Жалпыхалықтық референдум құжаттарын сақтау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының 2022 жылғы 27 мамырдағы № 41/502 қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2022 жылғы 27 мамырда № 28240 болып тіркелді.
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Орталық сайлау комиссиясының 30.06.2026 № 23/37 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Жалпыхалықтық референдум туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 21-бабы 1-тармағының 7) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Орталық референдум комиссиясы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Орталық сайлау комиссиясының 30.06.2026 № 23/37 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған Жалпыхалықтық референдум құжаттарын сақтау қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Орталық сайлау комиссиясының 30.06.2026 № 23/37 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Референдум комиссиялары республикалық референдум құжаттарын сақтау жөніндегі жұмыста осы қаулыны басшылыққа алсын.
3. Осы қаулы оның алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Орталық сайлау комиссиясының
Төрағасы
Н. Абдиров
Қазақстан Республикасы
Орталық сайлау
комиссиясының Төрағасы
2022 жылғы 27 мамырдағы
№ 41/502 қаулысымен бекітілген
Жалпыхалықтық референдум құжаттарын сақтау қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Орталық сайлау комиссиясының 30.06.2026 № 23/37 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жалпыхалықтық референдум құжаттарын сақтау қағидалары "Жалпыхалықтық референдум туралы" Конституциялық заңның 21-бабы 1-тармағының 7) тармақшасына сәйкес әзірленді және жалпыхалықтық референдум құжаттарын сақтау тәртібін айқындайды.
2-тарау. Жалпыхалықтық референдум құжаттарын сақтау
2. Қазақстан Республикасының Орталық референдум комиссиясында (бұдан әрі – Орталық референдум комиссиясы) мынадай құжаттар сақталуға және кейіннен Қазақстан Республикасының Ұлттық архивіне тапсырылуға тиіс:
Орталық референдум комиссиясының қаулылары, отырыстарының хаттамалары;
астананың, облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың референдум комиссияларының референдум нәтижелері туралы хаттамалары;
Орталық референдум комиссиясына келіп түскен жеке және заңды тұлғалардың өтініштері.
3. Астананың, облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың референдум комиссиялары Орталық референдум комиссиясының бұқаралық ақпарат құралдарында референдум қорытындылары туралы хабары жарияланғаннан кейін астананың, тиісті облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, қалалар мен аудандардың мемлекеттік архивтеріне:
аумақтық референдум комиссияларының қаулылары мен хаттамаларын;
аумақтық референдум комиссияларына келіп түскен жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін сақтауға тапсырады.

Об утверждении Правил хранения документов всенародного референдума
Постановление Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан от 27 мая 2022 года № 41/502. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 мая 2022 года № 28240.
Сноска. Заголовок - в редакции постановления Центральной избирательной комиссии РК от 30.06.2026 № 23/37 (вводится в действие с 01.07.2026).
B соответствии с подпунктом 7) пункта 1 статьи 21 Конституционного закона Республики Казахстан "О всенародном референдуме" Центральная комиссия референдума Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула - в редакции постановления Центральной избирательной комиссии РК от 30.06.2026 № 23/37 (вводится в действие с 01.07.2026).
1. Утвердить прилагаемые Правила хранения документов республиканского референдума.
2. Комиссиям референдума руководствоваться настоящим постановлением в работе по хранению документов республиканского референдума.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Председатель Центральной
избирательной комиссии
Республики Казахстан
Н. Абдиров
Утверждены постановлением
Председатель Центральной
избирательной комиссии
Республики Казахстан
от 27 мая 2022 года № 41/502
Правила хранения документов всенародного референдума
Сноска. Правила - в редакции постановления Центральной избирательной комиссии РК от 30.06.2026 № 23/37 (вводится в действие с 01.07.2026).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила хранения документов всенародного референдума разработаны в соответствии с подпунктом 7) пункта 1 статьи 21 Конституционного закона "О всенародном референдуме" и определяют порядок хранения документов всенародного референдума.
Глава 2. Хранение документов всенародного референдума
2. В Центральной комиссии референдума Республики Казахстан (далее – Центральная комиссия референдума) подлежат хранению с последующей передачей в Национальный архив Республики Казахстан следующие документы:
постановления, протоколы заседаний Центральной комиссии референдума;
протоколы комиссий референдума столицы, областей, городов республиканского значения о результатах референдума;
обращения физических и юридических лиц, поступившие в Центральную комиссию референдума.
3. Комиссии референдума столицы, областей, городов республиканского значения после опубликования Центральной комиссией референдума в средствах массовой информации сообщения об итогах референдума, передают на хранение в государственные архивы столицы, соответствующих областей, городов республиканского значения, городов и районов:
постановления и протоколы территориальных комиссий референдума;
обращения физических и юридических лиц, поступившие в территориальные комиссии референдума.

4. Учаскелік референдум комиссиялары отырыстарының хаттамалары, азаматтардың хаттары, ұсыныстары, өтініштері және басқа да құжаттары кейіннен мемлекеттік архивтерге тапсыра отырып, тиісті аумақтық референдум комиссиясында сақталуға тиіс.
5. Әскери бөлімдерде құрылған учаскелік референдум комиссияларының құжаттары әскери бөлімдердің істерінде сақталады.
6. Дауыс беруге арналған бюллетеньдерді мөрленген күйінде, оның ішінде жекелеген жойылған бюллетеньдерді, сондай-ақ жалпыхалықтық референдумға қатысуға құқығы бар азаматтардың тізімдері мен оларға қатысты құжаттарды астананың, облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың референдум комиссиялары Орталық референдум комиссиясына тапсырады, онда референдум қорытындылары жарияланғаннан кейін бір ай бойы құпия ақпарат құқығында сақталады, кейіннен жойылады.
7. Сақтауға жатпайтын құжаттар белгіленген мерзім өткеннен кейін жойылады.
8. Жою жағу, балқыту, мөлшері 2,5 шаршы сантиметрден аспайтын бөлшектерге майдалау, ұсақтау, еріту немесе химиялық ыдырату, пішінсіз массаға немесе ұнтаққа айналдыру жолымен жүргізіледі.
9. Бөгде адамдарды жойылған құжаттармен таныстыруға, олардың мазмұнын қалпына келтіруге мүмкіндік беретіндей толық жоймауға жол берілмейді.

4. Протоколы заседаний, письма, предложения, заявления граждан и другие документы участковых комиссий референдума подлежат хранению в соответствующей территориальной комиссии референдума с последующей передачей в государственные архивы.
5. Документы участковых комиссий референдума, образованных в воинских частях, хранятся в делах воинских частей.
6. Бюллетени для голосования в опечатанном виде, в том числе отдельно погашенные бюллетени, а также списки граждан, имеющих право участвовать в референдуме, и документы к ним передаются комиссиями референдума столицы, областей, городов республиканского значения в Центральную комиссию референдума, где хранятся на правах конфиденциальной информации в течение одного месяца после опубликования итогов референдума, а затем уничтожаются.
7. Документы, не подлежащие хранению, по истечении установленного срока уничтожаются.
8. Уничтожение производится путем сжигания, расплавления, измельчения на кусочки размером не более 2,5 квадратных сантиметров, дробления, растворения или химического разложения, превращения в бесформенную массу или порошок.
9. Не допускается ознакомление посторонних лиц с уничтоженными документами, неполное уничтожение, позволяющее восстановить их содержание.