Комиссияның құны миллион айлық есептік көрсеткіштен асатын жобалары бар арнайы экономикалық аймақтардың қатысушылары болып табылатын заңды тұлғаларда, сондай-ақ көрсетілген арнайы экономикалық аймақтардың қатысушылары (не олардың мердігерлері) бас мердігер, мердігер, қосалқы мердігер немесе арнайы экономикалық аймақтардың аумағында құрылыс-монтаждау жұмыстарын орындау кезеңінде қызметтерді орындаушы ретінде және объект (объектілер) пайдалануға берілгеннен кейін бір жыл өткенге дейін тартатын ұйымдарда жұмыс істейтін шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдар санатының тізбесін және санын айқындау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 29 маусымдағы № 259 және Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 2023 жылғы 29 маусымдағы № 474 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 30 маусымда № 32958 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 16.07.2026 № 359 және ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 13.07.2026 № 303 (25.08.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
"Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 36-1-бабының 2-тармағының 4) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Осы бірлескен бұйрыққа қосымшаға сәйкес қоса беріліп отырған Комиссияның құны миллион айлық есептік көрсеткіштен асатын жобалары бар арнайы экономикалық аймақтардың қатысушылары болып табылатын заңды тұлғаларда, сондай-ақ көрсетілген арнайы экономикалық аймақтардың қатысушылары (не олардың мердігерлері) бас мердігер, мердігер, қосалқы мердігер немесе арнайы экономикалық аймақтардың аумағында құрылыс-монтаждау жұмыстарын орындау кезеңінде қызметтерді орындаушы ретінде және объект (объектілер) пайдалануға берілгеннен кейін бір жыл өткенге дейін тартатын ұйымдарда жұмыс істейтін шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдар санатының тізбесін және санын айқындау қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 16.07.2026 № 359 және ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 13.07.2026 № 303 (25.08.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
2. "Комиссияның арнайы экономикалық аймақтардың қатысушылары болып табылатын заңды тұлғаларда құны бір миллион айлық есептік көрсеткіштен жоғары жобалармен, сондай-ақ арнайы экономикалық аймақтардың аумағында құрылыс-монтаж жұмыстарын орындау кезеңінде және объект (объектілер) пайдалануға берілгеннен кейін бір жыл өткенге дейін арнайы экономикалық аймақтардың аталған қатысушылары (не олардың мердігерлері) бас мердігер, мердігер, қосалқы мердігер немесе көрсетілетін қызметтерді орындаушы ретінде тартатын ұйымдарда жұмыс істейтін шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар санаттары мен санының тізбесін айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 22 қазандағы № 567 және Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 23 қазандағы № 798 бірлескен бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №19512 тіркелген) күші жойылды деп танылсын.

Об утверждении Правил определения комиссией перечня категорий и численности иностранцев и лиц без гражданства, работающих в юридических лицах, являющихся участниками специальных экономических зон, с проектами стоимостью свыше одного миллиона месячных расчетных показателей, а также в организациях, привлекаемых указанными участниками специальных экономических зон (либо их подрядчиками) в качестве генерального подрядчика, подрядчика, субподрядчика или исполнителя услуг, в период выполнения строительно-монтажных работ на территории специальных экономических зон, и до истечения одного года после ввода объекта (объектов) в эксплуатацию
Совместный приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 июня 2023 года № 259 и и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 29 июня 2023 года № 474. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 июня 2023 года № 32958.
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.07.2023
В соответствии с подпунктом 4) пункта 2 статьи 36-1 Закона Республики Казахстан "О миграции населения", ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить прилагаемые Правила определения комиссией перечня категорий и численности иностранцев и лиц без гражданства, работающих в юридических лицах, являющихся участниками специальных экономических зон, с проектами стоимостью свыше одного миллиона месячных расчетных показателей, а также в организациях, привлекаемых указанными участниками специальных экономических зон (либо их подрядчиками) в качестве генерального подрядчика, подрядчика, субподрядчика или исполнителя услуг, в период выполнения строительно-монтажных работ на территории специальных экономических зон, и до истечения одного года после ввода объекта (объектов) в эксплуатацию согласно приложению к настоящему совместному приказу.
2. Признать утратившим силу совместный приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 октября 2019 года № 567 и Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 23 октября 2019 года № 798 "Об утверждении Правил определения комиссией перечня категорий и численности иностранцев и лиц без гражданства, работающих в юридических лицах, являющихся участниками специальных экономических зон, с проектами стоимостью свыше одного миллиона месячных расчетных показателей, а также в организациях, привлекаемых указанными участниками специальных экономических зон (либо их подрядчиками) в качестве генерального подрядчика, подрядчика, субподрядчика или исполнителя услуг, в период выполнения строительно-монтажных работ на территории специальных экономических зон, и до истечения одного года после ввода объекта (объектов) в эксплуатацию" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 19512).

3. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Көші-қон комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шараларды орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау бірінші вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2023 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрінің міндетін атқарушы
__________Д. Щеглова
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау
министрі
__________Т. Дуйсенова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрі
міндетін атқарушының
2023 жылғы 29 маусымдағы
№ 474 мен
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
2023 жылғы 29 маусымдағы
№ 259
бірлескен бұйрығына
қосымша
Комиссияның құны миллион айлық есептік көрсеткіштен асатын жобалары бар арнайы экономикалық аймақтардың қатысушылары болып табылатын заңды тұлғаларда, сондай-ақ көрсетілген арнайы экономикалық аймақтардың қатысушылары (не олардың мердігерлері) бас мердігер, мердігер, қосалқы мердігер немесе арнайы экономикалық аймақтардың аумағында құрылыс-монтаждау жұмыстарын орындау кезеңінде қызметтерді орындаушы ретінде және объект (объектілер) пайдалануға берілгеннен кейін бір жыл өткенге дейін тартатын ұйымдарда жұмыс істейтін шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдар санатының тізбесін және санын айқындау қағидалары
Ескерту. Қағидалары жаңа редакцияда – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 16.07.2026 № 359 және ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 13.07.2026 № 303 (25.08.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Комиссияның құны миллион айлық есептік көрсеткіштен асатын жобалары бар арнайы экономикалық аймақтардың қатысушылары болып табылатын заңды тұлғаларда, сондай-ақ көрсетілген арнайы экономикалық аймақтардың қатысушылары (не олардың мердігерлері) бас мердігер, мердігер, қосалқы мердігер немесе арнайы экономикалық аймақтардың аумағында құрылыс-монтаждау жұмыстарын орындау кезеңінде қызметтерді орындаушы ретінде және объект (объектілер) пайдалануға берілгеннен кейін бір жыл өткенге дейін тартатын ұйымдарда жұмыс істейтін шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдар санатының тізбесін және санын айқындау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 36-1-бабы 2-тармағының 4) тармақшасына сәйкес әзірленді және комиссияның құны миллион айлық есептік көрсеткіштен асатын жобалары бар арнайы экономикалық аймақтардың қатысушылары болып табылатын заңды тұлғаларда, сондай-ақ көрсетілген арнайы экономикалық аймақтардың қатысушылары (не олардың мердігерлері) бас мердігер, мердігер, қосалқы мердігер немесе арнайы экономикалық аймақтардың аумағында құрылыс-монтаждау жұмыстарын орындау кезеңінде қызметтерді орындаушы ретінде және объект (объектілер) пайдалануға берілгеннен кейін бір жыл өткенге дейін тартатын ұйымдарда жұмыс істейтін Шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдар санаттарының тізбесін және санын (бұдан әрі – Шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдар санаттарының тізбесі мен саны) айқындау тәртібін айқындайды.

3. Комитету по миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2023 года и подлежит официальному опубликованию.
Исполняющий обязанности
Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
__________ Д. Щеглова
Заместитель Премьер-Министра
- Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
__________ Т. Дуйсенова
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Приложение
к совместному приказу
исполняющего обязанности
Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 29 июня 2023 года № 474
и Заместитель Премьер-Министра
- Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 29 июня 2023 года № 259
Правила определения комиссией перечня категорий и численности иностранцев и лиц без гражданства, работающих в юридических лицах, являющихся участниками специальных экономических зон, с проектами стоимостью свыше одного миллиона месячных расчетных показателей, а также в организациях, привлекаемых указанными участниками специальных экономических зон (либо их подрядчиками) в качестве генерального подрядчика, подрядчика, субподрядчика или исполнителя услуг, в период выполнения строительно-монтажных работ на территории специальных экономических зон, и до истечения одного года после ввода объекта (объектов) в эксплуатацию
Сноска. Правила - в редакции совместного приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.10.2024 № 416 и Министра промышленности и строительства РК от 01.11.2024 № 381 (вводится в действие c 01.12.2024).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила определения комиссией перечня категорий и численности иностранцев и лиц без гражданства, работающих в юридических лицах, являющихся участниками специальных экономических зон, с проектами стоимостью свыше одного миллиона месячных расчетных показателей, а также в организациях, привлекаемых указанными участниками специальных экономических зон (либо их подрядчиками) в качестве генерального подрядчика, подрядчика, субподрядчика или исполнителя услуг, в период выполнения строительно-монтажных работ на территории специальных экономических зон, и до истечения одного года после ввода объекта (объектов) в эксплуатацию, (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 4) пункта 2 статьи 36-1 Закона Республики Казахстан "О миграции населения" и определяют порядок определения комиссией перечня категорий и численности иностранцев и лиц без гражданства (далее – Перечень категорий и численности иностранцев и лиц без гражданства), работающих в юридических лицах, являющихся участниками специальных экономических зон, с проектами стоимостью свыше одного миллиона месячных расчетных показателей, а также в организациях, привлекаемых указанными участниками специальных экономических зон (либо их подрядчиками) в качестве генерального подрядчика, подрядчика, субподрядчика или исполнителя услуг, в период выполнения строительно-монтажных работ на территории специальных экономических зон, и до истечения одного года после ввода объекта (объектов) в эксплуатацию.

2-тарау. Комиссияның шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдар санаттарының тізбесін және санын айқындау тәртібі
3. Арнайы экономикалық аймаққа қатысушы арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясына осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес негіздемені қоса бере отырып, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдардың санаттары мен санының тізбесін айқындауға өтініш береді.
4. Өтінішке шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдардың мынадай құжаттары қоса беріледі:
1) жеке басты куәландыратын құжаттардың көшірмелері;
2) "Құжаттарды заңдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрі міндетін атқарушының 2017 жылғы 6 желтоқсандағы № 11-1-2/576 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16116 болып тіркелген) сәйкес заңдастырылған білім туралы құжаттардың нотариат куәландырған көшірмелері мен аудармалары (қазақ немесе орыс тілдерінде);
3) еңбек қызметін растайтын құжаттың нотариат куәландырған көшірмесі, сондай-ақ оның қазақ немесе орыс тілдеріндегі аудармасы;
4) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жұмыс берушінің құны миллион айлық есептік көрсеткіштен асатын жобалары бар арнайы экономикалық аймақтардың қатысушылары болып табылатын заңды тұлғаларда, сондай-ақ көрсетілген арнайы экономикалық аймақтардың қатысушылары (не олардың мердігерлері) бас мердігер, мердігер, қосалқы мердігер немесе арнайы экономикалық аймақтардың аумағында құрылыс-монтаждау жұмыстарын орындау кезеңінде қызметтерді орындаушы ретінде және объект (объектілер) пайдалануға берілгеннен кейін бір жыл өткенге дейін тартатын ұйымдарда жұмыс істейтін шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарды тарту негіздемесі;
5) құны бір миллион айлық есептік көрсеткіштен жоғары жобаның (келісімшарт/шарт) көшірмесі;
6) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес кадрлардағы елішілік құндылық туралы ақпарат.
5. Кадрлардағы елішілік құндылықты есептеу кезінде Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 279 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32977 болып тіркелген) бекітілген Жұмыс берушілерге шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру немесе ұзарту, сондай-ақ корпоративішілік ауыстыруды жүзеге асыру қағидалары мен шарттарының 5-тармағында көзделген шетелдік жұмыскерлер санаттары қолданылады.
6. Арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясы жергілікті атқарушы органдарымен бірлесіп құжаттарды алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде олардың осы Қағидалардың 4-тармағында көзделген талаптарға сәйкестігін қарайды.
Ұсынылған құжаттар осы Қағидалардың 4-тармағында көзделген талаптарға сәйкес келмеген жағдайда арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясы оларды арнайы экономикалық аймаққа қатысушыға пысықтауға қайтарады.
Осы тармақтың екінші бөлігіне сәйкес шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарды тартуға арналған арнайы экономикалық аймақ қатысушысының өтінішін пысықтауға қайтару арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясына қайта жүгінуге кедергі болмайды.

Глава 2. Порядок определения комиссией перечня категорий и численности иностранцев и лиц без гражданства
3. Участник специальной экономической зоны подает заявление на определение перечня категорий и численности иностранцев и лиц без гражданства согласно приложению 1 к настоящим Правилам в управляющую компанию специальной экономической зоны с приложением обоснования согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
4. К заявлению прилагаются следующие документы иностранцев и лиц без гражданства:
1) копии документов, удостоверяющих личность;
2) нотариально засвидетельствованные копии и переводы (на казахском или русском языке) документов об образовании, легализованных в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра иностранных дел Республики Казахстан от 6 декабря 2017 года № 11-1-2/576 "Об утверждении Правил легализации документов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16116);
3) копия документа, подтверждающего трудовую деятельность, засвидетельствованных нотариально, а также его перевод на казахском или русском языке;
4) обоснование привлечения работодателем иностранцев и лиц без гражданства, работающих в юридических лицах, являющихся участниками специальных экономических зон, с проектами стоимостью свыше одного миллиона месячных расчетных показателей, а также в организациях, привлекаемых указанными участниками специальных экономических зон (либо их подрядчиками) в качестве генерального подрядчика, подрядчика, субподрядчика или исполнителя услуг, в период выполнения строительно-монтажных работ на территории специальных экономических зон, и до истечения одного года после ввода объекта (объектов) в эксплуатацию, согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
5) копия проекта (контракт/договор) стоимостью свыше одного миллиона месячных расчетных показателей;
6) информация о внутристрановой ценности в кадрах согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
5. При расчете внутристрановой ценности в кадрах применяются категории иностранных работников предусмотренных пунктом 5 Правил и условий выдачи или продления разрешений работодателям на привлечение иностранной рабочей силы, а также осуществления внутрикорпоративного перевода, утвержденных приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 279 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32977).
6. Управляющая компания специальной экономической зоны совместно с местным исполнительным органом в течение пяти рабочих дней со дня получения документов рассматривает их на соответствие пункту 4 настоящих Правил.
В случае несоответствия предоставленных документов, указанных в пункте 4 настоящих Правил, управляющая компания специальной экономической зоны возвращает их участнику специальной экономической зоны на доработку.
Возвращение на доработку заявления участника специальной экономической зоны на привлечение иностранцев и лиц без гражданства в соответствии с частью второй настоящего пункта, не является препятствием для повторного обращения в управляющую компанию специальной экономической зоны.

Арнайы экономикалық аймақтардың қатысушылары осы Қағидалардың 4-тармағының 2) және 3) тармақшаларында мазмұндалған құжаттарды салыстырып тексеру үшін түпнұсқаларын ұсынады, олар арнайы экономикалық аймаққа қатысушыда сақталады.
7. Арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясы жергілікті атқарушы органдармен бірлесіп шетелдік жұмыскерлердің кәсіптік стандарттарнда, басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығында, ұйымдар басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларында, Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығында, жұмысшы кәсіптерінің тарифтік-біліктілік сипаттамаларында белгіленген біліктілік талаптарына сәйкес келуін тексеруді жүзеге асырады.
8. Осы Қағидалардың 3 және 4-тармақтарында көрсетілген құжаттар ұсынылған кезде арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясы оларды көші-қон қызметтері порталы арқылы қарау үшін арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың құрылуы, жұмыс істеуі және таратылуы саласындағы уәкілетті органға жолдайды.
9. Жергілікті атқарушы орган арнайы экономикалық аймаққа қатысушылардың осы Қағидаларға 4-сәйкес кадрлардағы елішілік құндылықты қатамасыз етуі бойынша ұсынымдар әзірлейді және осы Қағидалардың 6-тармағында көзделген мерзім ішінде арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясына жібереді.
10. Арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың құрылуы, жұмыс істеуі және таратылуы саласындағы уәкілетті орган арнайы экономикалық аймаққа қатысушының өтінішін "ШЖК" АЦЖ-ға келіп түскен күні тіркейді және арнайы экономикалық аймақты басқару органы ұсынған материалдар келіп түскен күннен бастап екі жұмыс күні ішінде келіп түскен материалдарды комиссия мүшелеріне қарау үшін жолдайды.
11. Комиссияны арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың құрылуы, жұмыс істеуі және таратылуы саласындағы уәкілетті орган құрады.
Комиссияның құрамына арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың құрылуы, жұмыс істеуі және таратылуы саласындағы уәкілетті органның, халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті органның, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің, Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің, тиісті жергілікті атқарушы органдардың өкілдері кіреді.
Төраға комиссия мүшелері қатарынан тағайындалады.
Комиссия жұмысын ұйымдастыру үшін комиссия мүшесі болып табылмайтын хатшы тағайындалады.

Участники специальных экономических зон для сверки документов изложенных в подпунктах 2) и 3) пункта 4 настоящих Правил, предоставляют оригиналы, которые хранятся у управляющей компании специальной экономической зоны.
7. Управляющая компания специальной экономической зоны совместно с местным исполнительным органом осуществляет проверку соответствия иностранных работников квалификационным требованиям, установленным профессиональными стандартами, квалификационным справочником должностей руководителей, специалистов и других служащих, типовыми квалификационными характеристиками должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций, Единым тарифно-квалификационным справочником работ и профессий рабочих, тарифно-квалификационными характеристиками профессий рабочих.
8. При представлении документов указанных в пунктах 3 и 4 настоящих Правил, управляющая компания специальной экономической зоны, направляет их на рассмотрение через портал миграционных услуг в уполномоченный орган в сфере создания, функционирования и упразднения специальных экономических и индустриальных зон.
9. Местный исполнительный орган вырабатывает рекомендации по обеспечению условий внутристрановой ценности в кадрах организациями, участниками специальной экономической зоны согласно приложению 4 к настоящим Правилам и направляет в управляющую компанию специальной экономической зоны в течение срока предусмотренных пунктом 6 настоящих Правил.
10. Уполномоченный орган в сфере создания, функционирования и упразднения специальных экономических и индустриальных зон регистрирует в день поступления в АЦС "ИРС" заявление участника специальной экономической зоны и в течение двух рабочих дней со дня поступления материалов, представленных управляющей компанией специальной экономической зоны, направляет для рассмотрения членам комиссии.
Сноска. Пункт 10 - в редакции совместного приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 14.04.2026 № 134 и Министра промышленности и строительства РК от 15.04.2026 № 182 (вводится в действие с 12.07.2026).
11. Комиссия создается уполномоченным органом в сфере создания, функционирования и упразднения специальных экономических и индустриальных зон.
В состав Комиссии входят представители уполномоченного органа в сфере создания, функционирования и упразднения специальных экономических и индустриальных зон, уполномоченного органа по вопросам миграции населения, Министерства внутренних дел Республики Казахстан, Министерства энергетики Республики Казахстан, соответствующих местных исполнительных органов и единого координационного центра. Комиссия состоит из нечетного количества членов из числа которых назначается председатель.
Председатель назначается из числа членов комиссии.
Для организации работы комиссии назначается секретарь, который не является членом комиссии.

17. Комиссия шешімі көпшілік дауыспен қабылданады, дауыстар тең болған жағдайда комиссия төрағасы дауыс берген шешім қабылданды деп есептеледі.
18. Комиссия мүшелерінің арнайы экономикалық аймаққа қатысушылардың өтініштерін қарау қорытындысы бойынша хатшы "ШЖК" АЦЖ-да хаттама ресімдейді, онда комиссия мүшелері шетел азаматының немесе азаматтығы жоқ адамдардың деректері көрсетілген әрбір жолда "иә"/"жоқ" деген өзінің шешімін көрсетеді және комиссия отырысы өткен күннен бастап екі жұмыс күні ішінде автоматтандырылған жұмыс орны арқылы қол қойылады.
19. Арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың құрылуы, жұмыс істеуі және таратылуы саласындағы уәкілетті орган комиссия мүшелері хаттамаға қол қойған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде хаттамадан үзінді-көшірмені арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясының көші-қон қызметтері порталының автоматтандырылған жұмыс орнына жібереді.
20. Арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясы хаттамадан үзінді-көшірмені арнайы экономикалық аймаққа қатысушыға оны алған күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде береді.
21. Арнайы экономикалық аймаққа қатысушы хаттамадан үзінді-көшірмені алғаннан кейін шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарға жұмыс визасын ресімдейді.
22. Шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдардың санаттары мен санының тізбесін айқындаудан бас тарту үшін мыналар:
1) шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдардың білім деңгейі (кәсіптік даярлығы) мен практикалық жұмыс тәжірибесінің (өтілінің) Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сай кәсіптік стандарттарға, Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығына және Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығына, ұйымдардың басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипатамаларына сәйкес жұмысшы кәсіптеріне және басшылардың, мамандардың және қызметшілердің лауазымдарына қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес келмеуі;
2) осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген құжаттардың жеке (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігінің анықталуы;
3) арнайы экономикалық аймаққа қатысушылар кадрлардағы елішілік құндылықты қатамасыз ету жөнінде комиссия қабылдаған шешіммен келіспеуі;
4) арнайы экономикалық аймаққа қатысушылардың не арнайы экономикалық аймаққа қатысушының жобасын іске асыратын ұйымдардың соңғы он екі ай ішінде Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодекстің (бұдан әрі – Кодекс) 519-бабы бойынша бұзушылықтың болуы;

17. Решение комиссии принимается большинством голосов, при равенстве голосов принятым считается решение, за которое проголосовал Председатель комиссии.
18. По итогам рассмотрения членами комиссии заявлений участников специальной экономической зоны секретарь оформляет протокол в АЦС "ИРС", в котором членами комиссии указываются в каждой строке, где указаны данные иностранца или лица без гражданства, свое решение "да"/"нет" и подписываются через автоматизированное рабочее место в течение двух рабочих дней со дня заседания комиссии.
Сноска. Пункт 18 - в редакции совместного приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 14.04.2026 № 134 и Министра промышленности и строительства РК от 15.04.2026 № 182 (вводится в действие с 12.07.2026).
19. Уполномоченный орган в сфере создания, функционирования и упразднения специальных экономических и индустриальных зон в течение одного рабочего дня со дня подписания протокола членами комиссии направляет выписку из протокола в автоматизированное рабочее место портала миграционных услуг управляющей компании специальной экономической зоны.
20. Управляющая компания специальной экономической зоны передает выписку из протокола участнику специальной экономической зоны в срок не позднее двух рабочих дней со дня его получения.
21. Участник специальной экономической зоны после получения выписки из протокола оформляет рабочую визу на иностранцев и лиц без гражданства.
22. Основанием для отказа в определении перечня категорий и численности иностранцев и лиц без гражданства являются:
1) несоответствие уровня образования (профессиональная подготовка) и опыта (стаж) практической работы иностранцев и лиц без гражданства квалификационным требованиям, предъявляемым к профессиям рабочих и должностям руководителей, специалистов и служащих, в соответствии с профессиональными стандартами, Единым тарифно-квалификационным справочником работ и профессий рабочих и Квалификационным справочником должностей руководителей, специалистов и других служащих, типовыми квалификационными характеристиками должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций, в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан;
2) установление недостоверности документов и (или) данных (сведений) содержащихся в них, указанных в пункте 4 настоящих Правил;
3) несогласие участником экономической специальной зоны по обеспечению внутристрановой ценности в кадрах принятой решением комиссии;
4) наличие нарушения, участником специальной экономической зоны либо организациями реализующие проект участника специальной экономической зоны, статьи 519 Кодекса об административных правонарушениях (далее – Кодекс) в течение последних двенадцати месяцев;

5) шетел азаматында Кодекстің 517-бабы бойынша бұзушылықтың болуы негіз болып табылады.
23. Комиссия арнайы экономикалық аймаққа қатысушы комиссияның шешімімен белгіленген елішілік құндылықтың үлесін бұзған не шетелдік жұмыс күшінің білімі немесе өтілін растайтын дұрыс емес құжаттарды ұсынғаны туралы фактілер анықталған жағдайда комиссия отырысы хаттамасының шешімінің күшін жояды.
24. Арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың құрылуы, жұмыс істеуі және таратылуы саласындағы уәкілетті орган осы Қағидалардың 23-тармағында көзделген фактілер анықталған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде аталған мәселені хаттаманың қолданысын жою туралы шешім қабылдау үшін комиссия мүшелерінің қарауына шығарады.
Комиссия шешімі "ШЖК" АЦЖ-да бір жұмыс күні ішінде хаттамамен ресімделеді.
Арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың құрылуы, жұмыс істеуі және таратылуы саласындағы уәкілетті орган комиссия мүшелері хаттамаға қол қойған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде комиссия хаттамасын арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясының көші-қон қызметтері порталының автоматтандырылған жұмыс орнына жібереді.
25. Шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдар жұмыстардың жоспарланған көлемін аяқтаған кезде арнайы экономикалық аймаққа қатысушы бұл туралы екі жұмыс күні ішінде арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясын хабардар етеді.
26. Арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясы арнайы экономикалық аймаққа қатысушыдан шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдардың жұмыстардың жоспарланған көлемін аяқтағаны туралы хабарлама келіп түскен сәттен бастап екі жұмыс күні ішінде арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың құрылуы, жұмыс істеуі және таратылуы саласындағы уәкілетті органды және аумақтық ішкі істер органдарын уақытша тұруға рұқсат мерзімін қысқарту немесе шығу визазын ресімдеу мақсатында хабардар етеді.
3-тарау. Шағымдану тәртібі
27. Комиссия шешімімен келіспеген кезде өтініш беруші әкімшілік актісіне, әкімшілік әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын әкімшілік органға, лауазымды адамға жүгінеді.
28. Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 91-бабының 5-тармағына сәйкес әкімшілік (сотқа дейінгі) тәртіппен шағымданғаннан кейін сотқа шағымдануға жол беріледі.
Комиссияның құны миллион
айлық есептік көрсеткіштен
асатын жобалары бар арнайы
экономикалық аймақтардың
қатысушылары болып
табылатын заңды тұлғаларда,
сондай-ақ көрсетілген арнайы
экономикалық аймақтардың
қатысушылары
(не олардың мердігерлері)
бас мердігер, мердігер, қосалқы
мердігер немесе арнайы
экономикалық аймақтардың
аумағында құрылыс-монтаждау
жұмыстарын орындау
кезеңінде қызметтерді
орындаушы ретінде және объект
(объектілер) пайдалануға
берілгеннен кейін бір жыл
өткенге дейін тартатын
ұйымдарда жұмыс істейтін
шетел азаматтары мен
азаматтығы
жоқ адамдар санатының тізбесін
және санын айқындау
қағидаларына
1-қосымша
____________________________
(арнайы экономикалық және
индустриялық аймақтарды құру,
жұмыс істеуі және тарату
саласындағы уәкілетті органның
атауы)
____________________________
(заңды және жеке тұлғаның
толық атауы)
Арнайы экономикалық аймаққа қатысушы болып табылатын заңды тұлғаларға тарту үшін шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдардың санатының тізбесін және санын айқындауға ӨТІНІШ
Арнайы экономикалық аймақтар аумағында__________________________
_____________________________________________________________________
(арнайы экономикалық аймақтың атауын, әкімшілік-аумақтық бірліктің орналасқан жерін көрсету)
құрылыс-монтаждау жұмыстарын орындау кезеңінде және объектіні (объектілерді) пайдалануға бергеннен кейін бір жыл өткенге дейін шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдар санаттарының тізбесі мен санын айқындауды сұраймын
бірінші санат бойынша – ____ адам,
екінші санат бойынша – ___ адам,
үшінші санат бойынша – ___ адам,
төртінші санат бойынша – ___ адам.
Ұйымның экономикалық қызмет түрі:
_____________________________________________________________________
Ұйымның БСН: _______________________________________________
Құру күні ______ жылғы "____" _________________________________.
Қазақстан Республикасының әділет органдарында тіркелуі туралы мәліметтер ___________________________________________________________
(нөмір, қашан және кім берді)
Кәсіпкерлік субъектінің санаты:
_____________________________________________________________________
(шағын/орта/ірі кәсіпкерлік субъекті)
Мекенжай, телефон, элктрондық пошта:
_____________________________________________________________________
Қоса берілетін құжаттар:
_____________________________________________________________________
Шетелдік жұмыс күшін тарту қажеттілігінің негіздемесі: _____________________________________________________________________
"Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңның 8-бабына сәйкес комиссияда қарау үшін қажетті осы өтінішке қосымшада көрсетілген менің және шетел азаматтарының дербес деректерін жинауға және өңдеуге келісім беремін".
Басшы _____________________________________________
(қолы, ТАӘ (ол болған жағдайда), лауазымы)
20__жылғы "___" ___________
Өтініш 20__ жылғы "___" ___________ қаралуға қабылданды _____________________________________________________________________
(жауапты адамның ТАӘ (ол болған жағдайда), қолы)
Комиссияның құны миллион
айлық есептік көрсеткіштен
асатын жобалары бар арнайы
экономикалық аймақтардың
қатысушылары болып
табылатын заңды тұлғаларда,
сондай-ақ көрсетілген арнайы
экономикалық аймақтардың
қатысушылары
(не олардың мердігерлері)
бас мердігер, мердігер, қосалқы
мердігер немесе арнайы
экономикалық аймақтардың
аумағында құрылыс-монтаждау
жұмыстарын орындау
кезеңінде қызметтерді
орындаушы ретінде және объект
(объектілер) пайдалануға
берілгеннен кейін бір жыл
өткенге дейін тартатын
ұйымдарда жұмыс істейтін
шетел азаматтары мен
азаматтығы
жоқ адамдар санатының тізбесін
және санын айқындау
қағидаларына
2-қосымша
Жұмыс берушінің құны миллион айлық есептік көрсеткіштен асатын жобалары бар арнайы экономикалық аймақтардың қатысушылары болып табылатын заңды тұлғаларда, сондай-ақ көрсетілген арнайы экономикалық аймақтардың қатысушылары (не олардың мердігерлері) бас мердігер, мердігер, қосалқы мердігер немесе арнайы экономикалық аймақтардың аумағында құрылыс-монтаждау жұмыстарын орындау кезеңінде қызметтерді орындаушы ретінде және объект (объектілер) пайдалануға берілгеннен кейін бір жыл өткенге дейін тартатын ұйымдарда жұмыс істейтін шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарды тарту негіздемесі
Р/с №
Арнайы экономикалық аймақтарға қатысушының атауы, заңды мекенжайы
Арнайы экономикалық аймақтарға қатысушының қызмет түрі
Тартылатын шетелдік жұмыс күші туралы мәліметтер
Жобаның атауы
Жоба сомасы, млрд. теңге
Нақты шетел азамат пен азаматтығы жоқ адамдарға қажеттіліктің негіздемесі
Шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдардың Т.А.Ә. (ол болған жағдайда)
Санаты
Кәсібі (мамандығы)
Лауазымдық міндеттері
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Басшы___________________________________________
(қолы) ТАӘ (ол болған жағдайда) (лауазымы)
20___ ж.____ __________
Комиссияның құны миллион
айлық есептік көрсеткіштен
асатын жобалары бар арнайы
экономикалық аймақтардың
қатысушылары болып
табылатын заңды тұлғаларда,
сондай-ақ көрсетілген арнайы
экономикалық аймақтардың
қатысушылары
(не олардың мердігерлері)
бас мердігер, мердігер, қосалқы
мердігер немесе арнайы
экономикалық аймақтардың
аумағында құрылыс-монтаждау
жұмыстарын орындау
кезеңінде қызметтерді
орындаушы ретінде және объект
(объектілер) пайдалануға
берілгеннен кейін бір жыл
өткенге дейін тартатын
ұйымдарда жұмыс істейтін
шетел азаматтары мен
азаматтығы
жоқ адамдар санатының тізбесін
және санын айқындау
қағидаларына
3-қосымша
Кадрлардағы жергілікті қамту туралы ақпарат
Р/с №
Тартылатын шетелдік жұмыс күшінің санаттары
Жұмыс беруші тартатын жұмыскерлердің саны, адам
Тартуға жоспарланған шетелдік жұмыс күшінің саны, адам.

5) наличие нарушения у иностранного гражданина согласно статье 517 Кодекса, в течение последних двенадцати месяцев.
23. Комиссия отменяет решение протокола заседания комиссии в случае нарушения участником специальной экономической зоны доли внутристрановой ценности установленной решением комиссии либо выявления фактов о предоставлении недостоверных документов об образовании или подтверждающего стаж иностранной рабочей силы.
24 Уполномоченный орган в сфере создания, функционирования и упразднения специальных экономических и индустриальных зон в течение трех рабочих дней со дня выявления фактов, предусмотренных пунктом 23 настоящих Правил выносит данный вопрос на рассмотрение членам комиссии для принятия решения об отмене действия протокола.
Решение комиссии оформляется протоколом в АЦС "ИРС" в течение одного рабочего дня.
Уполномоченный орган в сфере создания, функционирования и упразднения специальных экономических и индустриальных зон в течение одного рабочего дня со дня подписания протокола членами комиссии направляет протокол комиссии в автоматизированное рабочее место портала миграционных услуг управляющей компании специальной экономической зоны.
Сноска. Пункт 24 - в редакции совместного приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 14.04.2026 № 134 и Министра промышленности и строительства РК от 15.04.2026 № 182 (вводится в действие с 12.07.2026).
25. По завершению запланированного объема работ иностранцами и лицами без гражданства, участник специальной экономической зоны уведомляет об этом управляющую компанию специальной экономической зоны в течение двух рабочих дней.
26. Управляющая компания специальной экономической зоны, с момента поступления уведомления от участника специальной экономической зоны о завершении запланированного объема работ иностранцами и лицами без гражданства, в течение двух рабочих дней уведомляет уполномоченный орган в сфере создания, функционирования и упразднения специальных экономических и индустриальных зон и территориальные органы внутренних дел с целью сокращения срока разрешения на временное проживание или оформления выездной визы.
Глава 3. Порядок обжалования
27. При несогласии с решением комиссии заявитель обращается в административный орган, должностному лицу, чьи административный акт, административное действие (бездействие) обжалуются.
28. Если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, обжалование в суде допускается после обжалования в административном (досудебном) порядке в соответствии с пунктом 5 статьи 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам определения комиссией
перечня категорий и численности
иностранцев и лиц без гражданства,
работающих в юридических лицах,
являющихся участниками специальных
экономических зон, с проектами
стоимостью свыше одного миллиона
месячных расчетных показателей,
а также в организациях, привлекаемых
указанными участниками специальных
экономических зон (либо их подрядчиками)
в качестве генерального подрядчика, подрядчика,
субподрядчика или исполнителя услуг,
в период выполнения строительно-
монтажных работ на территории специальных
экономических зон и до истечения
одного года после ввода объекта
(объектов) в эксплуатацию
В __________________________
(уполномоченного органа
в сфере создания,
функционирования и упразднения
специальных экономических
и индустриальных зон)
от __________________________
____________________________
(полное наименование
юридического или физического лица)
ЗАЯВЛЕНИЕ
на определение перечня категорий и численности иностранцев и лиц без гражданства
для привлечения в юридические лица, являющихся участниками специальных экономических зон
Прошу определить перечень категорий и численность иностранцев и лиц без гражданства
на привлечение в период выполнения строительно-монтажных работ на территории
специальных экономических зон и до истечения одного года после ввода объекта
(объектов) в эксплуатацию на территории
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
(указать наименование специальной экономической зоны, расположение
административно-территориальной единицы) по первой категории – ____ человек,
по второй категории – ___ человек, по третьей категории – ___ человек,
по четвертой категории – ___ человек,
Вид экономической деятельности организации: ______________________________
БИН организации: _______________________________________________________
Дата создания "____" ________________ ______ года.
Сведения о регистрации в органах юстиции Республики Казахстан ______________
________________________________________________________________________
(номер, когда и кем выдано)
Категория субъекта предпринимательства: ___________________________________
________________________________________________________________________
(субъект малого/среднего/крупного предпринимательства)
Адрес, телефон, электронная почта: _________________________________________
Прилагаемые документы: __________________________________________________
________________________________________________________________________
Обоснование необходимости привлечения иностранной рабочей силы: ___________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
"В соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных
и их защите" настоящим заявляю, что даю свое согласие на сбор и обработку моих
персональных данных и иностранных граждан указанных в приложении к настоящему
заявлению необходимых для рассмотрения на комиссии".
Руководитель ____________________________________________________________
(подпись, ФИО (при его наличии), должность)
"___" ___________ 20__года
Заявление принято к рассмотрению "___" ___________ 20__ года
________________________________________________________________________
(ФИО (при его наличии), подпись ответственного лица)
Приложение 2
к Правилам определения комиссией
перечня категорий и численности
иностранцев и лиц без гражданства,
работающих в юридических лицах,
являющихся участниками специальных
экономических зон, с проектами
стоимостью свыше одного миллиона
месячных расчетных показателей,
а также в организациях, привлекаемых
указанными участниками специальных
экономических зон (либо их подрядчиками)
в качестве генерального подрядчика, подрядчика,
субподрядчика или исполнителя услуг,
в период выполнения строительно-
монтажных работ на территории специальных
экономических зон и до истечения
одного года после ввода объекта
(объектов) в эксплуатацию
Обоснование привлечения работодателем иностранцев и лиц без гражданства, работающих в юридических лицах,
являющихся участниками специальных экономических зон, с проектами стоимостью свыше одного миллиона месячных расчетных
показателей, а также в организациях, привлекаемых указанными участниками специальных экономических зон (либо их подрядчиками)
в качестве генерального подрядчика, подрядчика, субподрядчика или исполнителя услуг, в период выполнения строительно-монтажных
работ на территории специальных экономических зон, и до истечения одного года после ввода объекта (объектов) в эксплуатацию
№ п/п
Наименование участника специальных экономических зон, юридический адрес
Вид деятельности участника специальных экономических зон
Сведения о привлекаемой иностранной рабочей силе
Наименование проекта
Сумма проекта, млрд. тенге
Обоснование в потребности конкретного иностранца и лиц без гражданства
Ф.И.О (при наличии) иностранцев и лиц без гражданства
Категория
Профессия (специальность)
Должностные обязанности
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Руководитель__________________________________________________________
(подпись) ФИО (при его наличии) (должность)
____ __________ 20___ г.
Приложение 3
к Правилам определения комиссией
перечня категорий и численности
иностранцев и лиц без гражданства,
работающих в юридических лицах,
являющихся участниками специальных
экономических зон, с проектами
стоимостью свыше одного миллиона
месячных расчетных показателей,
а также в организациях, привлекаемых
указанными участниками специальных
экономических зон (либо их подрядчиками)
в качестве генерального подрядчика, подрядчика,
субподрядчика или исполнителя услуг,
в период выполнения строительно-
монтажных работ на территории специальных
экономических зон и до истечения
одного года после ввода объекта
(объектов) в эксплуатацию
Информация о внутристрановой ценности в кадрах
№ п/п
Категории привлекаемой иностранной рабочей силы
Количество работников привлекаемых работодателем, человек
Количество иностранной рабочей силы, планируемой к привлечению, чел.

3-баған+ 5-баған
4-баған+ 5-баған
жұмыскерлердің жалпы санына шетелдік жұмыс күшінің %-ы, 7-баған/ 6-баған*100%
Барлығы (шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсатсыз жұмыс істейтін шетелдік жұмыскерлер есепке алынбайды)
оның ішінде шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсаттар бойынша тартылатын шетелдік жұмыс күші
1
2
3
4
5
6
7
8
1
1 және 2-санаттар
2
3 және 4-санаттар
3
БАРЛЫҒЫ
Ескертпе: егер шетелдік жұмыскер 4-бағанда есепке алынған жағдайда, онда 5-бағанда ол есепке алынбайды.
Жұмыс беруші: ________________________________________________
(қолы, ТАӘ (ол болған жағдайда), лауазымы, күні)
Комиссияның құны миллион
айлық есептік көрсеткіштен
асатын жобалары бар арнайы
экономикалық аймақтардың
қатысушылары болып
табылатын заңды тұлғаларда,
сондай-ақ көрсетілген арнайы
экономикалық аймақтардың
қатысушылары
(не олардың мердігерлері)
бас мердігер, мердігер, қосалқы
мердігер немесе арнайы
экономикалық аймақтардың
аумағында құрылыс-монтаждау
жұмыстарын орындау
кезеңінде қызметтерді
орындаушы ретінде және объект
(объектілер) пайдалануға
берілгеннен кейін бір жыл
өткенге дейін тартатын
ұйымдарда жұмыс істейтін
шетел азаматтары мен
азаматтығы
жоқ адамдар санатының тізбесін
және санын айқындау
қағидаларына
4-қосымша
_____________________________________________ (ЖАО атауы) ___________________________________________________________________ (арнайы экономикалық аймаққа қатысушы ұйымның атауы) кадрлардағы елішілік құндылық шарттарын қамтамасыз ету жөніндегі ұсынымдары
Р/с
Санат
Қазақстан Республикасы азаматтарының қатарындағы жұмыскерлердің үлесі
Шетел азаматтарының қатарындағы жұмыскерлердің үлесі
Кадрларға елішілік құндылықты қамтамасыз ету жөніндегі ұсынымдарға негіз
1
2
3
4
5
1
1 және 2-санат
2
3 және 4-санат
3
ЖИЫНЫ
Жергілікті атқарушы орган басшысының орынбасары:
_____________________________________________________________________
(қолы, ТАӘ (ол болған жағдайда), лауазымы, күні)
Комиссияның құны миллион
айлық есептік көрсеткіштен
асатын жобалары бар арнайы
экономикалық аймақтардың
қатысушылары болып
табылатын заңды тұлғаларда,
сондай-ақ көрсетілген арнайы
экономикалық аймақтардың
қатысушылары
(не олардың мердігерлері)
бас мердігер, мердігер, қосалқы
мердігер немесе арнайы
экономикалық аймақтардың
аумағында құрылыс-монтаждау
жұмыстарын орындау
кезеңінде қызметтерді
орындаушы ретінде және объект
(объектілер) пайдалануға
берілгеннен кейін бір жыл
өткенге дейін тартатын
ұйымдарда жұмыс істейтін
шетел азаматтары мен
азаматтығы
жоқ адамдар санатының тізбесін
және санын айқындау
қағидаларына
5-қосымша
Арнайы экономикалық аймақтарға қатысушылар болып табылатын заңды тұлғалар құны бір миллион айлық есептік көрсеткіштен жоғары жобаларға тартатын, сондай-ақ арнайы экономикалық аймақтардың аумағында құрылыс-монтаж жұмыстарын орындау кезеңінде және объект (объектілер) пайдалануға берілгеннен кейін бір жыл өткенге дейін арнайы экономикалық аймақтардың аталған қатысушылары (не олардың мердігерлері) бас мердігер, мердігер, қосалқы мердігер немесе көрсетілетін қызметтерді орындаушы ретінде тартатын ұйымдарда жұмыс істейтін шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдар санаттары мен санының тізбесін айқындау мәселесін қарау жөніндегі комиссияның кадрлардағы елішілік құндылық шарттарын қамтамасыз ету жөніндегі шешімі ____________________________________________ (арнайы экономикалық аймаққа қатысушы ұйымның атауы)
Р/с
Санат
Қазақстан Республикасы азаматтарының қатарындағы жұмыскерлердің үлесі
Шетел азаматтарының қатарындағы жұмыскерлердің үлесі
1
2
3
4
1
1 және 2-санат
2
3 және 4-санат
3
ЖИЫНЫ
Комиссия төрағасы:
_______________________________________________
(қолы, ТАӘ (ол болған жағдайда), лауазымы, күні)
Арнайы экономикалық аймаққа қатысушының өкілі:
_______________________ _____________________________________________
(ТАӘ (ол болған жағдайда), лауазымы, қолы, күні)
Комиссияның құны миллион
айлық есептік көрсеткіштен
асатын жобалары бар арнайы
экономикалық аймақтардың
қатысушылары болып
табылатын заңды тұлғаларда,
сондай-ақ көрсетілген арнайы
экономикалық аймақтардың
қатысушылары
(не олардың мердігерлері)
бас мердігер, мердігер, қосалқы
мердігер немесе арнайы
экономикалық аймақтардың
аумағында құрылыс-монтаждау
жұмыстарын орындау
кезеңінде қызметтерді
орындаушы ретінде және объект
(объектілер) пайдалануға
берілгеннен кейін бір жыл
өткенге дейін тартатын
ұйымдарда жұмыс істейтін
шетел азаматтары мен
азаматтығы
жоқ адамдар санатының тізбесін
және санын айқындау
қағидаларына
6-қосымша
Арнайы экономикалық аймақтарға қатысушылар болып табылатын заңды тұлғалар құны бір миллион айлық есептік көрсеткіштен жоғары жобаларға тартатын, сондай-ақ арнайы экономикалық аймақтардың аумағында құрылыс-монтаж жұмыстарын орындау кезеңінде және объект (объектілер) пайдалануға берілгеннен кейін бір жыл өткенге дейін арнайы экономикалық аймақтардың аталған қатысушылары (не олардың мердігерлері) бас мердігер, мердігер, қосалқы мердігер немесе көрсетілетін қызметтерді орындаушы ретінде тартатын ұйымдарда жұмыс істейтін шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдар санаттары мен санының тізбесін айқындау мәселесін қарау жөніндегі комиссияның ХАТТАМАСЫ
Астана қ. № 20__ жылғы "_____"
Төрағалық етуші:
Қатысқандар:
Күн тәртібі
АЭА қатысушының ______________________________________________
(АЭА атауы)
_____________________________________________________________________
(АЭА қатысушының/ АЭА қатысушының жобасын іске асыратын ұйымның атауы)
________________________________________________________________
(тартылатын шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдардың саны)
__________________________________________________________ тартуы
(құрылыс объектісінің атауы)
Комиссия:
________________________________________________________________
(АЭА қатысушының/ АЭА қатысушының жобасын іске асыратын ұйымның атауы)
________________________________________________________________
(шетел азаматтарының/азаматтығы жоқ адамдардың саны)
төменде көрсетілген тізім бойынша тарту туралы шешім қабылдады:
(комисияның оң шешімі болған кезде толтырылады)
Р/с №
ТАӘ (ол болған жағдайда)
Паспорт № және оның қолданылу мерзімі
Кәсіп (мамандық)
Шешім
1.
арнайы экономикалық аймақтар аумағында құрылыс-монтаждау жұмыстарын орындау кезеңінде және объектіні (объектілерді) пайдалануға бергеннен кейін бір жыл өткенге дейін_
_____________________________________________________________
(құрылыс объектісінің атауы)
_________________________________________________
(шетел азаматтарының/азаматтығы жоқ адамдар саны)
тартуды _____________________________ мақұлдауды/ одан бас тартуды шешті.

графа 3+ графа 5
графа 4+ графа 5
% иностранной рабочей силы к общему количеству работников, графа 7/ графа 6*100%
Всего (не учитываются иностранные работники работающие без разрешений на привлечение иностранной рабочей силы)
В том числе иностранная рабочая сила привлекаемая по разрешениям на привлечение иностранной рабочей силы
1
2
3
4
5
6
7
8
1
1 и 2 категории
2
3 и 4 категории
3
ИТОГО
Примечание: в случае если иностранный работник учтен в графе 4, то в графе 5 он не учитывается.
Работодатель: _____________________________________________________
(подпись, ФИО (при его наличии), должность, дата)
Приложение 4
к Правилам определения комиссией
перечня категорий и численности
иностранцев и лиц без гражданства,
работающих в юридических лицах,
являющихся участниками специальных
экономических зон, с проектами
стоимостью свыше одного миллиона
месячных расчетных показателей,
а также в организациях, привлекаемых
указанными участниками специальных
экономических зон (либо их подрядчиками)
в качестве генерального подрядчика, подрядчика,
субподрядчика или исполнителя услуг,
в период выполнения строительно-
монтажных работ на территории специальных
экономических зон и до истечения
одного года после ввода объекта
(объектов) в эксплуатацию
Рекомендации _____________________________________________
(наименование МИО)
по обеспечению условий внутристрановой ценности в кадрах
_____________________________________________________________________
(наименование организации, участника специальной экономической зоны)
п/п
Категории
Доля работников из числа граждан
Республики Казахстан
Доля работников из числа иностранных граждан
Обоснование к рекомендациям по обеспечению внутристрановой ценности в кадрах
1
2
3
4
5
1
1 и 2 категории
2
3 и 4 категории
3
ИТОГО
Заместитель руководителя местного исполнительного органа:
_____________________________________________________________________
(подпись, ФИО (при его наличии), должность, дата)
Приложение 5
к Правилам определения комиссией
перечня категорий и численности
иностранцев и лиц без гражданства,
работающих в юридических лицах,
являющихся участниками специальных
экономических зон, с проектами
стоимостью свыше одного миллиона
месячных расчетных показателей,
а также в организациях, привлекаемых
указанными участниками специальных
экономических зон (либо их подрядчиками)
в качестве генерального подрядчика, подрядчика,
субподрядчика или исполнителя услуг,
в период выполнения строительно-
монтажных работ на территории специальных
экономических зон и до истечения
одного года после ввода объекта
(объектов) в эксплуатацию
Решение комиссии по рассмотрению вопроса определения перечня категорий и численности иностранцев и лиц без гражданства,
привлекаемых юридическими лицами, являющимися участниками специальных экономических зон, с проектами стоимостью свыше
одного миллиона месячных расчетных показателей, а также организациях, привлекаемыми указанными участниками специальных
экономических зон (либо их подрядчиками) в качестве генерального подрядчика, подрядчика, субподрядчика или исполнителя услуг,
в период выполнения строительно-монтажных работ на территории специальных экономических зон, и до истечения одного года
после ввода объекта (объектов) в эксплуатацию по обеспечению условий внутристрановой ценности в кадрах
________________________________________________________________
(наименование организации, участника специальной экономической зоны)
п/п
Категории
Доля работников из числа граждан Республики Казахстан
Доля работников из числа иностранных граждан
1
2
3
4
1
1 и 2 категории
2
3 и 4 категории
3
ИТОГО
Председатель комиссии: ________________________________
(подпись, ФИО (при его наличии), должность, дата)
Представитель участника специальной экономической зоны:
_________________ ____________________________________
(ФИО (при его наличии), должность, подпись, дата)
Приложение 6
к Правилам определения комиссией
перечня категорий и численности
иностранцев и лиц без гражданства,
работающих в юридических лицах,
являющихся участниками специальных
экономических зон, с проектами
стоимостью свыше одного миллиона
месячных расчетных показателей,
а также в организациях, привлекаемых
указанными участниками специальных
экономических зон (либо их подрядчиками)
в качестве генерального подрядчика, подрядчика,
субподрядчика или исполнителя услуг,
в период выполнения строительно-
монтажных работ на территории специальных
экономических зон и до истечения
одного года после ввода объекта
(объектов) в эксплуатацию
ПРОТОКОЛ
комиссии по рассмотрению вопроса определения перечня категорий и численности иностранцев и лиц без гражданства,
привлекаемых юридическими лицами, являющимися участниками специальных экономических зон, с проектами стоимостью свыше
одного миллиона месячных расчетных показателей, а также организациях, привлекаемыми указанными участниками специальных
экономических зон (либо их подрядчиками) в качестве генерального подрядчика, подрядчика, субподрядчика или исполнителя услуг,
в период выполнения строительно-монтажных работ на территории специальных экономических зон, и до истечения одного года
после ввода объекта (объектов) в эксплуатацию
г. Астана № " " _________ 20__ года
Председательствовал:
Присутствовали:
Повестка дня
Привлечение участником СЭЗ __________________________________________
(наименование СЭЗ)
_____________________________________________________________________
(наименование участника СЭЗ/организации реализующий проект участника СЭЗ)
_____________________________________________________________________
(количество привлекаемых иностранцев и лиц без гражданства)
_____________________________________________________________________
(наименование строительного объекта)
Комиссия решила: одобрить/отклонить ___________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование участника СЭЗ/организации реализующий проект участника СЭЗ)
в привлечении ________________________________________________________
(количество иностранцев/лиц без гражданства) на период строительно-монтажных
работ и до истечения одного года после ввода в эксплуатацию проекта
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование строительного объекта) по нижеуказанному списку:
(заполняется при положительном решении комиссии)
№ пп
ФИО (при его наличии)
№ паспорта и его срок действия
Профессия (специальность)
Решение
1.