Сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық фактісі туралы хабарлаған немесе сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылға өзгеше түрде жәрдем көрсететін (көрсеткен) адамдарды көтермелеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Төрағасының 2023 жылғы 29 тамыздағы № 270 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министірлігінде 2023 жылғы 31 тамызда № 33350 болып тіркелді.
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 24-бабы 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық фактісі туралы хабарлаған немесе сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылға өзгеше түрде жәрдем көрсететін (көрсеткен) адамдарды көтермелеу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Нормашығармашылық және халықаралық ынтымақтастық департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін Қазақстан Республикасы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы
іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас
жемқорлыққа қарсы қызмет)
Төрағасы
А. Жұмағали
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Бас прокуратурасы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржылық мониторинг агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
Қазақстан Республикасының
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы
іс-қимыл агенттігінің
(Сыбайлас жемқорлыққа
қарсы қызмет) Төрағасы
2023 жылғы 29 тамыздағы
№ 270 бұйрығымен
бекітілген
Сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық фактісі туралы хабарлаған немесе сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылға өзгеше түрде жәрдем көрсететін (көрсеткен) адамдарды көтермелеу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық фактісі туралы хабарлаған немесе сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылға өзгеше түрде жәрдем көрсететін (көрсеткен) адамдарды көтермелеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 24-бабы 3-тармағына сәйкес әзірленді және сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық фактісі туралы хабарлаған немесе сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылға өзгеше түрде жәрдем көрсететін (көрсеткен) адамдарды көтермелеу тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил поощрения лиц, сообщивших о факте коррупционного правонарушения или иным образом оказывающих (оказавших) содействие в противодействии коррупции
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 29 августа 2023 года № 270. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 августа 2023 года № 33350.
В соответствии с пунктом 3 статьи 24 Закона Республики Казахстан "О противодействии коррупции" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила поощрения лиц, сообщивших о факте коррупционного правонарушения или иным образом оказывающих (оказавших) содействие в противодействии коррупции.
2. Департаменту нормотворчества и международного сотрудничества Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы).
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по противодействию коррупции
(Антикоррупционной службы)
А. Жұмағали
"СОГЛАСОВАН"
Генеральная прокуратура
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по финансовому мониторингу
"СОГЛАСОВАН"
Министерство обороны
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по противодействию коррупции
(Антикоррупционной службы)
от 29 августа 2023 года № 270
Правила поощрения лиц, сообщивших о факте коррупционного правонарушения или иным образом оказывающих (оказавших) содействие в противодействии коррупции
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила поощрения лиц, сообщивших о факте коррупционного правонарушения или иным образом оказывающих (оказавших) содействие в противодействии коррупции (далее – Правила), разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 24 Закона Республики Казахстан "О противодействии коррупции" и определяют порядок поощрения лиц, сообщивших о факте коррупционного правонарушения или иным образом оказывающих (оказавших) содействие в противодействии коррупции.

2. Сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық фактісі туралы хабарлаған немесе сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылға өзгеше түрде жәрдем көрсететін (көрсеткен) адамдарға, грамотамен марапаттау алғыс жариялау арқылы, біржолғы ақшалай сыйақы формасында жүзеге асырылатын көтермелеулер белгіленеді.
Параның немесе келтірілген залалдың сомасы не ұсынылған жеңілдіктердің немесе көрсетілген қызметтердің құны бір мың айлық есептік көрсеткіштен (бұдан әрі – АЕК) аспайтын немесе залал келтірілмеген сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтар бойынша біржолғы ақшалай сыйақы мынадай мөлшерлерде белгіленеді:
1) сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтар туралы әкімшілік істер бойынша – 30 АЕК;
2) онша ауыр емес сыбайлас жемқорлық қылмыстар туралы қылмыстық істер бойынша – 40 АЕК;
3) ауырлығы орташа сыбайлас жемқорлық қылмыстар туралы қылмыстық істер бойынша – 50 АЕК;
4) ауыр сыбайлас жемқорлық қылмыстар туралы қылмыстық істер бойынша – 70 АЕК;
5) аса ауыр сыбайлас жемқорлық қылмыстар туралы қылмыстық істер бойынша – 100 АЕК.
Пара немесе келтірілген залал сомасы немесе ұсынылған жеңілдіктер немесе көрсетілген қызметтер құны бір мың АЕК асатын сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтар бойынша біржолғы ақшалай сыйақы пара немесе келтірілген залал немесе ұсынылған жеңілдіктер немесе көрсетілген қызметтер сомасының он пайызын құрайды, бірақ төрт мың АЕК-тен көп емес.
Көтермелеу мөлшерін айқындау кезінде осы Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген актілер күшіне енген күнгі қолданыстағы айлық есептік көрсеткіш қолданылады.
3. "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылға жәрдем көрсету туралы ақпаратты жария етпеу туралы келісім жасасу қағидаларын және оның нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Төрағасының 2023 жылғы 11 мамырдағы № 153 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32466 болып тіркелген) сәйкес сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық фактісі туралы хабарлаған немесе сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылға өзгеше түрде жәрдем көрсететін (көрсеткен), сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылға жәрдем көрсету туралы ақпаратты жария етпеу туралы келісім (бұдан әрі –жария етпеу туралы келісім) жасалған адам, осы Қағидалардың 4-тармағының екінші бөлігінде көрсетілген адамды қоспағанда, біржолғы ақшалай сыйақы формасында көтермеленеді.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген адамға біржолғы ақшалай сыйақы төлеуді жүзеге асыруға қатысатын уәкілетті мемлекеттік органдардың лауазымды адамдары осы адамның сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылға жәрдем көрсеткені туралы ақпараттың құпиялылығын қамтамасыз етеді.

2. Для лиц, сообщивших о факте коррупционного правонарушения или иным образом оказывающих (оказавших) содействие в противодействии коррупции, устанавливаются поощрения, осуществляемые в форме единовременного денежного вознаграждения, путем награждения грамотой или объявления благодарности.
По коррупционным правонарушениям, по которым сумма взятки или причиненного ущерба либо стоимость представленных льгот или оказанных услуг не превышает одной тысячи месячных расчетных показателей (далее – МРП) или отсутствует ущерб, единовременное денежное вознаграждение устанавливается в следующих размерах:
1) по административным делам о коррупционных правонарушениях – 30 МРП;
2) по уголовным делам о коррупционных преступлениях небольшой тяжести – 40 МРП;
3) по уголовным делам о коррупционных преступлениях средней тяжести – 50 МРП;
4) по уголовным делам о тяжких коррупционных преступлениях – 70 МРП;
5) по уголовным делам об особо тяжких коррупционных преступлениях – 100 МРП.
По коррупционным правонарушениям, по которым сумма взятки или причиненного ущерба или стоимость представленных льгот или оказанных услуг превышает одну тысячу МРП, единовременное денежное вознаграждение составляет десять процентов от суммы взятки или причиненного ущерба, или представленных льгот, или оказанных услуг, но не более четырех тысяч МРП.
При определении размера поощрения применяется месячный расчетный показатель, действующий на дату вступления в силу актов, указанных в пункте 8 настоящих Правил.
3. Лицо, сообщившее о факте коррупционного правонарушения или иным образом оказывающее (оказавшее) содействие в противодействии коррупции, с которым заключено соглашение о неразглашении информации об оказании содействия в противодействии коррупции (далее – соглашение о неразглашении) в соответствии с приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 11 мая 2023 года № 153 "Об утверждении Правил заключения соглашения о неразглашении информации об оказании содействия в противодействии коррупции, и его формы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32466), за исключением лица, указанного в части второй пункта 4 настоящих Правил, поощряется в форме единовременного денежного вознаграждения.
Должностные лица уполномоченных государственных органов, участвующие в осуществлении выплаты лицу, указанному в части первой настоящего пункта, единовременного денежного вознаграждения, обеспечивают конфиденциальность информации об оказании данным лицом содействия в противодействии коррупции.

4. Өздеріне мәлім болған, дайындалып жатқан, жасалатын немесе жасалған сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жағдайлары туралы жоғары тұрған басшының және (немесе) өздері жұмыс істейтін мемлекеттік орган басшылығының және (немесе) уәкілетті мемлекеттік органдардың назарына дереу жеткізу лауазымдық мiндеттемелерiне жататын мемлекеттiк қызметшiлерді Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл қызметі (бұдан әрі – Қызмет) немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің аумақтық органдары (бұдан әрі – аумақтық орган) грамотамен марапаттау немесе алғыс жариялау жолымен көтермелейді.
Егер осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мемлекеттік қызметшімен жария етпеу туралы келісім жасалса, онда осы мемлекеттік қызметшіге көтермелеу шаралары қолданылмайды.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 05.08.2026 № 84/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Осы Қағидалардың ережелері:
1) сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық фактісі туралы көрінеу жалған ақпаратты хабарлаған, Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылықта болатын адамға;
2) жедел-іздестіру немесе қарсы барлау қызметін жүзеге асыратын органмен Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құпия негізде ынтымақтасатын адамға;
3) сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық фактісі туралы хабарлаған немесе сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықты анықтауға, оның жолын кесуге, ашуға және тергеп-тексеруге жәрдем көрсеткен, ол бойынша орындаушы немесе сыбайлас қатысушы болып табылған адамға қолданылмайды.
6. Көтермелеуді қаржыландыру республикалық бюджет қаражаты есебінен жүргізіледі.
2-тарау. Сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық фактісі туралы хабарлаған немесе сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылға өзгеше түрде жәрдем көрсететін (көрсеткен) адамдарды көтермелеу тәртібі
7. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылда жәрдемдесу:
1) сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасау фактісі туралы хабарлауды;
2) сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасаған іздеудегі адамның тұрған жері туралы ақпарат беруді;
3) сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықты анықтау, оның жолын кесу, ашу және тергеп-тексеру үшін маңызы бар (кейіннен болған) өзге де жәрдемдесуді қамтиды.
8. Көтермелеу, егер адам берген ақпарат шындыққа сәйкес болса не адамның сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылға өзгеше түрде жәрдемдесуі сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықты анықтауға, жолын кесуге, ашуға және тергеуге ықпал еткен болса және айыпты адамға қатысты:

4. Государственные служащие, к должностным обязанностям которых относится незамедлительное доведение до сведения вышестоящего руководителя и (или) руководства государственного органа, в котором они работают, и (или) уполномоченных государственных органов о ставших им известными случаях готовящихся, совершаемых или совершенных коррупционных правонарушений, поощряются уполномоченным органом по противодействию коррупции (далее – уполномоченный орган) путем награждения грамотой или объявления благодарности.
Если с государственным служащим, указанным в части первой настоящего пункта, заключено соглашение о неразглашении, то к данному государственному служащему меры поощрения не применяются.
5. Положения настоящих Правил не распространяются на:
1) лицо, сообщившее заведомо ложную информацию о факте коррупционного правонарушения, которое несет ответственность, установленную законами Республики Казахстан;
2) лицо, которое сотрудничает на конфиденциальной основе с органом, осуществляющим оперативно-розыскную или контрразведывательную деятельность, в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
3) лицо, сообщившее о факте коррупционного правонарушения или оказавшее содействие в выявлении, пресечении, раскрытии и расследовании коррупционного правонарушения, по которому оно являлось исполнителем или соучастником.
6. Финансирование поощрений производится за счет средств республиканского бюджета.
Глава 2. Порядок поощрения лиц, сообщивших о факте коррупционного правонарушения или иным образом оказывающих (оказавших) содействие в противодействии коррупции
7. Содействие в противодействии коррупции включает:
1) сообщение о факте совершения коррупционного правонарушения;
2) представление информации о местонахождении разыскиваемого лица, совершившего коррупционное правонарушение;
3) иное содействие, имевшее (имевшее впоследствии) значение для выявления, пресечения, раскрытия и расследования коррупционного правонарушения.
8. Поощрение осуществляется в случае, если информация, представленная лицом, соответствовала действительности, либо если иное содействие в противодействии коррупции, оказанное лицом, повлияло на выявление, пресечение, раскрытие и расследование коррупционного правонарушения и в отношении виновного лица:

1) әкімшілік жаза қолдану туралы сот қаулысы заңды күшіне енген;
2) айыптау үкімі заңды күшіне енген;
3) Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің 35-бабы бірінші бөлігінің 3), 4), 9), 10), 11) және 12) тармақшаларының немесе 36-бабының негізінде, соттың қылмыстық істі тоқтату туралы қаулысы заңды күшіне енген, қылмыстық қудалау органының қылмыстық істі тоқтату туралы қаулысын прокурор бекіткен жағдайда жүзеге асырылады.
9. Егер сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық фактісі туралы хабарлаған немесе сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылға өзгеше түрде жәрдем көрсететін (көрсеткен) адамның ақпараты негізінде:
1) ауырлығы әртүрлі дәрежедегі бірнеше қылмыс анықталса, біржолғы ақшалай сыйақыны төлеу олардың анағұрлым ауыры үшін осы Қағидалардың 2-тармағында белгіленген мөлшерде жүзеге асырылады;
2) ауырлығы бірдей дәрежедегі бірнеше қылмыс анықталса, біржолғы ақшалай сыйақыны төлеу бір рет жүзеге асырылады.
10. Қызмет, аумақтық орган, сыбайлас жемқорлыққа қарсы саясат жөніндегі уәкілетті орган және "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 22-бабы 2-тармағында көрсетілген органдар (бұдан әрі – сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылды жүзеге асыратын органдар) көтермеленуге құқығы бар, сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық фактісі туралы хабарлаған немесе сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылға өзгеше түрде жәрдем көрсететін (көрсеткен) адамдарға көтермелеуге өтініш беру тәртібі туралы түсіндіреді.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 05.08.2026 № 84/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Осы адам анықтауда, жолын кесуде, ашуда және тергеп-тексеруде жәрдем көрсеткен сыбайлас жемқорлық қылмысты сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асырған органға не оның фактісі туралы осы адам хабарлаған әкімшілік сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық туралы іс қозғаған органға сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық фактісі туралы хабарлаған немесе сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылға өзгеше түрде жәрдем көрсететін (көрсеткен) адам көтермелеу үшін жүгінеді және мынадай құжаттарды ұсынады:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылға жәрдем көрсеткені үшін көтермелеуге өтініш (бұдан әрі – өтініш);
2) жеке басын куәландыратын құжат (жеке куәлік, азаматтығы жоқ адамның куәлігі, шетелдіктің тұруға ықтиярхаты) түпнұсқада не цифрлық құжаттар сервисі арқылы;
3) көрсетілген адамның ұлттық валютадағы ағымдағы банктік шотының бар болуы және нөмірі туралы екінші деңгейдегі банктен анықтама.

1) вступило в законную силу постановление суда о наложении административного взыскания;
2) вступил в законную силу обвинительный приговор;
3) утверждено прокурором постановление органа уголовного преследования о прекращении уголовного дела, вступило в законную силу постановление суда о прекращении уголовного дела на основании пунктов 3), 4), 9), 10), 11) и 12) части первой статьи 35 или статьи 36 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
9. Если на основании информации лица, сообщившего о факте коррупционного правонарушения или иным образом оказывающего (оказавшего) содействие в противодействии коррупции, выявлено несколько преступлений:
1) разной степени тяжести, выплата единовременного денежного вознаграждения осуществляется за наиболее тяжкое из них в размере, установленном пунктом 2 настоящих Правил;
2) одинаковой степени тяжести, выплата единовременного денежного вознаграждения осуществляется один раз.
10. Уполномоченный орган и органы, указанные в пункте 2 статьи 22 Закона Республики Казахстан "О противодействии коррупции" (далее – органы, осуществляющие противодействие коррупции), разъясняют лицам, сообщившим о факте коррупционного правонарушения или иным образом оказывающим (оказавшим) содействие в противодействии коррупции, имеющим право на поощрение, о порядке подачи заявления на поощрение.
11. Лицо, сообщившее о факте коррупционного правонарушения или иным образом оказывающее (оказавшее) содействие в противодействии коррупции, обращается для поощрения в орган, осуществлявший досудебное расследование коррупционного преступления, в выявлении, пресечении, раскрытии и расследовании которого оказано содействие данным лицом, либо в орган, возбудивший дело об административном коррупционном правонарушении, о факте которого сообщило данное лицо, и представляет следующие документы:
1) заявление на поощрение за оказанное содействие в противодействии коррупции (далее – заявление) по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) документ, удостоверяющий личность (удостоверение личности, удостоверение лица без гражданства, вид на жительство иностранца), в оригинале либо посредством сервиса цифровых документов;
3) справка с банка второго уровня о наличии и номере текущего банковского счета указанного лица в национальной валюте.

12. Осы Қағидалардың 11-тармағында көрсетілген адам (бұдан әрі – өтініш беруші) жүгінген күннен бастап сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылды жүзеге асыратын орган Қызметке немесе аумақтық органға он жұмыс күні ішінде мынадай құжаттарды жібереді:
1) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылға жәрдем көрсеткені үшін адамды көтермелеу туралы өтінішхат;
2) ақпаратты есепке алу кітабында, Сотқа дейінгі тергеп-тексерулердің бірыңғай тізілімінде немесе Әкімшілік іс жүргізулердің бірыңғай тізілімінде тіркеу нөмірі бар өтініштің көшірмесі;
3) әкімшілік істер бойынша:
әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттаманың немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қозғау туралы қаулының көшірмесі;
әкімшілік жаза қолдану туралы соттың заңды күшіне енген қаулысының көшірмесі;
4) қылмыстық істер бойынша:
заңды күшіне енген айыптау үкімінің не Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің 35-бабы бірінші бөлігінің 3), 4), 9), 10), 11) және 12) тармақтарының немесе 36-бабының бірінші бөлігі негізінде қылмыстық істі тоқтату туралы қаулының көшірмесі;
5) өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі (жеке куәлік, азаматтығы жоқ адамның куәлігі, шетелдіктің Қазақстан Республикасында тұруына ықтиярхат) және өтініш берушінің ұлттық валютадағы ағымдағы банктік шотының бар болуы және нөмірі туралы екінші деңгейдегі банктен анықтама.
Ескерту. 12-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 05.08.2026 № 84/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылды жүзеге асыратын орган сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық фактісі туралы хабарлаған немесе сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылға өзгеше түрде жәрдем көрсететін (көрсеткен) адамды грамотамен марапаттау немесе алғыс жариялау үшін, осы адамның өтінішін қоспағанда, осы Қағидалардың 3-тармағының ережелерін ескере отырып, осы Қағидалардың 12-тармағында көрсетілген құжаттарды Қызметке немесе аумақтық органға жібереді.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 05.08.2026 № 84/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Қызмет немесе аумақтық орган осы Қағидалардың 11, 12 немесе 13-тармақтарында көрсетілген құжаттарды алған сәттен бастап, ұсынылған құжаттардың толықтығын әрі осы Қағидаларда және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкестігін бес жұмыс күні ішінде тексереді.
Құжаттардың пакеті толық ұсынылмаған, сондай-ақ сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық фактісі туралы хабарлаған немесе сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылға өзгеше түрде жәрдем көрсеткен адам және (немесе) көтермелеу үшін қажетті ұсынылған материалдар, объектілер, деректер мен мәліметтер осы Қағидаларда және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеген жағдайда, Қызмет немесе аумақтық орган осы тармақта көрсетілген мерзімде өтінішті не сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылды жүзеге асыратын органның өтінішхатын қараудан негізді түрде бас тартады.

12. Орган, осуществляющий противодействие коррупции, в течение десяти рабочих дней со дня обращения лица, указанного в пункте 11 настоящих Правил (далее – заявитель), направляет в уполномоченный орган следующие документы:
1) ходатайство о поощрении лица за оказанное содействие в противодействии коррупции, по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
2) копию заявления с отметкой регистрационного номера в книге учета информации, Едином реестре досудебных расследований или Едином реестре административных производств;
3) по административным делам:
копию протокола об административном правонарушении или постановления о возбуждении дела об административном правонарушении;
копию постановления суда о наложении административного взыскания, вступившего в законную силу;
4) по уголовным делам:
копию обвинительного приговора, вступившего в законную силу, либо постановления о прекращении уголовного дела на основании пунктов 3), 4), 9), 10), 11) и 12) части первой статьи 35 или части первой статьи 36 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан;
5) копию документа, удостоверяющего личность заявителя (удостоверение личности, удостоверение лица без гражданства, вид на жительство иностранца в Республике Казахстан), и справку с банка второго уровня о наличии и номере текущего банковского счета заявителя в национальной валюте.
13. Для награждения лица, сообщившего о факте коррупционного правонарушения или иным образом оказывающего (оказавшего) содействие в противодействии коррупции, грамотой или объявления ему благодарности орган, осуществляющий противодействие коррупции, направляет в уполномоченный орган документы, указанные в пункте 12 настоящих Правил, за исключением заявления данного лица, с учетом положений пункта 3 настоящих Правил.
14. Уполномоченный орган в течение пяти рабочих дней с момента получения документов, указанных в пунктах 11, 12 или 13 настоящих Правил, проверяет полноту и соответствие представленных документов требованиям, установленным настоящими Правилами и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
В случаях представления неполного пакета документов, а также несоответствия лица, сообщившего о факте коррупционного правонарушения или иным образом оказывающего (оказавшего) содействие в противодействии коррупции, и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для поощрения, требованиям, установленным настоящими Правилами и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, уполномоченный орган в срок, указанный в настоящем пункте, предоставляет мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления либо ходатайства органа, осуществляющего противодействие коррупции.

19. Біржолғы ақшалай сыйақы төлеу Қызмет немесе аумақтық орган басшысының көтермелеу туралы бұйрығы шыққаннан кейін сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық фактісі туралы хабарлаған немесе сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылға өзгеше түрде жәрдем көрсететін (көрсеткен) адамның ағымдағы банк шотына аудару жолымен, бір ай ішінде жүргізіледі.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 05.08.2026 № 84/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Сыбайлас жемқорлық құқық
бұзушылық фактісі туралы
хабарлаған немесе сыбайлас
жемқорлыққа қарсы іс-қимылға
өзгеше түрде жәрдем көрсететін
(көрсеткен) адамдарды
көтермелеу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
__________________________
__________________________
(уакілетті мемлекеттік органның атауы)
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылға жәрдем көрсеткені үшін көтермелеуге
ӨТІНІШ
азамат (азаматша)________________________________________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
туған күні _______ жылғы "___" _____________
жеке сәйкестендіру нөмірі _________________________________________________________
жеке басты куәландыратын құжаттың түрі ___________________________________________
құжаттың сериясы _______құжаттың нөмірі __________кім берген __________
берілген күні _______ жылғы "___"______________
тұрғылықты жерінің мекенжайы ___________________________________________________
облысы _________________________________________________________________________
__________________________ қаласы (ауданы) ____________________ ауылы
көшесі (шағын аудан) ______________________________________ үй _________ пәтер _____
Мен,______________________________________________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
________________________________________________________________________________
(сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтың мәні)
немесе _________________________________________________________________________
(сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылда көрсетілген өзге де жәрдемнің мәні)
туралы хабарлау мақсатында_______________________________________________________
(уәкілетті мемлекеттік органның атауы)
_________________________________________________________ жүгіндім.
Сыбайлас жемқорлық қылмысты сотқа дейінгі тергеп-тексеру / әкімшілік сыбайлас
жемқорлық құқық бұзушылық туралы істі қарау нәтижелері бойынша
________________________________________________________________________________
(қажеттінің астын сызу)
мен ұсынған ақпарат расталды.
________________________________________________________________________________
(сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасаған жеке /заңды тұлғаның деректері)
___________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің ______ бабы _____ бөлігінің _____тармағы
бойынша қылмыстық жауапкершілікке тартылды /Қазақстан Республикасы
Қылмыстық-процестік кодексінің 35-бабы бірінші бөлігінің 3), 4), 9), 10), 11) 12)
тармақтарының немесе 36-баптың бірінші бөлігінің негізінде қылмыстық жауапкершіліктен
босатылды / Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің
_____бабы ___ бөлігі бойынша әкімшілік жауапкершілікке тартылды.
_______________________________________________________________________________
(қажеттінің астын сызу)
Жоғарыда айтылғанның негізінде, қолданыстағы заңнамада белгіленген мөлшерде
сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылға жәрдем көрсеткенім үшін, маған біржолғы
ақшалай сыйақы формасында көтермелеу тағайындауды және оны менің ағымдағы банктік
шотыма аударуды сұраймын.
Өтінішке қоса берілген құжаттар тізбесі:
Р/с №
Құжаттың атауы
Құжаттағы парақтар саны
Ұсынылған мәліметтер мен құжаттардың түпнұсқалығы үшін жауаптымын.
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылға жәрдем көрсеткенім үшін көтермелеу тағайындау және төлеу үшін қажетті менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге өз келісімімді беремін.
Өтініш берушінің байланыс деректері:
үй телефоны _________ ұялы телефоны __________ Е-маil ___________
өтініш берген күні 20___ жылғы "____" _____________
өтініш берушінің қолы ________________________
Сыбайлас жемқорлық құқық
бұзушылық фактісі туралы
хабарлаған немесе сыбайлас
жемқорлыққа қарсы іс-қимылға
өзгеше түрде жәрдем көрсететін
(көрсеткен) адамдарды
көтермелеу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Мемлекеттік органның елтаңбалық бланкісінде
20 ___ жылғы "___" ___________№ _____
__________________________
__________________________
(сыбайлас жемқорлыққа қарсы
іс-қимыл жөніндегі уәкілетті
органның немесе оның
аумақтық бөлімшелері атауы)
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылға көрсеткен жәрдемі үшін адамды көтермелеу туралы
ӨТІНІШХАТ
_____________________________________________________________ іс-жүргізуінде
(уәкілетті мемлекеттік органның атауы)
_________________________________________________________________________қатысты
(сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасаған жеке /заңды тұлғаның деректері)
сыбайлас жемқорлық қылмысқа сотқа дейінгі тергеу / әкімшілік сыбайлас жемқорлық құқық
бұзушылық туралы іс болды.
________________________________________________________________________________
(қажеттінің астын сызу)
Ақпаратты есепке алу кітабындағы нөмір __________, тіркелген күні 20 ___ жылғы "___" ________.
Сотқа дейінгі тергеп-тексерулердің бірыңғай тізілімінің нөмірі ___________, тіркелген
күні 20 ___ жылғы "___" __________.
Әкімшілік өндірістердің бірыңғай тізілімінің нөмірі ________________, басталған күні
20__ жылғы "___" __________.
Сыбайлас жемқорлық қылмысты сотқа дейінгі тергеп-тексеруді/әкімшілік сыбайлас
жемқорлық құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізуді тіркеудің негізі
________________________________________________________________________________
(сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық фактісі туралы хабарлаған немесе сыбайлас
жемқорлыққа қарсы іс-қимылға өзгеше түрде жәрдем көрсететін
(көрсеткен) адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
азаматтың (азаматшаның) өтініші болып табылады.
туған күні "____" ____________ ________ жыл
жеке сәйкестендіру нөмірі _____________________________________________
жеке басын куәландыратын құжаттың түрі _______________________________
құжаттың сериясы _________ құжаттың нөмірі _________ кім берді _________
берілген күні "___" ____________ _______ жыл.
Сыбайлас жемқорлық қылмысты сотқа дейінгі тергеп-тексеру/әкімшілік сыбайлас
жемқорлық құқық бұзушылық туралы істі қарау барысында
________________________________________________________________________________
(қажеттінің астын сызу)
азамат (азаматша) ______________________________ көрсетілді сыбайлас жемқорлық құқық
бұзушылықты ашуға жәрдем көрсету, берілген ақпарат расталды.
__________________________________________________________________________
(сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасаған жеке /заңды тұлғаның деректері)
Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің _____бабы _____ бөлігінің _____тармағы
бойынша қылмыстық жауапкершілікке тартылды / Қазақстан Республикасы Қылмыстық-
процестік кодексінің 35-бабы бірінші бөлігінің 3), 4), 9), 10), 11) 12) тармақтарының немесе
36-баптың бірінші бөлігінің негізінде қылмыстық жауапкершіліктен босатылды / Қазақстан
Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің ____бабы ____ бөлігі
бойынша әкімшілік жауапкершілікке тартылды.
________________________________________________________________________________
(қажеттінің астын сызу)
Ескертпе: айыптау үкімінің, ақталмайтын негіздер бойынша қылмыстық істі тоқтату
туралы қаулының, әкімшілік жауаптылыққа тарту туралы қаулының заңды күшіне енуі
туралы мәліметтер көрсетілсін.
Жоғарыда айтылғанның негізінде, қолданыстағы заңнамада белгіленген мөлшерде
біржолғы ақшалай сыйақы формасында / грамотамен марапаттау немесе алғыс жариялау
жолымен көтермелеу
________________________________________________________________________________
(қажеттінің астын сызу)
________________ азаматты (азаматшаны) тағайындау туралы мәселені сыбайлас жемқорлық
құқық бұзушылық фактісі туралы хабарлаған немесе сыбайлас жемқорлыққа қарсы
іс-қимылға өзгеше түрде жәрдем көрсететін (көрсеткен) адамдарды көтермелеуге арналған
материалдарды қарау жөніндегі комиссияның қарауы туралы өтініш жасаймын.
Біржолғы ақшалай сыйақыны азамат (азаматша) ________________________________
________________________________________________________________________________
(сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық фактісі туралы хабарлаған немесе сыбайлас
жемқорлыққа қарсы іс-қимылға өзгеше түрде жәрдем көрсететін
(көрсеткен) адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
ағымдағы банк шотына аударуды сұраймын.
Қоса беріліп отырған құжаттардың тізбесі:
Р/с №
Құжаттың атауы
Құжаттағы парақтар саны
Басшы ____________________________ тегі, аты-жөні
(қолы)
өтінішхат берілген күні 20 ___ жыл "___" ___________

19. Выплата единовременного денежного вознаграждения производится в течение месяца после издания приказа руководителя уполномоченного органа или его территориального подразделения о поощрении путем перевода на текущий банковской счет лица, сообщившего о факте коррупционного правонарушения или иным образом оказывающего (оказавшего) содействие в противодействии коррупции.
Приложение 1
к Правилам поощрения лиц,
сообщивших о факте
коррупционного
правонарушения или иным
образом оказывающих
(оказавших) содействие
в противодействии коррупции
Форма
__________________________
__________________________
(наименование
уполномоченного
государственного органа)
ЗАЯВЛЕНИЕ
на поощрение за оказанное содействие в противодействии коррупции
от гражданина (гражданки)
_________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) заявителя)
дата рождения "___" ____________ ______ года
индивидуальный идентификационный номер
___________________________________________________________
вид документа, удостоверяющего личность
___________________________________________________________
серия документа ________ номер документа ____________________
кем выдан _________________________________________________
дата выдачи "____" _____________ _____ года
адрес постоянного местожительства
__________________________________________________________
область ___________________________________________________
город (район) ______________________________________________
село ______________________________________________________
улица (микрорайон) _________________________________________
дом ___ квартира ________
Я, ________________________________________________________
обращался (обращалась) (фамилия, имя, отчество (при наличии) заявителя)
в _________________________________________________________
(наименование государственного органа)
в целях сообщения о ________________________________________
__________________________________________________________
__________________________________________________________
(суть коррупционного правонарушения) или
__________________________________________________________
__________________________________________________________.
(суть, оказанного иного содействия в противодействии коррупции)
По результатам досудебного расследования коррупционного преступления/
рассмотрения дела об административном коррупционном правонарушении
___________________________________________________________
(нужное подчеркнуть)
предоставленная мною информация нашла подтверждение.
___________________________________________________________
(данные физического /юридического лица, совершившего коррупционное
правонарушение)
___________________________________________________________
привлечен(а) к уголовной ответственности по ___ части ___ пункта ___
статьи ___ Уголовного кодекса Республики Казахстан / освобожден(а)
от уголовной ответственности на основании пунктов 3), 4), 9), 10), 11) и 12)
части первой статьи 35 или части первой статьи 36 Уголовно-процессуального
кодекса Республики Казахстан / привлечен (а,о) к административной
ответственности по части ___ статьи ___ Кодекса Республики Казахстан
об административных правонарушениях.
________________________________________________________________
(нужное подчеркнуть)
На основании вышеизложенного, прошу назначить мне поощрение в форме
единовременного денежного вознаграждения за оказанное содействие
в противодействии коррупции в размере, установленном действующим
законодательством, и перечислить его на мой текущий банковский счет.
Перечень документов, приложенных к заявлению:
№ п/п
Наименование документа
Количество листов в документе
Несу ответственность за подлинность представленных сведений и документов.
Даю свое согласие на сбор и обработку моих персональных данных, необходимых
для назначения и выплаты поощрения за оказанное содействие в противодействии
коррупции.
Контактные данные заявителя:
телефон домашний _________ мобильный __________ Е-маil ___________
дата подачи заявления "___" ___________ 20 ___ года
подпись заявителя _________________________
Приложение 2
к Правилам поощрения лиц,
сообщивших о факте
коррупционного
правонарушения или иным
образом оказывающих
(оказавших) содействие
в противодействии коррупции
Форма
На гербовом бланке государственного органа
№ ___ от "___" ___________20 ___ года
__________________________
__________________________
(наименование
уполномоченного органа
по противодействию коррупции
или его территориального
подразделения)
ХОДАТАЙСТВО
о поощрении лица за оказанное содействие в противодействии коррупции
В производстве _____________________________________________________
___________________________________________________________________
(наименование уполномоченного государственного органа)
находилось досудебное расследование коррупционного преступления / дело
об административном коррупционном правонарушении
___________________________________________________________________
(нужное подчеркнуть
в отношении ________________________________________________________
____________________________________________________________________.
(данные физического /юридического лица, совершившего коррупционное правонарушение)
Номер в Книге учета информации __________________________________,
дата регистрации "___" ___________ 20 ___ года.
Номер Единого реестра досудебных расследований ___________________,
дата регистрации "___" _______20 ___ года.
Номер Единого реестра административных производств _______________,
дата заведения "___" _______20___ года.
Основанием регистрации досудебного расследования коррупционного преступления /
производства по делу об административном коррупционном правонарушении
является обращение гражданина (гражданки) _________________________
________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)
лица, сообщившего о факте коррупционного правонарушения или иным образом
оказывающего (оказавшего) содействие в противодействии коррупции)
дата рождения "___" ____________ _____ года
индивидуальный идентификационный номер ____________________________
вид документа, удостоверяющего личность ______________________________
серия документа ________ номер документа _________ кем выдан __________
дата выдачи "___" ____________ ______ года.
В ходе досудебного расследования коррупционного преступления / рассмотрения
дела об административном коррупционном правонарушении
____________________________________________________________________
(нужное подчеркнуть) гражданином (гражданкой)
____________________________________________________________________
оказано содействие в раскрытии коррупционного правонарушения,
предоставленная информация нашла подтверждение.
____________________________________________________________________
(данные физического /юридического лица, совершившего коррупционное
правонарушение) привлечен(а) к уголовной ответственности по ___ части ___
пункта ___ статьи ___ Уголовного кодекса Республики Казахстан / освобожден(а)
от уголовной ответственности на основании пунктов 3), 4), 9), 10), 11) и 12) части
первой статьи 35 или части первой статьи 36 Уголовно-процессуального кодекса
Республики Казахстан / привлечен (а,о) к административной ответственности
по части ___ статьи ___ Кодекса Республики Казахстан об административных
правонарушениях.
____________________________________________________________________
(нужное подчеркнуть)
Примечание: указать сведения о вступлении в законную силу обвинительного
приговора, постановления о прекращении уголовного дела по нереабилитирующим
основаниям, постановления о привлечении к административной ответственности.
На основании вышеизложенного, ходатайствую о рассмотрении на Комиссии
по рассмотрению материалов о поощрении лиц, сообщивших о факте коррупционного
правонарушения или иным образом оказывающих (оказавших) содействие
в противодействии коррупции, вопроса о назначении гражданину (гражданке)
___________________________________________________________________
поощрения в форме единовременного денежного вознаграждения в размере,
установленном действующим законодательством / путем награждения грамотой
или объявления благодарности.
___________________________________________________________________
(нужное подчеркнуть)
Единовременное денежное вознаграждение прошу перечислить на текущий
банковский счет гражданина (гражданки)
___________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
(фамилия, имя, отчество (при наличии) лица, сообщившего о факте коррупционного
правонарушения или иным образом оказывающего (оказавшего) содействие
в противодействии коррупции)
Перечень прилагаемых документов:
№ п/п
Наименование документа
Количество листов в документе
Руководитель ____________________________________
фамилия, инициалы (подпись) дата подачи ходатайства
"___" ___________ 20 ___ года