Азаматтық хал актілерін тіркеу саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парағын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2023 жылғы 26 қыркүйектегі № 688 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2023 жылғы 28 қыркүйектегі № 169 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 30 қыркүйекте № 33488 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 141-бабының 5-тармағына және 143-бабының 1-тармағына сәйкес, БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Мыналар:
1) осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес азаматтық хал актілерін тіркеу саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
2) осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес азаматтық хал актілерін тіркеуді жүзеге асыратын азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеуді және азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеуге байланысты мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің басқа да түрлерін жүзеге асыратын "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының филиалдары (тіркеуші органдардың) қызметін тексеру парағы бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Тіркеу қызметі және заң қызметін ұйымдастыру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді және ресми жариялауды;
2) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Әділет вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
А. Куантыров
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
А. Ескараев
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика
және арнайы есепке алу
жөніндегі комитеті
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
2023 жылғы 28 қыркүйектегі
№ 169 мен
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
2023 жылғы 26 қыркүйектегі
№ 688 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Азаматтық хал актілерін тіркеу саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Азаматтық хал актілерін тіркеу саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары (бұдан әрі – Өлшемшарттар) 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексі (бұдан әрі - Кодекс) 141-бабының 5 және 6 – тармақтарына, "Әділет органдары туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2022 жылғы 22 маусымдағы № 48 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28577 болып тіркелген) бекітілген Реттеуші мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесін қалыптастыру қағидаларына, "Тексеру парағының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 31 шілдедегі № 3 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17371 болып тіркелген) сәйкес әзірленген.

Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочного листа в сфере регистрации актов гражданского состояния
Совместный приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 26 сентября 2023 года № 688 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 сентября 2023 года № 169. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 сентября 2023 года № 33488.
В соответствии с пунктом 5 статьи 141 и пунктом 1 статьи 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить:
1) критерии оценки степени рисков в сфере регистрации актов гражданского состояния согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
2) проверочный лист деятельности филиалов Государственной корпорации "Правительство для граждан", осуществляющей государственную регистрацию актов гражданского состояния и другие виды государственных услуг, связанных с государственной регистрацией актов гражданского состояния (регистрирующих органов), осуществляющих регистрацию актов гражданского состояния согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу.
2. Департаменту регистрационной службы и организации юридических услуг Министерства юстиции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование;
2) размещение настоящего совместного приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
__________ А. Куантыров
Министр юстиции
Республики Казахстан
__________ А. Ескараев
СОГЛАСОВАН
Комитет по правовой статистике
и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
Приложение 1
к совместному приказу
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 28 сентября 2023 года № 169
и Министр юстиции
Республики Казахстан
от 26 сентября 2023 года № 688
Критерии оценки степени рисков в сфере регистрации актов гражданского состояния
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Критерии оценки степени рисков в сфере регистрации актов гражданского состояния (далее - Критерии) разработаны в соответствии с пунктами 5 и 6 статьи 141 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс), Законом Республики Казахстан "Об органах юстиции" и Правилами формирования регулирующими государственными органами системы оценки и управления рисками, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 июня 2022 года № 48 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 28577) и с формами проверочных листов, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 июля 2018 года № 3 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17371).

2. Осы Өлшемшарттарда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) балл – тәуекелді есептеудің сандық өлшемі;
2) деректерді қалыпқа келтіру – әртүрлі шәкілдерде өлшенген мәндерді шартты түрде жалпы шәкілге келтіруді көздейтін статистикалық рәсім;
3) тәуекел – бақылау субъектісінің қызметі нәтижесінде адам өміріне немесе денсаулығына, жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне, мемлекеттің мүліктік мүдделеріне салдарларының ауырлық дәрежесін ескере отырып зиян келтіру ықтималдығы;
4) тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесі – тиісті қызмет салаларында тәуекелдің жол берілетін деңгейін қамтамасыз ете отырып, кәсіпкерлік еркіндігін шектеудің ең төменгі ықтимал дәрежесі мақсатында бақылау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылауды кейіннен жүзеге асыру үшін бақылау субъектілерін тәуекел дәрежелері бойынша бөлу арқылы қолайсыз факторлардың туындау ықтималдығын азайтуға бағытталған, сондай-ақ нақты бақылау субъектісі (объектісі) үшін тәуекел деңгейін өзгертуге бағытталған басқарушылық шешімдерді қабылдау және (немесе) осындай бақылау субъектісін (объектісін) бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудан босату процесі;
5) тәуекел дәрежесін бағалаудың объективті өлшемшарттары (бұдан әрі – объективті өлшемшарттар) – белгілі бір қызмет саласында тәуекел дәрежесіне байланысты және жеке бақылау субъектісіне (объектісіне) тікелей байланыссыз бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
6) тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары – бақылау субъектісінің тікелей қызметімен, салалық даму ерекшеліктерімен және осы дамуға әсер ететін факторлармен байланысты, бақылау субъектілерін (объектілерін) тәуекелдің әртүрлі дәрежелеріне жатқызуға мүмкіндік беретін сандық және сапалық көрсеткіштердің жиынтығы;
7) тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары (бұдан әрі – субъективті өлшемшарттар) – нақты бақылау субъектісінің (объектісінің) қызметі нәтижелеріне байланысты бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
8) тексеру парағы – бақылау субъектілерінің (объектілерінің) қызметіне қойылатын, олардың сақталмауы, жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне қатер төндіруге алып келетін талаптар тізбесі;
9) іріктеме жиынтық (іріктеме) – Кодекстің 143-бабының 2-тармағына сәйкес мемлекеттік бақылау нақты саласында бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобына жатқызылатын бағаланатын субъектілердің (объектілердің) тізбесі.

2. В настоящих Критериях использованы следующие понятия:
1) балл – количественная мера исчисления риска;
2) нормализация данных – статистическая процедура, предусматривающая приведение значений, измеренных в различных шкалах, к условно общей шкале;
3) риск – вероятность причинения вреда в результате деятельности субъекта контроля жизни или здоровью человека, законным интересам физических и юридических лиц, имущественным интересам государства с учетом степени тяжести его последствий;
4) система оценки и управления рисками – процесс принятия управленческих решений, направленных на снижение вероятности наступления неблагоприятных факторов путем распределения субъектов (объектов) контроля по степеням риска для последующего осуществления профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля с целью минимально возможной степени ограничения свободы предпринимательства, обеспечивая при этом допустимый уровень риска в соответствующих сферах деятельности, а также направленных на изменение уровня риска для конкретного субъекта (объекта) контроля и (или) освобождения такого субъекта (объекта) контроля от профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля;
5) объективные критерии оценки степени риска (далее – объективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля в зависимости от степени риска в определенной сфере деятельности и не зависящие непосредственно от отдельного субъекта (объекта) контроля;
6) критерии оценки степени риска – совокупность количественных и качественных показателей, связанных с непосредственной деятельностью субъекта контроля, особенностями отраслевого развития и факторами, влияющими на это развитие, позволяющих отнести субъекты (объекты) контроля к различным степеням риска;
7) субъективные критерии оценки степени риска (далее – субъективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля в зависимости от результатов деятельности конкретного субъекта (объекта) контроля;
8) проверочный лист – перечень требований, предъявляемых к деятельности субъектов (объектов) контроля, несоблюдение которых влечет за собой угрозу законным интересам физических и юридических лиц, государства;
9) выборочная совокупность (выборка) – перечень оцениваемых субъектов (объектов), относимых к однородной группе субъектов (объектов) контроля в конкретной сфере государственного контроля, в соответствии с пунктом 2 статьи 143 Кодекса.

2-тарау. Бақылау субъектілерінің (объектілерінің) талаптарға сәйкестігіне тексеру және профилактикалық бақылау жүргізу кезінде тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесін қалыптастыру тәртібі
3. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды жүзеге асыру кезінде тәуекелдерді басқару мақсаттары үшін бақылау субъектілерін (объектілерін) профилактикалық бақылау жүргізу үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары бірнеше кезеңмен жүзеге асырылатын объективті және субъективті өлшемшарттарды айқындау (шешімдерді мультиөлшемшартты талдау) арқылы қалыптастырылады.
Объективті өлшемшарттар бойынша тәуекелдің орташа дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты бару арқылы профилактикалық бақылау, жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
4. Ықтимал тәуекел мен проблеманың маңыздылығына, бұзушылықтың біржолғы немесе жүйелі сипатына, әрбір ақпарат көзі бойынша бұрын қабылданған шешімдерді талдауға байланысты бақылау субъектілерінің (объектілерінің) қызметіне қойылатын талаптар өрескел, елеулі және болмашы бұзушылық дәрежелеріне сәйкес келеді.
5. Бақылау субъектілерінің (объектілерінің) профилактикалық бақылау жүргізу үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары объективті және субъективті өлшемшарттарды айқындау арқылы қалыптастырылады.
1-параграф. Объективті өлшемшарттар
6. Объективті өлшемшарттарды анықтау тәуекелді анықтау арқылы жүзеге асырылады.
7. Объективті өлшемшарттар бойынша бақылау субъектілері (объектілері) азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыратын "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамының филиалдары орташа тәуекел дәрежесіне жатады.
2-параграф. Субъективті өлшемшарттар
8. Субъективті өлшемшарттарды айқындау мынадай кезеңдерді қолдана отырып жүзеге асырылады:
1) деректер базасын қалыптастыру және ақпарат жинау;
2) ақпаратты талдау және тәуекелдерді бағалау.
9. Деректер базасын қалыптастыру және ақпарат жинау бақылау субъектілерін (объектілерін) анықтау үшін қажет.
Ақпаратты жинау және өңдеу процестері толық көлемде автоматтандырылады және алынған деректердің дұрыстығын тексеруге мүмкіндік береді.
Тәуекел дәрежесін бағалау үшін мынадай ақпарат көздері пайдаланылады:
1) бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде "АХАЖ" тіркеу пункті" ақпараттық жүйесі арқылы (бұдан әрі – АХАЖ АЖ);
2) алдыңғы тексерулер мен бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы профилактикалық бақылаудың нәтижелері;
10. Қолда бар ақпарат көздерінің негізінде азаматтық хал актілерін тіркеу саласындағы уәкілетті орган талдауға және бағалауға жататын субъективті өлшемшарттарды осы Өлшемшарттарға 1-қосымшаға сәйкес қалыптастырады.

Глава 2. Порядок формирования регулирующими государственными органами системы оценки и управления рисками при проведении проверки на соответствие требованиям и профилактического контроля субъектов (объектов) контроля
3. Для целей управления рисками при осуществлении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля, критерии оценки степени риска для проведения профилактического контроля субъектов (объектов) контроля формируются посредством определения объективных и субъективных критериев, которые осуществляются поэтапно (мультикритериальный анализ решений).
В отношении субъектов (объектов) контроля, отнесенных к средней степени риска по объективным критериям, проводится профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля, внеплановая проверка.
4. В зависимости от возможного риска и значимости проблемы, единичности или системности нарушения, анализа принятых ранее решений по каждому источнику информации требования, предъявляемые к деятельности субъектов (объектов) контроля, соответствуют степени нарушения – грубое, значительное и незначительное.
5. Критерии оценки степени риска для проведения профилактического контроля субъектов (объектов) контроля формируются посредством определения объективных и субъективных критериев.
Параграф 1. Объективные критерии
6. Определение объективных критериев осуществляется посредством определения риска.
7. По объективным критериям к средней степени риска относятся филиалы Некоммерческого акционерного общества "Государственная корпорация "Правительство для граждан" в части государственной регистрации актов гражданского состояния.
Параграф 2. Субъективные критерии
8. Определение субъективных критериев осуществляется с применением следующих этапов:
1) формирование базы данных и сбор информации;
2) анализ информации и оценка рисков.
9. Формирование базы данных и сбор информации необходимы для выявления субъектов (объектов) контроля.
Процессы сбора и обработки информации в полной мере автоматизируются и допускают возможность проверки корректности полученных данных.
Для оценки степени риска используются следующие источники информации:
1) результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством информационной системы "Регистрационный пункт "ЗАГС" (далее – ИС ЗАГС);
2) результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля.
10. На основании имеющихся источников информации, уполномоченный орган в области регистрации актов гражданского состояния формирует данные по субъективным критериям, подлежащие анализу и оценке согласно приложению 1 к настоящим Критериям.

11. Субъективті критерийлерді талдау және бағалау бақылау субъектісінің (объектісінің) неғұрлым ықтимал тәуекелі бар бақылау субъектісінің (объектісінің) профилактикалық бақылауын шоғырландыруға мүмкіндік береді.
Талдау және бағалау кезінде белгілі бір бақылау объектісіне (объектісіне) қатысты бұрын ескерілген және қолданылатын субъективті критерийлер туралы деректер немесе Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шектеу мерзімі аяқталған деректер қолданылмайды.
Алдыңғы жүргізілген бару арқылы профилактикалық бақылаудың қорытындылары бойынша берілген бұзушылықтарды толық көлемде жойған бақылау субъектілеріне қатысты оларды мемлекеттік бақылаудың кезекті кезеңіне кестелер мен тізімдерді қалыптастыру кезінде енгізуге жол берілмейді.
12. Қолданылатын ақпарат көздерінің басымдығын және осы Қағидалардың 3-тарауында айқындалған субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеу тәртібіне сәйкес субъективті өлшемшарттар көрсеткішінің маңыздылығын негізге ала отырып, субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша есептеледі.
3-параграф. Бағалау жүйесін қалыптастыру ерекшеліктері және тәуекелдерді басқару
13. Тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесі бақылау субъектілерін (объектілерін) тәуекелдің нақты дәрежелеріне жатқызатын және бақылау іс-шараларын жүргізу кестелерін немесе тізімдерін қалыптастыратын АХАЖ АЖ және басқа да ақпараттық жүйелерді пайдалана отырып жүргізіледі, сондай-ақ мемлекеттік статистикаға, ведомстволық статистикалық байқаудың қорытындыларына, сондай-ақ ақпараттық құралдарға негізделеді.
Азаматтық хал актілерін тіркеу саласындағы субъектілерге қойылатын талаптардың бұзылу дәрежесі осы Өлшемшарттарға 1-қосымшасында келтірілген.
3-тарау. Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін есептеу тәртібі
14. Бақылау субъектісін осы Өлшемшарттардың 4-тармағына сәйкес тәуекел дәрежесіне жатқызу үшін тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеудің мынадай тәртібі қолданылады.
Азаматтық хал актілерін тіркеу саласында уәкілетті орган бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізуге байланысты осы Өлшемшарттардың 10 немесе 11-тармақтарына сәйкес көздерден ақпарат жинайды және субъективті өлшемшарттар бойынша деректер базасын қалыптастырады.
Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін (R) есептеу алдыңғы тексерулер мен бақылау (SP) субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша осы Өлшемшарттардың (SC) субъективті өлшемшарттарға сәйкес бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін қорытындылау жолымен, деректер мәндерін 0-ден 100 баллға дейінгі диапозонға қалыпқа келтіре отырып, автоматтандырылған режимде жүзеге асырылады.
Rарал = SP + SC , мұнда
Rарал – субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің аралық көрсеткіші
SР – бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші,
SC –субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші.
Есеп мемлекеттік бақылаудың әрбір саласының бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобының әрбір бақылау субъектісі (объектісі) бойынша жүргізіледі. Бұл ретте мемлекеттік бақылаудың бір саласының бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобына жатқызылатын, бағаланатын бақылау субъектілерінің (объектілерінің) тізбесі деректерді кейіннен қалыпқа келтіру үшін іріктеу жиынтығын (іріктемені) құрайды.

11. Анализ и оценка субъективных критериев позволяет сконцентрировать проведение профилактического контроля субъекта (объекта) контроля в отношении субъекта (объекта) контроля с наибольшим потенциальным риском.
При анализе и оценке не применяются данные субъективных критериев, ранее учтенные и использованные в отношении конкретного субъекта (объекта) контроля либо данные, по которым истек срок исковой давности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
В отношении субъектов контроля, устранивших в полном объеме выданные нарушения по итогам проведенного предыдущего профилактического контроля с посещением, не допускается включение их при формировании списков на очередной период государственного контроля.
12. Исходя из приоритетности применяемых источников информации и значимости показателей субъективных критериев, в соответствии с порядком расчета общего показателя степени риска по субъективным критериям, определенном в главе 3 настоящих Критериев, рассчитывается показатель степени риска по субъективным критериям по шкале от 0 до 100.
Параграф 3. Особенности формирования системы оценки и управления рисками
13. Система оценки и управления рисками ведется с использованием ИС ЗАГС и других информационных систем, относящих субъекты (объекты) контроля к конкретным степеням риска и формирующих списки проведения контрольных мероприятий, а также основывается на государственной статистике, итогах ведомственного статистического наблюдения, а также информационных инструментах.
Степени нарушений требований к субъектам в сфере регистрации актов гражданского состояния, приведены в приложении 1 к настоящим Критериям.
Глава 3. Порядок расчета степени риска по субъективным критериям
14. Для отнесения субъекта контроля к степени риска в соответствии с пунктом 4 настоящих Критериев применяется следующий порядок расчета показателя степени риска.
Уполномоченный орган в сфере регистрации актов гражданского состояния собирает информацию и формирует базу данных по субъективным критериям из источников в соответствии с пунктами 10 или 11 настоящих Критериев, в зависимости от проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта).
Расчет показателя степени риска по субъективным критериям (R) осуществляется в автоматизированном режиме путем суммирования показателя степени риска по нарушениям по результатам предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля и (SP) и показателя степени риска по субъективным критериям (SC), с последующей нормализацией значений данных в диапазон от 0 до 100 баллов.
Rпром = SP + SC, где
Rпром – промежуточный показатель степени риска по субъективным критериям,
SР – показатель степени риска по нарушениям,
SC – показатель степени риска по субъективным критериям.
Расчет производится по каждому субъекту (объекту) контроля однородной группы субъектов (объектов) контроля каждой сферы государственного контроля. При этом перечень оцениваемых субъектов (объектов) контроля, относимых к однородной группе субъектов (объектов) контроля одной сферы государственного контроля, образует выборочную совокупность (выборку) для последующей нормализации данных.

15. Алдыңғы тексерулер мен бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша алынған деректер бойынша 0-ден 100-ге дейінгі баллмен бағаланатын бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші қалыптастырылады.
16. Осы Өлшемшарттардың 11-тармағында көрсетілген ақпарат көздерінің кез келгені бойынша бір өрескел бұзушылық анықталған кезде бақылау субъектісіне 100 балл тәуекел дәрежесінің көрсеткіші теңестіріледі және оған қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізіледі.
Өрескел бұзушылықтар анықталмаған кезде бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші елеулі және болмашы дәрежедегі бұзушылықтар бойынша жиынтық көрсеткішпен есептеледі.
Елеулі бұзушылықтар көрсеткішін айқындау кезінде 0,7 коэффициенті қолданылады.
Бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7, мұнда
SРз – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
SР1 – елеулі бұзушылықтардың талап етілетін саны;
SР2 – анықталған елеулі бұзушылықтардың саны.
Болмашы бұзушылықтардың көрсеткішін айқындау кезінде 0,3 коэффициенті қолданылады.
Бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3, мұнда
SРн – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші;
SР1 – болмашы бұзушылықтардың талап етілетін саны;
SР2 – анықталған болмашы бұзушылықтардың саны.
Бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші (SР) 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша есептеледі және мына формула бойынша елеулі және болмашы бұзушылықтардың көрсеткіштерін қосу арқылы айқындалады:
SР = SРз + SРн, мұнда
SР – бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші;
SРз – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
SРн – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші.
Бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің алынған мәні субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің есебіне енгізіледі.
17. Осы Өлшемшарттардың 12-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеу 0-ден 100 балға дейінгі шәкіл бойынша жүргізіледі және мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
xi - субъективті өлшемшарт көрсеткіші,
wi - субъективті өлшем көрсеткішінің үлес салмағы xi
n – көрсеткіштер саны.
Осы Өлшемшарттардың 12-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің алынған мәні субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің есебіне енгізіледі.
18. R көрсеткіші бойынша субъектілер (объектілер) бойынша есептелген мәндер 0-ден 100 балға дейінгі диапазонға қалыпқа келтіріледі. Деректерді қалыпқа келтіру әрбір іріктемелі жиынтық (іріктеме) бойынша мынадай формула әдісін пайдалана отырып жүзеге асырылады:
R – бақылау жеке субъектісінің (объектісінің) субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші (қорытынды),
Rmax – бір іріктемелі жиынтыққа (іріктемеге) кіретін субъектілер (объектілер) бойынша субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің шәкілі бойынша ең жоғарғы ықтимал мән (шәкілдің жоғарғы шекарасы),
Rmin – бір іріктемелі жиынтыққа (іріктемеге) кіретін субъектілер (объектілер) бойынша субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің шәкілі бойынша ең төменгі ықтимал мән (шәкілдің төменгі шекарасы),
Rарал – осы Өлшемшарттардың есептелген субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің аралық көрсеткіші.

15. По данным, полученным по результатам предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля, формируется показатель степени риска по нарушениям, оцениваемый в баллах от 0 до 100.
16. При выявлении одного грубого нарушения по любому из источников информации, указанных в пункте 11 настоящих Критериев, субъекту контроля приравнивается показатель степени риска 100 баллов и в отношении него проводится профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля.
При не выявлении грубых нарушений показатель степени риска по нарушениям рассчитывается суммарным показателем по нарушениям значительной и незначительной степени.
При определении показателя значительных нарушений применяется коэффициент 0,7.
Данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7, где:
SРз – показатель значительных нарушений;
SР1 – требуемое количество значительных нарушений;
SР2 – количество выявленных значительных нарушений;
При определении показателя незначительных нарушений применяется коэффициент 0,3.
Данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3, где:
SРн – показатель незначительных нарушений;
SР1 – требуемое количество незначительных нарушений;
SР2 – количество выявленных незначительных нарушений;
Показатель степени риска по нарушениям (SР) рассчитывается по шкале от 0 до 100 баллов и определяется путем суммирования показателей значительных и незначительных нарушений по следующей формуле:
SР = SРз + SРн, где:
SР – показатель степени риска по нарушениям;
SРз – показатель значительных нарушений;
SРн – показатель незначительных нарушений.
Полученное значение показателя степени риска по нарушениям включается в расчет показателя степени риска по субъективным критериям.
17. Расчет показателя степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 12 настоящих Критериев, производится по шкале от 0 до 100 баллов и осуществляется по следующей формуле:
xi – показатель субъективного критерия,
wi – удельный вес показателя субъективного критерия xi,
n – количество показателей.
Полученное значение показателя степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 12 настоящих Критериев, включается в расчет показателя степени риска по субъективным критериям.
18. Рассчитанные по субъектам (объектам) значения по показателю R нормализуются в диапазон от 0 до 100 баллов. Нормализация данных осуществляется по каждой выборочной совокупности (выборке) с использованием следующей формулы:
R – показатель степени риска (итоговый) по субъективным критериям отдельного субъекта (объекта) контроля,
Rmax – максимально возможное значение по шкале степени риска по субъективным критериям по субъектам (объектам), входящим в одну выборочную совокупность (выборку) (верхняя граница шкалы),
Rmin – минимально возможное значение по шкале степени риска по субъективным критериям по субъектам (объектам), входящим в одну выборочную совокупность (выборку) (нижняя граница шкалы),
Rпром – промежуточный показатель степени риска по субъективным критериям.

4-тарау. Тексеру парақтары
19. Тексеру парақтары бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті топтары үшін жасалады және Кодекстің 132-бабының 2-тармағына сәйкес талаптарды қамтиды және Кодекстің 143-бабының 2-тармағында айқындалған шарттарды сақтай отырып жүргізіледі.
20. Тексеру парақтары осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қалыптастырылады.
Азаматтық хал актілерін тіркеу
саласындағы тәуекел дережесін
бағалау өлшемшарттарына
1–қосымша
Азаматтық хал актілерін тіркеу саласындағы бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қойылатын бұзушылық дәрежесі

Глава 4. Проверочные листы
19. Проверочные листы составляются для однородных групп субъектов (объектов) контроля и включают требования в соответствии с пунктом 2 статьи 132 Кодекса и с соблюдением условий, определенных в пункте 2 статьи 143 Кодекса.
20. Проверочные листы формируются по форме согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу.
Приложение 1
к Критериям оценки
степени рисков
в сфере регистрации актов
гражданского состояния
Степени нарушений требований субъектов (объектов) контроля в сфере регистрации актов гражданского состояния

Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 24.09.2025 № 519 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 25.09.2025 № 93 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Азаматтық хал актілерін тіркеу саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары
Бұзушылық дәрежесі
1
Баланың тууын мемлекеттік тіркеуді туу туралы медициналық куәлік немесе туу фактісін анықтау туралы сот шешімінің көшірмесі негізінде жүзеге асыру
Өрескел
2
Туу туралы акт жазбасында баланың туылған жері деп баланың тууын мемлекеттік тіркеу кезінде қабылданған Қазақстан Республикасы әкімшілік-аумақтық бірлігінің атауына сәйкес баланың нақты туылған жерінің атауы (Қазақстан Республикасынан тыс жерде, экспедицияларда және тіркеуші органы жоқ шалғай жерлерде, сондай-ақ анасының теңіз, өзен, әуе кемесінде немесе поезда болған уақытында туған балаларды қоспағанда)
Елеулі
3
Баланың тууын мемлекеттік тiркеуді ата-анасы немесе олардың бiреуi, ал олар қайтыс болған, науқастанған немесе өзге де себептермен өтініш жасау мүмкiн болмаған жағдайда – мүдделi адамдар немесе бала туған кезде анасы жатқан медициналық ұйымның әкiмшiлiгiнің өтініші бойынша жүзеге асыру
Елеулі
4
Баланың тууын мемлекеттік тiркеуді Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын немесе уақытша болатын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар өз мәртебесіне сәйкес келетін жеке басын куәландыратын құжаттарын, оның мәтiнiнiң нотариат куәландырған мемлекеттік немесе орыс тiлiнде аудармасын ұсынылған кезде жүзеге асыру
Өрескел
5
Некеде тұрған (ерлі-зайыпты болған) кезде бойға біткен және әкесі қайтыс болғаннан кейін немесе неке (ерлі-зайыптылық) бұзылғаннан кейін не неке (ерлі-зайыптылық) жарамсыз деп танылғаннан кейін туған баланың тууын мемлекеттік тіркеу, егер баланың әкесі қайтыс болған немесе неке (ерлі-зайыптылық) бұзылған не ол жарамсыз деп танылған күннен бастап екі жүз сексен күннен аспаса, жалпы негізде жүзеге асыру
Әрескел
6
Тууды тіркеу туралы жазбаға неке (ерлі-зайыптылық) бұзылған, ол бала туғаннан кейін жарамсыз деп танылған кезден бастап екі жүз сексен күн асқаннан кейін анасының бұрынғы жұбайын, баланың әкесі етіп, әке болуды анықтау негізінде жазу
Өрескел
7
Туу туралы акт жазбасында босанған әйелдің жұбайы болып табылмайтын адамды жазбаша мойындаған жағдайда және оның күйеуінің жазбаша келісімі болған жағдайда әке болуды анықтау және тууды тіркеу кезінде баланың әкесі етіп жазу
Өрескел
8
Баланың тууын мемлекеттік тіркеу кезінде, егер баланың ата-анасы бір-бірімен некеде тұрмаса (ерлі-зайыпты болмаса), баланың тууын мемлекеттік тіркеумен бір мезгілде әкесі белгілі болған және тіркелген жағдайда, әке болуды анықтау негізінде баланың әкесі етіп жазу
Өрескел
9
Тууды жазу кiтабында баланың әкесiнің тегін анасының тегi бойынша, баланың аты мен әкесiнiң аты оның көрсетуі бойынша жазу, егер әкесі анықталмаса, некеде тұрмаған (ерлі-зайыпты болмаған) анасының өтініші бойынша жүзеге асыру
Елеулі
10
Баланың әкесі туралы мәліметтерге түзетулерді некеде тұрмаған ананың өтініші бойынша енгізу
Елеулі
11
Баланың тууын тіркеу туралы акт жазбасында ата-анасының қай ұлтқа жататынын Қазақстан Республикасы азаматтарының ұлтын Қазақстан Республикасы азаматтарының жеке басын куәландыратын құжаттарында, шетелдік ұлтын оның шетелдік төлқұжатында көрсетілген (шетелдіктің шетелдік төлқұжатында ұлты туралы мәлімет болмаған кезде оның ұлты өзі азаматы болып табылатын шет мемлекеттің құзыретті органы берген құжатқа сәйкес айқындалуы мүмкін) ұлтына сәйкес көрсету
Елеулі
12
Тууды мемлекеттік тіркеу кезінде баланың тегін ата-аналарының тегі бойынша, ата-аналарының тегі әртүрлі болған кезде балаға ата-анасының келісімі бойынша әкесінің немесе анасының тегін не баланың тегі ұлттық дәстүрлер ескеріле отырып, баланың әкесінің немесе атасының атымен жазу
Өрескел
13
Азаматтардың ниеті бойынша ұлты қазақ адамдардың тегі мен әкесінің атын жазуда қазақ тіліне тән емес аффикстерді алып тастап, ал олардың орнына әкесінің атына: –ұлы, -қызы деген сөздер қосып жазу
Елеулі
14
Жеке тұлғаның тегіне "тегі", "ұрпағы", "немересі", "шөбересі", "келіні" деген және басқа да сөздерді қосып жазуға жол бермеу
Өрескел
15
Ата-аналардың тілегі бойынша баланың тегін, атын және әкесінің атын олардың ұлттық ерекшеліктеріне сәйкес жазу
Елеулі
16
Тауып алынған, тастанды (бас тартылған) баланың тууы ішкі істер органдарының, қорғаншылық немесе қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын органның, білім беру ұйымдары әкімшілігінің немесе бала орналастырылған медициналық ұйымның өтініші бойынша тауып алынған, бас тартылған немесе қалдырылған күннен бастап жеті тәуліктен кешіктірілмей мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыру
Елеулі
17
Тауып алынған, тастанды (бас тартылған) баланың тууын бала тауып алынған кездегі уақыт, орын және мән-жайлар көрсетіле отырып, ішкі істер органы немесе қорғаншылық немесе қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын орган жасаған хаттама немесе акт; тауып алынған баланың жасы мен жынысын растайтын медициналық ұйым берген құжат және басқа да бала туралы дербес мәліметтер қоса беріле отырып мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыру
Елеулі
18
Өлі туған балаға және өмірінің алғашқы аптасында қайтыс болған балаға туу туралы куәлікті беруге жол бермеу
Елеулі
19
Бала өмірінің алғашқы аптасында қайтыс болған жағдайда оның тууын мемлекеттік тіркеу - туу туралы медициналық анықтаманың негізінде, ал қайтыс болған жағдайда перинатальдық қайтыс болуы туралы куәліктің негізінде баланың тууын мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыру
Елеулі
20
Бір жасқа толған және одан үлкен баланың тууын мемлекеттік тіркеу ата-аналардың немесе өзге де мүдделі адамдардың жазбаша өтініші бойынша баланың тууын мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыру
Елеулі
21
Кәмелетке толған адамның жазбаша өтініші бойынша тууды мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыру
Елеулі
22
Бір жасқа толған және одан асқан баланың тууын мемлекеттік тіркеуді тіркеуші органның қорытындысы негізінде жүзеге асыру
Елеулі
23
Ата-аналардың ниеті бойынша тіркеуші орган баланың тууын салтанатты жағдайда мемлекеттік тіркеуді өз үй-жайында не арнайы осыған арналған мемлекеттік неке сарайларында қамтамасыз ету
Болмашы
24
Әке болуды анықтауға байланысты баланың ата-анасының әке болуды анықтау туралы бірлескен өтініші, анасы қайтыс болған, анасы қайтыс болды деп жарияланған; анасы психикалық аурудың немесе ақыл-есі кемдігінің салдарынан әрекетке қабілетсіз деп танылған; анасы ата-ана құқықтарынан айырылған не шектелген; баланың анасының тұрғылықты жерін анықтау мүмкін болмаған жағдайларда баланың әкесінің өтініші; әке болуды анықтау туралы, сондай-ақ әке болуды тану фактісін және әке болу фактісін анықтау туралы сот шешімі негізінде туу туралы акт жазбасына өзгерту енгізуді жүзеге асыру
Өрескел
25
Әке болуды анықтауға байлынысты туу туралы акт жазбасына өзгерістер енгізу және неке қиюды мемлекеттік тіркеу әрекетке қабілетті тұлғалардың өтініші бойынша жүзеге асыру
Өрескел
26
Баланың тууын мемлекеттік тіркеу және әке болуды анықтау кезінде өтінішті бір мезгілде берген кезде, туу туралы акт жазбасына әке туралы мәліметтерді жазу
Елеулі
27
Кәмелетке толған адамдарға қатысты әке болуды анықтауға байланысты туу туралы акт жазбасына өзгерістер енгізуді – олардың жазбаша келiсiмiмен ғана, ал егер ол әрекетке қабiлетсіз деп танылса, оның қорғаншысының немесе қорғаншылық немесе қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын органның келiсiмiмен жүзеге асыру
Елеулі
28
Неке қиюды (ерлі-зайыпты болуды) мемлекеттік тіркеуді некеге отыру (ерлі-зайыпты болу) туралы бірлескен жазбаша өтініштің негізінде жүзеге асыру
Өрескел
29
Бір жынысты адамдардың, олардың біреуі болса да басқа тіркелген некеде (ерлі-зайыптылықта) тұратын адамдардың, жақын туыстардың, бала асырап алушылар мен асырап алынған балалардың, асырап алушылардың балалары мен асырап алынған балалардың, соттың заңдық күшіне енген шешімі бойынша олардың біреуі болса да психикалық ауруы немесе ақыл-есі кемдігі салдарынан әрекетке қабілетсіз деп танылған адамдардың арасында неке қиюға (ерлі-зайыпты болуға) жол бермеу
Өрескел
30
Неке қиюды (ерлі-зайыпты болуды) мемлекеттік тіркеу некеге отыратын (ерлі-зайыпты болатын) адамдардың ниеті бойынша Қазақстан Республикасының аумағындағы кез келген тіркеуші органда жүзеге асыру
Елеулі
31
Некені (ерлі-зайыптылықты) мемлекеттік тіркеуді некеге отыру (ерлі-зайыпты болу) туралы бірлескен өтініш берілгеннен кейінгі келесі жұмыс күнінен бастап есептелетін күнтізбелік он бесінші күні жүзеге асыру (дәлелді себептерді (жүктілік, баланың тууы, тараптардың бірінің өміріне тікелей қатер төнуі және басқа да ерекше мән-жайлар) қоспағанда)
Елеулі
32
Неке қиюды (ерлі-зайыпты болу) мемлекеттік тіркеу кезінде, Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын немесе шетелде уақытша болатын Қазақстан Республикасының азаматы жеке куәлiгiн не төлқұжатын; шетелде тұрақты тұратын Қазақстан Республикасының азаматы - оның шетелде тұрақты тұратын Қазақстан Республикасының азаматы ретiнде есепке алынғаны туралы шетелдегi консулдық мекеменiң белгiсi бар Қазақстан Республикасы азаматының төлқұжатын, Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдік, шетелдіктің Қазақстан Республикасында тұруға арналған ықтиярхатын, Қазақстан Республикасында уақытша болатын шетелдік Қазақстан Республикасының iшкi iстер органы берген Қазақстан Республикасында уақытша тұруға рұқсат ететін құжатын, Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын азаматтығы жоқ адам тұрғылықты жерi бойынша тiркелгендiгi туралы Қазақстан Республикасы iшкi iстер органдарының белгiсi бар азаматтығы жоқ адамның куәлiгiн, Қазақстан Республикасында уақытша болатын азаматтығы жоқ адам оның жеке басын куәландыратын, өзі тұратын елдiң құзыреттi органдары берген және Қазақстан Республикасының iшкi iстер органдарында белгiленген тәртiппен тiркелген құжатын ұсынғанда жүзеге асыру
Елеулі
33
Неке қиюды (ерлі-зайыпты болу) мемлекеттік тіркеуді басқа мемлекеттің аумағында тұрақты тұратын шетелдiк, азаматтығы жоқ адам жеке басын куәландыратын құжаттардың мәтiнiнiң нотариат куәландырған қазақ тiлiндегi немесе орыс тiлiндегi аудармасын ұсынған кезде жүзеге асыру
Өрескел
34
Еркектер мен әйелдер үшін он сегіз жас деп белгіленген неке (ерлі-зайыптылық) жасына жеткендердің және неке қиюын (ерлі-зайыпты болуын) мемлекеттік тіркеуді және қалыңдықтың жүкті болуы немесе ортақ бала туған кезде неке қию (ерлі-зайыпты болу) жасын екі жылдан аспайтын мерзімге төмендетіп жүзеге асыру
Өрескел
35

Сноска. Приложение 1 – в редакции совместного приказа Министра юстиции РК от 24.09.2025 № 519 и Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 25.09.2025 № 93 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Критерии оценки степени рисков в сфере регистрации актов гражданского состояния
Степень нарушения
1
Осуществлять государственную регистрацию рождения ребенка на основании медицинского свидетельства о рождении или копии решения суда об установлении факта рождения
Грубое
2
Указывать в актовой записи о рождении места фактического рождения ребенка в соответствии с принятым на момент государственной регистрации рождения ребенка названием административно-территориальной единицы Республики Казахстан (за исключением детей родившихся за пределами Республики Казахстан, родившегося в экспедициях и в отдаленных местностях, где нет регистрирующего органа, а также во время нахождения матери на морском, речном, воздушном судне или в поезде)
Значительное
3
Осуществлять государственную регистрацию рождения ребенка по заявлению родителей или одного из них, а в случае их смерти, болезни или невозможности по иным причинам сделать заявление – заинтересованных лиц или администрацией медицинской организации, в которой находилась мать при рождении ребенка
Значительное
4
Осуществлять государственную регистрацию рождения ребенка в отношении иностранцев и лиц без гражданства, постоянно проживающих или временно пребывающих в Республике Казахстан при представлении документов, удостоверяющих личность, соответствующих их статусу, с нотариально засвидетельствованным переводом его текста на государственный или русский язык
Грубое
5
Осуществлять государственную регистрацию рождения ребенка, зачатого в течение брака (супружества) и родившегося после смерти отца или расторжения брака (супружества) либо признания брака (супружества) недействительным на общих основаниях, если со дня смерти отца или расторжения брака (супружества) либо признания его недействительным прошло не более двухсот восьмидесяти дней
Грубое
6
Записывать отцом ребенка в записи акта о рождении бывшего супруга матери по истечении двухсот восьмидесяти дней со дня расторжения брака (супружества), признания его недействительным после рождения ребенка, на основании установлении отцовства
Грубое
7
Записывать отцом ребенка в записи акта о рождении лица, не являющегося супругом родившей женщины, при установлении отцовства и регистрации рождения, в случае письменного признания отцовства данного лица и при письменном согласии ее мужа
Грубое
8
Записывать отцом ребенка, при государственной регистрации рождения ребенка, если родители ребенка не состоят в браке (супружестве) между собой, на основании установлении отцовства в случае, если отцовство устанавливается и регистрируется одновременно с государственной регистрацией рождения ребенка
Грубое
9
Записывать фамилии отца ребенка в книге записей рождений по фамилии матери, имя и отчество отца ребенка - по ее указанию, производить согласно заявлению матери, не состоящей в браке (супружестве), если отцовство не установлено
Значительное
10
По заявлению матери не состоящей в браке вносить исправления в сведения об отце ребенка
Значительное
11
Указывать национальную принадлежность родителей в записи акта о рождении ребенка, граждан Республики Казахстан в соответствии с национальностью, указанной в документах, удостоверяющих личность граждан Республики Казахстан, иностранцев, в соответствии с его заграничным паспортом (при отсутствии в заграничном паспорте иностранца сведений о национальности, она может быть определена в соответствии с документом, выданным компетентным органом иностранного государства, гражданином которой он является)
Значительное
12
При государственной регистрации рождения присвоить фамилию ребенка по фамилии родителей, при разных фамилиях родителей по фамилии отца или матери, по соглашению родителей, либо от имени отца или деда ребенка с учетом национальных традиций
Грубое
13
Исключать по желанию граждан из употребления в написании фамилий и отчеств лиц казахской национальности несвойственных казахскому языку аффиксов, в отчестве употребляются: -ұлы, -қызы в слитном написании
Значительное
14
Не допускать написания фамилии физического лица с добавлением слов "тегі", "ұрпағы", "немересі", "шөбересі", "келіні" и других
Грубое
15
Присвоить фамилию, имя и отчество ребенка в соответствии с национальными особенностями родителей по их желанию
Значительное
16
Производить государственную регистрацию рождения найденного, брошенного (отказного) ребенка по заявлению органов внутренних дел, органа, осуществляющего функции по опеке или попечительству, администрации организации образования или медицинской организации, в которую помещен ребенок, не позднее семи суток со дня обнаружения, отказа или оставления
Значительное
17
Производить государственную регистрацию рождения найденного, брошенного (отказного) ребенка с приложением протокола или акта, составленного органом внутренних дел или органом, осуществляющим функции по опеке или попечительству, с указанием времени, места и обстоятельств, при которых ребенок был найден; документа, выданного медицинской организацией, подтверждающих возраст и пол найденного ребенка, и другие персональные сведения о ребенке
Значительное
18
Не допускать выдачу свидетельства о рождении мертворожденному ребенку и ребенку, умершему на первой неделе жизни
Значительное
19
Производить государственную регистрацию рождения в случае смерти ребенка на первой неделе жизни на основании медицинской справки о рождении, и смерти - на основании свидетельства о перинатальной смерти
Значительное
20
Производить государственную регистрацию рождения, достигшего одного года и более по письменному заявлению родителей или иных заинтересованных лиц
Значительное
21
Производить государственную регистрацию рождения лица достигшего совершеннолетия по его письменному заявлению
Значительное
22
Производить государственную регистрацию рождения ребенка, достигшего одного года и более на основании заключения регистрирующего органа
Значительное
23
Обеспечить государственную регистрацию рождения ребенка в торжественной обстановке в помещении регистрирующего органа либо в специально предназначенных государственных дворцах бракосочетания по желанию родителей
Незначительное
24
Производить внесение изменений в запись акта о рождении в связи с установлением отцовства на основании совместного заявления родителей ребенка об установлении отцовства, заявления отца ребенка в случаях смерти матери, объявления матери умершей; признания матери недееспособной вследствие психического заболевания или слабоумия; лишения либо ограничения матери в родительских правах; невозможности установления места жительства матери ребенка, либо решения суда об установлении отцовства, а также установлении факта признания отцовства и факта отцовства
Грубое
25
Производить внесение изменений в запись акта о рождении в связи с установлением отцовства и государственную регистрацию заключения брака по заявлению дееспособных лиц
Грубое
26
Производить регистрацию актов о рождении при одновременной подаче заявлении на государственную регистрацию рождения ребенка и установления отцовства
Значительное
27
Производить внесение изменений в запись акта о рождении в связи с установлением отцовства в отношении лиц, достигших совершеннолетия, только с их письменного согласия, а если оно признано недееспособным - с согласия его опекуна или органа, осуществляющего функции по опеке или попечительству
Значительное
28
Производить государственную регистрацию заключения брака (супружества) на основании совместного письменного заявления о вступлении в брак (супружество)
Грубое
29
Не допускать заключение брака (супружества) между лицами одного пола, лицами, из которых хотя бы одно лицо уже состоит в другом зарегистрированном браке (супружестве), близкими родственниками, усыновителями и усыновленными, детьми усыновителей и усыновленными детьми, лицами, хотя бы одно из которых признано недееспособным вследствие психического заболевания или слабоумия по решению суда, вступившему в законную силу
Грубое
30
Производить государственную регистрацию заключения брака (супружества) в любом регистрирующем органе на территории Республики Казахстан по желанию лиц, вступающих в брак (супружество)
Значительное
31
Производить государственную регистрацию брака (супружества) на пятнадцатый календарный день, который исчисляется со следующего рабочего дня после подачи совместного заявления о заключении брака (супружества) (за исключением наличии уважительных причин (беременности, рождении ребенка, непосредственной угрозы жизни одной из сторон и других особых обстоятельств)
Значительное
32
Производить государственную регистрацию заключения брака (супружества) при представлении граждан Республики Казахстан, постоянно проживающих в Республике Казахстан или временно пребывающих за границей, удостоверении личности либо паспорт; граждан Республики Казахстан, постоянно проживающих за границей, - паспорта гражданина Республики Казахстан с отметкой консульского учреждения за рубежом о постановке его на учет как постоянно проживающего за границей гражданина Республики Казахстан; иностранца, постоянно проживающего в Республике Казахстан, вида на жительство иностранца в Республике Казахстан, иностранца, временно пребывающего в Республике Казахстан документа, выданного органом внутренних дел Республики Казахстан, разрешающий временное проживание в Республике Казахстан; лиц без гражданства, постоянно проживающих в Республике Казахстан, удостоверении лица без гражданства с отметкой органов внутренних дел Республики Казахстан о регистрации по месту жительства, лиц без гражданства, временно пребывающих в Республике Казахстан, документа, удостоверяющего его личность, выданный компетентными органами страны его проживания и зарегистрированный в установленном порядке в органах внутренних дел Республики Казахстан
Значительное
33
Производить государственную регистрацию заключения брака (супружества) при представлении иностранцев, лиц без гражданства, постоянно проживающих на территории другого государства, нотариально засвидетельствованного перевода текста документов, удостоверяющих личность на казахском или русском языке
Грубое
34
Производить государственную регистрацию заключения брака (супружества) лиц, достигших брачного (супружеского) возраста установленный для мужчин и женщин в восемнадцать лет и снижение на срок не более двух лет при беременности невесты или рождении общего ребенка
Грубое
35

Неке қиюды (ерлі-зайыптылықты) мемлекеттік тіркеуді кәмелетке толмаған азаматтарға қатысты (16-дан 18 жасқа дейін) белгiленген неке жасын азайту қажеттігін растайтын құжаттарды, неке (ерлі-зайыптылық) жасына толмаған адамдардың ата-аналарының не қамқоршыларының жазбаша келісімімен, олардың жеке басын куәландыратын құжаттары беріле отырып жүзеге асыру
Өрескел
36
Неке қиюды (ерлі-зайыпты болуын) мемлекеттік тіркеу кезінде некеге дейінгі тегін екінші жұбайының тегіне өзгертуге ниет білдірген жұбайға неке қию (ерлі-зайыпты болу) туралы акт жазбасында ортақ тек ретінде таңдап алынған тегін көрсету
Елеулі
37
Неке қию (ерлі-зайыпты болу) туралы акт жазбасын жасаған кезде бұрынғы тектерінде қалуға ниет білдірген ерлі-зайыптылардың тектерін қалдыру
Елеулі
38
Неке қиюды (ерлі-зайыпты болуын) мемлекеттік тіркеу кезінде өзінің некеге дейінгі тегіне екінші жұбайының тегін қосып жазуға ниет білдірген жұбайға неке қию (ерлі-зайыпты болу) туралы акт жазбасында қосылатын тегі некеге дейінгі тегінен кейін сызықша арқылы жазу
Елеулі
39
Неке қиюды (ерлі-зайыпты болуын) мемлекеттік тіркеу кезінде, егер некеге отыратын (ерлі-зайыпты болатын) адамдар (адамдардың біреуі) ауыр науқастануы салдарынан немесе басқа да дәлелді себеп бойынша тіркеуші органға келе алмайтын жағдайда, неке қиюды (ерлі-зайыпты болуды) мемлекеттік тіркеу оның үйінде, медициналық немесе өзге де ұйымда некеге отыратын (ерлі-зайыпты болатын) адамдардың қатысуымен жүзеге асыру
Елеулі
40
Неке қиюды (ерлі-зайыпты болуды) мемлекеттік тіркеу кезінде, тіркеуші органның лауазымды адамы некеге отыруға (ерлі-зайыпты болуға) ниет білдіргені туралы берілген өтініштерді жария етеді, болашақ жұбайлардың құқықтары мен міндеттерін түсіндіреді, келісімді және жұбайлардың таңдаған тегі туралы шешімді анықтайды, кедергінің жоқ екендігін анықтайды, мемлекет атынан неке қию (ерлі-зайыпты болу) туралы белгіленген үлгідегі куәлікті тапсырады
Елеулі
41
Неке қиюды (ерлі-зайыпты болуды) мемлекеттік тіркеу кезінде, неке қиюға (ерлі-зайыпты болуға) кедергі болмаған кезде азаматтық хал актілерін жазу кітабына некеге отыратын (ерлі-зайыпты болатын) адамдардың қолы қойылған және тіркеуші орган басшысының қолы қойылған және елтаңбалы мөрімен бекітілген неке (ерлі-зайыптылық) туралы жазба енгізеді
Елеулі
42
Неке қиюға (ерлі-зайыпты болуға) кедергі келтіретін мән-жайлардың бар екенін растайтын айғақтары болса, неке қиюды (ерлі-зайыпты болуды) мемлекеттік тіркеуден бас тарту
Елеулі
43
Неке қиюды (ерлі-зайыпты болуды) салтанатты жағдайда мемлекеттік тіркеу некеге отыратындардың (ерлі-зайыпты болатындардың) ниеті бойынша тіркеуші органдардың арнайы жабдықталынған үй-жайларында не арнайы осыған арналған мемлекеттік неке сарайларында жүзеге асыру
Болмашы
44
Неке қиюды (ерлі-зайыпты болуды) мемлекеттік тіркеуді Қазақстан Республикасының аумағында азаматтығы жоқ адаммен неке қиюды (ерлі-зайыпты болуды), егер ол адамның Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұрғылықты жері болса жүзеге асыру
Елеулі
45
Некеге құқық қабілеттілігі туралы Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде неке қиюды (ерлі-зайыпты болуды) мемлекеттік тіркеу үшін Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын не бұрын тұрған азаматтарға беру
Елеулі
46
Некеге құқық қабілеттілігі туралы анықтаманы алу үшін жеке басын куәландыратын құжатты, некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы куәлiкті немесе егер өтініш беруші некеде тұрса (ерлі-зайыпты болса), жұбайының қайтыс болуы туралы куәлiкті ұсынған кезде беру
Елеулі
47
Некені қиюды (ерлі-зайыпты болуды) мемлекеттік тіркеуді бас бостандығынан айыру орындарында (қылмыстық-атқару жүйесінің мекемелерінде) қамауда отырған немесе жазасын өтеп жүрген адаммен неке қиюды (ерлі-зайыпты болуды) мемлекеттік тіркеуді некеге отыратын адамдардың қатысуымен тіркеуші органдар неке қию (ерлі-зайыпты болу) шарттарын сақтай отырып, тиісті мекеменің үй-жайында жүзеге асыру
Елеулі
48
Некені қиюды (ерлі-зайыпты болуды) мемлекеттік тіркеуді сотқа дейiн бұлтартпау шарасы ретiнде қамауға алу таңдалған адамдармен тіркеуші орган адамды немесе осы іс жүргізуінде жатқан органды хабардар еткеннен кейін тергеу изоляторларында жүзеге асыру
Елеулі
49
Неке (ерлі-зайыпты болу) бұзылған немесе жарамсыз деп танылған жағдайда неке қию (ерлі-зайыпты болу) туралы акт жазбасына қажетті мәліметтер некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу немесе жарамсыз деп тану туралы сот шешімінің не ерлі-зайыптылардың бірлескен өтініші бойынша тіркеуші органдарда некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы жазбаның негізінде жүзеге асыру
Елеулі
50
Мүдделі адамнан неке қиюды (ерлі-зайыпты болуды) мемлекеттік тіркеу үшін кедергілердің бар екендігі туралы өтініш түскен жағдайда, неке қиюды (ерлі-зайыпты болу) мемлекеттік тіркеуді күнтізбелік он бес күннен аспайтын мерзімге тоқтата тұруға және өтініш берушіден белгіленген мерзімде тиісті деректі айғақтар беруді талап ету
Елеулі
51
Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы ерлі-зайыптылардың бірлескен өтініші негізінде, кәмелетке толмаған ортақ балалары жоқ және бір-біріне мүліктік және өзге де талаптар қоймайтын ерлі-зайыптылардың некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуға өзара келісімі бойынша жүзеге асыру
Өрескел
52
Некені (ерлі - зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеуді ерлі - зайыптылардың біреуінің өтініші бойынша жұбайын хабар-ошарсыз кеткен деп тану туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің, жұбайын әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі деп тану туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің, осы өтінішті берген жұбайының тұрғылықты жеру бойынша жұбайының қылмыс жасағаны үшін кемінде үш жыл мерзімге бас бостандығынан айыруға сотталғандығы туралы сот үкімінің; сот санкциялаған күнінен бастап үш жыл өткен соң қылмыстық қудалау органының халықаралық іздестіруді жариялау туралы қаулысының негізінде жүзеге асыру
Елеулі
53
Некені (ерлі - зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеуді тіркеуші орган некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы бірлескен өтініш берілген күннен бастап бір ай мерзім өткеннен кейін некені (ерлі-зайыптылықты) бұзушылардың өздері қатысқан кезде жүзеге асыру
Өрескел
54
Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеу кезінде хабар-ошарсыз кеткен деп танылған, әрекетке қабілетсіз немесе қылмыс жасағаны үшін кемінде үш жыл мерзімге бас бостандығынан айыруға сотталған адаммен некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу кезінде жұбайынан өтініш түскен күннен бастап бір апта мерзімде ол туралы қамауда жатқан жұбайға не әрекетке қабілетсіз жұбайдың қорғаншысына немесе хабар-ошарсыз кеткен деп танылған жұбайдың мүлкіне қорғаншыға хабарламаны алған күннен бастап қырық бес күн мерзім белгілей отырып хабарлауға, осы мерзім ішінде олар некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы туралы өтініш бойынша өздерінің арасында дау бар екені туралы жазбаша хабарлауға құқылы
Елеулі
55
Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеу кезінде, некеге отыру кезде ортақ тегін сақтау немесе осы тегін некеге дейінгі тегіне өзгерту туралы көрсету
Елеулі
56
Атын, әкесінің атын, тегін ауыстыруға байланысты акт жазбаға өзгерістер енгізуді он алты жасқа толған және атын және (немесе) әкесінің атын, тегін ауыстыруға ниет білдірген адамның жеке өтініші бойынша жүзеге асыру
Өрескел
57
Атын, әкесінің атын, тегін ауыстыру туралы қорытынды жасалған адамның туу туралы акт жазбасына өзгерістер енгізу
Елеулі
58
Қайтыс болуды мемлекеттік тіркеу медициналық ұйым берген қайтыс болу туралы құжат немесе қайтыс болу фактісін белгілеу туралы немесе адамды қайтыс болды деп жариялау туралы соттың заңды күшіне енген шешімі негізінде жүзеге асыру
Өрескел
59
Мәйіттері танылмаған және талап етілмеген адамдардың қайтыс болуын мемлекеттік тіркеу туралы өтінішті қайтыс болған адамның тұрған жері бойынша сот-медициналық сараптамасы ұйымының лауазымды адамдары қайтыс болғаны туралы мәлімет қамтылған медициналық куәлікті енгізе отырып, жүзеге асыру
Елеулі
60
Егер қайтыс болған адам кейіннен танылған болса, ол туралы жетіспейтін мәліметтер қайтыс болу туралы медициналық куәліктің және мәлімдеме жасаушының жазбаша өтінішінің негізінде қайтыс болу туралы актінің жазбасына қорытынды жасалмастан енгізу, қайтыс болу туралы анықтама беру
Елеулі
61
Азаматтық хал актілері куәліктерінің бланкілерін жанбайтын сейфте сақтау
Өрескел
62
Акт кітаптары қатаң жүйелі түрде тігілген және нөмірленген, оны жасаған тіркеуші орган басшысының қолымен және елтаңбалы мөрімен бекемделген бірдей жүз акт жазбасын қамтылған, екі данада жасау
Елеулі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
2023 жылғы 28 қыркүйектегі
№ 169 мен
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
2023 жылғы 26 қыркүйектегі
№ 688 бірлескен бұйрығына
№ 2 қосымша
Тексеру парағы

Производить государственную регистрацию заключения брака (супружества) в отношении несовершеннолетних лиц (с 16 до 18 лет) при представлении соответствующих документов, подтверждающих необходимость снижения установленного брачного возраста, с письменного согласия родителей либо попечителей лиц, не достигших брачного (супружеского) возраста, документов удостоверяющих их личность
Грубое
36
При государственной регистрации заключения брака (супружества) супругу, изъявившему желание изменить добрачную фамилию на фамилию другого супруга, в записи акта о заключении брака (супружества) указав избранную в качестве общей фамилии
Значительное
37
При составлении актовой записи о заключении брака (супружества) не изменять фамилии супругов, желающих оставаться на прежних фамилиях
Значительное
38
При государственной регистрации заключения брака (супружества) супругу, изъявившему желание присоединить к своей добрачной фамилии фамилию другого супруга, в записи акта о заключении брака (супружества) присоединяемую фамилию записывать после добрачной фамилии через дефис
Значительное
39
При государственной регистрации заключения брака (супружества) в случае, если лица (одно из лиц), вступающие в брак (супружество), не могут явиться в регистрирующий орган вследствие тяжелой болезни или по другой уважительной причине, государственную регистрацию заключения брака (супружества) производить на дому, в медицинской или иной организации в присутствии лиц, вступающих в брак (супружество)
Значительное
40
При государственной регистрации заключения брака (супружества) должностное лицо оглашает поданные заявления о желании вступить в брак (супружество), разъясняет лицам, вступающим в брак (супружество), права и обязанности будущих супругов, выясняет согласие о вступлении в брак (супружество) и решение об избираемой супругами фамилии, выясняет отсутствие препятствий к заключению брака (супружества), от имени государства вручает свидетельство установленного образца о заключении брака (супружества)
Значительное
41
При государственной регистрации заключения брака (супружества) в случае отсутствии препятствий к заключению брака (супружества) в книгу записей актов гражданского состояния вносит запись о браке (супружестве), подписанную лицами, вступающими в брак (супружество), и скрепляемую подписью руководителя и гербовой печатью регистрирующего органа
Значительное
42
При наличии доказательств, подтверждающих обстоятельства, препятствующих заключению брака (супружества) отказать в государственной регистрации заключении брака (супружества)
Значительное
43
Осуществлять государственную регистрацию заключения брака (супружества) по желанию вступающих в брак (супружество) в торжественной обстановке в специально оборудованных помещениях регистрирующих органов либо в специально предназначенных государственных дворцах бракосочетания
Незначительное
44
Производить государственную регистрацию заключения брака (супружества) с лицом без гражданства на территории Республики Казахстан, в случае если лицо имеет постоянное место жительства на территории Республики Казахстан
Значительное
45
Выдавать справки о брачной правоспособности, гражданам, постоянно проживающим либо ранее проживавшим на территории Республики Казахстан, для государственной регистрации заключения брака (супружества) за пределами Республики Казахстан
Значительное
46
Выдавать справки о брачной правоспособности осуществляется при предъявлении документа, удостоверяющий личность, свидетельства о расторжении брака (супружества) или свидетельства о смерти супруга, если заявитель состоял в браке (супружестве)
Значительное
47
Осуществлять государственную регистрацию заключения брака (супружества) с лицом, находящимся под стражей или отбывающим наказание в местах лишения свободы, в присутствии лиц, вступающих в брак (супружество), в помещении, определенном администрацией соответствующего учреждения, по месту содержания под стражей или отбывания наказания лица с соблюдением условий заключения брака (супружества)
Значительное
48
Осуществлять государственную регистрацию заключения брака (супружества) с лицами, в отношении которых до суда в качестве меры пресечения избрано заключение под стражу, в следственных изоляторах после уведомления лица или органа, в производстве которого находится дело
Значительное
49
В случае расторжения или признания брака (супружества) недействительным в запись акта о заключении брака (супружества) вносить необходимые сведения на основании решения суда о расторжении или признании брака (супружества) недействительным либо записи о расторжении брака (супружества) в регистрирующих органах по совместному заявлению супругов
Значительное
50
Приостановить государственную регистрацию заключения брака (супружества) на срок не больше пятнадцати календарных дней в случае поступления заявления от заинтересованного лица о наличии препятствий для государственной регистрации заключения брака (супружества) и требовать от заявителя представления соответствующих документальных доказательств в назначенный срок
Значительное
51
Осуществлять государственную регистрацию расторжения брака (супружества) по совместному заявлению супругов о расторжении брака (супружества), при взаимном согласии на расторжение брака (супружества) супругов, не имеющих общих несовершеннолетних детей, и отсутствии имущественных и иных претензий друг к другу
Грубое
52
Осуществлять государственную регистрацию расторжения брака (супружества) по заявлению одного из супругов на основании вступившего в законную силу решения суда о признании супруга безвестно отсутствующим; вступившего в законную силу решения суда о признании супруга недееспособным или ограниченно дееспособным; приговора суда об осуждении супруга за совершение преступления к лишению свободы на срок не менее трех лет по месту жительства супруга; постановления органа уголовного преследования об объявлении в международный розыск по истечении трех лет, со дня санкционирования его судом, подавшего это заявление
Значительное
53
Осуществлять государственную регистрацию расторжения брака (супружества) при личном присутствии расторгающих брак (супружество) по истечении месячного срока со дня подачи совместного заявления о расторжении брака (супружества)
Грубое
54
При государственной регистрации расторжения брака (супружества) с лицом, признанным безвестно отсутствующим, недееспособным или осужденным за совершение преступления к лишению свободы на срок не менее трех лет, извещать в недельный срок со дня поступления заявления супруга, находящегося в заключении, либо опекуна недееспособного супруга или опекуна над имуществом признанного безвестно отсутствующего супруга с установлением сорокапятидневного срока со дня получения извещения, в течение которого они вправе письменно сообщить о наличии у них спора по заявлению о расторжении брака(супружества)
Значительное
55
При государственной регистрации расторжения брака (супружества) указать о сохранении общей принятую при вступлении в брак или изменении этой фамилии на добрачную фамилию (по желанию заявителя)
Значительное
56
Осуществлять внесение изменений в запись акта о регистрации актов гражданского состояния в связи с переменой имени, отчества, фамилии по личному заявлению лица, достигшего шестнадцатилетнего возраста и желающего поменять имя и (или) отчество, фамилию
Грубое
57
Вносить изменения в актовую запись о рождении лица, в отношении которого составлено заключение о перемене имени, отчества, фамилии
Значительное
58
Осуществлять государственную регистрацию смерти на основании документа о смерти, выданный медицинской организацией, либо вступившего в законную силу решения суда об установлении факта смерти или об объявлении лица умершим
Грубое
59
Осуществлять государственную регистрацию смерти неопознанных и невостребованных трупов по заявлению должностных лиц организации судебной медицинской экспертизы по месту нахождения умершего, с внесением сведении содержащихся в медицинском свидетельстве о смерти
Значительное
60
При опознании неопознанных и невостребованных трупов внесение недостающих сведении о нем в запись акта о смерти на основании медицинского свидетельства о смерти и письменного ходатайства заявителя без составления заключения
Значительное
61
Хранить бланки свидетельств актов гражданского состояния в несгораемых сейфах
Грубое
62
Составлять актовые книги в двух экземплярах из двухсот идентичных актовых записей, скрепленных подписью руководителя и гербовой печатью регистрирующего органа, ее составившего, прошнурованных и пронумерованных в строгой последовательности
Значительное
Приложение 2
к совместному приказу
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 28 сентября 2023 года № 169
и Министр юстиции
Республики Казахстан
от 26 сентября 2023 года № 688
Проверочный лист