Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне қаржы нарығын дамыту мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2025 жылғы 28 тамыздағы № 45 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 29 тамызда № 36740 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Қаржы нарығын дамыту мәселелері бойынша өзгерістер енгізілетін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі бекітілсін.
2. Бағалы қағаздар нарығы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту Агенттігінің Төрағасы
М. Абылкасымова
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту Агенттігінің Басқармасының
2025 жылғы 28 тамыздағы № 45
Қаулыға қосымша
Қаржы нарығын дамыту мәселелері бойынша өзгерістер енгізілетін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі
1. "Инвестициялық қор активтерінің, инвестициялық қордың таза активтерінің құнын, инвестициялық пай қоры пайының есептік құнын және акционерлік инвестициялық қор акциясын сатып алу бағасын айқындау қағидаларын, талаптарын және әдістемесін, сондай-ақ акционерлік инвестициялық қордың немесе басқарушы компанияның активтер мен міндеттемелердің құны және құрамы, инвестициялық қордың таза активтерінің құны, сондай-ақ пай ұстаушылардың саны және пай кірістілігі туралы ақпарат ұсыну қағидаларын, нысандарын және мерзімдерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 21 тамыздағы № 259 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3124 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Инвестициялық қор активтерінің, инвестициялық қордың таза активтерінің құнын, инвестициялық пай қоры пайының есептік құнын және акционерлік инвестициялық қор акциясын сатып алу бағасын айқындау қағидалары, талаптары және әдістемесінде:
1-қосымшаға сәйкес Бағалы қағаздар құнының құнсыздануын немесе азаюын тану критерийлерінде:
реттік нөмірі 8-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
8
Қор биржасы тізімінің "Борыштық бағалы қағаздарға арналған буфер" сегментіне енгізілген борыштық бағалы қағаздар
+1
".

О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам развития финансового рынка
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 28 августа 2025 года № 45. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 августа 2025 года № 36740
Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Перечень нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам развития финансового рынка, в которые вносятся изменения, согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Департаменту рынка ценных бумаг в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Агентства
Республики Казахстан по регулированию и
развитию финансового рынка
М. Абылкасымова
Приложение к постановлению
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 28 августа 2025 года № 45
Перечень нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам развития финансового рынка, в которые вносятся изменения
1. Внести в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 21 августа 2004 года № 259 "Об утверждении Правил, условий и методики определения стоимости активов инвестиционного фонда, чистых активов инвестиционного фонда, расчетной стоимости пая паевого инвестиционного фонда и цены выкупа акции акционерного инвестиционного фонда, а также Правил, форм и сроков предоставления акционерным инвестиционным фондом или управляющей компанией информации о стоимости и составе активов и обязательств, стоимости чистых активов инвестиционного фонда, а также количестве держателей паев и доходности пая" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 3124) следующее изменение:
в Правилах, условиях и методики определения стоимости активов инвестиционного фонда, чистых активов инвестиционного фонда, расчетной стоимости пая паевого инвестиционного фонда и цены выкупа акции акционерного инвестиционного фонда, утвержденных указанным постановлением:
в Критериях признания обесценения или уменьшения стоимости ценных бумаг согласно приложению 1:
строку, порядковый номер 8 изложить в следующей редакции:
"
8
Долговые ценные бумаги, включенные в сегмент "Буфер для долговых ценных бумаг" списка фондовой биржи
+1
".

2. "Бағалы қағаздармен және өзге де қаржы құралдарымен сауда ұйымдастыру қызметін жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау Агенттігі Басқармасының 2008 жылғы 29 қазандағы № 170 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5406 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Бағалы қағаздармен және өзге де қаржы құралдарымен сауда-саттықты ұйымдастыру қызметін жүзеге асыру қағидаларында:
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Қор биржасының мүшелері Қағидалардың 6-тармағында көзделген талаптардан басқа:
1) қор биржасы қаржы құралдарымен өткізетін сауда-саттықта мәмілелерді тек қана әділ және тең құқылы сауда принциптерімен, қор биржасының басқа мүшелерінің, бағалы қағаздар эмитенттерінің және инвесторлардың мүдделеріне нұқсан келтірмей жасайды;
2) ұйымдастырылған бағалы қағаздар нарығында қаржы құралдарымен жасалған мәмілелерді орындау үшін активтерді жеткізу арқылы қор биржасының есеп айырысу ұйымдарының алдында өз міндеттемелерін, сондай-ақ Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығы туралы заңнамасына және қор биржасының ішкі құжаттарына сәйкес өзге де міндеттемелерді уақтылы және толығымен орындайды;
3) өз қызметінде қор биржасының этика қағидаларын және қор биржасының басқа мүшелеріне (олардың клиенттеріне), өз клиенттеріне және қор биржасына қатысты адал бәсекелестік принциптерін басшылыққа алады, сондай-ақ олардың нарықтық іс-қимылын өзгерту мақсатында оларға тікелей және жанама ықпал етпейді;
4) уәкілетті органға сұрау салынатын ақпаратты сұрау салуда көрсетілген мерзімдерде ұсынады қағаз және (немесе) электрондық нысандарда.";
10 тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Қор биржасының ішкі құжаттарымен мүшелікті тоқтата тұру немесе тоқтату талаптары мен тәртібі көзделген, оның ішінде Қағидалардың 7-тармағының 4) тармақшасының талаптары бірнеше рет (қатарынан күнтізбелік он екі ай ішінде екі немесе одан да көп рет) орындалмаған жағдайда.";
43-2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"43-2. Қор биржасы мынадай негіздердің бірі туындаған кезде белгілі бір атаудағы қаржы құралы бойынша қор биржасының мүшесі – брокерге және (немесе) дилерге маркет-мейкер мәртебесін беруден бас тарту туралы шешім қабылдайды:
1) қор биржасының мүшесі – брокер және (немесе) дилер өтінішінің Қағидалардың 43-1-тармағының талаптарына сай келмеу;
2) қор биржасының мүшесі - брокердің және (немесе) дилердің қатарынан күнтізбелік он екі ай ішінде айла-шарғы жасау және (немесе) жосықсыз іс-әрекет жасау және (немесе) осы атаудағы қаржы құралына қатысты бағалы қағаздар нарығында инсайдерлік ақпаратты заңсыз пайдалану бөлігінде бағалы қағаздар нарығы туралы Қазақстан Республикасы заңнамасының және (немесе) қор биржасы ішкі құжаттарының нормаларын сақтамау;

2. Внести в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29 октября 2008 года № 170 "Об утверждении Правил осуществления деятельности организации торговли с ценными бумагами и иными финансовыми инструментами" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5406) следующие изменения:
в Правилах осуществления деятельности организации торговли с ценными бумагами и иными финансовыми инструментами, утвержденных указанным постановлением:
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Помимо условий, предусмотренных пунктом 6 Правил, члены фондовой биржи:
1) заключают сделки на проводимых фондовой биржей торгах с финансовыми инструментами только на принципах справедливой и равноправной торговли, не ущемляя интересы других членов фондовой биржи, эмитентов ценных бумаг и инвесторов;
2) своевременно и полностью исполняют свои обязательства перед расчетными организациями фондовой биржи путем поставки активов для исполнения заключенных ими сделок с финансовыми инструментами на организованном рынке ценных бумаг, а также иные обязательства в соответствии с законодательством Республики Казахстан о рынке ценных бумаг и внутренними документами фондовой биржи;
3) в своей деятельности руководствуются правилами этики фондовой биржи и принципами добросовестной конкуренции в отношении других членов фондовой биржи (их клиентов), своих клиентов и фондовой биржи, а также не оказывают прямого и косвенного воздействия на них в целях изменения их рыночного поведения;
4) предоставляют уполномоченному органу запрашиваемую информацию в сроки, указанные в запросе, в бумажной и (или) электронной формах.";
часть первую пункта 10 изложить в следующей редакции:
"10. Внутренними документами фондовой биржи предусмотрены условия и порядок приостановления или прекращения членства, в том числе в случае неоднократного (два и более раза в течение двенадцати последовательных календарных месяцев) невыполнения требований подпункта 4) пункта 7 Правил.";
пункт 43-2 изложить в следующей редакции:
"43-2. Фондовая биржа принимает решение об отказе брокеру и (или) дилеру - члену фондовой биржи в присвоении ему статуса маркет-мейкера по финансовому инструменту определенного наименования, при возникновении одного из следующих оснований:
1) несоответствие заявления брокера и (или) дилера - члена фондовой биржи требованиям пункта 43-1 Правил;
2) несоблюдение брокером и (или) дилером - членом фондовой биржи в течение последовательных двенадцати месяцев норм законодательства Республики Казахстан о рынке ценных бумаг и (или) внутренних документов фондовой биржи в части манипулирования и (или) недобросовестного поведения и (или) неправомерного использования инсайдерской информации на рынке ценных бумаг в отношении финансового инструмента данного наименования;

3) қор биржасының мүшесі – брокердің және (немесе) дилердің осы атаудағы қаржы құралдарына қатысты өзінің маркет-мейкер міндеттерін жүйелі түрде (қатарынан күнтізбелік он екі ай ішінде екі және одан да көп рет) орындамау.";
46-1-тармақтың бірінші бөлігінің 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) қор биржасының мүшесі – брокердің және (немесе) дилердің бағалы қағаздар нарығы туралы Қазақстан Республикасы заңнамасының және (немесе) айла-шарғы жасау және (немесе) жосықсыз іс-әрекет жасау және (немесе) осы атаудағы қаржы құралына қатысты бағалы қағаздар нарығында инсайдерлік ақпаратты заңсыз пайдалану бөлігінде қор биржасының ішкі құжаттарының нормаларын сақтамау;".
3. "Акционерлік қоғамдардың және қаржы ұйымдарының қаржылық есептілікті, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерлері филиалдарының бухгалтерлік есептің деректері бойынша есептілікті жариялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 31 тамыздағы № 282 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8003 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Акционерлік қоғамдардың және қаржы ұйымдарының қаржылық есептілікті, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерлері филиалдарының бухгалтерлік есептің деректері бойынша есептілікті жариялау қағидаларын бекіту туралы";
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 55-бабына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 76-бабына және "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-5-бабының 14) тармақшасына сәйкес, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген Акционерлік қоғамдардың және қаржы ұйымдарының қаржылық есептілікті, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерлері филиалдарының бухгалтерлік есептің деректері бойынша есептілікті жариялау қағидаларында:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Акционерлік қоғамдардың және қаржы ұйымдарының қаржылық есептілікті, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерлері филиалдарының бухгалтерлік есептің деректері бойынша есептілікті жариялау қағидалары";
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Акционерлік қоғамдардың және қаржы ұйымдарының қаржылық есептілікті, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерлері филиалдарының бухгалтерлік есептің деректері бойынша есептілікті жариялау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы", "Сақтандыру қызметі туралы", "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әзірленді және қызметінің айрықша түрі шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру болып табылатын заңды тұлғаларды және қызметінің айрықша түрі банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау болып табылатын заңды тұлғаларды қоспағанда, акционерлік қоғамдардың және қаржы ұйымдарының қаржылық есептілікті, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерлері филиалдарының бухгалтерлік есептің деректері бойынша есептілікті жариялау тәртібін, тізбесін және мерзімдерін белгілейді.";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

3) систематического (два и более раза в течение двенадцати последовательных месяцев) неисполнения брокером и (или) дилером - членом фондовой биржи его обязанностей маркет-мейкера в отношении финансового инструмента данного наименования.";
подпункт 3) части первой пункта 46-1 изложить в следующей редакции:
"3) несоблюдение брокером и (или) дилером - членом фондовой биржи норм законодательства Республики Казахстан о рынке ценных бумаг и (или) внутренних документов фондовой биржи в части манипулирования и (или) недобросовестного поведения и (или) неправомерного использования инсайдерской информации на рынке ценных бумаг в отношении финансового инструмента данного наименования;".
3. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2012 года № 282 "Об утверждении Правил публикации финансовой отчетности акционерными обществами и финансовыми организациями, отчетности по данным бухгалтерского учетами филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалами страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8003) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил публикации финансовой отчетности акционерными обществами и финансовыми организациями, отчетности по данным бухгалтерского учета филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалами страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии со статьей 55 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", статьей 76 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 14) статьи 6-5 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Правилах публикации финансовой отчетности акционерными обществами и финансовыми организациями, отчетности по данным бухгалтерского учетами филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалами страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила публикации финансовой отчетности акционерными обществами и финансовыми организациями, отчетности по данным бухгалтерского учета филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалами страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"Настоящие Правила публикации финансовой отчетности акционерными обществами и финансовыми организациями, отчетности по данным бухгалтерского учета филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалами страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", "О страховой деятельности" и "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" и устанавливают порядок, перечень и сроки публикации финансовой отчетности акционерными обществами и финансовыми организациями, отчетности по данным бухгалтерского учета филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалами страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан, за исключением юридических лиц, исключительным видом деятельности которых является организация обменных операций с иностранной валютой, и юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей.";
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"1. Акционерлік қоғамдар және қаржы ұйымдары (банк және сақтандыру холдингтерін қоспағанда) жыл сайын есепті жылдан кейінгі жылдың 31 тамызынан кешіктірмей бұқаралық ақпарат құралдарында немесе өздерінің ресми интернет-ресурстарында халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес келетін шоғырландырылған жылдық қаржылық есептілікті, ал еншілес ұйымы (ұйымдары) болмаған жағдайда – шоғырландырылмаған жылдық қаржылық есептілікті және аудиторлық есепті жариялайды.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыруды жүзеге асыратын сақтандыру ұйымдары жыл сайын қосымша халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес келетін шоғырландырылған жылдық қаржылық есептілігін, ал еншілес ұйымы (еншілес ұйымдары) болмаған жағдайда – шоғырландырылмаған жылдық қаржылық есептілігін және аудиторлық есебін Қазақстан Республикасының бүкіл аумағына таратылатын кемінде екі мерзімді баспасөз басылымында, немесе өздерінің ресми интернет-ресурстарында мемлекеттік тілде және орыс тілінде жариялайды.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Бағалы қағаздары шетелдік қор биржаларына айналысқа жіберілген екінші деңгейдегі банктер және "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы тоқсан сайын есепті тоқсаннан кейінгі тоқсанның ішінде бұқаралық ақпарат құралдарында немесе өздерінің ресми интернет-ресурстарында халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес келетін шоғырландырылған бухгалтерлік балансты және пайда мен зиян туралы есепті жариялайды.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген екінші деңгейдегі банктерді қоспағанда, екінші деңгейдегі банктер және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары тоқсан сайын есепті тоқсаннан кейінгі айдың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей бұқаралық ақпарат құралдарында немесе өздерінің ресми интернет-ресурстарында халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес келетін шоғырландырылмаған бухгалтерлік балансты және пайда мен зиян туралы есепті жариялайды.".
4. "Эмитенттерге және олардың қор биржасында айналысқа жіберілетін бағалы қағаздарына, сондай-ақ қор биржасы ресми тізімінің жекелеген санаттарына қойылатын талаптарды бекіту және Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне бағалы қағаздар нарығын реттеу мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 27 наурыздағы № 54 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15175 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Акционерные общества и финансовые организации (за исключением банковских и страховых холдингов) ежегодно не позднее 31 августа года, следующего за отчетным годом, публикуют в средствах массовой информации или на своих официальных интернет-ресурсах соответствующие международным стандартам финансовой отчетности консолидированную годовую финансовую отчетность, а в случае отсутствия дочерней (дочерних) организации (организаций) – неконсолидированную годовую финансовую отчетность и аудиторский отчет.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Страховые организации, осуществляющие обязательное страхование гражданско-правовой ответственности перевозчика перед пассажирами, ежегодно дополнительно публикуют соответствующие международным стандартам финансовой отчетности консолидированную годовую финансовую отчетность, а в случае отсутствия дочерней (дочерних) организации (организаций) - неконсолидированную годовую финансовую отчетность и аудиторский отчет на казахском и русском языках не менее чем в двух периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, или на своих официальных интернет-ресурсах.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Банки второго уровня, ценные бумаги которых допущены к обращению на иностранные фондовые биржи, и Акционерное общество "Банк Развития Казахстана" ежеквартально в течение квартала, следующего за отчетным кварталом, публикуют в средствах массовой информации или на своих официальных интернет-ресурсах соответствующие международным стандартам финансовой отчетности консолидированные бухгалтерский баланс и отчет о прибылях и убытках.
Банки второго уровня, за исключением банков второго уровня, указанных в части первой настоящего пункта, и страховые (перестраховочные) организации ежеквартально не позднее десятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным кварталом, публикуют в средствах массовой информации или на своих официальных интернет-ресурсах соответствующие международным стандартам финансовой отчетности неконсолидированные бухгалтерский баланс и отчет о прибылях и убытках.".
4. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 марта 2017 года № 54 "Об утверждении Требований к эмитентам и их ценным бумагам, допускаемым к обращению на фондовой бирже, а также к отдельным категориям официального списка фондовой биржи и внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования рынка ценных бумаг" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15175) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:

"Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 89-бабының 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген Эмитенттерге және олардың қор биржасында айналысқа жіберілетін бағалы қағаздарына, сондай-ақ қор биржасы ресми тізімінің жекелеген санаттарына қойылатын талаптарда:
2 тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Талаптардың мақсаттары үшін мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) алаң секторы - Талаптарға және (немесе) қор биржасының ішкі құжаттарына сәйкес келетін эмиссиялық бағалы қағаздар енгізілген (айналысқа жіберілген) қор биржасының ресми тізімі алаңының бөлігі;
2) борыштық бағалы қағаз - иесінің эмитенттен негізгі борыш сомасын осы бағалы қағаздар шығарылымы шарттарында алуға құқығын растайтын бағалы қағаз;
3) "Борыштық бағалы қағаздарға арналған буфер" сегменті - купондық сыйақы төлеу бойынша дефолтқа жол берген не облигациялар бойынша міндеттемелерді қайта құрылымдауды бастаған эмитенттердің бағалы қағаздарына арналған қор биржасының ресми тізімінің бөлігі;
4) жергілікті атқарушы органдардың облигациялары - облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары;
5) исламдық бағалы қағаздар - исламдық жалдау сертификаттары, исламдық қатысу сертификаттары және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес исламдық бағалы қағаздар деп танылған өзге бағалы қағаздар;
6) қор биржасының ресми тізімі - енгізілуі және болуы үшін бағалы қағаздар мен бағалы қағаздар эмитенттері Талаптарға сәйкес келетін қор биржасы тізімінің бір бөлігі;
7) қор биржасының тізімі - қор биржасының ішкі құжаттарына сәйкес жасалған, қор биржасының сауда жүйесінде айналысқа рұқсат етілген қаржы құралдарының тізімі;
8) листингтік компания - бағалы қағаздары қор биржасының ресми тізіміне енгізілген (қор биржасының ресми тізімінде айналысқа жіберілген) заңды тұлға;
9) ресми тізім алаңы - қор биржасының секторлардан тұратын ресми тізімінің бөлігі;
10) рұқсат беру бастамашысы - бастамасымен бағалы қағаздары қор биржасының ресми тізіміне енгізілетін (жіберілетін) эмитент, қор биржасы не қор биржасының мүшесі;
11) сауда алаңы - қор биржасының бағдарламалық-техникалық кешенінің бөлігі, ол арқылы ресми тізімге енгізілген (қор биржасында айналысқа жіберілген) қаржы құралдарының жекелеген түрлерімен мәмілелер жасалады;

"В соответствии с пунктом 1 статьи 89 Закона Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Требованиях к эмитентам и их ценным бумагам, допускаемым к обращению на фондовой бирже, а также к отдельным категориям официального списка фондовой биржи, утвержденных указанным постановлением:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Для целей Требований используются следующие понятия:
1) сектор площадки - часть площадки официального списка фондовой биржи, в которую включены (в которой допущены к обращению) эмиссионные ценные бумаги, соответствующие Требованиям и (или) внутренним документам фондовой биржи;
2) долговая ценная бумага - ценная бумага, удостоверяющая право ее владельца на получение от эмитента суммы основного долга на условиях выпуска данных ценных бумаг;
3) сегмент "Буфер для долговых ценных бумаг" - часть официального списка фондовой биржи, предназначенная для ценных бумаг эмитентов, допустивших дефолт по выплате купонного вознаграждения либо начавших реструктуризацию обязательств по облигациям;
4) облигации местных исполнительных органов - государственные ценные бумаги Республики Казахстан, выпущенные местными исполнительными органами области, города республиканского значения, столицы;
5) исламские ценные бумаги - исламские арендные сертификаты, исламские сертификаты участия и иные ценные бумаги, признанные исламскими ценными бумагами в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
6) официальный список фондовой биржи - часть списка фондовой биржи, для включения в который и нахождения в котором ценные бумаги и эмитенты ценных бумаг соответствуют Требованиям;
7) список фондовой биржи - составленный в соответствии с внутренними документами фондовой биржи список финансовых инструментов, разрешенных к обращению в торговой системе фондовой биржи;
8) листинговая компания - юридическое лицо, ценные бумаги которого включены в официальный список фондовой биржи (допущены к обращению в официальном списке фондовой биржи);
9) площадка официального списка - часть официального списка фондовой биржи, состоящая из секторов;
10) инициатор допуска - эмитент, фондовая биржа либо член фондовой биржи, по инициативе которых ценные бумаги включаются (допускаются) в официальный список фондовой биржи;
11) торговая площадка - часть программно-технического комплекса фондовой биржи, посредством которого заключаются сделки с отдельными видами финансовых инструментов, включенных в официальный список (допущенных к обращению на фондовой бирже);

12) эмитенттің міндеттемелерін қайта құрылымдау – "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен бекітілген қайта құрылымдау жоспарының негізінде эмитент іске асыратын әкімшілік, заңдық, қаржылық, ұйымдастыру-техникалық және басқа да іс-шаралар мен рәсімдердің не "Оңалту және банкроттық туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен бекітілген сауықтыру жоспарының кешені.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Қор биржасының тізімі қор биржасының ресми тізімінен және "Листингтік емес бағалы қағаздар" секторының бейресми тізімінен тұрады.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Қор биржасының ресми тізімі мынадай оқшауланған алаңдардан тұрады:
1) "Негізгі";
2) "Баламалы";
3) "Аралас";
4) "Жеке орналастыру";
5) құрылуы және жұмыс істеуі қор биржасының ішкі құжаттарына сәйкес жүзеге асырылатын өзге алаңдар.
Талаптардың 16-тармағында белгіленген жағдайларда осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген алаңдарда орналасқан бағалы қағаздар қор биржасының ресми тізімінің "Борыштық бағалы қағаздарға арналған буфер" сегментіне ауыстырылуы мүмкін.";
7 тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Бағалы қағаздарды Талаптардың 6-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген алаңдардың секторларына (санаттары мен кіші санаттарына) бөлу өлшемшарттары (шарттары) қор биржасының ішкі құжаттарында белгіленеді.";
9 тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"9. "Негізгі" алаңының "акциялар" секторы мынадай санаттарға бөлінеді: "премиум" санаты, "стандарт" санаты, қор биржасының ішкі құжаттарында көзделген өзге де санаттар.";
11 тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"11. "Негізгі" алаңының "борыштық бағалы қағаздар" секторы мынадай санаттарға бөлінеді:
1) облигациялар;
2) коммерциялық облигациялар;
3) қор биржасының ішкі құжаттарында көзделген өзге санаттар.";
15 тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"15. "Баламалы" алаңының "борыштық бағалы қағаздар" секторы мынадай санаттарға бөлінеді:
1) облигациялар;
2) коммерциялық облигациялар;
3) қор биржасының ішкі құжаттарында көзделген өзге санаттар.";
16, 17 және 18-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Эмитенттің борыштық бағалы қағаздары қор биржасының ресми тізімінің "Борыштық бағалы қағаздарға арналған буфер" сегментіне мынадай негіздер бойынша аударылады:
1) эмитенттің өз міндеттемелері бойынша сыйақы (егер борыштық бағалы қағаздардың аталған шығарылымы қор биржасының ресми тізіміндегі осы эмитенттің борыштық бағалы қағаздарының жалғыз шығарылымы болып табылған жағдайда, соңғы купондық кезең үшін сыйақыны қоспағанда) төлеу бойынша дефолты;

12) реструктуризация обязательств эмитента-комплекс административных, юридических, финансовых, организационно-технических и других мероприятий и процедур, реализуемых эмитентом на основании плана реструктуризации, утвержденного в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", либо плана реабилитации, утвержденного в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О реабилитации и банкротстве".";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Список фондовой биржи состоит из официального списка фондовой биржи и неофициального списка – сектора "Нелистинговые ценные бумаги".";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Официальный список фондовой биржи состоит из следующих обособленных площадок:
1) "Основная";
2) "Алтернативная";
3) "Смешанная";
4) "Частное размещение";
5) иные площадки, создание и функционирование которых осуществляется в соответствие с внутренними документами фондовой биржи.
В случаях, установленных пунктом 16 Требований, ценные бумаги, находящиеся на площадках, указанных в части первой настоящего пункта, могут быть переведены в сегмент "Буфер для долговых ценных бумаг" официального списка фондовой биржи.";
часть третью пункта 7 изложить в следующей редакции:
"Критерии (условия) распределения ценных бумаг в секторы (категории и подкатегории) площадок, указанных в части первой пункта 6 Требований, устанавливаются внутренними документами фондовой биржи.";
часть первую пункта 9 изложить в следующей редакции:
"9. Сектор "акции" площадки "Основная" подразделяется на следующие категории: категория "премиум", категория "стандарт" и иные категории, предусмотренные внутренними документами фондовой биржи.";
часть первую пункта 11 изложить в следующей редакции;
"11. Сектор "долговые ценные бумаги" площадки "Основная" подразделяется на категории:
1) облигации;
2) коммерческие облигации;
3) иные категории, предусмотренные внутренними документами фондовой биржи.";
часть первую пункта 15 изложить в следующей редакции:
"15. Сектор "долговые ценные бумаги" площадки "Альтернативная" подразделяется на категории:
1) облигации;
2) коммерческие облигации;
3) иные категории, предусмотренные внутренними документами фондовой биржи.";
пункты 16, 17 и 18 изложить в следующей редакции:
"16. Перевод долговых ценных бумаг эмитента в сегмент "Буфер для долговых ценных бумаг" официального списка фондовой биржи осуществляется по следующим основаниям:
1) дефолт эмитента по выплате вознаграждения по своим обязательствам (за исключением вознаграждения за последний купонный период в случае, если данный выпуск долговых ценных бумаг является единственным выпуском долговых ценных бумаг данного эмитента в официальном списке фондовой биржи);

2) эмитенттің директорлар кеңесі (акционерлік қоғамнан бөлек, өзге ұйымдық-құқықтық нысанда құрылған эмитенттің қадағалау кеңесі) эмитенттің міндеттемелерін қайта құрылымдау туралы шешім қабылдауы.
17. Қор биржасы эмитенттің борыштық бағалы қағаздарын қор биржасының ресми тізімінің "Борыштық бағалы қағаздарға арналған буфер" сегментіне аудару үшін негіздер туындаған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде эмитентке (жіберуге бастамашыға) осындай негіздердің болуы туралы хабарлама жібереді.
18. Эмитенттің бағалы қағаздарын Талаптардың 16-тармағының 1) тармақшасында көзделген қор биржасының ресми тізімінің "Борыштық бағалы қағаздарға арналған буфер" сегментіне ауыстыру үшін негіздер туындаған кезде, эмитент (жіберуге бастамашы) қор биржасына бағалы қағаздар шығарылымының талаптарында белгіленген борыштық бағалы қағаздар бойынша міндеттемелердің орындалмағаны туралы бағалы қағаздар шығарылымының талаптарында белгіленген орындалу күніне дейін үш жұмыс күнінен кешіктірмей хабарлайды.";
20 және 21-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Эмитент (рұқсат беру бастамашысы) қор биржасының жазбаша хабарламасын алған не эмитентті және оның бағалы қағаздарын Талаптардың 16-тармағында көзделген қор биржасының ресми тізімінің "Борыштық бағалы қағаздарға арналған буфер" сегментіне ауыстыру үшін негіздер туындаған күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде эмитенттің директорлар кеңесі (акционерлік қоғамнан бөлек, өзге ұйымдық-құқықтық нысанда құрылған эмитенттің бақылау кеңесі) бекіткен, эмитенттің бағалы қағаздарын қор биржасының ресми тізімінің "Борыштық бағалы қағаздарға арналған "буфер" сегментіне аудару үшін Талаптардың 16-тармағында көзделген негіздерді жою жөніндегі іс-шаралар жоспарын (бұдан әрі – іс-шаралар жоспары) жібереді.
Қор биржасы іс-шаралар жоспарын алған күні оны өзінің интернет-ресурсында орналастырады.
Іс-шаралар жоспарында:
эмитент қызметінің қысқаша сипаттамасы;
эмитенттің бағалы қағаздарын қор биржасының ресми тізімінің "Борыштық бағалы қағаздарға арналған буфер" сегментіне аудару үшін негіздер туындауының негізгі себептері;
қаржылық жағдайды қалпына келтіруге бағытталған, эмитенттің орындауға ұйғарылған негізгі іс-шаралары;
іс-шаралар жоспарында көзделген іс-шаралардың әрқайсысының орындалу мерзімдері;
эмитенттің негізгі қаржылық көрсеткіштерінің болжамы;
іс-шаралар жоспарында көзделген іс-шаралардың орындалуына жауапты тұлғалардың тізбесі қамтылады.
Эмитенттің іс-шаралар жоспарына қатысты қосымша талаптар қор биржасының ішкі құжаттарында белгіленеді.
Осы тармақта белгіленген талаптар қайта құрылымдау процесінде тұрған екінші деңгейдегі банктерге қолданылмайды.

2) принятие советом директоров эмитента (наблюдательным советом эмитента, созданного в иной, помимо акционерного общества, организационно-правовой форме) решения о реструктуризации обязательств эмитента.
17. Фондовая биржа в течение 3 (трех) рабочих дней с даты возникновения оснований для перевода долговых ценных бумаг эмитента в сегмент "Буфер для долговых ценных бумаг" официального списка фондовой биржи направляет эмитенту (инициатору допуска) уведомление о наличии таких оснований.
18. При возникновении основания для перевода ценных бумаг эмитента в сегмент "Буфер для долговых ценных бумаг" официального списка фондовой биржи, предусмотренного в подпункте 1) пункта 16 Требований, эмитент (инициатор допуска) уведомляет фондовую биржу о неисполнении обязательств по долговым ценным бумагам, установленных условиями выпуска ценных бумаг, не позднее чем за 3 (три) рабочих дня до установленной условиями выпуска ценных бумаг даты исполнения обязательств.";
пункты 20 и 21 изложить в следующей редакции:
"20. Эмитент (инициатор допуска) в течение 20 (двадцати) рабочих дней со дня получения письменного уведомления фондовой биржи либо возникновения оснований для перевода эмитента и его ценных бумаг в сегмент "Буфер для долговых ценных бумаг" официального списка фондовой биржи, предусмотренных в пункте 16 Требований, направляет в адрес фондовой биржи план мероприятий, утвержденный советом директоров эмитента (наблюдательным советом эмитента, созданного в иной, помимо акционерного общества, организационно-правовой форме), по устранению оснований для перевода ценных бумаг эмитента в сегмент "Буфер для долговых ценных бумаг" официального списка фондовой биржи, предусмотренных пунктом 16 Требований (далее – план мероприятий).
Фондовая биржа в день получения плана мероприятий размещает его на своем интернет-ресурсе.
План мероприятий содержит:
краткую характеристику деятельности эмитента;
основные причины возникновения оснований для перевода ценных бумаг эмитента в сегмент "Буфер для долговых ценных бумаг" официального списка фондовой биржи;
основные мероприятия, предполагаемые к выполнению эмитентом, направленные на оздоровление финансового положения;
сроки выполнения каждого из мероприятий, предусмотренных планом мероприятий;
прогноз основных финансовых показателей эмитента;
перечень лиц, ответственных за выполнение мероприятий, предусмотренных планом мероприятий.
Дополнительные требования в отношении плана мероприятий эмитента устанавливаются внутренними документами фондовой биржи.
Требования, установленные в настоящем пункте, не распространяются на банки второго уровня, находящиеся в процессе реструктуризации.

21. Қайта құрылымдау процесінде тұрған екінші деңгейдегі банктің бағалы қағаздарын қор биржасының ресми тізімінің "Борыштық бағалы қағаздарға арналған буфер" сегментіне аудару екінші деңгейдегі банктің атқарушы органының бірінші басшысы не аталған екінші деңгейдегі банктің атқарушы органының басшысының міндетін атқаратын тұлға қол қойған өтініштің негізінде, осы аударуды құзыретіне листинг, делистинг немесе бағалы қағаздар тізімінің санатын ауыстыру мәселелерін қарау кіретін қор биржасының органы (бұдан әрі – листингтік комиссия) мақұлдаған жағдайда жүргізіледі";
24 және 25-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Листингтік комиссия іс-шаралар жоспарын қабылдаған жағдайда эмитенттің борыштық бағалы қағаздарының барлық шығарылымы қор биржасының ресми тізімінің "Борыштық бағалы қағаздарға арналған буфер" сегментіне, листингтік комиссия іс-шаралар жоспарын қабылдамаған жағдайда – делистингке аударуға жатады.
25. Эмитенттің бағалы қағаздары қор биржасының ресми тізімінің "Борыштық бағалы қағаздарға арналған буфер" сегментінде болған кезеңде эмитенттің директорлар кеңесі (акционерлік қоғамнан бөлек, өзге ұйымдық-құқықтық нысанда құрылған эмитенттің бақылау кеңесі) бекітетін іс-шаралар жоспарына эмитенттің өзгерістер енгізуіне рұқсат етіледі.";
27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34 және 35-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"27. Листингтік комиссияның іс-шаралар жоспарына өзгерістерді қабылдамау туралы шешімінде эмитенттің бағалы қағаздары қор биржасының ресми тізімінің "Борыштық бағалы қағаздарға арналған буфер" сегментінде оларды Талаптардың 35-тармағына сәйкес делистингке негіздер жоқ болған жағдайда қалатыны туралы ақпарат болады.
28. Эмитент өзінің бағалы қағаздарын қор биржасының ресми тізімінің "Борыштық бағалы қағаздарға арналған буфер" сегментіне аудару үшін не делистингке негіздерді жойған және бағалы қағаздарды қор биржасының ресми тізіміне "Борыштық бағалы қағаздарға арналған буфер" сегментіне аудару үшін не делистинг туралы шешім қабылдаған сәтке дейін қор биржасына растайтын құжаттарды ұсынған жағдайда осы бағалы қағаздар эмитенттің борыштық бағалы қағаздарын Талаптардың 16-тармағында көзделген қор биржасының ресми тізімінің "Борыштық бағалы қағаздарға арналған буфер" сегментіне аудару үшін негіздер туындау сәтінде болған қор биржасының ресми тізімінің санатында қалады.
29. Бағалы қағаздардың "Негізгі" және "Жеке орналастыру" алаңдарында орналастырылған борыштық бағалы қағаздар үшін қор биржасының ресми тізімінің "Борыштық бағалы қағаздарға арналған буфер" сегментінде болуының ең ұзақ мерзімі эмитенттің бағалы қағаздарын қор биржасының ресми тізімінің "Борыштық бағалы қағаздарға арналған" сегментіне аудару туралы шешім қабылданған күннен бастап 12 (он екі) айды, өзге алаңдарда орналастырылған бағалы қағаздар үшін – көрсетілген күннен бастап 24 (жиырма төрт) айды құрайды.

21. Перевод ценных бумаг банка второго уровня, находящегося в процессе реструктуризации, в сегмент "Буфер для долговых ценных бумаг" официального списка фондовой биржи производится на основании заявления банка второго уровня, подписанного руководителем исполнительного органа либо лицом, который исполняет обязанности руководителя исполнительного органа банка второго уровня, при одобрении данного перевода органом фондовой биржи, в компетенцию которого входит рассмотрение вопросов листинга, делистинга или смены категории списка ценных бумаг (далее – листинговая комиссия).";
пункты 24 и 25 изложить в следующей редакции:
"24. Все выпуски долговых ценных бумаг эмитента в случае принятия листинговой комиссией плана мероприятий подлежат переводу в сегмент "Буфер для долговых ценных бумаг" официального списка фондовой биржи, а в случае отклонения листинговой комиссией плана мероприятий - делистингу.
25. В период нахождения ценных бумаг эмитента в сегменте "Буфер для долговых ценных бумаг" официального списка фондовой биржи эмитенту разрешается вносить изменения в план мероприятий, которые утверждаются советом директоров эмитента (наблюдательным советом эмитента, созданного в иной, помимо акционерного общества, организационно-правовой форме).";
пункты 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34 и 35 изложить в следующей редакции:
"27. Решение листинговой комиссии об отклонении изменений в план мероприятий содержит информацию о том, что ценные бумаги эмитента остаются в сегменте "Буфер для долговых ценных бумаг" официального списка фондовой биржи в случае отсутствия оснований для их делистинга в соответствии с пунктом 35 Требований.
28. В случае устранения эмитентом оснований для перевода его ценных бумаг в сегмент "Буфер для долговых ценных бумаг" официального списка фондовой биржи либо делистинга и представления подтверждающих документов фондовой бирже до момента принятия решения о переводе в сегмент "Буфер для долговых ценных бумаг" официального списка фондовой биржи либо делистинге ценных бумаг, данные ценные бумаги остаются в категории официального списка фондовой биржи, в которой они находились на момент возникновения оснований для перевода долговых ценных бумаг эмитента в сегмент "Буфер для долговых ценных бумаг" официального списка фондовой биржи, предусмотренных в пункте 16 Требований.
29. Максимальный срок нахождения ценных бумаг в сегменте "Буфер для долговых ценных бумаг" официального списка фондовой биржи для ценных бумаг, которые находились на площадках "Основная" и "Частное размещение", составляет 12 (двенадцать) месяцев с даты принятия решения о переводе ценных бумаг эмитента в сегмент "Буфер для долговых ценных бумаг" официального списка фондовой биржи, для ценных бумаг, которые находились на иных площадках – 24 (двадцать четыре) месяца с указанной даты.

30. Бағалы қағаздар қор биржасының ресми тізімінің "Борыштық бағалы қағаздарға арналған буфер" сегментінде болған кезеңде эмитент (жіберуге бастамашы) тоқсан сайынғы негізде және қор биржасының ресми сұрау салуы бойынша қор биржасына мыналарды береді:
1) тізбесі қор биржасының ішкі құжаттарымен және эмитенттің қызметіндегі маңызды оқиғалар туралы мәліметтер бар листингтік шартпен айқындалатын есептілік пен ақпарат;
2) іс-шаралар жоспарында көзделген іс-шараларды орындау туралы мәлімет.
31. Эмитенттің осыдан бұрын қор биржасының ресми тізімінің "Негізгі" немесе "Жеке орналастыру" алаңында болған бағалы қағаздарын "Борыштық бағалы қағаздарға арналған буфер" сегментіне Талаптардың 29-тармағында белгіленген мерзімде аудару үшін негіздер жойылған жағдайда, осы бағалы қағаздар листингтік комиссия шешімінің негізінде қор биржасының ресми тізімінің "Борыштық бағалы қағаздарға арналған буфер" сегментінен олар бұрын болған қор биржасының ресми тізімінің "Негізгі" немесе "Жеке орналастыру" алаңының "борыштық бағалы қағаздар" секторының тиісті санатына аударылады, ал осы санаттың талаптарына сәйкес келмеген кезде қор биржасының ресми тізімінің "Баламалы" алаңының "борыштық бағалы қағаздар" секторының тиісті санатына аударылады.
32. Эмитенттің осыдан бұрын "Баламалы" алаңында болған бағалы қағаздарын қор биржасының ресми тізімінің "Борыштық бағалы қағаздарға арналған буфер" сегментіне Талаптардың 29-тармағында белгіленген мерзімде аудару үшін негіздер жойылған жағдайда, осы бағалы қағаздар листингтік комиссия шешімінің негізінде "Борыштық бағалы қағаздарға арналған буфер" сегментінен олар бұрын болған қор биржасының ресми тізімінің "Баламалы" алаңының "борыштық бағалы қағаздар" секторының тиісті санатына аударылады, ал осы санаттың талаптарына сәйкес келмеген кезде олар делистингке ұшырайды.
33. Эмитенттің міндеттемелерін қайта құрылымдау жүргізілген жағдайда оның бағалы қағаздарын қор биржасының ресми тізімінің "Борыштық бағалы қағаздарға арналған буфер" сегментінен олар бұрын болған санатқа аударуға эмитенттің міндеттемелерін қайта құрылымдаудың аяқталуын және осы эмитенттің және оның бағалы қағаздарының қор биржасының ресми тізімінің "борыштық бағалы қағаздар" секторының осы санатының талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттар негізінде қабылданған листингтік комиссияның шешімі негіз болып табылады.
34. Егер эмитент оның бағалы қағаздары қор биржасының ресми тізімінің "Борыштық бағалы қағаздарға арналған буфер" сегментінде болған уақытта міндеттемелерді қайта құрылымдау туралы жарияласа, оның бағалы қағаздары қор биржасының ресми тізімінің "Борыштық бағалы қағаздарға арналған буфер" сегментінде қалады.

30. В период нахождения ценных бумаг в сегменте "Буфер для долговых ценных бумаг" официального списка фондовой биржи эмитент (инициатор допуска) на ежеквартальной основе и по официальному запросу фондовой биржи представляет фондовой бирже:
1) отчетность и информацию, перечень которых определяется внутренними документами фондовой биржи и листинговым договором, содержащими в том числе сведения о существенных событиях в деятельности эмитента;
2) сведения о выполнении мероприятий, предусмотренных планом мероприятий.
31. В случае устранения оснований для перевода ценных бумаг эмитента, которые ранее находились на площадках "Основная" или "Частное размещение", в сегмент "Буфер для долговых ценных бумаг" официального списка фондовой биржи в срок, установленный пунктом 29 Требований, данные ценные бумаги на основании решения листинговой комиссии переводятся из сегмента "Буфер для долговых ценных бумаг" официального списка фондовой биржи в соответствующую категорию сектора "долговые ценные бумаги" площадки "Основная" или "Частное размещение" официального списка фондовой биржи, в которой они находились ранее, а при несоответствии требованиям данной категории, переводятся в соответствующую категорию сектора "долговые ценные бумаги" площадки "Альтернативная" официального списка фондовой биржи.
32. В случае устранения оснований для перевода ценных бумаг эмитента, которые ранее находились на площадке "Альтернативная", в сегмент "Буфер для долговых ценных бумаг" официального списка фондовой биржи в срок, установленный пунктом 29 Требований, данные ценные бумаги на основании решения листинговой комиссии переводятся из сегмента "Буфер для долговых ценных бумаг" официального списка фондовой биржи в соответствующую категорию сектора "долговые ценные бумаги" площадки "Альтернативная" официального списка фондовой биржи, в которой они находились ранее, а при несоответствии требованиям данной категории подвергаются делистингу.
33. В случае проведения реструктуризации обязательств эмитента основанием для перевода его ценных бумаг из сегмента "Буфер для долговых ценных бумаг" официального списка фондовой биржи в категорию, в которой они находились ранее, является решение листинговой комиссии, принятое на основании документов, которые подтверждают завершение реструктуризации обязательств эмитента и соответствие этого эмитента и его ценных бумаг требованиям данной категории сектора "долговые ценные бумаги" официального списка фондовой биржи.
34. Если эмитент во время нахождения его ценных в сегменте "Буфер для долговых ценных бумаг" официального списка фондовой биржи объявил о реструктуризации обязательств, его ценные бумаги остаются в сегменте "Буфер для долговых ценных бумаг" официального списка фондовой биржи.

35. Эмитенттің бағалы қағаздары мынадай жағдайларда делистингке жатады:
1) қайта ұйымдастырылу немесе тарату нәтижесінде эмитенттің қызметі тоқтатылған не эмитент мәжбүрлеп тарату процесінде болған;
2) эмитенттің өз міндеттемелері бойынша сыйақыны (соңғы купондық кезеңдегі сыйақыны қоспағанда) төлеу бойынша дефолты және эмитент Талаптардың 20-тармағында көзделген іс-шаралар жоспарын ұсынбаған;
3) Талаптардың 16-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген негіз туындаған кезде эмитент Талаптардың 20-тармағында көзделген іс-шаралар жоспарын не Талаптардың 21-тармағында көзделген екінші деңгейдегі банктің өтінішін ұсынбаған;
4) листингтік комиссия Талаптардың 20-тармағында көрсетілген іс-шаралар жоспарын қабылдамаған;
5) егер эмитенттің директорлар кеңесі (акционерлік қоғамнан бөлек, өзге ұйымдық-құқықтық нысанда құрылған эмитенттің бақылау кеңесі) міндеттемелерді қайта құрылымдау туралы шешім қабылдамаған жағдайда эмитенттің бағалы қағаздары қор биржасының ресми тізімінің "Борыштық бағалы қағаздарға арналған буфер" сегментінде болған уақытта эмитенттің міндеттемелер бойынша дефолты;
6) қор биржасы Талаптардың 16-тармағында көзделген қор биржасының ресми тізімінің "Борыштық бағалы қағаздарға арналған буфер" сегментіне аудару үшін негіздерді жою мүмкін еместігін белгілеген;
7) эмитенттің борыштық бағалы қағаздарын Талаптардың 29-тармағында белгіленген мерзімде Талаптардың 16-тармағында көзделген қор биржасының ресми тізімінің "Борыштық бағалы қағаздарға арналған буфер" сегментіне аудару үшін негіздерді жоймау;
8) соттың эмитентті банкрот деп тануы;
9) эмитенттің мүлкіне осы эмитенттің активтерінің 50 (елу) пайызынан асатын мөлшерде тыйым салу;
10) эмитенттің (жіберуге бастамашының) эмитенттің және оның бағалы қағаздары тізбесі Талаптардың 30-тармағында көрсетілген қор биржасының ресми тізімінің "Борыштық бағалы қағаздарға арналған буфер" сегментінде болған уақытта ақпарат ұсынбауы;
11) іс-шаралар жоспарында көзделген іс-шаралардың орындалмауы;
12) қор биржасының ішкі құжаттарымен көзделген өзге де жағдайлар.".

35. Ценные бумаги эмитента подлежат делистингу в следующих случаях:
1) прекращение деятельности эмитента в результате реорганизации или ликвидации либо нахождение эмитента в процессе принудительной ликвидации;
2) дефолт эмитента по выплате вознаграждения по своим обязательствам (за исключением вознаграждения за последний купонный период) и непредставления эмитентом плана мероприятий, предусмотренного в пункте 20 Требований;
3) непредставление эмитентом плана мероприятий, предусмотренного в пункте 20 Требований либо заявления банка второго уровня, предусмотренного в пункте 21 Требований, при возникновении основания, указанного в подпункте 2) пункта 16 Требований;
4) отклонение листинговой комиссией плана мероприятий, указанного в пункте 20 Требований;
5) дефолт эмитента по своим обязательствам во время нахождения его ценных бумаг в сегменте "Буфер для долговых ценных бумаг" официального списка фондовой биржи в случае, если советом директоров эмитента (наблюдательным советом эмитента, созданного в иной помимо акционерного общества, организационно-правовой форме) не принято решение о реструктуризации обязательств;
6) установление фондовой биржей факта невозможности устранения оснований для перевода в сегмент "Буфер для долговых ценных бумаг" официального списка фондовой биржи, предусмотренных в пункте 16 Требований;
7) неустранение оснований для перевода долговых ценных бумаг эмитента в сегмент "Буфер для долговых ценных бумаг" официального списка фондовой биржи, предусмотренных в пункте 16 Требований, в срок, установленный пунктом 29 Требований;
8) признание судом эмитента банкротом;
9) арест имущества эмитента в размере, превышающем 50 (пятьдесят) процентов активов данного эмитента;
10) непредставление эмитентом (инициатором допуска) информации во время нахождения эмитента и его ценных бумаг в сегменте "Буфер для долговых ценных бумаг" официального списка фондовой биржи, перечень которой указан в пункте 30 Требований;
11) невыполнение мероприятий, предусмотренных планом мероприятий;
12) иные случаи, предусмотренные внутренними документами фондовой биржи.".