Аккредиттеу субъектілерінің қызметін мониторингілеуді жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2021 жылғы 13 мамырдағы № 335-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 18 мамырда № 22758 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулы 01.07.2021 бастап қолданысқа енгізіледі.
"Сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-1-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Аккредиттеу субъектілерінің қызметін мониторингілеуді жүзеге асыру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық 2021 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасының
сауда және интеграция министрі
Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасының
сауда және интеграция
министрінің
2021 жылғы 13 мамырдағы
№ 335-НҚ бұйрығымен
бекітілген
Аккредиттеу субъектілерінің қызметін мониторингілеуді жүзеге асыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Аккредиттеу субъектілерінің қызметін мониторингілеуді жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 7-1-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді және аккредиттеу субъектілері қызметіне мониторинг жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) аккредиттеу жөніндегі орган – аккредиттеу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын және аккредиттеу жөніндегі халықаралық ұйымдардың мүшесі болып табылатын республикалық мемлекеттік кәсіпорын;
2) аккредиттеу субъектісінің қызметін мониторингілеу (бұдан әрі – мониторингілеу) – аккредиттеу субъектілерінің қызметі туралы мәліметтер мен ақпаратты Заңға сәйкес аккредиттеу жөніндегі орган жүзеге асыратын аккредиттеу өлшемшарттарына сәйкестігі тұрғысынан жинау, өңдеу, талдау және пайдалану жөніндегі шаралар жиынтығы;
3) уәкілетті орган – техникалық реттеу және өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласында мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган.
3. Мониторингілеу аккредиттеу жөніндегі орган аккредиттеу субъектілері көрсеткен жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің және аккредиттеу саласындағы процестердің нәтижелерін аккредиттеу жөніндегі органның бақылауы арқылы жүзеге асырылады.

Об утверждении Правил осуществления мониторинга деятельности субъектов аккредитации
Приказ Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 13 мая 2021 года № 335-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 мая 2021 года № 22758.
Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2021 года.
В соответствии с пунктом 3 статьи 7-1 Закона Республики Казахстан "Об аккредитации в области оценки соответствия" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила осуществления мониторинга деятельности субъектов аккредитации.
2. Комитету технического регулирования и метрологии Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2021 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр торговли и интеграции
Республики Казахстан
Б. Сұлтанов
Утверждены приказом
Министра торговли и интеграции
Республики Казахстан
от 13 мая 2021 года
№ 335-НҚ
Правила осуществления мониторинга деятельности субъектов аккредитации
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила осуществления мониторинга деятельности субъектов аккредитации (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 7-1 Закона Республики Казахстан "Об аккредитации в области оценки соответствия" (далее – Закон) и определяют порядок проведения мониторинга деятельности субъектов аккредитации.
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) орган по аккредитации – республиканское государственное предприятие, осуществляющее деятельность по аккредитации и являющееся членом международных организаций по аккредитации;
2) мониторинг деятельности субъекта аккредитации (далее – мониторинг) – совокупность мер по сбору, обработке, анализу и использованию сведений и информации о деятельности субъектов аккредитации на предмет соответствия критериям аккредитации, осуществляемых органом по аккредитации в соответствии с Законом;
3) уполномоченный орган – государственный орган, осуществляющий государственное регулирование в области технического регулирования и обеспечения единства измерений.
3. Мониторинг осуществляется органом по аккредитации путем наблюдения за результатами оказанных субъектами аккредитации работ, услуг и процессов в области аккредитации.