға өтінімді қабылдау мерзімдері;
6) мүліктік жалдау (жалға алу) немесе сенімгерлік басқару мерзімі және жалдау ақысының бастапқы мөлшерлемесінің мөлшері;
7) жалдау төлемін төлеу кезеңділігі;
8) кепілдік жарнаның мөлшері, оны енгізу үшін мерзімдері мен банктік деректемелері;
9) шарт жасасу мерзімі;
10) сыйақы мөлшері (құрылтайшының сенімгерлік басқаруынан түсетін таза табысқа пайыздық қатынаста);
11) конкурсқа қатысушыға қойылатын талаптар;
12) конкурстың мүліктік жалдау (жалға алу) немесе сенімгерлік басқару объектісімен танысу мекенжайы, мерзімі және шарттары.
23. Бірыңғай оператор тізілім веб-порталының жұмыс істеуін қамтамасыз етеді, сондай-ақ қатысушылардың кепілдік жарналарын қабылдайды, ол конкурс нәтижелері туралы хаттамаға және шартқа қол қойғаннан кейін конкурс жеңімпазының кепілдік жарнасын, сондай-ақ конкурсқа басқа қатысушылардың кепілдік жарналарын бұғаттайды.
24. Бірыңғай оператор:
1) тізілімнің веб-порталында ЭЦҚ-ны пайдалана отырып, жалға беруші қол қойған кепілдік жарнаны аударуға арналған өтініш негізінде бюджеттік сыныптаманың тиісті кодына конкурсты жеңіп алған қатысушының электрондық әмияндағы бұғаттаудан шығарылған кепілдік жарнасын аударады;
2) бірыңғай операторға өтініш берілген күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде тізілімнің веб-порталында ЭЦҚ пайдалана отырып, қатысушылар қол қойған ақша қаражатын қайтаруға арналған өтініштер негізінде конкурсқа қатысушыларға электрондық әмияндағы ақша қаражатын қайтарады;
3) шарт жасалған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде конкурс жеңімпазының кепілдік жарнасын оның электрондық әмиянында бұғаттауды жүргізеді;
4) басқа қатысушылардың басқа сауда-саттыққа қатысуға өтінім беруі үшін электрондық әмияндағы бұғаттаудан шығарылған ақшаны бірнеше рет пайдалану мүмкіндігін қамтамасыз етеді;
5) конкурсқа қатысушының ақшасын электрондық әмияннан ақшаны шығаруға арналған өтініште көрсетілген деректемелерге аударуды қамтамасыз етеді;
6) құрылтайшы қол қойған кепiлдiк жарнаны аударуға арналған өтiнiштiң негiзiнде тізілімнің веб-порталында ЭЦҚ пайдалана отырып, конкурс өткізілген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде конкурс жеңімпазының кепілдік жарнасын (ол конкурс нәтижелері туралы хаттамаға немесе шартқа қол қоймаған жағдайда), сондай-ақ (ол конкурсқа қатысудан бас тартқан жағдайда 3 (үш) жұмыс күні) құрылтайшы көрсеткен деректемелер бойынша республикалық немесе жергілікті бюджеттің кірісіне аударуды жүргізеді;

1) наименование наймодателя (арендодателя) или учредителя доверительного управления;
2) условия конкурса и критерии определения победителя конкурса;
3) краткую характеристику объекте имущественного найма (аренды) или доверительного управления конкурса;
4) дату, время проведения конкурса;
5) сроки принятия заявки на участие в конкурсе;
6) срок имущественного найма (аренды) или доверительного управления и размер стартовой ставки арендной платы;
7) периодичность оплаты арендного платежа;
8) размер гарантийного взноса, сроки и банковские реквизиты для его внесения;
9) срок заключения договора;
10) размер вознаграждения (в процентном соотношении к чистому доходу от доверительного управления учредителя);
11) требования к участнику конкурса;
12) адрес, сроки и условия ознакомления с объектом имущественного найма (аренды) или доверительного управления конкурса.
23. Единый оператор обеспечивает функционирование веб-портала реестра, а также принимает гарантийные взносы участников, разблокирует гарантийный взнос победителя конкурса после подписания им протокола о результатах конкурса и договора, а также гарантийные взносы других участников конкурса.
24. Единый оператор:
1) перечисляет разблокированный в электронном кошельке гарантийный взнос участника, победившего в конкурсе, на соответствующий код бюджетной классификации на основании заявления на перечисление гарантийного взноса, подписанного наймодателем (арендодателем) с использованием ЭЦП на веб-портале реестра;
2) возвращает с электронного кошелька денежные средства участникам конкурса на основании заявлений на возврат денежных средств, подписанных участниками с использованием ЭЦП на веб-портале реестра, в срок не позднее трех рабочих дней со дня подачи заявления единому оператору;
3) в течение 1 (одного) рабочего дня с даты заключения договора производит разблокировку гарантийного взноса победителя конкурса в его электронном кошельке;
4) обеспечивает возможность многократного использования разблокированных на в электронном кошельке денег других участников для подачи ими заявки на участие в других торгах;
5) обеспечивает перечисление денег участника конкурса на реквизиты, указанные участником в заявлении на вывод денег из электронного кошелька;
6) на основании заявления на перечисление гарантийного взноса, подписанного учредителем в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней с даты проведения конкурса с использованием ЭЦП на веб-портале реестра, производит перечисление гарантийного взноса победителя конкурса (в случае неподписания им протокола о результатах конкурса или договора), а также участника (в случае его отказа от участия в конкурсе менее чем за 3 (три) рабочих дня до его проведения) в доход республиканского или местного бюджета по реквизитам, указанным учредителем;

25. Конкурсқа қатысу үшін кепілдік жарна әрбір мүліктік жалдау (жалға алу) немесе сенімгерлік басқару объектісі үшін жеке белгіленеді және оның баланстық құнының 3 (үш) пайызын құрайды, бірақ кемінде 200 (екі жүз) айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі - АЕК) және кемінде 30 000 (отыз мың) АЕК құрайды.
26. Кепілдік жарна қатысушының мынадай міндеттемелерін қамтамасыз ету кепілі ретінде енгізіледі:
1) конкурстың нәтижелері туралы хаттамаға қол қою;
2) құрылтайшымен шарт жасасу.
27. Қатысушылар бірыңғай оператордың шотына конкурс өткізу туралы хабарламада көрсетілген мөлшерде, мерзімдерде және мәліметтерде кепілдік жарна енгізеді.
Бір кепілдік жарна бір мүліктік жалдау (жалға алу) немесе сенімгерлік басқару объектісіне конкурсқа қатысуға мүмкіндік береді.
Кепілдік жарнаны қатысушы не қатысушының атынан кез келген жеке және мемлекеттік емес заңды тұлғалар енгізеді. Кепілдік жарнаны енгізген кезде төлем құжатында төлем тағайындаудағы жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі - ЖСН) немесе қатысушының бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі - БСН) көрсетіледі.
Кепілдік жарнаның мөлшері хабарлама жарияланғаннан кейін өзгермейді.
28. Кепілдік жарна конкурс нәтижелері туралы хаттамаға сәйкес жеңімпазбен шарт жасасуды қамтамасыз ету болып табылады.
Қатысушы конкурсқа қатысудан оны өткізгенге дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын бас тартқан жағдайда, бірыңғай оператор кепілдік жарнаны қайтармайды.
Хаттамаға не шартқа конкурс жеңімпазының ұсыныстарына сәйкес келетін талаптарда қол қоймаған жағдайда, кепілдік жарна конкурс жеңімпазына қайтарылмайды.
Қалған барлық жағдайларда кепiлдiк жарна сомасына енгiзiлген ақша қаражаты сауда-саттық күнi конкурсқа қатысушының электрондық әмиянында ашылады.
Ақша қаражаты конкурсқа қатысушы қаражатты электрондық әмияннан шығаруға арналған өтініште көрсеткен деректемелерге қайтарылады.
29. Конкурс шарттары өзгерген не конкурстың күші жойылған жағдайда жалға берушінің (жалға берушінің) баланс ұстаушысының немесе сенімгерлік басқару құрылтайшысының өтінішхаты бойынша тізілімнің веб-порталында ол өткізілгенге дейін кемінде үш жұмыс күні бұрын конкурстың өзгерістері немесе күшін жою туралы хабарламаны мемлекеттік және орыс тілдерінде жариялайды.
Конкурстың шарттарын өзгерту не конкурстың күшін жою туралы хабарлама жарияланғанға дейін конкурсқа қатысуға өтінім берген тұлғаларға кепілдік жарна тізілімнің веб-порталында ЭЦҚ пайдалана отырып қол қойылған кепілдік жарнаны қайтаруға арналған өтініш негізінде қайтарылады.
30. Конкурс өткізу туралы хабарлама жарияланғаннан кейін жалға беруші (жалға беруші) немесе сенімгерлік басқарудың құрылтайшысы тізілімнің веб-порталы арқылы мүліктік жалдау (жалға алу) немесе сенімгерлік басқару объектісі туралы ақпаратқа қол жеткізуді қамтамасыз етеді, ал баланс ұстаушы мүліктік жалдау (жалға алу) немесе сенімгерлік басқару объектісін қарауға қол жеткізуді қамтамасыз етеді.

25. Гарантийный взнос для участия в конкурсе устанавливается для каждого объекта имущественного найма (аренды) или доверительного управления отдельно и составляет 3 (три) процента от его балансовой стоимости, но не менее 200 (двести) месячных расчетных показателей (далее – МРП) и не более 30 000 (тридцати тысяч) МРП.
26. Гарантийный взнос вносится в качестве гарантии обеспечения следующих обязательств участника:
1) подписание протокола о результатах конкурса;
2) заключение договора с учредителем.
27. Участники вносят гарантийный взнос в размере, сроки и сведений, указанные в извещении о проведении конкурса на счет единого оператора.
Один гарантийный взнос дает возможность участия в конкурсе на один объект имущественного найма (аренды) или доверительного управления.
Гарантийный взнос вносится участником либо от имени участника любым физическим и негосударственным юридическим лицами. При внесении гарантийного взноса, в платежном документе указывается индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН) в назначении платежа, или бизнес-идентификационный номер (далее – БИН) участника.
Размер гарантийного взноса после опубликования извещения не меняется.
28. Гарантийный взнос является обеспечением заключения договора в соответствии с протоколом о результатах конкурса победителем.
Гарантийный взнос не возвращается единым оператором в случае отказа участника от участия в конкурсе менее чем за 3 (три) рабочих дня до его проведения.
Гарантийный взнос не возвращается победителю конкурса в случае не подписания протокола либо договора на условиях, отвечающих предложениям победителя конкурса.
Во всех остальных случаях внесенные денежные средства на сумму гарантийного взноса разблокируются в электронном кошельке участника конкурса в день торгов.
Денежные средства возвращаются на реквизиты, указываемые участником конкурса в заявлении на вывод средств из электронного кошелька.
29. В случае изменения условий конкурса либо отмены конкурса по ходатайству балансодержателя наймодателя (арендодателя) или учредителя доверительного управления публикует на веб-портале реестра на государственном и русском языках извещение об изменениях или отмене конкурса не менее чем за три рабочих дня до его проведения.
Лицам, подавшим заявки на участие в конкурсе до опубликования извещения об изменении условий конкурса либо отмене конкурса, гарантийный взнос возвращается на основании заявления на возврат гарантийного взноса, подписанного с использованием ЭЦП на веб-портале реестра.
30. После публикации извещения о проведении конкурса, наймодатель (арендодателя) или учредитель доверительного управления обеспечивает доступ к информации об объекте имущественного найма (аренды) или доверительного управления через веб-портал реестра, а балансодержатель обеспечивает доступ к осмотру объекта имущественного найма (аренды) или доверительного управления.

31. Конкурстық комиссия мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) белгіленген мерзімде және ол ұсынған мүліктік жалдау (жалға алу) немесе сенімгерлік басқару объектісі туралы деректер негізінде конкурс шарттарын әзірлейді, олардың негізгілері жалдау ақысының есептік бастапқы мөлшерлемесі, сыйақы мөлшері (құрылтайшының сенімгерлік басқаруынан түсетін таза табысқа пайыздық арақатынаста) және мүліктік жалдау (жалға алу) немесе сенімгерлік басқару объектісін пайдалануды ұйымдастыру жөніндегі бизнес-жоспар болып табылады;
2) конкурсқа қатысушылардың өтінімдерін қарайды;
3) конкурс жеңімпазын жариялайды.
32. Конкурсқа қатысушылардың конкурсқа қатысуға өтінімдерді ұсыну мерзімі веб-порталда конкурс өткізу туралы хабарлама орналастырылған күннен бастап кемінде күнтізбелік он бес күнді құрайды.
2-параграф. Конкурсты өткізу
33. Конкурсқа қатысушыларды тізілімнің веб-порталында тіркеу конкурс өткізу туралы хабарлама жарияланған күннен бастап жүргізіледі және конкурс өткізілгенге дейін бес минут бұрын аяқталады.
34. Конкурсқа қатысу үшін қатысушы тізілімнің веб-порталында:
1) жеке тұлғалар мен дара кәсіпкерлер үшін ЖСН, тегі, аты және әкесінің аты (бар болса);
2) мемлекеттік емес заңды тұлғалар үшін БСН, заңды тұлғаның толық атауы, бірінші басшының тегі, аты және әкесінің аты (ол болған кезде);
3) кепілдік жарнаны қайтару үшін екінші деңгейдегі банктегі есеп айырысу шотының деректемелері;
4) байланыс деректері (пошталық мекенжайы, телефоны, электрондық поштасының мекенжайы).
Жоғарыда көрсетілген деректер өзгерген кезде қатысушы бір жұмыс күні ішінде мемлекеттік мүлік тізілімінің веб-порталына енгізілген деректерді өзгертеді.
35. Тізілімнің веб-порталында қатысушы ретінде тіркеу үшін конкурсқа қатысушы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қатысушының ЭЦҚ-сымен қол қойылған мүліктік жалдауға (жалға алуға) немесе сенімгерлік басқаруға беру жөніндегі конкурсқа қатысуға өтінімді (бұдан әрі - өтінім) тіркейді.
36. Қатысушылар осы Қағидалардың 14-тармағына сәйкес конкурсты өткізу туралы хабарламада көрсетілген конкурсқа қатысушыға қойылатын талаптарға сәйкестігін растайтын құжаттардың электрондық (сканерленген) көшірмелерін қоса бере отырып, тізілімнің арнайы бөлінген веб-бетіне электрондық конвертке жүктелетін конкурстық шарттармен келісімі бар өтінімді және баға ұсынысын тіркейді.
37. Өтінімдер және оларға қоса берілетін конкурсқа қатысушылар құжаттарының электрондық (сканерленген) көшірмелері мемлекеттік мүлік тізілімінің веб-порталында сақталады және конкурс өткізу туралы хабарламада көрсетілген уақыт пен күнге дейін жүктеу және қарау үшін қол жетімді емес.

31. Конкурсная комиссия осуществляет следующие функции:
1) в установленный срок и на основе представленных им данных об объекте имущественного найма (аренды) или доверительного управления разрабатывает условия конкурса, основными из которых являются расчетная стартовая ставка арендной платы, размер вознаграждения (в процентном соотношении к чистому доходу от доверительного управления учредителя) и бизнес-план по организации эксплуатации объекта имущественного найма (аренды) или доверительного управления;
2) рассматривает заявки участников конкурса;
3) объявляет победителя конкурса.
32. Срок представления участниками конкурса заявок на участие в конкурсе, составляет не менее пятнадцать календарных дней со дня размещения на веб-портале реестра извещения о проведении конкурса.
Параграф 2. Проведение конкурса
33. Регистрация участников конкурса на веб-портале реестра производится со дня публикации извещения о проведении конкурса и заканчивается за пять минут до проведения конкурса.
34. Для участия в конкурсе участник предварительно регистрируется на веб-портале реестра с указанием:
1) для физических лиц и индивидуальных предпринимателей ИИН, фамилии, имени и отчества (при его наличии);
2) для негосударственных юридических лиц БИН, полного наименования юридического лица, фамилии, имени и отчества (при его наличии) первого руководителя;
3) реквизитов расчетного счета в банке второго уровня для возврата гарантийного взноса;
4) контактных данных (почтовый адрес, телефон, адрес электронной почты).
При изменении вышеуказанных данных участник в течение одного рабочего дня изменяет данные, внесенные на веб-портал реестра государственного имущества.
35. Для регистрации в качестве участника на веб-портале реестра участник конкурса регистрирует заявку на участие в конкурсе по предоставлению в имущественный найм (аренду) или доверительное управление объекта имущественного найма (аренды) или доверительного управления по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – заявка), подписанную ЭЦП участника.
36. Участники регистрируют заявку, содержащую согласие с конкурсными условиями и ценовое предложение, загружаемое в электронный конверт на специально отведенной веб-странице реестра, с приложением электронных (сканированных) копий документов, подтверждающих соответствие требованиям к участнику конкурса, указанных в извещении о проведении конкурса, в соответствии с пунктом 14 настоящих Правил.
37. Заявки и прилагаемые к ним электронные (сканированные) копии документов участников конкурса хранятся на веб-портале реестра государственного имущества и не доступны для загрузки и просмотра до времени и даты, указанных в извещении о проведении конкурса.

38. Тізілімнің веб-порталының өтінімді қабылдаудан бас тартуы үшін конкурсқа қатысушының осы Қағидалардың 21 және 22-тармақтарында көрсетілген талаптарды сақтамауы, сондай-ақ конкурс өткізу туралы хабарламада көрсетілген кепілдік жарнаның бірыңғай оператордың шотына түспеуі негіз болып табылады.
39. Электрондық әмиянда өтінім берілген конкурсты мүліктік жалдау (жалға алу) немесе сенімгерлік басқару объектісі бойынша кепілдік жарна сомасына ақша қаражаты болған жағдайда тізілімнің веб-порталы оларды конкурс нәтижелері анықталғанға дейін бұғаттайды, өтінімді қабылдауды және конкурсқа қатысушыларды жіберуді жүзеге асырады. Электрондық әмиянда кепілдік жарна сомасына ақша қаражаты болмаған кезде тізілімнің веб-порталы қатысушының өтінімін қабылдамайды.
Тізілімнің веб-порталы конкурсқа қатысушының тізілім веб-порталындағы жеке кабинетіне өтінімнің қабылданғаны не өтінімді қабылдаудан бас тарту себептері туралы электрондық хабарламаны автоматты түрде жібереді.
40. Конкурс "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген демалыс және мереке күндерін қоспағанда, тізілімнің веб-порталында сейсенбі - жұма аралығында өткізіледі. Конкурс сағат 10: 00-ден 13: 00-ге дейінгі кезеңде басталады және конкурс өткізілетін күні аяқталады.
41. Егер конкурс басталған сәтте конкурсқа қатысушылардың тіркелген өтінімдері болмаса, тізілімнің веб-порталы конкурс өтпеді деп таниды және конкурстық комиссия осы Қағидалардың 2-тарауының 2-параграфында көзделген тәртіппен мүліктік жалдау (жалға алу) немесе сенімгерлік басқару объектісін конкурсқа қайта шығару туралы шешім қабылдайды.
42. Тізілімнің веб-порталы конкурс өткізу туралы хабарламада көрсетілген конкурстың күні мен уақыты басталғаннан кейін өтінімдерді ашуды автоматты түрде жүргізеді.
43. 43. Өтінімдерді және оларға қоса берілетін құжаттардың электрондық (сканерленген) көшірмелерін конкурстық комиссия конкурсқа жіберілген конкурсқа қатысушыларды айқындау мақсатында тізілімнің веб-порталында қарайды.
Конкурсқа қатысушы конкурс өткізу туралы хабарламада көрсетілген талаптарға сәйкес келмеген кезде конкурстық комиссия конкурсқа қатысушыны себебін көрсете отырып, конкурсқа жібермейді.
44. Мүліктік жалдау (жалға алу) конкурсын өткізу кезінде мүліктік жалдау (жалға алу) объектісі үшін жалдау ақысының ең жоғары сомасын ұсынған және конкурс өткізу туралы хабарламада көрсетілген талаптарға сай келетін конкурсқа қатысушы жеңімпаз деп танылады.
Қатысушылар ұсынған жалдау ақысының сомалары сәйкес келген (тең болған) жағдайда өтінімді бұрын тіркеген конкурсқа қатысушы жеңімпаз болып танылады.

38. Основанием для отказа веб-порталом реестра в принятии заявки является несоблюдение участником конкурса требований, указанных в пункте 21 и 22 настоящих Правил, а также не поступление гарантийного взноса, указанного в извещении о проведении конкурса, на счет единого оператора.
39. В случае наличия в электронном кошельке денежных средств на сумму гарантийного взноса по объекту имущественного найма (аренды) или доверительного управления конкурса, на который подана заявка, веб-портал реестра блокирует их до определения результатов конкурса, осуществляет принятие заявки и допуск участников конкурса. При отсутствии в электронном кошельке денежных средств на сумму гарантийного взноса веб-портал реестра отклоняет заявку участника.
Веб-портал реестра направляет автоматически в личный кабинет участника конкурса на веб-портале реестра, электронное уведомление о принятии заявки либо причинах отказа в принятии заявки.
40. Конкурс на веб-портале реестра проводится со вторника по пятницу, за исключением выходных и праздничных дней, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан". Конкурс начинается в период с 10:00 до 13:00 часов и заканчивается в день проведения конкурса.
41. Если на момент начала конкурса отсутствуют зарегистрированные заявки участников конкурса, конкурс веб-порталом реестра признается несостоявшимся, и конкурсная комиссия принимает решение о повторном выставлении объекта имущественного найма (аренды) или доверительного управления на конкурс в порядке, предусмотренном параграфом 2 Главы 2 настоящих Правил.
42. Веб-портал реестра автоматически по наступлению даты и времени конкурса, указанных в извещении о проведении конкурса, производит вскрытие заявок.
43. Заявки и прилагаемые к ним электронные (сканированные) копии документов рассматриваются конкурсной комиссией на веб-портале реестра в целях определения участников конкурса, допущенных к конкурсу.
При несоответствии участника конкурса требованиям, указанным в извещении о проведении конкурса, конкурсная комиссия не допускает участника конкурса к конкурсу с указанием причины.
44. При проведении конкурса имущественного найма (аренды) победителем признается участник конкурса, предложивший наибольшую сумму арендной платы за объект имущественного найма (аренды), и отвечающий требованиям, указанным в извещении о проведении конкурса.
В случае совпадения (равенства) сумм арендной платы, предложенные участниками, победителем, признается участник конкурса, ранее зарегистрировавший заявку.

45. Сенімгерлік басқару конкурсын өткізу кезінде объектіні пайдалануды немесе сенімгерлік басқаруды ұйымдастыру бойынша конкурстық құжаттамада қамтылған барлық талаптарға жауап беретін ең үздік шарттарды ұсынған конкурсқа қатысушы жеңімпаз болып танылады.
Су шаруашылығы құрылыстарын пайдалануды ұйымдастыру жөніндегі шарттар және конкурсқа қатысушылар ұсынған су беру жөніндегі қызметтер сәйкес келген (тең болған) жағдайда конкурстық комиссияның шешімі бойынша өтінімді бұрын тіркеген қатысушы жеңімпаз болып танылады.
46. Тізілімнің веб-порталы баға ұсыныстарын автоматты түрде салыстыруды және конкурстың қорытындыларын шығаруды жүргізеді.
3-параграф. Конкурс нәтижелерін ресімдеу
48. 47. Конкурстың нәтижелері туралы хаттамаға тізілімнің веб-порталында конкурстық комиссияның мүшелері және жеңімпаз конкурс қорытындыларын шығарған күні қол қояды.
Комиссия конкурстың қорытындыларын конкурстық өтінімдер ашылған күннен бастап 10 жұмыс күнінен аспайтын мерзімде шығарады.
48. Тізілімнің веб-порталы жеңімпазға конкурс нәтижелері туралы хаттамаға қол қою үшін тізілімнің веб-порталындағы жеке кабинетіне конкурс нәтижелері туралы хабарлама жібереді.
49. Конкурстың нәтижелері туралы хаттамада:
1) себебін көрсете отырып, жіберілмеген қатысушылардың тізімі;
2) жіберілген қатысушылардың тізімі;
3) жеңімпаз.
50. Мынадай жағдайларда:
1) егер конкурсқа қатысуға өтінім берген қатысушылардың саны екеуден кем болса;
2) егер конкурсқа жіберілген қатысушылардың саны екеуден кем болса;
3) конкурсқа қатысушылардың конкурстық құжаттама талаптарына сәйкес келмеуі;
4) жеңімпаз конкурс нәтижелері туралы хаттамаға қол қоймаған;
51. Егер конкурс өтпеді деп жарияланса, құрылтайшы конкурс қорытындылары шығарылғаннан кейін жиырма төрт сағат ішінде тізілімнің веб-порталы қалыптастыратын өтпеген конкурс туралы актіге ЭЦҚ пайдалана отырып қол қояды.
52. Жеңімпаз белгіленген мерзімде конкурс нәтижелері туралы хаттамаға не шартқа қол қоймаған жағдайда, құрылтайшы ЭЦҚ пайдалана отырып, тізілімнің веб-порталында қалыптастырылатын конкурс нәтижелерінің күшін жою туралы актіге қол қояды.
53. Конкурсты өткізуге кедергі келтіретін тізілім веб-порталында техникалық іркіліс фактісі болған жағдайда, бірыңғай оператор бұл туралы құрылтайшыны жазбаша хабардар етеді және конкурсқа қатысқан қатысушыларды тізілім веб-порталында ақпаратты орналастыру және қатысушының тізілім веб-порталындағы жеке кабинетіне конкурсты ауыстыру туралы хабарлама жіберу арқылы осы конкурстың жалғасатын күні мен уақыты туралы алдын ала хабардар ете отырып, техникалық іркіліс түзетілген күннен кейінгі келесі жұмыс күніне конкурсты ауыстырады.
Техникалық іркіліс себебі бойынша конкурстың және/немесе шарттың нәтижелері туралы хаттамаға қол қою процестері бұзылған жағдайда, бірыңғай оператор конкурстың және/немесе шарттың нәтижелері туралы хаттамаға қол қою үшін конкурстың құрылтайшысына және/немесе жеңімпазына техникалық мүмкіндікті қамтамасыз етеді.

45. При проведении конкурса доверительного управления победителем признается участник конкурса, предложивший наилучшие условия по организации эксплуатации объекта или доверительного управления, отвечающих всем требованиям, содержащимся в конкурсной документации.
В случае совпадения (равенства) условий по организации эксплуатации водохозяйственного сооружения и услуг по подаче воды, предложенных участниками конкурса, победителем, по решению конкурсной комиссии, признается участник, ранее зарегистрировавший заявку.
46. Веб-порталом реестра производится автоматическое сопоставление ценовых предложений и подведение итогов конкурса.
Параграф 3. Оформление результатов конкурса
47. Протокол о результатах конкурса подписывается на веб-портале реестра членами конкурсной комиссии и победителем в день подведения итогов конкурса.
Итоги конкурса подводятся комиссией в срок не более 10 рабочих дней со дня вскрытия конкурсных заявок.
48. Веб-портал реестра направляет победителю уведомление о результатах конкурса в личный кабинет на веб-портале реестра для подписания протокола о результатах конкурса.
49. В протоколе о результатах конкурса указываются:
1) список не допущенных участников с указанием причины;
2) список допущенных участников;
3) победитель.
50. Конкурс признается несостоявшимся в случаях:
1) если количество участников, подавших заявку на участие в конкурсе менее двух;
2) если количество участников, допущенных к конкурсу, составляет менее двух;
3) несоответствия, допущенных участников конкурса требованиям конкурсной документации;
4) не подписания победителем протокола о результатах конкурса;
51. Если конкурс объявляется несостоявшимся, учредителем в течение двадцати четырех часов после подведения итогов конкурса подписывается с использованием ЭЦП акт о несостоявшемся конкурсе, формируемый веб-порталом реестра.
52. В случае не подписания победителем в установленные сроки протокола о результатах конкурса либо договора, учредителем подписывается с использованием ЭЦП акт об отмене результатов конкурса, формируемый на веб-портале реестра.
53. В случае наличия факта технического сбоя веб-портала реестра, препятствующего проведению конкурса, единый оператор письменно уведомляет об этом учредителя и переносит конкурс на следующий рабочий день после дня исправления технического сбоя с предварительным уведомлением принимавших участие в конкурсе участников о дате и времени продолжения данного конкурса посредством размещения информации на веб-портале реестра и направления уведомления о переносе конкурса в личный кабинет участника на веб-портале реестра.
В случае нарушения процессов подписания протокола о результатах конкурса и/или договора по причине технического сбоя, единый оператор обеспечивает техническую возможность учредителю и/или победителю конкурса для подписания протокола о результатах конкурса и/или договора.

54. Конкурстық комиссия конкурс өткізілген күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде шарттың жобасын қалыптастырады және оны тізілімнің веб-порталы арқылы жеңімпазға жібереді.
55. Мүліктік жалдау (жалға алу) немесе сенімгерлік басқару объектісін мүліктік жалдауға (жалға алуға) немесе сенімгерлік басқаруға беру туралы шарт тізілімнің веб-порталында электрондық форматта жасалады және оған жалға беруші (жалға беруші) мен жалдаушы (жалға алушы) немесе сенімгерлік басқарудың құрылтайшысы және ЭЦҚ пайдалана отырып, сенімгерлік басқарушы конкурс өткізілген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қол қояды және шарттың сәйкестендіргішін көрсете отырып, тізілімнің веб-порталында тіркеледі.
56. Жеңімпаз шартқа белгіленген мерзімде қол қоймаған жағдайда, жалға беруші (жалға беруші) немесе сенімгерлік басқару құрылтайшысы ЭЦҚ пайдалана отырып, тізілімнің веб-порталында қалыптастырылатын конкурс нәтижелерінің күшін жою туралы актіге қол қояды.
57. Егер конкурс қорытындысы бойынша жеңімпаз анықталмаған жағдайда, жалға беруші (жалға беруші) немесе сенімгерлік басқарудың құрылтайшысы өткізілмеген конкурс шартымен мүліктік жалдау (жалға алу) немесе сенімгерлік басқару объектісін 15 (он бес) күнтізбелік күн ішінде тізілім веб-порталына қайта шығарады.
58. Енгізілген кепілдік жарнаның сомасы жеңімпазға жасалған шарт бойынша мүліктік жалдау (жалға алу) немесе сенімгерлік басқару объектісін пайдаланғаны үшін төлем есебіне есептеледі
4-параграф. Мүліктік жалдау (жалға алу) немесе сенімгерлік басқару объектісін қабылдау-беру актісі бойынша беру
59. Шартқа қол қойылғаннан кейін он жұмыс күні ішінде мүліктік жалдау (жалға алу) немесе сенімгерлік басқару объектісі баланс ұстаушы, жалдаушы (жалға алушы) немесе сенімгерлік басқарушы қол қоятын және жалға беруші (жалға беруші) немесе веб-порталда сенімгерлік басқару құрылтайшысы бекітетін қабылдау-беру актісі бойынша жалдаушыға (жалға алушыға) немесе сенімгерлік басқарушыға беріледі ЭЦҚ пайдаланылған тізілім және қағаз нұсқасы мөрлермен (ол болған кезде) куәландырылады.
60. Қабылдау-тапсыру актісінде:
1) актінің жасалған орны мен күні;
2) оларға сәйкес өкілдер тараптардың мүдделерін білдіруге уәкілетті құжаттардың атауы мен деректемелері;

54. Конкурсная комиссия в срок не позднее двух рабочих дней с даты проведения конкурса формирует проект договора и посредством веб-портала реестра направляет его победителю.
55. Договор о передаче объекта имущественного найма (аренды) или доверительного управления в имущественный найм (аренды) или доверительного управления заключается в электронном формате на веб-портале реестра и подписывается наймодателем (арендодателем) и нанимателем (арендатором) или учредителем доверительного управление и доверительным управляющим с использованием ЭЦП в течение пяти рабочих дней с даты проведения конкурса и регистрируется на веб-портале реестра с указанием идентификатора договора.
56. В случае не подписания победителем договора в установленные сроки, наймодателем (арендодателем) или учредителем доверительного управление подписывается с использованием ЭЦП акт об отмене результатов конкурса, формируемый на веб-портале реестра.
57. Наймодатель (арендодатель) или учредитель доверительного управление в случае, если по итогам конкурса не определен победитель, в течение 15 (пятнадцати) календарных дней вновь выставляет объект имущественного найма (аренды) или доверительного управления на веб-портале реестра на условиях несостоявшегося конкурса.
58. Сумма внесенного гарантийного взноса засчитывается победителю в счет платы за пользование объектом имущественного найма (аренды) или доверительного управления по заключенному договору.
Параграф 4. Передача объекта имущественного найма (аренды) или доверительного управления по акту приема-передачи
59. В течение десяти рабочих дней после подписания договора объект имущественного найма (аренды) или доверительного управления балансодержателем передается нанимателю (арендатору) или доверительному управляющему по акту приема-передачи, который подписывается балансодержателем, нанимателем (арендатором) или доверительным управляющим и утверждается наймодателем (арендодателем) или учредителем доверительного управление на веб-портале реестра с использованием ЭЦП, и бумажная версия заверяется печатями (при его наличии).
Начисления арендной платы и размера вознаграждения за пользование объектом имущественного найма (аренды) или доверительного управления производятся до момента возврата объекта имущественного найма (аренды) или доверительного управления балансодержателю по акту приема-передачи.
60. В акте приема-передачи указываются:
1) место и дата составления акта;
2) наименование и реквизиты документов, в соответствии с которыми представители уполномочены представлять интересы сторон;

3) оған сәйкес мүліктік жалдау (жалға алу) немесе сенімгерлік басқару объектісін беру жүргізілетін шартқа қол қою нөмірі мен күні;
4) берілетін мүліктік жалдау (жалға алу) немесе сенімгерлік басқару объектісінің атауы, оның орналасқан жері, техникалық сипаттамалары және анықталған ақаулықтардың тізбесі бар жай-күйі.
Елді мекендердің сумен
жабдықтау және су бұру
жүйелерін мүліктік жалдауға
(жалға алуға) немесе сенімгерлік
басқаруға беру қағидаларына
1-қосымша
Мемлекеттік мүлікті мүліктік жалдауға (жалға) беру жөніндегі конкурсқа (тендерге) қатысуға ӨТІНІМ
1. Мемлекеттік мүлікті мүліктік жалдауға (жалға) беру туралы жарияланған хабарламаны қарап, Елді мекендердің сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін мүліктік жалдауға (жалға алуға) немесе сенімгерлік басқаруға беру қағидаларымен танысқаннан кейін (жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) немесе заңды тұлғаның атауы және заңды тұлға басшысының немесе сенімхат негізінде әрекет ететін өкілінің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) 20 __жылғы "___"_______ мемлекеттік мүлік тізілімінің www.e-qazyna.kz. веб-порталында өтетін конкурсқа (тендерге) қатысуға тілек білдіреді.
2. Мен (біз) конкурсқа (тендерге) қатысу үшін мемлекеттік мүлікті есепке алу саласындағы бірыңғай оператордың арнайы транзиттік шотына жалпы сомасы_______(_______________________) теңге _ _ _ _ _ кепілдік жарна (лар) енгіздім (к).
(сомасы жазбаша) (саны)
Кепілдік жарна енгізілген мүліктік жалдау (жалға алу) объектілері туралы мәліметтер:
Р/с №
Мүлікті жалдау (жалға алу) объектісінің атауы, сондай-ақ жалдау ақысы төлемдерінің кезеңділігі
Аударуға жататын кепілдік жарнаның сомасы, теңге
1
2
Жиыны
Енгізілген кепілдік жарналар туралы мәліметтер:
Р/с №
Кепілдік жарнаның мақсаты және конкурсқа (тендерге) қатысу үшін кепілдік жарна енгізілген мүліктік жалдау (жалға алу) объектісінің атауы
Төлем құжатының №
Төлем құжатының күні
Кепілдік жарнаның сомасы, теңге
1
2
3. Менің (біздің) конкурсқа (тендерге) қатысушыға (жалдаушыға) қойылатын талаптарға сәйкес емес екенім (із) анықталған жағдайда, мен (біз) конкурсқа (тендерге) қатысу құқығынан айырылатыныма (ызға) , мен (біз) қол қойған тендер нәтижелері туралы хаттама мен мемлекеттік мүлікті мүліктік жалдау (жалға алу) шарты жарамсыз деп танылатынына келісемін (міз).
4. Егер Мен (біз) конкурстың (тендердің) жеңімпазы (дары) болып айқындалсам (қ), конкурс (тендер) өткізілген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде өзіме мүліктік жалдау (жалға алу) шартына қол қою міндеттемелерін қабылдаймын.

3) номер и дата подписания договора, в соответствии с которым производится передача объекта имущественного найма (аренды) или доверительного управления;
4) наименование передаваемого объекта имущественного найма (аренды) или доверительного управления, его место расположение, технические характеристики и состояние с перечнем выявленных неисправностей.
Приложение 1
к Правилам предоставления
в имущественный найм
(аренду) или доверительное
управление системы
водоснабжения и водоотведения
населенных пунктов
ЗАЯВКА
на участие в конкурсе (тендере) по предоставлению в имущественный наем (аренду) государственного имущества
1. Рассмотрев опубликованное извещение о предоставлении в имущественный наем (аренду) государственного имущества, и ознакомившись с Правилами предоставления в имущественный найм (аренду) или доверительное управление системы водоснабжения и водоотведения населенных пунктов (фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица и фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя или представителя юридического лица, действующего на основании доверенности) желает принять участие в конкурсе (тендере), который состоится "___"_______ 20 __ года на веб-портале реестра государственного имущества www.e-qazyna.kz.
2. Мною (нами) внесен (-о) ___ гарантийный (-х) взнос (-ов) для (количество) участия в конкурсе (тендере) общей суммой _______(_______________________) тенге (цифрами) (сумма прописью) на специальный транзитный счет единого оператора в сфере учета государственного имущества.
Сведения об объектах имущественного найма (аренды), по которым внесен гарантийный взнос:
№ п/п
Наименование объекта имущественного найма (аренды), а также периодичность оплаты арендного платежа
Сумма гарантийного взноса, подлежащая перечислению, тенге
1
2
Итого
Сведения о внесенных гарантийных взносах:
№ п/п
Назначение гарантийного взноса и наименование объекта имущественного найма (аренды), по которому внесен гарантийный взнос для участия в тендере
№ платежного документа
Дата платежного документа
Сумма гарантийного взноса, тенге
1
2
Итого
3. Согласен (-ы) с тем, что в случае обнаружения моего (нашего) несоответствия требованиям, предъявляемым к участнику конкурсе (тендере) (нанимателю), я (мы) лишаюсь (-емся) права участия в конкурсе (тендере), подписанный мной (нами) протокол о результатах конкурсе (тендере) и договор имущественного найма (аренды) государственного имущества будут признаны недействительными.
4. В случае, если я (мы) буду (-ем) определен (-ы) победителем (-ями) конкурса (тендера), принимаю (-ем) на себя обязательства подписать договор имущественного найма (аренды) в течение пяти рабочих дней со дня проведения конкурса (тендера).

5. Мемлекеттік мүлікті мүліктік жалдау (жалға алу) шартына белгіленген мерзімде қол қойылмаған жағдайда, мен (біз) енгізген кепілдік жарнаның сомасы қайтарылмайтынына және жалға берушіде қалатынына келісемін (міз).
6. Осы өтінім конкурс (тендер) нәтижелері туралы хаттамамен бірге мемлекеттік мүлікті мүліктік жалдау (жалға алу) шарты жасалғанға дейін қолданылатын шарт күшіне ие.
7. Өзім (з) туралы мынадай мәліметтерді ұсынамын (з):
Заңды тұлға үшін: атауы
_______________________________________________________________
БСН
________________________________________________________________
басшының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) ___________________
мекенжайы:______________________________________________________
телефон нөмірі (факс):_________________________
кепілдік жарнаны қайтару үшін банк реквизиттері
ЖСК
________________________________________________________________
БИК
________________________________________________________________
банктің атауы
________________________________________________________
Кбе
_________________________________________________________________
кепілдік жарнаны төлеген тұлғаның ЖСН/БСН:
өтінімге мыналар қоса беріледі:
1) _______________________________________________________________
2) _______________________________________________________________
3) _______________________________________________________________
жеке тұлға үшін:
тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)_____________________________
ЖСН ___________________________________________________________
паспорт деректері
_________________________________________________________________
мекенжайы:_______________________________________________________
телефон нөмірі (факс):______________________________________________
кепілдік жарнаны қайтару үшін банктік деректемелер
ЖСК
__________________________________________________________________
БИК______________________________________________________________
банктің атауы ______________________________________________________
Кбе ______________________________________________________________
кепілдік жарнаны төлеген тұлғаның ЖСН /БСН:
өтінімге мыналар қоса беріледі:
1) ________________________________________________________________
2) ________________________________________________________________
3) _______________________________________________________________
(қолы) (жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) немесе заңды
тұлғаның атауы және (заңды тұлға басшысының немесе сенімхат негізінде әрекет
ететін өкілдің тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
20 __ жылғы "___" ____________ .
Өтінім мемлекеттік мүлік тізілімінің веб-порталында 20__ жылғы "__" ___ сағат ___
минутта қабылданды.
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
ЖСК – жеке сәйкестендіру коды;
БСК – банктік сәйкестендіру коды;
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
Kбе – бенефициардың коды.
Елді мекендердің сумен
жабдықтау және су бұру
жүйелерін мүліктік жалдауға
(жалға алуға) немесе сенімгерлік
басқаруға беру қағидаларына
2-қосымша
Конкурстың (тендердің) қорытындысы туралы хаттама
Күні мен уақыты
Объектінің атауы________________________________________________
Конкурстың (тендердің) шарттары _________________________________
Баланс ұстаушының атауы ________________________________________
Конкурсты (тендерді) ұйымдастырушының (жалға берушінің) атауы
__________________________________________________________________
Конкурсты (тендерді) ұйымдастырушының (жалға берушінің) мекен-жайы
_____________________________________________________________________
Жалға беруші конкурсқа (тендерге) жібермеген қатысушылар:
Қатысушының атауы
БСН (ЖСН)
Ауытқу себебі
Жалға беруші тендерге жіберген қатысушылар мынадай баға ұсыныстарын ұсынды:
Қатысушының атауы
БСН (ЖСН)
Объект үшін жалдау ақысының сомасы
Өтінімді беру күні мен уақыты (хронология бойынша)

5. Согласен (-ы) с тем, что сумма внесенного мною (нами) гарантийного взноса не возвращается и остается у арендодателя в случае не подписания договора имущественного найма (аренды) государственного имущества в установленные сроки.
6. Настоящая заявка вместе с протоколом о результатах конкурса (тендера) имеет силу договора, действующего до заключения договора имущественного найма (аренды) государственного имущества.
7. Представляю (-ем) сведения о себе:
Для юридического лица:
наименование ___________________________________________________
БИН ___________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
руководителя____________________________________________________
адрес: __________________________________________________________
номер телефона (факса): __________________________________________
банковские реквизиты для возврата гарантийного взноса
ИИК ___________________________________________________________
БИК ___________________________________________________________
наименование банка _____________________________________________
Кбе ____________________________________________________________
ИИН /БИН лица, оплатившего гарантийный взнос:
к заявке прилагаются:
1) _____________________________________________________________
2) _____________________________________________________________
3) _____________________________________________________________
для физического лица:
фамилия, имя, отчество (при его
наличии)_______________________________________________________
ИИН __________________________________________________________
паспортные данные ______________________________________________
адрес: __________________________________________________________
номер телефона (факса): __________________________________________
банковские реквизиты для возврата гарантийного взноса
ИИК ___________________________________________________________
БИК ___________________________________________________________
наименование банка _____________________________________________
Кбе ____________________________________________________________
ИИН /БИН лица, оплатившего гарантийный взнос:
к заявке прилагаются:
1) _____________________________________________________________
2) _____________________________________________________________
3) _____________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица
или наименование юридического лица и (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
руководителя юридического лица или представителя, действующего
на основании доверенности)
"___" ____________ 20 __ года.
Заявка принята веб-порталом реестра государственного имущества
"__" _______ 20__ года ____ часов ____ минут.
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
ИИК – индивидуальный идентификационный код;
БИК – банковский идентификационный код;
БИН – бизнес-идентификационный номер;
Кбе – код бенефициара.;
Приложение 2
к Правилам предоставления
в имущественный найм
(аренду) или доверительное
управление системы
водоснабжения и водоотведения
населенных пунктов
Форма
Протокол об итогах конкурсе (тендера)
Дата и время Наименование объекта ______________________________________
Условия конкурса (тендера) _____________________________________________
Наименование балансодержателя ______________________________________________________________________
Наименование организатора конкурса (тендера) (арендодателя) _______________
Адрес организатора конкурса (тендера) (арендодателя) ______________________
Участники не допущенные арендодателем к конкурсу (тендеру):
Наименование участника
БИН (ИИН)
Причина отклонения
Участниками, допущенными к конкурсу (тендеру) арендодателем, представлены следующие ценовые предложения:
Наименование участника
БИН (ИИН)
Сумма арендной платы за объект
Дата и время подачи заявки (по хронологии)

1. Тендер жеңімпазы болып белгіленсін: (жеңімпаз қатысушысының БСН/ЖСН атауы).
2. Осы Қағидаларда белгіленген мерзімде жалға берушімен (жеңімпаз қатысушысының БСН/ЖСН атауы) шарт жасассын.
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЖСН-жеке сәйкестендіру нөмірі;
БСН-бизнес-сәйкестендіру нөмірі.
Елді мекендердің сумен
жабдықтау және су бұру
жүйелерін мүліктік жалдауға
(жалға алуға) немесе сенімгерлік
басқаруға беру қағидаларына
3-қосымша
нысан
Мемлекеттік мүлікті сенімгерлік басқаруға беру жөніндегі конкурсқа (тендерге) қатысуға ӨТІНІМ
1. _____ мерзімге кейіннен сатып алу (құқығымен/құқығынсыз)
_________________________________________________________________
(объектінің атауы) сенімгерлік басқаруға беру жөніндегі конкурс (тендер) өткізу
туралы жарияланған хабарламаны қарап және Мемлекеттік мүлікті сенімгерлік
басқаруға беру қағидаларымен таныса отырып, мен, төменде қол қоюшы
__________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) толығымен, не заңды тұлғаның атауы)
__________________________________________________________________
конкурсқа (тендерге) қатысуға өтінімді қабылдауды және 20_ жылғы "__"________
Интернет желісінде www.gosreestr.kz мекенжайы бойынша орналастырылған мемлекеттік мүлік тізілімінің веб-порталында өтетін конкурсқа (тендерге) қатысушы ретінде тіркеуді сұраймын.
2. Біз (мен) ________________________________________ сомасында (сомасы теңгемен, оның ішінде жазумен көрсетіледі) конкурсқа (тендерге) қатысу үшін хабарламада көрсетілген мемлекеттік мүлікті есепке алу саласындағы бірыңғай оператор (бұдан әрі – бірыңғай оператор) шотына:
__________________________________________________________________
(ЖСН, БСН, төлемді тағайындау коды, Кбе, мекеменің коды)
кепілдік жарна енгіздік (енгіздім).
Кепілдік жарна енгізілген сенімгерлік басқару объектілері туралы мәлеметтер:
Сенімгерлік басқару объектісінің атауы
Аударылуы тиіс кепілдік жарнаның сомасы, теңге
Енгізілген кепілдік жарналар туралы мәліметтер:
Р/с №
Кепілдік жарнаның мақсаты және конкурсқа (тендерге) қатысу үшін кепілдік жарна енгізілген сенімгерлік басқару объектісінің атауы
Төлем құжатының №
Төлем құжатының күні
Кепілдік жарнаның сомасы, теңге
1
2
Жиыны
3. Біздің (менің) қатысушыға қойылатын талаптарға сәйкес еместігіміз айқындалған жағдайда, біз (мен) конкурсқа (тендерге) қатысу құқығынан айырылатынымызға (ма), біз (мен) конкурста (тендерде) жеңіске жеткен жағдайда біз (мен) қол қойған конкурстың (тендердің) нәтижелері туралы хаттама мен Сенімгерлік басқару шарты жарамсыз деп танылатынына келісемін.

1. Определить победителем конкурсу (тендеру): (БИН /ИИН наименование участника победителя).
2. Арендодателю в сроки, установленные в настоящих Правилах заключить договор с (БИН /ИИН наименование участника победителя).
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
БИН – бизнес-идентификационный номер.
Приложение 3
к Правилам предоставления
в имущественный найм (аренду)
или доверительное управление
системы водоснабжения
и водоотведения
населенных пунктов
Форма
ЗАЯВКА
на участие в конкурсе (тендере) по передаче государственного имущества в доверительное управление
1. Рассмотрев опубликованное извещение о проведении конкурса (тендера)
по передаче______________________________________________________
(наименование объекта)
в доверительное управление __________ последующего выкупа сроком
на _____, (без права) и ознакомившись с Правилами передачи государственного
имущества в доверительное управление, я, нижеподписавшийся
________________________________________________________ ________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), либо наименование юридического лица)
прошу принять заявку на участие в конкурсе (тендере) и зарегистрировать в качестве
участника конкурсе (тендере), который состоится "___" ________ 20__ года
на веб-портале реестра государственного имущества, размещенного в сети Интернет
по адресу www.gosreestr.kz. 2. Нами (мною) внесен гарантийный взнос для участия
в конкурсе (тендере) общей суммой
_________________________________________________________ _______
(указывается сумма в тенге, в том числе прописью)
на счет единого оператора в сфере учета государственного имущества
(далее – единый оператор), указанный в извещении:
_________________________________________________________________
(индивидуальный идентификационный код (далее – ИИК), банковский
идентификационный код (далее – БИК), код назначения платежа,
код бенефициара (далее – КБе)
Сведения об объектах доверительного управления, по которым внесен гарантийный взнос:
Наименование объекта доверительного управления
Сумма гарантийного взноса, подлежащая перечислению, тенге
1
2
Итого
Сведения о внесенных гарантийных взносах:
Назначение гарантийного взноса и наименование объекта доверительного управления, по которому внесен гарантийный взнос для участия в конкурсе (тендере)
№ платежного документа
Дата платежного документа
Сумма гарантийного взноса, тенге
1
2
Итого
3. Согласен (ы) с тем, что в случае обнаружения нашего (моего) несоответствия
требованиям, предъявляемым участнику, мы (я) лишаемся права участия в конкурсе
(тендере), при нашей (моей) победы на конкурсе (тендере) подписанные нами (мною)
Протокол о результатах конкурсе (тендере) и Договор доверительного управления
будут признаны недействительными.

4. Егер біз (мен) конкурстың (тендердің) жеңімпазы болған жағдайда, өзімізге конкурс (тендер) нәтижелері туралы хаттамаға конкурс (тендер) өткізілген күні қол қою және конкурстың (тендердің) нәтижелері туралы хаттамаға қол қойылған күннен бастап күнтізбелік он күннен кешіктірмей, хабарламада көрсетілген және біз (мен) ұсынған тендердің шарттарында Сенімгерлік басқару шартын жасасу міндеттемелерін қабылдаймыз.
5. Мына:
конкурсты (тендерді) өткізуден кем дегенде үш жұмыс күні бұрын оған қатысудан бас тартқан;
конкурстың (тендердің) нәтижелері туралы хаттамаға не шартқа қол қоймаған;
мен объектіні сатып алу құқығынан бас тартқан жағдайда, біз енгізген кепілдік жарна қайтарылмайтынымен және мемлекеттік мүлік сенімгерлік басқару құрылтайшысында қалатынымен келісемін (міз).
6. Осы өтінім Конкурстың (тендердің) нәтижелері туралы хаттамамен бірге Сенімгерлік басқару шартын жасасуға дейін қолданылатын шарт күшіне ие.
7. Өзім(із) туралы мынадай мәліметтерді ұсынамын (-мыз):
Заңды тұлға үшін:
Атауы
_______________________________________________________________
БСН
________________________________________________________________
Басшының тегі, аты, әкесiнiң аты ___________________________________
Мекенжайы:_____________________________________________________
Телефон (факс) нөмірі: ____________________________________________
Кепілдік жарнаны қайтару үшін банк деректемелері:
ЖСК________________________________________________________________
БСК _________________________________________________________________
Банктің атауы ______________________________________________________
Кбе _______________________________________________________________
Кепілдік жарнаны төлеген адамның
ЖСН/БСН__________________________________
Өтінімге мыналар қоса берілед:
1) ________________________________________________________________
2) ________________________________________________________________
3) ___________________________________________ ______________ і.
Жеке тұлға үшін:
Тегі, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда):
ЖСН ______________________________________________________________
Паспорт деректері ___________________________________________________
Мекенжайы: ________________________________________________________
Телефон (факс) нөмірі: _______________________________________________
Кепілдік жарнаны қайтару үшін банк деректемелері:
ЖСК
________________________________________________________________
БСК
_________________________________________________________________
Банктің атауы ____________________________________________________
Кбе _____________________________________________________________
Кепілдік жарнаны төлеу үшін банктік деректемелер
ЖСН/БСН__________________________________
Өтінімге мыналар қоса беріледі:

4. При, если мы (я) становимся Победителями тендера, принимаем на себя
обязательства подписать Протокол о результатах конкурса (тендера) в день
проведения конкурса (тендера) и заключить Договор доверительного управления
на условиях тендера, указанных в извещении и предложенных нами (мною),
не позднее десяти рабочих дней со дня подписания протокола о результатах
конкурса (тендера).
5. Согласен (ы) с тем, что сумма внесенного нами гарантийного взноса
не возвращается и остается у учредителя доверительного управления
государственным имуществом в случаях:
отказа от участия в конкурсе (тендере) менее чем за три рабочих дня до его
проведения;
не подписания протокола о результатах конкурса (тендера) либо договора;
моего отказа от права выкупа объекта.
6. Настоящая заявка вместе с Протоколом о результатах конкурса (тендера)
имеет силу договора, действующего до заключения Договора доверительного
управления.
7. Представляю (-ем) сведения о себе:
Для юридического лица:
Наименование _____________________________________________________
Бизнес-идентификационный номер (далее – БИН)
_________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя
_________________________________________________________________
Адрес: ___________________________________________________________
Номер телефона (факса): ___________________________________________
Банковские реквизиты для возврата гарантийного взноса:
ИИК ____________________________________________________________
БИК ____________________________________________________________
Наименование банка
_________________________________________________________________
КБе_____________________________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН)/БИН лица,
оплатившего гарантийный взнос
_________________________________________________________________
К заявке прилагаются:
1) _______________________________________________________________
2) _______________________________________________________________
3) _______________________________________________________________
4) _______________________________________________________________
Для физического лица:
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) ____________________________
ИИН ____________________________________________________________
Паспортные данные________________________________________________
Адрес:___________________________________________________________
Номер телефона (факса):___________________________________________
Банковские реквизиты для возврата гарантийного взноса:
ИИК ____________________________________________________________
БИК ____________________________________________________________
Наименование банка_______________________________________________
КБе _____________________________________________________________
ИИН/БИН лица, оплатившего гарантийный взнос
_________________________________________________________________
К заявке прилагаются:

1) ________________________________________________________________
2) ________________________________________________________________
3) ________________________________________
(қолы) (жеке тұлғаның
тегі, аты, әкесiнiң аты немесе заңды тұлғаның атауы және басшының тегі, аты,
әкесiнiң аты
20__ жылы "___"____________.
М.О.
Өтінімді мемлекеттік мүлік тізілімінің веб-порталы
20__ ж. "___"____________20__ ж. сағат "___" минутта қабылдады.
Конкурсты (тендерді) қатысушының
нөмірі___________________________________
Елді мекендердің сумен
жабдықтау және су бұру
жүйелерін мүліктік жалдауға
(жалға алуға) немесе сенімгерлік
басқаруға беру қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Мемлекеттік мүлікті мүліктік жалдаудың (жалға берудің) және сенімгерлік басқаруға берудің үлгілік шарты
___________________ (объектінің атауы) __________қ. №___ 20__ жылғы
"__"__________ бұдан әрі "жалға беруші" деп аталатын _____________атынан
(жалдауға берушінің (жалға берушінің) атауы)
_________________________20 жылғы "__"__________ №__________ бекітілген
________________туралы 20_____жылғы "__"______ №______ туралы ереженің
негізінде әрекет ететін басшы
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
бір тараптан және бұдан әрі "жалға алушы" деп аталатын
___________________________атынан (жалдаушының (жалға алушының) атауы)
___________________екінші тараптан, бірлесіп "тараптар" деп (тегі, аты, әкесінің аты
(болған жағдайда) аталып, төмендегі туралы осы шартты жасасты.
1. Шарттың нысанасы
1. Бұдан әрі "баланс ұстаушы" деп аталатын_______________
(баланс ұстаушының атауы) балансында тұрған, бұдан әрі "объекті" деп аталатын
___________ (объектінің орналасқан жері мен қысқаша сипаттамасы) мекенжайында
орналасқан___________________________________ (объектінің атауы)
1) 20 "____"_____________№____________бұйрықтың негізінде;
(жалға берушінің атауы)
2) 20 "____" _____________№ _____тендер нәтижелері туралы хаттамаға сәйкес
тендер нәтижесі бойынша объектіні мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру шарттың
мәні болып табылады.
2. __________________________________________________________________
(объектінің мақсаты не тендер шарттары) мақсатында пайдалану
үшін 20___________ жылғы "__"_________________ бастап 20 жылғы "_____"
аралығында объектіні жалға беруші мүліктік жалдауға қабылдайды (жалға алады),
ал жалға алушы жалға қабылдап алады. Көрсетілген мерзім аяқталғаннан кейін
аталған шарттың әрекет етуі тоқтатылады.

1) _______________________________________________________________
2) _______________________________________________________________
3) _______________________________________________________________
4) _______________________________________________________________
_________________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или
наименование юридического лица и фамилия, имя, отчество (при его наличии)
руководителя)
"____" ________ 20__ года.
Принята веб-порталом реестра государственного имущества
"____" ________ 20__ года __________ часов _______ минут.
Номер участника конкурса (тендера)__________________________________
Приложение 4
к Правилам предоставления
в имущественный найм (аренду)
или доверительное управление
системы водоснабжения
и водоотведения населенных
пунктов
Форма
Типовой договор имущественного найма (аренды) или доверительного управления государственного имущества
_____________________________________________
(наименование объекта) год ________ № ______ "____"______20___ года
________________, именуемый в дальнейшем "арендодатель", в лице (наименование арендодателя) руководителя ______,
действующего на основании Положения о ____ от "__" ____ 20__ года (фамилия, имя, отчество (при наличии) №_______,
утвержденного _________ от "____"________ 20___ года №___ с одной стороны, и_________________________________,
в лице (наименование арендатора ___________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) именуемый в дальнейшем "арендатор" с другой стороны, совместно именуемые
как "стороны", заключили настоящий договор о нижеследующем.
1. Предмет договора
1. Предметом договора является предоставление в имущественный наем (аренду) ____________, расположенного по адресу: ______________, (наименование объекта) (местонахождение и краткая характеристика объекта) именуемого в дальнейшем "объект", находящегося на балансе __________________________ именуемый в дальнейшем "балансодержатель":
1) на основании приказа ___________ от "__" _____ 20__ года №__
(наименование арендодателя)
2) по результатам тендера в соответствии с протоколом о результатах тендера от "___" ______20__года №__.
2. Арендодатель передает, а арендатор принимает в имущественный наем (аренду) объект с "____" ________20____года по "__" _____20____года для использования в целях ________________________________________________ (назначение объекта, либо условия тендера) По истечении указанного срока данный договор прекращает свое действие.

2. Жалпы шарттар
3. Объектіні жалдауға беру жалға алушының, баланс ұстаушының өкілдері қол қоятын және жалға беруші бекітетін қабылдау-тапсыру актісі бойынша (беру сәтінде объектінің іс жүзіндегі жай-күйін көрсете отырып) жүзеге асырылады және осы шарттың ажырамас бөлігі болып табылады.
4. Жалға берушінің шартқа қол қоюымен және баланс ұстаушының жазбаша келісімімен тапсырылатын объектінің беру сәтінде кепілдікке қойылмағандығын, сатылмағандығын, тыйым салынбағандығын және шартқа қатысы жоқ үшінші тұлғалармен шарттың әрекет етуі ішінде талап етілмейтіндігін куәландырады.
5. Кемінде бір жыл мерзімге жасалған жылжымайтын мүлікті мүліктік жалға алу шарты 1Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы1 Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес мемлекеттік тіркеуге жатады және осындай тіркеу сәтінен бастап жасалған деп есептеледі. Шартты мемлекеттік тіркеу Жалға алушының қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
6. Жалға алушы жалға алынған үй-жайларда өрт және электр қауіпсіздігін, техникалық құралдар мен инженерлік жабдықтарды пайдалануды, сондай-ақ осы тармақта көзделген шарттар бұзылған жағдайда зардаптарды қамтамасыз етеді.
3. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
7. Жалға беруші:
1) баланс ұстаушымен келісу бойынша жалға алушыға объектіні, онда орналасқан желілер мен коммуникацияларды қайта жоспарлауға немесе қайта жабдықтауға жазбаша рұқсат береді;
2) жалдау ақысының уақтылы және толық аударылуын бақылауды жүзеге асырады;
3) жалдау ақысының уақтылы енгізілмегені үшін өсімпұл есептейді;
4) тараптардың келісуі бойынша шарттың мерзімін ұзартуға, шартқа өзгерістер мен толықтырулар енгізеді немесе оны бұзады;
5) объектінің мақсатты пайдаланылуына мониторингті жүзеге асырады.
8. Жалға алушы:
1) жалдау ақысын аванспен төлейді;
2) баланс ұстаушының жазбаша келісімімен объектіні, онда орналасқан желілер мен коммуникацияларды қайта жоспарлауға немесе қайта жабдықтауға рұқсат алуға жалға берушіге өтініш жасайды;
3) жалға берушіге шартқа өзгерістер мен толықтырулар енгізу немесе оны бұзу туралы ұсыныстар енгізеді.
9. Жалға беруші:
1) баланс ұстаушының объектіні қабылдау актісіне сәйкес жалға алушыға беруін және шартқа қол қойылғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде оны бекітуді қамтамасыз етеді;
2) шартта белгіленген тәртіппен жалға алушының объектіні иелену және пайдалануына кедергі келтірмейді;
3) шарт талаптарын немесе жалдау ақысының мөлшерін өзгерткен жағдайда, бұл туралы жалдау ақысын төлеудің кезекті мерзіміне дейін бір ай бұрын жалға алушыға хабарлайды;
4) жалға алушыға жалдау ақысын төлеудің кезекті мерзіміне дейін күнтізбелік он күннен кешіктірмей мерзімі өткен жалдау төлемдері үшін өсімақылар мен айыппұлдар есептегені туралы хабарламаны жібереді;

2. Общие условия
3. Передача объекта в аренду осуществляется по акту приема-передачи (с отражением фактического состояния объекта на момент передачи), который подписывается представителями нанимателя, балансодержателя и утверждается арендодателем и является неотъемлемой частью настоящего договора.
4. Подписанием договора арендодатель и письменным согласием балансодержатель, удостоверяют, что сдаваемый объект на момент передачи не заложен, не продан, не находится под арестом и не может быть истребован в течение действия договора третьими лицами, не имеющими отношения к договору.
5. Договор имущественного найма на недвижимое имущество, заключенный на срок не менее одного года, подлежит государственной регистрации в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество" и считается заключенным с момента такой регистрации.
Государственная регистрация договора осуществляется за счет средств нанимателя.
6. Арендатор обеспечивает пожарную и электробезопасность, эксплуатацию технических средств и инженерного оборудования в арендуемых помещениях, а также последствия в случае нарушения условий предусмотренных настоящим пунктом условий.
3. Права и обязанности сторон
7. Арендодатель:
1) по согласованию с балансодержателем дает письменное разрешение арендатору на перепланировку или переоборудование объекта, расположенного в нем сетей и коммуникаций;
2) осуществляет контроль за своевременностью и полнотой перечисления арендной платы;
3) начисляет пеню за несвоевременность внесения арендной платы;
4) продлевает срок договора, вносить изменения и дополнения в договор или расторгнуть его по соглашению сторон;
5) осуществляет мониторинг целевого использования объекта.
8. Арендатор:
1) вносит арендную плату авансом;
2) с письменного согласия балансодержателя обращается к арендодателю за разрешением на перепланировку или переоборудование объекта, расположенных в нем сетей и коммуникаций;
3) вносит предложения арендодателю о внесении изменений и дополнений или расторжении договора.
9. Арендодатель:
1) обеспечивает передачу объекта балансодержателем арендатору по акту приема-передачи и его утверждение в течение пяти рабочих дней после подписания договора;
2) не препятствует арендатору владеть и пользоваться объектом в установленном договором порядке;
3) при изменении условий договора или размера арендной платы письменно уведомляет об этом арендатора за месяц до очередного срока внесения арендной платы;
4) направляет арендатору извещение о начислении пени и штрафов за просроченные арендные платежи не позднее десяти календарных дней до очередного срока внесения арендной платы;

5) объектіні қабылдау-тапсыру актісін бекіткеннен кейін үш жұмыс күні ішінде осы шарт бойынша мәліметтердің мемлекеттік мүлік тізіліміне (бұдан әрі - тізілім) енгізілуін қамтамасыз етеді.
10. Жалға алушы:
1)__________________________________________ кешіктірмей ай сайын
(жалдау ақысын төлеу мерзімдері)
жалдау ақысын, сондай-ақ басқа да жалдау төлемдерін (айыппұлдарды,
өсімақыларды) енгізеді;
2) төлем тапсырмасына немесе жалдау төлемін төлегендігі туралы түбіртектегі "төлемнің мақсаты" жолына мынадай мәліметтерді:
жалға алушының жеке сәйкестендіру нөмірін немесе бизнес жеке сәйкестендіру нөмірін;
тізілімнің веб-порталы беретін мүліктік жалдауға (жалға алуға) шартының сәйкестендіргішін енгізеді;
3) жалдау ақысын (айыппұлдарды, өсімпұлдарды) енгізгеннен кейін бес жұмыс күні ішінде тізілімнің веб-порталында шарт бойынша есеп айырысуға салыстыруды жүргізеді;
4) жалға алу мерзімі аяқталғаннан кейін мүлікті бастапқы берілген кездегі жай-күйіне сәйкес жағдайда тапсырады;
5) қабылданған объектіні шартта көзделген мақсаттарда ғана пайдаланады;
6) объектіні тиісті тәртіпте ұстайды, объектіге немесе онда орналасқан инженерлік коммуникацияларға зақым келтіруі мүмкін әрекеттерді жасамайды;
7) объектіні дұрыс жағдайда ұстайды, өз есебінен ағымдағы жөндеу жүргізеді және мүлікті ұстау бойынша шығыстарды көтереді, сондай-ақ тараптармен келісілген мерзімдерде күрделі жөндеу жүргізеді;
8) жалға алушының кінәсінен, сол сияқты табиғи тозуға байланысты объектінің жекелеген элементтері істен шыққан жағдайда, жөндеу жұмыстарын өз қаражаты есебінен жүргізеді;
9) жалға берушінің алдын ала жазбаша рұқсатынсыз объектіні, онда орналасқан желілер мен коммуникацияларды қайта жоспарлауды немесе қайта жабдықтауды жүзеге асырмайды;
10) объектіге және объект орналасқан жер учаскесіне жалға берушінің, санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау қызметі және объектіні пайдалану мен қолдану тәртібіне қатысты нормалардың сақталуын бақылайтын басқа да мемлекеттік органдардың өкілдерін кедергісіз жібереді, олар белгілеген мерзімдерде тіркелген бұзушылықтарды жояды;
11) шарт бойынша өз құқықтарын кепілге бермейді, оларды шаруашылық серіктестіктердің, акционерлік қоғамдардың жарғылық капиталына салым немесе өндірістік кооперативке жарна ретінде енгізбейді;
12) осы шарттың аяқталу мерзіміне дейін он жұмыс күнінен кешіктірмей тізілімнің веб-порталында электрондық нысанда шарттың қолданылу мерзімін ұзартуға өтініш береді. Мұндай өтініштің болмауы жалға берушіге объектіні өзге заңды немесе жеке тұлғаларға мүліктік жалдауға (жалға алуға) негіз болады;

5) в течение трех рабочих дней после утверждения акта приема-передачи объекта обеспечивает включение сведений по настоящему договору в реестр государственного имущества (далее – реестр).
10. Арендатор:
1) вносит ежемесячно арендную плату, а также другие арендные платежи (штрафов, пени) не позднее ________________________________;
(сроки внесения арендной платы)
2) вносит в платежное поручение или квитанцию об оплате арендного платежа следующие сведения в поле "назначение платежа":
индивидуальный идентификационный номер или бизнес-идентификационный номер нанимателя;
идентификатор договора имущественного найма (аренды), присваиваемый веб-порталом реестра;
3) производит на веб-портале реестра сверку расчетов по договору в течение пяти рабочих дней после внесения арендной платы (штрафов, пени);
4) по окончанию срока аренды передает имущество в состоянии, соответствующим на момент передачи;
5) использовать принятый объект исключительно в целях, предусмотренных договором;
6) содержит объект в надлежащем порядке, не совершать действий, способных вызвать повреждение объекта или расположенных в нем инженерных коммуникаций;
7) поддерживает объект в исправном состоянии, производить за свой счет текущий ремонт и нести расходы по содержанию имущества, а также производит капитальный ремонт в согласованные сторонами сроки;
8) при выходе из строя отдельных элементов объекта, инженерного оборудования, как по вине арендатора, так и в силу естественного износа, производит ремонтные работы за свой счет;
9) не осуществляет без предварительного письменного разрешения арендодателя перепланировку или переоборудование объекта, расположенных в нем сетей и коммуникаций;
10) беспрепятственно допускает на объект и земельный участок, на котором находится объект, представителей арендодателя, служб санитарно-эпидемиологического надзора и других государственных органов, контролирующих соблюдение норм, касающихся порядка использования и эксплуатации объекта, в установленные ими сроки устраняет зафиксированные нарушения;
11) не передает свои права по договору в залог, не вносит их в качестве вклада в уставный капитал хозяйственных товариществ, акционерных обществ или взноса в производственный кооператив;
12) не позднее десяти рабочих дней до срока завершения настоящего договора на веб-портале реестра в электронной форме подает заявление о продлении срока действия договора. Отсутствие такового заявления дает основание арендодателю передать объект в имущественный наем (аренду) другим юридическим или физическим лицам;

13) шарт бұзылған немесе қолданылу мерзімі аяқталған кезде баланс ұстаушы мен жалға алушы және қол қойған жалға беруші электрондық цифрлық қолтаңбаны пайдалана отырып, тізілім веб-порталында бекітетін қабылдау-тапсыру актісіне сәйкес шарт бұзылған күннен немесе шарттың қолданылу мерзімі аяқталған күннен кешіктірмей объектіні баланс ұстаушыға қайтаруды қамтамасыз етеді;
14) жалға алушының кінәсінен объекті пайдалануға жарамсыз жағдайға келтірілген жағдайда, өз қаражаты есебінен қалпына келтіру жұмыстарын жүзеге асырады;
15) объектіні жұмыс істемейтін немесе қанағаттанарлықсыз техникалық күйінде (нормативтік көрсеткіштерден асатын тозумен) қайтарған жағдайда, шығынды өтейді.
4. Жалдау ақысы мен есеп айырысу тәртібі
11. Объектіні мүліктік жалдау үшін жалдау (жалға алу) ақысының мөлшері айына ________ теңгені құрайды (жалдау ақысының есебі шарттың ажырамас бөлігі болып табылатын шартқа қосымшада келтірілген).
12. Мүліктік жалдау (жалға алу) үшін жалдау ақысы коммуналдық қызметтер үшін төлемдерді, ағымдағы және күрделі жөндеуге арналған аударымдарды, объектіге көрсетілген қызметтер және қорғау үшін төлемдерді қамтымайды. Бұл төлемдерді жалға алушы тікелей бағынысты қорғау, пайдалану, коммуналдық, санитарлық және қызметтер көрсететін басқа да қызметтерге төлейді.
13. Ай сайынғы жалдау ақысын, сондай-ақ басқа да төлемдерді (айыппұлдарды, өсімпұлдарды) жалға алушы жергілікті өзін-өзі басқару органының қолма-қол ақшасының бақылау шотына не 201501"Республикалық меншік иелігінде тұрған мүлікті жалға беруден түсетін кірістер" бюджеттік сыныптама кодына не 201504"Коммуналдық меншік иелігінде тұрған мүлікті жалға беруден түсетін кірістер" бюджеттік сыныптама кодына не 201506 "Республикалық маңызы бар қалалардың, астананың коммуналдық меншігінде тұрған мүлікті жалға беруден түсетін кірістер" бюджеттік сыныптама кодына, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімдерінің басқаруына берілген мемлекеттік мүлікті жалға беруден түсетін кірістерді қоспағанда, 201508 "Ауданның, облыстық маңызы бар қаланың коммуналдық меншігінде тұрған мүлікті жалға беруден түсетін кірістер" бюджеттік сыныптама кодына не 201 "Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ коммуналдық меншігінде тұрған мүлікті жалға беруден түсетін кірістер" бюджеттік сыныптама кодына бенефициар _______ БСК, бенефициар ____________ ЖСК аударады.
14. Жалға алушы Шарттың 10-тармағының 1) тармақшасында көзделген жалдау ақысын төлеудің мерзімін бұзған жағдайда, жалға алушы әрбір мерзімі өткен күн үшін төленбеген сомадан 0,5% мөлшерінде өсімпұл төлейді.

13) при расторжении или истечении срока договора обеспечивает возврат объекта балансодержателю не позднее даты расторжения договора или срока истечения договора, по акту приема- передачи, который подписывается балансодержателем и арендатором и утверждается арендодателем на веб-портале реестра с использованием ЭЦП;
14) при приведении объекта в состояние, непригодное для использования по вине арендатора, осуществляет восстановительные работы за счет собственных средств;
15) возмещает ущерб при возврате объекта в нерабочем или неудовлетворительном техническом состоянии (с износом, превышающим нормативные показатели).
4. Арендная плата и порядок расчетов
11. Размер арендной платы за имущественный наем (аренду) объекта составляет __________ тенге в месяц (расчет арендной платы приведен в приложении к договору, являющемся неотъемлемой частью договора).
12. В арендную плату за имущественный наем (аренду) не включаются платежи за коммунальные услуги, отчисления на текущий и капитальный ремонт, платежи за обслуживание и охрану объекта. Эти платежи оплачиваются арендатором непосредственно ведомственной охране, эксплуатационным, коммунальным, санитарным и другим службам, предоставляющим услуги.
13. Ежемесячная арендная плата, а также другие платежи (штрафы, пеня) перечисляется арендатором на контрольный счет наличности местного самоуправления либо на код бюджетной классификации 201501 "Доходы от аренды имущества, находящегося в республиканской собственности" либо на код бюджетной классификации 201504 "Доходы от аренды имущества, находящегося в коммунальной собственности области", либо на код бюджетной классификации 201506 "Доходы от аренды имущества, находящегося в коммунальной собственности города республиканского значения, столицы", либо на код бюджетной классификации 201508 "Доходы от аренды имущества, находящегося в коммунальной собственности района (города областного значения), за исключением доходов от аренды государственного имущества, находящегося в управлении акимов города районного значения, села, поселка, сельского округа", либо на код бюджетной классификации 201___ "Доходы от аренды имущества, находящегося в коммунальной собственности города районного значения, села, поселка, сельского округа" БИК бенефициара _______, ИИК бенефициара ___________, банк бенефициара _______________.".
14. При нарушении арендатор срока внесения арендной платы,
предусмотренного подпунктом 1) пункта 10 договора, арендатор оплачивает пеню в размере 0,5 % от неуплаченной суммы задолженности за каждый день просрочки.

15. Осы шартта көзделген тұрақсыздық айыбын (айыппұл, өсімпұл) төлеу жалға алушыны орындалмаған міндеттемелерін тиісінше орындаудан босатпайды.
16. Жалға алушының бастамасы бойынша шартты мерзімінен бұрын бұзған жағдайда, аванспен төленген жалдау ақысы қайтарылмайды.
5. Шартты мерзімінен бұрын бұзу шарттары
18. Жалға алушы шартты бұзғанға дейін күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей бұл туралы жалға берушіні жазбаша ескерте отырып, шартты мерзімінен бұрын бұзуға құқылы.
19. Жалға берушінің талабы бойынша мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру шарты бұзылуы мүмкін және объект жалға берушіге мынадай:
1) жалға берушінің жасаған жазбаша ескертуіне қарамастан, жалға алушы объектіні шарттың талаптарын немесе объектінің мақсатын елеулі бұза отырып пайдаланған;
2) егер жалға алушы шарт бойынша берілген объектіні нысаналы мақсаты бойынша пайдаланбаған;
3)осы Қағидалардың 7-тармағында көрсетілген талаптарды орындамаған;
4) жалға алушы шартта белгіленген төлем мерзімі өткеннен кейін объектіні пайдаланғаны үшін ай сайынғы жалдау ақысын екі рет қатарынан төлемеген, жалға беруші жалға алушыға өз міндеттемелерін ақылға қонымды мерзімде орындау мүмкіндігін бергеннен кейін ғана шартты мерзімнен бұрын бұзуды талап еткен;
5) жалға алушы шартта белгіленген мерзімде, ал олар шартта болмаған кезде, Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне немесе шартқа сәйкес күрделі жөндеу міндеттемесі жалға алушыға жүктелген жағдайларда ақылға қонымды мерзімдерде объектіге күрделі жөндеу жүргізбеген;
6) жалға алушыға басқа объектіні оның жазбаша келісімінен кейін берген;
7) жалға беруші объектіні алып қою туралы шешім қабылдаған;
8) жалға берушінің атына баланс ұстаушы жазбаша өтініш жазған жағдайларда қайтарылады.
6. Ерекше жағдайлар
21. Шарт әрбір тарап үшін біреуден бірдей заңдық күші бар қазақ және орыс тілдерінде үш данада жасалады.
22. Шартқа өзгерістер мен толықтырулар тараптардың қосымша келісімге қол қоюы жолымен енгізіледі. Егер оларды осыған уәкілетті тұлғалар жасаған болса шартқа енгізілген өзгерістер мен толықтырулардың күші болады.
Барлық қосымшалар мен қосымша келісімдер осы шарттың ажырамас бөлігі болып табылады.
24. Мүліктік жалдау (жалдау) үшін жалдау ақысын есептеу объектіні қабылдау-тапсыру актісі бойынша баланс ұстаушыға қайтарылғанға дейін жүргізіледі. Жалға алушы мен баланс ұстаушы ЭЦҚ пайдалана отырып, тізілім веб-порталында қол қойған және жалға беруші бекіткен қабылдау-тапсыру актісі мүліктік жалдау (жалдау) шартын бұзу және бұзу фактісін растайтын құжат болып табылады.

15. Уплата неустойки (штрафа, пени), предусмотренных настоящим договором, не освобождает нанимателя от надлежащего исполнения обязательств.
16. При досрочной расторжении договора по инициативе нанимателя оплаченная авансом арендная плата не возвращается.
5. Условия досрочного расторжения договора
18. Наниматель досрочно расторгает договор, предупредив об этом арендодателя письменно не позднее, чем за тридцать календарных дней до расторжения договора.
19. По требованию арендодателя договор расторгается и объект возвращается балансодержателю в следующих случаях:
1) арендатор пользуется объектом с существенным нарушением условий договора, несмотря на письменное предупреждение арендодатель о прекращении таких действий;
2) арендатор использует объект, переданный по договору, не по целевому назначению;
3) При невыполнении условий предусмотренных пунктом 7 настоящих Правил
4) арендатор два раза подряд по истечении установленного договором срока платежа не вносит арендную плату за пользование объектом;
5) арендатор не производит капитальный ремонт объекта в установленные договором сроки, а при отсутствии их в договоре – в разумные сроки в тех случаях, когда в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан или договором обязанность капитального ремонта лежит на арендаторе, арендодатель требует досрочного расторжения договора только после предоставления арендатору возможности исполнения своего обязательства в разумный срок;
6) предоставления арендатору другого объекта с его письменного согласия;
7) принятия арендодателем решения об изъятии объекта;
8) по письменному заявлению балансодержателя на имя арендодателя с обоснованием причин расторжения договора.
6. Особые условия
21. Договор составлен в трех экземплярах на казахском и русском языках, имеющих одинаковую юридическую силу, по одному для каждой стороны.
22. Изменения и дополнения в договор вносятся путем подписания сторонами дополнительного соглашения. Изменения и дополнения к договору имеют силу, если они совершены уполномоченными на то лицами.
Все приложения и дополнительные соглашения являются неотъемлемой частью настоящего договора.
24. Начисления арендной платы за сдачу в имущественный наем (аренду) производятся до момента возврата объекта балансодержателю по акту приема-передачи объекта. Акт приема-передачи, подписанный на веб-портале реестра с использованием ЭЦП арендатором и балансодержателем и утвержденный арендодателем, является документом, подтверждающим факт расторжения и окончания договора имущественного найма (аренды).

7. Форс-мажор
25. Егер осы Шарт бойынша міндеттемелердің орындалмауы немесе тиісінше орындалмауы еңсерілмейтін күш мән-жайларының (дүлей құбылыстар, соғыс қимылдары, төтенше жағдай) салдарынан болса, Тараптар осы Шарт бойынша міндеттемелерін тиісінше орындау үшін өздеріне байланысты барлық шараларды қабылдаған жағдайда, Тараптар міндеттемелерін орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін жауапкершіліктен босатылады.
26. Осы Шарт бойынша міндеттемелерді орындау мерзімі еңсерілмейтін күш мән-жайлары болған, сондай-ақ осы мән-жайлардан туындаған салдар болған уақытқа тең мерзімге ауыстырылады.
27. Еңсерілмейтін күш мән-жайлары туындаған жағдайда, Тараптардың кез келгені күнтізбелік отыз күн ішінде екінші Тарапты осындай мән-жайлардың туындағаны туралы жазбаша хабардар етеді.
Хабарлама мынадай тәсілдердің бірімен: абоненттің ұялы телефон нөміріне қысқа мәтіндік хабарламаны "электрондық үкімет" веб-порталы, ұялы телефон нөмірі немесе электрондық пошта мекенжайы арқылы мәтіндік хабарламаны жібере отырып, "электрондық үкімет" веб-порталындағы пайдаланушының кабинетінде қабылданғаны туралы хабарламасы бар тапсырыс хатпен, телефонограмма немесе жеделхат арқылы жіберіледі.
Жалға беруші немесе жалға алушы (тараптар) тұрғылықты (орналасқан жері), жұмыс орнының мекенжайлары, ұялы байланыстың абоненттік нөмірі, шартта өздері көрсеткен электрондық пошта мекенжайының сенімді екенін, хабарламаның (хабарландыру) сенімділігін өз қолымен растайды, көрсетілген контактілерге жіберілген (мекен-жайы) хабарлама орынды және жеткілікті болып саналады.
8. Дауларды қарау тәртібі
28. Осы шарттан немесе оған байланысты тараптар арасында туындауы мүмкін даулар келіссөздер жолымен, ал келісімге қол жеткізбеген жағдайда - сот тәртібімен шешіледі.
8. Тараптардың заңды мекенжайлары мен банктік деректемелері
ЖАЛҒА БЕРУШІ: ЖАЛҒА АЛУШЫ:
Басшы_______________________ _________________________
(жалға берушінің атауы)
____________________________ _________________________
____________________________ _________________________
(орналасқан жері) (жалға алушының атауы мен орналасқан жері)
_________________________ __________________________
(қолы) (қолы)

7. Форс-мажор
25. Стороны освобождаются от ответственности за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств по настоящему Договору, если оно явилось следствием обстоятельств непреодолимой силы (стихийные явления, военные действия, чрезвычайное положение), при условии, что Стороны приняли все зависящие от них меры для надлежащего исполнения обязательств по настоящему Договору.
26. Срок исполнения обязательств по настоящему Договору переносится на срок соразмерно времени, в течение которого действовали обстоятельства непреодолимой силы, а также последствия, вызванные этими обстоятельствами.
27. Любая из Сторон при возникновении обстоятельств непреодолимой силы в течении тридцати календарных дней информирует другую Сторону о наступлении таких обстоятельств.
Уведомление направляется одним из следующих способов: заказным письмом с уведомлением о его вручении, телефонограммой или телеграммой, в кабинет пользователя на веб-портале "электронного правительства" с отправлением короткого текстового сообщения на абонентский номер сотовой связи, зарегистрированный на веб-портале "электронного правительства", текстовым сообщением по абонентскому номеру сотовой связи или по электронному адресу.
Арендодатель или арендатор (стороны) подтверждают своей подписью ознакомление с тем, что указанные ими в договоре адреса места жительства (место нахождения), места работы, абонентский номер сотовой связи, электронный адрес достоверны, а уведомление (извещение), направленное на указанные контакты (адрес), будет считаться надлежащим и достаточным.
8. Порядок рассмотрения споров
29. Споры между сторонами, которые могут возникнуть из настоящего договора или в связи с ним, разрешаются путем переговоров, а при недостижении согласия – в судебном порядке.
9. Юридические адреса и банковские реквизиты сторон
АРЕНДОДАТЕЛЬ:
Руководитель _____________________
(наименование наймодателя)
__________________________________
__________________________________
__________________________________
(местонахождение)
__________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии
в документе, удостоверяющем личность)
__________________________________
(подпись)
АРЕНДАТОР:
_______________________________
_______________________________
(наименование и местонахождение
нанимателя)
_______________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии
в документе, удостоверяющем личность)
_______________________________
(подпись)