Қаржы ұйымдарын қоспағанда, жария мүдделі ұйымдар, бухгалтерлердің аккредиттелген кәсіби ұйымдарының және бухгалтерлерді кәсіби сертификаттау жөніндегі аккредиттелген ұйымдардың қызметі үшін бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2021 жылғы 2 сәуірдегі № 298 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2021 жылғы 21 сәуірдегі № 45 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 23 сәуірде № 22602 болып тіркелді.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 15.12.2022 № 1284 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.12.2022 № 128 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 141-бабы 5 және 6-тармақтарына және 143-бабы 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 15.12.2022 № 1284 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.12.2022 № 128 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
1. Мыналар:
1) осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
2) осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жария мүдделі ұйымдарға (қаржы ұйымдарын қоспағанда) қатысты бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік саласындағы тексеру парағы;
3) осы бірлескен бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу үшін бухгалтерлердің аккредиттелген кәсіби ұйымдарға қатысты бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік саласындағы тексеру парағы;
4) осы бірлескен бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес рұқсаттама талаптарға сәйкестігіне тексеру жүргізу үшін бухгалтерлердің аккредиттелген кәсіби ұйымдарға қатысты бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік саласындағы тексеру парағы;
5) осы бірлескен бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу үшін бухгалтерлерді кәсіби сертификаттау жөніндегі аккредиттелген ұйымдарға қатысты бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік саласындағы тексеру парағы;
6) осы бірлескен бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес рұқсаттама талаптарға сәйкестігіне тексеру жүргізу үшін бухгалтерлерді кәсіби сертификаттау жөніндегі аккредиттелген ұйымдарға қатысты бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік саласындағы тексеру парағы бекітілсін.

Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в области бухгалтерского учета и финансовой отчетности для организаций публичного интереса, за исключением финансовых организаций, деятельности аккредитованных профессиональных организаций бухгалтеров и аккредитованных организаций по профессиональной сертификации бухгалтеров
Совместный приказ Министра финансов Республики Казахстан от 2 апреля 2021 года № 298 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 21 апреля 2021 года № 45. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 апреля 2021 года № 22602.
Сноска. Заголовок - в редакции cовместного приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 15.12.2022 № 1284 и Министра национальной экономики РК от 15.12.2022 № 128 (вводится в действие с 01.01.2023).
В соответствии с пунктами 5 и 6 статьи 141 и пунктом 1 статьи 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЕМ:
Сноска. Преамбула - в редакции cовместного приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 15.12.2022 № 1284 и Министра национальной экономики РК от 15.12.2022 № 128 (вводится в действие с 01.01.2023).
1. Утвердить:
1) критерии оценки степени риска в области бухгалтерского учета и финансовой отчетности согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
2) проверочный лист в области бухгалтерского учета и финансовой отчетности в отношении организаций публичного интереса (за исключением финансовых организаций) согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу;
3) проверочный лист в области бухгалтерского учета и финансовой отчетности в отношении аккредитованных профессиональных организаций бухгалтеров для проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля согласно приложению 3 к настоящему совместному приказу;
4) проверочный лист в области бухгалтерского учета и финансовой отчетности в отношении аккредитованных профессиональных организаций бухгалтеров для проведения проверки на соответствие разрешительным требованиям согласно приложению 4 к настоящему совместному приказу;
5) проверочный лист в области бухгалтерского учета и финансовой отчетности в отношении аккредитованных организаций по профессиональной сертификации бухгалтеров для проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля согласно приложению 5 к настоящему совместному приказу;
6) проверочный лист в области бухгалтерского учета и финансовой отчетности в отношении аккредитованных организаций по профессиональной сертификации бухгалтеров для проведения проверки на соответствие разрешительным требованиям согласно приложению 6 к настоящему совместному приказу.

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 15.12.2022 № 1284 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.12.2022 № 128 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бухгалтерлік есеп, аудит және бағалау әдіснамасы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуін;
2) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бірлескен бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін жиырма бір күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрі _______А. Иргалиев
Қазақстан Республикасының Қаржы министрі ______Е. Жамаубаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының Құқықтық
статистика және арнайы есепке
алу жөніндегі комитеті
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2021 жылғы 2 сәуірдегі
№ 298 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2021 жылғы 21 сәуірдегі
№ 45 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 17.05.2023 № 512 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 17.05.2023 № 71 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары (бұдан әрі – Өлшемшарттар) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 141-бабына және 143-бабына және "Реттеуші мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесін қалыптастыру қағидаларын бекіту және "Мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау жүйесін қалыптастыру қағидаларын және тексеру парақтарының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 31 шілдедегі № 3 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрі міндетін атқарушының 2022 жылғы 22 маусымдағы № 48 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28577 болып тіркелген) және "Тексеру парағының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрі міндетін атқарушының 2018 жылғы 31 шiлдедегi № 3 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17371 болып тіркелген) сәйкес, бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік саласында қызметті жүзеге асыратын бақылау субъектілерін тәуекел дәрежелеріне жатқызу үшін әзірленді.

Сноска. Пункт 1 - в редакции cовместного приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 15.12.2022 № 1284 и Министра национальной экономики РК от 15.12.2022 № 128 (вводится в действие с 01.01.2023).
2. Департаменту методологии бухгалтерского учета, аудита и оценки Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
__________А. Иргалиев
Министр финансов Республики Казахстан
__________Е. Жамаубаев
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по правовой статистике
и специальным учетам Генеральной
прокуратуры Республики Казахстан
Приложение 1
к совместному приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 2 апреля 2021 года № 298
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 21 апреля 2021 года № 45
Критерии оценки степени риска в области бухгалтерского учета и финансовой отчетности
Сноска. Приложение 1 - в редакции cовместного приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 17.05.2023 № 512 и Министра национальной экономики от 17.05.2023 № 71 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Критерии оценки степени риска в области бухгалтерского учета и финансовой отчетности (далее – Критерии) разработаны в соответствии со статьей 141 и статьей 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс), приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 июня 2022 года № 48 "Об утверждении Правил формирования регулирующими государственными органами системы оценки и управления рисками и о внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 июля 2018 года № 3 "Об утверждении Правил формирования государственными органами системы оценки рисков и формы проверочных листов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 28577) и приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 июля 2018 года № 3 "Об утверждении формы проверочных листов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17371), для отнесения субъектов контроля, осуществляющих деятельность в области бухгалтерского учета и финансовой отчетности, к степеням риска.

2. Осы Өлшемшарттарда мынадай ұғымдар пайдаланылды:
1) балл – тәуекелді есептеудің сандық өлшемі;
2) бақылау субъектісі (объектісі) – жария мүдделі ұйымдар (қаржы ұйымдарын қоспағанда), бухгалтерлердің аккредиттелген кәсіби ұйымдары және бухгалтерлерді кәсіби сертификаттау жөніндегі аккредиттелген ұйымдар;
3) болмашы бұзушылықтар – Консультативтік органда бақылау субъектісі өкілінің ұсынбау;
4) деректерді қалыпқа келтіру – әртүрлі шәкілдерде өлшенген мәндерді шартты түрде жалпы шәкілге келтіруді көздейтін статистикалық рәсім;
5) елеулі бұзушылықтар – әкімшілік жауапкершілікке әкеп соқтырмайтын Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарын бұзу;
6) өрескел бұзушылықтар – "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес әкімшілік жауапкершілікке тартуға әкеп соқтыратын Қазақстан Республикасы бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарын бұзу;
7) тексеру парағы – бақылау субъектілерінің (объектілерінің) қызметіне қойылатын жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне қатер төндіруге алып келетін талаптар тізбесі;
8) тәуекел – бақылау субъектісінің қызметі нәтижесінде жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне, мемлекеттің мүліктік мүдделеріне салдарларының ауырлық дәрежесін ескере отырып зиян келтіру ықтималдығы;
9) тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесі – тиісті қызмет салаларында тәуекелдің жол берілетін деңгейін қамтамасыз ете отырып, кәсіпкерлік еркіндігін шектеудің ең төменгі ықтимал дәрежесі мақсатында бақылау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылауды және (немесе) рұқсаттама талаптарға сәйкестігін (бұдан әрі – талаптарға сәйкестігін тексеру) тексерулерді кейіннен жүзеге асыру үшін бақылау субъектілерін тәуекел дәрежелері бойынша бөлу арқылы қолайсыз факторлардың туындау ықтималдығын азайтуға бағытталған, сондай-ақ нақты бақылау субъектісі (объектісі) үшін тәуекел деңгейін өзгертуге бағытталған басқарушылық шешімдерді қабылдау және (немесе) осындай бақылау субъектісін (объектісін) бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудан және (немесе) талаптарға сәйкестігін тексеруден босату процесі;
10) тәуекел дәрежесін бағалаудың объективті өлшемшарттары (бұдан әрі – объективті өлшемшарттар) – белгілі бір қызмет саласында тәуекел дәрежесіне байланысты және жеке бақылау субъектісіне (объектісіне) тікелей байланыссыз бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;

2. В настоящих Критериях использованы следующие понятия:
1) балл – количественная мера исчисления риска;
2) субъект (объект) контроля – организации публичного интереса (за исключением финансовых организаций), аккредитованные профессиональные организации бухгалтеров и аккредитованные организации по профессиональной сертификации бухгалтеров;
3) незначительные нарушения – непредставление представителя субъекта контроля в Консультативном органе;
4) нормализация данных – статистическая процедура, предусматривающая приведение значений, измеренных в различных шкалах, к условно общей шкале;
5) значительные нарушения – нарушения требований законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, не влекущие административную ответственность;
6) грубые нарушения – нарушения требований законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, влекущие наложение административной ответственности согласно Кодексу Республики Казахстан "Об административных правонарушениях";
7) проверочный лист – перечень требований, предъявляемых к деятельности субъектов (объектов) контроля, несоблюдение которых влечет за собой угрозу законным интересам физических и юридических лиц, государства;
8) риск – вероятность причинения вреда в результате деятельности субъекта контроля законным интересам физических и юридических лиц, имущественным интересам государства с учетом степени тяжести его последствий;
9) система оценки и управления рисками – процесс принятия управленческих решений, направленных на снижение вероятности наступления неблагоприятных факторов путем распределения субъектов (объектов) контроля по степеням риска для последующего осуществления профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) проверок на соответствие разрешительным требованиям (далее - проверка на соответствие требованиям) с целью минимально возможной степени ограничения свободы предпринимательства, обеспечивая при этом допустимый уровень риска в соответствующих сферах деятельности, а также направленных на изменение уровня риска для конкретного субъекта (объекта) контроля и (или) освобождения такого субъекта (объекта) контроля от профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) проверок на соответствие требованиям;
10) объективные критерии оценки степени риска (далее – объективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля в зависимости от степени риска в определенной сфере деятельности и не зависящие непосредственно от отдельного субъекта (объекта) контроля;

11) тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары – бақылау субъектісінің тікелей қызметімен, салалық даму ерекшеліктерімен және осы дамуға әсер ететін факторлармен байланысты, бақылау субъектілерін (объектілерін) тәуекелдің әртүрлі дәрежелеріне жатқызуға мүмкіндік беретін сандық және сапалық көрсеткіштердің жиынтығы;
12) тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары (бұдан әрі – субъективті өлшемшарттар) – нақты бақылау субъектісінің (объектісінің) қызметі нәтижелеріне байланысты бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
13) іріктеме жиынтық (іріктеме) – Кодекстің 143-бабының 2-тармағына сәйкес мемлекеттік бақылаудың нақты саласында бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобына жатқызылатын бағаланатын субъектілердің (объектілердің) тізбесі.
2-тарау. Бақылау субъектілерінің (объектілерінің) талаптарға сәйкестігін тексеру және профилактикалық бақылау жүргізу кезінде тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесін қалыптастыру тәртібі
3. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және (немесе) талаптарға сәйкестігі тұрғысынан тексеруді жүзеге асыру кезінде тәуекелдерді басқару мақсаттары үшін бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік саласында бақылау субъектілерін (объектілерін) талаптарға сәйкестігі тұрғысынан тексеру және профилактикалық бақылау жүргізу үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары кезең-кезеңмен жүзеге асырылатын объективті және субъективті өлшемшарттарды айқындау (Шешімдерді мультиөлшемшартты талдау) арқылы қалыптастырылады.
4. Бірінші кезеңде объективті өлшемшарттар бойынша бақылау субъектілерін (объектілерін) мынадай тәуекел дәрежелерінің біріне жатқызады:
1) жоғары тәуекел;
2) орташа тәуекел.
Объективті өлшемшарттар бойынша тәуекелдің жоғары және орташа дәрежелеріне жатқызылған бақылау субъектілері (объектілері) үшін талаптарға сәйкестігі тұрғысынан тексеру, бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
5. Екінші кезеңде субъективті өлшемшарттар жөніндегі бақылау субъектілерін (объектілерін) мынадай тәуекел дәрежелерінің біріне жатқызады:
1) жоғары тәуекел;
2) орташа тәуекел.
Тәуекел дәрежесінің көрсеткіштері бойынша бақылау субъектісі (объектісі) мыналарға:
1) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 71-ден 100-ді қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің жоғары дәрежесіне;
2) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 31-ден 70-ті қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің орташа дәрежесіне жатқызылады.

11) критерии оценки степени риска – совокупность количественных и качественных показателей, связанных с непосредственной деятельностью субъекта контроля, особенностями отраслевого развития и факторами, влияющими на это развитие, позволяющих отнести субъекты (объекты) контроля к различным степеням риска;
12) субъективные критерии оценки степени риска (далее – субъективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля в зависимости от результатов деятельности конкретного субъекта (объекта) контроля.
13) выборочная совокупность (выборка) – перечень оцениваемых субъектов (объектов), относимых к однородной группе субъектов (объектов) контроля, в соответствии с пунктом 2 статьи 143 Кодекса.
Глава 2. Порядок формирования системы оценки и управления рисками при проведении проверки на соответствие требованиям и профилактического контроля субъектов (объектов) контроля
3. Для целей управления рисками при осуществлении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) проверки на соответствие требованиям, критерии оценки степени риска для проведения проверки на соответствие требованиям и профилактического контроля субъектов (объектов) контроля в области бухгалтерского учета и финансовой отчетности формируются посредством определения объективных и субъективных критериев, которые осуществляются поэтапно (Мультикритериальный анализ решений).
4. На первом этапе субъектов (объектов) контроля по объективным критериям относят к одной из следующих степеней риска (далее – степени риска):
1) высокий риск;
2) средний риск.
Для субъектов (объектов) контроля, отнесенных к высокой и средней степени риска по объективным критериям, проводятся проверка на соответствие требованиям, профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля, и внеплановая проверка.
5. На втором этапе субъектов (объектов) контроля по субъективным критериям относят к одной из следующих степеней риска:
1) высокий риск;
2) средний риск.
По показателям степени риска по субъективным критериям субъект (объект) контроля относится:
1) к высокой степени риска – при показателе степени риска от 71 до 100 включительно;
2) к средней степени риска – при показателе степени риска от 31 до 70 включительно.

6. Ықтимал тәуекел мен проблеманың маңыздылығына, бұзушылықтың біржолғы немесе жүйелі сипатына, әрбір ақпарат көзі бойынша бұрын қабылданған шешімдерді талдауға байланысты бақылау субъектілерінің (объектілерінің) қызметіне қойылатын талаптар өрескел, елеулі және болмашы бұзушылық дәрежелеріне сәйкес келеді.
Субъективті өлшемшарттарды қалыптастыру кезінде бұзушылық дәрежесі (өрескел, елеулі, болмашы) осы Өлшемшарттарға 1-қосымшаға сәйкес профилактикалық бақылау жүргізу үшін субъективті өлшемшарттарға сәйкес және осы Өлшемшарттарға 2-қосымшаға сәйкес талаптарға сәйкестігі тұрғысынан тексеруді жүргізу үшін субъективті өлшемшарттарға сәйкес өрескел, елеулі және болмашы бұзушылықтардың белгіленген анықтамаларына сәйкес беріледі.
1-параграф. Тәуекел дәрежесін бағалаудың объективті өлшемшарттары
7. Объективті өлшемшарттарды айқындау тәуекелді айқындау арқылы жүзеге асырылады.
8. Барлық ықтимал тәуекелдерге талдау жүргізгеннен кейін бақылау субъектілері (объектілері) тәуекелдің екі дәрежесі (жоғары және орта) бойынша бөлінеді.
9. Объективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі жоғары бақылау субъектілеріне жария мүдделі ұйымдар (қаржы ұйымдарын қоспағанда) жатады.
10. Объективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі орташа бақылау субъектілеріне бухгалтерлерді кәсіби сертификаттау жөніндегі аккредиттелген ұйымдар және бухгалтерлердің аккредиттелген кәсіби ұйымдары жатады.
2-параграф. Тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары
11. Субъективті өлшемшарттарды айқындау мынадай кезеңдерді қолдана отырып жүзеге асырылады:
1) дерекқор қалыптастыру және ақпарат жинау;
2) ақпаратты талдау және тәуекелдерді бағалау.
12. Дерекқор қалыптастыру және ақпарат жинау Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасын бұзатын бақылау субъектілерін (объектілерін) анықтау үшін қажет.
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу үшін субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекелдер дәрежесін бағалау үшін мынадай ақпарат көздері пайдаланылады:
1) бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер оның ішінде уәкілетті органға, қаржылық есептілік депозитарийін (бұдан әрі – депозитарий) пайдалана отырып, мониторинг нәтижелері;
2) бақылау субъектілеріне (объектілеріне) алдыңғы тексерулер мен бару арқылы профилактикалық бақылаудың нәтижелері.
Талаптарға сәйкестігіне тексеру жүргізу үшін субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекелдер дәрежесін бағалау үшін мынадай ақпарат көздері пайдаланылады:
1) бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер, оның ішінде уәкілетті органға, депозитарийді пайдалана отырып, мониторинг нәтижелері;

6. В зависимости от возможного риска и значимости проблемы, единичности или системности нарушения, анализа принятых ранее решений по каждому источнику информации требования, предъявляемые к деятельности субъектов (объектов) контроля, соответствуют степени нарушения – грубое, значительное и незначительное.
При формировании субъективных критериев степень нарушения (грубое, значительное, незначительное) присваивается в соответствии с установленными определениями грубых, значительных и незначительных нарушений в соответствии с субъективными критериями для проведения профилактического контроля согласно приложению 1 к настоящим Критериям и в соответствии с субъективными критериями для проведения проверки на соответствие требованиям согласно приложению 2 к настоящим Критериям.
Параграф 1. Объективные критерии оценки степени риска
7. Определение объективных критериев осуществляется посредством определения риска.
8. После проведения анализа всех возможных рисков субъекты (объекты) контроля распределяются по двум степеням риска (высокая и средняя).
9. По объективным критериям к субъектам контроля с высокой степенью риска относятся организации публичного интереса (за исключением финансовых организаций).
10. По объективным критериям к субъектам контроля со средней степенью риска относятся аккредитованные организации по профессиональной сертификации бухгалтеров и аккредитованные профессиональные организации бухгалтеров.
Параграф 2. Субъективные критерии оценки степени риска
11. Определение субъективных критериев осуществляется с применением следующих этапов:
1) формирование базы данных и сбор информации;
2) анализ информации и оценка рисков.
12. Формирование базы данных и сбор информации необходимы для выявления субъектов (объектов) контроля, нарушающих законодательство Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности.
Для оценки степени рисков по субъективным критериям для проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля используются следующие источники информации:
1) результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе в уполномоченный орган с использованием депозитария финансовой отчетности (далее – депозитарий);
2) результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля.
Для оценки степени рисков по субъективным критериям для проведения проверки на соответствие требованиям используются следующие источники информации:
1) результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе в уполномоченный орган с использованием депозитария;

2) бақылау субъектілеріне (объектілеріне) алдыңғы тексерулерің нәтижелері.
13. Қолда бар ақпарат көздерінің негізінде бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік саласындағы уәкілетті орган талдауға және бағалауға жататын субъективті өлшемшарттар бойынша деректерді қалыптастырады.
Субъективті өлшемшарттарды талдау және бағалау ең жоғары ықтимал тәуекелі бар бақылау субъектісіне (объектісіне) қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) талаптарға сәйкестігі тұрғысынан тексеру жүргізуді және профилактикалық бақылауды шоғырландыруға мүмкіндік береді.
Бұл ретте, талдау және бағалау кезінде нақты бақылау субъектісіне (объектісіне) қатысты бұрын ескерілген және пайдаланылған субъективті өлшемшарттардың деректері не Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап қою мерзімі өткен деректер қолданылмайды.
Алдыңғы жүргізілген бару арқылы профилактикалық бақылаудың және (немесе) талаптарға сәйкестігін тексерудің қорытындылары бойынша берілген бұзушылықтарды толық көлемде жойған бақылау субъектілеріне қатысты оларды мемлекеттік бақылаудың кезекті кезеңіне кестелер мен тізімдерді қалыптастыру кезінде енгізуге жол берілмейді.
14. Қолданылатын ақпарат көздерінің басымдығын негізге ала отырып, субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткішін есептеу тәртібіне сәйкес осы Өлшемшарттардың 3-тарауына сәйкес субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша есептеледі.
Қолданылатын ақпарат көздерінің басымдығы және субъективті өлшемшарттар көрсеткіштерінің маңыздылығы осы Өлшемшарттарға 3, 4 және 5-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін айқындауға арналған субъективті өлшемшарттар тізбесіне сәйкес тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарында белгіленеді.
Субъективті өлшемшарттар көрсеткіштерінің маңыздылығы бойынша үлес салмағы мемлекеттік бақылаудың әрбір саласындағы бақылау субъектілерінің (объектілерінің) әрбір біртекті тобы үшін тәуекелді бағалаудағы көрсеткіштің маңыздылығына байланысты айқындалады. Субъективті өлшемшарттар көрсеткіштерінің жол берілетін мәндері Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерімен регламенттеледі.
3--параграф. Тәуекелдерді басқару
15. Адал бақылау субъектілерін көтермелеу және бұзушыларға бақылауды шоғырландыру қағидатын іске асыру мақсатында бақылау субъектілері (объектілері) субъективті өлшемшарттарды қолдану арқылы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарымен айқындалатын кезеңге бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) талаптарға сәйкестігін тексеру жүргізуден босатылады.

2) результаты предыдущих проверок субъектов (объектов) контроля.
13. На основании имеющихся источников информации уполномоченный орган в сфере бухгалтерского учета и финансовой отчетности формирует данные по субъективным критериям, подлежащие анализу и оценке.
Анализ и оценка субъективных критериев позволяет сконцентрировать проведение проверки на соответствие требованиям и профилактический контроль субъекта (объекта) контроля в отношении субъекта (объекта) контроля с наибольшим потенциальным риском.
При этом, при анализе и оценке не применяются данные субъективных критериев, ранее учтенные и использованные в отношении конкретного субъекта (объекта) контроля либо данные, по которым истек срок исковой давности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
В отношении субъектов контроля, устранивших в полном объеме выданные нарушения по итогам проведенного предыдущего профилактического контроля с посещением и (или) проверки на соответствие требованиям, не допускается включение их при формировании графиков и списков на очередной период государственного контроля.
14. Исходя из приоритетности применяемых источников информации и значимости показателей субъективных критериев, в соответствии с порядком расчета показателя степени риска по субъективным критериям, определенным в главе 3 настоящих Критериев рассчитывается показатель степени риска по субъективным критериям по шкале от 0 до 100.
Приоритетность применяемых источников информации и значимость показателей субъективных критериев устанавливаются в критериях оценки степени риска согласно перечню субъективных критериев для определения степени риска по субъективным критериям по форме согласно приложениям 3, 4 и 5 к настоящим Критериям.
Удельный вес по значимости показателей субъективных критериев определяется в зависимости от важности показателя в оценке риска для каждой однородной группы субъектов (объектов) контроля. Допустимые значения показателей субъективных критериев регламентируются нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
Параграф 3. Управление рисками
15. В целях реализации принципа поощрения добросовестных субъектов контроля и концентрации контроля на нарушителях субъекты (объекты) контроля освобождаются от проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) проверки на соответствие требованиям на период, определяемый субъективными критериями оценки степени риска.

16. Егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда осындай негіздер көзделген болса, тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарына сәйкес тәуекелдерді бағалау мен талдаудың, аудиттің, сараптамалардың қолданылатын баламалы (тәуелсіз) жүйелері негізінде бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудан және (немесе) талапқа сәйкестігіне тексеру жүргізуден босату мүмкін болады.
3-тарау. Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін есептеу тәртібі
17. Бақылау субъектісін тәуекел дәрежесіне жатқызу үшін осы Өлшемшарттардың 3-тармағына сәйкес тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеудің мынадай тәртібі қолданылады.
Осы Өлшемшарттардың 12-тармағына сәйкес көздерден субъективті өлшемшарттар бойынша ақпарат жиналады және дерекқор қалыптастырылады.
Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін (R) есептеу автоматтандырылған режимде, алдыңғы тексерулер мен бақылау (SP) субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы профилактикалық бақылау нәтижелеріне сәйкес бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші мен кейіннен деректер мәндерін 0-ден 100 баллға дейінгі диапозонға қалыпқа келтіре отырып, осы Өлшемшарттардың (SC) 14-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін жинақтау жолымен, депозитарийде жүзеге асырылады.
Rарал = SP + SC , мұнда
Rарал – субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің аралық көрсеткіші,
SР – бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші,
SC – осы Өлшемшарттардың 14-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші.
Есеп бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобының әрбір бақылау субъектісі (объектісі) бойынша жүргізіледі. Бұл ретте мемлекеттік бақылаудың бір саласының бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобына жатқызылатын, бағаланатын бақылау субъектілерінің (объектілерінің) тізбесі деректерді кейіннен қалыпқа келтіру үшін іріктеу жиынтығын (іріктемені) құрайды.
18. Алдыңғы тексерулер мен бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша алынған деректер бойынша 0-ден 100-ге дейінгі баллмен бағаланатын бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші қалыптастырылады.
Осы Өлшемшарттардың 12-тармағында көрсетілген ақпарат көздерінің кез келгені бойынша бір өрескел бұзушылық анықталған кезде бақылау субъектісіне 100 балл тәуекел дәрежесінің көрсеткіші теңестіріледі және оған қатысты талаптарға сәйкестігі тұрғысынан тексеру немесе бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізіледі.
Өрескел бұзушылықтар анықталмаған кезде бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші елеулі және болмашы дәрежедегі бұзушылықтар бойынша жиынтық көрсеткішпен есептеледі.

16. Освобождение от профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) проведения проверки на соответствие требованиям возможно на основании применяемых альтернативных (независимых) систем оценки и анализа рисков, аудита, экспертиз в соответствии с критериями оценки степени риска, если такие основания предусмотрены в международных договорах, ратифицированных Республикой Казахстан.
Глава 3. Порядок расчета степени риска по субъективным критериям
17. Для отнесения субъекта контроля к степени риска в соответствии с пунктом 3 настоящих Критериев применяется следующий порядок расчета показателя степени риска.
Собирается информация и формируется база данных по субъективным критериям из источников согласно пункту 12 настоящих Критериев.
Расчет показателя степени риска по субъективным критериям (R) осуществляется в депозитарии в автоматизированном режиме путем суммирования показателя степени риска по нарушениям по результатам предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля (SP) и показателя степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 14 настоящих Критериев (SC), с последующей нормализацией значений данных в диапазон от 0 до 100 баллов.
Rпром = SP + SC, где
Rпром – промежуточный показатель степени риска по субъективным критериям,
SР – показатель степени риска по нарушениям,
SC – показатель степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 14 настоящих Критериев.
Расчет производится по каждому субъекту (объекту) контроля однородной группы субъектов (объектов) контроля. При этом перечень оцениваемых субъектов (объектов) контроля, относимых к однородной группе субъектов (объектов) контроля одной сферы государственного контроля, образует выборочную совокупность (выборку) для последующей нормализации данных.
18. По данным, полученным по результатам предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля, формируется показатель степени риска по нарушениям, оцениваемый в баллах от 0 до 100.
При выявлении одного грубого нарушения по любому из источников информации, указанных в пункте 12 настоящих Критериев, субъекту контроля приравнивается показатель степени риска 100 баллов и в отношении него проводится проверка на соответствие требованиям или профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля.
При не выявлении грубых нарушений показатель степени риска по нарушениям рассчитывается суммарным показателем по нарушениям значительной и незначительной степени.

Елеулі бұзушылықтар көрсеткішін айқындау кезінде 0,7 коэффициенті қолданылады.
Бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7, мұнда
SРз – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
SР1 – елеулі бұзушылықтардың талап етілетін саны;
SР2 – анықталған елеулі бұзушылықтардың саны.
Болмашы бұзушылықтардың көрсеткішін айқындау кезінде 0,3 коэффициенті қолданылады.
Бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3, мұнда
SРн – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші;
SР1 – болмашы бұзушылықтардың талап етілетін саны;
SР2 – анықталған болмашы бұзушылықтардың саны.
Бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші (SР) 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша есептеледі және мына формула бойынша елеулі және болмашы бұзушылықтардың көрсеткіштерін қосу арқылы айқындалады:
SР = SРз + SРн, мұнда
SР – бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші;
SРз – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
SРн – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші.
Бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің алынған мәні субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің есебіне енгізіледі.
19. Осы Өлшемшарттардың 14-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеу 0-ден 100 балға дейінгі шәкіл бойынша жүргізіледі және мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
xi - субъективті өлшемшарт көрсеткіші,
wi - субъективті өлшем көрсеткішінің үлес салмағы xi
n – көрсеткіштер саны.
Осы Өлшемшарттардың 14-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің алынған мәні субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің есебіне енгізіледі.
20. R көрсеткіші бойынша субъектілер (объектілер) бойынша есептелген мәндер 0-ден 100 балға дейінгі диапазонға қалыпқа келтіріледі. Деректерді қалыпқа келтіру әрбір іріктемелі жиынтық (іріктеме) бойынша мынадай формула әдісін пайдалана отырып жүзеге асырылады:
R – бақылау жеке субъектісінің (объектісінің) субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші (қорытынды);
Rmax – бір іріктемелі жиынтыққа (іріктемеге) кіретін субъектілер (объектілер) бойынша субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің шәкілі бойынша ең жоғарғы ықтимал мән (шәкілдің жоғарғы шекарасы);
Rmin – бір іріктемелі жиынтыққа (іріктемеге) кіретін субъектілер (объектілер) бойынша субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің шәкілі бойынша ең төменгі ықтимал мән (шәкілдің төменгі шекарасы);
Rарал – осы Өлшемшарттардың 17-тармағына сәйкес есептелген субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің аралық көрсеткіші.
Бухгалтерлік есеп және
қаржылық есептілік
саласындағы тәуекел
дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
1 қосымша
Профилактикалық бақылау жүргізу үшін нормативтік құқықтық актілер талаптарының бұзылу дәрежесі

При определении показателя значительных нарушений применяется коэффициент 0,7.
Данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7, где:
SРз – показатель значительных нарушений;
SР1 – требуемое количество значительных нарушений;
SР2 – количество выявленных значительных нарушений;
При определении показателя незначительных нарушений применяется коэффициент 0,3.
Данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3, где:
SРн – показатель незначительных нарушений;
SР1 – требуемое количество незначительных нарушений;
SР2 – количество выявленных незначительных нарушений;
Показатель степени риска по нарушениям (SР) рассчитывается по шкале от 0 до 100 баллов и определяется путем суммирования показателей значительных и незначительных нарушений по следующей формуле:
SР = SРз + SРн, где:
SР – показатель степени риска по нарушениям;
SРз – показатель значительных нарушений;
SРн – показатель незначительных нарушений.
Полученное значение показателя степени риска по нарушениям включается в расчет показателя степени риска по субъективным критериям.
19. Расчет показателя степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 14 настоящих Критериев, производится по шкале от 0 до 100 баллов и осуществляется по следующей формуле:
xi – показатель субъективного критерия,
wi – удельный вес показателя субъективного критерия xi,
n – количество показателей.
Полученное значение показателя степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 14 настоящих Критериев, включается в расчет показателя степени риска по субъективным критериям.
20. Рассчитанные по субъектам (объектам) значения по показателю R нормализуются в диапазон от 0 до 100 баллов. Нормализация данных осуществляется по каждой выборочной совокупности (выборке) с использованием следующей формулы:
R – показатель степени риска (итоговый) по субъективным критериям отдельного субъекта (объекта) контроля;
Rmax – максимально возможное значение по шкале степени риска по субъективным критериям по субъектам (объектам), входящим в одну выборочную совокупность (выборку) (верхняя граница шкалы);
Rmin – минимально возможное значение по шкале степени риска по субъективным критериям по субъектам (объектам), входящим в одну выборочную совокупность (выборку) (нижняя граница шкалы);
Rпром – промежуточный показатель степени риска по субъективным критериям, рассчитанный в соответствии с пунктом 17 настоящих Критериев.
Примечание ИЗПИ!
Приложение 1 предусматривается в редакции совместного приказа Министра финансов РК от 06.11.2025 № 676 и и.о. Министра национальной экономики РК от 07.11.2025 № 120 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Критериям оценки степени
риска в области бухгалтерского
учета и финансовой отчетности
Степени нарушений требований нормативных правовых актов для проведения профилактического контроля

Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 19.05.2025 № 238 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 20.05.2025 № 30 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Талаптар
Бұзушылық дәрежесі
1. Жария мүдделі ұйымдар (қаржы ұйымдарын қоспағанда) бойынша
1
Дәйекті, бұрмаланбаған қаржылық есептiлiктi ұсыну, бухгалтерлiк есепте көрсетiлуге жататын деректердi жасырмау, сол сияқты бухгалтерлiк құжаттаманы жоймау
Өрескел
2
Қаржылық есептілікті белгіленген мерзімді бұзбай ұсыну не оны құрылтай құжаттарына сәйкес ұйымдардың құрылтайшыларына (қатысушыларына), тіркелген жері бойынша мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органға, мемлекеттік бақылау органдарына дәлелді себеппен және қаржылық есептілік депозитарийіне ұсынбау
Өрескел
3
Жария мүдделі ұйымдардың бас бухгалтерінде кәсіби бухгалтер сертификатының болуы
Өрескел
4
Жария мүдделі ұйым кәсіби бухгалтер болып табылатын бас бухгалтерінің қаржылық есептілікке қол қоюы
Өрескел
5
Коммерциялық құпияны құрайтын бухгалтерлік ақпаратты оған рұқсаты бар тұлғалардың жария етпеуі
Өрескел

Сноска. Приложение 1 – в редакции совместного приказа Министра финансов РК от 19.05.2025 № 238 и и.о. Министра национальной экономики РК от 20.05.2025 № 30 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Требования
Степень нарушения
1. По организациям публичного интереса (за исключением финансовых организаций)
1
Представление достоверной, не искаженной финансовой отчетности, не сокрытие данных, подлежащих отражению в бухгалтерском учете, а равно не уничтожение бухгалтерской документации
Грубое
2
Представление финансовой отчетности без нарушения установленного срока либо непредставление ее с уважительной причиной учредителям (участникам) организаций в соответствии с учредительными документами, уполномоченному органу в области государственной статистики по месту регистрации, органам государственного контроля и в депозитарий финансовой отчетности
Грубое
3
Наличие у главного бухгалтера организаций публичного интереса сертификата профессионального бухгалтера
Грубое
4
Подписание финансовой отчетности главным бухгалтером организации публичного интереса, являющимся профессиональным бухгалтером
Грубое
5
Неразглашение бухгалтерской информации, составляющей коммерческую тайну, лицами, имеющими доступ к ней
Грубое

2. Бухгалтерлердің аккредиттелген кәсіби ұйымдары бойынша
1
Бухгалтерлердің кәсіби ұйымы аккредиттелген кезден бастап бір ай ішінде Консультативтік органның құрамына бухгалтерлік және (немесе) аудиторлық қызмет саласында кемінде жеті жыл жұмыс тәжірибесін, Assocіatіon of Chartered Certіfіed Accountants (ACCA) (Зэ Исоушиэйшн оф Чартерд Сертифаид Экаунтэнтс) (ЭЙСИСИЭЙ), не Certіfіed Publіc Accountant (CPA) (Сертифаид Паблик Экаунтэнт) (СИПИЭЙ) толық біліктілігін, не Dіploma іn the Іnternatіonal Fіnancіal Reportіng (DіpІFR ACCA) (Диплоумэ ин зэ Интернашнэл Файнаншл Рипортин) (ДИайпиАЙЭФАР ЭЙСИСИЭЙ) дипломының, не "аудитор" біліктілігін беру туралы біліктілік куәлігінің, не кәсіби бухгалтер сертификатының, экономика, қаржы, бухгалтерлік есеп, аудит саласындағы (ғылыми) дәрежесінің бар екенін растай отырып бір өкілді ұсыну
Болмашы
2
Өз қызметін Кәсіби бухгалтерлердің әдеп кодексіне сәйкес жүзеге асыру
Елеулі
3
Бухгалтерлерді кәсіби сертификаттау жөніндегі аккредиттелген бір немесе бірнеше ұйымдармен өзара іс-қимыл туралы келісім жасасу
Елеулі
4
Бухгалтерлердің аккредиттелген кәсіби ұйымына кірген (шыққан) бухгалтерлердің, кәсіби бухгалтерлердің және бухгалтерлік ұйымдардың саны туралы есепті уәкілетті органға есепті жылдан кейінгі жылдың 15 наурызына дейінгі мерзімде ұсыну
Өрескел
5
Бухгалтерлердің аккредиттелген кәсіби ұйымы мүшелерінің біліктілігін арттыру туралы есепті уәкілетті органға есепті жылдан кейінгі жылдың 15 наурызына дейінгі мерзімде ұсыну
Өрескел
6
Бухгалтерлік есеп пен есептілік саласында халықаралық ұйымдармен ынтамақтастық туралы есепті уәкілетті органға есепті жылдан кейінгі жылдың 15 наурызына дейінгі мерзімде ұсыну
Өрескел
7
Бухгалтерлердің аккредиттелген кәсіби ұйымының жұмыс органдары құрылымының өзгеруі туралы есепті уәкілетті органға есепті жылдан кейінгі жылдың 15 наурызына дейінгі мерзімде ұсыну
Өрескел
8
Атауы, ұйымдық-құқықтық нысаны өзгерген, қайта ұйымдастырылған жағдайда аккредиттеу рәсімінен өту
Елеулі
9
Заңды мекенжайы өзгерген жағдайда бухгалтерлердің кәсіби ұйымының аккредиттелгені туралы куәлікті қайта ресімдеу
Елеулі

2. По аккредитованным профессиональным организациям бухгалтеров
1
В течение одного месяца с момента аккредитации профессиональной организации бухгалтеров представление в состав Консультативного органа одного представителя с подтверждением опыта работы не менее семи лет в сфере бухгалтерской и (или) аудиторской деятельности, наличие полной квалификации The Association of Chartered Certified Accountants (ACCA) (Зэ Исоушиэйшн оф Чартерд Сертифаид Экаунтэнтс) (ЭЙСИСИЭЙ), либо Certified Public Accountant (CPA) (Сертифаид Паблик Экаунтэнт) (СИПИЭЙ), либо Диплома Diploma in the International Financial Reporting (DipIFR ACCA) (Диплоумэ ин зэ Интернашнэл Файнаншл Рипортин) (ДИайпиАЙЭФАР ЭЙСИСИЭЙ), либо квалификационного свидетельства о присвоении квалификации "аудитор", либо сертификата профессионального бухгалтера, либо (ученой) степени в области экономики, финансов, бухгалтерского учета, аудита
Незначительное
2
Осуществление своей деятельности в соответствии с Кодексом этики профессиональных бухгалтеров
Значительное
3
Заключение соглашения о взаимодействии с одной или несколькими аккредитованными организациями по профессиональной сертификации бухгалтеров
Значительное
4
Представление в уполномоченный орган отчета о количестве бухгалтеров, профессиональных бухгалтеров и бухгалтерских организаций, вступивших (выбывших) в аккредитованную профессиональную организацию бухгалтеров, в срок до 15 марта года, следующего за отчетным годом
Грубое
5
Представление в уполномоченный орган отчета о повышении квалификации членов аккредитованной профессиональной организации бухгалтеров, в срок до 15 марта года, следующего за отчетным годом
Грубое
6
Представление в уполномоченный орган отчета о сотрудничестве с международными организациями в области бухгалтерского учета и отчетности в срок до 15 марта года, следующего за отчетным годом
Грубое
7
Представление в уполномоченный орган отчета об изменении структуры рабочих органов аккредитованной профессиональной организации бухгалтеров в срок до 15 марта года, следующего за отчетным годом
Грубое
8
Прохождение процедуры аккредитации при изменении наименования, организационно-правовой формы, реорганизации
Значительное
9
Переоформление свидетельства об аккредитации профессиональной организации бухгалтеров при изменении юридического адреса
Значительное

3. Бухгалтерлерді кәсіби сертификаттау жөніндегі аккредиттелген ұйымдар бойынша
1
"Қаржылық есеп және халықаралық қаржылық есептілік стандарттары бойынша есептілік", "Басқарушылық есеп", "Қаржы және қаржы менеджменті", "Салықтар", "Құқық (азаматтық құқық, банк ісі, сақтандыру және әлеуметтік заңнамасы)", "Этика" пәндері бойынша жаңартылған емтихан модульдерінің болуы және оларды халықаралық қаржылық есептілік стандартына және Қазақстан Республикасының заңнамасына өзгерістер қолданысқа енгізілген күннен бастап тоқсан күнтізбелік күн ішінде уәкілетті органға ұсыну
Елеулі
2
Кәсіби бухгалтерлерге кандидаттарды сертификаттау бағдарламалары бойынша материалдарды әзірлеу, басып шығару және тарату, емтихан процесін ұйымдастыру
Елеулі
3
Кәсіби бухгалтерлікке кандидат сертификаттаудан қабылдау үшін аудиторлыққа кандидаттарды аттестаттау жөніндегі біліктілік комиссиясы берген "аудитор" біліктілігін беру туралы біліктілік куәлігі бар тұлғаны қоспағанда мынадай құжаттарды:

3. По аккредитованным организациям по профессиональной сертификации бухгалтеров
1
Наличие обновленных экзаменационных модулей по дисциплинам "Финансовый учет и отчетность по международным стандартам финансовой отчетности", "Управленческий учет", "Финансы и финансовый менеджмент", "Налоги", "Право (гражданское право, банковское дело, страховое и социальное законодательство)", "Этика" и представление их в уполномоченный орган в течение девяноста календарных дней со дня введения в действие изменений в международный стандарт финансовой отчетности и законодательство Республики Казахстан
Значительное
2
Разработка, издание и распространение материалов по программам сертификации кандидатов в профессиональные бухгалтеры, организация экзаменационного процесса
Значительное
3
Допуск кандидата в профессиональные бухгалтеры на сертификацию, за исключением лица, имеющего квалификационное свидетельство о присвоении квалификации "аудитор", выданное Квалификационной комиссией по аттестации кандидатов в аудиторы, при наличии следующих документов:

1) пәннің (пәндердің) атауы көрсетілген өтініш;
2) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
3) жоғары білімін растайтын құжаттың нотариалды куәландырылған көшірмесі;
4) бухгалтерлік, экономикалық, қаржылық, аудиторлық, бақылау-тексеру, есепке алу-талдау салаларында немесе жоғары, орта білімнен кейінгі, техникалық және кәсіптік білім беретін оқу орындарындағы бухгалтерлік есеп және аудит жөніндегі ғылыми-оқытушылық жұмыс саласында кемінде соңғы үш жыл жұмыс өтілін растайтын құжаттардың нотариат немесе кадр қызметі немесе жұмыс беруші куәландырған көшірмелері;
5) адвокаттың немесе нотариустың не соттың (бар болса) біліктілік емтиханын тапсырғанын растайтын құжаттың нотариалды куәландырылған көшірмесі;
6) тиісті халықаралық сертификаттардың көшірмелері (болған жағдайда);
7) жазбаша хабарлама немесе жекелеген емтихандарды тапсырғаны туралы өзге де құжат (бар болса).
Елеулі
4
Өзара іс-қимыл туралы келісім жасалған кәсіби ұйыммен бірлесіп бухгалтерлерді кәсіби сертификаттау бойынша емтихандар өткізу
Елеулі
5
Уәкілетті органға бухгалтерлерді кәсіби сертификаттау жөніндегі аккредиттелген ұйым таныған және берген сертификаттары туралы есепті емтихандар өткізу, танылған және берілген сертификаттар күнінен бастап, сондай-ақ емтихан модульдеріне өзгерістер енгізілген күннен бастап 3 (үш) ай ішінде ұсыну
Өрескел
6
Емтихандар өткізу, танылған және берілген сертификаттар күнінен бастап, сондай-ақ емтихан модульдеріне өзгерістер енгізілген күннен бастап 3 (үш) ай ішінде пәндер бойынша өткізілген емтихандар туралы және емтихан модульдерінің өзгеруі туралы есепті уәкілетті органға ұсыну
Өрескел
7
Атауы, ұйымдық-құқықтық нысаны өзгерген, қайта ұйымдастырылған жағдайда аккредиттеу рәсімінен өту
Елеулі
8
Заңды мекенжайы өзгерген жағдайда бухгалтерлерді кәсіби сертификаттау жөніндегі ұйымның аккредиттелгені туралы куәлікті қайта ресімдеу
Елеулі
9
Емтихан онлайн режимінде өткізілген жағдайда комиссияның өзінің қашықтықтан веб-порталы, сондай-ақ онлайн режимінде емтихан өткізудің үздіксіз және сапалы тәртібін қамтамасыз ететін және оған тәуелсіз бақылаушылардың қол жеткізуін қамтамасыз ететін өз бағдарламасы (платформасы) болады.
Елеулі
Бухгалтерлік есеп және
қаржылық есептілік
саласындағы тәуекел
дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
2 қосымша
Талаптарға сәйкестігіне тексеруді жүргізу үшін нормативтік құқықтық актілер талаптарының бұзылу дәрежесі
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 19.05.2025 № 238 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 20.05.2025 № 30 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Талаптар
Бұзушылық дәрежесі

1) заявление с указанием названия дисциплины (дисциплин);
2) копия документа, удостоверяющего личность;
3) нотариально заверенная копия документа, подтверждающая высшее образование;
4) заверенная нотариально или кадровой службой, или работодателем копии документов, подтверждающих стаж работы не менее последних трех лет в области бухгалтерской, экономической, финансовой, аудиторской, контрольно-ревизионной, учетно-аналитической работы или в области научно-преподавательской деятельности по бухгалтерскому учету и аудиту в учебных заведениях высшего, послесреднего, технического и профессионального образования;
5) нотариально заверенная копия документа, подтверждающая сдачу квалификационного экзамена на адвоката или нотариуса, либо судью (при его наличии);
6) копии соответствующих международных сертификатов (при их наличии);
7) письменное уведомление или иной документ о сдаче отдельных экзаменов (при его наличии).
Значительное
4
Проведение экзаменов по профессиональной сертификации бухгалтеров совместно с профессиональной организацией, с которой заключено соглашение о взаимодействии
Значительное
5
Представление в уполномоченный орган отчета о признанных и выданных сертификатах аккредитованной организацией по профессиональной сертификации бухгалтеров в течение 3 (трех) месяцев с даты проведения экзаменов, признанных и выданных сертификатов, а также с даты внесения изменений в экзаменационные модули
Грубое
6
Представление в уполномоченный орган отчета о проведенных экзаменах по дисциплинам и об изменении экзаменационных модулей в течение 3 (трех) месяцев с даты проведения экзаменов, признанных и выданных сертификатов, а также с даты внесения изменений в экзаменационные модули
Грубое
7
Прохождение процедуры аккредитации при изменении наименования, организационно-правовой формы, реорганизации
Значительное
8
Переоформление свидетельства об аккредитации организацией по профессиональной сертификации бухгалтеров при изменении юридического адреса
Значительное
9
При проведении экзамена в режиме онлайн комиссия имеет свой дистанционный веб-портал, а также свою программу (платформу), обеспечивающую непрерывный и качественный порядок проведения экзамена в режиме онлайн и обеспечивающую доступ к нему независимых наблюдателей
Значительное
Приложение 2
к Критериям оценки степени
риска в области бухгалтерского
учета и финансовой отчетности
Степени нарушений требований нормативных правовых актов для проведения проверки на соответствие требованиям
Сноска. Приложение 2 – в редакции совместного приказа Министра финансов РК от 19.05.2025 № 238 и и.о. Министра национальной экономики РК от 20.05.2025 № 30 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Требования
Степень нарушения

1. Бухгалтерлердің аккредиттелген кәсіби ұйымдары бойынша
1
Кәсіби ұйымның құрамында кемінде үш жүз кәсіби бухгалтерлердің болуы
Елеулі
2
Мынадай:
1) халықаралық қаржылық есептілік стандарттары бойынша;
2) бухгалтерлердің біліктілігін арттыру бойынша;
3) әдеп мәселелері бойынша;
4) дауларды қарау бойынша жұмыс органдарының болуы
Елеулі
3
Өз мүшелерінің біліктілігін арттыру жүйесінің болуы
Елеулі
2. Бухгалтерлерді кәсіби сертификаттау жөніндегі аккредиттелген ұйымдар бойынша
1
"Қаржылық есеп және халықаралық қаржылық есептілік стандарттары бойынша есептілік", "Басқарушылық есеп", "Қаржы және қаржы менеджменті", "Салықтар", "Құқық (азаматтық құқық, банк ісі, сақтандыру және әлеуметтік заңнамасы)", "Этика" пәндері бойынша емтихан модульдерінің болуы және оларды халықаралық қаржылық есептілік стандартына, Халықаралық бухгалтерлер федерациясы шығарған кәсіби бухгалтерлердің Әдеп кодексі және Қазақстан Республикасының заңнамасына өзгерістер қолданысқа енгізілген күннен бастап тоқсан күнтізбелік күн ішінде уәкілетті органға ұсыну
Елеулі
2
Емтихан нәтижелерін бағалау тәртібінде:
1) емтихан билеттерін қалыптастыру қағидаларының;
2) емтиханның нәтижелерін бағалау қағидаларының;
3) емтихандық жұмыстарды кодтау/кодты алып тастау қағидаларының болуы
Өрескел
3
Бір немесе бірнеше бухгалтерлердің аккредиттелген кәсіби ұйымдарымен өзара іс-қимыл туралы келісімнің болуы
Елеулі
4
Оқытуға тәуелсiз емтихан жүйесiнiң болуы
Елеулі
Бухгалтерлік есеп және қаржылық
есептілік саласындағы тәуекел
дәрежесін бағалау өлшемшарттарына
3 қосымша
Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін айқындауға арналған субъективті өлшемшарттар тізбесі
___________бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік саласындағы________
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138-бабына сәйкес
______ жария мүдделі ұйымдарға (қаржы ұйымдарын қоспағанда)____қатысты
бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобының атауы
Р/с №
Субъективті өлшемшарттар көрсеткіші
Субъективті өлшемшарт көрсеткіші бойынша ақпарат көзі
Маңыз-дылығы бойынша үлес салмағы, балл (барлығы 100 баллға дейін болуы тиіс), wi
Шарттар / мәндер, xi
1-шарты / мәні
1
2
3
4
5
Бару арқылы профилактикалық бақылау үшін
1
Қаржылық есептілікті белгіленген мерзімді бұза отырып, ұсыну не оны құрылтай құжаттарына сәйкес ұйымдардың құрылтайшыларына (қатысушыларына), тіркелген жері бойынша мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органға, мемлекеттік бақылау органдарына дәлелді себеппен және қаржылық есептілік депозитарийіне көрiнеу анық емес қаржылық есептiлiктi ұсыну
Бақылау субъектісі (объектісі) ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері
100
1 факт
100%
2
Жария мүдделі ұйымдардың бас бухгалтерi лауазымына кәсiби бухгалтер сертификаты жоқ адамды тағайындау
Бақылау субъектісі (объектісі) ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып, профилакти-калық бақылау жүргізудің жартыжыл-дық тізіміне енгізу
1 факт
100%
3
Қаржылық есептілікке жария мүдделі ұйымның кәсіби бухгалтер болып табылмайтын бас бухгалтерінің қол қоюы
Бақылау субъектісі (объектісі) ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып, профилакти-калық бақылау жүргізудің жартыжыл-дық тізіміне енгізу
1 факт
100%
Бухгалтерлік есеп және қаржылық
есептілік саласындағы тәуекел
дәрежесін бағалау өлшемшарттарына
4 қосымша
Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін айқындауға арналған субъективті өлшемшарттар тізбесі
___________бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік саласындағы________
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138-бабына сәйкес
________бухгалтерлердің аккредиттелген кәсіби ұйымдарына_________қатысты
бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобының атауы
Р/с №
Субъективті өлшемшарттар көрсеткіші
Субъективті өлшемшарт көрсеткіші бойынша ақпарат көзі
Маңызды-лығы бойынша үлес салмағы, балл (барлығы 100 баллға дейін болуы тиіс), wi
Шарттар / мәндер, xi
1-шарты / мәні
1
2
3
4
5
Бару арқылы профилактикалық бақылау үшін
1
Уәкілетті органға есепті жылдан кейінгі жылдың 15 наурызына дейінгі мерзімде бухгалтерлердің аккредиттелген кәсіби ұйымына кірген (шыққан) бухгалтерлердің, кәсіби бухгалтерлердің және бухгалтерлік ұйымдардың саны туралы есепті ұсынбау
Бақылау субъектісі (объектісі) ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері
20
1 факт
100%
2
Уәкілетті органға есепті жылдан кейінгі жылдың 15 наурызына дейінгі мерзімде бухгалтерлердің аккредиттелген кәсіби ұйымы мүшелерінің біліктілігін арттыру туралы есепті ұсынбау
Бақылау субъектісі (объектісі) ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингі-нің нәтижелері
20
1 факт
100%
3
Есепті жылдан кейінгі жылдың 15 ақпанына дейінгі мерзімде бухгалтерлік есеп пен есептілік саласында халықаралық ұйымдармен ынтамақтастық туралы есепті ұсынбау
Бақылау субъектісі (объектісі) ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері
20
1 факт
100%
4
Уәкілетті органға есепті жылдан кейінгі жылдың 15 наурызына дейінгі мерзімде бухгалтерлердің аккредиттелген кәсіптік ұйымының жұмыс органдары құрылымының өзгеруі туралы есепті ұсынбау
Бақылау субъектісі (объектісі) ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері
20
1 факт
100%
5
Атауы, ұйымдық-құқықтық нысаны өзгерген, қайта ұйымдастырылған жағдайда аккредиттеу рәсімінен өтпеу
Бақылау субъектісі (объектісі) ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері
10
1 факт
100%
6
Заңды мекенжайы өзгерген жағдайда бухгалтерлердің кәсіби ұйымының аккредиттелгені туралы куәлікті қайта ресімдемеу
Бақылау субъектісі (объектісі) ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері
10
1 факт
100%
Талаптарға сәйкестігін тексеру үшін
1
Кәсіби ұйымның құрамында кемінде үш жүз кәсіби бухгалтерлердің болмауы
Бақылау субъектісі (объектісі) ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері
Талаптарға сәйкестігін тексеру кестесіне енгізу
1 факт
100%
2
Мынадай:

1. По аккредитованным профессиональным организациям бухгалтеров
1
Наличие в составе профессиональной организации не менее трехсот профессиональных бухгалтеров
Значительное
2
Наличие рабочих органов:
1) по международным стандартам финансовой отчетности;
2) по повышению квалификации бухгалтеров;
3) по вопросам этики;
4) по рассмотрению споров
Значительное
3
Наличие системы повышения квалификации своих членов
Значительное
2. По аккредитованным организациям по профессиональной сертификации бухгалтеров
1
Наличие экзаменационных модулей по дисциплинам "Финансовый учет и отчетность по международным стандартам финансовой отчетности", "Управленческий учет", "Финансы и финансовый менеджмент", "Налоги", "Право (гражданское право, банковское дело, страховое и социальное законодательство)", "Этика" и их представление уполномоченному органу в течение девяноста календарных дней в случае изменения Международных стандартов финансовой отчетности, Кодекса этики профессиональных бухгалтеров, изданного Международной федерацией бухгалтеров и законодательства Республики Казахстан со дня введения в действие
Значительное
2
Наличие порядка оценки результатов экзаменов:
1) правил формирования экзаменационных билетов;
2) правил оценки результатов экзамена;
3) правил кодирования/раскодирования экзаменационных работ
Грубое
3
Наличие соглашения о взаимодействии с одной или несколькими аккредитованными профессиональными организациями бухгалтеров
Значительное
4
Наличие не зависимой от обучения экзаменационной системы
Значительное
Примечание ИЗПИ!
Приложение 3 предусматривается в редакции совместного приказа Министра финансов РК от 06.11.2025 № 676 и и.о. Министра национальной экономики РК от 07.11.2025 № 120 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 3
к Критериям оценки степени
риска в области бухгалтерского
учета и финансовой отчетности
Перечень субъективных критериев для определения степени риска по субъективным критериям
_______ в области бухгалтерского учета и финансовой отчетности _______________
в соответствии со статьей 138 ______________________________________________
Предпринимательского кодекса Республики Казахстан в отношении _____________
организаций публичного интереса___________________________________________
наименование однородной группы __________________________________________
(за исключением финансовых организаций)
________________________________________________________________________
субъектов (объектов)контроля
№ п/п
Показатель субъективного критерия
Источник информации по показателю субъективного критерия
Удельный вес по значимости, балл (в сумме не должен превышать 100 баллов), wi
Условия/ значения, xi
условие1/значение
1
2
3
4
5
Для профилактического контроля с посещением
1
Представление финансовой отчетности с нарушением установленного срока либо непредставление еҰ без уважительной причины учредителям (участникам) организаций в соответствии с учредительными документами, уполномоченному органу в области государственной статистики по месту регистрации, органам государственного контроля и в депозитарий финансовой отчетности
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом (объектом) контроля
100
1 факт
100 %
2
Назначение на должность главного бухгалтера организаций публичного интереса лица, не имеющего сертификат профессионального бухгалтера
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом (объектом) контроля
Включение в полугодовой список проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля
1 факт
100 %
3
Подписание финансовой отчетности главным бухгалтером организации публичного интереса, не являющимся профессиональным бухгалтером
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом (объектом) контроля
Включение в полугодовой список проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля
1 факт
100 %
Приложение 4
к Критериям оценки степени
риска в области бухгалтерского
учета и финансовой отчетности
Перечень субъективных критериев для определения степени риска по субъективным критериям
__________________ в области бухгалтерского учета и финансовой отчетности
__________________________________________ в соответствии со статьей 138
____________________________________________________________________
Предпринимательского кодекса Республики Казахстан
в отношении _________________________________________________________
аккредитованных профессиональных организаций бухгалтеров
_____________________________________________________________________
наименование однородной группы субъектов (объектов) контроля
№ п/п
Показатель субъективного критерия
Источник информации по показателю субъективного критерия
Удельный вес по значимости, балл (в сумме не должен превышать 100 баллов),wi
Условия/значения, xi
условие 1/значение
1
2
3
4
5
Для профилактического контроля с посещением
1
Непредставление в уполномоченный орган отчета о количестве бухгалтеров, профессиональных бухгалтеров и бухгалтерских организаций, вступивших (выбывших) в аккредитованную профессиональную организацию бухгалтеров, в срок до 15 марта года, следующего за отчетным годом
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом (объектом) контроля
20
1 факт
100%
2
Непредставление в уполномоченный орган отчета о повышении квалификации членов аккредитованной профессиональной организации бухгалтеров, в срок до 15 марта года, следующего за отчетным годом
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом (объектом) контроля
20
1 факт
100 %
3
Непредставление в уполномоченный орган отчета о сотрудничестве с международными организациями в области бухгалтерского учета и отчетности в срок до 15 марта года, следующего за отчетным годом
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом (объектом) контроля
20
1 факт
100 %
4
Непредставление в уполномоченный орган отчета об изменении структуры рабочих органов аккредитованной профессиональной организации бухгалтеров в срок до 15 марта года, следующего за отчетным годом
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом (объектом) контроля
20
1 факт
100 %
5
Непрохождение процедуры аккредитации при изменении наименования, организационно-правовой формы, реорганизации
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом (объектом) контроля
10
1 факт
100 %
6
Непереоформление свидетельства об аккредитации профессиональной организации бухгалтеров при изменении юридического адреса
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом (объектом) контроля
10
1 факт
100 %
Для проведения проверки на соответствие требованиям
1
Отсутствие в составе профессиональной организации не менее трехсот профессиональных бухгалтеров
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом (объектом) контроля
Включение в график проверок на соответствие требованиям
1 факт
100 %
2
Отсутствие рабочих органов:

Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 19.05.2025 № 238 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 20.05.2025 № 30 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
_______________________ бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік
саласындағы _________________________________________________
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138-бабына сәйкес
_____________________ бухгалтерлерді кәсіби сертификаттау жөніндегі
___________________ бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті
_________________ аккредиттелген ұйымдарға қатысты тобының атауы
Р/с №
Субъективті өлшемшарттар көрсеткіші
Субъективті өлшемшарт көрсеткіші бойынша ақпарат көзі
Маңызды-лығы бойынша үлес салмағы, балл (барлығы 100 баллға дейін болуы тиіс), wi
Шарттар / мәндер, xi
1-шарты / мәні
1
2
3
4
5
Бару арқылы профилактикалық бақылау үшін
1
"Қаржылық есеп және халықаралық қаржылық есептілік стандарттары бойынша есептілік", "Басқарушылық есеп", "Қаржы және қаржы менеджменті", "Салықтар", "Құқық (азаматтық құқық, банк ісі, сақтандыру және әлеуметтік заңнамасы)", "Этика" пәндері бойынша жаңартылған емтихан модульдерінің болуы және оларды халықаралық қаржылық есептілік стандартына, Халықаралық бухгалтерлер федерациясы шығарған кәсіби бухгалтерлердің Әдеп кодексі және Қазақстан Республикасының заңнамасына өзгерістер қолданысқа енгізілген күннен бастап тоқсан күнтізбелік күн ішінде уәкілетті органға ұсынбау
Бақылау субъектісі (объектісі) ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері
50
1 факт
100%
2
Уәкілетті органға бухгалтерлерді кәсіби сертификаттау жөніндегі аккредиттелген ұйым таныған және берген сертификаттары туралы есепті емтихандар өткізу, танылған және берілген сертификаттар күнінен бастап, сондай-ақ емтихан модульдеріне өзгерістер енгізілген күннен бастап үш ай ішінде ұсынбау
Бақылау субъектісі (объектісі) ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері
15
1 факт
100%
3
Емтихандар өткізу, танылған және берілген сертификаттар күнінен бастап, сондай-ақ емтихан модульдеріне өзгерістер енгізілген күннен бастап үш ай ішінде пәндер бойынша өткізілген емтихандар туралы және емтихан модульдерінің өзгеруі туралы есепті уәкілетті органға ұсынбау
Бақылау субъектісі (объектісі) ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері
15
1 факт
100%
4
Атауы, ұйымдық-құқықтық нысаны өзгерген, қайта ұйымдастырылған жағдайда аккредиттеу рәсімінен өтпеу
Бақылау субъектісі (объектісі) ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері
10
1 факт
100%
5
Заңды мекенжайы өзгерген жағдайда бухгалтерлерді кәсіби сертификаттау жөніндегі ұйымның аккредиттелгені туралы куәлікті қайта ресімдемеу
Бақылау субъектісі (объектісі) ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері
10
1 факт
100%
Талаптарға сәйкестігін тексеру үшін
1
"Қаржылық есеп және халықаралық қаржылық есептілік стандарттары бойынша есептілік", "Басқарушылық есеп", "Қаржы және қаржы менеджменті", "Салықтар", "Құқық (азаматтық құқық, банк ісі, сақтандыру және әлеуметтік заңнамасы)", "Этика" пәндері бойынша емтихан модульдерінің болуы және оларды халықаралық қаржылық есептілік стандартына, Халықаралық бухгалтерлер федерациясы шығарған кәсіби бухгалтерлердің Әдеп кодексі және Қазақстан Республикасының заңнамасына өзгерістер қолданысқа енгізілген күннен бастап тоқсан күнтізбелік күн ішінде уәкілетті органға ұсынбау
Бақылау субъектісі (объектісі) ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері
Талаптарға сәйкестігін тексеру кестесіне енгізу
1 факт
100%
2
Емтихан нәтижелерін бағалау тәртібінде:

Сноска. Приложение 5 – в редакции совместного приказа Министра финансов РК от 19.05.2025 № 238 и и.о. Министра национальной экономики РК от 20.05.2025 № 30 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
_____________________________________ в области бухгалтерского учета
и финансовой отчетности __________________________________________
в соответствии со статьей 138 ______________________________________
Предпринимательского кодекса Республики Казахстан в отношении
________________________________________________________________
аккредитованных организаций по профессиональной
________________________________________________________________
наименование однородной группы субъектов (объектов)
________________________________________________________________
сертификации бухгалтеров __________________________________ контроля
№ п/п
Показатель субъективного критерия
Источник информации по показателю субъективного критерия
Удельный вес по значимости, балл (в сумме не должен превышать 100 баллов), wi
Условия/значения, xi
условие 1/значение
1
2
3
4
5
Для профилактического контроля с посещением
1
Отсутствие обновленных экзаменационных модулей по дисциплинам "Финансовый учет и отчетность по международным стандартам финансовой отчетности", "Управленческий учет", "Финансы и финансовый менеджмент", "Налоги", "Право (гражданское право, банковское дело, страховое и социальное законодательство)", "Этика" и непредставление их в уполномоченный орган в течение девяноста календарных дней со дня введения в действие изменений в международный стандарт финансовой отчетности, Кодекс этики профессиональных бухгалтеров и законодательство Республики Казахстан
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом (объектом) контроля
50
1 факт
100 %
2
Непредставление в уполномоченный орган отчета о признанных и выданных сертификатах аккредитованной организацией по профессиональной сертификации бухгалтеров в течение трех месяцев с даты проведения экзаменов, признанных и выданных сертификатов, а также с даты внесения изменений в экзаменационные модули
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом (объектом) контроля
15
1 факт
100 %
3
Непредставление в уполномоченный орган отчета о проведенных экзаменах по дисциплинам и об изменении экзаменационных модулей в течение трех месяцев с даты проведения экзаменов, признанных и выданных сертификатов, а также с даты внесения изменений в экзаменационные модули
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом (объектом) контроля
15
1 факт
100 %
4
Непрохождение процедуры аккредитации при изменении наименования, организационно-правовой формы, реорганизации
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом (объектом) контроля
10
1 факт
100 %
5
Непереоформление свидетельства об аккредитации профессиональной организации бухгалтеров при изменении юридического адреса
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом (объектом) контроля
10
1 факт
100 %
Для проведения проверки на соответствие требованиям
1
Отсутствие экзаменационных модулей по дисциплинам "Финансовый учет и отчетность по международным стандартам финансовой отчетности", "Управленческий учет", "Финансы и финансовый менеджмент", "Налоги", "Право (гражданское право, банковское дело, страховое и социальное законодательство)", "Этика" и непредставление их в уполномоченный орган в течение девяноста календарных дней со дня введения в действие изменений в международный стандарт финансовой отчетности, Кодекс этики профессиональных бухгалтеров и законодательство Республики Казахстан
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом (объектом) контроля
Включение в график проверок на соответствие требованиям
1 факт
100 %
2
Отсутствие порядка оценки результатов экзаменов:

1) емтихан билеттерін қалыптастыру қағидаларының;
2) емтиханның нәтижелерін бағалау қағидаларының;
3) емтихандық жұмыстарды кодтау/кодты алып тастау қағидаларының болмауы
Бақылау субъектісі (объектісі) ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері
100
1 факт
100%
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2021 жылғы 2 сәуірдегі
№ 298 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2021 жылғы 21 сәуірдегі
№ 45 бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Тексеру парағы
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 19.05.2025 № 238 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 20.05.2025 № 30 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
_____________________________ бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік
саласындағы ________________________________________________________
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138-бабына сәйкес
____________ жария мүдделі ұйымдарға (қаржы ұйымдарын қоспағанда)
____________________________________________________________________
Қатысты бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобының атауы
Тексеруді/ бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы
профилактикалық бақылауды тағайындаған мемлекеттік орган
____________________________________________________________________
Тексеруді/бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы
профилактикалық бақылау тағайындау туралы акті
____________________________________________________________________
күні №
____________________________________________________________________
Бақылау субъектісінің (объектісінің) атауы
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Бақылау субъектісінің (объектісінің) (жеке сәйкестендіру нөмірі) бизнес-
сәйкестендіру нөмірі __________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы ____________________________________
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
1
Дәйекті, бұрмаланбаған қаржылық есептiлiктi ұсыну, бухгалтерлiк есепте көрсетiлуге жататын деректердi жасырмау, сол сияқты бухгалтерлiк құжаттаманы жоймау
2
Қаржылық есептілікті белгіленген мерзімді бұзбай ұсыну не оны құрылтай құжаттарына сәйкес ұйымдардың құрылтайшыларына (қатысушыларына), тіркелген жері бойынша мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органға, мемлекеттік бақылау органдарына дәлелді себеппен және қаржылық есептілік депозитарийіне ұсынбау
3
Жария мүдделі ұйымдардың бас бухгалтерінде кәсіби бухгалтер сертификатының болуы
4
Жария мүдделі ұйым кәсіби бухгалтер болып табылатын бас бухгалтерінің қаржылық есептілікке қол қоюы
5
Коммерциялық құпияны құрайтын бухгалтерлік ақпаратты оған рұқсаты бар тұлғалардың жария етпеуі
Лауазымды адам (-дар) ___________________________________ _____________
лауазымы                         қолы
______________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Бақылау субъектісінің басшысы ____________________________ _____________
лауазымы                         қолы
______________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2021 жылғы 2 сәуірдегі
№ 298 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2021 жылғы 21 сәуірдегі
№ 45 бірлескен бұйрығына
3-қосымша
Тексеру парағы

1) правил формирования экзаменационных билетов;
2) правил оценки результатов экзамена;
3) правил кодирования/раскодирования экзаменационных работ
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом (объектом) контроля
100
1 факт
100 %
Примечание ИЗПИ!
Приложение 2 предусматривается в редакции совместного приказа Министра финансов РК от 06.11.2025 № 676 и и.о. Министра национальной экономики РК от 07.11.2025 № 120 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 2
к совместному приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 2 апреля 2021 года № 298 и Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 21 апреля 2021 года № 45
Проверочный лист
Сноска. Приложение 2 – в редакции совместного приказа Министра финансов РК от 19.05.2025 № 238 и и.о. Министра национальной экономики РК от 20.05.2025 № 30 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
________________ в области бухгалтерского учета и финансовой отчетности
______________ в соответствии со статьей 138 _________________________
Предпринимательского кодекса Республики Казахстан в отношении
__________________________________________________________________
организаций публичного интереса ____________________________________
наименование однородной группы ____________________________________
(за исключением финансовых организаций) ____________________________
________________________________________ субъектов (объектов) контроля
Государственный орган, назначивший проверку/профилактического контроля
с посещением субъекта (объекта) контроля _____________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля с посещением
субъекта (объекта) контроля __________________________________ дата №
__________________________________________________________________
Наименование субъекта (объекта) контроля ____________________________
__________________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный
номер субъекта (объекта) контроля ___________________________________
Адрес места нахождения ____________________________________________
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1
Представление достоверной, не искаженной финансовой отчетности, не сокрытие данных, подлежащих отражению в бухгалтерском учете, а равно не уничтожение бухгалтерской документации
2
Представление финансовой отчетности без нарушения установленного срока либо непредставление ее с уважительной причиной учредителям (участникам) организаций в соответствии с учредительными документами, уполномоченному органу в области государственной статистики по месту регистрации, органам государственного контроля и в депозитарий финансовой отчетности
3
Наличие у главного бухгалтера организаций публичного интереса сертификата профессионального бухгалтера
4
Подписание финансовой отчетности главным бухгалтером организации публичного интереса, являющимся профессиональным бухгалтером
5
Неразглашение бухгалтерской информации, составляющей коммерческую тайну, лицами, имеющими доступ к ней
Должностное (ые) лицо (а) _______________________________ _____________
должность подпись
____________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель субъекта контроля __________________________ _____________
должность подпись
____________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 3
к совместному приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 2 апреля 2021 года № 298
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 21 апреля 2021 года № 45
Проверочный лист

Ескерту. Бұйрық 4-қосымшамен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 15.12.2022 № 1284 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.12.2022 № 128 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 19.05.2025 № 238 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 20.05.2025 № 30 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрықтарымен.
___________бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік саласындағы_________
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138-бабына сәйкес
____________ бухгалтерлерді кәсіби сертификаттау жөніндегі ________________
бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті ___________________________
аккредиттелген ұйымдарға ________________________ қатысты тобының атауы.
Субъектіге (объектіге) тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган
______________________________________________________________________
Субъектіге (объектіге) тексеруді тағайындау туралы акті
______________________________________________________________________
күні №
________________________________________________________________
Бақылау субъектісінің (объектісінің) атауы
________________________________________________________________
Бақылау субъектісінің (объектісінің) (жеке сәйкестендіру нөмірі) бизнес-
сәйкестендіру нөмірі ___________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы ____________________________________
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
Кәсіби ұйымның құрамында кемінде үш жүз кәсіби бухгалтерлердің болуы
2
Мынадай:
1) халықаралық қаржылық есептілік стандарттары бойынша;
2) бухгалтерлердің біліктілігін арттыру бойынша;
3) әдеп мәселелері бойынша;
4) дауларды қарау бойынша жұмыс органдарының болуы
3
Өз мүшелерінің біліктілігін арттыру жүйесінің болуы
Лауазымды адам (-дар) ______________________________ ______________
лауазымы                   қолы
__________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Бақылау субъектісінің басшысы _______________________ ______________
лауазымы                   қолы
__________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2021 жылғы 2 сәуірдегі
№ 298 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2021 жылғы 21 сәуірдегі
№ 45 бірлескен бұйрығына
5-қосымша
Тексеру парағы

Сноска. Правила дополнены приложением 4 в соответствии с совместным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 15.12.2022 № 1284 и Министра национальной экономики РК от 15.12.2022 № 128 (вводится в действие с 01.01.2023); в редакции совместного приказа Министра финансов РК от 19.05.2025 № 238 и и.о. Министра национальной экономики РК от 20.05.2025 № 30 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
________ в области бухгалтерского учета и финансовой отчетности _________
в соответствии со статьей 138 _________________________________________
Предпринимательского кодекса Республики Казахстан в отношении
___________________________________________________________________
организаций публичного интереса _____________________________________
наименование однородной группы _____________________________________
(за исключением финансовых организаций) _____________________________
________________________________________ субъектов (объектов) контроля
Государственный орган, назначивший проверку/профилактического контроля
с посещением субъекта (объекта) контроля ______________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля с посещением
субъекта (объекта) контроля ____________________________________ дата №
____________________________________________________________________
Наименование субъекта (объекта) контроля ______________________________
____________________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный
номер субъекта (объекта) контроля _____________________________________
Адрес места нахождения ______________________________________________
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1
Наличие в составе профессиональной организации не менее трехсот профессиональных бухгалтеров
2
Наличие рабочих органов:
1) по международным стандартам финансовой отчетности;
2) по повышению квалификации бухгалтеров;
3) по вопросам этики;
4) по рассмотрению споров
3
Наличие системы повышения квалификации своих членов
Должностное (ые) лицо (а) ______________________________ _____________
должность подпись
___________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель субъекта контроля _________________________ _____________
должность подпись
___________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Примечание ИЗПИ!
Приложение 5 предусматривается в редакции совместного приказа Министра финансов РК от 06.11.2025 № 676 и и.о. Министра национальной экономики РК от 07.11.2025 № 120 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 5
к совместному приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 2 апреля 2021 года № 298 и Министра национальной
экономики
Республики Казахстан
от 21 апреля 2021 года № 45
Проверочный лист

Ескерту. Бұйрық 5-қосымшамен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 15.12.2022 № 1284 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.12.2022 № 128 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 19.05.2025 № 238 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 20.05.2025 № 30 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрықтарымен.
_________ бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік саласындағы _________
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138-бабына сәйкес ___________
бухгалтерлерді кәсіби сертификаттау жөніндегі ____________________ бақылау
субъектілерінің (объектілерінің) біртекті ____________________ аккредиттелген
ұйымдарға_______________________ қатысты тобының атауы.
Тексеруді/ бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы
профилактикалық бақылауды тағайындаған мемлекеттік орган _______________
_____________________________________________________________________
Тексеруді/бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы
профилактикалық бақылау тағайындау туралы акті
_____________________________________________________________________
күні № _______________________________________________________________
Бақылау субъектісінің (объектісінің) атауы
_____________________________________________________________________
Бақылау субъектісінің (объектісінің) (жеке сәйкестендіру нөмірі) бизнес-
сәйкестендіру нөмірі ___________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы _________________________________________
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
"Қаржылық есеп және халықаралық қаржылық есептілік стандарттары бойынша есептілік", "Басқарушылық есеп", "Қаржы және қаржы менеджменті", "Салықтар", "Құқық (азаматтық құқық, банк ісі, сақтандыру және әлеуметтік заңнамасы)", "Этика" пәндері бойынша жаңартылған емтихан модульдерінің болуы және оларды халықаралық қаржылық есептілік стандартына және Қазақстан Республикасының заңнамасына өзгерістер қолданысқа енгізілген күннен бастап 90 (тоқсан) күнтізбелік күн ішінде уәкілетті органға ұсыну
2
Кәсіби бухгалтерлерге кандидаттарды сертификаттау бағдарламалары бойынша материалдарды әзірлеу, басып шығару және тарату, емтихан процесін ұйымдастыру
3
Кәсіби бухгалтерлікке кандидат сертификаттаудан қабылдау үшін аудиторлыққа кандидаттарды аттестаттау жөніндегі біліктілік комиссиясы берген "аудитор" біліктілігін беру туралы біліктілік куәлігі бар тұлғаны қоспағанда мынадай құжаттарды:

Сноска. Правила дополнены приложением 5 в соответствии с совместным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 15.12.2022 № 1284 и Министра национальной экономики РК от 15.12.2022 № 128 (вводится в действие с 01.01.2023); в редакции совместного приказа Министра финансов РК от 19.05.2025 № 238 и и.о. Министра национальной экономики РК от 20.05.2025 № 30 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
_________ в области бухгалтерского учета и финансовой отчетности _________
в соответствии со статьей 138
____________________________________________________________________
Предпринимательского кодекса Республики Казахстан в отношении _________
аккредитованных организаций по профессиональной ______________________
наименование однородной группы субъектов (объектов)
______________ сертификации бухгалтеров ______________________ контроля
Государственный орган, назначивший проверку/профилактического
контроля с посещением субъекта (объекта) контроля
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля с посещением
субъекта (объекта) контроля ____________________________________ дата №
____________________________________________________________________
Наименование субъекта (объекта) контроля ______________________________
____________________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный
номер субъекта (объекта) контроля ______________________________________
Адрес места нахождения _______________________________________________
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1
Наличие обновленных экзаменационных модулей по дисциплинам "Финансовый учет и отчетность по международным стандартам финансовой отчетности", "Управленческий учет", "Финансы и финансовый менеджмент", "Налоги", "Право (гражданское право, банковское дело, страховое и социальное законодательство)", "Этика" и представление их в уполномоченный орган в течение 90 (девяноста) календарных дней со дня введения в действие изменений в международный стандарт финансовой отчетности и законодательство Республики Казахстан
2
Разработка, издание и распространение материалов по программам сертификации кандидатов в профессиональные бухгалтеры, организация экзаменационного процесса
3
Допуск кандидата в профессиональные бухгалтеры на сертификацию, за исключением лица, имеющего квалификационное свидетельство о присвоении квалификации "аудитор", выданное Квалификационной комиссией по аттестации кандидатов в аудиторы, при наличии следующих документов:

Ескерту. Бұйрық 6-қосымшамен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 15.12.2022 № 1284 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.12.2022 № 128 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 19.05.2025 № 238 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 20.05.2025 № 30 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрықтарымен.
__________ бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік саласындағы _________
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138-бабына сәйкес
____________ бухгалтерлерді кәсіби сертификаттау жөніндегі ________________
бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті ___________________________
________________________ аккредиттелген ұйымдарға қатысты тобының атауы
Субъектіге (объектіге) тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган
_____________________________________________________________________
Субъектіге (объектіге) тексеруді тағайындау туралы акті ________________
күні № _______________________________________________________________
Бақылау субъектісінің (объектісінің) атауы ___________________________
_____________________________________________________________________
Бақылау субъектісінің (объектісінің) (жеке сәйкестендіру нөмірі) бизнес-
сәйкестендіру нөмірі __________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы ____________________________________
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
1
"Қаржылық есеп және халықаралық қаржылық есептілік стандарттары бойынша есептілік", "Басқарушылық есеп", "Қаржы және қаржы менеджменті", "Салықтар", "Құқық (азаматтық құқық, банк ісі, сақтандыру және әлеуметтік заңнамасы)", "Этика" пәндері бойынша емтихан модульдерінің болуы және оларды халықаралық қаржылық есептілік стандартына, Халықаралық бухгалтерлер федерациясы шығарған кәсіби бухгалтерлердің Әдеп кодексі және Қазақстан Республикасының заңнамасына өзгерістер қолданысқа енгізілген күннен бастап тоқсан күнтізбелік күн ішінде уәкілетті органға ұсыну
2
Емтихан нәтижелерін бағалау тәртібінде:
1) емтихан билеттерін қалыптастыру қағидаларының;
2) емтиханның нәтижелерін бағалау қағидаларының;
3) емтихандық жұмыстарды кодтау/кодты алып тастау қағидаларының болуы
3
Аккредиттеу туралы куәлік берілген кезден бастап алты ай өткен соң бір немесе бірнеше бухгалтерлердің аккредиттелген кәсіби ұйымдарымен өзара іс-қимыл туралы келісімнің болуы
4
Оқытуға тәуелсiз емтихан жүйесiнiң болуы
Лауазымды адам (-дар) ___________________________________ ____________
лауазымы                         қолы
_____________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Бақылау субъектісінің басшысы ____________________________ ____________
лауазымы                         қолы
_____________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)

Сноска. Правила дополнены приложением 6 в соответствии с совместным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 15.12.2022 № 1284 и Министра национальной экономики РК от 15.12.2022 № 128 (вводится в действие с 01.01.2023); в редакции совместного приказа Министра финансов РК от 19.05.2025 № 238 и и.о. Министра национальной экономики РК от 20.05.2025 № 30 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
__________ в области бухгалтерского учета и финансовой отчетности ___________
в соответствии со статьей 138 _____________________________________________
Предпринимательского кодекса Республики Казахстан
в отношении ____________ аккредитованных организаций по профессиональной
_______________________________________________________________________
наименование однородной группы субъектов (объектов)
__________________ сертификации бухгалтеров ____________________ контроля
Государственный орган, назначивший проверку субъекта (объекта) контроля
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
Акт о назначении проверки субъекта (объекта) контроля _____________________
дата № __________________________
Наименование субъекта (объекта) контроля
______________________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный
номер субъекта (объекта) контроля _______________________________________
Адрес места нахождения ________________________________________________
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1
Наличие экзаменационных модулей по дисциплинам "Финансовый учет и отчетность по международным стандартам финансовой отчетности", "Управленческий учет", "Финансы и финансовый менеджмент", "Налоги", "Право (гражданское право, банковское дело, страховое и социальное законодательство)", "Этика" и непредставление их в уполномоченный орган в течение девяноста календарных дней со дня введения в действие изменений в международный стандарт финансовой отчетности, Кодекс этики профессиональных бухгалтеров и законодательство Республики Казахстан
2
Наличие порядка оценки результатов экзаменов:
1) правил формирования экзаменационных билетов;
2) правил оценки результатов экзамена;
3) правил кодирования/раскодирования экзаменационных работ
3
Наличие соглашения о взаимодействии с одной или несколькими аккредитованными профессиональными организациями бухгалтеров по истечении шести месяцев с момента выдачи свидетельства об аккредитации
4
Наличие не зависимой от обучения экзаменационной системы
Должностное(ые) лицо (а) ____________________________ ______________
должность подпись
__________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель субъекта контроля ______________________ _______________
должность подпись
__________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)