Экспортты қолдау бойынша мемлекет кепілдік берген міндеттемеге және экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдігі бар Қазақстанның Экспорттық-кредиттік агенттігінің қаржылық жағдайына мониторинг жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің м.а. 2025 жылғы 4 маусымдағы № 283 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 10 маусымда № 36234 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 143-бабының 6-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Экспортты қолдау бойынша мемлекет кепілдік берген міндеттемеге және экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдігі бар Қазақстанның Экспорттық-кредиттік агенттігінің қаржылық жағдайына мониторинг жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Мыналардың:
1) "Экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдік беру міндеттемеге мониторингті және экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдігі бар, экспортты қолдау жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын ұлттық компанияның қаржылық жағдайын мониторингтеуді атқару қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 12 ақпандағы № 138 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20033 болып тіркелген);
2) "Экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдік беру міндеттемеге мониторингті және экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдігі бар, экспортты қолдау жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын ұлттық компанияның қаржылық жағдайын мониторингтеуді атқару қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 12 ақпандағы № 138 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2024 жылғы 18 сәуірдегі № 220 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 34274 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік қарыз алу департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін, оны Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.

Об утверждении Правил проведения мониторинга гарантированного государством обязательства по поддержке экспорта и финансового состояния Экспортно-кредитного агентства Казахстана, имеющего государственную гарантию по поддержке экспорта
Приказ и.о. Министра финансов Республики Казахстан от 4 июня 2025 года № 283. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 июня 2025 года № 36234
В соответствии с пунктом 6 статьи 143 Бюджетного кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения мониторинга гарантированного государством обязательства по поддержке экспорта и финансового состояния Экспортно-кредитного агентства Казахстана, имеющего государственную гарантию по поддержке экспорта.
2. Признать утратившими силу:
1) приказ Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 12 февраля 2020 года № 138 "Об утверждении Правил проведения мониторинга гарантированного государством обязательства по поддержке экспорта и финансового состояния национальной компании, осуществляющей функции по поддержке экспорта, имеющей государственную гарантию по поддержке экспорта" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20033);
2) приказ Министра финансов Республики Казахстан от 18 апреля 2024 года № 220 "О внесении изменений в приказ Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 12 февраля 2020 года № 138 "Об утверждении Правил проведения мониторинга гарантированного государством обязательства по поддержке экспорта и финансового состояния национальной компании, осуществляющей функции по поддержке экспорта, имеющей государственную гарантию по поддержке экспорта" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 34274).
3. Департаменту государственного заимствования Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), и 2) настоящего пункта.

4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің міндетін атқарушы
Е. Биржанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сауда және интеграция
министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
міндетін атқарушы
2025 жылғы 4 маусымдағы
№ 283 Бұйрығымен
бекітілген
Экспортты қолдау бойынша мемлекет кепілдік берген міндеттемеге және экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдігі бар Қазақстанның Экспорттық-кредиттік агенттігінің қаржылық жағдайына мониторинг жүргізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы экспортты қолдау бойынша мемлекет кепілдік берген міндеттемеге және экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдігі бар Қазақстанның Экспорттық-кредиттік агенттігінің (бұдан әрі – Агенттік) қаржылық жағдайына мониторинг жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің (бұдан әрі – Бюджет кодексі) 143-бабының 6-тармағына сәйкес әзірленді және экспортты қолдау бойынша мемлекет кепілдік берген міндеттемеге және экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдігі бар Агенттіктің қаржылық жағдайына мониторинг жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) Агенттік – Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімімен айқындалатын, шикізаттық емес экспортты дамыту және ілгерілету саласындағы ұлттық даму институтының мәртебесіне ие және "Сауда қызметін реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңы мен Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметін жүзеге асыратын заңды тұлға;
2) арнайы несиелік шот –Агенттіктің екінші деңгейдегі банкте немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымда ашқан, экспортты қолдау бойынша мемлекет кепілдік берген міндеттемелерге қызмет көрсетуге уәкілетті және экспортты қолдау бойынша мемлекет кепілдік берген міндеттемелерді орындау мақсатында республикалық бюджеттің қаражатын аударуға, сондай-ақ экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдік бойынша міндеттемелерді орындауға бөлінген қаражатты республикалық бюджетке қайтаруға арналған шоты;
3) банк – "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес банк қызметін жүзеге асыруға құқылы коммерциялық ұйым болып табылатын заңды тұлға;
4) бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган (бұдан әрі – бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган) – басшылықты, сондай – ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шектерде бюджеттің атқарылуы, республикалық бюджеттің атқарылуы бойынша бухгалтерлік есепті, бюджеттік есепті және бюджеттік есептілікті жүргізу саласында және өз құзыреті шегінде-жергілікті бюджеттерді, бюджеттен тыс қорларды салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра финансов
Республики Казахстан
Е. Биржанов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Утверждены приказом
исполняющий обязанности
Министра финансов
Республики Казахстан
от 4 июня 2025 года № 283
Правила проведения мониторинга гарантированного государством обязательства по поддержке экспорта и финансового состояния Экспортно-кредитного агентства Казахстана, имеющего государственную гарантию по поддержке экспорта
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения мониторинга гарантированного государством обязательства по поддержке экспорта и финансового состояния Экспортно-кредитного агентства Казахстана (далее –Агентство), имеющего государственную гарантию по поддержке экспорта (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 6 статьи 143 Бюджетного кодекса Республики Казахстан (далее – Бюджетный кодекс) и определяют порядок проведения мониторинга гарантированного государством обязательства по поддержке экспорта и финансового состояния Агентства, имеющего государственную гарантию по поддержке экспорта.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) Агентство – юридическое лицо, определяемое решением Правительства Республики Казахстан, которое обладает статусом национального института развития в области развития и продвижения несырьевого экспорта и осуществляет деятельность в соответствии с Законом Республики Казахстан "О регулировании торговой деятельности" и законодательством Республики Казахстан;
2) специальный ссудный счет – счет, открытый Агентством в банке второго уровня или организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, уполномоченной на обслуживание гарантированных государством обязательств по поддержке экспорта и предназначенный для перечисления средств республиканского бюджета в целях исполнения гарантированных государством обязательств по поддержке экспорта, а также возврату в республиканский бюджет средств, выделенных на исполнение обязательств по государственной гарантии по поддержке экспорта;
3) банк – юридическое лицо, являющееся коммерческой организацией, которое в соответствии с Законом Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" правомочно осуществлять банковскую деятельность;
4) центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета (далее – уполномоченный орган по исполнению бюджета) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство, а также в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, межотраслевую координацию в области исполнения бюджета, ведения бухгалтерского учета, бюджетного учета и бюджетной отчетности по исполнению республиканского бюджета и в пределах своей компетенции – местных бюджетов, внебюджетных фондов;

5) Қазақстан Республикасының экспортты қолдау бойынша мемлекеттік (үкіметтік, егемен) кепілдігі (бұдан әрі – Мемлекеттік кепілдік) – Қазақстан Республикасы Үкіметінің экспортты қолдау бойынша кепілдік шартының талаптарына сәйкес Агенттік алдындағы оның сақтандыру және кепілдік төлемдері бойынша берешегін толық немесе ішінара өтеу міндеттемесі;
6) сенім білдірілген өкіл (агент) – Мемлекеттік кепілдік беру туралы келісім негізінде берілген Мемлекеттік кепілдік және Мемлекеттік кепілдік бойынша міндеттемелер орындалған жағдайда республикалық бюджеттен оқшауландырылған қаражаттың қайтарылуын қамтамасыз етуге байланысты жұмыстардың орындалуын қамтамасыз ететін тұлға болып табылады;
7) экспортты қолдау бойынша кепілдік шарты – бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган мен Агенттік арасындағы мемлекеттік кепілдік беру кезіндегі тараптардың құқықтық қатынастарын, міндеттемелері мен жауапкершілігін белгілейтін жазбаша келісім;
8) Экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдік беру туралы келісім (бұдан әрі – Келісім) – бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган, сенім білдірілген өкіл (агент) және Агенттік арасындағы тараптардың экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдік беру, экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдік беру жөніндегі міндеттемелер орындалған жағдайда бөлінген республикалық бюджет қаражатын қайтару жөніндегі құқықтық қатынастарын белгілейтін келісім;
9) экспортты қолдау бойынша мемлекет кепілдік берген міндеттеме – Агенттік сақтандыру және кепілдік төлемдерін жүзеге асырмаған, экспортты қолдау бойынша Қазақстан Республикасының экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдігімен қамтамасыз етілген сақтандыру шарттары және кепілдіктер бойынша өтелмеген міндеттемелердің белгілі бір күнге алынған сомасы.
Осы Қағидаларда пайдаланылатын басқа ұғымдар, егер Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында және осы Қағидаларда өзгеше көзделмесе, Қазақстан Республикасы заңнамасының тиісті салаларында пайдаланылатын мағынада қолданылады.
2-тарау. Экспортты қолдау бойынша мемлекет кепілдік берген міндеттемеге және экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдігі бар Агенттіктің қаржылық жағдайына мониторинг жүргізу тәртібі
1-параграф. Экспортты қолдау бойынша мемлекет кепілдік берген міндеттемеге мониторинг жүргізу тәртібі
3. Мониторинг объектісі Мемлекеттік кепілдікпен қамтамасыз етілген сақтандыру шарттары және кепілдік бойынша міндеттемелер болып табылады.
4. Экспортты қолдау бойынша мемлекет кепілдік берген міндеттеменің мониторингі сенім білдірілген өкілдің (агенттің) осы Қағидаларға 1 және 2-қосымшаларға сәйкес, Мемлекеттік кепілдікпен қамтамасыз етілген, қабылданған сақтандыру және кепілдік міндеттемелері көлемінің жай-күйі мен қабылданған сақтандыру және кепілдік міндеттемелері шеңберінде сақтандыру және кепілдік төлемдері туралы ай сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 20 (жиырмасыншы) күніне дейін ақпаратты ұсынуы негізінде Мемлекеттік кепілдікпен қамтамасыз етілген сақтандыру шарттары және кепілдік бойынша міндеттемелер көлемін қадағалаудан тұрады.

5) государственная (правительственная, суверенная) гарантия Республики Казахстан по поддержке экспорта (далее – Государственная гарантия) – обязательство Правительства Республики Казахстан перед Агентством в соответствии с условиями договора гарантии по поддержке экспорта, полностью или частично погасить ее задолженность по страховым и гарантийным выплатам;
6) поверенный (агент) – лицо, которое на основе соглашения о предоставлении Государственной гарантии обеспечивает исполнение работ, связанных с предоставленной Государственной гарантией и обеспечением возврата средств, отвлеченных из республиканского бюджета, в случае исполнения обязательств по Государственной гарантии;
7) договор гарантии по поддержке экспорта – письменное соглашение между уполномоченным органом по исполнению бюджета и Агентством, устанавливающее правоотношения, обязательства и ответственность сторон при предоставлении Государственной гарантии;
8) Соглашение о предоставлении государственной гарантии по поддержке экспорта (далее – Соглашение) – соглашение между уполномоченным органом по исполнению бюджета, поверенным (агентом) и Агентством, устанавливающим правоотношения сторон по предоставлению государственной гарантии по поддержке экспорта, возврату средств республиканского бюджета, отвлеченных в случае исполнения обязательств по государственной гарантии по поддержке экспорта;
9) гарантированное государством обязательство по поддержке экспорта – сумма на определенную дату непогашенных обязательств по договорам страхования и гарантиям, обеспеченным государственной гарантией Республики Казахстан по поддержке экспорта, по которым Агентством не осуществлены страховые и гарантийные выплаты.
Другие понятия, используемые в настоящих Правилах, применяются в том значении, в каком они используются в соответствующих отраслях законодательства Республики Казахстан, если иное не предусмотрено бюджетным законодательством Республики Казахстан и настоящими Правилами.
Глава 2. Порядок проведения мониторинга гарантированного государством обязательства по поддержке экспорта и финансового состояния Агентства, имеющего государственную гарантию по поддержке экспорта
Параграф 1. Порядок проведения мониторинга гарантированного государством обязательства по поддержке экспорта
3. Объектом мониторинга являются обязательства по договорам страхования и гарантии, обеспеченные Государственной гарантией.
4. Мониторинг гарантированного государством обязательства по поддержке экспорта заключается в отслеживании обеспеченного Государственной гарантией объема обязательств по договорам страхования и гарантии на основании предоставления поверенным (агентом) информации о состоянии объема принятых страховых и гарантийных обязательств, обеспеченных Государственной гарантией, и по страховым и гарантийным выплатам, в рамках принятых страховых и гарантийных обязательств, согласно приложениям 1 и 2 к настоящим Правилам, ежемесячно в срок до 20 (двадцатого) числа месяца, следующего за отчетным периодом.

Сенім білдірілген өкілдің (агенттің) деректері осы тармақтың және Агенттіктің осы Қағидаларға 1 және 2-қосымшаларға сәйкес Мемлекеттік кепілдікпен қамтамасыз етілген, қабылданған сақтандыру және кепілдік міндеттемелер көлемінің жай-күйі мен қабылданған сақтандыру және кепілдік міндеттемелері шеңберінде сақтандыру және кепілдік төлемдері туралы ай сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 15 (он бесінші) күніне дейін ұсынған ақпараттың негізінде қалыптастырылады.
2-параграф. Мемлекеттік кепілдігі бар Агенттіктің қаржылық жағдайына мониторинг жүргізу тәртібі
5. Қаржылық коэффициенттерді сенім білдірілген өкіл (агент) Мемлекеттік кепілдік алған Агенттіктің қаржылық есептілігі негізінде есептейді.
6. Агенттіктің қаржылық жағдайының мониторингі жыл сайынғы аудиттелген қаржылық есептілік негізінде жүргізіледі.
7. Агенттіктің қаржылық жағдайын талдау қаржылық жағдайды тоқсан сайынғы талдауды және қаржылық жағдайды жыл нәтижелері бойынша талдауды қамтиды. Қаржылық жағдайды талдау базалық (заңды тұлғаның басшылығы, қызмет түрлері, сала және нормативтік-құқықтық орта туралы ақпарат) және қаржылық ақпаратты (қаржылық есептерді талдау) талдаудан тұрады.
Мониторингті жүзеге асыру кезінде мынадай қаржылық коэффициенттер қолданылады:
өтімділік коэффициенті – ақша қаражаты мен қысқа мерзімді дебиторлық берешектің қысқа мерзімді міндеттемелердің шамасына қатынасы;
өтеу коэффициенті-ағымдағы активтердің қысқа мерзімді міндеттемелерге қатынасы;
қарыздық және меншікті қаражаттың арақатынасы – ағымдағы міндеттемелердің меншікті капиталдың мөлшеріне қатынасы;
тарту коэффициенті - міндеттемелердің ағымдағы және ұзақ мерзімді активтер сомасына қатынасы;
меншікті капиталдың рентабельділік коэффициенті – меншікті капитал шамасына салық салынғанға дейінгі жиынтық табыстың қатынасы.
8. Сенім білдірілген өкіл (агент) ұсынылған көрсеткіштер негізінде айқындалған қаржылық коэффициенттерді осы коэффициенттердің жалпы қабылданған нормаларымен салыстыру жолымен Агенттіктің қаржылық жағдайына мониторинг жүргізеді.
9. Сенім білдірілген өкіл (агент) бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға тоқсан сайынғы негізде есепті айдан кейінгі екінші айдың 25 (жиырма бесінші) күніне дейінгі мерзімде, сондай-ақ жыл сайынғы негізде 1 шілдеге дейінгі мерзімде Агенттіктің қаржылық жағдайы мониторингінің нәтижелерін ұсынады.
10. Агенттіктің төлем қабілетсіздігі анықталған жағдайда, бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган бұл туралы Қазақстан Республикасының Үкіметін хабардар етеді және сақтандыру және кепілдік төлемдері бойынша берешекті өтеуге көзделген республикалық бюджет қаражатын оқшаулауды болдырмау үшін шаралар қабылдау туралы ұсыныс енгізеді.

Данные поверенного (агента) формируются на основании настоящего пункта и предоставляемой Агентством информации о состоянии объема принятых страховых и гарантийных обязательств, обеспеченных Государственной гарантией, и по страховым и гарантийным выплатам, в рамках принятых страховых и гарантийных обязательств, согласно приложениям 1 и 2 к настоящим Правилам, ежемесячно в срок до 15 (пятнадцатого) числа месяца, следующего за отчетным периодом.
Параграф 2. Порядок проведения мониторинга финансового состояния Агентства, имеющего Государственную гарантию
5. Финансовые коэффициенты рассчитываются поверенным (агентом) на основании финансовой отчетности Агентства, получившего Государственную гарантию.
6. Мониторинг финансового состояния Агентства проводится на основании ежегодной аудированной финансовой отчетности.
7. Анализ финансового состояния Агентства включает в себя ежеквартальный анализ финансового состояния и анализ финансового состояния по результатам года. Анализ финансового состояния состоит из анализа базовой (информация о руководстве юридического лица, видах деятельности, отрасли и нормативно-правовой среде) и финансовой информации (анализ финансовых отчетов).
При осуществлении мониторинга применяются следующие основные финансовые коэффициенты:
коэффициент ликвидности – отношение денежных средств и краткосрочной дебиторской задолженности к величине краткосрочных обязательств;
коэффициент покрытия – отношение текущих активов к краткосрочным обязательствам;
соотношение заемных и собственных средств – отношение текущих обязательств к величине собственного капитала;
коэффициент привлечения – отношение обязательств к сумме текущих и долгосрочных активов;
коэффициент рентабельности собственного капитала – отношение совокупного дохода до налогообложения к величине собственного капитала.
8. Поверенный (агент) проводит мониторинг финансового состояния Агентства путем сравнения финансовых коэффициентов, определенных на основании предоставленных показателей, и общепринятыми нормами данных коэффициентов.
9. Поверенный (агент) предоставляет в уполномоченный орган по исполнению бюджета результаты анализа на ежеквартальной основе в срок до 25 (двадцать пятого) числа второго месяца, следующего за отчетным, а также на ежегодной основе в срок до 1 июля, результаты мониторинга финансового состояния Агентства.
10. При определении неплатежеспособности Агентства уполномоченный орган по исполнению бюджета уведомляет об этом Правительство Республики Казахстан и вносит предложение о принятии мер для предотвращения отвлечения средств республиканского бюджета, предусмотренных на погашение задолженности по страховым и гарантийным выплатам.

3-параграф. Экспортты қолдау бойынша мемлекет кепілдік берген міндеттемеге және Мемлекеттік кепілдігі бар Агенттіктің қаржылық жағдайына мониторинг жүргізу процесіне қатысушылар жүзеге асыратын негізгі функциялар
11. Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган, сенім білдірілген өкіл (агент) және Агенттік экспортты қолдау бойынша мемлекет кепілдік берген міндеттемеге және экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдігі бар Агенттіктің қаржылық жағдайына мониторинг жүргізу процесіне қатысушылар болып табылады және мыналарды жүзеге асырады:
1) Агенттік:
бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның және сенім білдірілген өкілдің (агент) жазбаша сұрау салуы бойынша қосымша қаржы көрсеткіштері туралы ақпарат береді;
есепті тоқсаннан кейінгі айдың 25 (жиырма бесінші) күнінен кешіктірмей, тоқсан сайын сенім білдірілген өкілге (агентке) үлгілік нысандар бойынша (бухгалтерлік баланс, пайда мен зиян туралы есеп, ақша қаражатының қозғалысы туралы есеп, түсіндірме жазба) өспелі қорытындымен қаржылық есептілікті және сенім білдірілген өкілдің (агенттің) жазбаша сұрауы бойынша Агенттіктің қаржылық жағдайын айқындайтын басқа да құжаттарды ұсынады;
есепті жылдан кейінгі әрбір жылдың 31 (отыз бірінші) мамырынан кешіктірмей жыл сайын сенім білдірілген өкілге (агентке) үлгілік нысандар бойынша аудиттелген қаржылық есептілікті (бухгалтерлік баланс, пайда мен зиян туралы есеп, ақша қаражатының қозғалысы туралы есеп, қаржы жылындағы түсіндірме жазба) ұсынады;
сенім білдірілген тұлғаны (агентті) Мемлекеттік кепілдіктіктің орындалуына әкеп соғатын сақтандыру шарттары және кепілдіктер бойынша өз міндеттемелерін орындамау фактілері мен себептері туралы хабардар етеді;
Мемлекеттік кепілдікті орындауға бөлінген ақша қаражатын арнайы несие шотына аудару жолымен қайтаруды қамтамасыз етеді;
2) бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган:
осы Қағидада айқындалған тәртіппен экспортты қолдау бойынша мемлекет кепілдік берген міндеттеме мониторингін жүзеге асырады;
3) сенім білдірілген өкіл (агент):
Мемлекеттік кепілдігі бар Агенттіктің қаржылық жағдайына мониторинг жүргізеді;
Мемлекеттік кепілдікті орындауға бөлінген республикалық бюджет қаражатын пайдалануға және Келісім шарттарына сәйкес оларды қайтаруға мониторинг жүргізеді;
Агенттіктің қаржы-экономикалық жағдайына талдау жүргізеді және бюджеттің атқарылуы жөніндегі уәкілетті органға тиісті талдау қорытындылары туралы ақпарат береді;
Келісімнің негізінде Мемлекеттік кепілдікті беруге және орындауға байланысты өзге де жұмыстардың орындалуын қамтамасыз етеді.

Параграф 3. Основные функции, осуществляемые участниками процесса проведения мониторинга гарантированного государством обязательства по поддержке экспорта и финансового состояния Агентства, имеющего Государственную гарантию
11. Уполномоченный орган по исполнению бюджета, поверенный (агент) и Агентство являются участниками процесса проведения мониторинга, гарантированного государством обязательства по поддержке экспорта и финансового состояния Агентства, имеющего государственную гарантию по поддержке экспорта, и осуществляют следующее:
1) Агентство:
по письменному запросу уполномоченного органа по исполнению бюджета и поверенного (агента) предоставляет дополнительную информацию о финансовых показателях;
не позднее 25 (двадцать пятого) числа месяца, следующего за отчетным кварталом, ежеквартально предоставляет поверенному (агенту) финансовую отчетность по типовым формам (бухгалтерский баланс, отчет о прибылях и убытках, отчет о движении денежных средств, пояснительная записка) с нарастающим итогом и другие документы, определяющие финансовое состояние Агентства по письменному запросу поверенного (агента);
не позднее 31 (тридцать первого) мая каждого года, следующего за отчетным, ежегодно предоставляет поверенному (агенту) аудированную финансовую отчетность по типовым формам (бухгалтерский баланс, отчет о прибылях и убытках, отчет о движении денежных средств, пояснительную записку за финансовый год);
информирует поверенного (агента) о фактах и причинах неисполнения своих обязательств по договорам страхования и гарантии, которые приводят к исполнению Государственной гарантии;
обеспечивает возврат отвлеченных денежных средств на исполнение Государственной гарантии путем перечисления на специальный ссудный счет;
2) уполномоченный орган по исполнению бюджета:
осуществляет мониторинг гарантированного государством обязательства по поддержке экспорта в порядке, определяемом настоящими Правилами;
3) поверенный (агент):
проводит мониторинг финансового состояния Агентства, имеющего Государственную гарантию;
проводит мониторинг использования средств республиканского бюджета, отвлеченных на исполнение Государственной гарантии и их возврат согласно условиям Соглашения;
проводит анализ финансово-экономического состояния Агентства и предоставляет информацию об итогах соответствующего анализа уполномоченному органу по исполнению бюджета;
на основе Соглашения обеспечивает исполнение иных работ, связанных с предоставлением и исполнением Государственной гарантии.

12. осы Қағидалардың 11-тармағының 3) тармақшасында көзделген қызметтерді көрсеткені үшін сенім білдірілген өкілге (агентке) ақы төлеу Агенттіктің Келісімге сәйкес өз қаражаты есебінен Агенттік пен сенім білдірілген өкіл (агент) арасында жасалатын оның тарифтеріне сәйкес сенім білдірілген өкілдің (агенттің) қызметтеріне ақы төлеу туралы келісімнің негізінде жүзеге асырылады.
13. Есепті кезеңде (қаржы жылы) жүзеге асырылған сақтандыру және кепілдік төлемдерінің көлемі Мемлекеттік кепілдіктердің қолданылу кезеңінде Агенттіктің меншікті капиталы көлемінің 40 (қырық) пайызынан асса, Агенттіктің сақтандыру шарттары және кепілдіктер бойынша қосымша міндеттемелер қабылдауына жол берілмейді. Бұл ретте сақтандыру және кепілдік төлемдерінің көлемі суброгация, қайта сақтандыру және кепілдік беру шеңберінде өтелген сақтандыру және кепілдік төлемдерінің сомасы шегеріле отырып көрсетіледі.
14. Агенттік тоқсан сайын есепті тоқсаннан кейінгі екінші айдың 30 (отызыншы) күніне дейінгі мерзімде сенім білдірілген өкілге (агентке) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес мемлекеттік кепілдікпен қамтамасыз етілген қолданыстағы сақтандыру шарттары және кепілдіктер бойынша есепті тоқсанның соңғы күніне түпкілікті нәтижелердің әлеуметтік-экономикалық әсері жөніндегі ақпаратты (бұдан әрі – ақпарат) ұсынады.
Сенім білдірілген өкіл (агент) мониторинг нәтижелері бойынша бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға ақпаратты Агенттік оны бергеннен кейін 7 (жеті) жұмыс күні ішінде ұсынады.
Экспортты қолдау бойынша
мемлекет кепілдік берген
міндеттемеге және экспортты
қолдау бойынша мемлекеттік
кепілдігі бар
Қазақстанның Экспорттық-
кредиттік агенттігінің қаржылық
жағдайына мониторинг
жүргізу қағидаларына
1-қосымша
Мемлекеттік кепілдікпен қамтамасыз етілген қабылданған сақтандыру және кепілдік міндеттемелері көлемінің жай-күйі туралы ақпарат
мың тенге
Атауы
Есептік кезеңнің басындағы міндеттемелер көлемі
Есептік кезеңдегі өзгерістер
Есепті кезеңнің соңындағы міндеттемелер көлемі (6-баған = 3-баған + 4-баған - 5-баған)
Қабылданған міндеттемелер
Тоқтатылған міндеттемелер
1
2
3
4
5
6
1.
Ұлттық валютадағы міндеттемелер
2.
Шетел валютасындағы міндеттемелер, оның ішінде:
ресей рублімен
Америка Құрама Штаттарының долларымен
еуромен
БАРЛЫҒЫ
кезеңділігі: ай сайын
Есептік кезеңнің соңындағы меншікті капитал - _____________ мың теңге
Есептік кезеңнің соңына Мемлекеттік кепілдікпен қамтамасыз етілген міндеттемелердің көлемі – ____________ мың теңге
______________ _______ ___________________________________
бірінші басшы       қолы             тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
______________ _______ ___________________________________
бас бухгалтер       қолы             тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
___________________ ______ _______________________________
жауапты орындаушы       қолы       тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
телефон ____________
Ескертпе: Есеп әрбір жолақ бойынша жеке мың теңгеде барлық бағандар бойынша "барлығы" қорытынды жолын шығара отырып, мың теңгеде жасалады. Көрсеткіштерді теңгеге келтіру "Ұлттық банк туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен айқындалған валюта айырбастаудың есепті кезеңнің соңғы күнтізбелік күніне нарықтық бағамдары бойынша жүргізіледі.
Экспортты қолдау бойынша
мемлекет кепілдік берген
міндеттемеге және экспортты
қолдау бойынша мемлекеттік
кепілдігі бар
Қазақстанның Экспорттық-
кредиттік агенттігінің қаржылық
жағдайына мониторинг
жүргізу қағидаларына
2-қосымша
Қабылданған сақтандыру және кепілдік міндеттемелері шеңберінде сақтандыру және кепілдік төлемдері бойынша ақпарат
Атауы
Сақтандыру төлемдері
Кепілдік төлемдері
Меншікті капитал көлемі
Сақтандыру және кепілдік төлемдерінің меншікті капитал көлеміне қатынасы,%
1
2
3
4
5
Есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша жалпы сома ұлттық валютада
Шетел валютасындағы міндеттемелер, оның ішінде:
ресей рублімен
Америка Құрама Штаттары долларымен
еуромен
Есепті жасау күніне бағам бойынша ұлттық валютада барлығы
кезеңділігі: ай сайы
Есепті кезеңнің соңындағы меншікті капитал – _______ мың теңге
______________ ________ ___________________________________
бірінші басшы       қолы             тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
______________ ________ ___________________________________
бас бухгалтер       қолы             тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
___________________ ______ ________________________________
жауапты орындаушы       қолы       тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
телефон ____________
Экспортты қолдау бойынша
мемлекет кепілдік берген
міндеттемеге және экспортты
қолдау бойынша мемлекеттік
кепілдігі бар
Қазақстанның Экспорттық-
кредиттік агенттігінің қаржылық
жағдайына мониторинг
жүргізу қағидаларына
3-қосымша
Мемлекеттік кепілдікпен қамтамасыз етілген есепті тоқсанның соңғы күніне қолданыстағы сақтандыру шарттары және кепілдіктер бойынша түпкілікті нәтижелердің әлеуметтік-экономикалық әсері туралы ақпарат
Атауы
Барлығы
1
2
Есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша экспорттық келісімшарттардың жалпы саны, саны
Есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша экспорттық келісімшарттардың жалпы сомасы, мың теңге
Өндірілген өнім көлемі, млрд. теңге*
Экспорттаушылар төлеген салықтар, мың теңге*
Құрылған жаңа жұмыс орындары, саны*
Кезеңділігі: тоқсан сайын

12. Оплата поверенному (агенту) за оказание услуг, предусмотренных подпунктом 3) пункта 11 настоящих Правил осуществляется в соответствии с Соглашением Агентством за счет собственных средств на основании соглашения об оплате услуг поверенного (агента) согласно его тарифам, заключаемого между Агентством и поверенным (агентом).
13. При превышении объема осуществленных страховых и гарантийных выплат за отчетный период (финансовый год) 40 (сорока) процентов от объема собственного капитала Агентства на период действия Государственных гарантий, не допускается принятие Агентством дополнительных обязательств по договорам страхования и гарантии. При этом объем страховых и гарантийных выплат указывается за вычетом суммы страховых и гарантийных выплат, которые возмещены в рамках суброгации, перестрахования и гарантирования.
14. Агентство ежеквартально в срок до 30 (тридцатого) числа второго месяца, следующего за отчетным кварталом, предоставляет поверенному (агенту) информацию по социально-экономическому эффекту конечных результатов по действующим договорам страхования и гарантии на последнюю дату отчетного квартала, обеспеченных Государственной гарантией, согласно приложению 3 к настоящим Правилам (далее – информация).
Поверенный (агент) предоставляет в уполномоченный орган по исполнению бюджета информацию в течении 7 (семь) рабочих дней после ее предоставления Агентством.
Приложение 1
к Правилам проведения
мониторинга гарантированного
государством обязательства
по поддержке экспорта
и финансового состояния
Экспортно-кредитного агентства
Казахстана, имеющего
государственную гарантию
по поддержке экспорта
Информация о состоянии объема принятых страховых и гарантийных обязательств, обеспеченных Государственной гарантией
тысяч тенге
Наименование
Объем обязательств на начало отчетного периода
Изменения в отчетном периоде
Объем обязательств на конец отчетного периода (графа 6 = графа3 + графа 4 – графа5)
Принятые обязательства
Прекращенные обязательства
1
2
3
4
5
6
1.
Обязательства в национальной валюте
2.
Обязательства в иностранной валюте, в том числе:
в российских рублях
в долларах Соединенных Штатов Америки
в евро
Всего
периодичность: ежемесячно
Собственный капитал на конец отчетного периода – ________ тысяч тенге
Объем обязательств, обеспеченных Государственной гарантией,
на конец отчетного периода – _______ тысяч тенге
____________________ _________ __________________________________
первый руководитель подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
__________________ __________ ___________________________________
главный бухгалтер подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_________________________ _________ _____________________________
ответственный исполнитель подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
телефон ____________
Примечание:
Отчет составляется отдельно по каждой строке в тысячах тенге с подведением итоговой строки "Всего" по всем графам в тысячах тенге. Приведение показателей к тенге производится по рыночным курсам обмена валют, определенным в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О Национальном банке", на последний календарный день отчетного периода.
Приложение 2
к Правилам проведения
мониторинга гарантированного
государством обязательства
по поддержке экспорта
и финансового состояния
Экспортно-кредитного агентства
Казахстана, имеющего
государственную гарантию
по поддержке экспорта
Информация по страховым и гарантийным выплатам в рамках принятых страховых и гарантийных обязательств
Наименование
Страховые выплаты
Гарантийные выплаты
Объем собственного капитала
Соотношение страховых и гарантийных выплат к объему собственного капитала, %
1
2
3
4
5
Общая сумма по состоянию на конец отчетного периода в национальной валюте
Обязательства в иностранной валюте, в том числе:
в российских рублях
в долларах Соединенных Штатов Америки
в евро
ВСЕГО в национальной валюте по курсу на дату составления отчета
периодичность: ежемесячно
Собственный капитал на конец отчетного периода – _______ тысяч тенге
___________________ _________ __________________________________
первый руководитель подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_________________ _________ ____________________________________
главный бухгалтер подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_________________________ _________ ____________________________
ответственный исполнитель подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
телефон ____________
Приложение 3
к Правилам проведения
мониторинга гарантированного
государством обязательства
по поддержке экспорта
и финансового состояния
Экспортно-кредитного агентства
Казахстана, имеющего
государственную гарантию
Информация по социально-экономическому эффекту конечных результатов по действующим договорам страхования и гарантии на последнюю дату отчетного квартала, обеспеченных Государственной гарантией
Наименование
Итого
1
2
Общее количество экспортных контрактов по состоянию на конец отчетного периода, количество
Общая сумма экспортных контрактов по состоянию на конец отчетного периода, тысяч тенге
Объем произведенной продукции, млрд. тенге*
Налоги выплаченные экспортерами, тысяч тенге*
Созданные новые рабочие места, количество*
периодичность: ежеквартально

*Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік Кодексінің 112-1-бабына сәйкес кәсіпкерлік субъектілерінің мемлекеттік органдарға және өзге де тұлғаларға ақпарат беруі Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тиісті талаптар болған кезде ғана жүзеге асырылады. Осыған байланысты, деректер экспорттаушылардың ұсынылған хаттары негізінде қалыптастырылады.
______________       ________       ___________________________________
бірінші басшы       қолы             тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
______________      ________       ___________________________________
бас бухгалтер       қолы             тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
___________________ ________       ______________________________
жауапты орындаушы       қолы       тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)

*Согласно статье 112-1 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан предоставление информации государственным органам и иным лицам субъектами предпринимательства, осуществляется исключительно при наличии соответствующих требований, установленных законами Республики Казахстан. В этой связи, данные формируются на основании представленных писем экспортеров.
____________________ _________ _________________________________
первый руководитель подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_________________________ ________ _____________________________
ответственный исполнитель подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)