Эндаумент-қор (нысаналы капитал) активтерінің есебінен нысаналы капитал қорының бір тұлғасы және үлестес тұлғалары шығарған (ұсынған) қаржы құралдарына (ақшаны қоспағанда) инвестициялардың жиынтық мөлшерін белгілеу және Эндаумент-қор (нысаналы капитал) активтерінің құрамына кіруі мүмкін қаржы құралдарының тізбесін, Эндаумент-қор (нысаналы капитал) активтерінің құрамына кіруі мүмкін қаржы құралдарын басқарушы компаниялардың (фидуциарийлердің) басқаруы қағидаларын, сондай-ақ Эндаумент-қордың (нысаналы капиталдың) таза активтері мен активтерінің құнын есептеу және айқындау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2025 жылғы 28 тамыздағы № 44 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 29 тамызда № 36725 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулы 31.08.2025 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
"Нысаналы капитал қорлары және эндаумент-қорлар (нысаналы капиталдар) туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабының 1) және 2) тармақшаларына, 27-бабының 4-тармағына және 28-бабының 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Эндаумент-қор (нысаналы капитал) активтерінің есебінен нысаналы капитал қорының бір тұлғасы және үлестес тұлғалары шығарған (ұсынған) қаржы құралдарына (ақшаны қоспағанда) инвестициялардың жиынтық мөлшері эндаумент-қордың (нысаналы капитал) таза активтері құнының (30) отыз пайызынан аспайтын мөлшерде белгіленсін.
2. Мына:
1) осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес Эндаумент-қор (нысаналы капитал) активтерінің құрамына кіруі мүмкін қаржы құралдарының тізбесі;
2) осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес Эндаумент-қор (нысаналы капитал) активтерінің құрамына кіруі мүмкін қаржы құралдарын басқарушы компаниялардың (фидуциарийлердің) басқаруы қағидалары;
3) осы қаулыға 3-қосымшаға сәйкес Эндаумент-қордың (нысаналы капиталдың) таза активтері мен активтерінің құнын есептеу және айқындау қағидалары бекітілсін.
3. Бағалы қағаздар нарығы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.

Об установлении суммарного размера инвестиций за счет активов эндаумент-фонда (целевого капитала) в финансовые инструменты (за исключением денег), выпущенные (предоставленные) одним лицом и аффилированными лицами фонда целевого капитала и утверждении Перечня финансовых инструментов, которые могут входить в состав активов эндаумент-фонда (целевого капитала), Правил управления управляющими компаниями (фидуциариями) финансовыми инструментами, которые могут входить в состав активов эндаумент-фонда (целевого капитала), а также Правил расчета и определения стоимости чистых активов и активов эндаумент-фонда (целевого капитала)
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 28 августа 2025 года № 44. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 августа 2025 года № 36725
Вводится в действие с 31 августа 2025 года.
В соответствии с подпунктами 1) и 2) статьи 9, пунктом 4 статьи 27 и пунктом 1 статьи 28 Закона Республики Казахстан "О фондах целевого капитала и эндаумент-фондах (целевых капиталах)" Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Установить суммарный размер инвестиций за счет активов эндаумент-фонда (целевого капитала) в финансовые инструменты (за исключением денег), выпущенные (предоставленные) одним лицом и аффилированными лицами фонда целевого капитала, в размере не более 30 (тридцати) процентов от стоимости чистых активов эндаумент-фонда (целевого капитала).
2. Утвердить:
1) Перечень финансовых инструментов, которые могут входить в состав активов эндаумент-фонда (целевого капитала), согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
2) Правила управления управляющими компаниями (фидуциариями) финансовыми инструментами, которые могут входить в состав активов эндаумент-фонда (целевого капитала), согласно приложению 2 к настоящему постановлению;
3) Правила расчета стоимости чистых активов и активов эндаумент-фонда (целевого капитала) согласно приложению 3 к настоящему постановлению.
3. Департаменту рынка ценных бумаг в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.

4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы қаулы 2025 жылғы 31 тамыздан бастап қолданысқа енгізіледі және міндетті түрде жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және дамыту
Агенттігінің Төрағасы
М. Абылкасымова
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту Агенттігінің
Басқармасының
2025 жылғы 28 тамыздағы
№ 44 Қаулыға
1-қосымша
Эндаумент-қор (нысаналы капитал) активтерінің құрамына кіруі мүмкін қаржы құралдарының тізбесі
Басқарушы компания (фидуциарий) инвестициялық басқаруындағы әрбір жеке эндаумент-қор (нысаналы капитал) активтерін инвестициялайтын қаржы құралдарының тізбесі:
Қаржы құралының атауы
1.
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары (оның ішінде шет мемлекеттердің заңнамасына сәйкес эмиссияланған), сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің кепілдігімен шығарылған бағалы қағаздар
2.
Қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдары шығарған және (немесе) "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында қызметті жүзеге асыратын қор биржасында жария саудаға салуға рұқсат етілген облигациялар
3.
"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы және оның еншілес ұйымдары шығарған борыштық бағалы қағаздар
4.
Мына талаптардың біріне сәйкес келгенде Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар:
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі "В-"-тен төмен емес немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингілік бағасы немесе Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) ұлттық шәкілі бойынша "kzBВ-"-тен төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкілі бойынша ұқсас деңгейдегі рейтингі бар банктер;
банктер бейрезидент-бас банкі Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі "А-"-тен төмен емес немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингілік бағасы бар бейрезидент еншілес банктер, бейрезидент-бас банк болып табылады
5.
Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттердің заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының ұйымдары шығарған мемлекеттік емес бағалы қағаздар:
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "В-"-тен төмен емес рейтингі немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингілік бағасы немесе Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) ұлттық шәкілі бойынша "kzBВ-"-тен төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкілі бойынша ұқсас деңгейдегі рейтингі бар эмитенттердің акциялары және (немесе) қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, қор биржасының ресми тізімінің "акциялар" секторларының талаптарына сәйкес келетін эмитенттердің акциялары және (немесе) "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында қызметті жүзеге асыратын қор биржасында жария саудаға салуға рұқсат етілген эмитенттердің акциялары;
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша рейтингі "В-"-тен төмен емес немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингілік бағасы немесе Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) ұлттық шәкілі бойынша "kzBВ-"-тен төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкілі бойынша ұқсас деңгейдегі рейтингі бар борыштық бағалы қағаздар немесе қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, қор биржасының ресми тізімінің "борыштық бағалы қағаздар" секторларының талаптарына сәйкес келетін борыштық бағалы қағаздар және (немесе) "Астана" Халықаралық қаржы орталығының аумағында қызметті жүзеге асыратын қор биржасында жария саудаға салуға рұқсат етілген борыштық бағалы қағаздар;
қор биржасының ресми тізіміне енгізілген Қазақстан Республикасы ұйымдарының инфрақұрылымдық облигациялары және (немесе) "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында қызметті жүзеге асыратын қор биржасында жария саудаға салуға рұқсат етілген Қазақстан Республикасы ұйымдарының инфрақұрылымдық облигациялары;
басқарушы компаниясы (фидуциарий) Қазақстан Республикасының немесе "Астана" халықаралық қаржы орталығының заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлға болып табылатын аралық инвестициялық пай қорларының (басқарушы компаниясы (фидуциарий) активтері есебінен осы пайлар сатып алынатын, нысаналы капитал қор болып табылатын, инвестициялық пай қорларының пайларын қоспағанда) пайлары;
осы эмитенттің бұрын шығарылған бағалы қағаздарына не өзге міндеттемелеріне айырбастау мақсатында эмитент міндеттемелерін қайта құрылымдау шеңберінде шығарылған бағалы қағаздар.
6.
Mornіngstar (Морнинстар) рейтингтік агенттігінің "3 жұлдыздан" төмен емес рейтингтік бағасы бар Exchange Traded Funds (ETF) (Эксчейндж Трэйдэд Фандс), Exchange Traded Commodities (ETC) (Эксчейндж Трэйдэд Коммодитис), Exchange Traded Notes (ETN) (Эксчейндж Трэйдэд Ноутс) пайлары
7.

4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка.
5. Настоящее постановление вводится в действие с 31 августа 2025 года и подлежит обязательному опубликованию.
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
М. Абылкасымова
Приложение 1 к постановлению
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 28 августа 2025 года № 44
Перечень финансовых инструментов, которые могут входить в состав активов эндаумент-фондов (целевых капиталов)
Перечень финансовых инструментов, в которые управляющая компания (фидуциарий) инвестирует находящиеся в инвестиционном управлении активы каждого отдельного эндаумент-фонда (целевого капитала):
Наименование финансового инструмента
1.
Государственные ценные бумаги Республики Казахстан (в том числе, эмитированные в соответствии с законодательством иностранных государств), выпущенные Министерством финансов Республики Казахстан и Национальным Банком Республики Казахстан, а также ценные бумаги, выпущенные под гарантию Правительства Республики Казахстан
2.
Облигации, выпущенные местными исполнительными органами Республики Казахстан, включенные в официальный список фондовой биржи и (или) допущенные к публичным торгам на фондовой бирже, функционирующей на территории Международного Финансового Центра "Астана"
3.
Долговые ценные бумаги, выпущенные акционерным обществом "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына" и его дочерними организациями
4.
Вклады в банках второго уровня Республики Казахстан, при соответствии одному из следующих условий:
банки имеют долгосрочный кредитный рейтинг не ниже "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс), или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzВB-" по национальной шкале Standard & Poor's (Стандард энд Пурс), или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств;
банки являются дочерними банками-резидентами, родительский банк-нерезидент которых имеет долгосрочный кредитный рейтинг по международной шкале агентства Standard & Poor’s (Стандард энд Пурс) не ниже "А-" или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
5.
Негосударственные ценные бумаги, выпущенные организациями Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранных государств:
акции эмитентов, имеющих рейтинговую оценку не ниже "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzBB-" по национальной шкале Standard & Poor's (Стандард энд Пурс), или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств и (или) акции, включенные в официальный список фондовой биржи, соответствующие требованиям секторов "акции" официального списка фондовой биржи и (или) акции эмитентов, допущенные к публичным торгам на фондовой бирже, функционирующей на территории Международного Финансового Центра "Астана";
долговые ценные бумаги, имеющие рейтинговую оценку не ниже "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzBB-" по национальной шкале Standard & Poor's (Стандард энд Пурс), или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств или долговые ценные бумаги, включенные в официальный список фондовой биржи, соответствующие требованиям секторов "долговые ценные бумаги" официального списка фондовой биржи и (или) долговые ценные бумаги, допущенные к публичным торгам на фондовой бирже, функционирующей на территории Международного Финансового Центра "Астана";
инфраструктурные облигации организаций Республики Казахстан, включенные в официальный список фондовой биржи и (или) инфраструктурные облигации организаций Республики Казахстан, допущенные к публичным торгам на фондовой бирже, функционирующей на территории Международного Финансового Центра "Астана";
паи паевых инвестиционных фондов, управляющая компания (фидуциарий) которых является юридическим лицом, созданным в соответствии с законодательством Республики Казахстан либо Международного Финансового Центра "Астана" (за исключением паевых инвестиционных фондов, управляющей компанией которых является управляющая компания (фидуциарий) фонда целевого капитала, за счет активов которого приобретаются данные паи);
ценные бумаги, выпущенные в рамках реструктуризации обязательств эмитента в целях обмена на ранее выпущенные ценные бумаги либо иные обязательства данного эмитента.
6.
Паи Exchange Traded Funds (ETF) (Эксчейндж Трэйдэд Фандс), Exchange Traded Commodities (ETC) (Эксчейндж Трэйдэд Коммодитис), Exchange Traded Notes (ETN) (Эксчейндж Трэйдэд Ноутс), имеющие рейтинговую оценку не ниже "3 звезды" рейтингового агентства Morningstar (Морнинстар)
7.

Базалық активі осы тармақтың 5, 12, 13-жолдарында көрсетілген акциялар болып табылатын не базалық активі Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша рейтингісі "В-"-тен төмен емес немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингілік бағасы бар эмитенттердің бағалы қағаздары болып табылатын депозитарлық қолхаттар
8.
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ" төмен емес тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттердің орталық үкіметтері шығарған мемлекеттік мәртебесі бар бағалы қағаздар
9.
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ" төмен емес тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар елдердің шетел валютасы
10.
Мынадай халықаралық қаржы ұйымдары шығарған бағалы қағаздар: Азия даму банкі; Африка даму банкі; Халықаралық есеп айырысу банкі; Еуразиялық даму банкі; Еуропа инвестициялық банкі; Еуропа Қайта құру және даму банкі; Ислам даму банкі; Америкааралық даму банкі; Халықаралық Қайта құру және даму банкі; Халықаралық қаржы корпорациясы
11.
Шетел ұйымдары шығарған мемлекеттік емес бағалы қағаздар: Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВ-" төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы бар борыштық бағалы қағаздар және (немесе) Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасымен танылатын шетел аумағында жұмыс істейтін қор биржасының ресми тізіміне енгізілген борыштық бағалы қағаздар;
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВ-" төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы бар шетел ұйымдары шығарған акциялар және (немесе) Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасымен танылатын шетел аумағында жұмыс істейтін қор биржасының ресми тізіміне енгізілген акциялар
12.
Қазақстан Республикасының резиденттері деп танылатын шетелдік ұйымдар шығарған, Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасының ресми тізіміне енгізілген мемлекеттік емес бағалы қағаздар
13.
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "А-" төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы бар ұйымдар шығарған Prіncіpal protected notes (Принципл протектед ноутс), ол мына талаптардың біріне сәйкес келеді: айналыс мерзімі бес жылдан аспайды; prіncіpal protected notes (принципл протектед ноутс) шығарылым талаптарымен қандай да бір мемлекеттің, эмитенттің өз міндеттемелері бойынша дефолт жағдайы көзделмеген
14.
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "А-" төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы бар бейрезидент банктердегі салымдары
15.
Базалық активі ашық және аралық инвестициялық пай қорлары активтерінің құрамына кіретін қаржы құралдары, шетел валютасы, сондай-ақ мынадай есепті көрсеткіштер (индекстер) болып табылатын, хеджирлеу мақсатында жасалған туынды қаржы құралдары (фьючерстер, опциондар, своптар, форвардтар):
AІX (Astana Іnternatіonal Exchange) (Астана Интернейшнл Эксчейндж);

Депозитарные расписки, базовым активом которых являются акции, указанные в строках 5, 12, 13 настоящего пункта, либо базовым активом которых являются ценные бумаги эмитентов, имеющих рейтинговую оценку в иностранной валюте по международной шкале кредитного рейтинга не ниже "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
8.
Ценные бумаги, имеющие статус государственных, выпущенные центральными правительствами иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
9.
Иностранная валюта стран, имеющих суверенный рейтинг не ниже "ВВВ" по международной шкале агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
10.
Ценные бумаги, выпущенные следующими международными финансовыми организациями:
Азиатским банком развития;
Африканским банком развития;
Банком международных расчетов;
Евразийским банком развития;
Европейским инвестиционным банком;
Европейским банком реконструкции и развития;
Исламским банком развития;
Межамериканским банком развития;
Международным банком реконструкции и развития;
Международной финансовой корпорацией
11.
Негосударственные ценные бумаги, выпущенные иностранными организациями: долговые ценные бумаги, имеющие рейтинговую оценку не ниже "ВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств и (или) долговые ценные бумаги, включенные в список фондовой биржи, функционирующей на территории иностранного государства, признаваемой фондовой биржей, функционирующей на территории Республики Казахстан;
акции, выпущенные иностранными организациями, имеющими рейтинговую оценку не ниже "ВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств и (или) акции, включенные в список фондовой биржи, функционирующей на территории иностранного государства, признаваемой фондовой биржей, функционирующей на территории Республики Казахстан
12.
Негосударственные ценные бумаги, выпущенные иностранными организациями, признаваемыми резидентами Республики Казахстан, включенные в официальный список фондовой биржи, функционирующей на территории Республики Казахстан
13.
Principal protected notes (Принципл протектед ноутс), выпущенные организациями, имеющими рейтинговую оценку не ниже "А-" по международной шкале агентства Standard & Poor’s (Стандард энд Пурс) или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, которые соответствуют следующим условиям:
срок обращения не превышает пяти лет;
условиями выпуска principal protected notes (принципл протектед ноутс) не предусмотрены случаи дефолта какого-либо государства, эмитента по своим обязательствам
14.
Вклады в банках-нерезидентах, имеющих долгосрочный кредитный рейтинг не ниже "А-" по международной шкале агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
15.
Производные финансовые инструменты (фьючерсы, опционы, свопы, форварды), заключенные в целях хеджирования, базовым активом которых являются финансовые инструменты, которые входят в состав активов эндаумент-фонда (целевого капитала), иностранная валюта, а также следующие расчетные показатели (индексы):
AIX (Astana International Exchange) (Астана Интернейшнл Эксчейндж);

САС 40 (Compagnіe des Agents de Change 40 Іndex) (Компани дэ Эжон дэ Шанж 40 Индекс);
DAX (Deutscher Aktіenіndex) (Дойтче Акциениндекс) DJІA (Dow Jones Іndustrіal Average) (Доу Джонс Индастриал Эвередж);
EURO STOXX 50 (EURO STOXX 50 Prіce Іndex) (Юроп Эс Ти Оу Экс Экс 50 Прайс Индекс)
FTSE 100 (Fіnancіal Tіmes Stock Exchange 100 Іndex) (Файнэншл Таймс Сток Эксчейндж 100 Индекс);
HSІ (Hang Seng Іndex) (Ханг Сенг Индекс)
KASE (Kazakhstan Stock Exchange Іndex) (Казахстан Сток Эксчейндж Индекс) MSCІ World Іndex (Morgan Stanley Capіtal Іnternatіonal World Іndex) (Морган Стэнли Кэпитал Интернешнл Ворлд Индекс);
MOEX Russіa (Moscow Exchange Russіa Іndex) (Москоу Эксчейндж Раша Индекс)
NІKKEІ 225 (Nіkkeі-225 Stock Average Іndex ) (Никкэй-225 Сток Эвередж Индекс)
RTSІ (Russіan Trade System Іndex) (Рашен Трейд Систем Индекс) S&P 500 (Standard and Poor's 500 Іndex) (Стандард энд Пурс 500 Индекс)
TOPІX 100 (Tokyo Stock Prіce 100 Іndex) (Токио Сток Прайс 100 Индекс)
NASDAQ-100 (Nasdaq-100 Іndex) (Насдак-100 Индекс)
16.
Жауапкершілігі шектеулі серіктестікке қатысу үлесі
17.
Активтерінің құрылымы негізгі қор индекстерінің бірінің құрылымын қайталайтын Exchange Traded Funds (ETF) (Эксчейндж Трэйдэд Фандс) пайлары немесе негізгі қор индекстеріне байланыстырылған пайлары бойынша баға құру
Қаулыға
2-қосымша
Эндаумент-қор (нысаналы капитал) активтерінің құрамына кіруі мүмкін қаржы құралдарын басқарушы компаниялардың (фидуциарийлердің) басқаруы қағидалары
Осы эндаумент-қор (нысаналы капитал) активтерінің құрамына кіруі мүмкін қаржы құралдарын басқарушы компаниялардың (фидуциарийлердің) қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Нысаналы капитал қорлары және эндаумент-қорлар (нысаналы капиталдар) туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 9-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және эндаумент-қор (нысаналы капитал) активтерінің құрамына кіруі мүмкін қаржы құралдарын басқарушы компаниялардың (фидуциарийлердің) басқару тәртібін белгілейді.
1. Қағидалардың мақсаттары үшін мынадай ұғымдар қолданылады:
1) баға белгілеу – пошта, электрондық немесе факсимильді байланыс арқылы алынған қаржы құралдары бойынша қарсы әріптестердің баға ұсыныстары;
2) басқарушы компания (фидуциарий) – қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның лицензиясы негізінде инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысы не эндаумент-қорлардың (нысаналы капиталдардың) активтерін басқару жөніндегі қызметті дербес жүзеге асыратын нысаналы капитал қоры;

САС 40 (Compagnie des Agents de Change 40 Index) (Компани дэ Эжон дэ Шанж 40 Индекс);
DAX (Deutscher Aktienindex) (Дойтче Акциениндекс);
DJIA (Dow Jones Industrial Average) (Доу Джонс Индастриал Эвередж);
EURO STOXX 50 (EURO STOXX 50 Price Index) (Юроп Эс Ти Оу Экс Экс 50 Прайс Индекс);
FTSE 100 (Financial Times Stock Exchange 100 Index) (Файнэншл Таймс Сток Эксчейндж 100 Индекс);
HSI (Hang Seng Index) (Ханг Сенг Индекс);
KASE (Kazakhstan Stock Exchange Index) (Казахстан Сток Эксчейндж Индекс);
MSCI World Index (Morgan Stanley Capital International World Index) (Морган Стэнли Кэпитал Интернешнл Ворлд Индекс);
MOEX Russia (Moscow Exchange Russia Index) (Москоу Эксчейндж Раша Индекс);
NIKKEI 225 (Nikkei-225 Stock Average Index) (Никкэй-225 Сток Эвередж Индекс);
RTSI (Russian Trade System Index) (Рашен Трейд Систем Индекс);
S&P 500 (Standard and Poor's 500 Index) (Стандард энд Пурс 500 Индекс);
TOPIX 100 (Tokyo Stock Price 100 Index) (Токио Сток Прайс 100 Индекс);
NASDAQ-100 (Nasdaq-100 Index) (Насдак-100 Индекс)
16.
Доля участия в товариществе с ограниченной ответственностью
17.
Паи Exchange Traded Funds (ETF) (Эксчейндж Трэйдэд Фандс), структура активов которых повторяет структуру одного из основных фондовых индексов, или ценообразование по паям которых привязано к основным фондовым индексам
Приложение 2
к постановлению
Правила управления управляющими компаниями (фидуциариями) финансовыми инструментами, которые могут входить в состав активов эндаумент-фонда (целевого капитала)
Настоящие Правила управления управляющими компаниями (фидуциариями) финансовыми инструментами, которые могут входить в состав активов эндаумент-фонда (целевого капитала) (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 9 закона Республики Казахстан "О фондах целевого капитала и эндаумент-фондах (целевых капиталах)" (далее – Закон) и устанавливают порядок управления управляющими компаниями (фидуциариями) финансовыми инструментами, которые могут входить в состав активов эндаумент-фонда (целевого капитала).
1. Для целей Правил используются следующие понятия:
1) котировка – ценовые предложения контрпартнеров по финансовым инструментам, полученные посредством почтовой, электронной или факсимильной связи;
2) управляющая компания (фидуциарий) - профессиональный участник рынка ценных бумаг, осуществляющий деятельность по управлению инвестиционным портфелем на основании лицензии уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, либо фонд целевого капитала, осуществляющий деятельность по управлению активами эндаумент-фондов (целевых капиталов) самостоятельно;

3) қарсы әріптес – Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес қаржы құралдарымен мәмілелер жасасу құқығы бар заңды тұлға;
4) эндаумент-қор (нысаналы капитал) – эндаументтер (нысаналы салымдар) және инвестициялық кіріс, сондай-ақ нысаналы капитал қорының меншікті қаражаты есебінен қалыптастырылатын және (немесе) толықтырылатын және эндаумент-қордың (нысаналы капиталдың) қайырымдылық бағдарламасында көзделген қайырымдылық объектілерін қаржыландыру үшін пайдаланылатын нысаналы капитал қорының мүлкі;
5) principal protected notes (принципл протектед ноутс) – негізгі борыш сомасын толық қайтару бойынша эмитенттің кепілдігі белгіленген борыштық бағалы қағаздар.
2. Басқарушы компания (фидуциарий) эндаумент-қордың (нысаналы капиталдың) инвестициялық портфелін инвестициялық басқаруды Заңның, Қағидалардың, "Инвестициялық портфельді басқару жөнiндегi қызметті жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 3 ақпандағы № 10 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9248 болып тіркелген), "Бағалы қағаздар нарығында брокерлік және дилерлік қызметті, инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдар үшін тәуекелдерді басқару мен ішкі бақылау жүйесін қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 27 тамыздағы № 214 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8796 болып тіркелген) талаптарына, сенімгерлік басқару шартына, эндаумент-қордың (нысаналы капиталдың) инвестициялық декларациясына және фидуциарлық міндеттемелерге сәйкес жүзеге асырады.
3. Басқарушы компания (фидуциарий) мәмілелерді брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыруға лицензиясы болған кезде инвестициялық басқаруға қабылданған эндаумент-қорлардың (нысаналы капиталдардың) активтері есебінен дербес не Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес қаржы құралдарымен мәмілелер жасасу құқығы бар заңды тұлғалардың қызметтерін пайдалана отырып (Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде эндаумент-қор (нысаналы капитал) активтері есебінен мәмілелер жасау кезінде) жасайды.
Басқарушы компания (фидуциарий) инвестициялық басқаруға қабылдаған эндаумент-қор (нысаналы капитал) активтерінің есебінен бастапқы ұйымдастырылмаған нарықтағы мемлекеттік емес бағалы қағаздармен (оларды орналастыру кезінде), сондай-ақ ұйымдастырылған бағалы қағаздар нарығында айналысқа жіберілмеген бағалы қағаздармен және заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысу үлестерімен мәмілелерді басқарушы компания (фидуциарий) дербес жасайды.

3) контрпартнер – юридическое лицо, обладающее правом заключать сделки с финансовыми инструментами в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранного государства;
4) эндаумент-фонд (целевой капитал) – имущество фонда целевого капитала, которое формируется и (или) пополняется за счет эндаументов (целевых вкладов) и инвестиционного дохода, а также собственных средств фонда целевого капитала и используется для финансирования объектов благотворительности, предусмотренных благотворительной программой эндаумент-фонда (целевого капитала);
5) principal protected notes (принципл протектед ноутс) – долговые ценные бумаги, по которым установлена гарантия эмитента по полному возврату суммы основного долга.
2. Управляющая компания (фидуциарий) осуществляет инвестиционное управление инвестиционным портфелем в соответствии с требованиями Закона, Правил, постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 3 февраля 2014 года № 10 "Об утверждении Правил осуществления деятельности по управлению инвестиционным портфелем" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9248), постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 августа 2013 года № 214 "Об утверждении Правил формирования системы управления рисками и внутреннего контроля для организаций, осуществляющих брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, деятельность по управлению инвестиционным портфелем" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8796), договором доверительного управления, инвестиционной декларацией эндаумент-фонда (целевого капитала) и фидуциарными обязательствами.
3. Управляющая компания (фидуциарий) заключает сделки за счет активов эндаумент-фондов (целевых капиталов), принятых в инвестиционное управление, самостоятельно при наличии лицензии на осуществление брокерской и (или) дилерской деятельности либо с использованием услуг юридических лиц, обладающих правом заключать сделки с финансовыми инструментами в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранного государства (при заключении сделок за счет активов эндаумент-фонда (целевого капитала) за пределами Республики Казахстан).
Сделки за счет активов эндаумент-фонда (целевого капитала), принятых управляющей компанией (фидуциарием) в инвестиционное управление, с негосударственными ценными бумагами на первичном неорганизованном рынке (при их размещении), а также с ценными бумагами, не допущенными к обращению на организованном рынке ценных бумаг, и долями участия в уставном капитале юридических лиц совершаются управляющей компанией (фидуциарием) самостоятельно.

4. Қаржы құралдарымен мәмілелер жасасу кезінде басқарушы компания (фидуциарий) "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының Заңында, "Бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыру қағидаларын, брокердің және (немесе) дилердің банк операцияларын жүргізу тәртібін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 3 ақпандағы № 9 қаулысында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9249 болып тіркелген) белгіленген талаптарды басшылыққа алады.
5. Егер эндаумент-қордың (нысаналы капиталдың) активтерін құрайтын инвестициялық портфельді басқару жөніндегі шартта басқарушы компанияның (фидуциарийдің) көрсетілген шарттың талаптарын орындауды басқа тұлғаға беру мүмкіндігі көзделсе, онда шартта:
1) басқарушы компанияның (фидуциарийдің) нысаналы капитал қоры алдындағы міндеттемелер бойынша жауапкершілігі;
2) Қағидаларды және нысаналы капитал қорының инвестициялық декларациясын сақтай отырып, эндаумент-қордың (нысаналы капиталың) активтерін басқару талабы көзделеді.
6. Басқарушы компания (фидуциарий) инвестициялық басқарудағы эндаумент-қорлардың (нысаналы капиталдардың) активтерін Заңның 9-бабының 1) тармақшасына сәйкес айқындалған эндаумент-қорлар (нысаналы капиталдар) активтерінің құрамына кіруі мүмкін қаржы құралдарының тізбесіне инвестициялайды.
Басқарушы компанияның (фидуциарийдің) инвестициялық басқаруындағы эндаумент-қорлардың (нысаналы капиталдардың) активтері нысаналы капитал қорының инвестициялық декларациясында айқындалған инвестициялау нысандарының тізбесіне инвестицияланады.
7. Эндаумент-қорлар (нысаналы капиталдар) активтері есебінен туынды қаржы құралдарымен мәмілелер жасасуға осы туынды қаржы құралдары Заңның 9-бабының 1) тармақшасына сәйкес айқындалған эндаумент-қорлар (нысаналы капиталдар) активтерінің құрамына кіруі мүмкін қаржы құралдарының тізбесінде көзделген жағдайда, хеджирлеу мақсаттары үшін жол беріледі.
8. Басқарушы компания (фидуциарий) осы Қағидаларда және нысаналы капитал қорының инвестициялық декларациясында белгіленген инвестициялау лимиттері сақталған кезде эндаумент-қордың (нысаналы капиталдың) активтерін инвестициялауды жүзеге асырады.
9. Басқарушы компания (фидуциарий) эндаумент-қорлардың (нысаналы капиталдардың) активтерін басқару процесінде мыналарды:
1) эмитенттің міндеттемелерін қайта құрылымдау мақсатында шығарылған эмитенттің бағалы қағаздарын және өзге де міндеттемелерін осы эмитенттің бағалы қағаздарына айырбастауды (айналдыруды) қоспағанда, эмитент дефолтқа жол берген, не қор биржасы сауда-саттықты тоқтатқан эндаумент-қордың (нысаналы капиталдың) активтері есебінен қаржы құралдарын сатып алуды;

4. При заключении сделок с финансовыми инструментами управляющая компания (фидуциарий) руководствуется требованиями, установленными Законом Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг", постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 3 февраля 2014 года № 9 "Об утверждении Правил осуществления брокерской и (или) дилерской деятельности на рынке ценных бумаг, порядка проведения брокером и (или) дилером банковских операций" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9249).
5. Если договором по управлению инвестиционным портфелем, составляющим активы эндаумент-фонда (целевого капитала) предусмотрена возможность передачи управляющей компанией (фидуциарием) исполнения условий указанного договора другому лицу, то договором также предусматривается:
1) ответственность управляющей компании (фидуциария) по обязательствам перед фондом целевого капитала;
2) условие управления активами эндаумент-фонда (целевого капитала) с соблюдением Правил и инвестиционной декларации фонда целевого капитала.
6. Управляющая компания (фидуциарий) инвестирует активы эндаумент-фондов (целевых капиталов), находящиеся в инвестиционном управлении, в перечень финансовых инструментов, которые могут входить в состав активов эндаумент-фондов (целевых капиталов), определенный в соответствии с подпунктом 1) статьи 9 Закона.
Активы эндаумент-фондов (целевых капиталов), находящиеся в инвестиционном управлении у управляющей компании (фидуциария), инвестируются в перечень объектов инвестирования, определенный инвестиционной декларацией фонда целевого капитала.
7. Заключение сделок с производными финансовыми инструментами за счет активов эндаумент-фондов (целевых капиталов) допускается для целей хеджирования при условии, что данные производные финансовые инструменты предусмотрены перечнем финансовых инструментов, которые могут входить в состав активов эндаумент-фондов (целевых капиталов), определенным в соответствии с подпунктом 1) статьи 9 Закона.
8. Управляющая компания (фидуциарий) осуществляет инвестирование активов эндаумент-фонда (целевого капитала) при соблюдении лимитов инвестирования, установленных настоящими Правилами и инвестиционной декларацией фонда целевого капитала.
9. Управляющая компания (фидуциарий) в процессе управления активами эндаумент-фондов (целевых капиталов) не принимает инвестиционных решений, предполагающих:
1) приобретение финансовых инструментов за счет активов эндаумент-фонда (целевого капитала), по которым эмитентом допущен дефолт, за исключением обмена (конвертирования) ценных бумаг и иных обязательств эмитента на ценные бумаги данного эмитента, выпущенные в целях реструктуризации обязательств эмитента, либо приостановлены торги фондовой биржей;

2) талаптарында мәміленің мәні болып табылатын қаржы құралдарын кері сатып алу не кері сату міндеттемесі көзделетін ұйымдастырылмаған нарықта қаржы құралдарымен мәмілелер жасасуды;
3) эндаумент-қорлардың (нысаналы капиталдардың) активтерімен қарапайым серіктестіктерге қатысуды;
4) инвестициялық шешім қабылданған күнге теріс меншікті капиталы бар шаруашылық серіктестіктерге қатысу үлестерін сатып алуды;
5) активтерінің елу пайыздан астамы сот дауларының нысанасы болып табылатын заңды тұлғалар шығарған (ұсынған) қаржы құралдарын сатып алуды көздейтін инвестициялық шешімдер қабылдамайды.
10. Эндаумент-қордың (нысаналы капиталдың) активтері есебінен мәмілелер мынадай талаптар сақталған кезде халықаралық (шетелдік) бағалы қағаздар нарықтарында жасалады:
1) акцияларды (базалық активі акциялар болып табылатын депозитарлық қолхаттарды) сатып алу жөніндегі мәміле Bloomberg (Блумберг) немесе Reuters (Рейтер) ақпараттық талдамалық жүйелерінде ұсынылған ақпаратқа сәйкес, осы қаржы құралы айналысқа түсетін халықаралық (шетелдік) қор биржаларында мәміле жасалған күні қалыптасқан осы қаржы құралы бойынша бағаның ең жоғары мәнінен аспайтын баға бойынша жасалады;
2) акцияларды (базалық активі акциялар болып табылатын депозитарлық қолхаттарды) сату жөніндегі мәміле Bloomberg (Блумберг) немесе Reuters (Рейтер) ақпараттық талдамалық жүйелерінде ұсынылған ақпаратқа сәйкес, осы қаржы құралы айналысқа түсетін халықаралық (шетелдік) қор биржаларында мәміле жасалған күні қалыптасқан осы қаржы құралы бойынша бағаның ең төменгі мәнінен төмен емес баға бойынша жасалады;
3) principal protected notes (принципл протектед ноутс) қоспағанда, борыштық бағалы қағаздар бойынша, сондай-ақ туынды қаржы құралдары бойынша Bloomberg (Блумберг) немесе Reuters (Рейтер) ақпараттық аналитикалық жүйелерінен сатып алуға және (немесе) сатуға баға белгілеулердің басып шығаруы бар, не мұндай баға белгілеулер болмаған жағдайда үш түрлі контрәріптестерден кемінде үш баға белгілеу бар. Контрәріптестерден осы қаржы құралы бойынша баға ұсыныстары болмаған кезде контрәріптестен баға белгілеулердің болмауы немесе қаржы құралына баға белгілеуден бас тартуы туралы хабарламасы мәміле жасасу туралы есепке (құжатқа) енгізіледі.
11. Эндаумент-қордың (нысаналы капиталдың) активтері есебінен principal protected notes (принципл протектед ноутс) сатып алған кезде есептеулер "төлемге қарсы жеткізу" қағидаты бойынша жүзеге асырылады.
12. Басқарушы компанияның (фидуциарийдің) эндаумент-қордың (нысаналы капиталдың) активтері есебінен мүлікті сатып алуы эндаумент-қордың (нысаналы капиталдың) сатып алынатын мүлікке қатысты меншік құқығын белгілейтін құжаттарды ресімдеу арқылы жүзеге асырылады.

2) заключение сделок с финансовыми инструментами на неорганизованном рынке, условиями которых предусматривается обязательство обратного выкупа либо обратной продажи финансовых инструментов, являющихся предметом сделки;
3) участие активами эндаумент-фондов (целевых капиталов) в простых товариществах;
4) приобретение долей участия в хозяйственных товариществах, имеющих отрицательный собственный капитал на дату принятия инвестиционного решения;
5) приобретение финансовых инструментов, выпущенных (предоставленных) юридическими лицами, более пятидесяти процентов активов которых являются предметом судебного разбирательства.
10. Сделки за счет активов эндаумент-фонда (целевого капитала) совершаются на международных (иностранных) рынках ценных бумаг при соблюдении следующих условий:
1) сделка по покупке акций (депозитарных расписок, базовым активом которых являются акции) заключается по цене, не превышающей максимального значения цены по данному финансовому инструменту, сложившейся в день заключения сделки на международных (иностранных) фондовых биржах, на которых обращается данный финансовый инструмент, согласно информации, представленной в информационных аналитических системах Bloomberg (Блумберг) или Reuters (Рейтер);
2) сделка по продаже акций (депозитарных расписок, базовым активом которых являются акции) заключается по цене не ниже минимального значения цены по данному финансовому инструменту, сложившейся в день заключения сделки на международных (иностранных) фондовых биржах, на которых обращаются данные финансовые инструменты, согласно информации, представленной в информационных аналитических системах Bloomberg (Блумберг) или Reuters (Рейтер);
3) по долговым ценным бумагам, за исключением principal protected notes (принципл протектед ноутс), а также по производным финансовым инструментам имеется распечатка котировок на покупку и (или) продажу с информационных аналитических систем Bloomberg (Блумберг) или Reuters (Рейтер), либо в случае отсутствия таких котировок имеется не менее трех котировок от трех различных контрпартнеров. При отсутствии от контрпартнера ценовых предложений по данному финансовому инструменту, сообщение контрпартнера об отсутствии котировок или отказе в котировании финансового инструмента включается в отчет (документ) о заключении сделки.
11. При приобретении за счет активов эндаумент-фонда (целевого капитала) principal protected notes (принципл протектед ноутс) расчеты осуществляются по принципу "поставка против платежа".
12. Приобретение управляющей компанией (фидуциарием) имущества за счет активов эндаумент-фонда (целевого капитала) осуществляется путем оформления документов, устанавливающих право собственности эндаумент-фонда (целевого капитала) в отношении приобретаемого имущества.

13. Эндаумент-қордың (нысаналы капиталдың) активтері құрылымының Қағидаларда және (немесе) инвестициялық декларацияда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуіне әкеліп соққан басқарушы компанияның (фидуциарийдің) әрекеттеріне тәуелсіз мән-жайлар туындаған кезде басқарушы компания осындай сәйкессіздікке байланысты инвестициялық қызметті тоқтатады және үш жұмыс күні ішінде қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органға іс-шаралардың атауын, басқарушы компанияның (фидуциарийдің) олардың орындалуына жауапты басшы қызметкерлерін және орындау мерзімдерін көрсете отырып, оны жою жөнінде іс-шаралар жоспарын қоса бере отырып, аталған сәйкессіздік фактісі және себептері жөнінде хабарлайды.
Уәкілетті орган іс-шаралар жоспарын бес жұмыс күні ішінде қарайды. Уәкілетті орган іс-шаралар жоспарын мақұлдаған кезде басқарушы компания оны іске асыруға кіріседі және іс-шаралар жоспарында белгіленген іс-шараларды орындау мерзімдері өткеннен кейін бес жұмыс күнінен кешіктірмей уәкілетті органға іс-шаралардың орындалуы туралы есептер ұсынады. Уәкілетті органның іс-шаралар жоспарына ескертулерін алған кезде басқарушы компания (фидуциарий) уәкілетті органға іс-шаралар жоспарын қарау нәтижелері туралы уәкілетті органның хатын алған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей түзетілген іс-шаралар жоспарын ұсынады.
Қаулыға
3-қосымша
Эндаумент-қордың (нысаналы капиталдың) таза активтері мен активтерінің құнын есептеу және айқындау қағидалары
Осы Эндаумент-қордың (нысаналы капиталдың) таза активтері мен активтерінің құнын есептеу және айқындау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Нысаналы капитал қорлары және эндаумент-қорлар (нысаналы капиталдар) туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабының 2) тармақшасына және 28-бабының 1-тармағына және "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және эндаумент-қордың (нысаналы капиталдың) активтері мен таза активтерінің құнын есептеу және анықтау тәртібін айқындайды.
1-тарау. Эндаумент-қорды (нысаналы капиталды) басқаруға байланысты активтер мен міндеттемелердің құнын айқындау
1. Эндаумент-қор (нысаналы капитал) активтерінің және эндаумент-қорды (нысаналы капиталды) басқаруға байланысты міндеттемелердің құны ай сайын әр күнтізбелік айдың соңғы жұмыс күнінің соңындағы, сондай-ақ:
1) эндаумент-қордың (нысаналы капиталдың) жұмыс істеуі тоқтатылған жағдайда - оның жұмыс істеуін тоқтату үшін негіз пайда болған күнгі жағдай бойынша;

13. При возникновении обстоятельств, независящих от действий управляющей компании (фидуциария), повлекших несоответствие структуры активов эндаумент-фонда (целевого капитала) условиям, установленным Правилами и (или) инвестиционной декларацией, управляющая компания (фидуциарий) прекращает инвестиционную деятельность, связанную с таким несоответствием, и в течение трех рабочих дней сообщает в уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций о факте и причинах данного несоответствия с приложением плана мероприятий по его устранению с указанием наименования мероприятий, руководящих работников управляющей компании (фидуциария), ответственных за их исполнение, и сроков исполнения.
Уполномоченный орган рассматривает план мероприятий в течение пяти рабочих дней. При одобрении плана мероприятий уполномоченным органом управляющая компания (фидуциарий) приступает к его реализации и представляет в уполномоченный орган отчеты о выполнении мероприятий не позднее пяти рабочих дней по истечению сроков исполнения мероприятий, установленных планом мероприятий. При получении замечаний уполномоченного органа к плану мероприятий управляющая компания (фидуциарий) представляет в уполномоченный орган откорректированный план мероприятий не позднее пяти рабочих дней с даты получения письма уполномоченного органа о результатах рассмотрения плана мероприятий.
Приложение 3
к постановлению
Правила расчета и определения стоимости чистых активов и активов эндаумент-фонда (целевого капитала)
Настоящие Правила расчета и определения стоимости чистых активов и активов эндаумент-фонда (целевого капитала) (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 2) статьи 9 и пунктом 1 статьи 28 Закона Республики Казахстан "О фондах целевого капитала и эндаумент-фондах (целевых капиталах)" и Законом Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" и определяют порядок расчета и определения стоимости активов и чистых активов эндаумент-фонда (целевого капитала).
Глава 1. Определение стоимости активов и обязательств, связанных с управлением эндаумент-фондом (целевым капиталом)
1. Стоимость активов эндаумент-фонда (целевого капитала) и обязательств, связанных с управлением эндаумент-фондом (целевым капиталом), определяется ежемесячно по состоянию на конец последнего рабочего дня каждого календарного месяца, а также:
1) в случае прекращения существования эндаумент-фонда (целевого капитала) - на дату возникновения основания для прекращения его существования;

2) өзге жағдайларда нысаналы капитал қорының немесе эндаумент-қорды (нысаналы капиталды) басқарушы компанияның (фидуциарийдің) ішкі құжаттарына сәйкес айқындалады.
2. Эндаумент-қор (нысаналы капитал) активтерінің және эндаумент-қорды (нысаналы капиталды) басқаруға байланысты міндеттемелердің құны әр айдың соңғы жұмыс күнінің соңындағы жағдай бойынша басқарушы компанияның (фидуциарийдің) және эндаумент-қордың (нысаналы капиталдың) жұмыс істеуін қамтамасыз ететін өзге де тұлғаларға шығыстар есептелгеннен және сыйақы төленгеннен кейін айқындалады.
3. Эндаумент-қор (нысаналы капитал) активтерінің құрамында қаржы құралын тану, сондай-ақ қаржы құралын есептен шығару мәміле кастодианның немесе орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде тіркелген күні жүзеге асырылады.
4. Эндаумент-қордың (нысаналы капиталдың) активтерін құрайтын және қор биржасының тізіміне кіретін қаржы құралы қор биржасының бағалы қағаздарын бағалау әдістемесін белгілейтін қор биржасының ішкі құжатына сәйкес не Bloomberg (Блумберг) немесе Reuters (Рейтер) ақпараттық-талдау жүйелерінің деректері бойынша нарықтық немесе индикативтік баға бойынша бағаланады.
Шет мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған қаржы құралдары жұмыс күнінің соңында, Bloomberg (Блумберг) немесе Reuters (Рейтер) ақпараттық-талдау жүйелерінің деректері бойынша бағалау жүргізілетін сауда күнінің жабылу бағасымен бағаланады.
Бағалауы қор биржасының бағалы қағаздарды бағалау әдістемесінде және Қағидаларда көзделмеген борыштық бағалы қағаздардың әділ құны ағымдағы аптаның бірінші жұмыс күнінің соңына апта сайын амортизацияланған құнмен есепке алу арқылы айқындалады.
5. Өтімді емес акциялардың құны баланстық құны бойынша анықталады. Бұл ретте, егер эндаумент-қордың (нысаналы капиталдың) активтерін қайта бағалау күніне осы бағалы қағаз қор биржасының бағалы қағаздарының өтімділік көрсеткіштерін айқындау әдістемесін белгілейтін қор биржасының ішкі құжатына сәйкес айқындалған өтімділіктің бірінші класты бағалы қағаздар тізіміне кірмеген болса, акция өтімді емес деп танылады.
Қағидалардың мақсаттары үшін жай акциялардың баланстық құны және артықшылық берілген акциялардың баланстық құны ретінде "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 102-бабының және "Эмитенттің ақпаратты жария ету қағидаларын, Эмитенттің жария етуіне жататын ақпараттың мазмұнына қойылатын талаптарды, сондай-ақ эмитенттің қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында ақпаратты жария ету мерзімдерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 27 тамыздағы № 189 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17579 болып тіркелген) талаптарына сәйкес жарияланатын эмитенттің қаржылық есептілігі негізінде айқындалатын тиісінше жай акциялардың құны мен артықшылық берілген акциялардың құны түсініледі.
Эмитенттің қаржылық жай-күйінің нашарлауына байланысты емес себептермен қор биржасының тізімінен алып тасталған пайлар таза активтер құны бойынша бағаланады.

2) в иных случаях в соответствии с внутренними документами фонда целевого капитала или управляющей компании (фидуциария) эндаумент-фондом (целевым капиталом).
2. Стоимость активов эндаумент-фонда (целевого капитала) и обязательств, связанных с управлением эндаумент-фондом (целевым капиталом), по состоянию на конец последнего рабочего дня каждого месяца определяется после начисления расходов и выплаты вознаграждения управляющей компании (фидуциария) и иным лицам, обеспечивающим функционирование эндаумент-фонда (целевого капитала).
3. Признание финансового инструмента в составе активов эндаумент-фонда (целевого капитала), а также списание финансового инструмента осуществляется на дату регистрации сделки в системе учета кастодиана или центрального депозитария.
4. Финансовый инструмент, составляющий активы эндаумент-фонда (целевого капитала) и входящий в список фондовой биржи, оценивается по рыночной или индикативной цене в соответствии с внутренним документом фондовой биржи, устанавливающим методику оценки ценных бумаг фондовой биржи, либо по данным информационно-аналитических систем Bloomberg (Блумберг) или Reuters (Рейтер).
Финансовые инструменты, выпущенные в соответствии с законодательством иностранных государств, оцениваются на конец рабочего дня по цене закрытия торгового дня, за который производится оценка, по данным информационно-аналитических систем Bloomberg (Блумберг) или Reuters (Рейтер).
Справедливая стоимость долговых ценных бумаг, оценка которых не предусмотрена методикой оценки ценных бумаг фондовой биржи и Правилами, определяется посредством учета по амортизированной стоимости еженедельно на конец первого рабочего дня текущей недели.
5. Стоимость неликвидных акций определяется по балансовой стоимости. При этом акция признается неликвидной, если на дату переоценки активов эндаумент-фонда (целевого капитала), данная ценная бумага не входила в список ценных бумаг первого класса ликвидности, определенный в соответствии с внутренним документом фондовой биржи, устанавливающим методику определения показателей ликвидности ценных бумаг фондовой биржи.
Для целей Правил под балансовой стоимостью простых акций и балансовой стоимостью привилегированных акций понимается стоимость простых акций и стоимость привилегированных акций, соответственно, определяемые на основании финансовой отчетности эмитента, публикуемой в соответствии с требованиями статьи 102 Закона Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг" и постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 августа 2018 года № 189 "Об утверждении Правил раскрытия эмитентом информации, Требований к содержанию информации, подлежащей раскрытию эмитентом, а также сроков раскрытия эмитентом информации на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17579).
Паи, которые были исключены из списка фондовой биржи по причинам, не связанным с ухудшением финансового состояния эмитента, оцениваются по стоимости чистых активов.

6. Қаржы құралдарынан басқа, эндаумент-қордың (нысаналы капитал) өзге мүлкiнiң нарықтық құны Қазақстан Республикасының бағалау қызметi жөнiндегi заңнамасына сәйкес айқындалады.
Егер эндаумент-қордың (нысаналы капитал) активтерi Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде болған жағдайда, олардың құнын аумағында эндаумент-қордың (нысаналы капитал) активтерi бар мемлекеттердiң заңдарына сәйкес мүлiктi бағалауды жүзеге асыру лицензиясына (рұқсатына) ие бағалаушылар айқындай алады.
7. Эндаумент-қордың (нысаналы капитал) бағалаушы бағалайтын активтерi оларды сатып алған және иелiгiнен шығарған кезде, бiрақ жылына бiр реттен кем емес бағалануға жатады.
8. Эндаумент-қордың (нысаналы капитал) құны шетел валютасымен көрсетiлген активтерi мен міндеттемелерін бағалау эндаумент-қор (нысаналы капитал) активтерiнiң құнын айқындау күні Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 25 қаңтардағы № 15 бірлескен қаулысында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8378 болып тіркелген) және "Валюта айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау тәртібі туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2013 жылғы 22 ақпандағы № 99 бұйрығында көзделген тәртіппен валюталар айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша бағамы бойынша жүзеге асырылады.
9. РЕПО және кері РЕПО операциялары, орналастырылған салымдар, амортизацияланған құны бойынша бағаланады.
Осы тармақта көзделген қаржы құралдары бойынша пайыздық кірістер және шығыстар 9 "Қаржы құралдары" Халықаралық қаржылық есептілік стандартының (IFRS) ережелеріне сәйкес қолданылатын тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып есептеледі.
10. Эндаумент-қорды (нысаналы капиталды) басқаруға байланысты міндеттемелерге эндаумент-қордың (нысаналы капитал) активтерін басқару және (немесе) есепке алу жөніндегі шығыстар жатады.
2-тарау. Эндаумент-қордың (нысаналы капитал) таза активтерінің құнын айқындау
11. Эндаумент-қордың (нысаналы капиталдың) таза активтерінің құны оның активтерінің құны мен эндаумент-қорды (нысаналы капиталды) басқаруға байланысты міндеттемелердің арасындағы айырма ретінде айқындалады.
Эндаумент-қордың (нысаналы капитал) таза активтерінің құнын есептеген кезде нысаналы капитал қорының кастодианында есепте тұрмайтын және сақталмайтын, нысаналы капитал қорының қызметін қамтамасыз етуге арналған активтер және бөлінбеген кірістің бір бөлігі есепке алынбайды.

6. Рыночная стоимость иного, кроме финансовых инструментов, имущества, входящего в состав эндаумент-фондов (целевых капиталов), определяется в соответствии с законодательством Республики Казахстан об оценочной деятельности.
В случае если активы эндаумент-фонда (целевого капитала) находятся за пределами Республики Казахстан, то их стоимость может определяться оценщиками, обладающими соответствующей лицензией (разрешением) на осуществление оценки имущества в соответствии с законодательством государств, на территории которых находятся активы эндаумент-фонда (целевого капитала).
7. Активы эндаумент-фонда (целевого капитала), оцениваемые оценщиком, подлежат оценке при их приобретении и отчуждении, но не реже одного раза в год.
8. Оценка активов эндаумент-фонда (целевого капитала) и обязательств, связанных с управлением эндаумент-фондом (целевым капиталом), стоимость которых выражена в иностранной валюте, осуществляется по рыночному курсу обмена валют, определенному в порядке, предусмотренном совместными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 января 2013 года № 15 и приказом Министра финансов Республики Казахстан от 22 февраля 2013 года № 99 "О порядке определения рыночного курса обмена валюты" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8378), на дату определения стоимости активов эндаумент-фонда (целевого капитала).
9. Операции РЕПО и обратное РЕПО, размещенные вклады оцениваются по амортизированной стоимости.
Процентные доходы и расходы по финансовым инструментам, предусмотренным настоящим пунктом, рассчитываются с использованием метода эффективной процентной ставки, применяемого в соответствии с положениями Международного стандарта финансовой отчетности (IFRS) 9 "Финансовые инструменты.
10. К обязательствам, связанным с управлением эндаумент-фондом (целевым капиталом) относятся расходы по управлению и (или) учету активов эндаумент-фонда (целевого капитала).
Глава 2. Определение стоимости чистых активов эндаумент- фонда (целевого капитала)
11. Стоимость чистых активов эндаумент-фонда (целевого капитала) определяется как разница между стоимостью его активов и обязательств, связанных с управлением эндаумент-фондом (целевым капиталом).
При расчете стоимости чистых активов эндаумент-фонда (целевого капитала) в расчет не принимаются активы и часть не распределенного дохода, не находящиеся на учете и хранении у кастодиана фонда целевого капитала, предназначенные для обеспечения деятельности фонда целевого капитала.