Қазақстан Республикасында офтальмологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 29 қарашадағы № 168 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 1 желтоқсанда № 33706 болып тіркелді.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 7-бабының 32) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасында офтальмологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты бекітілсін.
2. "Қазақстан Республикасында офтальмологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 25 желтоқсандағы № 1023 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12923 болып тіркелген) және "Қазақстан Республикасының халқына офтальмологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының қызметі туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2012 жылғы 28 ақпандағы № 120 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7505 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Ғиният
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2023 жылғы 29 қарашадағы
№ 168 бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасында офтальмологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы
Ескерту. Стандарт жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 06.11.2025 № 137 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бұйрығымен.

Об утверждении Стандарта организации оказания офтальмологической помощи в Республике Казахстан
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 29 ноября 2023 года № 168. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 декабря 2023 года № 33706.
В соответствии с подпунктом 32) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить стандарт организации оказания офтальмологической помощи в Республике Казахстан согласно приложению к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 25 декабря 2015 года № 1023 "Об утверждении Стандарта организации оказания офтальмологической помощи в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12923) и приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 февраля 2012 года № 120 "Об утверждении Положения о деятельности организаций здравоохранения, оказывающих офтальмологическую помощь населению Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7505).
3. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Ғиният
Приложение к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 29 ноября 2023 года № 168
Стандарт организации оказания офтальмологической помощи в Республике Казахстан
Сноска. Стандарт – в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 06.11.2025 № 137 (порядок введения в действие см.п.4).

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасында офтальмологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы (бұдан әрі – Стандарт) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 7-бабының 32) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасында офтальмологиялық көмек көрсетуді ұйымдастырудың жалпы қағидаттары мен талаптарын белгілейді.
2. Осы Стандартта қолданылатын анықтамалар:
1) бейінді маман – жоғары медициналық білімі, денсаулық сақтау саласында сертификаты бар медицина қызметкері;
2) денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйым (бұдан әрі – ғылыми ұйым) – денсаулық сақтау саласындағы ғылыми, ғылыми-техникалық және инновациялық қызметті, сондай-ақ медициналық, фармацевтикалық және (немесе) білім беру қызметін жүзеге асыратын ұлттық орталық, ғылыми орталық немесе ғылыми-зерттеу институты;
3) динамикалық байқау – пациенттің денсаулық жағдайын жүйелі түрде байқау, сондай-ақ осы байқау нәтижелері бойынша қажетті медициналық көмек көрсету;
4) Емдеуге жатқызу бюросы порталы (бұдан әрі – Портал) –тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде пациенттің жоспарлы емдеуге жатқызуға жолдамаларын электрондық тіркеудің, есепке алудың, өңдеудің және сақтаудың бірыңғай жүйесі;
5) жоспарлы медициналық көмек – көмек көрсетуді белгілі бір уақытқа кейінге қалдыру пациент жай-күйінің нашарлауына алып келмейтін, пациенттің өміріне қатер төндірмейтін аурулар мен жай-күйлер кезінде, сондай-ақ профилактикалық іс-шараларды жүргізу кезінде көрсетілетін медициналық көмек;
6) кезек күттірмейтін медициналық көмек - пациенттің өміріне анық қатер төндірмейтін, кенеттен болған жіті аурулар мен жай-күйлер, созылмалы аурулардың асқынуы кезінде көрсетілетін медициналық көмек;
7) клиникалық хаттама (бұдан әрі – КХ) – пациенттің белгілі бір ауруы немесе жай-күйі кезіндегі профилактика, диагностика, емдеу, медициналық оңалту және паллиативтік медициналық көмек бойынша ғылыми дәлелденген ұсынымдар;
8) консервацияланған мөлдірқабық тіні – қайтыс болған донордың көз алмасынан алынған донорлық мүйізді қабық тіні болып табылатын трансплантаттау материалы, халықаралық көз банктерінің талаптарын сақтай отырып, қан арқылы берілетін инфекцияларға тексерілген, донордың төлқұжаты: донорлық тарих деректері, жасы, эндотелий жасушаларының саны, донорлық дискінің өлшемі, ұсынылатын кератопластикалық операция түрі (кератопластикалық операция), донорлық тіндерді сақтауға арналған тіркелген ерітіндіде сақтау мерзімі кемінде 2 аптаны көрсетумен;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящий Стандарт организации оказания офтальмологической помощи в Республике Казахстан (далее – Стандарт) разработан в соответствии с подпунктом 32) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и устанавливает общие принципы и требования к организации оказания офтальмологической помощи в Республике Казахстан.
2. Определения, используемые в настоящем Стандарте:
1) профильный специалист – медицинский работник с высшим медицинским образованием, имеющий сертификат в области здравоохранения;
2) научная организация в области здравоохранения (далее – научная организация) – национальный центр, научный центр или научно-исследовательский институт, осуществляющие научную, научно-техническую и инновационную деятельность в области здравоохранения, а также медицинскую, фармацевтическую и (или) образовательную деятельность;
3) динамическое наблюдение – систематическое наблюдение за состоянием здоровья пациента, а также оказание необходимой медицинской помощи по результатам данного наблюдения;
4) портал Бюро госпитализации (далее – Портал) – единая система электронной регистрации, учета, обработки и хранения направлений пациентов на плановую госпитализацию в стационар в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, в системе обязательного социального медицинского страхования;
5) плановая медицинская помощь – медицинская помощь, оказываемая при заболеваниях и состояниях, не сопровождающихся угрозой жизни пациента, отсрочка оказания которой на определенное время не повлечет за собой ухудшение состояния пациента, а также при проведении профилактических мероприятий;
6) неотложная медицинская помощь – медицинская помощь, оказываемая при внезапных острых заболеваниях и состояниях, обострении хронических заболеваний, не представляющих явную угрозу жизни пациента;
7) клинический протокол (далее – КП) – научно доказанные рекомендации по профилактике, диагностике, лечению, медицинской реабилитации и паллиативной медицинской помощи при определенном заболевании или состоянии пациента;
8) консервированная роговичная ткань – это материал, предназначенный для трансплантации представляющий собой донорскую ткань роговицы, полученную из глазного яблока посмертного донора, проверенная на гемотрансмиссивные инфекции, с соблюдением требований международных глазных банков при наличии паспорта донора с указанием: данных анамнеза донора, возраста, количества эндотелиальных клеток, размера донорского диска, типа рекомендуемой операции (сквозная/послойная кератопластика) и указанием срока хранения не менее 2 недель, в зарегистрированном растворе для консервации донорской ткани;

9) медициналық авиация – әуе көлігін тарта отырып, халыққа шұғыл нысанда жедел медициналық көмек беру;
10) медициналық көмек – дәрілік қамтамасыз етуді қоса алғанда, халықтың денсаулығын сақтауға және қалпына келтіруге бағытталған медициналық көрсетілетін қызметтер;
11) медициналық көмектің бірінші деңгейі – медициналық-санитариялық алғашқы көмек мамандарының амбулаториялық, стационарды алмастыратын жағдайларда және үйде медициналық көмек көрсету деңгейі;
12) медициналық көмектің екінші деңгейі – мамандандырылған медициналық көмекті жүзеге асыратын бейінді мамандардың амбулаториялық, стационарды алмастыратын және стационарлық жағдайларда, оның ішінде бірінші деңгейде медициналық көмек көрсететін мамандардың жолдамасы бойынша медициналық көмек көрсету деңгейі;
13) медициналық көмектің үшінші деңгейі – жоғары технологиялық медициналық көрсетілетін қызметтерді қолдана отырып, мамандандырылған медициналық көмекті жүзеге асыратын бейінді мамандардың амбулаториялық, стационарды алмастыратын және стационарлық жағдайларда, оның ішінде бірінші және екінші деңгейлердегі мамандардың жолдамасы бойынша медициналық көмек көрсету деңгейі;
14) медициналық-санитариялық алғашқы көмек (бұдан әрі – МСАК) – адам, отбасы және қоғам деңгейінде көрсетілетін, аурулар мен жай-күйлердің профилактикасын, диагностикасын, оларды емдеуді қоса алғанда, халықтың мұқтажына бағдарланған медициналық көмекке алғашқы қол жеткізу орны;
15) медициналық ұйым (бұдан әрі – МҰ) – негізгі қызметі медициналық көмек көрсету болып табылатын денсаулық сақтау ұйымы;
16) мультипәндік топ (бұдан әрі – МДТ) – пациент организмінің функциялары мен құрылымдарының бұзылу сипатына, оның клиникалық жай-күйінің ауырлығына байланысты қалыптастырылатын әртүрлі мамандар тобы;
17) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесі (бұдан әрі – МӘМС жүйесі) – міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіне қатысушылар арасындағы қатынастарды реттейтін, мемлекет белгілейтін нормалар мен қағидалардың жиынтығы;
18) офтальмологиялық көмек – халыққа (ересектерге, балаларға) көру ағзаларының аурулары бойынша көрсетілетін медициналық қызметтер кешені;
19) офтальмологиялық орталық (бұдан әрі – ОО) – жеке лицензиясы бар ММ немесе құрамында офтальмологиялық көмек көрсететін көп бейінді лицензияланған ММ;
20) өңірлік трансплантаттау үйлестірушісі – Үйлестіру орталығының штаттық қызметкері болып табылатын облыстық орталықтарында, республикалық маңызы бар қалаларда және астанада ағзаларды (ағзаның бөлігін) және (немесе) тіндерді (тіннің бөлігін) трансплантаттау саласындағы медициналық ұйымдардың ведомствоаралық өзара іс-қиымылын қамтамасыз ететін дәрігер;

9) медицинская авиация – предоставление скорой медицинской помощи в экстренной форме населению с привлечением воздушного транспорта;
10) медицинская помощь – комплекс медицинских услуг, направленных на сохранение и восстановление здоровья населения, включая лекарственное обеспечение;
11) первичный уровень оказания медицинской помощи – оказание медицинской помощи специалистами первичной медико-санитарной помощи в амбулаторных, стационарозамещающих условиях и на дому;
12) вторичный уровень оказания медицинской помощи – оказание медицинской помощи профильными специалистами, осуществляющими специализированную медицинскую помощь в амбулаторных, стационарозамещающих и стационарных условиях, в том числе по направлению специалистов, оказывающих медицинскую помощь на первичном уровне;
13) третичный уровень оказания медицинской помощи – оказание медицинской помощи профильными специалистами, осуществляющими специализированную медицинскую помощь с применением высокотехнологичных медицинских услуг, в амбулаторных, стационарозамещающих и стационарных условиях, в том числе по направлению специалистов первичного и вторичного уровней;
14) первичная медико-санитарная помощь (далее – ПМСП) – место первого доступа к медицинской помощи, ориентированной на нужды населения, включающей профилактику, диагностику, лечение заболеваний и состояний, оказываемых на уровне человека, семьи и общества;
15) медицинская организация (далее – МО) – организация здравоохранения, основной деятельностью которой является оказание медицинской помощи;
16) мультидисциплинарная группа (далее – МДГ) – группа различных специалистов, формируемая в зависимости от характера нарушения функций и структур организма пациента, тяжести его клинического состояния;
17) система обязательного социального медицинского страхования (далее – система ОСМС) – совокупность норм и правил, устанавливаемых государством, регулирующих отношения между участниками системы обязательного социального медицинского страхования;
18) офтальмологическая помощь – комплекс медицинских услуг, оказываемый населению (взрослые, дети) при заболеваниях органов зрения;
19) офтальмологический центр (далее - ОЦ)– отдельная лицензированная МО или в составе многопрофильных лицензированных МО, осуществляющих офтальмологическую помощь;
20) региональный трансплантационный координатор – врач, обеспечивающий межведомственное взаимодействие медицинских организаций в области трансплантации органов (части органа) и (или) тканей (части ткани) в областных центрах, городах республиканского значения и столице, являющийся штатным сотрудником Координационного центра;

21) пациент – медициналық көмек көрсетуді қажет ететін ауруының немесе жай-күйінің болуына немесе болмауына қарамастан, медициналық көрсетілетін қызметтердің тұтынушысы болып табылатын (болып табылған) жеке тұлға;
22) профилактика – аурулардың пайда болуының, аурулардың ерте сатыларда өршуінің алдын алуға және өршіп кеткен асқынуларды, ағзалар мен тіндердің зақымдануын бақылауға бағытталған медициналық және медициналық емес іс-шаралар кешені;
23) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі - бюджет қаражаты есебінен берілетін медициналық көмектің көлемі;
24) трансплантаттау жөніндегі үйлестіру орталығы (бұдан әрі – Үйлестіру орталығы) – Ережесі Кодекстің 7-бабының 70) тармақшасына сәйкес уәкілетті органмен бекітілетін ағзаларды (ағзаның бөлігін) және (немесе) тіндерді (тіннің бөлігін) трансплантаттауды үйлестіру және сүйемелдеу мәселелерімен айналысатын денсаулық сақтау ұйымы;
25) шұғыл медициналық көмек – денсаулыққа елеулі зиянды болғызбау және (немесе) өмірге төнген қатерді жою үшін кезек күттірмейтін медициналық араласуды қажет ететін кенеттен болған жіті аурулар мен жай-күйлер, созылмалы аурулардың асқынуы кезінде көрсетілетін медициналық көмек.
3. Халыққа офтальмологиялық көмек амбулаториялық, стационарлық және стационарды алмастыратын жағдайларда медициналық көмектің екінші және үшінші деңгейлерінде, жедел және жоспарлы нысандарда, меншiк және ведомстволық тиесілігіне қарамастан, денсаулық сақтау ұйымдары "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес медициналық қызметпен айналысуға лицензиясы болған жағдайда көрсетіледі.
4. Офтальмологиялық көмек:
1) ТМККК шеңберінде "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің тізбесін бекіту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 16 қазандағы № 672 қаулысына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 147530 болып тіркелген);
2) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде (бұдан әрі – МӘМС) "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіндегі медициналық көмектің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 20 маусымдағы № 421 қаулысына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 132550 болып тіркелген);
3) ақылы негізде "Денсаулық сақтау субъектілерінің ақылы қызметтер көрсету қағидаларын және ақылы медициналық қызметтер (көмек) көрсету шартының үлгілік нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 29 қазандағы № ҚР ДСМ-170/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21559 болып тіркелген) сәйкес көрсетіледі.

21) пациент – физическое лицо, являющееся (являвшееся) потребителем медицинских услуг независимо от наличия или отсутствия у него заболевания или состояния, требующего оказания медицинской помощи;
22) профилактика – комплекс медицинских и немедицинских мероприятий, направленных на предупреждение возникновения заболеваний, прогрессирования на ранних стадиях болезней и контролирование уже развившихся осложнений, повреждений органов и тканей;
23) гарантированный объем бесплатной медицинской помощи – объем медицинской помощи, предоставляемой за счет бюджетных средств;
24) координационный центр по трансплантации (далее - Координационный центр) - организация здравоохранения, занимающаяся вопросами координации и сопровождения трансплантации органов (части органа) и (или) тканей (части ткани), положение о которой утверждается уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 70) статьи 7 Кодекса;
25) экстренная медицинская помощь – медицинская помощь, оказываемая при внезапных острых заболеваниях и состояниях, обострении хронических заболеваний, требующих безотлагательного медицинского вмешательства для предотвращения существенного вреда здоровью и (или) устранения угрозы жизни.
3. Офтальмологическая помощь населению оказывается в амбулаторных, стационарных и стационарозамещающих условиях на вторичном и третичном уровнях оказания медицинской помощи, в экстренной и плановой формах организациями здравоохранения, независимо от формы собственности и ведомственной принадлежности при наличии лицензии на осуществление медицинской деятельности согласно Закону Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях" (далее - Закон).
4. Офтальмологическая помощь оказывается:
1) в рамках ГОБМП в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 октября 2020 года № 672 "Об утверждении перечня гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 147530);
2) в системе обязательного социального медицинского страхования (далее – ОСМС) в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 июня 2019 года № 421 "Об утверждении перечня медицинской помощи в системе обязательного социального медицинского страхования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 132550);
3) на платной основе в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 29 октября 2020 года № ҚР ДСМ-170/2020 "Об утверждении правил оказания платных услуг субъектами здравоохранения и типовой формы договора по предоставлению платных медицинских услуг (помощи)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21559).

5. Халыққа офтальмологиялық көмекті "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау жүйесінің қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелген) "Офтальмология (ересектер, балалар)" (бұдан әрі – офтальмолог дәрігер) мамандығы бойынша дәрігер жүзеге асырады.
6. Халыққа офтальмологиялық көмек КХ ұсынымдарына сәйкес, ал олар болмаған жағдайда дәлелді базасы бар халықаралық клиникалық ұсынымдарға (нұсқаулықтарға) сәйкес көрсетіледі.
7. Амбулаториялық жағдайларда пациенттерді дәрі-дәрмекпен қамтамасыз ету "Қазақстан Республикасының белгілі бір аурулары (жай-күйлері) бар азаматтарының жекелеген санаттарын тегін және (немесе) жеңілдікті амбулаториялық қамтамасыз етуге арналған дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 5 тамыздағы № ҚР ДСМ–75 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23885 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ – 75 бұйрығы) бекітілген тізбеге сәйкес жүзеге асырылады.
8. Орфандық офтальмологиялық ауруларды емдеу "Орфандық аурулардың және оларды емдеуге арналған дәрілік заттардың (орфандық) тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 20 қазандағы № ҚР ДСМ - 142/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21479 болып тіркелген) бекітілген Орфандық аурулардың және оларды емдеуге арналған препараттардың тізбесіне сәйкес жүргізіледі.
9. МҰ "Бастапқы медициналық құжаттарды жүргізу және есептерді ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 10 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-244/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21761 болып тіркелген) "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрық) бекітілген нысандар бойынша және "Денсаулық сақтау саласындағы есептілік құжаттамасының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 22 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-313/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21879 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-313/2020 бұйрық) сәйкес медициналық құжаттардың жүргізуді және есептерді ұсынуды қамтамасыз етеді.

5. Офтальмологическую помощь населению осуществляет врач по специальности "Офтальмология (взрослая, детская)" (далее – врач офтальмолог) в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856).
6. Офтальмологическая помощь населению осуществляется согласно рекомендациям КП, при их отсутствии согласно международным клиническим рекомендациям (руководствам), имеющим доказательную базу.
7. В амбулаторных условиях лекарственное обеспечение пациентов осуществляется согласно перечню, утвержденному приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 5 августа 2021 года № ҚР ДСМ – 75 "Об утверждении Перечня лекарственных средств и медицинских изделий для бесплатного и (или) льготного амбулаторного обеспечения отдельных категорий граждан Республики Казахстан с определенными заболеваниями (состояниями)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 23885) (далее – Приказ № ҚР ДСМ – 75).
8. Лечение орфанных офтальмологических заболеваний проводится в соответствии с Перечнем орфанных заболеваний и лекарственных средств для их лечения, утвержденных приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 октября 2020 года № ҚР ДСМ - 142/2020 "Об утверждении перечня орфанных заболеваний и лекарственных средств для их лечения (орфанных)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21479).
9. МО обеспечивают ведение медицинской документации и представление отчетов в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 10 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-244/2020 "Об утверждении правил ведения первичной медицинской документации и представление отчетов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21761) по формам утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР-ДСМ -175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579) (далее – приказ № ҚР-ДСМ 175/2020) и приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 22 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-313/2020 "Об утверждении форм отчетной документации в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21879) (далее – приказ № ҚР ДСМ-313/2020).

10. Шұғыл мамандандырылған офтальмологиялық көмек "Жедел медициналық жәрдем, оның ішінде медициналық авиацияны тарта отырып көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 қарашадағы № ҚР ДСМ-225/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21713 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.
11. Диагнозды сәйкестендіруде қиындықтар туындаған кезде, оның ішінде пациентті тасымалдау мүмкін болмаған жағдайында, офтальмологиялық көмек көрсетудің барлық деңгейлерінде аккредиттелген кәсіби медициналық қауымдастықтардың жетекші мамандарын мен бейінді орталықтың мамандарын тарта отырып, консилиум ұйымдастырылады.
12. Қашықтықтан форматта офтальмологиялық көмек көрсету "Қашықтықтан медициналық қызметтерді ұйымдастыру, ұсыну және ақы төлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 1 ақпандағы № ҚР ДСМ-12 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22151 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.
13. Офтальмологиялық көмек "Медициналық оңалтуды көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 7 қазандағы № ҚР ДСМ-116/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21381 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-116/2020 бұйрығы) сәйкес медициналық оңалтуды жүргізудің 2-3 кезеңін қамтиды.
2-тарау. Офтальмологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының құрылымы
14. Бірінші деңгейде офтальмологиялық көмекті "Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 24 тамыздағы ҚР ДСМ-90 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 240941 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-90 бұйрығы) сәйкес МСАК МҰ жүзеге асырады.
15. Екінші деңгейде офтальмологиялық көмек емханалардың, офтальмологиялық орталықтардың, көп бейінді облыстық ауруханалардың және/немесе қалалық ауруханалардың офтальмологиялық бөлімшелерінің және амбулаториялық хирургия орталығының (бұдан әрі – АХО), бейінді ғылыми ұйымдардың консультациялық-диагностикалық бөлімшелері деңгейінде жүзеге асырылады.
16. Үшінші деңгейде балаларға офтальмологиялық көмек, үшінші деңгейдегі босандыру медициналық ұйымдарда, көп бейінді үшінші деңгейдегі МҰ және ғылыми ұйымдарда жүзеге асырылады.
17. Мамандандырылған медициналық көмекті, ұйымдастыру-әдістемелік және консультациялық көмекті ұйымдастыруға бірыңғай тәсілді қалыптастыруда, қаржыландыру көлемін, оның ішінде дәрі-дәрмекпен қамтамасыз етуге және медициналық қызмет көрсету процестерін жоспарлауда:

10. Экстренная специализированная офтальмологическая помощь осуществляется в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-225/2020 "Об утверждении правил оказания скорой медицинской помощи, в том числе с привлечением медицинской авиации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21713).
11. На всех уровнях оказания офтальмологической помощи при затруднении в идентификации диагноза, в том числе при условии не транспортабельности пациента, организуется консилиум с привлечением ведущих специалистов аккредитованных профессиональных медицинских ассоциаций и специалистов профильного центра.
12. Оказание офтальмологической помощи в дистанционном формате осуществляется в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 1 февраля 2021 года № ҚР ДСМ-12 "Об утверждении правил организации, предоставления и оплаты дистанционных медицинских услуг" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22151).
13. Офтальмологическая помощь включает проведение медицинской реабилитации 2-3 этапов, согласно приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 октября 2020 года № ҚР ДСМ-116/2020 "Об утверждении Правил оказания медицинской реабилитации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21381) (далее – Приказ № ҚР ДСМ-116/2020).
Глава 2. Структура организаций здравоохранения, оказывающих офтальмологическую помощь
14. На первичном уровне офтальмологическая помощь осуществляется МО ПМСП в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 августа 2021 года ҚР ДСМ-90 "Об утверждении Правил оказания первичной медико-санитарной помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 24094) (далее -– Приказ № ҚР ДСМ 90).
15. На вторичном уровне офтальмологическая помощь осуществляется на уровне консультационно-диагностических отделений поликлиник, офтальмологических центров, офтальмологических отделений и центрах амбулаторной хирургии (далее - ЦАХ) многопрофильных областных больниц и (или) городских больниц, профильных научных организаций.
16. На третичном уровне детская офтальмологическая помощь осуществляется в медицинских организациях родовспоможения третичного уровня, в многопрофильных МО третичного уровня и научных организациях.
17. Координирующая роль в формировании единого подхода к организации специализированной медицинской помощи, организационно- методической и консультативной помощи, планирования объемов финансирования в том числе на лекарственное обеспечение и процессов медицинских услуг выполняется:

1) өңірлік деңгейде – жергілікті атқарушы органның шешімімен тағайындалатын тиісті өңірдің бас штаттан тыс офтальмологы;
2) республикалық деңгейде – Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің бас штаттан тыс офтальмологы және уәкілетті орган айқындайтын Үйлестіру орталығы үйлестіруші рөл атқарады.
18. Офтальмологиялық көмек көрсету үшін
1) мынадай:
аудандық, қалалық, облыстық деңгейдегі амбулаториялық және стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының құрылымында және республикалық маңызы бар қалалар мен астанада құрылған консультативтік-диагностикалық орталықта дәрігер-офтальмолог;
амбулаториялық (қалалық емханада, ҚДО) және стационарлық (қалалық/облыстық офтальмологиялық орталықта) жағдайларда мамандандырылған офтальмологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарында көздің функционалдық диагностикасы;
амбулаториялық жағдайларда мамандандырылған офтальмологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарындағы (қалалық емханада, КДО) көздің қан тамырлары патологиясы, глаукома және лазерлік хирургия;
аудандық/қалалық, облыстық деңгейдегі балаларға мамандандырылған офтальмологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарында және мамандандырылған мектепке дейінгі мекемелерде, көру қабілеті бұзылған балаларға арналған мектеп-интернаттарда балалардың көру қабілетін сақтау;
амбулаториялық жағдайларда және консультативтік-диагностикалық орталықтарда мамандандырылған офтальмологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарында жанаспалы, күрделі және жанаспалы және ортокератологиялық линзалармен арнайы түзету;
аудандық, қалалық, облыстық деңгейдегі амбулаториялық жағдайларда және консультациялық-диагностикалық орталықтарда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарында оптометрия кабинеттері;
2) мынадай:
қалалық және облыстық деңгейдегі амбулаториялық және стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарында және республикалық маңызы бар қалаларда және астанада құрылған консультациялық-диагностикалық орталықта протездеу;
республикалық маңызы бар қалалардағы көп бейінді ауруханалар құрылымында және ғылыми ұйымдарда патологиялық-гистологиялық зерттеулер және тіндерді консервациялау (донорлық мөлдірқабықты қоспағанда) зертханалары;
3) аудандық деңгейде стационарлық медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының соматикалық (терапевтік, педиатриялық) бөлімшелерінің құрамында (аудандық/нөмірлі аудандық/ауданаралық/көп бейінді орталық аудандық ауруханалар); аудандық деңгейлеріндегі (аудандық/нөмірлі аудандық/көп бейінді орталық аудандық ауруханалар), қалалық (қалалық/көп бейінді қалалық/көп бейінді қалалық балалар ауруханасы), облыстық (көп бейінді облыстық/көп бейінді облыстық балалар ауруханасы) стационарлық медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының хирургиялық бөлімшелерінің құрамында офтальмологиялық төсектер;

1) на уровне региона – главным внештатным офтальмологом соответствующего региона, назначаемого решением местного исполнительного органа;
2) на республиканском уровне – главным внештатным офтальмологом Министерства здравоохранения Республики Казахстан и Координационным центром, определяемым уполномоченным органом.
18. Для оказания офтальмологической помощи создаются:
1) кабинеты:
офтальмолога в структуре организаций здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь в амбулаторных и стационарозамещающих условиях на районном, городском, областном уровнях и в консультативно-диагностическом центре, создаваемом в городах республиканского значения и столице;
функциональной диагностики глаза в организациях здравоохранения, оказывающих специализированную офтальмологическую помощь в амбулаторных (при городской поликлинике, КДЦ) и стационарных условиях (при городском/областном офтальмологическом центре);
сосудистой патологии глаза, глаукомы и лазерной хирургии в организациях здравоохранения, оказывающих специализированную офтальмологическую помощь в амбулаторных условиях (при городской поликлинике, КДЦ);
охраны зрения детей в организациях здравоохранения, оказывающих специализированную офтальмологическую помощь в амбулаторных условиях детям на районном/городском, областном уровнях и в специализированных дошкольных учреждениях, школах-интернатах для детей с нарушениями зрения;
контактной, сложной и специальной коррекции контактными и ортокератологическими линзами в организациях здравоохранения, оказывающих специализированную офтальмологическую помощь в амбулаторных условиях и в консультативно-диагностических центрах;
оптометрии в организациях здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь в амбулаторных условиях на районном, городском, областном уровнях и в консультативно-диагностических центрах;
2) лаборатории:
протезирования в организациях здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь в амбулаторных и стационарозамещающих условиях на городском, областном уровнях и в консультативно-диагностический центре, создаваемом в городах республиканского значения и столице;
патогистологических исследований и консервации тканей (за исключением донорской роговицы), в структуре многопрофильных больниц в городах республиканского значения и в научных организациях;
3) офтальмологические койки в составе соматических (терапевтических, педиатрических) отделений организаций здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь в стационарных условиях на районном уровне (районная/номерная районная/межрайонная многопрофильная центральная районная больницы); в составе хирургических отделений организаций здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь в стационарных условиях на районном (районная/номерная районная/многопрофильная центральная районная больницы), городском (городская/многопрофильная городская/многопрофильная городская детская больницы), областном уровнях (многопрофильная областная/многопрофильная областная детская больницы);

4) аудандық (аудандық/нөмірлі аудандық/көп бейінді орталық аудандық ауруханалар), қалалық (қалалық/көп бейінді/көп бейінді қалалық балалар ауруханасы), облыстық (көп бейінді облыстық/ көп бейінді облыстық балалар ауруханасы) жанындағы стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының құрылымында офтальмология бөлімшесі (күндізгі стационарды қоса алғанда);
5) Қалалық (қалалық/көп бейінді қалалық аурухана), облыстық (көп бейінді облыстық аурухана) деңгейлерінде стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсететін жеке МҰ және/немесе денсаулық сақтау ұйымдарының құрамында) офтальмологиялық орталық құрылады.
Офтальмологиялық орталықтың құрамында офтальмолог кабинеті, функционалды диагностика кабинеті, рентген кабинеті, протездеу зертханасы, күндізгі стационар, офтальмологиялық бөлімше көзді лазерлік көруді түзету орталығы кіруі мүмкін;
6) амбулаториялық жағдайларда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарында және (немесе) олардың құрылымдық бөлімшелерінде (қалалық деңгейде, көп бейінді стационардың құрылымдық бөлімшесі ретінде консультациялық-диагностикалық орталықта) және денсаулық сақтау ұйымдарында және (немесе) олардың құрылымдық бөлімшелерінде және стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарында және (немесе) олардың құрылымдық бөлімшелерінде (көп бейінді қалалық және облыстық ауруханалар жанындағы консультациялық-диагностикалық бөлімше) пациенттерге стационарды алмастыратын хирургиялық көмек көрсетуге арналған АХО құрылады.
3-тарау. Офтальмологиялық көмек көрсететін ұйымдардың негізгі міндеттері мен қызмет бағыттары
19. Офтальмологиялық көмек көрсететін ұйымдар қызметінің негізгі міндеттері:
1) офтальмологиялық аурулардың профилактикасы және ерте диагностикалауға, мүгедектіктің алдын алуға бағытталған іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу;
2) медициналық көмектің барлық кезеңдерінде сабақтастықты сақтай отырып, дәлелді медицина принциптеріне негізделген диагностикалау мен емдеудің заманауи технологиялары мен әдістерін пайдалана отырып, офтальмологиялық аурулары бар пациенттерге мамандандырылған медициналық көмек көрсету;
3) медициналық оңалтуды жүргізу;
4) офтальмологиялық аурулары бар пациенттерді динамикалық байқау;
5) офтальмологиялық аурулардың асқынуы мен өршуінің профилактикасы;
6) өңірдегі медициналық ұйымдарға медициналық көмек көрсету деңгейін (аудандық, қалалық, облыстық) ескере отырып, ұйымдастыру-әдістемелік және консультациялық көмек көрсету;
7) инновациялық медициналық технологияларды енгізу және трансферттеу;

4) офтальмологическое отделение (в том числе дневной стационар) в структуре организаций здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь в стационарных условиях на районном (районная/номерная районная/многопрофильная центральная районная больницы), городском (городская/многопрофильная городская/многопрофильная городская детская больницы), областном (многопрофильная областная/многопрофильная областная детская больницы), республиканском уровнях;
5) офтальмологический центр (отдельная МО и/или в составе организаций здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь в стационарных условиях на городском (городская/многопрофильная городская больницы), областном уровнях (многопрофильная областная больница).
В составе офтальмологического центра может функционировать кабинет офтальмолога, кабинет функциональной диагностики, рентген-кабинет, лаборатория протезирования, дневной стационар, офтальмологическое отделение, центр лазерной коррекции зрения.
6) ЦАХ для оказания стационарозамещающей хирургической помощи пациентам в организациях здравоохранения и (или) их структурных подразделениях, оказывающих медицинскую помощь в амбулаторных условиях (на городском уровне, в консультативно-диагностическом центре как структурном подразделении многопрофильной больницы) и организациях здравоохранения и (или) их структурных подразделениях, оказывающих медицинскую помощь в стационарных условиях (консультативно-диагностическое отделение при многопрофильных городских и областных больницах).
Глава 3. Основные задачи и направления деятельности организаций, оказывающих офтальмологическую помощь
19. Основными задачами деятельности организаций, оказывающих офтальмологическую помощь, являются:
1) организация и проведение мероприятий, направленных на профилактику и раннюю диагностику офтальмологических заболеваний, профилактику инвалидизации;
2) оказание специализированной медицинской помощи пациентам с офтальмологическими заболеваниями с применением современных технологий и методов диагностики и лечения, основанных на принципах доказательной медицины, с соблюдением преемственности на всех этапах оказания медицинской помощи;
3) проведение медицинской реабилитации;
4) динамическое наблюдение за пациентами с офтальмологическими заболеваниями;
5) профилактика прогрессирования и осложнений офтальмологических заболеваний;
6) оказание организационно-методической и консультативной помощи медицинским организациям в регионе с учетом уровня оказания медицинской помощи (районный, городской, областной);
7) внедрение и трансферт инновационных медицинских технологий;

8) офтальмологиялық көмек көрсету сапасына мониторинг жүргізу;
9) Қазақстан Республикасының халқы арасында саламатты өмір салтын насихаттау болып табылады.
4-тарау. Офтальмологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру тәртібі (оны көрсету деңгейлері, түрлері, нысандары мен шарттары бойынша)
1-параграф. Амбулаториялық, стационарлық және стационарды алмастыратын жағдайларда офтальмологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру тәртібі
20. Офтальмологиялық аурулары бар пациенттерге амбулаториялық жағдайларда медициналық-санитариялық алғашқы көмекті жалпы практика дәрігерлері, терапевтер, педиатрлар "Қазақстан Республикасында медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 30 наурыздағы № 49 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32160 болып тіркелген) және № ҚР ДСМ-90 бұйрығына сәйкес жүзеге асырады.
21. МСАК мамандары амбулаториялық жағдайларда:
1) офтальмологиялық ауруларды ерте диагностикалау мақсатында (шағымдарды, анамнезді жинау) қарап-тексеру, дәрігерге дейінгі кабинеттерде пациентерді бастапқы сұрау және қарап-тексеруді;
2) КХ сәйкес диагностикалау және кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсетуді;
3) "Созылмалы аурулары бар адамдарға медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру, байқаудың мерзімділігі мен мерзімдерін, диагностикалық зерттеулердің міндетті минимумы мен еселігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 23 қазандағы ҚР ДСМ-149/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21513 болып тіркелген) бұдан әрі- ҚР ДСМ-№149 бұйрығы) сәйкес офтальмологиялық аурулары бар пациенттерді динамикалық байқауды;
4) № ҚР ДСМ-75 бұйрыққа сәйкес жекелеген аурулары бар пациенттерді дәрілік заттармен және медициналық бұйымдармен уақтылы қамтамасыз ету;
5) дәрілік терапияның тиімділігі мен асқынуын бақылауды;
6) "Медициналық және әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 29 маусымдағы № 260 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № № 32922 болып тіркелген) сәйкес офтальмологиялық аурулары бар адамдарды еңбекке қабілеттілігін тұрақты жоғалту және өмір сүру қызметін шектеу жағдайларда мүгедектікті анықтау және белгілеу үшін медициналық-әлеуметтік сараптамаға жіберуді;
7) Офтальмологтың консультациясына не емдеуге жатқызуға жіберуді жүргізеді.

8) осуществление мониторинга качества оказания офтальмологической помощи;
9) пропаганда здорового образа жизни среди населения Республики Казахстан.
Глава 4. Порядок организации оказания офтальмологической помощи (в разрезе уровней, видов, форм и условий ее оказания)
Параграф 1. Порядок организации оказания офтальмологической помощи в амбулаторных условиях, стационарных и стационарозамещающих условиях
20. Первичная медико-санитарная помощь пациентам с офтальмологическими заболеваниями в амбулаторных условиях осуществляется врачами общей практики, терапевтами, педиатрами согласно приказу исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 марта 2023 года № 49 "Об утверждении Стандарта организации оказания первичной медико-санитарной помощи в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32160) и приказу № ҚР ДСМ-90.
21. Специалистами ПМСП в амбулаторных условиях проводится:
1) первичный опрос и осмотр пациентов в смотровом, доврачебном кабинетах с целью ранней диагностики офтальмологических заболеваний (сбор жалоб, анамнеза);
2) диагностика и оказание неотложной помощи в соответствии с КП;
3) динамическое наблюдение пациентов с офтальмологическими заболеваниями согласно приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 октября 2020 года № ҚР ДСМ-149/2020 "Об утверждении правил организации оказания медицинской помощи лицам с хроническими заболеваниями, периодичности и сроков наблюдения, обязательного минимума и кратности диагностических исследований" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под 21513) (далее- приказ ҚР ДСМ-149/2020);
4) своевременное обеспечение лекарственными средствами и медицинскими изделиями пациентов с определенными заболеваниями согласно приказу № ҚР ДСМ – 75;
5) мониторинг эффективности и осложнений лекарственной терапии;
6) направление лиц с офтальмологическими заболеваниями на медико-социальную экспертизу для определения и установления инвалидности в случаях стойкой утраты трудоспособности и ограничении жизнедеятельности согласно приказу Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 июня 2023 года № 260 "Об утверждении Правил проведения медико-социальной экспертизы" (в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32922).
7) Направление на консультацию офтальмолога либо госпитализацию.

22. Офтальмолог дәрігер "Амбулаториялық жағдайлардағы мамандандырылған медициналық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 27 сәуірдегі ҚР ДСМ-37 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27833 болып тіркелген) сәйкес офтальмологиялық аурулары бар пациенттерге мамандандырылған медициналық көмек көрсетеді.
23. Офтальмолог дәрігер:
1) КХ сәйкес мамандандырылған консультациялық-диагностикалық көмек;
2) "Скринингті ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 9 қыркүйектегі № 704 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6490 болып тіркелген) "Скринингтік зерттеулерге жататын адамдардың нысаналы топтарын, сондай-ақ осы қарап-тексерулерді өткізудің қағидаларын, көлемі мен кезеңділігін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-174/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21572 болып тіркелген) және "Мектепке дейінгі, мектеп жасындағы балаларды, сондай-ақ техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі және жоғары білім беру ұйымдарының оқушыларын қоса алғанда, халықтың нысаналы топтарына профилактикалық медициналық қарап-тексерулер жүргізу қағидаларын, көлемі мен кезеңділігін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 15 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-264/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21820 болып тіркелген) сәйкес халықтың нысаналы топтарын профилактикалық (скринингтік) медициналық қарап-тексерулерді;
3) офтальмологиялық аурулары бар пациенттерді тәулік бойы жұмыс істейтін және күндізгі стационарларға, АХО емдеуге жатқызуға жіберуді;
4) № ҚР ДСМ-149/2020 бұйрығына сәйкес офтальмологиялық аурулары бар пациенттерді динамикалық байқауды;
5) № ҚР-ДСМ 175/2020 және № ҚР ДСМ-313/2020 бұйрықтарына сәйкес белгіленген нысандар бойынша медициналық құжаттаманы есепке алу және есептілік жүргізуді;
6) офтальмологиялық аурулары бар пациенттердің еңбекке қабілеттілігін біржола жоғалтқан жағдайда уақытша еңбекке жарамсыздығына сараптама жүргізуге қатысу, офтальмологиялық аурулары бар пациенті медициналық-әлеуметтік сараптамаға жіберу үшін МСАК дәрігерге ұсынымдар беруді;
7) "Медициналық оңалту көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 7 сәуірдегі № 65 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32263 болып тіркелген) және ҚР ДСМ-116/2020 бұйрықтарына сәйкес аурулары бар пациенттерді медициналық оңалтуға жолдама беруді;

22. Врач офтальмолог оказывает специализированную медицинскую помощь пациентам с офтальмологическими заболеваниями в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 27 апреля 2022 года № ҚР ДСМ-37 "Об утверждении правил оказания специализированной медицинской помощи в амбулаторных условиях" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 27833).
23. Врач офтальмолог осуществляет:
1) специализированную консультативно-диагностическую помощь, согласно КП;
2) профилактические (скрининговые) медицинские осмотры целевых групп населения в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 9 сентября 2010 года № 704 "Об утверждении Правил организации скрининга" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6490), приказом иcполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-174/2020 "Об утверждении целевых групп лиц, подлежащих скрининговым исследованиям, а также правил, объема и периодичности проведения данных исследований" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21572) и приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-264/2020 "Об утверждении правил, объема и периодичности проведения профилактических медицинских осмотров целевых групп населения, включая детей дошкольного, школьного возрастов, а также учащихся организаций технического и профессионального, после-среднего и высшего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21820);
3) направление пациентов с офтальмологическими заболеваниями на госпитализацию в круглосуточный и дневной стационары, ЦАХ;
4) динамическое наблюдение пациентов с офтальмологическими заболеваниями в соответствии с приказом № ҚР ДСМ-149/2020;
5) ведение учетной и отчетной медицинской документации по установленным формам, согласно приказам № ҚР-ДСМ 175/2020 и № ҚР ДСМ-313/2020;
6) участие в проведении экспертизы временной нетрудоспособности пациентов с офтальмологическими заболеваниями, в случае стойкой утраты трудоспособности выдача рекомендаций врачу ПМСП для направления пациента с офтальмологическими заболеваниями на медико-социальную экспертизу;
7) направление на медицинскую реабилитацию пациентов с заболеваниями, в соответствии с приказами Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 апреля 2023 года № 65 "Об утверждении стандарта организации оказания медицинской реабилитации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32263) и ҚР ДСМ-116/2020;

8) офтальмологиялық аурулары бар пациенттерді ерте диагностикалау, профилиактикалау және емдеу мәселелері бойынша МСАК мамандарына ұйымдастыру-әдістемелік көмек көрсетуді;
9) көру ағзалары ауруларының профилактикасы, саламатты өмір салтын насихаттау бойынша санитариялық-ағарту жұмыстарын жүргізуді жүзеге асырады.
24. Функционалды диагностика кабинетінде офтальмолог дәрігер:
1) көру ағзасын ультрадыбыстық зерттеуді;
2) биометриялық офтальмологиялық зерттеулерді (жанаспайтын әдістер кезінде оны біліктілігін арттыру туралы тиісті сертификаты бар орта буын медицина қызметкері жүргізе алады);
3) көру ағзасы тіндерінің оптикалық когерентті томографиясын (жанаспайтын әдістер кезінде оны біліктілігін арттыру туралы тиісті сертификаты бар орта буын медицина қызметкері жүргізе алады);
4) көру талдауышының электрофизиологиялық зерттеулерді;
5) көз түбінің флуоресценді ангиографиясын;
6) периметрияны жүргізеді (жанаспайтын әдістер кезінде оны біліктілігін арттыру туралы тиісті сертификаты бар орта буын медицина қызметкері жүргізе алады).
25. Көздің қан тамырлары патологиясы, глаукома және лазерлік хирургия кабинетінде:
1) глаукома, көз түбінің жіті және созылмалы қан тамырлары аурулары, көз торының және тамырлы қабықтың тұқым қуалайтын аномалиялары, витреохориоретинальды дистрофиялар, ісік және жалған ісік аурулары бар пациенттерге консультациялық, диагностикалық көмек, емдеу және динамикалық байқау жүргізуді;
2) глаукомаға, қайталама катарактаға, шыны тәрізді бұлдырлыққа, витреохориоретинальды дистрофияларға, ісік және жалған ісік ауруларына лазерлік хирургиясы жүргізіледі .
26. Балалардың көру қабілетін сақтау кабинеттерінде:
1) көру ағзаларының аурулары бар балаларға консультациялық, диагностикалық және емдік көмек көрсету;
2) рефракция ақаулары, амблиопия, қыликөзділік, цифрлық көру шаршауы бар кезде балаларды аппараттық емдеу;
3) балалардағы миопияның дамуының профилактикасы, ерте диагностикалау және миопияның дамуының профилактикасы;
4) қызмет көрсету аймағындағы балалардың көру ағзалары сырқаттанушылығының, көру ағзалары ауруларынан болатын мүгедектіктің негізгі көрсеткіштерін талдау;
5) қосымша зертханалық-аспаптық зерттеулерге және басқа бейінді мамандардың консультациясына жіберу жүргізіледі.
27. Күрделі және арнайы түзету кабинетінде:
1) рефракция ақаулары бар пациенттерге консультацияялық-диагностикалық көмек көрсету;
2) көзілдірікті түзетудің барлық түрлерін таңдау;
3) сериялы өндірістегі жанаспалы линзаларды, қатты жанаспалы линзаларды, ортокератологиялық және жеке жанаспалы линзаларды таңдау;

8) оказание организационно-методической помощи специалистам ПМСП по вопросам ранней диагностики, профилактики и лечения пациентов с офтальмологическими заболеваниями;
9) проведение санитарно-просветительной работы по профилактике заболеваний органов зрения, пропаганды здорового образа жизни.
24. В кабинете функциональной диагностики врачом офтальмологом проводится:
1) ультразвуковое исследование органа зрения;
2) биометрические офтальмологические исследования (при бесконтактных методиках может проводиться средним медицинским работником при наличии соответствующего свидетельства о повышении квалификации);
3) оптическая когерентная томография тканей органа зрения (при бесконтактных методиках может проводиться средним медицинским работником при наличии соответствующего свидетельства о повышении квалификации);
4) электрофизиологические исследования зрительного анализатора;
5) флуоресцентная ангиография глазного дна;
6) периметрия (при бесконтактных методиках может проводиться средним медицинским работником при наличии соответствующего свидетельства о повышении квалификации).
25. В кабинете сосудистой патологии глаза, глаукомы и лазерной хирургии проводится:
1) консультативная, диагностическая помощь, лечение и наблюдение в динамике пациентов с глаукомой, острыми и хроническими сосудистыми заболеваниями глаза, наследственными аномалиями сетчатки и сосудистой оболочки, витреохориоретинальных дистрофиях, опухолевыми и псевдоопухолевыми заболеваниями;
2) лазерная хирургия при глаукоме, вторичной катаракте, помутнении стекловидного тела, витреохориоретинальных дистрофиях, опухолевыми и псевдоопухолевыми заболеваниями.
26. В кабинетах охраны зрения детей осуществляется:
1) консультативная, диагностическая, лечебная помощь детям с заболеваниями органов зрения;
2) аппаратное лечение детей при аномалиях рефракции, амблиопии, косоглазии, цифровой зрительной утомляемости;
3) профилактика развития миопии, ранняя диагностика и профилактика прогрессирования миопии у детей;
4) анализ основных показателей заболеваемости органов зрения у детей, инвалидности от заболевания органов зрения на территории обслуживания;
5) направление на дополнительные лабораторно-инструментальные исследования и консультации других профильных специалистов.
27. В кабинете сложной и специальной коррекции проводится:
1) консультативная, диагностическая помощь пациентам с аномалиями рефракции;
2) подбор всех видов очковой коррекции;
3) подбор контактных линз серийного производства, жестких контактных линз, ортокератологических и индивидуальных контактных линз;

4) пациенттерді күрделі және арнайы түзету құрылғыларын пайдалану және оларға күтім жасауды оқыту;
5) түзету әдістеріне бейімделу кезеңінде пациенттерді динамикалық байқау жүргізіледі;
28. Оптометрия кабинетінде:
1) заманауи диагностикалық жабдықты (визометрия, кераторефрактометрия, көру сипатын анықтау, периметрия, биометрия) пайдалана отырып, көздің көру функциялары мен анатомиялық параметрлерін зерттеу;
2) көзішілік қысымды (тонометрия) және оның параметрлерін өлшеу;
3) ересектерге және офтальмолог дәрігердің объективті рефракциялық зерттеп-қарау деректері болған жағдайда, 6 және одан жоғары жастағы балалар үшін көзілдірікті түзетудің барлық түрін таңдау;
4) ересектерге, ал офтальмолог дәрігердің объективті рефракциялық зерттеп-қарау деректері болған жағдайда, 6 және одан жоғары жастағы балалар үшін жанаспалы линзаларды таңдау;
5) пациенттерге түзету құрал-жабдықтарды пайдалану және күту тәсілдерін оқыту;
6) дәрігерге дейінгі кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету;
7) қажет болған жағдайда офтальмолог дәрігерге консультацияға жіберу жүргізіледі.
29. Протездеу зертханасында:
1) стандартты көз протездерін таңдау;
2) жеке көз протездерін, эктопротездерін таңдау және жасау;
3) конъюнктивалық қуыстың, діңгектің, көз бетінің жай-күйін динамикалық байқау жүргізіледі.
30. Офтальмологиялық аурулары бар пациентті тәулік бойы жұмыс істейтін стационарға емдеуге жатқызуға жіберу "Қазақстан Республикасында стационарлық жағдайда медициналық көмек көрсету стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 24 наурыздағы № ҚР-ДСМ-27 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27218 болып тіркелген) бұдан әрі – № ҚР ДСМ-27 бұйрық) сәйкес жүзеге асырылады.
31. Тәулік бойы жұмыс істейтін стационарда емделуге жататын офтальмологиялық аурулары бар пациенттерді емдеуге жатқызу № ҚР ДСМ-27 бұйрығына сәйкес ТМККК шеңберінде / МӘМС жүйесінде тәулік бойы байқаумен стационарда емделуге жататын офтальмологиялық аурулардың тізбесіне сәйкес жүзеге асырылады.
32. Шала туған нәрестелердің ретинопатиясы кезінде (шұғыл, жоспарлы) стационарлық мамандандырылған офтальмологиялық көмек үшінші деңгейдегі босандыру ұйымдарында, көп бейінді үшінші деңгейдегі МҰ және перинаталдық және офтальмологиялық көмек көрсететін ғылыми ұйымдарда көрсетіледі.
33. Босандыру медициналық ұйымдары жоғары білікті мамандандырылған офтальмологиялық көмек көрсету үшін шала туғандардың белсенді ретинопатиясы бар шала туған нәрестелерді (қажет болған жағдайда) үшінші деңгейдегі босандыру ұйымдарға, көп бейінді үшінші деңгейдегі клиникаларға және ғылыми-зерттеу мекемелеріне уақтылы тасымалдауды (оның ішінде санитариялық авиациямен) бағыттайды және үйлестіреді.

4) обучение пациентов использованию и уходу за сложными и специальными средствами коррекции;
5) наблюдение в динамике за пациентами в период адаптации к средствам коррекции.
28. В кабинете оптометрии проводится:
1) исследование зрительных функций и анатомических параметров глаза с использованием современной диагностической аппаратуры (визометрия, кераторефрактометрия, определение характера зрения, периметрия, биометрия);
2) измерение внутриглазного давления (тонометрия) и биомикроскопия;
3) подбор всех видов очковой коррекции взрослым и, при наличии данных объективного обследования рефракции врачом офтальмологом, детям 6 лет и старше;
4) подбор контактных линз серийного производства взрослым и, при наличии данных объективного обследования рефракции врачом офтальмологом, детям 6 лет и старше;
5) обучение пациентов использованию и уходу за средствами коррекции;
6) оказание неотложной доврачебной медицинской помощи;
7) направление на консультацию к врачу офтальмологу при необходимости.
29. В лаборатории протезирования осуществляется:
1) подбор стандартных глазных протезов;
2) подбор и изготовление индивидуальных глазных протезов, эктопротезов;
3) наблюдение в динамике за состоянием конъюнктивальной полости, культи, глазной поверхности.
30. Направление пациента с офтальмологическими заболеваниями на госпитализацию в круглосуточный стационар осуществляется в соответствии c приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 марта 2022 года № ҚР ДСМ-27 "Об утверждении Стандарта оказания медицинской помощи в стационарных условиях в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 27218) (далее - приказ № ҚР ДСМ-27).
31. Госпитализация пациентов с офтальмологическими заболеваниями, подлежащих лечению в круглосуточном стационаре, осуществляется в соответствии с перечнем офтальмологических заболеваний, подлежащих лечению в стационаре с круглосуточным наблюдением в рамках ГОБМП/ОСМС согласно приказу № ҚР - ДСМ-27.
32. Стационарная специализированная офтальмологическая помощь недоношенным новорожденным (экстренная, плановая) при ретинопатии недоношенных оказывается в организациях родовспоможения третичного уровня, в многопрофильных МО третичного уровня и научных организациях, оказывающих перинатальную и офтальмологическую помощь.
33. Медицинские организации родовспоможения направляют и координируют своевременную транспортировку (в том числе с использованием санавиации) недоношенных новорожденных с активной ретинопатии недоношенных (при необходимости) в организации родовспоможения третичного уровня, в многопрофильные клиники третичного уровня и научные организации для оказания высококвалифицированной специализированной офтальмологической помощи.

34. Көру ағзасын хирургиялық емдеу тәулік бойы жұмыс істейтін, күндізгі стационарда және амбулаторлық хирургия орталығында жүзеге асырылады.
35. Көру ағзасындағы хирургиялық араласуды офтальмолог дәрігер "Офтальмология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша сертификаты және "Көз микрохирургиясы" тақырыбы бойынша біліктілігін арттыру туралы куәлігі болған кезде жасайды.
36. Пациентке (ересектер, балалар) бір көзге (екінші көз жоқ) немесе бір функционалды көзге (бір көздің көру өткірлігі 0,05 немесе одан төмен) хирургиялық тактика мен хирургиялық араласу көлемін таңдау туралы шешімді кемінде 5 жыл тәжірибесі бар кемінде үш офтальмолог дәрігерден тұратын консилиум қабылдайды.
37. Диагнозды сәйкестендіру және қадағалап жүргізу тактикасын анықтауда қиындықтар туындаған жағдайда офтальмологиялық ауруы бар пациент тиісті өңірдің бас штаттан тыс офтальмологының және аккредиттелген кәсіптік медициналық қауымдастық мүшелерінің қатысуымен консилиумға жіберіледі. Қажет болған жағдайда пациент бейінді орталықтың қатысуымен кеңейтілген консилиумға жіберіледі.
38. Стационарды алмастыратын жағдайларда офтальмологиялық аурулары бар пациенттерге мамандандырылған медициналық көмек, тәулік бойы медициналық байқауды қажет етпейтін жағдайларда медициналық оңалту көрсетіледі.
39. Мамандандырылған стационарды алмастыратын офтальмологиялық көмек көрсету кезінде емдеу-диагностикалық іс-шаралардың көлемі КХ сәйкес жүзеге асырылады.
2-параграф. Мөлдірқабықты трансплантаттауды ұйымдастыру тәртібі
40. Мөлдірқабықты, оның ішінде консервацияланған мөлдірқабықты трансплантаттау Заңға сәйкес лицензиясы бар медициналық ұйымның тәулік бойы жұмыс істейтін офтальмологиялық стационарында жүргізіледі.
41. Трансплантаттау мақсатында мәйіттерден көру ағзаларын (ағзаның бөлігін) және (немесе) тіндерді (тіннің бөлігін) алу және консервациялау "Патологиялық анатомия және сот-медицина сараптамасы қызметін жүзеге асыратын ұйымдарда трансплантаттау мақсатында мәйіттерден көру ағзаларын алу және консервациялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-307/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21850 болып тіркелген) (бұдан әрі – ҚР ДСМ-307/2020 бұйрық) сәйкес жүргізіледі.
42. Консервацияланған мөлдірқабық тінін сақтау, тасымалдау және ауыстырып салу медициналық қызмет бейініне сәйкес консервацияланған мөлдірқабық тінін трансплантаттау қызметтерін көрсету бойынша медициналық қызметті жүзеге асыруға лицензиясы болған кезде меншік нысанына қарамастан медициналық ұйымдарда жүзеге асырылады.

34. Хирургическое лечение органа зрения оказывается в условиях круглосуточного, дневного стационара и ЦАХ.
35. Хирургические вмешательства на органе зрения выполняются врачом офтальмологом при наличии сертификата специалиста по специальности "Офтальмология взрослая/детская", и свидетельства о повышении квалификации по теме "Микрохирургия глаза".
36. Решение, касающееся выбора метода хирургической тактики и объема оперативного вмешательства у пациента (взрослые, дети) на единственном глазу (парный глаз отсутствует) или единственном в функциональном отношении глазу (острота зрения парного глаза 0,05 и ниже) принимается консилиумом в составе не менее трех врачей-офтальмологов со стажем работы не менее 5 лет.
37. При затруднении в идентификации диагноза и определении тактики ведения пациент с офтальмологическим заболеванием направляется на консилиум с участием главного внештатного офтальмолога соответствующего региона и членами аккредитованной профессиональной медицинской ассоциации. При необходимости пациент направляется на расширенный консилиум с участием профильного центра.
38. В стационарозамещающих условиях пациентам с офтальмологическими заболеваниями оказывается специализированная медицинская помощь, медицинская реабилитация в случаях, не требующих круглосуточного врачебного наблюдения.
39. Объем лечебно-диагностических мероприятий при оказании специализированной стационарозамещающей офтальмологической помощи осуществляется в соответствии с КП.
Параграф 2. Порядок организации проведения трансплантации роговицы
40. Трансплантация роговицы, в том числе консервированной, проводится в круглосуточном офтальмологическом стационаре медицинской организации при наличии лицензии в соответствии с Законом.
41. Изъятие и консервация органов (части органа) и (или) тканей (части ткани) зрения от трупов с целью трансплантации производится в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-307/2020 "Об утверждении правил изъятия и консервации органов зрения от трупов с целью трансплантации в организациях, осуществляющих деятельность патологической анатомии и судебно-медицинской экспертизы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21850) (далее - ҚР ДСМ № 307/2020).
42. Хранение, транспортировка и пересадка консервированной роговичной ткани осуществляются в медицинских организациях независимо от форм собственности при наличии лицензии на осуществление медицинской деятельности по оказанию услуг трансплантации консервированной роговичной ткани согласно профилю медицинской деятельности.

43. Мөлдірқабықты трансплантаттау № ҚР ДСМ-307/2020 бұйрыққа сәйкес патологиялық анатомия және сот-медициналық сараптама қызметін жүзеге асыратын ұйымдарда көз алмасы алынғаннан кейін 48 сағат ішінде қайтыс болғаннан кейінгі донордан алынған донорлық материалды пайдалана отырып немесе мультиағзаны алуға "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасы жөніндегі біріккен комиссиясы 2023 жылғы 18 тамыздағы № 187 мақұлдаған ағзаларды және/немесе тіндерді мультиағзаны алуға донорды дайындау" медициналық араласудың клиникалық хаттамасына сәйкес жүзеге асырылады.
44. Консервацияланған мөлдірқабық тінін трансплантаттау шетелдік мөлдірқабық банкімен жасалған шарт бойынша алынған трансплантациялық материал пайдаланыла отырып, жүзеге асырылады. Шетелдік банктерден консервацияланған донорлық мөлдірқабықты әкелу тәртібі Заңға сәйкес жүзеге асырылады.
45. Мөлдірқабық тіндерін трансплантаттауға көрсетілімдерді офтальмологтардың консилиумы құрамында аккредиттелген кәсіби медициналық қауымдастықтың жетекші мамандары, өңірдің бас штаттан тыс офтальмологы, ғылыми орталықтың бейінді мамандары айқындайды. Мөлдірқабық тіндерін трансплантаттау диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларына сәйкес жүргізіледі: көз алмасының УДЗ (А, В - сканері), электрофизиологиялық зерттеу нәтижелері ескеріле отырып "Мөлдірқабықтың жарасы" "Мөлдірқабықтың тыртықтары мен бұлыңғылануы", "Кератоконус", "Кератопатия", "Көздің және оның қосымша аппаратының аймағымен шектелген термиялық және химиялық күйіктер".
46. Мөлдірқабық тінін трансплантаттауды жүзеге асыратын маманға қойылатын біліктілік талаптары осы Стандартқа 2-қосымшада келтірілген.
47. Мөлдірабық тінін трансплантаттауды жүзеге асыратын медициналық ұйымдарды ұсынылатын жарақтандыру осы Стандартқа 3-қосымшада келтірілген.
48. Консилиум қорытындысы бойынша бас штаттан тыс офтальмолог "Тіркелімді қалыптастыру және жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 қарашадағы № ҚР ДСМ-226/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21717 болып тіркелген) сәйкес донорлар мен реципиенттерді есепке алудың медициналық ақпараттық жүйесіне енгізу сәтінде бастапқы тіркеу кезінде пациент туралы деректерді енгізеді, мөлдірқабықты (оның ішінде консервацияланған мөлдірқабық тінін) трансплантаттаудан кейін стационардан шығару кезінде және трансплантаттаудан кейін бір жылдан кейін медициналық ақпараттық жүйеге 4-қосымшаға сәйкес пациенттің деректерін енгізеді, ескертпелерде олар болған жағдайда ургентті трансплантаттау (перфорация жұмсақ контактілі линзаның көмегімен алдыңғы камераны қалпына келтірмеген кезде, көздің анатомиялық арақатынасы бұзылған мөлдірқабықтың кең ақауы-ағзаны сақтау мақсатымен), оптикалық тұрғыдан жалғыз көз және бала басымдық өлшемшарттары көрсетіледі.

43. Трансплантация роговицы осуществляется с использованием донорского материала, полученного от посмертного донора в течение 48 часов после изъятия глазного яблока в организациях, осуществляющих деятельность патологической анатомии и судебно-медицинской экспертизы в соответствии с приказом № ҚР ДСМ-307/2020 или при мультиорганном заборе в соответствии с клиническим протоколом медицинского вмешательства "Подготовка донора к мультиорганному забору органов и/или ткани, одобренного Объединенной комиссией по качеству медицинских услуг Министерства здравоохранения Республики Казахстан от 18 августа 2023 года № 187".
44. Трансплантация консервированной роговичной ткани осуществляется с использованием трансплантационного материала, полученного по договору с зарубежным Банком роговицы. Порядок ввоза консервированной донорской роговицы из зарубежных Банков роговицы осуществляется в соответствии с Законом.
45. Показания к проведению трансплантации роговичной ткани определяются консилиумом офтальмологов в составе: ведущих специалистов аккредитованной профессиональной медицинской ассоциации, главного внештатного офтальмолога региона, профильного специалиста научного центра. Трансплантация роговичной ткани проводится согласно клинических протоколов диагностики и лечения: "Язва роговицы", "Рубцы и помутнения роговицы", "Кератоконус", "Кератопатия", "Термические и химические ожоги, ограниченные областью глаза и его придаточного аппарата" с учетом результатов УЗИ глазного яблока (А, В- скан), электрофизиологических исследований.
46. Квалификационные требования к специалисту осуществляющего трансплантацию роговичной ткани приведены в приложению 2 к настоящему Стандарту.
47. Рекомендуемое оснащение медицинских организаций, осуществляющих трансплантацию роговичной ткани приведены в приложении 3 к настоящему Стандарту.
48. Главным внештатным офтальмологом по заключению консилиума вносятся данные пациента при первичной регистрации на момент включения в медицинскую информационную систему учета донора и реципиентов согласно приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-226/2020 "Об утверждении правил формирования и ведения регистра" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21717), при выписке из стационара после трансплантации роговицы (в том числе, консервированной роговичной ткани) и через год после трансплантации в медицинскую информационную систему согласно приложению 4, в примечаниях отражают критерии приоритетности при их наличии: ургентная трансплантация (перфорация роговицы при не восстановлении передней камеры с помощью мягкой контактной линзы, обширный дефект роговицы с нарушением анатомических соотношений глаза – с органосохранной целью), единственный в оптическом отношении глаз и ребенок.

49. Мөлдірқабықты трансплантаттауды жүзеге асыратын медициналық ұйым (оның ішінде консервацияланған мөлдірқабық тіні) операциядан кейінгі бір жыл ішінде (апта сайын – операциядан кейінгі бірінші ай, операциядан кейін ай сайын – 6 айға дейін) (трансплантаттаудан кейін бір жыл өткен соң) бейінді орталыққа жыл сайынғы есеп бере отырып, пациенттің мониторингін жүргізеді.
50. Көздің қабыну процестерін (кератит, увеит) бастан өткерген пациенттерге этиологиясы анықталғаннан, инфекцияларға зерттеп-қаралған, зертханалық зерттеулердің оң нәтижелері кезінде инфекционистің консультациясынан кейін кемінде 10-12 ай тұрақты ремиссия жағдайында мөлдірқабықты трансплантаттауға рұқсат етіледі.
Трансплантааттауға салыстырмалы қарсы көрсетілімдер: аутоиммунды патологиясы бар пациенттер, трансплантаттаудан бас тарту қаупінің жоғары болуына байланысты нейротрофиялық процестер. Пациенттердің осы санатындағы мөлдірқабықты трансплантаттаудың орындылығы туралы мәселе көз алмасын сақтау мақсатында ағзаны алып тастау операциясы қаупі кезінде шешіледі. Ревматологтың консультациясы міндетті болып табылады. Қосарласқан патологиясы бар пациенттерге аралас мамандардың: қант диабеті, қалқанша безінің патологиясы кезінде-эндокринологтың; нейротрофиялық процестер кезінде-невропатологтың консультациясын жүргізу қажет.

49. Медицинская организация, осуществляющая трансплантацию роговицы (в том числе, консервированной роговичной ткани) проводит мониторинг пациента в течение года после операции (еженедельно – первый месяц после операции, ежемесячно – до 6 месяцев после операции; через год после трансплантации) с предоставлением ежегодного отчета профильному центру.
50. Пациенты с перенесенными воспалительными процессами глаза (кератит, увеит) допускаются на трансплантацию роговицы при условии стойкой ремиссии не менее 10-12 месяцев, после установления этиологии, обследования на инфекции, консультации инфекциониста при положительных результатах лабораторных исследований.
Относительные противопоказания к трансплантации: пациенты с аутоиммунной патологией, нейротрофическими процессами в связи с высоким риском отторжения трансплантата. Вопрос о целесообразности трансплантации роговицы, данной категории пациентов решается при угрозе органоуносящей операции, с целью попытки сохранения глазного яблока. Обязательна консультация ревматолога. Пациентам с сопутствующей патологией необходимо проведение консультации смежных специалистов: эндокринолога – при сахарном диабете, патологии щитовидной железы; невропатолога – при нейротрофических процессах.

51. Пациентті операциядан кейінгі байқауға және құжаттаманы жүргізуге қойылатын талаптар сақталмаған кезде уәкілетті орган трансплантаттауды жүргізуге арналған лицензияны кері қайтарып алу туралы мәселе қоюға құқылы. Аккредиттелген кәсіптік медициналық қауымдастықтың мүшелері бейінді мамандармен бірлесіп, бейінді орталықтармен жыл сайын трансплантаттау жүргізуге аккредиттелген клиникаларға жоспарлы мониторингтік сапарлар жүргізеді, асқынулар туындаған жағдайда, трансплантаттау нәтижесіндегі ағзаны алып тастау операцияларының асқыну себептерін талдай отырып, клиникаға жоспардан тыс мониторингтік сапар жүргізеді.

51. При несоблюдении требований к послеоперационному наблюдению пациента и ведению документации уполномоченный орган вправе поставить вопрос об отзыве лицензии на проведение трансплантации. Члены аккредитованной профессиональной медицинской ассоциации совместно с профильными специалистами профильного центра проводят плановые мониторинговые визиты в клиники, аккредитованные на проведение трансплантации ежегодно, в случае возникновения осложнений, органоуносящих операций в исходе трансплантации проводится внеплановый мониторинговый визит в клинику с анализом причин осложнений.

5-тарау. Офтальмологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары үшін ұсынылатын штат саны мен медициналық бұйымдармен жарақтандырылуы
52. Офтальмологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары үшін ұсынылатын штат саны осы Стандарттың 2-қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады.
53. Офтальмологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының медициналық бұйымдармен ұсынылатын жарақтандырылуы осы Стандарттың 3-қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасында
офтальмологиялық көмек
көрсетуді ұйымдастыру
стандартына
1-қосымша
Офтальмологиялық көмек көрсету деңгейлері бойынша клиникалық-диагностикалық зерттеулердің көлемі
Диагностикалық көрсетілетін қызметтер
Медициналық көмекті көрсетудің деңгейлері
Бірінші деңгей
Екінші деңгей
Үшінші деңгей

Глава 5. Рекомендуемые штаты и оснащение медицинскими изделиями организаций здравоохранения, оказывающих офтальмологическую помощь
52. Рекомендуемые штаты работников организаций здравоохранения, оказывающих офтальмологическую помощь, осуществляется согласно приложению 2 настоящего Стандарта.
53. Рекомендуемое оснащение медицинскими изделиями организаций здравоохранения, оказывающих офтальмологическую помощь осуществляется согласно приложению 3 настоящего Стандарта.
Приложение 1 к Стандарту
организации оказания
офтальмологической помощи
в Республике Казахстан
Объем клинико-диагностических исследований по уровням оказания офтальмологической помощи
Диагностические услуги
Уровни оказания медицинской помощи
Первичный уровень.
Вторичный уровень.
Третичный уровень.