Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрінің м.а. 2025 жылғы 30 сәуірдегі № 84-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 30 сәуірде № 36054 болып тіркелді.
"Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабы 6) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін жүзеге асыру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігінің Тарифтік саясат департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және ирригация
министрінің м.а.
Н. Алдамжаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновация және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және
ирригация министрінің м.а.
2025 жылғы 30 сәуірдегі
№ 84-НҚ бұйрығымен
бекітілген
Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін жүзеге асыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 8-бабы 6) тармақшасына сәйкес әзірленді және суды каналдар арқылы беру және тірек гидротехникалық құрылысжайларының көмегімен жерүсті ағынын реттеу қызметін көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің, сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету:
"Суды каналдар арқылы беру және тірек гидротехникалық құрылысжайларының көмегімен жерүсті ағынын реттеу қызметін көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің мемлекеттік тіркеліміне енгізу және шығару" (бұдан әрі – Мемлекеттік тіркелімге енгізу және шығару);
"Суды каналдар арқылы беру және тірек гидротехникалық құрылысжайларының көмегімен жерүсті ағынын реттеу қызметін көрсететін, егер ағымдағы жылдың басындағы бухгалтерлік баланста есепке алынған, оған қатысты мәміле жасалатын мүліктің баланстық құны ағымдағы жылдың басындағы бухгалтерлiк балансқа сәйкес оның активтерінің баланстық құнының 0,05 процентінен асатын болса, табиғи монополия субъектісінің мүлкімен мәмілелер жасауға келісім беру" (бұдан әрі – Мүлікпен мәмілелер жасауға келісім беру);
"Суды каналдар арқылы беру және тірек гидротехникалық құрылысжайларының көмегімен жерүсті ағынын реттеу қызметін көрсететін табиғи монополиялар субъектілерін қайта ұйымдастыруға және таратуға келісім беру" (бұдан әрі – Қайта ұйымдастыруға және таратуға келісім беру) тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил осуществления деятельности субъектами естественных монополий
Приказ и.о. Министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан от 30 апреля 2025 года № 84-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 апреля 2025 года № 36054.
В соответствии с подпунктом 6) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О естественных монополиях", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила осуществления деятельности субъектами естественных монополий.
2. Департаменту тарифной политики Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра водных ресурсов и ирригации
Республики Казахстан
Н. Алдамжаров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной
экономики Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
Утверждены приказом
И.о. Министра водных
ресурсов и ирригации
Республики Казахстан
от 30 апреля 2025 года
№ 84-НҚ
Правила осуществления деятельности субъектами естественных монополий
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила осуществления деятельности субъектами естественных монополий (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 6) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О естественных монополиях" (далее – Закон) и определяют порядок осуществления деятельности субъектами естественных монополий, оказывающих услуги подачи воды по каналам, подачи воды для орошения и регулирования поверхностного стока при помощи подпорных гидротехнических сооружений, а также оказания государственных услуг:
"Включение и исключение из Государственного регистра субъектов естественных монополий, оказывающих услуги подачи воды по каналам, подачи воды для орошения и регулирования поверхностного стока при помощи подпорных гидротехнических сооружений" (далее – Включение и исключение из Государственного регистра);
"Выдача согласия на совершение сделок с имуществом субъекта естественной монополии, оказывающих услуги подачи воды по каналам, подачи воды для орошения и регулирования поверхностного стока при помощи подпорных гидротехнических сооружений если балансовая стоимость имущества, в отношении которого совершается сделка, учтенная в бухгалтерском балансе на начало текущего года превышает 0,05 процента от балансовой стоимости его активов в соответствии с бухгалтерским балансом на начало текущего года" (далее – Выдача согласия на совершение сделок с имуществом);
"Выдача согласия на реорганизацию и ликвидацию субъектов естественных монополий, оказывающих услуги подачи воды по каналам, подачи воды для орошения и регулирования поверхностного стока при помощи подпорных гидротехнических сооружений" (далее – Выдача согласия на реорганизацию и ликвидацию).

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 02.07.2025 № 165-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидалар:
1) табиғи монополиялар субъектілерінің Мемлекеттік тіркеліміне енгізу және шығару тәртібін;
2) жария тыңдаулар өткізу тәртібін;
3) "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Рұқсаттар және хабарламалар туралы Заң) сәйкес табиғи монополия субъектісінің жекелеген іс-қимылдар жасауына келісім беру, сондай-ақ табиғи монополия субъектісінен реттеліп көрсетілетін қызметтерге жатпайтын қызметті жүзеге асыруы туралы хабарламаны қабылдау тәртібін;
4) табиғи монополиялар субъектілерінің сатып алуды өткізу тәртібін;
5) реттеліп көрсетілетін қызметтерге қол жеткізудің тең жағдайларын қамтамасыз ету тәртібін;
6) тұтынушылар мен өзге де мүдделі тұлғалар алдында табиғи монополиялар субъектілерінің бекітілген тарифтік сметаларының орындалуы туралы, бекітілген инвестициялық бағдарламалардың орындалуы туралы, реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапа мен сенімділік көрсеткіштерінің сақталуы және қызметінің тиімділігі көрсеткіштеріне қол жеткізу туралы есептерін өткізу тәртібін;
7) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мемлекеттік құпияларға және заңмен қорғалатын өзге де құпияға жататын мәліметтерді қоспағанда, бос және қолжетімді қуаттардың, сыйымдылықтардың, орындардың, табиғи монополия субъектісі желілерінің өткізу қабілеттерінің бар екендігі туралы ақпаратты, сондай-ақ табиғи монополиялар салаларындағы коммуналдық көрсетілетін қызметтердің инженерлік коммуникацияларының схемаларын орналастыру тәртібін;
8) есепке алу аспабын сатып алу және орнату үшін төлемақыны келісу тәртібін;
9) табиғи монополиялар салаларындағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру тәртібін;
10) тұтынушыларға және (немесе) уәкілетті органға тариф туралы, оның өзгергенін хабарлау тәртібін;
11) табиғи монополиялар субъектілері қызметінің тиімділік және реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерін бекіту тәртібін;
12) бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуына қоғамдық мониторинг және (немесе) техникалық сараптама жүргізу, реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерін сақтау және табиғи монополиялар субъектілері қызметінің тиімділігі көрсеткіштеріне қол жеткізу тәртібін;
13) егер ағымдағы жылдың басындағы бухгалтерлiк баланста есепке алынған мүліктің баланстық құны ағымдағы жылдың басындағы бухгалтерлiк балансқа сәйкес оның активтерiнiң баланстық құнының 0,05 пайызынан асатын болса, реттеліп көрсетілетін қызметті ұсыну үшін пайдаланылатын мүлікпен мәмілелер жасауға және табиғи монополия субъектiсін қайта ұйымдастыруға немесе таратуға келісім беру туралы өтінішхатты беру тәртібін;

Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра водных ресурсов и ирригации РК от 02.07.2025 № 165-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Настоящие Правила определяют:
1) порядок включения и исключения из Государственного регистра субъектов естественных монополий;
2) порядок проведения публичных слушаний;
3) порядок выдачи согласия на совершение отдельных действий субъектом естественной монополии, а также принятия от субъекта естественной монополии уведомления об осуществлении деятельности, не относящейся к регулируемым услугам, в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях" (далее – Закон о разрешениях и уведомлениях);
4) порядок проведения закупок субъектами естественных монополий;
5) порядок обеспечения равных условий доступа к регулируемым услугам;
6) порядок проведения отчетов об исполнении утвержденных тарифных смет, об исполнении утвержденных инвестиционных программ, о соблюдении показателей качества и надежности регулируемых услуг и достижении показателей эффективности деятельности субъектов естественных монополий перед потребителями и иными заинтересованными лицами;
7) порядок размещения информации о наличии свободных и доступных мощностей, емкостей, мест, пропускных способностей сетей субъекта естественной монополии, за исключением сведений, относящихся к государственным секретам и иной охраняемой законом тайне в соответствии с законами Республики Казахстан;
8) порядок согласования платы за приобретение и установку прибора учета;
9) порядок осуществления государственного контроля в сферах естественных монополий;
10) порядок информирования потребителей и (или) уполномоченного органа о тарифе, его изменении;
11) порядок утверждения показателей эффективности деятельности субъектов естественных монополий и показателей качества и надежности регулируемых услуг;
12) порядок проведения общественного мониторинга и (или) технической экспертизы исполнения утвержденной инвестиционной программы, соблюдения показателей качества и надежности регулируемых услуг и достижения показателей эффективности деятельности субъектов естественных монополий;
13) порядок подачи ходатайства о выдаче согласия на совершение сделок с имуществом, используемым для предоставления регулируемой услуги, если балансовая стоимость имущества, учтенного в бухгалтерском балансе на начало текущего года, превышает 0,05 процента от балансовой стоимости его активов в соответствии с бухгалтерским балансом на начало текущего календарного года, и реорганизацию или ликвидацию субъекта естественной монополий;

14) табиғи монополия субъектісінің тұтынушылар мен өзге де мүдделі тұлғалар алдындағы есептілік нысандарын:
бекітілген тарифтік сметаның орындалуы туралы;
бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы;
15) бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуына техникалық сараптама жүргізу, реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерін сақтау және табиғи монополиялар субъектілері қызметінің тиімділігі көрсеткіштеріне қол жеткізу үшін уәкілетті тұлғаларға (сарапшыларға, сараптама ұйымдарына) қойылатын өлшемшарттар мен талаптарын;
16) халықаралық қаржы ұйымдарынан, мамандандырылған салалық банктерден, Қазақстанның Даму Банкінен және Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінен қарыздар тарту үшін табиғи монополиялар субъектілерінің кредиттік келісімдерін уәкілетті органның келісу тәртібін;
17) табиғи монополиялар субъектілері реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынған кезде технологиялық циклде пайдаланылатын және мүлікті балансқа және (немесе) сенімгерлік басқаруға беру жоспарына сәйкес жергілікті атқарушы органдардан табиғи монополиялар субъектісіне берілетін мүлікті беру шартын мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті органмен, жергілікті атқарушы органмен келісу тәртібін;
18) табиғи монополиялар субъектілері реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынған кезде технологиялық циклде пайдаланылатын мүлікті балансқа және (немесе) сенімгерлік басқаруға беру жоспарын жергілікті атқарушы органмен келісу тәртібін айқындайды.
3. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар мен терминдер пайдаланылады:
1) анық емес ақпарат – әлеуетті өнім берушінің конкурсқа қатысуға арналған өтінімінде қамтылған, сол сияқты әлеуетті өнім беруші ұсынған өтінімнің шынайы мазмұнын бұрмалайтын және шындығына сәйкес келмейтін түзетулер арқылы енгізілген жалған мәліметтер;
2) әлеуетті өнiм берушi – сатып алу туралы шарт жасасуға үміткер, кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке тұлға, заңды тұлға (егер Қазақстан Республикасының заңдарында олар үшін өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік мекемелерді қоспағанда), заңды тұлғалардың уақытша бірлестіктері (консорциум);
3) бiртекті тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер – бірдей болмаса да, белгілі бір функцияларды орындауға және өзара алмастыруға мүмкіндік беретін ұқсас сипаттамалары бар және ұқсас құрамдас бөліктерден тұратын тауарлар, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер;
4) конкурс (тендер) – әлеуетті өнiм берушiлердiң арасындағы бәсекелестiктi көздейтiн және сатып алу шартының неғұрлым қолайлы талаптарын анықтауға бағытталған сатып алу тәсiлi;

14) формы отчетов субъекта естественной монополии перед потребителями и иными заинтересованными лицами:
об исполнении утвержденной тарифной сметы;
об исполнении утвержденной инвестиционной программы;
15) критерии и требования к уполномоченным лицам (экспертам, экспертным организациям) для проведения технической экспертизы исполнения утвержденной инвестиционной программы, соблюдения показателей качества и надежности регулируемых услуг и достижения показателей эффективности деятельности субъектов естественных монополий;
16) порядок согласования уполномоченным органом кредитных соглашений субъектов естественных монополий для привлечения займов у международных финансовых организаций, специализированных отраслевых банков, Банка Развития Казахстана и банков второго уровня Республики Казахстан;
17) порядок согласования уполномоченным органом по управлению государственным имуществом, местным исполнительным органом договора передачи имущества, используемого в технологическом цикле при предоставлении регулируемых услуг субъектами естественных монополий и передаваемого от местных исполнительных органов субъекту естественных монополий в соответствии с планом передачи на баланс и (или) в доверительное управление имущества;
18) порядок согласования местным исполнительным органом плана передачи на баланс и (или) в доверительное управление имущества, используемого в технологическом цикле при предоставлении регулируемых услуг субъектами естественных монополий.
3. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия и термины:
1) недостоверная информация – ложные сведения, содержащиеся в заявке потенциального поставщика на участие в конкурсе (аукционе), а равно внесенные путем исправлений, искажающих действительное содержание и не соответствующих действительности предоставленной заявки потенциального поставщика;
2) потенциальный поставщик – физическое лицо, осуществляющее предпринимательскую деятельность, юридическое лицо (за исключением государственных учреждений, если иное не установлено законами Республики Казахстан), временное объединение юридических лиц (консорциум), претендующее на заключение с субъектом естественной монополии договора о закупках;
3) однородные товары, работы, услуги – товары, работы, услуги, которые, не являясь идентичными, имеют сходные характеристики и состоят из схожих компонентов, что позволяет им выполнять одни и те же функции;
4) конкурс (тендер) – способ закупки, предусматривающий конкуренцию между потенциальными поставщиками и направленный на выявление наиболее выгодных условий договора закупки;

4-1) конкурстық баға ұсынысы – конкурс тәсілімен мемлекеттік сатып алуға қатысу үшін әлеуетті өнім беруші ұсынған, конкурсқа қатысуға арналған өтінімге қоса берілетін баға;
5) конкурстық (тендерлік) комиссия – осы Қағидаларда көзделген жағдайларда және тәсілдермен тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алуды жүзеге асыру үшін сатып алуды бірыңғай ұйымдастырушы ретінде қатысқан жағдайда, табиғи монополия субъектісінің қызметкерлерінен, сондай-ақ оның үлестес тұлғаларының қызметкерлерінен құрылатын комиссия;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
6) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 31.03.2026 № 97-НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6) конкурстық (тендерлік) құжаттама – конкурстық өтінімді дайындау үшін электрондық сатып алудың ақпараттық жүйелерінде табиғи монополия субъектісі орналастыратын конкурс өткізудің шарттары мен тәртібін қамтитын құжаттар топтамасы;
7) конкурстық (тендерлік) өтінім – әлеуетті өнім берушінің конкурстық құжаттамаға сәйкес жасалған конкурстық ұсынысы;
8) конкурстық өтінімді кепілдікпен қамтамасыз ету – конкурсқа қатысуға ниет білдірген әлеуетті өнім беруші ұсынған ақша кепілі немесе банк кепілдігі;
9) көрсеткіштің нысаналы мәні – тарифтік реттеудің ынталандырушы әдісін қолдана отырып, бекітілген тарифтің қолданылу кезеңі аяқталғаннан кейін табиғи монополия субъектісі қол жеткізетін көрсеткіштің цифрлық мәні;
10) мәмілелер жасасу кезінде келісу көзделетін табиғи монополия субъектісінің мүлкі – егер ағымдағы жылдың басындағы бухгалтерлік баланста ескерілген мүліктің баланстық құны ағымдағы жылдың басындағы бухгалтерлік балансқа сәйкес оның активтерінің баланстық құнының 0,05 пайызынан артық болса, реттеліп көрсетілетін қызметті ұсыну үшін пайдаланылатын табиғи монополия субъектісінің меншігіндегі жылжымалы және жылжымайтын мүлік;
11) мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган – өз құзыреті шегінде мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын орталық мемлекеттік орган;
12) қазақстандық тауар өндіруші – Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын, қазақстандық тауар өндірушілер тізіліміне енгізілген кәсіпкерлік субъектісі;
13) өтінішхат – табиғи монополия субъектісінің жекелеген әрекеттерді жасауға келісім беру туралы жазбаша өтініші;
14) сарапшы (сараптама ұйымы) – сараптауға жататын қызметте арнайы білімі немесе тәжірибесі бар және техникалық сараптама жүргізу жөніндегі қызметтерді көрсететін жеке немесе заңды тұлға;

4-1) конкурсное ценовое предложение – цена, предложенная потенциальным поставщиком, для участия в закупках способом конкурса, прилагаемая к заявке на участие в конкурсе;
5) конкурсная (тендерная) комиссия – комиссия, которая формируется из числа сотрудников субъекта естественной монополии, а также сотрудников его аффилированных лиц, в случае выступления в качестве единого организатора закупок, для осуществления закупок товаров, работ, услуг в случаях и способами, предусмотренными настоящими Правилами;
6) конкурсная (тендерная) документация – пакет документов, размещаемый субъектом естественной монополии на информационных системах электронных закупок для подготовки конкурсной заявки, содержащий условия и порядок проведения конкурса;
7) конкурсная (тендерная) заявка – конкурсное предложение потенциального поставщика, составленное в соответствии с конкурсной документацией;
8) гарантийное обеспечение конкурсной заявки – залог денег или банковская гарантия, представленная потенциальным поставщиком, изъявившим желание принять участие в конкурсе;
9) целевое значение показателя – цифровое значение показателя, которое достигается субъектом естественной монополии по завершению периода действия тарифа, утвержденного с применением стимулирующего метода тарифного регулирования;
10) имущество субъекта естественной монополии, сделки с которым предусматривают согласование – находящееся в собственности субъекта естественной монополии движимое и недвижимое имущество, используемое для предоставления регулируемой услуги, если балансовая стоимость имущества, учтенного в бухгалтерском балансе на начало текущего года, превышает 0,05 процента от балансовой стоимости его активов в соответствии с бухгалтерским балансом на начало текущего года;
11) уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг – центральный государственный орган, осуществляющий в пределах своей компетенции деятельность по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг;
12) казахстанский товаропроизводитель – субъект предпринимательства, являющийся резидентом Республики Казахстан, включенный в реестр казахстанских товаропроизводителей;
13) ходатайство – письменное заявление субъекта естественной монополии о даче согласия на совершение отдельных действий;
14) эксперт (экспертная организация) – физическое или юридическое лицо, обладающее специальными знаниями или опытом в деятельности, подвергаемой экспертизе и оказывающее услуги по проведению технической экспертизы;

15) сатып алу – табиғи монополия субъектісінің шығындары осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен тарифтік реттеудің шығынды әдісі қолданыла отырып, тарифті бекіту кезінде ескерілетін тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алуы;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
16) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 31.03.2026 № 97-НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16) сатып алу туралы шарт – Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларды қоспағанда, тапсырыс беруші мен өнім беруші арасында электрондық сатып алудың ақпараттық жүйесі арқылы жасалған, электрондық цифрлық қолтаңбалармен куәландырылған азаматтық-құқықтық шарт;
17) суды каналдар арқылы беру, суару үшін су беру қызметтері – суды сутартқыштар (каналдар, құбыржолдар) арқылы тасымалдау мен бөлу және оны су пайдаланушыларға беру;
18) табиғи монополиялар субъектілері қызметінің тиімділік көрсеткіштері – Заңның 23-бабының 1-тармағында көрсетілген сатып алуды қоспағанда, табиғи монополия субъектісінің қызмет нәтижелерінің және оның тарифті қалыптастыру кезінде ескерілетін экономикалық, басқарушылық, өндірістік шығындарының арақатынасы;
19) табиғи монополиялар субъектілерінің мемлекеттік тіркелімі – Заңның 8-бабының 4) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган қалыптастыратын реттелетін қызметтерді көрсететін дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалардың тізімі (бұдан әрі – Мемлекеттік тіркелімі);
20) табиғи монополия субъектісінің мүлкін иеліктен шығару – табиғи монополия субъектісінің мүлікті иелену, пайдалану және оған билік ету жөніндегі өз құқықтарын басқа тұлғаның (тұлғалардың) меншігіне беруі;
21) табиғи монополия субъектісінің үлестес тұлғасы – табиғи монополия субъектісі қабылдайтын шешімдерге, оның ішінде ауызша шартты немесе өзге де мәмілені қоса алғанда, шартқа сәйкес шешімдерді тікелей және (немесе) жанама айқындауға және (немесе) ықпал етуге мүмкіндігі бар тұлға (берілген өкілеттіктер шеңберінде оның қызметін реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік органдарды қоспағанда), сондай-ақ табиғи монополия субъектісінің оған қатысты осындай құқыққа ие болатын кез келген тұлға;
22) табиғи монополия субъектісінің мүлкімен жасалатын мәмілелер – Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 193-1-бабына сәйкес стратегиялық объект болып табылатын мүлікпен жасалатын мәмілелерді қоспағанда, егер ағымдағы жылдың басындағы бухгалтерлік баланста ескерілген мүліктің баланстық құны ағымдағы жылдың басындағы бухгалтерлік балансқа сәйкес оның активтерінің баланстық құнының 0,05 пайызынан асатын болса, реттеліп көрсетілетін қызметті ұсыну үшін пайдаланылатын жылжымалы және жылжымайтын мүлікке құқықтар мен міндеттерді белгілеуге, өзгертуге немесе тоқтатуға бағытталған табиғи монополия субъектісінің әрекеттері;

15) закупка – приобретение субъектом естественной монополии товаров, работ, услуг, затраты на которые учитываются при утверждении тарифа с применением затратного метода тарифного регулирования;
16) договор о закупках – гражданско-правовой договор, заключенный посредством информационной системы электронных закупок между заказчиком и поставщиком, удостоверенный электронными цифровыми подписями, за исключением случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
17) услуги подачи воды по каналам, подачи воды для орошения – транспортировка и распределение воды по водоводам (каналам, трубопроводам), и ее подача водопользователям;
18) показатели эффективности деятельности субъектов естественных монополий – соотношение результатов деятельности субъекта естественной монополии и его экономических, управленческих, производственных издержек, учитываемое при формировании тарифа, за исключением закупок, указанных в пункте 1 статьи 23 Закона;
19) Государственный регистр субъектов естественных монополий – список индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, предоставляющих регулируемые услуги, формируемый уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 4) статьи 8 Закона (далее – Государственный регистр);
20) отчуждение имущества субъекта естественной монополии – передача субъектом естественной монополии в собственность другому лицу (лицам) своих прав по владению, пользованию и распоряжению имуществом;
21) аффилированное лицо субъекта естественной монополии – лицо (за исключением государственных органов, осуществляющих регулирование его деятельности в рамках предоставленных полномочий), которое имеет возможность прямо и (или) косвенно определять решения и (или) оказывать влияние на принимаемые субъектом естественной монополии решения, в том числе в силу договора, включая устный договор, или иной сделки, а также любое лицо, в отношении которого субъект естественной монополии имеет такое право;
22) сделки с имуществом субъекта естественной монополии – действия субъекта естественной монополии, направленные на установление, изменение или прекращение прав и обязанностей на движимое и недвижимое имущество, используемое для предоставления регулируемой услуги, если балансовая стоимость имущества, учтенного в бухгалтерском балансе на начало текущего года, превышает 0,05 процента от балансовой стоимости его активов в соответствии с бухгалтерским балансом на начало текущего года, за исключением сделок с имуществом, являющимся стратегическим объектом в соответствии со статьей 193-1 Гражданского кодекса Республики Казахстан;

30) электрондық сатып алудың ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – портал) – табиғи монополиялар субъектілері жүзеге асыратын электрондық сатып алуға қол жеткізудің бірыңғай нүктесін ұсынатын портал.
Осы Қағидаларда пайдаланылатын өзге де анықтамалар мен терминдер Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес қолданылады.
Ескерту. 3-тармаққа өзгерістер енгізілді – ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 02.07.2025 № 165-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 28.01.2026 № 11-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
2-тарау. Табиғи монополиялар субьектілерінің Мемлекеттік тіркеліміне енгізу және шығару тәртібі
Ескерту. 2-тараудың екінші абзацы алып тасталды - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 31.03.2026 № 97-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Мемлекеттік тіркелім осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес электрондық түрде қалыптастырылады.
Мемлекеттік тіркелімнің республикалық бөліміне екі немесе одан көп облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың аумағында реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынатын табиғи монополиялар субъектілері енгізіледі.
Мемлекеттік тіркелімнің жергілікті бөлімдеріне бір облыстың немесе республикалық маңызы бар қалалың немесе астананың аумағында реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынатын табиғи монополиялар субъектілері енгізіледі.
Мемлекеттік тіркелімнің республикалық және жергілікті бөлімін уәкілетті орган қалыптастырады және жүргізеді.
Осы Қағидалар қызметін Заңның 3-бабының 4-тармағына сәйкес жүзеге асыратын дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғаларға қолданылмайды.
5. "Мемлекеттік тіркелімге енгізу және шығару" мемлекеттік көрсетілетін қызметін осы Қағидаларға сәйкес уәкілетті орган (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетеді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
5-тармақтың екінші абзацы жаңа редакцияда көзделген - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 31.03.2026 № 97-НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге өтінішпен www.egov.kz "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – веб-портал) арқылы:
осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес 2-нысан бойынша Мемлекеттік тіркелімге енгізу үшін тұтынушыларға реттеліп көрсетілетін қызметті ұсыну басталған күннен бастап күнтізбелік 15 (он бес) күннен кешіктірмей жүгінеді.

30) информационная система электронных закупок (далее – портал) – портал, предоставляющий единую точку доступа к электронным закупкам, осуществляемых субъектами естественных монополий.
Иные определения и термины, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными приказами Министра водных ресурсов и ирригации РК от 02.07.2025 № 165-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 28.01.2026 № 11-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок включения и исключения из Государственного регистра субъектов естественных монополий
Параграф 1. Формирование Государственного регистра субъектов естественных монополий
4. Государственный регистр формируется в электронном виде согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
В республиканский раздел Государственного регистра включаются субъекты естественных монополий, предоставляющие регулируемые услуги на территории двух и более областей, городов республиканского значения и столицы.
В местные разделы Государственного регистра включаются субъекты естественных монополий, предоставляющие регулируемые услуги на территории одной области или города республиканского значения, или столицы.
Республиканский и местный раздел Государственного регистра формирует и ведет уполномоченный орган.
Действие настоящих Правил не распространяется на индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, осуществляющих деятельность в соответствии с пунктом 4 статьи 3 Закона.
5. Государственная услуга "Включение и исключение из Государственного регистра" оказывается уполномоченным органом (далее – услугодатель) физическим и юридическим лицам (далее – услугополучатель) в соответствии c настоящими Правилами.
Услугополучатель обращается к услугодателю через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – веб-портал) с заявлением:
не позднее 15 (пятнадцать) календарных дней со дня начала предоставления регулируемой услуги потребителям для включения в Государственный регистр по форме 2 согласно приложению 1 к настоящим Правилам;

Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 22.08.2025 № 210-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Көрсетілетін қызметті алушы Мемлекеттік тіркелімінен шығару бойынша өтінішпен Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады. Қызмет беруші құжаттар түскен уақытта оларды қабылдауды және тіркеуді жүзеге асырады және жауапты құрылымдық бөлімшеге орындауға береді.
Веб-портал арқылы жүгінген кезде көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" мемлекеттік қызметті көрсетуге өтініштің қабылданғаны туралы мәртебесі және мемлекеттік қызметті көрсету күні мен уақыты көрсетілген хабарлама жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті алушы құжаттар тізбесіне сәйкес құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттарды ұсынған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші 1 (бір) жұмыс күні ішінде өтінішті қабылдаудан бас тартады.
Ескерту. 9-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 28.01.2026 № 11-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
10-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 31.03.2026 № 97-НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Ұсынылған құжаттар толық болған және көрсетілетін қызметті берушінің тиісті саласы құрылымдық бөлімшесінің қорытындысы болған жағдайда жауапты құрылымдық бөлімше 1 (бір) жұмыс күні ішінде Мемлекеттік тіркелімінен шығару туралы шешім қабылдайды, Мемлекеттік тіркелімінен шығару туралы куәлік не мемлекеттік қызметті көрсетуден дәлелді бас тарту қалыптастырады.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті берушінің табиғи монополиялар салаларындағы мемлекеттік саясатты іске асыруға жауапты құрылымдық бөлімшесінің басшысы электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) немесе басшының орынбасарының ЭЦҚ қол қойылған электрондық нысанда көрсетілетін қызметті алушының веб-порталдағы жеке кабинетіне жолданады.
Ескерту. 10-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 22.08.2025 № 210-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 28.01.2026 № 11-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

Сноска. Пункт 8 с изменением, внесенным приказом Министра водных ресурсов и ирригации РК от 22.08.2025 № 210-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. При обращении услугополучателя с заявлением по исключению из Государственного регистра после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием документов и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются следующим рабочим днем. Услугодатель в день поступления документов осуществляет их прием, регистрацию и передает на исполнение ответственному структурному подразделению.
При обращении через веб-портал в "личном кабинете" в истории обращений услугополучателя отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги, а также уведомление с указанием даты получения результата государственной услуги.
В случаях представления услугополучателем неполного пакета документов согласно перечню документов и (или) документов с истекшим сроком действия услугодатель в течение 1 (один) рабочего дня отказывает в приеме заявления.
Сноска. Пункт 9 с изменением, внесенным приказом Министра водных ресурсов и ирригации РК от 28.01.2026 № 11-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. В случае полноты представленных документов и заключения структурного подразделения соответствующей отрасли услугодателя ответственное структурное подразделение в течение 1 (один) рабочего дня принимает решение об исключении из Государственного регистра, формирует свидетельство об исключении из Государственного регистра либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
Результат оказания государственной услуги направляется в электронной форме подписанного электронной цифровой подписи (далее – ЭЦП) руководителя либо ЭЦП заместителя руководителя структурного подразделения услугодателя, отвечающего за реализацию государственной политики в сферах естественных монополий в личный кабинет услугополучателя на веб-портале.
Сноска. Пункт 10 с изменениями, внесенными приказами Министра водных ресурсов и ирригации РК от 22.08.2025 № 210-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 28.01.2026 № 11-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

11. Табиғи монополия субъектісін Мемлекеттік тіркелімнен алып тастау үшін негіздер:
1) табиғи монополия субъектісінің табиғи монополия саласына жатқызылған қызметті жүзеге асыруын тоқтатуға әкеп соққан қайта ұйымдастырылуы;
2) табиғи монополия субъектісін тарату;
3) табиғи монополия субъектісінің банкроттығы туралы сот шешімі;
4) табиғи монополия саласына жатқызылған қызметті жүзеге асыру кезінде пайдаланылатын негізгі құралдарды табиғи монополия субъектісінің балансынан басқа субъектінің балансына беру, оның ішінде осындай негізгі құралдарды сенімгерлік басқаруға беру туралы шешім;
5) сот шешіміне сәйкес табиғи монополия субъектісінің негізгі құралдарын алып қою туралы шешім;
6) табиғи монополия субъектісінің балансындағы мүлікті, табиғи монополия саласына жатқызылған қызметті жүзеге асыру үшін қажетті инженерлік желілер мен құрылыстарды иеліктен шығару туралы шешім;
7) табиғи монополия саласына жатқызылған қызметті жүзеге асыру кезінде пайдаланылатын негізгі құралдарды жалдау шартын тоқтату;
8) табиғи монополия саласына жатқызылған қызметті жүзеге асыруды тоқтату туралы куәландыратын құжаттар, оның ішінде мемлекеттік органдардың және су шаруашылығы ұйымдарының жауаптары;
9) ашық деректердің интернет-порталында орналастырылатын мемлекеттік органдардың ашық деректерінің бірыңғай тізбесінде табиғи монополия субъектісі туралы мәліметтердің болмауы;
10) табиғи монополия саласына жатқызылған қызметті жүзеге асыруды тоқтату туралы куәландыратын өзге де заңды негіздер.
12. Егер табиғи монополия субъектісі мемлекеттік органдардың деректеріне сәйкес әрекет етпейтін, тарату, қызметін мәжбүрлі тәртіппен тоқтату сатысында болса және табиғи монополиялар субъектілерінің мемлекеттік тіркелімінен шығару туралы өтінішпен уәкілетті органға өз бетінше жүгінбесе, онда уәкілетті орган оны өз бұйрығымен Мемлекеттік тіркелімнен шығарады.
13. Мемлекеттік тіркелімінен шығарудан бас тарту үшін негіздер осы Қағидаларға сәйкес 2-қосымшада жазылған.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 28.01.2026 № 11-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Көрсетілетін қызметті берушінің мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағым Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес көрсетілетін қызметті беруші, уәкілетті орган басшысының атына немесе мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға берілуі мүмкін.

11. Основаниями для исключения субъекта естественной монополий из Государственного регистра, являются:
1) реорганизация субъекта естественной монополии, повлекшую за собой прекращение осуществления им деятельности, отнесенной к сфере естественной монополии;
2) ликвидация субъекта естественной монополии;
3) решение суда о банкротстве субъекта естественной монополии;
4) решение о передаче основных средств, используемых при осуществлении деятельности, отнесенной к сфере естественной монополии, с баланса субъекта естественной монополии на баланс другого субъекта, в том числе передача таких основных средств в доверительное управление;
5) решение об изъятии основных средств субъекта естественной монополии в соответствии с решением суда;
6) решение об отчуждении имущества, находящегося на балансе субъекта естественной монополии, инженерных сетей и сооружений, необходимых для осуществления деятельности, отнесенной к сфере естественной монополии;
7) прекращение договора аренды основных средств, используемых при осуществлении деятельности, отнесенной к сфере естественной монополии;
8) документы, в том числе ответы государственных органов и водохозяйственных организации, свидетельствующие о прекращении осуществления деятельности, отнесенной к сфере естественной монополии;
9) отсутствие сведений о субъекте естественной монополии в едином перечне открытых данных государственных органов, размещаемых на интернет-портале открытых данных;
10) иные законные основания, свидетельствующие о прекращении осуществления им деятельности, отнесенной к сфере естественной монополии.
12. В случае если субъект естественной монополии, согласно данным государственных органов является бездействующим, ликвидированным, прекратил деятельность в принудительном порядке и самостоятельно не обратился в уполномоченный орган с заявлением об исключении его из Государственного регистра, то уполномоченный орган исключает его из Государственного регистра своим приказом.
13. Основания для отказа в оказании государственной услуги исключения из Государственного регистра изложены в приложении 2 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 13 в редакции приказа Министра водных ресурсов и ирригации РК от 28.01.2026 № 11-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Жалоба на решения, действия (бездействия) услугодателя по вопросам оказания государственных услуг может быть подана на имя руководителя услугодателя и в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы Заң) 25-бабының 2-тармағына сәйкес көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы, тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қарауға жатады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қарауға жатады.
Шағымды мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша сотқа дейінгі тәртіппен қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган ол тіркелген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде жүргізеді.
Шағым шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған көрсетілетін қызметті берушіге беріледі.
Шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалған көрсетілетін қызметті беруші шағым келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалған көрсетілетін қызметті беруші, егер ол 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім, не өзге әкімшілік әрекет қабылдаса, шағымды қарайтын органға шағым жібермейді.
Егер Заңда өзгеше көзделмесе, сотқа жүгінуге сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін жол беріледі.
Ескерту. 14-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 31.03.2026 № 97-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Көрсетілетін қызметті берушінің, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның шағымды қарау мерзімі Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы Заңының 25-бабы 4-тармағына сәйкес:
1) шағым бойынша қосымша зерделеу немесе тексеру, не жергілікті жерге барып тексеру жүргізу;
2) қосымша ақпарат алу қажет болған жағдайларда 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылады.
Шағымды қарау мерзімі ұзартылған жағдайда шағымдарды қарау бойынша өкілеттіктер берілген лауазымды адам шағымды қарау мерзімі ұзартылған кезден бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағым берген өтініш берушіге ұзарту себептерін көрсете отырып, шағымды қарау мерзімінің ұзартылғаны туралы жазбаша нысанда (шағым қағаз жеткізгіште берілген кезде) немесе электрондық нысанда (шағым электронды түрде берілген кезде) хабарлайды.
Ескерту. 15-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 31.03.2026 № 97-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее – Закон о государственных услугах), подлежит рассмотрению в течение 5 (пять) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцать) рабочих дней со дня ее регистрации.
Рассмотрение жалобы в досудебном порядке по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим административным органом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в течение 15 (пятнадцать) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба подается услугодателю, чье решение, действие (бездействие) обжалуется.
Услугодатель, чье решение, действие (бездействие) обжалуется, не позднее 3 (три) рабочих дней со дня поступления жалобы направляет ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом услугодатель, чье решение, действие (бездействие) обжалуется, не направляет жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение 3 (три) рабочих дней примет решение либо иное административное действие, полностью удовлетворяющие требованиям, указанным в жалобе.
Если иное не предусмотрено Законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке.
15. Срок рассмотрения жалобы услугодателем, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 4 статьи 25 Закона о государственных услугах продлевается не более чем на 10 (десять) рабочих дней в случаях необходимости:
1) проведения дополнительного изучения или проверки по жалобе либо проверки с выездом на место;
2) получения дополнительной информации.
В случае продления срока рассмотрения жалобы должностное лицо, наделенное полномочиями по рассмотрению жалоб, в течение 3 (три) рабочих дней с момента продления срока рассмотрения жалобы сообщает в письменной форме (при подаче жалобы на бумажном носителе) или электронной форме (при подаче жалобы в электронном виде) заявителю, подавшему жалобу, о продлении срока рассмотрения жалобы с указанием причин продления.

16. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерімен келіспеген жағдайда көрсетілетін қызметті алушы Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы Заңының 4-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес сотқа жүгіне алады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 31.03.2026 № 97-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Жария тыңдаулар өткізу тәртібі
1-параграф. Жалпы ережелер.
17. Жария тыңдауларды өткізудің мақсаты жариялылықты, хабардар болуды, тұтынушылар мен табиғи монополиялар субъектілері мүдделерінің теңгерімділігін сақтауды, тарифтер қалыптастыру рәсімінің ашықтығын қамтамасыз ету болып табылады.
18. Заңның 15-бабының 13-тармағында белгіленген жағдайларда және мерзімдерде уәкілетті орган тарифтің жобасын талқылау кезінде жария тыңдаулар өткізеді.
Табиғи монополия субъектісінің тұтынушылар мен өзге де мүдделі тұлғалар алдындағы есебі осы Қағидаларда айқындалған тәртіппен және Заңның 25-бабының 6-тармағында белгіленген мерзімде жария тыңдау нысанында өткізіледі.
2-параграф. Жария тыңдаулар өткізу рәсімі
19. Уәкілетті орган өзінің интернет-ресурсында тариф жобасын талқылау бойынша жария тыңдаулар өткізу туралы хабарландыруды орналастырады немесе мерзімді баспасөз басылымында жариялайды:
жария тыңдаулар өткізілетін күнге дейін 30 (отыз) күнтізбелік күн бұрын;
жария тыңдаулар өткізілетін күнге дейін 5 (бес) күнтізбелік күн бұрын:
1) тариф оңайлатылған тәртіппен бекітілген кезде;
2) Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағдарламаларын іске асыруға байланысты бекітілген инвестициялық бағдарлама өзгерген жағдайда;
3) реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштері сақталмаған жағдайда;
4) табиғи монополиялар субъектілері қызметінің тиімділік көрсеткіштеріне қол жеткізілмеген жағдайда.
Тариф индекстеу әдісімен белгіленген кезде және жасалған мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты негізінде тариф айқындалған кезде табиғи монополия субъектісі өзінің интернет-ресурсында не тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында таратылатын мерзімді баспасөз басылымдарында жария тыңдаулардың өткізілетін күні мен жері туралы ақпаратты олар өткізілгенге дейін күнтізбелік отыз күн бұрын орналастырады.
Жария тыңдауларды тариф бекітілгенге дейін күнтізбелік 30 (отыз) күн бұрын кешіктірілмейтін мерзімде уәкілетті органға өткізеді.
Жария тыңдаулар тариф бектілігенге дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірілмейтін мерзімде өткізіледі.
Жария тыңдаулар:

16. В случаях несогласия с результатами оказания государственной услуги услугополучатель может обратиться в суд в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 4 Закона о государственных услугах.
Глава 3. Порядок проведения публичных слушаний
Параграф 1. Общие положения
17. Целью проведения публичных слушаний является обеспечение гласности, информированности, соблюдения баланса интересов потребителей и субъектов естественных монополий, прозрачности процедуры формирования тарифов.
18. Уполномоченный орган проводит публичные слушания при утверждении тарифа в случаях и сроки, установленные пунктом 13 статьи 15 Закона.
Отчет субъекта естественной монополии перед потребителями и иными заинтересованными лицами в форме публичного слушания проводится в порядке, определенном настоящими Правилами и в сроки, установленные пунктом 6 статьи 25 Закона.
Параграф 2. Процедура проведения публичных слушаний
19. Уполномоченный орган размещает на своем интернет-ресурсе или опубликовывает в периодическом печатном издании объявление о проведении публичных слушаний по обсуждению проекта тарифа:
за 30 (тридцать) календарных дней до дня проведения публичных слушаний;
за 5 (пять) календарных дней до дня проведения публичных слушаний:
1) при утверждении тарифа в упрощенном порядке;
2) в случае изменения утвержденной инвестиционной программы в связи с реализацией государственных программ Республики Казахстан;
3) в случае несоблюдения показателей качества и надежности регулируемых услуг;
4) в случае недостижения показателей эффективности деятельности субъектов естественных монополий.
При установлении тарифа методом индексации и определении тарифа на основании заключенного договора государственно-частного партнерства, субъект естественной монополии размещает на своем интернет-ресурсе либо в периодических печатных изданиях, распространяемых на территории соответствующей административно-территориальной единицы, информацию о дате и месте проведения публичных слушаний за 30 (тридцать) календарных дней до их проведения.
Публичные слушания проводятся в срок, не позднее чем за 30 (тридцать) календарных дней до утверждения тарифа.
Публичные слушания проводятся в срок, не позднее чем за 10 (десять) календарных дней до утверждения тарифа:

1) тарифті оңайлатылған тәртіппен бекіткен кезде;
2) Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағдарламалары іске асырылуына байланысты бекітілген инвестициялық бағдарлама өзгерген жағдайда;
3) реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапа мен сенімділік көрсеткіштері сақталмаған жағдайда;
4) табиғи монополиялар субъектілері қызметінің тиімділік көрсеткіштеріне қол жеткізілмеген жағдайда тариф бекітілгенге дейін күнтізбелік 10 (он) күн бұрын кешіктірілмейтін мерзімде өткізіледі.
20. Алдағы жария тыңдау туралы хабарландыру келесі ақпараттарды қамтиды:
1) тыңдауларды өткізу күнін, орнын, уақытын және форматын;
2) өтінім берілген табиғи монополия және реттеліп көрсетілетін қызметтер субъектісінің атауын;
3) уәкілетті органның және ол бойынша ақпарат алуға болатын табиғи монополия субъектісінің байланыс телефондарын.
21. Жобаны талқылау бойынша жария тыңдаулар Қазақстан Республикасы Парламентінің, мәслихаттар депутаттары, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, мемлекеттік органдардың, табиғи монополия субъектісінің, бұқаралық ақпарат құралдарының, қоғамдық бірлестіктердің өкілдері, тәуелсіз сарапшылар, тұтынушылар мен өзге де мүдделі тұлғалар шақырыла отырып, өткізіледі.
22. Табиғи монополия субъектісі жария тыңдаулар өткізілетін күн туралы хабарландыру жарияланғаннан кейін уәкілетті органға жария тыңдаулар өткізілгенге дейін 3 (үш) күн бұрын және жария тыңдауларға қатысушылардың талабы бойынша жария тыңдаулар өткізілгенге дейін ұсынады:
1) қоғамдық тыңдауларға арналған материалдар мен презентациялар;
2) тариф пен тарифтік сметаның жобаларын;
3) экономикалық тұрғыдан негізделген есептемелермен бірге тарифтің өзгеру себептері туралы ақпаратты ұсынады.
23. Тыңдаулар кедергісіз қол жеткізуді қамтамасыз ете отырып, уәкілетті орган айқындайтын үй-жайда не онлайн режимде өткізіледі.
24. Жария тыңдаулар өткізу үшін уәкілетті органының қызметкерлері қатарынан жария тыңдаулардың төрағасы (бұдан әрі – Төраға) және хаттама жүргізетін жария тыңдаулардың хатшысы тағайындалады.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 31.03.2026 № 97-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Тариф жобасын талқылау бойынша жария тыңдаулар өткізу процесінде тыңдаулар хаттамасы жүргізіледі.
26. Төраға әрбір тыңдауға регламентін белгілейді.
27. Төраға белгіленген уақытта тыңдауларды ашады, олардың мақсаты мен күн тәртібін жариялайды. Төраға қатысушыларды тыңдаулар өткізу регламентімен таныстырады.
28. Табиғи монополия субъектісі өз сөзінде егжей-тегжейлі түсініктеме және растайтын фото, бейне материалдармен қоса (болған кезде), ұсынылып отырған тариф жобасына негіздеме береді.

1) при утверждении тарифа в упрощенном порядке;
2) в случае изменения утвержденной инвестиционной программы в связи с реализацией государственных программ Республики Казахстан;
3) в случае несоблюдения показателей качества и надежности регулируемых услуг;
4) в случае недостижения показателей эффективности деятельности субъектов естественных монополий.
20. Объявление о предстоящем публичном слушании включает следующие сведения:
1) дату, место, время и формат проведения слушаний;
2) наименование субъекта естественной монополии и регулируемых услуг, по которым подана заявка;
3) контактные телефоны уполномоченного органа и субъекта естественной монополии, по которому возможно получение информации.
21. Публичные слушания по обсуждению проекта тарифа проводятся с приглашением депутатов Парламента Республики Казахстан, маслихатов, представителей органов местного самоуправления, государственных органов, субъекта естественной монополии, средств массовой информации, общественных объединений, независимых экспертов, потребителей и иных заинтересованных лиц.
22. Субъект естественной монополии после опубликования объявления о дате проведения публичных слушаний представляет уполномоченному органу за 3 (три) дня до проведения публичных слушаний и по требованию участников публичных слушаний до проведения публичных слушаний:
1) материалы и презентации к публичным слушаниям;
2) проекты тарифа и тарифной сметы;
3) информацию о причинах изменения тарифа на регулируемые услуги с экономически обоснованными расчетами.
23. Слушания проводятся в помещении, определяемом уполномоченным органом, с обеспечением беспрепятственного доступа, либо в режиме онлайн.
24. Для проведения публичных слушаний из числа сотрудников уполномоченного органа приказом руководителя либо уполномоченным лицом назначается председатель публичных слушаний (далее – Председатель) и секретарь публичных слушаний, который ведет протокол.
Сноска. Пункт 24 - в редакции приказа Министра водных ресурсов и ирригации РК от 22.08.2025 № 210-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. В процессе проведения публичных слушаний по обсуждению проекта тарифа ведется протокол слушаний.
26. Председатель устанавливает регламент на каждые публичные слушания.
27. Председатель в назначенное время открывает слушания, объявляет их цель и повестку дня. Председатель ознакамливает участников с регламентом проведения слушаний.
28. В своем выступлении субъект естественной монополии дает подробное разъяснение и обоснование предлагаемого проекта тарифа с приложением подтверждающих фото, видеоматериалов (при наличии).

37. "Мүлікпен мәміле жасауға келісім беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы веб-портал арқылы қызмет көрсетушіге осы Қағидаларда 4-қосымшада келтірілген мәліметтер мен құжаттарды ұсынады.
Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 28.01.2026 № 11-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
38. "Мүлікпен мәміле жасауға келісім беру" мемлекеттік қызметін көрсету үшін арналған негізгі талаптар тізімі осы Қағидалардың 4-қосымшасында баяндалған.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
39-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 31.03.2026 № 97-НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
39. Көрсетілетін қызметті алушы "Мүлікпен мәмілелер жасауға келісім беру" туралы өтінішхатпен Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады. Қызмет беруші құжаттар түскен уақытта оларды қабылдауды және тіркеуді жүзеге асырады және жауапты құрылымдық бөлімшеге орындауға береді.
40. Веб-портал арқылы жүгінген кезде көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетіне мемлекеттік қызметті көрсетуге өтініштің қабылданғаны туралы мәртебе және мемлекеттік қызметті көрсету күні мен уақыты көрсетілген хабарлама жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттарды ұсынған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші өтінішхан келіп түскен сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушының веб-порталдағы жеке кабинетіне өтінішті қараудан бас тарту туралы хабарлама жібереді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
40-тармақтың үшінші абзацы жаңа редакцияда көзделген - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 31.03.2026 № 97-НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ұсынылған құжаттар толық және ақпарат (мәліметтер) дәйекті болған жағдайда көрсетілетін қызметті берушінің табиғи монополиялар салаларындағы мемлекеттік саясатты іске асыруға жауапты құрылымдық бөлімшесі 7 (жеті) жұмыс күні ішінде тиісті қорытындыны ұсынады, қорытындысы бойынша жауапты құрылымдық бөлімше 1 (бір) жұмыс күні ішінде "Мүлікпен мәмілелер жасауға келісім беру" туралы шешім қабылдайды.
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім қабылданған жағдайда жауапты құрылымдық бөлімше көрсетілетін қызметті алушының алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігі үшін мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешімді қоса бере отырып, тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы әкімшілік акті қабылданғанға дейін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей көрсетілетін қызметті алушыны хабардар етеді.
Тыңдау рәсімі Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексіне (бұдан әрі – ҚР ӘРПК) сәйкес өткізіледі.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті берушінің табиғи монополиялар салаларындағы мемлекеттік саясатты іске асыруға жауапты құрылымдық бөлімшесінің басшысы ЭЦҚ немесе басшының орынбасарының ЭЦҚ қол қойылған электрондық нысанда көрсетілетін қызметті алушының веб-порталдағы жеке кабинетіне жолданады.
Ескерту. 40-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 28.01.2026 № 11-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 31.03.2026 № 97-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

37. Для получения государственной услуги "Выдача согласия на совершение сделок с имуществом" услугополучатель через веб-портал представляет услугодателю сведения и документы, предусмотренные в приложении 4 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 37 в редакции приказа Министра водных ресурсов и ирригации РК от 28.01.2026 № 11-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
38. Перечень основных требований для оказания государственной услуги "Выдача согласия на совершение сделок с имуществом", изложены в приложении 4 к настоящим Правилам.
39. При обращении услугополучателя с ходатайством о "Выдаче согласия на совершение сделок с имуществом" после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием документов и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются следующим рабочим днем. Услугодатель в день поступления документов осуществляет их прием, регистрацию и передает на исполнение ответственному структурному подразделению.
40. При обращении через веб-портал услугополучателю в личный кабинет направляется статус о принятии запроса на оказание государственной услуги, а также уведомление с указанием даты и времени оказания государственной услуги.
В случаях представления услугополучателем неполного пакета документов и (или) документов с истекшим сроком действия услугодатель в течение 2 (два) рабочих дней направляет уведомление об отказе в приеме заявления в личный кабинет услугополучателя на веб-портал.
В случае полноты представленных документов и достоверности информации (сведений) в течение 7 (семь) рабочих дней структурное подразделение услугодателя, отвечающего за реализацию государственной политики в сферах естественных монополий предоставляет соответствующее заключение, по итогам ответственное структурное подразделение в течение 1 (один) рабочего дня, принимает решение о "Выдаче согласия на совершение сделок с имуществом".
В случае принятия предварительного решения об отказе в оказании государственной услуги ответственное структурное подразделение уведомляет услугополучателя не позднее чем за 3 (три) рабочих дня до принятия административного акта о времени и месте (способе) проведения заслушивания, с приложением предварительного решения об отказе в оказании государственной услуги, для возможности выразить услугополучателем позицию по предварительному решению.
Процедура заслушивания проводится в соответствии с Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан (далее – АППК РК).
Результат оказания государственной услуги направляется в электронной форме подписанного ЭЦП руководителя либо ЭЦП заместителя руководителя структурного подразделения услугодателя, отвечающего за реализацию государственной политики в сферах естественных монополий в личный кабинет услугополучателя на веб-портал.
Сноска. Пункт 40 в редакции приказа Министра водных ресурсов и ирригации РК от 28.01.2026 № 11-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

41. "Қайта ұйымдастыруға және таратуға келісім беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы веб-портал арқылы қызмет көрсетушіге осы Қағидаларда 3-қосымшаға сәйкес өтінішхатты ұсынады.
"Қайта ұйымдастыруға және таратуға келісім беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидалардың 5-қосымшасында жазылған.
Ескерту. 41-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 28.01.2026 № 11-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
42-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 31.03.2026 № 97-НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
42. Көрсетілетін қызметті алушы "Қайта ұйымдастыруға және таратуға келісім беру" туралы өтінішпен Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады. Көрсетілетін қызметті беруші құжаттарды қабылдауды және тіркеуді жұмыс күні жүзеге асырады және табиғи монополиялар саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруға жауапты жауапты құрылымдық бөлімшеге орындауға береді.
Веб-портал арқылы жүгінген кезде көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетіне мемлекеттік қызметті көрсетуге өтініштің қабылданғаны туралы мәртебе және мемлекеттік қызметті көрсету күні мен уақыты көрсетілген хабарлама жіберіледі.
Табиғи монополиялар саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруға жауапты көрсетілетін қызметті берушінің жауапты құрылымдық бөлімшесі ұсынылған құжаттардың, мәліметтердің толықтығын, сондай-ақ олардың қолданылу мерзімін тексереді, олар толық болмаған не мерзімі өткен жағдайда 2 (екі) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушының веб-порталдағы жеке кабинетіне өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы хабарлама жібереді.
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім қабылданған жағдайда жауапты құрылымдық бөлімше көрсетілетін қызметті алушының алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігі үшін мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешімді қоса бере отырып, тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы әкімшілік акті қабылданғанға дейін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей көрсетілетін қызметті алушыны хабардар етеді.
Тыңдау рәсімі ҚР ӘРПК сәйкес өткізіледі.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті берушінің табиғи монополиялар салаларындағы мемлекеттік саясатты іске асыруға жауапты құрылымдық бөлімшесінің басшысы ЭЦҚ немесе басшының орынбасарының ЭЦҚ қол қойылған электрондық нысанда көрсетілетін қызметті алушының веб-порталдағы жеке кабинетіне жолданады.

41. Для получения государственной услуги "Выдача согласия на реорганизацию и ликвидацию", услугополучатель через веб-портал представляет услугодателю ходатайства согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Перечень основных требований для оказания государственной услуги "Выдача согласия на реорганизацию и ликвидацию" изложен в приложении 5 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 41 в редакции приказа Министра водных ресурсов и ирригации РК от 28.01.2026 № 11-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
42. При обращении услугополучателя с ходатайством о "Выдаче согласия на реорганизацию и ликвидацию" после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием документов и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются следующим рабочим днем. Услугодатель осуществляет прием и регистрацию документов в рабочий день и передает на исполнение ответственному структурному подразделению, отвечающего за реализацию государственной политики в сферах естественных монополий.
При обращении через веб-портал услугополучателю в личный кабинет направляется статус о принятии запроса на оказание государственной услуги, а также уведомление с указанием даты и времени оказания государственной услуги.
Ответственное структурное подразделение услугодателя, отвечающего за реализацию государственной политики в сферах естественных монополий проверяет полноту представленных документов, сведений, а также, срок их действия, в случае их неполноты либо предоставления с истекшим сроком в течение 2 (два) рабочих дней направляет уведомление об отказе в приеме заявления в личный кабинет услугополучателя на веб-портале.
В случае принятия предварительного решения об отказе в оказании государственной услуги ответственное структурное подразделение уведомляет услугополучателя не позднее чем за 3 (три) рабочих дня до принятия административного акта о времени и месте (способе) проведения заслушивания, с приложением предварительного решения об отказе в оказании государственной услуги, для возможности выразить услугополучателем позицию по предварительному решению.
Процедура заслушивания проводится в соответствии с АППК РК.
Результат оказания государственной услуги направляется в электронной форме подписанного ЭЦП руководителя либо ЭЦП заместителя руководителя структурного подразделения услугодателя, отвечающего за реализацию государственной политики в сферах естественных монополий в личный кабинет услугополучателя на веб-портал.

Ескерту. 42-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 28.01.2026 № 11-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
43. "Мүлікпен мәміле жасауға келісім беру" мемлекеттік қызметтерін көрсетуден бас тартудың негіздері осы Қағидаларда 4-қосымшаға сәйкес жазылған.
"Қайта ұйымдастыруға және таратуға келісім беру" мемлекеттік қызметтерін көрсетуден бас тартудың негіздері осы Қағидаларда 5-қосымшаға сәйкес жазылған.
Ескерту. 43-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 28.01.2026 № 11-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
44. Көрсетілетін қызметті берушінің мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағым Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес көрсетілетін қызметті берушінің басшысының атына және мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органына берілуі мүмкін.
Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы Заңының 25-бабы 2-тармағына сәйкес көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы, тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қарауға жатады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қарауға жатады.
Шағымды мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша сотқа дейінгі тәртіппен қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган ол тіркелген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде жүргізеді.
Шағым шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған көрсетілетін қызметті берушіге беріледі.
Шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалған көрсетілетін қызметті беруші шағым келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей, оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалған көрсетілетін қызметті беруші, егер ол 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім не өзге әкімшілік әрекет қабылдаса, шағымды қарайтын органға шағым жібермейді.
Егер Заңда өзгеше көзделмесе, сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін сотқа жүгінуге жол беріледі.
Ескерту. 44-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 31.03.2026 № 97-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 42 в редакции приказа Министра водных ресурсов и ирригации РК от 28.01.2026 № 11-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
43. Основания для отказа в оказании государственных услуг "Выдача согласия на совершение сделок с имуществом" изложены в приложении 4 настоящим Правилам.
Основания для отказа в оказании государственных услуг "Выдача согласия на реорганизацию и ликвидацию" изложены в приложении 5 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 43 в редакции приказа Министра водных ресурсов и ирригации РК от 28.01.2026 № 11-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
44. Жалоба на решения, действия (бездействия) услугодателя по вопросам оказания государственных услуг может быть подана на имя руководителя услугодателя и в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона о государственных услугах, подлежит рассмотрению в течение 5 (пять) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцать) рабочих дней со дня ее регистрации.
Рассмотрение жалобы в досудебном порядке по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим административным органом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в течение 15 (пятнадцать) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба подается услугодателю, чье решение, действие (бездействие) обжалуется.
Услугодатель, чье решение, действие (бездействие) обжалуется, не позднее 3 (три) рабочих дней со дня поступления жалобы направляет ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом услугодатель, чье решение, действие (бездействие) обжалуется, не направляет жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение 3 (три) рабочих дней примет решение либо иное административное действие, полностью удовлетворяющие требованиям, указанным в жалобе.
Если иное не предусмотрено Законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке.

45. Көрсетілетін қызметті берушінің, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның шағымды қарау мерзімі Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы Заңының 25-бабы 4-тармағына сәйкес қажет болған жағдайларда 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылады:
1) шағым бойынша қосымша зерделеу немесе тексеру, не жергілікті жерге барып тексеру жүргізгенде;
2) қосымша ақпарат алғанда.
Шағымды қарау мерзімі ұзартылған жағдайда шағымдарды қарау бойынша өкілеттіктер берілген лауазымды адам шағымды қарау мерзімі ұзартылған кезден бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағым берген өтініш берушіге ұзарту себептерін көрсете отырып, шағымды қарау мерзімінің ұзартылғаны туралы жазбаша нысанда (шағым қағаз жеткізгіште берілген кезде) немесе электрондық нысанда (шағым электронды түрде берілген кезде) хабарлайды.
Ескерту. 45-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 31.03.2026 № 97-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
46. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерімен келіспеген жағдайда көрсетілетін қызметті алушы Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы Заңының 4-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес сотқа жүгіне алады.
Ескерту. 46-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 31.03.2026 № 97-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
47. Табиғи монополия субъектісі реттеліп көрсетілетін қызметтерге жатпайтын қызметті жүзеге асырған күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде бұл туралы уәкілетті органды хабардар етеді.
5-тарау. Табиғи монополиялар субъектілерінің сатып алуды өткізу тәртібі
1-параграф. Жалпы ережелер
48. Осы тарау Заңның 15-бабы 23-тармағының 4) тармақшасына сәйкес әзірленді және табиғи монополия субъектісінің тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алуды өткізу тәртібін белгілейді.
49. Тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу процесі:
1) келесі күнтізбелік жылға арналған Тізбені қалыптастыруды;
2) өнім берушіні таңдауды;
3) өнім берушімен шарт жасасуды қамтиды.
50. Табиғи монополия субъектісі жыл сайын 31 желтоқсанға дейiнгi мерзiмде келесі күнтізбелік жылға арналған және бірінші басшының бұйрығымен бекітілген Тізбені қалыптастырады және мәлімет үшін уәкілетті органға жібереді.
Табиғи монополия субъектісі қажет болған кезде бекітілген Тізбеге өзгерістер мен толықтырулар енгізеді. Тізбеге өзгерістер мен толықтырулар олар қабылданған күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірілмей уәкілетті органға ұсынылады.
Тізбе және оған енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың тізбесі шешім қабылданған кезден бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмей табиғи монополия субъектісі сатып алуды жүзеге асыратын порталда орналастырылады.

45. Срок рассмотрения жалобы услугодателем и уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 4 статьи 25 Закона о государственных услугах продлевается не более чем на 10 (десять) рабочих дней в случаях необходимости:
1) проведения дополнительного изучения или проверки по жалобе либо проверки с выездом на место;
2) получения дополнительной информации.
В случае продления срока рассмотрения жалобы должностное лицо, наделенное полномочиями по рассмотрению жалоб, в течение 3 (три) рабочих дней с момента продления срока рассмотрения жалобы сообщает в письменной форме (при подаче жалобы на бумажном носителе) или электронной форме (при подаче жалобы в электронном виде) заявителю, подавшему жалобу, о продлении срока рассмотрения жалобы с указанием причин продления.
46. В случаях несогласия с результатами оказания государственной услуги услугополучатель может обратиться в суд в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 4 Закона о государственных услугах.
47. Субъект естественной монополии в срок не позднее 10 (десять) рабочих дней со дня осуществления деятельности, не относящейся к регулируемым услугам, уведомляет об этом уполномоченный орган.
Глава 5. Порядок проведения закупок субъектами естественных монополий
Параграф 1. Общие положения
48. Настоящая глава разработана в соответствии с подпунктом 4) пункта 23 статьи 15 Закона и определяет порядок проведения закупок субъектами естественных монополий товаров, работ, услуг.
49. Процесс закупок товаров, работ, услуг включает в себя:
1) формирование Перечня на следующий календарный год;
2) выбор поставщика;
3) заключение договора поставщиком.
50. Субъект естественной монополии ежегодно в срок до 31 декабря формирует и направляет для сведения уполномоченному органу Перечень на следующий календарный год, утвержденный приказом первого руководителя.
Субъект естественной монополии при необходимости вносит изменения и дополнения в утвержденный Перечень. Изменения и дополнения в Перечень представляются уполномоченному органу не позднее 10 (десять) рабочих дней со дня их принятия.
Перечень и вносимые в него изменения, и дополнения не позднее 10 (десять) рабочих дней с момента принятия решения размещаются на портале, на котором субъект естественной монополии осуществляет закупки.

51. Табиғи монополия субъектісі тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алуды күнтізбелік жылға немесе ұзақ мерзімді кезеңге жүзеге асырады. Жөндеу жұмыстары мен инвестициялық бағдарламаларды уақтылы орындаудың қамтамасыз етілуін ескере отырып, табиғи монополия субъектісі ұзақ мерзімді кезеңге сатып алынатын тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді өз бетінше айқындайды.
52. Реттеліп көрсетілетін қызметтерді тұтынушы табиғи монополия субъектісі тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алуды өткізу кезінде байқаушы ретінде қатысады.
53. Реттеліп көрсетілетін қызметтерді тұтынушы уәкілетті органға табиғи монополия субъектісінің, конкурстық комиссияның, конкурстық комиссия (хатшылық) хатшысының, техникалық сарапшылардың заңсыз әрекеттеріне шағым жасай алады.
54. Порталда тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу мынадай:
1) конкурс;
2) баға ұсыныстарын сұрату;
3) бір көзден сатып алу;
4) биржалық тауарды сатып алушы ретінде тауар биржаларында жүзеге асырылады.
Биржалық тауарларды сатып алу Қазақстан Республикасының тауар биржалары туралы заңнамасына сәйкес тауар биржалары арқылы жүзеге асырылады.
Табиғи монополия субъектісі сатып алуды Қазақстан Республикасының сауда қызметін реттеу туралы заңнамасына сәйкес электрондық сауда алаңдары арқылы жүзеге асырады.
55. Сатып алуды табиғи монополия субъектісі мынадай шарттарды сақтай отырып жүргізеді:
1) сатып алуды өткiзудiң ашықтығы мен жариялылығы;
2) сатып алуға қатысу үшiн барлық әлеуетті өнім берушiлерге тең мүмкiндiктердi қамтамасыз ету;
3) әлеуетті өнім берушiлер арасында адал бәсекелестiк;
4) Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға қайшы келмейтін шамада қазақстандық тауар өндірушілерге, сондай-ақ қазақстандық жұмыстарды және қызметтерді жеткізушілерге қолдау көрсету.
Ескерту. 55-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 28.01.2026 № 11-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
56. Стратегиялық тауарларды сатып алу осы Қағидаларға сәйкес конкурс тәсілімен стратегиялық тауарларды өндірушілермен тікелей жүзеге асырылады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
56-1-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 31.03.2026 № 97-НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
56-1. Тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алу Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының ақпараттық жүйесімен және (немесе) мемлекеттік сатып алу саласындағы уәкілетті органның ақпараттық жүйесімен интеграцияланған электрондық сатып алудың ақпараттық жүйелерінде (сатып алудың бірыңғай платформасы) жүзеге асырылады.
Ескерту. 5-тарау 56-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 28.01.2026 № 11-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

51. Закупки товаров, работ, услуг осуществляются субъектом естественной монополии на календарный год или на долгосрочный период. Субъект естественной монополии самостоятельно определяет товары, работы, услуги, закупаемые на долгосрочный период, с учетом обеспечения своевременного выполнения ремонтных работ и инвестиционных программ.
52. Потребитель регулируемых услуг участвует в качестве наблюдателя при проведении субъектом естественной монополии закупок товаров, работ, услуг.
53. Потребитель регулируемых услуг может обращаться в уполномоченный орган с жалобами на неправомерные действия субъекта естественной монополии, конкурсной комиссии, секретаря конкурсной комиссии (секретариата), технических экспертов.
54. Закупки товаров, работ, услуг осуществляются на портале одним из следующих способов:
1) конкурса;
2) запроса ценовых предложений;
3) из одного источника;
4) на товарных биржах в качестве покупателя биржевого товара.
Приобретение биржевых товаров осуществляется через товарные биржи в соответствии с законодательством Республики Казахстан о товарных биржах.
Субъект естественной монополии осуществляет закупки через электронные торговые площадки в соответствии с законодательством Республики Казахстан о регулировании торговой деятельности.
55. Закупки проводятся субъектом естественной монополии с соблюдением следующих условий:
1) открытость и гласность проведения закупок;
2) обеспечение всем потенциальным поставщикам равных возможностей для участия в закупках;
3) добросовестная конкуренция среди потенциальных поставщиков;
4) оказания поддержки казахстанским товаропроизводителям, а также поставщикам работ и услуг казахстанского происхождения в той мере, в которой это не противоречит международным договорам, ратифицированным Республикой Казахстан.
Сноска. Пункт 55 в редакции приказа Министра водных ресурсов и ирригации РК от 28.01.2026 № 11-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
56. Закупки стратегических товаров осуществляются непосредственно у производителей стратегических товаров способом конкурса, в соответствии с настоящими Правилами.
56-1. Закупки товаров, работ и услуг осуществляются в информационных системах электронных закупок, интегрированной с информационной системой Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан и (или) информационной системой уполномоченного органа в сфере государственных закупок (Единая платформа закупок).
Сноска. Правила дополнены пунктом 56-1 в соответствии с приказом Министра водных ресурсов и ирригации РК от 28.01.2026 № 11-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2-параграф. Тауар биржалары арқылы сатып алу
57. Тауар биржалары арқылы "Биржалық тауарлардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 26 ақпандағы № 142 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тіркелімінде № 10587 болып тіркелген) бекітілген биржалық тауарлардың тізбесіне енгізілген тауарларды сатып алу жүзеге асырылады.
Тауар биржалары арқылы сатып алу Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика Министрі міндетін атқарушысының 2015 жылғы 30 наурыздағы № 280 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тіркелімінде № 10993 болып тіркелген) Биржалық сауданың қағидаларында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
3-параграф. Портал арқылы конкурс тәсілімен жүзеге асырылатын сатып алу
58. Тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді конкурс өткізу жолымен сатып алу портал арқылы өткізіледі және мынадай кезеңдер көзделеді:
1) конкурстық комиссияны қалыптастыру;
2) конкурстық құжаттаманы қалыптастыру және бекіту;
3) конкурстық құжаттаманы порталда орналастыру;
4) конкурсқа қатысуға жіберуге өтінімдер қабылдау;
5) конкурсқа қатысуға жіберуге өтінімдерді ашу, өтінімдердің конкурс талаптарына сәйкестігін қарау, қабылдаудан бас тартылған өтінімдер бойынша деректерді енгізе отырып ашу хаттамасын қалыптастыру, сондай-ақ жоқ немесе қатесі бар құжаттарға сұрау салу және қабылдаудан бас тартылған өтінімдерді конкурс талаптарына сәйкес келтіру;
6) конкурсқа жіберілген және қабылдаудан бас тартылған қатысушылар бойынша ақпаратты көрсете отырып, өтінімдерді қарау хаттамасын қалыптастыру;
7) конкурстық өтінімдерді қабылдау;
8) конкурстық өтінімдерді қамтамасыз ету;
9) конкурстық өтінімдерді ашу, комиссияның конкурстық өтінімдерді конкурс талаптарына сәйкестігіне қарауы, конкурсқа қатысуға алдын ала рұқсат беру хаттамасын жасау және конкурстық өтінімдерді қарау хаттамасын жасау;
10) конкурс қорытындылары туралы хаттама жасай отырып, конкурс жеңімпазын айқындау;
11) конкурс жеңімпазымен тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы шарт (-тар) жасасу.
58-1. Конкурс тәсілімен тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу екі кезеңдік рәсімдерді пайдалану арқылы портал арқылы жүргізіледі.
Портал арқылы тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алудың екі кезеңдік рәсімдері мынадай рәсімдерді қамтиды:
1) қазақстандық тауар өндірушілер арасындағы конкурс;
2) конкурс.
Әлеуетті өнім берушінің тауар өндірісін растайтын құжат қазақстандық тауар өндірушілер тізілімінен үзінді көшірме болып табылады.
Қазақстандық тауар өндірушілердің тізіліміне енгізілген әлеуетті өнім берушілер арасында сатып алу өтпеді деп танылған кезде тапсырыс беруші осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен өзге де әлеуетті өнім берушілер арасында сатып алуды жүзеге асыру туралы шешім қабылдайды.
Ескерту. Қағидалар 58-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 22.08.2025 № 210-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; жаңа редакцияда - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 28.01.2026 № 11-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Параграф 2. Закупки способом через товарные биржи
57. Через товарные биржи осуществляются закупки товаров, включенных в Перечень биржевых товаров, утвержденный приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 26 февраля 2015 года № 142 "Об утверждении перечня биржевых товаров" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10587).
Закупки способом через товарные биржи осуществляются в порядке, установленном Правилами биржевой торговли, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 280 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10993).
Параграф 3. Закупки, осуществляемые способом конкурса посредством портала
58. Закупки товаров, работ, услуг путем проведения конкурса проводятся посредством портала и предусматривают следующие этапы:
1) формирование конкурсной комиссии;
2) формирование и утверждение конкурсной документации;
3) размещение конкурсной документации на портале;
4) прием заявок на допуск к участию в конкурсе;
5) вскрытие заявок на допуск к участию в конкурсе, рассмотрение заявок на соответствие условиям конкурса, формирование протокола вскрытия с внесением данных по отклоненным заявкам, а также запрос отсутствующих или некорректных документов и приведение отклоненных заявок в соответствие с условиями конкурса;
6) формирование протокола рассмотрения заявок с отображением информации по допущенным и отклоненным участникам;
7) прием конкурсных заявок;
8) обеспечение конкурсных заявок;
9) вскрытие конкурсных заявок, рассмотрение конкурсной комиссией конкурсных заявок на соответствие условиям конкурса, составление протокола предварительного допуска к участию в конкурсе и составление протокола рассмотрения конкурсных заявок;
10) определение победителя конкурса с составлением протокола об итогах конкурса;
11) заключение договора (-ов) о закупках товаров, работ, услуг с победителем конкурса.
58-1. Закупки товаров, работ, услуг способом конкурса проводятся посредством портала путем использования двухэтапных процедур.
Двухэтапные процедуры закупок товаров, работ, услуг посредством портала включает в себя следующие процедуры:
1) конкурс среди казахстанских товаропроизводителей;
2) конкурс.
Документом, подтверждающим производство товара потенциальным поставщиком, является выписка из реестра казахстанских товаропроизводителей.
При признании несостоявшимися закупок, среди потенциальных поставщиков, включенных в реестр казахстанских товаропроизводителей, заказчик принимает решение об осуществлении закупок среди иных потенциальных поставщиков в порядке, установленном настоящими Правилами.
Сноска. Параграф 3 дополнен пунктом 58-1 в соответствии с приказом Министра водных ресурсов и ирригации РК от 22.08.2025 № 210-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра водных ресурсов и ирригации РК от 28.01.2026 № 11-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

59. Табиғи монополия субъектісі сатып алу жүзеге асырылатын портал туралы ақпаратты өзінің интернет-ресурсында орналастырады, ал өзінің интернет-ресурсы болмаған жағдайда, уәкілетті органға порталға сілтемені көрсете отырып, ұсынады.
60. Порталда конкурстық құжаттама жарияланғанға дейін табиғи монополия субъектісі осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес конкурстық комиссияның құрамын, конкурстық комиссияның хатшысын бекітеді және тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің техникалық ерекшеліктерді, жоспарларды, сызбаларды, эскиздерді қоса алғанда, конкурстық құжаттамаға сәйкес техникалық және сапалық сипаттамаларға сәйкестігін айқындау үшін техникалық сарапшыларды белгілейді.
Табиғи монополия субъектісі техникалық сарапшыны тарту талап етілетін тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің тізбесін айқындайды.
Осы тармақта көрсетілген шешімдер табиғи монополия субъектісінің бірінші басшысының немесе оның міндетін атқарушы адамның не табиғи монополия субъектісінің уәкілетті адамының бұйрығымен қабылданады.
Конкурстық комиссия табиғи монополия субъектісі конкурстық комиссияны бекіту және сатып алуды өткізу туралы бұйрықты қабылдаған күннен бастап сатып алу туралы шарт күшіне енгенге дейін жұмыс істейді.
Егер конкурс өтпеді деп танылса, конкурстық комиссияның өкілеттігі тоқтайды.
Конкурстық комиссия мүшелерінің саны кемінде бес адамды құрайды және тақ сан болады.
Шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын табиғи монополиялар субъектілері үшін конкурстық комиссия мүшелерінің саны тақ сан болады және кемінде үш адамды құрайды.
Конкурстық комиссияның құрамына конкурстық комиссияның Төрағасы мен мүшелері кіреді.
Конкурстық комиссияның мүшелеріне қоғамдық бірлестіктің өкілі қосылады.
Конкурстық комиссияның құрамына қосылған қоғамдық бірлестіктің өкілі конкурстық комиссияның қабылдаған шешімі үшін ортақ жауаптылықта болады.
Төраға болмаған уақытта оның функцияларын оны алмастыратын адам орындайды.
Конкурстық комиссия мүшелерінің бірі конкурстық комиссияның отырысында өндірістік немесе басқа да себептер бойынша болмаған жағдайда, конкурстық комиссия отырысының хаттамасында оның болмауының себебі көрсетіліп, растайтын құжаттың көшірмесі қоса беріліп, оған сілтеме жасалады.
Табиғи монополия субъектісі тұрақты құрамы бар конкурстық комиссияны бүкіл қаржы жылына құрады.
61. Конкурстық комиссияның отырысы конкурстық комиссия мүшелерінің жалпы санының кемінде үштен екісі қатысқан жағдайда өткізіледі.
Конкурстық комиссияның шешімі ашық дауыс беру арқылы қабылданады және егер оған конкурстық комиссия мүшелерінің жалпы санының көпшілігі дауыс берсе, қабылданды деп есептеледі. Дауыстар тең болған жағдайда Төраға дауыс берген шешім қабылданды деп есептеледі.
Конкурстық комиссияның мүшесі ерекше пікір білдіре алады, ол жазбаша түрде баяндалады және конкурсты ашу немесе қорытындылау хаттамасына қоса беріледі.

59. Субъект естественной монополии размещает на своем интернет-ресурсе, а при отсутствии своего интернет-ресурса – предоставляет уполномоченному органу для размещения на его интернет-ресурсе информацию о портале, на котором осуществляются закупки, с указанием ссылки на портал;
60. До публикации конкурсной документации на портале согласно приложению 3 к настоящим Правилам субъект естественной монополии утверждает состав конкурсной комиссии, секретаря конкурсной комиссии и определяет технических экспертов для определения соответствия товаров, работ, услуг техническим и качественным характеристикам в соответствии с конкурсной документацией, включая технические спецификации, планы, чертежи, эскизы.
Субъект естественной монополии определяет перечень товаров, работ, услуг, по которым требуется привлечение технического эксперта.
Решения, указанные в настоящем пункте, принимаются приказом первого руководителя субъекта естественной монополии или лица, исполняющего его обязанности либо уполномоченного лица субъекта естественной монополии.
Конкурсная комиссия действует со дня принятия субъектом естественной монополии приказа об утверждении конкурсной комиссии и проведении закупок до вступления в силу договора о закупках.
В случае если конкурс признан не состоявшимся, полномочия конкурсной комиссии прекращаются.
Число членов конкурсной комиссии составляет не менее пяти человек и является нечетным.
Для субъектов естественных монополий, являющихся субъектами малого предпринимательства, число членов конкурсной комиссии составляет нечетное число и не менее трех человек.
В состав конкурсной комиссии входят председатель и члены конкурсной комиссии.
В члены конкурсной комиссии включается представитель общественного объединения.
Представитель общественного объединения, включенный в состав конкурсной комиссии, несет солидарную ответственность за принятые конкурсной комиссией решения.
Во время отсутствия председателя его функции выполняет лицо, его замещающее.
В случае отсутствия кого-либо из членов конкурсной комиссии на заседании конкурсной комиссии по производственной или другой причине в протоколе заседания конкурсной комиссии указывается причина его отсутствия со ссылкой на подтверждающий документ с приложением его копии.
Конкурсная комиссия создается субъектом естественной монополии с постоянным составом на весь финансовый год.
61. Заседание конкурсной комиссии проводится при условии присутствия не менее двух третей от общего числа членов конкурсной комиссии.
Решение конкурсной комиссии принимается открытым голосованием и считается принятым, если за него проголосовало большинство от общего количества членов конкурсной комиссии. В случае равенства голосов, принятым считается решение, за которое проголосовал Председатель.
Член конкурсной комиссии может выразить особое мнение, которое излагается в письменном виде и прилагается к протоколу вскрытия или подведения итогов конкурса.

62. Конкурстық комиссияның хатшысы мыналарды:
1) конкурстық өтінімдерді қабылдау аяқталған күнге дейін күнтізбелік 10 (он) күннен кешіктірмей порталда конкурс өткізу туралы хабарландыруды және конкурстық құжаттаманы қалыптастырады және жариялайды;
2) порталда тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу бойынша конкурс рәсімдерін өткізу туралы хабарландыруды қалыптастырады және жариялайды, конкурстық комиссия отырысының күн тәртібі бойынша ұсыныстар дайындайды, конкурстық комиссияны құжаттармен қамтамасыз етеді, конкурстық комиссияның отырысын өткізуді ұйымдастырады, портал қалыптастырған конкурсқа қатысуға алдын ала рұқсат беру хаттамаларына қол қояды, конкурстық өтінімдерді және конкурстың қорытындылары туралы қарайды;
3) порталда конкурс өткізу туралы хабарландыруды, конкурстық құжаттама жобасын алдын ала талқылау хаттамасын, конкурсқа қатысуға өтінімдерді ашу хаттамасын, конкурс тәсілімен мемлекеттік сатып алу қорытындылары туралы хаттаманы, сондай-ақ олар болған кезде порталда басқа да құжаттарды орналастырады;
4) порталда сараптама комиссиясының, не олар болған кезде сарапшының қорытындысын орналастырады;
5) осы Қағидаларда көзделген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
Конкурстық комиссияның хатшысы конкурстық комиссияның мүшесі болып табылмайды және конкурстық комиссияның шешім қабылдауына қатыспайды.
Конкурстық комиссияның хатшысы болмаған уақытта оның міндетін атқарушы тағайындалады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
63-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 31.03.2026 № 97-НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
63. Техникалық сарапшылар әлеуетті өнім берушілер ұсынатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің конкурстық құжаттама талаптарына сәйкестігі бойынша еркін нысанда қорытынды береді. Сараптамалық қорытынды "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Электрондық құжат туралы заң) сәйкес құжаттың электрондық көшірмесі нысанында ресімделеді және порталдағы конкурстық комиссия отырысының хаттамасына қоса беріледі.
64. Табиғи монополия субъектісі конкурстық өтінімдерді қабылдау аяқталатын күнге дейін 7 (жеті) жұмыс күнінен кешіктірмей конкурстық құжаттаманы портал арқылы жариялайды.
65. Конкурстық құжаттама мынадай мәліметтерді:
1) осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес 3-нысан бойынша конкурс өткізу туралы хабарландыруды;
2) осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес 2-нысан бойынша сатып алынатын тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) техникалық ерекшелігін;

62. Секретарь конкурсной комиссии осуществляет следующие функции:
1) формирует и публикует объявление о проведении конкурса и конкурсную документацию на портале не позднее, чем за 10 (десять) календарных дней до дня окончания приема конкурсных заявок;
2) формирует и публикует объявление о проведении на портале процедур конкурса по приобретению товаров, работ, услуг, подготовку предложения по повестке дня заседания конкурсной комиссии, обеспечение конкурсной комиссии документами, организацию проведения заседания конкурсной комиссии, подписание сформированных порталом протоколов предварительного допуска к участию в конкурсе, рассмотрение конкурсных заявок и об итогах конкурса;
3) размещает на портале объявление о проведении конкурса, протокол предварительного обсуждения проекта конкурсной документации, протокол вскрытия заявок на участие в конкурсе, протокол об итогах государственных закупок способом конкурса, а также другие документы на портале при их наличии;
4) размещает на портале заключение экспертной комиссии либо эксперта при их наличии;
5) осуществляет иные функции, предусмотренные настоящими Правилами.
Секретарь конкурсной комиссии не является членом конкурсной комиссии и не участвует при принятии конкурсной комиссией решений.
На время отсутствия секретаря конкурсной комиссии назначается исполняющий его обязанности.
63. Технические эксперты дают заключение в произвольной форме по соответствию предлагаемых потенциальными поставщиками товаров, работ, услуг требованиям конкурсной документации. Экспертное заключение оформляется в форме электронной копии документа в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об электронном документе и электронной цифровой подписи" (далее – Закон об электронном документе) и прилагается к протоколу заседания конкурсной комиссии на портале.
64. Субъект естественной монополий, не позднее чем за 7 (семь) рабочих дней до дня окончания приема конкурсных заявок, публикует конкурсную документацию посредством портала.
65. Конкурсная документация содержит следующие сведения:
1) объявление о проведении конкурса по форме 3 согласно приложению 6 к настоящим Правилам;
2) техническую спецификацию закупаемых товаров (работ, услуг) по форме 2 согласно приложению 6 к настоящим Правилам;

3) болған жағдайда жоспарларды, сызбаларды, эскиздерді;
4) шарт жобасын қамтиды.
66. Біртекті тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу жөнінде конкурс өткізу кезінде табиғи монополия субъектісі конкурстық құжаттамада қажет болған кезде тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді оларды жеткізу (орындау, көрсету) орны бойынша бөліктерге (лоттарға) бөледі. Бұл ретте конкурс жеңімпазы тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің әрбір лоты бойынша айқындалады.
Баға ұсыныстарын сұрату тәсілін қолдану мақсатында қаржы жылы ішінде біртекті тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алудың жылдық көлемін бөліктерге бөлуге жол берілмейді.
67. Әлеуетті өнім беруші табиғи монополия субъектісінен конкурстық құжаттаманы түсіндіруді, бірақ конкурстық өтінімдерді ұсынудың соңғы мерзімі өткенге дейін 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей сұрата алады. Табиғи монополия субъектісі сұрау салуды алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей осындай сұрау салуға жауап береді және осындай түсіндірмені конкурстық өтінім берген барлық әлеуетті өнім берушілерге жібереді. Әлеуетті өнім берушінің сұрау салуы және табиғи монополия субъектісінің жауабы портал арқылы жүзеге асырылады.
68. Конкурсқа қатысу үшін әлеуетті өнім беруші ұсынған конкурстық өтінімнің қолданылу мерзімі кемінде 15 (он бес) жұмыс күнін құрайды.
69. Конкурстық өтінім конкурсқа қатысуға ниет білдірген әлеуетті өнім берушінің конкурстық құжаттама шарттарына сәйкес тауарды жеткізуге, жұмысты орындауға, қызметті көрсетуге келісімін білдіруі болып табылады.
70. Әлеуетті өнім беруші конкурсқа қатысуға өтінімді конкурстық құжаттамада көрсетілген оны ұсынудың соңғы мерзімі өткенге дейін портал арқылы электрондық құжат нысанында ұсынады.
71. Әріп, цифр және өзге де символдармен сәйкестендіруге келмейтін ақпаратты қамтитын құжат әлеуетті жеткізуші ұсынбаған болып есептеледі және конкурстық құжаттаманың талаптарына сәйкес келмейтіндіктен қабылданбауға жатады.
72. Құжаттардың электрондық көшірмелері әлеуетті өнім берушіде мұндай құжаттардың түпнұсқасы немесе нотариаттық тәртіппен куәландырылған көшірмелері қағаз жеткізгіштерде болған жағдайда ұсынылады.
73. Әлеуетті өнім беруші осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес 3-нысан бойынша құжаттардың не электрондық құжаттардың мынадай электрондық көшірмелерін қоса бере отырып, конкурсқа қатысуға өтінім береді:
1) тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің функционалдық, техникалық, сапалық және пайдалану сипаттамаларын, сондай-ақ тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің осы талаптарға сәйкестігін растайтын құжаттарды сипаттай отырып, техникалық ерекшелік;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
2) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 31.03.2026 № 97-НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

3) при наличии планы, чертежи, эскизы;
4) проект договора.
66. При проведении конкурса по закупкам однородных товаров, работ, услуг субъект естественной монополии в конкурсной документации разделяет товары, работы и услуги на части (лоты) по месту их поставки (выполнения, оказания). При этом победитель конкурса определяется по каждому лоту товаров, работ, услуг.
Не допускается в целях применения способа запроса ценовых предложений дробление годового объема закупок однородных товаров, работ, услуг в течение финансового года на части.
67. Потенциальный поставщик может запросить у субъекта естественной монополии разъяснения конкурсной документации, но не позднее чем за 5 (пять) рабочих дней до истечения окончательного срока представления конкурсных заявок. Субъект естественной монополии не позднее 3 (три) рабочих дней со дня получения запроса предоставляет ответ на такой запрос и направляет такое разъяснение всем потенциальным поставщикам, представившим конкурсную заявку. Запрос потенциального поставщика и ответ субъекта естественной монополии осуществляются посредством портала.
68. Срок действия конкурсной заявки, представленной потенциальным поставщиком для участия в конкурсе, составляет не менее 15 (пятнадцать) рабочих дней.
69. Конкурсная заявка является выражением согласия потенциального поставщика, претендующего на участие в конкурсе, осуществить поставку товара, выполнить работу, оказать услугу в соответствии с условиями конкурсной документации.
70. Заявка на участие в конкурсе представляется потенциальным поставщиком посредством портала в форме электронного документа до истечения окончательного срока ее представления, указанного в конкурсной документации.
71. Документ, содержащий информацию, которая не идентифицируется с буквенными, цифровыми и иными символами, считается не представленным потенциальным поставщиком и подлежит отклонению как не соответствующий требованиям конкурсной документации.
72. Электронные копии документов представляются при условии наличия у потенциального поставщика оригиналов или нотариально засвидетельствованных копий таких документов на бумажных носителях.
73. Потенциальный поставщик предоставляет заявку на участие в конкурсе по форме 3 согласно приложению 6 к настоящим Правилам, с приложением следующих электронных копий документов либо электронных документов:
1) технической спецификации с описанием функциональных, технических, качественных и эксплуатационных характеристик товаров, работ, услуг, а также документов, подтверждающих соответствие товаров, работ, услуг этим требованиям;

2) Қазақстан Республикасының Рұқсаттар және хабарламалар туралы заңнамасына сәйкес алынған, мәліметтері мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінде расталатын лицензиялар, рұқсаттар (хабарламалар), патент, куәлік, сертификат, диплом (конкурстық құжаттамада тиісті талап болған кезде);
3) әлеуетті өнім берушіге қызмет көрсететін банктің немесе банк филиалының банк немесе банк филиалы алдындағы әлеуетті өнім берушінің міндеттемелері бойынша үш айдан астам созылған мерзімі өткен берешегінің жоқ екендігі туралы анықтамасы (егер әлеуетті өнім беруші екінші деңгейдегі бірнеше банктің немесе филиалдардың, сондай-ақ шетелдік банктің клиенті болып табылған жағдайда, аталған анықтама осындай банктердің әрқайсысынан ұсынылады). Конкурстық өтінімдер салынған конверттерді ашу күнінің алдындағы бір айдан ерте емес берілген анықтама;
4) конкурстық өтінімдер ашылатын күнге дейін үш айдан кешіктірмей берілген, есебі мемлекеттік кіріс органдарында жүргізілетін берешектің жоқ (бар) екендігі туралы мәліметтер;
5) егер әлеуетті өнім беруші Қазақстан Республикасының резиденті болып табылмаған және Қазақстан Республикасының салық төлеушісі ретінде тіркелмеген жағдайда, онда мыналар ұсынылады:
осы әлеуетті өнім берушінің Қазақстан Республикасының бейрезиденті болып табылатыны және салықтық есепте тұрмайтыны туралы Қазақстан Республикасы салық органының анықтамасы;
"Қазақстан Республикасының Шетелдік ресми құжаттарды заңдастыру талаптарын жоятын конвенцияға қосылуы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес апостиль қойылған (жария етілген) құқық белгілейтін құжаттардың тізбесі;
6) осы Қағидалардың 79-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, табиғи монополия субъектісінің банктік шотына конкурстық өтінімді қамтамасыз етуді енгізуді растайтын төлем тапсырмасы (конкурстық құжаттамада тиісті талап болған кезде);
7) егер конкурс стратегиялық тауарды сатып алуға жарияланған жағдайда, тиісті құзыретті органнан алынған әлеуетті өнім берушінің стратегиялық тауарды өндіруші болып табылатынын растайтын құжаттар;
8) Қазақстан Республикасы Әділет министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 29 мамырдағы № 66 бұйрығымен бекітілген Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу жөнінде мемлекеттік қызметтер көрсету қағидаларының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20771 болып тіркелген) 6-қосымшасына сәйкес белгіленген нысан бойынша тіркеуші орган берген заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама;

2) лицензии, разрешения (уведомления), патента, свидетельства, сертификата, диплома, полученные в соответствии с законодательством Республики Казахстан о разрешениях и уведомлениях, сведения о которых подтверждаются в информационных системах государственных органов (при наличии соответствующего требования в конкурсной документации);
3) справки банка или филиала банка, в котором обслуживается потенциальный поставщик, об отсутствии просроченной задолженности по обязательствам потенциального поставщика, длящимся более трех месяцев, перед банком или филиалом банка (в случае, если потенциальный поставщик является клиентом нескольких банков второго уровня или филиалов, а также иностранного банка, данная справка представляется от каждого из таких банков). Справка, выданная не ранее одного месяца, предшествующего дате вскрытия конвертов с конкурсными заявками;
4) сведений об отсутствии (наличии) задолженности, учет по которым ведется в органах государственных доходов, выданной не ранее трех месяцев до дня вскрытия конкурсных заявок;
5) в случае, если потенциальный поставщик не является резидентом Республики Казахстан и не зарегистрирован в качестве налогоплательщика Республики Казахстан, то представляется:
справки налогового органа Республики Казахстан о том, что данный потенциальный поставщик является нерезидентом Республики Казахстан и не состоит на налоговом учете;
правоустанавливающих документов с проставленным апостилем (легализованного) в соответствии с Законом Республики Казахстан "О присоединении Республики Казахстан к Конвенции, отменяющей требование легализации иностранных официальных документов";
6) платежного поручения, подтверждающего внесение обеспечения конкурсной заявки на банковский счет субъекта естественной монополии (при наличии соответствующего требования в конкурсной документации), за исключением случаев, предусмотренных пунктом 79 настоящих Правил;
7) в случае, если конкурс объявлен на закупки стратегического товара, то представляются документы, подтверждающие, что потенциальный поставщик является производителем стратегического товара, полученных от соответствующего компетентного органа;
8) справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, выданной регистрирующим органом по форме, установленной в соответствии с приложением 6 Правил оказания государственных услуг в сфере государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств, утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра юстиции Республики Казахстан от 29 мая 2020 года № 66 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 20771);

9) егер әлеуетті өнім беруші қосылған құн салығын төлеуші болып табылған жағдайда, қосылған құн салығы бойынша есепке қою туралы куәліктің көшірмесі, не электрондық құжаттың қағаз көшірмесі қоса беріледі.
74. Әлеуетті өнім берушінің қосалқы мердігерлерге (бірлесіп орындаушыларға) қосалқы мердігерлікке (бірлесіп орындауға) жиынтығында жұмыстар, көрсетілетін қызметтер көлемінің үштен екісінен астамын беруіне жол берілмейді.
75. Әлеуетті өнім беруші өтінімді ұсынудың соңғы мерзімі өткенге дейін, бұл ретте өзінің конкурстық өтінімінің кепілді қамтамасыз етілуін қайтару мүмкіндігін жоғалтпай, портал арқылы өз өтінімін түзетеді немесе кері қайтарып алады.
76. Әлеуетті өнім беруші конкурстық өтінімді ұсынған кезде бір мезгілде оның конкурстық өтінімінде ұсынылған сатып алынатын тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер құнының бір пайызы мөлшерінде конкурстық өтінімді қамтамасыз етуді енгізеді.
77. Конкурстық өтінімді қамтамасыз ету мына:
1) әлеуетті өнім берушінің табиғи монополия субъектісінің тиісті банктік шотына енгізу арқылы ақша кепілі;
2) банктік кепілдеме түрінде ұсынылады.
78. Конкурстық өтінімді қамтамасыз етудің қолданылу мерзімі – конкурстық өтінімнің өзінің қолданылу мерзімінен кем емес.
79. Әлеуетті өнім берушілер, егер:
1) шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылса және жалпы құндық мәнінде олар ұсынатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің көлемі айлық есептік көрсеткіштің алты мың еселенген мөлшерінен аспаса;
2) Қазақстан Республикасының қоғамдық мүгедектігі бар адамдарға бірлестігі құрған, тауарларды өндіретін, жұмыстарды орындайтын, қызметтерді көрсететін ұйымдар болып табылса және олар ұсынатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің көлемі айлық есептік көрсеткіштің он сегіз мың еселенген мөлшерінен аспаса, конкурстық өтінімді қамтамасыз етуді енгізбейді.
80. Табиғи монополия субъектісі конкурстық өтінімді қамтамасыз етуді мынадай жағдайлар туындаған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қайтарады:
1) конкурстық өтінімнің қолданылу мерзімі өткен;
2) сатып алу шарты күшіне енген;
3) конкурстық өтінімдерді ұсынудың соңғы мерзімі өткенге дейін конкурстық өтінім кері қайтарып алынған;
4) конкурстық өтінімнің конкурстық құжаттаманың талаптарына жауап бермейтін ретінде қабылданбаған;
5) конкурс жеңімпазын анықтамай сатып алу рәсімдері тоқтатылғанды.
81. Конкурстық өтінімді қамтамасыз ету конкурстық өтінімді ұсынған әлеуетті өнім берушіге қайтарылмайды және егер әлеуетті өнім беруші:
1) конкурстық өтінімді ұсынудың соңғы мерзімі өткеннен кейін конкурстық өтінімді кері қайтарып алды немесе өзгертті;

9) в случае, если потенциальный поставщик является плательщиком налога на добавленную стоимость, копии свидетельства о постановке на учет по налогу на добавленную стоимость либо бумажной копии электронного документа.
74. Не допускается передача потенциальным поставщиком субподрядчикам (соисполнителям) на субподряд (соисполнение) в совокупности более двух третей объема работ, услуг.
75. Потенциальный поставщик корректирует или отзывает свою заявку посредством портала до истечения окончательного срока представления заявки, не теряя при этом возможности на возврат гарантийного обеспечения своей конкурсной заявки.
76. Потенциальный поставщик при представлении конкурсной заявки одновременно вносит обеспечение конкурсной заявки в размере одного процента от стоимости закупаемых товаров, работ, услуг, предложенной в его конкурсной заявке.
77. Обеспечение конкурсной заявки представляется в одном из следующих видов:
1) залога денег путем внесения потенциальным поставщиком на соответствующий банковский счет субъекта естественной монополии;
2) банковской гарантии.
78. Срок действия обеспечения конкурсной заявки – не менее срока действия самой конкурсной заявки.
79. Потенциальные поставщики не вносят обеспечение конкурсной заявки, если:
1) являются субъектами малого предпринимательства и объем предлагаемых ими товаров, работ, услуг в стоимостном выражении в целом, по конкурсу не превышает шеститысячекратного размера месячного расчетного показателя;
2) являются организациями, создаваемыми общественными объединениями инвалидов Республики Казахстан, производящими товары, работы, услуги и объем предлагаемых ими товаров, работ, услуг в стоимостном выражении по конкурсу не превышает восемнадцати тысячекратного размера месячного расчетного показателя.
80. Субъект естественной монополии возвращает обеспечение конкурсной заявки в течение 5 (пять) рабочих дней со дня наступления следующих случаев:
1) истечения срока действия конкурсной заявки;
2) вступления в силу договора закупок;
3) отзыва конкурсной заявки до истечения окончательного срока представления конкурсных заявок;
4) отклонения конкурсной заявки, как не отвечающей требованиям конкурсной документации;
5) прекращения процедур закупок без определения победителя конкурса.
81. Обеспечение конкурсной заявки не возвращается потенциальному поставщику, представившему конкурсную заявку и ее обеспечение в случаях, если потенциальный поставщик:
1) отозвал или изменил конкурсную заявку после истечения окончательного срока представления конкурсной заявки;

2) егер ол конкурстың жеңімпазы немесе екінші орын алған әлеуетті өнім беруші болып айқындалса, осы Қағидалардың 95-тармағында белгіленген мерзімдерде сатып алу туралы шарт жасаспаған болса.
82. Әлеуетті өнім берушілердің конкурстық өтінімдерін ашуды портал конкурстық құжаттамада белгіленген мерзімде автоматты түрде жүзеге асырады.
83. Конкурстық комиссия әлеуетті өнім берушілердің конкурстық өтінімдерін конкурс өткізу туралы хабарландыруда белгіленген конкурстық өтінімдерді ұсыну аяқталған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен асырмай әрбір лот бойынша жеке қарайды.
84. Конкурстық комиссия әлеуетті өнім берушінің конкурстық өтінімін бағалауға және салыстыруға мынадай негіздер бойынша қабылдамайды:
1) осы Қағидалардың 73-тармағында көрсетілген құжаттар ұсынылмаса;
2) осы Қағидалардың 79-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, әлеуетті өнім беруші конкурстық өтінімді қамтамасыз етуді енгізбесе;
3) конкурстық өтінім осы Қағидалардың 71, 72-тармақтарының талаптары бұзыла отырып, ұсынылған немесе ресімделген құжаттарды қамтиды;
4) есебі мемлекеттік кіріс органдарында жүргізілетін берешектің жоқ (бар) екендігі туралы мәліметтерде бір теңге және одан астам мөлшердегі міндетті зейнетақы жарналары, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша берешек, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар бойынша берешек туралы және әлеуметтік аударымдар бойынша берешектер туралы ақпараттың болуы;
5) әлеуетті өнім берушінің осы анықтама берілген күннің алдындағы үш айдан астам созылатын міндеттемелерінің ең болмағанда бір түрі бойынша мерзімі өткен берешегі бар банк анықтамасының немесе банк филиалының болуы;
6) әлеуетті өнім берушінің конкурстық құжаттаманың техникалық ерекшелігінде белгіленген талаптарға сәйкес келмейтін техникалық ерекшелікті ұсынуы;
7) дұрыс емес ақпарат ұсыну фактісі анықталса;
8) егер конкурсқа өзара үлестес тұлғалар ғана қатысса, әлеуетті өнім беруші осы конкурсқа (лотқа) қатысуға өтінім берген басқа әлеуетті өнім берушінің үлестес тұлғасы болып табылады;
9) конкурсқа қатысуға жіберілген әлеуетті өнім берушілердің теңге бойынша өтінімдерінің бағасы тізбеде көзделген сатып алуға бөлінген сомадан асып кетсе;
10) әлеуетті өнім берушінің баға ұсынысын конкурстық комиссия демпингтік деп таныған жағдайда.
85. Конкурстық комиссия осы Қағидалардың 84-тармағында көзделген талаптарға сәйкес келмейтін әлеуетті өнім берушілерді анықтаған жағдайда, мұндай әлеуетті өнім берушілерге порталда конкурсқа қатысуға алдын ала рұқсат беру хаттамасын орналастырған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде конкурсқа қатысуға арналған өтінімдерін Қағидалардың 84-тармағының талаптарына сәйкес келтіруге мүмкіндік береді.
Конкурстық комиссия осы Қағидалардың 84-тармағында көзделген талаптарға сәйкес келмейтін әлеуетті өнім берушілерді анықтаған жағдайда конкурстық комиссия конкурсқа қатысуға алдын ала рұқсат беру хаттамасын ресімдейді.
Конкурсқа қатысуға алдын ала рұқсат беру хаттамасында мынадай ақпарат:

2) не заключил договор о закупках, в сроки, установленные пунктом 95 настоящих Правил, если он был определен победителем конкурса или потенциальным поставщиком, занявшим второе место.
82. Вскрытие конкурсных заявок потенциальных поставщиков осуществляется автоматически порталом в установленный конкурсной документацией срок.
83. Конкурсная комиссия рассматривает конкурсные заявки потенциальных поставщиков отдельно по каждому лоту не более 3 (три) рабочих дней со дня окончания представления конкурсных заявок, установленного в объявлении о проведении конкурса.
84. Конкурсная комиссия не принимает к оценке и сопоставлению конкурсную заявку потенциального поставщика по следующим основаниям:
1) не представлены документы, указанные в пункте 73 настоящих Правил;
2) потенциальный поставщик не внес обеспечение конкурсной заявки, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 79 настоящих Правил;
3) конкурсная заявка, содержит документы, представленные или оформленные с нарушением требований пунктов 71, 72 настоящих Правил;
4) наличие в сведениях об отсутствии (наличии) задолженности, учет по которым ведется в органах государственных доходов, информации о задолженности по обязательным пенсионным взносам, обязательным пенсионным взносам работодателя, обязательным профессиональным пенсионным взносам, задолженности по отчислениям и (или) взносам на обязательное социальное медицинское страхование и о задолженности по социальным отчислениям в размере одного тенге и более;
5) наличие справки банка или филиала банка просроченной задолженности хотя бы по одному виду обязательств потенциального поставщика, длящейся более трех месяцев, предшествующих дате выдачи данной справки;
6) представление потенциальным поставщиком технической спецификации, не соответствующей требованиям, установленным в технической спецификации конкурсной документации;
7) установлен факт представления недостоверной информации;
8) потенциальный поставщик является аффилированным лицом другого потенциального поставщика, подавшего заявку на участие в данном конкурсе (лоте), если в конкурсе приняли участие только аффилированные между собой лица;
9) цены заявок в тенге потенциальных поставщиков, допущенных к участию в конкурсе, превышают сумму, выделенную на закупки предусмотренную перечнем;
10) ценовое предложение потенциального поставщика признано конкурсной комиссией демпинговым.
85. Конкурсная комиссия в случае выявления потенциальных поставщиков, не соответствующих требованиям, предусмотренным пунктом 84 настоящих Правил, предоставляет таким потенциальным поставщикам возможность для приведения заявок на участие в конкурсе в соответствие с требованиями пункта 84 Правил в течение трех рабочих дней со дня размещения протокола предварительного допуска к участию в конкурсе на портале.
Протокол предварительного допуска к участию в конкурсе оформляется конкурсной комиссией в случае выявления конкурсной комиссией потенциальных поставщиков, не соответствующих требованиям, предусмотренным пунктом 84 настоящих Правил.
Протокол предварительного допуска к участию в конкурсе содержит следующую информацию:

1) талаптарға сәйкес келмейтін әлеуетті өнім берушілердің тізбесі қамтылады, онда әлеуетті өнім берушілерден бас тартудың себептері, оның ішінде олардың талаптарға сәйкес келмейтінін растайтын мәліметтер мен құжаттар егжей-тегжейлі сипатталады;
2) ұсынылуы және талаптарға сәйкес келтірілуі тиіс құжаттар тізбесі қамтылады.
Конкурстық комиссияның әлеуетті өнім берушілерді конкурсқа қатысуға алдын ала жіберу туралы шешімі конкурстық өтінімдерді беру аяқталған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде қабылданады және конкурстық комиссияның хатшысы конкурсқа қатысуға өтінім берген әлеуетті өнім берушілерді электрондық пошта арқылы автоматты түрде хабардар ете отырып, конкурсқа қатысуға алдын ала рұқсат беру туралы шешім қабылданған күні оны порталға орналастырады.
Осы Қағидалардың 84-тармағының талаптарына сәйкес келмейтін әлеуетті өнім берушілер болмаған жағдайда конкурсқа қатысуға алдын ала рұқсат беру хаттамасы қалыптастырылмайды.
Конкурсқа қатысуға алдын ала рұқсат беру хаттамасына конкурстық комиссия мүшелері қол қояды.
Конкурстық комиссия конкурсқа қатысуға өтінімдерді қайта қарау кезінде алдын ала рұқсат беру хаттамасында көзделмеген негіздер бойынша әлеуетті өнім берушілерді қабылдамауға жол бермейді.
86. Егер баға ұсынысы конкурстық құжаттамада сатып алуға көзделген сомадан 50 (елу) пайыздан астам төмен болған жағдайда, ол демпингтік ұсыныс деп танылады. Әлеуетті өнім беруші өзінің конкурстық өтінімінде ұсынылған сатып алынатын тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер құнының 10 (он) пайызы мөлшерінде қосымша қамтамасыз етуді енгізген жағдайда демпингтік бағаны ұсынуға жол беріледі.
87. Бағалауға және салыстыруға қабылданған конкурстық өтінімдер тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің функционалдық, техникалық және сапалық сипаттамаларының сәйкестігін ескере отырып, конкурстық баға ұсынысының ең төмен бағасының негізінде конкурс жеңімпазын айқындай отырып (лоттар бойынша) порталда қаралады.
88. Конкурс жеңімпазын анықтау кезінде конкурстың әлеуетті өнім берушілерінің конкурстық баға ұсыныстарының бағасы тең болған жағдайда, конкурстық құжаттаманы басқа әлеуетті өнім берушілерден бұрын ұсынған әлеуетті өнім берушіге басымдық беріледі.
89. Конкурстық комиссия, егер:
1) осы Қағидалардың 84-тармағында көзделген кез келген негіздер бойынша әлеуетті өнім берушілердің конкурстық өтінімдері бағалауға және салыстыруға қабылданбағаннан кейін екеуден кем конкурстық өтінім қалса;
2) конкурсқа қатысуға екеуден кем әлеуетті өнім беруші өтінім берсе;

1) перечень потенциальных поставщиков, не соответствующих требованиям с подробным описанием причин их отклонения, в том числе с указанием сведений и документов, подтверждающих их несоответствие требованиям;
2) перечень документов, которые необходимо представить и привести в соответствие с требованиями.
Решение конкурсной комиссии о предварительном допуске потенциальных поставщиков к участию в конкурсе принимается в течение 3 (три) рабочих дней со дня окончания представления конкурсных заявок и размещается секретарем конкурсной комиссии в день принятия решения о предварительном допуске к участию в конкурсе на портале с автоматическим уведомлением по электронной почте потенциальных поставщиков, подавших заявки на участие в конкурсе.
Протокол предварительного допуска к участию в конкурсе не формируется в случае отсутствия потенциальных поставщиков, несоответствующих требованиям пункта 84 настоящих Правил.
Протокол предварительного допуска к участию в конкурсе подписывается членами конкурсной комиссии.
Конкурсной комиссией при повторном рассмотрении заявок на участие в конкурсе не допускается отклонять потенциальных поставщиков по основаниям, не предусмотренным в протоколе предварительного допуска.
86. Ценовое предложение признается демпинговым, в случае если оно более чем на 50 (пятьдесят) процентов ниже суммы, предусмотренной конкурсной документацией на закупки. Допускается представление демпинговой цены при условии внесения потенциальным поставщиком дополнительного обеспечения в размере 10 (десять) процентов от стоимости закупаемых товаров, работ, услуг, предложенной в его конкурсной заявке.
87. Конкурсные заявки, принятые к оценке и сопоставлению рассматриваются на портале, с определением победителя конкурса (по лотам) на основе самой низкой цены конкурсного ценового предложения, с учетом соответствия функциональных, технических и качественных характеристик товаров, работ, услуг.
88. При определении победителя конкурса, в случае равенства цен конкурсных ценовых предложений потенциальных поставщиков конкурса, предпочтение отдается потенциальному поставщику который представил конкурсную документацию ранее других потенциальных поставщиков.
89. Конкурсная комиссия признает конкурс (лот) несостоявшимся в случае, если:
1) после непринятия к оценке и сопоставлению конкурсных заявок потенциальных поставщиков по любому из оснований, предусмотренных пунктом 84 настоящих Правил, осталось менее двух конкурсных заявок;
2) на участие в конкурсе представили заявку менее двух потенциальных поставщиков;

3) осы Қағидалардың 95-тармағында көзделген мерзімде жеңімпаз және екінші орын алған әлеуетті өнім беруші сатып алу туралы шарт жасасудан жалтарған жағдайда комиссия конкурсты (лотты) өткізілмеген деп таниды.
90. Егерде конкурс тәсілімен қайта сатып алудың тұтастай немесе қандай да бір бөлігі (лот) бойынша өтпеді деп танылса, онда табиғи монополия субъектісі мынадай:
1) конкурстық құжаттаманы өзгерту және қайта конкурс өткізу туралы;
2) бір көзден алу тәсілімен сатып алуды жүзеге асыру туралы шешімдердің бірін қабылдайды.
Конкурстық құжаттамаға өзгерістер енгізілген жағдайда, қайта конкурс өткізу мерзімдері мен тәртібі бастапқы конкурс өткізуге сәйкес келеді.
Осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген жағдайда, бір көзден алу тәсілімен сатып алуға қатысуға шақыру портал арқылы конкурсқа қатысуға өтінім берген әлеуетті өнім берушіге, оның конкурстық құжаттамасы сәйкес келген жағдайда жіберіледі. Жасалған шарттың бағасы конкурстық құжаттама сәйкес келген жағдайда конкурсқа қатысуға өтінімде көрсетілген әлеуетті өнім берушінің конкурстық баға ұсынысынан аспайды.
Өткізілмеген сатып алу бойынша бір көзден алу тәсілімен сатып алуды жүзеге асыру кезінде табиғи монополиялар субъектісі портал арқылы әлеуетті өнім берушіге бір көзден алу тәсілімен сатып алуға қатысуға шақыру жібереді.
Осы тармақта көрсетілген іс-әрекеттер табиғи монополия субъектісінің бірінші басшысының немесе оның міндетін атқарушы адамның бұйрығымен бекітіледі.
Осы тармақта көрсетілген іс-әрекеттер табиғи монополия субъектісінің бірінші басшысының немесе оған уәкілетті тұлғаның бұйрығымен бекітіледі.
Ескерту. 90-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 28.01.2026 № 11-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
91. Конкурстық комиссия осы Қағидалардың 84-тармағына сәйкес бағалауға және салыстыруға қабылданбаған әлеуетті өнім берушілердің конкурстық өтінімдерін қоспағанда, конкурстық өтінімдерді бағалайды, салыстырады және мынадай өлшемшарттарды:
1) пайдалануға, техникалық қызмет көрсетуге және жөндеуге арналған шығыстарды;
2) тауарларды жеткізу, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету мерзімдерін;
3) тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің функционалдық, техникалық және сапалық сипаттамаларының сәйкестігін;
4) тауарларға, жұмыстарға және көрсетілетін қызметтерге кепілдіктер шарттарын;
5) әлеуетті өнім берушінің біліктілік деректерін ескере отырып, ең төмен баға негізінде жеңіп шыққан конкурстық өтінімді айқындайды.

3) победитель и потенциальный поставщик, занявший второе место, уклоняются от заключения договора о закупках в сроки, установленные пунктом 95 настоящих Правил.
90. Если повторные закупки способом конкурса признаны несостоявшимся в целом или по какой-либо части (лоту), то субъект естественной монополии принимает одно из следующих решений:
1) об изменении конкурсной документации и повторном проведении закупок способом конкурса;
2) об осуществлении закупок способом из одного источника.
В случае внесения изменений в конкурсную документацию, сроки и порядок проведения повторного конкурса соответствуют проведению первоначального конкурса.
В случае, предусмотренных подпунктом 2) настоящего пункта, приглашение на участие в закупках способом из одного источника направляется посредством портала потенциальному поставщику, представившему заявку на участие в конкурсе, при условии соответствия его конкурсной документации. Цена заключенного договора не превышает конкурсное ценовое предложение потенциального поставщика, указанного в заявке на участие в конкурсе, при условии соответствия конкурсной документации.
При осуществлении закупок способом из одного источника по несостоявшимся закупкам субъект естественных монополий направляет посредством портала потенциальному поставщику приглашение принять участие в закупках способом из одного источника.
Действия, указанные в настоящем пункте, утверждается приказом первого руководителя субъекта естественной монополии или уполномоченного на то лица.
Сноска. Пункт 90 в редакции приказа Министра водных ресурсов и ирригации РК от 28.01.2026 № 11-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
91. Конкурсная комиссия оценивает, сопоставляет конкурсные заявки, за исключением конкурсных заявок потенциальных поставщиков, не принятых к оценке и сопоставлению в соответствии с пунктом 84 настоящих Правил, и определяет выигравшую конкурсную заявку на основе самой низкой цены и с учетом следующих критериев:
1) расходов на эксплуатацию, техническое обслуживание и ремонт;
2) сроков поставки товаров, выполнения работ, предоставления услуг;
3) соответствия функциональных, технических и качественных характеристик товаров, работ, услуг;
4) условия гарантий на товары, работы и услуги;
5) квалификационных данных потенциального поставщика.

Ескерту. 91-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 28.01.2026 № 11-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
92. Конкурстық комиссия конкурстық өтінімдерді ашқан күннен бастап 6 (алты) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде конкурстың қорытындыларын шығарады, табиғи монополия субъектісінің ЭЦҚ қойылған тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу жөніндегі конкурстың қорытындылары туралы хаттама қалыптастырады және порталда орналастырады.
93. Конкурс тәсілімен сатып алуды жүзеге асыру кезінде конкурстық комиссия конкурстың қорытындылары туралы хаттаманы ресімдейді, онда мынадай ақпарат қамтылады:
1) сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің атауы мен қысқаша сипаттамасы;
2) конкурстық өтінімдер ұсынған әлеуетті өнім берушілердің атауы және орналасқан жері;
3) конкурстық өтінімдер ұсынған әлеуетті өнім берушілердің біліктілік деректері;
4) әрбір конкурстық өтінімнің бағасы және басқа да негізгі шарттары;
5) конкурстық өтінімдерді бағалау мен салыстыруды баяндау;
6) конкурстық өтінімдерді бағалауға және салыстыруға қабылданбаған жағдайда – оларды бағалауға және салыстыруға қабылдамаудың негіздері;
7) әрбір лот бойынша конкурс жеңімпазының атауы мен орналасқан жері және жеңімпаз анықталған шарттар;
8) екінші орын алған әлеуетті өнім берушінің атауы, бағасы;
9) егер конкурс нәтижесінде жеңімпаз айқындалмаса – конкурстық комиссияның осындай шешім қабылдауы үшін негіздер;
10) конкурстық құжаттаманы түсіндіру туралы сұрау салуларды, оларға жауаптарды жалпылап баяндау, сондай-ақ конкурстық құжаттамаға өзгерістер мен толықтыруларды жалпылап баяндау;
11) сатып алу туралы шартқа қол қойылатын мерзім (бірақ конкурс жеңімпазы хабарламаны алған күннен бастап он жұмыс күнінен аспайды);
12) техникалық сарапшыларды тарту туралы ақпарат;
13) егер конкурс өткізілген жағдайда, онда тізбеде көзделген осы тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алуға табиғи монополия субъектісі бөлген сомасы.
94. Табиғи монополия субъектісі конкурс қорытындылары шығарылған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде портал арқылы конкурс жеңімпазына конкурстық құжаттамада шарт жобасына сәйкес келетін хабарлама мен қол қойылған сатып алу туралы шартты жібереді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
95-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 31.03.2026 № 97-НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
95. Конкурс жеңімпазы конкурс жеңімпазы деп тану туралы хабарламаны және сатып алу туралы шарттың жобасын алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей, Электрондық құжат туралы заңға сәйкес электрондық нысанда сатып алу туралы шартқа қол қояды немесе табиғи монополия субъектісін келіспеушіліктер туралы немесе сатып алу туралы шартқа қол қоюдан бас тарту туралы портал арқылы хабардар етеді.
Табиғи монополия субъектісі жеңімпаз сатып алу туралы шарт жасасудан жалтарған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде екінші орын алған әлеуетті өнім берушіге портал арқылы электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған сатып алу туралы шарттың жобасын жібереді.
Сатып алу туралы шарттың жобасын екінші орын алған әлеуетті өнім беруші өзіне сатып алу туралы шарттың жобасы ұсынылған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде электрондық цифрлық қолтаңба арқылы куәландыруға тиіс.
Егер екінші орын алған әлеуетті өнім беруші осы тармақтың үшінші абзацында көзделген мерзімде табиғи монополия субъектісі қол қойған сатып алу туралы шартқа қол қоймаса, табиғи монополия субъектісі қайта сатып алуды жүзеге асырады.

Сноска. Пункт 91 с изменением, внесенным приказом Министра водных ресурсов и ирригации РК от 28.01.2026 № 11-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
92. Конкурсная комиссия подводит итоги конкурса в срок не более 6 (шесть) рабочих дней со дня вскрытия конкурсных заявок, формирует и размещает на портале протокол об итогах конкурса по закупкам товаров, работ, услуг, подписанный ЭЦП субъекта естественной монополии.
93. При осуществлении закупок способом конкурса конкурсная комиссия оформляет протокол об итогах конкурса, в котором содержится следующая информация:
1) наименования и краткие описания закупаемых товаров, работ, услуг;
2) наименования и места нахождения потенциальных поставщиков, представивших конкурсные заявки;
3) квалификационные данные потенциальных поставщиков, представивших конкурсные заявки;
4) цена и другие основные условия каждой конкурсной заявки;
5) изложение оценки и сопоставления конкурсных заявок;
6) в случае непринятия к оценке и сопоставлению конкурсных заявок – основания непринятия их к оценке и сопоставлению;
7) наименование и местонахождение победителя конкурса по каждому лоту и условия, по которым определен победитель;
8) наименование, цена потенциального поставщика, занявшего второе место;
9) если в результате конкурса не определен победитель – основания для принятия такого решения конкурсной комиссией;
10) обобщенное изложение запросов о разъяснении конкурсной документации, ответов на них, а также обобщенное изложение изменений и дополнений в конкурсной документации;
11) срок, в течение которого подписывается договор о закупках, но не более десяти рабочих дней со дня получения уведомления победителем конкурса;
12) информация о привлечении технических экспертов;
13) в случае, если конкурс состоялся, то сумма, выделенная субъектом естественной монополии на закупки данных товаров, работ, услуг, предусмотренная Перечнем.
94. Субъект естественной монополии в течение 3 (три) рабочих дней со дня подведения итогов конкурса направляет посредством портала победителю конкурса уведомление и подписанный договор о закупках, соответствующий проекту договора в конкурсной документации.
95. Победитель конкурса не позднее 5 (пять) рабочих дней со дня получения уведомления о признании победителем конкурса и проекта договора о закупках, подписывает договор о закупках в электронной форме в соответствии Законом об электронном документе или уведомляет субъекта естественной монополии об имеющихся разногласиях или об отказе от подписания договора о закупках посредством портала.
Субъект естественной монополии в течение 2 (два) рабочих дней со дня уклонения победителя от заключения договора о закупках направляет потенциальному поставщику, занявшему второе место, проект договора о закупках, удостоверенный электронной цифровой подписью, посредством портала.
Проект договора о закупках должен быть удостоверен потенциальным поставщиком, занявшим второе место, посредством электронной цифровой подписи в течение 3 (три) рабочих дней со дня представления ему проекта договора о закупках.
Если потенциальный поставщик, занявший второе место, не подписал в предусмотренный абзацем три настоящего пункта срок, подписанный субъектом естественной монополии договор о закупках, субъект естественной монополии осуществляет повторные закупки.

96. Сатып алу туралы шарт оған тараптардың уәкілетті өкілдері қол қойған күннен бастап күшіне енеді.
97. Сатып алу туралы шарттың жобасына немесе қол қойылған сатып алу туралы шартқа (өнім берушіні таңдау үшін негіз болып табылған сапа, көлем және басқа да талаптар өзгермеген жағдайда бағаның төмендеуін қоспағанда) ұсыныстың өнім берушіні таңдау үшін негіз болған мазмұнын өзгертетін қандай да бір өзгерістер және (немесе) жаңа талаптарды енгізуге жол берілмейді.
98.Сатып алу туралы шарттың жобасына немесе қол қойылған сатып алу туралы шартқа өнім берушіні таңдауға негіз болған сапа, көлем және басқа да шарттар өзгермейтін жағдайда, бағаны азайту бөлігінде өзгерістер енгізуге жол беріледі.
99. Сатып алу туралы шартқа Қазақстан Республикасы азаматтық заңнамасының нормалары қолданылады.
100. Конкурсқа қатысушының талап етуі бойынша оған портал арқылы конкурс нәтижелері және жеңімпазды таңдау себептері туралы толық ақпарат беріледі.
101. Әлеуетті өнім беруші уәкілетті органға конкурстық комиссияның, конкурстық комиссия хатшысының (хатшылықтың) және техникалық сарапшылардың заңсыз әрекеттеріне шағымдана алады.
4-параграф. Баға ұсыныстарын сұрату жолымен сатып алу
102. Баға ұсыныстарын сұрату жолымен сатып алу, егер осындай біртекті тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің құндық мәндегі жылдық көлемі тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің төрт мың еселенген мөлшерінен аспаса, әлеуетті өнім берушілерде бар тауарларға, жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге, сондай-ақ біртекті тауарларға, жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге портал арқылы жүргізіледі. Бұл жағдайда баға шешуші шарт болып табылады.
Баға ұсыныстарын сұратуды пайдалана отырып, өнім берушіні таңдау тәсілін қолдану мақсатында қаржы жылы ішінде тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің біртекті түрлерін сатып алудың жылдық көлемін бөліктерге бөлуге жол берілмейді.
103. Табиғи монополия субъектісі баға ұсыныстарын ұсыну мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 5 (бес) жұмыс күні бұрын порталда осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес 4-нысан бойынша баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алу туралы хабарландыруды және шарттың жобасын орналастырады.
104. Әлеуетті өнім берушілердің берілген баға ұсыныстарын оларды ұсыну мерзімі өткенге дейін кері қайтарып алуына жол беріледі. Бұл ретте баға ұсыныстарын ұсыну мерзімі өткенге дейін енгізілген өзгерістерімен бірге оларды қайта ұсынуға жол беріледі.
Әлеуетті өнім берушінің баға ұсынысын беруі оның сатып алуды өткізу туралы ақпаратта көзделген шарттарды сақтай отырып, тауарды беруді, жұмыстарды орындауды, қызметтер көрсетуді жүзеге асыруға келісімін білдіру нысаны болып табылады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
105-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 31.03.2026 № 97-НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

96. Договор о закупках вступает в силу со дня подписания его уполномоченными представителями сторон.
97. Не допускается вносить какие-либо изменения и (или) новые условия в проект договора о закупках или в подписанный договор о закупках (за исключением уменьшения цены при условии неизменности качества, объемов и других условий, явившихся основанием для выбора поставщика), которые изменят содержание предложения, явившегося основанием для выбора поставщика.
98. Допускается внесение изменений в проект договора о закупках или в подписанный договор о закупках, в части уменьшения цены при условии неизменности качества, объемов и других условий, явившихся основанием для выбора поставщика.
99. К договору о закупках применяются нормы гражданского законодательства Республики Казахстан.
100. По требованию участника конкурса ему предоставляется исчерпывающая информация о результатах конкурса и причинах выбора победителя посредством портала.
101. Потенциальный поставщик может обжаловать уполномоченном органе неправомерные действия конкурсной комиссии, секретаря конкурсной комиссии (секретариата) и технических экспертов.
Параграф 4. Закупки способом запроса ценовых предложений
102. Закупки путем запроса ценовых предложений проводятся посредством портала на имеющиеся в наличии у потенциальных поставщиков товары, работы, услуги, подробная спецификация которых не имеет для субъекта естественной монополии существенного значения, а также на однородные товары, работы, услуги, если годовые объемы таких однородных товаров, работ, услуг в стоимостном выражении не превышают четырехтысячекратного размера месячного расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете. При этом решающим условием является цена.
В целях применения способа выбора поставщика с использованием запроса ценовых предложений не допускается дробление годового объема закупок однородных видов товаров, работ, услуг в течение финансового года на части.
103. Субъект естественной монополии не менее чем за 5 (пять) рабочих дней до окончания срока представления ценовых предложений размещает на портале, объявление о закупках способом запроса ценовых предложений по форме 4 согласно приложению 6 к настоящим Правилам и проект договора.
104. Допускается отзыв потенциальными поставщиками поданных ценовых предложений до истечения срока их представления. При этом допускается повторное представление ценовых предложений с внесенными изменениями до истечения срока их представления.
Представление потенциальным поставщиком ценового предложения является формой выражения его согласия осуществить поставку товара, выполнение работ, оказание услуг с соблюдением условий, предусмотренных в информации о проведении закупок.

105. Баға ұсынысы баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алу туралы хабарландыруда көрсетілген баға ұсыныстарын қабылдау мерзімі аяқталғанға дейін портал арқылы ұсынылады. Әрбір әлеуетті өнім беруші құжаттардың не электрондық құжаттардың мынадай электрондық көшірмелерін қоса бере отырып, осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес 5-нысан бойынша әлеуетті өнім берушінің электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылған бір ғана баға ұсынысын береді:
1) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі белгілеген нысан бойынша тіркеуші орган берген заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама, не жеке кәсіпкерлікті заңды тұлға құрмай жүзеге асыратын жеке тұлғалар үшін электрондық тіркеу жүйесін пайдаланатын анықтаманы берген мемлекеттік органның ресми интернет-ресурсына сілтемені қамтитын әлеуетті өнім берушінің өтініші – қызметті бастағаны туралы хабарламаның сәйкестендіру нөмірін көрсете отырып, рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізілімінен үзінді көшірме, не рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізіліміне, не кәсіпкерлік субъектісі ретінде тіркеу туралы құжатқа, заңды тұлғаларды уақытша біріктіру үшін (консорциум) – консорциум туралы келісімге және консорциумға қатысушыларды мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтамаға сілтемені қамтитын әлеуетті өнім берушінің өтініші;
2) Қазақстан Республикасының Рұқсаттар және хабарламалар туралы заңнамасына сәйкес алынған лицензиялар, рұқсаттар (хабарламалар), патент, куәлік, сертификат, диплом, мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінде расталатын мәліметтер (конкурстық құжаттамада тиісті талап болған жағдайда).
106. Әлеуетті өнім берушілердің баға ұсыныстарын ашу баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алу туралы хабарландыруда белгіленген мерзімде порталда автоматты түрде жүзеге асырылады.
107. Егер ең төмен баға ұсынысын бірнеше әлеуетті өнім беруші ұсынған жағдайда, баға ұсынысы басқа әлеуетті өнім берушілердің баға ұсыныстарынан бұрын түскен әлеуетті өнім беруші жеңімпаз деп танылады.
108. Портал баға ұсыныстарын автоматты түрде салыстырады және ең төмен баға ұсынысын ұсынған әлеуетті өнім берушіні айқындайды.
109. Әлеуетті өнім берушінің баға ұсынысы, егер:
1) сатып алуға бөлінген сомадан асып кетсе;
2) әлеуетті өнім беруші ұсынатын тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер табиғи монополия субъектісінің техникалық ерекшелігінің талаптарына сәйкес келмесе;

105. Ценовое предложение представляется посредством портала до окончания срока приема ценовых предложений, указанного в объявлении о закупках способом запроса ценовых предложений. Каждый потенциальный поставщик подает только одно ценовое предложение, подписанное электронной цифровой подписью потенциального поставщика, по форме 5 согласно приложению 6 к настоящим Правилам с приложением следующих электронных копий документов либо электронных документов:
1) справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, выданную регистрирующим органом по форме, установленной Министерством юстиции Республики Казахстан либо заявления потенциального поставщика, содержащего ссылку на официальный интернет-ресурс государственного органа, выдавшего справку, использующего электронную систему регистрации, для физических лиц, осуществляющих частное предпринимательство без образования юридического лица – выписки из государственного электронного реестра разрешений и уведомлений с указанием идентификационного номера уведомления о начале деятельности либо заявления потенциального поставщика, содержащую ссылку на Государственный электронный реестр разрешений и уведомлений либо документа о регистрации в качестве субъекта предпринимательства, для временного объединения юридических лиц (консорциум) – соглашения о консорциуме и справок о государственной регистрации (перерегистрации) участников консорциума;
2) лицензии, разрешения (уведомления), патента, свидетельства, сертификата, диплома, полученные в соответствии с законодательством Республики Казахстан о разрешениях и уведомлениях, сведения о которых подтверждаются в информационных системах государственных органов (при наличии соответствующего требования в конкурсной документации).
106. Вскрытие ценовых предложений потенциальных поставщиков осуществляется автоматически на портале в установленный срок объявлением о закупке способом запроса ценовых предложений.
107. В случае, если наименьшее ценовое предложение представлено несколькими потенциальными поставщиками, победителем признается потенциальный поставщик, ценовое предложение которого поступило ранее ценовых предложений других потенциальных поставщиков.
108. Порталом автоматически сопоставляются ценовые предложения и определяется потенциальный поставщик, предложивший наименьшее ценовое предложение.
109. Ценовое предложение потенциального поставщика подлежит отклонению, если:
1) превышает сумму, выделенную на закупки;
2) предлагаемые потенциальным поставщиком товары, работы, услуги не соответствуют требованиям технической спецификации субъекта естественной монополии;

3) осы Қағидалардың 105-тармағында көзделген талаптарға сәйкес келмесе;
4) әлеуетті өнім беруші бірден артық баға ұсынысын берсе;
5) әлеуетті өнім беруші басқа әлеуетті өнім берушілермен үлестес болса;
6) әлеуетті өнім берушінің баға ұсынысы осы Қағидалардың 86-тармағына сәйкес демпингтік деп танылса, бас тартуға жатады.
110. Баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алу:
1) екіден кем баға ұсынысы берілген;
2) егер осы Қағидалардың 109-тармағында көзделген негіздер бойынша баға ұсыныстарын портал автоматты түрде қабылдамағаннан кейін екіден кем баға ұсынысы қалған;
3) жеңімпаз және екінші орын алған әлеуетті өнім беруші осы Қағидалардың 114-тармағында көзделген мерзімдерде сатып алу туралы шарт жасасудан жалтарған жағдайда өтпеді деп танылады.
111. Егер баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алу порталда автоматты түрде өтпеді деп танылса, табиғи монополия субъектісі мынадай:
1) сатып алу шарттарын өзгерту туралы және баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен қайта сатып алуды өткізу туралы;
2) бір көзден алу тәсілімен сатып алуды жүзеге асыру туралы шешімдердің бірін қабылдайды.
Осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген жағдайларда бір көзден алу тәсілімен сатып алуға қатысуға шақыру портал арқылы, оның ішінде баға ұсынысын ұсынған әлеуетті өнім берушіге оның техникалық ерекшелігіне сәйкес келген жағдайда жіберіледі. Осы әлеуетті өнім берушімен сатып алу шартын жасасу кезінде мұндай шарттың бағасы осы Қағидалардың 102-тармағына сәйкес өзі ұсынған баға ұсынысынан аспайды.
112. Баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алу қорытындыларын портал әлеуетті өнім берушілердің баға ұсыныстарын ұсыну мерзімі аяқталған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде автоматты түрде шығарады. Баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алу қорытындылары туралы хаттаманы портал автоматты түрде қалыптастырады және орналастырады және мынадай мәліметтерді қамтиды:
1) табиғи монополия субъектісінің толық атауы;
2) баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен өткізілген тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу атауы;
3) баға ұсыныстарын ұсынудың түпкілікті мерзімі өткенге дейін баға ұсыныстарын ұсынған әлеуетті өнім берушілердің толық атауы, олардың тауарларға, жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге мәлімдеген бағалары;
4) ауытқу себептерін негіздей отырып, портал автоматты түрде қабылдамаған баға ұсыныстары туралы;
5) баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алудың жеңімпазы туралы;
6) екінші орын алған әлеуетті өнім беруші туралы;
7) егер баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алу өткізілген жағдайда, сатып алу туралы шарттың сомасы мен оны жасасу мерзімдері туралы ақпарат.

3) не соответствует требованиям, предусмотренным пунктом 105 настоящих Правил;
4) потенциальный поставщик предоставил более одного ценового предложения;
5) потенциальный поставщик аффилирован с другими потенциальными поставщиками;
6) ценовое предложение потенциального поставщика в соответствии с пунктом 86 настоящих Правил признано демпинговым.
110. Закупки способом запроса ценовых предложений признаются несостоявшимися в случае:
1) представления менее двух ценовых предложений;
2) если после автоматического отклонения порталом ценовых предложений по основаниям, предусмотренным пунктом 109 настоящих Правил, осталось менее двух ценовых предложений;
3) поставщик, занявшие второе место, уклонились от заключения договора о закупках в сроки, предусмотренные пунктом 114 настоящих Правил.
111. Если закупки способом запроса ценовых предложений признаны автоматически порталом несостоявшимися, субъект естественной монополии принимает одно из следующих решений:
1) об изменении условий закупок и о проведении повторных закупок способом запроса ценовых предложений;
2) об осуществлении закупок способом из одного источника.
В случаях, предусмотренных подпунктом 2) настоящего пункта, приглашение на участие в закупках способом из одного источника направляется посредством портала, в том числе потенциальному поставщику, представившему ценовое предложение, при условии соответствия его технической спецификации. При заключении с данным потенциальным поставщиком договора закупки, цена такого договора не превышает ценового предложения, представленного им в соответствии с пунктом 102 настоящих Правил.
112. Итоги закупок способом запроса ценовых предложений автоматически подводятся порталом в срок не позднее 1 (один) рабочего дня со дня окончания срока представления потенциальными поставщиками ценовых предложений. Протокол об итогах закупок способом запроса ценовых предложений формируется и размещается автоматически порталом и содержит следующие сведения:
1) полное наименование субъекта естественной монополии;
2) название проведенных закупок товаров, работ, услуг способом запроса ценовых предложений;
3) полное наименование потенциальных поставщиков, представивших ценовые предложения до истечения окончательного срока представления ценовых предложений, заявленные ими цены на товары, работы, услуги;
4) об отклоненных ценовых предложениях с обоснованием причин отклонения;
5) о победителе закупок способом запроса ценовых предложений;
6) о потенциальном поставщике, занявшем второе место;
7) о сумме и сроках заключения договора о закупках в случае, если закупки способом запроса ценовых предложений состоялись.

113. Баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алу қорытындылары шығарылған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде портал сатып алу жеңімпазына осы Қағидалардың 103-тармағына сәйкес жарияланған шарт жобасына сәйкес келетін хабарлама мен қол қойылған сатып алу туралы шартты автоматты түрде жібереді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
114-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 31.03.2026 № 97-НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
114. Баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алу жеңімпазы баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алу жеңімпазы деп тану туралы хабарламаны және сатып алу туралы шарттың жобасын алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей, Электрондық құжат туралы заңға сәйкес электрондық нысанда сатып алу туралы шартқа қол қояды немесе табиғи монополия субъектісін келіспеушіліктер туралы немесе портал арқылы сатып алу туралы шартқа қол қоюдан бас тарту туралы хабардар етеді.
Табиғи монополия субъектісі жеңімпаз сатып алу туралы шарт жасасудан жалтарған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде екінші орын алған әлеуетті өнім берушіге портал арқылы ЭЦҚ куәландырылған сатып алу туралы шарттың жобасын жібереді.
Сатып алу туралы шарттың жобасын екінші орын алған әлеуетті өнім беруші өзіне сатып алу туралы шарттың жобасы ұсынылған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде электрондық цифрлық қолтаңба арқылы куәландыруға тиіс.
Егер екінші орын алған әлеуетті өнім беруші осы тармақтың екінші абзацында көзделген мерзімде табиғи монополия субъектісі қол қойған сатып алу туралы шартқа қол қоймаса, табиғи монополия субъектісі қайта сатып алуды жүзеге асырады.
5-параграф. Бір көзден алу тәсілімен сатып алу
115. Бір көзден алу тәсілімен сатып алу – бұл конкурсты, баға ұсыныстарына сұрау салуды қолданусыз сатып салу тәсілі, олар портал арқылы және мынадай:
1) егер конкурс тәсілімен қайта сатып алу немесе баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алу өтпеді деп танылған;
2) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес мемлекеттік реттеу белгіленген бағалар, тарифтер бойынша тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу;
3) сатып алынатын тауарларға, жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге қатысты айрықша құқықтары бар тұлғадан немесе мемлекеттік немесе табиғи монополия субъектісі болып табылатын тұлғадан тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу;
4) еңсерілмейтін күш мән-жайлары туындауы салдарынан, оның ішінде төтенше жағдайлардың салдарларын оқшаулау және (немесе) жою салдарынан тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу;

113. Со дня подведения итогов закупок способом запроса ценовых предложений в течение 2 (два) рабочих дней направляется автоматически порталом победителю закупок уведомление и подписанный договор о закупках, соответствующий проекту договора, опубликованному в соответствии с пунктом 103 настоящих Правил.
114. Победитель закупок способом запроса ценовых предложений не позднее 5 (пять) рабочих дней со дня получения уведомления о признании победителем закупок способом запроса ценовых предложений и проекта договора о закупках, подписывает договор о закупках в электронной форме в соответствии Законом об электронном документе или уведомляет субъекта естественной монополии об имеющихся разногласиях или об отказе от подписания договора о закупках посредством портала.
Субъект естественной монополии в течение 2 (два) рабочих дней со дня уклонения победителя от заключения договора о закупках направляет потенциальному поставщику, занявшему второе место, проект договора о закупках, удостоверенный ЭЦП, посредством Портала.
Проект договора о закупках должен быть удостоверен потенциальным поставщиком, занявшим второе место, посредством электронной цифровой подписи в течение 3 (три) рабочих дней со дня представления ему проекта договора о закупках.
Если потенциальный поставщик, занявший второе место, не подписал в предусмотренный абзацем вторым настоящего пункта срок, подписанный субъектом естественной монополии договор о закупках, субъект естественной монополии осуществляет повторные закупки.
Параграф 5. Закупки способом из одного источника
115. Закупки способом из одного источника – это способ закупок без применения конкурса, запроса ценовых предложений, которые проводятся посредством портала и только в случаях:
1) если повторные закупки способом конкурса или закупки способом запроса ценовых предложений признаны несостоявшимися;
2) приобретения товаров, работ, услуг по ценам, тарифам, на которые установлено государственное регулирование в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан;
3) приобретения товаров, работ, услуг у лица, обладающего исключительными правами в отношении приобретаемых товаров, работ, услуг, или у лица, являющегося субъектом государственной или естественной монополии;
4) приобретения товаров, работ, услуг вследствие возникновения обстоятельств непреодолимой силы, в том числе локализации и (или) ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций;

5) өкілдік шығыстармен байланысты тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу;
6) өнім берушінің тауарларын, жұмыстарын, көрсетілетін қызметтерін сатып алған табиғи монополия субъектісінен біріздендіру, стандарттау немесе үйлесімділікті қамтамасыз ету мақсатында нақ сол өнім берушіден тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алуының қажеттілігі туындаған жағдайларында ғана өткізіледі;
7) сауда-саттықта (аукциондарда) өткізілетін мүлікті (активтерді) сатып алу:
Қазақстан Республикасының атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы заңнамасына сәйкес сот орындаушыларының жүзеге асыруы;
Қазақстан Республикасының оңалту және банкроттық туралы заңнамасына сәйкес жүргізілуі;
Қазақстан Республикасының жер заңнамасына сәйкес жүргізілуі;
мемлекеттік мүлікті жекешелендіру кезінде;
8) өнім берушінің тауарларын, жұмыстарын, көрсетілетін қызметтерін сатып алған табиғи монополия субъектісінен біріздендіру, стандарттау немесе үйлесімділікті қамтамасыз ету мақсатында нақ сол өнім берушіден тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алуының қажеттілігі туындауы жағдайларында ғана өткізіледі.
Ескерту. 115-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 28.01.2026 № 11-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
116. Мынадай құжаттардың электрондық көшірмелері не электрондық құжаттар бір көзден тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу негіздері болып табылады:
1) әлеуетті өнім беруші тиісті біртекті тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің жалғыз әлеуетті өнім берушісі болып табылатындығына байланысты сатып алуды жүзеге асыру кезінде – табиғи монополиялар салаларына жататын көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, осы өнім беруші тиісті тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алуды өткізу күніне күнтізбелік бір жылдан кешіктірмей берілген осы өнім беруші тиісті тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің жалғыз әлеуетті өнім берушісі болып табылатыны туралы тиісті құзыретті органның қорытындысы;
2) біріздендіру, стандарттау немесе қолда бар тауарлармен, жұмыстармен, көрсетілетін қызметтермен үйлесімділігін қамтамасыз ету мақсатында сатып алуды жүзеге асыру кезінде – оған сәйкес әлеуетті өнім берушіден бастапқыда тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер сатып алынған шарт, біріздендіру, стандарттау немесе үйлесімділікті қамтамасыз ету мақсатында табиғи монополия субъектісінің сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің сандық және құндық мәндегі осы тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді көлемін көрсете отырып сатып алу қажеттілігі туралы қорытындысы, сондай-ақ қолда бар тауарлармен, жұмыстармен, көрсетілетін қызметтермен стандарттау, біріздендіру немесе үйлесімділігін қамтамасыз ету қажеттілігін растайтын техникалық ерекшелік және (немесе) өзге де құжаттама;

5) приобретения товаров, работ, услуг, связанных с представительскими расходами;
6) когда у субъекта естественной монополии, закупившего товары, работы, услуги поставщика, в случае потребности в приобретении товаров, работ, услуг у того же поставщика в целях унификации, стандартизации или обеспечения совместимости;
7) приобретения имущества (активов), реализуемого на торгах (аукционах):
осуществляемых судебными исполнителями в соответствии с законодательством Республики Казахстан об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей;
проводимых в соответствии с законодательством Республики Казахстан о реабилитации и банкротстве;
проводимых в соответствии с земельным законодательством Республики Казахстан;
при приватизации государственного имущества;
8) приобретения однородных товаров, работ, услуг, если годовой объем таких однородных товаров, работ, услуг в стоимостном выражении не превышает стократного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
Сноска. Пункт 115 с изменением, внесенным приказом Министра водных ресурсов и ирригации РК от 28.01.2026 № 11-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
116. Основаниями приобретения товаров, работ, услуг из одного источника являются следующие электронные копии документов либо электронные документы:
1) при осуществлении закупок в связи с тем, что потенциальный поставщик является единственным потенциальным поставщиком соответствующих однородных товаров, работ, услуг – заключение соответствующего компетентного органа о том, что данный поставщик является единственным потенциальным поставщиком соответствующих товаров, работ, услуг, выданное не позднее одного календарного года на день проведения закупок, за исключением услуг, относящихся к сферам естественных монополий;
2) при осуществлении закупок в целях унификации, стандартизации или обеспечения совместимости с имеющимися товарами, работами, услугами – договор, в соответствии с которым у потенциального поставщика были первоначально закуплены товары, работы, услуги, заключение компетентного органа о необходимости закупок субъектом естественной монополии данных товаров, работ, услуг в целях унификации, стандартизации или обеспечения совместимости с указанием объемов закупаемых товаров, работ, услуг в количественном и стоимостном выражении, а также техническая спецификация и (или) иная документация, подтверждающая необходимость стандартизации, унификации или обеспечения совместимости с имеющимися товарами, работами, услугами;

3) конкурсты өтпеді деп тануға байланысты сатып алуды жүзеге асыру кезінде – осы конкурс бойынша құжат:
конкурстық комиссияны бекіту туралы бұйрық;
конкурстық құжаттама;
конкурстық өтінімдерді ашу хаттамасы; конкурс қорытындылары туралы хаттама;
әлеуетті өнім берушілердің конкурстық өтінімдері;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
3) тармақшаның алтыншы абзацы жаңа редакцияда көзделген - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 31.03.2026 № 97-НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
табиғи монополия субъектісінің немесе уәкілетті органының интернет-ресурсында, не электрондық сатып алудың ақпараттық жүйелерінде конкурс (тендер) өткізу туралы хабарландыру;
4) баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алуды өткізілмеді деп тануға байланысты сатып алуды жүзеге асыру кезінде – баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен осы сатып алу жөніндегі құжаттар; әлеуетті өнім берушілердің баға ұсыныстары; баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алу қорытындылары туралы хаттама.
117. Осы Қағидалардың 116-тармағының 1) тармақшасында көзделген негіздер бойынша бір көзден алу тәсілімен сатып алуды жүзеге асыру кезінде әлеуетті өнім беруші техникалық ерекшелікте белгіленген талаптарға сәйкес келген кезде жол беріледі.
Бір көзден алу тәсілімен сатып алуды жүзеге асыру кезінде табиғи монополия субъектісі портал арқылы әлеуетті өнім берушіден осы әлеуетті өнім беруші ұсынатын тауарларға, жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге бағаның барлық негіздемелерін сұратады.
118. Бір көзден алу тәсілімен сатып алуды жүзеге асыру кезінде портал автоматты түрде хаттама жасайды, онда мыналар қамтылады:
1) бір көзден сатып алу тәсілін қолдану негіздемесі;
2) сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің қысқаша сипаттамасы;
3) сатып алу туралы шарт жасалатын әлеуетті өнім берушінің атауы мен орналасқан жері және осындай шарттың бағасы.
6-параграф. Табиғи монополиялар субъектілерінің сатып алуды өткізудің рәсімі
Ескерту. 6-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 28.01.2026 № 11-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
119. Сатып алу туралы шарттар, конкурстық құжаттама, сатып алу хаттамалары, әлеуетті өнім берушілердің өтінімдері және өткізілген сатып алу бойынша өзге де материалдар порталда кемінде бес жыл сақталады.
120. Табиғи монополия субъектісі жасалған сатып алу туралы шарттарды тіркеудің бірыңғай журналын жүргізеді. Табиғи монополия субъектісінде электрондық құжат айналымы болған кезде электрондық нысанда бірыңғай журналдың жүргізілуіне жол беріледі.

3) при осуществлении закупок в связи с признанием конкурса несостоявшимся – документ по данному конкурсу:
приказ об утверждении конкурсной комиссии;
конкурсная документация;
протокол вскрытия конкурсных заявок; протокол об итогах конкурса;
конкурсные заявки потенциальных поставщиков;
объявления на интернет-ресурсе субъекта естественной монополии или уполномоченного органа либо на информационных системах электронных закупок о проведении конкурса (тендера);
4) при осуществлении закупок в связи с признанием закупок способом запроса ценовых предложений несостоявшимися – документы по данным закупкам способом запроса ценовых предложений; ценовые предложения потенциальных поставщиков; протокол об итогах закупок способом запроса ценовых предложений.
117. При осуществлении закупок способом из одного источника по основаниям, предусмотренным подпунктом 1) пункта 116 настоящих Правил, потенциальный поставщик допускается при соответствии к требованиям, установленной технической спецификацией.
При осуществлении закупок способом из одного источника субъект естественной монополии посредством портала запрашивает у потенциального поставщика все обоснования предлагаемой этим потенциальным поставщиком цены на товары, работы, услуги.
118. При осуществлении закупок способом из одного источника порталом автоматически формируется протокол, в котором содержатся:
1) обоснование применения способа закупок из одного источника;
2) краткое описание закупаемых товаров, работ, услуг;
3) наименование и место нахождения потенциального поставщика, с которым будет заключен договор о закупках и цена такого договора.
Параграф 6. Процедура проведения закупок субъектами естественных монополий
Сноска. Заголовок параграфа 6 главы 5 в редакции приказа Министра водных ресурсов и ирригации РК от 28.01.2026 № 11-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
119. Договоры о закупках, конкурсная документация, протоколы закупок, заявки потенциальных поставщиков и иные материалы по проведенным закупкам хранятся на портале не менее пяти лет.
120. Субъект естественной монополии ведет единый журнал регистрации заключенных договоров о закупках. При наличии у субъекта естественной монополии системы электронного документооборота допускается ведение единого журнала в электронной форме.

121. Табиғи монополия субъектісінің екі және одан да көп үлестес тұлғалары сатып алуға қатыспайды.
122. Табиғи монополия субъектісінің жұмыскерлеріне, егер ол әлеуетті өнім берушінің лауазымды немесе сенімді адамының жақын туысы (ата-анасы), балалары, бала асырап алушылары, асырап алынған балалары, ата-анасы бір және ата-анасы бөлек аға-інілері мен апа-сіңлілері, аталары, әжелері, немерелері), немесе жұбайы (зайыбы), жекжаты болып табылса, не конкурс нәтижелеріне өзгеше түрде өзі мүдделі болса, сатып алу рәсімдеріне байланысты міндеттерді орындауға жол берілмейді.
123. Сатып алу кезінде:
негізгі (орнатылған) жабдықтарды, сондай-ақ орнатылған бағдарламалық қамтамасыз етуді (лицензиялық бағдарламалық қамтамасыз етуді) толық жинақтау, жаңғырту және толық жарақтандыру үшін;
тауарды лизингке беру жөніндегі қызметтер берушіні анықтау және лизинг нысанасын егжей-тегжейлі сипаттау қажеттілігінің туындауы үшін;
табиғи монополия субъектісінде бар тауарды жөндеу және (немесе) техникалық қызмет көрсету үшін жүзеге асыру жағдайларын қоспағанда, егер мұндай нұсқау сатып алынатын тауардың, жұмыстың, көрсетілетін қызметтің жекелеген әлеуетті өнім берушіге тиесілігін айқындайтын болса, сатып алуды жүргізу кезінде конкурстық (тендерлік) құжаттамада тауар таңбаларына, қызмет көрсету белгілеріне, фирмалық атауларға, патенттерге, пайдалы модельдерге, өнеркәсіптік үлгілерге, тауардың шығарылған жерінің атауына және өндірушінің атауына нұсқаудың болуына жол берілмейді.
124. Реттеліп көрсетілетін қызметтердің әлеуетті өнім берушілері мен тұтынушылары сатып алу рәсімін жүргізу кезінде, оның ішінде техникалық ерекшелікте, сатып алу қорытындылары туралы хаттамада және жасалған шарттарда қойылатын талаптар бойынша табиғи монополия субъектісінің, конкурстық комиссияның, конкурстық комиссия (хатшылықтың) хатшысының және техникалық сарапшылардың заңсыз әрекеттері үшін уәкілетті органға шағымдана алады.
125. Әлеуетті өнім берушілер мен реттеліп көрсетілетін қызметтерді тұтынушылар табиғи монополия субъектісінің, конкурстық комиссияның, конкурстық комиссия хатшысының (хатшылық) және техникалық сарапшылардың сатып алуды жүргізу бойынша іс-әрекеттеріне шағымдануы кезеңінде сатып алу туралы шарт жасалмайды.
Бұл ретте өтінім беруші табиғи монополия субъектісін жоғарыда көрсетілген тұлғалардың әрекеттеріне шағымдануы туралы хабардар етеді.
126. Сатып алудың жеңімпазы болып танылған әлеуетті өнім берушінің, немесе екінші орын алған әлеуетті өнім берушінің сатып алу туралы шарт жасаудан жалтаруы немесе сатып алу туралы шарт талаптарын орындамауы жағдайларында табиғи монополия субъектісі оларды табиғи монополиялар туралы заңнамада белгіленген сатып алудың жосықсыз қатысушысы деп тану туралы шағыммен сотқа жүгінеді.

121. Два и более аффилированных лица субъекта естественной монополии не участвуют в закупках.
122. Работникам субъекта естественной монополии не допускается выполнять обязанности, связанные с процедурами закупок, если они являются близкими родственниками (родителями (родителем), детьми, усыновителями (удочерителями), усыновленными (удочеренными), полнородными и неполнородными братьями и сестрами, дедушками, бабушками, внуками) или супругом (супругой), свойственником должностного или доверенного лица потенциального поставщика либо иным образом лично заинтересованы в итогах конкурса.
123. При проведении закупок не допускается содержание в конкурсной (тендерной) документации указаний на товарные знаки, знаки обслуживания, фирменные наименования, патенты, полезные модели, промышленные образцы, наименование места происхождения товара и наименование производителя, а также иных характеристик в случае, если такое указание определяет принадлежность приобретаемого товара, работы, услуги отдельному потенциальному поставщику, за исключением следующих случаев осуществления закупок:
для доукомплектования, модернизации и дооснащения основного (установленного) оборудования, а также установленного программного обеспечения (лицензионного программного обеспечения);
для определения поставщика услуг по предоставлению товара в лизинг и возникновения необходимости подробного описания предмета лизинга;
для ремонта и (или) технического обслуживания, имеющегося у субъекта естественной монополии товара.
124. Потенциальные поставщики и потребители регулируемых услуг могут обжаловать неправомерные действия субъекта естественной монополии, конкурсной комиссии, секретаря конкурсной комиссии (секретариата) и технических экспертов при проведении процедуры закупок, в том числе по требованиям в технической спецификации, протоколов предварительного допуска и об итогах закупок в уполномоченный орган.
125. Договор о закупках не заключается в период обжалования потенциальными поставщиками и потребителями регулируемых услуг действия субъекта естественной монополии, конкурсной комиссии, секретаря конкурсной комиссии (секретариата) и технических экспертов по проведению закупок.
При этом, заявитель информирует субъекта естественной монополии об обжаловании действий вышеуказанных лиц.
126. В случаях уклонения потенциального поставщика, признанного победителем закупок или потенциального поставщика, занявшего второе место от заключения договора о закупках или невыполнения условий договора о закупках субъект естественной монополии обращается в суд о признании их недобросовестными участниками закупок, установленных законодательством о естественных монополиях.

127. Өткізілетін (өткізілген) сатып алу қорытындыларына әсер ететін сатып алу хабарландыруында бұзушылықтар анықталған жағдайда, табиғи монополия субъектісі портал арқылы сатып алу туралы шарт жасалған күнге дейін сатып алуды (лотты) немесе олардың қорытындыларын жояды, хабарландыруды сәйкестікке келтіреді және осы Қағидаларға сәйкес сатып алуды қайта жариялайды.
128. Өткізілетін (өткізілген) сатып алу қорытындыларына әсер ететін сатып алу хабарландыруында бұзушылықтар анықталған жағдайда, табиғи монополия субъектісі портал арқылы сатып алу туралы шарт жасалған күнге дейін сатып алуды (лотты) немесе олардың қорытындыларын жояды, хабарландыруды сәйкестікке келтіреді және осы Қағидаларға сәйкес сатып алуды қайта жариялайды.
129. Табиғи монополия субъектісі сатып алудың (лоттың) немесе олардың қорытындыларының күші жойылды деген шешімді бекіткен күннен бастап екі жұмыс күні ішінде портал арқылы өткізілген сатып алуға қатысушы адамдарға бұл туралы хабарлайды.
130. Уәкілетті орган табиғи монополиялар туралы заңнамада белгіленген табиғи монополия субъектісінің сатып алуды жүргізу рәсімін бұзғаны анықталған жағдайда табиғи монополиялар туралы заңнаманың бұзылуын тоқтату туралы, оның ішінде сатып алуды, сатып алу және (немесе) қайта сатып алуды жүргізу туралы шарттың күшін жою туралы нұсқама шығарады, сондай-ақ тарифті бекіту, инвестициялық бағдарламаны бекіту және тарифтік сметаның және инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы есептерді қарау кезінде осы шығындарды ескермейді.
6-тарау. Реттеліп көрсетілетін қызметтерге қол жеткізудің тең жағдайларын қамтамасыз ету тәртібі
1-параграф. Жалпы ережелер
131. Тұтынушылардың реттеліп көрсетілетін қызметтерге қол жеткізуі Қазақстан Республикасының Су кодексіне, "Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және осы Қағидаларға сәйкес ұсынылады.
132. Реттеліп көрсетілетін қызметтерге тең қол жеткізуді қамтамасыз ету мынадай:
1) осы Қағидаларда айқындалған талаптар сақталған кезде барлық тұтынушылар үшін реттеліп көрсетілетін қызметтерге тең қол жеткізу;
2) табиғи монополия субъектісінің ақпараттық ашықтығы шарттары негізге алына отырып жүзеге асырылады.
133. Тұтынушылардың реттеліп көрсетілетін қызметке қол жеткізуі:
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
1) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 31.03.2026 № 97-НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1) Заңның 25-бабында көзделген ақпаратты табиғи монополия субъектісінің интернет-ресурсында орналастырумен, ол болмаған жағдайда – уәкілетті органға оның интернет-ресурсында орналастыру үшін ұсынумен, сондай-ақ Заңның 25-бабының 6-2-тармағында көзделген ақпаратты мемлекеттік қала құрылысы кадастрының автоматтандырылған ақпараттық жүйесінде орналастырумен және (немесе) өзектілендірумен;

127. В случае обнаружения нарушений в объявлении закупок, влияющих на итоги проводимых (проведенных) закупок, субъект естественной монополии посредством портала до дня заключения договора о закупках отменяет закупки (лот) или их итоги, приводит в соответствие объявление и повторно объявляет закупки в соответствии с настоящими Правилами.
128. В случае обнаружения нарушений, влияющих на итоги закупок в проводимых (проведенных) закупках, субъект естественной монополии посредством портала до дня заключения договора о закупках отменяет закупки (лот) или их итоги и повторно объявляет закупки в соответствии с настоящими Правилами.
129. Субъект естественной монополии в течение двух рабочих дней со дня утверждения решения об отмене закупок (лота) или их итогов посредством портала извещает об этом лиц, участвовавших в проводимых закупках.
130. Уполномоченный орган в случае установления нарушения процедуры проведения закупок субъектом естественной монополии, установленных законодательством о естественных монополиях, выносит предписание о прекращении нарушения законодательства о естественных монополиях, в том числе об отмене закупок, договора о закупках и (или) проведении повторных закупок, а также не учитывает данные затраты при утверждении тарифа с применением затратного метода тарифного регулирования, утверждении инвестиционной программы и рассмотрении отчетов об исполнении тарифной сметы и инвестиционной программы.
Глава 6. Порядок обеспечения равных условий доступа к регулируемым услугам
Параграф 1. Общие положения
131. Доступ потребителей к регулируемым услугам предоставляется в соответствии с Водным кодексом Республики Казахстан и законом Республики Казахстан "О естественных монополиях" и настоящими Правилами.
132. Обеспечение равного доступа к регулируемым услугам осуществляется, исходя из следующих условий:
1) равнодоступность регулируемых услуг для всех потребителей при соблюдении требований, определенных настоящими Правилами;
2) информационная открытость субъекта естественной монополии.
133. Доступ потребителей к регулируемой услуге обеспечивается:
1) размещением информации, предусмотренной статьей 25 Закона, на интернет-ресурсе субъекта естественной монополии, в случае его отсутствия – предоставлением уполномоченного органа для размещения на его интернет-ресурсе, а также размещением и (или) актуализацией автоматизированной информационной системе государственного градостроительного кадастра информации, предусмотренной пунктом 6-2 статьи 25 Закона;

2) табиғи монополия субъектісінің желілеріне: бекітілген егжей-тегжейлі жоспарлау жобасына (құрылыс салу схемасына) сәйкес инженерлік коммуникацияларды дамыту жоспарына немесе реттеліп көрсетілетін қызметтің көлемін ұлғайтуға техникалық шарттар берумен;
3) тұтынушының реттеліп көрсетілетін қызметке қосылуға арналған техникалық шарттарды орындауымен;
4) реттеліп көрсетілетін қызметке қосылумен, немесе реттеліп көрсетілетін қызмет көлемін арттырумен;
5) реттеліп көрсетілетін қызметті көрсетуге шарттар жасасу арқылы қамтамасыз етіледі.
134. Табиғи монополия субъектісінің интернет-ресурсында, не ол болмаған жағдайда уәкілетті органның интернет-ресурсында тоқсан сайын:
1) бос және қол жетімді қуаттардың, сыйымдылықтардың, орындардың, табиғи монополия субъектісі желілерінің өткізу қабілетінің резерві, бар-жоғы туралы ақпарат;
2) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мемлекеттік құпияларға және заңмен қорғалатын өзге де құпияға жататын мәліметтерді қоспағанда, реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсыну кезінде пайдаланылатын желілерді немесе өзге де мүлікті орналастыру схемалары орналастырылады.
135. Техникалық шарттармен табиғи монополия субъектісінің қосылатын желілеріне, материалдарға, жабдықтарға, құрылғыларға, есепке алу аспаптарына қойылатын талаптардың түбегейлі тізбесі айқындалады.
136. Табиғи монополия субъектісінің желілеріне қосуға немесе реттеліп көрсетілетін қызметтің көлемін ұлғайтуға арналған техникалық шарттарды беруге өтініш қабылдауосы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес табиғи монополия субъектісінің кеңсесі арқылы жүзеге асырады.
Тұтынушының өкілі өтініш берген кезде өкіл оның өкілеттігін растайтын құжатты ұсынады.
Табиғи монополия субъектісінің желілеріне қосуға немесе реттеліп көрсетілетін қызмет көлемінің ұлғайтуға арналған техникалық шарттарды беруге арналған өтінішке қоса берілетін құжаттардың тізбесі осы Қағидалардың 151-тармақтарында айқындалған.
137. Табиғи монополия субъектісінің желілеріне қосуға немесе реттеліп көрсетілетін қызмет көлемін ұлғайтуға арналған техникалық шарттарды беруге өтініш:
1) техникалық жағынан күрделі емес объектілер үшін – 5 (бес) жұмыс күні ішінде;
2) техникалық жағынан күрделі объектілер үшін – 10 (он) жұмыс күні ішінде қаралады.
Өтінішті қарау қорытындысы бойынша табиғи монополия субъектісі:
1) техникалық шарттарды береді;
2) техникалық шарттарды беруден бас тартады.
138. Табиғи монополия субъектісі:
1) реттеліп көрсетілетін қызметтің талап етілетін көлемін ұсыну үшін қажетті бос және қолжетімді қуаттар, сыйымдылықтар, орындар, табиғи монополия субъектісі желілерінің өткізу қабілеттері болмаған;

2) выдачей технических условий на подключение к сетям субъекта естественной монополии: согласно утвержденному проекту детальной планировки (схемы застройки) или на увеличение объема регулируемой услуги;
3) выполнением потребителем технических условий на подключение к регулируемой услуге;
4) подключением к регулируемой услуге или увеличением объема регулируемой услуги;
5) заключением договоров на оказание регулируемой услуги.
134. На интернет-ресурсе субъекта естественной монополии либо в случае его отсутствия интернет-ресурсе уполномоченного органа ежеквартально размещаются:
1) информация о резерве, наличии свободных и доступных мощностей, емкостей, мест, пропускных способностей сетей субъекта естественной монополии;
2) схемы размещения сетей или иного имущества, используемого при предоставлении регулируемых услуг, за исключением сведений, относящихся к государственным секретам и иной охраняемой законом тайне в соответствии с законами Республики Казахстан.
135. Техническими условиями определяется исчерпывающий перечень требований к присоединяемым сетям субъекта естественной монополии, материалам, оборудованию, устройствам, приборам учета.
136. Прием заявления на выдачу технических условий на подключение к сетям субъекта естественной монополии или увеличение объема регулируемой услуги согласно приложению 7 к настоящим Правилам осуществляются через канцелярию субъекта естественной монополии.
При подаче заявления представителем потребителя, представитель предъявляет документ, подтверждающий его полномочия.
Перечень документов, прилагаемых к заявлению на выдачу технических условий на подключение к сетям субъекта естественной монополии или увеличение объема регулируемой услуги определен пунктами 151 настоящих Правил.
137. Заявление на выдачу технических условий на подключение к сетям субъекта естественной монополии или увеличение объема регулируемой услуги рассматривается:
1) для технически несложных объектов – в течение 5 (пять) рабочих дней;
2) для технически сложных объектов – в течение 10 (десять) рабочих дней.
По итогам рассмотрения заявления субъект естественной монополии:
1) выдает технические условия;
2) отказывает в выдаче технических условий.
138. Субъект естественной монополии отказывает в выдаче технических условий в случаях:
1) отсутствия свободных и доступных мощностей, емкостей, мест, пропускных способностей сетей субъекта естественной монополии, необходимых для предоставления требуемого объема регулируемой услуги;

2) табиғи монополия субъектісінің желілері немесе реттеліп көрсетілетін қызметті ұсыну үшін қажет өзге де мүлік болмаған жағдайда техникалық шарттарды беруден бас тартады.
139. Техникалық шарттарды беруден бас тартқан жағдайда табиғи монополия субъектісі:
1) техникалық шарттарды беруден бас тарту туралы шешімге уәжді негіздемені қоса береді;
2) уәкілетті органға техникалық шарттар беруден бас тарту туралы шешімнің көшірмесін, бос және қолжетімді қуаттардың, сыйымдылықтардың, орындардың, табиғи монополия субъектісі желілерінің өткізу қабілеттерінің тапшылығы, немесе табиғи монополия субъектісі желілерінің немесе реттеліп көрсетілетін қызметті ұсыну үшін қажет өзге де мүліктің жоқ екені есептелген уәжді негіздеме жібереді.
140. Табиғи монополия субъектісінің желілеріне қосудың техникалық шарттарын беруден бас тарту туралы шешімнің көшірмесін алуға байланысты уәкілетті орган:
1) жеті жұмыс күнінен кешіктірмей тұтынушыға табиғи монополия субъектісінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттар беруден бас тартудың негізділігін растайтын, немесе Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 144-бабы 3-тармағының 4) тармақшасына сәйкес табиғи монополия субъектісінің қызметін тексеруге бастамашылық жасау үшін уәкілетті органға шағым берудің қажеттігі туралы хат жібереді;
2) бос және қолжетімді қуаттардың, сыйымдылықтардың, орындардың, табиғи монополия субъектісі желілерінің өткізу қабілеттерінің болмау фактісі анықталған немесе табиғи монополия субъектісінің желілері, немесе реттеліп көрсетілетін қызметтің талап етілетін көлемін ұсыну үшін табиғи монополия субъектісінің қажетті өзге де мүлкі болмаған кезде табиғи монополия субъектісіне экономикалық жағынан орынды болған кезде бекітілген инвестициялық бағдарламаны өзгерту және реттеліп көрсетілетін қызметке қосу үшін жағдайлар жасау қажет екендігі туралы хабарлайды.
141. Техникалық шарттарды монополистердің тікелей түзетуіне жол берілмейді.
142. Табиғи монополия субъектісіне реттеліп көрсетілетін қызметке қол жеткізуді ұсыну кезінде:
1) бос қуаттар туралы ақпарат ұсынғаны үшін төлемақы алуға;
2) реттеліп көрсетілетін қызметті көрсетуге қатысы жоқ мемлекеттік органдардың, мемлекеттік емес ұйымдардың рұқсаттары мен өзге де құжаттарын ұсынуды талап етуге;
3) тұтынушыға табиғи монополия субъектісінің желілеріне қосуға немесе реттеліп көрсетілетін қызметтің көлемін ұлғайтуға арналған техникалық шарттарды сақтаудан басқа, өзге де талаптарды қоюға;
4) реттеліп көрсетілетін қызметке қолжетімділіктің тең емес жағдайларын жасауға;
5) табиғи монополия субъектісінің желілеріне қосуға, немесе реттеліп көрсетілетін қызметтің көлемін ұлғайтуға арналған техникалық шарттарға сәйкес тұтынушының жұмыстарды жүргізу жөніндегі қызметін шектеуге;

2) отсутствия сетей субъекта естественной монополии или иного имущества, необходимого для предоставления регулируемой услуги.
139. В случае отказа в выдаче технических условий субъект естественной монополии:
1) прилагает к решению об отказе в выдаче технических условий мотивированное обоснование;
2) направляет уполномоченному органу копию решения об отказе в выдаче технических условий и мотивированное обоснование с расчетом дефицита свободных и доступных мощностей, емкостей, мест, пропускных способностей сетей субъекта естественной монополии или отсутствия сетей субъекта естественной монополии или иного имущества, необходимого для предоставления регулируемой услуги.
140. Уполномоченный орган в связи с получением копии решения об отказе в выдаче технических условий на подключение к сетям субъекта естественной монополии:
1) не позднее семи рабочих дней направляет потребителю письмо о подтверждении обоснованности отказа в выдаче технических условий на подключение к сетям субъекта естественной монополии или необходимости подачи жалобы в уполномоченный орган для инициирования проверки деятельности субъекта естественной монополии в соответствии с подпунктом 4) пункта 3 статьи 144 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан;
2) при установлении факта отсутствия свободных и доступных мощностей, емкостей, мест, пропускных способностей сетей субъекта естественной монополии или сетей субъекта естественной монополии или иного имущества субъекта естественной монополии, необходимого для предоставления требуемого объема регулируемой услуги, информирует субъекта естественной монополии о необходимости изменения утвержденной инвестиционной программы при наличии экономической целесообразности и создания условий для подключения к регулируемой услуге.
141. Корректировка технических условий напрямую с субъектами естественных монополий не допускается.
142. При предоставлении доступа к регулируемой услуге субъекту естественной монополии не допускается:
1) взимать плату за предоставление информации о свободных мощностях;
2) требовать представления разрешений и иных документов государственных органов, негосударственных организаций, не относящихся к оказанию регулируемой услуги;
3) предъявлять потребителю иные требования, кроме соблюдения технических условий на подключение к сетям субъекта естественной монополии или увеличение объема регулируемой услуги;
4) создавать неравные условия доступа к регулируемой услуге;
5) ограничивать деятельность потребителя по проведению работ в соответствии с техническими условиями на подключение к сетям субъекта естественной монополии или увеличение объема регулируемой услуги;

6) құрылыс жобасының табиғи монополия субъектісінің желілеріне қосуға немесе реттеліп көрсетілетін қызметтің көлемін ұлғайтуға арналған техникалық шарттарға сәйкестігіне келісуді талап етуге жол берілмейді.
143. Тұтынушының жұмыстардың аяқталғаны және реттеліп көрсетілетін қызметті алуға әзірлігі туралы ақпаратын алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде табиғи монополия субъектісі берілген техникалық шарттарға сәйкес орындалған жұмыстарды және реттеліп көрсетілетін қызметті алуға әзірлігін тексеруді жүзеге асырады.
Орындалған жұмыстар техникалық шарттарға сәйкес келген кезде табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметіне қосу 3 (үш) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
144. Орындалған жұмыстар техникалық шарттарға сәйкес келмеген кезде табиғи монополия субъектісі құрылыс объектісінің реттеліп көрсетілетін қызметті алуға әзір емес екендігі туралы тұтынушыға 1 (бір) жұмыс күні ішінде хабарлайды.
Тұтынушы анықталған бұзушылықтар жойылғаннан кейін жұмыстардың аяқталғаны және реттеліп көрсетілетін қызметті алуға әзірлігі туралы қайта хабардар етеді.
145. Тұтынушының осы тарауда айқындалған талаптарды сақтауы табиғи монополиялар субъектісі мен тұтынушының арасында уәкілетті орган бекіткен үлгі шарттарға сәйкес ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түріне жеке шарт жасасу үшін негіз болып табылады.
146. Реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынатын табиғи монополия субъектісі тұтынушы жүгінген кезде реттеліп көрсетілетін қызметке қол жеткізу тәртібі туралы ақпаратты ұсынады.
147. Реттеліп көрсетілетін қызметтер табиғи монополия субъектісімен шарт жасасқан барлық тұтынушыларға ұсынылады.
2-параграф. Реттеліп көрсетілетін қызметтерге қол жеткізудің тең жағдайларын қамтамасыз ету
148. Табиғи монополия субъектісінің инженерлік желілеріне қосуға, немесе реттеліп көрсетілетін қызметтерінің көлемін ұлғайтуға арналған техникалық шарттарды табиғи монополия субъектісі елді мекеннің құрылыстары өнімділігінің және каналдың өткізу қабілетінің жеткілікті қоры болған кезде:
1) жүйелерге қосылатын жаңа объектілерді жобалау және кейіннен салу;
2) су тұтыну көлемдерін ұлғайту;
3) егер бұл тұтынылатын қызметтердің көлемі мен сипаттамаларының өзгеруіне әкеп соқтырса, объектіні реконструкциялау;
4) объектіні қайта бейіндеу;
5) желілерге бұрын қосылмаған объектіні қосу;
6) инженерлік желілерді дамыту жағдайларында береді.
149. Желілер бірнеше табиғи монополия субъектілеріне қызмет көрсеткен жағдайда, техникалық шарттарды балансында қосылу жоспарланатын каналдары бар табиғи монополия субъектісі береді.

6) требовать согласования проекта строительства на соответствие техническим условиям на подключение к сетям субъекта естественной монополии или увеличение объема регулируемой услуги.
143. В течение 2 (два) рабочих дней со дня получения информации потребителя о завершении работ и готовности к получению регулируемой услуги субъект естественной монополии осуществляет проверку выполненных работ согласно выданным техническим условиям и готовности к получению регулируемой услуги.
При соответствии выполненных работ техническим условиям, подключение к регулируемой услуге субъекта естественной монополии осуществляется в течение 3 (три) рабочих дней.
144. При несоответствии выполненных работ техническим условиям, субъект естественной монополии в течение 1 (один) рабочего дня информирует потребителя о неготовности строительного объекта к получению регулируемой услуги.
Потребитель повторно информирует о завершении работ и готовности к получению регулируемой услуги после устранения выявленных нарушений.
145. Соблюдение потребителем условий, определенных настоящей главой, является основанием для заключения между субъектом естественных монополий и потребителем индивидуального договора на каждый вид предоставляемых регулируемых услуг в соответствии с типовыми договорами, утвержденными уполномоченным органом.
146. Субъект естественной монополии, предоставляющий регулируемые услуги, при обращении потребителя представляет информацию о порядке доступа к регулируемой услуге.
147. Регулируемые услуги предоставляются всем потребителям, заключившим договор с субъектом естественной монополии.
Параграф 2. Обеспечение равных условий доступа к регулируемым услугам
148. Технические условия на подключение к инженерным сетям субъекта естественной монополии или увеличение объема регулируемых услуг выдаются субъектом естественной монополии при наличии достаточного запаса производительности сооружений и пропускной способности канала в случаях:
1) проектирования и последующего строительства новых объектов, присоединяемых к системам;
2) увеличения объемов водопотребления;
3) реконструкции объекта, если это приведет к изменению объемов и характеристик потребляемых услуг;
4) перепрофилирования объекта;
5) присоединения к сетям ранее не присоединенного объекта;
6) развития инженерных сетей.
149. В случае, когда сети обслуживают несколько субъектов естественной монополии, технические условия выдает субъект естественной монополии, на чьем балансе находятся каналы, к которым планируется подключение.

150. Желілерге қосылуға техникалық шарттар беруге өтініш осы Қағидаларға 7-қосымша бойынша ұсынылады.
151. Желілерге қосылуға техникалық шарттар беру туралы өтінішке мыналар қоса беріледі:
1) жеке тұлғалар үшін – объект иесінің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі, заңды тұлғалар үшін – жеке кәсіпкер куәлігінің көшірмесі, немесе жеке кәсіпкер ретінде қызметтің басталғаны туралы хабарламаның көшірмесі, мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің көшірмесі немесе анықтама;
2) тіркелген құқықтар туралы анықтаманың, немесе құқық белгілейтін құжаттардың көшірмесі;
3) ұйымның бірінші басшысын қоспағанда (заңды тұлғалар мен дара кәсіпкерлер үшін) жеке басын куәландыратын құжатты қоса бере отырып, шарт жасасуға уәкілетті тұлғаға құжаттың (бұйрықтың, сенімхаттың, адамның өкілеттігін растайтын құжаттың) көшірмесі;
4) банк деректемелері (банктің атауы, ағымдағы шоттың №);
5) су қызметтерін өндірістік тұтыну кезінде мәлімделген көлемдер бойынша негіздеме;
6) шлюздің, су торабының есеп тораптарының және/немесе су бөлу нүктесінің (гидропост) немесе, арнаның теңгерімдік тиесілілік шекарасының алдында бұру басында орнатылған сипаттамасы;
7) 1: 500 масштабтағы құрылыс учаскесін топографиялық түсіру (барлық жерүсті және жерасты коммуникациялары мен құрылыстарымен).
152. Жобаланатын объектінің сипаттамалары өзгерген кезде, суармалы жерлер және олардың қолданылу кезеңі ішінде техникалық шарттар осы Қағидаларда белгіленген тәртіпте тұтынушының жаңа техникалық шарттарды беруге өтініш беруі арқылы өзгертілуі мүмкін.
153. Табиғи монополия субъектісі өтінішті алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде техникалық шарттарды береді, немесе көрсетілген техникалық шарттарды беруді қоспағанда, техникалық шарттарды беруден бас тартады.
154. Табиғи монополия субъектісі әзірленген және берілген техникалық шарттарды есепке алуды және тіркеуді ұйымдастырады.
Табиғи монополия субъектісі әзірленген және берілген техникалық шарттарды есепке алуды және тіркеуді ұйымдастырады. Берілген техникалық шарттардың бір данасы табиғи монополия субъектісінде сақталады. Берілген техникалық шарттардың сақталу мерзімі шектеусіз.
155. Жұмыстар аяқталғаннан кейін тұтынушы табиғи монополия субъектісіне жұмыстардың аяқталғаны және реттелетін қызметті алуға дайындығы туралы хабарлайды, ол ақпаратты алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде орындалған жұмыстарды берілген техникалық шарттарға сәйкес тексеруді және реттелетін қызметті алуға дайындығын жүзеге асырады.
Орындалған жұмыстар техникалық шарттарға сәйкес келген кезде реттеліп көрсетілетін қызметке қосылу 1 (бір) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.

150. Заявление на выдачу технических условий на подключение к сетям представляется по приложению 7 к настоящим Правилам.
151. К заявлению о выдаче технических условий на подключение к сетям прилагаются:
1) копия документа, удостоверяющего личность владельца – для физических лиц, копия свидетельства индивидуального предпринимателя или копия уведомления о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя, копия свидетельства или справка о государственной регистрации (перерегистрации) – для юридических лиц;
2) копия справки о зарегистрированных правах или правоустанавливающее документы;
3) копия документа (приказа, доверенности, документа, подтверждающего полномочия лица) на лицо, уполномоченное на заключение договора, с приложением документа, удостоверяющего личность, за исключением первого руководителя организации (для юридических лиц и индивидуальных предпринимателей);
4) банковские реквизиты (наименование банка, № текущего счета);
5) при производственном потреблении услуг воды обоснование по заявляемым объемам;
6) характеристика шлюза, гидроузла, установленные в начале отвода перед узлами учета и/или точки выдела воды (гидропост) или границы балансовой принадлежности канала.
7) топографическая съемка участка строительства в масштабе 1:500 (со всеми наземными и подземными коммуникациями и сооружениями);
152. При изменении характеристик проектируемого объекта, технические условия могут быть изменены в течение периода их действия путем подачи потребителем заявления на выдачу новых технических условий в порядке, установленном настоящими Правилами.
153. Субъект естественной монополии со дня получения заявления в течение 5 (пять) рабочих дней выдает технические условия или отказывает в выдаче технических условий.
154. Субъект естественной монополии организует учет и регистрацию разработанных и выданных технических условий.
Один экземпляр выданных технических условий хранится у субъекта естественной монополии. Срок хранения выданных технических условий неограничен.
155. После завершения работ потребитель информирует субъекта естественной монополии о завершении работ и готовности к получению регулируемой услуги, который в течение двух рабочих дней со дня получения информации осуществляет проверку выполненных работ согласно выданным техническим условиям и готовности к получению регулируемой услуги.
При соответствии выполненных работ техническим условиям подключение к регулируемой услуге осуществляется в течение 1 (один) рабочего дня.

156. Орындалған жұмыстар техникалық шарттарға сәйкес келмеген жағдайда табиғи монополия субъектісі 1 (бір) жұмыс күні ішінде тұтынушыға объектінің реттеліп көрсетілетін қызметті алуға дайын еместігі туралы хабарлайды.
Анықталған бұзушылықтар жойылғаннан кейін тұтынушы жұмыстардың аяқталғаны және реттелетін қызметті алуға дайын екендігі туралы қайта хабарлайды.
157. Реттелетін қызметке қосылу келесі жұмыстарды қамтиды:
1) табиғи монополия субъектісінің қолданыстағы желіні ажыратуы;
2) тұтынушының қолданыстағы желісіне қосылу өндірісі;
3) табиғи монополия субъектісінің қолданыстағы желіні қосуы.
158. Табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметті ұсынуы реттеліп көрсетілетін қызметті көрсету туралы шарт жасалғаннан кейін жүзеге асырылады.
159. Табиғи монополия субъектісі әзірленген және берілген техникалық шарттарды есепке алуды және тіркеуді ұйымдастырады. Берілген техникалық шарттардың бір данасы табиғи монополия субъектісінде сақталады. Берілген техникалық шарттарды сақтау мерзімі шексіз.
3-параграф. Реттеліп көрсетілетін қызметтерге қол жеткізудің тең жағдайларын қамтамасыз ету және олар бойынша шешімдер қабылдау жөніндегі өтініштерді қарау
160. Тұтынушыға реттеліп көрсетілетін қызметтерге қол жеткізуге тең жағдайлар беру бойынша келіспеушіліктер туындаған жағдайда тұтынушы уәкілетті органға өтініш жібереді.
Өтініште өтініш беруші туралы және оған қатысты өтініш берілген табиғи монополия субъектісі туралы мәліметтер, осы Қағидалардың талаптарын бұзу сипаттамасы, сондай-ақ өтініш беруші өтініш жасаған талаптар қамтылуға тиіс.
161. Тұтынушылардың өтініштері ҚР ӘРПК айқындаған тәртіппен және мерзімдерде қаралады.
Ескерту. 161-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 28.01.2026 № 11-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
162. Табиғи монополия субъектісі, не тұтынушылар өтініш бойынша қабылданған шешімге уәкілетті органға (жоғары тұрған лауазымды адамға) немесе сотқа шағымдана алады.
4-параграф. Ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтер туралы ақпарат беру
163. Табиғи монополия субъектісі тоқсан сайын мыналарды:
резерв, бос және қолжетімді қуаттардың, сыйымдылықтардың, орындардың, табиғи монополия субъектісі желілерінің өткізу қабілеттерінің, болуы туралы ақпаратты;
Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мемлекеттік құпияларға және заңмен қорғалатын өзге де құпияға жататын мәліметтерді және порттық қызметтер нарығында бәсекелестік болмаған кезде порттардың реттеліп көрсетілетін қызметтерін қоспағанда, реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсыну кезінде пайдаланылатын желілерді, немесе өзге де мүлікті орналастыру схемаларын;
Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мемлекеттік құпияларға және заңмен қорғалатын өзге де құпияға жататын мәліметтерді қоспағанда, бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалу барысы туралы ақпаратты (объектілер орналасқан жерлері, фото-бейне түсірілімдермен қоса орындалу сатылары, инвестициялық бағдарламалардың іс-шараларын орындау мерзімдері және құны) өзінің интернет-ресурсында орналастырады, не ол болмаған жағдайда уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастыру үшін ұсынады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
164-тармақтың бірінші абзацы жаңа редакцияда көзделген - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 31.03.2026 № 97-НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

156. При несоответствии выполненных работ техническим условиям субъект естественной монополии в течение 1 (один) рабочего дня информирует потребителя о неготовности объекта к получению регулируемой услуги.
После устранения выявленных нарушений потребитель повторно информирует о завершении работ и готовности к получению регулируемой услуги.
157. Подключение к регулируемой услуге включает следующие работы:
1) отключение субъектом естественной монополии действующей сети;
2) производство присоединения к действующей сети потребителя;
3) включение действующей сети субъектом естественной монополии.
158. Предоставление регулируемой услуги субъектом естественной монополии осуществляется после заключения договора об оказании регулируемой услуги.
159. Субъект естественной монополии организует учет и регистрацию разработанных и выданных технических условий. Один экземпляр выданных технических условий хранится у субъекта естественной монополии. Срок хранения выданных технических условий неограничен.
Параграф 3. Рассмотрение обращений по обеспечению равных условий доступа к регулируемым услугам и принятия по ним решений
160. В случае возникновения разногласий по предоставлению потребителю равных условий доступа к регулируемым услугам потребитель может направить обращение в уполномоченный орган.
В обращении отражаются сведения о заявителе и о субъекте естественной монополии, в отношении которого подано обращение, описание нарушения требований настоящих Правил, а также требования, с которыми заявитель обращается.
161. Обращения потребителей рассматриваются в порядке и сроки, определенные АППК РК.
Сноска. Пункт 161 в редакции приказа Министра водных ресурсов и ирригации РК от 28.01.2026 № 11-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
162. Субъект естественной монополии либо потребители могут обжаловать решение, принятое по обращению в уполномоченный орган (вышестоящему должностному лицу) или в суд.
Параграф 4. Предоставление информации об оказываемых регулируемых услугах
163. Субъект естественной монополии ежеквартально размещает на своем интернет-ресурсе либо в случае его отсутствия представляет уполномоченный орган для размещения на его интернет-ресурсе:
информацию о резерве, наличии свободных и доступных мощностей, емкостей, мест, пропускных способностей сетей субъекта естественной монополии;
схемы размещения сетей или иного имущества, используемого при предоставлении регулируемых услуг, за исключением сведений, относящихся к государственным секретам и иной охраняемой законом тайне в соответствии с законами Республики Казахстан, и регулируемых услуг портов при отсутствии конкуренции на рынке портовых услуг;
информацию о ходе исполнения утвержденной инвестиционной программы (места расположения объектов, стадии исполнения с приложением фото-, видеосъемки, сроки исполнения и стоимость мероприятий инвестиционных программ), за исключением сведений, относящихся к государственным секретам и иной охраняемой законом тайне в соответствии с законами Республики Казахстан.

164. Табиғи монополиялар субъектілері Қазақстан Республикасының мемлекеттік қала құрылысы кадастрын жүргізу және одан ақпарат және (немесе) мәліметтер ұсыну қағидаларына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 20 наурыздағы № 244 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11111 болып тіркелген) бекітілген, сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті орган бекіткен нысандарға сәйкес мемлекеттік қала құрылысы кадастрының автоматтандырылған ақпараттық жүйесінде:
1) мына ақпаратты (туралы):
резерв;
белгіленген қуат және (немесе) сыйымдылық;
бос және қолжетімді қуаттардың және (немесе) сыйымдылықтардың бар-жоғы;
желілердің өткізу қабілеттілігі;
орналасқан жері (елді мекен көшелерінің атауын көрсете отырып);
ұзындығы;
брондалған қуаттардың және (немесе) сыйымдылықтардың саны және олардың брондау мерзімдері;
көрсетілетін қызметтерді түпкі тұтынушыларға ұсыну үшін технологиялық процесте пайдаланылатын қолданыстағы қуаттардың және (немесе) сыйымдылықтардың саны туралы ақпаратты;
2) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мемлекеттік құпияларға және заңмен қорғалатын өзге де құпияға жататын мәліметтерді қоспағанда, реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсыну кезінде пайдаланылатын желілерді, немесе өзге де мүлікті орналастыру схемаларын машинамен оқылатын түрде орналастырады және (немесе) жаңартып отырады.
165. Табиғи монополия субъектісі уәкілетті органның талап етуі бойынша оған қағаз тасығышта немесе электрондық нысанда табиғи монополия субъектісі тиісті талапты алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кем болмайтын уәкілетті орган белгілеген мерзімде қажетті ақпаратты ұсынады.
166. Табиғи монополия субъектісі ұсынған ақпаратты пайдаланған кезде уәкілетті орган табиғи монополия субъектісі мен тұтынушылардың мемлекеттік, қызметтік, коммерциялық құпияның, басқа да заңды мүдделерінің сақталуын қамтамасыз етеді.
7-тарау. Бекітілген тарифтік сметалардың орындалуы туралы, бекітілген инвестициялық бағдарламалардың орындалуы туралы, реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапа және сенімділік көрсеткіштерінің сақталуы және табиғи монополиялар субъектілерінің тұтынушылар мен өзге де мүдделі тұлғалар алдында қызметінің тиімділік көрсеткіштеріне қол жеткізу туралы есептерді жүргізу тәртібі
167. Табиғи монополия субъектісі ағымдағы күнтізбелік жылдың 1-тамызынан және келесі күнтізбелік жылдың 1-мамырынан кешіктірмей жарты жылдықтың және жылдың қорытындылары бойынша бекітілген тарифтік сметаның орындалуы туралы, бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы, реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапа және сенімділік көрсеткіштерінің сақталуы және табиғи монополиялар субъектілерінің тұтынушылар мен өзге де мүдделі тұлғалар алдында қызметінің тиімділік көрсеткіштеріне қол жеткізу туралы есептер жүргізеді.
Тұтынушылар мен өзге де мүдделі тұлғалар алдындағы есеп жария тыңдау нысанында өткізіледі.

164. Субъекты естественных монополий размещают и (или) актуализируют в автоматизированной информационной системе государственного градостроительного кадастра в машиночитаемом виде согласно формам, утвержденным уполномоченным органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства, в соответствии с Правилами ведения и предоставления информации и (или) сведений из государственного градостроительного кадастра Республики Казахстан, утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 марта 2015 года № 244 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11111):
1) информацию о (об):
резерве;
установленной мощности и (или) емкости;
наличии свободных и доступных мощностей и (или) емкостей;
пропускных способностях сетей;
месте нахождения (с указанием наименования улиц населенного пункта);
протяженности;
количестве забронированных мощностей и (или) емкостей и их сроках бронирования;
количестве занятых мощностей и (или) емкостей, используемых в технологическом процессе для предоставления услуг конечным потребителям;
2) схемы размещения сетей или иного имущества, используемого при предоставлении регулируемых услуг, за исключением сведений, относящихся к государственным секретам и иной охраняемой законом тайне в соответствии с законами Республики Казахстан.
165. Субъект естественной монополии по требованию уполномоченного органа предоставляет ему необходимую информацию на бумажном носителе или в электронной форме в сроки, установленные уполномоченным органом, которые не могут быть менее 5 (пять) рабочих дней со дня получения субъектом естественной монополии соответствующего требования.
166. Уполномоченный орган при использовании предоставленной субъектом естественной монополии информации обеспечивает соблюдение государственной, служебной, коммерческой тайны, других законных интересов субъекта естественной монополии и потребителей.
Глава 7. Порядок проведения отчетов об исполнении утвержденных тарифных смет, об исполнении утвержденных инвестиционных программ, о соблюдении показателей качества и надежности регулируемых услуг и достижении показателей эффективности деятельности субъектов естественных монополий перед потребителями и иными заинтересованными лицами
167. Субъект естественной монополии не позднее 1 августа текущего календарного года и 1 мая следующего календарного года проводит отчеты по итогам полугодия и года об исполнении утвержденной тарифной сметы, об исполнении утвержденной инвестиционной программы, о соблюдении показателей качества и надежности регулируемых услуг и достижении показателей эффективности деятельности субъектов естественных монополий перед потребителями и иными заинтересованными лицами.
Отчет перед потребителями и иными заинтересованными лицами проводится в форме публичного слушания.

168. Табиғи монополия субъектісі осы Қағидалардың 167-тармағында белгіленген мерзімде тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында таратылатын бұқаралық ақпарат құралдарында және (немесе) өзінің интернет-ресурсында тұтынушылар мен өзге де мүдделі тұлғалар алдындағы бекітілген тарифтік сметаның орындалуы туралы, бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы, реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерінің сақталуы және негіздемелермен бірге табиғи монополиялар субъектілері қызметінің тиімділік көрсеткіштеріне қол жеткізу туралы есептерін, оның ішінде қаржылық есептілікті орналастырады.
169. Алдағы есеп беруді өткізу туралы хабарландыруды Тіркелімнің жергілікті бөліміне енгізілген табиғи монополия субъектісі кемінде аптасына бір рет шығарылатын және тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында таратылатын мерзімді баспа басылымында, ал Мемлекеттік тіркелімнің республикалық бөліміне енгізілген табиғи монополия субъектісі – кемінде аптасына 1 (бір) рет шығарылатын және Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында таратылатын мерзімді баспа басылымында және (немесе) өзінің интернет-ресурсында оны өткізуге дейін 15 (он бес) жұмыс күнінен кешіктірмей жариялайды және мынадай мәліметтерді:
1) табиғи монополия субъектісінің атауын және орналасқан жерін;
2) есеп беруді өткізу күні мен орнын;
3) ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің түрін қамтиды.
170. Есепті өткізгенге дейін 1 (бір) ай бұрын табиғи монополия субъектісі уәкілетті органды хабардар етеді.
171. Алдағы есепті өткізу туралы хабарландыру жарияланғаннан кейін табиғи монополия субъектісі есепті өткізгенге дейін 5 (бес) жұмыс күні бұрын өзінің интернет-ресурсында орналастырады, ал ол болмаған жағдайда уәкілетті органға оның интернет-ресурсында орналастыру үшін осы Қағидалардың 167-тармағында көзделген ақпаратты ұсынады.
172. Есепті өткізуге арналған үй-жайды табиғи монополия субъектісі айқындайды.
173. Табиғи монополия субъектісі есепті өткізу орнына барлық тілек білдірушілердің қол жеткізуін қамтамасыз етеді. Есеп өткізу және өзге де мамандандырылған режимі бар ғимараттарда өткізілген жағдайда табиғи монополия субъектісі хабарландыруда тыңдаушылардың тізімі алдын ала қалыптастырылатыны туралы көрсетеді, оның мерзімі есепті өткізуге дейін 24 (жиырма төрт) сағат бұрын аяқталады. Егер есеп демалыс күнінен кейінгі келесі жұмыс күні өткізілсе, онда тыңдаушылардың тізімін қалыптастыру жұмыс күнінің бірінші жартысында сағат 12.00-ге дейін аяқталады және есеп жұмыс күнінің екінші жартысында өткізіледі.
Жария тыңдаулар, табиғи монополиялар субъектілерінің тұтынушылар мен өзге де мүдделі тұлғалар алдындағы есептері қатысушылардың жария тыңдауларға кедергісіз қол жеткізуі қамтамасыз етіле отырып, онлайн-трансляция ұйымдастырумен де өткізіледі.
Елде төтенше жағдай, шектеу іс-шаралары, оның ішінде карантин енгізілген кезде уәкілетті орган, табиғи монополиялар субъектілері жария тыңдауларды, тұтынушылар мен өзге де мүдделі тұлғалар алдындағы есептерді онлайн-трансляциялар арқылы өткізеді.
Жария тыңдаулар онлайн-трансляциялар арқылы өткізілген кезде уәкілетті орган жария тыңдаулар өткізілетін күнге дейін күнтізбелік 10 (он) күннен кешіктірмей, бұқаралық ақпарат құралдарында және интернет-ресурста жария тыңдаулардың күнін, уақытын және онлайн-трансляцияға сілтемені көрсете отырып, алдағы жария тыңдау туралы хабарландыруды орналастырады.

168. Субъект естественной монополии в сроки, установленные пунктом 167 настоящих Правил, размещает в средствах массовой информации, распространяемых на территории соответствующей административно-территориальной единицы и (или) на своем интернет-ресурсе, отчеты перед потребителями и иными заинтересованными лицами об исполнении утвержденной тарифной сметы, об исполнении утвержденной инвестиционной программы, о соблюдении показателей качества и надежности регулируемых услуг и достижении показателей эффективности деятельности субъектов естественных монополий с обоснованиями, в том числе финансовую отчетность.
169. Объявление о предстоящем проведении отчета публикуется субъектом естественной монополии, включенным в местный раздел Регистра, в периодическом печатном издании, выпускаемом не реже одного раза в неделю и распространяемом на территории соответствующей административно-территориальной единицы, а субъектом естественной монополии, включенным в республиканский раздел Государственного регистра, – в периодическом печатном издании, выпускаемом не реже 1 (один) раза в неделю и распространяемом на всей территории Республики Казахстан и (или) на своем интернет-ресурсе, не позднее чем за 15 (пятнадцать) рабочих дней до его проведения и включает в себя следующие сведения:
1) наименование и место нахождения субъекта естественной монополии;
2) дату и место проведения отчета;
3) вид предоставляемых регулируемых услуг.
170. За 1 (один) месяц до проведения отчета субъект естественной монополии информирует уполномоченный орган.
171. После публикации объявления о предстоящем проведении отчета субъект естественной монополии за 5 (пять) рабочих дней до проведения отчета размещает на своем интернет-ресурсе, а в случае его отсутствия предоставляет уполномоченному органу для размещения на его интернет-ресурсе информацию, предусмотренную пунктом 167 настоящих Правил.
172. Помещение для проведения отчета определяется субъектом естественной монополии.
173. Субъект естественной монополии обеспечивает доступ всех желающих к месту проведения отчета. В случае проведения отчета в зданиях, имеющих пропускной и иной специализированный режим, субъект естественной монополии указывает в объявлении о предварительном формировании списка слушателей, срок которого истекает за 24 (двадцать четыре) часа до проведения отчета. Если отчет проводится на следующий рабочий день после выходного дня, то формирование списка слушателей завершается в первой половине рабочего дня до 12.00 часов и отчет проводится во второй половине рабочего дня.
Публичные слушания, отчеты субъектов естественных монополий перед потребителями и иными заинтересованными лицами проводятся, в том числе с организацией онлайн-трансляции, с обеспечением беспрепятственного доступа участников публичных слушаний.
При введении в стране чрезвычайного положения, ограничительных мероприятий, в том числе карантина, уполномоченный орган, субъекты естественных монополий проводят публичные слушания, отчеты перед потребителями и иными заинтересованными лицами посредством онлайн-трансляций.
При проведении публичных слушаний посредством онлайн-трансляций уполномоченный орган не позднее 10 (десять) календарных дней до даты проведения публичных слушаний, размещает в средствах массовой информации и на интернет-ресурсе объявление о предстоящем публичном слушании с указанием даты, времени и ссылки на онлайн-трансляцию публичных слушаний.

174. Осы тарауда көзделген талаптар қуаттылығы аз табиғи монополиялар субъектілеріне және жаңадан құрылған табиғи монополиялар субъектілеріне қолданылмайды.
175. Есепті өткізу үшін табиғи монополия субъектісі басшыларының арасынан жария тыңдаудың төрағасы (бұдан әрі – Төраға), табиғи монополия субъектісі қызметкерлерінің арасынан – жария тыңдаудың хаттамасын жүргізетін хатшы тағайындалады.
176. Төраға белгіленген уақытта көпшілік алдында жария тыңдауды ашады және күн тәртібін жариялайды.
177. Жария тыңдау табиғи монополия субъектісінің сөз сөйлеуін қамтиды.
178. Табиғи монополия субъектісінің сөйлеген сөзі мынадай ақпаратты қамтиды:
1) табиғи монополия субъектісі туралы жалпы ақпарат;
2) осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес 1-нысан бойынша бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы;
3) осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес 2-нысан бойынша бекітілген тарифтік сметаның баптары бойынша орындалуы;
4) реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапа және сенімділік көрсеткіштерін сақтау туралы;
5) табиғи монополия субъектісі қызметінің тиімділік көрсеткіштеріне қол жеткізу туралы;
6) табиғи монополия субъектісі қызметінің негізгі қаржы-экономикалық көрсеткіштері туралы;
7) ұсынылған реттеліп көрсетілетін қызметтердің көлемі туралы;
8) реттеліп көрсетілетін қызметтерді тұтынушылармен жүргізілетін жұмыс туралы;
9) қызмет перспективалары (даму жоспарлары), оның ішінде реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифтердің ықтимал өзгерістері туралы.
Өз сөзінде табиғи монополия субъектісі реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсыну сапасы туралы егжей-тегжейлі түсінік береді.
Тұтынушылар мен өзге де мүдделі тұлғалар алдында есеп беретін табиғи монополия субъектісінің атынан бірінші басшы, не бірінші басшының міндеттерін атқару жүктелген адам шығады.
179. Жария тыңдауға қатысушылар қаралатын мәселе бойынша ауызша, немесе жазбаша өз пікірін білдіре алады, сөз сөйлеушілерге сұрақтар қоя алады, өз сөзінде көмекші материалдарды (плакаттар, кестелер және басқалар) пайдалана алады.
180. Жария тыңдауға қатысушының жазбаша түрде білдірген пікірі жеке немесе заңды тұлғаның ресми тұлғаға өтінішіне теңестіріледі және жария тыңдау хаттамасына міндетті түрде енгізуге, сондай-ақ табиғи монополия субъектісінің одан әрі қарауына және тиісті шаралар қабылдауына жатады.
181. Көпшілік тыңдауды өткізу кезінде тәртіпті бұзған адамға Төраға ескерту жасайды.
182. Төраға қорытынды шығарады және көпшілік тыңдауды жабады.
183. Жария тыңдауды өткізу барысында хаттама жүргізіледі. Хаттамада тыңдаудың басталу және аяқталу уақыты, сөз сөйлегендердің тегі мен аты-жөні туралы ақпарат және сөз сөйлеудің қысқаша мазмұны қамтылады.

174. Требования, предусмотренные настоящей главой, не распространяются на субъектов естественных монополий малой мощности и вновь созданных субъектов естественных монополий.
175. Для проведения отчета из числа руководителей субъекта естественной монополии назначается председатель публичного слушания (далее – Председатель), из числа сотрудников субъекта естественной монополии – секретарь, который ведет протокол публичного слушания.
176. Председатель в назначенное время открывает публичное слушание и объявляет повестку дня.
177 Публичное слушание включает в себя выступление субъекта естественной монополии.
178. Выступление субъекта естественной монополии содержит следующую информацию:
1) общая информация о субъекте естественной монополии;
2) об исполнении утвержденной инвестиционной программы по форме 1 согласно приложению 8 к настоящим Правилам;
3) о постатейном исполнении утвержденной тарифной сметы по форме 2 согласно приложению 8 к настоящим Правилам;
4) о соблюдении показателей качества и надежности регулируемых услуг;
5) о достижении показателей эффективности деятельности субъекта естественной монополии;
6) об основных финансово-экономических показателях деятельности субъекта естественной монополии;
7) об объемах предоставленных регулируемых услуг;
8) о проводимой работе с потребителями регулируемых услуг;
9) о перспективах деятельности (планы развития), в том числе возможных изменениях тарифов.
В своем выступлении субъект естественной монополии дает подробное разъяснение о качестве предоставления регулируемых услуг.
От имени субъекта естественной монополии, отчитывающегося перед потребителями и иными заинтересованными лицами, выступает первый руководитель либо лицо, на которое возложено исполнение обязанностей первого руководителя.
179. Участники публичного слушания могут выразить устно или письменно свое мнение по рассматриваемому вопросу, задавать вопросы выступающим, использовать в своем выступлении вспомогательные материалы (плакаты, графики и другие).
180. Мнение, выраженное участником публичного слушания в письменном виде, приравнивается к обращению физического или юридического лица к официальному лицу и подлежит обязательному внесению в протокол публичного слушания, а также дальнейшему рассмотрению субъектом естественной монополии и принятию соответствующих мер.
181. Лицу, нарушающему порядок во время проведения публичного слушания, Председатель делает предупреждение.
182. Председатель подводит итоги и закрывает публичное слушание.
183. В процессе проведения публичного слушания ведется протокол. Протокол содержит сведения о времени начала и окончания слушания, фамилии и инициалы выступавших и краткое изложение сути выступлений.

184. Жария тыңдау хаттамасының көшірмесі ол өткізілгеннен кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде уәкілетті органға ұсынылады.
185. Жария тыңдау хаттамасы мен материалдарынан істер қалыптастырылады және Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2023 жылғы 25 тамыздағы № 236 бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдарда құжаттама жасау, құжаттаманы басқару және электрондық құжат айналымы жүйелерін пайдалану қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33339 болып тіркелген) сәйкес сақталады.
186. Табиғи монополия субъектісі тұтынушылар және өзге де мүдделі тұлғалар алдында есеп өткізілген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей, оны бұқаралық ақпарат құралдарында және (немесе) өзінің интернет-ресурсында орналастырады, не уәкілетті органға оның интернет-ресурсында орналастыру үшін жібереді.
Уәкілетті орган есепті келіп түскен бастап 5 жұмыс күні ішінде өзінің интернет-ресурсына орналастырады.
8-тарау. Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мемлекеттік құпияларға және заңмен қорғалатын өзге де құпияға жататын мәліметтерді қоспағанда, бос және қолжетімді қуаттардың, сыйымдылықтардың, орындардың, табиғи монополия субъектісі желілерінің өткізу қабілеттерінің бар екендігі туралы ақпаратты, сондай-ақ табиғи монополиялар салаларындағы коммуналдық көрсетілетін қызметтердің инженерлік коммуникацияларының схемаларын орналастыру тәртібі
187. Табиғи монополия субъектісі өзінің интернет-ресурсында орналастырады, не өзінің интернет-ресурсы болмаған жағдайда уәкілетті органға өзінің интернет-ресурсында орналастыру үшін тоқсан сайын Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мемлекеттік құпияларға және заңмен қорғалатын өзге де құпияға жататын мәліметтерді қоспағанда, бос және қолжетімді қуаттардың, сыйымдылықтардың, орындардың, желілердің өткізу қабілетінің болуы туралы жаңартылатын ақпаратты ұсынады.
188. Табиғи монополия субъектісі:
1) бос және қолжетімді қуаттардың, сыйымдылықтардың, орындардың, табиғи монополия субъектісі желілерінің өткізу қабілеттерінің резерві, бар-жоғы туралы ақпаратты;
2) Қазақстан Республикасы заңдарына сәйкес мемлекеттік құпияларға және заңмен қорғалатын өзге де құпияға жататын мәліметтерді және порттық қызметтер нарығында бәсекелестік болмаған кезде порттардың реттеліп көрсетілетін қызметтерін қоспағанда, реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсыну кезінде пайдаланылатын желілерді немесе өзге де мүлікті орналастыру схемасын;
3) Қазақстан Республикасы заңдарына сәйкес мемлекеттік құпияларға және заңмен қорғалатын өзге де құпияға жататын мәліметтерді қоспағанда, бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалу барысы туралы ақпаратты (объектілердің орналасқан жерлері, фото-бейне түсірілімді қоса бере отырып, орындалу сатылары, инвестициялық бағдарламалардың іс-шараларын орындау мерзімдері және құны) тоқсан сайын өзінің интернет-ресурсында орналастырады, не ол болмаған жағдайда уәкілетті органға оның интернет-ресурсында орналастыру үшін ұсынады.

184. Копия протокола публичного слушания в течение 5 (пять) рабочих дней после его проведения представляется в уполномоченный орган.
185. Протокол и материалы публичного слушания формируются в дела и хранятся в соответствии с Правилами документирования, управления документацией и использования систем электронного документооборота в государственных и негосударственных организациях, утвержденными приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 25 августа 2023 года № 236 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33339).
186. Субъект естественной монополии не позднее 5 (пять) календарных дней со дня проведения отчета перед потребителями и иными заинтересованными лицами размещает его в средствах массовой информации и (или) на своем интернет-ресурсе либо направляет в уполномоченный орган для размещения на его интернет-ресурсе.
Уполномоченный орган размещает отчет на своем интернет-ресурсе в течение 5 (пять) рабочих дней со дня его поступления.
Глава 8. Порядок размещения информации о наличии свободных и доступных мощностей, емкостей, мест субъекта естественной монополии, за исключением сведений, относящихся к государственным секретам и иной охраняемой законом тайне, в соответствии с законами Республики Казахстан
187. Субъект естественной монополии размещает на своем интернет-ресурсе либо в случае отсутствия своего интернет-ресурса предоставляет в уполномоченный орган для размещения на его интернет-ресурсе ежеквартально обновляемую информацию о наличии свободных и доступных мощностей, емкостей, мест, пропускных способностей сетей, за исключением сведений, относящихся к государственным секретам и иной охраняемой законом тайне в соответствии с законами Республики Казахстан.
188. Субъект естественной монополии ежеквартально размещает на своем интернет-ресурсе либо в случае его отсутствия представляет уполномоченному органу для размещения на его интернет-ресурсе:
1) информацию о резерве, наличии свободных и доступных мощностей, емкостей, мест, пропускных способностей сетей субъекта естественной монополии;
2) схемы размещения сетей или иного имущества, используемого при предоставлении регулируемых услуг, за исключением сведений, относящихся к государственным секретам и иной охраняемой законом тайне в соответствии с законами Республики Казахстан;
3) информацию о ходе исполнения утвержденной инвестиционной программы (места расположения объектов, стадии исполнения с приложением фото-, видеосъемки, сроки исполнения и стоимость мероприятий инвестиционных программ), за исключением сведений, относящихся к государственным секретам и иной охраняемой законом тайне в соответствии с законами Республики Казахстан.

9-тарау. Есепке алу аспабын сатып алу және орнату үшін төлемақыны келісу тәртібі
189. Табиғи монополия субъектісі құрылыс объектілерін қабылдау және пайдалануға беру жағдайларын қоспағанда, тұтынушымен жасалған шартқа сәйкес есепке алу аспабын сатып алады және тұтынушыға орнатады.
190. Табиғи монополия субъектісі тұтынушыларға есепке алу аспаптарын орнату кестесін (бұдан әрі – Кесте) әзірлейді.
191. Есепке алу аспаптарын сатып алу және орнату үшін төлем мөлшерін (бұдан әрі – Төлем) табиғи монополия субъектісі есептейді және уәкілетті органмен келіседі.
192. Табиғи монополия субъектісінің Төлемді бекіту туралы шешімі Төлемді алу мерзімін көрсете отырып, табиғи монополия субъектісінің бірінші басшысының, не оның міндетін атқарушы тұлғаның бұйрығы түрінде қабылданады.
193. Төлемді бекіту туралы бұйрықты табиғи монополия субъектісі кестені, сондай-ақ табиғи монополия субъектісінің есепке алу аспаптарын сатып алуға және орнатуға арналған шығындарды негіздейтін есептеулер мен құжаттарды қоса бере отырып, оған қол қойылған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде қарау және келісу үшін уәкілетті органға ұсынады. Негіздеуші материалдардың әрбір парағына табиғи монополия субъектісінің бірінші басшысы, не оны алмастыратын тұлға қол қояды.
194. Уәкілетті орган табиғи монополия субъектісі ұсынған төлем бекіту туралы шешімді және төлемді есептеуге негіздейтін материалдарды олар уәкілетті органға келіп түскен күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде қарайды.
195. Табиғи монополия субъектісінің төлемді бекіту туралы шешімін және төлемді есептеуге негіздейтін материалдарды қарау нәтижелері бойынша уәкілетті орган табиғи монополия субъектісіне төлем мөлшерін келісу, не төлем мөлшерін келісуден дәлелді бас тарту туралы хат жібереді.
196. Табиғи монополия субъектісі ұсынылған кестені облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органына жібереді.
197. Табиғи монополия субъектісі және мүдделі тұлғалар уәкілетті органға ақпарат ұсынған кезде коммерциялық құпияны құрайтын мәліметтердің тізбесін айқындайтын ішкі актінің көшірмесін қоса бере отырып, коммерциялық құпияны құрайтын мәліметтердің толық тізбесін көрсетеді.
198. Табиғи монополия субъектісі жеке қосалқы шотта есепке алу аспаптарын сатып алуға және орнатуға байланысты шығындар мен кірістердің есебін жүргізеді.
199. Табиғи монополия субъектісі тұтынушыға реттеліп көрсетілетін қызметтер үшін төлеуге ұсынылатын төлем құжатында осы Қағидаларға сәйкес келісілген төлем көрсетілетін жеке жолды көздейді.

Глава 9. Порядок согласования платы за приобретение и установку прибора учета
189. Субъект естественной монополии приобретает и устанавливает потребителю прибор учета в соответствии с договором, заключенным с потребителем, за исключением случаев приемки и ввода объектов строительства в эксплуатацию.
190. Субъект естественной монополии разрабатывает график установки приборов учета потребителям (далее – График).
191. Размер платы за приобретение и установку приборов учета (далее – Плата) рассчитывается субъектом естественной монополии и согласовывается с уполномоченным органом.
192. Решение субъекта естественной монополии об утверждении Платы с указанием срока взимания Платы принимается в виде приказа первого руководителя субъекта естественной монополии либо лица, исполняющего его обязанности.
193. Приказ об утверждении Платы представляется субъектом естественной монополии в уполномоченный орган для рассмотрения и согласования в течение 3 (три) рабочих дней со дня его подписания с приложением Графика, а также расчетов и документов, обосновывающих затраты на приобретение и установку субъектом естественной монополии приборов учета. Каждый лист обосновывающих материалов парафируется первым руководителем субъекта естественной монополии либо лицом его замещающим.
194. Уполномоченный орган рассматривает представленные субъектом естественной монополии решение об утверждении Платы и обосновывающие материалы к расчету Платы в течение 30 (тридцать) рабочих дней со дня поступления их в уполномоченный орган.
195. По результатам рассмотрения решения субъекта естественной монополии об утверждении Платы и обосновывающих материалов к расчету Платы, уполномоченный орган направляет субъекту естественной монополии письмо о согласовании размера платы либо мотивированный отказ в согласовании размера платы.
196. Субъект естественной монополии направляет представленный График в местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы.
197. Субъект естественной монополии и заинтересованные лица при предоставлении информации уполномоченному органу указывают исчерпывающий перечень сведений, составляющих коммерческую тайну с приложением копии внутреннего акта, определяющего перечень сведений, составляющих коммерческую тайну.
198. Субъект естественной монополии на отдельном субсчете ведет учет затрат и доходов, связанных с приобретением и установкой приборов учета.
199. Субъект естественной монополии, в платежном документе, предъявляемом потребителю к оплате за регулируемые услуги, предусматривает отдельную строку, где отражается Плата, согласованная в соответствии с настоящими Правилами.

200. Есепке алу аспабы тұтынушы табиғи монополия субъектісіне осы есепке алу аспабын сатып алудың және орнатудың барлық құнын төлегеннен кейін тұтынушының меншігіне өтеді.
10-тарау. Табиғи монополиялар салаларындағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру тәртібі
201. Суды каналдар арқылы беру, суару үшін су беру және тірек гидротехникалық құрылысжайларының көмегімен жерүсті ағынын реттеу қызметтеріндегі мемлекеттік бақылау Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінде белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
Ескерту. 201-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 02.07.2025 № 165-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11-тарау. Тұтынушыларға және (немесе) уәкілетті органға тариф туралы, оның өзгергенін хабарлау тәртібі
202. Табиғи монополия субъектісі тұтынушыларды және (немесе) уәкілетті органға тиісті ақпаратты табиғи монополия субъектісі өз қызметін жүзеге асыратын әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында таратылатын бұқаралық ақпарат құралдарында, өзінің интернет-ресурсында, не уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастыру арқылы тариф, оның өзгеруі туралы хабардар етеді.
203. Заңның 20-бабының 1-тармағында көрсетілген табиғи монополиялар субъектілері тарифті қолданысқа енгізгенге дейін күнтізбелік 5 (бес) күннен кешіктірмей тұтынушыларды:
оңайлатылған тәртіппен бекітілген тариф туралы;
тарифтің, бекітілген тарифтік сметаның өзгеру себептері бар ақпаратты ұсына отырып, қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін бекітілген тариф, оңайлатылған тәртіппен бекітілген тариф туралы хабардар етеді.
204. Табиғи монополия субъектісі Заңның 22-бабының 1-тармағында көзделген жағдайларда тариф қолданысқа енгізілгенге дейін күнтізбелік 5 (бес) күннен кешіктірмей тұтынушыларды уәкілетті орган бекіткен тарифтің өзгергені туралы оның қолданылу мерзімі өткенге дейін тарифтің, бекітілген тарифтік сметаның өзгеру себептерін көрсететін ақпаратты ұсына отырып, хабардар етеді.
205. Табиғи монополия субъектісі Заңның 15-бабының 17-тармағына сәйкес бекітілген тариф туралы тұтынушыны ол қолданысқа енгізілгенге дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей хабардар етеді.
12-тарау. Табиғи монополиялар субъектілері қызметінің тиімділік және реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерін бекіту тәртібі
206. Осы тарау Заңның 15-бабы 23-тармағының 9) және 13) тармақшаларына сәйкес әзірленді және тарифтік реттеудің ынталандырушы әдісін қолдана отырып, тарифтерді бекіту кезінде ескерілетін табиғи монополиялар субъектілері қызметінің тиімділік және реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерін бекіту тәртібін белгілейді.

200. Прибор учета переходит в собственность потребителя после оплаты потребителем субъекту естественной монополии всей стоимости приобретения и установки прибора учета.
Глава 10. Порядок осуществления государственного контроля в сферах естественных монополий
201. Государственный контроль услуг подачи воды по каналам, подачи воды для орошения и регулирования поверхностного стока при помощи подпорных гидротехнических сооружений осуществляется в порядке, установленном Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 201 – в редакции приказа Министра водных ресурсов и ирригации РК от 02.07.2025 № 165-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 11. Порядок информирования потребителей и (или) уполномоченного органа о тарифе, его изменении
202. Субъект естественной монополии информирует потребителей и (или) уполномоченный орган и о тарифе, его изменении посредством размещения соответствующей информации в средствах массовой информации, распространяемых на территории административно-территориальной единицы, на которой субъект естественной монополии осуществляет свою деятельность, на своем интернет-ресурсе либо интернет-ресурсе уполномоченного органа.
203. Субъекты естественных монополий, указанные в пункте 1 статьи 20 Закона, информируют потребителей не позднее чем за 5 (пять) календарных дней до введения в действие тарифа:
о тарифе, утвержденном в упрощенном порядке;
о тарифе, утвержденном по истечении срока действия тарифа, утвержденного в упрощенном порядке, с предоставлением информации, содержащей причины изменения тарифа, утвержденной тарифной сметы.
204. Субъект естественной монополии в случаях, предусмотренных пунктом 1 статьи 22 Закона, не позднее чем за 5 (пять) календарных дней до введения в действие тарифа информирует потребителей об изменении утвержденного уполномоченном органом тарифа до истечения его срока действия с предоставлением информации, указывающей на причины изменения тарифа, утвержденной тарифной сметы.
205. Субъект естественной монополии о тарифе, утвержденном в соответствии с пунктом 17 статьи 15 Закона, информирует потребителя не позднее чем за 30 (тридцать) календарных дней до введения его в действие.
Глава 12. Порядок утверждения показателей эффективности деятельности субъектов естественных монополий и показателей качества и надежности регулируемых услуг
206. Настоящая глава разработана в соответствии с подпунктами 9) и 13) пункта 23 статьи 15 Закона и устанавливает порядок утверждения показателей эффективности деятельности субъектов естественных монополий и показателей качества и надежности регулируемых услуг, которые учитываются при утверждении тарифов с применением стимулирующего метода тарифного регулирования.

207. Уәкілетті органның тарифтік реттеудің ынталандырушы әдісін қолдану кезіндегі қызмет тиімділігін және реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігін бекітуі уәкілетті орган бекіткен тарифті қалыптастыру Қағидаларына сәйкес айқындалады.
13-тарау. Бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуына қоғамдық мониторинг және (немесе) техникалық сараптама жүргізу, реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерін сақтау және табиғи монополиялар субъектілері қызметінің тиімділігі көрсеткіштеріне қол жеткізу тәртібін
1-параграф. Жалпы ережелер
208. Осы тарау Уәкілетті адамдардың бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуына, реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерінің сақталуына және табиғи монополиялар субъектілері қызметінің тиімділігі көрсеткіштеріне қол жеткізілуіне қоғамдық мониторинг және (немесе) техникалық сараптама жүргізу:
бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуына, реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерінің сақталуына және табиғи монополиялар субъектілері қызметінің тиімділігі көрсеткіштеріне қол жеткізілуіне қоғамдық мониторинг жүргізу (бұдан әрі – қоғамдық мониторинг);
бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуына, реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерін сақтау және табиғи монополиялар субъектілері қызметінің тиімділік көрсеткіштеріне қол жеткізу жөніндегі техникалық сараптама (бұдан әрі – техникалық сараптама) жүргізу тәртібін айқындайды.
209. Уәкілетті адамдардың қоғамдық мониторинг және (немесе) техникалық сараптама жүргізуінің негізгі қағидаттары:
1) уәкілетті адамдардың тәуелсіздігі;
2) зерттеулердің толықтығы, жан-жақтылығы, объективтілігі, оларды жүргізу нәтижелерінің ғылыми негізділігі;
3) уәкілетті адамдардың құзыреттілігі мен кәсібилігі болып табылады.
2-параграф. Қоғамдық мониторинг жүргізу тәртібі
210. Қоғамдық мониторингті ұйымдастыру және жүргізу үшін уәкілетті орган құрамына қоғамдық ұйымдардың және өзге де мүдделі тұлғалардың өкілдері кіретін жұмыс тобын қалыптастырады.
211. Жұмыс тобы қоғамдық мониторинг жүргізудің жылдық кестесін жасайды, онда оны өткізу уақыты мен орны, сондай-ақ қоғамдық мониторингке жататын табиғи монополиялар субъектілерінің тізімі айқындалады.
212. Қоғамдық мониторинг жүргізу кестесін уәкілетті орган интернет-ресурста орналастырады және тізімге сәйкес табиғи монополиялар субъектілеріне жібереді.
213. Қоғамдық мониторинг жүргізгенге дейін 10 (он) жұмыс күні бұрын жұмыс тобы мәслихаттардың және басқа да жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, қоғамдық бірлестіктердің, үкіметтік емес ұйымдардың, бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдері, тұтынушылар кемінде бес адам қатарынан уәкілетті адамдардың тізімін қалыптастырады және оны қоғамдық мониторинг жүргізу кестесін қоса бере отырып, табиғи монополия субъектісіне жібереді.

207. Утверждение уполномоченным органом эффективности деятельности и показателей качества и надежности регулируемых услуг при применении стимулирующего метода тарифного регулирования определяется согласно Правилам формирования тарифа утвержденных уполномоченным органом.
Глава 13. Порядок проведения общественного мониторинга и (или) технической экспертизы исполнения утвержденной инвестиционной программы, соблюдения показателей качества и надежности регулируемых услуг и достижения показателей эффективности деятельности субъектов естественных монополий
Параграф 1. Общие положения
208. Настоящая глава определяет порядок проведения уполномоченными лицами общественного мониторинга и (или) технической экспертизы исполнения утвержденной инвестиционной программы, соблюдения показателей качества и надежности регулируемых услуг и достижения показателей эффективности деятельности субъектов естественных монополий:
общественного мониторинга исполнения утвержденной инвестиционной программы, соблюдения показателей качества и надежности регулируемых услуг и достижения показателей эффективности деятельности субъектов естественных монополий (далее – общественный мониторинг);
технической экспертизы исполнения утвержденной инвестиционной программы, соблюдения показателей качества и надежности регулируемых услуг и достижения показателей эффективности деятельности субъектов естественных монополий (далее – техническая экспертиза).
209. Основными принципами проведения уполномоченными лицами общественного мониторинга и (или) технической экспертизы являются:
1) независимость уполномоченных лиц;
2) полнота, всесторонность, объективность исследований, научная обоснованность результатов их проведения;
3) компетентность и профессионализм уполномоченных лиц.
Параграф 2. Порядок проведения общественного мониторинга
210. Для организации и проведения общественного мониторинга уполномоченным органом формируется рабочая группа, в состав которой входят представители общественных организаций и иных заинтересованных лиц.
211. Рабочая группа составляет годовой график проведения общественного мониторинга, в котором определяются время и место его проведения, а также список субъектов естественных монополий, подлежащих общественному мониторингу.
212. График проведения общественного мониторинга размещается уполномоченным органом на интернет-ресурсе и направляется субъектам естественных монополий согласно списку.
213. За 10 (десять) рабочих дней до проведения общественного мониторинга рабочая группа формирует список уполномоченных лиц из числа представителей маслихатов и других органов местного самоуправления, общественных объединений, неправительственных организаций, средств массовой информации, потребителей не менее пяти человек и направляет его субъекту естественной монополии с приложением графика проведения общественного мониторинга.

214. Уәкілетті орган өкілдері уәкілетті адамдарды алып жүреді және осы Қағидалардың 218-тармағына сәйкес қоғамдық мониторинг актісін ресімдеуді қамтамасыз етеді.
215. Қоғамдық мониторинг жүргізу үшін табиғи монополия субъектісі өткізу режимінің талаптарын сақтай отырып, бекітілген инвестициялық бағдарлама объектілеріне қол жеткізуді қамтамасыз етеді және бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы ақпарат береді.
216. Уәкілетті адамдар бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалу барысын, реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерінің сақталуын және табиғи монополиялар субъектілері қызметінің тиімділігі көрсеткіштерінің қол жеткізілуін бақылауды жүзеге асырады.
217. Уәкілетті адамдар:
1) бекітілген инвестициялық бағдарлама объектілерін көзбен шолып қарау және бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы ақпаратқа талдау;
2) реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерінің сақталуы және табиғи монополиялар субъектілері қызметінің тиімділігі көрсеткіштеріне қол жеткізу туралы ақпаратқа, оның ішінде растайтын құжаттарға талдау жүргізеді.
218. Қоғамдық мониторинг бойынша актінің мазмұны:
1) кіріспе бөлімді (іс-шаралар тізбесі, реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі, табиғи монополиялар субъектілері қызметінің тиімділігі, бөлінген бюджеттік және өзге де қаржы қаражаты туралы ақпарат);
2) бекітілген инвестициялық бағдарламаға енгізілген өзгерістерді және қоғамдық мониторингтің нақты белгіленген нәтижелерін ескере отырып, ұсынылған ақпаратты салыстырмалы талдауды;
3) синтездеуші бөлікті (инвестициялық бағдарламаны іске асыру барысына әсер еткен факторларды белгілеу, бюджеттік және өзге де қаржы қаражатын игермеу, реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерін сақтамау, табиғи монополиялар субъектілері қызметінің тиімділік көрсеткіштеріне қол жеткізбеу);
4) қарар бөлігін (нақты жай-күйі мен ұсынымдар) қамтиды.
219. Қоғамдық мониторинг актісі табиғи монополия субъектісі міндетті түрде таныстырылып, ол аяқталған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей уәкілетті органға жіберіледі.
220. Уәкілетті орган 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей өзінің интернет-ресурсында жүргізілген қоғамдық мониторингі нәтижелері туралы фото- және бейнематериалдармен (болған жағдайда) баспасөз релизін орналастырады.
3-параграф. Техникалық сараптама жүргізу тәртібі
221. Бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуына, реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерінің сақталуына және табиғи монополиялар субъектілері қызметінің тиімділігі көрсеткіштеріне қол жеткізуге техникалық сараптаманы табиғи монополия субъектісімен шарт негізінде уәкілетті адам (сарапшы, сараптама ұйымдары) жүзеге асырады.

214. Представители уполномоченного органа сопровождают уполномоченных лиц и обеспечивают оформление акта общественного мониторинга согласно пункту 218 настоящих Правил.
215. Для проведения общественного мониторинга субъект естественной монополии обеспечивает доступ к объектам утвержденной инвестиционной программы с соблюдением требований пропускного режима и предоставляет информацию об исполнении утвержденной инвестиционной программы.
216. Уполномоченные лица осуществляют наблюдение за ходом исполнения утвержденной инвестиционной программы, соблюдением показателей качества и надежности регулируемых услуг и достижением показателей эффективности деятельности субъектов естественных монополий.
217. Уполномоченные лица проводят:
1) визуальный осмотр объектов утвержденной инвестиционной программы и анализ информации об исполнении утвержденной инвестиционной программы;
2) анализ информации о соблюдении показателей качества и надежности регулируемых услуг и достижении показателей эффективности деятельности субъектов естественных монополий, в том числе подтверждающих документов.
218. Акт общественного мониторинга содержит:
1) вводную часть (перечень мероприятий, показателей качества и надежности регулируемых услуг, эффективности деятельности субъектов естественных монополий, информация о выделенных бюджетных и иных финансовых средствах);
2) сравнительный анализ предоставленной информации, с учетом внесенных изменений в утвержденную инвестиционную программу и фактически установленных результатов общественного мониторинга;
3) синтезирующую часть (установление факторов, повлиявших на ход реализации инвестиционной программы, не освоение бюджетных и иных финансовых средств, несоблюдение показателей качества и надежности регулируемых услуг, не достижение показателей эффективности деятельности субъектов естественных монополий);
4) резолютивную часть (фактическое состояние и рекомендации).
219. Акт общественного мониторинга направляется в уполномоченный орган не позднее 5 (пять) рабочих дней со дня его завершения с обязательным ознакомлением субъекта естественной монополии.
220. Уполномоченный орган не позднее 3 (три) рабочих дней размещает на своем интернет-ресурсе пресс-релиз с фото- и видеоматериалами (при наличии) о результатах проведенного общественного мониторинга.
Параграф 3. Порядок проведения технической экспертизы
221. Техническая экспертиза исполнения утвержденной инвестиционной программы, соблюдения показателей качества и надежности регулируемых услуг и достижения показателей эффективности деятельности субъектов естественных монополий осуществляется уполномоченным лицом (экспертом, экспертными организациями) на основании договора с субъектом естественной монополии.

222. Уәкілетті адамдардың (сарапшылардың, сараптама ұйымдарының) тізімін уәкілетті орган қалыптастырады.
223. Техникалық сараптама жүргізу үшін табиғи монополия субъектісі өткізу режимінің талаптарын сақтай отырып, бекітілген инвестициялық бағдарлама объектілеріне қол жеткізуді қамтамасыз етеді және бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы ақпарат береді.
224. Уәкілетті адамдар (сарапшылар, сараптама ұйымдары) бекітілген инвестициялық бағдарлама іс-шараларының нақты орындалуын, реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерінің сақталуын, табиғи монополиялар субъектілері қызметінің тиімділік көрсеткіштеріне қол жеткізуді көздейді.
225. Уәкілетті адамдарға (сарапшыларға, сарапшы ұйымдарға):
1) негізсіз сараптамалық қорытынды беруге;
2) мүдделер қақтығысы және объективті техникалық сараптама жүргізуге кедергі келтіретін өзге де мән-жайлар туындаған жағдайда техникалық сараптама жүргізуге қатысуға жол берілмейді.
226. Уәкілетті адамдар (сарапшылар, сараптама ұйымдары):
1) ұсынылған құжаттардың сақталуын және алынған ақпараттың құпиялылығын қамтамасыз етеді;
2) инвестициялық бағдарлама объектілерін тікелей тексеруді жүзеге асырады, сондай-ақ ол бойынша құжаттаманы өз құқығын қайта сенім білдірмей зерделейді.
227. Уәкілетті адамдар (сарапшылар, сараптама ұйымдары), егер:
1) инвестициялық бағдарлама объектісіне қатысты заттық немесе міндеттемелік құқықтары болса, не сатып алса;
2) инвестициялық бағдарлама объектісіне мүліктік қызығушылығы болса;
3) табиғи монополия субъектісінің үлестес тұлғасы болып табылса;
4) табиғи монополия субъектісінің акционері, құрылтайшысы, жұмыскері, меншік иесі, қатысушысы, кредиторы, дебиторы, жақын туысы немесе жекжаты болып табылса;
5) бұл жасалған жария шарттардан туындайтын міндеттемелерді қоспағанда, мүдделер қақтығысының туындауына әкеп соғатын немесе мұндай қақтығыстың туындау қаупін туғызатын болса техникалық сараптаманы жүргізе алмайды.
228. Бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуына техникалық сараптама жүргізу, реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерінің сақталуы және табиғи монополиялар субъектілері қызметінің тиімділігі көрсеткіштеріне қол жеткізу үшін уәкілетті тұлғалар (сарапшылар, сараптама ұйымдары) ретінде мынадай өлшем шарттар мен талаптарға сәйкес келетін тұлғалар тартылады:
1) сумен жабдықтау және су бұру салаларында бакалавриат, магистратура бағдарламалары бойынша жоғары білімінің, сондай-ақ сумен жабдықтау және су бұру, салаларында жұмысты жүзеге асыратын ұйымдарда кемінде 3 (үш) жыл еңбек өтілінің болуы;

222. Список уполномоченных лиц (экспертов, экспертных организаций) формируется уполномоченным органом.
223. Для проведения технической экспертизы субъект естественной монополии обеспечивает доступ к объектам утвержденной инвестиционной программы с соблюдением требований пропускного режима и предоставляет информацию об исполнении утвержденной инвестиционной программы.
224. В ходе проведения технической экспертизы уполномоченные лица (эксперты, экспертные организации) устанавливают фактическое исполнение мероприятий утвержденной инвестиционной программы, соблюдение показателей качества и надежности регулируемых услуг, достижение показателей эффективности деятельности субъектов естественных монополий.
225. Уполномоченные лица (эксперты, экспертные организации) не допускают:
1) представление необоснованного экспертного заключения;
2) участие в проведении технической экспертизы в случае возникновения конфликта интересов и иных обстоятельств, препятствующих проведению объективной технической экспертизы.
226. Уполномоченные лица (эксперты, экспертные организации):
1) обеспечивают сохранность представленных документов и конфиденциальность полученной информации;
2) осуществляют непосредственное обследование объектов инвестиционной программы, а также изучают документацию по нему без передоверия своего права.
227. Уполномоченные лица (эксперты, экспертные организации) не могут проводить техническую экспертизу, если:
1) в отношении объекта инвестиционной программы имеют либо приобретают вещные или обязательственные права;
2) имеют имущественный интерес к объекту инвестиционной программы;
3) являются аффилированным лицом субъекта естественной монополии;
4) являются акционером, учредителем, работником, собственником, участником, кредитором, дебитором, близким родственником или свойственником субъекта естественной монополии;
5) это влечет возникновение конфликта интересов или создает угрозу возникновения такого конфликта, за исключением обязательств, возникающих из заключенных публичных договоров.
228. Для проведения технической экспертизы исполнения утвержденной инвестиционной программы, соблюдения показателей качества и надежности регулируемых услуг и достижения показателей эффективности деятельности субъектов естественных монополий в качестве уполномоченных лиц (эксперты, экспертные организации) привлекаются лица, которые соответствуют всем нижеперечисленным критериям и требованиям:
1) иметь высшее образование по программам бакалавриата, магистратуры в области водоснабжения и водоотведения, а также иметь стаж не менее 3 (три) лет в организациях, осуществляющих работу в области водоснабжения и водоотведения;

2) штатта: сумен жабдықтау және су бұру бойынша дипломы, мамандығы бойынша 3 (үш) жылдан астам жұмыс тәжірибесі бар маманның, сумен жабдықтау және су бұру саласындағы инженердің болуы;
3) сумен жабдықтау және су бұру кәсіпорындары үшін инвестициялық бағдарламаларды әзірлеу бойынша кемінде 3 (үш) жыл жұмыс өтілінің болуы;
4) шарт негізінде қызмет көрсететін сумен жабдықтау және су бұру, кәсіпорындар үшін қызмет көрсетуде кемінде 3 (үш) жыл тәжірибесі бар сертификатталған аудитордың болуы.
228-1. Техникалық сараптаманың негізділігі мен сапасын, бекітілген инвестициалық бағдарламаның орындалуын, реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділік көрсеткіштерінің сақталуын және табиғи монополиялар субъектілерінің қызметінің сапа және тиімділік көрсеткіштеріне қол жеткізуін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес уәкілетті тұлғалар (сарапшылар, сарапшылық ұйымдар) қамтамасыз етеді.
Ескерту. 13-тарау 228-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 28.01.2026 № 11-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
229. Техникалық сараптама негізгі құралдардың техникалық жай-күйін талдауды және техникалық сипаттамаларын бағалауды, оның ішінде сараптама жүргізу күніне жабдықтың тозу дәрежесін, Қазақстан Республикасының осы саладағы заңнамасына сәйкес қабылданған сыныптау топтары бойынша оны пайдалану мерзімдерін, жабдықтың жобалық және технологиялық қуатын бағалауды қамтиды.
Техникалық сараптама барысында:
негізгі құралдардың іске қосылу деңгейі бағаланады, сондай-ақ тиісті көрсеткіштердің деңгейі (жабдықтың белгіленген жиынтық қуаты, қуат коэффициенті, табиғи тозу коэффициенті, жүктеме кестесін толтыру коэффициенті және (немесе) саланың ерекшелігін ескере отырып, басқа да көрсеткіштер), пайда мөлшерлемесін есептеуде қабылданған табиғи монополия субъектісі активтерінің іске қосылу коэффициенттерінің негізділігі бағаланады;
еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның нормативтік-техникалық құжаттамасында белгіленген жағдайларда еңбек қауіпсіздігі талаптарына сәйкестігі тұрғысынан еңбек қауіпсіздігі және еңбек қорғау жөніндегі нормативтік талаптардың сақталуына талдау жүргізіледі;
қолданысқа енгізілген активтерді реттеліп көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша бөлудің сәйкестігіне баға беріледі;
еңбек қызметі процесінде жұмыскерлердің өмірі мен денсаулығын сақтауға бағытталған ұйымдастырушылық, техникалық, санитариялық-гигиеналық, биологиялық және өзге де нормаларды, қағидаларды, рәсімдер мен өлшемшарттарды қамтамасыз ету тұрғысынан өндіріс жағдайларын, өндірістік және еңбек процесін сипаттайтын сапалық және сандық көрсеткіштерге баға беріледі.

2) наличие в штате: специалиста с дипломом водоснабжения и водоотведения, с опытом работы по специальности более 3 (три) лет, инженер в области водоснабжения и водоотведения;
3) иметь стаж работы не менее 3 (три) лет по разработке инвестиционных программ для предприятий водоснабжения и водоотведения;
4) в наличии сертифицированного аудитора, оказывающего услуги на договорной основе, с опытом оказания услуг не менее 3 (три) лет для предприятий сферы водоснабжения и водоотведения.
228-1. Обоснованность и качество проведенной технической экспертизы, исполнения утвержденной инвестиционной программы, соблюдения показателей качества и надежности регулируемых услуг и достижения показателей эффективности деятельности субъектов естественных монополий обеспечивают уполномоченные лица (эксперты, экспертные организации) в соответствии с законами Республики Казахстан.
Сноска. Правила дополнены пунктом 228-1 в соответствии с приказом Министра водных ресурсов и ирригации РК от 28.01.2026 № 11-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
229. Техническая экспертиза включает анализ технического состояния и оценку технических характеристик основных средств, в том числе оценку степени изношенности оборудования на дату проведения экспертизы, сроков его эксплуатации по классификационным группам, принятым в соответствии с законодательством Республики Казахстан в данной отрасли, проектной и технологической мощности оборудования.
В ходе технической экспертизы:
оценивается уровень задействованности основных средств, а также оценивается уровень соответствующих показателей (суммарная установленная мощность оборудования, коэффициент мощности, коэффициент физического износа, коэффициент заполнения графика нагрузки и (или) других показателей с учетом специфики отрасли), обоснованность принятых в расчете ставки прибыли коэффициентов задействованности активов субъекта естественной монополии;
проводится анализ соблюдения нормативных требований по безопасности и охране труда на соответствие требованиям безопасности труда в условиях, установленных нормативно-технической документацией уполномоченного государственного органа по труду;
дается оценка соответствия распределения задействованных активов по видам регулируемых услуг;
дается оценка качественных и количественных показателей, характеризующих условия производства, производственный и трудовой процесс с точки зрения обеспечения организационных, технических, санитарно-гигиенических, биологических и иных норм, правил, процедур и критериев, направленных на сохранение жизни и здоровья работников в процессе их трудовой деятельности;

230. Техникалық сараптама қорытындысының мазмұны:
1) кіріспе бөлік (іс-шаралар, реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі, табиғи монополиялар субъектілері қызметінің тиімділігі көрсеткіштерінің тізбесі, бөлінген бюджеттік және өзге де қаржы қаражаты туралы ақпарат;
2) бекітілген инвестициялық бағдарламаға енгізілген өзгерістерді және техникалық сараптаманың нақты белгіленген нәтижелерін ескере отырып, ұсынылған ақпаратты салыстырмалы талдау;
3) синтездеуші бөлік (реттеліп көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша негізгі құралдарға олардың нақты жай-күйі мен құзыретті орган бекіткен нұсқаулықтар мен нормативтік-техникалық құжаттардың талаптарын ескере отырып, техникалық қызмет көрсету және жөндеу көлемінің негізділігі, табиғи монополия субъектісі белгілеген жөндеудің барлық түрлерінің кезеңділігінің нұсқаулықтардың, қағидалар мен нормативтік-техникалық құжаттаманың талаптарына сәйкестігі, еңбек шығыны мен персоналдың санын бағалау, еңбек қауіпсіздігі және қорғау жөніндегі нормативтік талаптардың сақталуын айқындау);
4) қарар бөлігі (ағымдағы, орташа және күрделі жөндеулер жүргізу қажеттігі туралы (негізгі құралдардың құнын ұлғайтатын және ұлғайтпайтын), реттеліп көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша негізгі құралдарды ауыстыру, реконструкциялау және жаңғырту, негізгі құралдарды пайдалануды, негізгі құралдарды пайдалануға байланысты пайдалану және басқа да шығындарды, шикізат пен материалдар шығысын оңтайландыру жөніндегі тұжырымдар мен ұсынымдар).
231. Техникалық сараптаманың қорытындысы табиғи монополиялар субъектісіне ол аяқталған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірілмей ұсынылады.
232. Табиғи монополия субъектісі техникалық сараптаманың қорытындысын Заңның 26-бабы 2-тармағының 17) тармақшасына сәйкес уәкілетті органға ұсынылатын есептерге қоса береді.
14-тарау. Халықаралық қаржы ұйымдарынан, мамандандырылған салалық банктерден, Қазақстанның Даму Банкінен және Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінен қарыздар тарту үшін табиғи монополиялар субъектілерінің кредиттік келісімдерін уәкілетті органның келісу тәртібі
1-параграф. Жалпы ережелер
233. Осы тарау Заңның 15-бабы 23-тармағының 15) тармақшасына сәйкес әзірленген және табиғи монополиялар субъектілерінің халықаралық қаржы ұйымдарынан, мамандандырылған салалық банктерден, Қазақстанның Даму Банкінен және Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінен қарыздар тартуға арналған кредиттік келісімдерін уәкілетті органның келісу тәртібін айқындайды.
234. Халықаралық қаржы ұйымдарынан, мамандандырылған салалық банктерден, Қазақстанның Даму Банкінен және Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінен реттеліп көрсетілетін қызметтер үшін қарыздар тарту үшін табиғи монополиялар субъектілерінің кредиттік келісімдері уәкілетті органмен келісуге жатады.

230. Содержание заключения технической экспертизы:
1) вводная часть (перечень мероприятий, показателей качества и надежности регулируемых услуг, эффективности деятельности субъектов естественных монополий, информация о выделенных бюджетных и иных финансовых средствах;
2) сравнительный анализ предоставленной информации, с учетом внесенных изменений в утвержденную инвестиционную программу и фактически установленных результатов технической экспертизы;
3) синтезирующая часть (обоснованность объемов технического обслуживания и ремонта основных средств по видам регулируемых услуг с учетом их фактического состояния и требований инструкций и нормативно-технических документов, утвержденных компетентным органом, соответствие установленной субъектом естественной монополии периодичности всех видов ремонта требованиям инструкций, правил и нормативно-технической документации, оценка трудозатрат и численности персонала, определение соблюдения нормативных требований по безопасности и охране труда);
4) резолютивная часть (выводы и рекомендации о необходимости проведения текущих, средних и капитальных ремонтов (увеличивающих и не увеличивающих стоимость основных средств), замены, реконструкции и модернизации основных средств по видам регулируемых услуг, по оптимизации использования основных средств, эксплуатационных и других затрат, связанных с использованием основных средств, расхода сырья и материалов).
231. Заключение технической экспертизы представляется субъекту естественной монополий не позднее 5 (пять) рабочих дней со дня его завершения.
232. Субъект естественной монополии прилагает заключение технической экспертизы к отчетам, представляемым в соответствии с подпунктом 17) пункта 2 статьи 26 Закона в уполномоченный орган.
Глава 14. Порядок согласования уполномоченным органом кредитных соглашений субъектов естественных монополий для привлечения займов у международных финансовых организаций, специализированных отраслевых банков, Банка Развития Казахстана и банков второго уровня Республики Казахстан
Параграф 1. Общие положения
233. Настоящая глава разработана в соответствии с подпунктом 15) пункта 23 статьи 15 Закона и определяет порядок согласования уполномоченным органом кредитных соглашений субъектов естественных монополий для привлечения займов у международных финансовых организаций, специализированных отраслевых банков, Банка Развития Казахстана и банков второго уровня Республики Казахстан.
234. Согласованию с уполномоченным органом подлежат кредитные соглашения субъектов естественных монополий для привлечения займов для регулируемых услуг у международных финансовых организаций, специализированных отраслевых банков, Банка Развития Казахстана и банков второго уровня Республики Казахстан.

235. Халықаралық қаржы ұйымдарынан, мамандандырылған салалық банктерден, Қазақстанның Даму Банкінен және Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінен қарыздар тарту үшін табиғи монополиялар субъектілерінің кредиттік келісімдерін уәкілетті орган келісуінің негізгі қағидаттары мыналар:
1) табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтерінің тарифіне енгізілетін шығындардың ашықтығы;
2) табиғи монополиялар субъектілері мен халықаралық қаржы ұйымдары, мамандандырылған салалық банктер, Қазақстанның Даму Банкі және Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктері арасында туындайтын қатынастардың шартпен ресімделуі болып табылады.
2-параграф. Халықаралық қаржы ұйымдарынан, мамандандырылған салалық банктерден, Қазақстанның Даму Банкінен және Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінен қарыздар тарту үшін табиғи монополиялар субъектілерінің кредиттік келісімдерін уәкілетті органның келісу тәртібі
236. Табиғи монополия субъектісі кредиттік келісім жасалғанға дейін уәкілетті органға жазбаша өтініш, сондай-ақ келісімнің жобасы мыналарды:
жобаның мақсаттары мен міндеттерін;
тартылған қарыздың сипаттамасын және оны іске асыру схемасын;
жобаны іске асырудың кезеңдері мен мерзімдерін;
қарыз тарту көздерінің сипаттамасын;
тартылған қарыздың қажеттілігі есеп-қисаптарын;
жобаны іске асырудан күтілетін нәтижелерді;
жобаның өтелу мерзімдері есеп-қисаптарын және қарызды өтеу тетіктерін;
жобаны іске асыру нәтижелерінің тиімділігін бағалауға арналған индикаторларды;
жобаның тәуекелдері мен қауіптері типтерінің, сондай-ақ оларды азайту шараларының сипаттамасын;
жобаның техникалық-экономикалық негіздемесін қамтуға тиіс жобасын жібереді.
237. Айналым қаражатын толықтыруға қарыз тарту мақсатында жасалатын кредиттік келісімдер келісуге жатпайды.
238. Өтінішке табиғи монополия субъектісінің тарифтік сметасының жобасымен қоса, оны іске асыру кезеңінде тарифтеріне кредиттік келісім жасасу әсерінің болжамы қоса беріледі.
239. Уәкілетті орган ұсынылған материалдарды 10 (он) жұмыс күні ішінде қарайды және табиғи монополия субъектісіне қараудың нәтижелері туралы хабарлайды.
Материалдар сәйкес келмеген жағдайда уәкілетті орган міндетті түрде көрсетілген мерзім ішінде қарызды тартудан бас тарту себептерін көрсете отырып, дәлелді бас тарту жібереді (сыйақының жоғары мөлшерлемесі және банктің өзге де алымдары, қаржылық тәуекелдер, тартылған қарызды өтеу кезінде табиғи монополия субъектісінің төлем қабілеттілігі).
15-тарау. Табиғи монополиялар субъектілері реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынған кезде технологиялық циклде пайдаланылатын және мүлікті балансқа және (немесе) сенімгерлік басқаруға беру жоспарына сәйкес жергілікті атқарушы органдардан табиғи монополия субъектісіне берілетін мүлікті беру шартын мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті органмен, жергілікті атқарушы органмен келісу тәртібі

235. Основными принципами согласования уполномоченным органом кредитных соглашений субъектов естественных монополий для привлечения займов у международных финансовых организаций, специализированных отраслевых банков, Банка Развития Казахстана и банков второго уровня Республики Казахстан являются:
1) прозрачность затрат, включаемых в тариф на регулируемые услуги субъектов естественных монополий;
2) договорное оформление отношений, возникающих между субъектами естественных монополий с международными финансовыми организациями, специализированных отраслевых банков, Банка Развития Казахстана и банков второго уровня Республики Казахстан.
Параграф 2. Порядок согласования уполномоченным органом кредитных соглашений субъектов естественных монополий для привлечения займов у международных финансовых организаций, специализированных отраслевых банков, Банка Развития Казахстана и банков второго уровня Республики Казахстан
236. Субъект естественной монополии до заключения кредитного соглашения направляет в уполномоченный орган письменное обращение, а также проект соглашения, которое включает:
цели и задачи проекта;
описание и схему реализации привлеченного займа;
этапы и сроки реализации проекта;
описание источников привлечения займа;
расчеты потребности привлеченного займа;
ожидаемые результаты реализации проекта;
расчеты сроков окупаемости проекта и механизмы погашения займа;
индикаторы для оценки эффективности результатов реализации проекта;
описание типов рисков и угроз проекта, а также мер по их минимизации;
технико-экономическое обоснование проекта.
237. Не подлежат согласованию кредитные соглашения, заключаемые в целях привлечения займа на пополнение оборотных средств.
238. К обращению прилагается прогноз влияния заключения кредитного соглашения на его тарифы в период ее реализации, с приложением проекта тарифной сметы субъекта естественной монополии.
239. Уполномоченный орган в течение 10 (десять) рабочих дней со дня поступления письменного обращения рассматривает представленные материалы и сообщает субъекту естественной монополии о результатах рассмотрения.
В случае несоответствия материалов уполномоченный орган в обязательном порядке в течение указанного срока направляет мотивированный отказ с указанием причин отказа на привлечение займа (высокая ставка вознаграждения и иные сборы банка, финансовые риски, платежеспособность субъекта естественной монополии, при погашении привлеченного займа).
Глава 15. Порядок согласования уполномоченным органом по управлению государственным имуществом, местным исполнительным органом договора передачи имущества, используемого в технологическом цикле при предоставлении регулируемых услуг субъектами естественных монополий и передаваемого от местных исполнительных органов субъекту естественных монополий в соответствии с планом передачи на баланс и (или) в доверительное управление имущества

1-параграф. Жалпы ережелер
240. Осы тарау Заңның 15-бабы 23-тармағының 16) тармақшасына сәйкес әзірленген және табиғи монополиялар субъектілері реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынған кезде технологиялық циклде пайдаланылатын және мүлікті балансқа және (немесе) сенімгерлік басқаруға беру жоспарына сәйкес жергілікті атқарушы органдардан табиғи монополия субъектісіне берілетін мүлікті беру шартын мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті органмен, жергілікті атқарушы органмен келісу тәртібін айқындайды.
241. Осы Тәртіп жаңадан құрылатын кәсіпорынға мүлікті беру кезінде туындайтын құқықтық қатынастарға қолданылмайды.
2-параграф. Табиғи монополиялар субъектілері реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынған кезде технологиялық циклде пайдаланылатын және мүлікті балансқа және (немесе) сенімгерлік басқаруға беру жоспарына сәйкес жергілікті атқарушы органдардан табиғи монополия субъектісіне берілетін мүлікті беру шартын мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті органмен, жергілікті атқарушы органмен келісу тәртібі
242. Табиғи монополиялар субъектілері реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынған кезде технологиялық циклде пайдаланылатын және жергілікті атқарушы органдардан табиғи монополиялар субъектісіне берілетін мүлікті беру шарты мүлікті балансқа және (немесе) сенімгерлік басқаруға беру жоспарына сәйкес жасалады.
243. Мүлікті беру және (немесе) сенімгерлік басқаруға беру шартында мынадай:
1) жасалған орны мен күні;
2) тараптардың атауы;
3) шарттың мәні;
4) тараптардың құқықтары мен міндеттері;
5) тараптардың жауаптылығы;
6) форс-мажор;
7) туындайтын дауларды шешу;
8) шарттың қолданылу мерзімі;
9) шарт талаптарының орындалуын бақылау;
10) шарттың қолданылуын тоқтатуға арналған талаптар;
11) өзге де талаптар;
12) тараптардың мекенжайлары мен деректемелері ережелері көзделуге тиіс.
244. Шарт үш данада жасалады, оның екеуі келісілгеннен кейін мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті органға, жергілікті атқарушы органға беріледі.
245. Шартқа берілетін мүліктің тізбесі олардың баланстық құнына қоса беріледі.
16-тарау. Табиғи монополиялар субъектілері реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынған кезде технологиялық циклде пайдаланылатын мүлікті балансқа және (немесе) сенімгерлік басқаруға беру жоспарын жергілікті атқарушы органмен келісу тәртібі
1-параграф. Жалпы ережелер
246. Осы тарау Заңның 15-бабы 23-тармағының 17) тармақшасына сәйкес әзірленген және табиғи монополиялар субъектілері реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынған кезде технологиялық циклде пайдаланылатын мүлікті балансқа және (немесе) сенімгерлік басқаруға беру жоспарын жергілікті атқарушы органмен келісу тәртібін айқындайды.

Параграф 1. Общие положения
240. Настоящая глава разработана в соответствии с подпунктом 16) пункта 23 статьи 15 Закона и определяет порядок согласования уполномоченным органом по управлению государственным имуществом, местным исполнительным органом договора передачи имущества, используемого в технологическом цикле при предоставлении регулируемых услуг субъектами естественных монополий и передаваемого от местных исполнительных органов субъекту естественных монополий в соответствии с планом передачи на баланс и (или) в доверительное управление имущества.
241. Настоящий Порядок не распространяется на правоотношения, возникающие при передаче имущества вновь создаваемому предприятию.
Параграф 2. Порядок согласования уполномоченным органом по управлению государственным имуществом, местным исполнительным органом договора передачи имущества, используемого в технологическом цикле при предоставлении регулируемых услуг субъектами естественных монополий и передаваемого от местных исполнительных органов субъекту естественных монополий в соответствии с планом передачи на баланс и (или) в доверительное управление имущества
242. Договор передачи имущества, используемого в технологическом цикле при предоставлении регулируемых услуг субъектами естественных монополий и передаваемого от местных исполнительных органов субъекту естественных монополий составляется в соответствии с Планом передачи на баланс и (или) в доверительное управление имущества.
243. В договоре передачи имущества и (или) передачи в доверительное управление должны быть предусмотрены следующие положения:
1) место и дата составления;
2) наименование сторон;
3) предмет договора;
4) права и обязанности сторон;
5) ответственность сторон;
6) форс-мажор;
7) разрешение возникающих споров;
8) срок действия договора;
9) контроль за исполнением условий договора;
10) условия для прекращения действия договора;
11) прочие условия;
12) адреса и реквизиты сторон.
244. Договор составляется в трех экземплярах, два из которых после согласования предоставляются уполномоченному органу по управлению государственным имуществом, местному исполнительному органу.
245. К договору прилагается перечень передаваемого имущества с их балансовой стоимостью.
Глава 16. Порядок согласования местным исполнительным органом плана передачи на баланс и (или) в доверительное управление имущества, используемого в технологическом цикле при предоставлении регулируемых услуг субъектами естественных монополий
Параграф 1. Общие положения
246. Настоящая глава разработана в соответствии с подпунктом 17) пункта 23 статьи 15 Закона и определяет порядок согласования местным исполнительным органом плана передачи на баланс и (или) в доверительное управление имущества, используемого в технологическом цикле при предоставлении регулируемых услуг субъектами естественных монополий.

247. Табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтерін жергілікті атқарушы орган ұсынған кезде технологиялық циклде пайдаланылатын мүлікті балансқа және (немесе) сенімгерлік басқаруға беру Мүлікті беру жоспары негізінде жүзеге асырылады.
Беру жоспарына бұрын берілген объектілерді қосуға тыйым салынады.
2-параграф. Табиғи монополиялар субъектілері реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынған кезде технологиялық циклде пайдаланылатын мүлікті балансқа және (немесе) сенімгерлік басқаруға беру жоспарын жергілікті атқарушы органмен келісу тәртібі
248. Табиғи монополиялар субъектілері реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсыну кезінде технологиялық циклде пайдаланылатын мүлікті беру жоспарында мыналар:
1) берілетін мүліктің атауы;
2) құрылыстың, реконструкцияның аяқталу мерзімін көрсете отырып, берілетін мүліктің қысқаша сипаттамасы;
3) берілетін мүліктің орналасқан жері;

247. Передача на баланс и (или) доверительное управление имущества, используемого в технологическом цикле при предоставлении регулируемых услуг субъектами естественных монополий местным исполнительным органом, осуществляется на основании Плана передачи имущества.
В План передачи не допускается включение ранее переданных объектов.
Параграф 2. Порядок согласования местным исполнительным органом плана передачи на баланс и (или) в доверительное управление имущества, используемого в технологическом цикле при предоставлении регулируемых услуг субъектами естественных монополий
248. План передачи имущества, используемого в технологическом цикле при предоставлении регулируемых услуг субъектами естественных монополий, включает в себя:
1) наименование передаваемого имущества;
2) краткая характеристика передаваемого имущества с указанием срока окончания строительства, реконструкции;
3) местонахождение передаваемого имущества;

4) мүліктің сандық және сапалық көрсеткіштері (ұзақтығы, саны),
5) мүліктің мақсаты;
6) берілетін мүліктің құны әрбір объект бойынша жеке, бірыңғай кешен кезінде жалпы құны көрсетіледі;
7) мүлік балансқа, немесе сенімгерлік басқаруға берілетін табиғи монополия субъектісінің атауы қамтылады;
8) берілетін мүлікке құқық белгілейтін құжаттар (техникалық паспорт, меншік құқығы туралы анықтама) және иденфикациялық құжаты (жер учаскесіне арналған акт, жер учаскесіне арналған құжаттар).
Жоспарға мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті органның, жергілікті атқарушы органның мүлікті беру туралы тиісті шешімімен қоса, мүлікті балансқа, немесе сенімгерлік басқаруға берудің орындылығы негіздемесі қоса беріледі.
Табиғи монополиялар
субъектілерінің қызметін
жүзеге асыру қағидаларына
1-қосымша
1-нысан
Табиғи монополия субъектілерінің мемлекеттік тіркелімі __________________________ ________________________________________________________________________________ (Табиғи монополия субъектілерінің мемлекеттік тіркелімі бөлімінің атауы)
р/с №
Табиғи монополия субъектісінің атауы
Бизнес сәйкестендіру нөмірі (БСН)
Табиғи монополия саласы
Реттеліп көрсетілетін қызметтердің түрі
Табиғи монополия субъектісінің тіркелген орны (заңды мекенжайы)
Табиғи монополия субъектісінің қызмет көрсету орны
Табиғи монополиялар субъектілерінің мемлекеттік тіркеліміне енгізілген нөмірі мен күні
Табиғи монополиялар субъектілерін мемлекеттік тіркелімнен шығару нөмірі және күні
1
2
3
4
5
6
7
8
9
2-нысан
____________________________
(уәкілетті органның атауы)
_________________________
(дара кәсіпкердің тегі, аты,
әкесінің аты
(бар болған жағдайда) немесе
заңды тұлғаның атауы)
____________________________
(бизнес-сәйкестендіру нөмірі,
жеке сәйкестендіру нөмірі)
____________________________
(заңды мекенжайы, байланыс
телефондары)
Табиғи монополиялар субъектілерін Мемлекеттік тіркелімге қосу туралы өтініш
__________________________________________________________________________
(Мемлекеттік тіркелімнің республикалық немесе жергілікті бөлімінің атауы)
Табиғи монополиялар субъектілерінің мемлекеттік тіркелімінің ____________________
__________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(дара кәсіпкердің немесе заңды тұлғаның атауы, кәсіпкерлік қызметпен айналысу
құқығына лицензия №)
_________________________________________________________________________
(табиғи монополиялар саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтердің түрі)
_________________________________________________________________________
(заңды мекенжайы)
__________________________________________________________________________
(табиғи монополиялар саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсету аумағы)
__________________________________________________________________________
реттеліп көрсетілетін қызметтерді өндіруге іске қосылған активтер
(теңгерімде немесе жалға алуда немесе сенімгерлік басқаруда бар)
Заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін
__________________________________________________________________________
20____ жылғы "____" ______________
(күні)
3-нысан
____________________________
(уәкілетті органның атауы)
_________________________
(дара кәсіпкердің тегі, аты,
әкесінің аты (бар болған
жағдайда)
немесе заңды тұлғаның атауы)
____________________________
(бизнес-сәйкестендіру нөмірі,
жеке сәйкестендіру нөмірі)
____________________________
(заңды мекенжайы, байланыс
телефондары)
Табиғи монополиялар субъектілерін Мемлекеттік тіркелімнен шығару туралы өтініш ___________________________________________________________________ (мемлекеттік тіркелімнің республикалық немесе жергілікті бөлімінің атауы)
Ескерту. 3-нысанның тақырыбына орыс тілінде өзгерістер енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 28.01.2026 № 11-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Табиғи монополиялар субъектілерінің мемлекеттік тіркелімінің _________________
__________________________________________________________________________
(табиғи монополия субъектісінің атауы)
__________________________________________________________________________
(табиғи монополиялар саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтердің түрі)
__________________________________________________________________________
(заңды мекенжайы)
__________________________________________________________________________
(табиғи монополиялар саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсету аумағы)
Негізі: ____________________________________________________________________
Заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін
__________________________________________________________________________
Қосымша:_________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
20____ жылғы "____" ______________
(күні)
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
2-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 31.03.2026 № 97-НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Табиғи монополиялар
субъектілерінің қызметін
жүзеге асыру қағидаларына
2-қосымша
"Суды каналдар арқылы беру, суару үшін су беру және тірек гидротехникалық құрылысжайларының көмегімен жерүсті ағынын реттеу қызметін көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің мемлекеттік тіркеліміне енгізу және шығару" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 31.03.2026 № 97-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет атауы:
"Суды каналдар арқылы беру, суару үшін су беру және тірек гидротехникалық құрылысжайларының көмегімен жерүсті ағынын реттеу қызметін көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің мемлекеттік тіркеліміне енгізу және шығару".
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы:

4) количественные и качественные показатели имущества (протяженность, количество);
5) назначение имущества;
6) стоимость передаваемого имущества отдельно по каждому объекту, при едином комплексе указывается общая стоимость;
7) наименование субъекта естественной монополии, на баланс (или) в доверительное управление которому передается имущество;
8) правоустанавливающие документы на передаваемое имущество (технический паспорт, справка о праве собственности) и идентификационный документ (акт на земельный участок, документы на земельный участок).
К плану прилагается обоснование целесообразности передачи имущества на баланс (или) в доверительное управление, с приложением соответствующего решения уполномоченного органа по управлению государственным имуществом, местного исполнительного органа о передаче имущества.
Приложение 1
к Правилам осуществления
деятельности субъекатми
естественных монополий
Сноска. Приложение 1 с изменением, внесенным приказом Министра водных ресурсов и ирригации РК от 28.01.2026 № 11-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма 1
Государственный регистр субъектов естественных монополий _______________________________________________________________________________ (Наименование раздела Государственного регистра субъектов естественных монополий)
№ п/п
Наименование субъекта естественной монополии
Бизнес-идентификационный номер (БИН)
Сфера естественной монополии
Вид регулируемых услуг
Место регистрации субъекта естественной монополии (юридический адрес)
Место предоставления регулируемой услуги
Номер и дата включения в Государственный регистр субъектов естественных монополий
Номер и дата исключения из Государственного регистра субъектов естественных монополий
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Форма 2
____________________________
(наименование
уполномоченного органа)
от _________________________
(фамилия, имя, отчество (при
его наличии) индивидуального
предпринимателя или
наименование юридического
лица)
____________________________
(бизнес-идентификационный
номер, индивидуальный
идентификационный
номер)
____________________________
(юридический адрес, контактные
телефоны)
Заявление о включении в Государственный регистр субъектов естественных монополий
Прошу включить в _________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(наименование Республиканского или местного раздела Государственного регистра)
Государственного регистра субъектов естественных монополий___________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(наименование индивидуального предпринимателя или юридического лица, лицензии
на право занятия предпринимательской деятельностью №)
__________________________________________________________________________
(вид регулируемых услуг в сфере естественных монополий)
__________________________________________________________________________
(юридический адрес)
__________________________________________________________________________
(территория оказания регулируемых услуг в сфере естественных монополий)
__________________________________________________________________________
активы задействованные в производстве регулируемых услуг (имеется на балансе или
в аренде или доверительном управлении)
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну
__________________________________________________________________________
"____" ______________ 20___года (дата)
Форма 3
____________________________
(наименование
уполномоченного органа)
от _________________________
(фамилия, имя, отчество (при
его наличии) индивидуального
предпринимателя или
наименование юридического
лица)
____________________________
(бизнес-идентификационный
номер, индивидуальный
идентификационный номер)
____________________________
(юридический адрес,
контактные телефоны)
Заявление об исключении из Государственного регистра субъектов естественных монополий
Сноска. Заголовок в редакции приказа Министра водных ресурсов и ирригации РК от 28.01.2026 № 11-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Прошу исключить из ________________________________________________________
(наименование Республиканского или местного раздела Государственного регистра)
Государственного регистра субъектов естественных монополий___________________
__________________________________________________________________________
(наименование субъекта естественной монополии)
__________________________________________________________________________
(вид регулируемых услуг в сфере естественных монополий)
__________________________________________________________________________
(юридический адрес)
__________________________________________________________________________
(территория оказания регулируемых услуг в сфере естественных монополий)
Основание:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну
__________________________________________________________________________
Приложение:_______________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
"____" _________ 20 ___ год (дата)
Приложение 2
к Правилам осуществления
деятельности субъектами
естественных монополии
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Включение и исключение из Государственного регистра субъектов естественных монополий, оказывающих услуги подачи воды по каналам, подачи воды для орошения и регулирования поверхностного стока при помощи подпорных гидротехнических сооружений"
Сноска. Приложение 2 – в редакции приказа Министра водных ресурсов и ирригации РК от 28.01.2026 № 11-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование государственной услуги:
"Включение и исключение из Государственного регистра субъектов естественных монополий, оказывающих услуги подачи воды по каналам, подачи воды для орошения и регулирования поверхностного стока при помощи подпорных гидротехнических сооружений".
Наименование подвида государственной услуги:

1. Суды каналдар арқылы беру, суару үшін су беру және тірек гидротехникалық құрылысжайларының көмегімен жерүсті ағынын реттеу қызметін көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің мемлекеттік тіркеліміне енгізу;
2. Суды каналдар арқылы беру, суару үшін су беру және тірек гидротехникалық құрылысжайларының көмегімен жерүсті ағынын реттеу қызметін көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің мемлекеттік тіркелімінен шығару.
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігі
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті және оның кіші түрлерін ұсыну тәсілдері (қол жеткізу арналары)
"Электрондық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – веб-портал)
3
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін көрсету мерзімі
Суды каналдар арқылы беру, суару үшін су беру және тірек гидротехникалық құрылысжайларының көмегімен жерүсті ағынын реттеу қызметін көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің мемлекеттік тіркеліміне енгізу өтініш келіп түскен сәттен бастап – 30 минут;
Суды каналдар арқылы беру, суару үшін су беру және тірек гидротехникалық құрылысжайларының көмегімен жерүсті ағынын реттеу қызметін көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің мемлекеттік тіркелімінен шығару өтініш келіп түскен сәттен бастап – 2 жұмыс күні.
4
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін көрсету нысаны
Суды каналдар арқылы беру, суару үшін су беру және тірек гидротехникалық құрылысжайларының көмегімен жерүсті ағынын реттеу қызметін көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің мемлекеттік тіркеліміне енгізу – электрондық (толық автоматтандырылған);
Суды каналдар арқылы беру, суару үшін су беру және тірек гидротехникалық құрылысжайларының көмегімен жерүсті ағынын реттеу қызметін көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің мемлекеттік тіркелімінен шығару – электрондық (ішінара автоматтандырылған).
5
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін көрсету нәтижесі
Суды каналдар арқылы беру, суару үшін су беру және тірек гидротехникалық құрылысжайларының көмегімен жерүсті ағынын реттеу қызметін көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің мемлекеттік тіркеліміне енгізу және шығару туралы куәлік не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
6
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі
Жұмыс кестесі:
1) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Мерекелер туралы заң) сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда сағат 13:00-ден 14:30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 8:00-ден 17:30-ға дейін.

1. "Включение в Государственный регистра субъектов естественных монополий, оказывающих услуги подачи воды по каналам, подачи воды для орошения и регулирования поверхностного стока при помощи подпорных гидротехнических сооружений";
2. "Исключение из Государственного регистра субъектов естественных монополий, оказывающих услуги подачи воды по каналам, подачи воды для орошения и регулирования поверхностного стока при помощи подпорных гидротехнических сооружений".
1
Наименование услугодателя
Министерство водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан
2
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)
Веб-портал "электронного правительства" www.​egov.​kz (далее – веб-портал)
3
Срок оказания государственной услуги
Включение в Государственный регистр субъектов естественных монополий, оказывающих услуги подачи воды по каналам, подачи воды для орошения и регулирования поверхностного стока при помощи подпорных гидротехнических сооружений – 30 минут;
Исключение из Государственного регистра субъектов естественных монополий, оказывающих услуги подачи воды по каналам, подачи воды для орошения и регулирования поверхностного стока при помощи подпорных гидротехнических сооружений – 2 рабочих дня.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная
(частично автоматизированная).
5
Результат оказания государственной услуги
Свидетельство о включении или исключении из Государственного регистра субъектов естественных монополий, оказывающих услуги подачи воды по каналам, подачи воды для орошения и регулирования поверхностного стока при помощи подпорных гидротехнических сооружений, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
6
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно.
7
График работы услугодателя и объектов информации
График работы:
1) услугодателя – с понедельника по пятницу включительно с 8:00 часов до 17:30 часов, с перерывом на обед с 13:00 часов до 14:30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Кодекс) и Закону Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан" (далее – Закон о праздниках);

2) веб-портал – техникалық жұмыстарды жүргізуге байланысты үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде, өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру Еңбек кодексіне және Мерекелер туралы заңға сәйкес келесі жұмыс күні жүзеге асырылады)
8
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Мемлекеттік тіркелімге енгізу үшін:
бірінші басшымен немесе оған уәкілетті тұлғамен қол қойған, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес 2-нысан бойынша Мемлекеттік тіркелімге енгізу туралы өтініш.
Мемлекеттік тіркелімнен шығару үшін: көрсетілетін қызметті алушы өзінің табиғи монополия саласына жатқызылған қызметті жүзеге асыруды тоқтатқан күнінен бастап күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде көрсетілетін қызметті берушіге бірінші басшымен немесе оған уәкілетті тұлғамен қол қойған осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес 3-нысан бойынша Табиғи монополиялар субьектілерінің Мемлекеттік тіркелімінен шығару туралы өтінішті ұсынады.
Жеке басын куәландыратын құжат, заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркелгені (қайта тіркелгені) туралы анықтама мәліметтерді қызметті беруші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы алады.
9
Мемлекеттік қызметі және оның кіші түрлерін көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігінің анықталуы;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты белгілі бір мемлекеттік қызметті алуды талап ететін қызметке немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімінің (үкімінің) болуы;
4) оның негізінде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға байланысты арнайы құқықтан айырған, көрсетілетін қызметті алушыға қатысты заңды күшіне енген сот шешімінің болуы;
5) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы.
10
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетудің ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге де талаптар
Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары көрсетілетін қызметті берушінің www.gov.kz интернет-ресурстарында "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде орналастырылған.
Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ болған жағдайда мемлекеттік көрсетілетін қызметті веб-портал арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде веб-порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары көрсетілетін қызметті берушінің www.gov.kz интернет-ресурсында "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде көрсетілген.

2) веб-портала – круглосуточно, за исключением перерывов, связанных с проведением технических работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу и Закону о праздниках, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем)
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Для включения в Государственный регистр:
заявление о включении в Государственный регистр по форме 2 согласно приложению 1 к настоящим Правилам, подписанное первым руководителем или уполномоченным на то лицом.
Для исключения из Государственного регистра: услугополучатель в течение 15 (пятнадцати) календарных дней со дня прекращения осуществления им деятельности, отнесенной к сфере естественной монополии, представляет услугодателю заявление об исключении из Государственного регистра субъектов естественных монополий по форме 3 согласно приложению 1 к настоящим Правилам, подписанное первым руководителем или уполномоченным на то лицом.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным настоящими Правилами;
3) отрицательный ответ уполномоченного государственного органа на запрос о согласовании, который требуется для оказания государственной услуги, а также отрицательное заключение экспертизы, исследования либо проверки;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
5) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги;
6) отсутствие согласия услугополучателя, представляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственных услуг.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах услугодателя – www.​gov.​kz в разделе "Государственные услуги".
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через веб-портал при условии наличия ЭЦП.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" веб-портала, а также Единого контакт-центра.
Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на интернет-ресурсе Услугодателя www.​gov.​kz в разделе "Государственные услуги".

Бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8-800-080-7777.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
3-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 31.03.2026 № 97-НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Табиғи монополиялар
субъектілерінің қызметін
жүзеге асыру Қағидаларына
3-қосымша
1-нысан
___________________________
(уәкілетті органның
толық атауы)
____________________________
(өтініш берушінің толық атауы)
мекенжайы __________________
(индексі, қаласы, ауданы,
облысы, көшесі,
үйдің №, телефоны)
Өтініш берушінің деректемелері
____________________________
(бизнес-сәйкестендіру нөмірі,
жеке сәйкестендіру нөмірі)
Уәкілетті органның келісімін алу туралы өтінішхат ____________________________________________________________ (мәміле мәні)
Ескерту. 3-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 28.01.2026 № 11-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Негіздеме:
Себептер
Мақсаттар
Міндеттер
Экономикалық орындылықты есептеу
(экономикалық орындылығын есептеуді көрсете отырып, мәмілені жасаудың себептері, мақсаттары мен міндеттері)
2. Мәміленің мәні болып табылатын мүлік туралы ақпарат _______________________
__________________________________________________________________________
3. Мәмілені жасау көрсетілетін қызметті алушының реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтің артуына алып келмейтінін және оның қаржы-шаруашылық қызметінің нашарлауына алып келмейтінін растайтын мәліметтер
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Тарифтік смета көрсеткіштерінің атауы
Өлшем бірлігі
Бекітілген тарифтік сметада көзделген
Мәмілені ескере отырып тарифтік сметаның жобасы
Ауытқу
Мың тенге
%
4. Мүлікті бағалау туралы мәліметтер
Мүлікті бағалауды жүргізген бағалау ұйымының атауы
Мүлікті бағалауға мемлекеттік лицензия туралы мәліметтер (нөмірі және берілген күні)
Табиғи монополия субъектісінің мүлкін бағалау туралы есепті жасау күні және нөмірі
Табиғи монополия субъектісі мүлкінің (объектісінің) атауы
Табиғи монополия субъектісі мүлкінің (объектісінің) қалдық құны
Табиғи монополия субъектісі мүлкінің (объектісінің) нарықтық құны
Мүлікті бағалауды жүргізген бағалау ұйымының қорытындысы
Ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді
пайдалануға келісемін______________
(қолы)
20___ жылғы "____" ___________
(күні)
2-нысан
____________________________
(мемлекеттік органның
толық атауы)
____________________________
(өтініш берушінің толық атауы)
мекен жайы _________________
(индекс, қала, аудан, облыс,
көше, үйдің №, телефон)
Өтініш берушінің деректемелері
____________________________
(бизнес-сәйкестендіру нөмірі,
жеке сәйкестендіру нөмірі)
Уәкілетті органның келісімін алу туралы өтінішхат _____________________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________________ (көрсетілетін қызмет атауы)
Табиғи монополия субъектісін қайта ұйымдастыру (тарату) қажеттігінің
негіздемесі_______________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Жаңадан пайда болатын әрбір заңды тұлғаның орналасқан жері туралы мәліметтер
(қайта ұйымдастырылған жағдайда) ___________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Табиғи монополия субъектісінің басқа заңды тұлғаларға қатысуы туралы
мәліметтер________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді
пайдалануға келісемін__________________________
(қолы)
20___ жылғы "____" ___________
(күні)
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
4-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 31.03.2026 № 97-НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Табиғи монополиялар
субъектілерінің қызметін
жүзеге асыру қағидаларына
4-қосымша
"Суды каналдар арқылы беру, суару үшін су беру және тірек гидротехникалық құрылысжайларының көмегімен жерүсті ағынын реттеу қызметін көрсететін, егер ағымдағы жылдың басындағы бухгалтерлік баланста есепке алынған, оған қатысты мәміле жасалатын мүліктің баланстық құны ағымдағы жылдың басындағы бухгалтерлiк балансқа сәйкес оның активтерінің баланстық құнының 0,05 процентінен асатын болса, табиғи монополия субъектісінің мүлкімен мәмілелер жасауға келісім беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 31.03.2026 № 97-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы:
"Суды каналдар арқылы беру, суару үшін су беру және тірек гидротехникалық құрылысжайларының көмегімен жерүсті ағынын реттеу қызметін көрсететін, егер ағымдағы жылдың басындағы бухгалтерлік баланста есепке алынған, оған қатысты мәміле жасалатын мүліктің баланстық құны ағымдағы жылдың басындағы бухгалтерлiк балансқа сәйкес оның активтерінің баланстық құнының 0,05 процентінен асатын болса, табиғи монополия субъектісінің мүлкімен мәмілелер жасауға келісім беру".
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы:
Бірігу, қосу, қайта құру.
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігі
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті және оның кіші түрлерін ұсыну тәсілдері (қол жеткізу арналары)
"Электрондық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – веб-портал)
3
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін көрсету мерзімі
Өтінішхат келіп түскен сәттен бастап – 10 (он) жұмыс күні.
4
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін көрсету нысаны
Электрондық
(ішінара автоматтандырылған).
5
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін көрсету нәтижесі
Суды каналдар арқылы беру, суару үшін су беру және тірек гидротехникалық құрылысжайларының көмегімен жерүсті ағынын реттеу қызметін көрсететін, егер ағымдағы жылдың басындағы бухгалтерлік баланста есепке алынған, оған қатысты мәміле жасалатын мүліктің баланстық құны ағымдағы жылдың басындағы бухгалтерлiк балансқа сәйкес оның активтерінің баланстық құнының 0,05 процентінен асатын болса, табиғи монополия субъектісінің мүлкімен мәмілелер жасауға келісім беру туралы хат не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
6
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі
Жұмыс кестесі:

Единый контакт-центр: 1414, 8-800-080-7777.
Приложение 3
к Правилам осуществления
деятельности субъектами
естественных монополии
Сноска. Приложение 3 с изменением, внесенным приказом Министра водных ресурсов и ирригации РК от 28.01.2026 № 11-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма 1
В___________________________
(полное наименование
государственного органа)
от__________________________
(полное наименование
заявителя),
адрес_______________________
____________________________
(индекс, город, район, область,
улица, № дома, телефон)
Реквизиты заявителя
____________________________
(бизнес идентификационный
номер, индивидуальный
идентификационный номер)
Ходатайство о получении согласия уполномоченного органа на_____________________ ________________________________________________________________________________ (предмет сделки)
1. Обоснование:
Причины
Цели
Задачи
Расчет экономической целесообразности
(причины, цели и задачи совершения сделки, с указанием расчета экономической
целесообразности)
2. Информация об имуществе, являющемся предметом сделки____________________
__________________________________________________________________________
3. Сведения, подтверждающие, что совершение сделки не приведет к повышению
тарифа на регулируемые услуги субъекта естественной монополии и не приведет к
ухудшению его финансово-хозяйственной деятельности
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Наименование показателей тарифной сметы
Единица измерения
Предусмотрено в утвержденной тарифной смете
Проект тарифной сметы с учетом сделки
Отклонение
тысяч тенге
%
4. Сведения об оценке имущества
Наименование оценочной организации, проводившей оценку имущества
Сведения о государственной лицензии на оценку имущества (номер и дата выдачи)
Дата и номер составления отчета об оценке имущества услугополучателя
Наименование имущества (объекта) услугополучателя
Остаточная стоимость имущества (объекта) услугополучателя
Рыночная стоимость имущества (объекта) услугополучателя
Заключение оценочной организации, проводившей оценку имущества
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах ______________________________
(подпись)
"__" ___________ 20___год
Форма 2
В___________________________
(полное наименование
государственного органа)
от__________________________
(полное наименование
заявителя),
адрес_______________________
____________________________
(индекс, город, район, область,
улица, № дома, телефон)
Реквизиты заявителя
____________________________
(бизнес идентификационный
номер, индивидуальный
идентификационный номер)
Ходатайство о получении согласия уполномоченного органа на___________________
__________________________________________________________________________
(название услуги)
Обоснование необходимости реорганизации (ликвидацию) субъекта естественной
монополии________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Сведения о месте нахождения каждого из вновь возникающих юридических лиц
(в случае реорганизации)____________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Сведения об участии субъекта естественной монополии в других юридических лицах
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах ________________________
(подпись)
"__" ___________ 20___год (дата)
Приложение 4
к Правилам осуществления
деятельности субъектами
естественных монополии
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача согласия на совершение сделок с имуществом субъекта естественной монополии, если балансовая стоимость имущества, в отношении которого совершается сделка, учтенная в бухгалтерском балансе на начало текущего года превышает 0,05 процента от балансовой стоимости его активов в соответствии с бухгалтерским балансом на начало текущего года, оказывающих услуги подачи воды по каналам, подачи воды для орошения и регулирования поверхностного стока при помощи подпорных гидротехнических сооружений"
Сноска. Приложение 4 – в редакции приказа Министра водных ресурсов и ирригации РК от 28.01.2026 № 11-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование государственной услуги:
"Выдача согласия на совершение сделок с имуществом субъекта естественной монополии, если балансовая стоимость имущества, в отношении которого совершается сделка, учтенная в бухгалтерском балансе на начало текущего года превышает 0,05 процента от балансовой стоимости его активов в соответствии с бухгалтерским балансом на начало текущего года, оказывающих услуги подачи воды по каналам, подачи воды для орошения и регулирования поверхностного стока при помощи подпорных гидротехнических сооружений".
Наименование подвида государственной услуги:
1. Слияние, присоединение, преобразование.
1
Наименование услугодателя
Министерство водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан
2
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)
Веб-портал "электронного правительства" www.​egov.​kz (далее – веб-портал)
3
Срок оказания государственной услуги
10 (десять) рабочих дней.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная
(частично автоматизированная).
5
Результат оказания государственной услуги
Письмо о даче согласия на совершение сделок с имуществом субъекта естественной монополии, если балансовая стоимость имущества, в отношении которого совершается сделка, учтенная в бухгалтерском балансе на начало текущего года, превышает 0,05 процента от балансовой стоимости его активов в соответствии с бухгалтерским балансом на начало текущего года, оказывающих услуги подачи воды по каналам, подачи воды для орошения и регулирования поверхностного стока при помощи подпорных гидротехнических сооружений, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
6
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно.
7
График работы услугодателя и объектов информации
График работы:

1) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – мерекелер туралы Заң) сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда сағат 13:00-ден 14:30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 8:00-ден 17:30-ға дейін.
2) веб-портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде, өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру Кодекске және мерекелер туралы Заңға сәйкес келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 1-нысан бойынша уәкілетті органның келісімін алу туралы өтінішхат;
2) иеліктен шығарылатын объектілер бойынша бөліністе иеліктен шығарылатын мүліктің атауын, типін, түрін, түгендеу нөмірін, бастапқы, қалдық құнын көрсете отырып, табиғи монополия субъектісінің басшысымен қол қойған, ағымдағы жылдың басындағы бухгалтерлік баланстан растайтын үзінді көшірменің электрондық көшірмесі.
Жеке басын куәландыратын құжат, заңды тұлға ретінде, мемлекеттік тіркелгені (қайта тіркелгені) туралы анықтама мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы алады.
9
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздер
1) тарифтің көтерілуі;
2) тұтынушылармен шарттардың бұзылуы;
3) тұтынушылардың құқықтары мен заңды мүдделеріне нұқсан келуі;
4) реттеліп көрсетілетін қызметті ұсынудың үздіксіз байланысты технологиялық жүйесінің бұзылуы, немесе реттеліп көрсетілетін қызмет сапасының төмендеуі;
5) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттарының және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігінің анықталуы;
6) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің осы Қағидаларға сәйкес белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
7) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты белгілі бір мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін қызметке немесе қызметтің жекелеген түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;

1) услугодателя – с понедельника по пятницу включительно с 8:00 часов до 17:30 часов, с перерывом на обед с 13:00 часов до 14:30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Кодекс) и Закону Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан" (далее – Закон о праздниках);
2) веб-портала – круглосуточно, за исключением перерывов, связанных с проведением технических работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу и Закону о праздниках, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1) ходатайство о получении согласия уполномоченного органа по форме 1 согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
2) электронная копия выписки-подтверждения из бухгалтерского баланса на начало текущего года, подписанную руководителем субъекта естественной монополии либо уполномоченным на то лицом, с указанием наименования, типа, вида, инвентарного номера, первоначальной, остаточной стоимости отчуждаемого имущества в разрезе по отчуждаемым объектам.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) повышение тарифа;
2) нарушение договоров с потребителями;
3) ущемление прав и законных интересов потребителей;
4) нарушение неразрывно связанной технологической системы предоставления регулируемой услуги или снижению качества регулируемой услуги;
5) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
6) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным в соответствии с настоящими Правилами;
7) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;

8) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның негізінде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға байланысты арнайы құқығынан айырылған, заңды күшіне енген сот шешімінің болуы;
9) осы тізбенің 8-тармағында көрсетілген құжаттардың толық емес топтамасын ұсыну, не дәйексіз ақпаратты (мәліметтерді) қамтитын құжаттарды ұсыну;
10) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы.
10
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетудің ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге де талаптар
Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары көрсетілетін қызметті берушінің www.gov.kz интернет-ресурстарында "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде орналастырылған.
Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ болған жағдайда мемлекеттік көрсетілетін қызметті веб-портал арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде веб-порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары көрсетілетін қызметті берушінің www.gov.kz интернет-ресурсында "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде көрсетілген.
Бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8-800-080-7777.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
5-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 31.03.2026 № 97-НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Табиғи монополиялар
субъектілерінің қызметін
жүзеге асыру қағидаларына
5-қосымша
"Суды каналдар арқылы беру, суару үшін су беру және тірек гидротехникалық құрылысжайларының көмегімен жерүсті ағынын реттеу қызметін көрсететін табиғи монополиялар субъектілерін қайта ұйымдастыруға және таратуға келісім беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 31.03.2026 № 97-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы:
"Суды каналдар арқылы беру, суару үшін су беру және тірек гидротехникалық құрылысжайларының көмегімен жерүсті ағынын реттеу қызметін көрсететін табиғи монополиялар субъектілерін қайта ұйымдастыруға және таратуға келісім беру".
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы:

8) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги;
9) предоставление неполного пакета документов, указанных в пункте 8 настоящего перечня либо предоставление документов содержащих недостоверную информацию (сведения);
10) отсутствие согласия услугополучателя, представляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственных услуг.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах услугодателя – www.​gov.​kz в разделе "Государственные услуги".
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через веб-портал при условии наличия ЭЦП.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" веб-портала, а также Единого контакт-центра.
Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на интернет-ресурсе услугодателя www.​gov.​kz в разделе "Государственные услуги".
Единый контакт-центр: 1414, 8-800-080-7777.
Приложение 5
к Правилам осуществления
деятельности субъектами
естественных монополии
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача согласия на реорганизацию и ликвидацию субъектов естественных монополий, оказывающих услуги подачи воды по каналам, подачи воды для орошения и регулирования поверхностного стока при помощи подпорных гидротехнических сооружений"
Сноска. Приложение 5 – в редакции приказа Министра водных ресурсов и ирригации РК от 28.01.2026 № 11-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование государственной услуги:
"Выдача согласия на реорганизацию и ликвидацию субъектов естественных монополий, оказывающих услуги подачи воды по каналам, подачи воды для орошения и регулирования поверхностного стока при помощи подпорных гидротехнических сооружений".
Наименование подвида государственной услуги:

1. Бөлу, бөлініп шығу;
2. Тарату.
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігі
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті және оның кіші түрлерін ұсыну тәсілдері (қол жеткізу арналары)
"Электрондық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – веб-портал)
3
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін көрсету мерзімі
Өтінішхат келіп түскен сәттен бастап – 5 (бес) жұмыс күні.
4
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін көрсету нысаны
Электрондық
(ішінара автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін көрсету нәтижесі
Суды каналдар арқылы беру, суару үшін су беру және тірек гидротехникалық құрылысжайларының көмегімен жерүсті ағынын реттеу қызметін көрсететін табиғи монополиялар субъектілерін қайта ұйымдастыруға және таратуға келісім беру туралы хат не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
6
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі
Жұмыс кестесі:
1) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – мерекелер туралы Заң) сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда сағат 13:00-ден 14:30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 8:00-ден 17:30-ға дейін.
2) веб-портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде, өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру Кодекске және мерекелер туралы Заңға сәйкес келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 2-нысан бойынша уәкілетті органның келісімін алу туралы өтінішхат;
2) бірігу, қосылу, қайта құрылу кезінде – тапсыру актісінің электрондық көшірмесі;
3) бөлу, бөлініп шығу кезінде – бөлу балансының электрондық көшірмесі;
4) тарату кезінде – тарату балансының электрондық көшірмесі.
Жеке басын куәландыратын құжат, заңды тұлға ретінде, мемлекеттік тіркелгені (қайта тіркелгені) туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы алады.
9
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздер

1. Разделение, выделение;
2. Ликвидация.
1
Наименование услугодателя
Министерство водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан
2
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)
Веб-портал "электронного правительства" www.​egov.​kz (далее – веб-портал)
3
Срок оказания государственной услуги
5 (пять) рабочих дней.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная
(частично автоматизированная).
5
Результат оказания государственной услуги
Письмо о выдаче согласия на реорганизацию и ликвидацию субъектов естественных монополий, оказывающих услуги подачи воды по каналам, подачи воды для орошения и регулирования поверхностного стока при помощи подпорных гидротехнических сооружений либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
6
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно.
7
График работы услугодателя и объектов информации
График работы:
1) услугодателя – с понедельника по пятницу включительно с 8:00 часов до 17:30 часов, с перерывом на обед с 13:00 часов до 14:30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Кодекс) и Закону Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан" (далее – Закон о праздниках);
2) портала – круглосуточно, за исключением перерывов, связанных с проведением технических работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу и Закону о праздниках, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1) ходатайство о получении согласия уполномоченного органа по форме 2 согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
2) электронная копия передаточного акта – при слиянии, присоединении, преобразовании;
3) электронная копия разделительного баланса – при разделении, выделении;
4) электронная копия ликвидационного баланса – при ликвидации.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан

1) тарифтің көтерілуі;
2) тұтынушылармен шарттардың бұзылуы;
3) тұтынушылардың құқықтары мен заңды мүдделеріне нұқсан келуі;
4) реттеліп көрсетілетін қызметті ұсынудың үздіксіз байланысты технологиялық жүйесінің бұзылуы, немесе реттеліп көрсетілетін қызмет сапасының төмендеуі;
5) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттарының және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігінің анықталуы;
6) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің осы Қағидаларға сәйкес белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
7) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты белгілі бір мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін қызметке немесе қызметтің жекелеген түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
8) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның негізінде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға байланысты арнайы құқығынан айырылған, заңды күшіне енген сот шешімінің болуы;
9) осы тізбенің 8-тармағында көрсетілген құжаттардың толық емес топтамасын ұсыну, не дәйексіз ақпаратты (мәліметтерді) қамтитын құжаттарды ұсыну;
10) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы.
10
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетудің ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге де талаптар
Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары көрсетілетін қызметті берушінің www.gov.kz интернет-ресурстарында "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде орналастырылған.
Көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңба болған жағдайда мемлекеттік көрсетілетін қызметті веб-портал арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде веб-порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар. Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары көрсетілетін қызметті берушінің www.gov.kz интернет-ресурсында "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде көрсетілген.
Бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8-800-080-7777.
Табиғи монополиялар
субъектілерінің қызметін
жүзеге асыру Қағидаларына
6-қосымша
1-нысан
Тендер (конкурс) өткізу туралы хабарландыру
__________________________________________________________________________
________________ тендер (конкурс) өткізетіні туралы хабарлайды (табиғи монополия субъектісінің толық атауы)
Сатып алудың (тендердің, конкурстың) атауы (Тізбеде көрсетілген тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алудың атауына сәйкес тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алудың атауы):
__________________________________________________________________________
Лоттардың атауы: ____________________________________________.
Барлық шығыстарды ескере отырып, қосылған құн салығын, лот бойынша сатып алынатын тауарды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді, оның ішінде тасымалдауға және сақтандыруға, кедендік баждарды, салықтарды, алымдарды және басқаларды төлеуге арналған және тағы басқаларды есепке алмағандағы бірлік үшін баға: _____________________________________________________
Лот бойынша тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алуға бөлінген қосылған құн салығын есепке алмағанда, барлық шығыстарды ескере отырып, оның ішінде тасымалдау мен сақтандыруға, кедендік баждарды, салықтарды, алымдарды және басқаларды төлеуге бөлінген теңгедегі жалпы сома: ________________________________________________
Төлем шарттары: _______________________________________________.
Тендерлік (конкурстық) өтінімді қамтамасыз етуді енгізу үшін тәртібі, мөлшері, нысаны, мерзімі, банктік деректемелері: ____________________________________________________________________.
Әлеуетті өнім берушілердің тендерлік (конкурстық) өтінімдері _______________ сағат _______ минутқа дейінгі мерзімде қабылданады. "_____" __________ мекенжайы бойынша ____________, № ___ кабинет.
Тендерлік (конкурстық) өтінімдер салынған конверттер _____ сағат _______________ минут ашылады "______"__________ мекенжайы бойынша _____________, № ___ кабинет.
Қазақстан Республикасының тіл туралы заңнамасына сәйкес тендерлік конкурстық) өтінімді, сатып алу туралы шартты жасау және ұсыну тіліне қойылатын талаптар: _________________________________________________.
Табиғи монополия субъектісінің толық атауы, почталық және электрондық мекенжайлары: _______________________________________________________________
_________________________________________________________________________.
Тендерлік (конкурстық) комиссияның хатшысы_______________________
__________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), лауазымы, телефон нөмірі, электрондық пошта мекенжайы)):
_________________________________________________________________________.
Қосымша:

1) повышение тарифа;
2) нарушение договоров с потребителями;
3) ущемление прав и законных интересов потребителей;
4) нарушение неразрывно связанной технологической системы предоставления регулируемой услуги или снижению качества регулируемой услуги;
5) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
6) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным в соответствии с настоящими Правилами;
7) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
8) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги;
9) предоставление неполного пакета документов, указанных в пункте 8 настоящего перечня либо предоставление документов содержащих недостоверную информацию (сведения);
10) отсутствие согласия услугополучателя, представляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственных услуг.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах услугодателя – www.​gov.​kz в разделе "Государственные услуги".
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через веб-портал при условии наличия ЭЦП.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" веб-портала, а также Единого контакт-центра.
Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на интернет-ресурсе Услугодателя www.​gov.​kz в разделе "Государственные услуги".
Единый контакт-центр: 1414, 8-800-080-7777.
Приложение 6
к Правилам осуществления
деятельности субъектами
естественных монополии
Форма 1
Объявление о проведении тендера (конкурса)
_________________________________________________________________________
___________________________________ объявляет о проведении тендера (конкурса)
(полное наименование субъекта естественной монополии)
Наименование закупок (тендера, конкурса) (наименование закупок товаров, работ,
услуг в соответствии с наименованием закупок товаров, работ, услуг, указанным в
Перечне):
__________________________________________________________________________
Наименования лотов:______________________________________________________.
Цена за единицу, без учета налога на добавленную стоимость, закупаемого товара,
работы и услуги по лоту, с учетом всех расходов, в том числе на транспортировку и
страхование, уплату таможенных пошлин, налогов, сборов и другое:
_____________________________________________________________
Общая сумма в тенге, без учета налога на добавленную стоимость, выделенная на
закупку товара, работы и услуги по лоту, с учетом всех расходов, в том числе на
транспортировку и страхование, уплату таможенных пошлин, налогов, сборов и другое:
______________________________________________.
Условия платежа: _______________________________________________.
Порядок, размер, форма, сроки, банковские реквизиты для внесения обеспечения
тендерной (конкурсной) заявки: ________________________________________
____________________________________________________________________
Тендерные (конкурсные) заявки потенциальных поставщиков принимаются в срок до
_____часов ____ минут "___" _________ года, по адресу ____________, кабинет № ___.
Конверты с тендерными (конкурсными) заявками вскрываются _____ часов ____ минут
"____" _______ ___ года, по адресу ________________, кабинет № ___.
Требования к языку составления и представления тендерной (конкурсной) заявки,
договора о закупках в соответствии с законодательством Республики Казахстан о
языках: __________________________________________________.
Полное наименование, почтовый и электронный адреса субъекта естественной
монополии:________________________________________________________________
_________________________________________________________________________.
Секретарь тендерной (конкурсной) комиссии (Ф.И.О. (при его наличии), должность,
номер телефона, адрес электронной почты):
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
Приложение:

1. Техникалық ерекшелігі сатып алынатын тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің);
2. Жоспарлар, сызбалар, эскиздер (бар болса);
3. Шарт жобасы.
Табиғи монополия субъектісінің басшысы ______________________________________
__________________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) (қолы, күні)
2-нысан
Бекітемін:
Табиғи монополия
субъектісінің басшысы
_____________________
_____________________
____________________
(тегі, аты, әкесінің аты
(бар болған жағдайда)
(қолы)
Сатып алынатын тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) техникалық ерекшелігі
Сатып алу (тендер) нөмірі:
Сатып алудың (тендердің) атауы (Тізбеде көрсетілген тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алудың атауына сәйкес тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алудың атауы):
Лот нөмірі:
Лот атауы:
Лоттың сипаттамасы:
Лоттың қосымша сипаттамасы:
Сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің саны (көлемі) :
Өлшем бірлігі:
Тауарларды жеткізу, жұмыстарды орындау және қызметтерді көрсету орны:
Тауарларды жеткізу, жұмыстарды орындау және қызметтерді көрсету мерзімі:
Сатып алынатын тауарлардың сипаттамасы және талап етілетін функционалдық, техникалық, сапалық және пайдалану сипаттамалары:
Тендерлік комиссияның төрағасы _______________________________________
_____________________________________________________ ___________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)                   (қолы, күні)
3-нысан
Кімге ______________________
____________________________
(табиғи монополия субъектісінің
атауы)
Кімнен _____________________
____________________________
____________________________
(әлеуетті өнім берушінің атауы)
Конкурсқа (тендерге) қатысуға өтінім)
Конкурстың (тендердің) атауы мен нөмірі: _________________________.
Жеткізілетін тауарлардың, орындалатын жұмыстардың және көрсетілетін
қызметтердің атауы мен саны (көлемі):___________________________________
____________________________________________________________________
Жеткізілетін тауарлардың, орындалатын жұмыстардың және көрсетілетін
қызметтердің атауы мен саны (көлемі): ___________________________________
Жеткізілетін тауарлардың сипаттамасы мен функционалдық, техникалық, сапалық және пайдалану сипаттамалары:_________________________________.
Тауарларды жеткізу, жұмыстарды орындау және қызметтерді көрсету мерзімі мен орны: ____________________________________________________.
Тауарды жеткізуге, жұмыстарды орындауға, қызметтерді көрсетуге байланысты шығыстарды қоса алғанда, қосылған құн салығын есепке алмағанда, тауардың, жұмыстың және қызметтің бір бірлігі үшін теңгемен баға: ____________________________________________________________________.
Тауарларды жеткізуге, жұмыстарды орындауға, қызметтерді көрсетуге байланысты шығыстар енгізілген қосылған құн салығын есепке алмағандағы тауарлардың, жұмыстардың, қызметтердің теңгемен жалпы бағасы: ____________________________________________________________________.
Жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің құнын егжей-тегжейлі ашатын сметалық есеп немесе құнның калькуляциясы:_____________________________
___________________________________________________________________
Әлеуетті өнім беруші жүргізілетін сатып алудың нысанасы болып табылатын жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету үшін қосалқы мердігерлерге (бірлескен орындаушыларға) берілуі мүмкін жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің шекті көлемі: ____________________________________________________________________.
Осы өтініммен оның тауарды жеткізуді, жұмыстарды орындауды, қызметтер көрсетуді жүзеге асыруға келісімін білдіремін.
______________________________________________________________________________ тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), лауазымы (қолы, күні)
4-нысан
Баға ұсыныстарына сұраныс беру тәсілімен сатып алу туралы хабарландыру
__________________________________________________________________________
(табиғи монополия субъектісінің толық атауы)
баға ұсыныстарына сұраныс беру тәсілімен сатып алу туралы хабарлайды.
Баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алудың атауы және нөмірі (Тізбеде көрсетілген тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді
сатып алудың атауына сәйкес тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алудың атауы): ________________________________________________________.
Сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің саны (көлемі), өлшем бірлігі: __________________________________________.
Сатып алынатын тауарлардың сипаттамасы және талап етілетін функционалдық, техникалық, сапалық және пайдалану сипаттамалары: ___________________________________________________________________
Тауарларды жеткізу, жұмыстарды орындау және қызметтерді көрсету мерзімі мен орны: ____________________________________________________.
Барлық шығыстарды ескере отырып, қосылған құн салығын, лот бойынша сатып алынатын тауарды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді, оның ішінде тасымалдауға және сақтандыруға, кедендік баждарды, салықтарды, алымдарды және басқаларды төлеуге арналған және тағы басқаларды есепке алмағандағы бірлік үшін баға: ______________________________________________________.
Лот бойынша тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алуға бөлінген қосылған құн салығын есепке алмағанда, барлық шығыстарды, оның ішінде тасымалдауға және сақтандыруға, кедендік баждарды, салықтарды, алымдарды және басқаларды төлеуге арналған шығыстарды ескере отырып, теңгемен жалпы сома:
____________________________________________________________________.
Төлем шарттары: ________________________________________________.
Әлеуетті өнім берушілердің баға ұсыныстары ___ жылғы "__" __________
___________сағат __________ минутқа дейінгі мерзімде _____________, № ___ кабинет мекенжайы бойынша қабылданады.
Баға ұсыныстары салынған конверттер баға ұсыныстары ___ жылғы "__" __________ ___________сағат __________ минутқа дейінгі мерзімде _____________, № ___ кабинет мекенжайы бойынша ашылады.
Табиғи монополия субъектісінің толық атауы, телефон нөмірі, пошталық және электрондық мекенжайлары: ______________________________________.
Қосымша:

1. Техническая спецификация закупаемых товаров (работ, услуг);
2. Планы, чертежи, эскизы (при наличии);
3. Проект договора.
Руководитель субъекта естественной монополии______________________
________________________________________________ _________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись, дата)
Форма 2
Утверждаю:
Руководитель субъекта
естественной монополии
__________________________
_________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии)) (подпись)
Техническая спецификация закупаемых товаров (работ, услуг)
Номер закупок (тендера):
Наименование закупок (тендера) (наименование закупок товаров, работ, услуг в соответствии с наименованием закупки товаров, работ, услуг, указанным в Перечне):
Номер лота:
Наименование лота:
Описание лота:
Дополнительное описание лота:
Количество (объем) закупаемых товаров, работ, услуг:
Единица измерения:
Место поставки товаров, выполнение работ и предоставления услуг:
Срок поставки товаров, выполнение работ и предоставления услуг:
Описание и требуемые функциональные, технические, качественные и эксплуатационные характеристики закупаемых товаров:
Председатель тендерной Комиссии_________________________
_______________________________________ ___________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись, дата)
Форма 3
Кому _______________________
____________________________
(наименование субъекта
естественной монополии)
От кого ____________________
____________________________
(наименование потенциального
поставщика)
Заявка на участие в конкурсе (тендере)
Наименование и номер конкурса (тендера): _________________________.
Наименование и количество (объем) поставляемых товаров, выполняемых работ и
оказываемых услуг: ____________________________________________
_______________________________________________________________
Описание и функциональные, технические, качественные и эксплуатационные
характеристики поставляемых товаров: __________________________________
____________________________________________________________________
Срок и место поставки товаров, выполнение работ и предоставления услуг:
____________________________________________________________________.
Цена в тенге за единицу товара, работы и услуги без учета налога на добавленную
стоимость, с включенными в нее расходов, связанных с поставкой товара, выполнением
работ, оказанием услуг:
___________________________________________________________________.
Общая цена в тенге товаров, работ, услуг без учета налога на добавленную стоимость,
с включенными в нее расходов, связанных с поставкой товара, выполнением работ,
оказанием услуг: __________________________________.
Сметный расчет или калькуляция стоимости, детально раскрывающая стоимость работ,
услуг: _______________________________________________.
Предельные объемы работ, услуг, которые могут быть переданы потенциальным
поставщиком субподрядчикам (соисполнителям) для выполнения работ, оказания
услуг, являющихся предметом проводимых закупок:
____________________________________________________________.
Настоящей заявкой выражаю его согласия осуществить поставку товара, выполнение
работ, оказание услуг.
____________________________________________________ _______________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность (подпись, дата)
Форма 4
Объявление о закупках способом запроса ценовых предложений
__________________________________________________________________________
(полное наименование субъекта естественной монополии)
объявляет о закупках способом запроса ценовых предложений.
Наименование и номер закупок способом запроса ценовых предложений
(наименование закупок товаров, работ, услуг в соответствии с наименованием закупок
товаров, работ, услуг, указанным в Перечне):
____________________________________________________________________.
Количество (объем) закупаемых товаров, работ, услуг, единица измерения:
____________________________________________________________________.
Описание и требуемые функциональные, технические, качественные и
эксплуатационные характеристики закупаемых товаров:
____________________________________________________________________.
Срок и место поставки товаров, выполнение работ и предоставления услуг:
___________________________________________________________________
Цена за единицу, без учета налога на добавленную стоимость, закупаемого товара,
работы и услуги по лоту, с учетом всех расходов, в том числе на транспортировку и
страхование, уплату таможенных пошлин, налогов, сборов и другое:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Общая сумма в тенге, без учета налога на добавленную стоимость, выделенная на
закупки товара, работы и услуги по лоту, с учетом всех расходов, в том числе на
транспортировку и страхование, уплату таможенных пошлин, налогов, сборов и другое:
_______________________________________________________________.
Условия платежа: _______________________________________________.
Ценовые предложения потенциальных поставщиков принимаются в срок до _____
часов ____ минут "___" _______ ___ года, по адресу _____________, кабинет № ___.
Конверты с ценовыми предложениями вскрываются _____ часов ____ минут "____"
_______ ___ года, по адресу _____________, кабинет № ___.
Полное наименование, номер телефона, почтовый и электронный адреса субъекта
естественной монополии: ______________________________________.
Приложение:

1. Шарт жобасы.
Табиғи монополия субъектісінің басшысы__________________________
__________________________________________ ____________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)       (қолы, күні)
5-нысан
Кімге_______________________
___________________________
____________________________
(табиғи монополия субъектісінің
атауы)
Кімнен _____________________
____________________________
(әлеуетті өнім берушінің атауы)
____________________________
(әлеуетті өнім берушінің нақты
мекенжайы)
Баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алуға қатысуға өтінім
Баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алудың атауы мен нөмірі:
____________________________________________________________________
Жеткізілетін тауарлардың, орындалатын жұмыстардың және көрсетілетін қызметтердің атауы мен саны (көлемі): ___________________________________
____________________________________________________________________.
Сатып алынатын тауарлардың сипаттамасы мен функционалдық, техникалық, сапалық және пайдалану сипаттамалары:______________________.
____________________________________________________________________
Тауарларды жеткізу, жұмыстарды орындау және қызметтерді көрсету мерзімі мен орны: ____________________________________________________.
Тауарды жеткізуге, жұмыстарды орындауға, қызметтерді көрсетуге байланысты шығыстар енгізілген қосылған құн салығын есепке алмағандағы тауар, жұмыс және қызмет бірлігінің бағасы: ______________________________.
Тауарларды жеткізуге, жұмыстарды орындауға, қызметтер көрсетуге байланысты шығыстар қосылған құн салығын есепке алмағанда тауарлардың, жұмыстардың, қызметтердің жалпы бағасы: _____________________________.
Осы өтініммен оның тауарды жеткізуді, жұмыстарды орындауды, қызметтер көрсетуді жүзеге асыруға келісімін білдіремін.
_______________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), лауазымы (қолы, күні)
Табиғи монополиялар
субъектілерінің қызметін
жүзеге асыру Қағидаларына
7-қосымша
Тұтынушы:
____________________________
жеке тұлғаның аты, әкесінің аты,
тегі (бар болған жағдайда)
немесе заңды тұлғаның атауы
Тұтынушының мекенжайы,
телефоны, факс және
электрондық поштасы:
____________________________
____________________________
(қолы)
20__ жылғы "_____" ________
Инженерлік желілерге қосуға арналған техникалық шарттарды беруге арналған өтініш

1. Проект договора.
Руководитель субъекта естественной монополии______________________
__________________________________________________________ _____________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись, дата)
Форма 5
Кому _______________________
____________________________
(наименование субъекта
естественной монополии)
От кого _____________________
____________________________
(наименование потенциального
поставщика)
____________________________
(фактический адрес
потенциального поставщика)
Заявка на участие в закупках способом запроса ценовых предложений
Наименование и номер закупок способом запроса ценовых предложений:
__________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________.
Наименование и количество (объем) поставляемых товаров, выполняемых работ и
оказываемых услуг: ___________________________________________________
____________________________________________________________________
Описание и функциональные, технические, качественные и эксплуатационные
характеристики закупаемых товаров:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Срок и место поставки товаров, выполнение работ и предоставления услуг:
____________________________________________________________________
Цена за единицу товара, работы и услуги без учета налога на добавленную стоимость,
с включенными в нее расходами, связанными с поставкой товара, выполнением работ,
оказанием услуг: ______________________________________________________
____________________________________________________________________
Общая цена товаров, работ, услуг без учета налога на добавленную стоимость, с
включенными в нее расходами, связанными с поставкой товара, выполнением работ,
оказанием услуг: ______________________________________________________
____________________________________________________________________
Настоящей заявкой выражаю его согласия осуществить поставку товара, выполение
работ, оказание услуг.
_____________________________________________________ _______________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность (подпись, дата)
Приложение 7
к Правилам осуществления
деятельности субъектами
естественных монополии
Потребитель:
____________________________
фамилия, имя, отчество
(при его наличии) физического
лица или наименование
юридического лица
Адрес потребителя, телефон
факс и электронная почта:
____________________________
____________________________
(подпись)
"_____" ________ 20__ год
Заявление на выдачу технических условий на подключение к инженерным сетям

1. Объектінің толық атауы және мекенжайы (жобаланатын, қолданыстағы, реконструкцияланатын канал немесе жерүсті ағыны):_______________________
_______________________________________________________________
2. Объектінің мақсаты ___________________________________________
3. Техникалық шарттарды алу үшін негіздеме (қажеттісін белгілеу):
1) желіге қосылатын жаңа объектілерді жобалау және кейіннен құрылысын жүргізу;
2) қолданыстағы жүйеде көрсетілетін қызметтер көлемін ұлғайту;
3) егер бұл тұтынылатын көрсетілетін қызметтердің көлемі мен сипаттамаларының өзгеруіне әкелетін болса, реконструкциялау;
4) қайта бейіндеу;
5) қайтадан енгізілетін объектілердің желілеріне қосылу;
6) бұрын қосылмаған объектінің желілеріне қосылу.
4. Ауданы: _____________________________ гектар
5. Қажеттілік __________________________________ текше метр /тәулік (ай, жыл):
оның ішінде:
1) өндірістік қажеттіліктерге ____________________ текше метр /тәулік (ай, жыл);
2) суаруға _______________ текше метр /тәулік (ай, жыл);
3) шаруашылық-тұрмыстық қажеттіліктер __________ текше метр /тәулік
(ай, жыл)
6. Қосуды жүргізу (уақыты және күні): _____________________________
7. Қосу нүктесі: _________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Табиғи монополиялар
субъектілерінің қызметін
жүзеге асыру қағидаларына
8-қосымша
1-нысан

1. Полное наименование и адрес объекта (канала или поверхностного стока проектируемого, действующего, реконструируемого): ______________________
_______________________________________________________________
2. Назначение объекта ___________________________________________
3. Основание для получения технических условий (отметить нужное):
1) проектирование и последующее строительство новых объектов, присоединяемых к сетям;
2) увеличение объемов потребляемых услуг из действующей системы;
3) реконструкция, если это приведет к изменению объемов и характеристик потребляемых услуг;
4) перепрофилирование;
5) присоединение к сетям вновь вводимых объектов;
6) присоединение к сетям ранее не присоединенного объекта.
4. Площадь: _____________________________ гектар
5. Потребность __________________________ кубический метр /сутки (месяц, год):
в том числе:
1) на производственные нужды __________ кубический метр /сутки (месяц, год);
2) на полив _______________ кубический метр /сутки (месяц, год);
3) хозяйственно-бытовые нужды _______________ кубический метр/сутки (месяц, год).
6. Подключение произвести (время и дата): _________________________
7. Точка подключения: ___________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Приложение 8
к Правилам осуществления
деятельности субъекатми
естественных монополий
Форма 1

Ақпарат бекітілген инвестициялық бағдарламаны * орындау туралы_______ жыл 20 __ жылғы (20__ жылғы жарты жылдық) қорытынды бойынша) _________________________________________________ субъектінің атауы, қызмет түрі
№ п/п
Реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынудың жоспарлы және нақты көлемдері туралы ақпарат
Пайда мен шығындар туралы есеп *
Инвестициялық бағдарламаның сомасы)
Реттеліп көрсетілетін қызметтердің атауы және қызмет көрсетілетін аумақ
Іс-шаралар атауы
Өлшем бірлігі
Заттай көрсеткіштердегі саны
Инвестициялық бағдарлама шеңберінде қызмет ұсыну кезеңі
Жоспары
Факт
Ауытқу
Ауытқу себептері
план
факт
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Инвестициялық бағдарламаны қаржыландырудың нақты шарттары мен мөлшері туралы ақпарат, мың теңге
Инвестициялық бағдарламаны орындаудың нақты көрсеткіштерін инвестициялық бағдарламада бекітілген көрсеткіштермен салыстыру туралы ақпарат**
Қол жеткізілген нақты көрсеткіш
тердің бекітілген инвестициялық бағдарламада көрсеткіштерден ауытқу себептерін түсіндіру
Ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігін арттыруды бағалау
собственные средства
Қарыз қаражаты
Бюджеттік қаражат
Өндірістік көрсеткіштерді жақсарту, %, бекітілген инвестициялық бағдарламаға байланысты іске асыру жылдары бойынша
Негізгі қорлардың (активтердің) тозуының (физикалық) төмендеуі, %, бекітілген инвестициялық бағдарламаға байланысты іске асыру жылдары бойынша)
Ысыраптарды төмендету,%, бекітілген инвестициялық бағдарламаға байланысты іске асыру жылдары бойынша
Бекітілген инвестициялық бағдарламаға байланысты іске асыру жылдары бойынша апаттылықты төмендету
Амортизация
пайда
өткен жыл
дың фактісі
ағымдағы жыл
дың фактісі
өткен жылдың фактісі
ағым
дағы жыл
дың фактісі
жоспар
факт
өткен жыл
дың фактісі
ағым
дағы жыл
дың фактісі
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
Ескерту.
* - пайда мен зиян туралы есеп "Жария мүдделі ұйымдардың (қаржы ұйымдарынан басқа) жариялауы үшін жылдық қаржылық есептіліктің тізбесі мен нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2017 жылғы 28 маусымдағы № 404 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15384 болып тіркелген) 3-қосымшасына сәйкес ұсынылады;
** - ақпарат, оның ішінде саланың ерекшелігін ескере отырып, өзге де көрсеткіштер бойынша толтырылады (егер бекітілген инвестициялық бағдарламада көзделген болса);
**- осы ақпарат инвестициялық бағдарламаны іске асыру жөніндегі растайтын құжаттарды (тиісті шарттардың, келісімшарттардың көшірмелері, орындалған жұмыстарды қабылдау туралы актілер, орындалған жұмыстар мен шығындар құны туралы анықтама, шот-фактуралар, мемлекеттік қабылдау комиссияларының пайдалануға қабылдау-актілері, ішкі жүкқұжаттар, реттелетін нарық субъектілерінің пайдалануға беру және балансқа қабылдау туралы ішкі бұйрықтары) қоса бере отырып ұсынылады.
2-нысан

Информация об исполнении утвержденной инвестиционной программы* на _______ год по итогам 20___ года (полугодия 20___ года) ____________________________________________________________________ наименование субъекта, вид деятельности
№ п/п
Информация о плановых и фактических объемах предоставления регулируемых услуг
Отчет о прибылях и убытках*
Сумма инвестиционной программы (проекта)
Наименование регулируемых услуг (и обслуживаемая территория
Наименование мероприятий
Единица измерения
Количество в натуральных показателях
Период предоставления услуги в рамках инвестиционной программы (проекта)
План
Факт
отклонение
причины отклонения
план
факт
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Продолжение таблицы
Информация о фактических условиях и размерах финансирования инвестиционной программы (проекта), тыс. тенге
Информация о сопоставлении фактических показателей исполнения инвестиционной программы (проекта) с показателями, утвержденными в инвестиционной программе (проекте)**
Разъяснение причин отклонения достигнутых фактических показателей от показателей в утвержденной инвестиционной программе (проекте)
Оценка повышения качества и надежности предоставляемых регулируемых услуг
собственные средства
Заемные средства
Бюджетные средства
Улучшение производственных показателей, %, по годам реализации в зависимости от утвержденной инвестиционной программы (проекта)
Снижение износа (физического) основных фондов (активов), %, по годам реализации в зависимости от утвержденной инвестиционной программы (проекта)
Снижение потерь, %, по годам реализации в зависимости от утвержденной инвестиционной программы (проекта)
Снижение аварийности, по годам реализации в зависимости от утвержденной инвестиционной программы (проекта)
Амортизация
Прибыль
факт прошлого года
факт текущего года
факт прошлого года
факт текущего года
план
факт
факт прошлого года
факт текущего года
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
Примечание.
* – отчет о прибылях и убытках представляется согласно приложению 3 приказа Министра финансов Республики Казахстан от 28 июня 2017 года № 404 "Об утверждении перечня и форм годовой финансовой отчетности для публикации организациями публичного интереса (кроме финансовых организаций)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15384);
** – информация заполняется, в том числе, по иным показателям с учетом специфики отрасли (если предусмотрено в утвержденной инвестиционной программе);
** – данная информация представляется с приложением подтверждающих документов по реализации инвестиционной программы (копии соответствующих договоров, контрактов, акты о приемке выполненных работ, справка о стоимости выполненных работ и затрат, счет-фактуры, акты приемки объектов в эксплуатацию, внутренние накладные, внутренние приказы субъектов регулируемого рынка о вводе в эксплуатацию и принятии на баланс).
Форма 2