Басымды ауыл шаруашылығы машиналары мен жабдықтарының тізбесін қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің м.а. 2024 жылғы 16 ақпандағы № 62 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 20 ақпанда № 34016 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің кейбір мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 4 қазандағы № 864 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 224) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Басымды ауыл шаруашылығы машиналары мен жабдықтарының тізбесін қалыптастыру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Өнеркәсіп комитеті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің міндетін атқарушы
А. Бейспеков
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің міндетін
атқарушысының
2024 жылғы 16 ақпандағы
№ 62 Бұйрыққа
қосымша
Басымды ауыл шаруашылығы машиналары мен жабдықтарының тізбесін қалыптастыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Басымды ауыл шаруашылығы машиналары мен жабдықтарының тізбесін қалыптастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің кейбір мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 4 қазандағы № 864 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасың Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 224) тармақшасына сәйкес әзірленді және басымды ауыл шаруашылығы машиналары мен жабдықтарының тізбесін қалыптастыру тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) ауыл шаруашылығы жабдықтары (бұдан әрі – жабдық) – ауыл шаруашылығы жұмыстарын механикаландыруға, электрлендіруге және автоматтандыруға арналған техника, оны пайдаланылу ерекшелігіне байланысты технологиялық процестерді орындау кезінде тірек бетіне қатысты құрылымның негізгі және корпустық элементтерінің қозғалмайтындығымен сипатталады;

Об утверждении Правил формирования перечня приоритетных сельскохозяйственных машин и оборудования
Приказ и.о. Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 16 февраля 2024 года № 62. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 февраля 2024 года № 34016.
В соответствии с подпунктом 224) пункта 15 Положения о Министерстве промышленности и строительства Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 октября 2023 года № 864 "Некоторые вопросы Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила формирования перечня приоритетных сельскохозяйственных машин и оборудования.
2. Комитету промышленности Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет - ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра промышленности
и строительства
Республики Казахстан
А. Бейспеков
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство по защите и развитию конкуренции
Республики Казахстан
Приложение к приказу
исполняющего обязанности
Министра промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от 16 февраля 2024 года № 62
Правила формирования перечня приоритетных сельскохозяйственных машин и оборудования
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила формирования перечня приоритетных сельскохозяйственных машин и оборудования (далее - Правила) разработаны в соответствий с подпунктом 224) пункта 15 Положения о Министерстве промышленности и строительства Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 октября 2023 года № 864 "Некоторые вопросы Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан" и определяет порядок формирования перечня приоритетных сельскохозяйственных машин и оборудования.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) сельскохозяйственное оборудование (далее - оборудование) - техника, предназначенная для механизации, электрификации и автоматизации сельскохозяйственных работ, для которой в силу специфики ее эксплуатации характерна неподвижность базовых и корпусных элементов конструкции, относительно опорной поверхности, во время выполнения технологических процессов;

2) ауыл шаруашылығы машинасы (бұдан әрі – машина) – технологиялық процестерді орындау кезінде тірек бетіне қатысты базалық және корпустық элементтердің қозғалғыштығымен сипатталатын ауыл шаруашылығы жұмыстарын механикаландыруға арналған (егіншілікте және мал шаруашылығында) өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы техникасы, тіркемелі және аспалы құралдар;
3) Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларымен ауыл шаруашылығы техникасын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісім (бұдан әрі – келісім) –Қазақстан Республикасымен ратификацияланған Қазақстан Республикасының және халықаралық шарттардың азаматтық заңнамасына сәйкес өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру саласындағы уәкілетті орган мен ауыл шаруашылығы техникасын өндіруді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы арасында жасалатын азаматтық-құқықтық шарт;
4) "СТ-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификат – тауарды шығарған ел, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетелдік тауардың мәртебесі туралы куәландыратын құжат;
5) өтініш беруші – өндірілетін ауыл шаруашылығы машинасы мен жабдығын Басымды ауыл шаруашылығы машиналары мен жабдықтарының тізбесіне (бұдан әрі – Тізбе) енгізуге ниетті тұлға.
3. Тізбеге:
1) қолданыстағы келісім болған жағдайда, тракторлардың, астық жинайтын комбайндардың және сүрлем жинайтын комбайндардың сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасының кодтарын қоспағанда, тракторлардың, астық жинайтын комбайндардың және сүрлем жинайтын комбайндардың сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасының кодтары бойынша ауыл шаруашылығы машиналары мен жабдықтары, сондай-ақ ауыл шаруашылығы машиналары мен жабдықтары;
2) қолданыстағы келісім болмаған жағдайда, тракторлардың, астық жинайтын комбайндардың және сүрлем жинайтын комбайндардың сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасының кодтарын қоспағанда, ауыл шаруашылығы машиналары мен жабдықтары үшін тауардағы елішілік құндылық үлесі кемінде 30 % болатын сериялық өндірістің "СТ-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы қолданыстағы сертификаттың болуы.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің м.а. 05.06.2025 № 200 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Тізбені Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Өнеркәсіп комитеті (бұдан әрі – Комитет) қалыптастырады және "Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің кейбір мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 4 қазандағы № 864 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі туралы Ереженің 15-тармағының 225) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің бұйрығымен бекітіледі.

2) сельскохозяйственная машина (далее - машина) - самоходная сельскохозяйственная техника, прицепные и навесные орудия, предназначенные для механизации сельскохозяйственных работ (в земледелии и животноводстве), для которой характерна подвижность базовых и корпусных элементов, относительно опорной поверхности, во время выполнения технологических процессов;
3) соглашение о промышленной сборке сельскохозяйственной техники с юридическими лицами Республики Казахстан (далее - соглашение) - гражданско-правовой договор, заключаемый между уполномоченным органом в области государственного стимулирования промышленности и юридическим лицом Республики Казахстан, осуществляющим производство сельскохозяйственной техники, в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан и международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан;
4) сертификат о происхождении товара формы "СТ-KZ - документ, свидетельствующий о стране происхождения товара, статусе товара Евразийского экономического союза или иностранного товара;
5) заявитель - лицо, намеревающееся включить собственно производимую сельскохозяйственную машину и оборудование в перечень приоритетных сельскохозяйственных машин и оборудования (далее – Перечень).
3. В Перечень включаются:
1) сельскохозяйственные машины и оборудования по кодам товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности тракторов, комбайнов зерноуборочных и комбайнов силосоуборочных, а также сельскохозяйственные машины и оборудования, за исключением кодов товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности тракторов, комбайнов зерноуборочных и комбайнов силосоуборочных, в случае наличия действующего соглашения;
2) сельскохозяйственные машины и оборудования, за исключением кодов товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности тракторов, комбайнов зерноуборочных и комбайнов силосоуборочных, в случае отсутствия действующего соглашения, при наличии действующего сертификата о происхождении товара формы "СТ-KZ" серийного производства с долей внутристрановой ценности в товаре не менее 30 %.
Сноска. Пункт 3 – в редакции приказа и.о. Министра промышленности и строительства РК от 05.06.2025 № 200 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Перечень формируется Комитетом промышленности Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан (далее – Комитет) и утверждается приказом Министра промышленности и строительства Республики Казахстан, в соответствии с подпунктом 225) пункта 15 Положения о Министерстве промышленности и строительства Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 октября 2023 года № 864 "Некоторые вопросы Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан".

Тізбеде "СТ-KZ" нысанындағы қолданыстағы келісімнің және (немесе) тауардың шығу тегі туралы сертификаттың болуы туралы мәліметтер қамтылады және ағымдағы жылдың 1 желтоқсанынан кешіктірмей келесі жылға және 1 шілдеден кешіктірмей тиісті жылға өзектендіріледі.
Өтініш беруші және (немесе) оның уәкілетті өкілі басым ауыл шаруашылығы машиналары мен жабдықтарын өткізу кезінде сатып алушыға қолданыстағы келісімнің және "СТ-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың болуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етеді.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің м.а. 05.06.2025 № 200 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Басымды ауыл шаруашылығы машиналары мен жабдықтарының тізбесін қалыптастыру тәртібі
5. Өтінім беруші өндірілетін ауыл шаруашылығы машинасын және (немесе) жабдығын Тізбеге енгізу үшін өтінімді ағымдағы жылдың 1 қарашасынан кешіктірмей келесі жылға және 1 шілдеден кешіктірмей тиісті жылға қағаз және (немесе) электрондық нысанда Комитетке қосымшасымен бірге береді:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік және орыс тілдеріндегі өндірілетін ауыл шаруашылығы машиналарымен және жабдықтарының тізбесін;
2) осы Қағидалардың 3-тармағының 1) тармақшасында белгіленген жағдайда, қолданыстағы келісім;
3) осы Қағидалардың 3-тармағының 2) тармақшасында белгіленген жағдайда тауардағы елішілік құндылық үлесі кемінде 30% болатын сериялық өндірістің "СТ-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы қолданыстағы сертификат.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің м.а. 05.06.2025 № 200 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Комитет осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген құжаттарды алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын және олардағы мәліметтердің дұрыстығын тексереді.
7. Өтініш беруші құжаттар топтамасын толық ұсынбаған және (немесе) олардағы анық емес мәліметтерді көрсеткен жағдайда, Комитет осы Қағидалардың 6-тармағында белгіленген мерзім ішінде қайтару себептерін көрсете отырып, оған қоса берілген құжаттармен бірге өтінімді қайтарады.
Өтініш беруші анықталған ескертулер жойылғаннан кейін осы Қағидалардың 5-тармағында көзделген құжаттарды қайта жібереді.
8. Өтініш беруші құжаттардың толық топтамасын ұсынған және оларда қамтылған анық мәліметтерді көрсеткен жағдайда, Комитет 10 (он) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттарды қарайды және Тізбеге енгізу немесе енгізуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.

Перечень содержит сведения о наличии действующих соглашения и (или) сертификата о происхождении товара формы "СТ-KZ" серийного производства и актуализируется не позднее 1 декабря текущего года на последующий год и не позднее 1 июля на соответствующий год.
Заявитель и (или) уполномоченный его представитель при реализации приоритетных сельскохозяйственных машин и оборудования обеспечивает предоставления покупателю сведения о наличии действующих Соглашении и сертификатов о происхождении товара формы "СТ-KZ".
Сноска. Пункт 4 – в редакции приказа и.о. Министра промышленности и строительства РК от 05.06.2025 № 200 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок формирования перечня приоритетных сельскохозяйственных машин и оборудования
5. Заявитель для включения производимой сельскохозяйственной машины и (или) оборудования в Перечень подает в бумажной и (или) электронной форме заявку не позднее 1 ноября текущего года на последующий год и не позднее 1 июня на соответствующий год в Комитет с приложением:
1) перечня производимых сельскохозяйственных машин и оборудования на государственном и русском языках по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) в случае, установленном подпунктом 1) пункта 3 настоящих Правил, действующего соглашения;
3) в случае, установленном подпунктом 2) пункта 3 настоящих Правил, действующего сертификата о происхождении товара формы "СТ-KZ" серийного производства с долей внутристрановой ценности в товаре не менее 30 %.
Сноска. Пункт 5 – в редакции приказа и.о. Министра промышленности и строительства РК от 05.06.2025 № 200 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Комитет в течение 3 (трех) рабочих дней со дня получения документов, указанных в пункте 5 настоящих Правил, проверяет полноту представленных документов и достоверность сведений, содержащихся в них.
7. В случае предоставления заявителем неполного пакета документов и (или) указания недостоверных сведений, содержащихся в них, Комитет в течении срока, установленного пунктом 6 настоящих Правил, возвращает заявку с приложенными к ней документами с указанием причин возврата.
Заявитель после устранения выявленных замечаний, направляет повторно документы, предусмотренные в пункте 5 настоящих Правил.
8. В случае представления заявителем полного пакета документов и указания достоверных сведений, содержащихся в них, Комитет в течение 10 (десяти) рабочих дней рассматривает представленные документы и принимает решение о включении или об отказе во включении в Перечень.

9. Осы Қағидалардың 3-тармағында көзделген талаптарға сәйкес келмеуі Тізбеге енгізуден бас тарту үшін негіз болып табылады.
10. Тізбеге енгізуден бас тарту туралы шешім қабылдаған кезде Комитет өтініш берушіге өзінің алдын ала шешімі туралы, сондай-ақ өтініш берушіге алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізудің уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабарлайды.
Тыңдау туралы хабарлама заңды тұлғаның өтінішін қарау мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау хабарлама берілген күннен бастап 2 жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша Комитет Тізбеге енгізу немесе енгізуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Комитеттiң Тiзiмге енгiзуден бас тарту туралы шешiмiмен келiспеген жағдайда сотқа жүгiнуге Қазақстан Республикасы Әкiмшiлiк iс жүргiзу кодексiнiң 91-бабында көзделген сотқа дейiнгi рәсiмге шағым жасалғаннан кейiн жол берiледi.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің м.а. 05.06.2025 № 200 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Басымды ауыл шаруашылығы
машиналары мен
жабдықтарының тізбесін
қалыптастыру қағидаларына
1-қосымша
Басымды ауыл шаруашылығы машиналары мен жабдықтарының тізбесі
Басымды ауыл шаруашылығы машиналары мен жабдықтарының атауы
Басымды ауыл шаруашылығы машиналары мен жабдықтарының техникалық сипаттамалары
СЭҚ ТН коды
Қолданыстағы өнеркәсіптік құрастыру туралы келісімнің және (немесе) "СТ-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификат мәліметтері

9. Основанием для отказа во включении в Перечень является не соответствие требованиям, предусмотренным в пункте 3 настоящих Правил.
10. При принятии решения об отказе во включении в Перечень Комитет уведомляет заявителя о своем предварительном решении, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить заявителю позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 рабочих дня до завершения срока рассмотрения обращения юридического лица. Заслушивание проводится не позднее 2 рабочих дней со дня уведомления.
По результатам заслушивания Комитет принимает решение о включении или об отказе во включении в Перечень.
При несогласии с решением Комитета об отказе во включении в Перечень, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке, предусмотренном статьей 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 10 – в редакции приказа и.о. Министра промышленности и строительства РК от 05.06.2025 № 200 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам формирования
перечня приоритетных
сельскохозяйственных
машин и оборудования
Перечень приоритетных сельскохозяйственных машин и оборудования
Наименование приоритетных сельскохозяйственных машин и оборудования
Технические характеристики приоритетных сельскохозяйственных машин и оборудования
Код ТН ВЭД
Сведения действующего соглашения о промышленной сборке и /или сертификата о происхождении товара формы "СТ-KZ"