Тұрғынжайға мұқтаж адамдарды есепке қою және мемлекеттік мекемелер мен мемлекеттік кәсіпорындардың тұрғын үй қорынан тұрғынжай беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2025 жылғы 31 наурыздағы № 105 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 1 сәуірде № 35912 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 24.05.2025 бастап қолданысқа енгізіледі
"Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-2-бабының 10-34) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Тұрғынжайға мұқтаж адамдарды есепке қою және мемлекеттік мекемелер мен мемлекеттік кәсіпорындардың тұрғын үй қорынан тұрғынжай беру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2025 жылғы 24 мамырдан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрі
Е. Нагаспаев
Келісілді
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрлігі
Келісілді
Қазақстан Республикасының
Бас прокуратурасы
Келісілді
Қазақстан Республикасының
Бәсекелестікті қорғау
және дамыту агенттігі
Келісілді
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім министрлігі
Келісілді
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
Келісілді
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрлігі
Келісілді
Қазақстан Республикасының
Жоғары аудиторлық палатасы
Келісілді
Қазақстан Республикасы
Жоғарғы Соты
Келісілді
Қазақстан Республикасының
Жоғары Сот Кеңесінің аппараты
Келісілді
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Келісілді
Қазақстан Республикасының
Қаржылық мониторинг агенттігі
Келісілді
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту агенттігі
Келісілді
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрлігі
Келісілді
Қазақстан Республикасының
Көлік министрлігі
Келісілді
Қазақстан Республикасының Мәдениет
және ақпарат министрлігі
Келісілді
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік күзет қызметі
Келісілді
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік қызмет істері агенттігі
Келісілді
Қазақстан Республикасының
Оқу-ағарту министрлігі
Келісілді
Қазақстан Республикасы
Президентінің Іс басқармасы
Келісілді
Қазақстан Республикасының
Сауда және интеграция министрлігі
Келісілді
Қазақстан Республикасының
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігі
Келісілді
Қазақстан Республикасының
Су ресурстары және
ирригация министрлігі
Келісілді
Қазақстан Республикасының
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы
іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас
жемқорлыққа қарсы қызмет)
Келісілді
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрлігі
Келісілді
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрлігі
Келісілді
Қазақстан Республикасының
Туризм және спорт министрлігі
Келісілді
Қазақстан Республикасының
Ұлттық банкі
Келісілді
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Келісілді
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Келісілді
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Келісілді
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
Келісілді
Қазақстан Республикасының
Экология және табиғи
ресурстар министрлігі
Келісілді
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің

Об утверждении Правил постановки на учет нуждающихся в жилище лиц и предоставления жилища из жилищного фонда государственных учреждений и государственных предприятий
Приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 31 марта 2025 года № 105. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 апреля 2025 года № 35912.
Примечание ИЗПИ!
Настоящий приказ вводится в действие с 24.05.2025 г.
В соответствии с подпунктом 10-34) статьи 10-2 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила постановки на учет нуждающихся в жилище лиц и предоставления жилища из жилищного фонда государственных учреждений и государственных предприятий.
2. Комитету по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 24 мая 2025 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр промышленности и строительства
Республики Казахстан
Е. Нагаспаев
Согласован
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
Согласован
Генеральная Прокуратура
Республики Казахстан
Согласован
Агентство по защите
и развитию конкуренции
Республики Казахстан
Согласован
Министерство науки и
высшего образования
Республики Казахстан
Согласован
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
Согласован
Министерство труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
Согласован
Высшая аудиторская палата
Республики Казахстан
Согласован
Верховный Суд
Республики Казахстан
Согласован
Аппарат Высшего Судебного
Совета Республики Казахстан
Согласован
Министерство финансов
Республики Казахстан
Согласован
Агентство Республики Казахстан
по финансовому мониторингу
Согласован
Агентство Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
Согласован
Министерство обороны
Республики Казахстан
Согласован
Министерство транспорта
Республики Казахстан
Согласован
Министерство культуры и
информации Республики Казахстан
Согласован
Служба государственной охраны
Республики Казахстан
Согласован
Агентство Республики Казахстан
по делам государственной службы
Согласован
Министерство просвещения
Республики Казахстан
Согласован
Управление делами Президента
Республики Казахстан
Согласован
Министерство торговли
и интеграции
Республики Казахстан
Согласован
Агентство Республики Казахстан
по стратегическому планированию
и реформам
Согласован
Министерство водных ресурсов
и ирригации Республики Казахстан
Согласован
Агентство Республики Казахстан
по противодействию коррупции
(Антикоррупционная служба)
Согласован
Министерство иностранных дел
Республики Казахстан
Согласован
Министерство по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
Согласован
Министерство туризма и спорта
Республики Казахстан
Согласован
Национальный банк
Республики Казахстан
Согласован
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
Согласован
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Согласован
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Согласован
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
Согласован
Министерство экологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
Согласован
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министра промышленности и
строительства
Республики Казахстан

2025 жылғы 31 наурыздағы
№ 105 Бұйрығымен
бекітілген
Тұрғынжайға мұқтаж адамдарды есепке қою және мемлекеттік мекемелер мен мемлекеттік кәсіпорындардың тұрғын үй қорынан тұрғынжай беру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Тұрғынжайға мұқтаж адамдарды есепке қою және мемлекеттік мекемелер мен мемлекеттік кәсіпорындардың тұрғын үй қорынан тұрғынжай беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасы Заңы (бұдан әрі-Заң) 10-2-бабының 10-34) тармақшасына сәйкес әзірленген, тұрғынжайға мұқтаж адамдарды есепке қою және мемлекеттік мекемелер мен мемлекеттік кәсіпорындардың тұрғын үй қорынан тұрғынжай беру тәртібін анықтайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) жалдауға беруші – тұрғынжайды жалдау шартындағы тұрғынжайдың меншік иесі немесе тұрғынжайды жалдауға беруге меншік иесі уәкілеттік берген адам болып табылатын тарап;
2) жалдаушы – тұрғынжайды жалдау шартындағы тұрғынжайды немесе оның бір бөлігін пайдалануға алушы тарап;
3) мемлекеттік кәсіпорынның тұрғын үй қоры – мемлекеттік кәсіпорынның қарауындағы тұрғынжайлар;
4) мемлекеттік мекеменің тұрғын үй қоры – тұрғынжайларды пайдалануға беру жөніндегі арнайы мемлекеттік мекемені қоспағанда, мемлекеттік мекемелердің қарамағындағы тұрғынжайлар;
5) өтініш беруші – мемлекеттік мекемелермен немесе мемлекеттік кәсіпорындармен еңбек қатынастары бар Қазақстан Республикасының азаматтары;
6) тұрғынжай – тұрақты тұруға арналған және соған пайдаланылатын, белгіленген құрылыс, санитариялық, экологиялық, өртке қарсы және басқа да міндетті нормалар мен қағидаларға сай келетін жеке тұрғынжай бірлігі (дара тұрғынжай, пәтер, жатақханадағы бөлме, модульдік (мобильді) тұрғынжай);
7) уәкілетті орган - мемлекеттік мекеменің не мемлекеттік кәсіпорынның тұрғын үй қорынан тұрғынжай қоюды және беруді жүзеге асыратын мемлекеттік мекеме не мемлекеттік кәсіпорын.
2-тарау. Мемлекеттік мекемелер мен мемлекеттік кәсіпорындардың тұрғын үй қорынан тұрғынжайға мұқтаж адамдарды есепке қою тәртібі
3. Осы елді мекенде тұратын, осы мекемелер мен кәсіпорындардың қызметкерлері мемлекеттік мекемелер мен мемлекеттік кәсіпорындардың тұрғын үй қорынан тұрғынжайға мұқтаждар есебіне қойылады.
4. Мемлекеттік мекемелердің және мемлекеттік кәсіпорындардың тұрғын үй қорынан тұрғынжайға мұқтаж адамдарды есепке қою үшін өтініш берушілер уәкілетті органның қарауына мынадай құжаттарды ұсынады:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес өтініш;

от 31 марта 2025 года
№ 105
Правила постановки на учет нуждающихся в жилище лиц и предоставления жилища из жилищного фонда государственных учреждений и государственных предприятий
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила постановки на учет нуждающихся в жилище лиц и предоставления жилища из жилищного фонда государственных учреждений и государственных предприятий (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 10-34) статьи 10-2 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях" (далее – Закон) определяют порядок постановки на учет нуждающихся в жилище лиц и предоставления из жилищного фонда государственных учреждений и государственных предприятий.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) наймодатель – сторона в договоре найма жилища, являющаяся собственником жилища или лицом, уполномоченным собственником сдавать жилище внаем;
2) наниматель – сторона в договоре найма жилища, получающая в пользование жилище или его часть;
3) жилищный фонд государственного предприятия - жилища, находящиеся в ведении государственного предприятия;
4) жилищный фонд государственного учреждения - жилища, находящиеся в ведении государственных учреждений, за исключением специального государственного учреждения по предоставлению жилищ в пользование;
5) заявитель – граждане Республики Казахстан, имеющие трудовые отношения с государственными учреждениями или государственными предприятиями;
6) жилище – отдельная жилая единица (индивидуальный жилой дом, квартира, комната в общежитии, модульный (мобильный) жилой дом), предназначенная и используемая для постоянного проживания, отвечающая установленным строительным, санитарным, экологическим, противопожарным и другим обязательным нормам и правилам;
7) уполномоченный орган – государственное учреждение либо государственное предприятие, осуществляющие постановку и предоставление жилищ из жилищного фонда государственного учреждения либо государственного предприятия.
Глава 2. Порядок постановки на учет нуждающихся в жилище лиц из жилищного фонда государственных учреждений и государственных предприятий
3. На учет нуждающихся в жилище из жилищного фонда государственных учреждений и государственных предприятий, ставятся проживающие в данном населенном пункте работники данных учреждений и предприятий.
4. Для постановки на учет нуждающихся в жилище лиц из жилищного фонда государственных учреждений и государственных предприятий заявители представляют на рассмотрение в уполномоченный орган следующие документы:
1) заявление согласно приложению 1 к настоящим Правилам;

2) өтініш берушінің және оның отбасы мүшелерінің жеке басын куәландыратын құжаттарының көшірмелері;
3) неке қию (бұзу), отбасы мүшелерінің қайтыс болуы, балалардың тууы туралы куәліктің көшірмелері;
4) соттың басқа адамдарды өтініш берушінің отбасы мүшелері деп тану туралы шешімі (бар болған жағдайда);
5) өтініш берушінің (отбасының) халықтың әлеуметтік осал топтарына жататынын растайтын құжат.
Уәкілетті орган ақпараттық жүйелер арқылы:
1) отбасының бірге тұратын барлық мүшелеріне тіркелген тұрғылықты жерінің мекенжайы туралы мәліметтерді;
2) өтініш берушіге және оның отбасының бірге тұратын мүшелеріне меншік құқығында соңғы бес жыл ішінде Қазақстан Республикасының аумағында мемлекеттік кәсіпорындардың тұрғын үй қорынан тиесілі тұрғын үйдің болуы немесе болмауы туралы мәліметтерді;
3) өтініш берушіге және оның отбасының бірге тұратын мүшелеріне меншік құқығында соңғы бес жыл ішінде осы елді мекенде мемлекеттік мекемелердің тұрғын үй қорынан тиесілі тұрғын үйдің болуы немесе болмауы туралы мәліметтерді алады.
Өтініш беру кезінде өтініш берушілерден ақпараттық жүйелерден алынуы мүмкін құжаттар мен мәліметтерді талап етуге жол берілмейді.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 30.10.2025 № 464 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Өтініш беруші ұсынған құжаттарды қарау қорытындылары бойынша осы Қағидаларға 4-тармаққа сәйкес, өтініш берілген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей уәкілетті орган мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
1) кезектің реттік нөмірін көрсете отырып, есепке қою туралы хабарлама;
2) жазбаша түрде дәлелді бас тарту.
6. Мемлекеттік мекеменің немесе мемлекеттік кәсіпорынның тұрғын үй қорынан тұрғынжайға мұқтаждарды есепке қоюдан бас тарту негіздері мыналар болып табылады, егер:
1) олардың соңғы бес жыл ішінде мемлекеттік мекеменің тұрғын үй қорынан тұрғынжайға мұқтаждарды есепке қою кезінде осы елді мекенде меншік құқығына арналған тұрғынжайы бар немесе болған жағдайда;
2) олардың соңғы бес жыл ішінде мемлекеттік кәсіпорынның тұрғын үй қорынан тұрғынжайға мұқтаждарды есепке қою кезінде Қазақстан Республикасында меншік құқығына арналған тұрғынжайы бар немесе болған жағдайда;
3) олардың мемлекеттік тұрғын үй қорынан пайдалануға берілген тұрғынжайы немесе жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғынжайы бар болса;
4) ұсынылған құжаттар және (немесе) мәліметтер дәйексіз деректерді қамтыған болса;
5) олар бұрын мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғынжайларды алған және жекешелендірген болса;

2) копии документов, удостоверяющих личность заявителя и членов его семьи;
3) копии свидетельства о заключении (расторжении) брака, смерти членов семьи, рождении детей;
4) решение суда о признании других лиц членами семьи заявителя (при наличии);
5) документ, подтверждающий принадлежность заявителя (семьи) к социально уязвимым слоям населения.
Уполномоченный орган посредством информационных систем получает:
1) сведения об адресе регистрации по месту жительства на всех совместно проживающих членов семьи;
2) сведения о наличии или отсутствии жилища, принадлежащего заявителю и совместно проживающим членам его семьи на праве собственности в течении последних пяти лет на территории Республики Казахстан из жилищного фонда государственных предприятий;
3) сведения о наличии или отсутствии жилища, принадлежащего заявителю и совместно проживающим членам его семьи на праве собственности в течении последних пяти лет в данном населенном пункте из жилищного фонда государственных учреждений.
При подаче заявления, не допускается истребование от заявителей документов и сведений, которые могут быть получены из информационных систем.
Сноска. Пункт 4 с изменением, внесенным приказом Министра промышленности и строительства РК от 30.10.2025 № 464 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. По итогам рассмотрения документов, представленных заявителем, согласно пункту 4 настоящих Правил, не позднее 5 (пять) рабочих дней со дня подачи заявления, уполномоченный орган принимает одно из следующих решений:
1) уведомление о постановке на учет с указанием порядкового номера очереди;
2) мотивированный отказ в письменном виде.
6. Основаниями отказа в постановке на учет нуждающихся в жилище из жилищного фонда государственного учреждения либо государственного предприятия являются, если:
1) они имеют или имели жилища на праве собственности в данном населенном пункте при постановке на учет нуждающихся в жилище из жилищного фонда государственного учреждения в течение последних пяти лет;
2) они имеют или имели жилища на праве собственности в Республике Казахстан при постановке на учет нуждающихся в жилище из жилищного фонда государственного предприятия в течение последних пяти лет;
3) они имеют предоставленное в пользование жилище из государственного жилищного фонда или жилище, арендованное местным исполнительным органом в частном жилищном фонде;
4) представленные документы и (или) сведения содержали недостоверные данные;
5) они ранее получили и приватизировали жилища из государственного жилищного фонда;

6) олар Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі бекіткен ипотекалық бағдарлама, Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттары, тұрғын үй құрылысының мемлекеттік бағдарламалары, саланы (аяны) дамыту тұжырымдамасы шеңберінде ипотекалық тұрғын үй қарызын пайдалана отырып, меншігіне тұрғынжай сатып алды.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 30.10.2025 № 464 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Мемлекеттік мекемелер мен мемлекеттік кәсіпорындардың тұрғын үй қорынан тұрғынжай беру тәртібі
7. Мемлекеттік мекемелер мен мемлекеттік кәсіпорындардың тұрғын үй қорында бос тұрғынжай болған кезде, өтiнiш берушiлерге тұрғынжай алу құқықығы беріледi.
8. Тұрғынжай алу үшін өтініш беруші уәкілетті органның қарауына мынадай құжаттарды ұсынады:
1) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) өтініш берушінің және оның отбасы мүшелерінің жеке басын куәландыратын құжаттардың көшірмелері;
3) неке қию (бұзу), балалардың тууы, отбасы мүшелерінің қайтыс болуы туралы куәліктің көшірмелері;
4) соттың басқа адамдарды өтініш берушінің отбасы мүшелері деп тану туралы шешімі (бар болған жағдайда);
5) өтініш берушінің (отбасының) халықтың әлеуметтік осал топтарына жататынын растайтын құжат.
Уәкілетті орган ақпараттық жүйелер арқылы:
1) отбасының бірге тұратын барлық мүшелеріне тіркелген тұрғылықты жерінің мекенжайы туралы мәліметтерді;
2) өтініш берушіге және оның отбасының бірге тұратын мүшелеріне меншік құқығында соңғы бес жыл ішінде Қазақстан Республикасының аумағында мемлекеттік кәсіпорындардың тұрғын үй қорынан тиесілі тұрғын үйдің болуы немесе болмауы туралы мәліметтерді;
3) өтініш берушіге және оның отбасының бірге тұратын мүшелеріне меншік құқығында соңғы бес жыл ішінде осы елді мекенде мемлекеттік мекемелердің тұрғын үй қорынан тиесілі тұрғын үйдің болуы немесе болмауы туралы мәліметтерді алады.
Өтініш беру кезінде өтініш берушілерден ақпараттық жүйелерден алынуы мүмкін құжаттар мен мәліметтерді талап етуге жол берілмейді.
Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 30.10.2025 № 464 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Мемлекеттік мекемелердің немесе мемлекеттік кәсіпорындардың мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғынжай беру туралы шешімі Заңның 77-бабына сәйкес тұрғын үй комиссиясы шешімінің негізінде беріледі.

6) они приобретали жилища в собственность с использованием ипотечного жилищного займа в рамках ипотечной программы, утвержденной Национальным Банком Республики Казахстан, документов Системы государственного планирования Республики Казахстан, государственных программ жилищного строительства, концепции развития отрасли (сферы), утвержденных Правительством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 6 – в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 30.10.2025 № 464 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Порядок предоставления жилища из жилищного фонда государственных учреждений и государственных предприятий
7. При наличии свободного жилища в жилищном фонде государственных учреждений и государственных предприятий, заявителям предоставляется право на получение жилища.
8. Для получения жилища заявитель представляет на рассмотрение в уполномоченный орган следующие документы:
1) заявление по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
2) копии документов, удостоверяющих личность заявителя и членов его семьи;
3) копии свидетельства о заключении (расторжении) брака, рождении детей, смерти членов семьи;
4) решение суда о признании других лиц членами семьи заявителя (при наличии);
5) документ, подтверждающий принадлежность заявителя (семьи) к социально уязвимым слоям населения.
Уполномоченный орган посредством информационных систем получает:
1) сведения об адресе регистрации по месту жительства на всех совместно проживающих членов семьи;
2) сведения о наличии или отсутствии жилища, принадлежащего заявителю и совместно проживающим членам его семьи на праве собственности в течении последних пяти лет на территории Республики Казахстан из жилищного фонда государственных предприятий;
3) сведения о наличии или отсутствии жилища, принадлежащего заявителю и совместно проживающим членам его семьи на праве собственности в течении последних пяти лет в данном населенном пункте из жилищного фонда государственных учреждений.
При подаче заявления, не допускается истребование от заявителей документов и сведений, которые могут быть получены из информационных систем.
Сноска. Пункт 8 с изменением, внесенным приказом Министра промышленности и строительства РК от 30.10.2025 № 464 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Решение государственных учреждений или государственных предприятий о предоставлении жилища из государственного жилищного фонда предоставляется на основании решения жилищной комиссии в соответствии со статьей 77 Закона.

9-1. Қазақстан Республикасы Парламенті депутаттарының, Қазақстан Республикасы Конституциялық Соты судьяларының және Қазақстан Республикасының Жоғарғы соты, жергілікті және басқа да соттар судьяларының тұрғын үйді беруі мен пайдалануы тиісті конституциялық заңдар тәртібімен және шарттарымен қамтамасыз етіледі.
Ескерту. 3-тарау 9-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 30.10.2025 № 464 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Тұрғын үй комиссиясы тұрғынжай беретін мемлекеттік кәсіпорынның не мемлекеттік мекеменің, оның ішінде қоғамдық бiрлестiктердің (бар болған жағдайда) өкілдерінің кемінде бес адамнан тұратын тақ санынан қалыптастырылады.
11. Тұрғын үй комиссиясын:
1) орталық мемлекеттік органда - аппарат басшысы;
2) мемлекеттік мекемелер мен мемлекеттік кәсіпорындарда - бірінші басшының орынбасары басқарады.
12. Тұрғын үй комиссияның хатшысы тұрғын үй комиссияның мүшесі болып табылмайды және дауыс беруге құқығы жоқ.
13. Тұрғын үй комиссиясының хатшысы тұрғын үй комиссиясы отырысының хаттамасын жүргізеді.
14. Тұрғын үй комиссиясының шешімдері дауыс беру жолымен көпшілік дауыспен қабылданады.
15. Тұрғын үй комиссиясы осы Қағидалардың 8-тармағына сәйкес өтініш беруші ұсынған құжаттарды қарау қорытындылары бойынша, бірақ өтініш берілген күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірмей мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
1) тұрғынжайды беру туралы шешім;
2) жазбаша түрде дәлелді бас тарту.
16. Егер Заңның 69-бабы 1-тармағының 2) және 3) тармақшаларына сәйкес мемлекеттік мекеменің немесе кәсіпорынның тұрғын үй қорынан тұрғынжай беру сәтінде өтініш берушінің және оның отбасының бірге тұратын мүшелерінің соңғы бес жыл ішінде меншік құқығында тұрғынжайы бар немесе болған жағдайда, мемлекеттік мекеменің не мемлекеттік кәсіпорынның тұрғын үй қорынан тұрғынжай беруден бас тартылады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 30.10.2025 № 464 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Тұрғын үй комиссиясының шешімі екі данада жасалады, оның біреуі тұрғынжай беретін уәкілетті органда сақталады, екіншісі өтініш берушіге беріледі.
18. Тұрғын үй комиссиясы тұрғынжай беру туралы шешім қабылдаған кезде күнтізбелік он бес күн ішінде тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша тұрғынжайды жалдау шарты (өтініш беруші және мемлекеттік мекеме немесе мемлекеттік кәсіпорын арасында) жасалады.

9-1. Предоставление и пользование жилищем депутатами Парламента Республики Казахстан, судьями Конституционного Суда Республики Казахстан и судьями Верховного Суда Республики Казахстан, местных и других судов обеспечивается в порядке и на условиях соответствующих конституционных законов.
Сноска. Глава 3 дополнена пунктом 9-1 в соответствии с приказом Министра промышленности и строительства РК от 30.10.2025 № 464 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Жилищная комиссия формируется из нечетного количества не менее пяти человек, государственного предприятия либо государственного учреждения предоставляющего жилище, в том числе представителей общественных объединений (при наличии).
11. Жилищную комиссию возглавляют:
1) в центральных государственных органах - руководитель аппарата;
2) в государственных учреждениях и государственных предприятиях - заместитель первого руководителя.
12. Секретарь жилищной комиссии не является членом жилищной комиссии и не имеет право голоса.
13. Секретарем жилищной комиссии ведется протокол заседания жилищной комиссии.
14. Решения жилищной комиссии принимаются большинством голосов путем голосования.
15. Жилищная комиссия по итогам рассмотрения документов, представленных заявителем, согласно пункту 8 настоящих Правил, но не позднее десяти рабочих дней с даты подачи заявления, принимает одно из следующих решений:
1) решение о предоставлении жилища;
2) мотивированный отказ в письменном виде.
16. В предоставлении жилища из жилищного фонда государственного учреждения либо государственного предприятия отказывается в случае, если заявитель и совместно проживающие члены его семьи имеют или имели жилище на праве собственности в течении последних пяти лет, на момент предоставления жилища из жилищного фонда государственного учреждения или предприятия, в соответствии с подпунктами 2) и 3) пункта 1 статьи 69 Закона.
Сноска. Пункт 16 – в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 30.10.2025 № 464 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Решение жилищной комиссии составляется в двух экземплярах, один из которых хранится в уполномоченном органе, предоставляющего жилище, второй выдается заявителю.
18. При принятии жилищной комиссией решения о предоставлении жилища, в течение пятнадцати календарных дней заключается договор найма (поднайма) жилища (между заявителем и государственным учреждением либо государственным предприятием), по форме, утвержденной уполномоченным органом в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства.

19. Тұрғынжайды жалдау (қосымша жалдау) шарты үш данада жасалады. Шарттың бір данасы уәкілетті органда сақталады, екіншісі мемлекеттік мүлік тізілімінде (бұдан әрі - тізілім) тіркеу үшін жергілікті атқарушы органға беріледі және ол қатаң есептілік құжаты ретінде сақталады, үшіншісі өтініш берушіге беріледі және тұрғынжайға қоныстануға құқық беретін жалғыз құжат болып табылады.
Тізілімнің www.e-qazyna.kz веб-порталында жалдаушылар (қосымша жалдаушылар) олармен жасалған тұрғынжайды жалдау (қосымша жалдау) шарттары бойынша, оның ішінде шарт талаптары, шарт бойынша есептеулер, бюджетке аударылған төлемдер мен бар болса өсімпұлдар бойынша ақпаратты қарауға құқылы.
Тұрғынжайға мұқтаж адамдарды
есепке қою және мемлекеттік
мекемелер мен мемлекеттік
кәсіпорындардың тұрғын үй
қорынан тұрғынжай беру
қағидаларына
1-қосымша
Мемлекеттік мекеменің
/мемлекеттік кәсіпорынның
басшысына
(тегі, аты, әкесінің аты
(бар болған жағдайда)
____________________________
мекен-жайы бойынша тұратын
(жеке сәйкестендіру нөмірі)
____________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
азаматтан
Өтініш
Сізден "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 75-бабының 1-тармағына сәйкес мені ______ бөлме санында мемлекеттік мекеменің/мемлекеттік кәсіпорынның тұрғын үй қорынан тұрғынжай беру үшін отбасы құрамына сәйкес есепке қоюыңызды сұраймын.
Отбасы құрамы:
1.___________________________________________________________________
(отбасы мүшесінің тегі, аты, әкесінің аты (бұдан әрі - Т.А.Ә.), туыстық дәрежесі)
жеке сәйкестендіру нөмірі:
_______________________________________________________________
Ұсынылған деректердің дұрыстығын растаймын, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дұрыс емес мәліметтер мен құжаттар беру үшін жауаптылық туралы хабардармын және заңмен қорғалатын құпия мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ дербес деректерді жинаға, өңдеуге өз келісімімді беремін. 20 __ жылғы "__" __________.
____________________________________________________________________
(Т.А.Ә. (қолы, күні/электрондық цифрлық қолтаңбадан (бұдан әрі – ЭЦҚ) деректер,
ЭЦҚ қол қойылған күні мен уақыты)
Қосымша:
1. ________________;
2. ________________.
_________________________________________________ _________________
(Т.А.Ә.) (қолы, күні/ЭЦҚ деректері, ЭЦҚ қол қойылған күні мен уақыты)
Тұрғынжайға мұқтаж адамдарды
есепке қою және мемлекеттік
мекемелер мен мемлекеттік
кәсіпорындардың тұрғын үй
қорынан тұрғынжай беру
қағидаларына
2-қосымша
Мемлекеттік мекеменің/
мемлекеттік кәсіпорынның
басшысына
(тегі, аты, әкесінің аты
(бар болған жағдайда)
____________________________
мекен-жайы бойынша тұратын
(жеке сәйкестендіру нөмірі)
___________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
азаматтан
Өтініш
Сізден "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 75-бабының 1-тармағына сәйкес ______ бөлме санында мемлекеттік мекеменің/мемлекеттік кәсіпорынның тұрғын үй қорынан отбасы құрамына сәйкес тұрғынжай беруіңізді сұраймын.
Отбасы құрамы:
1. _____________________________________________________________
(отбасы мүшесінің тегі, аты, әкесінің аты (бұдан әрі - Т.А.Ә.), туыстық дәрежесі)
жеке сәйкестендіру нөмірі
_______________________________________________________________
Ұсынылған деректердің дұрыстығын растаймын, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дұрыс емес мәліметтер мен құжаттар беру үшін жауаптылық туралы хабардармын және заңмен қорғалатын құпия мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ дербес деректерді жинаға, өңдеуге өз келісімімді беремін. 20 __ жылғы "__" __________.
_________________________________________________ _________
(Т.А.Ә (қолы, күні/электрондық цифрлық қолтаңбадан (бұдан әрі - ЭЦҚ) деректер, ЭЦҚ қол қойылған
күні мен уақыты)
Қосымша:
1. ________________
__________________________________________________________________

19. Договор найма (поднайма) жилища составляется в трех экземплярах. Один экземпляр договора найма жилища хранится в уполномоченном органе, второй передается местному исполнительному органу для регистрации в реестре государственного имущества (далее – реестр) и который хранится как документ строгой отчетности, третий выдается заявителю и является единственным документом, предоставляющим право на вселение в жилище.
На веб-портале реестра www.e-qazyna.kz наниматели (поднаниматели) вправе просмотреть информацию по заключенным с ними договорам найма (поднайма) жилища, в том числе, по условиям договора, начислениям по договору, перечисленным платежам в бюджет и пени при наличии.
Приложение 1
к Правилам постановки на учет
нуждающихся в жилище лиц и
предоставления жилища из
жилищного фонда
государственных учреждений
и государственных предприятий
Руководителю государственного
учреждения / государственного
предприятия (фамилия, имя,
отчество (при наличии) от
гражданина
(ки) ___________ (фамилия, имя,
отчество) проживающего (ей) по
адресу
___________________________
(индивидуальный
идентификационный номер)
Заявление
Прошу Вас поставить меня на учет для предоставления жилища из жилищного фонда государственного учреждения / государственного предприятия в количестве ______ комнат в соответствии с пунктом 1 статьи 75 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях" согласно составу семьи.
Состав семьи:
1. ___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (далее-ФИО) члена семьи, степень родства) индивидуальный идентификационный номер: _________________________________________________________________.
Подтверждаю достоверность представленных данных, осведомлен об ответственности за представление недостоверных сведений и документов в соответствии с законодательством Республики Казахстан и даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, а также сбор, обработку персональных данных. "__" __________ 20__ года _________________________________________________ _________________
(ФИО. (подпись, дата/данные из электронной цифровой подписи (далее - ЭЦП), дата и время подписания ЭЦП)
Приложение:
1. ________________;
2. ________________.
_________________________________________________ _________________
(ФИО (подпись, дата/данные ЭЦП, дата и время подписания ЭЦП)
Приложение 2
к Правилам постановки на учет
нуждающихся в жилище лиц и
предоставления жилища из
жилищного фонда
государственных учреждений
и государственных предприятий
Руководителю государственного
учреждения / государственного
предприятия (фамилия, имя,
отчество (при наличии)
от гражданина (ки) ___________
(фамилия, имя, отчество)
проживающего
(ей) по адресу
____________________________
(индивидуальный
идентификационный номер)
Заявление
Прошу Вас предоставить мне жилище из жилищного фонда государственного учреждения / государственного предприятия в количестве ______ комнат в соответствии с пунктом 1 статьи 75 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях" (далее – Закон) согласно составу семьи.
Состав семьи:
1. ___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (далее-ФИО) члена семьи, степень родства) индивидуальный идентификационный номер _________________________________________________________________.
Подтверждаю достоверность представленных данных, осведомлен об ответственности за представление недостоверных сведений и документов в соответствии с законодательством Республики Казахстан и даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, а также сбор, обработку персональных данных. "__" __________ 20__ года
_________________________________________________ _________________
(ФИО (подпись, дата/данные из электронной цифровой подписи (далее - ЭЦП), дата и время подписания ЭЦП)
Приложение:
1. ________________;

2. ________________;
_________________________________________________ _________________
(Т.А.Ә.) (қолы, күні/ЭЦҚ деректері, ЭЦҚ қол қойылған күні мен уақыты)
Тұрғынжайға мұқтаж адамдарды
есепке қою және мемлекеттік
мекемелер мен мемлекеттік
кәсіпорындардың тұрғын үй
қорынан тұрғынжай беру
қағидаларына
3-қосымша
Тұрғын үй комиссиясының мемлекеттік мекеменің немесе мемлекеттік кәсіпорынның тұрғын үй қорынан тұрғынжай беру туралы шешімі _________________ облыс, қала 20 __ жылғы "__"________ _____________
Тұрғын үй комиссиясының тұрғынжай беру туралы № _______ шешімі
____________________________________________________
________________________________________________________________
__________________________________________________________ комиссиясы
(тұрғынжай беретін органның атауы)
отбасында ____________________________________ адамы бар азаматқа (жазумен)
________________________________________________________________
(жалға алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) (бұдан әрі - Т.А.Ә.)
мынадай мекенжайда орналасқан:_________________________________,
____ бөлмеден тұратын, пайдалы алаңы, _______ шаршы метр, оның iшiнде тұрғын алаңы ____ шаршы метр, тұрғын емес алаңы ____ шаршы метр бар тұрғынжайды жалға (қосымша жалға) беруді шешті.
Отбасы құрамы:
Туысқандық дәрежесі
Т.А.Ә.
Комиссия төрағасы: ___________________________
(Т.А.Ә.) _______________________ қолы
Мөр орны (бар болған жағдайда)
Комиссия мүшелері:
1. ____________________________
(Т.А.Ә., қолы)
2. ____________________________
(Т.А.Ә., қолы)
3. ____________________________
(Т.А.Ә., қолы)
4. ____________________________
(Т.А.Ә., қолы)

2. ________________.
_________________________________________________ _________________
(ФИО (подпись, дата/данные ЭЦП, дата и время подписания ЭЦП)
Приложение 3
к Правилам постановки на учет
нуждающихся в жилище лиц и
предоставления жилища из
жилищного фонда
государственных учреждений и
государственных
предприятий Форма
Решение жилищной комиссии о предоставлении жилища из жилищного фонда государственного учреждения или государственного предприятия
Область, город _________ "___"__________ 20__ год
Решение жилищной комиссии о предоставлении жилища № _____
Комиссия ____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование органа, предоставляющего жилище)
Решила предоставить жилище в найм (поднайм) гражданину:
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (далее – ФИО) нанимателя)
на состав семьи из __________________________________________________ (прописью)
человек, расположенное по адресу: _____________________________________,
состоящей из ______ комнат, площадью _______ квадратных метров
полезной площади, в том числе жилой площадью ______ квадратных
метров, нежилой площадью ______ квадратных метров.
Состав семьи:
Степень родства
ФИО
Председатель комиссии:
_______________________________
(ФИО)
__________ подпись
Место печати (при наличи)
Члены комиссии:
1. ____________________________
(ФИО, роспись)
2. ____________________________
(ФИО, роспись)
3. ____________________________
(ФИО, роспись)
4. ___________________________
(ФИО,роспись)